Tak! 08_2021

Page 1

!

TAK! O TYM WARTO WIEDZIEĆ - WIEŚCI Z MIASTA

www.nysa.eu

@nysaeu

AKTUALNOŚCI

INWESTYCJE

INWESTYCJE

ROZRYWKA

KURS SAMOOBRONY KOBIET

KOLEJNE ZMIANY W RYNKU

DLA STU MALUSZKÓW

WE WRZEŚNIU ZLOT FOOD TRUCKÓW

To bezpłatny projekt, który co roku przyciąga nowych kadetów. Str. 5

Zobacz, jak zmienił się plan organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta. Str. 6

Nowy żłobek przy ul. 11 listopada rośnie w oczach! Str. 6

To idealna okazja do spróbowania kuchni z wszystkich stron świata. Str. 7

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

BIULETYN INFORMACYJNY GMINY NYSA

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY!

W NUMERZE: KULTURA

BUZEK POLUBIŁA NYSĘ

TEMAT NUMERU

Agata Buzek – w Nysie czułam się bardzo dobrze! Str. 8

Nysa się rozwija i zwiększa dostęp do mieszkań.

- Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy

Z MYŚLĄ O MŁODYCH!

Nowe bloki przy Tkackiej

POLONIA PROWADZI W LIDZE

Bilans w meczach 6-0 na początek rundy jesiennej to dobry prognostyk na całą rundę. Str. 17

KOLEJNA „SETKA” We wrześniu obejrzymy 300-setne wydanie Nyskiej Kroniki Filmowej Str. 15

WYDARZENIA

Str. 3

STRAŻACY NA MEDAL! Po raz drugi rozegrano Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF Str. 4 SPORT

IDŹ Z DUCHEM BASTIONU Multimedialna trasa turystyczna w Bastionie św. Jadwigi już po liftingu. Str. 17


Aktualności

2 KILKA SŁÓW WSTĘPU...

www.nysa.eu

@nysaeu

NYSA PAMIĘTA

Kordian Kolbiarz Burmistrz Miasta Nysa

Rodzina to inwestycja Jest takie amerykańskie powiedzenie, że najdroższe domy są tam gdzie są dobre szkoły. Często o wyborze miejsca do zamieszkania i do życia decydują takie elementy jak żłobek, przedszkole czy szkoła dla dziecka. stycją w rodziny. Jeśli takie placówki są, jeśli są Od niedawna zdobycie dobrej bezpieczne, estetyczne oraz zapracy w naszym mieście przepewniają na dobrym poziomie stało być wreszcie czymś nieopiekę i edukację i jeśli my oraz możliwym. Inwestycje firm, które nasza pociecha jesteśmy z tego uruchomiły swoją działalność zadowoleni, to bardzo trudw Nysie lub ją rozwijają, zwiękno przychodzi podjęcie decyzji szający się dostęp do mieszkań o zmianie miejsca zamieszkania. czy funkcjonowanie Państwowej W Nysie od kilku lat konsekwentUczelni Wyższej sprawia, że nie nie inwestujemy w infrastrukturę musimy stąd wyjeżdżać w poszuopiekuńczą i edukacyjną. W ciąkiwaniu lepszego życia dla siebie gu ostatnich sześciu lat powstało i swoich bliskich. Nie musimy nowe przedszkole, nowy żłobek się już wstydzić reakcji czy opinii (budowa na ukończeniu), przyturystów. Nysa się rozwija pod wrócone zostały przedszkolne każdym względem, i szkolne kuchnie i stołówki, powstała ale wciąż jest bardzo nowa sala gimnawiele do zrobienia. styczna, nowe boOgromnym wyzwaiska i kilkanaście niem dla nas jest placów zabaw. We W Nysie od kilku sprostanie wyzwawszystkich naszych lat konsekwent- niom demograficzplacówkach realinym. Wciąż mamy zujemy remonty na nie inwestujemy malejący przyrost niespotykaną wczenaturalny i nie może w infrastruktuśniej skalę. W związbyć dla nas pocieku ze zwiększającym rę opiekuńczą szeniem fakt, że ten się napływem nosam problem ma i edukacyjną. wych mieszkańców nasz cały kraj. Musimiasta, dla których We wszystkich my zadbać o to, aby językiem komuninaszych placówmieszkańców Nysy kacyjnym jest język angielski, planujekach realizujemy było coraz więcej. Praca, nowe mieszmy uruchomienie remonty na kania, dobra jakość międzynarodowego życia to fundament, niespotykaną zespołu szkolno którym musimy przedszkolnego z jęwcześniej skalę. na razem budować nazykiem angielskim sze miasto. jako wiodącym. To wszystko jest inwe-

15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Jak co roku władze samorządowe oddały hołd żołnierzom Rzeczypospolitej. We wrześniu czekają nas kolejne uroczystości państwowe. W tym roku wieńce złożyli sekretarz Gminy Nysa Piotr Bobak oraz sekretarz Powiatu Nyskiego Alina Karnaś-Burska. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych oraz Rady Miejskiej w Nysie. W tym roku mija 82. rocznica wy-

buchu II Wojny Światowej, najbardziej krwawego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, w kontekście trwającej pandemii, tegoroczne uroczystości będą miały charakter symboliczny. W dniu 1 września przedstawiciele Gminy Nysa oraz Powiatu Nyskie-

go w imieniu mieszkańców złożą wieńce i zapalą znicze pod pomnikiem Patriotom Polskim. Tego samego dnia obchodzimy również Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 17 września zapraszamy na obchody Dnia Sybiraka.

NYSKI BON WYCHOWAWCZY - NABÓR NA ROK 2022 Nabór wniosków o świadczenie pieniężne z Gminy Nysa rozpocznie się 1 października br. Rodzice mają czas na złożenie dokumentów do 10 grudnia br.

#zdjeciemiesiaca Fot. Łukasz Burmiński

Przypominamy, że składając wniosek należy przedłożyć do wglądu potwierdzenie rozliczenia się z podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym w Nysie, tj. PIT za rok 2020 dla wnioskodawców, którzy składają wniosek po raz kolejny lub PIT z trzech kolejnych lat na przestrzeni ostatnich 10 lat jednego z wnioskodawców, dla wniosku składanego po raz pierwszy. Obecnie z bonu korzysta 516 rodzin, które wspierają łącznie 559 dzieci. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Nysie.

TAK(i) NUMER

Nysa w nocnym anturażu. Doskonale widać prace wykonane w ostatnich 12-miesiącach.

Wydawca: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z o.o., ul. Marcinkowskiego 2-4, 48-300 Nysa, www.arn.nysa.pl, sekretariat@arn.nysa.pl, tel. 77 448 14 91 tel. 692 135 826 Redaguje: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z .o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej “EKOM” Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Nyska Energetyka Cieplna Nysa Sp. z o.o., Wodociągi i Kanalizacja “AKWA” Sp. z o.o., Urząd Miejski w Nysie, Skład, opracowanie techniczne, druk: DAYMEDIA Sp. z o.o., Nysa, ul. Sobieskiego 5/1, biuro@ daymedia.pl, www.daymedia.pl

300 We wrześniu premierę będzie miał trzysetny odcinek Nyskiej Kroniki Filmowej. Filmowe podsumowanie tygodnia można oglądać w telewizji i internecie.


Temat numeru !

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

INWESTYCJA POD KLUCZ 61 NOWYCH MIESZKAŃ W RAMACH SIM Przy ul. Kramarskiej powstanie budynek mieszkalny realizowany w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej. Mieszkańcy mogą współuczestniczyć w budowie mieszkań w centrum Nysy. To propozycja skierowana głównie do młodych osób. Zainteresowanie jest olbrzymie. Mieszkania dla młodych Inwestycję realizuje nowo powstała spółka Projekt Municypalny Nysa Sim. Przyszli lokatorzy już za niespełna dwa lata otrzymają mieszkania wykończenie pod klucz. Kuchnia będzie wyposażona w zabudowę, płytę indukcyjną, lodówkę i zmywarkę. – To jest oferta bardzo trafiona pod kątem młodych ludzi, którzy dzisiaj jeszcze nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową – ocenia Prezes Agencji Rozwoju Nysy, Bogdan Wyczałkowski. Czynsz wyniesie 13 zł/m2, w tym 7 zł będzie przeznaczone na poczet wykupu mieszkania. Będzie to możliwe po 15 latach. Wcześniej, przyszli najemcy muszą podpisać umowę i wpłacić 30% wkładu własnego. Dla przykładu, dla mieszkania o wielkości 53 m2 jednorazowa partycypacja wynosi blisko 85 tys. złotych. Do tego mieszkania będą miały przypisane miejsca parkingowe. Projektant przewidział m.in. 15 mieszkań o metrażu powyżej 60 m2. Będą też kawalerki. Inwestycja świetnie wpisuje się w rynek nieruchomości, na którym niedługo przybędzie około 1000 nowych mieszkań od deweloperów. - Sim oferuje doskonałe warunki – mówi Bogdan Wyczałkow-

ski. – Miasto dba o rozwój i o to, żeby w Nysie było jak najwięcej młodych osób. Inwestycja przy Kramarskiej wpisuje się w ten trend.

Kto pierwszy ten lepszy Zainteresowanie tego typu rozwiązaniem jest bardzo duże. Z 61 mieszkań, po dwóch tygodniach od ogłoszenia szczegółów programu, 20 jest już zarezerwowanych. Decyduje kolejność zgłoszeń. Co ważne, najemcy sami wybierają dostępne mieszkania pod względem układu i metrażu. Partnerami projektu są Gmina Nysa, Agencja Rozwoju Nysy oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, a wykonawcą firma MTM Budownictwo z Tarnowa. To już trzecia inwestycja spółki MTM w Nysie. Wcześniej wybudowała ona Halę Nysa oraz zrealizowała Osiedle Rodzinne przy ul. Franciszkańskiej. Koszt wyniesie około 18 milionów złotych.

Rezerwacje

798 624 494 Przy Kramarskiej powstaną bloki z garażem podziemnym

W związku z inwestycją Gmina Nysa przebudowała plac zabaw dla dzieci z Przedszkola nr 6. Będzie mniejsza przestrzeń, ale za to zakupiono nowe - bezpieczniejsze urządzenia. W tej chwili trwa zagospodarowywanie terenu przy głównym wejściu do obiektu. Będą nowe miejsca postojowe oraz nowe nasadzenia.

REKLAMA

3


4 KRÓTKO!

UWAGA PRZY GRODKOWSKIEJ

1

Decyzją Zarządu Dróg Wojewódzkich zmieniła się organizacja ruchu przy Bramy Grodkowskiej. Lewy pas został zwężony, aby tylko jedna nitka prowadziła do wjazdu na Rondo Solidarności. Ruch odbywa się na tzw. suwak. Pamiętajmy, zgodnie z przepisami, zmiana pasa ruchu powinna następować w sposób pojedynczy i naprzemienny, a zatem kierowca poruszający się głównym pasem ma obowiązek przepuszczenia wyłącznie jednego pojazdu z zanikającego pasa ruchu.

PODWÓJNA TRAGEDIA

2

Nie żyje Patryk D., główny oskarżony w procesie o śmierć 22-latka z Nysy. Prokuratura bada okoliczności zgonu. W tym roku miało dojść do rozpoczęcia ponownego procesu w sprawie, którą żyła cała Nysa. Mężczyźnie groziło nawet dożywocie. Do tragicznej sprzeczki pod marketem budowlanym przy ul. Krasińskiego doszło kilka lat temu.

POLSKA HISTORIA MOBILNA

3

Minimum sto miejsc na mapie regionu znajdzie swoje miejsce na wirtualnej mapie historii, która będzie dostępna za darmo, dla wszystkich posiadaczy urządzeń mobilnych. A wszystko to w ramach realizacji tegorocznego projektu wojewody opolskiego pn. „[O]Polska historia mobilna”. Swoje pomysły mogą zgłaszać osoby od 12 do 17 r.ż. oraz pełnoletni. Konkurs trwa do 30 września br.

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

4

W tym roku wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału zarówno online, jak i stacjonarnie. Finał ósmej edycji akcji odbędzie się w dniach 17-19 września. Szczegóły na stronie www.dniotwarte.eu. DOFE to największa impreza związana z Funduszami Europejskimi w Polsce.

Wydarzenia

www.nysa.eu

@nysaeu

JAKIE BĘDĄ EFEKTY GRANTY „FUZJI” SPÓŁEK? DLA SOŁECTW Spółka EKOM i Miejski Zakład Komunikacji w Nysie ogłosiły wspólny przetarg na dostawę paliwa. Koperty zostaną otwarte na początku września. Wartość zadania to blisko 3,5 miliona złotych netto. Już niebawem obie firmy mają mieć tego samego dostawę paliwa dla swoich pojazdów. Jedno zamówienie pozwoli na spore oszczędności na paliwie w skali roku. Obie spółki mają pod sobą kilkadziesiąt pojazdów, roczne zapotrzebowanie na paliwo jest więc ogromne. Mowa o ośmiuset tysiącach litrów paliwa rocznie, o określonej jakości i temperaturze. – Na razie trwa postępowanie przetargowe, a przyszli oferenci zgłosili około 40 zapytań o doprecyzowanie naszych oczekiwań – mówi Prezes MZK w Nysie, Piotr Janczar.

Jeśli umowa z operatorem dojdzie do skutku, olej napędowy będzie dostarczany do trzech kontenerowych stacji paliw, znajdujących się na terenie zajezdni autobusowej oraz do zakładu higieny i Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami w Domaszkowicach. Do Ekomu dostawy dostarczane są raz w tygodniu. W obydwu przypadkach dystrybucja paliwa odbywa się przy zachowaniu rygorystycznych zasadach kontroli i bezpieczeństwa. MZK od lat wymienia pojazdy na nowe, stawiając na tzw. niską emisję. Również EKOM przy wymianie pojazdów stawia na określone parametry spalania i emisji spalin. W ostatnim czasie spółka odpowiedzialna za odbiór odpadów i recykling zakupiła m.in. śmieciarkę i ciągniki, a we wrześniu chce wymienić jedną z ładowarek na instalacji RCGO. Obecny sprzęt jest już użytkowany od 10 lat.

Ochotnicza Straż Pożarna w Regulicach otrzymała grant w ramach programu dobrosąsiedzkiego Polskich Sieci Elektroenergetycznych „WzMOCnij Swoje Otoczenie”. Dzięki temu powstanie Centrum Nauki Pierwszej Pomocy.

Środki pozwolą przede wszystkim na zakup specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenie w postaci fantomów treningowych, defibrylatora, stołów i krzeseł. Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – krajowego operatora systemu przesyłowego. Jej celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu. - To już druga edycja grantu, w której uczestniczą podmioty z naszej gminy – zaznacza Wiceburmistrz Nysy, Marek Rymarz. – W pierwszej udało się stworzyć „Staruszkowo” w schronisku w Konradowej. W tegorocznej edycji wsparcie otrzyma jeszcze Iława, gdzie w centralnej części sołectwa umiejscowiona będzie e-ławka i stacja naprawy rowerów.

Program jest skierowany do gmin, na terenie których jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Nysa PSE realizują projekt inwestycyjny budowy stacji 220/110 kV Nysa. Inwestycja ma szczególne znaczenie dla planowanych przyłączeń nowych odbiorców na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach.

RYWALIZOWALI MŁODZI STRAŻACY 28 sierpnia w Kępnicy odbyły się Gminne Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF. Najlepsi okazali się kadeci z Domaszkowic. Gratulacje należą się jednak wszystkim uczestnikom.

Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dla uczestników przygotowano m.in. poczęstunek, pamiątkowe puchary i medale, a także wręczono umundurowanie koszarowe.

Zawody Sportowo-PożarniczeMłodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF OSP Gminy Nysa zorganizowano po raz drugi. Poza wspomnianymi Domaszkowicami, podium uzupełniały drużyny z Kępnicy i Przełęku (ex aequo 2 miejsce) oraz z Kubic. Dzieci i młodzież rywalizowały w ćwiczeniach bojowych oraz w sztafecie pożarniczej w drużynach mieszanych.

fot. OSP Wyszków

REKLAMA


Aktualności

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

5

UCZĄ SIĘ JAK NIE PAŚĆ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA We wrześniu rusza już XI edycja kursu samoobrony kobiet. To projekt, który co roku przyciąga nowych kadetów, a w grupie zaawansowanej wiedza jest utrwalana. Przez lata w zajęciach wzięło udział kilkaset kobiet. Instruktorzy Nyskiej Formacji Obronno-Taktycznej zapraszają mieszkanki Nysy już od 16 roku życia. Zapisy i pierwsze zajęcia wystartują 10 września o godzinie 18. – Kurs jest darmowy, bo jak zawsze wspiera nas w tej kwestii Gmina Nysa – mówi prezes NFOT, Cezary Pryga. – Zapraszamy w każdy piątek, przez jedenaście tygodni do sali sportowej SP 10 przy ul. Bolesława Prusa. Zajęcia trwają półtorej godziny. Trenerzy zadbają o bezpieczeństwo podczas treningów, a zdobyta wiedza zapewni bezpieczeń-

– Kurs jest darmowy, bo jak zawsze wspiera nas w tej kwestii Gmina Nysa - Cezary Pryga, prezes NFOT

stwo już w życiu codziennym. Nikt z nas nie wie, kiedy umiejętności obronne mogą się przydać. Warto wspomnieć, że Nyska Formacja Obronno-Taktyczna organizuje we wrześniu XX jubileuszową edycję międzynarodowego seminarium sztuk walki. Podczas gali w Nyskim Domu Kultury będzie co wspominać. Do Nysy przyjadą m.in. goście z Japonii i Włoch.

Nyski Dom Kultury poszukuje chętnych do pracy z dziećmi lub dorosłymi. Potrzebni ludzie z pasją i pomysłami. Zgłoszenia (CV i list motywacyjny) należy dostarczyć do sekretariatu (II piętro NDK, wejście od ul. Chodowieckiego) lub drogą e-mail na adres: biuro@ndk.nysa.pl Szczegółowe informacje są udzielane pod numerem tel. 77 433 33 37. Zgłoszenia do 6 września 2021 r.

WALKA O LEPSZE POWIETRZE Nie maleje zainteresowanie dopłatami w ramach programu „Czyste powietrze”. W lipcu z możliwości wymiany pieców i termomodernizacji budynków skorzystało blisko 17 tysięcy Polaków. Według NFOŚiGW liczba złożonych wniosków o dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację z programu „Czyste powietrze”

Robert Giblak

Naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska

sukcesywnie rośnie. – Pamiętajmy, że 1 lipca weszła w życie kolejna aktualizacja programu antysmogowego, związana z podwyższeniem progów dochodowych, uprawniających do wyższych dotacji w pro-

gramie, nawet do 37 tys. złotych – mówi Naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska, Robert Giblak. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wynosi 2189 zł (o 229 zł więcej niż dotychczas). W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg wynosić będzie 1564 zł na osobę, czyli o 164 zł więcej niż do tej pory. Z podwyższonego dofinansowania korzysta obecnie ok. 30% beneficjentów programu „Czyste powietrze”. Kolejną zmianą, jaka obowiązuje od 1 lipca, jest możliwość otrzymania dotacji na kotły na pellet o podwyższonym standardzie. O dopłaty do

kupna pieców węglowych z programu, będzie można ubiegać się jedynie do końca 2021 roku. Przypominamy, że w Urzędzie Miejskim w Nysie funkcjonuje gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu. Punkt zlokalizowany jest w Wydziale Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska (pokój nr 27) i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Gminni konsultanci wspierają mieszkańców w ubieganiu się dofinansowanie, udzielając wszelkich informacji o zasadach programu oraz pomagając w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie i rozliczeniu przyznanej dotacji.


Inwestycje

6

www.nysa.eu

@nysaeu

NYSKA ŚWIĄTYNIA UWAGA KIEROWCY BĘDZIE PRZYCIĄGAĆ UTRUDNIENIA W RYNKU TURYSTÓW

Kierowców i pieszych czekają kolejne zmiany związane z przebudową płyty Rynku. Od kilku dni wyłączona jest z ruchu wschodnia część. Na razie pozostawiono dojazd do sklepów.

Remont Bazyliki Mniejszej oficjalnie zakończony. Przez ostatnie lata udało się wykonać wiele niezbędnych prac, dzięki czemu nasz najcenniejszy zabytek sakralny jest zabezpieczony na kolejne dekady.

Na zdjęciu fragment dawnej zabudowy sprzed blisko 600-set lat Bazylika po remoncie odzyskała w pełni dawny blask

Zakres prac remontowych obejmował m.in. odnowienie elewacji, wymianę dachu, odrestaurowanie organów, czy też adaptację poddasza na trasę turystyczną. Dzięki temu ostatniemu pomysłowi obiekt ma szansę przyciągać nie tylko wiernych, ale także jeszcze liczniejsze grupy turystów. Na ekspozycję dojedziemy w przyszłości szklaną zewnętrzną windą. Takie są przynajmniej plany parafii na najbliższe

lata. Winda będzie umiejscowiona prawdopodobnie przy barokowym baptysterium. Remont Bazyliki Mniejszej to największa inwestycja konserwatorska w naszym regionie w ostatnich latach. W sumie pochłonęła blisko 20 milionów złotych. Jak mówią wierni oraz turyści, warto było! Większość środków to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NOWY ŻŁOBEK ROŚNIE W OCZACH! Do końca listopada potrwają prace przy budowie nowego żłobka w Nysie. Budynek będzie nowoczesny, bezpieczny i ergonomiczny. Miejsce znajdzie w nim 100 maluchów. Maluch Plus w Nysie W środku obiektu wykonawca z Opola jest na etapie wylewania posadzek jastrychowych i wykonywania wentylacji. W żłobku zamontowano już ogrzewanie podłogowe. – Prace tynkarskie i szklenie okien są już zakończone – mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy. – Szybkie tempo wykonania żłobka wynika z obwarowań dofinansowania z programu Maluch Plus. Przypomnijmy, koszt rządowego dofinansowania to 3 miliony złotych, a wartość całej inwestycji opiewa na ponad 8,5 miliona.

Budynek przeznaczony jest dla 100 małych podopieczych, którzy będą się bawić w kilku przestrzennych salach z zapleczem sanitarnym. Co ciekawe, jedna z nich będzie miała składaną ściankę. Sale będą w odcieniach bieli i szarości, ale podobnie jak w pobliskim Przedszkolu nr 10, pojawi się wiele kolorowych akcentów. – Niedługo wejdziemy na elewację, która będzie posiadać kilka kolorów zgranych, w odcieniach zielonego, pomarańczowego i zółtego – mówi kierownik robót, Mateusz Słociński. Prace przebiegają równo z harmonogramem. Wykonawcą jest firma Baumar.

Harmonogram prowadzenia robót, a tym samym zmiana organizacji ruchu uległy zmianie związku z problemami z przebudową uzbrojenia podziemnego. Przyczyną opóźnień są odkryte pozostałości po dawnych kamienicach w sąsiedztwie Bazyliki. – W związku z tym przystąpiliśmy do kolejnego etapu robót – mówi naczelnik Wydziału Rozwoju Infrastruktury, Roman Mnich. – Chcemy, aby wszystkie prace zakończyły się do połowy przyszłego roku. Mowa o odcinku między wjazdem na Rynek od ulicy Celnej w kierunku restauracji Piec i dalej, w kierunku Pomnika Piłsudskiego. Pełny przejazd przez Rynek odbywa się od strony Galerii Nyskiej. Dla pieszych wykonawca wykona specjalne azyle. Przed Placem Wyszyńskiego na tzw. „odkrywkach” prace zakończył nadzór archeologiczny, prowadzony przez Muzeum Powiatowe w Nysie. – Mieszkańcy Nysy przyzwyczaili się do widoku, że przed Bazyliką jest zielony skwer, natomiast przez 600 lat było to ściśle zabudowane miejsce – mówi Dyrektor Muzeum, Edward Hałajko. – Na początku była to zabudowa drewniana, ale już na początku XV/XVI wieku pojawiła się zabudowa z ka-

mienia i cegły no i właśnie znaleźliśmy relikty piwnic, uszkodzone w roku 1945. Górna część dawnej zabudowy została rozebrana, aby móc dokończyć zaplanowane zadania. Miasto chce zaznaczyć historyczną zabudowę miasta w nawierzchni płyty. Niewykluczone, że teren przy Placu Wyszyńskiego w przyszłości zostanie zagospodarowany np. pod budowę podziemnej trasy turystycznej lub wykonanie parku archeologicznego.

Rynku zmienił się postój taksówek, który przesunięto w pobliże Pięknej Studni. Policja i straż Miejska na razie głównie pouczają kierowców, którzy jeżdżą na pamięć. – Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny – wyjaśnia Zastępca Komendanta Straż Miejskiej w Nysie, Andrzej Jakubowski. – Postój pojazdów dozwolony jest tylko przed znakiem „koniec postoju taksówek”, a nie za tym znakiem.

Gmina pracuje również nad rozwiązaniami, aby zminimalizować uciążliwości dla przedsiębiorców prowadzących w Rynku swoje firmy. W związku z remontami w

Podobna sytuacja ma miejsce przy ul. Wolności, w pobliżu wejścia głównego do galerii Dekada. Wielu klientów parkuje na postoju taksówek i miejscu dla busów.


ARN

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

ROZRYWKOWA JESIEŃ W HALI NYSA Jesienią przy Sudeckiej czekają nas emocje sportowe, ale również kolejne wydarzenia kulturalne. Przed nami koncerty Roksany Węgiel i sanah, a także kabaretowe show popularnej grupy NeoNówka. Roksana Węgiel 8 październik 2021 Roksana Węgiel to laureatka m.in. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci z 2018 roku. Swoje możliwości wokalne zaprezentuje 8 października w Hali Nysa. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wszystkie szczegóły i informacje o zakupie biletów znajdziemy na stronie kulturairozrywka.pl. Jej

najnowszy singiel „Korona” podbija radiowe listy przebojów, a koncerty to niezwykły wokal i wulkan energii.

Kabaret Neo-Nówka 21 listopada 2021 Nasze miasto ponownie odwiedzi kabaret Neo-Nówka. Wrocławska grupa cieszy się w Nysie wielką popularnością. W tym roku arty-

Nysa nie raz udowodniła, że zakochana jest w kabaretach na żywo

ści świętują 20-lecie działalności! Artyści gwarantują niezwykły jubileusz w iście „neonówkowym” stylu, czyli bez sztampy, z luzem, dużą dozą improwizacji i nowości. Jak zwykle kabaretowi na scenie będzie towarzyszył zespół Żarówki, który zadba o oprawę muzyczną. Neo-Nówka wystąpi w Hali Nysa 21 listopada 2021r. o godzinie 16:30. 3 grudnia zobaczymy sanah. Jest ona obecnie jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Jej przeboje święcą triumfy na radiowych listach przebojów, a teledyski w Internecie mają od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów wyświetleń! sanah to jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. Może pochwalić się niepowtarzalnym stylem pisania piosenek – w warstwie tekstowej z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, muzycznie jak z rękawa sypie chwytliwymi, przebojowymi melodiami.

Hala Nysa staje się jednym z ulubionych miejsc, gdzie co roku wracają restauracje na kółkach. To idealna okazja do spróbowania kuchni z wszystkich stron świata. ny, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonała okazja do skosztowania rarytasów kuchni amerykańskiej, meksykańskiej, greckiej i wielu innych. Nie zabraknie także oferty dla fanów słodkości oraz orzeźwiających napojów, w tym yerba mate

89 rodzin podpisało umowy, na mocy których mogą zamieszkać na osiedlu Rodzinnym przy ul. Franciszkańskiej. Osiedle zostało oficjalnie otwarte przed miesiącem.

sanah 3 grudnia 2021

KOLEJNY ZLOT DLA SMAKOSZY Tym razem weekend pełen pyszności zaplanowano w dniach od 17 do 19 września. Food trucki Gorilla Events zaparkują jak zawsze pod halą sportową przy ul. Sudeckiej. W menu pojawią się między innymi klasyki street foodu, czyli burgery i frytki. Wybór będzie ogrom-

7 TO KONIEC ZASTOJU W BUDOWNICTWIE MIESZKANIOWYM

od nyskiej Yerba Mamy. – Śledźcie naszego Facebooka, będą przygotowane dla Was niespodzianki – zapowiada ekipa Gorilla Events. Na razie nie wiadomo, czy wzorem lat ubiegłych na miejscu zorganizowana zostanie duża strefa z miejscem zabaw dla dzieci i młodzieży.

Mieszkania dla rodzin Część rodzin już się wprowadziła do mieszkań, co widać choćby po placu zabaw, gdzie dzieci bezpiecznie spędzają czas. Pozostali albo urządzają lokale, albo przymierzają się do tego. – Zgodnie z zapowiedziami, lokatorzy mogą liczyć na wsparcie od PSB Mrówka – mówi Prezes ARN, Bogdan Wyczałkowski. – Firma zaoferowała im karty podarunkowe z 7-procentowym upustem na zakupy w markecie budowalnym. Mieszkania, które oddają do użytku gmina i agencja są wstępnie wykończone. Lokatorzy muszą zadbać o położenie podłóg, podłączenie armatury i umeblowanie. Wszystkie lokale są czynszowe, a żeby je otrzymać trzeba było spełnić określone kryteria. Wojewoda Opolski liczy, że przykład z Nysy przeniesienie się na pozostałe miasta w naszym regio-

nie, które będą mogły liczyć na wsparcie z Polskiego Ładu. – Mam nadzieje, że skłoni to samorządowców to większego ryzyka przy planowaniu podobnych inwestycji – ocenia Sławomir Kłosowski.

To dopiero początek Obok trzech bloków zrealizowanych przez ARN, obok powstaje „Przystań Franciszka”, a naprzeciwko kościoła inny deweloper zacznie budowę już w przyszłym roku. W bliskim sąsiedztwie, przy ul. Kaczkowskiego dojdzie 12 bloków. Wszystko to skłoniło samorząd do przyspieszenia inwestycji przebudowy drogi dojazdowej. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podęli uchwałę właśnie w sprawie wykonania projektu ronda przy Osiedlu Rodzinnym oraz projektu budowlanego dla przebudowy samej ulicy. W tej sprawie ma zostać podpisane porozumienie między gminą, a zarządem województwa.


Kultura

8

www.nysa.eu

@nysaeu

CZAS NA DUŻY EKRAN!

PREMIERA ODBĘDZIE SIĘ W NYSIE Film „Moje wspaniałe życie” Nysanina Łukasza Grzegorzka ciepło odebrany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Widzowie podkreślali, że udało się oddać klimat Nysy, miasta wież, zabytkowych uliczek i ciekawych ludzi. Premiera kinowa odbędzie się w Nysie. Najnowsze dzieło Grzegorzka to opowieść o trudnych związkach, pełna współczesnych problemów typowej rodziny. Są sprzeczne emocje, jest ucieczka w używki, jest też miejsce na śmiech i chwile zapomnienia. - Główna bohaterka musi znaleźć swój własny kompas moralny w realiach, jakie stworzyliśmy jej w Nysie – mówi reżyser filmu. – Po premierze usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, stąd nasza bardzo duża radość. Cieszę się też, że po pandemii wreszcie możemy spotkać się na żywo z odbiorcami. Główna akcja filmu dzieje się pomiędzy szkołą Rolnik, gdzie bohaterzy muszą zmagać się ze swoimi kłopotami nie tylko związanymi z pracą zawodową, a domem gdzie problemy są jeszcze bardziej potęgowane. Jak wspomina główna bohaterka filmu, w przygotowaniach do poszczególnych scen bardzo pomagała nastrojowa muzyka. - Nad scenariuszem pracowaliśmy z Łukaszem wiele miesięcy – mówi Agata Buzek. – Było

dużo poprawek, czy choćby zmian kolejności scen. Wszyscy wspólnie wymienialiśmy się inspiracjami na wielu poziomach, w tym np. przy układaniu playlist z bardzo istotną muzyką. Ułatwiało mi to ścieżkę dotarcia do odczuć bohaterki, którą gram, Yo. Nysa mi tu bardzo pomogła. Czułam się tu bardzo dobrze, jak w domu. Może dlatego, że miasto jest blisko moich rodzinnych Gliwic i jest bardzo podobne architektonicznie. Premiera na dużym ekranie odbędzie się jesienią. – Bardzo chcemy przyjechać do Nysy, spotkać się z widzami i nacieszyć się z tym filmem – mówi Łukasz Grzegorzek. – Kocham to miasto i widzę jak się ono zmienia. Jest bardzo plastyczne wizualnie i mam nadzieję, że czuć to na ekranie. Zapuszczaliśmy się w różne rejony miasta, również nocą. fotografie MFF NH/Michał Mroczkowski

Andrzej Babiński

REKLAMA


Samorząd

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

9

MYŚLISZ ROZWÓJ – MÓWISZ NYSA Nysa od 2015 roku bardzo się zmienia. Miłośnicy gier strategicznych nazwaliby ten okres „epoką rozwoju miasta”. Na szczęście nawet pandemia nie zatrzymała nas w tym dziele i dzisiaj z dumą możemy patrzeć na nasze miasto i gminę.

Te procesy dają nam pewność, że bardzo dobrze gospodarujemy środkami publicznymi i dlatego jesteśmy skuteczni w ich pozyskiwaniu. Bardzo rozsądnie je wydajemy, bo gdyby było inaczej, to gmina nie uzyskałaby kolejnych dofinansowań. Dzisiejsza Nysa cieszy mieszkańców, ale przede wszystkim wzbudza zachwyt u gości. Największy wśród tych, którzy przyjechali tutaj po kilku latach. Ludzie w tym

sezonie turystycznym częściej zamienili wyjazdy zagraniczne na wycieczki po kraju i dzięki temu wiele osób dotarło do Nysy. Niektórzy po raz pierwszy, niektórzy po latach. Dzięki tym wizytom, Nysanie i wielu przedsiębiorców, mogli usłyszeć prawdę o tym, jak miasto jest odbierane. A przyjezdni? Oni zachwycają się Nysą. Podziwiają. Porównują do tej sprzed lat. Do innych miast i miasteczek. I są pod wrażeniem przemian.

Wjeżdżający od strony Opola mogą zobaczyć nowoczesne „Osiedle Rodzinne”. Przejeżdżając przez Szlak Chrobrego nie straszą już ruiny zlikwidowanej fabryki. Przy ulicy Kolejowej można zrobić zakupy w nowoczesnej galerii. Tuż obok można odpocząć na Placu Kopernika lub Jana Pawła II. Urząd Miejski i otoczenie wreszcie wygląda tak, jak powinien wyglądać magistrat w szanującym się mieście. Rynek po pierwszej części rewitalizacji imponuje, a za kilka miesięcy będzie jeszcze bardziej okazały. Jest nowoczesne kąpielisko, hala sportowa, już za niedługo zrewitalizowany będzie park miejski. Mamy nowoczesne przedszkola. Dobiega końca budowa żłobka. Poprawiamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych przy przedszkolach (to jedno z ostatnich dofinansowań). Mamy przygotowane do realizacji kolejne inwestycje dedykowane nyskim seniorom. Troszczymy się wszystkich: od najmłodszych do najstarszych. Po inwestycjach prywatnych, zwłaszcza deweloperskich i przemysłowych widać, że procesy miastotwórcze realizowane są prawidłowo. Bo kto inny jak nie biznes stanowi o atrakcyjności lokalizacji? Powinniśmy też pamiętać, że każdy sukces, każda zmiana na rzecz upiększania, ulepszania i unowocześniania Nysy była okupiona atakiem opozycji, która w poprzedniej kadencji samorządu na sesjach rady i na łamach swojej lokalnej gazety zawsze krytykowała, ośmieszała i poniżała tych, którzy stali za tymi pomysłami i zmianami. Obecnie te ataki kierowane są jedynie ze

REKLAMA

strony tygodnika, bo ówcześni radni nie zostali w wyborach w 2018 roku obdarzeni zaufaniem. Obrywa się burmistrzowi Kordianowi Kolbiarzowi oraz radnym wspierającym burmistrza i tworzącym koalicję, często w sposób bardzo nieprzyjemny. Pierwsze starcie - o czym już prawie nikt nie pamięta - dotyczyło budowy nowoczesnej hali sportowej przy ul. Sudeckiej. Krytyka nie ominęła też zbrojenia strefy przemysłowej w Radzikowicach, w której powstaje fabryka Umicore (największy gospodarczy sukces Nysy po 1989 roku). Budowa Przedszkola nr 10, budowa nowoczesnego żłobka przy ul. 11 listopada, budowa kąpieliska „Frajda”, budowa mieszkań na „Osiedlu Rodzinnym”, rewitalizacja nyskiego Rynku – to tylko niektóre pomysły wykorzystane przez opozycję do zastraszania, pomawiania, wywierania presji i oczerniania samorządowców koalicji. Podczas uchwalania zmian umożliwiających budowę galerii handlowej przy ul. Kolejowej pojawiły się nawet nieprawdziwe zarzuty, a radni byli przesłuchiwani przez Policję. Radny głosujący za pomysłami koalicji musi liczyć się z atakiem, hejtem i oczernianiem. Każda de-

cyzja była i jest wykorzystywana do podburzania mieszkańców, dzielenia środowisk i skłócania ludzi. Anonimowe listy czytelników, tak jak w wojennej prasie gadzinowej, mają na celu uwiarygadniać działania próbujących dojść do władzy. Opozycja jest świadoma tego, że każdy kolejny sukces burmistrza Kordiana Kolbiarza i radnych koalicjantów jest porażką opozycji i narracji kierowanej z gazety, dlatego nie cofają się przed niczym, nawet naruszając przy tym prawo. My, jako samorządowcy biorący odpowiedzialność za całą Gminę robimy to, co obiecaliśmy podczas wyborów. Wspólnie pokonujemy przeszkody, bo chcemy, żeby Nysa nie stała w miejscu i nadal się rozwijała. A dobro, które robimy widać gołym okiem. Jak długo „epoka rozwoju Nysy” będzie trwała zależy od Was Mieszkańcy Nysy, bo to właśnie Wy w demokratyczny sposób wybraliście nas do tej pracy.

Paweł Nakonieczny Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie


10

Reklama

REKLAMA

REKLAMA

www.nysa.eu

@nysaeu


AKWA

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

ALEJA DO PRZEBUDOWY! Coraz bliżej przebudowy Alei Wojska Polskiego. Zanim wykonawca zajmie pas jezdni, spółka AKWA wykonuje niezbędne prace, m.in. w pobliżu własnej siedziby. Powiat Nyski otrzymał dofinansowanie w kwocie 12 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ponad 3 miliony z tej puli zostanie wydatkowanych na przebudowę drogi, której zły stan widać gołym okiem. Projekt przebudowy powstał już 7 lat temu. Teraz czas na działania. – Inwestycja jest cały czas konsultowana z naszymi specjalistami – mówi Prezes spółki, Edyta Peikert. – Wszystko po to, aby przy okazji wymiany jezdni zmodernizować również

infrastrukturę wodociągową. Plan jest taki, aby przy okazji remontu nie było konieczności czasowego zamykania wody dla pobliskich zabudowań. Spółka dokona wymiany 22 przyłączy wodociągowych i 8 przyłączy kanalizacji sanitarnej oraz ok. 100 mb sieci wodociągowej. – To zadania na łączną kwotę około 300 000,00 zł netto – wylicza Dyrektor ds. Ekonomicznych Akwy, Marcin Młynarski. - Spółka współpracuje także na bieżąco z Gminą Nysa

w ramach zadania inwestycyjnego związanego z przebudową płyty Rynku. Wszystkie zadania inwestycyjne realizowane obecnie przez spółkę pozwolą na poprawę sprawności funkcjonowania sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, zmniejszą ich awaryjność oraz zwiększą dostępność mieszkańców do usług realizowanych Akwy.

11 INWESTYCJE REALIZOWANE PRZEZ SPÓŁKĘ WODOCIĄGI I KANALIZACJA „AKWA” W NYSIE W 2021 ROKU Wodociągi i Kanalizacja „AKWA” Sp. z o.o. w Nysie realizuje zadania inwestycyjne ujęte w planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych Spółki w 2021 roku, który został opracowany na podstawie uchwalonego przez Radę Miejską w Nysie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Spółki na lata 2019 – 2020. Dotychczas Wodociągi i Kanalizacja „AKWA” Sp. z o.o. w Nysie w ramach przedmiotowego planu zrealizowała następujące zadania: - Rozbudowa sieci wodociągowej od ul. 11 listopada do ul. Kozarzewskiego w Nysie - Modernizacja sieci wodociągowej w ul. Parkowej w Nysie - Modernizacja sieci wodociągowej w ul. 11 listopada w Nysie - Budowa i modernizacja sieci wodociągowej w Wierzbięcicach w związku z przebudową drogi krajowej, - Budowa sieci wodociągowej w ul. Racławickiej w Nysie, - Budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Siestrzechowicach - Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Dmowskiego w Nysie Koszt realizacji dotychczas zakończonych zadań inwestycyjnych wyniósł 850.000 zł netto. Obecnie Spółka kontynuuje realizację zadań ujętych w planie na 2021 roku, do których w szczególności należą: - Budowa sieci wodociągowej w ul. Powstańców Śląskich od ul. Opawskiej do ul. Wyspiańskiego w Nysie,

- Budowa sieci wodociągowej w Nysie przy ul. Grodkowskiej na terenie byłej jednostki wojskowej, - Budowa sieci wodociągowej oraz sieci kanalizacji sanitarnej na terenach przyległych do ul. Czarnieckiego w Nysie, na terenie byłego Zakładu Wykonawstwa Sieci Elektrycznych w Nysie, - Poprawa pewności zasilania w wodę dla wsi Koperniki, Morów, i Iława poprzez zabudowę dodatkowego zbiornika wody czystej o pojemności 50 m3 na terenie działki o nr ewid. gr. 365 w Kopernikach, - Budowa sieci wodociągowej na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Otmuchowskiej w Nysie na terenie byłej jednostki wojskowej, - Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w Regulicach, Konradowej, Rusocinie, Jędrzychowie, Wierzbięcicach, Goświnowicach, Złotogłowicach, Niwnicy, Białej Nyskiej, Podkamieniu oraz na ul. Zawiszy Czarnego, Baligrodzkiej, Głuchołaskiej i Berberysowej w Nysie - Modernizacja przepompowni ścieków przy ul. 3 Maja w Nysie oraz w Siestrzechowicach i w Skorochowie, - Zabudowa urządzeń podczyszczających na sieci kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Asnyka i Żytomierskiej w Nysie Powyższe zadania inwestycyjne planuje się zakończyć w IV kwartale 2021 roku, a ich koszt będzie wynosił około 4.800.000,00 zł netto. Spółka przy realizacji przedmiotowych zadań będzie korzystać z środków zewnętrznych w formie kredytu.


Aktualności

12

www.nysa.eu

@nysaeu

SEJMIK POPRAWI UCHWAŁĘ ANTYSMOGOWĄ Zarząd Województwa Opolskiego przystąpił do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Opolskiego, zmieniającej regulacje w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa opolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

INFORMACJA DLA RODZICÓW LUB UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH W GMINIE NYSA, UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYZNANIE STYPENDIUM SZKOLNEGO (SOCJALNEGO) Termin składania wniosków upływa 15 września 2021 roku. •

Wnioski wydawane i przyjmowane są w Gminnym Zarządzie Oświaty w Nysie, ul. Kolejowa 15, pokój 10 (II piętro w budynku Urzędu Miejskiego w Nysie).

Przyjmowane będą jedynie wnioski na obowiązujących drukach.

Wnioskodawca ubiegający się o stypendium szkolne dla więcej niż jednego dziecka winien dla każdego dziecka wypełnić odrębny wniosek.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 528 zł netto.

Szczegółowe informacje na temat stypendium można uzyskać w Gminnym Zarządzie Oświaty w Nysie, pok. 10 (II p.) lub pod numerem telefonu 77 4080609 w godzinach od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Gminny Zarząd Oświaty w Nysie

Do instalacji, których powinny dotyczyć ograniczenia, zalicza się w szczególności kotły, kominki i piece, które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło poprzez bezpośrednie przenoszenie ciepła lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Dotyczy to tych instalacji, które nie spełniają minimalnych wymogów dotyczących sezonowej efektywności energetycznej i wielkości emisji zanieczyszczeń. Zainteresowani mogą zgłaszać do projektu uwagi i wnioski w terminie do 13 września 2021 r. Z projektem uchwały można się zapoznać na stronie internetowej www.bip.

fot. UMWO opolskie.pl, wybierając e menu podmiotowym zakładkę „strategie, programy, plany, sprawozdania i opracowania”.

W Polsce jeszcze nie wszystkie województwa wprowadziły uchwały antysmogowe

IDŹ Z DUCHEM BASTIONU Multimedialna trasa turystyczna w Bastionie św. Jadwigi już po liftingu. Jak mówią turyści, to jedna z najciekawszych atrakcji związanych z Twierdzą Nysa. Sprawdźmy, co się zmieniło. Batalistyczne widowisko światło– dźwięk opowiadające o historii Twierdzy Nysa możemy oglądać już od kilku lat. Multimedialna trasa przenosi widzów w czasy XVIII i XIX wieku, czyli do okresu świetności samego miasta i fortyfikacji. - Teraz zwiedzanie odbywa się z duchem Bastionu, czyli duchem dawnego jeńca francuskiego, Jeana Pierra Servella – mówi Ewelina Dumin-Pinkowska. - On opowiada to, co mu wyszeptały mury, czyli m.in. o rozwoju twierdzy i najważ-

niejszych wydarzeniach. W rolę narratora wcielił się dyrektor NDK, Marek Kędzierski. Dzięki projektorom świetlnym co kilka metrów poznamy historię twierdzy, w tym dowiemy się o losach Markiza de Lafayette i Charlesa de Gaulle. - Czy wiecie co jadali żołnierze w twierdzy, a co serwowano jeńcom? Czy francuskim jeńcom powiódł się plan ucieczki w kobiecych strojach? Na trasie nie zabranie nawet takich ciekawostek – dodaje Ewelina Dumin-Pinkowska. Na

trasie oprócz nowego scenariusza zobaczymy także nowe eksponaty. Zwiedzający otrzymują na koniec pamiątkowy certyfikat. Trasa dostępna jest dla turystów od wtorku do niedzieli, w godz. 9:00 – 15:00, wejścia o pełnej godzinie, w grupach od 5 do 15 osób. Zwiedzanie trwa około 25 minut, a po trasie turystycznej oprowadza przewodnik wyznaczony przez Punkt Informacji Turystycznej.

Andrzej Babiński


Ludzie

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

13

MIŁOŚĆ NIEWIDZIALNA NIĆ Rozmowa z Ewą Kassalą Skąd się wzięła pani fascynacja starożytnym Egiptem? Kleopatra zawsze była gdzieś we mnie i domagała się, żebym o niej napisała. I mimo że nie studiowałam historii, tylko politologię i socjologię, na ostatnim roku studiów napisałam powieść „Kleopatra”. Książka została zrecenzowana przez profesora Aleksandra Krawczuka i wydana, a po wielu latach, ku mojemu zdziwieniu, zadzwonił wydawca z propozycją wznowienia. Nie doszło do tego, ale Kleopatra do mnie wróciła. I zapoczątkowała serię powieści o egipskich królowych. Kleopatra to kobieta porywająca, przesyconą erotyką i seksualnością. Z premedytacją wykorzystywała swoją cielesność, była wybitnie inteligentna, znała dziewięć języków, bez wahania podejmowała trudne, „niekobiece” decyzje, takie jak udział w wojnie czy otrucie wroga. Żyła z rozmachem, niezbyt długo – postanowiła odejść, gdy miała 39 lat - ale za to intensywnie. Kochała dwóch najwybitniejszych mężczyzn swoich czasów: Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Płynąc do tego drugiego kazała wyperfumować żagle statku, aby jeszcze bardziej rozbudzić jego namiętność. Ho, ho, miała fantazję… A kolejna pani muza, Nefretete? To przede wszystkim królowa, matka, żona. Księżniczka, prawdopodobnie przybyła z Mitanii, która musiała poradzić sobie z dworskimi intrygami, opieką nad chorym – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – mężem, faraonem Echnatonem i zadbać o los swoich sześciu córek. A do tego przeżywająca oszałamiający, iście szekspirowski romans z rzeźbiarzem Totmesem. To spod jego dłuta wyszło piękne popiersie Nefretete, odnalezione dopiero na początku XX wieku, stoi w berlińskim muzeum. Powstało 3300 lat temu, a zachwycamy się nim do dziś. I mamy wrażenie, że stworzył je ktoś, kto bardzo kochał. Trzecią królową jest Hatszepsut. Najpotężniejsza z nich, została nie tylko królową – małżonką faraona, ale faraonem! Była jak Angela Merkel, Katarzyna Wielka, Hillary Clinton i wszystkie inne silne kobiety razem wzięte. Dążyła do władzy, zdobyła ją i utrzymała. To zupełnie inny wymiar kobiecości. Kochała Senenmuta, nieszlachetnie urodzonego geniusza, ale usunęła go ze swego życia w imię racji stanu. Podczas kolacji podała mu zatrutą bezę, a on świadomie przyjął słodką truciznę. Ale to życie Kleopatry było najbardziej skandalizujące? Bez wątpienia, w Rzymie była nawet

nazywana egipską kurtyzaną. Ostatnio pytałam kobiety w Stanach o trzy królowe: wszystkie wiedzą, kim była Kleopatra - oczywiście ma dla nich twarz Elizabeth Taylor. O Nefretete słyszały. A o Hatszepsut – prawie nic. I gdybym moje pisanie zaczęła nie od Kleopatry, tylko od Hatszepsut, jak mówią egiptolodzy: pierwszej feministki w historii, pewnie nikt by się trylogią nie zainteresował i seria nie weszłaby na rynek amerykański. A tak, cała seria egipska i „biblijna” już są na rynku angielsko- i hiszpańskojęzycznym. Trwają też rozmowy z wydawnictwami z Chin. No właśnie: jest pani też autorką serii o silnych kobietach w Biblii. Tak. Pisałam o królowej Saby, Semiramidzie i Marii Magdalenie. Na marginesie: zanim zaczęłam pisać, nie wiedziałam, że Saba to nie imię królowej, a nazwa państwa. Królowa Saby miała na imię Makeda. Semiramida to królowa Babilonu, wojowniczka, twórczyni wiszących ogrodów. A Maria Magdalena – wiadomo – jej przedstawiać nie trzeba. Te książki cieszą się bardzo dużą popularnością. Miesiąc temu, po wielu dodrukach, ukazało się drugie wydanie trylogii egipskiej, z nowymi okładkami, piękne. Za dwa tygodnie będą gotowe audiobooki serii egipskiej. No i najważniejsze: w październiku ukaże się w naszym kraju druga część opowieści o Marii Magdalenie! Uwiera panią opinia, że jest to literatura stricte popularna? Bardzo mi się podoba, że mogą to czytać wszyscy i dla każdego ten język jest zrozumiały. Co więcej, staram się, by tak było – jeśli zdania są zbyt długie albo zawiłe, bezlitośnie je tnę. Opisuję obcy świat, często pełen bogów, których nie znamy, obco brzmiących nazw, dziwnych zwyczajów itd. Jeśli dodatkowo wprowadziłabym komplikacje słowne, mogłoby się to stać niestrawne. Redaktorki też tego pilnują. Co Pani dało odkrywanie historii starożytnych królowych? Jestem nimi absolutnie zafascynowana. Do tego stopnia, że kiedy piszę i wchodzę w ich świat, często wydaje mi się, że jestem tam z nimi. Że stoję obok i obserwuję. Śnią mi się po nocach. Rozmawiam z nimi, towarzyszę im na przyjęciach i wyprawach wojennych, razem z projektantkami mody przygotowuję dla nich stroje. Na przykład królowa Semiramida otrzymała całą specjalną kolekcję marki Five Foule Agaty Tuckiej-Marek. Kolekcja nazywa się New Babilon i… jest po prostu piękna! Z królowymi biorę udział w kolacjach, próbuję dań… W jakim sensie: „próbuję”? Mam znajomego, z zawodu biznesmana, z zamiłowania kucharza, który wyszukuje przepisy w książkach historycznych i wypróbowuje je w rzeczywistości. W każdej z powieści występuje jako En-Ri-Her, jest kucharzem. To on

Możemy się czegoś od królowych nauczyć?

Ewa Kassala – pisarka, ekspertka ds. kreowania wizerunku i savoir-vivreau. Pracowała na całym świecie, m.in. dla Banku Światowego, Europejskich Funduszy Społecznych i międzynarodowej kobiecej organizacji Dress for Success. Autorka poradników dotyczących autoprezentacji i wystąpień publicznych, a także jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich: „Żądze Kleopatry”, „Boska Nefretete” i „Hatszepsut” i drugiej o silnych kobietach czasów Biblii: „Semiramida”, Królowa Saby”, „Maria Magdalena”. Wszystkie zostały wydane po angielsku i hiszpańsku. Ma męża i syna. Lubi ogród, czytanie i podróże.

proponuje, co królowa będzie jadła. Oczywiście ja kontroluję i wybieram, bo nie wszystko mi smakuje (śmiech). Smakołyki, o których piszę, występowały więc w tamtych czasach, a każdy przepis został sprawdzony. Ostatnio byłam na kolacji u kucharza moich królowych. Zatytułował ją „Kolacja Marii Magdaleny”. Ryby z ognia, placek chlebowy, warzywa, wino… No dobrze, wino było z naszych czasów, podano Bordeaux, nie znano go w pierwszym wieku naszej ery. Przywiązuje Pani dużą wagę do szczegółów historycznych. To prawda. Jestem członkinią Towarzystwa Egiptologicznego, konsultuję się z historykami, egiptologami, nie mam oporów, żeby napisać czy zadzwonić do największych światowych i polskich sław, takich jak profesor Kara Cooney z Los Angeles, profesor Andrzej Niwiński, doktor Andrzej Ćwiek czy inni. To samo dotyczy medycyny - wszystkie przypadki omawiam z lekarzami. W sprawach biblijnych kontaktuję się z wybitnymi teologami. A ostatnio, w poszukiwaniu materiałów do Marii Magdaleny, odwiedziłam Watykan. Dzięki wsparciu wspaniałych kapłanów mogłam zobaczyć najstarsze księgi, wejść do miejsc, które mogą zobaczyć naprawdę nieliczni. To dla mnie zaszczyt no i oczywiście wielka radość. W pani książkach są kapłanki, boginie. To pogańskie opowieści? Czasami po spotkaniach autorskich, na których pokazuję slajdy i opowiadam o historii, kobiety podchodzą do mnie i mówią: „Pani to mówi jak Jan Paweł II!”. Na początku to mnie zaskakiwało, ale potem pomyślałam: „Jeśli tak mnie odbierają, to wspaniale”. Takie słowa poruszają wiele osób na całym świecie: „Oto wieczny ogień. Płonie i nigdy nie zgaśnie. Jest we mnie i w waszych sercach. Rozpala zmysły, daje siłę, zagrzewa do czynów. Jest w każdej i w każdym, kto kroczy po świecie, jest w ziemi, niebie, słońcu

i wietrze. I we wszystkim stworzeniu, bo pochodzi ze Źródła. Ogarnia i obejmuje wszystko. Trwa przez wieczność i jest wiecznością. Daję go wam, kiedy idziecie w świat, oddajecie mi go, kiedy do mnie wracacie. Nieście go jak te, które robiły to przed wami i te, które przyjdą po was, niech płomień w waszych rękach będzie równy i mocny. To pani przesłanie dla kobiet? Jedno z wielu. Przyszło do mnie kiedyś we śnie. Moje koleżanki zauważają, że z jednej strony stąpam twardo po ziemi - i tak jest - a z drugiej, kiedy wchodzę w tamten świat, bywam tak odrealniona, że słyszę archetypową boginię, która jest w każdej kobiecie. Mówi o wyborze i powinności. Dostajemy od życia ogień, jasne światło i niesiemy je przez historię. Kobiecość jest przebogata i oszałamiająca. Mamy w sobie wszystko: potrafimy kochać i nienawidzić, przyjaźnić się i zranić do głębi najlepszą przyjaciółkę. Poświęcamy się dla sprawy, ale też bywamy totalnie obojętne, próżne i kochające, potrafiące dawać, ale i zabijać. W nas jest wszystko. To fascynujące! Interesuje się pani boginiami z przeszłości, silnymi kobietami, które były przed nami... Cząstka boskości jest w każdej z nas. To jasna iskra rozumiana nie jako Izyda, Hathor, Atena czy Matka Boska, tylko odwieczna kobiecość, która towarzyszy nam od początku i powoduje, że jesteśmy silne i mądre, nawet w swojej nierozważności, beztrosce i słabości. Dbamy o przeszłość, niesiemy wieczny ogień. Chodzi nie tylko o określone rytuały i otwarcie na świat, ale też jak najszerszy kontakt z tym, co wokół - naturą, ziemią, ludźmi. Przecież za chwilę nas już tu nie będzie, przeminiemy podobnie jak Nefretete, Semiramida czy Kleopatra. Co po nas zostaje? Miłość - niewidzialna nić, łącząca przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.

Traktuję je jako zaufane mistrzynie, mentorki. Każda z nich ma nam do przekazania coś innego. Ale przewodnią myślą dla nich, i dla mnie też, jest to, że zawsze trzeba walczyć o siebie i wierzyć we własne siły. A te siły dziedziczymy po naszych mamach, babciach, ale także po królowych, które kiedyś chodziły po świecie. Czasami myślę, że gdybym słuchała osób wokół mnie, które mówiły: „Nie warto. Po co? To nie ma sensu.”, to być może nie poznałabym wielu wspaniałych ludzi i nie miałabym odwagi robić tego, co robię. A tak np. kiedyś pojechałam do Nowego Jorku, żeby być wolontariuszką w sztabie Hillary Clinton. Sprowadziłam do Polski ze Stanów organizację Dress for Success i byłam jej dyrektorką przez dziesięć lat. Albo zaczęłam pisać książki o starożytnym Egipcie. Nie jestem egiptologiem, wszystkiego musiałam się nauczyć. Podobnie było z trylogią biblijną. Poczułam impuls, rodzaj misji, chciałam i zrobiłam to. Bo wiem, że każdy z nas jest tylko raz na tym świecie i powinien czy nawet musi po wszystko czego pragnie sięgać sam. Ostatnia książka o Marii Magdalenie wciąż jest dodrukowywana, nie można jej dostać. W czym tkwi jej popularność? Bardzo się cieszę, że tak się dzieje. To prawda, wygląda na to, że Maria Magdalena zachwyciła czytelników, a najbardziej czytelniczki. Każda z nas przecież jakoś Ją zna. Mniej więcej wiemy kim była. Kochamy ją. Jest jedną z nas. Jest nam najbliższa kulturowo, no i nie była królową…. Nie nosiła korony. Chociaż, gdyby się zastanowić, to być może doszłybyśmy do wniosku, że była i jest królową. Królową serc, emocji, miłości, wybaczania. To piękna, prawdziwa postać. I, szczególnie w ostatnich czasach, mówi do nas coraz silniejszym głosem. Może także właśnie dlatego ta książka jest tak popularna. Jak wspominałam wcześniej, już wkrótce ukaże się drugi tom opowieści o Marii Magdalenie. Najpierw w Polsce, a potem w Stanach, po angielsku i hiszpańsku. Co rok-dwa książka – nie za szybkie tempo? Z jednej strony spieszę się teraz w życiu o wiele mniej niż kiedyś, pozwalam sobie na więcej luzu. Wcześniej niemal wszędzie i zawsze zarządzałam – bo jak się pisze poradniki, typu „Sto kroków do sukcesu”, to świat jest niemal perfekcyjnie uporządkowany. Ale już dawno zrozumiałam, że nie muszę zawsze stać na baczność, mieć idealnie ułożone włosy i chodzić w garsonce. Z drugiej strony mam poczucie, że nie mogę marnować czasu. Moja mama – Romana Kassala – odeszła w swoje 55-te urodziny. Miała wylew, przedtem była całkowicie zdrowa. Moja babcia – Paulina Kassala - zmarła w wieku 40 lat. Życie mija tak szybko. Korzystajmy z niego, cieszmy się każdą chwilą, kochajmy siebie i świat, realizujmy marzenia, żyjmy jak potrafimy najpiękniej…

Dziękuję za rozmowę Edyta Bednarska-Kolbiarz


14

www.nysa.eu

@nysaeu

REKLAMA


15

Akualności

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

300-SETNE WYDANIE NYSKIEJ TERMIN UPŁYWA 30 WRZEŚNIA KRONIKI FILMOWEJ Co się dzieje ciekawego w Nysie? Kiedy przyjadą food trucki? Czy prysznice w Hali Nysa nie są za małe? Jak korzystać z gminnych i rządowych programów? O życiu naszego miasta można dowiedzieć się w każdy piątek przed telewizorami. We wrześniu przypada 300-setny odcinek NKF.

Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz. Udział w spisie to nasz wspólny obowiązek. Najszybciej i najwygodniej można spisać się przez Internet. Wystarczy pośwęcić kilka minut na wypełnienie formularza online na stronie spis. gov.pl. Są jeszcze kolejene możliwości. Dzowniąc pod numer 22 279 99 99 i podając wymagane informacje, rachmistrz wprowadzi je za nas do formularza. Można też skorzystać ze stanowiska przygotowanego w Urzędzie Miejskim w Nysie. Samospisu możemy dokonać tylko do momentu, gdy skontaktuje się

Premiera pierwszego odcinka to grudzień 2015 roku. Od tej pory grono stałych odbiorców stale rośnie. Dzięki Regionalnej Telewizji Opolskie, materiały filmowe Urzędu Miejskiego prezentowane są w sieciach kablowych szerokiej widowni. Sport, kultura, inwestycje samorządowe – wszystko podane w pigułce, z wypowiedziami

samych zainteresowanych. - Z wiadomości, które otrzymujemy widzowie proszą o więcej sond ulicznych i to na pewno zrealizujemy w najbliższym czasie – mówi Andrzej Babiński, współtwórca filmowego przeglądu tygodnia. – Papier przyjmie wszystko, natomiast materiały filmowe pokazują jak jest. Nie ma tu miejsca na

retusz, przypadek i anonimowe listy do redakcji. Na kanale Gminy Nysa na Youtube materiały komórki promocji Urzędu Miejskiego zostały obejrzane pół miliona razy. Przed odbiornikami każdy odcinek gromadzi dodatkowe kilka tysięcy osób.

REKLAMA

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

z nami rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. W przypadku tych ostatnich, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania.


16

Kultura

www.nysa.eu

@nysaeu


Sport

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

17

POLONIA NIE DO ZATRZYMANIA

Bilans 6-0 na początek rundy jesiennej to dobry prognostyk. Podopieczni Łukasza Czajki wygrali cztery ligowe mecze bez straty gola oraz dwa w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim.

Nowy trener, nowi zawodnicy. Przed sezonem forma naszej najlepszej drużyny była jedną wielką niewiadomą. Tymczasem już początek sezonu pokazał, że Polonia Nysa ma ambicje powrotu do III ligi. Z myślą o awansie budowany jest skład pierwszego zespołu, a także konsekwentnie rozbudowywana jest akademia klubu. Już dziś młodzi adepci trenują w 15 drużynach w klubie. – Idziemy cały czas w górę – podkreśla Prezes Klubu,

Łukasz Gadzina. – Najmłodszy rocznik to rok urodzenia 2016. Żałuję, że w tym roku nie udało się otworzyć klasy piłkarskiej przy szkole sportowej. Na pewno spróbujemy jeszcze raz. Pierwszy zespół zaczął od ważnej wygranej z Ruchem Zdzieszowice 2:0. Takim samym wynikiem zakończył się wyjazdowy mecz z Chemikiem Kędzierzyn-Koźle. Prawdziwy pokaz strzelecki poloniści urządzili sobie

w meczu z LKS Porawie Większyce, który zakończył się wynikiem 5:0. W ostatniej kolejce, zespół z Nysy wygrał skromnie 1:0 na wyjeździe spotkanie z Victorią Chróścice. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył niezawodny Ble Dro Narcisse z Wybrzeża Kości Słoniowej. W tabeli z kompletem punktów prowadzi Polonia Nysa, przed Fortuną Głogówek oraz LZS Piotrówka.

fot. Polonia Nysa

WE WRZEŚNIU RUSZA AKADEMIA BASKET NYSA Już nie tylko siatkówka, piłka nożna, hokej na trawie, sporty walki oraz gimnastyka sportowa. Basket Nysa rewelacyjnymi wynikami pokazuje, jak można szybko stworzyć profesjonalny klub. Teraz do oferty klubu wchodzi akademia dla dzieci.

Świetny początek przypomina sytuację z sezonu 2019/2020 dominacji Polonii Nysa

-Przygotowujemy dla dzieciaków wyjątkowe miejsce w naszym regionie! W naszym projekcie znajdzie się miejsce dla każdego! Tego dużego i tego małego! Zapewnimy profesjonalny rozwój fizyczny dla każdego dzieciaka pod okiem najlepszych specjalistów. Dzięki dużemu doświadczeniu nasi trenerzy przedstawią koszykarski świat w bardzo indywidualny

sposób. W akademii otworzymy również sekcję dziewczynek! – czytamy w oficjalnym komunikacie klubu. Pierwszy zespół sezon ligowy rozpocznie w ostatni weekend września, a rywalem będzie BC Obra Kościan. W poprzednim sezonie 2 ligi mężczyzn mecze z tym rywalem przyniosły spore emocje. Szykuje się mocne otwarcie. Zapraszamy do kibicowania.


18

www.nysa.eu

@nysaeu

REKLAMA


EKOM

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

19

SPÓŁKA ZMIENIA LOGO Nyski EKOM na zielono. To założenia przy opracowywaniu nowej spójnej identyfikacji wizualnej firmy. Z czerwonego, na zielony. Spółka EKOM już niedługo pochwali się nowym logotypem, nawiązującym do środowiska i procesu recyklingu. W ostatnich latach nowego logotypu doczekały się m.in. spółki miejskie AKWA i NEC oraz spółka akcyjna Stal Nysa. EKOM, podobnie jak NEC, postawił na zielone akcenty, które mają

pojawić się również na stronie internetowej, na gadżetach firmowych oraz w kolejnych opracowaniach edukacyjnych firmy,

EKOM WSPIERA EDUKACJĘ I SPORT

przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. To także kolejny aspekt ocieplania wizerunku spółki komunalnej i misji jaką wykonuje.

WYCIECZKA INTEGRACYJNA

Wakacje w spółce na sportowo. Oprócz wycieczki na Wielką Sowę, część załogi wzięła udział w rodzinnym rajdzie rowerowym Nyską Drogą św. Jakuba. Ekom ufundował upominki dla uczestników.

Pracownicy Ekomu na szlaku. I to po dwudziestu latach przerwy. To początek tzw. team bulding. Spółka planuje cykliczne wycieczki krajoznawcze. Idea wyjazdu integracyjnego wyszła od samych pracowników EKOM-u, a że wśród załogi nie brakuje miłośników podróży, od pomysłu do realizacji był mały krok. - Po pandemii, gdzie borykaliśmy się z brakami kadrowymi, taki wyjazd jest niezwykle cenny - mówi Prezes spółki, Tomasz Ogorzały. - Kondycja psychiczna załogi jest bardzo ważna i cieszę się z tej inicjatywy. Jesteśmy na pewno otwarci na kolejne tego typu pomysły. Głównym celem wycieczki był szczyt zaliczany do Korony Gór Polski Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.). W Górach Sowich wycieczka od-

wiedziła również słynny kompleks Riese „Rzeczka”, w poszukiwaniu złotego pociągu. Przewodnicy zorganizowali także zwiedzenie Twierdzy Srebra Góra, wzniesionej w latach 1765-1777. Mogli porów-

nać budowle obronne, do których wybudowania użyto podobnych technik co w przypadku Twierdzy Nysa. Obie uważane były za najtrudniejsze do zdobycia w tej części Europy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nyski Dom Kultury w Nysie przy współudziale Gminy Pakosławice. Rajd wystartował z Bastionu św. Jadwigi, a metą był przystanek św. Jakuba w Pakosławicach, gdzie dla uczestników czekał poczęstunek oraz moc atrakcji przygotowanych przez organizatorów i sponsorów. Wcześniej całe rodziny, które wybrały się tym szlakiem mogły podziwiać widoki na trasie lasek Złotogłowicki, Prusinowice, Pakosławice, Reńska Wieś, Bykowice i Regulice. Jak podkreślają organizatorzy, frekwencja podczas pierwszej edycji

rajdu była bardzo dobra. 15 kilometrów nie było dużym wyczynem, a wśrod osób, które ukończyły rajd nie brakowało dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z myślą o nich przygotowano liczne zabawy i konkursy „na wesoło”. Wydarzenie wsparła ponadto Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Pakosławicach oraz Nadleśnictwo Prudnik. W najbliższym czasie Ekom szykuje kolejne akcje, tym razem stricte przeznaczone dla młodzieży szkolnej. Tematyka konsekwentnie taka sama - rola recyklingu i środowiska naturalnego w naszym życiu.


20

www.nysa.eu

@nysaeu

JAK OCIEPLIĆ SKUTECZNIE ŚCIANY ZEWNĘTRZNE DOMU

OFERTA DEKORACYJNA BOLIX

DLACZEGO WARTO OCIEPLIĆ ŚCIANY Podstawową funkcją ocieplenia ścian zewnętrznych domu jest ograniczenie strat ciepła przez ściany, czyli zwiększenie ich izolacyjności termicznej. Działania te są kluczowym aspektem powodującym obniżenie zapotrzebowania budynku na energię grzewczą zimą jak i energie potrzebną do chłodzenia budynku latem. Należy pamiętać, że ocieplenie budynku jest ważne nie tylko w budynkach nowo wznoszonych, ale także tych budowanych wcześniej – w tym przypadku nazywamy to termomodernizacją. Obecnie jest wiele projektów wspierających działania walki z zanieczyszczeniem powietrza powodowanego przez ogrzewanie domów – stare piece, złe paliwo opałowe i właśnie nieodpowiednio docieplony dom. W naszym kraju świadomość ludzi rośnie i zdają sobie sprawę, że ocieplenie ścian budynku staje się jednym z kluczowych aspektów walki ze smogiem czyli tzw niską emisją.

Zaraz po najistotniejszych cechach technicznych elewacji warto zwrócić uwagę na efekty dekoracyjne elewacji, których BOLIX ma w swojej ofercie całą gamę – oprócz szerokiej gamy kolorystycznej i strukturalnej tynków cienkowarstwowych mamy do wyboru całe spektrum wykończeń m.in. nowości

PANEL DESKA

OD CZEGO ZACZĄĆ OCIEPLANIE DOMU Planując ocieplenie domu rekomendowane jest rozwiązanie systemowe czyli kompletny zestaw produktów stanowiący tzw. system ocieplenia wg technologii ETICS – niekwestionowany lider wśród technologii ociepleniowych. Dlaczego wybór roz-

wiązań systemowych jest tak ważny? Ma to znaczenie, ponieważ te rozwiązania są odpowiednio przebadane i trwałe co daje nam gwarancje na wiele lat pięknej i wytrzymałej elewacji. Jak potwierdzić, że to na pewno rozwiązanie systemowe? Należy sprawdzić u dostawcy lub producenta systemu ociepleń – podstawą jest wydany dla konkretnego systemu dokument o nazwie Krajowa Ocena Techniczna bądź Europejska Ocena Techniczna. Dokumenty te zawierają informację dotyczące parametrów jakie mają spełniać poszczególne elementy i cały system w tym również termoizolację, siatka z włókna szklanego jak i łączniki mechaniczne. Od tego czy prawidłowo dobrano poszczególne materiały zależą najważniejsze cechy systemu i jego trwałość eksploatacyjna.

PANEL RYFEL

NA CZYM WŁAŚCIWIE POLEGA OCIEPLENIE? Jest to trwałe zamocowanie do ściany (klejenie lub klejenie i mocowanie mechaniczne) płyt termoizolacji – czyli styropianu (EPS) lub wełny mineralnej (MW) a następnie wykonanie na powierzchni termoizolacji warstw wierzchnich czyli zbrojącej oraz wykończeniowych.

PŁYTKA O WYGLĄDZIE KLINKIERU

Przyklejenie termoizolacji do ściany lub przyklejenie i zamocowanie mechaniczne musi odbywać się zgodnie z instrukcją dostawcy ociepleń. Biorąc pod uwagę nowe budynki, ocieplenie ETICS pozwala na zmniejszenie grubości murów do minimum wymaganego konstrukcyjnie, optymalizuje wszystkie połączenia konstrukcyjne, ponieważ minimalizuje mostki termiczne, ta właściwość jest równie ważna w przypadku budynków użytkowanych – minimalizacja mostków termicznych prócz strat ciepła często zapobiega również szkodliwym kondensatom, przemrożeniu i zawilgoceniu. Dlatego właśnie ocieplenie ścian powinno być powiązane z wymianą kotła, ponieważ wykonana nowa izolacja ścian ma istotne przełożenie na obniżenie mocy nowego źródła ciepła czyli kosztu instalacji jak i ogrzewania budynku w przyszłości.

PSB Dębos ul. Podolska 22, 48-300 Nysa debos@grupapsb.com.pl

tel. 784 060 747 tel. 77 433 24 97


Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

Kultura

21

JESIEŃ Z NYSKIM MŁODZI TWÓRCY LITERATURY DOMEM KULTURY KALENDARZ IMPREZ

W ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Partnerstwo dla książki 2021 Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie otrzymała dotację na realizację cyklu imprez pod wspólną nazwą ,,Młodzi Twórcy Literatury”. Projekt będzie realizowany od lipca do listopada 2021 r. w 8 filiach wiejskich.

WRZESIEŃ: 16 września godz. 18.00 – spotkanie autorskie Ewa Kassala, foyer NDK 25 września godz. 15.00-18.00 – spotkanie w ramach Dni Kultury Japońskiej 26 września godz. 16.00 – Kabaret Skeczów Męczących, bilety parter 80 zł, 90 zł i balkon 65 zł PAŹDZIERNIK: 2 października godz. 20.00 - WALDEMAR MALICKI Naga prawda o klasyce, cena biletu : parter - 100 zł, balkon - 80 zł 9 października godz. 19.30 – Raz, Dwa, Trzy - 30 lat jak jeden koncert, bilety 110 zł 16 października godz. 10.00 - XV EDYCJA TURNIEJU POETYCKIEGO im. Jerzego Kozarzewskiego „ORZECH” 16 października godz. 18.00 - Strauss Koncert, bilety parter 60 zł, balkon 40 zł 25-26 października – eliminacje do II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka (zgłoszenia przyjmujemy do 1 października) Bilety na wydarzenia Nyskiego Domu Kultury można kupić online www.ndk.systembiletowy.pl oraz w kasie biletowej NDK (wejście od ul. Chodowieckiego, czynnej od wtorku do piątku 8:00-15:00)

Dzieci i młodzież z terenów wiejskich mają ograniczone możliwości kontaktu z książką i kulturą, dlatego naszym celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci w każdym wieku, oswajanie młodych czytelników z książką oraz zachęcanie i przyzwyczajanie od najmłodszych lat do korzystania z biblioteki. W ramach zadania zostaną zorganizowane m.in. zajęcia zawierające elementy biblioterapii, nauki poprzez zabawę połączone z zajęciami plastycznymi. Zaplanowano również zajęcia głośnego czytania oraz spotkania czytelnicze pn. ,,BookTalking czyli gawędy o książce”. Podsumowaniem akcji czytelniczej będą: ,,Zabawa literacka” czyli międzybiblioteczny konkurs tworzenia dziecięcych tekstów literackich oraz ,,Konkurs recytatorski” utworów P. Wioletty Piaseckiej, autorki książek dla

dzieci i młodzieży. Uczestników zadania zaprosimy również na warsztaty teatralne i tworzenia tekstów literackich. Zajęcia prowadzone będą przez zawodowych aktorów z doświadczeniem w pracy scenicznej i pedagogicznej -”TeatRegeneracja” oraz autorkę książek i scenariuszy teatralnych dla dzieci P. Wiolettę Piasecką. Zaplanowaliśmy również wspólne wyjazdy tematyczne: do Mediateki i Teatru Lalki

i Aktora w Opolu oraz do Muzeum Powiatowego w Nysie na lekcje biblioteczne pn. ,,Dzieje książki” oraz ,,Muzealne magia”. Zwieńczeniem

zadania

będzie

zorganizowanie wspólnego, rodzinnego spotkania w bibliotece, podczas którego uczestnicy zaprezentują spektakl teatralny stworzony na podstawie własnych pomysłów.

NDK im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7 48-300 Nysa Bilety: ndk.systembiletowy.pl, kasa czynna wt.-pt. 8.00-15.00

,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.


MZK

22

www.nysa.eu

@nysaeu

UCIĄŻLIWY REMONT BEZ OBJAZDU

Aktualne komunikaty przewoźnika na stronie www.mzk.nysa.pl Trwa remont drogi krajowej nr 41 pomiędzy Wierzbięcicami, a Niwnicą. Remont jest prowadzony bez wytyczonego objazdu, a ruch na uciążliwym odcinku jest organizowany wahadłowo. Brakuje też pasa awaryjnego. W rezultacie, w godzinach szczytu oraz gdy z obwodnicy Nysy zjeżdża dużo ciężarówek, przed remontowanym odcinkiem powstają duże zatory drogowe. Skazani na korki

Niestety Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem, nie wytyczyła żadnego objazdu dla remontowanego odcinka. Jak wynika z informacji uzyskanej w GDDKiA, nie było takiej możliwości, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanej drogi nie znajduje się żadna trasa o odpowied-

niej kategorii. Oznacza to, że jeszcze przez przynajmniej rok, bo tyle potrwa remont, wszyscy kierowcy będą zmuszeni stać w długich korkach.

Pół godziny opóźnienia Sytuacja, która wytworzyła się na drodze powoduje także opóźnienia w kursowaniu linii nr 3, której autobusy jeżdżą na remontowanym

odcinku: Lipowa – Wierzbięcice – Niwnica – Nysa. Autobus potrafi stać w korku aż w czterech miejscach. Najpierw, gdy jedzie do Lipowej, dwukrotnie na dwóch, niezależnych od siebie wahadłach, a później, gdy wraca w stronę Nysy w tych samych miejscach. W rezultacie na linii nr 3 potrafią pojawić się nawet 30-minutowe opóźnienia, na które Miejski Zakład Komunikacji w Nysie nie ma żadnego wpływu. Na remontowanym odcinku nie został wytyczony pas awaryjny. To oznacza, że w przypadku np. kolizji drogowej, albo awarii ciężarówki korek robi się jeszcze większy, bo pomoc drogowa i służby nie mają możliwości szybkiego dojazdu na miejsce zdarzenia. Do podobnych styuacji doszło już kilkakrotnie.

O krok od wypadku Na remontowanym odcinku zdarza się też, że kierowcy ciężarówek wjeżdżają na wahadło na czerwonym

świetle. Powoduje to sytuacje niebezpieczne, bo wytyczony odcinek do przejazdu jest za wąski aby minęły się na nim dwa pojazdy. W takiej sytuacji kierowcy ciężarówek, którzy wymusili pierwszeństwo, muszą wolno cofać aby przepuścić pojazdy jadące z przeciwka. To stwarza dodatkowe zagrożenie i oczywiście wydłuża korek. Pozostaje mieć nadzieję, że przez cały remont, organizowany w sposób daleki od ideału, nie dojdzie do żadnego poważnego wypadku. Bo wówczas żadne służby nie zdołają przedrzeć się na czas przez wąski, zakorkowany odcinek.


NEC

Nr 8/2021, nakład 10 000 tys. egz.

KIEDY ODKRĘCIĆ KALORYFERY?

Koniec wakacji przyniósł nam pogorszenie pogody. Dobra informacja dla zmarzluchów jest taka, że sezon grzewczy ruszy prawdopodobnie już we wrześniu. By nie przepłacać za ogrzewanie należy grzejniki odsłonić tak, by ciepło mogło się swobodnie rozchodzić po pomieszczeniach. Mieszkańcy decydują W NEC Nysa aktualnie trwają przygotowawcze do rozpoczęcia sezonu grzewczego 2021/2022. To dobra informacja dla wszystkich, którzy odczuwają skutki spadków temperatur. Synoptycy prognozują, że na razie nie możemy liczyć na poprawę kapryśnej pogody. Pamiętajmy, że to spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe decydują, kiedy zostanie uruchomione ogrzewanie. Im więcej zgłoszeń od lokatorów, tym szybciej możemy zastać w domu ciepłe kaloryfery. By ruszyło ogrzewanie mieszkań, spółdzielnie, wspólnoty muszą porozumieć się z dostawcą ciepła takim jak NEC - Nysa. Ten uruchamia dostawy ciepła w ciągu doby lub dwóch od momentu, gdy dostanie decyzję spółdzielni, wspólnot. - Praktyka ostatnich lat pokazała, że ogrzewanie w Nysie nasza spółka rozpoczynała po decyzji - zgłoszeniu największych spółdzielni mieszkaniowych i kilku dużych administratorów wspólnot mieszkaniowych – tłumaczy Mirosław Aranowicz. O rozpoczęciu sezonu grzewczego decydują indywidualne uwarunko-

wania każdej ze wspólnot. Moment włączenia może być zależny od np. wilgotności powietrza, liczby małych dzieci lub osób starszych w danym bloku, czyli indywidualnych potrzeb odczuwalnego komfortu cieplnego każdego człowieka. Duży wpływ ma na to również izolacja termiczna budynków. W Nysie większość bloków na osiedlach posiada ocieplenie, a budynki użyteczności publicznej przechodzą sukcesywnie termomodernizację.

NEC będzie grzać do maja Zwykle sezon grzewczy w Polsce rusza we wrześniu lub na początku październiku. Zakończenie też wynika z temperatury na zewnątrz. Jeśli przez dłuższy czas utrzymują się odpowiednio wysokie temperatury, kaloryfery przestają grzać. - Sezon grzewczy może się skończyć już w marcu, a może dopiero w maju, co obserwowaliśmy w tym roku – mówi Mirosław Aranowicz. - Sezon grzewczy 2020/2021 był krótszy o 10 dni od poprzedniego, choć tegoroczny maj był zimny, to zeszłoroczny był jeszcze chłodniejszy. Kaloryfery w nyskich mieszkaniach przestały grzać dopiero 11 maja. Przypomnijmy, że sezon grzewczy jesienią ubiegłego roku

50-TKA WALEWSKIEGO

23

Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza na wystawę fotograficzną znanego i cenionego nyskiego fotografa Zbigniewa Walewskiego. Artysta w tym roku obchodzić będzie 50-lecie pracy twórczej. Fotografią zajmuję się od zawsze. Zaczynałem od fotografowania koleżanek i kolegów z podwórka, a potem wydarzeń rodzinnych. Pierwszy kurs fotograficzny zorganizowany w Domu Górnika w Sosnowcu ukończyłem w 1964 r. Potem szkoliłem się w Częstochowskim Towarzystwie Fotograficznym, gdzie skutecznie rywalizowałem z późniejszymi członkami ZPAF. W latach studenckich kierowałem Studencką Agencją Fotograficzną, współpracowałem z tygodnikiem „POLITECHNIK” oraz gazetami lokalnymi. Pierwszą wystawę indywidualną miałem w 1971 r. w KMPiK, w Opolu przy pl. Wolności, od tego czasu liczę te tytułowe 50 lat. Po skończeniu studiów w 1973 r. podjąłem pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Dostawczych w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Nysie. Po uzyskaniu uprawnień instruktora

fotografii w 1975 r. założyłem Klub Fotograficzny „METALOWIEC”, który był przez wiele lat najlepszym klubem fotograficznym Opolszczyzny, o czym świadczyły trofea zdobywane przez nas na przeglądach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Opolu. Pierwszą w Nysie wystawę fotograficzną pt. „MY” zorganizowałem w Nyskim Domu Kultury w 1974 r. W 2009 r. zostałem przyjęty w poczet członków Nyskiej Grupy Artystycznej. W sumie zorganizowałem 45 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyłem w około 55 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obecna wystawa jest wyborem zdjęć dokumentalnych wykonanych w Nysie. Czas szybko ucieka, warto ją obejrzeć zanim przepadnie w czasoprzestrzeni. Serdecznie zapraszam.

Zbigniew Walewski

zaczął się dokładnie 1 października. Tak samo było rok wcześniej.

Od czego zależą rachunki za ogrzewanie? Dłuższy sezon grzewczy to wyższe rachunki. Ponieważ ciepło z kaloryferów nie należy do tanich produktów, zachęcamy do racjonalnego korzystania z ogrzewania. Warto zwrócić uwagę, że na zużycie ciepła wpływ mają również indywidualne preferencji co do temperatury w mieszkaniu, częstotliwości i sposobu wietrzenia. Mieszkania należy wietrzyć krótko i intensywnie, najlepiej w przeciągu. Co ważne - wcześniej zakręcając zawory termostatyczne. Długotrwałe wietrzenie przy odkręconych zaworach termostatycznych spowoduje wzrost kosztów ogrzewania. Pamiętajmy, gdy w mieszkaniu zawory termostatyczne ustawione są w pozycji 5.0, a grzejniki nadal są zimne (przy ciepłych pionach lub gorących grzejnikach u sąsiada), to bardzo prawdopodobne jest, że grzejnik uległ zapowietrzeniu. Gdy grzejnik nie jest wyposażony w zawór odpowietrzający jego odpowietrzenia powinien dokonać fachowiec, po którego należy zadzwonić do administratora budynku.

Chcesz aby w tym miejscu była Twoja REKLAMA? DZIAŁ REKLAMY tel. 692 135 826 lub m.gruszka@arn.nysa.pl


REKLAMA