TAK! 09_2021

Page 1

!

TAK! O TYM WARTO WIEDZIEĆ - WIEŚCI Z MIASTA

www.nysa.eu

@nysaeu

AKTUALNOŚCI

ROZRYWKA

WYDARZENIE

AKTUALNOŚCI

NYSANIN Z „POLSKIM OSCAREM”!

LUBIANE IMPREZY POWRÓCĄ W NOWYM SEZONIE

RUSZA NOWY BIEG W NYSIE

DWA PASY RUCHU PRZED RONDEM SOLIDARNOŚCI

Łukasz Grzegorzek z nagrodą dla Najlepszego Reżysera na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Str. 5

Festiwal Pierogów, Rabatkowo czy nocne kino nad jeziorem będą mieć kolejne edycje. Str. 11

Organizatorzy Biegu Nyskiego planują także bieg mikołajkowy.

Apele mieszkańców poskutkowały, organizacja ruchu po staremu. Str. 2

Str. 17

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

BIULETYN INFORMACYJNY GMINY NYSA

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY!

W NUMERZE: AKTUALNOŚCI

ZDEMOLOWALI PARK WERBISTÓW

TEMAT NUMERU

Wandale spowodowali straty na kilkadziesiąt tysięcy złotych Str. 5

ABSOLWENTKA NYSKIEJ PWSZ W THE VOICE OF POLAND!

DAWNE MIEJSCA

Z NOWYM ŻYCIEM

Dom Wenecki już gotowy! Rozpoczęły się także pierwsze prace budowlane przy obiekcie dawnej słodowni. Nowe życie zyska również stara rzeźnia przy Moście Bema. str. 3

Młoda wokalistka zachwyciła jurorów. Str. 16

WSPÓŁCZESNE KOBIETY BIZNESU Za nami wspaniałe wydarzenie, spotkanie autorskie z Ewą Kassalą Str. 13

INWESTYCJE

NOWA LOKALIZACJA DWORCA PKS

MINI CENTRUM NAUKI KOPERNIK W NYSIE! W Nysie powstanie jedyne na Opolszczyźnie mini Centrum Nauki Kopernik.. Str. 6

Teraz do autobusu wsiądziemy obok punktu McDonald’s Str. 4 AKTUALNOŚCI

SZCZEPIĆ SIĘ? Szczepienia przeciwko covidowi wzbudzają emocje większe niż polityka. Str. 12


Aktualności

2 KILKA SŁÓW WSTĘPU... Kordian Kolbiarz Burmistrz Miasta Nysa

www.nysa.eu

@nysaeu

APELE POSKUTKOWAŁY, WRACAJĄ DWA PASY JEZDNI Tylko miesiąc trwała zmiana organizacji ruchu przy Rondzie Solidarności w Nysie. W miniony poniedziałek zarządca drogi przywrócił wcześniejsze rozwiązanie. Kierowcy odetchnęli z ulgą.

Ławeczka zadumy Niedawno powstała u nas niezwykle ciekawa i poruszająca rzeźba poświęcona Jerzemu Kozarzewskiemu. Ciekawa w swojej formie, zachęcająca do chwili zadumy i refleksji. Zachęcająca do tego aby znaleźć choć chwilkę na to, aby usiąść tuż obok Pana Jerzego. Niestety nie znałem osobiście Jerzego Kozarzewskiego. W Nysie jestem od niespełna 30 lat i ten zaszczyt nie był mi dany. Znam jednak wielu znajomych i przyjaciół Pana Jerzego.

Kresowiacy, Górale, Ślązacy i autochtoni) jesteśmy w stanie znaleźć „rzeczy i sprawy”, które nas łączą. Powodem do radości powinno być wzrastające poczucie dumy z przynależności do nyskiej wspólnoty.

Od nich wiem jakim był człoŁaweczka Jerzego Kozarzewwiekiem. Jego życiorys jest skiego poza walorami artynam znany. Piękna karta niestycznymi ma też inną, równie podległościowa i ogromne zaważną rolę. Zaprasza do refleksługi dla mieszkańców naszego miasta. Co więcej, sji i rozmowy, do czytając (na tablizauważenia innego cy obok ławeczki) człowieka. Kozatekst o życiu borzewski miał piękhatera, wracają do W Nysie mamy nas wspomnienia ną cechę. Pomimo przekazywane nam coraz więcej swoich bardzo konprzez naszych rokretnych przekoludzi, miejsc i dziców czy dziadnań politycznych ków. Jerzy Kozawydarzeń, które potrafił z każdym rzewski budował to budują poczucie rozmawiać. Jeśli miasto wraz z nami wspólnej tożsai naszymi przodkanie starczało argumi. mości i wpływają mentów na przekona to, że pomimo nanie rozmówcy to W Nysie mamy copo prostu uśmieraz więcej ludzi, dzielących nas chał się. Wiedział, miejsc i wydarzeń, różnic w pocho- że bycie człowiektóre budują poczucie wspólnej dzeniu jesteśmy kiem oznacza „coś” tożsamości i wpływ stanie znaleźć więcej niż różnice wają na to, że pospory polityczne. mimo dzielących „rzeczy i sprawy”, iZnajdźmy i my czas nas różnic w poktóre nas łączą. na uśmiech… chodzeniu (mieszkańcy Nysy to m.in.

#zdjeciemiesiaca

Czy kolejna petycja online będzie dotyczyć przebudowy ronda?

W

jazd na rondo tylko z jednego pasa od ulicy Grodkowskiej spowodował jeszcze większe zakorkowanie miasta w godzinach szczytu komunikacyjnego. Pod petycją o zmianę

podpisało się kilkaset mieszkańców gminy. Internauci zwracają uwagę, że jeśli na rondzie nie da się wymalować dwóch pasów, należy pomyśleć nad przebudowaniem całego ronda, zanim

ZMIANA GODZIN PRACY APTEKI PRZY KAUFLANDZIE Od 26 września apteka mieszcząca się przy ul. Piłsudskiego 21 jest otwarta w nowych godzinach.

Fot. Łukasz Burmiński

teren po dawnym FSD zostanie zagospodarowany. - Wszystko w rękach ZDW w Opolu, który może zastosować tzw. procedurę ZRID - mówi Wiceburmistrz Marek Rymarz.

ZOSTAŃ RATOWNIKIEM Nyski WOPR prowadzi nabór na kolejny kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Zapraszamy wszystkie osoby chcące uzyskać tytuł ratownika lub zainteresowanych recertyfikacją swoich dotychczasowych uprawnień. Kurs rozpocznie się 7 października, a zakończy egzaminem w dniu 24 października. Zapisy pod numerem telefonu 602 125 221 lub mailowo na biuro@transport-medyczny.pl.

TAK(i) NUMER W dawnym biurowcu ZUP dzięki zastosowaniu LEX Deweloper powstanie 50 mieszkań

Apteka jest otwarta codzienne, od poniedziałku do niedzieli (także w dni świąteczne) w godz. 7.00 – 23.00.

Wydawca: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z o.o., ul. Marcinkowskiego 2-4, 48-300 Nysa, www.arn.nysa.pl, sekretariat@arn.nysa.pl, tel. 77 448 14 91 tel. 692 135 826 Redaguje: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z .o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej “EKOM” Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Nyska Energetyka Cieplna Nysa Sp. z o.o., Wodociągi i Kanalizacja “AKWA” Sp. z o.o., Urząd Miejski w Nysie, Skład, opracowanie techniczne, druk: DAYMEDIA Sp. z o.o., Nysa, ul. Sobieskiego 5/1, biuro@ daymedia.pl, www.daymedia.pl

12 000 tyle osób obserwuje profil Gminy Nysa na Facebooku. Polub i bądż na bieżąco z najważniejszymi informacjami


Temat numeru !

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

3

DAWNE MIEJSCA Z NOWYM ŻYCIEM

Oddano do użytku Dom Wenecki w Nysie – nową, zlokalizowaną w samym centrum miasta inwestycję mieszkaniową i usługową. Miejsce dawnego młyna, które niegdyś straszyło, dziś prezentuje się okazale i już wkrótce może stać się wizytówką Nysy. Także inne, przez lata zapomniane obiekty, odzyskują dawny blask. Trwa już m.in. adaptacja starej słodowni przy ul. Słowiańskiej na nowoczesne mieszkania. Także rzeźnia przy moście Bema ma nowego właściciela, który ma ambitne plany na ten kompleks.

Dom Wenecki otwarty! Obiekt powstał w efekcie kompleksowej rewitalizacji dawnej, zrujnowanej zabudowy. 21 września otwarty został związany z budynkiem obszerny plac i szereg miejsc parkingowych dla mieszkańców Nysy. Ruszyła też zlokalizowana w budynku restauracja “Stalove Magnolie”. Prace budowlane na terenie nieużytkowanego od lat obiektu przy ul. Mostowej w Nysie rozpoczęły się na początku 2019 roku. W oddanym do użytku kompleksie zachowano historyczną elewację i formę połączonych ze sobą budynków. Dom Wenecki w Nysie składa się z czterech budynków. Trzy ściśle nawiązują wyglądem do swoich zabytkowych poprzedników. Czwarty to nowoczesna bryła z szerokim widokiem na Nysę Kłodzką, został zaprojektowany od nowa i połączony z resztą kompleksu przeszklonym łącznikiem. Budynki otacza z dwóch stron zielony ogród zawierający starodrzew. Od frontu przestrzeń wypełnia obszerny plac spacerowy, kilkadziesiąt miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców miasta i fontanna odzwierciedlającą dawny przebieg odnogi rzeki Nysa.

28 nowych apartamentów Parter obiektu przeznaczony jest na lokale usługowe, sklepy oraz restaurację z przestronnym tarasem i widokiem na rzekę. Na piętrach znajduje się 28 apartamentów o wysokim standardzie

fot. Łukasz Burmiński

Dom Wenecki - Prywatny inwestor pokazał, że kluczem do sukcesu jest odważna wizja zagospodarowania przestrzeni

z recepcją i przeszklonymi holami. Apartamenty oferowane są w modelu wynajmu długoterminowego, z pełnym wyposażeniem i umeblowaniem oraz bezpłatnym dostępem do Internetu. Jak zaznacza inwestor, duża część lokali została wynajęta jeszcze na etapie prac budowalnych i wykończeniowych.

Nowoczesne mieszkania w dawnej słodowni Zapomniany budynek dawnej sło-

downi na Słowiańskiej także zyskuje drugie życie. Rozpoczęła się tam już inwestycja prywatnego dewelopera. Trwają pierwsze prace budowlane. Osiedle będzie nosić nazwę “Nowa słodownia”. Budynek zlokalizowany w pobliżu Powiatowego Urzędu Pracy zostanie zaadaptowany na 30 mieszkań w stylu loftowym o powierzchni od 35 do 103 m². Będą to mieszkania o podwyższonym standardzie. W budynku będą także dwa lokale usługowe, winda oraz parking podziemny.

REKLAMA

Już teraz zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest bardzo duże. Całość ma mieć charakter industrialny. Co ciekawe, w planach inwestora jest także budowa trzech kolejnych budynków mieszkalnych na ulicy Słowiańskiej.

Zupełnie nowy pomysł na dawną rzeźnię Niszczejący i szpecący centrum miasta obiekt trafił w posiadanie firmy Adamietz ze Strzelec Opol-

skich. Ta sama firma budowała pierwszą nyską galerię handlową w naszym mieście. Adamietz przejął także Książęcy Browar Nysa. Inwestor ma plan, by przenieść produkcję piwa do dawnej rzeźni. Najpierw jednak musi uporać się z remontem obiektu. Wszystkie budynki znajdujące się na terenie rzeźni są w kiepskim stanie technicznym. Dodajmy, że cały obiekt podlega ochronie konserwatora zabytków.


4 KRÓTKO!

STRAŻ MIEJSKA PILNUJE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI

1

Od września pod nyskimi szkołami strażnicy miejscy znów dbają o bezpieczeństwo naszych dzieci w drodze do szkoły. Strażnicy zwracają również uwagę na prawidłowe parkowanie pojazdów w pobliżu szkół, by nic nie zagroziło dzieciom w bezpiecznym dotarciu do miejsca nauki. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wznowiono także zajęcia edukacyjne w szkołach, prowadzone przez funkcjonariuszy.

KOLEJNY FAŁSZYWY ALARM W GMINNEJ SZKOLE

2

17 września do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Białej Nyskiej wpłynął email o podłożonym gazie w szkole. Dyrekcja powiadomiła policję. Służby sprawdziły obiekt. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. To kolejny taki przypadek w naszym regionie. Przed wakacjami sytuacje tego typu zdarzały się nagminnie, w wielu miejscowościach w całym kraju. Wciąż nie udało się namierzyć autora lub autorów fałszywych maili.

AKCJA SAPERÓW W NYSIE

3

15 września służby zostały zaalarmowane o znalezieniu niewybuchu na forcie przy ul. Nowowiejskiej, naprzeciwko dawnego EKO. Miejsce znalezienia niewybuchu zabezpieczali m.in. strażacy z OSP Niwnica oraz Policja. Potem zgłoszenie przejęli saperzy z Brzegu. Tym razem nie była potrzebna ewakuacja.

Wydarzenia

www.nysa.eu

@nysaeu

AUTOBUSY PKS ODJEŻDZAJĄ Z NOWEGO PRZYSTANKU Z uwagi na budowę Centrum Przesiadkowego przy ul. Racławickiej powstał nowy tymczasowy dworzec autobusowy. Niedogodności potrwają co najmniej kilka miesięcy.

O

d kilku dni wszystkie autobusy PKS Nysa i busy przewoźników odjeżdżają z placu naprzeciw marketu Biedronka w pobliżu sieci MacDonald’s. To rozwiązanie doraźne na czas przebudowy dworca i ulicy Racławickiej. - Niestety nie da się zchować wszystkich standardów, które były do tej pory – mówi Prezes PKS w Nysie, Beata Juralewicz. – Na wydzierżawionym przez PKS terenie nie ma miejsca na więcej przystanków, dlatego prosimy o dużą wyrozumiałość. Na terenie budowy prace trwają w obrębie placu manewrowego oraz wewnątrz dworca, stąd wejście na perony znajduje się z prawej strony obiektu. Niedługo ma być zamnięta również ul. Racławicka, od ronda do dworca. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Środki na realizację pochodzą z budżetu gminy oraz uzyskanego dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Tymczasowa lokalizacja dworca PKS to spore utrudnienie zwłaszcza dla starszych pasażerów.

POLICJANCI URATOWALI MĘŻCZYZNĘ

4

Nyscy policjanci uratowali życie 56-latkowi, który najprawdopodobniej chciał targnąć się na swoje życie. Mężczyzna stał już po zewnętrznej stronie balkonu. Dzięki szybkiej reakcji mundurowych nie doszło do tragedii. Policjanci wbiegli na górę, ale nikt nie otwierał im drzwi. Postanowili je wyważyć. Weszli do mieszkania, podbiegli do mężczyzny i wciągnęli go do środka. Następnie zaczekali z 56-latkiem do przyjazdu ratowników medycznych.

REKLAMA


Aktualności

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

WIELKI SUKCES NYSANINA! Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nysanin Łukasz Grzegorzek za film „Moje wspaniałe życie”. Obraz nakręcony w naszym mieście miał swoją premierę w sierpniu. Dzieło Grzegorzka było jednym z filmów otwarcia tegorocznej edycji Festiwalu Era Nowe Horyzonty.

C

iepły, a zarazem dowcipny i brawurowy film Grzegorzka jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Czy jednak wystarczy jej odwagi, by się zbuntować, zatrząść posadami małżeństwa, stracić reputację i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy? W nakreślonej z empatią i fenomenalnie zagranej przez Agatę Buzek postaci przejrzy się mnóstwo kobiet, które złożyły kawałek siebie na ołtarzu cudzych oczekiwań. Bohaterka „Mojego wspaniałego życia” nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego. O sile filmu decyduje nie tylko charyzma „Jo”, ale także fantastyczny aktorski trójkąt, którego dynamika zmienia się na naszych oczach. Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz sprawiają, że nie ma w „Moim wspaniałym życiu” postaci, za którą nie trzymalibyśmy kciuków. Do współpracy przy projekcie zaproszone zostały też trzy wyjątkowe muzyczne osobowości:

5 ZDEMOLOWALI PARK WERBISTÓW Park parafialny przy ul. Rodziewiczówny sukcesywnie dewastowany jest od wielu miesięcy. W ubiegły weekend nieznani sprawcy przeszli samych siebie. Zniszczony został m.in. drewniany plac zabaw dla dzieci. – To oburzające! – komentują parafianie.

fot. Anna Bobrowska

Reżyser z Nysy na festiwalowej ściance

na ekranie zobaczymy legendarnego czeskiego barda, Jaromira Nohavicę, muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski, a promującą film piosenkę „5 minut łez” wykonuje Ralph Kaminski. Producentem „Mojego wspaniałego życia” jest Koskino. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut

Sztuki Filmowej, Miasto Wrocław i Dolny Śląsk poprzez Dolnośląski Konkurs Filmowy, a także program MEDIA Kreatywnej Europy. Koproducentem filmu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, a partnerem Gmina Nysa. Ł. Bressa

Pływające w stawie części małej architektury w parku u Werbistów to nic nowego. Nie pomagały apele, patrole policji i zamykanie parku na noc. – Trudno to opisać i tłumaczyć motywację młodzieży, która przesiaduje w parku do późnych godzin – mówi proboszcz parafii, o. Damian Piątkowiak. Poszczególne elementy placu zabaw zostały wyrwane lub połamane. Podobny los spotkał kosze na śmieci i ławki. Jedna z nich do dzisiaj pływa w fosie. – Kilka dni wcześniej

wandale wyciągnęli bramę z zawiasów i również wrzucili ją do stawu – mówi proboszcz. Przypomnijmy, że Rzymskokatolicka Parafia matki Bożej Bolesnej od kilku lat stara się o uzyskanie środków na remont całego obiektu. Oprócz zaplanowanych prac związanych z poprawą bezpieczeństwa użytkowników, pielęgnacji drzewostanu i nowych nasadzeń, Werbiści muszą pomyśleć o monitoringu i to wielostanowiskowym

KOZARZEWSKI - POZNAJ LOSY BOHATERA Przed Urzędem Miejskim odbyła się oficjalna uroczystość odsłonięcia pomnika-ławeczki Jerzego Kozarzewskiego. Dla jego dzieci była to wyjątkowa chwila. Wspominali nie tylko swojego tatę, ale również mamę, lekarkę, bardzo zasłużoną dla Nysy. – To jest świadectwo tego, że oboje żyją w sercach ludzi – ocenia Marcin Kozarzewski. Jerzy Kozarzewski w Nysie jest znany głównie jako poeta, działacz społeczny i twórca Ogniska Muzycznego, ale jego życiorys jest bardzo bogaty i złożony. To także powstaniec warszawski, więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Mauthausen, Żołnierz Wyklęty, członek Narodowych Sił Zbrojnych i Związku Jaszczurczego. 23 września przed nyskim magistratem oficjalnie odsłonięto postument

upamiętniający tę wybitną postać. – Jego postawa życia, upór, wewnętrzna sprawiedliwość, którą miał do ludzi, to wynikało z tego, że był człowiekiem dialogu, człowiekiem ciepłym i niesłychanie rozumnym – mówi jeden z pomysłodawców powstania pomnika-ławeczki, Marek Kędzierski. Autorem pomnika-ławeczki jest prof. Marian Molenda, twórca m.in. pomnika Marszałka Piłsudskiego

w naszym Rynku. W 2019 roku profesor obchodził jubileusz 35-lecia swojej pracy twórczej. Jest laureatem wielu nagród w konkursach rzeźbiarskich, autorem kilkunastu pomników w Polsce. – Każde tego typu dzieło cenię podobnie – mówi nyski rzeźbiarz. – Myślę, że wiele osób będzie teraz lobbować, aby podobnych ławeczek w Nysie było więcej, niekoniecznie spod mojej ręki. To dobry sposób na uczczenie pamięci po osobach zasłużonych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa, samorządu lokalnego, rodzina Jerzego Kozarzewskiego, służby mundurowe, przedstawiciele licznych orga-

nizacji oraz stowarzyszeń, a także jako współorganizatorzy wydarzenia - przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Nyskiego Domu Kultury oraz Państwowej Szkoły Muzycznej

I i II st. w Nysie im. Witolda Lutosławskiego, której uczniowie zadbali o oprawę muzyczną. AB


6 MINI CENTRUM NAUKI KOPERNIK POWSTANIE W NYSIE! Nysa znalazła się w gronie 32 miast w kraju, w których powstaną lokalne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To projekt, który zakłada stworzenie do 2023 r. ogólnopolskiej sieci lokalnych mini centrów nauki, w których wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie.

W naszym mieście pojawi się kolejne ciekawe miejsce. Już w przyszłym roku odwiedzimy Mini Centrum Nauki Kopernik w Bastionie św. Jadwigi. - W Piotrkowie Trybunalskim, z rąk Roberta Firmhofera – Dyrektora Centrum Nauki Kopernik, otrzymaliśmy zapewnienie o powstaniu Mini Centrum Nauki Kopernik w Nysie! – mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy. – Jesteśmy w gronie zaledwie 32 miast w Polsce. Otwarcie już w przyszłym roku! Dziękuję naszemu Po-

słowi – Kamilowi Bortniczukowi za wsparcie! – dodaje Kolbiarz. Centrum powstanie na I piętrze Bastionu św. Jadwigi. Znajdzie się w nim około dwudziestu eksponatów, dzięki którym będziemy mogli zdobywać wiedzę z różnych dziedzin nauki. Będzie otwarte przez cały tydzień. Centrum ma zostać uruchomione jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami. Skorzystają z niego całe rodziny. ŁB

PATRIOTA DWÓCH NARODÓW W asyście Kompani Honrowej Wojska Polskiego 14 października odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci węgierskiego Generała György Klapka. Był generałem broni Józefa Bema i innych polskich patriotów biorących udział w powstaniu na Węgrzech. Poparł polskie powstanie styczniowe. W marcu 1864 roku z Józefem Ordęgą, który reprezentował polski Rząd Narodowy podpisał tajny traktat przeciwko Rosji i Austrii. György Klapka podczas wojny prusko-austriackiej w 1866 roku stanął na czele utworzonego w Nysie Legionu Węgierskiego, do którego według różnych źródeł wstąpiło od 1600 do 2000 żołnierzy. W uroczystości weźmie udział m.in. Ambasdor Węgier w Polsce.

Inwestycje

www.nysa.eu

@nysaeu

WINDA DLA DZIENNEGO DOMU POBYTU Za nami najdłuższe w ostatnich latach posiedzenie Rady Seniorów. Rozmawiano m.in. o inwestycjach, utrzymaniu czystości w mieście, bezpieczeństwie mieszkańców i rozbudowie Dziennego Domu Pobytu.

Podczas sesji radni przedstawili władzom miasta szereg cennych uwag

S

esja odbyła się 20 września z udziałem m.in. Wiceburmistrza Marka Rymarza i członka Zarządu Powiatu Joanny Burskiej. Radni pytali m.in. o zajęcia dla osób niepełnosprawnych prowadzone przez Zakład Aktywności Zawodowej oraz kiedy przy ul. Grodkowskiej powstanie tzw. przedszkole dla Seniorów. Dużo pytań było w temacie budowy nowej siedziby DDP i lokalizacji samej instytucji. Decyzją władz miasta, rozbudowany zostanie dotychczas funkcjonujący obiekt. – Nie chciałbym, żeby przez 40 lat podejmowano decyzję, jak to było w przypadku budowy hali sportowej – mówi Marek Rymarz. – Wsłuchując się w głosy samych Seniorów, gruntownie wyremontujemy obecny obiekt, dostosowując go do potrzeb uczestników zajęć. W nowej części będzie funkcjonować winda. Wiceburmistrz zaznaczył, że starszych osób przybywa, stąd gmina nie wycofuje się z pomysłu wybudowania kolejnej siedziby Dzien-

Na zdjęciu z prawej przewodniczący Rady Seniorów - Mieczysław Łużny

nego Domu Pobytu. W przyszłym roku gmina i OPS planują oddać do użytku kolejny Klub Seniora. Tym razem będzie on ulokowany przy ul. Franciszkańskiej. Podczas sesji Radu Seniorów radni pytali również o utrzymanie czystości przy fosach oraz w parkach miejskich, a także prosili o więcej patroli Straży Miejskiej w wyzna-

czonych miejscach. – Głosy radnych są dla nas bardzo cenne. Wskazują one z innego konta kwestie zarządzania miastem – ocenia Marek Rymarz. Przy okazji kolejnego posiedzenia, gmina i powiat zorganizują spotkanie wyjazdowe do Zakładu Aktywności Zawodowej. Andrzej Babiński


ARN

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

7

W NYSIE JAK NA KARAIBACH Pod Halą Nysa odbył się kolejny zlot food trucków. Przy Sudeckiej znów królowały nietuzinkowe miksy smaków. Sprawdziliśmy, co Wam najbardziej smakowało. Do Nysy drugi raz w tym roku wróciły budki na kółkach z jedzeniem spod znaku dobrze znanej nam już firmy Gorilla Events. Jak zwykle coś dla siebie mogli znaleźć fani tradycyjnej kuchni, ale też oryginalnych dań. Były burgery, zapiekanki ze słonecznikiem i zielonym pesto, kurtosze, przysmaki Grecji – w tym jagnięcina podawana z sałatką w picie, ale ponownie

SZKÓŁKA PŁYWACKA ARN DZIAŁA PEŁNĄ PARĄ największe kolejki ustawiały się po dania kuchni karaibskiej. Mango i limonka na przełamanie smaków znów wszystkim przypadło do gustu. Było karaibskie curry z cie-

cierzycą, batatami i salsą z ryżem kokosowo jaśminiowym, czy też marynowany i grillowany kurczak w sosie „jerky”. W kawobusie mogliśmy kupić m.in. yerba mate na zimno i gorąco. Nie zabrakło dań wege, busa a’la Jack Sparrow, czy też churrosów z sosem rafaello. Na wiosnę food trucki powrócą na 100%. Oprócz pysznego jedzenia nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, w tym zabawy z wodzirejem i muzyką lat 90-tych. – Przez pandemię to „tylko” albo aż „plany”, ale nastawiamy się, że wszystko wyjdzie – mówi Piotr Koppel z Gorilla Events. – Już teraz serdecznie zapraszam. Postaramy się o nowe smaki.

Od początku września możemy ponownie korzystać z krytej pływalni przy ul. Piłsudskiego. Pełną parą funkcjonuje już także Nyska Szkoła Pływacka Agencji Rozwoju Nysy. Wciąż można zapisać swoją pociechę. Dzieci ćwiczą pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. To pełni pasji, zapału i cierpliwości wykwalifikowani absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego, ratownicy, trenerzy i entuzjaści wszelkich aktywności sportowych. Do dyspozycji dzieci jest m.in. dr Roman Szop, wieloletni fizjoterapeuta, specjalista rehabilitacji ruchowej. Zajmuje się badaniem postawy ciała u dzieci i młodzieży. Prowadzi ćwiczenia korekcyjne wad postawy ciała.

Zapisy pod nr telefonu - 508 994 703

PIERWSZY W TYM ROKU KONCERT W HALI NYSA! W końcu po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Hali Nysa wracają koncerty. Na początek zaśpiewa Roksana Węgiel. Przy Sudeckiej nie zabraknie także sportowych emocji. - 8 października 2021r. o godzinie 19:00, będzie można usłyszeć w Nysie niesamowity wokal młodej artystki. - informuje Hala Nysa. W tym roku w Hali Nysa usłyszymy jeszcze m.in. Korteza (28 października) oraz sanah (2 grudnia).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Jak zawsze nie zabraknie także wielkich sportowych emocji. Szczególnie zadowoleni będą fani siatkówki. Na początku października Stal Nysa rozpocznie rozgrywki w nowym sezonie PlusLigi. Wszystko rozpoczną derby Opolszczyzny. 2 października w Hali Nysa Stal podejmie triumfatora Ligi Mistrzów, Grupę Azoty

nie będzie mogła liczyć na taryfę

Potem wcale nie będzie łatwiej. Tydzień po rywalizacji z ZAKSĄ naprzeciw naszych siatkarzy staną

zawodnicy

Jastrzębskie-

go Węgla. Kolejna na rozkładzie jest natomiast Skra Bełchatów. Po powrocie do Hali Nysa Stal ulgową. Nasza drużyna 23 października zmierzy się z Resovią Rzeszów. Przy Sudeckiej o ligowe punkty będą walczyć także koszykarze IgnerHome Basket Nysa. W Hali Nysa ponownie mamy zobaczyć także mecze futsalu.


8

www.nysa.eu

@nysaeu

REKLAMA


Samorząd

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

9

STADION POLITYCZNY Okiem Przewodniczącego Rady Miejskiej

W 2011 roku Nysa dostała 50% dofinansowanie na modernizację stadionu przy ul. Sudeckiej. Miała tam powstać m.in. tartanowa bieżnia i nowoczesne, zadaszone trybuny. Ówczesne władze Nysy, związane z Platformą Obywatelską, zrezygnowały z tego zadania. Dzisiaj, we współpracy ze środowiskiem politycznym lokalnego tygodnika, domagają się referendum w sprawie obrony Stadionu Miejskiego przy ul. Kraszewskiego. Chcą by powstała tam między innymi… tartanowa bieżnia. Stawiamy na rozwój Sport dla nas, obecnych samorządowców, jest bardzo ważny. Burmistrz i radni od 2014 roku zabiegają o rozbudowę bazy sportowej w Nysie. Nie ograniczamy się do „łapaczy” piłek, tak jak było to przed nami, ale realizujemy te zadania, o których mówiło się od lat. To właśnie my, po 40 latach dyskusji i bicia piany przez poprzednie władze, podjęliśmy się budowy w Nysie nowoczesnej hali sportowej i pełnowymiarowego boiska piłkarskiego przy ul. Sudeckiej. Już dzisiaj mamy tam niezły kompleks sportowy, a w planach mamy dalsze unowocześnianie stadionu Polonii. Nawet ta sztandarowa inwestycja – budowa Hali Nysa – budziła protesty opozycji, która wtedy domagała się budowy jej na Stadionie Miejskim. Teraz te same osoby, które wówczas gotowe były zlikwidować stadion,

Paweł Nakonieczny chcą zaprosić mieszkańców do referendum w obronie stadionu. Ci sami ludzie próbowali również blokować inne prorozwojowe inicjatywy w Nysie, m. in. budowę galerii handlowej.

Tylko w ważnych sprawach Referendum lokalne ma służyć

wypowiedzeniu się mieszkańców w ważnej sprawie, ale w Nysie jest taka tradycja, że powód nie jest ważny, a musi się ono odbyć, żeby Nysanie o niektórych aktywistach nie zapomnieli. Poprzednie akcji referendalne kończyły się zbyt niską frekwencją, żeby głosowanie było ważne lub nawet nie dochodziło ono do skutku, bo nie uzbierano wymaganej liczby podpisów. Referendum to ważny instrument demokracji. Ba, uważam, że nawet najważniejszy. Niestety, używany przez inicjatorów do promocji samych siebie, zniechęca ludzi do wzięcia w nim udziału i deprecjonuje jego znaczenie, jako aktu woli mieszkańców.

Wspólny projekt W nowoczesnym samorządzie liczą się: pomysł, cel i znalezienie środków na jego realizację. Gdybyśmy nie postępowali w ten sposób nie byłoby Hali Nysa, stadionu piłkarskiego do rozgrywek na szczeblu centralnym, sali gimnastycznej

REKLAMA

Przewodniczący Rady Miejskiej

przy szkole w Niwnicy, boisk sportowych przy szkołach, pumptracku. Kto wie, może za kilka lat w Nysie powstanie stadion lodowy lub tor kolarski. Pomysły są. Potrzebne są środki na realizację ambitnych i potrzebnych zadań. Uważam, że w Nysie powinien powstać nowoczesny stadion lekko-

atletyczny. Nie potrzeba do tego referendum, ale poważnej koncepcyjnej rozmowy. Taki obiekt będzie służył mieszkańcom całego powiatu, dlatego zapraszam marszałka województwa i starostę powiatu oraz wójtów i burmistrzów z naszego regionu do rozmów i partycypacji w kosztach.


10

Reklama

REKLAMA

REKLAMA

www.nysa.eu

@nysaeu


AKWA

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

SEZON INNY NIŻ WSZYSTKIE. ZA ROK BĘDZIE JESZCZE LEPIEJ! Rozmawiamy z Łukaszem Bogdanowskim, Menadżerem ds. Promocji i Marketingu Ośrodka Rekreacji AKWA MARINA w Skorochowie. To był bardzo intensywny sezon w Ośrodku AKWA Marina. Która z imprez przyciągnęła największą frekwencję? Spoglądając na miniony rok, trzeba jasno powiedzieć, że był to zupełnie inny sezon niż sprzed pandemii. Nie można było realizować dużych projektów, które corocznie cieszyły się wielkim uznaniem jak choćby Festiwal Ognia i Wody. Naszym za-

Czyli większość z tych imprez powróci w kolejnym sezonie? Patrząc na frekwencję jaka były na tegorocznych imprezach nie możemy już z nich zrezygnować, a nawet nie chcemy. Kolejne edycje każdej imprezy są już zaplanowane na kolejny rok. Wiadomo jak to jest. Robisz czasem coś pierwszy raz i trochę błędów się pojawia w organizacji. Kolejne edycje mają być tak organizowane, aby pozbyć się tych

Łukasz Bogdanowski Menadżer ds. Promocji i Marketingu Ośrodka Rekreacji AKWA MARINA w Skorochowie.

AKWA Marina – Nyska Giełda Staroci. Jak będzie wyglądać ta impreza? daniem było w tych dziwnych czasach sprawić, aby nasi Mieszkańcy i Wczasowicze mieli namiastkę normalności. Zamiast ogromnych i dużych imprez zaplanowaliśmy cotygodniowe spotkania, które sprawiały, że ludzie mieli powody do wypoczynku i spędzenia czasu na terenie Ośrodka. Jeśli miałbym wskazać imprezy, które okazały się strzałem w dziesiątkę, to wskazałbym kilka. Pierwsza z nich to zupełna nowość; Rabatkowo – ogrodniczy weekend nad Jeziorem Nyskim. Wydarzenie sprawiło, że tysiące osób przewinęło się w te dwa wyjątkowe dni przez nasz Ośrodek. Bardzo dobre wspomnienia po wydarzeniu mają wystawcy. Uważają, że organizowanie w kolejnych latach takich spotkań sprawi, że Skorochów stanie się kolejnym miejsce spotkań z kwiatami i wpisze się w kalendarz corocznych wydarzeń w Polsce. Drugą imprezą, która okazała się świetną inicjatywą, to kolejna edycja Nocnego Kina nad Jeziorem Nyskim. Po raz kolejny nasi Mieszkańcy pokazali, że dobre kino łączy ludzi. Miło widzieć naszych Gości, którzy zasiadają w wygodnych leżakach i wpatrują się z potężny ekran, aby razem spędzić dobry czas. Miłym zaskoczeniem była bardzo wysoka frekwencja w czasie Festiwalu Pierogów. Ta impreza na stałe wejdzie do naszego kalendarza! Skoro w 2 godziny wyprzedało się kilkanaście tysięcy pierogów, to znaczy, że nie możemy z tego zrezygnować. Dobrym pomysłem było wprowadzenie zajęć sportowych Aktywne plażowanie na AKWA Marina prowadzone przez Klub Fitness Sonia Dziergas.

niedociągnięć. Pracuję z zespołem niesamowicie otwartym na działania. Te działania przynoszą piękne skutki. Odpowiem jednoznacznie: jesteście już skazani na kolejne edycje wszystkich wydarzeń. A macie już pomysły na nowe imprezy? W tym roku nie udało się zrealizować wszystkich wydarzeń z powodu warunków atmosferycznych. Mieliśmy w planach zorganizowanie Festiwalu Pizzy i Sushi, Festiwalu Czekolady, zawodów w puszczaniu latawców, Pikniku Żołnierskiego,

Nyska Giełda Staroci ma stać się stałym punktem na naszym Ośrodku. 8 i 9 października odbędzie się pierwsza edycja, a zamysłem tej imprezy są cykliczne, comiesięczne spotkania w każdy drugi weekend miesiąca. Pasjonaci historii, sprzedawcy antyków i staroci znajdą miejsce, aby sprzedawać swoje cudeńka. Na Opolszczyźnie ma stać się to z czasem największe tego typu spotkanie. Śląsk ma Bytom, Dolny Śląsk ma Świdnicę, a Opolszczyzna będzie miała Nysę. Co miesiąc w sobotę i niedzielę od godziny 7.00 do godziny 15.00 będzie odbywała się

Od października odbywać się będzie cykliczna giełda staroci

zawodów w badmintona. Te imprezy z pewnością pojawią się w kolejnym sezonie. Być może rozpoczniemy organizację wydarzeń już od maja, aby wydłużyć sezon nad Jeziorem Nyskim. W tym roku przed nami jeszcze jedno wydarzenie w Ośrodku

Nyska Giełda Staroci. Osoby zainteresowane tematyką będą mogli nabyć to, co tylko wpadnie im w oko. Nie będzie to jedynie spotkanie handlowe – będzie to spotkanie miłośników, podczas którego odbędą się niesamowite dyskusje. Dodatkowo impreza rozszerzona będzie o „wyprzedaż garażową”, aby wszy-

scy mieszkańcy naszego miasta mogli brać udział w całym wydarzeniu. Wato przed imprezą zajrzeć i sprawdzić co zalega w naszych garażach, strychach, piwnicach i szafach. Warto to wszystko przynieść na giełdę i sprzedać lub się wymienić. Te produkty nie muszą mieć wartości historycznej, wystarczy że nam to zalega, a jest na tyle dobre, że może trafić w nowe ręce. Sporo wiemy o imprezach, a jakie jeszcze nowości szykują się nad jeziorem? Mówiąc o nowościach z pewnością zmierzymy się z tym, aby Mieszkańcy i Wczasowicze mieli jeszcze więcej powodów do spędzania czasu na Ośrodku. Mamy nadzieję, że do łask powróci impreza jaką jest Festiwal Ognia i Wody. Myślimy nad urozmaiceniem samej imprezy, bo jej potencjał jest ogromy. Musimy zastanowić się, czy nie powinna być to impreza dwudniowa, aby mogli z niej skorzystać nasi hotelarze, restauratorzy. Dziś Wczasowicze pojawiają się na kilka godzin w naszym mieście i je opuszczają. Warto realizować ten projekt w ten sposób, aby Goście zostawali u nas dłużej. Dużym wyzwaniem będzie rozpoczęcie budowy nowego Ośrodka – czekamy na wymagane zgody. Nie możemy zapomnieć o budowie odpowiedniego sanitariatu dla Wczasowiczów i idealnego punktu pod gastronomię. Marzy się nam miejsce, gdzie wieczorem będzie można usiąść i spożywać potrawy z wyszukanego menu. Z pewnością będzie to nowy rozdział dla naszego Ośrodka.

11


12 TERAZ DO STRAŻAKA DZWOŃ NA 112 998 to dotychczasowy numer alarmowy do Straży Pożarnej. Od środy 22 września, wszystkie połączenia odbiera jednak nie dyżurny nyskiej jednostki, lecz pracownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Numer 998 został przekierowywany na 112.

T

akie przełączenia, zresztą nie tylko dla straży pożarnej, bo na 112 przekierowywane są także telefony alarmowe policji, czyli 997, są wprowadzane systematycznie w całej Polsce. Po co? W oficjalnych materiałach czytamy: koncentracja numerów ma powodować szybsze powiadamianie służb ratowniczych, eliminować/ filtrować niezasadne zgłoszenia, obsługiwać zgłoszenia alarmowe od obcokrajowców, obsługiwać zgłoszenia typu eCall oraz SMS, zapewniać możliwość ciągłego podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym, z jednoczesnym aktualizowaniem informacji w formatce przesłanej do odpowiednich służb. Tyle teoria. A jak to będzie wyglądać w praktyce? Do tej pory dzwoniąc pod 998 łączeni byliśmy z dyżurnym Powiatowej Straży Pożarnej. W naszym wypadku w Nysie. Jemu zgłaszaliśmy pożar, zalanie, czy też inne zdarze-

Aktualności

www.nysa.eu

SZCZEPIĆ CZY NIE SZCZEPIĆ... Szczepienia przeciwko covidowi wzbudzają emocje większe niż polityka. Dochodzi nawet do tego, że przeciwnicy sczepień posuwają się do rękoczynów, przypadki takie odnotowywaliśmy w Polsce, choć na szczęście w naszym regionie ich nie było. Problem jednak istnieje. Tym bardziej, że koronawirus znowu atakuje - rozpoczyna się czwarta fala zachorowań.

nia wymagające naszym zdaniem interwencji strażaków. Teraz wykręcając 998, będziemy automatycznie przełączani do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Tam wypytają nas o co chodzi i podejmą decyzję, czy zgłoszenie jest zasadne, czy na miejsce trzeba wysłać strażaków, policję, pogotowie, albo wszystkie te służby. W takim wypadku z opolskiego centrum powiadamiania natychmiast wysyłana jest do odpowiedniej jednostki tak zwana formatka, czyli zawiadomienie o zgłoszeniu, z dołączonym nagraniem rozmowy i numerem telefonu zgłaszającego. Niewątpliwą zaletą nowego systemu jest to, że nie będziemy musieli już pamiętać osobnych telefonów do straży, policji, czy pogotowia, wystarczy znać numer 112, pod którym zgłaszamy wszystkie zdarzenia.

Trzy pytania do Pawła Gotkowskiego, Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Nysie.

Więcej zakażeń A widoczny już wzrost zachorowań nie ominie także nas. - Patrząc na poprzednie fale, można zauważyć, ze poziom zachorowań w Nysie i naszym powiecie, był adekwatny do statystyk krajowych – mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nysie, Janusz Trzęsimiech. - Kiedy w całej Polsce odnotowywano sięgającą wielu tysięcy liczbę zachorowań, w Nysie też mieliśmy nawet ponad 200 przypadków. Teraz ta zależność również jest widoczna. Na przykład przez wakacje, praktycz-

nych punktowo. Na przykład w tych gminach, gdzie jest najmniejszy odsetek zaszczepień i największy zachorowań. Jak to wygląda w Nysie? Według oficjalnych danych w naszej gminie zaszczepiło się ponad 29 tysięcy mieszkańców, co stanowi 51 procent populacji. Tylko czy to wystarczy i obroni nas przed czwartą falą? - Powstaje nadzieja, że te 50 procent osób zaszczepionych spowolni czwartą falę, ale oczywiście lepiej, żeby to było więcej – mówi Janusz Trzęsimiech. - Optymalny poziom, jeśli chodzi o tak zwaną

- No dobrze, ale jeśli ktoś będzie chciał jednak porozmawiać z dyżurnym w Nysie, to już nie będzie miał takiej możliwości? - Do nas zawsze można się dodzwonić w godzinach pracy pod numer ogólnie dostępny np. w Internecie. Na pewno w zgłoszeniach dotyczących straży pożarnej, strażak wie lepiej co zrobić, niż dyżurny Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ale nawet jeśli informację o zgłoszeniu dostajemy z CPR w Opolu, to nasz dyżurny ma możliwość przesłuchania rozmowy,

bo jest ona dołączona do formatki, może też zadzwonić do zgłaszającego, np. po więcej informacji, bo jego numer też otrzymuje. Pracownik CPR ma własny szablon rozmowy i pozyskiwania informacji, ale zawsze ostateczna decyzja będzie należała do naszego dyżurnego. - Czyli teraz dzwoniąc na 112 w sprawie kontaktu ze strażą pożarną, co trzeba zgłaszać? - Najistotniejsze jest podanie miejsca zdarzenia i krótkie opowiedzenie co się zdarzyło. Taka informacja trafia do nas i podejmujemy decyzję, czy od razu wysyłamy jednostkę, czy jeszcze dopytujemy o potrzebne nam informacje. Współpracę z numerem 112 prowadzimy już od dawna, jest to przećwiczone i działa.

liczba tych, którzy szczepić się nie chcą. - Na 10 osób znajomych mniej więcej połowa ma zdanie negatywne co do szczepienia -przyznaje szef nyskiego Sanepidu. - Nie trafiają do nich argumenty i fakty. Na przykład, że dzisiaj powyżej 90 procent osób chorych na covida, to te, które się nie zaszczepiły. Rzeczywiście, mówi się o tym, że czwarta fala będzie falą niezaszczepionych. Lekarze mówią, iż wielu obecnie chorujących żałuje, że dało się uwieść anty szczepionkowej propagandzie. - Gdybyśmy mogli cofnąć czas… mówią. Ale czasu cofnąć się nie da.

Komplikacje u nielicznych

- Czy nowy system ułatwi wam pracę, czy wręcz przeciwnie? - Zobaczymy. Duża część zdarzeń już wcześniej trafiała do nas z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, bo od wprowadzenia zintegrowanego numeru 112 wiele osób korzysta tylko z tego numeru. Nie można jednak wykluczyć, że w niektórych przypadkach kilkudziesięciosekundowe opóźnienia w wyjazdach mogą się zdarzyć.

@nysaeu

nie nie mieliśmy covida w powiecie, ale od września, wraz ze wzrostem zachorowań w kraju, zaczęły się one pojawiać. Pojedynczo, a nawet po kilka dziennie. Widać, iż coś się zaczyna dziać.

odporność stadną, to 70 – 80 procent, a do tego nam jeszcze trochę brakuje.

Połowa zaszczepionych

O ile na początku roku problemem był dostęp do szczepionek i zdarzały się nawet sytuacja, iż ludzie jeździli po kilkaset kilometrów, by przyjąć swoją dawkę, to teraz szczepionek jest w bród. Większość placówek podstawowej opieki medycznej szczepi nawet u siebie. Problem jest inny: coraz większa

Przed czwartą falą ostrzega Minister Zdrowia, słychać zapowiedzi, że mogą ponownie być wprowadzane restrykcje. Nikt co prawda nie mówi o znanym nam z poprzednich fal lock-downie, ale nie wyklucza się obostrzeń wprowadza-

Antyszczepionkowcy chorują

Dlaczego tak wielu nie chce się szczepić? Głownie z powodu rozprzestrzenianych (przeważnie w Internecie) argumentów: a to, że szczepionki są eksperymentem, a to, że po nich też można zachorować, a to, że zdarzają się po nich komplikacje, a nawet, że w ogóle nie nie chronią przed covidem. - Zawsze są jakieś wyjątki i skutki uboczne, to nie dotyczy tylko szczepienia na covid – mówi Janusz Trzęsimiech. - Niezależnie od tego na co się szczepimy, to może się zdarzyć taka sytuacja, że ktoś nie będzie odporny, nie wytworzy przeciwciał, albo nawet zachoruje. Odsetek tych osób jest jednak mały. Dlatego większość tych osób, które będą się zakażać przy czwartej fali, to będą osoby niezaszczepione. Trzeba podkreślić, że szczepionka chroni zawsze. Nawet jeśli się później zachoruje, to to chorobę przechodzimy łagodniej. Dlatego właśnie, jeśli nie mamy jakiś przeciwwskazań, medycznych warto się zaczepić na covid19.


Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

13

INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ARN

WSPÓŁCZESNE KOBIETY BIZNESU ZA PAN BRAT Z TWÓRCZOŚCIĄ, KULTURĄ I SZTUKĄ.

Za nami wspaniałe wydarzenie, spotkanie autorskie z Ewą Kassalą – pisarką, autorką m.in. „Portretu kobiety wieku zatracenia”, „Poradnika nowoczesnej czarownicy”, „Mandragory” i wielu publikacji dotyczących autoprezentacji, wystąpień publicznych i kreowania wizerunku. fot. Jacek Dybek Wydarzenie w Nyskim Domu Kultury przyciągnęło wiele zainteresowanych pań

fot. Marcin Pinkowski

Jest autorką jedynej na świecie trylogii o królowych egipskich: „Żądze Kleoparty”, „Boska Nefretete” i „Hatszepsut” wydawanych też po angielsku i hiszpańsku. Ostatnim bestsellerem stała się „Maria Magdalena”. Przez 10 lat prowadziła filię międzynarodowej, największej na świecie organizacji charytatywnej dla kobiet Dress for Success. Chętnie spędza czas na Dalekim Wschodzie i USA. Lubi podróże, uprawia jogę, ma ogród ziołowy, fascynuje ją magia boginiczna. W dniu 16 września Nyski Dom Kultury wspólnie z Inkubatorem Przedsiębiorczości ARN połączył twórczość, kulturę, muzykę, modę i sztukę z biznesem. Niepowtarzalną prezentację twórczości Ewy Kassali uświetnili artyści grający na gitarach od 20 lat – Wojciech Radziejewski i Dominik Mas jako Damas Voyo, wydali 2 płyty „Souvenir de voyage” i „Melodie dla

Jana Pawła II” oraz specjalny pokaz marki modowej Furelle – stworzonej przez Izabelę Jałowiecką. Izabella Jałowiecka hołduje zasadzie, że największym życiowym szczęściem jest robienie tego co się kocha. Furelle to alternatywna marka modowa, która powstała z zamiłowania do kobiecości. Skierowana jest do ambitnych i pewnych siebie kobiet sukcesu, które potrzebują chwili uniesienia oraz zwolnienia tempa pędzącego życia. W strojach z najnowszej kolekcji zaprezentowały się Nysianki, Kobiety Sukcesu, Piękne, Silne, Zaradne, Nowoczesne i Przedsiębiorcze ale przede wszystkim dzielące się swoją wiedzą i pasją z innymi kobietami, a mianowicie: Pani Angelika Sadowska – od ponad 10 lat prowadzi Centrum Dietetyczne Avocado, w którym z sukcesem pomaga wielu pacjentom w odzyskaniu zdrowia i szczupłej sylwetki. Prowadzi również projekt „Publiczne odchudzanie bez względu na wiek” oraz audycję radiową „Dobrze odchudzony” w radio ONY. Pani Anna ChudyOlejniczak - Właścicielka Gabinetu Kosmetologii i Profilaktyki Kosmetycznej. Kosmetolog z powołania, kocha pracę z kobietami, uwielbia pomagać zaakceptować swoje ja i dążyć do tego by były szczęśliwe. Pani Regina Stajak – Od 12 lat Prezes Stowarzyszenia przyjaciół

miast partnerskich Nysy realizując wspólne projekty w różnych dziadzinach życia m.in.: z zakresu sportu i kultury. Pani Edyta Hasiak – Jaszczyszyn – stylistka i właścicielka butiku Dress Room z sukniami okazjonalnymi. Pani Sonia Dziergas – Potoczak właścicielkę klubu fitness, mgr wychowania fizycznego, dietetyk, trener personalny, instruktor fitness oraz odnowy biologicznej, pierwszy i jedyny instruktor ski symulator w Polsce. Pani dr n.med., inż. Marta Misiarz – wykładowca akademicki i edukator żywieniowy. Autorka wielu prac naukowych dotyczących

nawyków żywieniowych. Członek komitetów naukowych oraz uczestniczka krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Tworzy i prowadzi projekty, szkolenia, wykłady z zakresu zdrowego stylu życia. Za swoją wieloletnią pracę nagrodzona srebrnym medalem przez Prezydenta RP. Pani Aldona Mika – Szabat – fotograf, właścicielka studia Mika we Wrocławiu i w Nysie. Autorka niesamowitego projektu poświęconego metamorfozie kobiet „Odkryj piękniejszą wersję siebie” Pani Barbara Szostak – instruktor w NDK, specjalizuje się w organizacji koncertów

i wydarzeń plenerowych. Wychowawca kolonijny, instruktor programowania i robotyki uwielbiana przez najmłodszych. Po zakończeniu części artystycznej nasi goście wraz z publicznością przenieśli się do fover na I piętrze w galerii, gdzie do późnych godzin nocnych trwały rozmowy z pisarką wraz z wypisywaniem osobistych dedykacji i autografów. Można było też podziwiać i zakupić oryginalne prace artystyczne, wykonane w różnych technikach przez artystów plastyków. Małgorzata Gruszka

Uczestniczki spotkania podczas prezentacji strojów Izabelli Jałowieckiej

Kontakt Małgorzata Gruszka

Menadżer Inkubatora Przedsiębiorczości ARN

ul. Kościuszki 10 48-300 Nysa tel. 692 135 826 m.gruszka@arn.nysa.pl


Akualności

14

www.nysa.eu

@nysaeu

NIWNICA DZIELI PIENIĄDZE Na co przeznaczyć fundusze z odpisu i funduszu sołeckiego? O tym decydują mieszkańcy na zebraniach wiejskich. A czasem sprawa nie jest prosta – w poniedziałek, 27 września, podział pieniędzy wywołał gorącą dyskusję w Niwnicy. Zebranie zaczęło się z lekkim opóźnieniem, z 780 mieszkańców stawiło się kilkudziesięciu, ale sołtys Mieczysław Łużny, po przeliczeniu obecnych, z zadowoleniem stwierdził, że kworum jest i można podejmować decyzje. Szybko przegłosowano porządek obrad, protokolantem został Stanisław Szczerbiński. - Sprawa była ważna, bo o pieniądzach z funduszu i odpisu soleckiego na przyszły rok trzeba postanowić w nieprzekraczalnym terminie 30 września – mówił Mieczysław Łużny. Na początek zebrani musieli zdecydować o podziale odpisu sołeckiego. Dla Niwnicy wyliczono kwotę 29.640 zł.

Odpis jest OK Rada Sołecka przygotowała swoją propozycję wydatków: wyposażenie świetlicy wiejskiej, utrzymanie terenów zielonych, niezbędne zakupy paliwa i części do kosiarki, wapno, nawozy i środki ochrony roślin do utrzymania boiska, ubezpieczenie szatni, ubezpieczenie boiska, przeglądy obiektów budowlanych i placu zabaw, zatrudnienie pracownika w ramach robót publicznych, energia woda i ścieki za szatnię i świetlicę, wsparcie „Stowarzyszenia Razem Dla Niwnicy” i „Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Niwnica” - to z grubsza najważniejsze wydatki. Mieszkańcy słuchali uważnie i mieOdpis sołecki to pieniądze z budżetu gminy. Oblicza się je mnożąc liczbę mieszkańców przez 38 zł. W wypadku Niwnicy to kwota 29.640 zł (780 mieszkańców x 38 zł). Co ważne, w projekcie planu wydatków sołectwa, które korzysta z przekazanego mienia gminy, powinny być ujęte wydatki na bieżące utrzymanie i remonty tego mienia, a także na zgodne z Prawem Budowlanym bieżące remonty i przeglądy obiektów budowlanych i placów zabaw. Niewykorzystane pieniądze przechodzą na rok następny.

Fundusz sołecki to pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy. Można je wydać na realizację zadań, które jednocześnie służą poprawie warunków życia mieszkańców, są zgodne ze strategią rozwoju, oraz zadaniami własnymi gminy. Fundusz musi być zaakceptowany przez Radę Miejską i wydany w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystane środki przepadają.

li swoje uwagi: - Po 4 tysiące złotych na Stowarzyszenia? To chyba dużo. Podobnie jak 3,5 tysiąca na energię i ścieki za świetlicę i boisko i 1900 za śmieci! - wyliczali zebrani. - Stowarzyszenia te pieniądze pomnożą, bo one będą wkładem własnym do projektów, dzięki którym na przykład organizowane są półkolonie i inne inicjatywy na rzecz mieszkańców – tłumaczył sołtys Łużny. - A jeśli z kwot przeznaczonych na wywóz odpadów, czy energię, coś zostanie, to problemu nie ma, bo te pieniądze przejdą na następny rok. Zebrani przyjęli tą argumentację i w głosowaniu zaakceptowali propozycje Rady Sołeckiej.

Za drogi projekt drogi Przy funduszu sołeckim nie poszło już tak gładko. Okazało się, że zanim zebrani zdecydują na co wydać pieniądze w przyszłym roku, muszą jeszcze zmienić tegoroczne wydatki. Pierwotnie cały fundusz miał iść na projekt drogi. To dość ważna inwestycja dla mieszkańców nowego osiedla, które powstaje w Niwnicy. Teraz jest to polny trakt, odbijający z trasy na Domaszkowice tuż za byłym SKR. - Dwa lata temu przeznaczyliśmy kilka tysięcy złotych na uzgodnie-

nia, w tym roku miała być zrobiona dokumentacja projektowa – tłumaczył Mieczysław Łużny. - Ale tydzień temu dostałem telefon, że 30 tysięcy z naszego funduszu to za mało, bo jedna oferta wykonawców opiewała na 50, a druga na 90 tysięcy. W dodatku gmina nie może dofinansować projektu i to przez błąd formalny: mieszkańcy podjęli w zeszłym roku uchwałę o sfinansowaniu (pełnym), a nie dofinansowaniu zadania. Dlatego gmina miała związane ręce i nie mogła nic dołożyć. - Naprawimy to i podejmiemy uchwałę o dofinansowaniu projektu z funduszu sołeckiego w przyszłym roku – zaproponował sołtys Łużny. Ale teraz musimy zmianę wydatków z funduszu tegorocznego. Proponuję zakup traktorka do koszenia i odśnieżania za 25 tysięcy, nożyc spalinowych za 2 tysiące i 3 tysiące na korytka odwadniające na drodze gminnej.

REKLAMA

Plac zabaw zamiast traktorka Propozycja zachwytu nie wzbudziła. - Ale traktorek będzie tylko generował koszty. Gdzie będzie garażował, kto go będzie obsługiwał i za ile? - pytali zebrani i zaproponowali, żeby zamiast tego doprowadzić do porządku plac zabaw przy szkole, który jest już w nieciekawym stanie. I właśnie ta propozycja została ostatecznie przegłosowana. Pozostało jeszcze zdecydować, czy przyszłoroczny fundusz przeznaczyć na dofinansowanie drogi do nowego osiedla. Ten punkt obrad wywołał gorącą

dyskusję, w której niektórzy poddawali wręcz w wątpliwość realność inwestycji. Ostatecznie jednak zebrani przegłosowali (choć nie jednogłośnie, większość się wstrzymała), że przyszłoroczny fundusz solecki przeznaczają na: dofinansowanie do opracowania doku-

mentacji remontu drogi gminnej w Sołectwie Niwnica II etap, zakup sprzętu i umundurowania bojowego dla OSP Niwnica, zakup farb i pomalowanie kuchni w świetlicy wiejskiej, dofinansowanie do zakupu i montażu latarni.


Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

15

REKLAMA


Kultura

16

www.nysa.eu

@nysaeu

SZKOLĄ OD 20 LAT. WYJĄTKOWY JUBILEUSZ SEMINARIUM SZTUK WALKI 20 lat minęło. W tym roku odbyło się jubileuszowe Międzynarodowe Seminarium Sztuk Walki. Z tej okazji w Nyskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala.

W

ydarzenie tradycyjnie trwało 3 dni. W tym roku zostało zorganizowane w ostatni weekend września. Szczególnie bogata w wydarzenia była sobota. W Nyskim Domu Kultury od godz. 15.00 trwała uroczysta gala podsumowująca 20 lat tego wyjątkowego wydarzenia. Wspaniały pokaz dali goście z Japonii, którzy m.in. pokazali jak w tradycyjny sposób parzyć herbatę. Seminarium jest organizowane

przez Nyską Formację Obronno Taktyczną. Co roku przyciąga wielu uczestników z kraju, ale także z zagranicy. W seminarium od lat biorą udział funkcjonariusze służb mundurowych oraz sympatycy zrzeszeni w klubach, którzy pod okiem mistrzów mają możliwość ćwiczyć i rozmawiać o sztukach walk. Inicjatorem i koordynatorem całego przedsięwzięcia jest prezes Nyskiej Formacji Obronno –Taktycznej - Cezary Pryga. Galę poprowadzili Cezary Pryga i Łukasz Bressa

Cezary Pryga wręcza podziękowanie zasłużonym działaczom związkowym.

ABSOLWENTKA WYDZIAŁU JAZZU NYSKIEJ PWSZ ZACHWYCIŁA JURORÓW THE VOICE OF POLAND Elżbieta Łoboda brawurowo wykonała utwór “We Just Don’t Care”. Jej przekaz docenili jurorzy, którzy odwrócili swoje fotele. Młoda wokalistka przeszła więc I etap zmagań i kontynuuje przygodę z popularnym talent-show. – Kolejny odcinek The Voice of Poland to kolejna dawka wokalnych talentów. Wśród nich znalazła się Elżbieta Łoboda. Jej cover P.D.A. (We Just Don’t Care) przypadł do gustu nie tylko trenerom, ale i widzom – in-

formuje nyska PWSZ. Interpretacja młodej wokalistki, którą za kulisami wspierała mama, bardzo przypadła do gustu jurorom programu. Do wspólnej pracy Elżbietę zaprosili Tomson i Baron, Justyna

Steczkowska oraz Marek Piekarczyk. Ostatecznie dziewczyna wybrała duet z zespołu Afromental. Jak czytamy na kanale na YouTube programu The Voice Of Poland, Elżbieta na co dzień pracuje w radiu, uwielbia sporty ekstremalne, a adrenalina to jest jej żywioł. Od wielu lat śpiewa w zespole, tworząc trio wokalne z przyjaciółkami. Jej występ w popularnym talent-show także możemy obejrzeć w serwisie YouTube.

fot. PWSZ Nysa

Elżbieta Łoboda Absolwentka wydziału Jazzu Nyskiej PWSZ przeszła przez I etap The Voice of Poland


Sport

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

17

WYGRANA W TURNIEJU

LEGEND PRZED STARTEM LIGI Wielkimi krokami zbliża się pierwszy mecz Stali Nysa w nowym sezonie PlusLigi. Podobnie jak przed rokiem na początek siatkarskich zmagań czekają nas derby Opolszczyzny. 2 października w Hali Nysa Stal podejmie triumfatora Ligi Mistrzów, Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mecz rozpocznie się o godz. 17.30. We wrześniu w towarzyskim turnieju legend im. Zdzisława Kiczyńskiego i Andrzeja Kaczmarka, żółto-niebiescy pokonali Zaksę 3-1. W meczu o punkty ZAKSA zagra na pewno w najsilniejszym składzie. Kibice liczą na zacięte widowisko. W poprzednim meczu

BIEG MIKOŁAJKOWY W NYSIE! Organizatorzy Biegu Nyskiego szykują kolejne wydarzenie sportowe! Chodzi o wieczorny bieg mikołajkowy. Pierwsza edycja wystartuje już w tym roku. dwa sety kończyły się na przewagi,

zonie ma bić się o pierwszą ósemkę. –

a nagroda MVP turnieju powędrowała

Patrząc na skład, wszyscy mamy dużo optymizmu – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Widać zmianę jakościową zespołu, a to myślę początek do tego, aby być na coraz wyższym miejscu w PlusLidze.

do Kamila Kwasowskiego. Po zakończonym sezonie do Stali dołączyło pięciu zawodników, z czego aż trzech przyjmujących. To wyraźnie poprawiło poziom gry zespołu, który w tym se-

fot. Stal Nysa

- Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski, który odbędzie się w dniu 4️ grudnia 2021r. o godzinie 19:00. Dystans ok. 5,5 km, przez ścisłe centrum Nysy, rozświetlone ozdobami świątecznymi.... będzie magicznie. – mówi Jacek Makowski, organizator wydarzenia. Bieg wystartuje i będzie mieć metę pod Halą Nysa. Wydarzenie będzie

miało przede wszystkim charakter rozrywkowy. Jak podkreślają organizatorzy, możemy jeszcze lepiej wczuć się w świąteczny klimat i pobiec np. w stroju św. Mikołaja. Można już zapisywać się na bieg. Wszystkie szczegóły znajdziemy na stronie biegnyski.pl.

SENSACJA W NYSIE. TROFEUM NIE DLA MISTRZA POLSKI Nie Kraków, nie Warszawa, Kielce, czy Bydgoszcz, a Nysa. To właśnie Hala Nysa była gospodarzem meczu o Superpuchar Polski w futsalu, w którym spotkały się zespoły z Pniew i Bielska-Białej. Obiekt sprawdził się, stąd pomysł na zorganizowanie kolejnego meczu reprezentacji Polski. Jak podkreśla prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej Tomasz Garbowski – Nysa była szczęśliwa dla kadry, która przy pełnej widowni zremisowała z faworyzowaną Rosją 2:2. – Jest tu dobra atmosfera nie tylko dla siatkówki, ale także dla futsalu – mówi prezes OZPN. – Jest wielka szansa na to, że kadra wróci do Nysy. Szanse zwiększyła organizacja Superpucharu, za który Agencja Rozwoju Nysy otrzymała dobre noty. Sam mecz dostarczył wielu emocji. Były zwroty akcji, nieustępliwość z obydwu stron

i mnóstwo szczęścia po stronie Red Dragons Pniewy. Zdobywca Pucharu Polski nie był stroną dominującą, ale zdołał w drugiej połowie doprowadzić do remisu. W dogrywce Mistrzowie Polski wciąż atakowali, ale piłka lądowała na słupku. W karnych bohaterem okazał się Łukasz Błaszczyk, który po meczu powiedział, że już samo zdobycie Pucharu Polski było dla Red Dragons sporym wydarzeniem. Teraz do kolekcji dołożyli kolejne trofeum. Serdecznie gratulujemy!


18

www.nysa.eu

@nysaeu


EKOM

Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

EKO EDUKACJA OD NAJMŁODSZYCH LAT We wrześniu dzieci wróciły do szkoły, a wśród zajęć nie brakuje prelekcji prowadzonych przez spółkę EKOM. Na tapecie niezmiennie recykling i ochrona środowiska. Wraz z początkiem roku szkolnego pracownicy Spółki PGK EKOM odpowiedzialni za recykling i odzysk odpadów prowadzili prelekcje w szkołach w różnych miejscowościach Powiatu Nyskiego. Odwiedzili m.in. szkołę w Karłowicach, Kamienniku i Lipnikach (gm. Kamiennik), a także Przedszkole nr 1 w Nysie przy ulicy Bohaterów Warszawy. Kolejne akcje zaplanowane są m.in. w Przedszkolu nr 10 w Nysie. - Prowadzone zajęcia dopasowane są do wieku uczestników, a charakter ich realizacji jest bardzo ciekawy i luźny, w związku z czym dzieci oraz młodzież chętnie biorą aktywny udział w zajęciach, a dla najaktywniejszych firma przewidziała drobne upominki

– mówi Szymon Biliński Wcześniej EKOM był obecny m.in. podczas akcji sprzątania świata w różnych sołectwach Gminy Nysa. Podczas akcji pracownicy spółki tłumaczyli dzieciom i młodzieży zasady segregacji śmieci. Rozdawali także ulotki i broszurki na temat recyklingu. Edukacja kilkuletnich maluszków

to najlepsza inwestycja. Również dorośli mają wiele pytań, np. gdzie oddać zużyte baterie i sprzęt elektroniczny, a także przedmioty wielkogabarytowe. Pracownicy Ekomu zgodnie mówią, że z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów na poszczególne frakcje.

19 WYWIAD Z PREZESEM SPÓŁKI Za sterami spółki PGK Ekom od roku zasiada Tomasz Ogorzały. Czas na krótkie podsumowanie tych 12 miesięcy. Nie zabraknie też pytań o przyszłość, planowane inwestycje i edukację najmłodszych w kwestii recyklingu. Panie Prezesie jaki to był rok dla Pana osobiście i dla prowadzonej spółki komunalnej? Był to rok bardzo intensywny, rok ciężkiej, wytężonej pracy, zmartwień, wyrzeczeń, ale też i sukcesów. Spółka w momencie objęcia przeze mnie funkcji prezesa była w trudnej sytuacji. Rok 2020 kończyliśmy z bardzo wysoką stratą finansową. Stąd założyliśmy dwa cele: natychmiastowe działania prowadzące do poprawy wykonywanych usług, przy jednoczesnych staraniach, aby wynik finansowy spółki poprawił się. Zna Pan spółkę można powiedzieć od podszewki. Jakie są bolączki dzisiejszego Ekomu i całego systemu gospodarowanie odpadami w Polsce? Tomasz Ogorzały: Najważniejszym problemem były zmieniające się przepisy w kierunku podniesienia wskaźników odzysku odpadów, brak możliwości ich magazynowania, duży wzrost opłaty marszałkowskiej oraz sytuacja związana z pandemią. Ponadto sytuacja ekonomiczna spółki nie pozwalała na wymianę wysłużonego sprzętu, w takim tempie, jaki sobie życzymy. Dużym problemem było zasypanie całej gospodarki opakowaniami, przy braku wkładu finansowego od producentów opakowań. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy Sejm przyjął założenie procedowania projektu ustawy tzw. ROP (Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta). Teraz produkujący opakowania i wprowadzający je na rynek będzie partycypował w kosztach ich przetwarzania. Dodatkowo w osiemnastu krajach działa lub za chwilę będzie działać kaucyjny odbiór opakowań po napojach. Ten system wkrótce mam nadzieję zostanie wdrożony w naszym kraju. W zapowiadanym projekcie ustawy ROP znajduje się odpowiedni zapis. Podczas naszej ostatniej rozmowy wspominał Pan o dalszych inwestycjach w RCGO w Domaszkowicach. W trakcie rozbudowy jest linia sortownicza, planujecie zakup nowej ładowarki. Jakie są jeszcze potrzeby tej ważnej dla całego regionu instalacji? Rozbudowa linii sortowniczej posiada już prawomocne pozwolenie na budowę, podpisane umowy z podwykonawcami z terenu naszej gminy. Przygotowywane są elementy linii, a ich montaż odbędzie się w listopadzie br. Prace przygotowawcze – m.in. wykonanie kanału technologicznego i zasilania elektrycznego zostaną wykonane jeszcze w październiku. Zakończenie inwestycji zgodnie z umową nastąpi 15 stycznia 2022 roku. Jesteśmy także w trakcie przygotowywania dokumentacji dla zadania polegającego na przebudowie istniejącej wiaty zasobni odpadów komunalnych. Celem jest dostosowanie się do istniejących przepisów. Jeśli zaś chodzi o odgazowanie kwatery nr. 3 jesteśmy w trakcie konkursu ofert. Planujemy ukończyć inwestycję do końca bieżącego roku. Ponadto, wspólnie z Urzędem Miejskim w Ny-

sie próbujemy pozyskać finansowanie rozbudowy kompostowni z instalacją stabilizacji tlenowej z Funduszu Polskiego Ładu. W kwestii ładowarki rozstrzygnęliśmy przetarg w zakresie zakupu, a dostawa nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Niedawno byliśmy świadkami wspólnego przetargu EKOM -u i Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nysie w sprawie zakupu paliwa od jednego dostawcy. Jest Pan zadowolony z wyników postępowania przetargowego? Będą organizowane kolejne w przyszłości? Idea przetargu jest bardzo słuszna. Spłynęło wiele ofert w tym postępowaniu przetargowym, a wynik jego oceniamy jako bardzo korzystny. Planujemy dalsze wspólne zakupy paliwa. W połowie września Nyska Energetyka Cieplna wprowadziła nową taryfę za zaopatrzenie w ciepło. Oznacza to znaczą podwyżkę cen. Tu chyba możemy uspokoić mieszkańców, w tym roku nie szykują się żadne podwyżki cen za usługi Ekomu. Cały czas działamy w oparciu o dotychczasową umowę, którą spółka zawarła trzy lata temu. Natomiast obserwując tendencję wzrostową za energię elektryczna, gaz, paliwo i koszty pracy należy zauważyć, iż ceny usług w Gminie Nysa nie odzwierciedlają już realnych kosztów. Sporo osób pyta o pierwsze w Nysie kolumbarium, które ma powstać na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Ekom wycenił koszt instalacji na ponad 200 tysięcy złotych. Jest szansa na rozpoczęcie tego zadania w najbliższym półroczu? Po wyłonieniu wykonawcy inwestor przewiduje termin 10 tygodni na wykonanie prac. Prawdopodobnie kolumbarium powstanie jeszcze w tym roku. Na Cmentarzu Jerozolimskim dobiegają końca prace przy renowacji elewacji. Jest Pan zadowolony z efektów? W ostatnim czasie EKOM mocno stawia na poprawę estetyki zarządzanych obiektów. Efekt wizualny i estetykę ocenią mieszkańcy, moim zdaniem obiekt tak dobrze jeszcze się nie prezentował. Planujemy kolejne zmiany modernizacyjne. We wrześniu spółka powróciła do cyklicznych zajęć w szkołach. Edukacja dotyczy przede wszystkim roli środowiska naturalnego i recyklingu. Pana zdaniem rośnie świadomość społeczeństwa w tym zakresie? Akcje edukacyjne w szkołach prowadzone są nieustannie, z przerwą w okresie obostrzeń pandemicznych. Tylko w ostatnim czasie przeprowadziliśmy wiele zajęć w szkołach i przedszkolach. Młodzież i dzieci bardzo chętnie włączają się we wszelkie akcje dotyczące ekologii i ochrony środowiska. To bardzo budujące. Dziękuję za rozmowę Andrzej babiński


20

www.nysa.eu

PSB Dębos ul. Podolska 22, 48-300 Nysa debos@grupapsb.com.pl

tel. 784 060 747 tel. 77 433 24 97

@nysaeu


Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

KALENDARZ IMPREZ NYSKIEGO DOMU KULTURY WRZESIEŃ:

3 października godz. 17:00 – spektakl Prysły Zmysły z piosenkami z kabaretu Staszych Panów, bilety 30 zł 3 października godz. 18:00 – wernisaż wystaw na rozpoczęcie sezonu teatralnego, fotograficznej Tadeusza Parceja „Sceny aktorskie” oraz Marty Hubki „Osobowość teatru...”, Galeria Foyer 17 października godz. 17:00 – koncert Grażyny Łobaszewskiej „Pamiętamy” z najpiękniejszymi, polskimi przebojami, bilety 40 zł 26 października godz. 19:00 – stand-up Rafała Rutkowskiego „Seks, Drags i Kredyty”, bilety 60 zł 25% zniżki dla emerytów i rencistów oraz z Kartą Dużej Rodziny

Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik ul. Wałowa 7; 48-300 Nysa Tel. 77 433 33 37; www.ndk.nysa.pl Bilety: ndk.systembiletowy.pl Kasa czynna wt.-pt. 8.00-15.00

Kultura

21


MZK

22

www.nysa.eu

@nysaeu

NOWY AUTOBUS TESTOWY W MZK

Jak mówi Prezes spółki Piotr Janczar - autobus testowany jest na kilku różnych liniach m.in. 4 i 5.

Zgodnie z założeniami Ustawy o elektromobilności MZK w Nysie musi zwiększać udział pojazdów zeroemisyjnych w swoim taborze. Od grudnia 2020 roku po Nysie kursują autobusy elektryczne na nowo utworzonej linii E. Jednocześnie miejski przewodnik ma w planach sprzedaż pięciu najstarszych pojazdów i zastąpienie ich nowymi, bez emisyjnymi autobusami. Od 21.09.2021 MZK testuje kolejny pojazd elektryczny. To autobus marki Yutong, którego producentem jest chiński Zhengzhou. Autobus wyprodukowany przez Chińczyków ma najlepszy realny zasięg spośród

wszystkich do tej pory testowanych autobusów w MZK. Na jednym ładowaniu potężną, 64-amperową ładowarką jest w stanie pokonać ponad 350 kilometrów, choć z testów w innych miastach wiadomo, że ten

KRZYŻÓWKA FILMOWA 1. Emma…, dwukrotna laureatka Oscara 2. …Downey Jr., znany m.in. z roli Iron Mana 3. Angelina…, jedna z najpopularniejszych aktorek w Hollywood , była żona Brada Pitta. 4. Kultowy film science fiction z 1984 r., z niezapomnianą rolą Arnolda Scwarzeneggera. 5.”Leon…”, historia płatnego zabójcy, który ratuje dwunastoletnią dziewczynkę. 6.”…. Gump” - ten film pokochały miliony, a Tom Hanks za rolę zdobył Oscara. 7.”…. Fiction” – po tym filmie Quentin Tarantino stał się jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina. 8. Opowieść o wielkiej miłości Jacka i Rose na legendarnym statku. 9. Sylvester…, popularny Rocky i Rambo. 10. Został sam w domu, a nawet w Nowym Yorku. 11. Tę statuetkę chce mieć każdy aktor. 12. Olgierd…, zagrał Alberta w słynnej „Seksmisji”. 13. Steven… - reżyser „Parku Miejskiego”, „Listy Schindlera” oraz „E.T”. 14. Polski dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 15. ”Mroczny…” - Batman w interpretacji Nolana. 16. ”…. – ósmy pasażer Nostromo”. 17. Alfred… - według tego reżysera „film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma tylko rosnąć”. 18. Harry…” - kultowy film fantasy.

zasięg może być dużo większy. To za sprawą doskonale dopracowanego systemu odzyskiwania energii z hamowania pojazdu. Gdy tylko kierowca przestaje naciskać na pedał „gazu” mechanizm rozpoczyna odzyskiwać

energię z hamowania. Do tej pory żaden testowany autobus nie miał aż tak dobrych osiągów w tym zakresie. Autobus Yutong będzie kursował na liniach miejskich dwanaście dni. W tym czasie MZK będzie prowadzić szczegółowe testy mające na celu sprawdzenie przydatności pojazdu

w nyskich warunkach. Jednak już po pierwszych dwóch dniach zamkniętych testów dane są obiecujące. Teraz przyszedł czas na testowanie pojazdu z pasażerami na pokładzie. W pierwszy kurs liniowy autobus wyjechał 23.09.2021 na linię numer 2 do Głębinowa.


Nr 9/2021, nakład 10 000 tys. egz.

NEC

23

ROZPOCZYNAMY SEZON GRZEWCZY! Nyska Energetyka Cieplna – Nysa Sp. z o.o. od 7 września br. rozpoczęła uzupełnianie wody w sieciach cieplnych i instalacjach wewnętrznych centralnego ogrzewania Dzięki temu 20 września 2021 roku mogliśmy uruchomić system ciepłowniczy i przygotować się do dostawy ciepła. Administratorzy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe oraz właściciele obiektów zostali poinformowani, że mogą zgłaszać gotowość do podania czynnika grzewczego. Mieszkańcy, jeśli zauważą, że nie mają ciepłych kaloryferów, powinni zgłosić taki problem swoim administratorom. Nasz zakład – mamy często takie zapytania – nie jest stroną w takich kwestiach. To administratorzy wspólnot lub właściciele budynków (np. spółdzielnie mieszkaniowe) zajmują się instalacją wewnętrzną jak i zgłaszają do nas chęć uruchomienia ogrzewania. Dlatego też wszyscy odbiorcy proszeni są o kontakt z administratorami budynków i zgłoszenie im zapotrzebowanie na ciepło. Nec – Nysa Sp. z o. o. jest gotowa! Życzymy zawsze ciepłych kaloryferów w sezonie jesienno - zimowym 2021/22. Nowa taryfa ciepła od 15 września 2021 roku Nyska Energetyka Cieplna - NYSA Sp. z o.o. informuje, że na podstawie przepisów dotyczących obrotu energią cieplną (Ustawa z dn. 10.04.1997r. „Prawo energetyczne” - Dz. U. z 2021r., poz. 716 ze zm.) została sporządzona i zatwierdzona nowa TARYFA dla CIEPŁA przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki . Powyższa decyzja, również wydana została na mocy Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020r. „W sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło” (Dz.U. z 2020r. poz. 718 ze zm.). Zgodnie z przepisami prawa, została zamieszczona w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki - Ciepło. Taryfa dla ciepła Nr 17/2021, obowiązywać bedzie w rozliczeniach za ciepło dostarczane przez NEC - Nysa od 15 września 2021r. Pełna treść decyzji URE umieszczona została w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) i znajduje się w zakładce „Oferta - Taryfa dla Ciepła”. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią. Poniżej publikujemy załącznik do wyżej wymienionej „Taryfy dla Ciepła”przedstawiający wykaz opłat za czynności związane dostarczaniem ciepła prze NEC – Nysa.

NYSKA ENERGETYKA CIEPLNA- NYSA Sp. z o.o. ul. Jagiellońska 10 a 48-300 Nysa tel. +48 77 40 17 100 / sekretariat1@nec.nysa.com.pl


REKLAMA


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.