TAK! 08_2022

Page 1

!

TAK! O TYM WARTO WIEDZIEĆ - WIEŚCI Z MIASTA

www.nysa.eu

MIASTO

INWESTYCJE

WYDARZENIA

WYDARZENIA

W CENTRUM MIASTA POWSTANIE ŁĄKA KWIETNA!

NOWE NASADZENIA W RYNKU

MECZ POLSKA – NIEMCY W NYSIE!

Gmina zasadzi ponad 20 gatunków roślin, które po zakwitnięciu stworzą kolorową, piękną mozaikę. Str. 5

Dobiega końca remont Rynku. Coraz lepiej widać, jak będzie wyglądać serce miasta. Str. 2

KOLEJNY PRZYKŁAD BESTIALSTWA WOBEC ZWIERZĄT Kot wyrzucony z auta w reklamówce nie przeżył. Str. 4

Sportowy hit w naszym mieście. Str. 7

Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

W NUMERZE:

BIULETYN INFORMACYJNY GMINY NYSA

AKTUALNOŚCI

EGZEMPLARZ BEZPŁATNY!

@nysaeu

TRAGICZNY WYPADEK NA DK 46 OPOLE-NYSA

TEMAT NUMERU

KOLEJNE INWESTYCJE MIESZKANIOWE W NYSIE!

SIM Opolskie, z siedzibą w Nysie, pozyskał 15 milionów złotych na rozpoczęcie procesu budowy mieszkań str. 3

Na miejscu zginęła 19-latka. Str. 4

RUSZYŁA PIERWSZA MIEJSKA BIBLIOTEKA PLENEROWA

Instalacja stanęła na Placu Paderewskiego. Str. 5

KULINARNE RARYTASY NAD JEZIOREM NYSKIM Powróci m.in. Festiwal Pierogów. Str. 7

Infolinia Urzędu Miejskiego w Nysie dot. pomocy dla Ukrainy 77 40 80 515 lub 77 40 80 618, czynna od 7.00 - 20.00

PIJANY MIESZKANIEC POWIATU NYSKIEGO UDERZYŁ AUTEM W DRZEWO Kierowca miał ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie. Str. 4

REKLAMA


Aktualności

2 KILKA SŁÓW WSTĘPU... Kordian Kolbiarz Burmistrz Miasta Nysa

Rynek czyli serce miasta Na przestrzeni wieków rola centralnych punktów miast ulegała zmianom. Na początku było to miejsce przeznaczone głównie na siedzibę lokalnej władzy, która często lokowała się w reprezentacyjnym budynku ze strzelistą wieżą, zwanym potocznie ratuszem. Stąd nawet do dziś można spotkać się ze sformułowaniami „idę do ratusza” czyli do urzędu miejskiego. Wokoło ratusza powstawały place do oficjalnych uroczystości oraz handlu. Jak grzyby po deszczu powstawały stragany i sukiennice. Wiadomo, do ratusza przychodziło mnóstwo ludzi załatwiać swoje sprawy, a tak duży napływ ludzi czyli potencjalnych klientów, niejako zmuszał kupców i rzemieślników do zakładania w pobliżu swoich straganów, sklepów i manufaktur. Działo się tak tym bardziej, że do centralnego punktu w mieście prowadziły najczęściej najlepsze (a często jedyne) drogi. W naszej Nysie przez wieki nie było inaczej. Tuż przy nyskim ratuszu powstał plac parad (obecnie teren przed Domem Wagi czyli Biblioteką), targ maślany (południowo wschodnia część rynku czyli obszar od fontanny Trytona do Bazyliki) oraz targ rybny (północna część rynku czyli obecnie teren wokół pomni-

ka marszałka J. Piłsudskiego). Obecnie, przy utracie pierwotnej funkcji rynku, wiele miast poszukuje sposobów na to aby centrum miasta stało się swoistą wizytówką dla turystów ale też aby stało się miejscem spotkań i wydarzeń dla mieszkańców. Niestety przez ostatnie lata rynek naszej Nysy bardziej odstraszał niż zachęcał do spacerów czy spędzania na nim wolnego czasu. Trwający generalny remont i modernizacja płyty naszego rynku powinny zakończyć się do końca września. Dzięki tym pracom zyskamy bezpieczną, estetyczną, pełną zieleni i atrakcyjną dla mieszkańców i turystów przestrzeń. Wreszcie będziemy mieli reprezentacyjne serce miasta, otwarte na organizację wielu wydarzeń, kiermaszów i jarmarków. Bardzo ważne jest także to, że nasz rynek będzie bardzo zielony i mocno zadrzewiony. Do czasu przed remontem na rynku rosło około 10 drzew. Po remoncie ich liczba sięgnie blisko 50. Wreszcie po wielu latach nyski rynek znowu stanie się jedną z wizytówek miasta i miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i mieszkańców.

www.nysa.eu

@nysaeu

NOWE NASADZENIA W RYNKU Powoli dobiega końca remont Rynku, więc coraz lepiej widać już, jak będzie wyglądać serce miasta po zakończeniu prac. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Ostatnio pojawiły się m.in. nowe nasadzenia.

W ramach inwestycji powstaną nowe miejsca parkingowe. Co ciekawe, część nowych chodników będzie podświetlona. Przy Domu Wagi Miejskiej zostanie zainstalowana fontanna. Remont rynku ma zakończyć się najpóźniej do końca wakacji.

TRANSPORT HUMANITARNY Z MIAST PARTNERSKICH NYSY DOTARŁ DO KOŁOMYI Po zorganizowanej w naszych miastach partnerskich w Niemczech akcji zbierania darów dla Ukrainy, transport humanitarny z Ingelheim i z Ludinghausen przyjechał do Nysy.

TAK(i) NUMER

25

25 gatunków różnobarwnych kwiatów stworzy piękną mozaikę na trawniku na ul. Emilii Gierczak. A już 25 maja w Nysie wyjątkowe wydarzenie sportowe – mecz Polska – Niemcy w siatkówce kobiet.

#zdjecienumeru

Na Placu Paderewskiego pięknie zakwitły tulipany. O zmianach w tym miejscu przeczytacie więcej na str. 5.

Następnie wspólnie z towarem zakupionym z wcześniej przekazanej darowizny pieniężnej z Lüdinghausen w kwocie 20.000 Euro, towar dotarł do partnerskiego miasta na Ukrainie, tj. do Kołomyi. Wśród przekazanych produktów były

m.in. łóżka polowe z materacami, żywność, artykuły dla dzieci, medykamenty i środki opatrunkowe, apteczki itp. Część tej pomocy została przekazana do Tarnopola i Mikołajowa. Takie akcje potwierdzają, iż umo-

wy partnerskie podpisane przed laty przez władze miasta są realizowane nie tylko na papierze, ale również w życiu. W tym trudnym czasie możemy potwierdzić naszą solidarność i współpracę z naszymi miastami partnerskimi.

Wydawca: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z o.o., ul. Marcinkowskiego 2-4, 48-300 Nysa, www.arn.nysa.pl, sekretariat@arn.nysa.pl, tel. 77 448 14 91 tel. 692 135 826 Redaguje: Agencja Rozwoju Nysy Sp. z .o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej “EKOM” Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Nyska Energetyka Cieplna Nysa Sp. z o.o., Wodociągi i Kanalizacja “AKWA” Sp. z o.o., Urząd Miejski w Nysie. Skład i opracowanie graficzne: Łukasz Bulla. Druk: DAYMEDIA Sp. z o.o., Nysa, ul. Sobieskiego 5/1, biuro@daymedia.pl, www.daymedia.pl


Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

Temat numeru !

3

KOLEJNE INWESTYCJE MIESZKANIOWE W NYSIE! SIM Opolskie, z siedzibą w Nysie, pozyskał 15 milionów złotych na rozpoczęcie procesu budowy mieszkań. SIM jest właścicielem dużej działki na byłym poligonie przy ul. Orląt Lwowskich. To właśnie na tej działce planowana jest budowa ponad 300 mieszkań w zabudowie szeregowej. – Przypomnę, że dzięki pozyskaniu przez Gminę Nysę ponad 30 mln zł., na budowę dróg na byłym poligonie, tereny te, zostały „otwarte” na kolejne inwestycje mieszkaniowe. SIM buduje mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności – mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy. – Dziękuję naszemu Posłowi, Kamilowi Bortniczukowi, Ministrowi Sportu i Turystyki, za konsekwentne wspieranie inwestycji w Nysie! -dodaje włodarz miasta. Boom mieszkaniowy w Nysie nie zwalnia. Nyski i opolski SIM wybudują w sumie blisko pół tysiąca mieszkań. - Niewątpliwie jest to sukces gminy i opolskiego SIM-u, że udało się pozyskać tak znaczne środki. Pieniądze te pozwolą uruchomić długo oczekiwaną inwestycję. My jako nyski SIM jesteśmy w stałym kontakcie z SIM Opole – mówi Bogdan Wyczałkowski, prezes SIM Nysa i Agencji Rozwoju Nysy. Kryteria naboru będą inne niż

w przypadku tradycyjnych mieszkań komunalnych. – Nabory będą prowadzone przez gminę, natomiast umowy są później podpisywane przez SIM, nyski lub opolski.

Osoby, które zarabiają trochę więcej, też będą mogły z tej oferty skorzystać. Chodzi o osoby, które na dzisiaj nie mają zdolności kredytowej, ale mają zdolność czynszową.

REKLAMA

To niewątpliwie pomoc dla osób, które wchodzą w życie i chcą mieć własne cztery kąty – dodaje Wyczałkowski. Dodajmy, że kolejne inwestycje

zapowiadają także prywatni deweloperzy. Nowe mieszkania mają powstać m.in. przy ulicy Franciszkańskiej oraz przy ulicy Kaczkowskiego.


4 KRÓTKO!

POŻAR KOTŁOWNI NA GOMBROWICZA

1

25 kwietnia, około godz. 13.55 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze kotłowni w piwnicy na ul. Gombrowicza w Nysie. Na miejsce pojechały jednostki straży pożarnej z PSP oraz OSP. – Paliło się składowane w kotłowni drewno. Sytuację szybko udało się opanować i ogień nie rozprzestrzenił się – mówi kpt Dariusz Pryga, oficer prasowy KP PSP w Nysie.

KOBIETA UDERZYŁA W SŁUP INFORMACYJNY

2

W niedzielę, 24 kwietnia, chwilę przed godz. 17.00 służby ratunkowe zostały zaalarmowane o wypadku, do którego doszło na DK 46 Opole – Nysa w miejscowości Dąbrowa. Kobieta prowadząca opla wjechała w słup informacyjny. Co najistotniejsze, nie ucierpiała w wypadku. Skończyło się tylko na stratach materialnych. Kobieta podróżowała autem sama.

TARGI PRACY 2022

3

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zaprasza pracodawców do wzięcia udziału, jako wystawca w Targach Pracy „PARTNER” 2022, które odbędą się 23 czerwca 2022 r. w godzinach 10.0013.00 w Hali Nysa przy ulicy Sudeckie. Poprzednie edycje targów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób poszukujących pracy, będą więc okazją do bezpośredniego spotkania z szerokim gronem klientów. Targi są okazją do zaprezentowania swojej marki, przedstawienia ofert i prowadzonych projektów rekrutacyjnych.

STUDENCI Z NYSY ZNÓW NAJLEPSI!

4

Kolejne Akademickie Mistrzostwa Polski za nami. AZS PWSZ Nysa znalazł się na najwyższym stopniu podium. Tym razem studenci rywalizowali w ergometrze wioślarskim. Organizatorem zawodów była Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Kilkoro studentów ustanowiło swoje życiowe rekordy udowadniając, że sumiennie przepracowany okres przygotowawczy owocuje odpowiednim wynikiem sportowym w docelowych zawodach.

Wydarzenia

www.nysa.eu

TRAGICZNY WYPADEK NA DK 46 OPOLE-NYSA. NA MIEJSCU ZGINĘŁA 19-LATKA Policjanci z Opola wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, w którym śmierć na miejscu poniosła 19-letnia pasażerka. Do tego zdarzenia doszło 24 kwietnia na DK 46. - Około godziny 17:30 na drodze krajowej 46 w miejscowości Grabin koło Niemodlina doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący osobowym mercedesem 22-latek, na łuku drogi wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z przeciwnego kierunku pojazdem ciężarowym – informuje opolska Policja. W wyniku zderzenia oba pojazdy wjechały do rowu. Siła uderzenia była ogromna. Tak duża, że z samochodu osobowego aż wyleciał silnik. Autem osobowym podróżowały 4 osoby; dwie kobiety i dwóch męż-

@nysaeu

Foto: Fundacja Psia Droga

KOT WYRZUCONY Z AUTA W REKLAMÓWCE NIE PRZEŻYŁ W jednym z ostatnich numerów „TAK!” informowaliśmy o sprawie wyrzucenia szczeniąt na śmietnik. Ta historia miała szczęśliwie zakończenie. Niestety, tyle szczęście co pieski nie miał kot, który został wyrzucony z samochodu w reklamówce.

Foto: Policja czyzn. 19-letnia pasażerka odniosła bardzo poważne obrażenia. Niestety, mimo reanimacji, nie udało się jej uratować. Trzy pozostałe osoby jadące samochodem zostały ranne i trafiły do szpitala. Mercedesem podróżowali mieszkańcy powiatu nyskiego w wieku od 18 do 22 lat. Pamiętajmy, aby za kierownicę zawsze wsiadać wypoczętym i nigdy

się nie śpieszyć. Kiedy w trakcie podróży poczujemy się senni czy osłabieni, warto zrobić pauzę, odpocząć i dopiero wtedy ruszać w dalszą drogę. Warunki drogowe nawet wiosną bywają zmienne. Pamiętajmy zatem, aby prędkość i styl jazdy dostosować do panujących warunków na drodze – przypomina Policja.

PIJANY MIESZKANIEC POWIATU NYSKIEGO UDERZYŁ AUTEM W DRZEWO Do zdarzenia doszło w sobotę, 23 kwietnia po godzinie 21.00 w miejscowości Chałupki na drodze do Paczkowa. Kierowca miał ponad 2,2 promila alkoholu w organizmie.

Do Przychodni Weterynaryjnej ARKA przyszedł mężczyzna, który widział jak kot został wyrzucony z auta w reklamówce w okolicach ul. Skargi. Zwierzak był w bardzo ciężkim stanie, był skrajnie odwodniony i miał problemy z układem oddechowym. O jego życie walczyła Fundacja Psia Droga. Zwierzę trafiło do inkubatora. Niestety, mimo starań, nie udało się go uratować. – Kotek dostał ataku padaczki i nie przeżył. Zrobiliśmy sekcję zwłok, nerki były zmienione anatomicznie, były niewydolne. Jest nam ogromnie przykro, walczyliśmy o niego, a mimo to przez bestialstwo drugiego człowieka nie mogliśmy nic więcej zrobić. W ostatnim czasie to kolejne życie, które straciliśmy… Ten tydzień jest dla nas jednym z trudniejszych. Uczucie bezradności i bezsilności mimo starań. Brak nam słów.. Najważniejsze, że już nie cierpi – informuje w emocjonalnym wpisie Fundacja Psia Droga.

Foto: Policja

KOBIETA UPADŁA W MIESZKANIU I POTRZEBOWAŁA POMOCY O tym, że 80-latka nie otwiera drzwi do mieszkania, policjantów zawiadomiła sąsiadka. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, na ul. Sosnkowskiego.

– Policjanci z Kamieńca Ząbkowickiego na miejscu zdarzenia ustalili, że 33-letni kierujący samochodem marki Seat Leon stracił panowanie nad pojazdem, by po uderzeniu w przydrożne drzewo zakończyć swoją podroż. Uderzenie było tak

silne, że samochód po odbiciu się od drzewa zatrzymał się dopiero kawałek dalej na przeciwległym pasie ruchu – informuje Policja z Ząbkowic Śląskich. Mężczyzna jechał niestety na podwójnym gazie. Badanie pokazało

ponad 2,2 promila alkoholu. 33-latek stracił już prawo jazdy, a teraz o jego losie zadecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i co najmniej kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów.

– Kobieta pukała do drzwi, ale nikt nie otwierał. Policjanci weszli więc do mieszkania. Jak ustalili, 80-latka wskutek zawrotów głowy upadła i nie była w stanie się podnieść – mówi sierż. sztab. Marta Kublin, p.o. oficera prasowego nyskiej Policji. Kobieta była przytomna. Na miejscu otrzymała pomoc lekarską, wzięła leki i nawodniła się. Nie było konieczności, by trafiła do szpitala. Zgodnie z orzeczeniem lekarza, jej stan nie wymagał hospitalizacji. Starsza kobieta została w mieszkaniu pod opieką sąsiadki.


Wydarzenia

Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

5

RUSZYŁA PIERWSZA MIEJSKA BIBLIOTEKA PLENEROWA! 25 kwietnia oficjalnie otwarto pierwszą w Nysie bibliotekę plenerową. Instalacja stanęła na Placu Paderewskiego. Zachęcamy do korzystania! Podczas otwarcia Burmistrz Nysy namawiał młodzież do czytania i poszerzania swoich horyzontów. Nie zabrakło też części artystycznej. Wiersze czytali Maja Widzyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie, nyska poetka Małgorzata Bobak-Końcowa, wiceburmistrz Nysy Marek Rymarz oraz Magdalena Dudek z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, Koordynator Dyskusyjnego Klubu Książki. Usłyszeliśmy m.in. utwory “Chory Kotek” Stanisława Jachowicza i „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej. Biblioteka plenerowa działa na zasadach „weź książkę – zostaw książkę”, korzystając z niej można wybrać książkę i wziąć ją do domu czy

poczytać sobie na ławce w parku. Po przeczytaniu można (choć nie trzeba) oddać ją dla kolejnej osoby. – Jako wkład mamy książki i czasopisma od darczyńców – mówi Anita Klakla, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie – Na Placu Paderewskiego znajdziemy pozycje dla każdego i dla dzieci i dla dorosłych. Każdy może podejść i wybrać dla siebie coś odpowiedniego. Drugie życie książkom zalegającym w domowych biblioteczkach może dać każdy z nas. Zapraszamy do korzystania. To pierwsza tego typu instalacja w Nysie, ale nie ostatnia. Podobna ma stanąć m.in. w Parku Miejskim.

WKRÓTCE W CENTRUM MIASTA POWSTANIE ŁĄKA KWIETNA! Łąka kwietna ma powstać na ul. Emilii Gierczak, zaraz za posadzonymi na trawniku różami. Gmina zasadzi tam ponad 20 gatunków różnych roślin, które po zakwitnięciu stworzą kolorową, piękną mozaikę. – Chcemy, żeby trawnik na ul. Emilii Gierczak zamienił się w łąkę kwietną. Ściągniemy trawę i zasiejemy nowe roślinki. W sumie będzie około 25 gatunków, m.in. chabry, maki czy nagietki, które powinny zakwitnąć i stanowić pożytek dla owadów, głównie dla pszczół – mówi Robert Giblak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie.

Jeżeli pomysł się przyjmie, gmina Nysa pójdzie za ciosem i także trawniki w innych częściach miasta zamienią się w kwietne łąki. Dodajmy, że coraz piękniej jest na Placu Paderewskiego, gdzie zakwitły m.in. tulipany. To idealne miejsce na wiosenne spacery. – Od jakiegoś czasu staramy się upiększać Plac Paderewskiego. Pięknie kwitną tulipany, czerwone i żółte, w kolorze naszego miasta. Niedługo krzew, który między nimi rośnie, także pięknie zakwitnie. To tzw. Dereń kousa, krzak, który ma bardzo ładne kwiaty, a potem będzie miał także śliczne czerwone owoce. Niedługo nasze oczy będą też cieszyć m.in. kwitnące hortensje – podkreśla Giblak. Niewykluczone, że w przyszłości na Placu Paderewskiego pojawią się także słoneczniki.

REKLAMA


Mrówka radzi

6

www.nysa.eu

@nysaeu

Polska grillowa tradycja

nwie a w Grilnlo ke! jó a m a

Grille gazowe

Grille węglowe

Grille jednorazowe

Sprawdź!

Kultura grillowania na dobre zagościła na naszych podwórkach, działkach i ogródkach. Dziś mało kto wyobraża sobie słoneczną, letnią niedzielę bez przygotowania grilla. Takie spotkania w udany sposób cementują przyjaźnie i wszelkie relacje towarzyskie i rodzinne. W zależności od tego, jak duże biesiady lubimy - możemy zakupić grill mały lub duży. Najczęściej spotykanymi w polskich domach grillami są grille węglowe. Są bardzo praktyczne i łatwe w montażu. Jeśli szukacie niewielkiej formy, którą łatwo będzie przenosić i czyścić, to grill węglowy jest właśnie dla Was. Można na nich przygotować bardzo wiele rodzajów smacznych potraw, począwszy od grzanek, a skończywszy na wyszukanych daniach mięsnych lub rybnych. Grille w sklepach Mrówka są proste w montażu. Złożyć je można już w ciągu kilkunastu minut. Wystarczy do tego prosty śrubokręt. Z kolei grille jednorazowe to pomysł dla tych, którym biesiadowanie w tej charakterystycznej formie zdarza się bardzo rzadko. Taki grill świetnie sprawdzi się w trakcie tymczasowego wyjazdu, spotkania biznesowego czy integracyjnego. Po zakończeniu biesiadowania grille jednorazowe po prostu się wyrzuca. Większości konsumentów jednak zależy na zakupie czegoś trwałego i wytrzymałego.

drzewnym i zależy mu na jak najbardziej higienicznym zastosowaniu urządzeń do grillowania - może zamówić i odebrać osobiście w sklepie PSB Mrówka, efektownie zaprojektowane grille gazowe. Różnią się od grillów węglowych przede wszystkim tym, że nie trzeba tutaj stosować tradycyjnej formy podpalania. Obejdzie się bez węgla, podpałek oraz kłębów dymu. Profesjonalny grill gazowy pozwala na szybkie przygotowanie rusztu bez konieczności oczekiwania na moment, gdy wszystko będzie odpowiednio

Wiele osób narzeka na to, że standardowy grill węglowy trudno jest doczyścić. Nie będzie z tym większych problemów, jeśli proces czyszczenia grilla przeprowadzimy tego samego dnia, gdy odbyło się spotkanie przy grillu. Węgiel nie zdąży przywrzeć do powłok metalowych i wszystko łatwo da się doczyścić. Nasze grille ogrodowe są bardzo odporne na wszelkie reakcje chemiczne, zachodzące w asyście ognia i sadzy. Metal wykorzystywany do osłon grillowych jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, ponieważ pokrywają go warstwy ochronnych lakierów. Jeśli ktoś nie lubi kontaktu z węglem

REKLAMA

nagrzane do tego stopnia, by można było położyć na grillu wszystko, co chcemy przyrządzić do jedzenia. Niezależnie od rodzaju wybranego grilla należy pamiętać, że im większy ruszt tym więcej na nim zmieścimy i możemy pozwolić sobie na różne wariacje kulinarne. Malutkie grille nie posiadają jednak tej wszechstronności, ale z pewnością będą wystarczające dla osób korzystających z grillowania raz na jakiś czas. Życzymy wam niezapomnianych chwil z produktami PSB Mrówka.

DUŻY WYBÓR WĘGLA TU! DRZEWNEGO I BRYKIE


ARN / AKWA

Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

KULINARNE RARYTASY NAD JEZIOREM NYSKIM W ubiegłym sezonie nad Jeziorem Nyskim niewątpliwym hitem był Festiwal Pierogów. Zainteresowanie przerosło nawet oczekiwania organizatorów, stąd pewne, że impreza na stałe wchodzi do kalendarza wydarzeń w Ośrodku Rekreacji AKWA Marina. Na tym jednak nie koniec. Smakosze i fani kulinarnych imprez z pewnością będą zachwyceni. W nadchodzącym sezonie, oprócz Festiwalu Pierogów, AKWA Marina zorganizuje też imprezy, których rok temu nie było za względu na pogodę. Chodzi m.in. o Festiwal Pizzy i Sushi i Festiwal Czekolady. Powrócą także najpopularniejsze

imprezy poprzedniego sezonu – Rabatkowo, nocne kino plenerowe czy wyścigi skuterów wodnych. Będą także nowości – w tym m.in. wybory Miss Ośrodka Rekreacji AKWA Marina.

SPORTOWY HIT W NYSIE! MECZ POLSKA – NIEMCY Już 25 maja Hala Nysa będzie areną spotkania towarzyskiego Polska-Niemy w siatkówce kobiet. Reprezentacja Polski zagra pod wodzą nowego szkoleniowca Stefano Lavariniego. Co ciekawe, kadrę naszych zachodnich sąsiadów prowadzi Vital Heynen, co będzie dodatkowym smaczkiem tej rywalizacji. – W historii polskiej siatkówki było już podobne wydarzenie: w opolskiej Stegu Arenie oglądaliśmy debiut właśnie Vitala Heynena, a naprzeciwko męskiej reprezentacji Polski stanęła wówczas Kanada, prowadzona przez jednego z jego poprzedników – Stephane’a Antigę. Belg ze swoimi podopiecznymi zawędrował

na najwyższy stopień podium mistrzostw świata. Oby Stafano Lavarini ze swoją ekipą poszedł w ślady polskich siatkarzy – informuje PZPS. Sprzedaż biletów na oba spotkania ruszyła 26 kwietnia. Ceny biletów zaczynają się od 29 zł. Dodajmy, że nasza drużyna zmierzy się z zespołem Niemiec dwukrotnie, najpierw 24 maja w Arenie Gliwice, a dzień później, 25 maja w Hali Nysa. – Mecze w Gliwicach i Nysie będą znakomitą okazją zobaczenia na żywo najlepszych polskich zawodniczek i niesamowitego widowiska sportowego. Nasi kibice nie raz udowodnili, że potrafią stworzyć w hali wspaniałą atmosferę. Z kolei same obiekty w tych miastach pokazały, że są naprawdę przyjazne siatkówce – informuje PZPS. – Za wsparcie naszego miasta dziękuję Ministrowi Sportu i Turystyki – Kamilowi Bortniczukowi, Prezesowi PZPS – Sebastianowi Świderskiemu oraz Waldemarowi Kobieni – Prezesowi OZPS – mówi Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy.

7


8

Kultura

www.nysa.eu

@nysaeu

Polecane wydarzenia kulturalne w naszym mieście...

REKLAMA

REKLAMA


Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

Kultura

9


10

EKOM/MZK

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI Szkoły podstawowe i przedszkola z Gminy Nysa wzięły udział w akcji sprzątania świata zorganizowanej przez Gminny Zarząd Oświaty. Jak zawsze włączyła się także spółka EKOM. Uczestnicy brali udział w proekologicznych zajęciach, mających na celu przybliżenie im idei święta oraz metod segregacji odpadów do odpowiednich worków. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe podziękowania wraz z małą niespodzianką.

REKLAMA

www.nysa.eu

!

@nysaeu

WAŻNA INFORMACJA

Miejski Zakład Komunikacji w Nysie informuje, że do 30.06.2022 decyzją Rady Miejskiej w Nysie mieszkańcy Ukrainy, którzy w dniu 24 lutego 2022 r. lub później przybyli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, mogą podróżować autobusami komunikacji publicznej w Nysie bezpłatnie. Warunkiem bezpłatnego transportu jest posiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego przekroczenie w dniu 24.02.2022 lub później granicy lub dokument potwierdzający posiadanie statusu cudzoziemcy UKR, w rozumieniu ustawy z dnia 24.09.2010 o ewidencji ludności.


Nr 08/2022, nakład 12 000 tys. egz.

Sport

11


REKLAMA


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.