__MAIN_TEXT__

Page 1

НОВІ ГОРИЗОНТИ

АКТИВНОСТІ «ФАРМАК»

Компанія «Фармак» має вже чималий досвід у реалізації міжнародної програми «Горизонт 2020» – нам є чим ділитися та пишатися!

Незабаром на співробітників та гостей Компанії чекають цікаві навчальні та спортивні заходи.

сторінка 7

сторінка 10

ТОП-10 ІННОВАЦІЙ, ЯКІ ДАВ СВІТУ «ФАРМАК» Ми реалізуємо свій потенціал, як прогресивна фармацевтична компанія, що знається на сучасних технологіях

life

ЖОВТЕНЬ 2018

— СТОРІНКА 2

ІННОВАЦІЇ Дорогі фармаківці, дуже приємно звертатися до Вас зі сторінок нашого нового корпоративного видання. Це ще раз доводить, що ми не стоїмо на місці і йдемо в ногу з часом.

у

ФІЛЯ ЖЕБРОВСЬКА,

Голова Наглядової ради ПАТ «Фармак»

сі успішні компанії в усьому світі об’єднує одне – безп е р е р в н и й ру х у п е р ед . Удосконалення продукту і технологічних процесів. Впровадження інноваційних технологій. Вони не зупиняються на досягнутому – кожен день придумують щось нове. Інвестують у свій розвиток. Саме це і є шлях інновацій і шлях у майбутнє. Цим шляхом іде і «Фармак». Нам вкрай важливо не тільки те, ЩО ми робимо, а й те, ЯК ми це робимо. Погодьтесь, адже можна одне і те ж робити по-різному. А коли йдеться про здоров’я та життя людини – компромісів бути не може. Саме тому люди, якість та інновації є нашими цінностями і пріоритетами. Векторами нашого розвитку і зонами нашої відповідальності. Коли я кажу про інноваційність, мене запитують: «А що для «Фармак» інновації, коли компанія сфокусована на генеричній продукції – виготовляє ефективні копії оригінальних препаратів?» Я рада, що мені є що відповісти. Наші технології виробництва лікарсь-

КОЛИ ЙДЕТЬСЯ ПРО ЗДОРОВ’Я ТА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ – КОМПРОМІСІВ БУТИ НЕ МОЖЕ. САМЕ ТОМУ ЛЮДИ, ЯКІСТЬ ТА ІННОВАЦІЇ Є НАШИМИ ЦІННОСТЯМИ І ПРІОРИТЕТАМИ.

ких препаратів не поступаються компаніям-оригінаторам, а в чомусь навіть перевершують їх. Технології, виробничі потужності, лабораторії, науковий потенціал – ось наші інновації. Це те, що відрізняє нас від конкурентів, і те, чим ми пишаємося. Наш лабораторно-технічний комплекс R D – це «космічний корабель» та абсолютна інновація для пострадянського простору. Виробництво АФІ в м. Шостка та вертикальна інтеграція у фармацевтичній галузі – вагома конкурентна перевага для Компанії. 10 років тому ми одні з перших в Україні почали доводити біоеквівалентність наших препаратів – це комплексна інновація і показник високої якості і препаратів, і всього бізнесу. Сьогодні для України – це щось нове, а у Європі – це вже буденність. Ми дивимося далеко вперед. Уже сьогодні ми створюємо лабораторію біотехнологічного синтезу. Це хороший резерв для того, щоб наша молодь, наші науковці могли себе реалізовувати тут, в Україні, на наших підприємствах.

ВИЩИЙ ПІЛОТАЖ ДОКАЗОВОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ – БІОЕКВІВАЛЕНТНІСТЬ У «ФАРМАК»

НАРОДЖЕННЯ ЛІКІВ: НОВІТНІ РОЗРОБКИ У НАШІЙ КОМПАНІЇ

СУЧАСНІ НОУ-ХАУ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ЛЮДСТВУ ПРОТИСТОЯТИ ХВОРОБАМ У МАЙБУТНЬОМУ

Сторінка 5

Сторінка 8

Сторінка 9

Створюючи таку новітню лабораторію сьогодні, ми усвідомлюємо, що біотехнологічне виробництво можемо запустити не раніше ніж через 5-7 років. Але ми працюємо на випередження. Розуміємо, що за біотехнологіями майбутнє. Коли інші українські виробники лише починатимуть працювати з біотехнологіями, ми вже будемо випускати інноваційні продукти. Що там казати, вся територія «Фармак» – це місце, де зосереджені високотехнологічні процеси, унікальний дослідницький комплекс. Усі 7 га – це територія інновацій і безперервного прогресу. Будь-який процес у «Фармак», виробничий або управлінський, лягає в концепцію інноваційності. Розкриває нас як новатора, локомотива галузі, драйвера фармацевтичного прогресу. У русі все наше життя. У генетичний код «Фармак» закладено постійний розвиток, вдосконалення. Це наша особиста формула успіху. Наша інноваційна історія, яку пише весь колектив «Фармак». Кожен із 2,5 тисячі співробітників. Щодня.


Погляд

ІНВЕСТУЮЧИ В МАЙБУТНЄ «Фармак» упевнено входить до списку компаній, що застосовують найбільш інноваційні рішення. Про те, завдяки чому це стає можливим, ведемо розмову з виконавчим директором Володимиром КОСТЮКОМ.

ВОЛОДИМИР КОСТЮК,

виконавчий директор ПАТ «Фармак»

n Володимире Григоровичу, як Ви вважаєте, завдяки чому Компанії вдається крокувати в ногу з часом? Наш шлях – це постійний розвиток, впровадження інноваційних рішень в управлінські та виробничі процеси, безперервний рух і невпинне вдосконалення. Саме він привів нас до лідерства у 2010 році, й відтоді ми утримуємо лідерські позиції. Та ми не зупиняємося ні на хвилину – думаємо, прогнозуємо, плануємо. Крок нашого планування – 5–10 років. У фармацевтичній Компанії, яка випускає генеричні препарати, інакше не можна, адже на розробку препарату йде в середньому 4–6 років. «Фармак» як лідер фармацевтичного ринку постійно запроваджує інновації у виробничі та управлінські процеси. За короткий час «Фармак» трансформувався з хіміко-технологічного заводу в інноваційну компанію. Ми змогли побудувати в Україні європейське виробництво, де випускаються лікарські препарати європейського рівня для нашого ринку та для більш ніж 20 країн Європи і СНД. І це одні й ті ж лікарські засоби. З однієї й тієї ж партії. Сьогодні «Фармак» – це 7 га концентрації інновацій, що становлять арсенал сучасної фармацевтичної індустрії! Компанія пройшла еволюцію від виробничого майданчика до технопарку, в якому сконцентровані основні інноваційні технології та виробництва. Характерна риса «Фармак» у тому, що ми не лише слідкуємо за інноваціями, а локалізуємо та адаптуємо їх тут, в Україні, на власному виробництві. n Які моменти в історії Компанії були поворотними на шляху до успіху, які кроки були найбільш інноваційними? Важко виокремити одне або два доленосні рішення. Кожен крок, який робить Компанія, націлений на покращення виробництва. Це загальна стратегія. Звичайно, є проекти, які стали знаковими для Компанії. Надзвичайно важливим є глобальне дослідження оригінальних молекул для таких препаратів, як «Амізон», «Ефіаль» та ін. Важливою для нас є співпраця з іноземними компаніями. Це завжди нові технології і нові знання. На початку 2000-х «Фармак» почав виробляти інсуліни за технологією компанії Lilly (США). «Фармак» – друга компанія у світі, якій було передано технологію виробництва картриджів, що є комплексом складних знань з мехатроніки та прецизійності. 12 років тому Компанія прийняла пропозицію європейських партнерів на розробку та виробництво відповідно до європейських вимог рентгеноконтрастного препарату «Магнегіта». «Фармак» перебудував основні процеси й повністю адаптувався до нових регуляторних вимог. Продукт

був успішно виведений на європейський ринок, і тепер ми виробляємо за такою моделлю ще один продукт – «Дотагіта». Сьогодні в нас працюють новітні лабораторії та R D комплекс. Це інтелектуальні кластери, в яких зосереджені процеси зі створення нових технологій, їх оптимізації, вбудовування якості з використанням сучасного аналітичного обладнання. n У 2015 році «Фармак» запустив виробництво в Шостці. Що це означало для Компанії на той час і сьогодні? Ми відчували необхідність розширення діяльності з виробництва готових лікарських засобів та активних фармацевтичних інгредієнтів (АФІ). Тому було прийнято рішення створити новий департамент з виробництва АФІ. Нове виробництво було створене на базі індустріального парку СВЕМа і займає 4 га. Сьогодні це сучасний комплекс, що відповідає вимогам GMP і містить виробничі дільниці, лабораторії контролю якості та логістичний центр. «Амізон» був першим продуктом, який почали виробляти в Шостці. Зараз у департаменті виготовляють субстанції для препаратів «Валідол», «Барбовал» та ін. У департаменті працює автономна й універсальна лабораторія. Усі процеси хроматографічної, аналітичної, мікробіологічної лабораторій та сектору стабільності зосереджені в одному комплексі. Оновлена дільниця з логістики має 536 палетомісць по 500 кг або 268 тонн різної сировини і субстанцій. Також є інженерно-технічний цех з паровим генератором, двома потужними оливними компресорними установками, адсорбційний генератор, власний енергоблок, водогрійні котли. На виробництві діють сучасні системи очищення води. У нас навіть є акваріум із рибками, до якого вода надходить після очищення. Сума інвестицій у виробництво в Шостці становить 39 млн доларів США.

Ми змогли побудувати в Україні європейське виробництво, де випускаються лікарські препарати європейського рівня для нашого ринку та для більш ніж 20 країн Європи і СНД.

n Сьогодні успішними є ті компанії, які не зупиняються на досягнутому й думають про майбутнє. Це потребує і фінансових, і інтелектуальних інвестицій. Наскільки вони масштабні у «Фармак»? З 1995 року «Фармак» інвестував у модернізацію та інновації 239 млн доларів США. 2017 року інвестиції «Фармак» у розвиток та модернізацію становили 486 млн грн. У 2018-му ми плануємо збільшити наші інвестиції більш ніж

на третину проти 2017 року – до 638 млн грн. Проект «Тверді лікарські засоби – 2» залишиться основним на цей рік. Після введення його в експлуатацію сукупні потужності з виробництва таблетованих лікарських засобів мають зрости удвічі – до 3 млрд дозованих одиниць на рік. Також Компанія і далі інвестуватиме в модернізацію та дооснащення активних виробництв, інформаційні технології, лабораторії відділу контролю якості та лабораторію біотехнологій. Особливу увагу ми приділяємо розробці нових препаратів. Цьогоріч ми плануємо витратити на дослідження та розробки 290 млн грн. Усього на різних стадіях реалізації в Компанії понад 10 серйозних проектів капітальних інвестицій. n Зараз ми говоримо про пріоритетність біотехнологій у медицині та фармацевтиці. Які заходи щодо розвитку в цьому напрямі вже було втілено і що – у планах? «Фармак» і далі розвиватиме свій біотехнологічний напрям. На цей момент Компанія укомплектувала біотехнологічну лабораторію, що дає змогу змоделювати процес отримання активної речовини – основного компонента лікарського засобу, який має терапевтичні властивості. Сума інвестицій у цей проект становить 60 млн грн. Ми нарощуємо наші компетенції у галузі біотехнологій та активно працюємо над отриманням власних генно-інженерних білків терапевтичного призначення. Ми плануємо всесторонньо охарактеризувати ці субстанції, робити з них готові лікарські форми. Проводити доклінічні та клінічні дослідження. Після цього ми зможемо говорити про будівництво біотехнологічного виробництва. Це перспектива 5 років, не менше.

У 2018-МУ МИ ПЛАНУЄМО ЗБІЛЬШИТИ НАШІ ІНВЕСТИЦІЇ У РОЗВИТОК ТА МОДЕРНІЗАЦІЮ БІЛЬШ НІЖ НА ТРЕТИНУ ПРОТИ 2017 РОКУ – ДО 638 МЛН ГРН.

2

n Сучасну науку рухає вперед колективний геній – потрібен постійний моніторинг найсучасніших даних, комунікація з колегами. Які наукові центри стали надійними партнерами для «Фармак»? З 2017 року «Фармак» є учасником програми «Горизонт 2020» та задіяний у проектах VAHVISTUS і ORBIS за напрямом Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Це унікальна можливість ознайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС. Спільно з Інститутом органічної хімії Академії наук України, кафедрою хімії Університету Гельсінкі (Фінляндія), Інститутом полімерів, композитів та біоматеріалів, Pozzuoli (Неаполь, Італія) «Фармак» створив консорціум VAHVISTUS. Його партнерами також стали Національний інститут досліджень Амазонії (INPA, Бразилія), Університет Ibn-Tofail (Кенітра, Марокко) та Університет Флориди (Гейсвіль, США). До консорціуму ORBIS, окрім «Фармак», увійшли Університет Познані (Польща), Університет Варшави (Польща), Університет Нью-Джерсі (США), Університет Дубліна, зокрема Триніті коледж (Ірландія), кафедра фармації Університету Гельсінкі (Фінляндія). Промисловими партнерами консорціуму стали фармацевтична компанія Zentiva (зі штаб-квартирою в Празі, Чехія) та Applaid Process Consulting (Ірландія). Також «Фармак» співпрацює з усіма профільними вишами України. Сьогодні у «Фармак» працюють 35 кандидатів і докторів наук. n Які плани на майбутнє, чи можна вже окреслити ті напрями, що їх Компанія вважає для себе найбільш перспективними? Стратегічна мета Компанії – нарощувати присутність «Фармак» на європейському ринку. До 2020 року ми плануємо збільшити частку експорту до 40%. Ми вивчаємо можливість придбання фармацевтичного підприємства в Європі. Польща була першим кроком, нині розглядаємо й інші країни. n Як спрямованість Компанії у майбутнє відчуватимуть на собі працівники? Люди – одна з основних цінностей Компанії. Передусім ми дбаємо про наших співробітників. Компанія надає можливість постійного розвитку. На підприємстві діє «кафетерій мотивації»: кожен може обрати для себе програму. Компанія регулярно направляє працівників на навчання, як в Україні, так і за кордон. Ми запрошуємо до «Фармак» міжнародних експертів. У такий спосіб ми дбаємо про професійний та кар’єрний розвиток для працівників. Понад 80% управлінських вакансій закриваються власними кандидатами.


Погляд

ТОП-10 ІННОВАЦІЙ «ФАРМАК» «Фармак» реалізує свій потенціал, як прогресивна фармацевтична компанія, що знається на сучасних технологіях. Ми завжди йдемо в авангарді інноваційної думки. І нам є чим пишатися. Представляємо десятку найвагоміших досягнень Компанії. ОРИГІНАЛЬНА МОЛЕКУЛА: ПОШУКИ ІДЕАЛЬНОЇ ФОРМУЛИ

Йдеться про молекулу радянської школи. Не секрет, що для створення інноваційного ексклюзивного препарату треба дослідити десятки тисяч молекул, і лише одна з них отримає визнання. Нині «Фармак» інвестує кошти у міжнародні дослідження доказової бази та доведення ефективності на різних моделях.

ЛІПОСОМАЛЬНИЙ ПРОРИВ: СТВОРЕННЯ ЕКСКЛЮЗИВНОГО ПРЕПАРАТУ «ЕФІАЛЬ»

Унікальний засіб для гоєння ран – крок у майбутнє. Спрей містить молекулярний комплекс біологічного походження на основі трендових ліпосомальних форм. Концентрат дермального шару шкіри свиней та фосфатиділхолін із соєвих бобів підвищують проникнення та активність діючої речовини препарату. Продукт вийде на ринок у 2019 році.

Ми пройшли шлях від заводських лабораторій до інтелектуальних кластерів, де зосереджені процеси створення новітніх технологій.

ВЛАСНИЙ ІНСУЛІН: ВИРОБНИЦТВО ЗА АМЕРИКАНСЬКИМИ СТАНДАРТАМИ

Шостці з інвестиціями у 39 млн дол. Проект дозволив отримати 20 власних субстанцій і ще понад 20 готові до реалізації у найближчі роки. Ми інвестуємо у власне виробництво: модернізуємо лабораторії, використовуємо нові підходи у синтезі.

«Фармак» – друга у світі компанія, що отримала дозвіл на впровадження надскладних технологій виробництва картриджів з інсуліном компанії Eli – «Фармасулінів», та перша, що впровадила їх на український фармацевтичний ринок. Це дало змогу пацієнтам з цукровим діабетом мати доступний якісний продукт.

ЄВРОПЕЙСЬКІ КОШТИ: ГРАНТИ НА ІННОВАЦІЇ

З 2017 року «Фармак» – учасник європейської програми «Горизонт 2020». Це унікальна можливість підвищити майстерність співробітників та ознайомитися з останніми новинками наукових лабораторій світу задля вдосконалення власного виробництва.

ПРИНЦИП ВЗАЄМОЗАМІНИ: РОБОТА НАД БІОЕКВІВАЛЕНТНІСТЮ

Це комплексна інновація, на розробку якої знадобилося 10 років. Проект дозволив отримати стандарт доказу терапевтичної замінності ліків. Аби досягти результату, Компанія створила пілотну лабораторію, де моделювала й оптимізувала справжні процеси, які згодом реалізувались у промислових масштабах.

ЛІКИ МАЙБУТНЬОГО: ВИКОРИСТАННЯ БІОТЕХНОЛОГІЙ

Це найбільш перспективний напрям сучасної фарміндустрії, бо кожен другий новий препарат біологічного або біотехнологічного походження. «Фармак» активно форсує біонапрям і наразі декілька активних речовин проходять етап апробації.

стратегічний арсенал – 35 кандидатів і докторів наук, які працюють над створенням актуальних препаратів.

ПОШУК АФІ: ІНВЕСТИЦІЇ У ВИНАХОДИ

У 2015 році Компанія запустила в експлуатацію виробництво активних фармацевтичних інгредієнтів в

КОНТРАСТ ДЛЯ РЕНТГЕНА: ПОВНИЙ ЦИКЛ ВИРОБНИЦТВА

12 років тому за підтримки європейських партнерів «Фармак» почав розробляти і випускати рентгеноконтрастний препарат «Магнегіта», перебудував заради цього основні процеси й повністю підпорядкувався новим регуляторним вимогам. Наступним препаратом серії став «Дотагіта» – перший досвід повного циклу впровадження ліків для європейського ринку: від розробки за стандартами ICH до виробництва за вимогами EU GMP. Нині «Фармак» зосереджений на розробці ще кількох проривних продуктів.

НОВІТНІ ЛАБОРАТОРІЇ: СТАВКА НА R&D

Ми пройшли шлях від заводських лабораторій до інтелектуальних кластерів, де зосереджені процеси зі створення новітніх технологій. Наш

ТЕХНОПАРК «ФАРМАК»: ПОСТУПОВЕ ЗРОСТАННЯ

«Фармак» – потужний фармвиробник з 7 га території, де сконцентровані новітні інновації та технології. Компанія пройшла еволюцію від виробничого майданчика до технопарку й надалі оптимізуватиме виробничі процеси й крокуватиме в напрямі освоєння надскладних технологій.

У НОВОМУ ФОРМАТІ Ми раді представити вам новий вигляд нашої корпоративної газети – «Фармак life». Ця газета для всіх та кожного, хто пов’язав своє життя з «Фармак». Ми робили її з любов’ю і натхненням, наповнювали змістом, створюючи цікавий та пізнавальний контент. Кожен випуск «Фармак life» буде відрізнятися від попереднього – темою. В цьому номері нашої газети ми говоримо та думаємо про інновації – про те, що рухає нас до відкриття нових горизонтів і ставить перед нами нові виклики. Інновації – це мірило завтрашнього дня. Люди створюють щось нове, вдосконалюють уже створене і водночас змінюються самі. Стають новими. Як модно зараз говорити, «новою версією себе». Те, що сьогодні здається неможливим, незбагненним – завтра стане нормою і з’являться інші «незбагненності», що теж стануть нормою, але все свого часу. Це шлях, це розвиток, це рух уперед. І різниця лише в тім, що деякі люди, компанії, країни швидко адаптуються до інновацій, а деяким потрібен час. Для бізнесу це питання готовності ТОП-менеджменту до змін. Моральна і фінансова готовність. Адже приймати рішення інвестувати в щось нове – велика відповідальність, великий ризик. Але успішні компанії тим і успішні, що не бояться ризикувати, бачать той правильний шлях, з-поміж всіх можливих, яким треба рухатись уперед. Розуміють, що будь-який ризик – це досвід, а значить, у виграші залишається компанія в будь-якому разі. Шлях інновацій – це шлях життя, еволюції, розвитку. І починається він з людини, котра впускає у своє життя щось нове. Розширює межі своєї свідомості, починає дивитись на звичні речі під іншим кутом зору. Тоді неможливе стає можливим, а незбагненне – досяжним. Успішний бізнес сьогодні думає на 5–10 років вперед, готується до задоволення потреб не сьогодення, а майбутнього людини – це секрет успіху. Це запорука прогресу і шлях інновацій. Що таке інновації для «Фармак», запитаєте? Кожен з Вас знайде відповідь на це в газеті. А ми, у свою чергу, завжди готові до вдосконалення. Тому охоче приймаємо заявки і пропозиції за адресою: 04080, м. Київ, Кирилівська (Фрунзе), 63, Департамент корпоративних комунікацій.

ОЛЕНА ЗУБАРЄВА,

керівник департаменту корпоративних комунікацій

3


Історія інновацій

«ФАРМАК» – ЛІДЕР ФАРМАЦЕВТИЧНОГО РИНКУ УКРАЇНИ У СФЕРІ ІННОВАЦІЙ

2018 ОДИН З НАЙБІЛЬШИХ ЕКСПОРТЕРІВ

6,12 %

УСЕ ОБЛАДНАННЯ ПРОВІДНИХ ЄВРОПЕЙСЬКИХ БРЕНДІВ:

частка «Фармак» на фармацевтичному ринку країни у 2017 році

2010

25,1 % частка експорту в загальних продажах Компанії у 2017 році

Siеmens, GEMÜ, AQUAFLOT, SBM, Bosh

ЛІДЕР ГАЛУЗІ

за інноваціями та якістю

1995

2

220

отримують препарати «Фармак»

із біотехнологічних та синтетичних АФІ

має у своєму активі «Фармак»

КРАЇН СВІТУ

НОВА ЕРА

перехід від хімічного заводу до потужного фармпідприємства

20

19

ВИРОБНИЧИХ ЛІНІЙ ВІДПОВІДАЮТЬ УСІМ ВИМОГАМ GMP

1925 4 ПЕРШІ КРОКИ

київський хіміко-фармацевтичний завод, що згодом став базою для Компанії «Фармак», виробляє фармацевтичні субстанції та рентгеноконтрастні препарати для широкого загалу

ПІЛОТНІ R&D ДІЛЬНИЦІ науково-дослідний полігон для випробування нових і вдосконалення наявних технологій готових лікарських засобів

14,83 МЛН ДОЛ.

інвестовано в R&D – пілотні дослідницькі комплекси з 2011 року

НАШЕ ОПИТУВАННЯ

Що для Вас означає поняття «інновації»? Оскільки перший номер нашої корпоративної газети присвячений інноваціям, ми вирішили провести бліц-опитування серед співробітників і з’ясувати, який зміст працівники Компанії вкладають у це слово. Відповіді виявилися досить різноманітними та цікавими. Дізнайтеся думку колег!

2415

ПРЕПАРАТІВ

13

СПІВРОБІТНИКІВ НИНІ ПРАЦЮЮТЬ У КОМПАНІЇ

114

ПРОДУКТІВ у процесі створення на різних стадіях (із них 53 продукти з новими Міжнародними непатентованими назвами – МНН)

столяр Особисто для мене інновації – це технічні нововведення, що полегшують мою роботу та підвищують її ефективність. Насамперед це інструменти, з якими я працюю. Керівництво постійно забезпечує нас сучасним обладнанням. Отож з упевненістю можу сказати, що дійсно професійний, удосконалений інструмент виручить у будь-якій непередбаченій ситуації на виробництві.

БОГДАН КУМУС,

оператор автоматизованого складу Вважаю, що дуже важливими є розробки, які допомагають людям з фізичними вадами. Це можуть бути новітні надбання в робототехніці чи модернізація засобів пересування для інвалідів. Для мене інновації – це будь-що, що робить життя людей комфортнішим. Від пральної машини до літаків.

переглядач продукції медичного призначення у скляних контейнерах Для мене інновації – це удосконалення. Якщо брати медицину, то це інноваційна

РОМАН ЦЮНЯК,

провідний інженер дільниці теплопостачання З точки зору моєї компетенції важливими є інноваційні технологічні розробки у сфері енергозбереження. Використання альтернативних джерел теплопостачання та електроенергії значно полегшує наше буття та заощаджує кошти. Я маю на увазі сонячні батареї, колектори, вітрові генератори. Економія має велике значення!

МАРИНА БЕРИЩУК,

інженер з навчання Досить важливими є інноваційні підходи лікування та методи діагностики в медицині. Ще зовсім недавно деякі хвороби були невиліковні, такі як туберкульоз, чи навіть рак. А тепер це справа часу та ефективності призначеного спеціалістом лікування. До

4

114

НОВИХ ПРЕПАРАТІВ щороку виводиться на ринок України

184 МЛН ДОЛ.

хірургія зокрема. Сьогодні операції стали менш травматичними, а час їх проведення значно скоротився! Раніше післяопераційний період хворих затягувався на місяці, а нині перебування в палаті може тривати лише 3 години, залежно від діагнозу. Це справді вагоме досягнення!

СУЧАСНИХ ЛАБОРАТОРІЙ — НАУКОВИЙ ПОТЕНЦІАЛ «ФАРМАК», ЩО ДАЄ ЗМОГУ СТВОРЮВАТИ ВЛАСНІ РОЗРОБКИ

20

ФАХІВЦІВ працюють у напрямі дослідження та розробки нових препаратів

500 ТИС. ЄВРО

обсяг інвестицій у модернізацію виробництва за 7 років, з них 500 млн грн Компанія вклала у виробництво АФІ у місті Шостка

ІГОР ХОМЕНКО,

НАТАЛЯ НАГОРНА,

ЛАБОРАТОРІЇ

гранти на навчання в країнах Європи та світу за програмою «Горизонт 2020»

того ж сучасні методи діагностики недугів дозволяють завчасно виявити проблему зі здоров’ям та оперативно усунути її.

ОЛЕНА ХЛУС,

РОБИТИ ВІДКРИТТЯ – ЦЕ НАУКА. РОБИТИ ВИГЛЯД, ЩО РОБИШ ВІДКРИТТЯ, – МИСТЕЦТВО. ПРОЦЕС НАУКОВИХ ВІДКРИТТІВ – ЦЕ, ПО СУТІ, НЕПЕРЕРВНА ВТЕЧА ВІД ЧУДЕС.

інженер-програміст Для мене – це сучасні нововведення у сфері IT, вони значно полегшують особисто мою роботу з документацією. Документообіг став автоматизованим і зручнішим у використанні. Усі дані комп’ютеризовані, ми вже не губимося у величезних горах паперів. Достатньо лише обрати потрібний файл на моніторі й клікнути мишкою. Усі потрібні дані можна знайти легко і швидко. Ну дуже зручно!

АЛЬБЕРТ ЕЙНШТЕЙН.

ЄВГЕНІЯ БАЧИНСЬКА,

інженер Можу назвати новітні методи аналізу в моїй специфіці роботи. Різноманітні фотометри, фарматографи та інші пристосування для аналізу чи обробки даних. Удосконалене професійне устаткування надає змогу швидше аналізувати потрібну інформацію, підвищуючи ефективність робочого процесу. Найголовніше – це інноваційні рішення, що сприяють спрощенню праці та підвищенню працездатності кожного фахівця.


Історія інновацій

ДАЛЕКОГЛЯДНІСТЬ – ЗАПОРУКА ПРОГРЕСУ «Те, що ми почали запроваджувати 10 років тому, сьогодні вже стало вимогою державних органів», – розповідає технічний директор Андрій ГОЙ. – Біоеквівалентність у «Фармак» – це взірець етичного бізнесу. Вищий пілотаж доказової ефективності. Беззаперечна інновація, як для світової фарміндустрії, так і для вітчизняної.

«ФАРМАК»: ДОСЯГНЕННЯ ТА ЗДОБУТКИ МИ – ПРОГРЕСИВНА КОМПАНІЯ, ЖИТТЯ ЯКОЇ НЕВПИННО ВИРУЄ. НАГАДАЄМО ПРО ТІ ЗНАЧУЩІ ПОДІЇ, ЩО ЗАКАРБУВАЛИСЯ В ПАМ’ЯТІ КОЖНОГО З НАС І ЗРОБИЛИ ВАГОМИЙ ВНЕСОК У КОРПОРАТИВНЕ ЖИТТЯ КОМПАНІЇ.

ПРОФОРІЄНТАЦІЯ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

АНДРІЙ ГОЙ,

технічний директор ПАТ «Фармак»

Ц

ей проект став драйвером, який вивів нашу технологічну майстерність у виробництві твердих лікарських форм на рівень золотих стандартів: ми впевнені, що пропонуємо генеричні препарати, які доведено мають таку саму дію, що й оригінальні. Лікарі щоразу переконуються в цьому й ставляться до нашої продукції з великою повагою. Був цей проект тяжким? Так, був. Озираючись назад, можна дати відповідь на запитання, що саме привело нас до успіху.

ВМІННЯ БАЧИТИ МАЙБУТНЄ

10 років тому рішення модернізувати всю номенклатуру «Фармак» відповідно до стандартів дослідження біоеквівалентності було інноваційним та сміливим. Це була унікальна подія для всієї галузі - ніхто до цього не ухвалював рішення вкладати гроші в такий складний і дуже тривалий процес. Тим більше що з боку регуляторних органів відповідних вимог не було. Тоді фармацевтичній Компанії, яка виводила на український ринок генеричний препарат, достатньо було довести відповідність оригіналу шляхом клінічних досліджень на кількох десятках добровольців методом симптоматичного зіставлення. Однак Філя Іванівна Жебровська, Голова Наглядової ради ПАТ «Фармак», завжди ставила дуже високу планку. Тому за зразок було взято європейські вимоги, які потребували набагато детальніших і складніших фармакокінетичних досліджень – вивчення «поведінки» діючої речовини у системі кровообігу. Максимально стандартизувати всі критерії подібності оригіналу й аналога можна саме завдяки відстежуванню у часі та зіставленню концентрацій активної речовини і її активних метаболітів у системному кровотоці.

МИ ВИПУСКАЄМО ПЕРЕВАЖНО ГЕНЕРИЧНІ ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ І ЗАВДЯКИ БІОЕКВІВАЛЕНТНОСТІ МИ МОЖЕМО ДОВЕСТИ, ЩО НАШ ПРЕПАРАТ МАЄ ТАКУ Ж ДІЮ, ЯК ОРИГІНАЛЬНИЙ. ВІН ТАК САМО ПОТРАПЛЯЄ В КРОВ ПАЦІЄНТА Й ІДЕНТИЧНО ВПЛИВАЄ НА ОРГАНІЗМ. 10 РОКІВ ТОМУ МИ СТАЛИ ПЕРШОПРОХІДЦЯМИ ЦЬОГО ПРОЦЕСУ І СЬОГОДНІ ВЖЕ МАЙЖЕ 30 ПРЕПАРАТІВ «ФАРМАК» МАЮТЬ ДОВЕДЕНУ БІОЕКВІВАЛЕНТНІСТЬ. НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ ТАКОЮ КІЛЬКІСТЮ НЕ МОЖЕ ПОХВАЛИТИСЯ ЖОДНА КОМПАНІЯ.

культури розробки генеричного препарату на новий рівень. Адже йдеться не просто про аналіз активної речовини на тлі допоміжних – необхідна й складна біоаналітика з урахуванням численних варіабельних чинників, і дуже чутливі методики. Для прикладу, подекуди ми працюємо навіть не з нанограмами, а зі слідовими кількостями речовин! У підсумку, в препараті, який ми пропонуватимемо, слід відтворити увесь цільовий біофармацевтичний профіль. А це означає, що має бути прораховано безліч нюансів: не лише сама молекула, а й побудова її кристалів, ступінь подрібнення часток тощо. І ось сьогодні те, що 10 років тому було для нас новим, стало повсякденною практикою.

На щастя, десь у 80 відсотках випадків процес ішов гладенько. Однак команда не соромиться й тих 20 відсотків, коли бажаного результату не вдавалося досягти з першого разу й треба було доопрацьовувати технологію, вносити корективи до складу препарату або змінювати дизайн досліджень. Такі тимчасові невдачі, вказуючи на відсутність фальсифікацій, ставали свідченням прозорості та достовірності нашого підходу. Доки ми не отримували позитивних результатів з усією необхідною статистичною достовірністю, з повною відповідністю всім європейським настановам і критеріям – ми не подавали препарат на реєстрацію.

ВІДМОВА ВІД ПОШУКУ ЛЕГКИХ ШЛЯХІВ

Для того, щоб лабораторний прототип зберігав усі необхідні параметри в серійному виробництві, Компанією було створено пілотний майданчик, на якому технічне обладнання представлено в мініатюрному виконанні. Це дає можливість змоделювати та в усіх деталях проробити технологічний процес. Надалі, в ході промислового масштабування, відповідність заданим вимогам забезпечують стандарти GMP. Так до мистецтва пошуку, науки моделювання й практичної спрямованості інжинірингу додається ще один надважливий параметр – відтворюваність відмінного результату. Сучасне обладнання, встановлене у «Фармак», дозволяє виробляти до 200 таблеток на секунду – і кожна з них несе в собі повну відповідність цільовому профілю.

Від самого початку проект передбачав як доведення біоеквівалентності нових препаратів, так і перегляд з нової точки зору продукції, яку вже випускала наша Компанія. І бувало, що переробка, здавалося б, знайомого медикаменту, вимагала більше зусиль, ніж створення генерика. У будь-якому разі, дослідження біоеквівалентності роблять процес розробки лікарських препаратів довшим. Він може тривати рік, півтора, а то й більше. Траплялося, для того, щоб досягти остаточної відповідності, потрібні були десятки партій…

лабораторії Центральної лабораторії фармацевтичної розробки. Співробітники охоче поділилися своїм професійним досвідом, а Юлія Бас, асистент кафедри аналітичної хімії КНУ ім. Т. Шевченка, розповіла про напрями підготовки хімічного факультету та запросила всіх долучитися до проекту для школярів «Лекторій для юних хіміків».

БЛАГОДІЙНА МІСІЯ «ФАРМАК»

31 травня у місті Шостка та 1 червня в Києві відбувся благодійний ярмарок дитячих малюнків та художніх творів. Мета – збір коштів на основні потреби хворим дітям. Спільними зусиллями організаторів та учасників творчий захід зібрав 40 тисяч гривень, на які наша Компанія придбала спеціальні ліжечка та матраци у відділення дитячої анестезіології з місцями для інтенсивної терапії у Київській міській дитячій клінічній лікарні №1.

GMP НА 14 ДІЛЬНИЦЯХ «ФАРМАК» За результатами інспектування регулятивного органу HALMED (Хорватія), Компанія «Фармак» отримала сертифікат GMP. Його видано терміном на 3 роки, і розповсюджується він на 13 виробничих дільниць з виробництва стерильних та

нестерильних лікарських засобів. Наразі вісім виробничих дільниць інспектували повторно, а п’ять – уперше. Станом на липень 2018 року європейський сертифікат GMP мають 14 наших дільниць. Пишаємося таким результатом!

ДЕНЬ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО ПРАЦІВНИКА!

СТВОРЕННЯ МІЦНОЇ КОМАНДИ

ІНВЕСТУВАННЯ У НАУКОЄМНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Люди, матеріали, технологічне обладнання, модернізація виробництва – усе це потребувало дуже значних фінансових вливань. Та в результаті прийняте рішення стало поштовхом для технологічного стрибка й піднесення

ВРАХУВАННЯ ІНДУСТРІАЛІЗАЦІЇ ПРОЦЕСІВ

У рамках освітньої програми Profession_lab на наше виробництво завітали 25 підлітків. Вони ознайомилися з тонкощами фармацевтичних професій: хіміка та інженера-технолога. Перед майбутніми фахівцями виступили Олена Вернидуб, начальник сектору планування та організації контролю, і Валентин Моцар, інженер технологічної

10 років тому, коли біоеквівалентність ставала дедалі популярнішою на Заході, в Україні про неї майже ніхто не знав. Саме тоді, Філя Іванівна Жебровська прийняла рішення почати доводити біоеквівалентність як нових препаратів «Фармак», так і тих, що вже були в портфелі виробника. 5

Команда, яка працює над дослідженням біоквівалентності, – це справді крута команда. Саме завдяки їй у нашій Компанії створено повноцінний науково-практичний центр. Доктори, кандидати наук – наші співробітники – працюють у галузі чистої науки і водночас спрямовують її здобутки на вирішення прикладних задач. Серед усіх науковців, які працюють над теоретичними розвідками, наших колег вирізняє навичка мультидисциплінарного мислення: вміння конструювати технологічний процес, керувати собівартістю компонентів. І я переконаний, що в майбутньому потенціал нашої команди зростатиме.

СПРЯМОВАНІСТЬ ДО ВЕЛИКИХ ЦІЛЕЙ

Сьогодні «Фармак» – це потужний технологічний парк, в якому на промисловому рівні реалізовано більшість із сучасних процесів, що використовуються у фармацевтичній індустрії. Тож його завдання – бути провідним центром фармтехнологій і стрімко адаптувати інновації, не захищені патентом, за рахунок витончених рішень знижувати їх вартість і робити сучасну фармакологічну терапію доступною. Це – дуже вагомий внесок у систему охорони здоров’я України, а також тих країн, де представлений «Фармак».

Щороку, у вересні, в Компанії відзначається наше професійне свято – День фармацевтичного працівника. Цю урочисту подію завжди з нетерпінням чекають усі фармаківці! Тож 13 вересня у стінах виробництва наша Компанія урочисто відсвяткувала цю подію. Керівництво щиро привітало усіх співробітників, а кращі з кращих отримали нагороди за професійні здобутки. А в головному холі було презентовано дивовижний арт-проект «Фармацевтика – це мистецтво».

НЕПЕРЕМОЖНІ ФАРМАКІВЦІ! У липні відбувся щорічний турнір Європейської Бізнес Асоціації з міні-футболу. В чемпіонаті взяли участь 24 футбольні команди, серед яких Siemens, AVIS, TERRA FOOD, Deloitte, Raiffeisen Bank Aval, Carlsberg Ukraine. Попри дощову погоду, наша футбольна

команда «Фармак» виборола перемогу в суперників TERRA FOOD з рахунком 2:1! Автори переможних голів – Сергій Каменчук та Ігор Сторчак. Чемпіони отримали кубок, медалі та призи. Молодці! Дякуємо за видовищну гру і чудовий результат!


Варте уваги

ІННОВАЦІЇ: ЯКІСТЬ, ТЕХНОЛОГІЇ, ЛЮДИ Фармацевтична галузь розвивається стрімкими темпами, а впливи зовнішніх і внутрішніх чинників вимагають від компаній іти в ногу з часом, а іноді на крок попереду, приймати сміливі рішення, запроваджувати інноваційні підходи, які не просто даватимуть результат сьогодні, а будуть спрямовані на виконання стратегічних завдань.

Технології : безперервне покращення Сьогодні «Фармак» може з гордістю сказати: у Компанії є достатній науковий потенціал для того, щоб задовольнити практично будь-які вимоги маркетологів щодо актуальних для ринку лікарських засобів, – переконаний Керівник департаменту досліджень та розробки Роман СМІШКО. Якщо ми озирнемося на роки назад, то не секрет – побачимо досить помітні відмінності у вимогах до виробництва лікарських засобів для українського ринку і для європейського або американського. А оскільки ПАТ «Фармак» орієнтується на найвищі стандарти, Компанією було здійснено цілу низку інноваційних удосконалень, аби відповідати міжнародним вимогам. Проте світова фарміндустрія не стоїть на місці, тож нам треба вміти бачити наперед. Досягнення нових результатів стає можливим завдяки таким ключовим факторам, як розвиток R D центру, виробництво власних АФІ та вертикальна інтеграція розробки, створення сучасного виробництва, що надає змогу виробляти складні та інноваційні лікарські засоби, підвищення компетенцій у сфері біотехнологій.

ЗМІЦНЕННЯ НАУКОВОГО ПІДҐРУНТЯ

Головний скарб Компанії – це дружні та кваліфіковані працівники. Департамент R D не виняток, ми пишаємося тим, що об’єднуємо поважних науковців і талановиту молодь. Але для того щоб вони могли реалізувати свій потенціал, також потрібні технології. Тож протягом останніх 10 років лабораторію дослідницького центру

було оснащено сучасним аналітичним та технологічним обладнанням. Складні аналітичні випробування, здійснювані в рамках клінічних досліджень, дають гарантію відповідності наших продуктів оригінальним. А завдяки майданчику, де промислові технології відтворено в пілотному масштабі, ми впевнені: при переході на промисловий рівень виробництва всі необхідні параметри процесу та показники якості продукту будуть саме такими, як було визначено профілем оригінального продукту.

ВЕРТИКАЛЬНА ІНТЕГРАЦІЯ РОЗРОБКИ

Виробництво у Шостці вимагає розробляти та впроваджувати нові субстанції. Для цього 2017 року була створена окрема лабораторія синтезу АФІ, націлена на зміцнення позицій Компанії на вертикальну інтеграцію розробки. У найближчих планах на майбутнє вже є впровадження 20 нових субстанцій. Технологічні потужності це дозволяють: тут є сучасні лабораторії, застосовуються новітні методики виробництва. Зокрема, треба звернути увагу на установку проточного синтезу, що надає можливість опановувати нові методи отримання субстанцій, які

ЦЯ ПРОГРАМА ДОЗВОЛЯЄ ПРАЦІВНИКУ ЗАЗДАЛЕГІДЬ ПЛАНУВАТИ ГРАФІК ВІДПУСТОК ТА САМОСТІЙНО СТВОРЮВАТИ ЗАЯВКИ НА ВІДПУСТКИ З НАСТУПНИМ ПОГОДЖЕННЯМ ЇХ У АВТОМАТИЧНОМУ РЕЖИМІ З КЕРІВНИКОМ СТРУКТУРНОГО ПІДРОЗДІЛУ. ОКРІМ ЦЬОГО, ТЕПЕР КОЖЕН ПРАЦІВНИК МАЄ ЗМОГУ САМОСТІЙНО КОНТРОЛЮВАТИ ЗАЛИШКИ СВОЇХ ВІДПУСТОК.

неможливо або затратно виробляти за класичною схемою синтезу. Новітні технології не лише дають змогу оптимізувати і пришвидшувати процеси, а й допомагають здійснювати набагато складніший синтез, ніж це можливо зробити в звичайному реакторі, що застосовується у фармацевтичній промисловості. Вочевидь можливість виробляти власні АФІ надає Компанії чимало переваг: це й незалежність від постачальників субстанцій, і впевненість у якості, швидкість у досягненні бажаних результатів.

РОЗВИТОК ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПОТУЖНОСТЕЙ

Колись «Фармак» розпочинав своє існування як хімічний завод; у 90-ті почалося виробництво готових лікар-

Впроваджувати інновації на всіх етапах роботи

тролю якості з виробництвом в електронній системі, що надасть змогу своєчасно виконувати контроль та уникати простоїв виробничого і лабораторного обладнання. Наразі ми закладаємо основи для створення електронного аналітичного досьє, що дозволить виконувати збір, обробку, зберігання, розповсюдження та архівування всіх лабораторних даних в електронних системах.

Слова ЛІКИ і ЯКІСТЬ мають бути синонімами, адже здоров’я і життя людей дуже часто залежать від маленької пігулки. Служба якості «Фармак» усвідомлює відповідальність своєї роботи й прагне дотримуватися міжнародних і національних регуляторних вимог та впроваджувати інновації на всіх етапах роботи. Розповідає Ольга ОЛЕКСІЙЧУК, директор з якості ПАТ «Фармак». АВТОМАТИЗАЦІЯ ПРОЦЕСІВ

Один із елементів інновацій, що дозволяє значно підвищити ефективність роботи, зробити її прозорішою та керованішою, – автоматизація процесів. Систему Управління електронним документообігом EDMS My Process уже кілька років ми використовуємо для роботи з такими документами як SOP, PQR, валідаційна документація тощо. Серед останніх впроваджень – процеси Управління змінами, відхиленнями, САРА, специфікації. Ключове завдання, яке ми ставимо перед собою, – не просто переведення системи документообігу в електронний формат, а саме ство-

ських форм, розчинів і таблеток – спочатку це були досить нескладні продукти. Сьогодні ж ми можемо запропонувати ринку високотехнологічну сучасну продукцію – це лікарські засоби у ліпосомальних формах, емульсії, суспензії, таблетки з пролонгованою дією, створення яких потребує всебічних знань як про продукт, так і про процес та обладнання, дотримання постійного контролю. Ці моделі мають назву – Design space та Quality by design, Компанія використовує їх і з кожним новим інжиніринговим проектом впроваджує елементи постійної верифікації процесу у рутинні виробничі операції. Проактивність та погляд у майбутнє – це ключові риси сучасного R D. Біотехнології – це візитівка успішної фармацевтичної компанії. Саме у сфері генної інженерії та біосинтезу й відбуваються найбільш помітні відкриття сучасної фармацевтичної науки. Задля того, щоб іти в ногу з часом, у нас було створено й оснащено сучасним обладнанням біотехнологічну лабораторію. У перспективі – виробництво біотехнологічних субстанцій, що ставатимуть основою для власного виготовлення біопрепаратів. Підсумовуючи, можна ще раз наголосити: Компанія володіє потужними технологічним і науковим потенціалами. Лікарські засоби, які ми пропонуємо українському і закордонному ринку, відповідають міжнародним стандартам якості. Тож покращення, що відбувалися протягом останніх 10 років, не зменшуючи обертів, стрімко йдуть далі та дають нам впевненість у розвитку і досягненні нових висот, як в Україні, так і у світі.

ВИКЛИКИ ТА ВИЗНАННЯ

рення бази даних, з якої потім буде можливо отримувати інформацію для аналізу.

СИСТЕМИ ЗВІТНОСТІ ТА LIMS

Запровадивши основні процеси в EDMS, сьогодні працюємо над побудовою системи звітності, яка з використанням ключових показників якості дасть можливість оцінювати результативність процесів, допоможе визначити сильні та слабкі місця, окреслить зони для вдосконалення. Триває під’єднання лабораторного обладнання до єдиної лабораторної мережі, що сприятиме його інтегруванню в систему LIMS. Впроваджен-

ня системи LIMS LabWare – ще один крок до автоматизації процесів контролю якості.

НАША КОМПАНІЯ ВЧЕРГОВЕ ПІДТВЕРДИЛА СВОЮ ВІДПОВІДНІСТЬ ВИМОГАМ EU GMP, ОТРИМАВШИ ОНОВЛЕНИЙ СЕРТИФІКАТ ВІД ІНСПЕКТОРАТУ ХОРВАТІЇ.

6

ЦІЛІСНІСТЬ ДАНИХ ТА ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМИ

Перспективним напрямом роботи вважаємо створення політики та підходів з цілісності даних Data integrity, які вимагають, щоб дані, які впливають на безпеку пацієнта та якість продукції, були точними, повними, достовірними, доступними, захищеними та відновлювальними. Це один із основних фокусів регулятора у фармацевтичній галузі. Ще один перспективний напрям – інтегрування планування робіт кон-

Наступний крок Компанії на шляху до підвищення стандартів у роботі – отримання відповідності вимогам сGMP FDA. Зараз Компанія веде проект щодо виходу на американський ринок, що передбачає обов’язкову сертифікацію регуляторним органом США. Частково американські правила GMP збігаються з європейськими, але є й значні відмінності. Розглядаємо це як новий виклик і нову можливість для поліпшення нашої роботи. Про те, що ми рухаємося у правильному напрямку, на сьогодні свідчить європейське визнання. Так, у липні цього року наша Компанія вчергове підтвердила свою відповідність вимогам EU GMP, отримавши оновлений сертифікат від інспекторату Хорватії. Як результат сьогодні маємо 14 дільниць з європейським сертифікатом GMP, на яких виробляється майже 95% лікарських засобів з номенклатури нашої Компанії. Визнання нашого професіоналізму зарубіжними та національними інспекторами й аудиторами – це не просто сертифікати, а підтвердження високої якості лікарських засобів «Фармак», кожен етап створення яких відбувається з думкою про наших споживачів.


Варте уваги Інноваційні рішення в HR

АВТОМАТИЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ОФОРМЛЕННЯ ВІДПУСТОК

Люди – головна цінність нашої Компанії. Тому ми щодня працюємо над проектами, які покликані зробити життя працівників більш комфортним і допомогти ефективніше виконувати робочі завдання. На початку 2017 року керівництво прийняло рішення автоматизувати HR-процеси Компанії. Процес «діджиталізації» для команди Вікторії Кондрашихіної, директора з персоналу, став справжнім викликом, та вони успішно з ним впоралися.

ПРОЗОРІСТЬ ДЛЯ КОЖНОГО ПРАЦІВНИКА

На початку 2018 року працівники Компанії вперше встановили власні цілі на поточний рік і пройшли щорічну оцінку за компетенціями у системі SAP SuccessFactors «Talent management». Компанія «Фармак» стала першою вітчизняною Компанією, яка запровадила це хмарне рішення в Україні. Було впроваджено два модулі SAP SuccessFactors – це модуль «Встановлення цілей та оцінка ефективності» і модуль «Кадровий резерв та розвиток персоналу». Ці інструменти дозволяють автоматизувати такі HR-процеси: n Постановка цілей та оцінка їх виконання (КРІ)

n Оцінка за компетенціями (корпоративними та управлінськими) n Формування індивідуальних планів розвитку (ІПР) n Формування Кадрового резерву та управління ним Окрім цього програма SAP SuccessFactors робить процес управління ефективністю (формування та виконання цілей (КРІ) повністю зрозумілим і прозорим. Зайшовши до свого акаунта в SAP SuccessFactors кожен працівник завдяки каскадуванню чітко бачить взаємозв’язок його цілей з цілями керівника і як виконання його особистих цілей впливає на виконання цілей підрозділу і Компанії в цілому. Також це рішення дає можливість відслідковувати динаміку виконання завдань та забезпечує керівників інформацією, яка необхідна для прийняття зважених і швидких управлінських рішень. «Для нас дуже важливо, щоб абсолютно всі працівники, від робочого до керівника, розуміли, що виконання їхніх особистих цілей впливає на досягнення стратегічних цілей Компанії. Люди мають

ЦЯ ПРОГРАМА ДОЗВОЛЯЄ ПРАЦІВНИКУ ЗАЗДАЛЕГІДЬ ПЛАНУВАТИ ГРАФІК ВІДПУСТОК ТА САМОСТІЙНО СТВОРЮВАТИ ЗАЯВКИ НА ВІДПУСТКИ З НАСТУПНИМ ПОГОДЖЕННЯМ ЇХ У АВТОМАТИЧНОМУ РЕЖИМІ З КЕРІВНИКОМ СТРУКТУРНОГО ПІДРОЗДІЛУ. ОКРІМ ЦЬОГО, ТЕПЕР КОЖЕН ПРАЦІВНИК МАЄ ЗМОГУ САМОСТІЙНО КОНТРОЛЮВАТИ ЗАЛИШКИ СВОЇХ ВІДПУСТОК.

відчувати важливість свого внеску для досягнення місії Компанії. Ми розуміємо, що люди – це головна цінність та рушійна сила успішного розвитку Компанії. І тому наша команда щодня працює над проектами, які спрямовуватимуть і спонукатимуть працівників до професійного розвитку», – зазначила Вікторія Кондрашихіна, директор з персоналу. Для успішного запуску цього проекту працювала ціла команда фахівців під керівництвом Тетяни Головко, начальника відділу компенсацій та пільг. Це були Людмила Коваль, начальник відділу управління персоналом, Наталія Бабенко, провідний фахівець відділу компенсацій та пільг, Сергій Устенко, фахівець відділу компенсацій та пільг, і Світлана Цюк, старший фахівець з управління фінансами сектору автоматизації обліку та управління.

Відпустка… Довгоочікувана подія серед робочих буднів у житті кожного працівника. Але для кадровиків і керівників це великий обсяг робіт. Фахівцям відділу кадрів потрібно вести облік, проводити документи на оформлення відпустки, контролювати дати надання відпусток. На керівника покладається обов’язок стежити, щоб у працівників не накопичувалися дні відпусток і щоб періоди відпусток не перетиналися. У результаті процес формування відпусток займає достатньо багато часу у всього персоналу Компанії. Тому наприкінці минулого року в Компанії було автоматизовано процес планування та оформлення відпусток. Автоматизація цього процесу дозволила зменшити витрати часу на формування та погодження графіків відпусток і наказів на відпустки працівників, а також вирішити такі важливі завдання, як зберігання історії наданих відпусток та облік невикористаних відпусток минулих періодів. Цей процес був реалізований командою відділу кадрів під керівництвом Віталіни Дроздовської та за допомогою фахівців сектору електронного документообігу. Команда директора з персоналу дякує всім, хто допоміг у реалізації цих проектів!

«Горизонт» нових можливостей Ми покращуємо якість життя, уже понад рік «Фармак» бере участь у програмі «Горизонт 2020» та задіяний у проектах VAHVISTUS і ORBIS за напрямом RISE (Research and Innovation Staff Exchange). СВІТЛАНА ГУРЕЄВА,

доктор фармацевтичних наук, начальник Центральної лабораторії фармацевтичної розробки ПАТ «Фармак»

Участь у цих проектах спрямована на зміцнення існуючого міжнародного співробітництва між Партнерами у рамках Консорціумів та встановлення нових довготривалих стосунків шляхом обміну спеціалістами в галузі наукових досліджень та інновацій. Така взаємодія сприяє підвищенню професійного рівня, обміну знаннями, розширює науковий світогляд. Усі учасники проектів, у тому числі розробники «Фармак», мають можливість працювати у партнерських структурах (лабораторіях, інститутах), а це просто колосальний досвід – побачити, як організована робота в лабораторіях за кордоном, попрацювати на іншому обладнанні, ознайомитися з різними підходами до вирішення певних завдань у науково-інноваційній сфері, відчути інше наукове середовище. Розповідає Ірина НАГОРІЧНА, кандидат хімічних наук, начальник сектору з координації зовнішніх розробок ПАТ «Фармак».

ПРОЕКТ VAHVISTUS

Учасники проекту працюють над розробкою «розумних» наноструктур на основі чутливих до стимулів неорганічних, гібридних, неорганічно-органічних наноматриць, а також полімерних нанокапсул, що є носіями нових фармакологічно активних сполук та їх синтетичних похідних. У рамках проекту запланована розробка, пошук шляхів введення та можливості використання систем доставки ліків на основі наноносіїв, комп’ютерний скринінг цільових молекул, та, окрім цього, проведення семінарів, конференцій, написання наукових статей тощо. Те, над чим зараз працюють спеціалісти, у майбутньому може стати підґрунтям для отримання молекул, потенційних кандидатів для лікування інфекційних і тропічних захворювань. У проекті VAHVISTUS, координатором якого є Гельсінський університет, беруть участь бенефіціари – ПАТ

«Фармак», Інститут органічної хімії України, Інститут полімерів, композитів та біоматеріалів Італії, та партнери – університети Флориди, Марокко і Бразилії.

ПРОЕКТ ORBIS

Якщо попередній проект передбачає здебільшого наукову роботу, то учасники ORBIS можуть зосередитися на реалізації більш практичних завдань - синтезу нових активних субстанцій, покращення біодоступності твердих лікарських форм, концентруючись на процесах і технологіях. І хоча проект ORBIS стартував лише у квітні цього року, в лабораторіях ДДіР «Фармак» уже встигли попрацювати двоє представників Познанського медичного університету, які виконували роботи з вивчення та покращення фізико-хімічних характеристик погано розчинних речовин та синтезу нових АФІ.

7

«Горизонт 2020» – масштабний проект, який об’єднує досвід партнерів у різних галузях, це синергія науки і промисловості. Програма є відкритою і для учасників, і для науковців. Так, 25-27 червня 2018 року ПАТ «Фармак» спільно з Інститутом органічної хімії НАН України організували та провели 2-й Семінар та Звітну зустріч за проміжний період реалізації проекту VAHVISTUS.

– В Італії ми опинилися в дружелюбній атмосфері науковців Інституту полімерів, композитів та біоматеріалів, які займаються створенням полімерних матеріалів, що можуть використовуватися у різних галузях, від біополімерних плівок для екологічної упаковки до композитів для трансплантології кісток і спортивної медицини. Тут створюють наноматеріали для смарт-систем доставки різних речовин. Лабораторії інституту оснащені відповідним обладнанням: установки для електроспінінгу та електроспреїнгу, екструдери, електронні та електронно-емісійні мікроскопи.

НАТАЛІЯ ТИМОФТЕВИЧ, інженер технологічної лабораторії Центральної лабораторії фармацевтичної розробки ПАТ «Фармак»

– Загалом досвід роботи в Італії був лише позитивним. Насамперед ми започаткували дружні стосунки з колегами-науковцями з Італії, які були відкриті до спілкування та готові ділитися науковим і практичним досвідом. Нам вдалося ознайомитись з основними принципами електронної мікроскопії, попрацювати з новими технологіями та обладнанням для отримання лікарських форм із модифікованим вивільненням.

КАТЕРИНА ТАРАПОН,

провідний інженер аналітичної лабораторії Центральної лабораторії фармацевтичної розробки ПАТ «Фармак» – Поїздка до Італії допомогла нам набути досвіду в зовсім нових для нас сферах, оскільки у процесі роботи у «Фармак» ми зазвичай виконуємо дещо інші завдання. Основним здобуттям у процесі поїздки став досвід, який у подальшому, ми сподіваємося, допоможе нашій роботі у «Фармак».


Варте уваги

ПРОДУКЦІЯ «ФАРМАК»: ЩО НОВОГО? Доступна інновація «Айлар» – аналог інсуліну людини – з’явився на ринку України в результаті багаторічної командної роботи, і сьогодні пацієнти мають можливість отримувати його за унікальними умовами.

ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

Формування ендокринологічного портфелю препаратів Компанії почалося 1996 року. За три роки «Фармак» отримав перший досвід роботи над виробництвом інсуліну, співпрацюючи зі світовим лідером, американською компанією Eli Lilly, а вже з 2005 року запустив власні лінії з виробництва інсулінів за ліцензійною технологією Eli Lilly. Сьогодні Компанія має найбільший ендокринологічний портфель серед компаній в Україні! До його складу входять інсуліни, таблетовані цукрознижувальні медикаменти, препарати для лікування нецукрового діабету, ускладнень цукрового діабету та щитовидної залози.

100% перемоги над болем Є ПОПИТ – Є ПРОПОЗИЦІЯ

Біль у спині – це друга за частотою, після ГРВІ, причина звернень до лікарів і третя причина госпіталізації. Під загрозою – не лише літні пацієнти, а й працездатні люди 35–55 років. У розвинених країнах поширення болю у спині сягає масштабів пандемії. Й у 95 % винуватцем є остеохондроз. Нерідко це захворювання супроводжується рефлекторним м’язевотонічним синдромом – болісним спазмом м’язів спини. У таких випадках рятівними стають міорелаксанти.

ІСТОРІЯ НАЗВИ

– Коли ми дізналися про те, що Компанія виводить на ринок препарат, де однією з діючих речовин буде толперизон, то всім нашим численним колегам, які працюють «у полі», було запропоновано поміркувати над можливою назвою, – розповідає Тетяна ВЕЛЬГУС, консультант з маркетингу відділу рецептурних препаратів №1. – І ось від нашого представника у Хмельницькому надійшла цікава пропозиція – «токката». Ми переживали, чи затвердить номенклатурна комісія таку незвично поетичну назву, адже toccata – це музичний твір для клавішних інстру-

ментів, від італ. toccare – здійснювати дотик. Та назву було прийнято – і тепер українські лікарі знають про те, що пацієнти, позбавляючись болю, переживатимуть дотик як приємне відчуття!

Із появою інноваційного продукту інсулінугларгіну під торговою назвою «Айлар» хворі на цукровий діабет отримали більш доступний безпіковий аналог інсуліну тривалої дії для контролю рівня глікемії протягом доби

Концентрований ефект Ринок «гарячих чаїв» для симптоматичного лікування ГРВІ дуже висококонкурентний. Проте у молодого бренда «Цитрік» від «Фармак» є ціла низка переваг, і це дає йому гарні перспективи! – Ідея створити «Цитрік» виникла досить давно. Однак немає великих справ без великих перешкод! Нам вдалося випустити «Цитрік» у світ лише наприкінці 2017 року, коли на ринку перебуває понад 20 брендів із понад 50 найменуваннями «гарячих чаїв». Але ми плануємо зробити те, що робили не раз, – стати лідерами! – наголошує продакт-менеджер відділу маркетингу безрецептурних препаратів Євгеній Бржечко. – Адже у нас є високопрофесійні продавці і продукт, який вирізняє…

РАЦІОНАЛЬНЕ ДОЗУВАННЯ

Чимало з настанов при ГРВІ з помірним до (38,5 °С) підвищенням температури рекомендують не застосовувати жарознижувальні засоби. Та коли стан відчувається як надто важкий, ніщо не забороняє прийняти відповідний засіб. Однак більшість «гарячих чаїв» на ринку України мають у своєму складі дозу парацетамолу понад 500 мг, чого більш ніж достатньо для зниження вказаної температури. «Цитрік» містить класичну дозу парацетамолу – 325 мг, яка сприяє нормалізації температу-

«АЙЛАР» РЯТУЄ

– Із появою інноваційного продукту інсуліну-гларгіну під торговою назвою «Айлар» хворі на цукровий діабет отримали більш доступний безпіковий аналог інсуліну тривалої дії для контролю рівня глікемії протягом доби. Зміна самої системи забезпечення препаратами інсуліну в Україні дозволила пацієнтам отримувати аналоги інсуліну за найдоступнішими умовами у світі. Пацієнт при дотриманні критерію глікованого гемоглобіну не більше 7,5% доплачує лише 10 % від його вартості. Пільгові категорії, такі як діти та вагітні, отримують безкоштовно, – наголошує Олексій Коломоєць, менеджер відділу маркетингу госпітальних продажів.

НЕ ЗУПИНЯЄМОСЯ НА ДОСЯГНУТОМУ

ДОДАТКОВИЙ ПЛЮС

«Токката» має міорелаксуючу, знеболювальну дію. Відмінністю та перевагою нашого продукту порівняно з іншими міорелаксантами є більш виражений судинорозширювальний ефект – це збільшує список показань. До того ж препарат викликає м’язове розслаблення без супутнього седативного ефекту і симптомів відміни. Зрештою, перевагою є сам той факт, що це продукт Компанії «Фармак» – лікарі знають, що це завідомо якісний медикамент за правильною ціною.

ринку з’явився перший біоподібний «Інсулін-гларгін». Протягом 5 років, від ідеї до реалізації продукту, була проведена величезна робота спеціалістів різних напрямів.

Сьогодні третина інсулінозалежних пацієнтів в Україні отримує препарат виробництва «Фармак». Та посідаючи лідерські позиції в ендокринологічному сегменті, ми не зупиняємося й продовжуємо роботу з упровадження нових позицій. Приміром, ми розпочали реалізацію стратегічного проекту в співпраці з індійською біотехнологічною компанією Biocon. Команда наших спеціалістів реалізувала повний трансфер технології та провела ІІІ фазу клінічних досліджень в Україні. В результаті на вітчизняному

Відкрий шлях для вільного дихання «Фрівей Комбі», новий препарат для інгаляцій за допомогою небулайзеру, має подвійний механізм ліквідації бронхообструкції та високий профіль безпеки.

НЕВТІШНА СТАТИСТИКА

Компанією «Фармак» було прийнято рішення про стратегічний розвиток напрямів «бронхіальна астма» та «обструктивні захворювання легень». Сьогодні хронічні обструктивні захворювання легень є однією з найбільших проблем охорони здоров’я в усьому світі. Так, очікується, що до 2020 року ця патологія з 12 місця найпоширеніших у світі захворювань переміститься на 5-те. Насамперед до групи ризику потрапляють курці, у тому числі – пасивні. Відіграють негативну роль професійні чинники та забрудненість повітря навколишнього середовища. Бронхіальна астма має не менш невтішну статистику. Погіршення екологічної ситуації підвищуватиме вірогідність алергізації організму, що є одним з провокативних чинників виникнення бронхіальної астми. Сьогодні від неї страждають понад 100 млн людей у світі, у країнах Європи – більш як 5 % населення.

ри тіла, допомагає позбутися головного болю, болю в тілі, горлі і при цьому бережно ставиться до печінки.

ПЕРЕВІРЕНА КОМБІНАЦІЯ

Окрім парацетамолу, «Цитрік» містить фенілефрину гідрохлорид та феніраміну малеат, покликані усунути симптоми, пов’язані із закладенням носа, чханням та нежиттю. Також у його складі є вітамін С.

ПРИЄМНИЙ СМАК

Він має вирішальне значення, адже пацієнтові потрібно випити цілу чашку напою. Як підказує сама назва, «Цитрік» має солодкий смак з лимонним ароматом. Ми також приділили увагу кольору готового розчину. Точилися дискусії, яким він має бути: пастельним чи яскравим. Багато хто вважав, що насичений відтінок натякатиме на «хімічність» складу, але вирішили робити колір таки яскравим: це вказує на сконцентрованість та швидкість ефекту.

ПРАВИЛЬНЕ РІШЕННЯ

З огляду на актуальність проблеми, нашою Компанією було прийнято рішення про виведення на ринок нової позиції для лікування бронхіальної астми та хронічних захворювань легень, а саме – розчин для небулайзерної терапії «Фрівей Комбі». Це перший в Україні генерик, який має у своєму складі два активних компоненти: n фенотеролу гідроброміду 0,5 мг – прямий симпатоміметик

8

n іпратропію броміду 0,25 мг – М-холіноблокатор Завдяки двокомпонентному складу «Фрівей Комбі» стає запорукою ефективного екстреного лікування бронхообструкції. Реалізація дії препарату за допомогою небулайзеру є місцево специфічною, а не системною, отже, має високий профіль безпеки. Використання препарату дозволено пацієнтам від народження!

ПОШИРЕННЯ ЗНАННЯ

«Фрівей Комбі» матиме пріоритетну позицію в призначеннях лікарів та завоює довіру пацієнтів, – наголошує продакт менеджер ВМРП №2 Оксана Безрук. - До того ж з метою популяризації небулайзерної терапії команда маркетологів вважає за доцільне проведення освітніх заходів. Так, уже заплановані «школи небулайзерної терапії», покликані донести інформацію про переваги такого методу лікування і навчання пацієнтів користуватися небулайзерами самостійно.


Світ: варте уваги

НАДІЯ СВІТУ: ІННОВАЦІЇ ЗЦІЛЕННЯ Генна терапія, яка надає змогу «редагувати» поламки, обумовлені спадковістю та онкологічними процесами. Клітинні технології, які творять сучасну регенеративну медицину. 3D-біопринтинг, що в перспективі розглядають як спосіб створювати нові органи. Гаджети, спроможні нівелювати відстань між лікарем і пацієнтом… Медицина розвивається надшвидкими темпами. В яких напрямах йтимуть розвідки, що приведуть до нових ефективних рішень? ВЛУЧНИЙ ПОСТРІЛ: ПОЦІЛИТИ В РНК

Надія винайти дієві ліки, які б точно потрапляли у ціль і були на 100% ефективні, не полишає сучасних дослідників. Нині більшість лікарських препаратів спрямована на знешкодження білків, відповідальних за виникнення захворювання. Але цього замало для зупинки патологічних процесів. Відтак у центрі уваги науковців питання про рівень, на якому можна впливати на розвиток захворювання. Як відомо, в організмі інформацію для синтезу білків зберігають ДНК. Інструкції від цих «архітекторів» до безпосередніх «виконавців робіт», рибосом, доправляють РНК. Тож виникла ідея – втрутитися у процес передачі інформації і спробувати вплинути на РНК ще до того, як будуть синтезовані білки, що спричиняють неприємності. Проте сучасні ліки мають занадто великі молекули, аби вцілити у таку примхливу мішень, як РНК. Але нещодавні відкриття все-таки підтвердили можливість створення біологічно активних молекул, спрямованих на рибонуклеїнову кислоту – і це вже викликало дуже жваву зацікавленість гігантів фармацевтики.

ПРОТИСТОЯТИ РАКУ: ДОСТАВКА ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ

Наразі один з найгарячіших медичних трендів – таргетна терапія (від англ. target – ціль, мішень). Перспективний напрям дає надію на винайдення особливих хімічних субстанцій, які будуть націлені на певний білок або фермент, відповідальний за мутацію здорової клітини у ракову. Настільки точної зброї проти раку людство ще не знало. Очікується, що така молекулярно-прицільна терапія буде не тільки ефективніша за попередні способи боротьби з онкологічними захворюваннями, а й менш ризикована для здорових клітин. Ще один перспективний напрям, що впритул наблизився до розв’язання проблем подолання раку, – тераностика (від «терапія» та «діагностика»). Йдеться про новий підхід до створення фармацевтичних композицій. Унікальні препарати майбутнього

мають стати методом ранньої діагностики і водночас – лікування. Цікаво, що пошук «місця призначення» і доставка «за адресою» таких композицій може здійснюватися за допомогою конструкцій на основі білків суперсімейства імуноглобулінів або фотолюмінісцентних наночасток.

ЛІКИ МАЙБУТНЬОГО: МЕТОД СКРИНІНГУ

Сучасна методика пошуку нових медикаментів здійснюється шляхом скринінгу бібліотек хімічних речовин на специфічну активність проти обраної мішені. Нинішні технологічні й обчислювальні можливості надають змогу значною мірою автоматизувати ці процеси – і, дійсно, такий підхід допоміг знайти чимало нових речовин, відправлених на подальшу апробацію. Здавалося, ніби традиційна методика – фенотипічний скринінг, при якому активність речовини перевіряли на моделі захворювання, – поступиться цільовому пошуку. Однак аналіз показав, що серед усіх нових ліків, винайдених на початку нового тисячоліття, переважна частина препаратів з малою молекулою усе ж була знайдена за допомогою фенотипічного скринінгу. Тож фенотипічна парадигма пошуку не втрачає актуальності. Сьогодні йдеться також про ефективність поєднання цих двох методик. А паралельно з ретельним дослідженням хімічних речовин триває дедалі глибше вивчення природних механізмів.

ДІЄВА БІОІНЖЕНЕРІЯ: ТИ НА ЧИПІ

Клітинна терапія дозволяє досягати покращень у тих випадках, коли медикаменти були майже безсилі. Справді, сучасні біотехнології стають помічниками у ході розробки нових ліків. Пристрої для вирощування клітинних культур, що отримали назву «орган на чипі» (від англ. organ-on-a-chip) симулюють роботу органів живих істот – або навіть цілих систем. Науково-дослідні лабораторії уже повідомляють про створення моделей легень, печінки, серця, нирок, головного мозку на чипі (розміром з флешку), а також

імунної та репродуктивної систем. Отож у перспективі досліджувати перебіг хвороби і тестувати нові фармпрепарати можна без використання тварин і людей. На допомогу прийдуть моделі-симулянти. Ще один напрям, де органи на чипі вважаються революційними, – створення моделі власного організму. Це дозволить кожній людині визначи-

3D-БІОПРИНТИНГ: ДРУКУЄ ЧАСТИНИ ТІЛА

ти власні потреби в харчуванні та прийомі ліків, а також передбачити можливі алергійні реакції. Подібні проекти, які отримали назву «Ти на чипі», вже в розробці!

нових методик лікування й дозволятимуть знаходити індивідуальні рішення. Наступним кроком стає 4D-біопринтинг – до моделювання біоконструкції додається новий параметр часу. Відтворені об’єкти зможуть змінювати свої форми та функціональні можливості під дією зовнішнього стимулу або у ході природного процесу розвитку клітин. Це подарує ще більше можливостей для біоінженерії та розв’язання проблеми цільової доставки лікарських препаратів.

3D-принтинг? 3D-біопринтинг! За відтворенням тканин із біоматеріалів, без сумніву, майбутнє медицини. Йдеться про відтворення частин тіла, які можуть бути використані для тестування ліків, косметики, а також для інших наукових експериментів. «Копійовані» ракові тканини допоможуть дослідникам у пошуку

Ще один перспективний напрям, що впритул наблизився до розв’язання проблем подолання раку, – тераностика (від «терапія» та «діагностика»). Йдеться про новий підхід до створення фармацевтичних композицій. Унікальні препарати майбутнього мають стати методом ранньої діагностики і водночас – лікування.

ПАМ’ЯТЬ НЕ ПІДВЕДЕ: ПІГУЛКИ З ДАТЧИКАМИ

Навіть найгеніальніші винаходи медицини матимуть нульовий ефект, якщо пацієнт не виконуватиме приписів лікаря. Тож однією з інноваційних методик стало поєднання пігулок із убудованими датчиками, які безпечні для організму й легко перетравлюються. Їх завдання вивести інформацію про проковтування таблетки на зовнішній пристрій. Подібні технології вже використовували для контролю за кількістю знеболювальних, аби уникнути зловживання опіоїдними препаратами. Вони ж допомагали медикам відстежувати стан хворих із психічними розладами. Втім, навіть цілком здорова людина може бути забудькуватою, тож такі мікрочипи можуть стати чудовим інструментом самоконтролю. До того ж іще ціла низка нововведень допоможе мотивувати пацієнтів. Наприклад, можливо, в майбутньому замість читання довгих і нудних інструкцій до препарату людина зможе переглянути міні-фільм про дію медикаменту в організмі. А для маленьких пацієнтів прийом необхідних ліків перетвориться на захопливу гру – ідея надання таблеткам форм динозаврів чи восьминіжок за допомогою 3D-принтера вже отримала втілення.

9

ВИНИЩУВАЧІ МІКРОБІВ: ПОШУКИ НОВИХ АНТИБІОТИКІВ

Винахід антибіотиків сміливо можна вносити до переліку найбільш революційних в історії медицини. Проте й патогенні мікроорганізми докладають значних зусиль, щоб дати гідну відповідь – антибіотикорезистетність зростає дедалі більшими темпами. Тому вчені шукають нові форми протистояння мікробам. І результат уже є. Теіксобактин – антибіотик, активний щодо тих грам-позитивних бактерій, які не піддаються впливу традиційних медикаментів. Якщо на основі теіксобактину створять лікарський препарат, то це буде перший антибіотик нового типу за останні більш як 30 років! Цьогоріч було також повідомлено про винахід нового класу – малацидинів. Перш ніж стати компонентом лікарських засобів, цим з’єднанням потрібно пройти ще багато випробувань. Проте застосовану дослідниками методику пошуку нових препаратів можна використовувати вже сьогодні.


У фокусі

МАЛЕНЬКІ ІСТОРІЇ ПРО ВЕЛИКІ ВІДКРИТТЯ Дивовижні винаходи роблять дивовижні люди. Їх неординарність і творчий підхід навіть у буденних справах були початком порятунку людства. Ось кілька фактів про користь нестандартного мислення та інновації минулих століть. Кук втратив чверть команди. Знаний мандрівник дійшов висновку, що зелень урятувала першу команду. Чудовий наочний приклад! Проте жоден авторитет медицини не визнав, що справа у особливих речовинах з овочів та фруктів. Світила науки приписали результати експерименту токсинам, харчовим отруєнням та інфекціям. Отака невдячність за допомогу.

ІНСУЛІН:

ВІТАМІНИ:

експеримент капітана КУКА Перш ніж людство довідалося про існування вітамінів і усвідомило причину авітамінозу, цим питанням займалося чимало дослідників. І не всі вони мали стосунок до медицини. А дехто був геть далеким від лікарського терену. Як, скажімо, мореплавець та дослідник берегів Нової Зеландії Джеймс КУК. Усе почалося з цинги. Ця хвороба, що характеризується дефіцитом вітаміну С, була божою карою періоду великих географічних відкриттів. Супутники Магелана і Васко да Гами потерпали й помирали від цинги. Якщо округлити збитки, заподіяні хворобою, то за весь період великих мандрів від неї загинуло понад 1 млн людей. Звісно, це були здебільшого матроси. Джеймс Кук, як людина завбачлива та далекоглядна, вирішив знайти причину хвороби та завдати цинзі удару. Як? Він поставив науковий експеримент на цілій команді. Спосіб виявився аж ніяк не гуманним, проте дієвим. Оскільки у його розпорядженні було два кораблі, то він розпорядився годувати матросів на них у різний спосіб. На першому вітрильнику щоденне меню складалося із свіжих овочів, фруктів, кислої капусти, лимонного та морквяного соків. У жодного матроса не діагностували цингу. Другому кораблю поталанило менше, їх годували стандартним для англійського флоту набором – сушеним м’ясом та сухарями. Звісно, тут уже без жертв не обійшлося – капітан

творчий дар Фредеріка БАНТИНГА До 20-х років минулого століття цукровий діабет був чимось на кшталт раку. Всі пацієнти були безнадійні й приречені. Фредерік БАНТИНГ став людиною-легендою, яка за допомогою 10 собак, університетської лабораторії й таланту винайшла інсулін. 5 фактів з його життя нас особливо вразили.

ФАКТ №1 Особистий стимул

Бантинг жив у Канаді й мав бути богословом, та, вступивши до університету Торонто на курс теології, під час навчання зацікавився медициною і вивчився на лікаря. Це сталося не в останню чергу через смерть 14-річного шкільного приятеля від цукрового діабету. Втрата друга так вразила Бантинга, що згодом він не лише обрав царину медицини, а й активно зайнявся пошуками ліків від згубної хвороби. Що йому зрештою і вдалося 1922 року.

ФАКТ №3 Відчуття справедливості

ту відмовили двигуни його літака й сталася трагедія – він загинув. Американське видавництво коміксів у незвичний спосіб ушанувало пам’ять вченого – його зробили героєм другого випуску World Famous Heroes Magazine, де оповідалися біографії видатних людей. У коміксі Бантинг розповідав історію свого життя, включно з відкриттям інсуліну.

У 1923 році Бантингу та професору університету Торонто Маклеоду, який спочатку відмовив молодому лікарю, а потім таки підтримав його спроби виділити речовину з підшлункової залози, присудили Нобелівську премію у галузі медицини та фізіології. Однак спочатку Фредерік відмовився від своєї частини грошей через образу, що не оцінили заслуги його асистента на ім’я Бест. Згодом герой таки взяв кошти – і розділив їх з Бестом порівну.

ФАКТ №4 Живопис як спосіб зняти стрес

Бантинг не тільки пристрасно віддавався лікарській справі, він був талановитим художником. Сам науковець казав, що мистецтво допомагає йому справлятися з повсякденними душевними травмами лікарського життя. Його й досі вважають одним з найвидатніших художників-любителів Канади. А одного разу творчий порив завів винахідника інсуліну аж на Північний полюс, куди спорядили художню експедицію.

ВАКЦИНА:

корови Едварда Дженета ФРЕДЕРІК БАНТИНГ – ЦЕ: • наймолодший Нобелівський лауреат з медицини і фізіології за всю історію існування премії. 32 роки на момент вручення нагороди – це диво. • відомий для свого часу художник, чиї роботи досі не втратили актуальності. • герой війни. Поранений лікар 19 годин рятував на полі бою солдатів. За рік до винайдення інсуліну його нагородили Військовим Хрестом за героїзм під вогнем. • аристократ, якого посвятив у лицарі Георг V і з 1934 року до його імені стали додавати «сер».

ФАКТ №2 Перша ін’єкція

Уперше винайдений Бантингом інсулін увели 14-літньому підлітку з діабетом Леонарду Томпсону. Однак оскільки перша доза речовини була ще погано очищеною, у хлопця виникла сильна алергійна реакція. На допомогу прийшов видатний на той час біохімік Колліп, який старанно взявся до справи й удосконалив інсулін. Коли пацієнту ввели ліки вдруге, рівень цукру в крові знизився. Це був перший успіх нового відкриття.

Слово «вакцина» походить від латинського «vacca» й означає корова. Так називають усі речовини для щеплення. Чому? Завдяки англійському лікарю та його винаходу. Навчаючись у відомого хірурга лікарській справі, юний Едвард дізнався про цікаву особливість: доярки, які перенесли коров’ячу віспу, не хворіли на віспу натуральну. До речі, про це йому повідомили самі фермери. Так майбутній герой почав вивчати корів. Був тоді 1770 рік. А у 1796-му він публічно прищепив коров’ячу віспу 8-річному хлопчику, взявши рідину з пухиря на руці хворої доярки. Після щеплення малий перехворів. А коли його штучно інфікували натуральною віспою – ні. Це було справжнє диво. Винахід приніс Дженету світове визнання й шану від найвпливовіших людей того часу – Едварда запрошували на прийом король Георг III, королева Шарлотта і принц Уельский. А герцог Йоркський оголосив першу у світі загальну вакцинацію для цілої англійської армії.

ФАКТ №5 Комікси замість епітафії

Бантинг був офіцером у Другу світову війну. Одного разу під час перельо-

«Фармак»: плани на майбутнє Компанія підготувала цікаві заходи для своїх співробітників. Пропонуємо ознайомитися з анонсами подій, що відбудуться вже найближчим часом. Обведіть кружечком дату кожної у своєму календарі, аби її не проґавити J 24.11 ⁄ ВЕСЕЛІ СТАРТИ

01.11 ⁄ ШКОЛА МОЛОДИХ НАУКОВЦІВ

Відбудеться VІ науково-практична конференція Школи молодих науковців. Цьогорічна тема заходу: «Наука та сучасне фармацевтичне виробництво». Наші науковці та фахівці інших профільних установ України віком до 35 років зможуть показати широкій спільноті свої досягнення, взявши участь у конференції. Щоб потрапити до переліку учасників, вам потрібно надіслати тези своєї наукової роботи для конкурсного відбору комісією на електронну адресу N.Tymoftevych@farmak.ua. І зробити це варто до 18.10.2018. Автори відібраних робіт презентуватимуть їх в усній або постерній формі. Кращі роботи відзначатимуть грамотами.

Основні напрями роботи конференції:

n розробка лікарських засобів та біоподібних препаратів за стандартами ІСН; n наукові дослідження нових фармацевтичних, біотехнологічних молекул, а також нанопрепаратів;

n огляд змін у регуляції обігу лікарських засобів; n проведення досліджень з біоеквівалентності; n фармацевтичне виробництво, забезпечення і контроль якості, маркетинг, фінанси.

Вимоги до оформлення усної доповіді:

n Подається у вигляді мультимедійної презентації n Формат документа MS Power Point (формат .ppt, .pptx) n Регламент: доповідь 10 хв., відповіді на запитання 5 хв.

Вимоги до оформлення постерної доповіді: n Розмір – формат А1 (594х841 мм). n У першому абзаці має бути вказано назву доповіді (жирним шрифтом), у другому – прізвище та ініціали автора, установу, місто, країну; з третього – текст тез. n Структура доповіді: вступ, мета, матеріали і методи дослідження, результати, висновки. Заохочуються виступи англійською мовою.

Дитячі міжкорпоративні спортивні ігри проходять щороку, починаючи з 2010-го. Це особлива подія, що заряджає лише позитивними емоціями і дарує незабутні враження! Змагання відбуваються у формі командних спортивних естафет, де кожна команда-учасниця формується з діток співробітників різних компаній, віком від 6 до 13 років. Існують прості правила, що дозволяють взяти участь у веселих стартах: n Команда має складатися з 5-7 дітей. Обмежень щодо кількості хлопчиків чи дівчаток в одній команді немає. n Від однієї компанії можуть виступати одразу декілька команд.

Кожна команда повинна мати:

n власну назву, n єдину по кольору спортивну форму, n лідера команди – особу старше 18 років. Щоб зареєструватись у змаганнях, слід звернутися у Департамент корпоративних комунікацій. Місце проведення: вул. Лугова, 12, ТРЦ «Караван».

10

ОСВІТНІЙ ПРОЕКТ «FARMAK_LAB»

Наша Компанія запустила унікальний проект, мета якого – ознайомити студентів з інноваційними технологіями виробництва, європейськими стандартами якості та висококваліфікованими фахівцями. У межах проекту «Фармак» уже відвідали студенти ІІ–V курсів КНУ ім. Т. Шевченка, КПІ, КНУТД, НУ «Києво-Могилянська академія», НУХТ. Освітній проект триватиме й набиратиме обертів. Ми плануємо зробити традиційними відвідини студентами нашого виробництва. Співробітники Компанії провели майстер-клас для студентів і відповіли на актуальні для молоді запитання. Також майбутні спеціалісти змогли на власні очі побачити, як виготовляють ліки на сучасному європейському виробництві «Фармак».

ФАРМАК life КОРПОРАТИВНА ГАЗЕТА ПАТ «ФАРМАК» Засновник: ПАТ «Фармак» Керівник проекту: Олена ЗУБАРЄВА Куратор проекту: Яна ЧЕРНЮК Виконавець: ВД AMEDIA GROUP РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ БЕЗКОШТОВНО

Виключне майнове право на матеріали, надруковані в журналі «Фармак», належать ПАТ «Фармак». Будь-яке публічне розповсюдження матеріалів видання можливе лише з письмового дозволу ПАТ «Фармак».

Концепція, тексти, фото та дизайн є інтелектуальним продуктом видавця.

Profile for ACMU

k18_043  

корпоративная газета

k18_043  

корпоративная газета

Profile for acmu
Advertisement