Page 1

PRISTATO

2012 SAUSIO 28 D.

MES UŽ SAUGŲ GREITĮ!


Gerbiamieji lenktynininkai ir sporto mėgėjai,

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis

Pirmos 2012 metų savaitės parodė tai, ko seniai nematėme ir nesitikėjome išvysti Lietuvos keliuose. Skaudžios avarijos sekė vieną po kitos ir nusinešė jau 24 žmonių gyvybes. Šių nelaimių priežastys – nudėvėtos padangos, žieminėmis nepakeistos vasarinės padangos, vairavimo įgūdžių ir elementarios eismo kultūros stoka, alkoholis ir neatsakomybė. Suprantu, kad užtrukę rudeniški šios žiemos orai leido atsipalaiduoti, o staigiai spustelėjus šaltukui, apledėjus keliams, eismo sąlygos virto ekstremaliomis. Tik rūpestingai paruoštas automobilis, vairuotojų atsargumas, apdairumas ir savitvarda gali patikimai apsaugoti pavojingame kelyje. Todėl šis žiemos ralis vyksta pačiu laiku. Lenktynių trasa ir lenktynininkai yra pavyzdys, kaip net ekstremaliomis sąlygomis galima važiuoti

saugiai ir pasiekti puikius rezultatus, o saugumo taisyklių nepaisymas sukelia sunkias ir negrįžtamas pasekmes. Dvyliktąjį kartą vaizdinguose Aukštaitijos keliuose stebėsime automobilių sporto šventę. Puiku, kad žiemos ralis tapo ne tik gražiu reginiu, suburiančiu tūkstančius ralio gerbėjų, bet ir gera vairavimo mokykla! Man, kaip susisiekimo ministrui ir kaip žmogui, tai yra labai svarbu. Už didžiulę pažangą saugaus eismo srityje pernai Lietuvai buvo įteiktas Europos transporto saugumo tarybos apdovanojimas. Tikiu, kad „Winter Rally 2012“ dalyviai demonstruos ne tik aukštą profesionalumą, tobulą automobilio vairavimo techniką, bet ir bus puikus priminimas kiekvienam vairuotojui ir pėsčiajam – būkime atidesni ir atsargesni, žiema jau čia! Geros nuotaikos, įdomių įspūdžių ir saugių kelionių!

Nieko nuostabaus, kad būtent Utenoje ir jos apylinkėse jau ketvirtąjį kartą rengiamas tarptautinis žiemos ralis – šios tradicijos tęstinumą lemia ne tik išskirtinai graži krašto gamta, puikūs ankstesnių metų varžybų atgarsiai, bet ir Utenos rajono savivaldybės bei bendrovės „Pitlane“ siekis suteikti galimybę sportininkams ir šiemet pralėkti kvapą gniaužiančiu greičiu snieguotais vingiais, o žiemos pramogų išsiilgusiems žiūrovams – akinamoje baltumoje patirti ryškių įspūdžių. Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas

Savaime suprantama, kad aukščiausia pakyla skirta nedaugeliui, tačiau linkiu, kad pergalę širdyje po lenktynių jaustų visi dalyviai. Tad puikaus oro ir sėkmės!

Nemokamas žurnalas apie saugų automobilių sportą Redaktoriai Ramūnas Fetingis ir Tomas Digaitis

Sveiki, brangūs bičiuliai,

Ralio organizatorius Benediktas Vanagas

Jau ketvirtą kartą sausio pabaigoje visi susitinkame Utenoje žiemos ralio trasose. Mums tai jau šeštą kartą vykstantis „Winter Rally“. Per tuos metus mes daug patyrėme, daug išmokome. Žinome, kas būna, kai nebūna žiemos. Žinome, ką reiškia nuvalyti kelius dalyviams ir žiūrovams, kai naktį prieš ralį gausiai pripusto. Žinom, ką reiškia organizuoti ralį ir kai ekonomika yra pakilusi, ir kai sustingusi. Visa tai – patirtis. Nežiūrint į tai galiu pasidžiaugti, kad dabar „Halls Winter Rally“ – didžiausia žiemos šventė visoje Lietuvoje. Šventė, į kurią susirenka apie 50 tūkstančių žiūrovų. Šventė, kuria renginio dieną rūpinasi virš 700 žmonių! „Halls Winter Rally 2012“ yra pats tituluočiausias – tai Lietuvos, Latvijos ir Šiaurės Europos šalių čempionato ir Baltijos žiemos taurės etapas. Tai greičiausi Baltijos šalių (ir ne tik) lenktynininkai. Tai daugiausia dalyvių turintis ralis Lietuvoje. Nustebsite, tačiau „Halls Winter Rally“ – techniškiausias ralis Baltijos šalyse, praėjusiais metais lyderio vidutinis greitis siekė tik 101 km/val. Ir visa tai Lietuvoje, kuri visada garsėjo greičiausiais keliais. Mums, ralio organizatoriams, svarbu, kad Jūs puikiai praleistumėte laiką atvykę stebėti greičiausios žiemos šventės. Jūsų patogumui, ir visų svarbiausia, saugumui, pasirūpinome žiūrovų zonomis.

Tekstų autoriai Goda Deksnytė, Mantas Babenskas, Paulius Sviklas, Ramūnas Fetingis ir Tomas Digaitis. Dizaineris Marius Grigaitis (www.diz.lt) Nuotraukų autoriai Karolis Šliogeris (vazz.lt), Algirdas Venskus (waska.lt), Audriaus Šošo asmeninio archyvo ir gamintojų nuotraukos. Tiražas 20 000 egz. Leidėjas: UAB „15 minučių“ Saltoniškių 9, 08105 Vilnius Tel. 8 (5) 210 58 94 info@15min.lt www.15min.lt www.gazas.lt

Pasikvieskite brangiausius žmones su savimi, šiltai apsirenkite, nepamirškite pasiimti geros nuotaikos ir iki greito pasimatymo Utenoje!

3


SAUGUMAS NAUJI ŠALMAI IR

Kuo lengvesnis šalmas, tuo mažesnes perkrovas patiria sportininko galva avarijos atveju

Žmogaus gyvybės pareikalavusi masinė formulių avarija 2011-ųjų Las Vegaso „Indy Car“ lenktynėse. („Scanpix/Reuters“ nuotr.)

4

Į vairuotojo kapsulę 225 km/val. greičiu šaunamas 20 kg svorio ratas. Kapsulė lieka nepažeista.


AUTOMOBILIŲ SPORTE: VAIRUOTOJĄ SAUGANTI KAPSULĖ FORMULĖSE Šalmų būtinybė automobilių sporte – neginčijamas dalykas. Niekas negali paneigti, kad tai vienas labiausiai saugumą automobilių sporte užtikrinančių daiktų: šalmą galima statyti į vieną lygmenį su saugos lankais, diržais ar saugos oro pagalvėmis (pastarasis atributas – tik kasdieniniuose automobiliuose). Šiuo metu vairuotojas, neužsidėjęs šalmo, neįsivaizduojamas jokiose automobilių sporto varžybose. Net prekybos centrų aikštelių mėgėjų slalomuose šalmai dalyviams neretai yra būtinas dalykas. PAULIUS SVIKLAS Rudens tragedijos

Šalmai

Praėjusių metų trečioji spalio savaitė buvo viena tragiškiausių automobilių sporte pastaraisiais metais, jeigu ne dešimtmečiais: per vieną savaitę žuvo „Indy Car“ lenktynininkas Danas Wheldonas ir „Moto GP“ motociklininkas Marco Simoncelli. Abu – dėl kelių vienu metu susiklosčiusių aplinkybių, kurios atskirai lemtų tik nedidelius sužalojimus. Po šių tragedijų buvo dar kartą prisiminti šalmai. Nors jie, lyginant su buvusiais praėjusio dešimtmečio pradžioje, stipriai patobulėjo, tačiau net ir arti tobulybės esantys šalmai negali šimtu procentų užtikrinti lenktynininkų gyvybių.

Vis tik svarbiausias ir labiausiai tobulėjantis šiuolaikinis saugumo atributas automobilių sporte – šalmas. Saugos lankai išrasti prieš keliasdešimt metų, jų visos konfigūracijos patvirtintos taip pat ne pernai. Saugos diržai taip pat egzistuoja ne vienerius metus, o galimi skirtumai tarp jų – paties diržo plotis ir tvirtinimo taškų skaičius. Žinoma, egzistuoja ir svoris, tačiau jo mažinimas saugos diržuose yra naudingas ne daugiau nei galinių sėdynių šildymas „VW Touareg“.

D. Wheldonas buvo 2005-ųjų „Indy Car“ lenktynių serijos čempionas, per savo karjerą laimėjęs ne vienas lenktynes. Paskutinėmis jam tapo 2011-ųjų sezono varžybos Teksase spalio 16 d. – penkiolika automobilių įtraukęs incidentas buvo lemtingas D. Wheldonui, kuris, lėkdamas beveik 300 km/val. greičiu, „užlipo“ ant kito bolido, kelis kartus vertėsi, o galiausiai užsidegusia formule rėžėsi į apsauginę sieną. Kalbama, kad D. Wheldoną būtų galėjusi išgelbėti nebent vadinamoji lenktynininko kapsulė, kuri išliktų nepažeista net ir esant tokiam incidentui, kaip per „Indy Car“ lenktynes Teksase. Tarptautinė automobilių federacija (FIA) praėjusį rudenį jau atliko ne vieną tokios kapsulės (tokio tipo kapsulės šiuo metu naudojamos moderniuose kariniuose naikintuvuose) bandymą – ekspertų išvados buvo teigiamos ir džiaugsmingos. Bandymai buvo atliekami su „Formulės-1“ bolido ratu, sveriančiu 20 kg – jis buvo šaunamas į gaubtą 225 km/val. greičiu. Tikėtina, kad šiame dešimtmetyje peršviečiamus gaubtus pamatysime ir ant „Indy Car“ bolidų. Galbūt ir ant F-1.

O štai šalmų revoliucija įvyko 2004-aisiais – tais metais FIA pristatė naujus jų saugumo reikalavimus, pavadintus 8860. Po jų įvedimo saugos atributų gamintojai stipriai keikėsi, tačiau kaip parodė ateitis, saugumo didinimas nenuėjo veltui. Vienas to pavyzdžių – brazilo F-1 „Ferrari“ komandos lenktynininko Felipe Massos avarija 2009-aisiais Vengrijos GP, kai nuo priekyje važiavusio bolido atskilusi nedidelė spyruoklė atskriejo tiesiai į brazilo šalmą, šiam važiuojant daugiau nei 250 km/val. greičiu. Nors ji ir prasimušė iki pat veido bei sužalojo sportininką, dauguma lenktynių ekspertų įsitikinę, kad tik dėl tvirto saugos šalmo brazilas liko gyvas. Lengvas ir tvirtas Praėjusį rudenį saugos šalmų evoliucijoje įvyko didelis pokytis – Italijos gamintojas „Stilo“ pagamino lengviausią 8860 standartus atitinkantį šalmą – jo svoris yra 1,2 kg. „Stilo“ pirmieji „įtilpo“ į 1 200 g ribą gaminant šalmą – tai yra sveikintina. Visi iki šiol pagal 8860 reikalavimus gaminti šalmai buvo sunkesni, – teigė FIA instituto technologas Andy Melloras. – Kuriant

bet kokį šalmą būtinas kompromisas tarp svorio ir kainos. Galima gamybai naudoti ne tokias egzotines medžiagas – šalmas bus pigesnis, tačiau sunkesnis. „Stilo“ rado kol kas geriausią santykį ir šioje srityje išsiveržė į priekį.“ Šalmų svoris yra svarbus ne tik dėl masės taupymo bet kuriame automobilyje – šimtas gramų šen ar ten praktiškai nieko nepakeistų. Tačiau šimtas gramų papildomo svorio ant galvos lemia daug – kuo lengvesnis šalmas, tuo mažesnes perkrovas patiria sportininko galva avarijos atveju. O tai reiškia, kad mažiau šansų išnarinti kaklo slankstelį, patempti kaklo raumenį ar, dar blogiau, ką nors sulaužyti. Kad atitiktų FIA 8860 reikalavimus, bet kokiam šalmui tenka patirti nemažai bandymų. Vienas jų – 4 kg sveriantis smaigalys, numetamas ant šalmo iš penkių metrų aukščio. Šalmo vidinė dalis turi likti nepaliesta – tik tokiu atveju jam galima gauti 8860 sertifikatą. Tokio testo tikslas – išvengti vairuotojo sužalojimo nuolaužai ar detalei atskriejus tiesiai į galvą.

Šalmai - vienas labiausiai saugumą automobilių sporte užtikrinančių daiktų 5


25 METAI RALYJE, 24 LENKTYNINIAI AUTOMOBILIAI BEI SAUGUMAS TADA IR DABAR Kai su Audriumi Šošu pradedi kalbėtis apie ralį, laiko sąvoka nejučia dingsta. Daugiau nei 25-erius metus raliui atidavęs vienas labiausiai patyrusių šturmanų Lietuvoje puikiai prisimena ne tik kiekvieną savo įveiktą greičio ruožą ar bet kurį iš 24 skirtingų automobilių, kuriais teko lenktyniauti. Audriaus atmintyje gyvos ir kitų jo kartos lenktynininkų istorijos. GODA DEKSNYTĖ Audriau, klausimą „Kodėl ralis?“ turbūt jau esi girdėjęs tūkstančius kartų, bet vis tik, kokia tavo paslaptis? Nėra atsakymo. Tai kaip virusas, kuris įtraukia ir nebepaleidžia, tampa gyvenimo būdu, kurio nesinori keisti. Vaikystėje lankiau plaukimą – išmokau plaukti, na, ir kas toliau? Nebeįdomu. Išmokus vairuoti norėjosi dar ir dar. Kauno J. Jablonskio mokykloje, kur mokiausi, veikė kartingų būrelis. Jis buvo labai uždaras, naujokus ten įsileisdavo sunkiai, tad klasiokui pradėjus jį lankyti, vis nueidavau pažiopsoti, kokį varžtą pasukinėti. Tai tęsėsi tol, kol mama ėmė ir nupirko kartingą – pradėjau važiuoti pats. Kurioziška, kad kai kartingus išaugau ir slapta su tuo pačiu klasioku

tėvo automobiliu pradėjau važinėti į mėgėjiškas slalomo ir sprinto varžybas, tėvai nieko net neįtarė. Jiems nė karto nekilo abejonių, kodėl į diskotekas su panelėm būtina važiuoti į Šakius, kol nerado atskyrių knygelės (pagal TSRS laikais veikusią sistemą, norint papulti į ralio čempionatą reikėjo pasiekti tam tikrus rezultatus žemesnio, mėgėjiško, lygio varžybose, – red. past.). Kaip šturmanas esi lenktyniavęs su 14 skirtingų pilotų. Ar su visais pavyko sutarti? Teko matyti atvejų, kai šturmanas į pilotą žiūri kaip į kokią nepasiekiamą kalno viršūnę – sąmoningai ar dėl susiklosčiusių aplinkybių mano karjeroje tokių situacijų

Per daug dėmesio trasos saugai anksčiau kaip ir nebuvo skiriama, jokių apsauginių juostų nebūdavo, bet didesnių bėdų nekildavo, žiūrovai patys vieni kitus sudrausmindavo 6

nepasitaikė. Kovojant dėl rezultatų tokia padėtis nieko gero nežadėtų: ekipažo nariai turi būti partneriai. Kai gavau pasiūlymą važiuoti su Rolandu Mackevičiumi, jis jau buvo pripažintas lenktynininkas, iškovojęs ir Lietuvos, ir Lenkijos čempio­ no vardus – tai darė įspūdį. Pradžioje jis man pasirodė nešnekus, uždaras, bet daug laiko prisitaikyti neprireikė – sezono pabaigoje jau ir laisvalaikį leidome kartu. Naujam ekipažui svarbu susiderinti stenogramos rašymą – su Rolandu buvo lengva, jo stilius labai lakoniškas, konkretus. Padėjo ir tai, kad tuomet visi stenogramą buvome įpratę užrašyti rusiškai. Beje, mano nuomone, fonetiškai rusų kalba stenogramai daug patogesnė nei lietuvių – žodžiai trumpesni, tarimo detalės irgi palengvina klausymąsi. Galiausiai su Rolandu susiderinom tiek, kad greičio ruože įveikęs posūkį ir lėkdamas tiesiąja jis net trumpą anekdotą spėdavo papasakoti. Su Rolandu ralyje lenktyniavote ketverius metus, 1996 m. iškovojote Lietuvos automobilių ralio čempionato auksą. Kokių netikėtumų kartu patyrėte? Kartą lemiamą Lietuvos automobilių ralio čempionato etapą finišavom vien tik su pirma ir penkta pavaromis. Iš šono šiaip ne taip įsibėgėjantis automobilis atrodė keistai, stenogramą diktavau „šiek tiek


į priekį“, užtai klausimų, kuria pavara įveikti posūkį, nekilo! Smagioji dalis laukė, kai finišavus Rietave ir iki paskutinio laiko kontrolės posto Klaipėdoje likus 60 km įstrigo pirma pavara – neišsijungia, nors tu ką. Rolandas vairavo, aš traukiau bėgį, šiaip ne taip pavyko įsijungti penktą pavarą – ralį savo klasėje laimėjome ir čempionate iškovojome trečiąją vietą. Kalbama, lenktynininkai turi įvairių prietarų... Visi ralistai prietaringi, tik ne visi tai pripažįsta. Dalis per lenktynes nesiskuta, kiti nedėkoja už sėkmę ir negrįžta namo pasiimti pamirštų daiktų. Yra lenktynininkų, kurie prieš lenktynes nesifotografuoja ir nebendrauja su žurnalistais. Pavyzdžiui, Janis Vorobjovas, vienas buvusių mano pilotų, prieš varžybas niekada nepaduoda rankos. Saulius Girdauskas ir Vilius Rožukas, atvirkščiai, būtinai turėdavo paspausti ranką. Aš vengiu žodžio „problema“. Vieną kartą ralio vos nesužlugdė katinas. Su Rolandu dalyvavom ralyje Žemaitijoje. Ruduo, dargana, keliaujame kaimo vieškeliu, užsiėmiau skaičiavimais, automobilis staiga sustojo. Sakau: „Rolki, važiuojam, nėra laiko stovėti“, o jis man: „Negaliu. Katinas per kelią perbėgo.“ Juoda katė, perbėgdama kelią iš kairės į dešinę, yra neabejotinas blogis. Rolandas buvo tvirtai apsisprendęs laukti kito ekipažo, kad šis pirma mūsų kirstų katino perbėgtą vietą. Mane beveik apėmė neviltis, nes po minutės turėjęs pasirodyti paskui važiavęs automobilis nesirodė. Kaip vėliau paaiškėjo, keitė ratą. Po diskusijos Rolandas įvertino situaciją, keliuku įvažiavo į ūkininko kiemą, per jį, sodą ir pievą padarė lankstą ir gerokai toliau išvažiavo į vieškelį. Ralio varžybose vis pasitaiko žiūrovų „didvyrių“, kurie tai patys prieš atlekiantį automobilį į trasą įšoka, tai saugumo zonas ignoruoja, kai kurie ir automobilį greičio ruože pasistatyti sugeba. Kaip manai, ar ralis anksčiau buvo saugesnis? „Pokštų“ buvo visada, tik, manau, sąmoningumo anksčiau daugiau buvo. Pavyzdžiui, kol dar nebuvo įvesta draudžiamų zonų taisyklė, treniruotis prieš ralį buvo galima kiek nori. Kelių niekas neuždarinėdavo, dėl saugumo treniruodavomės naktį. Galit įsivaizduoti, kaip vietinių gyventojų kantrybė išsekdavo, kai visą mėnesį koks 100 ralistų naktimis aplink lakstydavo. Tad vietiniai neretai kerštaut per varžybas bandydavo kokias akėčias ar kelmą vidury greičio ruožo patupdydami – žiūrovai ne tik tas kliūtis pašalindavo, bet ir auklėjimo pamokas vietiniams pravesdavo. Per daug dėmesio trasos saugai anksčiau kaip ir nebuvo skiriama, jokių apsauginių juostų nebūdavo, bet didesnių bėdų nekildavo, žiūrovai patys vieni kitus sudrausmindavo, girtų su švilpukais vaikyti nereikėjo. Bet čia jau bendro kultūros lygio, o ne saugumo klausimas.

RALIO TRASŲ PUOŠMENOS Ralio trasas netrukus papuoš daugiau merginų – jau nuo kito etapo dalyvauti Lietuvos ralio čempionate žada Iveta Slaboševičiūtė ir Irina Jankovskaja. Jos lenktyniaus „Subaru Impreza“ automobiliu, kuris kažkada priklausė Gediminui Maškauskui. Iveta automobilių sporto entuziastams žinoma, o štai Iriną pažįsta nedaugelis. Iki šiol ji yra važiavusi keliuose B lygos raliuose, porą kartų buvo Gedimino Maškausko šturmane.

NAUJA RALIO KOMANDA Šiemet debiutuoja nauja ralio komanda „Autoplius rally team“. Tiesa, joje startuoja jau matyti ralyje veidai. Keletą metų iškeitęs vairuotojo kėdę į šturmano, prie vairo vėl grįžo Žilvinas Juršys. O štai šturmano kėdės kelerius metus nematė Tomas Balžekas. Matyt ralis tikrai turi užkrečiamųjų savybių – Tomas nutarė grįžti į aktyvųjį sportą. Lenktynininkai važiuoja „Mitsubishi Lancer Evo IX“ automobiliu, kuriuo prieš porą metų lenktyniavo Vytautas Švedas.

SURVILŲ ŠEIMOS MERGINOS GREITĖJA Joana Survilaitė ir Vesta Survilienė persėda į gerokai greitesnį automobilį – „Mitsubishi Lancer Evo IX“. Šį automobilį turėtų puikiai pažinoti ralio gerbėjai – juo kažkada Lietuvos ralio čempionatą laimėjo Evaldas Čirba ir Audrius Pivoras! Evaldui pasitraukus iš aktyvaus sporto, automobilis išvyko į Estiją – jį vairavo jaunesnysis Murakas – Rolandas. Ratas apsisuko – iš Estijos automobilis grįžo į Lietuvą ir „Martin Sport“ dirbtuvėse kardinaliai atnaujintas išvažiavo į Lietuvos greičio ruožus. Belieka tikėtis, kad jis bus toks pat greitas, kaip ir kažkada! Gazas – dugnas, merginos!

7


LENGVESNIS, TVIRTESNIS IR GREITESNIS –

R4 KLASĖS AUTOMOBILIS Kai FIA pristatė naują S2000 ralio automobilių klasę, tikėjosi, kad jų greitis ir kaina prilygs N4 klasės ralio automobiliams. Tačiau jie buvo ženkliai greitesni ir daug brangesni. Nepaisant to, kad jų atmosferiniai varikliai nebuvo tokie galingi kaip N4 motorai su turbinomis, mažas svoris vedė juos į pergales. Taigi, FIA ralio komitetas pasiraitojo rankoves ir liberalizavo N4 klasę – padarė šiuos automobilius greitesnius.

Geresnis lenktyninis automobilis

TOMAS DIGAITIS

Taip gimė R4 klasė. Lyginant su N4 , šios reikalavimai yra laisvesni. Tarkime, kai buvo leista naudoti šildomą priekinį stiklą, standartinio automobilio sunki šildymo sistema tapo nereikalinga, dauguma kėbulo dalių – variklio ir galinis dangčiai, durelės – pakeistos lengvesnėmis. Buvo leista atsisakyti tradicinio prietaisų skydo su spidometru ir tachometru – jie pakeisti elektroniniais prietaisais. Ši „dieta“ gali sutaupyti iki 100 kg, todėl parengtas automobilis sveria apie 1 300 kg. Žvelgiant į R4 automobilį iš apačios, matome WRC ir S2000 technikoje naudojamą rėminę pakabą. Nors ji keliais kilogramais sunkesnė, tačiau gerokai tvirtesnė. Taip pat rėminėje pakaboje nėra jokių guminių jungčių, vietoj jų naudojamos standžios jungtys, suteikiančios tikslumo. Tai tikrai pastebima, ypač važiuojant asfaltu. Dar vienas svarbus pakeitimas – leidžiama didesnė galinių amortizatorių eiga. Vadinasi, važiuojant per duobes ar tramplinus automobilio ratas mažiau kybo ore ir greičiau atgauna sukibimą su keliu. FIA R4 homologacijos parengtos dviem automobilių modeliams – „Mitsubishi Lancer Evolution X“ ir „Subaru Impreza WRX Sti“. FIA paliko galimybę N4 technikos šeimininkams palypėti laipteliu aukštyn ir pasitobulinti automobilį iki R4 lygio. Tik vienas „bet“ – jie turės verstis be didesnės galinės pakabos eigos suteikiamų privalumų. R4 klasės automobilis yra panašesnis į tikrą sportinį automobilį, pagamintą pačiam gamintojui priklausančiose sportinių automobilių ruošimo bazėse. Tarkime, „Škoda Fabia S2000“. Ir nesvarbu, kad vienas automobilis atkeliavo iš pardavimo salono ir po perdarymų atsidūrė ralyje, o kitas – gimė ralio automobiliu. „MML Sport“ kompanija testuose nustatė, kad jų R4 klasės „Evolution X“ automobilis identiškuose greičio ruožuose yra viena sekunde kiekviename kilometre greitesnis už N4. Taigi penkių kilometrų ruože galime tikėtis penkiomis sekundėmis geresnio rezultato. Gero vairuotojo rankose toks automobilis gali lenktyniauti ir su gerokai brangesne S2000 klasės technika. Pirmasis R4 automobilis Lietuvoje Pirmasis R4 Lietuvos ralio scenoje – naujasis „Martin Sport“ komandos „Mitsubishi Lancer Evolution X R4“. Jo debiutas suplanuotas pirmame šio sezono etape. Juo startuos 2010 m. Lietuvos ralio N4 čempionų ekipažas – Martynas Samuitis ir Ramūnas Šaučikovas. Šio automobilio istorija prasidėjo „MML Sport“ centre Didžiojoje Britanijoje. Ten Martynas užsisakė ir automobilį, ir R4 detalių paketą. Šie siuntiniai keliavo į „Pro Racing“ dirbtuves Utenoje, kur pavirto raliui parengtu automobiliu. „Apsisprendėme gaminti ne N4 klasės automobilį, o R4, nes tai ateitis. O ir kainų skirtumas nėra didelis – pagaminti R4 kainuoja apie 20 tūkst. eurų daugiau. Bet tai naujesnius reikalavimus atitinkantis greitesnis automobilis. Sumontavome sekvencinę pavarų dėžę, kuri šiuo metu nėra leidžiama R4. Toks pakeitimas homologacijoje FIA sprendimu turėtų būti priimtas kovą. Sprendimą priėmiau, nes Lietuvos Automobilių Sporto Federacijos (LASF) sprendimu šiais metais lenktyniausime vienoje klasėje su savadarbiais automobiliais. Tai tik vienas iš daugelio keistų federacijos sprendimų“, – pasakoja Martynas. Kadangi LASF ralio komitetas šiais metais R4 klasės neprijungė prie N4, Martynui teks lenktyniauti atviroje klasėje drauge su nestandartiniais automobiliais. Keista, nes kaimynai lenkai S2000, R4 ir N4 klasės automobiliams leidžia varžytis vienoje klasėje...

8

VARIKLIS. Standartinis „Mitsubishi“ 2,0 l su turbina.

PAVARŲ DĖŽĖ. „Samsonas Motorsport“ gamybos šešių pavarų sekvencinė.


VARIKLIO DANGTIS. Plieninis, tačiau smarkiai palengvintas.

LANGAI. Stiklas pakeistas lengvesne „Perspex“ medžiaga.

DURYS. Pagamintos iš anglies pluošto, 5 kg lengvesnės už standartines.

PAKABA. Rėminė, visos jungtys standžios.

JEI „SUBARU“ PATINKA LABIAU... Pamenate legendinį ralio čempioną Tommi Makineną? Jis toli nuo ralio nepabėgo – Suomijoje įkūrė „Tommi Makinen Racing“ centrą, kuriame gamina ralio automobilius, rengia sportininkus ir užsiima kitokia su raliu susijusia veikla. Šiose dirbtuvėse gaminami ir „Subaru Impreza WRX STi R4“ automobiliai. Jei norite išvysti juos gyvai, apsilankykite viename iš Suomijos, Čekijos, Vengrijos, Slovakijos ar Lenkijos čempionatų etapų.

SAUGUMO ĮRANGA. FIA patvirtinti saugos lankai, sėdynės, penkių taškų saugos diržai, mechaninės agregatų apsaugos. Bagažinėje yra gesintuvas, rankinis keltuvas, atsarginis ratas, įrankių komplektas. Sumontuota variklio gesinimo įranga.

9


RALIO AUTOMOBILIO APAVAS ŽIEMĄ Automobilių sporte galima išskirti kelis elementus, kurie nutiesia kelius į pergales. Sutikite, vairuotojo meistriškumas ir patikima technika, varoma galingo variklio, yra labai svarbus faktorius. MANTAS BABENSKAS Tačiau visa tai niekais gali paversti ketvirtasis elementas, kuris pirmuosius tris jungia su kelio paviršiumi – tai tinkamos padangos. Žiemą jos yra itin svarbios. Automobilių sporte naudojamos žieminės padangos gerokai skiriasi nuo tų, kuriomis važinėjame kasdien. Tam, kad tuo įsitikintumėte, tereikia savomis akimis išvysti fantastiškais greičiais posūkius įveikiančius ralio automobilius. Keliuose, kuriuose norint nenuslysti nuo kelio savo kasdienį automobilį reikia vairuoti ypač atsargiai, specialiu žieminiu „apavu“ aprūpintas lenktyninis automobilis sugeba išvystyti 130 km/val. greitį, o tiesiojoje greitis perkopia ir 200 km/val.! Ant ledo! Miške! Lenktynininkai teigia, kad ralio automobilio sugebėjimas išsilaikyti posūkiuose su tokiomis padangomis važiuojant apledėjusiu paviršiumi primena efektą, patiriamą vasarą naudojant žvyrines ralio padangas. Padangų gamintojų atlikti tyrimai rodo panašius rezultatus. Sukibimas panašus į tą, kuris yra važiuojant šlapiu asfaltu lietui skirtomis asfalto padangomis. Tačiau sukibimas posūkyje – dar ne viskas. Kai pradedama stabdyti, žieminės padangos rodo stebuklus. Apkrovų veikiami priekinių automobilio ratų dygliai taip stipriai „įsikabina“ į kietą ledo paviršių, kad automobilio stabdymo kelias prieš posūkį tampa toks trumpas, jog lenktynininkams reikia laiko įprasti nespausti stabdžio pedalo per anksti. Tiesa, važiuoti švariu asfaltu tokiomis padangomis nerekomenduojama dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, automobilio padangos guminė dalis visai nesiliečia su asfaltu – jis važiuoja remdamasis tik dygliais. Toks automobilis itin sunkiai valdomas, o dygliai labai smarkiai dėvisi. Todėl galit pastebėti, kad sportininkai, jeigu pervažiuojant tarp greičio ruožų pasitaiko kelių su asfalto danga, dažniausiai važiuoja labai atsargiai, stengdamiesi važiuoti kelkraščiu. Galų gale, tokios padangos, važiuojant agresyviai, ir asfaltą gadina.

PATEIKIAME KELETĄ ĮDOMESNIŲ FAKTŲ APIE SPORTINES ŽIEMAI SKIRTAS PADANGAS: • 1973 metais Švedijos ralyje buvo uždraustos dygliuotos padangos. Vos po dvejų metų draudimas buvo panaikintas, o ralio nugalėtojas švedas Peras Eklundas ralio distanciją įveikė net dviem valandomis greičiau! • Tipiškos žieminės ralio padangos dyglys atrodo taip:

padangos skirstomos į tris klases: 5,5 mm – trumpųjų dyglių, 6,5 mm – vidutinio ilgio, 7 mm – ilgųjų dyglių. Trumpųjų dyglių padangos gerai tinka ledo ir žvyro „mišrainei“, vidutinio ilgio – švariam ledui, o ilgųjų – kai ledas padengtas sniego sluoksniu. • Anot padangų gamintojų, pailginus dyglius puse milimetro, kontaktinis plotas su danga padidėja 10 procentų. • FIA riboja maksimalų dyglio ilgį, storį, formą ir skersmenį , tačiau dyglio išsikišimas iš padangos nėra ribojamas.

Didžioji dyglio dalis slepiasi padangos gumoje: dyglio bendras ilgis yra 20 milimetrų – iš padangos jis paprastai išlindęs nuo 5,5 iki 7 mm. Maksimalus dyglio svoris – ne daugiau kaip 4 gramai. • Pagal dyglių išsikišimo ilgį žiemos ralio

10

• Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje vienoje dygliuotoje padangoje buvo net iki 600 dyglių, kuriuos buvo galima pareguliuoti veržliarakčiu! • Dyglių skaičius šiuolaikinėse žiemos

ralio padangose yra reglamentuotas – 384 vienetai. • Su kelio paviršiumi, priklausomai nuo padangų slėgio, vienu metu liečiasi nuo 70 iki 80 dyglių. • Žiemos ralio padanga yra apie 40 procentų siauresnė nei skirta asfaltui. Taip yra todėl, kad padangos ploto vienetas sukurtų kuo didesnį slėgį į kelio dangą ir dygliai lengviau „įsikibtų“ į ledą. Siauresnė padanga greičiau įsikasa iki kietesnio grunto. • Automobiliui skriejant 120 km/val. greičiu, kiekvienas dyglys į ledą kerta apie 20 kartų per sekundę. • Vienintelė „Pirelli“ kompanija yra įdiegusi dyglių įmontavimo technologiją padangos gamybos metu. Likę gamintojai padangas gamina atskirai ir tik vėliau į jas sumontuoja dyglius.

SKELBIMŲ PORTALE – NE TIK NAUDOTI IR NAUJI AUTOMOBILIAI, BET IR JŲ DALYS


Blogos padangos lenktynininkams trukdo pasiekti maksimalų rezultatą, o štai netinkamos padangos paprastam vairuotojui neretai tampa rimtos avarijos priežastimi. Visai neseniai įvykusios dvi skaudžios avarijos kaip tik ir nutiko iš dalies dėl netinkamų padangų. Avarija Molėtų rajone, kur automobilyje nuskendo trys žmonės, įvyko rajoninės reikšmės žvyruotame kaimo kelyje. 1991 m. gamintas automobilis važinėjo nudilusiomis padangomis, kurios neatitinka techninių reikalavimų. Teigiama, kad greitai kaimo šunkeliais laksčiusį automobilį vairavęs jo savininkas blogai matė. Jis už Kelių eismo taisyklių pažeidimus buvo baustas septynis kartus. Du kartus pagautas vairuojant neblaivus. Posūkyje automobilis nuslydo nuo kelio. Kitą dieną jis buvo rastas maždaug 0,5 metro gylio baloje. Avarija Zarasų rajone, kur automobilyje nuskendo du žmonės, įvyko mažo eismo intensyvumo vingiuotame rajoninės reikšmės kelyje, sningant. Policijos teigimu, trejų metų vairavimo stažą turinti vairuotoja greičiausiai nepasirinko saugaus greičio ir nesuvaldžiusi automobilio įvažiavo į vandens telkinį. Daromos prielaidos, kad stabdant automobilį galėjo sumėtyti, nes ant priekinės ašies buvo dygliuotos padangos, o ant galinės – nedygliuotos.


„HALLS WINTER RALLY 2012“ STARTO St. nr. Ekipažas 00000 0000 000 00 0 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

12

Andrius Austinskas / Rytis Jarmala Mindaugas Račkaitis / Linas Andriūnaitis Nerijus Anužis / Mindaugas Mumėnas Dainius Čiplys / Egidijus Masilionis Arūnas Majauskas / Vytenis Skardžius Vytautas Švedas / Žilvinas Sakalauskas Janis Vorobjovs / Guntars Zicans Dominykas Butvilas / Renatas Vaitkevičius Kaspar Koitla / Andres Ots Saulius Girdauskas / Māris Neikšāns / Ringolds Bērziņš Raul Jeets / Andrus Toom Rokas Lipeikis / Inga Lipeikytė Jānis Feldmanis / Anrijs Jesse Ramūnas Čapkauskas / Tomas Šipkauskas Mārtiņš Svilis / Aivis Aizsilnieks Benediktas Vanagas / Irina Kolomeytseva Aivis Egle / Andis Dauga Deividas Jocius / Gediminas Žliūbas Janis Dūcis / Guntis Kampe Martynas Samuitis / Ramūnas Šaučikovas Alexey Lukyanuk / Alexey Arnautov Rokas Kvaraciejus / Marius Samuolis Dmitry Tagirov / Anna Zavershinskaya Martynas Samsonas / Mindaugas Varža Alexsander Mikhaylov / Normunds Kokins Valts Zvaigzne / Mārtiņš Ozoliņš Giedrius Notkus / Dalius Strižanas Alexander Gorelov / Igor Skuridin Arūnas Vaičiūnas / Mantas Vaičiūnas Yurij Kochmar / Sergii Koval Dainius Matijošaitis / Mindaugas Čepulis Alexey Mersianov / Dmitry Chumak Žilvinas Juršys / Tomas Balžekas Alexey Shemet / Andrey Stukov Mindaugas Daunoravičius / Artūras Daunoravičius Artem Nazarov / Vitaliy Pushkar / Ivan Mishyn Stanislav Travnikov / Konstantin Samushiya Eugenijus Michalauskas / Adomas Šablevičius Aivars Bērziņš / Māris Šeflers Miks Ernstsons / Rihards Rāviņš Dmitriy Myachin / Kęstutis Būzius Egidijus Savickas / Arūnas Jackonis Karolis Raišys / Rytis Lukauskas Vaidotas Žala / Žygimantas Augustas Žala Boris Lukomskiy / Dmitriy Kolomiets Ignas Taletavičius / Audrius Pivoras Yury Osokin / Remigijus Veikalas / Pranas Švedas Justas Tamašauskas / Vaidas Šmigelskas Andrei Goloborodko / Gediminas Saudargas Gediminas Ramonas / Gediminas Celiešius Linas Vaškys / Laurynas Paškevičius Adomas Janulionis / Šarūnas Meškys Joana Survilaitė / Vesta Survilienė Dovilas Čiutelė / Aleksandras Dainys Ralfs Sirmacis / Māris Kulšs Gintautas Šlepikas / Ramūnas Babachinas Ričardas Baubinas / Gabrielė Baubinaitė Miko-Ove Niinemäe / Martin Valter Arūnas Lopetaitis / Ričardas Abelkis Mārcis Ķenavs / Aleksandrs Innuss Egils Īle / Māris Īle Kārlis Nebars / Gundars Berķis Tomas Stabingis / Dominykas Veršinskas Jānis Berķis / Edgars Čeporjus Aliaksey Sivirchukou / Mantas Jakubonis / Mindaugas Kašalynas Oskars Laivenieks / Agnis Segliņš Edgars Balodis / Ivo Pūķis Tomas Savickas / Gintautas Leliukas Hubert Ptaszek / Daniel Lesniak Gints Bremze / Toms Freibergs Vadim Kuznetsov / Roman Kapustin Gatis Klemencis / Mārcis Gaspažiņš Konstantinas Gorbas / Andrey Andryushkin Rokas Kavaliauskas / Vytis Pauliukonis Volodymyr Kondatenko / Paulius Nanartavičius / Ramūnas Nanartavičius Guntis Lielkājis / Vilnis Miķelsons Virginijus Daudžvardis / Petras Šiaučiūnas Jonas Pipiras / Donatas Palepšaitis Renaldas Šeinauskas / Agnė Vičkačkaitė - Lauciuvienė Karolis Šiugždinis / Aleksandrs Grīva / Ritvars Vēveris Arvis Arums / Gatis Balgalvis Mantas Morkis / Jonas Paukštė

Automobilis

Opel Astra BMW 318 TI Audi Coupe S2 Subaru Impreza GT Subaru Impreza WRX Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo IX Škoda Fabia WRC Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo VIII Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo VIII Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo X Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo X R4 Mitsubishi Lancer Evo Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo IX Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo IX Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo X Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo Mitsubishi Lancer Evo X Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo VIII Mitsubishi Lancer Evo IX Mitsubishi Lancer Evo VIII Mitsubishi Lancer Evo VI Renault Clio R3 Honda Civic Type R Honda Civic Type R Subaru Impreza WRX STI Subaru Impreza WRX STI Renault Clio Sport Mitsubishi Lancer Evo VIII BMW Compact Opel Astra Subaru Impreza WRX STI Mitsubishi Lancer Evo IX Renault Clio Mitsubishi Lancer Evo VIII Mitsubishi Lancer Evo IX LADA 2105 VFTS Ford Fiesta Honda Civic Type R Honda Civic Ford Fiesta Renault Clio Ford Fiesta Volkswagen Polo Ford Fiesta Honda Civic Type R Ford Fiesta Mitsubishi Lancer Evo VIII Mitsubishi Lancer Evo X Renault Clio Renault Clio Honda Civic Type R Ford Fiesta Mitsubishi Lancer Evo Subaru Impreza WRX STI Honda Civic Type R BMW 318is Opel Astra Renault Clio Renault Clio Lada Samara Opel Kadett Renault Clio BMW 328 Honda Civic Type R Mitsubishi Lancer Evo VII Subaru Impreza WRX STI Renault Clio

Įskaita

2 (LT) N4 (LV) N4 (LV) 2 (LT) N4 (LV) N4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) N4 (LV) N4 (LV) 1 (LT) R4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) A+ (LV) 2 (LT) N4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) N4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) 1 (LT) A+ (LV) 2 (LT) N4 (LV) N4 (LV) 1 (LT) 2 (LT) N4 (LV) A+ (LV) 1 (LT) A+ (LV) R4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) N4 (LV) 1 (LT) A+ (LV) N4 2 (LT) 1 (LT) R4 (LV) 2 (LT) 1 (LT) R4 (LV) N4 A+ (LV) 1 (LT) A+ (LV) A+ (LV) 3 (LT) 2WD (LV) 3 (LT) 4 (LT) R2 (LV) 2 (LT) A8 6 (LT) A+ (LV) 6 (LT) 6 (LT) N4 2 (LT) N4 (LV) 6 (LT) 1 (LT) 2 (LT) N4 (LV) 6 (LT) 2WD (LV) R2 (LV) 4 (LT) R2 (LV) 7 (LT) R2 (LV) 3 (LT) 2WD (LV) R2 (LV) R2 (LV) R2 (LV) 4 (LT) 2WD (LV) A8 1 (LT) 2WD (LV) 2WD (LV) 3 (LT) 4 (LT) A+ (LV) 1 (LT) A+ (LV) 2WD (LV) 7 (LT) 7 (LT) 4 (LT) 4 (LT) R2 (LV) 2WD (LV) 7 (LT) 7 (LT) 5 (LT) 3 (LT) A+ (LV) A+ (LV) 4 (LT)

TVARKA

Komanda / pareiškėjas JUTA Racing Vorobjovs Racing ATAKA Racing SC Megapolis K.GIRDAUSKO ASK LMT rallija komanda Team RRC EGZOTIKA Anrijs Jesse BAUER RACING LATGRAN

R-EVOLUTION / RECTOR RACING Kalba.lt Baltic Racing Team Janis Dūcis Martin sport RayBan Rally Style Pieno Žvaigždės Rally Team Vorobjovs Racing SAMSONAS MOTORSPORT Automotoprojektai rally team Mārtiņš Ozoliņš SLIKAS Vorobjovs Racing SLIKAS Yurij Kochmar BrumBrum Vorobjovs Racing AUTOPLIUS RALLY TEAM Automotoprojektai rally team BBK Racing Automotoprojektai rally team Sana plus Rally Team MR sport Artas racing Māris Šeflers Miks Ernstsons Thomas-Beton racing Kelmės ASK Kelmės ASK SAMSONAS MOTORSPORT JUTA Racing Vorobjovs Racing AG racing Vladimir Buloichyk Martin sport Vapsvos Racing Šilalės ASK Martin sport AUTORALIS Okartes Autosporta Akademija AUTORALIS AUTORALIS Miko-Ove Niinemäe SLIKAS Okartes Autosporta Akademija Ile-racing.lv Okartes Autosporta Akademija JUTA Racing NJ Racing ASK «VIA BALTICA» JM MotorSports R-EVOLUTION / RECTOR RACING EBIP Motorsports Kelmės ASK Hubert Ptaszek Norde Racing Team RayBan Rally Style Mārcis Gaspažiņš SVC AG racing K.GIRDAUSKO ASK AG racing Guntis Lielkājis ZASK AKSELERATORIUS AUTORALIS SAMSONAS MOTORSPORT AG racing Aleksandrs Grīva Arvis Arums Transprofus

Šalis

LT LT LT LT LT LT LV LT EE LT LV EE LT LV LT LV LT/UA LV LT LV LT RU LT RU LT RU/LV LV LT RU LT UA LT RU LT RU LT RU UA LV/RU LT LV LV RU LT LT LT BY LT RU LT LT BY LT LT LT LT LT LV LT LT EE LT LV LV LV LT LV BY LT LV LV LT PL LV RU LV LT/RU LT UA LT LV LT LT LT LT LV LV LT


DEŠIMT RALIO GERBĖJO ĮSAKYMŲ 1. Laikykitės policijos pareigūnų, saugos darbuotojų, teisėjų ir kitų oficialių varžybų asmenų nurodymų. 2. Visada stovėkite tik saugiu atstumu nuo trasos. Nustatyti, koks atstumas ralyje yra saugus, labai sunku. Atminkite – automobilis „išskrenda“ iš trasos akimirksniu ir netikėtai. 3. Numatykite vietą, į kurią galima būtų greitai ir saugiai pasitraukti, net jeigu jūs ir manote, kad stovite saugiu atstumu. 4. Niekada nestovėkite nusisukę nuo trasos, kuria važiuoja sportiniai automobiliai! 5. Niekada nestovėkite išorinėje posūkio dalyje arba po tramplinu. Būti posūkio „viduje“ taip pat nesaugu. 6. Nestovėkite žemiau kelio lygio. Kelkraštis „įtraukia“ ralio automobilius. 7. Nevaikščiokite trasa. Ekipažai startuoja vienos arba dviejų minučių intervalu, tačiau dėl dulkių, o žiemą sniego kamuolių galite nepastebėti atskubančio ekipažo. 8. Jokiu būdu nepalikite vaikų be priežiūros! 9. Statykite automobilius vienoje kelio pusėje. Kelias, kuriuo atvažiuojate į greičio ruožą, taip pat yra ir avarinis išvažiavimas. 10. Greičio ruožus saugančių asmenų dėmesiui: saugodami kitus, neužmirškite savisaugos!

„ŠKODA FABIA WRC“ GRĮŽTA Į RALIO TRASAS Saulius Girdauskas po daugiau kaip metų pertraukos vėl išvairuos savo automobilį į ralio trasas. Tiesa, iki pat paskutinės minutės nebuvo aišku, kas sėdės šalia. Atiduodant ralio žurnalą į spaudą mes dar nežinojome Sauliaus šturmano pavardės. „Turime keletą galimų kandidatų, dabar derinam pozicijas“, – likus keletui dienų iki ralio sakė Saulius Girdauskas.

VYTAUTO ŠVEDO NESĖKMĖ Praėjusį šeštadienį Vilniaus apylinkėse vykusios ralio sprinto varžybos buvo puiki proga pasitreniruoti prieš „Winter Rally“ varžybas Utenoje. Deja, Vytautui Švedui treniruotė baigėsi rimta avarija. Šiose vadinamose „B“ lygos varžybose startavo daug greitų lenktynininkų: Vytautas Švedas, Rokas Kvaraciejus, Rokas Lipeikis, Ramūnas Čapkauskas, Gediminas Ramonas, Mindaugas Daunoravičius ir kt. Vytautas klaidą padarė antrame greičio ruože. Nors automobilis po avarijos atrodė klaikiai (nuotrauka tai puikiai iliustruoja), džiaugiamės, kad ekipažas sužalojimų išvengė.

13


GREIČIO RUOŽŲ ŽEMĖLAPIAI

GR-5, 6 „Ekonomas“ Greičio ruožo ilgis: 7,45 km GR uždaromas: 8:00 GR atidaromas: 13:00 Pirmo a/m startas: 9:50

GR-1, 2 „Statybos strategija“ Greičio ruožo ilgis: 9,0 km GR uždaromas: 6:00 GR atidaromas: 16:00 Pirmo a/m startas: 8:00

GR-3, 4 „Subaruvilnius.lt“ Greičio ruožo ilgis: 8,5 km GR uždaromas: 6:30 GR atidaromas: 12:30 Pirmo a/m startas: 8:45

14

RALIO REZULTATAI, UŽKULISIAI IR DALYVIŲ ĮSPŪDŽIAI – PORTALE


GR-11, 12 „Top Gear“ Greičio ruožo ilgis: 12,85 km GR uždaromas: 12:00 GR atidaromas: 18:00 Pirmo a/m startas: 14:25

Ralio apdovanojimai ir koncertas 18 val. Utenos sporto komplekse vyks ralio nugalėtojų apdovanojimas bei grupių BIX ir AC/DC Tribute.lt koncertas.

GR-9, 10 „Kelvista“

GR-7, 8 „Pirkautolizingu.lt“

Greičio ruožo ilgis: 10 km GR uždaromas: 11:30 GR atidaromas: 17:00 Pirmo a/m startas: 13:35

Greičio ruožo ilgis: 9,8 km GR uždaromas: 6:00 GR atidaromas: 16:00 Pirmo a/m startas: 12:30

SKELBIMŲ PORTALE – DEŠIMTYS AUTOSPORTUI PARENGTŲ AUTOMOBILIŲ

15


Ralio žurnalas „Halls Winter rally“  

GAZAS.LT komanda sausio 28-ąją, šeštadienį vyksiančiam „Halls Winter rally“ raliui parengė geriausią ralio gidą – specialų Ralio žurnalo num...