Page 1

pokoloruj dorysuj uzupełnij


Miasto Łódź

Przewodnik dla dzieci Książka ilustrowana przy współpracy

(wpisz swoje imię)

wydawnictwo bla bla bla Łódź 2013 ilustracje Zofia Mackiewicz


7

Miasto Łódź Spis treści:

KAMIENICA

6

ULICA

10

PIERZEJA

14

SKRZYŻOWANIE

18

PASAŻ

22

FABRYKA

26

WILLA

30

PLAC

34

MIASTO

36

rozwiązanie quizów

42


8


9

KAMIENICA jest to miejski budynek mieszkalny murowany z cegły lub kamienia, przynajmniej jednopiętrowy. W kamienicy mieszka wiele rodzin, natomiast na parterze najczęściej znajdziemy sklepy, restauracje, salony fryzjerskie i tym podobne. Kamienice budowane były tuż obok siebie tworząc PIERZEJĘ ULICY. Wiele kaminic w Łodzi to zabytki. Mieszkania są dużo wyższe i większe od tych w blokach (2,60m) bo mogą mierzyć aż 3,80m!


10

GRA W KAPSLE

OPIS GRY: GRA PODWÓRKOWA Na ziemi rysujemy tor: kredą lubi kamieniem na chodniku, patykiem na ubitej ziemi lub wygładzając piasek na obrzeżach piaskownicy. Szerokość toru uzależniona jest od ilości uczestników – im więcej graczy, tym szerszy powinien być tor. Zaznaczamy linię startu i linię mety a pomiędzy nimi może „dziać się” wszystko tzn. tor może zakręcać, można robić nasypy i wyrzutnie z piasku, przeszkody z gałęzi, kamieni lub zbiorniki wodne (dołek w ziemi zabezpieczony folią i wypełniony wodą albo zwykła kałuża). Ustawiamy kapsle na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód i pstryknięciem w falowany bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę i w ten sposób ścigamy się do mety. Wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki. Wygrywa ten gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy linię mety.

ZAGRAJ Z KOLEŻANKAMI I KOLEGAMI W PODWÓRKOWĄ GRĘ


11 PODWÓRKO to najczęściej zamknięta przestrzeń za kamienicą frontową, gdzie dzieci mogą się bezpiecznie bawić bo nie jeżdżą po nim samochody. Znajdziemy na podwórkach fantastyczne miejsca do zabawy takie jak: drzewa, trawnik, trzepak, ławki. Jak widać łódzkie podwórka mają różne kształty, większość jednak jest długa i otoczona wysokimi budynkami (tak zwane “ podwórka studnie”).

OFICYNY to budynki znajdujące się za kamienicą frontową. Otaczają one podwórko. KAMIENICA FRONTOWA to budynek pomiędzy ulicą a podwórkiem.


12

ZAPROJEKTUJ WNĘTRZA TEJ KAMIENICY


13


14

98

100

102


15 ULICA to droga dla pojazdów oraz ludzi wytyczona w mieście, najczęściej stoją wzdłuż niej budynki. Kamienice przy ulicy posiadają numery porządkowe. W Łodzi numery te rosną od historycznego centrum miasta. Ulica składa się z jezdni i chodnika. Po jezdni poruszają się samochody, tramwaje, rowery, autobusy. Piesi chodzą po chodnikach a jezdnię przekraczają w wyznaczonych do tych celów miejscach. Każda ulica ma swoją nazwę, na przykład Ulica Piotrkowska została tak nazwana, ponieważ łączyła Zgierz z Piotrkowem Trybunalskim. Jest najdłuższą handlową ulicą w Europie (aż 4,2 km)! Najdłuższą ulicą w Łodzi jest Pomorska która mierzy 11,3km!

Pasy (”zebra”) pozwalają bezpiecznie przejść przez ulicę


16

Czy te dwa obrazki są takie same?

ZNAJDŹ 12 RÓŻNIC


17


18


19

PIERZEJA to szereg stykających się ze sobą kamienic stojących po jednej stronie ulicy lub placu. Spacerując po centrum Łodzi zobaczymy ciekawe, zróżnicowane pierzeje. Jedne z piękniejszych otaczają po obu stronach ulicę Piotrkowską.


20

W PIERZEJI ZNIKNĘŁA JEDNA Z KAMIENIC! POMÓŻ NAM TO NAPRAWIĆ I WYPEŁNIJ LUKĘ W PIERZEJI.


21


SKRZYŻOWANIE to miejsce gdzie ulice spotykają się ze sobą. W mieście często towarzyszą mu tzw. „zebry” czyli przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna. Kamienice stojące przy skrzyżowaniu charakteryzują się pięknie zdobionym narożnikiem. W Łodzi znajduje się Próchnika drugie po Paryżu ośmioramienne skrzyżowanie drógw Europie. ulica

Centrum


23

ulica

Piotrkowska Centrum


24

1. Potoczna nazwa przejścia dla pieszych 2. Ciąg przednich ścian kamienic 3. Miejsce, w którym można zostawić samochód w mieście 4. Miejsce, w którym ulice przecinają się 5. Przejście łączące dwie równoległe ulice 6. Domy wielorodzinne budowane z cegły lub kamienia 7. Łódź to 8. Droga dla pojazdów 9. , to miejsce w którym wytwarza się produkty na masową skalę

HASŁO:

ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ I ODCZYTAJ HASŁO


25


26 PASAŻ jest to miejsce łączące dwie równoległe ulice. Znajdują się tam różne sklepy lub kawiarnie. Pieszy może przejść z jednej ulicy do drugiej w miłej atmosferze, lub odpocząć na ławce podziwiając rzeźby, fontannę, krzewy oraz kwiaty.


27


28

ZAPROJEKTUJ PASAŻ, MOŻESZ DORYSOWAĆ ŁAWKI, KWIATY, FONTANNĘ. CO TYLKO CHCESZ!


29


30


FABRYKA to miejsce, w którym wytwarzane są na dużą skalę różnego rodzaju produkty. Pracują w niej robotnicy obsługujący skomplikowane maszyny. W łódzkich fabrykach produkowano głównie tkaniny i odzież. W skład fabryki wchodziły tkalnie, przędzalnie, farbiarnie, drukarnie tkanin, magazyny. W najbliższym otoczeniu fabryki znajdowała się willa fabrykanta, domy robotników, kościół a nawet remiza strażacka! MANUFAKTURA- to wczesna forma fabryki, w której produkty wykonywało się ręcznie. PRZĘDZALNIA-w niej przerabiano włókno na przędzę. TKALNIA-tutaj z przędzy produkowano tkaniny. FABRYKANT- to właściciel fabryki.


32

Karol Scheibler

UZUPEŁNIJ PORTRETY FABRYKANTÓW

Izrael Poznański


33 Ludwik Geyer, Karol Scheibler i Izrael Poznański to trzej „królowie bawełny”. Nazywani byli tak ponieważ posiadali największe kompleksy fabryk. To oni przyczynili się do przemysłowego rozwoju Łodzi.

Ludwik Geyer

Ludwik Grohman


34


35

WILLA FABRYKANTA to otoczony ogrodem większy bogato zdobiony budynek jednorodzinny najczęściej projektowany przez znanego architekta. Na parterze znajdują się salony oraz gabinet. Pięknie zdobione schody prowadzą na piętro gdzie umieszczano sypialnie, saloniki i pokoje dziecięce. Natomiast kuchnię, pralnię i inne pomieszczenia pomocnicze znajdziemy w piwnicy. W Łodzi znajduje się blisko 100 willi fabrykanckich rozmieszczonych w różnych częściach miasta.


36

CZY ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE KOTY, KTÓRE POCHOWAŁY SIĘ W WILLI?


37

Ogr贸d tej willi jest bardzo zaniedbany, dorysuj kwiaty i drzewa?


38


39

PLAC to wolna przestrzeń w mieście, użytkowana przez wszystkich mieszkańców. Jest otoczona budynkami, zielenią. Pełni funkcję miejsca spotkań czy handlu. Najczęściej po placach nie jeżdżą samochody. Plac może być początkiem ulic, albo może być nimi otoczony. To miejsce zdobią pomniki, rzeźby czasami fontanna.


40

Przygotowanie Na początek każdy z graczy wybiera sobie cztery pionki w jednym kolorze (czerwony, żółty, niebieski lub zielony) i ustawia je w swoim “schowku”, czyli kwadracie w kolorze, który wybrał. Pionki wytnij z ostatniej strony książki


41

ZAGRAJ W CHIŃCZYKA NA PLACU WOLNOŚCI

• przetnij linię w pomniku •

włóż prostokątną podstawkę aby pionek się nie przewrócił


42


43

MIASTO to skomplikowana struktura. W mieście przeważają wielopiętrowe budynki. W Łódzkich kamienicach oprócz mieszkań znajdziemy również na przykład: sklepy, sale kinowe, teatralne i muzealne. Miasto nie istniałoby bez ludzi! Zajmują się oni handlem, usługami albo produkcją. Ulice miasta tworzą plan. W Łodzi jest on siatką prostokątów. Takie układy powstawały na świecie w XIX wieku. Siatkę ulic przeplatają pasaże, place i parki. Wszystko razem tworzy klimat miasta.


44

W mieście wszystko się pomieszało!

W pierzei brakuje jednej z kamienic, a fabryka nie ma komina. Z placu zniknął pomnik, a z pasażu fontanna! Gdyby tego wszystkiego jeszcze było mało to willa nie ma ogrodu, na skrzyżowaniu nie ma pasów, a przy ulicy nie można chodzić bo nie ma chodnika! Najpierw podpisz obrazki. Spróbuj prowadząc linię po labiryncie dopasować do siebie wszystkie zagubione elementy.

wi _ _ aułatwi

pie _ _ ejaCi

_ _ a _i to

_ a _ _ e _ ic _

POŁĄCZ PARY W MIEŚCIE

_a


ab _ y _ _to u _ _ c _znal-

45

p _ sa _ezienie


46


47

Tu jestem

WYTNIJ PIONKI I GRAJ W CHIŃCZYKA WYTNIJ ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI


MIASTO ŁÓDŹ  

przewodnik po Łodzi. książka rysunkowa dla dzieci w wieku 7-12