Page 1

Ludzkie pasje, s. 21

Nasi stali miszmaszowcy bawią się fotografią

27 grudnia 2013 NR 52 (1234/XXIV) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Pyzdry, s. 18

Prezent dla czytelników

Wywołał alarm czy nie? Bomby nie było, winnego też nie ma

Kalendarz ścienny na 2014 w środku dzisiejszego numeru!

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Prezes spółdzielni Jędrzej R. jechał po pijanemu, a potem chciał ułaskawienia Zdarzenia, s. 4

30-latek zginął potrącony przez samochód Zdarzenia, s. 4

Dłużnicy z mieszkań komunalnych „wiszą” gminom 2 miliony złotych Społeczeństwo, s. 5

Nieco złośliwie i z przymrużeniem oka o tym, jaki był mijający rok Podsumowanie, s. 12-13

Niech nadchodzący Nowy Rok wystrzeli inwestycją Volkswagena, zakończeniem budowy szpitala, a także będzie czasem wszelkiej pomyślności dla wszystkich naszych obecnych i przyszłych Czytelników!

Nie odpuszczamy i składamy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Ważny temat, s. 3

Kto pracuje w Sylwestra i czy zawsze tak samo witano Nowy Rok? Aktualności, s. 7

Przegląd wybranych książek wydanych przez wrześnian. Co warto mieć na półce? Temat tygodnia, s. 2, 10-11

Jak w kwadrans wykurzyliśmy niemieckich zaborców z koszar – czyli powstanie wielkopolskie we Wrześni. To już 95 lat

Wspomnienia, s. 8-9

Kultura, s. 22

Jedyny w mieście prezenter dyskotekowy z papierami od ministra

Jerzemu Mojżeszewiczowi przyśniła się książka. A potem ją napisał

Biblioteka, s. 23 www.wrzesnia.info.pl


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Co znaczy „patriota�? SONDA

Waldemar Śliwczyński

Moim zdaniem

Michał Ulatowski, pracownik logistyki: – Bardzo dobrze, şe są jeszcze ludzie, którzy obchodzą takie rocznice, choć muszę przyznać, şe odkąd wyjechałem do Holandii, mniej interesuje mnie to, co dzieje się w kraju. Uwaşam, şe historia jest waşna, ale nie moşna cały czas patrzeć w przeszłość i şyć tylko tym, co było kiedyś. Trzeba iść do przodu i stawiać na przyszłość. Nie jestem patriotą.

zdaniem uşytkowników www.wrzesnia.info.pl zdzisiu: Dla nas, Wielkopolan, zwycięskie powstanie

wielkopolskie jest czynem zbrojnym, symbolem zwycięstwa wolności i sprawiedliwości w dąşeniach do polskości Wielkopolski, okupione śmiercią naszych dziadów i pradziadów i cierpieniami ich rodzin i bliskich, gdyş taka była cena zwycięstwa i wolności. nel: Niezbitym faktem jest, şe 55 wrześnian zginęło w czasie powstania wielkopolskiego, wielu straciło şycie w czasie II wojny światowej w wyniku restrykcji hitlerowców. Chylę czoło przed tymi, którzy nie wahali się przelewać krew za wolną Polskę. TWBolek: Nie ma znaczenia, czy organizacją obchodów tej rocznicy zajmują się kibice, czy gospodynie wiejskie. Najwaşniejsze, şe pamięć o lokalnej historii jest kultywowana. Znaczenie słowa zostało zdeprecjonowane przez bandę krzykaczy, którzy mówią o sobie „patrioci�, podczas gdy są chuliganami i obszczymurami. Miłość do ojczyzny to dla nich podpalanie wozów TVN-u i skandowanie: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę�.

Kuba Zalewski, bezrobotny: – Patriota powinien być w stanie poświęcić się dla dobra ojczyzny, umieć znaleźć podobieństwo w innych krajanach i dogadać się z nimi. Jesteśmy podzielonym państwem. Jeşeli weźmiemy pod uwagę rząd, czyli reprezentantów narodu, to widać doskonale, şe najwaşniejsze jest robienie własnych interesów, a dobro kraju schodzi na dalszy plan. Stąd tyle kłótni na górze. Rządzący powinni być patriotami. Tomasz Sikorski, mechanik: – Patriotyzm w Polsce zaniknął, bo juş nie ma zasad, kaşdy myśli tylko o sobie i o tym, şeby jak najwięcej zarobić. Myślę, şe bardzo mały odsetek zachowałby się tak, jak patriota, to znaczy walczył o państwo polskie. Obserwując społeczeństwo, dochodzę do druzgoczącej konkluzji, şe wszyscy patrzą tylko na siebie. Kapitalizm wyssał z nas człowieczeństwo, a przy okazji patriotyzm.

Czym powinien się charakteryzować współczesny patriotyzm??

Jakub Glebow, student: – Nie jestem patriotą, bo byłoby to sprzeczne z moją kosmopolityczną i podróşniczą duszą. Wiem takşe, şe nie są patriotami ci, którzy podpalają samochody 11 listopada. Człowiek miłujący swą ojczyznę nie powinien wyraşać swoich poglądów agresywnie – raczej kulturalnie, w sposób stonowany. Poza tym kluczowe wydaje mi się działanie dla dobra kraju.

opinie internautĂłw na www.wrzesnia.info.pl

M

amy to szczcie, e od prawie 70 lat Polska nie wymaga od nas krwawych ofiar, nie ma wojny. Nie zapominam o robotnikach ’56, ’70, ’76, ’81 i innych ofiarach terroru stalinowskiego, gomukowskiego, jaruzelskiego. Chyl przez nimi czoa, bo zginli po to, abymy my dzisiaj mieli tak dobrze, jak mamy. yjemy w wolnej Polsce, w dobrobycie, jakiego nie znay wczeniejsze pokolenia Polaków. Rozumiem te wielu modych Polaków, którzy wyjedaj szuka szczcia za granic. Chocia w ostatnich 20 paru latach w naszym kraju bardzo si poprawio, to jeszcze jest „cholernie daleko od OK�, a najmodsze pokolenia nie chc czeka. Wiedz, e yje si raz, wic szkoda czasu na czekanie. Oni chc ju y na takim poziomie, jak ich rówienicy z Wysp czy Niemiec. Dlatego tak atwo przychodzi im powiedzie: „Nie jestem patriot�. Mnie i starszym ode mnie jest bardzo nieprzyjemnie co takiego sysze, bo dla nas sowa „Polska�, „patriotyzm� to witoci, ale sdz, e tak naprawd, to w gbi serca jednak nawet oni kochaj Polsk, tylko chwilowo co im „nie pasi�.

Dzisiaj, 27 grudnia, przypada 95. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, jednego z nielicznych zakończonych sukcesem. W związku z tym postanowiliśmy zapytać, jak wrześnianie postrzegają patriotyzm i co to dla nich znaczy.

14%

43%

14%

29%

przestrzeganiem prawa znajomością historii kupowaniem polskich produktów sumiennym wykonywaniem pracy

Satyryczny komentarz tygodnia: patriotyzm zwykłej codzienności

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Czy pamiętamy o powstańcach? Tomasz Małecki: 27 grudnia obchodzimy 95. rocznicę powstania wielkopolskiego. Czy pamiętamy o powstańcach cały rok, czy tylko od święta? Dlaczego szczególnie powinniśmy czcić pamięć powstańców? Paweł Tokłowicz, nekielski radny, wnuk dwóch powstańców: – Co tu duşo mówić, to było pierwsze wygrane polskie powstanie. Sukces osiągnięty własnymi siłami, bez pomocy rządu w Warszawie. Dlatego my – Wielkopolanie, wrześnianie i neklanie – szczególnie powinniśmy pamiętać o powstańcach. O ich bohaterstwie i męstwie. A jak wiemy, nie jest z tym dobrze, pamiętamy tylko w okolicach grudnia.

DOM-GAZ

t,364;:8".*/&3"-/&

61 436-27-33, 436-29-49

%0#3"+",0ĽĖt%0#3"$&/"

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

693-631-996

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

 ! " # $ % &

Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

GAZ

INSTALACJE GAZOWE

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

AUTO-GAZ-PYZDRY

EKO-GAZ

*$=)$67

  

BRC, LOVATO, STAG $XWR]DVWćSF]H

ul. Mostowa 6 63 2768-462, 604-992-402 ZZZDXWRVHUZLVS\]GU\SO

NAGROBKI schody, parapety, blaty, kominki, kostka granitowa Marzenin, ul. Ks. Twardego 5 61-4388-077, 601-084-743 NISKE CENY

-#.14;('4; /CTMQYG

PQYGKWÄ“[YCPG

5MN

t5"3$*$"0#3;:/"/" t8Ć–(*&-,".*&//: asortyment

GAZ,167$/$&-( *$=2:(

Sa-529

(przy torach kolejowych)

VDPRFKRGRZH

Sa-501a

Gutowo Małe, ul. Powidzka 9

TARTAK NEKLA wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

Roz-863

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA

Roz-1462a

Reklama

s\CUQDPKMKsRQOR[EQ sDQLNGT[sRKGEGEQ 2WU\E\[MQYQRPRV


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

3

WaĹźny temat

„WW� kontra Polska w Strasburgu Parę dni temu Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaskarşyła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wyrok, jaki zapadł w maju bieşącego roku w sprawie przeciwko dziennikarzom „Wiadomości Wrzesińskim�. Sdy dwóch instancji orzeky, e dziennikarz i redaktor naczelny „Wiadomoci Wrzesi skich� popenili przestpstwo, ujawniajc informacje z postpowania niejawnego, chocia mieli zgod sdziego na dostp do akt. Nie zostali skazani, ich spraw warunkowo umorzono, a jednak nie daj za wygran – Skarymy si do Strasburga, bo nie czujemy si winni. Nie zrobilimy niczego zego – zapewnia Wal-

demar liwczyski, wydawca i redaktor naczelny. – Skarga jest ju gotowa. Maj szans – ocenia Dorota Gowacka, prawniczka Obserwatorium Wolnoci Mediów w Polsce Helsi skiej Fundacji Praw Czowieka. W lipcu 2010 roku „WW� opublikoway artyku „Gdy szef kocha inaczej�. Bohaterem by Hans Stiebe, dyrektor firmy Klafs w Bagatelce pod Miosawiem. Sponsor lokalnego klubu pikarskiego, honorowy obywatel gminy. Wedug autora – Tomasza Szternela – molestowa on seksualnie swoich podwadnych, „caowa z jzyczkiem i klepa po poladkach mczyzn�. Sd skaza Stiebe na dwa lata pozbawienia wolnoci w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. z grzywny. Dziennikarz tygodnika opi- W tej sprawie sądy – rejonowy sa to rzetelnie – bo na podstawie akt i okręgowy – wydały 4 wyroki, sdowych – i po uprawomocnieniu orzeczenie ETPC będzie ostateczne

si wyroku. Na dostp do dokumentów uzyska zgod sdziego. Stiebe zada od redakcji przeprosin i 15-20 tys. z odszkodowania. – Wysalimy go na drzewo, wic jego adwokaci pobiegli do prokuratury – wspomina liwczy ski. Wkrótce potem prokuratura oskarya dziennikarza i redaktora naczelnego z art. 241 §2 Kodeksu karnego za ujawnienie informacji z postpowania niejawnego. Sdy kolejnych instancji nie skazyway ich wprawdzie, ale take nie uniewinniay. Postpowania warunkowo umarzay. Pozna ski Sd Okrgowy, podobnie jak Sd Rejonowy Pozna -Stare Miasto, uzna, e dziennikarze popenili przestpstwo. – Zgoda sdziego wprowadzia dziennikarzy w bd, bo nie musieli wiedzie, e nie mog wykorzysta tych informacji – uwaa Gowacka.

– Napisalimy artyku na podstawie legalnie uzyskanych informacji, akt udostpnionych nam przez sdziego na nasz pisemny wniosek, w którym wyra nie podalimy, e akta posu nam do „napisania artykuu prasowego� – argumentuje

liwczy ski. Jakie szanse bdzie miaa w ETPC skarga wydawcy „WW� na orzeczenia polskich sdów? W ocenie Doroty Gowackiej – spore. Z orzecznictwa strasburskiego wynika, e uznaje si odpowiedzialno karn dziennikarzy za ujawnienie informacji objtych klauzulami tajnoci, jeli publikacje wyrzdziy komu krzywd, a tutaj zeznaway ofiary molestowania seksualnego i zgodnie twierdziy, e publikacja nie tylko nie wyrzdzia im krzywdy, ale wrcz byli zadowoleni, e artyku si ukaza. Baej Toraski, SDP Warszawa

Reklama

Epitafium protestantów Radny Szymon Paciorkowski zaproponował, aby miasto zaznaczyło istnienie cmentarza ewangelickiego przy ul. Kościuszki. Burmistrz nie powiedział „nie�. Propozycja Paciorkowskiego pojawia si po naszej pa dziernikowej publikacji na temat stanu cmentarzy ewangelickich na terenie powiatu. Radny zwróci si ju do rady miejskiej i burmistrza o zajcie si t spraw. Teraz swój pomys sprecyzowa. Wyjanijmy, e cmentarz ewangelicki znajdowa si przy ul. Kociuszki, naprzeciwko kocioa w. Ducha, midzy optykiem, przychodni i sklepem meblowym oraz w gb, na terenie, na którym stoi budynek telekomunikacji. – Jeli doszoby do upamitnienia samego cmentarza, widziabym tablic pamitkow. Mona umieci j choby, przy zgodzie waciciela nieruchomoci, na ocalaym fragmencie muru cmentarnego. Przy braku takiej zgody przy chodniku, tak jak to czsto si we Wrze-

ni czyni – wyjania Paciorkowski. Radny miejski chciaby, aby na tablicy umieci krótk informacj, e w tym miejscu istnia cmentarz ewangelicki, poda lata jego istnienia, etc. Rajca zwraca równie uwag, aby koniecznie zadba o pooony tam pomnik osoby rozstrzelanej w 1939 r. Trzeba ustali, czy znajduje si on obecnie na terenie prywatnym, czy te gminy. I kto powinien si tym zajmowa, bo utrzymywanie obecnego stanu, z nieuporzdkowan zieleni i nieczyteln tablic, jest zym rozwizaniem. Cz terenu, na którym znajduje si cmentarz, naley do innego radnego miejskiego i lekarza Andrzeja Rzenika. – Nie widz przeszkód, aby to miejsce upamitni. W przyszym roku bd chcia wyjani z gmin i konserwatorem spraw pomnika ofiary z 1939, poniewa chc instalowa pot – mówi radny. Na spraw otwarty jest burmistrz Wrzeni Tomasz Kauny. – To tylko kwestia odpowiedniego pomysu i pienidzy w budecie – mówi wodarz miasta, odnoszc si do propozycji radnego Paciorkowskiego. FIB

Reklama

WIELE BANKĂ“W W JEDNYM MIEJSCU

=DNâDGSRJU]HERZ\

Sklep zoologiczno ZĘGNDUVNL

:U]HĹ’QLDXO:DUV]DZVND

HOBBY

DOWĂ“Z KARMY NA TELEFON

Skl-903

‡NRPSOHNVRZDREVâXJDSRJU]HEX ‡WUXPQ\ZLHĽFHZLĉ]DQNL ‡Z\SâDWD]DVLâNXSRJU]HERZHJR

Niskie ceny

F]\QQHFDâĉGREĘ tel. 602-352-163 606-964-795

Usl-585

Zew-511

ul. Warszawska 28 509-018-469 www.sklep-hobby.pl

tel. 796 088 500

Kre-401

,

Wrzesnia , ul. Dzieci Wrzesinskich 7


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Prezydent nie ułaskawi Prezes dużej wrzesińskiej firmy stracił prawko za jazdę pod wpływem alkoholu. Teraz wystąpił o ułaskawienie. Bezskutecznie. Zatrzymanie, do którego doszo wieczorem 23 wrzenia 2011 r., nie byo dzieem przypadku. Policja dostaa bowiem cynk (w aktach sprawy widnieje sformuowanie: informacja pozaprocesowa), e mercedesem E270 jedzie pijany Jdrzej R. Wpad przy ul. Szkolnej. Badanie na trze wo nie pozostawio zudze – mia 0,98 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu (to okoo 2 promile we krwi). By zaskoczony. Tumaczy tylko, e kilka godzin wczeniej wypi dwa piwa. Na etapie postpowania przygotowawczego prezes musia wyjawi stan majtkowy. Oprócz samochodu posiada take dom jednorodzinny o powierzchni 300 m2, zarabia 8600 z netto. Przyzna si do stawianego mu zarzutu i odmówi skadania wyjanie . Wyrazi przy tym ch dobrowolnego poddania si karze, na co przystaa prokuratura. Wyrok zapad 29 listopada 2011. 52-latek odczu go po kieszeni – musia zapaci 4 tys. z grzywny i 500 z

na rzecz stowarzyszenia Drogowskaz. Najbardziej dotkliwy jednak by dla niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez cztery lata. 5 wrzenia br. obro ca skazanego wystpi z prob o jego uaskawienie. Skierowa j do prezydenta za porednictwem wrzesi skiego sdu. Prosz o skorzystanie z przysugujcych panu prezydentowi uprawnie konstytucyjnych i darowanie mojemu klientowi reszty czciowo wykonanego rodka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – napisa i wymienia przesanki przemawiajce za podjciem takiej decyzji: „nie próbowa w aden sposób uchyla si od konsekwencji prawnokarnych czynu”, „przyzna si i nie szuka nieprawdziwych wymówek”, „aowa tego, co zrobi”. Odzyskanie moliwoci prowadzenia pojazdów sprawi, i bdzie móg w peni wykorzysta swoje siy i moliwoci do kontynuowania swojej aktywnoci, z poytkiem dla caej lokalnej spoecznoci – czytamy w uzasadnieniu. Do proby zostaa zaczona opinia przewodniczcego rady nadzorczej. To laurka wystawiona prezesowi. Peno w niej sformuowa typu:

Z treści prośby nie wynika, aby po wydaniu wyroku sytuacja zawodowa, osobista i rodzinna skazanego uległy większej zmianie – uznał sędzia

„jest osob skupion nie tylko na rozwoju spódzielni”, „dba o kadego pracownika, zwaszcza pracownika niepenosprawnego”, „cieszy si zaufaniem i poparciem caej zaogi”. Posiedzenie sdu odbyo si 9 grudnia i trwao zaledwie 20 minut. Przewodniczcy wydziau karnego Marcin Przybylski przychyli si do stanowiska prokuratury i prob zaopiniowa negatywnie. – Z treci proby obro cy skazanego nie wynika, aby po wydaniu wyroku sytuacja zawodowa, osobista i rodzinna skazanego ulegy wikszej zmianie – tak sdzia uzasadni swoj decyzj, na któr nie przysuguje zaalenie. Tomasz Szternel

Rozmowa z Jaremą Sawińskim z Sądu Okręgowego w Poznaniu: „WW”: Kto może wystąpić o ułaskawienie? J.S.: Przede wszystkim sam skazany, jego obrońca, oczywiście, lub też jego najbliżsi. Gdzie się składa taką prośbę? Jest kilka sposobów. Można skierować prośbę bezpośrednio do pana prezydenta, który ma dwie możliwości: podjąć decyzję o ułaskawieniu bez pytania sądu albo też zwrócić się do sądu. W takiej sytuacji sąd wydaje swoją opinię co do zasadności ułaskawienia. Ale ostateczna decyzja i tak należy do pana prezydenta. Teoretycznie może być tak, że mimo negatywnej opinii podejmie on decyzję o ułaskawieniu, co jednak w praktyce się nie zdarza. Negatywna opinia z reguły zamyka drogę do ułaskawienia. Co jest najczęstszym powodem takiej prośby? Jakaś dramatyczna sytuacja, która wydarzyła się po osadzeniu skazanego w więzieniu. Może być też tak, że skazany sprawuje się świetnie, a nie ma możliwości jego przedterminowego zwolnienia. Czy często się zdarza, by powodem prośby o ułaskawienie była tak błaha z pozoru sprawa, jak zwrócenie prawa jazdy? Zależy, dla kogo jest to błaha sprawa, bo dla zawodowego kierowcy tira brak prawa jazdy oznacza niemożność wykonywania zawodu, a co za tym idzie, także utrzymania rodziny. Dla niego jest to sprawa życia i śmierci. Taką prośbę można zrozumieć. A co w przypadku jej negatywnego rozpatrzenia? Czy można złożyć kolejną? Tak, ale dopiero po roku. W przypadku niedotrzymania tego terminu może zostać ona pozostawiona bez rozpoznania.

Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni. Pieszy, który by mieszka cem Kbowa, zgin na miejscu. 41-latka kierujca samochodem bya trze wa. Jak mówi, mczyzna pojawi si przed mask jej samochodu nagle. – Nie byo czasu na jakkolwiek reakcj. Nie wiem, dlaczego trafio to na mnie – ubolewa. – Przeywam wielki ból. Z caego serca wspóczuj rodzinie tego modego mczyzny. Jak ustalilimy, 30-latek wraca do domu z hali sportowej na Bugaju. Od kilku tygodni rozgrywane s tam mecze Miosawskiej Ligi Halowej. By tam jako kibic, feralnego dnia jego druyna nie braa udziau w rozgrywkach. KUL

Starostwo uruchomi system szybkiego powiadamiania Bezpatny system powiadamiania mieszka ców SMS-ami o sytuacjach kryzysowych zostanie wprowadzony w pierwszym kwartale 2014 r. – Przyda si on szczególnie w momentach, gdy trzeba szybko poinformowa mieszka ców o zagroeniach, takich jak np. nadcigajcy huragan czy powód – mówi Pawe Puzdrakiewicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarzdzania Kryzysowego. Kierownik nie ukrywa, e system doskonale sprawdziby si choby w maju biecego roku, kiedy poar komory bezechowej w Tonsilu spowodowa wydobywanie si z budynku trujcego dymu. Komunikaty zachcajce mieszka ców do zamy-

kania okien pyny wówczas z policyjnych megafonów. Kady mieszkaniec, który zechce by ostrzegany o zagroeniach na terenie powiatu, bdzie musia najpierw zarejestrowa si w serwisie informacyjnym. Konieczne bdzie wysanie SMS-a na specjalny numer (nie jest jeszcze znany). – Na smartfony, tablety bd doczane np. mapy. SMS-ami chcemy wysya informacje o duych zagroeniach – zastrzega Puzdrakiewicz. Za utrzymywanie systemu w gotowoci (koszt jego uruchomienia to 5 tys. z) starostwo powiatowe ma paci miesiczny abonament w wysokoci 318 z. KUL

„ Waciciel psów 11 grudnia zosta ukarany mandatem w wysokoci 250 z. Wszystko przez to, e jego zwierzta wybiegy z posesji na drog i zaatakoway spacerujc kobiet z maym psem. Rzecz dziaa si na osiedlu Lipówka. „ Dwa dni pó niej stra-

nicy interweniowali w sprawie psa, który biega bez opieki przy sklepie w Obaczkowie. 25-letni wacicielk czworonoga ukarano 50-zotowym mandatem. Cztery razy wyszy mandat 16 grudnia otrzyma 51-letni wrzenianin, którego dwa due psy biegay po parkingu Tesco. Tak wysoka kara to efekt kolejnego w ostatnim czasie niedopilnowania zwierzaków przez opiekuna.

„ 14 i 15 grudnia muni-

cypalni ukarali 100-zotowymi mandatami trzech kierowców, którzy zaparkowali pojazdy na przejciu dla pieszych na rynku.

„ 44-letni mieszkaniec Kotlina 12 grudnia handlowa na targowisku w miejscu niedozwolonym. Mczyzna zosta ukarany grzywn: 100 z. KUL

Kronika policyjna

Szedł środkiem Uderzył w pijanego Do miertelnego potrcenia pieszego doszo na ul. Wrzesi skiej w Miosawiu. Nie yje 30-letni mczyzna. Wypadek wydarzy si w sobot, 21 grudnia, po godz. 22.15, na krajowej „pitnastce”. Dokadniej, przy znaku informujcym o wje dzie do Miosawia. Z pozyskanych przez nas informacji wynika, e 30-latka potrcia 41-letnia kobieta (mieszkanka gminy Wrzenia) kierujca samochodem marki Peugeot. Jechaa od strony Miosawia w kierunku Wrzeni. Tragedia bya nie do uniknicia. – Ze wstpnych ustale wynika, e mczyzna szed rodkiem jezdni. Porusza si w tym samym kierunku co kierowca – informuje Krzysztof

Straż miejska

4 Zdarzenia

„ Znikn rower pozostawiony przed sklepem przy ul. Kaliskiej (16 grudnia). Waciciel nic nie widzia, bo by zaabsorbowany zakupami. Warto jednoladu oszacowa na 450 z. „ Wybi szyb w drzwiach volkswagena polo i ukrad radioodtwarzacz. Mowa o nieznanym sprawcy, który w nocy z 16 na 17 grudnia grasowa przy ul. Wrocawskiej. Poszkodowany wyceni straty na 150 z. „ Waciciel budynku

 Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku do czasu przyjazdu policji Dwa kompletnie rozbite samochody kazay zakada najczarniejszy scenariusz. Z koszmarnie wygldajcego wypadku ludzie wyszli jednak cao. 19 grudnia, droga powiatowa z Pyzdr do Zagórowa. Ruch niewielki. Dochodzi godzina 19.00. Kierowca peugeota 308, 29-letni mieszkaniec Poznania, jedzie razem z 3-letnim synkiem. Na dugiej prostej w Królewinach wyprzedza samochód – nie wiadomo jaki, bo ten nie zatrzymuje si. Peugeot poznaniaka czoowo zderza si z hyundaiem excelem kierowanym przez 37-latka z maej wsi w gminie Pyzdry. Tyle wynika ze wstpnych ustale policji. Straacy zostali wezwani przez osob postronn, która akurat najechaa na koszmarnie wygldajcy wypadek. Widziaa ponce korea skie auto (ogie ugasili inni kierowcy) i francuskie, które wpado do rowu. Kierowca wyszed z niego o wasnych siach, z dzieckiem na rkach. Mniej szczcia mia

Fot. TOS

37-latek. By go wydosta, ochotnicy z Pyzdr musieli uy narzdzi hydraulicznych. Po wyciciu drzwi zaoyli poszkodowanemu konierz ortopedyczny i opatrunek na palce prawej doni, podali mu te aparat powietrzny. Oprócz nich w akcji ratowniczej uczestniczyy trzy zastpy stray – dwa z komendy powiatowej we Wrzeni i jeden z Pietrzykowa. Trzej poszkodowani trafili do szpitala. Ojciec z synem jeszcze tego samego dnia zostali zwolnieni, 37-latek pozosta na duej. Nowe wiato na zdarzenie rzucio badanie trze woci kierowców. Okazao si, e sprawca by trze wy, z kolei 37-latek mia 0,77 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj bd tumaczy si ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania przed sdem. Straacy zako czyli dziaania krótko przed 21.30. Dopiero wtedy zosta przywrócony ruch na drodze. TOS

jednorodzinnego w Przyborkach zawiadomi o uszkodzeniu okna i rolety (19 grudnia). Na napraw wyda okoo 1500 z.

„ Tego samego dnia

sprzed klatki schodowej budynku przy ul. Szkolnej znikn wózek dziecicy.

„ 22-letni wrzenianin

uszkodzi spuczk i desk klozetow w mskiej toalecie w Tesco (19 grudnia). By pijany.

„ Nieznany sprawca wy-

montowa tablic rejestracyjn we fiacie 500 zaparkowanym przy ul. Dworcowej. Dokona tego midzy 20 a 22 grudnia.

„ Rower rehabilitacyj-

no-inwalidzki znikn 21 grudnia sprzed posesji przy ul. Dzieci Wrzesi skich. By wart okoo 500 z. TOS


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

5 Społeczeństwo Dłuşników jest niemało Najemcy mieszkań komunalnych i socjalnych są winni gminom blisko 2 mln zł. Ten najbardziej zadłuşony mieszka w Miłosławiu, a jego dług wynosi juş 89 tys. zł. Lwia cz zaduenia – a 1,5 mln – to „zasuga� lokatorów z gminy Wrzenia. Nic dziwnego, samorzd ma tu w swoich zasobach a 435 lokali. Zalegoci w paceniu czynszu ma 105 najemców. – Spora cz naszych lokatorów znajduje si w trudnej sytuacji materialnej. Wielu z nich korzysta na bieco z pomocy OPS-u. S jednak najemcy, którzy pomimo niskich dochodów maj uregulowane biece opaty za mieszkania. Mog oni bowiem korzysta z dodatku mieszkaniowego, który czsto w caoci pokrywa nalenoci czynszowe – zauwaa Magdalena uczak, naczelnik wydziau gospodarki mieszkaniowej we wrzesi skim ratuszu. Niestety, wród lokatorów s i tacy, dla których zoenie raz na sze miesicy wniosku o wspomniany dodatek jest zbyt duym problemem. Duników z zalegociami powyej roku jest 63. Najstarsze nieodzyskane dugi sigaj okresu kilkunastu lat. Zalegoci w tych przypadkach wynosz nawet kilkadziesit tysicy zotych. Rekordzista ma dug przekraczajcy 85 tys., drugi na licie jest winny 65 tys. Co ciekawe, dunicy bardzo czsto domagaj si od gminy remontu swoich lokali. – Po upywie kadego kwartau sporzdzamy wezwania do zapaty zalegoci. W 2013 r. takich wezwa wysano 1355 – kontynuuje M. uczak. – W przypadku braku reakcji na wezwania sprawa kierowana jest do komórki windykacyjnej. W roku

15

435 Września

1500

1,3

Kołaczkowo

85

33

1,3

41

37

Nekla

9,5

149 lokale komunalne i socjalne

8,4

Pyzdry

6,1 biecym uzyskalimy 87 nakazów zapaty. Dokument ten stanowi podstaw dla komornika do cignicia nalenoci. Ale s przypadki, gdy komornik nie ma z czego cign nalenoci – przyznaje M. uczak. Naczelnik zauwaa jednak, e s lokatorzy, którzy chtnie przystaj na spat zalegoci w ukadzie ratalnym. Ale bywaj te tacy, którzy nie respektuj podpisanej umowy ju na samym pocztku. – W niektórych sytuacjach odzyskanie zalegoci bdzie trudne. Mamy jednak i takich lokatorów, którzy mog z czasem podj prac, otrzyma wiadczenia emerytalne, itp. Zdarzao si, e w spacie dugów pomagay penoletnie dzieci, a nawet dalsza rodzina – ko czy M. uczak.

Sporo duników jest te na terenie gminy Miosaw (28 na 140 lokali). Co martwi, poziom zaduenia narasta tam z roku na rok mniej wicej o 40 tys. z. Na koniec 2012 r. wynosio 394 tys. Rekordzista nie paci za mieszkanie od omiu lat, a jego zaduenie wynosi 89 tys. To lokator zajmujcy mieszkanie o bardzo wysokim standardzie, o powierzchni 64 m2. Miesicznie powinien paci 970 z czynszu. – Gmina zamierza przystpi do wypowiadania umów najmu osobom o najwikszych zalegociach i przekwaterowania ich do lokali o najniszym standardzie – zapowiada Wioleta Czaiska z urzdu. W gminie Nekla z kolei zaduenie spada od kilku lat. W 2010 r. oscylowao na poziomie 50 tys., obecnie jest to kwota 37 tys. cznie gmi-

394

Miłosław

89 na posiada 35 lokali, a zalegoci ma 9 najemców. Powodami nieuiszczania przez nich opat s najczciej: bieda, choroby, alkohol. – Obecnie dwóch lokatorów spaca zaduenie ratami – informuje Marek Gibowski, kierownik referatu gospodarki gruntami. Przyznaje, e odzyskanie wszystkich pienidzy od duników bdzie bardzo trudne. – To najczciej osoby bez staego oficjalnego dochodu, dlatego komornik niewiele moe zrobi – ko czy. Najlepsza sytuacja jest w gminie Koaczkowo, która posiada 15 lokali. Dunik jest tylko w jednym, zalega 1270 z. Pienidze ciga komornik. – Miesiczny czynsz za ten lokal wynosi 85,06 z. Jego powierzchnia to 38,24 m2 – mówi Jarosaw Zgoliski, kierownik Zakadu Gospo-

łączne zadłuşenie lokali [tys. zł] największy dłuşnik [tys. zł] darki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Do duników wysyane s wezwania do zapaty. Gdy nie skutkuj, sprawa kierowana jest na drog sdow. W Pyzdrach sporód 41 najemców zaduonych jest 10. czna kwota zalegoci wynosi ponad 8,4 tys. Wikszo tej kwoty – ponad 6 tys. – winny samorzdowi jest jeden z lokatorów. – Moliwo odzyskania tych pienidzy jest na razie niewielka. Wszystko przez to, e dunik obecnie przebywa w zakadzie karnym – informuje Robert Balicki, kierownik Zakad Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – W wyniku podejmowanych dziaa dunicy w wikszoci przypadków reaguj na wezwania do zapaty – dodaje. ukasz Róaski

Reklama

KSERO

80%ÇŒĹśĹ?Ç?ĹŹĹ? w OC i AC

LPMPSt" [Â’ t" [Â’

15 Towarzystw w 1 miejscu

Biuro Ogłoszeń „WW�, ul. Jana Pawła II 14, tel. (61) 640-01-01

ĆšÄžĹŻÍ˜ϲϭĎ°ĎŻĎ´Ď°Ď´ϳώ Ç ĆŒÇŒÄžĆ?ĹśĹ?ĂΛÄ?Ĺ?Ç Í˛ĆľÄ?ÄžÇŒĆ‰Ĺ?ÄžÄ?ÇŒÄžĹśĹ?Ä‚Í˜Ć‰ĹŻ

Usl-671

tĆ&#x152;Ç&#x152;Ä&#x17E;Ć&#x2018;ĹśĹ?Ä&#x201A;Í&#x2022;ƾůÍ&#x2DC;'Ä&#x17E;ĹśÍ&#x2DC;<ĆľĆ&#x161;Ć&#x152;Ç&#x152;Ä&#x17E;Ä?Ç&#x2021;ϲ ww-204

D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

OSIEDLE

SU]\XO*QLHĹŹQLHÄ˝VNLHM Nasze mieszkania VSHâQLDMÄ&#x2030;ZDUXQNLQRZHJR .UHG\WX+LSRWHF]QHJR0G0

SU]\MGĹŹ]DUH]HUZXM

2GELyUPLHV]NDĽSRGNRQLHF

RVWDWQLHPLHV]NDQLD ]LHWDSX

Bd-470

odbioru! UWAGA! GRQDW\FKPLDVWRZHJR


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

6 Aktualności Świnie muszą mieć meldunek Rolnik musi mie dokadnie policzone, zaewidencjonowane i oznakowane winie, bydo, owce lub kozy. W przeciwnym razie czekaj go kopoty ze strony ARiMR i inspekcji weterynaryjnej. Ostatni przypadek uboju byda niezewidencjonowanego w Pietrzykowie pokazuje, e równie w powiecie wrzesi skim istnieje „szara strefa” obrotu zwierztami gospodarskimi. Problemem jest przede wszystkim biurokracja. Kady zwierzak musi znale si w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierzt. Rolnik musi rejestrowa kad sztuk – urodzenie, przywóz z pa stw spoza Unii Europejskiej lub kupno z pa stw UE, a take przemieszczenie zwierzcia: kupno, sprzeda, wywóz, sprzeda do pa stw UE. Producenci musz kadorazowo zgasza te padnicie i ubój zwierzt. Nie mona tego zrobi telefonicznie lub mejlowo, trzeba dostar-

70

tysicy sztuk – w przyblieniu – hoduj producenci trzody chlewnej na terenie powiatu

czy pisemny wniosek do siedziby ARiMR we Wrzeni. Jest to problem zwaszcza dla producentów trzody chlewnej, poniewa to oni maj najwikszy obrót. Niedawno zaostrzono te przepisy dotyczce tzw. dobrostanu zwierzt – a wic winie nie tylko musz mie „meldunek”, ale te odpowiedni metra, zwaszcza lochy z maymi. We d u g d a n y c h a g e n c j i , od 1 stycznia do 13 grudnia br. rol-

nicy zgosili 5656 przemieszcze byda, stad trzody 10970, owiec ledwie 24. Wyjanijmy jeszcze, e agencja ewidencjonuje kad sztuk byda (zwierz powinno mie tzw. paszport), natomiast w rejestrze ujte s stada wi , a nie kada sztuka. Dlatego w ewidencji znajduje si 2386 zgoszonych stad wi i 5507 sztuk byda. – Kadego roku typujemy kilku rolników, których potem kontroluje inspekcja weterynaryjna. W tym roku nie odnotowalimy na razie szczególnych uchybie – zapewnia nas Monika Mikoajczak z ARiMR we Wrzeni. Najwicej nieprawidowoci jest w obrocie trzody chlewnej, np. kupnie-sprzeday. Na zgoszeniu podpisuj si dwie osoby: jedna, która kupuje, druga, która sprzedaje. Wystarczy, e kto pomyli daty i ju jest problem. Natomiast gdy winia nie ma kolczyka, moe grozi za to prokurator. FIB

Zniknął dawny wrzesiński skup złomu Alko

Prace rozbiórkowe na terenie dawnego skupu złomu Alko przy ul. Opieszyn we Wrześni rozpoczęły się 18 grudnia. Kilkuosobowa ekipa wyposażona w ciężki sprzęt zaczęła od wyburzania ścian „wychodzących” na zamknięty dziedziniec. Do poniedziałku 23 grudnia budynek został zrównany z ziemią. Przejście wzdłuż budynku i stawu zostało ogrodzone i zamknięte na czas wyburzeniowych robót. Trwa jeszcze segregacja materiałów (drewna, cegieł, gruzu i złomu), które zostaną wywiezione z placu. Plan zakłada zakończenie wszystkich prac do 15 stycznia. Rozbiórkę zlecił właściciel terenu, przedsiębiorca Edmund Klonowski, który kilka lat temu przeniósł się ze swoją działalnością na ul. Malinową. Od tego czasu kompleks przy ul. Opieszyn był regularnie szabrowany i stał się „siedzibą” bezdomnych. Doszło tam nawet do jednego przypadku zamarznięcia. DAI

Bd-452

Reklama

Freelab wystartował, ale nie wiadomo, dokąd

W piątek 20 grudnia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się inauguracja popularnonaukowego projektu o nazwie Freelab. W obecności około 30 uczestników i ze śpiewnymi przerywnikami Darii Kutkowskiej pomysłodawca Mariusz Świtek (na zdj.) mówił o swoich zainteresowaniach i planach, m.in. druku 3D i robotyce. Zabrakło jednak konkretów.

Niektórym pacjentom będzie wygodniej

Wrzesiński szpital wzbogacił się o 153 nowoczesne łóżka. Na razie do użytku wprowadzono 41. Najwięcej, 19 sztuk trafiło na oddział położniczy, 16 zainstalowano na oddziale rehabilitacyjnym, a 6 na oddziale intensywnej opieki. Pozostałe trafiły do magazynu – nie zmieściłyby się w pokojach. Pacjenci będą mogli z nich korzystać po oddaniu do użytku nowej części szpitala. Sprzęt kosztował 1,2 mln zł. KUL

Polsko-niemieckie rozmowy harcerskie Na przełomie listopada i grudnia harcerze z Hufca Września oraz drużyny Leśne Licho z Targowej Górki spotkali się w Dreźnie z niemieckimi skautami. Polskę reprezentowali: Karolina Okuniewska, Andrzej Bączkowski, Monika Prętkowska, Sebastian Stachowiak oraz Weronika Kotecka.

Rozmowy dotyczyły współpracy, podjęto m.in. decyzję o organizacji wspólnego obozu. Podczas spotkania nie zabrakło zwiedzania oraz śpiewania polskich i niemieckich piosenek. – Liczymy, że nasza współpraca będzie się nieprzerwanie rozwijać i przyniesie zamierzone efekty – mówi M. Prętkowska. DAI


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Aktualności Wrzesińskie gody

7

– To, e nowy rok witamy w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, jest kwesti umown, podobnie jak to, e lata w naszej kulturze liczone s od narodzin Chrystusa. Kiedy liczono na je przykad od pocztku istnienia jakiej dynastii – opowiada dyrektor wrzesi skiego muzeum Sebastian Mazurkiewicz. – W starym kalendarzu julia skim, stworzonym przez Rzymian, ostatnim miesicem by luty, dlatego aktualnie jest to miesic najkrótszy. W Samarzewie Pruskim w okresie zaborów Nowy Rok obchodzono kilkanacie dni wczeniej ni kilkaset metrów dalej, w Szamarzewie. Wynikao to z tego, e Prusacy uywali kalendarza gregoria skiego, a Rosjanie julia skiego. W praktyce po jednej stronie ulicy by 1 stycznia, a po drugiej dopiero 20 grudnia. – wyjania S. Mazurkiewicz. Z kolei przed zaborami Nowy Rok obchodzono pierwszego dnia wit. – Na ten okres mówio si „gody”, od godzenia si z Bogiem. Celebrowano pocztek, nowy cykl i byo to religijne przeycie – kontynuuje Mazurkiewicz. Kultywowany teraz zwyczaj hucznych imprez sylwestrowych ma swoje korzenie w XIX wieku, cho wtedy bawia si jedynie arystokracja. Pó niej rozprzestrzenio si to na cae spoecze stwo. Sylwestra i Nowy Rok zazwyczaj spdzao si w domach, bo na dworze ludziom byo zwyczajnie za zimno. Z szampanem na kole Ludzie z chodem si ju oswoili, dlatego zako czenie 2013 r. we Wrzeni, podobnie jak w latach ubiegych, odbdzie si na amfiteatrze. – Impreza bdzie trwa od 22.00 do 1.00. Tak jak poprzednio zagra DJ. Sztucznych ogni nie bdzie, bo podjlimy decyzj, e zakup fajerwerków z publicznych pienidzy nie ma sensu. Cae miasto i tak byska i strzela – mówi Szymon Krajniak, kierownik referatu promocji. – Przyj si ju zwyczaj, e wrzenianie na kole obok amfiteatru

– W noc noworoczn nie ma wicej interwencji ni zwykle. Dla nas to normalny dzie pracy

– Tego dnia stranicy miejscy s

nieco bardziej tolerancyjni. Staramy si nie dawa za duo mandatów

wspólnie otwieraj szampana. Ostatnimi czasy frekwencja nieco spada, przychodzi 700-1000 osób. Cztery lata temu byo okoo 1500 – dodaje S. Krajniak. W miecie i okolicach jest take duy wybór restauracji, w których mona spdzi sylwestra. Ceny, zalenie od lokalu i oferowanych usug, wahaj si od 90 z a do 450 z od pary. Jedni si bawi , drudzy pracuj

Nie wszyscy jednak bd mogli sobie pozwoli na lampk szampana. – Dla nas to normalny dzie pracy – mówi Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy wrzesi skiej stray poarnej. – Pracowa bdzie siedmiu straaków oraz oficer dyspozycyjny. Dodatkowo dwóch czonków zaogi bdzie w domu, ale musz by dyspozycyjni, na wypadek gdyby si co wydarzyo. Mogoby si wydawa, e tego dnia liczba interwencji wzrasta, ale, jak twierdzi Mikoajczak, jest ich w zasadzie tyle samo co kadego innego dnia. – Oczywicie fajerwerki stwarzaj zagroenie, ale zazwyczaj nie poarowe, a zdrowotne. Podejrzewam, e ruch w szpitalach ruch jest olbrzymi – dodaje. – Nie mamy czasu na witowanie Nowego Roku, wic lampka szampana i sztuczne ognie nie wchodz w gr – ko czy rzecznik. Podobnie jest w stray miejskiej. Poza normaln dzienn zmian, na Sylwestra i Nowy Rok zaplanowano sub nocn od godz.

18.00 do 3.00. – W nocy stranicy, oprócz zapewnienia porzdku i bezpiecze stwa bawicych si wrzenian, bd reagowa m.in. na wybryki chuliga skie czy niszczenie mienia – mówi straniczka miejska Anna Hedrych-Stanisawska. – Wrzenianie co roku bawi si spokojniej. Nie odnotowujemy w miecie powaniejszych zniszcze . Czciej interweniujemy natomiast w zakresie uywania materiaów pirotechnicznych przez osoby dorose – zakócanie ciszy i spokoju – oraz nieletnich. W stosunku do tych ostatnich kady sygna jest przez nas dokadnie sprawdzany. Duo spraw dotyczy te osób, które chwilowo zaniemogy po alkoholu lub swoim zachowaniem zakócaj zabaw innym. Tego dnia stranicy bd nieco przychylniej spoglda take na tych, którzy spoywaj alkohol w miejscu niedozwolonym. – To szczególny dzie w roku, dlatego te stranicy miejscy bd pewnie bardziej tolerancyjni. Oczywicie jedynie wobec dorosych – wyjawia straniczka. Na lampk szampana stranicy miejscy pozwol sobie kilka godzin pó niej. A. Stanisawska twierdzi, e mona si przyzwyczai do pracy w Nowy Rok. – Pracujemy ze sob ju kilkanacie lat i lubimy swoje towarzystwo, wic praca nie jest dla nas uciliwa. Oczywicie, tak jak kady tej nocy, skadamy sobie yczenia noworoczne, z tym e, z racji obowizków, nieco pó niej ni zwykli miertelnicy – umiecha si Stanisawska. W tym dniu jest wielu chtnych do skorzystania z postoje taksówek, bo przecie niewielu „nadaje si” do jazdy samochodem. Cho wielkiego utargu taksówkarze nie maj. – Do pónocy jest saby ruch – oznajmia Bolesaw Borowczyk, taksówkarz z 7-letnim staem. – Pó niej co tam si dzieje, ale kokosów przez 4 godziny si nie zarobi. O szampanie nie ma mowy, nie pijemy na postoju. Przysowiow lampk pukn si ze swoj on, ale to sporo po pónocy – kontynuuje Borowczyk. – Tej nocy klientela jest specyficzna, bo prawie wszyscy s pijani. Na szczcie wikszo to ludzie uprzejmi i umiechnici. S te tacy, co im po kieliszku odbija, ale nie zdarza si to zbyt czsto – ko czy taksówkarz. Marcin Mikoajczyk

Roz-1493

Reklama

352'8&(17.27áÐ: 352'8 352'8&( 6.á$'23$á8 OFERUJE EKOGROSZEK ZEK WORKOWANY

Dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy to był wyjątkowo pracowity okres. Handlowali, czym tylko się da. I zarobili. Hitem wrzesińskiego WTZ-etu są kartki świąteczne. W tym roku wyprodukował ich ponad tysiąc. Różnych: pionowych i poziomych, dużych i małych. Słowem, na życzenie. – Staramy się je zmieniać, upiększać. Niedawno kupiliśmy maszynkę do embossingu i tworzyliśmy złocone – mówi kierowniczka placówki Magdalena Sobczak-Jankiewicz. Nowością są też torby ozdobne na alkohol. Jedna z firm dołączyła do nich swoje logo. WTZ w Rudzie Komorskiej sprzedał wszystko, co przygotował. Inna rzecz, że wystawiał się gdzie tylko można: w Pyzdrach, Kołaczkowie, Wrześni. Największym wzięciem cieszyły się choinki z szyszek, nieco mniejszym kubki i haftowane ręczniki. Urszula Remisz z WTZ w Czeszewie też ma powody do zadowolenia. Największą kasę placówka zarobiła na kartkach świątecznych. – Co roku wymyślamy coś nowego. Musimy, bo świat idzie do przodu – tłumaczy. Niewiele gorzej schodziły choinki ze sklejek i kalendarze ze zdjęciami na życzenie. W gorszej sytuacji są ŚDS-y. W odróżnieniu od WTZ-etów nie są traktowane jak zakłady produkcyjne. Dlatego, choć uczestniczą w kiermaszach, nie nastawiają się na zysk. Dorota Szykowna, kierowniczka ŚDS-u w Gozdowie: – Produkujemy ozdoby świąteczne. Wykonujemy je głównie z materiałów odpadowych, które otrzymujemy od różnych firm. Pamiętamy o nich, przesyłając im kartkę. Kamila Mnich, terapeutka w ŚDS-ie w Pietrzykowie: – Naszą nowością są ozdoby z filcu. Nikt w okolicy tego nie robi. Sprzedaliśmy wszystkie, które wystawiliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Pyzdrach (na zdjęciu). TOS

Strażacy spełnili marzenia dwójki dzieci z Miłosławia

Magda i Alan, wcielając się w rolę strażaków, spełnili swoje marzenia. Pomysł padł kilka lat temu. Chodziło o to, by zaprosić do wrzesińskiej komendy PSP dzieci. Nie pierwsze lepsze, ale takie borykające się z chorobami. Takie, które nigdy wcześniej nie miały możliwości udziału w podobnej akcji. Zaproszenie co roku trafia do innej gminy. 19 grudnia skorzystały z niego 10-letnia Magda i 7-letni Alan ze Szkoły Podstawowej w Miłosławiu. W budynku przy ul. Wrocławskiej spędziły cały dzień: uczestniczyły w zmianie służbowej, obeszły pomieszczenia, poznały wyposażenie samochodów, uczestniczyły w gaszeniu pożaru (na niby, oczywiście), a nawet wzniosły się w powietrze i udekorowały choinkę. – Chcieliśmy spełnić ich marzenia, sprawić, by choć na chwilę poczuli się jak prawdziwi strażacy – mówi rzecznik prasowy KP PSP Marek Mikołajczak. Dzieci wydawały się być zadowolone z przygotowanych atrakcji. Rodzice Alana także. – On przeżywał to wszystko, nie mógł spać – usłyszeliśmy od jego mamy. – Ale i tak chce zostać piłkarzem, tak twierdzi – dodał tata. Uczniowie opuszczali komendę pełni wrażeń. Dostali też mnóstwo upominków. TOS Reklama

JARET 24 MJ JARET PLUS 26 MJ PELLET 19 MJ BOJLERY C.W.U.

62-410 6 2-4 41 10 Zagórów, Z gó ó Anielewo A i 21 tel. 63 220 22 66, 607 719 715

www.fireeco.pl

Kos-117

Kiedyś Nowy Rok obchodzono spokojniej, dziś całe miasto zamienia się na chwilę w poligon. Ale nie wszyscy mogą się bawić.

Niepełnosprawni zarobili na wycieczki i nie tylko


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

8

www.wrzesnia.info.pl

Wspomnienia:

Zawód: prezenter Dlaczego DJ nie może być tylko średnio inteligentnym szympansem? Rozmawiamy o tym z Michałem Wesołowskim, współwłaścicielem Kina i Klubu Trójka. Waldemar Śliwczyński

„WW”: Czy w latach 80. kady móg by prezenterem dyskotekowym, czy te wymagane byy jakie uprawnienia? Jeli grao si na maych prywatnych imprezach zamknitych, to nie, w zasadzie kady móg to robi. Natomiast jeli chciao si pracowa jako prezenter w powanych instytucjach, takich jak dyskoteki, lokale gastronomiczne, kluby, domy kultury – a trzeba wiedzie, e prawie wszystkie miejsca tego typu byy pa stwowe – trzeba byo mie specjalne uprawnienia prezentera dyskotekowego, wydawane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Pojcie DJ-a wtedy brzmiao zbyt „zachodnio” i unikano tego sformuowania, przynajmniej w oficjalnym jzyku urzdowym. W jaki sposób zdobywao si te uprawnienia? Przy MKiS bya specjalna komisja weryfikacyjna, któr zwoywano raz na rok, raz na pó roku – w zalenoci od tego, ile uzbierao si osób chccych przystpi do egzaminu. Wbrew pozorom egzamin nie nalea do atwych. Skada si z egzaminu z wiedzy ogólnej, gdy chodzio o to, aby nie przyzna papierów ministerialnych kompletnym abnegatom, a take z wiedzy dotyczcej muzyki, a wic z historii muzyki – nie tylko rozrywkowej – oraz na temat aktualnych trendów. Potem by egzamin praktyczny, który polega na tym, e trzeba byo zagra seta zoonego z okoo 10 utworów, przygotowanego i zmiksowanego przez siebie, wraz z zapowiedziami przez mikrofon. Kiedy zacza si twoja przygoda z dyskotek

i gdzie grae? Waciwie zaraz po sko czeniu szkoy, w 1978. Wkrótce potem zaoyem we Wrzeni przy ulicy Szkolnej klub Mynek, gdzie do dugo graem. Wczeniej miecia si tam komenda Pa stwowej Stray Poarnej, a dzisiaj na jej miejscu stoi budynek PKO. Pracowaem ju wtedy w Tonsilu w biurze konstrukcyjnym, a pierwsze uprawnienia prezenterskie zdobyem chyba w 1980, bo pó niej, ju w stanie wojennym, graem w kawiarni Marago tu przy sopockim molo i waciwie w prawie wszystkich waniejszych lokalach Trójmiasta. Chocia U Maksyma w Gdyni nie (o tym lokalu piewao Lady Pank – przyp. W. .), bo to by lokal zwizany z lokalnym tzw. pówiatkiem. Trzeba pamita, e Marago i w ogóle Trójmiasto to byy miejsca, gdzie najwicej si dziao. W tym czasie w Poznaniu byy tylko dwie „profesjonalne” dyskoteki, zreszt w jednej z nich, a mianowicie w Browarze na niadeckich (Starego Browaru jeszcze nie byo! – przyp. W. .) przez par lat graem. W Gda sku, Gdyni i Sopocie byy dwa rodzaje lokali: komercyjne, tak je nazwijmy, np. w synnym Ermitau, gdzie na sali na dziesiciu klientów omiu to byy „panienki zarobkowe” –

 – Lata 80. w muzyce rozrywkowej były bardzo dobre. To wtedy rozpoczęło działalność bardzo wiele świetnych zespołów i solistów. Cieszę się, że mogłem jakoś propagować nową muzykę

w takich te zdarzao mi si gra – oraz nieco ambitniejsze, nazwijmy je „awangardowe”, do których byo mi bliej. Przez jaki czas byem te zatrudniony przez BART, czyli synn Batyck Agencj Artystyczn, która m.in. organizowaa festiwal sopocki. Na pocztku jej dyrektorem by Marian Zacharewicz (pierwszy m Ireny Jarockiej, autor przeboju „Kawiarenki” – przyp. W. .), a pó niej mój przyjaciel, te DJ, Andrzej Kowalik. To dziki niemu miaem kontrakty na Wybrzeu. Mieszkaem sobie w Hotelu Asystenckim na Polankach, gdzie niedaleko dzisiaj mieszka Lech Wasa. Czy dao si wyy z „didejstwa”? W zasadzie tak, zwaszcza wtedy, gdy graem codziennie, i to kady wieczór w innym klubie. Przede wszystkim jednak pracowaem w Tonsilu, w którym, gdy byo zapotrzebowanie na granie, braem 2-3-miesiczne urlopy bezpatne i jechaem do Trójmiasta. Z czego si wtedy grao? Tylko i wycznie z pyt winylowych, zarówno singli, takich jakich uywao si w szafach grajcych – one miay po jednym utworze z kadej strony – jak i z maksisingli i longplayów. Trzeba przyzna, e na imprezach pod-

Fot. WŚ

pierao si te tamami magnetofonowymi, bo dostp do pyt by wtedy w Polsce niezwykle trudny, a waciwie niemoliwy. Sam byem po pyty w Berlinie Zachodnim tylko raz, albo najwyej dwa razy, a tak to przewanie prosio si kogo, kto wyjeda na Zachód czy za ocean, eby co przywióz. Co to byy maksisingle? Przyszy do nas z USA. To byy pyty winylowe wielkoci longplayów, które miay po jednym utworze na stronie i odtwarzao si je przewanie z prdkoci 45 obrotów na minut, chocia trafiay si te na prdko 33. One miay gbszy rowek, dziki czemu byy odporniejsze na zarysowania, co miao due znaczenie dla pracy w klubie, gdzie czasem kto przypadkiem poruszy stoem prezentera czy te scena zadraa z jakiego powodu. Czyli granie z pyt na ywo podczas dyskoteki byo bardzo niebezpieczne dla tych pyt i taka, która ulega zarysowaniu, moga nie tylko trzeszcze , przeskakiwa , ale nawet stan w okrelonym miejscu i koniec. Taka pyta ju chyba do niczego si nie nadawaa? Tak, tylko do wyrzucenia. Ale jako ciekawostk mog poda, e mam do tej pory pyt-


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

DYSKOTEKI W LATACH 80.

dyskotekowy Na bramce stoję, nikogo się nie boję

 Zaświadczenie dawało uprawnienia na trzy lata. M. Wesołowski otrzymywał je trzykrotnie, a później został wykładowcą sztuki miksowania na ministerialnym Studium Prezenterów

k Jane Birkin ze synnym „Je t’aime, moi non plus”, jeszcze z lat 70., która jest w pewnym miejscu przeamana, a nadal mona z niej odtwarza muzyk. Sycha co prawda delikatne puknicia, ale nie przeszkadzaj a tak bardzo. Dzieje si tak dlatego, e zagraniczne wytwórnie pytowe wypuszczay pyty bardzo dobrej jakoci, czego niestety nie dao si powiedzie o polskim Tonpressie czy Polskich Nagraniach. Nie miay te takiej dynamiki i takiego brzmienia jak pyty zachodnie. W latach 80. modzie miaa bardzo utrudniony dostp do muzyki, dlatego dyskoteki, przynajmniej w twoim wykonaniu, miay te wymiar edukacyjny – byy miejscami, gdzie mona byo posucha czego nowego, czego si nie znao, bo polskie stacje radiowe tego nie gray. Tak, staraem si gra nie tylko powszechnie znane przeboje, ale take wykonawców mniej znanych. Na przykad ZZ Top to, powiem nieskromnie, e chyba jako pierwszy w Polsce graem na dyskotekach. Niektóre pyty zamawiaem, eby mie co, czego inni DJ-e nie mieli. Ilu w ogóle wtedy byo zawodowych prezenterów, czyli tych z papierami ministerialnymi? Mówio si, e ogóem wydano okoo 250280 „zawiadcze ”, na przykad w Poznaniu byo zaledwie dwunastu zawodowych prezenterów. We Wrzeni byem jedyny. Co to byy „sabaty prezenterów”? Zapraszaem najlepszych klubowych, czynnie grajcych DJ-ów. Oczywicie radio i telewizja „rzdziy”, ale by te taki „drugi obieg” DJ-ów, ludzi grajcych inn muzyk. Zapraszaem ich do Wrzeni, piciu, omiu, i gralimy na dyskotece. Nie byy to adne zawody, wycigi. Takie imprezy cieszyy si duym powodzeniem, poniewa mona byo usysze rón muzyk. Bo kady – czy by z Lublina, Krakowa, Warszawy czy Gda ska – mia swoje preferencje. Pamitajmy, e nie byo wtedy internetu, wic obieg muzyki by utrudniony. Pamitam, e brae te udzia w turniejach prezenterów. Pochwal si sukcesami. Moim najwikszym sukcesem byo zdobycie nagrody firmy Camparii na turnieju w warszawskim klubie Park. Wygraem te Ogólnopolski Turniej Prezenterów Dyskotekowych w Lubinie, gdzie potem wielokrotnie uczestniczyem w imprezach. Czy grae kiedykolwiek dyskotek w WOK-u? Pytam, bo wydawa by si mogo, e szefom pastwowych placówek kulturalnych powinno zalee na wspópracy z jedynym w okolicy zawodowym prezenterem.

Moją przygodę z dyskoteką zacząłem w 1978, po pierwszym roku studiów, kiedy na życie zarabiałem jako bramkarz w klubie Dno, późniejszej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Cała bramka to był filigranowy Kryspin Krystek, wzrost 1,69 m, dobre 50-55 kilo żywej wagi, i ja – 1,82 m i koło 90 kilogramów. Kryspin był moim mistrzem w bramkarstwie, ponieważ nikt tak jak on nie potrafił posługiwać się siłą przeciwnika do swoich celów. Kiedy na sali zaczynały się „dymy”, a trzeba wiedzieć, że na tę dyskotekę przychodziło sporo „penerów” z miasta, a konkretnie Starego Miasta i pobliskiego Chwaliszewa, Kryspin wchodził w samo oko cyklonu i dzięki swojej „nikczemnej” posturze („Chłopaki, nie róbcie mi tego, bo mnie wywalą z roboty, przecież widzicie, jak wyglądam. Jak koniecznie chcecie się bić, to idźcie na ulicę...”) łagodził wszelkie konflikty. Nigdy nie użyliśmy siły, nigdy nie wezwaliśmy milicji, nikt nie trafił do szpitala, a porządek był. Waldemar Śliwczyński

Fot. archiwum

Najważniejszy jest kontakt z publicznością. Chodzi o to, żeby DJ-e dążyli do „zawładnięcia” tańczącymi, a nie skupiali uwagę na perfekcji miksu, czego nikt nie zauważy

Nie, nigdy tam nie graem. Wtedy jeszcze sowo „dyskoteka” nie kojarzyo si dobrze, to byo jeszcze wtedy jakby co szemranego, nie byo odpowiedniego klimatu. No wanie, grupa Lombard, jeszcze z Wand

Kwietniewsk i Magorzat Ostrowsk w skadzie, piewaa „mie dyskotece”. O co im chodzio? Tak do ko ca, to tego nie wiadomo. Sami czerpali z dyskoteki, a poza tym wtedy jeszcze dyskoteka kojarzya si wielu ludziom z pidziesitk, ledzikiem i muzyk, któr pó niej nazwano disco polo, a take z italo disco, które te byo wówczas popularne. Jeste zwi zany z dyskotek od ponad trzydziestu lat, kiedy jako prezenter, aktualnie jako waciciel klubu Trójka, wic moesz porówna upodobania muzyczne „tamtej” modziey i dzisiejszej. Nie chciabym, eby to zabrzmiao jak narzekania starszego gocia, ale moim zdaniem jest coraz gorzej. Dzisiejszej modziey podoba si coraz gorsza muzyka, umasowienie gustów jest przeraajce. Moe muzycy s teraz gorsi? Prawda jest taka, e teraz dobrych muzyków mona policzy na palcach jednej rki, a dominuje odgrzewanie starych kotletów. To jest przerabianie dawnych przebojów, czsto nowe wersje brzmi o wiele gorzej, z prymitywnym bitem. Kiedy grae ostatnio? Dokadnie nie pamitam, ale mniej wicej na przeomie lat 80. i 90. Potem miaem przerw, bo zajem si czym innym. Powróciem do dyskoteki 15 lat temu, ale w innej roli, ju nie jako DJ, lecz waciciel klubu. Czy nie korci ci czasem, aby wróci za konsolet, stan przed tumem tacz cych maolatów? DJ ma na pewno przez par godzin jak posta wadzy.

To jest wanie fajne i wszystkim modym zapraszanym DJ-om mówi, e najwaniejszy jest kontakt z publicznoci, eby wanie dyli do „zawadnicia” ta czcymi, eby nie skupiali uwagi na perfekcyjnoci wykonanego miksu, co doceni co najwyej par osób albo i nikt, ale musz pamita, e najwaniejsza jest sala, ludzie. I nie chodzi o to, aby schlebia najniszym gustom, ale aby przemyci troch dobrej muzyki. A na to, e moe si to uda, podam przykad z Trójki. Otó, zaprosiem kiedy autentycznego londy skiego DJa, na pewno nie z pierwszej, lecz trzeciej ligi, i facet gra wcale nie tak atw, prost muz, ale potrafi nawiza tak niesamowity kontakt z publik, e ta bawia si wymienicie. Nikomu nie schlebia. W czym tkwi przyjemno , frajda bycia prezenterem dyskotekowym? Jeli lubi si jak muzyk i jeli uda si zarazi publiczno t muzyk, to jest wszystko w porzdku, to jest wanie fajne. W sumie to moe mieszne byy te cae weryfikacje, ten wymys komuny, ale moe to by si i dzi przydao, eby ludzie zajmujcy si muzyk reprezentowali jaki „poziom”, a nie tylko rednio rozwinitego szympansa. Przyjemno tkwi te w tym, gdy uda ci si wychowa sobie grup ludzi, która czeka na to, e zagrasz jaki fajny, trudniejszy numer, i nie s to „Majteczki w kropeczki”. Co jest najwaniejsze, kiedy chce si zosta prezenterem? Jakie predyspozycje naturalne powinien mie DJ? Przede wszystkim powinien „sysze” i „czu” muzyk. Gra muzyk powinien intuicyjnie i z serca. Dzisiejsza technika komputerowa spowodowaa, e mona by „lepym, guchym i bez wchu”, aby gra w dyskotece. Bo na przykad liczniki BPN-ów, które powstay, aby zsynchronizowa bity, zwolniy niejako DJ-ów z koniecznoci wsuchania si w muzyk. Wedug mnie nie o to chodzi, eby da si zastpi maszyn. Dobry DJ powinien te mie ogóln wiedz i kultur muzyczn. Bardzo pomaga te, choby amatorskie, granie na jakim instrumencie. Na zakoczenie zapytam, jak podsumowujesz tamte czasy? Z przyjemnoci je wspominam. Lata 80. to byy bardzo dobre czasy dla muzyki, lepsze ni 70. czy 90. Powstao wtedy wiele wietnych zespoów, nurtów, np. new romantic. Ciesz si, e w jakim sensie mogem w tym ruchu nowej muzyki uczestniczy.

www.wrzesnia.info.pl

9


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

10

www.wrzesnia.info.pl

Temat tygodnia:

Sokoli lot i cień dyktatora Bez strat w ludziach, a nawet bez jednego wystrzału wrześnianie wyzwolili swoje miasto. 28 grudnia 1918, w czasie porannego apelu, pruski garnizon dał się zaskoczyć Polakom. Leszek Nowacki

Niepoprawny romantyzm gna naszych przodków w kierunku kolejnych przegranych powsta . To wielkopolskie byo inne. Wykorzystao idealny moment: osabienie zaborcy dopiero co zako czon wojn, rewolucyjne nastroje w pruskim pa stwie, abdykacj cesarza i budowane z mozoem przez Polaków sokole kadry. Ten ostatni aspekt nie jest szczególnie wynoszony. We Wrzeni, ale te w wikszoci miast Wielkopolski to druhowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokó” stawali w pierwszych szeregach powsta czych. Zarzd organizacji bra w swoje rce przygotowania do powstania i dowodzenie w jego pierwszych dniach. Wszystkie najwaniejsze persony wyzwalajce Wrzeni wchodzili w skad cisego sokolego zarzdu. Z myl o Niepodlegej Aby zrozumie wydarzenia ko ca grudnia 1918 w naszym powiecie, naleaoby jeszcze cofn si w czasie – o blisko wier wieku. W 1894 w Miosawiu, a rok pó niej we Wrzeni powoano do ycia dwa sokole gniazda. To wanie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokó” szkolio kadry do przyszego powstania. Jak pokazay wydarzenia, czynio to skutecznie. Szkolio bardzo rozsdnie, bez wielkiego zgieku, kamuflujc swoje przesanie. Nie unikno jednak represji zaborców. Pierwszych trzech prezesów wrzesi skiego Sokoa, a take drugi w kolejnoci prezes miosawskiego gniazda stawali przed pruskim sdem. Sokó prowadzi zajcia z musztry, dba o sprawno fizyczn swoich czonków, a jego uniformy przypominay mundury wojskowe. Co prawda we wrzesi skim gnie dzie trway tarcia, dochodzio do wewntrznych konfrontacji, wytykano sobie zaszoci, jednak wydarzenia ko ca 1918 przyczyniy si do zwarcia szeregów. Od wybuchu I wojny wiatowej ycie w Sokole zamaro. Wikszo czonków zostaa zmobilizowana do pruskiej armii. Gdy wojna dobiegaa ko ca, sokolnicy zaczli powraca do miasta, nierzadko dezerterujc z wojska. Towarzystwo reanimowano 28 pa dziernika 1918. O zezwolenie na zebranie do wadz pruskich wystpi Andrzej Prdzy ski, wrzesi ski ksigarz i wydawca. On te zagai zebranie, ale zadowoli si jedynie funkcj sekretarza Sokoa. Prezesem wybrano Stanisawa Zioeckiego, pó niejszego dyrektora Banku Poyczkowego. 9 grudnia nastpia jednak zmiana

na najwaniejszym stanowisku. Fotel prezesa przej energiczny i niezwykle ambitny Stanisaw Smodlibowski, równie bankowiec, a take wieloletni przewodniczcy miejskiej rady. Dzie wczeniej w Czeszewie doszo do wydarzenia bez preceden- Grupa powstańców wielkopolskich przy pomniku sokołowskim w 1959 su. Miejscowy proboszcz Franciszek Nowak proklamowa z ambony „niepodlege pa stewko” Republik Czeszewsko-Orzechowsk. Chocia ogosi wród czeszewian powszechn mobilizacj, to i tak nie wzbudzi jakiegokolwiek zainteresowania zaborców, nie mówic ju o ewentualnej interwencji rozkadajcego si pa stwa pruskiego. Ju za chwil ksidz Nowak jeszcze raz mia by na ustach wrzenian, ale te swoich przeoonych. Przygotowania do przejcia wadzy od zaborców czynio wiele cia o charakterze politycznym, które ewoluoway, zmieniay nazwy, skady osobowe i znaczenie. Ostatecznie sygna do rozpoczcia dziaa w naszym miecie dali 27 grudnia 1918 przebywajcy w Poznaniu so- Pogrzeb powstańców Józefa Nowakowskigo ze Słomowa i prawdopodobnie Fot. archiwum muzeum regionalnego koli Andrzej Prdzy ski i Piotr Ja- Brzóstowiczów z Sokołowa (luty 1919) roci ski, czonkowie Komitetu Wykonawczego wrzesi skiej Rady Robotniczo-onierskiej. Jedyne takie powstanie Dziaania powsta cze na terenie Wrzeni rozpoczy si rankiem dnia nastpnego i trway... kilkadziesit minut. Wykorzystano moment, gdy stacjonujcy w koszarach onierze 46. puku piechoty byli zgromadzeni na porannym apelu, a bro poukadali w oddalonych nieco kozach. Wrzesi ska kompania Suby Stray i Bezpiecze stwa otoczya onierzy, a dowodzcy nimi major Anschütz odda szabl na znak kapitulacji Wadysawowi Wiewiórowskiemu i Stefanowi Dzieciuchowiczowi. Inna sprawa, e wrzesi ski garnizon skada si z batalionu zapasowego, z onierzy niezaprawionych w walce, w dodatku rónej narodowoci i rozpronych sytuacj w kraju. Na drugi dzie na czele swoich powsta ców przyby do miasta ksidz Nowak. Zaskoczony sukcesami wrzenian, nie mia zamiaru ograniczy si jedynie do roli obserwatora. Nakaza zamalowywanie niemieckich napisów i zwoa wiec w Ogrodzie Róanym. Tam, zaledwie sto metrów od koszarowej bramy, okrzykn si... dyktatorem powstania! Delikatnie mówic, nie doczeka si poklasku. Kontrowersyjny

55 123 mieszkaców powiatu stracio ycie w czasie powstania

duchowny, strofowany przez swojego miosawskiego dziekana, musia mocno spuci z tonu. Nikt z wrzenian nie mia najmniejszego zamiaru oddawa choby czci dopiero co zdobytej wadzy. Ten epizod szybko zosta zapomniany. aden z artykuów wspomnieniowych ukazujcych si ju kilka lat pó niej na amach „Ordownika Wrzesi skiego” nie wspomina o dyktatorze w sutannie.

lata niewoli zakoczyy si dla Wrzeni 28 grudnia 1918

hitlerowców wier wieku pó niej. Pierwszym polegym by Wincenty Dondajewski, który zosta miertelnie ranny pod Zdziechow. Wrzenianie walczyli na froncie pónocnym. Najwiksze straty ponieli 8 stycznia 1919 w potyczce pod Szubinem. Bdy w dowodzeniu, a w szczególnoci w koordynowaniu poszczególnych oddziaów, spowodoway mier wielu mieszka ców naszego powiatu. W wyniku ran zmar w niewoli Wadysaw Wiewiórowski.

ycie odda Ojczynie Klska w walce o Szubin tylko We Wrzeni powsta cy nie byli na moment zachwiaa powsta czyzmuszeni odda ycie, ale nie ozna- mi oddziaami. Polacy ponownie cza to, e mieszka cy powiatu nie przejli inicjatyw. Rozejm w Treginli na innych frontach powstania wirze (16 lutego) nie zako czy jedwielkopolskiego. Na ogóln liczb nak walk. Dopiero traktat wersalski okoo 1600 powsta ców (kompanie: (28 czerwca) przyniós Wielkopolsce wrzesi ska, miosawska, nekielska, pokój. Zaledwie rok pó niej trzeba strzakowska, borzykowska) ycie byo wysya sokoów, w szeregach stracio 55. Kilkudziesiciu kolej- Legii Ochotniczej Wrzesi skiej, nych zostao zamordowanych przez na front wojny z bolszewizmem.

Fot. archiwum muzeum regionalnego

„Nie należy dłużej czekać” – tymi słowami, przekazanymi telegraficznie do Wrześni, Andrzej Prądzyński i Piotr Jarociński dali sygnał do rozpoczęcia wyswobadzania miasta. Był 27 grudnia 1918

Niespokojna dusza księdza Franciszka Nowaka Urodzony w 1880 Franciszek Józef Nowak już na początku XX wieku należał do tajnego Towarzystwa Tomasza Zana. W 1908 otrzymał święcenia kapłańskie, a osiem lat później został proboszczem w Czeszewie. Siedem miesięcy po wydarzeniach grudnia 1918 złożył rezygnację z probostwa. W czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz III powstania śląskiego był kapelanem wojskowym. Po zdemobilizowaniu w randze majora został proboszczem w Kopanicy. Występował z pretensjami do hierarchii kościelnej za rzekome szykany. W 1926 poparł zamach majowy i zaangażował się w życie polityczne. Próbował kandydować do sejmu, jednak władze kościelne zagroziły mu skierowaniem na badania psychiatryczne. Był ściśle związany z Bezpartyjnym Blokiem Współpracy z Rządem. Zwierzchnicy powierzyli mu parafię w Brennie (gmina Wijewo), pod samą granicą polsko-niemiecką. Do dzisiaj mieszkańcy tej miejscowości uważają swoje probostwo jako miejsce zsyłki dla niepokornych księży. Po wybuchu wojny został w sierpniu 1940 aresztowany przez hitlerowców i osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Zmarł 30 stycznia 1942. Jako przyczynę zgonu Niemcy podali zapalenie płuc.


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11 Reaktywacja towarzystwa POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich chce ożywić Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które kilka lat temu zajmowało się obchodami rocznicowymi. Teraz tak naprawdę nie ma komu organizować tego święta. Dokadnie pi lat temu z funkcji prezesa oddziau TPPW we Wrzeni zrezygnowa Eugeniusz Paterka. Od tej pory towarzystwo faktycznie przestao funkcjonowa, cho na papierze nadal istnieje, a Paterka nadal jest jego prezesem. Formalnie nigdy nie zrezygnowa z tej funkcji. – Nie udao si zrobi walnego zebrania, dlatego towarzystwo funkcjonuje jakby w zawieszeniu. Ale jestem po rozmowie z pani Beat Sieradzk , która powiedziaa mi, e jest grupa, która chce oywi to towarzystwo, dlatego zadeklarowaem swoj pomoc w tej sprawie. A po drugie, dwie osoby z poprzedniego zarzdu s nadal zainteresowan dziaalnoci, wic myl, e t reaktywacj uda si przeprowadzi bez wikszych zabiegów formalnych. Jestem gotowy pomóc, ale nie jestem ju zainteresowany kierowaniem– mówi E. Paterka. Problem jest powany, ponie- Ubiegłoroczna inscenizacja: zdobycie wrzesińskich koszar przez powstańców. wa od piciu lat tak naprawd nie Tak naprawdę nasi lokalni bohaterzy nie musieli we Wrześni walczyć z Prusakami

ma kto zajmowa si organizacj obchodów rocznicowych. Raz czyni to ZSZ nr 2, kiedy indziej wcza si gmina, która zleca to zadanie Muzeum Regionalnemu we Wrzeni. Od trzech lat w imprezie aktywnie uczestniczy te Wiara Lecha. W ubiegym roku udzia w niej wzia grupa rekonstrukcyjna 68 Puku Piechoty i Grupa Teatralna Koo. Rocznica miaa wtedy wspania opraw, poniewa zrekonstruowano atak na wrzesi skie koszary (SSP nr 1). W tym roku, mimo „okrglejszej” 95. rocznicy obchody bd skromniejsze. – Tak to jest: gdy nie ma ju chtnych na organizacj rocznicy, robimy to my – wyjania obrazowo sytuacj dyrektor muzeum regionalnego Sebastian Mazurkiewicz. – Towarzystwo jest reaktywowane przez nauczycieli naszej szkoy, ale nie oznacza to, e chcemy przej w caoci obchody. Czujemy si jednak odpowiedzialni za te obchody, poniewa patronami naszej szkoy s wanie powsta cy wielkopolscy. Po wtóre, w statucie szkoy mamy zapis o wychowaniu patriotycznym modziey – mówi Maciej Mielcarek, dyrektor ZSZ nr 2 we Wrzeni. Szkoa na co dzie pamita o powsta cach. W tym roku zorganizowaa w Miosawiu obchody 130. rocznic urodzin Wadysawa Wiewiórowskiego, dowódcy wrzesi -

skich powsta ców. To by rajd gwia dzisty skierowany dla uczniów szkó z terenu powiatu wrzesi skiego. W sumie ZSZ nr 2 zorganizowa ju siedem rajdów szlakiem powsta ców wielkopolskich oraz cztery edycje konkursów historycznych dla gimnazjalistów. Dyrekcja chce wskrzesi równie szkolne koo pamici powsta ców. – Co roku jest pewne niedopowiedzenie, kto, co i kiedy ma organizowa. Na przykad cztery lata temu byo tak, e w 70 proc. mielimy ju przygotowane obchody, otworzyem wasz gazet i okazao si, e kto inny to robi. A wic po co ta podwójna robota? Nie upieramy si przy tym, e mamy to robi tylko my i wycznie my, ale chcemy, eby jasno byo powiedziane, kto za co jest odpowiedzialny – mówi wicedyrektor Romuald Fr ckowiak, równie zaangaowany w reaktywacj TPPW. Towarzystwo Pamici Powsta ców Wielkopolskich ma swoj central w Poznaniu, a to wrzesi skie jest jego fili. – W Poznaniu bya ju Beata Sieradzka i otrzymaa zgod na reaktywacj towarzystwa we Wrzeni – mówi R. Frckowiak. Pierwsze spotkanie nowego towarzystwa ma odby si w styczniu. Wszystkie osoby zainteresowane udziaem w nowym TPPW s proszone o kontakt z ZSZ nr 2. FIB

Śmieszne i bohaterskie występki powstańców Najwiksz si uderzeniow wrzesi skich powsta ców wielkopolskich stanowiy oddziay z terenu Miosawia, Borzykowa i Nekli. Oprócz mstwa niektóre pododdziay wykazay si wprost szwejkowsk fantazj. Po 11 listopada 1918 r., za zgod wadz pruskich, w Borzykowie i Koaczkowie zaczto tworzy formacje paramilitarne Stra i Bezpiecze stwo, które miay skada si zarówno z Polaków, jak i Niemców. Organizatorem by borzykowianin Ignacy Wietrzy ski, sierant armii pruskiej, uczestnik I wojny wiatowej. To na zrbach stray powstaa kompania borzykowska skadajca si z okoo 50 onierzy. 28 grudnia po poudniu oddzia pojecha kolejk powiatow (wskotoro- Powstańcy nekielscy podczas przerwy w walce o wieś Brzózki koło Szubina w) do Wrzeni, która dopiero co zostaa oswobodzona przez powsta ców. „Przesza ze piewem na ustach przez miasto do koszar” –pisa Antoni Ciszak w swojej monografii o powstaniu wielkopolskim we Wrzeni. Ju nastpnego dnia kompania Wietrzy skiego w skadzie batalionu wrzesi skiego pomoga powsta com z Witkowa przekona pruski garnizon do kapitulacji. Dzie pó niej kompania borzykowska pojechaa wspomóc powstanie w Gnie nie. Tam Niemcy przyjli warunki kapitulacji, ale jak si okazao, dla zyskania czasu. 31 grudnia Gniezno znowu wezwao posiki z Wrzeni. Tym razem doszo do niewielkiej potyczki we wsi Zdziechowa pod Gnieznem. Do zwycistwa walnie przyczynili si borzykowianie. Jeden z plutonów wykona nawet miay manewr okrajcy, którego celem by miejscowy dwór. Franciszek Jankowiak z Kołaczkowa Z prawej Telesfor Waszak z Kołaczkowa. Z armii pruskiej poszedł Prawdziwy chrzest bojowy kom- w czasie powstania służył w batalionie Fot. archiwum GOK prosto do oddziału A. Nowaka Fot. GOK pania przesza 8 stycznia, w pierw- średzkim

szej bitwie pod Szubinem. Borzykowianie szli w szpicy natarcia, wsparci dwoma cekaemami kaprala Mielcarka. „Z marszu miaa wzi stacj Szubin, wedrze si do miasta, usadowi si na wylocie ku Bydgoszczy” (A. Ciszak). Natarcie wrzesi skiego batalionu byo mocno spó nione i zako czyo si klsk. Ignacy Wietrzy ski zosta ranny i dosta si do niemieckiej niewoli. W bitwie ranny zosta dowódca wrzesi skiego batalionu Wadysaw Wiewiórowski. Zmar 13 stycznia w wyniku odniesionych ran. Miosaw odgrywa strategiczn rol ju podczas przygotowa do powstania. To tutaj, a dokadnie w leniczówce w Bagatelce, znajdowa si magazyn broni, przechwyconej podstpem przez nadleniczego miosawskiego Wadysawa Wiewiórowskiego z 24 na 25 grudnia we Wrzeni. Midzy listopadem a grudniem 1918 na bazie Stray Ludowej powsta tutaj oddzia powsta czy, którego twórc by Wiewiórowski. Potem przej go podporucznik Alojzy Nowak, który by jednym z onierzy pruskiego 46 puku piechoty stacjonujcego we wrzesi skich koszarach. W dniu wybuchu powstania przeszed na stron polsk. Kompania miosawska przybya do Wrzeni 28 grudnia. Braa udzia w oswobodzeniu Witkowa i starciu pod Zdziechow, gdzie powstrzymaa niemiecki desant kolejowy. Pó niej znalaza si w zgrupowaniu kapitana Pawa Cymsa, które wyzwolio Inowrocaw. Wojska miosawskie wziy te udzia w bitwie pod Szubinem. Sporód dzisiejszych gmin powiatu wrzesi skiego to Nekla najwczeniej odzyskaa niepodlego. Wtedy gmina ta bya czci powiatu redzkiego, a 21 listopada 1918 for-

malnie ogoszono przejcie wadzy przez Polaków w powiecie i powstaa Rzeczpospolita redzka. Oddzia powsta czy pod dowództwem Zdzisawa Beutlera zawiza si w Nekli dzie po wybuchu walk w Poznaniu. 29 grudnia kompania nekielska udaa si przez Chapowo do rody Wielkopolskiej. Neklanie zniszczyli pomnik Bismarcka. Zarzucili na niego a cuch, przewrócili i zawlekli na rynek. Na redzkim rynku zoyli uroczyst przysig, po czym powrócili do miasteczka. 9 stycznia kompania pocigiem udaa si do Wrzeni, gdzie doczya do kompanii wrzesi skiej. Neklanie uzbrojeni byli w karabiny, dubeltówki, jeden lekki karabin maszynowy oraz 7320 nabojów karabinowych i 1000 pocisków do karabinów maszynowych. Kompania pod dowództwem Beutlera braa udzia w walkach o Szubin. Zanim powsta cy wczyli si do walk w styczniowe zimne przedpoudnie, musieli si rozgrza. W tym celu raczyli si spirytusem z gorzelni w Pi sku. Najbardziej znanym przykadem mstwa naszych wojaków by jednak udzia w walkach o Rynarzewo. Dodajmy, e toczyy si one dwa dni po podpisaniu ukadu w Trewirze, który to formalnie ko czy powstanie. Neklanie pod Rynarzewem zdobyli m.in. pocig pancerny. Trzy lata po zako czeniu walk, w 1922, organizacje i stowarzyszenia ufundoway polegym powsta com pomnik na miejscowym cmentarzu parafialnym. Odnowiono go 5 lat temu z inicjatywy ówczesnego dyrektora Nekielskiego Orodka Kultury Pawa Tokowicza, wnuka dwóch powsta ców. FIB/TOM


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

12

www.wrzesnia.info.pl

Podsumowanie roku, czyli

A był to naprawdę Jest to subiektywny przegląd tego co się zdarzyło. Oczywiście z humorem, sarkazmem i szczyptą złośliwości Tomasz Małecki

Stycze Waldemar Grzekowiak zrezygnowa ze stanowiska wiceburmistrza, bo nie chcia przeszkadza w dalszym poszukiwaniu oszczdnoci w owiacie. Pewnie teraz zrywa boki – w rok po jego dymisji owiata we Wrzeni kosztuje o 2,5 mln wicej. To si nowy zastpca naoszczdza. • Przyszy byy radny Stanisaw Dominiczak chcia utajnienia obrad rady miejskiej. Powoywa si na przepisy, które ju od lat nie obowizyway. • Dyrektor Powiatowego Urzdu Pracy we Wrzeni Eugeniusz Winiewski uwaa, e rola jego urzdu jest znaczca. To znaczy, e zmniejsza si bezrobocie. Cholera – to niejaki Tomasz Kauny 12 lat temu obiecywa nowe miejsca pracy, a Winiewski go wyrcza. • Przewodniczcy komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Miosawiu Zbigniew Mazurkiewicz sfaszowa uchwa. Przewodniczcy rady Jarosaw Sobczak bagatelizuje spraw: „To byo przed spotkaniem opatkowym, wybaczylimy sobie”. Proponuj zatem wsi po pijaku za kóko, koniecznie przed opatkiem. Moe policja nam wybaczy. • Starosta Dionizy Janiewicz na balu przebra si za Ernesto Che Guevar. Przypomnijmy, e Che znany by jako rze nik wizienia La Cabana, gdzie osobicie nadzorowa egzekucj 175 osób. Co na to Janiewicz? Uzna na podstawie „solidniejszych opracowa ”, e Ernesto by „zoony i przeywa osobisty dramat”, a poza tym by „postaci tragiczn i interesujc”. To tak jak starosta: tragiczny i interesujcy jednoczenie. • Burmistrz Kauny rozda Zote Wrzosy. Zapiewao Mazowsze, konferansjerk prowadzia Agnieszka Szulim, w sumie za 40 tys. z. Dodatkowo 400 goci, w tym piszcy te sowa, „zearo” 25 tys. z. • Prokuratura oskarya szefa koaczkowskiej OSP Michaa S. o faszowanie faktur. „To tamszenie ludzi, którzy pracuj spoecznie” – uzna prezes powiatowej OSP Andrzej Janka. • W gozdowskim kociele tradycyjne grzejniki zamieniono na energooszczdne poduszki grzewcze. Có, skoczek narciarski Jan Ziobro ma luz w dupie, a gozdowianie maj ciepo. • Artur Mokracki zosta nowym zastpc burmistrza Wrzeni. „Ta propozycja bya dla mnie zaskoczeniem” – wyzna na amach „WW”. Dla nas te, Arturze! Doda, e boi si tej roboty. My te, Arturze... • Na pocztku stycznia burmistrz wrczy nagrod Zotego Wrzosa Pradeepowi Tyle z Ufleksu. Dwa tygodnie pó niej ujawnilimy, e firma, któr tak szczyci si Kauny, to istny obóz pracy. Pracy przy mi-

nus 17°C po 12 godzin, bez zapaty za nadgodziny i z lojalk za 30 tys. z. Dzikujemy Ci, burmistrzu, w imieniu Pradeepa i niewol... przepraszam, pracowników. • Burmistrz Nekli Karol Balicki zapowiedzia, e w 2013 w Gieratowie powstan dwie due firmy, w tym hurtownia piwa. No, to musz si spieszy – do ko ca roku zostay raptem 4 dni.

 Doktor Kamil K. nie przyznał się do wzięcia łapówki. Uznał, że cała sprawa to zemsta byłego kolegi z oddziału

Fot. TOM

Luty Naczelny „WW” Waldemar liwczyski powiedzia, e nie spocznie, dopóki nie bdzie uniewinnienia w procesie w sprawie opublikowania informacji uzyskanych za zgod sadu. I tak liwa ju nie spoczywa kolejny rok. To musi by mczce. • Urzdnicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie nie kontroluj, w jaki sposób wydawane s pienidze z dofinansowania przyznanego przez PFRON. Fajnie by urzdnikiem: wydawa nieswoje pienidze i za nic nie bra odpowiedzialnoci. A to Polska wanie. • Prezes wrzesi skiego Przedsibiorstwa Usug Komunalnych Ryszard Pietrowicz stwierdzi, e ustawa mieciowa to dla spóki cios miertelny. Po jej wejciu w ycie PUK wywozi mieci z trzech gmin, a prezes zarabia kilkanacie tysicy. Za tyle to ja te mog lee w trumnie. • Na Prowincjonaliach Rafa Górecki, spiritus movens festiwalu, dosta nagrod Rafcia Wodnika. Organizator tradycyjnie, obraony od lat, odmówi wywiadu „WW”. Niemniej jednak gratulujemy kolejny raz i czekamy na kolejny maraton filmowy. • Radny i czonek zarzdu powiatu Przemysaw Kuczora zoy mandat. Kuczora, bdc radnym, prowadzi dziaalno gospodarcz na majtku powiatu. Wykryy to „WW”. Ponadto zama prawo, bo nie wolno by czonkiem zarzdu i jednoczenie prowadzi dziaalnoci – to wykryo CBA. Ale zrezygnowa z powodów osobistych... • Wiceprezes szpitala Adam Jasinski zapowiedzia, e budowa szpitala zako czy si na przeomie kwietnia i maja. Czy ju wtedy wiedzia, e si myli, i zwyczajnie ga jak pies? • Do kanalizacji sanitarnej w Orzechowie nie podczono dwóch budynków komunalnych. „Kto czego nie dopilnowa” – uzna zastpca burmistrza Baej Pera. A pana kto pilnuje? • Hodowca norek Rajmund G siorek posiada 3 tys. ha, a chce mie w sumie 10 tys. ha. I, jak mówi: „Nadal jestem zwykym rolnikiem”. Có, niezwyka ta zwyko Gsiorka. • W gminie Koaczkowo trwa dyskusja na temat reformy owiaty. Kady ma swoje argumenty. Tym razem oka-

 Artur Mokracki został nowym

zastępcą burmistrza Wrześni... Fot. TOM

zao si, e w dwóch klasach w Grabowie mierdzi. • Wielbd, zajc i niby-o znalazy si na nowym projekcie koszulki promujcej Wrzeni. „Nigdy nie zajmowalimy si analiz typu: co autor mia na myli” – poinformowa nas Szymon Krajniak, szef promocji ratusza. Ale my si zastanowilimy. Otó autor mia na myli, jak wydoi kas z ratusza. • Przewodniczcy rady miejskiej w Miosawiu Jarek Sobczak nazwa radnego Romualda Barszcza nieudacznikiem yciowym. „Doceniam go za zdolnoci krasomówcze” – stwierdzi potem Sobczak. To kto tu jest krasomówc, panie przewodniczcy? Marzec Dwie osoby zginy w poarze, do którego doszo w Grabowie Królewskim. • Zada 24 ciosy. Koledzy mu pogratulowali, sd ju nie. 34-letni Konrad H. z Kaczanowa poszed na cztery lata do kicia. W sumie jeden rok za sze ciosów, czyli jeden cios to dwa miesice. • To bya „supertransakcja”, burmistrz Wrzeni kupi za grosze (1,6 mln z), 35 ha ziemi w Bierzglinku, tzw. kore. cilej rzecz biorc, to podkupi j koaczkowskiej rodzinie Waszaków. Zadziorni chopi nie odpucili i oddali spraw do sdu. Czy bdzie „superklapa”? • „Szpital jest uko czony w 80 proc.” – zapewniaj wadze spóki. To samo mówili kilka miesicy wczeniej. Za 10 miesicy bd

 ...i na początek zachował się jak komunistyczny kacyk, zakazując gimnazjalistom oglądania filmu. Mokracki sam filmu też nie widział mówili to samo. A kilkanacie tysicy co miesic bdzie leciao do kieszeni tzw. prezesów. • „Czy uczciwe jest promowanie wasnej osoby i pogldów za publiczne pienidze?” – pyta na sesji radny PSL-u Bogdan Kruk. „Bd usatysfakcjonowany, jak pan zamknie gazet” – wypali do starosty Janiewicza, majc na myli „Przegld Powiatowy”. Pan Bogdan jest oczywicie ulubionym radnym „WW”. • Urzdnicy z Pyzdr rozdali nakazy podatkowe i polecili wpaci pienidze na konto gminy Grodziec. A co tam, bogatym wolno rozdawa innym nieswoje pienidze. • Pracownice PUK-u wystawiay firmom lewe faktury za wywóz mieci, w sumie na ponad 600 tys. z. „Nigdy nie wziem ani zotówki” – zapewnia tymczasem prezes spóki Ryszard Pietrowicz. • „Spieprzy pan spraw” – tak mieszkaniec Orzechowa podsumowa dziaania wiceburmistrza Miosawia w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej we wsi. • Wiceburmistrz Mokracki wzi si do dziaania. Na pocztek wprowadzi cenzur prewencyjn i zdj z afisza film „Jak to jest”, którzy mieli zobaczy gimnazjalici. Filmu nie widzia, a zrobi to na podstawie recenzji i zwiastunów filmowych. „Film nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku gimnazjalnym”. Konserwatyzm wicka zaskakuje, a wszyscy, którzy znaj Artura prywatnie, maj ubaw po pachy. • Alkohol mona kupi w 300 sklepach, pubach i restaura-

Fot. FIB

cjach na terenie powiatu wrzesi skiego. „Pijemy coraz wicej” – orzek na amach „WW” ukasz Róaski, najwikszy redakcyjny abstynent. • Kamil K., byy ordynator oddziau ortopedii wrzesi skiego szpitala, zosta oskarony o przyjcie apówki. W sumie mia wzi 2500 z i 20 butelek alkoholu. Oczywicie nie przyzna si do winy. My te nie wierzymy w jego win. W ko cu dla kogo, kto zarabia 20 tys. miesicznie, 2,5 tysia i 20 flaszek to mieszna apówka. Kwiecie Sawomir P., syn swojego ojca i bratanek radnego powiatowego, stan przed sdem. Geodeta zosta oskarony o podrobienie 731 podziaów geodezyjnych. • Uczniowie ZSTiO przy ul. Kaliskiej staj si coraz bardziej bezczelni. Nie do, e na lekcje przyjedaj samochodami, to jeszcze parkuj je na parkingu. Nie podoba si to wacicielom ssiednich sklepów. Ci zadali wprowadzenia patnej strefy parkowania, tak by uderzy po kieszeni. • Tomasz Raczek wyzna, e nie jest filmoerc. Jest filmow krow, bo przeywa i przeuwa filmy. • Zboczeniec zaatakowa w parku Hrabiny. Ze spodniami i majtkami przy kostkach wyskoczy z krzaków i pokaza przyrodzenie matce spacerujcej z trójk dzieci. To nie by pierwszy atak ekshibicjonisty w miecie. W marcu jeden z nich poka-


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

NA SZAGĘ PRZEZ 2013

przewspaniały rok Prymas Józef Kowalczyk w Pyzdrach „Odchodzę, niech inni czyszczą oświatę” – oznajmił w styczniu Waldemar był ciepły i serdeczny

 Tak płonęła komora bezechowa w Tonsilu. Wybudowano ją w 1973 roku kosztem 30 milionów ówczesnych złotych

za genitalia ekspedientce w sklepie, po czym spokojnie wyszed. Zbocze ców nie zapano, bo wszystkim znany „nasz” je dzi na wystpy gocinne. • ebractwo w Polsce jest zakazane. No, chyba e o pienidze ebrze – znaczy si, prosi – komendant powiatowy policji Jarosaw Gruszczyski. Szef mundurowych prosi rady gmin o pienidze na centrum edukacji, które podniesie poziom wiadomoci prawnej modziey. A modzie marzy o tym centrum, panie komendancie. Z pewnoci. • Ujawnilimy wysoko trzynastych pensji samorzdowych notabli. Z kwot 12 790 z wygra starosta Dionizy Janiewicz. Gratulujemy. • Prymas Polski abp Józef Kowalczyk odwiedzi Pyzdry. Biy od niego „serdeczno i ciepo”, i prymas si nie wywysza. Tylko Tomek Szternel z „WW” wtpi w to, czy parafia jest w peni „oddana, zgodna i przedsibiorcza”. Ano nie jest, bo kolega to czarna owca tej parafii. • Pracownicy firmy telemarketingowej rozpoczli strajk. Walcz o zalege pensje oraz umowy niemieciowe. Warunki pracy fatalne, zarobek jeszcze gorszy – 3,75 z za godzin. Pono wicej mona zarobi, stojc z puszk na odpucie w Biechowie.

Fot. Łukasz Różański

gna bezrobotnego ma. W sumie wyudzia 30 tys. z. Kobieta nieumiejtnie wyolbrzymiaa objawy choroby psychicznej. • Kariera Stanisawa Haasa nagle przyspieszya. Czowiek, który ledwo co zosta radnym, w kilka tygodni awansowa na wiceprzewodniczcego rady, bo – jak go okreli starosta – to czowiek spolegliwy (wedug definicji Tadeusza Kotarbi skiego). Zapachniao intelektualizmem. • „Niech si wici 1 maja”. Wrzesi ski SLD na pótora roku przed wyborami reaktywowa piknik w amfiteatrze. Nie wszystkim przypado to do gustu. Na amfiku pojawia si grupa modych ludzi z transparentem „Precz z komun”, a po parku nioso si: „Raz sierpem, raz motem czerwon hoot”. adnie... • Wiceprezes szpitala A. Jasinski zapewni radnych, e szpital nalicza kary za niezrealizowanie budowy w terminie. Zaprzeczy temu wiceprezes Zbyszko Przybylski. • Odby si Wrzesi ski Weekend Muzyczny. Parostatkiem przypyn Krzysztof Krawczyk, który pono nie chcia si zobaczy ze swoim wnukiem mieszkajcym we Wrzeni. • Nekielscy syreniarze wrócili z eskapady ladami Rumcajsa i Krecika. Przejechali 1800 km, odwiedzili Prag i Bratysaw. W stoliMaj cy Czech przeyli zamach bombowy na teatr narodowy. Poza tym nuda, Krawcowa z Wrzeni, zamiast jak w polskim w filmie. • Tymczaudziela poyczek klientom, udzie- sem urzd marszakowski zabra laa samej sobie. W proceder wci- 1,13 mln z z budowy szpitala, w ra-

Fot. TOS

Grześkowiak i podał się do dymisji. Teraz jest prezesem GS w Dominowie

Fot. TOM

 Wojciech Cejrowski, niedoszły

 Starosta Dionizy Jaśniewicz na budowie szpitala. Budowie opóźnionej o prawie dwa lata Fot. Tomasz Małecki

mach kary za baagan w papierach. Nic to jednak. „Mona to odwróci i powiedzie, ze milion z hakiem ugralimy” – skomentowa sytuacj radny Jerzy Mazurkiewicz, odnoszc si do informacji, e pocztkowo kara miaa by dwa razy wysza. Panie Jerzy, jaja to musz by, ale umyte. • Kazimierz S. z Podstolic zosta skazany za kierowanie gró b karalnych pod adresem proboszcza w Opatówku. Na procesie niby przeprosi duchownego, ale zaraz potem wcieka si: „Kolda powinna by w domu, a nie na salce katechetycznej. Ksidz powinien przyj do domu. A on jeszcze tam winem czstowa” – grzmia. No có, skoro parafianie nie chcieli czstowa proboszcza, to on ich zaprosi na wino. W ko cu to biblijny alkohol. • Wojciech Cejrowski w wywiadzie udzielonym „WW” stwierdzi, e chcia zosta papieem, ale uprzedzi go Jan Pawe II. I chociaby z tego powodu papie powinien zosta natychmiast witym. Santo subito! • Spon symbol Tonsilu i Wrzeni, komora bezechowa. Miasto pakao...

man „Staczyk” Nowaczyk zostali nominowani w konkursie Filary Demokracji Lokalnej, organizowanym przez Kancelari Prezydenta RP. Filip to moda krew, za Roman by ju filarem demokracji... ludowej. • Obliczylimy, e utrzymanie rady nadzorczej i zarzdu szpitala kosztuje 70 tys. z miesicznie. Mao to czy duo? • Damian Idzikowski po dugich badaniach ujawni szokujcy fakt. Pywania kajakiem we Wrzeni nie wynalaz nasz redakcyjny kolega Leszek Nowacki. Pywano ju w latach 70. i to, o zgrozo, na Wrzenicy. • Do biura poselskiego Krystyny Poledniej trafi woreczek strunowy z substancj przypominajc marihuan. To niewtpliwe woda na myn wywrotowców... wiadomo, jakich. Czujna posanka oddaa woreczek na policj. Oni ju tam bd wiedzieli, co z tym zrobi. • „Promocja prezerwatyw nie jest promocj zdrowia, to zamach na ludzi” – orzeka Elbieta Chojnacka z Krajowego Orodka Duszpasterstwa Rodzin. • W. liwczy ski porozmawia z Andrzejem Brzeziskim, znanym wrzesi skim kulturyst. Big Boy – jak nazwa go

liwa – radzi, jak wiczy. Zoliwi twierdz, e wywiad to raczej leczenie kompleksów naczelnego z modoci, kiedy uprawia „kulturystyk” w siowni braci agódków. Efektów, które pono byy, ju nie wida, wic

liwczy ski zadeklarowa, e powróci na sik. I co? Jest lipa. • Jakub

papież

Fot. DOT

Czerwiec Kltwa trwa. Kolejny wielbd z parku Hrabiny pad. Zdecha Bella, moda samica sprowadzona rok wczeniej z Opola. Moe w ko cu kto pójdzie po rozum do gowy i da spokój zwierzakom. • Nasi redakcyjni koledzy Filip Biernat i Ro-

Matuszak z Orodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Koaczkowie zosta królem strzelców w Mistrzostwach wiata w Pice Nonej Domów Dziecka. By równie podpor reprezentacji, która zdobya zoto. No tak – w gminie, w której wójt z proboszczem na co dzie kopi pik, musz si znale mistrzowie. • 188 sadzonek marihuany wartych pó miliona zotych odkryli straacy podczas gaszenia poaru domu w Kozubcu, w gminie Miosaw. Dobry pomys na interes – moe borykajca si z problemami finansowymi gmina Miosaw rozpocznie upraw? Kuku na pewno pomoe, zna si chopak na robocie. • Radny Józef Szafarek, pierwszy apologeta dziaa zarzdu powiatu i szpitala, zaatakowa media i radnych opozycyjnych, którzy maj czelno pyta o przecigajc si budow szpitala. „Nie jtrzcie” – warcza. Na razie Szafarek nie zadeklarowa, e odrbie rce tym, którzy podnosz je na wadz ludow, ale wiemy, e pan Józef jest zdolny, pracowity, cay czas si rozwija i nie zdziwimy si, gdy niebawem na sesji bdzie gania z siekier, eby odci brudne apska radnemu Krzysztofowi Wojciechowskiemu i pismakowi Maeckiemu. Bo to oni, jak wiadomo, winni s opó nieniom na budowie, gradobiciu latem, orkanowi Ksaweremu, dziurze budetowej, zbyt maym dopatom unijnym i w ogóle s winni temu, e s.


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

Ĺ ukasz RóşaĹ&#x201E;ski tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Gmina ma juĹź budĹźet na przyszĹ&#x201A;y rok. Inwestycyjnych fajerwerkĂłw w nim niestety nie ma. Na inwestycje pĂłjdzie tylko co trzydziesta zotĂłwka, czyli 878 tys. z. Du cz tej kwoty, bo a 592 tys., gmina wyda na budow wysypiska mieci w Lulkowie. Ponadto 70 tys. przeznaczono na ustawienie placĂłw zabaw w Chlebowie i Biaym Pitkowie. Niespena 97 tys. zapisano na utwardzenie terenu przy wietlicy w Ksinie, a 40 tys. na zakup materiaĂłw chodnikowych. Za te pienidze zostanie wyremontowana cz chodnika na ul. Sienkiewicza w Miosawiu, odnowiony zostanie te cig na ul. PodgĂłrnej. Piesi bd si mogli cieszy rĂłwnie z przejcia, ktĂłre powstanie pomidzy ul. RĂłow a kow. Po stronie wydatkĂłw majtkowych zaplanowano jeszcze 66 tys. na zakup wyposaenia dla Miosawskiego Centrum Kultury. Za te rodki ma si tam pojawi m.in. kawiarenka internetowa. Do budetu wpisano take 12,4 tys. dla wsi Czeszewo. Wikszo tej sumy (8,4 tys.) zostanie wydatkowana na zakup materiaĂłw do utwardzenia parkingu przed wietlic wiejsk. Warto zwrĂłci uwag, e gmina nie planuje w przyszorocznym budecie rozpoczcia utwardzania drĂłg osiedlowych na miosawskim â&#x20AC;&#x17E;biedaczkowieâ&#x20AC;?. Zgodnie z wieloletni

prognoz finansow, pierwsze pienidze na t inwestycj (230 tys.) maj si pojawi w 2015. Rok pĂł niej maj to by ju 2 mln, identyczna kwota w 2017. Przypomnijmy, e wedug kosztorysu warto inwestycji to 13,2 mln z. â&#x20AC;&#x201C; Nie wykluczam, e w trakcie realizacji budetu pojawi si pienidze, ktĂłre bdziemy mogli przypisa na tzw. biedaczkowo. Licz, e uda nam si odzyska choby niemae pienidze z VAT-u â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi burmistrz Zbigniew Skikiewicz. Jego zdaniem, przyszoroczny budet jest odpowiedzialny i zapewni bezpiecze stwo na rozwĂłj gminy w nastpnych latach. â&#x20AC;&#x201C; Wszystkie zadania podstawowe zostay zabezpieczone. To budet na miar naszych moliwoci. Jestemy w takiej sytuacji, e musimy oszczdza. Dokument chwalony przez wodarza krytykuje opozycja. Radni podczas sesji 17 grudnia nie zostawili na nim suchej nitki. Stwierdzili, e jest to budet â&#x20AC;&#x17E;bez pomylunkuâ&#x20AC;?. â&#x20AC;&#x201C; To inwestycyjna malizna. Opozycja z tego budetu powinna si cieszy, bo w przyszym roku s wybory, ale si nie cieszy â&#x20AC;&#x201C; zaznaczy Andrzej Wnuk, ktĂłry swoj recenzj najwaniejszej uchway niejednokrotnie wyprowadzi z rĂłwnowagi skarbnika Henryka Przykot. Ten nie ukrywa, e zoenie budetu tak, by utrzyma wska nik zaduenia na odpowiednim poziomie, nie byo atwym zadaniem. Aby ratowa finanse, trzeba byo m.in. renegocjowa z bankami umowy kredytowe. W efekcie gmina w 2014 bdzie musiaa odda im â&#x20AC;&#x17E;tylkoâ&#x20AC;? 700 tys., a nie, jak planowano pierwotnie, 1,3 mln. W imieniu koalicji wypowiedzia si Zbigniew Mazurkiewicz. Rad-

ByĹ&#x201A;y prezenty

 JaseĹ&#x201A;ka wykonaĹ&#x201A;a grupa Biedronki z przedszkola KoszaĹ&#x201A;ek OpaĹ&#x201A;ek Gwiazdka na Sportowo i witecznie odbya si 21 grudnia w murach Szkoy Podstawowej w Miosawiu. Wzili w niej udzia najmodsi mieszka cy soectwa Bugaj. â&#x20AC;&#x201C; Impreza nie odbyaby si, gdyby nie wsparcie finansowe Stowarzyszenia Modych Wielkopolan â&#x20AC;&#x201C; zaznacza sotys Stanisaw Staraski. â&#x20AC;&#x201C; W sumie przygotowalimy dla dzieci blisko 90 paczek ze sodkociami. Wida, e si z nich bardzo ciesz.

W witeczny nastrĂłj wprowadziy przybyych jaseka wykonane przez milusi skich z przedszkola Koszaek Opaek. OprĂłcz trzech krĂłli czy witego JĂłzefa pojawili si w nich bohaterowie z bajek, m.in.

nieynka. Zgodnie z zaoeniami, druga cz imprezy obja konkurencje sportowo-rekreacyjne. Dzieci uczestniczyy w takich zabawach, jak zbijanie krgli, rzut woreczkami do kosza czy hula-hoop na czas.

3,3 325 727

proc. pienidzy z budetu 2014 zostanie przeznaczonych na inwestycje. Dokadnie bdzie to kwota 877 931,00 z

tys. z gmina przeznaczy na remonty i utrzymanie swoich drĂłg. W tej kwocie ujto te rĂłwnanie drĂłg gruntowych

tys. z bdzie kosztowa w przyszym roku utrzymanie Orodka Pomocy Spoecznej. Na urz d gminy przeznaczono 2,28 mln z

ny mĂłwi, e przyszoroczny budet jest rozsdny, namawia te burmistrza to przeprowadzenia maksymalnych oszczdnoci. â&#x20AC;&#x201C; Nie mona wydawa pienidzy, jak si ich nie ma. W ostatnich latach byo mnĂłstwo inwestycji â&#x20AC;&#x201C; przypomina. I nie szczdzi przytykĂłw: â&#x20AC;&#x201C; Jeli opozycja chce inwestycji, to niech wycignie pienidze z lewej kieszeni. Nie da si wiecznie chcie, chcie i jeszcze raz chcie. Za budetem opowiedziao si 11 radnych, przeciw byo 4. WrĂłd tych drugich, oprĂłcz Wnuka, byli: Romuald Barszcz, Hubert Gruszczyski i Marian Stachowiak. Dodajmy, e na administracj publiczn gmina planuje wyda 3,04 mln, z czego na utrzymanie rady miejskiej 112 tys., a na utrzymanie magistratu 2,28 mln. Na wynagrodzenia urzdnikĂłw przeznaczono 1,45 mln. Lwi cz budetu bd stanowi wydatki na owiat. Na szkoy i nauczycieli gmina przeznaczy 11,9 mln. Z subwencji owiatowej (naliczanej wedug liczby uczniĂłw) bdzie to 8,07 mln. Na pomoc spoeczn zapisano 4,7 mln z. Ochotnicza Stra Poarna otrzyma 100 tys. Owietlenie ulic, placĂłw i drĂłg pochonie 640 tys. Na utrzymanie zieleni przeznaczono 24 tys., a na oczyszczanie miejscowoci 77 tys. Na dopaty mieszka com do ciekĂłw samorzd wyda 163 tys. (gmina bdzie dopaca 0,78 z do 1 m3 nieczystoci). Reasumujc, dochody budetu gminy maj wynie 26,6 mln, a wydatki 25,9 mln. Nadwyka zostanie przeznaczona na spat kredytĂłw. Zgodnie z zaoeniami, dug Miosawia na koniec 2014 wyniesie ponad 12,3 mln.

MajÄ&#x2026;tki kadry Drogi odĹ&#x203A;nieĹźÄ&#x2026; kierowniczej lokalne firmy Kierownik Zakadu Gospodarki Komunalnej Szymon Przybylski zarobi w 2012 roku 80 tys. z â&#x20AC;&#x201C; najwicej sporĂłd szefĂłw gminnych jednostek budetowych. Nieco mniejszy dochĂłd uzyskaa kierownik Orodka Pomocy Spoecznej Teresa Zmuda (73 tys.). â&#x20AC;&#x17E;Tylkoâ&#x20AC;? 42 tys. zarobia dyrektor Miosawskiego Centrum Kultury Maria Hetmaczyk. Najwiksze oszczdnoci na koncie (53 tys.) ma T. Zmuda. adnych pienidzy na czarn godzin (przynajmniej tak wynika z owiadcze majtkowych) nie maj M. Hetma czyk i S. Przybylski. Z kolei najwikszy dom (110 m2) ma szef miosawskiej komunalki. Wyceni go na 120 tys. T. Zmuda ma dom o powierzchni 100 m2, ktĂłry wycenia na 100 tys. M. Hetma czyk jest wspĂłwacicielk mieszkania o powierzchni 49 m2. W owiadczeniu napisaa, e nieruchomo jest warta 34 tys. Ponadto S. Przybylski wykaza, e posiada omioletnie mitsubishi colt. Z kolei T. Zmuda je dzi na co dzie siedmioletni ki picanto. M. Hetma czyk nie wykazaa w owiadczeniu adnego auta.

Zim nad gminnymi drogami bd czuwa cztery lokalne firmy. Wszystkie wyoniono w drodze przetargu. Za usuwanie niegu na terenie Kozubca, Lipia, Mikuszewa, Rudek, Skotnik i Nowej Wsi PodgĂłrnej odpowiada firma AN-BUD Anny Gowackiej. Do zada przedsibiorstwa PHU Klaudii Gowackiej bdzie naleao odnieanie drĂłg na terenie Biechowa, Bugaju, Chlebowa, Czeszewa i Kbowa. Natomiast firma PHU Darii Gowackiej-Jankowiak ma by odpowiedzialna za wszystkie arterie w stolicy gminy. Sprzt tej firmy pojawi si rĂłwnie na drogach w Orzechowie, Biaym Pitkowie i Paczynie. Z kolei drogi w Ksinie i Gorzycach bd pod opiek firmy Zbigniewa Szwabiskiego. Problemy z odnieaniem drĂłg gminnych mieszka cy mog zgasza pod numerem telefonu 664 328 921, a powiatowych â&#x20AC;&#x201C; 602 512 854. Te ostatnie odniea bdzie firma usugowa Daniela WaligĂłry z Targowej GĂłrki. Przypomnijmy, e ubiegoroczna zima kosztowaa gmin Miosaw 145 tys. z (odnieano 58 kilometrĂłw drĂłg).

praszaj na wspĂłlne powitanie Nowego Roku na miosawskim rynku. Bd yczenia oraz pokaz sztucznych ogni.

Â&#x201E; W orzechowskim Domu Straaka 18 stycznia odbdzie si bal karnawaowy. DochĂłd z niego zostanie przeznaczony na rzecz miejscowej szkoy. Bilety (w cenie 150 z od pary) mona nabywa w sekretariacie placĂłwki. Â&#x201E; Miosawskie Centrum Kultury przyjmuje zapisy na zajcia zumby, fitnessu i aerobiku. Bd one realizowane w poniedziaki i rody od godz. 19.00. Za 60 minut wicze trzeba zapaci 7 zotych. Â&#x201E; Lidia Rybarska jest

now szefow Powiatowego Banku SpĂłdzielczego we Wrzeni oddzia Miosaw. To decyzja zarzdu banku, a nie jak napisalimy rady nadzorczej.

Â&#x201E; Ostatnie w tym roku

posiedzenie komisji rady miejskiej odbyo si 20 grudnia. Po spotkaniu wszyscy obecni na sali przeamali si opatkiem i zoyli sobie witeczne yczenia. Wszyscy, oprĂłcz Baeja Pery. Wiceburmistrz po prostu sobie wyszed. Reklama

0#,6#Ăź5<' 7$'<2+'%<'0+#Chudy rok dla gminy

Â&#x201E; Jak co roku, wadze za-

(KTOC7DG\RKGE\GPKQYC d<WPCLr

&.#-#Ä&#x2019;&')1 +0&;9+&7#.0#1('46# <#&<91Ăź 9CEĂŁCYC&\KGEKWEJQYKE\

s &#)*

16 MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronÄ&#x2122; redaguje:

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

27 grudnia 2013

  

        !!!

 

" #$%&'#(&''(

INFORMATOR GMINNY UrzÄ&#x2026;d Gminy MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

OĹ&#x203A;rodek Zdrowia

61 438 30 05

OĹ&#x203A;rodek Kultury

61 438 27 79

OĹ&#x203A;r. Pomocy SpoĹ&#x201A;ecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10,â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, w godz. 8.00-16.00, tel. 61 438 25 16


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Tomasz Małecki

Wydatki inwestycyjne w gminie Nekla (2014) 0,09 budowa schroniska dla zwierząt w Skałowie

Dochody budetu wynios 22,2 mln z, wydatki niespena 300 tys. z wicej. – To znaczny spadek w stosunku do ostatnich dwóch lat – oceni burmistrz Karol Balicki. Wodarz przypomnia na sesji, e lata 2011-2013 to historyczny czas z punktu rozwoju gminy. W tych latach przeznaczono bowiem najwiksze rodki na inwestycje. – Nie tylko na oczyszczalni cieków, ale równie na kanalizacj i szereg inwestycji drogowych. Wiele rodków pozyskiwano z zewntrz. Ta karuzela finansowa napdzaa si sama. Wedug burmistrza, gmina Nekla nie jest jedyn, która musi ogranicza inwestycje. – Praktycznie wszyscy planuj wyda mniej, zwizane jest to ze zmniejszeniem rodków unijnych oraz ze znacznym ograniczeniem pozyskiwania rodków krajowych, jak chociaby na schetynówki i inne programy ministerialne. Bdzie to okres przygotowawczy do nowego rozdania unijnego na lata 2014-2020. Musimy si przygotowa na pozyskiwanie tych rodków – wyjani. Balicki, przedstawiajc radnym zaoenia budetu na 2014 rok, pokrótce przypomnia, na co gównie wydawane s pienidze podatników, – Drogi i czno to okoo 800 tys. z. Wydamy to na odnieanie, prace remontowe i pozimowy remont dróg. Na OSP przeznaczymy niespena 200 tys. z, to pozwo-

Co słychać

tel. 501 677 838 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Pieski budżet gminy Uczniowie w Zasutowie będą mieli salę, psy nowe schronisko, a śmieci nowoczesne składowisko. Wszystko dzięki radnym, którzy w czwartek 19 grudnia uchwalili budżet na 2014 rok.

17

stronę redaguje:

0,39

2,36 mln zł

budowa zakładu zagospodarowania odpadami w Lulkowie

1,76

li na kontynuacje remontu remizy – wylicza. Tradycyjnie jednak najwicej pochonie owiata – bdzie to 12 mln z. – To jest to, czego na co dzie nie zauwaamy, to ponad 50 proc. wydatków. Mamy trzy dobrze funkcjonujce szkoy. Cieszymy si, e mamy racjonaln sie placówek i nie musimy si boryka z problemem maych szkó – uzna. Sporo, bo prawie 200 tys. z bdzie kosztowa fundusz soecki. – Musimy mie wiadomo, e nie w kadej gminie funkcjonuje fundusz soecki, w niektórych gminach z braku pienidzy po prostu z niego zrezygnowano (np. w Koaczkowie – przyp. red.). Osobicie uwaam, e to dobre rozwizanie. Na wsiach powstaje wiele ciekawych inicjatyw, a rola sotysa si wzmocnia. Po-

budowa sali gimnastycznej w Zasutowie

„ W przyszorocznym

Pierwsza pomoc

budecie powiatu na inwestycje w gminie Nekla przewidziano ledwie 100 tys. z na przebudow drogi powiatowej w Targowej Górce.

inne budowa miejsca rekreacji w Zasutowie wstaje miejsce rekreacji, place zabaw i mniejsze inwestycje. W wikszoci gmina dokada, ale to nie kopot – stwierdzi. Na koniec odniós si do inwestycji: – S one konsekwencj wczeniej podjtych dziaa i decyzji – przypomnia. – Za 2 miliony zotych rozpoczniemy budow sali gimnastycznej w Zasutowie, inwestycji oczekiwanej od wielu lat. – Opinie s róne, ale trzeba powiedzie, e Zasutowo czekao na t sal ponad 20 lat. Wreszcie przyszed ten moment. Dlaczego dzieci z Zasutowa maj mie warunki gorsze ni inne dzieci? – pyta radny z Targowej Górki Czesaw Kozielski. – Nie budujc, i tak ponielibymy koszty, bo wozimy t modzie na wuef do Nekli i Targowej Górki – doda rajca.

Balicki odniós si te do innych inwestycji: – Kolejna to budowa skadowiska odpadów w Lulkowie, z roku na rok przekadana. Inwestycja si rozpocza i przyszed czas zapaci, w tym roku 400 tys. z. Za rok bdzie to 200 tys. To nie jest duo, dziki pozyskaniu rodków unijnych. Bez tego bymy zapacili grubo ponad milion – doda burmistrz. Inwestycj, która budzi wiele kontrowersji, jest budowa schroniska dla zwierzt w gminie Kostrzyn. Nekla dooy do tego 100 tys. z. – Nurtuje nas wiele pyta , np. dlaczego tyle na psy, skoro mona za to zrobi wiele rzeczy. Powiem tylko, e to inwestycje na lata i dla przyszych pokole , a historia nas doceni, podobnie jak chodzi o skadowisko. Albo wchodzimy i budujemy z nimi, albo sami si zmagamy z tym problemem – rzek Balicki.

„ Burmistrz zaprasza na sylwestra na rynku. Pocztek o 23.30. Do ta ca bdzie przygrywa Grzegorz Bambrowicz. tury, kapelmistrz nekielskiej orkiestry dtej Eugeniusz Drewniak oraz choreograf maoretek Gabriela Drewniak zapraszaj na karnawaowy koncert. Wystp odbdzie si 19 stycznia w hali widowiskowo-sportowej. Pocztek o godzinie 16.00. Wstp wolny.

0,02 budowa drogi gminnej w Targowej Górce

lejne przedszkole, tym razem na ul. Irysowej, na tzw. osiedlu Starczanowskim. Podobnie jak w przypadku Maych Einsteinów, inwestorem jest osoba prywatna.

„ Nekielski Orodek Kul-

0,08

0,02

„ W Nekli powstaje ko-

„ 17 stycznia w hotelu

Nekla odbdzie si spotkanie noworoczne burmistrza oraz przewodniczcego rady. Podczas uroczystoci Adam Stefniak wrczy specjalne nagrody dla zasuonych, wedug niego, organizacji spoecznych.

„ Wynajcie oraz de-

monta dekoracji witecznych kosztuje gmin 20 tys. z – ujawni na Facebooku burmistrz. Reklama

Idą święta, więc przedszkolaki robią jasełka dla rodziców INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. „AMICOR”

 Agnieszka Trzaskawka (z prawej) podczas kursu Nekielski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK trzyma si mocno. W listopadzie odbya si Akademia Krwiodawstwa, podczas której prezes Przemysaw Szalaty przedstawi krótkie podsumowanie roku, a take mówi o planach na rok nastpny. Trzy tygodnie pó niej, 15 grudnia, przed NOK-iem przeprowadzono akcj poboru krwi.

Fot. Klub HDK Nekla

– Zgosiy si 24 osoby, krew oddao 22 z nich. W sumie zebralimy 9,73 litra. Jedna osoba zapisaa si do Banku Szpiku Kostnego, za w szkoleniu pierwszej pomocy przedmedycznej uczestniczyo 9 krwiodawców – informuje Szalaty. Szkolenie przeprowadzia Olga Dzieryska, instruktor Polskiego Czerwonego Krzya.

 Mali aktorzy z Misia Uszatka na deskach Nekielskiego Ośrodka Kultury Nekielskie przedszkolaki uczciy wita Boego Narodzenia. Pierwsi byli Mali Einsteini. We wtorek pó nym popoudniem najmodsi gocili swoich rodziców. Specjalnie dla nich przebrani za pastuszków, anioki oraz postaci biblijne, zapiewali koldy, pastoraki oraz piosenki witeczne. Po penym emocji i wrae koncercie zaprosze-

ni spotkali si w salach i zjedli wspóln „kolacj wigilijn”. Dodatkowy koncert, tym razem dla szerszej publicznoci, odbdzie si w NOK-u 3 stycznia. Z kolei w pitek w NOK-u z koncertem oraz jasekami wystpiy maluchy z Misia Uszatka. Popisom artystycznym przygldali si oczywicie rodzice oraz wadze miasta.

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka Zesp. Szkół w Zasutowie

61 438 66 86 61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

18 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronÄ&#x2122; redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Mateusz Chlebowski nie odpowie za wywoĹ&#x201A;anie alarmu bombowego w gimnazjum, choÄ&#x2021; niemal wszystko przemawiaĹ&#x201A;o przeciwko niemu. Pyzdrzanie jeszcze dugo bd pamita ten dzie . 9 pa dziernika ubiegego roku o godz. 9.47 kto zadzwoni pod numer alarmowy 112 i powiadomi o podoeniu bomby w gimnazjum. Rozmowa zostaa zarejestrowana przez ledczych. Trwaa 27 sekund. â&#x20AC;&#x201C; Stra poarna, Wrzenia, dyspozytor. W czym mog pomĂłc? â&#x20AC;&#x201C; Dzie dobry. Ja chciaem zgosi, e w Pyzdrach, w gimnazjum, w szkole znajduje si bomba. â&#x20AC;&#x201C; W ktĂłrym miejscu? â&#x20AC;&#x201C; W Pyzdrach, w szkole, gimnazjum. â&#x20AC;&#x201C; A... Yâ&#x20AC;Ś A kim pan jest? â&#x20AC;&#x201C; Ja... animowany. Gra pierwsze skrzypce

Wrzeni, gdzie si uczy. Ma stwierdzone upoledzenie umysowe stopnia lekkiego. Podczas przesuchania przyzna si do wykonania telefonu. Nie potrafi wyjani, dlaczego to zrobi. Kart SIM kupi chwil wczeniej, w komisie przy domku podcieniowym. Ju po caej akcji poszed nad Wart i telefon wyrzuci do wody. â&#x20AC;&#x201C; auj tego, co zrobiem â&#x20AC;&#x201C; wyrazi skruch.

by zbieny z tym, z ktĂłrego wpyno zawiadomienie o podoeniu bomby. Korzysta z sieci Plus GSM â&#x20AC;&#x201C; tylko tyle udao si ustali. Pracownica komisu (tego przy domku podcieniowym) pamitaa, e w pa dzierniku Mateusz naby kart startow GSM za 3 zote. Konkretnej daty jednak nie bya w stanie wskaza. Opinia nie rozwiaa w tpliwoci

Ewakuacj prowadzili straacy. Mateusz by najaktywniejszy: wchodzi do klas, przytrzymywa drzwi wejciowe i wyprowadza uczniĂłw. ZwrĂłci na niego uwag jeden z miejscowych policjantĂłw. Widzia 17-latka chwil przed ogoszeniem alarmu, okoo 9.40. Sta przy domku podcieniowym na rynku. Musia si bardzo szybko przebra. Nastpnego dnia funkcjonariusze posterunku policji odsuchali nagranie. Rozpoznali gos dzwoNieznany numer telefonu nicego. Wedug ich opinii, nalea do Mateusza. Chopak zosta zatrzymany w Ze17-latek zapewni, e posuguje si spole SzkĂł Specjalnych nr 4 we tylko jedn komĂłrk. Jej numer nie

Uczniowie kolÄ&#x2122;dowali wspĂłlnie z nauczycielami

 Postanowienie o umorzeniu

Ĺ&#x203A;ledztwa jest dla Mateusza przepustkÄ&#x2026; do ubiegania siÄ&#x2122; o odszkodowanie

6,5 14

tys. z â&#x20AC;&#x201C; to koszt przerwania lekcji i udziau straakĂłw w akcji

miesicy trwao postpowanie w sprawie faszywego zgoszenia

Fundamentalne znaczenie dla postpowania miaa ekspertyza fonoskopijna. Jedna z warszawskich pracowni zarejestrowane nagranie porĂłwnaa z mow Mateusza. Dugo oczekiwana opinia wpyna w lipcu tego roku. Zawieraa trzy wnioski ko cowe, z ktĂłrych najwaniejszy by jeden: Dowodowe wypowiedzi modego mczyzny najprawdopodobniej s wypowiedziami Mateusza Chlebowskiego. Wydanie kategorycznej opinii nie byo moliwe z uwagi na ma ilo sĂłw. Pochodziy od kogo, kto formuuje proste zdania i jest mocno zdenerwowany, o czym wiadczy pomylenie sowa â&#x20AC;&#x17E;anonimowyâ&#x20AC;? z â&#x20AC;&#x17E;animowanyâ&#x20AC;?. Jako e opinia nie zawieraa kategorycznych wnioskĂłw, podjto decyzja o umorzeniu postpowania. Pomimo wyczerpania moliwoci dowodowych w sprawie nadal wystpuj istotne wtpliwoci, ktĂłre nie pozwalaj na uznanie, i Mateusz Chlebowski jest sprawc zarzucanego mu czynu, cho jego sprawstwa nie mona rĂłwnie kategorycznie wykluczy â&#x20AC;&#x201C; czytamy w uzasadnieniu kontrowersyjnej decyzji. Policjant prowadzcy spraw powoa si przy tym na jedn z najwaniejszych zasad procesu karnego: â&#x20AC;&#x17E;Niedajce si usun wtpliwoci rozstrzyga si na korzy oskaronegoâ&#x20AC;?. Chlebowscy zamierzaj wystpi o przeprosiny i odszkodowanie. â&#x20AC;&#x201C; Policja zszargaa mu opini, zniszczya psychik, zrujnowaa ycie. Jak bandyt go potraktowaa â&#x20AC;&#x201C; nie kryje oburzenia R. Chlebowska. â&#x20AC;&#x201C; Ja dziecko wychowaam dobrze. Jestem z niego dumna.

z Wrbczynka 17 grudnia zosta podjty przez starost wrzesi skiego. Odebra gratulacje i dosta kilka upominkĂłw. Przypomnijmy, e 50-latek wyniĂłs z poncego domu 3,5-letnie dziecko.

Â&#x201E; Duchowni, samorzdowcy, uczniowie, a take czonkowie gminnych i przykocielnych organizacji uczestniczyli w parafialnym opatku w restauracji Tip-Top (20 grudnia). Organizator ks. proboszcz Ryszard Kopczyski ubolewa, e nie wszyscy przyjli zaproszenie.

Zaalenie na zatrzymanie Pi dni pĂł niej nastpi nieoczekiwany zwrot akcji. Rodzice Mateusza zoyli zaalenie na jego zatrzymanie, ktĂłre jednak nie zostao uwzgldnione. Twierdzili, e policja potraktowaa go jak przestpc, przeszukaa, a w trakcie przesuchania grozia i wymuszaa odpowiedzi. â&#x20AC;&#x201C; Pooyli przed nim kajdanki i pak. Powiedzieli, e jak si przyzna, to puszcz go do domu â&#x20AC;&#x201C; opowiada Renata Chlebowska. â&#x20AC;&#x201C; Dlatego wymyli t histori z komĂłrk. Jej syn zoy wyjanienia blisko miesic po zdarzeniu. Nie przyzna si do winy. Powiedzia, e feralnego dnia nie pojecha do szkoy, bo bolaa go gowa. By w domu, gdy otrzyma sygna o zdarzeniu. Powiadomi go ojciec, ktĂłry te jest czonkiem jednostki ratowniczo-ganiczej â&#x20AC;&#x201C; sam nie mĂłg jecha, bo pracowa. Mateusz wybieg tak, jak sta. W stranicy zameldowa si pierwszy. Gdy przybiegli inni, siedzia ju przebrany w samochodzie. R. Chlebowska bronia syna. Utrzymywaa, e od 9.30 przebywa w domu. wiadkiem tego miaa by jej znajoma, ktĂłra przysza na kaw. Tyle tylko, e ta przedstawia zgoa odmienn wersj wydarze . Wedug jej relacji, Mateusza nie byo w domu. Tu po tym jak wszed (â&#x20AC;&#x17E;Wida byo, e jest zdenerwowanyâ&#x20AC;?), otrzyma informacj o alarmie. â&#x20AC;&#x201C; Renata chciaa, ebym skamaa. Kazaa mi powiedzie, e o 9.30 Mateusz by w domu â&#x20AC;&#x201C; wyjawia 39-latka. â&#x20AC;&#x201C; Ale on przyszed po 20, 30 minutach.

Â&#x201E; Andrzej Kruszczak

Â&#x201E; Straacki opatek od-

by si 21 grudnia w sali OSP. OprĂłcz druhĂłw uczestniczyli w nim samorzdowcy. SzczegĂłle powody do zadowolenia mia burmistrz Krzysztof Struyski â&#x20AC;&#x201C; odebra podzikowania za fundusze przeznaczone na kapitalny remont garau.

Â&#x201E; Nowy rok bdzie mo-

na powita na rynku. PĂł godziny przed pĂłnoc z gonikĂłw popynie muzyka, przewidziany jest te pokaz fajerwerkĂłw.

Â&#x201E; 2 stycznia rozpoczyna-

j si koldy w pyzdrskiej parafii. Duchownym jak zwykle bd towarzyszy ministranci.

Reklama

PROMOCJA!

Sa-534

To (nie) ja, animowany

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

27 grudnia 2013

Przy wymianie 4 opon na zimowe

przeg    604 925 664 WULKANIZACJA

Pyzdry, ul. Zwierzyniec 2

Remis w hicie, Joga Bonito wciÄ&#x2026;Ĺź na szczycie

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny OĹ&#x203A;r. Pom. SpoĹ&#x201A;. â&#x20AC;&#x201C; Ĺ&#x203A;wiadczenia rodzinne 63 276 81 70 â&#x20AC;&#x201C; opieka 63 276 81 75 Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza StraĹź PoĹźarna

63 276 81 98

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole

63 276 83 27

UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

OkoĹ&#x201A;o sto osĂłb uczestniczyĹ&#x201A;o w â&#x20AC;&#x17E;Spotkaniu z kolÄ&#x2122;dÄ&#x2026;â&#x20AC;?. Impreza odbyĹ&#x201A;a siÄ&#x2122; 20 grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Pietrzykowie. MiaĹ&#x201A;a niecodziennÄ&#x2026; konwencjÄ&#x2122; â&#x20AC;&#x201C; uczniowie (na zdjÄ&#x2122;ciu) Ĺ&#x203A;piewali kolÄ&#x2122;dy i pastoraĹ&#x201A;ki na przemian z nauczycielami. Jedni i drudzy zebrali gorÄ&#x2026;ce brawa, a najmĹ&#x201A;odsi dodatkowo otrzymali mnĂłstwo sĹ&#x201A;odyczy.

Joga Bonito (şóĹ&#x201A;te koszulki) zachowaĹ&#x201A;a miano niepokonanej druĹźyny w Halowej Lidze PiĹ&#x201A;ki NoĹźnej. Remis z FachowÄ&#x2026; RobotÄ&#x2026; pozwoliĹ&#x201A; jej zachowaÄ&#x2021; 1. miejsce przed przerwÄ&#x2026; Ĺ&#x203A;wiÄ&#x2026;teczno-noworocznÄ&#x2026;. Na drugim stopniu podium plasuje siÄ&#x2122; Jóźwiak MateriaĹ&#x201A;y Budowlane, a na trzecim Borzykowo. DruĹźyny wyjdÄ&#x2026; na parkiet dopiero 19 stycznia.

63 276 83 33 (-34)

SzkoĹ&#x201A;a Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia â&#x20AC;&#x201C; Ruch), tel. 698 105 343


Wiadomości Wrzesińskie

Kołaczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Honorowy prezes Czesław Konieczny z Krzywej Góry został honorowym prezesem Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Ciągle jednak aktywnie pracuje w randze wiceprezesa. 18 grudnia odby si zjazd sprawozdawczo-wyborczy gminnego zwizku. Delegaci postanowili doceni dotychczasow prac Czesawa Koniecznego, nadajc mu tytu honorowego prezesa organizacji. Pan Czesaw jest ojcem chrzestnym kóek na terenie gminy Koaczkowo. Przez 12 lat by prezesem GZKiOR, a take dugoletnim sotysem Krzywej Góry. To take aktywny dziaacz spoeczny, znany i ceniony w caym powiecie. 10 grudnia sko czy dokadnie 80 lat i przyjaciele z kóek postanowili ten fakt jako uczci. – To nie znaczy, e wysyamy pana Czesawa na emerytur. Cigle bdzie pracowa w zwizku w randze wiceprezesa – mówi Mirosaw Pawlak, wybrany na kolejn kadencj prezes gminnego zwizku. Zarzd kóek zosta poszerzony z 5 do 7 osób. Przede wszystkim uaktywniy si panie z Kó Gospo-

„ 30 grudnia Rada Gmi-

ny w Koaczkowie ma zatwierdzi budet samorzdu na 2014.

„ Tego samego dnia w Bieganowie zostanie podsumowany projekt CIM III, prowadzony przez Agnieszk Fr ckowiak. „ W tym roku w gminie Koaczkowo nie bdzie obchodzona 95. rocznica powstania wielkopolskiego. Powsta cy w grobach si przewracaj. „ 27 grudnia, w 95. rocz-

nic, zaprezentujemy sylwetki niektórych uczestników powstania na wrzesnia.info.pl/Koaczkowo.

„ Urzd Gminy w Ko-

aczkowie opublikowa ju terminarz odbioru odpadów w 2014. Szczegóy na portalu wrzesnia. info.pl.

 Czesław Konieczny to już legendarna postać naszej gminy. Jest m.in. twórcą struktur kółek rolniczych dy Wiejskich. Oprócz wyej wymienionych panów w zarzdzie znalazy si: Mieczysawa Michaowska (KGW Koaczkowo), Mirosawa Kaczmarek (KGW Zieliniec), Piotr Górecki (KR Wszembórz), Aleksander Michalak (KR Szamarzewo) i Jadwiga Stajkowska (KGW Borzy-

Sport numer jeden Gmina Koaczkowo jest potg sportow w wymiarze rekreacji. Miejscowy Ludowy Zespó Sportowy zbudowa zwaszcza prne rozgrywki ligowe, zarówno halowe, jak i na wieym powietrzu. 8 grudnia dziaacze LZS-u podsumowali tegoroczn dziaalno. W pierwszej kolejnoci wyrónieni zostali zwycizcy Gminnej Ligi Pikarskiej rozgrywanej na koaczkowskim Orliku. Przypomnijmy, e w tych zmaganiach uczestniczyo 14 zespoów w dwóch grupach. Zwyciya druyna LZS Sokolniki, na drugim miejscu uplasoway si Yamakashi i TW Koaczkowo. Okolicznociow statuetk otrzyma równie król strzelców ligi [...]. Oprócz tego rozegrano pikarskie turnieje, „pucharowe”, na duych boiskach, w tradycyjnej 11-osobowej obsadzie. Pa dziernikowy turniej o puchar przewodniczcego LZS wygrao LZS Gazewice, w lipcowym turnieju o puchar wójta gminy zwyciya Era-Plast Zieliniec, w maju puchar przewodniczcego rady gminy wywalczyo TW Koaczkowo. W Koaczkowie rekreacyjnie gra si te w pik rczn. W marcu odby si turniej, do którego zgosio si a 7 druyn. Najlepszymi szczypiornistami okazali si zawodnicy LZS Gorazdowo. Spora frekwencja bya te podczas lutowego Turnieju Tenisa Stoowego – wzio w nim udzia 57 osób, od modziey szkolnej po bardzo dorosych. To tylko dwa przykady dobrej roboty dziaaczy Ludowych Zespoów Sportowych. Dodajmy e LZS-y organizuj lub wspóorganizuj te due imprezy plenerowe, takie jak: Midzywojewódzki Pie-

19

stronę redaguje:

Co słychać

27 grudnia 2013

kowo). Wybrano take 16-osobow rad zwizku. Wybory odbyway si przy duej frekwencji – ze wszystkich 36 uprawnionych delegatów w obradach uczestniczyo 31. Kóka w nowym roku chc dziaa na dwóch paszczyznach: rolniczej, czyli dba o interesy rolników

„ Dobiega ko ca budowa biurowca Andrzeja Wojciucha przy ul. Wrzesi skiej w Koaczkowie. Trwaj prace wyko czeniowe w rodku obiektu. Otoczenie budynku z grubsza jest gotowe.

w czasie klsk ywioowych czy zej sytuacji ekonomicznej, oraz na niwie spoecznej, a wic w dalszym cigu bd angaowa si w ycie spoeczne gminy – przy organizacji doynek, Dnia Kobiet czy innych imprez. Sowem, na poczet sztandarowy kóek zawsze mona liczy.

„ 5 stycznia odbdzie

kolejka rozgrywek Halowej Ligi Piki Nonej w Koaczkowie. Pocztek o godz. 10.00.

Jury oceniło już choinki bożonarodzeniowe. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas przeglądu „Hej kolęda”

S

iedemnaście prac wpłynęło na świąteczny konkurs plastyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczkowie. Tym razem tematem była bożonarodzeniowa choinka. Prace zostały już ocenione przez jury w składzie: Daria Biesiedin-Bolewicz, Grażyna Leśna oraz Maria Walczak. Jak usłyszeliśmy od organizatorów, jury brało pod uwagę jeszcze dodatkowo trzy elementy: wkład pracy własnej, pomysłowość, a także estetykę wykonania. – Komisja co do oceny prac była podzielona, ale musiała wybrać pięć najlepszych – mówi Anna Janasik z Biblioteki Publicznej w Kołaczkowie. Czyje prace zostały wskazane? To na razie tajemnica, która zostanie odkryta 6 stycznia podczas przeglądu muzycznego „Hej,

kolęda, kolęda”. Tym razem odbędzie się on w kościele w Bieganowie. Początek zaplanowano na 12.15, zaraz po mszy świętej. Zakończył się już nabór do przeglądu. Impreza cieszy się niesłabnącą popularnością, w tym roku w GOK-u zarejestrowało się spora grupa – 12 wykonawców (pojedynczych wokalistów i zespoły), co łącznie daje 21 osób. – Podczas przeglądu będą wykonywane kolędy. Zadbaliśmy o to, aby każdy z wykonawców śpiewał inne, aby repertuar się nie powtarzał – mówi dyrektor GOK-u Edmund Kubis. Przegląd kolęd i pastorałek nie ma charakteru konkursu, a więc umiejętności śpiewacze nie będą oceniane. Jest to zazwyczaj czynione dopiero podczas kołaczkowskiej Szansy na Sukces.

„ Przysowie na koniec

grudnia: Wigilia jasna, wity Jan (27) ciemny, obiecuj rok przyjemny. Niewinitek dzie (28) pokae, jaka pogoda w marcu si okae. Reklama

 Od lewej: S. Hejna (LZS Sokolniki)

i D. Dziczkaniec (LZS Borzykowo) Fot. archiwum GOK

szy Rajd Reymontowski, Bieg o Zoty Kos czy Regionalny Pojedynek Sportowy Mieszka ców Wsi i Sotysów, a take nieco mniejsze: Rajd Rowerowy po Ksik czy Pikniki Nordic Walking. cznie w mijajcym roku dziaacze zorganizowali a 19 rónych imprez sportowych. Dziki temu powiat wrzesi ski zaj 4. miejsce w tak zwanym wspózawodnictwie sportowym organizowanym przez Rad Wojewódzk LZS w Poznaniu. Dodajmy, e RG LZS Koaczkowo jest kilkukrotnym zwycizc wspózawodnictwa. – Aby by wysoko w klasyfikacji, musz na to pracowa wszystkie LZS-y. Od kiedy brakuje pana Adama Kaczora we Wrzeni, jest o to trudno – wyjania zalenoci Edmund Kubis, przewodniczcy RG LZS w Koaczkowie.

Dzieci przekazały swoje kieszonkowe potrzebującym

19 grudnia w OWDiR-ze odbyło się spotkanie wigilijne. Wychowankowie zaprezentowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Po jasełkach przyszedł czas na prezenty od Gwiazdora. Dyrektor Magdalena Zając poinformowała, że młodzież z ośrodka przeznaczyła swoje grudniowe kieszonkowe na pomoc innym biednym dzieciom.

INFORMATOR GMINNY Urząd Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta

61 438 53 28

Biblioteka

61 438 53 13

Ośrodek Zdrowia

61 438 50 80

Gminny Ośrodek Kultury

61 438 50 78 61 438 52 46

CPN

61 438 51 84

Gaz

61 438 53 85

Bank Spółdzielczy

61 438 53 14

OPS

61 438 51 12

ZGKiM

61 438 56 50

Oczyszczalnia

61 438 55 75

Ośr. Wspom. Dziecka i Rodziny

61 438 53 47

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Kołaczkowo, ul. Wrzesińska 32 (Sklep Wielobranżowy – Pawilon)


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.w www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina WrzeĹ&#x203A;nia

daguje: stronÄ&#x2122; redaguje:

Dorota Tomaszewska wska tel. 501 677 828 d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl .info.pl

JedzÄ&#x2026; maĹ&#x201A;ymi Ĺ&#x201A;yĹźkami

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

27 grudnia 2013

Â&#x201E; Od 30 grudnia

do 15 stycznia mona jeszcze skada wnioski o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju ObszarĂłw Wiejskich na lata 2007-2013 â&#x20AC;&#x201C; za porednictwem LGD Z Nami Warto. Jest to ostatni nabĂłr. SzczegĂłowe informacje mona uzyska pod numerem tel. 61 438 50 18.

Â&#x201E; Osoby korzystaj-

Wielkiego, docenia pracÄ&#x2122; mieszkaĹ&#x201E;cĂłw

Koniec roku to dla soĹ&#x201A;tysĂłw doskonaĹ&#x201A;a okazja do podsumowania tego, co udaĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; zrobiÄ&#x2021; w soĹ&#x201A;ectwach w ostatnich miesiÄ&#x2026;cach, a takĹźe do sprecyzowania planĂłw i oczekiwaĹ&#x201E; na 2014 r. Zdaniem Karoliny Rewers, sotyski Gutowa Wielkiego, mijajcy rok by zarĂłwno dla niej, jak i mieszka cĂłw wsi okresem cikiej pracy. â&#x20AC;&#x201C; Jednak czas powicony w deniu do celu nie poszed na marne â&#x20AC;&#x201C; zauwaa K. Rewers. â&#x20AC;&#x201C; Na pocztku 2013 r. zorganizowalimy Dzie Seniora. Byo to pierwsze spotkanie w takim gronie od wielu lat. piew kold, wiersz napisany przez jednego z mieszka cĂłw i rado osĂłb, ktĂłre mogy ze sob spdzi mio czas, to dla mnie dua satysfakcja. Zorganizowalimy take Dzie Kobiet i Dzie Dziecka, podczas ktĂłrego pieklimy wspĂłlnie z najmodszymi mieszka cami naleniki. Jednak za najwikszy sukces uwaam rozbudow naszego parku. Przypomnijmy, e gutowski park Napoleona powsta w ramach Wiel-

 Henryk KĂłska, soĹ&#x201A;tys SĹ&#x201A;omowa, ma

 Justyna StoiĹ&#x201E;ska, soĹ&#x201A;tys Przyborek

i Psar MaĹ&#x201A;ych chce pomalowaÄ&#x2021; Ĺ&#x203A;wietlicÄ&#x2122;

 Piotr WesoĹ&#x201A;owski, soĹ&#x201A;tys Chociczki, zabiega o budowÄ&#x2122; drogi

kopolskiej Odnowy Wsi â&#x20AC;&#x17E;Piknieje Wielkopolska Wieâ&#x20AC;?. â&#x20AC;&#x201C; Budowa tego obiektu oraz huczne otwarcie przyczynio si do integracji mieszka cĂłw â&#x20AC;&#x201C; dodaje K. Rewers. â&#x20AC;&#x201C; Z caego serca dzikuj im za cay rok wspĂłpracy i mam nadziej, e to tylko pocztek rozbudowy naszej miejscowoci, ktĂłra cay czas piknieje. â&#x20AC;&#x201C; Plany na przyszy rok? ycz zarĂłwno sobie, jak i urzdnikom realizacji zamierzonych przedsiwzi. Chciaabym, by dosza do skutku modernizacja drogi powiatowej. To odcinek, ktĂłry zagraa bezpiecze stwu kierowcĂłw i pieszych. Poza tym owietlenie, ktĂłrego brakuje w Gutowie Wielkim, pod sam Wrzeni â&#x20AC;&#x201C; ko czy pani sotys. Take pozytywnie ocenia ko czcy si rok Justyna Stoiska, sotyska Przyborek i Psar Maych. â&#x20AC;&#x201C; Przeprowadzono u nas kilka inwestycji, ktĂłre bardzo mnie ciesz. Pooono asfalt na drodze z Psar Maych do Psar Wielkich, postawiono wiat na przystanku autobusowym w kierunku Poznania, zrobiono asfaltowy wjazd do wietlicy, ktĂłrej kuchnia zyskaa nowe wyposaenie. Obecnie jest remontowany korytarz w wietlicy w Psarach Maych. Rozpocza si

take kanalizacja Przyborek â&#x20AC;&#x201C; wymienia â&#x20AC;&#x17E;szefowaâ&#x20AC;? wsi. W soectwie odbyo si take sporo imprez kulturalnych. Jak mĂłwi sotyska, poza balem przebiera cĂłw, na ktĂłrym kade dziecko otrzymao zabawk i sodycze, odby si konkurs na najwikszego bawana â&#x20AC;&#x201C; Zorganizowalimy rĂłwnie Dzie Kobiet dla wszystkich pa z soectwa, Dzie Dziecka, w ktĂłrym brao udzia ponad 100 dzieci. Bardzo du frekwencj cieszyy si Niedziele za Miastem, organizowane przez gmin Wrzenia. Podobnie jak letnie bezpatne zabawy dla dorosych na powietrzu i impreza z okazji zako czenia lata â&#x20AC;&#x201C; dodaje J. Stoi ska. Jeli chodzi o plany inwestycyjne na przyszy rok, to dotycz one gĂłwnie wietlicy wiejskiej. â&#x20AC;&#x201C; Chcielibymy postara si o jej remont z zewntrz, malowanie sali wewntrz oraz wymian krzese. W roku 2014 bdzie mona korzysta z boiska do piki siatkowej oraz licznych imprez okolicznociowych przeznaczonych zarĂłwno dla dzieci, jak i dorosych â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi J. Stoi ska. Jednak nie we wszystkich soectwach tyle si dzieje. Na przykad w Chociczce, jedyn rozrywk

w 2013 r. by gminny piknik z cyklu Niedziela za Miastem. â&#x20AC;&#x201C; Niestety, znowu nie udao si zaatwi budowy drogi z Chociczki do OpatĂłwka, a zabiegam o to od duszego czasu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi sotys Piotr Wesoowski. â&#x20AC;&#x201C; Bardzo chciabym te, eby gmina zrobia u nas plac zabaw dla dzieci. Maj go ju prawie wszystkie wioski, wic licz, e w 2014 r. i u nas go wybuduj. Na t chwil to moje jedyne plany na najblisze miesice, bo powiem szczerze, wol je maymi ykami, czyli po trochu â&#x20AC;&#x17E;wyrywaâ&#x20AC;? pienidze z gminy â&#x20AC;&#x201C; stwierdza gospodarz Chociczki. Podobnie uwaa Henryk KĂłska ze Somowa. â&#x20AC;&#x201C; Wol po trochu, a kadego roku â&#x20AC;&#x17E;wyszarpnâ&#x20AC;? jakie pienidze z gminy dla naszej wsi. W tym roku zrobilimy remont wietlicy, zasypalimy rĂłw przy przystanku autobusowym, ktĂłry stwarza due niebezpiecze stwo dla dzieci. Mamy te nowy plac zabaw. OgĂłlnie zrobilimy sporo â&#x20AC;&#x201C; stwierdza H. KĂłska. Jednoczenie zauwaa, e w 2014 r. chciaby wyremontowa mskie toalety w wietlicy i rozbudowa plac zabaw. â&#x20AC;&#x201C; PlanĂłw mam sporo, ale nie wszystkie uda si od razu zrealizowa â&#x20AC;&#x201C; zaznacza.

sporo planĂłw

Gminne inwestycje na wsiach W 42 wsiach znajdujcych si na terenie gminy mieszka 17 tys. ludzi. Jak o nich dba ratusz? Co urzdnicy zamierzaj zrobi w nowym roku, by uatwi im ycie? Najkosztowniejsz inwestycj na terenach wiejskich zaplanowan na 2014 r. jest budowa kanalizacji sanitarnej w Przyborkach. W gminnym budecie zarezerwowano na ten cel 1,7 mln z. Czciowe skanalizowanie Bierzglinka bdzie znacznie ta sze i pochonie 150 tys. z. Sporo pienidzy â&#x20AC;&#x201C; a 260 tys. z â&#x20AC;&#x201C; bdzie kosztowaa modernizacja Zespou SzkĂł w Otocznej. Gmina planuje powikszy szko. W przylegym do ZS budynku, w ktĂłrym do niedawna znajdoway si mieszkania komunalne, ma powsta m.in. wietlica i biblioteka. W ramach robĂłt budowlanych planowane jest docieplenie stropodachu, nowe pokrycie dachu, docieplenie cian ze-

150 100 tys. z bdzie kosztowaa budowa kanalizacji cinieniowej wzdu ul. Klonowej (od strony Nadarzyc) w Bierzglinku

tys. z â&#x20AC;&#x201C; tyle wyda gmina z wasnego budetu na wybudowanie sieci wodoci gowej w Strzyewie

wntrznych oraz remont kiepsko wygldajcej elewacji. Pojawia si te szansa na wybudowanie sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kaczanowie. Przypomnijmy, e gmina posiada ju kompletn dokumentacj techniczn oraz pozwolenie na budow. Niestety, ze wzgldu na wysoki koszt budowy sali realizacja tej inwestycji

uzaleniona jest od pozyskania dofinansowania. By moe uda si takie uzyska w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Mieszka cy Marzenina, Gulczewka, Gulczewa, Bierzglina i Pakszynka nie maj co liczy na szybk budow i modernizacj sieci wodocigowej oraz przyczy. Trwajce od wielu miesicy rozmowy przed-

stawicieli miejscowej wadzy z Agencj Nieruchomoci Rolnych w Poznaniu nie przyniosy podanego efektu. Agencja nadal nie zawara z gmin umowy, na mocy ktĂłrej udzieliaby jej bezzwrotnej poyczki na doprowadzenie sieci do waciwego stanu. Dlatego wodarze zdecydowali, e w 2014 r. wybuduj sie wodocigow w Strzyewie z wasnych (gminnych) rodkĂłw. Bdzie ona kosztowaa 100 tys. z. To jednak nie wszystkie inwestycje zaplanowane na terenach wiejskich. W nowym roku gmina chce pooy asfalt na drodze midzy Obaczkowem a Kaczanowem. Realizacja ta jest jednak uzaleniona od uzyskania dotacji z Funduszu WojewĂłdztwa Wielkopolskiego. Zaplanowano take zlecenie wykonania dokumentacji technicznej na budow cieki pieszo-rowerowej z Wrzeni do Biayc.

Â&#x201E; Wacicielom psĂłw

przypominamy, e w Sylwestra powinni zadba o bezpiecze stwo swoich czworonogĂłw. Gone wybuchy fajerwerkĂłw mog spowodowa u psĂłw atak serca.

Â&#x201E; W drugim tygodniu

stycznia w Bierzglinku zostanie zorganizowany balik dla dzieci.

Â&#x201E; W czwartek 23 stycz-

nia w Zespole SzkĂł w Otocznej po raz kolejny odbdzie si Spotkanie Pokole . W imprezie we mie udzia ponad 150 osĂłb. Reklama

270-6

#26'%<0;

d0#<&419+'r

9)4<;$19+' %<;00; RQPRV UQDQV[

.GM

 Karolina Rewers, soĹ&#x201A;tys Gutowa

ce z tzw. dodatku mieszkaniowego od 1 stycznia mog ubiega si take o dodatek energetyczny. Aby go otrzyma, naley zoy wniosek w Orodku Pomocy Spoecznej oraz doczy do niego kopi umowy kompleksowej lub tej dotyczcej sprzeday energii elektrycznej. Wysoko nowego dodatku to kilkanacie zotych miesicznie, w zalenoci od liczby osĂłb w rodzinie.

INFORMATOR GMINNY UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

StraĹź Miejska

61 640  41 01

Powiatowy ZarzÄ&#x2026;d DrĂłg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

OĹ&#x203A;rodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie MaĹ&#x201A;ym

61 438 83 51

Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

21 Ludzkie pasje Wspólny rejs przez życie Wrześnianka Natalia Bąkowska, która przeprowadziła się do Japonii, radzi sobie świetnie. Znalazła lokum, poznaje Tokio, wzbogaca język. A w międzyczasie wyszła za mąż. Przeprowadzka Natalii bya efektem pasji pogbianej od dziecka oraz jej zeszorocznego pobytu w Japonii, który relacjonowaa na naszych amach. Wszystko tam utwierdzio j w przekonaniu, e Kraj Kwitncej Wini to wanie jej miejsce na Ziemi. Po powrocie do Polski Natalia od razu zacza przygotowania do przeprowadzki. Finalizowaa wszelkie sprawy administracyjne, wyprzedawaa cay „majtek ruchomy”. „Sayonara” powiedziaa nam we wrzeniu tego roku. Z racji typowo japo skiej dyskrecji i powcigliwoci nie wspomniaa tylko, e zamierza wyj za m! Natalia wzia lub cztery dni po przylocie do Tokio. Wszystko przygotowa sam narzeczony, Taichi, którego wrzenianka poznaa rok temu. – Zgubiam si wtedy na mocie, niedaleko mojego hotelu i jednoczenie niedaleko domu Taichiego. Zauway, e jestem w kopocie i postanowi mi pomóc. Tak to si zaczo – wspomina Natalia.

 Natalia i Taichi. Poznali się na moście, a przyjęcie weselne odbyli na rzece Od tamtego czasu byli w staym kontakcie. Pocztkowa iskra przerodzia si w pomie . Decyzja o mae stwie przysza naturalnie. Pa stwo modzi zgodnie postanowili, e lub bdzie cywilny, dlatego obyo si bez ceremonii. Przyjcia weselnego jednak nie mogo zabrakn. Byo ono symbolicznym pocztkiem wspólnego rejsu przez ycie.

– Na przyjcie lubne Taichi wybra dwugodzinny rejs statkiem po rzece Sumida, tej samej, któr mamy za oknem – relacjonuje Natalia. – Przeycie byo niesamowite! Mielimy okazj podziwia zachód so ca z pokadu, a take oglda przepiknie owietlon Tokyo Tower. Nie ma nic pikniejszego ni Tokyo noc! – zapewnia moda matka.

Fot. arch. prywatne

Sporym przeyciem byo równie ubieranie lubnego kimona, które trwao pótorej godziny! – Kimono, zwaszcza lubne, wymaga pewnej wprawy w „obsudze”, ale okazao si, e jestem do tego stworzona. Nawet skorzystaam w nim z toalety, a to due wyzwanie. Ubranie miao trzy warstwy: bielizn, narzut i warstw gówn. Do tego

miliony pasków, paseczków, waty i ciki pas obi, który zosta zwizany w mistern kokard przez zgrabne rczki pa z wypoyczalni – opisuje Natalia. Po przygotowaniu makijau i fryzury do przyjcia pozostay dwie godziny, które moda para wykorzystaa na zwiedzanie dzielnicy Ginza. – No i tu si zaczo. Poniewa Japo czycy z atwoci rozpoznaj lubne kimono, wszyscy nas pozdrawiali, skadali yczenia i robili nam zdjcia. Zaczepia nas nawet telewizja! Najpierw rozmawiali z nami na gówny temat programu, czyli „dlaczego japo scy rodzice nie pokazuj swoich zdj z dzieci stwa dzieciom”, a potem naturalnie zapytali o nasz lub. Nie wiem za diaba, jaka to bya telewizja. Ale nawet gdybym wiedziaa, to i tak nie obejrz, bo nie mamy telewizora – mieje si wrzenianka. O innych przygodach i wraeniach Natalii – m.in. o poznawaniu rodziny ma, przejadce jedn z najwikszych kolejek górskich na wiecie, krzywych nogach Japonek, ususzonym ówiu, wyjtkowoci polskiej kiebasy, nienormalnych biustonoszach i samoistnie unoszcych si spódnicach – mona przeczyta na jej blogu, który znajduje si pod adresem: michiru-kaiou.blogspot.com. DAI

Młodzi fotografowie debiutują w konkursie „WW” Od dwóch lat publikujemy ich zdjęcia w „WW”. Są młodzi, utalentowani i wrażliwi artystycznie. Oto nasi miszmaszowi fotografowie. Marta Kleszczyska i Mikoaj Witasik maj po 17 lat, ucz si w „Sienkiewiczu”. Od kilku lat ich pasj jest fotografia. Mamy okazj ledzi rozwój ich talentów, bo regularnie wysyaj zdjcia do rubryki Miszmasz, w której publikujemy najlepsze zdjcia przesane przez naszych Czytelników. Marta i Mikoaj odwiedzili niedawno nasz redakcj. Opowiedzieli o sobie i zapozowali nam do zdjcia w gabinecie redaktora naczelnego. Oboje fotografi zainteresowali si jeszcze w gimnazjum. – Wziam kiedy udzia w szkolnym konkursie fotograficznym i wygraam. To zmotywowao mnie do pracy i postanowiam rozwija swoje zainteresowania – mówi Marta. I dodaje, e chocia zdjcia robi od pocztku gimnazjum, to pierwszy wasny aparat miaa dopiero w trzeciej klasie. To by prosty model. – Dopiero rok temu kupiam lustrzank i zaczam pracowa na solidnym sprzcie – podsumowuje. Mikoaj pierwszy aparat dosta od rodziców ju w szkole podstawowej. – Swoje zainteresowania rozwijaem w harcerstwie, gdzie byem fotografem druyny. Potem ta moja pasja jako osaba i dopiero pod koniec gimnazjum wróciem do tego. A pó niej w liceum spotkaem Mart, która pokazaa mi wiat fotografii. To ona powiedziaa mi, e jest taka rubryka w gazecie i namówia mnie,

 Przyroda w obiektywie Marty

Zdjęcia będę robił już do końca życia. To moja pasja. Fotografia to dla mnie radość, rozluźnienie, odpoczynek, takie oderwanie od codzienności. I doskonały pretekst, żeby spotkać się z przyjaciółmi – mówi M. Witasik

 Portret według Mikołaja Marta Kleszczyńska i Mikołaj Witasik z wizytą w „WW”, pozują na tle fotograficznych okładek „Kwartalnika Fotografia”

ebym spróbowa wysa tam zdjcia – wspomina. – Prawdopodobnie bd robi zdjcia ju do ko ca ycia, bo to zajcie doskonale mnie odstresowuje – stwierdza Mikoaj. Oboje mówi, e nie wi swojej przyszoci zawodowej z fotografi. Marta chciaaby studiowa medycyn, Mikoaj myli o psychologii. Co daje im fotograficzna pasja? Marta: – Dla mnie to doskonaa alternatywa wobec czasu spdzanego przed telewizorem. Przyjemno, relaks. Mikoaj: – Fotografia to dla mnie rado, rozlu nienie, odpoczynek, takie oderwanie od wszyst-

Fot. JOG

kiego. To te dobry sposób na spdzanie czasu ze znajomymi. Mona przecie wspólnie wyj z aparatami, wymieni si uwagami, poeksperymentowa. Oboje maj swoje ulubione tematy. Krajobrazy i przyroda to domena Marty. Dziewczyna czsto fotografuje wiat fauny i flory. Ma doskonay zmys obserwacyjny, wspaniale wychodz jej makrofotografie. Jak wyszukuje tematów, plenerów? – Po prostu wychodz z domu i fotografuj to, co widz dookoa. Nie musz szuka natchnienia – przyznaje skromnie. Mikoaj najbardziej lubi robi portrety:

Zwracam uwag na dobry kontakt fotografa z modelem. Skupiam si na tym, aby moje zdjcia byy naturalne, delikatne. Tym wanie jest dla mnie fotografia – uczuciem i emocj – pisze na swoim blogu (pensieromikolaj.blogspot.com). Wszyscy, którzy odwiedz jego bloga, zauwa zapewne, e chopak nie ogranicza si tylko do portretów. Z równ pasj co ludzi, fotografuje te zwierzta i elementy architektoniczne. Marta i Mikoaj s osobami wraliwymi artystycznie. Mikoaj pisze opowiadania, bra ju udzia w gminnym konkursie talentów. Marta maluje, cho ostatnio mniej, bo – jak mówi – to zajcie wymagajce duo czasu. W tej chwili wybiera fotografi. Marta i Mikoaj w liceum naleeli do kóka fotograficznego, które pro-

wadzi zmary niedawno nauczyciel informatyki Jarosaw Bulczy ski. – Dostalimy od niego wiele cennych wskazówek. Przyday si, bo jestemy samoukami, nie uczylimy si fotografii – mówi Marta. – Po mierci pana Bulczy skiego postanowilimy sobie, e zrobimy wszystko, eby kontynuowa rozpoczt przez niego inicjatyw, licealn Galeri Na Schodach. Chcielibymy przycign jak najwicej utalentowanych licealistów, którzy pokazaliby swoje prace – tumaczy Marta. My yczymy naszym modym fotografom wytrwaoci w pasji, a wszystkich Czytelników „WW” zapraszamy do dzielenia si swoimi zdjciami. Fotografie mona przesya do nas na adres: redakcja@wrzesnia.info.pl. Podzielcie si swoim talentem. JOG


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Kultura

Wyłączmy telewizory Jerzy Mojeszewicz, pedagog mieszkajcy we Wrzeni, wyda w tym roku powie „Bosa”. Jak gosi okadkowa zachta, jest to „bajka dla dorosych z jasnym przesaniem na temat prawd ostatecznych”, ale take „mroczna opowie o szarych widmach z przeszoci przeladujcych bohaterów”. Gówny bohater, Piotr Roszczycki, to scenarzysta telewizyjny, który wyprowadzi si z wielkopolskiego miasteczka do Warszawy. Za spraw zaproszenia na klasowy zjazd powraca jednak w rodzinne strony, gdzie czeka na niego niespeniona modzie cza mio Rozmawia Damian Idzikowski i caa masa kopotów. „WW”: – Jak dugo i jak metod pisa pan t ksi k: wedug cisego fabularnego planu czy pyn pan z nurtem opowieci? Jerzy Mojeszewicz: – Prosz wierzy lub nie, ale ta ksika mi si przynia. Wracalimy z on i synem z wakacji i w ostatnim porywie lata pojechalimy do Piaskowej Skay. Mielimy problemy ze znalezieniem noclegu, w ko cu przycupnlimy w jakiej agroturystyce. I wanie tam przynia mi si caa historia, od pocztku do ko ca. Nigdy wczeniej ani nigdy pó niej nie miaem podobnego snu. Nawet nie próbowaem sobie tego tumaczy. Pó niej przez cae lata chodziem z t ksik w gowie. Bawiem si ni, domylaem szczegóy. Samo spisywanie zajo mi trzy tygodnie. Nie wiedziaem, e potrafi tak szybko pisa na klawiaturze. Jak doszo do jej wydania? Za spraw mojej znajomej niedoko czon jeszcze ksik zainteresowao si pewne due wydawnictwo. Ostatecznie zmienili zdanie i zrezygnowali z publikacji, ale w midzyczasie wysaem ju rkopisy do innych wydawnictw. No i odezwa si do mnie warszawski Nowy wiat. „Bosa” chwycia do szybko, w przeciwie stwie do mojej poprzedniej powieci, która, jak dotd, nie przebia si w adnym wydawnictwie. Ku mojemu zaskoczeniu, bo uwaam, e ta pierwsza rzecz jest lepsza, cho trudniejsza, zarówno formalnie, jak i w treci. Bo „Bosa” to czytado, prosta, krzepica historia, bajka dla dorosych. Ale wanie taka miaa by. Sen by pozytywny, wic ksika te musiaa mie pozytywny przekaz. Miaa podnosi na duchu. Tylko tyle i a tyle. Ksi ka jest pozytywna, ale zawiera te czyteln krytyk obecnego systemu gospodarczo-po- J. Mojżeszewicz (rocznik 1972) dziś uczy w podstawówce Sokolnikach, poprzednio pracował litycznego. To wyraz pana pogl dów? Tak pan w Zasadniczej Szkole Zawodowej we Wrześni. Wychował się w Słupcy, od 16 lat mieszka we Wrześni Fot. DAI widzi Polsk? Ile Jerzego Mojeszewicza jest w gównym boOczywicie doceniam zmiany, jakie zaszy haterze, Piotrze Roszczyckim? w Polsce po 1989 roku, ale myl, e wiele spraw zostao zaniedbanych, wiele szans zmarCika sprawa. Jeden z moich profesorów nowalimy. Po prostu, zepsulimy duo rzeczy. literatury na podobne pytania zawsze odpoChoby prywatyzacja, któr poruszam w „Bowiada, e to jest tak, jakby si chciao rozsej”. Uwaam, e wprowadzono j u nas zbyt ple warkocz, a potem nastpny i nastpny, gwatownie, zmiany systemowe bardzo wiea dochodzi si do ostatniego wosa, którelu ludzi wyrzuciy poza nawias spoecze stwa. go te trzeba podzieli na czworo. Na pewno Krytycznie odnosz si równie do polskiej sacaa muzyka Piotra to jestem ja. Jest w ksimorzdnoci, czy raczej do pewnego systemu ce sporo muzyki, bo miaa by ona komentamylenia, który za ni stoi. Jest we mnie wielrzem do fabuy. Od pocztku do ko ca mia to by klasyczny rock and roll. Sucham te inka niezgoda na to, e urzdnicy, którzy maj suy ludziom, czsto traktuj samorzdy nych gatunków, ale tylko rock jest we mnie tak gboko. Wyrastaem w tej muzyce i ona wrojak prywatne folwarki i robi to bez adnych konsekwencji. sa we mnie. Za czasów mojej modoci, czyDlaczego wikszo miejscowoci, które poli w latach 80., to bya jedyna sensowna droga – sucha muzyki i czyta ksiki. Niestety, jawiaj si w ksi ce, oznaczy pan samymi literami? nie gram na gitarze, jak gówny bohater. To jest W ten sposób chciaem nada opowieci pemoja najwiksza „tragedia” yciowa. Pewnie wien uniwersalny rys. Ta historia moga si gdybym gra, to w ogóle nie brabym si za pizdarzy w kadym polskim miasteczku. Oczysanie. Za to napisaem „Bos” w rockandrolwicie, dla mieszka ców naszego regionu rozlowy sposób, „na setk”, czyli za jednym poszyfrowanie tych nazw nie bdzie trudne, tudejciem, tak jak si nagrywa niektóre pyty. taj te tropy bd czytelne. Chocia nie wiem, adnej ciemy, same uczucia. Jakie s tego efekty, uwiadomia mi pierwsza recenzja moczy wszyscy zdajemy sobie spraw, jakim fajego znajomego, podwójnego filologa, któscynujcym pograniczem kultur i narodowo- „Bosą” wydało latem 2013 roku warszawskie wydawnictwo Nowy Świat, które ma swoim najnowry stwierdzi, e to si fajnie czyta. Podama ci bya jeszcze nie tak dawno nasza cz mnie tym troch, bo ja nie cierpi ksiek, któWielkopolski. Razem z Polakami yli tu prze- szym katalogu m.in. powieści znanych dziennikacie Rosjanie, Ukrai cy, ydzi, Niemcy, nawet re si fajnie i atwo czyta. Najbardziej przemarzy Janusza Rolickiego i Marka Gaszyńskiego. Nie Holendrzy. Echa tego tygla te mona znale wia do mnie literatura, która kopie mnie w tyjest to debiut wydawniczy Jerzego Mojżeszewicza w „Bosej”. – wcześniej wydał tomik poezji (patrz obok). ek i daje mi w twarz. Uderza z obu stron.

Krzepiący romans, fantazyjna sensacja, muzyczna powieść obyczajowa. W „Bosej” wrześnianina Jerzego Mojżeszewicza, gatunkowym miksie zrodzonym z wakacyjnego snu, podróżujemy od Warszawy do Wielkopolski, Londynu, na Słowację i w zaświaty.

Dzisiaj literatura przemawia do niewielu ludzi. Nie mówi c ju o uderzaniu. To si niestety zgadza. Czytelnictwo w Polsce umiera. Czytaem kiedy, e nasz rynek zbytu na poezj to 10-15 tysicy ludzi. W skali 40-milionowego kraju. Dzisiaj myl, e tyle ludzi czyta proz. Kiedy dowiedziaem si, e ogromnym sukcesem autora jest, gdy wywalczy sobie dwa tysice nakadu, nie wiedziaem, mia si czy paka. Wyglda to fatalnie. Niedugo bdzie u nas jak w Hiszpanii, gdzie szerzy si wtórny analfabetyzm, a niechciane przez nikogo ksiki s rozdawane na ulicach. Ludzie w Polsce nie tylko nie wstydz si tego, e nie czytaj, ale jest to dla nich wrcz powód do dumy. Dlatego tym bardziej si ciesz, e mam swój malutki udzia w poprawianiu czytelnictwa. Kilka osób z mojego otoczenia, które nie czytaj ksiek, signo po „Bos” z czystej ciekawoci. Niektóre panie pytay nawet, kiedy ukae si druga cz. Okazuje si, e generalnie czyta wicej kobiet ni mczyzn. To potwierdza si take w moim mae stwie, bo ona czyta o wiele wicej ode mnie. Na szczcie nasze dzieci take czytaj, za co jestem wdziczny niebiosom. A powstanie druga cz ? Ha! Przyznaj, e daem si skusi tym namowom. Mam ju jakie 60 stron. Z tym e druga cz bdzie zupenie inna. Gówni bohaterowie z „Bosej” bd jedynie asystowa. Bardziej skupi si na wspomnianym wielokulturowym pograniczu. Jest w „Bosej” nieco erotyki, ale wydaje mi si, e jednak bardziej odwana jest sfera emocjonalna gównych bohaterów, która jest – nie ma co ukrywa – bardzo idealistyczna. Czy takie romanse jak Ewy i Piotra s w ogóle moliwe w rzeczywistoci? Dla mnie w tej ksice nie ma ani grama erotyki, jest tylko mio. Kiedy midzy dwojgiem dorosych ludzi pojawia si uczucie, wynikaj z niego zupenie naturalne potrzeby i sytuacje. Jeli kto uzna, e w mojej ksice s odwane sceny, to w odpowiedzi mog poleci wiele naprawd odwanych ksiek. A e uczucie midzy bohaterami jest idealistyczne? Tak miao by. Ksika miaa krzepi. Przyznam, e kusio mnie momentami, eby co midzy nimi popsu, rozwali, skomplikowa, ale gdybym uleg, to tak jakbym zdradzi swój sen i tych bohaterów. To s ludzie, którzy wiedz, e oto wybrzmiewa im ostatni dzwonek na wielkie uczucie. Ich samotne drogi si sko czyy, oni nie chc ju by sami. Do samego ko ca miao by midzy nimi dobrze. W drugiej czci te si nic midzy nimi nie popsuje, chocia nie bd ju gównymi bohaterami. Oczywicie, o ile t drug cz sko cz. Pod koniec „Bosej” nastpuje zwrot gatunkowy w kierunku fantastyki. Czy czyta i ceni pan tak literatur? Formalnie mona to nazwa zwrotem gatunkowym w fantastyk, ale dla mnie to bardziej literacka wizyjno. Ten rozdzia to wynik moich zainteresowa wierzeniami pierwotnymi i szamanizmem. Waciwie wszystko w nim zaczerpnem z historii religii. A dobr literatur science-fiction i fantasy, owszem, czytam i ceni. Chocia przyznaj, e dawniej czytaem jej o wiele wicej. Bardzo ceni Jacka Dukaja, chocia to ewidentny przykad na bosk niesprawiedliwo. Ten czowiek dosta od Boga przydzia talentów dla caej rzeszy pisarzy. Jest absolutnym geniuszem sowa i to polskiego. Fenomenalny autor. Czy „Bosa” rzeczywicie miaa by msk odpowiedzi na babskie czytada i seriale, czy to promocyjny chwyt wydawcy? Raczej wydawniczy chwyt. Tak naprawd to jest czytado wanie dla kobiet. Chocia fajnie by byo, gdyby faceci te j przeczytali. Gdyby w ogóle czytali. Generalnie moje przesanie jest takie: wyczmy telewizory i wrómy do ksiek.


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

23

Biblioteka wrześnian Warto czytać swoich Kto czyta, yje dugo i szczliwie. Naukowe badania dowodz, e ludzie oczytani yj duej, a jako ich ycia jest lepsza ni tych nieczytajcych. Z kolei dzieci, którym si gono czyta, rozwijaj si szybciej i lepiej. Dlaczego wic wska niki czytelnictwa w Polsce s tak beznadziejne? Bo nie mamy czasu na czytanie? Wolne arty, wystarczy godzina, dwie dziennie. Bo czytanie mczy? Bzdura, przecie relaksuje. Bo ksiki s za drogie? Zapraszamy do bibliotek.

A oto dodatkowe bod ce do czytania: ssiedzka ciekawo i lokalny patriotyzm. Niniejszym przedstawiamy skrócon, subiektywnie dobran biblioteczk „wrzenian”, czyli autorów literatury piknej zwizanych z powiatem wrzesi skim, nie tylko z samym miastem. O wikszoci z poniszych ksiek (cho nie o wszystkich – przyznajemy to) pisalimy ju na amach „WW”. Wane i potrzebne informacje warto jednak przypomina i porzdkowa.

Marian Turwid

Władysław Skarbek

„Żelazny krzyż”

„Złamany poker”

Wydawnictwo Poznańskie, 1958

Iskry, Warszawa, 1989

Zbiór opowiadań bodaj najbardziej wszechstronnego i najsłynniejszego współczesnego twórcy pochodzącego z Wrześni, nauczyciela, poety, pisarza, malarza i publicysty, który związał się z Bydgoszczą. Jedna z kilkudziesięciu pozycji książkowych Turwida. W zbiorze znajduje się opowiadanie umiejscowione we Wrześni w czasach II wojny światowej. Jego bohaterką jest mieszkanka, która zwabia do swojego domu hitlerowców, upija ich i powstrzymuje przed wysadzeniem w powietrze kluczowych punktów miasta. Opowiadanie zostało oparte na miejskiej legendzie.

Rafał Szamburski „Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala”

Oczywicie nie s to wszystkie wrzesi skie ksiki. Nasz wybór mia by zrónicowany i odpowiada na potrzeby rónych grup czytelniczych. Moliwe te, e niejedna lokalna ksika przepada w wydawniczym nurcie i zostaa zapomniana. Jeli Pa stwa zdaniem pominlimy jak wan pozycj, bardzo prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub listowny (61 437 49 56, redakcja@wrzesnia.info.pl, ul. Fromborska 18, 62-300 Wrzenia).

Gorco wspieramy lokaln literatur, dlatego unikalimy ostrego, krytycznego spojrzenia. Nie s to jednak ksiki, które wymagaj wielkiej pobaliwoci, wszystkie moemy z czystym sumieniem poleci poszczególnym grupom, do których s adresowane. Wikszo z tych pozycji mona bez wikszych problemów naby przez internet lub wypoyczy z wrzesi skiej biblioteki publicznej. Zachcamy do czytania i odkrywania innych ksiek wrzenian. I nie tylko ich.

Jarosław Maria Lewicki

Krzysztof Grzechowiak

„Decadance”

„Regalia”

Wydawnictwo Hand, Katowice, 2003

Galeria Autorska, Bydgoszcz, 2005

Zaskakujący efekt jednorazowej przygody znanego wrzesińskiego regionalisty i publicysty Romana „Stańczyka” Nowaczyka (ukrytego pod pseudonimem) z gatunkiem kryminału. Książka została wydana w Klubie Srebrnego Klucza, słynnej sensacyjnej serii warszawskich Iskier. Swego czasu książka zbierała entuzjastyczne recenzje, m.in. za wykraczanie poza granice gatunku. Główny bohater, doświadczony milicjant, prowadzi śledztwo w sprawie potrójnego morderstwa. W tle pojawiają się odważne motywy erotyczne i (zgodnie z tytułem) silny wątek hazardowy. Twarda, męska proza.

Zmarły w 2010 roku autor pochodził z Wrześni, ale jako dziecko wyprowadził się z rodziną do Katowic. Został tam znanym pisarzem, dziennikarzem, animatorem kulturalnym i społecznikiem, członkiem Stowarzyszenia Literatów Polskich. Akcja przedstawionej książki rozgrywa się latem 1939 roku. Młodzi ziemianie z okołowrzesińskich miejscowości (Grzybowa i Bieganowa) w przededniu wojny pogrążają się w dekadenckiej rozpuście, bawią się i filozofują, popijając szampana oraz inne szlachetne trunki. Powieść jest napisana żywym, rubasznym językiem.

Pięknie wydany tomik uznanego wrzesińskiego poety i krytyka literackiego, związanego (podobnie jak Turwid) z Bydgoszczą. Grzechowiak, od czasów debiutu w 1980 roku, został laureatem wielu nagród, w tym Srebrnej Śliwki „Wiadomości Wrzesińskich”. Melancholijna poezja Grzechowiaka jest prosta, ale jednocześnie bardzo bogata i wyrazista. Wrzesiński poeta bez złudzeń spogląda na szarą rzeczywistość prowincji, gorzko opisuje własne zmagania ze światem i z samym sobą. W smutnych, spokojnych wierszach kryje się jednak pragnienie prawdy i tęsknota za dobrem.

Danuta Mikołajewska

Paulina Koniuk

Rafał Szamburski

„Dziedzictwo Agwatronu”

„Bękart”

„Reanimacja”

Kropka, Września, 2012

Kropka, Września 2009

Oficyna Wydawnicza Wexel, Września, 2010

Novae Res, Gdynia, 2010

Esencja anegdotycznego, tragikomicznego pisarstwa Szamburskiego i jednocześnie jego hołd dla wielkiego czeskiego pisarza. Opowiedziana w pierwszej osobie (i w obecności tajemniczej pani doktor) historia człowieka, który ponad 30 lat przepracował w punkcie skupu butelek, stoczył się w alkoholizm i podźwignął się z niego. Można odnaleźć w tej minipowieści tropy prowadzące do Czerniejewa. Książka chwalona na forum ogólnopolskim nie tylko za treść, ale także za oryginalną szatę graficzną z szarą kopertą, nawiązującą do powieściowych czasów PRL-u.

Obszerna i wielowątkowa powieść obyczajowa wrzesińskiej lekarki, z nielicznymi, ale wyraźnymi motywami autobiograficznymi, polecana m.in. przez Juliusza Machulskiego i Agatę Młynarską. Historia młodej i bezkompromisowej lekarki, która nie może pogodzić się z patologiami polskiej służby zdrowia. Bohaterka wraz z rodziną przeprowadza się z Metropolii do Miasteczka, gdzie popada w konflikt z cynicznym ordynatorem. Sytuację komplikuje nieobecność męża, który wypływa w żeglarski rejs. W książce można odnaleźć (jak się okazuje – proroczy) motyw nieustającego remontu szpitala.

Kolejna propozycja dla młodzieży. Dwutomowy cykl z gatunku fantasy, napisany przez 16-letnią wówczas wrześniankę. Główna bohaterka, stroniąca od ludzi nastolatka Emma, ratuje nietoperza, który okazuje się wampirem. Dzięki temu trafia do magicznej tytułowej krainy, pełnej fantastycznych postaci i zarazem obciążonej pradawną tragedią. Historia stworzona z gatunkowych klisz i jawnie czerpiąca z klasyki gatunku, jest bardzo przewidywalna, ale z pewnością może sprawić przyjemność młodym czytelnikom, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z fantastyką.

Formalnie rzecz podobna do „Wypracowania...” – monolog wygłoszony do pani doktor – ale merytorycznie to zupełnie inna powieść. Szamburski skacze w otchłań ludzkiej podłości i rozlicza się z PRL-em. Tytułowy bohater to twór systemu komunistycznego niezdolny do wyższych uczuć, do tego wyposażony w diabelski atrybut (duży członek). Książka tylko dla dorosłych, sam autor wyznaczył minimalny wiek czytelnika „Bękarta” na 18 lat. Powieść napisana jest językiem przypowieści i rozpięta na szerokim planie historycznym. Wartością dodaną jest (znów) pomysłowa oprawa graficzna.

Michał Witold Gajda

Jerzy Mojżeszewicz

Grażyna Balcer

Maja Szanecka

„Hipoteka”

„Katja, Kaśka, Catherine”

„Łobuz”

„Cztery strony roku. Ostrów”

Miniatura, Kraków, 2013

Miniatura, Kraków, 2012 Pełnoprawny debiut wydawniczy wrzesińskiego pedagoga, który pisze od ponad 30 lat. Wcześniej jego rozproszone wiersze ukazywały się w antologiach i wydawnictwach pokonkursowych. Gajda to poetycki rzemieślnik, zwolennik klasycznego rymu, buntujący się wobec dominacji „białasów i wolniaków”, jak nazywa twórców wiersza białego i wolnego. Powyższy tomik utrzymany jest w konwencji mrocznego romantyzmu, w wierszach pojawiają się typowe dla tego gatunku miejsca i postaci. Gajda dał się poznać jako poeta, ale nie prozaik. Autor trzyma w szufladzie nieogłoszoną nigdzie powieść „Koło”.

Debiutancki tomik autora „Bosej”. Wiersze Mojżeszewicza to ironiczno-nostalgiczne wspomnienia i refleksje na temat codzienności. Autor jednak nie ogranicza się do własnego świata, nazywa doświadczenia całego pokolenia. Stosuje przy tym eksperymenty formalne i nawiązania do wielkiej literatury. Jeden z wierszy można czytać jak „Grę w klasy” Cortazara, inny adresowany jest do bohatera „Komu bije dzwon” Hemingwaya. Z kolei wiersz pt. „Humanizm” zawiera genialny, osobny aforyzm: „Na planie krzyża / Można zbudować / Gotycką katedrę / I mały latawiec / Co bliższe jest niebu?”.

Novae Res, Gdynia, 2013

Późny debiut literacki byłej nauczycielki, a obecnej referentki handlowej z Pyzdr. Książkowy dowód na twierdzenie o kobiecej zmienności. Główna bohaterka, wraz z kolejnymi miejscami zamieszkania, odmienia swoje imię i życie. Fabuła długimi przeskokami przenosi się z Rosji, do Polski, a następnie do Francji. To powieść o kobiecie i dla kobiet, napisana przystępnym, ale niebanalnym językiem. Balcer ciekawie wykorzystuje tak sprawdzone motywy, jak młodzieńca miłość, ślub, małżeństwo i romans z przystojnym Francuzem. Książka zaplanowana jest jako pierwsza część większego cyklu.

Papierowy Motyl, Warszawa, 2013

Druga książka 30-letniej neklanki (jej pierwsza pozycja nosiła tytuł „Odmiana”) dla ginącej mniejszości społecznej, jaką jest czytająca młodzież. „Łobuz” to historia Marcina, który od skłóconej rodziny ucieka w przemoc i hedonizm. Wszystko zmienia się, gdy ten osiedlowy cwaniak spotyka Anię, jedyną osobę, która chce poznać go naprawdę. Książka Szaneckiej ma wszystko, czego wymaga się od literatury dla młodzieży: humor, bohaterów, z którymi można się utożsamiać, i ważne życiowe prawdy. Autorka kończy już kolejną powieść pod roboczym tytułem „Zdarzenie”.


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl

tel. 796 995 796 www.budex-wrzesnia.com.pl e-mail: budex.mieszkania@wp.pl

OGRODZENIA PANELOWE Z DRUTU Ă&#x2DC;5 t130%6,$+" t53"/41035 t.0/5"Ĺ&#x2018;

STALMET KOWALSTWO ARTYSTYCZNE     

 

t#SBNZEXVTLS[ZEÂ&#x2019;PXF t#SBNZQS[FTVXOF t'VSULJ t"VUPNBUZLB tJJOOFTJBULJ[HS[FXBOF t%SVUZ QSŢUZDJĹ&#x2022;HOJPOF

,BD[BOPXP VM,BMJTLB UFM LPN Skl-919

Bd-447a

www.stal-pol.pl

Roz-937

Przy zakupie do koĹ&#x201E;ca roku

          

 !   "         # $   $ $     ! !$ % 

& '() *+,.( )(%/01 '()'2+,.3) 43'23 & *%/'('23 . 5(632(78 . (63,635 & 9:+3 9/0 2(94.3'23 & /;3,)/'(<'3 '235234%23 ;(=* 2 (6*'* :352:$'ĹŤ&=$5 '26:2-(*2'208,2*52'8

 >? @A BCD@ECAF

  @FG CCH FDD I  J  J  I ,K $   J 

'  9 LB

Bd-469a

24


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

Chcesz fachowej porady naszego eksperta? Przyjmujemy pytania drog mejlow : redakcja@wrzesnia.info.pl

Ewelina Nowicka

radczyni prawna (tel. 691 307 312)

25

Czytelników Radczyni prawna prowadzi obsug prawn osób fizycznych i przedsibiorców

Czytelniczka: Jestem zatrudniony na 1/5 etatu. Mój pracodawca wypaca in-

nym pracownikom dodatek staowy zaleny od zakadowego stau pracy. Ze wzgldu na niewielki wymiar czasu pracy, w jakim j wykonuj, pracodawca podj decyzj o niewypacaniu mi tego dodatku. Czy jest to zgodne z prawem?

Ewelina Nowicka, radczyni prawna:

Nie. Kady pracownik winien otrzymywa wynagrodzenie zgodne z przepisami obowizujcymi u danego pracodawcy. Zawarcie z pracownikiem umowy o prac przewidujcej zatrudnienie w niepenym wymiarze czasu pracy nie moe powodowa ustalenia jego warunków pracy i pacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujcych tak sam lub podobn prac w penym wymiarze czasu pracy. Oczywicie wysoko poszczególnych skadników wynagrodzenia i innych wiadcze zwizanych z prac powinna pozostawa w proporcji do wymiaru czasu pracy. Dotyczy to take dodatku staowego wypacanego u danego pracodawcy. Pozbawienie pracownika zatrudnionego w niepenym wymiarze czasu pracy jednego ze skadników wynagrodzenia stanowi przejaw dyskryminacji w zatrudnieniu.

Interwencje z wrzesnia.info.pl

Strona

www.wrzesnia.info.pl

„ Internauta: – Informuj szanown redakcj, e na drodze wo-

jewódzkiej nr 442 w Nowej Wsi Królewskiej zostaa zamontowana sygnalizacja wietlna. Nie kojarz, bycie kiedykolwiek o tym pisali, a myl, e warto. Chciabym zapyta, kiedy zacznie dziaa (stoi od jakiego czasu, ale wci nie dziaa – nie wida, by cokolwiek tam si dziao). Czy to prawda, e jest wyposaona w radar? Ludzie tak mówi.

„ Marek Jakowiak, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Koninie: – Ju wyjaniam. W Nowej Wsi Królewskiej zostaa zamontowana tzw. sygnalizacja wietlna wzbudzana. Postulowali o ni okoliczni mieszka cy. Dla kadego kierunku jest zamontowany jeden maszt z sygnalizatorem ogólnym oraz sygnalizatorem dla pieszych. Z kolei maszty wyposaone s w przyciski wzbudzeniowe dla pieszych. Rzeczywicie, zaprojektowany zosta te radar do wykrywania obecnoci i pomiaru prdkoci pojazdów, ale tylko od strony poudniowej, czyli od Kalisza. Za kadym razem, gdy kierowca pojedzie ze zbyt du prdkoci, zaczy si czerwone wiato. Si rzeczy bdzie wic musia zahamowa. Z obu stron, 70 metrów od linii zatrzymania, zostan zamontowane znaki A-29, które ostrzegaj o miejscu, w którym ruch jest kierowany za pomoc sygnalizacji wietlnej. Natomiast 150 m od strony poudniowej zamontowana zostanie tabliczka o treci: radarowy pomiar prdkoci. Sygnalizacja kosztowaa niemao, bo 59 tys. z, i mam nadziej, e speni swoje zadanie, czyli spowolni ruch. Do tej pory mao który kierowca przestrzega obowizujcego oznakowania, czyli ograniczenia prdkoci do 40 km/h. Sygnalizacja powinna zacz dziaa z pocztkiem roku. TOS

Reklama

Nagradzamy dzidzie

SALON OPTYCZNY Lek-441

Z. WALCZAK

Bony towarowe o wartoci 200 z czekaj na rodziców dwóch dzieci – tego, które urodzi si jako ostatnie w starym roku i tego, które urodzi si jako pierwsze w nowym roku. Oczywicie rzecz tyczy tylko wrzesi skiego szpitala. Ta zabawa ma ju swoj histori. Od kilkunastu lat nagradzamy dzidzie, które przyszy na wiat na przeomie roku. Nie inaczej bdzie tym razem.

Do wspópracy zaprosilimy sklep Bobas mieszczcy si w Rynku (oferuje m.in. odzie i artykuy dziecice) i Hurtowni Zabawek Bemag z Gutowa Wielkiego (oferuje asortyment takich marek, jak Simba, Alexander, Lego i Cobi). W pierwszym wieo upieczeni rodzice bd mogli zrobi zakupy o wartoci 100 z, z kolei z drugiej otrzymaj zabawki (bd je mogli odebra w redakcji „WW”). (red.)

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne 991 Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46 Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, pijących ryzykownie i szkodliwie oraz ich rodzin. Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów JANTAR: 62-300 Września, ul. Chopina 9, tel. 61 437-78-42; zapraszamy od poniedziałku do piątku 16.00-19.00 Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40 Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00; 61 640 44 16 Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. 10.00-17.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96 Czytelnia 61 437 96 45 Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h Schronisko dla psów 500 191 039 TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 HALO TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436

Mamusiu, tatusiu, już jestem!

Nowe TAXI PLUS 535 157 157 Taxi 665 809 224

Maja Wujek córka Soni i Adriana ze Słomówka

Olimpia Owczarzak córka Magdaleny i Karola ze Skotnik

Pizza Sjesta 504-190-200, 61-640-21-01

Urodzona: 19 grudnia Waga: 2850 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 19 grudnia Waga: 4100 g Wzrost: 60 cm

Pizzeria Margeritta 61 437 00 60

Michał Stefaniak syn Karoliny i Sebastiana ze Stępocina

Paulina Olszewska córka Katarzyny i Michała z Wrześni

Urodzony: 19 grudnia Waga: 3540 g Wzrost: 58 cm

Urodzona: 20 grudnia Waga: 3020 g Wzrost: 56 cm

Joanna Hołowko córka Pauliny i Ryszarda z Nekli

Lilianna Grobarska córka Anny i Tomasza z Nekli

Urodzona: 20 grudnia Waga: 3370 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 20 grudnia Waga: 3550 g Wzrost: 54 cm

Kajetan Szymczak syn Joanny i Pawła z Lubonia

Hanna Stawicka córka Justyny i Leszka z Wrześni

Urodzony: 20 grudnia Waga: 3100 g Wzrost: 53 cm

Urodzona: 21 grudnia Waga: 3240 g Wzrost: 57 cm

Natalia Zielińska córka Moniki i Rafała z Białężyc

Nela Stróżewska córka Moniki i Marcina z Wrześni

Urodzona: 23 grudnia Waga: 2780 g Wzrost: 52 cm

Urodzona: 23 grudnia Waga: 3170 g Wzrost: 54 cm

Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 KURCZAK Z ROŻNA na telefon 61 436 79 90 Sprzedaż kurczaka z rożna 17 zł, ul. Koszarowa 12.00-21.00, 606-378-136 AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250

:5=(ő1,$ ul. Sienkiewicza 11 tel. 61 437 19 75

Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kompleksowe usługi pogrzebowe Firma Radziałowski 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Usługi pogrzebowe 24 h, Warszawska 12, 602-352-163; 606 964 795 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 9.00-17.00; 61 437 62 97 Kwiaciarnia„Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a; 61 436 71 51 Restauracja Kassandra PIZZA, KEBAB, catering 518-693-795

Edu-664

APTEKI DYŻURUJĄCE 27.12 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293 28.12 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 29.12 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-43-77-400 30.12 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 31.12 ASPIRYNKA, ul. Sienkiewicza 20 tel. 61-43-77-746 1.01 W KAUFLANDZIE, ul. Miłosławska 10 tel. 61-43-77-223 2.01 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-43-77-400


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

26 Sport

2013 był niekończącym się Pięć tytułów mistrza Polski seniorów, medale mistrzostw Europy i świata, udany debiut Krispolu w I lidze – to wizytówka naszego sportu A.D. 2013. Robert Czerniak

Od kilku lat wrzesi ski seniorski sport pnie si w gór. Ju w 2012 bylimy niezwykle zadowoleni, jednak tegoroczne sukcesy przebiy wszystkie poprzednie. Stycze • Zespó Wrzesi skiego Towarzystwa Hokejowego po raz kolejny startowa w rozgrywkach II ligi, które odbyway si pod zwierzchnictwem Polskiego Zwizku Hokeja na Lodzie. W ostatnim meczu 2012 roku zawodnicy WTH ulegli 5:11 Krokodylom Pozna . Wrzenianie zostali wzmocnieni przez trzech zawodników z przeszoci ligow. • O pónocy z 7 na 8 stycznia ruszya po raz drugi charytatywna 20-godzinna Sztafeta po wiateko do Nieba. Liczba chtnych uczestniczcych w niej przerosa oczekiwania organizatorów z Klubu Biegacza Kosynier. W czasie biegu zbierane byy datki wspierajce akcj Wielkiej Orkiestry

witecznej Pomocy. Wszyscy, którzy przebiegli 2 kilometry lub biegali przez 20 minut, otrzymali od organizatorów pamitkowe medale. • Walczcy o prymat w II lidze Krispol Wrzenia niespodziewanie przegra pierwszy mecz w nowym roku z GTPS Gorzów Wielkopolski. Wrzenianom, którzy pod wodz trenera Krzysztofa Wójcika rozegrali bardzo sabe spotkanie, nie pomogo zasilenie skadu dwoma nowymi zawodnikami. ukasz Murdzia wyszed w pierwszej szóstce, a Kacper Gajowczyk wchodzi na zmiany. Wrzenianie w czwartej partii nie potrafili wykorzysta dwóch piek meczowych. Potem Krispol przegra jeszcze we wasnej hali z MKS Kalisz. W nastpnym pojedynku zdecydowanie rozprawi si z modzie z LO MS winoujcie. • Polonia roda Wielkopolska zostaa triumfatorem kolejnego halowego turnieju piki nonej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wrzenia, organizowanego przez Victori. W rywalizacji bardzo dobrze wypadli wrzenianie. Pierwszy zespó Victorii stan na drugim miejscu podium, a drugi skad wrzenian, po wygraniu z Calisi, zaj trzecie miejsce. • Przed przygotowaniami do nowego sezonu prezes Victorii Eugeniusz Nowicki ogosi, e klub daje wyra ny sygna do walki o awans do trzeciej ligi. Szeregi wrzenian opucili Kamil Buczek i Kornel Witczak, wzmocnieniem miao by pozyskanie Konrada Plucnera i przesunicie modych graczy z druyny juniorów. • Rezerwy Polonii roda zdobyy gówne trofeum w pierwszym halowym turnieju piki nonej Sklejka

Cup, organizowanym przez Spart-Sklejk Orzechowo w nowej hali sportowej w Bugaju. Ani gospodarze, ani Orlik Miosaw furory w turnieju nie zrobili. Rewelacj okaza si zespó Oldboys Wrzenia, plasujc si na drugiej pozycji. • Po pórocznej przygodzie w roli asystenta trenera Warty Pozna Waldemar Przysiuda wróci do prowadzenia czwartoligowego SKP Supca. Powodem rezygnacji z pracy w Warcie byy powane kopoty finansowe pozna skiego klubu. Luty • Po trzech i pó roku pracy stanowisko trenera Krispolu straci Krzysztof Wójcik. Zdecydowaa przegrana z Sobieskim aga . Zarzd klubu, cay czas liczcy na awans do I ligi, podj t trudn decyzj tu przez zako czeniem rozgrywek. Nowym szkoleniowcem wrzenian zosta Marek Jankowiak, trener zwizany od 1987 roku gównie z siatkarzami akademickiego zespou Politechniki Pozna skiej, majcy w swoim dorobku awanse do pierwszej i drugiej ligi, w rozgrywkach mczyzn oraz kobiet. • Podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Modszych w Lekkoatletyce dwóch podopiecznych trenera Adama Kaczora stano na najniszym stopniu podium. Brzowy medal w skoku wzwy wywalczyli Monika Wawrzyniak i Hubert Hampel. • Pikarska Wrzenia bawia si w Country Clubie na VII Gali Victorii. Wyróniajcym si pikarzom wrczono pamitkowe statuetki. W kategorii „najlepszy zawodnik 2012 roku” zwyciy Maciej Matuszak. Ten sam pikarz zebra take najwicej gosów w kategorii „najlepszy zawodnik w gosowaniu internautów”. W kategorii „odkrycie roku” zwyciy Wojciech Dederko. • Victoria przeduya seri sparingowych zwycistw – wygraa z rezerwami pierwszoligowej Warty Pozna i z trzecioligow Pogoni Mogilno. Potem wrzenianie zdeklasowali Wart Midzychód (10:1). • Podczas przygotowa druyn pikarskich do rundy wiosennej najbardziej ambitne plany mia Pomie . Neklanie, którzy zaplanowali rozegranie a szeciu meczów sparingowych, chcieli celowa w drugie miejsce, pozwalajce na gr w barau o IV lig. Sparta-Sklejka po sabej jesieni nie moga ju myle o awansie do klasy okrgowej, ale orzechowianie postanowili myle ju o nastpnym sezonie. Klub pozyska nowych sponsorów, szeregi zespou zasili-

 Trener Krzysztof Wójcik pożegnał się w styczniu z Krispolem. Jego następca Marek Jankowiak dał jednak nową jakość li Arkadiusz Barczak i Przemysaw Przybylski, a take bramkarz Tomasz Skvrna. Gównym celem Orlika Miosaw, po nieudanej jesieni, byo przygotowanie si do walki o utrzymanie w A-klasie. W druynie nie zaszy adne zmiany kadrowe. Marzec • Polski Komitet Olimpijski ogosi, e trenerk roku 2012 w Polsce wybrano Wiolett Bako, wrzeniank opiekujc si siatkarkami plaowymi Orkana i kadry narodowej. To cenne wyrónienie przypado jej ju po raz drugi. • Pokazowy mecz hokeja pomidzy oldbojami Pomorzanina Toru a graczami Wrzesi skiego Towarzystwa Hokejowego by ostatnim zimowym akcentem w miecie. W pojedynku pewne zwycistwo odnieli hokeici z Torunia. • Kolejnym mistrzostwem dla Capri zako czyy si futsalowe rozgrywki prowadzone przez WTPN. Losy mistrzostwa zostay rozstrzygnite praktycznie na dwie kolejki przed ko cem rozgrywek, po tym jak Capri pokonao w bezporednim pojedynku o fotel lidera ZB Borzykowo. • W Zielonej Górze rozstrzygny si losy pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej II ligi siatkówki mczyzn. Krispol co prawda przegra w tajbreku z AZS UZ Zielona Góra, ale dwa wygrane sety pozwoliy wrzenianom rozpocz mecze fazy play-off z pierwszego miejsca. • Z brzem wywalczonym w niegu wróci z Bydgoszczy, z Przeajowych Mistrzostw Polski, Tomasz Szymkowiak. By to jego 11. medal wywalczony w gronie seniorów. Dwa tygodnie pó niej wystartowa w Przeajowych Mistrzostwach

wiata, równie w Bydgoszczy. Wychowanek Andrzeja Pujdaka w stawce 102 biegaczy zaj 43. pozycj. Do tej pory najlepszy Polak w przeajowych mistrzostwach globu zaj 74. miejsce. • Druyna Klubu Biegacza Kosynier wzia udzia w 9. edycji imprezy Dwunastogodzinny Bieg Sztafetowy Kopalni Soli Bochnia 2013. Wrzenianie w skadzie: Baej Pawlak, Dawid Kulterman, Piotr Cypryaski i Mateusz Jasiski, zaprezen-

 Łukasz Lonka zaczął od wysokiego „C” i równie mocno zakończył towali si rewelacyjnie, zajmujc 4. miejsce w stawce 60 ekip. • Modzi karatecy UKS Karate Tradycyjnego Orze Wrzenia wrócili z Wrocawia – z Midzynarodowego Turnieju Dzieci i Modziey w Karate Tradycyjnym – z picioma medalami. Zote krki wywalczyli: Gabriela Górecka, Oliwia Osuch i Wiktor Gmerek. Srebro zdoby Fabian Kamierczak, a brz Dawid Rzymski. • Podczas Pucharu Polski Seniorów i Juniorów w Taekwon-do w Kobucku dobrze spisali si zawodnicy Pyzdrskiego Centrum Tekwon-do. Malwina Woniak zwyciya w walkach open (kategoria plus 65 kg), Patrycja Woniak wywalczya brz w walkach sportowych open (kategoria plus 65 kg), Hubert Warda w walkach do 68 kg równie zdoby brz. • Triumfatorem Wrzesi skiej Ligi Rekreacyjnej Piki Siatkowej zosta zespó APP. W finale ligi profesjonalnej, w meczu o mistrzostwo, APP rozbio wrcz Juniorów Progressu. Kwiecie • ukasz Lonka mocno wszed w sezon. Po pierwszej rundzie mistrzostw wiata MX3 rozegranej w Holandii plasowa si na 8. pozycji. • Historyczny sukces odniosa reprezentacja siatkarek Gimnazjum nr 2 we Wrzeni – zako czya udzia w XIV Gimnazjadzie ze srebrnym medalem. Krek w siatkówce halowej udao si wywalczy repre-

zentacji tej szkoy po raz pierwszy w historii. • Zespó siatkarek Orkana Wrzenia zako czy udzia w rozgrywkach ligi IIIA z jednym punktem i szecioma wygranymi setami w 12 meczach. Podopiecznym Tomasza Bakosia przyszo walczy o utrzymanie si w lidze w meczach baraowych. Na szczcie wszystko zako czyo si pomylnie dla wrzenianek, które w baraach pokonay KTPS Konin i TKS Siatkarz Jarocin. • W pierwszej rundzie play-off Krispol Wrzenia do atwo upora si z Morzem Szczecin. Wrzenianie najpierw wygrali dwa mecze u siebie. Pierwszy wyjazdowy pojedynek w Szczecinie okaza si niewypaem. Na szczcie dla wrzenian, drugi zako czy si zwycisko i Krispol wygra rywalizacj z Morzem w stosunku 3:1. • Po przesuniciu rozgrywek a o trzy tygodnie – z powodu zych warunków atmosferycznych – do walki o ligowe punkty przystpiy powiatowe druyny pikarskie. Inauguracja wiosny w wykonaniu Victorii nie wypada zbyt okazale, wrzenianie zaledwie zremisowali z Dbroczank Ppowo. Sparta-Sklejka Orzechowo na wasnym boisku sensacyjnie pobia lidera rozgrywek z Mkolna. Orlik Miosaw zremisowa na wyje dzie z Gromem Malanów, a Pomie Nekla pokona Polanina Strzakowo. Warta Pyzdry pokonaa u siebie lidera rozgrywek Górnika Wierzbinek.


27 grudnia 2013

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

27

pasmem naszych sukcesów

 Ł. Koszarek doczekał się tytułu mistrza Polski, choć w zielonogórskich barwach

 Tomasz Szymkowiak rozpoczął sezon od przełajowych mistrzostw świata • Mateusz Zarzecki obroni w Warszawie tytu mistrza Polski w karate. Byo to jego czwarte zoto. Zawodnik Wrzesi skiego Klubu Karate nieprzerwanie od trzech lat dziery koron najlepszego polskiego seniora w kumite (walka). Maj • Dwa pierwsze mecze drugiej fazy play-off pady upem Krispolu. Wrzesi scy siatkarze dwukrotnie uporali si we wasnej hali z MKS-em Kalisz (po 3:0). W Kaliszu Krispol wygra po raz trzeci i zosta mistrzem II ligi. Wrzenianie rozpoczli intensywne przygotowania do turniejów, których stawk mia by awans do I ligi. • Victoria w meczu wyjazdowym ograa zajmujcego pozycj lidera SKP Supca. • XXX Jubileuszowy Bieg Kosynierów zgromadzi na starcie 554 zawodników. W tej grupie byo

114 wrzenian i kilka gwiazd. Startowali m.in.: Tomasz Szymkowiak, Magorzata Sobaska i Agnieszka Janasiak. Trasa skadaa si z dwóch ptli po 4,6 km, biegncych ulicami miasta, oraz dobiegu do linii mety w parku Hrabiny. Zwycizc biegu organizowanego przez KB Kosynier zosta T. Szymkowiak. • Po zawodach w Opatówku MKS Nekla awansowa na drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. Gwiazdami zawodów byli Jacek i ukasz Lonkowie oraz Tomasz Gollob. Klasyfikacj w kategorii MX Junior wygra Jakub Nowicki, w kategorii Masters najlepszy by Andrzej Szalbierz. Drugie miejsca w swoich kategoriach zajli Bogusaw Sulkowski i Marek Begier. • Drog Victorii w rozgrywkach Pucharu Polski zamkn Sokó Kleczew. Wrzenianie przegrali w pojedynku finaowym na szczeblu KOZPN Konin.

• Podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Wielkopolski Juniorów i Juniorów Modszych bardzo dobrze spisali si wrzenianie. Bartosz Zaparty wygra bieg na 400 m pp. juniorów modszych. W kategorii juniorów starszych by drugi. Monika Pawlak wygraa w pchniciu kul (z rekordem yciowym 14,04 m) i rzucie dyskiem. Zwycistwo zanotowali take: Monika Wawrzyniak (skok wzwy), Angelika Majdecka (2000 m z prz.), Hubert Hampel (skok wzwy), Maria ochiska (rzut motem), Karol Majdziski (pchnicie kul). • 12 reprezentantów Pyzdrskiego Centrum Tekwon-do wystartowao w mistrzostwach Polski juniorów modszych w Ciechanowie. W klasyfikacji druynowej pyzdrzanie zostali sklasyfikowani na 23. miejscu. Blisko zdobycia brzowego medalu byli: Przemysaw Kdzierski, Artur Sobczak oraz Dawid Mizerka. • W trzecim podejciu do awansu do pierwszej ligi Krispol Wrzenia ponownie poleg. Podopieczni Marka Jankowiaka nie wywalczyli kwalifikacji do dalszych gier podczas pófinaowego turnieju mistrzów II ligi w Miliczu. Po przegraniu z AGH AZS Kraków i KS Milicz wrzenianie stracili cakowicie szanse awansu. Na osod pozostao im tylko pokonanie w trzecim meczu Pronaru Hajnówka. • Mateusz Zarzecki zosta dwukrotnym mistrzem Europy. Zawody odbyy si we Woszech, w miejscowoci Caorle, i wzio w nich udzia 600 zawodników z 24 krajów. Zawodnik Wrzesi skiego Klubu Karate, który jest czonkiem cisej kadry narodowej kumite Polskiego Zwizku Karate Fudokan, walczy w finale o zoto z dwoma Polakami. • ukasz Lonka z powodzeniem reprezentowa Polsk na Motocrossowych Mistrzostwach Europy Seniorów w Olsztynie. Wrzenianin zaj

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik, Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, 61 640 24 25, tel./fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 8900

pierwsze miejsce w kategorii MX Open. • Radosaw Lonka wystartowa w I Wyszechradzkim Rajdzie Kolarskim. Trwajcy dwa dni wycig zosta rozegrany na 533-kilometrowej trasie z Budapesztu do Krakowa. Mordercza jazda zako czya si sukcesem grupy wrzenianina, reprezentujcego Corratec Team. Grupa Lonki zaja pierwsze miejsce w klasyfikacji druynowej, zdobywajc poka ne nagrody finansowe. • Z brzowymi medalami klubowych mistrzostw Wielkopolski w minisiatkówce powróciy z Turku zawodniczki UKS Spartakus Wrzenia. Potem podopieczne Iwony Czerniak osigny swój yciowy sukces, uzyskujc awans do mistrzostw Polski podczas makroregionalnego turnieju baraowego przeprowadzonego w obzie. Zespó w skadzie: Iga Sroka, Wiktoria Jagodziska, Weronika Bukowiecka, Laura Brzóstowicz, wystartowa nastpnie w mistrzostwach Polski w Drzonkowie. Tam wrzenianki uplasoway si na 18. miejscu w gronie 24 druyn. • wietnie podczas ogólnopolskiego turnieju koszykówki kadetów z okazji 112. Rocznicy Strajku Dzieci Wrzesi skich zaprezentowali si zawodnicy MKS Wrzenia. W doborowej stawce druyn wrzenianie dali si pokona UKS 11 Warszawa dopiero w meczu finaowym. Czerwiec • ukasz Koszarek wraz z zawodnikami Stelmetu Zielona Góra zdoby mistrzostwo Polski. Dla wywodzcego si z Wrzeni koszykarza by to pierwszy zoty medal w karierze. Koszarek znalaz si w Zielonej Górze po rozwizaniu w marcu kontraktu z Asseco Prokom Gdynia. • W Mistrzostwach Polski Juniorów w Taekwon-do ITF z powodzeniem wystartowaa Marta Koodziska, która uzyskaa kwalifikacje do mistrzostw w trzech konkurencjach. W ukadach formalnych Marta zdobya brzowy medal, w walkach sportowych równie bya bliska zdobycia medalu, a w technikach specjalnych zaja 9. miejsce. • W Midzywojewódzkich Mistrzostwach Modzików w Zgierzu podopieczny Mariusza Wglewskiego zdoby zoty medal. Na najwyszym stopniu podium stan zawodnik UKS Karate Tradycyjnego Orze Wrzenia – Wiktor Gmerek.

• ukasz Lonka zaliczy dobry start na mistrzostwach wiata MX3. Podczas motocrossowych wycigów na torze w Sowenii ukasz zajmowa 9. i 7. miejsce. • Wrzenia gocia uczestników Mistrzostw Polski Oldbojów w Plaowej Pice Siatkowej. W imprezie wystartowao dziewiciu wrzenian. Startujca w kategorii +110 para Daniel Wicek – Przemysaw Augustyniak stana na najniszym stopniu podium. Sporód naszych pozostaych ekip najdalej dotar duet Przemysaw Motyl – Grzegorz Rogoziski, który w kategorii +85 zosta sklasyfikowany na dzielonym 7-8. miejscu. • Na boiskach przy ulicy Gnie nie skiej przeprowadzono Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski w Plaowej Pice Siatkowej Mczyzn. Najwaniejsza impreza w naszym miecie nie spenia oczekiwa . Do Wrzeni przyjechao mao zawodników, a nasi najlepsi reprezentanci szybko odpadli z turnieju. • Podczas Finau Mistrzostw Wielkopolski w Plaowej Pice Siatkowej sukces odniosy zawodniczki dwóch wrzesi skich klubów. Para Magdalena Bukowiecka – Paulina Jaroszewska, reprezentujca UKS Olimp Wrzenia, zdobya srebrny medal. Na czwartej pozycji uplasowa si zespó Orkana Wrzenia: Wiktoria Wardak – Gabriela Puawska. • Tydzie pó niej para BukowieckaJaroszewska, reprezentujc Gimnazjum nr 2 we Wrzeni, wywalczya zoty medal IV Gimnazjady w Plaowej Pice Siatkowej. • Jakub Matusiak, wychowanek Orodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Koaczkowie, wraz z reprezentacj Polski w pice nonej placówek opieku czo-wychowawczych, wygra mistrzostwo wiata. Zdoby na tej imprezie miano króla strzelców. Wczeniej z reprezentacj wywalczy brz mistrzostw Europy i równie miano najlepszego strzelca. • Podczas Ogólnopolskiego Finau Czwartków Lekkoatletycznych rozegranych w odzi modzi lekkoatleci zdobyli dwa medale. Zoty krek w skoku wzwy wywalczya Sandra Michalak z Czeszewa. Na drugim stopniu podium w biegu na 300 m stana reprezentujca SSP nr 2 we Wrzeni Paulina Guzowska. • Kadeci Progressu Wrzenia awansowali do finau mistrzostw Polski w plaowej pice siatkowej. Jdrzej Gruszczyski i Marcin Ernastowicz po zdobyciu mistrzostwa Wielkopolski nie mieli sobie równych podczas turnieju pófinaowego w Szczecinie. • W chorwackim Umag Jagoda Gruszczyska, wystpujca w parze z Katarzyn Kocioek, signa po mistrzostwo wiata w siatkówce plaowej do lat 21. Triumf wicia równie druga wrzenianka, trener plaowej kadry Polski Wioletta Bako, dla której by to ju czternasty medal mistrzostw wiata i Europy wywalczony przez jej podopieczne. • Podczas Ogólnopolskiego Finau Festiwalu Sztafet w odzi najszybsi na dystansie 4 x 100 m okazali si reprezentanci Gimnazjum nr 2 we Wrzeni. Sztafeta w skadzie: Eryk Hampel, Ernest Hampel, Bartosz Zaparty i Mateusz Lewandowski, zwyciya z czasem 44,08 s.


Lekkoatletyka, s. 28

Szymkowiak zakoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A; rok 10. tytuĹ&#x201A;em mistrza kraju

Motocross, s. 27

PiĹ&#x201A;ka koszykowa, s. 28

Lonka rozpoczÄ&#x2026;Ĺ&#x201A; rok od startu w mistrzostwach globu

Koszarek wywalczyĹ&#x201A; swoje pierwsze zĹ&#x201A;oto w polskiej lidze

Puchar WTPN dostaĹ&#x201A; siÄ&#x2122; w rÄ&#x2122;ce SzkĂłĹ&#x201A;ki Fox

Felerny widelec Siatkarze Krispolu niespodziewanie mieli na widelcu faworyzowanych suwalszczan. SkoĹ&#x201E;czyĹ&#x201A;o siÄ&#x2122; na jednym punkcie. Leszek Nowacki

zwyciÄ&#x2122;stwo przeszĹ&#x201A;o koĹ&#x201A;o nosa. PrzyszĹ&#x201A;o zadowoliÄ&#x2021; siÄ&#x2122; jednym punktem

Wrzenianie wyjechali do Suwak z jasnym planem przerwania zej passy. Trzy kolejne poraki mocno przybliyy Krispol do miejsc zagroonych walk w play-out. W inauguracyjnej odsonie siatkarze Marka Jankowiaka potrafili upora si z pierwszym demonem. Po siedmiu kolejnych przegranych partiach, w ko cu â&#x20AC;&#x201C; wygrywajc seta â&#x20AC;&#x201C; zapisali na swym koncie may sukces. W tej partii przez dugi okres zawodnicy obu zespoĂłw grali pika za pik. Po asowej zagrywce Marcina Iglewskiego to Krispol, schodzc na drug przerw techniczn, prowadzi dwoma punktami. Gospodarze zareagowali od razu, zdobywajc trzy kolejne piki. Punktem zwrotnym by as Damiana Dobosza na 18:17. Od tego momentu ton grze na parkiecie nadawali wrzenianie i po asie Witolda Chwastyniaka wygrali seta do 21. W drugim secie pocztkowo nie ukadao si ju tak dobrze. Ludzie Jankowiaka przegrywali 9:13. W tym momencie co pko w ekipie gospodarzy. Krispol szybko wyrĂłwna na 14:14, a po chwili prowadzi a 22:17! lepsk zacz niebezpiecznie goni, ale przy stanie 24:22 to my mielimy dwie kolejne piki setowe. Nie udao si ich wykorzysta i dopiero za trzeci objlimy prowadzenie 2:0. Trzecia partia rozpocza si bardzo dobrze. Na pierwsz przerw techniczn wrzenianie schodzili, prowadzc jednym punktem, ale na drug ju czterema (16:12). Trzy punkty meczowe byy na wycignicie rki, na odlego dziewiciu wygranych piek. Suwalszczanie nie zamierzali jednak skada broni. Do remisu doprowadzili przy stanie

4

punkty przewagi mieli w trzeciej partii siatkarze Krispolu

Mecz wydawaĹ&#x201A; siÄ&#x2122; wygrany w cuglach i nagle gospodarzom wszystko zaczÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;o wychodziÄ&#x2021;, a nam drĹźaĹ&#x201A;y rÄ&#x2122;ce

Fot. LEN

Tabela I ligi XIV kolejka, 21 grudnia Ĺ&#x161;lepsk SuwaĹ&#x201A;ki â&#x20AC;&#x201C; Krispol WrzeĹ&#x203A;nia Pekpol OstroĹ&#x201A;Ä&#x2122;ka â&#x20AC;&#x201C; AGH AZS KrakĂłw Camper WyszkĂłw â&#x20AC;&#x201C; Cuprum Lubin MKS BÄ&#x2122;dzin â&#x20AC;&#x201C; TKS Tychy KÄ&#x2122;czanin KÄ&#x2122;ty â&#x20AC;&#x201C; Avia Ĺ&#x161;widnik KPS Siedlce â&#x20AC;&#x201C; Stal Nysa 1. MKS Banimex BÄ&#x2122;dzin 2. KS Cuprum Mundo Lubin 3. KS Camper WyszkĂłw 4. Ĺ&#x161;lepsk SuwaĹ&#x201A;ki 5. KPS Siedlce 6. Energa Pekpol OstroĹ&#x201A;Ä&#x2122;ka 7. Krispol WrzeĹ&#x203A;nia 8. Stal AZS PWSZ Nysa 9. UMKS KÄ&#x2122;czanin KÄ&#x2122;ty 10. AGH 100RK AZS KrakĂłw 11. ASPS Avia Ĺ&#x161;widnik 12. TKS Nascon Tychy

14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14 14

3:2 2:3 2:3 3:1 1:3 0:3 38 31 28 28 26 20 20 19 17 11 11 3

41:10 36:18 36:23 34:22 32:23 28:30 27:31 27:28 25:31 17:35 16:36 9:41

XV kolejka, 6 stycznia 15.00 Krispol â&#x20AC;&#x201C; KÄ&#x2122;czanin KÄ&#x2122;ty

18:18, a po chwili wyszli na prowadzenie 20:19. Szybko te otrzymali trzy kolejne piki setowe, z ktĂłrych wykorzystali ju drug. Czwarty set zacz si wymian ciosĂłw. adnej z druyn przez dugi czas nie udawao si zdoby choby trzypunktowej przewagi. Dopiero pod koniec seta dopili tego gospodarze (19:16) i ju nie pozwolili zdoby nam ani jednej piki. Wrzenianom przyszo rozegra ju siĂłdmy tajbrek w rozgrywkach I ligi. Nasi siatkarze sabo weszli w decydujc parti. Strony boiska zmieniali, przegrywajc 4:8. Po kolejnej stracie punktu uszo z nich powietrze. Trzeba byo pogodzi si z porak. â&#x20AC;&#x201C; Trudno tak na gorco wskaza przyczyn przegranej. Mecz wydawa

si wygrany w cuglach i nagle gospodarzom, ryzykujcym zagrywk, zaczo wszystko wychodzi. Na siatce obudzi si Wojciech Winnik, a my nie potrafilimy ko czy swoich akcji. Droga powrotna do Wrzeni nie bdzie atwa â&#x20AC;&#x201C; podzieli si swoimi spostrzeeniami klubowy statystyk Sawomir Stefaski.

lepsk â&#x20AC;&#x201C; Krispol 3:2 (21:25, 24:26, 25:22, 25:16, 15:7). Przed kibicami Krispolu jeszcze 10 dni przerwy w rozgrywkach. Wrzenianie kolejny mecz rozegraj na wasnym pakiecie z Kczaninem Kty w poniedziaek, 6 stycznia (a nie jak planowano, w sobot). Przesunita zostaa te godzina, z 18.00 na 15.00. Wszystko to jest spowodowane planowan transmisj telewizyjn w Orange Sport.

 Mateusz GoĹşdziaszek nie ma zamiaru odpoczywaÄ&#x2021; od piĹ&#x201A;ki. CzwartoligowÄ&#x2026; trawÄ&#x2122; zamieniĹ&#x201A; na rekreacyjny parkiet Fot. RC Ostatnim futsalowym akcentem tego roku by Turniej witeczny WTPN Cup 2013. GĂłwne trofeum przypado SzkĂłce Fox skadajcej si z obecnych i byych graczy Victorii Wrzenia. Turniej zgromadzi na starcie 10 druyn. Wikszo z nich rekrutowaa si z lig prowadzonych przez WTPN. W rywalizacji wziy udzia take zespoy z futsalowych lig ociennych miejscowoci i specjalnie stworzone na potrzeby tego turnieju. Najpierw grano systemem kady z kadym, w dwĂłch grupach. Jak si pĂł niej okazao, zwycizcy turnieju w czterech meczach stracili punkty tylko za spraw remisu z zespoem Fachowa Robota. Drugi finalista Capri rĂłwnie nie przegra w grupie, remisujc jednak z MasterSportem i Ignasiak Sportem. Mecze o pierwsze cztery miejsca grano w formule 2 x 10 minut. Fina turnieju Capri â&#x20AC;&#x201C; SzkĂłka Fox 3:3 (2:3 k) Byo to ciekawe widowisko, podczas ktĂłrego szczyt emocji nastpi w samej ko cĂłwce. Biorc pod uwag wydarzenia do przerwy, wydawao si, e mecz zako czy si atwym zwycistwem SzkĂłki Fox,

ktĂłra prowadzia ju 3:0. Pierwszego gola zdoby Jakub Groszkowski, na 2:0 podwyszy Pawe Lisiecki. Chwil po tym Capri, za zagranie rk poza polem karnym, stracio bramkarza i musiao przez 2 minuty gra w osabieniu. SzkĂłka Fox w tym czasie za spraw trafienia Macieja Lisieckiego podwyszya na 3:0. Po przerwie promyk nadziei na nawizanie rywalizacji przez Capri da gol zdobyty w ostatniej chwili przez Patryka Murlika. Od pocztku drugiej poowy Capri zagrao z zawodnikiem zastpujcym bramkarza w polu. Przynioso to gol Bartosza Sypniewskiego i dwa przeduone rzuty karne, w efekcie fauli pikarzy SzkĂłki Fox. Pierwszego z nich nie udao si wykorzysta Sypniewskiemu. Kiedy na tablicy wynikĂłw do ko ca meczu pozostaa ju tylko minuta, z przeduonego rzutu karnego do stanu 3:3 doprowadzi Murlik. Doszo zatem do rozstrzygnicia w rzutach karnych, w ktĂłrych 3:2 wygraa SzkĂłka Fox. Mecz o III miejsce Fachowa Robota â&#x20AC;&#x201C; Ignasiak Sport 4:2 (2:0) Robert Czerniak

Reklama

Potrzebujesz pilnie gotĂłwki?

TYLKO U NAS!

Kre-414

 Po meczu w SuwaĹ&#x201A;kach krispolowcy mieli kwaĹ&#x203A;ne miny. Pewne, zdawaĹ&#x201A;oby siÄ&#x2122;,

*RWyZNDRGUÄ&#x2DC;NL w 15 minut bez BIK! :U]HĹ&#x2019;QLDXO']LHFL:U]HVLÄ˝VNLFK WHO


sRGSRQDGODWFRW\G]LHรZNDย›G\PGRPX sQDNยDGEOLVNRHJ]HPSODU]\

27 grudnia 2013 NR 52 (1234/XXIV) INDEKS 366773

ISSN 2080-4008

bezpล‚atny dodatek โ€žWiadomoล›ci Wrzesiล„skichโ€

Biuro Ogล‚oszeล„ ul. Jana Pawล‚a II 14 62-300 Wrzeล›nia tel. 61 436-52-70 www.wrzesnia.info.pl

biuro ogล‚oszeล„: 61 436 52 70

5HVWDXUDFMDd:\Mย•WNRZD:LQLDUQLDr  !" #$    %% $#&# '  $ # '  $ Zapraszamy od wtorku do niedzieli od 12.30 do 22.00  

#$%5รฃCYQOKT/WUKGNC

J DFFJAHFF ^FFJACFF

tURTCYFฤ‘PC

YYYDKRYT\GUPKCUVCTQUVYQRQYKCVQYG UVCV[UV[MK\FCYCNPQUEK

OKNA DRZWI, PANELE, OKNA, ! !"# !"#$%&'(&")'& *!'+-&. /&0&1" /&0&1"+'$$2/'2-2*+34567 "&1$(21"&.-'*$%2#$+1%&1+0$

$KWTQ2T\[DQTMK$QE\PC YYYQUMOWUKGNCRN

SPECJALISTA od kredytรณw hipotecznych i konsolidacyjnych

    

 

  ! ](62,

www.aberto.pl !   " > =  $ $    $

Zapraszamy

Kre-343

Skl-877* +##,,-

Ceny promocyjne   

  !"

#$ %#&'$(&$)

/

sFQLC\FFQMWTUCPVC sY[MรฃCF[UVCELQPCTPG NWDYHQTOKGGNGCTPKPIQYGL sPCLY[ฤ“U\C\FCYCNPQฤ‡รง

'FW

5\MQรฃC,C\F[

# % ^

 >? @A BCHJ^@JFB I_

Gas-433a

ORGANIZUJEMY:   

   

        

tel. 500-063-120


2

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl

6]\ENDVSU]HGDĹŽLQDMHPQLHUXFKRPRĹ&#x2019;FL

WrzeĹ&#x201C;nia, KosynierĂłw 69 61 4366-978, 508-186-037, 609-581-513

J. ANGIELSKI DLA DOROSĹ YCH 9,95 zĹ&#x201A; Pan Lius Ganoza Ferrer zaprasza na lekcje j. hiszpaĹ&#x201E;skiego

AKUMULATORY

Â&#x201E; Pilnie szukam pracy - kobieta 23 lata, Ĺ&#x203A;rednie, 5 letnie doĹ&#x203A;wiadczenie w pracach biurowych, referencje, prawo jazdy B, 665-091-604

PrzyjmÄ&#x2122; kobiety do obierania cebuli

   

Â&#x201E; Sprzedam opel corsa 93 r., 504-189-294 Â&#x201E; Sprzedam opony zimowe z felgami 135R 13, 601-854-733 Â&#x201E; Sprzedam peugeot 206, rok 2004, 507-097-757 Â&#x201E; Sprzedam VOLKSWAGEN PASSAT B6, 2,0 TDI, 2005 r, 604-411-847 Â&#x201E; Sprzedam VW TOUAREG, 3,0 TDI, 2006 r. peĹ&#x201A;ne wyposaĹźenie, 501-618-163

.(2,* J  GFDE^A^EAHC # % C L L 

NAUKA Â&#x201E; Angielski doroĹ&#x203A;li, dzieci matury, wyjazdy, 669-147-594 Â&#x201E; Chemia - korepetycje b. tanio, 697-407-805 po 17.00 Â&#x201E; Fizyka, matematyka - gimnazjum, 605-180-664 Â&#x201E; Korepetycje z matematyki i chemii, wszystkie poziomy, przygotowanie do matury. 784-058-209 Â&#x201E; Matematyka, 603-784-118 Niemiecki - wszystkie poziomy! 721-674-222 Â&#x201E;

Pra-2002

  

!" 

+ ! 

ZĹ&#x201A;omowanie pojazdĂłw F.H.U

Â&#x201E; AUTO-SKUP; SKUPUJEMY ZA GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x2DC; SAMOCHODY CAĹ E;Ĺ ADNE; STARE I NOWSZE; ZADBANE LUB Z WADAMI I USTERKAMI; MOGÄ&#x201E; BYÄ&#x2020; BEZ OC I PRZEGLÄ&#x201E;DU LUB SPROWADZONE; UMOWA; TEL 508-085-181 Â&#x201E; SKUP SAMOCHODĂ&#x201C;W ZA GOTĂ&#x201C;WKÄ&#x2DC;; WSZYSTKIE MARKI I ROCZNIKI; PĹ ACIMY WYSOKIE CENY; TEL 512-532-154

67789.:

MaWiD Sa-475

Gutowo Wielkie 8 t[BÇ´XJBED[FOJBtTQS[FEBČ&#x2C6;D[Ç&#x2014;Ç´DJ tUSBOTQPSU(3"5*4 tQS[ZKNVKFNZ357"(% tTLVQ[Â&#x2019;PNVNFUBMJ

MOTORYZACYJNE

Â&#x201E; AUTOSKUP- zakupimy kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;! 888-751-461 Â&#x201E; Chcesz legalnie zezĹ&#x201A;omowaÄ&#x2021; auto? ZadzwoĹ&#x201E; teraz! GotĂłwka, transport, konkurencyjne ceny, 516-445-668 Â&#x201E; Ford focus 2008 1,8diesel salonowy 502-710-366

VCRKEGTMCOGDNQYC

tel. 61 4377-228

694-667-625

 99

9 68/; 7.7</;/

39=> )(%&$?$&%$? #*&2%#*&$*'

 

Sa-398

=äRPRZDQLH Zomowanie SRMD]GĂ&#x2018;Z pojazdĂłw VNXS]äRPX

Skup zomu 61 4366 232, 609 538 301

LOKALE I NIERUCHOMOĹ&#x161;CI

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane nad zalewem WrzesiĹ&#x201E;skim, 502-101-545

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia dom szeregowy, 4 pokoje, 100 mkw, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo umeblowany, gaz, miejsce na samochĂłd, ogrĂłdek, 1500zĹ&#x201A;, WrzeĹ&#x203A;nia, KosynierĂłw 530-345-774 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia garaĹź, Legii WrzesiĹ&#x201E;skiej, 693-390-439 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia lokal 270 mkw w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia z moĹźliwoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026; podziaĹ&#x201A;u, 602-658-516

'&&

  

#$%&

MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pracy caĹ&#x201A;orocznej w zgranym zespole. Uwaga moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; pracy chaĹ&#x201A;upniczej. WiÄ&#x2122;cej szczegĂłĹ&#x201A;Ăłw pod nr tel. 696-441-078

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; inwestycyjna 3000 mkw, Psary MaĹ&#x201A;e przy wiadukcie F. VAT, 513-482-705 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; w Ostrowie nad Jeziorem Powidzkim, 501-736-252

Praca rÄ&#x2122;czna akordowa, siedzÄ&#x2026;ca, w ogrzewanej obieralni, dowĂłz gratis. Wymagania: brak naĹ&#x201A;ogĂłw alkoholowych, wiek nie gra roli.

Â&#x201E; SKUP USZKODZONYCH I NIESPRAWNYCH SAMOCHODĂ&#x201C;W; TEL 888-353-184

Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia maĹ&#x201A;a nowa kawalerka we WrzeĹ&#x203A;ni, 535-784-765; 61-436-52-26 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 3-pokojowe 507-154-725 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie 64 mkw, 3 pokoje, nowe budownictwo, Witkowska, 1200+ media, 601-669-986 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w domu wielorodzinnym, WrzeĹ&#x203A;nia, 697-292-178 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia mieszkanie w peĹ&#x201A;ni wyposaĹźone, 501-466-597 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia nowe mieszkanie 2 pokojowe we Wrzesni, 535-784-765, 61-436-52-26 Â&#x201E; Do wynajÄ&#x2122;cia pomieszczenie 50 mkw na sklep lub inne w centrum WrzeĹ&#x203A;ni 691-675-457 Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana 3500 mkw, Nowy Folwark przy lesie, kierunek Czerniejewo, 603-990-459

1,(58&+202°&,

Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane w Nowym Folwarku 607-072-525

Sprzedam mieszkanie:

Â&#x201E;12 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 2 pokoje, 53,20 mkw, 95.000, tel. 693-27-62-92 Â&#x201E;WrzeĹ&#x203A;nia, 2 pokoje, 56,40 mkw, 157.000, tel. 693-27-62-92 Â&#x201E;12 km od WrzeĹ&#x203A;ni, 3 pokoje, 55 mkw, 80.000, tel. 693-27-62-92 Â&#x201E;Neryngowo, 2 pokoje, 47,5 mkw, 95.000 tel. 693-27-62-92

ZamieniÄ&#x2122; mieszkanie: Â&#x201E;3 pokojowe na 3 piÄ&#x2122;trze na wiÄ&#x2122;ksze. DopĹ&#x201A;acÄ&#x2122; lub spĹ&#x201A;acÄ&#x2122; zadĹ&#x201A;uĹźenie, tel. 515-16-88-44 Â&#x201E;DziaĹ&#x201A;ki od 700-1500 mkw. DuĹźy wybĂłr, 2 km od WrzeĹ&#x203A;ni, od 35 000, tel. 515 16 88 44 Â&#x201E;MoĹźliwa spĹ&#x201A;ata zadĹ&#x201A;uĹźenia, tel. 506-56-68-28

Domy: Â&#x201E;BiaĹ&#x201A;Ä&#x2122;Ĺźyce, 69 mkw, 178.000 tel. 515-16-88-44 Â&#x201E;CiemierĂłw 140 mkw, 150.000 tel. 693-27-62-92 Â&#x201E;WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Kopernika, 269.000, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; sprzedaĹźy na raty - wpĹ&#x201A;ata 130.000 i rata 1000 zĹ&#x201A;/msc, tel. 515 16 88 44 Â&#x201E;Pyzdry,109 mkw, 270.000, tel. 690-52-10-98 Â&#x201E;KupiÄ&#x2122; mieszkanie we WrzeĹ&#x203A;ni 2 lub 3 pokojowe, tel. 693-27-62-92 W naszym biurze znajdziesz wiele ciekawych ofert. ZadzwoĹ&#x201E;. SprawdĹş

SRÂąUHGQLFWZRÂ&#x2021;Z\FHQ\Â&#x2021;SRPRFSUDZQD

:U]HÂąQLD5\QHN 

&KFHV]EH]SLHF]QLHNXSLÞ VSU]HGDÞZ\QDMùÞ VSUyEXM]QDPL]DXIDMQDV]HM ZLHG]\LGR¹ZLDGF]HQLX ZZZORFXPZRMFLHFKRZVNDSO

Roz-1372

Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; budowlaĹ&#x201E;ca, magazyniera, stolarza, livetime.pl 600-354-337 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; fachowca do prac remontowo-budowlanych, praca za granicÄ&#x2026;, 502-177-784 Â&#x201E; ZatrudniÄ&#x2122; kierowcÄ&#x2122; w miÄ&#x2122;dzynarodowym transporcie drogowym (kategoria C+E). Mile widziane doĹ&#x203A;wiadczenie na chĹ&#x201A;odniach, 512-455-505

WrzeĹ&#x203A;nia, Orkana 8, 61-4361-019; 724-074-025

 $

 

!"##$%&'&%% "!*+5"!

ROLNICZE Â&#x201E; Kombajn ziemniaczany, rozrzutnik obornika, sadzarka 692-507-608 Â&#x201E; Korekcja i Leczenie SchorzeĹ&#x201E; Racic, tel. 603-494-874 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ciÄ&#x2026;gnik Ursus C328, C330, C360, 3P, Zetor, Ferguson, MTZ, WĹ&#x201A;adimirec, przyczepy oraz inny sprzÄ&#x2122;t rolniczy, stan obojÄ&#x2122;tny 886-388-168 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźdy ciÄ&#x2026;gniczek ogrodniczy 886-388-168 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; schĹ&#x201A;adzalnik do mleka 200-300 l 666-324-099 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; ( w siatce) pszennÄ&#x2026;, ĹźytniÄ&#x2026;, pszenĹźytniÄ&#x2026; z pokosĂłw, tel. 604-961-430 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; URSUS C-330, C-360, MTZ, przyczepy, inne maszyny rolnicze 601-560-683 Â&#x201E; KUPIÄ&#x2DC; URSUS C330, C360, MTZ I INNE CIÄ&#x201E;ď&#x161;ş GNIKI, PRZYCZEPY, SIEWNIK POZNANIAK, 601ď&#x161;ş729ď&#x161;ş483 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemniaki jadalne, 517-532-435 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; ziemniaki jadalne, kaĹźdÄ&#x2026; iloĹ&#x203A;Ä&#x2021;, 785-640-766 Â&#x201E; PĹ YTY WARSTWOWE dachowe i Ĺ&#x203A;cienne, pĹ&#x201A;yty na bramy, ceownik do pĹ&#x201A;yt warstwowych. PRODUCENT. Atrakcyjne ceny! KrĂłtkie terminy realizacji!. 61-4273-805 ; 604-589-462 ; 61297-06-10, Czerniejewo

, -./0 !1 #% #(&2%&$$ #$(&%#(&#'2

3 45" rIQVĂ?YMC YFPKW\CMWRW rNWDRT\NGYFPK

25.$

%$ @C  NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Ĺ&#x161; GWARANCJA BEZPIECZNEJ TRANSAKCJI POĹ&#x161;REDNICTWO: KUPNO, SPRZEDAĹť, ZAMIANA SKUP NIERUCHOMOĹ&#x161;CI DORADZTWO KREDYTOWE (25 BANKĂ&#x201C;W) PEĹ NA OBSĹ UGA PRAWNA ODDĹ UĹťENIE NIERUCHOMOĹ&#x161;CI STOP EKSMISJOM NA BRUK RESTRUKTURYZACJA DĹ UGĂ&#x201C;W CZYSZCZENIE BIK OCHRONA OSĂ&#x201C;B ZADĹ UĹťONYCH

Wielkopolskie Biuro Regionalne Golden Leo 6!;#<$

Â&#x201E; WORK SERVICE S.A (nr wpisu do rejestru agencji zatrudnienia 2010) zatrudni: PracownikĂłw magazynu do pracy w GÄ&#x2026;dkach k. Poznania. Oferujemy atrakcyjne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: 508-000800; pracownikmagazynu@workservice.pl

NOWE I UĹťYWANE Z GWARANCJÄ&#x201E;, TERMOIZOLOWANE, zĹ&#x201A;om akumulatorowy odliczamy od ceny zakupu,

Edu-694

Â&#x201E; PROMEDICA24 zatrudni opiekunki do pracy w Niemczech i Anglii. Legalna praca od zaraz. Tylko teraz Ĺ&#x203A;wiÄ&#x2026;teczne bonusy! DzwoĹ&#x201E;: 506-289-113 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; stolarza do stolarni w BrzeĹşnie, 501-618-163

Sa-498

Â&#x201E; Kasacja pojazdĂłw, Auto-ZĹ&#x201A;om MielĹźyn, wystawiamy zaĹ&#x203A;wiadczenia, odbiĂłr pojazdu od klienta, tel. 509-277-286 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; dostawcze auto! Stan oraz marka obojÄ&#x2122;tna! 500-656-104 Â&#x201E; KupiÄ&#x2122; kaĹźde auto za gotĂłwkÄ&#x2122;, dojazd do klienta 511-335-102 Â&#x201E; Naprawa szyb samochodowych, 604-809-133 Â&#x201E; Passat 95 r. gaz 507-183-128

Â&#x201E; GaraĹź do wynajÄ&#x2122;cia (AMIKA), 693-071-787 Â&#x201E; GaraĹź do wynajÄ&#x2122;cia (POM), 698-155-513 Â&#x201E; INVEST HOME NIERUCHOMOĹ&#x161;CI Szafraniak www.szafraniak.com, 604-959-753 Â&#x201E; KAWALERKA po remoncie do wynajÄ&#x2122;cia 665-809-224 Â&#x201E; Mieszkanie w peĹ&#x201A;ni urzÄ&#x2026;dzone do wynajÄ&#x2122;cia 604-959-753 Â&#x201E; NEKLA- DOM sprzedam 502-710-366 Â&#x201E; Okazyjnie sprzedam dziaĹ&#x201A;ki letniskowobudowlane 4-6 arĂłw, z prawem zabudowy, media -Kosewo, Skrzynka, GiewartĂłw, 663-641-041 Â&#x201E; Sprzedam 17 ha ziemi rolnej 4 i 5 klasy przy trasie 432, 512-099-034 Â&#x201E; Sprzedam dom jednorodzinny 101 mkw, Sokolniki, 880-219-291 Â&#x201E; Sprzedam dom Marzenin pow. 200 mkw, 608-330-189 Â&#x201E; Sprzedam dom Przyborki/ k.WrzeĹ&#x203A;ni, 513-814-796 Â&#x201E; Sprzedam dom wolnostojÄ&#x2026;cy + budynek gospodarczy na dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; (100 mkw), WrzeĹ&#x203A;nia, 502-312-727 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; 950 mkw, Psary Polskie -blisko drogi prowadzÄ&#x2026;cej w kierunku Czerniejewa. Na dziaĹ&#x201A;ce przyĹ&#x201A;Ä&#x2026;cze energetyczne i wodociÄ&#x2026;g, 511-509-279 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026; w Kaczanowie 515-591-791 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; budowlanÄ&#x2026;, centrum, livetime.pl, 600-354-337

()

Mechanika samochodowa

7$1,(

Â&#x201E; Firma transportowa zatrudni kierowcÄ&#x2122; z kat. C+E w ruchu miÄ&#x2122;dzynarodowym, mile widziane doĹ&#x203A;wiadczenie, 603-053-050, 501-868-394 Â&#x201E; Firma transportowa zatrudni kierowcĂłw miÄ&#x2122;dzynarodowych C+E z doĹ&#x203A;wiadczeniem, kurs ADR podstawowy wymagany (na niektĂłrych kierunkach moĹźna zaczÄ&#x2026;Ä&#x2021; bez ADR - trzeba uzupeĹ&#x201A;niÄ&#x2021; po okresie prĂłbnym). Praca dostÄ&#x2122;pna na kierunkach: - 2x kierowca - staĹ&#x201A;a linia: Niemcy-Szwecja-Niemcy (zaloga 2 osobowa),2x kierowca - trasy: Polska-Szwecja-Polska (zaloga 1 osobowa), - 2x kierowca - staĹ&#x201A;a linia: Polska-Hiszpania-Polska (zaloga 2 osobowa), MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; rĂłwnieĹź na innych kierunkach. AGAT, 63-241-00-10, 601-08-48-80 Â&#x201E; OPIEKA Niemcy od zaraz, 725-248-935

GAZ

MontaÂż INSTALACJI SAMOCHODOWYCH

Â&#x201E; Firma transportowa przyjmie kierowcĂłw w transporcie miÄ&#x2122;dzynarodowym, Wysokiej klasy samochody, terminowe wypĹ&#x201A;aty, wĹ&#x201A;asna spedycja, 608-391-785

Â&#x201E; Sprzedam kamienicÄ&#x2122; w centrum MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awia, wszystkie media, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, 510-552-936 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 3-pokojowe, parter, urzÄ&#x2026;dzone z garaĹźem i piwnicÄ&#x2026;, 68 mkw, 602-640-519 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 45 mkw + dziaĹ&#x201A;ka 550 mkw, wszystkie media, BiaĹ&#x201A;e PiÄ&#x2026;tkowo, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 47 mkw, 2-pokojowe, stan idealny, po remoncie, 698-063-068 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 54 mkw parter, ul. PiastĂłw 533-684-268 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 65 mkw w KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owie po remoncie kapitalnym, 602-658-516 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie 76 mkw Bugaj, 696-019-595 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie bezczynszowe we WrzeĹ&#x203A;ni, 49 mkw z dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2026; 1.351 mkw, 662-390-005 Â&#x201E; Sprzedam mieszkanie koĹ&#x201A;o Ĺ&#x161;rody do remontu, tel. 503-371-417 Â&#x201E; Sprzedam wygodny szeregowiec, livetime.pl 600-354-337 Â&#x201E; Sprzedam, zamieniÄ&#x2122; na mniejsze 90 mkw, 6 km od WrzeĹ&#x203A;ni, strych, ogrĂłdek, co, garaĹź 507607-073; 603-806-357 Â&#x201E; Tanio sprzedam dziaĹ&#x201A;ki budowlane 507-839-490 Â&#x201E; WydzierĹźawiÄ&#x2122; pierwsze piÄ&#x2122;tro w Centrum Handlowym Kadena. TANIO. tel. 601-727-372

ul. KiliĹ&#x201E;skiego 1, WrzeĹ&#x203A;nia (u zbiegu ulic KiliĹ&#x201E;skiego i KoĹ&#x203A;ciuszki, naprzeciwko WOK)

515-16-88-44

DANPOL ZDZIECHOWA SKUP Macior, KnurĂłw oraz TucznikĂłw OdbiĂłr z gospodarstwa PĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; gotĂłwkÄ&#x2026; lub szybki przelew

608 439 125, 609 218 648

Rol-244

Â&#x201E; Avon, zostaĹ&#x201E; konsultantkÄ&#x2026;, 501-108-618 Â&#x201E; Elektryka zatrudniÄ&#x2122;, 697-695-409

Â&#x201E; DziaĹ&#x201A;ka budowlana w Bierzglinku, 1050 mkw, w sÄ&#x2026;siedztwie gaz, prÄ&#x2026;d, woda, wymiary dziaĹ&#x201A;ki 21x50 m, czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ciowo ogrodzona, plan zagospodarowania przestrzennego, 608-689-207

Roz-1578

PRACA

Rol-221

Edu-712

:U]HĹ&#x2019;QLDXOVLHQNLHZLF]D WHOZZZQLHG]ZLHG]NLFRP


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70 Â&#x201E; DREWNO ROZPAĹ KOWE 80ZĹ /M3; rĂłwnieĹź opaĹ&#x201A;owe i kominkowe, workowane, paletowane, moĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; ciÄ&#x2122;cia i transportu, 609-550-484; 605-420-442

Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a 512-314-050

Â&#x201E; Drewno sosnowe kominkowe, suche w metrach lub ciÄ&#x2122;te, 696-633-417 Â&#x201E; FHU SIEL-BUD poleca workowany: ekogroszek, kostkÄ&#x2122;, miaĹ&#x201A; z polskich i czeskich kopalni oraz niemiecki brykiet miaĹ&#x201A;owy Rekord 509-565-501 Â&#x201E; Gitary, keyboardy, pianina i inne instrumenty. Sklep muzyczny EFFECT, WrzeĹ&#x203A;nia, KoĹ&#x203A;ciuszki 7 www.eďŹ&#x20AC;ect-music.pl

RĂ&#x201C;ĹťNE Â&#x201E; Ale szybka gotĂłwka - nawet 7000 zĹ&#x201A;! Proste zasady, bez zbÄ&#x2122;dnych formalnoĹ&#x203A;ci. Provident: 600-400-295 (taryfa wg opĹ&#x201A;at operatora) ANTYKI - SKUP, 609-880-956 Â&#x201E; Â&#x201E; Blacha trapezowa T18 ocynkowana + kolor, IIgatunek w atrakcyjnej cenie! Producent! DĹ&#x201A;ugoĹ&#x203A;Ä&#x2021; blach na Ĺźyczenie!, kom. 604-589-462, 61-297-06-10, Czerniejewo Â&#x201E; Czeremcha, jesion, sosna, brzoza, dÄ&#x2122;bina, olcha, 787-934-809 Â&#x201E; Drewno opaĹ&#x201A;owe i kominkowe, 785-171-735

'(]/=%2 AHFF !  m ](62,

?%@ 

 $o

 

YOGA: -----------------------    

   

   

    

$   

SILDEX CHWILĂ&#x201C;WKI od 300 do 1500 zĹ&#x201A; PieniÄ&#x2026;dze do rÄ&#x2122;ki

WrzeĹ&#x203A;nia, Dzieci WrzesiĹ&#x201E;skich 6, 608-512-759

POPROWADZĂ&#x160; KSIĂ&#x160;GOWOĹ&#x2019;Ă&#x2020;

Â&#x201E; Skup antykĂłw z likwidacji mieszkaĹ&#x201E;: srebra, zegary, zegarki, monety, militaria, ordery, widokĂłwki, dokumenty, ksiÄ&#x2026;Ĺźki, 694-834-800, 61-4245-037 Sprzedam drewno workowane suche, 7 zĹ&#x201A;/woÂ&#x201E; rek, 691-881-008, 609-944-819 Â&#x201E; Sprzedam dziaĹ&#x201A;kÄ&#x2122; ogrodowÄ&#x2026; 698-645-578 Â&#x201E; Sprzedam karcher stacjonarny, 603-288-140

Rozliczenie VAT rolnikĂłw Zwrot VAT-u za artykuÂły budowlane 605-296-347, 61 428-25-18

sRKCUGMQUKCP[Ä&#x201C;YKT sE\CTPC\KGOKCRQFU[RMC sRQMTWU\QP[ITW\ sMCO[U\MK sEGOGPVKYCRPQ sY[YĂ?\ITW\W sMQRCPKGUVCYĂ?Y sTQ\DKGTCPKG UVCT[EJDWF[PMĂ?Y sWUĂŁWIKMQRCTMĂ°KUR[EJCTMĂ° sWUĂŁWIKVTCPURQTVQYG

ODBIERAMY DOKUMENTY U KLIENTA

Q D ! P + !1 ?%* **( ?))

69;67.;:=; ;: & D D C &

Â&#x201E; Sprzedam pralkÄ&#x2122; automatycznÄ&#x2026; PRIVILEG, stan dobry, 300 zĹ&#x201A;, 512-312-021 Â&#x201E; Sprzedam rower classic junior, bieĹźniÄ&#x2122; elektrycznÄ&#x2026;, dwuosobowÄ&#x2026; kanapÄ&#x2122; rozkĹ&#x201A;adanÄ&#x2026;, 605-261-177 Â&#x201E; Sprzedam wyposaĹźenie sklepu odzieĹźowego, 519-640-610 Â&#x201E; Szybka gotĂłwka z komornikiem bez BIK-u od 18lat + upominek, 664-401-622

TELEWIZJA INTERNET TELEFON PROMOCJE

!4 

1 E !F !H $ D !1 #* 2%# #* $?

WEXEL Usl-685

Kre-390

DAVI-SAT MULTIMEDIA %# G #

 @A @GA FF HH

tel. 61-4388-829 509-365-337

   !"#$% &'* + &  , ./ 02.3 . Kostka

606-297-689 /;"<,=

Roz-1598

 

 

# ,  LA (na terenie targowiska)

KREDYTY Roz-1449

Cierpisz na brak gotĂłwki? 8   ,

* %' 5 <=>4@>@45><

3 !  J

+! 

 +L !  

1! ,  M

Wszystko na wymiar Terminy â&#x20AC;&#x201C; 7 dni Me-205

 ; 

Kre-341

  9 :

USĹ UGI tLPQBSLPÂ&#x2019;BEPXBSLÇ&#x152; tXZXSPULB)%4

*OOB

    !""#$$"%#$$

Â&#x201E; LodĂłwki, zamraĹźarki, pralki, wirĂłwki, rowery, kuchnie elektyryczne, mikfofale, piekarniki, okapy, odkurzacze, zlewy, Ĺźyrandole, Ĺ&#x201A;awy, stoĹ&#x201A;y, krzesĹ&#x201A;a, szafki Ĺ&#x201A;azienkowe, dywany, chodniki, foteliki biurkowe i samochodowe, urzÄ&#x2026;dzenia sportowe, materace, koĹ&#x201A;dry, walizki, klatki, wĂłzki, telewizory, wieĹźe monitory, frytkownice, prasowalnice, kombiwary, patelnie elektryczne, piecyki ogrzewcze, naroĹźniki kuchenne, buty z nartami, choinki, sanki, maszyny do szycia, 788-561-222, 61-427-43-41

Â&#x201E; SKLEP NUMIZMATYCZNY - skup-sprzedaĹź zĹ&#x201A;oto, srebro, monety, banknoty, winyle, ordery, ul. Laskowskiego 3, 511-616-666.

PROFESJONALNIEJRWĂ?ZNRZH

Â&#x201E; KaďŹ&#x201A;e z pieca sprzedam, 604-808-764 Â&#x201E; Kosmetyczka poszukuje fryzjerki z wĹ&#x201A;asnÄ&#x2026; dziaĹ&#x201A;alnoĹ&#x203A;ciÄ&#x2026;, 501-723-142

Â&#x201E; Rowery treningowe, orbitreki..Bierzglinek Modrzewiowa 2

AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR

SRÂ&#x203A;\F]NL

#$(&?*&)?'

Â&#x201E; ODSZKODOWANIA LexPremium.pl 801-009480, 693-969-656

ZUS â&#x20AC;&#x201C; przekaz elektroniczny WypeÂłniamy deklaracje Intersat

*B>55> 2F  F 9 1&0+$212 -$+G$HGJ"2'+M#H%9 9Q M 28%3 8$$5S

ATIZ

!4 !+ !H +L #

Â&#x201E; PoĹźyczki zastaw u klientĂłw, 500-588-980

&&&#9(/;6;7;#,5< 0)5# ="= %>? ??=

3,$6(. Ä&#x201C;:,5

@^GJGAAJDFH Kre-416

 B5; 7.&1+C .68'

K

Roz-1431

& '()*+() ,./0.&12 3 45# .617()/8& ---------------------------------------

##2 )$ #?*

Â&#x201E; Zimowa promocja na rowery Bierzglinek, Modrzewiowa 2 Â&#x201E; Ĺťwir, podsypka, czarna ziemia, koparko-Ĺ&#x201A;adowarka, 606-297-689

USĹ UGI #06'0;

 6!  9;: P +  D !

-TG

PODARUJÄ&#x2DC; Â&#x201E; Oddam maĹ&#x201A;e kotki, 61-4365-698

JOGA

Roz-1603

Â&#x201E; Sprzedam buraczki, marchew, 665-122-417 Â&#x201E; Sprzedam ciÄ&#x2026;gnik ZETOR 8245 i sĹ&#x201A;omÄ&#x2122; w balotach, 513-769-392 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz cyklop i czeski 750, opryskiwacz, ciÄ&#x2026;gnik 912, 517-200-658 Â&#x201E; Sprzedam Ĺ&#x201A;adowacz zawieszany, 697-514-143 Â&#x201E; Sprzedam opryskiwacz 400L, 12m szerokoĹ&#x203A;ci, pĹ&#x201A;ug 3+1 Unii GrudziÄ&#x2026;dz, siewnik Poznaniak 2,7m, rozrzutnik obornika jednoosiowy, 691-887-419 Â&#x201E; Sprzedam pompÄ&#x2122;-kompresor do beczkowozu i paĹ&#x203A;niki do tucznikĂłw, warchlakĂłw, 601-053-965 Â&#x201E; Sprzedam prosiÄ&#x2122;ta, 880-004-890 Â&#x201E; Sprzedam przyczepÄ&#x2122; rosyjskÄ&#x2026; rolniczÄ&#x2026; 12 ton, sprawna, zarejestrowana, 692-360-333 Sprzedam pszenicÄ&#x2122; i pszenĹźyto, 665-122-417 Â&#x201E; Â&#x201E; Sprzedam siano - kostki 500 sztuk, Nekielka 723-612-089 Â&#x201E; Sprzedam URSUS 1224, 88 r., w rozliczeniu C-360 3P, 661-952-545 Â&#x201E; SprzedaĹź cielÄ&#x2026;t miÄ&#x2122;snych i czarno-biaĹ&#x201A;ych od 50 do 150 kg, 668-345-262 Â&#x201E; UĹźywane czÄ&#x2122;Ĺ&#x203A;ci, podzespoĹ&#x201A;y ursus -zetor, 601-598-983 Â&#x201E; F.H.U. Multi-Farma oferuje nawozy wieloskĹ&#x201A;adnikowe i azotowe, tel. 603-603-949 Â&#x201E; F.H.U. Multi-Farma skupuje zboĹźa: pszenica,pszenĹźyto,Ĺźyto tel. 607-620-603 Â&#x201E; OtrÄ&#x2122;by Ĺźytnie, otrÄ&#x2122;by pszenne 660 zĹ&#x201A;/t, Ĺ&#x203A;ruta rzepakowa 1080 zĹ&#x201A;/t, tel. 603-603-949

KAMIENIARSTWO

DLA  !"#$%

($&*

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw, bydĹ&#x201A;a 608-505-715

Â&#x201E; Szybka poĹźyczka rĂłwnieĹź dla osĂłb z zajÄ&#x2122;ciami komorniczymi, dochodami z mops, zasiĹ&#x201A;kami i alimentami 600-456-960

+056#.#%,'6'.'9+<;,0' +5#6'.+6#40'/7.6+411/

%

Â&#x201E; Skup tucznikĂłw, macior, knurĂłw, bydĹ&#x201A;a 604-472-331

-TG

Â&#x201E; Skup BydĹ&#x201A;a RzeĹşnego â&#x20AC;&#x153;RAGEâ&#x20AC;? szybki odbiĂłr, atrakcyjne formy pĹ&#x201A;atnoĹ&#x203A;ci oraz konkurencyjne ceny, 883-993-179 Â&#x201E; Skup bydĹ&#x201A;a, Biernacki. Golina. PĹ&#x201A;atne gotĂłwkÄ&#x2026;, 665-368-541

3

/106#Ä&#x2019;756#9+#0+'0#24#9# Â&#x201E; A, DJ - wesela, 18-tki, 696-424-963 Â&#x201E; AAA PodnoĹ&#x203A;niki koszowe od 16 do 22m - wynajem 501-429-384, 502-974-584 Â&#x201E; AAA TRANSPORT przeprowadzki, rĂłwnieĹź kompleksowo 781-609-342 Â&#x201E; Abc - NAPRAWA PRALEK U KLIENTA, 504-359-909 Â&#x201E; AGD naprawa, pralki, zmywarki, piece, 665-809-224

;3. 3.86

7 68/; ?$2&%?'&'$'

&

Â&#x201E; ANTENY - INSTALACJE: NAZIEMNE, DVB -T, SATELITARNE - MONTAĹť, NAPRAWA, 504-658-004 Â&#x201E; ANTENY TV-SAT, montaĹźe, 506-964-989 Â&#x201E; Atrakcyjne zabudowy wnÄ&#x2122;kowe, szafy, kuchnie, drzwi przesuwne, skĹ&#x201A;adane, terminy 7 dni, 660-517-289 Â&#x201E; Autoryzowany przedstawiciel automatyki do bram ďŹ rmy FAAC (serwis) Centrum Handlowe KADENA tel. 601-727-372 Â&#x201E; Budowa domĂłw, remonty, 722-362-621 Â&#x201E; Cyklinowanie, zakĹ&#x201A;adanie podĹ&#x201A;Ăłg, 505-149-502

Â&#x201E; Czyszczenie, udraĹźnianie, przepychanie, inspekcje video rur kanalizacyjnych, 607-616-203 Â&#x201E; Dj - imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 602-677-753 Â&#x201E; DJ imprezy okolicznoĹ&#x203A;ciowe, 691-749-826 Â&#x201E; DJ wesela, zabawy 608-234-863 Â&#x201E; DJ-JOHNY Osiemnastki, wesela, imprezy plenerowe i inne. www.johnyshop.pl 600-097-438 Â&#x201E; Elektroinstalacje, 608-234-863 Â&#x201E; ELEKTRYK, 662-627-856 Â&#x201E; ELMARK usĹ&#x201A;ugi minikoparkÄ&#x2026;, pomoc drogowa, 508-683-783

518-085-473 czyszczen czyszczenie tapicerki meblowej i samochodowej, %?.% . pozbruku i elewacji @ . Aitp. DLA ALERGIKĂ&#x201C;W - PAROWNICA

Usl-646

Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; gruz, tel. 607-620-603 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; i Ĺ&#x201A;Ä&#x2026;ki, 667-115-986 Â&#x201E; PrzyjmÄ&#x2122; ziemiÄ&#x2122; w dzierĹźawÄ&#x2122; 604-961-430

www.wrzesnia.info.pl

'%&

27 grudnia 2013


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl Skl-866

4

rLPTULBrPSzech rFLPHSPT[FL TVDIZ rNJBÂ? tXZTPLPLBMPSZD[OZ tXPSLPXBOZtMV[FN

8S[FÇŻOJB

Â&#x201E; Posadzki betonowe, maszynowo, wykonywane w domach, blokach, biurach itp. 606-128-033 Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 604-056-636

USĹ UGI

tprojekty budowlane HPUPXF PSB[JOEZXJEVBMOF tÇ´XJBEFDUXBFOFSHF UZD[OFCVEZOLĂ&#x2DC;X tQS[FHMÇ&#x152;EZCVEZOLĂ&#x2DC;X tOBE[PSZ tJOOFVTÂ&#x2019;VHJ

Â&#x201E; GARAĹťE BLASZANE, RĂ&#x201C;ĹťNE ROZMIARY OD 1500 ZĹ , TANIE PĹ OTY I OGRODZENIA, BRAMY GARAĹťOWE, RATY, 62-733-88-30, 607-680-103

Usl-271

Â&#x201E; Hydraulik, 666-543-570

pralki, lodĂłwki, zmywarki 61 4383-601, 601-736-232

Â&#x201E; Hydraulik, 669-299-150 Â&#x201E; KOMINKI, 604-808-764 Â&#x201E; Kompleksowe remonty mieszkaĹ&#x201E; i Ĺ&#x201A;azienek, 724-207-445

ul. Fabryczna 39/4 QS[ZQÂ&#x2019;BUOZNQBSLJOHV 

Usl-172

Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, pĹ&#x201A;ytki, panele, tapety, pĹ&#x201A;yta K/G, 601-379-147 Â&#x201E; Malowanie, szpachlowanie, tapety, panele, pĹ&#x201A;yta GK, poddasza tanio solidnie 607856441 Â&#x201E; Malowanie, tapetowanie, panele, remonty, montaĹź pĹ&#x201A;yt G-K, konkurencyjne ceny, dogodne terminy, 693-645-863 Â&#x201E; Naprawiam maszyny do szycia, 604-658-734

693-119-600

Usl-615

Usl-054b

Pogotowie Kanalizacyjne Przepychanie i czyszczenie kanalizacji. Czyszczenie drenaĹźu oczyszczalni biologicznych

WUKO i spirale elektro-mechaniczne Kamery TV do rur od Ă&#x2DC;50 mm Usl-401

tel. 602-227-666/24 godz. www.firma-chochlik.pl

508 067 342

Â&#x201E; Remonty, budowa domĂłw pod klucz oraz inne prace budowlane, 61-4365-379, 506-912-109

tQPHPUPXJFLBOBMJ[BDZKOF D[ZT[D[FOJFLBOBMJ[BDKJ rinstalacje wodno-kanalizacyjne C.O. i gaz rprzydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw rbaterie sĹ&#x201A;oneczne rrekuperacja ciepĹ&#x201A;a rszamba betonowe

64Â&#x160;6(*,01"3,0Â&#x160;"%08"3,Ć&#x2020; 53"/41035%0UPO

( $$$ " )* ) + " , " )* ** -

./ $ # $ 

PrzewĂłz osĂłb â&#x20AC;&#x201C; BUSEM DO NIEMIEC, HOLANDII, BELGII â&#x20AC;&#x201C; dowĂłz na miejsce â&#x20AC;&#x201C; TV w samochodzie â&#x20AC;&#x201C; licencja, peÂłne ubezpieczenie â&#x20AC;&#x201C; moÂżliwoĹ&#x201C;ĂŚ zabrania wiĂŞkszego bagaÂżu

63/241-72-24, 600-503-953 w Niemczech: 0049-1794-395-584

TOWARZYSKIE Â&#x201E; Aneta prywatnie 538-321-253 Â&#x201E; Blanka, 691-496-578 Â&#x201E; IZA 30; 517-775-526 Â&#x201E; Marta 691-497-030 Â&#x201E; MÄ&#x2122;Ĺźczyzna pozna kobietÄ&#x2122; w celu towarzyskim tel. 538-828-536 Â&#x201E; Nadia 727-582-310

KSERO Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14

Agencja Towarzyska !1 ?*#&?%(&?*%

Â&#x201E; Szafy, kuchnie na wymiar, 660-517-289 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, 692-943-120 Â&#x201E; Ĺ&#x161;wiadectwa energetyczne, tel. 605-556-379

SERWIS RTV A. Kubiak t

Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie glazury, terakoty, parkietĂłw desek podĹ&#x201A;ogowych paneli, cyklinowanie, pĹ&#x201A;yta GK, malowanie, 608-701-989 Â&#x201E; UKĹ ADANIE KOSTKI BRUKOWEJ I KAMIEď&#x161;ş NIA, SCHODY, GRILLE, 665ď&#x161;ş037ď&#x161;ş171 Â&#x201E; UkĹ&#x201A;adanie kostki brukowej, www.kozbruk. eu.interia.pl 606-297-689, Projekty 3d Â&#x201E; UlegĹ&#x201A;eĹ&#x203A; wypadkowi, bĹ&#x201A;Ä&#x2122;dowi medycznemu? Ty lub ktoĹ&#x203A; z Twojej rodziny? ZostaĹ&#x201A;eĹ&#x203A; poszkodowany w inny sposĂłb? ZadzwoĹ&#x201E;. PomogÄ&#x2122;! Tel. 601-575-564

Â&#x201E; VideoďŹ lmowanie, fotograďŹ a, 601-262-268 Â&#x201E; Zagram i poprowadzÄ&#x2122; imprezÄ&#x2122;, 518-176-330 Â&#x201E; ZaopiekujÄ&#x2122; siÄ&#x2122; osobÄ&#x2026; starszÄ&#x2026;, chorÄ&#x2026;, 694-800-365 Â&#x201E; ZduĹ&#x201E;stwo, 61-4360-101 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; EFFECT-MUSIC 606-121-357 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny Ligretta, 886-220-155, 502-050-563 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; muzyczny www.thefart.pl, 608-234-863 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A; SONET 511-439-992 Â&#x201E; ZespĂłĹ&#x201A;, DJ - Szafa Gra, 696-608-810

tel. 783 015 995

  

LEKARSKIE Â&#x201E; Badania USG Doppler tÄ&#x2122;tnic i ĹźyĹ&#x201A; specjalista chorĂłb naczyĹ&#x201E; lek.med. Piotr Trojanowski ul. JabĹ&#x201A;oniowa 23. Gniezno, tel. 795-486-265 Â&#x201E; MasaĹźysta - masaĹźe z dojazdem do domu klienta, 787-545-362

Â&#x201E; Schody z drewna, 785-120-222

Â&#x201E; UsĹ&#x201A;ugi geodezyjne, Filip Zbierski, Psary Polskie 166F, 501-793-454

Usl-369a

Roz-859

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Warszawska www.karcher-wrzesnia.pl

Â&#x201E; Projekt i wykonanie ogrodzeĹ&#x201E;. Firma Cztery Pory Roku, 601-72-73-72 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie kostki brukowej i granitowej Firma Cztery Pory Roku 601-727-372 Â&#x201E; Projektowanie i zakĹ&#x201A;adanie ogrodĂłw Firma Cztery Pory Roku. 601-727-372 Â&#x201E; Remonty poddaszy 784-418-262 Â&#x201E; REMONTY ZA GROSZE, KOMPLEKSOWO, 795ď&#x161;ş25ď&#x161;ş95ď&#x161;ş72

Usl-198

Â&#x201E; Ocieplanie budynkĂłw, malowanie, szpachlowanie i inne prace wykoĹ&#x201E;czeniowe, 693-221-410

PRANIE DYWANĂ&#x201C;W I TAPICERKI

Â&#x201E; Prace wykoĹ&#x201E;czeniowe 698-630-247

NAPRAWA AGD

Â&#x201E; Hydraulik, 601-536-890

62-300 WrzeĹ&#x203A;nia tel. 61 670 98 89

Â&#x201E; Posadzki maszynowe, 697-428-561

,PÂ?BD[LPXP

VM8S[FTJǤTLB# UFM Usl-676

VM$[FSOJFKFXTLB UFM 

MATRYMONIALNE Â&#x201E; Poznam samotnÄ&#x2026; dziewczynÄ&#x2122;, 781-882-103

ZWIERZÄ&#x2DC;TA Â&#x201E; Bernardyny i beagle 603-348-791 Â&#x201E; Buldogi francuskie - szczeniaki sprzedam, 602-462-294 Â&#x201E; Oddam 4 kotki 508-369-194 Â&#x201E; Sprzedam labradory 513-814-351 Â&#x201E;YORK reproduktor 663-076-593 Â&#x201E; Yorki, 889-083-341

   !"!#$

 

% & ' (( !#)!$

 

  


www.wrzesnia.info.pl Bd-474

Alicji i Franciszkowi   

5

DELTA EKOGROSZEK

Â&#x2022;Â&#x2021;Â&#x201D;Â&#x2020;Â&#x2021;Â&#x2026;Â&#x153;Â?Â&#x2021;Â&#x2030;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x2013;Â&#x2014;Â&#x17D;Â&#x192;Â&#x2026;Â&#x152;Â&#x2021;Â&#x2018;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x153;Ä&#x201A;Â&#x203A;Â&#x2026;Â&#x153;Â&#x2021;Â?Â&#x2039;Â&#x192; Â&#x2022;Â&#x2019;Â&#x2018;Â?Â&#x2018;Â&#x152;Â&#x2014;ÇĄÂ&#x2019;Â&#x2018;Â?Â&#x203A;äÂ&#x17D;Â?Â&#x2018;äÂ&#x2026;Â&#x2039;ÇĄ Â&#x2022;Â&#x2019;Â&#x2021;Ă?Â?Â&#x2039;Â&#x2021;Â?Â&#x2039;Â&#x192;Â?Â&#x192;Â&#x201D;Â&#x153;Â&#x2021;Ă&#x2018;Â&#x2018;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x153;Â&#x2020;Â&#x192;Â&#x17D;Â&#x2022;Â&#x153;Â&#x203A;Â&#x2026;Â&#x160; Â&#x2122;Â&#x2022;Â&#x2019;Ă&#x2014;Â&#x17D;Â?Â&#x203A;Â&#x2026;Â&#x160;Â&#x17D;Â&#x192;Â&#x2013;Â&#x2122;Â&#x153;Â&#x2020;Â&#x201D;Â&#x2018;Â&#x2122;Â&#x2039;Â&#x2014;Â&#x2039;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x2020;Â&#x2018;äÂ&#x2026;Â&#x2039;

POLSKI, CZESKI

Ä&#x201A;Â&#x203A;Â&#x2026;Â&#x153;Â&#x203A;Â&#x2022;Â&#x203A;Â? Â&#x192;Â&#x201D;Â&#x2021;Â?Â&#x153;Ä&#x201A;Â&#x2018;Â?ÂŚÂ&#x2039;Â&#x2020;Â?ÂŚ

KAMIENNY, BRUNATNY, MIAĹ , DREWNO OPAĹ OWE, BRYKIET RECORD Z WÄ&#x2DC;GLA BRUNATNEGO

WÄ&#x2DC;GIEL

tel. 503 004 980 tel. 669 111 071

ul. Harcerska 14, tel. 61-640-21-01 lub 504-190-200 www.sjestawrzesnia.pl

DREWNO KOMINKOWE ObĹ&#x201A;aczkowo 179 tel. 61 436-64-19

    *

 

! SYLWESTROWY 

:,*,/,(),502:(2'=â

  ,PSUH]\RNROLF]QRĹ&#x2039;FLRZHRG]ĂŁ

 "

 

DJ

V]NROHQLDSRND]\ V]ZHG]NLVWyĂŁ

Ĺ&#x2039;QLDGDQLDRELDG\

Roz-1529

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

*rata dla kwoty poĹźyczki 500 zĹ&#x201A; na okres 52 tygodni/1 rok w ratach pĹ&#x201A;atnych co 7 dni Kwota raty nie obejmuje obsĹ&#x201A;ugi w domu klienta, RRSO - nie obejmuje obsĹ&#x201A;ugi w domu klienta - jest to usĹ&#x201A;uga wykonywana na wyraĹşne polecenie klienta

35=<*5<:$'27$ġ&$ ġ

Zawsze marzyĹ&#x201A;eĹ&#x203A; o tym, Ĺźeby jÄ&#x2026; mieÄ&#x2021;. ZrĂłb sobie niezwykĹ&#x201A;y prezent pod choinkÄ&#x2122;!

Kup sobie drukarniÄ&#x2122;! Gotowy, zorganizowany zakĹ&#x201A;ad usĹ&#x201A;ugowy z najlepszymi i najnowoczeĹ&#x203A;niejszymi maszynami w mieĹ&#x203A;cie, do przejÄ&#x2122;cia wraz z doĹ&#x203A;wiadczonymi pracownikami, Ĺ&#x203A;wietnymi fachowcami oraz budynkiem wyposaĹźonym we wszystko, co w drukarni potrzebne. W prezencie dajÄ&#x2122; 20-letniÄ&#x2026; historiÄ&#x2122;, renomÄ&#x2122; oraz... klientĂłw, z ktĂłrymi wspĂłĹ&#x201A;pracujemy od wielu lat.

Taka okazja drugi raz siÄ&#x2122; nie powtĂłrzy.

Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

Wszelkie pytania proszÄ&#x2122; kierowaÄ&#x2021; bezpoĹ&#x203A;rednio do mnie, w godz. 10.00-18.00. w.sliwczynski@wrzesnia.infoQMttel. 508 161 542


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl

tNBUFSJBÂ&#x2019;ZCVEPXMBOF tDIFNJBCVEPXMBOB tNBUFSJBÂ&#x2019;ZJOTUBMBDZKOF tGBSCZ tOBS[Ç&#x2014;E[JB tPQBÂ&#x2019; tQBT[F

Bd-346

Bd-355b

6

ZAPRASZAMY pn.-pt. 7.00-16.00 sob. 7.00-13.00 Nekla, ul. Wiosny LudĂłw 2

61-43-86-130, 697-660-094 TECHNIKA GRZEWCZA INSTALACYJNA I SANITARNA

1 3!! !C #*

Szczepan Dardzikowski ul. SzczeciĂąska 40 62-300 WrzeĹ&#x201C;nia tel./fax. 61 4362851 tel. kom. 601 730330

#*&2%)&#(&%$

*

h Grzejniki pÂłytowe i aluminiowe h WkÂłady kominowe h Ogrzewanie podÂłogowe h Instalacje sanitarno-grzewcze h Fachowe doradztwo h Instalacje gazu pÂłynnego h Przydomowe oczyszczalnie Ĺ&#x201C;ciekĂłw h Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny h Pompy ciepÂła h Kominki z pÂłaszczem wodnym h Zbiorniki olejowe h Kompleksowe wykonawstwo kotÂłowni olejowo - gazowych

[ kotÂły c.o. [ podgrzewacze elektryczne [ podgrzewacze gazowe [ zasobniki c.w.u.

WODA I GRZANIE NA ZAWOÂŁANIE [ Hurt-Detal [ DowĂłz towaru do klienta [ SprzedaÂż ratalna

Bd-476

!   !! ! ,+L !   P1 45 !C ++ +! 

Szeroka gama urzšdzeù firmy:

PROMOCJA!!! TANIA MIED

E

.M

8

.9.:

Q67.:

Bd-136

!4 

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. KiliĹ&#x201E;skiego 11 tel. (61) 435-08-21 malgorzataborowczak@wp.pl

t0,/"t%3;8* t30-&5: t#3".:

ROLETY

zewnĂŞtrzne, wewnĂŞtrzne

ALUZJE

ATRAKCYJNE

poziome pionowe Siatki na owady

KREDYTY RATALNE Bd-414

Z.U.H. ul. Ciszaka 35 tel. 61 43-65-497; 510-272-212

OKNA MARKOWYCH PRODUCENTĂ&#x201C;W

,.:6 96/; / ./ 3M / 87/;/7 2UCT[/CĂŁGWN$WFQYNCPC 9T\GÄ&#x2021;PKC

VGN HCZ

0,/"t%3;8*t8*53:/:;1$8 8S[FÇ´OJB VM1JBTUĂ&#x2DC;X UFM XXXTVQFSUIFSNQM FNBJMTVQFS!TVQFSUIFSNQM

GOCKNPQYDWFRTKO@PQYDWFRTKORN

sQMPCKFT\YK28%DG\QĂŁQYKQY[U[UVGO(QTKU sQMPCFT\YKQTC\HCUCF[CNWOKPKQYGYU[UVGOCEJ2QP\KQ#NWRTQH sTQNGV[\GYPĂľVT\PGU[UVGO#NWRTQH$GENGXGT sTQNGV[YGYPĂľVT\PGOCVGTKCĂŁQYGHKPG\LC sRCTCRGV[YGYPĂľVT\PG\MQPINQOGTCVWOFHREXFTGYPC RQUVHQTOKPIW sRCTCRGV[\GYPĂľVT\PG\CNWOKPKWOUVCNK sDTCO[ICTCÄ&#x201C;QYGUGIOGPVQYGWEJ[NPG sOQUMKVKGT[ sQMPCKPYGPVCTUMKG $F

Bd-308

0CU\CQHGTVC


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

www.wrzesnia.info.pl

7

Bd-466

27 grudnia 2013

DRAGON Meble Kuchenne na wymiar

ul. Warszawska 27a

tel. 61

640-18-83

AGD do zabudowy

NOWE KOLEKCJE

czynne pn-pt 10.00-17.00; sob. 10.00-14.00

SALON MODY NL 3U]HUĂ?FENLH NUDZLHHFHQLRQHJR U] GRQLHSUW\PHQWX

DVR

 *5$7,6

:U]HyQLDXO.DOLVNDWHO

ZZZVDORQPRG\HONDSO

SRQSWVE :QDV]HMRIHUFLH]QDMG]LHFLH3DĂ?VWZR NLONDW\VLĂ&#x2020;F\DUW\NXÂ?Ă?Z]QDQ\FKPDUHN sJDUQLWXU\MXÂ&#x203A;RG]Â? sSÂ?DV]F]HNXUWNLsVZHWU\WVKLUW\ sEOX]NLNRV]XOHsREXZLHPĂ&#x2020;VNLH sWRUHENLSDVNLsELÂ&#x203A;XWHULD

.DWDORJILUP]QDV]HMRIHUW\ s%<720s3,(55(&$5',1s/$9$5' s:,//6225s:ÂŻ/&=$1.$s.$6725 5<.2s&27721&/8%s7(5(6$.23,$6

0RGDyOXEQD Skl-801

ELKA


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70 spec. W. Kwiatkowski

USG: poĹ&#x201A;oĹźnicze, przezpochwowe i piersi

Oferujemy: BEZBOLESNE ZNIECZULENIE KOMPUTEROWE r bezpĹ&#x201A;atne przeglÄ&#x2026;dy i porady r leczenie zachowawcze w miĹ&#x201A;ej atmosferze rstomatologia estetyczna rwybielanie zÄ&#x2122;bĂłw w 30 min. r protetyka r chirurgia (resekcje, zatrzymane Ăłsemki) r *.1-"/5: r0350%0/$+" BQBSBUZTUBÂ?F

PrzyjÄ&#x2122;cia: wtorki, czwartki 15.00-17.00 ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska 3, WrzeĹ&#x203A;nia 606-312-327

ZAPRASZAMY: pon.-pt. 8.00-16.00, sobota 9.00-12.00

Gabinet czynny: od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku

Lek-221

#    AL>A >? @A BCH ^A AB

w godz. 900-1700

GABINET STOMATOLOGICZNY

lekarz psychiatra WrzeĹ&#x201C;nia, Sienkiewicza 12

WRZEĹ&#x2019;NIA ul. LAZUROWA 2 tel. 61 436-35-66,

pt. 15.00-16.00 Opieszyn 10 - pt. 9.30-13.00

Os. LipĂłwka

pn, wt, czw, pt 15 â&#x20AC;&#x201C;19

/]7/,.3'23 / <24*6(4)2 '23:4y/5/042 # $  $ % & ' ( ) *+ ,./, !."  0 23 30.01.2014 o godzinie 12.10 $ % & ' 9 ' ' $  : ;< ==+" ,0: :% & 00U 02'0 

00

lek. dent. Halina Olejniczak-Wiszniewska

EXPRES

przyjmuje pn., wt. 15.00-21.00, czw. 9.00-15.00, w soboty po uzgodnieniu

lek. dent. Piotr Wiszniewski przyjmuje w Ĺ&#x203A;rody 15.00-21.00

NAPRAWA I WYKONYWANIE PROTEZ ZĂ&#x160;BOWYCH

WrzeĹ&#x203A;nia, Plac Ĺ&#x161;w. StanisĹ&#x201A;awa 1 (wejĹ&#x203A;cie obok Veritasu w podwĂłrze)

tel. 602-830-899 PeĹ&#x201A;en zakres usĹ&#x201A;ug: nowoczesne, precyzyjne leczenie kanaĹ&#x201A;owe przy uĹźyciu mikroskopu KAPS oraz wypeĹ&#x201A;nianie kanaĹ&#x201A;Ăłw metodÄ&#x2026; termicznÄ&#x2026;, leczenie dorosĹ&#x201A;ych i dzieci; protetyka: korony, mosty, protezy ruchome; piaskowanie zÄ&#x2122;bĂłw; leczenie chorĂłb przyzÄ&#x2122;bia; chirurgia, implanty, wĹ&#x201A;asne RTG cyfrowe www.denthal.pl

WARSZAWSKA 24 (naprzeciw szpitala)

$3 %  VX[\. VX[\. VX[\V. VX[\]. VX[\^. VX[__. VX[_. VX[_V. VX[_]. VX[_^. VX[\. VX[_. ^V]. ^V. ^V^. ^`\. ^`_. ^`. ^`. ^`X. ^`V. ^``. ^`]. ^`. ^`^. ^]\ f \.]X\ 2 @ % @ %  @ %   U  % &

 . q. A0 0q'0 @ % . 0  %    & '0  

U %0   % 0 % U   

 U

Kos-078

tel. 61 4360-365, 506-585-086

A$%& ' =B9 ' # $ '   $'  : :  $x+/_{[\\\`\_^[_

 

f% 

+'*% 

|

+"2

,". C,C C,C C,C C,C C,C C,C C,C C,C ,".

K!/+. .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KLK/ K!/+.

+,K0! +.+0* +.+0* +.+0* +.+0* +.+0* +.+0* +.+0* +.+0* +,K0!

'%CMCK/,!.

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCC./,"

'%CMCK/,!.

 

f% 

+'*% 

|

+"2

.K,DC"C .K,DCC"

,". ,".

K!/+. K!/+.

+,K0! +,K0!

'%CM..*."K

'%CM..*."K

 

f% 

Cena za 1 m2

+'*% 

!K/ !KL !K! !*" !*+ !*C !*. !*, !*K !** !*/ !*L !*! !/"

.!* CC* CC/ CC/ CC/ CC* .!K .!L CCL CCL CCL CCL CCL .!L

+,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/ +,L0+/

'%GMKL*/K

'%GM..,L*

'%GM..*.K

'%GM..*.K

'%GM..*.K

'%GM..,L*

'%GMKLKC/

'%GMKL!/C

'%GM../L.

'%GM../L.

'%GM../L.

'%GM../L.

'%GM../L.

'%GMKL!/C

 

! "# $& '()*'+*'

GABINET STOMATOLOGICZNY

;96.:;989E 3 ED ! 8! 

      !! "# #$"$$%"$$ &&"$$'"$$

.GM#NC<KGNC\PC

Q + Q !C * CD **

. !;" ! < 

4GLGUVTCELC VGNY

J F2 $F +*"+C"+, ++." +C""

.K,DC". .K,DC"K .K,DC"/ .K,DC"! .K,DC++ .K,DC+. .K,DC+K .K,DC+/ .K,DC+! .K,DCC+

   

()*)%+!+ DIABETOLOG

KOMPLEKSOWE KURACJE -./23.4679/:

lek. spec. chorĂłb wew.

 

Sabina Jurek Gabinet prywatny

Opieka dietetyczna + modelowanie sylwetki

   

     

Porady dietetyczne dla:

 niejszej rejestracji

   ! "  # $ $ 

 " $  $ 

   "%  " "   

Gabinet w przychodni NOWAMED   )= 

Zew-482

9  !/*I+  $  F 0 A $ F F    H 0     

dr Piotr Wiszniewski

 ,$$  $ ,

= *

E  : $   $  2F ::  +D+"   VXf^XV.]\    x/ ; $ # f !  _\\ X__V \\\\ ^`\ 0004 0204 AG H  

Gabinet MEDYCYNY ESTETYCZNEJ botoks korekcja zmarszczek mezoterapia modelowanie ust  lipoliza

 2`v\Vx +& f$  + & 0

   fVX^fXV].\\ 0    ACD.  f``f\X.`]

pištek od 11.40

Rejestracja w godz. 9.30-17.00 61 / 436 09 35

DENTHAL Gabinet Stomatologiczny

PROTETYKA

2$3<>?>@< 

- USG, peÂłen zakres badaĂą, obrazowanie przestrzenne, kolor - doppler, przepÂływy mĂłzgowe i koĂączynowe (Âżylaki, tarczyca, jama brzuszna), serce - echo

PIERWSZA KONSULTACJA GRATIS!!! Image courtesy of photostock at FreeDigitalPhotos.net

V]_^`

tel. 507-199-660 www.opieka-dietetyka.pl magda.glebowska@gmail.com

& #''(

pn. 9:00 - 13:00, czw. 14:00 - 19:00

$ 

Lek-339

LICYTACJA

WrzeĹ&#x201C;nia, Batorego 4a lek med. Adam Fundowicz â&#x20AC;&#x201C; radiolog, internista

Waldemar KieÂłczewski

PAWEÂŁ KRUPKA

00

Gabinet Lekarski

Gabinet Leczenia Nerwic

lek. stom. ogĂłlnej

tel. 61 4363-533

Lek-225e

            

Lek-249e

GABINET STOMATOLOGICZNY, ul. HARCERSKA 10 Lek. stom. Ewa Thomas- Zaremba

POĹ OĹťNICTWO I GINEKOLOGIA

O ' REUMATOLOG lek. spec. chorĂłb wew.  

    

GABINET PRYWATNY

 0& *

    !  Rejestracja tel. 61-4365-740   

" #$%

Sklep HYDRAULICZNY

www.wrzesnia.info.pl

Lek-369

27 grudnia 2013

 !""

8


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

PRACOWNIA PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ tech. dent. Lidia Kumecka

!  .!LD1+

! + !

www.wrzesnia.info.pl

9

NZOZ Wrzenia, ul. Sdowa 6, tel. 61 436-78-32, www.primadent-wrzesnia.eu Rejestracja od pon. do pt. w godz. 8.00-18.00

ul. Culica 2d/26 tel. 61 4366-328, 608-590-821 czynna: pn. 16.00-18.30 Ĺ&#x203A;roda, piÄ&#x2026;tek, sobota 9.00-12.00 czw. 10.00-14.00, 16.00-18.30

PORADNIE SPECJALISTYCZNE â&#x20AC;&#x201C; BEZPÂŁATNE

%\[PPGRQPRV UQD WN)PKGÄ&#x2018;PKGĂ˝UMCD9T\GÄ&#x2021;PKC

PROTEZY EXPRESOWE NAPRAWY PROTEZ, SZYNY DO WYBIELANIA ZÄ&#x2DC;BĂ&#x201C;W

= ''

VGN

Poradnia neurologiczna Poradnia logopedyczna Poradnia stomatologiczna

=$35$6=$0<

czynna od wt. do pt. czynna od pon. do pt. czynna od pon. do pt.

PORADNIE PRYWATNE

Poradnia psychiatryczna wtorek Poradnia psychologiczna 2 i 4 roda miesi&ca Choroby tarczycy dr med. E. Schneider, wtorek

Lek-380

14.00-18.00 14.30-18.00 12.00-18.00

STOMATOLOGIA â&#x20AC;˘ Poradnia Stomatologii OgĂłlnej â&#x20AC;˘ Poradnia Ortodontyczna â&#x20AC;˘ Poradnia Paradontologiczna Leczenie zachowawcze, stomatologia estetyczna, leczenie kana'owe Chirurgia Stomatologiczna: zabiegi w znieczuleniu miejscowym, Protetyka: - protezy zĂŞbowe caÂłkowite, natychmiastowe, protezy szkieletowe, - korony i mosty porcelanowe, protezy bezklamrowe, licĂłwki bezporednie

 Ortodoncja: aparaty ortodontyczne ruchome i staÂłe, Rentgen zĂŞbĂłw

GABINET LEKARSKI

93'6 Â&#x201A; vX`

Lek. Gerard WilczyĂąski

Specjalista otolaryngolog WrzeĹ&#x201C;nia, ul. Ciszaka 26 wtorek i czwartek 17.00 â&#x20AC;&#x201C; 18.00 rejestracja telefoniczna 61 436-51-64, 602-664-925

STOMATOLOGIA ! " 

lekarz dentysta $ 0. &fA _]. U 0U &f`\\vV_Vv

v &% Â&#x20AC; f &Â f% f &

Oferujemy:       '/ /01Â , J  Â&#x201A;

lek.med. $UWXU%U]\FKF\ tel. 601 77 24 23 www.nastawianiekregoslupa.pl

Lek-406

AL-FGPV

52'%,#.+56;%<0')#$+0'6;.'-#45-+'

ul. WaryĹ&#x201E;skiego 6c, WrzeĹ&#x203A;nia

Gabinet stomatologiczny

$CFCPKC'')K75)VĂľVPKEU\[LP[EJKMTĂľIQY[EJ

Zabiegi w powiÄ&#x2122;kszeniu! PeĹ&#x201A;en zakres Ĺ&#x203A;wiadczeĹ&#x201E;

XO.RzFLHOQD :U]HzQLD WHO 

; <!  "#IPKGU\MC5\E\GRCýUMC ; <!!; " ",CEGM5RKEJCNUMK

HIPOKRATES

9[MQPWLGO[\CDKGIK URT\ĂľVGOPCLPQYU\GLIGPGTCELK

Lek-278

Zaprasza od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku 9.00-21.00 Rejestracja 61-436-72-48, 507-117-063

9T\GÄ&#x2021;PKCWN)GP6-WVT\GD[EVGN 4GLGUVTCELCQFRQPFQRV Lek-444

profilaktyka, wybielanie zÄ&#x2122;bĂłw stomatologia estetyczna chirurgia implantologia specjalistyczne leczenie kanaĹ&#x201A;owe pod mikroskopem protetyka schorzenia przyzÄ&#x2122;bia ortodoncja â&#x20AC;&#x201C; aparaty staĹ&#x201A;e wszystkie rodzaje RTG stomatologicznych â&#x20AC;&#x201C; bez skierowaĹ&#x201E;.

1(8520('

= 

Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne

GABINET CZYNNY CODZIENNIE 

 

  

 

 

 

 !

 

 Lek-315b

Prywatny

Gabinet

Laryngologiczny Dr med. Ĺ ukasz Borucki Diagnostyka i leczenie operacyjne. Leczenie chrapania i bezdechu sennego. Diagnostyka zawrotĂłw gĹ&#x201A;owy i zaburzeĹ&#x201E; rĂłwnowagi.

www.orl-centrum.pl tel. 61 437 05 87

> ?@ < <ABC"<A; <A (> >> <ABC D"   E !E  < < !!?;B !"

(+<;-16'4#2+# r r! ; r r !! ; r!"F ? r !! ; rA "! ;

-+0'<;6'4#2+# rG < B; <

rG < H=

/#5#Ä&#x2019; /+-41-+0'<;6'4#2+# -+0'5+16#2+0)

)CDKPGVE\[PP[ QFRQPFQRVt

-QĂŁCE\MQYQWN/KĂŁQUĂŁCYUMC PCFMYKCEKCTPKĂ°

VGN}}

= 

6.87(&=1( /(&=(1,(

Lek-304

%ÂŻ/(.5ÂŚ*2683$ ,2'.5ÂŚ*26832:(


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl Pra-1939

10

Wszystkim, ktĂłrzy uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej

 &$%

% & ' (( *$$$ +'  ,- ''''  ,-

$)*% )(  ) / -

 '0 5& ' 6$$!#$

$+*( & $ 78 9$$!$$ !)!#

$&!),* :;- $ / -:; 1 !<3 0= 0

$ !%-( 2'  > -

1 ' ? =9 !!$$# "!""!#

$. /. / 0 ) @' 1 B81; "!$#!

.(9. /Â&#x192;Â Â Â Pra-1993

@A>LD LA AFG GFFEAGF DAF

Od kandydatĂłw oczekujemy: tXZLT[UBÂ&#x2019;DFOJBNJOĹžSFEOJFHP tEPĹžXJBED[FOJBOBQPEPCOZDITUBOPXJTLBDI tVNJFKŢUOPĹžDJ[BS[Ĺ&#x2022;E[BOJBHSVQĹ&#x2022;MVE[J t[EFDZEPXBOJBXE[JBÂ&#x2019;BOJV

Fabryka Mebli

GĹ&#x201A;Ăłwne zadania: t;BS[Ĺ&#x2022;E[BOJFE[JBÂ&#x2019;FN t/BE[Ă&#x2DC;SOBEQSBDPXOJLBNJ t,SFBUZXOPĹžĹ&#x2014;

z siedzibÄ&#x2026; w Starczanowie k. Nekli

0GFSVKFNZTUBCJMOFNJFKTDFQSBDZXSP[XJKBKĹ&#x2022;DFKTJŢmSNJF

lider w branĹźy mebli tapicerowanych, firma z wieloletniÄ&#x2026; tradycjÄ&#x2026;, zatrudniajÄ&#x2026;ca 750 osĂłb

Oferty prosimy skĹ&#x201A;adaÄ&#x2021; w siedzibie ďŹ rmy

zatrudni osoby w nastÄ&#x2122;pujÄ&#x2026;cych zawodach:

lub na adres e-mail kadry@matex-polstermoebel.com.pl

Starczanowo 4, 62-330 Nekla

tUBQJDFStTUPMBS[ tLSBXDPXB

ALLIGATOR POLSKA SP. Z O.O. E=>\%O%]J^_(`b`%_9])_;J\; c=%(]J=\(=\)#]9=\>9=Of'J\#E=

PTPCZEPQS[ZVD[FOJBXQPXZČ&#x2C6;T[ZDI[BXPEBDI

tLJFSPXDZLBU$ &

 % @q 

#$%"&'" Magazynowania i Logistyki

Oferujemy tTUBCJMOFNJFKTDFQSBDZ t[BUSVEOJFOJFOBVNPXŢPQSBDŢ tXZTPLJF[BSPCLJ tNPĆ&#x2019;MJXPĹžĹ&#x2014;LPS[ZTUBOJB[FTUPÂ&#x2019;Ă&#x2DC;XLJ[BLÂ&#x2019;BEPXFKJPCJBEĂ&#x2DC;X

Â&#x201E;% 

ZgĹ&#x201A;oszenia osobiste w dziale kadr od poniedziaĹ&#x201A;ku do piÄ&#x2026;tku w godz. od 8.00 do 16.00, tel. 61-43-73-322 / 319 / 339 e-mail: kadry@matex-polstermoebel.com.pl Pra-2015

% & ' (( / -/-0'1 !& 0'0 23 4 

t,JFSPXOJLB5BQJDFSOJ t,JFSPXOJLB4UPMBSOJ

PRACA DODATKOWA

Terenowe punkty przyjmowania  $% !&!'!(

zatrudni od zaraz

 

  

Pra-2016

 !"

z siedzibÄ&#x2026; w Starczanowie k. Nekli

           ! "# ! $ % $ 

Pra-2007

   !"!#$

Fabryka Mebli

Ĺ&#x203A;p. WĹ&#x201A;adysĹ&#x201A;awy Adamczyk

ALLIGATOR POLSKA Sp. z o.o. E=>\%O%]J^_(`b`%_9])_;J\; c=%(]J=\(=\)#]9=\>9=Of'J\#E=

zatrudni na stanowisko:

 " Wymagania:  2 0

 F: 0 F:  : 0  

 0  F0 F0  0 :F   : 0 F'\g

Oferujemy: 2F   2: 0  0 F 0 

9    3k.kolodziejczyk@alligator-polska.com 3h`Oijm]#E=\Jb]h > 2 $ F  $  

 $    A    AF  A  A0A A A  A     A  0  A 0

0 

 0 A   

 A      2 

 $ A A  H A     

+ 2  u   v .  

    A  0 2 A H $F A   F

 0  A F ]< F:    :F     2:0 2 F0 F

%   A   D  F A $ $ F E( 

{ Â&#x2026; U 2F   2:    `  0  u)w v 0  $  v    ` F 3 && & $ fff. &f! Â&#x2020; A `.`v\= & &fÂ&#x2021;`_Â&#x2C6;XVv^v 3f&% U0Â&#x20AC;&& v & f0 xE h


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

PRODUCENT OKIEN I DRZWI   ! "#

$% %  &'

 $' () )! ( )

www.wrzesnia.info.pl

11 Bd-353h

27 grudnia 2013

'   ' ( ) 

*  '  ) '

*  +,

6NRU]\VWDM]QL¢V]\FKFHQGRNRxFDURNX /]7/,.3'23 / <24*6(4)2 '23:4y/5/042

# $  $ % & ' O `  u *+ ,.** "**0 *+ ,.*+ K.. *"" LC! CL/v  0 2 22.01.2014 r. o godz. 10.40   $ % & ' ' 9 ' $  : ;< ==+"'  +,0: : & 00U 02'0

# $  $ % & ' O `  u u*+v,.** "**0 ,.*+ K..0 *"" LC! CL/v  0222.01.2014 r. o godz. 10.20 $ %  & '    ' $  :  ; < == +"0 *C ."" '   +,0 : :pierwsza licytacja

`v\= &.;0_[_ A$%& ' =B9 ' # $ ' '  : : $x+Â&#x17D;=x+/_{[\\\X[VÂ?

A$%& '9 ' # $ ' '  : : $x+Â&#x17D;=x+/_{[\\\_]]^V[VÂ?

E : $  $  2F::  +D+"   __f`\._\  A AG   $  %: 2 F 2 A02:AG  $    F :  2   3  02 x / 0q%'0 ; &  $/%% _x& ]]_\\_\\\\V_\\``]

E  : $   $  2F :: +D+" 0^f`\].\\ AAG  $ %:2 F2  A02:AG  $   F : 2  3 02x / 0q%'0 ;& $/%% _ x& ]]_\\_\\\\V_\\``]f

9  !/*I+  $   F 0 A $ F F    H 0        

9  !/*I+  $  F 0 A $ F F    H 0         

LICYTACJA

LICYTACJA

/]7/,.3'23 / <24*6(4)2 '23:4y/5/042

/]7/,.3'23 / <24*6(4)2 '23:4y/5/042

# $  $ % & ' ( )*+ ,./, !." 02330.01.2014 o godzinie 12.20 $ % & ' 9 ' ' $  : ;< ==+" ,0: : & 00U 02'0

# $  $ % & ' ( ) u *+ ,./, !."v  0 23 30.01.2014 r. o godz. 12.00 $ % & ' 9 ' ' $  : ;< ==+" ,0 : :% & 00U 02'0

 23`v\\+ ' .3 _0 A$%& ' =B9  '  # $ '   $ '   : : $KW 19293 [NKW: PO1F/00019293/0{

2$3<>?>@<  $3 %  VX[_`X. VX[_`V. VX[_`. VX[_]]. VX[_]^. VX[__ f \._XX\ 2 %  VX[_`]. VX[_.VX[_V.VX[_].VX[_^@ % @ %  @ %   U  % &

 . q.  A0  0q'0  @ % . 0  %  & '0  U %0   % 0 % U   U

PRQWDÄ&#x201D;*5$7,6 :\SU]HGDÄ&#x201D;F]ĂśÄ&#x2C6;FLGR ),$7$6.2'< :U]HÄ&#x2C6;QLD5\QHN 

 A $ % & ' =B 9 '  # $ '   $ '   : :  $x+V\XÂ&#x17D;=x+Â?/_{[\\\V\X[XÂ?    Xf\\_f\_V.\\ 0    ACD.  f``]fX.

E : $  $  2F::  +D+"   XfV\\.\\   PKO BP SA I o. Gniezno 23 1020 4115 0000 9602 0004 0204 AG  H    

E  : $   $  2F :: +D+" 0X\\f_\_.V\ komornika x/ ; $ # /f !  _\\ X__V \\\\ ^`\ \\\X 0204 AG  H    

9  !/*I+  $   F 0 A $ F F    H 0        

9  !/*I+  $  F 0 A $ F F    H 0     

J F2 $F +*"+C"+, ++."  +C""

J F 2 $F  +*"+C"+,   ++""  ++."

'  A A2

 

Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstĂłw oraz nadawania tytuĂłw listom. TekstĂłw i materiaĂłw niezamĂłwionych nie zwracamy. AnonimĂłw nie drukujemy. Redakcja â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone.

7ĂŁ80,.,

 23`v\Vx +& f.$  + &

   XVf\\\.\\ 0    A.D,  Vf]V\.\\

Redaguje zespĂłĹ&#x201A;: Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski (redaktor naczelny), Maria KosiĹ&#x201E;ska (z-ca redaktora naczelnego). Biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: Maria KosiĹ&#x201E;ska, Arleta Kretkowska, Natalia Pacanowska, Marika Wojtela. 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl, http://www.wrzesnia.info.pl SkĹ&#x201A;ad komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Anna Jakubek. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;scy, 62-300 WrzeĹ&#x203A;nia, SzczeciĹ&#x201E;ska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, PiĹ&#x201A;a, ul. Krzywa 35. KolportaĹź: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930.

4;:$*&'65&3 $;"1&, ,0Â&#x160;/*&3;:

 23`v\Vx +& f.! . &fx _\0

  ^`f\]\.\\0  A |  ]f\V.V\

$3 02'* 0U%  _^. _\. _][. V. ``[. ``[^. ^\ ^_ 0 U powierzchni 172.541 m2 @ % @ %  v %0 @ % &U %%  02'*& f_`XfXV2

EBNTLJFJNÇ&#x2019;TLJF

tczapki, koĹ&#x201A;nierze, odzieĹź skĂłrzana damska i mÄ&#x2122;ska, kurtki, marynarki, pĹ&#x201A;aszcze, Ĺźakiety

2$3] J

   __`f\_.\\ 0    A.D,  ]f\_V.]V

2$3O  0( 

rGVUSBJLPČ&#x192;VDIZ

Kom-042

J2$3(J0EJ

 02'0  U@ % U@ % & f f^X.\\2.@ % %0 f@ %\.\\2@ %   f@ % X\.\\2Â?%  % %fV`[ f\.`]2f

Ĺ&#x161;roda Wlkp., ul. Paderewskiego 11 tel. 61Â 285-63-69, czynne: 9-17, sob. 9-13

6D

&& & @ % &% .

 . %%  f U `_._\fÂ&#x201E; '0 && U %  0_V[_\\\\ 02'0 ?& U  Ux+/_{[\\\X[f

SKLEP Futra, skĂłry

Skl-745a

LICYTACJA

/]7/,.3'23 / <24*6(4)2 '23:4y/5/042

.K,D+*, .K,D+*K .K,D+*L .K,D+// .K,D+/! .K,D+L+ .K,D+*/ .K,D+L. .K,D+LK .K,D+L/ .K,D+L!

f% +'*% C.L C.L C.L C,C C,C C,C C.L C,C C,C C,C ,".

.KC*, .KC*, .KC*, .KLK/ .KLK/ .KLK/ .KC*,0,* .KLK/0+, .KLK/0+, .KLK/0+, K!/+C0K+

|

+"2

+.+0/ +.+0/ +.+0/ +.+0* +.+0* +.+0* +.+0/ +.+0* +.+0* +.+0* +,K0!

'%CM.*"+,*

'%CM.*"+,*

'%CM.*"+,*

'%CM.K!!C!

'%CM.K!!C!

'%CM.K!!C!

'%CM.*"+,*

'%CM.K!!C!

'%CM.K!!C!

'%CM.K!!C!

'%CM,""LK*

KSERO D[C t" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019;

ww-204

LICYTACJA

LPMPSt" [Â&#x2019; t" [Â&#x2019; Biuro OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14, tel. (61) 640-01-01


Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

27 grudnia 2013

www.wrzesnia.info.pl

   

  

 

                

Posiadamy ISO 9001 oraz 14001

24h SERWIS 24h MOBILNY AT WARSZT' ( 24h & % $ # !" NIE HOLOWAĂ&#x201C;W POJAZD

oraz   

    

         

  

 

IR

MYJNIA T

2WRQDMOHSV]\VNOHSMHVWQDĘ&#x192;ZLHFLH .XSXMXVLHELHZ7ZRLP0DUNHFLH

*00 PEPSI 2,5l

-00

)//

*--

PREMIUM 225g

TYMBARK 1l

PIWO TYSKIE BUT. 500ml

SOK JABĹ KOWY KAWA MK CAFE

(00

CHIPSY LAYS 225g

WrzeĹ&#x203A;nia, ul. PiastĂłw 16 Godziny otwarcia: poniedziaĹ&#x201A;ek - sobota 6 -21, niedziela 10 - 18. Zapraszamy

0,5 litra piwa zawiera 25 gramĂłw czystego alkoholu etylowego. SprzedaĹź alkoholu osobom do lat 18 jest przestÄ&#x2122;pstwem

Oferta handlowa waĹźna 27.12 â&#x20AC;&#x201C; 02.01.2014r. lub do wyczerpania zapasĂłw. Promocja dotyczy sklepu we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. PiastĂłw 16

Sa-522a

12

Numer 1234  

Wiadomosci Wrzesinskie