Page 1

Kultura, s. 12

A. Grabowski: – Września? Strajk dzieci, a nie „jakiś Tonsil”

14 września 2012 NR 37 (1167/XXIII) INDEKS 366773

ISSN 1234-1363

CENA 2,90 zł (w tym 5% VAT)

Nekla, s. 19 Nek

Piłka nożna, s. 28

Syr Syreny i ford taunus B. KKaczmarskiego zag zagrały w filmie

Victoria podążała w sobotę drogą z nieba do piekła

redakcja: 61 437 49 50, biuro ogłoszeń: 61 436 52 70

Weekendowy dyżur reporterów:

Złoty rekordzista Mateusz Michalski zdobył na Paraolimpiadzie w Londynie dwa medale i ustanowił rekord świata! Leszek Nowacki

W sukcesie polskich niepenosprawnych sportowców swój udzia ma i nasze miasto. Sporód 36 medali, jakie wywalczyli w Londynie zawodnicy z orem na piersi, dwa pady upem wrzenianina trenowanego przez... wrzenianina. Mateusz wraz z innymi reprezentantami kraju po przylocie do kraju zosta przyjty przez prezydenta Bronisawa Komorowskiego. Udziela wywiadów telewizjom i rozgoniom radiowym, a w nocy z wtorku na rod – powracajc ju do swojego domu – zosta wspaniale powitany przez mieszkaców Wgierek (patrz: s. 20). Sawa bywa te mczca. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie Wrzenia nie miaa swojego sportowca. Na rozgrywanych Mateusz Michalski sportowe sukcesy zawdzięcza trenerowi Adamowi Fot. LEN na przeomie sierpnia i wrzenia naj- Kaczorowi, 45 lat temu jednemu z najlepszych polskich sprinterów

waniejszych zawodach czterolecia osób dowiadczonych przez ycie bylimy ju reprezentowani – i to jak! Mateusz Michalski zacz traci wzrok w szkole podstawowej. Choroba na szczcie si zatrzymaa. Teraz widzi zaledwie 10 proc. tego, co powinien. – Treningi sportowe rozpoczem dopiero w szkole ponadgimnazjalnej w Owiskach. Z pocztku nie odnosiem wikszych sukcesów, biegaem setk na poziomie 12,5 s. Wszystko zmienio si, gdy pod swoje szkoleniowe skrzyda przyj mnie trener Adam Kaczor – zwierza si nam na pocztku 2011 roku Mateusz. Wówczas to powróci z Nowej Zelandii, ze swoich pierwszych mistrzostw wiata. Przylecia w glorii zwycizcy – z dwoma zotymi medalami. Wczeniej szczyci si tytuem mistrza Europy niedowidzcych, ale to wanie start w Christchurch odmieni jego ycie. Sukces mia przyj duo wczeniej, bo w 2008, na Paraolimpiadzie w Pekinie. Do stolicy Pastwa rodka mieszkaniec Wgierek jecha z nadziej na medale. Wtedy jednak daa zna o sobie niezaleczona kontuzja minia dwugowego uda i Mateusz musia zadowoli si miejscami pod koniec pierwszej dziesitki. Przed Londynem podopieczny trenera Kaczora by uwaany za gównego faworyta biegów sprinterskich.

>>

dok. na s. 27

Trzech mężczyzn włamało się na plebanię w Szemborowie i dotkliwie pobiło proboszcza. Duchowny był kopany i uderzany obuchem siekiery! Sceny mroce krew w yach rozegray si we wsi lecej w gminie Strzakowo (tu za granic gm. Wrzenia) w nocy z soboty na niedziel. Dochodzia godz. 3.00. Proboszcza Zdzisawa Haenela – niegdy zwizanego z parafi pw. w. Królowej Jadwigi we Wrzeni – obudzio ujadanie dwóch psów, które znajdoway si z nim w sypialni.

Duchowny wsta z óka, aby zobaczy, co si dzieje. Nawet nie przypuszcza, e za chwil przeyje prawdziwy koszmar. Przeszed kawaek, po czym spostrzeg, e otwieraj si drzwi jego sypialni... – Jeden zawieci mi latark prosto w oczy. Moje psy zaczy ich szarpa po nogach – opowiada ksidz Haenel. Jednego z mczyzn chcia rzuci krzesem. Nie udao si. Trzej zamaskowani bandyci szybko powalili go na podog i obezwadnili. Zaczli kopa duchownego i uderza go obuchem siekiery. Bili i krzyczeli: „Gdzie s pienidze za dach?!”. W odpowiedzi usyszeli, e ksidz pienidzy nie ma – caa suma zosta-

a ju wypacona firmie, która wykonywaa remont dachu wityni. To rozwcieczyo napastników jeszcze bardziej. – Jeden trzyma nad moj gow toporek. Czekaem ju na najgorsze... Na szczcie obkadali mnie nim „tylko” po plecach. Kilka razy uderzyli te w rk – informuje 62-letni ks. Z. Haenel. Chwil pó niej zodzieje przystpili do przeszukiwania plebanii. Duchowny zosta posadzony na krzele i skrpowany tam. Mczy ni cigle powtarzali tylko: „Gdzie s pienidze?”.

>>

dok. na s. 4

CHCESZ ZGŁOSIĆ JAKIEŚ ZDARZENIE? DZWOŃ!

Jak nie dać się oszukać na prądzie? Temat tyg., s. 2 i 13

Dzielni strażacy cudem uratowali z płomieni 14 cieląt Aktualności, s. 3

Sąd Rejonowy zostaje we Wrześni! Dzięki PSL-owi? Aktualności, s. 3

Szczątki żołnierzy Wehrmachtu ekshumowane na polach w Gieczu Aktualności, s. 6

„Burdel macie wszyscy!” – grzmi Kazimierz Kubczak Gospodarka, s. 11

Jak Marcysia ze „Złotopolskich” odnalazła się w Kabarecie Moralnego Niepokoju Kultura, s. 12

Roz-1287

Reklama

Pobili księdza w domu

501 677 731 lub 501 677 838

Rywalizowali ratownicy medyczni i druhowie OSP. Wygrało Kołaczkowo i Lisewo Miłosław i Pyzdry, s. 16 i 18 www.wrzesnia.info.pl

AUTORYZOWANY PUNKT SPRZEDAŻY

Video-Best Września, Legii Wrzesińskiej 17 tel. 61 436-51-98


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

2 Temat tygodnia Jak płacić mniej za prąd? SONDA

Z

Bronisława Michalak, emerytka: – Staram się oszczędzać, bo rachunki są naprawdę wysokie. Wyłączam na noc z prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Niestety po rachunkach widzę, şe oszczędność jest niewielka albo şadna.

a Odr jest peno wiatraków i jest OK. Tak twierdzi burmistrz Miosawia. Pozwol si nie zgodzi z przesympatycznym skdind Panem Zbyszkiem. W ostatnich latach wielokrotnie bywaem w Niemczech i nocowaem w pobliu (czytaj: kilka kilometrów od) farm wiatrowych. I zapewniam Pana, Panie burmistrzu – nie byo OK. Po prostu byo gono. W Polsce te nie jest OK. Daleko szuka nie trzeba: w Stroszkach i Starczanowie stany cztery 150-metrowe „potwory�, i jako nie sysz zachwytu mieszkaców tych wsi nad elektrowniami wiatrowymi. Sysz za to haas z wiatraków w pobliskiej Nekli, w której mieszkam. Podatki, które miay spyn do budetu gminy, s zdecydowanie nisze od zapowiadanych. Do tego opór spoeczny sprawi, e w nowym Studium Uwarunkowa i Kierunków Rozwoju Gminy Nekla nie przewidziano budowy kolejnych wiatraków. Powstan jeszcze tylko – a moe „a� – cztery w Podstolicach. I koniec! Oczywicie, s te ci zadowoleni. To waciciele ziemi, na której stany wiatrowe elektrownie. Wszak 20 tys. z rocznie to dla rolnika spora kwota.

Moim zdaniem

Anna Sobieraj, gospodyni domowa: – Chyba nie da się za duşo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Gaszę światło, gdy wychodzę z pokoju. Co innego moşna zrobić? W dzisiejszych czasach prawie we wszystkich domach są telewizory i komputery, które działają prawie cały czas, szczególnie gdy w domu są dzieci. Jesienią i zimą szybciej robi się ciemno, więc lampy w domu będą się palić dłuşej. Juş się martwię, şe rachunki będą wyşsze. Šukasz Kasprzyk, magazynier: – Uşywam şarówek energooszczędnych, staram się nie włączać niepotrzebnie urządzeń elektrycznych, gaszę światło, kiedy wychodzę z pokoju. W oszczędzanie energii jest bardzo zaangaşowany mój syn Igor. Jeşeli cała rodzina stara się oszczędzać, to potem faktycznie widać, şe rachunek jest mniejszy.

zdaniem uşytkowników www.wrzesnia.info.pl jackowrzesnianin: Ponoć straty na przestarzałych

sieciach są tak duşe, şe wymuszaja budowę nowej elektrowni. A moşe zamiast budować atomówkę lepiej ograniczyć straty? Marek: Tak, k...a, postawmy elektrownię atomową! Odp...ą ją tak, jak autostrady! To juş lepiej od razu poprosić o rakietę w naszym kierunku. Ludzie coraz więcej oszczędzają, jednak nijak nie widać tego na rachunkach. Wręcz przeciwnie. Andreas Wilkenmann: Elektrownia geotermalna to jest przyszłość dla Polski. Atom to tylko lobby i marketing innych krajów. To było dobre 15 lat temu. Gościówa: Jestem za wszelkimi nowinkami i niech kaşdy ma na swoim podwórku czy dachu solary lub wiatrak. Ale do tego potrzeba zgody dostawcy energii, który kupi od kaşdego nadwyşkę. A şe w Polsce takie numery nie przejdą, bo prąd to tylko ENEA i nikt więcej nie moşe istnieć... Monopol jak sto lat temu... W Niemczech mają atomówki [...] i şyją – jestem za!

Średni rachunek za prąd w moim domu waha się między:

Justyna Pawlak, sprzedawca: – Rachunki za prąd mnie nie przeraşają. Nie są wcale najwyşsze. Bardziej boję się opłat za wodę i ogrzewanie. Ale oczywiście oszczędność jest wskazana. Uşywam şarówek energooszczędnych i gaszę światło, wychodząc z pokoju.

100-200 zł opinie internautów na www.wrzesnia.info.pl

Tomasz Małecki

W tym tygodniu zapytaliśmy wrzesińskich przechodniów, czy przeraşają ich czasem rachunki za prąd, czy mają swoje sposoby na zaoszczędzenie enegrii elektrycznej i... czy w ogóle da się zaoszczędzić na prądzie?

200-300 zł

33% 33%

22% 12%

300-400 zł więcej 50-100 zł: 0%

Satyryczny komentarz tygodnia: bez prÄ…du nie ujedziem

jedno pytanie – jedna odpowiedź

Wiatraki – za czy przeciw? Šukasz Róşański: W Polsce energia ze źródeł odnawialnych jest wykorzystywana w niewielkim stopniu, jednak jej udział w najblişszych latach musi znacznie wzrosnąć. Jakie korzyści dla gminy niesie budowa elektrowni wiatrowych? Zbigniew Skikiewicz, burmistrz Miłosławia: – Największą korzyścią dla gminy są wpływy z podatków od nieruchomości. Są to niemałe pieniądze dla takich samorządów, jak Miłosław. Dlatego bardzo się cieszę, şe juş wkrótce na terenie naszej gminy powstaną dwie elektrownie. Docelowo ma ich być więcej. Zdaję sobie sprawę, şe są przeciwnicy ich budowy, ale moim zdaniem jest więcej plusów niş minusów. Zielona energia nie wpływa aş tak na środowisko, jak elektrownie węglowe. Za Odrą jest pełno wiatraków i jest OK.

Reklama

SKĹ AD DREWNA I WĘGLA Gutowo MaĹ‚e, ul. Powidzka 9 (przy torach kolejowych), tel./fax 61 437-64-56

Reklama

GAZ

TARTAK NEKLA

61 436-27-33, 436-29-49

Tarcica obrzynana i nieobrzynana

wykonuje wiby dachowe wg zamĂłwie. boazerie podbiciowe impregnacja cinieniowa drewno kominkowe

DOM-GAZ

Deska tarasowa (dwustronnie ryflowana) Nekla ul. Dworcowa 33 Roz-863

pn.-sob. 7.00-19.00 nd. 8.00-14.00

tel. 61 4386-046, fax 61 4386-076

605-338-906, 605-550-379

GAZ EKO-GAZ

61 436-46-84 604-710-781 pn-sob 8.00-19.00 niedziela 9.00-13.00

 0217$Ä“t6(5:,6

VDPRFKRGRZ\FK LQVWDODFMLJD]RZ\FK KDNĂ‘Z

*$=)$67:U]HzQLD .RzFLXV]NL RERN&HQRVXSa-412e

%045"8:0000 693-631-996

Roz-1039a

tUBSDJDBPCS[ZOBOB t8Ć–(*&-,".*&//: #36/"5/: t&,0(304;&,QPMTLJD[FTLJ t.*"ÂŒ


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

3 Aktualności Rocznica ciosu w plecy od ZSRR Cała obora stanęła w ogniu 17 wrzenia mija 73. rocznica zdradzieckiego napadu ZSRR na Polsk w 1939 roku. Jego efektem bya m.in. zbrodnia katyska w 1940. W tym roku rocznic obchodzimy w niedziel, 16 wrzenia. To ukon organizatorów w stron mieszkaców, którzy zapewne znajd wtedy wicej czasu, aby uczci t rocznic. Msza wita rozpocznie si w kociele farnym o godz 16.00, potem nastpi przemarsz na cmentarz parafialny, pod pomnik katyski, gdzie odbdzie si gówna cz uroczystoci. Organizatorami rocznicy s: burmistrz Wrzeni Tomasz Kauny, Unia Wrzenian oraz Wrzesiskie Towarzystwo Kulturalne. Licz oni na przybycie delegacji i przedstawicieli szkó, organizacji oraz insytucji. Mile widziane s zwaszcza poczty sztandarowe. FIB

Dziewięć zastępów straży pożarnej przez kilka godzin zmagało się z pożarem obory na terenie Kleparza. O palcym si budynku straacy zostali powiadomieni 11 wrzenia, kilka minut przed godz. 15.00. W pierwszym rzucie na miejsce zadysponowano zastpy straaków z JRG Wrzenia oraz druhów z OSP Marzenin i Wgierki. W sumie do podwrzesiskiej miejscowoci wysano pi wozów bojowych. – W momencie przyjazdu zastalimy dym wydobywajcy si z poddasza obory oraz z przylegego budynku gospodarczego – informuje Marek Mikoajczak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni.

Z obory ewakuowano 14 cielt. Po opanowaniu poaru przystpiono do prac rozbiórkowych oraz opróniania ze spalonych budynków somy i siana. Do tych czynnoci zadysponowano kolejne cztery zastpy straackie z OSP Kaczanowo, Wgierki i Gozdowo. – Praca straaków pracujcych wewntrz pomieszcze, ze wzgldu na due zadymienie, odbywaa si w aparatach ochrony dróg oddechowych – kontynuuje M. Mikoajczak. Spaleniu i zniszczeniu ulega drewniana konstrukcja poddasza obory pokryta eternitem, soma pszenna i jczmienna (okoo 25 ton) oraz siano (4 tony). Dziaania zakoczono o 2.00 w nocy, natomiast do rana na terenie pogorzeliska pozosta zastp z Wgierek. KUL (wicej zdj na wrzesnia.info.pl; W akcji gaśniczej uczestniczyło 41 strażaków. Zadymienie było na tyle duże, że podczas pracy musieli używać aparatów powietrznych Fot. Łukasz Różański zakadka Wrzenia)

Reklama

Przełom w sprawie sądu Sd Rejonowy we Wrzeni nie bdzie zlikwidowany. Tak wynika z nowych zaoe refromy sdownictwa, któr zwerbalizowa minister sprawiedliowci Jarosaw Gowin. Dobre wieci pojawiy si we wtorek. Minister powiedzia w RMF FM, e zmniejszy si liczba sdów rejonowych przeznaczonych do reorganizacji (pomys czenia sdów) z 80 do 30. Przyjto bowiem rozwizanie, e ulegn likwidacji tylko te najmniesze placówki, które maj do 6 sdziów. Sd Rejonowy we Wrzeni ma ich 8, wic wszystko wskazuje na to, e przetrwa reform. O potwierdzenie tej informacji poprosilimy Ministerstwo Sprawiedliwoci. Odpowied bya wymijajca: – Na obecnym etapie nie zapady jeszcze adne ostateczne decyzje w sprawie planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwoci reorganizacji sdów rejonowych. Na podpis ministra Jarosawa Gowina wci czeka projekt rozporzdzenia, którego efektem byoby przeksztacenie 79 najmniejszych sdów rejonowych w wydziay zamiejscowe ssiednich sdów. Jednoczenie w resorcie trwa analiza innych moliwych wariantów reformy – mówi rzecznik prasowy Patrycja Loose. Reklama

Na co zatem czeka minister? Na orzeczenie Trybunau Konstytucyjnego w sprawie zgodnoci przepisów Ustawy o ustroju sdów powszechnych, przewidujcych moliwo wydania przez ministra sprawiedliwoci rozporzdzenia znoszcego sdy rejonowe. Spraw t do TK zgosio koalicyjne Polskie Stronnictwo Ludowe. 10 wrzenia zoyo take w ramach inicjatywy obywatelskiej 150 tysicy podpisów (zbierane byy równie we Wrzeni) pod projektem ustawy, który ma uregulowa spraw w ten sposób, aby sdów nie mona byo likwidowa rozporzdzeniem ministra. O wrzesisk placówk walcz take zwykli obywatele. W mijajcym tygodniu Rada awnicza we Wrzeni wysaa pismo do ministra o zajcie jednoznacznego stanowiska w sprawie Sdu Rejonowego we Wrzeni. – Wszyscy yj nadziej, e nie jest jeszcze za pó no – powiedzia nam Rafa Pera, przewodniczcy rady. Filip Biernat Z ostatniej chwili: Serwis Gazeta prawna.pl opublikowa list 23 sdów przeznaczonych do likwidacji. Nie ma wród nich wrzesiskiego.


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

<<

dok. ze s. 1

– Biegali po plebanii niczym diaby. Bardzo si baem, nie tylko o siebie, ale i o moje pieski, które take byy kopane. W kocu one ucieky i schoway im si – mówi duchowny. Po kilkunastu minutach usysza: „Koczymy akcj, zaknebluj mu mord”. – Nie przywizali mi dobrze rki do krzesa i po kilku minutach od ich wyjcia udao mi si wyrwa. Zadzwoniem do jednej z parafianek, a ona zawiadomia policj – wspomina ksidz. Zodzieje zrabowali pienidze i kosztownoci. Wród tych ostatnich bya midzy innymi zota obrczka po mamie ksidza. W sejfie znajdowao si 2 tys. z, 100 euro i 200 dolarów. Straty oszacowano cznie na 7 tys. z. Ksidz Haenel zaraz po zdarzeniu trafi do szpitala powiatowego w Supcy. Badania wykazay, e ma zaman opatk i trzy ebra oraz zbit kostk. Do domu wypisano go w czwartek, 13 wrzenia. Przez najbliszy czas bdzie pod sta opiek parafian. Nawet w nocy. Parafianie, nie tracc czasu, przystpili ju do montowania krat w oknach na tyach plebanii. To wa-

nie przez kuchenne okno zodzieje zdoali wej do jej rodka. – Boj si zosta na plebanii sam w nocy. To, co przeyem, to by horror, koszmar, zy sen. Nie mylaem nigdy, e co takiego moe mnie w yciu spotka – kontynuuje proboszcz. Nie wierzy, e tak haniebnej napaci na niego mogli dokona ludzie z najbliszej okolicy. – Jeden bandyta mia akcent ukraiski. O dziwo, nikt z nich nie przeklina. Na kocu usyszaem, e mam szczcie, e znale li u mnie pienidze. Pytali te, czy mam zabytkow monstrancj. Ale mamy now. Zagrozili, e jak nie bd siedzia cicho, wróc i rozprawi si ze mn ju na amen – zdradza. Niezwykle poruszeni caym zdarzeniem s równie mieszkacy Szemborowa, którzy w intencji szybkiego powrotu do zdrowia swojego pasterza zorganizowali msz wit. – Wzruszyli mnie swoj postaw. Wiem, e na naboestwie byo mnóstwo ludzi. Jestem im niezwykle wdziczny za modlitw i wsparcie – koczy wzruszony ks. Haenel. ledztwo w sprawie napaci na duchownego prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Supcy. – Jak jeden z włamywaczy stanął nad moją głową z siekierą w ręku, myślałem, Fot. Marcin Wróblewski, „Gazeta Słupecka” ukasz Róaski że to już koniec – mówi ks. Haenel

Trzy bójki w jedną noc Dziao si we wrzesiskich dyskotekach. W cigu kilku godzin doszo do trzech gro nych zdarze. Uczestnik dyskoteki Trójka utrzymywa, e zosta uderzony w twarz przez pracownika ochrony. Do incydentu miao doj w sobot, 8 wrzenia, okoo godz. 23.00. Na potwierdzenie swoich sów pokaza przybyym stróom prawa stuczenie. Wersja wydarze, któr im przedstawi, zostanie wkrótce zweryfikowana przez wiadków. Ju w niedziel, 9 wrzenia, o godz. 1.30, doszo do szarpaniny w Becie. Co ciekawe, uczestniczyy w niej dwie mode dziewczyny. Jedna zbia drugiej warte 400 z okulary. Ju w obecnoci mundurowych

poszkodowana (mieszkanka gminy Gniezno) wskazaa „winn”, 20-letni strzakowiank. Duo powaniejsza bójka miaa miejsce w tym samym lokalu, a waciwie w jego pobliu, 10 minut pó niej. Przybyli stróe prawa zastali opatrywanego w karetce 23-latka. Ze wzgldu na stan, w jakim si znajdowa, nie mogli przebada go alkosensorem. Do szpitala trafi z wybitymi dwoma przednimi zbami i podejrzeniem zamania uchwy. Sprawcy pobicia uciekli, ale ich zatrzymanie jest pono kwesti czasu. – Nie czymy tych dwóch zdarze – odnosi si do incydentów w Becie rzecznik prasowy policji Krzysztof Szczeniak. TOS

Niegroźne zderzenie trzech osobówek na Opieszynie

Niezachowanie ostrożności było przyczyną kolizji, do której doszło 7 września na ul. Opieszyn. Zawinił kierowca opla astry. Najechał na tył volkswagena golfa, a ten siłą odrzutu uderzył w stojące przed nim renault twingo. Kierowcy byli trzeźwi. Kierująca golfem uskarżała się na ból kręgosłupa. Sprawca jej bólu otrzymał mandat (250 zł). KUL

Mała demolka na parkingu

Powstanie druga opinia dotycząca śmiertelnego wypadku w Gutowie Wielkim. Wnioskowała o to obrona

Postronny wiadek przyczyni si do ujcia sprawców demolki samochodu i motoroweru. Widzia ich i powiadomi policj. Do niecodziennego zdarzenia doszo po poudniu 4 wrzenia. Ni std, ni zowd czterech modych mczyzn zaczo kopa i skaka po fordzie ka zaparkowanym przy ul. Sowackiego. By to ju ich drugi wybryk, bo nieco wczeniej zniszczyli pozostawiony nieopodal motorower. Wydawao im si, e s bezkarni. Tymczasem mieli pecha, bo cae zajcie doskonale widzia jeden z okolicznych mieszkaców. Czym prdzej chwyci za telefon i zawiadomi policj. Przybyli na miejsce stróe prawa zatrzymali wszystkich podejrzanych. Nie stawiali oporu. To 21-, 19-

ąd chce rozwiać wątpliwości związane z tragicznym wypadkiem sprzed dziesięciu miesięcy. Dlatego zleci opracowanie opinii biegłego. Już drugiej. 12 września po raz kolejny na ławie oskarżonych usiadł mieszkaniec Bieganowa, któremu zarzuca się spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. 15 listopada ubiegłego roku wyjechał ciągnikiem siodłowym z naczepą z drogi podporządkowanej na krajówkę w Gutowie Wielkim. Uderzył w niego seat arosa. 27-letni kierowca zmarł na miejscu. Na wniosek adw. Karoliny Staszak, obrońcy oskarżonego, został przeprowadzony wywiad środowiskowy. – Niekonfliktowy, niewidywany po spożyciu alkoholu – opisywał sprawcę zdarzenia sędzia Radosław Skiba.

i 18-letni mieszkacy Wrzeni oraz 15-letni miosawianin. Byli pod wpywem alkoholu. Gdy wytrze wieli, usyszeli zarzut uszkodzenia mienia, za co grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolnoci. Doroli odpowiedz za swe postpowanie przed sdzi wydziau karnego, a nieletni – przed sdzi wydziau rodzinnego wrzesiskiego sdu. – Czasem zdarza si, e padaj zarzuty pod naszym adresem. Za kadym razem odpowiadamy, e kady, kto jest wiadkiem przestpstwa lub wykroczenia, winien nas o tym jak najszybciej powiadomi. To zdarzenie jest tego najlepszym przykadem i powinno by zacht dla innych – podsumowuje wtorkow interwencj rzecznik prasowy policji Krzysztof Szczeniak. TOS

S

Wobec niekorzystnej dla swego klienta opinii biegłego adw. Staszak wnioskowała o przeprowadzenie kolejnej. Stanowczo sprzeciwił się temu oskarżyciel posiłkowy, radca prawny Dariusz Rozpara. – Opinia jest jasna, pełna i nie wzbudza wątpliwości. Potwierdza, że oskarżony miał możliwość zahamowania pojazdem przed wjechaniem na skrzyżowanie – argumentował. Sędzia przychylił się jednak do złożonego wniosku. Opracowanie opinii zlecił Walentemu Dudziakowi ze Stowarzyszenia Rzeczoznawców Samochodowych „Ekspertmot”. – Udaje się na miejsce zdarzenia, dokonuje pomiarów i oględzin, porównuje je z zebranym materiałem dowodowym – komplementował biegłego. Termin kolejnej rozprawy wyznaczył na 14 listopada. TOS

„ Pony mieci w kon-

tenerach przy ul. Batorego i Sowackiego. Kto podpali je w nocy z 5 na 6 wrzenia.

„ Z kolei przy ul. Objaz-

dowej 9 wrzenia palia si trawa. Na szczcie zostaa szybko ugaszona.

„ Zwarcie instalacji elek-

trycznej byo przyczyn poaru mercedesa sprintera. Mia on miejsce 10 wrzenia przy ul. Kociuszki. Ogie zosta ugaszony jeszcze przed przyjazdem mundurowych. W tej sytuacji druhowie tylko odczyli akumulator.

„ Tumice wystarczyy

do stumienia ognia, który zaj ciernisko w Bierzglinie. Kto je podpali.

„ Szerszenie uwiy so-

bie gniazdo w drzewie w Nowej Wsi Królewskiej. Zostay usunite przez ochotników z Kaczanowa.

„ Ci sami straa-

cy (wspomagali wrzesiskich) uczestniczyli w gaszeniu poaru garau przy ul. Piastów. Zlali go wod, oddymili, a nadpalone przedmioty wynieli na zewntrz. TOS

Kronika policyjna

Pobili księdza na plebanii

Straż Pożarna

4 Zdarzenia

„ Wszed do domu ogro-

dowego w Psarach Maych, wyniós 20 kg drutów, 3 krzesa, 2 taczki i we. Mowa o zodziejaszku, który dziaa pod oson nocy z 5 na 6 wrzenia. Waciciel oszacowa straty na 1500 z.

„ Nieznany sprawca wgniót elementy karoserii forda mondeo zaparkowanego przy ul. Kaliskiej. Zrobi to w nocy z 7 na 8 wrzenia. Wedug wstpnych szacunków waciciel zostawi u blacharza okoo 2500 z. „ Sporód nietrze wych

uczestników ruchu równych sobie nie mia 43-latek kierujcy oplem astr. Zosta zatrzymany 8 wrzenia przy ul. Kociuszki. Mia 1,24 mg/ dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu.

„ Z zaparkowanego przy

ul. Gnie nieskiej MAN-a kto wymontowa akumulator. Dokona tego w nocy z 9 na 10 wrzenia.

„ 71-latka trafia do szpi-

tala. To efekt wypadku, do którego doszo 10 wrzenia przy ul. Niepodlegoci w Pyzdrach. Kobieta zostaa potrcona na przejciu dla pieszych przez renaulta traffica. Czynnoci w tej sprawie prowadzi policja. Na razie wiadomo tylko tylko, e kierowca samochodu by trze wy. TOS


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

5

AktualnoĹ&#x203A;ci RoĹ&#x203A;nie natÄ&#x2122;Ĺźenie ruchu i nie ma alternatywy dla objazdu Od 10 do 20 proc. wzroso natenie ruchu przy ul. Objazdowej i Sikorskiego. To efekt skierowania cikich tirĂłw powyej 18 ton z autostrady A2 na Wrzeni. Tak wynika z danych szacunkowych, ktĂłre udostpnia nam Generalna Dyrekcja DrĂłg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Natenie ruchu na drodze krajowej K92 midzy Wrzeni a Supca wynosi okoo 10 tys. pojazdĂłw na dob â&#x20AC;&#x201C; z czego 1890 to samochody ciarowe. (rocznie jest ich 689 850). Po ustanowieniu objazdu i przekierowaniu cikiego transportu natenie ruchu ma wzrosn tylko o 1000-2000 pojazdĂłw na dob. Czy generalna dyrekcja moga si nie zgodzi na objazd drog krajow? â&#x20AC;&#x201C; Biorc pod uwag zakres robĂłt prowadzonych w zwizku z przebudow wza Supca, wprowadzenie objazdu byo konieczne. Wobec braku in-

nych alternatywnych tras w stosunku do autostrady nie byo te moliwe poprowadzenie objazdu innymi drogami ni drog krajow nr 92 â&#x20AC;&#x201C; wyjania Katarzyna Wadysiak z GDDKiA. Zdaniem dyrekcji, Autostrada Wielkopolska SA, jako koncesjonariusz autostrady A2, jest w uprzywilejowanej pozycji. Realizuje umow koncesyjn i jakakolwiek nieuzasadniona odmowa lub przeszkoda ze strony pastwowej administracji drogowej moe spowodowa skuteczne roszczenia w stosunku do budetu pastwa. Tym bardziej e spodziewany wzrost w nateniu ruchu na drodze objazdowej nie powinien przekracza 20 proc. Wzrosa te intensywno ruchu na drodze wojewĂłdzkiej Pyzdry â&#x20AC;&#x201C; Wrzenia. WojewĂłdzki Zarzd DrĂłg nie dysponuje jednak nawet szacunkowym danymi. FIB

Woda za makulaturÄ&#x2122; Trwa zbiĂłrka makulatury na budowÄ&#x2122; studni w Sudanie. To dopiero poczÄ&#x2026;tek, ale juĹź dziĹ&#x203A; moĹźna powiedzieÄ&#x2021;, Ĺźe wrzeĹ&#x203A;nianie majÄ&#x2026; otwarte serca. Deszczowe pitkowe popoudnie. Pogoda zachca raczej do tego, by zaszy si w ciepym domu. Jednak koo siedziby SKOK-u przy ul. Staszica 14 bez przerwy pojawiaj si nowe osoby. Przynosz stare gazety, samochodami przywo kartony. Dlaczego zdecydali si przynie makulatur wanie tutaj? â&#x20AC;&#x201C; Chcemy wesprze t akcj. Idea nas po prostu przekonaa. I namĂłwi nas znajomy, starszy pan â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi para modych ludzi. â&#x20AC;&#x201C; Jestem tu co tydzie. Prosz mnie za duo nie fotografowa, nie robi tego dla poklasku â&#x20AC;&#x201C; umiecha

11

ton makulatury zebrano we Wrzeni na studni w Sudanie

si mczyzna wycigajcy kartony z baganika samochodu. OgĂłem wrzenianom udao si zebra ju 11 ton makulatury. By zebra fundusze na budow studni, potrzeba co najmniej 150 ton. â&#x20AC;&#x201C; Jestemy wdziczni wszystkim ofiarodawcom. Udao si zebra naprawd duo, jak na pierwszy miesic akcji â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Karol Nowak ze SKOK-u im. Stefana Kardynaa Wyszyskiego.

â&#x20AC;&#x201C; Ciesz si te, e coraz wicej miast chce przyczy si do naszej akcji. Ju prawie pewne jest, e kontener na makulatur stanie przy parafii b. Radzyma Gaudentego w Gnie nie. Wanie uzgadniamy szczegĂły z proboszczem â&#x20AC;&#x201C; informuje. Przypomnijmy, e akcja â&#x20AC;&#x17E;Makulatura na misjeâ&#x20AC;? zostaa zainicjowana przez Ăłdzki oddzia Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Zebrane rodki zostan przekazane na budow studni w Sudanie Poudniowym, gdzie brak wody pitnej i gĂłd zbieraj miertelne niwo. Mieszkacy Wrzeni i okolic mog wrzuca makulatur do kontenera postawionego przy ul. Staszica 14 w kady pitek, w godz. 16.00â&#x20AC;&#x201C;19.00, i sobot, w godz. 8.00â&#x20AC;&#x201C;11.00. PomĂłmy. Oddajmy to, co nam zbywa, i podajmy potrzebujcym symboliczny kubek wody. JOG

Edu-439

Edu-514

Reklama

z m i e Ä&#x201D;

Â&#x2039;Â&#x201D;Â?Â&#x192;Â&#x201D;Â&#x2018;Â&#x2030;Â&#x201D;Â&#x2021;Â&#x2022;Â&#x2022; Â&#x2018;Â&#x2030;Ă?asza nabĂłr na kurs fryzjerski

s i Ä&#x160; z a w o d o w o

w PLHVLÄ&#x160;F\PRÄŞHV]]GRE\ĂźzawĂłd RGSDĨG]LHUQLND]DF]\QDP\]DMÄ&#x160;FLD RVWDWQLHZROQHPLHMVFD informacje i zapisy 61 437 49 80 www.progress.wrzesnia.pl

)$&+2:<0217$ÄŠ1,6.,(&(1<

:U]HÄ&#x17E;QLDXO:URFĂĄDZVNDZMD]GRGXO']LDĂĄNRZFyZ WHOID[Â&#x2021;DJPDUIK#ZSSO

5(67$85$&-$Â&#x2021;%$5

XO']LHFL:U]HVLĽVNLFK rezerwacje, dowóz

WHO  10.00 - 23.00 ORYGINALNA KUCHNIA ORIENTALNA

Gas-314

2TQLGMVYURĂ?ĂŁHKPCPUQYCP[\GÄ&#x2021;TQFMĂ?Y7PKK'WTQRGLUMKGL\'WTQRGLUMKGIQ(WPFWU\W5RQĂŁGE\PGIQYTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK

Bd-372a

9KGNMQRQNUMKG5VQYCT\[U\GPKG4Q\YQLWK2TQOQELK1DU\CTĂ?Y9KGLUMKEJYTCOCEJ2TQITCOW1RGTCE[LPGIQ-CRKVCĂŁ.WF\MK TGCNK\WLGRTQLGMVd<QUVCĂ˝RTCYF\KY[OHCEJQYEGOMWTURT\GFUVCYKEKGNCJCPFNQYGIQKMWTURTCYCLC\F[MCV$YTC\\GUVCÄ&#x201C;GOr \&\KCĂŁCPKCd2QRTCYCFQUVĂľRWFQ\CVTWFPKGPKCQTC\YURKGTCPKGCMV[YPQÄ&#x2021;EK\CYQFQYGLYTGIKQPKGr

Â&#x2021;ÄŠ$/8=-( Â&#x2021;52/(7., Â&#x2021;2.1$3&9$/8 0$7(5,$Ă 2:( Â&#x2021;'5=:, Â&#x2021;6,$7.,1$2:$'< Â&#x2021;52/(7< Â&#x2021;0$5.,=<


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

Pomost do przeszłości Prezes Tomasz Czabański apeluje o informacje o grobach żołnierzy

Żołnierz o inicjałach R.I.J. brał ślub w 1935 roku, a po 10 latach zginął w Gieczu. 77 lat później odnaleziono tam jego szczątki. Maciej Erdmann z poznaskiego stowarzyszenia Pomost dat lubu odczyta z obrczki. – Porównamy to z niemiertelnikami i dowiemy si, do którego onierza naleaa. To cenne dla ludzi, którzy po latach odnajd w ten sposób ojca, dziadka czy pradziadka. Historycy szacuj, e na polskiej ziemi zagino okoo 250 tysicy onierzy niemieckich z czasów drugiej wojny wiatowej. Przez prawie osiem powojennych dekad udao si odnale szcztki okoo poowy z nich. Koci kolejnych 41 Niemców ekshumowano w zeszym tygodniu na polach gieckich, niemal naprzeciwko synnych wykopalisk archeologicznych. Poszukiwania trway sze lat. – Cay czas co nas cigno w to miejsce. Co chwil dostawalimy nowe zgoszenia, e w Gieczu na polu jest pochowanych bardzo duo onierzy niemieckich. Uznalimy, e co na pewno musi by w tym, e cay czas kto nam to miejsce wskazuje. Stwierdzilimy, e trzeba tutaj wraca. I wracalimy – mówi prezes Pomostu Tomasz Czabaski. Wedug relacji wiadków, w masowym grobie leeli onierze polegli w styczniu 1945 roku. – Potyczka rozegraa si na terenie samego Giecza, gdzie kolumna onierzy niemieckich wycofujcych si od strony Wrzeni napotkaa patrol rosyjski. Wywizaa si bitwa, w której cz onierzy niemieckich zgina. Pozostali, ci, którzy si poddali, zostali rozstrzelani – wyjania Czabaski.

 – Warunki do ekshumacji są trudne. Glina jest kłopotliwa, ponieważ pojawiły się wysięki wody gruntowej – informuje Maciej Erdmann

Fot. Tomek Małecki

 Zasklepione czaszki świadczą o tym, że polegli to dojrzali mężczyźni

onierze Wehrmachtu zostali pochowani na polu, pod stogiem siana. Tyle wiadkowie. Problemem byo jednak dokadne – po latach – umiejscowienie stogu. Archeologowie rozpoczli kolejne wykopaliska w poniedziaek, 3 wrzenia. Po czterech dniach kolejny raz mieli ju spasowa, ale w czwartek natrafili na pierwsze szcztki. Wydobyli wtedy koci 23 osób, w tym jednej kobiety. W pitek – kolejnych 18. – Miejsca, na które wskazywali wiadkowie, nie pokryway si z rzeczywistoci, okazay si nietrafione, i tylko dziki przypadkowi oraz ostatnim ludziom, którzy przyjedali i wskazywali nam prawdopo-

Stowarzyszenie Pomost z Poznania działa od 1997 roku. Na podstawie porozumienia z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi oraz fundacją Pamięć poszukuje mogił żołnierzy niemieckich, którzy zginęli na terenach Polski pod koniec wojny. Pomost działa na terenie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujaw i Pomorza oraz Dolnego Śląska. Prace poszukiwawcze finansuje rząd Niemiec. Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia, apeluje do wszystkich osób, które wiedzą o podobnych miejscach, o kontakt. Telefon: 61 861 92 75. Więcej na www.pomost.net.pl.

Fot. TOM

dobne miejsce usytuowania stogu, udao si nam – dodaje T. Czabaski. Znalezisko jest w niemal doskonaym stanie. – Panoway tutaj warunki beztlenowe. Zachowaa si nawet tkanka mikka, jak wosy, oraz organiczne elementy odziey, baweniane, weniane ocieplacze. Koci s w idealnym stanie, nawet koci mikkie, jak mostek czy opatka, zachoway si bardzo dobrze. Sowem, mamy do czynienia z penym kocem. To rzadko – przekonuje M. Erdmann, geolog od dwóch lat pracujcy dla Pomostu. Skd eksplorerzy czerpi informacje o miejscach pochówku? Okazuje si, e niebagateln rol odgrywa-

j tu media. Zdaniem Czabaskiego, to wanie dziki nim dowiaduj si o podobnych cmentarzyskach. – To po waszych tekstach, filmach, publikacjach ludzie zgaszaj nam informacje o kolejnych grobach. Take podczas samych prac przychodz mieszkacy i podpowiadaj, gdzie szuka – zdradza prezes Pomostu. Szcztki z Giecza przewieziono do Poznania, na cmentarz miostowski. Zostan pochowane w specjalnych trumnach na kwaterze onierzy niemieckich, na pocztku listopada. Podczas gieckich wykopalisk odnaleziono 13 niemiertelników, ale tylko 10 udao si odczyta. Na blaszkach znajduje si indywidualny kod onierza, dziki któremu mona ustali jego tosamo, grup krwi oraz skrótow nazw jednostki, w której suy. – Strona niemiecka dysponuje tabelami i formularzami – mówi Erdmann. – Pozwol one zidentyfikowa te osoby. Oprócz niemiertelników archeolodzy znajduj szczotki do zbów i grzebienie, a czsto take... prezerwatywy. – Niemcy starali si dba o onierzy, by w ich obozach nie szerzyy si choroby weneryczne – wyjania Erdmann. W pa dzierniku stowarzyszenie Pomost rozpocznie wykopaliska na tzw. cmentarzu cholerycznym w Stroszkach koo Nekli. Tomasz Maecki

Co słychać

6 Aktualności ROZBUDOWA SZPITALA

+ 687 – 198

od rozpoczęcia [dni]

po terminie [dni]

„ Prezydent Bronisaw

Komorowski przyzna kilkunastu byym wielkopolskim opozycjonistom odznaczenia za zasugi w dziaalnoci na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wród nich znalaz si Bogdan Narony z Wrzeni. Odebra on z rk wojewody Piotra Florka Krzy Wolnoci i Solidarnoci. KUL

„ S modzi i chc wej

na rynek muzyczny z prawdziwym wykopem. 31 sierpnia wydali „epk” z szecioma utworami, zapowiadajc wikszy materia. Mowa o wrzesiskim zespole Dzieo Moralnego Terroru. Ich krek mona zdoby, poszukujc kodów z wlepek, które ju pojawiy si na ulicach Wrzeni, Gniezna i Poznania. Wystarczy odnale 15 kodów i wysa je na facebookowe konto zespou. Fani, ruszajcie w miasto! Wicej o zespole w kolejnym wydaniu „Wiadomoci Wrzesiskich”. JOG

„ Od 28 wrzenia

do 5 pa dziernika w województwie wielkopolskim bdzie prowadzona akcja szczepienia lisów wolnoyjcych przeciwko wciekli nie. Szczepionka o ksztacie zielono-brzowej kostki (o wymiarach 3 na 3 na 1 cm) zostanie zrzucona z samolotów nad lasami, kami i nieuytkami. Nie naley jej dotyka ani podnosi. W razie jej kontaktu z otwart ran, oczami lub jam ustn naley zgosi si do lekarza. Nie naley te puszcza psów luzem. JOG

„ Wrzesiski Klub Omiu

zaprasza wszystkich chtnych do pracy w wolontariacie na spotkanie organizacyjne, które odbdzie si 19 wrzenia (na godz. 19.00) w wietlicy rodowiskowej przy ul. Witkowskiej 3. GBA

Reklama

Bd-363

Starszy rowerzysta został potrącony nieopodal marketu Tesco Kierowca opla astry potrącił jadącego drogą rowerzystę. Cyklista ze złamaną nogą trafił do wrzesińsiego szpitala. Do zdarzenia doszło 7 września, tuż przed godziną 17.00, na ul. Sikorskiego we Wrześni. Z ustaleń policji wynika, że 71-letni cyklista jechał z kierunku Słupcy. Na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kaliskiej chciał skręcić w lewo, do Bierzglinka. – Nie udzielił jednak pierwszeństwa kierowcy opla astry, który w międzyczasie wyprzedzał rowerzystę – informuje Krzysztof Szcześniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, doznał między innymi złamania nogi. Jest też trochę poobijany. KUL


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

7

AktualnoĹ&#x203A;ci

Z grodu prosto w dorosĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; W Grzybowie ruszyĹ&#x201A;a machina czasu. WystarczyĹ&#x201A; krok, by przenieĹ&#x203A;Ä&#x2021; siÄ&#x2122; tysiÄ&#x2026;c lat wstecz. W sobot (8 wrzenia), z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, na terenie dawnego sowiaskiego siedliska zorganizowano quest â&#x20AC;&#x201C; czyli gr terenow. Historyczn zabaw dla modszych i starszych opracowa i poprowadzi Jacek Wrzesiski, kustosz grzybowskiego oddziau Muzeum Pierwszych PiastĂłw. Uczestnicy otrzymywali przy bramie plan questu zawierajcy zagadki, ktĂłre byy jednoczenie wskazĂłwkami, jak porusza si po terenie grodu. Po drodze zdobywali drobne nagrody i uczyli si, jak wygldao ycie codzienne we wczesnym redniowieczu. W zabawie wzio udzia ponad 450 osĂłb z caego regionu. Pozytywnych wrae nie brakowao. â&#x20AC;&#x201C; Mylelimy, e impreza zainteresuje przede wszystkim naszego najstarszego, 9-letniego syna, ale okazao si, e i modsze dzieci bawiy si wietnie â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Agnieszka Przysiuda-Zielkowska, ktĂłra wybraa si do Grzybowa z ca rodzin. â&#x20AC;&#x201C; Sama forma questingu jest wietnym spo-

 W grzybowskim grodzie moĹźna byĹ&#x201A;o na wĹ&#x201A;asnej skĂłrze poczuÄ&#x2021;, jak wyglÄ&#x2026;daĹ&#x201A;o pasowanie na rycerza sobem na aktywne i praktyczne poznawanie historii. Jeli w okolicy bd organizowane podobne przedsiwzicia, na pewno z chci we miemy w nich udzia â&#x20AC;&#x201C; dodaje. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa (8-9 oraz 15-16 wrzenia) obchodzone s pod hasem â&#x20AC;&#x17E;Tajem-

nice codziennociâ&#x20AC;?. Grzybowsk gr zatytuowano â&#x20AC;&#x17E;May wojownikâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; miaa ona obrazowa przejcie dziecka w wiat dorosych. W oba tematy wpisa si wykad J. Wrzesiskiego pt. â&#x20AC;&#x17E;Archeologia zabawek a dziecicy wiat miniaturâ&#x20AC;?. Zapytalismy kustosza o dojrzewanie w redniowieczu:

Fot. JOG

Czy wiadomo, jak wyglday dziecinne zabawki w wiekach rednich? â&#x20AC;&#x201C; Pewn wiedz daj nam miejsca pochĂłwku dzieci, ktĂłre odkrywamy. Czasem znajdujemy miniaturowe przedmioty i od razu kojarz si nam z dziecinnymi zabawkami, ale w rzeczywistoci kryj one w so-

bie wicej tajemnic, ni nam si zdaje. Te miniatury wcale nie musz by zwizane z dziemi. Przecie sami uywamy zdrobnie w rĂłnych okolicznociach wobec innych dorosych. Czy to znaczy, e jestemy dziemi? Czy czujemy si wtedy jak dzieci? Kiedy dziecistwo si koczyo i jakie byy rytuay z tym zwizane? â&#x20AC;&#x201C; Przyjcie do grona dorosych zawsze byo akcentowane w tradycyjnych spoecznociach, zreszt nadal tak jest. SzczegĂłlnie jeeli chodzi o chopcĂłw. W przypadku dziewczt te istniay obrzdy inicjacyjne, ale odbyway si one w zamknitych kobiecych krgach i do dzi niewiele o nich wiemy. Kobiece wtajemniczenie trudniej pokaza. W przypadku chopcĂłw to byy bardziej publiczne rytuay: pasowanie na rycerza, obcinanie wosĂłw. Dzi do dorosoci zmierzamy ronymi ciekami, czasem na skrĂłty. Troch szkoda... Rytuay przejcia porzdkoway ycie... â&#x20AC;&#x201C; Nie tylko ycie, ale take chaos w nas samych. Moe wanie dzi jest dobry moment, eby zastanowi si nad tym. Zwolni, rozejrze si wokĂł, zobaczy innych ludzi, przyrod. I spojrze w niebo, eby dostrzec, co wyznaczao ycie naszych przodkĂłw. JOG

bÄ&#x2026;dĹş gotowy

na zmianÄ&#x2122;

Roz-1222c

Filia Biura Poselskiego PosĹ&#x201A;a na Sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. 3 Maja 4, pon.-pt. 8.00-16.00

18 wrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; dyĹźury: 8.00-9.00 â&#x20AC;&#x201C; UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy Pyzdry, ul. Taczanowskiego 9.30-10.30 â&#x20AC;&#x201C; GOK KoĹ&#x201A;aczkowo, Pl. Reymonta 11.00-12.00 â&#x20AC;&#x201C; UrzÄ&#x2026;d Gminy w MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;awiu, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 12.30-14.00 â&#x20AC;&#x201C; Filia Biura Poselskiego we WrzeĹ&#x203A;ni, ul. 3 Maja 14.30-15.30 â&#x20AC;&#x201C; UrzÄ&#x2026;d Miasta i Gminy w Nekli, ul. Dworcowa

Zapraszamy na bezpĹ&#x201A;atne porady prawne â&#x20AC;&#x201C; po umĂłwieniu telefonicznym 603 267 976.

Salon Meblowy

0H

Zew-475

Reklama

MEBLE AS ATRAKCYJNE CENY I PROMOCJE Zapraszamy

:U]HÄłQLDXO.DOLVND

Czynne:SQSWVRE


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

8 Aktualności Nie trzeba być za pan brat z historią

Magia, walka i sztuka Kilkudziesięciu wrześnian spotyka się co tydzień, by ćwiczyć brazylijską sztukę walki. Pitkowy wieczór we Wrzesiskim Orodku Kultury. Capoeiristas przebieraj si w biae stroje i powoli wchodz na scen. Siadaj w krgu. Wokó unosi si lekki kurz. Klimat troch jak w teatrze. Zaczyna si od powtarzania portugalskich sów i tekstów pieni. Potem dojdzie muzyka. Zajcia capoeiry we Wrzeni odbywaj si od kilku lat.Obecnie przy WOK-u utworzya si samodzielna, rodzima grupa bdca odamem midzynarodowej organizacji „A magia do Quilombo”, co w tumaczeniu oznacza magi dawnych plemion. Nazwa nawizuje do pocztków capoeiry, która narodzia si na przeomie XVIII i XIX wieku wród brazylijskich niewolników. Jej korzenie sigaj jednak rytualnych taców plemion afrykaskich. Dla niewolników capoeira bya jednym z niewielu dostpnych sposobów wyraania siebie. Wrzesisk grup prowadzi charyzmatyczny Marcin Ma kowiak. Sam trenuje od 7 lat. – Treningi odbywaj si dwa razy w tygodniu. W rody

wicz dzieci, a w pitek s zajcia otwarte, na które moe przyj kady. Grupa dzieci liczy okoo 15 osób, na otwarte treningi przychodzi rednio 20-30, w rónym wieku – mówi. Trening trwa rednio okoo trzech godzin. Zajcia zaczynaj si od wicze rozcigajcych minie, potem capoeiristas trenuj w parach i trójkach. Wszystko to przygotowania do kulminacyjnego punktu, czyli rondy. Capoeiristas chwytaj za instrumenty, zaczynaj piewa i powoli tworz zamknity krg, w którym tocz si walki. – Capoeira jest jak dyskusja. Cios to pytanie, unik – odpowied . Muzyka ma bardzo due znaczenie. D wiki instrumentów wyznaczaj rytm i tempo – tumaczy prowadzcy zajcia. To ostatnie zwiksza si z kad minut. Capoeiristas jakby nie czuli zmczenia: pieni s coraz bardziej energetyczne, ruchy pynne. – Capoeira jest dla wszystkich: starszych, modszych, grubych, szczupych. Najstarsza osoba, która z nami wiczy, ma 64 lata – mówi M. Makowiak. Zajcia odbywaj si w WOK-u w rody (godz. 17.00) i w czwartki (20.00). Pierwszy miesic jest bezpatny, a kady kolejny to koszt 10 z. Joanna Go dziewicz

 Capoeira tylko z pozoru jest trudna. Może ją ćwiczyć każdy

Fot. JOG

Gimnazjum przy ul. Kosynierów organizuje dla mieszkaców – zarówno modych, jak i starszych – konkurs historyczny. Ma on by zabaw, która sprawdzi nasz wiedz z dziejów Polski. Jak zapewniaj organizatorzy, pytania (prezentowane w formie testu wyboru) nie bd trudne. – Przedmiotem pyta konkursowych bd najwaniejsze wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny i Wrzeni. Zaley nam na przypomnieniu i upowszechnieniu najwaniejszych wiadomoci – mówi Magorzata Korfini-Stachnik, prezes stowarzyszenia Pro Gimnazjum, które organizuje konkurs. Termin zmaga w placówce przy ul. Kosynierów to pitek, 21 wrzenia, godz. 17.30. Zgoszenia przyjmowane s do 19 wrzenia pod numerem telefonu 61 436 02 99. Mona te dzwoni pod 509 131 363. Przewidziana jest równie moliwo zapisywania si bezporednio przed konkursem historycznym. Testy bd kodowane, a rozkodowane zostan tylko prace laureatów. W konkursie, który odbdzie si w dwóch kategoriach: modzie szkolna i doroli, nie mog uczestniczy osoby z wyksztaceniem historycznym. KUL

Artykuł sponsorowany

Wyciągnęli z wody giganty

Bądźmy aktywni! Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt: Program aktywizacji społecznej i zawodowej „Bądźmy aktywni”. Projekt jest wspófinansowany przez Europejski Fundusz Spoeczny. Administratorem projektu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrzeni, natomiast partnerami gminne Orodki Pomocy Spoecznej z Nekli, Miosawia, Koaczkowa i Pyzdr oraz Spódzielnia Socjalna Ul z Wrzeni. Gównym celem projektu jest aktywizacja spoeczna i zawodowa osób zagroonych wykluczeniem spoecznym z terenu powiatu wrzesiskiego. Kolejnym celem jest podniesienie kompetencji i umiejtnoci wychowawczych opiekunów tworzcych rodziny zastpcze oraz kompetencji spoecznych i zawodowych wychowanków Orodka Wspomagania Dziecka i Rodziny i osób niepenosprawnych. W projekcie uczestniczy cznie 88 osób w szeciu grupach: bezrobotni (kobiety i mczy ni) o niskich kwalifikacjach zawodowych; rodziny zastpcze; osoby borykajce si z problemami spoecznymi; wychowankowie Orodka Wspomagania Dziecka i Rodziny z Koaczkowa; osoby niepenosprawne w tym uczestnicy Warsztatów Terapii Zajciowej z Wrzeni i rodowiskowego Domu Samopomocy z Gozdowa; 8 osób bezrobotnych, które ukocz kurs opiekuna osób zalenych. Po przeprowadzeniu indywidualnych i grupowych spotka z doradc zawodowym nastpio okrelenie tzw. profilu spoecznego i zawodowego kadego z uczestników. Osoby zo-

stay objte badaniami specjalistycznymi wspófinansowanymi z EFS, które byy niezbdne do rozpoczcia poszczególnych kursów. Kursy maj na celu podwyszenie kwalifikacji zawodowych, i tym samym zwikszenie szansy na rynku pracy. W chwili obecnej trwaj kursy: obsugi kasy fiskalnej i terminali patniczych, florystyki, wózka widowego oraz kurs grafiki komputerowej organizowany dla osób niepenosprawnych. Zakoczy si kurs obsugi komputera, na którym uczestnicy poznali i poszerzyli swoj umiejtnoci z zakresu korzystania z Internetu. Umoliwi im to szybkie i samodzielne analizowanie sytuacji na rynku pracy. We wrzeniu zaplanowano kurs maej gastronomii, spawania i opiekuna osób zalenych. Duym zainteresowaniem cieszy si kurs prawa jazdy kat. „B”. Beneficjenci projektu w Klubie Integracji Spoecznej funkcjonujcym w PCPR uczestniczyli w zajciach dotyczcych m.in. ochrony praw konsumentów, profilaktyki przemocy w rodzinie oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy. Na zajciach „sztuka wizau” uczestnicy poznali techniki kreowania wasnego wizerunku, nauczyli si dobiera kolory do makijau i ubrania. Dla 10 rodzin zastpczych odbyy si 2 i 3-dniowe warsztaty usprawniajce podstawowe umiejtnoci wychowawcze prowadzone przez trenerów rodzin. Podczas pobytu w Dymaczewie Nowym rodziny bray udzia w zajciach szkoleniowych, za dzieci byy pod opiek pedagogów, gdzie uczestniczyy w zajciach opiekuczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych. Warsztaty miay na celu nabycie i udoskonalenie

 Uczestniczki kursu florystyki umiejtnoci wychowawczych niezbdnych w nowych sytuacjach problemowych równie poprzez wymian dowiadcze. Midzy 14 a 18 sierpnia 11 rodzin borykajcych si z problemami spoecznymi uczestniczyy w wyjazdowych warsztatach psychologiczno-pedagogicznych w miejscowoci Puszczykowo. Zajcia prowadzone byy przez psychologa oraz terapeut systemowego. Ich celem byo podwyszenie poczucia wasnej wartoci, umiejtno radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jakie je napotykaj. Dzieci w tym czasie pozostaway pod opiek pedagogów równie uczestniczc w zaplanowanych dla nich zajciach sportowych, plastycznych i rekreacyjnych. Atrakcj wyjazdu bya m.in. wizyta w muzeum podróniczym Arkadego Fiedlera.

Fot. archiwum PCPR

Osoby niepenosprawne, gównie uczestnicy rodowiskowego Domu Samopomocy w Gozdowie oraz Warsztatów Terapii Zajciowej we Wrzeni, zmagaj si w yciu codziennym z rónymi barierami psychospoecznymi, architektonicznymi, komunikacyjnymi. Zaoferowalimy im w tym roku warsztaty fotograficzno-poligraficzne oraz wyjazd rehabilitacyjny w dniach od 21-28 sierpnia do Dziwnówka. Grupa ta rozpocza kurs grafiki komputerowej w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej. Dla beneficjentów przewidziane s zajcia z doradc zawodowym, psychologiem. Wanym dziaaniem w projekcie jest przygotowanie i opracowywanie przez t grup informatora dla osób niepenosprawnych, który bdzie wydany dla mieszkaców powiatu jeszcze w tym roku. PCPR

 Długość szczupaka to 111 cm Mirosaw Fischer z Wrzeni zowi szczupaka o wadze 9 kilogramów i dugoci 111 centymetrów. Udany poów mia miejsce 29 sierpnia nad zalewem Lipówka, niedaleko mostu kolejowego. – Zowiem go wieczorem. Walka z nim trwaa okoo dwudziestu minut – przyznaje M. Fischer, który wdkarstwem zajmuje si od blisko dziesiciu lat. Ryba gigant, jak mona si domyli, trafia na stó. Wczeniej, 23 sierpnia, sporej wielkoci suma wycign z Warty inny wrzesiski wdkarz. Kolos mierzcy blisko jeden metr zosta zapany w Nowej Wsi Podgórnej, nieopodal promu. – Przyjeda do nas w kadym wolnym czasie. Nie tylko z wdk, ale równie z aparatem – mówi sotys Lech Stanisawski. KUL


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

9

Aktualności

Niby jeden, a jaki znaczący Wciąż wzrasta liczba zwrotów dla organizacji pożytku publicznego. Z roku na rok są one coraz większe. Procedura jest banalnie prosta. Chcc przekaza stowarzyszeniu 1 proc. podatku, w zeznaniu podatkowym naley poda jego numer Krajowego Rejestru Sdowego. Reszt zaatwia urzd skarbowy. To wielkie uatwienie w porównaniu z poprzednimi laty, gdzie oprócz numeru KRS trzeba byo wpisa nazw stowarzyszenia, a jeszcze wczeniej samemu wypeni blankiet z przekazem pienidzy. Uproszczenie to przekada si na liczb zwrotów. W 2011 r. byo ich ponad 14 tys., podczas gdy w 2010 prawie 2 tys. mniej, a w 2009 – ponad 4 tys. Std te rónica w przekazywanej kwocie podatku: w ubiegym roku wynosia 703 tys. z, a dwa lata wczeniej – 500 tys. z.

Liczba zwrotów

Kwota zwrotów [zł] 14 426

703 135

12 557 10 130

2009

500 494

2010

– Wzrost mona tumaczy coraz wiksz wiadomoci podatników oraz szerok kampani reklamow w mediach – syszymy od Renaty Szczeniak z wrzesiskiej skarbówki. Z zebranych przez nas informacji wynika, e zdecydowanie najwicej w ramach 1 proc. podatku – 50 tys. z – wpyno na konto Fundacji Dzieci Wrzesiskich.

2011

2009

– Ale z tej kwoty jakie 60-65 proc. zostanie przekazane na konkretne osoby, które wspomagamy – zastrzega wiceprezes fundacji Lilla Pylak. Duo mniejsze powody do zadowolenia ma Stowarzyszenie na rzecz Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz”. Na jego konto wpyno „tylko” 2500 z.

549 409

2010

2011

– Z tytuu 1 proc. nigdy nie pozyskiwalimy wikszych kwot. Naszym gównym ródem dochodu byy do tej pory nawizki sdowe, ale i to si zmienio. Od 1 stycznia trafiaj one nie do nas, a do rzdowej fundacji. Dlatego rozwaamy moliwoci pozyskiwania rodków z innych

róde – mówi szef Drogowskazu Pawe Guzik.

Wpywów z podatku nie zliczy jeszcze prezes Wrzesiskiego Towarzystwa Kulturalnego Bolesaw wiciochowski. Podejrzewa jednak, e bd one mniejsze ni poprzednimi laty. – Nie chciabym nikogo urazi, ale ludzie, którzy nas wspieraj, nie s najlepiej sytuowani, a czsto po prostu biedni – dochodzi do wniosku. Ale nie wszyscy podatnicy przekazuj pienidze na lokalne organizacje. Jan Stpniak np. zachca znajomych do podawania w zeznaniu podatkowym numeru KRS Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. W ubiegych latach pozyskiwao ono w ten sposób okoo 40 tys. z. – Ale mona wskaza cel, na jaki pienidze maj zosta przeznaczone. Naley tylko wpisa imi i nazwisko – tumaczy. W zeszym roku uzyska z tego tytuu 1200 z (zgodnie ze statutem 80 proc. tej kwoty wpyno na jego konto, a 20 proc. na konto stowarzyszenia). Dziki temu z powodzeniem uczestniczy w igrzyskach wiatowych i europejskich osób po transplantacji i dializowanych. – Nigdy nachalnie nie prosz o przekazywanie mi pienidzy, bo wiem, e s ludzie bardziej potrzebujcy ode mnie – zastrzega. Tomasz Szternel

Zew-474

Reklama


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

10 Aktualności

Kas-Boks obchodził swe 10-lecie Firma Kas-Boks z hukiem uczciła dziesięciolecie istnienia. Wśród zaproszonych był m.in. aktor Andrzej Grabowski i prezenterka telewizyjna Agata Młynarska. Jubileuszowa impreza odbya si w pitek 7 wrzenia w trzygwiazdkowym Hotelu Kosmowski. Wród zaproszonych goci byli wieloletni pracownicy firmy, klienci, przyjaciele i wadze samorzdowe. Przypomnijmy, e Kas-Boks jest wiodcym producentem wyposaenia sklepów. Siedziba przedsibiorstwa od niedawna mieci si z Zielicu (gmina Koaczkowo). Pracuje tam ponad sto osób. Pi z nich odebrao na urodzinach Kas-Boksu tzw.

nagrod dziesiciolatka. Wyrónie– Mam olbrzymi satysfakcj ni to: Jerzy Gorbacz, Marcin Szuba, z tego, e mimo to, e tata nie yje, Zbigniew Urbaski, Beata Sobieraj udao mi si speni jego i moje mai Grzegorz Sobieraj. Szczególne porzenia – mówi Baej Smektaa, wspówaciciel spóki Kas-Boks. dzikowania powdroway jednak do Wodzimierza Mokrackiego, któ– Ta firma to cae moje dorose yry zwizany jest z firm w Zielicu cie. Pamitam, jak zaraz po maturze od siedmiu lat. zostaam w niej zatrudniona. Dzi– Serce mi si raduje, jak patrz kuj pracownikom, wspópracownina firm. Dzieci pana nieyjcego kom i naszym klientom za to, e s z nami – dodawaa Jolanta Urbaska, ju Wiesawa Smektay nie zmarczonek zarzdu. noway jego marze i cikiej pracy – mówi wyra nie wzruszony MoOboje zgodnie przyznawakracki. Na koniec dosta... buziaka li, e czasami byo bardzo ciko. od Agaty Mynarskiej. Na szczcie. – Konkurencja jest coraz wiksza. Z okazji urodzin firmy pracowniMamy jednak nadziej, e szybki cy zoyli na rce zarzdu wózkow rozwój firmy bdzie skutkowa coraz miniwiat. yczono te zdobywania lepszym jej bytem w Polsce i na wienowych kontraktów oraz dalszego Błażej Smektała w prezencie cie – mówi nam B. Smektaa. Dodajmy, e obecnie prowarozwoju firmy. Nie zabrako te tra- od pracowników swojej firmy otrzymał wózkową wiatę w wersji mini Fot. KUL dzona jest budowa biurowca firdycyjnego „Sto lat”.

my w Zielicu. W planach zarzdu jest za rozbudowa hal magazynowo-produkcyjnych. Punktem kulminacyjnym czci oficjalnej, któr prowadzia A. Mynarska, byo pojawienie si na scenie A. Grabowskiego. Znany aktor i kabareciarz (rozmow z nim mona przeczyta na stronie 12) bawi publiczno chociaby opowieciami o Ferdku Kiepskim i innych aktorach z serialu „ wiat wedug Kiepskich”. Pó niej wszyscy gocie wyszli na parkiet – ju przy pierwszym granym utworze – i bawili si ca noc. W midzyczasie odby si jeszcze pokaz sztucznych ogni, który rozwietli niebo nad Wrzeni. ukasz Róaski (wideorelacja i galeria na wrzesnia. info.pl; zakadka Wrzenia)

Powiat wrzesiński ma 23 milionerów A 23 mieszkaców powiatu wrzesiskiego osigno w ubiegym roku dochód sigajcy ponad miliona zotych. W ssiednich powiatach wicej takich osób (34) byo tylko w Gnie nie. Rekordzista osign u nas dochód sigajcy ponad 3,5 mln z. Tak wynika z zezna podatkowych zoonych za ubiegy rok. Wraenie robi te inne liczby. Najwysza kwota, któr zwróci jednemu podatnikowi Urzd Skarbowy we Wrzeni, wyniosa nieco ponad 92 tys. z. Najnisza opiewaa na 3 zote. Zapewne nie cieszyli si ci mieszkacy, którzy musieli dopa-

ci. W tym roku najwysza dopata wyniosa 493 tys. z, najnisza – zotówk. Kwota zwrotów z zezna, jaka cznie trafia do podatników na terenie powiatu, to 22,4 mln z. Te pienidze otrzymao 25 093 osób. Statystycznie kada z nich otrzyma wic niespena 900 z. W sumie do urzdu przy ul. Warszawskiej wpyno 38 729 deklaracji PIT. Przez internet rozliczyy si 2383 osoby. czna kwota podatku nalenego z zezna wyniosa ponad 90,8 mln z. Najwicej podatników (9331) skorzystao z najbardziej popularnej ulgi – na dzieci. Kwota od-

Wartę po raz kolejny opanowali kajakarze

Mimo nie najlepszej aury ponad 200 osób spłynęło z Pyzdr do Orzechowa. Właśnie tą trasą wiodła wyprawa „Zakończenie lata na Warcie”, zorganizowana 8 września przez Lokalne Grupy Działania: Z Nami Warto i Zaścianek, oraz Unię Nadwarciańską. To już kolejny efekt ich współpracy. Pierwszym był czerwcowy spływ, również po Warcie. TOS Reklama

licze z tego tytuu wyniosa ponad 11,7 mln z. Popularna bya te ulga za internet – skorzystao z niej 7885 osób. czna kwota odlicze na sie to blisko 4,5 mln z. Za rok 2010 dochody z zagranicy wykazao 301 podatników, natomiast za 2011 – 369. Dochody osób pracujcych za granic wzrosy z 12,6 do 15,4 mln z. Nieznacznie spada za liczba osób, do których wystosowano pisemne wezwanie w celu wyjanienia niecisoci w zeznaniach PIT. W tym roku wrzesiski urzd wezwa do siebie 1459 osób. Rok wczeniej takich osób byo 1520.

1308 92 osób w caym województwie osigno w 2011 r. przychód przekraczajcy milion zotych

tys. z wynosia najwiksza dopata wypacona podatnikowi przez wrzesiski urzd

Coraz wicej mieszkaców naszego powiatu oddaje jeden procent na dziaalno organizacji poytku publicznego. Zezna z odpisem

za rok 2007 byo tylko 5580, za 2010 – 12 557, a za 2011 – 14 426. cznie podatnicy na organizacje przekazali w tym roku 703 tys. z. KUL

Szwecja przywitała uczniów z „Sienia” deszczem Uczniowie z LO przy Witkowskiej wodowali kajaki nie w Skandynawii, cho w Szwecji – to miejscowo pooona na pónocny wchód od Wacza. Przez trzy pene wrae dni 14-osobowa grupa wiosowaa po czterech rzekach, realizujc projekt edukacyjny „Szkoa na rzece”. Wskie, krte i pytkie, ale bardzo wymagajce rzeki byy poligonem dla drugo- i trzecioklasistów, którzy do tej pory swoje kajakarskie umiejtnoci szlifowali w nurtach Warty i Prosny. Zmagania z ywioem rozpoczli na Rurzycy i Gwdzie, by szybko przetransportowa kajaki na Piaw i Dobrzyc. Nikt nie przejmowa si ani deszczem, który nie raz zmoczy spywowiczów, ani czstym przenoszeniem kajaków. AW

 W tym miejscu humory dopisywały. Horror rozpoczął się później

Fot. AW


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

11

Gospodarka

Kontrola jest be Rolnicy chętnie korzystają z pomocy finansowej Unii Europejskiej. Denerwuje ich tylko wszechobecna biurokracja i dokuczliwe kontrole. To jedna z konkluzji ze spotkania rodowiska wiejskiego, które zorganizowa wrzesiski oddzia Wojewódzkiego Orodka Doradztwa Rolniczego. Zaczo si od wystpienia Józefa Szafarka, kierownika biura powiatowego ARiMR, który zwróci uwag, e bdzie rosa liczba kontroli u rolników zajmujcych si produkcj zwierzc. W 2011 byo ich 30, w tym roku ju 80. – Niestety, czasem jest mi wstyd, gdy przyjeda kontrola do rolnika i znajduje u niego niezakolczykowane kilkuletnie bydo. Sytuacje te wystpuj nawet u bardzo dobrych gospodarzy – mówi Szafarek. Jeeli kontrola odkryje powyej trzech sztuk niezakolczykowanych zwierzt, jest to powód, aby zawiadomi prokuratur. – Jeszcze ani razu tego nie uczyniem, wic stale naraam si swoim zwierzchnikom. Przyznam szczerze, e nie chc tego robi. Dlatego apeluj do wszystkich rolników o przestrzeganie przepisów – mówi kierownik biura ARiMR. Z danych udostpnionych przez Agencj wynika, e poznaska centrala co roku typuje do kontroli 5 proc. producentów, którzy we Wrzeni skadaj wnioski o pomoc finansow. To 230 gospodarstw, z których 95 proc. przechodzi rewizj bez szwanku. W razie nieprawidowoci rolnik moe zosta ukarany – m.in. za przedeklarowanie powierzchni rolnej; jeeli jest to do 3 proc., to nic si nie dzieje i rolnik otrzymuje dopat, jednak jeeli jest to puap 20-50 proc.,

 Przedstawiciele izby rolniczej. Kazimierz Kubczak (w środku) przekonywał, że rolnicy cierpią przez bałagan i spory kompetencyjne w agencjach rządowych

urzdnicy pomniejszaj powierzchni objt dopat lub odmawiaj patnoci. Jeeli jest to powyej 50 proc., nakadane s na rolnika sankcje. Natomiast za nieprzestrzeganie norm wzajemnej zgodnoci dopaty s zmniejszane od 1 do nawet 20 proc., w przypadku zamierzonego braku zgodnoci oraz powtarzalnoci. Kontrole u rolników przeprowadza take Wojewódzki Inspektorat Ochrony Rolin i Nasiennictwa, oddzia we Wrzeni. Dotycz one: stosowania rodków ochrony rolin (w 2011 r. byo ich 158, w 2012 – 84), przestrzegania obowizku rejestracji przedsibiorców (odpowiednio 331 i 265). W tym roku inspektorat wystawi dwa mandaty, w 2011 – 15, w wysokoci od 50 z do 400 z. Nie skierowano spraw do sdu. To wanie aktywno WIORiN wzbudzia najwicej kontrowersji. Midzy Karolin Szybiak-Jasisk z wrzesiskiego oddziau a przed-

Fot. FIB

stawicielami Wielkopolskiej Izby Rolniczej doszo do gorcej dyskusji. Poszo o kolejny dokument, którym musz si okaza rolnicy podczas kontroli opryskiwaczy. – Burdel macie wszyscy, od pocztku do koca. Przecie Agencja da tych samych dokumentów. Czy brakuje wam roboty?! – pyta oburzony Kazimierz Kubczak, prezes Powiatowej Izby Rolniczej we Wrzeni. Podczas spotkania doradcy WODR-u (jest ich 8 na terenie powiatu) deklarowli pomoc. – W naszej pracy doradczej pooymy nacisk na kwestie zwizane z kontrol i rozliczeniem przyznanej pomocy. Jest to dzi istotny problem w gospodarstwach rolnych – mówi Pawe Antkowiak, kierownik WODR we Wrzeni. Dodajmy, e z pomocy doradców w ubiegym roku skorzystao 925 rolników, ze szkole 1291. To jednostka ceniona w rodowisku rolniczym. Filip Biernat

Września w centrum uwagi logistków Wrzenia staje si wielkim magazynem. Kolejna firma buduje dla siebie wielkie zaplecze logistyczne. To poznaska firma Astat sp. z o o. Obiekt znajduje si przy ul. Sikorskiego, obok oczyszczalni cieków. Wanie trwa budowa biurowca. – Na dniach nastpi odbiór techniczny hali magazynowej. W biurowcu trwaj prace wykoczeniowe przy elewacji. Na razie jednak nie bdziemy uruchamia biura, bo w tej chwili jest nam niepotrzebne – mówi Romuald Winter, prezes firmy Astat. Nowa hala bdzie zapleczem logistycznym dla firmy. – Przesuwam wszystko z Poznania do Wrzeni – dodaje prezes spóki. Astat to dostawca komponentów dla przemysu i energetyki, m.in.: elementów automatyki, szaf sterowniczych, klimatyzacji, wentylacji, itp. Po ssiedzku w podstrefie ekonomicznej rozbudowywane jest centrum logistyczne spóki XS, powizanej z APP. A wic sporo ostatnio inwestuje si w logistyk. Nowe potne zaplecze buduje równie producent maszyn i czci zamiennych dla rolnictwa – Rolmako z Psar Maych. Inwestycja wanie rozpocza si w ssiedztwie Allfleksu przy ul. Nekielskiej. Nie da si ukry, e wokó francuskiej firmy powstaje nowe mae centrum przemysowe. Inwestuje tutaj Pimax, a teraz wanie Rolmako. Dobra lokalizacja przy drodze krajowej K92 sprzyja inwestycjom. – Zaczlimy rozbudow firmy. Powstanie hala produkcyjna o wielkoci 5000 m2. W przyszoci zamierzamy postawi take biurowiec. Na razie mamy problem z prdem, ale myl, e sobie z tym poradzimy – mówi Henryk Kowalski, waciciel Rolmako. – Inwestycj bdziemy realizowali w trzech

 Dobiega końca budowa biurowca i hali produkcyjnej firmy Astat

Fot. FIB

etapach. W dwóch postawimy hal produkcyjn, a w jednym biurowiec. Wiele zaley od klientów, którzy kupuj nasz produkcj. Na pewno cz dziaalnoci przeniesiemy do nowego budynku ze starej siedziby, poniewa zrobio si nam troch za ciasno – wyjania przedsibiorca. Pienidze na inwestycje wydaj te mniejsze firmy spoza przemysu. Na przykad firma SZIM, producent wyrobów garmaeryjnych, buduje now siedzib przy ul. Paderwskiego. Jak ustalilimy, nie ma dokadnego terminu zakoczenia tej inwestycji. Waciciele chc wznosi budowl systematycznie, ale bez popiechu. Wizualizacja obiektu znajduje si na stronie internetowej firmy; na razie budowla jest w stanie surowym zamknitym. Spowolnienia i kryzys wida ju w budownictwie – a w przemyle najwyra niej pienidze na inwestycje jeszcze s. Jak dugo? FIB

Edu-512

Reklama

Rusza kampania ziemniaczana studia licencjackie ‡ studia podyplomowe studia magisterskie

=$5=Ą'=$1,( PEDAGOGIKA tel.

61 425 75 70

http://milenium.edu.pl

Na pocztku jesieni rolników dopada susza. Na dodatek wyglda na to, e bdzie klska urodzaju w ziemniakach. Plony wysokie, ceny niskie. Pierwsza poowa wrzenia jest sucha, opady s minimalne. Rolnicy maj problem z zasiewem. – Zasiali ju rzepak, niestety bardzo sabo wschodzi. Obawiam si takiej sytuacji, jaka bya w ubiegym roku, e popada dopiero w grudniu. Jest za sucho i za twardo, a trzeba ju sia pod yto i pszenyto, a w przyszym tygodniu ju pszenic – mówi Pawe Antkowiak, kierownik wrzesiskiego oddzia WODR-u. W tym roku rolnicy zasiali okoo 3000 ha kukurydzy. Ruszyy ju pierwsze zbiory. – Producenci zbieraj kukurydz na kiszonk, a te Reklama

zbiory s przyszpieszone o dwa tygodnie od gównego zbioru. Ju teraz wiemy, e wyniki s rewelacyjne jeeli idzie o wydajno, ale zobaczymy, jak to bdzie wygldao w skupie – zastanawia si Antkowiak. Rusza te zbiór ziemniaków. Plony zapowiadaj si dobrze, ale ceny na pocztku wykopków ziemniaczanych nie powalaj z nóg. To ceny hurtowe – wahaj si od 10 do 30 gr za kilogram (na Wielkopolskiej Giedzie Rolno-Ogrodniczej od 40 do 77 gr za kilogram). – Plon by przyzwoity, 35 ton z hektara. Ceny na razie s nieze, 200 z za ton 20-proc. ziemniaka skrobiowego (czyli ok. 20 gr za kg – przyp.red.) – mówi Tadeusz Koralewski, producent ziemniaków z Wszemborza. FIB


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

12 Kultura Jeden z najlepszych kabaretów Niekiepski showman wystąpił na deskach WOK-u Serialowy Ferdek, czyli Andrzej Grabowski gościł we Wrześni, na 10-leciu firmy Kas-Boks. Aktor, kabareciarz, konferansjer i cakiem niezy piosenkarz. W której z tych ról czuje si pan najlepiej? Ciko powiedzie. Po prostu wiem, kiedy, w jakim czasie i w jakiej roli wypadam dobrze. Trudno sta przed mikrofonem i rozmiesza , czasami do ez, widowni? O wiele trudniej jest rozmieszy widowni, ni doprowadzi j do skupienia. Nie jest to atwy kawaek chleba. Wrzesiska publiczno , sdzc po reakcjach, bawia si znakomicie. Owszem, dobrze. Mój wystp odby si jednak przed kolacj i gocie, odnosz wraenie, byli dosy spici. Nie mówi, e to le, ale tak byo. Ma pan jakie skojarzenia z naszym miastem? Z Wrzeni kojarzy mi si strajk dzieci i to, e ley ona przy autostradzie. Publiczno mówia, e powinna mi si kojarzy z jakim Tonsilem. Nie miaem okazji zwiedzi waszego miasta. Teraz nie mam co ju nawet wychodzi – ciemno i zimno. Myl jednak, e Wrzenia, tak jak inne miasta w Wielkopolsce, jest bardzo pikna i niezwykle zadbana. Przez wiele osób utosamiany jest pan niemale wycznie z kultow rol Ferdynanda Kiepskiego z serialu „ wiat wedug Kiepskich”. Ma pan ju dosy pyta o Ferdynanda? Po czternastu latach mona si wcieka albo po prostu do nich przyzwyczai. Ja ju zdyem si przyzwyczai. Przyznaj, e by taki czas, kiedy za rol Ferdka nie przepadaem, ale to ju za mn. Co pana najbardziej denerwowao? Utosamianie mnie z postaci, któr gram. Kiedy w hotelowej restauracji podszed do mnie mczyzna, poprosi mnie o autograf. Podpisaem, podzikowa, a na kocu powiedzia: „Dzikuj panu, e spotkaem wikszego idiot ni ja sam”. Pana serialowy syn Waldu odszed po szeciu latach grania w „ wiecie wedug Kiepskich”. Bya to pierwsza dua rola Bartosza ukowskiego. Wszyscy go utosamiali tylko z Waldusiem. Gdzie si tylko pokaza, mówiono: „Zobaczcie,

 – Jakby mi ktoś czternaście lat temu powiedział, że będę grał w sitcomie

ze śmiechem, tobym go po głowie popukał. No ale zagrałem. I co? Stało się coś? Nic się nie stało. Przeciwnie. Audi Q7 sobie kupiłem – mówił A. Grabowski Fot. KUL

 – Specjalistą od psikusów jest Robert (z prawej). W pewnym skeczu wyszedł na scenę z obiema rękami. Dodam tylko, że scenariusz zakładał występ jednorękiej postaci. Nasz kolega po prostu o tym zapomniał – śmieje się P. Borkowski Fot. KUL

idzie debil z Polsatu”. Zrezygnowa. Na szczcie dwa lata temu wróci. To bardzo inteligentny czowiek, wyksztacony, zna kilka jzyków. Andrzej Grabowski nigdy nie chcia pój w jego lady? By okres, e nienawidziem tej roli, mczya mnie ta osobliwa popularno. Niemniej jednak „ wiat wedug Kiepskich” to jest co innego ni telenowela. Kady odcinek ma swój scenariusz, w którym wszystko moe si wydarzy, a w kolejnym odcinku nie ma tego konsekwencji. Kady odcinek jest zatem nowym wyzwaniem. Praca w sitcomie jest o wiele ciekawsza ni w telenoweli. I trudniejsza. Prywatnie jest pan wesoym czowiekiem? Lubi artowa, ale jeeli ludzie sdz, e w kadej sytuacji i na co dzie jestem dowcipnisiem, to si myl. Czsto przychodz i pytaj si, dlaczego si nie umiecham. Czsto zdarza si, e komicy – do których nie chciabym si zalicza – s w prywatnym yciu bardzo smutnymi lud mi. „ wiat wedug Kiepskich” to serial wrcz kultowy. Cieszy si niesabnc popularnoci, wci powstaj nowe odcinki. Na czym polega jego fenomen? Pamitam, jak kiedy pisano i mówiono, e Kiepscy to gówno. A ja myl, e podoba si dlatego, e nie trzeba oglda go na bieco, aby wiedzie, o co w nim chodzi. Kady odcinek ma oddzieln fabu. Jestem

Kabaret Moralnego Niepokoju zaprezentowa si wrzesiskiej publicznoci w premierowym programie „Maj zaczyna si we wtorek”. Artyci wystpili na deskach Wrzesiskiego Orodka Kultury 9 wrzenia. Sala, mimo nie najtaszych biletów, bya pena. Widzowie usyszeli wiele zabawnych gagów, artów i anegdot. Na scenie zaprezentowali si: Robert Górski, Mikoaj Cielak, Przemysaw Borkowski, Rafa Zbie oraz Magdalena StuyskaBrauer. Ta ostatnia, znana przede wszystkim z roli Marcysi w serialu „Zotopolscy”, z KMN zwizana jest od niedawna. Zastpia w nim Katarzyn Pakosisk. Przed wystpem udao si nam porozmawia z P. Borkowskim. Kilka dni temu Andrzej Grabowski powiedzia mi, e rozmieszanie ludzi to ciki kawaek chleba. Rzeczywicie tak jest? Znam kilka ciszych zawodów, na które z pewnoci bym si nie zamieni. Zawód komika jest trudny, ale na pewno nie ciki. Tak naprawd sama praca jest przyjemna. Najtrudniejszy w tym wszystkim jest czas spdzany poza domem. Z Wrzeni jedziemy prosto do Pocka. Dwa wystpy dziennie, przy penej koncentracji, potrafi da w ko. Mamy w kraju sporo kabaretów, rynek wydaje si by przepeniony. Na wasze wystpy jednak zawsze przychodz tumy ludzi – chocia bilety nie s wcale tanie.

jednak peen podziwu dla tych, którzy go ogldaj. Przecie tak naprawd miej si sami z siebie. Kiepscy to nic innego, jak krzywe zwierciado naszego spoeczestwa. Dosy mocno przejaskrawiony obraz, ale jednak w duym stopniu prawdziwy. Pan go oglda? Osobicie ogldaem moe 10, 20 odcinków (jest ich blisko 400 – przyp. red.). Nie lubi oglda siebie na ekranie. Nie mam te na to czasu.

auje pan, e z TVP znikn taki program, jak cho by prowadzona przez pana „Hurtownia ksiek”? Szkoda, olbrzymia szkoda. „Hurtownia” bya w telewizji publicznej jedynym programem o literaturze. Z drugiej jednak strony nie bd ukrywa, e program by dla mnie bardzo pracochonny. Co tydzie musiaem przeczyta trzy ksiki. Czytaem po nocach, a ju o wicie dzwoni budzik. W telewizji musiaem opowiada o tym, co przeczytaem. W programie znalaz si pan jednak dlatego, e lubi pan czyta ksiki. Lubi, bardzo. Nie chc jednak mówi o ksikach, bo ludziom wyda si to podejrzane. Pomyl, e chc zrobi z siebie intelektualist. A o gotowaniu moemy? (miech) Bardzo lubi gotowa. Odpoczywam przy tym. Ale do adnego programu kulinarnego si nie wybieram. Znudzioby mnie zawodowe gotowanie. Rozmawia ukasz Róaski

Staramy si robi cigle co nowego. Nie wychodzimy i nie piewamy cigle tych samych piosenek, jak niektóre zespoy czy wokalici. Do was te przyjechalimy z nowym programem, z nowymi skeczami. Publiczno to docenia. Przyjechalicie do Wrzeni nie tylko z nowym programem, ale i nowym czonkiem zespou. Dokadnie. Dziewczyna spisuje si rewelacyjnie. Dobrze, e nie syszy tych pochwa, bo by si zaczerwienia. Jest wspania aktork, dobrze radzi sobie na estradzie. Poza tym, tak prywatnie, jest bardzo sympatyczn osob. Jest porównywana do swojej poprzedniczki? By moe, ale ja nic takiego nie syszaem. Kasia i Magda to dwie róne osobowoci. Zadzwonilimy do Magdy, czy nie chciaaby z nami gra. Zgodzia si od razu. Bardzo nas to zdziwio i mile zaskoczyo. We Wrzeni jestecie ju nie pierwszy raz. Spotkaa was tutaj kiedy jaka przygoda? Kiedy przed wystpem poszlimy na obiad do lokalu, w którym spotkalimy pewnego czowieka. Ten pocztkowo nas chwali, mówi, e jestemy wietni, chcia nam stawia piwo. Niestety, my przed wystpem nie pijemy. On pi, i to sporo. Po jakim czasie, zdaje si, przesta nas darzy sympati, bo zacz wykrzykiwa pod naszym adresem. W kocu zasn... Rozmawia ukasz Róaski

Reklama

Września, Rynek 7, tel. 61 640 21 00, 516 066 499 e-mail: list@restauracja-winiarnia-wewe.pl, www.restauracja-winiarnia-wewe.pl we.pl

Imprezy

okolicznościowe

od

40 zł/os.

QS[ZKǗDJBXFTFMOFEPPTØCtLPNVOJFtDIS[DJOZtPTJFNOBTULJ

zapraszamy od wtorku do niedzieli od 1230 do 2200 Gas-281a


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

13

Elektryczny przekręt Polskie ustawodawstwo od 1 lipca 2007 roku umoliwio klientom indywidualnym wybór sprzedawcy energii elektrycznej. Energetyczne Centrum SA, zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sdowego, sprzeda zajmuje si od kwietnia 2010. Nasz lokalny dystrybutor, oprócz umów z EC, podpisuje je midzy innymi z Tauronem (dawniej Vatenfall) i Energ Obrót – to w zasadzie trzy wiodce, pod wzgldem iloci przejmowanych klientów, firmy. Zewszd syszy si, e te z Centrum s lawinowo, jeli to tylko moliwe, wycofywane.

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej miała przynieść oszczędności domowemu budżetowi. Wyliczenia handlowca z Energetycznego Centrum SA z Radomia, oględnie mówiąc, rozminęły się z prawdą, a niektóre fakty po prostu zostały zatajone. Obietnice bez pokrycia 5 czerwca Mateusz Czajkowski, reprezentujcy firm EC, zapuka do drzwi mieszkania Zygmunta K. z Wrzeni. Przedstawi ofert sprzeday energii na korzystniejszych ni dotychczas warunkach i na podstawie wczeniejszych faktur za prd wyliczy mu zysk na kadej (za dwa miesice rozliczeniowe) na poziomie 40 zotych. Dla emeryta to nie lada gratka. – Ucieszyem si, zwaszcza e sam nie musiaem zaatwia adnych formalnoci. Dodatkowo miaem zosta objty bezpatnym ubezpieczeniem. Podpisaem wic umow – relacjonuje pan Zygmunt. – Przejrzaem j szczegóowo dopiero po otrzymaniu pierwszych faktur: biecej i prognozowanych. Teraz sobie pluj w brod, bo mogem przecie przed podpisaniem da j do przejrzenia córce. Dotychczas nie miaem w zwyczaju samodzielnie podejmowa takich decyzji, zawsze konsultowaem je z rodzin. Tym razem diabe mnie pokusi. Umowa dotyczy sprzeday energii elektrycznej, ale nie jej dystrybucji. O tym fakcie penomocnik Energetycznego Centrum ju nie wspomnia. Oznacza to, e kupujcy oprócz faktur za rzeczywiste zuycie energii bdzie otrzymywa rachunki za jej dystrybucj od dotychczasowego operatora – a to znacznie podnosi rzeczywiste koszty. Umowa zawierana jest na pi lat i jeeli odbiorca chce j wypowiedzie przed tym okresem, musi wnie jednorazow opat, liczon wedug skomplikowanie brzmicego wzoru. Najprociej ujmujc, jest to iloczyn zadeklarowanego w umowie miesicznego zuycia energii i liczby miesicy pozostajcych do koca okresu, na jaki umowa zostaa zawarta, oraz ceny za 1 kWh. Rachunek jest prosty: zadeklarowane zuycie i obowizujca cena daje panu Zygmuntowi niebagateln kwot ponad 3600 z. To nie wszystko. Umowa, któr pan Zygmunt podpisa, miaa by w bezpatnym pakiecie „Energia na Zdrowie”, który, jak mona przeczyta w materiaach reklamowych, uprawnia – dziki otrzymanej karcie ePRUF – do 10-proc. rabatu na zakup wszystkich leków, do bezpatnego korzystania z wizyt u internisty, lekarzy specjalistów, pokrycia kosztów wizyt domowych, dowozu leków itd. Lista profitów jest imponujca. Moliwo korzystania z rabatu na zakup leków daaby panu Zygmuntowi i jego onie miesicznie kolejne 30 z oszczdnoci. Gdyby nie pewne niecisoci... We Wrzeni karty ePRUF uprawniajce do 10-proc. rabatu na leki honoruj dwie apteki – Nowa i Utis. Jak si okazuje, karty, owszem, uprawniaj do zniki, ale tylko na zakup le-

Caa prawda w liczbach

 Brak podpisu pod cennikiem nie zwalnia klienta od opłat za ubezpieczenie ków nierefundowanych oraz produktów aptecznych. Takich pastwo K. kupuj niewiele albo wcale, bo oboje przewlekle choruj i objci s sta opiek zdrowotn. Nieznajomo prawa szkodzi Pan Zygmunt czuje si oszukany. Oszukany w wietle prawa. Pokazuje umow i widniejce na niej swoje podpisy – pod umow, pod informacj dla dystrybutora energii o zawarciu umowy sprzeday, pod penomocnictwem umoliwiajcym EC zaatwienie dalszych formalnoci w jego imieniu (wszak przedstawiciel zagwarantowa zaatwienie wszystkich papierów). Nie ma go jednak pod cennikiem, który sprzedawca skrupulatnie podpisa w imieniu sprzedawcy i podpi do kompletu dokumentów, a z którego wynika, e „bezpatne ubezpieczenie” bdzie kosztowao kupujcego 34 zote miesicznie. Szacunki zaoszczdzenia na zakupie leków bior wic w eb i tym samym caa umowa znowu traci na swej – dzi ju wiadomo, e tylko rzekomej – atrakcyjnoci. Handlowiec, wykorzystujc naiwno, nieznajomo przepisów i ufno pana Zygmunta, zadba tylko i wycznie o wasne korzyci. Jak to odkrci ? Podpowiedzi, jak wycofa si z umowy z Energetycznym Centrum, wiele osób szukao ju u powiatowego rzecznika konsumenta Elbiety Staszak-Maeckiej. – Po raz pierwszy z umow z EC przyszed do mnie klient 8 marca. Potem byli nastpni – mówi.

Rzecznik zazwyczaj niewiele moe zrobi. Pomaga pisa proby o odstpienie od umowy bez naliczania opat, które przewiduje rozdzia 5 pkt. 3 nieszczsnej umowy, a wedug którego kupujcy musz paci krocie sprzedawcy. Tyle moe. Tylko w jednym przypadku kupujcy (osoba z Marzenina, bo tam ostatnio – wedug rozeznania Staszak-Maeckiej – pojawi si przedstawiciel firmy z Radomia) przyszed do niej nastpnego dnia po podpisaniu umowy. To umoliwio – w oparciu o art. 2 Ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie praw konsumentów oraz o odpowiedzialnoci za szkod wyrzdzon przez produkt niebezpieczny – skuteczne odstpienie od niej bez ponoszenia kosztów finansowych. Przepis ten pozwala na odstpienie od umowy zawartej poza siedzib firmy (EC) w cigu 10 dni od daty jej zawarcia. Niestety, pan Zygmunt zorientowa si w sytuacji dopiero po dwóch miesicach. Teraz czeka na odpowied z EC. Podobnie jak inni, próbuje wycofa si z niekorzystnej dla siebie umowy. Z jakim skutkiem – czas pokae. Wolny wybór Operatorem systemu dystrybucji energii dla gminy Wrzenia jest ENEA Operator sp. z o.o., obsugujcy na tym obszarze ogóem 18 gmin, w tym powiaty: wrzesiski (z wyczeniem gminy Pyzdry), redzki, remski, cz powiatu kociaskiego i poznaskiego. Z nim te, na podstawie penomocnictw swoich klientów, EC SA zawiera umowy o wiadczenie usug dystrybucji.

Na podstawie faktur, przesanych panu Zygmuntowi przez Energetyczne Centrum SA, oraz aktualnie obowizujcych stawek mona wykona obliczenia obnaajce proceder uprawiany przez sprzedawc, którego intencj bez wtpienia byo oszukanie przystpujcego do umowy. Taryfa rozlicze G11 dla gospodarstwa domowego wynosi u EC SA 0,3376 z brutto za 1 kWh, u ENEA SA – 0,3499 z. Zadeklarowane przez kupujcego roczne zuycie energii wynosi 2150 kWh. Rónica w cenie daj wic rocznie tylko niespena 27 z zysku. Skd wic wzio si obiecane 240 z (6 rachunków w roku po okoo 40 z)? Ponadto Centrum nalicza sobie miesicznie 4,92 z opaty handlowej, której dotychczasowy sprzedawca nie pobiera. Trzeba te pamita, e oprócz sprzedawcy energii rk po swoje, zgodnie z obowizujcym prawem, wyciga dystrybutor. Symulacja porównawcza wysokoci faktur za zuycie energii elektrycznej midzy sprzedawcami ENEA SA a Energetyczne Centrum SA daje jednoznaczny, niekorzystny wynik, który przecie nie uwzgldnia dodatkowych 34 zotych tytuem skadki ubezpieczeniowej! Umywamy rce Zapytany o stosowane przez penomocnika firmy EC praktyki sprzedaowe, rzecznik Energetycznego Centrum SA Rafa Dawidowski odpowiedzia ogldnie i wymijajco. Twierdzi, e korzystaj oni z usug firm zewntrznych, które maj wasnych przedstawicieli handlowych. Z ubolewaniem musimy przyzna, e w ostatnim czasie zgosio si do nas kilku klientów, którzy mieli by wprowadzeni w bd przez przedstawiciela handlowego wspópracujcej z nami firmy (...). Jeli okae si, e klient by wprowadzony w bd, wycigniemy konsekwencje wobec przedstawicieli handlowych. Nasz etatowy pracownik musi si liczy nawet ze zwolnieniem z pracy. Czyli... kowal zawini, a Cygana powiesili? Jolanta Kosmowska

Od autorki: Mam nieodparte wraenie, e EC to energetyczny Amber Gold. W radiu i internecie ju huczy. Instytucje nadzorujce znowu zaliczyy falstart, a przysowiowy Kowalski zbiera baty.

Co słychać

Temat tygodnia

„ 991 – to numer telefo-

nu pogotowania energetycznego. Czynny 24 godziny na dob. Poczenia s oczywicie bezpatne.

„ Wtorkowa wieczorna

burza bya sprawczyni chwilowych przerw w dostawie prdu. Wikszo sprztów elektrycznych funkcjonowaa bezawaryjnie, ale co wraliwsze telewizory puszczay oczko do ogldajcych.

„ Przypominamy, e naj-

czciej poraenie wywouje prd o napiciu 220V (230V), a wic taki, który pynie w domowych instalacjach elektrycznych. Przystpujc do udzielania pierwszej pomocy, naley przede wszystkim odczy ródo prdu, a poszkodowanego – jeli to moliwe – odcign od miejsca zdarzenia za pomoc drewnianych przedmiotów. Przed odciciem dopywu prdu nie wolno poszkodowanego dotyka goymi domi!

„ Uderzenie piorunem

jest poraeniem prdem elektrycznym o znacznie potniejszym adunku i bezporednie poraenie prawie zawsze koczy si mierci. W czasie burzy unikajmy wic drzew, masztów, anten – nie trzymajmy te w rku metalowych przedmiotów, lasek, parasoli. Równie ryzykowne jest przebywanie wówczas nad jeziorem czy rzek. Osoby zaskoczone przez burz nad wod powinny szuka schronienia w najbliszych zabudowaniach lub pod namiotem.

„ Rejon Dystrybu-

cji Wrzenia przewiduje w przyszym tygodniu planowe wyczenia prdu. Terminy i obszary objte planem: 18 wrzenia (wtorek) – Wrzenia, ul. Kocielna, numery od 1 do13, w godz. 10.00–13.00, oraz Soeczno, Gozdowo (bez Gozdowa-Mynu), MOP Gozdowo, Bieczewo, w godz. 9.00-14.00. 19 wrzenia (roda) – Kaczanowo, ul. Gospodarska oraz ul. Wiejska, od Kocielnej do Gospodarskiej, w godz. 9.00–16.00. 20 wrzenia (czwartek) – Psary Polskie, numery 29-38 oraz Europa Center w godz. 11.00–13.00.

„ Zainteresowanych

pierwsz pomoc odsyamy do Zarzd Oddziau Rejonowego PCK we Wrzeni, który organizuje wanie takie kursy. Chtni mog si zgasza u pani Krystyny Wieszczeciskiej – tel. 606 172 822. JOKO

www.wrzesnia.info.pl


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

rozrywka

UWAGA: Nagrody moĹźna odbieraÄ&#x2021; TYLKO w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni. Po tym okresie przepadajÄ&#x2026;.

14

037 (341)/2012 )/20 2012 20 0 2

03 (341)/2012 037 (3

Palenie. I nie o papierosy tu chodzi, ale o piece. WrzeĹ&#x203A;nia jest nieznoĹ&#x203A;nie zadymiona w okresie grzewczym. Ponadto, nie wiem czy ci, ktĂłrzy palÄ&#x2026; plastiki i inne Ĺ&#x203A;mieci, zdajÄ&#x2026; sobie sprawÄ&#x2122; z tego, jakie to jest trujÄ&#x2026;ce i rakotwĂłrcze. Jak w bajce ze zĹ&#x201A;Ä&#x2026; BabÄ&#x2026; JagÄ&#x2026; â&#x20AC;&#x201C; wszystko do pieca.

Fot. Waldemar Ĺ&#x161;liwczyĹ&#x201E;ski

DziĹ&#x203A; drukujemy pierwszy kupon z oznaczeniem â&#x20AC;&#x17E;86â&#x20AC;?.

JeĹ&#x203A;li chcesz wygraÄ&#x2021; sto zĹ&#x201A;otych, zbieraj fragmenty stĂłwki, a komplet naklej na kartkÄ&#x2122; i wyĹ&#x203A;lij do â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?, podajÄ&#x2026;c swoje dane.

Sto zĹ&#x201A;otych trafia tym razem do rÄ&#x2026;k Zbigniewa PlebaĹ&#x201E;skiego z Chwalibogowa. Gratulacje!

Wygraj stĂłwkÄ&#x2122; 86

Nowe przedszkole przy ul. Witkowskiej na zdjÄ&#x2122;ciu z ubiegĹ&#x201A;ego tygodnia rozpoznaĹ&#x201A;a Pani Michalina Jankowska z ul. KoĹ&#x203A;ciuszki. Nagroda czeka w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;. Wszystkich CzytelnikĂłw zapraszamy do dalszej zabawy. Ciekawe, gdzie to jest?

Gdzie to jest?

PrzesĹ&#x201A;uchiwaĹ&#x201A; Damian Idzikowski

Droga rowerowa nad zalew LipĂłwka i garstka znajomych, ktĂłrych pozdrawiam przy okazji.

Co mnie cieszy we WrzeĹ&#x203A;ni?

Jaki jest najwiÄ&#x2122;kszy ekologiczny grzech wrzeĹ&#x203A;nian?

Za skĹ&#x201A;adanie faĹ&#x201A;szywych zeznaĹ&#x201E; nie grozi odpowiedzialnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; karna.

Kompleks Poznania. ByÄ&#x2021; moĹźe przez to, Ĺźe PoznaĹ&#x201E; jest tak blisko, strasznie trudno we WrzeĹ&#x203A;ni prowadziÄ&#x2021; róşnego rodzaju akcje kulturalne bÄ&#x2026;dĹş warsztatowe.

Wszystko dla ludzi, lecz z umiarem.

Pikantnie

Co mnie wkurza we WrzeĹ&#x203A;ni?

Alkohol w moim Ĺźyciu

Jedzenie â&#x20AC;&#x201C; wolÄ&#x2122; na sĹ&#x201A;odko czy na sĹ&#x201A;ono?

Zaczynam dzieÄ&#x2021;mi, a koĹ&#x201E;czÄ&#x2122; Eko-Technologiami.

Trudny wybĂłr, ale raczej ksiÄ&#x2026;Ĺźka. Do kina trudniej siÄ&#x2122; wybraÄ&#x2021; z dwĂłjkÄ&#x2026; dzieci, a TV bojkotujÄ&#x2122; â&#x20AC;&#x201C; nie posiadam.

Film czy ksiÄ&#x2026;Ĺźka?

Jak zaczynam dzieĹ&#x201E;, jak koĹ&#x201E;czÄ&#x2122;?

StworzyÄ&#x2021; miejsce warsztatowe promujÄ&#x2026;ce permakulturÄ&#x2122; i ekologiczne rozwiÄ&#x2026;zania, gdzie moĹźna dotknÄ&#x2026;Ä&#x2021; i zobaczyÄ&#x2021;, jak one dziaĹ&#x201A;ajÄ&#x2026;. OczywiĹ&#x203A;cie z warsztatami rÄ&#x2122;kodzieĹ&#x201A;a. To ostatnie pomaĹ&#x201A;u siÄ&#x2122; speĹ&#x201A;nia, bo warsztaty zaczynam od paĹşdziernika.

Ĺťe miaĹ&#x201A;am szare i nudne Ĺźycie.

Nie tworzÄ&#x2122; list sukcesĂłw i poraĹźek. Wiadomo, Ĺźe kaĹźdego dnia zdarzajÄ&#x2026; siÄ&#x2122; jedne i drugie, ja ich nie wartoĹ&#x203A;ciujÄ&#x2122; na wiÄ&#x2122;ksze czy mniejsze. Szkoda mi czasu na zastanawianie siÄ&#x2122; nad tym.

Tu moĹźe zabraknÄ&#x2026;Ä&#x2021; miejsca. Ĺťeglarstwo, narty, turystyka, rÄ&#x2122;kodzieĹ&#x201A;o niemalĹźe wszelakie, fotografia, roĹ&#x203A;linno-gruntowe oczyszczalnie Ĺ&#x203A;ciekĂłw, permakultura i budownictwo naturalne, gĹ&#x201A;Ăłwnie strawbale (jeĹ&#x203A;li ktoĹ&#x203A; siÄ&#x2122; zastanawia, co to takiego â&#x20AC;&#x201C; odsyĹ&#x201A;am do filmikĂłw stowarzyszenia Eko-Technologie na Facebooku).

ZamÄ&#x2122;Ĺźna

Dom, plac zabaw oraz Stowarzyszenie Eko-Technologie w ObĹ&#x201A;aczkowie ie

Biolog, ekolog

Zamojszczyzna, a dokĹ&#x201A;adnie okĹ&#x201A;adn dnie â&#x20AC;&#x201C; TTomaszĂłw dn oma maszĂł ma szĂłw szĂł w LLubelski wL ubelsk ube lski lsk ski

Monika NÄ&#x2122;dzyĹ&#x201E;ska-Stygar ygar arr

NajwiÄ&#x2122;ksze marzenie

Czego nie chciaĹ&#x201A;abym przeczytaÄ&#x2021; w swojej biograďŹ i?

Co uznajÄ&#x2122; za swĂłj najwiÄ&#x2122;kszy sukces i poraĹźkÄ&#x2122;?

Hobby

Stan cywilny i rodzinny

Miejsce pracy

ZawĂłd, wyksztaĹ&#x201A;cenie

Miejsce urodzenia

ImiÄ&#x2122; i nazwisko

037 (341)/2012

37

%,8522*Ä&#x17E;26=(Ä

:U]HÄłQLDXO-DQD3DZÄ&#x;D,, WHOID[ ELXUR#ZU]HVQLDLQIRSO

WW

- Sklep WielobranĹźowy (Pawilon) 8â °â °-15Âłâ °

rKoĹ&#x201A;aczkowo ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32

- Sklep Chemiczno-Drogeryjny

rNekla ul. Chopina 60

- Ruch, tel. 698-105-343

rPyzdry ul. Szybska 12 - Kwiaciarnia

- â&#x20AC;&#x17E;Rolmarkâ&#x20AC;?, 8â °â °-16â °â °, tel. 61-4382-516

rMiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw ul. PoznaĹ&#x201E;ska 10

- Sklep SpoĹźywczo-PrzemysĹ&#x201A;owy os. Jana PawĹ&#x201A;a II

rCzerniejewo BogumiĹ&#x201A;a WoĹşniak

GR:LDGRPRÄłFL:U]HVLÄĄVNLFK

SU]\MPRZDQLDRJÄ&#x;RV]HÄĄ

Terenowe punkty

UĂ?ZQLHĹ&#x2018;RJÄ&#x;RV]HQLD do:

Przyjmujemy

Reklama

Aby wziÄ&#x2026;Ä&#x2021; udziaĹ&#x201A; w losowaniu nagrĂłd, naleĹźy na kartkÄ&#x2122; nakleiÄ&#x2021; kupon, ktĂłry upowaĹźnia do wziÄ&#x2122;cia udziaĹ&#x201A;u we wszystkich lub w dowolnie wybranym konkursie. Na odpowiedzi czekamy do Ĺ&#x203A;rody, do 12:00. Nagrody do odbioru w Biurze OgĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;? przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14. Te, ktĂłre nie zostanÄ&#x2026; odebrane w ciÄ&#x2026;gu 2 tygodni, przepadajÄ&#x2026;.

KUPON

4. â&#x20AC;&#x201C; Podobno masz romans z mojÄ&#x2026; ĹźonÄ&#x2026;? â&#x20AC;&#x201C; pyta Zenek kumpla. â&#x20AC;&#x201C; Mam, a bo co? â&#x20AC;&#x201C; Nic. Tak mi siÄ&#x2122; przypomniaĹ&#x201A;o... Wachu

3. SpotykajÄ&#x2026; siÄ&#x2122; dwaj przyjaciele w niebie: â&#x20AC;&#x201C; Jak tu traďŹ Ĺ&#x201A;eĹ&#x203A;? â&#x20AC;&#x201C; ZamarzĹ&#x201A;em. A ty? â&#x20AC;&#x201C; MiaĹ&#x201A;em w pracy anonimowy telefon, Ĺźe moja Ĺźona wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;nie przyjmuje kochanka. PÄ&#x2122;dzÄ&#x2122; do domu, szukam, zaglÄ&#x2026;dam w kaĹźdy kÄ&#x2026;t. Ani Ĺźywej duszy. No i z tego zdenerwowania dostaĹ&#x201A;em ataku serca... â&#x20AC;&#x201C; Co za pech! GdybyĹ&#x203A; zajrzaĹ&#x201A; do lodĂłwki, obaj moglibyĹ&#x203A;my jeszcze ĹźyÄ&#x2021;! Melani

2. Zdenerwowany mÄ&#x2026;Ĺź mĂłwi do Ĺźony: â&#x20AC;&#x201C; ObojÄ&#x2122;tnie co powiem, ty zawsze wiesz lepiej. I tak juĹź od dwudziestu lat. â&#x20AC;&#x201C; Od dwudziestu jeden, mĂłj drogi, od dwudziestu jeden... Irena

1. Przychodzi trup baby do lekarza i kĹ&#x201A;adzie siÄ&#x2122; na kozetce. â&#x20AC;&#x201C; Co siÄ&#x2122; pani tak tu rozkĹ&#x201A;ada? â&#x20AC;&#x201C; A co bÄ&#x2122;dÄ&#x2122; w poczekalni gniÄ&#x2021;? Irek

chichy

CENNIK: od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 18 zĹ&#x201A;, ulgowy: 16 zĹ&#x201A;, grupowy: 14 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 20 zĹ&#x201A;, ulgowy: 18 zĹ&#x201A;, grupowy: 15 zĹ&#x201A;* okulary jednorazowe: 4 zĹ&#x201A; okulary wielokrotnego uĹźytku: 15 zĹ&#x201A;

Filmy 3D

NOWOĹ&#x161;Ä&#x2020;! Tylko dla wiernych ogĹ&#x201A;oszeniodawcĂłw â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?: co tydzieĹ&#x201E; w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14 do zdobycia jedna dwuosobowa wejĹ&#x203A;ciĂłwka na dowolny seans!

* od 15 osĂłb

od poniedziaĹ&#x201A;ku do czwartku: bilet normalny: 14 zĹ&#x201A;, ulgowy: 12 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A; od piÄ&#x2026;tku do niedzieli: normalny: 16 zĹ&#x201A;, ulgowy: 14 zĹ&#x201A;, grupowy: 10 zĹ&#x201A;*

21 wrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; 4 paĹşdziernika: JESTEĹ&#x161; BOGIEM (premiera) oraz DZWONECZEK I SEKRET MAGICZNYCH SKRZYDEĹ Filmy 2D (tradycyjne)

Plany repertuarowe:

komedia â&#x20AC;&#x201C; USA â&#x20AC;&#x201C; 90 minut

â&#x20AC;&#x201C; godz. 20.30

SIOSTRA TWOJEJ SIOSTRY

sensacyjny â&#x20AC;&#x201C; Polska â&#x20AC;&#x201C; 113 minut

YUMA â&#x20AC;&#x201C; godz. 18.00

komedia/animacja/przygodowy â&#x20AC;&#x201C; USA â&#x20AC;&#x201C; 93 minuty (DUBBING)

MADAGASKAR 3 (3D) â&#x20AC;&#x201C; godz. 16.00

14-20 wrzeĹ&#x203A;nia (od piÄ&#x2026;tku do czwartku)

â&#x20AC;&#x17E;Nie liczba bije, ale mÄ&#x2122;stwoâ&#x20AC;? â&#x20AC;&#x201C; takie byĹ&#x201A;o hasĹ&#x201A;o poprzedniej krzyşówki. Na gĹ&#x201A;owÄ&#x2122; pobiĹ&#x201A; wszystkich Pan Wiktor Mecler z ul. SĹ&#x201A;owackiego, ktĂłry w tym tygodniu zdobywa nagrodÄ&#x2122;. Gratulujemy i zapraszamy do biura ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;.

Rozrywka

ww-175

 Sezon na pajÄ&#x2026;ki

 Cudo natury

 Ostatnie smaki lata

Fot. Marta KleszczyĹ&#x201E;ska

Fot. Joanna GrzeĹ&#x203A;kowiak

Fot. Martyna Markiewicz

Czy to juĹź naprawdÄ&#x2122; koniec lata? Po zdjÄ&#x2122;ciach, ktĂłre przysyĹ&#x201A;acie do redakcji, widaÄ&#x2021;, Ĺźe tak. Jednak nie warto siÄ&#x2122; martwiÄ&#x2021;. Lepiej spojrzeÄ&#x2021; na prawdziwe cuda natury. Misternie tkane sieci pajÄ&#x2026;kĂłw, malowniczo gigantyczne grzyby i wĹ&#x203A;cibskie owady, ktĂłre wiedzÄ&#x2026;, jak wykorzystaÄ&#x2021; mijajÄ&#x2026;cÄ&#x2026; porÄ&#x2122; roku do ostatniej kropli. Gratulujemy naszym Czytelnikom udanych fotograďŹ cznych Ĺ&#x201A;owĂłw. Przy okzaji przypominamy wszystkim, Ĺźeby przesyĹ&#x201A;ane zdjÄ&#x2122;cia podpisywaÄ&#x2021; imieniem i nazwiskiem. Musimy wiedzieÄ&#x2021;, komu przynajemy nagrodÄ&#x2122;. AutorĂłw prezentowanych dzisiaj zdjÄ&#x2122;Ä&#x2021; zapraszamy po odbiĂłr trofeĂłw. MogÄ&#x2026; wybraÄ&#x2021; 30 zĹ&#x201A; w gotĂłwce (do odbioru w biurze ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; przy ul. Jana PawĹ&#x201A;a II 14) lub fotoksiÄ&#x2026;ĹźkÄ&#x2122; w cenie 60 zĹ&#x201A;, ktĂłrÄ&#x2026; moĹźemy wykonaÄ&#x2021; w naszej drukarni przy ul. Fromborskiej 18. Redakcja

Fotograficzny miszmasz

www.wrzesnia.info.pl

15


Wiadomości Wrzesińskie

16 Miłosław

www.w www.wrzesnia.info.pl wrze stronę redaguje :

Łukasz Różański tel. 530 425 105 l.rozanski@wrzesnia.info.pl

Sprawdzian umiejętności Ratowali kierowcę z płonącego pojazdu, drwala przygniecionego drzewem oraz dwóch rybaków. Na szczcie byy to tylko wiczenia dla straaków ochotników z regionu. Odbyway si one w sobot, 8 wrzenia, w Biaym Pitkowie. Wzio w nich udzia osiem jednostek. – Celem zawodów byo sprawdzenie umiejtnoci druhów z zakresu ratownictwa medycznego podczas symulowanych akcji – informuje Mariusz Kowalski z Komendy Powiatowej Pastwowej Stray Poarnej we Wrzeni. – By to te swego rodzaju trening dla straaków ochotników. Impreza z pewnoci przyczynia si do podniesienia ich kwalifikacji oraz nabrania pewnoci w udzielaniu pomocy poszkodowanym – dodaje. To wanie straacy ochotnicy czsto przyjedaj na miejsce wypadku jako pierwsi. Bardzo wane jest zatem, aby byli wietnie wyszkoleni – przy ratowaniu ycia liczy si kada minuta. Andrzej Janka, prezes Zarzdu Oddziau Powiatowego, nie

„ Przy szkole w Buga-

ju zamontowano (ale nie podczono jeszcze do prdu) sygnalizacj wietln, która w momencie wcinicia przycisku zapali czerwone wiato dla kierwoców. Pojawi si ono równie, gdy auta pojad zbyt szybko. Sygnalizacja kosztowaa 45 tys. z.

„ Wojewoda Piotr Flo-

rek oraz waciciele konsorcjum firm Energopiec i Poz-Inbud parafowali projekt umowy prywatyzacyjnej Orzechowskich Zakadów Przemysu Sklejek. Umowa zostaa przesana do Ministerstwa Skarbu Pastwa z prob o akceptacj. Na razie jest tajna.

„ Podczas doynek powiatowych, które odbyy si 2 wrzenia w Pyzdrach, Jan Biernacik z Czeszewa i Roman witek z Paczyna otrzymali za zasugi medale ministra rolnictwa. Statuetki lidera powiatu powdroway za do Franciszka Bednarka z Biechowa, Justyny Gorzelanej z Ksina i Wiesawy Nowak z Orzechowa.

 Przygotowane scenki, w których udzielano pomocy ofiarom wypadków, były bardzo realistyczne ukrywa radoci z tego, e straacy uczestnicz w tego typu przedsiwziciach. – Takie zawody ucz profesjonalnego podejcia do kadego zagadnienia. Pomys ich organizacji by strzaem w dziesitk – stwierdzi. Dla uczestników przygotowano trzy scenki tematyczne, w trakcie których druhowie mieli za zadanie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwsza dotyczya ewakuacji poszkodowanego kierowcy z samochodu; auto uderzyo w sup energetyczny i stano w pomieniach.

Burmistrzowie zarobili mniej niż w 2010 roku Sekretarz gminy Janina Igliska ma najwicej oszczdnoci, a burmistrz Zbigniew Skikiewicz – najwikszy kredyt. Oto, czego mona dowiedzie si z owiadcze majtkowych najwaniejszych miosawskich urzdników. Gównym ródem dochodu Z. Skikiewicza jest oczywicie pensja z magistratu. W ubiegym roku wypacono mu 129 tys. z, czyli o 11,7 tys. mniej ni w 2010. Z wynajmu mieszkania otrzyma 5,4 tys. Burmistrz ma 18 tys. oszczdnoci (w 2011 mia 45 tys.). Nic si nie zmienio w kwestii posiadanych nieruchomoci. Cay czas jest wspówacicielem 52-metrowego mieszkania, wartego 71 tys. Jego ona ma za 200-metrowy dom o wartoci 120 tys. Wodarz je dzi szecioletnim oplem astra. Wyceni go na 21,8 tys. Spaca dwa kredyty – do banku musi odda cznie 218 tys. Pierwszy zosta wzity na zakup mieszkania, drugi to kredyt hipoteczny. Baej Pera jako wiceburmistrz zarobi w 2011 roku 96,8 tys. z. Rok wczeniej otrzyma 101 tys. Je dzi omioletnim fordem focusem o wartoci 15 tys. (w poprzednim owiadczeniu nie wykaza adnego pojazdu). Ma 160-metrowy dom o wartoci 180 tys. i dziak budow-

Co słychać

14 września 2012

129

tys. z – takie wynagrodzenie za swoj prac otrzyma w 2011 burmistrz Zbigniew Skikiewicz

W ramach drugiego sprawdzianu straacy musieli ratowa drwala przygniecionego drzewem. Trzecia scenka dotyczya udzielenia pomocy dwóm rybakom: jeden si topi, a drugi... panikowa. – Zdarzay si bdy, na przykad nietrzymanie przez cay czas gowy osoby poszkodowanej czy zbyt pó na ewakuacja z miejsca zdarzenia – wylicza niedocignicia Anna Wo niak, specjalista ratownictwa medycznego. – Ogólna ocena zawodników jest jednak dobra – podkrela.

Najlepiej z przygotowanymi scenkami poradzili sobie druhowie z Koaczkowa. Na podium znale li si te straacy z Piczkowa, którzy wyprzedzili koleestwo z Nekli zaledwie o dwa punkty. Kolejne miejsca przypady ogniomistrzom z Czeszewa, Biaego Pitkowa, Orzechowa, Wszemborza i Borzykowa. Organizatorem zawodów bya Ochotnicza Stra Poarna w Biaym Pitkowie. Dodajmy, e wszyscy podkrelali bardzo wysoki poziom i doskona organizacj.

przyj w sobot 15 wrzenia w godz. 16.00-17.30 obejrze i zwiedzi nowo wybudowan hal sportow w Bugaju. Z kolei o godz. 18.00 rozegrany zostanie tam mecz pomidzy Orilikiem Miosaw Progessem. Wrzenia. Dodajmy, e hal bdzie mona wynajmowa od pa dziernika. Cennika jeszcze nie ma.

Groźne potrącenie gimnazjalistki Kierowca osobowego renault twingo potrci 13-letni dziewczyn, która wybiega na jezdni wprost pod koa samochodu. Do zdarzenia doszo okoo godz. 21.00 w niedziel, 9 wrzenia, na ul. Poznaskiej w Miosawiu – nieopodal wielofunkcyjnego boiska Orlik. – 52-letni kierowca jecha z kierunku Biaego Pitkowa. By trze wy – zaznacza Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrzeni.

Dodajmy, e poszkodowana – uczennica pierwszej klasy gimnazjum im. Juliusza Sowackiego – próbowaa przej na drug stron ulicy w miejscu niedozwolonym. W wyniku odniesionych obrae zostaa przewieziona do poznaskiego szpitala przy ulicy Krysiewicza. Nie ma jednak zagroenia zdrowia lub ycia dziewczyny. Jak udao nam si ustali, 13-letnia gimnazjalistka doznaa zamania miednicy i ogólnych potucze.

Powstała bezpieczna droga do szkoły lan (679 m2). Wyceni j na 8 tys. Oszczdnoci i kredytów brak. Skarbnik Henryk Przykota ma 4,2 tys. z oszczdnoci, dom jednorodzinny (152 m 2), mieszkanie (32 m 2) i dziak budowlan (979 m2). czna warto nieruchomoci to 297 tys. W 2011 zarobi 97 tys. Powiatowemu Bankowi Spódzielczemu w Miosawiu jest duny ponad 27,8 tys.

adnych dugów nie ma sekretarz J. Igliska, która w ubiegym roku zarobia blisko 70 tys. z. Na czarn godzin ma odoone 39 tys. Je dzi fiatem punto active z 2004 r. Ma te 456-metrow dziak budowlan z budynkiem gospodarczym i domem jednorodzinnym w budowie. Nieruchomo wycenia na 120 tys. W przyszym numerze opublikujemy analiz kolejnych owiadcze.

„ Kady kto chce moe

Przy szkole w Bugaju zamontowano sygnalizację świetlną. Inwestycja kosztowała 45 tys. zł. Zacznie działać, gdy tylko energetycy wykonają przyłącze energetyczne. Sygnalizacja będzie uruchamiana przyciskiem. Zainstalowano na niej również urządzenie do dyscyplinowania kierujących. Gdy pojadą zbyt szybko, zapali się im czerwone światło.

Reklama

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 20 22

Policja

61 437 53 40

OSP Miłosław

61 438 28 88

Pogotowie Energetyczne

61 438 21 44

Poczta

61 438 23 45

Ośrodek Zdrowia

61 438 30 05

Ośrodek Kultury

61 438 27 79

Ośr. Pomocy Społecznej

61 438 30 96 61 438 37 58

Bank Spółdzielczy

61 438 20 31

Por. lekarza rodzinnego

61 437 12 52

Naprawa pralek i lodówek

61 438 36 01

Gabinet weterynaryjny

607 944 690

ANTENY TV-SAT

61 437 14 93

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Miłosław, ul. Poznańska 10,„Rolmark”, w godz. 8.00-16.00, tel. 061 438 25 16


WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

KoĹ&#x201A;aczkowo

www.wrzes www.wrzesnia.info.pl sn

Filip Biernat tel. 61 437 49 56 f.biernat@wrzesnia.info.pl

Lifting salonu noblisty

Miejsce kultu Rze ba zamiast sprĂłchniaego drzewa â&#x20AC;&#x201C; to pomys GOK-u na ocalenie kultowego miejsca w koaczkowskim parku. Chodzi o kasztanowiec z â&#x20AC;&#x17E;gĂłrkâ&#x20AC;?, ktĂłry znajduje si nieopodal boiska sportowego. 30 sierpnia zamaa si korona tego starego drzewa. Nadawao si ono tylko do wycicia. Dyrektor Edmund Kubis postanowi zagospodarowa to miejsce inaczej, nie pozbywajc si przy tym zabytkowego kasztanowca. Z pomoc przyszed mu lokalny rze biarz Bogusaw Walkowiak, ktĂłry jest na co dzie pracownikiem gospodarczym Gminnego Orodka Kultury. Z drewna kasztanowca wyrze bi posta, ktĂłra â&#x20AC;&#x17E;wychodziâ&#x20AC;? z ocalaego pnia. Kto to jest? Pytamy autora rze by... â&#x20AC;&#x201C; Waciwie to nie wiem do koca. Nie zastanawiam si, nie planuj. Po prostu rze bi. W tej postaci kady moe zobaczy to, co chce â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Bogusaw Walkowiak. â&#x20AC;&#x201C; Materiaem by pie kasztanowca. Drewno byo nieco mokre, ale w kilka dni uporaem si z zadaniem. Potem poszczegĂłlne elementy zamontowaem w pniu, ktĂłry ocala â&#x20AC;&#x201C; wyjania. Kasztanowiec pamita jeszcze spacery Wadysawa Reymonta po koaczkowskim parku. To charakterystyczne, wrcz kultowe miejsce dla wielu pokole koaczkowian. Dlatego ta katastrorfa nie przesza bez echa â&#x20AC;&#x201C; cho bya spowodowana tylko przez zbyt cikie owoce drzewa. Jeden z mieszkacĂłw Koaczkowa napisa na Facebooku: Tam si latao, jak spad nieg, tam si biegao, jak czowiek wraca z przedszkola, to drzewo byo tam zawsze i trzeba byo wbiec

si w Koaczkowie I Jesienny Piknik Nordic Walking (pocztek o godzinie 14.00). W programie instrukta, rozgrzewka i marsz z kijami. Zapisy s przyjmowane do 20 wrzenia w GOK-u. Koszt: 5 z od osoby.

Â&#x201E; 30 wrzenia mija ter-

min ustalenia preliminarza wydatkĂłw funduszu soeckiego przez poszczegĂłlne soectwa.

Â&#x201E; Na 29 wrzenia zapla-

nowano odsonicie tablicy upamitniajcej Jerzego Handkego, komendanta leszczyskiego ZWZ AK, ktĂłry zgin, walczc o niepodlego w Krzywej GĂłrze. Reklama 5R]

Od kilku lat Gminny Orodek Kultury intensywnie wkada pienidze w znak firmowy gminy, czyli paac Reymonta. Sukcesywnie wymieniane s okna â&#x20AC;&#x201C; jest ich ju w paacu 19 (nowych). Dyrekcja chce wymieni kolejne 23 oraz drzwi tarasowe za okoo 60 tys. z. Na ten cel bdzie ubiegaa si o dofinansowanie. Systematycznie odwieane s ciany. W tym roku doposaona zostaa wietlica w paacu, czyli salon, w ktĂłrym onegdaj Wadysaw Reymont przyjmowa goci. GOK pozyska pienidze ze stowarzyszenia Z Nami Warto, ktĂłre rozdziela rodki PROW. Dom kultury napisa dobrze punktowany projekt o oczywistej nazwie: â&#x20AC;&#x17E;Zakup niezbdnego wyposaenia wietlicy w Gminnym Orodku Kultury im. W. Reymonta w Koaczkowieâ&#x20AC;?. Uzyska dofinansowanie w kwocie 14 631 z, ale musia wykaza si wkadem wasnym. Razem wyszo 26 292 z. Za t kwot zakupiono:

zestaw naczy kuchennych, sprzt AGD do kuchni, ktĂłra rĂłwnie znajduje si w paacu, oraz projektor i 70 krzese, ktĂłre bd trwaym wyposaeniem sali konferencyjnej. â&#x20AC;&#x201C; Sprzt, ktĂłry mielimy w kuchni, by stary i zuyty, pochodzi z koca lat 80. Na przykad chodziarka zuywaa za duo prdu i strasznie haasowaa. Poza tym jest nowa lodĂłwka i garnki â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi dyrektor GOK- w Koaczkowie Edmund Kubis. Zwiksz si zatem moliwoci produkcyjno-magazynowe kuchni, ktĂłra jest niezbdna przy organizacji imprez okolicznociowych: komunii, chrzcin, rocznic â&#x20AC;&#x201C; bo takie rĂłwnie s organizowane w paacowej wietlicy. â&#x20AC;&#x201C; Przede wszystkim jednak doposaylimy sal gĂłwn. Krzesa, ktĂłre zakupilimy, s dopasowane do charakteru budynku, a wic bardziej â&#x20AC;&#x17E;paacoweâ&#x20AC;?. Przyda nam si rĂłwnie projektor, ktĂłrego do tej pory nie mielimy. Zwaszcza przy prelekacjach i spotkaniach edukacyjnych, ktĂłre organizuje biblioteka dla dzieci i modziey. W GOK-u na razie trwa bieca robota. Niebawem biblioteka zorganizuje spotkanie z dziemi przedszkolnymi. By moe dom kultury przygotuje te wieczornic w rocznic mierci Reymonta.

Â&#x201E; 22 wrzenia odbdzie

5DGD6RâHFNDZVL6SâDZLH

G]LÄ&#x2DC;NXMHVSRQVRURP

LRVRERPNWyUHSU]\F]\QLâ\VLÄ&#x2DC; GRXĹ&#x2019;ZLHWQLHQLDXURF]\VWRĹ&#x2019;FL

Ă&#x2026;'RĹŽ\QNL:LHMVNLHÂľ Â&#x2021;3%6:U]HĹ&#x2019;QLD RGG]LDâ.RâDF]NRZR Â&#x2021;6SyâND6]\PDÄ˝VF\VF ²S.DUROLS:LWROG 6]\PDÄ˝VF\

MaĹ&#x201A;gorzata Talarczyk, staĹźystka z GOK-u â&#x20AC;&#x201C; a w tle nowe paĹ&#x201A;acowe krzesĹ&#x201A;a

Plac zabaw otwarto, ale nie zaproszono rady rodzicĂłw

Â&#x2021;&DIIH3L]]D*ULOOĂ&#x2026;&$35,Âľ ²S6âDZRPLU.LHU]HN Â&#x2021;5DGQ\*PLQ\ .RâDF]NRZR S-DQ)UÄ&#x2030;FNRZLDN 6HUGHF]QHSRG]LÄ&#x2DC;NRZDQLD GOD0LHV]NDÄ˝FyZ ]DSRPRFSU]\RUJDQL]DFML SU]\E\FLHLZVSyOQÄ&#x2030;]DEDZÄ&#x2DC;

SOLARIUM TURBO ERGOLINE

NOWE LAMPY

PLQXWD ]â ZAPRASZAMY

STUDIO URODY NAOMI .RâDF]NRZRXO:U]HVLĽVND

Kos-082

PaĹ&#x201A;ac Reymonta w KoĹ&#x201A;aczkowie z roku na rok nabiera blasku. W ubiegĹ&#x201A;ym tygodniu dawny salon noblisty zostaĹ&#x201A; bogato doposaĹźony.

17

stronÄ&#x2122; redaguje :

Co sĹ&#x201A;ychaÄ&#x2021;

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

czynne: pon.-pt. 10.00 - 18.00 sob. 9.00-15.00 :SyĹŹQLHMV]\FKJRG]LQDFKQD]DSLV\

INFORMATOR GMINNY Kim jest tajemnicza postaÄ&#x2021;, ktĂłra utknÄ&#x2122;Ĺ&#x201A;a w kasztanowcu?

na t gĂłrk. Taki by rytua. Jedni mijali je, idc w niedziel do kocioa, w tygodniu do szkoy, albo jak ja â&#x20AC;&#x201C; na boisko lub do lekarza. Dyrekcja domu kultury liczy na to, e kasztanowiec odronie i zasoni woln przestrze, ktĂłr odsonia zamana korona drzewa. â&#x20AC;&#x201C; Na efekty przyjdzie nam poczeka kilka lat. By moe dosypiemy te piasku, aby przykry korzenie drzewa, ktĂłre wyszy z podoa â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Edmund Kubis. Cigle aktualne s plany przebudowy parku. Istnieje koncepcja architektoniczna, ktĂłra zakada modernizacj placu przed paacem i instalacj owietlenia w alejkach parkowych. Niestety, od kilku lat gmina nie ma pienidzy, aby t inwestycj sfinalizowa â&#x20AC;&#x201C; i wyglda na to, e mie nie bdzie.

 Uczniowie szkoĹ&#x201A;y i dzieci z KoĹ&#x201A;aczkowa na nowy plac zabaw czekaĹ&#x201A;y 40 lat.

KsiÄ&#x2026;dz proboszcz Artur Janowicz poĹ&#x203A;wiÄ&#x2122;ciĹ&#x201A; kaĹźde urzÄ&#x2026;dzenie w licznej asyĹ&#x203A;cie

W poniedziaek do uytku oddano nowy plac zabaw w Koaczkowie. Z tej okazji w Zespole SzkolnoPrzedszkolnym odbya si skromna uroczysto. Tradycyjnego przecicia wstgi dokona wĂłjt Wojciech Majchrzak w asycie dziewczynki z samorzdu uczniowskiego oraz dyrektor Jadwigi Pomorskiej. Wszystkie urzdzenia na placu zabaw powici ks. proboszcz Artur Janowicz. Podczas uroczystoci obecny by rĂłwnie przewodniczcy rady Jerzy Wo. Zabrako przedstawicieli rady rodzicĂłw, ktĂłrzy na t skromn uroczysto nie zostali zaproszeni. â&#x20AC;&#x201C; Nie planowalimy adnej fety. W pitek po poudniu otrzymalimy prob z Urzdu Gminy w Koaczkowie, aby przygotowa jednak may apel. To bya inicjatywa urzdu, a wic do koca nie mielismy wpy-

UrzÄ&#x2026;d Gminy

61 438 53 24

Policja

61 438 50 77

Poczta 61 438 53 28 wu na ksztat tej uroczystoci â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi J. Pomorska, dyrektor ZS-P. Biblioteka 61 438 53 13 â&#x20AC;&#x201C; Ojej, naprawd si obrazili? OĹ&#x203A;rodek Zdrowia 61 438 50 80 No to trzeba bdzie ich przeprosi. Gminny OĹ&#x203A;rodek Kultury 61 438 50 78 Ale naprawd nie chcielimy z tego 61 438 52 46 robi wielkiej uroczystoci, wic nikogo specjanie nie zapraszalimy â&#x20AC;&#x201C; CPN 61 438 51 84 wyjania wĂłjt Majchrzak. Gaz 61 438 53 85 Urzd Gminy w Koaczkowie nie Bank SpĂłĹ&#x201A;dzielczy 61 438 53 14 rozliczy si jeszcze z firm Maja, ktĂłra wybudowaa plac. Ale wiadoOPS 61 438 51 12 mo, e wykonawca bdzie musia zaZGKiM 61 438 56 50 paci karne odsetki za przekroczenie terminu wykonania. Oczyszczalnia 61 438 55 75 â&#x20AC;&#x201C; Przypuszczam, e bdzie to kilka Sklep elektroniczny i serwis 600 097 438 tysicy zotych. Czekamy na faktur OĹ&#x203A;r. Wspom. Dziecka i Rodziny 61 438 53 47 od wykonawcy, wtedy wydzia finansowy naliczy kary umowne â&#x20AC;&#x201C; wyjaPunkt apteczny â&#x20AC;&#x17E;Na zdrowieâ&#x20AC;?, Borzykowo nia Mirosawa Wo niak z UG w Ko61 438 50 40 aczkowie. Koszt budowy placu Punkt przyjmowania ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; do â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci zabaw wyniĂłs 50 125 z, a budowa WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?: KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 32 miaa si zakoczy 15 sierpnia. (Sklep WielobranĹźowy â&#x20AC;&#x201C; Pawilon)


Wiadomości Wrzesińskie

18 Pyzdry

www.w www.wrzesnia.info.pl wrz stronę redaguje:

Tomasz Szternel tel. 61 437 49 56 t.szternel@wrzesnia.info.pl

Wygrali dominatorzy Zwycięska seria strażaków z Lisewa zdaje się nie mieć końca. W minioną niedzielę wygrali 17. raz z rzędu. I ani myślą spoczywać na laurach.

Co słychać

14 września 2012

„ Po wakacyjnej prze-

rwie w sali widowiskowosportowej zostay wznowione zajcia fitness. Zumba odbywa si bdzie w czwartki od godz. 19.00, a ABT take w czwartki, ale od 20.00.

„ Zakoczya si budowa boiska przy ul. Nowoogrodowej. Odbiór techniczny odby si 6 wrzenia. Inwestycja pochona 375 tys. z. „ Kierowca VW passa-

To bya jubileuszowa, 20. edycja imprezy. Do rywalizacji na stadionie zawarciaskim przystpio 8 druyn. Zarówno modzieowcy, jak i seniorzy mieli do zaliczenia wiczenia bojowe, a nastpnie sztafet poarnicz. – Pokacie, jak przepracowalicie ten rok – zaapelowa do zawodników prezes Zarzdu Miejsko-Gminnego ZOSP Marek Wardeski. Nie mia wtpliwoci, e faworytów naley upatrywa w lisewianach. Kady inny scenariusz ni ich zwycistwo traktowaby jako wielk sensacj. – Oni potrafi si zebra i regularnie wiczy ju trzy miesice przed zawodami. Nie ma na nich mocnych w gminie i powiecie. Nie wydaje mi si, by to ulego zmianie, cho sport rzdzi si swoimi prawami – doszed do wniosku. Jedynymi, którzy realnie mogli pokrzyowa plany faworytom, byli pyzdrzanie. Podczas wiczenia bojowego popenili jednak kardynalny bd – nie dokrcili dobrze wy, w wyniku czego ulegy one rozerwaniu. – Startuj w tych zawodach od 16. roku ycia. Wiele razy zawiód mnie sprzt, ale dzi ewidentnie zawiedli ludzie – nie mia wtpliwoci naczelnik Piotr Sikora, który bardzo przey niepowodzenie swych podopiecznych. – Zabrako zaufania, bo kady zawodnik powinien sprawdzi odcinki czenia na swojej pozycji. Nie zrobili tego i dlatego wyszo, jak wyszo.

W tej sytuacji zwycistwo w najbardziej prestiowej kategorii seniorów pozostao wewntrzn spraw straaków z Lisewa. Druga druyna wygraa z pierwsz zaledwie o 2 pkt. Jerzy Wawrzyniak, sotys wsi, a zarazem czonek jednej z ekip, nie kry radoci z takiego finau. – Tajemnica sukcesu tkwi w przygotowaniu zawodników. S chtni i przychodz na treningi. yli tymi zawodami ju kilka miesicy do przodu – stwierdzi. Podwójny triumf druhowie witowali w remizie. Uczcili go grillem i szampanem. Trzecie miejsce ze znaczn strat do zwycizców zaja OSP z Wrbczynka, a czwarte – OSP z Pyzdr.

Wnioskują o ławki i nie tylko

Poróżniły ich dowozy

Cho budowa cieki rowerowej dobiega koca, ju padaj pomysy, by j uatrakcyjni. Odbiór kocowy inwestycji odby si 31 sierpnia. Przypomnijmy, e kosztowaa 787 tys. z, ale gmina otrzymaa na ni 316 tys. dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas sesji rady miejskiej (6 wrzenia) Marek Wardeski zoy wniosek o monta wzdu niej awek i pojemników na mieci. – Niechby byy chocia co kilometr – rzuci. Jeszcze dalej poszed Henryk Pyrzyk, który zaproponowa budow owietlenia. Zdaniem burmistrza Krzysztofa Struyskiego, wszystko rozbija si nie o inwestowanie w ciek, ale o jej utrzymanie. Za przykad poda... przystanki autobusowe. – Jak sotys ich nie uprztnie, to nikt inny tego nie zrobi. Kady wychodzi z zaoenia, e od tego jest burmistrz i gmina. A nikt nie zapyta, kto za to zapaci – odpar wodarz. Zapewni jednoczenie, e rozway wszystkie propozycje.

Temat owiatowy nieoczekiwanie zdominowa 16. sesj rady miejskiej, która odbya si 6 wrzenia. Do burzliw dyskusj zapocztkowaa Anna Szklarkowska, sotys Ksawerowa. Zaproponowaa dowoenie miejscowych dzieci szkolnym autokarem do Pietrzykowa. – I tak jedzie. Nie moe ich zabra, eby nie chodzili? – zapytaa. W sukurs przysza jej znajdujca si w analogicznej sytuacji Beata Maciejewska, sotys CiemierowaKolonii. – Ja do tego wniosku dorzuc szóstk moich dzieciaków, które nie maj czym dojeda. Bo autobusy liniowe nam pozabierano – argumentowaa. Dodajmy, e w obu przypadkach chodzi o uczniów uczszczajcych do szkó ponadgimnazjalnych. Autobus nie zabiera ich, cho mógby – poniewa dysponuje wolnymi miejscami. – Nie ma takiej moliwoci ze wzgldów bezpieczestwa. Ubezpieczenie obejmuje tylko dzieci objte dowozami – odpar sekretarz gminy Przemysaw Dbski. – W razie nieszczliwego zdarzenia gmina nie we mie na siebie odpowiedzialnoci.

ta wchodzc w zakrt uderzy w drzewo. Miao to miejsce 8 wrzenia okoo godz. 22.30. Co ciekawe, zarówno prowadzcy, jak i pasaerowie porzucili auto i uciekli.

„ Leokadii Fagasiskiej

z Pyzdr 13 wrzenia stukno 100 lat. Z urodzinowymi yczeniami wybraa si do niej m.in. kierownik Urzdu Stanu Cywilnego Elbieta Gonerka.

„ Otwarcie placu zabaw w Lisewie ufundowanego przez firm nivea odbdzie si 16 wrzenia. Pocztek o godz. 15.00.

 Ćwiczenia bojowe wyglądały niezwykle efektownie. Dla drużyn uczestniczących w zawodach liczyła się każda sekunda

Klasyfikacja końcowa zawodów sportowo-pożarniczych W grupie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na starcie także stanęły cztery ekipy, z czego dwie z OSP w Pyzdrach. Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. 1. MDP Tarnowa 968 pkt 2. MDP Pyzdry II 965 pkt 3. MDP Pyzdry I 948 pkt 4. MDP Pietrzyków 916 pkt

Wród juniorów prym w gminie potwierdzili tarnowianie. Wygrali trzeci rok z rzdu. Pokonali dwie druyny z Pyzdr i Pietrzyków. Piotr Trawiski, sdzia gówny zawodów, chwali organizatorów

i bardzo dobre przygotowanie druyn. Wszystkich, bez wyjtku. – Innego si nie spodziewalimy. W kocu przyjechalimy do gminy, z której wywodzi si mistrz powiatu – podsumowa.

Reklama

5C

Wśród seniorów do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny. Swych reprezentacji nie wystawiły trzy jednostki: OSP z Tarnowy, Rataj i Rudy Komorskiej. Powodem był... brak chętnych. 1. OSP Lisewo II 114 pkt 2. OSP Lisewo I 116 pkt 3. OSP Wrąbczynek 132 pkt 4. OSP Pyzdry 236 pkt

INFORMATOR GMINNY Centrum Kultury, Sportu i Promocji 63 276 82 07 Miejsko-Gminny Ośr. Pom. Społ. – świadczenia rodzinne 63 276 81 70 – opieka 63 276 81 75 Muzeum Regionalne

63 276 81 07

Ochotnicza Straż Pożarna

63 276 81 98

Posterunek Policji

61 437 53 60

Przedszkole

63 276 83 27

Urząd Miasta i Gminy

 Elżbieta Ratajczyk, Marianna Urbaniak i Marek Kruszczak podczas głosowania Burmistrz Krzysztof Struyski przypomnia, e swego czasu autokar zabiera wszystkich chtnych. Którego razu w czasie jazdy zemdlaa jednak starsza kobieta. Przyjechao pogotowie, które w obecnoci dzieci przeprowadzio akcj reanimacyjn. – Nie wszyscy rodzice ycz sobie takich sytuacji – doszed do wniosku, a uczniom zaproponowa do-

jazdy rowerem. Mimo wszystko zobowiza si rozway moliwo zabierania dzieci, po uprzednim wykupieniu przez nich dodatkowego ubezpieczenia.

adna z uchwa nie wywoaa ju tylu emocji. Wszystkie wróciy pod obrady z powodu bdów formalnych. Zostay przegosowane jednogonie.

63 276 83 33 (-34)

Szkoła Podstawowa

63 213 51 48

Por. Psycholog.-Pedagogiczna

63 276 72 51

Pyzdry – noclegi, Dłusk 72

502 541 943

Usługi pogrzebowe

606 964 795

Tanie ubezpieczenia MTU, Liberty, Axa. Maria Popielarska 604 654 435 Gros Kapitał – pożyczki gotówkowe w 48h – w domu klienta 509 454 773 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Pyzdry, ul. Szybska (Kwiaciarnia – Ruch), tel. 698 105 343


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Nekla

www.wr www.wrzesnia.info.pl ze

Tomasz Małecki

Przynajmniej na skal nekielsk. 3 wrzenia B. Kaczmarski wraz z on Aureli i synem Arturem pojawili si winoujciu na planie filmu „Wyprawa na ksiyc” w reyserii Jacka Bromskiego. No i auta: dwie syreny oraz ford taunus z 1965 roku. – To by przypadek. Akcja filmu rozgrywa si w 1969 r. Producenci potrzebowali 30 samochodów z epoki. Jakichkolwiek, niekoniecznie peerelowskich syren – opowiada neklanin. Ekipa filmowa szukaa aut w najbliszej okolicy. Bezskutecznie. Potem trafili do Koobrzegu, do Bogdana Stachowiaka. Niestety Stachowiak – uczestnik rajdów zagranicznych organizowanych przez Klub Mioników Syren I Warszaw z Nekli – nie móg pomóc filmowcom, bo swoj warszaw z 1957 roku sprzeda. Poleci za to kompanów z wypraw zagranicznych, w tym Kaczmarskiego. Neklanin ma trzy auta z koca epoki Gomuki: syrena 101 (rocznik 1959), syrena 102 (z 1962) oraz prawdzie cacko – taunus (z 1965). – To byo troch na wariackich papierach – konkluduje pan Bernard. Decyzja o wyje dzie zapada w niedziel, 2 wrzenia, po poudniu,

a 30 minut po pónocy trzy samochody obray azymut na winoujcie. – Mielimy by na 9.30, ale wiem, e filmowcy maj bardzo napite terminy, dlatego dotarlimy wczeniej – snuje opowie B. Kaczmarski. I tu czytelnikom naley si przypomnienie. Dwa lata temu neklanin i jego syrena zadebiutowali na planie filmowym w odzi-Pabianicach w „Srebrnym lisie Felicji T.” w reyserii Edwarda Etlera. Std jego wiedza o filmie. Rola Kaczmarskich nie bya skomplikowana. Auta miay wjecha i wyjecha z promu. Niby nic takiego, a w sumie wyszo kilkadziesit dubli i kilka godzin na planie filmowym. – Z tyu, z boku, z przodu, od dou i od góry. Kamera bya wszdzie – opowiada Kaczmarski senior. – Przebrali nas w koszule z epoki. Ja graem Szweda – dodaje. Dlaczego akurat Szweda? Pono wanie taunusy w latach 60. byy masowo eksportowane do Danii i Szwecji. Kaczmarski swojego kupi od rolnika z Nekli. – To by przypadek. W pewnym towarzystwie wszyscy zachwycali si nowym jeepem. „Ja tam wol stare auta”, rzuciem. No i Wiesiu zaprosi mnie do swojego gospodarstwa. Tam zobaczyem „mojego” taunusa – wspomina histori sprzed dwóch lat. Kaczmarski bez chwili zastanowienia wyoy za auto... 500 z. Potem tylko dwa lata pracy i... 20 tys. z, i tak dorobi si fury z klas. Neklanie na promie, jako statyci, mieli prowadzi lu n konwersacje. O wszystkim i o niczym. Zarówno pan Bernard, jak i jego syn Artur na potrzeby sceny filmowej musieli nauczy si pali papierosy. – Normalnie nie pal, ale wtedy wszyscy

Orkiestra dęta NOK-u gra już półtorej dekady

Co słychać

tel. 61 437 49 56 t.malecki@wrzesnia.info.pl

Kamera, akcja... ford! Bernard Kaczmarski i jego samochody to prawdziwe gwiazdy filmowe.

19

stronę redaguje:

„ Zwikszenie integracji

mieszkaców oraz zrealizowanie kilku projektów, w tym z udziaem wolontariuszy z zagranicy – to najwikszy sukces sotysa Nekielki Zbigniewa Sarny. Za pomyk w poprzednim numerze przepraszamy.

„ To nie jedyny bd, jaki wkrad si do konkursu na Supersotysa. Julian Wsolak ma 48 lat, a sotysem Barczyzny jest od 1996 roku. Poprawiamy si i przepraszamy. „ W niedziel o 12.00 w stajni Hera rozpoczn si 2. otwarte zawody je dzieckie amatorów w skokach przez przeszkody Hera Jumping Show. „ Cross Killa Crew, Ku-

biszew, Chvaciu Silesian Soundsystem, Bongogang oraz Holy Crab wystpi dzi na koncercie Alternatywny Bash w nekielskim parku. Pocztek koncertu ju dzisiaj (w pitek) o godzinie 20.00.

„ Druyna OSP Ne-

kla zaja trzecie miejsce w I Zawodach w Ratownictwie Medycznym OSP o Puchar Burmistrza Gminy Miosaw.

 B. Kaczmarski i jego auta: ford taunus oraz syreny 101 i 102 palili. Musielimy dostosowa si do realiów – nie ukrywa syn. 63-latek z Nekli pasowa do filmu – nawet jako statysta – jak mao kto. W „W wyprawie na ksiyc” gówny bohater, mody chopak, idzie do wojska. – Ja w 1969 roku te szedem do wojska. Miaem 20 lat. Doskonale pamitam tamte czasy. A jak

Reklama

zobaczyem te wózki, ubiory, te samochody... – zawiesza gos. Ale, wedug naszego bohatera, film by zbyt dopieszczony. Rzeczywisto za Gomuki bya pono bardziej szara. (fotorelacja z planu filmowego, i nie tylko, na wrzesnia.info.pl, w zakadce Nekla)

Kończą remont rozpoczęty przez Grychowskiego

INFORMATOR GMINNY Urząd Miasta i Gminy

61 438 60 11

Policja

61 438 60 77

Straż Pożarna

61 438 60 88

Poczta

61 438 64 40

Urząd pocztowy Targowa Górka 61 438 66 28 Przych. Lek. Rodzin. „AMICOR”

Marek Czajka z Teatru Muzycznego w Poznaniu będzie gwiazdą uroczystego koncertu z okazji 15-lecia Orkiestry Dętej NOK-u. Jubileuszowy koncert odbędzie się w niedzielę 23 września (godz. 16.00) w hali widowiskowo-sportowej. – W imieniu naszych muzyków bardzo zapraszam mieszkańców Nekli – zaprasza kapelmistrz Eugeniusz Drewniak.

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne zaprasza na wykład o Olędrach „Między obawą a nadzieją. Emigracja ze Środkowego Nadodrza i okolic Nekli do Australii. Przyczyny, ludzie i miejsca” – to tytuł wykładu dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, który odbędzie się niedzielę. Początek o godz. 16.00. – Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wątki nekiel-

skie, ukazujące losy naszych emigrantów w Australii. Wykład będzie ilustrowany dużą ilością zdjęć wykonanych podczas niemal dwumiesięcznej wiosennej podróży pani Anitty po Australii, odbywającej się na zaproszenie australijskich środowisk genealogicznych – informuje Jerzy Osypiuk, prezes NSK.

Rozpoczęły się prace przy drugim etapie modernizacji nekielskiego rynku. Koszt robót: 524 287 zł. – Dzięki dobremu wynikowi finansowemu za 2011 r. mogliśmy wprowadzić tzw. wolne środki na realizację kilku inwestycji. Posiadamy również oszczędności poprzetargowe z innych zadań – informował kilka tygodni temu burmistrz Karol Balicki. 200 tys. zł na przebudowę rynku gmina pozyskała ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Zakres prac przewiduje wykonanie remontu głównej ulicy na rynku, a także przebudowę chodnika (od strony zabudowań – przyp. red.), przebudowę ciągu pieszo-jezdnego oraz wyspy znajdującej się pomiędzy tymi ulicami – wymienia Anna Mizgajska, zastępca burmistrza. – W czwartek zaczęliśmy budowę kanalizacji deszczowej. Mamy termin do końca października i musimy go dotrzymać – informuje Marek Begier, właściciel firmy, która wygrała przetarg na roboty. Drogowcy zmodernizują też oświetlenie uliczne. Na rynku staną nowe ławki parkowe oraz kosze na śmieci. Po remoncie rynek znów się zazieleni. Pojawią się nowe wieloletnie rośliny. Wzdłuż głównej ulicy powstanie kilkanaście miejsc parkingowych. Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji rynku wykonano za kadnencji Romana Grychowskiego.

61 438 60 92

Ośrodek Kultury

61 438 60 60

Oczyszczalnia ścieków

61 438 65 75

Gabinet weterynaryjny

61 438 60 29 600 293 824

Biblioteka Publiczna

61 438 64 30

Bank Spółdzielczy

61 438 60 20

Polski Komitet Pomocy Społ.

61 438 60 11

Przedszkole

61 438 60 95

Szkoła Podstawowa

61 438 60 70

Szkoła Targowa Górka

61 438 66 86

Zesp. Szkół w Zasutowie

61 437 29 21 fax 61 437 25 06

Autohol i przewóz osób

503 509 001 61 436 33 70

Prawo jazdy

61 438 62 35 603 718 734

Agencja PKO BP SA

61 436 61 98 661 934 662

Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Nekla, ul. Chopina 60 (sklep drogeryjno-chemiczny)


Wiadomości Wrzesińskie

www.w www.wrzesnia.info.pl

20 Gmina Września

stronę redaguje je :

Dorota Tomaszewska ka tel. 501 677 828 o.pl d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl

Wieża z problemami Chwalibogowska wieża ciśnień grozi zawaleniem. Mimo to w jej otoczeniu beztrosko bawią się dzieci. Niebezpieczna budowla stoi na terenie gospodarstwa rolnego (dawnego PGR-u) nalecego obecnie do Skarbu Pastwa, a dzierawionego przez osoby prywatne. Zdaniem niektórych mieszkaców wioski, w tym take radnego Sylwestra Jaoszyskiego, dzierawca nie najlepiej dba o powierzone mu mienie. – Prosz spojrze, jak ten park wyglda. A ta wiea... Tylko patrze, jak dojdzie do jakiego nieszczcia. Przecie tutaj codziennie bawi si dzieciaki. owi ryby przy tym stawku. Jak górna cz wiey spadnie na którego, to go zabije. Wiem, e to teren prywatny i nie powinno by tutaj tych dzieci, ale skoro i tak przychodz, to trzeba co z tym zrobi – stwierdza kategorycznie radny. Stan wiey rzeczywicie pozostawia wiele do yczenia, a przykrywajca j kopua jest powanie uszkodzona i przesunita na jedn stron. Trudno jednak zarzuci dzierawcy cakowit obojtno, gdy teren wokó wiey ogrodzony jest

siatk, a na niej umieszczone tablice informujce, e budynek grozi zawaleniem. – To nie jest tak, e my nic nie robimy w tym temacie, e bagatelizujemy problem. Wiea i cay park objte s nadzorem konserwatora. Obecnie czynimy starania o uzyskanie od niego zgody na zdjcie tej uszkodzonej kopuy i przeprowadzenie remontu. Mamy nadziej, e w cigu najbliszego miesica, moe dwóch, uda si nam to zrobi, by nikomu nic si nie stao. Bo mimo e teren jest prywatny, rozerwano ogrodzenie i dzieciaki wchodz na teren parku. Czasami jest ich tutaj ze dwudziestu – mówi ojciec dzierawcy Bolesaw Zys, dodajc, e dwa tygodnie temu kto nawet podpali drzewo rosnce w okolicy wiey, co moe wiadczy o niebezpiecznej pomysowoci dzieciaków. Chocia dzierawca nie rozumie zarzutów gminnego radnego i mieszkaców Chwalibogowa, nie chce z nimi walczy. Nie chce take prawi moraów rodzicom, którzy rzekomo martwi si o bezpieczestwo swoich pociech, a nie wiedz, co i gdzie tak naprawd one robi. – Mog tylko powiedzie, e zrobimy wszystko, by jak najszybciej rozwiza problem z wie – obiecuje w rozmowie z nami B. Zys.

Oddadzą, co zabrali Po wielu miesicach ciszy w sprawie odtworzenia drogi gminnej w Obaczkowie – która, jak si okazao, przebiega przez rodek popegeerowskiego podwórza – w kocu nastpi przeom. Wywoani do tablicy urzdnicy w cigu zaledwie dwóch dni zrobili to, czego nie mogli przez ponad pó roku: znale li sposób na to, jak zadowoli dzierawc gospodarstwa i mieszkaców Obaczkowa. – Rzeczywicie, ju najwyszy czas zaj si t spraw. Prosz zadzwoni w pitek, poinformuj o naszych ustaleniach – usyszelimy w rod 5 wrzenia od Andrzeja Mikiewicza, administratora Gospodarstwa Rolnego Skarbu Pastwa Maliniec, dziaajcego w imieniu Agencji Nieruchomoci Rolnych w Poznaniu. Okazuje si, e powsta pomys, by nie odtwarza starej drogi – gdy znacznie utrudnioby to prac dzierawcy gospodarstwa – ale wyznaczy drog zamienn. – Mogaby ona powsta z wydzielenia odpowiedniego obszaru z dziaki nalecej do ANR. Proponujemy, by bya ona przedueniem drogi dochodzcej do tamtejszego paacu, z pozostawieniem go po prawej stronie – infor-

Usuwają przydrożne drzewa Przy drodze krajowej midzy Sokoowem a Gulczewkiem stoi kilkanacie uschnitych drzew. Niektóre maj dwadziecia centymetrów objtoci, inne kilka razy wicej. Wszystkie czekaj na wycicie. – Zdajemy sobie spraw, e niektórzy kierowcy mog myle, e zapomnielimy o tych

drzewach, jednak wcale tak nie jest. Zoylimy do starostwa wniosek o zgod na usunicie tych drzew, ale nie otrzymalimy jeszcze odpowiedzi – mówi kierownik obwodu drogowego we Wrzeni Robert Puk. Okazuje si wic, e caa procedura nie jest tak prosta, jakby si wydawao.

„ W rodowym posiedze-

niu gminnej Komisji Rozwoju Wsi dyskutowano m.in. na temat budowy chodnika przy drodze powiatowej w Chwalibogowie, na odcinku od bloków w kierunku szkoy. O tym, czy pomys zostanie zaakceptowany, dowiemy si niebawem.

„ Rada soecka Sokoowa po raz kolejny organizuje rajd rowerowy. Tym razem mionicy dwóch kóek wyrusz w 26-kilometrow tras w sobot o godzinie 10.00. Trasa rajdu bdzie wioda m.in. przez Sobiesiernie i Jarzbkowo. „ 17 wrzenia radni usta-

l termin wyborów uzupeniajcych na sotysa Sokoowa. O ewentualnych kandydatach na razie nic nie sycha.

„ Przedostatnia impre-

za z cyklu „Niedziela za miastem” odbdzie si 16 wrzenia w Otocznej.

„ Drogowcy z General-

nej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którzy

le oznakowali przejazd kolejowy na drodze prowadzcej do Sokoowa, naprawili ju swój bd. Po naszej interwencji linia warunkowego zatrzymania zostaa namalowana we waciwym miejscu. Mamy nadziej, e teraz aden samochód nie zostanie uwiziony midzy torowiskiem a barierkami.

 Sylwester Jałoszyński obawia się o bezpieczeństwo dzieci

Węgierki nocą powitały mistrza Paraolimpiady

Nowa droga pozwoli na lepszą komunikację osiedlową w Obłaczkowie – mówi Andrzej Miążkiewicz

muje A. Mikiewicz, podkrelajc, e Agencja rozbierze rozwalajcy si budynek, który znajduje si na proponowanej trasie, oraz uporzdkuje cay teren do takiego stanu, by mona byo zrobi tam drog. Jednak aby byo to moliwe, gmina musi wystpi do ANR o nieodpatne przekazanie wspomnianej czci nieruchomoci. Czy to zrobi i tym samym zaakceptuje pomys Mikiewicza, jeszcze nie wiadomo. – Nie otrzymalimy na razie adnego pisma z GRSP Maliniec, dlatego nie mog si ustosunkowa do ich propozycji. Na ostateczne stanowisko musimy poczeka – stwierdza Wiesaw Zieliski z ratusza.

Co słychać

14 września 2012

Reklama

INFORMATOR GMINNY Grupa mieszkańców Węgierek wyjechała do Warszawy, by powitać Mateusza Michalskiego już na lotnisku. Blisko setka innych czekała przed wiejską świetlicą, aby w nocy z wtorku na środę osobiście pogratulować sprinterowi. Sprawczynią całego zamieszania była Danuta Bondalska. – Tak naprawdę to pomysł wypłynął od moich synów, którzy też uprawiali lekkoatletykę. Dwóch z nich trenowało razem z Mateuszem. Podwójnego medalistę Paraolimpiady w Londynie oczekiwano o 22.00. Szybko jednak okazało się, że wytrwałość mieszkańców Węgierek zostanie wystawiona na próbę. W innych miejscowościach także fetowano paraolimpijczyków i zanim autokar dotarł do granicy wrzesińskiej gminy, wybiła już 1.00 w nocy. Nie przeszkodziło to mieszkańcom przywitać swojego herosa wyciem strażackich syren. Kwiatom, gratulacjom i gromkiemu „sto lat” nie było końca. – Nic nie wiedziałem o tym, że moi sąsiedzi chcą mnie tak powitać. Chociaż po zachowaniu w podróży Pawła Bondalskiego, który ciągle pytał się, kiedy dotrzemy na miejsce, powinienem się czegoś domyślać... – śmieje się paraolimpijski mistrz. AW

Pyra na trzydzieści sposobów, czyli I Wielkopolskie Święto Ziemniaka W ostatnią niedzielę września, w świetlicy wiejskiej w Gutowie Małym, odbędzie się I Wielkopolskie Święto Ziemniaka „Pyrczok”. Pomysłodawcą i zarazem organizatorem jest Stowarzyszenie Kobiet Gminy Września „Wrzoski”. Główna atrakcją imprezy będzie aż kilkadziesiąt potraw z „pyry”, których za darmo

będzie mógł skosztować każdy uczestnik święta ziemniaka. Poza tym będą konkurencje sportowe i rekreacyjne, wystawa płodów rolnych, zabawy i atrakcje dla dzieci oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami. Nie zabraknie też zabawy tanecznej, którą zaplanowano na zakończenie „Pyrczoka”.

Urząd Miasta i Gminy

61 640 40 40

Starostwo Powiatowe

61 640 44 44

Straż Miejska

61 640  41 01

Powiatowy Zarząd Dróg

61 436 42 16

ARiMR Biuro Powiatowe

61 437 61 92

Ośrodek Doradztwa Rolniczego 61 436 07 88 Powiatowy Inspektorat Weterynarii 061 436 19 38 KRUS

61 436 44 95

ZUS

61 437 43 00

ZS w Otocznej

61 438 71 32

ZS w Marzeninie

61 438 80 86

ZS w Nowym Folwarku

61 438 85 54

ZSS w Grzybowie

61 436 28 40

SSP w Kaczanowie

61 438 92 47

SSP w Chwalibogowie

61 438 12 93

Przedszkole w Gutowie Małym

61 438 83 51

Gros Kapitał – pożyczki gotówkowe w 48h – w domu klienta 509 454 773 Punkt przyjmowania ogłoszeń do „Wiadomości Wrzesińskich”: Września, ul. Jana Pawła II 14


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Plebiscyt â&#x20AC;&#x17E;WWâ&#x20AC;?

ImiÄ&#x2122; i nazwisko (soĹ&#x201A;ectwo)

2012

GĹ&#x201A;osuj na supersoĹ&#x201A;tysa!

Jeszcze tylko 4 dni! SupersoĹ&#x201A;tys 2012 OddajÄ&#x2122; gĹ&#x201A;os na . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .................................................. ............................................................. ......................

Moje imiÄ&#x2122; i nazwisko: Adres:

podpis

1. Waldemar Bartkowiak (Kaczanowo)

2. MaĹ&#x201A;gorzata Jakubowska (Grabowo KrĂłlewskie)

3. Agnieszka FrÄ&#x2026;ckowiak (Bieganowo)

4. BoĹźena JÄ&#x2122;draszak (CieĹ&#x203A;le Wielkie)

5. MaĹ&#x201A;gorzata Bzowa

6. MirosĹ&#x201A;aw ZgoliĹ&#x201E;ski (Bierzglinek)

7. Maria BrzeziĹ&#x201E;ska (Bierzglin)

8. Stefan Staszak (KoĹ&#x201A;aczkowo)

9. ElĹźbieta Magdziarz (Gorazdowo)

10. WiesĹ&#x201A;awa Konieczna (Chwalibogowo)

gm. Nekla

(Orzechowo)

gm. Pyzdry

NajwiÄ&#x2122;cej gĹ&#x201A;osĂłw otrzymali:

CzesĹ&#x201A;aw Lalka (BiaĹ&#x201A;e PiÄ&#x2026;tkowo) Franciszek Bednarek (Biechowo) StanisĹ&#x201A;aw StaraĹ&#x201E;ski (Bugaj) Jan Cicharski (Chlebowo) Zbigniew Piszczatowski (Czeszewo) StanisĹ&#x201A;aw Filipiak (Gorzyce) Danuta DÄ&#x2122;bicka (KÄ&#x2122;bĹ&#x201A;owo) Mariusz Pawlak (Kozubiec) Justyna Gorzelana (KsiÄ&#x2026;Ĺźno) Danuta HĂśwelhaus (Lipie) Renata Nowak (Mikuszewo) Lech StanisĹ&#x201A;awski (Nowa WieĹ&#x203A; PodgĂłrna) MaĹ&#x201A;gorzata Bzowa (Orzechowo) Zofia Przybylska (PaĹ&#x201A;czyn) Zbigniew Pietryga (Rudki) RafaĹ&#x201A; Sztuka (Skotniki) Agnieszka FrÄ&#x2026;ckowiak (Bieganowo) Iwona ZiÄ&#x2122;tkiewicz (Borzykowo) Robert PtaszyĹ&#x201E;ski (BudziĹ&#x201A;owo) JĂłzef Lisiecki (CieĹ&#x203A;le MaĹ&#x201A;e) BoĹźena JÄ&#x2122;draszak (CieĹ&#x203A;le Wielkie) WiesĹ&#x201A;aw Urbaniak (GaĹ&#x201A;Ä&#x2122;zewice) ElĹźbieta Magdziarz (Gorazdowo) MaĹ&#x201A;gorzata Jakubowska (Grabowo KrĂłlewskie) Stefan Staszak (KoĹ&#x201A;aczkowo) Mariusz Kozielski (Krzywa GĂłra) Wojciech Hypki (Ĺ agiewki) Wojciech Bimek (Sokolniki) Wioletta Dzienniak (SpĹ&#x201A;awie) Robert Kasprowicz (Szamarzewo) Aurelia Banaszak (WszembĂłrz) Violetta Przybylska (Zieliniec) ZdzisĹ&#x201A;aw Nowak (Ĺťydowo) MaĹ&#x201A;gorzata MaÄ&#x2021;kowiak (BiaĹ&#x201A;obrzeg) Maria Owczarek (CiemierĂłw) Beata Maciejewska (CiemierĂłw-Kolonia) Roman Witczak (DĹ&#x201A;usk) Henryk Ĺ ukasiewicz (PietrzykĂłw-Kolonia) Piotr Pilarski (Dolne GrÄ&#x2026;dy) Kazimierz Jackowski (GĂłrne GrÄ&#x2026;dy) Marzena Bergier (Kruszyny) Anna Szklarkowska (KsawerĂłw) Jerzy Wawrzyniak (Lisewo) Wojciech Tomaszewski (PietrzykĂłw) Andrzej Ĺ yskawa (Rataje) Ryszard Urbaniak (Ruda Komorska) Krzysztof Paszak (Tarnowa) Hanna Rydlewska (Trzcianki) Waldemar Cierzniak (Walga) Tomasz Gauza (WrÄ&#x2026;bczynek) Ewa Nowak (WrÄ&#x2026;bczynkowskie Holendry) Andrzej Jankowski (ZamoĹ&#x203A;Ä&#x2021;) StanisĹ&#x201A;aw Janiak (Zapowiednia) Julian Wsolak (Barczyzna) Bernardyna MaĹ&#x203A;cibroda (ChwaĹ&#x201A;szyce) Tadeusz FrÄ&#x2026;ckowiak (GÄ&#x2026;siorowo) Iwona BÄ&#x2026;czkowska (GierĹ&#x201A;atowo) Mariusz Jóźwiak (Kokoszki) RafaĹ&#x201A; Musielak (MaĹ&#x201A;a GĂłrka) Zbigniew Sarna (Nekielka) Marian Juszczak (OpatĂłwko) Monika Szafraniak (Podstolice) Franciszek Stawicki (RacĹ&#x201A;awki) WacĹ&#x201A;aw Ĺ&#x161;widurski (Starczanowo) Kazimierz Stefaniak (StÄ&#x2122;pocin) Eugenisz Dembski (Stroszki) Bogdan Mydlarz (Targowa GĂłrka) Andrzej PaĹ&#x201A;asz (Zasutowo) PrzemysĹ&#x201A;aw KaszczyĹ&#x201E;ski (Bardo) Maria BrzeziĹ&#x201E;ska (Bierzglin) MirosĹ&#x201A;aw ZgoliĹ&#x201E;ski (Bierzglinek) Ewa Tabaczka (Chocicza MaĹ&#x201A;a) Magdalena Balicka (Chocicza Wielka) Piotr WesoĹ&#x201A;owski (Chociczka) WiesĹ&#x201A;awa Konieczna (Chwalibogowo) ElĹźbieta Roszak-Krawczyk (Gonice) Henryka KoĹ&#x201A;odziejczak (Goniczki) Arleta Szykowna (Gozdowo) Grzegorz Dobrosielski (Grzybowo) Telesfor CieĹ&#x203A;licki (Gulczewko) Antoni Kosmala (Gutowo MaĹ&#x201A;e) Karolina Rewers (Gutowo Wielkie) Waldemar Bartkowiak (Kaczanowo) WĹ&#x201A;adysĹ&#x201A;aw Kosmala (Kleparz) Kazimierz CypryaĹ&#x201E;ski (Marzenin) Leszek Pacholski (Noskowo) Karol WĂłjcik (Nowa WieĹ&#x203A; KrĂłlewska) Urszula Hulewicz (ObĹ&#x201A;aczkowo) Zenon KaĹşmierczak (Osowo) Andrzej Rzepka (Otoczna) Justyna StoiĹ&#x201E;ska (Psary MaĹ&#x201A;e) Sabina Liberkowska (Psary Polskie) JĂłzef KarmoliĹ&#x201E;ski (Psary Wielkie) Maurycy ZieliĹ&#x201E;ski (SÄ&#x2122;dziwojewo) Henryk KĂłska (SĹ&#x201A;omowo) MirosĹ&#x201A;awa CieĹ&#x203A;lewicz (Sobiesiernie) (tymczasowy brak soĹ&#x201A;tysa â&#x20AC;&#x201C; SokoĹ&#x201A;owo) Teresa DziÄ&#x2122;cielewska (SoĹ&#x201A;eczno) JarosĹ&#x201A;aw Michalak (StanisĹ&#x201A;awowo) Kazimierz Kosmala (WÄ&#x2122;gierki) Henryk Wiktorowski (WĂłdki)

gm. KoĹ&#x201A;aczkowo

!"# $!%&#'(() ((# ((*+#!%/(34' (3('!('4#4 !'!(#!5#%$5#( #6 "'')!#(45!! '# 5#7'(#4 ((%$!!#6 #!()(% 8#"#(('! !"#$!6

# 4# 9:()!+*;<% $'!!# =$#%>9@QX(( Y=#))!)[%\'( 9:*4]^_`8%9# 3(# %@!)9:#))#( 5%&)(( )45! ')%$! (!('(5#!q$$v% "!)')4## !)]%%x(!)!('"## @5(#$!%{! 45!!)'|!)`!!%`!': !(''3%}! !]^#!(q{( ))v#@!(% 6

7148

treĹ&#x203A;Ä&#x2021; SMS-a

gm. MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw

supersoĹ&#x201A;tys

SMS pod nr

gm. WrzeĹ&#x203A;nia

KUPON

Majšc kupon przyjdŸ do nas, otwórz rachunek i odbierz upominek Kupon wa¿ny do 31.12.2012

Sprawdzony przez wielu w ochronie plonĂłw. WrzeĹ&#x201C;nia, ul. gen. Sikorskiego 34 Witkowo, ul. Dworcowa 6 Gniezno-Piekary, ul. Agrestowa 38

21 Ww.M01 Ww.M02 Ww.M03 Ww.M04 Ww.M05 Ww.M06 Ww.M07 Ww.M08 Ww.M09 Ww.M10 Ww.M11 Ww.M12 Ww.M13 Ww.M14 Ww.M15 Ww.M16 Ww.K01 Ww.K02 Ww.K03 Ww.K04 Ww.K05 Ww.K06 Ww.K07 Ww.K08 Ww.K09 Ww.K10 Ww.K11 Ww.K12 Ww.K13 Ww.K14 Ww.K15 Ww.K16 Ww.K17 Ww.P01 Ww.P02 Ww.P03 Ww.P04 Ww.P05 Ww.P06 Ww.P07 Ww.P08 Ww.P09 Ww.P10 Ww.P11 Ww.P12 Ww.P13 Ww.P14 Ww.P15 Ww.P16 Ww.P17 Ww.P18 Ww.P19 Ww.P20 Ww.N01 Ww.N02 Ww.N03 Ww.N04 Ww.N05 Ww.N06 Ww.N07 Ww.N08 Ww.N09 Ww.N10 Ww.N11 Ww.N12 Ww.N13 Ww.N14 Ww.N15 Ww.W01 Ww.W02 Ww.W03 Ww.W04 Ww.W05 Ww.W06 Ww.W07 Ww.W08 Ww.W09 Ww.W10 Ww.W11 Ww.W12 Ww.W13 Ww.W14 Ww.W15 Ww.W16 Ww.W17 Ww.W18 Ww.W19 Ww.W20 Ww.W21 Ww.W22 Ww.W23 Ww.W24 Ww.W25 Ww.W26 Ww.W27 Ww.W28 Ww.W30 Ww.W31 Ww.W32 Ww.W33


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

www.wrzesnia.info.pl

22 Podróże

Puszczam oko na Maroko 10 dni w Maroku to faktycznie chwilowy rzut oka na zupełnie inny kulturowo kraj – ale jest to czas, który w zupełności wystarcza, aby stwierdzić, że będzie się tam wracać. Maroko to przecie orient na wycignicie rki! Cho oczywicie, jak kade tego typu miejsce, nie jest dla kadego. Pierwszym moim wraeniem by smród. Zapachy pustyni? Skóry zwierzt? Ich odchodów albo misa? Suchoci? Fermentujcych owoców, warzyw i ogólnie mieci? Nie wiem, ale jest to bardzo intensywny zapach, a wybredne nosy mog poczu ogromny dyskomfort. My – ja i mój m – do szybko przestalimy go czu. Podróowalimy po czci wybrzea atlantyckiego, od Agadiru, czyli poudniowego zachodu, na pónoc do Rabatu (stolica kraju), omijajc Casablank (bo podobno nic ciekawego tam nie ma), a koczylimy nasz przygod w Marrakeszu. Maroko jawi nam si jako kraj pusty, suchy, piaszczysty i skalisty. Pomimo to drogi – cho czasami s szerokoci jednego auta – zawsze s w dobrym stanie. Poruszajc si autem, trzeba tylko pamita, e czasami na stacj benzynow czy bankomat moemy natrafi po kilkudziesiciu kilometrach. Wobec wdzierajcego si wszdzie piasku noszenie turbanów jest uzasadnione i bardzo na miejscu, chroni gow take od soca. Mczyznom galabije (szerokie, dugie, lu ne niby-koszule) dodaj uroku; wydaj si by w nich bardziej przystojni, cho prawie wszyscy jak jeden m maj mocno popsute zby, z widocznymi goym okiem wielkimi ubytkami na przedzie. Kobiety niestety nie mog pochwali si strojami dodajcymi im powabu. Aby zakry prawie kad cz ciaa (wymogi religii), musz nosi szaty, które przypominaj nasze podomki, do tego na gowach maj chusty i wygldaj jak baby. Poza tym jak na naród muzumaski Marokaczycy s otwarci i syn ze swojej gocinnoci – ale i tak trzeba uwaa, aby nie da si zwie tej pozornej otwartoci. Jeden na dziesiciu bdzie chcia napiwku za wskazanie odpowiedniej drogi w medinie (gdy zauway, e zacze bdzi, a to zdarza si nagminnie). Ale reszta autentycznie bdzie chciaa pokaza ci swoj kultur, zaprosi ci na harir (ramadanow zup, któr czstuje si przybyszów lub traktuje jako jamun) albo po prostu bdzie chciaa z tob porozmawia, aby podszkoli swój angielski. Marokaczycy maj atwo uczenia si jzyków, ale take jest to wymogiem ich funkcjonowania w spoeczestwie, gdzie trzeba zarabia przy obsudze turystów. Nie dziwmy si wic, e podbijaj ceny i chc si na nas, turystach, wzbogaci – w kocu w tak ubogim kraju trudno zarabia, bo pracy dla wszystkich nie ma. Ale nie dajmy si naciga, oni potrafi by bardzo natarczywi (przerastao mnie to momentami w Marrakeszu). Targujmy si (wymogiem wrcz kultury arabskiej jest bycie cho na chwil przekup), a gdy nie chc obniy dalej ceny za dany produkt, spróbujmy namówi ich, aby troch czego nam dooyli. Do wielkich przywar Marokaczyków naley (dla mnie, osoby fotografujcej) ich niech do pozowania do zdj czy wrcz wielki sprzeciw przeciwko fotografowaniu czego, co jest chociaby w ich pobliu. I nie chodzi mi tu o fotografowanie w meczetach, bo na jakiekolwiek zdjcie w takim miejscu z mojej strony nie ma mowy – szanuj ich religi i nie wchodz w ni buciorami. To samo jeeli chodzi o moje ubieranie si tam – nie miaam w ogóle ochoty na epatowanie nagoci, czyli zaoenie bluzki z dekoltem czy miniówki. Oczywicie mogabym to zrobi, nakazu noszenia dugich spódnic z ich strony te nie odczuam, ale miaam w sobie pewn przyzwoito i specjalnie si nie roznegliowaam.

Do nastpnej wady Marokaczyków mona zaliczy ich brak umiejtnoci w jedeniu pojazdami (aut nie ma zbyt wielu, za to je dzi strasznie duo mierdzcych motorowerów i naprawd trzeba si namanewrowa, aby je omija w tumie ludzi). Nie mona tego powiedzie o je dzie na osiokach – opanowali j do perfekcji i im bardziej w gb kraju, tym bardziej popularny rodek transportu to jest. Osioki powinny sta si symbolem tego kraju, a nie wielbdy, których figurki mona kupi wszdzie. W Maroku mona fascynowa si wieloma aspektami ycia – od muzyki, architektur, biuteri, poprzez najróniejsze rkodziea, a do jedzenia – a mnie si podoba przede wszystkim ycie toczce si na ulicy. Te mae sklepiki, fryzjerzy, stoiska z jedzeniem, m-

czy ni siedzcy pod murem (czyby kontemplowali?), sterty opon i materacy, mechanicy na obrzeach medin (mediny – stare czci miasta otoczone murem; miejsca, gdzie czas si zatrzyma par wieków temu), niezliczone iloci suków (targów). Ulice zdominowane s przez mczyzn. Co innego po zachodzie soca (przynajmniej w trakcie ramadanu tak to wyglda), zaczynaj pojawia si kobiety z dziemi, a gwar nie ustaje do pó nych godzin nocnych. A jeeli chodzi o sam przebieg ramadanu (dziewity, wity miesic kalendarza muzumaskiego, podczas którego nie mona nic je i pi od witu do zachodu soca) i konsekwencji dla turystów, to musz stwierdzi, e w miejscach turystycznych nietrudno o jedzenie w restauracjach. Co innego poza ta-

kimi miejscami – w kawiarniach czy knajpach nie da rady kupi ani kawy ani sodkiej, mitowej herbaty, ale za to sklepy s normalnie otwarte i zawsze mona kupi wod chociaby. Na stoiskach, które stoj prawie wszdzie w miasteczkach i wioskach, a take na poboczach, warto spróbowa marynowanych oliwek, niezliczonej iloci odmian daktyli, melonów, prawdziwych soków i paskiego pysznego chlebka. Pokrótce dodam jeszcze, e muzyk maj ci ludzie we krwi i rozbrzmiewa ona wszdzie. Jedzenie jest pyszne (przynajmniej mi te smaki odpowiadaj), a plae s dugie, pikne i prawie puste. I koniecznie trzeba odwiedzi hammam (rodzaj a ni) – ale taki dla miejscowych, a nie turystyczny! Aleksandra liwczyska-Kupidura


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skie

www.wrzesnia.info.pl

Historiezyw róşnym wieku 23 k c a t S

STARE, DOBRE POWINOWACTWO... (dok.) Obecnie WrzeĹ&#x203A;nia i StrzaĹ&#x201A;kowo stanowiÄ&#x2026; jednoĹ&#x203A;Ä&#x2021; jedynie historycznÄ&#x2026;, gdyĹź codziennoĹ&#x203A;Ä&#x2021; determinowana jest przez przynaleĹźnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; administracyjnÄ&#x2026;. Powiat sĹ&#x201A;upecki, swoista baĹ&#x201E;kawstaĹ&#x201E;ka, zaczÄ&#x2026;Ĺ&#x201A; funkcjonowaÄ&#x2021; z poczÄ&#x2026;tkiem 1956 i zaanektowaĹ&#x201A; StrzaĹ&#x201A;kowo, natomiast w obrÄ&#x2122;b powiatu wrzesiĹ&#x201E;skiego wĹ&#x201A;Ä&#x2026;czono gminÄ&#x2122; Nekla. Ale historyczne oraz kulturowe zwiÄ&#x2026;zki trwaĹ&#x201A;y nadal. Ich personalnym symbolem by na pewno STANIS AW KRĂ&#x201C;L (1914-1973), urodzony w Cieniu, ale wychowany w pobliskim Krpkowie. W okresie okupacji by czynnym konspiratorem i po aresztowaniu oraz brutalnym ledztwie zosta zesany do Mauthausen, gdzie by czonkiem polskiego ruchu oporu. Uratowa od niechybnej mierci wielu wspĂłwi niĂłw. Od 1950 by prezesem Powszechnej SpĂłdzielni SpoywcĂłw Spoem we Wrzeni i doprowadzi j do prawdziwego rozkwitu. SpĂłdzielnia prowadzia dziaalno nie tylko handlow, ale rĂłwnie spoeczno-kulturaln. Jego dziaalno bya w penym tego sowa znaczeniu miastotwĂłrcza i cieszy si ogromnym szacunkiem caej spoecznoci wrzesiskiej. Zmar przedwczenie w 1973. Dobrym przykadem integracyjnym jest te ANTONI BECELEWSKI (1907-1985), urodzony w Niemczech, ale od 1923 zamieszkay we Francji. W 1930 jego rodzina zakupia niewielki majtek rolny w Somczycach k. Strzakowa. Do kraju powrĂłci na stae w 1948 i gĂłwnym polem jego dziaalnoci by futbol, gdy nalea do najwybitniejszych zawodnikĂłw polonijnych klubĂłw francuskich. Jako gracz i trener przeszczepi do klubĂłw wrzesiskich nowoczesne wzorce zachodnie i zorganizowa wymian sportow z Francj. W 1959 zakoczy prac trenersk we Wrzeni i tym samym zawodnicy Zjednoczonych utracili orodek przygotowa kondycyjnych, jakim byo gospodarstwo w Somczycach. PĂł niej by trenerem Vitcovii, a w Strzakowie prowadzi szkĂłk pikarsk i trenowa druyn seniorĂłw. Zmar w lutym 1985 i zosta pochowany w Strzakowie.

Z teki StaĹ&#x201E;czyka W Szemborowie urodziĹ&#x201A; siÄ&#x2122; JAN MUSIAĹ KOWSKI (1916-1996), z zawodu szewc, kombatant II wojny Ĺ&#x203A;wiatowej. W 1992 wystÄ&#x2026;piĹ&#x201A; ze ZwiÄ&#x2026;zku BojownikĂłw o WolnoĹ&#x203A;Ä&#x2021; i DemokracjÄ&#x2122; i powoĹ&#x201A;aĹ&#x201A; koĹ&#x201A;o Stowarzyszenia Polskich KombatantĂłw w Kraju z siedzibÄ&#x2026; w Londynie. PoĹ&#x201A;oĹźyĹ&#x201A; duĹźe zasĹ&#x201A;ugi w upamiÄ&#x2122;tnianiu na terenie WrzeĹ&#x203A;ni zbrodni stalinowskich.

 StanisĹ&#x201A;aw KrĂłl

 Antoni Becelewski

 BronisĹ&#x201A;aw Mueller

 Kazimierz Szuba

 Stefan Tuhy

 Sylwester MogiĹ&#x201A;ka

Z ziemi strzakowskiej wywodzi si rĂłwnie BRONIS AW MUELLER (19071990), urodzony w PospĂłlnie. W 1927 zda matur we wrzesiskim liceum, a nastpnie odby studia teologiczne. Najwiksze zasugi pooy na polu regionalistyki. W latach 1931-1934 wspĂłpracowa z â&#x20AC;&#x17E;Wiciami Wielkopolskimiâ&#x20AC;?, miesicznikiem redagowanym przez ANDRZEJA PR DZYSKIEGO i MARIANA TURWIDA, podpisujc swoje teksty pseudonimem â&#x20AC;&#x17E;Szczebrzycâ&#x20AC;?. Jeszcze w latach przedwojennych pracowa w Polskiej Misji Katolickiej w Paryu, a w czasie okupacji by powstacem warszawskim oraz wi niem Stutthoffu. Po wyzwoleniu kierowa parafiami na ziemi pilskiej. Zmar 23 lutego 1990 w Wieleniu, n. Noteci i zosta pochowany w pobliskim Krostkowie. Jedn z najbardziej znanych postaci Wrzeni by KAZIMIERZ SZUBA (1907-1982), urodzony w Grzybowie, ktĂłre rĂłwnie mona umieci w strefie transgranicznej, gdy naleao wtedy do powiatu witkowskiego, zlikwidowanego w 1927. Od najmodszych lat pracowa w majtku LUTOMSKICH, a podczas okupacji u gospodarzy niemieckich. Po wyzwoleniu by wĂłjtem gminy Strzakowo, a jednoczenie organizatorem kĂłek rolniczych i radnym wrzesiskim. Piastowa funkcj prezesa Powiatowego Zwizku Samopomocy Chopskiej we Wrzeni oraz czonka Rady

Nadzorczej Banku SpĂłdzielczego. By niezwykle aktywnym dziaaczem spoeczno-gospodarczym i w peni zasuy na przydomek â&#x20AC;&#x17E;krĂłla chopĂłwâ&#x20AC;?. Zmar 7 grudnia 1982 i zosta pochowany w Grzybowie. Mocno powikane s losy ZBIGNIEWA BRONISZA herbu Wieniawa (18841948). Po ukoczeniu gimnazjum jezuickiego w Chyrowie odbywa praktyk rolnicz na Ukrainie, gdzie polubi STEFANI MO CICK , cĂłrk WITOLDA. Zwizek ten nie by jednak akceptowany przez jego matk BRONIS AW z DOBROGOYSKICH i poycie nie ukadao si najlepiej. Zmar 29 wrzenia 1948 w Poznaniu i zosta pochowany w Szemborowie. Jego ona STEFANIA bya cĂłrk brata prezydenta RP â&#x20AC;&#x201C; Ignacego Mocickiego. Koleje jego ycia byy bardzo burzliwe. W 1919 osiad na stae w Polsce i zamieszka u swego zicia ZBIGNIEWA. W Otocznej w 1919 zmara jego ona â&#x20AC;&#x201C; KAZIMIERA z TARNOWSKICH, pochowana w grobowcu rodzinnym CHRZANOWSKICH w Szemborowie. PĂł niej administrowa ordynacj LedĂłchowskich. Zmar 23 kwietnia 1937 we Wronczynie i zosta pochowany obok ony w Szemborowie. Od Strzakowa zwizki z ziemi wrzesisk rozpocz STEFAN TUHY (1911-1974). Urodzi si w WitoldĂłwce na Woyniu i po ukoczeniu szkoy pedagogicznej wykonywa zawĂłd

nauczyciela na Kresach wschodnich. Podczas okupacji peni funkcje dowĂłdcze w ZWZ-AK i walczy zarĂłwno z hitlerowcami, jak i nacjonalistami ukraiskimi. Przeszed cay szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego i w 1947 trafi na ziemi wrzesisk, obejmujc kierownictwo szkoy powszechnej w Strzakowie. Od 1950 kierowa Szko Podstawow nr 2 we Wrzeni. W 1957 mianowano go zastpc, a trzy lata pĂł niej przewodniczcym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej we Wrzeni, co w duym uproszczeniu byo odpowiednikiem wczeniejszego (i dzisiejszego) starosty. Przez cae dorose ycie by czonkiem i aktywist Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Zmar 3 stycznia 1974 i zosta pochowany na cmentarzu komunalnym. P e d a g o g i e m b y r Ăł w n i e JA N KSI KIEWICZ (1905-1964). W 1928 podj prac nauczycielsk w Ostrowie Kocielnym, gdzie rozwin zakrojon na szerok skal dziaalno narodowo-spoeczn, m.in. zaoy koo Zwizku Strzeleckiego w Kornatach, co nie spodobao si endecji i w 1933 zosta karnie przeniesiony do Graboszewa. Po wyzwoleniu by kierownikiem szkoy w Szamarzewie, a pĂł niej w Grzybowie, gdzie zmar 17 lipca 1964. Ze Strzakowem zwizany by te STEFAN WGIERKIEWICZ (1908-1979), pochodzcy z Kieleckiego, ale przed 1939 zwizany z Wileszczyzn. Losy wojenne rzuciy go do Wielkopolski, gdzie w latach 1945-1950 by nauczycielem w Strzakowie. Po przeniesieniu do Wrzeni by kierownikiem szkoy dla pracujcych, co oznaczao aktywn walk z analfabetyzmem, a pĂł niej kierowa Szko Podstawow nr 1 (1952-1955). Na emerytur odszed w 1968. Zmar 5 listopada 1979 i zosta pochowany na Miostowie w Poznaniu. Ze Strzakowem zwizani byli rĂłwnie wrzesiscy bankowcy, ktĂłrzy w okresie okupacji wspĂłpracowali z podziemiem lub organizowali sabota. Dotyczy to gĂłwnie WAC AWA BACIKA (1902-1976) oraz FLORIANA KLATTA (1908-1983), ktĂłry kierowa strzakowsk fili Komunalnej Kasy Oszczdnoci we Wrzeni i jako fachowiec wysokiej klasy zosta do tego celu zwolniony ze stalagu w Neubrandenburgu. Znanym dziaaczem spoeczno-gospodarczym by te SYLWESTER MOGI KA (19081983), urodzony w Janowie pod Strzakowem. Z zawodu by piekarzem, ale w 1936 przeniĂłs swĂłj zakad z Szemborowa do Wrzeni, gdzie po 1945 kierowa Wydziaem Handlu w Starostwie. Kilkakrotnie wybierano go radnym miejskim jako aktywist sektora rzemiosa. By wspĂłzaoycielem i przewodniczcym Rady Nadzorczej Powiatowej SpĂłdzielni Rzemielniczej. Zmar 7 grudnia 1983. Z rejonu tego wywodzi si te wielu ludzi zwizanych ze sztuk lub rzemiosem artystycznym, jak np. ADAM GĂ&#x201C;RNY (18801924), mistrz murarski oraz rze biarz z Gazewic (dawnego Gazewa). Jego rze by, gĂłwnie sakralne, s eksponowane w wielu placĂłwkach muzealnych. Do dzisiaj przetrwao wiele jego dzie i dokona z zakresu duej i maej architektury. Niepospolit postaci by te SEWERYN JASKĂ&#x201C;LSKI (1909-2000), mistrz kowalski i dziaacz cechowy, czowiek wielkiego etosu patriotycznego, rodzinnego i zawodowego.


24

Reklama - biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;, tel. (61) 436-52-70

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

Â&#x192;Â&#x152;Â&#x2014;Â?Â&#x2018;Â&#x2026;Â&#x160;Â&#x192;Ă&#x2018;Â&#x2022;Â&#x153;Â&#x2021;Â&#x152;Â&#x192;Â&#x201E;Â&#x2026;Â&#x2039;Â&#x2039;Â&#x192;Â?Â&#x2039;Â&#x2021;

www.wrzesnia.info.pl

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10, 62-330 Neklaw dniu 90. urodzin

            

 

Â&#x153;Â&#x2020;Â&#x201D;Â&#x2018;Â&#x2122;Â&#x2039;Â&#x192; Â&#x2018;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x153;Ă?Â&#x2018;Â&#x2030;Â&#x2018;Â&#x2022;Ă?Â&#x192;Â&#x2122;Â&#x2039;Â&#x2021;Ă&#x2018;Â&#x2022;Â&#x2013;Â&#x2122;Â&#x192;Â&#x2018;Ä&#x201A;Â&#x2021;Â&#x2030;Â&#x2018;

         !  " # $       !"#$ %  " & ' ( &

 )( *"  &  "

 +!   "  !  

  

 ,  -  

  !  .( //0$120344$ * 5" "  !  $2 ! 344$  .( //670$8403448  33 3448     "

    9 ( + $1:0; ""  324    " " 83 

- 

" " ( !(  <! " &  ' () * +,-. & # 3=44444 .

!  

(   :44444 

Ä&#x201A;Â&#x203A;Â&#x2026;Â&#x153;ÂŚÂ&#x2026;Ă&#x2014;Â&#x201D;Â?Â&#x2039;ÇĄÂ&#x2022;Â&#x203A;Â?ÇĄÂ&#x2122;Â?Â&#x2014;Â?Â&#x2039;Â&#x2039;Â&#x2019;Â&#x201D;Â&#x192;Â&#x2122;Â?Â&#x2014;Â?Â&#x2039; W tak piÄ&#x2122;knym dniu, jakim jest 15 rocznica Naszego Ĺ&#x161;lubu chcÄ&#x2122; podziÄ&#x2122;kowaÄ&#x2021; mojej kochanej Ĺźonie za wiernoĹ&#x203A;Ä&#x2021; i miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; nieskoĹ&#x201E;czonÄ&#x2026;, za ukochanÄ&#x2026; cĂłrkÄ&#x2122; PaulÄ&#x2122;. Przez ten czas caĹ&#x201A;Ä&#x2026; swojÄ&#x2026; miĹ&#x201A;oĹ&#x203A;Ä&#x2021; na mnie przelewaĹ&#x201A;aĹ&#x203A;. Dzisiaj Ci dziÄ&#x2122;kujÄ&#x2122;, Ĺźe to mnie wybraĹ&#x201A;aĹ&#x203A;.

+   

   " - # / 0122 ) 0  . 5

 > ! ! + 9 $4 =39::4 !  -" $ 0 ! <"0

KochajÄ&#x2026;cy mÄ&#x2026;Ĺź Tomek

"  /3 / 0/4 1 &  ( - !   . 5

 > ! 9 @) '

 &! A ! )5 )     9  "   )  "     3 A  "  "#        !   '" *"

 )(    "

Dla kochanej Mamy

'DQXW\%RURZF]DN

z okazji urodzin najserdeczniejsze Ĺźyczenia promiennego uĹ&#x203A;miechu na co dzieĹ&#x201E;, zdrowia oraz speĹ&#x201A;nienia wszystkich marzeĹ&#x201E;. PodziÄ&#x2122;kowania dla Aleksandry Drzewieckiej, wĹ&#x201A;aĹ&#x203A;cicielki Restauracji ALEKSANDRA ul. GnieĹşnieĹ&#x201E;ska, WrzeĹ&#x203A;nia za wyprawienie tej uroczystoĹ&#x203A;ci oraz miĹ&#x201A;Ä&#x2026; obsĹ&#x201A;ugÄ&#x2122;.

&   

 -  

 !    9  &    < !    

 

   

 -   : #     9   ,    -   < ' 

(  !"        

skĹ&#x201A;ada syn z rodzinÄ&#x2026;

$+5UE

5ĂŁWRECWN9CTU\CYUMCC VGNHCZ VGN

&  

  - @

 5

 > ! 

        :B 

 ; 

  3$  $881   9 C+ . 344;  3=$ 3=4: D  

      * ( * 5

-  $;48344;       ,   C" + . 344;  341 3$4BD

$'610+#40+#

)- < "   . 5

 >  ! ! C=$D ;:1:9$8: 9 & " ! 6"-7-4+ ! "   

 !  6EF  3:G

241&7%'06

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NEKLA ul. Dworcowa 10; 62-330 Nekla

Bd-369

sRWUVCMKÄ&#x2021;EKGPPG sUVTQR[IĂľUVQÄ&#x201C;GDTQYG s sDNQE\MK/ sQDT\GÄ&#x201C;CsIC\QP[ sDGVQPVQYCTQY[ YTC\\RQORĂ° sKPPGCTVYI\COĂ?YKGĂ˝ s KP

            

 

       !  !  " #

YYYFCPRQNUNWRECEQORN YYYFCPRQ

$ 888  (9 1 58/- 8: ;8  ) 5 2  89 3 3 0 0 1 0  3 ) 2 oraz 4$31=     -!" B:=0B  "  

" A$H0444:38:B0$  " & ' ( &

 )( *"  & I !  "

       <! "  

 5   "

 

!" ! (  9 !"(  !  "    "! !  I ! : "   &J  &  ' (=)* +,-. & # $444444 .

!  

(   $44444 

  

 ! 

 !  " 

 # # 

 

 

 $   %

  %

   

   " - # / 0122 ) 0   . 5

 > ! ! + 9 $4 =39::4 !  -" $ 0 ! <"0 "  /3 / 0/4 $ &  ( - !   . 5

 > ! 9 @) '

 &! A ! )5 )     9  "   )  "     3A  "  "#        !   '" *"

 )(    "

1DMZ\ĹŽV]DMDNRĹ&#x2019;Ă˝ ZQDMQLĹŽV]HMFHQLH

&   

 -  

 !    9  &    < !    

 

   

 -   : #     9   ,    -   < ' 

(  !"        

> 8/ >9' > ? 8 /

1LHF]HNDMGâXŎHM ]DPyZZ\PDU]RQ\SURGXNW XSURGXFHQWD

&  

  - @

 5

 > ! 

        :B 

 ; 

  3$  $881   9 C+ . 344;  3=$ 3=4: D  

      * ( * 5

-  $;48344;       ,   C" + . 344;  341 3$4BD

 & ' () & *+/)45/*4/+7

)- < "   . 5

 >  ! ! C=$D ;:1:9$8: 9 & " ! Bd-378a

& *78/449/755 : / & & / &

6"-7-4+ ! "   

 !  6EF  3:G


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Strona Jessica Półrolniczak córka Adriany i Pawła z Wrześni

Urodzona: 4 września Waga: 2400 g Wzrost: 49 cm

Urodzona: 4 września Waga: 3325 g Wzrost: 58 cm

25

Czytelników

Mamusiu, tatusiu, już jestem! Julia Góralczyk córka Joanny i Wojciecha z Nekielki

www.wrzesnia.info.pl

INFORMATOR MIEJSKI Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998 Policja 997 Straż Miejska 986 – pon.-pt. 7.00-22.00, sob. 7.00-15.00 Pogotowie energetyczne – centrala 61 437 46 00

Marcel Golonka syn Lindy i Arkadiusza z Wrześni

Mikołaj Matlewski syn Joanny i Łukasza z Modliszewka

Urodzony: 4 września Waga: 2510 g Wzrost: 48 cm

Urodzony: 4 września Waga: 2920 g Wzrost: 49 cm

Pogotowie ciepłownicze 993 Pogotowie wod.-kan. 994, 61 436 05 47 Informacja PKP 22 19 436 Informacja PKS 61 437 00 66 Całodobowy policyjny „telefon zaufania” 61 437 52 97 Poradnia Terapii Uzależnień i Współuzależnień, Witkowska 3, 61 436 21 46

Justyna Hypka córka Bernadety i Tomasza z Barda

Eryk Marcin Siódmiak syn Moniki i Marcina z Goślinowa

Urodzona: 5 września Waga: 3330 g Wzrost: 55 cm

Urodzony: 5 września Waga: 4010 g Wzrost: 59 cm

Jagoda Kościelniak córka Sylwii i Artura z Pokojów

Marcin Szubiński syn Magdaleny i Jakuba z Wrześni

Urodzona: 6 września Waga: 3350 g Wzrost: 54 cm

Urodzony: 6 września Waga: 3060 g Wzrost: 53 cm

Powiatowy rzecznik konsumentów – Starostwo Powiatowe we Wrześni, pon.-pt. w godz. 9.00-14.00, 61 640 44 16

Antonia Mamczak córka Kingi i Krzysztofa z Wrześni

Sandra Refermat córka Zofii i Tomasza z Wrześni

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września 61 436 25 96

Urodzona: 8 września Waga: 3440 g Wzrost: 54 cm

Urodzona: 9 września Waga: 2305 g Wzrost: 47 cm

Lena Krystkowiak córka Magdaleny i Arkadiusza z Gniezna

Zosia Bendzińska córka Ewy i Rafała z Pyzdr

Urodzona: 9 września Waga: 3390 g Wzrost: 56 cm

Urodzona: 10 września Waga: 3560 g Wzrost: 55 cm

Wrzesińskie Stowarzyszenie Abstynentów „Jantar”: prawnik przyjmuje w 1. i 3. środę miesiąca w godz.15.00-17.00, psycholog w 2. i 4. czwartek miesiąca w godz.17.45-19.45, telefon zaufania: w godz. 10.00-22.00 – 606 903 528 i 61 437 78 42 w godz.16.00-20.00. Specjalistyczny Punkt Wsparcia Rodzin i Przeciwdziałania Przemocy Września, ul. Słowackiego 39; przyjęcia w czwartki 15.00-18.00 (sekretariat OPS); 61 437 40 29 Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 61 640 39 40

Biblioteka Pedagogiczna, Wojska Polskiego 2a, 61 436 13 33, czynne od pon. do pt. w godz. 10.00-17.00

Hanna Zofia Urbaniak córka Joanny i Marka z Wrześni

Martyna Kozłowska córka Moniki i Grzegorza z Wrześni

Urodzona: 11 września Waga: 4085 g Wzrost: 59 cm

Urodzona: 11 września Waga: 4070 g Wzrost: 58 cm

Magdalena Kaczmarska córka Danuty i Dariusza z Nekli

Mateusz Jatczak syn Magdaleny i Grzegorza z Wrześni

Urodzona: 11 września Waga: 3800 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 11 września Waga: 3300 g Wzrost: 56 cm

Alan Bartkowiak syn Kamili i Krystiana z Wrześni

Adrian Słomian syn Doroty i Bartłomieja z Miłosławia

Urodzony: 11 września Waga: 3500 g Wzrost: 58 cm

Urodzony: 12 września Waga: 4270 g Wzrost: 58 cm

Reklama

Teczka interwencji z www.wrzesnia.info.pl

Czytelnia 61 437 96 45

„ Internauta: – Powoli zblia si Wszystkich witych, a chod-

nik prowadzcy na cmentarz komunalny jest w bardzo zym stanie. Wadze Wrzeni sporo zrobiy w ostatnim czasie jeli chodzi o nowe drogi i chodniki, dziki czemu miasto wypikniao. Dlatego mam nadziej, e ten fragment chodnika, tak wany dla mieszkaców, równie zostanie wykonany.

„ Jan Krotoszyski, naczelnik Wydziau Inwestycyjno-Ko-

Schronisko dla psów 500 191 039 Halo TAXI 61 436 33 33, 61 640 33 33, 601 808 921 TAXI Harcerska 61 437 77 77, 508 200 477 TAXI, 24h ESKA, 721 121 121 TAXI PKP 61 437 92 22

munalnego Urzdu Miasta i Gminy we Wrzeni: – Burmistrz nie jest zarzdc ul. Kociuszki i drogi w kierunku Gozdowa. Za stan drogi odpowiada Powiatowy Zarzd Dróg.

TAXI PKP #2 889 999 130

„ Marcin Nowak, p.o. dyrektora Powiatowego Zarzdu Dróg

USŁUGI TRANSPORTOWE 889 998 888

we Wrzeni: – Niestety, w biecym roku remont chodnika nie jest planowany do zrealizowania. Brakuje nam rodków finansowych na biece utrzymanie dróg, nie wspominajc o remontach czy budowie chodników.

„ Internauta: – We wtorek 21 sierpnia, idc przez rynek, za-

TAXI ZET 61 436 55 55 Taxi DARIO (1-8 osób) 602 221 436 Pizzeria Soprano Chrobrego 15, 61 640 21 01 Pizzeria Capri PIZZA NA TELEFON, 61 640 20 71 Pizzeria Margeritta 61 437 00 60 KURCZAK Z ROŻNA (przy Biedronce) czynne codziennie 9.00–21.00

uwayem ekip z zamknitego Bazaru (w Miosawiu – przyp. red.), która zrobia sobie piknik na rodku rynku, na trawniku. Przyniosa sobie aweczk (cz na niej usiada, a cz leaa, popijajc piwko). W pewnym momencie podjecha radiowóz. I co? I nic! A tak jest codziennie. Czyby panowie policjanci bali si zwróci jej uwag? Z kolei tym, którzy gdzie pod lasem wypij piwko, wlepiaj mandaty bez opamitania. Wedug mnie w tak maej miejscowoci powinni pracowa policjanci spoza gminy, tak eby nie bali si kara sprawców wykrocze. Wszystkich, bez wyjtku. Ale to chyba postulat do komendy wojewódzkiej, moe gównej.

Serwis komputerowy 695 926 796

„ Krzysztof Szczeniak, rzecznik prasowy Komendy Powia-

Kwiaciarnia „Kaprys Plus” zaprasza – pn-sob. 8.00-21.00, nd. 9.30-17.30 i PRACOWNIA FLORYSTYKI ŚLUBNEJ, ul. Kościuszki 70 a, tel. 61 436 71 51

towej Policji we Wrzeni: – Sprawdziem wszystkie zgoszenia z 21 sierpnia. adne z nich nie tyczyo spoywania alkoholu na miosawskim rynku. To jedna rzecz. A druga jest taka, e rozmawiaem z kierownikiem tamtejszego posterunku policji. Zapewni mnie, e rynek jest od pewnego czasu pod sta kontrol. Ostatnio, gównie podczas wakacji, zostao tam naoonych kilkadziesit mandatów – nie tylko za spoywanie alkoholu, ale te nieobyczajne wybryki, np. zaatwianie potrzeby w miejscu publicznym. Reasumujc, nie ma moliwoci, by policjanci nie zareagowali, widzc, jak kto popenia wykroczenie.

„ Internauta: – Ostatnio zauwayem, e w Poznaniu na osie-

dlu Zwycistwa przy placu zabaw stany betonowe stoy do gry w pikarzyki. U nas w miecie, póki co, mona spotka stoy do gry w tenisa stoowego. Moe warto byoby zastanowi si nad tak inwestycj, np. nad zalewem, w okolicy siowni?

„ Marek Przyjemski, kierownik referatu komunalnego w UrzEdu-372

Wielkopolska Informacja Gospodarcza 61 426 50 50, 94 34 – 24h

dzie Miasta i Gminy we Wrzeni: – Zgodnie z sugesti internauty, przeprowadzamy rozpoznanie dotyczce moliwoci zakupu trwaych urzdze do gry w pikarzyki i postaramy si zaplanowa ich zakup w przyszorocznym budecie. TOS

AUTOPOGOTOWIE KLUCZOWE 61 436 79 11, 603 400 250 Kompleksowe usługi pogrzebowe 24h, ul. Legii Wrzesińskiej 16, Września, 61 436 11 60, kom. 603 868 607 Kompleksowe usługi pogrzebowe PUK 24h, ul. Miłosławska 5, 61 437 92 00, 61 436 28 78, 508 088 383 Kwiaciarnia „Kaprys” przy szpitalu zaprasza – pn-sob. 8.00-18.00, nd. 9.30-17.30; 61 437 62 97

APTEKI DYŻURUJĄCE 14.09 STYLOWA, ul. Sienkiewicza 7 tel. 509-593-503 15.09 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-640-19-30 16.09 STYLOWA, ul. Sienkiewicza 7 tel. 509-593-503 17.09 UTIS, ul. Słowackiego 4a tel. 61-43-54-033 18.09 VERBENA, ul. Kosynierów 23 tel. 61-43-65-293 19.09 NOWA, ul. Sienkiewicza 12 tel. 61-43-60-205 20.09 AMIKA, ul. Piastów 16 tel. 61-640-19-30


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

26 Sport

www.wrzesnia.info.pl

PIŁK A NOŻNA

Lech zatrzymał Victorię Wicemistrz Polski juniorów pokazał klasę. Wygrał mecz z Victorią, grając w dziesiątkę. Niepokonani do tej pory podopieczni Janusza Hofmana musieli w niedziel uzna wyszo modych lechitów. Spotkanie zakoczyo si wynikiem 3:1, a honorow bramk dla gospodarzy zdoby Mikoaj Plichta. Zaczo si od ataków goci i w pierwszym kwadransie gry wanie oni mieli przewag. Zespó gospodarzy ograniczy si do kontr. Jedna z takich akcji w 25. min przyniosa czerwon kartk bramkarzowi goci. Po znakomitym podaniu ze skrzyda oko w oko z golkiperem Lecha stan Patryk Buczkowski, który na 18. metrze zosta powalony przez rywala. Rzut wolny nie zosta

jednak zamieniony na bramk. W odpowiedzi lechici wykonali kontratak i po uderzeniu z drugiej linii, po odbiciu piki przez Radosawa Banaka, napastnik z kilku metrów skierowa pik do bramki. Po zmianie stron gra Victorii opieraa si na rozgrywaniu piki w okolicach rodka boiska. Im bliej bramki, tym zasieki goci byy wiksze. Mdra gra lechitów nie pozwolia na zbyt wiele. W 67. min spotkania Kolejorz wykonywa rzut rony i przy biernej postawie bocznego obrocy zawodnik Lecha zdoby drug bramk. Na osiem minut przed kocem spotkania nadziej na wywalczenie remisu da Plichta, który wykorzysta rzut karny. Zrobio si 2:1 dla goci i gospodarze ruszyli do ataku. Ale – jak to bywa w takich sytuacjach – nadziali si na kontr i przymusowy faul, który zawodnik Lecha kapitalnym uderzeniem z dystansu zamieni na bramk. Poraka z liderem rozgrywek nie przyniosa druynie ujmy, ale niedosyt pozosta, poniewa przez 70 mi- Walki było sporo, ale to lechici z większości pojedynków wychodzili zwycięsko. Fot. JH nut gralimy z przewag zawodnika. Wicemistrz kraju pokazał klasę, grając w dziesiątkę

Ze sportowych aren Junior starszy – liga wielkopolska SMS Szamotuy – Victoria 2:2 Bramki: D. Domaszczyski, M. Jaroszyski Victoria – Lech Pozna 1:3 Bramka: Mikoaj Plichta Junior modszy – liga wielkopolska Przemysaw Pozna – Victoria 1:0 Nielba Wgrowiec – Victoria 5:0 Trampkarz starszy – klasa okrgowa Victoria – Kleczew 3:0 Bramki: K. Czy, K. Krzyanowski, D. Zieliski Lisewo – Victoria 2:2 Bramki: K. abdzki (2) Modzik starszy – klasa okrgowa Warta Kramsk – Victoria 0:8 Bramki: B. Wojciechowicz (4), K. Kobuz (2), P. Trzebiatowski, K. Jagodziski Sparta Konin – Victoria 0:6 Bramki: M. Lenkowski (3), J. Tomk i e w i c z , B . Wo j c i e c h o w i c z , P. Trzebiatowski

Zapraszamy na stadion IV liga – 22 wrzenia 16.00 Victoria – GKS Krzemieniewo Junior starszy – 23 wrzenia 11.00 Victoria – Sparta Zotów Trampkarz starszy – 23 wrzenia 13.30 Victoria – Wilki Wilczyn Modzik starszy – 26 wrzenia 17.30 Victoria – Olimpia Koo Modzik modszy – 16 wrzenia 11.00 Victoria – Olimpia Koo II

Młodzicy młodsi zdobyli sześć punktów w trzech meczach Podopieczni Bartosza Darula rozpoczęli sezon od spotkań przed własną publicznością. Dotychczas rozegrali trzy mecze, z których dwa wygrali. Jest to grupa z rocznika 2001, która drugi rok bierze udzia w rozgrywkach ligowych. W roku ubiegym swoje wystpy rozpocza od formy turniejowej, a w tym sezonie gra ju w prawdziwej lidze, prowadzonej przez Koniski Okrg Piki Nonej. Modzi wrzenianie w swojej grupie rozgrywkowej maj 6 zespoów, z którymi jesieni i wiosn rozegraj mecze i rewane. Mamy nadziej, e z tej grupy wiekowej bdziemy mieli ju za kilka lat bardzo duo sa-

tysfakcji i niektórzy zawodnicy zasil szeregi obecnej druyny IV-ligowej. Kadra zespou przedstawia si nastpujco: Krzysztof Antczak, Wojtek Erenz, Kacper Grosicki, Wojciech Hada, Kacper Hofman, Hubert Jaroni, Hubert Janiak, Mikoaj Jdraszak, Hubert Kaczmarek, Jakub Kauny, Jakub Kasprowicz, Szymon Krukowski, Stanisaw Krzynkowski, Wojciech Lewandowski, Patryk Ligocki, Szymon Lisiak, Jan Makowiak, Filip Meler, Jakub Niezgoda, Eryk Paczyski, Dominik Pietraszak, Dominik Pruchnik, Dawid Skowski, Jakub Sieczkarek, Maciej Sikorski, Adam Sawiski, Kacper Szady, Kacper Szafraniak, Eryk Szymaski, Kamil Szymkowiak, Wojtek Wojciechowski, Mikoaj Wolniak, Micha Wooszyn, Sebastian Wo niak, Jakub Ziókowski.

 Bartosz Darul zakończył karierę piłkarską z powodu kontuzji. Teraz realizuje się w roli trenera SPONSORZY VICTORII

Fot. JH


14 września 2012

Wiadomości Wrzesińskie

Sport

www.wrzesnia.info.pl

W W W.W R ZE SN IA . IN FO. PL /SP O R T

27

Rekord w złocie

Przeciwnicy stawiają poprzeczkę wysoko

<<

Kada z druyn powiatowych – moe poza Victori – bdzie miaa w nadchodzcej kolejce bardzo wymagajcych przeciwników. Victoria wyjeda do zamykajcego tabel IV ligi beniaminka z Opatówka. Mecz bdzie ligowym debiutem na awce wrzesiskiego klubu dla trenera Adama Topolskiego. Oby szczliwym! Niedzielnym przeciwnikiem Pomienia bdzie spisujcy si w tym sezonie poniej oczekiwa ZKS Zagórów. Zagórowianie w dwóch ostatnich kolejkach nadspodziewanie wysoko przegrywali. Atutem neklan bdzie z pewnoci znajomo wasnego boiska, a atutem goci – stae fragmenty gry, przy których wykorzystuj kilku niezwykle wysokich zawodników.

dok. ze s. 1

– Jeeli nie przydarzy si jaka kontuzja, Mateusz powinien ustanowi yciówk – prorokowa przed setk szkoleniowiec. Sprinter spó ni start i otar si tylko o swój najlepszy wynik. Przebieg dystans w czasie 10,88 s, o trzy setne gorzej od yciówki, a co gorsza, min lini mety siedem setnych za Rosjaninem Fiodorem Trikoliczem. Musia zadowoli si srebrem. – To moja wina. Byem przygotowany na lepszy wynik, ale nie wytrzymaem psychicznie. Gdy zobaczyem 80 tys. kibiców na trybunach, nogi si pode mn ugiy – relacjonowa dziennikarzom dzie po biegu. Tytu wicemistrza paraolimpiady cieszy, ale ambitny sportowiec mia ju konkretne plany zwizane z 200 metrami. W Londynie zadziwi form Trikolicz, który w ostatnim czasie poczyni niewiarygodne wrcz postpy. Trzydziestolatek, zdaniem samego Mateusza, powinien by gro ny na setk (i tak byo), ale na dwukrotnie duszym dystansie miao mu brakowa wytrzymaoci szybkociowej. Tymczasem ju pitkowe biegi eliminacyjne pokazay, e i na tym polu Rosjanin zmieni si nie do poznania. Wygra pófina z rekordem yciowym (21,93 s) i w tym biegu wyprzedzi Mateusza (22,08 s) o blisko dwa metry. Obaj, w asycie Chiczyka oraz lekkoatlety z RPA – zwycizców swoich pófinaów – awansowali do finau.

 Mateusz dwie sekundy po pobiciu rekordu świata Dodajmy, e w kadym z biegów do 400 m wcznie niedowidzcy lekkoatleci ze wzgldu na schorzenie maj do dyspozycji dwa tory. Drugi przeznaczony jest dla przewodnika. Jeeli sprinterzy rezygnuj z usug pomocnika, to w poszczególnych seriach biega czterech zawodników. O 21.20 czasu polskiego Mateusz podj udan prób wywalczenia swojego drugiego krka w Londynie. Wystartowa z siódmego toru, co, zwaywszy jego suszny wzrost i agodniejsze uki na wirau, wydawao si korzystne. Jedyn niedogodnoci byo to, e nie móg kontrolowa Rosjanina, który wystartowa z toru trzeciego. Pobieg rewelacyjnie: wyprzedzi Rosjanina o trzy metry i ustanowi rekord wiata.

Fot. archiwum prywatne

– Jestem niezwykle szczliwy. Troch si baem, bo Mateusz narzeka na ból biodra. Mia wystartowa nawet na rodkach przeciwbólowych – cieszy si Adam Kaczor. LEN Od redakcji: portal www.wrzesnia.info.pl najszybciej w kraju poda informacj o zocie Polaka – ju 13 minut po biegu zamiecilimy tekst z wypowiedzi trenera. 24 minuty pó niej internautów informowa Onet.pl. Tam jednak wkrad si powany bd w yciorysie wrzenianina (ten sam znale limy w Wikipedii): Mateusz Michalski nie zdoby w 2004 na Paraolimpiadzie w Atenach srebra i brzu w pywaniu – medalist tych igrzysk by zawodnik Startu Katowice o takim samym imieniu i nazwisku.

Wyniki – sport w skrócie • Więcej na www.wrzesnia.info.pl/sport PIŁKA NOŻNA IV liga – VII kolejka Victoria Września – SKP Słupca 2:3 LKS Ślesin – CKS Sparta Konin 2:2 GKS Krzemieniewo – Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 2:1 Obra 1912 Kościan – Dąbroczanka Pępowo 0:0 LKS Gołuchów – KS Opatówek 2:1 Płomyk Jarocin – Włókniarz 1925 Kalisz 4:1 Centra Ostrów Wielkopolski – Olimpia Koło 0:3 Victoria Ostrzeszów – Grom Wolsztyn 3:3 1. Dąbroczanka Pępowo 2. SKP Słupca 3. Centra Ostrów Wielkopolski 4. Olimpia Koło 5. Victoria Ostrzeszów 6. GKS Krzemieniewo 7. Włókniarz 1925 Kalisz 8. Obra 1912 Kościan 9. Płomyk Jarocin 10. Grom Wolsztyn 11. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 12. Victoria Września 13. LKS Gołuchów 14. CKS Sparta Konin 15. LKS Ślesin 16. KS Opatówek

7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7

17 16 13 12 11 11 11 10 10 10 10 8 7 6 4 1

VIII kolejka, 15 września 16:00 KS Opatówek – Victoria Września

15-4 22-11 12-6 10-9 15-9 14-16 10-12 10-7 12-10 12-11 11-13 12-14 8-15 9-15 9-19 9-19

Klasa okręgowa VI kolejka Polanin Strzałkowo – Płomień Nekla GKS Sompolno – Górnik Kłodawa Kasztelania Brudzew – Znicz Władysławów Zjednoczeni Rychwał – Polonus Kaz. Biskupi Błękitni Helenów – Warta Eremita Dobrów ZKS Zagórów – Warta Krzymów Polonia Golina – Tulisia Tuliszków Wicher Dobra – Hetman Orchowo 1. Hetman Orchowo 2. Kasztelania Brudzew 3. GKS Sompolno 4. Płomień Nekla 5. Warta Krzymów 6. Warta Eremita Dobrów 7. Zjednoczeni Rychwał 8. Tulisia Tuliszków 9. ZKS Zagórów 10. Górnik Kłodawa 11. Wicher Dobra 12. Polonia Golina 13. Znicz Władysławów 14. Polonus Kazimierz Biskupi 15. Błękitni Helenów 16. Polanin Strzałkowo

6 6 6 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 5 6

VII kolejka, 16 września 17:00 Płomień Nekla – ZKS Zagórów

2:2 0:2 1:1 0:0 2:3 0:4 5:2 1:5

16 23-5 16 23-7 13 12-6 13 17-17 10 11-4 10 12-9 7 4-6 7 9-15 7 8-19 6 7-9 6 11-14 6 8-12 5 12-13 5 7-13 3 6-14 2 9-16

6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

Płomień tylko zremisował z outsiderem Seria zwycistw Pomienia niespodziewanie zostaa przerwana. Neklanie, wystpujcy w okrojonym skadzie, zremisowali w Strzakowie z zamykajcym tabel Polaninem. Ju w 1. min prowadzenie dla Pomienia móg zdoby Jakub Rudnicki, ale nieczysto trafi w pik. Do przerwy gr zdominowali jednak gospodarze. W 20. min, po strzale z rzutu wolnego, strzegcy bramki Pomienia Bartosz Bajka skapitulowa po raz pierwszy. Potem, po dograniu piki wzdu bramki, presja wywarta przez Roberta Pieczyskiego nie pozwolia graczowi Polanina podwyszy

z bliska na 2:0. W 40. min do remisu, po strzale z pierwszej piki, doprowadzi Marcin Imbierowicz. Po zmianie stron stuprocentowych sytuacji nie udao si wykorzysta ukaszowi Fechnerowi i Szymonowi Duszyskiemu. W 60. min po dugim podaniu Jakuba Cierpiszewskiego Fechner wykorzysta sytuacj sam na sam z bramkarzem Polanina. Szara gracza Polanina w 90. min przyniosa rzut wolny po faulu Duszyskiego. Strza gospodarzy z 17 metrów ponownie okaza si dla Bajki nie do obrony. RC Polanin – Pomie 2:2 (1:1)

Wojciech Fibak wizytował wrzesińskie korty

Klasa A – VI kolejka Orzeł Grzegorzew – Sparta Orzechowo Teleszyna Przykona – Orlik Miłosław Warta Kramsk – GKS Osiek Wielki Grom Malanów – ZKS II Zagórów GKS Lisewo – Orzeł Kawęczyn Czarni Ostrowite – Sokół II Kleczew Błękitni Mąkolno – Strażak Licheń Stary Wilki Wilczyn – Nałęcz Babiak 1. Błękitni Mąkolno 2. Wilki Wilczyn 3. Sokół II Kleczew 4. Orzeł Kawęczyn 5. Grom Malanów 6. GKS Lisewo 7. GKS Osiek Wielki 8. Sparta Orzechowo 9. Orzeł Grzegorzew 10. Strażak Licheń Stary 11. ZKS II Zagórów 12. Teleszyna Przykona 13. Orlik Miłosław 14. Nałęcz Babiak 15. Warta Kramsk 16. Czarni Ostrowite

W sobot Sparta bdzie podejmowa wicelidera z Wilczyna. Remis lub poraka na duej umiejscowi Spart w stawce sabszych druyn. Problemem Sparty nadal pozostaje to, e zbyt duo bramek traci przez atwe bdy w obronie. Przeciwnik Orlika bdzie z wyszej póki. Szans miosawian na dobry wynik moe by to, e pikarzy GKS Lisewo po wietnym pocztku dopada mocna zadyszka. Lisewianie ostatnie dwa mecze przegrali, a dwa poprzednie zremisowali. W rywalizacji prowadzonej na poziomie klasy B szykuje si mecz na szczycie. Bdca bez straty punktu po dwóch kolejkach Warta Pyzdry zmierzy si z liderujcym Górnikiem Wierzbinek, który równie wygra wszystkie swoje mecze. RC

16 15 14 13 12 11 11 9 7 7 6 5 5 2 1 0

2:2 5:1 0:2 4:1 1:4 0:1 2:0 3:2 18-3 26-13 18-8 13-8 11-10 12-7 10-7 14-13 24-13 12-11 13-25 15-17 10-14 8-13 6-31 4-21

VII kolejka, 15/16 września 15.09/17:00 Sparta Orzechowo – Wilki Wilczyn 16.09/17:00 Orlik Miłosław – GKS Lisewo

Redakcja: 62-300 Września, ul. Fromborska 18, tel. 61 437 49 50, fax 61 436 72 85; http://www.wrzesnia.info.pl, redakcja@wrzesnia.info.pl. Redaguje zespół: Waldemar Śliwczyński (redaktor naczelny), Jolanta Śliwczyńska (z-ca redaktora naczelnego), Tomasz Małecki (z-ca redaktora naczelnego), Marek Urbaniak (sekretarz redakcji), Filip Biernat, Joanna Goździewicz, Damian Idzikowski, Łukasz Różański, Tomasz Szternel, Dorota Tomaszewska, Marzena Zbierska. Współpracują: Roman Nowaczyk; Sport: Leszek Nowacki, Robert Czerniak. Skład komputerowy (reklamy@wrzesnia.info.pl): Marek Urbaniak, Anna Jakubek, Krzysztof Liberkowski, Artur Korpik Katarzyna Pawłowska. Projekt graficzny: Tomasz Wojciechowski. Biuro ogłoszeń: Maria Kosińska, Arleta Kretkowska, Artur Mokracki, Natalia Pacanowska. 62-300 Września, ul. Jana Pawła II 14, tel. 61 436 52 70, fax 61 640 01 01, biuro@wrzesnia.info.pl; Marika Wojtela, ul. Chrobrego 15, tel. 61 640 24 25. Wydawca: Wydawnictwo KROPKA Jolanta i Waldemar Śliwczyńscy, 62-300 Września, Szczecińska 5. Druk: Drukarnia AGORA SA, Piła, ul. Krzywa 35. Kolportaż: Mariusz Tomczak, tel. 603 118 930. Redakcja „WW” zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytuów listom. Tekstów i materiaów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja „WW” nie odpowiada za tre reklam i ogosze. Wzory reklam zastrzeone. nakład: 10 400

W czwartek 6 września na kortach przy Świętokrzyskiej gościł Wojciech Fibak, ikona polskiego tenisa lat siedemdziesiątych, później prezes Polskiego Związku Tenisowego, a obecnie biznesmen i kolekcjoner dzieł sztuki. – Do spotkania doszło z inicjatywy Polskiego Związku Tenisowego, który poinformował prezesa Wrzesińskiego Towarzystwa Tenisowego Andrzeja Kufla o tym, że po południu w czwartek na nasze korty przyjedzie pan Wojciech Fibak. Na mistrza czekała pokaźna liczba tenisistów, zarówno tych najmłodszych, którzy nie mogli pamiętać jego sukcesów, jak i starszych, którzy pamiętają tenisomanię, jaka miała miejsce w latach 70. po sukcesach odniesionych przez W. Fibaka. Trzeba przypomnieć, że wygrał on 15 tytułów singlowych i 52 deblowe w turniejach ATP – wyjaśnia Piotr Bzowy, członek zarządu WTT i instruktor tenisa. – Spotkanie było bardzo ciekawe. Można było poprosić o autograf i zrobić sobie zdjęcie z mistrzem. Wojciech Fibak poprosił młodych wrzesińskich tenisistów o zaprezentowanie się na korcie. Mistrz komplementował poczynania Wojciecha Bzowego, Konrada Makowskiego, Jędrzeja Ignasiaka i Dawida Kołdy. Na gorąco udzielał technicznych wskazówek. Niestety, ograniczony czas pobytu mistrza we Wrześni nie pozwolił na zaprezentowanie się reszty naszych młodych tenisistów. Wszyscy zebrani mogli zobaczyć, jak się gra woleja przy siatce i slajsa z głębi kortu. Kończąc spotkanie, gość zaproponował naszemu towarzystwu dołączenie do Akademii Wojciecha Fibaka, czyli do klubów tenisowych, które pod jego opieką szkolą następnych tenisowych mistrzów – dodaje P. Bzowy. LEN


Tenis ziemny, s. 27

W. Fibak przyglÄ&#x2026;daĹ&#x201A; siÄ&#x2122; wrzesiĹ&#x201E;skim tenisistom

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 27

PiĹ&#x201A;ka noĹźna, s. 26

PĹ&#x201A;omieĹ&#x201E; jedynie zremisowaĹ&#x201A; w meczu z outsiderem

Juniorzy Victorii uznali wyĹźszoĹ&#x203A;Ä&#x2021; wicemistrzĂłw kraju

PiĹ&#x201A;ka noĹźna â&#x20AC;&#x201C; IV liga, Victoria WrzeĹ&#x203A;nia â&#x20AC;&#x201C; SKP SĹ&#x201A;upca 2:3 (2:1)

SiĹ&#x201A;y wyparowaĹ&#x201A;y W meczu z sÄ&#x2026;siadem zza miedzy Victoria pokazaĹ&#x201A;a dwa oblicza. W efekcie zanotowaĹ&#x201A;a bolesnÄ&#x2026; poraĹźkÄ&#x2122;.

Zgubione punkty Orzechowianie w ostatnim meczu tylko zremisowali z niej notowanym Orem Grzegorzew. W 19. min Robert Staszak pokona bramkarza Ora strzaem gow. Niestety, ju kilka chwil potem gospodarze doprowadzili do wyrĂłwnania. W 35. min, po uderzeniu Marka Olejniczaka z 16 metrĂłw, Sparta ponownie wysza na prowadzenie. Przez 10 minut po przerwie pikarze Sparty przeywali oblenie w wykonaniu Ora. Potem sytuacj udao si orzechowianom opanowa, co przynioso kilka szans strzeleckich. Gocie nie zdoali zdoby trzeciej bramki. Sztuka ta udaa si gospodarzom, ktĂłrzy gola na wag punkty zdobyli w 83. min. RC Orze Grzegorzew â&#x20AC;&#x201C; Sparta 2:2 (1:2)

Leszek Nowacki

Pikarze trenera Aleksandra Stachowiaka pierwszy raz w tym sezonie pokazali si swoim kibicom. Powodem by remont boiska i zamontowanie chowanych zraszaczy. Trawy w przerwie nie polewano, za to na rozpalone gowy fanĂłw i tak wylano kube zimnej wody. Przez pierwszy kwadrans pojedynku z SKP Supca ton grze nadawali gocie. Wicelider stworzy sobie jedn kapitaln okazj do otwarcia wyniku, ale Tomasz Kubiak, byy pikarz Orlika Miosaw, z kilku metrĂłw trafi pik w Tobiasza Nowickiego. Po tym fakcie mecz si wyrĂłwna. Kopoty supeckiej obronie zacz stwarza Maciej Lisiecki. W 26. min za lini defensorĂłw pik rzuci Mateusz Bigosiski, Lisicecki dopad do niej, wykorzystujc niezdecydowanie bramkarza, ale uderzy mao precyzyjnie. Do odbitej piki dopad Maciej Matuszak i z kilku metrĂłw ulokowa j w siatce. Victoria nie cieszya si dugo z prowadzenia. W 36. min rzut wolny z 40 metrĂłw egzekwowa ekslechita Micha Goliski. Posa pik w pole karne, tam mino si z ni

 Po tym nieudanym wĹ&#x203A;lizgu PaweĹ&#x201A; ZieliĹ&#x201E;ski otrzymaĹ&#x201A; şóĹ&#x201A;tÄ&#x2026; kartkÄ&#x2122;. Ostatecznie na kolanach wylÄ&#x2026;dowaĹ&#x201A;a teĹź Victoria Fot. LEN

Stachowiak straciĹ&#x201A; pracÄ&#x2122;!

kilku zawodnikĂłw, Tobiasz Nowicki nie zdoa w por zareagowa i futbolĂłwka po wysokim ko le trafia w dugi rĂłg naszej bramki. Pierwsza poowa zakoczya si jednak prowadzeniem wrzenian. W 43. min pod bramk rywali zapdzi si Wojciech Dederko, 19-letni stoper Victorii. Wymieni podania z Lisieckim, wyszed na pozycj i uderzy w krĂłtki rĂłg. O ile przy pierwszym golu bramkarz SKP poda Victorii palec, to przy drugim ju ca rk. Golkiper przepuci pik, ktĂłra ledwie si toczya! W drugiej odsonie przez dugi czas niewiele si dziao. adnej ze stron nie udao si stworzy klarownych sytuacji. W 73. min Goliski wymieni z kolegami kilka poda i z ostrego kta uderzy nie do obrony po dugim rogu. Supczanie wyrĂłwnali i nie zamierzali poprzesta na podziale punktĂłw.

W rod doszo do zmiany na stanowisku trenera pierwszego zespou Victorii Wrzenia. Z funkcji zwolniony zosta Aleksander Stachowiak, a zastpi go Adam Topolski, byy szkoleniowiec Lecha Pozna. â&#x20AC;&#x201C; Decyzj zarzdu klubu, dzisiaj rozwizana zostaje za porozumieniem stron umowa o prac z trenerem Stachowiakiem. Jego obowizki przejmie trener Adam Topolski. Szersze informacje dotyczce tego tematu przedstawi zarzd klubu w stosownym owiadczeniu, w pĂł niejszym czasie â&#x20AC;&#x201C; poinformowa prezes Victorii Eugeniusz Nowicki. â&#x20AC;&#x201C; Okoo godz. 12.30 otrzymaem telefoniczn informacj od prezesa klubu o tym, e nie peni ju funkcji trenera pierwszego zespou. Jestem zaskoczony podjt decyzj i sposobem, w jaki si o niej dowiedziaem â&#x20AC;&#x201C; na gorco zaistnia sytuacj skomentowa trener Stachowiak. RC

12

pozycja po siedmiu meczach to nie to, czego oczekiwali kibice

Victoria prĂłbowaa pĂłj na wymian ciosĂłw, ale przypominaa raczej saniajcego si na nogach boksera. Pikarze Stachowiaka oddychali rkawami i nie pomogy nawet cztery zmiany dokonane w krĂłtkim odstpie czasu. Jedna sytuacja Matuszaka, w dodatku zmarnowana w kiepskim stylu, nie moga wystraszy goci. Na pi minut przed kocem pojedynku lew stron urwa si Goliski â&#x20AC;&#x201C; wykorzystujc minicie si

z pik dobrze do tego momentu grajcego Dederki â&#x20AC;&#x201C; i uderzy z naronika pola karnego. T. Nowicki zdoa sparowa pik, ale najszybciej znalaz si przy niej Sebastian Jasiak, i bez problemu umieci w siatce. Victorii nie byo sta na odpowied . Gocie wywie li z Wrzeni komplet punktĂłw. â&#x20AC;&#x201C; Do 70. minuty bylimy lepszym zespoem, nie wykorzystalimy swoich sytuacji, a pĂł niej opadlimy z si. Rywale mieli w swoim skadzie du indywidualno. Micha Goliski zdoby dwie bramki, a trzeci wypracowa, mimo e przydzieliem mu zawodnika do indywidualnego krycia â&#x20AC;&#x201C; ali si trener Stachowiak. Skad Victorii: T. Nowicki â&#x20AC;&#x201C; Buczek, Przybylski, Dederko, Bigosiki â&#x20AC;&#x201C; B. Nowicki (80. GĂłralski), Hypki â&#x20AC;&#x201C; Zieliski, Groszkowski (70. Topolski), Matuszak (80. Witczak) â&#x20AC;&#x201C; Lisiecki (84. Buczkowski).

Reklama

11 kg

]GRZR]HPÂą]ĂĄ QDVWDFML/3*Âą]ĂĄ

61 436 16 55 794 989 112

Roz-447

DowĂłz pon.-sob.


JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

www.wrzesnia.info.pl

1

JESIEĹ&#x192; W POLU I W OGRODZIE 14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012 NR 4 (1167/XXIII) bezpĹ&#x201A;atny dodatek â&#x20AC;&#x17E;WiadomoĹ&#x203A;ci WrzesiĹ&#x201E;skichâ&#x20AC;?

biuro ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E;: 61 436 52 70

Nowe pasze dla zwierzÄ&#x2026;t maĹ&#x201A;ych i duĹźych Najlepsze wyniki w hodowli uzyskuje siÄ&#x2122; dziÄ&#x2122;ki zastosowaniu dobrze dobranych, wysokiej jakoĹ&#x203A;ci pasz. WspĂłczesny rolnik staje przed nie lada wyzwaniem w zwizku z coraz szybciej zmieniajcymi si wymaganami rynku produktĂłw pochodzenia zwierzcego. Zakady misne oczekuj surowca o najwyszej miesnoci i niskiej zawartoci tuszczu. Naprzeciw potrzebom rolnikĂłw wychodzi firma z wieloletnim dowiadczeniem Nutrena, ktĂłra ju od roku dostarcza do gospodarstw na terenie powiatu wrzesiskiego pasze penoporcjowe, koncentraty oraz mieszanki mineralno-witaminowe oparte na najnowoczeniejszych rozwizaniach technologicznych. Specjalici z Nutreny przygotowli szereg innowacyjnych produktĂłw dla rĂłnych zwierztâ&#x20AC;&#x201C; od prosit, tucznikĂłw, przez lochy, bydo mleczne, do drobiu przydomowego wcznie. Wszystko po to, by praca hodowcy bya atwiejsza.

lepiej wykorzysta zboa w ywieniu trzody chlewnej. AET obnia zuycie paszy, a take poprawia strawno i wykorzystanie skadnikĂłw pokarmowych. W ywieniu loch najwaniejsze jest zbilansowanie odpowiednio dobranych skadnikĂłw pokarmowych: aminokwasĂłw, mikro- i makroelementĂłw oraz przede wszystkim wglowodanĂłw â&#x20AC;&#x201C; a cilej mĂłwic, wysokostrawnego wĂłkna prebiotycznego. Warunki te spenia koncentrat o innowacyjnej formule V 60 Power Karmica i Prona. Korzyci z jego stosowania to: wicej prosit urodzonych w kolejnych miotach, zmniejszenie upadkĂłw prosit oraz wzrost mlecznoci loch. DziÄ&#x2122;ki sieci dilerĂłw firma Nutrena dostarcza pasze, koncentraty i mieszanki Zawarte w koncentracie wĂłkno prepaszowe prosto do gospodarstw Fot. archiwum biotyczne wpywa na wzrost liczby prosit w miocie oraz zwikszenie HodowcĂłw tucznikĂłw na pew- do pasz dla tucznikĂłw, co powoduje liczby prosit odsadzonych. Ponadto no zainteresuje linia koncentra- szybsze tempo wzrostu, wysz mi- koncentrat podnosi plenno loch, tĂłw V 60 Power Tucznik, z wyso- sno oraz wiksze oko poldwicy. wzmacnia nogi, zapobiega kulawik, bo a 8-proc. zawartoci oleju. Zastosowano je w produktach z linii znom, zapaleniom wymienia i bezGwarantuj one krĂłtszy czas tu- V 60 Power i Strong. Z kolei w kon- mlecznoci oraz zatuczaniu si zwieczu (o 7 do 10 dni) i nisze zapyle- centratach Prowit T i Hero ytni rzt. Preparat zapobiega biegunkom nie w chlewni. Innym rozwizaniem zastosowano specjaln kompozycj prosit. Wzmacnia te ruje u loch jest dodatek kwasu pantotenowego enzymĂłw, tzw. AET, ktĂłra pomaga i wpywa na skuteczno zaprosze.

Dla prosit przygotowano produkt Prestarter Pigwit, ktĂłry chroni przed wpywem bakterii chorobotwĂłrczych. Moe by te stosowany jako karma zastcza dla prosit â&#x20AC;&#x201C; z powodzeniem zastpuje mleko lochy. Dla krĂłw mlecznych polecana jest pasza Kromilk 18 proc. z lucern, ktĂłra poprawia skuteczno zaciele u krĂłw oraz podnosi wydajno mleczn. Z kolei specjalna formua zastosowana w Kromilk Stabilo pomaga chroni krowy przed problemami z kwasicami.W ywieniu cielt uyto systemu ABS, czyli specjalnie dobranej kompozycji, ktĂłra ochrania cielta przed biegunkami, stymuluje ukad odpornociowy oraz wspomaga rozwĂłj przedodkĂłw. Nutrena oferuje te lini pasz dla drobiu przydomowego o nazwie Kurka Naturka. Zawiera ona kukurydz, soj oraz dodatek suszu z marchwi i ziĂł. Karmienie domowego stadka zapewnia niepowtarzalny smak jaj i misa drobiowego. Warto zapozna si z ofert Nutreny, bo â&#x20AC;&#x201C; jak mĂłwi specjalici â&#x20AC;&#x201C; jako paszy warunkuje wyniki hodowli. JOG

Reklama

t$*4'03.08"/: t*(-",* t,3;&8:-*Ä˝$*"45& t3ÂťĹ&#x2018;&

   ! 

Gospodarstwo SzkĂłĹ&#x201A;karskie Szemborowo 43 tel. 512-221-134, 63-2759-036

KUPON RABATOWY

7%

" #  #$  $ 

          

   


2

Jesień w polu i w ogrodzie

14 września 2012

www.wrzesnia.info.pl

Przedzimowe przytulenie Rośliny są jak ludzie: każda jest inna i każda wymaga innego podejścia – mówi Beata Piechocka, szefowa Gardeksu

Żeby ogród cieszył latem, trzeba o niego zadbać zimą. Oto garść praktycznych porad doświadczonych specjalistów. Roliny o zimie „mówi” nam wiosn. Dopiero w marcu i kwietniu wida, jak dana rolina zareagowaa na okres zimowy – czy i na ile przemarza. Soce i temperatura aktywuj system korzeniowy. Jeli zosta on powanie uszkodzony – rolina umiera. Spustoszenia moe wywoa nie tylko mróz, ale take brak wody. Dlatego najlepszym przygotowaniem ogrodu do zimy bdzie regularne podlewanie go suchej jesieni. – Wszystko zaley od pogody – mówi Beata Piechocka, która razem z mem Piotrem prowadzi we Wrzeni popularne Centrum Ogrodnicze Gardex oraz hurtow szkók krzewów w Gutowie Wielkim. – Obecnie zapowiada si nam sucha jesie, wic jeli kto ma w ogrodzie nawadnianie kropelkowe, moe je spokojnie stosowa do pa dziernika, o ile przewidywania si sprawdz. Jeli nie mamy taReklama

 Ogrodowe „przeboje” ostatnich miesięcy, od lewej: jałowiec juniperus procumbens nana, whipcord, jałowiec allgold i jałowiec greenmantle kiego nawadniania, a w tygodniu nie bdzie pada, powinnimy co najmniej dwa razy podla cay ogród. Wane, by robi to systematycznie. Przesuszone jesieni roliny zim staj si atwym upem dla mrozu – dodaje pani Beata. Najwicej uwagi i pielgnacji wymagaj roliny mode. Te starsze, które maj ju za sob kilka okresów zimowych, s bardziej odporne. Szczególn uwag jesieni naley równie zwróci na roliny zimozielone, które utrzymuj licie przez kilka lat.

Fot. D

– Ochrony wymaga sama rolina oraz jej gleba. Nadziemn cz roliny naley zabezpieczy materiaem przepuszczajcym powietrze i nienagrzewajcym si. Najlepiej sprawdza si stroisz z gazek wierkowych lub sosnowych. Jeli moda rolina naraona jest na mro ny wiatr, warto postawi parawan z trzciny lub juty – zaznacza Piotr Piechocki. Do zabezpieczenia gleby, czyli ciókowania, najczciej stosuje si materiay organiczne: kor, wióry, trociny, som, licie drzew, kompost

czy obornik. Mona uy te wókniny, wiru, grysu lub czarnej folii. A co z nieodcznym elementem kadego wspóczesnego ogrodu, czyli trawnikiem? – Trawy take wymagaj przedzimowej pielgnacji – zauwaa B. Piechocka. – Przede wszystkim musz by regularnie podlewane i przycinane. Jednak jesieni powinnimy przycina traw nieco wyej ni w okresie wiosenno-letnim – zastrzega pani Beata. Szefowie Gardeksu polecaj jesienne nawoenie trawnika, szczególnie jeli jest to mody trawnik. Najlepszy, ich zdaniem, jest w tym wypadku nawóz bogaty w potas. – Dziki niemu trawa dobrze si zakorzeni. Pamitajmy jednak, e o trawnik trzeba dba cay rok, naley regularnie czyci go z chwastów i lici oraz przycina – przypomina P. Piechocki. Podobnej troski wymaga kolejny czsty element ogrodu – krzewy róane.

– Róe musz by przykryte na zim, w przeciwnym razie mog pa. Do kopczykowania ró najlepiej sprawdza si kora, trociny lub kompost. Co wane, na jesie nie naley ich przycina. To do czsty bd. Róe przycinamy tylko wiosn – zastrzega Beata Piechocka. Do czstym bdem jest te zimowe zaniedbanie ogrodowych rolin iglastych. – W tym wypadku wystarczy obwiza krzew sznurkiem, bo najwikszym zimowym zagroeniem jest dla nich zamanie gazi pod wpywem niegu – wyjania Piotr Piechocki. Jednak nie tylko roliny naley przygotowa do zimy. Wymagaj tego równie oczka wodne, których nie brakuje w naszej okolicy. – Wane, by spuci wod z filtrów, oczyci oczko z lici i zaoy siatk, by do wody nie dostaway si nowe licie. Jeli zarybione oczko jest gbokie, ryby mona zostawi, jeli pytkie – lepiej ryby zabra – zaleca pani Beata, która udziela podobnych i wielu innych porad na co dzie. – Porad, take tych dotyczcych przygotowa zimowych, udzielamy zawsze przy zakupie danej roliny. Nasi klienci s zawsze szczegóowo informowani o sposobie sadzenia, hodowli, pielgnacji i ochrony kadej roliny. Roliny s jak ludzie: kada jest inna i kada wymaga zupenie innego podejcia – podsumowuje mdrze wspówacicielka Gardeksu. D


14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie

www.wrzesnia.info.pl

ArtykuĹ&#x201A; sponsorowany

Bank BGĹť dobrze sĹ&#x201A;uĹźy rolnikom Kredyt na zakup maszyn, minimum formalnoĹ&#x203A;ci, dopĹ&#x201A;aty do odsetek â&#x20AC;&#x201C; wszystko dla rolnikĂłw w Banku BGĹť. â&#x20AC;&#x201C; Jestemy Bankiem, ktĂłry inwestuje w rolnictwo, wic oprĂłcz tradycyjnych usug bankowych przygotowalimy specjaln ofert przeznaczon dla rolnikĂłw â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi Anna Sroczyska-Czerniak, Doradca Biznesowy Oddziau BG . Bank ma do zaoferowania rĂłnego typu kredyty, poczwszy od gotĂłwkowych po hipoteczne, udzielane pod zastaw ziemi bd nieruchomoci. Rolnictwo jest bardzo dynamiczn bran, potrzeby finansowe mog pojawi si z dnia na dzie, dlatego pewnie popularne s szybkie poyczki, ze zminimalizowanymi formalnociami. â&#x20AC;&#x201C; Tak, takie poyczki ciesz si zainteresowaniem klientĂłw. Dlatego Bank BG posiada Kredyt Agro Ekspres, ktĂłry jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem, aby zyska dodatkowe wsparcie finansowe na pokrycie biecych wydatkĂłw w gospodarstwie, w tym w szczegĂłlnoci zakup niezbdnych rodkĂłw do produkcji rolnej oraz na spat poyczek lub kredytĂłw zacignitych w innych bankach. Agro Ekspres zapewnia wiele korzyci, m.in. szybk decyzj kredytow, dugi okres kredytowania do 5 lat z moliwoci przeduenia, a co najwaniejsze, atrakcyjn prowizj pobieran ra-

A. SroczyĹ&#x201E;ska-Czerniak zaprasza rolnikĂłw do korzystania ze specjalnej oferty Banku BGĹť zna 5 lat â&#x20AC;&#x201C; wymienia A. SroczyskaCzerniak. â&#x20AC;&#x201C; Polecamy rĂłwnie Pakiet Agro Lider, czyli bezpatny zestaw wielu nowoczesnych produktĂłw i usug bankowych uatwiajcych prowadzenie gospodarstwa rolnego. W skad tego Pakietu wchodzi m.in. rachunek bankowy za 0 z, bezpatne wpaty i wypaty gotĂłwkowe, bezpatny dostp do bankowoci internetowej, telefonicznej oraz bezprowizyjne wypaty ze wszystkich bankomatĂłw w Polsce â&#x20AC;&#x201C; dodaje A. Sroczyska-Czerniak. Bank udziela specjalnych kredytĂłw dziki umowie podpisanej z Agencj Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prawda? â&#x20AC;&#x201C; Tak, w tym przypadku zaatwianie formalnoci trwa nieco duej, ale korzyci dla klienta s ogromne. Rolnik, ktĂłry uzyska taki kredyt, otrzymuje dofinansowanie od ARiMR do odsetek. Oprocentowanie wynosi wĂłwczas 3% w skali roku. Obecnie jest to najtasza forma kredytowa-

nia na rynku â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi A. SroczyskaCzerniak. â&#x20AC;&#x201C; Na podstawie umowy z Agencj moemy te udzieli tzw. kredytu klskowego dla rolnikĂłw z terenĂłw, na ktĂłrych ogoszono stan klski ywioowej. Ta forma take objta jest dofinansowaniem. Bank BG oferuje te kredyty na konkretny cel, np. zakup nawozĂłw, pasz, rodkĂłw ochrony rolin, kupno maszyn rolniczych lub ziemi, albo modernizacj gospodarstwa rolnego. Prowadzimy take program â&#x20AC;&#x17E;Zielona Energiaâ&#x20AC;?, dziki ktĂłremu mona inwestowa w innowacyjne przedsiwzicia zwizane z wytwarzaniem energii ze rĂłde odnawialnych. Kredyt ten moe by przeznaczony na budow elektrowni wiatrowych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z biomasy lub biogazu. Charakteryzuje si on m.in. atrakcyjnym oprocentowaniem, dugim okresem kredytowania do 15 lat, niskim wkadem wasnym na poziomie 20% oraz moliwoci karencji w spacie kapitau do 2 lat. â&#x20AC;&#x201C; Kredyty na preferencyjnych warunkach udzielane s take na utworzenie nowego gospodarstwa dla modych rolnikĂłw. Wystarczy wĂłwczas porczenie ojca, ktĂłry jest rolnikiem, albo inne zabezpieczenie finansowe â&#x20AC;&#x201C; ucila A. Sroczyska-Czerniak, zapraszajc wszystkich rolnikĂłw do korzystania z oferty Banku BG w oddziale mieszczcym si przy ul. Sienkiewicza 21 we Wrzeni.

)QPKEG9ĂľIKGTMK

VGN

âCFQYCTMKRT\GIWDQYG

%KĂ°IPKMKTQNPKE\G

2T\[E\GR[TQNPKE\G

ul. Sienkiewicza 21, 62-300 Wrzenia, tel. 61 436-65-66 Reklama

CENTRUM OGRODNICZE WrzeĹ&#x203A;nia, ul. Objazdowa 11 tel. 61 436-11-62

Oferujemy:

GARDEX Bogaty asortyment:

trawy drzew torfy, korÄ&#x2122; krzewĂłw iglastych donice ceramiczne krzewĂłw liĹ&#x203A;ciastych donice plastikowe bylin bambusy form szczepionych narzÄ&#x2122;dzia ogrodnicze nawozy pompy i urzÄ&#x2026;dzenia do oczek wodnych nasiona cebulki kwiatĂłw

3


4

Jesieล„ w polu i w ogrodzie

14 wrzeล›nia 2012

www.wrzesnia.info.pl

Spรณล‚dzielczy, czyli stabilny Rozmowa z Joannฤ… Pikorฤ…Ignasiak, prezes Powiatowego Banku Spรณล‚dzielczego we Wrzeล›ni. Spรณdzielnia to podmiot gospodarczy posiadajcy osobowo prawn, prowadzcy przedsibiorstwo, ustanowiony na zasadach prawa nieco odmiennego od prawa spรณek handlowych. Jak ta forma sprawdza si w przypadku banku? Mimo odmiennej formy prawnospรณdzielczej dziaamy jak kady inny bank komercyjny. Obowizuj nas te same normy prawne, ten sam nadzorca, itp. W dzisiejszych czasach sama forma prawna nie ma zbyt istotnego znaczenia, bo przecie musimy sprosta wymaganiom naszych klientรณw, ktรณrzy maj takie same oczekiwania, co klienci innych bankรณw. Powiatowy Bank Spรณdzielczy to ponad 140 lat tradycji. Zaczo si niepozornie, bo od Towarzystwa Poyczkowego, ktรณremu przywiecaa idea dostarczania czonkom pienidzy poprzez porczenie si wasnych. Udostpniono w ten sposรณb tani i dogodny kredyt. Dzi jest on z pewnoci tylko jednym z wielu oferowanych produktรณw. Tak, oczywicie, e to jeden z wielu produktรณw w naszej ofercie. Aczkolwiek, podobnie jak kiedy, uwaam, e u nas kredyt jest do tani i dogodny. Stosujemy stosunkowo niskie i przejrzyste prowizje, a najwikszym atutem jest uprosz-

 โ€“ Konkurencja jest w duลผym stopniu motorem napฤ™dowym do dziaล‚ania โ€“ uwaลผa J. Pikora-Ignasiak czony sposรณb podejmowania decyzji. Nie ma adnych centrรณw decyzyjnych, dlatego proces rozpatrywania wniosku i podejmowania decyzji jest bardzo krรณtki. Bank przeywa lata lepsze i gorsze, co znajdowao odbicie w jego dziaalnoci. Co sprawio, e przetrwa do dzi? W czym tkwi tajemnica sukcesu? Na przestrzeni ostatnich lat najlepiej wida, e bank si sukcesywnie rozwija. Dziaamy raczej lokalnie, dlatego bardziej znamy naszych klientรณw, kredytujemy ich mniejsze

i wiksze inwestycje. Dowodem potwierdzajcym sukces jest wspรณczynnik zagroonych kredytรณw na poziomie poniej 1 proc. caego portfela kredytowego. Co oczywiste, ten wska nik przekada si na wiksze bezpieczestwo deponowanych u nas rodkรณw. Jakie wyniki finansowe na tle innych bankรณw spรณdzielczych osiga ten wrzesiski? Czy s one zadowalajce? Moim zdaniem tak. Banki spรณdzielcze rozwijaj si w rรณnym tempie. Wszystko zaley od realizowa-

Fot. Tomasz Szternel

nej strategii i terenu dziaania. Nasz bank, co cieszy mnie najbardziej, z roku na rok pozyskuje coraz wicej klientรณw. Midzy innymi dziki temu ronie suma bilansowa i wynik finansowy. Jak odnajdujecie si na coraz bardziej konkurencyjnym rynku? Chyba nie jest atwo. Konkurencja bya, jest i bdzie. To dobrze, bo w duym stopniu jest ona motorem napdowym do dziaania, czasami wrcz wymusza pewne nowe rozwizania bd zmian dotychczasowych. Kady bank

musi sobie z ni radzi, to normalne. Decyzja co do wyboru konkretnej placรณwki i tak pozostaje w gestii klienta. Ze swej strony staramy si, by by on z nas zawsze zadowolony, a co za tym idzie, wierny. A co do konkurencji โ€“ najwaniejsze, eby bya zdrowa, tzn. eby banki nie pozyskiway klientรณw za wszelk cen, co moe by krรณtkotrwae. Przecie kady i tak dba o swรณj rachunek opacalnoci. Ale bank to take ludzie. W 11 placรณwkach pracuje ich okoo 80. Jak na lokalne warunki to sporo. Zgadza si. Mamy pi oddziaรณw, sze punktรณw kasowych โ€“ i wcale nie jest powiedziane, e nie przybdzie kolejnych. Udowadniacie chyba swym istnieniem, e spรณdzielczo to nie przeytek, e ma sens. Spรณdzielczo sprawdza si nie tylko w Polsce, dziaa rรณwnie z powodzeniem w innych krajach europejskich. Najlepszym potwierdzeniem tego jest nie tak daleka przeszo, gdzie w czasach kryzysu, jak chociaby w latach 2009-2010, fakt posiadania 100 proc. kapitau polskiego zdecydowanie si sprawdzi. Ba, mona nawet zaryzykowa twierdzenie, e banki spรณdzielcze wtedy zyskay. Nasz nie ma moliwoci podejmowania decyzji inwestycyjnych w ryzykowne instrumenty finansowe, na ktรณrych czasami mรณgby zdecydowanie wicej zarobi, ale dziki temu bezpieczestwo dziaania jest stabilniejsze. I chyba o to chodzi. Rozmawia Tomasz Szternel

Reklama

CENTRALA NASIENNA &'()* +,-  . / .01 

  2334 23

 56 7 2332

(89'":9

          ! " #  $ 

% &&&

   '   (  (   $  

 $ $ $  $      )       

;*-'*.;*<=

-->?-9<*? .  !$ . @ 

  B2 B 4B 3B 4


Jesień w polu i w ogrodzie

14 września 2012

www.wrzesnia.info.pl

5

*0,11$63Ðâ'=,(/1,$ Å6DPRSRPRF&KãRSVNDµ '$ # 43

 $ $ / 0$ $0$ D O OO $$ 0  $/ $ P . #  : $Q @0  6$ D $

< $  

.01 6D F B2H 424

-UF

 

  # @DJ $ $ G D# D  

434 5 

 6 D  F D # # 

.01 6D F BB 4B

9$0$ -$ 

  - 6$ !-, 86 D K- M  .1  . 66

.  D

 424

! 1 6$

2 ,:5$0

4 -,<0 44B B

234 5 

 5 

  , 4  B3 0 D ;  DF $ G $ H4444 H4444

rok założenia 1871

Oferujemy rolnikom

   ͻƉƌŽǁĂĚnjĞŶŝĞƌĂĐŚƵŶŬƵďŝĞǏČĐĞŐŽ͕ ͻĂƚƌĂŬĐLJũŶĞůŽŬĂƚLJ;ƚĞƌŵŝŶŽǁĞ͕ƉƌŽŐƌĞƐLJǁŶĞͿ͕ ͻŬŽƌnjLJƐƚŶĞŬƌĞĚLJƚLJ;ŽďƌŽƚŽǁĞ͕ŝŶǁĞƐƚLJĐLJũŶĞ͕ŽƉĞƌĂĐLJũŶĞ͕ƉƌĞĨĞƌĞŶĐLJũŶĞ͕ ǁƌĂĐŚƵŶŬƵďŝĞǏČĐLJŵŝƚĚ͘Ϳ ͻƵƐųƵŐŝ;tttĂŶŬŝŶŐ͕^D^ĂŶŬŝŶŐ͕ĂŶŬŽĨŽŶ͕ŬĂƌƚLJƉųĂƚŶŝĐnjĞ͕ ďĂŶŬŽŵĂƚLJ^'Ϳ͕ ͻƌĂĐŚƵŶŬŝŝƌŽnjůŝĐnjĞŶŝĂǁĂůƵƚŽǁĞ͕ ͻƵďĞnjƉŝĞĐnjĞŶŝĂŽŶĐŽƌĚŝĂWŽůƐŬĂ;ŽďŽǁŝČnjŬŽǁĞƵďĞnjƉŝĞĐnjĞŶŝĞƵƉƌĂǁ͕ ƵďĞnjƉŝĞĐnjĞŶŝĂŶĂǏLJĐŝĞ<ƌĞĚLJƚŽďŝŽƌĐſǁ͕ŵĂũČƚŬƵ͕njǁŝĞƌnjČƚ͕ ŽďŽǁŝČnjŬŽǁĞƵďĞnjƉŝĞĐnjĞŶŝĞďƵĚLJŶŬſǁƌŽůŶŝĐnjLJĐŚ͕ ŽďŽǁŝČnjŬŽǁĞƵďĞnjƉŝĞĐnjĞŶŝĞK͕ƐƉƌnjħƚƵƌŽůŶŝĐnjĞŐŽ͕ŬŽŵƵŶŝŬĂĐLJũŶĞŝƚĚ͘Ϳ ͻĚŽƐƚħƉĚŽƐƉſųĚnjŝĞůĐnjĞŐŽůĞĂƐŝŶŐƵ͘     

!  " 9T\GħPKC ul. Warszawska 36 tel. 61 437-09-80

-QđCE\MQYQ  tel. 61 438-53-14

/KđQUđCY  tel. 61 438-38-40

2[\FT[  tel. 63 276-79-40

ĽGTMÎY Rynek 9 tel. 62 740-31-57


6

JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

www.wrzesnia.info.pl

Dobre wapno dla kaĹźdej gleby Regularne wapnowanie pĂłl to podstawa udanych plonĂłw. WspĂłczesny rolnik moe wybiera z szerokiej palety rodzajĂłw wapna, by optymalnie dostosowa je do swoich upraw. Dziki wapnowaniu gleba uzyskuje waciwy odczyn. Odpowiednie pH pozwoli jej w przyszoci w peni wykorzysta nawozy i wyda wyszy plon. To jest pewne. Pyta jest jednak wiele.Lepsze jest sypkie, czy granulowane? Czy wapnowa mona tylko przed zasiewami? Co zyskuje rolnik, ktĂłry regularnie rozsiewa wapno na swojej ziemi? Te i wszystkie inne kwestie chtnie wyjaniaj Leszek i Mariusz Nowakowie, doradcy rolni, ktĂłrzy na co dzie prowadz firm AGRONOWAK. Na rynku firma dziaaja ju ponad dwa lata. Waciciele doskonale znaj specyfik pracy na roli, bo sami posiadaj gospodarstwo. Zaczynali od skupu zbĂł (czym nadal si zajmuj, a nawet poszerzyli ofert w tym zakresie). Teraz wchodz na rynek nawozĂłw i wapna. Po pierwsze: jakie pH ma gleba? Przed zakupem wapna rolnik powinien sprawdzi, jaki odczyn pH ma gleba przeznaczona pod uprawy. â&#x20AC;&#x201C; Trudno dobra rodzaj wapna, nie znajc skadu ziemi, dlatego gdy zgaszaj si do nas osoby, ktĂłre s zainteresowane kupnem, to zawsze zadajemy pytanie: jakie pH ma gleba? Jeeli rolnik mĂłwi, e nie wie, to prosz go o wykonanie badania i ponowny kontakt â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi L. Nowak. â&#x20AC;&#x201C; Bardzo wielu rolnikĂłw nadal uywa nawozĂłw wapniowych bez badania gleby, czyli

 L. Nowak chÄ&#x2122;tnie zaprezentuje prĂłbki wapna kaĹźdemu rolnikowi nie wiedzc, ktĂłrych skadnikĂłw brakuje. Odczynu pH swoich gleb nie zna 45 -50 proc. rolnikĂłw, z ktĂłrymi rozmawiam. A to jest priorytet â&#x20AC;&#x201C; zaznacza. Badania odczynu pH gleby wykonuj wyspecjalizowane laboratoria. Kontakt mona uzyska m.in. w punktach terenowych Orodka Doradztwa Rolniczego. Informacji, gdzie mona wykona badania, udziela te AGRONOWAK. â&#x20AC;&#x201C; Na razie nie pobieramy prĂłbek glebowych u naszych klientĂłw, ale niewykluczone, e kiedy zajmiemy si tak-

Fot. JOG

e tym obszarem â&#x20AC;&#x201C; dodaje L. Nowak. â&#x20AC;&#x201C; Obecnie moemy poinformowa rolnika, gdzie moe si zgosi, by wykona niezbdne pomiary. Naley pamita, e dla rolnikĂłw, ktĂłrzy wchodz w program â&#x20AC;&#x17E;Rolnictwo zrĂłwnowaoneâ&#x20AC;?, wykonanie badania pH gleby jest warunkiem otrzymania dopaty. Po drugie: sypkie czy granulat? Po okreleniu pH gleby wiadomo jaki powinien by skad wapna.

Teraz rolnik moe wybiera rodzaj w zalenoci od tego, jak czsto zamierza wapnowa, jakimi maszynami dysponuje i ile chce wyda. Firma AGRONOWAK oferuje klientom osiem rodzajĂłw wapna o rĂłnym skadzie i stopniu zbrylenia. â&#x20AC;&#x201C; Mamy w swej ofercie wapna sypkie, pyliste o konsystencji mki, a take granulowane wielkoci grochu â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi L. Nowak. KtĂłre lepsze? Wszystko zaley od indywidualnych potrzeb rolnika oraz zasobnoci portfela. Ceny ksztatuj si w granicach 70 do 120 z za ton (wliczony jest w to dowĂłz wapna na pole). Wapna pyliste s tasze i przez to powszechniejsze, ale ich zastosowanie ma swoje ograniczenia. â&#x20AC;&#x201C; Im drobniej zmielone wapno, tym szybciej rozkada si w glebie, czyli jego reaktywno jest wysza. Jeeli stosuje si wapno typowo dolomitowe, ktĂłre powstaje z kruszenia ska i jest bardzo drobne, to trzeba si liczy z tym, e bdzie ono wchonite przez gleb bardzo szybko. Kilkumilimetrowe grudki znacznie spowalniaj rozkad. Wedug bada, z takiej grudki ubywa 1 do 2 mm na rok, wic grubsze wapno moe lee na polu dobrych kilka lat â&#x20AC;&#x201C; przekonuje L. Nowak. Nowoci jest wapno granulowane wielkoci grochu. Ten rodzaj dopiero zyskuje popularno w naszym kraju. Od kilku lat z powodzeniem stosuj go nasi zachodni ssiedzi. Jakie s jego zalety? Przede wszystkim mona je stosowa pogĂłwnie, czyli podczas wegetacji rolin, a nie jak do tej pory, wycznie przed zasiewem. Granulat jest te prostszy w zastosowaniu. Mona go rozsiewa kadym rodzajem rozsiewaczy(nawet starszymi typami), podczas gdy wapno pyliste wymaga specjalistycznych urzdze. Nawoenie mona powtarza co roku w mniejszej dawce. â&#x20AC;&#x201C; Kiedy zalecono stosowanie wapna raz na 2-3 lata. W tej chwili rolnictwo idzie w kierunku bardziej

precyzyjnego stosowania. Najlepiej co roku mniejszymi dawkami stosowa wapno, aby na bieco utrzymywa pH na wasciwym poziomie. uzupenia wapno. Wtedy roliny odwdziczaj si lepszym plonem â&#x20AC;&#x201C; zapewnia M. Nowak. W corocznym zastosowaniu granulat sprawdza si idealnie. Po trzecie: jakie korzyci? Wapnowania nie warto zaniedbywa. Dbanie o waciwe pH gleby przekada si bezporednio na wielko plonu. Specjalici mĂłwi, e po jakoci ziarna mona bezbdnie oceni czy wapnowanie byo stosowane regularnie. â&#x20AC;&#x201C; Jeeli rolnik nie wapnuje gleby, i co za tym idzie, nie utrzymuje waciwego odczynu pH, to jego praca jest nieefektywna. Po prostu roliny nie wykorzystuj nawozĂłw â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi M. Nowak. â&#x20AC;&#x201C; Bez wapnowania waciwoci przyswajane s tylko w 30-40 proc. Kady rolnik wie, e bez wapnowania nie ma szans, eby plony np. pszenicy byy na poziomie 7-9 ton z hektara. Takie plony zbieraj najlepsi. Tylko ci, ktĂłrzy stosuj wapnowanie regularnie. L. Nowak dodaje, e przy zakupie wapna naley zwraca uwag na atest produktu. â&#x20AC;&#x201C; Zdarza si, e rolnik skary si, e kupi wapno, ktĂłre nie dziaa. Zazwyczaj okazuje si, e pochodzi ono z nieznanego

rĂłda. Nasze wapno posiada atesty potwierdzajcy skad i dokadne badania przeprowadzane przez specjalistyczne laboratoria. Firma AGRONOWAK zaprasza wszystkich rolnikĂłw zainteresowanych zakupem wapna. â&#x20AC;&#x201C; Mamy w biurze przy ul. Kaliskiej prĂłbki. Rolnicy mog je obejrze, porĂłwna, dotkn. W aden sposĂłb nie zobowizuje to do kupna. Kadego traktujemy indywidualnie. Chcemy nie tylko sprzedawa, ale te doradza i dzieli si nasz wiedz â&#x20AC;&#x201C; zapewniaj na koniec waciciele. JOG

Reklama

OFERUJEMY: Â&#x2021;VNXSLVSU]HGDĹŽ]EyĹŽSDV]RZ\FKLNRQVXPSF\MQ\FKÂ&#x2021;NRQWUDNWDFMÄ&#x2DC;NXNXU\G]\PRNUHM]EyĹŽLU]HSDNX Â&#x2021;QDZR]\D]RWRZHLZLHORVNâDGQLNRZHÂ&#x2021;ZDSQRUROQLF]H Â&#x2021;PDWHULDâVLHZQ\NZDOLILNRZDQ\]EyĹŽLU]HSDNX

 

UWAGA! OFERTA SPECJALNA NA WAPNO ROLNICZE U9'*; !*:!OZ.;9 [9!=\

Poleca: Drzewa i krzewy iglaste, liĹ&#x203A;ciaste. Róşe i tuje w wielu odmianach oraz inne. Jacek Nowaczyk StanisĹ&#x201A;awowo 15 601-759-243

Â&#x2021;ZDSQRPDJQH]RZHÂ&#x2021;ZDSQRZÄ&#x2DC;JODQRZH Â&#x2021;ZDSQRWOHQNRZHÂ&#x2021;ZDSQRSRVRGRZH ,(!U*,UF # D   < ! $ 44]HB]B4 D $^ 0 $ ,(!U*,UF   +$ ! $ ]4] $^ 0 $

;  D   @ 01 D    0 $

_O"'(F  , $ 2 KOO @ M 44  ]B4 B 4H


14 września 2012

Jesień w polu i w ogrodzie

www.wrzesnia.info.pl

7


8

JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

www.wrzesnia.info.pl

Jak posiejesz, tak zbierzesz Z sektorem nasiennym jest trochÄ&#x2122; jak z caĹ&#x201A;ym polskim rolnictwem. Trwa mimo przejĹ&#x203A;ciowych problemĂłw. Na lokalnym rynku istnieje wiele firm zajmujcych si handlem kwalifikowanym materiaem siewnym. SpĂłka Agroflora z Obaczkowa jest jedn z najwikszych i najstarszych w okolicy. 20 lat temu stworzyli j byli pracownicy Centrali Nasiennej we Wrzeni. Chcieli robi to, na czym si znaj najlepiej. Tak mĂłwi. â&#x20AC;&#x201C; Jestemy licencjobiorcami w wyspecjalizowanych firmach nasiennych, do ktĂłrych nale okrelone odmiany rolin â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi wspĂłwaciciel spĂłki Micha Biaows, i wymienia najwiksze z nich: Danko, Strzelce, Maopolsk Hodowl Rolin z Polski oraz KWS Lochow-Petkow z Niemiec. Sprzeda gotowego materiau nie ogranicza si tylko do zbĂł; firma handluje take rodzimymi odmianami sadzeniakĂłw. Nabywa je na Podlasiu, gdzie z uwagi na surowszy klimat ziemniaki s odporniejsze na choroby. W zeszym roku t ga produkcji dopad jednak gboki kryzys. â&#x20AC;&#x201C; W zwizku z rozwojem marketĂłw i sklepĂłw sieciowych rolnikom ubyo rĂłdo dochodu. Ludzie nie kupuj ju od nich ziemniakĂłw, tylko tam, gdzie s tasze. Z drugiej strony my stracilimy klienta, ktĂłry nabywa u nas sadzonki â&#x20AC;&#x201C; mĂłwi przedsibiorca. Przyczyn takie-

MateriaĹ&#x201A; siewny â&#x20AC;&#x201C; najproĹ&#x203A;ciej mĂłwiÄ&#x2026;c, to nasiona, ktĂłrych ĹşrĂłdĹ&#x201A;o pochodzenia jest znane i ktĂłre odpowiadajÄ&#x2026; normom jakoĹ&#x203A;ciowym, tzn. sÄ&#x2026; wiadomej odmiany, wolne od chwastĂłw, wszelkich zanieczyszczeĹ&#x201E;, chorĂłb i szkodnikĂłw, o wysokiej energii kieĹ&#x201A;kowania, odpowiedniej masie, barwie i zapachu. DziÄ&#x2122;ki temu rolnicy majÄ&#x2026; gwarancjÄ&#x2122; wyĹźszych i lepszych plonĂłw.

 M. BiaĹ&#x201A;owÄ&#x2026;s w okazaĹ&#x201A;ej hali magazynowej. SÄ&#x2026; w niej zaprawiane i skĹ&#x201A;adowane dziesiÄ&#x2026;tki ton nasion go stanu rzeczy upatruje w podejciu pastwa. â&#x20AC;&#x201C; Mielimy klienta, ktĂłry eksportowa ziemniaki na Wgry. Wszystko byo dobrze, dopĂłki na rynku nie pojawili si Niemcy. mia si, e, chcc z nimi konkurowa, musiaby sprzedawa ziemniaki za 10 groszy. A oni mogli sobie na to pozwoli, bo otrzymuj wysokie dotacje do eksportu â&#x20AC;&#x201C; opowiada Biaows. W naszym kraju producenci kwalifikowanego materiau siewnego te otrzymuj dopaty â&#x20AC;&#x201C; 100 z do kade-

go hektara zbĂł, 160 z do hektara rolin strczkowych i 500 z do hektara ziemniakĂłw. I cho te kwoty nie powalaj, to przemawiaj do wyobra ni farmerĂłw. A potwierdzaj to liczby: w 2007 r. do poznaskiego oddziau Agencji Rynku Rolnego wpyno 3 tys. wnioskĂłw, ale ju w tym â&#x20AC;&#x201C; ponad 15,5 tys. Obaczkowska firma prowadzi ponadto kontraktacj rolin strczkowych: grochu, ubinu, peluszki, wyki i w niewielkim stopniu trawy nasien-

Fot. Tomasz Szternel

nej. Z wacicielem okrelonej odmiany podpisuje umow, w ramach ktĂłrej musi uici tzw. opat reprodukcyjn (wynoszc od 15 do 26 z za kwintal sprzedanego towaru). Ale to nie wszystko, bo ponosi te koszty zwizane z oczyszczeniem, kwalifikacj i zaprawieniem ziarna. Agroflora wspĂłpracuje z duymi plantatorami. Nie bez powodu â&#x20AC;&#x201C; tylko tacy s w stanie zapewni odpowiednie zmianowanie i izolacj przestrzenn.

â&#x20AC;&#x201C; Zawierajc umow, taki plantator zbĂł wie, na jakie pienidze moe liczy. Okrelamy cen rynkow i dopacamy do niej 15 czy 20 proc. Inaczej nie moemy, bo sytuacja na rynku jest mao stabilna. Dla przykadu, jeszcze 3, 4 lata temu yto kosztowao 220 z, a dzi 800 z. W przypadku innych podĂłw rolnych kontraktacja jest bardzo intuicyjna â&#x20AC;&#x201C; podkrela handlowiec. Co wane, Agroflora jest jedn z dwudziestu firm w kraju, a szeciu w Wielkopolsce produkujcych nasiona w programie Kwalifikat Plus, stworzonym i koordynowanym przez firm Danko. W opakowaniach oznaczonych tym logo s sprzedawane wycznie nasiona odmian o podwyszonych parametrach siewnych ziarna. Dotyczy to m.in. zdolnoci kiekowania, czystoci gatunkowej i starannoci zaprawiania. Zainteresowanie t lini produktĂłw jest coraz wiksze â&#x20AC;&#x201C; podobnie jak grono rolnikĂłw stawiajcych na jako plonĂłw. Tomasz Szternel

Reklama

!*.O9!!9 -';9).O`_O('.U( >*!)+(9

WytwĂłrnia Pasz â&#x20AC;&#x17E;PIGROLâ&#x20AC;? 62-306 KoĹ&#x201A;aczkowo, ul. WrzesiĹ&#x201E;ska 36 tel./fax 61 4 378 521 tel. kom. 604 247 891, 692 481 654

ZakĹ&#x201A;ad Produkcyjny BUKOWE

:`[;<O9a (;O<=F Holmes, Traminer, Souleika, Karakan, Gloria -.;9!O[* (;O<*F Figura, Bogatka, Jantarka, Arkadia, Ludwig, Banderola, Babmerka, Wydma, Legenda, Muszelka, Energo, Mewa, Tonacja, Sailor -.;9!Z=U( (;O<9F Tulus, Atletico, Alekto, Fredro, Grenado, Borwo, Moderato, Leontino, Pigmej Z=U( (;O<9F %  % +  ! -. / ! -. 0 ! 0 ! -. 1 !  syntet.

tmieszanki peĹ&#x201A;noporcjowe tkoncentraty tdodatki paszowe

SKUP ZBĂ&#x201C;Ĺť Najlepsze rozwiÄ&#x2026;zania Ĺźywieniowe dla Twoich Ĺ&#x203A;wiĹ&#x201E;

3 (      (4         $   45 0   4 $5 0   $6 ' ( $ $ !    (  4   (        ! wa, sorgo. 3       

 $ $  $5 3     !5

"*b*\\\ <(Z+O(&c )((;"\ 7  (! 4 8599!.:599 8599!.;599

  B B P 4 BH 3 


14 września 2012

Jesień w polu i w ogrodzie

www.wrzesnia.info.pl

9


10

14 września 2012

Jesień w polu i w ogrodzie

www.wrzesnia.info.pl


JesieĹ&#x201E; w polu i w ogrodzie

14 wrzeĹ&#x203A;nia 2012

TRAN

SOR Magdalena Gajewicz

OFERUJE: r Ĺ&#x203A;rodki ochrony roĹ&#x203A;lin renomowanych firm r nawozy r siatkÄ&#x2122; do owijania, foliÄ&#x2122; i sznurek rolniczy r materiaĹ&#x201A; siewny r fachowe doradztwo

Do jesiennego zwalczania chwastĂłw jednoliĹ&#x203A;ciennych i dwuliĹ&#x203A;ciennych w pszenicy i pszenĹźycie polecamy:

MiĹ&#x201A;osĹ&#x201A;aw, ul. Dworcowa 27 UFMÍ&#x192;tLPNÍ&#x192;Í&#x192;

www.wrzesnia.info.pl

11

Numer 1167  

Wiadomosci Wrzesinskie