W ŚLIZGU! nr14

Page 54

TECHNOLOGIA

KLASYCZNA RIVA W POLSKIM WYDANIU KLAUDIA KRAUSE

Jest jak ekskluzywna kochanka. Piękna, niełatwo ją zdobyć, jeszcze trudniej utrzymać. Najsłynniejsza motorówka świata Riva, znalazła swoje odbicie u polskich producentów jachtów motorowych. Emzi 767 Classic, Eagle One czy 500 Dolce Vita wyglądem nawiązują do lat 60. Poznajcie polskie jednostki wzorowane na klasyce retro!

W latach 60. i 70. ówcześni celebryci mogli mieć problem z wyborem samochodu. Ferrari, mercedes, lamborghini, a może rolls-royce? Za to z motorówką kłopotu nie było. Riva od zawsze była synonimem luksusu. Nie tylko świetnie pływały i były wykonane z najlepszych materiałów, ale jak to we Włoszech, tworzono je z dbałością o najdrobniejsze szczegóły stylistyczne. Mahoniową motorówką pływali: Brigitte Bardot, Ferrucio Lamborghini, Annita Ekberg, Sophia Loren, Sean Connery czy Brad Pitt. U nas zasłynęła tym, że używał jej premier rządu PRL Józef Cyrankiewicz. Dziś Rivy wzorowane i pochodzące w prostej linii z lat 60. przeżywają renesans, także w Polsce. Nowe co prawda różnią się od poprzedniczek, ale nadal budzą respekt i szacunek, a przy tym są zdecydowanie bardziej dostępne.

EAGLE ONE Polska firma White Eagle kilka miesięcy temu wypuściła na rynek luksusowy, drewniany jacht motorowy, jak sama przyznaje, inspirowany klasycznymi projektami. - Projektując Eagle One wzorowaliśmy się na kultowej Rivie. Dlaczego? Wracamy do korzeni, ponieważ takich realizacji jest mało na naszym polskim rynku. Założeniem było 54

listopad-grudzień 2017

\

W ŚLIZGU!