Wroclife nr 3/2018 (10)

Page 28

KARIERA I BIZNES

Szkoła ucząca, jak się uczyć O tym, czego nie uczy dzisiejsza szkoła w Polsce. O najlepszym systemie edukacji na świecie. I o tym, czego nauczą się dzieci w szkole, w której nie będzie ocen i zadań domowych, z dr. Łukaszem Srokowskim, socjologiem edukacji, założycielem NAVIGO – Autorskiej Szkoły Podstawowej we Wrocławiu, rozmawiają Małgorzata Burnecka i Karolina Stachera.

Spotkania z rodzicami odbywają się w siedzibie szkoły. Może się na nie zapisać każdy zainteresowany.

Zacznijmy od początku. Jak to się stało, że postanowiłeś założyć nową szkołę we Wrocławiu?

Trzy lata temu siedzieliśmy z przyjaciółmi i rozmawialiśmy o tym, co będzie za kilka lat z naszymi dziećmi. Nikomu z nas nie podobał się pomysł, że mielibyśmy oddać je w ręce obecnego systemu edukacji. Od słowa do słowa okazało się, że jedynym wyjściem jest założenie własnej szkoły. Zajmuję się edukacją od 15 lat, szkolę nauczycieli i postanowiłem podjąć wyzwanie.

A co jest nie tak z systemem edukacji?

System szkolny nie przygotowuje dzieci do życia w prawdziwym świecie. Nie chodzi tylko o to, czego się uczą, czyli np. słynnych nieprzydatnych wzorów skróconego mnożenia czy budowy komórki pierwotniaka – to jest do przeżycia. Szkoła nie uczy tego, co dzisiaj naj-

28

wroclife.pl Nr 3/2018

ważniejsze: kreatywności, pracy zespołowej, rozpoznawania swoich talentów… Mnóstwa rzeczy, które są potrzebne do pracy i życia w dzisiejszym świecie.

Z czego to wynika?

Dzisiejsza szkoła powstała jako odpowiedź na wyzwania pierwszej połowy XIX wieku. Miała pozwolić przygotować przyszłych żołnierzy do służby w armii pruskiej, urzędników do pracy w Imperium Brytyjskim i robotników do pracy w fabrykach. Doskonale nadawała się do tamtych celów. Ale świat się zmienił: dzisiaj potrzebne są zupełnie nowe kompetencje, a system oświaty nie jest w stanie za tym nadążyć. To nie wina nauczycieli – znam wielu fantastycznych pedagogów, którzy próbują zrobić coś więcej, ale są blokowani przez biurokrację i bezsensowne wymogi. Prowadząc niepubliczną szkołę, możemy

sami stworzyć naszym nauczycielom lepsze warunki.

Jaką szkołą będzie NAVIGO?

NAVIGO będzie przygotowywać dzieci do życia w dzisiejszym świecie – przede wszystkim będzie szkołą uczącą, jak się uczyć. Jesteśmy bardzo mocno nastawieni na rozwijanie kreatywności i samodzielności dzieci – przez projekty, pracę w grupach, samodzielne podejmowanie wielu ważnych decyzji. Na przykład każda klasa będzie miała swój kawałek ogrodu eksperymentalnego, dzieci będą wspólnie z nauczycielami planować swój dzień. I nie będzie zadań domowych!

Szkoła bez zadań domowych? Jak to możliwe?

Zadania domowe są tak naprawdę bardzo mało skuteczne edukacyjnie. Do 12.-14. roku


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.