Page 1

SKUTKI NAWAŁNICY W ŚREMIE STR. 10

20.08.2015 ___________________________________________

ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE - CORNER SEGMENT B 00

5.IX.2015 - SOBOTA, GODZ. 10 -17

00

ROZPOCZYNAMY SPRZEDAŻ NOWYCH BUDYNKÓW SZEREGOWYCH 2 O POWIERZCHNI 72-84M Z OGRÓDKAMI

www.lawendowepola.com


___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

Reklama tel. 608 321 436 02 _____________________________________________________

j a t u t o szenia Tylk ło ne og lokal

e n b o dr

aktualności z życia powiatu ZOBACZ tragedie w Śremie www.facebook.com/portalsremskipl

www.portalsremski.pl


Zadzwoń lub srodawlkp@alfa-finanse.com.pl przyjdź ŚREM, PL. 20 PAŹDZIERNIKA 23 (Rynek) tel. 61 28 10 298, 883 164 223; pn-pt 9.00-17.00 ŚREM, UL. MONIUSZKI 1 E (koło Restauracji Wietnamskiej)

27 SIERPNIA

NAJBLIŻSZY KURIER

nr 32/20.08.2015

Tragedia www.srem.policja.gov.pl w Olszy i Błażejewie

FAKTORING W SIERPNIU

RABAT 5%

nawet na pojedyncze nowe podręczniki i ćwiczenia z kartą "RODZINA 3+" rabat 10% na nowe i 5% na używane KSIĘGARNIA PRZY RYNKU ŚREM, PL. 20 PAŹDZIERNIKA 11 TEL. 600 924 173 Szkoła Podstawowa nr 4 rabat 10%! do końca sierpnia

tel. 795 088 200

www.księgarnia-srem.pl

www.otokredyty.pl

podręczniki do wszystkich szkół w Śremie i okolicy

____________

Finansujemy START-UPY GOTÓWKA w 24h, Nawet do 200 tys. zł od ręki!

883 164 223 ZA TYDZIEŃ KURIER WIELKOPOLSKI


_____________________________________________________

ŚREMSKI


_____________________________________________________

Hurtownia artykułów budowlanych i hutniczych

ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS, SPRAWDŹCIE SAMI!

BRAMY GARAŻOWE DOSTĘPNE "OD RĘKI"

DRZWI ZEWNĘTRZNE

ORAZ WIELE INNYCH...

www.el-bud.net.pl


_____________________________________________________

Tomczak zwycięzcą Festiwalu

30 DNI (możliwość przedłużenia) pożyczasz 100 zł całkowita spłata 110 PLN

W poniedziałek (17.08) zakończył się XXXIII Międzynarodowy Festiwal Szachowy. Grało w nim 90 zawodników z Polski, Ukrainy i USA. Zwyciężył w nim arcymistrz Jacek Tomczak – śremianin, który na co dzień reprezentuje klub Akademia Szachowa Gliwice. Tomczak zdobył 7,5 pkt i wyprzedził drugiego zawodnika – Marcina Sieciechowicza ( też wywalczył 7,5 pkt) z Miedzi Legnica lepszą punktacją dodatkową tzw. Bucholtzem. Trzeci był Vitali Koziak z Ukrainy, który zdobył 7,0 pkt.

POŻYCZKI - od 1 PLN do każdej kwoty

W zawodach brało udział także 5 zawodników LKS Piast Śrem, którzy zagrali na miarę swoich możliwości. Ich wyniki: Tomasz Kozłowski – 29 miejsce, Marek Simon – 38 miejsce. Obaj zgromadzili 5,0 pkt. Piotr Hoffmann z 4,5 punktami był 46. Robert Lisiecki zajął 51 miejsce a Damian Włodarczak był 60. Ostatnia dwójka zdobyła po 4,0 pkt.

_______________________________

533 077 800, REKLAMA: 608 321 436 _______________________________


Aktualności

___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

05

________________________

tel. 608 321 436 _____________________________________________________

SONDA

Pozwólmy działać Stadion czy basen? ludziom! zainteresowanie. Zbieraliśmy pod nią podpisy wśród mieszkańców. Do Urzędu Miejskiego przekazaliśmy ponad 400 sztuk. Oprócz tego mieszkańcy składali ją indywidualnie. Ponadto uruchomiliśmy petycję internetową podobnie jak w sprawie Parku Puchalskiego. Tutaj odzew również jest spory. Pod petycją można znaleźć podpisy mieszkańców, działaczy sportowych, radnych, wielu osób z różnych środowisk, które chcą by stadion pozostał i służył mieszkańcom. Wasi radni optują za zwołaniem nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w tej sprawie. Czy jest szansa, że się ona odbędzie? Jeśli tak to kiedy? Czego się po niej spodziewacie? - Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji już wpłynął. Odbędzie się ona prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Chcemy spokojnej dyskusji z radnymi koalicyjnymi i porozumienia w tej sprawie ponad podziałami. Burmistrz lansuje obecnie tezę , że bez sprzedaży stadionu nie będzie istniał basen. Takie rozumowanie to nonsens. Idąc tym torem mogę zapytać po co remont urzędu za 5 milionów złotych. Przecież da się pracować. Przeznaczmy te pieniądze na basen a nie urzędników i ich wygodę. Burmistrz odpowiada za fatalną kondycję Śremskiego Sportu i obiektu na Zamenhofa a konsekwencje mają ponieść mieszkańcy.

Rozmawiamy z Marcinem Chwałczyńskim, szefem Stowarzyszenia Komitet Obywatelski w Śremie Komitet Obywatelski podjął w ostatnim czasie działania na rzecz ratowania stadionu przy ul. Zamenhofa. Zdaniem Marcina Chwałczyńskiego, za obecny stan rzeczy w gminie jest odpowiedzialny Burmistrz. Czy spotkały się one z odzewem? - Wydaliśmy ulotkę wraz z petycją, która wzbudziła duże

Czy Komitet Obywatelski ma jakieś konkretne pomysły jak uratować zarówno stadion jak i basen? - Wystarczy przyjrzeć się wydatkom bieżącym gminy. W mojej ocenie można znaleźć tam 2 do 3 mln rocznie oszczędności. To pomogłoby w perspektywie 3-4 lat doprowadzić basen do dobrego poziomu. W sprawę Zamenhofa jest tak dużo pozytywnego zaangażowania się różnych środowisk, lokalnych przedsiębiorców, że wystarczy wykorzystać ten potencjał. Podejrzewam, że bez wielkiego udziału Gminy udałoby się stworzyć lepszą murawę, może bieżnię lekkoatletyczną. Miejsce by odżyło. Pozwólmy działać ludziom! Dziękujemy za rozmowę

_________________________________________________

Tegoroczny „sezon ogórkowy” zdominowała medialna dyskusja na temat sprzedaży developerom części stadionu przy ulicy Zamenhofa (Orlik i szatnie mają zostać) a uzyskane pieniądze miałyby zostać przeznaczyć na remont basenu. Temat ten jest tak nabrzmiały, że ma odbyć się jeszcze w sierpniu nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona temu problemowi. Poniżej przedstawiamy trójgłos naszych czytelników w tej sprawie:

Krystian Jędrzejczak – student Nie znam do końca tego problemu. Wydaje mi się, że basen w takim mieście jak Śrem bezwzględnie powinien być. Ale nie jestem przekonany czy kosztem pięknie położonego stadionu piłkarskiego, który też aż prosi się o modernizację.

Aleksandra Mieloszyńska – mieszkanka Śremu Mieszkańcy Śremu, a w szczególności dzieci i młodzież potrzebują zarówno stadionu przy Zamenhofa jak i basenu. Uważam, że nie można szantażować ludzi, że jak zostanie sprzedany stadion to wyremontujemy basen. Mam nadzieję, że odpowiedzialne osoby, którym zostało powierzone zarządzanie Śremskim Sportem i naszą Gminą podejmą mądre decyzje w tym temacie, dla dobra wszystkich mieszkańców.

Jakub Kryściak – doktor nauk o kulturze fizycznej Jeżeli faktycznie jedynym rozwiązaniem tego problemu jest sprzedaż boiska piłkarskiego na działki budowlane to trzeba dokładnie wiedzieć, ile na tej ziemi można zarobić. Ważną sprawą jest też dokładne policzenie użytkowników zarówno obiektu sportowego z basenem oraz tego boiska. Podejrzewam, że z basenu korzysta więcej osób. Ja zainwestowałbym w basen.

27 sierpnia kolejne wydanie

_____________________

Nikt nie odpuści Będą rywalizować o mandaty do Sejmu i Senatu Wybory w październiku, a juz powoli rozpoczyna się przedstawianie kandydatur na listy wyborcze partii, stowarzyszeń... Lokalna PO już rozpoczęła promocję swojej kandydatki. Została nią dyrektor ZST M. Bychawska. Przy malejącym poparciu dla tego środowiska, taki ruch jest zrozumiały, by oswajać

opinię publiczną jakąkolwiek kandydaturą. Za chwilę znane będą kolejne osoby ze Śremu, z innych partii i ugrupowań. Nieoficjalnie już cztery osoby - mieszkańcy powiatu śremskiego będą ubiegały sie o mandat parlamentarzysty. Więcej na www.portalsremski.pl


_____________________________________________________

Tel. 061 283 05 06 603 565 563

OKNA DESIGN

ZAKŁAD PRODUKCYJNY

OKNA TYPOWE OD RĘKI


_____________________________________________________

Policjanci zatrzymali, a mieszkaniec Śremu zapobiegł Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Śremie zatrzymali 19 – letniego złodzieja z gminy Kościan. Mężczyzna wraz ze swoim 20 – letnim kolegą przyjechał na tzw. „gościnne występy” do Śremu. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy planowali włamywać się do zaparkowanych samochodów i kraść paliwo. Ostatecznie nic nie ukradli. Zostali spłoszeni przez młodego, odważnego śremianina, który ruszył za nimi w pościg. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. W minioną niedzielę, 16 sierpnia, około godz. 23.40, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że na parkingu osiedla Helenki w Śremie dwóch nieznanych mężczyzn włamało się do samochodu. Na miejsce natychmiast udali się policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego. Okazało się, że mieszkaniec Śremu chciał ująć dwóch mężczyzn, którzy przenosili coś z jednego samochodu do drugiego. Odważny śremianin sam ruszył za tymi mężczyznami w pościg. Złodzieje uciekli, ale spłoszeni zostawili samochód osobowy marki BMW, a w nim pięć pustych baniek, każda o pojemności 5 litrów. Zdążyli już także uszkodzić bak zaparkowanego opla i spuścić paliwo do pojemnika. Wszystko to pozostawili i uciekli. W poniedziałek, 17 sierpnia, w toku wykonywanych czynności policjanci Wydziału Kryminalnego na terenie powiatu kościańskiego zatrzymali jednego ze złodziei, 19 – letniego mieszkańca gminy Kościan. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut i został przesłuchany. Detektywi ustalili, że drugim ze sprawców jest 20- letni mieszkaniec gminy Kościan. Obecnie trwają czynności zmierzające do jego zatrzymania. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

________

za www.srem.policja.gov.pl/

KLIMATYZATORY

W ŚWIETNYCH CENACH


_____________________________________________________

CZAS NA REKLAMĘ W KURIERZE

533 077 800, 608 321 436 Promocja od 17.08-29.08.2015 szynka bk..........................13,90 biodrówka..........................9,90 zeberka II............................5,90 kości świeże......................1,90 szynkowa biała..............15,90 kiełbasa grillowa...........9,00 szynka surowa...............22,60 kości wędzone.................2,50


_____________________________________________________


___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

Aktualności 10 tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Migawki z nawałnicy Skutki nawałnicy

więcej na: www.portalsremski.pl

________________

Sobotnia nawałnica, która przeszła przez powiat śremski mocno dotknęła posesję w Zaborowie (gmina Książ Wlkp.) o numerze 52, którą zamieszkują Danuta Sobkowiak i Ryszard Kościelniak. - Siedzieliśmy przy telewizorze, gdy nagle drzwi zaczęły trzaskać, jakby ktoś się dobijał i słychać było podmuchy wiatru. Zadzwoniła moja komórka. Dzwonił syn Tomasz mieszkający naprzeciwko. Usłyszałam: „mama uciekajcie, bo zerwało wam pół dachu” – relacjonuje pani Danuta. Jej partner pobiegł schodami na strych i zobaczył sine niebo i lejącą się strumieniami wodę. Zbiegli szybko do piwnicy i tam przeczekali nawałnicę. Gdy wyszli na dwór zobaczyli, że wichura zdmuchnęła też kilka elementów dachu stodoły. Ich sypialnia przypominała wielkie, brudne bajoro. Materace i pościel są już nie do uratowania. - Nikomu bym nie życzyła podobnych przeżyć. To było straszne. Inaczej się ogląda podobne dramaty w telewizji . Nigdy bym nie przypuszczała, że nas to spotka – dodaje nasza rozmówczyni. Pani Danuta jest wdzięczna strażakom,

którzy już po godzinie byli na miejscu. Byliby zapewne wcześniej, ale żeby dojechać na miejsce, musieli usuwać powalone na drodze drzewa. Plandekę dostali od razu z zasobów Urzędu Miejskiego. W poniedziałek przyjechał burmistrz Książa z ekipą od szacowania strat. - Pan Teofil Marciniak obiecał, że postara się załatwić bezzwrotny zasiłek od Wojewody. Pomoc ta nie pokryje jednak oczywiście wszystkich kosztów naprawy dachu. Dom nie był też na tę okoliczność ubezpieczony. Pani Danuta jest wdzięczna wszystkim: strażakom, burmistrzowi i sąsiadom za pomoc w usuwaniu szkód. Zarówno ona sama, jak i jej partner nie mają pracy. Utrzymują się jedynie z przypadkowych dorywczych zajęć. W ich przypadku powiedzenie: „biednemu wiatr w oczy” – nabiera jakże symbolicznego znaczenia. Jeśli chciałby ktoś ich wspomóc, na przykład poprzez przekazanie niepotrzebnych materiałów budowlanych czy farb, może to uczynić bezpośrednio poszkodowanym lub za pośrednictwem naszej redakcji.

Cmentarne porządki Po przejściu sobotniej (15.08) nawałnicy, która uniemożliwiła odprawienie tradycyjnej mszy świętej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Cmentarnej, w niedzielny poranek nekropolię nawiedziły tłumy ludzi usuwające skutki wichury i ulewy. - To był dosłownie moment. Nachyliłam się by zapalić znicz, gdy poczułam nagły powiew w plecy i rzuciło mnie na ziemię. Nie wiedziałam co się dzieje, ale wszyscy zaczęli uciekać – wspomina pani Celina. Wichura największe spustoszenia zrobiła w środkowej części cmentarza, powalając olbrzymi konar spróchniałego dębu na kilkanaście nagrobków. Opiekujący się grobami wskazywali na konieczność dokonania przeglądu starych drzew i ich usunięcia zanim dojdzie do kolejnych zniszczeń.


Aktualności

___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

11

tel. 608 321 436 _____________________________________________________ za:www.srem.policja.gov.pl

Zabawa z zapałakami Zabawa 14 – latka zapałkami zakończyła się spaleniem pasa trawy. Nieletniego ujęły dwie śremianki. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie rodzinnym. Policja apeluje do rodziców o wzmożenie nadzoru nad dziećmi. Wakacje jeszcze trwają. To, co istotne z naszego punktu widzenia, to fakt, że w tym czasie nie odnotowaliśmy zdarzeń, w których dzieci odniosłyby poważniejsze obrażenia. Jednak cały czas jesteśmy czujni i o to samo prosimy rodziców. W miniony wtorek, 11 sierpnia, odnotowaliśmy niepokojące nas zdarzenie. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń ciała. Około godz. 14.45 dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o podpaleniu trawy w Śremie, w rejonie mostu i kanału ulgi. Na miejsce natychmiast udali się policjanci Ogniwa PatrolowoInterwencyjnego. Jak się okazało dwie mieszkanki Śremu ujęły 14 – latka, który bawił się zapałkami i spowodował, że spaleniu uległ pas trawy. Sprawą zajęli się policjanci zespołu ds. nieletnich i znajdzie ona swój finał w sądzie rodzinnym.

_________

Odnaleźli się Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie ustalili miejsce pobytu dwóch osób, które wczoraj wynajęły rower wodny i wypłynęły na Jezioro Jarosławskie. Osobom tym nic się nie stało i przebywają już poza terenem powiatu śremskiego. Jak wynika z policyjnych ustaleń mężczyzna i towarzysząca mu kobieta bezpiecznie dopłynęli do brzegu i schronili się przed burzą. 15 sierpnia wieczorem dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Śremie został powiadomiony o tym, że na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Jarosławkach dwie osoby wynajęły rower wodny i nie ma z nimi kontaktu. Strażacy, którzy przeczesywali teren jeziora, w zaroślach, odnaleźli rower wodny, który nie był przewrócony i nie było w nim wody. Nikt z rodziny ani z grona znajomych osób, które wynajęły rower, nie zgłaszał ich zaginięcia. Prowadząc czynności operacyjne policjanci Komendy Powiatowej Policji w Śremie ustalili miejsce pobytu dwóch wymienionych osób, które wczoraj wynajęły rower wodny i wypłynęły na Jezioro Jarosławskie. Jak wynika z policyjnych ustaleń mężczyzna, 26 – letni mieszkaniec Szczecina, i towarzysząca mu kobieta, 22 – letnia mieszkanka Koźmina Wlkp., bezpiecznie dopłynęli do brzegu i schronili się przed burzą. Kiedy ustała wichura udali się do wypożyczalni rowerów, ale nikogo tam nie zastali. Dziś przebywają już poza terenem powiatu śremskiego.


12


Aktualności

___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

13

tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Zagrożenie na Milionówkach W niedzielny (16.08) poranek śremscy strażacy usuwali nadłamane i przechylone drzewa w najstarszej części osiedla przy ul. Roweckiego. Jedno z drzew oparło się o dach domu nie wyrządzając na szczęście większych szkód. Interwencja strażaków była nieodzowna z uwagi na możliwe dalsze szkody naderwanych drzew w przypadku podobnych nawałnic.


___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

Aktualności 14 tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Wizytówka Śremu Kurier Śremski rozmawia z Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej p. Pawłem Wojną

Kurier Śremski: Co możemy powiedzieć o nowej inwestycji PGK P.W.:Targowisko Miejskie to w pełni nowoczesna przestrzeń handlowa otwarta na wszystkie formy handlu, przyjazna dla środowiska i ludzi. Przestrzeń ta jest pomyślana tak, aby można ją wykorzystywać nie tylko jako miejsce handlu, lecz doskonały teren przygotowany do organizowania imprez plenerowych oczywiście w czasie wolnym od handlu. Targowisko śremskie zmienia swój wygląd. Wybudowano 59 boksów handlowych. Przy wejściu od ul. Orzeszkowej znajduje się budynek główny. Na parterze znajdować się będzie apteka. Piętro mieści kilka pomieszczeń przeznaczonych na wynajem. Do ogrzewania budynku wykorzystamy bezpłatną energię pozyskaną ze źródeł odnawialnych. Budynek posiada klimatyzację, windę oraz zaplecze socjalne. Oszklona wiata o powierzchni 1800 m2 chronić będzie część targowiska przed deszczem, śniegiem oraz słońcem. Przy budynku znajdują się nowoczesne kontenery podziemne na odpady komunalne i makulaturę. Od strony ronda przy ul. Grunwaldzkiej wybudowano boksy z przebieralnią i toaletami. Całość utwardzono kostką betonową. Oświetlenie oczywiście ekologiczne – ledowe. Trudno wszystko opisać w kilku zdaniach. Najlepiej aby czytelnicy Kuriera sami ocenili wygląd nowego obiektu przychodząc w środę 16 września na pierwszy dzień targowania. Kurier Śremski: Co było powodem głównym, aby zmienić wygląd tzw. Nowego Targowiska? P.W.:Jednym z powodów była potrzeba lepszego zorganizowania tego miejsca, unowocześnienia warunków technicznych obecnego targowiska oraz wykorzystania wszelkich jego walorów. Targowisko wcześniej z powodu swojego wyglądu nie było powodem do dumy. Wiele do życzenia miało bezpieczeństwo kupujących. Nierówności na zamontowanych płytach betonowych oraz brak kanalizacji odprowadzającej wody opadowe i roztopowe to główne powody do jego zmiany. Jestem pewien, że nowe targowisko będzie estetyczne, funkcjonalne, bezpieczne i posłuży śremianom na wiele dziesięcioleci. Kurier Śremski : Jakie koszty były z nią związane? Udział gminy... P.W.: Koszt przebudowy Targowiska Miejskiego wyniosło niespełna 10 mln. zł. Budowa została sfinansowana głównie ze środków własnych Spółki, kredytu długoterminowego oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kurier Śremski: Co było największym problemem w tej

inwestycji? P.W.: Na pewno wszystkie prace podziemne, które musiały być realizowane z ogromną uwagąze względu na specyfikę podłoża. Pamiętamy z lat 1970-80, że był tam teren podmokły.Poza tym w obrębie tego terenu znajdują się wszystkie media: elektryczne, gazowe, wodne . Stwierdzono odmienny przebieg trasy kolektora kanalizacji deszczowej w stosunku do map i nastąpiła kolizja z fundamentami. Spowodowało to konieczność przeprojektowania fundamentów oraz konstrukcji wiaty. Warunki geotechniczne i istniejące uzbrojenie terenu. Grunty na terenie targowiska nie nadawały się do posadowienia na tradycyjnych fundamentach. Konieczne było wzmocnienie podłoża kolumnami betonowymi zbrojonymi stalą. Do wykonania fundamentów zużyto około 1500 ton betonu i 80 ton stali zbrojeniowej. Wykonano również ponad dwa kilometry odwiertów dolnego źródła pomp ciepła oraz należało przełożyć fragment głównego kolektora kanalizacji deszczowej o śr. 1000mm. Kurier Śremski: Jeśli chodzi o termin oddania do użytku, realizacja jest planowa? P.W.:Targowisko modernizowane jest zgodnie z przyjętym harmonogramem, pomimo wielu przeszkód i trudności otwarte zostanie w połowie września. Kurier Śremski: Wygląd Nowego Targowiska jest imponujący. To kolejna wizytówka Śremu...? P.W.:To prawda. Założenia projektu były bardzo skromne materiałowo. Z założenia w projekcie wykorzystano stal, beton i cegłę. Cegłę głównie aby scalić wszystkie budynki zgromadzone wokół targowiska – Kupiec, Odys oraz Pasaż. Również kolorystyka wykorzystująca trzy kolory – grafit, szary beton i ceglasty. Już na poziomie koncepcji

Targowiska widzieliśmy jak interesujący będzie to obiekt – skromny, a zarazem wysmakowany. Mam nadzieję, że ta przestrzeń spodoba się śremianom i stanie się ulubionym miejscem zakupów. Życzyłbym sobie aby stało się wizytówką Śremu, tym bardziej, że coraz częściej słyszę słowa pochwały od osób i instytucji spoza naszego miasta. Kurier Śremski: Jakie nowości architektoniczne zostały zastosowane? P.W.:Targowisko Miejskie zaprojektowała pracownia ze Śremu Jan van Tarss Architecture. Osobą odpowiedzialną za koncepcję architektoniczną, projekty logo Targowiska oraz ostateczny jego wygląd jest Tadeusz Wełyczko, który do końca czuwał nad wyglądem każdego detalu. Projekt architektoniczny opracował Dariusz Chwieralski, a konstrukcyjny przygotował Jacek Senftleben. Oczywiście w przygotowaniu projektu brało udział o wiele więcej osób, lecz te są najważniejsze. Kurier Śremski: To stanowi szereg udogodnień, przede wszystkim dla najemców będzie prestiżowym miejscem handlu? P.W.: Odpowiedzią na to pytanie niech będzie fakt, że większość pomieszczeń i boksów jest już zarezerwowana. Kurier Śremski:Rozmawiał Pan z handlowcami na temat już niebawem oddanego Tagowiska Miejskiego? Podobno będzie wiele nowych branż otwartych na terenie nowych hal? P.W.: Tak. O tym przekonają się odwiedzający nasze targowisko. Kurier Śremski: Co możemy przekazać chcącym dokonywać w tym miejscu zakupów? P.W.: Wszystkich serdecznie zapraszamy. Nasze przedsiębiorstwo poniosło ogromny wysiłek- nie tylko finansowy, po to by zadowolić wszystkich naszych klientów – stałych i nowych. Aby dokonać atrakcyjnych zakupów śremianie nie muszą wyjeżdżać przecież do Poznania . Kurier Śremski: Czyli na zakupy w środę, 16 września...? P.W.: Tak, zapraszam.


Reklama

___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

17

tel. 608 321 436 _____________________________________________________


18 02

medycyna

____

śremska

DAMA AKE Odzież damska Zapraszamy

żeiary 0 PAMIĘTAJ! u D zm 6 KAŻDA KOBIETA o JEST PIĘKNA o d r WYSTARCZY

0 4 d

o

ODPOWIEDNIA STYLIZACJA I WIARA W SIEBIE !

GALERIA HANDLOWA ŚREM 1 Maja 21

I PIĘTRO BOX 18

Czynne” Pn.-Pt.: 10.00-18.00 Sb.: 9.30-13.00

ORAZ ODZIEŻ CIĄŻOWA

_


___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

Aktualności 20 tel. 608 321 436 _____________________________________________________


Aktualności

___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

21

tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Sparing 2007 r. Obóz w Jarocinie z Akademią Reissa. rocznika 2003 i 2004. W terminie 10-15.08.2015 r. rocznik 2003 i 2004 odbył obóz Świadczy o tym, że 4 boiska, hotel, baseny (kryty i otwarty), szkoleniowy w Jarocinie. halę sportową. Zawodnicy w ciągu 6 dni zrealizowali 10 Jarocin jest odpowiednim miejscem do obozu letniego. jednostek treningowych. Drużyna prowadzona przez trenera Marcina zagrała 3 sparingi ( Antonio Jarocin, ŁKS Łódz, Jarota Jarocin). Wygrała 2 mecze i jeden zremisowała. Drużyna trenera Sebastiana rozegrała 4 sparingi ( Astra Krotoszyn, ŁKS Łódz, Antoni Jarocin , Real Football Academy). Wygrała 3 mecze i odniosła jedną porażkę. W czasie obozu zawodnicy mieli zapewniony aktywny wypoczynek w formie basenu. Uczestnicy są zadowoleni z realizacji zamierzonych celów. Maja nadzieję, że w przyszłym roku będą mogli po raz kolejny uczestniczyć w obozie letnim w Jarocinie. Profesjonalna baza zapewnia odpowiednie warunki do treningów na najwyższym poziomie. W miniony czwartek 13 sierpnia drużyna żaków starszych wraz z trenerami Adamem Galasem i Piotrem Kleczewskim udała się na sparing z Akademią Reissa do Dolska. UKS Śrem wystawił dwa składy rywale trzy. Drużyny grały po 15 minut i następowała zmiana. Od godziny 11 do godziny 13 zawodnicy zagrali po kilka meczy sparingowych. Śremski Klub okazał się równorzędnym rywalem. Obydwa zespoły zanotowały porównywalną liczę zwycięstw, choć niewielką przewagę należy odnotować na koncie Akademii Reissa. Nie zapominajmy jednak o tym, że jest to druga drużyna w Wielkopolsce zaraz po "Kolejorzu". Na tym tle trzeba bardzo dobrze ocenić piłkarzu UKS, którzy zrobili duży skok jakościowy. Gratulujemy! Po meczu udali się wspólnie na obiad do Villi Natura, a po obiedzie nad dolskie jezioro gdzie chłopacy mogli się wykąpać.


___

___

www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

Reklama 22 tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Urząd Miejski w Śremie, Pl.20 Października 1, 63-100 Śrem tel. 061 28 35 225; GG 3371603; mail: umiejski@srem.pl

INFORMACJA O TERMINACH ZWIĄZANYCH Z UDZIAŁEM W REFERENDUM OGÓLNOKJRAJOWYM, ZARZĄDZONYM NA DZIEŃ 6 WRZEŚNIA 2015 r. 1. Lokale obwodowych komisji do spraw referendum otwarte będą 6 września 2015 r. od godz. 6.00 – do godz. 22.00. 2. Karty do głosowania wydawane będą wyłącznie po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. 3. Spis osób uprawnionych do udziału w referendum będzie udostępniany do wglądu w Urzędzie Miejskim w Śremie Zespół Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, ul. Mickiewicza 10 w godzinach od 7.00 do 15.00 w terminie od 17 sierpnia do 28 sierpnia 2015 r. 4. Od 17 sierpnia 2015 r. do 24 sierpnia 2015 r. żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby powinni złożyć wniosek o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie obwodzie w danej miejscowości. Osoby, które przybyły do miejsca zakwaterowania po tym terminie, mogą złożyć wniosek do 4 września 2015 r. 5. Do 24 sierpnia 2015 r. osoba uprawniona do udziału w referendum, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. 6. Do 28 sierpnia 2015 r. osoba, która najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat, a także osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.), w tym również osoby posiadające orzeczenie organu rentowego o: - całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust.5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440), - niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440), - całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art.12 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440), - orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, - orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów oraz osoba o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, której przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, może złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. 7. Do 1 września 2015 r. osoba uprawniona do udziału w referendum może złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji do spraw referendum. 8. Do 4 września 2015 r. osoba uprawniona do udziału w referendum, która zamierza zmienić miejsce pobytu radiowozu, z którego najmłodsi nie chcieli wychodzić. przed dniem referendum, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. W drugiej części spotkania dzielnicowy przybliżył maluchom

___________

Wszystkie ww. zgłoszenia oraz wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w Śremie, ul. Mickiewicza 10, tel. 61 28 47 120 w godzinach urzędowania tj. od 7.00-do 15.00. Wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej BIP - Urzędu Miejskiego w Śremie www.srem.pl w zakładce REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWE.

Mali sportowcy w Komendzie Ponad 30 małych sportowców odwiedziło Komendę Powiatową Policji w Śremie. Dzieci spotkały się z dzielnicowym, który opowiadał im o policyjnej służbie i zasadach związanych z właściwym, bezpiecznym zachowaniem w różnych sytuacjach. Uczestnicy półkolonii otrzymali też od policjantów elementy odblaskowe. W miniony czwartek, 13 sierpnia, Komendę Powiatową Policji w Śremie odwiedziły dzieci wypoczywające w ramach półkolonii zorganizowanych przez Śremski Klub Sportowy Warta. Ponad 30 małych sportowców z dużym zainteresowaniem słuchało dzielnicowego sierż. szt. Michała Nowackiego, który opowiadał im o policyjnej pracy i przy okazji mówił też o wyposażeniu

funkcjonariuszy do służby. Podczas spotkania było też trochę wesołych sytuacji. Do jednej z nich doszło wówczas, kiedy policjanci prezentowali pałkę wielofunkcyjną typu Tonfa. Funkcjonariusze opowiadali o tym, że może ona służyć do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zademonstrowali w jaki sposób na miejscu zdarzenia z udziałem osób rannych za pomocą Tonfy mogą przenieść osobę pokrzywdzoną w bezpieczne miejsce. Okazało się wówczas, że wszystkie dzieci chcą wziąć udział w prezentacji, aby policjanci ich również za pomocą Tonfy przenieśli z miejsca na miejsce. Oczywiście każde dziecko mogło też wejść do oznakowanego

zasady związane z właściwym, bezpiecznym zachowaniem się dziecka w różnych sytuacjach. Mali sportowcy i ich opiekunowie otrzymali też od policjantów „pamiątkowe upominki”, którymi były elementy odblaskowe. Zarówno dzieci jak i dorośli obiecali nosić policyjne upominki, aby być widocznym w ruchu drogowym. za:www.srem.policja.gov.pl


23

_____________________________________________________


_____________________________________________________

70-lecie Koła PZW Śrem-Miasto W niedzielę, 16 sierpnia br. Koło PZW nr 127 Śrem-Miasto obchodziło 70-lecie swojego istnienia. Na obchodach pojawili się przedstawiciele gminy i powiatu. Tego samego dnia odbyły się także okolicznościowe zawody wędkarskie.

więcej na www.portalsremski.pl

Kurier Śremski NAJWIĘKSZY NAKŁAD

W POWIECIE ŚREMSKIM


moto speedway _______________________________________________________

Zacięty mecz z Falubazem

W piątkowy wieczór na stadionie im. A. Smoczyka odbyło się bardzo interesujące spotkanie między leszczyńską Unią i Falubazem Zielona Góra. Mecze pomiędzy Unią Leszno z Falubazem Zielona Góra należały zawsze do meczy podwyższonego ryzyka. Ich poziom jest wysoki. Tak też było w dniu wczorajszym. Tym bardziej, że gospoadzre mają już Play-ofy zapewnione , a goście musieli koniecznie wygrać. Obie drużyny przystąpiły do meczu osłabione. W szeregach gości zabrakło leczącego kontuzję Jarka Hampela, natomiast w ekipie gospodarzy nie było pałzującego za czerwoną kartkę Nickiego Pedersena.

ie

eb i s ź ajd

ul l a t or ski.p

Zn

p a n .portalsrem w

ww

__________________________ SPAR Falubaz Zielona Góra Bieg po biegu: 1. Andreas Jonsson - 4 (2,0,-,0,2,0) 1. (61,46) Jonasson, Jonsson, Musielak, Protasiewicz (w/u) 4:2 2. Jarosław Hampel - Z/Z 2. (61,36) Pi.Pawlicki, Zgardziński, Smektała, Pieszczek 4:2 (8:4) 3. Patryk Dudek - 14+2 (0,3,2*,2*,3,1,3) 3. (59,95) Ward, Prz.Pawlicki, Sajfutdinow, Dudek 3:3 (11:7) 4. Darcy Ward - 16+1 (3,3,0,3,3,2,2*) 4. (61,96) Zengota, Protasiewicz, Smektała, Zgardziński 4:2 (15:9) 5. Piotr Protasiewicz - 6 (w,2,3,1,d,-) 5. (60,93) Ward, Sajfutdinow, Prz.Pawlicki, Jonsson 3:3 (18:12) 6. Krystian Pieszczek - 0 (0,0,0) 6. (61,03) Dudek, Zengota, Pi.Pawlicki, Ward 3:3 (21:15) 7. Alex Zgardziński - 2 (2,0,0) 7. (61,71) Protasiewicz, Musielak, Jonasson, Pieszczek 3:3 (24:18) Fogo Unia Leszno 8. (61,20) Ward, Dudek, Smektała, Zengota (w/u) 1:5 (25:23) 9. Tobiasz Musielak - 3 (1,2,0,-) 9. (62,30) Ward, Dudek, Jonasson, Musielak 1:5 (26:28) 10. Tomas H. Jonasson - 7+1 (3,1*,1,2,0) 10. (61,36) Sajfutdinow, Prz.Pawlicki, Protasiewicz, Zgardziński 5:1 (31:29) 11. Przemysław Pawlicki - 9+2 (2,1*,2*,1,3) 11. (62,21) Dudek, Jonasson, Zengota, Jonsson 3:3 (34:32) 12. Emil Sajfutdinow - 10+1 (1*,2,3,3,1) 12. (62,34) Pi.Pawlicki, Jonsson, Prz.Pawlicki, Pieszczek 4:2 (38:34) 13. (62,45) Sajfutdinow, Ward, Smektała (Pi.Pawlicki t), Protasiewicz (d4) 4:2 (42:36) 13. Grzegorz Zengota - 6+1 (3,2,w,1*,-) 14. (62,88) Prz.Pawlicki, Pi.Pawlicki, Dudek, Jonsson 5:1 (47:37) 14. Piotr Pawlicki - 9+2 (3,1*,3,t,2*) 15. (63,04) Dudek, Ward, Sajfutdinow, Jonasson 1:5 (48:42) 15. Bartosz Smektała - 4 (1,1,1,1) _______________________________________________________

42

48

REKLAMA

Ostatni mecz fazy zasadniczej

motoryzacja: 533 077 800; 608 321 436 e-mail: darmowykurier@gmail.com


www.gazetydarmowe.pl www.kurier-sremski.pl

___

___

Chrystus Zmartwychwstał!!! Prawdziwie Zmartwychwstał!!! 31 Reklama

tel. 608 321 436 _____________________________________________________

Znajdź

ZNAJDŹ NAS NA

na

Salon Meblowy meble tapicerowane, meble pokojowe MACIEJ SZCZEPANIAK właściciel - tel. 604 889 378

Kuchnie

Meble łazienkowe

DUŻA, ŚWIEŻA RYBA BAŁTYCKA OD RYBAKA DORSZ patroszony ...................1-3kg ..............13,00 zł/kg DORSZ tuszka .................................................14,00 zł/kg FILET z dorsza z/s...................400g...............23,00 zł/kg FLĄDRA cała duża......................500g...................6,00 zł/kg FLĄDRA filet................................................................15,00 zł/szt. FLĄDRA tuszka z/s...................................................10,00 zł/szt. LESZCZ morski (cały) ..............1-2,5kg..............6,00 zł/kg LESZCZ morski (filet)........................................12,00 zł/kg ŁOSOŚ bałtycki, patroszony.......1-15kg.............26,00 zł/kg ŁOSOŚ bałtycki, filet..........................................38,00 zł/kg OKOŃ morski, duży...................0,5-1kg............17,00 zł/kg OKOŃ filet ........................................................30,00 zł/kg SANDACZ cały ..........................1-5kg...............22,00 zł/kg SANDACZ patroszony...............................................25,00 zł/kg SANDACZ filet ..........................................................37,00 zł/kg ŚLEDŹ zielony cały..................250 g................6,00 zł/kg ŚLEDŹ zielony płat .........................................10,00 zł/kg TURBOT odgardlony...................1-2kg................22,00 zł/kg

-50% na filety

NOWOŚĆ!

wysok Dziczyzna: kiałbasa, mięso i szynka a jako atrak ść ! Konina: kiełbasa mięso i szynka c y j n krótk ie ter e ceny ! Struś: jaja, kiełbasa, szynka miny dostaw Jagnięcina: tusze, półtusze ! Baranina: tusze, półtusze - kiełbasa

oscypki, redykołki, gołki

Tel. 605 036 719 email: dariusz.kalka@op.pl

Stoły i krzesła

REKLAMA tel.

608 321 436


Kurier Śremski nr32 20.08.2015  

Kurier Śremski nr32 20.08.2015

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you