Page 1


COLOR RICHE’ILT

„SEE ON MEIE COLOR RICHE. ELEGANTSEM KUI KUNAGI VAREM.” Eva Longoria & Doutzen Kroes

ELEGANTSEIM VÄRV SINU HUULTELE

STAARIDEST INSPIREERITUD NUDE-VÄRVID IGALE NAHATOONILE EKSKLUSIIVNE KOLLEKTSIOON UUSIM NUDE-VÄRVIDE TREND 2

■ RIKASTATUD PÄRLMUTRISÄRAGA ■ IGALE JUUKSE- JA NAHATOONILE OMA VÄRV ■ LOOMULIKULT SÄRAVAD HUULED

www.lorealparis.ee


Mood väljaspool raame Aastaaegade vahetumine toob endaga alati kaasa lugematul hulgal tundeid ja mõtteid. Kes jääb suve soojust ja lusti igatsema, kes muserdub saabuva kaamose eel, kes rõõmustab sügistuulte üle – igaüks isemoodi. Küll aga annab uue hooaja või aastaaja saabumine võimaluse justkui uuesti alustada – peaaegu puhtalt lehelt. Pakitakse ju kokku suvekraam, võetakse välja sügistalvised palad ja uuritakse, mida juurde vaja ja mida pole enam üldse vaja. Sellist suurpuhastust on hea ka mõttetasandil ja elustiilis teha. Võtta hetk, et vaadata, mis toimib ja mis ei toimi. Kui ei toimi, siis tunnetada, miks ei toimi, ja seepeale olukorda parandada või edasi liikuda. Raame pole, enamus takistusi loome me endile ise ja kellegi teise seatud piire isikliku heaolutunde arvelt pole jätkusuutlik jälgida.

enamus takistusi loome me endile ise.

Siit ka meie seekordne moemantra – mood väljaspool raame. Loomulikult on hea, kui keegi annab nõu, nimetab suunad või märksõnad. Räägib hooaja popimatest värvidest, lõigetest materjalidest – kuid päeva lõpuks otsustad ju ikkagi sina. Ja seda oma stiilist ning sisetundest lähtudes, mitte üleilmsete moeoraaklite ettenähtud raamides toimetades. Selles valguses juhatame ametlikult FIBITina sisse ka sügistalvise moehooaja. Keskendume mitmekülgsusele ning teadvustame taas, et nii palju, kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid maitseid. Isiklike maitsete erinevusest inspireerituna eelneb meie seekordsel sündmusel igale moeetendusele temaatiline dokumentaalfilm. Häbematult lühike, aga huvitav. Nimetatud moedokumentaalis avaldavad arvamust Mare Kelpman, Xenia Joost, Kalle Aasamäe, Oksana Tandit, Liisi Eesmaa ja Ülle Pohjanheimo. Nende samade moedisainerite erinevate märksõnade põhjal on Pamela Peepson, Grete Astover ja Liis Plato pannud kokku FIBITi moelaval etenduvad kolm etendust: TAEVA ALL, TEHISVALGUSES ja HELK. FIBITi esimese moepäeva möödudes leiab ööpimeduses aset pidulik avagala, kus esmakordselt astuvad ühisetenduses üles rohkem kui kolmekümne andeka kodumaise moekunstniku loetud palad. Tegemist on valikuga Tanel Veenre poolt kureeritud kaasaegse moekunsti näitusel “Kaamos”

Raame pole,

esindatud ning spetsiaalselt selle tarbeks valminud loomingust. Muu hulgas näeb etenduses Aldo Järvsoo, Britt Samosoni, Hanna Korsari, Jo Nurmi, Katrin Kuldma, Ketlin Bachmanni, Kirill Safonovi, Liisi Eesmaa, Piret Ilvese, Tiina Talumehe, Triinu Pungitsa, Ülle Pohjanheimo moedisaini. Avagala on kutsetega eriüritus, kuid sellest sündmusest saab osa nii Delfi vahendusel, kus toimub moeetenduse otseülekanne, kui ka FIBITi teisel päeval moeprogrammi suurtelt ekraanidelt. Mõtteainet, mida võtta või mida jätta, kes on Pamela Peepson, mis valikut leiab Viru Keskusest ja millised uudised on õhus – leiad järgnevatelt lehekülgetelt. Olgu see kõik sulle heaks stardijooneks ja toogu saabunud sügis piiritult häid ideid ja moeküllast elu väljaspool raame!

FIBIT toimub Viru Keskuses 11. ja 12. oktoobril. Peale sündmuse lõppu näeb nii FIBITi etendusi, fotogaleriid, moedokumentaalfilmi kui ka avagala moeetendust virukeskus.com/mom veebilehel.

3


Moeuudised Tekstid: Anne Vetik, Taivi Koitla. Fotod: tootjad.

Uut moemaailmas Polyvores saab kodu mängida Ilmselt iga endast lugupidav moehuviline on tapnud mõned tunnid Polyvore saidil. Pole midagi rahustavamat kui panna kokku kauneid moekollaaže ning neid teistega jagada. Praeguseks on Polyvore eksisteerinud tublid 5 aastat ja selle aja jooksul on sinna tee leidnud 17 miljonit külastajat kuus. Nüüd laiendab moeveeb oma haaret veelgi, võttes mängu kodukaubad. Ehk siis lisaks kingadele ja seelikutele saavad nüüd täiskasvanud tüdrukud mängida ka mööbli, kodutekstiilide ja nipsasjakestega. Kui sa pole kindel, et su lemmikkleit sobiks tumesinise diivaniga, võid seda ilma liigsete kulutusteta kontrollida!

Carine Roitfeld

Carine Roitfeldi elu jõudis filmilindile

4

Liisi Eesmaa kollektsioon, foto: Kalle Veesaar.

Legendaarne Prantsuse Vogue’i peatoimetaja andis septembris välja kauaoodatud moealmanahhi – juba praegu kultusstaatusesse jõudnud raamatu “CR Fashion Book.” Ajakirja 340 lehekülje täitumist ning Carine elu pärast Vogue’i jälgis dokumentalist Fabien Constant. Tulemuseks on lõbusam, vaimukam ja veidram versioon “Septembri väljaandest” ehk “Mademoiselle C”. Lisaks Carinele näeb filmis selliseid tegelasi nagu Tom Ford, Karl Lagerfeld, Alber Elbaz, Alexander Wang ja Donatella Versace. Kuigi Carine ise väidab end elavat igati tavalist elu, võib kindel olla, et filmi vaadates igav ei hakka. “Carine on minu jaoks täiuslik naine, kes on saanud legendiks juba eluajal,” võtab loo kokku härra Tom Ford.

Kaamos käes Kes oleks võinud arvata, et kergelt kurjakuulutavat sünget sügisaega tähistav sõna toob meieni midagi hõrku, ilusat ja erilist? Meie mitte, ilmselt teie ka. Küll aga on au pajatada, et erakordne moenäitus, kus saab nautida muu hulgas selliste talentide nagu Anu Samarüütel, Aldo Järvsoo, Britt Samoson, Hanna Korsar, Tiina Talumees, Ülle Pohjanheimo, Xenia Joost ja paljude teiste andekate moeloojate just selleks näituseks loodud erilist loomingut, on nüüd avatud. Lisaks näitusele valmib enam kui 200-leheküljeline fotoalbum, mille kaante vahele jõuab rohkem kui kuuekümne tegija looming. Näitus “KAAMOS” on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai tn 17) avatud 27. septembrist kuni 24. novembrini. Raamat jõuab müügile 1. oktoobril.


Tahad tööd luksuse keskel? Kui jah, siis see rõõmusõnum enri is H on sulle! Vogue Talents projekti o c n Fra ult raames asus Vogue Italia ja Pina Kering moegrupp otsima praktikante, keda ootavad sellised firmad nagu Gucci, Bottega Veneta, Brioni, Sergio Rossi, Boucheron, Girard-Perregaux ja Jeanrichard. Kokku läheb jagamisele 23 kohta stiili- ja loovuse osakondades, tootearenduses, turunduses ja digitaalarenduses. Õnnelikud konkursivõitjad on oodatud Itaalias, Prantusmaal ja Šveitsis. Konkreetsed üleskutsed avaldatakse Vogue’i kodulehel juba 20. septembril, mil saame teada iga positsiooni kirjelduse ja kriteeriumid. Kui esitatud tingimustele vastad, tuleb kandideerimiseks vajalikud materjalid teele panna hiljemalt 30. novembriks.

Tallinn Fashion Week on kohe kohal! TFW toimub tänavu juba seitsmendat korda ja seekord näitavad disainerid oma loomingut Salme Kultuurikeskuses. Lavale tuleb 13 moeetendust ja FIBITi tiimi meelest tasuks erilist tähelepanu pöörata noorele ja andekale Le Saaremaa piigale Kristel Kuslapuule, on id Givenchyle moeillustratsioone Al ex loonud Kätlin Kaljuvee ja Stuudio ee v Nahk ühiskollektsioonile ning kindlasti külalisele Venemaalt ehk siis rahvusvahelist tunnustust leidnud Aurora Fashion Weeki disainerile Leonid Alexeevile. Leonid on õppinud Central Saint Martinsis ning tema kollektsioone on näidatud ka London Fashion Weekil. Ole kohal 24.–26. oktoobril!

Rootsi parfüümigeeniuste uus projekt Rootslase Ben Gorhami brändi Byredo DNA juurde kuuluvad isepäisus ja julgus ning see väljendub ka koostööpartnerite valikute osas. Siis, kui tuntumad moemajad eelistavad oma parfüüme luues teha koostööd Hollywoodi näitlejannade ja poplauljataridega, kutsus Ben Gorham “külalisninadeks” oma põneva käekirja poolest tuntud fotograafiduo Inez van Lamsweerde ja Vinoodh Matadini. Uue aroomi nimeks on “1996” ja see on inspireeritud ühest fotogeeniuste tuntumast pildist “Kirsten 1996”. Gorham kirjeldab uut parfüümi idamaisena, millele lisavad tooni puidu aroomid. Uuri lähemalt byredo.com lehelt.

Teistmoodi kleidid Lissaboni Arhitektuuri Triennaalil sai imetleda teistmoodi kleite. Hollandi disainer Bart Hess otsustas, et 3D printimise asemel saab täiuslikult kehavorme järgivate rõivaste loomiseks kasutada hoopis vanamoodsamaid meetodeid. The Garment District nimelise projekti käigus paigutati modellid sulahava ja vee seguga täidetud basseini sisse, seejärel tõsteti nad välja ning vabastati protsessi käigust tekkinud “skulpturaalsetest kleitidest”. Kunstipäraseid rõivaid saab Lissabonis imetleda 15. detsembrini. 5


Uued moeraamatud Käes on parim aeg, et veeta õhtuid intelligentse ja põneva seltsilise ehk siis raamatuga. Õnneks tänavune sügis toob meieni ka suurepäraseid moeväljaandeid. Kui soovid süveneda psühhedeelsete kübarate looja Philip Treacy pöörastesse fantaasiatesse, siis võta ette samanimeline teos “Philip Treacy”, mille autoriks on Kevin Davies. Kui tahad teada, kuidas saada vaeslapsest feministlikuks ikooniks ning kosmeetikaimpeeriumi valitsejannaks, siis soovitame tudeerida Michéle Fitoussi raamatut “Helena Rubinstein: The Woman Who Invented Beauty.”

Kevad armastab poodlemist Tõeline moesõber teab, et moodi dikteerib vaid tema ise. Siin ei ole ruumi heietustele, et just sügisel on vaja garderoobi täiendada või siis suvekuudel seda tuulutada. Küll aga on seesamune tõeline moesõber endale aegsasti kalendrisse märkinud, et kevad toob Eestisse uued ostutuuled ning on, mida lisaks soojadele ilmadele oodata. Nimelt toimub Viru Keskuses 2014. aastal palju huvitavaid ja spektakulaarseid muudatusi. Muu hulgas lahvatavad oma suured esinduspoed rõõmuhelide saatel lahti Põhjamaades esimesena avatav RIVER ISLAND ning Eestis esimene MASSIMO DUTTI kauplus. Aplodeerivad nii mehed kui ka naised, tootevalik on lai!

Isa

bel

la

Kummardus Isabella Blow’le

ow

Alates 20. novembrist on kõigil moehuvilistel võimalus tutvuda lähemalt Alexander McQueeni muusa ja sõbra Isabella Blow kireva eluga. Elust omal soovil lahkunud stiilikuningannast jutustav näitus ootab külastajaid Londonis Somerset House’i galeriis. Väljapanek koosneb peamiselt Isabella üüratu garderoobi parimatest paladest, mille hulgas on rohkelt McQueeni varajast loomingut ning Philip Treacy pööraseid kübaraid. 
MAGNUM – magus aksessuaar Õues puhuvad jahedad sügistuuled, Sina aga mõnuled toas. Seljas ilmselt kõige lemmikum moeese, millest me siinkohal fantaseerimagi ei hakka. Suure tõenäosusega loed ühte eelpool e kirjeldatud raamatut ja kohe kindl e te is atel lasti, kohe täiesti kindlasti naudid l e Tõ tlej maailma kõige paremat maitset! See u na on Magnumi oivaline jäätis, selle hooaja kõige magusam aksessuaar. Siidiselt pehme sisu, ahvatlevalt külluslik Belgia päritolu glasuur, vali kas valge, šokolaadine või kuldpruun. Ise tead. Hedonistid plaksutaksid siinkohal, kuid nad on liiga lahedad, et seda teha. Nad lihtsalt naudivad. Sest see on Magnum – jäätis tõelistele nautlejatele.

Massimo Dutti River Island

6

Bl


Näitus kaasaegsest moedisainist Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (Lai tn 17) 27. septembrist kuni 24. novembrini 2013.

Fotoalbum “Kaamos. Eesti mood täna” on müügil muuseumis ning Rahva Raamatu poodides.

Eesti mood täna / Fashion Now: Estonia

www.kaamos.eu, www.facebook.com/kaamosmood

7


Persoonilugu

Tekstiilivõlur

Tekst: Kadri Kütt. Fotod: Liisa Põder, Viktor Gurov, erakogu

Pamela Peepson ja tema piirideta mustrid

8

Noor tekstiilidisainer Pamela Peepson valdab põnevate mustrite loomise kunsti, seda nii kangastel kui ka elus endas. Tõelise maailmakodanikuna on Tallinnas üles kasvanud Pamela teinud oma joonistustega näitusedebüüdi Prantsusmaal, õppinud esmakordselt õmblema Taanis, disaininud H&M-i lasteriietele mustreid ettevõtte peakorteris Rootsis ning jõudnud oma esimese isikliku meeste kudumite kollektsiooniga maailma juhtivasse moetrendide portaali WGSN. Pamelal on haruldane võime suurelt unistada ning sama julgelt ka tegutseda. Näib, et täna 27-aastane Pamela harjus juba üsna varakult ettenähtud raamidest välja astuma. Tallinna Prantsuse Lütseumi õppima asudes läbis tema lend kaks klassi ühe aastaga. Peale keskkooli lõpetamist Tallinna Ülikooli kunstiõpetuse üliõpilasena Erasmuse õpingute sihtkohta valides ei leppinud ta vaid olemasolevate võimalustega. “Ülikoolil olid tollal koostöölepingud vaid Soome ja Kreeka kõrgkoolidega. Mina aga tahtsin minna Hispaaniasse. Valisin ise huvitava ülikooli välja ja sebisin lepingu, mis mind pooleks aastaks sinna lennutas,” räägib Pamela.

Pam

ela

Pee

pso

n

Tallinna Ülikoolis sai Pamela reisipisiku, mis tänaseni on tema suurimaks rõõmu- ja inspiratsiooniallikaks. “Töölaagrid, noorsootöö- ja haridusprogrammid – neid võimalusi maailma avastamiseks leidus nii ohtralt, et pidin võimalikult paljust kinni haarama. Kui bakalaureusediplom oli käes, siis põrutasin Euroopa vabatahtliku teenistusega Prantsusmaale. Tegin sotsiaaltööd ja joonistasin palju. Sõber soovitas töid ka teistele näidata ning lõpuks leidsin Marseille linnas ühes raamatupoes suurepärase koha oma esimesele näitusele,” jutustab Pamela. Julgus katsetada eri teid maailma ja enda tundmaõppimiseks viis Pamela järgmisena Taani rahvakooli õppima, kus ta puutus esmakordselt kokku õmblemisega. Vaikselt küpses huvi ja soov tegeleda lähemalt tekstiilide loomisega. Pamelat võlus mõte luua midagi algusest lõpuni ise.


Õpingud aitasid esimesed unistused ellu viia Tundes endiselt suurt kirge õppimise vastu, oli edasiseks loomulikuks sammuks astuda Eesti Kunstiakadeemiasse tekstiilidisaini erialale. Ilmselgelt jäi sellest uudishimulikule hingele väheks ning peagi suundus Pamela lisaks ka Tallinna Tööstushariduskeskusesse rätsepa ametit omandama. Muuhulgas viis kutsekooli praktika kokku Kätlin Kaljuveega, kellega koostöös valmisid mõned kangadisainid Kaljuvee uue kollektsiooni jaoks. Nüüd on Pamelal käsil viimane aasta EKA-s. 2013. aasta suvel nägi ülikool ette paarinädalast praktikat rõivatööstusega seotud ettevõttes. Pamela võttis kätte ja kandideeris kõikvõimalikesse rahvusvahelistesse ettevõtetesse,

Kooliprojektist kasvas välja ka Pamela esimene isiklik moekollektsioon Gentleboy, mida esitleti selle aasta mais ERKI moeetendusel. Ühe kursuse raames avanes võimalus Soomes tööstuslikel kangastelgedel enda disainitud kudumi loomist katsetada. Valminud kangast ei pidanud otseselt ühtegi lõplikku toodet looma, kuid Pamela otsustas taas ühest võimalusest maksimumi välja pigistada: “Kudusin kohe 18 meetrit ja asusin oma esimest meestekollektsiooni tegema. See oli erakordne tunne oma loomingut moelaval näha ja hiljem tagasisidet saada.” Parim tagasiside tuli viimasel praktikapäeval H&M-i kontoris. Juhuslikult sirvis Pamela üht maailma suurimat ja tunnustatumat moetrendide ennustus- ja ülevaateportaali WGSN, kus kudumikollektsioonide alt tuli välja ka tema esimene isiklik looming. “Mõelda vaid, et seda portaali lappavad iga päev ka maailma tuntuimate moemajade disainimeeskonnad!” Portaali sattumine polnud siiski juhus. Pamela arvab, et need leiti teiselt tuntud trendisaidilt fuckingyoung.es, kuhu ta ise stiilse ülevaate saatis.

Esimesest päevast alates soovitati kõigile:

“Have fun!”

kuni saigi kolmeks kuuks H&M-i Stockholmi peakorterisse praktikakoha. Skeptikud Eestis hurjutasid, et tasub valmistuda päevad läbi kohvi valmistama, kuid Pamela sai hoopis vinges meeskonnas ja parimate proffide juhendamisel H&M-i 2014. aasta kevad-suvistele lasteriietele mustreid disainida. “See oli uskumatu kogemus! Võimas on oma silmaga näha, kuidas nii suures firmas asjad käivad ja mis neid 60 aasta jooksul sedavõrd edukaks on teinud,” meenutab Pamela. “Kõlab veidi pinnapealselt, aga esimesest päevast alates soovitati kõigile: “Have fun!” Meeskonnas, kus pidevalt otsiti uusi lahedaid ideid, peeti pingevaba õhkkonna loomist ääretult oluliseks.” Pamela soovitab ka teistel noortel disaineritel julgelt kandideerida, kuna kelleltki ei oodata varasemat kogemust – mõte ongi töö käigus õppida ja areneda.

9


Terve maailm on valla! Kuid millised on uued unistused, millele vaheldusest inspiratsiooni ammutav tekstiilidisainer soovib pühenduda? Valikute ring on lai: “Hea on teada, et H&M ootab mind tööle. Samas on mul mõtted juba uue kollektsiooni juures. Peab ikka end veel proovile panema, et teada, kas tasub selles suunas edasi liikuda.” Kindel on vaid see, et uue kollektsiooni näol loob ta taas midagi meestele: “Silm lihtsalt puhkab rohkem, kui mees on ilusasti riides.” Suuremas pildis loodab Pamela näha rohkem eri disainerite koostööd: “Moedisaini viib edasi koostöö. Eestis tihitlugu pusitakse üksinda, aga moedisainerite koostööst tekstiilikunstnike ja ka graafiliste disaineritega võib vaid võita. Minu üheks kindlaks unistuseks on leida hea partner, kellega asju koos teha, sest see viib topeltkiirusel edasi.”

10

Täna naudib Pamela Eestis oma argipäevi mitme eri tegemise keerises – korraga on käsil nii õpingud, stilistitööd kui moedisainiprojektid. Varsti tuleb siiski taas piire ületada. “Tekstiilikunstniku, stilisti ja moedisainerina on minu võimalused täna avaramad ja huvitavamad välismaal.Tõmbab taas Skandinaaviasse, eriti Taani. Paha lugu on vaid see, et seal ei räägita neid keeli, mida ma hästi oskan,” arutleb Pamela. Pole üldse võimatu, et taanlased hakkavad peagi valdavalt prantsuse keelt kõnelema, kui see ettevõtlik särasilm peaks otsustama selle nimel tegutseda.

“Silm lihtsalt puhkab rohkem, kui mees on ilusasti riides.”


Kaubamaja moeuudised

Mood alustab ja võidab! Uued brändid Tallinna Kaubamajas

Tekst: Britta Ratas

Ees ootab ajaloohõnguline moesügis – kuninglikud kangad, karusnahad, pitsid ja ajaloolised ornamendid asetuvad moe malelaual omale kohale ning pakuvad sel sügisel tõeliselt külluslikku vaatemängu!

Kaubamaja Naistemaailm DKNY Jeans: sügisannid Suurest Õunast Otse New Yorgi tänavatelt on Kaubamaja Naistemaailma maandunud DKNY Jeansi teksad. Need ei ole lihtsalt püksid, vaid on loodud teadmisega, et kiire elutempo juures vaheldub töö ja lõbu momentaalselt ja hetki rõivavahetuseks napib pea alati. By Malene Birger: minimalism Skandinaaviast Rahvusvaheliselt tunnustatud ja armastatud Taani moedisaini esileedi Malene Birgeri omanimeline kaubamärk By Malene Birger on taas jõudnud Eestisse ning esindatud Kaubamaja Naistemaailmas. Kollektsioone iseloomustavad tugevad graafilised jooned ja mustrid, must-valge kontrastsus ja julged siluetid. Erilist tähelepanu pööratakse ajaloolisele rätseptööle, mida ajakohastatakse lõigetes ja detailides. Just nii sünnibki tänapäevaselt modernne, aga ajatult klassikaline mood.

Supertrash: soodne supermood Supertrash on moodne kaubamärk naistele, kellel on suurepärane stiilitaju ja kes armastavad kombineerida elegantset lihtsust unikaalsete lõigetega. Lisaks tugevatele kollektsioonidele ja kvaliteetsetele toodetele on üks peamisi edu trumpe taskukohased hinnad, mis muudavad luksusesemed kättesaadavaks. Supertrash on esindatud Tallinna Kaubamaja Naistemaailmas ja jalatsikollektsioon Naiste Kingamaailmas. 11


Coco Box: luksus Dubaist Lummavalt romantiline ja naiselik ööpesu kaubamärgilt Coco Box on leidnud oma koha Tallinna Kaubamaja Naistemaailma Pesubuduaaris. Kahe Araabia päritolu õe loodud unikaalsed kollektsioonid sisaldavad endas luksuslikku satiini, külluslikku pitsi ja šifooni. Hõljuvad pitsilised hommikumantlid ja öösärgikesed muudavad Coco Boxi ööpesu üheks silmapaistvamaks teiste seas. Tiina Talumehe kollektsioon nüüd Kaubamajas! „Tiina” by Tiina Talumees on väikeseeriabränd, mille puhul valmivad tooted ka erinevates suurusnumbrites. Kollektsioonid koosnevad väga praktilistest ja palju kasutusvõimalust pakkuvatest drapeeritud jersey-kleitidest. „Tiina” erineb suuresti disaineri piduhõngulistest couture-kollektsioonidest, seda just oma praktilisuse, kasutusvõimaluste ja ka soodsama hinna poolest. Kollektsiooniga saab tutvuda Tallinna Kaubamaja Naistemaailmas. Madonna uus tulemine Madonna kaubamärk on Eesti kaubandusvõrgustikus tuuritanud juba kümme aastat ja saanud seeläbi paljude lemmikuks.

Madonna klientide hulka võiks pidada noori trenditeadlikke ja julgeid naisi. Saabuvast sügishooajast on kaubamärk esindatud Kaubamaja Naistemaailma trendipiirkonnas.

Kaubamaja Ilumaailm NIOXIN Turuliider USA professionaalses juuksetööstuses juuste hõrenemise alal. See on täiustatud hooldus hõrenevatele juustele, mis on inspireeritud nahahooldusest. GLAMGLOW – unikaalne näomask, mis tagab superpuhta ja särava naha kümne minutiga. Sari loodi algselt just meelelahutus-, muusika ja moetööstust silmas pidades, kuna see muudab naha hetkega perfektselt fotogeeniliseks. Uute kaubamärkidega on laienenud ka Kaubamaja Ilumaailma looduskosmeetika osa: Dr. Organics, Aloree ning Eesti kaubamärk Sohvy. Kindlasti tasub silma peal hoida ka ainulaadsel Lõhnatoa valikul, kuhu veel sel aastal on lisandud paar põnevat parfüümi-uudist.

Kaubamaja Meestemaailm Alates sellest sügisest on Kaubamaja Meestemaailmas esindatud nii mõnedki suured moemaailma nimed. Karl Lagerfeldi nimi ei vaja ilmselt pikka tutvustamist ka moe eest maapakku jooksnutele. Tema meestekollektsiooni iseloomustab luksuslik suhtumine argipäeva, ülim filigraansus lõigete ja istuvuse suhtes, aristokraatlikud detailid segatuna arrogantse sõjaväestiiliga. Erilisteks detailideks on kandilised särginööbid, nahkdetailid kudumitel ja pintsakutel ning loomulikult püstkrae. Glamuurseid hetki tõotav Joop toob sellest sügisest ka Eesti meesteni ülikonnad ja kõik nende juurde kuuluva. Tallinna Kaubamaja Meestemaailma valikus on nii ülikonnad kui ka särgid, rihmad ja lipsud ning ka ülikondadega sobivad ülerõivad. Michael Kors on ilmselt tuttav igale moepreilile, aga nüüd leiavad oma annuse moodi üles ka härrad. Kors on Meestemaailma toonud kohale uudiseid mugavate vabaajarõivaste rindelt, kust otse loomulikult ei puudu ka terake glamuuri. Meestemoe särav täht Baldessarini on kohale toonud erakordselt kvaliteetsed ja suurepärase istuvusega teksapüksid. BERLIN

12 S H O P AT J O O P. C O M


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24


25


Moenõu asjatundjatelt

Mida toob

endaga kaasa sügistalvine mood? Moe– ja tekstiilikunstnikud arutlesid teemadel, mida kanda taeva all, siseruumides ning pidulikel sündmustel.

Mare Kelpman:

investeerida tasub kvaliteetsesse materjali Tekstiilikunstnikuna hindab Mare Kelpman eelkõige kvaliteetset materjali ning soovitab iga rõiva valikul investeerida heasse ning kauakestvasse materjali. Meie linnapilt saaks märksa lõbusam, kui julgeksime riietumisse mängulisemalt läheneda – loobuda mustast jopekultuurist ning miksida eri materjale ning värve. Mare sõnul on tema isikliku kaubamärgi arenduses kaks poolt – üks on minimalistlikum, mustvalgem ja graafikal põhinev. Teine pool on värviline, vintage’ihõnguline ja rohmakamate tekstiilidega. Viimase puhul on ta inspiratsiooni saanud vanaema-vanaisa värvilistest sallidest ning paksust kodukootud tundest. Moes on samuti alati kaks poolt, nii trendirõivas kui ka selle antipood. Tuleb vaid julgeda mängida ning ilmaga sobivale riietusele õige aksessuaariga vürtsi anda. Ühe uue hooaja trendina näeb Mare naha kasutamist ebatavalisel moel. Samuti paistab silma rustikaalsete kudumite ja läikivate materjalide kombineerimine riietuses või isegi ühes esemes.

Xenia Joost:

hooaja hittideks on ülisuured mantlid ja pastelsed toonid Moedisainer Xenia Joosti hinnangul on sel sügisel kõige trendikamad ülisuured ja laiad mantlid. Iga naine näeb moodne välja kasvõi poiss-sõbralt mantlit laenates, kuna lisaks avarale vormile on moes ka meestemantlitele iseloomulikud mustrid ja kangad. Naiselikuma silueti austajad võiksid aga valida pastelsetes toonides ülerõiva, kuna hooaja teiseks suurtrendiks on kõik pastelne.

26

Kontorirõivastest on sügiseti alati trendikas kanda kostüümi. Taas on moes must värv ja Pariis. Tasub meeles pidada, et Pariisi disainerid on alati armastanud musta ja valge kombinatsiooni. Eesti kliimas on tervitatav ka sooja kostüümi mood. Näiteks sobivad hästi kudumilaadsed pintsakud ja jakid seelikute, kleitide ning pükstega.

Xenia usub, et hooaja pidulikumate sündmustega sobib hästi eelmise sajandi 50ndate esiletõusmine. Tuleb end vaid kujutleda Hitchcocki filmi naiseliku ja rõhutatud taljega naispeategelase rolli. Peole sobib nii kahar kui pintselseelik. Põhilised on taas pastelsed toonid, kuid värvidest sobib alati ka must ning jõuliselt tagasi tulnud punane.

Kalle Aasmäe:

klassikaline mantel iga mehe kappi! Moekunstnik Kalle Aasmäe leiab, et igal endast lugupidaval mehel ripub sel sügisel kapis mantel. Soovitavalt klassikaline, mida ei pea igal hooajal uuendama. Mantel sobib suurepäraselt teksade ja ülikonnaga, kingade ja ka spordijalatsitega. Värvivalikus soovitab Kalle välistada musta ning eelistada tumehalli, tumesinist või eri varjunditega toone. Trendikad on mantlid nii ruuduga, triibuga kui ka kalasabamustriga. Kalasabamuster 40ndatest ja 50ndatest tuleb ikka ja jälle uuesti moodi. Iga mehe kapis võiks olla üks ülikond pidulikumateks hetkedeks ning kaks ülikonda, mida igapäevasemalt eri riietusesemetega kombineerida. Ekstravagantsust saab soovi korral rõhutada ebatraditsiooniliste värvidega. Mehed on teadagi konservatiivsed ning punast või erkrohelist ülikonda lubavad endale vähesed. Kuid vahel piisab ka väikeste värviliste nüansside lisamisest – salli, mansetinööpide ja rinnataskurätikute näol.

Liisi Eesmaa:

rohkem julgust moemustritega mängimisel! Sule- ja nabajoped on aeg välja vahetada tõeliselt sooja ja kvaliteetse villase mantli vastu.Trendirägastik on nii kirju, et värvivalikul võiks ikkagi lähtuda enda karakterist ja eelistustest. Kuigi üks mõnus erk värv võiks üldjuhul halli linnapilti ilmestada küll. Näiteks peaks kõigile eestlastele sobima koobaltisinine. Vabaajariietuses soovitab Liisi olla julge ning katsetada põnevaid kombinatsioone. Näiteks panna kokku odavaid ja kalleid riideid. Ka tööl kontoris ei pea olema ranges mustvalges vormis, kuna seda peetakse soliidseks. Moepildis on palju mustreid, millega on mõnus mängida. Tagasi on šoti ruudud ja koolilapse univormid. Moes on ka suured mustrid, prindid ja isegi lilled. Talvelilled on suvistest dramaatilisemad – lopsakad, sügavad, tumedamad. Lõbusaid tulemusi saab näiteks kui sobitada ruute lilledega. Liisi jaoks on peoriietuses üheks huvitavamaks nähtuseks kõikvõimalikud vesised kangad ja 3D-läiked. Isegi vihmamantli materjal on tulnud tagasi pliiatsseelikutes, mis on ontlikult veidi üle põlve. Materjalidest püüavad pilku igasugu läikivad, sillerdavad, mitmekihilised kangad. Peoõhtul on tõeliselt naiselikuks trumbiks rõhutatud taljega pikad kleidid. Samuti võiks pidulikeks hetkedeks leiduda iga naise kapis üks äge siidikleit.


Modell: Britten, Starsystem Tallinn

Püksid Monton, 45.95 € Särk Seppälä, 26.95 € Kampsun Monton, 69.95 € Mantel Seppälä, 79.95 € Saapad ABC King, Billi Bi, 194 €

27


28

Särk Seppälä, 29.95 € Kardigan Seppälä, 39.95 € Püksid Monton 49.95 € Kingad ABC King, Bronx, 104 €


Särk Monton, 39.95 € Püksid Monton, 49.95 € Sviiter Seppälä, 29.95 € Kingad ABC King, Billi Bi 154 € Ehted Mango, 22.99 € ja 19.99 €

29


Natüürmort STIILSELE

Mees musta pintsakuga Ta teab, et musta pintsakuga saab minna nii pidulikumale kui ka vähempidulikule koosviibimisele. Lips peab olema efektne, kuid minimalistlik. Magusat armastab see mees avalikult, ilma häbenemata. Sest ta on kirglik, südikas ja sööb kooki nii teiste nähes kui ka üksi olles. Teksapükse ta musta pintsakuga põhimõtteliselt ei kanna ja ei lase kellelgi talle öelda ka, millist värvi või lõikega pükse selle komplekti juurde kanda. Õige valik on lõppude lõpuks ju sisetunde ja ilma küsimus. Igav pole selle mehega ja sellel mehel kunagi, ta teab, mida ta väärt on ja ei vaja värvikirevust ja silmapüüdvaid lõikeid, et oma isikule tähelepanu tõmmata. 30

119 €

PINTSAK MONTON SÄRK BALTMAN

49.90 €

LIPS BALTMAN

25.90 €

KINGAD BALTMAN 265 €

D’BOISS LOHN THE BODY SHOP WHITE MUSK EDT

28.30 €

RAAMAT RAHVA RAAMAT “IGAVUSE FILOSOOFIA” LARS F.H SVENDSEN 13.54 €


199 €

JAKK IVO NIKKOLO SÄRK MONTON

29.95 €

SEELIK CALVIN KLEIN JEANS

Daam kuldsete kingakestega on särtsakas ja üllatab igal sammul. Iga minimalistlik ja väljapeetud komplekt vajab pidulikku jalarõõmu! Kuldsete kingakestega võib ta minna igale poole, kuhu vaid tahab. Ta eelistab muidugi elegantsi ja intelligentsi rustikaalsusele ja triviaalsusele. Pidulikud sündmused on kirsiks tema tordil. Tantsida armastab ta väga ning enamasti ühel peol kaua ei püsi ning peale olukorra kiiret analüüsi, paari tantsu ja ilmselt põsemusi lahkub ta järgmisele peole, jättes näiteks idufirmade targad, ent tagasihoidlikud loojad igatsevalt talle järele vaatama. Ta ei pinguta kunagi üleliia, päeva lõpuks on tal ometigi ju kuldsed kingad ja ridikülis alati tüütute vestluste vältimiseks või pidude jada ootamatuks lõppemiseks sobilik lugemisvara kaasas.

KINGAD SHU

112 €

35.99 €

EHTED ACCESSORIZE KAELAKEE

15.90 €

KORVARONGAD

7.90 €

MEIK THE BODY SHOP HONEY BRONZE DRY OIL 22 € HONEY BRONZE POWDER

22 €

RAAMAT RAHVA RAAMAT “LITTLE BLACK DRESS” ANDRE LEON TALLEY 35.70 €

31


229 €

KLEIT DIESEL

Töölt peole, peolt tööle! See daam on alati igaks elujuhtumiks valmis. Ta valib vaid äärmiselt hurmavaid ja läbimõeldud riietusesemeid ning aksessuaare, mida sobib kanda nii tööl kui ka vabal ajal. Ta teab, et on eriline ja tihti nähakse teda koos liikumas MUSTA PINTSAKUGA MEHEGA. Kooki ta põhimõtteliselt ei söö, aga ostab neid alati teatud kohtumisele minnes kingituseks kaasa, sest ta teab, kui väga see MUSTA PINTSAKUGA MEES magusat armastab.

32

KINGAD RESERVED

29.99€€

KAELAKEE MONTON

15.95 €

PESU ETAM RINNAHOIDJA

25.83 €

PÜKSID

18.90 €

PARFÜÜM THE BODY SHOP WHITE MUSK LIBERTINE 9.50 € HUULEPULK THE BODY SHOP LIP GLOSS CORAL

14.50 €


109 €

KAMPSUN BALTMAN KETSID SPORTLAND CONVERSE

Tšekk da Džäkk Rula või ratas – see on tunde küsimus. Aga kaamera on tal alati kaasas. Mees on stiilne, teab, mida elult tahab, ja märkab detaile, mida teised ei näe. Tervislik eluviis on vaid mask. Kui tahab, longib ta oma sümpaatses ja mugavais rõivas ilma kordagi sõba silmale saamata ringi kasvõi mitu ööpäeva. Selleks, et igast hetkest maksimum võtta ja tähtsaid detaile mitte maha magada. Näiteks eile öösel leidis ta keset Telliskivi tänavat ühe kuldse kingakese. Ta peatus, jäädvustas selle oma fotosilma abil ning jättis kinga sinna lebama. “Tants ja tagaajamine,” ühmas ta ning andis oma rulale tugeva tõuke.

59.95 € 125 €

PÜKSID DIESEL MÜTS MONTON

15.95 €

RAHAKOTT 105 €

MARC O’POLO RAAMAT RAHVA RAAMAT “ON THE ROAD” JACK KEROUAC

12.59 €

JOOK KAUBAMAJA TOIDUMAAILM FROOSH

2.98 €

FILMIRULLID FOTOLUKS KODAK

7.90 €

33


Mood veebis

MOM – MINA OLEN MOES MOM on Viru Keskuse veebiväljaanne, mis toob lugejani erakordsed ja inspireerivad inimesed, kes avalikkuse ees ei pruugi nähtavad olla ja kelle nimi ehk esimese hooga suurele hulgale inimestest midagi ei ütle, kuid kelle igapäevane tegevus paneb liikuma suured väed ja toob meieni palju inspireerivaid elamusi või tegusid. Inimesed, kes kinnitavad, et just see on parasjagu moes, mis Sulle endale meeldib, milline Sa ise oled ja milliseid valikuid elus teed.

Kevadel alguse saanud ainulaadsetest inimestest rääkiv veebileht on kuni praeguse hetkeni kajastanud Kumu noorima kuraatori Kati Ilvese tegemisi, andeka disaineri Kärt Ojavee loovust, arhitekt Johan Tali edulugu, moesündmuste produtsendi Janne Klooreni mõtteid, särtsaka teleprodutsendi Triin Luhatsi igapäeva ning helielamusi vahendavat Helen Sildnat. Persoonilood on täies mahus olemas nii virukeskus.com/mom lehel ning ilmuvad igakuiselt ka ajakirjas Mood.

virukeskus.com/mom

tekstiilidisainer, leiutaja: “Moefaasid, mida olen läbinud, on varieerunud grungest minimalismini. Üldiselt praegu hindan eelkõige kvaliteetset materjali ning põnevaid lõikeid, aga muidugi olen vahel talunud ka ebameeldivusi ainult esteetilistel põhjustel.”

34

Helen Sildna

Kärt Ojavee

Kärt Ojavee

Johan Tali

Johan Tali Helen Sildna ettevõtja, muusikaelu korraldaja: “Tihtipeale kiputakse unustama, et midagi ei juhtu iseenesest. Tajumine, et iga kohviku, ilusa kontserdi või mõne ehitise taga on kellegi suur töö, kirg ja looming – annab elule hoopis teise maitse ja teadmise, mil määral me kõik teineteisest sõltume.”

arhitekt: “Suurim sarnasus arhitektuuris ja moes seisneb selles, et mõlemad kunstid tegelevad kehaga. Küll erinevas skaalas, aga peamine eesmärk on sama – tekitada meis teatav sensatsioon, tajutav impulss.”


KUNI SURM MEID LAHUTAB

Uued vastupandamatud ahvatlused Magnumilt – siidiselt pehme vaniljejäätis ja hõrgult koorene pähklijäätis, mõlemas külluslikult ehtsat Belgia šokolaadi.

T Õ E L I S T E L E NAU T L E JAT E L E

35


Hoia end Viru Keskuse moes체ndmusega FIBIT ning uue hooaja moeuudistega kursis siin: ja www.virukeskus.com/mom

Ajakirja kujundus: Helena Nagel (Age McCann). Tekstid: Taivi Koitla, Kadri K체tt, Anne Vetik. Fototiim: Ken Oja, Anne Vetik, K채rt Hammer. AS Viru Keskus/Viru v채ljak 4, 10111 Tallinn | www.virukeskus.com

Profile for Viru Keskus

FIBIT sügis 2013  

The fashion magazine of Viru Keskus.

FIBIT sügis 2013  

The fashion magazine of Viru Keskus.

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded