Page 1

předplatné kultura f ≈ m 2018/19

divadlo a koncerty


divadlo Předplatné 2018/19

|2

úvodní slovo Předplatné 2018/19

drazí přátelé,

vydání připravili: Koncepce a texty – Markéta Holubová, Vladimír Šmehlík, Michaela Davidová, Jiří Močička a Jakub Tichý, www.kulturafm.cz Grafické zpracování – studio Lemon design, www.lemondesign.cz Tisk – tiskárna KLEINWÄCHTER holding s.r.o., www.tiskarnaklein.cz Zajímají vás akce Kultura F≈M? Aktuální informace o tom, co připravujeme, jsou na www.kulturafm.cz. Sledujte nás také na Facebooku a YouTube nebo se přihlaste k odběru našeho newsletteru. Veškerá práva vyhrazena.

jako každý rok jsme i letos napjali všechny své síly a sestavili pro vás atraktivní sezónu koncertů a divadelních přestavení. Snažili jsme se naplnit kulturní program ve Frýdku-Místku tím nejzajímavějším. Prozkoumejte našeho průvodce a zjistěte, co jsme pro vás připravili. Existuje spousta důvodů, proč si pořídit naše předplatné. Předně prostě stojí za to poslechnout si virtuózní výkony interpretů jako je Jaroslav Svěcený a Ivo Kahánek, nebo obdivovat herecké umění Karla Rodena, Lindy Rybové nebo Jana Potměšila.  Nejlepší na tom je, že není třeba nikam jezdit, všechny tyto osobnosti přijedou za námi. V posledních měsících loňské sezóny se mnohokrát stalo, že jsme atraktivní představení a koncerty vyprodali a na mnohé se se vstupenkami nedostalo. Ti, co měli naše abonmá, mohli být klidní. Předplatitelé mají místo v sále jisté po celou sezónu a nemusí o zbylé vstupenky bojovat. S předplatným máte v neposlední řadě jistotu, že za představení a koncerty platíte nejvýhodnější cenu. A kdyby vám něco náhle zkřížilo plány a vy museli nějaký termín své skupiny vynechat, vaše místo nemusí propadnout. Abonmá není vázáno na jméno, můžete tedy za sebe někoho poslat jako náhradu. Pokud naopak něco zkříží plány pozvaným interpretům, snažíme se vás o tom všemi kanály co

|3

nejdříve informovat. Budeme proto moc rádi, když nám na sebe dáte kontakt přímo při nákupu nebo třeba na prvním podzimním přestavení, kde dostanete i svou obvyklou abonentní kartičku. Při přípravě sezóny jsme navazovali na dramaturgické změny z minulých let. Do skupiny Chytré rozptýlení jsme vybírali představení, ve kterých protagonisté ukážou hlavně svůj komediální talent. Inscenace Silných příběhů v divácích probudí nové, nečekané otázky a ani tam nebude nouze o kvalitní humor. Skupinu, kterou sestavujeme ze současné produkce ostravských profesionálních divadel, letos prezentujeme pod názvem Ostrava v černém. Nejde o žádné klišé v podobě omílaného spojování Ostravy s hornictvím – jde o to, že všechna představení v této skupině spojuje temná tematická linka. K této skupině nově nabízíme motivační studentskou slevu. Chceme dát mladým lidem příležitost dovědět se něco o současné divadelní a literární tvorbě formou osobního prožitku, který zaručeně předčí jakoukoli učebnici. Komorní koncerty se loni přesunuly ze zámku do historického sálu Základní umělecké školy v Místku. Reference na tento krásný koncertní sál jsou výborné a nás velmi těší, že ve spolupráci se „ZUŠkou“ pokračujeme. Na koncertech tam uslyšíme hlavně mladé talenty a netradiční hudební nástroje. Od předplatného Kruhu přátel hudby můžete tradičně čekat koncerty špičkových sólových interpretů a souborů. Zveme vás i na koncerty do místních chrámů, ve kterým zaručeně načerpáte duševní energii při hudebním rozjímání nad duchovní i světskou hudbou. Může se vám stát, že budete váhat, které z abonmá si pořídit. V takovém případě si jich můžete vybrat klidně několik. Termíny představení a koncertů se nekryjí, můžete si tak užít spoustu různorodých kulturních zážitků a klidně si s námi naplánovat rande na celý rok dopředu. Rádi vás u nás uvidíme. Jakub Tichý


přehled Předplatné 2018/19

předplatné 2018/2019

|4

přehled Předplatné 2018/19

|5

chytré rozptýlení

ostrava v černém

komorní koncerty

Hlavní třída 112, Frýdek-Místek

Hlavní třída 112, Frýdek-Místek

Hlavní třída 11, Frýdek-Místek

Nalaďte se na inteligentní humor a těšte se na populární tituly a známé tváře. Dobře se pobavíte a zapomenete na všednodenní rutinu.

Seznamte se se současnou produkcí profesionálních ostravských divadel. Letos poznáte Ostravu prostřednictvím titulů s nepřehlédnutelně temnou spojovací linií.

Poznejte nejnadějnější mladé české talenty a rozšiřte si obzory na koncertech komorní hudby. Interpreti v této řadě předvedou hru na mnoho různých instrumentů.

Cena: 2 280 Kč / 2 040 Kč*

Cena: 920 Kč / 800 Kč* / 500 Kč**

*studenti, ZTP a senioři

*ZTP a senioři **studenti do 26 let

Cena: 660 Kč / 390 Kč* *studenti, ZTP a senioři

silné příběhy

kruh přátel hudby

chrámové koncerty

Hlavní třída 112, Frýdek-Místek

Palackého 134, Frýdek-Místek

Připravte se na bezprostřední zážitky, které se vám vryjí hluboko pod kůži. Čekají vás témata, nad kterými budete přemýšlet ještě dlouho po představení.

Dopřejte svým uším českou špičku klasické hudby. Na pódiu Národního domu vám zahrají známí sólisté a přední české soubory.

Cena: 2 160 Kč / 1 920 Kč* *studenti, ZTP a senioři

Cena: 720 Kč / 450 Kč*

divadelní předplatné, nová scéna vlast

divadelní předplatné, nová scéna vlast

hudební předplatné, historický sál zuš

Naplánujte si kvalitní kulturní program na celý rok dopředu! Připravili jsme pro vás šest předplatitelských řad s pečlivou a kreativní dramaturgií. Pořiďte si předplatné a inscenace a koncerty letošní předplatitelské sezóny vám od října 2018 do května 2019 rovnoměrně zaplní stránky kalendáře a vy se budete mít pořád na co těšit. 

Kultura přijede za vámi. Interpreti z různých koutů republiky budou koncertovat a hrát ve frýdeckomísteckých sálech. Klidně nechte cestování na nich.

S předplatným ušetříte. Cena za představení nebo koncert je výhodnější, než kdybyste kupovali vstupenky v doprodeji.

Divadelní představení se často rychle vyprodají. Jako předplatitel můžete zůstat v klidu, své místo v  sále máte zaručené po celou sezónu.

divadelní předplatné, nová scéna vlast

hudební předplatné, národní dům

hudební předplatné, místní kostely

Abonentky jsou přenosné a nejsou vázány na jméno. Pokud vám něco náhle zkříží plány, můžete svou abonentku půjčit a předplacený koncert nebo představení si místo vás užije třeba někdo z vašich blízkých.

Máte přehled. Včas vás upozorníme na blížící se termín vašeho představení nebo koncertu. Dojde-li ke změnám, dáme vám vědět emailem nebo SMS zprávou.

*studenti, ZTP a senioři

Odneste si novou duševní energii z koncertů duchovní i světské klasické hudby.  Frýdecké a místecké kostely nabídnou své interiéry k netradičnímu rozjímání. Cena: 500 Kč


prodej Předplatné 2018/19

|6

prodej

turistické informační centrum f ≈ m Předplatné Kultura F≈M na sezónu 2018/19 je v prodeji od 19. dubna do 15. září 2018. Tradičně předplatné koupíte na pobočkách Turistického informačního centra F≈M (dříve Beskydské informační centrum F≈M). Předplatné se nově prodává také online na stránkách www.kulturafm.cz. Vstupenku z nákupu předplatného si prosím pečlivě uchovejte, na prvním představení skupiny vám ji vyměníme za obvyklou abonentku.

Předplatné je v prodeji od 19. dubna do 15. září 2018. Zakoupíte ho na www.kulturafm.cz a na pobočkách Turistického informačního centra F≈M.

prodejní místo:

náměstí svobody 6, frýdek≈místek tel.: +420 558 646 888 email: info@beskydy-info.cz Po: 9.00–12.00, 12.30–17.00 Út–Čt: 8.00–12.00, 12.30–17.00 Pá: 8.00–12.00, 12.30–16.30

prodejní místo:

zámecké náměstí 1257 frýdek≈místek tel.: +420 558 438 391 email: info@beskydy-info.cz Po–Pá: 8.00–12.30, 13.00–16.30 So: 9.00–13.00 (v termínu 15. 6.–15. 9.)

Nalaďte se na inteligentní humor a těšte se na populární tituly a známé tváře. Dobře se pobavíte a zapomenete na všednodenní rutinu.

prodejní místo:

hlavní 1755 frýdlant nad ostravicí tel.: +420 603 264 058 email: info@beskydy-info.cz Po–Čt: 8.00–17.00 Pá: 8.00–16.30 So: 9.00–13.00 (v termínu 15. 6.–15. 9.)

divadlo chytré rozptýlení

2018/19


divadlo Chytré rozptýlení

čt 25. říjen 2018

|8

podzim 2018

divadlo Chytré rozptýlení

podzim 2018

|9

jaro 2019

chvála bláznovství

už je tady zas!

mesiáš

zdravý nemocný

pantheon production autor: ingvar ambjørnsen režie: jakub nvota

divadlo na jezerce autor: timur vermes režie: matěj balcar

divadlo verze autor: patrick barlow režie: thomas zielinski

studio dva divadlo autor: molière režie: jakub maceček

Kde jsou vlastně hranice normálnosti? Motivem příběhu je právě tato otázka a celkově řešení otázky nenormálnosti v  „normálním světě“. Komediální příběh o dvou přátelích, jež spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně choré a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny. Zdrženlivý Elling (Martin Hofmann) a dychtivý Kjell (Filip Blažek) jsou jako den a noc a právě díky tomu se nejspíše dokážou navzájem vystát. Každodenní střet s realitou je pro oba komplikovaný a přináší řadu velmi humorných situací. Zároveň však ukazuje osamocenost hrdinů, jejich strach z lidí i touhu po lásce a přátelství. Celé inscenaci dominuje herecký výkon Martina Hofmanna, který bravurně balancuje na hranici chvílemi naprosto zoufalého a jindy až přespříliš racionálního člověka. Výborně ho doplňuje výkon Filipa Blažka, který je ve své prostotě nesmírně uvěřitelný.

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2018? Téměř sedmdesát let po neslavném odchodu se Adolf Hitler překvapeně probouzí v dnešním Berlíně. A první bilance jeho nové situace není radostná. Válka skončila a to porážkou, jeho politická strana neexistuje. Hitler „své“ město sotva poznává. Berlín je plný cizinců a v Německu místo něj vládne žena. Hitler brzy započíná svou novou, zprvu mediální, později i politickou kariéru. Nikdo nevěří, že se jedná o skutečného führera, ale všichni se domnívají, že podivný a herecky schopný chlapík hraje svoji roli pouze velmi důsledně včetně toho, že o sobě permanentně tvrdí: Jsem Adolf Hitler. Komické situace nevznikají ovšem pouze z těchto nedorozumění či z Adolfových prvních setkání s pokročilou komunikační technikou, ale také z podobnosti či totožnosti tezí, které tento podivný „hrdina“ hlásá, se slovníkem některých dnešních lídrů.

Herci David a Igor (David Prachař a Igor Chmela) se pokusí o nemožné… celý příběh Vánoc zahrají ve dvou! A důvod? Divadlo musí šetřit, nejsou peníze na další herce ani na zvířata, a tak se oba postupně převtělí do Marie a Josefa, Herodese, pastýřů, Boha, archanděla Gabriela, velbloudů, ovcí i dalších protagonistů nejslavnějšího příběhu všech dob! S odvahou a beze strachu se oba vrhnou do orientálního mumraje, který se odehrál okolo narození Krista. Co začíná jako groteskně anarchistická jízda po Svaté zemi, se časem zázračně změní v poetickou hru o přátelství a solidaritě. Je to komedie o vášni pro divadlo a umění povznést se nad neúspěch. Komediální hereckou improvizaci ostřílených hvězd české činohry skvěle doplňuje podmanivý zpěv Mariany Prachařové.

Klasická francouzská komedie o panu Arganovi, z  nějž bezbřehá hypochondrie udělala sobce. Po mě je veta! Jsem v agónii! Umírám! Jsem mrtev! Již cítím, kterak se lékařství na mně mstí! Hypochondr, který vzdor nashromážděnému bohatství netouží po ničem jiném, než být „nečistý, protivný, hloupý, nudný a mrzutý“ a nechat kolem svého lože kumulovat řadu pokryteckých figurek, vždy připravených vážnost jeho nemoci potvrdit a dobře na ní vydělat. Může mít v takovém prostředí čistá láska se svými přívrženci – ostatně zcela v logice autorovy optiky láska rovněž směšná a naivní – vůbec nějakou šanci? Ani zde nám věčně ironický autor neposkytne jednoznačné rozhřešení. Pražské Studio DVA a jeho interpretace 350 let staré frašky s Karlem Rodenem v hlavní roli.

účinkují: Martin Hofmann, Filip Blažek a další

účinkují: Ondřej Kavan, Michal Kern, Kristýna Hrušínská a další

účinkují: David Prachař, Igor Chmela, Mariana Prachařová

účinkují: Karel Roden, Jana Krausová, Jaromír Nosek a další

2 hodiny a 5 minut (včetně přestávky)

2 hodiny (včetně přestávky)

2 hodiny (včetně přestávky)

2 hodiny 30 minut (včetně přestávky)


divadlo Chytré rozptýlení

jaro 2019

| 10

jaro 2019

macbeth – too much blood

besame mucho alebo čo

sa skrýva v kufri (a v nás)

divadlo na zábradlí autor: dj/shakespeare režie: david jařab

radošínské naivné divadlo autor: stanislav štepka režie: ondrej spišák

„Fuck me or kill him!“ Dark bluegrassová černá komedie na klasické téma, ve které se mísí absurdita s melancholií. Variace na Shakespearova Macbetha, ve které tak docela nevíme, jestli se odehrává v minulosti, současnosti nebo nedaleké budoucnosti. Nevíme, jestli se v ní vracíme ke starým modelům, kdy „muži byli ještě muži“, „ženy byly ještě ženy“ a kdo chtěl moc a peníze, musel se potřísnit krví, nebo se díváme do budoucnosti, kde kultivovanost, korektnost a empatie opět ustoupily nejnižším pudům. Svět tohoto Macbetha mluví univerzálním jazykem, ve kterém už ale není prostor pro vzletnost a filozofické úvahy. Jazykem, který pojmenovává realitu prostě a neúprosně. K dorozumění v tomto světě už stačí jen jeden jazyk a několik slov. Vítěz Cen divadelní kritiky: Inscenace roku 2017!

Ulice někde u tramvajové stanice, před stanicí náhodní chodci, zapomenutý kufr na chodníku, vedle něj bezdomovec, kdysi populární zpěvák Koki a legendární latinskoamerická píseň Besame mucho jsou ústředními tématy nejnovější trpké komedie Stanislava Štepky. Dramatik v ní rozehrává pestré příběhy a spletité osudy lidí poblíž anonymní slovenské stanice. Co je to za kufr, jaký je jeho obsah, je hodnotný? To jsou otázky, které spojují všechny kolemjdoucí. Je opravdu důležité, co je v kufru nebo je v něm jen to, co bychom v něm vidět chtěli? Radošínské naivné divadlo zkoumá svým humorem a satirou aktuální rozpoložení slovenské společnosti. Poetika inscenací divadla je charakteristická vtipným západoslovenským dialektem a vlastní hudební tvorbou z dílny Juraje Haška.

účinkují: Miloslav König, Anežka Kubátová, Petr Čtvrtníček, Václav Vašák

účinkují: Stanislav Štepka, Maruška Nedomová, Simona Miháliková, Natália Puklušová alebo Marta Maťová a další

1 hodina 50 minut (včetně přestávky)

1 hodina 50 minut (včetně přestávky)

Připravte se na bezprostřední zážitky, které se vám vryjí hluboko pod kůži. Čekají vás témata, nad kterými budete přemýšlet ještě dlouho po představení.

divadlo silné příběhy

2018/19


divadlo Silné příběhy

5. říjen 2018

poručík z inishmoru divadlo verze autor: martin mcdonagh režie: thomas zielinski

| 12

podzim 2018

cizinec aneb člověk

je tak jako tak vždycky trochu vinen

divadlo Silné příběhy

jaro 2019

| 13

jaro 2019

jenom život

růže pro algernon

činoherní studio bouře autorka: veronique olmi režie: jaromír janeček

divadelní spolek kašpar autor: daniel keyes režie: jakub špalek

Bystrá komedie se špičkovými dialogy dává vyniknout dvěma hereckým osobnostem. Manželé Igor Bareš a Antonie Talacková se potkávají na jednom jevišti, kde rozehrají napínavý příběh o jednom setkání „po letech“. Sam a Marion totiž bývali manželé. Je večer a do Marionina bytu nečekaně vpadne promoklý a zraněný Sam, více jak deset let se neviděli.  Počáteční starost o Samovo zdraví i fascinující setkání po takové době rychle vystřídá hašteření těch dvou, které zřejmě kdysi bylo důvodem k jejich rozchodu. Fascinující příběh a problém, který Sam do bytu přinesl, vytváří neuvěřitelnou zápletku, která ústí ve velmi nečekané, ale rozhodně velmi pozitivní rozuzlení...

Povídka Daniela Keyese Růže pro Algernon, posloužila v roce 1968 jako předloha oscarového filmu Charly. Úspěch má i divadelní adaptace s Janem Potměšilem v hlavní roli. Hra je na repertoáru divadla již od roku 1993 a dodnes měla více než 800 repríz! Hlavním hrdinou hry je Charlie Gordon, pomocník v pekárně, který trpí nevyléčitelnou poruchou mozku, přesto se nevzdává a doufá, že se stane chytřejším, pokud se naučí číst a psát. Pro jeho silnou motivaci a neutuchající snahu je vybrán jako pokusný objekt pro projekt, jenž má za úkol zvýšit jeho inteligenci. Metoda, do té doby aplikována pouze na myších, jednou z nichž byla Algernon, je tak poprvé použita na člověku, a to s fascinujícím výsledkem. Jeho inteligence rapidně stoupá, jenže je tady háček, efekt není trvalý. Fenomenální úspěch inscenace je právem přisuzován hereckému výkonu Jana Potměšila, který obdařil postavu Charlieho bezmeznou vírou v lepší budoucnost, vírou v sebe sama.

divadlo na zábradlí autor: albert camus režie: jan mikulášek

Černá satirická komedie v tarantinovském duchu. Martin McDonagh, v současnosti jeden z nejúspěšnějších anglicky píšících autorů, se tentokrát rozhodl napsat ryzí komedii. Černou jako kočka, co vám v noci přejde přes cestu. Příležitost pro 4 skvělé herce a jednu vynikající herečku, aby tuto komedii proměnili v ďábelskou grotesku, při které se budete válet smíchy, přestože na silnici v Inishmoru se válí mrtvý kocour. Kdo zabil Prcíka Tomeše? Solidně ujetá skupina postav lavírující mezi mučením a mučeníčkem, vystřelenýma očima, zabitými kočkami a odštěpeneckou frakcí Irské republikánské armády, vás zaručeně dostane do kolen. Bravurní výkony herců, v čele s ostravským rodákem Igorem Chmelou, slibují neotřelý a značně syrový zážitek pro každého milovníka černého humoru.

Inscenace na motivy světově proslulého románu Alberta Camuse, který definoval pocity celé jedné poválečné generace. Úředník Meursault, náhodný vrah, je odsouzen k smrti, protože nechce přijmout roli ve společenských stereotypech. „Cizinec“ bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji těm druhým vnucoval. Dramatizace kultovního románu se v pražském divadle Na zábradlí ujal režisér Jan Mikulášek s dramaturgyní Dorou Viceníkovou. Hlavní postavu úředníka Mersaulta ztvárnila hned pětice herců: Honza Hájek, Miloslav König, Ivan Lupták, Stanislav Majer a Jiří Vyorálek, což hlavní postavě přineslo pět nuancí téhož charakteru. Cizinec představuje pro diváka náročnou podívanou, přesto se excelujícím pražským hercům daří udržet pozornost publika, kterou si tato vizuálně nápaditá inscenace dozajista zaslouží.

účinkují: Linda Rybová, Igor Chmela, Jan Dolanský, Ladislav Hampl a Alexandr Minajev

účinkují: Stanislav Majer, Miloslav König, Jiří Vyorálek, Jan Hájek a další

účinkují: Igor Bareš, Antonie Talacková a další

účinkují: Jan Potměšil, Eva Elsnerová, Markéta Coufalová, Petr Lněnička, Jakub Špalek a další

1 hodina 30 minut

1 hodina 10 minut

1 hodiny 50 minut (včetně přestávky)

1 hodina 40 minut


divadlo Silné příběhy

jaro 2019

| 14

jaro 2019

expres na západ

obchod na korze

divadlo ungelt autor: cormac mccarthy režie: petr slavík

divadlo x10 autoři: ladislav grosman a jiří pokorný režie: jiří pokorný

Strhující drama. Kultovní dílo amerického autora, mj. laureáta Pulitzerovy ceny, jehož dva romány byly úspěšně zfilmovány. Film Tahle země není pro starý byl oceněn čtyřmi Oskary. Nevšední setkání dvou diametrálně odlišných lidí v zašlém newyorském bytě - univerzitního profesora a bývalého trestance je dokonalou ukázkou střetu protikladů. Bílá versus černá, spasitel versus sebevrah, víra protikladem ateismu a především hvězdný herecký koncert hlavních protagonistů. Vzácná herecká příležitost pro Františka Němce a Radka Holuba vyústila v kritiky oceňovanou inscenaci, která od samého počátku vtáhne diváka do střetu mezi „rozum a srdce“. Herecké mistrovství Františka Němce i dokonalá vyváženost projevu Radka Holuba dodávají, jinak hutnému, příběhu šarmantní lehkost.

Maloměstský svět sžíraný plíživým nástupem fašismu. Jak daleko je od závisti k ideologii, jakou cenu má jeden už končící lidský život? Grosmanova bravurní novela zachycuje proces arizace na Slovensku, v hutné zkratce vidíme, jak mikrosvět drobných lidí začínají ovládat Hlinkovy gardy, jak se do člověka plíživě vkrádá strach, nenávist a zlo. Hra předkládá dnešnímu divákovi neúprosnou paralelu mezi prvními válečnými roky a dnešním světem. Inscenace strašnického divadla X10 se stala stěžejní událostí sezóny. V titulní roli Matěj Nechvátal jako úzkostný Tóno Brtko, gigantický Roman Zach, křehká Gabriela Pyšná, hlučná Lucie Roznětínská, héliem obdařený Dan Dittrich a poskakující neviditelný pes. To vše a mnohem více ve hře, která se neřídí fyzikálními ani přírodními zákony, ale těmi norimberskými!

účinkují: František Němec, Radek Holub

účinkují: Matěj Nechvátal, Roman Zach, Gabriela Pyšná, Lucie Roznětínská a další

2 hodiny (včetně přestávky)

1 hodina 15 minut

Seznamte se se současnou produkcí profesionálních ostravských divadel. Letos poznáte Ostravu prostřednictvím titulů s nepřehlédnutelně temnou spojovací linií.

divadlo ostrava v černém

2018/19


divadlo Ostrava v černém

čt 18. říjen 2018

| 16

podzim 2018

divadlo Ostrava v černém

jaro 2019

| 17

jaro 2019

teror

hrobník

odvaz

maryša

národní divadlo moravskoslezské autor: ferdinand von schirach režie: tereza říhová

stará aréna ostrava autor: jan kameníček režie: peter gábor

divadlo improvizace ostrava režie: nikdo námět: diváci

divadlo petra bezruče autoři: alois a vilém mrštíkovi režie: janka ryšánek schmiedtová

Drama ze soudní síně, kde se diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Obžalovaným je Lars Koch, major Luftwaffe, který neuposlechl rozkazu a sestřelil unesené letadlo, se kterým měl terorista v úmyslu narazit do mnichovského stadionu, kde v tom okamžiku sedělo 70 000 diváků. Diváci v roli porotců musí rozhodnout, zda je možné omluvit smrt 164 nevinných cestujících letadla záchranou podstatně většího množství diváků na stadionu. Jak vyřešit morální dilema, když jsou v sázce životy lidí? A může si jej vůbec někdo dovolit svobodně rozhodnout? Po premiéře v roce 2015 v berlínském Deutsches Theater a frankfurtském Schauspielhausu se hra stala doslova fenoménem, který má dnes na repertoáru více než třicítka evropských divadel. Ferdinand von Schirach patří k nejúspěšnějším německým autorům. V hlavní roli Ivan Dejmal, držitel ceny Thálie pro mladé umělce do 33 let!

Jeho život je ohraničený hřbitovní zdí. Nikdy neopustil rodný hřbitov, své království, které zdědil po svém otci a otci jeho otce. V šesti letech vykopal svůj první hrob pro mrtvou kočku a tehdy se z něho stal muž. Smířený s osudem celoživotního služebníka s mozolem na palci. Smířený? Tak proč tedy pozval tu dívku do svého domu, do domu svého otce a jeho děda? Muselo mu být jasné, že jednou přijde ta chvíle, kdy ho dívka donutí, aby opustil bezpečí hřbitovních zdí. Hodinový monolog v brilantním podání Reného Šmotka se v režii hostujícího Petera Gábora mění na herecký koncert! Ponurý příběh neutěšitelného jedince ukazuje profesi z okraje společnosti v tragikomickém zorném uhlu, kde procítěný projev téměř v dokumentárním duchu otevírá prostor pro kafkovskou sebereflexi. Inscenace ostravského divadla Stará Aréna je miniaturním skvostem orámovaným do strohé scény Michala Syrového a jak dodává divadelní kritika: „Hrobník v podání Reného Šmotka je básní jednoho dechu“.

Více než desetiletí funguje v Ostravě divadlo improvizace Odvaz, úspěch ostravského souboru vyústil v otevření prvního profesionálního divadla improvizace v České republice. Přestože mají ostravští divadelníci vlastní budovu, tak přijali pozvání do Frýdku-Místku, aby i vám představili to nejlepší z improvizovaného divadla. Zápasy v divadelní improvizaci jsou založeny na interakci jednotlivých hráčů (herců), kteří improvizují na témata, která vymýšlí diváci. Každá improvizace má svá jasně daná pravidla, kategorie i časový limit. Originální zápas v divadelních sportech hodnotí sami diváci pod dohledem přísného rozhodčího. Třeskutě vtipná show, o které nikdo dopředu neví, jak dopadne, zavítá také do Frýdku-Místku. Jeden z nejlepších českých improvizačních souborů se představí v klasickém pojetí impro zápasu za doprovodu živé hudby. Přijďte i vy rozhodnout o vítězi nelítostného souboje mezi dvěma hereckými týmy.

Divadlo Petra Bezruče nastudovalo nejklasičtější dílo českého dramatu. V hlavní roli excelující Pavla Gajdošíková se zcela jistě zařadí mezi nominované za nejlepší ženský herecký výkon sezóny. Pozoruhodný výkon podává také Marie Viková, emeritní členka souboru, v roli babičky, která se na prkna divadla Petra Bezruče vrací po mnoha letech. Klasické dílo si v  režii Janky Ryšánek Schmiedtové zachovává neodmyslitelný ráz moravského venkova se všemi jeho atributy, přesto se svým pojetím jedná o  inscenaci velmi moderní. Zkrácením replik a  zachováním jadrného nářečí moravského Slovácka ve hře dostala inscenace výjimečnou dynamiku. Maryša od Bezručů je právem označována za jeden z vrcholů ostravské sezóny a zcela jistě neujde pozornosti divadelním kritikům, kteří udělují ceny Thálie.

účinkují: Ivan Dejmal, Tomáš Jirman, Renáta Klemensová a další

účinkuje: René Šmotek

účinkují: herci divadla ODVAZ

účinkují: Pavla Gajdošíková, Norbert Lichý, Dušan Urban, Vojtěch Říha a další

1 hodina 30 minut

50 minut

1 hodina 50 minut (včetně přestávky)

2 hodiny 20 minut (včetně přestávky)


divadlo Ostrava v černém

| 18

jaro 2019

bůh masakru divadlo mír autor: yasmina reza režie: dušan urban

bonusy

pro předplatitele koncertních řad 

Dva malí kluci se poperou na dětském hřišti. Jejich rodiče se rozhodnou sejít a celou záležitost elegantně vyřešit. Ovšem elegance v jednání se velmi rychle vytratí, když se začne odhalovat charakter všech čtyř přítomných. Z poklidné konverzace se stává masakr! Co vše se v nás skrývá? Jsme skutečně tak kultivovaní a civilizovaní lidé, nebo je to jen slupka? Neovládá nás náhodou Bůh masakru? Důvodů, proč inscenace Bůh masakru tak výrazně uspěla v divadlech celého světa, je celá řada. Vyjmenujme alespoň některé. Třeba trefný černý humor, věčně aktuální téma rodičovství nebo skvěle napsané dialogy prorůstající do konverzační smrště, která divákovi prostě nedá vydechnout. Bůh masakru je ale také velkou oslavou herectví – a to dokládá i výborné obsazení. Herci a herečky ze tří ostravských profesionálních divadel se potkávají v tom čtvrtém, aby na jeho prknech prožili fascinující komedii o živlech v lidském nitru.

účinkují: Josef Kaluža, Ondřej Brett, Pavla Gajdošíková, Kateřina Vainarová 1 hodina 15 minut

Máme pro vás krásné hudební dárky. Jako předplatitelé koncertních skupin u nás získáte volný vstup nebo zvýhodněné vstupné na vybrané koncerty mimo předplatné.

kruh přátel hudby 

S předplatným KPH máte volný vstup na koncert MHF Leoše Janáčka 7. června 2019 v Národním domě ve Frýdku-Místku.

komorní koncerty 

S předplatným KK máte volný vstup na koncert žáků Základní umělecké školy Frýdek-Místek v březnu 2019.

Dopřejte svým uším českou špičku klasické hudby. Na pódiu Národního domu vám zahrají známí sólisté a přední české soubory.

chrámové koncerty 

Využijte zvýhodněné vstupné na koncert Spirituál kvintetu v sobotu 10. listopadu 2018 v kostele sv. Jana a Pavla v Místku. Vstupenky máte jako předplatitel ChK jen za 100 Kč.

hudba

kruh přátel hudby

2018/19


hudba Kruh přátel hudby

čt 4. říjen 2018

| 20

pá 16. listopad 2018

hudba Kruh přátel hudby

pá 11. leden 2019

| 21

čt 21. březen 2019

jaroslav svěcený a jitka navrátilová

ivo kahánek

a janáčkovo kvarteto

gabriela beňačková a jakub pustina

kateřina englichová a vilém veverka

galavečer baroka národní dům

koncert k 100. výročí založení republiky národní dům

novoroční koncert s přípitkem národní dům

impressions národní dům

Jeden z nejznámějších českých houslistů současnosti uvede spolu s  cembalistkou Jitkou Navrátilovou program složený z děl největších barokních skladatelských osobností Vivaldiho, Bacha a Händela. Jaroslav Svěcený patří již několik desetiletí k výrazným osobnostem české hudební scény. Je proslulým popularizátorem houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Během své kariéry vystupoval na nejprestižnějších světových pódiích. Cembalistka Jitka Navrátilová je absolventkou Akademie múzických umění v Praze. Díky své dokonalé technice i rytmické pregnantnosti se stala vyhledávanou partnerkou předních pěvců a instrumentalistů. Je vedoucí souboru Lyra da Camera, sdružení hudebníků-sólistů, kteří se zaměřují na interpretaci komorní hudby především z období baroka a klasicismu. S Jaroslavem Svěceným vystupuje pravidelně již od roku 1995.

Ve výjimečném programu věnovaném 100. výročí republiky zazní v podání předního klavíristy Ivo Kahánka a Janáčkova kvarteta díla předních českých skladatelů Suka, Dvořáka, Janáčka či frýdecko-místeckého rodáka Evžena Zámečníka. Ivo Kahánek, rodák z nedalekých Palkovic, si jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Janáčkovo kvarteto vzniklo v roce 1947. Rychlým zráním a zejména vynikající interpretací děl Leoše Janáčka získal soubor právo nazývat se jménem svého milovaného autora. Sedmdesátiletá umělecká činnost souboru si vynutila postupné změny v obsazení, ale interpretační kánon a expresivní projev zůstávají tradičním obrazem hry Janáčkova kvarteta.

Již tradičně zahájíme nový rok spolu s našimi abonenty u kvalitní klasické hudby a sklenky dobrého vína. V programu složeném z nejslavnějších operních a operetních árií vystoupí legendární sopranistka Gabriela Beňačková společně s tenoristou Jakubem Pustinou za klavírního doprovodu Marty Vaškové. Součástí večera je také slavnostní přípitek. Gabriela Beňačková je operní a koncertní pěvkyně světového formátu. Působila na nejprestižnějších operních scénách světa. V roce 1994 byla historicky poprvé v Metropolitní opeře v New Yorku uvedena Rusalka A. Dvořáka, kde Gabriela Beňačková v roli Rusalky zcela oslnila publikum. Jakub Pustina je absolventem pěveckých mistrovských kurzů a držitelem mnoha ocenění. Zpíval po boku Petra Dvorského, Josého Cury nebo Evy Urbanové. V současné době se věnuje především interpretaci R. Wagnera, L. Janáčka, B. Smetany a P. I. Čajkovského.

Špičkoví sólisté Kateřina Englichová a Vilém Veverka přináší frýdecko-místeckým posluchačům unikátní nástrojové spojení hoboje a harfy. Na poli komorní i koncertantní hudby přinesla tato kombinace doposud málo vídané možnosti. V programu představí zvláště skladby z alba Impressions, které zpečetilo jejich společnou dvanáctiletou koncertní spolupráci. Harfistka Kateřina Englichová spolupracovala s významnými umělci a soubory u nás i v zahraničí. Studovala na prestižním Curtisově institutu ve Filadelfii v USA a několik let hrála s Filadelfským orchestrem. Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji bylo účinkování v Gustav Mahler Jugend Orchester. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii. Nastoupená cesta vyvrcholila jeho vítězstvím v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží Sony Music Foundation v Tokiu roku 2003.

účinkují: Gabriela Beňačková – soprán Jakub Pustina – tenor Marta Vašková – klavír

účinkují: Kateřina Englichová – harfa Vilém Veverka – hoboj

účinkují: Jaroslav Svěcený – housle Jitka Navrátilová – cembalo

účinkují: Ivo Kahánek – klavír Janáčkovo kvarteto Miloš Vacek – 1. housle Richard Kružík – 2. housle Jan Řezníček – viola Břetislav Vybíral – violoncello


hudba Kruh přátel hudby

út 16. duben 2019

jiří bárta a terezie fialová janáček, beethoven …a kundera národní dům

Večer věnovaný Leoši Janáčkovi, Ludwigu van Beethovenovi a Milanu Kunderovi jako hold geniálním tvůrcům třech epoch západoevropské kultury. Proč většina z nás nevnímá krásu Janáčkovy tvorby se stejnou intenzitou jako tu Beethovenovu? Odpověď se ve svém programu snaží najít violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou. Vedle sebe postaví čtyři z vrcholných skladeb obou skladatelů, na pomoc si berou útlou studii Milana Kundery Můj Janáček. Že je Milan Kundera světem uctívaný romanopisec a filosof ví každý z nás, ale že dovede psát o hudbě stejně poutavě, to bude možná překvapením. Jiří Bárta je předním violoncellistou své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje ve významných koncertních síních a na festivalech po celém světě. Je také nadšeným propagátorem soudobé hudby. Terezie Fialová patří mezi nejtalentovanější české pianistky a navzdory svému mládí je i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních českých a zahraničních sólistů.

účinkují: Jiří Bárta – violoncello Terezie Fialová – klavír

| 22

út 28. květen 2019

escualo quintet tango národní dům

Escualo Quintet přiveze do Frýdku-Místku argentinské tango i ostatní latinskoamerické speciality. Projekt přináší fascinující pohled na svět tohoto lidského fenoménu, který má tak jednoduchý název „tango“. Kvintet hudebníků seznámí posluchače nejen s touto temperamentní jihoamerickou hudbou, ale v kontinuitě hudební linie ji také přiblíží jako kulturu lidí, kteří tango utvářeli. Escualo Quintet je jedinečné uskupení profesionálních instrumentalistů, kteří se věnují hudebním stylům Tango argentino. Tento mladý soubor již absolvoval řadu prestižních vystoupení v dramaturgii mezinárodních festivalů. V interpretaci se Escualo Quintet zaměřuje na kombinaci hudebních stylů tanečních – Tango típico a koncertního stylu – Tango nuevo, které je strhující syntézou temperamentního argentinského folkloru, klasické hudby a jazzu.

účinkují: Jakub Jedlinský – bandoneon Pavel Kudelásek – housle Petr Beneš – elektrická kytara Ivan Vokáč – klavír Jan Prokop – kontrabas

Poznejte nejnadějnější mladé české talenty na koncertech komorní hudby. Interpreti v této řadě předvedou hru na mnoho různých instrumentů.

hudba

komorní koncerty

2018/19


hudba Komorní koncerty

čt 18. říjen 2018

| 24

čt 1. listopad 2018

hudba Komorní koncerty

út 4. prosinec 2018

| 25

čt 31. leden 2019

jindřich macek a jitka baštová

anna paulová in trio

františek novotný

altissimo saxquartet

hudba v myšlenkách masarykových historický sál zuš

tři sólisté v triu historický sál zuš

jak se hladí duše aneb vánoce s poezií historický sál zuš

historický sál zuš

V komponovaném pásmu slova a hudby zazní skladby českých a slovenských autorů od 19. století až po současnost. Hudbu plynule spojí množství citátů i významných životních momentů T. G. Masaryka, který je i dnes symbolem ideálů svobody a demokracie, souladu slov a činů. Akordeonistka Jitka Baštová absolvovala bratislavskou Vysokou školu múzických umění, studovala také na Sibeliově akademii ve Finsku. Na první pohled jedinečná a netradiční spolupráce s  loutnistou Jindřichem Mackem vznikla již v roce 2009 a přináší zcela nové myšlenky i barevné nápady. Jindřich Macek je držitelem mnoha ocenění z kytarových soutěží. Jeho srdeční záležitostí se ale stala hra na loutnu. Je historicky prvním absolventem oboru loutna na Akademii staré hudby při Filosofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Věnuje se také skladatelské práci pro svůj oblíbený nástroj a vlastní kompozice s úspěchem zařazuje do sólových recitálů i komorních projektů.

Netradiční nástrojové spojení v čele s vycházející hvězdou české interpretační školy klarinetistkou Annou Paulovou. Spolu s violistkou Kristinou Fialovou a klavíristou Danielem Wiesnerem představí méně známé kusy světových skladatelů. Anna Paulová začala hrát na klarinet v jedenácti letech. V patnácti letech pak vystoupila jako sólistka s Pražskou komorní filharmonií. Patří mezi talenty mladé generace českých interpretů. Mimo jiné získala 2. místo a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Violistka Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Daniel Wiesner studoval klavírní hru u proslulé Valentiny Kamenikové. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA, Japonsku a Jordánsku.

Pražské smyčcové duo spolu se známým rozhlasovým moderátorem Františkem Novotným přijíždějí do Frýdku-Místku s výjimečným předvánočním programem. V komponovaném pásmu přiblíží slavení vánočních svátků od nejstarších dob až do současnosti s hudebními ukázkami nejen klasického repertoáru. Pražské smyčcové duo ve složení housle a kontrabas interpretuje skladby českých i světových autorů klasické hudby. Oba umělci mají zkušenosti s multižánrovou hudbou, od vážné hudby přes šansony, spirituály až k folkloru. Jejich vystoupení je bohaté nejen šíří repertoáru, ale též využívá jejich multiinstrumentálních schopností. František Novotný je dlouholetým redaktorem Českého rozhlasu, scenárista, publicista, moderátor, básník a písňový textař. Dlouhodobě spolupracoval se skupinou Spirituál kvintet, především jako textař, ale i jako hudební režisér jejich koncertů.

První komorní koncert nového roku nabídne průřez hudebními dějinami v netradičním podání mladého saxofonového kvartetu. Altissimo Saxquartet vznikl v roce 2013 jako komorní těleso studentů Fakulty umění na Ostravské univerzitě oboru saxofon ze třídy Mgr. Zbigniewa Kalety, čímž se stalo v ČR unikátním, jelikož zde dosud neexistovalo seskupení složené z vysokoškolsky vzdělaných saxofonistů. Během krátké doby kvarteto nastudovalo řadu skladeb původně napsaných pro saxofonové kvarteto, ale i různé transkripce od baroka až po současnost.

účinkují: Anna Paulová – klarinet Kristina Fialová – viola Daniel Wiesner – klavír

účinkují: František Novotný – mluvené slovo Pražské smyčcové duo Miloš Černý – housle, zpěv Eva Šašinková – kontrabas, zpěv

účinkují: Daniel Troszok – sopran saxofon Lukáš Kolek – alt saxofon Jiří Pohanka – tenor saxofon Matúš Tomala – baryton saxofon

účinkují: Jitka Baštová - akordeon Jindřich Macek - loutna

a pražské smyčcové duo


hudba Komorní koncerty

čt 28. únor 2019

| 26

čt 16. květen 2019

petrof piano trio

duo du rêve

rezidenční trio slavného českého výrobce klavírů petrof historický sál zuš

hudební sny historický sál zuš

Petrof Piano Trio vzniklo v roce 2009 z iniciativy houslisty Wihanova kvarteta Jana Schulmeistera. Jeho členy jsou renomovaní komorní hráči, kteří do souboru přináší zkušenost již třicetileté koncertní činnosti houslisty a „mladší hudební krev“ klavíristky a violoncellisty. Ve stejném roce se soubor stal rezidenčním triem společnosti PETROF, která svou tradicí a kvalitou soubor zaštítila a jen podtrhuje záměr umělců o spojení umění na té nejvyšší úrovni. Od roku 2011 zastává ansámbl stejný post rovněž na mezinárodních interpretačních kurzech v Zábřehu na Moravě, kde působí jeho členové též jako lektoři. Členové Petrof Piano Tria jsou pedagogy Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži.

Duo du Rêve v překladu duo snů v  sobě spojuje jemný ušlechtilý zvuk příčné flétny Jany Jarkovské a precizní klavírní doprovod Bohumíra Stehlíka. Tito mladí hudebníci mají za sebou vedle společných koncertů také zahraniční mistrovské kurzy. Jejich interpretace byla oceněna vítězstvími v mezinárodních soutěžích. Svými koncerty se snaží přinášet posluchačům klasickou hudbu na té nejvyšší interpretační úrovni. Jana Jarkovská studovala na Akademii múzických umění v Praze, milánské konzervatoři či na Královské akademii hudby ve Stockholmu. Vedle Dua du Rêve je členkou souborů Bellatrix-Trio a Morgenstern Ensemble, s nímž se věnuje především soudobé hudbě. Studijní dráha Bohumíra Stehlíka je stejně pestrá jako jeho kolegyně. Taktéž studoval na prestižní švédské Royal College of Music ve Stockholmu. Je laureátem řady klavírních soutěží. Vedle Dua du Rêve je členem mezinárodního souboru Ensemble D’Accord, který se věnuje repertoáru od klavírního tria až po kvintet.

účinkují: Jan Schulmeister – housle Martina Schulmeisterová – klavír Kamil Žvak – violoncello

účinkují: Jana Jarkovská – příčná flétna Bohumír Stehlík – klavír

Odneste si novou duševní energii z koncertů duchovní i světské klasické hudby. Frýdecké a místecké kostely nabídnou své interiéry k netradičnímu rozjímání.

hudba

chrámové koncerty

2018/19


hudba Chrámové koncerty

ne 30. září 2018

| 28

pá 30. listopad 2018

capella mariana

bardolino

české nebe aneb čeští světci jako symboly národa kostel všech svatých

s bardolinem kolem světa za 80 minut kostel sv. jakuba

Cappella Mariana je komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Ve výjimečném programu věnovanému 100. výročí republiky vzdají hudebníci hold českým světcům. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance. Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří pravidelně spolupracují se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech. Ansámbl působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda, který po ukončení studií na Univerzitě Karlově v Praze a Conservatoire national supérieur v Paříži pokračuje na papežském institutu Musica Sacra v Římě.

Energické uskupení Bardolino se inspiruje lidovou a etnickou hudbou celého světa. Tento soubor s přirozenou lehkostí překračuje hranice hudebních žánrů a do crossoverové oblasti, ve které spojuje prvky etno, klasiky a jazzu, přináší své originální pojetí. Na koncertě představí frýdecko-místeckému publiku projekt S Bardolinem kolem světa za 80 minut. S Bardolinem skutečně procestujete svět od severu přes kelty, cikánskou hudbu, severní a jižní Ameriku, Indii, Čínu až po afrokubánské rytmy. Bardolino vzniklo z  iniciativy tří hudebníků – houslisty Pavla Fischera, violoncellistky Margit Koláčkové a perkusisty Camila Callera. Všichni tři jsou dobře známi ze svého hudebního působení v prestižních uskupeních Škampovo kvarteto, Kaprálová kvartet nebo skupina KOA. Spolupracovali rovněž s  osobnostmi jako Iva Bittová či Zuzana Navarová.

účinkují: Cappella Mariana Barbora Kabátková – soprán, gotická harfa Vojtěch Semerád – tenor, um. vedoucí Tomáš Lajtkep – tenor Jaromír Nosek – bas

účinkují: Jana Procházková – zpěv Pavel Fischer – housle, zpěv Margit Koláčková – violoncello, zpěv, esraj Jakub Jedlinský – akordeon Camilo Caller – perkuse

hudba Chrámové koncerty

út 12. únor 2019

sukovo smyčcové trio farní kostel sv. jana křtitele

| 29

ne 7. duben 2019

cantores domini g. b. pergolesi: stabat mater kostel kostel sv. jakuba

Soubor byl založen houslistou Radimem Krestou v r. 2007 původně ve složení klavírního tria s názvem „Taras Piano Trio“. Složení ansámblu se pohybuje od tria po kvarteto. Soubor nese jméno slavného houslisty Josefa Suka, jedné z největších osobností houslové generace 20. století, vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Poctu nést název po tak významném českém umělci iniciovala souboru nejrenomovanější česká instituce v oblasti komorní hudby – Český spolek pro komorní hudbu s laskavým svolením manželky Josefa Suka, paní Marie Sukové. Trio navazuje na bohatou tradici českých komorních souborů, především pak slavného Sukova tria. V roce 2016 hudebníci debutovali na nejvýznamnějším českém festivalu Pražské jaro a nadále koncertují po celé Evropě.

Stabat Mater hraje takovou roli v dějinách hudby jako pieta ve výtvarném umění. Jímavá slova vyjadřující bolest matky nad ztrátou syna se stala inspirací pro umělecké vyjádření všech žánrů od 13. století do současnosti. Skladatelů, kteří zhudebnili tento středověký text, je do dneška více než 600. Pergolesiho skladba je jednou z nejvyhledávanějších a nejhranějších duchovních děl všech dob, které působí i okolnostmi svého vzniku – Pergolesi jej zkomponoval v šestadvaceti letech a prakticky na smrtelné posteli - jen několik týdnů před svou předčasnou smrtí. Místecký chrámový sbor Cantores Domini působí ve své současné podobě od roku 2007 a v jeho čele stojí sbormistr Jan Strakoš, místecký regenschori. Komorní orchestr při kostele sv. Jana a Pavla v Místku zajišťuje hudbu pro potřeby slavnostních bohoslužeb v tomto děkanském kostele.

účinkují: Radim Kresta – housle Eva Krestová – viola Václav Petr – violoncello

účinkují: Místecký chrámový sbor Cantores Domini Komorní orchestr při kostele sv. Jana a Pavla v Místku


přehled Předplatné 2018/19

| 30

divadelní předplatné skupina chytré rozptýlení

| 31

koncertní předplatné

čt 25. 10. 2018 Chvála bláznovství pantheon production

přehled Předplatné 2018/19

| 7

kruh přátel hudby

| 8

čt 4. 10. 2018 Jaroslav Svěcený a Jitka Navrátilová galavečer baroka

| 20

| 19

podzim 2018

Už je tady zas! divadlo na jezerce

| 8

pá 16. 11. 2018 Ivo Kahánek a Janáčkovo kvarteto koncert ke 100. výročí republiky

| 20

podzim 2018

Mesiáš divadlo verze

| 8

pá 11. 1. 2019

Gabriela Beňačková a Jakub Pustina novoroční koncert s přípitkem

| 21

jaro 2019

Zdravý nemocný studio dva divadlo

| 9

čt 21. 3. 2019

Vilém Veverka a Kateřina Englichová impressions

| 21

jaro 2019

Macbeth – Too Much Blood divadlo na zábradlí

| 9

út 16. 4. 2019 Terezie Fialová a Jiří Bárta janáček, beethoven … a kundera

| 22

jaro 2019

Besame mucho alebo čo sa skrýva v kufri (a v nás) radošínské naivné divadlo

| 10

út 28. 5. 2019 Ecsualo Quintet tango

| 22

| 11

komorní koncerty

pá 5. 10. 2018

Poručík z Inishmoru divadlo verze

| 12

čt 18. 10. 2018 Jindřich Macek a Jitka Baštová hudba v myšlenkách masarykových | 10

podzim 2018

Cizinec aneb člověk je tak jako tak vždycky trochu vinen divadlo na zábradlí

| 12

čt 1. 11. 2018

jaro 2019

Jenom život činoherní studio bouře

| 13

út 4. 12. 2018 František Novotný a Pražské smyčcové duo vánoce s poezií

| 25

jaro 2019

Růže pro Algernon divadelní spolek kašpar

| 13

čt 31. 1. 2019 Altissimo Saxquartet

| 25

jaro 2019

Expres na západ divadlo ungelt

| 14

čt 28. 2. 2019 Petrof Piano Trio

| 26

jaro 2019

Obchod na korze divadlo x10

| 14

čt 16. 5. 2019

skupina ostrava v černém

| 15

chrámové koncerty

čt 18. 10. 2018 Teror národní divadlo moravskoslezské

| 16

ne 30. 9. 2018

podzim 2018 Hrobník stará aréna ostrava

| 16

pá 30. 11. 2018 Bardolino kolem světa za 80 minut

| 28

jaro 2019 ODVAZ divadlo improvizace ostrava

| 17

út 12. 2. 2019 Sukovo smyčcové trio

| 29

jaro 2019

Maryša divadlo petra bezruče

| 17

ne 7. 4. 2019

jaro 2019

Bůh masakru divadlo mír

| 18

skupina silné příběhy

| 23

Anna Paulová in Trio tři sólisté v triu | 24

Duo du Réve hudební sny | 26

| 27

Capella Mariana České nebe

Cantores Domini G. B. pergolesi: stabat mater

| 28

Vyhrazujeme si právo na změnu programu. Aktualizované termíny představení a koncertů najdete na www.kulturafm.cz

| 29


Brozura predplatne  
Brozura predplatne  
Advertisement