Page 1


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

2


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// ÖNSÖZ //

Merhaba değerli fotoğrafça okurları, Dergimizin 18’inci sayısında sizlerle beraberiz. Bu hafta dergimizde T 9-A sınıfı ile yaptığımız anketi ve okulumuz Biyoloji Öğretmeni Hülya ARI ile röportajımızı bulabilirsiniz.

Amacımız fotoğrafı, fotoğraf çekmeyi, fotoğraf içerikli yazıları okumayı sevdirmek, bunu yaparken de okuyucuları bilgilendirmek.

Adem TÜRK Genel Yayın Yönetmeni

“İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” M. Kemal ATATÜRK

3


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

HAFTANIN FOTOĞRAFLARI HAZIRLAYANLAR

4


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

5


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

6


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

7


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

8


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// HAFTANIN FOTOĞRAFLARI //

9


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

FOTO RÖPORTAJ : HÜLYA ARI

// RÖPORTAJ //

(Biyoloji Öğretmeni))

HAZIRLAYANLAR

- Sizce fotoğraf nedir ? - Güzel anların görüntüsüdür - Fotoğraf çekerken neler düşünürsünüz ? - Güzellikleri, kimsenin göremediği kareleri görüntülemeyi düşünürüm. - Fotoğraf çekim teknikleri hakkında herhangi bir ders aldınız mı ? - Almadım - Meslek olarak fotoğrafçılığı düşünür müydünüz ? Evet, düşünürdüm. Doğa ve hayvan fotoğrafları çekmeyi düşünürdüm ve halen çekiyorum. - Fotoğraf arşiviniz var mı ? Varsa hangi tür fotoğrafları arşivliyorsunuz ? - Evet var. Geçmişte ki siyah beyaz fotoğrafları saklıyorum, bir de doğa fotoğraflarını saklıyorum. - Hangi aralıklarda fotoğraf çekersiniz ? - Her zaman çekerim, çünkü fotoğraf çekmeyi seviyorum. - Gezmeyi mi gezerken fotoğraf çekmeyi mi daha çok seversiniz ? - Her ikisini de yapmayı severim. - Ne tür fotoğraf çekmeyi seversiniz ? - İnsanlardan çok hayvanları, bitkileri ve doğa fotoğraflarını çekmeyi severim, ayrıca çektiğim fotoğrafları arşivlerim. - Fotoğraf çekmek istediğiniz halde çekemediğiniz bir yer ya da bir nesne var mı ? - Hayır, yok. - Makro çekim ( yakın çekim ) yapmayı mı, geniş açı çekim yapmayı mı seviyorsunuz ? - Uzak çekim yapmayı, manzara fotoğrafı çekmeyi severim - Sizce fotoğrafın önemi nedir ? - Geçmişte çekilen fotoğraflar anı olduğu için benim için çek önemlidir. - Fotoğrafla ilgili anınızı anlatır mısınız ? - Değişik bir araba görmüştük, ilgimizi çekmişti. Yabancı plakalı bir arabaydı. Fotoğrafını çekerken içindeki adam da bize poz vermişti. - Unutamadığınız bir fotoğraf kareniz nedir ? - Evlilik fotoğrafını hiç unutamıyorum. Orda çok genç olduğum için şuanla kıyasladığım da çok değiştiğimi görüyorum. 10


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// ANKET //

FOTO ANKET : T 9/A SINIFI Anket: Daha çok hangi mevsimde fotoğraf çekmeyi seversiniz? Tercih sebebiniz nedir?

HAZIRLAYANLAR

Anket Sonuçları:

İlkbahar:3

Yaz: 10

Sonbahar:8

Kış:8

Tercih Sebepleri: Binnur ÖZGÜR: Çünkü sonbahar her yaprakların dökülüşünün sakinliği yaşamamın bir göstergesi. Hamsa SARIMEHMET: Sonbahar da düşen yaprakların altında güzel fotoğraf çekilir. Aleyna YAVUZ: Sonbaharda yapraklar sararmış dökülürken daha çok fotoğraf çekilmeyi tercih ederim. Mustafa BERBER: Sonbaharın mevsimsel şartlarından dolayı uzun odaklı fotoğraflar tek yaprak makro çekimlerin yapılabileceği bir ortamdır. ġahin TAġÇI: Sonbaharda Yaprakların sararıp dökülmesi ve hafif rüzgârların esintisi hoşuma gittiği için. Seda MURTEZAOĞLU: Sonbahar yaprakların döküldüğü ve etrafın sarardığı güzel bir görüntüye sahip. Samet ġEN: Sonbahar mevsimini sevdiğim için. Hülya HACIBEKĠROĞLU: İnsanda nostaljik duygu uyandırıyor. Çağla AKKOYUN: Yazı daha çok seviyorum. Hava daha iyi oluyor. Mustafa SATIR: Hava durumundan dolayı. Öznur ATAÇ: Güneşli olduğu için her yere gidip resim çekebiliyorum. Sema Nur KARAALĠ: Yazın her yer cıvıl cıvıl oluyor. Hatice Kübra FIRTINA: Fotoğraflar daha güzel çıkıyor ve yazı seviyorum. Kübra AVCILAR: Yazın her yer cıvıl cıvıl olduğu için. Abdul Samet KÖSEOĞLU: Hava güzel olunca dışarıya çıkıyorum. Zeynep ÇELĠK: Yazın fotoğrafları daha güzel çekebilirim. Murat YILDIRIM: İlkbaharda her tarafta güzel görüntü oluyor. Merve AYDIN: İlkbaharı sevdiğim için. Münevver ALLAHVERDĠ: En sevdiğim mevsim ilkbahar. Murat YURTVERMEZ: Yağan kar ile manzara güzel oluyor. Osman KUK: Çünkü ben yazı seviyorum. Cem AYAZ: Manzaralar daha iyi olduğu için. Ali Kemal SARI: O mevsimde her yer beyaza bürünüyor. BüĢra ALBAYRAK: Beyaz temizliktir ve bembeyaz yerde fotoğraf çektirmek daha güzeldir. Ümit TAġTAN: Her tarafı beyaz örtü ile örtülmüş gibi olmasından dolayı. Celal BAġ: Görüntü daha güzel olduğundan. Kazım SANCAKTUTAN: Beyazı sevdiğim için. Seda Nur KARAÇÖLEN: Her yere gidebilme imkânım olduğu için.

11


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// OKUL ETKİNLİKLERİ //

OKULUMUZDAN ETKİNLİK HABERLERİ HAZIRLAYAN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Okulumuz öğrencileri tarafından hazırlanan Cumhuriyet bayramı ile ilgili program okulumuz salonunda gerçekleştirildi.

Okulumuz öğrencilerinden Van'a deprem yardımı Okulumuz öğrencilerinden Van'daki depremzedeler için anlamlı yardım. Okulumuz Tarih öğretmenlerinden Erkan Sağlam'ın öncülüğünde toplanan çeşitli yardım malzemeleri Van'daki depremzedelere ulaştırılmak üzere Rize Kızılay temsilciliğine teslim edildi.

Öğrencilerimiz Almanya’da LDV Projesine Katıldı Rize Ticaret Meslek Lisesi’nin de Ortak olduğu “Bilgi Toplumunda Sanal Mağazalar” isimli Leonardo da Vinci projesi kapsamında okulumuz Bilişim Teknolojileri Alanından 5 öğrenci Almanya’nın Berlin kentinde 3 haftalık stajlarını tamamlamıştır.

12


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO BİLGİ //

FOTOĞRAFÇILIK TERİMLERİ Megapixel

HAZIRLAYAN

Dijital fotoğrafçılıkta en sık duyacağımız terimlerden birisidir. Çekilen bir fotoğrafın, toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. Bu, yatay ve dikey piksellerin yani çözünürlüğün çarpımı ile elde edilen bir sayıdır ve yaklaşık değere yuvarlanır.

Günümüzde megapiksel (MP) tabanı 2 ve üzeridir. Yani bugün bir dijital kamera almak isterseniz, 2MP altında bir cihaz bulma şansınız pek yok. 2 MP ise, 1600x1200 çözünürlüğü demektir.

Şu sıralar en yaygın çözünürlük, 5 MP ve 6 MP’dir. 5MP fotoğraflar genelde consumer serisi cihazlardadır ve 2560x1920 çözünürlüğündedir. 6MP ise, daha çok profesyonel SLR cihazların taban çözünürlüğüdür ve 3072x2048 çözünürlüğü sağlar. Dikkat edilirse, profesyonel cihazlarda yatay ve dikey çözünürlüklerin oranı, diğerlerine göre biraz daha farklıdır ve bunu aşağıda “film rasyosu” bölümünde inceleyeceğiz.

Şu sıralar en yüksek megapiksel sunan cihaz, Kodak’ın DCS14n modelidir ve 14 MP çözünürlük sunar. Fakat çok yakın zamanda bu rakamı 20MP gibi görmemiz mümkün görünüyor. Bu iş, giderek gelişiyor ve tıpkı işlemcilerde olduğu gibi, sensörler de giderek yüksek megapiksel sunuyorlar.

Bilgiler genbilim.com’dan alınmıştır.

13


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO TEKNİK //

FOTOĞRAF ÇEKİM TEKNİKLERİ YILDIZ FOTOĞRAFI ÇEKMEK

HAZIRLAYAN

Yıldızların akışını pozlamak sanıldığından çok daha kolaydır aslında. Pozlama yapmamız için bize gereken malzemeler öncelikle kablolu yada uzaktan kumandalı denklanşör, geniş açı lens, kaliteli bir tripot. Çekim yapacağımız mekan önemli kriterlerden biridir ki, şehrin ışık kirliliğinden uzakta zifiri karanlık bir ortam ve de bulutsuz, ay ışığı olmayan bir saatte çekim yapmalıyız. Hiperfocal netleme bilmeyen arkadaşlar çekimden önce lenslerinin fokusunu yakında nesne olmayan uzak bir yere yapmalıdırlar, hiperfocal netleme 10-20mm de sorunsuz olduğundan bu tarz lensi olan arkadaşlar daha önceden fokus yapma ihtiyacı yoktur. Şimdi çekime geldi sıra, önce makinemizin kelvin ayarlarını yapalım, eğer mavi bir gökyüzü istiyorsak 3200k, eğer kırmızıya yakın yada bordo bir elde etmek istiyorsak 5200k veya 7000k yapalım. Makinemizin fokus ayarını all fokus yapalım, en önemli değerlerden biride iso değeridir ki mümkün olduğu kadar düşük isoda çekim yapmalıyız ki sensör çok uzun pozlama yapacağımızdan yanma riskini ortadan kaldıralım, unutmadan söyleyeyim, yıldız pozlamalarını yaz aylarında denemeyin, kış aylarında ortam soğuk olduğundan sensör daha az ısınacaktır ve çok daha uzun süre tehlisiz pozlama yapabilelim. Çekim ayarları söyle olmalıdır tahminen, perde hızı (enstantane) bulb , diyafram aralığı ise en açık durumda yani f4 veya 5, 6 olmalıdır, benim makinede iso en düşük 100 olduğundan 100 iso değerinde çekim yapıyorum. Yıldızların akışını pozlarken akışın dairesel olmasına önem vermeliyiz ki buda polar yıldızı diğer adıyla kutup yıldızını karşımıza almakla mümkün olabilir örnek olarak bu fotoğrafı gösterebilirim.

fototr.net 14


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// İNCELEME //

FOTOĞRAF MAKİNESİ TANITIMI Canon PowerShot S95 ĠNCELEMESĠ

HAZIRLAYAN

Canon PowerShot S95 dijital fotoğraf makinesi Cihazla ilgili eleştiri getirmek gerekiyorsa; telefoto değerinin azaltılarak tercihan 24mm gibi bir daha geniş bir geniş açı değerine yer verilmiş olması daha iyi olabilirdi. Canon S95 biraz daha hızlı bir model de olabilirdi. Bu, cihazın yavaş olduğu anlamına gelmiyor fakat aynı kategoride rakip firmaların daha hızlı modellerinin varlığı da ortada. Bu tür özelliklerin geliştirilip güncellenmesi cihazın daha çok yönlü olmasını ve daha geniş bir kullanıcı kitlesi olan amatör kullanıcıları da dışlamadan fotoğrafseverlere daha ilginç ve çekici gelmesini sağlayacaktır. Canon PowerShot S95 fotoğraf kalitesi Ayrıca, Canon PowerShot S95 fotoğraf makinesinin objektifi konusunda cihaz bünyesinde yazlım aracılığıyla düzeltmeler yaparak da bir takım ufak tefek geliştirmeler gerçekleştirilebilir. Geniş açılı çekimlerdeki görüntülerde ortaya çıkan gözle görülür renk sapma etkileri üzerinde de daha etkili bir düzeltme uygulanabilirdi. Bazı ciddi fotoğrafseverler bu değerleri kendileri kontrol altında tutmak isterler ancak çoğu kullanıcı açısından durumun böyle olmadığını da söyleyebiliriz. Canon PowerShot S95 inceleme puanı Görüntü kalitesinde bir takım geliştirmeler ve bazı butonların daha iyi şekilde konumlandırılmaları ile gayet güzel ve iyi bir fotoğraf makinesinden söz edebiliriz. S90 modelinin başarılı bir devamı olan Canon PowerShot S95 dijital fotoğraf makinesi çok devrimsel nitelikte olmasa da geliştirilmiş özelliklere sahip. Kompakt boyutlarda üstün kaliteye sahip olan ve yaratıcı çekim olanakları sunan bir fotoğraf makinesi arıyorsanız bu cihazı dikkate almalısınız. Canon PowerShot S95, kullanım kolaylığı ve görüntü kalitesi konusunda beklentisi yüksek olan fotoğraf severlere tavsiye edebileceğimiz bir dijital fotoğraf makinesi.

İnceleme bilgileri letsgodigital.org sitesinden alınmıştır.

15


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILAR

MERTER ORAL

HAZIRLAYAN

1955 İzmit doğumlu. Orta öğrenimini Kurtuluş Ortaokulu, Robert ve Yükseliş Liselerinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu (1981). Yüksek Lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Toplumsal Belgeci Fotoğraf ve Fikret Otyam Örneği" adlı teziyle tamamladı (1996). Doktora çalışmasını yine aynı Enstitü'de "Weimar Cumhuriyeti'nden Günümüze Fotoğraf Ajanslarının Fotojurnalizme Katkıları" adlı çalısma ile tamamladı (2000). 1992 yılından bu yana Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve diğer fakülte ve yüksek okullarda "temel fotoğrafçılık", "reklam fotoğrafçılığı", "fotoğraf tarihi", "belgesel fotoğrafçılık", "fotoğraf proje uygulama" dersleri verdi.

Fotoğrafçılığa 1975 yılında Ankara Çankaya Halkevi'nde katıldığı bir kursla başladı. Çankaya Halkevi ve Halkevleri Genel Merkezi'nde fotoğraf dersleri verdi. 1977 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), 1995 yılında ise Eskişehir Fotoğraf Derneği (EFSAD) kurucu üyeleri arasında yer aldı. Bu derneklerde kurs hocalığı, atölye çalışmaları yürüttü, Fotoğraf dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı, bu dergide çok sayıda makalesi yayınlandı. Devlet Fotoğraf Yarışması dahil olmak üzere çok sayıda fotoğraf yarışmasında jüri üyesi olarak yer aldı. Çeşitli Üniversitelerden İletişim ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katıldığı Anadolu Genç Fotoğrafçılar Buluşması adlı etkinliğin ilkini 1996, ikincisini 1997 yılında düzenledi. Eskişehir Valiliği'nce yayımlanan Eskişehir kitabının fotoğraflanmasında yer aldı. Öğrencileri ile birlikte 2000 yılı Haziran ayında Hasankeyf belgeselini gerçekleştirdi; yanı sıra bir video belgeselinin de yapım sorumluluğunu üstlendi. 1998 ve 1999 yıllarında Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından gerçekleştirilen "Rize Köprüleri" adlı sanat tarihi projesini fotoğrafladı. Fotoğraf Vakfı'nda "Belgesel Fotoğraf" konulu iki ay süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi (2003) ve bu konuda bir seminer verdi. (2004) "Yirmi sekiz Portre" isimli sergisini Aralık 2004'te, İstanbul'da Fotoğraf Vakfı'nda, "Zeytinlik 2004" isimli sergisini de Eskişehir ION Sanat Galerisinde açtı. Son olarak Fikret Otyam üzerine bir belgesel film çalışması yapıyordu.18 Ağustos 2005 tarihinde Çanakkale'nin biga ilçesinde kalp krizi geçirerek vefat etti.

35mm.uzerine.com

16


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ANLAM //

FOTOĞRAFIN ANLATTIKLARI ... HAZIRLAYAN

Sedanur Aydın: Yaşadığımız hayattan hiçbir şey alamadığımız belli. Çünkü insanlar bu durumdayken biz kendi hayatımızdan şikayet ediyoruz. Beyza Kalça: Bu sefillik, açlık, susuzluk en önemlisi de bir parça ekmeğe bile muhtaç olmak çok acı verici bir tablo. Sena Hasçelik: insana ibret verici bir hayat. Semanur Sağır: Çaresizliğin yürek sızlatan dramı. Nesrin Dereci: Açlıktan, ölümüne belki de dakikalar kalmış çocuğu akbaba haince bekliyor. Yaşam döngüsü. Gülben çakmak: Biz o kadar rahat bir yaşam sürerken buradaki dram canımı gerçekten çok acıtıyor. Ceren Hacıbekiroğlu: Çaresiz insanların acı dramı. Mihriban Özen: Dünyadaki herkesin eşit olmadığını görüyoruz. Tuğçe Kopuz: Korku ve açlık.

17


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO YAP BOZ //

YAP BOZ OYUNU HAZIRLAYAN

Yap boz bölümünde her sayıyla birlikte yeni bir yapboz oyunu yayınlayacağız. Oyunun sonuna bir şifre gizledik. Bu sayfada her yap boz oyununu hem de şifreyi bize gönderenlerin isimlerini yayınlayacağız. Oyunu bitirdiğinizde ekrana gelen şifreyi sitemizden ya da bilişim alanı bölüm panosundan bize gönderebilirsiniz. Oyunu indirmek için: http://goo.gl/zJzMa Şifreyi göndermek için: http://goo.gl/VKhur

BU HAFTANIN YAP BOZ OYUNU

18


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇILARDAN KARELER HAZIRLAYAN

Fotoğraf: Cavagna Ottavio 19


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

Fotoğraf: Cavagna Ottavio 20


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

FOTOĞRAFÇILARIN DÜŞTÜĞÜ KOMİK HALLER HAZIRLAYAN

Kaynak: Fotokadraj.net

21


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// FOTO ARAŞTIRMA //

Kaynak: Fotokadraj.net 22


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// SOSYAL MEDYA //

SOSYAL MEDYA HAZIRLAYAN

Twitter, SMS hizmetini yenileyerek kullanıcıların beğenisine sundu. Eskiden sadece Tweet’inize bir cevap geldiğinde ya da Özel Mesaj geldiğinde uyaran SMS sistemi, Twitter’ın Etkinlik sayfasının hizmete girmesiyle yenilendi.

Yeni SMS hizmetinde biri sizi takip etmeye başladığında, Tweet’iniz başkası tarafından favorilere alındığında ya da Tweet’iniz Retweet edildiğinde SMS ile uyarı geliyor.

SMS aktivasyonunu ve uyarı ayarlarını yapmak için Twitter ayarlarınızdan mobil seçeneğine gelmeniz gerekiyor. Eğer daha önce telefon numaranızı kaydetmediyseniz, telefon numaranızı yazarak onaylama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem, telefon numaranızı Türkiye olarak gösteriyor fakat yeni uyarı sistemi Türkiye’de ne kadar sağlıklı çalışır zamanla göreceğiz. Shiftdelete.net

Facebook, google +1 derken twitter da kendi takip et butonunu kullanmaya başladı.Facebook ve google+1 butonlarının hayatımıza nasıl entegre olduğunu biliyoruz.Twitter yeni özelliklerini hayata geçirirken bu önemli özelliği de bünyesine katmış oldu.

uzmanweb.net

23


RİZE TİCARET MESLEK LİSESİ | FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ YAYINIDIR

// KÜNYE //

24

Fotoğrafça 18. Sayı  

Rize Ticaret Meslek Lisesi Fotoğrafçılık Kulübü Fotoğraf Dergisi 18. Sayı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you