Page 32

SERBEST KÜRSÜ

ŞÖYLEŞENLER: İSMİHAN ŞİMŞEK, ZÜBEYİR KOÇULU, PINAR HİLAL BALTA

İSMAİL KILIÇARSLAN:

“YAVAŞLAYIN!”

Ekranda gerçek olabilmek zor. Ama gerçeklikten iyice uzaklaştığını hissetmek insanı çok yoruyor. Beni çok yordu. Mesela Selahaddin asla kendi gerçekliğinden uzaklaşmayan bir adam. Ama bende öyle olmadı. Televizyon beni kendi realitemden, kendi gerçekliğimden, kendi inançlarımdan uzaklaştırmaya başladı. Bende televizyondan uzaklaşmayı tercih ettim. Fena bir dağılma biçimi. Neredeydiniz bu kadar zamandır ? Biraz dinlenmek istedim. Ekrandan, dergilerden, şiirden epeyce uzak kaldım. İyi de oldu. Bizim medyada yorulmadığımızı kolay bir iş yaptığımızı sanıyor insanlar dışarıdan baktıklarında. Hâlbuki medyada bizatihi yer almak çok yorucu bir şey. Sizi bir tarafıyla çok tüketen bir şey. Bir de Meksika Sınırı gibi çok zor bir program yapıyorsanız… Hep onu söyledim; Meksika Sınırı izleyenler için çok kolay çok faydalı, yapanlar için çok yorucu ve çok zararlı bir program. Çünkü ne biriktirdiyseniz, emmeye çalışan bir program. Mesela yeniden başlıyoruz Meksika Sınırı’na. Peki Meksika Sınırı’nın aynı formatta gideceğini biliyoruz. Yine kısa bir sürede tüketmeyecek mi ?

sunuz. En nihayetinde insanların bir buçuk, iki saatini alıyorsunuz. Sizin ona nasıl hazırlandığınız, ne kadar emek verdiğiniz hiç kimsenin umurunda değil. Yaptığınız en küçük hata ekranda görülüyor, dev oluyor. Ve programınız bittiğinizde, başka bir alternatif için hemen kumandaya basılıyor. O kadarlık bir şeyden bahsediyoruz. Yani haftada iki saat, ilgilisiyle sohbet edilen bir program. Dolayısıyla, Meksika Sınırı’na başlamak da bırakmak da benim için çok kolay. Yorulursam bırakırım. Peki Meksika Sınırını bırakmanız ile Gerçek Hayat’ta yazdığınız son yazının paralelliği var mı ? Evet. Doğrudan Gerçek Hayat’ta yazdığım o yazıyla ilgili Meksika Sınırı’nı bırakma sebeplerim. Ben televizyonun insanı çok fazla dönüştürdüğü, sahici bir karakter olmaktan çıkardığını düşünüyorum.

Şöyle ki; tükendiğinde bırakmak bedava. İzleyiciler açısından mı ? Yeniden dön çağrılarına da, bizi bırakıp nereye gittin çağrılarına da çok kulak asmıyorum. Neticede bir iş yapıyor-

30

SAYI 4

Hayır, yapan açısından. İzleyiciler seni gerçek zannediyor.

Genciz Biz Ekim 2012  
Genciz Biz Ekim 2012  

Üsküdar Belediyesi Aylık Gençlik Dergisi Ekim 2012 Sayı:4

Advertisement