Page 1

nr 20/547 15 maja 2018

t y s k i

t y g o d n i k

M i e j s k i

www.tychy.pl

ISSN 1898–7206

Roztańczony stadion

Relacja z II Festiwalu Disco Polo & Dance – str. 10 r e k l a m a

na Twoich stronach: Szykuje się nocna prohibicja? Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dała gminom więcej kompetencji w podejmowaniu działań ograniczających dostęp do alkoholu. Obecnie w miastach i gminach przygotowywane są uchwały dostosowujące miejscowe przepisy do obowiązującej ustawy.

strona 5

20 lat... fabryki MASTER! W 1998 roku Tychy oraz kilka gmin ościennych utworzyło spółkę MPGO Master (dziś Master – Odpady i Energia Sp. z o.o.), by wspólnie prowadzić racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi. Natomiast nowy rozdział w historii firmy rozpoczął się w 2014 roku, z chwilą budowy nowoczesnego Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. O działalności spółki Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. oraz o najbliższych planach rozmawiamy z jej prezesem Mieczysławem Podmokłym oraz wiceprezesem Krzysztofem Setlakiem.

strony 8–9

Kamil Peszat

b e z p Ł a t n y


2

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

in da z isezet yTd yc z iheyń B o h a t e r t y g o dni a

F E L I E TON

Żeński sport na fali

T

rudno powiedzieć co robię w wolnym czasie, bo kiedy twoja pasja jest twoja pracą, to trudno rozdzielić życie prywatne od zawodowego. Uwielbiam pracę z młodzieżą, a promowanie sportu wśród młodych umysłów to najlepsze zajęcie, jakie mógłbym sobie wymarzyć. Sama Polonia GKS Tychy zrzer e k l a m a

sza ponad 70 członkiń, a zainteresowanie cały czas rośnie, dlatego serdecznie zapraszam wszystkie dziewczęta, które chciałyby sprawdzić swoje siły w sporcie – opowiada Dawid. Razem z zawodniczkami Polonii GKS Tychy sięgał jako trener po medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski dwukrotnie – raz po brąz w 2017 r. oraz po srebro w roku 2014. Warto wspomnieć też o 5. miejscu w Centralnej Lidze Juniorek, która zrzesza drużyny z 4 województw – To są świetne dziewczyny, z którymi bardzo dobrze się współpracuje – chwali swoje podopieczne. Za spory osobisty sukces uważa umożliwienie dziewczętom reprezentowanie barw GKS Tychy, gdyż sercem związany jest z klubem i kibicuje naszej drużynie od lat. Dawid zaprasza również wszystkich chętnych do wspólnych treningów badmintona już w najbliższy czwartek. – Pracujemy teraz nad rozwinięciem sekcji tej dyscypliny, która w Polsce ma wielu zwolenników i chcielibyśmy aby na naszym tyskim gruncie młodzież mogła się realizować w tym zakresie – zachęca Dawid i wszystkich zainteresowanych prosi o kontakt pod nr 501 780 593.

Jan Mazurkiewicz j.mazurkiewicz@twojetychy.pl arc. prywatne

Dawid Kołodziejczyk, absolwent Politechniki Śląskiej, prawie minął się z powołaniem. Pomimo inżynierskiego wykształcenia od lat realizuje się w sportowych organizacjach pozarządowych. Od 2010 r. związany jest głównie z Kobiecym Klubem Sportowym Polonia GKS Tychy gdzie pełni funkcję prezesa. Współpracuje również z młodzieżowym klubem Czułowianka Tychy oraz Młodymi Wilkami, dziecięcą sekcją piłki nożnej fundacji Multiintegra.

Oblepiony kraj

Dawid Kołodziejczyk z żeńską sekcją Polonii GKS Tychy jest od

Kamil Peszat początku.

r e k l a m a

D

obrze by było, gdyby Twoje felietony w jakimś stopniu dotyczyły też Tychów, bo to w końcu gazeta lokalna... – mówi mi redaktor naczelny. Może i tak, ale Tychy nie są osobną wyspą i to, co się dzieje poza granicami miasta, tyszan dotyka również. Chociaż czasami mam takie wrażenie, że Tychy są taką wyspą. Ot, spróbujcie dojechać z innego miasta, chociażby z Gliwic do Waszego pięknego skądinąd miasta w sobotę lub niedzielę, nie mając samochodu. Autobus linii 33, bo tylko taki w te dni jeździ, kursuje co kilka godzin. Nie jest to niczyja wina, po prostu częstsze kursy się nie opłacają. Ostatni autobus do Gliwic odchodzi po godzinie 20. A jesteście zaproszeni na urodziny. Ani wypić ani się dobrze rozsiąść... Co powiedziawszy chcę jeszcze raz wrócić do osób niepełnosprawnych. Tych strajkujących. Andrzej Stasiuk napisał, że teraz przyszedł czas na rządy ludzi bez talentu. I, niestety, każdy dzień to potwierdza. Amerykańscy dziennikarze policzyli ile razy Trump skłamał od momentu zaprzysiężenia. Ponad 1900 razy, czyli każdego dnia urzędowania przynajmniej kilka kłamstw. Dzień bez kłamstwa to dla pana prezydenta USA dzień stracony. A ile razy ta polska ekipa ludzi żądnych władzy i kasy skłamała? Pewnie nikt tego nie liczy... Oto do Sejmu z poparciem dla strajkujących przychodzi 91–letnia kobieta. Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Miała wtedy naście lat. Potem przez ponad 30 lat była nauczycielką, uczyła i opiekowała się właśnie niepełnosprawnymi. I co? I nic. Nie wpuszczają jej do Sejmu. A następnego dnia pani Wanda na Marszu Wolności apeluje o pomoc dla tych najsłabszych, o wsparcie ich, o tym by nie zapomnieć. „Dziennik Telewizyjny” Kurskiego w ordynarny sposób manipuluje jej wystąpieniem, dodaje słowa których nie wypowiedziała. To już przerabialiśmy. Choćby wtedy, kiedy to kazanie prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze w czasie Sierpnia ‚80 zostało zmanipulowane przez komunistyczną TVP. Wtedy w telewizji państwowej pracowali ludzie w mundurach, których teraz nikt już nie pamięta. Dziś ma się wrażenie, że telewizja, nie wiedząc czemu nazywająca siebie publiczną, pełna jest ludzi w kombinezonach szambonurków. Oni doskonale znają się na swojej robocie i wiedzą, że kiedy obrzucić ekskrementami przeciwnika jedynie słusznej zmiany, to zawsze coś się przylepi. Gospodarkę można odbudować, zniszczone prawo – naprawić. Ale gówno zawsze pozostawia odór. A gówniarze, niegodni by stanąć przy Wandzie Traczyk-Stawskiej mówią nam: jesteście nikim, to my możemy wszystko! I tylko muchy mają się dobrze. Kraj oblepiony, aż chce im się żyć.

Dy żur re port e r a

tel. 32 325 72 38 redakcja@twojetychy.pl Na Państwa telefony czekamy we wtorek w godz. 9.30–15.30. Dziś przy telefonie dyżuruje red. Kamil Peszat

b e z p Ł at n y t y s k i t yg o d n i k M i e j s k i

USŁUGI POGRZEBOWE KOMPLEKSOWO • PROFESJONALNIE • TANIO Tychy Wartogłowiec, ul. Cmentarna 21

BEZGOTÓWKOWE ROZLICZENIE POGRZEBU • POGRZEBY TRADYCYJNE • EKSHUMACJE • KREMACJE 550 ZŁ • KOPANIE GROBÓW

Wartogłowiec

„CALIA”

ZASIŁEK ZUS ROZLICZAMY I WYPŁACAMY NA MIEJSCU • ROZBIÓRKI NAGROBKÓW • WŁASNE • PRZEWOZY ZMARŁYCH CHŁODNIE NAGROBKI

CAŁODOBOWE POGOTOWIE POGRZEBOWE tel. 32 219 18 44, kom. 601 49 09 08

DUŻY WYBÓR

Wydawca: Śródmieście Sp. z o.o. Redakcja: Tychy, al. Piłsudskiego 12, I piętro, tel. 32 325 72 38, faks 32 325 72 14, e-mail: redakcja@twojetychy.pl Redaktor Naczelny: Wojciech Wieczorek Zespół: Jan Mazurkiewicz (Zastępca Red. Naczelnego), Leszek Sobieraj, Sylwia Witman Biuro Reklamy: Roma Jarecka (dyrektor) – 32 325 72 19, Ewa Kunc – 32 325 72 40, Dorota Pajor – 32 325 72 15, Artur Szczygłowski – 32 325 72 18.

Ogłoszenia Drobne: tel. 32 325 72 15 Skład: Tomasz Pałka, Graphen Druk: POLSKA PRESS Sp. z o.o., Oddział Poligrafia, Drukarnia Sosnowiec Projekt graficzny: Witold Morawski Numer zamknięto: 14.05.2018 r. Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo ich redagowania i skracania. Za treść reklam i ogłoszeń redakcja nie odpowiada. Sprzedaż tygodnika oraz jego dystrybucja bez pisemnej zgody wydawcy – zabroniona.


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y

DK 4 4 : k o l e j n a z mi a n a o r g a ni z a c j i r u c h u

T y s k i e T a r g i Ś n i a d a n i o we t y m r a z e m n a p l ac u Ko r fa n t eg o

Z

uwagi na wcześniejsze wyłączenie skrzyżowania ul. Głównej z Oświęcimską, wyjazd na DK44 z dzielnicy Urbanowice jest teraz możliwy przez ul. Serdeczną z wykorzystaniem ronda Urbanowice. Ponowne udostępnienie skrzyżowania ul. Urbanowickiej z ul. Oświęcimską planowane jest w środę, 23.05. Ta kilkudniowa zmiana organizacji ruchu umożliwi firmie Eurovia Polska S.A przebudowę sieci uzbrojenia terenu i roboty drogowe. MZUiM przeprasza za wszelkie niedogodności związane z realizacją inwestycji, prosi o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Na innych tyskich drogach także trwają prace, głównie remontowe, na co budżet miasta przeznaczy w tym roku ponad 4 mln zł. W pierwszej kolejności nową nawierzchnię zyskają ulice Szojdy i Lokalna. Na czas remontu na obu tych ulicach będą występować utrudnienia w ruchu. Ulica Szojdy zostanie wyremontowana na około 450-metrowym odcinku od ul. Strzeleckiej do ul. Targiela. Stara nawierzchnia zostanie sfrezowana, a znajdujące się w drodze urządzenia wyregulowane. Dopiero później będzie można położyć nową asfaltową nakładkę. Na czas wykonywania prac droga będzie zawężona i wprowa-

dzony zostanie ruch wahadłowy (sterowanie ręczne ruchem). Wartość prac to blisko 200 tys. zł. Jednocześnie remontowana będzie ul. Lokalna w rejonie oczyszczalni. Jezdnia zostanie poszerzona (głównie na łukach), a prace prowadzone będą na kilku odcinkach, których łączna długość to około 500 m. Oba remonty potrwają od kilku do kilkunastu dni. Następnie ekipy drogowców przeniosą się na ul. Budowlanych (odcinek od dawnego budynku ZEG-u do ul. Wojska Polskiego) oraz na ul. Katowicką. Wszystkie prace wykona firma WPRD Katowice, która w tym roku odpowiada za remonty dróg i ulic w Tychach (dokładnie chodzi o asfaltowe nakładki). LS

r e k l a m a

Lepiej niż w marketach Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska po raz kolejny w ramach programu Zdrowe Tychy zachęcała tyszan do zainteresowania się tym, co kładą na swoich talerzach. W minioną sobotę po raz drugi w tym roku odbyły się Tyskie Targi Śniadaniowe.

Kamil Peszat

T

k.peszat@twojetychy.pl

ym razem Targi opuściły starotyski Rynek i odwiedziły mieszkańców os. K, adaptując plac Korfantego pod potrzeby wystawców i promotorów zdrowych nawyków żywieniowych. Wśród rozmaitości można było natknąć się na egzotyczne propozycje jak m.in. sushi czy wytrawne gofry, ale również na swojskie wypieki, sery, wędzone ryby a nawet śniadaniowe... lody.

– Cała idea zrodziła się ponad dwa lata temu, kiedy to pomysłodawca Sławomir Sobociński zorganizował pierwsze Targi. Naszym założeniem jest propagowanie zdrowej i świadomej diety, dlatego będziemy spotykać się z tyszanami co dwa tygodnie. Staramy się dobierać ciekawych wystawców, dlatego na Targach dostępne są towary rzadko spotykane w marketach. Dzisiaj są z nami m.in. góralscy serowarzy,

piekarz kultywujący tradycję staropolskich wypieków oraz degustacja chlorofilu. W przyszłości chcemy udostępnić mieszkańcom siłownię wraz z pomiarem stosunku wody, masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Zachęcam wszystkich tyszan do odwiedzin, można naprawdę smacznie zjeść, a przy tym sporo się dowiedzieć o właściwej diecie – namawiał Krzysztof Woźniak z Inicjatywy Tyskiej, jeden ze współorganizatorów. Dowiedzieć można się było faktycznie sporo, bo targowa atmosfera sama inicjuje ciekawe rozmowy a rzemieślnicy z chęcią odpowiadają na pytania klientów. Na pytanie dlaczego jest nieco drożej niż w markecie pada prosta odpowiedź: – Bo towar jest lepszy niż w markecie. tt

Kamil Peszat

mzuim

Sezon na remonty W związku z przebudową DK-44 (ul. Oświęcimska), w poniedziałek, 14.05 wprowadzono kolejną zmianę organizacji ruchu – zamknięte zostało skrzyżowanie ul. Urbanowickiej z ul. Oświęcimską.

3

Ryneczek na os. K przemienił się w zdrową i dobrze prosperującą stołówkę. r e k l a m a


4

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

n a s ze T yc h y

M i a s t o w y d a 3 , 8 ml n z ł n a r e m o n t y c h o dni k ó w

Słowo i ekr an

Nikt nóg nie połamie W tym roku na remonty chodników w budżecie miasta przeznaczono 3,8 mln zł. Niedawno Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z firmą EKO-Ogród, która naprawiać będzie nawierzchnie wskazanych chodników w mieście. Pierwsze prace już ruszyły...

O

południowej wyremontowany zostanie odcinek biegnący od ul. Świerzego do wysokości marketu Lidl. W planach są także remonty chodników (od 50 do 500 metrów) na odcinkach ulic Batorego, Czereśniowej, al. Bielskiej, Edukacji, Ejsmonda, Dąbrowskiego, Zgrzebnioka, Bema, Asnyka, Żółkiewskiego, Husarii Polskiej, Budowlanych, Mysłowickiej, Burschego, Stoczniowców, Legionów Polskich oraz Wałowej. LS

Ruszył sezon na prace remontowe na drogach i chodnikach. Na modernizację tych drugich Miasto Tychy chce wydać w tym roku niemal cztery miliony złotych.

DK 44

T

R o we r o w y i p i e s z y

J

Po raz ósmy w OW Paprocany odbędzie się Rajd Rowerowy i Pieszy „Święto Polskiej Niezapominajki”.

k o nd o l e n c j e

Prezydenta Miasta Tychy

rudno byłoby wymienić wszystkie filmy, w jakich zagrał. Zadebiutował w 1963, warto tu wspomnieć rolę Rafała Olbromskiego w „Popiołach”, a potem Kmicic, Azja Tuhaj-Bej, czy Karol ze słynnej “Ziemi Obiecanej”. To tam wspólnie z Andrzejem Sewerynem i Wojciechem Pszoniakiem zagrali wręcz koncertowo. Andrzejowi Wajdzie udało się z nieznanej praktycznie książki Reymonta uczynić historię arcyciekawą. Łódź – miasto, w którym Żydzi, Niemcy, Polacy walczą o bogactwo. I obok świat ludzi skazanych od urodzenia na porażkę. Inni pamiętają aktora z filmu „Panny z Wilka”, gdzie przez moment zagrał też Jarosław Iwaszkiewicz. Występował na wielu scenach, zapraszany przez wielu reżyserów. To spotkanie zapowiada się ciekawie, bowiem na pewno nie będzie to tylko rozmowa o filmie, ale także poezji, literaturze, teatrze. I pewnie nie zabraknie polityki, w którą Olbrychski ostatnio także się angażuje. JM

Rajd Niezapominajki

go Oświęcimskiej na odcinku od ronda Oświęcimskiego do ul. Urbanowickiej, zgasła także ul. Urbanowicka (na odcinku od ul. Oświęcimskiej do ul. Urbanowickiej 164A). Nowe oświetlenia powstanie na przełomie lat 2018/2019.

Obwieszczenie

W poniedziałek, 14 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach w ramach cyklu Tury Kultury gościli prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek. Relację ze spotkania z tyszanami zamieścimy w jednym z najbliższych numerów TT. Natomiast już w kolejny poniedziałek, 21 maja w ramach tego samego cyklu do Tychów zawita Daniel Olbrychski.

Ciemna Oświęcimska ak informuje Urząd Miasta, w związku z realizacją przebudowy DK44, w poniedziałek, 14 maja nastąpiło trwałe odłączenie oświetlenia części ul. Oświęcimskiej i Urbanowickiej. Odłączona i demontowana jest sieć oświetlenia uliczne-

k o m u ni k a t y

Tury w Mediatece

MZUiM Tychy

prócz drobnych napraw, przewidziano także wymiany chodników na dłuższych odcinkach. Obecnie ekipy można

spotkać na ul. Brzozowej (strona południowa) i ul. Beethovena, a wartość tych prac to 120 tys. zł. Ponadto za 130 tys. zł. remontowany jest chodnik przy ul. Legionów Polskich po stronie południowej oraz ten na ul. Powstańców (za ok.300 tys. zł). Jak informuje MZUiM, w najbliższym czasie odnowy nawierzchni chodników doczekają się także mieszkańcy ulicy Kościuszki (prace prowadzone będą po obu stronach drogi) oraz ul. Jaśkowickiej, gdzie po stronie

www.tychy.pl

I

mprezę, która odbędzie się 15 maja o godz. 18, organizuje tyski PTTK, NOL, Master i Polski Klub

nr GWB.6740.5.2.2018.BC z dnia 7 maja 2018 r. Na podstawie art. 11d ust 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2017r. poz. 1496 z późn. zm.) Prezydent Miasta Tychy zawiadamia, że na wniosek z dnia 16 kwietnia 2018r. (uzupełniony w dniu 7 maja 2018r.) Pana Jacka Szczepkowskiego, działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 6 kwietnia 2017r. Dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, który działa na podstawie pełnomocnictwa Prezydenta Miasta Tychy Nr 077/97/13 z dnia 1 października 2013r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zmiany decyzji Prezydenta Miasta Tychy Nr 868/2014 znak GWB.6740.5.4.2013.BC z dnia 27 listopada 2014r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla zadania pn: Budowa drogi łączącej ul. Grota Roweckiego z ul. Oświęcimską wraz z budową mostów w Tychach – etap I i II. Etap I Inwestycją objęte są następujące nieruchomości lub ich części według katastru nieruchomości: Gmina Tychy/Obręb Tychy 101, 664/50, 716/7, 720/49, 723/50, 725/70, 726/70, 776/49, 779/50, 782/7, 784/50, 812/99 (powstała z podziału działki nr 656/99), 813/99 (powstała z podziału działki nr 656/99). Wobec powyższego informuje się, że w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego zawiadomienia, strony mogą składać w przedmiotowej sprawie wyjaśnienia i zastrzeżenia w Wydziale Budownictwa Urzędu Miasta w Tychach przy ul. Barona 30, w godzinach pracy Urzędu (informacja na stronie internetowej BIP UM Tychy). Po tym terminie sprawa zostanie rozpatrzona w oparciu o posiadane dowody i materiały. z up. Prezydenta Miasta Kierownik Referatu Administracji Budowlanej /-/mgr inż. arch. Martyna Kasza

Dodatek energetyczny – zasady i tryb przyznawania Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2018 r. poz. 755 t.j.) odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2017r poz. 180 t.j.), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej. Osobą uprawnioną do otrzymania dodatku energetycznego jest więc osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 kwietnia 2018r (MP. z 2018r poz. 450) wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od 1 maja 2018r do dnia 30 kwietnia 2019r dla gospodarstwa domowego: 1. prowadzonego przez osobę samotną wynosi – 11,35 zł miesięcznie 2. składającego się z 2 do 4 osób wynosi – 15,77 zł miesięcznie 3. składającego się z co najmniej 5 osób wynosi – 18,92 zł miesięcznie

Ekologiczny. Piesi przejdą ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Dolina Gostyni”, natomiast rowerzyści będą mieli do pokonania trasę wokół Jeziora Paprocańskiego. Odbędzie się także konkurs wiedzy ekologicznej i turystycznej.

Dodatek energetyczny przyznaje Prezydent Miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej do którego należy dołączyć kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek jest wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia, w którym dodatek energetyczny wypłacany jest do dnia 30 stycznia danego roku. Decyzja o przyznaniu dodatku energetycznego jest zwolniona z opłaty skarbowej.

LS

Tychy, dnia 8 maja 2018r.

k o m u ni k a t

Prezydent Miasta Tychy informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości nr 49, VII piętro, został wywieszony wykaz nieruchomości dotyczący: bezprzetargowego wydzierżawienia części działek: − ozn. nr 585/1 o pow. 1312 m2, − ozn. nr 590/5 o pow. 718 m2, na cele budowy projektowanej linii elektroenergetycznej (SN), na okres do 3 lat, na rzecz wnioskodawcy. Długość pasa roboczego przeznaczona do wydzierżawienia wynosi 274,0 mb. p o d z i ę k o w a ni a

Prezydent Miasta Tychy Informuje, że na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta przy al. Niepodległości 49 na VII piętrze, został wywieszony wykaz nieruchomości przewidzianych do: −

sprzedaży prawa własności w drodze przetargu ustnego nieograniczonego działki nr 1589/40 o pow. 828 m2 zapisanej w  księdze wieczystej nr KA1T/00026298/3, położonej w Tychach przy ul. Podleskiej,


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y Dec y z ja w rę k ac h t ys kic h r adn yc h

k r o ni k a p o l i c y j n a

Szykuje się nocna prohibicja? Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dała gminom więcej kompetencji w podejmowaniu działań ograniczających dostęp do alkoholu. Obecnie w miastach i gminach przygotowywane są uchwały dostosowujące miejscowe przepisy do obowiązującej ustawy.

Leszek Sobieraj l.sobieraj@twojetychy.pl

wyżej 18 proc – 206 i 103. Motywowano to tym, że liczbę zezwoleń radni mogą zmienić w każdej chwili, a z uwagi na wprowadzenie kolejnych zapisów – odległości do miejsc chronionych i sprzedaży

Dalej od szkół, w nocy – nigdzie! Komisja zaproponowała, by zwiększyć odległość punktów sprzedających alkohol od obiektów chronionych np. szkół, przedszkoli, kościołów z 50 m do 100 m i uczestnicy spotkania zaakceptowali tę zmianę. Pozostawiono zapis, iż odległość ta liczona jest „najkrót-

szą drogą dojścia ciągiem dróg publicznych”. Zaproponowano wprowadzenie zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu między godzina 22 a 6, a dotyczył on będzie także stacji benzynowych. W myśl ustawy, samorządy mogą wyznaczyć miejsca, w których można pić alkohol. Postanowiono, by takich stref nie wyznaczać, z wyjątkiem ewentualnych jednorazowych zgód w miejscach, gdzie odbywać się będą imprezy masowe, czyli tak jak było do tej pory. Teraz przygotowany zostanie projekt ustawy, który trafi na posiedzenie komisji, a potem na sesję Rady Miasta.

æææ 13.05, na ul. Nad Jeziorem, w pobliżu pętli trolejbusowej, doszło do potrącenia dziewczynki, która wraz z rodziną przejeżdżała przez oznakowane przejście dla pieszych, z wyznaczoną ścieżką rowerową. Kierowca samochodu osobowego marki tata był trzeźwy. Dziewczynka została przewieziona do szpitala w Katowicach-Ligocie, a postępowanie prowadzi tyska policja. æææ 12.05 kierujący fiatem bravo jechał bez włączonych świateł. Na widok radiowozu, gwałtownie przyśpieszył i nie zatrzymał się, lekceważąc sygnały do zatrzymania. Po pościgu, w rejonie al. Jana Pawła II mężczyzna wysiadł z auta i uciekał pieszo, jednak został zatrzymany przez policjantów. 35-latek posiadał przy sobie ponad 2 gramy amfetaminy oraz był poszukiwany. Sprawca usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej. Grozi mu teraz nawet 5 lat pozbawienia wolności. æææ Po wybiciu szyby nieznany sprawca wszedł do sklepu przy ul. Poziomkowej i skradł dwa rowery o łącznej wartości 33.000 zł. æææ Jak informuje portal www.112tychy, 8 maja na ul. Gajowej zasłabł kierowca auto-

busu miejskiego. Niestety, pomimo wysiłku ratowników, przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Tyscy policjanci pod nadzorem prokuratury prowadzą postępowanie w tej sprawie. æææ 25.04, w godz. 18.40–18.55 przy ul. Stoczniowców na oznakowanym przejściu dla pieszych, znajdującym się przed ul. Dunikowskiego w kierunku ul. Harcerskiej, kierowca czarnego audi o nieustalonym nr. rej. nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Ominął także inny pojazd, którego kierujący zatrzymał się przed pasami. Kierowca audi spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i odjechał z miejsca zdarzenia. Dzień później, ok. godz. 14.15, przed skrzyżowaniem ul. Armii Krajowej z al. Piłsudskiego w kierunku ul. Sikorskiego, nieustalony kierujący prawdopodobnie audi a3 lub a4 koloru czarnego, o początkowych nr rej. ST... najechał na tył pojazdu marki Jaguar o nr SBL 4..., którego kierowca zatrzymał się przed wjazdem na skrzyżowanie. Sprawca odjechał. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat opisanych zdarzeń proszone są o pilny kontakt telefoniczny lub osobisty z zespołem d/s wykroczeń KMP, al. Bielska 46, pokój nr 33, tel. 32/325–62–96. LS

D N I OT W ART E

„Kolejówka” zaprasza Jak już pisaliśmy, w najbliższy piątek, 18 maja dyrekcja i uczniowie Technikum Kolejowego w Tychach przy al. Niepodległości 32 zapraszają na Dni Otwarte Szkoły.

O

godz. 9 odbędą się 90-minutowe warsztaty pt. „Bezpieczny przejazd”. O 11 w auli zaplanowano uroczyste spotkanie z zaproszonymi goścmi, przedstawicielami kolejowych firm. Na-

Ograniczyć pozwolenia Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaproponowała znaczne ograniczenie liczby zezwoleń. Dla napojów do 4,5 proc. oraz piwa – 150 pozwoleń w detalu i 120 gastronomii; dla alkoholi o mocy 4,5–18 proc. – odpowiednio: 200 i 100, zaś dla mocnych trunków powyżej 18 proc. – 120 i 100. Uczestnicy spotkania opowiedzieli się, by przygotować projekt uchwały w oparciu o dotychczasową liczbę zezwoleń, czyli napoje do 4,5 procent i piwo – 238 detal i 149 – gastronomia, 4,5–18. proc – odpowiednio 212 i 97, po-

tt

WWW.UML.LODZ.PL

R

adni z Komisji Porządku Publicznego i Zdrowia, przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, KM Policji, Straży Miejskiej oraz pracownicy UM wzięli ostatnio udział w posiedzeniu roboczym przed przygotowaniem projektu uchwały. Przede wszystkim nowe przepisy nakładają na gminy obowiązek ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów.

w nocy – liczba punktów oferujących napoje alkoholowe może automatycznie zmaleć i zbliżyć się do zaproponowanych przez Komisję. Dodajmy, iż pozwolenia na prowadzenie sprzedaży alkoholu są wydawana na czas określony, a nowe ustalenia będą obowiązywały przy odnawianiu koncesji.

stępnie na dworcu kolejowym, pod tablicą upamiętniającą kpt. Jana Rybczyńskiego, dowódcę pociągu pancernego Groźny, zostaną złożone kwiaty. A w sobotę, 19 maja młodzież z Technikum Kolejowego weźmie udział w inscenizacji Bitwy Wyrskiej. W tym samym dniu Technikum Kolejowemu w Tychach zostanie uroczyście nadane imię kapitana Jana Rybczyńskiego i Załogi pociągu Groźny. JM

r e k l a m a

Radni zadecydują o tym, czy w Tychach będzie można po godz. 22 kupić alkohol. a u t o r e k l a m a

5


T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

n a s ze T yc h y

D o w to r k u m oż n a o dwie dzić T ys ki Par k Miniat u r

Z o s t a ń d a w c ą s zp i k u

Tychy oczami przedszkolaka

Daj szansę na życie Fundacja DKMS przeprowadzi w Tychach w ostatni weekend maja akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Kamil Peszat

6

Akademia Rozwoju „Otwarte Okno” wraz z Przedszkolem nr 5 zorganizowało ciekawy konkurs dla najmłodszych, którego finał odbył się w miniony piątek (11.05). W ramach projektu „Moje miejsce – miasto Tychy” przedszkolaki miały za zadanie napisać autorski wierszyk o naszym mieście lub stworzyć kartonową makietę charakterystycznego obiektu znajdującego się w Tychach.

kcja jest formą wsparcia dla walczących o życie młodych tyszan – Agaty i Jacka. Jak twierdzą wolontariusze Fundacji, rejestracja w bazie DKMS może być

WW

2 0 w o r k ó w śm i e c i w 2 g o d z in y

Las odetchnął O przyrodę można dbać na różny sposób. Kilkoro mieszkańców Mąkołowca skrzyknęło się, by posprzątać okoliczny las. Inicjatorką akcji była Bernadeta Naleźniak.

P

rojekt „Moje miejsce – miasto Tychy” honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a uroczystość wręczenia nagród zaszczycili m.in. wiceprezydent Igor Śmietański, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Krystyna Rumieniuch, radna Urszulę Paździorek-Pawlik oraz przyjaciele projektu. Wartość artystyczną wydarzenia wzbogacił występ wychowanków Akademii Rozwoju „Otwarte Okno” grupy „Myszki” w przedstawieniu tanecznym „Taniec motyli do walca wiosennego Chopina” oraz zespołu taneczne-

A

początkiem niezwykłego podarunku, szansy na życie drugiego człowieka. Akcja zostanie przeprowadzona 26 i 27 maja w godz. 10– 20 w następujących lokalizacjach: plac Baczyńskiego, City Point, Auchan, OW Paprocany, Gemini Park i stadion Miejski (tutaj tylko 27.05).

P Zwyciężczyni konkursu na najlepszy wierszyk, Julia Bonia, odebrała nagrodę z rąk Igora Śmietańskiego, zastępcy prezydenta Tychów.

go „Piąteczka” z Przedszkola nr 5 w programie „Hity piąteczki”. Jury w składzie: Urszula Paździorek-Pawlik, Urszula Kulak oraz Sławomir Błach nagrodzili: I miejsce – Julia Bonia z Przedszkola nr 14, II miejsce – Han-

na Woźniak z Niepublicznego Przedszkola Muzycznego oraz III miejsce Michał Olak z Przedszkola nr 18. Przyznano również wyróżnienia dla Piotra Staworza z Przedszkola nr 8, Pauliny Mikołajewskiej z Przedszkola nr 26 oraz

Mai Skrzypczyk z Niepublicznego Przedszkola Sport-Art. Wystawa prac przygotowanych na konkurs miniatur potrwa do 15 maja w zaaranżowanym Tyskim Parku Miniatur w Pasażu Kultury Andromeda.  Kamil Peszat

amiętam z dzieciństwa, że był to czysty, pachnący, wręcz magiczny las – powiedziała. – Teraz, po zimie, kiedy na dodatek dokonano wycinek, miejscami las zmienił się po prostu w śmietnik: butelki z plastiku i szkła, puszki, folie, szmaty, gąbki, styropian, ka-

wały gumy, blachy, kilkukilogramowe puszki z resztkami smarów czy smoły, rozrzucone wzdłuż nasypu kolejowego... Wywiesiłam w kilku punktach apel do mieszkańców o wspólne zbieranie śmieci. W sobotę, 5 maja, przyszło prócz mnie czterech dorosłych, jedna nastolatka i dwójka przedszkolaków. Fragment lasu sprzątano przez dwie godziny, zbierając 20 worków śmieci. Takich miejsc w okolicznych lasach jest więcej i być może śladem mąkołowskiej grupy pójdą inni... LS

1 9 m a j a , w t r z e c h si e d z i b a c h M M

Noc w Muzeum Podczas organizowanej 19 maja 11. Tyskiej Nocy Muzealnej nie zabraknie atrakcji, a nawet emocji, bowiem w programie jest m.in. test wiedzy o Mundialach. Oto szczegółowy program tej wyjątkowej nocy, przygotowanej przez Muzeum Miejskie we wszystkich trzech siedzibach. Początek – godz. 16, zakończenie około północy!

Misza i Igrzyska „Jak Misza otwierał Igrzyska” to warsztaty (dzieci w wieku od 7 do 12 lat), towarzyszące wystawie maskotek olimpijskich z kolekcji Henryka Grzonki „Drobiazg pełen mocy 1972–2018”. Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawę, dowiedzą się z jakich regionów świata pochodzą maskotki olimpijskie i co symbolizują. W trakcie spotkania będzie można również obejrzeć, jak przebiegały najciekawsze ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Dodatkową atrakcją będzie wspólne rozwiązywanie zagadek, rebusów i krzyżówek o tematyce olimpijskiej (Stary Magistrat, pl. Wolności 1, godz. 16)

Tychy i Nowa Huta „Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta”. To wystawa, na której prezentowane są zdjęcia Zygmunta Kubskiego, Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Po wystawie oprowadzał będzie Wojciech Nowicki – kurator wielu

wydarzeń, pisarz, współzałożyciel fundacji fotograficznej Imago Mundi (Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9, godz. 16.30)

Noc z trofeami W Tyskiej Galerii Sportu znowu odżyją emocje związane z niedawnymi sukcesami. Będzie można podziwiać z bliska i wykonać pamiątkowe zdjęcia z najważniejszymi trofeami hokejowymi, zdobytymi w sezonie 2017/2018: puchar za mistrzostwo Polski i trofeum za Puchar Polski GKS Tychy, puchar drużyny Atomówek GKS za 3 miejsce w mistrzostwach Polski oraz puchar MOSM Tychy za 3 miejsce w MP juniorów. Gościem specjalnym będzie napastnik GKS Tychy i reprezentacji Polski Filip Komorski – zdobywca zwycięskiej bramki w finałowym meczu z Tauronem GKS Katowice. Przekaże on do zbiorów TGS kij hokejowy, którym strzelił złotego gola (Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, godz. 17–23).

Co siódmy Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną, której główny temat stanowi człowiek. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a jego album „Co siódmy” jest podsumowaniem kilkunastu lat fotografowania osób niepełnosprawnych. Tytuł publikacji nawiązuje do danych statystycznych, z których wynika, że co siódmy Polak jest dotknięty niepełnosprawnością –

fizyczną lub psychiczną. W czasie spotkania, połączonego z prezentacją zdjęć, będzie możliwość zakupu albumu (Stary Magistrat, godz. 18).

Pamięć nowych miast Warsztaty dla dzieci w wieku 9–14 lat „Memory – pamięć nowych miast”. W pierwszej części spotkania organizatorzy zaproszą do zwiedzenia wystawy „Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta”. Dzieci dowiedzą się kiedy powstały miasta, czym charakteryzują się oba zbiory fotografii, kim byli ich autorzy – Zygmunt Kubski oraz Henryk Makarewicz i Wiktor Pental. Następnie, w konwencji gry typu memory, trzeba będzie odszukać podobieństwa łączące oba zbiory (Dawna Młótownia, godz. 18).

Z Ayalą i Piechaczkiem Tym razem przewodnikami po Tyskiej Galerii Sportu i Stadionie Miejskim będą legendarni piłkarze GKS Tychy, wicemistrzowie Polski z 1976 roku: Marian Piechaczek i Kazimierz „Ayala” Szachnitowski. Nowością będzie możliwość zwiedzenia centrum stadionowego monitoringu oraz Gaming House’u – jedynego takiego pomieszczenia na stadionie piłkarskim w Polsce. To multimedialna sala, w której trenuje drużyna e-sportowa. W trakcie zwiedzania zaplanowano konkursy sportowe (Tyska Galeria Sportu, godz. 19–20. Zbiórka uczestników – przed wejściem głównym na stadion).

Co wiesz o Mundialach? To będzie 3. edycja „Wielkiego Testu Wiedzy o Sporcie. Historia piłkarskich mistrzostw świata”. Pytania dotyczyły będą m.in. historii, bohaterów słynnych meczów, nowinek regulaminowych, a także występów reprezentacji Polski. Dla najlepszych uczestników testu przewidziano atrakcyjne nagrody ufundowane przez PZPN, Śląski Związek Piłki Nożnej i Stadion Śląski (Tyska Galeria Sportu, godz. 20.30–21.30).

Koncert Trio Trio Brzoska/Marciniak/ Markiewicz to muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Zespół poszukuje miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule (Dawna Młótownia, godz. 22). W czasie trwania XI Tyskiej Nocy Muzealnej czynne będą wystawy: „Drobiazg pełen mocy. 1972–2018. Wystawa maskotek olimpijskich”. Kolekcja Henryka Grzonki (Stary Magistrat), „Archiwum nowych miast. Tychy i Nowa Huta” – zdjęcia Zygmunta Kubskiego, Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala (Dawna Młótownia) i „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” (Tyska Galeria Sportu).  LS

2 1 . R a j d W i o s e n n y PTTK

Do Jaskini Nietoperzowej Tyski Oddział PTTK zorganizował 21. edycję Rajdu Wiosennego dzieci i młodzieży z Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników – 340 wraz z opiekunami.

P

ięć autokarów zabrało uczestników rajdu z Tychów w oko-

lice Kobylan i Będkowic. Meta Rajdu znajdowała się przy Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, a jej zwiedzanie było główną atrakcją imprezy. Na mecie odbyły się również konkursy wiedzy turystycznej, pierwszej pomocy i konkurs sprawnościowy. Rajd objął honorowym patronatem prezydent Tychów Andrzej Dziuba. LS


T woje t yc hy 15 m a j a 2 0 18

www.tychy.pl

NR 18/545

Nagrody i Cugowski

Miejskie rowery od piątku

24 maja o godz. 18 w Teatrze Małym odbędzie się doroczny Koncert Promocyjny, którego głównymi bohaterami będą laureaci nagród prezydenta Tychów oraz wokalista legendarnej Budki Suflera.

Zrobiło się cieplej i na ulicach naszego miasta przybyło rowerzystów. Choć w Tychach, podobnie jak w Europie, sezon rowerowy trwa już cały rok, to jednak miłośników jednośladów znacznie przybywa w okresie od wiosny do jesieni.

Od ponad dwóch dekad Prezydent Miasta Tychy przyznaje swoje nagrody w dziedzinie kultury i sportu osobom i instytucjom, które swoją działalnością czy osiąganymi wynikami przyczyniają się do promocji miasta poza jego granicami. Kolejni beneficjenci tej prestiżowej, ale i wymiernej materialnie nagrody ujawniani i honorowani są co roku w maju, podczas Koncertu Promocyjnego, który tym razem zaplanowano na czwartek, 24 maja. Każdorazowo koncert uświetnia występ uznanej gwiazdy muzycznej czy estradowej. W tym roku będzie to legenda polskiej sceny rockowej, długoletni frontman zespołu Budka Suflera – Krzysztof Cugowski, któremu w nowym, solowym projekcie towarzyszyć będą znakomici muzycy: Jacek Królik (gitara), Robert Kubiszyn (bas), Tomasz Kałwak (instr. klawiszowe) i Cezary Konrad (perkusja). Z pewnością ze sceny Teatru Małego usłyszymy piosenki znane z repertuaru Budki Suflera, jak i solowe utwory artysty. Jak informuje Miejskie Centrum Kultury, organizator koncertu, w kasie Teatru Małego oraz na portalu biletyna.pl są jeszcze do nabycia (w cenie 50/60 zł) bilety na to wydarzenie. WW 

Pilotaż się przyjął Obecnie rower to już nie tylko rodzaj rekreacji czy aktywność sportowa; coraz częściej służy nam on jako środek transportu i uzupełnienie komunikacji. Przykładem tego jest Tyski Rower, czyli system miejskich wypożyczalni jednośladów, który pilotażowo został wprowadzony do miasta w ubiegłym roku i doskonale się przyjął. 2500 tysiąca zarejestrowanych użytkowników, którzy wypożyczali miejskie rowery prawie 6500 razy, prawie 8800 godzin spędzonych przez tyszan na siodełkach pojazdów systemu Tyski Rower – te liczby mówią same za siebie. – Pilotaż Tyskiego Roweru okazał się sukcesem. Patrząc na statystyki wypożyczeń, widać wyraźnie, że spodobał się tyszanom, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku rowerów będzie więcej – mówi prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. W pierwszym pełnowymiarowym sezonie Tyskiego Roweru Miejskiego, który startuje już w najbliższy piątek, 18 maja, będzie można korzystać z siedmiu stacji, pomiędzy którymi będzie można przemieszczać się na 60 nowych rowerach z kompletnym wyposażeniem. Dodatkowo do dyspozycji rowerzystów będą dwa rowery familijne Cargo, trzy tandemy, pięć rowerów dziecięcych oraz jeden rower trójkołowy dla osób niepełnosprawnych. Czynne całą dobę

„Gospodarka zrównoważona w działaniach przedsiębiorstw sektora usług komunalnych. Konkurencja-kooperacja-przyszłość. Nauka dla praktyki” – konferencję pod takim hasłem organizuje 17 maja Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej wraz z Miastem Tychy i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Konferencja, która rozpocznie się o godz. 10 w Mediatece, będzie doskonałą okazją do konstruktywnej i rzeczowej dyskusji o współpracy międzysektorowej. Uczestnicy spotkania będą mogli z szerokiej perspektywy spojrzeć na potrzeby zarówno biznesu, jak i samorządu. Wśród prelegentów znajdziemy m.in. Ewę StachuręPordzik – wiceprezesa KSSE, Majkę Lipiak – prezesa agencji marketingowej Leżę i Pracuję oraz Katarzynę Ołdak-Bułanowską z Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie. WW 

w ubiegłym roku, będzie możliwość płacenia w terminalach kartą. Możliwa będzie także rejestracja nowego użytkownika bezpośrednio na stacji wypożyczalni – dodaje. Ceny bez zmian Cennik roweru miejskiego pozostaje bez zmian w stosunku do poprzedniego roku. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Od 16. do 60. minuty zapłacimy złotówkę, druga godzina kosztować będzie 2 złote, a trzecia – 3 zł. Za czwartą i każdą następną godzinę wypożyczenia zapłacimy dodatkowo po 4 złote. Aby skorzystać z systemu roweru miejskiego w Tychach, wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się, podając podstawowe dane osobowe i wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej. To minimalna kwota, która umożliwia wypożyczenie roweru. Potrącane są z niej ewentualne opłaty, można ją również odzyskać po wyrejestrowaniu z systemu. Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie.

– W tym roku z Tyskiego Roweru Miejskiego będzie można korzystać do końca października, natomiast przyszłoroczny sezon rozpocznie się już 1 kwietnia. Zachęcam mieszkańców do korzystania z tej, nie tylko ekologicznej, ale i ekonomicznej formy transportu – mówi prezydent Andrzej Dziuba. Infrastruktura nadąża Za rowerami miejskimi idą inwestycje w infrastrukturę. Co roku w Tychach przybywa dróg rowerowych, poprawia się również stan już istniejących, jak np. na ul. Katowickiej czy Wyszyńskiego, gdzie rowerzyści mogą korzystać z wyremontowanych odcinków. Rozwijają się także, wyposażone w wysokiej jakości narzędzia, stacje napraw rowerów – w tym roku do dotychczasowych jedenastu przybyło kolejnych sześć: przy ul. Jedności (skrzyżowanie z Targiela), Borowej (przy siłowni plenerowej), Orzeszkowej (ciąg N/O), Niepodległości („Tęcza”), Bielskiej (skrzyżowanie z Niepodległości) oraz na osiedlu Ogrodnik. RN

Piece pod żyrafą W najbliższą sobotę, 19 maja Urząd Miasta zaprasza mieszkańców na spotkanie dotyczące Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Tychy. Organizuje je Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM wraz z operatorem programu – firmą Ekoscan Innowacja i Rozwój. Zainteresowani programem tyszanie o godz. 10 w sali sesyjnej ratusza na I piętrze wysłuchają ważnych informacji na temat

DODATEK WYDAWANY I FINANSOWANY PRZEZ URZĄD MIASTA TYCHY 

PONE, a w godz. 11–14 na placu „pod żyrafą” w parku przy ul. Edukacji zorganizowana zostanie wystawa urządzeń grzewczych. Podobna wystawa odbyła się w ubiegłym roku i przyciągnęła wielu mieszkańców zainteresowanych zainstalowaniem w swoich domach ekologicznych źródeł ciepła, których zakup i montaż dotowany jest w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Tychy. WW

ADRES REDAKCJI: Tychy 43-100 · al. Niepodległości 49 · tel. 32 776 39 16 · e-mail: redakcja@umtychy.pl

arc/Sylwia witman

O współpracy międzysektorowej

W tym roku rowery w systemie Nextbike będzie można wypożyczyć w stacjach zlokalizowanych na Paprocanach, przy Dworcu PKP, na pl. Baczyńskiego, obok lodowiska, w pobliżu Tyskich Hal Targowych, przy Urzędzie Skarbowym oraz przy „Merino” na ul. Żwakowskiej. – Rowery będą dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – zapewnia Michał Kasperczyk, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju ruchu rowerowego w mieście. – Nowością, której nie było

mat. prasowe UM tychy

TYSKI Informator Samorządowy

7


8

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

n a s ze T yc h y

Z o k a z j i j u b i l e u s z u 2 0 - l e c i a M a s t e r – Od p a d y i En e r gi a S p. z o . o . r o z m a w i a m y z p r eze s em

W 1998 roku Tychy oraz kilka gmin ościennych utworzyło spółkę MPGO Master (dziś Master – Odpady i Energia Sp. z o.o.), by wspólnie prowadzić racjonalną gospodarkę odpadami komunalnymi. Natomiast nowy rozdział w historii firmy rozpoczął się w 2014 roku, z chwilą budowy nowoczesnego Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. O działalności spółki Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. oraz o najbliższych planach rozmawiamy z jej prezesem Mieczysławem Podmokłym oraz wiceprezesem Krzysztofem Setlakiem. TT: Co Panów zdaniem jest największym osiągnięciem spółki Master w minionych 20 latach? Mieczysław Podmokły: – Jest ich kilka. Po pierwsze – coraz lepsze wyniki w odzyskiwaniu i wykorzystaniu odpadów oraz uzyskanie efektu ekologicznego, wymaganego przez obowiązujące prawo i normy Unii Europejskiej. Po drugie – w oparciu o spółkę Master, w Tychach oraz w gminach, które są naszymi

Plus BIO Selektywną zbiórkę odpadów w Tychach wprowadzono w 1999 r. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa środowiska, gminy wprowadzą obowiązek segregowania odpadów: papier, szkło, tworzywa sztuczne wraz z metalami oraz odpady biodegradowalne. Przypominamy, iż do dotychczasowych pojemników – zielony na szkło, niebieski na papier, żółty na plastik metal dojdzie kolejny – brązowy na ulegające biodegradacji resztki kuchenne.

zdjęcia: leszek sobieraj

20 lat... fabryki

Prezesi spółki-jubilatki: Mieczysław Podmokły (z lewej) i Krzysztof Setlak.

udziałowcami, stworzony został sprawnie działający system gospodarki odpadami. Po trzecie – w kategoriach sukcesu możemy także mówić o działalności proekologicznej i edukacyjnej firmy. Wszystko to jest efektem odpowiednich decyzji władz miasta, wieloletniej pracy całej załogi oraz naszych poprzedników, którzy stworzyli i ugruntowali działalność spółki Master. Natomiast naszym zadaniem jest sprostanie obecnym wymaganiom i nakreślenie przed firmą perspektywy rozwoju. Krzysztof Setlak: – Spółka Master powołana została po to, by pozwolić przyrodzie odetchnąć, a mieszkańcom – dać lepszy komfort życia w czystym otoczeniu. Pomimo tego, że zajmujemy się odpadami, jesteśmy firmą na wskroś ekologiczną. Moim zdaniem 20-letnia historia Mastera najlepiej pokazuje ewolucję w myśleniu, jaka nastąpiła w odniesieniu do gospodarki odpadami i dbałości o środowisko naturalne.

Spółka Master zajmuje centralny punkt w systemie gospodarki odpadami. Jednak skuteczność jej działania

zależy od wielu czynników, w tym mieszkańców. Są już przekonani do konieczności segregacji odpadów? KS: – Myślę, że każdy już zdaje sobie sprawę, że im dokładniejsza wstępna segregacja odpadów, tym krótsza droga do ich zagospodarowania i poprawy efektu ekologicznego pozwalającego na ograniczanie składowania odpadów. Sposób myślenia: „My oddajemy odpad, a Wy się martwcie” – nie ma dziś racji bytu. Aby gospodarka odpadami była prowadzona na odpowiednim poziomie, by przynosiła efekty ekologiczne, musimy się „martwić” wszyscy, a kluczem do tego jest odpowiednia segregacja. Obecnie osiągnęliśmy wprawdzie pewien pułap, do którego inni dążą, jednak aby zrobić krok naprzód, potrzebujemy pomocy ze strony mieszkańców. Czasami pytają nas „dlaczego aż tyle elementów mają segregować? ”, a teraz pojawia się jeszcze jeden odpad podlegający segregacji – bioodpady. Otóż, gdybyśmy biologicznych odpadów nie wydzielali i trafiałyby na kompostowniki, znów pojawiłyby się fetor, szczury, itd. Teraz ta najbardziej dokuczliwa podczas rozkładu część odpadów od razu

zostaje skierowana do fermentatorów, gdzie powstaje biogaz. Jeśli chodzi o liczbę elementów do segregowania to dodam, iż Japończycy dokonują segregacji aż około 40 odpadów, w Polsce natomiast segregowanych jest maksymalnie 8-9 rodzajów odpadów. Tak czy inaczej, efekt naszej pracy w dużej mierze zależy od podejścia mieszkańców do segregacji odpadów i do dbałości o otaczające środowisko. MP: – Dlatego rozwijamy naszą działalność edukacyjną, począwszy od przedszkoli i szkół podstawowych. W ubiegłym roku odwiedziliśmy 54 placówki w kilku gminach, wychodząc z założenia, że dla dorosłych najlepszymi edukatorami w dziedzinie ekologii są właśnie dzieci. W tych działaniach nie możemy ustawać, bo proces uświadamiania, zmiany myślenia, jest długotrwały. Od lat mówi się o czystym powietrzu, smogu i jego fatalnych skutkach dla zdrowia. Tymczasem, kiedy zimą temperatura znaczne spada, od razu zauważamy zmniejszanie się ilości trafiających do nas plastików, wzrost ilości popiołu i nagromadzonych w nim spieków, które powstają na skutek spalania przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Na Jubileuszu 20-lecia Master-Odpady i Energia Sp. z o.o. Z okazji jubileuszu 20-lecia Master-Odpady i Energia Sp. z o.o., 17.05 zorganizowana zostanie branżowa Konferencja „Gospodarka zrównoważona w działaniach przedsiębiorstw sektora usług komunalnych. konkurencja-kooperacja-przyszłość. Nauka dla praktyki”. Odbędzie się ona w Mediatece. Podczas konferencji odbędą się trzy sesje. Pierwsza poświęcona zostanie „Inteligentnej gospodarce odpadami”, druga – „Zrównoważonej rzeczywistości – mikro i makrouwarunkowania”, trzecia – „Podmiotom zrównoważonej gospodarki”. Dzień później, 18.05, Spółka Master organizuje Uroczystą Galę Jubileuszową, która stanowić będzie uroczyste podsumowanie obchodów 20–lecia Spółki. Podczas gali planowane jest uhonorowanie osób zasłużonych dla rozwoju MASTER-Odpady i Energia Sp. z o.o., w tym długoletnich pracowników firmy.

Punkt Drugiego Życia Produktu Pod taką nazwą kryje się nowy pomysł firmy Master. Na miejscu zlikwidowanego PSZOK-a przy ul. Mikołowskiej w Tychach w najbliższym czasie planuje się utworzenie miejsca, gdzie będzie można zawieźć niepotrzebne przedmioty, z których mogą skorzystać inni. Zamiast wyrzucać, niszczyć czy oddawać do PSZOK-a telewizor, kanapę, meble, itp., można będzie dostarczyć je do tego Punktu. W chwili obecnej Master nie może wydać z PSZOK-u tych przedmiotów, bo są one traktowane jak odpad. Jednak jeśli trafią one do Punktu, każdy zainteresowany będzie mógł je bezpłatnie zabrać. Otrzymają w ten sposób „drugie życie”. Krokiem milowym dla działalności Mastera i dla gospodarki odpadami w regionie było wybudowanie Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. MP: – Dla mnie to już nie jest zakład, ale po prostu fabryka, bo przecież przerabiamy ponad 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Mamy jedną z najnowocześniejszych instalacji w Europie, pozwalającą zachować najwyższe standardy w dziedzinie odzysku odpadów. Jednak zakład został tak zaprojektowany, by mieć rezerwę, którą teraz – w zależności od potrzeb i stawianych przed nami wymagań – będziemy systematycznie wykorzystywać. Konieczne są nowe inwestycje, których tempo realizacji dyktują zmieniające się przepisy, konieczność osiągania coraz lepszych wyników recyklingu oraz rozwój technologii. Po trzech latach pracy w Masterze przekonałem się, że w gospodarce odpadami nie można sobie pozwolić na stratę nawet roku, bo będzie to już trudne do nadrobienia. Trzeba na bieżąco modyfikować i unowocześniać procesy technologiczne, organizację pracy. Wprowadzane przez nas zmiany to zarówno pomysły i nowatorskie rozwiązania naszych pracowników, ale także efekt współpracy z instytucjami naukowymi. Master to również produkcja energii odnawialnej z biogazu. W tej dziedzinie firma także przeszła długą drogę – od protestów mieszkań-

ców, związanych z odorem ze składowiska, do wytwarzania ciepła i energii. MP: – Problem odoru zniknął w momencie, kiedy na składowisku pojawiła się instalacja odgazowująca, a pozyskany biogaz zaczął być spalany. Zastosowany z inicjatywy ówczesnego prezesa Mastera, Marka Mrówczyńskiego, system działa do dziś, choć oczywiście został znacznie unowocześniony i rozbudowany. Zwiększyły się też możliwości wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Produkujemy półtora miliona metrów sześciennych biogazu rocznie. Oczywiście nie możemy się porównywać z Oczyszczalnią Ścieków RCGW, bo to prawdziwy gigant z możliwościami produkcji ok. 6 mln m3, poza tym pracujemy w zupełnie innych warunkach. Obecnie Master produkuje energię na poziomie 75 proc. własnego zapotrzebowania, choć nie ukrywam, że marzy nam się w tej dziedzinie samowystarczalność, co pozwoli znacznie ograniczyć koszty działalności. Biogazu możemy produkować więcej, ale musimy mieć możliwości jego magazynowania i to jest jedno z ważnych zadań inwestycyjnych w najbliższym czasie. Ilość odpadów trafiających do Mastera wzrasta, czy maleje? KS: – W gminach, które są udziałowcami spółki Master maleje, ale w innych gminach wzrasta. To pewien paradoks, bo dzieje się tak w czasie, kiedy równocześnie wzrasta konsumpcja. Wy-


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y

M a t e r i a l i z u j ą si ę pl a n y s zp i t a l a

M i e c z y s ł awem P o d m o k ły m i w i c ep r eze s em K r z y s z t o fem Se t l a k i em

MASTER! Jakie zatem nowe inwestycje są w planach spółki Master w najbliższym czasie? MP: – Rząd wprowadził obowiązek segregowania kolejnego odpadu – ulegającego biodegradacji. Do tej pory odbierany był odpad zielony, ogrodowy, czyli trawa, gałęzie, liście. Teraz dochodzi do tego wszystko to, co „spadnie ze stołu”. Chodzi jednak o żywność przetworzoną, a nie surową. Do tej pory biologiczny odpad z gospodarstw domowych pozyskiwany był z odpadów zmieszanych. Teraz będzie trafiał do nas już wyselekcjonowany. Budujemy zatem dodatkowe linie technologiczne, by ten odpad trafiał poza obróbką mechaniczną, bezpośrednio do fermentatorów. To inwestycja, na którą większość środków chcemy pozyskać z funduszy zewnętrznych. W przyszłym roku planujemy rozpocząć na skalę przemysłową produkcję nawozu z naturalnych składników – trawy, liści, gałęzi, bez dodawania środków chemicznych. Pierwsze opinie i ekspertyzy pokazują, że mamy szanse odnieść w tej dziedzinie sukces. I jest to właśnie przykład wspomnianego obiegu zamkniętego – z odpadów zielonych wy-

twarzany jest nawóz, który ponownie trafia do obiegu biologicznego. Aby jednak rozpocząć produkcję, konieczne jest znalezienie sposobu na jego magazynowanie. Z roku na rok będziemy go produkować coraz więcej, więc planujemy także rozbudowę placu do kompostowania, który ma poprawić parametry przetwarzanych odpadów.

Unia Europejska określiła normy odzyskiwania odpa-

dów. Jak to wygląda w przypadku firmy Master? MP: – Ustalone normy, a więc wielkość odzysku na poziomie 40 proc. w 2019 roku, jesteśmy w stanie zrealizować. Już teraz, dzięki nowym pomysłom, nowym rozwiązaniom, stosowaną technologią, pracujemy nad tym, by w perspektywie najbliższych lat te parametry były jeszcze lepsze. Rozmawiał: Leszek Sobieraj

Master użyźni glebę Spółka Master rozpoczęła produkcję wysokiej jakości kompostu poprawiającego jakość gleby – „Kompo Master-1” oraz „Kompo Master-2”. Produkt wytwarzany jest z selektywnie zbieranych zielonych odpadów komunalnych – trawy, gałęzi i liści. Spółka otrzymała zgodę Ministerstwa Rolnictwa na wprowadzenie kompostu do obrotu. Wkrótce powinien on trafić do użytkowników, m.in. do rolników. – Technologia produkcji kompostu jest nasza, a opracowaliśmy ją przy udziale naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – informuje Bartosz Gogol, główny technolog w firmie Master. – Otrzymaliśmy też pozytywne opinie o spełnieniu parametrów jakościowych kilku instytutów naukowych. Nasze produkty będą używane do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb. Obecnie przygotowujemy się do rozpoczęcia produkcji kompostu na skalę przemysłową.

Ruszyła przebudowa pomieszczeń dawnej kuchni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na potrzeby Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

K

onsorcjum firm Termo-Klima MK z Katowic i FUH B.I.T z Czernicy, które wygrało przetarg, za nieco ponad 4 miliony złotych wykona nowe sieci i instalacje, przebuduje pomieszczenia kuchni i przystosuje je na potrzeby aparatury medycznej oraz przeprowadzi termomodernizację obiektu. Termin wykonania zadania upływa z końcem października. Równocześnie trwają przygotowania do procedur przetargowych na dostawę sprzętu medycznego do nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Jako pierwszy rozpisany zostanie przetarg na zakup rezonansu magnetycznego. Docelowo ZDO ma zostać wyposażo-

ny także w nowy tomograf komputerowy, kostno-stawowy aparat rentgenowski, mammograf oraz densytometr do badania m.in. gęstości kości. Na parter przeniesiony zostanie również niespełna 3-letni cyfrowy aparat RTG, łączący funkcję cyfrowego aparatu RTG kostno-płucnego z możliwością wykonywania i zapisywania cyfrowej fluoroskopii. Zakład Diagnostyki Obrazowej będzie się mieścił na parterze w pobliżu Izby Przyjęć i otrzyma niezależne wejście z zewnątrz. Będzie świadczyć usługi diagnostyczne zarówno pacjentom szpitala, jak i osobom chcącym wykonać badania na zasadach komercyjnych. Wartość całego przedsięwzięcia oszacowana została na ok. 15 milionów złotych. Pieniądze na realizacje przedsięwzięcia wyłożą samorząd województwa śląskiego oraz miasto Tychy. RM

Materiały prasowe megrez

cykling i przygotowanie do ponownego użycia.

ZDO do jesieni

W dawnej szpitalnej kuchni prace nabierają tempa.

r e k l a m a

DO T LT USTA W IAJĄ SIĘ KO L E JKI . . . PRZE D S ZKOLAKÓW

Eko-przejażdżka po Tychach Tyskie Linie Trolejbusowa prowadzą akcję promowania ekologicznych form transportu wśród najmłodszych, co w miniony wtorek (08.05) przybrało formę wycieczkowego objazdu miasta w „autobusie na szelkach”. Wycieczkę prowadził Dawid Jackowski, który podczas objazdu miasta, zapoznawał najmłodszych z zaletami trolejbusu jako ekologicznego środka transportu.

G

łównym celem takich akcji jest wyrabianie wśród najmłodszych nawyku korzystania z komunikacji miejskiej. Żyjemy w czasach, w których na jedną rodzinę przypada samochód a nawet kilka, co generuje ogromne ilości spalin zanieczyszczających powietrze. Poprzez korzystanie z publicznych środków transportu, możemy temu w znacznym stopniu zapobiec. Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć świadomość ekologicznego transportu już od najmłodszych lat – tłumaczy Marcin Rogala, prezes Tyskich Linii Trolejbusowych. Dzieci z Przedszkola nr 10 miały okazje zwiedzić całe miasto. Wycieczka wyruszyła spod Hotelowca przez Dworzec PKP, Skałkę, Paprocany, tereny prze-

mysłowe a kończyła się pod „Żyrafą” gdzie milusińscy zostali obdarowani odblaskowymi gadżetami. Podczas przejażdżki Dawid Jackowski przybliżał najmłodszym zasady działania i budowę trolejbusu, ogólne założenia ekologii oraz opowiadał o ciekawszych obiektach pojawiających się za oknami trajtka. – Bardzo mnie cieszy, że dzieciaki posiadają już elementarną wiedzę na temat ekologii wiedzą np. że „spaliny samochodowe są brudne i śmierdzą” a prąd

to czysta energia – mówi Dawid Jackowski, mistrz dyspozycji w TLT. Podobne wycieczki odbywają się dwa razy w miesiącu i są przeznaczone dla placówek miejskich oraz niepublicznych. Aby zapisać podopiecznych na eko-wycieczkę trolejbusem, wystarczy skontaktować się z sekretariatem Tyskich Linii Trolejbusowych. Podobno – jak twierdzi prezes Marcin Rogala – zrobiła się już nawet mała kolejka chętnych przedszkoli. Kamil Peszat

kamil peszat

nika to z kilku powodów, m.in. dlatego, że producenci sprzętu AGD i RTV systematycznie zmniejszają wymiary kartonowych opakowań. Mniej jest też torebek foliowych i innych opakowań. Jednak w związku z tym, że systematycznie wzrasta poziom odzysku, mamy możliwości zwiększenia produkcji, np. paliwa alternatywnego RDF. Przy wielkości odpadów w gminach – udziałowcach spółki Master, wynoszącej 115 tys. ton rocznie, do tej pory wysyłaliśmy do spalania w cementowniach ok. 9 tys. ton tego paliwa. W tym roku planujemy wytworzyć ok. 20 tys. ton RDF, czyli dwa razy więcej. Ponadto, od kilku lat odpady biologiczne trafiają bezpośrednio do fermentatorów, a nie na składowisko. Powstający z nich biogaz następnie jest spalany. Kiedyś na składowisko wędrowało 100 proc. odpadów, teraz 48 proc., a na koniec tego roku planujemy, by było to maksymalnie 35 proc., gdyż większość chcemy przetworzyć. To wszystko wpisuje się w program gospodarki zamkniętego obiegu odpadów, która stanowi dla nas kolejne wyzwanie. Chodzi o możliwie pełne wykorzystanie odpadów, ich re-

9

Pamiątkowe zdjęcie przedszkolaków z „dziesiątki” z trolejbusem i żyrafą.


10

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

n a s ze T yc h y II T yski Festiwal Disco Polo & Dance za nami

Tańczyło 10,5 tysiąca i znają słowa. To jest najlepsza muzyka do zabawy! – komentuje Aga z Zabrza, która przyjechała na festiwal z chłopakiem.

2 Tyski Festiwal Disco Polo & Dance przyciągnął ogromne tłumy. Śmiało można mówić o sporym powodzeniu, bowiem do dnia festiwalu sprzedano ponad 10.500 biletów. Najjaśniejszą gwiazdą tego wieczoru był, robiący od 2015 r. zawrotną karierę Sławomir Zapała, którego przebój „Miłość w Zakopanem” przebił barierę 150 mln wyświetleń na youtube i został najchętniej oglądanym polskim teledyskiem w 2017 r. Niestety, Sławomir kazał dość długo na siebie czekać i mało brakowało, by jego koncert odbył się... w niedzielę.

Kosmos na stadionie

Kamil Peszat k.peszat@twojetychy.pl

W

wał organizator, bowiem otwarto tylko jedno wejście, co wytworzyło efekt wąskiego gardła, przez które tego dnia miało przejść ponad 10,5 tys. osób.

Najlepsza muzyka do zabawy Gęstawa atmosfera panująca na zewnątrz, po wejściu do środ-

ka w momencie zmieniała się w pulsujący skocznym rytmem, trochę jednak remizowy ale lekki klimat. Po ten właśnie klimat przyjechali ludzie z całego województwa. – Uwielbiam tę muzykę i wcale się tego nie wstydzę, bo niby czemu? Nikt się nie przyznaje do słuchania disco polo, ale na weselach to wszyscy śpiewają zdjęcia: Kamil Peszat

sobotę od godziny 16 pod Stadionem Miejskim GKS Tychy zaczęła ustawiać się ogromna kolejka. Otwarcie bram stadionu nastąpiło o godz. 17 i wąż spragnionych disco polo fanów zaczął mozolnie poruszać się do przodu. Dziwi tutaj rozwiązanie jakie zapropono-

Cała zabawa tak naprawdę zaczęła się po zmroku, kiedy to w sukurs głośnikom o mocy ponad 120 tys. wat przyszły lampy, lasery i... fosforyzujące gadżety, których każdy miał czasem nawet kilka. Przyznać trzeba, że nawet największemu malkontentowi spodobałby się widok roztańczonego stadionu, migocącego feerią neonowych barw, wśród świateł laserów rzucających na publiczność oniryczne kształty. Fani disco polo na kilka godzin polecieli w kosmos... Organizator zapewnił najlepsze polskie zespoły tego gatunku. Wymienić należy choćby Fanatic – jeden z pierwszych zespołów grających tę muzykę, czy legendarną już grupę Boys z Marcinem Millerem na czele, który w światku disco polo zdobył wszystko co jest do zdobycia i według sporej grupy jest niekwestionowanym królem tego

gatunku. Doświadczenie Marcina było widoczne gołym okiem. Na scenie zaprezentował się jako bardzo charyzmatyczny lider, a utwory „Wolność” czy „Jesteś szalona” wykonywał z całym stadionem na tysiące gardeł.

Za 10 minut... niedziela W tej całej beczce miodku znalazła się niestety łyżka dziegciu. Z przyczyn, których nie podano do szerszej wiadomości, koncert Sławomira znacznie się opóźnił. Planowany na 22:30 odbył się o... 23:50. W kuluarach szeptano o sporym spóźnieniu gwiazdy, który wcześniej tego dnia koncertował w Częstochowie. Organizator robił co mógł, aby rozciągnąć harmonogram i trzeba przyznać, że konkursy w przerwach między koncertami zakamuflowały opóźnienia, a pomruki niezadowolenia były tak rzadkie jak i niezbyt głośne. Czas jednak robił swoje. Na koncert przyszło sporo rodzin z dziećmi, wszak to właśnie dzieciaki tworzą sporą część fanów Sławomira, toteż zanim

odbył się koncert gwiazdora, nastąpiło małe, ale zauważalne przerzedzenie publiczności. Prawdziwy exodus zaczął się po utworze „Miłość w Zakopanem”, kiedy to rodzice z dziećmi masowo zaczęli opuszczać płytę stadionu przed końcem koncertu. Pomimo niesmaku jaki pozostawił brak punktualności, jedno Sławomirowi przyznać trzeba – jest prawdziwym zwierzęciem scenicznym i doskonale zna się na robieniu show. Szkoda, że równie dobrze nie zna się na zegarku. Jakkolwiek by nie patrzeć na cały festiwal, nasuwa się tylko jedno określenie – sukces. Organizatorzy jeszcze podczas trwania drugiej edycji poinformowali, że za rok odbędzie się kolejna, zatem fani tego gatunku już z niecierpliwieniem mogą wyczekiwać na podanie do wiadomości listy gwiazd. To, że festiwal muzyki disco polo już na stałe wpisze się w harmonogram Stadionu Miejskiego, dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. tt

Wembley czeka, czyli trzy pytania do Sławomira TT: Cała Polska słucha Sławomira, czego za-

tem słucha Sławomir? Sławomir: – Wiesz co, nie cała Polska, bo moja żona mnie w ogóle nie słucha. A tak poważnie, to słucham takiej muzyki, jaką sam robię. Po prostu lubię się bawić i lubię skoczną, radosną muzykę. Dlatego takie jest właśnie rock polo. Pierwszą płytę nazwałeś „The Greatest Hits”, jak zatem nazwiesz ostatnią, „Debiut”? – Na razie jest pierwsza płyta i póki co pracujemy nad drugą, więc spokojnie. A czy będzie to płyta w tej samej konwencji, trudno powiedzieć. Sławomir cały czas rozwija się artystycznie i trudno teraz rokować. Ale na pewno będzie to rock polo z fajnymi riffami i ostrym gitarowym brzmieniem. Fani romantycznych ballad również znajdą coś dla siebie, bo miłość jest piękna. W jednym z wywiadów powiedziałeś, że Twoim marzeniem jest wystąpienie na Narodowym. Będziesz tam grał 22 września. Co potem? – Jak to co? Kolejne marzenia, bo głowę mam ich pełną. Wembley czeka.

12 maja Tychy zostały stolicą disco polo.

P r e mi e r a n a j n o w s z e j k s i ą ż k i A g n i e s z k i K i j a s

We wtorek, 22 maja, w Klubie „Zuzanna” przy ul. Zgrzebnioka 31a odbędzie się wieczór autorski pisarki i pasjonatki sztuki, autorki cotygodniowych felietonów „Dano temu w sztuce” na łamach naszego tygodnika – Agnieszki Kijas. Spotkanie związane jest z premierą jej najnowszej książki „Vincent van Gogh. Człowiek i Artysta”.

P

ozycja ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa SBM i od maja jest dostępna na półkach księgarni w całym kraju. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00, a wstęp na wydarzenie jest wolny.

Chyba nie ma osoby, która nie zna malowanych w ciepłych barwach „Słoneczników”, tajemniczej „Gwiaździstej nocy” albo urokliwego obrazu z „Tarasem kawiarni w nocy”. Te i inne wybitne dzieła Vincenta van Gogha, holenderskiego malarza, stały się pretekstem do rozmyślań nad krótkim, lecz bardzo twórczym życiem artysty, które w swojej najnowszej książce opisała tyszanka Agnieszka Kijas. – Jeżeli ktoś słyszał cokolwiek o Vincencie van Goghu, to najpewniej historię o tym, jak w przypływie szału holenderski mistrz postimpresjonizmu obciął sobie ucho, skutkiem czego trafił do kliniki dla psy-

chicznie chorych – mówi autorka – W istocie opowieść o jego życiu obfituje w znacznie więcej ciekawych, zagadkowych i tajemniczych momentów. Kijas zagląda za płótna wielkich obrazów Vincenta van Gogha, by zapoznać Czytelników z fascynującymi motywami działania i tajemnicami biografii twórcy. Co ciekawe, w opowieści o życiu holenderskiego geniusza spotykamy się nie tylko z Vincentem artystą, ale przede wszystkim z Vincentem człowiekiem. – Zbyt często zapominamy, że artyści to zwykli ludzie z krwi i kości – dodaje tyszanka. – Mają swoje radości, swojej sukcesy, ale niestety wielu z nich poznało też

smak porażki. Vincent był samoukiem i choć nie doczekał się sławy, głęboko wierzył w swój talent i artystyczne powołanie. Mówił: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania”. Premiera książki o Vincencie van Goghu odbędzie się w osiedlowym Klubie „Zuzanna” przy ul. Zgrzebnioka 31a, a poprowadzi je Sława Sibiga. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu pięknie wydanej książki w wersji albumowej liczącej 240 stron, wraz z dedykacją autorki.  rn

arc

Wszystko o van Goghu Agnieszka Kijas – poetka, pisarka, autorka scenariuszy spektakli i dziennikarka. Pisała do „Dziennika Zachodniego”, „Tyskiego Magazynu Kulturalnego”, „Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego ECHO” i portalu tychynaszemiasto.pl, a aktualnie publikuje cykliczne felietony o malarstwie w tygodniku „Twoje Tychy”. Jest autorką książek „Trzy dziesiątki BELFEgoRa”, „Kobióneria. Dzieje teatru z Kobióra”, współautorką książki dla dzieci „Czytanie na drugie śniadanie”, pomysłodawczynią i realizatorką spektakli o sztuce pt. „Po drugiej stronie płótna” oraz kilku spektakli poetyckich. Mieszka i tworzy w Tychach.


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y

11

Od ś r o d y I V T y s k i F e s t i w a l L OGOS F E ST

Fest gwiazdy wystąpią w Tychach W środę 16 maja rusza IV Tyski Festiwal LOGOS FEST Edycja Młynarski. Przez 5 dni odbywać się będą koncerty, recitale, oraz szereg wydarzeń, których celem jest dbanie o piękno słowa mówionego. Organizatorzy zapraszają na turniej recytatorski, mistrzostwa Scrabble, lekcje czytania i pokaz filmu “Młynarski. Piosenka Finałowa”, poświęconego życiu i twórczości patrona tegorocznej edycji festiwalu. Na scenie gwiazdy: m.in. Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Renata Przemyk, Andrzej Poniedzielski.

F

estiwal rozpocznie się wieczorem kabaretowym Andrzeja Poniedzielskiego w tyskiej Mediatece, który zaplanowano na środę o godzinie 17.30. Dzień później o 18.30 w Teatrze Małym z recitalem piosenki aktorskiej „Nie tylko o miłości” wystąpi Zbigniew Zamachowski. 18 maja o godzinie 10 w Miejskim Centrum Kultury zaplanowano „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym”, które poprowadzi Michał Olszewski. Udział w tym wydarzeniu jest

bezpłatny. W piątkowy wieczór organizatory festiwalu zapraszają na premierowy autorski koncert „Twarz wróćmy słowu, absolutnie!”, z udziałem Renaty Przemyk, Ewy Buczkowskiej, Klaudii Walencik, Pawła Drzewieckiego i Krzysztofa Kulbickiego, którzy wyśpiewają teksty Młynarskiego. Z kolei w sobotę o godz. 17 w Galerii StrefArt przy ul. Fabrycznej obejrzeć będzie można widowisko sceniczne „Jeszcze w zielone gramy”, będące plonem turnieju recytatorskiego IV LOGOS FEST – Edycja Młynarski (wstęp wolny). Wieczorem tego dnia – o godz. 20.45 pokaz filmu „Młynarski. Piosenka Finałowa” w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (wstęp wolny). Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu będą rozgrywane w sobotę i niedzielę w MCK III Otwarte Mistrzostwa Tychów w Scrabble. – Festiwal to wspaniałe koncerty, ale również szereg wydarzeń, których celem jest dbanie o piękno słowa mówionego, co wydaje się szczególnie ważne w dobie kryzysu języka. Zapraszamy m.in. na turniej recytatorski, mistrzostwa Scrabble, lekcje czy-

tania – wylicza Paweł Drzewiecki, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, organizator festiwalu. Zwieńczeniem festiwalu będzie Gala Finałowa w Mediatece, 20 maja z koncertem Krystyny Jandy “Piosenki z teatru”. – Usłyszymy utwory z trzech przedstawień teatralnych: „Białej bluzki” Agnieszki Osieckiej, „Kobiety zawiedzionej” Simone de Beauvoir oraz „Marleny”, opowieści o Marlenie Dietrich, ze wspólnym mianownikiem w postaci interpretacji Krystyny Jandy. Nie zabraknie przebojów takich jak „Johnny”, „Moje blond maleństwo” i „Czego mogę sobie życzyć?”. Dopełnieniem scenicznej kreacji artystki jest czteroosobowy zespół muzyków, z Wojciechem Borkowskim, autorem wszystkich aranżacji na czele – dodaje dyrektor Drzewiecki. Bilety na poszczególne wydarzenia można nabyć w kasie Teatru Małego w Tychach, kasie Miejskiego Centrum Kultury (do piątku w godz. 12–17) oraz internetowo na stronie biletyna.pl. Pełny program festiwalu znaleźć można na stronie www.kultura.tychy.pl. RN

15 MAJA, wtorek godz. 16 – AKADEMIA FILMU POLSKIEGO: prelekcja i pokaz filmu „Bogowie” Łukasza Palkowskiego (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 19 – STAND UP: Abelard Giza „Numer 3” (Klub Underground, pl. Korfantego 1)

16 MAJA, środa godz. 10.30 – TURY KULTURY: spotkanie z Agnieszką Frączek – autorką wierszy dla dzieci (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 17 – BAJKOTEKA – projekcja filmu dla dzieci „Klopsiki kontratakują” (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 17 – WARSZTATY RODZINNE: „Kwiaty z krepiny” (Klub MCK Wilkowyje, ul. Szkolna 94) godz. 17 – WARSZTATY CHEMICZNE: „Chemia w kuchni” – zajęcia dla dzieci (Klub MCK Urbanowice, ul. Przejazdowa 8) godz. 17.30 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: inauguracja i wieczór kabaretowy Andrzeja Poniedzielskiego (Mediateka, al. Piłsudskiego 16)

17 MAJA, czwartek godz. 10 – TURY KULTURY: „Wiosna na rowerze” – spotkanie z Klubem Turystyki Kolarskiej Gronie (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 10 – SZTUKA X MUZY – projekcja filmu dla dorosłych „Hiszpański temperament” (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 17 – SZTUKA X MUZY – projekcja filmu dla dorosłych „Wstrząs” (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 18 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: „Nie tylko o miłości” – koncert piosenki aktorskiej Zbigniewa Zamachowskiego (Teatr Mały, ul. Hlonda 1) godz. 19 – CZWARTEK Z TEATREM dla dorosłych: spektakl „Anons” B. Schaeffera w wyk. Teatru Elsynor (Klub MCK Wilkowyje, ul. Szkolna 94)

18 MAJA, piątek godz. 10 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym (Miejskie Centrum Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 26) godz. 18 – WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA Jacka Rykały „Żółte światło pustych miejsc” (Galeria „Obok” – Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego) godz. 18.30 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: „Twarz wróćmy słowu, absolutnie” – piosenki Wojciecha Młnarskiego w wyk. Renaty Przemyk, Ewy Buczkowskiej, Klaudii Walencik, Pawła Drzewieckiego i Krzysztofa Kulbickiego (Teatr Mały, ul. Hlonda 1) godz. 20 – FRIDAY NIGHT FEVER – impreza taneczna z Party Masters (Riedel Music Club, ul. Oświęcimska 53)

19 MAJA, sobota

Z n a m y zw y c i ę z c ó w pleb i s c y t u BE S T F e s t i w a l u Fi l m o w e g o

„Twój Vincent” najlepszy Polsko-brytyjski film animowany „Twój Vincent” wygrał BEST Festiwal Filmowy 2018 w głównej kategorii „Najlepszy film”. Nominowane do Oscara dzieło zdobyło 29% wszystkich głosów widzów Festiwalu. Na drugim miejscu uplasował się francuski dramat „120 uderzeń serca” (24%), a na trzecim węgierski film „Dusza i ciało” (18%).

W

idzowie dziewiątej edycji BEST Festiwalu Filmowego głosowali w 10 kategoriach – także na aktorów pierwszo- i drugoplanowych, najlepsze zdjęcia,

muzykę i reżyserię oraz najlepszy dramat i komedię. Najwięcej kategorii padło łupem filmu „120 uderzeń serca”, który został wyróżniony aż w 5 z nich (najlepszy reżyser, aktor pierwszo- i drugoplanowy, muzyka i najlepszy dramat). Po dwa triumfy zanotowali „Twój Vincent” (wspomniany już najlepszy film i zdjęcia) oraz brytyjski film „Party” (najlepsza aktorka drugoplanowa i najlepsza komedia). Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła Alexandra Borbely, występująca w filmie „Dusza i ciało”. Pełną listę zwycięzców we wszystkich kategoriach można znaleźć na stronie www. bestfestiwal.pl.

godz. 10 i 12 – BAJKOTEKA – projekcja filmu dla dzieci „Tom i Jerry: Robin Hood i jego Księżna Mysz” (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 16 – XI TYSKA NOC MUZEALNA: „Jak Misza otwierał Igrzyska” – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat (Muzeum Miejskie – Stary Magistrat, pl. Wolności 1) godz. 17 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: „Jeszcze w zielone gramy” – widowisko sceniczne, część konkursowa turnieju recytatorskiego (Galeria StrefArt, ul. Fabryczna 2) godz. 18 – XI TYSKA NOC MUZEALNA: „Memory – pamięć nowych miast” – warsztaty dla dzieci w wieku 9-14 lat (Muzeum Miejskie – Dawna Młótownia, ul. Katowicka 9) godz. 16 – XI TYSKA NOC MUZEALNA: „Co siódmy” – pokaz slide show fotografii Krzysztofa Gołucha (Muzeum Miejskie – Stary Magistrat, pl. Wolności 1) godz. 19 – PATRICK THE PAN – koncert z cyklu Next Wave (Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 20 – SŁAWEK WIERZCHOLSKI I NOCNA ZMIANA BLUESA – koncert legendarnej grupy bluesowej (Riedel Music Club, ul. Oświęcimska 53) godz. 20.45 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: pokaz filmu „Młynarski. Piosenka finałowa” (Miejskie Centrum Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 26)

20 MAJA, niedziela godz. 18 – IV TYSKI FESTIWAL SŁOWA LOGOS FEST: gala finałowa – przedstawienie „Piosenki z teatru” w wyk. Krystyny Jandy (Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 19 – „WOYZECK” – spektakl Otwartej Sceny Teatru Tychy (Teatr Mały, ul. Hlonda 1)

Festiwal odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby i Tygodnika Twoje Tychy. Organizatorzy: BEST Centrum Języków Obcych i AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy dziękują wszystkim widzom oraz partnerom i oczywiście zapraszają za rok na jubileuszową 10. już edycję „Kina BESTajemnic”.  ww

21 MAJA, poniedziałek godz. 17 – BAJKOTEKA – projekcja filmu dla dzieci „Hoddy szuka skarbów” (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 17 – CZYTANIE ROCZNICOWE: „a jak poszedł król na wojnę” – w 176. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego) godz. 18 – TURY KULTURY: spotkanie z Danielem Olbrychskim (MBP – Mediateka, al. Piłsudskiego 16) godz. 18 – ANDROMEDA – KINO JAKIE ZNAMY: projekcja filmu „Party” (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego)


12

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

Twoja Kariera G W SH I P O L IT E CHNIKA ZAPRA S ZAJĄ N A S TU D I A

Jak wybrać kierunek kształcenia? Co prawda trwają jeszcze egzaminy maturalne, ale już za moment rozpocznie się ostatni etap rekrutacji na uczelnie wyższe i tegoroczni absolwenci liceów i techników staną przed decyzją o wyborze kierunku kształcenia. Część z nich ma już pewnie wybraną uczelnię i kierunek, ale nie brakuje również tych, którzy z ostateczną decyzją czekają niemal do końca.

O

to jak wybierać najlepszy dla siebie kierunek studiów, zapytaliśmy ekspertów z Politechniki Śląskiej i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.

Pasje i zainteresowania – W wyborze najlepszego dla siebie kierunku studiów z całą pewnością warto uwzględnić aktualne i przyszłe preferencje pracodawców. Niemniej ważne są jednak indywidualne zainteresowania i predyspozycje potencjalnego studenta, ponieważ wybór kierunku studiów jest decyzją o długoterminowych konsekwencjach. Dodatkowym kryterium wyboru kierunku może być również zapewnienie przez uczelnię kształcenia na wszystkich poziomach, to jest licencjac-

kim/inżynieryjnym (I stopień), magisterskim (II stopień) oraz doktorskim (III stopień), w tym także różnorodnych możliwości praktyk, staży, współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz studiów i kursów podyplomowych. Z perspektywy ponad dwudziestoletniego doświadczenia edukacyjnego Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej mogę zapewnić, że właśnie takie kompleksowe podejście do wyboru kierunku kształcenia gwarantuje absolwentowi sukces zawodowy i zadowolenie z wykonywanej pracy – twierdzi dr hab. Izabela Jonek-Kowalska, prodziekan ds. nauki WoiZ Politechniki Śląskiej. – Trzeba zastanowić się nad swoimi pasjami i zainteresowaniami. Pamiętajmy, że praca, którą będziemy wykonywać w przyszłości będzie nam zajmowała 1/3 dnia – mówi Anna Cholewińska z Działu Promocji Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach. – Proponuję skorzystać z oferty Biura Karier GWSH. Oferujemy przeprowadzenie testów predyspozycji zawodowych, a także spotkanie z pracodawcami podczas wydarzeń organizowanych przez GWSH. Każdy kierunek studiów dokładnie opisaliśmy i udostępniliśmy te informacje na stronie internetowej Uczelni.

Topowe kierunki Naszych specjalistów poprosiliśmy też o wytypowanie najciekawszych, najpopularniejszych kierunków i specjalizacji, jakie oferują swoim studentom. – Stawiamy na nowoczesne kierunki i specjalności. Liczy się dla nas kształcenie studentów, którzy są obecnie najbardziej potrzebni na rynku pracy – twierr e k l a m a

dzi Anna Cholewińska z GWSH. – Stąd m.in. rozwój Logistyki. Liczba ofert pracy adresowanych do specjalistów z logistyki wzrosła w ostatnim roku aż o 21%. Proponujemy naszym studentom trzy specjalności: Logistykę transportu, Logistykę produkcji oraz Logistykę procesów magazynowych. W roku akademickim 2018/2019 oferujemy szereg nowych specjalności. Przykład? Specjalność: Psychologia interwencyjna na kierunku Psychologia; Ochrona Danych Osobowych na Administracji oraz Finanse w działalności gospodarczej przedsiębiorstw na kierunku Finanse i Rachunkowość. W ścisłej czołówce naszych kierunków znajduje się również Kosmetologia. Zadbaliśmy, aby od nowego roku nasze studentki mogły kształcić się w makijażu artystycznym, telewizyjnym, makijażu permanentnym, czy tak bardzo popularnej kosmetologii nastawionej na utrzymanie skóry w dobrej kondycji niezależnie od wieku. – Z opinii i ocen studentów oraz absolwentów wynika, że najciekawsze kierunki to te, których ukończenie umożliwia znalezienie satysfakcjonującej pracy i daje podstawę do rozwoju indywidualnej ścieżki kariery zawodowej w przyszłości – twierdzi dr hab. Izabela Jonek-Kowalska z Politechniki Śląskiej. – Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej proponujemy kandydatom multi-dyscyplinarne kierunki kształcenia dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy. Dlatego też w naszej najnowszej ofercie edukacyjnej znajduje się logistyka, analityka biznesowa oraz zarzą-

dzanie projektami. Należy także dodać, że w każdej organizacji – dużej, małej czy międzynaro-

dowej – zawsze potrzebni będą kompetentni menadżerowie i inżynierowie kształceni w ramach r e k l a m a

takich kierunków jak zarządzanie, socjologia oraz inżynieria produkcji.


www.tychy.pl

Twoja Kariera

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

13

r e k l a m a

A M OŻE DO L ĘD Z IN ?

k at o w i c k i Z DZ o t w i e r a w t ych ach p od s tawów k ę !

Zdobyć zawód Wybór kierunku kształcenia jest trudnym ale bardzo istotnym zadaniem dla młodego człowieka. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, że szkoła ma pomóc znaleźć się na niełatwym rynku pracy. Kluczowe wydaje się więc odpowiednie sprawdzenie jakie zawody są najbardziej poszukiwane i oczywiście przyszłościowe.

W

naszej szkole ustalanie oferty kształcenia zawsze rozpoczynamy od rozmów z lokalnymi pracodawcami oraz analizy kierunku zmian gospodarczych – mówi Eugeniusz Czekaj p.o. dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. – Wszystkie proponowane przez nas kierunki kształcenia są zawsze sprawdzone i stanowią przemyślaną całość. Zawody technika mechanika, elektryka (z dodatkową

możliwością podpisania umowy o gwarancję zatrudnienia w PGG, comiesięczne stypendia dla uczniów itp.), logistyka, informatyka, ekonomisty są najbardziej poszukiwane wśród firm. Z kolei w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w supernowoczesnej pracowni EKOLAB kształcimy fachowców, których praktycznie nie ma na rynku, a są rozchwytywani. Nie można również zapomnieć o służbach mundurowych (liceum policyjne, wojskowe i ochrony przeciwpożarowej oraz kierunek technik logistyk w służbach mundurowych). Fantastyczną możliwość kształcenia daje również Branżowa Szkoła I stopnia, a zwłaszcza klasy wielozawodowe (uczniowie zawodu uczą się u pracodawcy a teorii na kursach). Tam kształcą się rzemieślnicy, których coraz bardziej brakuje.

r e k l a m a

OPRAC. ww

Szkoła, jakiej nie było Dla Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach będzie to wyjątkowa, bo pierwsza tego typu szkoła – od września ruszy w Tychach szkoła podstawowa z rozszerzonym programem nauczania języków obcych.

B

ędzie się znajdowała w budynku Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich z tym, że w czasie wakacji budynek przejdzie generalny remont. Prace ruszą tuż po zakończeniu obecnego roku szkolnego. Po remoncie, szkoła podstawowa zostanie całkowicie oddzielona od pozostałych, a znajdująca się tutaj szkoła dla dorosłych przeniesiona zostanie do innego budynku. Jak będzie działać nowa placówka i jakie będą jej najważniejsze atuty? – Na pewno bezpieczeństwo i komfort uczenia się, bowiem preferujemy indywidualne podejście do każdego ucznia – powiedział Paweł Magdoń, dyrektor Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich. – Klasy będą najwyżej 15osobowe, co wyklucza anonimowość. Ponadto gwarantujemy opiekę nad dzieckiem do późnych godzin popołudniowych. W naszej szkole liczba godzin edukacji wczesnoszkolnej wynosi 15 plus 2 godziny do dyspozycji nauczyciela, a dodam, że w szkołach publicznych jest to 12 godzin. Obecnie kompletujemy kadrę pedagogiczną, w szkole będą pracowali doświadczeni nauczyciele, egzaminatorzy maturalni i gimnazjalni. Wysoką jakość kształcenia zapewni nie tylko kadra, ale także m.in. przedmiotowe indywidualne ścieżki rozwoju od klasy IV, programowanie Logo, Scratch, zajęcia z technik uczenia się i zapamiętywania. Będzie to szkoła z rozszerzonym nauczaniem języków obcych, co oznacza, iż najmłodsi będą mieli 2 godziny języka angielskiego w tygodniu, najstarsi – 5 godzin. Planujemy regularne zajęcia z native speakerem, a ponadto od klasy IV będzie do wyboru drugi język euror e k l a m a

pejski, do wyboru: niemiecki, francuski lub hiszpański. W klasach ósmych dzieci obowiązkowo przystąpią do zaliczenia certyfikatu językowego, a szkoła pokryje połowę kosztów. Najlepszym natomiast całkowicie pokryjemy koszty certyfikatu z języka angielskiego B2. Atutem szkoły będzie też organizacja pracy. – Po zajęciach dydaktycznych i posiłku, uczniowie będą mieli możliwość odrobienia na miejscu lekcji oraz uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Proponujemy naukę języka obcego, trening piłkarski, zajęcia taneczne, teatralne, filmowe, artystyczne, w zależności od zainteresowań naszych podopiecznych. To, na co w innych szkołach trzeb poświęcać dodatkowy czas uczniów i rodziców, tutaj znajdzie się w ofercie szkoły – kontynuuje dyr. Paweł Magdoń. Jak informuje dyrektor, przy realizacji tych zajęć dodatkowych szkoła współpracować będzie z wieloma podmiotami zewnętrznymi m.in. z Akademią Piłki Nożnej GKS Tychy, Młodymi Wilkami GKS, Śląskim Towarzystwem Strzeleckim, Pałacem Młodzieży w Katowicach. AB

r e k l a m a

CENTRUM JĘZYKA ROSYJSKIEGO I UKRAIŃSKIEGO WAKACYJNE KURSY JĘZYKA ROSYJSKIEGO zapisy online www.moscowclub.pl КУРСЫ ПОЛЬСКОГО ЯЗЫКА

ПЕРЕВОДЫ ДОКУМЕНТОВ Tychy, ul. Barona 30 tel. 609 76 88 18


14

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

n a s ze T yc h y

Ogłoszenia drobne: tel. 32 325 72 15, 601 624 255 www.drobne.tychy.pl AUTO:

FINANSE:

Dystrybutor

AUTOSKUP KUPIĘ KAŻDE AUTO ! NAJLEPIEJ ZAPŁACĘ! 603578739

Nowość!!! Do 25000zł bez dokumentowania dochodu dla działalności, umów o pracę i zleceń, emerytur, rent oraz inne źródła utrzymania. Zły bik i brak zdolności to nie problem. Szybko i solidnie. Zadzwoń i sprawdź 796 200 271.

• DVBT • satelitarne • Anteny TV

AUTO-SKUP KUPIĘ KAŻDE AUTO OSOBOWE, DOSTAWCZE, TERENOWE, GOTÓWKA, NAJLEPIEJ ZAPŁACĘ TEL.888 666 791

• sprzedaż • naprawa • montaż Tychy, ul. Batorego 63 tel. 601 404 880 lub 32 780 22 00

SKUPUJEMY SAMOCHODY ZA GOTÓWKE. OD 2000 roku wzwyż. Osobowe, dostawcze oraz ciężarowe. BEZ OC. 512700-770

Szybka gotówka z dostawą do domu, natychmiastowa decyzja, błyskawiczna wypłata 32/348-61-68, 504-819-404. Pośrednik CDF S.C. firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

Praca weekendowa dla absolwentów oraz uczniów szkoły gastronomicznej tel. 608601007 PRACA OD ZARAZ! Poszukujemy pracowników produkcji i operatorów wózka widłowego Oferujemy atrakcyjne warunki Szczegółowe informacje: 512-070-574 Zatrudnię krawcową w Tychach, wysokie wynagrodzenie! 602802095 PRACA SIEDZĄCA W TYCHACH Kontrola części samochodowych TYLKO 2 ZMIANY Kontakt: 735-924-008

USŁUGI: Naprawa maszyn do szycia. Tel.: (32) 217 72 49. Niemczyk Telewizory naprawa FESTERKIEWICZ, Tychy ul. Cyganerii 15. Tel: 603 585 329. ELEKTRYK 504 877 825 MEBLE NA WYMIAR. KUCHNIE, SZAFY. NIETYPOWE ZABUDOWY. REMONTY. PRZERÓBKI, DORÓBKI WYMIANA ZAWIASÓW NA SAMODOMYKAJĄCE, WYMIANA NOŻEK MEBLOWYCH NA METALOWE Z REGULACJĄ, POMIAR I WYCENA GRATIS. 691577335 TANIO I SOLIDNIE Sprzątanie PIWNIC domów, garaży, ogródków, magazynów z wywozem i utylizacją tel.691 577 335 Remonty: kafelkowanie, gładzie, malowanie, sufity podwieszane, panele itp.690463652. Czyszczenie dywanów, tapicerek. SOLIDNIE. Tel. 606 274 056

Gładź, regipsy, kafelki, panele, malowanie. Tel. 519855939 ABC - ŁAZIENEK. KAFELKOWANIE. INSTALACJE WOD.- KAN. ROBOTY MURARSKOTYNKARSKIE. TRANSPORT. Firma Tumasz - 509 980 534 Najlepsze wykonanie! Pluskwy, pchły, karaluchy, gryzący problem pomogę SKUTECZNIE i DYSKRETNIE wytępić 500593166 Naprawa pralek automatycznych 504 877 825, 32 219 58 18 Naprawa piecyków gazowych, wszystkich typów, instalacje wodkan CO, gaz 518 107 260

OGRÓD:

KARIERA/EDUKACJA: Chór CANTATE DEO ogłasza nabór nowych członków. Kontakt pod nr tel. 696054385 lub 511681684

PRACA: Nauczyciel wychowania przedszkolnego 504 279 629 Agencja Pracy Herzog poszukuje: elektryków, hydraulików, ślusarzy, spawaczy, malarzy, dekarzy oraz stolarzy ze znajomością języka niemieckiego. Praca w Niemczech i Austrii. Zgłoś się! Tel. +48327826221, 734461701 lub wyślij CV na adres katowice@herzog.com.pl

r e k l a m a

Pracownika na weekendy z umiejętnością grillowania ,wędzenia mięsa i ryb tel. 608601007 Barmankę z praktyką tel. 608601007 Pracownik gospodarczy, konserwator, stróż tel. 608601007

ZNAJDZIECIE NAS W NASTĘPUJĄCYCH MIEJSCACH: Gazetę dostaniesz rano w:

Na stojakach:

U kolporterów:

æ Budynek spółki Śródmieście – al. Piłsudskiego 12 æ Redakcja „Twoich Tychów” – al. Piłsudskiego 12 æ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 im. prof. J. Gasińskiego – ul. Edukacji 102 æ Mediateka – al. Marszałka Piłsudskiego 16 æ Urząd Miasta Tychy – al. Niepodległości 49 æ Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych – ul. Filaretów 31 æ TSM OSKARD – ul. Dąbrowskiego 39 æ Kryta pływalnia – ul. Edukacji 9 æ Centrum Medyczne INMEDICO Tychy – Wilkowyje, ul. Wąska 7 æ Krakowska Akademia Wydział Zamiejscowy w Tychach – al. Niepodległości 22 æ Wojskowa Komenda Uzupełnień – ul. Cyganerii 51 æ Szpital Miejski – ul. Cicha 27

æ trolejbusach A i B; æ autobusach: 1, 2, 14, 33, 51, 82, 131, 137, 254, 273, 291, 696, 686, 181, 655, 75, 157, 251, 69, 29, 54 – na liniach obsługiwanych przez autobusy PKM Tychy Sp. z o.o. w miejscowościach: Tychy, Katowice, Gliwice, Mikołów, Łaziska Górne, Pszczyna, Bieruń, Oświęcim, Chełm Śląski, Wola, Murcki, Gostyń, Kobiór, Orzesze, Żory. æ obok Domu Towarowego Azet – okolice skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Grota-Roweckiego æ w Tyskich Halach Targowych æ przy Browarze – na skrzyżowaniu ul. Katowickiej z ul. Oświęcimską æ na Hotelowcu æ przy Tęczy, na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. kard. Wyszyńskiego

æ City Point – al. Jana Pawła II 16–18 æ Dom towarowy Baron – al. Jana Pawła II 10 æ Tyski TBS, ul. Budowlanych 59 (Wydział Komunikacji UM Tychy oraz Powiatowy Urząd Pracy) æ Teatr Mały – ul. kard. Hlonda 1 æ Muzeum Miejskie – pl. Wolności 1 æ WBU Balbina – ul. Barona 30 æ Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – ul. Kubicy 6 æ BEST Centrum Języków Obcych – ul. Kopernika 1b æ Apteka „Blisko Ciebie” – ul. Borowa 134 æ Dworzec PKP æ Szkoła Medan – Plac Świętej Anny 4 æ Muzeum Miejskie i Muzeum Piwowarstwa – ul. Katowicka 9 æ Centrum Dystrybucji Kompani Piwowarskiej – ul. Mikołowska 5

æ Śląska Giełda Kwiatowa – ul. Sadowa 3 æ Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – ul. Sadowa 4 æ Fiat Auto Poland – ul. Turyńska 100 æ Elektrociepłownia Tychy – ul. Przemysłowa 47 æ Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. – ul. Lokalna 11 æ Podstrefa Tyska KSSE – ul. Fabryczna 2 æ Sklep Spożywczy „U Tereski” – Czułów, róg ul. Grabowej i Katowickiej æ Szkoła Podstawowa nr 23 – Cielmice, ul. Jedności 51 æ Centrum Handlowe Gemini Park – Tychy, ul. Towarowa 2C

oraz:

æ Komenda Miejska Policji – al. Bielska 46 æ Pasaż Kultury Andromeda – ul. Baczyńskiego 2 æ Miejskie Centrum Kultury – ul. Bohaterów Warszawy 26 æ CM Hipokrates – ul. gen. de Gaulle’a 49

æ Hotel Tychy – al. Jana Pawła II 10 æ „Atrium” – Rynek 2 æ Zbigniew Kierat Salon Skody Auto Centrum Tychy – ul. Begonii 12 æ ZS nr 1 – ul. Wejchertów 20 æ SM „Stella” – ul. Hierowskiego 29 æ Gimnazjum nr 4 – ul. Konecznego 1 æ OKS Paprocany – ul. Sikorskiego 110 æ Hotel Piramida, ul. Sikorskiego 100 æ Centrum Medyczne Paprocany – ul. Sikorskiego 101 æ TSM „Zuzanna” – ul. Zgrzebnioka 35 æ Kredyty – Chwilówki – ul. Fabryczna 12 æ Centrum Stomatologii Rodzinnej – ul. Jesienna 11 æ Restauracja „Pod Kasztanami” – Wilkowyje, ul. Mikołowska æ Sklep rybny – ul. Mąkołowska 66

æ ZSP nr 1 – Wilkowyje ul. Leśna 66 æ NZOZ Lens–Med – Czułów, ul. Narcyzów 24 æ Sklep mięsny – Czułów, skrzyżowanie ul. Narcyzów – Piaskowa æ Tech Car – Czułów ul. Katowicka 47 æ Sklep spożywczy – Urbanowice, ul. Urbanowicka 33 æ SUH „Jedność” – Urbanowice ul. Główna æ Komagra – ul. Przemysłowa 64 æ Sklep spożywczy – Jaroszowice ul. Miodowa æ Piekarnia – Wygorzele ul. Długa 77 æ Kiosk Rolno-Spożywczy ul. Harcerska æ Sklep „Lewiatan”, ul. Wyszyńskiego 27 æ Sklep Spożywczy FH „Renata”, ul. Reymonta 42 Kobiór: æ Urząd Gminy Kobiór – ul. Kobiórska 5

Następny numer TT ukaże się jak zwykle we wtorek, szukajcie nas u kolporterów, na stojakach, w trajtkach i autobusach


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y

Ważne t elefony mi e j s k i e

Ogłoszenia drobne: tel. 32 325 72 15, 601 624 255 NIERUCHOMOŚCI: KUPIĘ KUPIĘ MIESZKANIE ZA GOTÓWKĘ. MOŻE BYĆ DO REMONTU. RÓWNIEŻ Z PROBLEMEM: -ZADŁUŻONE, - KOMORNIK, -HIPOTEKA, -WYKUP LOKATORSKI, -SPRAWY SPADKOWE, - POMOC PRAWNA, WSPÓŁWŁASNOŚĆ. TEL. 737938416 Kupię mieszkanie Tychy, GOTÓWKA. Zadzwoń 881 293 333 Biuro Nieruchomości VOTUM poszukuje pilnie mieszkań i domów do sprzedaży. Z tą gazetą – rabat na obsługę transakcji. Tel: 501 503 735 Pilnie poszukujemy mieszkań w wieżowcu oraz niskiej zabudowie mogą być zadłużone oraz do remontu tel. 733-476805 www.ihn.com.pl Poszukujemy działek w Tychach i okolicy tel. 504-476-805 www.ihn.com.pl Poszukujemy do wynajęcia hali, lokali oraz biur tel. 696-493-977 www.ihn.com.pl Szukamy mieszkania do remontu, lokalizacja i stan bez znaczenia 728-713-101 www.ASTON.com.pl Pilnie poszukujemy mieszkania na parterze i pierwszym pietrze www.ASTON.com. pl 519-595-674 Szukamy działek – Tychy i okolice płatność gotówką 731-713-100 www.ASTON. com.pl Poszukujemy mieszkań do wynajęcia 731713-100 www.ASTON.com.pl Poszukujemy lokali, magazynów i biur w Tychach www.ASTON.com.pl 519-595-674

ZAMIENIĘ MIESZKANIE KOMUNALNE W MIKOŁOWIE ZAMIENIĘ NA DOWOLNE W TYCHACH TEL: 600-35-45-30

SPRZEDAM Sprzedam działkę rekreacyjną na os A tel. 510 097 182 Mieszkanie-Wola72,6m2 600879703 Sprzedam działkę Czułów 661mkw, 145 tyś. Tel 881 293 333 Sprzedaż domu 200 mkw,644 mkw. Czułów 610 tyś. Mieszkaj 3D 510 271 510 M3,51 mkw, oś. K.199 tyś. Mieszkaj 3D, Tel. 510 271 510 Działka Tychy Świerczyniec, 800 m2, w sąsiedztwie nowych domów. Cena 120 000 zł., z udziałem w drodze. Tylko w BN VOTUM: 501 503 735. Działka Tychy Zwierzyniec, 630 m2, wszystkie media. Idealna pod bliźniak. Cena 220 000 zł. Tylko w BN VOTUM: 501 503 735.

PROMOCJA -Tychy Urbanowice - nowa inwestycja -budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej z garażem, pow. 134,90m2, działka 350m2, cena 329tys, pow.134,90 m2 działka 414m2, cena 335tys.zł VIPART 790 855 188 Gostyń i Orzesze Zawiść, Mościska nowa inwestycja- domy wolnostojące stan surowy zamknięty- o pow. ok. 82132m2,położone na działce od 630m2 do 700m2, ceny od 229tys.zł do 320tys. zł, VIPART 790 855 177 Piasek k/Pszczyny nowoczesny dom parterowy o pow. cał. 236m2, 5 pokoi, działka 2256m2, cena 660tys.zł, VIPART 501 396 663 Tychy os. B, 1 pokój, 36,66m2, 2p/2p,149 tys.zł, VIPART 509 733 966 Tychy Czułów, mieszkanie do wynajęcia w domu , 1 pokój- 20m2 z łazienką i aneksem kuchennym, cena 800 zł +media+kaucja VIPART 509 733 966

Tychy Czułów, dom do wynajęcia typowo dla pracowników 150m2, 5 pokoi, 2 kuchnie, 2 łazienki, czynsz najmu 4000 zł + kaucja+media VIPART 509 733 966 Kobiór- dom pow. cał. 177m2, działka 717m2, cena 390tys.zł VIPART 509 733 966 Tychy, boks garażowy przy ul. Nałkowskiej, pow. 24,10m2, cena 19 tys.zł, właściciel rozważy każdą propozycję, VIPART 509 733 966 Mikołów Regielowiec- dom wolnostojący 5 pokoi, pow. cał. 262,52m2, użyt. 181,06m2 , działka 479m2, cena 479tys. zł VIPART 790 855 177 Tychy, os.O, M-3, pow.43,60m2, 2 pokoje, 7 piętro, do remontu, cena 165 tys.zł VIPART 509 733 966

os. E, 51m2, 3 pok, balkon, po remoncie, nowa cena 199.000zł, tel. 733-476-805 www.ihn.com.pl os.T 49m 2 pok, balkon, piękny widok, super cena, tel. 733-476-805 www.ihn. com.pl os. B, 170m2, 4 pok, klimatyczne poddasze po remoncie, do negocjacji cena 379.000zł, tel. 696-493-977 www.ihn. com.pl os. B, 51,2m2, 2 pok, wolne od zaraz, do wejścia cena 199.000 zł tel. 733-476-805 www.ihn.com.plos. E, 46,7m2, 2pok, garaż, cena 187.000zł, tel. 696-493-977 www.ihn.com.pl os. K 49 m, 2 pokoje cena 199.000 zł 504476-805 www.ihn.com.pl Działka Świerczyniec, 872m2, bez mankamentów, cena 107.300zł, tel. 696-493977 www.ihn.com.pl Działka Tychy, 777m2, wszystkie media, różne metraże, cena 163.170zł, tel. 504476-805 www.ihn.com.pl Mieszkania z rynku pierwotnego różne powierzchnie tel. 504-476-805

OSTANI DOM -SPRZEDAM– SKRAJNY SZEREG, Tychy- Wartogłowiec, stan DEVELOPERSKI, , pow. 126m2 z garażem w bryle budynku – ATRAKCYJNA CENA – ZADZWOŃ – INDOMO 508 063 856, www.indomo.info.pl SPRZEDAJEMY Wszystkie inwestycje MIESZKANIOWE DEVELOPERSKIE w Tychach i okolicy. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły. BEZ PROWIZJI - INDOMO Tel. 508 063 856, 881 030 622, 531 099 212 www. indomo.info.pl SPRZEDAM MIESZKANIE W BIERUNIU NOWYM ul. CHEMIKÓW – pow. 65,8m2, 1 pietro - PO REMONCIE ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ- Wola gm.Miedźna – pow. 52m2, parter z ogródkiem- PO REMONCIE - ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl Mieszkanie M- 3 Tychy oś. A, pow. 51 m2, 1 piętro z balkonem- ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl Okazja! Mieszkanie TYCHY oś. H pow. 44m2, niska zabudowa - ZADZWOŃ INDOMO Tel. 508 063 856 www.indomo. info.pl

KOMFORTOWE PODDASZE Tychy os. B, pow. 105 m2 ZADZWOŃ INDOMO Tel. 508 063 856 www.indomo.info.pl OKAZJA ! Tychy oś. B, pow. 63,9m2, 3 pokoje, niska zabudowa, ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl Sprzedam MIESZKANIE Tychy oś. T, niska zabudowa, pow. 55m2, ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl Sprzedam MIESZKANIE Stare Tychy, niska zabudowa, pow. 41,50m2, ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo. info.pl Sprzedam MIESZKANIE Łaziska Górne pow. 64m2, parter, niska zabudowa ZADZWOŃ INDOMO Tel 531 099 212 www.indomo.info.pl Dom SPRZEDAM Stare Tychy, wolnostojący, pow. 190m2+dz.700 m2+piwnica 46m2, cena 550 000 zł – bardzo dobry stan techniczny! Idealny do zamieszkania i na działalność! INDOMO Tel. 881 030 622 lub 508 063 856 DZIAŁKI BUDOWLANE – WYRY GOSTYŃ, 80zł/m2 - INDOMO Tel. 531 099 212 www.indomo.info.pl Sprzedam działkę w Bojszowach pow.1574m2 bardzo ładna, widok na las cena ZADZWOŃ INDOMO Tel 508 063 856 www.indomo.info.pl DZIAŁKA budowlano –rolna -Pszczyna –Łąka pow. 5 728 m2 – pozwolenie na budowę – cena 50zł/m2 -ZADZWOŃ INDOMO Tel 508 063 856 www.indomo.info.pl DZIAŁKA ROLNA Pszczyna – Łąka – pow. 5 181 m2 – cena 16zł/m2 – ZADZWOŃ INDOMO Tel 508 063 856 www.indomo. info.pl DZIAŁKA BUD. GMINA MIEDŹNA – GÓRA – pow. 1716 m2 cena 99 000zł ZADZWOŃ INDOMO Tel 508 063 856 www.indomo.info.pl DZIAŁKA BUDOWLANA –Mikołów Gniotek – pow. 1569m2, ładna wokół nowa zabudowa jednorodzinna – cena 249 000 zł DO NEGOCJACJI ZADZWOŃ INDOMO Tel. 881 030 622 www.indomo.info.pl

Tychy,Centrum os.E 49,7m2, 2 piętro, blisko parku, balkon, cena 199 900zł www. ASTON.com.pl 728-713-101 Tychy, Os. G po remoncie 53 m2, 1 piętro, niski blok, balkon, cena 240.000 zł www. ASTON.com.pl 728-713-101 Tychy, Os. H, 61,7 m, 3 pokoje, świetna lokalizacja, z dużym balkonem, wysoki standard 289.000zł www.ASTON.com.pl 728-713-101 Tychy, os. R, 61,5 m2, 3 pokoje, niskie budownictwo, cicha i spokojna okolica cena 280.000 zł www.ASTON.com.pl 728713-101 Tychy, os. W, 64 m2, 3 pokoje, niski blok, II p., mieszkanie przy lesie, cena 277.900 zł www.ASTON.com.pl 519-595-674 Domy wolnostojące Gostyń pod lasem, pow. 150 m2 z garażem, cena 380.000 zł, 731-713-100 www.ASTON.com.pl Tychy, Wilkowyje, dom 1 lub 2-rodzinny pow. 175 m2, cena 560.000 zł, www. ASTON.com.pl 519-595-674 Kobiór, dom jedno lub dwurodzinny, pow. 258 m2, duży ogród, bardzo dobry stan, garaż dwustanowiskowy, cena 752.000 zł www.ASTON.com.pl 731-713-100 Tychy, pięknie położone działki blisko lasu bez mankamentów, duży wybór metraży www.ASTON.com.pl 731-713-100 Tychy, Mąkołowiec 515 m2, działka ogrodzona, wszystkie media cena 165.000 zł www.ASTON.com.pl 519-595-674

Tychy, Mąkołowiec 652 m2, działka budowlana, wszystkie media cena 189.000 zł www.ASTON.com.pl 519-595-674 Tychy Jaroszowice 750 m2 i 472 m2, tylko 163 zł/m2, 731-713-100 www.ASTON. com.pl Tychy Urbanowice działka 662 m2, nowa zabudowa, piękny widok, cena 165.000 zł, 731-713-100 www.ASTON.com.pl Tychy, Wilkowyje 777 m2, z widokiem na las, 169 tys. do negocjacji www.ASTON. com.pl 731-713-100 Tychy, Mąkołowiec 896 m2, działka budowlana w super lokalizacji, wszystkie media cena 260.000 zł www.ASTON.com. pl 519-595-674 Tychy, Mąkołowiec, działka 1100 m2, bez mankamentów, ogrodzona, wszystkie media, cena 354.000 zł www.ASTON.com. pl 519-595-674 Góra działka z gotowym projektem domu, widok na góry, 927 m2, cena tylko 62.000 zł, 731-713-100 www.ASTON.com.pl Tychy, ul. Willowa, działka budowlana 3062 m2, atrakcyjna cena 349.900 zł www.aston.com.pl 602-627-610 Działka Tychy Urbanowice 5129 m2 TYLKO 66 zł/m2, wszystkie media. www.ASTON. com.pl 731-713-100 Tychy, lokal w centrum miasta z dużą działką, 296 m2, działka 750 m2, cena 620 tys., www.ASTON.com.pl 519-595-674

WYNAJMĘ Do wynajęcia hale oraz różne lokale użytkowe tel 696-493-977 Wynajmę mieszkanie M-3 (3-pokojowe) 50 m kw. w Tychach na osiedlu-M. Mieszkanie nieumeblowane. 509 748 721. Bieruń Stary, umeblowana kawalerka 19 m2, Ip. Balkon osobie o stałych dochodach, bez nałogów 663 987 492 Garaż METRO do wynajęcia-parter 783565433 Tychy, do sprzedaży lub wynajęcia duży budynek z parkingiem, idealny na siedzibę firmy, przy głównej drodze, duża działka 731-713-100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia lokal 22 m2, duże osiedle, w ciagu pieszch, czynsz 1200 zł/mc 731713-100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia os. H, 30 m2 lokal użytkowy idealny na sklep, biuro, gabinet kosmetyczny, okolice supermarketu, 1100 zł/mc do negocjacji 731-713-100 www. ASTON.com.pl Do wynajęcia lokal 50 m2 1800 zł/mc 731-713-100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia nowy budynek wolnostojący w Tychach, duża witryna 120 m2, 731713-100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia powierzchnie biurowe w Tychach 450-900 m2, niska cena 731-713100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia działka 1250 m2, 731-713100 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia powierzchnie biurowe w wysokim standardzie z pełnym wyposażeniem w Tychach duży wybór metraży 40-2000 m2, 728-713-101 www.ASTON.com.pl Do wynajęcia hale i magazyny w Tychach różne powierzchnie, 728-713-101 www. ASTON.com.pl Wynajmę lub sprzedam lokal 60 m2 pl. F. Nowarry 508253567

ZDROWIE:

TRANSPORT: TRANSPORT- PRZEPROWADZKI - KOMPLEKSOWO. MOŻLIWOŚĆ PRZECHOWYWANIA MEBLI I RÓŻNYCH GABARYTÓW Tel. 691 577 335 Transport BUS 9 osób (imprezy okolicznościowe, lotnisko, dyskoteki itp. 691577335

KUPIĘ /SPRZEDAM: Kupię monety "PRL" ,medale, odznaczenia, antyki, starocie 691 577 335

zwierzęta: Moris to spokojny malutki piesek. Nie potrzebuje długich spacerów, nie jest przesadnie aktywny. Raczej – typ „kanapowca”. Ma około 10 lat. Marzy o własnym domku, z dobrym opiekunem, po prostu o spokojnej starości u ludzkiego boku.

www.schronisko.sosnowiec.pl Paweł 798 090 757 Magdalena 502 448 887

INNE: D.J. KUBA – wesela, urodziny, jubileusze, imprezy okolicznościowe. Tel: 536 250 543. Paznokcie hybrydowe w domu klienta! – 504 279 629

zamów drobne: BIURO OGŁOSZEŃ:

Gabinet Fizjoterapii Marek Szczepanek Rehabilitacja ul. Darwina 4 tel:664-172-013 DOSTĘPNE BONY UPOMINKOWE www.ms-rehab.pl Elastyczne Oferty Cenowe!

15

Tychy, al. Piłsudskiego 12 pon. – pt. 7–15 601 624 255 32 325 72 15 www.drobne.tychy.pl drobne@twojetychy.pl

Komenda Miejska Policji, al. Bielska 46, tel. 32/325 62 00, alarm. 997; Straż Pożarna, al. Niepodległości 230, tel. 32/227 20 11; 32/227 20 12, alarm. 998; Pogotowie Ratunkowe, ul. Fitelberga 71, tel. 32/327 49 99, alarm. 999; Apteki całodobowe: Magiczna ul. Kopernika 28, Pod Piramidą ul. Sikorskiego 101, Turkusowa ul. Turkusowa 5, Blisko Ciebie ul. Edukacji 37; Pogotowie Gazowe, ul. Barbary 25, tel. 32/227 31 24, alarm. 992, www. gsgaz.pl; Pogotowie Energetyczne, tel. 991; Pogotowie Ciepłownicze, ul. Kubicy 6, tel. 32/325 64 11, www.pec. tychy.pl; Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne, ul. Sadowa 4, tel. 32/325 70 00, 32/227 40 31 do 33, alarm. 994, www.rpwik.tychy.pl; Straż Miejska, ul. Budowlanych 67, tel. 32/776 39 20, alarm. 986, www. strazmiejska.umtychy.pl; Szpital Miejski w Tychach, ul. Cicha 27, tel. 32/780 87 00, www.szpitalmiejskitychy.pl; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp. z o.o., ul. Edukacji 102, tel. 32/325 51 00, www.szpitalmegrez.pl; Sanepid, ul. Budowlanych 131, tel. 32/219 31 77, www.psse.tychy.pl; Urząd Miasta Tychy, al. Niepodległości 49, tel. 32/776 33 33, fax 32/776 33 44, e-mail: poczta@umtychy.pl, www.umtychy.pl, czynny: pon.śr. 7:30-15:30, czw. 7:30-17:30, pt. 7:30-13:30, Wydział Komunikacji, ul. Budowlanych 59, pon.-czw. 7:30-17, pt. 7:30-12; Miejski Zarząd Ulic i Mostów, ul. Budowlanych 59, tel. 32/227 70 06-07, e-mail: poczta@mzuim.tychy.pl, www.mzuim.tychy.pl; Miejski Zarząd Komunikacji, al. Piłsudskiego 12, tel. 32/219 38 20; 32/219 36 79, e-mail: poczta@mzk.pl, www. mzk.pl, Centrum obsługi pasażera czynne: pon.-pt. 6-19; Sąd Rejonowy, ul. Budowlanych 33, tel. 32/323 30 00, www.tychy.sr.gov. pl, czynny: pon. 7:30- 18, wt.-pt. 7:30-15:30; Miejski Rzecznik Konsumentów, ul. Barona 30, p. 410 (III piętro) tel. 32/780 50 63, 32/776 36 77, www. konsument.umtychy.pl, godziny pracy: pon.-śr. 7:30-15:30, czw. 7:30-17:30, pt. 7:30-13:30; Urząd Skarbowy, al. Niepodległości 60, tel. 32/325 11 00, www.slaskie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-w-tychach, czynny: pon. 7-18, wt.-pt. 7-15; Urząd Pracy, ul. Budowlanych 59, tel. 32/781 58 61, www.pup.tychy. pl, godziny przyjmowania klientów: pon.-pt. 7:30-15:30; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Budowlanych 59, tel. 32/327 02 46, e-mail: mops.tychy@interia.pl, czynny: pon.-śr. 7:30-15:30, czw. 7:30-17:30, pt. 7:30-13:30; Regionalne Centrum Gospodarki WodnoŚciekowej SA, al. Piłsudskiego 12, tel. 32/325 72 35, fax 32/325 72 85, e-mail: rcgw@rcgw.pl, www.rcgw.pl; Master - Odpady i Energia Sp. z o.o. ul. Lokalna 11, tel. 32/707 01 03, fax 32/707 01 04, czynne: pt.-pon. 7.30-15.30.


16

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

sport

P o ł o w a s t a w k i z s z a n s ą n a a w a ns d o E k s t r a k l a s y

IV LIGA

Wycięli i Puszczę wojciech wieczorek

Piłkarze GKS Tychy postanowili nie zwalniać tempa po tym, jak oddalili się od grupy walczącej o utrzymanie się w I lidze i nadal wygrywają! Dzięki temu „Rycerze wiosny”, bo tak są już nazywani podopieczni trenera Ryszarda Tarasiewicza, niespodziewanie włączyli się do rywalizacji o premiowane awansem dwie czołowe lokaty.

Wojciech Wieczorek w.wieczorek@twojetychy.pl

P

oniedziałkowy mecz z Rakowem rozpoczął się już po zesłaniu tego numeru „TT” do drukarni, więc pisząc te słowa nie wiemy ile punktów straty mają tyszanie do drugiego w tabeli Zagłębia. Ale wierzymy, że tylko trzy... Puszcza Niepołomice, z którą przyszło się „Trójkolorowym” mierzyć w minioną środę, była wcześniej dla naszych dość niewygodnym zespołem. Trzy poprzednie spotkania ligowe z tym rywalem kończyły się remisami, a w jesiennym meczu w Tychach remis 1:1 uratowaliśmy tylko dzięki samobójczemu golowi Czarnego w samej końcówce. Grupa sympatyków GKS, która przyjechała w środę do Niepołomic, a przede wszystkim sami piłkarze wierzyli jednak, że tę remisową passę uda się przełamać właśnie teraz. Wydarzenia pierwszej połowy zdawały się potwierdzać, że łatwo nie będzie. Choć tyszanie posiadali przewagę, to jednak na wąskim boisku łatwiej się bronić niż atakować, stąd gracze gospodarzy radzili sobie nieźle i w porę likwidowali próby GKS stworzenia so-

Porażka i remis

Po faulu na Mateuszu Grzybku (w czarnym stroju) i rzucie karnym wykonanym przez Łukasza Grzeszczyka, tyszanie objęli prowadzenie w meczu z Puszczą.

bie dobrej sytuacji do zdobycia gola. Popełnili jednak brzemienny w skutki błąd w ostatniej akcji pierwszej części meczu. Szarżę Mateusza Grzybka przerwał faulem w polu karnym Stefanik i arbiter podyktował „jedenastkę”. Piłkę ustawił sobie Łukasz Grzeszczyk i – jak na kapitana przystało – nie dał Staniszewskiemu najmniejszych szans. W przerwie trener Tarasiewicz zmienił Edgara Bernhardta na Jakuba Vojtusa i to wzmocnienie ataku szybko przyniosło efekt w postaci drugiego gola, choć paradoksalnie zdobył go... obrońca. W 55 min. Grzeszczyk dośrodkował z rzutu wolnego, a czyhający w polu karnym Puszczy Marcin Biernat głową posłał piłkę do siatki. Ten sam zawodnik miał w 80 min. idealną okazję do strzelenia kolejnego gola i oszczędzenia kibicom i ławce trenerskiej nerwów w końcówce, ale po dośrodkowaniu Nikolasa Wróblewskiego przeniósł piłkę nad pustą bramką. Tymczasem trzy minuty przed końcem meczu Pusz-

cza zdobyła kontaktowego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Stefanik częściowo zrehabilitował się za spowodowanie karnego i głową pokonał Konrada Jałochę, psując mu nieco 27. urodziny, które tyski golkiper obchodził tego dnia. Gracze Puszczy poczuli szansę na remis i w ostatnich minutach mocno przycisnęli, ale tyszanie nie popełnili już żadnego błędu i mogli zupełnie zasłużenie dopisać po tym spotkaniu kolejne trzy punkty do swojego konta. Puszcza Niepołomice – GKS Tychy 1:2 (0:1). Gole dla tyszan: Grzeszczyk (45’ – karny), Biernat (55’). GKS: Jałocha – Grzybek, Biernat, Tanżyna, Mańka – Bernhardt (46’ Vojtus), Bogusławski (76’ Matusiak), Daniel, Grzeszczyk, Wróblewski – Zapolnik. Żółte kartki: Biernat, Mańka, Zapolnik. W pozostałych meczach 30. kolejki: Chojniczanka – Mielec 1:0, Wigry – Chrobry 1:1, Zagłębie – Bytovia 2:1, Odra – Stomil 2:4, GKS Katowice – Podbeskidzie 3:0, Raków – Ruch 2:1,

Miedź – Olimpia 2:1, Siedlce – Łęczna 1:1. W rozegranych spotkaniach 31. kolejki: Siedlce – Chojniczanka 3:2, Łęczna – Miedź 1:1, Grudziądz – Puszcza 0:0, Ruch – GKS Katowice 1:0, Podbeskidzie – Odra 1:2, Stomil – Zagłębie 0:2, Bytovia – Wigry 1:2, Chrobry – Mielec 3:5. Tabela nie uwzględnia wyniku poniedziałkowego meczu GKS Tychy – Raków. 1. Miedź 31 56 45:25 2. Zagłębie 31 52 43:30 3. Mielec 31 50 49:39 4. GKS Katowice 31 50 41:31 5. Chojniczanka 31 50 40:28 6. Wigry 31 49 33:34 7. GKS Tychy 30 46 34:36 8. Raków 30 46 45:37 9. Chrobry 31 45 43:40 10. Odra 31 42 36:37 11. Podbeskidzie 31 40 32:35 12. Puszcza 31 39 35:37 13. Bytovia 31 38 31:36 14. Siedlce 31 36 41:47 15. Łęczna 31 32 27:38 16. Stomil 31 30 35:49 17. Grudziądz 31 29 23:35 18. Ruch 31 24 32:51

r e k l a m a

Tt

Piłkarze rezerw GKS Tychy rozegrali w minionym tygodniu dwa spotkania na własnym terenie, po których wzbogacili swój dorobek ledwie o jeden punkt.

S

zczególnie przykra i niespodziewana okazała się środowa porażka w zaległym meczu z LKS Goczałkowice, którego tyszanie byli faworytami. O tym, że przedmeczowe prognozy nie zawsze się sprawdzają, przekonała nas już pierwsza połowa, w której przewagę mieli gracze GKS II Tychy, a gola zdobyli goście. Liczne próby Kokoszki, Bojarskiego, Pawełczyka i Jakuba Piątka kończyły się minimalnie niecelnymi strzałami lub udanymi interwencjami bramkarza LKS, natomiast pozornie niegroźna akcja gości w 38 min. przyniosła im sukces w postaci gola Piesiura. Do przerwy prowadzili zatem goczałkowiczanie, choć powinno być odwrotnie. W 24 min. gospodarze mieli bowiem rzut karny, który fatalnie egzekwował J. Piątek, posyłając piłkę wysoko nad poprzeczką. Obraz gry nie zmienił się i po przerwie – nadal częściej i groźniej atakowali tyszanie, jednak bramka LKS była jak zaczarowana. Sprawy nie ułatwiło też opuszczenie boiska przez Kokoszkę (za dwie żółte kartki), choć w liczebnej przewadze goście nie grali zbyt długo, bo po trzech mi-

nutach arbiter wyrzucił też jednego z piłkarzy z Goczałkowic. Gol z pierwszej połowy okazał się być decydującym o tym, że komplet punktów odjechał z Paprocan autokarem do Goczałkowic, co mocno rozsierdziło Łukasza Kopczyka, który pod nieobecność trenera Tomasza Wolaka (był z pierwszą drużyną w Niepołomicach) prowadził rezerwy w tym spotkaniu. – Pewnie będzie nerwowo w końcówce sezonu i to na własne życzenie – podsumował Kopczyk. GKS II Tychy – LKS Goczałkowice 0:1 (0:1). GKS II: Dobroliński – Wolak, Robaszewski, Kopczyk, Marcin Grzybek – Pawełczyk (80’ Augustyniak), J. Piątek, Duda, Kokoszka, K. Piątek – Bojarski. Czerwona kartka: Kokoszka (za dwie żółte); zółte kartki: Wolak, J. Piątek. Co prawda w sobotę, w meczu z wiceliderem z Bełku to goście byli faworytami, ale remisowy rezultat z wyżej notowanym rywalem pozostawił pewien niedosyt. A to dlatego, że po golach Jana Biegańskiego w 31 i 53 min. tyscy rezerwiści prowadzili już 2:0 i byli blisko zagarnięcia całej puli. Drużynie Decoru Bełk udało się jednak wykorzystać dwa błędy tyszan i spotkanie zakończyło się remisem 2:2 i podziałem punktów. GKS II Tychy – KS Decor Bełk 2:2 (1:0). Gole dla GKS: Biegański 2 (31’, 53’) ww

M a s z 11 –1 3 l at ?

Zostań piłkarzem! GKS Tychy zaprasza chętnych chłopców w wieku 11–13 lat na otwarte zajęcia, które na sztucznym boisku przy Stadionie Miejskim odbędą się 21 maja (poniedziałek) i 12 czerwca (wtorek).

P

rzyjdź na trening i zostań piłkarzem GKS Tychy! – takim hasłem klub zachęca chłopców urodzonych w latach 2005, 2006 i 2007 do udziału w otwartych zajęciach, które poprowadzą trenerzy z licencją UEFA. Przy okazji młodzi zawodnicy będą mieli okazję spotkać piłkarzy pierwszego zespołu GKS, klubowe legendy i zwiedzić Stadion Miejski.

W oba dni treningi odbędą się według następującego harmonogramu: godz. 16.30 – rocznik 2005, godz. 17.30 – rocznik 2006, godz. 18.30 – rocznik 2007. Zbiórka 30 minut przed treningiem w szatniach grup młodzieżowych, w okolicach sektora kibiców gości. Wszyscy chętni zobowiązani są wypełnić oświadczenie, do pobrania na stronie www.gkstychy. info (zakładka „Piłka nożna”) i wysłać zgłoszenie na adres koordynatora grup młodzieżowych: p.mrozek@tyski-sport.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.  WW


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

n a s ze T yc h y N a r e wanż ko s z y k a r z e ja dą z z a p a s em 1 1 p u n k t ó w

H o k e i ś c i r o z p o c z ę l i p r z y g o t o w a ni a

ecz mógł się podobać, bo oba zespoły zagrały ofensywną koszykówkę. Przystąpiły do gry nie jako przegrani z półfinałów, ale jako ci, którzy mogą jeszcze stanąć na podium. Mobilizacja była zatem spora, jednak trudno było nie zauważyć, że drużyny grały na większym luzie, bez presji finału. Jak można było oczekiwać, spotkanie było wyrównane, choć toczyło się z przewagą gospodarzy – rywalom raz tylko udało się objąć prowadzenie. Pierwsze dwie kwarty wygrali tyszanie, którzy

Najskuteczniejszy zawodnik sobotniego meczu – Dawid Słupiński.

do przerwy prowadzili ośmioma puntami – 52:44. Trzecia odsłona zakończyła się czteropunktowym

S u k c e s u c z n i ó w S PP n r 1 9 i M O S M

Brąz pływaków ski, Osuch, Giel, Sobierajski była druga. W klasyfikacji generalnej rocznika 2004 po czterech rundach Jakub Walter uplasował się na 3. miejscu, a Alicja Pinkowicz zajęła 4. miejsce. Ekipą opiekuje się trener Aleksandra Radek.

Duży sukces w roczniku 2003 w klasyfikacji generalnej odniósł Kacper Komorowski, wychowanek Justyny Andrzejewskiej, który zajął pierwsze miejsce. W kategorii wiekowej 2002 i starsi Dawid Wiekiera był 4. LS

J

ako pierwsi umowy z GKS przedłużyli: Radosław Galant, Patryk Kogut, Kamil Lewartowski i Remigiusz Gazda, a w minionym tygodniu sfinalizowano kolejne kontrakty – w tyskiej ekipie pozostają Bartłomiej Pociecha, Mateusz Bryk i Adam Bagiński. Pierwszy w barwach GKS występuje od czterech lat, w ostatnim sezonie zdobył 13 bramek i zanotował 29 asyst, a z klubem związał się do 2021 roku. Z kolei Mateusz Bryk gra w GKS od 2015 roku i teraz podpisał umowę na dwa sezony. Od 16 lat trójkolorowych barw broni Adam Bagiński. W rozgrywkach 2017/18 zdobył 11 goli i miał 28 asyst. Kontrakt podpisał na rok. W tyskiej ekipie pojawił się też nowy hokeista. Chodzi o Tomasa Sykorę. W minionym sezonie słowacki napastnik grał w Cracovii; wystąpił w 46 spo-

W Pływacka ekipa MOSM z trener Aleksandrą Radek.

Tylko JUWe

Klasa A. W meczu z Rudołtowicami-Ćwiklicami podopieczni Henryka Szafrańskiego prowadzili do przerwy 2:1, a po zmianie stron było już 4:1. Potem jednak do głosu doszli goście i zmniejszyli rozmiary porażki, zdobywając kontaktowego gola w 92 min. JUWe Jaroszowice – Rudołto-

Niedawno 3-letni kontrakt podpisał kapitan drużyny Michał Kotlorz, który barw GKS broni nieprzerwanie od jedenastu sezonów. Ma na koncie 2 tytuły mistrza Polski, 6 wicemistrzowskich, 2 brązowe medale, 6 razy sięgał po Pucharów Polski oraz po brązowy medal w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego. W minionym sezonie rozegrał 50 spotkań, zdobył 5 bramek i zaliczył 19 asyst. Po kilku miesiącach przerwy do Tychów powrócił (w styczniu br przeszedł go JKH GKS Jastrzębie) Marcin Horzelski, który podpisał umowę do 2020 roku. LS

W miniony weekend na Jeziorze Paprocańskim ruszył sezon regat żeglarskich. Stowarzyszenie Wodniackie Szkwał przygotowało zawody w klasie otwartej, połączone z pierwszą imprezą w ramach Dziecięcej Ligi Żeglarskiej.

W n i ż s z y c h l ig a c h

Czy JUWe dogodni Fortunę Wyry? Cztery punkty straty to sporo, ale dystans jest jeszcze możliwy do odrobienia, bo do zakończenia sezonu pozostało sześć kolejek. Problem tylko w tym, że Fortuna nie traci animuszu i ostatnio kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa.

tkaniach, zdobył 44 punkty za 22 gole i 22 asysty. Kontrakt podpisał na rok. Sykora jest wychowankiem Bańskiej Bystrzycy. W przeszłości występował głównie w zespołach Słowackiej Tipsport Extraligi. W sezonach 2013/14 i 2014/15 w barwach Popradu zdobył aż 92 punkty! Wysoka forma zaprocentowała nawet powołaniem i grą w seniorskiej reprezentacji Słowacji. Następny sezon Sykora spędził w czeskiej ekstralidze. W barwach HC Zlin wystąpił w 40 spotkaniach. Po rocznej grze w Czechach ponownie wrócił na Słowację.

Sezon w Paprocanach rozpoczęty

P

odczas ostatniej edycji nasi pływacy sięgali także po medale indywidualnie. Alicja Pinkowicz zdobyła złoto na 100 m stylem grzbietowym i brąz na 100 m st. mot., Jakub Walter był dwa razy drugi na 100 m st. grzbiet. i dow. Kacper Komorowski sięgnął po złoto na 100 m st. klas. i srebro na 200 m st. zm., a Dawid Wiekiera – po brąz na 100 m st. klas. Ponadto sztafeta 8x50m st. dow.: Banaś, Pinkowicz, Górska, Cieślinska, Walter, Jaworski, Wilusz, Łakota zajęła 3. miejsce, a sztafeta 4x50 m st. dow.: Komorow-

Tyscy hokeiści przygotowują się m.in. na boisku Ogrodnika w Cielmicach.

Pi e r w s z e e m o c j e Dz i e c i ę c e j L i g i Że g l a r s k i e j arc

Zakończyły się zmagania ligi pływackiej rocznika 2004, 2003 i 2002. Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 i zarazem zawodnicy MOSM Tychy zajęli 3. miejsce w województwie. Wyprzedzili 26 klubów, ustępując jedynie Gliwicom i Żorom.

Hokeiści GKS Tychy rozpoczęli przygotowania do sezonu. Zajęcia odbywają się codziennie, z wyjątkiem niedziel. Pierwszy etap potrwa do 15 czerwca, a po miesięcznych urlopach trójkolorowi wznowią zajęcia 15 lipca. Tydzień później rozpoczną się treningi na lodzie. Przed występami w Lidze Mistrzów trener Andrej Gusow zaplanował start w turnieju Zwoleniu.

FŻ Dar Ślaska

beata Kucz

M

zwycięstwem Polonii, ale GKS i tak prowadził 72:68 i nie oddał prowadzenia do końca pojedynku. Wygrana różnicą 11 puntów oznacza sporą zaliczkę przed rewanżem w Lesznie. Jeśli chodzi o statystykę, to warto odnotować, iż tyszanie mieli 57 proc. skuteczności z gry, wygrali zbiórki – 37:27, jednak tym razem słabiej spisywali się przy rzutach z dystansu – zaliczyli 9 „trójek”, rywale – 11. Najskuteczniejszym był Dawid Słupiński – 26 pkt, za dwa punkty trafił 10 razy na 10 prób, natomiast double-double skompletował Norbert Kulon – 13 asyst i 10 punktów. GKS Tychy – Jamalex Polonia 1912 Leszno 105:94 (25:22, 27:22, 20:24, 33:26). GKS: Słupiński 26, Deja 19, Jankowski 15, Szymczak 14, Kulon 10, Małgorzaciak 10, Kowalewski 7, Hałas 4. LS

tyski sport SA

Coraz mniej niewiadomych

Podium bliżej W sobotę koszykarze GKS Tychy rozegrali ostatni mecz koszykarskiego sezonu we własnej hali. W pierwszym starciu o brązowy medal podopieczni Tomasza Jagiełki pokonali Jamalex Polonia 1912 Leszno 105:94 i są bliżej podium niż rywale.

17

wice-Ćwiklice 4:3 (2:1). Bramki dla JUWe: Hornik 2, Musiolik, Józefowicz. Jaroszowice: Bronkowski – Banaś, Drabik, Haśnik, Kaczmarczyk (60’ Sobota), Józefowicz, Hornik (85’ Potoczny), Szewczyk (46’ Woźniak), Musiolik, Puto, Nyga (Kołodziej). W innych meczach: OKS Zet Tychy – Stal Chełm Śląski 2:3, Siódemka Tychy – Wisła Wielka 0:1. 1. Wyry 24 60 86–23 2. JUWe 24 56 72–38 3. Studzienice 23 48 86–28 4. Wisła 23 42 68–37 5. Studzionka 24 39 57–52 6. Iskra II 24 38 41–53 7. OKS Zet 23 37 51–41

8. Stal 23 35 47–36 9. Czapla 24 32 43–66 10. Rudołtowice 24 32 52–62 11. Frydek 24 28 40–61 12. Jankowice 24 25 43–69 13. Polonia 24 25 39–48 14. Siódemka 24 20 41–58 15. Bojszowy 24 15 27–60 16. Piasek 24 15 43–104 W lidze okręgowej Ogrodnik Cielmice zremisował w wyjazdowym meczu z MKS Mysłowice 3:3. Po 25 meczach drużyna z Cielmic plasuje się na 11. miejscu w tabeli z 31 punktami za 8 zwycięstw i 7 remisów. W klasie B rezerwa OKS Zet nieoczekiwanie wysoko przegrała w Warszowicach 1:6. LS

arunki pogodowe były bardzo dobre, a stawka zawodników wyrównana, więc zacięta rywalizacja trwała przez wszystkie trzy rundy. Najlepsi okazali się gospodarze – SW Szkwał w składzie: Weronika Gogolewska (kapitan) i opiekunowie – Michał Oberski i Piotr Rączka. Na drugim miejscu uplasowała się załoga KŻ Ziemowit – Dominika Kubera oraz opiekunowie Sebastian Kubera i Weronika Kubera. Brąz przypadł załodze KŻ Tornado: Filip Buława (kapitan) oraz Grzegorz Buława.

Przed kilku laty tyscy żeglarze wymyślili zawody ligowe, które obecnie stały się popularne na różnych akwenach.

Oto tabela po pierwszej rudzie: 1. SW Szkwał 1 0 pkt 2. KŻ Ziemowit 1 3 pkt 3. KŻ Tornado 1 5,7 pkt 4. UKŻ Tychy 1 8 pkt 5. FŻ Dar Śląska 1 10 pkt W czerwcu kolejna runda DLŻ odbędzie się na żaglówkach

typu Optymist, a w najbliższą niedzielę, 20.05 rozegrane zostaną regaty o Puchar Fundacji Dar Śląska (godz. 12). W ostatnią niedzielę miesiąca, 26.05 rusza kolejna edycja Paprocańskiej Ligi Żeglarskiej o Puchar Portu Pieśni Pracy. Zawodom patronuje prezydent Tychów Andrzej Dziuba. LS

O l im p i j s k i e k a j a k i

Medale z Wrocławia Kajakarze MOSM Tychy wystartowali w 11. Wrocławskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W

imprezie zadebiutowały najmłodsze zawodniczki MOSM – Anna Monica i Emilia Skrzypczyk, które w wyścigu

dzieci na 200 m zajęły odpowiednio 1. i 2. miejsce. Medale na tym dystansie zdobyli: złoto – Oskar Waksmański (k1 dzieci) i Krzysztof Palka (c1 dzieci), srebro – Karol Szczepanek (k1 dzieci) i Konrad Gawor (k1 młodzików), brąz – Emilia Szczepanek (k1 juniorek)

i Julia Marucha (C1 kobiet). Z kolei na 500 m na podium stawali: złoty medal – Konrad Gawor (k1 młodzików), srebro – Emilia Szczepanek (k1 juniorek), brąz – Jakub Adamczyk (c1 mężczyzn), Julia Marucha (c1 kobiet). LS


T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

W Tychach rozegrany zostanie po raz pierwszy turniej w tenisie plażowym – 19– 20.05 na boiskach przy ul. Brzozowej odbędą się eliminacje mistrzostw Polski.

P

odobnie jak siatkówka, piłka nożna czy rugby, także tenis doczekał się wersji plażowej. Beach tennis to połączenie tenisa ziemnego, badmintona i siatkówki plażowej. Gra się specjalnymi rakietami, które nie mają naciągu, jak tradycyjne rakiety do tenisa oraz piłkami tenisowymi. Punkt jest zdobywany, gdy piłka spadnie na pole przeciwnika, za pole przeciwnika lub w siatkę. Punktacja – jak w tenisie: 0–15–30–40-gem. W przypadku równowagi (stanu w gemie 40:40) rozgrywany jest punkt decydujący. Set toczy się do 6 wygranych gemów (w przypadku stanu 6:6 – tie-break). Zawody, organizowane przez Polską Federację Tenisa Plażowego i MOSiR, rozpoczną się 19.05, o godz. 10.30.  LS

W p ó ł f i n a le M P si a t k a r e k

Zabrakło zwycięstwa Jednego zwycięstwa zabrakło siatkarkom MOSM Tychy do awansu do finału mistrzostw Polski młodziczek. Turniej półfinałowy rozegrano w Warszawie, a tyszanki zajęły w nim trzecie miejsce.

N

asze dziewczęta wygrały z Piątką Turek 2:1 (17:25, 25:22, 15:12), jednak przegrały z Barnimem Goleniów 1:2 (25:21, 9:25, 11:15) oraz Ateną Warszawa 0:2 (22:25, 20:25). Podopieczne Przemysława Ciukaja i Jacka Barana zajęły trzecie miejsce, a do finału awansowały dwie drużyny. – Szkoda, bo dziewczęta zagrały dobre mecze i przy odrobinie szczęścia mogliśmy awansować – powiedział Przemysław Ciukaj. – Zabrakło nam jednej wygranej, bliżej tego na pewno drużyna była w spotkaniu z Goleniowem. Wszystkim naszym zawodniczkom dziękuję, podobnie jak ich rodzicom, którzy nas dopingowali na wszystkich

Podobnie jak w poprzednich latach, MOSiR zaprasza od maja do sierpnia do udziału w zajęciach sportowych. W tym roku można zapisać się na: æ Rolki pod Żyrafą – we wtorki i soboty (od 15.05), æ Jogę na Paprach – w czwartki i soboty (od 24.05), æ Tai chi w Paprocanach – w niedziele (od 13.05), æ Buggy Gym – we wtorki (od 15.05). Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie www.mosir. tychy.pl. LS

Tyska Galeria Sportu i redakcja Twoich Tychów organizują, w ramach nowego cyklu „Tyskie oblicza sportu” spotkanie na temat historii siatkówki w naszym mieście. Odbędzie się ono 29 maja (wtorek), o godz. 18. Gośćmi specjalnymi wieczoru z siatkówką będą najsłynniejsze wychowanki MOSM-u Tychy, późniejsze mistrzynie Europy Aleksandra Jagieło i Sylwia Pycia.

W

związku ze spotkaniem zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy mają w swoich domowych archiwach zdjęcia,

Tyskie siatkarki zakończyły przygodę z MP na półfinale.

dyplomy lub pamiątki z czasów treningów w siatkarskich drużynach: Polonia Tychy, UKS Pantery, Rodakowski Tychy, TTPS Tychy, Fasama Tychy, MOSM Tychy, GKS Tychy, Olek Intra czy TKS Tychy. Można je przesłać na adres mailowy redakcja@twojetychy.pl lub p.zawadzki@tgs.tychy.pl. Kontakt z Tyską Galerią Sportu – tel. 515–717–430. Na spotkanie zaprasza także Krzysztof Woźniak, który w siatkarskim światku występował w wielu rolach – był zawodnikiem, trenerem, animatorem wielu siatkarskich przedsięwzięć, zakładał kluby sportowe, obecnie jest dyrektorem TKS Tychy.

– Od kilkudziesięciu lat siatkówka pozostaje w Tychach jednym z najpopularniejszych sportów – powiedział. – W mieście jest około 650 osób czynnie uprawiających siatkówkę, z czego połowa to amatorzy. Tyskie drużyny biorą udział w profesjonalnych rozgrywkach ligowych, ale także w różnych ligach i turniejach amatorskich, m.in. Letniej Grand Prix w siatkówce plażowej. Świetnie będzie się spotkać w gronie ludzi, którzy tworzyli historię tego sportu w naszym mieście. A zatem czekamy na siatkarskie pamiątki, zdjęcia i serdecznie zapraszamy na spotkanie. LS

P r ze d s z k o le K u b u s i a P u c h a t k a p o n o w ni e n a j l e p s z e

Szachy w Poroninie

MOSiR i TKS Tychy zorganizowały kolejną edycję Wiosennego Turnieju Amatorów w siatkówce.

W rozegranym w Poroninie Pucharze Polski szachistów 6 i 7-letnich wystartowała drużyna Kubusia Puchatka. Wśród przedszkoli tyska drużyna ponownie okazała się najlepsza.

W

W

zawodach wzięło udział 7 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. Dwie pierwsze przechodziły do półfinałów, a trzecie zespoły rozegrały mecz o 5. miejsce. Wyniki półfinałów: Kadra Bobrek Bytom – Arkadia Tychy 2:1 (18:25, 25:18, 15:11), OCS 1 Tychy – Torpedo Tychy 2:0 (25:15, 25:19). Mecz o 5. miejsce: Cyrulicy Plus – Volleycup 2:0 (25:23, 25:21). Mecz o III miejsce: Torpedo Tychy – Arkadia Tychy 0:2 (22:25, 26:28). Finał: OCS 1 Tychy – Kadra Bobrek Bytom 2:1 (28:26, 22:25, 15:7).  LS

Divis, Natalia Kapłon, Joanna Kokoszka, Kinga Krokosz, Magdalena Potrawa, Magda Stambrowska i Nikola Zadylak. Zawodniczki są uczennicami Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 z wyjątkiem Będkowskiej (Gimnazjum nr 3) i Stambrowskiej (SMS Szczyrk).  LS

Siatkówka po tysku

P o d siat k ą

Grali amatorzy

szczeblach rozgrywek. Dodam, iż indywidualne wyróżnienia otrzymały Oliwia Będkowska – MVP MOSM i Magda Stambrowska – najlepsza środkowa turnieju. Tyski zespół zagrał w składzie: Martyna Binek, Oliwia Będkowska, Wiktoria Błaszczak, Natalia Borowy, Amelia Ciaputa, Paola

S – jak skarbonka

TGS : S p o t k a ni e z g w i a z d a mi

L a t o z M O S iR

Rolki, joga, tai chi...

Alfabet TGS

arc. prywatne

MP na Brzozowej

sport

zawodach wzięło udział 122 zawodniczek i zawodników z 43 klubów i 8 przedszkoli. W klasyfikacji klubów Przedszkole Niepubliczne Kubusia Puchatka uplasowało się 8. miejscu, jednak wśród przedszkoli okazało się najlepsze. Drużyna wystąpiła w składzie: Łucja Budny, Lena Ogiela, Lena Jura, Łukasz Piątkowski, Adam Sosna i Szymon Zdrojewski. Indywidualnie najlepiej spisała się Łucja Budny, która wśród 6-latków zajęła 8. miejsce i wypełniła normę na IV kategorię szachową. – Od dwóch lat w Pucharze Polski, który zastąpił mistrzostwa

Polski, obowiązuje klasyfikacja drużynowa klubów, a nie przedszkoli – powiedział trener Janusz Górski. – Naszym przedszkolakom coraz trudniej jest nawiązać równorzędną grę z dziećmi trenującymi dodatkowo w klubach, jednak dzięki dobrym warun-

kom, jakie od ponad 10 lat stwarza Maria Baar, dyrektor Kubusia Puchatka, nasze przedszkolaki nadal są w krajowej czołówce. Chciałbym także podziękować rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu do Poronina.  LS

Szachiści z PN Kubusia Puchatka z rodzicami. Trener Janusz Górski – pierwszy z lewej.

Przyznam się, że gdy pierwszy raz odwiedziłem w Radlinie dom Mariana Piechaczka, to na widok jej okrągłych kształtów aż zaświeciły mi się oczy. No, ale jakoś niezręcznie o nią pytać, gdy jej właściciela zna się dopiero od paru minut. Dopiero kiedy z kapitanem GKS Tychy lepiej się poznaliśmy, a on przekonał się, że w Tyskiej Galerii Sportu wszelkie pamiątki związane ze sportem traktujemy z szacunkiem, sam zaproponował, że ją podaruje. Skarbonka w kształcie piłki i figurką zawodnika na drewnianej podstawce i z okolicznościową metalową plakietką. Oryginalna, solidnie wykonana, ale przede wszystkim związana z wielką sportową przygodą tyskiej drużyny. Kiedy w 1976 roku tyszanie sensacyjnie zostali wicemistrzami Polski, oznaczało to debiut GKS w europejskich pucharach. Wylosowanie już w pierwszej rundzie słynnego 1.FC Koeln z mistrzami świata w składzie było informacją dobrą i złą. Dobrą, bo oznaczało to atrakcyjny wyjazd do Zachodnich Niemiec, a nie np. do bratniej Bułgarii albo Czechosłowacji. Złą, ponieważ istniało poważne ryzyko kompromitacji z bardzo silnym rywalem. Choćby takiej, jakiej kilka lat wcześniej doznał Ruch Chorzów w starciu z Ajaxem Amsterdam. Klęska 0:7 to do dziś plama na honorze niebieskich... Tyscy piłkarze nadrabiali miną, powtarzali, że Niemcy to tacy sami ludzie jak oni i każdy jest do ogrania, ale po latach przyznawali, że przed pierwszym meczem w Kolonii mieli ogromną tremę. Z ich relacji wynika, że w Kolonii przyjęto ich wprawdzie gościnnie, ale z taką pobłażliwą wyższością. Właśnie ta skarbonka jest symbolem tego, jak wtedy w RFN traktowani byli przybysze zza „żelaznej kurtyny”. Po meczu (1.FC Koeln wygrał 2:0) obie ekipy zjadły wspólną kolację. Pojawiło się na niej piwo, ale – jak mi opowiadał jeden z piłkarzy GKS-u – do siedzących smętnie przy stole tyszan podszedł wtedy Wolfgang Overath, mistrz świata, kapitan kolończyków i w ogóle gość nie do ruszenia. Poklepał któregoś z naszych po ramieniu i zapytał tylko: – Nie napilibyście się czegoś mocniejszego? Takiemu asowi nikt nie śmiał odmówić, więc nawet kierownictwo tyskiej drużyny przymknęło oczy, gdy na stół wjechała butelka (albo i dwie) lepszego trunku. A w trakcie kolacji biznesmen Erwin Gedler, który w Kolonii opiekował się tyską drużyną, podarował Piechaczkowi wspomnianą skarbonkę, wypchaną jednomarkówkami. – Podzieliłem je między chłopaków, wypadło coś po 10 marek na głowę – przypomina sobie Piechaczek. W kraju taka kwota nie starczyła wtedy nawet na parę dżinsów w Peweksie. Piotr Zawadzki, Tyska Galeria Sportu

arc

Te n i s pl ażow y

www.tychy.pl

muzeum miejskie w tychach

18

Informator kibica æ Piłka nożna. I liga: 19.05 GKS Katowice – GKS Tychy (godz. 15); IV liga: 20.05 Podbeskidzie II – GKS II Tychy (17); liga okręgowa: 19.05 Ogrodnik Cielmice – Wawel Wirek (17); klasa A: 16.05 Wisła Wielka – OKS Zet Tychy (17.30), 19.05 GTS Bojszowy – JUWe Jaroszowice (17), 19.05 LKS Studzienice – Siódemka Tychy (17), 19.05 Polonia Międzyrzecze – OKS Zet Tychy (17); klasa B: 20.05 OKS Zet II Tychy – LKS II Goczałkowice (17). III liga kobiet: 20.05 AKS Mikołów – Polonia Tychy (17). æ Koszykówka. I liga. 19.05 Mecz rewanżowy o 3. miejsce: Jamalex Polonia 1912 Leszno – GKS Tychy. æ Lekka atletyka. 19.05 Mityng dla dzieci. Szkoła Podstawowa nr 40 (ul. Zgrzebnioka 45), w godz. 11–14. Impreza MOSiR dla dzieci rocznik 2005 i młodsi. Zapisy w dniu zawodów. LS


www.tychy.pl

T woje t yc hy | 15 m a j a 2 0 18

sport

19

UK S A u e r b a c h t yc h y: W z aw o d z i e t r e n e r s k im 9 0 - l e t ni T a d e u s z Ś l u s a r e k p r zep r a c o w a ł 6 7 l at !

– Nie wiem, kiedy minęło te 90 lat... Życie trochę przypomina skok. Trzeba się dobrze wybić, potem wiele się może zdarzyć, ale musisz też pamiętać o lądowaniu. W końcu jednak i tak ci wystawią ocenę, bo w zasadzie tylko ona się liczy. Masz mistrzostwo, medal, albo przegrałeś... – powiedział trener Tadeusz Ślusarek, nestor śląskich i polskich trenerów.

Leszek Sobieraj

Trener Ślusarek tłumaczy jednemu z podopiecznych technikę dobrego skoku.

l.sobieraj@twojetychy.pl

W

zawodzie trenera przepracował 67 lat. Podczas niedawnych międzynarodowych zawodów w skokach do wody Tyska Wiosna postanowił zakończyć działalność szkoleniową. Był lekkoatletą, trenerem gimnastyki, akrobatyki sportowej i skoków do wody, jego wychowankowie startowali na olimpiadzie, odnosili sukcesy na mistrzostwach Europy. Był też czas, kiedy pełnił funkcję dyrektora Stadionu Śląskiego (1965–1979). Za jego kadencji odbywały się tutaj największe sportowe imprezy w kraju. W ostatnich latach pana Tadeusza najczęściej można było spotkać na Krytej Pływalni w Tychach, gdzie szkolił kolejne pokolenie zawodników UKS Auerbach Tychy.

Dogonić czas Kiedy skończyła się II wojna światowa, miał 17 lat i, jak mówi, musiał nadrabiać stracony czas – i w edukacji i w sporcie. – Co prawda urodziłem się w Rudzie Śląskiej, ale mój tata został kierownikiem szkoły w Baranowicach koło Żor i tam dorastałem – wspomina. – W czasie wojny nie było szans na uprawianie sportu, ale jako dzieci sami organizowaliśmy sobie czas wolny, najczęściej na tzw. sandgrubach, czyli piaskowniach i stawach oraz lasach, których nie brakowało w okolicach Żor. Miałem zresztą swoją grupę rówieśników – w niemieckich dokumentach policyjnych figurowałem, jako „przywódca polskiej bandy”, bo było też trochę „boksu” z członkami Hitlerjugend. Po wojnie uczył się w Żorach, potem w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Rybniku, wreszcie w Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, przemianowanym później na AWF w Krakowie. W czasie studiów trenował lekką atletykę w KS Cracovia do roku 1950, specjalizując się w skokach – w dal, trójskoku oraz w biegach na krótkich dystansach. Od roku 1950 do 1954 trenował gimnasty-

kę sportową w KS Kolejarz i AZS Kraków

Wyjątkowa szkoła Po skończeniu krakowskiej AWF w roku 1951 Tadeusz Ślusarek przez kilka lat pracował na uczelni na stanowisku adiunkta w zakładzie gimnastyki. – Wtedy dowiedziałem się, że w Katowicach działa Technikum Wychowania Fizycznego i że tutaj jest szansa na mieszkanie, którego uzyskanie w Krakowie było w tamtym czasie po prostu abstrakcją. Technikum zmieniono potem na Studium Nauczycielskie WF. To były wspaniałe szkoły, kształcące nauczycieli wychowania fizycznego dla szkolnictwa podstawowego. Dla wielu młodych ludzi, z całej Polski, były to po prostu szkoły marzeń, bo otwierały perspektywę pracy nie tylko w oświacie, ale także w sporcie. Pamiętam zaangażowanych, świetnych potem trenerów, nauczycieli, którzy mogli się pochwalić wybitnymi osiągnięciami.

Pękające trybuny Po kilku latach pracy w oświacie Tadeusz Ślusarek otrzymał propozycje objęcia funkcji dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach z bazą materialną w formie Stadionu Śląskiego. Był to rok 1965 i śląski gigant wchodził w lata największej świetności. – Stadion został wybudowany zaledwie 9 lat wcześniej, ale od razu musiałem przystąpić do... remontu. Pomijając już fakt, iż był to obiekt bez zaplecza technicznego, magazynów, nagłośnienia i wielu urządzeń, potrzebnych do normalnego funkcjonowania i organizowania wielkich imprez sportowych. Już wtedy zaczęły pękać trybuny i „zjeżdżać” w kierunku bieżni. Po kilkunastu zimach i wielu ulewach, wały namakały, beton pękał, robiły się szczeliny i przewracały się całe rzędy ławek. Przez moje 15 lat pracy na Stadionie Śląskim bez przerwy trwał remont – sektor po sektorze. Dokonano również wymiany masztów oświetleniowych, unowocześniono oświetlenie, zainstalowano

nagłośnienie całego obiektu, rozbudowywano zaplecze stadionu. Niezapomniane są dla mnie ówczesne narady z wojewodą gen. Jerzym Ziętkiem, który działalnością stadionu interesował się na co dzień. U niego zapadały najważniejsze decyzje, m.in. dotyczące utrzymania obiektu. Zawsze można było na niego liczyć, poza tym potrafił sobie zyskać szacunek, był autorytetem.

Mieszał w „Kotle Czarownic” Tadeusz Ślusarek był jednym z tych, który... mieszali w „Kotle Czarownic”, jak nazywano Stadion Śląski. Był dyrektorem obiektu w latach 1965–1979, czyli w czasach, kiedy odbywały się tutaj najważniejsze spotkania piłkarskiej reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacji mistrzostw świata, mistrzostw Europy, szlagierowe pojedynki pucharowe m.in. Górnika Zabrze z Manchesterem United i Manchesterem City, podczas których na trybunach zasiadło 90 tys. widzów, Górnika z Glasgow Rangers, AS Romą ze 100 tys. widzów, czy GKS Katowice z Barceloną, Ruchu Chorzów z Fiorentiną, wreszcie GKS Tychy z FC Koeln. – W 1970 roku rozpoczęła się przygoda stadionu z żużlem. Na tamte czasy był to największy na świecie stadion żużlowy. Cztery razy zorganizowaliśmy finał indywidualnych mistrzostw świata, dwukrotnie finał mistrzostw świata par, raz drużynowe MŚ. Najbardziej pamiętne są rzecz jasna mistrzostwa świata w 1973 roku, kiedy to tytuł zdobył Jerzy Szczakiel. Ponadto na stadionie kolarze kończyli Wyścig Pokoju, były też wielkie zawody lekkoatletyczne.

Legendarna wieża Kiedy po ostatniej modernizacji Tadeusz Ślusarek odwiedził Stadion Śląski, jak wszyscy – nie poznał obiektu. Po starym nie pozostało praktycznie nic, w tym najbardziej charakterystyczna budowla – szklana wieża. Na co dzień były tutaj biura dyrekcji oraz siedziba... Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów.

– W czasie zawodów był to punkt centralny, strefa dowodzenia. Na najwyższym piętrze, miała swoje pomieszczenia ówczesna milicja. Była winda, ale też klatka schodowa z metalowymi, krętymi schodami. W wieży włączane były światła na całym obiekcie, potem urządzenia nagłośnienia. Na dole była restauracja, loża honorowa i miejsca dla dziennikarzy. Kiedy zbliżały się wielkie imprezy, włos się nam jeżył na bujnych jeszcze wtedy czuprynach. W budynku było nie tylko mnóstwo materiałów łatwopalnych, ale przede wszystkim nie było drogi i wyjść ewakuacyjnych. Baliśmy się, że może zdarzyć się coś poważnego. No i zdarzyło się...

Zawał sekretarza W 1968 roku, podczas meczu reprezentacji Polski z Irlandią, zasłabł sekretarz generalny Irlandzkiej Federacji Piłki Nożnej. – Działacz miał zawał. Wprawdzie szybko przewieziono go do szpitala, ale nie udało się go uratować. Stało się tak dlatego, że winda nie dochodziła na dół wieży do poziomu loży honorowej. Sekretarz musiał się więc wdrapać trzy piętra w górę po wąskich schodach. Wkrótce potem zrobiliśmy remont i winda dojeżdżała już na poziom wejścia.

Gwiazdozbiór trenera Będąc dyrektorem WOSiR-u „Stadion Śląski, a potem wiceszefem Wojewódzkiej Federacji Sportu, cały czas Tadeusz Ślusarek pracował jako trener. Szkolił zawodników w barwach, AZS Kraków, Zrywu Katowice, Sparty Katowice. Najpierw była gimnastyka sportowa... – Alfred Kucharczyk to przykład absolwenta Technikum WF i Studium Nauczycielskiego w Katowicach, o których mówiłem wcześniej. Szkoliłem go w KS „Zryw” Technikum Wychowania Fizycznego, i w BKS Sparta Katowice. Znakomity gimnastyk, multimedalista, trzykrotny olimpijczyk (Rzym 1960, Tokio 1964, Meksyk 1968). Potem był zawodnikiem Klubu Gimnastycznego Radlin

i wreszcie świetnym trenerem, i współwychowawcą m.in. medalisty olimpijskiego Leszka Blanika. Z czasem zająłem się akrobatyką sportową, bo to była nowa dyscyplina i w pewnym sensie wyzwaniem było budowanie czegoś od początku. Zresztą podobna była technika, ewolucje, treningi... I trafiłem na Stanisława Wygasa. Talent nieprzeciętny. Synek z Załęża, z usportowionej dzielnicy Katowic, która dla młodych ludzi była szkołą życia, uczyła charakteru, twardości i wytrwałości. Był niesamowicie sprawny. Trenowaliśmy w sali, która miała ok. 24 m długości. Ścieżka akrobatyczna ma ok. 41 m, więc Staszek najpierw trenował jeden kawałek, potem drugi i trzeci element swojego układu, a na zawodach musiał to wszystko połączyć! Robił to znakomicie. Był wielokrotnym mistrzem Polski w klasie mistrzowskiej. Wygrywał wiele zawodów, a przede wszystkim był medalistą mistrzostw Europy. Dla mnie będzie zawsze wicemistrzem, choć dostał medal brązowy. Po tym, jak odebrał srebro, sędziowie powiedzieli, że się pomylili i to srebro mu wzięli!

Ze skokami i Auerbachem

środków nie byli w stanie rozwinąć skrzydeł, zrobić jeszcze kroku i znaleźć się w gronie medalistów mistrzostw świata czy Europy. Mnie, trenerowi serce się krajało, jak widziałem ich talent, pracę, wysiłek, zaangażowanie... Był Adrian Gierga, który teraz kończy kurs instruktora i pomaga nam w klubie. Byli między innymi Elżbieta Dubarek, Marcin Różycki, Marcin Staręga, Agnieszka i Anna Puto, Ewelina Job, Bartosz Muszer. Tegoroczne maturzystki Weronika Lament i Aleksandra Muszer to ubiegłoroczne mistrzynie Polski w skokach synchronicznych seniorów, które skaczą do dziś. Karol Witański, bardzo utalentowany młody człowiek rozpoczyna karierę w high diving’u czyli skokach do wody z dużych wysokości – z 27 m. Chciałby pojechać na olimpiadę, bo te skoki mają wejść do programu igrzysk. Teraz jest kolejne pokolenie z Natanielem Dynakiem, Piotrem Kolasą z UKS „Auerbach” Tychy i Emilią Witek z MKS Pałac Młodzieży Katowice. Talenty na Śląsku mamy, ale nadal nie ma obiektu do uprawiania tej dyscypliny. Jest nowoczesny basen w Poznaniu, jeszcze nowszy w Łodzi, kapitalny remont przechodzi obiekt w Rzeszowie, gdzie będzie wieża i wszelkie urządzenia, łącznie z „bąbelmaszyną” i suchą salą. A u nas? Tadeusz Ślusarek nigdy nie myślał o trenerskiej emeryturze. Treningi, wyjazdy na zawody, konsultacje, obozy pochłaniały go bez reszty. A do tego kolejna pasja – żeglarstwo, dzięki której opłynął Bałtyk, Morze Śródziemne, zawitał na Karaiby... – Miałem operację kolana, ścięgna Achillesa, mam dwie endoprotezy stawów biodrowych, ale głowa dalej sprawna i to jest najważniejsze. Teraz, kiedy skończyłem 90 lat poczułem się trochę zmęczony. To już nie to, co kiedyś... tt 

Pod koniec lat 80. Tadeusz Ślusarek zaczął szkolić skoczków do wody – najpierw w BKS Sparta Katowice potem w MKS Pałac Młodzieży w Katowicach, a następnie w UKS Auerbach w Tychach. Wspólnie z trener Mirosławą Gruszką, nawiązano do świetnych tradycji skoków do wody na Śląsku. Warto bowiem wiedzieć, że od 1923 roku zawodnicy śląskich klubów zdobyli 43 tytuły mistrzowskie w skokach z wieży i trampoliny w różnych konkurencjach. To był prawdziwy sportowy fenomen. Z tej tradycji niewiele już jednak zostało, łącznie z bazą. Można powiedzieć, że właśnie dzięki tym trenerom, kilku pozyskanym przez nich działaczom, instruktorom oraz rodzicom zawodników, skoki na Śląsku ocalały, a kilkoro zawodników przebiło się do krajowej czołówki. – Przed laty mieliśmy świetny duet: Ania Ablamowicz i Karolina Sołtysiak. Ania przez kilka lat była niepokonana, zdobywała mistrzostwa Polski, dwukrotnie startowała w mistrzostwach Europy, gdzie osiągała finały. Mimo, iż nie trenowała skoków z wieży, gdyż takiej krytej na Śląsku nie było. W kraju była nie do pokonania. Od czasu do czasu jeździliśmy wprawdzie do zaprzyjaźnionych trenerów do Drezna, gdzie mieliśmy za darmo obiekt, ale to za mało... To była zadziorna, charakterna dziewczyna. Takich zawodniczek i zawodników, których szkoliliśmy do poziomu medalistów mistrzostw Polski i reprezentacji Polski było wielu. Stadionu Śląskiego, jaki pamięta Ale z braku bazy, warunków, pan Tadeusz, już nie ma.

leszek sobieraj

fb/aktywna strona miasta

Życie jak jeden skok


20

T woj e t yc h y | 15 ma j a 2 0 18

www.tychy.pl

na luzie t T k r z y ż ó w k a z h a sł e m

sudoku 

 W dorzeczu Prypeci

Wizerunek

Waluta Kuby, Kolumbii

Kawał złonicy

Skandalik Pobrana na tablet

Imi .

Ssak z lasów Konga

Pot.: pan w liceum Rodzaj sieci rybackiej

3

6

Tam Ewa skusiła Adama

10

Efekt specjalny w filmie

3

7

4

5

6

7

8

Rakieta, fajerwerk

9

 

 

 

Odpycha kationy

2

5

Karciany trefni

Naftowa w ziemi

1

Cz jezdna sa

Antonim nakazu

Hasło z krzyżówki nr 546: DISCO POLO NA STADIONIE.

Mikka w salonie

4

2

9

Dziki Domowe niej Noe ródło ocalał ciepła

1

Rze, pogrom

Sprzeda z młotkiem

Córka Abu Bakra

„… Side Story”, musical

Dwa filary i łuk

Hojna koczyna

11

… w prawie, czyli brak przepisów Tam kupisz 8 obc walut

Don Vito Corleone

12 Odprawia msz

Rodzaj peleryny Ogół ksiy

Auto do kasacji

Mnóstwo drzew

Rzuca je siewca Przed Reaganem w gleb

13

10

11

12

13

Sudoku – diagramem jest pole składające się z 9 kwadratów. Niektóre zawierają już cyfry. Należy wypełnić puste miejsca tak, aby w każdej kolumnie, wierszu, polu znalazły się cyfry od 1 do 9 dokładnie tylko jeden raz.

h oroskop BYK 21.IV – 21.V

LEW 23.VII – 22.VIII

SKORPION 24.X – 21.XI

WODNIK 20.I – 18.II

Zadbaj o swoje dobre samopoczucie. Unikaj kontaktów z osobami, które Cię tylko irytują.

Sprawy rodzinne w najbliższych dniach zejdą na dalszy plan. Przed Tobą nowe wyzwanie zawodowe.

Najwyższy czas, by przygotować plan na wakacje. Pamiętaj, że nie wszystkie decyzje podejmujesz sam.

Najwyższa pora zrobić porządek ze swoim życiem uczuciowym. Taki bałagan nikomu nie służy...

BLIŹNIĘTA 22.V – 20.VI

PANNA 23.VIII – 22.IX

STRZELEC 22.XI – 21.XII

RYBY 19.II – 20.III

To będą wyjątkowo pomyślne dni. Możesz spodziewać się wiadomości, która bardzo Cię ucieszy.

Nie przejmuj się zbytnio, problemy zdrowotne są chwilowe. Znikną tak szybko, jak się pojawiły.

Zanim znów dasz się ponieść emocjom, policz do dziesięciu. Powinieneś na wszystko spojrzeć z dystansem.

W nadchodzących dniach da o osobie znać przeszłość. A wydawało się, że masz to już za sobą...

RAK 21.VI – 22.VII

WAGA 23.IX – 23.X

KOZIOROŻEC 22.XII – 19.I

BARAN 21.III – 20.IV

Szykuje się spotkanie w gronie przyjaciół. Zarezerwuj czas, nie powinieneś go odwoływać.

Trudno skupić myśli, gdy masz tyle spraw na głowie. Przydałby się odpoczynek...

Rozejrzyj się wokół siebie, niewykluczone, że ktoś ci bliski potrzebuje Twojej pomocy.

Powinieneś częściej się uśmiechać. W ten sposób o wiele łatwiej zjednasz sobie otoczenie.

DA W NO T E M U W S ZTUCE ( 1 0 7 )

Nie, nigdy, przenigdy! Czułem, że ich słowa są jak uderzenia maczugą i że moje «ta albo żadna» zostało zbite tymi uderzeniami. Poczułem także, nie od razu, a jednak dość szybko, że moja miłość umiera, a na jej miejsce przychodzi pustka, nieskończona pustka. Miłość... Co za koszmar”.

W życiu Vincenta van Gogha nie zawsze sztuka była najważniejsza. Co prawda zawód artysty jawił mu się jako piękny, ale początkowo chciał zostać pastorem i wzorem ojca – wielebnego Theodorusa van Gogha – głosić Słowo Boże oraz zbawiać dusze. Niestety, nie sprawdził się jako kaznodzieja i za radą brata postanowił wielbić Boga inaczej – malując. Wyjechał do Brukseli, gdzie zapisał się do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale jego styl nie trafił w gusta wykładowców. Artysta czuł się nierozumiany i samotny. Na wyraźną prośbę rodziców, wrócił do Holandii, a jak już wrócił, to stracił głowę…

Kuzynka mówi: „Nie! ” Było lato. Vincent pracował w ogrodzie plebanii szkicując z zapałem kolejny rysunek i wtedy też trafiła go strzała amora. Zakochał się po uszy w starszej od siebie kuzynce Kee Vos, która po śmierci męża samotnie wychowywała dziecko i na plebanii van Goghów próbowała odzyskać spokój. „Od narodzenia się tej miłości czułem, że jeśli nie rzucę się w nią całym sobą na zawsze i w pełni, nie będę miał szans” – relacjonował Vincent w liście do brata Theo. Początkowo kobieta okazała artyście dużo życzliwości i zrozumienia, ale sprawy przybrały zły obrót, gdy wiedziony nadzieją chłopak padł na kolana i wyznał: „Kocham cię, jak siebie samego. Czy odważyłabyś

Skandal i wygnanie

„Martwa natura z kapustą i drewniakami” to pierwszy obraz olejny Vincenta van Gogha.

się mnie poślubić? ”. Zszokowana Kee na propozycję zamążpójścia zareagowała stanowczym: „Nie, nigdy! Przenigdy! ”, po czym spakowała manatki i natychmiast wyjechała do domu.

Ręka w ogniu Ta siarczysta odmowa nie zrobiła na zakochanym kawalerze wrażenia. W dalszym ciągu starał się o rękę swojej wybranki i zadręczał ją listami. Dziś te uporczywe zaloty nazwalibyśmy stalkingiem. „Zrobię wszystko, żeby się do niej zbliżyć – pisał do Theo i pytał: – Pogodzić się z jej decyzją, a może mieć nadzieję i się nie poddawać? W pierwszej chwili ten wyrok śmierci mnie zmiaż-

dżył. Wydobyłem się z niewyobrażalnej rozpaczy, głęboko przekonany, że liczy się tylko ona. (…) Nie czyta moich listów, ale mroźna zima nie trwa wiecznie. Jestem namiętnym mężczyzną. Muszę iść do kobiety, żeby nie zamarznąć”. W końcu głos w sprawie zabrał ojciec nękanej kobiety – wuj Vincenta, który zabronił mu widywania Kee, ale nawet to nie powstrzymało zalotnika. Wsiadł w pociąg i pojechał do Amsterdamu, gdzie mieszkała ukochana, a tam: „Powiedziano mi, że moja natarczywość jest odrażająca. Włożyłem rękę w płomień lampy i zażądałem zobaczenia jej na czas, gdy będę trzymał dłoń w płomieniu. Zgasili lampę i powiedzieli: «Nie zobaczysz jej».

Sprawa rozeszła się po okolicy i nabrała znamion skandalu. Ojciec Vincenta wpadł w szał ‒ nie dość, że chłopak nie potrafił zadbać o siebie, nie sprawdził się jako pastor i pozostawał na garnuszku rodziny, to jeszcze zadręczał kuzynkę. By schować się przed gniewem pastora oraz ludzkim gadaniem, Vincent, nikomu nic nie mówiąc, czmychnął do Hagi. Zatrzymał się u swojego kuzyna Antona Mauve, uznanego malarza, który wielokrotnie wyróżniany był wysokimi odznaczeniami. Wynajął pokój w gospodzie i codziennie przychodził do pracowni kuzyna, by poznawać tajniki malarstwa. Pod opieką Mauve’a powstały dwa pierwsze obrazy olejne Vincenta „Martwa natura z kapustą i drewniakami” oraz „Martwa natura z kuflem piwa i owocami”. Przed świętami Bożego Narodzenia Vincent przyjechał do domu. W głębi duszy liczył na pojednanie. Daremnie. Pomiędzy ojcem a synem doszło do karczemnej awantury. Mało tego – zrażony do kościoła Vincent ostentacyjnie odmówił udziału w niedzielnej mszy, co przelało czarę goryczy. „Nigdy nie byłem tak rozwścieczony – pisał potem do Theo. – Powiedziałem, że gar-

Nachalne starania van Gogha o rękę kuzynki Kee Vos, wywołały rodzinny skandal.

dzę tą religią i że nie chcę mieć z nią już nic wspólnego”. W zamian wielebny Theodorus pokazał Vincentowi drzwi i zakrzyknął: „Dość! Wynoś się z mojego domu! ”. Te słowa mocno wyryły się w pamięci Vincenta: „Na zawsze będę już nosił tę ranę, z którą można żyć, ale która jest tak głęboka, że nigdy się nie zabliźni i po wielu latach będzie bolała tak samo, jak pierwszego dnia”. Jeszcze tego samego wieczora van Gogh wrócił do Hagi. Agnieszka Kijas

TT 547  

Twoje Tychy nr 547

TT 547  

Twoje Tychy nr 547

Advertisement