Page 1

Mahalleler

Tuzla’da ilkler devam ediyor!

AŞEVİ açıldı

Şenlendi

‘Kalıcı ve etkili hizmet’ prensibiyle, yaşama dair her alanda, bugüne kadar bir çok ilke imza atan Tuzla Belediyesi, eylül ayı itibariyle Tuzla Aşevi’ni hayata geçirdi. Aşevinde, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’na yapılan başvurular sonucunda tespit edilen ailelere haftanın 7 günü yemek veriliyor.

Tuzla Belediyesi Şenlik TIR’ı, her akşam bir mahalleye konuk olarak, mahalle sakinlerini açık havada düzenlenen şenliklerde buluşturdu...

Syf-02

ÜCRETSİZDİR

Syf-12

Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

EYLÜL 2013 • SAYI: 8

Başkan Yazıcı müjdeyi verdi!

Yeni Devlet Hastanesi

İHALEYE ÇIKIYOR Tuzla, Avrupa standartlarında 400 yataklı Devlet Hastanesi’ne kavuşuyor. Yeni Devlet Hastanesi’nin ihalesi 5 Kasım’da yapılacak.

Syf-07

Okullarımız tertemiz Syf-02

Yazıcı’dan Kırtasiye Yardımı Syf-03

Tuzla Belediye Başkanı Dr . Şadi Yazıcı'yla Sosyal Medyada Buluşun.

Mimarsinan Mahallesi’ne

müjde

Syf-04

twitter.com/drsadiyazici

Yazıcı: Tepeören Eğitim Merkezi olacak

Syf-13

facebook.com/baskanyazici


02 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

HABER

Tuzla’da ilkler devam ediyor!

AŞEVİ açıldı ‘Kalıcı ve etkili hizmet’ prensibiyle, yaşama dair her alanda, bugüne kadar bir çok ilke imza atan Tuzla Belediyesi, eylül ayı itibariyle Tuzla Aşevi’ni hayata geçirdi. Aşevinde, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’na yapılan başvurular sonucunda tespit edilen Ailelere haftanın 7 günü yemek veriliyor. Son teknolojiyle inşa edilen aşevi, sahasında uzman 15 gıda üretim personeliyle günlük 10 bin kişiye yemek verebilecek kapasiteye sahip. Aşevi'nde, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı'na yapılan başvurular sonucunda tespit edilen 105 aileye, 2 özel teşekküllü araçla, haftanın 7 günü, günde 1 öğün 3 çeşit yemek veriliyor. Ayrıca 65 yaş üzeri bakıma muhtaç ve yemek yapacak durumda olmayan her yaştan vatandaşa da zaman ve sayı sınırı olmaksızın yapılan yardımlarla, gerçek sosyal belediyeciliğin en kusursuz örneği Tuzla’da sergileniyor.

Okullarımız tertemiz Tuzla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ilçedeki ilk ve orta dereceli okulları temizleyerek yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırladı... Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eğitime verdiği destek devam ediyor. Başkan Yazıcı, okulların fiziki eksiklerinin giderilmesinden başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesine uzanan geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Bu kapsamda Tuzla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanan okulların temizliğini gerçekleştirdi. Okulların iç zeminlerini yıkayıp camları, kapıları, mobilyaları, sıraları,

dolapları silen, koridorları yıkayıp temizlik makinesi ile silen ekipler, tüm ortak kullanım alanlarını da dezenfekte etti. Çalışmalar hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Öğretmen ve öğrencilerimizin yeni eğitim-öğretim yılında tertemiz ortamlarda faaliyetlerini sürdürmelerini amaçlıyoruz. Geleceğimizin teminatı yavrularımız ve onları yetiştiren öğretmenlerimiz için imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz” dedi.


HABER

Eylül 2013 03

Başarı ödülsüz kalmadı Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi ve Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, başarılı öğrencileri bir haftalık yurtdışı kampıyla ödüllendirdi. Tuzla Belediyesi, Tuzla Gençlik Merkezi etkinliklerinde başarı gösteren 60 öğrenciyi, Tuzla Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe genelinde yaptığı değerlendirmede 60 başarılı öğrenciyi tespit etti. 120 başarılı öğrenci ve 12 öğretmen, Yunanistan'ın Thassos Adasındaki Pitsas kampında bir haftalık tatile gönderildi. Öğrenciler, kampta binicilik, atıcılık, dalgıçlık, yüzme, dağ gezileri ve çeşitli spor aktivitelerine

katıldı. Öğrenciler, program çerçevesinde ayrıca Selanik, Kavala ve İskeçe'nin tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. Öğrenciler kampta kitap okumayı da ihmal etmedi.

Yazıcı: Ödüllerimiz Devam Edecek Başarılı öğrencileri ilk kez yurtdışı kampıyla ödüllendirdiklerini belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Gençlerimiz başarıları

ile bizleri sevindirdikçe, bizler de bu tür ödüller ile onları sevindirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Kampa katılan öğrenciler de, “Tuzla Belediyesi ve Tuzla Kaymakamlığı’nın bize sağladığı imkanlar ve ödül için teşekkür ederiz. Sizin emeklerinizin karşılığını biz de başarılarımızla taçlandıracağız” açıklamasında bulundu.

Yazıcı’dan Kırtasiye Yardımı Başkan Yazıcı, her yıl olduğu gibi bu yıl da dar gelirli ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımında bulundu. 900 öğrenciye içinde kırtasiye malzemeleri yer alan okul çantası seti hediye edildi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim yardımını bu yıl da sürdürdü. 900 çocuğa içinde defterler, kalem, silgi, kalemtraş, sulu boya, kuru boya, pastel boya, zımba

makinesi vb. malzemelerin yer aldığı okul çantası seti hediye edildi. Çocuklar, okul ve yaş gruplarına göre çeşitlendirilen çantaları Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nda Kadın Kent Gönüllüleri’nin yardımıyla beğenip seçerek teslim aldı.

Yazıcı: Eğitime Desteğimiz Devam Edecek Eğitime destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Yazıcı, geçmişte bir çok insanın kitap veya defter alamadığı için eğitimine devam edemediğini belirterek; “Milli Eğitim Bakanlığımız, Türkiye Cumhuriyeti

tarihinde bir ilki gerçekleştirerek öğrencilerimize ders kitaplarını ücretsiz dağıtıyor. Biz de belediye olarak, eğitim alanında sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Eğitime ihtiyaç duyulan her alanda destek veriyoruz, katkı sağlıyoruz. Eğitim alanındaki desteğimiz devam edecek.” dedi.


04 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

HABER

Mimarsinan Mahallesi’ne müjde! Halk Meclisi’nde konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kadastral davası süren Mimarsinan Mahallesi 726 parseldeki alanın asfaltlanacağını, altyapı ve aydınlatma eksiğinin giderileceğini, mezarlık altındaki alan içinde açık hava düğünlerine de imkan sağlayacak şekilde 2 park ve spor tesisi yapacaklarını müjdeledi. Çalışmalar ise hemen ertesi gün başlatıldı... Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Mimarsinan Mahallesi sakinleriyle Halk Meclisi toplantısında bir araya geldi. Mimarsinan Mahallesi Semt Konağı’nda düzenlenen toplantıya Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları Ahmet Çabuk ve Serhan Kural, birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, yapılan, yapımı devam eden hizmetler ve projeleri hakkında slayt sunumu eşliğinde detaylı bilgi verdi. İlçenin her noktasında aynı sorumluluk ve hassasiyetle çalıştıklarını vurgulayan Başkan Yazıcı, “Mimarsinan Mahallesi, İstanbul’un sınırını oluşturan bir yerleşim bölgesi ama İstanbul’un merkezinde şehircilik standardı adına ne varsa, buraya da o hizmetleri sunuyoruz. İstanbul’un en ucundayız ama bu mesafeyi hizmetlerimizle ortadan kaldırıyoruz” dedi.

“ŞİFA AVM, Sosyal Sorumluluk Projesidir” Mimarsinan Mahallesi’nde altyapı ve üstyapı hizmetlerinin sürdüğünü ama mahalleye sosyal anlamda yapacakları en önemli çalışmanın ŞİFA AVM projesi olduğunu söyleyen Başkan Yazıcı, bu projenin bir ticari yapı değil, sosyal alan ihtiyacını karşılayacak bir proje olduğuna değindi.

“726 Parsele Yargı Süreci Nedeniyle Hizmet Getiremedik” Bir soru üzerine, Mimarsinan Mahallesi 726 parseldeki yargı süreci hakkında bilgi veren Başkan Yazıcı, söz konusu alanda 60 yıllık yargı sürecinin devam ettiğini belirterek;

www.tuzla.bel.tr

“Bugün kayıtlara baktığınızda 726 parselin tapu kayıt hanesi boş gözüküyor. Yargı süreci devam ediyor. Yargıda devam eden bir konuda hiç kimsenin bir şey yapması söz konusu olamaz” dedi. Yargı sürecinin bazı kaynaklar tarafından kasıtlı olarak yanlış yorumlandığını belirten Başkan Yazıcı, “Yargı süreci devam ettiği için 726 parsele hizmet sunamıyoruz. Tapusu olmayan yere asfalt yapamayız, çivi bile çakamayız. Bunu bilinçli olarak farklı yönlere çekmek isteyenler var. Bazı dönemlerde 726 parseldeki evler yıkıldı, yıkılacak, yıkılıyor’ şeklinde dedikodular çıkarılıyor. Bazen de “Burası birilerine peşkeş çekilecek. O aldı, bu aldı” deniliyor. Bu dedikodular, yargı süreci nedeniyle hizmet getiremediğimiz için çıkarılıyor. Size gelip ‘Ben buradaki sorunu çözerim’ diyen de yalan söylüyor” şeklinde konuştu.

Yapılacak Hizmetler Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın ekip arkadaşlarına verdiği “Bu dedikoduları kesmenin tek yolu hizmettir. Biz de bir risk alıyoruz. Arkadaşlar yarın bu alana girip çalışmaya başlıyorsunuz” talimatı, salonda coşkuyla alkışlandı. Başkan Yazıcı, bu alanda yapacakları çalışmaları ise şu şekilde müjdeledi; “726 parselde altyapı ile ilgili eksikleri gidereceğiz. Bordür ve yolları yapacağız. Aydınlatma ile ilgili eksikleri ortadan kaldıracağız. Bu bölgede kır düğünleri tercih ediliyor. Mezarlık altında 2 park yapacağız ve bu parklar içinde açık hava düğünleri yapılabilecek şekilde düzenlenecek. Ayrıca buraya spor tesisi de yapacağız”

“Tuzla Belediyesi Sizin” Vatandaşlara “Tuzla Belediyesi si-

zin” mesajını veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Ben sizin adınıza bu işi yapıyorum. Seçimde verdiğiniz yetkiyle çalışıyorum. Seçim zamanı dediğim gibi ben şehrinizde belediye başkanı değil, evinizde ailenizden biri, aile reisiniz gibi olmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Yazıcı Akşam Söz Verdi, Çalışmalar Sabah Başladı Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Mimarsinan Halk Meclisi’nde verdiği sözü tuttu ve 726 parselde asfaltlama çalışmaları hemen başladı. Yazıcı’nın talimatı üzerine, Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ertesi gün mesaiye Mimarsinan Mahallesi’nde başladı. Ekipler, bölgedeki tüm sokaklara girerek zemin düzenleme ve ardından asfaltlama çalışmalarına başladı.


HABER

Eylül 2013 05

Mimarsinan Mahallesi 726 Parselde Çalışmalar Devam Ediyor...

İlk 10 günde

4465 ton asfalt! Tuzla Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, çalışmaların ilk 10 gününde 4465 ton asfalt serimi ve 934 metre bordür döşemesi gerçekleştirdi... Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın Halk Meclisi’nde verdiği sözle Mimarsinan Mahallesi 726 parselde sürdürülen çalışmalar sayesinde, bölge yepyeni bir görünüme kavuştu. Alanın tapu kaydı ile ilgili yargı sürecine rağmen yapılan çalışmalarda, bir çok sokak ilk kez asfalt ve bordürle tanıştı. Tuzla Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalarda Altay, İnan, Bekçi, Kader, Meşe, Baysal, Işık, Tarık, Hercai, Serkan, Çatal,

Alaçatı, Cihanşah, Seçil, Adalet, Poyraz, Lalezar, Hicran, Neslişah, Tecelli, Sevdanur, Yunus Emre ve Dik sokaklar asfaltlandı. Ekipler, Van ve Ceviz sokaklarında bordür döşedi. Tuzla Belediyesi’nin Mimarsinan Mahallesi 726 parseldeki çalışmaları devam ediyor.

. k o S r u n a d v e S


06 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

HABER

İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Tuzla’nın yeni yaşam alanı Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın sosyal yaşam alanı olmasını hedeflediği ŞİFA AVM’nin inşaatı hızla devam ediyor. AVM inşaatı 20 ay içinde tamamlanacak.

ŞİFA AVM’de Neler Olacak? 7 katlı ŞİFA AVM’nin 2 katında kapalı otopark, 1 katında sinema ve düğün salonu, 1 katında kafe-restaurantlar, 1 katında 2 alışveriş merkezi yer alacak. Tuzla Belediyesi’nin Şifa ve Mimarsinan Mahallesi’nde ticari ve sosyal ihtiyaçları karşılamak için projelendirdiği ŞİFA AVM’de hafriyat çalışmaları tamamlandı. AVM inşaatının temeli atıldı. Temel atma çalışmalarının ardından kaba inşaatın yapımı devam edecek.

Yazıcı: Şifa AVM, Sosyal Yaşam Alanı Olacak Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Şifa AVM projesinin Marina Projesi’nden sonraki en yüksek rakamlı 2. büyük projesi olduğunu söyledi. AVM’nin ticari bir yatırım olarak gözükse de sosyal amaç taşıdığını www.tuzla.bel.tr

vurgulayan Başkan Yazıcı; “Şifa AVM, Şifa ve Mimarsinan Mahallesi sakinlerinin sosyal yaşam alanı olacak. Bu bölgede hem halkımızın ihtiyacına cevap verecek bir yapıyı, hem de sosyal bir projeyi hazırlıyoruz. Şifa ve Mimarsinan Mahallesi, yerleşim ve ulaşım olarak merkezden kopuk bir durumda. Burada yaşayan bir vatandaşımızın ticari ve sosyal ihtiyaçları için Tuzla merkezine gelmektense en yakın yerde hizmet alabilmesini istiyoruz. Bizim AVM yapmak gibi sorumluluğumuz yok ama bu AVM projesi, insanımıza verdiğimiz önemden kaynaklanan bir yatırımdır” dedi.

AVM’nin diğer 2 katında mağazalar hizmet verecek. 40 dükkanın yer alacağı AVM, toplam 21.000 m2 inşaat alanına sahip olacak.


Eylül 2013 07

HABER

Başkan Yazıcı müjdeyi verdi! Yeni Devlet Hastanesi ihaleye çıkıyor Tuzlalı’nın yıllardır beklediği Yeni Devlet Hastanesi'nin ihalesi 5 Kasım'da yapılacak...

Devam eden TOKİ ve KİPTAŞ konutları ile özel sektör konut projeleri stoklarının dolması, 12.000 konutluk yeni TOKİ projelerinin başlaması, İstanbul metropolitan yapı içerisindeki çalışan nüfus yoğunluğu ve Kocaeli – İstanbul geçişindeki stratejik

www.tuzla.bel.tr

konumu vesilesiyle gündüz nüfusunun yerleşik nüfusunun birkaç katına çıktığı Tuzla’da yeni bir hastane zorunluluğunun doğması üzerine; hem Tuzlalıların hastane ihtiyaçlarını karşılamak hem de İstanbul’un girişinde Anadolu’dan gelen hasta-

ların karşılanması amacıyla, Başkan Dr. Şadi YAZICI’nın şahsi gayretleri ile Tuzla’ya 400 yataklı yeni bir Devlet Hastanesi inşa edilecek. Eski lastiğin yeri olarak bilinen, Belediye binasının kuzey yönünde

konumlanan ve D-100 Karayoluna cephesi bulunan 4079 parsel sayılı 50.000 m2’lik taşınmaz üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak hastanenin, Mimari Avan projesi çalışmaları devam ediyor.


08 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

HABER

Dünyaya örnek bir proje

TUZLA MARiNA Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın vizyon projesi Tuzla Marina'da inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. 2015 yılı mart ayında hizmete girmesi planlanan Tuzla Marina, mimari ve fonksiyonel açıdan dünyanın sayılı marina projeleri arasına girmeye aday...

185 bin metrekare yeşil alanı da bünyesinde barındıracak olan 840 yat kapasiteli Tuzla Marina içerisinde; 200 kapasiteli balıkçı barınağı, alışveriş, hizmet ve servis alanları, su oyunları eğlence parkı, seyir terasları, kafe ve restoranlar, parklar, çocuk oyun alanları, açık spor sahaları, yürüyüş yolları, gösteri alanları, konaklama alanı, kent meydanı ve 5 bin araçlık otopark da yer alacak.

www.tuzla.bel.tr

Benzersiz Bir Proje Marina projesi hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ‘içinde marina da var’ dediği bu kapsamdaki bir projenin, Tuzla'yı dünya ölçeğinde bir cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti. Mimari yapısı ve içerisindeki fonksiyonel birimleri ile Tuzla Marina'nın dünyanın sayılı marinaları arasında yer alacağını söyledi.


HABER

Eylül 2013 09

500 Tuzlalı’ya istihdam sağlanacağını söyledi.

2015'te Hizmete Girecek

25 Milyon Ziyaretçi Tuzla Marina'nın, sosyal alanları ve 840 yat kapasitesi ile bir cazibe ve çekim merkezi olacağını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bu proje ile Tuzla'ya yılda 25

milyon iç ve dış turizmden ziyaretçi beklediklerini dile getirdi. Başkan Yazıcı ayrıca, Tuzla Marina'nın E-5 ve raylı sistem ile entegre olacağını ve ulaşım akslarının merkezinde yer alacağını belirtti.

2 Bin 500 Tuzlalı’ya İstihdam Tuzla Marina'nın, Tuzlalılar’ın ekonomik yaşamına da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Yazıcı, Tuzla Marina projesi ile en az 2 bin

Tuzla'ya dünya ölçeğinde bir proje kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Yazıcı projenin, her ekonomik düzeyden insanımızın faydalanacağı ve hem yerli hem yabancı ziyaretçilerin tercih edeceği fonksiyonel bir yapıya sahip olacağını ifade etti. Başkan Yazıcı, inşaat çalışmaları sürmekte olan ve ilk günden itibaren duyan herkesin büyük heyecanla beklediği projenin, 2015 yılı Mart ayı içerisinde tamamlanmasının planlandığını da söyledi.


10 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

GÖNÜL ELLERİ'NDEN

Kucaklayan Eller Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın “En önemli hizmetim” dediği Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, engelli ve yetim çocukları sosyal hayata kazandırıyor. “Çocuğumuz için ne yapabiliyorsak, buraya kayıtlı kardeşlerimiz için de onu yapıyoruz” diyen Gönül Elleri Gönüllüleri, yaşamın her alanında gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor... Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, Tuzla’nın sosyal dokusunda ihtiyacı olan herkese yardım elini uzatıyor. Eşit ve kalıcı yardımlar ile Tuzla’da ihtiyaçları çözüme kavuşturan Gönül Elleri Çarşısı’nın Yetimler ve Engelliler Komisyonu, kayıtlı üyelerini anne şefkatiyle kucaklıyor.

Matematik, Fen Bilimleri ve İngilizce derslerini, gönüllü öğretmenler nezaretinde eğitim müfredatıyla takip eden öğrencilerden 4’ü bu yıl SBS’ye katıldı. SBS’de arzu ettikleri 4 okulu kazanıp kaydını yaptıran öğrenciler, komisyonun gurur kaynağı oldu. Evlerine en yakın yerlerde oluşturulan sınıflarda eğitim alan öğrenciler, yaz mevsiminde de sportif etkinliklere katıldı. Bazı öğrenciler Kafkale Spor Tesisleri’nde Taekwondo eğitimi alırken, 30 öğrenci de Tuzlaspor formasıyla ter döktü.

Sosyal Hayatın Her Alanında

SBS’de Yüzde 100 Başarı Kayıtlı 350 yetimi birebir tanıyan Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Yetimler Komisyonu, şubat ayında başladığı etüt merkezindeki eğitimlerinde ilk sonuçların haklı gururunu yaşıyor. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, ilk ve orta dereceli okullarda okuyan ihtiyaç sahibi 56 yetim çocuğa gönüllü öğretmenler aracılığıyla ücretsiz etüt hizmeti sundu. Türkçe,

www.tuzla.bel.tr

Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Yetimler Komisyonu, hizmet ağını eğitim ve sporla sınırlı tutmuyor. Komisyon, ay içinde doğan çocuklarla sinemaya gidiyor, tiyatro izliyor, konserlerde eğleniyor. Tuzla Belediyesi tarafından Ramazan ayının son haftasında ilan edilen Yetimler Haftası’nda ayrıcalığı yaşayan yetimlerin eğitim ihtiyaçları da belediye imkanlarıyla sağlanıyor.

Engellerimiz Engel Değil Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Engelliler Komisyonu da çocukları farklı branşlarda eğiterek toplumla aralarındaki mesafeyi kısaltıyor. Engelli çocuklar, Gönül

Elleri Çarşısı’nda; tiyatro, folklor, müzik ve resim kurslarına katılıyor, kültürel ve sanatsal alandaki kazanımlarını “Engellerimiz Engel Değil” projesiyle sahnede beğeniye sunuyor. Piknik, uçurtma şenliği ve diğer sosyal etkinliklerle, engellilerin sosyal yaşamdaki etkinliği arttırılıyor.

Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Engelliler Komisyonu’na kayıtlı çocuklar için bu yılki hedef, onlara etüt merkezi kazandırmak olacak.

Yetimlere Miniatürk Gezisi Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşı-


Eylül 2013 11

GÖNÜL ELLERİ'NDEN

Ne değişti? sı Yetimler Komisyonu, eylül ayında doğan ve Gönül Elleri Çarşısı’na kayıtlı 25 çocuk ve ailesi için unutulmaz bir gün yaşattı. Çocuklar ve aileleri, Osmanlı ve Türk tarihinin vitrinini yansıtan Miniatürk’ü gezdi. Yetimler ve yakınları, Tuzla Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programda ise birlikte yemek yedi, doğum günü pastasını hep birlikte kesti. Tuzla Belediyesi

Gönül Elleri Çarşısı’nın Kadın Kent Gönüllüleri, çocukların tercihi ve beğenisiyle alınan hediyeleri verdi. Etkinliğe katılan çocuklar ve yakınları, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Tuzla’daki Sevgi Evleri’nde kalan 14 çocuğa kırtasiye ve giysi yardımında da bulundu.

Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Yetimler Komisyonu Eğitmeni Ayşe İnci İşli, etüt programlarına ve sosyal etkinliklere katılan çocukların sosyal yaşama daha çabuk adapte olduğunu söyledi. İşli, “Çocuklarımız, sadece bilimsel değil sosyal ve kültürel gelişim sağladı. Onlara sosyal ortamlarda hayatın deneyimlerini yaşattık” dedi. Engelli çocukların aldıkları eğitim ve bu eğitimle ortaya koyulan sosyal programlarla özgüven kazandıklarına değinen Tuzla Bele-

diyesi Gönül Elleri Çarşısı Engelliler Komisyonu sorumlusu Emel Akman, “Engelli kardeşlerimiz, bu toplumun bir parçası olduğunu, kendilerine fırsat tanındığında başaracaklarını biliyor. Onları hayata katabilmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz” şeklinde konuştu. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı, daha fazla çocuğa birebir eğitim verebilmek için sınıf ve bölüm farkı olmaksızın üniversite öğrencileri ve öğretmenlerin gönüllü katılımını bekliyor.

“Eskiden Konuşmazdı, Şimdi Reklam Yüzü Olmak İstiyor!” Engelli çocuklarımızın yeteneklerini keşfeden Gönül Elleri Çarşısı Engelliler Komisyonu, onları ilgi alanına göre yönlendiriyor. Evlerinden anneleri ile birlikte alınarak resim ve tiyatroyu gönüllü ve profesyonel eğitimciler eşliğinde öğrenen engelli çocuklar, her yıl “Engellerimiz Engel Değil” projesi kapsamında sahneye çıkarak yeteneklerini sergiliyor. Komisyonun psikolojik destekten sanatsal ve kültürel organizasyonlara kadar yaşamın her alanında destek ve katkı sağladığı engellilerimiz, bu sayede hayata daha farklı bir pencereden bakabiliyor. Bu konuda görüş bildiren bir Kadın Kent Gönüllüsü; “Bir engelli kardeşimiz, bize ilk geldiğinde konuşmuyor, yüzümüze dahi bakmıyordu. Zamanla kendini geliştirdi, eğitimlerde çok başarılı oldu. Sahnede rolünün hakkını verdi. Bu kardeşimiz artık hedef büyüttü ve televizyon reklamlarında oynamak istiyor” diyerek, engelli kardeşlerimizin aldıkları eğitimler neticesinde, hayata daha sıkı tutunduklarını altını çizdi.


12 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

HABER

Mahalleler Şenlendi Tuzla Belediyesi Şenlik TIR’ı, her akşam bir mahalleye konuk olarak, mahalle sakinlerini açık havada düzenlenen şenliklerde buluşturdu... Tuzla Belediyesi “Mahalleler Şenleniyor” temasıyla, Eylül ayı içerisinde her akşam farklı bir mahallede sahne etkinlikleri ve açık hava sinema gösterimi düzenledi. Çocuklara yönelik muhteşem sahne şovları, yarışmalar, oyunlar ve yetişkinlere yönelik açık hava sinema gösterimleriyle 7’den 70’e her kesime hitap eden etkinliklerde, Şenlik TIR’ının

www.tuzla.bel.tr

sahnesinden yararlanıldı. Etkinlikler sayesinde mahalle sakinleri hem eğlendi hem de birbirleriyle kaynaştı. Böylece Tuzla’da, soğuk ve kapalı metropol yaşantısına alternatif sıcak ve içten bir kent atmosferi yakalandı.


HABER

Eylül 2013 13

Tepeören Eğitim Merkezi olacak Tepeören’de ilk kez bu dönem yapılan planlamanın bölgeye vizyon katacağını söyleyen Başkan Yazıcı; “Tepeören’in gelişmesine misyon katacak bir vizyon ortaya koyduk. Eğitim Kenti Tuzla’nın en önemli merkezi de, Tepeören merkezli Akfırat ve TEM üstündeki her yeri içine alan bölgedir” dedi. Tepeören Sosyal Kültürel Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde vatandaşlarla bir araya gelen ve Tepeören’de yaptıkları planlama hakkında bilgi veren Başkan Yazıcı, “Burada hizmet yapıyoruz, hizmete devam ediyoruz ama buradaki en önemli hizmetimiz plan yapmaktır”

şeklinde konuştu. Planlama olmadığı için beklemede kalan üniversitelerin harekete geçeceğini belirten Başkan Yazıcı, “Bu bölgede muhteşem bir gelişme olacağına inanıyorum.” mesajını verdi.

“Planlamada Hak ve Hukukunuzu Koruduk”

müsade olabilecek bir planlama yaptık. Biz bu planlarla Tepeören’in ve kentin geleceğini çizdik” dedi.

Tepeören’deki planlamayı tamamladıklarını müjdeleyen Yazıcı, planlamada hakların korunduğunun altını çizerek; “Hizmetlerin yapılabilmesi için plana ihtiyaç var. Plan olmadan

“Tepeören’deki En Önemli Hizmetimiz; Planlama”

hiçbir şey olmuyor ama o planı da standart bir planla geçiştirmedik. Köy içinin emsallerini koruduk, hak ve hukukunuzu koruduk. Köy içerisinde yapılaşmaya ve yerleşmeye

Tepeören’deki en önemli hizmetlerinin planlama olduğunu söyleyen Yazıcı; “Tepeören’de hiç plan yoktu. Tepeören ilk kez plana kavuştu. Yerleriniz tarla statüsünden arsa statüsüne kavuştu. Yerleriniz kıymetlendi. Köy içinde uygulama dışında kalan yerlerde imar durumu alıp yapı yapabilirsiniz. Burada hizmet yapıyoruz, hizmete devam ediyoruz ama burada yaptığımız en önemli hizmetimiz plan yapmaktır. Bu planla birlikte gelişen bir kenti birlikte göreceğiz. Bu bölgenin değerlenmesiyle birlikte burası gelişecek. Şimdi bundan sonra bu plana uygun gelişimi sağlayacağız” şeklinde konuştu. Yazıcı, planlamanın ardından yaşanacak süreci ise şu şekilde açıkladı; “Plan bittikten sonra altyapı ve yol çalışmaları başlayacak. Bundan sonra şehrin gelişimi, dönüşümlü ve bireysel olur. Siz plana destek verirsiniz veya devletin vereceği destek-

lerle dönüşümler gerçekleştirilir.”

Eğitim Kenti Tuzla’nın Merkezi Tepeören Olacak Planlama ile üniversitelerin Tepeören ve çevresindeki yapılaşmasının hızlanacağını belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tepeören’in gelişmesine misyon katacak bir vizyon ortaya koyduk. Eğitim Kenti Tuzla’nın en önemli merkezi de, Tepeören merkezli Akfırat ve TEM üstünü içine alan bölgedir. Bu bölgenin gelişmesi üniversiteler ile beraber ticaretinizi de olumlu yönde etkileyecektir. Bu bölgede muhteşem bir gelişme olacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, toplantıda vatandaşların sorularını da yanıtladı.

Tuzla, Gazilere Vefasını Gösterdi 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Tuzla’da gaziler ve aileleri onuruna yemek düzenlendi. İlçe protokolü, kapıda karşıladığı gaziler ve aileleriyle aynı masayı paylaştı... Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı, 19 Eylül Gaziler Günü’nde gaziler ve aileleri onuruna akşam yemeği düzenledi. Okulun kampında gerçekleştirilen yemeğe Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Piyade Okulu Komutanı Tümgeneral Şeref Öngay, Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, İlçe Sağlık Müdürü Kenan Karaman, askeri yetkililer, gaziler ve aileleri katıldı. Piyade Okulu Komutanı Tümgeneral Şeref Öngay yemekte yaptığı konuşmada “Bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz ve her anı; büyük bir

mücadele, bu toprakları vatan yapmak için yaptığımız savaşlarla dolu. Bu topraklar; yapılan mücadeleler, dökülen kanlar sonucu vatan haline gelmiştir. Sizleri gördüğümüz zaman bin yıldır verilen mücadelenin günümüzdeki yansımalarını görüyoruz.” dedi.


14 Tuzla Belediyesi Aylık Haber ve Etkinlik Bülteni

SPOR

Tuzlaspor’a Tam Destek Tuzlaspor’un yemeğine katılan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzlaspor’a çok önem veriyoruz. Tuzlaspor, 59 yıllık tarihinde ilk defa profesyonel lige çıktı ve Tuzla halkı hep birlikte bu heyecanı yaşadı. Belediye olarak maddi-manevi her konuda kulübün yanında olacağız” dedi... Bu yıl TFF 3 Lig’e yükselen Tuzlaspor camiası, Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen yemekte bir araya geldi. Yemeğe, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı ve Tuzlaspor Kulübü Başkanı Ahmet Çabuk, teknik heyet, sporcular ve basın mensupları katıldı.

Çabuk: Başarıya Ulaşacağız Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı ve Tuzlaspor Kulübü Başkanı Ahmet Çabuk, yemekte yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi. Takımın yeni oluşumunda sporcuların ahlaki yönü ve başarıya inancına önem verdiklerini belirten Çabuk, “İnşallah bir bütünlük oluştu-

rup başarıya ulaşacağız. Yönetimin başarı için inancı tam. Ama önemli olan futbolcuların da kendilerine ve hedefe güvenmesi. Ben şu an için bu inancı bütün futbolcu arkadaşlarımda görebiliyorum. Bu kulüpte bütün Tuzlalıların hakkı var. Onun için Tuzlaspor bünyesinde çalışan herkes görevini en iyi şekilde yapmak zorunda” ifadesini kullandı. İl Özel İdaresi ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın desteğiyle stadın profesyonel lige hazırlandığını belirten Tuzlaspor Kulübü Başkanı Ahmet Çabuk, “Tribün altındaki inşaatımız tamamlandıktan sonra oraya taşınacağız. Taşınma işleminin ardından, kullanımda olan mevcut binayı yıkacağız. Onun yerine daha kapsamlı bir bina inşa edece-

ğiz. Dışarıdan gelen futbolcu arkadaşlarımız, burada rahat bir şekilde barınabilecek” şeklinde konuştu.

Yazıcı: Her Zaman Başarıyı ve Şampiyonluğu Hedefliyoruz Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzlaspor’a çok önem verdiklerini söyledi. Bu önemi maddi ve manevi destekle sürdürdüklerini belirten Başkan Yazıcı, “İnşallah daha iyi yerlere geleceğiz. Lig ilerledikçe takım daha iyi oturacak ve galibiyetler gelmeye başlayacak. Tuzlaspor’a çok önem veriyoruz. Tuzlaspor, 59 yıllık tarihinde ilk defa profesyonel lige çıktı. Tuzla halkı hep birlikte bu heyecanı yaşadı. Biz

belediye olarak maddi-manevi her konuda kulübün yanında olacağız. Futbolun toplumu birleştirici özelliğini önemsiyoruz. Yaptığımız işin en iyisini yapmak zorundayız. Dolayısıyla hedefimiz her zaman başarı ve şampiyonluk” dedi.

Takım Oturacak Lige deplasmanda İstanbulspor yenilgisiyle şanssız bir başlangıç yapan Tuzlaspor, Ziraat Türkiye Kupası’ndan da; normal süresi 1-1 sonuçlanan maçta, uzatma dakikalarında Karagümrükspora 2-1 yenilerek elendi. İlk defa profesyonel ligde mücadele veren Tuzlaspor, bu maçlarda, lige alıştıkça çok daha iyi bir takım olacağının sinyallerini verdi.

Taraftar Kurumsallaştı

Tuzlaspor taraftarları, dernek çatısı altında bir araya geldi. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, onursal başkanı olduğu kulübün taraftar derneğinin ilk üyesi oldu. Tuzlaspor Taraftarlar Derneği, Ab-ı Hayat Çarşısı karşısında faaliyete girdi. Derneğin kurucu başkanı Nafiz Hacıalioğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen açılışa Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzlaspor Kulüp Başkanı Ahmet Çabuk ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Tuzlaspor’a gönül verenler katıldı. Tuzlaspor Taraftarlar Derneği’nin açılışı, kulübün kuruluş tarihi olan 1954’ü gösteren saatte gerçekleştirildi. Tuzlaspor taraftarları, konfetiler ve meşalaler ile derneğin kuruluşunu görsel bir şölene çevirdi. www.tuzla.bel.tr

Çabuk: Tuzlaspor, Tuzla Belediyesi’nin Sosyal Projesidir Tuzlaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Nafiz Hacıalioğlu, açılışta yaptığı konuşmada derneğin açılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Hacıalioğlu, Tuzlaspor’un yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. Spor kulübü ve taraftar işbirliğinin önemine değinen Tuzlaspor Kulüp Başkanı Ahmet Çabuk, yeni yapılanmanın, gençlerin spora ilgisini arttıracağını söyledi. Çabuk; “Bu oluşum bizi memnun etti. Belediye Baş-

kanımızın önerisiyle kulübe başkan oldum. Biz göreve geldikten sonra başarılar da geldi. Tuzlaspor, Tuzla Belediyesi’nin bir sosyal projesidir. Gençlerimizi sahaya, spora ve sportif etkinliklere çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Yazıcı: Her Zaman Tuzlaspor’un Yanındayız Sporun birlik ve beraberliğin sağlanmasında önemli bir unsur olduğuna değinen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Tuzlaspor’a önem

veriyoruz. Tuzlaspor’ un taraftar derneğine ihtiyacı vardı. Biz Belediye olarak her zaman Tuzlaspor ve taraftarın yanında olacağız. Tüm taraftarlarımızı Tuzlaspor’a sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi. Tuzlaspor Taraftarlar Derneği’nin açılış kurdelası Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzlaspor Kulüp Başkanı Ahmet Çabuk tarafından kesildi. Tuzlaspor Taraftarlar Derneği yöneticileri, katkılarından dolayı Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzlaspor Kulüp Başkanı Ahmet Çabuk’a plaket vererek teşekkür etti.


SPOR

Eylül 2013 15

Tuzla’ya Su Sporları Merkezi geliyor Tuzla’da, devam eden vizyon projelere her yeni gün bir yenisi daha ekleniyor. Başkan Yazıcı, “Bireyden başlayan, denize ve spora önem veren anlayışı geliştirmeliyiz.” diyerek yeni hedeflerinin ilçeye su sporları merkezi kazandırmak olduğunu söyledi...

Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü Derneği, Sakarya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası kano yarışlarında başarısını perçinledi. Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü Derneği’nin büyükler kano takımı 7 yıldır elde ettiği Türkiye Şampiyonu unvanını bu yıl da korudu. Kulübün genç takımı ise Türkiye 3.sü oldu.

“Tuzlalı Çocukların Olimpiyatlarda Yarışmasını Hedefliyoruz” Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonluk yemeğine Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü Derneği Başkanı Melih Yıldız ve Yönetim Kurulu Üye-

leri, antrenörler, sporcular ve aileleri katıldı. Şampiyon ekibi kutlayan Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü Derneği Başkanı Melih Yıldız, hedeflerini “8 yıldır Türkiye şampiyonuyuz ve kendimizi, başarımızı kanıtladık. 2016 ve 2020 olimpiyatlarında yarışacak milli takımlarda Tuzlamızın çocuklarının yer almasını hedefliyoruz.” şeklinde açıkladı. Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü Derneği Onursal Başkanı Mustafa Yılmaz da konuşmasında şampiyon takımı tebrik ederek, kulübün başarılı geçmişini paylaştı.

başarılara imza atmak, ancak Çılgın Türkler’in işidir. Bireyden başlayan, denize ve spora önem veren anlayışı geliştirmeliyiz. Su sporlarının, gelecek için önemli olduğuna inanıyorum” dedi. Başkan Yazıcı ayrıca, Tuzla’nın denizcilik alanında tersaneler, Deniz Harp Okulu, denizcilik temalı üniversite ve fakülteler, balıkçılık ve yapımı devam eden Marina ile önemli bir konuma sahip olduğunu söyleyerek, Hünkarçayırı yanında Su Sporları Merkezi de oluşturacaklarını belirtti.

“Bu Başarıya İmza Atmak Çılgın Türkler’in İşidir” Başkanı Yazıcı da konuşmasında; “Dar ve kısıtlı imkanlarla her yarışmada başarılara imza atan, Tuzla’nın adını duyuran Tuzla Deniz Yıldızı Spor Kulübü’nü tebrik ediyorum. Bu

Tuzla’da Sofuoğlu Rüzgarı Türk seyircisi önünde ilk kez Tuzla’da yarışan Kenan Sofuoğlu, FIM Supersport Dünya Şampiyonası'nın 11. ayak yarışını lider tamamladı. Tuzla Belediyesi, yurt içi ve yurtdışından binlerce kişinin takip ettiği organizasyonda açtığı standla ilçeyi tanıttı.

Sofuoğlu, Türk Seyircisi Bu Yarışı Kazanmak Önünde İlk Kez Tuzla’da Çok Değerliydi Yarıştı Hayatının en özel ve en zor yarışını

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Supersport Dünya Şampiyonası'nda sezonun 11. ayağı, 13-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Tuzla’da İntercity İstanbul Park’ta gerçekleştirildi. Intercity İstanbul Park Pisti'nde 16 tur üzerinden ya-

pılan yarışın özellikle son turları büyük bir çekişmeye sahne oldu. Yakhnich Motorsport takımının Büyük Britanyalı pilotu Sam Lowes ile birincilik mücadelesi veren Kenan Sofuoğlu, son turlarda yaptığı atakla yarışı ilk sırada tamamladı.

Türk pilot Kenan Sofuoğlu, Türk seyircisi önüne ilk kez Tuzla’da çıktı. Organizasyonu resmi rakamlara göre 51.651 seyirci takip etti. Sofuoğlu’nun piste çıkmasıyla Türk seyirciler sevgi gösterisinde bulundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, start alanına gelerek Sofuoğlu’na başarılar diledi. Türk seyircisini selamlayan Sofuoğlu’nun kapalı tribün önünden geçişi, alkışlarla desteklendi. Türk bayrakları ve Sofuoğlu’nun memleketi Sakarya’nın formaları ile Sofuoğlu’nu destekleyen seyirciler, yarışın ardından pit alanına koşarak, tezahüratlar ve konfetiler ile podyum önünde Sofuoğlu’nun başarısını kutladı.

yaptığını belirten Kenan Sofuoğlu, “Benim için en özel yarıştı, ancak hayatımın en zor yarışı oldu. Türkiye'deki yarışı kazanmak dünya şampiyonluğunu kazanmak kadar değerliydi benim için” diye konuştu.

Tuzla Belediyesi Yarışseverlere Ev Sahipliği Yaptı Tuzla Belediyesi, uluslararası organizasyonda yerli ve yabancı misafirlerine açtığı standla ev sahipliği yaptı. Tuzla Belediyesi tanıtım aracında kurulan stantta, ilçeyi tanıtıcı materyallerin yer aldığı dergi, broşür ve CD’ler yarışseverlere hediye edildi.


Yılda 25 milyon ziyaretçi En az 2500 Tuzlalı’ya istihdam imkanı

Vizyon budur! TUZLA MARiNA

- Konaklama Alanı – Alışveriş Alanı – Hizmet ve Servis Alanı – Rekreasyon Alanı - 185.000 m2 Yeşil Alan - 180.000 m2 Deniz Alanı - 840 Yat Kapasiteli Liman - 5.000 Araç Kapasiteli Otopark – Denizcilik Müzesi - 200 Balıkçı Barınağı - Meydan

Tuzla Bülteni - 2013 Eylül Sayı 8  

Tuzla Bülteni - 2013 Eylül Sayı 8

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you