Page 1

Sesimizin size ulaşmasının çok güç olduğunun farkında olsak da bu mektupla size seslenmeye gayret ettik. Sesimizin size neden ulaşamadığı sizin de üzerinde düşünmeniz gereken bir konu. Ulaşamıyor, çünkü komünistlere ilişkin on yıllardır yaratılmış olan önyargılar birçoğunuzun kulaklarını sağır, gözlerini kör etmiş durumda. Komünistleri, yurtseverleri gördüğünüz yerde kulaklarınızı kapatıyor, gözlerinizi yumuyorsunuz. Bu mektubu size sözümüzü ulaştırmak üzere yazıyoruz. Bir dakika için önyargılarınızı bir kenara bırakın ve açın kulaklarınızı. Sesimizi duymalısınız çünkü bu, ülkemizin geleceği için çok önemli. Birçoğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ülkede pek çok değişime imza attığını düşünüyor. Bir kısmınız bu partinin ülkeyi demokratikleştirdiğine, var olan kalıpları yıktığına, siyasetin çehresini değiştirdiğine inanıyor. Bir kısmınız milliyetçi ve muhafazakar değerlere sahip bir parti olarak, Menderes’in, Özal’ın devamı olduğu için Erdoğan’a destek veriyorsunuz; belki verdiğiniz destek üzerine çok da düşünmüyor, babadan kalma alışkanlıkla oyunuzu sağın temsilcilerine atıyorsunuz. Pek çoğunuz yoksul, emeğiyle geçinen insanlarsınız. AKP’nin size sahip çıktığını düşünüyor da olabilirsiniz. Aranızda Erdoğan ve arkadaşlarının Türkiye’nin dünyadaki itibarını artırdığını düşünenler, haksızlıklara cesaretle karşı durduğunu düşünenler de vardır muhakkak. Bu ve benzeri nedenlerle Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veriyorsunuz. Bizim sözümüz de içinizdeki yoksul, emekçi “çoğunluğa”. AKP’ye destek olan, bu parti içerisinde çeşitli görevler alan zengin takımının bizi duymasına ihtiyacımız yok, onlar sesimizi duymasın. Yalnızca gücümüzü görsünler, bu ülkede her istediklerini yapamayacaklarını anlasınlar yeter. Evet, çoğunluksunuz. Ama oylarınızla destek olduğunuz, güçlendirdiğiniz parti esas olarak sizin sesinizi kesiyor, sizi dilsizleştiriyor; sizden aldığı söz hakkını patronlara, cemaat liderlerine, tarikat şeyhlerine, Amerikan başkanlarına veriyor. Size verdiği ise giderek azalan bir sus payından ibaret.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİLİLER

Kardeşler, “Diğerleri onu da vermiyorlar” diyeceksiniz. Haklısınız, ama eksiksiniz. “Diğerleri” diye gördüğünüz CHP’yse, MHP’yse ya da onların benzerleriyse, evet, onlar da emekçinin sesini soluğunu kesip, patrona, yobaza, Amerikalı, Avrupalı emperyalistlere yaranmanın hesabını yapıyor. Hepsi birden çeşitli düzeylerde ve biçimlerde sizlerin inancını sömürüp dini siyasetlerine alet ediyorlar. Hepsi birden Vaşington’dan Brüksel’den icazet alıp “ülkemize itibar kazandırmaktan” söz ediyorlar. Evet, “diğerleri” dediğiniz onlarsa haklısınız.

TKP GENEL MERKEZ / MAYIS 2011 - Karanfil sk. No: 58 Kat: 2 Kızılay / Ankara Tel: 0312 417 29 68 Baskı: Kayhan Matbaası Davutpaşa Cad. Güven Sanayi Sitesi C Blok No: 244 Zeytinburnu İstanbul

Adalet ve Kalkinma Partililer, bu partiye umut . baglayan, bir kez daha oy vermeyi ,, ,, dusunen , emekciler, ,


Ama o zaman “diğerlerinin” içine komünistleri katmayın. Vicdanlı olun, biraz gözünüzü açın ve komünistlerin hiçbir yerde, hiçbir zaman emperyalistlerle kirli pazarlıklara girmediğini görün; hiçbir yerde, hiçbir zaman sizin inancınızı istismar edip bunu siyasi ve ekonomik ranta dönüştürme gayreti içinde olmadıklarını anlayın. Komünistlerin yalnızca emeğiyle geçinen herkesin, bütün yoksulların eşit ve özgürce yaşaması için mücadele ettiğinin farkına varın. Beğenin ya da beğenmeyin, ama en azından vicdanlı olun. Sesimizi duymanız çok önemli. Çünkü “Türkiye’yi değiştirdi” dediğiniz partinin Türkiye’ye ne yapmakta olduğunu başka türlü anlayamazsınız. Askeri darbelerden en fazla yararlananlar kendileri değilmiş gibi “darbecilerle hesaplaşıyoruz” diyenlerin sizden aldığı destekle toplumun büyük bir kısmını korku içinde yaşamaya mahkum ettiğini görün. Komşunuzun, belki dostlarınızın haklı kaygıları bilin ki yarın sizin de canınızı yakacak. Biliyoruz çünkü onların da çoğunluğu sizin gibi yoksul, sizin gibi emeğiyle geçinenlerden oluşuyor. Kaldı ki birçoğunuz da desteklediğiniz bu partiden korkuyorsunuz. “Bunlar giderse kışlık erzak veren de kalmaz” diye düşünenleriniz, “bunlar giderse faizler yükselir, kredi kartı borçlarımı hiç ödeyemem” diyenleriniz yok mu? Komünistlerin sesine kulak verin. O ses size “korkmayın” diyor, korktukça korkuların büyüyeceğini söylüyor. AKP ülkenin siyasi çehresini değiştirdi, doğru… Ama değişim hep iyiye doğru gerçekleşmiyor. Pek çoğunuzun çocuğu sınavlara giriyor. Bu koşullar altında hanginiz çocuklarınızın geleceğinden endişe etmiyor? Bunun AKP’nin önayak olduğu “değişimle” ilişkisini göremeyecek kadar körleştiniz mi? Erdoğan İsrail’e kafa tutuyor, Türkiye Doğu halklarıyla ilişkilerini geliştiriyor, AKP Osmanlı mirasını ayağa kaldırıyor diye düşünenler… Gözünüzü açın! AKP iktidarı döneminde ABD ve Avrupa emperyalizmi birçok yeri işgal etti, pek çok Müslüman halkın tepesine bomba yağdırdı, kan döktü. Bunların hepsinde Türkiye işgalcilerin, saldırganların yanında saf tuttu. Birçoğunda saldırılara aktif olarak katıldı, işgal orduları geçsin diye yollar, barınsın diye üsler yaptı, Amerikancı devletlerin kurulmasına yardım etti. Bunlar mı ülkemize itibar kazandırıyor? Bunlar mı ülkemizin daha “güçlü” olması anlamına geliyor?

Kardeşler, Türkiye Komünist Partisi 12 Haziran seçimlerine “Boyun Eğme” diyerek giriyor. “Ben de boyun eğmiyorum” diyorsanız 12 Haziran seçiminden önce mutlaka bir kez daha durup düşünmek zorundasınız. Çünkü komünistlerin sesinin daha fazla insan tarafından duyulması, Türkiye’de gerçek bir değişimin kapısını aralamanın tek yolu… Boyun eğmeyin, korkularınızı aşmak için bir daha düşünün.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİLİLER

AKP'lilere Mektup  

. ,, ,, Bu ve benzeri nedenlerle Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veriyorsunuz. Bizim sözümüz de içinizdeki yoksul, emekçi “çoğunluğa”. AKP’...