Skip to main content

Luleå Gratistidning vecka 42, 2021

Page 1

Företagare -

vill du nå alla i Luleå?

Vecka 42

onsdag 20 oktober 2021

Välkommen att kontakta oss på Luleå Gratistidning så hittar vi på en bra lösning! Monica Stubé 070-515 80 07

Kontaktformulär

Åke Tapani

070-330 50 67

Gratis till alla hushåll och företag i Luleå • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • lulea.gratistidning.com • lulea.lokalteve.se

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Familjesidan..........................sid 6 Bostadsblocket ............sid 8-11 Service & tjänster............. sid 13 Jobb & Karriär....................sid 14 Motorblocket ..............sid 16-18 Korsord....................................sid 19 Lunchguiden ....................sid 22 Evenemang ................sid 19-23

Tankar inför helgen Samhällsansvar sid 6

BOSTAD Bostadsblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 8-11

Inbjudan till öppet hus i Råneälvens trygghetsboende

Onsdagen den 27 oktober kl 17.30-19.00 håller Lulebo öppet hus på Skolvägen 8 C i Råneå. Kom och träffa oss och våra hyresgäster när vi visar upp vårt hus och vår verksamhet. Vi bjuder på både fika och underhållning! Ingen anmälan krävs.

sid 14

MOTOR

Motorblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 16-18

Krönika Erik Gröndahl

För hemmets alla ytor NTI AR G S I PR

sid 22

E TA P

A

TER

Hela denna bilaga är en annons från EM HOME ANTNÄS-BODEN

PREMIÄR

för Em home Beds

E! L L E K T I O N S E L E C T E D BY E M H O M N U L A N S E R A R V I VÅ R N YA S Ä N G KO SÄNGAR! SV E N S K T I L LV E R K A D E K VA L I T E T S

SAMTLIGA SÄNGAR SÄLJES KOMPLETT MED HUVUDGAVEL, BÄDDMADRASS OCH BEN.

NU

KOMPLETT PRIS!

21.995kr Ord. 28.650 kr

bra följsamhet och support. Påkostade SYMPHONY Lyxig kontinentalsäng med mycket skarvlös komfort. 160/180x200cm i medium materialval av högsta kvalitet. Hel kassett för eller fast.

KOMPLETT PRIS!

KOMPLETT PRIS!

NU: 17.995 kr Ord. 23.175 kr INFINITY Kontinentalsäng med stabila pocketresårer med något fastare känsla. Välj mellan medium eller fast, fyra olika färgval.

NU: 24.995 kr Ord. 34.022 kr HEALTHY Ställbart sängpaket med något fastare olika komfort. 2x90x200cm i medium eller fast, fyra färgval. Steglöst ställbara med trådlös fjärrkontroll.

KOMPLETT PRIS!

NU: 9.995 kr Ord. 12.704 kr SOLARITY Klassiskt ramsängpaket i 180x200cm ( 2x90x200cm ) medium eller fast komfort.

160/180x200cm

EM HOME ANTNÄS Sörbyvägen 8, Luleå. 0920-301 30. Öppet Vardagar: 10-18. Lördag: 10-15. Söndag: 12-16

SÖNDAGSÖPPET 12-16 I ANTNÄS!

EM HOME BODEN Lulevägen 18, Boden. 0921-150 01. Öppet Vardagar: 10-18. Lördag: 10-15. Söndag: Stängt

www.emhome.se

Bilaga i tidningen

BODEN GÄLLIVARE KIRUNA LULEÅ

Lulevägen 35, 0921-513 00 Treenighetens väg 1, 0970-782 50 Lastvägen 30, 0980-825 50 Hummergatan 5, 0920-20 12 20

PAJALA Tornedalsvägen 2A, 0978-101 65 PITEÅ Fläktgatan 9, 0911-23 19 90 ÄLVSBYN Storgatan 8, 0929-557 50 www.colorama.se

Prisgaranti - det innebär att om du hittar en likadan produkt, till ett lägre pris någon annanstans, matchar vi det priset. Hos oss ska du känna dig säker på att du får bästa pris. Fråga oss om prisgarantin så berättar vi om garantins villkor.


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

2

LOKALT VÄDER - LULEÅ ONSDAG

TORSDAG

20/10

21/10

FREDAG

22/10

LÖRDAG

SÖNDAG

23/10

24/10

VI INFORMERAR 3°C -1°C

1°C -2°C

0°C -2°C

-2°C -4°C

-1°C -8°C

6 m/s

4 m/s

6 m/s

5 m/s

3 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

3°C 12°C 11°C 10°C 9°C 11°C 12°C 21°C 20°C 15°C

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00 Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN TORSDAG 21/10

27°C 20°C 30°C 25°C 22°C 23°C 29°C 34°C 21°C 29°C

PAJALA -1°

KIRUNA -4°

GÄLLIVARE -4° JOKKMOKK -3° BODEN 0°

PITEÅ 0°

LULEÅ 0°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Luleå Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0920-40 72 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: lulea.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

Alexandra Granström

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @LuleaGratistidning Instagram: #LuleaGratistidning

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se

070-190 15 90 anders@saljg.se

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 41 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Luleå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

eller fördröjda annonssvar. Luleå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Luleå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Luleå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

3

Premiär Vi har öppnat i våra nya lokaler

på Storheden (nära ICA Maxi)

Fina öppnings lokalproducerade erbjudanden

Olivia, Stefan, Janne och Fredrik hälsar alla välkommen!

BESTÄLL:

TESTA VÅR:

Vår delikata Smörgåstårta

Välsmakande Falukorv

Passa på att beställa vår omtyckta och goda smörgåstårta.

79:-

/kg

BOKA IN:

Årets Julskinka

Snart är det jul igen och vad passar bättre än våra goda julskinkor.

Lokalproducerat! Vi tillverkar charkdelikatesser och säljer flera olika sorters korvar, röker fläskfilé, skinka och äkta hamburgerkött med mera. Vi har även mycket fin entrecôte, biff och oxfilé till försäljning. Hos oss kan du även beställa vår omtyckta och goda smörgåstårta.

TESTA VÅR

MUSTIGA KÖTTSOPPA! Janne

Fredrik

Välkommen in!

Cementvägen 4 (Storheden) • Telefon butiken: 070-440 42 50 Öppettider butik: Måndag - fredag 10-18, lördag 11-16 www.jpcharkdeli.se • info@jpcharkdeli.se


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

4

VI HAR VARIT PÅ MÄSSA!

Onsdag 20/10 Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Torsdag 21/10

Onsdag 27/10 Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

BE HAPPY

Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

Den bästa motionen är den som blir av

AND EXPRESS YOURSELF Kaxiga och färgstarka med modern passform. Uttrycksfulla glasögon framtagna för kvinnor.

Vill du ha lokala butiker i morgon? Handla hos dem i dag!

Finns nu i butik! Välkommen in!

EST. 1968 Att

är att handla med hjärtat!

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Vintern är på väg! ICEPEAK THERMOJACKA

Dam/Herr. Färg: Marin Thermofodrad lättviktsjacka med vattenavstötande tyg

Nu 1250 kr

(ordpris 1500 kr)

ICEPEAK SOFTSHELL BYXA

Dam och herr. 4-vägsstretch, vindtät, vattenavvisande. Dam även i 20-serien. Svart.

Nu 699 kr

(ord pris 899 kr)

ULLSTRUMPA

Smidig ullstrumpa i 80% ull. Ljusgrå, antracitgrå eller svart. Lös resår som håller sockan uppe

85 kr

Äntligen har årets vattenavvisande Icebug börjat komma in:

METRO 2 W BUGRIP Gå säkert med ståldubbar Sonny

Krister

Gunilla

2199kr

Luleå City • Storgatan 47B • 0920-24 81 70 • Öppet: Må-Fr 10-18, Lör 10-15


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

5 Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 24/10. Med reservation för slutförsäljning.

Hertsötorget Öppet för dig! 8-22 alla dagar

Handla andra varor* för 200 kr så får du köpa...

Telefon 0920-20 36 30

Romanticatomater i ask ICA. Rosa Bandet. Nederländerna. 400 g. Klass 1. Jfr pris 74:75/kg.

STAMMISPRIS!

49:-

STAMMISPRIS!

29

90

/st

/st

Laxfilé Pacific. 500 g. 4-pack. Fryst. Jfr pris 98:00/kg. Max 1 köp/hushåll. *Gäller ej spel, tobak, lotter, receptfria varor eller pant.

STAMMISPRIS!

15:25:2 för

STAMMISPRIS!

Krossade, Passerade tomater

ICA. 500 g. Gäller ej ekologiska. Jfr pris 15:00/kg.

/frp

Kokt & Rökt lantskinka ICA, 220 g. Jfr pris 113:63/kg

STAMMISPRIS!

Cheez doodles OLW, 120 g. Jfr pris 83:33/kg.

39

95

TILLFÄLLIGT PARTI!

10:/frp

/st

Norrlandsfalu Nyhléns Hugosons, 800 g. Jfr pris 49:94/kg.


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

6

Dela sorgen på familjesidan i Luleå Gratistidning

TANKAR INFÖR HELGEN

Ett värdigt sätt att meddela att någon har avlidit.

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

SAMHÄLLSANSVAR

En dödsannons är ett av flera sätt att

informera om ett dödsfall och om en kommande begravning. Som närmast anhörig tar man i regel personlig kontakt med släktingar och vänner så snart man kan efter dödsfallet, till exempel via telefon eller besök. Syftet med dödsannonsen blir därför dels att nå dem man inte har så nära kontakt med och för att informera om detaljer kring begravning och minnesstund. I Luleå Gratistidning samlar vi dödsannonserna tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack på en familjesida i början av tidningen.

Norrbotten - större spridning För dig som vill kan vi även erbjuda din annons att publiceras i Norrbotten på orterna Kiruna, Pajala, Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Jokkmokk, då når du sammanlagt 104 500 hushåll och företag.

Kontakta er lokala begravningsbyrå så får du hjälp med er dödsannons.

Vår käre

Förnamn Efternamn * 00/0 0000 † 00/0 0000

Har lämnat oss i sorg och saknad Familj Släkt och vänner Lika självklart som vi alla föddes skall vi alla en gång födas åter, skall vi stå som barnet framför porten till det ofattbaras verklighet - Bo Setterlind Begravningen äger rum i kyrkan lördagen den 0/00 kl 00.00. Efter gravsättning inbjudes till minnesstund i församlingshemmet.

Exempel - dödsannons 1 spalt (40 mm bred)

Luleå Gratistidning når alla hushåll och företag i Luleå och Luleå kommun med en upplaga på 41 000 exemplar. Tidningen delas varje vecka ut gratis i hela kommunen på onsdagar. Luleå Gratistidning finns även på nätet vilket också gör att alla, även den som befinner sig utanför vårt distributionsområde och utomlands kan ta del av annonsen via Luleå Gratistidnings nättidning.

Vad händer när fångar i Colombia möter Gud? Den frågan ställde sig tidningen Dagen i en rubrik för några år sedan. Den frågan har fått ett svar i en uppsats vid Högskolan i Gävle. Genom ett examensarbete hoppas kriminologen Jerzy Sarnecki kunna hitta svar på om religiös omvändelse kan förhindra brott. Professor Jerzy Sarnecki ville att några av hans studenter skulle undersöka varför så många av Colombias fångar, ca 50 000 stycken, har kommit till tro på Jesus de sista åren, och vad i detta gör att de slutar med sin kriminalitet. 2019 åtog sig kriminologi studerande Caroline Paulsson den uppgiften, hennes examensarbete kan du läsa på webben. Sin uppsats har hon kallat ”Frälsningens makt.” Syftet med hennes studie var, att undersöka varför frälsningsupplevelsen hos kriminella personer gjorde att de upphörde med sitt destruktiva liv, när de blivit kristna. Alla de intervjuade brottslingarna var överens om att frälsningen var en vändpunkt i deras liv. Jag har skrivit förr om hur jag genom organisationen, ”Martyrkyrkans vänner” ständig får information om övergrepp mot kristna i Turkiet, Bhutan, Kina, Indien, Irak, Iran, Syrien osv. Vi lever i en tid där de kristna allt mer angrips och aldrig förr i världshistorien har vi haft så många martyrer. Gud har inte kallat domare, åklagare eller försvarsadvokater, nej inte ens änglar till att föra ut budskapet om honom. De han har kallat är; ”vittnen” som betyder, ”martyr”. Det finns mycket i dag som hotar den kristna kyrkan, speciellt för dem som vill stå upp för den trosbekännelse som vi bekänner oss till varje söndag. ”Om tron på Fadern Sonen och Anden.” De mångkulturella formerna av Ismer

och trosriktningar som väller över oss i dag är inte bara ett hot utan också en stor möjlighet att förmedla Jesus Kristus som enda vägen till Gud. Det är kanske den utmaning som den kristna kyrkan behöver i vår tid för att kunna mejsla ut sin tro i grunden. Trons hjärtegrund är Kristus Jesus. När vi lever i pulsslagen från Golgata då kan vi också leva i en värld fylld av hot utan att behöva känna oss hotade. När församlingen lever i symbios med sin Herren Jesus, då kan också stora under ske i samhället. Gud har inte kommit hit i Jesus Kristus för att förändra samhällen utan för att förändra samhällsmedborgarna. Ett mycket tydligt exempel kunde du läsa i inledningen av denna krönika. I helgens texter möter vi Jesus återigen i den situationen att han ifrågasätts av de skriftlärde och fariséerna. Den här gången handlar det om att betala skatt. Jesus ser igenom deras försök att sätta fast honom för något han sade. Jesus ger dem ett klart besked att de inte ska slarva med skatten, utan de ska fullt ut ta sitt samhällsansvar och ge kejsaren vad kejsaren tillhör, och Gud vad Gud tillhör. Vet du om att i Sverige finns ett stort samhällsansvar, varannan svensk engagerar sig ideellt på sin fritid. Det ideella arbetet beräknas motsvara fler än 300 000 heltidsjobb. Jag tror att den kristna kyrkan vill, och kan ta ett samhällsansvar, genom tro, bön och kärlekshandlingar. Att ge kejsaren vad kejsaren tillhör och Gud vad Gud tillhör.

En skön helg önskar jag dig. Allt gott Gösta Degerman


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

7

SAVE THE DATES! EVIDENSIADAGARNA 28-31/10

Du är väl medlem i vår kundklubb?

Vi laddar upp inför nästa vecka då vi firar Evidensiadagarna med bra erbjudanden, spännande besök och tävlingar i butiken. Vi ses väl på årets bästa dagar?

Gilla oss gärna på Facebook!

Djursjukhuset Gammelstad Till och med vecka 40 har 187875 personer (89 procent) fått en dos vaccin mot covid-19.

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i normalläge. Dagens rapport visar att: • 36 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19 (fredag 22, lördag 14, söndag 0), vilket innebär att totalt 27927 har konstaterats vara smittade i ­Norrbotten. Uppdateras på vardagar. • Idag vårdas 3 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 2 personer på C-IVA. Uppdateras på vardagar.

• Totalt 285 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan corona­ utbrottets början. ­Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 41 ­testades 3510 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 163 av dessa (4,6 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 40 har 187875 personer (89 procent) fått en dos vaccin mot covid-19 och 178319 personer (84,5 procent) har fått två doser.

(källa: Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar. Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 18 oktober.

Butikens öppettider: Mån-Fre 8-18 (Ons 8-19) Lör-sön 10-16 Övrig tid jourverksamhet för akut sjuka djur: 0920-253020

Företagsvägen 5, Gammelstad • evidensia.se

Vad innebär det att våga för dig? ♥ Våga att prata ♥ Våga att lyssna ♥ Våga att le ♥ Våga att tacka ♥ Våga att fråga

Källa: Region Norrbotten

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Även små steg kommer stärka dig! Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

- Specialist på ögonhälsa -

Åderbråck eller ytliga blodkärl?

Progressiva solglasögon eller extra par

PÅ KÖPET

Med över 30.000 genomförda behandlingar är vi på Åderbråcksspecialisterna Sveriges ledande specialister på Åderbråcksbehandling. Vi tar bort alla åderbråck på benen, synliga ådror på händer och dekolletage. Vi behandlar även ådernät. Läkarkonsultation utförs med ultraljud.

när du köper ett komplett par

Börja jobba dagen efter operation Snabb behandling utan några stygn Promenera hem 30 minuter efter behandling Specialistutbildad personal som opererar i Luleå Enda ISO miljö- och kvalitetscertifierade åderbråckskliniken

bästa progressiva eller enkelslipade Gäller tom 211130 vid köp av komplett par glasögon och kan ej kombineras med andra erbjudanden.

Nästa mottagning: 23-24 okt

ÖGONLÄKARE Greg Olsson-Lalor HOS OSS PÅ ONSDAGAR!

Välkommen till Åderbråcksspecialisterna Narva Kirurg Center på klinik Lyxx, Storgatan 42 i Luleå. Erbjudande! 2800 kr för årdernätsbehandling (ord.pris 4700kr)

Information & tidsbokning 08 666 20 30 • info@narvakirurg.se www.narvakirurg.se

Värde upp till 4000 kr

LULEÅ 0920-20 06 06 ÄLVSBYN PUHUMME SUOMEA

FRI PARKERING


8

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

Undvik kalla lägenheter i höst och spara energi samtidigt

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

BOSTAD Nu är hösten här och temperaturen utomhus sjunker och pendlar ofta ­kraftigt från en dag till en ­annan. Resultatet kan bli både kalla lägen­ heter och ­ökade värme­kostnader. Men med ­injusterade värmesystem och ny teknik kan inne­ temperaturen hållas jämn samtidigt som kostnader och miljö­ belastning minskas. Det finns också en hel del som den boende kan göra för att få ett skönare klimat inom­ hus. – Injustering av värme­ systemet minskar både kostnader och miljö­ belastning samtidigt som de ­boende får en jämnare ­temperatur inomhus. Det som händer när tempe­ raturen skiljer mellan lägen­heterna är att fastig­ hetsägaren behöver öka energiflödet, för att de som har det kallast ska få det drägligt, säger Mari-Louise Persson, miljö- och energi­ chef på Riksbyggen. Detta leder till ökade

energikostnader, högre miljö­belastning och ett sämre inomhusklimat. – I värsta fall måste de som har det varmast i sina lägenheter vädra ut ­värmen. Genom att utföra en injus­ tering av värme­systemet och använda ­modern teknik kan detta förhindras, säger ­Mari-Louise Persson. Riksbyggen satsar stort på att underlätta för bostadsrättsföreningar att både minska sin klimat­ påverkan och sina kostna­ der på energiområdet. Energianvändningen minskar med mellan 20-50 procent Riksbyggen har utvecklat tjänsten ­Energiförvaltning som innebär att en energi­ ingenjör analyserar och optimerar fastigheten vilket leder till att fastighetens energianvändning blir så låg och effektiv som möjligt utifrån föreningens ekonomi. Den potentiella energi­ besparingen för de 100 kunder vi hittills har ­identifierat är 50 000 000 kWh per/år. Vilket motsvarar ungefär

Det finns en hel del som du kan göra för att få ett skönare klimat inomhus.

energi­användningen för drygt 3000 villor, berättar Göran Danling, affärs­ utvecklare energitjänster på Riksbyggen. Upp till 1 000 000 MWh skulle kunna sparas om alla Riksbyggens cirka 4 000 bostadsrättskunder började använda energiförvaltning, det motsvarar ungefär lika mycket energi som alla flerbostadshusen i Uppsala län använder på ett år. Vad kan den boende göra själv för ett bättre inomhusklimat? • Möblera så att elementen inte täcks.

• Vädra kort och effektivt, inte under en längre tid. • Använd termostaten om du vill du ha lägre ­temperatur inomhus. • Placera termometern på en innervägg, helst i ögonhöjd. • Stäng av köksfläkten när den inte används.

­ ostad bör vara mellan b 20 och 24 grader. Det är riktlinjer som gäller både hyresrätter och bostads­ rätter. De rekommenderar vidare att temperaturen inte långvarigt får vara lägre än 18 grader, eftersom det då finns risk för människors hälsa. n

• Låt friskluftsventilen alltid vara öppen. Källa: Riksbyggen

Vad är en normal ­inomhustemperatur i en bostad? Folkhälsomyndighetens ­rekommendationer säger att temperaturen i en

VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET

ENKELT

RING ARNE KJELLANDER

073-020 59 33

NU FINNS VI ÄVEN PÅ BJÖRKSKATALEDEN 3B

SNABBT SÄKERT

RING 070-382 09 01 FÖR MER INFO

BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.

Dela upp din betalning - Tillsammans med Wasa Kredit erbjuder vi dig ett smart sätt att dela upp din betalning. Istället för att betala allt på en gång betalar du ett mindre belopp varje månad. Prata med oss så berättar vi mer.

kjellanderarne@yahoo.se • www.klenoderiet.se

SKYDDA DIG MOT BRAND

TESTA DIN

BRANDVARNARE Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se

skyddadigmotbrand.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

PREMIÄR FÖR

34 995:1 573 kr/mån

NYA HILDING! Hela sortimentet är Svanenmärkt och produceras på ett sätt som rekommenderas av Astma- och Allergiförbundet.

29 434:1 331 kr/mån

Sängarnas klädslar är tvättbara. Sängstommarna tillverkas av FSC-märkt trä från miljöanpassat och ekonomiskt hållbart skogsbruk.

Just nu 25% på hela Hildings sortiment! Family Plus kontinentalsäng

Family Plus ställbar säng

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony Style och spårat träben. 5 färger samt i storlekarna 120, 140, 210 cm bred. Rek. pris: 46 290 kr. Köp till trägavel för 4 662 kr Rek. pris. 6 660 kr. 2 st sängbord 4 690 kr Rek. pris: 6 700 kr. Gavel och sängbord finns i både ek natur och rökt ek.

80/90x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony Style och spårat träben. Finns i 5 färger samt i storlekarna 105 och 120 cm bred. Rek. pris: 39 245 kr.

7 545:-

25 990:-

380 kr/mån

16 495:769 kr/mån

1 182 kr/mån

769 kr/mån

Aspen kontinentalsäng

Orginal Plus ramsäng

Fyn ställbart sängpaket

160/180x200 cm. Svensktillverkad kontinentalsäng med ytmjuk bäddmadrass och ben. Zonindelad i 5 zoner och hel kassett i mellandelen. Finns i flera färger. Ord. pris: 24 995 kr. Köp till huvudgavel 3 477 kr. Ord. pris: 5 795 kr Finns även: 140x200 cm. 11 795 kr. Ord. Pris: 17 995 kr

80/90x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony vent och fyrkantigt svängt träben. Rek. pris: 10 060 kr. Finns i 5 färger samt i storlekarna 105, 120 och 140 cm bred.

160/180x200 cm. Ett sängpaket i snygg design med latex bäddmadrass och ben. Den 5-zonade vändbara resårmadrassen ger ett stabilt stöd under höften, möjlighet till att ändra komfort under höftpartiet. Finns i flera färger. Ord. Pris 37 980 kr. Köp till gavel 3 537 kr. Finns även i: 80/90x200 cm. 12 995 kr Ord. pris: 18 990 kr. 105x200 cm. 16 495 kr. Ord. pris: 24 290 kr

8 995:-

9 995:-

3 995:-

443 kr/mån

486 kr/mån

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova Kontinentalpaket

Jylland ställbar säng

Kontinentalsängspaket Nova. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr. 140x200 cm 14 995 kr.

Fryken ramsäng 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr.

Thea sängbord

Tempur Bäddmadrass

Sund fibertäcken och kuddar

Färg Vit/Ek Mått 35 x 30 x 70 cm. Ord. pris: 1 420 kr

Icegrey 7 cm 90x200 cm

Kudde medium 50x60 cm Ord. pris: 450 kr

Nu 4 995 kr

Nu 338 kr

Rek. pris: 6 995 kr

Täcke medium 150x210 cm Ord. pris: 1 080 kr

180x200 cm

Nu 9 990 kr

NU

25%

Nu 810 kr

Rek. pris: 13 990 kr Begränsat antal!

1 250 kr Påslakanset, Dramsvik 150x210cm/50x60 cm. 100% Bomullssatin. Ord. pris: 639 kr.

Gustafsberg

Påslakanset Mosshed Flanell

150x210 / 50x60 cm, Grå. Bomulsspercale. Ord. pris: 599 kr

50x210 / 50x60 cm, 100% mjuk bomullsflanell. Ord. pris: 539 kr.

NU

199 kr

Örngott Ord. pris: 129 kr

NU

299 kr

NU

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

299 kr

NU Handla nu, betala i din egen takt.

49 kr

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.11.18

9


10

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Nyrenoverade och toppfräscha! Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30

SNABB ETABLERING

10 tips för kontorsfastigheter Många av oss spenderar stora delar av livet på kontoret. Så sjävklart ska miljön där vara skön att vara i! Det ska inte vara iskallt vid fönstren och kokhett i kopieringsrummet. Lampor och ventilation ska inte stå på hela nätterna. Och konferensrummet ska inte få slut på syre under ett tvåtimmars möte. Med ett bättre kontorsklimat blir både du själv och dina kunder nöjda. Berätta om företagets energivanor – det ger intryck av att vara ett modernt, hållbart kontor som bryr sig om detaljerna. Här är våra bästa tips:

3. Ta vara på server-värmen! I kontorets server-rum finns ofta en bortglömd energikälla. Värmen här behöver inte alls kylas ner med AC. Koppla den istället till ert värmesystem eller återvinn värmen genom ventilationssystemet. Modernt och miljöanpassat!

4. Rensa filtren! 1. Låt arbetet styra energin Reglera kontorets energianvändning (uppvärmning och ventilation t ex) efter era arbetstider. Då slösar ni inte med energi. Installera närvarostyrda lampor i toalett och trapphus.

2. Stäng dörren! Är du en av dem som är extra frusna? Då räcker det inte med att höja värmen – du måste också stänga dörren. Det förhindrar nämligen värmen från att sippra ut. Vill du ha det kallare? Prova samma metod eftersom en stängd dörr också kan förhindra värme från att komma in. Grundinsikten här är att du med enkla medel kan låta ett rum hålla en lite annan temperatur än resten av kontoret.

Smutsiga filter i luftkonditionering och ventilation gör att maskinerna får arbeta hårdare för att göra samma arbete. Det innebär att livslängden försämras, precis som verkningsgraden.

samtidigt. Så varför behövs all yta (med uppvärmning, kylning och ventilation) hela tiden? Våga göra som flygbolagen: Bjud in några fler än det finns plats för! Se dock till att dina beräkningar har stöd i verkligheten!

8. Hissar drar en massa energi Skapa incitament för att ta trapporna istället! Förutom att du sparar energi, så får massor av människor motion som gör dem piggare och mer aktiva på kontoret.

9. Visa era kunder eller kunders kunder vad ni gör

Anslut solskydd, belysning, luft, kyla och värme till samma styrautomatik. Annars riskerar du att systemen försöker kompensera varandra och får jobba hårdare (och göra av med energi i onödan).

Det är viktigt att ha ett hållbart miljöarbete. Men det är också viktigt att berätta om det! Det ni kommunicerar är att ni är ett ansvarsfullt och framtidsinriktat företag. Vi har faktiskt hört att Donald Trump energieffektiviserar sina fastigheter, men han gör det i smyg eftersom det inte är bra för hans image!

6. Låt växterna verka!

10. Konferensrum

5. Styr rätt saker och saker rätt!

Visste du att växter renar luften på naturlig väg? Kemikalier och dålig lukt försvinner, och nytt, fräscht syre skapas! Så pynta gärna med växter som Gerbera, Ampellilja, Krysantemum, Murgröna, Klätterkalla och Gullranka. De gör också att vi människor blir lugnare och gladare!

Konferensrummen är viktiga och ska ha rätt temperatur och gott om syre. Men de används inte hela tiden! Se till att styra flöde efter antal personer, exempelvis med hjälp av CO2-mätning. Temperaturreglering via zonindelning om det är större konferensrum. Stäng ner konferensrummet till min-läge både temperatur- och flödesmässigt om ingen är där.

7. Skapa färre arbetsplatser! Det händer i princip aldrig att alla är på kontoret

Ny utgåva 2022

Beställ Energihandboken Vill du ha ytterligare 250 tips på hur du kan spara energi i fastigheter kan du beställa Energihandboken gratis på www.Indoor.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE! Peperomiornas skönhet sitter i bladen.

Krukväxter för alla

Foto: Arkiv

När trädgårdarna ligger i vila är det trevligt att lägga lite mer om­ tanke på inomhusväxterna. Att pryda hemmet med levande växter är ett ­effektivt sätt att skapa en hemtrevlig känsla. Många kruk­ växter bidrar dessutom till en bättre inomhusmiljö.

BOSTAD Utbudet av krukväxter är stort och nya spännande sorter tillkommer med jämna mellanrum. Det är lätt att låta ögonen välja, men ett tips är att ta reda på lite mer om växtens krav på läge och skötsel först. För dig som har en tendens att ha ihjäl krukväxter, tipsar vi här om några ­riktiga godbitar som det är svårt att misslyckas med. n Text: Tove Phillips

Hoya Hoya är en gammaldags växt som också kallas porslinsblomma. Den kastar ut långa rankor med glansiga, mörkgröna blad och blommar med vackra och väldoftande små blommor som ser ut som de är gjorda av porslin. Hoyan är mycket lättskött – den trivs i alla väderstreck och har inget emot att bli bortglömd emellanåt. Peperomia Peperomian är en tacksam krukväxt som finns i många olika sorter. De har ofta spännande blad med olika mönster och färger. Den trivs bäst i ljusa lägen, men klarar sig också på platser utan mycket ljus. Den är tålig och ska helst torka upp mellan vattningarna.

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

BOOSTA

- din bostadsförsäljning Nå fler potentiella köpare, sälj snabbare och till högre pris genom att annonsera i din lokala gratistidning. Betala bara om bostaden blir såld - annars GRATIS! Mer info -Skanna QR-kod eller skicka e-post till boostad@gratistidning.com

GRATIS - om ej såld!

NÅ ALLA - inte bara de som är på Hemnet!

SKANNA MIG

MER INFO & KONTAKT

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

Luleå Gratistidning är kommunens största tidning och delas GRATIS ut till alla hushåll och företag. Med en BOOSTAD-annons i den når du fler potentiella köpare än någon annanstans. Upplagan är 41 000 exemplar. Den kommer i brevlådan en gång i veckan på onsdagar.

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

11


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

12

146 500 ex.

- Vill ni ha större spridning och även nå ut i Norrbotten. Hör av er till Skellefteå Gr atistidning så hjälper vi er!

- upplaga 100 procent Norrbotten

600 ex.

15 000 ex

+ 116

4 000 ex

Ni når 116 600 fler hushåll och företag med Gratistidningarna än med NSD + Kuriren

3 000 ex

41 000 ex

15 000 ex

I Norrbotten bor det ca 250 000 personer. Det finns cirka 125 000 hushåll och 12 000 företag i länets 14 kommuner. Med annonspaketet 100 procent Norrbotten syns er annons i Malmfälten, Tornedalen, A-kommunerna och i Fyrkanten. Ni når alla hushåll och företag en gång i månaden i starka lokala gratistidningar.

21 000 ex

Upplagan är 146 500 ex, 116 600 ex fler än NSD och Kuriren. (TS 2020 NSD + Kuriren 29 900 ex, exkl digital & friex).

Enkelt med en kontakt och man når hela Norrbotten. Alla läser gratistidnignen! /från en nöjd annonsör

5 000 ex

BOKA ANNONS

ÖSTRA - Haparanda, Överkalix & Övertorneå

Bokning eller frågor kontakta din lokala gratistidning eller använd QR-kod till kontaktformuläret!

18 500 ex

Upplaga (tusental)

70 - (68 200) 60 50 40 30 20 10 2005

(29 900)

2010

2015

2020

Diagram: Upplaga NSD+Kuriren 2005-2020

M er info

QR-KOD

NSD + Kuriren 29 900 ex* 10 000 ex

20 100 ex* 10 900 ex* Kuriren

NSD

14 000 ex

*Tidningsstatistik 2020 (exkl digital & friex) NSD, Kuriren med ägarna Norrköpings Tidningar

År

- det bästa lokala räckviddsmediet

www.gratistidning.com


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

13

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA

Erbjudande:

Kontakta: Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

480 kr ex.moms/per ve

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1.600 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

I DIN GRATISTIDNING

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb

cka*

Luleå & Boden varje torsdag!

ALLT INOM MÅLNING

RUT- och ROT-tjänster

• Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

BODEN:

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor) Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Vi ger dig tid till annat

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

Vi gör allt inom VVS

PLATTSÄTTNING

Värmepumpar - Berg/Jordvärme Nybyggnation • Rot-arbeten Service / Reparation • Badrumsrenoveringar • Golvvärme

BADRUM • KÖK • HALL mm

Flytspackling, Golvvärme, Putsningsarbeten, Fasadmurning, Badrumsrenovering mm.

Ring Torbjörn 070-842 71 71

Välkommen till frisörmästarna

Cert. för arbeten inom våtutrymmen.

Sofia Lantz & Johanna Zorn

www.salongkreativ.se 0920-19888 • Bastugatan 6 (Pontusbadet) Luleå

Salong kreativ annons 82x44mm.indd 1

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

Kontakta oss för stora eller små jobb! Adress: Skogärdsvägen 29, 975 79 Luleå Tel: 070-842 71 71 E-post: tobbe@brandonsror.se Web: www.brandonsror.se

2019-11-27 12:00

PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE

LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR

0911–302 04, 070–625 07 74, www.hortlaxplatt.se

Vi tvättar alla sorters arbetskläder!

PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST. Bangårdsgatan 4C (inne på gården), 972 36 Luleå Telefon 0920-13771, E-post andre@tvattbaren.se Öppettider Vardagar 8-17, www.tvattbaren.com

5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL

Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30

SERVICE & TJÄNSTER Erbjuder kompetens samt konsultation inom: • Projektledning & Byggledning • Bygglovsprocesser & ritningar • BAS P/U & KMA • Konstruktionslösningar

Vill du också boka Service & Tjänster?

Kontakt: 079-100 65 50 Offertförfrågan: info@spectuskonsult.se www.spectuskonsult.se

Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

- Certifierad inom Projektledning, BAS P/U samt Betong Klass 2

Syns du inte... finns du inte! #SMOKEY HAIR

SAXARNA LULEÅ

UNIVERSITETET, KÅRHUSGRÄND 1

BEFORE

TEL 0920-52 00 23

SMOKEY

BEFORE

SMOKEY


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

14

Boden tar nästa steg i samhällsomställningen VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Mats Berg, kommun- och näringslivschef och Cecilia Kvibacke, siteansvarig, på området Boden Industrial Park i februari 2021. Foto: Mats Engfors/Fotographic

NORRBOTTEN

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

INDUSTRI

BUSINESS Bodens Kommun har gått ut med sin detaljplan för Boden Industrial Park. Ett 550 hektar stort markområde intill Norra Svartbyn, strax sydöst om Bodens tätort. Området är avsett för större etableringar med industriändamål. Området är högaktuellt och den plats där H2 Green Steel planerar uppförandet av en anläggning för produktion av fossilfritt grönt stål. Även om H2 Green Steels planer tar stor del av området i an-

språk finns det annan mark i den aktuella detaljplanen. Syftet med aktuell detaljplan är att möjliggöra för större etableringar med industriändamål. Markanvändningarna inom

planområdet möjliggör för industri, kontor, odling och restaurang. Planen säkerställer även bevarande av ett större naturområde och har god tillgång till grön el och närhet till befintlig infrastruktur. Det skapar unika förutsättningar för att etablera ytkrävande, elintensiva näringar och verksamheter som bidrar till den gröna omställningen av befintlig tung industri. – Ett viktigt steg i förverkligandet och genomför-

andet av den samhällsomställning Boden genomgår. Det är en komplex men spännande process som skapar otroliga möjligheter men också utmaningar som vi måste omhänderta och det här och nu. Boden Industrial Park och H2 Green Steels planer på området kommer att göra Boden och den närliggande regionen attraktivt på ett helt nytt sätt. Samtidigt vill vi att bodensarna i allmänhet och

invånarna i Norra Svartbyn i synnerhet, ska få ta del av det som nu sker. Därför är detaljplanprocessen och den efterföljande samrådsprocessen väldigt viktig, här vill vi vara så transparenta och lyhörda som bara möjligt säger Mats Berg, kommun- och näringslivschef. n Källa: Boden kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

För dig som vill jobba inom Restaurang Näringslivstidning och näringslivssajt från Norrbotten Gratistidning CRAMO viktig aktör när Kunskapsstaden växer fram - sid 8

bank för Handelsbanken en sid 7 oss i Norrbotten -

NÄSTA NUMMER KOMMER v.46

INDUSTRI KIRUNA

EKONOMI NORRBOTTEN

1 15 SEPTEMBER 202

och näringslivssajt Näringslivstidning tidning från Norrbotten Gratis

STÄDNING PITEÅ

NORRBOTTEN.COM

Välstädat storsatsar

LEDARSKAP NORRBOTTEN

SÖK SENAST

24 OKTOBER

STORA JOBBMÖJLIGHETER: HÖG EFTERFRÅGAN PÅ KOCKAR!

SÖK NU TILL VÅR UTBILDNING OCH BLI LULEÅS NÄSTA

STJÄRNKOCK

17 november 2021

Wikström Flygchefen Thobias pnet till laddar om, från flygva 4 näringslivet - sid

i Piteå! - sid 6

UTMÄRKELSE GÄLLIVARE

, Julia i Gällivare är utsedd Årets Företagare 4 Djurklinik AB - sid Engqvist Lapplands

I Business Norrbotten lägger vi fokus på lokal handel, affärer, företagande och näringsliv med inspirerande läsning och bra erbjudanden från våra annonsörer. Upplagan är 100 000 ex. (fyra gånger per år)

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0920-45 30 00 | lulea.kommun@lulea.se Utbildningen är framtgen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Luleå kommun. Utbildningsstart är 29 november. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se

- det bästa lokala räckviddsmediet


Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

15

Statsministern besöker Luleå LULEÅ Nyindustriali­ sering och nya gröna jobb står i fokus när statsministern ­Stefan Löfven till veckan besöker Luleå, Boden och Skellefteå. I Luleå träffar statsministern bland annat repre­ sentanter från Luleå kommun, Luleå Hamn och näringslivet. Besöket inleds i ­Skellefteå på måndag den 18 oktober där stats­ ministern bland annat besöker Northvolt. På tisdag besöker stats­ ministern H2 Green Steels etablering i Boden samt Boden Business Park. I Luleå kommer stats­ministern att

VALGUIDE 2022

- Direktlänk till formulär!

Min fråga till kommunpolitikerna!

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Luleå kommun? Statsminister Stefan Lövfen besöker Luleå den 19 oktober.

­besöka Luleå Hamn och bland ­annat träffa ­representanter från Luleå kommun, Luleå Hamn samt ­näringslivet.

Källa: Vårt Luleå /Luleå kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Luleå Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: lulea.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga! Välkommen att vara med och påverka!

Guide inför valet 2022 delas ut med Luleå Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

PRIVATANNONS

ONLINEVERKTYG FÖR TIDNINGSANNONSER Bland annat har nya snökanoner köpts in tack vare spåravgiften. Dock måste det bli stadigare minusgrader innan de kan köras igång.

Säljstart av årets spårknappar LULEÅ På onsdag släpps årets spårknappar för Ormbergets skidspår till försäljning. Luleå­ borna har tidigare år varit flitiga på att betala sin spåravgift och i fjol såldes 2 142 spårknappar. Pengarna går tillbaka till anlägg­ ningen, bland annat i form av tre nya snö­ kanoner. Sedan 2019 är längdskid­ spåren på Ormberget avgiftsbelagda för åkare över 20 år. Under ­förra vintern köpte 2 142 personer spårknapp, ett tecken på betald säsongs­ avgift. – Pengarna från spår­ avgiften går tillbaka till Ormbergsanläggningen. Till exempel har vi nu köpt in tre flyttbara snö­ kanoner, lansar, vilket gör att vi kan tillverka mer snö och snabba på snö­ läggningen i både spår

och backe, säger Patrick Zetterkvist, avdelnings­ chef Idrott och friluftsliv Luleå kommun. Väntar på minusgrader Så snart prognosen säger ihållande minusgrader kommer snökanonerna starta. – Trots helgens snö­ fall ser det inte ut som om det kommer att gå att till­verka någon snö kommande 10 dagar. Men vi får se vad som händer med prognosen. Vi går ut med info när snö­kanonerna går igång, säger Patrick Zetterkvist. 420 kronor för ­säsongen Spåravgiften betalas genom en e-tjänst.Vill du inte använda den kan du betala med kort direkt över disk på ­Turistcenter, Kulturens hus. Här ­hämtas alla spårknappar

ut, även de du betalat genom e-tjänsten. Årets spåravgift ligger på det lite udda 420 kro­ nor för en hel säsong eller 42 kronor för ett dags­ pass. Orsaken är att alla kommunens fritidstaxor är indexreglerade, alltså att de höjs varje år med en procentsats bestämd av Sveriges kommuner och regioner. Även i år finns ­möjlighet att köpa till­ gång till dusch, bastu och ­omklädning i Ormbergs­ stugan, något som kostar 210 kronor för hela ­vintersäsongen.

Källa: Vårt Luleå /Luleå kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

D O I T Y O U R S E L F

 SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS

privat.gratistidning.com

Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

SÄLJES från

100:-

1

2

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.

GRATTI från

S

50 :-

3

4

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!


16

Motorblocket

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Här är kommunerna med flest laddbara bilar

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

MOTOR Solna har störst andel laddbara bilar i Sverige. Där är så mycket som var fjärde bil en laddhybrid eller en elbil. Minst andel har Sorsele i Västerbotten – bara 0,2 procent. Det visar en genomgång av bilförmedlaren Kvdbil.

Kvdbil har kartlagt andelen laddbara bilar i Sveriges 290 kommuner med hjälp av data från statistikföretaget Vroom. Av de 30 kommuner med störst andel återfinns samtliga i landets fem största län. I andra änden av listan? Norrland och glesbygd. Stockholmskommunerna Solna (25,7 %), Danderyd (23,5 %) och Nacka (15,4 %) har störst andel medan Sorsele (0,2 %), Malå (0,3 %), Dorotea, Strömsund och Pajala (0,4 %) har minst. – Kartläggningen blottar klyftan mellan stad och land. Det är framför allt i välbärgade storstadskommuner som man kör elbil, inte i glesbygden eller i kommuner med låga

medelinkomster. För att fler ska välja en elbil som sin nästa bil behövs bättre förutsättningar och mer stimulanser. Antalet laddplatser måste öka kraftigt och det behövs fler bilar som uppfyller människors olika behov vad gäller räckvidd och prisklass, säger Daniel Odsberg, försäljningschef Kvdbil och nämner Norge som ett föregångsexempel. – Se bara på Norge, där satsar man på ny teknik och subventioner på ett helt annat sätt. Den som köper en avgasfri bil slipper betala moms, får stora skattelättnader och bompengsrabatt. Fram till för bara något år sedan var det också gratis att parkera med elbil i Oslo. Alla de här åtgärderna har gjort norrmännen bäst i världen på att köpa elbil. Vi svenskar kan göra samma sak, säger Daniel Odsberg, försäljningschef Kvdbil. Kvdbil har också granskat utsläppen från kommunernas bilparker. Som gränsvärde har 100 gram koldioxid per kilometer använts, strax över vad en

Av de 30 kommuner med störst andel laddbara bilar återfinns samtliga i landets fem största län.

genomsnittlig ny bil släppte ut under 2020 (93 g CO2/km). Solna (51,0 %), Danderyd (48,7 %) och Nacka (47,4 %) har störst andel bilar som släpper ut högst 100 gram koldioxid per kilometer. Minst andel har Pajala (9,5 %), Strömsund (10,5 %) och Vilhelmina (10,7 %). Om sammanställningen Kvdbils statistik över bilvolymer i Sverige häm-

tas från statistikföretaget Vrooms sammanställning av registreringsdata. Volymerna är ställda mot drivmedel och fabrikat samt mot utsläppskategori (CO2 g/km). n Källa: kvdbil

Andel laddbara bilar per kommun, utdrag: 1. Solna    25,7% 4. Stockholm  14,9% 14. Malmö    6,5% 97. Luleå    2,9% 126. Gotland    2,5% 161. Piteå     2,1% 234. Boden     1,4% 241. Kalix     1,3% 262. Kiruna     1,0%

Se hela listan här!

267. Älvsbyn    0,9% 274. Jokkmokk   0,8% 286. Pajala    0,4%


Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

BOKA

HOST SERVICE!

Checklista inför besiktningen MOTOR Undvik onödiga anmärkningar på besiktningen. För att göra din besiktning enklare och undvika onödiga anmärkningar så har vi ­samlat ihop checklistor på saker som du enkelt kan kontrollera själv innan du åker in på bilbesiktning. Checklista för personbil, lätt lastbil och lätt buss. Kom ihåg att kontrollera innan ­besiktningen: • Fungerar vindrutetorkare och spolare? • Sitter batteriet fast? • Signalanordning, blinkers och belysning runt om hela bilen (glöm inte positions­ ljusen).

Sommaren är här! Vattenskoter MC

ATV Oskwig 370

32.900:-

19.900:-

Källa: Opus Bilprovning

Storheden, Murbruksvägen 13, Luleå Tel. 0920 - 22 55 00 www.lindroths.se

ofta en extra genomgång! För alla dina laster!

Ring till oss Boka online

Så är ditt fordon redo för kommande säsong 2022!

• Skyltlyktan bak, intill registrerings­ skylten. • Däckens mönsterdjup, minst 1,6 mm. Är de hela utan skador och sprickor? • Att backspeglarna (och glaset) är hela och sitter fast. • Bilbältena, även bak (koppla gärna ihop bältena i baksätet). • Att det finns varningstriangel i ­fordonet. Lägg gärna fram varningstriangeln synlig. • Om bilen har avtagbar dragkrok, ta med dig denna samt eventuell nyckel till besiktningen. Oskwig Pike • Kontrollera även oljenivån i motorn (se fordonets instruktionsbok).

NU 200 TA HAND OM DIN BIL! VAGNAR I LAGER! Inför vintern behöver bilen 0920 - 22 80 33 www.ahlqvistbil.se

Snöskoter 365 Catch

23.900:-

500:-

b ?^ ɯn[[ɯ

bNGG ^HT= iɯʇͤʇͤƌ /njɸɸ ɯŠnjǶɯǶ͖ bų NJ ȊȊɯDžȊɗɯȊɗɗƌɯ

)njǶǶɗɯnjɯǛ ƭųɏ ƏȏɏɯȊǩƭĚųǶŠųɯǛų͎ųɏ Ƕɗ

ECK VÄRERDT.OEM.C15H /12 2021 lindroths.se

ynjɯDžǗ ǛȢųɏɯŠnjƭɯ ɸɸɯDžnjɸɸ ɯɏ ɸɸɯǩȊŠųǛǛ ƏȏɏɯǗʌɗɸɯŠnjƭȲ

lindroths

GÄLL

öst 2021” ifall du Vid bokning ange ”H echecken. inte har med värd

Kamremsbyte Motorelektronik Motorreparationer

Marin

Serva din båtmotor nu, upp till 15 hk.

LYSER A I R B A G D IN MO T OR ELLER L A M PA V i f e ls ? ö ke o c h slä r, å t gär dar c ke r la mpan å t d ig!

Däckhotell Däckskiftning Hjulinställningar #ÌUUSBJMFS GSÌO LS Båttrailer från 11.900:-

4MÊQWBHOBS GSÌO LS

Släpvagnar från 11.900:-

N yhet!

999:-

(exkl material)

Robotgräsklippare ͐​͐​͐Ȳɗų NJŠȊȊȲĿȊǩ

Oljebyte Bilelektronik ABS- system

Automower förvaring, höstservice.

s! Paketpri

2.490:-

GʌɏĢɏʌǙɗ͎ ƭųǶɯȕɾŗɯAʌǛųĚɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯiųǛȲɯͤǼʇͤɯNJɯʇʇɯƞƞɯͤ​ͤɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯȲǛnjǶŠɏȊɸDžɗȲɗų

)ĚɯʌȢȢɯɸnjǛǛɯʇƞȲͤ​ͤ​ͤœNJɯ^ Ģ ɸɸ

* ǛǛųɏɯ ǛǛ ɯG ȕǼNJG ʇͤɯǩȊŠųǛǛųɏɯƏɏ ǩɯɸnjǛǛɯŠųǶɯɾͤɯ=ʌǶnj

Ring oss på tel: 0920-22 55 00 maila oss: bokning@lindroths.se

ŝʇͤʇͤɯ ȊǩĢ ɏŠnjųɏɯ^ųĿɏų ɸnjȊǶ Ǜɯ[ɏȊŠʌĿɸɗɯ2ǶĿɯȤ ^[ȩȲɯGųŠɯųǶɗ ǩɏ ɸɸȲ iGŗɯɔɯȊĿDžɯ ^[NJǛȊƭȊɸ͖ȢųǶɯ ɏɯɏųƭnjɗɸɏųɏ Šųɯ͎ ɏʌǩ ɏǙųǶɯɸnjǛǛDžȏɏ ǶŠųɯ ^[ɯųǛǛųɏɯŠųɗɗɯŠȊɸɸųɏĢȊǛ ƭȲ

BILVERKSTAD

AHLQVIST

BIL & MOTORTEKNIK Mån-fre 07.00-16.00 | Lunchstängt: 12.00-12.45 | Torpslingan 15, Luleå

17

MOTORCENTER Murbruksvägen 13, Storheden, Luleå • Tel 0920-22 55 00


18

Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

Har du rätt vinterdäck? Vi har vinterdäck i alla prisklasser, budgetdäck till årets testvinnare.

Boka på 0920-22 50 90 BOKA ONLINE - www.luleabilodack.se Snabbt - smidigt - enkelt Boka in på vårt däckhotell.

Vi rekommenderar MICHELIN

X-ice North 4

SÅ MINSKAR DU RISKEN ATT KROCKA MED VILT • Anpassa hastigheten till rådande förhållanden. • Ta det extra försiktigt när du kör på vägar utan viltstängsel. • Vidga ditt synfält. Titta inte bara på vägen. • Vilda djur är ofta som mest aktiva och i rörelse vid gryning och skymning. • Se till att bilens utrustning fungerar som den ska, det gäller inte minst bromsar, däck och lysen.

OM OLYCKAN ÄR FRAMME... DETTA GÄLLER VID VILTOLYCKA:

Öppettider: Vardagar 8 - 17 Lunchstängt 12 - 13 Helger Stängt

MALMHAMNSVÄGEN 1, SÖDRA HAMN

JOHN DEERE TRAKTORER FÖR ALLA UPPGIFTER! Den lilla jätten. Perfekt hemma på gården.

John Deere 5E-serien

• Ring 112 och anmäl olyckan. Uppge olycksplats och vilken typ av djur det gäller samt i vilken riktning djuret har försvunnit om det inte finns kvar på platsen. • Märk ut platsen där olyckan har skett. • Sätt ut varningstriangel 200-300 meter från olycksplatsen. Flytta om möjligt din bil till vägrenen eller parkeringsficka. Sätt på varningsblinkers. • Skulle du krocka med björn, varg eller vildsvin bör du öka avståndet för markeringen av olycksplatsen upp till 100 meter då dessa djur kan bli mycket aggressiva när de är skadade. • Skadat och dödat vilt ska omhändertas. Du får dock inte ta med dig ett dött djur, det tillfaller markägaren eller i vissa fall staten.

SUBARU XV SÄKERHET FÖR ALLA

Fyra modeller på 50 -75 hk. Kopplingsfri fram/bak samt mycket annat.

SUBARU XV med Active-paketet

Prisex. John Deere 5058E / 60 hk / 4WD med frontlastare från

449.000:-

www.norrmaskiner.se

Priser exkl. moms

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt 0920-288 950, 288 951, 288 953

339.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

ppettider M n-fre 09-17 L r 11-14

V lkommen till oss!

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 7,9 l/100 km, CO2-utsläpp 180 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

3 ÅRS FRI SERVICE*


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

Lös

KORSORDET v. 42 KLAVER

GRAV OCH SÄNG

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Luleå Gratistidning vecka 43.

FINNS PÅ JÄRNVÄG

RESISTANS

SÅNT SOM RÖR IRLAND

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 25/10 kl. 12.00.

RINGLA

Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

SA EMLIG ARMÉ CUPIDO

Luleå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

TYSKT AB LYSANDE KRÄVA LEDDE ARAFAT

Märk kuvertet ”KORSORD 42”

DANMARKS LANDSKOD

EINSTEINIUM DRAGÉ

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/lulea

SKREV KAJSA KAVAT

URGAMMAL

GREKISKA CHI

HASTIGA

GRIMAS BIBBLANSYSTEM ALBUM KVART

SANS

FÖRE DETTA

MELLAN PASSETIDNING GAMMAL FÖR PAROCH UNGA TOUT ÄLDST

VALFLÄSK BOK AV PUZO

EFTER POST SCRIPT- KORALLÖ UM

VANÄRA KRÄKAS

INUTI ..

BIRA

RÖTA FART

RHENIUM

KVÄVEOXID

JAPAN PÅ WWW

TVI VALE

NOLLA

INDIANA

AC/DC

FORMAT FÖR PAPPER

STÖP

PÅ INSIDAN

LIKSTRÖM

50 I ROM

KVISSLOR

FM

89,3

www.radiolulea.se

Torsdag 21/10 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Onsdag 27/10 07:45-08:00 08:00- slut 13:00-13:15 18:00-19:00 -

Måndag 25/10 13:00-13:15 - Inför Kommunfullmäktige 13:15- slut - Kommunfullmäktige Tisdag 26/10 08:45-09:00 09:00- slut 18:00-19:00 20:00-21:00 -

(R) = repris

Inför KF (R) KF (R) Radio Aquila Radio S (R)

Torsdag 28/10 07:45-08:00 - Inför KF (R) 08:00- slut - KF budget (R) 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Inför Kommunfullmäktige KFs budgetfullmäktige Radio S Radio Röd

Övriga tider får du lyssna till Radio X, som sänder en slinga med kommun-, regionoch länsinformation samt evenemangstips inom fritids och kultursektorn.

Melodikrysset

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.42 - 23 oktober

Melodikrysset v.42 - 23 oktober 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Radio Luleå

DELAR ALLT

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

SNAGGADE

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C41. Foto: Shutterstock

NYCKELBOLAG

EN TYP AV KORSNING

19

2

3

4

5

6

7 8

9 10

11

12

13 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v. 41

Världspasta dagen 25 oktober

Vinnare av 1 trisslott: Leif Juuso i Luleå

TROTYL TVÄRT EMOT S EON

T SLADDA I SIDLED

D O R D D I A F L V A T T V A MAKE TILL FREJA

PJOSK

RENING FÖR NJURSJUKA

KATA- KOSING RAKT GARDNER

HURSA

INTOLERANT

R E L I E F

SKÄRPA OÖNSKAT I MAJ

N Y S N Ö

INMUNDIGAS

Ä T L S

50 I ROM

KVÄVE JOD

I

VERKTYG TRÅG FÖR DIALEKTOENOLOG AL TOA

K F A L R D O

KORT JOBBIG FRÖKEN DOMSTOL

A T V N

A L L Ä T A R E

F Ö S R A V S D Y M N D S Y T O N R K S K U K S F U L

ÅTEL

PÅ BIL FR KÖLN

TEATERWEST

ÅSKGUD

GREAT BRITAIN

ENTROPI

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

9

7

Namn:..................................................................................................................................................... Adress:...................................................................................................................................................

7

2

4

9

1

3 3

9

8

6

8

6 2

1

6

3

9

4 7 HEDERSSALVA

S T N A D A P Å L A R N A R U V I V T I N G A L D E A N SLOG GOLIAT

JÄMMER RÄCKER

DELAR HALVA

1

7

1

MAGRA

EN TYP AV FOND ÄRR

FYRA

SKYLTÄMNE

PAXA

EFTER FP

UNG REBELL

BUTELJEN

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

7

1

Postadress:...............................................................................................................................................

LÄKARE I USA

--

EN UDDA TYP

3

VÄXTSAFT

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C40. Foto: Shutterstock

R VILSEN KORSA

OMNIVOR FYRHJULINGEN

5

VANADIN

SCHUMACHER

D R O T T N I N G H O L M

KANYLERNA

SLOTT PÅ LOVÖN

2

5

9

2 8

1

3 4

3

2 2

7

Sudoku vecka 42 Lycka till!

5

4 5

7 2

4

9


20

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

TOBIAS KARLSSON

&PZ > ^E/E' Z Dh^/< &/>D d d Z K , D Z͊

FÖRELÄSNING I samarbete med:

FREDAG ŝůũĞƩĞƌ ŚŝƩĂƌ ĚƵ ƉĊ ĨŽůŬĞƚƐŚƵƐďŽĚĞŶ͘ƐĞse

29 oktober

Pianoafton med Hans Pålsson

Torsdagen den 21 oktober kl 19.00, Björksalen Program: Ludwig van Beethoven: Eroica-variationer, Op. 35 6 Bagateller, Op 126 Sonat i c-moll, Op 111 Servering i pausen Pris: Ordinarie 150:-, pensionärer och medlemmar 100:-, ungdom fritt Förköp: Bodens turistbyrå/turistcentrum 0921-62410

Arrangörer: Bodens orkesterförening och Pianovisions Bodens orkesterförening i kultursamarbete med Handelsbanken • Sundbergs Fastigheter • Lundströms Fastigheter • Litsena AB Wiksténs Fastigheter • Heds Yamahacenter • Husvagnscenter Luleå

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på lulea.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

KAMPANJ! 65 kr Tunnbrödsrulle med valfri korv

Lägg till 10kr för en 0,3 dl dricka

ch allad o ! s k ä r os Med tatism o p a t äk

o.m

er t.

Gäll

Luleå: Midgårdsvägen, Storhedsvägen, Betongvägen (Drive-in) samt Storgatan i centrum!

/11 . 30

-202

1

LOPPIS

Den bästa motionen är den som blir av! Loppis på Kronan i Luleå Öppettider vecka 41, 13-17 oktober Onsdag (13/10) 18-20, Lördag (16/10) 11-14, Söndag (17/10) 11-14 Inredning, roliga detaljer, Magnetramen, kuddar, gamla dörrar, lister och vissa byggmaterial mm. Instagram: Loppislovers Adress: H4 Kronan, (Kaserngatan 4), Luleå BÖCKER ÄR LIVET! Välkommen!

Skellefteå: Mossgatan E4 Norr (Drive-in)

Beställ gärna mat via vår webborder: korvgubben.se

Upptäck Andorras Skidparadis! Prisvänligt TAX FREE land!

21

Flyg från Skellefteå 6-13 mars!

er Om du gillar Alperna komm du att älska Pyrenéerna! Med skidåkning på runt 2500 m över havet, över 300 km pister, snö och solsäkert är det lätt att förstå varför denna destination blivit så populär. Därutöver liftnära hotell och en fantastisk mat som kan avnjutas på stora solterrasser då landet skryter med 300 soldagar om året. Det är upplevelser som alla skidåkare vill ha.

PS: Du behöver inte packa ner solkräm, den bjuder vi på!

Boka på www.qtravel.se eller 0470-34 97 10


Nöje & Evenemang

22

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

LULEÅ

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com LULEÅ

RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER • Akvarellen • Alcatraz • Aurorum • Bastard Burgers • Bistron • Byns Kök • Börje Olssons Konditori • Café Nouveau • Zaap • STUK • LIVE • En trappa upp • Friends Fika & Food • Green Thaikök • Gunnars Kök • Hemmagastronomi • Hotell Savoy • Ormberget • The Bishop Arms • J&J Restaurang Catering • Kalaskulan • Korvgubben • Köksverket • Arkipelag • Teknikens hus • Taco Bar • Luleå Hockey Restaurang • Panelen Steakhouse • Björkskatans Restaurang • Unik Kitchen & Café • Coop Restaurangen • Strömmingsvagnen Vit text - även digitala bonusstämplar

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I LULEÅ GRATISTIDNING

Julbord på Strömsundshemmet i Råneå

Lunchpris 110 kr, kl 10.30–13.00

Ons

20 okt

Vår egna Palt med rårörda lingon, smör och stekt sidfläsk Sotad lax med skaldjurshollandaise och krossad potatis med dill och pepparrot Tagliatelle med fläskfilé, svamp och Parmigiano Veg: Svamplasagne med sötsur paprikaketchup och vitlöksstekta bönor

Tors Grillad ört- och citronmarinerad karrékotlett med tzatziki och vitlöksrostad potatis 21 Köttbullar med gräddsås, rårörda lingon och potatismos okt Lasagne Veg: Svamplasagne med sötsur paprikaketchup och vitlöksstekta bönor Fre

22 okt

Grillad fläskfilé med bearnaisesås och pommes frites Viltbiffar med karljohansvampsås, Västerbottensostpotatis och rårörda lingon Pasta casareccia med räkor och Gorgonzola Veg: Svamplasagne med sötsur paprikaketchup och vitlöksstekta bönor

26 okt

Julbordspremiär fredag 26 november och ända fram till jul!

10-13.30

STRÖMMINGSVAGNEN SÖDRA HAMNPLAN

Strömmingstallrik

Mån Vår egna pytt i panna med stekt ägg och inlagda rödbetor med cognacssås, pressgurka och rostad potatis 25 Pepparbiffar okt Spagetti Carbonara Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche Tis

Take Away

Grillad karré med chipotlebearnaise och rostad potatis Pannbiff med fetaost och krämig basilikasås samt krossad potatis med soltorkad tomat och gräslök Pasta pesto med lufttorkad skinka och körsbärstomat Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche

med mos, dillsås & picklad rödlök

75:-

Strömmingsklämma med mos, dillsås & picklad rödlök

Ingår: Smör, bröd, soppa, salladsbuffé och kaffe/the.

65:-

Välkomna

Coop Norrbotten Arena • Midgårdsvägen 4, Luleå • 0920-22 72 72

Pris: 395:-/person exkl dryck Barnpriser 2-12 år, högst 190:-/barn Grupper om minst 10 personer kan boka från 19 november.

Boka bord på tel: 0768-133081 eller maila stromsundshemmet@gmail.com Följ våra datum och tider på vår Facebooksida Stiftelsen Strömsundshemmet

Välkomna!

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

Veckans tips

med oljan från tomaterna och vätskan från paprikorna och låt det fräsa en minut. 3. Rör ner Oatly Ifraiche, s­ riracha, bönor, salt och peppar, låt koka ihop 3-5 minuter. 4. Toppa med finhackad k­ oriander och servera

T

emat denna vecka är vegan, det blir recept på en vegansk snabbmats­ favorit och tips på veganviner. Den här rätten tillagar jag minst ett par ­gånger per månad till lunch när det inte finns rester och klockan tickar snabbt. Det är lite tager vad jag haver över den. Jag använder oftast torkad sandsopp, men det kanske inte är så många som har det hemma, så i ­receptet är det färsk skogssvamp.

Het bön- och svampgryta med grillad paprika och soltorkade tomater Det här behövs för 2-3 personer

300–400 gram skogssvamp skuren i mindre bitar 1 finhackad gul lök 1 finhackad röd pepparfrukt 6 soltorkade tomater i olja ­skuren i mindre bitar 1 grillad röd paprika skuren i mindre bitar (det är alltid bra att ha ett glas hemma)

Gör så här:

200-250 gram kokta bönor (borlotti eller röda kidney)

1. Stek först svampen utan olja tills allt vätska har kokat in, tillsätt sedan olja, lök och pepparfrukt och stek 3-4 minuter.

2 dl Oatly lfraiche eller kokosgrädde

2. Tillsätt soltorkade tomater och grillad paprika tillsammans

1 tsk sriracha

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

1 tsk salt 1-2 krm grovmalen svartpeppar Olja att steka i 1 msk olja från de soltorkade tomaterna 1 msk vätska från de grillade paprikorna Finhackad koriander

DRYCKESTIPS Till vardagslunchen blir det kolsyrat kranvatten från Piteå, men om du avnjuter det till lunch eller middag en ledig dag, välj något av vinerna här bredvid märkt med *. VEGANVINER Veganvin tänker vän av ordning, är inte alla viner veganska? Det är faktiskt på det viset att det finns ett 80-tal olika tillsatser som får användas i tillverkningsprocessen av vin och några av dessa kommer från djurriket. Det är framför allt genom klarning av vinet som mjölk­ proteinämnen (casein), äggprotein, fisklim (isinglass eller husbloss på svenska och till­ verkas av fiskens simblåsa), men även gelatin (från köttben) och kitin som kommer från kräftdjur används.

MOUSSERANDE Cava Stars Organic 2019 (Nr 72601, pris 109,-) VITA *Dreissigacker Riesling ­Organic Trocken 2020 (Nr 2294, pris 119,-) Demorgenzon Dmz ­Chardonnay 2019 (Nr 2742, pris 129,-) *Pratsch Grüner Veltliner Rotenpüllen 2019 (Nr 52799, pris 159,-) ROSE *Mulderbosch Rosé 2021 (Nr 6077, pris 95,-) RÖDA *Fasoli Gino La Corte del ­Pozzo Bardolino 2020 (Nr 2340, pris 95,-) *Xavier Vignon Côtes-du-­ Rhône Grenache Vieilles Vignes Organic (Nr 2151, pris 109,-) Baron de Ley Reserva 2016 (Nr 2525, pris 119,-) Finca Negra Cabernet ­Sauvignon 2017 (Nr 2246, pris 159,-)


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 42, onsdag 20 oktober 2021

23

Välkommen på minneskonsert i Meldersteins kapell! Vi på Fonus vill bjuda in dig till vår minneskonsert. Vi bjuder på en stund fylld av musik, ljus och värmande ord. Därefter serveras fika.

Emilia Garbergs oljemålning och Wilma Davidsons novell tog hem segern i Bok & Bilds tävling för unga.

Glada vinnare i Bok & Bilds tävling för unga tillsammans med några andra inlämnade bidrag, att komma med i Bok & Bilds antologi. Vinnarna har utsetts av två jurys bestående av konst- och litteraturkunniga personer, bland andra Åke Broström, före detta kulturchef i Luleå kommun, och poeten David Väyrynen. Juryns motivering – Wilma Davidsons novell: I novellen Inte längre tyst leder författaren läsaren genom en dramaturgiskt välkomponerad berättelse om våldsutsatta kvinnor som hos varandra hittar trygghet och styrka för att våga berätta om våldet. Språket är moget, scenerna filmiska och karaktärsbeskrivningarna levande. Inte längre tyst är en angelägen samtida skildring av ett samhällsproblem som fortfarande är alldeles för vanligt förekommande, men samtidigt en stridsskrift som – framför allt genom den artonåriga huvudpersonen Nellies trovärdiga karaktärsutveckling och handlingskraft – vill berätta att händelser som dessa också kan få hoppfulla slut.

Juryns motivering – Emilia Garbergs målning: Demokrati kan kännas som en självklarhet när vi lever i en. Jag kan göra min röst hörd och visst lyssnar vi på barn och unga? När orden inte sägs högt får vi lyssna med fler sinnen. Bildkonst är ett sätt att kommunicera, förstå och bearbeta vår värld. Emilia har målat ett porträtt som väcker frågor om vi menar allvar med lyssnandet. Med fin måleriteknik där skuggorna lyfter fram blickens intensitet och blommans centrala placering accentueras, möter vi någon ansikte mot ansikte. I det mötet väcks frågor om röst, lyssnande och förväntningar

Tag gärna med dig dem som står dig nära! Arrangemanget är kostnadsfritt. Varmt välkommen önskar Fonus i Råneå och Luleå

Affärsvägen 4D, Råneå | Skomakargatan 16, Luleå 0920-100 45 | fonus.se

Orgelkonsert Kåre Nordstoga Norge

Källa: Luleå kommun/ Vårt Luleå

En blandad kompott med Söndag 24 oktober kl. 18 Luleå domkyrka

Kåre Nordstoga är domkantor i Oslo domkyrka och räknas som en av de främsta konsertorganisterna i Europa. Missa inte hans konsert i Luleå! Fri entré. Medarrangör: Sensus REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Kom och prova vid 2 st tillfällen under vecka 41 och 42. Vi tränar i Bergvikshallen, Majvägen 24 på Bergviken, Luleå. Söndag 24/10 & 31/10, 13.00-15.00 Söndag 24/10 & 31/10, 10.00-11.30 Söndag 24/10 & 31/10, 10.00-11.30 Söndag 24/10 & 31/10, 11.30-13.00

Har du frågor? Maila till: info@acalulea.com eller ring: 079-304 64 43

www.acalulea.com

Britta Bergström och Stefan Gunnarsson Söndag 24 oktober kl. 15 Örnäsets kyrka Fri entré. Medarrangör: Sensus

Följ gällande pandemiråd. Stanna hemma om du har symtom.

www.svenskakyrkan.se/luleadomkyrko

VÄLKOMMEN ATT PROVA PÅ CHEERLEADING! TRÄNINGSLAG: Minions, födda 2011 Clouds, födda 2012 Novas, födda 2014-2015 Stars, födda 2013

Foto: Ole Marius Jørgensen

LULEÅ Bok & Bilds novell- och konsttävling, som riktar sig till ungdomar mellan 16-25 år, är nu avgjord. – Jag blev otroligt glad när jag fick veta att jag vunnit. Det var en fantastisk bekräftelse på mitt sätt att skriva och jag är glad över att jag kan nå ut med budskapet i novellen. Det gav mig också motivation att utveckla mitt skrivande i framtiden, säger Wilma Davidson, 19 år från Luleå, som vann novelltävlingen. Vinnare i konsttävlingen blev Emilia Garberg, 16 år, från Antnäs. Hon tog hem segern med en oljemålning, en teknik som hon provade på för första gången. – Det var superkul att vinna. Jag satt ensam kvar på skolan när jag fick beskedet och blev väldigt överraskad. Dessutom var det jätteroligt att få höra vad juryn tyckte om min tavla, berättar hon. För att få delta i tävlingen ska du, förutom att ha rätta åldern inne, även vara bosatt i Norrbotten. Vinnarna belönas med 10 000 kronor vardera. Dessutom kommer deras verk,

Plats: Meldersteins kapell i Råneå. När: Onsdagen den 17 november, 19.00 Medverkande: Carina Karlsson, Katrin Grönlund och Eleonor Harlin Siurumaa

INGEN FÖRANMÄLAN BEHÖVS


COOP FÖR

LULEÅ

Våra butiker i Luleå är fyllda med inspiration för dagens alla måltider. Hos oss får du alltid ett bemötande i världsklass. Från frukosten på språng till det obligatoriska fredagsmyset!

Varmt välkommen till Coop

Loet, Björkskatan, Varvet, Mjölkudden, Bergnäset och Råneå.

POTATISGRATÄNG

Outinens. Ost & vitlök. 800 g. Jfr-pris: 25:00/kg.

20:-/st

OLOFSSONS LIMPAN

Olofssons Bageri. Skivad. 550 g. Jfr-pris: 27:27/kg.

! t e p p li k n o an K

15:-/st

89:-/kg

MAX 2 ST/MEDLEM. FÄRSK KYCKLINGFILÉ

Sverige/Guldfågeln. Välj mellan kycklingbröstfilé och kycklinglårfilé. Ca 900 g.

NYBAKAT

BRÖD VARJE DAG

Vi bakar både matoch fikabröd alla veckans dagar.

Så lokalt att man blir lycklig!

Färdigt för dig!

Närmare hälften av Coop Norrbottens färskvaruförsäljning kommer från lokala producenter.

Våra butiker är fyllda med vällagad färdigmat. Som upplagt för en smidig och välsmakande måltid.

Vi finns där du finns. Välkommen in i din butik.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Luleå Gratistidning vecka 42, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu