Skip to main content

Luleå Gratistidning vecka 35, 2021

Page 1

Företagare vill du nå alla i Luleå?

Vecka 35

onsdag 1 september 2021

Kontaktformulär

Välkommen att kontakta oss på Luleå Gratistidning så hittar vi på en bra lösning! Monica Stubé 070-515 80 07

Åke Tapani 070-330 50 67

Gratis till alla hushåll och företag i Luleå • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • lulea.gratistidning.com • lulea.lokalteve.se

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Familjesidan..........................sid 6 Service & tjänster...............sid 7 Bostadsblocket ...........sid 8-13 Jobb & Karriär.............sid 14-15 Motorblocket ............sid 18-20 Korsord....................................sid 21 Lunchguiden ....................sid 26 Evenemang ................sid 21-27

Krönika Tina Persson sid 4

Camilla Sehlin ny verkställande direktör för Luleå Näringsliv. Foto: Jennie Lind

Tankar inför helgen Enheten i Kristus

sid 6

BOSTAD

Ny vd för Luleå Näringsliv Styrelsen för Luleå Näringsliv har utsett Camilla Sehlin till ny verkställande direktör. Hon är idag verksamhetschef för Nyföretagarcentrum Nord och påbörjar sin tjänst under hösten.

Luleå Näringsliv är ett samverkansbolag för företagsutveckling och hållbar tillväxt. Läs mer på sidan 15.

Bostadsblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 8-13

sid 14-15

MOTOR

Vi installerar enbart luftvärmepumpar av högstaBra kvalitet som värmekälla. Naturlig och trygg. klarar vårt kalla klimat Solklar villafavorit med lysande boendeekonomi.

Vi är certifierade återförsäljare och servicepartner för flertalet fabrikat.

Motorblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

tt Passa på a

ROT! avdraget

sid 18-20

Hela denna bilaga är en annons från

Det finns en Bosch värmepump för alla hus och alla förhållanden; Jord, Berg, Sjö, Luft/luft, Frånluft och Luft/ Vatten. Alla med strålande energibesparing genom miljövänlig återvinning av lagrad solvärme. Tryggt köp med 6 års garanti + 6 år med tillvalsförsäkring. > Mer information: www.bosch-climate.se

OJANPERÄ

– Vi monterar i hela Norrbotten!

SEPTEMBER

LED PANNLAMPA 350 LUMEN LADDBAR

199:-

HAND & PANNLAMPA

LED STRÅLKASTARE 2300LM 230V/ SENSOR

249:-

795:-

LEDSTRÅLKASTARE MED STATIV 4800LM

FIREBOX 4P ROSTFRI KOLLA PRISET!

2095:-

495:Luleå

Missa inte vår webbshop

WWW.OJANPERA.SE Erbjudandena gäller på Ojanperä Lokala avikelser kan förekomma.

i Luleå och Boden. Gäller tom 2021-09-31

med reservation för ev. tryckfel, slutförsäljningar

nyttja

Robertsviksgatan 10 - Tel: 0920-230 Öppet: Vardagar 8-18, Lördag 10-14

220

E-post: Info.se@ojanpera.net

Boden

Sturegatan 14 - Tel: 0921-102 22 Öppet: Vardagar 8-17 E-post: Info.boden@ojanpera.net

och försenade leveranser.

Bilaga i tidningen

Ring för en kostnadsfri offert! Kontakta oss för frågor om bergvärme eller luft/vatten: 0920-10906 • 0703432024 • www.naturvarme.nu

#SMOKEY HAIR

SAXARNA LULEÅ

UNIVERSITETET, KÅRHUSGRÄND 1

BEFORE

TEL 0920-52 00 23

SMOKEY

BEFORE

SMOKEY


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

2

LOKALT VÄDER - LULEÅ ONSDAG

TORSDAG

1/9

2/9

FREDAG

3/9

LÖRDAG

SÖNDAG

4/9

5/9

VI INFORMERAR 14°C 7°C

12°C 5°C

12°C 4°C

11°C 4°C

10°C 3°C

6 m/s

4 m/s

7 m/s

5 m/s

4 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

9°C 17°C 20°C 24°C 23°C 15°C 19°C 29°C 23°C 24°C

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00 Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN TORSDAG 2/9

26°C 26°C 26°C 27°C 29°C 28°C 27°C 41°C 20°C 28°C

PAJALA 10°

KIRUNA 7°

GÄLLIVARE 8° JOKKMOKK 9° BODEN 11°

PITEÅ 11°

LULEÅ 11°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Luleå Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0920-40 72 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: lulea.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

Alexandra Granström

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @LuleaGratistidning Instagram: #LuleaGratistidning

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se

070-190 15 90 anders@saljg.se

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 41 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Luleå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

eller fördröjda annonssvar. Luleå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Luleå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Luleå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

3

Vill du ha lokala butiker i morgon? Handla hos dem i dag!

50%

Att

är att handla med hjärtat!

gäller hela september! Vi tömmer butiken på Storgatan

Boka tid

HOS DIN

Följ oss på Instagram; Eleonora Laura damunderkläder. NYHET! Pop-Up butik, maj & nov 2022.

VETERINÄR online!

Besök oss på: evidensia.se

Hos oss bokar du alla dina besök online dygnet runt: https://evidensia.se/klinik/evidensia-djurkliniken-ojebyn/boka/ Vi har öppet för dig alla dagar 08.00-20.00 utom fredag då vi stänger 17.00. Telefonerna har öppet 07.30-17.00.

BOKA TID REDAN IDAG!

Storgatan 48, Luleå • 0920-158 58 • Mån–fre 10–18, Lör 10–15

Evidensia Djurklinken • Öjebyn • 0911-665 75

VI HJÄLPER DIG ATT

SE BÄTTRE!

DIN HJÄLPMEDELSBUTIK I CENTRUM! LÄTTA OCH SMIDIGA

Rollatorer i flera modeller & färger.

I våra moderna och fräscha lokaler möts du av personal som ger bästa service och som alltid sätter dig som kund i fokus.

ELRULLSTOLAR

SVERIGES SMARTASTE ELRULLSTOL Lätt, hopfällbar långkörare.

Kvalitet, kompetens, omsorg och engagemang är våra ledord.

STORT UTBUD AV HANDIKAPP-HJÄLPMEDEL TACK FÖR ATT DU HANDLAR HOS OSS! Du bidrar till en blomstrande butikshandel.

EN UNIK ELSKOTER – VI KALLAR DEN FÖR HYBRIDSKOTER!

• Kuddar • Griptänger • Käppar • Bandage • Stödförband

EST. 1968 Sonny

Krister

Gunilla

Covid information

Vi har hemleveranser och du kan även handla/hämta upp utanför butiken

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Luleå City • Storgatan 47B • 0920-24 81 70 • Öppet: Må-Fr 10-18, Lör 10-15


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

4

Jag kan erkänna att mitt självledarskap inte är det bästa ännu

KRÖNIKA Tina Persson

Vad är ditt recept? I Nytt är att jakten startar redan den 1:a september som fast datum istället för första måndagen i september. Foto: Pressbild Jägarförbundet

Älgjakten startar den 1:a september i norr NORRBOTTEN Nytt från 2021! Älgjakten startar den 1:a september i norr. Då var det dags för en av de stora jaktstarterna i de nordliga länen, dvs älgjakten. Nytt är att jakten startar redan den 1:a september som fast datum istället för första måndagen i september. Jaktstarten är helig för många jägare och älgen är ett viktigt högvilt. När jakten startar är det många jägare ute och det är hundar som jobbar ute i skogarna. Det är viktigt för de som rör sig i skog och mark för att t ex plocka bär och svamp att ha koll om det bedrivs jakt där man ­avser att vistas för

att inte störa jakten eller risk för olyckor. – Det är viktigt att stämma av med mark­ ägaren och jakträtts­ innehavaren innan man ger sig ut i skog­ arna under jakttid och ytterligare ett råd när man ger sig ut är att ta på sig tydliga varsel­ färger som orange, gul osv så att man ­tydligt syns säger Johan ­Boström, ­Marknads - och ­kommunikationschef på Jägarnas Riksförbund. – Viltet är en otrolig resurs och att det dess­ utom är både klimat­ smart, fettsnålt och fritt från tillsatser gör det hela ännu bättre. Ett tips är om man har kvar älgkött från föregående års jakt är långkok som

Onsdag 1/9

Onsdag 8/9

Torsdag 2/9

Antnäs (Ica Sörbyhallen) 16.00-17.30

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00 Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Färsk kaffeost!

Boden (Willys) 12.00-15.00

Torsdag 9/9

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

t ex Boeuf bourguignon, älgköttsoppa eller varför inte en vinbräserad älgkind under höstens intågande säger Johan Boström. – Vi vill även påminna att ta det lugnt i trafiken i och med att mörkret är på intågande. Speciellt i gryning och ­skymning rör viltet på sig och det ökar risken för ­viltolyckor. Om olyckan är framme så markera platsen och ring 112 ­avslutar Johan Boström.

Källa: Jägarnas Riksförbund

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

SVAMPENS DAG 5 september

förra krönikan skrev jag om när livet ger oss citroner, att vi ska ta vara på dom och göra något gott. Så hur har det gått? Vad har du gjort med dina citroner? Insåg du att även citroner kan bli något uppfriskande och fräscht för livet? Idag vill jag fortsätta att snurra fart på dina tankar, med att ställa frågan vad är ditt recept? På citroner, kanske du tänker eller vad menar hon nu då? Det jag undrar över är hur ser ditt recept ut för ditt självledarskap? Självledarskap? Hur du leder dig själv? Vem är det som leder dig? Varför då? Det jag insåg för många år sedan var just detta att livet är mitt, möjligheterna är mina, men även ansvaret. Så varför inte ta reda på hur ditt recept ser ut för dig och ditt liv? Det är så otroligt många, som försöker styra och ställa över många andra, men sig själva hur har vi det där? Det är många som har svårt att säga att dom älskar sig själva, men om vi vrider till det och säger hur är du i ditt självledarskap? Hur tar du hand om dig själv både till kropp, knopp och själ? Om livet är ditt, möjligheterna är dina, men så även ansvaret. Hur tar du då hand om dig själv? Det är så lätt att vi fokuserar på andra eller så vill skylla på andra att det är deras fel, att du inte kan och du vet jag måste. Och sen den bästa du vet jag har inte råd. Men om jag säger så här, vad kostar det att bryta dina tankemönster? Vad kostar det att leva mer medvetet? Vad kostar det att leda dig själv? Vad kostar det att ta ansvar för ditt liv? Vad kostar det? Det kostar tid, mod, vilja och nyfikenhet. Det är inte alltid det sitter i plånboken, utan i dina tankar och ditt självledarskap. Så självledarskap ett ord jag ofta har hört, men det var faktiskt när Tony Robbins skrev det i ett inlägg för någon vecka sedan, som jag fick en ny nivå i vad självledarskap kan vara. Det är så lätt att vi ska leda oss till framgång, det är det vi ofta tänker på, men kan det finnas en annan tanke också? Självklart vill jag leda mig till framgång, men för att leda mig till framgång måste jag stärka mitt inre och våga stå bakom mina val i livet.

Jag måste modigt våga leda mig själv och för att leda mig själv, så måste jag hitta en inre trygghet och en inre tillit till mig själv. Tänk dig att du står i en boxningsring och ingen står bakom dig och peppar dig, inte ens du själv. Tom du själv står mitt emot dig och slår på dig. Hur bra är det och vems är ansvaret? Förstår du min bild? Så vågar du stå där bakom dig själv när livet är tufft eller följer du med flocken och kör över dig själv? Just den bilden tror jag faktiskt många har, vi vill så gärna följa flocken istället för att våga stå upp för oss själva. För vad är jag värd egentligen, om jag ”ingen” har i min ringhörna. Så är ditt recept på självledarskap, att du låter andra styra och ställa över ditt liv och att du väljer att avstå att göra egna medvetna val. Är ditt självledarskap att du styr och ställer över andra och tror att detta är ett bra sätt att leda dig själv, då står du helt klart i fel ringhörna. Jag kan erkänna att mitt självledarskap inte är det bästa ännu, utan jag håller fortfarande på att smaksätta med olika kryddor. Men den krydda som verkligen sitter där den ska är att jag har insett att livet är mitt, möjligheterna är mina, men även ansvaret. Detta gör att den kryddan, det kan nog faktiskt vara citron för jag älskar citron. Denna krydda gör att jag varje dag och flera gånger om dagen, medvetet väljer mina val och när jag tycker det är tufft och trist, så vet jag ändå att detta valet var mitt och då blir jag stolt igen. Så vad är ditt recept på ett starkt, modigt, nyfiket och kraftfullt självledarskap? Vågar du testa och vågar du prova? Möjligheterna är dina, varje dag och flera gånger om dagen. Hur ser receptet ut på din arbetsplats, i din förening eller på din skola? Att stärka receptet på självledarskap behövs på många ställen och på flera sätt. Vi behöver alla prata om livet i höst, en underbar krydda med flera smaker på en och samma gång. Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

5 Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 5/9. Med reservation för slutförsäljning.

Hertsötorget Öppet för dig! 8-22 alla dagar Telefon 0920-20 36 30

Smör Valio. 500 g. Gäller ej laktosfritt. Jfr pris 64:00/kg.

Handla andra varor* för 200 kr så får du köpa...

32:-

SUPERKLIPP!

Minst 25% rabatt!

/st

Färsk Minutfilé Kronfågel. Ursprung Sverige. Ca 550-650 g. Original, bitar, strimlor. Jfr pris 79:00/kg. Max 1 köp/hushåll.

STAMMISPRIS!

79:/kg

*Gäller ej spel, tobak, lotter, receptfria varor eller pant.

25:-

STAMMISPRIS!

20:-

/st

/st

Bregott mellan Arla. 600 g. Jfr pris 41:67/kg.

299:/kg

Oxfilé Ursprung Sverige. Hel.Jfr pris 299:00/kg. Max 2 köp/hushåll.

Juice Bravo. 2 liter. Flera olika sorter. Jfr pris 10:00/liter. Max 2 köp/hushåll.

SUPERKLIPP!

5:-

STAMMISPRIS!

Lindahls. 150 g. Jfr pris 33:33/kg.

/kg

/st

/st

Kvarg

STAMMISPRIS!

59:5:-

Minst 25% rabatt!

Kexchoklad Cloetta. 60 g.Jfr pris 83:33/kg. Max 2 köp/hushåll.

Hushållsost ICA. Ca 1,1-2,2 kg. Mild 17-26%. Jfr pris 59:00/kg.


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

6

Kohtauspaikkoja suomeksi

TANKAR INFÖR HELGEN

mötesplatser på finska

Tuomiokirkko Keskiviikon iltakirkot – Kvällskyrka

Lär känna din kyrka!

Diakonian talo (Nygatan 12) Perhekuoro – Familjekör

Mjölkuddskyrkan

Hertsön kirkko Rukouspiiri – Bönegruppen Suomikuoro – Vuxenkör

Öppet hus för alla åldrar! Lördag 4 september kl. 10-13

Örnäsgården Ystävien pysäkki – Vännernas hållplats Tutustumme Raamattuun – Bibelsamtal Käsityökahvila– Handarbetscafé, tvåspråkigt Pyhiinvaellukset Pilgrimsvandringar i Gammelstad och på Gültzauudden. Arrangör: Svenska kyrkan i Luleå

Brunch kl. 10.30-11.45 (5o kr. för vuxna, gratis för barn)

Allsångsgudstjänst kl. 12 Quiz/tipsrunda för barnen Frälsarkransvandring sept Möt det gosiga kyrkdjuret! Se på kyrkans ”skatter” Info om höstens verksamheter Fikaservering

4

Vi följer gällande pandemirestriktioner. Stanna hemma vid symptom! www.svenskakyrkan.se/lulea www.svenskakyrkan.se/luleadomkyrko

Ingredienser för att stärka ditt självledarskap ♥ En rejäl näve mod ♥ En stor skopa nyfikenhet ♥ Tillit i stora lass ♥ Ett fång av tacksamhet ♥ En härlig dos av ödmjukhet

Smått och gott för ett starkare självledarskap ♥

Fjortonde söndagen efter trefaldighet

ENHETEN I KRISTUS

Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Upptäck Svenska kyrkan! hösten 2021

FÖR BARN

Liten och stor är en träffpunkt för barn 0-5 år tillsammans med förälder eller annan vuxen. Läs mer på vår hemsida eller www.facebook.com/groups/litenochstor Efter plugget för åk. 4-6. I HERTSÖKYRKAN måndagar kl. 14.30-16.30, från 6 september. I MJÖLKUDDSGÅRDEN tisdagar kl. 14.30-16.30, från 7 september. Söndagsskola i domkyrkan, för barn från 3 år och uppåt, 5/9, 3/10, 7/11 samt 5/12 i samband med gudstjänsten kl. 11.

BARNKÖR Barn från 4 år och uppåt kan vara med!

KUL FÖR UNGA

Häng med KUL, Kyrkans Unga Luleå! Följ på insta: #kulkyrkansunga

OM KRISTEN TRO

Bibelförklaringar i domkyrkan, varannan tisdag kl. 18.30 från 14 september. Drop in! *Vuxentid i Diakonins Hus varannan onsdag kl. 19-21. *Alphakurs, onsdagar kl. 18.30-21 i Hertsökyrkan, eller digitalt. *Livets Pärlor, samtal utifrån Frälsarkransen, varannan måndag kl. 14–15.30 i Mjölkuddsgården. *Vägen väntar, djupdykande bibelsamtal i Mjölkuddsgården, varannan tisdag kl. 19–20.30. *Anmäl dig till dessa grupper!

LUGN OCH RO

Kristen djupmeditation i domkyrkan, varannan tisdag kl. 18 från 7 september.

SÅNGLUST? Håll utkik på vår hemsida efter när våra olika vuxenkörer sätter igång!

LYSSNA PÅ MUSIK

Hitta till konserter, både live och digitala, på vår hemsida. Missa inte heller musikgudstjänsterna med våra käraste sånger och psalmer.

DIAKONI

Diakoni i centrum, på Nygatan 12, är en del av Svenska kyrkan i Luleås sociala arbete. Hör av dig om du behöver andligt, själsligt eller praktiskt stöd eller om du känner dig ensam. Man kan ringa hit alla vardagar, tel. 0920-26 48 58. Diakoner finns tillgängliga för samtal och rådgivning. Läs mer: svenskakyrkan.se/lulea

MÖTESPLATSER

Torsdagscafé med program i Diakonins Hus på Nygatan 12, en gång i månaden. Start 16 september kl. 13-15. Anmäl dig senast måndagen innan. Handarbetscafé i Örnäsgården, tisdagar kl. 13-16 från 7 september. Mötesplatsen i Örnäsgården, tisdagar och torsdagar kl. 9-11.30, från 7 september. Torsdagsträff med program i Mjölkuddsgården varannan torsdag kl. 13–14.30, från 16/9.

IDEELL MEDARBETARE Vill du göra en insats i församlingen eller jobba med insamling till internationellt bistånd via Act Svenska kyrkan? Kontakta expeditionen tel: 0920-26 48 60.

OBS. Detta är ett urval av våra verksamheter. Läs mer, hitta hur du anmäler dig, med mera, på: svenskakyrkan.se/luleadomkyrko eller ring 0920-26 48 60 för information. OBS. Vi är rädda om varandra i coronatider och begränsar antalet personer som samlas, håller avstånd och stannar hemma vid symptom!

Nu i september har jag och min hustru varit ett par i fyrtionio år. Vi har i princip umgåtts varje dag sedan dess. Ja, förutom när hustrun eller jag själv varit iväg någon vecka på olika utbildningar och kurser. När vi sa ja till varandra vid Gammelstadskyrka då trädde jag en ring på Anitas vänstra ringfinger som en symbol för vår kärlek och enhet. Ringen eller cirkeln är en mycket gammal symbol för det eviga, utan slut, men också för enheten. Det är sällan som vi tar av oss ringarna. När jag tar av mig min ring så har ringen givit mig en fördjupning som ett dike runt mitt ringfinger, det finns alltså ett tydligt avtryck kvar på mitt finger efter min vigselring. Fördjupningen i fingret är som en tatuering som vittnar om fyrtionio år av kärlek och enhet. Där vid Gammelstadskyrka inför prästen och församlingen lovade vi Gud att vi skulle vara varandra trogna till livets slut. Ett stort och viktigt beslut som vi i den stunden inte hade tänkt över så noga utan vi i lovade varandra trohet i ruset av vår förälskelse. Under åren har vi förstått att det beslutet var viktigt eftersom att leva tillsammans är inte lätt, lika som att leva ensam inte är lätt. Två individer ska försöka att samsas om de mest banala saker som ekonomi, vem bäddar sängen, hur städar vi, till att gräla om var besticklådan ska vara. Det är inte lätt att leva tillsammans men kärleken överskyler det mesta av motsättningar och viljor. Det är enhetens söndag till helgen där Jesus säger i sin förbön för oss att vi ska bli ett, för då menar han att; ”Då ska världen tro och förstå”. Det finns krafter som vill ha synkretism, alltså en sammanblandning av olika

religioner, men Jesus säger att så är inte fallet. Han säger; ”Jag är vägen sanningen och livet.” Det han säger är att han inte är en av vägarna, utan han är vägen. Han säger inte att han är en av sanningarna utan att han är sanningen. Han säger inte att han är en del av livet utan att han är själva livet. Jesus är kyrkans huvud, och den enhet som Jesus talar om kan inte organiseras fram eftersom kyrkan är en organism, inte en organisation. Kärleken till Gud och människorna, det är det som Guds församling strävar och eftersöker. Men vi vet att vi har misslyckats gång på gång, kyrkohistorien lär oss det. Den kristna kyrkans kallelse är att tillhöra Jesus Kristus. Jesus ber inte i sin översteprästerliga förbön att vi ska bli medlemmar i samma organisation utan att vi ska vara lemmar i samma organism. Även om jag tar av mig min vigselring har jag ändå märket kvar efter ringen på mitt finger. Gud har i sin nåd märkt oss inför evigheten genom dopets bad till en ny födelse i Kristus Jesus. Det är ett evighetsmärke som aldrig går bort. Gud har satt sitt sigill på dig och mig vi är för evigt märkta inför evigheten. Enheten i Kristus förenar Guds församling i ett Kyrie, Herre fräls, Herre rädda oss. Denne Jesus kommer att komma snart, mycket snart, för att hämta hem sin brud, till en bröllopsmåltid och fest, som är utan motstycke. Visst vill du vara med på den festen? Du är bjuden, bröllopssalen står dukad och väntar på oss.

En skön helg önskar jag dig. Allt gott Gösta Degerman


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

7

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA

Erbjudande:

Kontakta: Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

480 kr ex.moms/per ve

cka*

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1.600 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

I DIN GRATISTIDNING

PLATTSÄTTNING BADRUM • KÖK • HALL mm

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

Cert. för arbeten inom våtutrymmen.

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb

ALLT INOM MÅLNING

Luleå & Boden varje torsdag!

Flytspackling, Golvvärme, Putsningsarbeten, Fasadmurning, Badrumsrenovering mm.

• Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

Kontakta oss för stora eller små jobb! 0911–302 04, 070–625 07 74, www.hortlaxplatt.se

RUT- och ROT-tjänster

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT. Välkommen till frisörmästarna Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

FRÅN BRUNN TILL MUN Allt inom vattenrening! Filter, service, reservdelar, mm. För dig med egen brunn.

ECUNIA

Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Sofia Lantz & Johanna Zorn

Vi ger dig tid till annat

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor)

www.salongkreativ.se 0920-19888 • Bastugatan 6 (Pontusbadet) Luleå

Salong kreativ annons 82x44mm.indd 1

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

JACKOR

2019-11-27 12:00

Var i tid att lämna in din jacka

Nu till arsomm r! is pr e

PRIS FRÅN

250:

Vattenrening

070–204 61 36 | lars.gardh@gmail.com

VI PUTSAR FÖNSTER & HÖSTSTÄDAR BÅDE HUS OCH TRÄDGÅRDAR

PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE

LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST.

Vi gör allt inom VVS Värmepumpar - Berg/Jordvärme Nybyggnation • Rot-arbeten Service / Reparation • Badrumsrenoveringar • Golvvärme

Vi målar, tapetserar, bygger om. Samt andra höst- och vinterprojekt. Ring så berättar vi mer!

Ring Torbjörn 070-842 71 71

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL

Bangårdsgatan 4C (inne på gården), 972 36 Luleå Telefon 0920-13771, E-post andre@tvattbaren.se Öppettider Vardagar 8-17, www.tvattbaren.com

Adress: Skogärdsvägen 29, 975 79 Luleå Tel: 070-842 71 71 E-post: tobbe@brandonsror.se Web: www.brandonsror.se

Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

Skanna QR-koden med din swish-app och ge ditt bidrag.

Vi vill bli fler som inte skräpar ner. Vill du hjälpa till? Gå med i Sveriges största rörelse mot skräp eller swisha 90 02 817.


8

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

LADDA FÖR EN

SKÖN GRÖN HÖST! 40% rabatt

24 990:-

13 995:-

på gavel och ben vid köp av Carpe Diem säng.

1 138 kr/mån

660 kr/mån

Ekens Etage kontinentalsäng

Carpe Diem Malö ramsäng

Finns endast i 180x200 cm, med 7-zons fjädersystem med hel kassett utan skarv inkl. bäddmadrass Softex trens och designben 12 cm i metall. Färg Sten. Rek. pris: 39 990 kr. Köp till gavel från 3 275 kr.

80/90x200 cm 29 990 kr inklusive bäddmadrass Luxury med naturlatex, ull och bomull i stoppningen. Patenterad Contour Pocket System samt trögelastiskt bottensegment som ger den en unikt följsam och tryckavlastande komfort. En ramresår som utmanar de flesta kontinentalsängar. 160/180x200 cm. 59 980 kr.

Hjälmaren kontinentalsäng

svalkande NYHET!

24 990:-

160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. Finns i 6 färger. Ord. pris: 19 995 kr. 120x200 cm 9 495 kr. Ord. pris: 13 995 kr. 140x200 cm 10 795 kr. Ord. pris: 15 995 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr

Temprakon kontinentalsäng

27 990:-

160/180x200 cm. Svalkande kontinentalsäng inkl. bäddmadrass och ben. Hel 7-zonspocket i mellandelen. Rek. pris: 42 980 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 4 495 kr. Rek. pris 6 995 kr.

1 268 kr/mån

1 138 kr/mån

Bäddmadrass Temprakon Zone Högteknologisk 8 cm tjock latexbäddmadrass som är svanenmärkt. Tyget är temperaturreglerande med en teknik som är certifierad rymdteknologi utvecklad av NASA. 90 cm 4 495 kr. Rek. pris: 7 495 kr 180 cm 8 990 kr. Rek. pris: 14 995 kr

Siljan ställbar 180x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftssäker Linak motor. Ord. pris: 35 990 kr. Köp till gavel Viken för: 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr.

9 995:-

8 995:-

486 kr/mån

3 995:-

443 kr/mån

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova Kontinentalpaket

Jylland ställbar säng

Kontinentalsängspaket Nova. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr. 140x200 cm 14 995 kr.

Sängbord Wilma

Påslakanset, Sunningen

Mått 35x35x70 cm, Material: Ek

150x210cm/50x60 cm. 100% Bomullssatin. Vit eller marin Rek. pris: 699 kr.

NU

1 890 kr Anemon Stor hotellkudde 100% ekologisk bomullspercale 65x90 cm. Rek. pris: 565 kr.

NU

495 kr

NU

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Duntäcken och kuddar Högsta kvalitet. PRISEX: Kudde Lyx medium Rek. pris: 1 095 kr

NU

821 kr

PRISEX: Täcke Lyx medel Rek. pris: 2.595 kr.

NU

325 kr

Elma påslakanset

Valter pläd

150x210 /50x60. Vit/marin. Rek. pris: 489 kr.

Finns i Grå, Grön och Beige. Rek. pris: 299 kr.

1 946 kr

NU

299 kr

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

NU

199 kr

RABATT

25%

Alla våra duntäcken och dunkuddar i vår lyxserie är allergicertifierade och med premium dunkvalitet. Fyllning 90% dun/ 10% fjäder med en bärighet på 10-12.

Tempur kudde Millenium elller Original Nackkudde som finns i flera höjder för bästa anpassning till dina behov. PRISEX Original Medium Rek. pris 1 095 kr.

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

Fryken ramresår 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr.

NU

Handla nu, betala i din egen takt.

995 kr

RABATT

100-

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.10.11


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

9

UTHYRES

VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET

GARAGEPLATSER ENKELT

OMBYGGNATION TILL KONTORSHOTELL

n gata

FÖR MER INFO

s gård

070-382 09 01

Träd

RING

SÄKERT

SNABBT

Fastighet Kajan nr 16, Luleå Adress

Trädgårdsgatan 2

ILLUSTRATIONER AV HRG:S INGENJÖRSBYRÅ AB/L. LUNDQVIST

BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.

Intresserad? Kontakta oss!

Dela upp din betalning - Tillsammans med Wasa Kredit erbjuder vi dig ett smart sätt att dela upp din betalning. Istället för att betala allt på en gång betalar du ett mindre belopp varje månad. Prata med oss så berättar vi mer.

Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se

20%

Telefon: 0920-22 04 30 • E-post: info@dnfast.se

n y b s r ö j B i a r y t s Hö Andorra

Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.

12.990:-

Gäller tom 2021-09-30

- Visste du att vi finns på 70 orter runt om i Sverige?

-2på0% alla kaminer i butiken.

Elipse 3

Med sidoglas, eldstaden ligger högt upp.

18.490:-

WellDone Exclusive

19.490:-

Rosenfors

Gjutjärn. Begränsat antal! (ord.pris 14.990:-)

10.495:0920 - 999 88, 070-559 99 88 VVS, Butik, Rep, Nymontage & Försäljning • Hedbackav.115, Björsbyn Luleå • www.bjorsby-ror.se


10

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

RING ARNE KJELLANDER

073-020 59 33

kjellanderarne@yahoo.se • www.klenoderiet.se

#packatoklart Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

t e s u h a r e v o ags att ren h maskiner

D

er oc t k u d o r p k a t å Erbjudande p

Snörasskydd • Infästningar till alla takmaterial • Lagervara i 4 kulörer

Powerpack 18V M18 BLPP2B2-502X

från

530:- /meter, inkl moms

Kolborstfria maskiner • 1st Borrskruvdragare BLDD2 • 1st Slagskruvdragare BLID2 • 2st 5,0Ah batterier • Laddare • Staplingsbar HD box

4 119:- inkl moms

Takplåt TRP20

Ord. pris 6 438:- inkl moms

• Svensktillverkad • Längder upp till 6m • på lager i Luleå

115:- /m2, inkl moms

Skylift • Hyr en ”säker arbetsplats” • Upp till 27 meters arbetshöjd • Vår favorit Dino160XT

Ord. pris 135:-/m2, inkl moms

Erbjudandet gäller t.o.m. 30 september.

Uthyrning liftar | Takplåt | Taksäkerhet Takavvattning & Stegar | Handverktyg | Butik LULEÅ

KIRUNA

Banvägen 9 Tel: 0920-151 20

Lastvägen 52 Tel: 0980-122 99

info@heri.se | www.heri.se | Öppet: Mån - Fre 07:00-16:00

Webb shop heri.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

NANO X

EFFECT E

10

Världsledande luft/luft värmepumpar

2011

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAKIN EXPERT

FUNDERAR DU PÅ EN

LUFT/LUFTVÄRMEPUMP?

BERGVÄRMEPUMP?

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT

X ONAN

LUFT/VATTENVÄRMEPUMP?

rapmupemrBEHÅLL ävLUFTVÄRMEPUMP! tful/tEFFEKTEN ful ednadIeDIN lsdlräV *

*EN LUFTVÄRMEPUMP UTAN UNDERHÅLL TAPPAR CA 10%/ÅR I AVGIVEN EFFEKT

BOKA EN SERVICE REDAN IDAG! Vi servar alla märken DU SOM KÖPT DIN DAIKIN LUFTVÄRMEPUMP AV OSS HAR GIVETVIS VÅRT STAMKUNDSPRIS PÅ SERVICE!

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT

PAR AB

2021

ÅR

FUNDERAR DU PÅ EN

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE FUNDERAR PÅ EN - DIN DAIKINDU EXPERT

NERGIS

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT SERVICEPARTNER

AUKTORISERAD - DIN DAKIN EXPERT

UTVECKLAD FÖR SVENSKT KLIMAT

11


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

NYHETER

 OCH ANDRA BRA ERBJUDANDEN 

HÖRNBORD

150: SANDELTRE MATTA Ø120 cm 349:- 275:

RANDERUP HÖRNBORD Metall. Ø47 x H51 cm

Spara

949:SOFFA

3750: SVALBARD SOFFA 3-sits soffa med tygklädsel. Sitt- och ryggdynor i skum. Ben i massiv bok. B201 x H81 x D87 cm* 4699:-

*Detta är en beställningsvara, 4-10 dagars leveranstid.

12

ERBJUDANDENA GÄLLER HOS JYSK I LULEÅ FR.O.M. 1/9 T.O.M. 12/9-2021. ADRESS: STORHEDSVÄGEN 10, 973 45 LULEÅ

Scandinavian Sleeping & Living


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Vad är rot och rut?

En Sann Revolution

NYHET

BERNINA L850 - OVERLOCK

Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

BERNINA L890 - OVERLOCK

Vi utför rep och service på symaskiner

Rut avdrag RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att beskriva möjligheten till skatteavdrag för husarbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbetskostnad.

Läs mer på: www.skatteverket.se

Linvägen 15, Gammelstad, tel 0920-25 70 21 Öppet mån-fre kl 12-17:30 E-post: info@berninanorrland.se www.berninanorrland.se

Den enda symaskinstillverkaren som finns kvar i Europa

Dags att rensa hemma?

Pssst! Varför inte använda privat.gratis tidning.com

Släng inte dina gamla grejer, sälj dem istället!

UPPROP

STUDENTRUM!

Maskinuthyrning SÖKTRYCK PÅ RYMDGYMNASIET

FRÅN HELA LANDET

GER BEHOV AV STUDIERUM UPP TILL 3 ÅR Nya unga kirunabor från t ex Norrtälje, Varberg, Linköping, Kopparberg, Strömsholm behöver en lugn studiemiljö.

…hyra ut till elever din lediga 1-, 2- eller 3-rumslägenhet? …få en ungdom i ditt tomma rum i huset denna höst eller nästa år?

Har du, kan du, vill du...

…ge plats åt en ung i källarrummet eller i gårdshuset? Om du är en privatperson eller ett hyresföretag så kontakta oss snarast på Rymdgymnasiet. per.malmelov@rymdgymnasiet.com marlene.rannestam@rymdgymnasiet.com expedition@rymdgymnasiet.com

13

Vi har det mesta och mycket mer. Hos oss hyr du allt från den lilla maskinen till en komplett moduletablering. Välutrustade och servade maskiner med hög driftsäkerhet. Välkommen till Norrbottens trevligaste maskinuthyrning! Månd-fred 07-16 Gällivare Cellulosavägen 7, 0970-130 25 Kiruna Ställverksvägen 12, 0980-130 25 Luleå Torpslingan 9, 0920-100 75 Pajala Teknikvägen 2A, 070-317 28 34 Piteå Amperegatan 12, 0911-777 80

wangeskog.se


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

14

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Hösten 2022 startar utbildningsföretaget Lärande i Sverige Realgymnasiet i Luleå.

Realgymnasiet startar i Luleå LULEÅ

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

UNDERVISNING

BUSINESS Hösten 2022 startar utbildnings­ företaget Lärande i Sverige R ­ ealgymnasiet i Luleå. Skolan kommer att ligga i de ­centrala delarna av Luleå och planerar att erbjuda utbildningar inom Naturbruks­ programmet med inriktningar Djurvård och Hästhållning. – Det känns jättebra att öppna en ny skola i Luleå. Vi känner oss mer än redo för tillväxt, vi startar även i Sundbyberg

nästa höst. Vi hoppas att kunna bidra positivt till ­utbildning­s­­ut­budet i Luleå, med fortsatt fokus på bra partnersamarbeten

som leder till jobb, säger Patrik Wigelius, etableringschef för Lärande i Sverige. Lärande i Sverige driver 20 gymnasieskolor runt om i Sverige. Alla ­utbildningar ger möjlighet till högskolebehörighet och genomförs i nära ­samarbete med branschen. Att Realgymnasiet möter

stor fördel i att de får de kunskaper och färdigheter som efterfrågas, fortsätter Patrik. – Vi ser fram emot att kunna välkomna de elever och personal som börjar hos oss till nästa höst, avslutar Patrik. n

verkliga, uttalade behov i svenska tillväxt­branscher på de olika orterna menar Patrik är en av förklaringarna till de höga syssel­sättningssiffror som Realgymnasiet har. – På Realgymnasiet ­använder vi elevernas personliga intresse som dragkraft och genom ett nära samarbete med branschen så har eleverna

Tekniklärare till Rymdgymnasiet

Källa: Lärandegruppen i Sverige AB

Näringslivstidning och näringslivssajt från Norrbotten Gratistidning

NÄSTA NUMMER KOMMER v. 37

Rymdgymnasiet i Kiruna söker en lärare som kan undervisa i en eller flera av kurserna teknik, datorteknik, programmering, elektronik- och mikrodatorteknik och robotteknik eller automation på gymnasienivå.

15 september 2021

Rymdgymnasiet bedriver idag naturvetenskapligt och tekniskt program med rymdprofilering. Eleverna kommer från hela landet och skolan har ett väl etablerat samarbete med rymdbranschen i Kiruna. Behovet utgörs av 1-2 dagars undervisning per skolvecka. Kurserna förläggs v.35-43, v.45-50 samt v.2-v9, v.11-v14, v.16-23. I tjänsten/tjänsterna kan mentorskap ingå beroende på omfattning och ök.

För ansökan och ytterligare information kontakta:

Rektor Per Malmelöv 070-313 64 12, e-post: per.malmelov@rymdgymnasiet.com

I Business Norrbotten lägger vi fokus på lokal handel, affärer, företagande och näringsliv med inspirerande läsning och bra erbjudanden från våra annonsörer. Upplagan är 104 000 ex. (fyra gånger per år)

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

- det bästa lokala räckviddsmediet


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

15

Till och med vecka 33 har 175806 personer (86,5 procent) fått en dos vaccin.

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i normalläge. Camilla Sehlin ny verkställande direktör för Luleå Näringsliv. Foto: Jennie Lind

Ny vd för Luleå Näringsliv LULEÅ Styrelsen för Luleå Näringsliv har utsett Camilla Sehlin till ny verkställande direktör. Hon är idag verksamhetschef för Nyföretagarcentrum Nord och påbörjar sin tjänst under hösten. Luleå Näringsliv är ett samverkansbolag för företagsutveckling och hållbar tillväxt. Bolaget samlar näringsidkare och branschorganisa­ tioner som vill öka attraktionskraften och framtidstron i Luleå och i vår region, få befintliga företag att växa och öka intresset för nyetable­ ringar. – Camilla Sehlin har bred erfarenhet av upp­ start, etablering och att driva utveckling kopplat till företagen och deras behov. Tillsammans med styrelsen och våra branschråd kommer hon att starkt bidra till den fortsatta utvecklingen av näringslivet i Luleå och i

vår region, säger o­rd­ förande Anton Norberg. Camilla Sehlin är civilekonomi från Luleå tekniska universitet och har bland annat en bakgrund med olika ledande befattningar på Studentconsulting. De senaste åren har hon varit verksamhetschef för ­Nyföretagarcentrum Nord, ­parallellt med affärs­utvecklings­ uppdrag via eget bolag. – Luleå Näringsliv är en viktig part som förenar medlemmarnas intresse för ett stärkt ­regionalt näringsliv, ­säger Camilla Sehlin. Jag har arbetat med företagsetableringar och på nära håll kunnat stödja entreprenörer i deras ambitioner. Nu ska det blir spännande att leda Luleå ­Näringsliv och tillsammans med Luleå Business ­Region skapa tillväxt och ­intresse för näringslivet

i Luleåregionen. Luleå Näringsliv ­ombildades förra året när det kommunala Luleå Business Region tog över verksamheten i de tidigare samägda utvecklingsbolagen. I det nya Luleå ­Näringsliv samlas idag över 250 ­näringsidkare för att identifiera och driva frågor för en hållbar tillväxt, fånga upp ­förändringar och se behov ur ­företagens ­perspektiv. Det sker bland annat i tolv branschråd som har ­cirka 200 aktiva del­ tagare från näringsliv och samhälle enligt triple-helix modellen (samverkan mellan näringsliv, offent­ lig f­ örvaltning och ­akademi).

Dagens rapport visar att: • 9 ytterligare personer har bekräftats ha sjuk­ domen covid-19 (fredag 6, lördag 1, söndag 2), vilket innebär att totalt 27151 har konstaterats vara smittade i ­Norrbotten. Från och med fredag 27 augusti och en dryg vecka framåt ­kommer statistikv­erktyget ­SmiNet att uppdateras. Det gör att statistiken under perioden kan inne­ hålla felaktigheter som kan behöver rättas till i efterhand. Uppdateras på vardagar.

• Idag vårdas 1 person med covid-19 på sjukhus i länet, varav 0 ­personer vårdas på C-IVA. ­Uppdateras på vardagar.

och 131714 personer (64,8 procent) har fått två ­doser. (källa: Folkhälso­myndigheten). ­Uppdateras på torsdagar.

• Totalt 270 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan corona­ utbrottets början. ­Uppdateras ej dagligen.

Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag.

• Under vecka 34 ­testades 3219 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 24 av dessa (0,7 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på ­måndagar. • Till och med vecka 33 har 175806 personer (86,5 procent) fått en dos vaccin mot covid-19

Uppdaterat 30 augusti. Källa: Region Norrbotten

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm Nyrenoverade och toppfräscha!

Källa: Luleå Näringsliv AB REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Förtidsrösta i kyrkovalet 6-19 september! Lokaler och öppettider för förtidsröstning under valperioden: Kyrkogatan 7C i Luleå. Öppet dagtid måndag-fredag kl. 10-15. Kvällsöppet onsdag 8 september och onsdag 15 september kl. 17-20. Helgöppet lördagarna 11 september och 18 september kl. 10-14 samt söndag 19 september kl. 12-20. Församlingsexpeditionen, Petrigården i Gammelstad. Öppet måndag-torsdag kl. 10-12 och 13-15 samt fredag kl. 10-12. Kvällsöppet onsdagar kl. 17-20. Helgöppet lördagarna 11 september och 18 september kl. 10-13 samt söndag 19 september kl. 9-11 och 13-20.

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

Lulavanskolan tisdag 7 september kl. 17-20. Klöverträskskolan torsdag 9 september kl. 17-20. Porsökyrkan tisdag 14 september kl. 17-20. Sörbyakyrkan torsdag 16 september kl. 17-20. Persöskolan tisdag 14 september kl. 17-20.

Ta med ditt röstkort och ID-handling!

Bergskolan på Bergnäset söndag 19 september kl. 13-17. svenskakyrkan.se/kyrkoval

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

16

146 500 ex.

- Vill ni ha större spridning och även nå ut i Norrbotten. Hör av er till Skellefteå Gr atistidning så hjälper vi er!

- upplaga 100 procent Norrbotten

600 ex.

15 000 ex

+ 116

4 000 ex

Ni når 116 600 fler hushåll och företag med Gratistidningarna än med NSD + Kuriren

3 000 ex

41 000 ex

15 000 ex

I Norrbotten bor det ca 250 000 personer. Det finns cirka 125 000 hushåll och 12 000 företag i länets 14 kommuner. Med annonspaketet 100 procent Norrbotten syns er annons i Malmfälten, Tornedalen, A-kommunerna och i Fyrkanten. Ni når alla hushåll och företag en gång i månaden i starka lokala gratistidningar.

21 000 ex

Upplagan är 146 500 ex, 116 600 ex fler än NSD och Kuriren. (TS 2020 NSD + Kuriren 29 900 ex, exkl digital & friex).

Enkelt med en kontakt och man når hela Norrbotten. Alla läser gratistidnignen! /från en nöjd annonsör

5 000 ex

BOKA ANNONS

ÖSTRA - Haparanda, Överkalix & Övertorneå

Bokning eller frågor kontakta din lokala gratistidning eller använd QR-kod till kontaktformuläret!

18 500 ex

Upplaga (tusental)

70 - (68 200) 60 50 40 30 20 10 2005

(29 900)

2010

2015

2020

Diagram: Upplaga NSD+Kuriren 2005-2020

M er info

QR-KOD

NSD + Kuriren 29 900 ex* 10 000 ex

20 100 ex* 10 900 ex* Kuriren

NSD

14 000 ex

*Tidningsstatistik 2020 (exkl digital & friex) NSD, Kuriren med ägarna Norrköpings Tidningar

År

- det bästa lokala räckviddsmediet

www.gratistidning.com


Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

17

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal

hög räckvidd

ger effekt

- Vi bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...

Företagare - vill du nå alla i Luleå? Välkommen att kontakta oss så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.

Kontaktformulär Monica Stubé Luleå Gratistidning

www.gratistidning.com

070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

Tips att skapa tillväxt... Att få ett gillande eller en delning på Sociala medier kan vara trevligt men i slutändan handlar marknadsföring om att skapa effekt och ”klirr-i-kassan”. Här riktar man sig bara till de som redan är ”fans”. ”Sociala medier är sociala medier. Engagemang för företag och varumärken är nära noll...”

Med riktade digitala kampanjer väljs en mindre målgrupp ut och man stänger ute de flesta. På det sätter missar man många potentiella kunder - du vet inte vem som behöver dina tjänster om sex månader. ”På lokala marknader som redan är väldigt små gör företagare sig en rejäl björntjänst genom att krympa dem ännu mer.”

Online-annonsering den nya dot.com bubblan 99% spill i digitala kampanjer Det har visat sig att efter alla mellanhänder, botfreud, adfreud och ad-blockers återstår endast en krona av satsade 100 kronor – det är ett spill på 99%. ”Det största robbery som någonsin ägt rum i mänsklighetens historia...”

Luleå Gratistidning

070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

Undvik långtidsavtal Riktade kampanjer exkluderar

Sociala medier är sociala medier

Åke Tapani

Att köpa sig bra placeringar i flödet på Google Ads eller Sociala medier förändrar inte antalet som söker eller klickar in sig på webbplatsen. Pengar som kunde använts till annan, riktig marknadsföring. ”Det är som att dela ut rabattkuponger till kunder som redan kommit in i din butik för att handla...”

Mediemarknaden förändras snabbt. Annonsörerna bör att vara flexibla. Undvik långtids- eller exklusivitetsavtal, så kan du synas och marknadsföra dig där det passar bäst just nu, inte där det passade bäst för två eller tre år sedan! ”Relationer skall förtjänas, inte bindas upp”

Tänk 60/40 Varumärke & Aktivering Tillväxt nås genom att nå så många som möjligt och inte bara de som redan valt dig. Bygg varumärke och jobba med aktivering samtidigt i ungefär lika stora delar. Optimalt är 60% varumärke och 40% aktivering. ”Reach is the name of the game...”

strategi g li å d en r ä lt a it ig d t ...enbar bästa! et d r ä lt a it ig d h oc t n ri p en mix av


Motorblocket

18

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Statsbidrag till laddstationer utnyttjas inte MOTOR Förra året presenterade ­regeringen en satsning för att öka antalet offentliga laddstationer för elbilar och laddhybrider längs de stora vägarna främst i Norrland. Meningen var att det ska finnas snabbladdstationer var tionde mil. 50 ­miljoner per år avsattes, men fort­farande ett år ­efteråt har ­ingen av dem installerats.

u har vi extra bra erbjudanden nu har vi extra bra erbjudanden vatleasing! Det meddelar ­Trafikverket som själva är den ­myndighet som ansvarar för frågan. Det finns idag cirka 13 000 publika laddstationer, elbilsuttag, runt om i landet. Det kan jämföras med att det finns mer än 200 000 ladd­ hybrider och elbilar ute på våra vägar. En ekvation som blir allt svårare att få ihop: – Samtidigt vill våra beslutsfattare att det inte ska få säljas bilar som körs på fossila bränslen efter år 2030, säger Henrik Idermark, elbilsansvarig på MRF. Att säkerställa en

rivatleasing! Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Det finns idag ca 13 000 publika laddstationer, elbilsuttag, runt om i landet.

säker och tillgänglig infra­ struktur för bilisterna att kunna ladda sina laddbara fordon är en nyckel för den omställning som krävs framöver. – Bilbranschen kommer nu med ett modellutbud som möjliggör en fossilfri och elektrifierad framtid, fortsätter Henrik. Staten

SUV OCH SMÅBIL – I PERFEKT KOMBINATION

måste ta sitt ansvar och säkerställer att det finns möjligheter att ladda bilarna även utanför stor­ städerna. Enligt energi- och ­d­igitaliseringsminister Anders Ygeman (S) har det gått olika snabbt att installera laddstationer i

göra för att underlätta, säger Anders Ygeman. – Det är klart att när vi betalar ut stöd så vill vi se laddstolpen uppe så snabbt som det bara går, säger Anders Ygeman. n

Källa: TT

PREMIÄR

8-10 OKTOBER!

-ERBJUDANDE! R-ERBJUDANDE! NU BÖRJAR DET NÄRMA SIG...

olika delar av Sverige. – Det blir en kommu­ nal fråga. På vissa platser har det gått väldigt fort att bygga ut laddinfra­ struktur. Kanske är det så att det finns en ovana i den ­glesaste landsbygden att hantera det här. Då får vi ha en dialog med ­Trafikverket om vad vi kan

TOYOTA

AVENSIS AVENSIS TOYOTA

och enkelt med fast ränta och 0 kr i kontantinsats, där service och Helt nya Flex Yaris Privatleasing*; Cross har visat färg – och tmart r. Duoch kannår dessutom räkna ininte lågbara fordonsskatt Världsledande nya med höjder. Den är enfast räntaoch enkelt Flex Privatleasing*; ochlåg 0 krbränsleförbrukning. i kontantinsats, där service och varDu du bordessutom och oavsett var kombination av nästa generations småbil dett 9 st ingår. kan räkna indu lågkör. fordonsskatt och låg bränsleförbrukning. Världsledande

✕ ell x-play från 1.795 kr/mån

LÅ

F

MED TOYOTA SAFETY SENSE SOM STAND

utan visar även en elegans och , oavsettoch var SUV, du bor och oavsett var du kör.kr/mån) (ord. pris 1.895 nsis.

FORDO

smidighet få kan matcha. x-play frånsom 1.795 kr/mån (ord. pris 1.895 eManuell med komfortpaket från 2.495 kr/mån (ord.kr/mån) pris 2.695 kr/mån)

MED TOYOTA SAFETY SENSE SOM STANDAR

Vårt komfortpaket senaste kr/mån självladdande elhybridsystem ger Active med från kr/mån (ord. pris 2.695 kr/mån) Active från 3.595 (ord.2.495 pris 3.795 kr/mån) TS Yaris från Cross3.595 klassledande effektivitet och lägst ybrid Active kr/mån (ord. kr/mån) K SPORTS brid Active från 2.895 kr/mån (ord.pris pris3.795 3.295 kr/mån) 0K k8 Hybrid utsläpp i klassen. Intelligent fyrhjulsdrift AWD-i KONTA Active från 2.895 kr/mån (ord. pris 3.295 kr/mån) ports 1,8ger Hybrid Active från 3.095 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) 147 Hk dig total kontroll oavsett väder. Och Yaris MED TOYOTA FLE ng Sports 1,8 Hybrid Active från 3.095 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) ybrid Active från 2.995 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) MED TOYOTA FLEXL NYA TOYOTA YARIS CROSS Cross är samtidigt lika självklar i staden. Oktober 1,8kr Hybrid Active från 2.995 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) 2021 står den redo att(ord. visa upp sig. kr/mån) kr ctive från 3.995 kr/mån pris 4.495 Alltid Elhybrid, och med AWD som tillval. brid Active från 3.995 kr/mån (ord. pris 4.495 kr/mån) KR Säljstart nu! .se gage oyota.se ter bagage es: exempel med 2 Flex Privatleasing, månadskostnad inkl. service, baserad på fast ränta, 36 månader, 4500 mil, och garanterat restvärde. FRÅN Övermil (Aygo 8,00KR/M kr/mil, Toyota touch Multimediasystem 1.995 al Services: exempel med 2 Flex Privatleasing, månadskostnad inkl. service, baserad på fast ränta, 36 månader, 4500 mil, och garanterat restvärde. FRÅN Övermil (Aygo 8,00KR/MÅN kr/mil, Yaris 8 roms• Toyota touch Multimediasystem 1.995

0 900

1,95%RÄ R 1,95%

och Camry 12,50 kr/mil) och skador utöver normalt slitage debiteras vid återlämning av bilen. Uppläggnings- och aviavgift samt skatt och avgifter från Transportstyre

50 kr/mil och Camry 12,50 kr/mil) och skador utöver normalt slitage debiteras vid återlämning av bilen. Uppläggnings- och aviavgift samt skatt och avgifter från Transportstyrelsen andet gäller ansökan på ny bil som mellan 1 juli1 och 31 aug 2020. r. Erbjudandet gäller ansökan på ny billäggs som läggs mellan juli och 31 aug 2020.

ABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL MEDMED FLEXFLEX PRIVATLEASING, MÅNADSKOSTNAD RABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL BILLÅN, MÅNADSKOSTNAD Ort H ÖVRIGA *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL FLEX PRIVATLEASING, MÅNADSKOSTNAD Ort CH ÖVRIGA RABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL MED FLEX BILLÅN, MÅNADSKOSTNAD Ort RABATTER. Ort MED Ort ADER, 4500 MIL, OCH GARANTERAT RESTVÄRDE. ÖVERMIL (10KR/MIL) OCH SKADOR UTÖVER OCH 50% RESTVÄRDE EFTER 36 MÅNADER. INTENSE FINNS SOM: AVENSIS TOURING SPORTS 1.8 1.8 Adress TA,Adress 36 MÅNADER, 4500 MIL, OCH GARANTERAT RESTVÄRDE. ÖVERMIL (10KR/MIL) OCH SKADOR UTÖVER Adress NTINSATS OCH 50% RESTVÄRDE EFTER 36 MÅNADER. INTENSE FINNS SOM: AVENSIS TOURING SPORTS Adress Adress G AV BILEN. UPPLÄGGNINGSOCH AVIAVGIFT SAMT SKATT OCH AVGIFTER FRÅN TRANSPORTERLÄMNING AV BILEN. UPPLÄGGNINGSAVIAVGIFT SAMT SKATT OCH AVGIFTER FRÅN TRANSPORTKÖRNING L/100 KM. MED KM. RESERVATION FÖR TRYCKFEL PRISÄNDRINGAR. BILEN PÅ PÅ Tel: BLANDAD KÖRNING 6.1 L/100 MEDOCH RESERVATION FÖR EV TRYCKFEL OCH PRISÄNDRINGAR. BILEN xxx xx xx-xxx xx6.1 Tel:EV xx-xxx xx xxOCH xx-xxx xxxxxxxx Tel: xx xx Tel: xx-xxx xx xx Tel: xx-xxx Robert Daniel Lars Joacim Robert Daniel Lars R EV. TRYCKFEL OCH PRISFÖRÄNDRINGAR. BRÄNSLEFÖRBRUKNING OCH CO2-UTSLÄPP VID BLANDAD RVATION FÖR EV. TRYCKFEL OCH PRISFÖRÄNDRINGAR. BRÄNSLEFÖRBRUKNING OCH CO2-UTSLÄPP VIDJoacim BLANDAD –149 G/KM. MILJÖKLASS EUROPÅ 6. BILEN PÅ ÄR BILDEN ÄR EXTRAUTRUSTAD. MILJÖKLASS EURO 6. BILEN BILDEN EXTRAUTRUSTAD. Luleå•• 0920-789 0920-789 Luleå 0 KR GÄLLER FÖRTILLBEHÖR, VALFRIA TILLBEHÖR, ALTERNATIVT EXTRA BETALT FÖR INBYTESBILEN. R FÖR VALFRIA ALTERNATIVT EXTRA BETALT FÖR INBYTESBILEN.

50 50 vx vx Banvägen 6, Luleå Luleå Banvägen

Ort Ort Ort Ort Adress Adress Adress Adress Tel:xx-xxx xx-xxx xx xx 6, Luleå | 0920-789 50 Tel: Tel: xx-xxx Tel: xx xx xx-xxx xx xx x Banvägen vx Banvägen 6, Luleå | 0920-789 50 vx

Daniel Annika Joacim Robert Daniel Daniel Annika Joacim Annika Lars Joacim Joacim Robert Robert Daniel Daniel Daniel Annika Lars Joac Lars Joacim Oskar Robert Lars Lars Osk Luleå 0920-789 505050 vxvx50 Luleå: 0920-789 Luleå: 0920-789 vx50 Luleå 0920-789 vxvxvx Luleå: 0920-789 Luleå: 0920-789 50

Ö 09


Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

6 av 10 bilförare har kört trötta Drygt 6 av tio (62 %) bilförare har kört så trötta att det skulle kunna påverka deras körning, och en av sju (15 %) har någon gång slumrat till bakom ­ratten. Värst är ­problemet bland män och bilförare i åldern 18–49 år. I dessa grupper har drygt 7 av 10 kört trötta och en av fem män (20 %) har slumrat till bakom ratten. Det visar en färsk undersökning ­genomförd av Novus, på uppdrag av Circle K. Trötthet bakom ratten är bidragande orsak i 10–40 procent av alla trafik­ olyckor*. Inför ännu en Hemestersommar vill Circle K synliggöra problemet och uppmana alla bilister att köra med förnuft i sommar. – Det är alarmerande att se hur vanligt det är att köra för trött, eller till och med somna ­bakom ratten. Samtidigt är det något vi sällan pratar om, kanske delvis för att det saknas ett ord som beskriver ­företeelsen. Därför introducerar vi nu ordet ”rattsnooze”, en utgångspunkt för att prata om att pauser kan vara livsviktiga när man

kör. Det bästa är att ta en tupplur, men även ett par varv runt bilen eller en glasspaus kan räcka när man kört för länge, säger Erika Söderlund, Kommunikationschef på Circle K. Strategierna för att hålla sig vaken och pigg bakom ratten skiljer sig mellan åldrarna och könen. Vanligast är att stanna till och vila (63 %), att öppna fönstret ­eller dricka kaffe/te (37 %), prata med med­ resenärer (31 %), sänka värmen (28 %), äta godis/ snacks eller sjunga med i musiken (27 %). Valet av musik för att hålla sig vaken skiftar mellan könen, där 7 av 10 kvinnor (69 %) väljer pop i första hand och män väljer rock i första hand (52 %). Var ­femte (22 %) man i åldern 18–29 år väljer helst techno och nära var ­tionde svensk (7 %) föredrar tystnad. – Det är viktigt att vara uppmärksam på sina egna trötthets­ signaler, och inse att det inte går att förutsäga när man blir farligt trött – det kan ingen göra – det enda säkra när trött­ hetskänslan kommer är att avbryta körningen

HOST SERVICE! Trötthet bakom ratten är bidragande orsak i 10–40 procent av alla trafikolyckor

Fler siffror ur ­undersökningen:

• Vanligast är att ­stanna till på är en rastplats (52 %), följt av bensinstation (39 %).

musiken för att hålla sig vaken. • Kvinnor uppger i ­högre utsträckning att de aldrig varit så trötta att det skulle kunnat påverkat deras kör­ förmåga (44%).

Oskwig 370

32.900:-

19.900:-

• Mer än varannan

(55 %) person i åldern 18–29 år sjunger med i

För alla dina laster!

Vattenskoter MC

ATV

Källa: CircleK

• Norrlänningar (22 %) rapporterar i högre grad att deOskwig har slumrat Piketill bakom ratten.

Storheden, Murbruksvägen 13, Luleå Tel. 0920 - 22 55 00 www.lindroths.se

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Snöskoter 365 Catch

23.900:-

500:-

b ?^ ɯn[[ɯ

bNGG ^HT= iɯʇͤʇͤƌ /njɸɸ ɯŠnjǶɯǶ͖ Friska upp bų NJ ȊȊɯDžȊɗɯȊɗɗƌɯ minnet om

)njǶǶɗɯnjɯǛ ƭųɏ ƏȏɏɯȊǩƭĚųǶŠųɯǛų͎ųɏ Ƕɗ

ECK VÄRERDT.OEM.C15H /12 2021 lindroths.se

vägmärken ynjɯDžǗ ǛȢųɏɯŠnjƭɯ ɸɸɯDžnjɸɸ ɯɏ ɸɸɯǩȊŠųǛǛ ƏȏɏɯǗʌɗɸɯŠnjƭȲ

Osäker på cirkulationsplatser?

Kapacitet 5,5 ton / 7m. 156 hk Steg V motor. Eco-speed 40km/h, Hydraul 187 lit /min.

Avstånd till korsning vid parkering. Vad gäller?

Premiär! visning ͐​͐​͐Ȳɗų NJŠȊȊȲĿȊǩ

HJULLASTARE KRAMER KL 25.5 Välj mellan Diesel eller 100% eldrift Går även att få med teleskopiskt utskjut.

Så är ditt fordon redo för kommande säsong 2022!

Sommaren är här!

och helst ta en ­tupplur, säger Anna Anund, ­Forskningschef på VTI.

NU 200 KRAMERDAGAR! VAGNAR Ersnäs Ons 1/9 TorsI2/9 Fre 3/9 LAGER!

HÖGLYFTARE KRAMER KT 557

BOKA

#ÌUUSBJMFS GSÌO LS Båttrailer från 11.900:4MÊQWBHOBS GSÌO LS

Släpvagnar från 11.900:Kramer bygger sedan 1925 hjullastare, teleskophjullastare och höglyftare i sin egen fabrik i Tyskland. Storlekar 1,6 till 11 ton.

Krock vid vänstersväng i dåligt väglag. Vem är vållande till olyckan?

lindroths

GÄLL

öst 2021” ifall du Vid bokning ange ”H echecken. inte har med värd

Marin

Serva din båtmotor nu, upp till 15 hk.

N yhet!

999:-

(exkl material)

Robotgräsklippare

Automower förvaring, höstservice.

s! Paketpri

2.490:-

GʌɏĢɏʌǙɗ͎ ƭųǶɯȕɾŗɯAʌǛųĚɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯiųǛȲɯͤǼʇͤɯNJɯʇʇɯƞƞɯͤ​ͤɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯȲǛnjǶŠɏȊɸDžɗȲɗų Omkörning är tillåten på )ĚɯʌȢȢɯɸnjǛǛɯʇƞȲͤ​ͤ​ͤœNJɯ^ Ģ ɸɸ * ǛǛųɏɯ ǛǛ ɯG ȕǼNJG ʇͤɯǩȊŠųǛǛųɏɯƏɏ ǩɯɸnjǛǛɯŠųǶɯɾͤɯ=ʌǶnj höger sida Ring oss på tel: 0920-22 55 00 ŝʇͤʇͤɯ ȊǩĢ ɏŠnjųɏɯ^ųĿɏų ɸnjȊǶ Ǜɯ[ɏȊŠʌĿɸɗɯ2ǶĿɯȤ ^[ȩȲɯGųŠɯųǶɗ ǩɏ ɸɸȲ iGŗɯɔɯȊĿDžɯ ^[NJǛȊƭȊɸ͖ȢųǶɯ ɏɯɏųƭnjɗɸɏųɏ Šųɯ͎ ɏʌǩ ɏǙųǶɯɸnjǛǛDžȏɏ ǶŠųɯ ^[ɯųǛǛųɏɯŠųɗɗɯŠȊɸɸųɏĢȊǛ ƭȲ

maila oss: bokning@lindroths.se

www.norrmaskiner.se Vi håller Covidavstånd. Både inne och ute.

19

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00

Välkommen till oss för att prova!

www.trafik sakerhet.se

MOTORCENTER Murbruksvägen 13, Storheden, Luleå • Tel 0920-22 55 00


20

Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK

Välkommen till OKQ8 automatstation

• Diesel • HVO • Bensin 95 • Bensin 98 • E85

HERTSÖVÄGEN, LULEÅ

- Visning enligt överenskommelse efter tidsbokning

www.antrading.se SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

- Alltid mellan 200-300 redskap i lager - Frakt till bra pris och snabba leveranser - Webshop

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

Tel: 0920-44 02 44 E-post: info@antrading Maskinvägen 8, Luleå

WEB SHOP

(Visning efter tidsbokning) 3 ÅRS FRI SERVICE

*

VI SÄLJER

V lkommen till oss!

HJULLASTARE

ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16

TELESKOPLASTARE

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

MINIGRÄVARE REDSKAP

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

Vi ger även ut Skellefteå Gratistidning Nästa nummer - vecka 36

BOKA ANNONS Startkampanj Paketpris med Norrbotten

Var med från starten - kampanjpriser. Kommande utgivningar 2021: vecka 36, 40, 45 och 50.

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

www.gratistidning.com

- Välkommen att kontakta oss för mer info och bokning!

till hjullastare, traktorer, grävmaskiner


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Lös

KORSORDET v. 35 NOGA SYNAT

KF-ÄGD TIDNING

UNG MAN

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Luleå Gratistidning vecka 36

DÖRRÖGA

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 6/9 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

FÖRE DIEGO & MARINO

FÖRSAKA ÖVERLÄMNATS

Luleå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

LITEN LYA ÅKER BALLONG DOM

PÅ BIL FRÅN UNGERN

UDDE

.

LÅNGT O FÖR GUTE PARTISK

KORT FÖR SKYLTKANSAS GAS

STAMFAR TILL HUND

SÅVIDA HÅ

STANNIOLEN

ÄRR

TJAT

TYSKT AB

BRONS

EN GOJA

VINDSTÖT

DREAMHACK

FAHRENHEIT

ÄR HERR NILSSON LOVA ATT GÖRA SKÅDA ALLMOGEBÅT

MISERABEL VICTOR

FM

89,3

www.radiolulea.se

(R) = repris

Torsdag 2/9 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Onsdag 8/9 20:00-21:00 - Radio S (R)

Tisdag 7/9 18:00-19:00 - Radio S (R) 20:00-21:00 - Radio Röd

Torsdag 9/9 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Övriga tider får du lyssna till Radio X, som sänder en slinga med turist-, kommunoch länsinformation, evenemangstips inom fritids och kultursektorn och tips från hälsoinspiratören Tina.

Melodikrysset

Du måste vara minst 18 år för att tävla. Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.35 - 4 september

Melodikrysset v.35 - 4 september 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Radio Luleå

DRIVA PÅ

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

SVÅRAVGJORT

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/lulea

FORTFARANDE

.

VAPENFÖRRÅD

BOKSTAV NR 28

OFÖRSKÄMD

VARA AKTIV

--

BEST

FRÖSKAL

FAGER

KRYDDAR TENN I BRÖD SÄNKA LONDON OCH EFTER 22 SPRIT

NOLL ETT

SLUT I MUSIKALISK SATS

KRAFTIG STÖT

RUSSIA TODAY PÅGÅR

Märk kuvertet ”KORSORD 35”

ETT SLOTT OCH ÖLMÄRKE BOKSTAV FÖR KALMAR LÄN

© Content Central. Halvkrysset 2013-C34. Foto: Shutterstock

NÅDIG BUDGET LEDDE ULLSTEN

21

2

3

4

5

6

7 8 9

10

11

12 13

14

15

16

17

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

8

Vinnare av korsord v. 34

4

Vinnare av 1 trisslott: Ulla-Britt Brännström i Luleå A BEDÖMS BRÅDING ALLTJÄMT DRAGG

A 500 ÖVERENS

S ODÅGA SÄNKA LINJE OCH VÄRDE

K U O R S

TINGAD

HARMONIUM

BEATLES STORHETSTID

AVKOMMA

U N G E

I N D E X

FÖR- EFTER PS TECKNING KORT NACL KAPTEN

D S K A A N L L T I O GOTLANDS LÄN

ETT TVMÄRKE SYRE

I N S Ä N D A R S P A L T

7

CENTRAL SUMPIG VÄXT FÖR GIN

S E S A N N A N A V K A R E N T M S A H V Ö T Ä G G Y V I G A Å T A L S Y M B O L N E N S I D O R P I G D I D I O T L G D E G O D P A J A L E T "VAR HÄLSAD" I ROM

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

5 8

7 Namn:..................................................................................................................................................... 9 6 6 3 4 9 6

2

3

8

9

5

2

9

7

2

8

6

FLICKA

FOGLIG

KORSNING TÄTA

LOVA ATT GÖRA

MITT I ELD

HETSA

BLAD

KAN COCNAC VARA

VINDSTÖT

SÅS TILL PAJEN GAMLA

FOSTRADE FOPPA

KVÄVE 355/ 113

SPIELBERGS ALIEN

RYSARE AV KING 50

RING

KÄNT FRÅGESPEL

EFTER FP

PUCKO

SMÄRTLJUD

7

1

3

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

9

Eva Sundgren

60 år den 4 september Finaste Eva fyller ort och vi alla önskar dig en fantastisk dag

1

8

5

6

7

9

8

2

8

6 5

3

2

STRAFFA

3

2

4

ITU

BIBELN DEL 2

Adress:...................................................................................................................................................

9 Postadress:............................................................................................................................................... 1 3 1

6

FRIST

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C33. Foto: Shutterstock

PLATS FÖR FRIA ORDET

2

4

1

6

2 8

4 8

7 6

9

Sudoku vecka 35 Lycka till!


22

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

En historisk betraktelse i två delar som beskriver samernas levnadsbetingelser före Gustav Vasas tid fram till idag. Böcker beskriver hur den svenska staten genom sitt agerande påverkat utvecklingen av det samiska samhället och ger en förklaring till segregationen mellan svenskar och samer, mellan fjällsamer och skogssamer. Från 1500-talet då staten genom kyrkan skulle kristna de hedniska ”lapparna” till det tidiga 1900-talets ”Lapp ska vara lapp-politik” med rasbiologi och jakten på lång- och kortskallar. Renbeteslagstiftningar som orsakade smärtsamma konflikter mellan samer om rätten till betesmarker och ledde till tvångsförflyttningar fram till dagens strider om rätten till jakt och fiske. Författaren Alice Ahnqvist, som är född och uppvuxen i Purnu, Gällivare skogssameby och har själv samiska rötter. Hon har ägnat 20-års tid åt att studera kyrkböcker, tingsprotokoll och olika forskningsrapporter för att få underlag till böckerna som är en del av hennes egen historia.

PRIVATANNONS D O I T Y O U R S E L F

privat.gratistidning.com

ONLINEVERKTYG

GRATTIS från

50:-

FÖR TIDNINGSANNONSER - SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

SÄLJES från

100:-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.


VÄLKOMMEN TILL LULEÅ GOLFKLUBB 27HÅLS GOLFBANA | KLUBBHUS | RESTAURANG | GOLFSHOP

Walk for Future

– pilgrimsvandring med fokus på klimaträttvisa

BÖRJA SPELA GOLF  NYTTJA DITT FRISKVÅRDSBIDRAG GOLF ÄR GODKÄNT

Den stora vandringen Pilgrim’s Walk for Future startade den 18 juli vid klosterkyrkan i Vadstena och beräknas vara framme i Glasgow lagom till klimattoppmötet COP26 i början av november. Alla kan inte vara med och gå de nästan 200 milen, men det går att delta i manifestationen på hemmaplan!

23

Foto: G Hellsing/IKON

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Walk for Future i Luleå domkyrkoförsamling - pilgrimsvandringar till domkyrkan: Fredag 3/9 Start vid Hertsökyrkan kl. 17.30 (5 km) Fredag 17/9 Start vid Mjölkuddskyrkan kl. 18 (3 km) Fredag 1/10 Start vid Örnäsets kyrka kl. 18 (2 km) Under pilgrimsvandringarna gör vi korta stopp med reflektioner över skapelsen, ansvar, klimaträttvisa, samhörighet och gemenskap. Alla vandringar avslutas med mässa i Luleå domkyrka kl. 19.30. Välkommen att delta! Kontakt: Mona Eriksson, verksamhetsledare, tel. 0920- 26 48 25 Tomas Lång, domkyrkokaplan, tel. 0920-26 48 70 Läs om syftet med vandringarna på: walkforfuture.se www.svenskakyrkan.se/luleadomkyrko

Mjölkudden/Notviken Luleå

Surströmmingsfest under dagarna 2

på Siljabloo, Mjölkudden

Torsdag 23 september kl. 16.00 Fredag 24 september kl. 16.00 Coronakrav: Max. 40 personer/kväll Pris: 80:-/person Anmälan senast 16 september till Birger 073-082 33 11. Bindande anmälan Följ oss på PRO Mjölkudden/Notvikens hemsida där ni uppdateras med kommande aktiviteter. OBS! Medlemsmötet den 7 september inställd!

H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

Vare sig du spelar golf eller inte är du lika välkommen till Luleå Golfklubb som ligger naturskönt i Rutvik.

Restaurangen har öppet DAGENS LUNCH

Kontakt Webb: luleagolf.se E-post: kansli@luleagolf.se Öppet: Må-To 8-18, Fre 8-17, Lö-Sö 8-14 Tel: 0920-25 63 00, Restaurang 070-227 98 67 Adress: Golfbanevägen 80, 975 96 Luleå (Rutvik) Golfpro & Shop: gary.stewart@pgasweden.golf, 070-635 89 59 Klubbchef: Adam Wozniak, adam@luleagolf.se, 070-338 54 33

W W W. S TO R F O R S E N . S E The Legends 124x182.indd 1

2020-01-16 11:57:41


24

Nöje & Evenemang

Hearing med nomineringsgrupper i kyrkovalet

Vad vill de olika nomineringsgrupperna i kyrkovalet? Kom och lyssna på utfrågningen av kandidater! Tisdag 7 september i Mjölkuddskyrkan. Kvällen inleds med mässa kl. 18. Därefter fika och hearing. Samtliga nomineringsgrupper i kyrkofullmäktigevalet i Luleå domkyrkoförsamling deltar vid hearingen; Arbetarepartiet - Socialdemokraterna, Centerpartiet, FRIMODIG KYRKA, Kristdemokrater i Svenska kyrkan, Miljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna, Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan, Sverigedemokraterna, Vänstern i Svenska Kyrkan. Församlingsbor är varmt välkomna att lyssna och ställa frågor! svenskakyrkan.se/luleadomkyrko svenskakyrkan.se/kyrkoval

Hälsoinspiratören Tina Persson ♥ Föreläsningar ♥ Gruppcoaching digitalt ♥ Walk and Talk coaching Inspiratören för dig, företaget och föreningen 070-351 65 37, www.friskoteket.eu Facebook Friskoteket LinkedIn tinaperssonlulea

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Premiär på föreställningen ”Här är det jag som ­bestämmer” på Piteå museum KULTUR Kulturentre­ prenören Carina ­Henriksson står ­bakom ­föreställningen ”Här är det jag som ­bestämmer!” som har premiär fredag 3 ­september. Det är en ­berättelse om Glesbygds­Divan och ­Lydia Lindgren som ­spelas upp. En ­berättelse om att följa sina drömmar, men inte till vilket pris som helst. Urpremiären sker på Piteå museum, dels för att det är 400-årsjubileum, dels för att Lydia kommer från Svensbyn och Carina Henriksson från Lainio – men berättelsen handlar om alla kvinnor. Mer om föreställningen En berättelse, två kvinnor, två liv. Här är det jag som stämmer! handlar om kontraster och ytterlig­heter, om staden och landet, om drömmar och om mål. ­Föreställningen är genomsyrad av glesbygdsperspektiv och om att stå med fötterna långt nedstuckna i den norrbottniska myllan. Den handlar om två kvinnor, deras liv och öden och om rätten att vara kvinna fullt ut.

Carina Henriksson spelar de två divorna i hennes pocketopera. Foto: Conny Fridh

Om en kvinnas rätt; till sin röst, till sin kropp, till sin karriär och om att ta sig friheten att själv bestämma över sitt liv. En berättelse om två kvinnor som kan trampa myr. Till och med i Lydia Lindgrens egna hemtrakter är det få som känner till bygdens stora opera­ stjärna. Det gjorde inte heller Carina Henriksson, som flyttade till Piteå från Lainio för ett år sedan: – Jag hade i ärlig­ hetens namn aldrig hört talas om henne, och blev nästan förbannad. Hur kan jag, som vuxit upp i ­Norrbotten, sjungit, gått musikutbildningar, frotterats med kulturmänniskor, aldrig ha hört talas om Lydia Lindgren? Varför har ingen lyft upp

henne, att hon har varit en världssångerska som sjungit på Metropolitan? Här i Piteå finns det en musikhögskola och en folkhögskola med musik­ inriktning, varför vet inte folk vem Lydia är? frågar sig Carina Henriksson i en artikel på nsd.se. Fakta: Lydia Lindgren-Querzé, född i Svensbyn 1884, död 1974 i New York, var en svensk ­operasångerska (sopran). Lindgren föddes i Svensbyn, där modern var lärarinna. ­Fadern var musikalisk med hade inga möjligheter att utveckla sina ambitioner. ­Modern dog 1894 och ­Lindgren lämnade hemmet vid 15 års ålder. Källa: Glesbygdsdivan, Piteå kommun REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Piteås okända OPERADIVA Lydia Lindgren och GLESBYGDSDIVAN I

NJUT AV

HÖSTEN HOS OSS! ÖPPETTIDER: TISDAG–LÖRDAG 16.00–22.30 SÖNDAG–MÅNDAG 16.00–21.00 (PIZZABAREN)

PREMIÄR Fredag 3/9 kl.18 Piteå Museum

(samt Lör 4/9 kl.14, Mån 6/9 kl.18)

CARINA HENRIKSSON & ROGER NORÉN Tips! Se utställningen KVINNOLIV på Piteå Museum En föreställning om två kvinnor av två sekel.

BOKA BORD PÅ WWW.TAVERNAGUSTO.SE ELLER PÅ TEL: 0920-740 10. RÅDSTUGATAN 7 LULEÅ.

Biljetter bokas på Piteå Museum 0911-126 15

OPERA VILDMARK-PITEÅ400 -REGION NORRBOTTEN-PITEÅ MUSEUM-GLESBYGDSDIVAN


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

Insamling av norrbottningars högtider, firanden och traditioner LULEÅ Norrbottens museum har startat ett insamlingsprojekt där man vill veta vilka betydelsefulla dagar och händelser som norrbottningar firar, och varför. Insamlingen går under namnet ”Norrbottenskalender” och fokuserar på olika högtider, firanden och traditioner i länet. Syftet är att sprida kunskap om våra norrbottniska traditioner och bevara dem för framtida generationer. – Högtider, firanden och traditioner skapar sammanhang och kan bidra till gemenskap. Det är även företeelser som innehåller variationer och förändras med tiden. Temat kan således kopplas samman både med omvärldsbevakning och mångfaldsperspektiv. Vi hoppas därför på att få in berättelser från en mångfaldig publik så att urvalet av dagar och händelser representerar länets mångfald, säger Paulina Öquist Haugen, etnolog på Norrbottens museum. Insamlingen av berättelser – men även bilder och föremål – sker via

HJÄLP OSS

att sprida kunskap om våra norrbottniska traditioner och bevara dem för framtida generationer Norrbottens museum samlar in berättelser, bilder och föremål inom temat högtider, firanden och traditioner. Nu är vi intresserade av att veta vad du firar och varför du gör det. T.v. Anja Wrede, antikvarie på Norrbottens museum, och t.h. Paulina Öquist Haugen, etnolog på Norrbottens museum. Foto: Matilda Eriksson, Norrbottens museum.

frågeformulär på museets hemsida. Det finns många olika typer av dagar och händelser som kan uppmärksammas: Alla hjärtans dag, Earth Hour, halloween, hemvändardag, Jokkmokks marknad, kalvmärkning, midsommar, nouruz, pesach, Pride, ramadan, SM-slutspel, med flera. Insamlingen pågår till och med 24 oktober 2021. Materialet kommer att bevaras i museets arkiv och samlingar, samt ligga till grund för en tryckt kalender i form av en affisch. Affischen kommer att finnas till försäljning i museibutiken under 2022. Museet hoppas också att kalendern

ska kunna fungera som utgångspunkt i verksamheten, exempelvis vid utformning av programpunkter och förvärvsinsatser. Kalendern kan då bli ett medel för museets verksamhetsidé om ett ”museum för alla”. Dokumentationsgruppen består av medarbetare inom olika verksamhets­områden på Norrbottens museum: Paulina Öquist Haugen, etnolog, Anja Wrede, föremålsantikvarie, Jessica Lundmark, bebyggelseantikvarie och Matilda Eriksson, utställningsproducent och programansvarig.

Insamlade berättelser, bilder och föremål sparas i museets arkiv och samlingar. Allt kommer också att ligga till grund för en Norrbottenskalender som berättar och påminner oss om årets olika högtider. Utmana vänner, elever eller arbetskamrater att delta i vår insamling. Det tar bara några minuter, du hittar länken på vår hemsida: www.norrbottensmuseum.se

15 augusti är Nationalälvens dag. Då uppmärksammas de outbyggda älvarna. Kalixälven är en av dem!

du Här ser pel på em x e a r g ra. nå n kan fi vad ma r du? Vad fira Varje höst i september samlas LuleåFans för att tåga till hockeypremiären. I Norrbottens museums arkiv finns supportertillbehör som mössor, flaggor, pins m.m. bevarade för framtiden.

Insamlingen pågår till 24 oktober. Romernas internationella dag (nationaldag) firas den 8 april i ett 40-tal länder.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på lulea.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.

25


26

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

LULEÅ

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com LULEÅ

RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER • Akvarellen • Alcatraz • Aurorum • Bastard Burgers • Bistron • Byns Kök • Börje Olssons Konditori • Café Nouveau • En trappa upp • Friends Fika & Food • Green Thaikök • Gunnars Kök • Hemmagastronomi • Hotell Savoy • Ormberget • The Bishop Arms • J&J Restaurang Catering • Kalaskulan • Kocken & Co • Korvgubben • Köksverket • LIVE • Arkipelag • Teknikens hus • Luleå Hockey Restaurang • Panelen Steakhouse • Zaap • STUK • Björkskatans Restaurang Vit text - även digitala bonusstämplar

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I LULEÅ GRATISTIDNING

SEKEL FÖRFATTAREN

Mitt barn drogar inte!

Om lusten att skriva, Klarabohemerna, politiska händelser och livet på Seskarö under tidigt 1900-tal.

Goda råd av föräldrar som hade fel

Seskarö Seskarö Kuivakangas Kiruna Hakkas Luleå Kalix Pajala

Kontakta FMN Luleå 073 - 091 14 86 Gällivare/Malmb. 070 - 389 49 06 Arjeplog (Ring Luleå) Älvsbyn/Piteå 072 - 221 22 35 Boden 076 - 788 29 47 Kiruna 070 - 250 01 94

fredag 3 sept kl 18:30 lördag 4 sept kl 15 söndag 5 sept kl 15 tisdag 7 sept kl 19 onsdag 8 sept kl 19 torsdag 9 sept kl 19 fredag 10 sept kl 19 lördag 11 sept kl 19

Textas till både svenska och meänkieli Mer info via www.tornedalsteatern.se eller 0978-10299

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

Veckans tips

Gör så här: 1. Fräs svampen stekpanna utan smör för att få ur all vätska, tillsätt sedan smör och fräs några minuter och ställ åt sidan.

V

i är inne i svampsäsongen, även om sommarens torra väder har ­försenat den något. I Estland där vi tillbringade stora delar av sommaren brukar jag avnjuta de första ­kantarellerna redan i slutet av juni, i år dröjde det till början av augusti. Smörstekta eller gräddstuvade kantareller tillsammans med ett kraftfullt rött vin som mjukas upp av de smörstekta eller gräddstuvade ­kantarellerna är kanske inte den mest bildsköna rätt som finns, men smakmässigt i en klass för sig. Med den inledningen är temat givet, svamp och veckans recept är en svamprisotto.

2. Koka upp fonden. 3. Fräs löken i en kastrull eller stor stekpanna i smör. Lägg i hälften av svampen och rör ner riset, låt det svettas tills riskornen är genomskinliga.

Svamprisotto Det här behövs för 3-4 personer

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Flingsalt Olivolja

500 gram färsk svamp skuren i mindre bitar 1 msk smör till stekning 1 liter svamp- eller grönsaksfond (9,75 dl vatten och 4 1/2 msk koncentrerad fond) 1 finhackad liten gul lök eller två schalottenlökar 25 gram smör 3 dl arborio- eller avorioris 1 dl torrt vitt vin

25 gram smör 75 gram riven långlagrad hårdost, gärna Västerbotten Salt och nymalen peppar Topping 100 gram skivad smörstekt svamp att toppa med som på bilden 50 grav tunt hyvlad eller riven långlagrad hårdost, gärna ­Västerbotten Färska örter

4. Häll över vinet låt det koka in, späd med fond under omrörning på svag värme tills nästan all vätska kokat in. Ta bort kastrullen/stekpannan från plattan eftersom riset efterkokar. 5. Tillsätt smör och ost. Smaka av med salt och svartpeppar. 6. Ställ tillbaka risotton på plattan och vänd ner resten av svampen. 7. Servering: Lägg risotton på tallrikar, toppa med den smörstekta skivade svampen, riven ost, färska örter, flingsalt och ringla över olivolja. DRYCKESTIPS Du som följde min ­rekommendation för två veckor

sedan har redan ­Agricola ­Molino Barbera d’Alba ­Superiore 2018 (Nr 50645, pris 189,-) hemma och du som inte följde min rekommendation får beställa hem en flaska eller två för optimal njutning. Lufta det här vinet gärna en till två timmar innan servering och avnjut det runt 17 grader i en stor kupa. ALKOHOLFRITT Nigum (varunr 1925, pris 42,-) är en must framställd av svarta vinbär och druvor där dess högra fruktsyra balanserar dryckens sötma. Avnjut den 13-15 grader. Om två veckor skall vi förlänga sommaren, så beställ några flaskor El Paisano de Tares 2020 (Nr 52337, pris 125,-) så du är redo. För dig som vill prova vin till ­surströmming, så är rosé det ­givna valet, Les Lauzeraies 2020 (Nr 2724, pris 129,-) kommer att ge dig en helt ny smakupplevelse.


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021

27

DAGENS LUNCH | TAKE AWAY | ABONNERA | CATERING

HÖSTÖPPNING

VÄLKOMMEN TILLBAKA TILL BYNS KÖK EFTER EN SKÖN SOMMAR. VI KÖR IGÅNG FREDAG 3 SEPTEMBER. HÖSTÖPPNING

DAGENS LUNCH

Mångsysslaren Ulrika Weinz medverkar i Air 4x400 år i Luleå.

Ulrika Weinz – Piteås representant när jubilerande Luleå ska tolkas

Konstnärerna – en från varje jubileumsstad – har ansökt och valts ut av en jury. I Luleå är det konstnärerna Andreas Brännström (Luleå), Shai Dahan (Borås), Sofie Karlsson (Göteborg) och Ulrika Weinz (Piteå) som medverkar. Arbetet inleds måndag 30 augusti och fredag 3 september ska de vara klara. - Det är första gången jag medverkar vid ett residens och det ska bli spännande. Att få fokusera på det här en hel vecka, att möta och jobba sida vid sida med de andra konstnärerna känns kul och nytt i en konstnärs tillvaro som ofta är ganska solitär, säger Ulrika Weinz. Piteåkonstnär med många strängar på sin lyra Ulrika Weinz har varit konstnärligt verksam sedan slutet av 1980-talet inom många olika konstnärliga genrer; kostym och scenografi för teater och tv, formgivning och illustration av böcker och informationsmaterial likväl som konstnärliga offentliga gestaltningar.

Hon är också sångare, gitarrist och låtskrivare i bandet John Henry som är tvåfaldiga svenska mästare i country. Hon formger och tillverkar även silversmycken. Hennes konst sker ofta på uppdrag av kund oavsett om det gäller en illustration för en tidning eller en konstnärlig gestaltning, men plats för det helt fria skapandet finns också. Nästan inget medium är henne främmande och hennes konst, såväl som hennes musik, kommer ur förnuft och känsla i kombination med djupaste allvar och humor. - Jag kommer att skapa ett tidsdokument som ska ge en konkret uppfattning om hur lång tid 400 år är. Folkus ligger på vår miljö och hur vi behandlat vår planet under dessa år, säger hon. Konstnärerna Lotta Lampa och Jan-Erik Falk medverkar också under veckan som processledare respektive assistent, även elever från Sunderby konstlinje kommer att hjälpa till. Efter avslutat residens kommer konstverken att stå kvar under september månad. Det första av de fyra residensen genomfördes i Piteå i februari med temat snö och is, under juni var det dags för det andra i Göteborg med temat regn. Det avslutande och fjärde residenset genomförs i Borås i oktober med temat textil och mode.

Källa: Piteå kommun

3 SEPTEMBER

TISDAG - FREDAG 10:30 - 14.00

Foto: Jonas Palo

PITEÅ På måndag drar AiR 4x400 år igång i Luleå. Under fem dagar ska fyra konstnärer arbeta sida vid sida med sina tolkningar av Luleå som fyller 400 år. Konstnärerna får fem dagar och varsin kub i stål med måtten 2,5x2,5x2,5 meter innan verken ska stå klara på Storgatan i centrala Luleå. Art in Residence, AIR 4x400 år, är ett konstnärligt samarbete mellan de fyra jubileumsstäderna Piteå, Luleå, Göteborg och Borås. Det är det tredje residenset av totalt fyra under året, när konstnärerna bor och skapar på plats under en avgränsad tid.

FREDAG

CATERING

BOKA DIN TAKE AWAY 0920-26 63 41

VI FIXAR MATEN ÅT ER!

RING 0920-26 63 41 ELLER 070-257 65 66

STOR

FRI

Gå in och se menyer på hemsidan - boka bord!

www.sunderbynsrestaurangcafe.se

PARKERING

Christian Gillros

Ägare Byns Kök ChristianGillros@gmail.com

ÖPPETTIDER: TIS-TOR 10:30-14 FRE 10:30-20, LÖR 15-20 HELGERBJUDANDE: FRE-LÖR 15-20

Bli stödmedlem

Swisha valfritt belopp till; 123 53 83 229 BG 250-9651

STOR FRI PARKERING

När brudparet redan har allt. Utom en hållbar framtid. Oavsett om det vankas bröllop, 50-årsfest eller dop har vi ett förslag på present som gör nytta på riktigt. www.naturskyddsforeningen.se/gava PG: 90 12 04-8. Ring givarservice: 08 - 702 65 00

Tack! REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Följ oss på Facebook & Instagram för att se våra kostnadsfria aktiviteter


TIO ÅR FÖR DITT DJUR Tiden går fort. Snart har vi funnits i norrbotten 10 år för dig och ditt djur. 10 år med tillgänglighet dygnet runt, året om Vi jobbar hela tiden för att ge så komplett vård som möjligt, våra superhjältar veterinär teamet utgör den dagliga basen. Deras kompetenser stärker vi upp med våra specialister som kommer på regelbundna besök. Maria Källberg, ögonspecialist och Mikael Svensson, kardiolog från Bagarmossen. Med vårat stundande jubileum kan vi stolt presentera ytterligare förstärkning till vårat dagliga team! Stine Hoelgaard, specialist inom kattens och hundens sjukdomar med hög kompetens inom buk och hjärtultraljud. Jens Ulrik Hoelgaard, ortoped med stor erfarenhet av TPLO/frakturkirurgi, artroskopi, hältutredningar. Våra nya veterinärer är ett par som älskar Lappland och bestämt sig för att flytta hit för att hjälpa djuren runt inom Norrbotten. För våra fyrbenta vänner har vi nu investerat i ny datortomografi (CT-röntgen,) fullutrustade rehabavdelningar samt marknadens modernaste bilddiagnostik Vi fortsätter våra arbete för en ännu mer komplett och trygg vård utan långa resor. Hjärtligt välkomna till Lapplands Djurklinik www.lapplandsdjurklinik.se || 010-450 98 50 Gällivare || Boden || Jokkmokk || Arvidsjaur || Kiruna || Luleå


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Luleå Gratistidning vecka 35, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu