Skip to main content

Kiruna Annonsblad vecka 16, 2021

Page 1

Vecka 16

torsdag 22 april 2021

SÄLJES

GRATTIS

från

från

50:- 100:-

privat.gratistidning.com

Gratis till alla hushåll och företag i Kiruna • Årgång 62 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • gratistidning.com/kiruna • facebook.com/kirunaannonsblad

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Service & tjänster...............sid 5 Bostadsblocket ............sid 8-11 Jobb & Karriär.............sid 14-17 Motorblocket ..............sid 18-19 Korsord....................................sid 21 Lunchguiden. ......................sid 22 Nöje & evenemang... sid 20-23

Tankar inför helgen Vägen till livet sid 7

Tema:

Bygga / Bo & Botanisera

Vacker vy från Luossavaarabacken.

sid 8-11

sid 14-17

MOTOR

Motorblocket - varje vecka i Kiruna Annonsblad

Kiruna kommun samlar fritidsfrågorna under ett tak ”Kiruna kommun präglas av ett starkt föreningsliv, ett stort intresse från allmänheten kring ett aktivt friluftsliv och ett stort engagemang kring Kiruna kommuns roll och ansvar”,

säger Stefan Sydberg, ordförande i fritidsutskottet och andre vice ordförande i kommunstyrelsen. Läs mer på sidan 13.

DELA UPP BETALNINGEN RÄNTEFRITT MED RESURSKORTET

sid 18-19

JUNOSUANDO

Karriär Jobb&

DAGS FÖR SOMMARDÄCK Karriär Karriär

Varje onsdag i Kiruna Annonsblad Krönika Tina Persson Jobb&

sid 20

ALLTID TILL KANONPRISER

Varje onsdag i Kiruna Annonsblad

KORSORDET v. 16 Lös veckans korsord & vinn en…

sid 21

Mat & dryck Erik Grödahl sid 22

Jobb&

Varje onsdag i Kiruna Annonsblad

Kvarvarande vinterdäck utförsäljes till kraftigt nedsatt pris. Vi utför

Däckhotell 500:-/säsong inkl. däckbyte

www.smedqvist.se

även service på bilar

För mer info ring: 070-600 87 65, Gunnar Öppettider: Mån-fre 07.00 – 16.00 eller enligt ök.

Hemestra på hemmaplan, underbara upplevelser från kust till fjäll!

Gå in på hemestranorrbotten.se #hemestranorrbotten

PORTALEN NYA TURISMTIDNINGEN AV GRATIS


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

2

LOKALT VÄDER - KIRUNA TORSDAG

FREDAG

22/4

23/4

LÖRDAG

SÖNDAG

24/4

MÅNDAG

26/4

25/4

VI INFORMERAR P.g.a. situationen med Coronavirus har vi växlande öppettider. Ring 0980-60 000 för mer information.

0°C -3°C

1°C -3°C

1°C -6°C

1°C -4°C

2°C -5°C

19 m/s

22 m/s

22 m/s

19 m/s

17 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

6°C 2°C 7°C 9°C 10°C 6°C 12°C 12°C 17°C 14°C

TORSDAG ÄR NY UTGIVNINGSDAG I KIRUNA, JOKKMOKK & PAJALA

NORRBOTTEN

Maila gärna in era bokningar & manus på: annons@gratistidning.com

TORSDAG 22/4

23°C 15°C 20°C 18°C 19°C 17°C 32°C 37°C 17°C 26°C

KIRUNA 2°

Manusstopp för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00

PAJALA 6°

GÄLLIVARE 5° JOKKMOKK 5° BODEN 7°

PITEÅ 5°

LULEÅ 4°

gratistidningen

BOKA ANNONSERING

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss! POSTADRESS

- kan du lita på ger effekt hög räckvidd ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Kiruna Annonsblad Geologgatan 7A 981 31 KIRUNA

Annonspaket

Öppettider: mån-fre 08.00-17.00 Vxl: 0980-60 000 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: kiruna.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Victoria Timander Kiruna/Malmfälten 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Maria Salonen

Kiruna/Malmfälten 070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Åke Tapani

Kiruna/Norrbotten 070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

Peder Gidlund

Kiruna/Norrbotten 070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Varje vecka • Upplaga 82 000 ex

Annonspaket

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 4K 146 500 ex • Upplaga 6K 100 50 ex

PRIVATANNONSER - GRATIS Webb: kiruna.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @KirunaAnnonsblad Instagram: #KirunaAnnonsblad

David Berglund Luleå/Norrbotten 070-495 30 41 david.berglund@ gratistidning.com

Monica Stubé

Luleå/Norrbotten 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Mikael Arvidsson Boden/Norrbotten 072-202 30 46 mikael.arvidsson@ gratistidning.com

Daniel Engberg Piteå/Norrbotten 070-920 16 47 daniel.engberg@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com.

Fyra nummer / år • Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 • Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 • Upplaga 165 000 ex Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av PostNord. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Torsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Kiruna Annonsblad förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande eller

fördröjda annonssvar. Kiruna Annonsblad ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Kiruna Annonsblad ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Copyright: Observera att annonser i Kiruna Annonsblad innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

3

ROVAS POTATIS

Åderbråck eller ytliga blodkärl?

Mandel och Rund. Kaffeost och ägg Suovas och renskav Säljes vid OK/Q8 österleden Kiruna

Torsdag 22/4 kl. 11.00-16.30

Med över 30.000 genomförda behandlingar är vi på Åderbråcksspecialisterna Sveriges ledande specialister på Åderbråcksbehandling.

Lördag 24/4

Lannavaara (affären) kl. 09.00-9.30 N. Soppero (brevlådorna) kl. 09.45-10.15 Ö. Soppero (macken) kl. 10.30-11.00 Idivuoma (g. affären) kl. 11.30-12.00 Karesuando (by macken) kl. 12.30-13.30

Vi tar bort alla åderbråck på benen, synliga ådror på händer och dekolletage. Vi behandlar även ådernät. Konsultation utförs med ultraljud.

Nästa gång i Kiruna 26/5 Tel. 070-647 11 40 Välkommen!

Snabb behandling utan några stygn Börja jobba dagen efter operation Specialistutbildad personal som opererar i Luleå

Körschema finns på Facebook

Promenera hem 30 minuter efter behandling

Färsk kaffeost!

Välkommen till Åderbråcksspecialisterna på Lyxx Luleå, Storgatan 42 i Luleå.

Kiruna:

Måndag 26/4 Svappavaara, COOP kl. 11-11.30 Puoltikasvaara, kl. 12-12.30 Skaulo kl. 12.45-13.15 Tisdag 27/4 Vittangi, OK kl. 12-16 Jukkasjärvi, COOP kl. 17-18 Onsdag 21/4 Onsdag 28/4 Kiruna, Hotell E10 kl. 11-18 Nedre Soppero, kl. 10-10.30 Torsdag 22/4 Lannavaara, kl 10.45-11.15 Kiruna, Hotell E10 kl. 11-17 Övre Soppero, kl 11.45-12.15 Vittangi, OK kl. 13-16.30 Karesuando, Bymacken kl. 13.30-15.30

Nästa mottagning: 24-25 april

1000 kr

ut

i resebidrag vid bokad operation om du bor kaminen till Garmin skoterpaket mer än 7 mil från kliniken Information & tidsbokning och uppger detta vid konsultationsbokning. 08 666 20 30 • info@narvakirurg.se

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

www.narvakirurg.se

STORT SORTIMENT OCH ERBJUDANDEN I WEBBUTIK:

vildmarkshornan.com/butiken 9500:-

FRI FRAKT & GRATIS UTKÖRNING inom Kiruna C Lägg order på: www.vildmarksho rnan.com eller ring på 0980-822 15

GPSMAP 276Cx

8500:-

Skoterpaket: GPS, fäste, karta

Fler färger i butik!

Kånken Kånken Sling

Montana 700i Skoterpaket

999:-

STORT UTBUD BLÄNKEN…

Titicaca

89:Dividalsblinken

Fler färger i butik!

XL

399:-

Viking

4999:-

Fler färger i butik!

89:-

ORD. 1400:-

ORD. 1800:-

200 mm

799:-

59:-

Roffes Turbin

799:-

Greenland Pocket

-50%

Niva Fodrad

Barnstorlekar stl. 128-164

900:-

Niva Fodrad.

700:-

Barnstorlekar stl. 128-164

Medium

349:FIBE Pimpelspöväska

3999:Fjellpulken Transporter 155

inkl. midjebälte, skaklar, gummistickers

ORD. 4700:-

2350:-

Magi Down Hood Dunjacka. Herr & Dam

Vi samarbetar med Handelsbanken Finans


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

2021

Vi utför alla typer av städuppdrag! Företagsstäd Hemstäd Flyttstäd mm..

Vi tömmer, röjjer, städar och köper dödsbon Kontakt: Thomas Farelind 070-661 08 31 thomas.hertz.kiruna@telia.com

Välkommen att kontakta oss. 070-224 07 64

Vi har bra kompetens av hela bygget. Erfarenhet i

BEHÖVER NI HJÄLP MED:

• Måleriuppdrag • Byggtjänster • Om- och ny-

Alla byggjobb är lika viktiga, stora som små!

Vill du inreda med glas? Hör av dig till oss!

byggbranschen över 24 år

ROT

byggnationer KIRUNA • VITTANGI • Golvläggning Florjan Fejzulla 070-224 07 64 florjans.maleri.byggtjanst@hotmail.com • m.m.

CF STÄDSERVICE AB

Norrbottens

avdrag

GLAS

Industrivägen 32 | Telefonnr: 0980-10330 | www.norrbottensglas.se |

• Totalrenovering • Badrumsrenovering • Köksrenovering • Golvläggning • Kakel och klinker • Målning • Tapetsering • Nybyggnation

VI HJÄLPER DIG MED:

Tel 070-333 49 67

Jori Niskakoski gironbygg@gmail.com Gironbygg.se

Trädfällning

(från mark eller genom klättring)

Stubbfräsning Skotning och bortforsling av ris och träddelar. Motorsågsutbildningar på ABCD-nivåer (Säker Skog). WWW.TRADFALLARNAKIRUNA.SE • 070-230 82 58

Välkommen till

Kiruna Fothälsa! Medicinsk fotvård utförs både i behandlande och förebyggande syfte. Kanske vill du bara ha en skön och avkopplande stund? Jag kan erbjuda dig en behandling samt tips och råd om av vad som passar just dig och dina fötter.

- Vid din sida Begravning • Gravsten Bouppteckning Borgerliga ceremonier Arent Grapegatan 31 B • 0980-608 80 info@granmyrsbegravningsbyra.se

Erika Granmyr

Alla är varmt välkomna!

Anna Elenius

Diplomerad medicinsk fotterapeut

Kyrkogatan 36 • Kiruna • 070-491 72 42 • www.bokadirekt.se

Erbjudande:

480 kr * ex.moms/per införande

Kontakta: Åke Tapani 070-330 50 67 • ake.tapani@gratistidning.com Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1 100 kr/vecka.

ONLINEVERKTYG FÖR TIDNINGSANNONSER  SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

PRIVATANNONS D O I T Y O U R S E L F

privat.gratistidning.com

GRATTI S

SÄLJES

från

från

100:-

50 :-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

5

VECKANS ERBJUDANDEN

21/4-25/4

KIRUNA

LOKAL

MAT

LOKAL

MAT

FALUKORV

49:-/st

Nordchark. Basturökt 800g. Jfr-pris 61:25/kg.

2 FÖR

POTATISPALT/ KROPPKAKOR

Nyhléns Hugossons chark. 330g. Ord.pris 23:50/st. Jfr-pris 48:48/kg.

LOKAL

MAT

LOKAL

MAT

20:-/st POTATISGRATÄNG

Outinens. Ost & vitlök. 800 g. Jfr-pris 25:-/kg.

2 VALFRIA FÖR

HAVRETRIPPEL/ JUBILEUMSKAKA

Polarbröd. (Polarpolare). 400g. Ord.pris från 23:50/st. Jfr-pris 47:50/kg.

COOPMFILÖJERN HELA FA

2 -2 8 R A G A D A L L A T E P P Ö Veckans MEDLEMS-

KLIPP!

10:-/st GRÄDDGLASS/SORBET

32:-

Triumf Glass. Välj mellan olika sorter. Gäller även laktosfritt. 500 ml. Jfr-pris 20:-/liter.

38:-

ora Coop Kiruna. Välkommen till ”nya” St .se och hämta i Nu kan du handla på coop Läs mer och butik när det passar dig. börja handla på coop.se.

Varmt välkommen!

KLIPPET! MAX 2 ST/HUSHÅLL FLÄSKKOTLETT

Sverige/Nyhléns Hugossons. Benfri. I bit. Ca 900 g.

LOKAL

MAT

59

90 /kg


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

6

FJÄRDE SÖNDAGEN I PÅSKTIDEN Vägen till livet Rikskollekter: Församlingskollekt till Credo

www.svenskakyrkan.se/kiruna

JUKKASJÄRVI FÖRSAMLING 0980–678 00

0981–200 02

Gudstjänst

Gudstjänst

Kvällsandakt

Söndagsbön

från Kiruna kyrka Söndag 25 april kl 11:00 Anna Kuoksu, Kristina Fjellström Råman, Robert Pauker OBS! Endast Online

Altardetalj från Masugnsbyns kyrka

KARESUANDO FÖRSAMLING från Karesuando kyrka Söndag 25 april kl 11:00. Sven-Åke Nilsson OBS! Endast Online Sänds även på Radio Kiruna 107,7 Mz

Onsdag 28 april kl 19:00 Lars Jarlemyr OBS! Endast online ___________________________________

Anpassning av vår verksamhet på grund av restriktioner i samband med Covid-19

Gudstjänsten, söndagar, i Radio Kiruna 93,7 MHz. Voit seurata kirkonmenoja sunnuntaina klo 11:00 Kiruna Radiossa 93,7 MHz Våra gudstjänster sänds live på: facebook.com/Jukkasjarviforsamling

Alla våra gudstjänster sänds digitalt och vi erbjuder alla att följa med hemifrån via varje församlings Facebooksida.

Se även gudstjänster, andakter och böner via: www. svenskakyrkan.se/kiruna/digitala-gudstjanster

från Kuttainen bönhus Söndag 25 april kl 11:00 och 17:00 OBS! Endast Online Lyssna via kyrktorget.se/Kuttainenfridsförbund Radio 106,6 Mz ______________________________________ Våra gudstjänster sänds live på: facebook.com/Karesuandoforsamling Du behöver inte ha ett facebookkonto för att se sändningen! Se även gudstjänster, andakter och böner via: www.svenskakyrkan.se/kiruna/digitala-gudstjanster

Se vidare information på: www.svenskakyrkan.se/kiruna

Gudstjänst

OBS! ENDAST ONLINE

FRÅN KIRUNA KYRKA SÖNDAG 25 APRIL KL 11:00 Anna Kuoksu, Kristina Fjellström Råman, Robert Pauker Foto: Magnus Aronson

OBS! ENDAST ONLINE

Kvällsandakt ONS 28 APRIL KL 19:00 Lars Jarlemyr

Foto: Olle Thoors

Andakt ”Någonstans nära Kanske något för dig som känner frustration och trötthet över att pandemins restriktioner varar längre än väntat. Även om vi ännu bara kan ses här via skärmen så hoppas vi kunna sända lite mening, vikänsla, lekfullhet och glädje.

ANDAKTERNA SÄNDS PÅ TORSDAGAR, JÄMNA VECKOR T.O.M. 17 JUNI Nästa andakt sänds torsdag 6 maj

OBS! ENDAST ONLINE

Välkommen att titta! www.svenskakyrkan.se/ kiruna/andakter-och-boner eller via församlingarnas Facebook-sidor.

Även kortbetalning på Församlingshemmet i Kiruna.

FRÅN KARESUANDO KYRKA SÖNDAG 25 APRIL KL. 11.00 Sven-Åke Nilsson

OBS! ENDAST ONLINE

VITTANGI FÖRSAMLING 0981-100 01

Gudstjänst

från Vittangi kyrka Söndag 25 april kl.18:00 Maria Smeds, Mikael Pekkari OBS! Endast Online

Bön för församlingen

Onsdag 28 april kl 18:00 Jean-Claude Marclay, Mikael Pekkari OBS! Endast Online ____________________________ Våra gudstjänster sänds live på: facebook.com/Vittangi Du behöver inte ha ett facebook-konto för att se sändningen!

Foto: Olle Thoors

dig” i Kiruna pastorat

Gudstjänst

Minnesmusik

OBS! ENDAST ONLINE FRÅN MARIAKAPELLET TORSDAG 22 APRIL KL 18:00

Se även gudstjänster, andakter och böner via: www.svenskakyrkan.se/kiruna/digitala-gudstjanster

"Vi tänder ljuset för den du tänker på, för den du saknar..."

Emma Heikki - sång Ann-Mari H-stedt Vilgats - orgel/piano Sånger: ”The Rose” ”Ett sista andetag” ”Räck mig din hand” ”Ännu doftar kärleken” ”Tro” ”Make you feel my love”

Orgel/piano: ”Tornedalssången” ”Greensleeves” ”Så skimrande var aldrig havet” ”Morgonstämning”

Jukkasjärvi församling, expeditionens telefontider: Mån–fred kl 08:00–12:00 • 0980-678 00 Minnesadresser: Stängt för kundbesök, endast via telefon 0980-678 00 Kyrkogårds- och begravningsförvaltning: tfn 0980-678 16

Gudstjänst FRÅN VITTANGI KYRKA SÖNDAG 25 APRIL KL 18:00 Maria Smeds, Mikael Pekkari Vittangi församling/minnesadresser öppettider: Mån-fred 08.00–15:00 • 0981-100 01 Karesuando församling/minnesadresser öppettider: Mån-fred kl 08:00–12:00 • 0981-200 02

OBS! ENDAST ONLINE


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

7

Predikoturer

TANKAR INFÖR HELGEN

Tisdagar kl. 18.00 Bön via Zoom Onsdagar kl. 19.00 Bön via Zoom Söndagar kl. 11.00 Bön via Zoom Se Zoom-länk på www.kyrktorget.se Swish: 123 390 8647 Hantverkareg. 31, Kiruna

VÄSTLAESTADIANERNA Bönhuset, Gruvvägen 7 Gudstjänst Söndag 25/4 kl 15.00 Covid-19: Gudstjänsterna sänds via internet och telefon. Se kontaktperson för respektive ort på www. vastlaestadianerna.se

••• RING JOURHAVANDE MEDMÄNNISKA 08 – 702 16 80

Vår käre

är ett av flera sätt att informera om ett dödsfall och om en kommande begravning. I Kiruna Annonsblad samlar vi dödsannonserna tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack på en familjesida i början av tidningen. Även publicering i Pajala Gratistidning ingår utan extra kostnad. Norrbotten - större spridning För dig som vill kan vi även erbjuda din annons att publiceras i Norrbotten på orterna Kiruna, Pajala, Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Jokkmokk, då når du sammanlagt 104 500 hushåll och företag.

Förnamn Efternamn * 00/0 0000 † 00/0 0000

Har lämnat oss i sorg och saknad Familj Släkt och vänner Lika självklart som vi alla föddes skall vi alla en gång födas åter, skall vi stå som barnet framför porten till det ofattbaras verklighet - Bo Setterlind Begravningen äger rum i kyrkan lördagen den 0/00 kl 00.00. Efter gravsättning inbjudes till minnesstund i församlingshemmet.

Exempel - dödsannons 1 spalt (40 mm bred)

Kontakta er lokala begravningsbyrå så får du hjälp med er dödsannons. Kiruna Annonsblad når alla hushåll och företag i Kiruna och Kiruna kommun med en upplaga på 15 000 exemplar. Tidningen delas varje vecka ut gratis i hela kommunen på onsdagar. Kiruna Annonsblad finns även på nätet vilket också gör att alla, även den som befinner sig utanför vårt distributionsområde och utomlands kan ta del av annonsen via Kiruna Annonsblads nättidning.

Hedra någon nära genom en minnesgåva.

diabetesgåvan.se

Stöd kampen mot barncancer. Swisha till 90 20 900 och stöd forskningen. Tack.

Hedra en bortgången vän. Värna om dem som är kvar. Ge en minnesgåva till Naturskyddsföreningens arbete så ger du samtidigt en värdefull gåva till kommande generationer. naturskyddsforeningen.se/gava Givarservice: 08 - 702 65 00

Fjärde söndagen i Påsktiden

VÄGEN TILL LIVET Som en liten ljusprick kunde jag skönja sonens blinkande billjus vid fastlandet. När jag såg ljuset visste jag att jag var på rätt väg. Jag körde väldigt sakta framåt med båtmotorn upptiltad så mycket jag kunde för att inte propellern skulle slå i någon sten. Sonen och sonhustrun stod på stranden med några kompisar från Umeå som skulle göra ett besök ute vid vår stuga. Klockan var närmare 22.00 på kvällen, dimman låg tät över havet när jag sakta, sakta körde genom senaugustimörkret mot fastlandet för att hämta upp ungdomarna. Ljuset från sonens blinkande helljus besvarade jag med den medhavda ficklampan. Ljuset trängde igenom ­dimmorna och det blev en bekräftelse att det motorljud de hört ute i mörkret och dimman kom från min båt. Den som har kört båt i dimma och mörker vet att det kan vara svårt att navigera i en sådana situationer om man inte har en GPS förstås, just i den ­stunden önskade jag verkligen att jag hade en sådan i båten. Med båten full med packning och ­glada ungdomar styrde jag tillbaka ut mot havet och vår stuga. Hemfärden gick lika långsam eftersom dimman låg lika tät, ja kanske även lite tätare. Ute vid stugans brygga hade jag tänt en lyckta innan jag åkte, detta för att jag skulle ha en sorts navigeringspunkt att hålla mig vid. Uppe i stugan hade ­hustrun tänt flera av våra fotogen­lampor i fönstren och gjort en stor brasa ute vid eldplatsen som skulle vara till hjälp för att vi skulle hitta rätt. Varför jag skriver om båtturen i dimman är, att jag fick en associationstråd till en av texterna för den kommande ­söndagen med temat, Vägen till livet. I tredje årgångens gammaltestament­ liga text står det om hur Israels folk blev vägledda genom sin ökenvandring av Herren själv genom en molnpelare under dagen och en eldpelare under natten.

De blev ledda av Gud själv genom ett övernaturligt naturfenomen som bistod dem under de många år de fick tillbringa där ute i öknen. Att bo ute vid havet är enligt mitt tycke någon helt underbart. Visst, naturfenomen kan vi få uppleva väldigt nära i vissa stunder där moder natur ibland är både vresig och arg, men också ­smekande och ytterst vänlig mot oss. Vädret varierar och vi anpassar oss efter det. I livet kan det bli som jag försökte beskriva med vår båtfärd i dimman och mörkret. Vi kan tappa fokus och irra bort oss i mörkret. Därför är det viktigt med navigeringspunkter i livet. De första lärjungarna tyckte att de tappade allt när de såg sin Herre och mästare lida och dö på korset. Allt blev mörkt, det fanns inget hopp, allt var ute med deras drömmar nu när deras Herre hade lindats och lagts i gravens mörker. ”En kort tid och ni ser mig inte ­längre, ännu en kort tid och ni skall få se mig igen.” sa Jesus till lärjungarna strax innan de gick in i den mentala dimman av mörker, Jesus var ju deras navige­ ringspunkt i livet, hur skulle det nu gå när Jesus dog denna fruktan­svärda död. Men de kulle få se honom igen, ljuset skulle bryta igenom alla mentala dimmor. Jesu uppståndelse från det döda var den stora ljuspelaren som lärjungarna pekade på. Glädjen överflödade när de talade och predikade om Jesus som Guds frälsning till världen. Det är min övertygelse att ”vägen till livet” den går genom Jesus Kristus, den vägen leder till ett ännu större, glädje­fullare, rikare, ljusare liv än vad vi någonsin kan förstå. Jesus är min och din navigerings­ punkt. Allt gott och en skön helg önskar jag dig. Gösta Degerman


8

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Tema: Bygga, Bo & Botanisera

NAMN: Catharina Stålnacke GÖR: Cert. inredningsdesigner,

Fengshui-konsult, butiksinnehavare FÖRETAG & BUTIK:

Vackra inredningsdetaljer från Catharinas butik Sans interiör.

Sans interiör, Kronan H3, Luleå WEBB: www.sansinterior.se FACEBOOK:

SANS interiör och Inredare PureCathis.se INSTAGRAM: @sansinterior.se

Catharina inreder för ditt välbefinnande Kortsiktiga inredningstrender kan många gånger leda till överdriven konsumtion av möbler och prylar. Hur kan vi istället tänka mer långsiktigt och hållbart när vi inreder, för att också må bra ”på köpet”? TEXT: MARIA JUHLIN. FOTO: CATHARINA STÅLNACKE, SANS INTERIÖR Trots att svenskarnas totala konsumtion har minskat med nästan fem procent under pandemin, så har konsumtionen av ”möbler, hushållsartiklar och underhåll” ökat med nästan lika mycket, enligt Statistiska Centralbyrån. Eftersom vi inte kan resa, så kan det tänkas att hemmasittandet ökar vår lust att förändra vår hemmamiljö. Norrbottens Gratistidning pratar med den certifierade inredningsdesignern och Feng Shui-konsulten Catharina Stålnacke som tar emot oss i den egna butiken Sans Interiör i Luleå. Företaget har kunder i hela Sverige och internationellt. När det handlar om inredning vill Catharina att vi ska tänka långsiktigt och hållbart – för att vi ska kunna må bra.

hittas nästa gång de ska användas. Efter avslutat uppdrag har det hänt att hon fått samtal som gjort henne väldigt rörd. Kunden har berättat att relationerna inom familjen förbättrats avsevärt när det blivit enklare för dem att hålla ordning. – Ja, ordning och reda i exempelvis hallen kan förändra en familjs liv till det bättre. Man slipper bråka om vart vantar och nycklar är, vilket kan resultera i onödig stress. Energin kan läggas på roliga saker istället. Catharina nämner den japanska organisationskonsulten och författaren Marie Kondo, som blivit ett stort fenomen när det kommer till att organisera, rensa och städa. Kondos metod KonMari bygger på det japanska konceptet Wabi Sabi, som vilar på zenbuddhistiska principer och ideal.

ATT STÄRKA MÄNNISKAN OCH MILJÖN – När ett hem upplevs balanserat, lugnt och harmoniskt, så förenklar det för människorna att leva i harmoni med varandra. Hallen är vanligtvis det första du ser när du kommer in i någons hem. En stökig, plottrig hall där kläder och skor ligger i högar på golvet innanför ytterdörren, tenderar att vara ”inkörsporten” till ett oorganiserat hem, säger Catharina. Hennes uppdrag kan till en början just vara att bringa ordning i en stökig hall hemma hos en familj. Att fixa ordentlig förvaring så att kläder, skor och småsaker enkelt

MÄNNISKAN I CENTRUM Catharina inreder såväl arbetsplatser som privata hem. Men hur skiljer sig dessa uppdrag åt? – Om man hårddrar det så skiljer sig mitt tillvägagångssätt inte mycket åt mellan de olika uppdragen. Jag sätter alltid människan i centrum. Men slutresultatet kan variera eftersom de funktioner som behövs på en arbetsplats, ser annorlunda ut än de som behövs i ett hem. Hur går hon då tillväga när hon inreder någons hem? Likt en detektiv letar hon efter ledtrådar som kan berätta om de människor som lever där och vilka funktioner som

Wabi Sabi – skönhet och harmoni i det enkla och nötta.

hemmet bör ha. Budgeten styr självklart, men också om vad som är uppnåeligt att förändra i nuläget, samt vilken tid hela arbetet kommer att ta. GOD PLANERING ÄR A OCH O Arbetet startar alltid med en behovsanalys. Den visar de styrkor och möjligheter samt svagheter och möjliga risker, som finns i hemmet i nuläget. Vilka personer bor i hemmet? Vilka rum och ytor fungerar bra? Finns det ytor som sällan eller aldrig nyttjas? Vilka möbler och ting finns? Behövs allting eller ska något skänkas bort, säljas eller rentav slängas? Går det att renovera vissa möbler och prylar? Baserat på detta skapar Catharina en moodboard. Det är ett visuellt förslag till kunden som beskriver tankar och idéer för de olika rummen i färger, former och material. – Till en moodboard gör jag alltid en tydlig skriftlig beskrivning också. Allt ska godkännas av kunden innan vi startar. Det som är bra med mitt arbetssätt är att även om vi inte kan genomföra alla idéer nu, så finns konceptet väl dokumenterat till kunden, som kan fortsätta arbetet framöver. BALANS, PROPORTIONER OCH KONTRAST Catharina är utbildad inom Feng Shui, en flera tusen år gammal kinesisk lära som bland annat utgår från elementen eld, trä, jord, metall och vatten. Hon använder


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Tema: Bygga, Bo & Botanisera

Inredningsuppdrag hos kund.

I butiken Sans interiör kan man inspireras av vackra ting, färgsättning, spännande material och dofter.

Moodboard – visuellt förslag som beskriver Catharinas tankar och idéer till kunden.

sig av den kunskapen vid exempelvis material- och färgval, samt att hon placerar möbler och ting så att goda energier ska kunna flöda i rummen. Det ska bidra till en miljö i balans, som leder till ett ökat välbefinnande för människorna som lever där. – Jag utgår alltid ifrån proportioner för att skapa balans i hemmet. Man kan tänka att hemmet ska bestå av 60% golv- och väggytor, 30% stora möbler och 10% ”dekoration”. Det bidrar till harmoni. Lika viktigt som proportioner och balans är att få in kontraster i inredningen. Att färger och former står i kontrast till varandra. Man kan även skapa fokuspunkter i form av olika blickfång. Catharina rekommenderar att ta in sånt man hittar i naturen; stenar, kottar, blommor, grenar, snäckskal, som kan bli till vackra blickfång i form av stilleben. – Tänk dig också en slags ”röd tråd” som binder samman det hem du ska inreda. Det kan handla om en specifik färgskala eller några accentfärger som återkommer på väl valda ställen i hemmet. Det kan även vara unika former som återkommer.

du enkelt byta ut om du ledsnar, eftersom de endast står för 10% i din färgsättning. – Röd är en kraftfull och dominant färg som vill få uppmärksamhet. Och om blå är en pålitlig och trygg färg som uttrycker ”du kan lita på mig”, så är grön en nyttig färg som säger ”jag ska ta hand om dig”. Genom att tänka smart inför färgsättningen, så kan olika rum och ytor få specifika funktioner och uttryck i ditt hem.

HISTORIENS VINGSLAG – Även historien bakom en byggnad eller ett ting betyder mycket för oss människor. Utan den förståelsen kan vi känna oss rotlösa. Om jag ska inreda en miljö i en byggnad med tydliga historiska detaljer, tar jag reda på så mycket jag kan om byggnaden och den tidsepok den byggdes i. Vilka material använde man på den tiden, vilken färgsättning var aktuell och fanns det former som återkom i ornamentik och mönster? På så sätt kan jag hitta ”frön” från den tiden som jag kan bygga inredningen kring. Det kan vara mycket att tänka på när man ska förändra i sitt hem. Hur går man tillväga då? – Man tar kontakt med mig! Det finns inga uppdrag som WABI SABI är för små eller för stora. Dessutom har jag förmånen att – Jag nämnde tidigare Wabi Sabi som är ett sätt att uppskat- samarbeta med skickliga hantverkare och leverantörer ta skönhet och harmoni i det enkla och nötta, säger hon. inom byggnation, renovering och inredning. Titta gärna Att sätta värde på det man har, att ta vara på och laga sånt in i butiken här på Kronan. Här kan man kan botanisera som går sönder. Väl genomtänkta inköp blir till lönsamma bland vackra ting, få inspiration till färgsättning och och långsiktiga investeringar. Man kan väl säga att Wabi känna på olika slags material, avslutar Catharina och tar Sabi både är ett estetiskt ideal och ett sätt att leva. Jag inre- emot kunder som kommer in genom dörren, av just den der gärna med begagnade, ärvda ting och opolerade ytor. anledningen.l Det händer att jag tar med mig kunden till secondhandbutiker för att addera inredningen med begagnade bruksTIPS FÖR DIN INREDNING föremål. Ett hem ska inte innehålla endast nya saker, det Ta ett rum i taget. Börja gärna med hallen. kan upplevas livlöst och opersonligt. Omge dig med saker Bestäm en ”röd tråd” som kan binda samman inredningen. Kan t ex färgskalor och mönster återkomma mellan rummen? du tycker om – som du har goda minnen från. FÄRGERS PÅVERKAN Även när det gäller färgsättning tänker hon i proportioner. Hennes rekommendation är att 90% av hemmet färgsätts i neutrala baskulörer (ex: vit, grå, beige, svart) och 10% i accentfärger, dvs färger som väcker större uppmärksamhet. – Jag färgsätter gärna med neutrala basfärger, naturens egna färger och inspireras av en skogspromenad, en dag vid havet, fjällets färger och årstidernas växlingar. Med en lugn bas slipper du måla och tapetsera om hela tiden. Accentfärgerna är starkare och mer dominanta. Dessa kan

Välj färgsättning och mönster du inte tröttnar på inom några år. Genomtänkta inköp blir lönsamma och långsiktiga investeringar. Testa flera olika placeringar på möbler innan du bestämmer dig. Flytta möbler och saker mellan olika rum, så får de ny betydelse. Bryt tomma ytor i ett rum med en möbel. Hämta inspiration från naturen. Blanda upp ”det nya” med begagnat och antikt. Renovera, laga, måla och klä om. Rensa undan ting som ej har värde för dig. Lägg osorterat ”skräp” i skräplåda, som rensas då och då.

Servetter i naturmaterialet Rami, som består av 90% nässla och 10% bomull.

9


10

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Tema: Bygga, Bo & Botanisera

Svenskarnas blocketanvändande besparade klimatet 746 181 ton växthusgaser förra året 20%

rabat t på takplåt Gäller till 1/6

Dags att uppdatera din köplats!

BOSTAD Svenska ­folkets begagnat­ handel på Blocket sparade potentiellt 746 181 ton växthus­ gaser 2020. Det visar en studie gjord av Blocket i samarbete med IVL Svenska Miljö­ institutet. Resultatet är enormt och kan likställas med materialet från 1,7 miljarder tom­ burkar, 5,8 miljarder plastpåsar eller 3 300 kilometer järnväg, en sträcka motsvarande den från Stockholm till ­Nordpolen. Genom att välja begag­ nat istället för nytt skonas klimat och miljö. Nya saker behöver inte tillverkas, färre grejer slängs och ut­ släppen minskar. Och varje annons gör skillnad. Sedan 2013 har Blocket, i sam­ arbete med IVL ­Svenska Miljöinstitutet, räknat på klimatnyttan med att handla begagnat. Den totala mängden växthus­ gaser som besparades i fjol tack vare att fler valde att handla begagnat kan liknas vid det årliga utsläppet från 135 000 svenskar. – Svenskarna har en tydlig positiv inställning till begagnathandeln och 2020 vände sig allt fler till Blocket för att köpa och sälja begagnat. Begagnat­ handelns klimatmässiga fördelar blir också en allt viktigare faktor för svenska folket visar våra undersök­ ningar från Kantar Sifo. Genom att belysa begag­ nateffektens klimatmässiga

Klimateffekterna blir stora när allt fler väljer att handla hållbart.

resultat hoppas vi att ännu fler väljer andrahand i första hand, säger Pernilla Nissler, vd på Blocket. Beräkningen är gjord av IVL Svenska Miljö­ institutet som, på uppdrag av Blocket, analyserat vad som säljs på sajten utifrån volym och varornas respektive ­klimatpåverkan. Utgångspunkten för beräk­ ningen är antagandet att varje såld begagnad vara inte behöver hanteras som avfall och att en likartad ny vara varken behöver till­ verkas eller transporteras. I resultatet har vi även tagit bort Blocket och användar­ nas negativa utsläpp såsom frakt till och från köpare och säljare och energin av att surfa på vår plattform. Mer om metod och tillvä­ gagångssätt går att läsa på begagnateffekten.se. – Att handla begagnat kan innebära en större insats för miljön än vad många kanske tror. Det finns en rad saker man som privatperson kan göra för att få ner sina egna utsläpp, såsom se över sitt resande, äta mer vegetariskt eller källsortera. Att handla begagnat hamnar högt upp

på den listan. Återanvänd­ ning av varor förlänger använd­ningstiden och kapar utsläppen av produk­ tion och avfallshantering rakt av i motsvarande grad, säger Pernilla Nissler. Blocket är en del av Schibsted, där bland annat finska Tori och norska Finn ingår. Christian Printzell ­Halvorsen, är vice verk­ ställande direktör för de nordiska marknadsplatserna och VD för FINN. Han är mycket nöjd med att alla tre nordiska marknadsplatser hjälper till att rädda miljön från klimat- fientliga utsläpp. – Rapporten Second Hand Effect visar att våra tre nordiska marknads­ platser för begagnadhan­ del gör en positiv skillnad för miljön. Vi har sett en enorm ökning av inköp och försäljning av begagnade varor 2020, och användarna är våra egna miljö­hjältar. Vi är mycket stolta över att Schibsteds marknadsplatser ger människor möjlighet att handla på ett hållbart sätt, säger Christian Printzell Halvorsen. n Källa: Blocket

Sök stöd för klimatinvesteringar! Ansökningsperiod 13-27 april.

Kontakta gärna Länsstyrelsen för råd och stöd.

Telefon: 010-22 55 000

Nu rensar vi vårt kösystem. Du som vill stå kvar i vår bostadskö och inte har loggat in under de senaste 12 månaderna måste logga in senast den 28 april 2021 för att behålla din köplats. Uppdatera din plats genom att logga in på Mina sidor eller ringa vår bostadsförmedling på telefon 0980-708 50.

Det nya r ordet fö rent!

G: KOM IHÅ n e vatp rso

Som pri yttja kan du n et! g ra d rutav

Super Städ Kiruna

Och du, passa på att kontrollera att vi har rätt kontaktuppgifter till dig så vi kan nå dig den väg du vill bli kontaktad.

Vi är städföretaget med stor passion för vårt arbete och för våra kunder. Förtroendet vi får av våra kunder förvaltar vi med största möjliga omsorg och vördnad.

Uppdatera din köplats på: kirunabostader.se

Hör gärna av dig om du vill ha vår hjälp Vi hjälper både privatpersoner och företag Våra tjänster: Flyttstäd • Byggstäd • Storstäd Kontorstäd • Fönsterputs •Hemstäd

Vi ser fram emot att kunna hjälpa dig!

Kontakta oss redan idag

Lars Janssonsgatan 12 • 070-299 34 11 superstadkiruna.se • mail: superstadkrn@gmail.com


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Tema: Bygga, Bo & Botanisera

Byt till en bättre färg!

Fönsterbyten i mästarklass. Mockfjärds är Sveriges ledande fönsterbytare. Vi byter fönster enkelt, tryggt och snyggt och finns över hela landet.

Just nu upp till

20%

GÄLLER TILL OCH MED 25 APRIL

Självrengörande Extrem hållbarhet i glans och kulör Fantastisk täckförmåga

på våra storsäljare* Läs mer på mockfjards.se

Fönstermästare nära dig! Vi tar hand om hela ditt fönsterbyte, från måttagning till färdigt montage.

FÅ ETT VERKTYG PÅ KÖPET * Kampanjen gäller fönster och altandörrar ur serierna Ultimat och Prima t.o.m. 25 april 2021.

Boka ett kostnadsfritt hembesök

VID KÖP/AV FYRA ARTIKLAR mockfjards.se 020-43 00 00

UR ZERO DROP-STÄLLET

SÅ FÅR DU DET BILLIGASTE PÅ KÖPET.

I över hundra år har Nordsjö testat utomhusfärger i tuffa väderförhållanden på våra teststationer och i våra laboratorier. Det hårda arbetet har lönat sig. Idag har vi färger som slår det mesta. Nordsjö One Super Tech till exempel, har extremt bra täckförmåga och kulörbeständighet, och är enkel att arbeta med. Men framför allt är den självren- görande och skyddar din träfasad år efter år. Det är därför Nordsjö One Super Tech är ett självklart val för professionellamålare. Byt till en bättre färg du också.

Kiruna Färg City AB

KIRUNA: Lastvägen 17 Tel: 0980-167 98 Öppet: Vard 7–18, lör 10–14 www.fargcity.com www.nordsjoidedesign.se

Used by professionals since 1903 Följ oss på Facebook www.facebook.com/fargcity och Instagram @kirunafargcity

NU UTÖKAR VI VÅRT SORTIMENT MED ESSVE SKRUV- & INFÄSTNINGSPRODUKTER. KOMBINERA KÖPET TILLSAMMANS MED MASKINHYRA FÖR ATT HÅLLA NERE TRANSPORTKOSTNADER.

#packatoklart Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se

GRATIS ESSBOX MINI VID KÖP AV ESSVE PRODUKTER FÖR 1000 KR GÄLLER EXKL MOMS OCH I NORRBOTTEN

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

11


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

12

Välkommen till

KIRUNA KOMMUN www.kiruna.se/kommun Till och med vecka 14 har 43145 personer fått en dos och 16663 personer har fått två doser.

Lediga tjänster

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten

Socialförvaltningen Två vikarierande socialsekreterare till Barn- och familjegruppen

Ansök senast 2021-04-28 Handledare nattjänst till HVB-hem/stödboende för ensamkommande unga

Ansök senast 2021-04-30 Handledare till HVB-hem/stödboende för ensamkommande unga

Ansök senast 2021-04-30 Familjehemssekreterare, vikariat

Ansök senast 2021-04-23 Semestervikarie sommaren 2021 inom vård och omsorg Kiruna C

Ansök senast 2021-04-30 Semestervikarie sommaren 2021 inom vård och omsorg byarna östra

Ansök senast 2021-04-30

Kultur- och utbildningsförvaltningen Kock till Jägarköket

Ansök senast 2021-04-27

Har er förening behov av feriearbetare i sommar?

Dagens rapport visar att: Rådande pandemi har medfört att Kiruna kommun har för få arbetsplatser för årets ferieungdomar. Vi förlänger därför ansökningsperioden för föreningar som vill ansöka om bidrag för anställning av ferieungdomar.

• 293 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19 (fredag 72, lördag 70, söndag 151), vilket innebär att totalt 19339 har konstaterats vara smittade i Norrbotten. Uppdateras på vardagar.

Ansökan lämnas in senast 31/5 -21 till Kiruna@feriebas.se I ansökan beskrivs följande • Hur många ungdomar och timmar per ungdom har ni behov av? • Under vilken period, ange datum? • Vilka arbetsuppgifter kommer utföras? • Ansvarig handledare? • Riskbedömning

Ansök senast 2021-05-16

Välkommen att höra av dig till oss om du har några frågor: 0980-796 48 E-post: Kiruna@feriebas.se

Kommunledningsförvaltningen

Arbetsmarknadsenheten

Förskollärare till Kiruna C

Region Norrbotten är i förstärkningsläge.

• Idag vårdas 55 personer med Covid-19 på sjukhus i länet, varav 14 på C-IVA, dessutom 2 på C-IVA utomläns. Uppdateras på vardagar. • Totalt 246 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan coronautbrottets början. Uppdateras ej dagligen.

Mark- och exploateringsingenjör

• Under vecka 15 testades 6155 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 1075 av dessa (17,5 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 14 har 43145 personer fått en dos och 16663 personer har fått två doser. Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 19 april. Källa: Region Norrbotten REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Ansök senast 2021-04-23 Vikarierande Bygglovsinspektör/Lov- och tillsynshandläggare

Ansök senast 2021-04-23

Välkommen med din ansökan! kiruna.se/lediga-jobb

KUNGÖRELSE

Snöskoterförbudsområde Beviljat snöskoterförbudsområden i Riksgränsen/ Katterjåkk har ändrats inom Kiruna kommun. Beslutat av kommunstyrelsens arbetsutskott 2021-04-19 §118.

%LODJD

Tillfälliga förbudsområden

¿

%HVOXW L .V$X

Riksgränsen

Kommunala tillfälliga skoterförbudsområden Skoterregleringsområde

Mer information och beslutet i sin helhet hittar ni på: kiruna.se/forbudsområden

Vi på SAVO behöver arbetsuppgifter Vi tar gärna emot All sorts elektronik t.ex datorer, leksaker m.m. Allt som går att skruva isär för återvinning. OBS! Ej TV-apparater. Lämnas på SAVO, Lastvägen 56 Öppettider: Mån-fre 07.00-15.00 Tel: 0980-700 13

Frågor besvaras av: Jan Klein, Kommunledningsförvaltningen Telefon: +46 980 70 844, 070-675 44 46 E-post: jan.klein@kiruna.se

Credits not available.

Riksgränsen/Katterjåkk

0,5

0

0,5

1:20 439,96

Teckenförklaring Tillfälliga områden/Skoterleder Övriga Kiruna kommun Länsstyrelsen Tillfälliga

Projekt_aretruntled... Hänvisningss... Upplysningss... Kommunen avgränsning Kartan avgränsning

1

1,5 [km]


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

13

Kiruna kommun samlar fritidsfrågorna under ett tak ”Kiruna kommun präglas av ett starkt föreningsliv, ett stort intresse från allmänheten kring ett aktivt friluftsliv och ett stort engagemang kring Kiruna kommuns roll och ansvar”, säger Stefan Sydberg, ordförande i fritidsutskottet och andre vice ordförande i kommunstyrelsen. Från och med den 1 maj ­samlas ­fritidsfrågorna under ett tak hos kommun­ledningsförvaltningen vid Kiruna kommun, för närhet till beslut, utökat samarbete och tillgänglighet, samordning av information och ett samlat grepp på frågorna. Tekniska verken har sedan 2015 haft ansvaret för driften för flera av kommunens fritidsanläggningar och

Stefan Sydberg, ordförande i fritidsutskottet och andre vice ordförande i kommunstyrelsen.

bidragit till en god utveckling av dessa. Genom den centrala omorganisationen och bildandet av fritidsutskottet, med kopplingen till kommunstyrelse, hamnar fritids- och föreningsfrågorna nu nära kommunledningen. Ledamöter i fritidsutskottet är Stefan Sydberg (M), ordförande Gunnar Selberg (C) Sten Nylén (SJVP) Siv Gunillasson-Sevä (S) Jonas Stålnacke (S) För mer information: Jan Klein, avdelningschef Fritid och service Kommunledningsförvaltningen Kiruna kommun Telefon: 0980-708 44 E-post: jan.klein@kiruna.se

Info fritid, se Kiruna kommuns ­hemsida kiruna.se/upplevaochgöra


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

14

Många Norrlandsfondskunder i toppen på tillväxtligan VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

NORRBOTTEN

NÄRINGSLIV

BUSINESS Enligt Tillväxtligan är fyra av de sex mest snabbväxande företagen i Norrbotten kunder till Norrlandsfonden. Dessa är ARL in Tärendö AB, Sensor Försäkring Norden AB, MRM Mining AB och Norrbehandling AB. Enligt företagsanalytiker Petter Alapää är detta ett mätbart tecken på att Norrlandsfonden gör nytta för företag som vill växa. – Norrlandsfonden strävar efter att hitta bra tillväxtföretag där vi kan göra en insats med våra lån i samarbete med bank. Att vi har flera kundföretag i tillväxttoppen ser vi som ett kvitto på att vi är rätt ute. Extra roligt var att dessa kundföretag är verksamma i olika branscher som gruvnäring, besöksnäring och tjänstesektorn, säger Petter Alapää.

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Åke Tapani Norrbotten Gratistidning 070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

Växer kraftigt

Med tanke på allt positivt som händer i Norrbottens näringsliv med den gröna omställningen ser Norrlandsfonden stora möjligheter till att hitta bra tillväxtföretag med

finansieringsbehov även framöver, och har både kapital och organisation för att satsa offensivt. Som nummer tre i Tillväxtligan återfinns Sensor Försäkring Norden AB. Företaget växer kraftigt också vad gäller personal där man anställer många unga människor, vilket är extra positivt eftersom denna grupp är hårt drabbade av en sämre arbetsmarknad till följd av pandemin. VD Tommy Jellerbo: – Att växa snabbt binder mycket kapital eftersom vi måste anställa och lära upp personal. Att ha tillgång till en kompletterande finansiär som Norrlandsfonden

Här är hela listan:

Norrlandsfondens kunder är snabbväxande

är en stor hjälp och vi ser att vi kan dra nytta av deras finansiering löpande under vår tillväxtresa. En gång om året publicerar Almi listan med de 10 snabbast växande företagen i länet. Tillväxten mäts som omsättningsökningen för de två senaste åren, baserat på offentlig information från UC Select. Företagen ska

ha mellan 5 och 250 anställda och visa ett positivt resultat. I samband med publiceringen av listan utses det mest snabbväxande företaget i länet till vinnare av årets tillväxtliga. Syftet är att lyfta fram framgångsrika företag som inspiration för andra företag i regionen. n Källa: Norrlandsfonden

ARL in Tärendö, Pajala, 2.055 procent Bergströms Maskin & Transporttjänst AB, Kalix, >1.725 procent Sensor Försäkring Norden AB, Luleå, >200 procent MRM Mining AB, Gällivare, >175 procent AK Nord AB, Luleå, >150 procent Norrbehandling AB, Luleå, >150 procent Install Fiber i Norr AB, Luleå, >125 procent Limmec AB, Övertorneå, >125 procent Niemis Gräv & Transport i Kiruna AB, Kiruna, >125 procent Isoenergi Sverige AB, Kalix, >100 procent För bolagen på plats 2-10 anges omsättningsökningen avrundat till närmaste 25-procentigt värde.

BRAVIDA I KIRUNA SÖKER

Projektledare till ventilationsavdelningen Vill du alltid bli lite, lite bättre? Får du energi av omväxling och snabbt tempo i en vänlig miljö? På Bravida är vi teknikproffs som gör jobbet ordentligt. Vi kan ta oss an spännande uppdrag som få andra företag klarar. Nu söker vi en projektledare till vår ventilationsavdelning i Kiruna!

OM JOBBET Rollen som projektledare på Bravida innebär att du ansvarar för installationsprojekt från projektplanering till leverans. Dina arbetsuppgifter består av att: • ansvara för kalkyl, resultat och utförande av projekt • utveckla och bevara kundrelationer arbeta med bland annat inköp, resursplanering och kvalitets- och arbetsmiljöarbete • leda och engagera medarbetare • vara delaktig i Bravidas förbättringsarbeten Som projektledare på Bravida får du frihet under ansvar. Vi tror på din förmåga att överträffa kundernas förväntningar genom din kunskap, ditt driv och ditt intresse. Vi erbjuder en gedigen introduktion och även interna utbildningar kopplade till din roll samt möjligheter till vidareutveckling, friskvårdsbidrag och andra fina förmåner.

VEM ÄR DU? Vi söker dig som har en teknisk utbildning och erfarenhet av rollen som ledare. Erfarenhet från installationsbranschen eller arbete inom byggbranschen är meriterande. B-körkort är ett krav.

I din roll som projektledare får du frihet under ansvar och vi tror på din förmåga att överträffa kunders förväntningar genom din kunskap, ditt driv och ditt intresse. Som person är du noggrann, målinriktad och har ett strukturerat arbetssätt. Vidare är du van vid att ta stort ansvar och ser samarbete som en självklarhet. Du tar ditt arbetslag mot ett gemensamt mål. Du har en naturlig förmåga att bygga och utveckla goda affärsrelationer och arbetar engagerat med att hålla ihop projektet och alla dess delar. För att trivas och lyckas på Bravida behöver du: • Vara en serviceinriktad lagspelare. På Bravida jobbar vi gärna i team. Stämningen är öppen och vänlig och vi hjälps åt i jobbet. • Kunna leda dig själv. Det är medarbetarnas kunskap och drivkraft som gör Bravida till ett vinnande lag. Varje spelare är viktig! • Alltid sträva mot förändring till det bättre. Varje dag jobbar vi tillsammans för att bli ännu bättre på det vi gör. Vår högsta prioritet är att göra kunden nöjd. • Jobba med stil. På Bravida gör vi jobbet ordentligt. Då är det viktigt att komma i tid, att vara ärlig och lojal, och att hålla det vi lovar. Våra värderingar genomsyrar allt vi gör. Det är summan av medarbetarnas drivkraft som tar oss framåt! Bravida eftersträvar mångfald och värdesätter en jämn könsfördelning.

VAD ERBJUDER VI DIG? Vårt erbjudande till dig är ett självständigt och stimulerande arbete i en organisation där kompetens, utveckling och trivsel värderas högt. Vi är vana att leverera högsta kvalitet till nöjda kunder och värnar om arbetsglädje likväl som en bra arbetsmiljö. När du växer, växer vi!

INTRESSERAD?

VI BEHÖVER FÖRSTÄRKNING. VEM SÖKER VI MER Vi söker även tekniker och montörer! Läs mer på vår hemsida - www.bravida.se/jobba-hos-oss/lediga-tjanster eller använd QR-koderna nedan.

Tekniker

Montörer

Sista ansökningsdatum för denna tjänst är den 28:e April 2021. Passar du in på profilen? Ansökningar hanteras löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Du skickar in ditt CV och personliga brev på vår hemsida -

Projektledare

www.bravida.se/jobba-hos-oss/lediga-tjanster eller använd QR-koden.

Vi undanber oss kontakt med rekryteringsföretag i denna rekryteringsprocess.

www.bravida.se/jobba-hos-oss/lediga-tjanster

Bravida har blivit rankade till en av Sveriges bästa arbetsgivare och detta är vi mycket stolta över. Vill du läsa mer om hur det är att jobba hos oss, gå in på www.bravida.se. Följ oss på Facebook!


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

15

Bilbolaget i Kiruna söker mekaniker! Bilbolaget i Kiruna söker dig med fordonsteknisk utbildning och med några års erfarenhet. Tjänsten som mekaniker innebär ett intressant arbete och för rätt person goda utvecklings- och förtjänstmöjligheter. Du ska vara initiativrik, positiv, stresstålig, ordningsam och lockas av utmaningar. Att du dessutom är självständig och har datorvana ser vi som en självklarhet. Utöver din erfarenhet ser vi också att du har lägst B-körkort. Eftersom vi ska ge våra kunder bästa tänkbara service är det viktigt att du känner ansvar för din del av vårt kvalitetstänkande, nöjda kunder är det bästa vi vet. Bilbolaget strävar efter jämn könsfördelning och ser mångfald som en styrka. Vi välkomnar därför sökanden med olika bakgrund. Ansök och läs mer på http://www.bilbolaget.com/om-bilbolaget/karriar

Bilbolaget Kiruna Industrivägen 5, 0980-39 84 00.

Tips till ditt CV

Jobba med oss. I utvecklingens framkant.

Lediga tjänster Automationskonstruktörer PLC-programmering Placeringsort: Kiruna Elektriker Placeringsorter: Kiruna, Boliden Ansökan: Maila ditt CV till oss på cv@bolidenelectro.se. Ansökningar bearbetas löpande. Välkommen in med din ansökan, vi är väldigt spända på att få träffa dig!

Mer info & frågor om tjänsterna Ring Magnus Widell 0910-699406 eller gå in på bolidenelectro.se.

Enkel och tydlig struktur

Elkraft | Automation | Installation

I ditt cv ska du beskriva dina erfarenheter, kunskaper och personliga egenskaper som du vill lyfta fram. Det finns olika sätt att strukturera ett cv. Vilket sätt du väljer beror lite på vad du har för meriter, vilken tjänst du söker och vilken bild du vill förmedla av dig själv. Tänk också på att göra ditt cv lättöverskådligt. En enkel och tydlig struktur gör att arbetsgivaren snabbt får en bra överblick. • Senaste först • Uppdelat efter tema • Sammanfattning och målsättning

Anpassa cv:t efter jobbet du söker Tänk på att anpassa ditt cv efter jobbet du söker. Du behöver alltså skräddarsy ditt cv och lyfta upp erfarenheter som är viktiga för jobbet du söker. • Du behöver inte ta med precis allt du har gjort, utan ta med det som är relevant. • Om du endast listar ett urval av dina arbetslivserfarenheter är det viktigt att du nämner att det är just ett urval. • 1-2 A4-sidor är ett bra riktmärke för längden på ditt cv.

Lycka till!

Industrivägen 18, Kiruna | info@bolidenelectro.se

www.bolidenelectro.se

Nu startar vi fyra nya

Byggutbildningar

Utbildningarna passar dej som vill skapa med händerna, är noggrann och vill arbeta i ett fritt och varierande yrke .

Planerare

Lapplands Lärcentra startar nu, i samarbete med Astar, Byggutbildningar med inriktningarna träarbetare, golvläggare, betongarbetare eller plattsättare.

Är du en strukturerad person som vill jobba i ett ­globalt företag där du får vara med och driva och utveckla ­serviceleveransen på Konecranes? Då har vi jobbet för dig!

Byggbranschen är varierad och det betyder att du har många inriktningar att välja på. För att klara utbildningen bör du ha avslutat grundskolan eller ha motsvarande kunskaper. Efter utbildningen söker du anställning som lärling för att skaffa dej yrkesbevis.

Som planerare ansvarar för att förbereda, planera och fördela regionens servicearbete. Länk till ansökan:

Kolla in våra filmer på youtube

Sök nu!

Utbildningsstart 13 september, sista ansökan 15 maj. Kontakta studievägledare på Lapplands Lärcentra för mer information och ansökan. Läs mer om utbildningarna på www.lapplands.se/yrkesvux www.lapplands.se


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

16

Vi söker en lärare/pedagog i Matematik och Naturkunskap – vill du bli vår kollega? Vill du jobba som lärare där du kan lägga fokus på undervisning och att skapa goda relationer med dina kursdeltagare? Då kan denna lärartjänst vara något för dig. Malmfältens folkhögskola söker dig som har folkhögskolelärarexamen, lärarexamen för grundskolans senare år eller gymnasielärarexamen. På skolan kommer du ingå i ett arbetslag som består av lärare vid skolans Allmänkurs. Allmän kurs är Folkhögskolans behörighetsgivande inriktning där vi möter unga vuxna och vuxna studerande med olika bakgrunder och livsmål. Den vänder sig främst till personer som saknar grundskole- eller gymnasieutbildning och är ett alternativ till Kommunal vuxenutbildning. Till tjänsten söker vi dig som har ett engagemang och intresse i att få våra studerande att lära och utvecklas framåt. Vi önskar att du är utvecklingsinriktad och har en förmåga att se helheter. Vi tänker att den goda relationen skapar grund för utveckling och en lärandeprocess som hos individer kan se olika ut. Med det tänker vi att du är en person som är tålmodig och hanterar de utmaningar som sker i vardagen med en insikt i att ditt bemötande påverkar våra studerandes lärande och utveckling. Vår utgångspunkt för lärande och utveckling är ett möte mellan människor i en trygg miljö, vilket vi skapar tillsammans med deltagarna.

Anställning: Heltid 100 %. Undervisning kommer främst ske inom gymnasieämnena Matematik 1, Matematik 2 samt Naturkunskap 1a1 och Naturkunskap 1a2. Tjänsten kan innehålla undervisning i Matematik på grundskolenivå (åk7-9). Tillsvidaretjänsten inleds med 6 månaders provanställning. Tillträde: Enligt överenskommelse, dock senast 2021-08-16 Ansökan: Sista ansökningsdag 2021-05-12

TU föreslår mediestödsreform där man vill avskaffa driftsstödet och öka redaktionsstödet. Infälld: Thomas Mattsson, tf VD TU.

Tidningsutgivarna (TU):

Lägg ned presstödet NORRBOTTEN Organisationen Tidningsutgivarna (TU) som företräder de svenska dagstidningarna presenterade den 12 april flera konkreta förslag om hur statens press- och mediestöd om totalt 932 miljoner kronor kan användas effektivare. Bland annat vill TU ersätta driftstödet med ett kvalificerat momsundantag för nyhetsmedier. ”Vi vill se en utveckling mot mer indirekta stöd som är teknik- och affärsmodellsneutrala”, säger styrelseordförande Victoria Svanberg. Presstödet är ett mångmiljonstöd med anor, som är uppbyggt kring gamla idéer om tidnings-

...................................

Vid Allmän kurs kommer du att arbeta med relativt små deltagargrupper. Det möjliggör en hög grad av individanpassning och flexibilitet. Söker du variera din undervisning så att den passar de deltagare du jobbar med men samtidigt har förmågan att behålla den röda tråden – då tror vi att detta är jobbet för just dig. Välkommen med din ansökan!

Skicka din ansökan till: Malmfältens folkhögskola Campingvägen 3 981 35 Kiruna

e-post: malmfaltens@kiruna.fhsk.se Upplysningar om tjänsten: Kenneth Stålnacke, Rektor 070-646 16 11 Camilla Isaksson Forsén, Lärare/Facklig kontakt 070-347 44 79 Mikael Nordin, Kurator/SYV 070-675 01 53

malmfaltens@kiruna.fhsk.se • 0980-675 00 • Campingvägen 3 • www.malmfaltensfolkhogskola.se

ägande. Syftet är gott: Säkra mediemångfald och konkurrens även på små orter. Men istället för mångfald har det inneburit trixande från mediehusen i Sverige att maximera stöden från skattebetalarna. Tydliga exempel finns i Norrbotten och på Gotland där de två konkurrerande lokaltidningarna köptes upp av en och samma ägare, Norrköpings Tidningar. Ägaren lät titlarna vara kvar och båda tidningarna på orten uppbringar presstöd trots att de i många stycken har samma redaktioner, personal och är identiska i innehåll och utformning. Med dagens 56 år gamla system fördelas stödet orättvist mellan

orter, medan redaktioner organiserar sig utifrån stödvillkor snarare än sitt nyhetsarbete, anser branschorganisationen. Därför bör det fasas ut med en övergångslösning, skriver utgivarna. ”Driftsstödet har överlevt sig självt och bör nu ersättas med en mer modern ordning där fria, oberoende medier snarare ges indirekta än direkta stöd. Där staten skapar förutsättningar för fri företagsamhet snarare än, om än välvilligt, sörjer för att befästa gamla affärsmodeller”, skriver TU:s styrelse på DN:s debattsida. Källa: TU REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

5 FRÅGOR TILL EN SYSTEMINGENJÖR PÅ ESRANGE Jonas Tanhua vid divisionen för satellittjänster på SSC trivs så bra att han har blivit kvar sedan 1997. Flera av hans kollegor är också veteraner. Vi bad Jonas att dela med sig lite om sin bakgrund och vardag på Esrange. Hur hamnar man här, och vad är det som fortsätter att locka med arbetet? Hur länge har du jobbat på Esrange? – Jag kommer från Norrköping, men studerade till rymdingenjör i Kiruna och fick ett sommarvikariat som satellitoperatör 1994. Sedan blev jag kvar. Därefter har jag jobbat kontinuerligt från 1997,

Jonas Tanhua bor i Tuolluvaara med fru och två barn.

med undantag för en studietid med tjänstledighet 2004–2005. Vilken utbildning har du? – Jag är utbildad rymdingenjör med totalt fyra år på universitet. Utöver det har jag också gjort vapenfri tjänst som kraftledningsreparatör. Vad jobbar du med under dagarna? – Jag har mycket kundkontakt eftersom jag ansvarar för en del av de antenner som våra kunder har här på Esrange. Sedan är jag ofta ute vid våra antenner eller i våra datorhallar och ser till att utrustningen fungerar som den ska. Jag är också huvudarbetsmiljöombud vilket gör att jag blir involverad i en stor del av de olika verksamheterna här, vilket är väldigt intressant! Vad är det bästa, och sämsta, med att jobba på Esrange? – Det bästa med jobbet är varierande arbetsuppgifter och arbetskamraterna, och det sämsta är nog det stora avståndet till Kiruna.

SSC och Esrange rekryterar, vad skulle du säga till de som funderar på att söka jobb här? – Sök! Vi är nästan 170 personer som arbetar på Esrange och det måste bli fler. Vi är ett roligt gäng som arbetar här och det finns spännande karriärmöjligheter med många olika tjänster inom bolaget och ute på basen. Aktuellt från Esrange • P.g.a. ombyggnationer ute på området passerar tung trafik genom Jukkasjärvi på väg till och från oss. • Nästa raketkampanj planeras till april, med särskilda restriktioner och minimalt antal deltagare med hänsyn till pandemin, och annonseras enligt rutin i lokal dagspress. • Senaste information gällande testflygning för Harvard, som vi valt att inte medverka vid, se sscspace.com/ news-activities/no-technical-test-flightfor-scopex-from-esrange/. • Jobba på Esrange! sscspace.com/career/workatssc/


Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

17

dop konfirmation vigsel begravning diakoni Samhörighet, sjukhuskyrka barn- och ungdomsverksamhet jourhavande-präst själavård glädje,kärlek musikverksamhet gudstjänster konserter orgel gospel och frid samtal- bön och stöd Jukkasjärvi församling - Karesuando församling - Vittangi församling

Glad och tacksam

När samhället och människors liv förändras är Svenska kyrkan närvarande med verksamheter och stöd

Erkki Lantto är pensionär sedan mer än tio år och bor tillsammans med sin fru som tillhör riskgruppen för allvarlig sjukdom i samband med Covid-19. Erkki lyckades hela förra sommaren få hem matvaror utan att själv gå in i butikerna. Där fick han hjälp av affärspersonalen med hopplockning av varor i banankartonger som han sedan hämtade vid dörren och körde hem. Kommunens pensionärsservice och Svenska kyrkans personal stöttade utöver detta med kompletterande hembärning av mat samt apoteksvaror. Erkki är mycket glad och tacksam för all hjälp han och hans fru då fick och vill förutom de tidigare nämnda även tacka Marita Vallmark och kollegor på ICA-Nära, Lombolo.

Vi har utbildad personal som lyssnar och ger stöd och råd vid allt från sorg till relationsproblem. Att få kontakt med en annan människa någon gång i veckan, att ha någon att prata med en stund. Det gör stor skillnad för många. I mer än ett års tid har livet under pandemin varit svårt för många med ensamhet, isolering och kanske sjukdom. Alla har inte familjen nära och då har Svenska kyrkan gått in med hjälp när inte samhällets krafter har räckt till.

Fungerade jättebra Karin Klasdotter bor ensam i lägenhet och fick hjälp på olika sätt med hembärning av mat efter att hon halkade och skadade foten i februari 2019. Från början kom Samhall med ett mål lagad mat varje dag, tillagad i Jägarköket. Detta upphörde mot slutet av maj förra våren samtidigt som Svenska kyrkan hade en annons i annonsbladet med telefonnummer som de som behövde hjälp kunde ringa. Under förra sommaren fick sedan Karin matkassar och apoteksvaror hemburna av kyrkans personal. Hon är så glad och tacksam för detta, och det fungerade jättebra.

Nu längtar vi efter att åter kunna bjuda in dig till efterlängtad gemenskap och samvaro när livet återgår till det normala. Då ses vi igen på det älskade kyrkkaffet eller när du hämtar barnen på Kyrkis!

Till höger kan du läsa om några personer med positiva upplevelser från förra sommaren. Och här under om vad Svenska kyrkan gör just nu.

”Fjällripan” ”Jag är en fjällripa från Vuoskujaure norr om Torne träsk, dotter till renskötande föräldrar.” Elli Karin Winnebäck är ensamstående och fick hjälp från Svenska kyrkan, Jukkasjärvi församling med hembärning av matkassar då det förra sommaren blev möjligt att få den hjälpen. Hon tycker att det fungerade fantastiskt bra och så innebar det ofta en trevlig pratstund.

Allt ordnade sig Estrid Gunnestam bor tillsammans med maken Ivan som tillhör riskgruppen i samband med Covid-19. De fick matvaror via Svenska kyrkans hjälp en gång i veckan förra sommaren och allt ordnade sig mycket bra. De är så nöjda och tacksamma och Estrid säger att de ska vara glada att ha varandra och inte behöver vara ensamma som så många andra. De peppar varandra och visst, någon gång dröjde väl matkassen lite för Estrid och Ivan, men då var det andra som behövde hjälpen före och kanske hade större behov.

Vaccinationsvärdar i Kiruna Svenska kyrkan stödjer folkvaccineringen mot Covid-19 i Norrbotten genom att låta anställda i 8 kommuner gå in som vaccinationsvärdar. I vaccinationen i Kiruna deltar pensionerad personal, bl a sjuksköterskor från Region Norrbotten. Även en sjuksköterska från LKAB, personal från regionens bemanningsenhet, några timanställda samt Svenska kyrkan. I nuläget är det församlingsassistenterna Lise Edlert och Anita Fors från Jukkasjärvi församling som hjälper till vid vaccinationsmottagningen i Lombia ishall. De ställer i ordning i lokalen, tar emot besökare och visar dem till rätt plats.

Tack

för att du gör det här möjligt!

De har även koll på att alla mår bra under väntetiden efter vaccinering och hjälper till att boka färdtjänst för de som behöver, samt ger tid för samtal. För Svenska kyrkan är det här ett diakonalt arbete och en viktig social verksamhet, där vi har ett särskilt ansvar att möta människor i den situation de just nu befinner sig i. Den kristna tron visar sig i omtanke om medmänniskor. Svenska kyrkans insatser hör alltid ihop med engagemang för svaga och utsatta i samhället. F v: Kerstin Uddfolk, Dan Aspgren, Dagny Skoglind, Anna-Lena Uusitalo, Lise Edlert, Anita Fors, Eva Kyrö.

Med de pengar du som medlem i Svenska kyrkan årligen betalar via din kyrkoavgift blir det möjligt för våra församlingar att arbeta med:

* * * * * * *

Dop Konfirmation Vigsel Sjukhuskyrka Barnverksamhet Ungdomsverksamhet Kör- och musikverksamhet

* * * * *

Om du inte är medlem redan, men vill bli det, är det enklast att bara scanna denna QR-kod med din telefon. Då kommer du direkt in på vår sida för medlemskap.

Foto: Magnus Aronson/IKON, Olle Thoors

www.svenskakyrkan.se/kiruna 0980-678 00

Arbete med äldre Arbete med ensamma och sjuka Stöd vid olyckor och kris Jourhavande präst Bevarande av kyrkobyggnader och kulturarv

mera t e k c y m ...och

!


18

Motorblocket

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Kampanjpris på Volvo XC60

Kampanjpris på Volvos bästsäljare Volvo XC60. Utrustad med en rad säkerhetsfunktioner som Lane Keeping Aid och City Safety. Passa på, just nu kampanjpris på ett antal mycket välutrustade Volvo XC60. Dessutom ingår Förarstödpaket, Klimatpaket samt metalliclack. Välkommen in till oss på Bilbolaget! Volvo XC60 B4 AWD diesel Advanced Special Edition automat (MY2021)

Köp till Teknikpaket för 6 900 kr Harman Kardon Premium Sound, Smartphone Integration, navigation, parkeringskamera bak, parkeringssensor fram/bak.

Kampanjpris

399 800 kr

Köp till vinterhjul för 9 900 kr Monterade på Volvo Original aluminiumfälg.

Erbjudandet gäller ett begränsat antal Volvo XC60 modellår 2021. WLTP avser EU-marknader. Marknadsspecifika avvikelser kan förekomma beroende på bilens specifikation. Bilarna på bild kan vara extrautrustade. Reservation för eventuella tryckfel.

BEGAGNAT GÄLLIVARE -20 Volvo XC60 B4 AWD Diesel Momentum Adv Mildhyb Diesel Automat Grå Met 1234mil 399.900:- -19 Volvo V40 Cross Country T3 Pro Edition Bensin Automat Silver Met 5945mil -19 Volvo V90 T4 Momentum SE Bensin Automat Svart Metallic 2039mil

319.900:- -14 Volvo V40 Cross Country D3 Summum BE PRO Diesel Automat Svart 8832mil

-20 Volvo V90 D5 AWD Momentum Advanced Edition Diesel Automat Silver Met 3490mil 399.900:- -19 Volvo V40 Cross Country D3 Plus Diesel Automat Bright Silver Met 5670mil

249.900:159.900:234.500:-

-12 Volvo V70 II T4 Momentum Bensin Automat Electric silver Met. 14600mil

119.900:- -19 Volvo V40 Cross Country D3 Plus Diesel Manuell Grå Metallic 5457mil

224.900:-

-15 Volvo V70 II D4 AWD Momentum Business Edition Diesel Automat Ice vit 16812mil

159.900:- -15 Renault Trafic III Skåp L1H1 1200 120hk TT S/S Diesel Manuell silver met 7155mil

159.900:-

-19 Volvo V60 T5 Momentum Advanced Edition Bensin Automat Grå Metallic 4091mil

339.900:- -18 Renault Clio IV PhII 1,2 16V 75 Zen SpT Bensin Manuell vit 2644mil

-20 Volvo V60 D4 AWD Momentum Edition Diesel Automat Birch Light Metallic 5341mil

334.900:- -20 Renault Captur II TCe 100 Zen Bensin Manuell Röd Flamme metallic 400mil

-19 Volvo V60 D3 Momentum Pro Edition Diesel Automat Bright Silver Met 3583mil

329.900:- -11 Ford Kuga 2.0 TDCi 140 Titanium 5-d Diesel Manuell Micastone metallic 15680mil

-19 Volvo V60 D3 Inscription Diesel Automat Pine Grey Metallic 1720mil

359.000:- -19 Ford Focus 1.0 125 Titanium Kombi Bensin Manuell Silver metallic 4700mil

-17 Volvo V40 D2 Business Advanced Diesel Manuell Grå Metallic 3475mil

169.900:-

99.900:199.900:89.900:179.900:-

BEGAGNAT KIRUNA -18 Volvo XC60 T8 AWD Inscription Laddhybr El/Bensin Automat Red Metallic 7207mil

529.000:- -17 Volvo V40 D2 Momentum Diesel Manuell Raw Koppar Metallic 4216mil

-15 Volvo XC60 D5 AWD Summum Business Edition PRO Diesel Aut Svart Met 10150mil 219.000:- -19 Volvo V40 Cross Country T3 Adv Edition Bensin Automat Ice vit 2896mil

169.000:235.000:-

-17 Volvo XC60 D4 AWD Classic Summum Diesel Automat Bright Silver Met 4700mil

329.000:- -16 Volvo V40 Cross Country D2 Summum BE PRO Diesel Manuell Ice vit 7215mil

164.000:-

-17 Volvo XC60 D4 AWD Classic R-Design Diesel Automat Onyx Svart Metallic 6977mil

309.000:- -18 Volvo S60 T3 aut Classic Edition Bensin Automat Electric silver Met. 3670mil

205.000:-

-18 Volvo V90 Cross Country D4 AWD Business Adv Diesel Aut Brown Metallic 5760mil

339.000:- -13 Volvo S60 D5 AWD Diesel Automat Svart 10550mil

-18 Volvo V90 Cross Country D4 AWD Business Adv Diesel Automat Bronze Met 6700mil 339.000:- -18 Volvo S60 D4 AWD Classic Momentum Diesel Automat Blue Metallic 5747mil -20 Volvo V90 Cross Country D4 AWD Advanced SE III Diesel Automat Vit Met 3807mil

369.000:- -00 Volvo S40 2,0T Bensin Manuell Himmelsblå 35500mil

-20 Volvo V90 Cross Country D4 AWD Advanced SE III Diesel Automat Vit Metallic 3228mil 369.000 -14 Toyota RAV4 5 dörrar Kombi 2,0 VVT-i Bensin Automat 14500mil -12 Volvo V70 II D3 Kinetic Diesel Manuell Blå Metallic 13340mil

129.000:- -16 Renault Mégane III Energy dCi 110 SS Limit ST II Diesel Pärlvit metallic 6139mil

-14 Volvo V70 II D2 S/S Momentum Diesel Manuell Ice vit 13250mil

135.000:- -14 Renault Mégane III dCi 110 Exception EDC 5-d Diesel Automat Mörkgrå met 8355mil

-18 Volvo V60 D3 Classic R-Design Diesel Automat Osmium Grå Metallic 4390mil

245.000:- -12 Renault Mégane III 1,5 dCi FAP Expr Sport Tourer Diesel Extremblå metallic 12900mil

-19 Volvo V40 D3 R-Design Edt Diesel Automat Bursting Blå Metallic 4777mil

219.900:- -12 Nissan Navara Double Cab LE DCI 3,0 V6 Diesel Automat 19100mil

-19 Volvo V40 D3 R-Design Edt Diesel Automat Bright Silver Met 5038mil

219.900:-

Allt för ett smidigt bilägande. Bilbolaget Kiruna, Industrivägen 5, 0980-39 84 00

164.000:229.000:6.900:164.000:105.000:95.000:59.000:139.000:-


Motorblocket

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

gTTb : Cy V -rȞ C Cy r W< r ]:I Ȟ

$Ͻ· Ã Ö ô ÄäûÙ ä ÃËä Ä ½ ºä٫ݺ ¢Ù Ãä« Ȟ Cy V «r ºËà «Ä Ù Ù ºÏÙ£½ · ș ºËâËÙä Ë ¨ Ý º Ù¨ ä à £ Ä ÙÏÝ «ÄÄ ÙéäÙûÃÃ Ä ¢ÏÙ ¨ ½ ¢ ë½· ÄȞ C·éä ô Ä ¢ ÃÝ«äÝ«£ ½ Ù«ô Ä [gr à éÖÖ ä«½½ dzDZǯ ºÃ Ù ºô« Ľ«£ä s<bTȔȞ r ½ºËÃÃ Ä ä«½½ Ä Äû ô Ù½ ô ]:I Ȟ ]:I Cy V «r ǴǮ ¢ÙȞ DzdzDZȞǷǮǮ ºÙ ½½ Ù DzȞǵǷǮ ºÙȤà ÄȔȔ ]:I Cy V «r ǶǮ ¢ÙȞ dzdzDZȞǵǮǮ ºÙ ½½ Ù DzȞǷDzǮ ºÙȤà ÄȔȔ «Äº½éÝ«ô Ýô Äݺ Ýä Ä Ù éäÙéÝäīģ Ë ¨ DZ ÙÝ £ Ù Ää« ȔW ºô« ¢ÏÙ Cy V «r ǴǮ Ù éÖÖ ä«½½ Dzǯǯ ºÃ Ë ¨ ¢ÏÙ Cy V «r ǶǮ éÖÖ ä«½½ dzDZǯ ºÃ ȭs<bTȮȞ W ºô« Ë ¨ ½¢ÏÙ ÙéºÄ«Ä£ Ý Ù Ý Ö éÖÖݺ ää ô Ù Ä ¢Ù Ä ºÏÙ ûº ½Ä s<bTȞ r ½ éäÙéÝäīģ º Ä Ö ô Ùº Ù ºô« Ë ¨ Ä Ù£«¢ÏÙ ÙéºÄ«Ä£Ȟ «½ Ä Ö «½ Ä Ù úäÙ éäÙéÝä Ȟ

Mikaela Grenevall

Roger Rova

Christer Nilsson

Miia Valkonen

Saamir Idris

0980-667 78

0980-667 74

0980-667 91

0980-667 92

0980-667 93

Säljare

mikaela.grenevall@norrlandsbil.se

WWW.NORRLANDSBIL.SE

Säljare

roger.rova@norrlandsbil.se

3 SIMPLA SAKER SOM ÖKAR DINA CHANSER TUSEN GÅNGER ATT ÖVERLEVA I TRAFIKEN*

#3

.g5 1<.7(5

*Dina chanser ökar minst tusen gånger när du: 1. Använder bälte, 2. Håller farten och 3. Kör nykter.

HUSVAGNSHUSET PÅ SÖDRA GATAN i Arvidsjaur 2021

2021

2021

2021

UTFÖRSÄLJNING DEMOVAGNAR 2021

Polar 560 CTV Edition SÅLD Polar 650 TRTDS VKSÅLD Polar 620 LB Edition Polar 680 CTVX BK

Kabe Royal 630 TDL FK Kabe Classic 660 DGDL Kabe Classic 780 DGDL Kabe Royal 630 TDL SÅLD Kabe Royal 600 TDL SÅLD Kabe Royal 560 XL Kabe Briliant 470 XL Kabe Ametist 560 GLE LB

Adria 663 UK Adria 663 HT Adria 763 UK Adria Adora 613 PK Adria Action 391 LH

FINA BEGAGNADE VAGNAR I LAGER!

Stor toa/dusch -18 Adria 663 HTSÅLD -16 Adria 663 HT -11 Kabe Diamant TDL -14 Kabe Haccienda 880 -18 Kabe Royal 630 TDL -06 Polar 620 TRLB

Barnkammare

Dubbelbädd -05 Polar 560 CTH -17 Polar 560 CTH Svit -15 Kabe Royal 600 GLE -19 Polar 590 CTH -11 Kabe Royal 520 XL -12 Cabby 650 -15 Kabe Royal 600 XL -14 Polar 560 CTH SÅLD ar beg. vagn -12 Polar 560 CTH d bu ut Stort på: hittar ni

-18 Kabe Classic 780 DGDL SÅLD -13 Adria 563 PT -10 Cabby 740+ -15 Kabe Classic 600 GDL -17 Knaus 750

-11 Dethleff Esprit 788

Osäker på cirkulationsplatser? Avstånd till korsning vid parkering. Vad gäller? Krock vid vänstersväng i dåligt väglag. Vem är vållande till olyckan?

Långbädd

-15 Kabe Classic 560 GLE

www.traktor-husvagnsservice.se

Begagnade husbilar

Friska upp minnet om vägmärken

SÅLD -19 Kabe TM 780 LXL -18 Kabe Classic 740 LGB

-17 Kabe 740 LT -17 Adria Sonic Supreme SC

Omkörning är tillåten på höger sida

SERVICE & FÖRSÄKRINGS-REPARATIONER AV ALLA MÄRKEN AVTAL MED ALLA FÖRSÄKRINGSBOLAG

TEL. 0960-102 80

Arvidsjaur

Försäljning 0960-107 33

Verkstad 0960-102 80

www.trafik sakerhet.se

Servicerådgivare

christer.nilsson@norrlandsbil.se

Servicerådgivare

miia.valkonen@norrlandsbil.se

Servicerådgivare saamir.idris@norrlandsbil.se

19


20

Nöje & Evenemang

S

Säljes Björkved

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

AINA 5 ÅR

Kom ihåg att återvinna dina lästa gratistidningar!

23 april

Långved. Hemtransport timmerbil ordnas.

076-761 31 88 Begagnad turridningssadel (Islandshäst)

Ring för mer info

073-03 42 186

Det är när vi inser och förstår som vi kan göra en ändring

Önskas hyra

KRÖNIKA

Mor och dotter söker boende omgående.

Tina Persson

Önskemål om 3-4 rum och kök. Tacksam för seriösa svar till: 070-368 82 91

Säg Tack!

i Kiruna Annonsblad Manusstopp torsdag kl 12.00

Dags att vårstäda livet

★★★★★★★★★★★★★★ Många grattiskramar till våran fantastiska tjej från mamma & pappa

K

ommer ni ihåg trollet med den gula kepsen? Det gick som barnradio för länge sedan och jag minns så väl den gången han skulle städa. Vet ni vad han gjorde? Jo, han öppnade alla fönster och så fick det blåsa runt där inne i hans bostad. Å, sen så var det städat och klart. Så underbart och enkelt eller hur?

Skriv

tydligt

i ditt manus PRISINFO

radannons, grattis och tack 40 kr Radannons säljes, köpes, bytes, uthyres, önskas hyra, diverse 50 kr Tack, grattis utan bild, meddelande, födda, förlovade etc. 100 kr Grattis med bild (1 bild + 25 ord.) Gör så här: Kom in personligen efter avtalad tid, eller posta manus till: Kiruna Annonsblad, Geologg. 7A, 981 31 KIRUNA

Jag har alltid haft svårt för när det blåser ute, men jag har hittat ett sätt att tycka om blåsten. Vet ni vad jag gör? Jo, jag väljer att hitta ett ställe där jag kan sträcka ut mina armar och så tänker jag att blåsten städar mitt inre, på alla tankar som tjurat sig fast inombords. Jag talar också om för mig själv, att nu släpper jag allt tråkigt som sitter fast i mitt inre, här ska städas.

STORT S GRATTIFER! F O T S I KR 40 år

Kanske det låter knasigt och pinsamt, men vem behöver bry sig egentligen? Kanske jag inte ska stå mitt i centrum och städa mitt inre, men hitta då en plats där du känner dig trygg. Ställ dig där och sträck ut dina armar, låt sen blåsten rejält får ta tag i dina tjuriga och intrasslade tankar. Tala också om för dig själv att nu släpper jag taget och sen kan vi tacka den där busiga blåsten, för att vi fick chansen att göra en härlig vårstädning.

Vår tidigare arbetskompis fyller 40 år. HURRA för dig, Kristoffer! Hoppas du får en riktigt fin födelsedag.

OBS! Vi kan endast ta emot betalning kontant eller swish på plats. Ej kortbetalning.

Stor kram från alla dina gamla arbetskompisar på Kiruna Annonsblad!

Du kan även maila in till: annons@gratistidning.com men får då komma in och betala kontant eller swisha hos oss på plats. Det går även bra att posta betalning.

För någon vecka sedan kom det ett rejält snöväder här i Luleå, och det skönaste kunde ha varit att bara krypa upp i soffan och bara gosa ner sig. Men nä, jag vet för egen del att jag behöver få komma ut varje dag. Så det blev på med kläderna och så begav jag mig ut på en dryg två timmars promenad. Det är sant drygt två timmar traskade jag runt och lät snön killa mig i ansiktet och sen när jag kom hem, så var känslan så enorm skön. Jag var så nöjd och tacksam, för jag vet att hade jag stannat hemma och inte gått ut, då hade jag inte njutit av soffan och min tekopp lika mycket.

TACK!

Vinnare av korsord v.15

Tack för all uppvaktning på min 90 årsdag. Det gjorde mig så glad och lycklig.

Vinnare av 1 Trisslott: Fredrik Lövgren, Kiruna B R A E S K Ä L A R P I G T O P P M Å S M S L E I Y N S M HEMLIGT FÖRBEHÅLL

PLATS FÖR DÅLIG GOLFARE ÅDER BOR I TALLINN

KAN HAND KALLAS

och gå? Vad sa hon? Ut

FURSTEHUS LAXSEX

L G E K

LJUSHUVUD BALJA

VOV YRKESBETECK- DATA & NING TELEKOM

T DO, KO OCH IVO

G PROMENADENS DA 26 APRIL

I T

D Y N A S T I

BÖRDA

O C K L I S R D K A E L L L S

HIPPIEDROG

STUDIEGRUPP

HALTPLAKAT

IVER

MUNTAKET

500

TRIVAS

HELA & SLUT

SMÅSKOG

FINSKA MÄSTERSKAP PÅ FINSKA SMILA ORMFIGUR

ALCES ALCES

KORT I LUREN

JUPITERMÅNE SVAVEL

BAKOM SKÅRA & ÖPPNING

U R T A G

E F T E R GOTLANDS LÄN

NÖJE & GRAND LUXE NYTTA I MOBILEN IQ PÅ SV HAKONS BUTIKER

I S K

SOSSE

ÄNGEL TA'T LUGNT, VATTENTA EN --- DRAG

T Å O Y N

E.KR.

KVÄVE

F Ä R D I G C Y K L A D

RIBONUKLEINSYRA

R N A SJÖNG "SOME DIE YOUNG"

L A L T P G E R U B E L H Ä S T E N I C T R Å I G H E T E R POLYBUTYLENTEREFTALAT STRÖM

TRÅKIG BLÄ

SLAG C/II

ATOMNR FÖR VÄTE

525960 MINUTER

CHIP

LÄNGTA

ETTA I ROM

PÅ BIL FR MADRID

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C14. Foto: Shutterstock

Julia Töyrä

Välkommen att hämta vinsten hos oss på Kiruna Annonsblad. Vinster som ej hämtas inom fyra veckor tillfaller Kiruna Annonsblad.

Tänkt den här vintern har hela vårt avlånga land fått snö, något som jag tycker är så härligt. Men nu är ljuset på intåg och med det våra underbara vårkänslor. Så hur skulle du vilja ta vara på alla dina känslor i vår? Alla är vi mitt i livet och kanske vi den här vintern har blivit totalt försoffade, fastbrända eller rejält vidbrända och har svårt att komma loss.

♥

Så jag tänker varför inte ta vara på vårkänslorna lite extra, precis som trollet med den gula kepsen gjorde. Det är många som inte vågat ge sig ut, men nu är det dags. Kanske vi känner oss lite svaga i kroppen, men då är det dags att ta fram rullatorerna, som är ett underbart stödhjul. En rullator är ju en fantastisk mokajäng, för den erbjuder ju också en sittplats och plats för fika i sin korg. Jag minns min mor hon tyckte det var pinsamt med en rullator, men hallå inse vilken möjlighet det är för både kropp, knopp och själ! Det som jag också tycker är toppen, det är att här har du även en hjälpande hand när du ska stärka din kropp. Ett perfekt stöd när vi ska göra ben böj och andra styrkeövningar. Möjligheterna är många, allt beror på hur vi ser på det. Det jag också hör är att även dom unga har blivit försoffade under det senaste året, mer än vanligt. Vi människor är lata varelser, så hur ska vi få fart på dom? Jag tänker varför ge i uppgift att ta en walk and talk, medans ni gör era grupparbete två och två eller för att lösa olika tankeuppgifter. Vi behöver faktiskt inte sitta framför datorn hela tiden, för att utbildas. Utan jag tänker försök att hitta kombinationer där vi även kan komma ut. Varför inte passa på att göra ett projekt för att testa hur går studierna om jag tar en daglig walk and talk promenad eller om jag sitter i soffan med datorn i knät? Kanske jag löser tentan så mycket bättre i slutändan, så varför inte testa? Det är när vi inser och förstår som vi kan göra en ändring, men absolut det kan vara både svårt och kan bli rejält pinsamt. Så hur kan du bli ditt bästa jag? Hur kan du stärka ditt hälsokonto, så du får en riktigt bra start på sommarlovet, arbetlivet eller livet på ålderns höst. Ni ser det spelar ingen roll vilken ålder vi är i, vi behöver alla stärka vårt hälsokonto både till kropp, knopp och själ! Så vem hänger på? Släpp känslorna loss det är vår!

Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Nöje & Evenemang

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Lös

KORSORDET v. 16

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst:

Vi vill ha din lösning tisdagen den 27/4 kl. 09.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

KUHNKE

SKOTSK WHISKYORT

LITEN OCH KRAFTIG

Kiruna Annonsblad, Geologgatan 7A, 981 31 KIRUNA

UNDERSÖKNING BOSSA IHÄRDIGHET

PÅ BIL FRÅN MADRID

Märk kuvertet ”KORSORD 16”

JÄTTE

GLANS & SKÖNHET

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/kiruna

OBSOLET KVÄVE D/C=?

HÅN

VILL LAXEN GÄRNA

TUGGVERKTYG

EKFRUKT

ONTLJUD

SVAMP- NAMNAKT ARTADE LISMAR

REPAR

SKE

SEXETS KLIMAX

50

ARGON

SMILA

ELLIOTTS RYMDPOLARE

BUTELJ POJKEN

VASSRÖR

POLITISKT KORREKT

SPELAR AC/DC

ETT KÄNT SPEL

KILLINGMAMMA

INDIUM

AVVIKA

SÄNDER DAGENS EKO

ETT SPEL HOS ATG

FÖLJDUTREDNING

ANGER STRÖMSTYRKA KOLLIDERA MED

UNGEFÄR FÖR2,71828 MODAR

Oinakkajärvivägens Samfällighetsförenings

ÅRSMÖTE

är INSTÄLLT på grund av corona-viruset Vi återkommer med nytt datum Styrelsen

Håll i, håll ut.

Snart får vi kramas igen ♥

UT OCH NJUT AV SNÖN! Vår bästa tid är nu!

Melodikrysset

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till! v.16 - 24 april

Melodikrysset v.16 - 24 april 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

HAR PÅ KÄNN

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

E.KR.

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

HOPPSAN

BERGEN- BOKSTAV DAHL NR 18

ÖVERKLASSEN AV BÖRD

TUSENDELS KELVIN

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C15. Foto: Shutterstock

DET ÄR FÅRTICKAN

1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Kiruna Annonsblad vecka 17

GRETAS MAMMA

UTKAST OCH IDÉ

21

2

3

4

5 6 7 8 9 10 11

12 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm Namn:.....................................................................................................................................................

8 3

9

5

Nya Samiska Reformpartiet Lika rätt för alla samer

Vi vill sätta kraft bakom orden så att alla samer äntligen ska kunna utnyttja dessa sina samiska rättigheter. Vi finns på Facebook Nya Samiska Reformpartiet

8

2

7 6

1

4

8

4

1

5

3

3

2

6

7

2 1

9

6

4

9

4

5

1

3

4 3

2

Som samer är vi alla bärare av renskötselrätten, grundad på urminneshävd. Med renskötselrätten följer rätt till jakt, fiske, renskötsel och rätt att ta slöjdvirke.

6

7

Postadress:...............................................................................................................................................

8

1 1

6

Adress:...................................................................................................................................................

2

8

1

5

9

2 4

8

2

7

7 2

5

Sudoku vecka 16 Lycka till!

1 9

8


Nöje & Evenemang

22

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

PRIS FRÅN

Maria Salonen 0980-688 62, maria.salonen@gratistidning.com Åke Tapani 0980-688 72, ake.tapani@gratistidning.com

KIRUNA

995 krr/mån

KIRUNA

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I KIRUNA ANNONSBLAD Bergmästaregatan 7, Kiruna 0980-170 00 spis@spiskiruna.se

www.spiskiruna.se SpisMatDryck 11.00 - 14.00

Campingvägen 3, Kiruna 0980-675 00 malmfaltens@kiruna.fhsk.se

SPIS MAT & DRYCK Konduktörsgatan 22, Kiruna 076-786 35 01 info@stejk.se

Malmfaltensfhsk 11.00 - 13.00

restaurang.malmia@gmail.com

MALMFÄLTENS FOLKHÖGSKOLA

www.stejk.se ArcticCheeseSteak 11.00 - 21.00

Lars Janssonsgatan 17GG, Kiruna 0980-166 05

STEJK STREET FOOD Thulegatan 24 B, Kiruna 070-764 44 33 -

Lombiavägen 3, Kiruna 0980-165 15

www.malmfaltensfolkhogskola.se

MALMIA

Kafé-Rost-156627481031493 11.00 - 13.30

Rymdhuset 1, Kiruna 070-222 61 26

kosmoshusmans@hotmail.com

KAFÉ ROST

09.30 - 14.00

Meschplan 1, Kiruna 0980-170 00 spis@spiskiruna.se

RESTAURANG THULE

Campingvägen 5, Kiruna 0980-630 00 info@ripan.se

KOLLA

Beteckningar: MF = Mjölkfri, GF = Glutenfri, LF = Laktosfri

Tors

Ärtsoppa & Pannkakor med sylt och grädde GF/MF Köttfärsbiffar med gräddig tomatsås, färsk oregano och pestopasta april Dagens gröna: Veggo biffar MF

22

Kolgrillat på buffé med roliga tillbehör, Kotlett, heta korvar, chicken wings, kryddsmör, skysås m.m. april Dagens gröna: Vegan burgare med bröd

Ingår i lunchen: Burgare, pommes och dryck

Österleden 8, Kiruna • @burgerkingkiruna • 73 sittplatser

Revbensspjäll BBQ med ugnsrostad potatis MF/GF 26 Spaghetti Bolognese med parmesanost april Dagens vegetariska: Pasta med Quorn färs sås

ÄT MER VEGETARISKT

Het Kyckling och grönsakswok med jasminris MF/GF Leverbiffar med bacon, lök, kapris, lingonsylt och gräddsås LF/GF april Dagens gröna: Rödrakor med äpple och purjolök Tis

27

Bra för dig Bra för miljön

Boeuf Bourguinon på nötinnanlår med champinjoner, syltlök och rött vin mm MF/GF april Pankopanerad torskfilé med citronmajonnäs och örtslungad potatis MF Dagens vegetariska: Portabella svamp biffar timjandressing Ons

28

HIT!

Lägg till Matochmat.se som en app i mobilen.

Fre

Mån

www.ripan.se ripan.se 11.00 - 14.00

CAMP RIPAN

Välj mellan Halloumi Junior, Crispy Chicken, Whopper Junior för 39kr Lunch vardagar 10-14

23

Kosmos-husmans-café 10.30 - 13.30

KOSMOS

www.spiskiruna.se fikabyspis 11.00 - 14.00

FIKA BY SPIS

Lunchpris 105 kr, kl 11.00–13.00 950 kr för kuponghäfte/10 luncher

10.00 - 14.30

KIRUNAS LUNCHER PÅ SAMMA STÄLLE MATOCHMAT.SE

Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck & Kaffe / Te

Campingvägen 3, Kiruna • 0980-675 00 • 150 sittplatser

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

Veckans tips

S

ocker är inte ”my glass of ­Champagne”, men det går inte alltid att leva som man lär, så därför är det en riktig sockerbomb som är veckans recept. Men när det väl är dags för dessert, så är det bättre att göra det ordentligt. Ni kanske noterade i förra krönikan att jag hade en ”förvarning” om vilket vin Ni behövde köpa in för att ha till den här desserten. När mina rekommenderade viner kommer från beställningssortiment eller inte finns på hyllan i så många butiker så kommer jag fortsättningsvis att göra på det viset, så att Ni är redo när krönikan kommer.

2. Lemoncurd: Tvätta ­citronerna och torka dem. Riv skalet och pressa ut juicen. Vispa ihop citronjuice, skal och äggulor. Smält smöret och rör ner citronblandningen och sockret. Sjud på svag värme tills krämen är riktigt tjock, rör under tiden. Tar cirka 25-30 min. Låt den svalna.

Citronpaj med marängtäcke Pajdeg 125 gram smör 1 dl strösocker 1 ägg 4 dl vetemjöl Lemoncurd (fyllning): 2 stora eller 3 små citroner, finrivet skal och juice (ca 1 dl) 3 äggulor 125 gram smör 11/2 dl rörsocker

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

eller i en mixer så att degen blir smidig. Tryck ut den i en pajform (24-28 cm) och låt vila i kyl­skåpet medan du tillagar Lemoncurden och låter den svalna.

Alternativet att köpa färdig

Lemoncurd finns inte på kartan, det är så stor smakskillnad, så det är värt den lilla tid det tar och, hur ofta använder du Lemoncurd? Marängtäcke 3 äggvitor 2 dl strösocker 1 krm ättiksprit 12 % Gör så här: 1. Pajdeg: Arbeta ihop ­ingredienserna för hand

3. Förgrädda pajskalet på 225o C i 8-10 minuter. Sätt ugnen på 240 o C övervärme. 4. Maräng: Vispa äggvitor och ättiksprit till hårt skum och tillsätt sedan sockret, lite i taget och vispa så att skummet är så hårt att du kan hålla bunken upp och ner. 5. Fördela Lemoncurden i pajskaet och fördela sedan marängsmeten över (se bilden). Grädde 3-5 minuter och håll ett öga på den så att det inte bränns. 6. Låt svalna.

VINTIPS Har du gjort hemläxan har du redan en flaska Agricola Molino Moscato d’Asti Mistral 2020 (Nr 50636, pris 129,-) hemma annars är det hög tid att beställa. Kombinationen av pajen och detta vin är helt ­fantastisk. Serveringstemperatur för vinet 10 grader.

ALKOHOLFRITT Jus de Pommes Artisanal Pétillant (Nr 1990, pris 43,-), serveringstemperatur 10 grader.

VINTIPS TILL NÄSTA ­KRÖNIKA Om två veckor blir det en härlig och färgglad laxrätt, till­sammans med Merga Victa Posip 2019 (Nr 72574, pris 129,-) blir det en härlig vin- och smakupplevelse, så beställ några flaskor redan idag.


Nöje & Evenemang

Kiruna Annonsblad vecka 16, torsdag 22 april 2021

LAPPLANDSMÄSTERSKAPET 2021 ÄR PÅ GRUND AV COVID-19

23 APRIL Världsbokdagen!

INSTÄLLT

Följ oss på Instagram @ BurgerKingKiruna

23

Kiruna Handelsområde. Öppet: Mån – Fre 10.00 – 21.00. Lör – Sön 11.00 – 21.00. DT alltid öppen till 22.00.

Just nu!

BACON & CHEESE LO ER

”Vi ställer in siktet på 2022 och då tar vi fram prisbordet igen”. STORT TACK TILL VÅRA SPONSORER.

#vigördettillsammans Foto: Johan Enback Annonssponsor

Mitt barn drogar inte! Goda råd av föräldrar som hade fel

Kontakta FMN Luleå 073 - 091 14 86 Gällivare/Malmb. 070 - 389 49 06 Arjeplog (Ring Luleå) Älvsbyn/Piteå 072 - 221 22 35 Boden 076 - 807 07 01 Kiruna 070 - 250 01 94

Välj mellan single beef, double beef, kyckling, halloumi eller växtbaserad.

! ! ! ! ! M U T NYTT DA N-

TM & © 2021 BURGER KING CORPORATION. USED UNDER LICENSE. ALL RIGHTS RESERVED.

E T S E F A T S R Ö T S DEN

Inte gammal

! Y L N O T H G I N ONE

sŝ ŇLJƩĂƌ ŝŐĞŶ͊ :ĂŐ ćƌ ŐůĂĚ ƂǀĞƌ ĂƩ ŬƵŶŶĂ ƐĂŵůĂ ĂůůĂ ĂƌƟƐƚĞƌ Ɵůů ĞŶ ƐŝƐƚĂ ĨĞƐƚ ŝ ^ƉŽƌƚŚĂůůĞŶ ŝ DĂůŵďĞƌŐĞƚ͊

Kiruna konsthall 29/4 - 6/5 2021 vardagar: 13.00-16.00 Vi följer de rådande Covid-19 restriktionerna

g a d e r f m u t a d Nytt 02.

21l k 2 2 0 2 i r a u r 11 feb met! ll det nya datus! Thomas Deutgen ti r e ll ä g r e tt äljare. Vi se Köpta bilje ntakta återförs För ev återköp

FÖRKÖP: Ticketmaster.se, Pizzabagarn i Gällivare, Danne Backe: 070-6943523

Estetiska prog. bild och form vårsalongsutställning LAPPLANDS GYMNASIUM KIRUNA

ko

@estetbildkiruna

Barer, lättare mat, fika, stort dansgolv. Fullständiga rättigheter, från 18 år. Kvällens värd: Thomas Deutgen


Tillsammans besegrar vi corona. Men för att lyckas måste alla ta sitt ansvar. Tvätta händerna. Håll avstånd. Stanna hemma om du känner förkylningssymtom. Arbeta hemifrån om du kan. Undvik onödiga kontakter.

Information från Region Norrbotten om vaccination mot covid-19 50 000 norrbottningar är redan vaccinerade mot covid-19. Alla kommer att få vaccin. Boka i första hand via 1177.se. Den som saknar e-legitimation kan boka via telefon. Vi har ökat bemanningen rejält för att snabbare kunna ringa upp ännu fler som väljer telefonbokning. Så här bokar du tid om du är född 1956 eller tidigare •

Gå in på webbplatsen 1177.se.

•

Boka tid för vaccination mot covid-19 och logga in med e-legitimation. Svara på frågorna som ställs och boka en passande tid.

•

Antalet bokningsbara tider beror på tillgång till vaccin. Om det inte finns passande tider när du ska boka, försök igen vid ett senare tillfälle.

•

Fyll i din hälsodeklaration eller fyll i den på plats i vaccinationslokalen.

•

Du som inte har möjlighet att använda e-legitimation kan boka tid genom att ringa telefonbokning på 010-452 63 03, som är öppen helgfri måndag till fredag klockan 9–16.

Mer information: norrbotten.se 1177.se

Så här är vaccinationsläget i Norrbotten • 22 400 norrbottningar som bor på särskilt boende, har hemsjukvård eller hemtjänst, samt deras vuxna hushållskontakter, är fullvaccinerade. • Vi fortsätter vaccinera våra äldsta norrbottningar (65+), dialyspatienter, organtransplanterade samt de som ingår i LSS (Lagen om särskilt stöd) och har personlig assistans. • Vaccineringen av fas 3, 60-64 åringar, börjar i maj om vi får de vaccinleveranser vi förväntar oss. Då får också alla norrbottningar information i brevlådan om tid och plats i sin kommun. • I juni uppskattas alla över 65 år vara fullvaccinerade. Då ska också 100 000 norrbottningar ha fått sin första dos. • I augusti/september uppskattar vi att alla norrbottningar över 18 år är fullvaccinerade.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Kiruna Annonsblad vecka 16, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu