Skip to main content

Boden Gratistidning med Möbelhuset bilaga

Page 1

Renoveringsbehov?- Kontakta oss! Vecka 12

Måleriarbeten • Tapetsering • Mattläggning • Golvslipning Badrumsrenovering • Inläggning av Parkett- & laminatgolv

onsdag 22 mars 2017

0921-156 50 • 070-339 24 03 Nyttja ROT-avdraget! Hantverkaregatan 4, 961 33 Boden Vi sköter allt pappersjobb! info@smadec.se • www.smadec.se

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 8 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • boden.gratistidning.com • boden.apd8.me

Varje vecka! - Vädret................................. sid 2 - Lokalteve........................... sid 2 - Club Bodensidan ............ sid 4 - Jobb & Karriär ....... sid 22-23 - Köp & Sälj....................... sid 25 - Lunchguiden.................. sid 26 - Korsord ........................... sid 28 - Evenemang ................... sid 30

Club Boden - se erbjudanden sid 4

Krönika Katarina Fallholm sid 14

MOTOR

Kulturnatta i Boden - platsar självklart som Local News i Boden Gratistidning.

Nu satsar Norrbotten Gratistidning på ”Local News”! Det har blivit allt svårare att hitta riktigt lokala nyheter. Något som Norrbotten Gratistidning ska ändra på. Kanske vill just du vara med och bidra med dina nyheter? –I den här satsningen pratar vi om ”locals”. Alltså människor som bor och verkar på sina orter. Vi vill lyfta fram det som de här människorna har att berätta, säger Peder Gidlund, ansvarig

Motorblocket - varje vecka i Boden Gratistidning.

utgivare för Norrbotten Gratistidning. På engelska är ”locals” ett ord för lokalbefolkning. Men det rymmer ofta en värdering om att det är personer med stor kännedom om orten - och som brinner för sitt närområde. I den nya satsningen från Norrbotten Gratistidning är det just ”locals” som ska stå för en stor del av materialet. Läs mer på sidorna &- '.

sid 20-21

9.3

av 1 bookin0 på g.com

Resekrönika Emil Björnström sid 27

BOKA RUM HOS OSS

0921-757 75

DROTTNINGGATAN11.SE

5/5 Pensionat Drottninggatan 11 är beläget i ett vackert sekelskiftshus mitt i centrala Boden. Vi erbjuder ljusa, nyrenoverade rum och lägenheter med gemensamma utrymmen som kök, allrum och tvättstuga.

”Bästa boendet i Boden. Perfekt läge. Trevlig personal. Familjär stämning. Vi kommer åter!” - Recension på Hotels.com

Välkommen till Drottninggatan 11!

Bilaga i tidningen

Tel. 0921-757 75 • reception@drottninggatan11.se • Drottninggatan 11/Färgaregatan 5, 961 35 Boden

BOKA ONLINE PÅ www.saxarna.se Saxarna boden

@saxarnaboden

s a x a rn a Drottninggatan 16, Boden . 0921-136 00


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

LOKALT VÄDER - BODEN

BODEN

ONSDAG

TORSDAG

FREDAG

LĂ–RDAG

SĂ–NDAG

22/3

23/3

24/3

25/3

26/3

- i din lokala gratistidning

VECKANS KLIPP -1°C 5°C

-2°C 4°C

-6°C 4°C

-4°C 6°C

-3°C 9°C

2 m/s

5 m/s

3 m/s

2 m/s

4 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeü Stockholm GÜteborg KÜpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

NORRBOTTEN

Video/Facebook Northern Indians.

TORSDAG 23/3

TURISTORTER Gran Canaria Nice Malaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

0°C 7°C 7°C 9°C 9°C 2°C 10°C 20°C 16°C 10°C

Northern Indians är impade av Gunnarsbyn Tvü skÜna skäggisar spekulerar.

18°C 15°C 18°C 19°C 17°C 18°C 30°C 29°C 8°C 23°C

KIRUNA 0°

GÄLLIVARE 0°

BODEN 2°

PITEÅ 3°

LULEÅ 1°

Müns ZelmerlÜw live at Western Farm in Boden 27 Juni -2015 Hjälten Müns i full aktion.

- en gĂĽng i mĂĽnaden i din lokala Gratistidning

Video/Youtube ThaBodenZ.

Takstege

PlĂĽttak

Tegeltak

Kontantpris inklusive frakt och moms.

IS GRAT ge! ta mon

i Boden

Genomgüende bult ø 10 mm Inga läckage.

Aj aj aj so ta rn

2900:-

ko m m er sn ar t!

Uppmonterad!

Mtrl: Stül, svartlackerad L-järn: 25 x 25 x 3 mm Steg: ø 12 mm Fästjärn: PLJ 30 x 3 mm Bredd: 350 - 390 - 410 mm SteghÜjd: 100 mm

Boden Cruising 2015 Med kromad lack och slitna jeans. Video/Youtube Barroz1bod.

Boende Fastighetsägare FÜrsäkringsbolag

www.byasmeden.se

Telefon 0911-20 00 56

KOLLA MER LOKALA KLIPP - ELLER DELA DITT

BODEN.LOKALTEVE.SE

www.samverkanmotbrott.se

Innehar F-skattsedel

BOKA ANNONSERING

gratistidningen - kan du lita pĂĽ

Boka annons eller frügor - välkommen att kontakta oss! POSTADRESS

ger effekt hÜg räckvidd

Boden Gratistidning Drottninggatan 9 961 35 BODEN Vxl: 0921-20 12 20 Annons: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com Mobilt: boden.apd8.me

ANSVARIG UTGIVARE Peder Gidlund 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

PRIVATANNONSER - GRATIS WEBB: boden.gratistidning.com MOBIL: boden.apd8.me Tryck: Tryck i Norrbotten AB, LuleĂĽ Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

STARKA - ANNONSPAKET

Monica StubĂŠ

Mikael Arvidsson

Robert AnglĂśw

Anneli Widell

0921-20 12 23 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

0921-20 12 21 072-202 30 46 mikael.arvidsson@ gratistidning.com

0921-20 12 22 070-212 65 45 robert.anglow@ gratistidning.com

0921-20 12 25 anneli.widell@ gratistidning.com

Distribution: Alla hushüll och fÜretag av NM Distribution. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter fÜrfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% Utgivningsdag: Onsdag Manusstopp: Radisannonser

fredag 15.00. FÜretags- och fÜreningsannonser mündag 15.00 Annonsgranskning: Boden Gratistidning fÜrbehüller sig rätten att avbÜja olämpliga annonser Reklamationer: Reklamationer beträffande

annonser skall gÜras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. FÜr fel i annonser är tidningen utan ansvar fÜr eventuell skada pü grund av uteblivet eller felaktigt infÜrande eller fÜrdrÜjda

www.gratistidning.com annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till hÜgst annonskostnaden. Organisationsnummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB i Kiruna, 556348-5928

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Für ej infÜras i annat media utan tillstünd. FÜr mer information/tidningen pü nätet: www.gratistidning.com.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Jubileum firar vi 18 maj med kontorsmässa hela dagen!

20 år i Boden

249:-

Toalettpapper Katrin 360

199:-

/st

Tvättmedel Via XXL 8,32 KG

/bal

Professional Color, Color Sensitive

Kökspapper

Sköljmedel Comfort 5 Liter

Katrin 200

249:-

99:-

/bal

Gäller hämtpris i Bodenbutiken, pris inkl.moms t.o.m 20170331

LULEÅ 0920-257 980 | BODEN 0921-551 70 | GÄLLIVARE 0970-551 70 | www.kontex.se

VI HAR DIN NYA SOFFA!

^ƚŽƌƐĂƚƐŶŝŶŐ ƉĊ ĞŶ Ăǀ ĞƵƌŽƉĂƐ ƐƚƂƌƐƚĂ ƐŽīƟůůǀĞƌŬĂƌĞ͊ DŽĚĞƌŶĂ ƐŽīŽƌ Ɵůů ƐǀĊƌƐůĂŐŶĂ ƉƌŝƐĞƌ͊

Cleo C eo DŽĚĞƌŶ ĚŝǀĂŶƐŽīĂ ŵĞĚ ŚƂŐƚ ƌLJŐŐƐƚƂĚ ŽĐŚ ďƌĂ ŬŽŵĨŽƌƚ͘ D ŽĚ Ě Ěŝ ŵ Ě ŚƂŐ ŚƂ ƚ ƌ ƌLJ ƚƂ ƚƂĚ Ě ŽĐŚ ď ŬŽ Ž Ĩ ƌƚ͘ dLJŐ ĞůŵŽŶƚ ůũƵƐŐƌĊ͕ ǀćŶƐƚĞƌ ĞůůĞƌ ŚƂŐĞƌ ĚŝǀĂŶ͘ ϮϰϲdžϭϱϱĐŵ͘ dLJŐ dLJ LJŐ Ŷƚƚ ũ Ő Ċ͕ Ċ͕ ǀć ǀć ƚ ƌ ƌ Ğ ƌ Ś ƌ ŚƂŐĞƌ ƌ ŐĞƌ ƌ Ěŝ ͘ Ϯ Ϯϰϲ ϰϲ ϰ ϲ ϭ Đŵ Đ ͘

Visning V Vi i i g i antnäs! antt äs! Specialpris!

Otroliga!

ϴ͘ϵϵϬŬƌ

ϲ͘ϵϵϬŬƌ

KƌĚ͘ ϭϮ͘ϵϵϱŬƌ MODERN, TRENDIG SOFFA TILL MAKALÖST PRIS!

VÅRENS TRENDIGASTE SOFFNYHET! SO

sćůũ ďůĂŶĚ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ ŽĐŚ ĨćƌŐĞƌ͕ ĮŶŶƐ ćǀĞŶ sćůũ ďůĂŶĚ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ ŽĐŚ ĨćƌŐĞƌ͕ ĮŶŶƐ ćǀĞŶ ƐŽŵ ϮͲƐŝƚƐ͕ ĨĊƚƂůũ ŽĐŚ ƉĂůů͘ϮϰϬdžϵϴĐŵ ,͗ ϴϱĐŵ

DŽĚĞƌŶ͕ ƐƟůƐćŬĞƌ ƐŽīĂŬůćĚĚ ŝ ĞƩ ƵŶĚĞƌďĂƌƚ ƐĂŵŵĞƚƐƚLJŐ ŵĞĚ DŽĚĞƌŶ͕ ƐƟůƐćŬĞƌ ƐŽīĂŬůć ŵĂƐƐŽƌ Ăǀ ĨćƌŐǀĂů͘sćůũ ŵĂƐƐŽƌ Ăǀ ĨćƌŐǀĂů͘sćůũ ďůĂŶĚ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ ŽĐŚ ĨćƌŐĞƌ͕ ĮŶŶƐ ćǀĞŶ ƐŽŵ ϮͲƐ ĮŶŶƐ ćǀĞŶ ƐŽŵ ϮͲƐŝƚƐ͕ ĨĊƚƂůũ ŽĐŚ ƉĂůů͘ ϮϯϳdžϭϬϮĐŵ ,͗ ϴϰĐŵ

Galaxy Galax

Otroliga!

EćƩ͕ ŚƂŐ EćƩ͕ ŚƂŐƌLJŐŐĂĚ ƐŽīĂ ŬůćĚĚ ŝ ĞƩ ƵŶĚĞƌďĂƌƚ Ŭůć ů Ě Ɛ ƐĂŵŵĞƚƐƚLJŐ ŵĞĚ Ň ŇĞƌĂ ŽůŝŬĂ Ĩ ĨćƌŐǀĂů͘ ϭ ϭϳϴdžϵϬĐŵ ,͗ ϭ ϭϬϯĐŵ &ŝŶŶƐ ŝ ŵ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ ŽĐŚ ŽĐŚ ĨćƌŐĞƌ͊

ϰ͘ϵϵϬŬƌ KƌĚ͘ ϲ͘ϰϵϱŬƌ

Nu!

Andrew &ĊƚƂůũ dLJŐ ^ĂŵŵĞƚ ϭϭϮdžϭϬϮĐŵ ,͗ϴϰĐŵ ϭϭϮdžϭϬϮĐŵ ,͗ϴϰĐŵ

Kanonpris!

ϯ͘ϵϵϱŬƌ KƌĚ͘ ϱ͘ϵϵϱŬƌ

Mån-fre kl 10-18 Lördag kl 10-15 Söndag kl 12-16

KƌĚ͘ ϵ͘ϵϵϱŬƌ

Humphrey p y

Andrew

ϰ͘ϵϵϱŬƌ KƌĚ͘ ϲ͘ϵϵϱŬƌ

Malaga M DŽ DŽĚĞƌŶ͕ ƐƟůƌĞŶ ϯͲƐŝƚƐ Ɵůů K Kanonpris! ϮϰϬdžϵϮĐŵ dLJŐ ZŽĐĐŽ ŐƌĊ ϮϰϬ

0920-301 30. www.antnasmobler.se

Galaxy axy

>ćƩƉůĂĐĞƌĂĚ ŬůćĚĚ ŝ ƐĂŵŵĞƚƐƚLJŐ ĨĊƚƂůũ͕ ŬůćĚĚ ŝ ƐĂŵŵĞƚƐƚLJŐ ĞƌĂ ŽůŝŬĂ ĨćƌŐǀĂů͘ ŵĞĚ ŇĞƌĂ ŽůŝŬĂ ĨćƌŐǀĂů͘ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ &ŝŶŶƐ ŝ ŵĊŶŐĂ ŽůŝŬĂ ƚLJŐĞƌ ŐĞƌ͘ ϴϯdžϵϬĐŵ ŽĐŚ ĨćƌŐĞƌ͘ ϴϯdžϵϬĐŵ ŵ ,͗ϭϬϯĐŵ

Nu!

ϲ͘ϵϵϱŬƌ

KƌĚ͘ ϭϬ͘ϵϵϱŬƌ

0921-150 01. www.bodensmobelaffar.se

Nu!

Ϯ͘ϵϵϬŬƌ KƌĚ͘ ϯ͘ϵϵϱŬƌ

Malaga DŽĚĞƌŶ͕ ƐƟůƌĞŶ hͲƐŽīĂ Ɵůů ĞƩ ĨĂŶƚĂƐƟƐŬƚ ƉƌŝƐ͊ ϯϭϱdžϮϬϮĐŵ͕ ǀćŶƐƚĞƌ ĞůůĞƌ ŚƂŐĞƌ ƐǀćŶŐ͘ dLJŐ ZŽĐĐŽ ŐƌĊ

Mån-fre kl 10-18 Lördag kl 10-15 Söndag stängt


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

i v r e g g by s n a m Tillsam

! e r a k r a t s n e d o B

DET LĂ–NAR SIG ATT HANDLA LOKALT

CLUB ERBJUDANDEN

Shoppa, ät, upplev och njut hos vüra lokala och unika Club Boden fÜretag. Som medlem sparar du pengar, tar del av fina klubberbjudanden och kan jaga fÜrdelaktiga bonusar.

BUTIKERNAS BONUSAR Mobilservice pĂĽ delar och arbete

AssistansfÜrsäkring

50% pĂĽ rollerset

10% rabatt

Alltid vid service

när du handlar fÜr 500 kr

DE ERBJUDAONRT INOM K

Only CollegetrĂśja ord.pris 180kr

Nu 150kr

Take Away

DE ERBJUDAONRT INOM K

ĂĄ la carte-menyn

10% rabatt

MĂśssa & vattenflaska 129 kr

DE ERBJUDAONRT INOM K

CLUB BUTIK

STÄMPLAR

BONUS

DatoriBoden

10 x 100

Mofix Bilservice

10 x 1.000 kr

SeeMe

10 x 400 kr

Restaurang Goodwill

11 x 1

NordsjĂś IdĂŠ&Design

10 x 300 kr

Strand Fysio

5 x Helkroppsmassage 1 st fri

Strajk Alley

5 x Bowlingtimme

Lapplands Djurklinik

6x1

Arena Restaurangen

10 x lunch

1 lott 1.000 kr 300 kr Ger 1 fri lunch 150 kr

1 st fri

Fri foderpĂĽse enl. stege 1 fri

Vissa Club Butiker har maxgräns pü antal stämplar per kÜp. Även varor som är exkluderade fÜrekommer. Se märkning i resp butik.

? d e m a r a v u d l l i V Kontakta oss!

Var med som Club Butik! Kontakta Mikael Arvidsson, 070-202 30 46 mikael.arvidsson@gratistidning.com

Skaffa din egen Club Boden bricka gratis hos nĂĽgon av vĂĽra medlemsfĂśretag

WWW.CLUBBODEN.SE GÖR SÅ HÄR: Ta en bricka i en Club Boden-butik (GRATIS). Ditt Club-Nr stür pü baksidan längst ned. Du kan BLIPPA i Club Butiken men fÜr att du skall kunna nyttja t. ex bonus müste du aktivera dig som medlem. Aktivera pü www.clubboden.se. OBS! Du behÜver bara registrera dig en güng. Brickan (ditt Club-Nr) fungerar i alla Club Boden-butiker.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Just nu

20%

PASSA PĂ…!

rabatt pü alla lÜparkläder! Gäller pü ordinarie pris tom 2/4-2017

SPARA

SPARA

300:

50 0:

1 599: (1 899:-)

ASICS GEL-KAYANO

LĂśparsko fĂśr lĂĽngdistanser. Passar dig som pronerar. Dam- och herrstorlekar.

799:

SPARA

(1 299:-)

ASICS GEL-PHOENIX

LÜparsko med DuoMax pronationsstÜd fÜr dig som pronerar. StÜtdämpande GEL i häl och Solyte mellansula i stÜtdämpande SpEVA. Dam- och herrstorlekar.

999:

50 0:

(1 499:-)

SALOMON SPEEDCROSS

LÜparsko frün Salomon. Anpassad fÜr tävling. Lätt, snabb och med exakt passform fÜr optimalt grepp i alla lägen. Dam- och herrstorlekar.

1899:

SAUCONY FREEDOM ISO

Lätt lÜparsko i premiumklassen. Vävd ISOFIT-ovandel och full-length EVERUN ger en bra upplevelse. Dam- och herrstorlekar.

TEAM SPORTIA BODEN

OM LĂ–PNING

KUNGSGATAN 43 | 0921-165 50 | Ă–PPET MĂ…N-FRE 10-19, LĂ–R 10-16, SĂ–N 12-16


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

TANKAR INFĂ–R HELGEN

Bibelstudieserie - �Resa genom Bibeln� RÜrvikskyrkan tors 23 mars 18.30 Varje güng bestür av fÜredrag, gemenskap och samtal kring fikabordet, samtal om kvällens text. Ledare GÜsta Degerman

Dela sorgen i din Gratistidning En dĂśdsannons

VÅFFELCAFÉ! FÜrsamlingsgürden lÜrdag 25 mars 10 00 14 00 10.00-14.00 GÜr en insats fÜr Svenska kyrkans fastekampanj 2017 �En ko kan rädda liv� genom att fika vüfflor, varmkorv, kÜpa hembakat brÜd, lotter m.m. 11.30–13.00 Liten pysselhÜrna fÜr barnen Musikunderhüllning: 10.00 PRO-kÜren 11.00 Ibrahim Nasrullayev (känd frün tv:s Talang) 12.00 Överluleü barnkÜr

är ett av era sätt att informera om ett dÜdsfall och om en kommande begravning. Norrbottens Gratistidningar, med utgivning pü orterna Piteü, Älvsbyn, Boden, Luleü och Kiruna kommer framÜver att publicera dÜdsannonser. Tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack samlar vi dÜdsannonserna pü en familjesida. Att meddela att nügon gütt bort via Norrbottens Gratisttidningar gÜr vi, tillsammans med er, pü ett värdig sätt och till ett humant pris.

Matteuskyrkan sÜndag 26 mars 12.00 Edda Ericson, FrälsningsarmÊn, visar sina akvareller och berättar. KÜren Exodus sjunger. Kyrkkaffe.

Mariakyrkan sÜndag 26 mars 18.00 Medverkande: Knut Svartz, Elsa Sveder, C Conny SundstrÜm, Katarina M. Sandberg, Kjell LindstrÜm ackompanjemang. Musik av bl.a. Mozart, Händel, AlfvÊn, Nordqvist.

Norrbottens Gratistidningar nür alla hushüll och fÜretag i Piteü, Älvsbyn, Boden, Luleü och Kiruna kommun med en upplaga pü 96 000 exemplar.

Luleälvdals Begravningsbyrü (Älvdalens Begravningsbyrü)

MAT I MIKAELSKYRKAN Vardagslunch med program torsdag 30 mars 11.30–13.00 Pris vuxen 60: -, barn 30: - Anmälan senast 27/3 till 0921-775 13.

Vi är den personliga begravningsbyrün. Kontakta oss gärna om du har frügor. Vi hjälper vi dig. Åsa och Lars Juhlin, 070-572 55 31. E-post: info@alvdalensbegravningsbyra.se www.alvdalensbegravningsbyra.se

Gudstjänst och soppa med internationella gruppen sÜndag 2 april 16.00 Soppan serveras. B Behüllningen hüll i gür ü till Svenska S k kyrkans fastekampanj 2017. Pris 50:- Anmälan senast 29/3 till 0921 775 13 17.00 Gudstjänst, Ivar SundstrÜm

Nu kan du sĂśka medel frĂĽn

�Signe, Ebba & Agda SjÜstrands minnesfond� Syftet fÜr fonden är att: hjälpa barn, äldre sjuka eller pü annat sätt behÜvande samt bidra till barns och ungdomars fostran och utbildning. AnsÜkningsblankett kan hämtas hos FÜrsamlingsexpeditionen, Strandplan 25, el. frün www.svenskakyrkan.se/boden/fonder. Sista ansÜkningsdag 31 mars.

svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkaniboden

GUDS MÄKTIGA VERK Har du besÜkt kursgürden Storstrand nügon güng? Dü har du sett att de har byggt en liten kyrka eller ett kapell nere vid älven. Det är oerhÜrt vackert beläget bland stora bjÜrkar och utsikt mot älven. Vyn som mÜter oss genom de stora perspektivfÜnstren är vacker büde vinter som sommar.

Matteusgudstjänst - Bilder ur Ordsprüksboken

Klassiska klanger

Jungfru Marie bebĂĽdelse dag

Och jag hÜrde Herrens rÜst. Han sade: "Vem skall jag sända, vem vill vara vür budbärare?" Jag svarade: "Jag, sänd mig!" Jes 6:8

I helgen som var hade jag en vigsel i detta kapell. Det blev en liten annorlunda upplevelse fÜr mig som vigselpräst. De unga tu som sammanvigdes hade büda en strulig bakgrund. BrÜllopsgästerna kände alla till deras livsresa, till dags datum, därfÜr blev det som en känslobomb som mÜtte mig, i den fÜrsta psalmen vi sjÜng. Taket nästan lyfte i det lilla kapellet när brÜllopsgästerna klämde i med orden frün psalmen 259, �Saliga visshet Jesus är min�. Bruden och brudgummen nästan hoppade av glädje, büde Üver att psalmens ord hade blivit deras, men ocksü i glädjen att fü konfirmera sin relation infÜr büde Gud, släkt och vänner. Brudparet sken i kapp med solens strülar som letade sig in genom perspektivfÜnstren. Atmosfären andades glädje och kärlek. Jag süg hur brÜllopsgästerna torkade türarna mest hela tiden, eftersom alla kände till den stora kamp dessa tvü haft, men nu med Guds hjälp, fütt upplevelsen att Jesus fÜrt dem ut ur mÜrkret in i Guds underbara ljus. FÜrr sü kunde man fü hÜra att en människa hade blivit härligt frälst, den etiketten kunde vi nog alla som var med, i den stunden, bekräfta att sü var fallet fÜr dessa tvü.

Helgens texter handlar om hur Maria für besÜk av ängeln Gabriel i sitt kÜk. Det fÜrsta han säger till henne är �Var inte rädd Maria�. Hon für beskedet att Gud hade utvalt henne till att fÜda Guds Son och att hennes äldre släkting Elisabeth redan är i sjätte münaden och ska fÜda Johannes dÜparen. Den gamla och ofruktsamma kvinnan fick pü sin ülderdom fÜda ett liv till världen. Büde den unga och den gamla generationen fick tillsammans vara med om att fÜda fram Guds nüd och väckelse till världen. När Maria och Elisabeth mÜts brister de ut i en smittande lovsüng till Gud. Det som verkade helt omÜjligt, det hade Gud gjort med dessa tvü. Büda jublade Üver detta Guds under. Jag kan som du fÜrstür, inte lüta bli att dra parallellen, med vigseln i det lilla kapellet och de tvü Üverlyckliga unga, som fütt uppleva Guds nüd i sina hjärtan, och Maria och Elisabeths glädje Üver det liv som bÜrjat växa i deras inre. Att fÜlja Guds vilja kan verka büde lockande och skrämmande, men hur vi än känner det i vürt inre kommer Gud till oss och säger �Var inte rädd�. När vi fÜrsÜker att fÜlja Guds vägar kommer vi att liksom Maria, Elisabeth och det unga brudparet, fü uppleva hur han kommer att lysa igenom alla de problem som verkar torna upp sig framfÜr oss. Jag tror att vi, i den här tiden, kommer att fü se den unga och gamla generationen, fü fÜda fram nytt liv, och hopp till vür nation. En skÜn helg Ünskar jag dig GÜsta Degerman


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

VĂ…RENS ERBJUDANDEN HOS

20% pĂĽ alla Bomberjackor & Jeans

Gäller ord pris. Rabatten gäller 22/3-31/3 Rabatten gäller büde Top Store City & Storheden

Storhedsvägen 5 mün-fre 10-19, lÜr 10-17, sÜn 11-17 • 0920-25 10 50 • City mün-fre 10-19, lÜr 10-17, sÜn 12-16 • 0920-251056


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Katt 1,5 kg

49:-

ROBIN FRÅN PURINA KÖR N E K I T U B I O M DE

3 / 4 2 G A D E FR Hund 3 kg

49:-

SÅ LÅNGT LAGRET RÄCKER!

Max 1 av varje M j per kund. k d

FLER ERBJUDANDEN I BUTIKEN VÄLKOMMEN IN!

TAPETKAKELKLINKERFÄRGTAPETKAKELKLINKERFÄRGTAPETGOLVBADRUMSMÖBLERKAKELKLINKERFÄRGTAPETGOLVBADRUMSMÖBLERKAKELKLINKERFÄRG

UPPDATERA HEMMA -Inred med FÄRG & TAPET

TAPETFEST

Vi har massor av nya tapetmönster och À QD NXO|UHU IUnQ &DSDURO

30%

ALL FÄRG

25%

Gäller ej fototapeter Från 23/3 till 3/4 - 2017

Gäller till 3/4 - 2017

Bli medlem i KUNDKLUBBEN och få 30% på Tapetlim gäller till 3/4-2017

Boråstapeter, Decor Maison, Eco Wallpaper, InTrade, Midbec, Tapet.se, Carma KLINKER Oriento 20x20 Oriento är den nya serien som har inspirerats av Marockansk mönster. Passar till badrum, hall och kök.1 m2/box.

HEMMETS VIKTIGASTE STOL

499:-/m2

WC - STOL 9085 Modern toalettstol med mjukstängande wc-sits. Finns i svart eller vit. Spolmängd 5/3 liter.

2.395:Ord: 3.995:-

Ord: 549:-/m2

Gäller så långt lagret räcker

ÖPPET VARDAG 7.00-18.00 LÖRDAG 10.00-15.00

BANVÄGEN 17 | LULEÅ 0920 - 684 44 www.trend4home.se


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

BUTIKEN ÄR FYLLD MED VÅRNYHETER

40-70% PĂ… ALL SPORT!

frĂĽn bl.a

RALPH LAUREN, GANT, SAIL RACING & ODD MOLLY

ALLTID

30-70% RABATT

Stadium Outlet Storheden, Luleü. Vard 10-19 LÜrd 10-17 SÜnd 11-17. VÄLKOMMEN IN!

Storhedsvägen 5 mellan Toys R Us och Topstore 0920-251440 • Vardagar 10-19, lÜrdag 10-17, sÜndag 11-17

pü beställningar av ringar frün Classic 20 mars – 2 april 2017

Sport har aldrig varit billigare!

Hos Smycka ingür alltid invändig gravyr och 12 münaders fÜrsäkring vid kÜp av Classicringar i 18K.

LULEĂ… Storgatan 47 0920-199 15

www.stadiumoutlet.se


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

HUS MED KRYPGRUND Har du problem med fukt i krypgrunden? Unken lukt i bostaden? Vi har marknadens bästa och mest prisvärda lÜsningar! FÖ IN R EN OM HU BÄTT SM RE ILJ Ö!

· Besiktningar av krypgrunder · Fuktmätningar · FÜrebyggande ütgärder · Fukt-och luktsaneringar · Byte av rasskydd · Byte av blindbotten

RING OSS IDAG!

Ă–ver 20 ĂĽrs erfarenhet 15-ĂĽrs trygghetsgaranti

KAMPAN

GRATIS J!

Läs mer om hur vi kan hjälpa dig pü

www.hussaneringarinorr.se

besiktnin g ütgärdsfÜ & rslag

30%

NYTTJA ROTAVDRAGET AV ARBETSKOSTNADEN

VI HAR EN UNIK PATENTERAD LÖSNING MOT FUKT, MÖGEL OCH LUKTPROBLEM Andreas Waaranperä Mob: 070-223 38 29 Tel: 0920-25 18 00 andreas@hussaneringarinorr.se Odlingsvägen 9, 954 42 Sunderbyn

HOS OSS FĂ…R DU ALLTID

Mycket mer ! a n r a g n e p r fĂś

LINDVALLS KAFFE 500g. Jfr pris 49:80/kg

500g.

! KLIPP

5:-

24:90

REK PRIS 18:90

REK PRIS 37:90

TVÄTTMEDEL SPAR. 850g. Jfr pris 5:88/kg. Max 4 pkt/hush.

KOLSYREPATRON

FRYST PIZZA VICI. 300g. Jfr pris 33:33/kg

Vikingsoda. Gäller püfyllning och inbyte.

29:90

/st

10:-

REK PRIS 69:-

Priserna gäller t o m 2 april. Reservation fÜr slutfÜrsäljning o ev tryckfel.

MM LULEĂ… Spantgatan 14 Tel 0920-222 700 Facebook/MMLuleĂĽ www.mmsverige.se

MĂĽnd-fred 10.00-19.00 LĂśrd 10.00-17.00 SĂśnd 11.00-17.00

REK PRIS 24:90

KrĂśnika Katarina

I Amerika ger vi dricks! VĂĽrt fĂśrsta mĂĽl pĂĽ resan var den lilla Ăśn Bermuda i Atlanten och huvudstaden Hamilton. När vi flĂśg Ăśver den berĂśmda Bermuda triangeln blev mĂĽnga av oss lite pirriga. Redan Columbos kunde vittna om en viss mystik han upplevde med sina män vid Bermuda triangeln. Han hade sett eldklot som svävade och kompassen ombord hade betett sig underligt. Man rapporterar om cirka 75 fĂśrsvunna ygplan och mer än 2000 bĂĽtar. Men vi som Üg i Kung Fahds luxuĂśsa jumbojet landade tack och lov trygga pĂĽ vackra Bermuda och vĂĽra v.i.p uniformer visade sig ha samma blĂĽ och grĂśna färg som havet runt om. Mariella en humoristisk tjej frĂĽn Malta och jag var ivriga att se vad Bermuda kunde erbjuda. PĂĽ det rosa hotellet hyrde vi varsin moped. Mariella var van med vänstertraďŹ k sĂĽ jag swoshade efter henne pĂĽ vägar och i rondeller. Havet runt omkring Bermuda sĂĽg inbjudande ut men tyvärr var det vinter sĂĽ havet var kyligt. Istället bokade vi spa-tid pĂĽ hotellets skĂśnhetssalong. Nästa stopp var Washington DC. Vi landade tryggt med Kapten Nahar vid spakarna, inte en enda kristall i de stora ljuskronorna dallrade vid landning pĂĽ en av Washingtons militära ygbaser. Alla i Kungens otta hade anlänt Washington, alla ygplanstyper var lyxigt inredda, men inget av dem som Kung Fahds nya Jumbojet, HM1A - His Majesty One Alfa. Var det inte CIA som mĂśtte oss pĂĽ militärflygplatsen, sĂĽ var det deďŹ nitivt FBI. Män i svarta kostymer med svarta solglasĂśgon Ăśppnade dĂśrrarna fĂśr oss till Svarta Limousiner och Chevy Vans i lĂĽnga rader när vi i rask takt lämnade HM1A via den rĂśda mattan. Kung Fahad skulle pĂĽ galamiddag hos Ronald Reagan i Vita Huset. Besättningen kĂśrdes till ett femstjärnigt hotell inte lĂĽngt frĂĽn Vita Huset. The Madison Hotel, i varsin svit. Saudias kungliga besättningar hĂśll till pĂĽ tvĂĽ vĂĽningar. Lite plĂĽgad av rubbad dygnsrytm beställde jag in en ostbricka och varm choklad, och ďŹ ck snabbt tvĂĽ

kilo ost till min svit. Tänkte man verkligen att jag ensam skulle äta tre stora ostar? Tog en lüng üngande dusch i mitt lyxiga badrum och hade precis klätt pü mig en tjock morgonrock när Mariella knackade pü dÜrren. �Abdullah är pü väg med dricksen.� Knack, knack, Marielle Üppnade och där stod Abdullah vür supervisor med en papperspüse full av buntade 100 dollarsedlar. Vi kastade oss i en taxi till George Town fÜr some serious shopping. Tvütusen dollar räckte inte lüngt i - George Town. Min maltesiska väninna kände en person vid namn Jerry Brown pü Four Seasons. Restaurangen befanns i en stor sal med enorma kristallkronor. En äckfri beige-vit heltäckande matta lüg som en vit sandstrand i hela salen. Ljuset var dovt, borden var smü och runda med vita fotsida dukar. Avstünden mellan borden var stort. �No, sorry� Jerry Brown jobbade inte den kvällen. Vi beslÜt oss ändü fÜr att inta vür middag pü Four Seasons, en restaurang helt i vür smak. Fick menyer, och beställde varsin – svampsoppa! Vi üt andäktigt sakta och drack kranvatten, betalade fÜr maten och lämnade salen. Mariella gick till puderrummet och jag stod ensam vid garderoben. Hovmästaren kom springande nedfÜr trappan: �I Amerika ger vi dricks!� Vi hade lämnat vüra smüpengar i dricks. De ville ha mer. Jag tog fram min portmonnä, hovmästaren ryckte till sig en tio-dollar sedel. Serveringspersonal i Amerika har sü lüga lÜner att de inte skulle Üverleva utan dricks. Vi som ville vara världsvana 20-üringar hade inte en aning om hur stor dricksen borde vara pü Four Seasons - lyxrestaurangen där svampsoppan kostade Üver sjuttio dollar. Vilket den inte var värd.

Musik Konst Design‌ och extra allt

PS. Mariella har numera en egen TV show- som psykolog pĂĽ Malta. DS.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

SITT SKĂ–NT

MOOD PIEDESTAL

849:-

(ord.pris 1.249:-)

SVENSKAHEM.SE

Just nu har vi kampanjpriser pü allt fÜr vardagsrummet. Soor, fütÜljer, sobord, mattor och mer därtill. Välkommen in!

MOOD BLOMLĂ…DA

1.295:-

1.000:- RABATT

(ord.pris 1.995:-)

MOOD BRICKBORD

849:-

vid kÜp av soa Üver 8.000:-*

(ord.pris 1.249:-)

VAXHOLM SOFFA FR.

13.490:-

(ord.pris 14.490:-)

ELEGANCE & ELEGANCE MAXI vid kĂśp av fĂĽtĂślj och pall

3.000:- RABATT!

ETON SOFFA FR.

14.390:- (ord.pris 15.990:-)

*Gäller utvalda soor t o m 9/4.

KVALITET. UTVALT AV SVENSKA HEM.

FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM

FĂ–LJ OSS PĂ… SOCIALA MEDIER

www.wikamobler.se • Öppet: Münd-fred 10-18 • LÜrd 10–15 GAMMELSTAD, MÜbelvägen 1, 0920-25 30 30

#wikamobler

facebook.com/wikamobler

Gäller till och med den 9/4 om inget annat anges i butik. Vi reserverar oss fÜr ev. slutfÜrsäljning, skrivfel och prisändringar. Kampanjpriser kan ej kombineras med andra erbjudanden.

Glad 2017 Sommar

Snart ä r härlig a somma ren här !

Norrbottens stĂśrsta sommartidning v.27-31

I din lokala Gratistidnings stora sommarnummer �Glad Sommar� sü har du mÜjlighet att annonsera dina erbjudanden till semestrande norrbottningar, turister och besÜkare i hela länet.

till era till ons Ann nsera Anno alla semestrande norrbottningar, turister och besĂśkare!

Välkommen med din annonsbokning senast den 9 juni!

SERING BOKA ANNONmmen att kontakta

gor - välko Bokning eller frü a epost till tidning eller skick din lokala gratis .com ing idn ist at gr annons@ 8756 .me - ange nr 31 ulär: Gü till adp8 rm tfo Kontak

Välkommen att kontakta oss!

Upplaga 130 000 ex!

Delas ut tlll alla hushĂĽll & fĂśreta g i Norrbotten!

Utgivning: vecka 27-31 2017 7 Upplaga: 130 000 ex Manusstopp: 9/6 2017 Distribution: Gratis utdelning g till il alla hushüll och fÜretag i Kiruna, Pajala, Luleü Boden, Piteü, Älvsbyn, Kalix och Haparanda. Tidningsställ pü utvalda turist samlingsplatser runt om i Norrbotten.

www.gratistidning.com • annons@gratistidning.com - det bästa lokala räckviddsmediet


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

! R E T T Ă„ S T R O F N Ăˆ C C SU Ă–ppet SĂśn 26/3 i vĂĽr utställningslokal Pontonjärvägen 10 Boden (KĂĽrbacken) Kl. 11-15

Vid kĂśp av nytt kĂśk sĂĽ bjuder vi pĂĽ stommarna.

Välkommen Ünskar Lennart SandstrÜm med personal!

Vid luckbyte av minst 12 luckor och 1 st lüdrad sü bjuder vi pü bänkskivor i laminat.

Vi kommer hem till dig, visar luckorna i ditt kÜk och lämnar gratis kostnadsfÜrslag.

Nya luckor till ditt kĂśk. . . eller helt nytt kĂśk!

Pontonjärvägen 10, Boden (Kürbacken) • www.alvsbykok.se • Tfn 0929-600 19, 076-141 81 86

NYHET! Nu kan vi även anlägga enskilda avloppsanläggningar, allt frün slutna avloppstankar till minireningsverk.

VI BORRAR ENERGI & VATTENBRUNNAR Kompletta bergvärme- och vattenbrunnsinstallationer. Vi borrar hela üret och i hela landet!

Vattenbrunn

Luleü Energiborrning AB Bergvärme & Vattenbrunnar Fredrik Vikermo 070-350 97 64 • www.luleaenergiborrning.se

Energiborrning

Kontakta oss fĂśr mer information och kostnadsfri offert.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

SKYDDA MOT FUKT, MÖGEL OCH LUKT KRYPGRUND ELLER KÄLLARE • • • • •

Vi ütgärdar ditt hus med krypgrund som har problem med fukt/mÜgel/lukt Vi har en av marknadens effektivaste avfuktare Vi byter rasskydd (underifrün) Vi byter blindbotten (underifrün) Dränering • Ozonbehandling

KAMPANJ!

ALLT INOM BYGGNATION

• Nybyggnation • Renoveringar • Takbyten • FÜnsterbyten • KÜk m.m.

RING NU!

Gratis besiktning och ütgärdsfÜrslag.

10 Ă…RS TRYGGHETSGARANTI PĂ… UTFĂ–RT ARBETE

FĂ… MONTERAT FĂ–RE VĂ…REN!

NYTTJA ROTAVDRAGE T FĂ–R INFO ELLER VISNING - RING!

Fo t o : U N H C R / A n d r e w M c C o n n e l l

Mats Andersson, 070-677 09 78 • www.mrabygg.se • mrabygg@gmail.com

Hjälp människor pü ykt! Just nu är 60 miljoner människor pü ykt undan krig och fÜrfÜljelse i världen. Din hjälp behÜvs. SMS:a FLYKT150 till 72980 och ge 150 kronor. Eller swisha valfritt belopp till 123 90 01 645. Tack!

JER N A MP

KA

NU TILL KAMPANJPRIS!

Lagervara i 2 färger.

SPECIALPRIS 1995:-

Gotland 4 sitsig soffa 307 cm . ord 12995:Finns även som 3 sits, 2sits samt samt fütÜlj.

NYHETSKAMPANJ

9995:-

Nyhet i butik Passion byggbar serie Byggprogram i butiken !

Odessa stol Ord 1450:-

980:-

SmÜgen lift chair Elstyrd med 2 motorer. Finns även i svart skinn 8495:-

/st monterad

KÜp till vürt PREMIÄRPAKET

4995:Frakt, locklyft, startkit kem samt ljuspaket led.

Odessa bord 100x220 cm, ord pris: 8695:-

7495:-

Earl Spabad med 1 lounge+ 5 sittplatser. ord pris 89900:-

NU

49900:-

Odessa pall 220 cm, ord 4435:-

KAMPANJ

7295:Pris i tyg grĂĽ

3995:-

BESTÄLL DITT SPABAD TILL KAMPANJPRIS IDAG OCH FÅ LEVERANS TILL SOMMAREN!

Norra Sunderbyn. 0920-26 57 93 • Öppettider: mün-fre 10-18 • lÜrdag 10-15 samt sÜndag 12-15 • Se oss pü Facebook

www.skinnexpo.se • www.sunderbymobler.se

Vi reserverar oss fĂśr eventuella tryckfel.

Jesper JesperfotĂślj fotĂślj med pall


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Kulturnatta i Boden - platsar självklart som Local News i Boden Gratistidning.

Nu satsar Norrbotten Gratistidning pĂĽ

�Local News�! Det har blivit allt svürare att hitta riktigt lokala nyheter. Nügot som Norrbotten Gratistidning ska ändra pü. Kanske vill just du vara med och bidra med dina nyheter? – I den här satsningen pratar vi om �locals�. Alltsü människor som bor och verkar pü sina orter. Vi vill lyfta fram det som de här människorna har att berätta, säger Peder Gidlund, ansvarig utgivare fÜr Norrbotten Gratistidning.

P

ü engelska är �locals� ett ord fÜr lokalbefolkning. Men det rymmer ofta en värdering om att det är personer med stor kännedom om orten - och som brinner fÜr sitt näromrüde. I den nya satsningen frün Norrbotten Gratistidning är det just �locals� som ska stü fÜr en stor del av materialet. Det kan vara du som är fÜreningsperson, fÜretagare, offentliganställd eller �bara� vanlig privatperson som sitter precis pü det vi vill lyfta fram. Kanske gÜr du redan det i dag pü sociala medier. – Det vi har sett är att det är svürt att nü igenom det stora Üdet, som dessutom styrs av algoritmer som

kiruna.gratistidning.com

sällan är lätta att fÜrstü. Det är münga intressanta saker som publiceras varje dag av fÜretag och fÜreningar, fÜr att nämna nügra. Men oftast nür de bara ut till en begränsad skara. Men om man skickar in detta till oss ocksü kan vi lyfta fram det pü ett helt annat sätt. Man kan säga att vi blir en lägereld fÜr allt det som är lokalt, säger Peder Gidlund. Tyngden som läggs bakom den nya satsningen pü lokala nyheter kommer frün det fÜrtroende och den stora räckvidd Norrbotten Gratistidning har i dag. – Vi gÜr nu ocksü en satsning fÜr att gÜra vüra webbsidor mer lättanvända och attraktiva, samtidigt som vi

lanserar lokal-tv. Det här nya materialet ska lyftas fram där och i vĂĽra tidningar, säger Peder Gidlund. Han sticker inte under stol med att Norrbotten Gratistidning har som ambition att bli â€?tidningenâ€? som gäller fĂśr Norrbottningarna, bĂĽde fĂśr det uppskattade annonsmaterialet och nu ocksĂĽ fĂśr nyheterna. – Det är ingen hemlighet att länstidningarna minskar hela tiden. Nu ser vi att de har gett upp och bĂśrjat lägga ner sina lokalkontor. Det man mĂĽste veta är att de drivs av storbolag inom media och fĂśr att maximera vinsten. Vi ser att det ďŹ nns ett jättestort behov och känner att vi

boden.gratistidning.com

müste bidra till att fylla det, säger Peder Gidlund, och poängterar att det material som skickas in inte behÜver vara särskilt �märkvärdigt�. – En mobilbild och en beskrivning av vad som händer eller har hänt räcker, det är alltsü inte mer komplicerat än det münga publicerar pü sociala medier i dag. Vi välkomnar alla att skicka in sitt material, och sen gür vür redaktion igenom det och kollar sü att allt ser bra ut, säger han. Vi sÜker �Locals� sü är man intresserad är det bara kontakta oss!

TEXT: HANS L OLOFSSON

lulea.gratistidning.com


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Vi sÜker �Locals� sü är man intresserad är det bara kontakta oss!�

pitea.gratistidning.com

pajala.gratistidning.com

gotland.gratistidning.com


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

MOTORBLOCKET

Insats mot alkohol och droger

MOTOR VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING tips: motor@gratistidning.com

Foto: Polisen

Polisen har under mars genomfĂśrt en nationell traďŹ kvecka i syfte att motverka alkohol och droger i traďŹ ken. Veckan har inneburit att extra kontroller genomfĂśrts i hela landet. I de fall polisen upptäckt berusade fĂśrare har man samverkat med beroendevĂĽrden.

Koenigsegg Tvü ür efter att Koenigsegg Regera visades upp fÜr fÜrsta güngen är de fÜrsta exemplaren redo att levereras.

Foto: Pixabay

Tvättar du bilen fÜr hand rekommenderas du att kÜpa miljÜmärka produkter fÜr att minska miljÜpüverkan.

Sluta fultvätta bilen!

Är du en miljÜvän eller en miljÜbov? Att kÜpa en miljÜklassad personbil är ett steg i rätt riktning fÜr att minska miljÜpüverkan, men med att antalet personbilar Ükar i Sverige Ükar även antalet biltvättar, nügot som kan fü stora negativa effekter pü miljÜn om man tvättar bilen pü fel sätt. MOTOR

Vid ürsskiftet uppgick den svenska personbilsottan till Üver 4 700 000 fordon, vilka alla nügon güng ska tvättas. DärfÜr arrangeras Stora Biltvättarhelgen fÜr fjärde üret i rad av branschorganisationen Svenskt Vatten. – Biltvättarhelgen arrangeras fÜr att vi vill uppmärksamma vattnets värde och att det helt enkelt är

lätt att gÜra rätt. Man kan ofta undra vad man själv kan bidra med när man läser om miljÜfÜrstÜrelse och ett konkret sätt att vara miljÜhjälte är att inte fultvätta bilen, säger Kristina Melander, projektansvarig fÜr Biltvättarhelgen vid Svenskt Vatten. Att fultvätta innebär att man tvättar bilen direkt pü gatan. Enligt en under-

Foto: Sean Klingelhoefer/Renault

Nya Renault Alpine A110.

Alpine är tillbaka 1955 lanserades Alpine, mer än 60 ür senare meddelar Renault att en ny version, Alpine A110, ska bÜrja produceras. 1955 blir ett ledord, fÜr det är exakt sü münga av bilen som kommer att produceras initialt under 2017. En aluminium-

plattform hüller nere vikten, endast 1 080 kg, kommer bilen att väga som har laddats med en 1,8 liters turbomotor vilken genererar 252 hk. 0-100 klockas pü 4,5 km/h och topphastigheten är 250 km/h. Priset? Runt 600 000 kronor.

sĂśkning frĂĽn Novus frĂĽn 2016 utfĂśrs ĂĽrligen Ăśver 30 miljoner biltvättar i Sverige. Hela 20 miljoner av dessa uppskattas utfĂśras pĂĽ gatan! – Det ďŹ nns en stor kunskapsbrist om vad som är bra och inte bra fĂśr miljĂśn. MĂĽnga tror att vattnet som rinner ner i dagvattenbrunnar gĂĽr till reningsverk, men i de esta fall rinner villa- och radhusomrĂĽdets dagvatten direkt ut i vĂĽra vattendrag, sjĂśar och hav. Det innebär att svĂĽrnedbrytbara ämnen rinner direkt ut i närmsta vattendrag, ämnen som bĂĽde är skadliga fĂśr miljĂśn och oss människor. – Det är där vĂĽra barn ska bada sen, säger Kristina. De miljĂśfarliga ämnena

har även en lĂĽngsiktig negativ effekt pĂĽ oss människor. – Det ger effekt i vĂĽrt kretslopp där vi människor ingĂĽr. Växter och mikroorganismer har alla en uppgift i kretsloppet och när det kommer ur balans ger det en effekt pĂĽ oss ocksĂĽ till slut. Det som är dĂĽligt fĂśr miljĂśn är pĂĽ sikt även dĂĽligt fĂśr människan. Det innebär bland annat att vattenlevande växter och smĂĽdjur som behĂśvs fĂśr att en sjĂś ska mĂĽ bra fĂśrsvinner eller att ďŹ skar, som vi fĂĽngar och äter, kan fĂĽ fĂśrhĂśjda nivĂĽer av tungmetaller som är direkt skadliga fĂśr oss människor.

Lätt att gÜra rätt Att gÜra rätt och vara en

miljĂśhjälte är enkelt! Tvätta bilen antingen i en automattvätt, en gĂśr-det-själv-hall eller lämna in bilen till en ďŹ rma som tvättar bilen ĂĽt dig och som har oljeavskiljare eller reningsverk. – MĂĽnga som inte har en biltvätt i sin närhet tänker att de sparar utsläpp om de inte kĂśr den där extra turen, men gĂśr det smart, gĂśr biltvättarturen i samband med andra ärenden. SĂĽ har du mĂśjlighet, tvätta bilen pĂĽ en biltvätt, antingen en självtvätt eller automattvätt! Har man inte tillgĂĽng till en biltvätt är det mindre dĂĽliga alternativet att tvätta bilen pĂĽ en gräsyta. Delar av fĂśroreningarna fastnar dĂĽ i det Ăśversta jordlagret.

Svenskt Vatten rekommenderar ocksĂĽ att du använder Svanen-märkta biltvättar som kan minska utsläppen med upp till 90 procent och väljer du att handtvätta bilen bĂśr du använda miljĂśmärkta produkter. – Som kund kan man bidra genom att efterfrĂĽga dessa produkter om de inte ďŹ nns där man brukar handla. EfterfrĂĽgan styr utbudet. Om tillräckligt mĂĽnga pressar pĂĽ kommer dessa produkter att ďŹ nnas mer. Biltvättarhelgen arrangeras i ĂĽr den 22-23 april. Q (CC) Andreas Lindegren

Foto: Volvo Personvagnar/Volvo Personbilar

Volvo 262 C Gold, 1980.

Volvo 262C fyller 40 ür Modellen var dubbelt sü dyr som basmodellen i 200-serien, men väckte ändü stor fÜrundran när 262 CoupÊ visades upp fÜr fÜrsta güngen 1977. Modellen skilde sig mot Üvriga i modellserien med sina lutande vindrutestol-

par och sänkta tak. InteriÜren var av lyxig karaktär där allt som gick hade klätts i skinn. Nügon stÜrre fÜrsäljningssuccÊ blev den dock inte. När den togs ur produktion 1981 hade totalt 6 622 exemplar tillverkats.

Foto: Subaru

Nya Subaru XV.

Nya XV kommer till Sverige Sverige für ytterligare en SUV att välja mellan när Subaru meddelar att nya versionen av XV, till skillnad frün senaste generationen Impreza, kommer att lanseras i Sverige. Utseendet är bekant, men i grunden har mycket fÜrändrats,

bland annat har bilen blivit stÜrre, byggts pü en ny plattform och har en ny motor. Initialt kommer bilen med en fyrcylindrig bensinare, men plattformen är fÜrberedd fÜr büde hybrid-, laddhybrid- och ren eldrift. Q


MOTORBLOCKET

&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

VI HAR NU TAGIT Ă–VER

DIESEL-STATIONERNA FRÅN SELBERGS OLJOR AB I BODEN BJÖRKELUND • BODENSÅGEN • ING3 NORRA

KORT FĂ–R BĂ…DE PRIVATPERSONER & FĂ–RETAG • AnsĂśkan om kort gĂśr du enklast via skogqvistolje.se eller ring sĂĽ hjälper vi dig. • Konkurrensmässigt pris. • Egen fĂśrsäljning och leveranser av drivmedel och eldningsoljor direkt till din cistern hemma eller ute pĂĽ fältet. Kontakta Janne 070-335 47 72 eller Cathrine 070-639 72 59 fĂśr mer info, kort eller beställning av bränsle. Vi ďŹ nns även pĂĽ

070-335 47 72 • info@skogqvistolje.se • www.skogqvistolje.se

Englunds Bil

DITT BÄSTA KÖP. EN NÄSTAN NY BMW. www.englundsbil.se

Begagnade BMW 1 och 2-serien

BMW 320 dA xDrive Touring Sport Line -16 +BUPCB .FUBMMJD NJM 349 000 kr

BMW 116 i 5dr -08 Titansilvermetallic, 10.876 mil................................. 79 000 kr

BMW 320 dA xDrive Touring Sport Line -16 Imperial BlĂĽ Metallic, 1.880 mil............................... 349 000 kr

BMW 216 d Model Advantage -16 4BmSTWBSUNFUBMMJD NJM 229 000 kr

BMW 320 dA xDrive Touring -12 SpacegrĂĽmetallic ,7.500 mil.................................... 179 000 kr

BMW 218 dA SportLine -15 4BmSTWBSUNFUBMMJD NJM 249 000 kr

BMW 320 dA xDrive Touring Sport Line -16 .JOFSBMHSĂŒNFUBMMJD NJM 339 000 kr

BMW 118 d 5dr Sport Line -13 ,BSNFTJOSĂšE .FUBMMJD NJM 189 000 kr

BMW 320 d xDrive Touring Sportline -15 4WBSU NJM 318 000 kr BMW 328 iA Touring -13 .JOFSBMHSĂŒ .FUBMMJD NJM 249 000 kr

BMW 120 d 5dr SportLine -12 4BmSTWBSU .FUBMMJD NJM 215 000 kr BMW 218 d Active Tourer -16 .JOFSBMHSĂŒ .FUBMMJD NJM 229 000 kr BMW 218 iA Active Tourer Model Advantage -16 Mediterranean Blu, 1.616 mil.................................. 229 000 kr BMW 218 d Active Tourer Model Advantage -15 (MBDJFSTJMWFS NFUBMMJD NJM 199 000 kr

BMW 320 dA xDrive GT -14 .JEOJHIUCMVFNF NJM 279 000 kr BMW 325 iA Touring -08 .POBDPNFUBMMJD NJM 139 000 kr

Begagnade BMW 5-serien

När du älskar att kÜra

BMW 525 dA xDrive Touring -13 "MQJOWJU NJM 279 000 kr BMW 525 dA xDrive Touring -13 4PQIJTUPHSĂŒ .FUBMMJD NJM 289 000 kr

Begagnade BMW X-serien BMW X3 35dA xDrive -13 4BmSTWBSU .FUBMMJD NJM 339 000 kr BMW X3 xDrive 35dA -12 Titansilver Metallic, 8.685 mil.................................. 319 000 kr BMW X3 20 dA xDrive -12 SpacgrĂĽmetallic, 8.600 mil..................................... 239 000 kr BMW X5 30 dA xDrive -11 5JUBOTJMWFS .FUBMMJD NJM 299 000 kr

Begagnade Ăśvriga bilar

BMW 218 d Active Tourer Model Advantage -15 (MBDJĂŠSTJMWFS NJM 199 000 kr

BMW 520 dA xDrive Touring -14 Glaciärsilver Metallic,16.116 mil............................ 269 000 kr

Audi A6 Allroad 3,0 TDI Quattro SportsEdition -16 +BWBCSVO .FUBMMJD NJM 399 000 kr

BMW 218 d Active Tourer Model Advantage -15 (MBDJĂŠSTJMWFS NJM 199 000 kr

BMW 520 dA xDrive Touring -14 4BmSTWBSU .FUBMMJD NJM 309 000 kr

Audi A6 Avant 2.0 TDI S-line 170hk -11 .PO[BTJMWFS .FUBMMJD NJM 199 000 kr

BMW 218 i Gran Tourer Model Advantage -16 Atlantic GrĂĽ Me, 1.000 mil....................................... 249 000 kr

BMW 520 dA xDrive Touring -16 4BmSTWBSU .FUBMMJD NJM 399 000 kr

Opel Insignia 2,0 CDTI 4X4 Country Tourer -14 4WBSU NJM 229 000 kr

BMW 218 i Gran Tourer Model Advantage -16 Glaciärsilver Metal, 1.000 mil ................................. 249 000 kr

BMW 520 dA xDrive Touring -17 4BmSTWBSU .FUBMMJD NJM 389 000 kr

Toyota Avensis 2,0 D-4D -12 4WBSU NJM 139 000 kr

Begagnade BMW 3-serien BMW 320 dA xDrive LuxuryLine Touring -16 (MBDJĂŠSTJMWFS .FUBMMJD NJM 329 000 kr BMW 320 dA xDrive Sedan -11 5JUBOTJMWFS .FUBMMJD NJM 179 000 kr

BMW 520 dA xDrive Touring -17 SophistogrĂĽ Metallic,100 mil.................................. 399 000 kr BMW 520 d Touring -13 4PQIJTUPHSĂŒ .FUBMMJD NJM 189 000 kr BMW 520 dA xDrive Touring -14 4WBSU NJM 298 000 kr

Englunds Bil AB

Mercedes-Benz C 220 CDI Sedan Elegance -10 (SĂŒ NJM 159 000 kr Volvo V70 II D4 AWD 163hk Momentum -14 BlĂĽ, 11.881 mil............................ ........................... 227 000 kr Suzuki S-Cross 1,6 D 4X4 Dieselvärmare -14 (SĂšO NJM 159 000 kr

Reservdelar/verkstad. Mün–fre 7–17. BilfÜrsäljningen. Mün–tor 9–18. Fre 9–17. LÜr 11-14 Tel: Leif 24 44 61, Mona 24 44 62, Arne 24 44 70, BjÜrn 24 44 71, Adam 24 44 72, Tommy 24 44 74. FÜlj oss pü instagram, Englunds Bil AB. www.englundsbil.se • Hummergatan 8, Luleü, 0920-24 44 60


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Karriär Jobb&

Varje onsdag i Boden Gratistidning

HÄR HITTAR DU LEDIGA JOBB I BODEN GRATISTIDNING Varje vecka hittar du aktuella jobb i Jobb&Karriär – allt samlat pü en och samma plats. När du hittar en intressant tjänst och vill läsa mer sü kan du surfa in pü jobb.eljester.se och sÜka pü referensnumret du hittar vid respektive jobb. Om du som arbetsgivare vill nü ut med dina lediga jobb i den här listan sü kan du enkelt registrera dig pü jobb.eljester.se.

ADMINISTRATION, EKONOMI OCH JURIDIK

AdministratÜr AnsÜkan senast: 2017-04-05 Antal tjänster: 1 Organisation: Db Service & Konsult AB Referensnr: 20859483

Assistent till Individ – och Familjeomsorg – tidsbegränsad anställning AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7097038

Redovisningsekonom AnsÜkan senast: 2017-04-07 Antal tjänster: 1 Organisation: Norrbottens läns landsting Referensnr: 7103241

BYGG OCH ANLÄGGNING

FMV sÜker infrasamordnare AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: FMV Referensnr: 7084831

KonstruktÜr – VVS AnsÜkan senast: 2017-04-14 Antal tjänster: 1 Organisation: Ramboll Referensnr: 7084255

ProjektÜr – Väg och Mark AnsÜkan senast: 2017-04-14 Antal tjänster: 1 Organisation: Ramboll Referensnr: 7085212

Uppdragsledare – VVS AnsÜkan senast: 2017-04-14 Antal tjänster: 1 Organisation: Ramboll Referensnr: 7084243

CHEFER OCH VERKSAMHETSLEDARE

CRC MANAGER till vür CRC – anläggning i Boden AnsÜkan senast: 2017-04-09 Antal tjänster: 1 Organisation: Pon Equipment AB & Pon Power AB ; Huvudkontor Referensnr: 20910794

Produktionsledare vikariat AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Textilia tvätt & textilservice ab huvudkontor Referensnr: 20914510

ButiksdemonstratÜr i Vidsel med omnej AnsÜkan senast: 2017-03-24 Antal tjänster: 1 Organisation: Action People AB Referensnr: 20903719

Extrajobb som produktambassadÜr i Boden AnsÜkan senast: 2017-08-30 Antal tjänster: 1 Organisation: Caliptus Referensnr: 7098993

JordgubbsfÜrsäljare Boden AnsÜkan senast: 2017-06-05 Antal tjänster: 4 Organisation: Vilt & Bär Specialisten i Norrland AB Referensnr: 20923611

Kundservice / Säljare / kommunikatÜr Heltid – Boden AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Davvero Referensnr: 7096488

Marknadsansvarig AnsÜkan senast: 2017-04-09 Antal tjänster: 1 Organisation: Randstad AB Referensnr: 7106246

Boden: Eventpersonal som vill sprida matglädje! AnsÜkan senast: 2017-08-25 Antal tjänster: 8 Organisation: UMG / United Media Group Nordic AB Referensnr: 20850208

Butiksäljare AnsÜkan senast: 2017-04-07 Antal tjänster: 1 Organisation: Buketten , Lenas Blommor AB Referensnr: 0017-160013

Sommarjobba pü Pite Havsbad! AnsÜkan senast: 2017-04-20 Antal tjänster: 50 Organisation: StudentConsulting Referensnr: 7083958

HÄLSO- OCH SJUKVÅRD

Hälso – och sjukvürdsenheten sÜker sjukskÜterskor AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 4 Organisation: Experis Referensnr: 7086912

AnsÜkan senast: 2017-04-02 Antal tjänster: 1 Organisation: Sv Norrbotten Referensnr: 20901626

Semestervikariat Leg SjukskĂśterska

Vi sĂśker Kursledare inom just Ditt kunskapsomrĂĽde

AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 10 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987906 AnsÜkan senast: 2017-05-05 Antal tjänster: 2 Organisation: Omsorg & behandling Referensnr: 20811604

Sommarvikarier till hemtjänsten i Boden AnsÜkan senast: 2017-08-20 Antal tjänster: 10 Organisation: Inre Kraft i Norr AB Referensnr: 7080811

Tandhygienister Boden AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 2 Organisation: Norrbottens läns landsting Referensnr: 7099898

INDUSTRIELL TILLVERKNING

AnsÜkan senast: 2017-04-13 Antal tjänster: 1 Organisation: BjÜrns Tryckeri Referensnr: 0017-157351

KULTUR, MEDIA OCH DESIGN

Bibliotekarie BjÜrknäsgymnasiet AnsÜkan senast: 2017-04-02 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7111016

HANTVERKSYRKEN

HOTELL, RESTAURANG OCH STORHUSHĂ…LL

AnsÜkan senast: 2017-04-01 Antal tjänster: 2 Organisation: Khao Soi AB Referensnr: 20769022

M / S Bränna sÜker serveringspersonal och bartenders till sommarsäsong AnsÜkan senast: 2017-04-10 Antal tjänster: 1 Organisation: M / S Bränna Referensnr: 0017-160438

Max sÜker medarbetare AnsÜkan senast: 2017-04-13 Antal tjänster: 4 Organisation: Max Hamburgerrestauranger AB , Max i Boden Referensnr: 7100562

AnsÜkan senast: 2017-05-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Sv Norrbotten Referensnr: 20821935

SjukskĂśterska

Tryckare sĂśkes!

AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 4 Organisation: Norrbottens läns landsting Referensnr: 7095184

Speciallärare

Verksamhetsutvecklare

Sommarvikariat Gunnarsby Lanthandel

Hjälpmedelstekniker till Länsservice i Boden

AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Hermods Referensnr: 7017488

AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 70 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987104

AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 4 Organisation: JobbiNorr Referensnr: 20840480

AnsÜkan senast: 2017-04-03 Antal tjänster: 1 Organisation: StudentConsulting Referensnr: 7101674

Lärare i Svenska som andrasprük

Semestervikariat Hemtjänst

AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 2 Organisation: Navizma AB Referensnr: 20918022

Student sÜkes fÜr extra – och sommarjobb i Lekrummet!

AnsÜkan senast: 2017-05-12 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7075053

AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 70 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987109

Semestervikariat Äldreboende

DäckmontÜrer Trollhättan

AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 1 Organisation: Gunnarsbyomrüdets Lanthandel & Referensnr: 20910305

Gymnasielärare i svenska och engelska till Lärcentrum Vuxenutbildningen

AnsÜkan senast: 2017-05-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Mimers Brunn / Vittjärvsgürden Referensnr: 0017-153457

Säljare utav Fiber

KÜksbiträde till Khao Soi i Boden FÖRSÄLJNINING, INKÖP OCH MARKNADSFÖRING

LEDIGA JOBB I BODEN FRĂ…N JOBB.ELJESTER.SE

MILITÄRT ARBETE

Mekaniker till tekniskt kompani, Boden AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 1 Organisation: FÜrsvarsmakten Referensnr: 7068016

NATURBRUK

Säljare vid trädgürd AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Nya Fagernäs Trädgürd Referensnr: 0017-058630

PEDAGOGISKT ARBETE

FÜrskollärare / BarnskÜtare AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 2 Organisation: Mimers Brunn / Vittjärvsgürden Referensnr: 0017-088084

FÜrskollärare till Fagernäs fÜrskola AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7092837

SANERING OCH RENHĂ…LLNING

Boden Camping & Bad AnsÜkan senast: 2017-04-15 Antal tjänster: 20 Organisation: Skicamp i Boden AB Referensnr: 20919114

Lokalvürdare / städtekniker Antal tjänster: 1 Organisation: Städakuten AB Referensnr: 0017-148286

Lokalvürdare Semestervikariat Boden AnsÜkan senast: 2017-05-03 Antal tjänster: 1 Organisation: A. lilja & co städnings AB Referensnr: 20857453

Semestervikariat Personlig assistans AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 20 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987127

SIS – ungdomshem Johannisbergs enhet Sävastgürdens Behandlingsassistenter som AnsÜkan senast: 2017-06-15 Antal tjänster: 6 Organisation: Statens institutionsstyrelse , SiS ungdomshem Johannisberg i Kalix Referensnr: 7069874

Socialsekreterare 1, 0 med inriktning barn AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7078993

Socionomer sÜkes till flera nya uppdrag i Norrland AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 5 Organisation: Dedicare AB Referensnr: 7084617

Sommarjobb Personlig assistans AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 50 Organisation: Din fÜrlängda arm i norr AB Referensnr: 20764913

Sommarjobb Personlig assistans AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 50 Organisation: Din fÜrlängda arm i norr AB Referensnr: 20831015

Sommarjobb Personlig assistans AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 50 Organisation: Din fÜrlängda arm i norr AB Referensnr: 20774284

När du hittat ett jobb i listan - surfa in pü JOBB. ELJESTER.SE och sÜk pü REFERENSNUMRET! Vikarie till behandlingshem AnsÜkan senast: 2017-03-24 Antal tjänster: 3 Organisation: Jn Care AB Referensnr: 20851867

SÄKERHETSARBETE

Ordningsvakt AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 5 Organisation: Securitas Sverige AB Referensnr: 7042008

TRANSPORT

FunktionsfÜreträdare Publikationer till FMLOG AnsÜkan senast: 2017-03-27 Antal tjänster: 1 Organisation: FÜrsvarsmakten Referensnr: 7072303

Lagerarbetare inom hjälpmedel och material, semestervikariat AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 9 Organisation: Norrbottens läns landsting Referensnr: 7095121

MorgondistributÜr AnsÜkan senast: 2017-08-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Norrbottens Media Distribution AB Referensnr: 0017-056863

Servicemedarbetare AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: ISS Facility Services AB Referensnr: 7067358

SOCIALT ARBETE

Personlig Assistent �extra personal� och semester vikarier AnsÜkan senast: 2017-04-16 Antal tjänster: 20 Organisation: Inre Kraft i Norr AB Referensnr: 7079023

Personlig Assistent i Boden AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 1 Organisation: Inre Kraft i Norr AB Referensnr: 7094687

Personlig Assistent i Boden, längre vikariat 75% AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 1 Organisation: Inre Kraft i Norr AB Referensnr: 7101777

Tips till ditt CV

Personlig Assistent i Boden, Sommarvikariat

Enkel och tydlig struktur

AnsÜkan senast: 2017-03-31 Antal tjänster: 10 Organisation: Inre Kraft i Norr AB Referensnr: 7104714

I ditt cv ska du beskriva dina erfarenheter, kunskaper och personliga egenskaper som du vill lyfta fram. Det finns olika sätt att strukturera ett cv. Vilket sätt du väljer beror lite pü vad du har fÜr meriter, vilken tjänst du sÜker och vilken bild du vill fÜrmedla av dig själv. Tänk ocksü pü att gÜra ditt cv lättÜversküdligt.

Personligt ombud AnsÜkan senast: 2017-03-26 Antal tjänster: 1 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 7099491

Scionomer, 2 st AnsÜkan senast: 2017-04-02 Antal tjänster: 1 Organisation: aMHigo Referensnr: 0017-152589

Semestervikariat Gruppbostäder AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 30 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987122

Semestervikariat Gruppbostäder socialpsykiatrin AnsÜkan senast: 2017-04-30 Antal tjänster: 50 Organisation: Bodens kommun Referensnr: 6987146

En enkel och tydlig struktur gÜr att arbetsgivaren snabbt für en bra Üverblick. • Senaste fÜrst • Uppdelat efter tema • Sammanfattning och mülsättning

Anpassa cv:t efter jobbet du sÜker Tänk pü att anpassa ditt cv efter jobbet du sÜker. Du behÜver alltsü skräddarsy ditt cv och lyfta upp erfarenheter som är viktiga fÜr jobbet du sÜker. • Du behÜver inte ta med precis allt du har gjort, utan ta med det som är relevant. • Om du endast listar ett urval av dina arbetslivserfarenheter är det viktigt att du nämner att det är just ett urval. • 1-2 A4-sidor är ett bra riktmärke fÜr längden pü ditt cv.

Lycka till!


Jobb&Karriär

&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

DrÜmmer du om nya spännande utmaningar, vill du ha en fÜrändring? - fortsätt läs!

Vi sÜker en Säljcoach/Butikschef till vür butik i Boden Vi sÜker dig som har ett driv som vill arbeta med mode, älskar fÜrsäljning och som brinner fÜr att utveckla andra genom ett stort engagemang fÜr människor och ledarskap. Vi fÜrväntar oss att du har jobbat som säljare sü att du vet vad du pratar om och kan fÜrmedla det till andra. Erfarenhet av ledarskap är meriterande.

Astar är utbildningsfÜretaget som ger dig stora mÜjligheter till jobb. Vüra utbildningar och tjänster hjälper dig att utveckla din talang sü att du kan bli en stjärna i arbetslivet. Välj Astar fÜr en trygg och strülande framtid.

Som Säljcoach/Butikschef hos Berlins är du en viktig fÜrebild fÜr dina medarbetare. Det handlar om daglig coaching, uppfÜljning och feedback med ett fokus pü att utveckla säljarna till de allra bästa. Det innebär att du själv tycker om att jobba med allt praktiskt arbete pü golvet, ge kundservice och sälja varor.

FÜr oss är det viktigt att inspirera och ta till vara pü vüra kunder fÜr att ge dem en speciell upplevelse sü att de väljer att komma tillbaka.Vi arrangerar modevisningar, kundkvällar, underklädeskvällar etc. och du fÜrväntas ta ansvar och vara delaktig i planering och genomfÜrande.

Som Säljcoach für du mycket fria händer och arbetskamrater som är vana att ta ansvar och ge järnet pü jobbet. Handeln stür infÜr münga spännande utmaningar och som Säljcoach für du stora mÜjligheter att püverka vür utveckling.

Vi kan erbjuda dig ett roligt jobb med mÜjligheter att utvecklas i din roll som säljare och ledare i ett fÜretag med hÜg fart, hÜgt i tak, drivna medarbetare och mycket vilja.

Vi ser fram emot din ansĂśkan som skall vara oss tillhanda senast sĂśndag 26/3 via mail till aniara.lulea@telia.com

GROUP

VÄLKOMMEN TILL OSS!

VI SĂ–KER DIG!

– BODENS NÄSTA STJÄRNA I ARBETSLIVET VI ERBJUDER: STÖD OCH MATCHNING SAMT MERITPORTFÖLJ

Garnisonsgatan 6 A, Boden | 020-15 00 11 | info@astar.se | astar.se

NMV KIRUNA REKRYTERAR

FORDONSMONTĂ–R till vĂĽr fordonsavdelning

HYDRAULIKMONTĂ–R till vĂĽr hydraulikavdelning

VERKSTADSMEKANIKER till vĂĽr svetsavdelning

Vür fordonsavdelning arbetar med fordonspübyggnader till kunder inom gruv- och stülindustrin. Vi har en müngürig erfarenhet pü omrüdet och har levererat pübyggnader till bland annat laddningsfordon, betongfordon, säkerhetsfordon och servicefordon.

Vür hydraulikavdelning innefattar hydraulikverkstad och butik samt en fältstyrka som utfÜr uppdrag ute hos kund. Vi har müngürig erfarenhet av hydraulikmontage och arbetar även med tillverkning av hydraulkomponenter, som exempelvis hydraulslang.

Vür kompletta svetsavdelning innefattar personal som utfÜr svetsning, valsning, pressning, skärning, robotsvetsning m.m. Vi arbetar i enlighet med ISO 3834/EN 1090 och utfÜr även montage, service och underhüllsuppdrag ute hos kund.

Vi sÜker dig som har kunskap och erfarenhet frün fordonspübyggnad och ett noggrant och effektivt arbetssätt. Lämplig utbildningsbakgrund är Industriprogrammet eller likvärdig utbildning eller yrkeserfarenhet.

Vi sÜker dig som är erfaren hydraulikmontÜr och drivs av problemlÜsning. Lämplig utbildningsbakgrund är Industriprogrammet samt vidareutbildning inom hydraulik eller likvärdig utbildning eller yrkeserfarenhet.

Vi sĂśker dig som är erfaren verkstadsmekaniker “i` ÂŽĂ•Â˜ĂƒÂŽ>ÂŤiĂ€ ˆ˜œ“ `i yiĂƒĂŒ> >Ă€LiĂŒĂƒÂœÂ“Ă€F`i˜ som fĂśrekommer i vĂĽr verkstad. DĂĽ rollen inkluderar kundkontakter är det viktigt att du är självgĂĽende och har god samarbetsfĂśrmĂĽga.

Varaktighet: Tjänsten är heltid tillsvidare. LÜn och tillträde: Enligt Üverenskommelse. Kontaktperson: Jerry Andersson Tel. 0980-26 89 83. Mail: jerry@nybergsmek.se

Varaktighet: Tjänsten är heltid tillsvidare. LÜn och tillträde: Enligt Üverenskommelse. Kontaktperson: Mattias Wiss Tel. 0980-26 89 81. Mail: matti.w@nybergsmek.se

Varaktighet: Tjänsten är heltid tillsvidare. LÜn och tillträde: Enligt Üverenskommelse. Kontaktperson: P-G Sandklint Tel. 0980-640 87. Mail: pg.sandklint@nybergsmek.se

Sü här ansÜker du: via e-post till info@nybergsmek.se senast den 30

april 2017. Intervjuer sker lÜpande. Nybergs Mekaniska Verkstad eftersträvar en mer jämställd arbetsplats. Välkommen med din ansÜkan! Vi avbÜjer kontakt med rekryterings- och bemanningsfÜretag.

www.nmvgroup.se

Tel. 0980-640 80


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

LOKALA NÄRINGSLIVSNYHETER FRÅN

NORRBOTTEN.COM

Skogen 1:1 Mina kontrakt

Kontakta virkeskĂśpare

SkogĂĽs 1:16

SĂĽgtimmer Tall / 25%

Massaved Barr / 45%

Annika BrännstrÜm. Massaved Gran färsk / 25%

Min fastighet 81%

46% Skogen 1:1 S â—‹ SĂĽgtimmer gran 42% â—‹ SĂĽgtimmer tall 11%

Din skog har IJ\WWDW LQ L PRELOHQ 9L KDU JMRUW GHW OLND HQNHOW IąU GLJ DWW VNąWD GLQ VNRJ VRP DWW NROOD )DFHERRN HOOHU SRVWD HQ ELOG SÎ ,QVWDJUDP 1X NDQ GX EHVWËOOD HQ JDOOULQJ HOOHU VH YDG GX WMËQDGH SÎ DYYHUNQLQJHQ PLWW L IUHGDJVP\VHW

%HVąN GLQ VNRJ QËU GX YLOO SÎ skogsvinge.se

Vill du ha hjälp att komma igüng? Kontakta oss: Hükan Johansson, 3LWHÎ WHO Anders SundstrÜm, gOYVE\Q 3LWHÎ WHO Olle Nygren, %RGHQ WHO Petter Huuva, /XOHÎ WHO Jerker Uusitalo, 5ÎQHÎ WHO Helge Hedlund, žYHUWRUQHÎ WHO Johan Hjärpe, žYHUNDOL[ WHO Lars Lundkvist, .DOL[ +DSDUDQGD WHO Kurt Henriksson, *ËOOLYDUH WHO Anders Uusitalo, 3DMDOD VąGUD WHO Hans Niemi, .LUXQD 3DMDOD QRUUD WHO Fredrik Hedlund, -RNNPRNN WHO

LULEÅMÄSSAN VÄCKER LIV I ARCUSHALLEN I VÅR Efter en period utan riktiga besÜksmässor i Luleü ska nu Arcus sjuda av liv igen i vür. Nya arrangÜrer tar Üver och lovar att bredda mässans innehüll rejält. LULEÅ

-Vi kommer ha mängder av aktiviteter runt omkring och temaomrĂĽden med bland annat jakt och ďŹ ske, fordon, trädgĂĽrd, barn och hus och hem. Det ska ďŹ nnas nĂĽgot fĂśr alla, säger Annika BrännstrĂśm, som arrangerar LuleĂĽmässan.

Annika BrännstrÜm har själv lüng erfarenhet som utställare och det nya mässkonceptet ska gynna büde utställare och besÜkare, berättar hon. – Vi har i princip halverat priset fÜr monterytorna jämnfÜrt med tidigare arrangÜrer och samtidigt infÜrt montrar frün tvü kvadratmeter och uppüt. Det innebär bland annat att vi kan fü en mycket stÜrre bredd pü utställarna, sü att nystartade fÜretag, mindre fÜretag och südana som kanske vill testa sina produkter och tjänster har mÜjlighet att gÜra det pü mässan. Men ocksü att fÜretagarna själva kan satsa mer pü sina egna montrar och produkter. Det gynnar fÜretagandet och hjälper det att växa och utvecklas i Norrbotten. Vi tror att det blir en bra blandning och pü sü sätt ett bättre utbud fÜr besÜkarna, säger hon.

– Det mĂĽste ocksĂĽ märkas att utställarna tycker att det är kul - dĂĽ blir en mässa riktigt rolig att besĂśka. Hittills har vi fĂĽtt enormt bra respons och vi tror verkligen att det ďŹ nns ett intresse fĂśr att ha en mässa av den här typen i LuleĂĽ. LuleĂĽmässan, som äger rum 5-7 maj, kommer ocksĂĽ erbjuda Sveriges längsta hinderbana, en plantloppis, era scener, partyttält, ett stort restaurangomrĂĽde med gott om sittplatser och mycket annat. InfĂśr mässan kommer en mässtidning att distribueras, som produceras av Norrbotten Gratistidning. –Vi tror och hoppas att det ska komma massor av besĂśkare, säger Annika BrännstrĂśm. Fakta: LuleĂĽmässan Datum: 3-5 maj 2017 Plats: Arcushallen, LuleĂĽ MĂĽl: â€?Att vi ska fĂĽ Ăśver 10 000 besĂśkare!â€? FĂśr mer information se: www.luleamassan.se eller ring Annika BrännstrĂśm, 070 - 648 68 78

Annika BrännstrÜm lyfter fram vikten av att utställarna känner att arrangÜren lyssnar till deras Ünskemül.

Rikard RÜdlund, $UYLGVMDXU $UMHSORJ WHO Urban Hellgren, 6NHOOHIWHÎ YËVWUD WHO Ola Holmgren, 6NHOOHIWHÎ QRUUD WHO Anders Johnsson, 6NHOOHIWHÎ VąGUD WHO

GRATIS LOKALA NYHETER OM NÄRINGSLIVET I NORRBOTTEN Det du kan läsa här ovan är ett litet urval frün Business Norrbottens nyhetssajt www.norrbotten.com. I tidningen kommer vi varje vecka att publicera ett urval ur güngna veckans nyheter. Vill du läsa mer och hülla dig uppdaterad, gü in pü www.norrbotten.com.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

BLODCANCERFĂ–RENINGEN I NORRBOTTEN

Vi utĂśkar med

Vi ďŹ nns till fĂśr patienter och närstĂĽende med blodcancer www.blodcancer forbundet.se/bli_medlem

FĂ–R KUNSKAP & LIVSKRAFT

FĂśnsterputs

Jag utfÜr även pallställsbesiktningar.

Ă–rjan Westman Tel 0920-407 575

VĂ…FFLOR Fredag 24 mars kl 13-15

BLI MEDLEM

..........................

Jag hjälper till med inredning fÜr butik, lager & kontor süväl nytt som begagnat.

Vi serverar

MÜbel & mattvätt Vi utfÜr allt inom städ och lokalvürd Nyttja hushüllsnära tjänster

Boden Ă–verluleĂĽ HembygdsfĂśrening

LIONS CLUB BODEN

1 av 3 fĂĽr cancer.

Men alla drabbas. Bli mĂĽnadsgivare pĂĽ cancerfonden.se

www.stadakuteninorr.se

sÜker frivilliga medhjälpare att hjälpa till med vür STORA loppmarknad i maj. FÜr mer info kontakta

070-653 83 50.

070-297 33 03

Radisar

Gratis radisar frĂĽn gratistidning.com i Norrbotten

Säljes DATORER

HUS & HEM

MOTOR

SPORT & FRITID

Ă–VRIGT

KĂ–PES

SÄLJES

SÄLJES

SÄLJES

SÄLJES

SCSI disk 50 pin kĂśpes

Matbord + med tillbehĂśr

Har du en gammal 50 pinnars SCSI disk liggandes? Jag sÜker en som är pü 20 MB till ca: 200 MB, eventuellt upp till 500 MB. Gärna en Apple disk pü 20 MB till 40 MB. LULEÅ Tel: 0920-144 65

Runt matbord 120 (i diameter) + 2 st Gasolomkopplare till Husvagn 500 kr. Fotogenkamin med skorsten rostfri iläggs - skivor å 50 cm + 4 st stolar, KIRUNA - tank 500 kr. klädda sitsar som är avtagbara KIRUNA Tel: 070-651 26 72 1000kr. Tel: 070-651 26 72 Avfettning LB 150 fÜr tuff LULEÅ Tel: 072-706 06 45 smuts och skit Säljer avfettning LB 150 hÜgkoncentrerat. Spädes med vatten till Ünskad styrka. Garanterat rent. 40 kr/L StÜrre mängd ring fÜr pris. BODEN Tel: 079-013 12 86

HEMELEKTRONIK

Gasolomkopplare

Fotogenkamin

Romaner Ett 20-tal romaner av Nora Roberts 150:-. Finns i LuleĂĽ. LULEĂ… Tel: 070-561 60 92

4 st Alufägar 15� Passar Peugeot 406 -02. Ett däck är fint, men tre är düliga. Sommardäck 195.65 .15. Fälgarna är felfria. Finns i Luleü. 500 kr. LULEÅ Tel: 0920-986 66, 070-248 20 66

SÄLJES Roadstar HIF-1690BT

Takbox Längd 240cm Bredd 70cm passar till Volvo V40 pris: 650kr 070-657 60 42 Digital piano Gem Novo längd 135cm hÜjd 82cm 88 vägda tangenter, svart Pris 2000kr 070-615 79 67 P-Släp ÅTM 1976 M-isborr Timmerkälke till skoter breda plastmedar Finns i Boden 070-572 74 74

Skivspelare med 33,45 och 78 varv CD spelare med USB Uttag Kassetbandspelare och Radio. 1500 kr. Diskbänk KIRUNA - Rostfri diskbänk till salu i mycket bra Tel: 070-606 27 97 skick. Längd 2200 mm med hoar till vänster. 394 kr. LULEÅ Tel: 070-690 92 80

HOBBY

Tekanna & 4 muggar

KĂ–PES KameraStativ

Tekanna & 4 muggar säljes 40 kr. KIRUNA Tel: 073-038 42 38

Prisinfo Radis, Grattis & Tack 30 kr

Mattrasor Önskar kÜpa ett kamerastativ har du Trikümattrasor: Svart, mÜrkblü, julrÜd, nügot liggande sü ring, sü kanske det vit. 10 kr/kg kan bli affär. PITEÅ KIRUNA Tel: 070-690 03 38 Tel: 073-807 57 56

HUS & HEM

4 dessertglas 4 st. dessertglas, 12,5 cm. hĂśga 25 kr. KIRUNA Tel: 073-038 42 38

SÄLJES Soffbord med ett vackert underrede

BjĂśrkved

KLÄDER

Dux Säng 90x200, mjuk komfort, med bäddmadrass R-E-M Mio, i fint skick. Säljes 390 kr. Rumsbord med skifferplattor 118x73 cm, für ni med pü kÜpet om ni vill. Finns i Boden. LULEÅ Tel: 073-844 45 79

Psst! det är

RADISAR!

100 kr

SÄLJES Fjällrävenjacka st. L

Varm o skÜn jacka med huva i bra skick. Münga fickor. Nypris: 5000 Robotdammsugare Vileda kr. Nu: 500 kr. Bild se blocket el. i bra skick säljes fÜr 400 kr. nypris: hemsidan. 1500 kr, bild se hemsidan el. blocket LULEÅ LULEÅ Tel: 070-544 09 28, 070-519 95 91 Tel: 070-519 95 91

Grattis etc med bild (1 bild + 25 ord.)

Lägg upp en radis pü portalen & i tidningen

100 kr

Tack i samband med bortgĂĽng

Sü här gÜr du:

- Klicka pü Skapa annons under fliken KÜp & Sälj.

- GĂĽ in pĂĽ annonsportalen stad.gratistidning.com. (t.ex lulea.gratistidning.com)

- Välj kategori, fyll i uppgifterna (kortare text fÜr tidningen), välj annonstyp, ladda upp en bild pü objektet och klicka sedan pü Skicka.

- Klicka pü länken till Gamla sajten mitt pü sidan.

GRATIS att lägga in

50 kr

tack, grattis utan bild, meddelande, fĂśdda, fĂśrlovade etc.

KĂ–PES

BjÜrkved kÜpes ca 1 till 2 kubik Oval skiva i marmor en liten skada i ena hÜrnet. 135cmx85 cm. Underrede i Kapad och kluvet. Pris? KIRUNA vackert träslag. Pris kan diskuteras. Tel: 070-651 26 72 LULEÅ Tel: 0920-22 63 28, 070-639 64 78

Dux Säng 90x200

radannons säljes, kÜpes, bytes, uthyres, Ünskas hyra, diverse etc.

- Klicka pü Skapa konto uppe i hÜgra hÜrnet (det är gratis). - Fyll i dina uppgifter och klicka pü registrera. Det skickas nu ett aktiveringsmail till din e-post. Klicka pü länken och logga sedan in pü portalen.

SĂĽ var det klart!

GÜr sü här: Kom in personligen. Men ring fÜre och boka tid.

072-202 30 46 070-212 65 45 Manusstopp Fredagar kl 15.00

Lägg in din

radis

fĂśre kl 12.00 mĂĽndag aktuell vecka

OBS!

Avser priv atpersoner

Du hittar alla radisar i din smartphone/surfplatta pĂĽ KIRUNA.APD8.ME, LULEA.APD8.ME, BODEN.APD8.ME & PITEA.APD8.ME

OBS! Vi kan endast ta emot kontantbetalning.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

LUNCHGUIDEN Lunchpris 87 kr kl 11.00–14.00

Lunchpris 89 kr kl 10.30–13.30 lunchhäften med 11 luncher fÜr 890:-

22

Ons Külpudding, gräddsüs, kokt potatis, lingonsylt Laxgratäng, skirat smÜr mars Ugnsgratinerad falukorv, potatismos, Boston gurka

Ons Fiskrullader i vitlÜkssüs med pestopasta KÜttfärspaj mars Morotssoppa

23

Tors Kebab i PitabrÜd, Orientdressing Stuvade makaroner, kÜttbullar, gräddsüs mars Gräddstuvad ungnÜts lever, ris

Tors Ugnsrostad zucchini Äppelglazerade karrÊkotletter med klyftpotatis & äppeltzatziki mars Morotssoppa

Fre Helstekt fläskfile, pepparsüs, potatisgratäng Hickory kyckling, bbqsüs, klyft potatis mars

Fre Stekt ankbrĂśst i balsamicosĂĽs med ugnsrostade rotsaker Fisktacos mars Morotssoppa

22 23

24

24

Mün Spaghetti Carbonara, riven parmesan ost 27 Stekt lunchkorv, senapsüs, potatismos mars Helstekt kotlettrad, gräddsüs, kokt potatis

LÜr Vüfflor med lyxiga tillbehÜr (Till exempel nutella & banan, skagenrÜra, hjortron, honung & brieost mm) mars (Pü lÜrdagar är lunchen Üppen 11-14.30)

25

Tis Biffstroganoff, ris dragonsĂĽs, stekt potatis 28 KycklinglĂĽr, mars Makaronipudding

MĂĽn

27

mars

Ons Raggmunkar, stekt fläsk, lingonsylt Jacob, ris 29 Flygande mars Pasta med gravad lax & räksüs

Tis

28

Ingür i lunchen: Sallad, brÜd, dryck, kae/te och efterrätt Flygfältsvägen 31 • 072-218 89 91 • 180 sittplatser

mars Ons

29

Se menyn pĂĽ boden.gratistidning.com

mars

Lunchpris 95 kr kl 11.00–13.30 Ons SmÜrstekt kolja serveras med potatispurÊ, persiljesüs och picklad fänkül. mars Dagens soppa: Früga kocken. Veckans veg: Cannellonis med svampfyllning och parmesan.

22

Tors Boeuf Bourguignon med potatis stomp och crème fraiche. Dagens soppa: Früga kocken. mars Veckans veg: Cannellonis med svampfyllning och parmesan.

23 Fre

Pulled pork serveras med, coleslowe, mangosalsa och Ăśrtsallad. Dagens soppa: FrĂĽga kocken. mars Veckans veg: Cannellonis med svampfyllning och parmesan.

24

Mün Pasta carbonara serveras med äggula och riven parmesan. 27 Dagens soppa. mars Veckans sallad: Tonfisksallad. Veg: Indisk Dhal serveras med gräddfil och tortilla brÜd. Havets lasagne med smak av vitt vin med Ürtsallad och aioli. Dagens soppa. mars Veckans sallad: Tonfisksallad. Veg: Indisk Dhal serveras med gräddfil och tortilla brÜd. Tis

28

Chili con carne serveras med fulkornsris och gräddfil. Dagens soppa. mars Veckans sallad: Tonfisksallad. Veg: Indisk Dhal serveras med gräddfil och tortilla brÜd. Ons

29

Ingür i lunchen: Sallad, brÜd, dryck, kae/te och efterrätt

Lunchpris 85 kr kl 10.30–14.00

Ingür i lunchen: Sallad, brÜd, dryck och kae / te Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser Teknikvägen 3 • 0921-782 77

Ons Stekt panerad fiskfilĂŠ med sĂĽs verde kĂśttsoppa 22 Husets mars Vedugnsbakad pizzabuffĂŠ

Lunchpris 89 kr kl 10.30–14.00

Lunchpris 93 kr kl 11.00–13.30

lunchhäften med 10 luncher fÜr 800:-

Tors Lasagne alà forno Pytt i panna med ägg och rÜdbetor 23 Vedugnsbakad pizzabuffÊ mars

lunchhäften med 10 luncher fÜr 830:-

Hemlagad lasagne med riven Västerbottenost Bi strogano med ris eller pasta 22 Pannbi med stek potatis och gräddsüs mars Pizza slice

Ons Boef Bourgogne pü hÜgrev med krämig potatispurÊ Cous cous med marrokansk grÜnsaksgryta och kikärtor mars Veckans soppa: Skogssvampsoppa

Mün Grillad karrÊ med potatisgratäng 27 Stekt fisk med citron, spenat och dill mars Vedugnsbakad pizzabuffÊ

Ärtsoppa med fläsk Raggmunkar med lingonsylt och grädde mars Panerad fisk med stek potatis och remouladsüs Pizza slice

Tors SprÜdbakad fisk med dansk remouladsås och kokt potatis Tomat & Ürttortellini med stekta grÜnsaker, feta, oliver & kapris mars Ärtsoppa med fläsk, tunna pannkakor, sylt och grädde Veckans soppa: Skogssvampsoppa

Tis Lammgryta med Ürter och vitlÜk Smüländska isterband med stuvad potatis och rÜdbetor mars Vedugnsbakad pizzabuffÊ

Helstekt fläskkarrÊ med potatisgratäng och pepparsüs Taco buffÊ med klassiska tillbehÜr mars Efterrätt kärleksmums

Helstekt marinerad fläskkarrÊ med pepparsås & potatisgratäng Falafel med pitabrÜd, sallad och vitlÜksyoghurt mars Veckans soppa: Skogssvampsoppa

Husets pytt i panna med stekt ägg och rÜdbetor Spagetti med kÜttfärssüs mars Pizza slice

Mün Viltmästarskav med kokt potatis och lingon 27 Dagens vegetariska: Rotsakspytt med pepparrotsvisp mars Pitepalt med de traditionella tillbehÜren lingonsylt & äkta smÜr Veckans soppa: Karibisk sÜtpotatissoppa

Ons

Fre VĂĽrens grillbuffĂŠ med kĂśtt, kyckling, sallader och sĂĽser med pitabrĂśd och ris 24 Kebab mars Vedugnsbakad pizzabuffĂŠ

Tors

23

28

Ingür i lunchen: Sallad, brÜd, dryck och kae/te Garnisonsgatan 39 • 0921-122 21

Fre

24

MĂĽn

27 Tis

Lunchpris 90 kr, ülderspensionärer 70 kr Vard. kl 11–14, helger 12-15 Mündag-sÜndag Luncherbjudande, välj mellan: • Pizza: Vesuvio, Capricciosa, Calzone el. Kebabpizza

Bruna bÜnor med stekt korv O2,s hemlagade palt, stekt fläsk, stek palt m. smÜr & lingonsylt mars Pizza slice

28 Ons

Fläskschnitzel med stekt kulpotatis, hemlagade bea-süs Bambuskott med ris eller pasta mars Vüra populära gyros kebab med pommes och tzatziki süs Pizza slice

29

Ingür i lunchen: Sallad, BrÜd, Dryck, Kae / Te och Kaka

• Pasta: Valfri pasta • Fish & chips • Kebabtallrik • Valfri pizzarulle • Valfri sallad

Drottninggatan 49 • 0921-518 00 • 55 sittplatser

22 23 Fre

24

Tis

Pennepasta med fläskfilesüs Vegetarisk külpudding med morot, qournfärs och havregrädde mars Pitepalt med de traditionella tillbehÜren lingonsylt & äkta smÜr Veckans soppa: Karibisk sÜtpotatissoppa

28

Ons Kyckling med madrascurrysüs och ris Vegetarisk kalops pü rÜdbetor mars Pitepalt med de traditionella tillbehÜren lingonsylt & äkta smÜr Veckans soppa: Karibisk sÜtpotatissoppa

29

Vi serverar alltid Pitepalt, soppa & vegetariskt alternativ. Ingür i lunchen: Sallad, brÜd, dryck, kaffe/te och efterrätt pü fredagar. Boka bord pü www.bodensia.se

Ingür i lunchen: läsk, salladsbuÊ och kae

Lunchpris 89 kr, kl 10:30 - 13:00

Pensionärslunch (Gäller ülderspensionärer)

lunchhäften med 10 luncher fÜr 790:-

Kungsgatan 47 • 0921-177 10 • 350 sittplatser

Samma meny, mindre portioner. Brogatan 36E • 0921-160 70

Ons Jugoslavisk fläskfärsbiff med ajvar, rü hackad lÜk och crème fraiche serveras med potatismos mars Vegetarisk lasagne Fiskgratäng med hackat ägg i vitvinsüs

22

Lunchpris 89 kr kl 11.00–13.30 Ons Lax i Ürtsüs serveras med kokt potatis mars Tors MÜrstekta kotletter med gräddsüs, lingonsylt och kokt potatis. 23 Veg alt: Quorngryta serveras med kokt potatis. mars Fre FläskfilÊ med sting, 24 serveras med ris mars

22

MĂĽn Viltskav 27 med kokt potatis och lingonsylt, pressgurka. mars Tis Kycklingfile med soltorkad tomat och fetaost, 28 serveras med ris. mars

Ingür i lunchen: Sallad, BrÜd, Dryck, Kae / Te och Kaka

Se hela menyn pĂĽ www.garniz.se

Ingür i lunchen: Sallad, BrÜd, Dryck, Kae / Te och Efterrätt Drottninggatan 6 • 0921-544 84

BODEN

Hedenbrovägen 4 • 0921-133 01

Var med i

LUNCHGUIDEN

och fü er lunchgäster!

Ons Laxlüda 29 toppad med västerbottensost mars

8 APD8.ME

Se lunchgguiden i .mM obbilEen!

Dina luncher visas varje vecka till ALLA hushüll och fÜretag. Lunchguiden visas även pü boden.gratistidning.com och Boden APD8-mobilflÜde. Inmatning av luncherna sker snabbt och enkelt pü webben.

Kontakta oss fĂśr bokning eller mer info. Mikael Arvidsson

Robert AnglĂśw

Boden / Fyrkanten 072-202 30 46 mikael.arvidsson@ gratistidning.com

Boden / Fyrkanten 070-212 65 45 robert.anglow@ gratistidning.com

Varje vecka hämtas luncherna frün boden.gratistidning.com • Se alla veckans luncher där!


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

NĂ–JE & E VENEMANG

Alvina Kjerrulf

Amanda Klang

Julia Berg

Mirjam Esberg

ResekrĂśnika Emil BjĂśrnstrĂśm

Yoga i Indien

Bodens OrkesterfĂśrening premierar musikelever

Foto: Emil BjĂśrnstrĂśm

Tätt efter Moa fĂśljer jag in i det stora, fladdriga tältet som bĂśrjar fyllas pĂĽ med folk i tights eller ballongbyxor. NervĂśst tar jag fĂśrsta bästa matta, placerar den pĂĽ golvet och inväntar vad som komma skall.. problem fĂĽr jag faktiskt till det ibland eseskutan har än en gĂĽng och hinner nĂśjt slappna av litegrann. styrt till Indien. Det blir Men lika snabbt ska en ny kroppsdel mitt tredje besĂśk i detta fĂśryttas till ett omĂśjligt ställe och jag fascinerande land och lite skamset är tillbaka pĂĽ ruta ett. Men jag krigar har jag fĂĽtt erkänna att jag aldrig pĂĽ och märker ytterst smĂĽ framsteg provat pĂĽ yoga. Fram tills nu. FĂśr dĂĽ och dĂĽ, medan svetten forsar och efter stor Ăśvertalning av Moa ďŹ ck hon lederna kämpar. tillslut med mig pĂĽ ett 1.5 timmes yogapass. Det är ganska fascinerande att se SĂĽ här sitter jag, tillsammans pĂĽ de andra, hur kropparna rĂśr sig med ungefär 35 stycken i mina Ăśgon estetiskt och man kan verkligen se hur yogagurus jämfĂśrt med mina egna Ăśvningarna gĂśr nytta fĂśr bĂĽde kropp kvalitĂŠer, och ska precis sätta igĂĽng. och själ. Vid nĂĽgot nytt tillfälle fĂĽr jag Min enda trygghet i denna fĂśr mig till andningen perfekt i tajmning med extremt obekväma miljĂś är Moa en rĂśrelse, och som jag har helt plĂśtsligt bredvid. Men stĂĽr jag med rätt vad det är Men lika snabbt ska en benen rakt sĂĽ mĂĽste alla fĂśryttas lite ny kroppsdel fĂśryttas till upp i luften. Tyvärr gĂĽr fĂśr att fĂĽ plats ett omĂśjligt ställe och jag nästa position med nĂĽgra er ut pĂĽ att sänka och jag ser med är tillbaka pĂĽ ruta ett. â€? benen nedĂĽt skräck hur hon och placera de hamnar i raden bakom huvudet. framfĂśr. DĂĽ känns Vid min det som om min nacke hĂĽller pĂĽ att sida placerar sig istället en mycket knäckas sĂĽ jag kapitulerar utmattat till entusiastisk, vältränad man i bar ett vilande ryggläge. Ăśverkropp och som redan innan passet startat bĂĽde stĂĽtt pĂĽ huvud och händer Den 1.5 timme som till en bĂśrjan nĂĽgra gĂĽnger, bara fĂśr att värma upp. kändes som en evighet verkar helt VĂĽra blickar mĂśts och jag nickar lite plĂśtsligt vara slut. Samtliga deltagare artigt medan jag stelt sträcker ut sätter sig i upp i skräddarställning baksida lĂĽr i en klassisk â€?fotbollsoch tar ton sĂĽ det ekar i hela tältet: stretchâ€?. Aaaoo... Jag stänger snabbt Ăśgonen och stämmer falskt in i kĂśren: ....ooomm. I När alla tillslut är pĂĽ plats bĂśrjar det och med detta är mitt fĂśrsta yogapass i hela genom att kvinnan längst fram dess fĂśdelseland Ăśver. hälsar oss välkomna. Sedan bĂśrjar Ăśvning efter Ăśvning, andning efter andning och där min otroligt stela kropp bara känns mer och mer oduglig. Majoriteten av de andra rĂśr sig smidigt / Emil BjĂśrnstrĂśm och andas pĂĽ rätt ställen. Trots mina

R

BODEN 1967 bÜrjade Bodens OrkesterfÜrening dela ut stipendier till välfÜrtjänta musikelever i Boden. IdÊn kom frün düvarande ordfÜranden Christian LagerlÜf och i ür är det alltsü 50 ür sedan det fÜrsta stipendiet delades ut. Bland tidigare stipendiater kan vi hitta välkända musiker som bland annat Elisabeth Melander, Kitiara Braune och systrarna Mimi och

Karin Hammar. I ür har man fyra kandidater till stipendiet och pü tisdag den 28 mars kommer de att framträda pü Kulturskolans/orkesterfÜreningens vürkonsert i BjÜrksalen. Årets kandidater till stipendiet är: Amanda Klang, 18 ür, tvärÜjt, Alvina Kjerrulf, 18 ür, ocksü tvärÜjt, Julia Berg, 16 ür, violin samt Mirjam Esberg, 16 ür, som ocksü spelar violin. Alla fyra gür pü gymna-

siet och har spelat med i Kulturskolan strük- och blüsorkestrar sedan mellanstadiet i grundskolan. Detta är ocksü grundkriterierna fÜr att fü stipendiet. Läs gärna Boden Gratistidning nästa vecka, dü vi presenterar stipendiaterna. Text och foto: Olle Dahlquist / Feel IT!

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

MODEVISNING

Har du starka lĂśsenord?

Bodensia 20/4 med Sten & Stanley Biljetter säljes i min affär

Använd olika tecken. Byt ofta.

VĂ…RNYHETER

HAR INKOMMIT Läs mer pü DinSäkerhet.se f.d. Gabriella

Centrumtorget Boden 070-208 63 70 MĂĽn-fre 11-17.30, lĂśrd 11-14

Lobbybaren lĂśrdag 25 mars

Välkommen in! Koppla av, unna dig nügot gott att dricka och njut av kvällens underhüllning:

GRATIS ENTRÉ

Zia the Band Välkommen!

0921-177 10 | www.bodensia.se | facebook.com/bodensia


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

NĂ–JE & E VENEMANG

LĂśs

Bland de rätta lÜsningarna drar vi en vinnare:

KORSORDET v. 12

Vinst:

Vinn trisslotter

3 trisslotter (Värde 90 kr)

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 13 Vi vill ha din lÜsning senast tisdag 28/3 kl 12.00. Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till: Boden Gratistidning, Drottninggatan 9, 961 35 BODEN Märk kuvertet �KORSORD 12� Du kan även lämna ditt svar pü boden.gratistidning.com

Du müste vara minst 18 ür fÜr att tävla. Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

Melodikrysset

Week 12 2017

Vinnare av korsord v.11 Vinnare av 3 trisslotter: Benny Martinsson, Heimdalsgatan 6, 961 33 Boden

1

Vinnare pĂĽ BiofrĂĽgan V. 11 Nisse Johansson

Postadress:.........................................................................................

Record Label Share Warner 9,11% UNI 8,71% Warner 6,11% Warner 6,07% UNI 4,61% Warner 4,54% Sony Music 4,02% Sony Music 3,47% Warner 3,4% UNI 3,04% UNI 3% Sony Music 2,56% Warner 2,41% Sony Music 2,23% UNI 2,19% UNI 2,12% Warner 2,05% UNI 1,9% Warner 1,87% Sony Music 1,83%

Adress:..................................................................................................

Artist-Song ED SHEERAN - Shape Of You AXWELL / INGROSSO - I Love You ft. Kid Ink CLEAN BANDIT - Rockabye ft. Sean Paul & Anne-Marie GALANTIS & HOOK N SLING - Love On Me ALESSO - Fallling DAVID GUETTA/CEDRIC GERVA - Would I Lie To You SIA - Move Your Body CALVIN HARRIS - Slide ft. Frank Ocean & Migos GALANTIS - Pillow Fight THE WEEKND FT. DAFT PUNK - I Feel It Coming KATY PERRY/SKIP MARLEY - Chained To The Rhythm CALVIN HARRIS - My Way JASON DERULO - Swalla f. Nicki Minaj&Ty Dolla $ign ZARA LARSSON - I Would Like THE WEEKND FT. DAFT PUNK - Starboy LUIS FONSI - Despacito ft. Daddy Yankee GALANTIS - Rich Boy GABRIELLE - 5 Fine Frøkner SAGE THE GEMINI - Now And Later THE CHAINSMOKERS / COLDPLAY - Something Just Like This

Melodikrysset lÜrdag kl. 10.03 i P4. LÜsningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

TW 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Namn:....................................................................................................

Swedish Dance Chart

Com piled by Dee Jay Prom otions, P.O. Box 6074, 175 06 Järfälla, Sw eden. Phone: +46-8-28 02 66, e-m ail: info@deejay-prom o.se

9

10

11

13 14

15

Sudoku vecka 12 Vinsten skickas med posten.

8

12

5

7

4

3

6

2

v. 12 - 25 mars

Lycka till!


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

NÖJE & E VENEMANG

Yoga &

A FT ER WOR K ! Pizzabuffé 129 kr

Inkl. 1 timme bowling 199 kr

Mindfulness

Gäller fredagar mellan 16.00-20.00.

Lördag 1/4 och Söndag 2/4

Dryck ingår: alkoholfritt, öl, vin eller cider. BOWLING • PIZZA • RESTAURANG

Marianne

Läs mer på vår hemsida eller kontakta oss!

Bertilsdotter

Luleå MARKNAD

Leder evenemanget

Välkommen till en helg med fokus på hälsa och kost! 0929-721 00 | info@storforsen.se | www.storforsen.se

STRAJKALLEY.SE • TEL: 0921-160 70 GILLA OSS PÅ FACEBOOK • FACEBOOK.COM/STRAJKALLEY

ons 23/3- tor 24/3 kl 10.00-18.00 lör 25/3 kl 10.00-1600 Mitt i centrum

Välkommen!

Arr: LuFF

LuleåMässan

VÃ¥ren 2017 5-7 maj i Arcushallen

+LQGHUEDQD‡$IWHUZRUN‡8WVWlOODUH‡0DW‡0XVLN‡3ODQWORSSLV

ZZZ OXOHDPDVVDQ VH


NĂ–JE & E VENEMANG

&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

Lennart Stubè

Boden Hockey J20 Boden Gratistidning var och träffade grabbarna frün Boden Hockey J20 pü deras sista träning innan uppehüllet infÜr sommarträningen Laget var nÜjd med säsongen och kvalmatcherna tränarna Christoffer JÜnsson och Martin LundstrÜm var nÜjd med säsongen, alla vill passa pü att tacka alla sponsorer, fÜretag och privatpersoner som har stÜttat oss den här säsongen samt kvalmatcherna även vüran eldsjäl Lennart �lelle� Stubè fÜr att du har stÜttat och krigat med oss

Anton StubĂŠ, Viktor Burman, Olli Vittaniemi, Linus Almroth, Wiktor Adeholm och Johan Andersson

NĂśje & Evenemang

OBS! Det är grat is at t lägga in evenemang!

26/3

Kultur & NĂśje

1/4 lÜrdag Allmänt

6/4 torsdag Kultur & NĂśje

Allmänt

Messy Church

Kreativ sĂśndag

Gruvbergsstugan Ăśppen lĂśrd & sĂśnd

Konsert med Norrskenets friskola

24/3 fredag

Mariakyrkan. Kl 17:00-19:00.

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 13:00-15:00.

24/3 fredag

26/3

2/4

7/4 fredag

Ă–vrigt

Sport

Kultur & NĂśje

Ă–vrigt

VĂĽfflor

Barnens Vasalopp

SĂĽng och solistafton

Gruvberget. Kl 12:00

Mariakyrkan. Kl 18:00

Sinnesromässa

25/3 lÜrdag Allmänt

28/3 tisdag Kultur & NĂśje

2/4

9/4

VĂĽffelcafĂŠ med underhĂĽllning

Boden internationella kĂśr Ăśvar

Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Kreativ sĂśndag

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 18:30-20:30.

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 13:00-15:00.

Requiem av Mozart

FĂśrsamlingsgĂĽrden. Kl 10:00-14:00.

25/3 lÜrdag Allmänt

29/3 onsdag Allmänt

3/4 mĂĽndag Sport

9/4

Gruvbergsstugan Ăśppen lĂśrd & sĂśnd

Resan inĂĽt - Simon Jonsson

Bollskoj - olika aktiviteter med boll

Mariakyrkan. Kl 18:30

Fria Emilias idrottshall. Kl 18:00-19:00.

Kreativ sĂśndag

25/3 lĂśrdag

30/3 torsdag Kultur & NĂśje

4/4 tisdag

11/4 tisdag Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Ă–vrigt

Barbados 25:e mars Western Farm

MusikcafĂŠ med Arctic Swing Quartet Mariakyrkan. Kl 19:00

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 18:00-20:00.

Boden internationella kĂśr Ăśvar

25/3 lĂśrdag

30/3 torsdag

5/4 onsdag

18/4 tisdag

Ă–vrigt

Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Ă–vrigt

STORSANDSNAPPET

STORMEN

SprĂĽkcafĂŠ fĂśr kvinnor

Lule älv, Storsand. Kl 12:00-14:00.

Sagateatern. Kl 19:00

Modevisning i Vittjärv

26/3

30/3 torsdag

6/4 torsdag

22/4 lĂśrdag

Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Kultur & NĂśje

Klassiska klanger

Vüra älskade

LANDET INUTI

Scotts 22 april - Western Farm

RobbgĂĽrden. Kl 13:00

Gruvbergsstugan Boden. Kl 11:00-15:00.

Western Farm. Kl 18:00

Mariakyrkan. Kl 18:00

trädgürdsrum i norr - Laila Carlander Bodens stadsbibliotek. Kl 19:00

Gruvbergsstugan Boden. Kl 11:00-15:00.

SprĂĽkcafĂŠ fĂśr kvinnor

Idrottsgürden i Vittjärv. Kl 19:00

Folkan. Kl 19:00

Ă–verluleĂĽ Kyrka. Kl 18:30

Ă–verluleĂĽ Kyrka. Kl 18:30

Ă–verluleĂĽ Kyrka. Kl 16:00-18:00.

Kultur & NÜje Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 13:00-15:00.

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 18:30-20:30.

Havremagasinet, Länskonsthall Boden. Kl 18:00-20:00.

Western Farm. Kl 18:00

Läs mer pü boden.gratistidning.com - Med reservation fÜr eventuella ändringar av tider, datum och priser.


&SHIR +VEXMWXMHRMRK ZIGOE SRWHEK QEVW

NĂ–JE & E VENEMANG

www.boden.fh.se Telefon: 0921-18550

LANDET INUTI

STORMEN

AV JOAKIM RINDĂ…, VICTOR WIGARDT, MATTIAS BRUNN, MĂ…RTEN ANDERSSON

AV WILLIA M SHAKE SPEAR E

SkĂśnheten & odjuretÂ

STORMEN

LANDET INUTI

TORSDAG 30 MARS 19:00 SAGATEATERN I BODEN En av Shakespeares mest älskade pjäser! En komedi om att vüga se världen pü ett nytt sätt, helt i samklang med vür tids utmaningar. Det blir en magisk fÜreställning med oväntade fÜrvandlingar och mycket musik.

TORSDAG 6 APRIL 19:00 FOLKAN I BODEN

22 mars 19:00 (eng tal) 24 mars 19:00Â (eng tal) 26 mars 19:00Â (eng tal) 25-26 mars 14:00 (sv tal)

T2: Trainspotting

Kong: Skull Island

23 mars 19:00

25 mars 19:00

BiofrĂĽgan:

En fÜreställning om svensk landsbygd och queera erfarenheter i skuggan av storstadsnormen. Landet inuti bygger pü berättelser frün hela Sverige, om att lämna, stanna och ütervända.

Hur mĂĽnga priser vann Moonlight under Oscar's galan i ĂĽr?

Arr: Bodens RiksteaterfĂśrening

Skicka svaret till: Gratistidning, Drottninggatan 9 961 35 Boden

Arr: Bodens RiksteaterfĂśrening

Biljetter: Turistcenter i Boden, norrbottenonline.se, tickster.com eller Tickster kundtjänst 0771-47 70 70. Pü speldagen säljs kvarvarande biljetter i dÜrren, dü endast kontant betalning mÜjlig.

Moonlight 29 mars 19:00

boden.riksteatern.se

Below her Mouth 31 mars 19:00

Det fÜrsta rätta Üppnade svaret vinner en biocheck! Märk kuvertet med �bio�

Ă–ppettider: Alla vardagar 15-18 samt en timme innan varje visning

Event i BjÜrkliden & Riksgränsen 2017 Kortvecka i BjÜrkliden frün 2290 kr/ person Weekend i Riksgränsen frün 2090 kr/ person

Melker Andersson 8 APRIL FĂśrstklassig mat i Restaurang Lapporten

Scandinavian Big Mountain Championship

8-10 MAJ

Lapland 28-30 Ski Academy APRIL Skidskola fĂśr vuxna

Pelikanyget Big-Jump-Session

Riksgränsen Banked Slalom Sveriges stÜrsta snowboardtävling.

HEJ TÖ! 26-28 Vi avslutar säsongen MAJ med musikfestival.

11-14 MAJ

30 APRIL

Sista minuten deal! Boka tidigast tvĂĽ dagar innan ankomst och vi ger dig 50% rabatt pĂĽ logi! FĂśr att se alla vĂĽra paket besĂśk rikgransen.se eller bjorkliden.com

Fler event tillkommer sĂĽ gĂĽ in pĂĽ riksgransen.se/event eller bjorkliden.com/event fĂśr att se alla. PĂĽ hemsidorna ďŹ nns information om hur du kan boka boenden eller anmäla dig till eventen. Eller kontakta oss pĂĽ mail: bokning@laplandresorts.se eller telefon: +46 (0) 980 - 641 00


Foton: Bertil Webring

Bodens BK HF

BBK’s Herrar har gått till kval till Division 1

Det är många år sedan Norrbotten hade ett lag i division 1 på herrsidan i handboll. Men nu är det möjligt att genom ett kval där man i första kvalet möter laget som kommer 3:a från division 2 östra. Man möter det laget hemma & borta vinner man var sin match avgör målskillnad, där vinnaren går vidare till det slutliga kvalet mot lag 10 från division 1. Som ni förstår så kostar det pengar!

Alla bidrag är välkomna både från företag och privatpersoner Swisha ditt bidrag till 123 418 33 72 www.bbkhandboll.se


TORSDAG 23/3 - SÖNDAG 26/3

VÅRENS BILAGA FYLLD MED RIKTIGT BRA ERBJUDANDEN!

✂

FRI HEMLEVERANS

SKINNMÖBLER Gäller torsdag 23/3 - söndag 26/3

1000

SKINNMÖBLER

1000

Gäller vid köp över 5000:Gäller inom fyrkanten, torsdag 23/3 - söndag 26/3

500

✂

ETTTUSEN KRONOR

SKINNMÖBLER Gäller torsdag 23/3 - söndag 26/3

1000

FEMHUNDRA KRONOR

✂

1000

ETTTUSEN KRONOR

✂

KLIPP UT OCH TA MED SOM BETALNING*

SKINNMÖBLER Gäller torsdag 23/3 - söndag 26/3

500

*I rabatter för varje gång ni överstiger 5000:- gäller 500:- av dessa pengar som betalning. Vid 10.000:- kan ni utnyttja 1000:- osv. Gäller ej som betalning av tidigare beställda varor. Gäller endast torsdag 23/3 - söndag 26/3.Check kan inte kombineras med andra erbjudanden.

0% 2 -20% 2 0 % A LA L L L A A A L L A A R R O O K E MATT D LAMPOR R E N TIO ån Gäller fr

ord. pris

Gäller från

ord. pris

från Gäller

is

ord. pr

RÄNTEFRITT 12 MÅN VI BJUDER PÅ UPPLÄGGNINGSAVGIFTEN

SKINNMÖBLER Storheden Mån-fre 10-18 • Lördag 10-16 • Söndag 12-16 | Gällivare 0970-128 00 | Kiruna 0980-151 70 | Luleå 0920-25 04 60


2

BILAGA FRÅN MÖBELHUSET

MÅSTE PROVAS!

Manhattan Recliner hörnsoffa

19990:-

4490:10990:-

Leica recliner Skinn/skai svart

El recliner. Brun pu

Leica soffa Med 2st inbyggda recliner. Skinn/skai svart 3-sits

3990:-

ord pris: 8390:-

Aniston Tyg malva beige

Fåtölj med pall ord pris: 7480:-

1290:-

Paketpris Aniston

Endast fåtölj 990:ord pris: 5490:-

Soffa+fåtölj+pall

4990:-

Lyon divansoffa Tyg rocco grå

Faro 3-sits. Tyg cavani grå

Duo byggbar soffa Tyg surprice. 323x240cm

4990:-

7990:-

13990:-

9990:Denver 3+2

SKINNMÖBLER

Svart pu. Ord pris 11995:Check gäller ej!

Storheden Mån-fre 10-18 • Lördag 10-16 • Söndag 12-16 | Gällivare 0970-128 00 | Kiruna 0980-151 70 | Luleå 0920-25 04 60


3

BILAGA FRÅN MÖBELHUSET

SPARA 735:-

SPARA 2000:-

-15% Nu 13595:-

Brooklyn matgrupp

220x95 smoke ek eller whitewash Inkl clive stolar. Ord 15995:- (check gäller ej)

Lotta köksbord

106cm rund vit Inkl 4st lotta stolar ord 4885:- (check gäller ej)

-15% på hela

-15% Nu 4150:-

rowicos sortiment! Gäller från ord.pris

SPARA 1275:-

Made in Finland

Filippa köksbord

140x90 whitewash/vita ben Inkl 4st carmen stolar. ord 8500:(check gäller ej)

-15% Nu 7225:-

Lyon matgrupp

Grå skiva/vita ben

12590:196*90 inkl 6 stolar. ord 19900:- 15900:156*90 inkl 4 stolar. ord 14900:-

SPARA 2000:-

Century matgrupp

200x100. Inkl 6st jerry stol Finns med vitoljad ek eller svarta ben Högrtryckslaminat. ord pris 10990:-

8990:-

-20%

Nyhet! Random taklampa Sandsvart. ord 3499:-

Nu 220:-

-20% Nu 300:-

Kathinka vas 20x10cm Glas/mässing ord pris 379:-

SPARA 700:Nyhet Kassandra vas 10x15cm Glas/mässing ord pris 279:-

-20% Nu 2799:SKINNMÖBLER Storheden Mån-fre 10-18 • Lördag 10-16 • Söndag 12-16 | Gällivare 0970-128 00 | Kiruna 0980-151 70 | Luleå 0920-25 04 60


4

BILAGA FRÅN MÖBELHUSET

Tryggt köp hos Möbelhuset! - Byt hårdhet utan kostad på din Norrskenssäng

Comfort Continental inkl. bäddmadrass, ben, gavel med LED-belysning. Storlek 160x200 eller 180x200

Värde 1595:• 1 gång per köptillfälle

Kampanj

• Gäller sängar ur vår egen Norrskens-kollektion

14.995:Ord pris. 24.995:-

• Gäller från sängen är levereras och upptill 90 dagars anvädning SKINNMÖBLER

Comfort Ställbar inkl. bäddmadrass, ben, gavel med LED-belysning. Storlek 2 st 90x200cm

Kampanj paketpris

24.990:Ord pris. 35.990:-

650:Valentine sängbord Vitlack

Preston Bäddsoffa Tyg elenor och excalibur Toppkvalite med tjock resårmadrass!

Från

11850:-

Från

2790:Pelle Resårmadrass inkl bäddmadrass Finns i storlek 80,90 och 120cm Exkl Ex xxkl kl b ben en

TOPPKVALITÈ

Anemon kudde XL 65x90. Bra stöd för nacke och h axlar axlar. Rekommenderas av bl.a. Kiropraktisk center

Köp till örngott 65x95 150:-

9590:Mynta bäddsoffa

495:-

2H2. Tyg rocco grå 235x235cm

SKINNMÖBLER

Storheden Mån-fre 10-18 • Lördag 10-16 • Söndag 12-16 | Gällivare 0970-128 00 | Kiruna 0980-151 70 | Luleå 0920-25 04 60


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning med Möbelhuset bilaga by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu