Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 25, 2022

Page 1

Vecka 25

onsdag 22 juni 2022

DAGENS LUNCHBUFFÈ ALLA DAGAR!

Finns nu på Nordpoolen

Följ oss

Vuxna 100:- Barn 50:0921-51800

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 13 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • boden.gratistidning.com • boden.lokalteve.se

Varje vecka! Vädret............................................sid 2 Bostadsblocket ...........sid 8-14 Service & tjänster.............sid 15 Jobb & Karriär.............sid 16-17 Motorblocket .....................sid 21 Föreningsliv.........................sid 24 Korsord...................................sid 25 Evenemang ...............sid 25-27

Tankar inför helgen Skapelsen sid 6

BOSTAD

Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 8-14

Maxida Märak uppträder på Boden Alive den 23 juli. Foto: LiveNation

Maxida Märak är en av landets mest unika och tongivande artister Med senaste albumet ”Utopi” inledde Maxida Märak en ny fas som artist. Fortfarande grundad i explosiv och personlig hiphop, oftast med elektroniska beats som drivmedel, har Maxida vävt in givna pophooks på ett

sätt vi inte hört tidigare och tar även tydlig inspiration från modern R&B. Läs mer på sidan 27. Mygghatt

Myggkeps

Klassiskt Mjärde

159:-

129:sid 16-17

499:-

Färdigriggade Jiggar

5 st för

100:-

699:-

Med K-G Bergström Valskola 2022

Fiskeset med flätlina, UL till 9'

sid 18

MOTOR

Nu säljer vi även ammunition till jakt och träning.

Luftgevärsskott

299:-

sid 21

sid 22-23

89:-

Mask

Motorblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

Norrbotten

Från

50:-

Fiskenät

Utvalda Rapala på kampanj

39:-

Midsommarafton 10-19 Midsommardagen 10-22 Telefon: 0921-149 20 • www.godisarenan.se

MISSA INTE

Läs mer om program, artister, aktiviteter, mat & dryck!

Sommarens höjdbunkt! 21-23 juli 2022

NOICE

MAXIDA MÄRAK

LUSTANS LAKEJER


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

22/6

23/6

FREDAG

24/6

VI INFORMERAR

SÖNDAG

LÖRDAG

25/6

26/6

AVVIKANDE UTGIVNING OCH MANUSSTOPP

16°C 10°C

20°C 9°C

22°C 9°C

23°C 11°C

26°C 14°C

2 m/s

4 m/s

3 m/s

3 m/s

3 m/s

Vecka 26 Utgivning till onsdagen den 29/6 med tryck måndagen den 28/6 Manusstopp för garanterad korrektur onsdagen den 22/6 kl. 12.00 Tryckfärdigt måndagen den 27/6 kl. 15.00

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

16°C 14°C 15°C 14°C 15°C 16°C 13°C 23°C 19°C 15°C

NORRBOTTEN

Vi har sommaruppehåll från vecka 27 och kommer ut igen vecka 32.

ONSDAG 22/6

17°C 26°C 21°C 24°C 24°C 28°C 35°C 41°C 16°C 25°C

Trevlig sommar! PAJALA 11°

KIRUNA 9°

GÄLLIVARE 12° JOKKMOKK 13° BODEN 16° PITEÅ 16°

LULEÅ 16°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0980-60 000 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

Alexandra Granström

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF Webb: privat.gratistidning.com

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Maria Salonen

070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Victoria Timander 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

3 Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 27/6. Med reservation för slutförsäljning.

skar n ö t e k r a m r Vi på Supeåra kunder alla v ommar! s d i m g i l v e r en t BODEN

gg

lä Veckans på

Fläskfilé HK.

Svartbyv. 2, Boden. 0921-757 80 Öppettider Midsommar: Midsommarafton 8-17 Övriga dagar 8-22

1790

119:-

/hg

/kg

5:-

Björkrökt skinka Nyhléns Hugosons.

/kg

Färskpotatis

20:/st

29:-

59:-

Jamon serrano Paul & thom, 70g.

/st

/st

Tapasbricka

Paul & thom 175g.

Parisare

Nyhléns Hugosons.

25:/st

79:/st

Ostbricka

Paul & thom, 220g.

44

95

Grycan

280ml.

54

99:-

Macaron

95

Norrlandsfalu

Nyhléns Hugosons, 800g.

/kg

La lorraine. 12st.

/st

/st

Grillskivor karré Nyhléns Hugosons.

Pepsi Max 50cl.

15:-

2 för

25:Gräddfil

Norrmejerier, 3dl.

/st

Blad & Krispsallad Nikkala.

Paketutlämning till 20.00

Jätten

Göteborgskex.

15:-

10:/st + pant

/st

Betala enkelt & bekvämt med...

Vi säljer:


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

4

80%% 80 RABATT RABATT

På ord. i butiken På ord. prispris i butiken. Gäller varor i butiken Gäller allaalla varor i butiken med röd lapp. med röd lapp.

Nu har du chans att fynda till 80 % i vår butik! Först till kvarn... Vi har öppet hela sommaren Måndag-torsdag 8-20:00 Fredag 8-17:00

Du bokar enkelt ditt besök via hemsidan eller vår app.

Du når oss på telefon 0911-66575

Torsdag 30/6

VILL DU HA LOKALA BUTIKER OCH FÖRETAG IMORGON?

Torsdag 1/7

ANVÄND DEM IDAG!

Torsdag 23/6

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11-17 Luleå (Storheden, Korvgubben) 11-17 Luleå (Storheden, Korvgubben) 11-17

Vi hjälper dig hitta rätt solglasögon vare sig du behöver slipade solglas eller utan styrka. Hos oss hittar du snygga solglasögon som är noga utvalda av oss. EST. 1968

LOCAL HERO

Färsk kaffeost GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

HANDLA I EN UNIK GLASÖGONBUTIK

!

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

– Specialist på ögonhälsa – Köp glasögon med HOYAS bästa glas

OCH FÅ solglasögon*

UTAN KOSTNAD!

Värde upp till 4000 kr

*Gäller standardglas index 1,5 med utvalda bågar Kan ej kombineras med andra erbjudanden.

Vid svårare besvär kan du få snabb hjälp av ÖGONLÄKARE Greg Olsson-Lalor Ring för att boka tid! Vi gör även hembesök i Luleå! Ring till oss för mer information.

åke hannu

Uterus Gruppen

SSON

LINUS LAR

15 Betongvägen e 982 38 Gällivar 99 95 Tel. 070 679 winindustri.se linus.larsson@ tri.se www.winindus

AB

13 Järnvägsgatan et Malmfältens folkhögskola 983 31 Malmberg Tel 0970-255 90Campingvägen 3 fex.se 981 35 Kiruna e-post: akke@gra

Kvällstid

www.malmfaltensfolkhogskola.se

993 Tel 070-31 66 @gmail.com e-post: akehannu

FÖRETAG AB

Visitkort | Brevpapper | Årsredovisningar | Kuvert Böcker |Blanketter | Dekaler | Pennor | Foldrar mm

LULEÅ 0920-20 06 06 ÄLVSBYN www.niemisoptiklulea.se LULEÅ STORHEDEN, ÄLVSBYN • PUHUMME MYÖS SUOMEA • FRI PARKERING

e-post: kometen@grafex.se | tel: 070-573 63 35


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

5

A KOLL PRISET

A KOLL PRISET

199:-

20:-

/kg

Sommarens högtid står för dörren och vi hoppas på sol, varma vindar och trevligt sällskap.

/st

Potatis-, Rotfruktsgratäng

Peka, 700-800g. Jfr pris 25:00-28:57/kg.

Rostas

Scan, ca 1kg. Jfr pris 199:00/kg.

Vi har fyllt upp butiken med allt som behövs för ett lyckat firande och håller öppet till 17:00 på midsommarafton, övriga dagar 8-22, precis som vanligt.

A KOLL PRISET

39

90

Glad midsommar önskar Jimmy & Maria med personal

A KOLL Köp 3 PRISET

/st

betala för 2

Färska hamburgare

ST SÄVA KLIPPET

ICA, 452g. Jfr pris 88:27/kg.

20:/st

69

Majskolvar

ICA, 450g. Jfr pris 50:00/kg.

Abba, 210-240g. Max i köp hushåll.

A KOLL PRISET

2 för

90 /st

Sill

A KOLL PRISET

45:-

Västerbottensost

A KOLL PRISET

Norrmejerier, 450g. 33% fetthalt. Jfr pris 155:33/kg. Norrmejerier, 0,5 liter. Jfr pris 40:00/lit.

/st

Sparris i bunt

5:-

Vispgrädde

20:-

Klass 1, Spanien, 250g. Jfr pris 80:00/kg.

/kg

LOKALT

Öppet för dig

PÅ RIKTIGT!

10:-

Midsommarafton 8-17 Övriga dagar 8-22 Priserna gäller från onsdag v. 25 t.o.m. 26/6 2022. 0921-728 00 • Mandelvägen 13

/st

A KOLL 2 för PRISET

Färskpotatis

Otvättad, Sverige. Jfr pris 5:00/kg.

Gräddfil

Norrmejerier, 300g. Jfr pris 33:33/kg.

38:-

A KOLL Grillpaprika PRISET 2-pack, Klass 1.

20:-

Nederländerna, 350g. Jfr pris 57:14/kg.

/st

A KOLL 2 för PRISET

/st

2 för

A KOLL PRISET

25:-

39:-

Rustikbaguette Chips

Estrella, 250-275g. Jfr pris 69:09-76:00/kg.

Dessertglass

Gräddad i butik, ca 392g.

Grycan, olika smaker. 300g, jfr pris 65:00/kg. DHL

ICA Nära Sävast - Vi tänker lokalt!

Gasol

Postombud ATG-ombud

Spelombud


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

6

TANKAR INFÖR HELGEN

Gudstjänster Lördag 25 juni Midsommardagen

Friluftsgudstjänst på Kläppgården

Högmässa

11.00, Överluleå kyrka ”Skapelsen”

12.00, Kläppgården Anders Stenman Julia Magnusson

Esther Rye-Danjelsen, orgelelev Erik Ziewersson, Lena Stenlund

”Den högstes profet”

Gudstjänster

Söndag 26 juni Johannes Döparens dag

”Musik i sommartid” 18.00 Edefors kyrka

Gudstjänst med nattvard

Sommarmusik med Kostiantyn Reut, sång Teodor Stenlund, valthorn Lena Stenlund, piano och orgel

10.00 Rörvikskyrkan Anders Stenman, Julia Magnusson

Högmässa

Grillkväll och sommargudstjänst

11.00 Överluleå kyrka Teodor Stenlund, valthorn Esther Rye-Danjelsen, orgelelev Erik Ziewersson, Lena Stenlund

Utomhus vid Mariakyrkan 17.00 Grillmiddag Pris: vuxen 40:-, barn 20:-

Gudstjänst

Ingen anmälan behövs

11.00 Tallbergs kapell

18.30 Gudstjänst

Sibylla Engman, predikan Anna Grenholm, Lena Engvall

Erik Ziewersson, Lena Engvall (Vid dåligt väder inomhus)

Konfirmationsmässa 14.00 Överluleå kyrka Konfirmandledare Anna Ahlström-Nilsson, Julia Magnusson

Midsommarfirande Midsommarafton Fredag 24 juni Mariakyrkan, Sävast 11.00 Samling för att klä midsommarstången. 12.00-14.00 Andakt, Dans kring midsommarstången. Lekar, Hoppborg, Såpbubblor, Fiskdamm, Tipspromenad med fina priser. Fikaförsäljning med Tårta, Varmkorv m.m. Det går också bra att ta med egen picknick (grillmöjlighet finns).

Matteuskyrkan, Södra Svartbyn 12.00 Samling för att klä midsommarstången 13.00-15.00 Andakt, Körsång Dans kring midsommarstången. Dragspelsmusik med Anders Landström. Godisregn, Clown, Lekar, Tipspromenad, Lotteri, Fiskdamm, Peka rätt, Fikaförsäljning med Sommartårta och Varmkorv.

Nu blåser sommarns sköna vind Torsdag 30 juni, 19.00 Överluleå kyrka

Sommarmusik med Överluleå kyrkokör och solister. Ledare Lena Stenlund

svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkanboden

MIDSOMMARDAGEN

SKAPELSEN Klockan var ca åtta på kvällen men likväl lika ljust som på dagen. Allt var tyst, havet var spegelblankt, bara några sakta vågor som trött rul�lande in mot stenpiren vid vår brygga efter en båt som för några minuter sedan försvann bakom ön. Inga fåglar hördes, allt var stilla och jag greps av en tacksamhet till Gud att jag ännu en sommar kunde få tillbringa min tid här ute på ön. Där jag satt på bryggan med min hammare i näven, färdig att spika fast någon fler bryggbit på plats, då greps jag av allt det jag såg, kände, luktade och hörde av en stor tacksamhet till min skapare och Herre. Därför började jag sjunga på en sång jag lärde mig under sjuttiotalet. Sången börjar med: ”Så stor är vår Gud så stort är hans namn, hans kärlek och nåd, hans vidöppna famn. Han delade vattnet i det stora röda hav, sade jag vill inte svika, lita helt på mig”.... Då hände det något runt omkring mig. Plötsligt dök ett gräsandspar upp bakom några stenar och började sitt kvackande. Måsarna borta vid viken började skräna, storspoven hördes långt bortifrån med sitt karaktäristiska läte. Sädesärlan hördes sjunga sin serenad likaså trasten inne i skogen sjöng sin jubelsång till skaparens lov. Det blev som en vacker konsert med en jublande hälsning från skaparen till mig. Tagen av upplevelsen satt jag länge, mycket länge, bara för att insupa allt det vackra. Till allt detta gav en ensam tärna mig ett undervisningspass av att inte oroa mig och att inte ge upp, genom sin flyguppvisning över det spegelblanka havet. Blixtsnabbt dök hon gång på gång för att fånga någon av de små fiskar som tydligt syntes genom att de bubblade som i en kokande vattenkittel lite här

och där strax utanför vår brygga. Jag behövde inte sitta och titta på något naturprogram på TV, jag hade en alldeles egen privat förevisning vid bryggan. Midsommardagens episteltext är en hälsning till oss från Paulus när han undervisar de Guds längtande Atenarna vid deras utomhus predikostol. Han säger till dessa, likväl till dig och mig. ”Gud är inte långt borta från någon enda av oss ty i honom är det vi lever, rör oss och är till.” I gammaltestamentets text pekar Job på Guds skapelse där han säger. ”Himmelens fåglar kan ge dig ett svar.” Om du vågar bli stilla, kan du kanske höra hur Jesus talar till dig: Gör dig inte bekymmer. I bergspredikan läser vi hur Jesus ger oss tre recept mot bekymren: - Se på himlens fåglar - Se på ängens liljor. - Praktisera Guds närvaro Det handlar om att stanna upp och se. Att vara närvarande med våra ögon och öron. Vi behöver se och ta del av skapelsens skönhet. För mig är den skönheten helande, som jag försökt beskriva med mitt möte vid bryggan. Just där och då kändes det som om alla bekymmer försvann och jag fick vara en del av skapelsens lovsång till skaparen. En av de mest populära psalmer vi har i vår psalmbok är nummer 249, Blott en dag ett ögonblick i sänder. Lina Sandell kämpade sig fram genom livet och mitt i sin kamp kunde hon skriva, allt ju vilar i min Faders händer. Varje dags bekymmer vill han bära. Jag vill påminna dig om att Gud är inte långt borta från någon enda av oss.

En skön helg önskar jag dig Allt gott Gösta Degerman


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

7

Var rädd om varandra Norrbotten är stort, nästan en fjärdedel av Sverige. Och trots långa avstånd på kartan, är det nära mellan norrbottningarnas hjärtan. Ta vara på det i sommar.

På fredag är det midsommarafton. Då får vi äntligen fira tillsammans med våra nära och kära igen. Passa på att upptäcka allt som vårt storslagna län erbjuder, från Treriksröset till Jävre. Ta med dig en gammal vän, eller varför inte någon av våra nya norrbottningar, till just dina smultronställen.

pandemiår och våra medarbetare behöver sin välförtjänta semester. Har du sjukvårdsutbildning och vill göra en insats i sommar, är du förstås varmt välkommen. Sök sommarjobb på: norrbotten.se/semestervikariat2022 Till sist. Flytväst, cykelhjälm, solskydd och myggmedel är bra grejer. Lågskor i fjällen, studsmattor, yxor och motorsågar kan vara farliga. Drick varannan vatten på festen. Ja, ni fattar. Glad sommar!

Njut av sommaren och var rädd om varandra. Vården är fortfarande ansträngd efter två tuffa


8

BOSTAD

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Var fjärde boende i bostadsrätt riskerar 40% höjda månadsavgifter BOSTAD Enligt en nationell studie baserat på 5 196 bostadsrättsföreningar riskerar 25% av alla bostadsrättsföreningar kraftigt höjda månads­ avgifter på grund av hög belåningsgrad och låg avgiftsnivå. 25% av alla bostadsrätts­ föreningar har däremot hög motståndskraft mot kommande ränte­ höjningar. Studien utgår från nyckel­talet räntekänslighet som beskriver föreningens motståndskraft mot framtida ränteökningar, allt annat lika. Exempel: 5% räntekänslighet innebär att om räntan går upp 1 procentenhet behöver föreningen öka månadsavgiften med 5% för att täcka de högre räntekostnaderna. Medianvärdet i studien är 9,2%. En kombination av hög belåning och en låg avgiftsnivå ger högränte­ känslighet. – Det är stor skillnad mellan föreningar. Ca 25% av föreningar är förhållandevis opåverkade av räntehöjningar medan ca 25% riskerar en mycket

kraftig påverkan. Det mot­ svarar ca 250 000 faktiska hushåll i Sverige. Om man utgår från att 70% av allaboende dessutom har rörliga bolån är det många hushåll som kan få det riktigt tufft, säger Hampus Dahlstedt på allabrf.se. För att kunna ta reda på räntekänsligheten i en bostadsrättsförening behöver man känna till föreningens totala skulder och totalaårsavgifter. Genom att multiplicera totala skulder med en procentenhet, och därefter dividera med totala årsavgifter ser man hur mycket föreningen behöver höja årsavgiften om räntekostnaderna sti­ ger med 1 procent­enhet. I studien kategoriserar vi bostadsrättsföreningar i tre grupper. Det finns två grupper av bostads­ rättsföreningar som ofta har hög räntekänslighet. Dels nyproducerade bostadsrättsföreningar med stora skulder, dels föreningar som har en för låg avgiftsnivå. – Kanske förvånande, men även små bostads­ rättsföreningar med små lån, kan ha hög

Var fjärde boende i bostadsrätt riskerar 40% höjda månadsavgifter. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman

räntekänslighet på grund av att avgifterna är för låga. Många gånger ligger dessa mindre lån även på 100% rörligt vilket gör att månadsavgiften behöver höjas betydligt snabbare, säger Fredrik Johansson på

allabrf.se. 50% av alla bostads­ rättsföreningar har en räntekänslighet på mellan 5% och 15%. För dessa föreningar krävs det djupare analys av kom­ pletterande ekonomiska

RÄNTEKÄNSLIGHET LÅG

MEDEL

HÖG

Räntekänslighet

0–5 %

5–15 %

>15 %

Andel av föreningar

24,9 %

50 %

25,1 %

Antal hushåll

252 878

508 500

255 267

Genomsnittlig öknig av månadsavg

5,4%

18,4 %

39,8 %

God motståndskraft mot räntehöjningar. Ingen ytterligare analys krävs.

Analysera andra nyckeltal och lånens bindningstid för att förstå hur den individuella föreningen påverkas.

Dålig motståndskraft mot räntehöjningar. Räkna med kraftigt höjda månadsavg och minskade bostadspriser.

Rekommendation

Hög tid för byte av fönster, dörrar och garageportar

Snabbt och effektivt med korta ledtider! Vi hjälper dig även med trädfällning, mindre grundarbeten m.m. Självklart med ROT/RUT-avdrag där det är möjligt.

• Markjobb • Trädfällning • Service och reparationer • Svetsning

ALLTID MÅTTANPASSADE PRODUKTER

Kontakta oss idag !

Piteå - Hammarvägen 12 Boden - Lokesväg 1

070-639 90 27 | www.nhservice.se

Snälla ge mig skugga!

Kamp

anjpr

18 995 (ord. p

Begrä

Snabb leverans av Sun Offs Sverigemarkis till kampanjpris.

Växel: 072-52 66 555 Epost: info@wisti.se

FÖNSTER • DÖRRAR GARAGEPORTAR INGLASNINGAR • UTERUM INDUSTRIPORTAR MONTERING/SERVICE

Källa: allabrf.se

STUBBFRÄSNING

KOSTNADSFRIA HEMBESÖK MED OFFERT

Besök våra nya Showrooms

nyckeltal och underhålls­ behov för att förstå hur hög motståndskraft den individuella föreningen har mot framtida ränte­ höjningar. – Att man får högre räntekostnader, betyder inte automatiskt att man behöver höja avgifterna. Förutom att förhandla om lånevillkoren, har de flesta föreningar en besparings­ potential på ca 20–30% inom drift och förvaltning. Man kan även titta på att öka hyresintäkter som ofta har släpat efter, säger Fredrik Johansson, på allabrf.se. n

480 x 300 cm, antracitgrå väv, motor med fjärrkontroll ingår. Kan inte kombineras med andra erbjudanden. Kontakta oss! Sun Off Luleå Hantverksvägen 2A Gammelstad, 0920-20 30 60, mån–fre 8– 17, lunchstängt 11.30–12.30, sunoff.se

ris 29 3

nsat a

35:-)

ntal!

is

:-


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Tre kökserbjudanden kökserbjudanden Tre oändliga möjligheter –– oändliga möjligheter Oavsett duomvill dittdig, Oavsett hur duhur vill göra ditt göra kök kanom vi hjälpa med våra tre kökserbjudanden har vi lösningar kök kan vi hjälpa dig. för alla!

ERBJUDANDE: Vid köp av ett Nordanro Premiumkök för minst 60 000:- får du 20 000:- att köpa annat för i butiken.* Hämta din kökskatalog i butik eller boka köksrådgivning på nordanro.se Elon Boden Pontonjärvägen 6A 0921-153 00 • boden.vidars@elon.se Mån–fre 10-18, lör 10–14 *

Giltighetstid t o m 27/6 2022. Avser kökssystem för Nordanro.

BODEN

9


10

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

SOMMARREA! HETA SOMMARKLIPP PÅ VÅRA VARUMÄRKEN! Ord. 42 990:-

Ord. 41 780:-

21 490:986:-/mån*

Ord. 23 990:-

29 980:-

13 990:-

1 355:-/mån*

HALVA PRISET!

660:-/mån*

SPARA 10 000:-

Mälaren kontinentalsäng

Odense ställbara sängar

Hjälmaren kontinentalsäng

160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass i högelastiskt hypersoft skum och metallben 12 cm. Trippelfjädrad säng med dubbla fjäderlager i mittmadrassen för ökad ytmjukhet. Finns i 6 färger. Köp till gavel Lilja för 3 990 kr. 120x200 cm. 16 990 kr. Ord. pris: 33 990 kr. 140x200 cm. 19 990 kr. Ord. pris: 39 990 kr. 180x210 cm. 23 995 kr. Ord. pris: 47 990 kr.

2 st 80/90x200 cm. inkl. bäddmadrass trens latex och metall/ träben 13 cm. Zonindelad madrass med Cooltex-stoppning. Finns i 5 färger. Köp till gavel från 3 497 kr. 80/90x200 cm. 14 990 kr. Ord. pris: 20 890 kr. 105x200 cm. 18 990 kr. Ord. pris: 26 690 kr. 120x200 cm. 21 990 kr. Ord. pris: 30 390 kr. 140x200 cm. 23 990 kr. Ord. pris: 33 090 kr. Finns även i 210 cm längd.

160x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. 5-zonad fjäderpaket för bra följsamhet och lågt tryck mot axel och höft. Finns i 6 färger. Köp till gavel Viken för 2 490 kr. 120x200 cm. 9 990 kr. Ord. pris: 16 490 kr. 140x200 cm. 11 490 kr. Ord. pris: 18 990 kr. 180x200 cm. 14 990 kr. Ord. pris: 24 990 kr.

Köp säng för minst 15 000 kr innan den 31/7 och få exklusiva handdukar från Kosta Linnewäfveri, värde 1 190 kr på köpet!

11 490:-

9 990:486:-/mån*

ALLTIDIS! PR LÅGT

3 990:-

551:-/mån*

486:-/mån*

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova kontinentalsäng

Jylland ställbar säng

Fryken ramsäng

160/180x200 cm. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 490 kr. och 140x200 9 990 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm. 14 990 kr. 120x200 cm 16 490 kr. 140x200 cm 18 990 kr.

80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 590 kr. 120x200 cm 4 990 kr.

VI BÄDDAR INTE DIN SÄNG

Hemleverans med inbärning Uppackning och montering av säng

Men om du vill, så fixar vi resten!

175:-

Påslakan Marinliv Microfiber. Perfekt för båt, husbil/ -vagn. Torkar snabbt! 2-dels set 150x210 /50x60 cm Ord. pris 349 kr

249:-

249:-

Påslakan Stormhagen 100% Bomullssatin 2-dels set 150x210 /50x60 cm Ord. pris 599 kr

Bortforsling av din gamla säng

Collegerock Både bad och morgonrock! Finns i S/M och L/ XL i färgerna: Beige, Vinröd och Ljusgrå Ord pris 799 kr

399:-

God Natt Dunkudde och Duntäcke Superpris på Dun!

Påslakan Grebbestad

Fyllning; Kudde 50/50 Dun/Fjäder Kudde Låg 50x60 cm. 395 kr. Kudde Medium 50x60 cm. 445 kr.

100% Bomullssatin 2-dels set 150x210 /50x60 cm Finns i Sand, Marinblå och Grå Ord pris 599 kr ALLTIDIS! PR LÅGT

Fyllning; Täcke 70/30 Dun/Fjäder Täcke Sval 150x210 cm. 845 kr. PERFEKT FÖR VARMA SOMMARNÄTTER! Täcke Medel 150x210 cm. 995 kr.

Från

395:Från

845:-

100% PRISGARANTI! *Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%.

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2022.07.31


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Betala med kort eller Swish. Vi tar även kontanter

! r a m m o s d i m G lad 20% rabatt på alla våra krukor, Träd, Buskar och Perenner!

20% RABATT

ÖPPETTIDER MIDSOMMARVECKAN:

Isolera med hållbarhet i fokus Just nu erbjuder vi 50% rabatt på material­ kostnaden vid entreprenad av vägg och vindsisolering om du beställer före 31/7 2022, med leverans senast ­oktober 2022. Erbjudandet gäller så långt lagret räcker!

Genom att återvinna restprodukter direkt från produktion får vi fram ett högkvalitativt isoleringsmaterial av 100% stenulls­ isolering (brandtåligt och ljuddämpande). Återvinningen sker tillsammans med etablerade återvinningsaktörer. Kontakta oss för att göra en beställning eller för ytterligare information: 070-371 21 60 info@rekonova.se

Rekonova

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

Onsdag 10-18 Torsdag 10-17 Midsommarafton 10-13 Lördag & Söndag 10-15

För mer information kontakta oss på: info@magasinv.se

Pontonjärvägen 5

Måndag- Torsdag 10-18 Fredag 10-17 Lördag-Söndag och röda dagar 10-15

Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, ­Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och ­underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en ­bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

Vad är rot och rut?

Rut avdrag RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att ­beskriva möjligheten till skatteavdrag för hus­arbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbets­kostnad. Läs mer på: www.skatteverket.se

11


12

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Totalt 21 rum, fullt möblerade. Gemensamma kök, toaletter och duschar (vitvaror ingår). Klassade som korttidsboende med vinterisolering, brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm. Varje rum har en värmeväxlare och i korridoren finns en luft/luft värmepump. Uppställda i Pajala/Norrbotten.

Nyre och novera topp de fräs cha!

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

Pris: 2.500.000:exkl. moms

Även tomten till salu! Ca 10 000 kvm - centralt. Paketpris Moduler + Tomt

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Låt din t e t i v i t a e kr flöda

13

Entreprenörsboende Kiruna C uthyres!

LIMITED

Boka från

25 0:per natt !

NYHET- QUILTMASKIN BERNINA Q16 PLUS

BERNINA LIMITED B 790 PLUS - CRYSTAL EDITION

Vi utför reparation oc h service på symaskine r

Entreprenörsboende Kiruna C - 22 rum. Hyr kort- eller lång tid. Enkelrum med egen dusch och toalett, 32" TV, WIFI. Gemensamt kök och samlingsrum. Välj till: • Dag/vecko städ • Sänglinne • Frukost

Linvägen 15, Gammelstad, tel 0920-25 70 21 Öppet mån-fre kl 12-17:30 E-post: info@berninanorrland.se www.berninanorrland.se

Den enda symaskinstillverkaren som finns kvar i Europa

Boka direkt på q-living.se eller skanna QR-koden.

Q-LIVING.SE

Matjord säljes!

för mer info, 0921-51739 Isabella. Mail: Info@bammark.se | www.bammark.se

DET ÄR DAGS FÖR ETT BYTE Välkommen till Piteå Handel och Trädgård 8000 kvm vacker handelsträdgård och butik!

Byt in din bensindrivna enhet när du köper ett nytt 82 V Cramer verktyg och få ett 82 V batteri på köpet! Kampanjperiod: 1 juni – 31 juli 2022. Mer info i butiken.

Blommogram • Bröllop • Begravning • Trädgård • Aktiviteter • Presenter

82V

Följ oss på

cramertools.com/se Öppet: Vard 9-18 • Lör 9-14 • Sön 11-14

Hamnviksv. 2, Öjebyn • 0911-600 15 www.piteahandeltradgard.se

NORRMASKINER Ersnäskammen 35, Luleå • Växel 0920-311 00 Claes 0920 - 288 920 • Anders 0920 - 288 953

Öppettider juni-augusti måndag till fredag 08.00-16.00


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Regementsvägen 29, Klubben - Pite Havsbad

HUS MED KRYPGRUND

Bo vid havet

Har du problem med fukt i krypgrunden? Unken lukt i bostaden? Vi har marknadens bästa och mest prisvärda lösningar! · Besiktningar av krypgrunder · Fuktmätningar · Förebyggande åtgärder · Fukt-och luktsaneringar · Byte av rasskydd · Byte av blindbotten

Typ: Villa Rum: 4 rok Boarea: 102 kvm Tomtarea: 1 663 kvm Pris (Utgångspris): 3 190 000 kr Byggnadsår: 1989 Driftskostnad: 3 082 kr/mån Upplåtelseform: Äganderätt

25 års erfarenhet 15-års trygghetsgaranti

FÖ IN R EN OM HU BÄTT SM RE ILJ Ö!

RING OSS IDAG!

Läs mer om hur vi kan hjälpa dig på

www.hussaneringarinorr.se

VISNING - SÖNDAG 26/6 KL. 16:00

KAMPAN

GRATIS J!

besiktnin g åtgärdsfö & rslag

30%

NYTTJA ROTAVDRAGET AV ARBETSKOSTNADEN

VI HAR EN UNIK PATENTERAD LÖSNING MOT FUKT, MÖGEL OCH LUKTPROBLEM Andreas Waaranperä Mob: 070-223 38 29 Tel: 0920-25 18 00 andreas@hussaneringarinorr.se Odlingsvägen 9, 954 42 Sunderbyn

Kontakta Jonas Enbom Fastighetsmäklare • 070-246 60 68 jonas@bostadstraffen.se Jerker Uusitalo virkesköpare Boden tel 0920-25 99 31

sca.com/skog HÅLLBARA TAK MED HÖG FINISH SEDAN 1978. KamiClassic Plain

Dags att byta tak

”Jag erbjuder tjänster som utvecklar ditt skogsägande”

Har du bestämt dig för takbyte?. Välj något av våra plåttak PLEGEL®, TerraPLEGEL® eller KamiClassic. Enkla att lägga med lång livslängd. Återförsäljare samt produktsortiment, inklusive taksäkerhet och vattenavrinning, finns på kami.se

Jag hjälper dig gärna att få en god överblick och tillgång till de verktyg du behöver för att nå dina mål med skogsbruket. Vi erbjuder allt från skogsvård och rådgivning till avverkning och gallring.

TerraPLEGEL® 1-kupig

PLEGEL® 1-kupig

2

Ring Jerker så får du veta mer om våra tjänster som kan öka värdet på din skog. Din lokala virkesköpare hittar du alltid på sca.com/skog eller i Skogsvinge. Foto @ Michael Engman

14


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

15

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

GRATIS KOSTNADSFÖRSLAG

Bondska Överluleåmål

Behöver du hjälp med trädfällning? • Fällning • Skotning • Flisning • Ved • Stubbfräsning • Bortkörning Vi hittar lösningen som passar er bäst! www.palmgrensab.se hej@palmgrensab.se

070-681 12 08 Jonas 070-237 35 91 Andreas

Släktforskning grundkurs

SÄSONGSAVSLUTNING!

Svampkurs

• Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kaffeost • Gårdens korvar

Dragspel Jägarexamen Antik retro eller second hand fortsättning SV Boden

0921-171 90 www.sv.se/norrbotten

Luleå & Boden Torsdag 23 juni!

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

TAKMÅLNING

ROT 30%

• på plåttak, betongpannor m.m. • Taktvätt • Fasadmålningar • Fasadtvätt

NBS AB

073-513 98 62 • nordicbs.ab@gmail.com • Innehar F-skatt

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster?

Tisdag 21 juni Råneå & Töre:

Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Trevlig sommar! 070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

NYTT TILL VÅREN!

SAXARNA BODEN

DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50

Läs vår E-tidning på nätet GRATIS Inga dyra betalväggar

Du kan läsa Boden Gratistidning som E-tidning på dator, i surfplatta och mobil. Den senaste tidningen finns tillgänglig på nätet redan strax efter klockan åtta på onsdag morgon. E-tidningen är precis som den vanliga papperstidningen, fast du kan läsa den på dator, surfplatta och mobil, var du vill, när du vill.

Läs E-tidning boden. gratistidning. com

Gå in på boden.gratistidning.com

- Skanna Qr-k

od!


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

16

Venture Cup Regionfinal 2022 i Region Nord NORRBOTTEN

ENTREPRENÖRSKAP

BUSINESS Den 19 maj var det Regionfinal

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

i Region Nord i STARTUP 2022! Denna gång höll vi till i Luleå och specifikt Kulturcentrum Ebenser. 4 vinnare korades under eventet som delade på priserna Best Traction, Beyond Academic, Game Changer och Impact Maker. Dessutom delades även Publikens pris ut, som är ett pris som publiken fick rösta om i realtid. De bolag som vann var inga mindre än Haystack, D-stract, Nordic Renew Resource och N.C Zero Waste Store Concept med Vågen! Dessa 4 bolag vann 50 000 kronor var och en kvalificering till Sverigefinalen som går av stapeln den 12 oktober, där de ställs mot övriga regioners vinnare. Vinnaren av Publikens Pris blev Normada, som vann en Mystery Box fylld med innehåll från eventets deltagare. Moderator för dagen var ingen mindre än Malin Winberg. Malin är professionell moderator, programledare och utbildad journalist med bas i Luleå. Hon gör poddar, är producent, skribent och brinner för norra Sverige. Dessutom bjöd dagen på en inspirationsföreläsning av Ingrid Fridesjö från Blamorama, samt ett inspirerande panelsamtal med tema Grön (digital) omställning med Jeanette Holmlund de

Miranda från North Sweden Cleantech, Niklas Jonsson från Norrlandsfonden, Erika Mattsson från Sparbanken Nord, samt Tommie Lögdahl från Nowa Drops. Dagen lämnade mycket rum åt nätverksmöjligheter och många nya kontakter knöts under dagen. Alla finalister fick möjlighet att ha sin egen utställningsplats där de visade upp sin produkt, tjänst eller koncept, vilket skapade intressanta konversationer och utvecklingsmöjligheter. D-stract visade till exempel upp sin produkt som ska minska spruträdsla och vissa var modiga nog att prova att bli stucken! Vågen visade upp sitt koncept genom produkter de säljer i sin butik och Normada visade upp sin 3D-printade stol. Best Traction – Vinnare: N.C Zero Waste Store Concept Vågen är en butik där indi-

Vinnarna i Region Nord i STARTUP 2022. Foto: Peter Panduro

vider kan köpa ekologiska produkter utan förpackning. Genom att fylla på egna behållare med olja, bönor, pasta, ris, schampoo med mer, kan varje individ minska sin negativa miljöpåverkan från förpackningsoch matavfall. N.C Zero Waste Concept Store prisades för sin idé på Venture Cups regionfinal i region nord 2022 då bolaget vann priset Best Traction, 50 000 kronor och en plats i den nationella Sverigefinalen i Oktober. – Vinsten för oss innebär att vi kan paketera vårt

butikskoncept i ett format som går att återskapa flera gånger om, och är applicerbart i flera olika format (till exempel som egen butik eller shop-in-shop). Vi kan nu ta ett stort kliv framåt på vägen mot vår mål – att göra det enkelt och tillgängligt för fler att handla hållbart. Vinstpengarna kommer gå till att skapa franchisekonceptet samt att starta upp flera butiker runtom i Sverige, och uppmärksamheten från ett sådant event bidrar till att inte bara sprida Vågens koncept och värderingar,

utan även hållbarhet som livsstil i stort, säger teamet. Team: Fanny Näslund och Estefanía Coral Andrade. Den 12 oktober är det dags för alla regionala vinnare att tävla mot varandra på Sverigefinalen om ytterligare priser och checkar samt den prestigefulla titeln Startup of the year. Källa: Venture Cup

Läs mer om alla vinnare här:

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Yrkesutbildning med

Ta a chansen och utbilda dig till kock!

RÄKNA MED OSS Brönjaskolan och Stureskolan söker lärare och förstelärare i Matematik/No åk 7-9 Gå in på Bodens kommun eller arbetsförmedlingen och se våra annonser redan idag.

https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/­ annonser/26225369 Kontakta Tim Stenlund, Bitr rektor Brönjaskolan 0921-623 76 tim.stenlund@boden.se

Kontakt Astar

b

https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/­ annonser/26225161

tart: Nästa s sti! u g u a 2 2

Vägen till ditt drömjobb börjar på Astar!

Utbildningen är framtagen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Bodens kommun. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

Annelie Ludvig, Biträdande rektor Stureskolan 070-334 64 83 annelie.ludvig@boden.se Ulrik Bylander, Rektor Brönjaskolan och Stureskolan 0921-620 33 Ulrik.bylander@boden.se

Kontakt VUX

0921-627 52 studievagledare@boden.se

010-43 44 000 info@astar.se

astar.se


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

17

Succé efter första året:

Fiskeguide-eleverna får drömjobb innan examen Men redan nu har de flesta blivit erbjudna jobb eller startat eget. – Vi ser att ­eleverna ­direkt kommer ut i naturen och bidrar med sin nyfunna kunskap, vilket är jätteroligt och precis det vi jobbar för, säger Jesper Larsson, ­Headcoach på skolan.

KIRUNA De första ­eleverna på den nya Fiskeguide-­utbildningen har bara sex veckor kvar på sin praktik ­innan de tar examen. Redan nu har nästan alla fått jobb eller ­startat eget inom ­fisketurismen. – Det är jätteroligt. Det är precis vårt mål: att alla ska få jobb eller starta företag efter ­utbildningen, säger ­Jesper Larsson, Headcoach på Kiruna Fishing School. Att få jobba i ­naturen med sin hobby och ­samtidigt bidra till en hållbar utveckling är det nog inte många som skulle tacka nej till. Ändå ökar efterfrågan på ­f­iskeguider hela tiden. Många ­anläggningar söker guider, och ­möjligheterna att driva eget är riktigt stora.

Nöjda elever som snart tar examen.

Mot den ­bakgrunden ­startade förra ­sommaren ­Malmfältens ­f­olkhögskola tillsammans med ­Kiruna Lappland en unik, ­internationell ­fiske­guide-utbildning:

Headcoach Jesper Larsson in action.

Kiruna ­Fishing School. Den ettåriga­utbildningen syftar till att ­tillsammans med ­branschen ge nya guider och entreprenörer rätt verktyg och kontaktnät för att kunna utveckla

fisketurismen i norr. De första eleverna – från USA, Kanada, Serbien, Schweiz, Finland och hela Sverige – har nu endast sex veckors praktik kvar av utbildningen.

Söker fler elever från norden: Även om det internationella intresset är stort, gör det rådande världsläget med covid-19, kriget i Ukraina och osäkerheten i ­världsekonomin att många från övriga länder avvaktar med att söka till nästa års terminsstart. Därför uppmanar nu ­skolan fler från Sverige, Finland, Danmark och Norge att söka utbildningen. – Efterfrågan på fiskeguider är fortsatt stor, säger Jesper Larsson.

Om Fisket i Swedish Lapland: Kiruna och Swedish Lapland har oändliga möjligheter till fiske. Kirunas fjällvärld har över sex tusen sjöar och sju fritt forsande älvar, som innehåller en stor artrikedom med exempelvis: harr, öring, röding och gädda. Runt om i Europa beräknas det finnas cirka 20 miljoner sport­fiskare som vill förverkliga sina ­drömmar om bra fiske, vilket de kan i Kiruna med omnejd. Källa: Malmfältens folkhögskola Foto: Kiruna Fishing School

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Eleverna lär sig om fiske under alla olika årstider.

YO U R G U I D E TO B E CO M E A G U I D E Fiskeguideutbildningen genomförs på Malmfältens folkhögskola samt ute i naturen inom Kiruna och Swedish Lapland. En del teoretiska moment hålls även på distans. Den pågår under ett år (två terminer) och börjar 1 augusti 2022 och slutar 28 juli 2023. Mer info hittar du på - kirunafishingschool.com ANSÖK SENAST

1 JULI VIA HEMSIDAN ELLER QR-KOD

INNEHÅLL

OM UTBILDNINGEN Utbildningen fokuserar på att skapa professionella fiskeguider med djupgående kunskaper om olika typer av fiske. Du kommer också att bli expert på matlagning ute i naturen. De moderna fiskeguiderna behöver fiska hållbart så en avancerad fiskebiologi och förvaltningskurs ingår. Med andra ord, när du är klar med utbildningen är du redo att börja din egen guidekarriär.

• Olika fiskemetoder

Ansökningsformulär (PDF)

• Matlagning i naturen

• Engelska

• Att driva guideföretag

• Turistkunskap

• Säkerhet och räddning i vatten

• Att jobba som guide

• Marknadsföring

kirunafishingschool.com

• Fiskbiologi


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

18

Står de lokala partierna för samma sak som de nationella? Valskola del 5 med K-G Bergström Det kan låta som en enkel fråga. Så här svarar t ex Socialdemokraternas ledare i Stockholm Karin Wanngård: ”Ja nästan ­alltid. ­Åtminstone inom mitt parti ­Socialdemokraterna. Men hennes huvudmot­ ståndare i Stockholms kommunalpolitik – Anna Körlig Jerlmyr (m) som är finansborgarråd och därmed tyngsta lokalpolitiker i huvud­ staden är inte lika kategorisk: ”Alla som är ­medlemmar i ett parti tillhör samma orga­ nisation oavsett om man är engagerad på ­kommunal, regional eller nationell nivå. Man delar de grundläggande värderingarna till­ sammans. Moderaterna värderar frihet, trygg­ het och ansvar både i lokala och nationella frågor. Ett stort parti som Moderaterna kan däremot innehålla en

bredd av åsikter, jag är till skillnad från vissa andra moderater till exempel för havsbaserad vindkraft. Däremot är varje ­kommun unik och har sina egna utmaningar och möjligheter. Därför fokuserar man ofta på olika frågor och gör ibland olika bedöm­ ningar beroende på de förutsättningar som gäller och om det är ett nationellt eller lokalt perspektiv.” SKR inte eniga Inte heller bransch­ organisationen – ­Sveriges Kommuner och Regioner – är lika bestämd som Karin Wanngård: ”Partierna bedriver inte alltid samma politik lokalt som nationellt. Ideologiskt och i de

stora sakfrågorna finns dock en generell parti­ linje. Det är också en skillnad mellan riks­ politik och lokal politik. Det finns många frågor av lokal karaktär där partierna inte har någon ståndpunkt på nationell nivå. Dessutom finns det lokala partier som inte tillhör något riksdags­ parti. Ofta behöver den ­lokala politiken vara mer pragmatisk för att lösa de frågor som rör vardagen för med­ borgarna.” Ett exempel på att väljarna inte alltid är helnöjda med riks­ dagspartiernas roll i ­kommun- och regional­ val är att det finns, som SKR påpekar, mängder med lokala partier. Under den här mandat­perioden hela

141 partier i kommun­ fullmäktige och åtta i regionerna. Några av partierna är represente­ rade i flera ­kommuner eller regioner till ­exempel Feministiskt Initiativ och Sjukvårds­ partiet. Lilla Kalix med bara cirka 15.000 in­ vånare har till exempel två olika lokala partier. Så du som inte är nöjd med riksdagspartierna har god chans att hitta alternativ i din hem­ kommun som kanske passar dig bättre.

Lokala partier i urval • Bästa alternativet • Lars Söderberg Vårgårda • Humlorna • Demoex • Partiet Partiet • Konsensus •- Nils Dacke-partiet

Valskola 2022

K-G Bergström Politisk Journalist

...en artikelserie i 10 delar om det lokala valet och den lokala demokratins ­betydelse för din kommun. Vi vill ge en bra grund att stå på inför valet den 11 september, inte minst till alla förstagångsväljare i kommunen.

Se fler lokala partier genom att scanna QR-koden

Källa Wikipedia

Med K-G Bergström legendarisk politisk reporter på SVT under 30 år och utrikes­korrespondent i USA. Samt även ­skrivande ­journalist i ett flertal tidningar, bland annat Expressen.


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

19

Den strategiska planen anger inriktningen för Region Norrbottens verksamheter för kommande år och i den strategiska plan som Sjukvårdspartiet står bakom har vi bland annat deklarerat att: Genomföra en översyn av regionens mödravård, gynekologi- och förlossningsverksamheter. Detta är nödvändigt inför byggandet av Kiruna sjukhus med tanke på såväl förlossningsverksamhet som akutkirurgi. Region Norrbotten ska fortsätta de intensifierade rekryteringsinsatserna avseende de olika professionerna inom hälso- och sjukvården. Regionen måste konkurrera med alla övriga aktörer för att kunna anställa och säkerställa en utbildad och stabil personalstyrka.

Region Norrbotten har lika många tillsvidareanställda sjuksköterskor nu som 2017, men fler undersköterskor och läkare. Vi har uppfyllt vallöftet om att dra ner på administrativ- och övrig personal, för att kunna satsa på sjukvården.

Region Norrbotten ska över tid säkerställa att all hälso- och sjukvårdspersonal har en lön lägst på mediannivå i jämförelse med riket. Det är extremt viktigt att regionens hälso- och sjukvårdspersonal inklusive biomedicinska analytiker, medicinska sekreterare och paramedicinsk personal har en lönenivå som stärker möjligheterna till rekrytering. Inget av oppositionspartierna har visat på en politisk lönestrategi. Vi har medverkat till cirka 100 miljoner kronor i extra lönepåslag för våra cirka 1 900 sjuksköterskor.

Planera för genomförandet av en utökad utbildning inom regionen för olika kompetenser inom bild och funktionsmedicin samt opererande verksamheter. Utökad rekrytering och ändamålsenliga satsningar på utbildningsläkare för att säkerställa nutida och framtida behov av kompetensförsörjning. Vi behöver med stöd av vårt universitet och andra utbildningsanordnare starta upp utbildningar där vi har brist och ser framtida behov.

Tillsvidare anställda

Vi önskar er en glad midsommar! www.sjukvardspartiet.nu


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

20

KRAFTTAG TILLSAMMANS FÖR LOKAL JOURNALISTIK Gratistidningarna samlar Sveriges lokaltidningar som delas ut gratis till alla hushåll och just det faktum att den delas ut till alla blir dess uppgift viktigare än någonsin. Aldrig tidigare i modern tid har det varit viktigare att nå ut till alla människor med korrekt information som motverkar falska nyheter och åsiktsbubblor som vi ser på sociala medier (globala internationella plattformar). Vi jobbar hårt för att komma ut med din lokala gratistidning varje vecka och till skillnad från prenumererade tidningar har vi inte rätt till statligt presstöd just tack vare det faktum att den delas ut till alla. Vår enda intäktskälla är våra annonsörer och det är de som möjliggör att Du får tidning med lokalt och relevant innehåll, gratis, hem i brevlådan. Vi vill uppmana alla läsare att handla lokalt och stötta dem du känner. Även att företag, mediabyråer och myndigheter tar sig en funderare på om de investeringar man gör i exempelvis Sociala medier kan flyttas till lokala medier. Vi vet att vi genererar bra effekt och resultat för er som annonsör. Och det gynnar Boden och Norrbotten!

ALLA KAN BIDRA - VAR EN ”LOCAL HERO” Sällan har uttrycket ”Ingen kan göra allt, men alla kan göra något” varit mer passande. Det är upp till oss att rädda våra lokala företag och se till att behålla så många arbetstillfällen som möjligt. Vi vill därför uppmana alla gratistidningarnas läsare att gynna våra lokala butiker, restauranger och alla andra företag genom att handla lokalt! Vår bransch står inför utmaningar i dessa tider. Då vi som gratistidningar inte har några prenumerationsintäkter eller statliga bidrag så har vi nu infört möjligheten att stötta den fortsatta utvecklingen genom ett frivilligt bidrag till just din lokala gratistidning.

Boden- och Norrbotten Gratistidnings affärsidé är att vi kommer ut gratis till alla hushåll och företag i vårt spridningsområde. Det är tidningens annonsörer som finansierar vår produkt. I en tid av vikande annonsintäkter, högre papperskostnader, högre distributionskostnader och minskade upplagor för prenumererade dagstidningar, kan du dra ditt strå till stacken för att säkerställa att vi kan fortsätta att producera och dela ut din lokala gratistidning med lokal relevant information. Swisha valfritt belopp - tack för din support!

#lokaljournalistik #dinlokalagratistidning

Nr: 123 197 257 9

Svenska Civildatalogena AB Svenska Civildatalogerna AB äger Boden- och Norrbotten Gratistidning

itt belopp. - Swisha valfr por t! sup Tack för din


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Motorexperten tipsar:

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

21

Så undviker du sommarens bilfällor MOTOR Allt fler svenskar får upp ögonen för bil­semester i Sverige och Europa istället för långa utlandsresor med flyg, en trend som ser ut att hålla i sig även i år. Genom att förbereda sig och planera sin körning ökar chanserna för en trygg och säker bilsemester oavsett vilken typ av bil man använder. Trygg-Hansas motorexpert ger sina bästa tips för vad man bör tänka på när man ska bila i Sverige och runt om i Europa – och förklarar varför en lyckad elbilsresa nästan uteslutande handlar om planering. När det nu vankas som­ marsemester väntar nya möjligheter att ge sig ut på långresa med bil. Men med höga bensin­priser och många bilister ute på vägarna finns det flera viktiga saker att tänka på för att resan ska bli så bränslesnål och angenäm som möjligt innan man sätter sig bakom ratten, oavsett om du har en elbil, hyrbil eller använder en bildelningstjänst. – Med tanke på hur våra resvanor ändrats de

senaste åren tror jag att många svenskar fortsatt kommer att stanna i Sverige även i sommar eller bila i Europa, vilket kommer att göra sommarmånaderna mycket trafikintensiva. Det gäller därför att göra sin hemläxa innan man sätter sig bakom ratten, för att minska risken för en olycka eller en kostsam överraskning. Mitt främsta tips är att kontakta ditt försäkringsbolag innan avfärd så att du har rätt försäkring för just din typ av bil och dina semester­ planer, säger Stefan Brala, motorexpert på TryggHansa.

Elbil ställer större krav på planering Omställningen till eldrivna fordon i Sverige går väldigt snabbt och varannan ny bil på våra vägar är eldriven. En elbil ställer andra krav på semesterplaneringen än en fossildriven bil då laddningsinfrastrukturen varierar beroende på vart du reser, hur tungt lastad bilen är och vilken hastighet du håller. Är

– Förutom att läsa på om lagar och regler i respektive land, exempelvis krav på att ha reflexväst i bilen, ska du alltid ta med bilens registreringsbevis, säger Stefan Brala.

du inte extra noga i din planering riskerar du bli stående längs vägen. – En lyckad elbilsresa handlar nästan ute­ slutande om planering. Se till att planera in stopp på resan utifrån var du kan ladda bilen – det är också viktigt att tänka på att du har rätt laddnings­möjligheter på slutdestinationen. En elbil ska inte laddas i ett vanligt vägguttag i

sommarstugan, då det inte är dimensionerat för den höga belastningen utan kan bli överhettat och börja brinna. Kolla istället i förväg upp var närmsta laddningsstation finns, ofta finns de vid köpcentra eller vid större kommu­ nala parkeringsplatser i närmsta större stad, säger Stefan Brala. Många bilmärken har numera egna nätverk av snabbladdningsstationer

runt om i Europa, men kontrollera att det är rätt standard och system för just din bil. Kontrollera också på förhand om du kan betala med kreditkort eller genom att ladda ned en app, eller om du på förhand måste köpa ett så kallat laddkort. n Här kan du läsa hela artikeln:

Källa: TryggHansa

Alla kan göra något för en säkrare trafik EN VÄN AV VINTERLAND OCH LJUSA NÄTTER

ANVÄND BILBÄLTE!

SOMMARKAMPANJ! KLASS 1-SERVICE FÖR Gäller alla bilmärken.

Vad ingår i en Klass 1-service: • Byte olja (Max 5 liter) • Byte filter • Batteritest Check på säkerhet så som: • Däcktryck • Airbag • Bälten • Belysning • Bromsar • Åtgärdsplan • Serviceassistans (Gäller bilar yngre än 10 år) *Kostnader tillkommer om det behövs mer än 5 liter olja.

Fler tips på vad Du kan göra » ntf.se

ppettider juni-augusti: M ndag-fredag 09-17 Verkstad: m n-fre 07-16

1.999 KR* Ordinare pris 2.795 kr

Känn dig trygg med en klass 1-service. Oavsett om din bil gått mycket eller lite, när nybilsgarantin har gått ut är det bra att fortsätta serva sin bil. En årlig service där man byter olja, filter och gör en noggrann genomgång på bilen gör såklart att man kan hindra onödiga problem med bilen. Är det dags för däckbyte, bromsar eller någon rem som behöver bytas? Ja, det håller ju såklart vår verkstadspersonal koll på. Du blir informerad efter servicen och får med dig ett kostnadsförslag om något skulle behöva åtgärdas. Så för dig som är mån om bilen, men av olika anledningar inte vill ombesörja servicen själv. Låt oss på Bilhallen göra jobbet. Servicen tar en timme och under tiden så kan du bli stark i kundgymmet, njuta av en trevlig serie, jobba eller bara smaka på alla olika kaffevarianter vi erbjuder.

Varmt välkomna!

Boka Service 0911 - 141 35

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

22

Hemestra på hemmaplan, underbara upplevelser från kust till fjäll!

Gå in på hemestranorrbotten.se #hemestranorrbotten

#hemestranorrbotten

N N I V H C O A G G A T #hemestranorrbotten VINN FINA PRISER I GRATISTIDNINGENS TÄVLING Nu ska fina sommarbilder från Norrbotten premieras. Lägg upp bild med anknytning till Hemester i Norrbotten på instagram med hastaggen #hemestranorrbotten. 1:a pris

Abisko Mountain Lodge Två nätter, två personer Logi i Superiorsvit inkl frukost, lunchpaket samt 3-rättersmiddag i Brasserie Fjällköket. Värde - 7.650,-

2:a pris

Restaurang CG, Luleå Tre presentkort á 500,- på en av Norrlands bästa finedining-restauranger. Med i WhiteGuide. Värde - 1.500,-

För att delta i tävlingen behöver du endast följa @hemestranorrbotten på instagram samt hashtagga bilderna med #hemestranorrbotten. Du får skicka in hur många bilder du vill, och de behöver inte vara tagna den här sommaren! Bilden får inte vara kränkande och är det människor med på bilden måste ni ha deras tillåtelse. Vi förbehåller oss rätten att publicera bilderna på webben och i tidningen. Tävlingen pågår till och med 21 augusti. En jury utser en vinnarna utses i början av augusti och publiceras i tidningen vecka 34.

Lycka till!

PORTALEN NYA TURISMTIDNINGEN AV GRATIS


Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

23

VILDMARK ÄR VÄLMÅENDE Utomhus och på vandring. Hör du det – ljudet av din andning? Andas. Fem djupa andetag, du känner hur din kropp slappnar av och din själ lyfter. Sov hela natten igenom. Lyckligt slutkörd. Nästa dag – om igen.

Vi är

KULTURARVET

på spåren

Öppettider: juni-augusti må-fre kl 10–16 under juli lör-sön 12–16

VÄLMÅENDEDAGAR - SOMMAR & HÖST Du bokar in dig på ett välmåendepaket. Du kommer hit och ger dig ut på äventyr, kanske med tips från oss. Sedan på kvällen efter ett glas gott och en middag du kommer ihåg, då börjar planeringen att ta fart för nästa dag. Det finns otroliga vyer som ska beskådas, stigar som ska finnas och jåkkar som ska vadas. Längtar till nästa dag – lyckligt slutkörd. Pris per person/dygn i delat twin-rum 1.350,Bo minst tre nätter och få 15% på priset (Prisex 3 nätter 3.445,-ord pris 4.050,-) Erbjudandet gäller helpension med lunchpaket och tvårätters middag.

Vi visar vad järnvägen betytt och betyder för Norrbotten. Se våra utställningar, besök museibutiken. Kaffeservering.Vårt modelltåg har ingen åldersgräns. Det tål barns nyfikna fingrar.

Norrbottens Järnvägsmuseum Arcusvägen 95, 975 94 Luleå www.nbjvm.se, tel: 0920-25 00 16

Prisex: 3 nätter

3.445,-/pers (op 4.050 kr/pers)

Beställ och betala på vår hemsida. Hämta maten på vald restaurang det klockslag du önskar. Smidigt och enkelt!

Mina & Dick med personal hälsar er välkommen till Abisko.

BOKA

Kontakt

BESTÄLL PÅ WEBBEN

www.korvgubben.se

Tel: 0980-401 00 info@abiskomountainlodge.se Lapportsvägen 30, 981 07 Abisko

NJUT AV SOMMAREN HOS OSS Vi har öppet hela sommaren En lantlig idyll med stor uteservering i Karlsvik. Kolarens ligger vid natursköna Niporna med utsikt över Luleälv. Här serverar vi klassiskt fika och en sommarmeny. Vi har fullständiga rättigheter.

Öppnar för sommaren på midsommarafton fredag 24 juni kl. 16:00 En sommarkrog med grillat, klassiska rätter, surdegspizza och fullständiga rättigheter. Här kan du njuta av den magiska utsikten från vår stora uteservering under sommarkvällarna.

Boka bord på

Vi finns på First Camp ca 300m från Kolarens Café.

www.kolaren.se

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66 - Gå in på vår m he sida för att kika! på sommarmenyn

Boka bord på

www.kajenbistro.se hela - Underhållning g till da ån juli från m lördag på Kajen.

K

ES

EN PIRAT AJ

Kolarens café Kolarens2021

Kolarens2021

Kajenbarbistro

kajenlulea


24

FÖRENINGSLIV

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Bli medlem i Bodens Golfklubb

Bodens GK Välkommen till Bodens GK och Sävastbanan.

Golfbanan har öppnat!

18-hålsbana | Övningsområde | Golfshop | Restaurang

Adress Bodens Golfklubb Tallkronsvägen 2 961 51 Boden

NYTTJA DITT

Telefonnummer Reception: 0921-720 51 Banchef: 070-290 39 33 Proshop: 0921-720 65

DAGENS

FRISKVÅRDS

LUNCH

BIDRAG

VARDAGAR

GOLF ÄR GODKÄNT

Äntligen. Golfsäsongen är här. Håll koll på banstatus och aktuell information på vår hemsida. #bodensgolfklubb

E-post: info@bodensgk.se Webb: bodensgk.se

Kolla in vår hemsida för att få veta mer - bodensgk.se

Restless legs syndrom Välkomna Norrbottningar! Måndag 27 juni klockan: 18.00–20.00 Vi träffas och pratar och hjälper varandra med råd och tips samt startar en avdelning.

Avd. 40 BODEN

Resa till Storforsen den 11 juli

Det går bra att delta både via länk och på plats. Anmälan: kristina.pearson@gmail.com Vid frågor kontakta Kristina Linder, 070-606 21 92 Plats: Studieförbundet Vuxenskolan, Småbåtsgatan 1, Luleå Kostnad: gratis

Avresa från Konsum Svea kl.10.30 via Coop och resecentrum.

Pris 250kr. Lunch ingår. Anmälan senast 29 juni 070-247 22 82 Välkommen styrelsen.

Mitt barn drogar inte! Goda råd av föräldrar som hade fel

Kontakta FMN Luleå 073 - 091 14 86 Gällivare/Malmb. 070 - 389 49 06 Arjeplog (Ring Luleå) Älvsbyn/Piteå 072 - 221 22 35 Boden 076 - 788 29 47 Kiruna 070 - 250 01 94

DIVISION II NORRLAND

Länsderby på torsdag! BODENS BK FF–KIRUNA FF

TORSDAG 23 JUNI 18.00 BODENS ENERGI ARENA

LIONS CLUB BODEN Stort tack till alla sponsorer, volontärer, lottköpare och våra kunder för att vi återigen lyckats genomföra vår loppmarknad för 58:e gången

KASSORNA KASSORNA ÖPPNAR ÖPPNAR 17.00 17.00 Försäljning av hamburgare, varmkorv och hembakat fika.

189.982 kr

blev resultatet för vår loppmarknad 2022 BBK-BAREN BBK-BAREN ÖPPNAR ÖPPNAR 17.00 17.00

MATCHBOLLAR

HUVUDSAMARBETSPARTNERS

Speciellt tack till Cirkle K, vaktmästarna på Björknäs och Kents Bageri Ni har bidragit så att Lions Boden kan hjälpa behövande, bland annat i vår egen kommun Boden.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Lös

KORSORDET v. 25 Vinn trisslotter HET TEKNIKER

EN VALUTA

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinst:

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 27/6 kl. 12.00. Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

OJÄMN GIFTIG FRÅGA

Boden Gratistidning Hermelinsgatan 1, OBS! 972 34 LULEÅ NY ADRESS

BOLEYN GARDNER FÄLT

PROVINS

INTE NU

SLUDDRA

Märk kuvertet ”KORSORD 25”

KONSERVERAT SKÄRPA

HELGA

KORT FÖR RELIURE

FÖRBRYTELSE

VOKAL 2 OCH 3

INGA I TVÅ HAR OCH DELAR MÅNGA

KÖPLAGEN

HYSER BATMAN- KÄRLEK VARUSKÅDIS HUS I 08 TILL

12 MÅN

HÄST OCH VAGN NAMNSDAG PÅ KVINNODAGEN

SNABB PÅ SAVANN HALSTER DÖDADE GÖR BL A TV:S SIN BROR KADAVER

T

ELLER

SKOGSKATT

WRETMAN

ÄR OFTA OTOM GISSAT

TRAVE

VECK

22/7

TERRORGRUPP

SPANA EFTER

OGRUMLAD

BRA TILL ARMHÅLA KNOTT OCH MYGG

KOLLAR RIKSDAG

PRÖJSYRKAN

INNAN "L"

EFTER PS

MOTSATS TILL REA

FD TYSK ELKONCERN

BANA I STORSTAD

TISSELMAGASIN

98,2

Torsdag 23 juni Bodenmix 19.00 - 21.00 ”Smakbitar” Jonas Nylander. Repris

Melodikrysset

(R) = repris Tisdag 27 juni Bodenmix 15.00 - 17.00 ”Kvällsmackan” Håkan Andersson. Repris

19.00 - 20.00 ”Rasta reggae radio” Thord Asher 22.00 - 00.00 ”Smakbitar” Jonas Nylander. Repris

Fredag 24 juni Bodenmix 18.00 - 20.00 ”Stars on 45” Håkan Andersson

20.00 - 21.00 ”Jazztimmen” Repris

Söndag 26 juni Bodenmix 17.30 - 18.30 ”Jazztimmen” Repris

21.00 - 03.00 ”Midsommardanzotek” Peter Söderlund Lördag 25 juni Bodenmix 18.00 - 19.00 ”Soul Connection” Henrik Lindfors. Repris

Måndag 27 juni Bodenmix 18.00 - 19.00 ”Soul Connection” Henrik Lindfors. Repris

Onsdag 28 juni Bodenmix. 19.00 - 20.00 ”Jazztimmen”. Repris 20.00 - 21.00 ”Radio Nytt Liv” Korskyrkan

19.00 - 21.00 ”Smakbitar” Jonas Nylander. Repris

Du måste vara minst 18 år för att tävla. Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.25 - 25 juni

Melodikrysset v.25 - 25 juni 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Radio Boden

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

FM

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

© Content Central. Halvkrysset 2013-D24. Foto: Shutterstock

LIKARTAD

1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 26

VERKLIGA

ENTRÉ

25

2

3

4

5

6

7

8 9

10

11

12 13

14

15

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v.24

Glad ! midsommar

Vinnare av 1 trisslott: Carin Frank i Boden TILLSAMMANS

K

I H O P

HJORTHONA EMIL VAR "EN FÖRGRYMMADE..." SKALDESTYCKE

RYDER PÅ VITA DUKEN

W I N O N H A A U K B E I T Ö S L

EN VISS OKÄNT NAMN UPPLEVELSE KANON

A AMPERE HAR DISPUTERAT LEG FÖRDEL UR FUNKTION

G A G I N

BUNDY

ARGONKAPSEL ÖDEMARK

GULDMYNT

I D S O R O D L S T A S T U B G E N M A N VAR KORT STATION CHAPLINFILM

SANKT

SKÖNJA

SYRE

ENGELSK GOTFLYGLANDS JÄTTE LÄN SKÅNSK FLICKA KVÄVE

TÄRNING

KINESISK KVART

HASSES KOMPIS BIRA

I N D G E E M N K K U A T T T A S A N

4

8

9

1

PÅ BIL FR WIEN

HALLANDS LÄN

7

2 3

B E R I V G E K O D H ÄRR

PRESSAD SAFT II+III

VASAVIRKE

INNAN POWERPOINT

EN OPIAT 24 TIM

--

S I J O S Å F F F R D E I Ä R KOLLEKT

HÄFTIG DEN ÄLDRE

VÄNTELISTA

INTE EKBORG "ON THE PÅ TV ROCKS" 500

D L A Ä N N K Ö

TRAFIKLED

HOLME

Vinsten skickas med posten.

2

6

8

5

3

8

9

8

7 8

1

2

4

7

5

9 3

6 9

6 BESVÄR

2

Postadress:...............................................................................................................................................

8 TRISTA

5

Adress:...................................................................................................................................................

3

SÄLUNGE

1

Namn:.....................................................................................................................................................

DE DÄR

© Content Central. Halvkrysset 20x13-D23. Foto: Shutterstock

FÅGEL OCH FRUKT

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

7

7

2 5

1

2

4

1 3

8

8 3

7

1

5

Sudoku vecka 25 Lycka till!

6

9


26

Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

Popkvinnorna intar Boden i sommar Välkommen till Kamlungeforsens dag! Lördag 6 augusti 12.00-15.00

Halstrad sik Musik klockan 13.00 • Lotteri Barntävlingar • Lokala försäljare

Fikabuffé • Korv

BODEN Ösig musik och spännande ­berättelser från den kvinnliga ­pophistorien – det kom­mer Bodensarna få ta del av i sommar. Den hyllade ­föreställningen ­Popkvinnor rullar ­nämligen ut på vägarna i länet igen. I sommar kommer spelplatserna i Norrbotten fyllas av ljuva pop­ toner, när f­ öreställningen ­Popkvinnor – andra sommaren sätts upps som årets sommarteater. För två år sedan satte ­Norrbottensteatern upp ­sommarteatern ­Popkvinnor, en ­föreställning som byggde på musikjournalisten Anna-­ Charlotta ­Gunnarsons bok Kvinnorna som ­formade pophistorien. Och nu blir det alltså drag under galoscherna ännu en gång. Eftersom den förra omgången av ­föreställningen blev så pass hyllad – men av ­pandemin begränsad till små ­publiksamlingar – väljer ­Norrbottensteatern att slå på stort med en uppföljning. Norrbottens­ teatern ­tycker även att

Favorit i uppdaterad repris: Popkvinnor – andra sommaren rullar ut i länet. Foto: Magnus Stenberg.

­föreställningen passar bra nu under valåret 2022. Den första upplagan har varit en del deras firande av ­demokratiåren 1918 till 1921, där de ­uppmärksammat ­rösträtten och den ­svenska yttrandefriheten. Regissör Rasmus ­Lindberg utlovar en rolig och ­m edryckande föreställning. – Det som kommer till är fler berättelser om

kvinnliga musikskapare som blivit osynliggjorda i historieskrivningen. Vi ­utökar den gestaltade delen av deras berättelser och öser naturligtvis på med massor av svängig musik, säger han. Popkvinnor – andra ­sommaren spelas i Boden den 28 juni. Källa Norrbottensteatern REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på boden.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 25, onsdag 22 juni 2022

27

Traditionellt midsommarfirande

11.00 Lövning av midsommarstången. Kransbindning. OBS! Ta gärna med blommor till din krans! 11.30 Sommarmusik och allsång med Par om Par. 12.30 Bodens spelmän 13.00 Resning av stången. Dans för barn & vuxna.

www.hbfboden.se

Fredag 24 juni på Hembygdsområdet i Boden

• Ta gärna med filt och fikakorg. • Tipspromenad Facebook “f ” Logo

CMYK / .eps

Facebook “f ” Logo

CMYK / .eps

Ett arrangemang av

Boden Överluleå Hembygdsförening Maxida Märak uppträder på Boden Alive den 23 juli. Foto: LiveNation

Maxida Märak är en av landets mest unika och tongivande artister BODEN Med senaste albumet ”Utopi” inledde Maxida Märak en ny fas som artist. Fortfarande grundad i explosiv och personlig hiphop, oftast med elektroniska beats som drivmedel, har Maxida vävt in givna pophooks på ett sätt vi inte hört tidigare och tar även tydlig inspiration från

modern R&B. Med tyngd och budskap i fokus når Maxida ut bredare är förr, utan att tappa fotfäste eller identitet.

Du upplever henne och hennes musik live den 23 juli på Boden Alive!

♥ Föreläsningar på plats eller digitalt ♥ Walk and Talk coaching ♥ YAPS Yoga-Avslappning-

Källa: Boden Event

Med sitt intåg i höstens säsong av Så Mycket Bättre har Maxida visat att hon lyckas med just detta, att nå ut till hela svenska folket genom sina tolkningar av andra artisters hits.

Hälsoinspiratören Tina Persson

Pilates-Stretch Inspiratören för dig, företaget och föreningen

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

ÖPPNINGSERBJUDANDE

Sveriges första automatiska pizzamaskin

Öppningssuccen fortsätter!

Boka rum i nybyggt B&B-boende i Kiruna Premiär

Juni

070-351 65 37, www.friskoteket.eu Facebook Friskoteket LinkedIn tinaperssonlulea

Boka från

:5 9 5 per na tt!

VALFRI LUNCHPIZZA

100:-

Vi öppnar nu 66 nybyggda enkelrum med fullt utrustade gemensamma ytor. Lägg till en härlig frukost och din vistelse blir fulländad. Mitt i Kiruna City - perfekt för jobbresan eller som övernattning! Företag! Kontakta oss för företagsavtal, underhållsstopp eller för boende under projekt i Kiruna.

Boka direkt på q-living.se eller skanna QR-koden.

Q-LIVING.SE

Gäller alla pizzor, mellan kl 10:30-14:00 mån-fre

TESTA NU! STORHEDEN LULEÅ

• Alltid dagsfärska pizzor • Öppet 24/7 • Vi jäser alltid degen minst 48 timmar

www.fizza.se • Betongvägen 2, Storheden i Luleå


ERBJUDANDEN GÄLLER HELA VECKAN TILL DEN 26/6

69)=

3 FÖR

49)=

/kg

39k

/kg

MEDLEMSPRIS

MEDLEMSPRIS

MAX 3 KG/HUSHÅLL.

YTTERFILÉ MÖRAD

LÖSVIKTSGODIS

Nyhléns/Hugosons. Ca 550 g.

LÄSK

Coop.

2 FÖR

2 FÖR

32k

59k KAFFE

Coop/Gevalia/Löfbergs. Välj mellan olika sorter och rostningar. 425-450 g. Jfr-pris 65:56-69:41/kg.

99k /st

SPARA 170k

MEDLEMSPRIS

MEDLEMSPRIS HANDLA ANDRA VAROR FÖR 300 KR SÅ FÅR DU KÖPA MAX 1 KÖP/MEDLEM.

Coca-cola/Fanta/Sprite. Välj mellan olika sorter. 150 cl. Jfr-pris 22:00/liter. Pant tillkommer.

SNACKS

Estrella. Välj mellan olika sorter. Gäller ej nötmixer. 90-275 g. Jfr-pris 58:18-177:78/kg.

SKINNFÖRKLÄDE

Form Living. Buffelskinn. Längd 75 cm. Bredd 62 cm. Välj mellan brunt eller svart. Ord. pris 269:-/st.

N I D R A K A M S R U H MIDSOMMAR? de! n a r fi t it d r ö f t ll a r a h i V

VECKANS KLIPP!

Veckans MEDLEMSKLIPP

KÖP

2 FÖR

FLER

SPARA

MER

12k MEDLEMSPRIS MATJESSILL

/st

MAX 5 ST/MEDLEM.

ÄTMOGEN AVOKADO

MAX 2 KÖP/MEDLEM.

Coop. I bitar. 200 g. Jfr-pris 48:00/kg utan sås/spad.

5k

Chile/Peru/Coop. Klass 1. Ca 170 g. Jfr-pris 29:41/kg.

MEDLEMSPRIS

Aktuella erbjudanden gäller hela veckan till den 26/6 så lång lagret räcker.

Aktuella erbjudanden gäller hela veckan till den 26/6 så lång lagret räcker.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning vecka 25, 2022 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu