KAM v Brně / září 2017

Page 50

mimo Brno Znojmo hlavním městem vína Tímto přívlastkem bychom Znojmo mohli bezesporu označit ve dnech 15. až 17. září, kdy se zde bude konat Znojemské historické vinobraní. Čeká na vás třídenní multižánrový program zasazený do originálních historických kulis dobové architektury královského Znojma a především výborné znojemské víno a burčák.

kde ochutnáte speciality připravené podle receptů z doby Jana Lucemburského. Chybět nebude všudypřítomná nabídka lahodného vína a burčáku od místních vinařů. Ty si vychutnáte v jednom z četných mázhauzů na Vinném trhu, v prostoru u Rotundy Sv. Kateřiny nebo jen tak na ulici. Pro rodiny s dětmi je vyhrazena pohádková a herní zóna v hradebním příkopu. Připraven je bohatý hudební a kulturní program na celkem třinácti scénách. Přijďte si s vašimi blízkými a přáteli užít Znojemské historické vinobraní a nechte se unést jeho strhující atmosférou. Těšíme se na vás!

Jménem Znojemské Besedy a města Znojma vás srdečně zvu k návštěvě tohoto největšího svátku vína u nás! Nenechte si ujít velkolepý průvod krále Jana Lucemburského a jeho družiny, který čítá na 450 kostýmovaných postav, jedinečnou ohňovou show nebo dobový ceremoniál znázorňující předávání královských práv do rukou konšelů. Uvidíte i trestání nepoctivých vinařů, dechberoucí jsou rytířské turnaje na koních. Nejen historické nadšence zaujmou šermířská vystoupení, dobová tržiště, kejklíři či ulička chudiny. Letos poprvé budete moci navštívit i středověkou krčmu,

Foto: archiv Znojemské Besedy

Foto: archiv Pálavské vinobraní

Foto: Pixabay

Foto: archiv Muzeum Blanenska

Pálavské vinobraní 2017

Festival SÝR 2017 v Mikulově

Blanenské zámecké dny

Milovníkům cimbálové muziky se sklenkou dobrého vína v ruce jistě neunikne Pálavské vinobraní, které se koná v centru Mikulova i na nedalekém Svatém kopečku. Těšit se můžete na pochodňovou show, průvod královské družiny, spoustu krojů, řemeslnou tržnici a mnoho dalšího. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény. V neděli pak návštěvníky čeká výstup na Svatý kopeček. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro které je připravena řada her, pohádek a zábavních atrakcí, včetně kolotočů. (hsor)

O předposledním zářijovém víkendu se v Mikulově uskuteční Festival SÝR 2017, který si klade jasný cíl – podpořit malé faremní i nefaremní zpracovatele mléčných výrobků. Odtud pramení i motto festivalu, že jídlo má být „DOBRÉ, ČISTÉ a FÉROVÉ“. Dobré svojí chutí, čisté tím, z jakých surovin se vyrábí, a za férovou cenu. Přijďte ochutnat sýry se skleničkou vína a zapojit se tak alespoň amatérsky do soutěže sýrařů. (hsor)

I letos se v druhém zářijovém víkendu (9.–10. 9.) dočkají návštěvníci blanenského zámku tradičního dne otevřených dveří. Tentokrát se nese téma v duchu svatby a svatebních dekorací. V neděli pak proběhne speciální program na nádvoří zámku. Můžete se těšit na živou hudbu i něco dobrého k zakousnutí a k pití. V odpoledních hodinách proběhne také módní přehlídka svatebních šatů, kterými se můžete inspirovat pro nadcházející svatební sezónu. Samozřejmostí jsou prohlídky nevšedně svatebně vyzdobenými interiéry zámku, které mají navodit slavnostnější atmosféru celého svátku. (hsor)

23–24/9 město Mikulov www.festival-syr.cz

9–10/9 Muzeum Blanenska, p. o. Zámek 1, Blansko

8–9/9 Pálavské vinobraní 2017 Město Mikulov a Svatý kopeček www.palavske-vinobrani.cz

48

František Koudela ředitel ZB


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.