TarNowa Kultura 10/2016 (128)

Page 1

nr 10 (128)

www.tarnowakultura.pl

październik 2016

BEZPŁATNY INFORMATOR GMINNEGO OŚRODKA KULTURY „SEZAM” W TARNOWIE PODGÓRNYM

„OSTATNIA RODZINA”

NA INAUGURACJĘ KINA CYFROWEGO str. 7

REQUIEM MOZARTA W LUSOWIE str. 3 JOANNA BARTEL str. 4

95-LECIE KOŁA ŚPIEWU str. 8

ANIA DĄBROWSKA str. 6

GRAŻYNA ŁOBASZEWSKA

str. 4

IZA ZAJĄC str. 2

HAPPYSAD I TED NEMETH str. 5


2

AKTUALNOŚCI

TarNowa Kultura październik 2016

Wójcicki z orkiestrą i Laskowik - są już bilety Od 10 października pojawią się w sprzedaży bilety na dwa wydarzenia, które czekają nas w listopadzie. Mowa o koncercie Jacka Wójcickiego z orkiestrą „Le Quattro Stagioni” oraz o występie Zenona Laskowika z najnowszym, kabaretowym programem.

Jacek Wójcicki z orkiestrą „Le Quattro Stagioni” wystąpi 5 listopada w Centrum Kultury w Przeźmierowie.

Zenon Laskowik wystąpi 12 listopada w Centrum Kultury w Przeźmierowie.

Obaj artyści znani są szerokiej publiczności zarówno z estrady, jak i z telewizji. Obaj uhonorowani zostali licznymi nagrodami i od lat cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Oba wydarzenia będą nie lada atrakcją dla mieszkańców naszej gminy. Tym bardziej zawczasu warto pomyśleć o kupnie biletów.

Na koncert Jacka Wójcickiego i orkiestry „Le Quattro Stagioni” pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego bilety kosztować będą 45 zł, a na występ Zenona Laskowika – 35 zł. Można je kupować w kasach GOK „SEZAM” od 10 października. Adresy i godziny otwarcia publikujemy na stronie 16. (jk)

„Damy i Huzary” miesiąc później Planowana na październik premiera spektaklu Bogdana Żyłkowskiego pt. „Damy i Huzary” z przyczyn niezależnych od organizatora przesunięta została na listopad. Przedstawienie przygotowywane przez w dawnych wychowanków grup teatralnych GOK „SEZAM” po raz pierwszy wystawione będzie w sobotę, 19 listopada o godz. 18. – Na komedię, która ma urok klasycznego humoru i wdzięk współczesnego języka sztuki zapraszają „komedianci” z Przeźmierowa i okolic – energetyczni aktorzy, niebanalne osobowości, pasjonaci sztuk wszelkich, twórcy zmotywowani, zaangażowani w uśmiech i autentyczną zabawę – reklamuje premierę Bogdan Żyłkowski, reżyser i, jak sam się przedstawia, „teatralny prowokator”. Dodaje: Jeśli chcielibyście Państwo poczuć atmosferę przytulnego domku na wsi, w którym emerytowani panowie wojskowi umilają wakacyjny czas partyjką szachów i męskimi rozmowami o nieobecnych damach… Jeśli chcielibyście Państwo zobaczyć, jak wyglądają owe damy w rynsztunku bojowym i zaznajomić się z przygotowaną przez nie intrygą… wybierzcie się do teatru”. Wejściówki odebrane na premierę październikową zachowują ważność. (jk)

Jazzowo, swingowo, zaduszkowo Koniec października i początek listopada to tradycyjnie czas wspominania osób, które odeszły już z tego świata. Taki właśnie wspominkowy charakter będzie miał najbliższy koncert na Jazzowej Scenie Sezamu. Jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych, Iza Zając, wykona wraz z zespołem utwory zmarłej 20 lat temu królowej swingu – Elli Fitzgerald. Kiedyś Jan Ptaszyn Wróblewski, zapowiadając koncert Izy Zając użył słów: „Śpiewa jak Ella po czterdziestce”, innym zaś razem zapowiedział: „wokalistka niereformowalna – tylko jazz”. Iza czterdziestkę już przekroczyła i dalej jest niereformowalna. Po płytach „Iza sings Duke” poświęconej muzyce Duke’a Ellingtona i „Songs for Satchmo” dla Armstronga, wokalistka przygotowała recital poświęcony Elli Fitzgerald. W programie znajdą się utwory, które Ella śpiewała z towarzyszeniem fortepianu lub całej sekcji rytmicznej, big bandu lub samej gitary, a także piosenki zaśpiewane przez

wokalistkę w duecie z Louisem Armstrongiem. Wokalistce towarzyszyć będzie czołówka polskich jazzmanów – zespół w składzie: Jarosław Małys – fortepian, Zbigniew Wrombel – bas i Krzysztof Przybyłowicz – perkusja. Na koncert zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w sobotę, 29 października o godz. 18. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w miejscu imprezy, w siedzibie GOK „SEZAM” oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo w godzinach podanych na stronie 16. Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl. Jarek Krawczyk

Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie dzieł innych ludzi, aby łatwo osiągnąć to, na co oni ciężko zapracowali.

Sokrates


3

„Requiem” Mozarta na 15-lecie Kto by pomyślał, że „Lusowskie Spotkania Muzyczne” mają już piętnaście lat. A z tej właśnie okazji zapraszamy na wyjątkowy koncert. 106 spotkanie odbędzie się 2 października o godzinie 20, jak zawsze w kościele w Lusowie, wstęp wolny. Ten popularny cykl koncertów, realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”, w swoim zamyśle stanowić miał propozycję dla odbiorców kultury wysokiej. Miejscem realizacji tej idei stał się kościół parafialny w Lusowie. Przede wszystkim dlatego, że jako jedyna świątynia w gminie Tarnowo Podgórne dysponuje koncertowymi organami. Jest to instrument na tyle rozbudowany, że pozwala nie tylko na akompaniowanie śpiewom liturgicznym, ale także, w pewnym zakresie, na realizację klasycznej literatury organowej. Powód drugi to wnętrze świątyni – piękne, wystarczająco obszerne i akustyczne, aby pełnić także rolę sali koncertowej. Powód trzeci jest bodaj najważniejszy – to otwartość i przyjazne usposobienie jej ówczesnego gospodarza, ks. kanonika Ignacego Karge, przychylnego propozycjom organizatorów i artystów. Jubileuszowy koncert poprowadzi Łukasz Łodygowski – absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, dyrygenturę chóralną w klasie prof. Przemysława Pałki, dyrygenturę orkiestr dętych w klasie płk. dr. Pawła Lewandowskiego oraz mjr. mgr. Pawła Joksa. W 2014 roku został asystentem dyrygenta, prof. P. Pałki i akompaniatorem Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Założyciel, kierownik muzyczny, dyrygent Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą wykonał wiele dzieł muzyki klasycznej, romantycznej i współczesnej. Wraz z dr. Pawłem Łuczakiem postanowił we wpółpracy z jego chórem wykonywać także Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. I ten właśnie utwór usłyszymy w kościele w Lusowie. Jest to najsłynniejsza w dorobku kompozytora msza żałobna powstała w 1791 roku. Jest ostatnim, niedokończonym, utworem Mozarta.

Co ciekawe, zlecenie jego napisania było anonimowe, kompozytor otrzymał list z dołączonym honorarium. Pisząc muzykę, poważnie zachorował. Ponoć zaczął nawet uważać, że jest to requiem na własną śmierć. Pierwsze wykonanie odbyło się 14 grudnia 1793, po dokończeniu dzieła przez kilku zaprzyjaźnionych z Mozartem kompozytorów. Do dziś Requiem d-moll uchodzi za jeden z najważniejszych utworów sakralnych w dorobku Mistrza. Pisane było jako kompozycja użytkowa, przeznaczona do wykonania w kościele podczas liturgii. Gdy w roku 2000 w Poznaniu po raz pierwszy wykonane zostało to dzieło podczas mszy św. sprawowanej w tradycyjnym przedsoborowym rycie trydenckim, okazało się, że długość poszczególnych części idealnie przystaje do czasu ceremoniału liturgicznego. Pod batutą Łukasza Łodygowskiego wystąpią: Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Poznańska Orkiestra Symfoniczna i soliści Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu: Monika Buczkowska (sopran), Małgorzata Rawska (mezzosopran), Chaoran Zuo (tenor) i Adam Kutny (bas). Chór „Volantes Soni” założony został w 1999 roku przez Monikę Kusz, absolwentkę Akademii Muzycznej w Poznaniu. W jego skład wchodzą studenci, absolwenci i młodzi pracownicy Politechniki Poznańskiej i innych poznańskich uczelni, których łączy wspólna pasja – śpiewanie. Chór jest laureatem II miejsca na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim (2015), „Złotego Pasma” na III Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach i wielu innych nagród. Od 2005 roku dyrygentem chóru jest wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, dr Paweł Łuczak.

Poznańska Orkiestra Symfoniczna złożona jest z profesjonalnych muzyków – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej. Wyraźnie zaznacza swoją obecność w życiu akademickim i przestrzeni kulturalnej Poznania. Zespół jest niezwykle wszechstronny – uczestniczył w koncertach, podczas których wykonywał nie tylko muzykę poważną, ale i sakralną, rozrywkową. Poznańska Orkiestra Symfoniczna brała też udział w przedstawieniach teatralnych, a na koncie ma współpracę m. in. ze Zbigniewem Górnym i ruchem Pro Sinfonika. Sopranistka Monika Buczkowska jest studentką Akademii Muzycznej w klasie śpiewu dr hab. Barbary Mądrej-Bednarek. W 2011 zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej w Olsztynie, w 2013 roku otrzymała stypendium im. Wojciecha Drabowicza dla najlepszego studenta pierwszego roku, z czym wiązał się występ w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wśród ostatnich sukcesów artystki jest ubiegłoroczne wyróżnienie na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Canticium gaudium” w Poznaniu. Mezzosopran Małgorzata Rawska-Lipińska w czerwcu 2016 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dr hab. Jarosława Bręka. Rodowita szczecinianka oraz, co ciekawe, inżynier budownictwa (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Swoje pierwsze wokalne kroki stawiała w Chórze Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją dr. Tadeusza Buczkowskiego, a następnie w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie (w klasie śpiewu mgr Iwony Górewicz). W maju 2015 zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Finalistka II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamróz w Busku Zdroju.

Tenor Chaoran Zuo jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie śpiewu prof. Joanny Kozłowskiej-Szczepaniak. Brał udział w licznych projektach, festiwalach, przedstawieniach oraz operach, śpiewając m. in. partie: Monostatosa (W. A. Mozart – „Czarodziejski flet”) w Teatrze Polskim w Poznaniu, Almaviva (Gioacchino Rossini – „Cyrulik Sewilski”) w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Koncertuje w Polsce, a także w Niemczech, Słowenii, Chinach. Brał udział w wielu kursach wokalnych, pobierał lekcje w Universität der Kunst Berlin. Adam Kutny (urodzony w 1992 roku w Poznaniu) ukończył Poznańską Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu solowego dr. hab. Jarosława Bręka. Jest laureatem Nagrody Specjalnej „Mercedes Vinas” na 53. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Francisco Viñas w Barcelonie, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrable (Słowacja), III miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój, nagrody specjalnej Grazia Cavanna na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Concorso Internazionale di canto Lirico „Rinaldo Pelizzoni” w Parmie, III miejsca i nagrody specjalnej na IV Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie oraz III miejsca i nagrody specjalnej na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Otrzymał też Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten wyjątkowy wieczór 2 października nie może Państwa zabraknąć w kościele w Lusowie. Wstęp wolny. Agata Klaudel-Berndt


4

AKTUALNOŚCI

TarNowa Kultura październik 2016

„Sklejam się” na 40-lecie Grażyna Łobaszewska na scenie Centrum Kultury w Przeźmierowie

Charyzmatyczny głos, ciekawa osobowość, piękna muzyka, prawda i kunszt wykonawczy. Tak w kilku słowach można przedstawić Grażynę Łobaszewską. Artystka jest rodowitą gdańszczanką i właśnie w tym mieście stawiała pierwsze muzyczne kroki. Tutaj ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PRiTV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Na szerokie wody wypłynęła w 1971 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Po tym sukcesie postanowiła zadomowić się w Poznaniu. Zaczęła od śpiewania w chórkach, towarzyszyła na koncertach i nagra-

niach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej. Była to dobra szkoła życia, ale i nauka warsztatu. Jej głos, uznany za „czarny”, często porównywany jest z głosem Arlety Franklin czy Billie Holiday. Charakterystyczną chrypkę doceniła w końcu publiczność. G. Łobaszewska śpiewa zarówno kompozycje własne, jak i autorstwa najwybitniejszych kompozytorów muzyki rozrywkowej oraz ciekawe standardy jazzowe, gospel, autorskie interpretacje kolęd i pastorałek z całego świata. Od 1974 wielokrotnie występowała na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobywając tutaj liczne nagrody

i wyróżnienia. W 1976 uhonorowana została nagrodą dziennikarzy za „Nocny spacer”, w 1978 III nagrodą za „Zwierciadło czasu”, a w 1991 I nagrodę za „Wszystko co złe omija mnie”. W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim na koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-78 i w 1981. W latach 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Wspierała równocześnie liczne zespoły, nagrywała dla Janusza Komana, Alex Bandu Aleksandra Maliszewskiego, Grupy Doktora Q Tadeusza Klimondy i orkiestry Zbigniewa Górnego. Na swoim koncie ma również wiele nagrań dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem, Krzysztofem Ścierańskim, Ryszardem Sygitowiczem. Od 1997 współpracowała z Trio Jarosława Śmietany, z którym wystąpiła na wielu festiwalach, między innymi w Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Kuwejcie, USA i Francji. Niby dla szerszej publiczności zniknęła, jednak ciągle działa; potrafi i uwielbia pracować z młodzieżą, lubi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także miłością do muzyki. Prowadzi zajęcia z emisji głosu a także interpretacji piosenki. Od 1997 do 1999 roku prowadziła Studium Piosenki w Gdańsku. W latach 2001-02 była wykładowcą w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a także Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1998 roku do 2003 prowadziła warsztaty wokalne organizowane

przez Centrum Animacji Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest również jurorką na wielu festiwalach piosenki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W 2000 roku G. Łobaszewska podjęła współpracę z trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Osiem lat później regularnie towarzyszy jej formacja Ajagore z Tczewa, z którą zawita do Przeźmierowa w następującym składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Owocem tej współpracy jest wiele koncertów oraz wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.” 2 grudnia 2012 podczas gali wręczenia Złotych Mikrofonów otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Znana z takich utworów jak „Czas nas uczy pogody” (1984), „Piosenka o ludziach z duszą”, „Brzydcy” czy „Gdybyś” (1978) zapowiedziała na ten rok nową płytę. O jej zawartości mówi: Cały ten materiał napisany jest dla silnej kobiety, którą chyba jestem. W tym roku stuknęło czterdzieści lat odkąd występuję na scenie, więc „Sklejam się” będzie jubileuszową płytą. Mam nadzieję, że te premierowe prezentacje usłyszy przeźmierowska publiczność. Bilety na koncert dostępne będą w cenie 40 zł w miejscu imprezy, w siedzibie GOK „SEZAM” i w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Godziny otwarcia i adresy punktów sprzedaży podajemy na stronie 16. Zapraszamy na koncert 22 października o godz. 18. Agata Klaudel-Berndt

Kosmiczna energia i dużo humoru Popularność przyniosła jej rola Andzi Dworniok w serialu „Święta wojna”. Na dużym ekranie pojawiała się m. in. w filmach „Ryś” i „Skazany na bluesa”. Prowadziła program „Śmiechu warte”. Jest nie tylko aktorką, ale także wokalistką i malarką. Joanna Bartel, bo o niej mowa, liczne talenty i niezwykłe poczucie humoru zaprezentuje w Centrum Kultury Przeźmierowo. Występ, który odbędzie się w niedzielę, 9 października o godz. 17, zatytułowany jest „Kabaretowe spotkanie”. Można się zatem spodziewać sporej dawki dobrego humoru. Tym bardziej że J. Bartel potrafi żartować ze wszystkiego i ze wszystkich (także z samej siebie). Serca widzów podbija swoim własnym i niepowtarzalnym stylem. Przy okazji ma nieograniczone pokłady siły komicznej i twórczej energii.

J. Bartel jest laureatką Kryształowego Granatu dla najlepszej aktorki komediowej na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Bilety w cenie 25 zł można kupować od poniedziałku do piątku w miejscu imprezy, siedzibie GOK „SEZAM” oraz w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Godziny otwarcia i adresy punktów sprzedaży podajemy na stronie 16. Sprzedaż online w serwisie Biletomat.pl. Jarek Krawczyk


TarNowa Kultura październik 2016

5 AKTUALNOŚCI

Happysad zagra starocie

Na koncie mają ponad 1000 koncertów, w tym na największych festiwalach. Od dekady należą do czołówki najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce. W dorobku fonograficznym - 5 złotych płyt i 2 platynowe. W tym roku obchodzą 15-lecie działalności. Z tej okazji ruszają w trasę, podczas której zagrają nie tylko utwory z ostatniej płyty „Jakby nie było jutra”, ale – jak zapowiadają – przypomną sporo staroci. W Centrum Kultury Przeźmierowo zagra grupa happysad.

Zespół powstał w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej. Trzy lata później ukazała się jego debiutancka płyta „Wszystko jedno”, uznana przez pismo „Tylko Rock” za jedną z 50 najważniejszych płyt w historii polskiego rocka. Promujący ją singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na liście przebojów radiowej Trójki aż przez 33 tygodnie. Kolejne płyty przyniosły takie utwory jak „Mów mi dobrze”, „Bez znieczulenia”, „Taką wodą być”, czy „Łydka”. Ciekawą pozycją w dyskografii grupy jest też jubileuszowe wydawnictwo „Zadyszka”, na którym znalazły się utwory happysad wykonywane przez grupy Czesław Śpiewa, Indios Bravos, Muzyka Końca Lata, Enej, Muchy, czy Hurt oraz zapis koncertu zespołu w Jarocinie. W 2013 roku ukazało się natomiast DVD z zapisem koncertu na Przystanku Woodstock, festiwalu,

na którym zresztą grupa gościła kilkukrotnie. Ostatnią pozycją w dyskografii jest album „Jakby nie było jutra”, który wyprodukował Marcin Bors, odpowiedzialny za brzmienie wielu płyt takich wykonawców jak Hey, Myslovitz, Katarzyna Nosowska, Lao Che, Natalia Przybysz, Muchy, Pogodno, czy Snowman. Obecnie grupa pod opieką M. Borsa nagrywa nową płytę w pełnym koncertowym składzie, który tworzą: Kuba Kawalec (wokal, gitara), Łukasz Cegliński (gitara, wokal), Artur Telka (bas), Jarek Dubliński (perkusja), Maciej Ramisz (instrumenty klawiszowe, gitara, wokal) i Michał Bąk (saksofon, instrumenty klawiszowe). Nagrania nie przerywają jednak koncertów. Po aktywnym sezonie plenerowym grupa powraca do występów pod dachem. „Odwiedzimy 23 miasta. Między innymi

Przeźmierowo, w którym będziemy mieli okazję wystąpić po raz pierwszy. Resztę miejsc bardzo dobrze znamy, więc szykujemy się na piękną, muzyczną jesień i zimę. Mamy takie zajęcie, taką pracę, którą kończy się z żalem, ale gdy tylko pojawią się kolejne plany, ułożona zostanie kolejna trasa, ciężko usiedzieć w miejscu” – napisali muzycy, dodając: „Sami nie wiemy, co ta trasa przyniesie, bo mamy ogromne chęci odświeżyć setlistę i wrzucić do niej trochę staroci, ale jak wiekowe to będą utwory ustalimy na chwilę przed”. Występ w Przeźmierowie otworzy łódzki zespół Ted Nemeth, nazywany nadzieją polskiego rocka alternatywnego i następcami Cool Kids of Death. Grupa powstała 6 lat temu w Łodzi, w garażu, „który nie chce z nich wyjść, choć oni wyszli z niego już dawno”. Ich muzyka to, jak

określa sam zespół, spotkanie energii z nostalgią, brudu łódzkich kamienic i czystego szaleństwa. Ważną rolę w ich twórczości odgrywają teksty lidera grupy, Pawła Pietrzaka, który „trafia w sedno problemów swojego pokolenia”. W tym roku ich debiutancki album „Ostatni Krzyk Mody” zdobył łódzką Armatkę Kultury za „najlepsze, co mogło się zdarzyć w ostatnim roku w tym mieście”. Koncert happysad i Ted Nemeth odbędzie się w piątek, 28 września o godz. 19 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w miejscu imprezy, w siedzibie GOK „SEZAM” i w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Adresy punktów i godziny otwarcia podajemy na stronie 16. Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl. Jarek Krawczyk

Szybowniczka wszech czasów opowie z wielką swadą

Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM” zapraszają na arcyciekawe spotkanie z Adelą Dankowską, szybowniczką wszech czasów. Odbędzie się ono w Sali Widowiskowej GOK w Tarnowie Podgórnym w środę, 26 października o godz. 17 i połączone będzie z projekcją filmów specjalnie na tę okazję przygotowanych.

Szybownictwo – przepiękna, bardzo wymagająca ale niszowa, z wielu powodów, dziedzina sportu. Śmiało można powiedzieć – polska specjalność. Proszę spróbować sobie wyobrazić, jak ogromną popularnością cieszyłby się sportowiec, mający na swym koncie 15 rekordów świata i 43 rekordy Polski, bite niekiedy w dramatycznych wręcz okolicznościach, gdyby reprezentował którąś z „wiodących” dziedzin sportu. Opisy rekordowych lotów potrafią trzymać w napięciu jak najlepszy kryminał! Adela Dankowska potrafi opowiadać o nich z wielką swadą – dała się z tej strony poznać jako bohaterka wielu programów telewizyjnych, czy jako autorka biograficznej

książki „Z głową w chmurach”. Wielokrotna Mistrzyni Polski, nagrodzona za osiągnięcia sportowe m.in. Medalem Tańskiego (1964) oraz Medalem Lilienthala (1975), przyznawanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą, raz w roku, jednemu tylko pilotowi. Zaangażowana społecznie i politycznie: od 1989 do 1991 sprawowała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego. Przy tym wszystkim osoba niezwykle sympatyczna i skromna! Na spotkanie z Adelą Dankowską koniecznie trzeba zarezerwować czas, do czego gorąco, także w imieniu Zarządu UTW, Państwa namawiam. Szymon Melosik


6

TarNowa Kultura październik 2016

Młodzi aktorzy zaczynają pracę

AKTUALNOŚCI

Ania Dąbrowska powraca Minął rok od niezapomnianego występu Ani Dąbrowskiej w Centrum Kultury w Przeźmierowie. Artystka, która znakomicie czuła się na naszej scenie i rozgrzała publiczność (zwłaszcza szaloną i zaskakującą końcówką występu) zaśpiewa u nas ponownie już w piątek, 14 października. Polska usłyszała o niej przy okazji pierwszej edycji programu „Idol”. Przyciągał on przed telewizory miliony widzów. Z dnia na dzień właściwie cała dziesiątka finalistów stała się gwiazdami. Dla większości kariera muzyczna skończyła się jednak równie szybko, a Ania Dąbrowska jako jedna z niewielu wypracowała sobie własny styl i pewne

miejsce na rynku muzycznym. Dziś, po 14 latach, należy do najważniejszych artystek śpiewających ambitny pop, zbiera pozytywne recenzje w prasie, spotyka się z dużą sympatią i szacunkiem słuchaczy. U podstaw sukcesu A. Dąbrowskiej stoi charakterystyczny, spokojny i przepełniony emocjami głos wokalistki i osobiste, trafiające do wielu teksty. Wśród największych jej przebojów są takie piosenki jak „W głowie”, „Trudno mi się przyznać”, „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „Musisz wierzyć”, „Bawię się świetnie” i „Tego chciałam”. Nie bez znaczenia jest też wieloletnia współpraca z producentem Bogdanem Kondrackim (współtwórcą sukcesów Moniki Brodki, Dawida Podsiadło, czy Tomka Makowieckiego) oraz świetnym zespołem

towarzyszącym jej na koncertach. Najnowszy album, z równie udanym skutkiem, produkowała już sama Ania Dąbrowska we współpracy z Olkiem „Czarnym HIFI” Kowalskim. Płyta „Do naiwnych marzycieli” ukazała się w marcu 2016 i już pokryła się platyną, podobnie jak 4 wcześniejsze. Najnowsze utwory dominować będą podczas koncertu, który odbędzie się w piątek, 14 października o godz. 20 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Fani starszych utworów zapewne także znajdą coś dla siebie. Organizatorem koncertu jest Good Taste Production. Bilety w cenie 69 zł do nabycia wyłącznie online. Link publikujemy na stronie www.goksezam.pl. Jarek Krawczyk

Poznaj historię krasnala „Dlaczego ptaki zaproszone przez Hałabałę na placek z borówkami nie pojawiły się? Odpowiedź zna Baba Saba oraz Pani Jesień.” Tak teatr Krokodyl zaprasza na swój spektakl z cyklu Mama, Tata, Teatr i ja pt. „Przygody Krasnala Hałabały”, który odbędzie się w niedzielę, 9 października o godz. 12.30 w Centrum Kultury w Przeźmierowie Zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat, niech poznają historię sympatycznego krasnala, którego przygody znają nasi dziadkowie, niech historia o nim nie zaginie… Obowiązują bilety rodzinne. Koszt udziału dziecka to 10 zł (opiekunowie gratis). Agata Klaudel-Berndt

„Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” - to hasło tegorocznej edycji projektu Teatr w Każdej Wiosce. Jubileuszowy, piętnasty sezon projektu rozpoczyna się od października. Na cotygodniowych zajęciach teatralnych spotykać się będą dzieci z 10 miejscowości: Batorowa (instruktor: Michał Kokorzycki), Ceradza Kościelnego (Anna Kasperek), Kokoszczyna (Maciej Woźniak), Lusowa (Agnieszka Wróblewska), Lusówka (Katarzyna Ksenicz), Przeźmierowa (Katarzyna Grajewska), Rumianka (Julia Talaga), Sadów (Igor Fijałkowski), Sierosławia (Joanna Witczak) i Tarnowa Podgórnego (Anna Dzięcioł). Już 28 października młodzi aktorzy wyjadą na warsztaty artystyczne do Dymaczewa Nowego. W planach są także warsztaty scenograficzne, wspólny wyjazd do teatru i oczywiście wielki finał, podczas którego grupy przedstawią swoje premierowe spektakle. Odbędzie się on 22 i 23 kwietnia 2017. Podobnie jak w ubiegłych latach, koordynatorkami projektu są Jolanta Tepper i Grażyna Smolibocka. (jk)

Spotykamy się w Baranowie Jesień 2016 przynosi zmiany także w naszym zespole. Do tej pory kolegia redakcyjne odbywały się w siedzibie GOK „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym. Omawiamy na nich wszelkie szczegóły naszej pracy, przede wszystkim ustalamy kto, co i w jaki sposób przygotowuje do najbliższego wydania „TarNowej Kultury”. Od października nasze spotkania będą miały charakter… objazdowy. Co miesiąc zawitamy do innej miejscowości. Co miesiąc zapraszać będziemy jej mieszkańców zainteresowanych współpracą dziennikarską, bądź podpowiedzią o czym chcieliby w najbliższym wydaniu przeczytać. Zaczynamy od Baranowa. Zapraszamy we wtorek, 8 listopada (godzina 18) do siedziby „Roktaru” przy ul. Wspólnej 5. Zapraszamy! Zespół TarNowej Kultury


TarNowa Kultura październik 2016

Nowoczesny sprzęt, który niczym nie różni się od tego w multipleksach, został właśnie zainstalowany w Centrum Kultury Przeźmierowo. Czas zatem na pierwsze projekcje. Nowe Kino Zielone Oko proponować będzie w każdą niedzielę o godzinie 18 inny film, a w co drugą niedzielę o 12.30 – także seanse dla dzieci.

Wielu mieszkańców naszej gminy z łezką w oku wspomina seanse filmowe w Domu Kultury w Przeźmierowie. Projekcje w cyklu Kino Zielone Oko rozpoczęły się w 2006 roku. Dwa razy w miesiącu mogliśmy obejrzeć filmy, które właśnie schodziły z ekranów największych kin. Dzieci natomiast uczestniczyły w seansach Dziecięcej Akademii Filmowej. Era kina w Przeźmierowie zakończyła się wraz z zamknięciem dawnego budynku przy ul. Ogrodowej. Ale nie na długo. Już od października GOK „SEZAM” zaprasza na kolejne seanse, tym razem w oddanym do użytku dwa lata temu Centrum Kultury Przeźmierowo. Pozostaje tradycyjna nazwa – Kino Zielone Oko. Wiele się jednak zmieni. Kino zainstalowane w nowym budynku nie opiera się już na tradycyjnych projektorach kinowych i taśmach. Będzie to kino cyfrowe, dzięki czemu na widzów czekać będą najwyższa jakość obrazu i dźwięku. W planach są także seanse 3D. Dzięki nowej technologii, która umożliwia inny sposób dystrybucji filmów, o wiele częściej do przeźmierowskiego kina trafiać będą absolutne nowości.

„OSTATNIA RODZINA” Na inaugurację nowego kina film Jana P. Matuszyńskiego. „Ostatnia rodzina”. To najgłośniejszy obraz ostatnich dni, laureat nagrody Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrody publiczności tegorocznego festiwalu w Gdyni. Film opowiada o tragicznych losach rodziny Beksińskich. Odtwórca roli Zdzisława, Andrzej Seweryn, otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w szwajcarskim Locarno oraz za najlepszą główną rolę męską w Gdyni. Nagroda PFF w kategorii „najlepsza główna rola kobieca” przypadła natomiast Aleksandrze Koniecznej, która zagrała Zofię Beksińską. W filmie Jana P. Matuszyńskiego grają także m. in. Dawid Ogrodnik (Tomasz), Andrzej Chyra (Piotr Dmochowski), Zofia Perczyńska (Stanisława Beksińska). Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania, pozostając na tym samym osiedlu, co rodzice. Bliskość zamieszkania sprawia, że ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka sprawia, że matka – Zofia – wciąż martwi się o syna. W tym czasie Zdzisław próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej, nieudanej próbie samobójczej Tomka rodzice muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale i przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Oparty na faktach film przedstawia dalsze losy rodziny. Zobaczymy go w Kinie Zielone Oko w niedzielę, 16 października o godz. 18.

„BFG: BARDZO FAJNY GIGANT” Tydzień później pierwsza projekcja dla dzieci i ich rodzin. Zobaczymy film „BFG: Bardzo Fajny Gigant”. Jest to porywająca opowieść o małej dziewczynce i tajemniczym Olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy. Jakość gwarantują choćby nazwiska reżysera (Steven Spielberg), operatora (Janusz Kamiński) i kompozytora muzyki (John Williams). Podczas zabawnego, ale i wciągającego filmu świetnie bawić się powinny nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Zapraszamy na projekcję 23 października o godz. 12.30.

„DZIEWCZYNA Z POCIĄGU” Tego samego dnia o godzinie 18 będzie można obejrzeć amerykański thriller. „Dziewczyna z pociągu” opowiada o dziewczynie, która codziennie podróżuje do pracy tą samą trasą kolejową obserwując przydrożne domy. Gdy znika mieszkanka jednego z nich, kobieta postanawia zeznać, co widziała. Film wyreżyserował Tate Taylor, w rolach głównych: Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Benett, Justin Theroux i Luke Evansa.

„BOSKA FLORENCE” Tydzień po emocjach, których spodziewać się można po thrillerze, przyjdzie czas na film znacznie lżejszy. Biograficzna komedia Stephena Frearsa opowiada o Florence Foster Jenkins, która mimo fatalnego głosu marzy o tym, by zostać operową śpiewaczką. Brak talentu do pewnego momentu nie przeszkadza jej w realizacji marzeń, tym bardziej że sama jest dziedziczką fortuny i narzeczoną brytyjskiego aktora-arystokraty. W rolach głównych m. in. Meryl Streep i Hugh Grant. Projekcja rozpocznie się o godzinie 18 w niedzielę, 30 października. DOROŚLI – 15 ZŁ, DZIECI – 10 ZŁ Bilety na wszystkie seanse dla dorosłych kosztują 15 zł. Na projekcje dla dzieci obowiązują bilety rodzinne (10 zł za dziecko, opiekunowie gratis). Można je kupować w Centrum Kultury Przeźmierowo, w siedzibie GOK „SEZAM” oraz w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Godziny otwarcia i adresy podajemy na stronie 16. Sprzedaż internetową prowadzi serwis Biletomat.pl. Jarek Krawczyk

KINO ZIELONE OKO

Cyfrowa jakość i filmowe hity

7


95 lat ze śpiewem i z sukcesami Żaden zespół artystyczny działający na terenie gminy Tarnowo Podgórne nie może poszczycić się taką historią, jak ten. Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego powstało w 1921 roku. Na uroczystości z okazji jubileuszu 95-lecia chóru zapraszamy w sobotę, 8 października do Tarnowa Podgórnego. Rozpoczną się one uroczystą mszą świętą w tarnowskim kościele. O jej oprawę artystyczną zadbają sami jubilaci, będzie więc czego posłuchać już od godz. 15.30. Godzinę później, o 16.30 w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym rozpoczną się rocznicowy koncert i spotkanie. Wstęp jest wolny, a zaproszeni powinni czuć się nie tylko wszyscy przyjaciele Koła Śpiewu, ale i miłośnicy muzyki, których przecież w naszej gminie nie brakuje. Przy tak imponującym jubileuszu nie sposób szerzej nie przybliżyć zespołu. Powstał on w 1921 roku, a od 1927 nosi imię Feliksa Nowowiejskiego. Uroczystość nadania imienia odbyła się z jego udziałem. W ciągu 95 lat istnienia chór stał się inspiratorem wielu imprez i uroczystości. Przez lata zajmuje uznane miejsce w krajobrazie kulturalnym

gminy Tarnowo Podgórne. Jest organizatorem corocznych biesiad kolędowych, które odbywają się przy udziale mieszkańców w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym, a także dorocznego Jesiennego Święta Pieśni, na które zapraszane są zaprzyjaźnione chóry. Koło Śpiewu koncertuje także podczas uroczystości gminnych, takich jak obchody Święta Niepodległości oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Swój dorobek śpiewacy prezentują nie tylko u nas. Zapraszani są także na występy zagraniczne, m. in. do Niemiec, Czech, Słowacji, na Węgry i Litwę. Przez lata działalności chór zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należą Złota Maska Orfeusza oraz dwukrotnie Srebrna Maska Orfeusza na Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach

Przed i po wakacjach Członkowie Koła Śpiewu z Tarnowa Podgórnego, wraz z zespołem Lumen oraz połączonymi chórami z Buku i Poznania, wykonali kolejny raz pop-oratorium „Miłosierdzie Boże”. Tym razem w Gniewie na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Gospel. Gośćmi specjalnymi byli: Marek Bałata i Janusz Szrom. Nad całością czuwał i dyrygował dyrektor Szymon Melosik. Wrażenia niezapomniane, odbiór – jak zawsze – pozytywny. Festiwal trwał cztery dni, oprócz zajęć warsztatowych, codziennie wieczorem na scenie występowali artyści, a wśród nich takie gwiazdy jak Maryla Rodowicz, Skaldowie, zespół IRA. A co się działo w naszym kole przed wakacjami? 4 czerwca, na zaproszenie chóru „Bel Canto” z Dopiewa, jego członkowie wzięli udział w koncercie „Powróćmy do biesiad”. Odbył się on w Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym

Wielkopolskich, Złote Koło oraz Brązowe Koło na Wielkopolskich Konfrontacjach Chóralnych w Kole, Srebrne Pasmo na Chóralnym Święcie Pieśni w Czempiniu. Ponadto Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego zostało odznaczone przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym. Największym sukcesem chóru jest udział w koncertach monumentalnego dzieła Zbigniewa Małkowicza pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” oraz „Santo”. Współpraca z Zespołem Muzyki Sakralnej „Lumen” trwa już od 2013 roku, gdy chórzyści po raz pierwszy zaśpiewali utwory kompozytora do słów św. Siostry Faustyny na Litwie (w Wilnie i w Ejszyszkach). Później repertuar ten był prezentowany na terenie naszej gminy (trzykrotnie w Lusowie),

w Konarzewie. Poprzedzony został warsztatami muzycznymi, podczas których chórzyści mieli okazję przypomnieć sobie i wspólnie śpiewać piosenki biesiadne przy akompaniamencie gitary. Na zakończenie odbył się koncert Koła Śpiewu z Tarnowa Podgórnego, chóru z Dopiewa; kilka utworów wykonano wspólnie. Były one łatwe, lekkie i przyjemne, przyjęte zostały owacjami przez słuchaczy. Z okazji Roku Miłosierdzia Bożego, w ramach projektu Verba Sacra, 24 kwietnia w Archikatedrze Poznańskiej odbył się koncert z dużymi fragmentami Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże”. Oprócz chóru z Tarnowa Podgórnego wystąpiły chóry: Soli Deo z parafii Świętej Trójcy z Poznania oraz Maria Victoria z parafii Miłosierdzia Bożego i zespół Amici Canti z Buku. Całością dyrygował dyrektor Szymon Melosik.

a także w Poznaniu, Kaliszu, Gniewie i Buku. W swoim stałym repertuarze chór ma pieśni patriotyczne, opracowania melodii ludowych polskich i innych narodów, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzykę sakralną (w tym kolędy), pieśni współczesne, okolicznościowe, biesiadne i popularne tematy filmowe. Grupa działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM”, prezesem chóru jest Romualda Duda, a dyrygentem – Szczepan Tomczak. Wszystkim chórzystom z okazji jubileuszu życzymy wielu muzycznych sukcesów i satysfakcji ze wspólnego muzykowania. Jarek Krawczyk

Tydzień wcześniej, na zaproszenie Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, chórzyści wzięli udział w XIII Chóralnym Święcie Wiosny. Wykonali m.in. utwory Feliksa Nowowiejskiego w związku z obchodzonym właśnie rokiem tego kompozytora. Również w kwietniu chór zapewnił oprawę muzyczną podczas mszy św. w parafii św. Rity Cascia w Lusówku oraz dał krótki koncert. We wrześniu rozpoczął się nowy sezon śpiewaczy. Członkowie zespołu udali się na warsztaty chóralne, aby tam ćwiczyć i szlifować repertuar na jubileusz 95-lecia Koła Śpiewu, a ten już 8 października. Serdecznie zapraszamy. Terminy prób nie uległy zmianie, odbywają się one w każdy poniedziałek i piątek w godz. 19-21. Cześć Pieśni! Dorota Zygmańska


9

TarNowa Kultura październik 2016

„Händel i jego rywale – pojedynek na dwie kantaty i kwartet” – brzmiał tytuł 105. koncertu z cyklu „Lusowskie Spotkania Muzyczne”. Gdyby miał w pełni scharakteryzować to, co usłyszeliśmy 4 września w Lusowie trzeba by dodać „w fantastycznym wykonaniu”.

Wykonawczyniami koncertu były same kobiety – artystki z zespołu Ensemble Toccante. Sekcję basso continuo kwintetu tworzą klawesynistka Dagmara Tyrcha z wiolonczelistką Martyną Jankowską. Na instrumentach solowych grały Katarzyna Kmieciak (skrzypce) oraz Olga Musiał-Kurzawska (flet traverso). Tytułowe kantaty zaśpiewała sopranistka Anna Budzyńska. Mimo młodego wieku i krótkiego stażu we wspólnym muzykowaniu – zespół powstał wiosną tego roku – zaprezentowały niezwykły kunszt, a słuchanie koncertu było prawdziwą przyjemnością. Zestawione zostały dzieła Händla z kompozycjami jego współczesnych, przyjaciół i rywali. Usłyszeliśmy kantaty „La Rosa” Atillo Arostiego i „Tu Fedel, Tu Constante? głównego bohatera spotkania. W kolejnym „pojedynku” zmierzył się on z Georgiem Philippem Telemannem, a „polem bitwy” między przyjaciółmi były kwartety instrumentalne. Choć osiemnastowieczna muzyka może wydawać się nieco archaiczna, w wykonaniu Ensemble Toccante niewątpliwie odzyskuje duszę.

Artystki umiejętnie oddają nastrój epoki. W wykonywanie dawnych kompozycji wkładają sporo własnej wrażliwości, nie tylko odtwarzają repertuar. Emocje przenosiły się na odbiorców, wszystkie utwory fantastycznie zabrzmiały z naturalnym pogłosem, jaki daje wnętrze lusowskiego kościoła.

Koncert oczarował wielu słuchaczy. Dobrą wiadomością dla nich będzie z pewnością fakt, że cały występ był nagrywany i prawdopodobnie ukaże się wkrótce na płycie. Może nagranie z Lusowa stanie się pierwszym znaczącym zespołowym sukcesem Ensemble Toccante? W pierwszą niedzielę września

fot. Jarek Krawczyk

artystki, które mają na koncie sporo indywidualnych sukcesów, udowodniły, że zdecydowanie zasługują także na rozgłos jako zespół. Jarek Krawczyk

Wygrały Animiaki

fot. Andrzej Piechocki

W niedzielę, 4 września w Centrum Kultury Przeźmierowie odbyła się druga edycja Targów Gminnych Inicjatyw Kulturalnych. Oprócz odwiedzania stoisk kół i zespołów GOK „SEZAM”, rozmów z ich przedstawicielami, a także zapisów na zajęcia, można było wziąć udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę kulturalną. Wygrał pomysł na warsztaty tworzenia filmu animowanego dla dzieci „Animiaki”, autorstwa Julii Talagi i Agaty Kulawiak. Dzieci w wieku 8-12 lat nauczą si technik poklatkowych (wycinankowej, rysunkowej, animacji przedmiotów i rotoskopii) (jk)

Pani Danucie Czajce wyrazy szczerego współczucia z powodu śmierci SYNA składają Dyrektor i pracownicy GOK „SEZAM”

RELACJE

Muzyka dawna wciąż ma duszę


10

RELACJE

TarNowa Kultura październik 2016

Chochlik, Wena, Kameloen Orkiestra wróciła z Włoch

fot. Andrzej Piechocki

Kolejny spektakl z cyklu „Mama, tata, teatr i ja” 11 września przyciągnął dzieci w różnym wieku. Nie zabrakło maluszków ledwie trzyletnich jak i zaciekawionych fabułą 10-latków. Mimo upalnej końcówki lata, widownia nie odczuła zbytnio upałów. Klimatyzacja w Centrum Kultury w Przeźmierowie wreszcie spełnia swoją funkcję, wcześniej bywało różnie. Bohaterem teatrzyku jest pisarka. Spotykamy ja w momencie kłopotów z napisaniem nowej bajki. Wezwała na pomoc Wenę, szukając inspiracji wpadła na Chochlika, który nie raz przestawiał słowa w bajkach. To on najbardziej chciał uczestniczyć w tworzeniu opowiastki, najchętniej o sobie samym. Na szczęście, Wena podrzucała Bajkopisarce pomysły w kopertach,

a dzieci aktywnie uczestniczyły w tworzeniu dalszych wątków. Najmłodsze chętnie wskakiwały na scenę wcielając się w małpkę, żabkę czy kotka. Nie zabrakło łez, w końcu nie tak łatwo staje się na scenie w pełnym oświetleniu. Interaktywny charakter spektaklu najbardziej spodobał się małym widzom, starsi woleliby bardziej skomplikowaną fabułę. Dobrze by

było podawać wiek dzieci, do których dany spektakl jest kierowany. Na zakończenie na scenie ukazał się ogromny Kameleon, który wciągnął do zabawy zaciekawione i przejęte najmłodsze dzieci. Spektakl zdecydowanie dla widzów w wieku 3-5 lat. Agata Klaudel-Berndt

Działająca w GOK „SEZAM” Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne między 9, a 11 września przebywała we włoskim Rosate. Brała udział w Europejskim Spotkaniu Orkiestr, u boku gospodarzy i zespołów z Litwy, Niemiec i Polski. - Byliśmy zachwyceni wyjazdem i organizacją imprezy. Pogada, co w przypadku słonecznej Italii nie było żadnym zaskoczeniem, także dopisała.Większość orkiestr znaliśmy choćby z ubiegłorocznego Europejskiego Spotkania Orkiestr, które odbyło się w naszej gminie. Po raz pierwszy jednak mieliśmy okazję zagrać wspólnie z orkiestrą z Rohdorfu - relacjonują członkowie orkiestry. Koncert podopiecznych Pawła Joksa zrobił wrażenie na organizatorach i pozostałych zespołach. Został też gorąco przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Udział naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej nie był jedynym akcentem związanym z naszą gminą. W Rosate wystąpiła także orkiestra stowarzyszenia „Da Capo” pod batutą Krzysztofa Zaremby. Jarek Krawczyk

Klasyka przystępnie podana

Koncert „Klasyka Mistrzów” (10 września w Centrum Kultury w Przeźmierowie) poprowadził kabareciarz Krzysztof Kiełpiński, bliżej znany z występów w programie telewizyjnym „Laskowik&Malicki”. Zaczęło się od pełnego przebieranek, informacji i żartów performance. Trochę obawiałam się o taki właśnie rodzaj przekazu. Przyznaję jednak, że lekka forma pozwoliła na inne spojrzenie na muzykę. Co więcej i co ważne, nigdy nie zapamiętałam tylu faktów czy to z życia artystów, czy o twórcach wykonywanych utworów. Koncert odbył się z okazji obchodów 1050-lecia muzyki w Polsce, dzięki Fundacji Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Europejczyk”, przy finansowym wsparciu Powiatu Poznańskiego i uprzejmości GOK „SEZAM”. Na scenie wystąpili między innymi małżeńskie Duo LaValse`89. Artyści połączeni na studiach w 1989 roku właśnie przez utwór „LaValse”, wykonali utwór na cztery ręce Franciszka Lessela. Tenże, jak żartował prowadzący koncert, mimo sukcesów w muzyce zakończył żywot po roku bycia inspektorem gimnazjum gubernialnego w Piotrkowie Trybunalskim. Następnie Dorota Kwiecińska-Erenz wraz z uczennicą Joanną Dzięcioł brawurowo wykonały Duet A-dur Jana Kleczyńskiego. Uczniowie Liceum Muzycznego z Poznania zostali przedstawieni w zabawny sposób: Michał Woźniak (wiolonczela) jako Justin Bieber, Jan Bałaban (skrzypce)

jako najedzony jegomość. Wraz z koleżankami wykonali Poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, młodzieży znanego ze studniówek. Dzięki prowadzącemu koncert, przedstawione utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta nie mają dla nas żadnych tajemnic. Potrafimy bezbłędnie rozszyfrować określenie KV (Köchelverzeichnis) jako katalog dzieł Mozarta uszeregowany przez Ludwika Rittera Köchla. To kolejna dawka wiedzy niezbędnej w… rozwiązywaniu krzyżówek. Nie sposób nie wymienić wszystkich występujących. Byli nimi: Anna Haas-Niewiedział i Piotr Niewiedział, czyli Duo LaValse’89, Dorota Kwiecińska-Erenz (skrzypce), dr hab. adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu, Młodzieżowy Kwartet Smyczkowy w składzie Jan Bałaban (skrzypce), Joanna Dzięcioł (skrzypce), Łucja Jaskuła (altówka), Maria Liszkowska-Sikorska

fot. Andrzej Piechocki

(wiolonczela). Przepiękny występ dała również Marta Dzięcioł (flet), najmłodsza w gronie wykonawców. Trochę przejęta, gorąco została przyjęta przez publiczność. Ludzie z pasją przedstawili nam piękno muzyki. Klasyka na tym koncercie podana była w przystępnej formie. Uczniowie szkół,

utalentowani i uhonorowani już wieloma nagrodami, wystąpili wraz z mistrzami. Kolejna prezentacja z cyklu „1050 lat muzyki w Polsce” 1 października w Rokietnicy. Kto może, niech się wybierze. Naprawdę warto. Agata Klaudel-Berndt


TarNowa Kultura październik 2016

11 RELACJE

Niewole kontra niewalczyki

fot. Damian Nowicki

Wrześniowy koncert Lecha Janerki w przeźmierowskim Centrum Kultury był wyjątkowym wydarzeniem, mimo pecha, który zmusił zespół do występu w okrojonym składzie.

Tuż przed rozpoczęciem koncertu rozeszła się niepokojąca wieść, iż formacja wystąpi bez udziału Bożeny Janerki, która znalazła się w szpitalu z powodu problemów z kręgosłupem. Mam nadzieję, iż utrzymam napięcie bez wiolonczeli – podtrzymywał na duchu publiczność, choć po części także siebie Lech Janerka. I jak to było do przewidzenia, udało się. I to w jakim stylu! Brak pełnego, nieco tajemniczego brzmienia wiolonczeli nadrobił ostry, podzielony między perkusję, gitarę, bas i wokale, klimat nadający koncertowi mocny, dawno nie słyszany „pierwotny” ton post-punka, odczuwalny zwłaszcza na początku. Janerce towarzyszyli znakomici muzycy – gitarzysta Bartosz Straburzyński oraz perkusista Michał Mioduszewski. Charakterystyczny głos samego wokalisty zastępował nieco w partiach wolniejszych brak jednego, ważnego instrumentu, co dobitnie świadczy o kondycji artystycznej samego Janerki. Już pierwsze utwory – „Zero zer” (zero jedynką zostać chcę), przekornie odwołujący się do biblijnego tak – tak, nie – nie, czy bardzo rzadko wykonywany „Bal” (tutaj wesoło) z repertuaru formacji Klaus Mitffoch, luźno nawiązujący warstwą literacką do „Balu w operze” Tuwima wprowadziły publiczność w nieprosty, pełen nie–woli i nie–walczyków świat artysty, gdzie każdy utwór zmusza do otwarcia oczu, by nie przeoczyć przelatujących paramilitarnych gołębi czy tajnego planu zatykania trąby. Siła utworów Janerki leży w następujących po sobie raz za razem celnych odniesieniach, choć jego twórczość pierwotnie opisywała PRL, przy okazji formacji Klaus Mitffoch czy solowej, uznanej za jedną z najważniejszych płyt lat 80-tych „Historii podwodnej”. Przy okazji tego tytułowego utworu, na podkreślenie zasługuje oprawa świetlna sceny, która umiejętnie dopełniała klimat. W dynamiczny, żywiołowy rytm nowej fali, punka i reggae poprowadziły kolejne piosenki – „Śmielej”, „Muł pancerny”, kultowe, opisywane przez Jacka Podsiadłę jako nawołujące do wyjścia na ulice „Ogniowe strzelby”, oraz niepokojący, jeden z najlepszych moim zdaniem utworów tego artysty, „Strzeż się tych miejsc”.

Większość żywiołowo reagującej publiczności dorastała razem z muzyką Janerki, co skróciło dystans między sceną a widownią, choć nie brakowało także ludzi młodych, dla których wesołe konstytucje mówią o tym, co ważne i aktualne także dziś. Po krótkiej, kilkusekundowej przerwie na koniec części pierwszej, którą żartobliwie zarządził wokalista, przy coraz głośniejszym aplauzie zagrano „Niewole” i „Paragwaj” w którym doskonale wybrzmiewa ironicznie gorzka poetyka – Popatrzcie jak się lata, gdy dupsko wolne od bata. Po przyjętym salwą śmiechu pytaniu wokalisty – U was się tańczy? część publiczności porzuciła krzesła i przeniosła się tuż pod scenę przy okazji bardzo żywiołowo przyjętego „Śpij aniele mój” i tam już pozostała, śpiewając z początku dość nieśmiało, potem coraz dobitniej „Konstytucje” czy „Jezu jak się cieszę”. Lech Janerka zapytany przez Pawła Gzyla w jednym z wywiadów o wyczekiwaną od lat kolejną płytę, przewrotnie, jak to ma w zwyczaju, odpowiedział – Wystarczy tylko napisać teksty i zaśpiewać. Mogę je napisać w tydzień. Ale nie chcę żeby to było rzemiosło, tylko głębsze wejście w świat. W czasach jednorazowych piosenek, wykonawców i sztucznie kreowanych „miejskich legend” tego typu myślenie można uznać za nieco naiwne i niemedialne. Stawia jednak na pierwszym miejscu jakość i wiarygodność przekazu ponad sztucznością. Dlatego o koncert Janerki, choćby w uszczuplonym składzie byłem spokojny. Trudno bowiem zepsuć coś naprawdę dobrego. I nawet żartobliwie skwitowana przez niego końcówka występu – Ile graliśmy? Godzinę? To jest sukces, jak Bożena zadzwoni, będzie jej smutno a potem kolejne, konsekwentnie wyklaskiwane bisy pokazały, iż muzyk to co robi, lubi robić dobrze, z pasją, do końca. I dba o swoją publiczność. Pojawiła się jeszcze obietnica, której całkowite spełnienie nie bardzo mi się uśmiecha, ale choćby w połowie warto trzymać Janerkę za słowo – Przyjedziemy następny raz z Bożeną, za rok, będzie trochę starsza, ale jak nowa i umrzemy tu Wam na scenie. Kto wie? Szymon Kantorski

fot. Damian Nowicki


12

TO I OWO

TarNowa Kultura październik 2016

Optymista też ryzykuje Kto jest najbardziej zadowolony ze swojego życia? Ryzykant? Optymista Ostrożny, czy Optymista Globalny? Optymizm jest stałą cechą determinującą nastawienie do świata oraz pozycję osoby w świecie. Optymiści nie boją się życiowych zmian, są pełni nadziei, dostrzegają pozytywne aspekty każdej sytuacji i są silnie zmotywowani do realizacji ustanowionych celów. Mimo że optymizm stanowi jeden z ważniejszych zasobów wewnętrznych człowieka, dzięki któremu łatwiej odnajdujemy się w sytuacjach problemowych, do tej pory był traktowany niemal wyłącznie jednowymiarowo. Nieznane były jego rodzaje, brakowało informacji o zróżnicowaniu optymistycznego

nastawienia do życia a także wiedzy o tym, który rodzaj optymizmu najbardziej sprzyja poczuciu satysfakcji z życia. Badanie zrealizowane przez dr Agnieszkę Czerw zdefiniowało rodzaje optymizmu oraz wykazało związek pomiędzy danym profilem optymizmu a poczuciem satysfakcji z życia. Badaczka wyodrębniła profile optymizmu w oparciu o wyniki pomiarów cech stanowiących jego główne elementy takie jak nastawienie na osiągnięcia, nieostrożność, pozytywne myślenie i otwartość. Określiła 5 profili optymizmu takich jak: Optymista Ostrożny, Optymista Globalny, Optymista Umiarkowany, Ryzykant i Pesymista.

fot. Elżbieta Majchrowicz-Piechocka

Jednym z ważniejszych praktycznych wniosków z tego badania jest konkluzja, że optymizm może, ale nie musi, wiązać się z tendencją do podejmowania ryzyka, a typowi ryzykanci wcale nie mają generalnie

wysokiego poziomu optymizmu. Zaprzecza to powszechnemu przekonaniu, że każdy optymista jest nierozsądny i łatwo podejmuje ryzykowne, nieprzemyślane decyzje. (na)

ROZBIEGANE MYŚLI

Zapraszam! Poznacie mnie po czapce Aktywność fizyczna wyzwala różne potrzeby i zachowania. W moim przypadku bieganie wywołało... morsowanie. Jak zacząć morsować? I skąd w ogóle pomysł, aby to zrobić? Generalnie większość ludzi puka się w czoło na samą myśl o wejściu zimą do jeziora lub morza. Mniejszość dziwi się, jak można nie wchodzić?

JAK ZACZĄĆ ? Najpierw musi pojawić się w waszym życiu ten właśnie temat. I właśnie teraz się pojawił, bo o nim czytacie. Jeśli czytacie, to znaczy, że coś się już zasiało, albo właśnie się sieje. Nim wykiełkuje, warto wiedzieć jednak kilka rzeczy. DLACZEGO LUDZIE ZACZYNAJĄ WCHODZIĆ DO ZIMNEJ WODY? Analizując przypadki różnych morsów, dochodzę do wniosku, że na morsowisko trafiają ponieważ: a) Od jakiegoś czasu żyją aktywnie, biegają, jeżdżą na rowerze. No i ta aktywność spowodowała już lekkie zamieszanie w mózgu, pewne takie zmiany, które tę jednostkę ciągną do nowego źródła endorfin. Tak było w moim przypadku. b) Widzą wśród znajomych osoby morsujące i z niedowierzaniem patrzą na ich całkowicie inne podejście do życia. To motywuje do spróbowania, bo jeśli Iksiński z taaaaakimi problemami się borykający cały czas się śmieje i daje radę, nie narzeka, nie marudzi, tylko zieje optymizmem, to może coś w tym jest...

c) Działa prosta zasada: Jak to! On może, a ja nie? No, tak być nie może! d) Chcą zabłysnąć przed znajomymi, wejść choć raz, narobić fotek i już... W większości przypadków to tak nie działa, bo jednorazowe przekształca się w ciągłe. e) Zależy im na poprawie zdrowia, podniesieniu odporności. Działanie całkowicie racjonalne. Powodów jest pewnie więcej. Każdy z nich jest dobry. Najważniejsze, aby w końcu trafić na morsowisko i... wejść do wody.

CZEGO PRZYSZŁY MORS SIĘ NIE SPODZIEWA? Mors pierwiastek nie spodziewa się, że wchodząc do wody, nie tylko pierwszy raz, może wydawać z siebie różne dźwięki. Przy pierwszym razie mogą być inne niż w kolejnych kąpielach. Z ust pięknych mogą wylatywać przekleństwa niczym młode ptaki z gniazda. Wulgaryzmy pojawiają się na języku takie, o których właściciel języka nie miał wcześniej pojęcia, że je zna. Może inaczej, że je zna, miał pojęcie, ale że potrafi ich użyć, to już nie miał pojęcia. Proszę się tym nie martwić, wraz z wyjściem z wody to mija. WIEK MORSA? Obserwując moje lokalne morsowisko, wyciągam takie oto wnioski. Nie ma ograniczeń wiekowych, są, owszem, jakieś zdrowotne, do których należą problemy z nerkami i sercem, układem krążenia, ale w tym względzie proponuję konsultacje u specjalisty. Morsują także dzieciaki kilkuletnie, nastolatki, młodzież, młodzież starsza i młodzież

najstarsza. Przekrój wieku: od około 4 lat do… bez ograniczeń. Proszę wybaczyć, że nie będę analizowała, ile lat ma najstarszy mors, bo na pewno na swój wiek nie wygląda i z pewnością na swe lata się nie czuje. CO W TORBIE MORSA ? Mors zanim wsiądzie do samochodu musi poczynić kilka niezbędnych kroków: 1. Wciągnąć na ciało strój kąpielowy – kobietom wyjaśnię, że nie ma znaczenia jedno- czy dwuczęściowy. Sama kąpię się w takim i takim. 2. Do torby zapakować ręcznik, buty do kąpieli. Jeśli jest już bardzo zimno na dworze, warto zabrać rękawiczki i czapkę. Warto zabrać – to złe stwierdzenie. Trzeba zabrać i użyć. Jaka czapka? Najlepiej fioletowa z pomponem, albo każda inna, im bardziej nietypowa, tym łatwiej się na zdjęciach zidentyfikować. 3. Przygotować gorący napój do termosu. Gusta i guściki są różne. Jedni wożą herbatę z cytryną, nie z prądem, inni barszcz albo rosół,

ja polecam napój imbirowy. Wrzątkiem, bezpośrednio w termosie, zalać kilka kawałków imbiru, dodać sok z cytryny (ja zazwyczaj na półlitrowy termos wlewam sok z całej cytryny), następnie dorzucić łyżkę stołową miodu, do pełna uzupełnić gorącą wodą. Pycha i nieźle rozgrzewa. 4. Można zabrać karimatę. Łatwiej się na niej przebiera. Tyle słowem wstępu do tematu. W kolejnym numerze „TK” kolejne wskazówki. Tymczasem w każdą niedzielę o godzinie 11 zapraszam do Kiekrza – plaża przy ulicy Nad Jeziorem, tam gdzie wiele osób karmi łabędzie. Sezon rozpoczyna się na przełomie października i listopada. Bywam tam co niedzielę, z wyłączeniem przypadków szczególnych, które zdarzają się bardzo rzadko. Do zobaczenia zatem w chłodne niedziele! Poznacie mnie po czapce. Fioletowej. Katarzyna Bajon www.rozbiegane-mysli.pl


TarNowa Kultura październik 2016

13

Kwiaty są poezją

fot. Tomasz Jakubiak

fot. Tomasz Jakubiak

fot. Tomasz Jakubiak

Kwiaty od wieków inspirują malarzy, poetów, pisarzy, kompozytorów. Barwami, kształtem, zapachem. Misterne płatki, subtelne przejścia kolorów, zieleń połączona z barwami tęczy, słodka woń i nektar - nęcące pszczoły, motyle, owady… Wszystko to kojarzy się z życiem i rozkwitaniem, z kanonem piękna, który ze świata przyrody może być alegorycznie przeniesiony w świat człowieka. Zapraszam do wyprawy w świat kwiatów i słów nimi inspirowanych. Autorką wszystkich prezentowanych wierszy jest Aleksandra Baltissen, polska poetka na stałe mieszkająca w Holandii, dla której kwiaty są ważnym motywem w poezji.

Słonecznik

Maki

W płatkach fala słodyczy ze siebie wzbiera, jak róża oczy otwiera w spojrzeniach rozkoszy...

Pnie się do góry w naturalnym majestacie a nosem strzępi chmury mający słoneczne intencje...

Gorącą czerwienią przebijają słoneczne promienie, by Pan z Panią wplatali radość w życie.

Ciałem, wargami kocha po brzegi niezgłębiona, jest piękna i szalona, kiedy miłością oddycha...

Trafia na swój czas, gdy chyli głowę on i kwiaty, by płatkami przywitać świat

W polu z rumieńcami wytężają oczy w głąb czasu, kiedy tajemne w nich myśli rozkwitają w chwili mgnieniu.

fot. Tomasz Jakubiak

Drogę w chmurach wybiera i mruży powieki, by zatańczyć z uczuciem wabiąc żądze człowieka...

Sasanka Zawiesza się na łodydze w dół kwiatem ze srebrnym puchem, jak wita słońce. Tuli główkę w złotych promieniach na wiosnę, odziana w aksamitach. Po górach i po łąkach ślicznie zadumana na fioletowych kobiercach, sieje się sama. Z wiatrem pije rosę i zapada we mnie rozwijając melodię, którą kocha moje serce.

Jawią obrazami słodkie szepty i nieśmiałe marzenia tracąc delikatne płatki, kiedy Pan do Pani się uśmiecha. fot. Tomasz Jakubiak

fot. Tomasz Jakubiak

Róża

Petunia Kwitnie w upojeniu z frędzlami lub marszczona, by spływać ku szczęściu z góry w ziemię wpatrzona... Mistycznym zachwytem zdobi ogrodnika niebo i przyćmiewa tchnieniem, krucha jak weneckie szkło... Wyjątkowa, jak anioł z łagodnym uśmiechem zdobywa przyjaciół dzieląc się bez słów pięknem... wołając z wiatrem: „Witaj!”...

Konwalie Białe, bielusieńkie, jak łzy kryształowe śliczne i maleńkie konwalie majowe... Lubią zakochanych, gdyż są świadkami obietnic niezwykłych, i rozkoszy zdrojami... Pachną szczęściem, szczerej miłości aby wspomnieniem zapisać się wieczności...

Czekam na Państwa maile (tomaszjakubiak1@gmail.com) z propozycjami do „Erato, moja muzo…”. Życzę dni, w których będzie czas na przeczytanie chociaż jednego wiersza albo kilku stronic książki… I serdecznie pozdrawiam! Tomasz Jakubiak

KĄCIK POETYCKI

ERATO, MOJA MUZO


14

TO I OWO

TarNowa Kultura październik 2016

Chluba Poznania i Polski

JESTEŚ WE WŁAŚCIWYM MIEJSCU

TARNOWO PODGÓRNE

Rozpoczyna się 8 października 2016 i trwać będzie do 23. Jest najstarszy na świecie. To chluba Poznania. Honorowym patronem 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Honorowym przewodniczącym jury – Krzysztof Penderecki, przewodniczącym – Maxim Vengerov. Liczba uczestników sięga prawie 50.

„Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, czytamy na stronie www.wieniawski.pl, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu jest członkiem-założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie (World Federation of International Music Competitions

– WFIMC). Federacja, utworzona przez trzynaście międzynarodowych konkursów muzycznych, powstała w 1957 r. Obecnie WFIMC zrzesza ponad 120 członków – konkursów muzycznych charakteryzujących się najwyższymi artystycznymi i organizacyjnymi standardami. Członkowie Federacji odgrywają ważną rolę, wskazując i promując najbardziej obiecujące talenty muzyki klasycznej, wspomagając rozwój ich kariery – poprzez umożliwienie im zaistnienia na scenie konkursowej przed wybitnymi jurorami, publicznością oraz mediami. Od osiemdziesięciu lat Henryk Wieniawski patronuje Międzynarodowym Konkursom Skrzypcowym, od 1952 roku odbywają się one w Poznaniu; w 2016 roku – po raz piętnasty. Oczekiwani są na nim przedstawiciele kolejnej generacji młodych wirtuozów, wychowanych już w globalizującym się świecie. Częstokroć urodzonych w jednym kraju, nauki pobierających w innym, a zamieszkałych jeszcze gdzie indziej. Na co dzień poddawanych wpływom różnych kultur. Łączy ich jednak muzyka i – jak zawsze – potrzeba zmierzenia z rówieśnikami swoich talentów, umiejętności technicznych, wyobraźni artystycznej. Na miejsce tej konfrontacji wybrali Poznań – miasto, które poszczycić się może najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie.” (ap)

Dwanaście medali kolarzy Tarnovii W dniach 31 sierpnia – 4 września w Pruszkowie odbyły się mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym. Świetnie w tych zawodach spisali się zawodnicy i zawodniczki klubu Tarnovia Tarnowo Podgórne, zdobywając dwanaście medali, z czego aż osiem złotych. Do tego nasi kolarze dołożyli jeszcze dwa srebrne krążki i dwa brą-

zowe. Najwięcej medali wywalczyła Julita Jagodzińska, która była jedną z bohaterek całych mistrzostw. Zawodniczka Tarnovii trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, a do tego zdobyła po jednym srebrnym i jednym brązowym medalu. Tomasz Sikorski

JESIENNY PAKIET KONFERENCYJNY Cena pakietu 180 zł/os.

Pakiet obowiązuje od 23.09 - 22.12.2016 r.

Pakiet Zawiera: • sala konferencyjna • sprzęt multimedialny (ekran, projektor, flipchart) • dedykowany specjalnie dla Państwa Opiekun • przerwa kawowa (kawa, herbata, woda mineralna, wybór ciasteczek kruchych) • wyśmienity obiad • nocleg w komfortowym pokoju dwuosobowym • bogate śniadanie w formie bufetu Dodatkowe Informacje: Cena obowiązuje przy grupie min. 15 osobowej. Ilość miejsc ograniczona. REZERWACJA: 62-080 Tarnowo Podgórne, ul. Poznańska 139, tel. (61) 896 24 00 www.hotel500.com.pl/tarnowo-podgorne

PRZEWOZY PRZEPROWADZKI 502 728 249

REKLAMA W TARNOWEJ KULTURZE: jarek@goksezam.pl www.goksezam.pl/pliki/cennikreklam.pdf


15

TarNowa Kultura październik 2016

ROZRYWKA

Krzyżówka panoramiczna nr 52

q

IMIĘ TWÓRCY „ŚWIĘTA WIOSNY”

q

q

q

q

Po rozwiązaniu krzyżówki należy przenieść do ramki litery z kratek ponumerowanych w prawych, dolnych narożnikach. Utworzą one myśl Richarda Wagnera (1813-1883), niemieckiego kompozytora, dyrygenta i teoretyka muzyki okresu romantyzmu – ostateczne rozwiązanie krzyżówki. Wyciętą ramkę z rozwiązaniem należy nakleić na kartkę pocztową z adresem: Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”; ul. Poznańska 96; 62–080, Tarnowo Podgórne lub wysłać rozwiązanie mailowo na adres: jarek@goksezam.pl, podając imię i nazwisko. Osobie, która nadeśle prawidłowe rozwiązanie jako piąta przyznamy nagrodę – niespodziankę. Regulamin krzyżówki dostępny jest na stronie internetowej www.goksezam.pl/krzyzowka.pdf.

ROZWIĄZANIE KRZYŻÓWKI NR 51 Myśl Paula Claudela (1868–1955), francuskiego poety i dramaturga „Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza” Spośród osób, które nadesłały prawidłową odpowiedź nagrodę otrzymuje Wiesława Woźniak. Zapraszamy do siedziby GOK „SEZAM” (Tarnowo Podgórne, ul. Poznańska 96) po jej odbiór.

6

q

JACHT ZDZISŁAWA PIEŃKAWY CENTRUM PÓŁNOCNEJ DALMACJI

JEJ NIE WYPADA

RZEKA LIBANU, SYRII I TURCJI

q

q

12

JASNE LUB CIEMNE MIASTO SARGONA WIELKIEGO

q

MICHAJ I ŚPIEWAŁ

4

11

RZEKA NUMER 1 SŁOWACJI

26

q

18

PARKING ARKI NOEGO

PRZEŁOŻONY ZAKONU

q

q

q

10

„TOSCA”

q

q

34

28

POD USTAMI

25

DAWNE ZAWODY PTAK LUBIĄCY GADAĆ

q

9

q

q HARTOWAŁA SIĘ

KURORT W BELGII

24

REZULTAT

29

q

19

q

DOLNA CZĘŚĆ SZKIELETU STATKU

q

5

1

q

KWIAT - SYMBOL JESIENI

PODPIS GRAFICIARZY

q

36 DYMI NA SYCYLII

q

15 RYBA LUB WEKTOR

PONOĆ POPRAWNIEJ JEST ROM

q

CHOROBA GOŁĘBI

NOWELA HENRYKA SIENKIEWICZA

37 INACZEJ WĘGRZYN

q

SZTUKA GABRIELI ZAPOLSKIEJ

27

CZOŁOWY JAPOŃSKI REŻYSER FILMOWY

q

q

30

KRYPTA POZNANIA LUB KRAKOWA

14 33

NIE SEN

2

q

17

TYP CHUSTY POPULARNEJ NA MALAJACH

q

21 FILMOWY OBYWATEL

35 16

W ZIELONYM PTASZKI ŚPIEWAJĄ

OPRAWCA

PRZED IVANOVIĆ (TENIS)

q

q

31

32

7

8

MIESZANIE KART PRZED GRĄ

q

23

POWIEŚĆ FRANZA KAFKI

W PARZE Z ALFĄ

39

q

PRZED ANDRYCZ

q

20

22 DŁONI PRZY POWITANIU

q

q

13

3

SYMBOL CZERWIENI

q

q

q

q

q

q

W ŁOKCIU

PRZENIKLIWY CHŁÓD

q

ZBYT AMBITNY LOTNIK

q

ZWOJNICA LUB SOLENOID

q

q

POLSKA MODELKA I AKTORKA

q

q

SZTUCZNA PRZESZKODA NA RZECE

MIENIE

38

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

Termin nadsyłania rozwiązania: 20 października 2016. Opracował: Andrzej Chylewski

TARNOWA KULTURA ISSN 1895–5460 WYDAWCA: Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”. Instytucja kultury. Dyrektor: Szymon Melosik. 62–080 Tarnowo Podgórne, ul. Poznańska 96. www.goksezam.pl; info@goksezam.pl REKLAMA: jarek@goksezam.pl ZESPÓŁ REDAKCYJNY: Katarzyna Bajon, Marysia Horowska, Agata Klaudel–Berndt, Kuba Kantorski, Szymon Kantorski, Jarek Krawczyk (zastępca redaktora naczelnego), Zuzanna Kupsik, Julia Lipowicz, Patrycja Świergiel, Andrzej Piechocki (redaktor naczelny), Łukasz Wojtyniak WSPÓŁPRACA: Barbara Gałężewska, Tomasz Jakubiak, Maria Kaniewska, Marek Kromski, Damian Nowicki Skład: Jarek Krawczyk, Karolina Janikowska. Druk: Poli Druk Poznań. Nakład: 4000 egz. Numer zamknięto: 28.09.2016.

Redakcja zastrzega sobie prawo skrótu i adiustacji tekstów. Nie zwracamy dostarczonych materiałów.


16 PROGRAM IMPREZ

TarNowa Kultura październik 2016

KULTURALNY PAŹDZIERNIK 2016 WYDARZENIE MIESIĄCA

XV-lecie cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne: Requiem d-moll KV 626 W.A. Mozarta 2 października, godz. 20, kościół w Lusowie

Inauguracja nowego Kina Zielone Oko: „Ostatnia rodzina” 16 października, godz. 18, Centrum Kultury Przeźmierowo

KALENDARIUM

* * * *

2.10 (niedziela) godz. 20 Kościół w Lusowie 8.10 (sobota) godz. 15.30 Kościół i Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym 9.10 (niedziela) godz. 12.30 Centrum Kultury Przeźmierowo 9.10 (niedziela) godz. 17 Centrum Kultury Przeźmierowo

Lusowskie Spotkania Muzyczne - koncert z okazji XV-lecia cyklu: Requiem W. A. Mozarta, dyr. Łukasz Łodygowski. Wstęp wolny. str. 3 Jubileusz 95-lecia Koła Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego. str. 8 Wstęp wolny. Mama, Tata, Teatr i ja: przedstawienie Teatru Krokodyl str. 6 pt. „Przygody Krasnala Hałabały”. Bilet rodzinny: 10 zł

10.10 Przedszkole Baranowo i Przeźmierowo, CK Przeźmierowo 12.10 Przedszkola Lusowo, Lusówko, Tarnowo Podgórne, SP Lusowo, DK Tarnowo Podgórne

Pro Sinfonika - koncerty edukacyjne dla przedszkoli pt. „Pan Świerszcz jedzie do Indii”

14.10 (piątek) godz. 20 Centrum Kultury Przeźmierowo 16.10 (niedziela) godz.18 Centrum Kultury Przeźmierowo

Joanna Bartel - „Kabaretowe spotkanie”. Bilety: 25 zł

Ania Dąbrowska - koncert (współorganizacja)

18.10 SP w Lusowie, DK w Tarnowie Podgórnym 19.10 SP Ceradz Kościelny, Gimnazjum Tarnowie Podgórnym 21.10 SP w Lusówku, Gimnazjum w Baranowie

Pierwszy seans nowego Kina Zielone Oko: „Ostatnia rodzina”. Bilety: 15 zł Mezzoforte - koncerty edukacyjne dla szkół pt. „Wirtuozi naszych czasów”

21.10 Kleszczewo

Występ DZPiTL Modraki

22.10 (sobota) godz. 18 Centrum Kultury Przeźmierowo 23.10 (niedziela) godz. 12:30 Centrum Kultury Przeźmierowo 23.10 (niedziela) godz. 18 Centrum Kultury Przeźmierowo 28.10 (piątek) godz. 20 Centrum Kultury Przeźmierowo 29.10 (sobota) godz. 18 Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym 30.10 (niedziela) godz. 18 Centrum Kultury Przeźmierowo

Grażyna Łobaszewska - koncert. Bilety: 40 zł Kino dla dzieci: „Bardzo Fajny Gigant” Bilety rodzinne: 10 zł Kino Zielone Oko zaprasza: „Dziewczyna z pociągu” Bilety: 15 zł Happysad, Ted Nemeth - koncert. Bilety: 40 zł Jazzowa Scena Sezamu - koncert zaduszkowy: Iza Zając. Bilety: 20 zł Kino Zielone Oko zaprasza: „Boska Florence” Bilety: 15 zł

– otwarte dla publiczności imprezy na terenie gminy Tarnowo Podgórne

– szczególnie polecamy

*

str. 4

* * str. 6

str. 7

* * * * * * str. 4

str. 7

str. 7

str. 5

str. 2

str. 7

– omówienie wewnątrz numeru

Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym, Galeria w Rotundzie – Tarnowo Podgórne, ul. Ogrodowa 14 Centrum Kultury Przeźmierowo – ul. Ogrodowa 13a Bilety i zaproszenia dostępne: – w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14; w od poniedziałku do piątku w godz. 15–20) – w siedzibie GOK „SEZAM” (Tarnowo Podgórne, ul. Poznańska 96; od poniedziałku do piątku w godz. 9–15) – w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a; od wtorku do piątku od 16-20 i przed imprezami)

– przez Internet – w serwisie Biletomat.pl

informacja telefoniczna: 61 895 92 28

www.goksezam.pl


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.