Lars Lerin – en privat samling

VISNING 11–17 APRIL |

SLAGAUKTION 17 APRIL

NYBROGATAN 32, STOCKHOLM

VISNING 11–17 APRIL | SLAGAUKTION 17 APRIL NYBROGATAN 32, STOCKHOLM

Lars Lerin – A private Collection

visning 11–17 april

Nybrogatan 32, Stockholm

Vardagar kl 10–18 | Helg kl 11–16

slagauktion 17 april

Katalog online på auktionsverket.com

Våra specialister

Joakim Geiger Modern & nutida konst samt fotografi

0733–40 67 65

johanna.malm @auktionsverket.com

070–467 09 90 joakim.geiger @auktionsverket.com

Omslag:

52. LARS LERIN, Solnedgång vid havet (detalj). (d)

Värdering: 225 000 – 250 000 SEK

Lot nr: 3385414

Insida omslag:

27. LARS LERIN, Gård i höstfärger (detalj).(d)

Lot nr: 3384303

repro: Italgraf Media tryck: TMG Sthlm

viewing april 11–17

Nybrogatan 32, Stockholm

Week days 10 am – 6 pm | Weekend kl 11 am –16 pm

hammer auction april 17

For further information in English please visit auktionsverket.com

Så deltar du i auktionen

Det finns fem olika sätt att lägga bud på auktionen. Vill du ha hjälp med att lägga bud är du alltid välkommen att kontakta någon av våra specialister, eller kundtjänst under visningen eller på telefon 08–453 67 50. Viktigt att komma ihåg: förhandsbud är bindande. Vänligen observera att du behöver skapa ett konto på Auctionet för att kunna lägga bud på auktionen. Att skapa ett konto är gratis och registreringen gör du på www.auctionet.com.

Förhandsbud online

Du kan lägga bud online fram till auktionens starttid. Vid varje objekt i katalogen online finns en ”Lägg budknapp”. Ange det högsta belopp som du är villig att betala.

Budgivning i salen

Kundtjänst lämnar utan kostnad ut en numrerad auktionsspade. Spaden använder du vid budgivning i salen genom att tydligt visa den för auktionskommissarien.

Live budgivning online

Du deltar i budgivningen online, i realtid via din mobil eller dator. Registrera dig som kund och läs mer på vår hemsida.

Budgivning per telefon

Skriftlig ansökan ska lämnas till Kundtjänst senast vardagen före auktionen. När budgivningen närmar sig det föremål du önskar bjuda på, ringer en representant upp direkt från auktionssalen och du framför dina bud.

Skriftliga inropsuppdrag

Fyll i föremålets auktionsnummer och det högsta belopp som du är villig att betala. Kundtjänst bjuder sedan för din räkning under auktionen upp till angivet högsta belopp men alltid så förmånligt som möjligt. Skriftliga inropsuppdrag lämnas direkt hos Kundtjänst.

Läs mer om budgivning på auktionsverket.com

Johanna Lindholm Malm Nutida svensk & internationell konst

Lars Lerin har en unik position på den svenska konstscenen. Ingen annan svensk konstnär når idag ut så brett och älskas av så många som han. Att som konstnär även bli en folkkär och respekterad mediepersonlighet hör inte till vanligheterna. Kanske är det just kombinationen av exceptionell teknisk skicklighet och förmågan att beröra som slår an hos så många. Han räds inte heller att vara personlig och har delat med sig av sin, på många sätt, svåra livsberättelse.

Lerins fantastiska akvareller tar oss med ut i tystnaden. Till kalhyggen och disiga bergslandskap, till Lofotens hamn och till de värmländska skogarna. Hans konstnärskap är djupt rotat i naturen och landskapet och han har en unik förmåga att fånga dess skiftningar. Genom sina akvareller skapar Lerin inte bara visuella representationer av landskapet, utan fyller dem även med en känslomässig laddning som bär på en nästan meditativ kraft.

Kenneth Wahlström var en mycket känd näringslivsprofil i Karlstad. Utöver sitt framgångsrika entreprenörskap var han även en hängiven konstsamlare. Hans samling innefattar hundratals verk från en rad olika konstnärer; glaskonst av Kjell Engman och skirt naturmåleri av Anna Gardell–Ericson men framför allt en imponerande samling verk av Lars Lerin.

Stockholms Auktionsverk har fått det stora förtroendet att sälja denna unika samling. I auktionen presenteras 70 stycken verk och vi får genom dem möjlighet att följa Lerins utveckling som konstnär. Från de tidiga verken i olja, där han söker sitt uttryck, till de senaste årens mästerliga akvareller där naturskildringar dominerar. Det är med stor glädje vi välkomnar publiken att vid detta unika tillfälle utforska denna auktion och samling.

Lot nr: 3385295

1. LARS LERIN, Vinterljus. (d) Akvarell på papper, 102 x 152 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2020.

2. LARS LERIN, Isbelagd sjö. (d)

Akvarell på papper, 55 x 75 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2017.

Värdering: 60 000 – 80 000 SEK Lot nr: 3384018

3. LARS LERIN, Gård med uthus. (d)

Akvarell på papper, 38 x 56 cm. Signerad Lars Lerin.

Värdering: 60 000 – 80 000 SEK Lot nr: 3392883

Akvarell

Värdering: 125 000 – 150 000 SEK

Lot nr: 3385538

5.

Akvarell

Värdering: 60 000 – 80 000 SEK

Lot nr: 3383916

LARS LERIN, Vinterdis.(d) på papper, 58 x 76,5 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2010. 4. LARS LERIN, Hus i gråväder. (d) på papper, 75 x 107 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018.

Lot nr: 3385166

6. LARS LERIN, Uthus vid skogsbryn. (d) Akvarell på papper, 102 x 152 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. Värdering: 225 000 – 250 000 SEK

3385737

7. LARS LERIN, Gård vid berg. (d) Akvarell på papper, 77 x 105 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. Värdering: 125 000 – 150 000 SEK Lot nr: 8. LARS LERIN, ”Laupstad”. (d) Akvarell på papper, 75 x 106 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. Värdering: 125 000 – 150 000 SEK Lot nr: 3384522

9. LARS LERIN, Uthus. (d)

Akvarell på papper, 58 x 76 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin –83.

Lot nr: 3384538

10. LARS LERIN, Granar i sluttning. (d)

Akvarell på papper, 57 x 75 cm.

Signerad Lars Lerin.

Värdering: 50 000 – 60 000 SEK

Lot nr: 3392394

11. LARS LERIN, Bilvrak. (d)

Akvarell på papper, 57 x 76.

Signerad Lars Lerin samt L och daterad 83.

Lot nr: 3392374

Värdering: 250 000 – 275 000 SEK

Lot nr: 3385133

12. LARS LERIN, By i vinterlandskap. (d) Akvarell på papper, 102 x 152 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 23/1 2020.

13. LARS LERIN, Sydishav. (d)

Träsnitt, 15 x 22 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin 90, numrerad 26/180.

Värdering: 3 000 – 4 000 SEK

Lot nr: 3397900

14. LARS LERIN, Bergslandskap. (d)

Träsnitt, 29 x 41 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin 91.

Värdering: 8 000 – 10 000 SEK

Lot nr: 3392656

15. LARS LERIN, Vinter i barrskog. (d)

Träsnitt, 48 x 67 cm.

Signerad, daterad och numrerad Lars Lerin –84, 3/80.

Värdering: 6 000 – 8 000 SEK

Lot nr: 3384032

16. LARS LERIN, Fiskeby vid berg. (d)

Träsnitt, 47 x 65 cm.

Signerad, daterad och numrerad L. Lerin –91, 28/280.

Värdering: 8 000 – 10 000 SEK

Lot nr: 3384074

Lot nr: 3383999

17. LARS LERIN, Hus vid skogsbryn, torpare. (d) Akvarell på papper, 76,5 x 57 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2019.

Värdering: 200 000 – 225 000 SEK

Lot nr: 3385382

18. LARS LERIN, ”Henningsvaer”. (d) Akvarell på papper, 103 x 153 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2020.

19. LARS LERIN, ”Uthus vid Flensbon”. (d)

Olja på duk, 130 x 180 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2006.

Värdering: 100 000 – 125 000 SEK

Lot nr: 3384160

20. LARS LERIN, ”Från Milberget, sista ljuset”

Olja på pannå monterad i ram, 25 x 35 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin 1998 a verso samt a tergo.

Värdering: 25 000 – 30 000 SEK

Lot nr: 3398044

Akvarell

Lot nr: 3385682

Akvarell

Värdering: 100 000 – 125 000

Lot nr: 3385638

22. LARS LERIN, ”Grunnfarfjorden”. (d) på papper, 77 x 105 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 18. SEK 21. LARS LERIN, Röda hustak. (d) på papper, 77 x 105 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018.

Träsnitt,

Lot nr: 3385978

23. LARS LERIN, Landskap. (d) 103 x 200 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2003, numrerad 2/20.

Måleriet ger mitt liv mening. Det har fungerat både i goda och onda dagar, som tillflykt och tröst, när livet i övrigt varit kaos. Detta att låta pigmentvattnet flöda över pappersarket blir som en sorts meditation – som när katten sitter på spänn framför sorkhålet. Hela tillvaron klarnar.”

Sidan 37, Lars Lerin, Naturlära, 2014

Lars Lerins konstnärskap innefattar inte bara det han skapar på akvarellpappret och duken utan tar sig även uttryck i text och dikt. Han är också en känd röst från TV. Hans varma personlighet och hur han med enkelhet tar sig an svåra ämnen och dyker in i djupa samtal, lockar många tittare. Generöst och öppet har han delat med sig av sina personliga erfarenheter och har på så sätt hjälpt andra som fastnat i destruktiva livsmönster.

Lars Lerin föddes 1954 i Munkfors i Värmland. Han beskriver hur han tidigt i livet kände sig annorlunda. Det var bland flickorna han trivdes och genom deras lekar som han ville ta sig an livet. Han var tidigt medveten om sin homosexualitet, vilket ytterligare förstärkte känslan av utanförskap. Uppvuxen i en familj där det var viktigt att passa in, förstod han snart att han var tvungen att byta ut flicklekarna och gick då in i fantasins värld. Han skapade sig låtsasvärldar där han var någon annan: en världsberömd författare, konstnär eller musiker. Fantasivärldarna blev en tillflyktsort för honom ända in i vuxenlivet.

Uppmuntrad av sin farmor började han att teckna och måla och efter studenten påbörjade han sin konstnärliga utbildning på Gerlesborgsskolan i Bohuslän. Några år senare fortsatte han sina studier på Valands Konsthögskola i Göteborg. Det var under åren på Valand som hans missbruk tog sin början. Han kände sig obekväm i sociala sammanhang och han fick panikångestattacker. För att klara av livet och sina studier fick han ångestdämpande medicin som han kom att använda under många år.

I början av sitt konstnärskap arbetade Lerin i olja. Han skildrade personer och platser runt omkring sig och han hade förebilder som Sven X:et Erixson, Eric Hallström och Bror Hjorth. Han hade kontakt och umgicks med andra konstnärer som Evert Lundqvist och Erling Ärlingsson, såg och lärde av dem. Under tiden på Valand gav Lerin ut sin första bok. Han började göra etsningar, tecknade djur och utvecklade sitt akvarellmåleri. I slutet av 80-talet flyttade

Lerin till Lofoten och det var här som han började att måla de motiv vi så starkt förknippar med hans konstnärskap.

Lerin levde många år i Lofoten tillsammans med en annan konstnär till vilken han hade en mycket viktig men samtidigt destruktiv relation. Hans missbruk av tabletter eskalerade och blandat med alkohol fick hans självmedicinering förödande konsekvenser. Nedbruten återvände han ensam till Värmland, där han sökte hjälp för sitt missbruk vilket resulterade i att han idag lever ett drogfritt liv.

Ett av Lars Lerins mest framträdande konstnärliga signum är hans förmåga att skildra landskap på ett sätt som går långt bortom det rent visuella. Genom en subtil användning av färg, ljus och skugga lyckas han skapa målningar och akvareller som förmedlar en stark känsla av plats och närvaro. Ofta återfinns naturmotiv, vattenlandskap och djur i hans verk, och betraktaren dras in i de stämningar och berättelser som konstnären vill förmedla. Synonymt med Lars Lerins konstnärskap är också vemodet. Vi känner igen verk som i gråskala gestaltar övergivna hus och gråmulna fuktiga vinterdagar. I många av hans målningar kan man känna utanförskapet gestaltat i slutna fasader och öde landskap. Samtidigt är verken bedövande vackra. Med teknisk briljans och till synes lätthet fångar han små skiftningar och laddar sina verk med närvaro och känsla.

Utöver sitt måleri är Lerin också en framgångsrik författare. Han har skrivit diktsamlingar, memoarer och reseskildringar som kompletterar och fördjupar förståelsen för hans konstnärliga uttryck. I sina texter delar han med sig av personliga reflektioner, tankar och erfarenheter, vilket ger betraktaren en närmare inblick i hans konstnärliga process och livsåskådning. Sina många resor har han skildrat i ett stort antal illustrerade böcker. Han har givit ut över 50 stycken böcker med egna texter och bilder och 2014 belönades han med Augustpriset för boken Naturlära.

Genom åren har Lars Lerin etablerat sig som en av Sveriges mest betydande samtida konstnärer och författare. Hans konstnärskap präglas av en djup känslighet för naturen och människan, och han fortsätter att inspirera och beröra en bred publik med sin konst.

Lot nr: 3385444

24. LARS LERIN, Björkar. (d) Akvarell på papper, 153 x 103 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018.

Lot nr: 3383954

25. LARS LERIN, Sommarbilder. (d) Akvarell på papper, 77 x 56 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2017.

Lot nr: 3384010

26. LARS LERIN, Sommarväg. (d) Akvarell på papper, 76 x 57 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2017.

Lot nr: 3384303

28.

Lot nr: 3398063

27. LARS LERIN, Gård i höstfärger. (d) Akvarell på papper, 102 x 150 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. LARS LERIN, ”Lidsjön II”. (d) Akvarell på papper, 17,5 x 23,5 cm. Signerad Lars Lerin a verso samt signerad, betitlad och daterad 2015 a tergo.

29. LARS LERIN, ”Ingegerd går ut”. (d)

Olja på duk, 27 x 24 cm. Signerad L Lerin.

Värdering: 10 000 – 12 000 SEK

Lot nr: 3397888

30. LARS LERIN, ”I hönsgården, Käckfall”. (d)

Olja på duk, 59 x 80 cm. Signerad L Lerin.

Värdering: 30 000 – 35 000 SEK

Lot nr: 3392480

31. LARS LERIN, Vid vedboden. (d)

Olja på duk, 72 x 65 cm.

Signerad och daterad L. Lerin 77.

Värdering: 20 000 – 25 000 SEK

Lot nr: 3391971

Olja på duk, 80 x 54 cm. Signerad och daterad L Lerin 77.

Lot nr: 3392446

34.

Olja på duk, 65 x 54 cm. Signerad L Lerin 76.

Lot nr: 3392704

Olja på pannå, 32 x 40 cm. Signerad L. Lerin.

Värdering: 12 000 – 15 000 SEK

Lot nr: 3392044

Olja på duk, 54 x 65 cm. Signerad och daterad L Lerin 76.

Lot nr: 3392868

32. LARS LERIN, Slåtter. (d) LARS LERIN, Tvätthängning. (d) 35. LARS LERIN, Slåtter. (d) 33. LARS LERIN, Kvinna med korg. (d)

Signerad och daterad L Lerin

Lot nr: 3397716

Signerad och daterad Lars Lerin 77.

Lot nr: 3397805

Lot nr: 3397735

37. LARS LERIN, Jolle. (d) Olja på duk, 35 x 24 cm. 36. LARS LERIN, ”Badar”. (d) Olja på duk, 35,5 x 22,5 cm. 77. 38. LARS LERIN, ”På Grässjön”. (d) Olja på duk, 22 x 33 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 1976 a tergo.

39. LARS LERIN, Kor vid gård. (d)

Goauche på papper, 27,5 x 47 cm. Signerad L Lerin.

Värdering: 35 000 – 40 000 SEK

Lot nr: 3392944

40. LARS LERIN, Höst vid sportstuga. (d)

Olja på duk, 46 x 60 cm. Signerad Lars Lerin.

Lot nr: 3392915

41. LARS LERIN, Stadsbrand. (d)

Olja på duk, 53 x 64 cm. Signerad L Lerin.

Lot nr: 3392723

42. LARS LERIN, Ljus vinterdag. (d)

Olja på duk, 54 x 65 cm.

Signerad och daterad L Lerin 76.

Lot nr: 3392503

43. LARS LERIN, Gårdsväg. (d)

Olja på duk, 63 x 73 cm. Signerad L. Lerin och otydligt daterad 76.

Värdering: 15 000 – 18 000 SEK

Lot nr: 3383947

44. LARS LERIN, Vårvinter. (d)

Olja på pannå, 46 x 55 cm. Signerad L Lerin.

Lot nr: 3392793

45. LARS LERIN, Hus i vinterkväll. (d)

Olja på duk, 64 x 89,5 cm. Signerad L Lerin.

Lot nr: 3392131

46. LARS LERIN, Landskap i blått. (d)

Olja på pannå, 36 x 44 cm.

Signerad L Lerin.

Värdering: 18 000 – 20 000 SEK

Lot nr: 3392191

47.

Olja på pannå, 44 x 35,5 cm.

Signerad L Lerin.

Lot nr: 3392162

LARS LERIN, Clary stryker. (d)

48. LARS LERIN, ”Från Färöarna”. (d)

Olja på duk, 19 x 24 cm.

Signerad och daterad L Lerin 82.

Lot nr: 3398009

49. LARS LERIN, Utan titel. (d)

Olja på duk monterad på pannå, 20 x 25 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin 98.

Lot nr: 3397845

50. LARS LERIN, ”Vinter, gräs”. (d)

Olja på duk, 24 x 30 cm.

Lot nr: 3397784

51. LARS LERIN, Husfasad.(d) Akvarell på papper, 102 x 150 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2014. Värdering: 225 000 – 250 000 SEK Lot nr: 3384462 52. LARS LERIN, Solnedgång vid havet. (d) Akvarell på papper, 103 x 153 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2020. Värdering: 225 000 – 250 000 SEK Lot nr: 3385414 53. LARS LERIN, Gryning. (d) Akvarell på papper, 40 x 53,5 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. Värdering: 35 000 – 40 000 SEK Lot nr: 3383992

54.

Lot nr: 3383969

55. LARS LERIN, Vinterbilder. (d)

Akvarell på papper/collage, 60 x 76 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 95.

Lot nr: 3392423

LARS LERIN, ”Isle of Skye”. (d) Akvarell på papper, 57 x 76 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2003.

Lot nr: 3384448

56. LARS LERIN, Hus i rött ljus (detalj) (d) Akvarell på papper, 102 x 151 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2016.

57. LARS LERIN, Lofoten. (d)

Träsnitt, 32 x 42 cm.

Signerad och daterad L Lerin 78.

Numrerad PT.

Värdering: 5 000 – 6 000 SEK

Lot nr: 3392809

58. LARS LERIN, Lofoten. (d)

Träsnitt, 31 x 41 cm.

Signerad L Lerin och daterad 79.

Numrerad PT.

Värdering: 4 000 – 5 000 SEK

Lot nr: 3392823

59. LARS LERIN, Lofoten. (d)

Träsnitt, 31 x 41 cm.

Signerad och daterad L Lerin 79.

Numrerad PT.

Värdering: 4 000 – 5 000 SEK

Lot nr: 3392831

60. LARS LERIN, Husfasad.(d)

Blandteknik på papper, 70 x 98 cm. Signerad och daterad L. Lerin –79.

Lot nr: 3384497

61. LARS LERIN, ”Föreningens kassör”. (d)

Kolteckning på papper, 45 x 63 cm.

Signerad och daterad L. Lerin 74.

Värdering: 8 000 – 10 000 SEK

Lot nr: 3383992

62. LARS LERIN, Skörd. (d)

Träsnitt, 50 x 70 cm. Signerad, daterad och numrerad L. Lerin –78, 106/120.

Värdering: 6 000 – 8 000 SEK

Lot nr: 3384081

Lot nr: 3385240

63. LARS LERIN, Norsk Feitsild. (d) Akvarell på papper, 101 x 150 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 1999.

64. LARS LERIN, ”En kusin i Chicago” ur serien ”Mostrarnas Tid”. (d)

Träsnitt, bildstorlek ca 47,5 x 32 cm.

Signerad Lars Lerin, daterad 86 samt numrerad 2/150.

Värdering: 3 000 – 4 000 SEK

Lot nr: 3392579

65. LARS LERIN, ”Mostrarnas tid II”. (d)

Träsnitt, 50 x 34 cm.

Signerad och daterad Lars Lerin 86, numrerad 18/120.

Värdering: 6 000 – 8 000 SEK

Lot nr: 3392845

66. LARS LERIN, ”Snöhinder”. (d) Olja på duk, 22 x 35 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 81.

Värdering: 18 000 – 20 000 SEK Lot nr: 3397759

67. LARS LERIN, Katt i fönster. (d) Träsnitt, 62 x 46,5 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 81. Numrerad 113/160.

Värdering: 3 000 – 4 000 SEK Lot nr: 3392930

68. LARS LERIN, Sparkåkare Olja på duk, 32,5 x 23,5 cm.

Signerad L Lerin 77.

Värdering: 12 000 – 15 000 SEK Lot nr: 3398016

Värdering: 225 000 – 250 000

Lot nr: 3384325

69. LARS LERIN, ”Storøya”. (d) Akvarell på papper, 102 x 151 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2018. SEK

Lot nr: 3383933

70. LARS LERIN, Ladugård. (d) Akvarell på papper, 77 x 57 cm. Signerad och daterad Lars Lerin 2020.