Page 1

kcalbwolleyatnegamnayc

EKSPRES

Viti i 18 të i botimit

Nr. 119 (4365)

“Qemal Stafa”, parkingu që “po i bën gropën”

Premtime të pambajtura, parkim, dhe shumë fjalë. Në fund ka vetëm një fakt: Shqipëria është i vetmi vend europian që nuk ka një stadium për të qenë

E mërkurë 2 maj 2012

30

Çmimi lekë (Në Greqi 1.5 euro)

Fiksohet miqësorja për më 22 maj

Madrid, Shqipëria luan kundër Katarit

Duket i “dorës së dytë”, por kundërshtari i kuqezinjve është në të njëjtin pozicion me ne në renditjen e FIFA-s

Liga e Kampioneve e Azisë

Dubai, Sukaj “i bën të gjitha”

Sepahani i tij fiton 3-0 ndaj Al Nasrisë. Xhevo “vjedh” një penallti. E humbet me dëshirën e tij dhe më pas shënon një gol të rregullt…

FATMIR MËNERI Mund të gjesh njëmijë e një arsye e argumente, por për një gjë nuk ka pikë dyshimi: nëse dikush pas dekadash do të hapë arshiva gazetash, ku do të mësojë se në maj të vitit 2012 Shqipëria rrezikonte të luante futboll ndërkombëtar (për atë kombëtar lejohet “alpinizmi”) në stadiumin e vetëm që kish, ngaqë në impant s’mund të hyje, pasi Bashkia e kryeqytetit po ndërtonte një parking gjigant, do ta quanin një marrëzi kolektive! Ata “të shkretë” nuk do të mund të kuptojnë se në këtë qytet gjithsekushi punon në kokë të vet. Se, më së pari, ajo që duhet të jetë më korrekte me ligjin, Bashkia e Tiranës, kujton se historia fillon sa herë përfundojnë një palë zgjedhje e hipën dikush tjetër në fron. Dhe merr e riaktivizon një projekt që ka vite në sirtar e që është hedhur poshtë pikërisht nga këta që janë sot në fuqi. Mirë bën, se në Tiranë ka mbetur të parkosh nëpër çatira, por nga ideja e parë e mirëpritur por e keqpërqafuar e bashkisë “tjetër” ka kaluar shumë kohë... (faqe 3)

è Dy kryesueset, shtëpiake me ato që po mbyten

Korçë-Durrës

Duel nervash S’ka më kohë: një hap fals dhe titulli të ikën për duarsh

“Rrogë e lartë e dorë e lirë”, Tirana vijon të bekojë Rubion Grima e Sinani, dy kampionë nxjerrin Vllazninë nga “frigoriferi” Duhet veç 1 pikë, por Flamurtari e do Europën “autostradë” Kategoria e Parë

Luftëtari, Dede: Mos e bëni Flamurtari - Skënderbeu Meshkujt e basketit kanë gjetur një “Asllan Rusi” të mbyllur dje. Para finales janë detyruar të bëjnë “demonstratën” e 1 Majit!

Atletikë

Tivar, Gega në 3.000m/p, thyen rekordin e Evros!

Në mitingun në Mal të Zi, edhe një medalje argjendi e një bronzi

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Sot, në Itali dhe Spanjë mund të vendoset titulli

Konte 1bota

Juventus dhe Real, koha e shampanjës?

Bardhezinjtë duhet të fitojnë dhe të shpresojnë te humbja e Milanit, për ta siguruar matematikisht, ndërsa madrilenët me tri pikë do të shpalleshin automatikisht kampionë, edhe nëse Barcelona bën të njëjtën gjë

Premier League

44 vite pritje e 500 mln euro, Siti sheh “faturën” Sheikë në Champions

Parisi dhe Malaga, gati të shijojnë Europën!

Rr. “Adem Jashari”, Njësia Bashkiake Nr. 5, Tiranë Tel: +355 4 226 7883 Fax: +355 4 224 8470 info@kevin construksion.net Cel: 0682022718


2

Nuk respekton “fair-play”, amulli në fushë dhe më pas një gol i ndershëm, nata aziatike e Sukajt Ekipi Sepahan, ku aktivizohet shkodrani Xhevahir Sukaj, ka fituar bindshëm dje në Dubai, ndaj vendasve të Al Nasri, në ndeshjet e vlefshme për Ligën e kampioneve të Azisë. Sukaj ishte protagonisti kryesor në fitoren e pastër 0-3 të skuadrës së tij. Shkodrani ka fituar një 11-metërsh dhe disa minuta më pas ka shënuar gol. Sepahan e hapi serinë e golave në 43’ të pjesës së parë me anë të Cesar. Pjesa e parë e lojës u mbyll me shifrat 0-1. Me rifillimin e së dytës, 25-vjeçari Sukaj fitoi një penallti në favor të skuadrës së tij. Loja ishte e ndërprerë për shkak se një lojtar i Al Nasri ishte dëmtuar afër rrethit të gjysmëfushës. Me rifillimin e lojës

tës! Qendra e orBi o 2022” të zhvillo -

“Botër FIFA vendosi që endohet se këtë vend dhe m ej më hej pikërisht në ko shifra re rd, pr in ek pr të do et investim r të ndërtuar ardë eurosh, pë shumë se 19 mili dardeve të larta. impiante të stan

Thua Katar, thua... pasuri! Kur flasim për Katarin kemi përballë përfytyrimin e parave. I pozicionuar në jug të Arabisë Saudite dhe i rrethuar nga Golfi Persik, ky shtet ka arritur pavarësinë e tij më 3 shtator të vitit 1977. Pozicioni gjeografik nuk është edhe fort i përshtatshëm, por pak rëndësi ka kjo, duke parë se sot, në të gjithë rruzullin, kompanitë ajrore janë thuajse 80% në pronësi të emirëve të ndryshëm që banojnë këtu. “Qatar Airways”, shoqëria më e fuqishme në botë, ndërsa “Qatar Fondation” është një burim i pashtershëm i parave, pasi ka aksione thuajse në çdo bankë të Europës. Kryeqyteti i Katarit është Doha, ku zhvillohen edhe shumë aktivitete në sport, si tenis, gara me motorra e shumë e shumë të tjera. Ndërkaq, Katari do të jetë edhe vendi pritës i “Botërorit 2022”.

Botues “Sport Ekspres” Sh.p.k.

Miks

E mërkurë 2 maj 2012 një futbollist i Sepahan e riktheu topin në portën kundërshtare, për të respektuar feirplejin. Në momentin kur topi po drejtohej për tek portieri, një mbrojtës i skuadrës vendase e la atë të shkonte drejt portierit. Sukaj, me numrin 14 në shpinë, e ndoqi topin, duke mos e respektuar lojën e rregullt. Në fakt, në momentin e fundit ai nuk ka dashur të shënojë, por portieri vendas është hedhur në këmbët e tij, duke i humbur ekuilibrin dhe mbrojtësi që më parë e la topin të kthehej mbrapa tentoi ta largonte, por e përplasi atë në trupin e Xhevahir Sukajt dhe më pas sfera përfundoi në rrjetë. Ky rast krijoi edhe tension në fushën e lojës, pasi gjyqtari i takimit akordoi 11-metërsh për Sepahan dhe i tregoi portierit Ali, kartonin e kuq. Trajneri i Sepahan, Krajnçar, urdhëroi që penalltia të humbej, pasi nuk ishte fituar në mënyrë të ndershme. Pas goditjes së lehtë, loja rifilloi përsëri. Pas 18’ minutash lojë, Sukaj shënoi golin e dytë për skuadrën e tij dhe në të 76’-tën Salehi mbylli serinë e golave. MARIO NIKOLLI

84

Natyrisht, nuk bëhet fjalë për ndeshjen e ëndr rave, pasi pritej një kundërshtar r më i fortë, po e k shumë pa i dinë se Katar në ndodhet të njëjtin pozicion me ne në renditjen FIFA (në vend të 84-t, me 384 pikë)

Xhevo fiton me Sepahanin 3-0 në fushën e skuadrës Al Nasri të Dubait. Në fillim të pjesës së dytë nuk tregohet “fair”, skuadra e tij fitoi 11-metërsh, por në shenjë respekti nuk e shënon atë. Më pas shënon golin e dytë në mënyrë super të rregullt dhe frymëzon ekipin drejt triumfit. Praktikisht, Sepahan është në 1/8 e Ligës së Kampioneve në Azi

Flitet se familja Al Thani, që komandon vendin, ka vendosur të investojë plot 19 miliardë euro për të ndërtuar impiante të standardeve të larta, që t’i bëjnë ballë edhe vapës mbytëse që ekziston. Al Thani, madje, zotëron edhe aksionet në mazhorancë te skuadra e PSG-së

Kryeredaktor: Zv/kryeredaktor: Redaktor online:

FATMIR MËNERI GJERGJI STEFA KLEVIS GJONI

3

gola ka shënuar Sukaj me Sepahan, dy në Kampionat dhe një në Champions League

Miqësorja është zyrtare, do të zhvillohet më 22 maj, në kryeqytetin spanjoll

19 miliardë

Xhani de Biazi, trajner i Shqipërisë

Sektori i brendshëm: ALTIN SHORDI DRITAN IKONOMI SAIMIR DEMI GJERGJ VYSHKA ARBI LAÇI

Sepahan renditet i pari në grup me 10 pikë, i ndjekur nga Al Ahli po me aq pikë

Madrid, Shqipëria luan ndaj Katarit! Xhani de Biazi dhe stafi i tij mund të flenë të qetë, pasi dje u vendos, më në fund, se miqësorja e Shqipërisë, në datën e lirë të 22 majit, do të zhvillohet ndaj përfaqësueses së Katarit. Lajmi është bërë i ditur nga faqja zyrtare e Federatës Shqiptare të Futbollit. Pas humbjes në sfidën e parë të tij, 1-2 në Gjeorgji, italiani përgatit miqësoren e dytë, ku shpresa është për t’u paraqitur më mirë dhe për të treguar rritje në shumë aspekte. Dhe, si për ironi të fatit, ndeshja do të zhvillohet në Madrid, në shtëpinë e Spanjës, kundërshtari që u mendua se do të pranonte festën kuqezi, por që e refuzoi. Sigurisht, Katari do të jetë më shumë si një test për të provuar futbollistët e rinj, skemat dhe, sidomos, për të testuar rritjen që ka bërë përfaqësuesja, përpara se të nisin eliminatoret për “Botërorin 2014”, në Brazil. “All in”–Për këtë sfidë interesante në Madrid, tekniku italian ka bërë të ditur se do të grumbullojë të gjithë el-

Sektori i jashtëm: GJERGJ CICANI VASIL BAKALLBASHI ANTON CICANI KLODIAN SADE

Tel&Fax: 00 355 4 235591 Adresa në Internet: www.sportekspres.com Kontakt: redaksiaspek@hotmail.com

ementët e nevojshëm për të zgjedhur më pas. Pra, pritet një konkurrencë e fortë dhe të rinjtë do të duhet të tregojnë vlerat e tyre, sidomos në një moment kur vijnë pas fundit të kampionateve respektive. Moldavia–Më 15 gusht, do të jetë edhe miqësorja e fundit përpara ndeshjeve zyrtare. Takimi do të zhvillohet në Tiranë, thuajse tri javë përpara përballjes së parë në Grupin E të fazës së eliminatoreve në grup, kundër Qipros, përfaqësuese me të cilën Shqipëria ka edhe fitoren më të thellë në historinë e saj (6-1, në miqësoren në “Qemal Stafa”). Kjo ndeshje do të jetë mundësia e fundit që trajneri italian Xhani de Biasi do ta shfrytëzojë për të provuar për taktikën që ekipi do të përdorë në ndeshjet eliminatore të shtatorit. Shqipëria me Moldavinë është përballur dy herë në eliminatoret e Europianit 1996, duke i fituar të dy ndeshjet (3-0 në “Qemal Stafa” dhe 3-2 në Kishinjev). ANTON CICANI

RAIFFEISEN BANK Dega Nr 1, TIRANË Nr. i Llogarisë: 4037 / 3621

ADRESA E REDAKSISË: Rr. “Fadil Rada”, Nr. 102 (pranë Agjencisë Telegrafike Shqiptare)


Çështja e ditës

3

E mërkurë 2 maj 2012

Pamja për para stadiumit “Qemal Stafa”. Drejtuesit e Bashkisë kanë bllokuar hyr jen qëndrore të stadiumit, ndërkohë që pritet me kalimin e ditëve të rrethohet pothuajse gjithë objekti, për shkak të parkimit nëntokësor që do të realizohet në sheshin përballë. Një kantier më vete që pengon zhvillimin nor mal të ndeshjeve

M

?

und të gjesh një mijë e një arsye e argumente, por për një gjë nuk ka pikë dyshimi: nëse dikush pas dekadash do të hapë arshiva gazetash, ku do të mësojë se në maj të vitit 2012 Shqipëria rrezikonte të luante futboll ndërkombëtar (për atë kombëtar lejohet “alpinizmi”) në stadiumin e vetëm që kish, ngaqë 1. Finalja e Kupës në impant s’mund të hyje, pasi Nuk dihet ende nëse Bashkia e kryeqytetit po ndër- ky bllokim që i është bërë stadiumit tonte një parking gjigant, do ta kombëtar “Qemal quanin një marrëzi kolektive! Stafa” mund të Ata “të shkretë” nuk do të prodhojë pengesë për mund të kuptojnë se në këtë zhvillimin e finales së qytet gjithsekushi punon në Kupës, që do të luhet kokë të vet. Se, më së pari, ajo mes Tiranës e që duhet të jetë më korrekte Skënderbeut, në 17 me ligjin, Bashkia e Tiranës, majin e ardhshëm kujton se historia fillon sa herë përfundojnë një palë zgjedhje e hipën dikush tjetër në fron. 2. Miqësorja U-19 Dhe merr e riaktivizon një pro- Pas disa ditësh është jekt që ka vite në sirtar e që vendosur që në këtë është hedhur poshtë pikërisht stadium të luhet një nga këta që janë sot në fuqi. ndeshje miqësore e Mirë bën, se në Tiranë ka mbeskuadrës U-19. tur të parkosh nëpër çatira, por Ndeshja është nga ideja e parë e mirëpritur planifikuar, por nëse por e keqpërqafuar e bashkisë stadiumit nuk i lirohet “tjetër” ka kaluar shumë kohë. pamja, vështirë që Kohë në të cilën “dikush” ajo të zhvillohet tjetër, që mban emrin Federata Shqiptare e Futbollit, ka kërkuar që të ndërtojë një sta- 3. Kupat e Europës dium për të qenë ku të luajë Ende nuk dihet se ku me dinjitet (e jo për mëshirë) do të luajë Tirana në Kupat e Europës. Kombëtarja jonë e futbollit. Stadiumi tjetër i Apo të luhet dhe ndonjë qytetit, “Selman ndeshje për të qenë e kampiStërmasi” nuk onateve tona, apo finale koplotëson as kriterin mpeticionesh. Dhe pas shumë më minimal për të përpjekjesh është marrë jo zhvilluar ndeshje thjesht miratimi, por ka patur kombëtare, e jo më dhe një zotim të Kryeministrit ndërkombëtare të vendit që në “Qemal Stafën” e rikonstruktuar të luhej ndeshja përuruese më 28 nëntor të 4. Sfidat kuqezi këtij viti, me rastin e 100 vje- Skuadra përfaqësuese torit të Pavarësisë. duhet të luajë një Ta do mendja që Kryebash- ndeshje miqësore dhe kiaku aktual duhet të ketë dëg3 zyrtare, gjatë këtij juar Të Parin e Qeverisë tek e viti kalendarik. Mesa ka bërë këtë premtim, duhet të duket ndeshjet nuk ketë parë “diku” nëpër televizmund të zhvillohen në ione dhe projektin e këtij imstadiume të tjera pianti dhe tërë dinamikën e zhpërveçse në “Qemal villimeve, kërkesave e e përStafa”. FSHF ende nuk caktimeve të atyre përtej Adrika një ide të qartë se atikut – FIFA e UEFA – që si do procedojë në duket se janë më seriozë seç këtë moment duhet ndaj karagjozllëqeve

Ku do të luhet…

Premtime të pambajtura, parkim, dhe shumë fjalë. Në fund ka vetëm një fakt: Shqipëria është i vetmi vend europian që nuk ka një stadium për të qenë. Edhe ai që është, mesa duket do të bllokohet për disa muaj?!

“Qemal Stafa”, parkingu që “po i bën gropën”

Si është stadiumi ...

... si duhet të ishte!

Logjikë keqdashëse

Duke konsideruar që Kryebashkiaku e ka ditur idenë e projektin e stadiumit, dhënia e lejes për parkingun dhe fillimi i punimeve në sheshin para tribunës kryesore të stadiumit “Qemal Stafa”, mund të përkthehet edhe si… stadiumi nuk do të

tona e që nuk mungojnë edhe për të kontribuuar financiarisht që të kemi një stadium për të qenë. Një stadium ku – edhe këtë kryebashkiaku duhet ta ketë dëgjuar, qoftë edhe për pompozitetin e deklarimit – me kërkesë të Kryeministrit, shefi europian i futbollit, Platini, u zotua të sillte një finale kompeticioni të kontinentit! Një stadium që edhe juridikisht nuk është në atë derexhe që mund të “luash arushë” me të: me vendim të Këshillit të Ministrave të kësaj Republike, stadiumi i ka kaluar shoqërisë “Kuq e Zi”, një shoqërie aksionere, me terma financiare të përcaktuar tashmë. Ku shteti nuk ka më shumë se 25% të aksioneve. Një stadium që është i hipotekuar në emër të kësaj shoqërie. Këtu, edhe pse mund të duket thjesht një burokraci, ia vlen të pyesësh: A është marrë leje ndërtimi “sagllam” për ndërtimin e këtij parkingu, që ashtu si çdo leje tjetër, duhet të respektojë ca kondicione urbanistike, një prej të cilëve është se nuk mund t’i shkosh deri në themel tjetrit? Për dreq, do të

bëhet! Në fund të fundit, fraza “jemi keq për para” mund të serviret pranueshëm e mund të kapërdihet nga të gjithë në këtë situatë që po kalojmë. Jo më kot, andej nga Qeveria, fjalën “përurim të stadiumit të rikonstruktuar për festën e Pavarësisë” e kanë zëvendësuar me “fillim të punimeve”…

punohet shumë metra nëntokë se s’dihet ç’pasojë mund të ketë ky parking modern, ndaj një impianti që po mbush 70 vjet që është ndërtuar e mund të çedojë (largqoftë, të kujtohet rënia e karshisë në atë 17 NëntoriPartizani 0-1 të rreth pesë dekadave në parë)! Dhe vjen një moment e na duhet të paguajmë për demagogjinë – duhet me patjetër të bëhet një punë në kryeqytet, me zhurmë kamionash e lëvizjeje me mijëra metrakub dhe, që të kuptojnë të gjithë se, “këtu punohet!” – na duhet të paguajmë për karshillëkun – e kush pyet se ç’ka ndërmend të bëjë futbolli – na duhet të paguajmë edhe injorancën – kështu është kur nuk di se si janë lidhur gjërat – na duhet të paguajmë duke… shfryrë topin! Jemi në prag të një miqësoreje ndërkombëtare të ekipeve të moshave, jemi në prag të ndeshjeve ndërkombëtare të ekipeve tona pjesëmarrëse në Kupat e Europës. Të gjitha të rrezikuara! FIFA e UEFA nuk hyjnë në pazare të kësaj natyre. Ato nuk e konceptojnë t’ju thonë delegacioneve - ekipe, stafe e gjyëtarë: Erdhët deri këtu? Tani zbrisni nga autobusi e veturat dhe kaloni te kjo dërrasa këtu për të shkuar te dera e stadiumit. Kujdes se mos bini!? Për t’u ngushëlluar, të vjen ndërmend vargu i këngës së njohur, “Çdo gjë mund të ndodhë, jetojmë në Tironë…!”. FATMIR MËNERI


4

Kategoria Superiore

E mërkurë 2 maj 2012

Çështja “titull”/ Mund të jenë 90 minuta shumë të rëndësishme për kreun

1

Pikë njësoj?!

pikë

diferencë ka Skënderbeu me Teutën. Skuadra korçare ka 51 pikë ndërsa djemtë e drejtuar nga Hasan Lika kanë arritur të grumbullojnë deri tani 50 pikë në këtë kampionat.

2

dra nderbeu”, skua e Korçës, “Skë onisë ol Ap ër nd Në stadiumin ku n luajë të shtunë vendase do të

F

undi i këtij sezoni në kampionatin shqiptar të futbollit mund të mos ketë dhuruar ndeshje spektakolare por të paktën ka krijuar një situatë emocionuese dhe një mundësi për të parë një rivalitet interesant deri në minutën e fundit. Kur kanë mbetur dhe dy ndeshje për t’u luajtur, Skënderbeu, kampionia në fuqi është në kuotën e 51 pikëve, ndërsa rivali më i afërt dhe potencialisht më i rrezikshëm, Teuta, gjendet një pikë poshtë saj. Korçarët do të luajnë të shtunën, në 17:00, në stadiumin e tyre, “Skënderbeu”, kundër Apolonisë së Fierit. Kjo e fundit e di shumë mirë që nëse dëshiron të qëndrojë në Superiore, duhet të provojë së paku të marrë një pikë në impiantin më piktoresk të vendit. Fierakët që vijnë pas një barazimi shpresëdhënës në Pogradec, kanë të gjitha arsyet për të besuar te rezistenca. Ata në ndeshjet jashtë fushe kundër ekipeve më emër kanë treguar

ndeshje

kanë mbetur për t’u luajtur nga të dyja skuadrat. Skënderbeu pret këtë javë në “shtëpi” Apoloninë dhe luan në javën e fundit në Pogradec, ndërsa Teuta pret këtë javë në “shtëpi” Pogradecin dhe luan javën e fundit në Krujë.

Në stadiumin e Durrësit, “Niko Dovana”, Teuta vendase do të luajë të shtunë n kundër Pogr adecit

Durrës-Korçë, fiton ai që mban nervat

Skuadrat e kreut luajnë dy ndeshje në fushën e tyre me ekipet që rrezikojnë të bien direkt. Në logjikën e gjërave asnjë ndeshje nuk është e thjeshtë për t’u fituar. Por nëse dikush gabon të shtunën, mund të jetë “game over”

1 kampionat

ka fituar deri tani Shkëmbi. E ka arritur sezonin e shkuar me skuadrën e Skënderbeut

2 kampionate ka fituar deri tani Muzaka. Një me Tiranën e një tjetër me skuadrën e Skënderbeut

1 kampionat ka fituar deri tani Osmani. E ka realizuar tri vite më parë me Tiranën

1 kampionat

ka fituar deri tani Devolli. Kjo ka ndodhur me skuadrën e Tiranës, tre vite më parë

Nëse në fund të këtyre dy javëve të dyja skuadrat do të jenë me pikë të barabarta, atëherë kampione e Shqipërisë do të jetë Teuta e Durrësit. Kjo e fundit ka fituar 4 pikë në ndeshjet direkte mes palëve. Teuta ka barazuar 0-0 në fushën e saj kundër Skënderbeut por ka fituar në Korçë me rezultatin 1-0 me gol të shënuar nga Mirel Çota.

17:00

do të luhen të gjitha ndeshjet e Kategorisë Superiore, ditën e shtunën. Kanë mbetur dhe dy javë deri në fund të kampionatit.

Bledi Shkëmbi, Gjergji Muzaka, Tefik Osmani dhe Bledar Devolli kanë pasur në fakt një shans shumë të mirë që miqësinë e madhe jashtë fushës ta kurorëzonin me një titull kampion, që të gjithë në të njëjtën skuadër. Në sezonin 20072008 ata luanin të tërë me ngjyrat e Partizanit dhe një humbje në javën e fundit kundër Dinamos u hoqi shijen e një feste kaq miqësore dhe kolektive. Që nga ajo kohë ata nuk kanë luajtur më të gjithë bashkë në një ekip. Osmani, Muzaka e Devolli e provuan shijen e titullit me Tiranën, ndërsa Shkëmbit i duhet të priste vitin e shkuar për të ngritur lart trofeun si kapiten i Skënderbeut. Sot situata e do që miqtë sërish të gëzojnë përgjysëm. Shkëmbi e Muzaka gjenden në kampin e Skënderbeut dhe rivali kryesor i tyre është Os-

shenja kujdesje dhe i kanë bërë ekipet të vuajnë. Teuta dhe Tirana kanë fituar me shumë vështirësi ndaj tyre, ndërsa vlonjatët janë ndalur në një barazim. Trajneri Papuçiu e di fort mirë se për të marrë pikën e mrekullisë duhet “të parkojë një autobus” përpara portës korçare dhe njëherazi të mundohet t’i bezdisë vendasit me kundërsulmues vendas, të cilët kanë filluar të kuptojnë se të fitosh titullin në këtë pikë të kampionatit është më së shumti çështje nervash. Djemtë e Levit janë të bindur se do të vuajnë dhe janë duke u përgatitur për një ndeshje që mund të zgjidhet në kufijtë e durimit. Në letër ata janë favoritë të padiskutueshëm për të fituar, por fusha tregon pothuajse gjithnjë se letra nuk është kaq e thjeshtë për t’u arritur. Në të njëjtën orë në Durrës, vendasit janë të detyruar që përtej pikës diferencë me kryesuesit, të besojnë deri në fund. Që të ndodhë që të fitojnë titul-

lin duhet që ata të fitojnë dy ndeshjet e radhës e të shpresojnë në hapin fals të Skënderbeut. Pogradeci, nuk është një skuadër me cilësi të lartë, por ashtu si Apolonia në Fier, liqenorët do të udhëtojnë drejt Durrësit me të njëjtin “autobus” të parkuar. Ndeshja e fundit e barazuar kundër Kamzës, dha sinjale se durrsakët e kanë të lehtë të zhbllokojnë rezultate kur skuadrat qëndrojnë “mbrapa”, megjithatë nëse duan ta dërgojnë ëndrrën deri në fund, duhet të fitojnë këtë sfidë. Me shumë gjasa (nëse parashikimet i qëndrojnë letrës), me siguri, duke vuajtur Skënderbeu , Teuta do ta ndajnë diskutimin “titull” në javën e fundit. Me nga një fitore respektive të mundshme këtë javë, korçarët shkojnë për të luajtur në Pogradecin e rrezikuar ndërsa durrsakët me krutanët pa asnjë motiv tanimë. Çfarë do të ndodhë?! Presioni është mbi korçarët. Çështje nervash! GJERGJI STEFA

Kampionati i miqve, në fund dikush duhet të “paguajë” Shkëmbi, Muzaka, Osmani dhe Devolli në të njëjtën tryezë. Të gjithë duan të dalin kampion atje ku luajnë. Në fund ai që nuk ia del paguan për të tërë. Mesazhe dhe batuta

mani. Ky i fundit, lider i padiskutueshëm i Teutës ka kohë që ka nisur ngacmimet ndaj miqve të tij, duke e krahasuar situatën me telenovelën e famshme turke, “Ezel”. Kilometra larg, por në “të njëjtën tryezë” është edhe Devolli. Ky i fundit pret të shpallet gjithashtu kampion i Kategorisë së Parë me Luftëtarin, një mision që kalon nga fusha e vështirë e Kukësit.

Të gjithë pretendentët për të fituar titullin kanë një tjetër mik të përbashkët, Genti Gjondedën. Ish-kapiteni i Teutës dhe lojtar me disa skuadra tanimë është tërhequr nga futbolli. Ky i fundit i ka ngacmuar lojtarët në mënyrë sistematike në “facebook”.

Evitohet i nxehti, ndeshjet pasdite

Mund të luhej dhe në mbrëmje, por duhet të zhvillohen të gjitha ndeshjet në një orë. Teuta dhe Skënderbeu do kishin preferuar gjatë kësaj fundjave t’i zhvillonin dy ndeshjet e tyre të rëndësishme në të njëjtën orë, por në mbrëmje. Të dy klubet e kanë mundësinë për ta bërë një gjë të tillë, sepse stadiumet e tyre kanë prozhektorë, por në fund u vendos që sfidat të zhvillohen në ora 17:00. Kjo ndodhi pasi klubet dhe FSHF menduan që këtë javë të gjitha ndeshjet të luhen në të njëjtën orë pasi jo të gjithë stadiumet kanë projektorë


Kategoria Superiore

5

E mërkurë 2 maj 2012

Titulli që humbëm

Jo pa të drejtë, vëmendja është përqendruar në fushë dhe në garën e fundsezonit mes dy ekipeve, por ndoshta me të padrejtë askush nuk shqetësohet për Tiranën e zyrës, Dinamon, stadiumet dhe “gropën” financiare. A nuk fillojnë kështu krizat?! Nga Gjergji STEFA Opinioni publik sportiv në Shqipëri, nga më indiferenti tifoz që nuk preferon të vijë në stadium, e deri te fanatiku apo gazetari, është përqendruar ndjeshëm në dy javët e ardhshme, në sfidat që do të përcaktojnë kampionen e vendit e pse jo dhe verdiktet përfundimtare të rënies. I njëjti opinion në harkun e kësaj periudhe, i rrëmbyer nga aktualiteti, gjithsesi i rëndësishëm, nuk do të ketë mundësi fizike për të reflektuar mbi “titullin” që realisht po e humbasim dita-ditës. Për fat të keq nuk është një i vetëm. Mund të ngushëllohemi që ai i fushës këtë sezon do të jetë produkt i një gare të rëndësishme, të ndershme, në mos shumë cilësore, emocionuese dhe surprizuese, por me të njëjtin intensitet duhet të shqetësohemi për fate fenomenesh dhe ekipesh. Rënia e hipetokuar e Dinamos një kategori më poshtë, humbja hë për hë e një tjetër “legjende”, mund të jetë dhe fundi i një cikli natyral (për fat, në sport ekziston dhe ringjallja; shiko përpjekjet e Partizanit), por më shumë se kaq është fundi i përpjekjeve për ta konsideruar futbollin një biznes. Partizani dhe Dinamo, dy shoqëri tregtare të mirëfillta në dekadën e fundit kanë prekur falimentin financiar shoqëruar me atë sportiv. Konkurrenca shpesh e pandershme, subvencionet nga fusha joetike, para taksapaguesish dhe disinteresimi i shumë kompanive sportive për ta konsideruar këtë sport një treg për të fituar, ka prodhuar situatën për dy klubet e rëndësishme. Shtoji brenda dhe njëfarë keqmenaxhimi më së shumti nga injoranca e nga mospërvoja, e kupton qartë se përse është arritur në këtë pikë. Shndërrimi i klubeve në shoqëri tregtare ishte vetëm një fillesë që rrezikon të mbesë si e tillë nëse tanimë vetë klubet nuk e shndërrojnë aktin formal në një sistem. Shumica e klubeve janë ende pronë e Bashkisë me kapitale, dhe është lehtësisht e kuptueshme që pushteti vendor është e pamundur ta shndërrojë futbollin në një produkt. Në ndonjë rast, disa syresh dëmtojnë garën, duke përdorur potencialet e biznesit të qytetit dhe duke “dhunuar” psikologjikisht sponsorizimet e tyre. Kjo sjell rritje artificiale të buxheteve dhe nëpërkëmbje apo vështirësi për biznesmenin normal që kërkon të investojë dhe të fitojë në këtë sport. Të njëjtat klube, nëpërmjet një përfaqësie të tyre duhet të ushtrojnë një presion të jashtëzakonshëm në dyert e Këshillit të Ministrave në mënyrë që kjo e fundit t’i hedhë sytë nga infrastruktura sportive. Para nuk ka, por ama një ide është më e vlefshme sesa miliona euro. Objektet sportive në shumë qytete mund t’u jepen me koncension biznesve të rëndësishme, pa ndryshim destinacioni. Pse nuk bëhet? A thua nuk ka askënd të interesuar që në një stadium të “shkatërruar” (“Selman Stërmasi”) në qendër të qytetit të investojë në këmbim të shfrytëzimit të hapësirës komerciale?! Futbolli nuk luhet vetëm në fushë! Shembulli i Skënderbeut (pavarësisht kontestimeve që ka pasur ky klub për sjelljen sportive), duke rindërtuar stadiumin, duke i dhënë klubit sharm, e duke rritur imazhin, e duke afruar lojtarë cilësorë duhet të pasohet. Forma ekzistuaka!

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Çështja “titull”/ Opinion, vështrim mbi Ballkanin dhe surprizat

Rajoni, aty ku sundon kryeqyteti

1

Olimpiakos ka shumë shanse të fitojë titullin kampion. Diferenca me Panathinaikosin është e konsiderueshme.

2

Turqi

Gallatasaraji rikthehet të sundojë në kampionatin turk. Me siguri ata do të jenë kampionët e rinj të këtij vendi.

3

4

Greqi

Mali i Zi

Buduçnosti është pranë fitimit të titullit kampion në Mal të Zi. Rikthim për skuadrën më popullore në vend. Sezonin e shkuar titullin e fitoi skuadra e Mogrenit të Budvës.

Kosovë

Trepçe e Mitrovicës është në vend të parë, por Prishtina është vetëm një pikë pas në renditjen e përgjithshme.

5

Maqedoni

Vardari i Shkupit ka diferencë të madhe me skuadrën e vendit të dytë dhe me siguri do të shpallet kampione.

6

Kroaci

Sërish titulli do të shkojë në duart e “superfuqisë” së Dinamos së Zagrebit.

Në disa nga ligat kryesore të fqinjëve të Shqipërisë janë rikthyer së fituari bindshëm emrat e mëdhenj

Rikthimi i futbollit të madh? Përkon mesa duket me Gadishullin e Ballkanit. Në disa nga vendet fqinje me ne këtë sezon kanë qenë skuadrat me emër ato të cilat janë rikthyer të fitojnë. Skënderbeu ose Teuta duke përfituar nga njëfarë krize e klubeve të Tiranës duket se janë të destinuara ta prishin këtë rregull të pashkruar. Futbolli shqiptar dhe zhvillimet ekonomike të tij në vitet e fundit e kanë zgjeruar ndjeshëm gjeografinë e fituesve në fund të viteve futbollistike. Ka vende në Ballkan që këtë traditë e ruajnë me fanatizëm. Për shembull në Serbi, titulli kampion nuk ka dalë asnjëherë nga Beogradi.

Fitues – Pavarësisht se ka ende minuta për të luajtur në disa vende janë përvijuar fituesit e ligave. Vardari i Shkupit në Maqedoni, Buduçnosti në Mal të Zi, Dinamo në Kroaci, Olimpiakos në Greqi dhe Gallatasaraji në Turqi janë ndoshta skuadrat më të famshme në vend të cilat edhe në këtë sezon kanë arritur të triumfojnë. Kishte vite që kaq shumë emra të rëndësishëm nuk kurorëzonin sukses brenda një viti. Ballkani, duke shtuar gjithsesi dhe kampionët e Sllovenisë, Rumanisë, Bullgarisë e pse jo dhe Bosnjës, kërkon që të lërë gjurmë pozitive sezonin e ardhshëm në Ligën e Kampioneve. Kosovë – Jo pa interes ka qenë dhe kampionati i Kosovës në këtë sezon. Është menduar fillimisht që Prishtina, duke qenë një klub modern dhe me emër ta kish titullin e sigurt, por sot ende asgjë nuk është e zgjidhur dhe në vend të parë është Trepçe. Kryeqytetasit gjenden, aty, vetëm një pikë pas. GJERGJI STEFA

gjendej në vend të parë me një pikë më shumë sesa Tirana, dhe i lejonte vetes që në sfidën e fundit kundër bardhebluve në kryeqytet të shkonte me “barazimin” në xhep. Shkodra dhe Vllaznia nuk e imagjinonte dot që Lushnja, kundërshtari i radhës, mund t’i bënte

dëm. Lushnja asokohe luante për të shpëtuar rënien dhe barazoi në mënyrë surprizë në Shkodër. Vllaznia humbi pikën dhe shkoi e demoralizuar në Tiranë duke humbur dhe titullin, pas disfatës 2-1. Kujdes, surprizat ndodhin shpesh! Gj.S.

Historia

Nuk është e largët, dy javët e fundit mund të bëjnë dëm!

Në 2008-2009 Vllaznia ishte në vend të parë, por 90 minuta përpara fundit barazoi me Lushnjën e vendeve të fundit në Shkodër. Një javë më pas Tirana u shpall kampione Llogaritarët, ata të cilët mendojnë se Skënderbeu dhe Teuta do t’i fitojnë dy ndeshjet e mbetura, pasi morën goditjen në të njëjtin parashikim të një jave më parë, duhet të tregohen

të kujdesshëm në lidhje me prognozën për 180 minutat e mbetura. Vërtet në dy vitet e fundit (2010 Dinamo e 2011 Skënderbeu) dy javët e fundit nuk kanë prodhuar surpriza, por ama tre vite më parë, emocionet nuk kanë munguar. Një javë përpara finishit Vllaznia

Nga ndeshja VllazniaLushnja, 1-1, e sezonit 2008-2009


Kategoria Superiore 6 E mërkurë 2 maj 2012 Prag Skënderbeu-Apolonia/ Vendasit nuk mendojnë rezultat tjetër përveç fitores

Skënderbeu me ? 100 çështje mungesash, por Levi do fitore

mijë

dollarë premio kanë në kontratën kolektive lojtarët e Skënderbeut nëse do fitojnë titullin kampion. A do t’i marrin?! Sezonin e shkuar presidenca nuk e dha premion e të qënit fitues të Superiores

Skënderbeu në këtë fund Shkëmbi, se kapiteni vështirë të jetë edhe sezoni luan me Apoloninë në sërish, për takimin e kësaj jave në shtë“shtëpi” dhe Pogradecin, në vështirë pi me fierakët. E gjithë kjo, sipas transfertë, takime këto që të luajë, burimeve që vijnë nga skuadra edhe për kryepankinën ko- ndërsa kampione vjen pasi dëmtimi i Shrçare janë dy finale radhe. Allmuça këmbit është akoma i “acaruar”, “Për të shkuar tek titulli kam- mund të duke mos e lejuar kështu të jetë pion duhet të jemi në maksi- jetë nga pjesë e grupit qoftë dhe në ato mum edhe në këto dy ta- minuta e momente kur seanca ka qenë pak më e lehtë. kime”, ka qenë porosia e raparë Allmuça-Ndryshe nga dhës e trajnerit Stanislav kapiteni, mesfushori tjetër i ka Levi, sepse, edhe për tramë të mëdha shanset për ta nijnerin, ndeshjet me këto dy sur nga fusha takimin me ekipe janë të vështira për vetë Apoloninë, edhe në kushtet kur pozitat në renditje. tiranasi ka vrapuar të martën Shkëmbi-Kapiteni Bledi Shkëmbi të martën ka qenë në bashkë me kapitenin. Burime stërvitje pas gati dhjetë ditësh. pranë Levit thanë se e shumta Në ditën e parë të rikthimit, të enjten, Allmuça bashkohet Shkëmbi është parë të vrapojë plotësisht me grupin. veçmas të tjerëve, çka tregon TONIN FRROKU

Fagu me 3 kartona

Mesfushori Muça: “Në Pogradec humba një top të pabesueshëm, megjithatë provojmë të marrim një pikë në ndeshjen e Korçës”

Pavarësisht barazimit të arritur nga Apolonia kundër Pogradecit, në fushën e kësaj të fundit, një 1-1 që i ka ngrohur disi fierakët për qëndrimin në Superiore, ata vazhdojnë të “qajnë” rastet e shumta të humbura në atë ndeshje: “Ishte një ndeshje e dominuar totalisht nga ne,- shprehet mesfushori fierak, Ledion Muça.- E kishim vlerësuar shumë këtë sfidë dhe ishim mobilizuar moralisht për të marrë një rezultat pozitiv. Ndonëse shënuam të parët, jemi ndëshkuar shumë shpejt nga një gol, ku unë kam dyshim se kundërshtari ka qenë në pozicion jashtë loje, por ajo që më ka mbetur në mendje edhe sot e kësaj dite, është një rast shumë i pastër shënimi, të cilin e krijova vetë, e çuditërisht e kam humbur po vetë. Ndihem i shokuar kur e mendoj atë moment, që nëse unë do të shënoja gol, skuadra do të kthehej në Fier me tre pikë. Ndaj pogradecarëve kemi dominuar tërësisht lojën, por në fubtoll duhet edhe fati me vete, i cili të dielën, ndoshta ka qenë me vendasit”. ARBËR EMIRI

Shkëmbi

Lojtari ka tre kartona të verdhë, ndaj dhe nuk luan këtë të shtunë kundër fierakëve

Apolonia, sa shumë keqardhje për rastet e humbura!

Allmuça

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Prag Teuta-Pogradeci/ Vendasit duan një fitore për të shpresuar deri në fund

“Edhe sikur të jemi të dytët, sezoni ynë ka qenë Ok!”

Mbrojtësi i djathtë i Teutës, Stafa, pretendon se skuadra e tij ka bërë një kampionat për t’u komplimentuar Megjithëse barazimi i arritur ndaj Kamzës mund të ketë zbehur shpresat e durrsakëve për të fituar titullin kampion, lojtarët e saj synojnë të bëjnë më të mirën e tyre në dy ndeshjet e mbetura të kampionatit. Këtë javë Teuta pret ekipin e Pogradecit në fushën e saj, një sfidë që ata kërkojnë vetëm ta fitojnë. Suksesi i durrsakëve shihet i domosdoshëm jo vetëm për faktin se titulli kampion është ende i hapur, por takimi me Pogradecin është i fundit që bregdetarët luajnë në fushën e tyre për këtë kampionat. Një nga lojtarët e

Teutës që ka më shumë ndeshje me fanelën durrsake, siç është mbrojtësi i djathtë, Shaqir Stafa, tregon se Teuta do të kërkojë të rikthehet tek fitorja pas hapave fals të dy ndeshjeve të fundit ndaj Laçit dhe Kamzës, ndërsa thotë se: “Kemi gabuar në dy ndeshjet e fundit, sidomos të pafalshme kanë qenë pikët e humbura në ndeshjen me Kamzën që luajtëm në fushën tonë. Nuk kemi ditur të shfrytëzojnë shansin për të qenë sërish në krye dhe shumë pranë titullit kampion”. BLEDA KADIU

“Duhet pohuar dhe fakti se përballë Kamzës kemi qenë dhe pak të pafat, ndërsa kemi qenë shumë pranë golit dhe kemi luajtur vetëm në zonën e tyre. Vetëm fati na mohoi golin, i cili mund të na jepte dhe kreun e renditjes”

Pogradeci: Zhgënjyem tifozët, por kemi ende shpresa

Çipi: “Më vjen keq për ata që ishin të pranishëm kundër Apolonisë. Kemi dy ndeshje që duken të pamundura, kundër Teutës e Skënderbeut, por ne do të bëjmë të pamundurën”

Osmani

Nika

3

Rikthime të rëndësishme

Mancaku

Në ndeshjen e kësaj jave, në fushë për durrsakët do të rikthehen tre elementë mjaft të rëndësishëm të formacionit, si Osmani, Nika dhe Mancaku, të cilët munguan për arsye skualifikimi në ndeshjen e së dielës së kaluar ndaj Kamzës.

Futbollisti i Pogradecit, korçari Çipi kërkon t’i japë shpresa skuadrës së tij. Pogradeci ka dy ndeshje shumë të vështira, kundër Teutës e Skënderbeut. “Kemi gabuar rëndë këtë javë në fushën tonë, në barazimin kundër Apolonisë. Ishte e pafalshme, megjithatë për fat asgjë nuk ka mbaruar ende dhe ne do të shpresojmë deri në fund. Kemi përpara dy ndeshje, në të cilat nuk jemi aspak favoritë dhe kjo na i vështirëson shumë gjërat. Jemi një grup që nuk e meritojmë aspak rënien dhe do ta shprehim deri në fund të kampionatit. Më vjen keq që nuk mundëm t’i gëzojmë ata mijëra tifozë që erdhën kundër Apolonisë. Do të bëjmë maksimumin në dy ndeshjet e mbetura”, ka përfunduar Jorgo Çipi. TAULANT KOKONESHI


Kategoria Superiore

7 Prag Tirana-Laçi/ Mesa duket ndeshja nuk paraqet rëndësi teknike

Një skuadër, dy tifozëri?! “Tirona Fanatics” dhe “Ultras Tirona” nuk ndajnë të njëjtin mendim në lidhje me vendin se ku do të luhet finalja e Kupës

Një skuadër, por dy tifozëri?! Në thelb, duket se nuk ka ndonjë gjë të madhe për t’u habitur, pasi një gjë e tillë ndodh me shumë skuadra të rëndësishme ndërkombëtare, por nuk ka asnjë diskutim që shija që lë për ambientin bardheblu nuk është e mirë. “Tirona Fanatics” dhe “Ultras Tirona”, dy grupime që mesa duket në përgjithësi edhe në stadium qëndrojnë më vete, kanë mendime të ndryshme përsa i përket vendit se ku du-

het të luhet finalja e Kupës së Shqipërisë. “Ultras” mendojnë se ndeshja duhet të zhvillohet në Tiranë, për arsyen e vetme se sfida e Superkupës kundër Skënderbeut u zhvillua në Korçë. Nga ana tjetër “Fanatics” nuk kërkojnë që situata të tilla të zgjidhen me konsensus, por dëshirojnë që në të gjitha rastet, kushdo qoftë finalja t ë r e s p e k t o h e t Rr e g u l l o r j a dhe ajo të zhvillohet në fushë asnjanëse.

“Rrogë e lartë, dorë e lirë dhe menaxher”, Tirana vazhdon të bekojë Rubion

1

vjeçare

është kontrata që Hulian Rubio ka firmosur me Tiranën, në fund të muajit qershor, në verën e kaluar. Kjo kontratë përfundon në fund të këtij sezoni

T

ë gjitha pikëpyetjet për të ardhmen e afërt të Tiranës, do të marrin përgjigje kur Hulian Rubio të vendosë çfarë do të bëjë me të ardhmen e tij. Tema më e nxehtë e kohëve të fundit është padiskutim rinovimi i tij. Drejtuesit e klubit po mendojnë për ofertën që i duhet bërë spanjollit, ndërkohë që në krahun tjetër mbi tavolinë është gati një projekt për sezonin e ardhshëm, të cilin do ta marrë në dorëzim Rubio nëse qëndron. Një nga anëtarët e bordit drejtues, ka pranuar të zbardhë situatën kundrejt kërkesës për të mos i publikuar emrin. “Bordi drejtues vlerëson punën e trajnerit Hulian Rubio. Ai ka merita të plota në ecurinë pozitive të këtij sezoni. Tirana dëshiron të rinovojë me të, por e dimë që mund të mos jetë e thjeshtë gjetja e gjuhës së përbashkët. Bordi drejtues

E mërkurë 2 maj 2012

Rubio, trajner i Tiranës

Bordi ka një ide: “Mund të sforcohemi për hir të tij. Nuk ka asgjë të keqe nëse merr më shumë se lojtari më i paguar. Shikoni anët pozitive. Rrallëherë një trajner është trajtuar kështu në këtë ambient. Do ndryshojmë kurs nga e shkuara”

është në dijeni se Rubio, duke qenë trajner i huaj, duke patur një CV të pasur dhe duke provuar përgjatë vitit se di të bëjë gjëra të mira, ka oferta nga jashtë vendit. Kam informacion se ka oferta konkrete nga disa shtete të ish-Bashkimit Sovjetik, konkretisht nga Azerbajxhani. Këto skuadra kanë parametra të lartë financiarë dhe nëse i ofrojnë 300 mijë dollarë, ne do ta kemi të pamundur të konkurrojmë”, ka bërë të ditur njëri prej anëtarëve të bordit. Më pas, në fjalën e tij ka treguar detaje të tjera në lidhje me të ardhmen e skuadrës, e cila varet drejtpërdrejtë nga ajo çfarë Rubio do të vendosë. “Nëse buxheti për vitin e ardhshëm do të jetë rreth 600 mijë euro, mund të sforcohemi për t’i ofruar trajnerit një kontratë deri në 80-90 mijë euro. Jemi gati që të shtojmë rrogën e tij. Mendojmë se trajneri duhet të paguhet më tepër se lojtarët për të shtuar dozat e autoritetit të tij. Nëse rinovon, Rubio do të ketë mundësi të ndërtojë skuadrën dhe ta menaxhojë atë. Edhe përgjatë vitit që po mbyllim, i pari në drejtimin e këtij bordi, tekniku spanjoll nuk është vënë për asnjë moment në dyshim dhe ka patur komoditet në punën e tij”, ka bërë të ditur një prej anëtarëve të bordit drejtues. Mbetet për t’u parë se si do të vijojë kjo histori. ARBI LAÇI

1

Çfarë tha Tagani

“Me trajnerin kemi biseduar dhe shumë shpejt do të ulemi për t’i ofruar zyrtarisht rinovimin e kontratës. Besojmë tek ai dhe nëse qëndron, do të drejtojë dhe menaxhojë skuadrën sipas projektit që ai mendon. Gjithashtu, ne Rubion në skuadër e duam edhe për të na ndihmuar në raport me akademinë e klubit”.

2

Çfarë tha Tafaji

“Po bëjmë gati ofertën konkrete për Rubion dhe para finales së Kupës ai do të ketë mbi tryezë mundësinë e rinovimit. Ne dëshirojmë të jetë pjesë e këtij klubi edhe për një kohë të gjatë”.

3

Çfarë tha Rubio

“Nuk kam ende një ofertë zyrtare. Kemi folur dy muaj më parë me drejtuesit e klubit por që nga ajo ditë nuk ka zhvillime të tjera. Dëshira ime është të qëndroj, por më parë duhet të flasim në tavolinë”.

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Një kapiten elite në Laç: Nuk u pendova që erdha këtu

Erion Xhafa: “Fillimisht më bindi Dede, tani ndihem mirë që kemi bërë një sezon të suksesshëm”

Ish-lojtari i Dinamos, Tiranës dhe Besës, Erion Xhafa, këtë edicion futbollistik ka luajtur për Laçin duke qenë së fundmi edhe kapiten i skuadrës bardhezi. - Si arritët të nënshkruani për ekipin e Laçit? - Të them të vertetën, ishte ish-trajneri ynë Nevil Dede ai që kërkoi shërbimin tim tek Laçi. Ai insistoi dhe më bindi që këtë sezon të luaja me fanelën bardhezi. Kemi qenë më parë shokë skua-

dre e njihnim njëri-tjetrin. - Kishit njohje për skuadrën para se të nënshkruanit? - Nga brenda nuk e njihja fare, ndërsa nga jashtë sigurisht që po. Laçi është një ekip që sezonet e fundit i ka luajtur si një skuadër elitare dhe gjithnjë kam hasur probleme si kundërshtar. - Edhe pse jashtë formës, ju luajtët menjëherë në formacion - Frika ime më e madhe ajo ishte, pasi unë

nuk kisha zhvilluar fazë përgatitore. Por me besimin që më dhanë arrita ta marr shpejt formën dhe besoj që e kam justifikuar më së miri. - Gjatë gjithë kampionatit keni luajtur përkrah Buljan. Si jeni ndjerë? - Jam ndjerë vërtetë mirë, dhe jo vetëm përkrah tij, por me gjithë repartin e mbrojtjes. Kam luajtur së bashku me Dokun, Sefgjinin, Milenkoviç apo Shazivarin në prapavijë dhe jemi kuptuar mjaft

mirë. - E kishit menduar një kampionat të tillë me Laçin? - Të them të drejtën, qëndrimin në Superiore as nuk e kam vënë në dyshim. Tabela e renditjes tregon tjetër gjë me pikët tona reale. Me heqjen e 6pikëve misioni ynë u bë akoma më i vështirë. Në fillim dukej si e pamundur t’i shpëtonim “play-out”it, por ja që me pikët e grumbulluara arritëm ta siguronim qëndrimin pa

ndeshje ekstra, madje dy javë para përfundimit. - Ju kishte shkuar në mendje se mund të bëheshit kapiten në Laç? - Jo! Nuk e kisha menduar aspak. Shiriti i kapitenit mu dha për shkak të moshës, por unë nuk kam asgjë më shumë se të tjerët. Jam pjesë e një grupi ku të gjithë jemi të barabartë dhe sakrifikojmë gjithçka për arritjen e objektivit. Intervistoi: MARIO NIKOLLI


8

Kategoria Superiore

E mërkurë 2 maj 2012

Prag Dinamo-Vllaznia/ “Legjendat” janë në një moment të vështirë Me Vllazninë e Bylisin, blutë pritet të aktivizojnë lojtarët që mendohet të qëndrojnë edhe për sezonin e ardhshëm një kategori më poshtë Dy ndeshjet e mbetura në kampionat, kundër Vllaznisë në Tiranë dhe kundër Bylisit në Ballsh, do të shfrytëzohen nga Dinamo në funksion të misionit të ardhshëm, atë të ringjitjes në Kategorinë e Parë. Shanset matematikore për të shpëtuar ekzistojnë, por ato janë më pak se minimale, ndaj edhe blutë nuk ushqejnë më shpresa për të qenë në “play-out” për të dytin vit radhazi. Për këtë arsye, që në ndeshjen kundër Vllaznisë mund të shihet një formacion krejt ndryshe nga ai që është parë në ndeshjet e fundit, ndonëse dje Mergjyshi është shprehur se ende nuk e ka vendosur përfundimisht.

2 javët e fundit, Dinamo shfaq versionin e Kategorisë së Parë

Dy kampionë nxjerrin Vllazninë nga “frigoriferi”?!

Skuadra shkodrane drejtohet nga dy ikonat e saj prej shumë vitesh, Armir Grima dhe Vioresin Sinani. Të dy drejtojnë stolin e kuqebluve, njëri trajner e tjetri zëvendës i tij. Grimës, duke qenë në rolin e drejtorit

Grima dhe Sinani, pas një dekade në nivele të larta, tanimë duhet të drejtojnë skuadrën drejt shpëtimit. Nuk e kishin parë kurrë veten në pozita të kësaj natyre

teknik pas shkarkimit të ishtrajnerit Rudi Vata i është besuar posti i trajnerit. Ndërkohë që Sinani që nga faza e dytë e këtij sezoni futbollistik, ka deklaruar përfundimisht, tërheqjen e tij nga futbolli i luajtur, duke i hyrë fushës se trajnerit. Tashmë të dy së bashku gjenden në një pozicion aspak të mirë në drejtimin e Vllaznisë, e cila rrezikon seriozisht të hyjë në zonën “play-off” nëse nuk do të arrijnë të marrin pikë në dy ndeshjet e mbetura të këtij sezoni futbollistik. Të dy gjenden nën një presion, qoftë psikologjik, por dhe aspak të këndshëm për karrierën e tyre me skuadrën shkodrane. Ndeshja shtesë Barazimi i arritur ndaj Tomorit i ka vështirësuar

Shumica e lojtarëve të Dinamos janë të lidhur me kontrata që skadojnë në përfundim të këtij sezoni dhe një pjesë e mirë e tyre mund të mos luajnë në këto dy javë. “Nuk e kam vendosur ende përfundimisht, por ndoshta do të aktivizoj ata lojtarë që besojmë se do të qëndrojnë te Dinamo edhe për sezonin e ardhshëm, në Kategorinë e Parë”, pohoi trajneri. Dinamo e sivjetme u formua vetëm tri ditë para startit të kampionatit dhe që në atë kohë ishte i qartë rreziku i rënies nga kategoria, ndaj edhe preferenca e lojtarëve ishte të nënshkruanin kontrata me kohëzgjatje minimale, kështu që pjesa dërrmuese e tyre nuk do të jenë më, ose të paktën e pretendojnë një gjë të tillë, pasi mund të ndodhë që të mos gjejnë sërish skuadër, si gjatë merkatos së vjetshme. DRITAN IKONOMI

shumë gjërat e skuadrës shkodrane duke lënë çdo gjë të hapur për dy takimet e radhës. Pas ndeshjes, Grima e Sinani janë parë shumë të mërzitur dhe natyrisht që përgjegjësia është e madhe pasi në karrierën e tyre nuk janë mësuar me zhgënjime kaq të mëdha. Aq më tepër kur shohin që skuadra për të cilën kontribuuan për shumë vite me radhë është pothuajse në “zonën e ftohtë” të klasifikimit. “Nuk e kemi menduar ndonjëherë se do të arrijmë në një situatë të tillë, sidomos kur kemi qenë futbollistë. Por tashmë duhet të bëjmë maksimumin e mundshëm për të arritur një fitore në ndeshjen e radhës dhe të sigurojmë mesin e artë të klasifikimit të përgjithshëm”. ANTON ZALLI

Të sigurt për largimin në skuadra më të mira janë dy qendërmbrojtësit, Malota e Marku, si dhe mesfushori Imami. Që të tre kanë pasur kontakte me skuadra pretendente në kampionatin shqiptar, por kanë si opsion parësor transferimin jashtë Shqipërisë. Në të njëjtat pozita është edhe sulmuesi Lala, por ky i fundit është ende nën kontratë me blutë edhe për sezonin e ardhshëm dhe më parë duhet të sigurojë edhe miratimin e tyre. Fati i lojtarëve, me apo pa kontratë afatgjatë me Dinamon, do të varet shumë edhe nga synimet e financuesve të klubit. Vitin e kaluar, pasi siguroi mbijetesën, duke mundur 4-1 Besëlidhjen në “play-out”, presidenti Besnik Sulaj njoftoi dorëheqjen, por nuk e bëri kurrë fakt të kryer në FSHF, atje ku realisht do të merrte vlerë

Jo vetëm thashethem

Tanimë Gjoka dhe Duro do të jenë dy kandidaturat për të marrë postin e trajnerit të Vllaznisë në edicionin e ardhshëm

Ernest Gjoka

Shpëtim Duro

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Prag Tomori-Bylisi/ Të evitohet “ndeshja shtesë” “F or më e mirë dhe “For ormë tifozë, jemi shumë pranë objektivit” Trajneri i Tomorit, Ernest Gjoka vijon të vlerësojë si pozitiv barazimin e skuadrës së tij kundër Vllaznisë dhe besoj se humori i mirë, do të vijojë të reflektojë dhe në sfidën e ardhshme në Berat, kundër Btlisit: “Kishim ndeshje ku nuk merrnim pikë jashtë fushës, pavarësisht se në ndonjë rast nuk kemi merituar të humbasim. Kemi administruar shumë mirë ndeshjen dhe kemi dalë nga Shkodra me pikën që ne dëshironim. Përpara kemi një ndeshje shumë interesante kundër Bylisit. Ekipi është në eufori dhe unë besoj se ky entuziazëm do të na shërbejë në fushën e lojës. Përtej kësaj, do të kemi dhe mbështetjen maksimale të tifozëve tanë, mbështetje e cila është një faktor i rëndësishëm sa herë që luajmë. Nëse marrim 6 pikë në dy ndeshjet e mbetura, me siguri do të festojmë gjatë për një shpëtim direkt”. EDI SPAHIU

Një “shpresë” maqedonase në Ballsh

Ristevski ka luajtur më shumë se askush te Bylisi. Ndërkohë aktivizohet dhe me U-21 të vendit të tij të lindjes Mbrojtësi maqedonas, Ristevski, është lojtari i cili ka luajtur më shumë minuta për Bylisin gjatë këtij sezoni. Ai ka bërë një paraqitje shumë të mirë me skuadrën ballshiote, ndërkohë që nga ana tjetër luan dhe me U-21 të vendit të tij: “Padyshim që do jem në fushë në dy ndeshjet e fundit, pasi jam në një formë shumë të mirë dhe dëshiroj që ta mbyll këtë sezon me topin ndër këmbë. I gjithë ekipi tashmë në vëmendje ka vetëm ndeshjen ndaj Tomorit, ndeshje të cilën po e trajtojmë me kujdes. Do kemi mundësi për t’i mbyllur matematikisht llogaritë e këtij sezoni ndaj nuk do bëjmë asnjë hap fals”. Më pas, ai shton: “Besoj se kam një të ardhme tek Bylisi. Këtu është krijuar një klub i mirë, me marrëdhënie korrekte me lojtarët dhe tifozerinë, ndaj koha e ka kaluar këtu ka qenë deri më tani një eksperiencë shumë e mirë”. ENEA META

Java XXIV Pogradeci-Apolonia Bylis-Skënderbeu Vllaznia-Tomori Flamurtari-Dinamo Tirana-Shkumbini Kastrioti-Laçi Teuta-Kamza

1-1 0-0 0-0 5-0 1-1 0-1 0-0

Dy javët e mbetura

Java XXV E shtunë, 5 maj, 17:00 Kamza-Kastrioti Laçi-Tirana Shkumbini-Flamurtari Dinamo-Vllaznia Tomori-Bylis Skënderbeu-Apolonia Teuta-Pogradeci Java XXVI Pogradeci-Skënderbeu Apolonia-Tomori Bylis-Dinamo Vllaznia-Shkumbini Flamurtari-Laçi Tirana-Kamza Kastrioti-Teuta

KATEGORIA SUPERIORE Renditja pas javës XXIV NR SKUADRA

N

TOTALI P

PIKË

F

B

H

SH

1. SKËNDERBEU 24 2. TEUTA 24

15 15

6 5

3 4

40 26

15 14

51 50

3. TIRANA 24 4. FLAMURTARI 24

14 12

5 6

5 6

31 39

21 20

47 42

5. KASTRIOTI 6. LAÇI

24 24

11 11

4 6

9 7

35 26

27 27

37 33

7. VLLAZNIA 8. BYLIS

24 24

9 8

4 7

11 9

32 35

29 34

31 31

9. SHKUMBINI 10. TOMORI

24 24

8 8

6 3

10 13

33 29

38 39

30 27

11. KAMZA 12. POGRADECI

24 24

7 6

5 4

12 14

21 21

30 39

26 19

13. APOLONIA 14. DINAMO

24 24

4 3

6 7

14 14

21 18

39 35

18 13

Shënim: * Dinamo e ndëshkuar me -3 pikë nga UEFA; * Laçi i ndëshkuar me -6 pikë; * Pogradeci i ndëshkuar me -3 pikë nga Komisioni i Disiplinës


9

Kategoria Superiore

E mërkurë 2 maj 2012

Prag Shkumbini-Flamurtari/ Vendasve u duhet fitorja për të evituar “plejautin”

1 pikë për të qenë në Europë, Flamurtari: Do të luajmë njësoj Pavarësisht fitores me shifra të thella kundër Dinamos, e përpos një kënaqësie që gjithsesi trajneri Muça ka marrë nga të tijtë, ka qenë vetë kreu i stolit që ka bërë thirrje për të mos u relaksuar. Sipas tij, skuadra ende nuk ka siguruar Europën dhe për këtë duhet luftuar ende. “Kur duhen edhe dy ndeshe për t’u mbyllur sezoni dhe me 5 pikët më shumë që ka Flamurtari nga Kastrioti i vendit të pestë, kuptohet qartë se duhet edhe një pikë që gjithçka të konkretizohet me biletën e Europa Ligës”. Ndërkohë presidenti Gjika i ka kërkuar skuadrës që të luajë ndershëm dhe me passion deri në javën e fundit: “Pak rëndësi ka nëse fitojmë ose jo trofe, që do të marrim

Presidenti Gjika dhe trajneri Muça, janë të bindur se skuadra mund ta thellojë edhe më shumë diferencën me krutanët e vendit të katërt

Shkumbini thërret tifozët: Shpëtojmë edhe për ju!

Kapiteni Pasha: “Kundër Flamurtarit luajmë praktikisht finalen e sezonit”

2

mban në renditje Flamurtari në këtë kampionat. Ky vend të dërgon në Europë sepse Skënderbeu dhe Tirana, që gjenden në finale të Kupës, janë më lart në renditje

pjesë apo jo në Kupat e Europës. Kryesore mbetet që Flamurtari do të qëndrojë korrekt në çdo ndeshje duke respektuar tërësisht garën”. Por, në një linjë me presidentin Gjika, duket se është edhe trajneri Muça, i cili pas ndeshjes së fituar me Dinamon është shprehur: “Na vjen keq për Dinamon se pas kësaj ndeshjeje me Flamurtarin mund ta shohë veten në Kategorinë e Parë. Por i tillë është futbolli, të ndëshkon dhe në të këtë mënyrë, ndaj duhet pranuar verdikti i tij. Flamurtari edhe njëherë tregoi se është një skuadër që respekton garën, pavarësisht kundërshtarit që ka përballë”, ka mbyllur trajneri Muça. MOISI DALIPI

1

pozicione

pikë

ka marrë Shkumbini në ndeshjen e javës së kaluar në Tiranë, kundër bardhebluve. Pika në llogaritë finale të sezonit mund të konsiderohet më shumë sesa e vlefshme

Në foto: Flamurtari kundër Buduçnostit, verën e shkuar në Vlorë. Kuqezinjtë dëshirojnë të përsërisin të njëjtin sukses dhe të paktën të kalojnë një tur në Kupat e Europës

Shkëlqim Muça

Ndeshja kundër Flamurtarit ka rëndësi jetike për qëndrimin e skuadrës së Shkumbinit në Superiore pa pasur nevojën e ndeshjes shtesë. Situata e skuadrave që duan ta evitojnë këtë fakt është e komplikuar dhe vendasit nuk duan të bëjnë shumë llogari. Kapiteni Pasha kërkon nga skuadra që të

Muça është i bindur se, me ndonjë përforcim të mundshëm dhe me një short normal, skuadra është në gjendje t’i dhurojë qytetit kënaqësi e të kalojë turin e parë në Europa Ligë. Synimet e klubit gjatë verës së ardhshme janë të mëdha bëjë gjithçka për t’ia dalë ndërkohë që paralelisht kërkon dhe ndihmën e tifozëve: “Në këto dy javë të përfundimit të kampionatit, kalendari është disi i vështirë për ne, ndaj mendoj se kemi ende punë për të bërë që të neutralizojmë ndeshjen shtesë. Këtë javë do të kemi përballë ekipin e Flamurtarit

5

pikë

është diferenca mes Flamurtarit e Kastriotit. Edhe nëse skuadrat në fund të dy javëve të mbetura do të jenë me pikë të barabarta, vlonjatët do të jenë në vend të katërt, pasi në ndeshjet direkte kanë fituar 4 pikë kundrejt Kastriotit

1

tur

ka kaluar verën e shkuar Flamurtari në Europa Ligë. Skuadra ka kaluar Buduçnostin, pas fitores 3-1 në Podgoricë e pas humbjes 1-2 në Vlorë. Në turin e dytë vlonjatët u eliminuan nga çekët e Jablonecit dhe padyshim që mendoj se është një ndeshje shumë e vështirë. Mendoj se ekipi e ka një “ilaç”, që është pikërisht mbështetja nga tifozeria jonë. Shpresoj që takimi ynë të jetë një përballje në një frymë tërësisht miqësore, sikundër i përket marrëdhënieve shumë të mira mes dy ekipeve”. LULZIM RESULI

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Prag Kamza-Kastrioti/ Dy skuadra me objektiva të ndryshëm “Ne do të qëndrojmë në Superligë. Tani mbetet për t’u përcaktuar vetës se si do të ndodhë një gjë e tillë. Nesër(sot) do të fillojmë programin special për këtë fund sezoni. Kemi ende shpresa për t’iu larguar “zonës së ftohtë”, por kjo nuk varet vetëm nga ne. Ju garantoj që ne do t’i fitojmë dy ndeshjet e fundit, duke filluar që me Kastriotin në fushën tonë. Edhe nëse nuk arrijmë të dalim nga pesë vendet e fundit, në sfidën shtesë për mbijetesë, do të shkojmë me moral të lartë siç jemi tani”.

“A modo mio”, Kamza, një strategji italiane

Trajneri De Vekis mesa duket nuk shpreson shumë te shpëtimi pa ndeshje shtesë dhe do bëjë një minifazë përgatitore për ndeshjen madhore Mbas barazimit në Durrës, kundër Teutës, në kampin e skuadrës së Kamzës morali është i lartë. Pavarësisht se tashmë objektivi për të arritur mbijetesën pa ndeshje shtesë është ende i hapur, kjo gjë nuk varet më nga klubi i periferisë së Tiranës. Për këtë arsye, trajneri i kamzalinjve, Mauro De Vekis ka filluar të mendojë për ndeshjen e “plejautit” kundër një skuadre të Kategorisë së Parë. 44-vjeçari nga Roma, në ditën e sotme do të fillojë një program trejavor, ku baza do të jetë përgatitja e ndeshjes shtesë për mbijetesën në Superiore. Javën e parë do të zhvillohen ushtrime fizike dinamike dhe vrap. Në javën e dytë, ushtrime tekniko-taktike dhe lojëra me topin. Ndërkohë në javën e fundit do të kryhet përmbledhja dhe shkathtësimi i gjërave që janë asimiluar në dy javët e para.

De Vekis, trajneri i Kamzës

Dje lojtarët e Kamzës, me në krye kapitenin Tafaj, i kanë kërkuar trajnerit që të bëjnë vetëm një seancë “argëtuese” për shkak të vapës mbytëse në kompleksin e Kombëtares në Kamëz. Ashtu ka ndodhur dhe De Vekis ka kryer një miniturne me pikë, duke e ndarë skuadrën në grupe.

Kastrioti: Nuk na mbeti më asgjë, luajmë për prestigj Kapiteni i Kastriotit, Caca, ndjen keqardhje për mënyrën si ka shkuar ky sezon për ekipin e tij: “Është për të ardhur keq që skuadra nuk e arriti objektivin që ne kishim vënë që në fillim të kampionatit. Në skuadër u afruan futbollistë mjaft cilësorë dhe një pjesë e mirë e tyre ishin shpallur edhe kampionë të Shqipërisë. Janë shumë faktorë që ne nuk arritëm të realizojmë objektivat që ne i kemi vënë kampionatit, dhe u jemi borxhli presidencës dhe ti-

Kapiteni Caca: “Shkatërruam gjithë sezonin. U nisëm për të kapur Europën, por nuk ia dolëm. Nuk shkuam dot as në finale të Kupës” fozëve të Kastriotit që na kanë mbështetur në çdo përballje, si në Krujë, ashtu edhe në transfertë. Ndaj, ne duhet t’i bëjmë një mbyllje dinjitoze në dy ndeshjet e mbetura, me Kamzën në transfertë dhe me Teutën, në Krujë”, ka mbyllur kapiteni Caca. BEHAR SALLAKU


10

Kategoria e Parë

E mërkurë 2 maj 2012

Një “predhë” në “play-off”, Mihani bën gati shënjestrën Kampionati aktual për Besën, tashmë e ka prodhuar verdiktin… një ndeshje kualifikuese. Asgjë nuk është e lehtë, por të gjithë kanë besim dhe një gjë të tillë e shprehin nëpërmjet mesfushorit të tyre, Meglid Mihani, një nga më të spikaturit e këtij sezoni, për cilësinë e lojës dhe shpirtin e garës.

- Edhe dy ndeshje në përfundim të kampionatit, njëra në transfertë me Ilirinë dhe tjetra me Gramshin. Çfarë pritet të ndodhë me Besën? - Asgjë e veçantë, përveç asaj që tashmë dihet. Kemi siguruar fazën “play-off ” edhe matematikisht. Ka një dilemë, nëse duhet të jemi pas dy javëve të fundit, në vend të katërt apo të pestë në renditje. Por ç’rëndësi ka kjo, kur dihet se do të luajmë vetëm një ndeshje, për të cilën do të jemi super të motivuar. - Cilën nga skuadrat do të preferonte Besa të kishte kundërshtarë? - Këtu nuk ka punë preferecash. Secila nga ekipet, që aktualisht mund të na vërë shorti përballë, për ne do të vlerësohen njëlloj. - Gjatë këtij edicioni keni shënuar gola spektakolarë, një “ritual” që duhet përsëritur edhe në ndeshjen kualifikuese - Gjatë pesë viteve që

Mesfushori kavajas ka një “armë” plus për ndeshjen kualifikuese, dhe për ta perfeksionuar po qëndron në fushë edhe jashtë orarit të stërvitjes

112

ndeshje në Kategorinë Superiore dhe të Parë ka luajtur me fanelën e Besës, mesfushori Mihani, 24 prej të cilave i përkasin këtij sezoni

14 gola gjithsej ka realizuar si pjesëtar i këtij formacioni. Në kampionatin aktual të Kategorisë së Parë ka shënuar 5 gola

3 Mihani (d) feston një gol

unë luaj të Besa, për fatin e mirë kam patur rastin t’i gëzohem dy trofeve të kupave të Shqipërisë, të fituara më 2007 e 2010 dhe Superkupës. Kam luajtur madje në dy ture, pra tetë ndeshje ndërkombëtare në Kupën UEFA, Intertoto dhe Europa Ligë. Është një përvojë që më ka ndihmuar dhe të kem besim në vazhdimësinë. Preferoj kryesisht gjuajtjet nga çdo lloj

KATEGORIA E PARË Java XXIX (E diel, 6 maj, 17:00) Vlora – Skrapari Mamurrasi – Besëlidhja Kukësi – Luftëtari Ada – Lushnja Gramozi – Butrinti Gramshi – Burreli Iliria – Besa Himara - Elbasani

distance, pa diskutuar ato standarde apo 11-metërshat. Më vjen mirë që shpesh ato kanë patur ndikim të drejtpërdrejtë në rezultatet e Besës. Prandaj këto ditë po bëj stërvitje speciale në këtë drejtim, duke punuar edhe pas orarit të zakonshëm të stërvitjes. Gjithçka për hir të ndeshjes së fundit. Intervistoi: FATMIR EFICA

trofe të rëndësishëm në Kategorinë Superiore ka fituar mesfushori kavajas. 2 Kupa të Shqipërisë, më 2007 e 2010, dhe një Superkupë po në vitin 2010

1 eksperiencë jo shqiptare, 5-vjeçare (2001-2006) ka Mihani në kampionatin helen, duke luajtur me skuadrën periferike të Athinës, Alkidhona (sot Atromitos)

Golashënuesit e Kategorisë së Parë… 21 gola: M.Canka (Lushnja) 20 gola: A.Nora (Luftëtari). 17 gola: K.Ivanaj (Kukësi + Burreli) 14 gola: J.Malo (Kukësi) 13 gola: J.Rraboshta (Luftëtari) 11 gola: E.Dalipi (Elbasani), R.Hamzaj (Kukësi) 10 gola: E.Galica (Elbasani), L.Koçi (Gramshi) 9 gola: L.Koçi (Gramshi), E.Puka (Ada), E.Ziri (Iliria) 8 gola: D.Brata (Skrapari), D.Lifja (Ada). 7 gola: M.Javdeviç (Kukësi) 6 gola: A.Miliç, A.Kaçi (Besëlidhja), D.Bubeqi (Besa), O.Gava (Elbasani) 5 gola: F.Sefa (Lushnja)M.Hasa, A.Poçi, M.Mihani (Besa), A.Miliç (Besëlidhja), D.Kurti, A.Mitre (Iliria), R.Baçi (Mamurrasi), E.Gjondeda (Himara). 4 gola: B.Sinani, A.Baçi (Luftëtari), P.Dhëmbi, D. Rroshi (Besa), A.Stojkoviç, M.Gjorgjeviç (Besëlidhja), M.Lezi (Gramshi), M.Ngjela, A.Kola, K.Papa, Dh.Muço (Butrinti), Z.Radaj (Burreli), R.Cerova (Vlora), E.Goro, K.Skënderaj (Vlora + Himara). 3 gola: E.Mersini, E. Strati (Vlora + Luftëtari), S.Mziu (Kukësi), F.Bufasi, K.Gjoni, A.Byzhyti, F.Topi, E.Xhafa (Lushnja), M.Gruda (Besëlidhja), E.Duka, E.Pengu (Gramshi), A.Rugji (Butrinti), Pirani, S.Xhetani (Burreli), A.Allamani, D.Dosti (Mamurrasi), E.Musabelliu, I.Hysolli (Gramozi), D.Hoxha, K.Skënderaj (Vlora + Himara), U.Junior (Himara). Përgatiti: FATMIR EFICA

“Respektojmë kampionatin”, mënyra për të “larë mëkatet” Futbollistët e Elbasanit, pasi nuk kanë respektuar vetveten, kanë shpikur një slogan “interesant”

Për Elbasanin nuk mund të flitet më për anën taktike apo teknike dhe për mënyrën se si do të zbresë kjo skuadër në fushë nga ndeshja në ndeshje. Kjo është mëse e kuptueshme, sepse askujt nuk i intereson më se kush luan për këtë skuadër, apo se çfarë rezultati merr, aq më tepër që edhe ata pak tifozë që i ndiqnin në ndonjë ndeshje, tani as nuk marrin guximin të shohin se si është katandisur kjo skuadër. Në fund të fundit kanë të drejtë, sepse puna e një skuadre matet me rezultate dhe ato flasin kundër verdhebluve. Në bisedat me lojtarët dhe drejtuesit, “arma” e vetme për të folur ka të bëjë me

shprehjen: “Respektojmë kampionatin”. Në fakt, kështu thonë të gjitha ato skuadra që kanë dalë jashtë objektivave, pasi e shohin si ngushëllim këtë fakt dhe mendojnë se kështu do të “lajnë mëkatet” që kanë bërë gjatë një sezoni të dështuar. Por, në rastin e Elbasanit, kjo gjë nuk shkon, sepse është një rast që përsëritet dhe si i tillë dështimi nuk mund të mbulohet me respektimin e kampionatit. Po nëse edhe sezonin e ardhshëm ndodh sërish e njëjta gjë, çfarë do të thuhet për këtë Elbasan? Ndoshta e njëjta gjë: “Respektojmë kampionatin”. Përpara se të bëjnë këtë gjë, ata që merren me ndërtimin e skuadrës për sezonin e ardhshëm, duhet fillimisht të respektojnë vetveten, pra Elbasanin dhe vetëm më pas këtë gjë ta bëjnë me kampionatin. FATMIR POPJA

Burreli, nisin ditët e falenderimeve Arlind Pirani i ka thënë lamtumirë sezonit pas një dëmtimi të rëndë dhe tashmë vlerëson me entuziazëm të gjithë ata që kanë mbështetur skuadrën Kampionatit të Kategorisë së Parë po i vjen fundi, ndërkohë që matjanët do të luajnë në transfertë me ekipin e Gramshit dhe do të presin në ndeshjen e fundit Gramozin. 36 pikët e siguruara, bëjnë që Burreli të jetë i sigurt që nuk zbret një kategori më poshtë, por ndërkohë do të kërkohen të tjera pikë në ndeshjet e fundit. Arlind Pirani është njëri nga sulmuesit që ka dhënë kontributin e tij për arritjen e këtyre rezultateve gjatë fazës së dytë. Në ndeshjen e fundit me Ilirinë ai pësoi një dëmtim serioz në gju. U dërgua për kurim të shpejtë në spitalin “Xhavit Mara” të Burrelit, por tani i duhet të vizitohet tek mjekë specialistë, për t’u vlerësuar shkalla e dëmtimit. “Njëri nga mbrojtësit kundërshtarë më ndërhyri rëndë dhe nuk u ngrita dot më. Kuptova se në gjurin e majtë kisha pë-

suar një dëmtim serioz. Më vjen shumë keq, por për këtë sezon nuk bëhet fjalë për të luajtur. Do të bëj rezonancën, për të kuptuar se çfarë problemi kam. Dhëntë Zoti dhe nuk do të “analizohem edhe për sezonin e ardhshëm”, shprehet Pirani. “Deklaruam në janarin e këtij viti, se Burrelin do ta shpëtonim nga rënia një kategori më poshtë. Për këtë duhet falenderuar trajneri Plori, që diti të organizojë skuadrën. Dihet po ashtu ndihma e Bashkisë dhe e sekretarit të klubit, Drilon Skura. Bashkëpunimi mes tyre, mirëkuptimi dhe këmbëngulja për të arritur rezultate pozitive, bëri që gjendja e skuadrës të ndryshojë shumë shpejt në drejtimin e kërkuar”, tha Arlind Pirani. Për të kampionati nuk ka më lidhje me fushën dhe tani ka nisur “kampionati i falenderimeve” për drejtuesit e sponsorët e skuadrës. “Veçanërisht dua të falenderoj tifozët e mrekullueshëm të Burrelit. Ata kanë qenë një mbështetje e fuqishme për të gjithë ekipin. Ngrohtësia e tyre është ndjerë në stërvitje e lojë, madje edhe në kohën e lirë”, deklaroi sulmuesi matjan. HASAN PASHA


Kategoria e Parë

T

ë hënën, ekipi i Kukësit, në prag të takimit me Luftëtarin është grumbulluar, pasi flitet për një ndeshje shumë të rëndësishme, që vlerëson një sezon të tërë të mundimshëm dhe shumë të kushtueshëm. Ndërkohë, trajnerit Shahin Berberi i ka munguar një nga futbollistët më të rëndësishëm, qendërmbrojtësi 19vjeçar, Ervin Premçi. Këto ditë, futbollisti ndodhet në Francë dhe po provohet tek skuadra Paris SG, gjë që e ka konfirmuar edhe trajneri Berberi. Sipas teknikut, pasi të mbarojë provën në Francë, Premçi do të jetë pjesë e skuadrës që ditën e premte, pra nuk ka mëdyshje që do të jetë pjesë e formacionit të Kukësit,

11

Kukësi, një futbollist për Paris SG! Ervin Premçi, qendërmbrojtësi 19-vjeçar që nga e hëna është në provë tek skuadra e Ançelotit dhe vetëm të premten do të bashkohet me skuadrën, për ndeshjen ndaj Luftëtarit

në takimin me Luftëtarin. Nëse do të kalojë provën, do të ishte një arritje e madhe e një futbollisti shqiptar, pas Lorik Canës, që ka luajtur në kampionatin francez me skuadrën pariziene dhe Marsejën, si dhe Edvin Muratin përpara tij, që ka luajtur po me PSG-në dhe Lilën. Kuksianët kanë në përbërje më shumë se një shënues të aftë, siç janë Malo dhe Hamzai. “I pari, i cili ka shënuar 14 gola, është një futbollist i ri në skuadrën tonë,shprehet drejtori i klubit, Gëzim Shehu,–

E mërkurë 2 maj 2012

por që është përshtatur në një kohë rekord. Sidoqoftë, deri tani skuadra e Berberit ka shënuar 62 gola, që janë shënuar në portat kundërshtare. Veç Malos e Hamzait, tek skuadra e qytetit verilindor ka edhe lojtarë të tjerë që janë pjesë e sukseseve, të cilët kanë bërë gjithçka për t’i plotësuar performacën këtij Kukësi spektakolar. Këtu kanë shënuar të gjithë, duke treguar kështu forcën e madhe të këtij grupi. Kështu, Jevdeviç ka realizuar pesë gola, por aq Mziu, por edhe mbrojtësit, si Berberi e Premçi. Kjo përbën diçka të veçantë në një skuadër futbolli, sidomos në Kategorinë e Parë. ZYLFI TOLA

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

Dede thyen heshtjen mujore: Luftëtari me Kukësin, si Flamurtari me Skënderbeun Nevil Dede, trajner i Luftëtarit

Luftëtari vazhdon me intensitet përgatitjet për përballjen në transfertën e Kukësit. Edhe pse është një ndeshje, e cila do të përcaktojë në fund të saj ekipin kampion, përsëri në kampin bluzi, situata është e qetë dhe optimiste. Trajneri i Luftëtarit, Nevil Dede, i cili ka rreth një muaj që nuk është prononcuar për shtypin, tani që është prag të një ballafaqimit kaq serioz, pranoi të shprehet për shtypin: “E vërteta është se kam rreth një muaj që nuk kam dhënë asnjë prononcim, por tani kur jemi në “metrat” e fundit të garës, më duhet të shpreh disa mendime, të cilat lidhen jo vetëm me përballjen në fjalë, por edhe për atmosferën mes dy klubeve. Më

vjen keq që mes dy ekipve, të cilëve pretendojnë fitimin e titullit kampion, bëhet i njëjti gabim siç ndodhi sezonin e shkuar në Kampionatin e Superiores, mes Flamurtarit dhe Skënderbeut. Nuk duhet të përqasim futbollin me politikën dhe të ngjallim armiqësi mes dy qyteteve. Futbolli luhet për kënaqësinë e njerëzve. Ndaj,- thekson numri 1 i stolit të skuadrës gjirokastrite, - ne të Luftëtarit përgatitemi të kënaqim ata që do të mbushin shkallët e stadiumit të Kukësit. Duhet të përcjellim mesazhin e “fairplay”-t mes skuadrave dhe fansave përkatës. Këtë ne e konsiderojmë thjesht si një garë sportive. Në futboll qëllon që edhe mund të dil-

Trajneri i skuadrës gjirokastrite shprehet i shqetësuar, se po tentohet t’i armiqësojnë klubet artificialisht, siç ndodhi një vit më parë në Superiore et jashtë objektivit, për një arsye ose për një tjetër. Por, nuk duhet të lejojmë që të abuzohet në këtë drejtim. Dëshiroj,- këmbëngul Dede,- që kjo ndeshje të tregojë nivelin e çdo ekipi dhe le të jetë një reklamë për futbollin”. Në fund të prononcimit të tij, trajneri i bluzinjve flet dhe për objektivin e Luftëtarit në këtë ballafaqim: “Në Kukës ne shkojmë me objektivin e realizuar, pasi jemi rikthyer në Superiore. Prandaj, do të përballemi për prestigj. Ndeshjen do ta kemi ne më të lehtë për ta interpretuar. Trysnia bie mbi kundërshtarin. Kam besim se ekipi që drejtoj do të shfaqë më të mirën”, përfundon trajneri i Luftëtarit, Nevil Dede. PIRRO QIQI

E

dhe pse mban vendin e parafundit në tabelën e klasifikimit dhe duhen vetëm dy ndeshje për të përcaktuar verdiktin përfundimtar, trajneri i Vlorës, Gent Mezani ndihet përsëri optimist se skuadra e tij do të qëndorjë ne Kategorinë e Parë. Ky deklarim i bërë nga ana e trajnerit Mezani jep mesazhin se pavarësisht peripecive të këtij sezoni, kjo skuadër i ka kualitetet për të mos dështuar në këtë edicion. Duke arritur te ky argument, që më shumë kërkon të motivojë ekipin përpara dy sfidave të fundit, trajneri Mezani vlerëson dy aspekte: përvojën e vitit të kaluar, ku ekipi siguroi qëndrimin në Kategorinë e Parë, si dhe respektimin e rregullave të garës që duhet të bëjnë të tjerët në ndeshjet e fundit. Përsa i përket pikës së parë, trajneri Mezani sjell deshja e radhës dhe e fundit në shtëpi, mund të quhet dhe takimi i shpresës për skuadrën e Mamurrasit, duke patur parasysh edhe pozicionin e saj të pafavorshëm në tabelën e klasifikimit. Luhet ndaj një Besëlidhje, e cila ka synimet e saj dhe mbi të gjitha janë dy ekipe që gjatë tre viteve kanë dhuruar ndeshje për të mos u humbur. Trajneri Besnik Malaj ka deklaruar, gjatë të gjithë javës, se skaudra do të jetë e përkushtuar maksimalisht, por ndërkohë nuk ka dëshirë të bëjë parashikime për rezultatin. Një gjë dihet me siguri, që në dispozicion të Malajt do të jetë kontigjenti më i mirë i Mamurrasit, pra të gjithë ata tek të cilët besohet se mund të bëjnë difer-

Shoqëria jonë që nga themelimi i saj dhe në vijim ka përmbushur me sukses dhe brenda kërkesave ligjore, të gjitha kontratat e lidhura me institucionet shtetërore e private, duke marrë vlerësime për shërbimin e ofruar. Kualifikimi i stafit menaxherial & teknik i punonjësve të shërbimit, rritja e kapaciteteve financiare dhe modernizimi i teknologjisë në përdorim, ka bërë të mundur që në të ardhmen, shoqëria të rrisë shkallën e sigurisë dhe cilësisë së shërbimeve, për të gjithë fushën e veprimtarisë së saj. Rr. “Adem Jashari”, Njësia Bashkiake Nr. 5, Tiranë Tel: +355 4 226 7883 info@eurogjici-security.com Fax: +355 4 224 8470 Cel: 0682022718

N

Vlora: Të paktën pak ndershmëri

Këtij kampionati i kanë mbetur edhe 180 minuta dhe për trajnerin Mezani do të ishte e tepërt të tolerohej për të dëmtuar një skuadër tjetër një fakt të pakundërshtueshëm, kthesën e papritur dhe të pamenduar që bëri vjet Vlora, teksa me një fitore në Pukë arriti të siguronte e qetë mbijetesën dy javë para mbylljes së sezonit. Ndërsa tek respektimi i garës, trajneri Mezani ka parasysh se tashmë shumë skuadra nuk po tregohen të ndershme në ballafaqimet e tyre, në këto ndeshjet e fundit, duke u dhënë mundësi edhe kundërshtarëve të Vlorës që të fitojnë edhe jashtë fushës së tyre e të punojnë direkt në dëm të skuadrës

së tij: “Përveç mobilizimit tonë për t’i fituar me çdo kusht të dyja ndeshjet, më parë me Skraparin dhe pastaj atë me Besëlidhjen në Lezhë ne do t’u kërkonim të gjithë ekipeve të tjera, të zhvillojnë një garë të ndershme dhe jo të grumbullojnë pikë pa u zhvilluar takimet. Gjithsesi, ne kemi marrë masat tona që t’i fitojmë takimet e mbetura, për të diskutuar më pas një ndeshje “play-off ” për të qëndruar në Kategorinë e Parë”, ka përfunduar trajneri Mezani. MOISI DALIPI

Mamurrasi, nuk ka kohë për zhgënjime Skuadrës së Malajt i duhen pikë për t’i shpëtuar kualifikueseve, por edhe për t’i sjellë sadisfaksion tifozëve në ditët e fundit të garës

encën, qoftë edhe në një takim të tillë, siç është ai ndaj Besëlidhjes. Në takimin e fundit ndaj Skraparit, i gjithë grupi ka dhuruar një lojë mjaft të bukur, e cila është kurorëzuar me një trepikësh që ka përmirësuar renditjen, por gjithsesi ende duhen pikë për t’i shpëtuar fazës “playout”. Skuadra e Mamurrasit ka një ekip të kompletuar, por në ndeshjet e fundit ka treguar pak nga ajo që mund të bëjë, madje ka hedhur

hapa fals të njëpasnjëshëm, që tashmë ia kanë ndërlikuar pozicionin në tabelën e klasifikimit. Edhe tifozët kanë kërkuar nga skuadra që në fund të japë maksimumin e saj, pasi janë zhgënjyer mjaftueshëm në takimet e fundit. Ata janë treguar fanatikë, duke e mbështetur ekipin edhe në momente të vështira dhe sigurisht kanë të drejtë ta shohin në Kategorinë e Parë edhe sezonin e ardhshëm. AHMET ZANI


12

Kategoria e Parë

E mërkurë 2 maj 2012

Malko, “gjyshi” 41-vjeçar Kështu e thërrasin të gjithë futbollistët, kuptohet në shenjë respekti për punën e shkëlqyer që ka bërë

Ndoshta vitin e ardhshëm, verdhëjeshilët mund të luajnë në Kategorinë Superiore. Ndodhen në vendin e tretë, me një kombinim të vetëm, për të arritur kalimin e drejtpërdrejtë në futbollin e madh, por me mundësinë që vjen prapa, e cila është përballja me të 12-tën e Superiores. Një alternativë e dytë që shihet pa frikë nga ambienti verdhëjeshil. Është një edicion i interpretuar mirë nga një ekip që ka në organikë futbollistë me eksperiencë, me një kontribut prej vitesh në futbollin verdhëjeshil të Lushnjës. Një grup që ka vënë nderin e tij, për të kthyer Lushnjën pas tre vjetësh në futbollin elitar, për të rivendosur raportet aty ku Lushnja ka luajtur tradicio-

Numra verdhëjeshilë

n Verdhëjeshilët kanë arritur rezultate të larta, në këtë

Saimir Malko, trajner i Lushnjës

nalisht që nga viti 1961. Nën drejtmin e trajnerit Malko, dikur ish-kapiteni i 60% të organikës së sotme, ëndrra e ushqyer prej shtatë muajsh mund të bëhet reale për këtë ekip, që i ka shtuar ambiciet në këtë fundsezoni. “Gjyshi”, siç e thërret i gjithë ekipi teknikun 41-vjeçar, ka injoruar faktorët e jashtëm dhe beson tek një fund i lumtur. “Asnjëherë nuk e mendoj ndryshe këtë fundsezon”, është shprehur tekniku lushnjar. ALBAN ALUSHI

G

ramshi këtë fundjavë ndeshjen e radhës ndaj ekipit të Burrelit do ta luajë pa spektatorë, për shkak të dënimit që ka marrë pas ndeshjes me Lushnjën. Ekipi këtë herë nuk do të ketë përkrahjen e tifozerisë, e cila është e detyruar ta ndjekë ndeshjen nga pallatet apo kodrat përreth stadiumit. I gjithë stafi i ka kërkuar ekipit që të ketë motivimin e duhur për t’u kthyer tek fitorja këtë javë ndaj Burrelit dhe të gjithë besojnë për të dalë me sukses ndaj matjanëve. “E dimë se kemi përballë një ekip që në fazën e dytë ka bërë një figurë mjaft të mirë,- është shprehur sekretari i klubit të Gramshit, Edmond Hida, - ndaj

edicion të tretë radhazi në Kategorinë e Parë. n Dy javë para përfundimit të kampionatit, Lushnja ka grumbulluar 60 pikë, të ndara në 18 fitore, 6 barazime dhe 4 humbje, me një mesatare 2.15 pikë për ndeshje. Skuadra verdhëjeshile ka 24 pikë më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, ose 6 pikë më shumë se e njëjta periudhë e dy viteve më parë. n Në këtë edicion, Lushnja është drejtuar nga dy trajnerë. Një fillim të sezonit, trajneri Baballëku, i drejtoi verdhëjeshilët për 5 javë, duke grumbulluar 6 pikë, me një mesatare 1.2 pikë për ndeshje. Tekniku Malko është trajneri i dytë për Lushnjën e këtij edicioni dhe i ka drejtuar verdhëjeshilët në 23 ndeshje, duke grumbulluar 54 pikë, me një mesatare 2.35 pikë për ndeshje. n Ndonëse janë edhe 180 minuta për t’i luajtur, Lushnja e ka siguruar vendin e tretë, pasi ka krijuar diferenca të pakapshme ndaj Besës (+8) dhe Besëlidhjes (+9). Ekipi i Malkos ka vetëm mundësi matematikore për vendin e dytë, që mbahet nga Kukësi (-5). n Lushnja ka shënuar në total 47 gola dhe ka pësuar 15. Nga këto 45% të golave i ka realizuar sulmuesi Mikel Canka, që është shënuesi më i mirë i Kategorisë së Parë me 21 gola. Sulmuesi tjetër Fatjon Sefa ka shënuar 5 gola. Nga 3 gola për mesfushorët Klevis Gjoni, Fatjon Topi e Alban Byzhyti. Nga 3 gola edhe për mbrojtësit Franc Bufasi e Erion Xhafa. Nga 2 gola për mesfushorët Gentian Çela e Griseld Dervishi dhe 1 gol për sulmuesin Arbër Allkanjari.

Gramshi “luan” në sezonin e ardhshëm Kërkohet fitorja në fundjavë me Burrelin, por ndërkohë presidenti Bici ka nisur merkaton

duke e parë ndeshjen në këtë aspekt dhe duke mos pasur dhe mbështetjen e tifozerisë, ky takim bëhet edhe më i rëndësishëm për ne”. Gjithsesi, Hida shprehet se “kërkojmë që ta mbyllim me sukses këtë takim, duke kaluar në kuotën e 38 pikëve, çka na siguron një vend komod

në tabelë, por njëkohësisht ne do të kërkojmë që me këtë ndeshje t’i bëjmë dhe një mbyllje dinjitoze kampionatit në fushën tonë, pasi takimin e fundit për këtë sezon e kemi në Kavajë me Besën”. Ndërkohë që kampionatit i ka ardhur fundi, gramshiotët kanë filluar të negociojnë dhe me futbollistë për sezonin e ardhshëm, të cilët i kërkojnë të jenë pjesë e Gramshit. Sipas presidentit Dritan Bici, ekipi i Gramshit do të hyjë në sezonin e ri me ambicie të mëdha. Një pjesë e futbollistëve të tanishëm janë shprehur të gatshëm që të rinovojnë që tani kontratat përkatëse. SOTIRAQ ZIU

Katër pikë, “kamerdare shpëtimi” për Gramozin Trajneri Qirjako bën llogaritë: “Një fitore e një barazim, për të mos rënë direkt”

Kur kanë ngelur edhe dy ndeshje deri në fund të kampionatit, Gramozi ka vetëm një objektiv, të sigurojë katër pikë, duke fituar me Butrintin në Ersekë e duke barazuar në Burrel. Sipas trajnerit Qiriako, kundërshtari e ka siguruar matematikisht qëndrimin në Kategorinë e Parë, kështu që “nga ne nuk pranohet asnjë rezultat tjetër, që të paktën të ngelemi në zonën “play-off”. Më pas, do të luajmë me Burrelin në transfertë, një ndeshje e vështirë kjo ndaj matjanëve. Por, kemi treguar se edhe jashtë kemi marrë pikë, dhe këtë herë minimalisht duhet të dalim me një pikë, edhe pse ne do të luajmë për tri të tilla”. Nëse llogaritë e Qirjakos do të dalin të sakta, atëherë Gramozit do t’i duhet të luajë me skuadrën e vendit të dytë në Kategorinë e Dytë, për të siguruar qëndrimin në të Parën. Por trajneri thotë se tani është shumë herët për të bërë planet e asaj ndeshjeje, sepse sezoni i rregullt ende nuk ka përfunduar dhe skuadra rrezikon të bjerë direkt. “Fillimisht duhet të përqendrohemi në ndeshjen e radhës, ku duhet të marrim tri pikë e pastaj të shpresojmë të bëjmë më të mirën edhe në Burrel. Vijmë nga tri humbje radhazi, të cilat kanë ndërlikuar gjithçka. Kemi gabuar shumë, ndaj pres që skuadra të reflektojë në mënyrën e duhur”, thotë trajneri. Përgatitjet – Reflektimi në ndeshje mbetet për t’u parë kur lojtarët të vihen përballë Butrintit, por të paktën në stërvitje duket se të gjithë e kanë marrë seriozisht misionin e shpëtimit. Dje Qirjako ka pasur në dispozicion vetëm lojtarët vendas, ndërsa sot bashkohen me grupin edhe lojtarët jo nga Erseka, të cilët kanë qenë një ditë pushim pranë familjeve. Në këtë mënyrë, përgatitjet do të jenë më të plota, ashtu si dhe organika në dispozicion të Qirjakos për ndeshjen kundër Butrintit. Në dyshim ka qenë vetëm mbrojtësi Evis Peçi, i cili u dëmtua në takimin e dy javëve më parë me Luftëtarin. Megjithatë, stafi mjekësor ka dhënë garanci se 29-vjeçari do të jetë i gatshëm, madje për të luajtur që nga minuta e parë. ALBERT ALIKO

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

SUKTHI - Padyshim që të dielën e kaluar, Sukthi ka zhvilluar ndoshta një ndër takimet më të mira të këtij kampionati, ku ka fituar thellësisht në Shijak, një derbi me Erzenin, fitore e cila i ka shtuar shpresat kësaj skuadre për të hyrë në Kategorinë e Parë. I pyetur rreth këtij takimi, si dhe për dy ndeshjet e fundit të kampionatit, një ndër futbollistët më të mirë të skuadrës sukthjane, goleadori shtatshkurtër, Esat Loci shprehet se: “Natyrisht, fitorja ishte mjaft e rëndësishmë dhe emocionuese, e cila u arrit në pjesën e dytë, kur edhe skuadra reagoi shumë më mirë. Sidoqoftë, tani këtë fitore e kemi harruar dhe po përgatitemi intensivisht për kryendeshjen e këtij kampionati, të dielën e ardhshme, në Sukth, me Tërbunin, skuadra që ndodhet dy pikë përpara nesh në tabelën e klasifikimit. Do të përgatitemi me të gjitha forcat për të dhuruar një takim që të kënaqë spektatorët tanë të zjarrtë dhe për ta arritur direkt Kategorinë e Parë. Kam bindje të plotë, - përfundon talenti sukthjan, Esat Loci ,- që fitorja do të jetë e

jona, pasi kemi merituar gjithçka në këtë kampionat të vështirë”. Fiqiri Shehu TURBINA - Skuadra cërrikase ka arritur të kthehet nga transferta e Këlcyrës me tre pikë, duke mposhtur skuadrën vendase me rezultatin 1-3. Cërrikasit kanë dominuar me lojën e tyre, ku sërish ka spikatur sulmuesi Gentian Shkoza, i cili ka shënuar dy herë, por një gol i është anuluar nga arbitri kryesor. Tashmë Turbina e ka zhvendosur vëmendjen nga takimi i fundjavës me Partizanin, ku do të kërkojë të kthejë dinjitetin e saj për humbjen e fazës së parë në “Selman Stërmasi”. Atëherë, cërrikasit humbën ndeshjen me ndihmën që i dha arbitri, me një penallti të paqenë dhe një gol të shënuar me dorë. Tashmë Turbina do të synojë që të fitojë ndaj një legjende të futbollit, siç janë “demat e kuq” të Partizanit. Tifozeria cërrikase, në përballjen me kryeqytetasit priten të jenë të shumtë, ku shkallët e stadiumit nuk do të kenë vende bosh. Megjithatë, nuk duhen harruar precedentët e mëparshëm të

tifozerisë cërrikase, ku para dy sezonesh në Kategorinë e Parë, në një aludim shitjeje të ndeshjes, kanë braktisur totalisht stadiumin, shoqëruar me thirrjet: “E shitët… e shitët!”. Eduart Sula DOMOSDOVA - Ekipi i Prrenjasit, si asnjëherë tjetër e sheh veten në vendin e fundit të klasifikimit, me pikë të barabarta me skuadrën e Këlcyrës. Humbja e fundit i ka vështirësuar dhe më tepër mundësitë, për të shpëtuar sadopak nga “zona e ftohtë”. Mbrojtësi veteran i Domosdovës, Kristjan Lleshi, është shprehur shumë i shqetësuar ndaj kësaj “shuplake” që ekipi i tij ka marrë këto dy javët e fundit, duke mos lënë pa përmendur edhe vendimet e Komisionit të Disiplinës, të cilat i ka cilësuar si jo të drejta. Ai vazhdon më tej, duke theksuar se: “Humbja në transfertën e Bilishtit, vetëm sa e thelloi më shumë gjendjen kritike në të cilën ndodhet ekipi ynë. Këtë vit, si asnjëherë tjeter u desh dhe ndërhyrja e Komisionit të Disiplinës, për të thelluar krizën e skuadrës dhe tashmë

mbetet për të shpresuar në takimet e ardhshme”, përfundon komentin e tij, mbrojtësi Lleshi. Marion Kushi SOPOTI – Librazhdasit kërkojnë ta mbyllin me fitoren në fushën e tyre këtë sezon futbollistik. Pavarësisht problemeve të shumta, tani është koha për të bërë maksimumin, qoftë edhe për t’i injoruar ato. Me shumë mundësi, tifozat e Sopotit këtë fundjaë mund t’i shohin për hërë të fundit disa lojtarë, por edhe shefin e klubit, njëkohësisht trajnerin Jovan Gugu, i cili me shumë gjasa do të dalë në pension. Një nga lojtarët e Sopotit, Servet Suli, i cili ka bërë disa paraqitje mjaft pozitive, shpreson në një fitore të thellë, për t’i dhënë kuptim fundit të sezonit. “Ne do ta fitojmë ndeshjen me përmetarët, e para, se i kemi rivalë dhe, e dyta, se duam të bëjmë një mbyllje sa më dinjitoze në fushën tonë. Dua të përshendes tifozët dhe stafin teknik, të cilët kanë treguar durim me mua edhe kur nuk kam qenë në formën time më të mirë”, ka përfunduar Suli. Erjon Disha


kcalbwolleyatnegamnayc

Shumësportësh vendi

Atletikë

Shpërthen “mbretëresha”, rekorde dhe medalje në mitingun e Tivarit

13 Basketboll – Meshkuj

Atletika shqiptare ka shpërthyer fort në mitingun e 18-të ndërkombëtar të Tivarit, që është zhvilluar dje. Në këtë aktivitet, përveç Shqipërisë, kanë marrë pjesë Bosnje-Hercegovina, Serbia, Kroacia, Sllovenia, Maqedonia dhe Ukraina. Ajo që ka bërë performancën më të mirë ishte Luiza Gega, e cila në 3000 metra, jo vetëm që ka zënë vendin e parë dhe ka marrë medaljen e argjendtë, por dhe ka thyer rekordin kombëtar. Koha e saj e re 9’09” ka hudhur poshtë rekordin e Pavlina Evros, e cila e mbante prej 16 vjetësh, teksa më 19 tetor 1986, pikërisht në Tiranë, pat fiksuar kohën 9’14”86. Madje Luiza Gega, për të gjithë atë që ka bërë në Tivar të Malit të Zi, është shpallur dhe sportistja më e mirë e aktivitet. Pas medaljes së artë të Luiza Gegës, Eraldo Qerama në 800 metra, me kohën 1’51”58, ka marrë medaljen e argjendtë. Por rekordi i dytë kombëtar për atletikën shqiptare ka ardhur në hedhje gjyle. Durrsaku Adriatik Hoxha, mbajtësi i rekordit me 17.93 metra që prej dy vjetësh, dje ka dhënë rezultatin e ri 18.14 metra, ndërsa ka zënë vendin e tretë dhe ka marrë medaljen e bronztë. Me tre medalje, një ari, një argjendi dhe një bronzi, dy rekorde kombëtare dhe shpalljen e Luiza Gegës sportistja më e mirë e aktivitetit, edhe Presidenti i Atletikës Shqiptare, Gjergji Ruli është ndjerë mirë. “Të paktën edhe vetë drejtori i sporteve në Ministrinë e Turizmit, Kulturës, Rinisë, Vasil Bici, e preku me dorë dhe e pa se çfarë mund të bëjë atletika shqiptare në aktivitetet ndërkombëtare. Një performancë e shkëlqyer që na bën të mendojmë se do të jemi të tillë dhe në aktivitetet e tjera ndërkombëtare. Mos harroni si me normë, si pa normë, atletika shqiptare e ka një vajzë dhe një djalë në Lojërat Olimpike “Londër 2012”, ka përfunduar presidenti Ruli, ndërsa ndër rezultatet pikante të atletëve shqiptar në Tivar është edhe ai i arritur nga Admir Bregu në kërcim së gjati me 7.30 metra. Gj.V.

Tirana fiton nën kërcënimin e mbylljes së “Asllan Rusit” Tirana–Basket Kamza 74-59 (1-0) (20-17, 15-16, 21-14, 18-12) Tirana: E.Karaj (13), Hysenagolli (20), Daliu (13), Lasku (13), Vogli (2)/Sukaj (4), Lame (9) Trajner: R.Avrami Basket Kamza: Llazani (5), Bilali (10), Gjonaj (12), Talelli (20), Fasllia (6)/Arra, Sërbo, Domi (6), Kozeli Trajner: A.Muhametaj Gjyqtarë: Sh.Bekteshi, G.Cici (Tiranë), E.Hoxhaj (Vlorë)

Tirana e ka fituar finalen e parë të “play-off” në basketboll për meshkuj. Por derisa ka mbërritur në parket është dashur një kohë e gjatë, tension dhe stres, sepse rreziku që bardheblutë e Roland Avramit ta humbisnin ndeshjen në “tavolinë” ishte i madh. Ngjarja Ora 17:40, pallati i sportit “Asllan Rusi” është i kyçur nga të gjitha anët. Të gjithë njerëzit janë në oborrin përpara impiantit kryesor të shumësportëshit shqiptar, ndërsa, sipas burimeve të sigurta, një urdhër i Drejtorisë së Shoqërisë Anonime të Ndërmarrjeve të Objekteve Sportive ka pezulluar për një çast finalen e basketbollit për meshkuj, gjë që në fakt nuk kishte ndodhur asnjëherë në të gjithë historinë e “play-off” për titull, apo finalet e Kupës së Shqipërisë. Sipas urdhrit të drejtorisë së shoqërisë anonime ndeshja nuk do të bëhej sepse Tirana nuk ka bërë kontratë për të zhvilluar finalet e titullit kampion në pallatin e sportit “Asllan Rusi”, kurse Kamza Basket nuk ka bërë asnjë pagesë për gjatë gjithë sezonit. Duket si absurditet, sepse, pikësëpari, si

Tirana, ashtu dhe Kamza Basket i kanë zhvilluar ndeshjet gjysmëfinale të “play-off ” në Pallatin e sportit “Asllan Rusi”. Dhe nëse do të ishte e tillë situata, atëherë duhej që kjo mbyllje e pallatit të sportit “Asllan Rusi”, në kulmin e sezonit të basketbollit, kur pritet të shpallet kampionia, të kishte nisur nga gjysmëfinalet. Së dyti, nëse do të duhej të penalizohej Kamza Basket, që mund të jetë një argument i sajuar për të mbyllur pallatin e sportin, duhej të ndodhte të premten kur është ndeshja e dytë e jo dje që ishte Tirana pritëse. Për të gjitha këto, aq më tepër që sipas trajnerit të Tiranës, Roland Avrami, shoqata e basketbollit bardheblu, me president Ilir Trebickën, ka qenë e rregullt në pagesa dhe detyrimet me pallatin e sportit “Asllan Rusi”, bardheblutë e kanë vënë gishtin te drejtuesit e klubit me të cilët janë në konflikt prej javësh. “Mua më vjen keq,- thotë Avrami,- por Bashkia e Tiranës dhe drejtuesit e saj me keqdashje janë informuar nga drejtuesit e klubit se ekipi i basketbollit ka ikur nga salla sportive “Farie Hoti” dhe ka dalë në

privat. Nuk është aspak e vërtetë që kemi dalë ne dhe ekipi në privat, përkundrazi janë drejtuesit e klubit që e po e kthejnë Tiranën në pronë private, teksa na përzunë, ndërsa na hoqën ndihmëstrajnerin Adrian Selmani. Kjo është e vërteta e të gjithë kësaj historie të mbylljes së Pallatit që më tepër më duket e sajuar” Gjyqtarët Në pritje të hapjes së Pallatit të Sportit “Asllan Rusi” kanë qenë dhe gjyqtarët ndërkombëtarë, Shefqet Bekteshi e Gentian Cici, si dhe vlonjati Erion Hoxhaj. Bashkë me ta dhe vëzhguesi Bashkim Milo, të cilët janë vënë në siklet, sepse që një ndeshje të jepet në “tavolinë”, siç pretendonte dhe Basket Kamza, duhet të paktën ekipi të dalë në fushën e lojës dhe topi të hidhet simbolikisht në qendër. Gjë që nuk mund të bëhej në rrugë në kushtet kur skuadrat nuk ishin zhveshur, apo dhe gjyqtarët, e zyrtarisht s’ishte as protokolli i ndeshjes. Gjithsesi gjyqtarët dhe vëzhguesi Milo e patën lënë që të prisnin deri në ora 18:20 pas së cilës do të merrej në një vendim, në një kohë që Federata Shqiptare e Basketbollit, të paktën dhe sipas Sekretarit të Përgjithshëm, Korab Llazani, nuk mund të merrte përgjegjësi për hapjen, apo mbylljen e Pallatit të Sportit, në një ndeshje mes klubesh. “E hapi...!” Rreth orës 18:15, tre nga punëtorët e pallatit të sportit “Asllan Rusi” janë shfaqur përpara derës

Basketboll – Moshat

MG Basket, fituese e Kupës “1 Maji”

Katër skuadra deri në moshën 16 vjeç, në prag të sezonit të ri, kanë organizuar Kupën “1 Maji” në basketboll për djem. Në këtë kupë kanë marrë pjesë katër skuadra MG Basket, Gela Basket, QMB Basket dhe Alfa Basket. Pasi kanë luajtur ndeshjet gjysmëfinale, të cilat janë zhvilluar të gjitha në Palestrën e klubit Partizani, dje është zhvilluar dhe finalja. Përballë njëratjetrës, në një aktivitet tërësisht miqësor dhe që kishte për qëllim dhe argëtimin e fëmijëve, të cilët duan të merren me basketbollin, kanë qenë MG Basket dhe

Gela Basket. Ndeshja është luajtur me dy perioda nga dhjetë minuta dhe në përfundim ka fituar MG Basket, 27-12 (pjesa e parë 106), duke merituar dhe Kupën “1 Maji”. Për skuadrën fituese është dhënë kupa dhe medaljet, ndërsa tre kupa të vogla u kanë takuar dhe skuadrave të tjera pjesëmarrëse. Ajo që duhet theksuar është fakti se Federata Shqiptare e Basketbollit, nëpërmjet faqes së saj të internetit, ka lajmëruar se afati i regjistrimeve për të marrë pjesë në Kampionatin Kombëtar U-16 ka qenë deri më 27 prill, ndërsa pritet të shpallet dhe kalendari. Ndaj dhe katër skuadra kanë organizua këtë Kupë “1 Maji”, të cilën e ka merituar MG Basket me trajneri Marenglen Qose. Gj.V.

BAM Pasarela nis fazën finale

Të shtunën e kaluar, në palestrën e Universitetit të Sporteve, ka nisur faza finale e kampionatit të 14vjeçarëve, quajtur ndryshe Bam Pasarela. Në grupin me gjashtë skuadra, katër të parat më pas do të zhvillojnë gjysmëfinalet dhe finalen për titull kampion, e cila sipas organizatorëve do të zhvillohet më 1 qer-

shor. Është një aktivitet në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë, që po zhvillohet nën kujdesin e Federatës Shqiptare të Basketbollit, Bashkisë së Tiranës dhe Universitetit të Sporteve e që sponsorizohet nga “Hako” Sallam dhe Proshuta. Në ditën e parë bien në sy fitoret e Superior Klimës, Shkodrës Basket dhe Studentit, që duket se do të jenë pretendentët kryesor për titullin kampion te 14-vjeçarët. Gj.V.

Java e gjashtë (28 prill 2012)

Superior Klima – Teuta 70-31 Marsi Basket 2 – Shkodra Basket 37-43 Marsi Basket 1 – Studenti 46-50 RENDITJA: 1) Superior Klima 2 pikë (70-31); 2) Shkodra Basket 2 pikë (43-37); 3) Studenti 2 pikë (5046); 4) Marsi Basket 1 pikë (46-50); 5) Marsi Basket 1 pikë (37-43); 6) Teuta 1 pikë (31-70)

E mërkurë 2 maj 2012 Drejtoria e Shoqërisë Anonime të Ndërmarrjeve të Objekteve Sportive kishte vendosur t’u vinte kyçin dyerve, sepse bardheblutë nuk kishin bërë kontratë, kurse Kamza Basket nuk kishte bërë pagesat. Të gjitha versionet janë hedhur poshtë... kryesore, por ai që kishte humbur e që dukej se kishte përfunduar në “gojë të peshkaqenit” ishte çelësi i derës kryesore. Që për çudi pas shumë ndërhyrjesh, deri në rang zv/ministrash (nën zë është thënë që ka patur një telefonatë të zv/ministrit Dashnor Bajaziti me drejtuesit e Shoqërisë Anonime të Ndërrmarrjeve të Objekteve Sportive), është gjetur. Dhe vetëm në ora 18:30, Pallati i sportit “Asllan Rusi” ka çelur dyert, ndërsa finalja e parë e titullit kampion të basketbollit të meshkujve, TiranaBasket Kamza, ka nisur jo pak, por me 55 minuta vonesë. Ndeshja Tirana, ashtu siç ka bërë në pjesën më të madhe të sezonit, e ka mundur dhe këtë herë Basket Kamzën. Por deri në momentin që në fushë ka qenë Afrim Bilali, veterani i skuadrës së Muhametajt, i cili në periodën e tretë u dëmtua në kavilje, loja ka qenë e ekuilibruar. Talelli bëhet inspirues me trepikëshat e tij, aq sa në periodën e tretë, Basket Kamza, kur në pushim Tirana ishte në avantazh 35-33, ka mundur të përmbysë për një çast 37-38. Por vetëm kaq, bardheblutë nisin të vallëzojnë, ndaj dhe e kanë mbyllur ndeshjen, mes një stresi të madh, me një diferencë prej 15 pikësh. Në përfundim të ndeshjes, trajneri Avrami ka premtuar që në vazhdim Tirana do të vijë duke i përmirësuar lojërat e saj, derisa të arrijë qëllimin final atë të shpalljes kampion. GJERGJ VYSHKA

Volejboll – Femra Starton Kupa e Shqipërisë, katërshja mblidhet në Durrës

Sot në pallatin e sportit “Ramazan Njala” të Durrësit do të startojnë gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë në të cilën marrin pjesë UMB Volej, Minatori, Teuta dhe Tirana. Shorti në gjysmëfinale ka përplasur UMB Volej-Minatori, që duket se do të jetë një sfidë, atje ku vajzat e Kreshnik Tartarit do të mund të kërkojnë të hakmerren për atë titull kampion të humbur ndoshta në mënyrë të pamerituar. Aq më tepër UMB Volej ka dhe një sfidë brenda vetes, sepse është fituese në fuqi e Kupës së Shqipërisë, ndërsa ka dhe një përsëritje të finales me Minatorin. Në krahun tjetër përballë njëratjetrës Tirana dhe Teuta. Kupa e Shqipërisë në vole-

jboll për femra, duke lënë mënjanë kampionatet e të rejave dhe të rinjve, është aktiviteti i fundit kombëtar për të rritur e të rritura kjo për sezonin 2011-2012. Dhe më pas, të paktën dhe sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Federatës Shqiptare të Volejbollit, Leonard Tase, përqendrimi do të jetë te aktivitetet ndërkombëtare, ndërsa në prag është ballafaqimi i kombëtares së meshkujve me Britaninë e Madhe, më 12 dhe 19 maj. Gj.V. KUPA E SHQIPËRISË Kalendari GJYSMËFINALET/ Sot UMB Volej – Minatori 15:00 Teuta – Tirana 17:00 FINALJA Të enjten, në ora 18:00


14

Seria A

E mërkurë 2 maj 2012

Futbolli modern dhe total, kryevepra e Antonio Kontes!

Sot, Juventus-Leçe (ora 20:45, në “Juventus Stadium”, Torino)

Nga Arrigo SAKI Mundja e dorës mes Juventusit të jashtëzakonshëm të Kontes dhe Milanit të fortë të Alegrit përfshin edhe tifozët. Sistemi i futbollit duhet t’i jetë mirënjohës këtyre dy etniteteve që në mënyra të ndryshme arrijnë që të mbajnë gjallë dhe të pasigurt një kampionat aspak të bukur. Objektiva të vështirë në kontekste shumë të dhunshme, të paduruar dhe pak pozitivë dhe propozitivë. Pavarësisht kujtimeve, ndjenjës dhe miqësisë që kam për Milanin, duhet të njoh se Juventusi është, pa dyshim, risia më e madhe e kampionatit: më shumë se për rezultatet, më befason mënyra se si i arrin. Bardhezinjtë e Antonios, regjisori i vërtetë dhe autor i gjithçkaje, pavarësisht asaj që mendon Platini për trajnerët (në një film, nëse skenari nuk është i bukur, mund të kesh aktorët më të mirë, por filmi s’do të ketë sukses). Juventusi luan një futboll emocionues dhe përfshirës, edhe për ata që nuk janë tifozë. Njohuri moderne – Një kolektiv i kushtueshëm, me shumë njohuri moderne të stampës ndërkombëtare, të cilave i bashkohen cilësitë teknike, fantazia dhe autovlerësimi i të gjithë intepretuesve. Sot, duket e natyrshme që Bufon të jetë kthyer portieri i së kaluarës në rendiment, apo fakti që Vidal është përshtatur më së miri dhe Markizio ka shpërthyer me gjithë potencialin e tij. Çfarë mund të thuash më pas për Kielinin dhe Bonuçin, që me të rigjeneruarin Barxalji përbëjnë mbrojtjen më pak të mundur të kampionatit, apo Pirlo që nuk u konfirmua nga Milani dhe sot është lider në nivel botëror. Dhe, më pas, Vuçiniç me rendiment të vazhdueshëm, për të mos folur për Del Pieron. Klubi me Andrea Anjelin dhe Marotën në krye po mbështet në mënyrë totale “vullkanikun” Antonio. Ideja e ndritur – Ky është regjisori i vërtetë dhe ideatori i lojës që zhvillohet nëpërmjet një impenjimi të jashtëzakonshëm të futbollistëve dhe cilësisë së mirë, që vitin e shkuar nuk dukej kaq e mirë. Klubi i ka dhënë besim trajnerit, duke ndjekur udhëzimet për rrogat e futbollistëve më funksionalë, gjë e çuditshme në futbollin italian. Shumë mendojnë se loja e Juventusit lind vetëm nga talenti i futbollistëve. Nuk është kështu, mund të kesh më të mirët e botës, por nëse nuk luajnë bashkë dhe nuk janë të frymzuar nga një ide e ndritur, talenti juaj nuk shprehet dhe rezultati nuk paguan, ashtu siç ndodh në Europë dhe Botë. Në të kundërt, në Itali gjithmonë del në pah cilësia e individit mbi kolektivin. Por, Juventusi është ndryshe dhe po praktikon një sport dhe njohje, duke përqafuar një futboll më i kompletuar dhe protagonist. Nisma – Bardhezinjtë bëhen padronë të topit dhe fushës, argëtohen, kanë gjithmonë nismë dhe krijojnë lojën falë organizimit. Konte dhe djemtë e tij na kanë zbavitur të gjithëve dhe shpresojmë të vazhdojnë ta bëjnë.

Trajneri bardhezi ka ende disa “thumba” për të hequr mbi kuqezinjtë: “Do të flas kur të jetë momenti, kur të jetë mbyllur sezoni… Goli i Muntarit? Dua të dal nga polemikat njëherë e përgjithmonë”

“Milani u ndal vetë”, Konte tani rrit “dozën”! “Në fillim fitohet dhe më pas flitet”. Urdhëri vjen nag Antonio Konte, në prag të sfidës ndaj Leçes, që mund t’i japë matematikisht titullin skuadrës bardhezi, sigurisht, në rast se Atalanta arrin një rezultat surprizë në “San Siro”, ndaj Milanit. Punë, koka e ulur dhe këmbët në tokë. Me të njëjtin mentalitet të përhershëm, fitues dhe si provincial: “Nëse do të fitonim këtë vit titullin, do të ishte i krahasueshëm me atë të Veronës, super i jashtëzakonshëm. Duhet ta fiksojmë në mendjen tonë se vijmë nga vendi i tretë”. Milani – Përsa i përket Milanit, trajneri bardhezi e ka të qartë momentin se kur do të shfryhet: “Do të flas vetëm në fund të kampionatit, fitojmë, apo s’fitojmë. Goli i Muntarit? Unë tërhiqem nga kjo spirale e shëmtuar, nëse Alegri vazhdon të nxjerrë në skenë këtë episod, sa herë që flet, atëherë janë problemet e tij. Pres fun-

40 motive të mira për të qenë të lumtur, 40 mln euro për t’u shpenzuar në merkato për një emër të nivelit të lartë. Në fillim titulli në Torino dhe, më pas, “top-player”. Nëse Juventusi duhet të kthehet të fitojë titullin, për sezonin e ardhshëm një gjë është e sigurt: bardhezinjtë do t’i dhurojnë vetes një goditje të rëndësishme në merkato. Tifozët, tashmë, kanë nisur të “ëndërrojnë me sy hapur”, kjo pasi në Champions do të duhet një bomber që të bëjë diferencën. Pra, me pak fjalë, mungon ai lider që te Milani është Ibra, te Reali është Ronaldo dhe te Barcelona, Mesi. Suarez – Objektivi numër “1”, ashtu si bën të ditur “Gazzetta dello Sport”, mbetet Luis Suarez. Uruguajiani, pavarësisht se po bën shumë mirë në Premier League, vazhdon të vuajë

Hajdutët “shënjestrojnë” vilat e lojtarëve bardhezi

Edicioni i djeshëm i “La Stampa” ka folur për shumë vjedhje në zonat e Torinos. Hajdutët lëvizin pasi e kanë studiuar vendin ku do të kryejnë vjedhjen, por ajo që ka rënë në sy është se janë parë shpesh në rezidencat e futbollistëvë të Juventusit, që janë në rrezik. din e sezonit për të dhënë mendimin tim, por mund t’iu jap disa “grimca” të asaj që do të them. Flitet shumë për përballjen direkte mes Juventusit dhe Milanit, si të ishte kryqëzimi i kampionatit. Por, të kujtohemi se përpara ndeshjes Fiorentina-Juventus ishim –7 pikë larg ku-

qezinjve, tani jemi përpara. Më duket se s’kemi qenë ne ata që i ngadalësuam. U ndalën vetë”. Pengesa e fundit – “Mungojnë ende tre ndeshje, jemi përballur dhe do të përballemi skuadra me motivime të mëdha, ashtu siç është e drejtë të jetë. Leçe lufton për një triumf të rëndësishëm, mbijetesa, ne për titullin. Do të jetë një përballje e bukur. Nuk kemi ende asgjë në dorë, përveçse jemi kualifikuar për Champions League, objektivi thelbësor. Tani, të mendojmë vetëm për rezultatet tona. Nuk duhet të lëshojmë në asnjë moment, sepse ky është një kampionat që po të rrëshqiti këmba, tjetri përfiton menjëherë”. Dyshimet – “Pepe u stërvit, e ka kaviljen e fryrë dhe do të shoh. Sigurisht, të shohim, sepse kampionati nuk përfundon kaq shpejt. Del Piero është i rikuperuar, Kualjarela ndihet mirë”.

Nga Suarez te Tevez, Anjeli vendos 40 mln euro për “bomberin”!

Si dhuratë për titullin, presidenti ka urdhëruar Marotën që të nisë sondazhet në merkaton e sulmuesve cilësorë për shkak të njollës së racizmit me Evranë dhe kjo do të ndikojë te e ardhmja e tij. Por, Liverpuli kërkon 30 mln euro për kartonin e tij. Vullneti i futbollistit është që të bëjë diferencën dhe qëndrojë në “Anfield”. Van Persi – Van Persi vazhdon të jetë një nga emrat më të lakuar, pasi po shkon drejt skadimit të kontratës me Arsenalin dhe i ka dhënë sinjale të

qarta Vengerit, që ka siguruar Podolskin nga Këlni. Por, problemi është konkurrenca, pasi në ndjekje të tij janë vënë të gjithë klubet, përfshirë Milanin. Roben – Është holandezi, ëndrra tjetër e madhe e Marotës. Roben ka vendosur të mos rinovojë me Bajernin dhe, në fund të sezonit, do të largohet. Vendimtar ka qenë sherri me Riberinë. “Zonja” është

kandidate dhe ia ka bërë të qartë mendimin. Tevez – Pasi është rifutur në organikën e Mançinit, po luan me vazhdimësi. Por, në fund të vitit duket e vështirë që të vazhdojë me Sitin, edhe pse është shprehur se raportet janë kthyer si dikur, të mira. Megjithatë, duhet thënë se “Apashi” ka një fjalë nderi me Galianin dhe Milanin, ashtu si edhe sheiku Mansur. Natyrisht, duhet parë se sa do të jetë vlera e kartonit. Pista të tjera – Hipotezat e tjera, ende “në jetë”, janë Drogba, një okazion me kosto zero dhe që pëlqehet për përvojën, cinizmin dhe klasin e tij; Gonzalo Higuain, jo më titullar me Murinjon dhe Edin Xheko, që është “gozhduar” në stol. Dje, madje, flitej edhe për Salomon Kalunë, sulmuesin e Çelsit, sërish me parametra zero.


Seria A

15

F

jalët e Zlatan Ibrahi qezinjve do të ulet “armmoviçit në ditën e iku” i tij i madh, Pep prezantimit të tij kanë Guardiola, i cli nuk e prefqenë: “Këtu dua të fitoj eronte te Barcelona. “Edhe gjithçka”. Dy vite më vonë, atëherë nuk do të largosuedezi duket se vazhdon hesha sepse nuk kam asnjë t’i përmbahet të njëjtës ide arsye për ta bërë një gjë të dhe i ka premtuar besnikëri tillë”, ka siguruar shtatlarti skuadrës kuqezi, duke suedez. “Unë jam si vera e hedhur poshtë hipotezën e mirë, me kalimin e viteve transferimit përmirësotë Real MaPo pres I intervistuar nga hem. dridit, pame padurim varësisht in- mediat suedeze, sezonin e teresimit të ardhshëm te shtatlarti i Hoze MurinMilani”. “Më jos. “Nëse “Djallit” refuzon vjen shumë gjendesh Realin dhe bën keq për atë që mirë në një ndodhur në humor: “Jam si ka vend, duhet disa ndeshje, vera, sa më e të qëndrosh kishim gjithçaty dhe unë vjetër, aq më e ka në dorë dhe dua të qëne lamë të na droj këtu. mirë”. Guardiola ikte titulli kaNdjehem mpion. Është te Milani? mirë te Miishte “Mos kujtoni se trishtim, lani, nuk gjithçka pa do të largohem, vlerë, ndonëse kam çfarë të kërkoj më kam kaluar s’kam pse” shumë. Dua vitin tim më të vazhdoj të të mirë futbolfitoj këtu”, ishin fjalët e sul- listik dhe ndoshta në fund muesit suedez në gazetën e të tij nuk do të fitoj asgjë. vendlindjes së tij “Afton- Por gjithsesi do të luftojmë Bladet”. Këtë gjë e ka thënë deri në fund, ndonëse do të me bindje të plotë, ndonëse jetë shumë e vështirë që të gjatë kohëve të fundit ësh- kalojmë përsëri Juventusin të përfolur se në stolin e ku- në klasifikim”, deklaroi Ibra.

Ibra i thotë “jo” Murinjos: Te Milani ndihem si Zot! Mekses-Alegri, asnjë “shkëndijë”

Dje në mëngjes, të gjitha gazetat sportive flisnin për një konflikt mes Filip Meksesit dhe Alegrit, duke hipotizuar një divorc mes francezit dhe Milanit. Motivi, sipas gazetave, ishte mosambjentimi i ish-romanistit dhe dy gabimet e tij të rënda, ndaj Barcelonës dhe Fiorentinës, që sipas shtypit ndikuan në eliminimin në Champions dhe humbjen e mundshme të titullit. Por, dje është bërë e ditur, po nga burimet kuqezi, se bjondi i mbrojtes do të qëndrojë.

Van Bomel do të kthehet te PSV-ja

Nga Spanja: Kush tha që e duam Zlatanin?

“Ibra, Ibra dhe Ibra. Vetëm ky emër dëgjoh et, por kush tha që Murin jo e ka kërkua r?”. Ai që flet është zëdhën ësi i portug ezit, nëpërm jet “Twitt er”, duke hedhu r poshtë interesim in e “Spec ial One” për suedez in.

Rikthehet Robinjo, por jo Sedorfi Masimiliano Alegri ka “falur” Robinjon dhe e ka grumbulluar për sfidën me Atalantën. Pas dy përjashtimesh, braziliani do të jetë në dispozicion dhe mund ta nisë nga stoli. Nuk ka qenë

kështu për Klarens Sedorfin, pasi holandezi është lënë sërish jashtë, për të tretën herë radhazi dhe, madje, flitet se s’do të zbresë më në fushë, pasi raportet me Alegrin jashtë

prishur totalish. Edhe Emanuelson ka mbetur jashtë, ashtu si Tiago Silva dhe Abate, ndërsa rishihet kapiteni Ambrozini. Mendohet se të dy do të jenë gati për derbin e të dielës.

Dhjetë pikë të rikuperuara në gjashtë javë për vendin e tretë. Sigurisht, Lacio bëri “harakiri”, por të marrësh një pikë e gjysmë për ndeshje nuk është diçka e zakonshme. Por, fakti është se skuadra zikaltër, me ardhjen e Stramaçionit, ka bërë hapa të rëndësishëm përpara. Madje, të gjithë futbollistët janë më optimistë dhe nuk dorëzohen sapo diçka shkon keq. Pra, numrat për të konfirmuar se Interi i Andrea Stramaçionit po ecën fort janë të rëndësishëm, përfshirë edhe një mesatare pikësh

Mario Jepes ka vendosur që të rinovojë edhe një vit kontratën e tij me Milanin, pasi ndihet ende i rëndësishëm për kuqezintjë dhe klubi beson te ai. Ndërkaq, bëhet e qartë se kolumbi-

Stramaçioni, kura magjike që ktheu Interin në lojë!

Morati ndjek stërvitjen

Masimo Morati ka qenë dje i pranishëm në stërvitjen e Interit për t’i dhënë zemër skuadrës dhe për t’i treguar se vendi i tretë është i mundur. Natyrisht, kalendari i vështirë bën që rruga të ndërlikohet disi, por megjithatë duhet thënë se Interi ka një tjetër “fytyrë” me Stramaçionin.

më të mirë se e Antonio Kontes. Dhe, megjithatë, 36 vjeçari nuk ka përdorur formula magjike për t’i dhënë një sens sezonit zikaltër. Kthesa, qëe duhet kompletuar sepse kundërshtarët më të vështirë vijnë tani, ka ardhur nëpërmjet shumë faktorëve të lidhur njëri me tjetrin në një “efekt domino”.

Mark Van Bomel ka vendosur. Mesfushori i Milanit do të kthehet te PSV Eindhoveni, klubi ku ka luajtur nga viti 1999 deri në 2005-n. Në Holandë janë të sigurtë. Adresa “Voetbal International” zbulon se mesfushori ka pranuar propozimin me një kontratë 1-vjeçare. Bashkë me të, te PSVja do të shkojë trajner dhe Dik Advokat, që pranoi se do të lërë Rusinë në fund të Europianit.

Rinovon Jepesi, lamtumirë Zambrota

Sot, Parma-Inter (ora 20:45, në “Tardini” të Parmës) Ka rikuperuar dhjetë pikë në gjashtë javë dhe objektivi Champions, që dukej si një “kimerë”, është real. “Djemtë po japin maksimumin. Morati? Ai është i kënaqur”

E mërkurë 2 maj 2012

Besimi - “Nuk kemi premtuar që do të përfundojmë në vendin e tretë, por do të japim maksimumin që të arrijmë këtë qëllim edhe pse kalendarin e kemi më të vështirë se kundërshtarët tanë”. Këto janë fjalët e teknikut të Interit, Andrea Stramaçioni, para transfertës që skuadra e tij do të luajë ndaj vendasve të Parmës, të mërkurën në mbrëmje (20.45). “Në këto gjashtë takime Interi është rritur shumë dhe kjo ka rëndësi. Kundër Udinezes dhe Çezenës kemi bërë ndeshjet tona më të mira dhe duhet të vazhdojmë kështu deri në fund”, theksoi trajneri i ri italian. Stramaçioni nuk i zë besë Parmës: “Pas Juventusit është ekipi më në formë i Serisë A. Do të jetë një ndeshje shumë e vështirë.”

ani është fatsjellës, pasi në 20 ndeshje të zhvilluar me “Djallin”, 16 i ka fituar. Për sa i përket veteranit tjetër, Nesta, bëhet e ditur se do të ketë një takim ditët në vazhdim dhe do të ven-

doset, por me shumë mundësi mbrojtësi do të qëndrojë edhe një vit, përpara se ta mbyllë. Ai që largohet është Zambrota, me destinacion një tjetër klub i dorës së dytë në Serinë A.

SERIA A

Java XXXVI Dje Kievo – Roma 0-0 Napoli – Palermo 2-0 Kavani 16’ (p), Hamsik 35’ Sot Katania – Bolonja 20:45 Çezena – Udineze 20:45

Fiorentina – Novara Xhenoa – Kaljari Juventus – Leçe Lacio – Siena Milan – Atalanta Parma – Inter

Renditja N F B H Gola 1.Juventus 35 21 14 0 62-18 2.Milan 35 22 8 5 68-28 3.Napoli 36 15 13 8 64-43 4.Udineze 35 15 10 10 47-35 5.Inter 35 16 7 12 52-47 6.Lacio 35 16 7 12 50-45 7.Roma 36 15 7 14 55-50 8.Katania 35 11 14 10 45-47 9.Parma 35 12 11 12 48-52 10.Atalanta * 35 13 13 9 40-36 11.Bolonja 35 11 12 12 38-42 12.Kievo 36 11 12 13 30-41 13.Siena 35 11 10 14 43-40 14.Palermo 36 11 9 16 48-56 15.Kaljari 35 10 12 13 36-42 16.Fiorentina 35 10 11 14 34-41 17.Xhenoa 35 9 9 17 46-66 18.Leçe 35 8 11 16 39-53 19.Novara 35 6 10 19 29-61 20.Çezena 35 4 10 21 22-53 * Atalanta është penalizuar me –6 pikë

20:45 20:45 20:45 20:45 20:45 20:45 P 77 74 58 55 55 55 52 47 47 46 45 45 43 42 42 41 36 35 28 22


16

Premier League

E mërkurë 2 maj 2012

S’fiton që nga 1968-ta dhe ka shpenzuar gjysmë miliardi Fitorja e Mançester Sitit ndaj Mançester Junajtidit solli festime të çmendura në gjysmën “e kaltër” të qytetit, të hënën natën, por dy ndeshje të vështira mbeten ende mes “Qytetarëve” dhe titullit të parë në Angli që nga viti 1968. Goli me kokë i Vinsent Kompanisë në kohën shtesë të pjesës së parë e ngriti Sitin në vendin e parë, me golaverazh shumë më të mirë se Junajtidi. Duke menduar “Djajtë e Kuq” do t’i fitojnë dy sfidat e mbetura ndaj Suonsit e Sandërlendit - dy ekipe që nuk kanë më asnjë objektiv në këtë fund-sezoni atëherë Mançester Siti duhet të fitojë dy sfidat e veta të mbetura. Të dielën ai shkon në Njukasëll, me “Qymyrxhinjtë” që luftojnë për një vend në Champions League dhe në javën e fundit pret QPR-në, që lufton për të mbijetuar. “Nuk ka përfunduar asgjë”, tha trajneri i Sitit, Roberto Mançini. “Nëse mendojmë se titulli është yni, do të ishte një gabim i madh. Jemi shumë të lumtur për fitoren në derbi, por të dielën kemi një tjetër sfidë shumë të vështirë në Njukasëll ku duhet të fitojmë patjetër”. Fitorja e Sitit të hënën nuk ishte aq dominuese sa shkatërrimi 6-1 i fazës së parë në “Old Trafford”, por tensioni i ndeshjes ishte shumë më i lartë. Kjo u reflektua në pjesën e dytë kur Mançini dhe trajneri i Junajtidit, Aleks Ferguson u konfrontuan verbalisht me njëritjetrin në vijën anësore, duke u ndarë vetëm nga gjyqtari i katërt, dhe pse në fund të ndeshjes tensioni ishte ulur dhe ata i shtrënguan dorën njëri-tjetrit. Por vetë Mançini kishte deklaruar gjatë gjithë kohës, sidomos pasi mbeti tetë pikë larg Junajtidit pas hum-

Jaja Ture, kur lojtari më i paguar bën diferencën

Sigurisht që të jesh më i paguari në skuadrën tënde nuk do të thotë patjetër që të bësh diferencën, sepse ka nga ata lojtarë, të cilët ndoshta nuk do të munden kurrë të integrohen në një organikë, edhe pse mund të jenë ata që i heqin më shumë para klubit për xhepat e tyre. Por, rasti i Jaja Turesë është tipik i atij lojtari që bën diferencën

44 vite pritje, por titulli i Sitit vlen 500 milionë euro

Kampionati më i hapur nga viti 1989 Në atë kampionat Junajtidi fitoi ndaj Lidsit, falë golaverazhit Beteja e titullit kampion në Angli po i drejtohet përfundimit më të përafërt në 23 vite, pasi Mançester Siti fitoi 1-0 ndaj Mnaçester Junajtidit të hënën në mbrëmje, duke i lënë dy ekipet me pikë të barabarta në krye të renditjes. Kur mbeten vetëm dy ndeshje nga fundi, të dy klubet janë me nga 83 pikë, por Siti ka një golaverazh më të mirë, me 6 gola. Që kur Arsenali dhe Liverpuli e mbyllën me pikë të njëjta renditjen në vitin 1989, titulli nuk ka qenë kurrë kaq i hapur. Madje ky është një fenomen që nuk është përsëritur shpesh në Angli, pasi para vitit 1989 për herë të fundit kishte ndodhur në 1965-n,

kur Junajtidi mundi Lidsin prej mesatares më të mirë të golave të shënuar e të pësuar. Në teori Siti ka dy sfida më të vështira se Junajtidi, në Njukasëll dhe ndaj QPR-së, ndërsa “Djajtë” ndaj Suonsit dhe në Sandërlend dhe kjo e bën Junajtidin favorit për titullin. Por edhe vetë Ferguson dhe “Djajtë e Kuq” e dinë që nëse skuadrat u fitojnë ndeshjet e mbetura, zor se do të rikuperohen gjashtë golat e diferencës në golaverazh. “Ferguson e ka makthin e tij më të keq humbjen e titullit me golaverazh”, tha Geri Nevil, ish-mbrojtës i Junajtidit. “Në kohën time gjatë tërë sezonit vetëm kësaj i druhej. Por kështu si kanë ardhur punët nëse Siti i fiton ndeshjet e veta, kam frikë se titulli është i tyri”.

Skols dhe Gigs të “plakur”; Ferguson tani do Kagauan

Mançini feston së bashku me skuadrën dhe tifozët; tani, më pranë se kurrë bjes ndaj Arsenalit, se nuk kishte asnjë shans për titullin, por tani kjo duket më shumë si një strategji, sepse edhe tani që është në krye, italiani thotë të njëjtën gjë: “Mançester Junajtidi mbetet ende favorit për kurorën”. “Nuk ka dhe paguhet më shumë. Tek Siti? Jo, në të gjithë Premier League-n angleze. Mesfushori i skuadrës së Mançinit merr plot 11 milionë euro në sezon, pra 1.1 milionë euro në muaj, dhe aftësitë e tij, të treguara edhe më parë me Barcelonën, i kanë vlejtur shumë Sitit për të arritur deri këtu dhe tani të jetë i pari në renditje, një hap larg titullit kampion, pas 44 vitesh. Finesa, forca dhe “diga” e tij në mesfushë ka qenë një nga pikat kyçe të Sitit që kur ai ka ardhur në këtë skuadër. Nëse Siti fiton - dhe është shumë pranë - kampionatin, atëherë kjo është padyshim edhe merita e tij.

Trajneri i “Djajve të kuq” do të tentojë të marrë “asin” japonez të Dortmundit

28

vjeç është mesfushori i Mançester Sitit, Jaja Ture, teksa ai ka fituar Champions League-n me Barcelonën, në vitin 2009 shumë rëndësi se çfarë u them tifozëve, apo lojtarëve të Sitit”, u shpreh Mançini dje. “E rëndësishme është të punojmë sa më mirë dhe të fitojmë të dielën në Njukasëll. Në dy ndeshje, mund të ndodhë ende gjithçka. Ne kemi shumë

respekt për Junajtidin, sepse e dimë që janë një ekip shumë i fortë. Dhe ne kemi dy ndeshje shumë të forta, ndërsa ata dy shumë të lehta. Por do të japim shpirtin në fushë në këto 180 minuta që ta mbyllim sezonin me një trofe si ky”.

Hazard, ka një “derbi” tjetër në Mançester Lojtari: “Nëse lëviz, do më pëlqente të shkojë në Premier League” Eden Hazard, në një intervistë, të lëshuar për “Canal Plus”, ka zyrtarizuar largimin e tij nga skuadra e Lilës në fund të sezonit. “Gjeniu i vogël” belg, që i pëlqente aq shumë Interit dhe Milanit, do të lërë kështu Francën, por jo për të shkuar në Itali. Objektivi i tij është të transferohet në Angli, në Premier League, me shumë mundësi në Mançester. Siti dhe Ju-

najtidi, në fakt, pas derbit të fushës, po i japin jetë një tjetër derbi që do të luhet edhe në merkaton e këtij viti. Dhe, “ndeshja” e tyre e parë në këtë fushë është pikërisht talenti Hazard. “Edhe Paris SG më do. Por unë dua vetëm të luaj në Premier League, sepse mendoj se kam bërë aq sa kam mundur në Ligue 1 dhe tani është momenti të kërkoj për më tepër. Tani dua ta mbyll me Lilën dhe të vazhdoj karrierën time diku tjetër”,ka thënë Hazard.

Nëse ka një gjë që është e sigurt, me gjithë respektin për ata të dy dhe për atë që ata kanë dhënë në këtë skuadër, Pol Skols dhe Rajan Gigs tashmë nuk mund të bëjnë më dot diferencën me lojtarë si David Silva, Serxho Aguero, apo edhe Jaja Ture etj. Dhe traneri i Mançester Junajtid, edhe pse me keqardhje, e di shumë mirë një gjë të tillë. Madje, është vetë Sër Aleks, ai që kërkon një rinovim të skuadrë së tij tashmë, të paktën në sektorin e mesit të fushës dhe objektivi i dytë, sigurisht pas Hazard

të Lilës, është mesfushori japonez i Borusias së Dortmundit, Shinji Kagaua. Lojtari nuk ka rinovuar me skuadrën e Klop, kampione të Gjermanisë, teksa tani kërkon që të gjejë një skuadër tek e cila të luajë, ndoshta edhe jashtë Gjermanisë. Një gjë të tillë e ka pranuar edhe vetë menaxheri i tij dy ditë më parë për gazetën gjermane “Bild”.

Nevil: Junajtid, mos u dorëzo!

Ish-lojtari i Mançesterit dhe i Anglisë, i bën thirrje Runit & Co Ish-lojtari i Anglisë dhe i “Djajve të kuq”, Geri Nevil, beson se Mançester Junajtidi nuk do ta dorëzojë “kurorën” e tij kaq lehtë dhe do të luftojë për Premier League-n deri në fund. Skuadra e Aleks Ferguson gaboi në ndeshjen me Mançester Sitin mbrëm jen e së hënës, ku në “Etiha d Stadiu m” skuadra e Fergusonit u mund nga ajo e Mançinit. “Ferguson ka thënë me shumë kompetencë se titulli tashmë ka ikur. Por ai e di që duhet të vazhdojë të shikoj ë përpar a, sepse në futbol l është gjithçka që ti mund të bësh”, ka thënë Nevil. Sipas tij, “i gjithë presioni tani është tek Siti. Ata kanë ndeshje të vështira dhe sigurisht që mund të gabojnë. Junajtid duhet të luajë dhe të fitojë të gjitha ndeshjet e tij”, ka përfunduar Nevil.


Premier League

17

Drogba “snobon” Barcelonën! Do të qëndrojë tek Çelsi

përditshmes katalanase “El Mundo Deportivo”, drejtori sportiv i Barçës, Andoni Zubizarreta po merr parasysh të përfitojë nga kjo situatë pasigurie në “Stamford Bridge”, duke bërë një ofertë për 34-vjeçarin. Dhe pse blerja e tij do të habiste shumë njerëz, Barça mendohet të hetë gati për t’i ofruar Drogbasë kontratën 1-vjeçare që i ofrone dhe Çelsi, por me opsionin e rinovimit për 12 muaj të tjerë. Kjo, e kombinuar me kualifikimin në Champions League sezonin e ardhshëm, mund të bëhet joshëse për veteranin e “Bluve”.

Barcelona po synon të bëjë një lëvizje shokuese për sulmuesin e Çelsit, Didier Drogba. Lojtarit të Bregut të Fildishtë i skadon kontrata në “Stamford Bridge” në fund të sezonit dhe kohët e fundit shumë skuadra, përfshirë këtu Real Madridin, Totenhamin, Anzhin, Gallatasarajin dhe Marsejën, janë interesuar për shërbimet e tij. Edhe kinezët e Shangai Shenhua e kërkojnë Drogbanë për ta bashkuar sërish me Nikolas Anelkanë. Por Drogba synon të rinovojë me Çelsin për 2 vjet, dhe pse londinezët ofrojnë vetëm 1 vit. Dhe sipas të

Balak: “Blutë” s’kanë shanse me Bajernin

“Ish”-i gjerman beson se do jenë bavarezët ata që do triumfojnë Mikael Balak nuk i jep asnjë shans Çelsit për fitoren e Champions League 2011-2012. Finalja e 19 majit mes “Bluve ” dhe Bajern Mynihut do të luhet në stadiu min e gjerma nëve “Allianz Arena”. Dhe Balak, që ka luajtur për të dy klubet, beson se avantazhi i shtëpisë do të jetë shumë i rëndë për t’u kaluar për ekipin e Roberto Di Mateos. Mesfushori i Bajer Leverkusenit u shpreh : “Mend oj se Barcelona do të kishte qenë e vetmja skuadër e aftë të luante një finale në fushën e Bajernit dhe ta fitonte atë. Të luash në stadiumin tënd një finale Champions është një avantazh i pabesueshëm, pasi në një ndeshje si kjo të gjithë lojtarë t kanë shumë emocione dhe unë kam frikë se Çelsi nuk e kompenson dot këtë disavantazh”. Megjithatë Balak insistoi se është tërësisht neutra l: “Në këtë ndeshje do të bëj tifo për të dyja skuadrat, pasi nuk i ndaj dot në zemrën time”.

Sulmuesi i bluve të Londrës ka refuzuar ofertën e katalanasve për skuadrën e Di Mateos

Marin: Dua që Di Mateo të qëndrojë! Marko Marin shpreson se Roberto Di Mateo do të qëndrojë në stolin e Çelsit kur ai t’i bashkohet klubit në verë. “Blutë” konfirmuan në fundjavë se kanë blerë gjermanin nga Verder Bremeni për 7 milionë stërlina. Dhe ai pretendon se Di Mateo, që zuri përkohësisht vendin e Vilas-Boas para disa javësh duke e kualifikuar Çelsin në finalen e Champions dhe atë të Kupës së Anglisë, duhet të qëndrojë edhe të paktën një sezon në stolin londinez. “Kur firmosa për Çelsin mendoja se Di Mateo do të qëndronte, pasi loja e tij bazohet shumë mbi mesfushorët e krahut si unë. Shpresoj që ai të mbetet trajner”.

Çeh beson tek Torresi

Portieri i Çelsit, Peter Çeh është i bindur për rëndësinë që ka në skuadrën e bluve, sulmuesi spanjoll, Fernando Torres. “Fernando ka luajtur shumë mirë në të gjithë sezonin, por shumë herë ka qenë i pafat në rastet që ka krijuar. Shpresojmë që të dielën ai të jetë zhbllokuar përfundimisht. Ai e dëshiron që topi që godet të hyjë në rrjetë dhe për ne, golat e tij janë të rëndësishëm”, ka thënë “gardiani” çek.

PREMIER LEAGUE Dje Liverpul – Fulham / Skërtel 5’ (a) Stouk – Everton

1.Mançester S. 2.Mançester J. 3.Arsenal 4.Totenham 5.Njukasëll 6.Çelsi 7.Everton 8.Liverpul 9.Fulham 10.Uest Brom 11.Sandërlend 12.Suonsi 13.Stouk S. 14.Noruiç 15.Aston Vila 16.Uigan 17.QPR 18.Bolton 19.Blekbërn 20.Uolves

Të prapambetura Zherom 69’ / Krauç 45’ (a) 0-1 Sot Çelsi – Njukasëll 20:45 1-1 Bolton – Totenham 21:00 Renditja N F B H Gola P 36 26 5 5 88-27 83 36 26 5 5 86-33 83 36 20 6 10 68-44 66 35 18 8 9 59-39 62 35 18 8 9 53-46 62 35 17 10 8 62-39 61 36 14 10 12 47-39 52 36 13 10 13 43-38 49 36 13 10 13 46-48 49 36 13 7 16 41-47 46 36 11 12 13 44-43 45 36 11 11 14 43-49 44 36 11 11 14 34-50 44 36 11 10 15 47-63 43 36 7 16 13 36-50 37 36 9 10 17 38-60 37 36 9 7 20 40-63 34 35 10 4 21 41-69 34 36 8 7 21 47-75 31 36 5 9 22 38-79 24

E mërkurë 2 maj 2012

ROYAL ENGLAND “Pajtoj Terrin me Ferdinandin dhe dua trofeun e Europës” N

uk ka më asnjë dy shim. Trajneri i njohur, Roi Hoxhson do të jetë tekniku i ri i Kombëtares së Anglisë. Ish-drejtuesi i shumë skuadrave angleze, përfshirë edhe ato të huaja, ku spikat Interi, do të jetë kryepankina e kombëtares së “Tre Luanëve” për katër vitet e ardhshme, përfshirë “Euro 2012”-n, si edhe kualifikueset për kampionatin “Botëror 2014”, apo edhe finalet e tij në Brazil. Ka qenë pikërisht dita e së hënës ajo që ka vendosur përfundimisht të ardhmen e 64vjeçarit, i cili, në “Wembley” ka firmosur të zezën mbi të bardhë. Ish-trajneri i skuadrës së Uest Bromuiç, menjëherë pas firmës, ka thënë: “Tani duhet të arrij objektivin primar që ka kjo përfaqësuese dhe të gjithë e dinë se nuk do të jetë një gjë e lehtë. Unë e di se të gjithë në këtë vend do ta mbështesin këtë skuadër, sepse ky është ekipi që vlen në të vërtetë”. Më pas, ai ka vijuar: “Ndërsa e bëj këtë, do të kërkoj të bëj më të mirën time për të përgatitur

Trajneri i sapoemëruar, Hoxhson, nënshkruan kontratën katërvjeçare me “Tre Luanët”: “Por, mos prisni mrekullinë që vitin e parë!”

Roi Hoxhson

skuadrën sa më mirë të jetë e mundur për Europianin. A jam mirënjohës për shansin që të jem trajner i Anglisë? Sigurisht që po dhe është një diçka që nuk ndodh përditë. E di që e vetmja mënyrë për të fituar njerëzit dhe zemrën e tyre, po ashtu edhe trofetë është që të bëj punën time në mënyrën se si di ta bëj unë”, ka shtuar Hoxhson. Trajneri i sapoemëruar ka pohuar se ai pret një mbështetje nga të

Problemet e Anglisë 1-Anglia ka që në vitin 1966 që nuk fiton asnjë trofe. Pra, plot 46 vjet që nga Kupa e Botës, e cila atë vit u organizua në Angli dhe u fitua pikërisht nga skuadra e drejtuar nga Alf Ramsei. 2-Shiriti i kapitenit duket se është kthyer në problemin e dytë dhe “mollën e sherrit” në përfaqësuese çka ishte edhe arsyeja se përse Kapelo u largua nga stoli i “Tre Luanëve”.

3-Edhe pse i renditur i fundit, Xhon Terri duket se është problemi më i madh i Anglisë, duke qenë se mbrojtësi i Çelsit është bërë personi më pak i dashur në përfaqësuese, pasi u zu me shokun e skuadrës Uejn Brixh, për shkak se kishte shkuar me gruan e tij, si edhe sherri tjetër me Rio Ferdinandin, për shkak të ofendimeve raciste që i bëri të vëllait të tij, Entoni.

gjithë tashmë. Ndërsa, përsa i përket Europianit, ai ka sqaruar: “Do të jetë e vështirë sigurisht, por unë do të kem kohë të përgatitem. Unë kam punuar në Angli pesë vitet e fundit dhe sigurisht që i njoh shumë mirë të gjithë futbollistët që do të jenë pjesë e përfaqësueses. “Ngërçi” i kapitenit – Por, përfaqësuesja angleze, më shumë sesa rezultatet që po vonojnë ka një tjetër problem të madh. Pikërisht Xhon Terrin dhe Rio Ferdinand. Të dy lojtarët nuk flasin me njëri-tjetrin dhe do të jetë shumë e vështirë që ata të dy të luajnë së bashku. Por, duket se Hoxhsonin nuk e tremb një gjë e tillë. Madje, ai ka deklaruar se gjëja e parë që do të bëjë do të jetë pajtimi i dy lojtarëve dhe grumbullimi dhe futja e të dyve titullarë në mbrojtje. Ndërkohë, për shiritin e kapitenit duket se kjo do të mbetet ende pezull, derisa vetë Roi të vendosë. Sipas Hoxhson ai do të grumbullojë skuadrën sapo Premier League të përfundojë. Gjithësesi, Pirs nuk do të mund të zgjedhë dot skuadrën e Euro 2012-s, të cilën ai e konfirmoi javën e shkuar, teksa një gjë e tillë pritet të ndodhë, sipas trajnerit të ri pikërisht në 10 maj.


18

Primera Division

E mërkurë 2 maj 2012

A.Bilbao - Real Madrid (Sot, ora 22:00, në “San Mames”)

Quajeni “Special Four”, Reali kërkon të 32-tin Murinjo mund të bëhet trajneri i parë që fiton titullin në katër vende të ndryshme: “Jam krenar, sepse e meritojmë. Zidan? Kurrë s’e kam kërkuar largimin e tij”

Hoze Murinjo është rikthyer të flasë për gazetarët spanjoll?7 pas një kohe të gjatë mungese. Reali i tij është shumë pranë titullit kampion (nëse fiton ndaj Bilbaos) dhe trajneri potugez e ndjen se ky është momenti i duhur për të festuar. - Në Bilbao janë të bindur se mund t’ju shtyjnë festën. Çfarë mendoni? - Na motivon shumë të fitojmë atje. Më pëlqen shumë Bilbao, sepse është një stadium që e mbështet skuadrën e tij dhe nuk është një fushë aspak komode për kundërshtarët. Megjithatë, mendoj se është një fushë ideale për Realin tim. Ne luajmë mirë dhe e përballojmë presionin në fusha të tilla. Duam të fitojmë që të shpallemi kampionë - Si ndiheni tani që do të fitoni katër tituj në katër vende të ndryshme? - Nuk mund të tregohemi hipokrit, sepse asgjë nuk ka përfunduar matematikisht. E dimë që jemi afër dhe jam i bindur që do të fitojmë. Në këto momente jam i qetë dhe mendoj se nuk do të jetë titulli im i fundit. Nuk jam një njeri i festive, por objektivi im ishte që të fitoja titullin në tre vende të ndryshe dhe ia kam arritur. - Eshtë e vërtetë që doni të largoni Zidanin nga Reali? - Eshtë një gënjeshtër. Politika e këtij klubi nuk është që të dalë e të përgënjeshtroje lajmet false, sepse nuk do të na dilte koha. - A dëshironi të mbani të njëjtin grup lojtarësh edhe sezonin e ardhshëm? - Po, dua t’i mbaj të gjithë. Sezoni që kemi bërë është meritë e të gjithëve. Jam i kënaqur me këtë grup që kam dhe shpresoj që gjërat të mos vazhdojnë. Tani jemi një familje, së bashku me Katankan, i cili do

7

Kampionati që mund të fitojë me Realin do të jetë i shtati për Murinjon, në karrierën e tij 12-vjeçare si trajner

Mou për Guardiolën “Nuk kam asgjë për të komentuar, sepse është një vendim i tij. Kur na largojnë, ne trajnerët fillojmë të flasim për klubet dhe drejtuesit e tyre, por rasti i Guardiolës nuk ka të bëjë fare me këtë gjë. Guardiola e di vetë pse është larguar, kështu që duhet ta komentojë vetë arsyen. E rëndësishme është që të ndihet i lumtur”.

Pasi arkivuan zhgënjimet e tyre në Europë, me nga një 11metërsh të humbur për secilin, Leo Mesi dhe Kristiano Ronaldo u rikthyen te golat në kampionat. Nëse titulli kampion mund të vendoset sot matematikisht, trofeu i golashënuesit më të mirë dhe “Këpuca e Artë e Europës” do të zbulohen vetëm pas 90 minutave të fundit. Me shifrat e jashtëzakonshme të arritura nga dy futbollistët më të mirë në botë, kjo “luftë” merr më shumë bukuri. Ashtu si Kobi Brajant dhe LeBron Xhejms i përgjigjeshin njëri-tjetrit me kosh mbas koshi për fronin botëror të basketbollit, edhe Leo e Kristiano do t’i japin kuptim kampionatit deri më 13 maj. 43 golat e realizuara në këto 35 javë shënojnë një shifër të paparë ndonjëherë në historinë e kampionatit spanjoll. Portugezi bëri “Camp Nou”-n të

heshtë dhe e vazhdoi ecurinë e tij me një tjetër gol ndaj Seviljes në “Bernabeu”, ndërsa argjentinasi iu përgjigj me një dopietë ndaj Rajo Vajekanos, duke barazuar “llogaritë”. Në golat e sezonit, Mesi dominon me 65 të shënuar në sfidat zyrtare në të gjithë kompeticionet, kundrejt 57 të Ronaldos, i cili ka realizuar me shumë gola me penallti (11), kundrejt 6 të “Pleshtit”. Edhe pse ylli i Barcelonës e kërkon me ngulm trofeun e dytë radhazi të golashënuesit më të mirë, kjo nuk do të thotë se argjentinasi është treguar individualist. Përkundrazi, shifrat vërtetojnë se argjentinasi është kthyer në një “asist-man” për shokët e skuadrës. Janë plot 29 asiste të dhëna nga Mesi këtë sezon, katër më shumë se rekordi i tij personal i vendosur sezonin e kaluar.

Vilareali shpëton dhe “zhyt” Gijonin Skuadra e Vilarealit i ka dhënë fund makthit të rënies nga kategoria, duke fituar 3-2 në fushën e Sporting Gijonit, rivalit të drejtpërdrejt. Një ndeshje shumë e vështirë, por që në fund ka çuar gjërat në vendin e vet për “nëndetësen e verdhë”, që dy javë nga fundi arrijnë të shpëtojnë matematikisht. Golat e

Kampionatet e fituar Me Porton (2002-03 dhe 2003-04) Me Çelsin (2004-05 dhe 2005-06) Me Interin (2008-09 dhe 2009-10) të vijë me mua kudo që unë të iki. - A janë këto, ditët më të lumtura tuajat në Madrid? - Nëse fitojmë kampionatin, atëherë mund ta quaj një sezon të madh. Nëse Barcelona ka marrë shumë lëvdata për atë që ka bërë, edhe ne meritojmë më shumë, sepse kemi mposhtur një rival shumë të madh. - Keni ndonjë gjë për të thënë në lidhje me lamtumirën e Guardiolës? - Nuk kam asgjë për të komentuar, sepse është një vendim i tij. Kur na largojnë, ne trajnerët fillojmë të flasim për klubet dhe drejtuesit e tyre, por rasti i Guardiolës nuk ka të bëjë fare me këtë gjë. Guardiola e di vetë pse është larguar, kështu që duhet ta komentojë vetë arsyen. E rëndësishme është që të ndihet i lumtur. Unë kam 12 vite që bëj punën e trajnerit dhe lamtumira ime do të vijë kur të mos ketë më ndeshje.

Mesi vs Ronaldo, ka një trofe në mes

Gaspar, Sena dhe Perez bëjnë të pavlefshëm sforcon e vendasve, të cilët arrijnë të shënojnë dy gola me Lora dhe Galvez. 41 pikë për Vilarealin, ndërsa Gijoni renditet i treti nga fundi me 34 pikë dhe për të shpëtuar duhet të fitojë dy ndeshjet e mbetura dhe të shpresojë që Rajo Vajekano t’i humbasë ato.

PRIMERA DIVISION

Java XX (e prapambetur) Dje Sot Getafe-Santander 1-1 Atletiko M.-R.Sociedad Miku 59’ (p)/ Diop 64’ Barcelona-Malaga Granada-Espanjol 2-1 Saragoza-Levante Ighalo 30’, 35’/ Vila 54’ Sevilja-Betis Gijon-Vilareal 2-3 Majorka-R.Vajekano Lora 40’, Galvez 85’/ Gaspar 20’, Valencia-Osasuna Sena 43’ (p), Perez 56’ A.Bilbao-Real Madrid

Murinjo

Kaka-Higuain, Reali kërkon 70 mln euro për të dy

Edhe pse Hoze Murinjo është acaruar me dy lojtarët që janë takur me presidentin e PSG-së “pas krahëve” të Realit, sërish duket se klubi spanjoll nuk ka ndërmend të mbetet “me gisht në gojë” për dy lojtarë që janë blerë shtrenjtë. Kaka dhe Higuain mund të largohen nga Madridi, por vetëm nëse për ta jepet shifra e duhur dhe kjo është përcaktuar në 70 milionë euro për të dy bashkë. Vetëm Kaka u mor 67 milionë euro, një rekord botëror në vitin 2009, rekord që u thye më pas nga Kristiano Ronaldo (96 milionë euro). Higuain gjithashtu është marrë jo lirë nga Argjentina, ndërsa duket se dy lojtarët po kalojnë ditët e fundit në klubin “merenges”. Besohet se Reali do të pranojë edhe më pak se 70 milionë euro.

1.Real Madrid 2.Barcelona 3.Valencia 4.Malaga 5.Levante 6.Atletiko M. 7.A.Bilbao 8.Osasuna 9.Sevilja 10.Majorka 11.Getafe 12.Espanjol 13.R.Sociedad 14.Betis 15.Granada 16.Vilareal 17.R.Vajekano 18.Gijon 19.Saragoza 20.Santander

N 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 36 36 35 35 36 36 35 36 35 36

Renditja F B 29 4 26 6 15 10 16 7 15 7 13 10 12 12 11 15 12 10 12 10 12 10 12 9 11 10 12 7 12 6 9 14 12 4 9 7 9 7 4 15

H 2 3 10 12 13 12 11 9 13 13 14 15 14 16 18 13 19 20 19 17

Gola 112-30 104-26 54-43 51-47 51-48 49-44 49-46 39-55 41-42 39-42 40-49 45-51 44-50 42-51 34-53 39-51 50-67 40-67 31-60 25-57

18:00 20:00 20:00 20:00 20:00 22:00 22:00 P 91 84 55 55 52 49 48 48 46 46 46 45 43 43 42 41 40 34 34 27


Futboll

19

Gola

RONALDO

MESI

Të dy kanë shënuar nga 43 gola dhe do të bëjnë të pamundurën për të fituar “Këpucën e Artë të Europës”

Me goditje dënimi Me penallti Me aksion Me kokë Me të majtën Me të djathtën Ndeshje Minuta Mesatarja

çdo

Asist Faulla të pësuar

Barcelona

Merkato katalanase nis me Alba-n dhe Jorenten Presidenti Rosell ka bërë të ditur se do të shpenzojë 100 milionë euro këtë verë për të forcuar skuadrën Do të jetë një merkato e tkurrur ajo e Barcelonës këtë verë por me një objektiv të qartë, blerjen e Hordi Albas së Valencias. Pas shpenzimeve të mëdha të një viti më parë, ku afroi Aleksis Sançez dhe Sesk Fabregas, klubi ka vendosur të reduktojë shpenzimet në tregun e shit blerjeve pasojë dhe e një skuadre të kompletuar sipas drejtuesve që nuk ka nevojë për shumë prekje. Presidenti Sandro Rosell bëri të ditur se në dy vitet e ardhshme do të shpenzohen në total 100 milionë euro, 20 prej të cilave këtë vit ndërsa

Sulmuesi i Bilbaos, Fernando Jorente

Mbrojtësi i Valencias, Hordi Alba

pjesa më e madhe vitin e ardhshëm meqënëse lidhet dhe me transferimin e Neimar në Katalonjë, me të cilin Barça ka arritur një marrëveshje për vitin 2013. Zgjedhja e parë për “blaugranat” këtë verë është ajo e mbrojtësit të Valencias, Hordi Alba, i cili është kërkuar nga trajneri i ri Tito Vilanova. Blerja e Albës, pritet t’i kushtojë Barcelonës nga 10 deri në 15 milionë euro. Me këtë lëvizje Vilanova kërkon të përforcojë krahun e majtë, që ka shfaqur dobësi që pas dëmtimit të Abidal, dhe kjo u vu re dhe në ndeshjen gjysmëfinale të Champions-it, ku goli i parë i Ramiresit u mor pikërisht në atë krah por njëkohësisht dhe në “El Clasico”n me Realin, ku Ronaldo gjithashtu realizoi duke përfituar nga carjet e krijuara në mbrojtje pikërisht në këtë pozicion. Jorente-Sipas gazetës “Sport”, katalanasit e kanë identifikuar spanjollin si lojtarin ideal për të përforcuar repartin e sulmit, falë aftësive të tij në ajër dhe fuqisë së tij në zonën e penalltisë. Gazeta shkruan se drejtori sportiv i Barçës, Andoni Zubizarreta, tashmë ka marrë dritë të gjelbër për të negociuar transferimin e Jorentes në “Camp Nou”. Sulmi i Barcelonës aktualisht mbështetet te Lionel Mesi, me David Vija që është jashtë fushe për shkak të dëmtimit. Jorente, 27-vjeçar, i cili ka shënuar 20 gola në këtë kampionat, do të përballet me Barcelonën në finalen e Kupës së Mbretit që zhvillohet këtë muaj në “Vicente Calderon”.

E mërkurë 2 maj 2012

Miliarderët arabë po “pushtojnë” kompeticionin më të rëndësishëm për klube

Champions i ri flet në gjuhën e… sheikëve K

ampionatet në të gjithë Europën janë drejt fundit dhe Champions League 2012-2013 po konfigurohet nga fundjava në fundjavë. Mançester Siti e ka tashmë të sigurt kualifikimin, Paris SG duhet të hedhë hapin e fundit dhe Malaga është në garë me Valencian për të arritur kualifikimin e drejtpërdrejt. Të pasurit e rinj avancojnë, madje edhe Anzhi është në luftë për një vend mes 32 skuadrave më të mira të “Kontinentit të Vjetër”. Abramoviç e bëri të madh Çelsin, tani u takon sheikëve arabë që ta imitojnë. Mansur bin Zajed al-Nahyan, padroni i Mançester Sitit, është një nisje shumë e mirë. E ndjekin nga pas Abdullah Bin Nasar AlThani i Malagas dhe Tamim bin Hamad al-Thani i Paris SG. Që të tre mund të përballen me njëri-tjetrin sezonin e ardhshëm në Champions. “Qytetarët” e Sitit, pjesëmarrës edhe këtë sezon, tashmë janë të kualifikuar dhe presin parizienët e spanjollët. Francezët, të drejtuar nga Karlo Ançelo-

Përveç Sitit, edhe PSG, Malaga e Anzhi kërkojnë një vend mes 32 skuadrave më të mira të “Kontinentit të Vjetër”

Pronari i Sitit, Mansur bin Zajed al-Nahyan

ti, e kanë të vështirë të fitojnë titullin kampion, por vendi i dytë është pothuajse i sigurt. Diskutim i ngjashëm edhe për skuadrën e Manuel Pelegrinit, që pasi fitoi sfidën direkte me Valencian, shpreson te vendi i tretë. Nëse dy skuadrat arrijnë kualifikimin në Champions se-

Montpelie “ngec” në shtëpi, PSG tani beson Montpelie nuk ka fituar në javën e 35-të, por ka bërë më të vështirën duke barazuar 2-2 ndaj Evian në shtëpi. Dy pikë të humbura dhe që mund të peshojnë shumë në garën për titullin kampion. Edhe pse kaluan të parët në avantazh, vendasit pësuan dy gola nga miqtë. Në të 85’ Montpelie barazon, ndërsa në minutën e fundit shtesë gjyqtari akordoi një 11metërsh për vendasit. PërKryesuesit e kampionatit francez ndalen në barazim 2-2 ndaj Evian, ndërsa sulmuesi Kamara humbet një 11-metërsh në sekondat e fundit

para ekzekutimit të saj, “plas” një sherr mes futbollistëve të dy skuadrave, aq sa gjyqtari tregon katër kartona të kuq. Sulmuesi Kamara merr përsipër gjithçka, por duket se presioni e mposht, pasi portieri mik kupton gjithçka. 73 pikë për Montpelie, që e sheh veten +6 nga PSG, e cila pret sot St.Etien, në një ndeshje të cilën duhet ta fitoj për t’u rikthyer në garë për titullin kampion.

zonin e ardhshëm, atëherë në verë na pret një merkato “e çmendur”. Në Rusi, edhe Anzhi është në garë per një vend në plejofin e Champions. Kampionati është në duart e Zenitit të Spaletit, që premton një merkato prej 50 milionë eurosh, por lufta për vendin e dytë është më e

hapur se kurrë. Skuadra e manjatit Kerimov është e pesta, por ndodhet vetëm tri pikë larg vendit të dytë. Tani nevojiten më shumë se kurrë golat e Samuel Eto’osë, i cili përfiton 20 milionë euro në sezon, për të dërguar formacionin nga Daghestani në Europë nga “dera kryesore”.

LIGUE 1/ JAVA XXXV

Mbrëmë Montpelie-Evian 2-2 Belhanda 42’ (p), Zhiru 84’/ Kahlenberg 44’, Berigaud 69’ Sot Ajacio-Sosho 19:00 Bordo-Rene 19:00

1.Montpelie 2.Paris SG 3.Lilë 4.Rene 5.Lion 6.St.Etien 7.Tuluzë 8.Bordo 9.Evian 10.Nansi 11.Marsejë 12.Valencien 13.Lorient 14.Nisë 15.Kaen 16.Dijon 17.Ajacio 18.Brest 19.Sosho 20.Okser

N 35 34 34 34 33 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34

Brest-Tuluzë Kaen-Lorient Dijon-Okser Lion-Valencien Marsejë-Nansi Nisë-Lilë Paris SG-St.Etien

Renditja F B 22 7 19 10 18 11 16 9 17 5 16 8 15 8 12 13 12 10 10 12 10 11 11 7 9 11 9 10 8 11 9 7 7 13 6 15 8 9 6 13

H 6 5 5 9 11 10 11 9 12 12 13 16 14 15 15 18 14 13 17 15

Gola 63-33 64-37 64-37 48-37 52-43 45-37 36-31 43-37 50-49 34-40 41-40 33-40 34-45 34-41 36-50 37-55 34-57 28-37 34-57 41-48

19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 21:00 P 73 67 65 57 56 56 53 49 46 42 41 40 38 37 35 34 34 33 33 31


20

Rezultati Final

Sport Bet: 02/05/2012 Nr. Ora

Baste Sportive

E mërkurë 2 maj 2012

Parashikim i Kombinuar (pjesa e pare + rezultati final)

Emertimi Cifti

1

X

2

1-1

1-X

Romania U19-Israel U19

1.95

3.25

3.30

3.00

1.45 3.95

4.00 3.25

6.80 1.90

2.30

3.10

1-2

Dopio Shans

Rezultati i Pjesës së I

Sh.Gol. Pjesa I

Pj II

Fitore Fitore

Shuma Totale e Golave

X-1

X-X

X-2

2-1

2-X

2-2

1X

12

X2

1

X

2

1+

2+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1

2

13.00 25.00

4.65

5.20

6.30

25.00 12.50

5.55

1.20

1.21

1.62

2.35

1.95

3.65

1.15

2.10

1.70

3.95

2.10

1.95

1.60

2.65

2.85

16.00

1.35

2.41

2.20 7.10

16.00 35.00 13.00 25.00

4.50 7.95

7.00 5.20

14.60 25.00 14.00 14.10 4.75 30.00 14.00 3.10

1.06 1.78

1.20 1.28

2.52 1.20

1.85 4.35

2.20 1.95

6.50 2.40

1.10 1.15

1.90 2.30

1.55 1.75

4.90 3.90

2.50 2.10

2.00 1.90

1.45 1.65

2.30 2.90

2.50 3.10

13.00 17.00

1.10 2.50

4.14 1.33

2.95

3.70

12.50 25.00

5.00

5.00

5.70

25.00 12.00

5.25

1.32

1.29

1.51

2.70

1.90

3.45

1.20

2.40

1.95

3.30

1.85

1.90

1.85

3.30

3.50

25.00

1.55

1.99

6.05 5.75 5.30 5.50 5.50 10.50 8.70 4.75 10.50

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 30.00 25.00

RF SGP Kombinuar 1 / 3+ X / 3+ 2 / 3+

MIQESORE U19 880 13:00

ANGLI PREMIER 1000 20:45 1001 21:00

Chelsea-Newcastle Utd Bolton-Tottenham

LIVE LIVE

1.85 5.87

10.15 8.58

8.38 2.66

5.06 5.14 5.08 4.76 4.68 7.71 7.46 3.07 7.15

ANGLI KONFERENCE PLAY OFF 1300 20:30

York-Mansfield

FRANCE DIVIZIONI 1 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008

19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 21:00

Ajaccio-Sochaux Bordeaux-Rennes Brest-Toulouse Caen-Lorient Dijon-Auxerre Lyon-Valenciennes Marseille-Nancy Nice-Lille Paris SG-St Etienne

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

2.30 2.35 2.70 2.45 2.50 1.60 1.75 3.90 1.65

3.10 3.10 3.00 3.10 3.10 3.55 3.40 3.30 3.50

3.05 2.95 2.60 2.80 2.75 5.50 4.50 1.90 5.10

3.85 4.00 4.65 4.30 4.40 2.50 2.80 7.10 2.65

13.50 13.50 12.50 13.50 13.50 14.00 14.00 13.00 14.00

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 30.00 30.00 25.00 30.00

5.10 5.10 5.40 5.10 5.20 4.55 4.65 7.95 4.55

5.00 5.00 4.60 5.00 5.00 5.60 5.40 5.20 5.50

12.50 12.50 13.50 12.50 12.50 13.50 13.00 14.00 13.50

5.75 5.60 4.55 4.90 4.90 9.60 8.60 3.10 9.60

1.32 1.34 1.42 1.37 1.38 1.10 1.16 1.79 1.12

1.31 1.31 1.32 1.31 1.31 1.24 1.26 1.28 1.25

1.54 1.51 1.39 1.47 1.46 2.16 1.94 1.21 2.08

2.80 2.85 3.30 2.95 3.00 2.05 2.25 4.35 2.10

1.90 1.90 1.85 1.90 1.90 2.05 1.95 1.95 2.00

3.60 3.55 3.20 3.40 3.40 5.30 4.75 2.40 5.30

1.20 1.25 1.25 1.20 1.20 1.15 1.20 1.20 1.15

2.45 2.50 2.70 2.55 2.55 2.30 2.45 2.40 2.30

2.05 2.20 2.45 2.10 2.10 1.75 2.05 2.00 1.75

3.30 3.10 2.60 3.20 3.20 3.90 3.30 3.40 3.90

1.80 1.70 1.50 1.75 1.75 2.10 1.80 1.85 2.10

1.90 1.90 1.95 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1.95 2.05 2.30 2.00 2.00 1.65 1.95 1.90 1.65

3.60 3.80 4.30 3.70 3.70 2.90 3.60 3.40 2.90

3.80 4.00 4.50 3.90 3.90 3.10 3.80 3.60 3.10

28.00 30.00 40.00 28.00 28.00 17.00 28.00 25.00 17.00

1.55 1.59 1.80 1.66 1.70 1.14 1.23 2.47 1.17

1.99 1.93 1.78 1.83 1.79 3.54 2.94 1.34 3.30

3.81 4.09 5.28 4.17 4.25 2.24 2.90 6.30 2.31

9.75 10.25 10.58 10.00 10.00 9.24 10.53 9.88 9.08

Genoa-Cagliari AC Milan-Atalanta Catania-Bologna Cesena-Udinese Fiorentina-Novara Juventus-Lecce Lazio-Siena Parma-Inter

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

1.85 1.25 1.95 4.70 1.45 1.20 1.65 3.50

3.30 5.20 3.25 3.30 4.00 6.00 3.45 3.20

4.10 11.00 3.75 1.75 6.80 11.00 4.95 2.05

3.00 1.65 3.20 9.10 2.20 1.50 2.55 6.40

14.00 18.00 14.00 13.00 16.00 20.00 13.00 12.50

30.00 65.00 25.00 25.00 35.00 65.00 30.00 25.00

4.65 4.55 4.75 9.80 4.50 4.60 4.45 6.65

5.20 8.50 25.00 13.00 8.10 8.50 23.50 25.00 16.00 22.00 5.20 7.20 25.00 13.00 6.90 5.20 4.65 30.00 14.00 2.80 7.00 14.60 25.00 14.00 14.10 12.00 23.50 30.00 18.00 22.00 5.50 9.50 25.00 12.50 9.00 5.10 4.75 25.00 13.50 3.30

1.19

1.27 1.12 1.28 1.28 1.20 1.08 1.24 1.29

1.83 3.53 1.74 1.14 2.52 3.88 2.03 1.25

2.35 1.50 2.45 4.95 1.85 1.40 2.05 4.05

1.95 3.30 1.95 1.95 2.20 3.50 2.00 1.90

4.50 11.50 4.20 2.25 6.50 11.50 4.90 2.55

1.20 1.10 1.20 1.20 1.15 1.05 1.20 1.20

2.40 1.80 2.45 2.45 2.30 1.70 2.40 2.40

1.95 1.45 2.05 2.05 1.75 1.35 1.85 1.85

3.40 5.20 3.30 3.30 3.90 5.70 3.50 3.60

1.90 2.70 1.80 1.80 2.10 2.85 1.95 2.00

1.90 2.05 1.90 1.90 1.90 2.10 1.90 1.90

1.85 1.40 1.95 1.95 1.65 1.35 1.75 1.75

3.40 2.20 3.60 3.60 2.90 2.05 3.10 3.20

3.60 2.40 3.80 3.80 3.10 2.25 3.30 3.40

25.00 12.00 28.00 28.00 17.00 10.00 20.00 20.00

1.30 0.00 1.35 3.03 1.10 0.00 1.16 2.24

2.60 6.00 2.41 1.21 4.14 6.00 3.35 1.42

3.08 1.58 3.23 7.79 2.03 1.46 2.45 5.21

9.62 6.45 11.90 13.09 10.14 6.22 10.14 2.90 11.55 9.54 16.20 12.62 9.63 7.36 8.93 3.05

Atl. Madrid-Real Sociedad Barcelona-Malaga Mallorca-Rayo Vallecano Sevilla-Betis Zaragoza-Levante Ath Bilbao-Real Madrid Valencia-Osasuna

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

1.35 1.20 1.85 1.80 2.25 6.00 1.45

4.40 6.00 3.30 3.30 3.20 3.65 4.00

8.50 1.90 17.00 11.00 1.50 20.00 4.10 3.00 14.00 4.40 2.90 14.00 3.05 3.70 13.50 1.55 12.20 13.50 6.80 2.20 16.00

1.19 1.16 1.32 2.27 1.06

1.16 1.08 1.27 1.28 1.29 1.23 1.20

2.90 3.88 1.83 1.89 1.56 1.09 2.52

1.70 1.40 2.35 2.30 2.75 5.80 1.85

2.60 3.50 1.95 1.95 1.90 2.10 2.20

8.50 11.50 4.50 4.75 3.60 2.00 6.50

1.10 0.00 1.15 1.15 1.20 1.05 1.15

1.90 1.35 2.30 2.20 2.40 1.60 2.20

1.55 1.20 1.75 1.70 2.00 1.35 1.70

4.90 6.80 3.90 4.10 3.40 6.20 4.10

2.50 3.20 2.10 2.20 1.85 2.90 2.20

2.00 2.30 1.90 1.95 1.90 2.15 1.95

1.45 1.20 1.65 1.60 1.90 1.30 1.60

2.30 1.60 2.90 2.80 3.40 1.90 2.80

2.50 1.80 3.10 3.00 3.60 2.00 3.00

13.00 5.50 17.00 16.00 25.00 9.00 16.00

0.00 0.00 1.30 1.25 1.54 3.78 1.10

6.00 6.00 2.60 2.84 2.00 1.12 4.14

1.72 1.30 2.59 2.45 3.80 6.63 1.97

11.60 10.48 14.40 11.22 8.58 5.75 8.32 5.98 9.69 4.93 7.80 1.77 11.20 9.25

2.40

3.15

2.75

4.00

12.50 25.00

5.00

5.10

5.40

4.70

1.36

1.28

1.47

2.80

1.90

3.25

1.66

1.84

1.06 1.48

1.18 1.27

2.45 1.35

1.85 3.25

2.20 1.90

6.50 2.75

1.15 1.20

2.00 2.35

1.65 1.80

4.30 3.60

2.25 2.00

1.95 1.90

1.55 1.70

2.50 2.95

2.70 3.15

14.00 18.00

1.10 1.89

4.14 1.61

1.11 1.34 1.28

1.04 1.16 1.27 1.26 1.28 1.07 1.22 1.27 1.26

5.19 2.60 1.67 1.64 1.38 3.75 2.11 1.51 1.60

1.20 1.75 2.40 2.45 3.15 1.40 2.00 2.70 2.50

4.00 2.30 1.95 1.95 1.90 3.50 2.05 1.90 1.95

15.00 6.50 4.00 3.65 2.85 9.00 5.30 3.35 3.60

1.05 1.15 1.15 1.15 0.00 1.05 1.10 1.20

1.60 2.20 2.00 2.00 1.30 1.60 1.80 2.35

1.35 1.70 1.65 1.65 1.15 1.35 1.50 1.80

5.50 3.80 4.30 4.30 6.50 5.50 4.80 3.60

2.80 2.10 2.25 2.25 3.20 2.80 2.50 2.00

2.10 1.90 1.95 1.95 2.30 2.10 2.00 1.90

1.35 1.65 1.55 1.55 1.20 1.35 1.45 1.70

1.95 2.80 2.50 2.50 1.60 1.95 2.20 2.95

2.15 3.00 2.70 2.70 1.75 2.15 2.40 3.15

9.00 17.00 14.00 14.00 5.00 9.00 12.00 18.00

0.00 1.07 1.38 1.43 1.82 0.00 1.15 1.57 1.45

6.00 4.87 2.33 2.21 1.68 6.00 3.49 1.95 2.17 2.31 4.58 2.67 4.27

9.52 11.00 8.84 10.25

7.51 5.05 5.64 4.70

4.18 5.47 3.09

10.46 8.58 8.25

4.70 2.59 4.35

4.64 4.59 4.09 4.39 4.40 4.97 4.53

10.50 12.24 9.43 8.58 11.50 9.43 9.43

4.55 5.92 5.14 4.39 5.87 4.18 4.53

ITALI SERIA A 2200 2201 2202 2203 2204 2205 2206 2207

15:00 20:45 20:45 20:45 20:45 20:45 20:45 20:45

1.22 1.94 1.06 1.12 1.67

SPANJE PRIMERA 2400 2401 2402 2403 2404 2405 2406

18:00 20:00 20:00 20:00 20:00 22:00 22:00

50.00 4.50 8.00 18.10 65.00 4.60 12.00 23.50 30.00 4.65 5.20 8.50 30.00 4.65 5.20 8.70 25.00 5.05 5.10 6.05 25.00 12.60 6.00 4.55 35.00 4.50 7.00 14.60

25.00 30.00 25.00 25.00 25.00 30.00 25.00

15.00 18.20 18.00 22.00 13.00 8.10 13.00 8.60 12.50 5.75 15.00 2.40 14.00 14.10

1.03

AUSTRI KUPE 2650 20:30

Ried-Austria Vienna

25.00 12.00

BELGJIKE JUPILER LIGE PLAY OFF 2700 20:00 2701 20:30

Anderlecht-Gent Kortrijk-Genk

LIVE LIVE

1.45 2.75

4.00 3.20

6.30 2.35

2.10 4.70

14.00 35.00 12.00 25.00

4.40 5.40

7.00 5.10

14.50 25.00 14.00 14.00 5.00 25.00 12.50 3.80

Ajax-Venlo Feyenoord-Heracles Graafschap-Excelsior Groningen-Breda Nijmegen-AZ Alkmaar PSV-Den Haag Twente-Heerenveen Utrecht-Vitesse Waalwijk-Roda

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

1.10 1.40 2.00 2.05 2.70 1.20 1.60 2.30 2.10

7.00 4.20 3.25 3.25 3.15 6.00 3.60 3.20 3.25

20.00 6.80 3.45 3.30 2.45 10.00 5.10 2.85 3.15

1.20 1.95 3.15 3.20 4.50 1.45 2.40 3.70 3.30

20.00 14.00 13.00 13.00 12.00 18.00 13.00 12.50 13.00

85.00 35.00 25.00 25.00 25.00 60.00 30.00 25.00 25.00

4.90 4.40 4.65 4.65 5.30 4.55 4.45 5.00 4.75

14.00 7.50 5.20 5.20 5.10 12.00 5.60 5.10 5.20

28.00 14.50 6.50 6.30 5.00 20.00 10.30 5.60 6.10

30.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

20.00 26.50 14.00 14.00 12.50 6.20 12.50 5.75 12.50 4.10 18.00 19.50 12.50 9.50 12.00 4.85 12.50 5.65

Rangers-Dundee Utd Aberdeen-Hibernian Inverness-Dunfermline Kilmarnock-St. Mirren

LIVE

1.60 2.45 1.85 2.45

3.55 3.10 3.30 3.10

5.20 2.70 3.90 2.70

2.40 4.10 2.90 4.10

13.00 12.50 13.00 12.50

30.00 25.00 30.00 25.00

4.45 5.00 4.55 5.00

5.60 5.00 5.20 5.00

10.30 5.30 7.90 5.30

25.00 25.00 25.00 25.00

12.50 12.00 12.50 12.00

9.50 4.50 6.90 4.50

1.10 1.37 1.19 1.37

1.22 1.28 1.25 1.28

2.11 1.44 1.79 1.44

2.00 2.85 2.25 2.85

2.05 1.90 1.95 1.90

5.30 3.15 4.30 3.15

1.20 1.25 1.20 1.25

2.35 2.60 2.35 2.50

1.80 2.30 1.80 2.15

3.60 2.75 3.60 3.00

2.00 1.60 2.00 1.70

1.90 1.90 1.90 1.90

1.70 2.20 1.70 2.05

2.95 4.00 2.95 3.70

3.15 4.20 3.15 3.90

18.00 35.00 18.00 30.00

1.14 1.66 1.30 1.66

3.54 1.83 2.60 1.83

Aarhus-Lyngby Nordsjaelland-FC Copenhagen

LIVE LIVE

1.60 3.00

3.55 3.10

5.20 2.25

2.40 5.25

13.00 30.00 12.00 25.00

4.45 5.70

5.60 5.00

10.30 25.00 12.50 4.95 25.00 12.50

9.50 3.55

1.10 1.52

1.22 1.29

2.11 1.30

2.00 3.45

2.05 1.90

5.30 2.65

1.15 1.20

2.20 2.40

1.70 1.90

3.80 3.40

2.10 1.90

1.90 1.90

1.65 1.80

2.80 3.20

3.00 3.40

17.00 23.00

1.14 2.03

3.54 1.52

Kobe-Omiya Ardija Sapporo-C-Osaka Kawasaki Frontale-Iwata

2.40 3.90 2.20

3.20 3.30 3.10

2.70 1.85 3.10

4.00 6.90 3.50

12.50 25.00 12.50 25.00 12.50 25.00

5.00 7.90 4.90

5.10 5.20 5.00

5.30 4.55 6.00

25.00 12.00 30.00 13.00 25.00 12.00

4.50 2.90 5.45

1.37 1.79 1.29

1.27 1.25 1.29

1.46 1.19 1.55

2.80 4.30 2.60

1.90 1.95 1.90

3.15 2.25 3.55

1.25 1.15 1.15

2.50 2.20 2.20

2.15 1.70 1.70

3.00 3.80 3.80

1.70 2.10 2.10

1.90 1.90 1.90

2.05 1.65 1.65

3.70 2.80 2.80

3.90 3.00 3.00

30.00 17.00 17.00

1.67 2.60 1.48

1.83 1.30 2.11

Fukuoka-Oita Kumamoto-Verdy Kyoto-Tochigi Montedio Yamagata-Ehime

2.35 3.45 1.95 2.30

3.20 3.25 3.30 3.10

2.75 2.00 3.55 2.95

3.80 6.20 3.05 3.70

12.50 12.50 13.00 12.50

25.00 25.00 25.00 25.00

5.00 6.50 4.65 5.00

5.10 5.20 5.20 5.00

5.40 4.65 6.75 5.70

25.00 25.00 25.00 25.00

12.00 13.00 12.50 12.00

4.70 3.15 6.45 5.25

1.35 1.67 1.23 1.32

1.27 1.27 1.26 1.29

1.48 1.24 1.71 1.51

2.75 4.00 2.35 2.70

1.90 1.95 1.95 1.90

3.25 2.40 4.05 3.45

1.20 1.20 1.25 1.25

2.45 2.45 2.55 2.55

2.05 2.05 2.25 2.25

3.10 3.10 2.90 2.90

1.75 1.75 1.65 1.65

1.90 1.90 1.90 1.90

1.95 1.95 2.10 2.10

3.60 3.60 3.90 3.90

3.80 3.80 4.10 4.10

28.00 28.00 32.00 32.00

1.61 2.33 1.36 1.55

1.89 1.38 2.39 1.99

HOLLANDE EREDIVISIE 2900 2901 2902 2903 2904 2905 2906 2907 2908

20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00

1.05 1.24 1.26 1.45

SKOCI PREMIER 3000 3001 3002 3003

20:45 20:45 20:45 20:45

DANIMARKE SAS LIGE 3100 18:00 3101 20:00

JAPONI J-LIGA 3200 22:00 3201 22:00 3202 22:00

JAPONI LIGA 2 3220 3221 3222 3223

22:00 22:00 22:00 22:00

CEKI KUPE 3350 19:15

Sparta Prague (n)-Sigma Olomouc

LIVE

1.75

3.30

4.45

2.70

13.00 30.00

4.55

5.20

8.65

25.00 12.50

8.50

1.14

1.26

1.89

2.15

1.95

4.70

1.25

2.50

2.15

3.00

1.70

1.90

2.05

3.70

3.90

30.00

1.21

3.03

Spartak Nalchik-FK Rostov Amkar-Krasnodar Rubin Kazan-Zenit Petersburg Spartak Moscow-Dynamo Moscow V. Novgorod-Terek Grozni Kuban-Anzhi Lokomotiv Moscow-CSKA Moscow

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

2.60 2.25 2.35 2.65 2.25 2.85 2.60

3.10 3.20 3.00 2.90 3.10 3.00 3.00

2.55 2.90 2.95 2.65 3.00 2.40 2.60

4.45 3.55 3.80 4.50 3.55 4.85 4.45

12.00 12.50 12.50 12.00 12.50 12.00 12.50

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

5.20 4.95 5.00 5.30 4.95 5.60 5.20

5.00 5.10 4.60 4.40 5.00 4.60 4.60

5.10 5.60 5.70 5.30 5.70 5.00 5.20

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

4.35 4.85 5.25 4.50 5.25 4.00 4.45

1.41 1.32 1.32 1.38 1.30 1.46 1.39

1.29 1.27 1.31 1.33 1.29 1.30 1.30

1.40 1.52 1.49 1.38 1.52 1.33 1.39

3.05 2.65 2.75 3.15 2.65 3.35 3.05

1.90 1.90 1.85 1.80 1.90 1.85 1.85

2.95 3.35 3.45 3.15 3.45 2.80 3.05

1.25 1.30 1.25 1.20 1.25 1.25 1.25

2.55 2.75 2.50 2.45 2.70 2.50 2.50

2.25 2.45 2.15 2.05 2.40 2.15 2.15

2.90 2.40 3.00 3.10 2.50 3.00 3.00

1.65 1.45 1.70 1.75 1.50 1.70 1.70

1.90 1.95 1.90 1.90 1.95 1.90 1.90

2.10 2.40 2.05 1.95 2.30 2.05 2.05

3.90 4.30 3.70 3.60 4.20 3.70 3.70

4.10 4.50 3.90 3.80 4.40 3.90 3.90

32.00 42.00 30.00 28.00 40.00 30.00 30.00

1.78 1.54 1.56 1.78 1.52 1.89 1.78

1.75 2.00 1.97 1.78 2.03 1.61 1.78

1.45 2.45 3.45

4.00 3.10 3.25

6.30 2.70 2.00

2.10 4.10 6.20

14.00 35.00 12.50 25.00 12.50 25.00

4.40 5.00 6.50

7.00 5.00 5.20

14.50 25.00 14.00 14.00 5.30 25.00 12.00 4.50 4.65 25.00 13.00 3.15

1.06 1.37 1.67

1.18 1.28 1.27

2.45 1.44 1.24

1.85 2.85 4.00

2.20 1.90 1.95

6.50 3.15 2.40

1.10 1.15 1.25

1.70 2.10 2.50

1.45 1.65 2.15

5.10 4.00 3.00

2.60 2.20 1.70

2.05 1.95 1.90

1.40 1.60 2.05

2.10 2.70 3.70

2.30 2.90 3.90

11.00 16.00 30.00

1.10 1.66 2.33

4.14 1.83 1.38

3.60 3.70

3.25 3.30

1.95 1.90

6.45 6.70

12.50 25.00 12.50 25.00

6.75 7.10

5.20 5.20

4.65 4.65

1.71 1.74

1.26 1.26

1.22 1.21

4.05 4.15

1.95 1.95

2.35 2.30

1.20 1.20

2.35 2.35

1.80 1.80

3.60 3.60

2.00 2.00

1.90 1.90

1.70 1.70

2.95 2.95

3.15 3.15

18.00 18.00

2.41 2.47

1.35 1.34

3.85 4.40 2.65 1.70 2.30 1.90 1.95 1.85 2.95 4.40 1.90 2.45 2.10 5.25 5.40 3.95 3.60 5.40 5.40 4.05 1.80 1.75 1.75 1.70 1.70

3.60 4.00 3.30 3.60 3.30 3.60 3.60 3.60 3.60 4.00 3.60 3.30 3.30 4.20 4.60 3.80 3.60 4.60 4.60 4.00 3.60 3.60 3.60 3.60 3.60

1.65 1.50 2.15 3.60 2.45 2.95 2.85 3.10 1.90 1.50 2.95 2.30 2.75 1.40 1.35 1.60 1.70 1.35 1.35 1.55 3.25 3.40 3.40 3.60 3.60

1.84 2.08 1.45 1.13 1.34 1.22 1.24 1.20 1.60 2.08 1.22 1.39 1.26 2.31 2.46 1.92 1.78 2.46 2.46 1.99 1.18 1.16 1.16 1.13 1.13

1.14 1.10 1.17 1.13 1.17 1.14 1.14 1.14 1.14 1.10 1.14 1.17 1.17 1.09 1.06 1.12 1.13 1.06 1.06 1.10 1.14 1.14 1.14 1.13 1.13

1.11 1.07 1.28 1.78 1.39 1.60 1.57 1.65 1.22 1.07 1.60 1.34 1.48 1.03 1.02 1.11 1.13 1.02 1.02 1.10 1.69 1.73 1.73 1.78 1.78

2.75 1.55 5.20 2.05

3.20 3.60 3.55 3.20

2.35 5.70 1.60 3.35

1.48 1.08 2.11 1.25

1.27 1.22 1.22 1.27

1.35 2.21 1.10 1.64

3.25 1.95 5.30 2.45

1.90 2.05 2.05 1.90

2.75 5.80 2.00 3.80

1.20 1.20 1.20 1.25

2.35 2.35 2.40 2.60

1.80 1.80 1.85 2.30

3.60 3.60 3.50 2.75

2.00 2.00 1.95 1.60

1.90 1.90 1.90 1.90

1.70 1.70 1.75 2.20

2.95 2.95 3.10 4.00

3.15 3.15 3.30 4.20

18.00 18.00 20.00 35.00

1.89 1.11 3.54 1.42

1.61 3.85 1.14 2.24

RUSI PREMIER 3400 3401 3402 3403 3404 3405 3406

14:15 15:00 16:30 16:30 17:15 18:45 18:45

12.50 12.00 12.00 12.00 12.00 12.50 12.50

ZVICER SUPER LIGE 3500 19:45 3501 19:45 3502 20:15

Basel-Thun Grasshoppers-Servette Lausanne-Sion

FINLANDE VEIKKAUSLIGA 3600 17:30 3601 17:30

Jaro-Inter Turku KuPS-HJK

LIVE

25.00 13.00 25.00 13.00

3.05 3.00

NORVEGJI KUPE 3750 3751 3752 3753 3754 3755 3756 3757 3758 3759 3760 3761 3762 3763 3764 3765 3766 3767 3768 3769 3770 3771 3772 3773 3774

18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 19:00

Arendal-Flekkeroy Arna-Bjornar-Fyllingsdalen Austevoll-Nest-Sotra Egersunds-Mandalskameratene Follo-Raufoss Fram-Pors Grenland Gjovik-Nesodden Halden-Orn Harstad-Senja Jevnaker-Asker Kjelsas-Birkebeineren Lillehammer-Lorenskog Moss-Elverum Namsos-MO IL Oslo City-Nybergsund OS TF-Asane Ostsiden-Skeid Ottestad-Brumunddal Oystese-V. Haugesund Stavanger IF-Algard Tonsberg-K. Oslo Valdres-Frigg Vidar-Randaberg Vindbjart-Jerv Mjolner-Finnsnes

SUEDI ALLSVENSKAN 3800 3801 3802 3803

19:00 19:00 19:00 19:05

Atvidabergs-Hacken IFK Goteborg-Sundsvall Syrianska-Elfsborg Helsingborg-AIK

LIVE LIVE LIVE LIVE

4.70 2.30 9.50 3.20

12.00 13.00 12.50 12.50

25.00 5.40 30.00 4.45 25.00 10.30 25.00 4.65

5.10 5.60 5.60 5.10

5.00 12.50 4.45 6.40

25.00 25.00 30.00 25.00

12.50 3.80 12.50 12.00 13.00 2.40 12.00 5.95


21

Baste Sportive Rezultati Final

Sport Bet: 02/05/2012 Nr. Ora

Emertimi Cifti

Parashikim i Kombinuar (pjesa e pare + rezultati final) 2-1

2-X

Dopio Shans

Rezultati i Pjesës së I

Sh.Gol. Pjesa I

Pj II

E mërkurë 2 maj 2012 Fitore Fitore

Shuma Totale e Golave

1

X

2

1-1

1-X

1-2

X-1

X-X

X-2

2-2

1X

12

X2

1

X

2

1+

2+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1

2

RF SGP Kombinuar 1 / 3+ X / 3+ 2 / 3+

TURQI SUPER LIGE PLAY OFF 6LYDVVSRUøVWDQEXO%% Galatasaray-Trabzonspor

LIVE LIVE

2.05 1.50

3.25 3.60

3.30 6.50

3.20 2.20

13.00 25.00 13.00 35.00

4.65 4.45

5.20 5.60

6.30 25.00 12.50 5.75 14.50 25.00 12.50 14.00

1.26 1.06

1.26 1.22

1.64 2.32

2.45 1.90

1.95 2.05

3.65 6.50

1.15 1.15

2.20 2.00

1.70 1.65

3.80 4.30

2.10 2.25

1.90 1.95

1.65 1.55

2.80 2.50

3.00 2.70

17.00 14.00

1.43 1.10

2.21 4.32

Gaziantepspor-Antalyaspor Genclerbirligi-Kayserispor

LIVE LIVE

2.00 1.90

3.25 3.30

3.15 3.40

3.10 2.90

13.00 25.00 13.00 25.00

4.65 4.65

5.20 5.20

6.10 6.40

25.00 12.50 25.00 12.50

5.50 5.85

1.22 1.19

1.20 1.20

1.58 1.65

2.40 2.30

1.95 1.95

3.60 3.80

1.10 1.15

2.00 2.10

1.65 1.70

4.25 3.95

2.25 2.10

1.95 1.95

1.55 1.60

2.45 2.65

2.65 2.85

14.00 16.00

1.38 1.34

2.33 2.47

Targu Mures-Vaslui Astra Ploiesti-Rapid Bucuresti Din. Bucuresti-Universitatea Cluj

LIVE LIVE

2.70 3.20 1.75

3.00 3.20 3.40

2.40 2.00 3.90

4.40 5.50 2.65

12.00 25.00 12.00 25.00 13.00 30.00

5.30 6.10 4.55

4.60 5.10 5.40

5.00 4.65 7.70

25.00 12.50 25.00 12.50 25.00 12.50

3.85 3.10 6.80

1.40 1.58 1.14

1.25 1.21 1.19

1.31 1.21 1.80

3.15 3.60 2.15

1.85 1.90 1.95

2.80 2.40 4.30

1.25 1.25 1.20

2.65 2.55 2.40

2.40 2.30 2.00

2.45 2.70 3.15

1.50 1.60 1.80

1.95 1.90 1.90

2.25 2.15 1.85

4.15 3.95 3.45

4.35 4.15 3.65

40.00 35.00 26.00

1.89 2.36 1.23

1.62 1.37 2.94

LIVE LIVE

1.65 1.95

3.40 3.20

4.50 3.35

2.45 3.00

13.00 30.00 12.50 25.00

4.45 4.65

5.40 5.10

8.35 6.40

25.00 12.50 25.00 12.00

8.30 5.85

1.09 1.19

1.19 1.21

1.92 1.62

2.05 2.35

1.95 1.90

4.70 3.80

1.20 1.25

2.50 2.55

2.25 2.30

2.85 2.70

1.65 1.60

1.90 1.90

2.05 2.15

3.85 3.95

4.05 4.15

32.00 35.00

1.16 1.35

3.41 2.44

Platanias FC-Larisa Panserraikos-A. Asteras Psachna-Fokikos FC Veria-Kallithea Vyzas FC-Thrasivoulos Pierikos-Panthrakikos

1.65 1.45 1.95 1.35 2.40 2.30

3.50 3.65 3.25 4.00 3.10 3.15

4.30 6.25 3.30 7.25 2.60 2.70

2.45 2.00 3.00 1.80 3.85 3.60

13.00 13.00 13.00 14.00 12.50 12.50

30.00 30.00 25.00 40.00 25.00 25.00

4.45 4.40 4.65 4.40 5.00 5.00

5.50 6.00 5.20 7.00 5.00 5.10

8.20 12.00 6.30 15.00 5.20 5.30

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

12.50 7.60 12.50 11.50 12.50 5.55 14.00 16.00 12.00 4.30 12.00 4.40

1.10 1.02 1.20

1.17 1.16 1.21 1.12 1.23 1.22

1.91 2.28 1.62 2.56 1.39 1.43

2.05 1.85 2.35 1.65 2.80 2.70

2.00 2.10 1.95 2.20 1.90 1.90

4.45 5.80 3.65 7.50 3.05 3.15

1.17 1.08 1.35 0.00 1.67 1.56

3.30 4.72 2.41 6.00 1.74 1.97

SKA Energiya-Baltika Yenisey-Orenburg Volgar-Gazprom-Vladimir F. Voronezh-Chernomorets N. Khimki-Kamaz

2.25 2.35 2.25 2.30 1.35

3.00 3.00 3.00 3.10 4.20

2.90 2.75 2.90 2.75 6.90

3.50 3.75 3.50 3.60 1.80

12.50 12.50 12.50 12.50 14.00

25.00 25.00 25.00 25.00 35.00

4.95 5.00 4.95 5.00 4.40

4.60 4.60 4.60 5.00 7.50

5.60 5.40 5.60 5.40 14.00

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

12.00 4.90 12.00 4.60 12.00 4.90 12.00 4.60 14.00 13.50

1.27 1.30 1.27 1.30

1.25 1.25 1.25 1.23 1.11

1.45 1.41 1.45 1.44 2.59

2.65 2.75 2.65 2.70 1.65

1.85 1.85 1.85 1.90 2.30

3.35 3.25 3.35 3.25 6.50

1.20 1.20 1.20 1.20 1.20

2.50 2.45 2.45 2.50 2.35

2.25 2.15 2.15 2.25 1.90

2.85 2.95 2.95 2.85 3.45

1.65 1.70 1.70 1.65 1.90

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.05 1.95 1.95 2.05 1.75

3.85 3.65 3.65 3.85 3.05

4.05 3.85 3.85 4.05 3.25

32.00 30.00 30.00 32.00 20.00

1.50 1.56 1.50 1.55 0.00

2.08 1.97 2.08 1.99 6.00

1.40 2.75 1.80

4.20 3.00 3.30

6.80 2.50 4.15

1.95 4.70 2.80

14.00 35.00 12.00 25.00 13.00 30.00

4.40 5.40 4.55

7.50 4.60 5.20

14.50 25.00 14.00 14.00 5.10 25.00 12.50 4.25 8.40 25.00 12.50 7.90

1.05 1.43 1.16

1.16 1.31 1.26

2.60 1.36 1.84

1.75 3.25 2.20

2.30 1.85 1.95

6.50 2.90 4.45

1.20 1.25 1.25

2.40 2.55 2.50

1.85 2.25 2.15

3.50 2.90 3.00

1.95 1.65 1.70

1.90 1.90 1.90

1.75 2.10 2.05

3.10 3.90 3.70

3.30 4.10 3.90

20.00 32.00 30.00

1.07 1.82 1.25

4.87 1.67 2.84

2.20 1.75 1.95 3.00 2.45 1.70 1.50 2.50

3.20 3.30 3.30 3.10 3.10 3.40 3.60 3.10

2.80 4.00 3.25 2.15 2.55 4.15 5.60 2.50

3.45 2.65 3.00 5.25 4.00 2.60 2.10 4.15

12.50 13.00 13.00 12.00 12.50 13.00 13.00 12.50

25.00 30.00 25.00 25.00 25.00 30.00 30.00 25.00

4.90 4.55 4.65 5.70 5.00 4.55 4.45 5.10

5.10 5.20 5.20 5.00 5.00 5.40 5.60 5.00

5.40 7.70 6.30 4.80 5.10 8.20 12.00 5.10

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

1.28 1.12 1.21 1.50 1.35 1.11 1.04 1.36

1.21 1.20 1.20 1.23 1.23 1.19 1.16 1.23

1.47 1.79 1.62 1.25 1.38 1.85 2.17 1.36

2.60 2.15 2.35 3.45 2.85 2.10 1.90 2.90

1.90 1.95 1.95 1.90 1.90 1.95 2.05 1.90

3.25 4.30 3.65 2.55 2.95 4.45 5.80 2.90

1.20 1.20 1.15 1.25 1.20 1.20 1.15 1.20

2.45 2.35 2.15 2.55 2.45 2.40 2.15 2.50

2.15 1.90 1.80 2.30 2.15 2.05 1.80 2.25

2.95 3.45 3.75 2.70 2.95 3.05 3.75 2.85

1.70 1.90 2.00 1.60 1.70 1.75 2.00 1.65

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1.95 1.75 1.65 2.15 1.95 1.90 1.65 2.05

3.65 3.05 2.75 3.95 3.65 3.55 2.75 3.85

3.85 3.25 2.95 4.15 3.85 3.75 2.95 4.05

30.00 20.00 17.00 35.00 30.00 28.00 17.00 32.00

1.50 1.21 1.36 2.15 1.69 1.19 1.11 1.70

2.07 3.03 2.39 1.46 1.74 3.15 4.32 1.70

New England-Colorado Seattle-Los Angeles San Jose-DC United

2.45 2.40 2.05

3.10 3.15 3.25

2.70 2.75 3.30

4.10 4.00 3.20

12.50 25.00 12.50 25.00 13.00 25.00

5.00 5.00 4.65

5.00 5.10 5.20

5.30 5.40 6.30

25.00 12.00 25.00 12.00 25.00 12.50

4.50 4.70 5.75

1.37 1.36 1.26

1.28 1.28 1.26

1.44 1.47 1.64

2.85 2.80 2.45

1.90 1.90 1.95

3.15 3.25 3.65

1.20 1.20 1.20

2.45 2.45 2.45

2.00 2.05 2.00

3.20 3.10 3.20

1.80 1.75 1.80

1.90 1.90 1.90

1.90 1.95 1.90

3.50 3.60 3.50

3.70 3.80 3.70

26.00 28.00 26.00

1.66 1.66 1.43

1.83 1.84 2.21

Barracas Central-San Lorenzo

5.70

3.60

1.55

12.00 12.50 25.00 12.50

5.60

4.45

30.00 13.00

2.30

2.21

1.22

1.08

5.80

2.05

1.95

1.20

2.35

1.80

3.60

2.00

1.90

1.70

2.95

3.15

18.00

3.85

1.11

Fortaleza-Gremio Atletico-PR (n)-Cruzeiro Vitoria-Botafogo RJ

2.95 2.25 2.40

3.25 3.20 3.15

2.10 2.75 2.55

5.25 3.50 3.85

12.50 25.00 12.50 25.00 12.50 25.00

5.70 4.95 5.00

5.20 5.10 5.10

4.75 5.40 5.10

25.00 13.00 25.00 12.00 25.00 12.00

3.25 4.60 4.25

1.53 1.30 1.34

1.21 1.22 1.22

1.26 1.46 1.39

3.45 2.65 2.80

1.95 1.90 1.90

2.50 3.25 2.95

1.15 1.20 1.15

2.15 2.40 2.15

1.80 2.00 1.80

3.75 3.15 3.75

2.00 1.80 2.00

1.90 1.90 1.90

1.65 1.85 1.65

2.75 3.45 2.75

2.95 3.65 2.95

17.00 26.00 17.00

2.17 1.54 1.66

1.45 2.00 1.84

2.70 2.60

3.00 3.00

2.55 2.60

4.50 4.45

12.00 25.00 12.50 25.00

5.30 5.20

4.60 4.60

5.10 5.20

25.00 12.50 25.00 12.50

4.35 4.45

1.42 1.39

1.31 1.30

1.38 1.39

3.15 3.05

1.85 1.85

2.95 3.05

1.25 1.20

2.50 2.45

2.15 2.00

3.00 3.20

1.70 1.80

1.90 1.90

2.05 1.90

3.70 3.50

3.90 3.70

30.00 26.00

1.79 1.78

1.70 1.78

2.25 1.65 2.00 1.80 1.90 2.60

3.20 3.40 3.20 3.25 3.20 3.10

2.75 4.50 3.20 3.85 3.50 2.40

3.50 2.45 3.10 2.70 2.90 4.30

12.50 13.00 12.50 13.00 12.50 12.00

25.00 30.00 25.00 30.00 25.00 25.00

4.95 4.45 4.65 4.55 4.65 5.20

5.10 5.40 5.10 5.20 5.10 5.00

5.40 8.35 6.10 7.70 6.50 5.00

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

4.60 8.30 5.50 6.80 6.10 3.85

1.30 1.09 1.21 1.14 1.17 1.39

1.22 1.19 1.21 1.21 1.21 1.23

1.46 1.92 1.58 1.74 1.65 1.33

2.65 2.05 2.40 2.20 2.30 3.05

1.90 1.95 1.90 1.95 1.90 1.90

3.25 4.70 3.60 4.30 4.00 2.80

1.20 1.20 1.20 1.20 1.20 1.20

2.40 2.35 2.35 2.40 2.40 2.40

2.00 1.90 1.95 2.00 2.00 2.05

3.15 3.45 3.25 3.15 3.15 3.05

1.80 1.90 1.85 1.80 1.80 1.75

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1.85 1.75 1.80 1.85 1.85 1.90

3.45 3.05 3.25 3.45 3.45 3.55

3.65 3.25 3.45 3.65 3.65 3.75

26.00 20.00 25.00 26.00 26.00 28.00

1.54 1.16 1.37 1.24 1.32 1.86

2.00 3.41 2.36 2.88 2.54 1.64

1.45

3.85

5.75

2.00

14.00 30.00

4.40

7.00

12.00 25.00 14.00 11.50

1.03

1.14

2.29

1.85

2.20

5.80

1.10

2.00

1.65

4.25

2.25

1.95

1.55

2.45

2.65

14.00

1.10

4.35

1.30 1.60

4.40 3.50

7.50 4.70

1.70 2.30

15.00 40.00 13.00 30.00

4.50 4.45

8.00 5.50

15.00 25.00 15.00 16.00 9.00 25.00 12.50 8.50

1.08

1.09 1.17

2.75 1.99

1.55 2.00

2.60 2.00

7.50 4.90

1.10 1.10

1.60 1.60

1.45 1.50

5.00 5.00

2.60 2.50

2.05 2.05

1.40 1.40

2.05 2.05

2.25 2.25

11.00 11.00

0.00 1.13

6.00 3.60

2.05 2.25 1.65 2.50 2.70

3.20 3.20 3.50 3.10 3.00

3.10 2.75 4.30 2.50 2.40

3.15 3.50 2.45 4.15 4.40

12.50 12.50 13.00 12.50 12.00

25.00 25.00 30.00 25.00 25.00

4.65 4.95 4.45 5.10 5.30

5.10 5.10 5.50 5.00 4.60

6.00 5.40 8.20 5.10 5.00

25.00 25.00 25.00 25.00 25.00

12.00 12.00 12.50 12.50 12.50

5.40 4.60 7.60 4.15 3.85

1.23 1.30 1.10 1.36 1.40

1.21 1.22 1.17 1.23 1.25

1.55 1.46 1.91 1.36 1.31

2.45 2.65 2.05 2.90 3.15

1.90 1.90 2.00 1.90 1.85

3.55 3.25 4.45 2.90 2.80

1.20 1.20 1.20 1.20 1.20

2.40 2.45 2.40 2.40 2.50

2.05 2.15 2.05 2.00 2.25

3.05 2.95 3.05 3.15 2.85

1.75 1.70 1.75 1.80 1.65

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1.90 1.95 1.90 1.85 2.05

3.55 3.65 3.55 3.45 3.85

3.75 3.85 3.75 3.65 4.05

28.00 30.00 28.00 26.00 32.00

1.42 1.54 1.17 1.70 1.89

2.24 2.00 3.30 1.70 1.61

2.35 2.55

3.20 2.95

2.60 2.55

3.75 4.25

12.50 25.00 12.50 25.00

5.00 5.10

5.10 4.60

5.20 5.10

25.00 12.00 25.00 12.50

4.30 4.25

1.33 1.35

1.21 1.26

1.41 1.35

2.75 2.95

1.90 1.85

3.05 2.95

1.10 1.15

2.00 2.30

1.65 1.85

4.25 3.55

2.20 1.95

1.95 1.90

1.55 1.70

2.45 2.90

2.65 3.10

14.00 18.00

1.61 1.72

1.89 1.72

2.70 2.35

3.00 3.20

2.40 2.60

4.40 3.75

12.00 25.00 12.50 25.00

5.30 5.00

4.60 5.10

5.00 5.20

25.00 12.50 25.00 12.00

3.85 4.30

1.40 1.33

1.25 1.21

1.31 1.41

3.15 2.75

1.85 1.90

2.80 3.05

1.15 1.15

2.15 2.15

1.80 1.80

3.75 3.75

2.00 2.00

1.90 1.90

1.65 1.65

2.75 2.75

2.95 2.95

17.00 17.00

1.89 1.61

1.61 1.89

2.25

3.20

2.75

3.50

12.50 25.00

4.95

5.10

5.40

25.00 12.00

4.60

1.30

1.22

1.46

2.65

1.90

3.25

1.10

2.00

1.65

4.25

2.20

1.95

1.55

2.45

2.65

14.00

1.54

2.00

1.95

3.10

3.45

3.00

12.50 25.00

4.65

5.00

6.50

25.00 12.00

6.10

1.18

1.23

1.61

2.35

1.90

4.00

1.20

2.45

2.15

2.95

1.70

1.90

1.95

3.65

3.85

30.00

1.32

2.51

LIVE

1.40 1.85

4.00 3.25

6.30 3.65

1.90 2.80

14.00 35.00 13.00 25.00

4.40 4.55

7.00 5.20

14.00 25.00 14.00 13.50 7.15 25.00 12.50 6.60

1.02 1.16

1.13 1.21

2.43 1.70

1.75 2.25

2.20 1.95

6.50 4.15

1.15 1.20

2.15 2.40

1.80 2.05

3.75 3.05

2.00 1.75

1.90 1.90

1.65 1.90

2.75 3.55

2.95 3.75

17.00 28.00

1.06 1.29

5.24 2.63

LIVE LIVE LIVE

1.35 3.85 1.40 1.50 6.90 1.75 1.65 11.00

4.20 3.25 4.00 3.60 4.20 3.25 3.40 6.00

6.90 1.80 6.30 5.60 1.35 4.10 4.50 1.15

1.80 6.80 1.90 2.10 13.50 2.65 2.45 20.50

14.00 12.50 14.00 13.00 14.00 13.00 13.00 18.00

35.00 4.40 7.50 14.00 25.00 14.00 13.50 25.00 7.70 5.20 4.55 30.00 13.00 2.70 35.00 4.40 7.00 14.00 25.00 14.00 13.50 30.00 4.45 5.60 12.00 25.00 12.50 11.50 25.00 14.00 7.50 4.40 35.00 14.00 1.80 30.00 4.55 5.20 8.20 25.00 12.50 7.60 30.00 4.45 5.40 8.35 25.00 12.50 8.30 30.00 22.00 12.00 4.60 65.00 18.00 1.30

1.74 1.02 1.04 2.59 1.12 1.09 3.86

1.11 1.21 1.13 1.16 1.11 1.21 1.19 1.02

2.59 1.14 2.43 2.17

1.65 4.30 1.75 1.90 6.50 2.15 2.05 11.50

2.30 1.95 2.20 2.05 2.30 1.95 1.95 3.50

6.50 2.20 6.50 5.80 1.65 4.45 4.70 1.25

1.15 1.20 1.15 1.15 1.10 1.20 1.15

2.10 2.40 2.15 2.10 1.70 2.45 2.30

1.70 2.05 1.80 1.70 1.55 2.15 1.85

3.95 3.05 3.75 3.95 4.75 2.95 3.55

2.10 1.75 2.00 2.10 2.40 1.70 1.95

1.95 1.90 1.90 1.95 2.00 1.90 1.90

1.60 1.90 1.65 1.60 1.45 1.95 1.70

2.65 3.55 2.75 2.65 2.15 3.65 2.90

2.85 3.75 2.95 2.85 2.35 3.85 3.10

16.00 28.00 17.00 16.00 12.00 30.00 18.00

0.00 2.88 1.06 1.11 6.00 1.20 1.16 6.00

6.00 1.24 5.24 4.32 0.00 3.08 3.41 0.00

Osijek-D. Zagreb

3.90

3.40

1.75

6.80

12.50 25.00

1.80

1.19

1.14

4.30

1.95

2.15

1.20

2.40

2.00

3.15

1.80

1.90

1.85

3.45

3.65

26.00

2.94

1.23

Gradacac-Sloboda Olimpik Sarajevo-Velez Mostar Prijedor-Kozara Siroki Brijeg-Leotar Travnik-FK Sarajevo Borac Banja Luka-Celik Zeljeznicar-Gabela Zrinjski-Slavija

1.65 1.40 1.35 1.20 2.45 1.30 1.15 1.70

3.50 4.00 4.20 5.50 3.20 4.40 6.00 3.40

4.00 5.60 6.10 7.50 2.35 6.80 9.50 3.85

1.10 1.02

1.15 1.10 1.09 1.01 1.18 1.07

3.65 1.80

3.25 3.25

1.85 3.85

4.15 2.20

1.95 1.95

2.25 4.30

1.20 1.25

2.50 2.60

2.25 2.35

2.85 2.55

1.65 1.55

1.90 1.95

2.05 2.20

3.85 4.05

4.05 4.25

32.00 37.00

2.63 1.24

1.29 2.88

Tauras Taurage-Kruoja Ekranas-Suduva REO Vilnius-Dainava Alytus

3.05 1.80 2.10

3.20 3.30 3.20

Daugava Riga-Liepajas Daugavpils-Gulbene FC Jurmala-Ventspils Jelgava-Spartaks Metta/LU-Skonto

4.55 1.35 5.20 2.75 6.60 1.50

4100 17:00 4101 19:00

TURQI KUPE 4150 14:00 4151 17:00

RUMANI DIVIZIONI A 4300 17:00 4301 19:00 4302 20:45

GREQI SUPER LIGE PLAY OFF 4500 16:45 4501 19:00

Panathinaikos-Atromitos PAOK-AEK

GREQI NACIONAL B 4520 4521 4522 4523 4524 4525

15:30 16:00 16:00 16:00 16:00 17:30

1.33 1.31

RUSI DIVIZIONI 1 4650 4651 4652 4653 4654

10:00 13:00 16:00 16:30 17:00

CONMEBOL KUPA LIBERTADORES PLAY OFF 5120 22:00 5121 22:00 5122 22:00

Boca Juniors-U. Espanola Emelec-Corinthians Vasco-Lanus

AFC CHAMPIONS LEAGUE 5170 5171 5172 5173 5174 5175 5176 5177

12:00 12:30 12:30 13:30 15:30 16:50 17:45 18:00

Adelaide Utd-Bunyodkor FC Tokyo (n)-Brisbane Roar Pohang-G-Osaka Beijing Guoan-Ulsan Hyundai Pakhtakor-Al-Ittihad Esteghlal TEH-Al Rayyan Al Jazira-Nasaf Qarshi Al Arabi-Bani Yas

LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE LIVE

12.00 4.60 12.50 6.80 12.50 5.55 12.50 3.35 12.00 4.25 12.50 7.60 12.50 11.50 12.50 4.15

SHBA MAJOR LIGE 5200 22:00 5201 22:00 5202 22:00

ARGJENTINE KUPE 5300 20:00

BRAZIL KUPE 5440 22:00 5441 22:00 5442 22:00

MEKSIKE PRIMERA DIVIZION PLAY OFF 5500 22:00 5501 22:00

Club Tijuana-Monterrey Pachuca-Club America

PERU PRIMERA DIVIZION 5800 5801 5802 5803 5804 5805

22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00

Cobresol-Union Comercio Juan Aurich-FBC Melgar Sporting Cristal-Alianza Lima Cienciano-Inti Gas Deportes Jose Galvez-Sport Huancayo Sport Boys-Cesar Vallejo

12.00 12.50 12.00 12.50 12.00 12.50

URUGUAJ PRIMERA DIVIZION 6000 22:00

Penarol-River Plate

BOLIVI PRIMERA DIVIZION 6200 22:00 6201 22:00

Nacional Potosi-Guabira The Strongest-Blooming

AFRIKE JUGUT PREMIERE 6300 6301 6302 6303 6304

19:30 19:30 19:30 19:30 20:15

Bloem Celtic-Ajax Cape Town Golden Arrows-Bidvest Wits Platinum Stars-Jomo Cosmos Santos-Free State Stars Kaizer Chiefs-Mamelodi Sundowns

ANGLI KONFERENCE NORTH PLAY OFF 6350 20:45 6351 20:45

Gainsborough-Halifax Nuneaton-Guiseley

ANGLI KONFERENCE SOUTH PLAY OFF 6370 20:45 6371 20:45

Basingstoke-Dartford Sutton-Welling

GJERMANI RAJONALE SOUTH 6420 18:00

Furth (Am)-Ingolstadt (Am)

LIVE

ITALI COPP 6580 18:30

Pisa-Spezia

IZRAEL KUPE 6770 17:00 6771 19:30

Hapoel Tel Aviv (n)-Ramat Hasharon Maccabi Haifa (n)-Moadon Sport Ashdod

UKRAINE PREMIERE LIGE 6850 6851 6852 6853 6854 6855 6856 6857

15:30 15:30 15:30 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00

Arsenal Kiev-Volyn Lutsk Met. Donetsk-Dnipro Tavriya-Vorskla Poltava Karpaty-Kryvbas Krivoy Rog Metalist Kharkov-Shakhtar Obolon Kiev-Illichovets Mariupol Oleksandriya-Ch. Odessa Zarya-Dinamo Kiev

1.79 1.92

KROACI KUPE 6920 19:00

7.70

5.40

4.55

30.00 13.00

2.65

BOSNIA PREMIERE LIGE 7050 7051 7052 7053 7054 7055 7056 7057

17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 20:00 20:00 20:00

1.11

1.16

1.85 2.31 2.47 3.15 1.33 2.65 3.66 1.79

1.70 1.14

1.21 1.21

1.16 1.74

2.00 3.50 2.80

1.54 1.14 1.25

1.19 1.17 1.18

1.21 1.68 1.47

3.60 4.20 3.85 3.10 5.20

1.55 6.10 1.45 2.20 1.25

1.99 2.19 1.44 2.89

1.14 1.09 1.11 1.20 1.03

1.06 2.47 1.03 1.27

3.60

5.00

1.04

1.13

2.07

1.37

QIPRO KUPE 7210 17:00 7211 18:00

Achnas-Omonia AEL Limassol-AEK Larnaca

LIVE

6.60 2.70

12.50 25.00 13.00 30.00

7.15 4.55

5.20 5.20

4.55 7.70

25.00 13.00 25.00 12.50

2.80 6.80

LITUANI LIGA A 7300 16:00 7301 18:00 7302 19:30

LETONI VIRSLIGA 7320 7321 7322 7323 7324

17:00 17:00 17:00 17:00 18:00

SUEDI DIVIZIONI TRETE NORA 7700 19:00

Vasby-Enkoping

5.16 5.85 2.75

10.35 10.97 9.99

4.59 3.66 6.13


22

Baste Sportive

E mërkurë 2 maj 2012

Skedina

PER HAPJE TE PIKAVE TE REJA DHE INFORMACION KONTAKTONI NE :

0674083196

Top Baste Live 'W

Skedina Kodi LIVE 803 804 1071 1211 1212 1231 1232 1273 1274 1275 1276 1277 1278 1279 1280 1481 1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510 1711 1772 1773 1774 1775 1776 1777 1778 1779 1780 2002 2003 2004 2005 2172 2232 2233 2281 2282 2283 2284 2285 2286 2287 2288 2289 2342 2343 2344 2401 2402 2461 2462 2463 2464 2661 2662 2951 2952 3051 3052 3151 3152 3153 3154 3155 3156 3157 3221 3244 3245 3246

Ndeshjet England/Premier League Chelsea--Newcastle LIVE LIVE Bolton--Tottenham England/Conference Play Off York--Mansfield England/Conference North P.Off Gainsborough--Halifax Nuneaton--Guiseley England/Conference South P.Off Basingstoke--Dartford Sutton--Welling Italy/Serie A LIVE Milan--Atalanta Catania--Bologna LIVE LIVE Cesena--Udinese LIVE Fiorentina--Novara Genoa--Cagliari LIVE Juventus--Lecce LIVE LIVE Lazio--Siena Parma--Inter LIVE Italy/Lega Pro Cup Pisa--Spezia Spain/Primera LIVE Atl. Madrid--Sociedad Barcelona--Malaga LIVE LIVE Mallorca--Vallecano LIVE Zaragoza--Levante Sevilla--Betis LIVE Ath. Bilbao--Real M. LIVE LIVE Valencia--Osasuna Germany/Regional Sud G. Furth Am.--Ingolstadt Am. France/Ligue 1 LIVE Bordeaux--Rennes LIVE Brest--Toulouse Caen--Lorient LIVE LIVE Dijon--Auxerre LIVE Lyon--Valenciennes Marseille--Nancy LIVE Ajaccio--Sochaux LIVE LIVE Nice--Lille PSG--St. Etienne LIVE Scotland/Premier League P.Off Rangers--Dundee Utd. Aberdeen--Hibernian Inverness CT--Dunfermline Kilmarnock--St. Mirren Austria/Cup Ried--Austria W. Belgium/Jupiler League P.Off Anderlecht--Gent LIVE Kortrijk--Genk Netherlands/Eredivisie Utrecht--Vitesse De Graafschap--Excelsior Ajax--VV Venlo PSV--Den Haag Feyenoord--Heracles LIVE NEC--AZ Alkmaar LIVE Twente--Heerenveen Groningen--NAC Breda Waalwijk--Roda Switzerland/Super League Basel--Thun Grasshoppers--Servette Lausanne--Sion Denmark/SAS Ligaen LIVE Aarhus--Lyngby Nordsjaelland--FC Copenhagen Sweden/Allsvenskan Atvidaberg--Hacken Goteborg--Sundsvall Syrianska--Elfsborg Helsingborg--AIK Stockholm Finland/Veikkausliiga Jaro--Inter Turku LIVE LIVE KuPS--HJK Helsinki Turkey/SuperLigi PlayOff LIVE Sivasspor--Buyuksehir Galatasaray--Trabzonspor LIVE Greece/National A P.Off LIVE Panathinaikos--Atromitos PAOK--AEK LIVE Russia/Premier Play Off LIVE Spartak N.--Rostov Amkar--Krasnodar Rubin--Zenit LIVE Spartak M.--Dynamo M. LIVE LIVE Volga N.--Terek G. Kuban--Anzhi Lokomotiv M.--CSKA M. LIVE Czech Republic/Cup Sparta P.--Sigma O. (n) Romania/Divizia A Targu M.--Vaslui LIVE Astra P.--Rapid Buc. Dinamo B.--Univ. Cluj

Rezultat final

Dopio Shans

Ora

1

1X

20:45 21:00

1.50 3.50

20:30

2.30

20:45 20:45

2.35 2.55

20:45 20:45

2.70 2.30

20:45 20:45 20:45 20:45 15:00 20:45 20:45 20:45

1.25 2.00 4.50 1.45 1.75 1.20 1.60 3.35

18:30

2.00

18:00 20:00 20:00 20:00 20:00 22:00 22:00

1.35 1.20 1.90 2.25 1.85 5.75 1.40

18:00

2.25

19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 21:00

2.35 2.70 2.45 2.50 1.60 1.70 2.25 3.60 1.65

20:45 20:45 20:45 20:45

1.65 2.45 1.90 2.45

20:30

2.40

20:00 20:30

1.45 2.85

20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00

2.30 2.00 1.05 1.10 1.35 2.95 1.60 2.05 2.10

19:45 19:45 20:15

1.40 2.40 3.40

18:00 20:00

1.60 3.05

19:00 19:00 19:00 19:05

2.85 1.50 5.75 2.05

17:30 17:30

3.50 3.60

17:00 19:00

2.05 1.45

16:45 19:00

1.60 1.95

14:15 15:00 16:30 16:30 17:15 18:45 18:45

2.70 2.25 2.35 2.70 2.25 2.85 2.70

19:15

1.75

17:00 19:00 20:45

2.80 3.40 1.70

X RF 3.40 3.20 RF 3.10 RF 3.10 3.10 RF 3.10 3.10 RF 4.25 3.10 3.25 3.75 3.25 4.50 3.30 3.10 RF 3.10 RF 3.95 4.50 3.20 3.15 3.25 3.35 3.85 RF 3.15 RF 3.05 3.00 3.05 3.00 3.30 3.25 3.05 3.15 3.30 RF 3.35 3.10 3.20 3.10 RF 3.10 RF 3.75 3.10 RF 3.10 3.15 7.00 6.00 3.95 3.10 3.35 3.15 3.15 RF 3.85 3.10 3.15 RF 3.35 3.15 RF 3.10 3.40 3.35 3.15 RF 3.20 3.20 RF 3.10 3.75 RF 3.30 3.15 RF 3.00 3.05 3.05 3.00 3.05 3.05 3.00 RF 3.25 RF 3.05 3.10 3.25

2

6.50 1.05 1.95 1.70 2.95 1.30 2.75 1.32 2.50 1.36 2.40 1.40 2.80 1.30 8.50 3.40 1.75 6.75 4.50 9.00 5.75 2.05

1.01 1.20 1.85 1.04 1.13 1.01 1.07 1.60

3.20 1.20 7.50 9.00 3.60 3.05 3.90 1.60 7.00

1.02 1.01 1.18 1.29 1.16 2.05 1.03

2.85 1.29 2.85 2.50 2.75 2.70 5.75 4.80 3.05 1.90 5.50

1.32 1.39 1.35 1.36 1.07 1.11 1.29 1.74 1.09

5.50 2.75 3.60 2.75

1.09 1.35 1.18 1.35

2.80 1.33 6.75 1.04 2.35 1.47 2.95 3.40 20.00 18.00 7.50 2.30 5.75 3.35 3.25

1.30 1.20 1.01 1.01 1.02 1.50 1.07 1.21 1.24

7.00 1.03 2.80 1.33 2.00 1.65 5.75 1.07 2.25 1.52 2.35 6.50 1.60 3.35

1.47 1.05 2.05 1.21

1.95 1.70 1.90 1.74 3.35 1.21 6.75 1.04 5.75 1.07 3.50 1.20 2.50 3.05 2.85 2.50 3.05 2.35 2.50

1.39 1.29 1.32 1.39 1.29 1.47 1.39

4.50 1.13 2.40 1.44 2.00 1.65 4.80 1.11

12 DSH 1.21 1.25 DSH 1.26 DSH 1.27 1.27 DSH 1.27 1.26 DSH 1.08 1.25 1.25 1.17 1.25 1.05 1.24 1.25 DSH 1.25 DSH 1.13 1.05 1.25 1.26 1.25 1.24 1.15 DSH 1.26 DSH 1.27 1.27 1.27 1.27 1.24 1.25 1.26 1.25 1.24 DSH 1.24 1.27 1.25 1.27 DSH 1.27 DSH 1.17 1.27 DSH 1.26 1.25 1.01 1.04 1.13 1.26 1.24 1.25 1.25 DSH 1.15 1.27 1.25 DSH 1.24 1.26 DSH 1.27 1.21 1.24 1.25 DSH 1.25 1.25 DSH 1.25 1.17 DSH 1.24 1.25 DSH 1.27 1.26 1.27 1.27 1.26 1.27 1.27 DSH 1.25 DSH 1.27 1.25 1.25

X2

P / L 2.5 0-2

2.25 2.35 1.20 2.10 1.50 1.85 1.42 2.25 1.35 1.90 1.33 2.00 1.44 1.95 3.20 1.65 1.13 2.40 1.85 3.70 2.05 1.21

2.35 1.80 1.80 2.00 1.90 2.50 1.95 1.95

1.58 1.70 2.70 3.70 1.74 1.52 1.77 1.07 2.50

2.35 2.60 2.15 1.80 2.15 2.50 2.25

1.47 2.15 1.47 1.36 1.40 1.39 2.05 1.90 1.52 1.18 2.00

1.70 1.55 1.80 1.80 2.10 1.85 1.80 1.80 2.10

2.00 1.40 1.74 1.40

2.00 1.65 1.95 1.70

1.44 1.75 2.40 2.25 1.32 2.10 1.50 1.65 5.00 4.80 2.70 1.30 2.05 1.60 1.58

2.40 2.15 2.80 2.60 2.60 2.30 2.50 2.35 2.10

2.50 2.40 1.44 2.15 1.20 2.15 2.05 2.10 1.29 1.85 1.32 2.25 1.07 1.60

2.00 2.10 1.95 1.65

1.20 2.10 1.18 2.10 1.60 2.15 2.40 2.25 2.05 1.65 1.70 1.60 1.36 1.52 1.47 1.36 1.52 1.32 1.36

1.65 1.55 1.75 1.80 1.55 1.70 1.70

1.85 1.75 1.33 1.55 1.20 1.60 1.90 1.80

3+ PL 1.45 1.65 PL 1.85 PL 1.55 1.80 PL 1.70 1.75 PL 1.45 1.90 1.90 1.70 1.80 1.35 1.75 1.75 PL 2.00 PL 1.45 1.30 1.60 1.90 1.60 1.35 1.55 PL 1.60 PL 2.00 2.25 1.90 1.90 1.65 1.85 1.90 1.90 1.65 PL 1.70 2.10 1.75 2.00 PL 1.95 PL 1.55 1.65 PL 1.40 1.60 1.20 1.30 1.30 1.50 1.35 1.45 1.65 PL 1.40 1.60 1.60 PL 1.65 1.85 PL 1.70 1.65 1.75 2.10 PL 1.65 1.65 PL 1.60 1.55 PL 2.10 2.15 PL 2.10 2.25 1.95 1.90 2.25 2.00 2.00 PL 1.95 PL 2.25 2.15 1.90

Gol

TG90 0-1

2-3

2.50 3.90 1.90 2.50 3.50 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 3.70 1.90 2.50 3.20 1.90 2.50 3.40 1.90 2.50 3.30 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

3.90 3.00 3.00 3.40 3.20 4.10 3.30 3.30

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.80 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

3.90 4.20 3.60 3.00 3.60 4.10 3.70

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 3.60 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

2.80 2.60 3.00 3.00 3.50 3.10 3.00 3.00 3.50

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.50 2.50 2.50

3.40 2.70 3.30 2.80

1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.90 1.90 2.50 3.70 1.90 2.50 3.50 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

4.00 3.60 4.20 4.20 4.20 3.80 4.10 3.90 3.50

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 4.00 1.90 2.50 3.60 1.90 2.50 3.60 1.90 2.50 3.50 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50

3.40 3.50 3.30 2.70

1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 3.50 1.90 2.50 3.50 1.90 2.50 3.60 1.90 2.50 3.70 1.90 2.50 2.70 1.90 2.50 2.70 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

2.70 2.60 2.90 3.00 2.60 2.80 2.80

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.90 1.90 2.50 2.60 1.90 2.50 2.70 1.90 2.50 3.00 1.90

4-6 STG 2.30 3.00 STG 3.55 STG 2.75 3.45 STG 3.10 3.35 STG 2.30 3.65 3.65 3.10 3.45 2.05 3.35 3.35 STG 3.85 STG 2.30 1.95 2.90 3.65 2.90 2.05 2.75 STG 2.90 STG 3.85 4.15 3.65 3.65 3.00 3.55 3.65 3.65 3.00 STG 3.10 3.95 3.35 3.85 STG 3.75 STG 2.75 3.00 STG 2.15 2.90 1.95 1.95 1.95 2.65 2.05 2.30 3.00 STG 2.15 2.90 2.90 STG 3.00 3.55 STG 3.10 3.00 3.35 3.95 STG 3.00 3.00 STG 2.90 2.75 STG 3.95 4.05 STG 3.95 4.15 3.75 3.65 4.15 3.85 3.85 STG 3.75 STG 4.15 4.05 3.65

45-90 4+

7+

1-1

1-X

1-2

X-1

2.10 8.00 2.80 12.00

2.20 6.80

13.00 35.00 4.60 13.00 30.00 7.00

3.35 20.00

3.90

13.00 30.00 5.30

2.55 10.00 3.25 20.00

4.00 4.55

11.00 22.00 5.40 11.00 22.00 5.50

2.90 15.00 3.05 18.00

4.90 3.90

11.00 22.00 5.65 11.00 22.00 5.30

2.10 3.45 3.45 2.90 3.25 1.85 3.05 3.05

8.00 25.00 25.00 15.00 20.00 6.00 18.00 18.00

1.60 3.50 8.80 2.00 2.80 1.50 2.55 6.50

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

3.65 30.00

3.40

11.00 22.00 5.10

2.10 1.55 2.70 3.45 2.70 1.85 2.55

8.00 1.80 13.00 5.00 1.50 13.00 11.00 3.00 13.00 25.00 3.80 13.00 11.00 2.90 13.00 6.00 11.00 13.00 10.00 1.90 13.00

35.00 30.00 30.00 35.00 35.00 35.00 35.00 30.00

35.00 35.00 30.00 30.00 30.00 30.00 35.00

4.35 5.10 9.00 4.55 4.85 4.30 4.70 6.70

4.45 4.30 5.00 5.30 4.95 12.00 4.50

2.70 11.00

3.80

11.00 22.00 5.30

3.65 3.95 3.45 3.45 2.80 3.35 3.45 3.45 2.80

30.00 40.00 25.00 25.00 12.00 20.00 25.00 25.00 12.00

4.05 4.90 4.45 4.50 2.55 2.70 3.85 7.00 2.60

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 30.00 30.00 35.00 35.00 30.00 30.00 35.00

5.40 5.75 5.45 5.50 4.70 4.80 5.30 7.20 4.75

2.90 3.75 3.05 3.65

15.00 30.00 18.00 30.00

2.55 4.45 3.00 4.45

13.00 13.00 13.00 13.00

35.00 30.00 30.00 30.00

4.75 5.45 5.00 5.45

3.55 25.00

4.40

13.00 30.00 5.45

2.55 10.00 2.80 12.00

2.00 5.50

13.00 35.00 4.55 13.00 30.00 5.80

1.95 2.70 1.40 1.65 1.75 2.45 1.85 2.10 2.80

7.00 11.00 5.00 5.00 5.00 9.00 6.00 8.00 12.00

3.90 3.40 1.15 1.20 1.80 5.70 2.50 3.45 3.55

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

1.95 7.00 2.70 11.00 2.70 11.00

1.90 4.40 6.60

13.00 35.00 4.50 13.00 30.00 5.45 13.00 30.00 6.80

2.80 12.00 3.35 20.00

2.50 5.90

13.00 35.00 4.70 13.00 30.00 6.10

2.90 2.80 3.05 3.75

15.00 5.50 13.00 12.00 2.20 13.00 18.00 11.00 13.00 30.00 3.45 13.00

30.00 30.00 35.00 35.00 35.00 30.00 35.00 30.00 30.00

30.00 35.00 30.00 30.00

5.30 5.10 4.15 4.20 4.45 5.90 4.70 5.15 5.20

5.80 4.60 12.00 5.15

2.80 12.00 2.80 12.00

6.80 7.00

13.00 30.00 7.00 13.00 30.00 7.20

2.70 11.00 2.55 10.00

3.55 2.00

13.00 30.00 5.15 13.00 35.00 4.55

3.75 30.00 3.85 35.00

2.55 3.20

13.00 35.00 4.70 13.00 30.00 5.05

3.75 3.95 3.55 3.45 3.95 3.65 3.65

30.00 40.00 25.00 25.00 40.00 30.00 30.00

4.90 3.85 4.05 4.90 3.85 5.50 4.90

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

3.55 25.00

2.80

13.00 35.00 4.85

3.95 40.00 3.85 35.00 3.45 25.00

5.40 6.60 2.70

13.00 30.00 5.75 13.00 30.00 6.80 13.00 35.00 4.80

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

5.75 5.30 5.40 5.75 5.30 5.80 5.75

X-X 45/90 5.75 5.15 45/90 5.00 45/90 5.00 5.00 45/90 5.00 5.00 45/90 6.75 4.85 5.20 6.25 5.20 6.75 5.25 4.85 45/90 4.85 45/90 6.50 6.75 5.15 5.10 5.20 5.50 6.25 45/90 5.10 45/90 4.65 4.50 4.65 4.50 5.25 5.20 4.65 5.05 5.25 45/90 5.50 5.00 5.15 5.00 45/90 5.00 45/90 6.25 5.00 45/90 5.00 5.10 9.00 8.00 6.50 5.00 5.50 5.10 5.10 45/90 6.25 5.00 5.10 45/90 5.50 5.10 45/90 5.00 5.75 5.50 5.10 45/90 5.15 5.15 45/90 4.85 6.25 45/90 5.25 5.05 45/90 4.50 4.65 4.65 4.50 4.65 4.65 4.50 45/90 5.20 45/90 4.65 4.85 5.20

Pjese e Parë X-2

2-1

2-X

2-2

1

13.00 30.00 13.00 12.00 2.05 5.05 30.00 13.00 3.10 4.15 5.90

30.00 13.00 5.70 2.85

5.65 5.50

22.00 11.00 5.00 2.85 22.00 11.00 4.50 3.05

5.45 5.70

22.00 11.00 4.40 3.20 22.00 11.00 5.40 2.80

17.00 6.80 4.85 14.00 9.00 18.00 12.00 5.15

30.00 30.00 35.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

6.40

22.00 11.00 6.20 2.50

15.00 18.00 7.20 6.10 7.80 4.70 14.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 35.00 30.00

5.70

22.00 11.00 5.50 2.75

5.80 5.50 5.75 5.75 12.00 9.60 6.10 5.00 11.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 35.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

5.50 4.50 5.00 4.90 11.00 9.40 5.90 3.10 10.00

2.90 3.35 3.00 3.05 2.15 2.25 2.80 4.25 2.20

11.00 5.65 7.20 5.65

30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00

10.00 4.90 7.00 4.90

2.20 3.00 2.45 3.00

5.75

30.00 13.00 5.40 2.95

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

16.00 6.60 2.80 13.00 8.80 17.00 11.00 3.55

14.00 17.00 7.00 5.90 7.60 2.50 13.00

1.50 2.55 5.15 1.85 2.30 1.40 2.15 4.00

1.70 1.40 2.45 2.80 2.40 5.65 1.80

14.00 30.00 13.00 13.00 1.90 5.40 30.00 13.00 4.00 3.50 5.90 6.80 20.00 20.00 15.00 5.30 12.00 6.70 6.50

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

5.70 6.60 19.00 19.00 14.00 3.90 11.00 6.50 6.30

2.85 2.55 1.10 1.15 1.70 3.60 2.15 2.60 2.65

14.00 30.00 13.00 13.00 1.80 5.75 30.00 13.00 5.40 2.95 5.10 30.00 13.00 3.40 4.05 12.00 30.00 13.00 11.00 2.15 5.30 30.00 13.00 3.80 3.70 5.40 13.00 4.70 6.70

30.00 30.00 35.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00

4.00 12.00 2.50 6.50

3.50 2.05 5.65 2.60

5.05 5.00

30.00 13.00 3.10 4.15 30.00 13.00 3.00 4.25

6.70 30.00 13.00 6.50 2.60 14.00 30.00 13.00 13.00 1.90 12.00 30.00 13.00 11.00 2.15 7.00 30.00 13.00 6.80 2.50 5.50 6.10 5.80 5.50 6.10 5.40 5.50

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

4.50 5.90 5.50 4.50 5.90 4.05 4.50

3.35 2.80 2.90 3.35 2.80 3.50 3.35

9.00

30.00 13.00 8.80 2.30

5.45 5.10 9.60

30.00 13.00 4.40 3.45 30.00 13.00 3.50 4.05 30.00 13.00 9.40 2.25

X PJ1 2.00 1.95 PJ1 1.85 PJ1 1.85 1.85 PJ1 1.85 1.85 PJ1 2.25 1.85 1.90 2.05 1.90 2.30 1.90 1.85 PJ1 1.85 PJ1 2.15 2.30 1.95 1.90 1.95 1.95 2.10 PJ1 1.90 PJ1 1.80 1.75 1.80 1.75 1.90 1.90 1.80 1.90 1.90 PJ1 1.95 1.85 1.95 1.85 PJ1 1.85 PJ1 2.05 1.85 PJ1 1.85 1.90 2.60 2.50 2.15 1.85 1.95 1.90 1.90 PJ1 2.10 1.85 1.90 PJ1 1.95 1.90 PJ1 1.85 2.00 1.95 1.90 PJ1 1.95 1.95 PJ1 1.85 2.05 PJ1 1.90 1.90 PJ1 1.75 1.80 1.80 1.75 1.80 1.80 1.75 PJ1 1.90 PJ1 1.80 1.85 1.90

2 6.00 2.50 3.60 3.25 3.00 2.90 3.30 6.75 4.05 2.30 5.85 5.15 6.75 5.65 2.50 3.70 6.25 6.75 4.25 3.70 4.55 2.15 5.85 3.35 3.50 3.05 3.40 3.35 5.65 5.45 3.70 2.45 5.60 5.60 3.40 4.25 3.40 3.45 5.85 2.90 3.60 4.05 9.50 9.00 6.25 2.85 5.65 4.00 3.90 5.85 3.45 2.55 5.65 2.80 2.90 6.00 2.15 4.00 2.50 2.45 4.00 5.85 5.65 4.15 3.05 3.70 3.50 3.05 3.70 2.90 3.05 5.15 2.95 2.55 5.45

TG Pj. 1 2+ GPJ1 1.80 2.30 GPJ1 2.70 GPJ1 2.10 2.60 GPJ1 2.40 2.50 GPJ1 1.80 2.75 2.75 2.40 2.60 1.60 2.50 2.50 GPJ1 2.85 GPJ1 1.80 1.50 2.20 2.75 2.20 1.60 2.10 GPJ1 2.20 GPJ1 2.85 2.90 2.75 2.75 2.30 2.70 2.75 2.75 2.30 GPJ1 2.40 2.85 2.50 2.85 GPJ1 2.80 GPJ1 2.10 2.30 GPJ1 1.70 2.20 1.50 1.50 1.50 2.00 1.60 1.80 2.30 GPJ1 1.70 2.20 2.20 GPJ1 2.30 2.70 GPJ1 2.40 2.30 2.50 2.85 GPJ1 2.30 2.30 GPJ1 2.20 2.10 GPJ1 2.85 2.90 GPJ1 2.85 2.90 2.80 2.75 2.90 2.85 2.85 GPJ1 2.80 GPJ1 2.90 2.90 2.75

Fitore / RF_SGP Fitore FF1/FF2 1 & 3+ 2 & 3+ FF RF_SGP 0.00 0.00 1.80 9.50 2.42 1.35 5.50 2.55 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 1.65 19.00 1.36 2.32 2.65 6.50 3.13 1.22 8.50 2.65 0.00 0.00 1.90 10.00 1.24 2.76 2.40 7.50 0.00 0.00 1.55 20.00 0.00 0.00 2.30 8.50 2.28 1.40 5.50 2.65 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 1.70 10.00 0.00 0.00 1.45 22.00 1.31 2.49 2.40 5.50 1.54 2.09 3.10 4.50 1.23 3.15 2.30 6.00 0.00 0.00 10.00 1.80 0.00 0.00 1.75 10.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 1.59 1.93 3.50 5.00 1.81 1.68 5.00 4.25 1.66 1.86 3.35 5.50 1.66 1.86 3.35 4.50 0.00 0.00 2.10 9.50 1.22 3.13 2.65 8.50 1.52 2.06 3.10 5.00 2.47 1.30 7.50 2.55 0.00 0.00 2.10 8.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 2.20 7.00 1.64 1.91 3.75 5.00 1.31 2.49 2.55 6.50 1.64 1.91 3.50 5.00 FF RF_SGP 1.64 1.91 3.50 4.50 FF RF_SGP 0.00 0.00 1.85 10.00 1.94 1.60 4.00 3.00 FF RF_SGP 1.64 1.91 0.00 0.00 1.37 2.33 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 1.91 1.64 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 1.41 2.30 0.00 0.00 1.44 2.23 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 1.65 13.00 1.64 1.91 3.10 3.50 2.33 1.37 5.50 3.10 FF RF_SGP 0.00 0.00 2.10 8.50 2.09 1.54 4.50 3.05 FF RF_SGP 1.91 1.64 3.75 3.10 0.00 0.00 2.10 11.00 0.00 0.00 9.50 2.20 1.41 2.30 3.10 7.50 FF RF_SGP 2.42 1.35 6.00 2.55 2.49 1.31 6.00 2.45 FF RF_SGP 1.40 2.28 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00


23

Baste Sportive

E mërkurë 2 maj 2012

'W

Skedina Kodi LIVE 3501 3961 3962 4793 4794 4795 4881 4882 4883 4884 4931 4932 4933 5051 5052 5191 5192 5193 5369 5370 5371 5372 5373 5374 5375 5376 5421 5422 5423 5424 5425 5430 5431 5432 5433 5434 5435 5436 5437 6231 6232 6233 6234 6235 3161 3162 3163 3164 3165 4231 4261 4262 4263 4264 4831 5391 5392 3351 3352 3353 3354 3355 3356 3357 3358 2481 3131 3132 5131 5161 2561 2562 2563 2564 2565 2566 2567 2568 2569 2570 2571 2572 2573 2574 2575 2576 2577 2578 2579 2580 2581 2582 2583 2584 5081 5082 5083 5084 5085 5086

Ndeshjet Croatia/Cup Osijek--Dinamo Z. Israel/Toto Cup H. Tel Aviv--H. Nir RH (n) M. Haifa--Ashdod FC (n) CONMEBOL/Copa Libertadores P.Off Boca Jnrs.--U. Espanola Emelec--Corinthians Vasco--Lanus Brazil/Cup Atl. Paranaense--Cruzeiro (n) Vitoria BA--Botafogo RJ Ponte Preta--Sao Paulo Fortaleza EC--Gremio RS Bolivia/Clausura La Paz--Real Potosi The Strongest--Blooming Nac. Potosi--Guabira Mexico/Clausura P.Off Pachuca--CF America Tijuana--Monterrey USA/MLS New England--Colorado Seattle--LA Galaxy San Jose--DC United AFC/Champions League LIVE Adelaide Utd.--Bunyodkor T. LIVE Pohang S.--Gamba Osaka LIVE Tokyo FC--Brisbane R. LIVE Beijing G.--Ulsan HH LIVE Pakhtakor--Al Ittihad J. LIVE Esteghlal T.--Al Rayyan LIVE Al Jazira AD--Nasaf Q. Al Arabi D.--Banni Yas Japan/J League Sapporo--Cerezo O. Kobe--Omiya A. Kawasaki F.--Iwata Tosu--Sendai Hiroshima--Albirex N. Japan/J 2 League Avispa F.--Oita T. Kyoto S.--Tochigi SC Montedio Y.--Ehime FC Kumamoto--Tokyo V. Tottori--Toyama Kusatsu--JEF Utd. Tokushima V.--Yamaga Yokohama FC--Okayama South Africa/Premier Bloemfontein--Ajax CT Engen S.--Free SS Golden A.--Bidvest W. Platinum S.--Jomo C. Kaizer C.--Mamelodi S. Russia/Division 2 SKA Enrg.--Baltika K. Yenisey K.--Gazovik O. Volgar G.--Torpedo V. Fakel--Chernomorets N. Khimki--KamAZ Friendly/International U19 Romania U19--Israel U19 Friendly/International U16 (80Min) Russia U16--Serbia U16 Slovakia U16--Czech R. U16 Poland U16--Belgium U16 Ukraine U16--Turkey U16 Argentina/Argentina Cup Barracas C.--San Lorenzo AFC/Gulf Club Championship Al Muharraq--Fanja FC Al Arabi K.--Al Wahda AD Ukraine/Vischaya LIVE Arsenal K.--Volyn LIVE Metalurh D.--Dnipro D. Tavria S.--Vorskla P. Karpaty L.--Kryvbas KR Metalist K.--Shakhtar D. Obolon K.--Illichivets M. Olexandria--Chernomorets O. Zorya L.--Dynamo K. Sweden/Div 1 Norra Vasby Utd.--Enkoping CYPRUS/Cup Ethnikos A.--Omonia N. AEL Limassol--AEK Larnaca Uruguay/Clausura Penarol--River Plate Venezuela/Clausura Caracas--Anzoategui Norway/NM Cup Arendal--Flekkeroy Arna B.--Fyllingsdalen Austevoll--Nest Sotra Egersund--Mandalskamer. Fram--Pors Grenland Gjovik--Nesodden Harstad--Senja Jevnaker--Asker Kjelsas--Birkebeineren Lillehammer--Lorenskog Mjolner--Finnsnes IL Moss--Elverum Namsos--Mo Os--Asane F. Oslo City--Nybergsund Otterstad--Brumunddal Oystese--Vard H. Stavanger--Algard Tonsberg--KFUM Valdres--Frigg Vidar--Randaberg Vindbjart--Jerv Ostsiden--Skeid Follo--Raufoss Peru/Primera Division Cobresol--U. Comercio Juan Aurich--Melgar Sp. Cristal--Alianza L. Cienciano--Inti Gas Jose Galvez--Sp. Huancayo Sport Boys--Cesar V.

Rezultat final

Dopio Shans

Ora

1

2

1X

19:00

4.40

1.70

1.84

17:00 19:30

1.40 1.80

6.50 3.70

1.03 1.14

23:45 23:45 23:45

1.35 2.65 1.80

7.50 2.50 4.00

1.02 1.39 1.14

23:45 23:45 23:45 23:45

2.25 2.50 3.50 3.40

3.05 2.65 1.95 2.00

1.29 1.36 1.70 1.65

23:45 23:45 23:45

2.35 1.60 1.25

2.75 5.25 8.00

1.32 1.07 1.01

23:45 23:45

2.50 2.65

2.65 2.50

1.36 1.39

23:45 23:45 23:45

2.40 2.35 2.00

2.80 2.85 3.40

1.33 1.32 1.20

12:00 12:30 12:30 13:30 15:30 16:50 17:45 18:00

2.20 1.95 1.80 3.15 2.50 1.65 1.50 2.65

3.10 3.50 4.00 2.15 2.65 5.50 6.50 2.50

1.27 1.20 1.14 1.56 1.36 1.09 1.05 1.39

23:45 23:45 23:45 23:45 23:45

4.00 2.35 2.15 2.95 1.80

1.80 2.85 3.15 2.30 4.00

1.80 1.32 1.25 1.50 1.14

23:45 23:45 23:45 23:45 23:45 23:45 23:45 23:45

2.35 1.95 2.25 3.50 2.65 3.10 2.30 2.45

2.85 3.50 3.05 1.95 2.50 2.20 2.95 2.75

1.32 1.20 1.29 1.70 1.39 1.54 1.30 1.35

19:30 19:30 19:30 19:30 20:15

2.05 2.50 2.20 1.65 2.75

3.10 2.50 2.90 5.00 2.35

1.21 1.35 1.27 1.09 1.42

2.85 2.80 2.85 2.90 7.00

1.29 1.30 1.29 1.27 1.02

3.40

1.18

3.40 2.00 2.10 3.00

1.18 1.58 1.54 1.24

1.40

2.50

5.35 2.40

1.06 1.31

8.00 1.80 6.50 6.50 1.20 5.25 5.25 1.10

1.01 1.74 1.03 1.03 3.50 1.07 1.07 4.20

5.50

1.05

1.85 4.20

1.70 1.13

6.00

1.04

X RF 3.30 RF 3.85 3.20 RF 3.95 3.10 3.25 RF 3.15 3.10 3.20 3.15 RF 3.05 3.30 4.25 RF 3.10 3.10 RF 3.10 3.10 3.15 RF 3.15 3.20 3.25 3.15 3.10 3.35 3.40 3.10 RF 3.25 3.10 3.15 3.10 3.25 RF 3.10 3.20 3.15 3.20 3.10 3.15 3.10 3.10 RF 3.10 3.00 3.05 3.30 3.05

RF 3.05 3.05 3.05 3.05 3.95 RF 14:00 1.90 3.20 RF 12:00 1.90 3.20 13:00 3.20 3.15 16:00 3.00 3.15 16:00 2.10 3.15 RF 20:00 7.00 3.85 RF 17:45 1.55 3.45 18:00 2.60 3.50 RF 15:30 1.25 4.25 15:30 3.70 3.20 15:30 1.40 3.85 18:00 1.40 3.85 18:00 8.50 4.50 18:00 1.60 3.30 18:00 1.60 3.30 18:00 18.00 6.00 RF 19:00 1.50 3.40 RF 17:00 3.50 3.20 18:00 1.75 3.25 RF 23:45 1.45 3.75 RF 23:45 1.55 3.35 RF 18:00 4.00 3.85 18:00 4.50 3.90 18:00 2.80 3.65 18:00 1.65 3.85 18:00 1.90 3.70 18:00 1.90 3.70 18:00 3.00 3.75 18:00 5.50 4.25 18:00 1.90 3.70 18:00 2.40 3.60 18:00 1.65 3.85 18:00 2.10 3.65 18:00 5.50 4.35 18:00 4.50 3.90 18:00 6.00 4.45 18:00 6.00 4.45 18:00 6.00 4.45 18:00 4.50 3.90 18:00 1.70 3.80 18:00 1.70 3.80 18:00 1.70 3.80 18:00 1.65 3.85 18:00 4.50 3.85 19:00 2.30 3.60 RF 22:30 2.25 3.05 23:00 1.55 3.35 23:45 1.90 3.15 23:45 1.85 3.20 23:45 2.00 3.10 23:45 2.65 3.05 10:00 13:00 16:00 16:30 17:00

2.25 2.30 2.25 2.20 1.35

5.50

1.06

1.60 1.50 2.10 4.50 3.00 3.00 1.85 1.45 3.00 2.50 4.00 2.80 1.40 1.55 1.35 1.35 1.35 1.55 4.00 4.00 4.00 4.50 1.65 2.60

1.96 2.08 1.58 1.16 1.25 1.25 1.66 2.40 1.25 1.40 1.15 1.33 2.43 2.08 2.55 2.55 2.55 2.08 1.17 1.17 1.17 1.15 2.07 1.37

2.85 5.50 3.40 3.50 3.20 2.45

1.29 1.06 1.18 1.16 1.20 1.37

12 DSH 1.25 DSH 1.15 1.25 DSH 1.13 1.27 1.25 DSH 1.26 1.27 1.25 1.25 DSH 1.27 1.24 1.08 DSH 1.27 1.27 DSH 1.27 1.27 1.25 DSH 1.25 1.25 1.25 1.25 1.27 1.24 1.21 1.27 DSH 1.25 1.27 1.25 1.26 1.25 DSH 1.27 1.25 1.26 1.25 1.27 1.25 1.26 1.27 DSH 1.25 1.28 1.25 1.24 1.27 DSH 1.26 1.26 1.26 1.25 1.13 DSH 1.25 DSH 1.25 1.25 1.25 1.25 DSH 1.15 DSH 1.22 1.25 DSH 1.08 1.25 1.15 1.15 1.05 1.24 1.24 1.04 DSH 1.21 DSH 1.25 1.25 DSH 1.17 DSH 1.22 DSH 1.14 1.14 1.11 1.14 1.12 1.12 1.12 1.17 1.12 1.12 1.14 1.12 1.17 1.14 1.18 1.18 1.18 1.14 1.14 1.14 1.14 1.14 1.14 1.12 DSH 1.26 1.22 1.25 1.25 1.25 1.27

X2

P / L 2.5 0-2

1.11 1.85 2.30 2.10 1.74 1.85 2.70 1.85 1.36 1.65 1.80 1.70 1.52 1.39 1.20 1.20

1.85 2.10 2.10 2.00

1.42 2.35 1.95 2.35 3.00 2.35 1.39 1.80 1.36 1.70 1.44 1.80 1.47 1.85 1.65 1.85 1.54 1.70 1.80 1.25 1.39 2.00 2.25 1.36

1.70 2.10 1.85 1.65 1.70 1.80 2.10 1.70

1.14 1.47 1.56 1.30 1.80

2.10 1.70 2.15 1.65 1.75

1.47 1.70 1.52 1.20 1.36 1.27 1.50 1.40

1.80 1.70 1.70 1.75 1.65 1.60 1.60 1.60

1.56 1.35 1.50 1.90 1.32

1.75 1.75 1.70 1.70 1.50

1.47 1.44 1.47 1.50 2.50 1.68 1.68 1.20 1.24 1.54 1.03 2.06 1.33 3.00 1.14 2.30 2.30 1.01 1.95 1.95 1.01 2.05

3+ PL 1.85 PL 1.65 1.85 PL 1.85 2.10 2.00 PL 1.85 1.65 1.65 1.70 PL 1.45 1.45 1.45 PL 1.90 2.00 PL 1.90 1.85 1.85 PL 2.00 1.65 1.85 2.10 2.00 1.90 1.65 2.00 PL 1.65 2.00 1.60 2.10 1.95 PL 1.90 2.00 2.00 1.95 2.10 2.15 2.15 2.15 PL 1.85 1.85 1.90 1.90 2.10

1.16 1.15 1.33 2.08 1.66 1.66 1.25 1.01 1.66 1.44 1.95 1.58 1.01 1.16 1.01 1.01 1.01 1.16 1.96 1.96 1.96 2.07 1.15 1.45 1.47 2.10 1.68 1.70 1.58 1.34

0-1

2-3

2.50 3.10 1.90 2.50 3.50 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 2.70 1.90 2.50 2.80 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50

3.10 3.50 3.50 3.40

1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 3.90 1.90 2.50 3.90 1.90 2.50 3.90 1.90 2.50 3.00 1.90 2.50 2.80 1.90 2.50 3.00 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 3.10 1.90 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

2.80 3.50 3.10 2.70 2.80 3.00 3.50 2.80

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

3.50 2.80 3.60 2.70 2.90

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

3.00 2.80 2.80 2.90 2.70 2.70 2.70 2.70

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

2.50 2.50 2.50 2.50 2.50

2.80 2.80 2.70 2.70 2.45

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

4-6 STG 3.55 STG 3.00 3.55 STG 3.55 3.95 3.85 STG 3.55 3.00 3.00 3.10 STG 2.30 2.30 2.30 STG 3.65 3.85 STG 3.65 3.55 3.55 STG 3.85 3.00 3.55 3.95 3.85 3.65 3.00 3.85 STG 3.00 3.85 2.90 3.95 3.75 STG 3.65 3.85 3.85 3.75 3.95 4.05 4.05 4.05 STG 3.45 3.45 3.55 3.55 3.95

4+

7+

1-1

1-X

1-2

X-1

3.35 20.00

8.60

11.00 22.00

8.80

2.80 12.00 3.35 20.00

1.90 2.80

11.00 25.00 11.00 22.00

4.50 4.90

3.35 20.00 3.75 30.00 3.65 30.00

1.80 4.65 2.80

13.00 35.00 13.00 30.00 13.00 30.00

4.45 5.65 4.90

3.35 2.80 2.80 2.90

20.00 12.00 12.00 15.00

3.80 4.50 6.80 6.60

13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 30.00 30.00

5.30 5.50 7.00 6.80

2.10 2.10 2.10

8.00 8.00 8.00

4.00 2.50 1.60

11.00 22.00 11.00 25.00 11.00 25.00

5.40 4.70 4.35

3.45 25.00 3.65 30.00

4.50 4.65

13.00 30.00 13.00 30.00

5.50 5.65

3.45 25.00 3.35 20.00 3.35 20.00

4.40 4.00 3.40

13.00 30.00 13.00 30.00 13.00 30.00

5.45 5.40 5.10

3.65 2.80 3.35 3.75 3.65 3.45 2.80 3.65

30.00 12.00 20.00 30.00 30.00 25.00 12.00 30.00

3.65 3.10 2.80 6.10 4.50 2.55 2.20 4.65

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 35.00 35.00 30.00

5.30 5.05 4.90 6.30 5.50 4.75 4.60 5.65

2.80 3.65 2.70 3.75 3.55

12.00 30.00 11.00 30.00 25.00

7.80 4.00 3.60 5.70 2.80

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

8.00 5.40 5.25 5.90 4.90

3.45 3.65 3.65 3.55 3.75 3.85 3.85 3.85

25.00 30.00 30.00 25.00 30.00 35.00 35.00 35.00

4.00 3.10 3.80 6.80 4.65 6.00 3.90 4.45

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

5.40 5.05 5.30 7.00 5.65 6.20 5.30 5.45

3.25 3.25 3.35 3.35 3.75

20.00 20.00 20.00 20.00 35.00

3.45 4.50 3.65 2.55 5.00

11.00 11.00 11.00 11.00 11.00

22.00 22.00 22.00 25.00 22.00

5.15 5.50 5.30 4.75 5.65

LIVE+Speciale

Topin I-rë

Kodi

Ndeshjet Ora England/Premier League 803 Chelsea--Newcastle 20:45 804 Bolton--Tottenham 21:00 Italy/Serie A 1273 Milan--Atalanta 20:45 1275 Cesena--Udinese 20:45 1276 Fiorentina--Novara 20:45 1277 Genoa--Cagliari 15:00 1278 Juventus--Lecce 20:45 1279 Lazio--Siena 20:45 1280 Parma--Inter 20:45 Spain/Primera 1504 Atl. Madrid--Sociedad 18:00 1505 Barcelona--Malaga 20:00 1506 Mallorca--Vallecano 20:00 1507 Zaragoza--Levante 20:00 1508 Sevilla--Betis 20:00 1509 22:00 Ath. Bilbao--Real M. 1510 Valencia--Osasuna 22:00 France/Ligue 1 1777 Marseille--Nancy 19:00 1779 Nice--Lille 19:00 1780 PSG--St. Etienne 21:00

X-X 45/90 5.25 45/90 6.25 5.15 45/90 6.50 5.00 5.20 45/90 5.10 5.00 5.15 5.10 45/90 4.65 5.25 6.75 45/90 5.00 5.00 45/90 5.00 5.00 5.10 45/90 5.10 5.15 5.20 5.10 5.00 5.50 5.75 5.00 45/90 5.20 5.00 5.10 5.00 5.20 45/90 5.00 5.15 5.10 5.15 5.00 5.10 5.00 5.00 45/90 4.85 4.50 4.65 5.25 4.65

TG Pj. 1 2+ GPJ1 2.70 GPJ1 2.30 2.70 GPJ1 2.70 2.85 2.85 GPJ1 2.70 2.30 2.30 2.40 GPJ1 1.80 1.80 1.80 GPJ1 2.75 2.85 GPJ1 2.75 2.70 2.70 GPJ1 2.85 2.30 2.70 2.85 2.85 2.75 2.30 2.85 GPJ1 2.30 2.85 2.20 2.85 2.80 GPJ1 2.75 2.85 2.85 2.80 2.85 2.90 2.90 2.90 GPJ1 2.75 2.75 2.80 2.80 2.90

Pjese e Parë X-2

2-1

4.80

2-X

25.00 11.00

2-2

1

2.60

4.90

13.00 22.00 11.00 12.00 1.80 7.40 22.00 11.00 7.20 2.30 15.00 30.00 13.00 14.00 1.70 5.50 30.00 13.00 4.50 3.15 8.00 30.00 13.00 7.80 2.35 6.10 5.65 5.05 5.10

30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00

5.90 4.65 3.10 3.40

2.80 3.05 4.15 4.05

5.65 22.00 11.00 5.00 2.85 11.00 22.00 11.00 10.00 2.10 16.00 22.00 11.00 15.00 1.50 5.65 5.50

30.00 13.00 30.00 13.00

4.65 4.50

3.05 3.15

5.75 5.80 6.80

30.00 13.00 30.00 13.00 30.00 13.00

5.40 5.50 6.60

2.95 2.90 2.55

6.20 7.00 8.00 5.25 5.65 11.00 13.00 5.50

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 6.00 2.75 13.00 6.80 2.50 13.00 7.80 2.35 13.00 3.60 3.80 13.00 4.65 3.05 13.00 10.00 2.20 13.00 12.00 2.05 13.00 4.50 3.15

4.90 5.80 6.30 5.30 8.00

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

2.80 5.50 6.10 3.90 7.80

4.65 2.90 2.70 3.60 2.35

5.80 7.00 6.10 5.05 5.50 5.30 5.90 5.65

30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00 30.00

13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00

5.50 6.80 5.90 3.10 4.50 3.65 5.70 4.90

2.90 2.50 2.80 4.15 3.15 3.75 2.85 3.00

6.20 5.50 5.80 10.00 5.40

22.00 22.00 22.00 22.00 22.00

11.00 11.00 11.00 11.00 11.00

6.00 4.50 5.60 9.80 4.00

2.55 3.00 2.70 2.15 3.25

X PJ1 1.95 PJ1 2.10 1.90 PJ1 2.15 1.85 1.95 PJ1 1.90 1.85 1.95 1.90 PJ1 1.80 1.90 2.25 PJ1 1.85 1.85 PJ1 1.85 1.85 1.90 PJ1 1.90 1.95 1.95 1.90 1.85 1.95 2.00 1.85 PJ1 1.95 1.85 1.90 1.85 1.95 PJ1 1.85 1.95 1.90 1.95 1.85 1.90 1.85 1.85 PJ1 1.85 1.75 1.80 1.90 1.80

2 2.20 5.65 4.20 6.25 3.05 4.65 3.70 3.30 2.50 2.55 3.25 5.45 6.55 3.15 3.05 3.45 3.50 4.05 3.75 4.15 4.65 2.70 3.15 5.60 6.00 3.05 2.35 3.50 3.80 2.85 4.65 3.50 4.15 3.70 2.50 3.05 2.75 3.60 3.40 3.60 3.00 3.40 5.45 2.85

Fitore / RF_SGP Fitore FF1/FF2 1 & 3+ 2 & 3+ FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 FF RF_SGP 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1

Kartoni I-rë

2

LTP 1.90 1.90 1.90 1.90 LTP 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 LTP 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 LTP 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1 2.15 1.75 2.30 1.65 2.25 2.15 2.30 2.15 1.75 2.25 2.35 2.05 1.95 2.15 1.65 2.25 2.15 1.75 2.15

X MKP 17.00 17.00 MKP 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 MKP 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 17.00 MKP 17.00 17.00 17.00

Kartoni P/L 2

P

1.65 1.95 2.05 1.95 1.40 2.15 1.55 1.65 1.40 1.65 2.05

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.55 1.35 1.75 1.85 1.65 2.15 1.55

1.95 1.90 1.65 1.85 2.05 2.05 1.90

1.65 0.00 2.05 0.00 1.65 0.00

L KaPL 1.75 1.75 KaPL 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 KaPL 1.75 1.80 2.05 1.85 1.65 1.65 1.80 KaPL 0.00 0.00 0.00

Korne I-rë

G

1

3.50 1.65 3.50 2.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.40 2.05 1.50 1.65 1.40 1.65 2.00

5.50 5.50 5.50 6.50 6.50 6.50 5.50

1.50 1.30 1.70 1.75 1.65 2.05 1.50

0.00 1.65 0.00 2.00 0.00 1.65

X GKP 99.00 99.00 GKP 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 GKP 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 99.00 GKP 99.00 99.00 99.00

2 2.05 1.70 2.20 1.65 2.10 2.05 2.20 2.05 1.70 2.10 2.30 2.00 1.95 2.05 1.65 2.10 2.05 1.70 2.05

Korne Fundit 1 2 GKF 1.65 2.05 2.00 1.70 GKF 1.40 2.20 2.05 1.65 1.50 2.10 1.65 2.05 1.40 2.20 1.65 2.05 2.00 1.70 GKF 1.50 2.10 1.30 2.30 1.70 2.00 1.75 1.95 1.65 2.05 2.05 1.65 1.50 2.10 GKF 1.65 2.05 2.00 1.70 1.65 2.05

Korne P/L

Penallti I-rë

P

L G Korne PL 1.95 1.75 10.50 1.75 1.95 12.50 Korne PL 1.95 1.75 10.50 2.05 1.65 9.50 1.95 1.75 10.50 1.85 1.85 10.50 1.75 1.95 11.50 1.95 1.75 9.50 1.75 1.95 10.50 Korne PL 1.80 1.90 11.50 1.90 1.80 10.50 1.75 1.95 11.50 1.90 1.80 10.50 1.90 1.80 10.50 1.75 1.95 10.50 1.75 1.95 11.50 Korne PL 2.05 1.65 9.50 1.85 1.85 9.50 1.90 1.80 10.50

1 3.75 7.50 3.25 8.25 3.25 3.75 3.25 3.75 7.50 3.25 3.25 4.50 5.00 3.75 8.25 3.25 3.75 7.50 3.75

X GP1 1.25 1.25 GP1 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 GP1 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 1.25 GP1 1.25 1.25 1.25

2 8.25 4.50 8.75 3.75 8.75 8.25 8.75 8.25 4.50 8.75 8.75 7.50 6.50 8.25 3.75 8.75 8.25 4.50 8.25

'W

Rezultat i Saktë Kodi

2.10

Gol

45-90

'W

1.16 1.80 2.20

TG90

Ndeshjet Ora England/Premier League 803 Chelsea--Newcastle 20:45 804 Bolton--Tottenham 21:00 Italy/Serie A 1273 20:45 Milan--Atalanta 1274 Catania--Bologna 20:45 1275 Cesena--Udinese 20:45 1276 Fiorentina--Novara 20:45 1277 15:00 Genoa--Cagliari 1278 20:45 Juventus--Lecce 1279 20:45 Lazio--Siena 1280 20:45 Parma--Inter Spain/Primera 1504 Atl. Madrid--Sociedad 18:00 1505 Barcelona--Malaga 20:00 1506 Mallorca--Vallecano 20:00 1507 Zaragoza--Levante 20:00 1508 20:00 Sevilla--Betis 1509 Ath. Bilbao--Real M. 22:00 1510 Valencia--Osasuna 22:00 France/Ligue 1 1772 Bordeaux--Rennes 19:00 1773 19:00 Brest--Toulouse 1774 19:00 Caen--Lorient 1775 19:00 Dijon--Auxerre 1776 Lyon--Valenciennes 19:00 1777 Marseille--Nancy 19:00 1778 Ajaccio--Sochaux 19:00 1779 19:00 Nice--Lille 1780 PSG--St. Etienne 21:00

Rezultat i Saktë 1-0

2-0

2-1

3-0

3-1

3-2

4-0

4-1

4-2

4-3

0-0

1-1

7.80 7.60 7.20 11.00 9.75 23.00 22.00 19.00 38.00 145.00 15.00 8.50 13.00 26.00 13.00 80.00 40.00 40.00 250.00 155.00 145.00 240.00 11.00 6.60 7.60 6.60 13.00 6.40 6.60 8.00 6.20 11.50

6.20 9.25 34.00 6.60 8.50 6.20 7.40 23.00

8.50 7.40 18.00 7.40 7.20 9.25 7.00 12.50

7.80 19.00 140.00 10.00 16.00 7.00 13.00 70.00

9.25 15.50 75.00 10.00 13.50 9.25 12.50 38.00

32.00 26.00 75.00 30.00 26.00 36.00 30.00 40.00

13.00 50.00 155.00 21.00 40.00 10.50 32.00 155.00

14.00 42.00 155.00 21.00 34.00 12.50 29.00 155.00

48.00 70.00 155.00 55.00 55.00 50.00 60.00 155.00

255.00 155.00 155.00 205.00 165.00 290.00 155.00 155.00

16.00 9.00 8.50 11.00 9.50 19.00 11.00 12.00

11.50 6.20 6.60 8.50 6.60 14.00 7.20 6.20

7.40 13.50 7.80 7.40 7.80 24.00 6.80

6.80 9.00 9.50 11.00 9.25 46.00 6.80

7.60 9.75 7.20 8.00 7.20 17.50 7.40

9.25 8.75 17.50 25.00 16.50 125.00 10.00

9.25 8.75 13.50 18.00 12.50 50.00 10.00

27.00 24.00 21.00 27.00 21.00 38.00 28.00

17.00 11.50 44.00 75.00 38.00 180.00 20.00

16.50 10.50 32.00 55.00 30.00 180.00 19.50

42.00 28.00 50.00 80.00 46.00 135.00 48.00

195.00 115.00 130.00 175.00 130.00 170.00 185.00

15.00 22.00 12.00 9.50 13.00 19.00 13.00

9.75 16.50 6.60 5.80 6.80 9.25 8.75

6.40 7.20 7.00 7.00 6.60 5.80 7.00 11.00 6.80

10.50 16.50 11.50 11.50 7.20 7.60 10.50 27.00 7.80

8.25 11.50 8.25 8.25 6.80 6.80 7.80 14.50 6.60

26.00 55.00 28.00 28.00 12.00 14.50 24.00 95.00 13.00

20.00 40.00 20.00 20.00 11.00 13.00 17.50 50.00 11.00

32.00 55.00 29.00 29.00 25.00 28.00 26.00 55.00 23.00

85.00 180.00 90.00 90.00 27.00 38.00 70.00 180.00 29.00

65.00 180.00 65.00 65.00 24.00 34.00 55.00 180.00 25.00

105.00 180.00 95.00 95.00 46.00 60.00 80.00 180.00 42.00

180.00 180.00 180.00 200.00 180.00 180.00 180.00 180.00 160.00

8.00 6.50 8.00 8.00 9.50 8.50 8.00 9.00 11.00

5.20 5.00 5.40 5.40 7.20 6.40 5.60 6.00 7.20

2-2

3-3 RS 18.50 80.00 13.50 55.00 RS 30.00 175.00 16.00 90.00 19.00 120.00 23.00 145.00 16.50 95.00 36.00 200.00 20.00 125.00 13.50 65.00 RS 22.00 115.00 25.00 70.00 14.00 65.00 13.50 70.00 14.00 65.00 13.50 46.00 22.00 130.00 RS 14.50 90.00 16.00 115.00 13.00 75.00 13.00 70.00 18.00 90.00 18.00 115.00 13.50 75.00 15.50 90.00 16.50 75.00

4-4

0-1

0-2

1-2

0-3

1-3

2-3

0-4

1-4

2-4

3-4

250.00 21.00 55.00 22.00 205.00 75.00 70.00 250.00 250.00 250.00 250.00 250.00 8.25 10.00 7.40 18.50 13.50 20.00 46.00 34.00 50.00 120.00 255.00 155.00 155.00 205.00 165.00 355.00 155.00 155.00

32.00 11.00 6.00 19.50 13.00 42.00 15.00 7.60

115.00 26.00 7.80 60.00 32.00 165.00 42.00 10.50

42.00 14.50 7.20 27.00 16.00 55.00 21.00 7.60

255.00 90.00 15.00 205.00 115.00 355.00 155.00 21.00

225.00 50.00 14.00 125.00 60.00 320.00 90.00 15.00

160.00 55.00 30.00 110.00 60.00 215.00 85.00 22.00

255.00 155.00 40.00 205.00 165.00 355.00 155.00 55.00

255.00 155.00 36.00 205.00 165.00 355.00 155.00 40.00

255.00 155.00 65.00 205.00 165.00 355.00 155.00 60.00

255.00 155.00 155.00 205.00 165.00 355.00 155.00 140.00

200.00 210.00 175.00 180.00 175.00 180.00 185.00

25.00 55.00 13.50 9.75 14.00 11.50 21.00

75.00 155.00 28.00 19.50 30.00 10.50 60.00

30.00 46.00 14.00 11.50 14.50 7.40 26.00

200.00 210.00 85.00 60.00 95.00 14.50 185.00

135.00 190.00 44.00 34.00 46.00 10.00 120.00

105.00 110.00 44.00 40.00 44.00 16.00 100.00

200.00 210.00 175.00 180.00 175.00 23.00 185.00

200.00 210.00 175.00 135.00 175.00 18.00 185.00

200.00 210.00 175.00 160.00 175.00 26.00 185.00

200.00 210.00 175.00 180.00 175.00 70.00 185.00

180.00 180.00 180.00 200.00 180.00 180.00 180.00 180.00 180.00

8.25 5.80 8.50 8.50 15.50 12.00 9.25 6.20 15.00

18.00 11.00 17.00 17.00 42.00 32.00 19.00 8.50 38.00

11.50 9.00 10.50 10.50 19.50 17.00 11.00 7.00 17.50

60.00 30.00 50.00 50.00 165.00 130.00 60.00 17.00 140.00

36.00 25.00 32.00 30.00 75.00 70.00 34.00 14.00 65.00

48.00 40.00 40.00 38.00 70.00 70.00 40.00 25.00 60.00

180.00 115.00 180.00 195.00 180.00 180.00 180.00 46.00 180.00

160.00 95.00 125.00 120.00 180.00 180.00 140.00 38.00 180.00

180.00 150.00 155.00 150.00 180.00 180.00 165.00 65.00 180.00

180.00 180.00 180.00 200.00 180.00 180.00 180.00 180.00 180.00


kcalbwolleyatnegamnayc

24

E mërkurë 2 maj 2012

Shumësportësh i huaj

Spanjolli u premton “luftë Botërore” tifozëve të Ferrarit, megjithë fillimin jo të mirë të kampionatit

Alonso në ring: Si Roki Balboa! “Në Barcelonë do të bëjmë hapin e parë cilësor dhe me cilësinë që kemi si skuadër mund të fitojmë”

“Ndihem si Roki Balboa, gjithnjë në luftë, në këtë fillim sezoni”. Kështu u shpreh piloti i Ferrarit, Fernando Alonso, për tifozët “e kuq” në fund të festës së skuadrës së tij në pistën e Muxhelos, në vigjiljen e seancës 3-ditore të testimeve për të gjitha skuadrat e Formula 1. “Por tani duhet të jemi ne që të bëjmë rezultatet”, tha më tej spanjolli, dy herë Kampion Bote. “Këto testime do të jenë shumë të rëndësishme, edhe sepse janë të vetmet që lejohen gjatë të gjithë sezonit nga FIA.

Megjithaatë, nuk dorëzohemi dhe do të japim gjithnjë shpirtin në pistë!”. Më pas Alonso i thotë një faleminderit të madh Ferrarit, që po bën të pamundurën për të rikuperuar atë distancë që ka ndaj rivalëve: “Kam shumë respekt për punën që bëjnë të gjithë njerëzit përreth meje. Në fabrikë janë 800 njerëz që japin maksimumin dhe për këtë, ne në pistë, duke të shtyjmë 101%”. Barcelona - Alonso pret që në garën e ardhshme, në Barcelonë, ekipi i Ferrarit të bëjë një hap

cilësor, dhe pse nuk do të jetë për t’u bërë menjëherë për fitore. “Sigurisht ne presim që në Barcelonë të hedhim hapin e parë cilësor”, tha më tej Fernando. “Kjo do të thotë që duhet të hyjmë ndër pesë të parët në kualifikuese dhe të hyjmë me të dyja makinat në zonën e pikëve në garë. Nuk presim që të kemi makinën më të shpejtë në pistë, por edhe pa këtë faktor mund të fitojmë titullin, sepse jemi skuadra më e mirë në çdo drejtim”. Titulli - Por a nuk i “pe-

Not

Tragjedi: Zemra e Dale Oen s’rreh më!

Norvegjezi, Kampion Bote në 100m bretkosë, pësoi një atak në Arizona, kur po stërvitej Tragjedi në botën e notit: norvegjezi Aleksander Dale Oen u shua në moshën 26 vjeç. Kampioni i Botës në 100 metra bretkosë në Shangai, argjend të Olimpiadën “Pekin 2008”, u gjend i pajetë në Flagstaf, në Arizona, në dhomën e tij, mes dyshemesë dhe vaskës së banjos. Trupi u gjend të hënën, rreth orës 19:50: shoku i dhomës trokiti në derë, por nuk mori përgjigje. E menjëhershme ndihma e shpejtë e mjekut të kombëtares norvegjeze: ambulanca mbërriti 6 minuta më vonë, por Oen u deklarua i vdekur në orën 21:00, në spital. Shkaku i vdekjes ishte një atak kardiak, dhe pse nga Qendra Mjekësore ne Flagstaf nuk u dhanë detaje të imtësishme. Dale Oen ishte një nga shpresat e mëdha norvegjeze për medalje në “Londër 2012” dhe po stërvitej në lartësi, në Flagstaf për t’u përgatitur për Lojërat. Vitin e kaluar, medalja e tij e artë kishte ardhur në një çast të vështirë për Norvegjinë, pikërisht pas masakrës së Anders Behring Breivik, që vrau 77 veta. “Norvegjia humbi një hero të sportit”, ishin fjalët e para të ministrit, Jens Stoltenberg. “Kjo është një ditë e errët për gjithë historinë tonë pasi vendi ynë humbi një atlet madhështor në rrethana tragjike dhe shumë të kobshme”.

NBA

Oklahoma thyen kampionët, Majemi ok!

Thandërsat fitojnë ndeshjen e dytë ndaj Dallasit; Hitsat kalojmë pa problem Nju Jorkun Oklahoma Siti Thandërsat janë parë për thuajse gjithë sezonin e rregullt si skuadra më e fortë në Konferencën e Perëndimit. Të paktën derisa San Antonio u ringjall në fundin e tij dhe arriti t’i rrëmbente rekordin më të mirë. Por pas nisjes jo shumë të mirë të serisë së plejofit ndaj Dallasit, me një fitore me vetëm 1 pikë falë koshit në sekondën e fundit të Kevin Durant, të hënën natën Oklahoma Siti arriti të fitonte me lehtësi ndaj kampionëve të NBA-së në fuqi, duke vendosur autoritetin në këtë seri, falë avantazhit 2-0. Sërish më të mirët në fushë ishin Rasëll Uestrbuk dhe Kevin Durant, me 29 dhe 26 pikë respektivisht, ndërsaa Dallasit nuk i mjaftoi i zakonshmi Dirk Novicki. Në superndeshjen tjetër së të hënës, Majemi fitoi sërish me lehtësi ndaj Nju Jorkut, duke qenë gjithashtu në avantazh 2-0 në këtë seri. Por për Niksat erdhi dhe lajmi i keq i çarjes së dorës nga Amare Staudemajër, në një çast nervozimi për humbjen. “Stat”, tani, mund të humbasë gjithë serinë.

Ndeshjet e djeshme

Majemi-Nju Jork (Majemi kryeson 2-0) Indiana-Orlando

104-94 93-78

(Seria në barazim 1-1) Oklahoma-Dallas (Oklahoma kryeson 2-0)

102-99

shon” Alonsos fakti që ka që nga viti 2006 pa fituar titullin Botëror? “Jo, e dija që edhe një titull Botëror do të ishte një arritje fantastike, jo më dy radhazi”, thotë “Nando”. “Që të fitosh një Botëror të F.1 gjithçka duhet të shkojë mirë gjatë gjithë sezonit dhe për mua nuk ka ndodhur kështu në vitet e fundit. Por vazhdoj të jem i bindur që jam në skuadrën më të mirë dhe, nëse kujtoj që Shumi ndenji 5 vjet para se të fitonte këtu, atëherë nuk shqetësohem shumë, pasi edhe titulli do të vijë”.

Sporti Shqiptar  
Sporti Shqiptar  

Gazeta sporti shqiptar online

Advertisement