Sportski godišnjak 2019.

Page 51

BOĆANJE juniorke, a juniori BK ”Vargon” osvojili su 2. mjesto. Na Prvenstvu Hrvatske za seniorke igračice iz klubova našeg Saveza osvojile su ukupno 9 medalja. Od toga igračice BK ”Čavle ŠB” osvojile su 3 zlatne, 3 srebrne i 2 brončane medalje, dok je igračica ŽBK ”Drenova-Rijeka” osvojila 1 brončanu medalju. Na Prvenstvu Hrvatske za seniore koje se održavalo u Istarskoj i Primorskogoranskoj županiji BK ”Vargon” u svojim redovima ima novog prvaka Hrvatske u disciplini pojedinačno klasično i brončanog u disciplini bližanje i izbijanje u krug. Ekipa ”Čavle ŠB” u ligaškom natjecanju osvojila je 2. mjesto, dok su na Kupu europskih prvakinja koje se drugu godinu zaredom održava u boćarskom domu Hrastenica, Čavle osvojile 5. mjesto. Tradicionalno već 10. godinu zaredom, Boćarski savez PGŽ u suradnji sa Zajednicom sportova PGŽ organizirao je u srpnju ljetni boćarski kamp za mlade boćarice i boćare, početnike i napredne. Polaznici su bili smješteni u Velikom domu na Platku. Osim rada na osnovama boćanja, tehnici bližanja i izbijanja, te pravilima samog boćanja, tijekom boravka u kampu polaznici su imali vremena I za bolje međusobno upoznavanje. Glavni voditelji kampa i ove su godine bili Čedo Vukelić, izbornik hrvatske juniorske i kadetske reprezentacije, trener i voditelj BK Vargon-Rijeka i Vjekoslav Matetić, pomoćnik izbornika Č. Vukelića te trener i voditelj BK Sv.Jakov, kao i županijski instruktor boćanja i školovani trener za kondicijsku pripremu sportaša, Sandro Gulja. Nova boćarska znanja kroz pet dana usvajalo je ukupno 35 mladih boćarica I boćara s područja PGŽ te iz kubova: Klana, Lovran, Marinići, Vargon-Rijeka, Čavle ŠB, Kostrena, Hreljin, Sv. Jakov – Jadranovo, Drivenik, Bribir, Krk.

Mnogi naši klubovi organiziraju vrlo kvalitetne turnire u povodu značajnih datuma svojih mjesta ili klubova. Zapaženi su naročito turniri s predznakom međunarodni, jer tu se redovito odazivaju klubovi iz Italije i Slovenije. Tu su uspješni boćarski klubovi Marinići, Kastav, Podhum, Frankopan, Sv. Jakov Jadranovo, Lovran, Čavle – škola boćanja, i još mnogi drugi. Na međunarodnoj sceni postigli smo zapažene rezultate. Na Svjetskom juniorskom prvenstvu koje je organizirano u Italiji za juniore (U18) i mlađe seniore (U23), u našu županiju pristiglo je ukupno 5 medalja. Članovi juniorske reprezentacije (U18) osvojili su četiri brončane medalje. Leon Petz igrač BK ”Vargon”osvojio je 3. mjesto u disciplini precizno izbijanje. Filip Klarić i Lovro Šipek članovi BK ”Sv. Jakov-Jadranovo” osvojili su 3. mjesto u štafetnom izbijanju. Lovro Šipek osvaja 3. mjesto u brzinskom izbijanju i u disciplini par klasično. U konkurenciji mlađih seniora (U23) nastupio je Karlo Šaban član BK ”Sv.Jakov-Jadranovo” i osvojio brončanu medalju u disciplini štafetno izbijanje. Juniorsku reprezentaciju (U18) vodio je Čedo Vukelić, inače trener i voditelj BK ”Vargon”. Na Svjetskom prvenstvu za seniore koje se održavalo u turskom ljetovalištu Mersin, u redovima hrvatske reprezentacije nismo imali igrača iz naših klubova, ali je u osvajanju dvaju naslova svjetskog prvaka i jedne bronce, značajno pridonio u funkciji pomoćnog trenera Čedo Vukelić a ujedno mu je Svjetska boćarska federacija dodijelila posebno priznanje za dugogodišnji doprinos u razvoju boćanja. Na ovom Svjetskom prvenstvu prvi su se put dijelile medalje za najuspješniju naciju na Svjetskom prvenstvu. Na osnovu ostvarenih rezultata u svih 6 disciplina Hrvatska je osvojila 1. mjesto. Na 2. svjetskom kupu za boćarice održanom u Mersinu Turska, u sastavu hrvatske reprezentacije nastupila je 49