__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

VILNIAUS TECHNOLOGIJŲ IR DIZAINO KOLEGIJOS DIZAINO FAKULTETO DIZAINO KATEDRA

DOROTĖ GRANICKAITĖ INTERJERO DIZAINO STUDENTĖ

„IŠMANUSIS MIESTAS VI“ SVEIKATINIMO CENTRAS NEĮGALIEMS UTENOJE PRIE RAŠĖS UPĖS Aiškinamasis raštas

Vilnius, 2020


TURINYS ĮVADAS...............................................................................................................................................3 -Keliami uždaviniai..............................................................................................................................3 -Tikslai..................................................................................................................................................3 -Problematika.......................................................................................................................................3 TERITORIJA.......................................................................................................................................4 ANALOGŲ ANALIZĖ........................................................................................................................5 IDĖJA...................................................................................................................................................6 FUNKCINIS ZONAVIMAS................................................................................................................7 MEDŽIAGIŠKUMAS..........................................................................................................................9 TERITORIJOS IŠPLANAVIMAS......................................................................................................9 PASIRINKTŲ RĖMĖJŲ SIŪLOMŲ PRODUKTŲ PANAUDOJIMO PROJEKTE APRAŠYMAS....................................................................................................................................10 PRIEDAI............................................................................................................................................12 -Vizualizacijos....................................................................................................................................12 -Teritorijos išplanavimas....................................................................................................................13

2


ĮVADAS Vilniaus technologijų ir dizaino kolijos studentė vadovaujama lektorių Structum organizuojamame konkurse „Išmanusis miestas VI“ iš pateiktų miestų pasirinko Utenos teritoriją prie Rašės upės, kurioje norima sukurti gyvenamą plotą.

KELIAMI UŽDAVINIAI Teritorija šiuo metu yra apstatyta nelegaliais sodais ir šiltnamiais, tačiau žemė yra valstybinė ir ją reikia panaudoti gyvenamajai statybai. Kadangi ši zona yra mažo užstatymo intensyvumo, galima teigti, kad ji yra arčiau gamtos, natūralumo, naudinga žmogui aplinka.

TIKSLAI 1. Sukurti sveikatinimo centrą ir pritaikyti jį fizinę negalią turintiems asmenims 2. Sveikatinimo centre sukurti terapijos pobūdžio patalpą (su masažo paslaugomis, sūkurinėmis voniomis) – SPA 3. Numatyti vietą sveiko maisto parduotuvei centro viduje. 4. Įrengti kirpyklos paslaugų patalpas 5. Įrenti patogius persirengimo kambarius

PROBLEMATIKA Projektuojamąją teritoriją reikia paversti estetiškai gražesne, nei atrodo dabar su užstatytais nelegaliais sodais, sutvarkyti aplinką (želdinti) ir sukurti gyvenamąją zona bei poilsinę zoną fiziškai neįgaliems asmenims mažo užstatymo intensyvumo zonoje.

3


TERITORIJA Teritorija yra šiaurinėje Utenos miesto dalyje ir sudaro apie 16ha. Rytinėje pusėje ribojasi su komerciniu žemės sklypu, šiaurinėje – su Skaistašalio mišku. Pietinėje dalyje numatytas Rašės parkas, kuri yra pelkėta. Teritorijoje apstu nelegalių daržų, lūšnų, šiltnamių, sklypą kerta elektros linija. Pagal Geomorfologinius duomenis, teritorija yra priesmėlio lygumoje ir aliuviniame upės slėnyje. Žemės sklypas formuojamas ir ji priklauso valstybei. Ši teritorija yra mažo užstatymo intensyvumo zona ir būtent dėl to ji buvo pasirinkta gyvenamosios statybos projektams.

4


ANALOGŲ ANALIZĖ Mažų namų statyboje gretai krenta į akį nuožulnūs stogai, suteikiantys įdomią išvaizdą bendram vaizdui. Gamtos fone harmoningai susisieja medinė apdaila ir kontrastas tarp šviesios medienos ir tamsių smulkiųjų elementų. Taip pat dideli langai yra ne tik atnešantys dau natūralios šviesos į gyvenamąją erdvę, bet ir estetišką vaizdą nameliui suteikiantis elementas.

Sveikatingumo namų išplanavimas yra populiarus tuo, kad jame yra daugybė skirtingų paslaugų – kirpyklos, pirtys, masažai, barai ir t.t. Bei patogus persirengimo kambarys su dideliais veidrodžiais, vedantis į poilsinę ar pramoginę zoną.

5


IDĖJA Fizinę negalią turintys žmonės neretai susiduria su didžiausia problema, elementariausiu judėjimu iš vieno tašką į kitą. Lietuvoje tikrai ne visos įstaigos yra pritaikytos vežimėliams ar ramentams, todėl žmonės tampa daug labiau priklausomi nuo kitų, jiems galinčių padėti žmonių. Šio projekto idėja yra sukurti kuo artesnį gamtai ir kuo patogiau pritaikytą miestelį fizinę negalią turintiems asmenims, kad jie galėtų pasijusti mažiau priklausomi ir labiau savarankiškesni, turėtų nuostabią vietą gyventi gražioje aplinkoje ir pagrindiniai poreikiai būtų patenkinti – grožio paslaugos, maistas, poilsis/reabilitacija. Namuose žmonių lauks automatizuotas namų funkcijų reguliavimas, daug natūralios šviesos ir ventiliacija. Taip neįgaliems žmonėms yra sukuriamas savarankiškumas. Išsianalizavus analogus ir mąstant apie formą projekto pagrindiniu kūrybos šaltiniu tapo stilizuota kristalo forma, kuri gali jungtis tarpusavyje ir tapo moduliu. Štai tokiu principu jungiasi skirtingų paskirčių nameliai:

6


FUNKCINIS ZONAVIMAS Modulinių namelių 3 jungimosi būdai – vienam žmogui, 2 žmonėms ir 4 asmenims (šeimai).

Modulis skirtas vienam žmogui. Yra visos būtinybės – virtuvė, valgomasis, miegamasis ir vonios kamabarys.

Modulis skirtas dviems žmonėms (porai). Virtuvė su svetaine ir valgomuoju, erdvus dušas, dvigulis miegamasis.

Modulis skirtas šeimai. Yra dvigubas vaikų kambarys, svetainė, virtuvė, valgomasis bei vonios kambarys.

7


Sveikatinimo centras suprojektuotas taip, kad atėję žmonės iškart galėtų užsiregistruoti, pakeliui yra parduotuvėlė ir patalpa kirpyklai įsirengti. Pats parindinis taškas yra sukurinių/masažinių vonių ir masažų patalpa, kurioje yra keltuvai, vienu metu ten gali būti 5-6 žmonės, kad nesukeltų spūsčių

8


MEDŽIAGIŠKUMAS Medžiagiškumas tiek sveikatingumo centre tiek gyvenamuosiuose nameliuose yra vientisas. Daug ažuolinės grindų dangos ir akmens imitacijos plytelių – kuriama lengva, natūrali atmosfera.

TERITORIJOS IŠPLANAVIMAS Teritorijos išplanavimas yra paprastas, nameliai jungiasi kaip modulis po du ir turi bendrą „kiemą“ su dar dviem nameliais. Visi yra apjungti takeliu ir lyg spinduliu veda tiesiai į sveikatingumo centrą.

9


PASIRINKTŲ RĖMĖJŲ SIŪLOMŲ PRODUKTŲ PANAUDOJIMO PROJEKTE APRAŠYMAS Modulinių namelių vėsinimui ir šildymui pasirinkta projekto remėjų BALTIC MASTER „Multisplit“ serijos oro kondicionieriai. Moduliniuose gyvenamuosiuose nameliuose įrengiami langai su BAREMA RYTAI siūlomais tinkleliais nuo uodų bei fasado roletais, reguliuojamais automatiniu būdu. Teritorijoje būtina suformuoti takus, pritaikytus važiuoti neįgaliojo vežimėliu, todėl pasirinkta naudoti partnerių BETONO MOZAIKA „ROMPOX® - PROFI-DEKO“ – profesionalų smėlio, skaldos bei žvyro surišėją, skirtą plautam, džiovintam ir nedulkančiam žvyrui ar smėliui. Sveikatinimo centro fasadui naudojama ETERNIT „Dacora“ Kvadratinio dengimo plokštelių apdaila. Parinkta spalva – šviesia pilka.

Sveikatinimo centro pagrindiniam įėjimui pasirinktos automatinės, energiją taupančios dvigubos durys „Wicstyle 65ED“ iš WICONA. Aplinkos formavimui pasirinktos ISORT šiukšliadėžės „BYARUM“. Sveikatinimo centro būtina įrengti patogų temperatūros, šviesos ir kitų patogumų valdymą tiek neįgaliems, tiek centro darbuotojams. Pasirinkta partnerių JUNG siūloma sistema „KNX“ kartu su kompaktišku patalpų valdikliu „F 50“. Gyventojams savo nameliuose reikalinga gera ventiliacija – RENSON siūlo „Invisivent Evo“ ventiliacinę sistemą, kuri tiekia natūralų oro patekimą į vidų. Aplinkos projektavimui ir įrengimui modulinių namų miestelyje ir aplink jį puikiai tinka remėjų RONESA darbas kuriant ypatingą aplinką – reljefo formavimas augalų ir medžių parinkimas, pritaikymas neįgaliems ir apšvietimo projektavimas. Namų autimatizavimui pasirinkta SCHNEIDER ELECTRIC sistema „KNX wiser“, kad neįgalūs gyventojai galėtų lenvgviau reguliuoti gyvenamosios aplinkos funkcijas. 10


Pastatų hidroizoliacijai pasirinkta SCHOMBURG „AQUAFIN®-2K/M-PLUS“ elastinga cementinė hidroizoliacijos technologija. Modulinių namų ir sveikatingumo centro statybai pasirinkta naudoti SFS siūlomas fasado tvirtinimo detales. Remėjai SKV (ARKO) siūlo akyto betono blokelius, gaminamus iš natūralių medžiagų ir yra nekenksmingi aplinkai, sukuria seikatai draugišką gyvenamają erdvę, todėl miestelio pastatams pasirinkta naudoti „Bauroc (Aeroc)“ blokelius. Sveikatingumo centro erdvėse būtina sukurti ypatingą nuotaiką jame apsilankantiems miestelio gyventojams, tad šį punktą galima patikėti STS modernioms apšvietimo sistemoms su padidintu atsparumu drėgmei. Sveikatingumo centro stogo sistemai naudojama TECHNONICOL „TN ROOF SOLO“, o moduliniams namams – „TN roof fix“.

Norint sveikatingumo centre įleisti kuo daugiau natūralios šviesos, montuojami VELUX stogo langai „Premium“ su nuotolinio valdymo sistema „Active“.

11


PRIEDAI – VIZUALIZACIJOS

12


TERITORIJOS IÅ PLANAVIMAS

13

Profile for UAB Structum projektai

Utena  

Utena  

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded