Page 1

Turisti sa v okrese Humenné dlho nezdržia, za ubytovanie dajú viac ako inde v kraji

st

Medaily pre nadchádzajúce Majstrovstvá sveta v zápasení kadetov sú na svete

st ra 12 na

2

st

ra n

a

Rekreačná oblasť Rybníky je pripravená na sezónu

Sninčanky zavŕšili volejbalovú sezónu úctyhodným ziskom titulu

st ra 12 na

Verejné zbierky by sa mali od júla riadiť novými pravidlami

www.slovenskyvychod.sk

ra 2 na

pondelok 2. 6. 2014 | týždenník | ročník: XVII | číslo: 23 | cena: 0,40 €

Humenská energetická spoločnosť

ra 5 na

Z budovy polikliniky sa v minulých dňoch uvoľnil obklad a spadol na chodník v blízkosti vchodu, ktorým do budovy vstupujú pacienti. Správca budovy sa pustil do opráv.

st

st

ra 6 na

otvoria v polovici júna

Návštevníci Zemplínskej šíravy, ktorí si obľúbili kúpanie vo vonkajších oddychových bazénoch, si môžu plavky a osušky nachystať na koniec druhého júnového týždňa.

st

Bytovku „Titanic“ v Snine zbúrajú, náhradné byty ale nedostanú všetci

ra 6 na

Bazény na Zemplínskej šírave

Na budove polikliniky sa uvoľnil obklad

st

Ak počasie dovolí, nič nebráni tomu, aby sa tento týždeň naplno rozbehla letná turistická sezóna v rekreačnej oblasti Rybníky, ktorej hlavným lákadlom sú biobazény.

ra 3 na

st ra 5 na

zažalovala mesto Humenné

Komplikovaná situácia s nájomníkmi bytovky na sídlisku I známej ako Titanic sa pomaly začína riešiť hlavne smerom k spokojnosti obyvateľov okolitých bytoviek, ktorí sa sťažujú na spolužitie s neprispôsobivými nájomníkmi bytovky.


2

Spravodajstvo / Publicistika

2. 6. 2014

Turisti sa v okrese Humenné dlho nezdržia, za ubytovanie dajú viac ako inde v kraji

Štatistický úrad Slovenskej republiky zverejnil štatistiku o návštevnosti ubytovacích zariadení Prešovského kraja za minulý rok, ktorá humenskému okresu veľmi nepolichotila. Podľa nej má totiž najvyššie ceny za ubytovanie v Prešovskom kraji a jeho návštevníci sa v ubytovacích zariadeniach zdržia najkratšie. PREŠOV/HUMENNÉ. Zo štatistiky Návštevnosti ubytovacích zariadení Prešovského kraja, ktorú zverejnil Štatistický úrad SR, vyplynulo, že Prešovský kraj bol v minulom roku tretím najnavštevovanejším na Slovensku.

Najdlhšie v okrese Poprad, najkratšie v okrese Humenné Jaroslava Petričová, z pracoviska Štatistického úradu SR v Prešove informovala, že Prešovský kraj vlani navštívilo 700 248 návštevníkov, z toho bolo 236 637 zahraničných. To bol nárast o viac ako 9 % oproti roku 2012. Najviac, až 65,4% návštevníkov sa ubytovalo v okrese Poprad, ktorý zaznamenal najvyššiu návštevnosť spomedzi okresov Prešovského kraja. Priemerne sa návštevníci v popradskom okrese zdržali 3 dni. Dlhšie pobyty, ktoré ovplyvnila hlavne kúpeľná turistika, Štatistický úrad zaznamenal v okresoch Bardejov a Stará Ľubovňa. Návštevníci sa bardejovskom okrese zdržali v priemere okolo 6 - 7 dní. V okrese Stará Ľubovňa v pobudli v priemere 4 dni. „Naopak, najkratšie pobudli návštevníci v okrese Humenné s priemerným počtom prenocovaní 1,6 dňa,“ uviedla Petričová. Najvyššia priemerná cena v okrese Humenné, najnižšia v okrese Svidník Celkové tržby za ubytovanie v Prešovskom kraji dosiahli 46,2 milióna eur, z čoho 27,9 milióna eur boli tržby od slovenských návštevníkov. Najvyššie tržby za ubytovanie v hodnote 33,2 milióna eur mali v okrese Poprad, v okrese Bardejov dosiahli výšku 3,1 milióna eu, v okrese Kežmarok 2,9 milióna eur, v Starej Ľubovni 2, 8 milióna eur a v okrese Prešov 2,1 milióna eur, v okrese Humenné 465 653 eur, v okrese Snina

228 916 eur a v okrese Medzilaborce 30 519 eur. „Priemerná cena za ubytovanie v kraji bola 20,47 eur, teda o 4,67 eur nižšia ako je priemer za Slovenskú republiku,“ povedala Petričová. Najvyššia priemerná cena za ubytovanie bola v päť a štvorhviezdičkových hoteloch 40,82 eur, v päť a trojhviezdičkových wellness hoteloch bola 39,73 eur. Najlacnejšie, za 8,45 eur, vyšlo ubytovanie v chatových osadách a 3,30 eur vyšlo ubytovanie v kempingoch. Petričová informovala, že Slováci za ubytovanie zaplatili v priemere 18,38 eur, cudzinci 24,78 eur. „Najvyššiu priemernú cenu za ubytovanie s hodnotou 27,76 eur zaplatili návštevníci v okrese Humenné a najnižšiu priemernú cenu 6,26 eur v okrese Svidník,“ uviedla.

Ubytovacích kapacít má v hornom Zemplíne najviac okres Snina Keďže sa horný Zemplín pýši takými turistickými magnetmi ako Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach a Národný park Poloniny okrese Snina, zaujímali sme sa o ubytovacie zariadenia v týchto okresoch. Zuzana Šoltisová zo Štatistického úradu informovala, že z celkového počtu ubytovacích zariadení v Prešovskom kraji bolo v okrese Snina 2,4%, v okrese Humenné 1,7% a v okrese Medzilaborce len 1% ubytovacích zariadení. Markantné rozdiely sú v počte návštevníkov. Kým okres Snina navštívilo 6 448 návštevníkov, podľa štatistiky ich vlani prišlo do okresu Medzilaborce len 898. Sninský okres mal vlani 17 ubytovacích zariadení so 166 izbami, 466 lôžkami a tisíckou miest na voľnej ploche. Humenský okres mal 12 ubytovacích zariadení s 254 izbami a 645 lôžkami. Medzilaborecký okres mal 7 ubytovacích zariadení so 130 izbami a 377 lôžkami.

Charitatívna cyklojazda odštartuje v piatok z Novej Sedlice

Občianske združenie Deťom pre život organizuje už 5. ročník charitatívnej cyklojazdy Na bicykli deťom, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy pridaním sa k cyklistickému pelotónu, v ktorom aj tento rok uvidíte známe osobnosti. NOVÁ SEDLICA. Spolu 1 157 slalome Peter a Pavol kilometrov v deviatich etapách z Hochschornerovci. Stalo sa už tradíNovej Sedlice v okrese Snina cez ciou, že cyklistov v obciach okresov Zlín do Bratislavy, zastávky v 263 Snina, Humenné, Vranov nad mestách a obciach, návštevy nemoc- Topľou čakali po minulé roky pri níc a onkologických ochorení majú ceste školáci a obyvatelia, aby ich pred sebou účastníci charitatívnej povzbudili a svoje sympatie vyjadrili cyklojazdy Na bicykli deťom. mávaním a potleskom. V niektorých obciach dokonca prechádzajúcich Sadnúť na bicykel alebo len cyklistov vítajú obecným rozhlamávať... som. Kto má chuť podporiť aktivitu Štart I. etapy Nová Sedlica - Prešov združenia pomôcť onkologicky bude v piatok 6. júna o 8.00 hod. v chorým deťom, môže sa na svojom najvýchodnejšej obci Nová Sedlica. bicykli pridať k pelotónu na Medzi cyklistami sa tento rok objaví ktoromkoľvek úseku etapy a podľa aj herec Ivan Tuli Vojtek, či trojná- svojich síl pelotón aj opustiť. sobní olympijskí víťazi vo vodnom Prvá etapa povedie Zemplínom Všetci Zemplínčania a Šarišania, ktorí chcú v piatok akýmkoľvek spôsobom vyjadriť svoje sympatie cyklistom a myšlienke projektu, by mali vedieť, že pelotón sa po štarte pohne Národným parkom Poloniny do obcí Zboj, Uličské Krivé, Ulič, Kolbasov, Príslop, Stakčín, aby o 10.00 hod. dorazil do Sniny. Od 11.00 hod. bude v ceste pokračovať obcami Belá nad Cirochou, Dlhé Foto: archív fb nad Cirochou, Kamenica nad Ciron Počas cyklojazdy budete chou až do Humenného. O 12.30 mať jedinečnú príležitosť hod. budú cyklisti pokračovať v uvidieť trojnásobných ceste obcami Závadka, Topoľovka olympijských víťazov vo a Tovarné do Vranova nad Topľou. vodnom slalome bratov Etapa pokračuje o 14.00 hod. a cyklisti prejdú obcami Čemerné, Hochschornerovcov.

Foto: archív fb

n Minulý rok účastníci charitatívnej cyklojazdy prišli medzi deti na onkológiu v Košiciach. Tento rok medzi nich prídu znova. Medzi tými, ktorí rozdávali malým onkopacientom radosť, nechýbal ani cyklista svetového formátu Jozef Zimovčák a Humenčan Ján Biľo, ktorý je členom organizačného tímu od samého začiatku tradície ušľachtilej akcie.

Sťažnosti na vysoké ceny neboli V júni 2011 predložila komisia pre regionálny rozvoj a cestovný ruch a spoluprácu s podnikateľmi Mestského zastupiteľstva v Snine mestským poslancom návrh zámeru vstupu mesta Snina do oblastného združenia cestovného ruchu. Poslanci ho odobrili a uložili mestskému úradu v Snine viesť rokovania o príprave na založenie oblastnej organizácie cestovného ruchu s ďalšími partnermi. Vznikla tak Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Horný Zemplín a Horný Šariš. Jej výkonný riaditeľ Vladimír Grešner reagoval, že informácie o vysokých cenách za ubytovanie v humenskom okrese, spätnú väzbu, či sťažnosti nemá. „Cenovú politiku nemôžeme ovplyvniť ani určovať ceny za ubytovanie. Nemyslím si, že cenová hladina za ubytovanie je nastavená zle. Úroveň ubytovania stúpla a boli výrazné investície do zlepšenia hoteliérstva v meste Humenné, či v celom regióne. Stačí jeden príklad hotela Alibaba, ktorého štandard je veľmi vysoký. A určite nemôžeme porovnávať konkurenciu v Tatrách a najvýchodnejších okresov Slovenska,“ povedal.

Zlepšujú propagáciu Podľa Grešnera sa propagácia regiónu výrazne zmenila tým, že vznik organizácie podporili štát, čím sa stali jej aktivity koordinované. Navyše, vznikla aj Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod. „Propagáciu robíme na niekoľkých úrovniach - tlač propagačných materiálov, nové mapy, účasť na výstavách cestovného ruchu, elektronická reklama, webové stránky. Myslím si, že za tri roky fungovania sa propagácia a hlavne spolupráca medzi subjektmi cestovného ruchu zlepšila. Dostatočná

Foto: archív fb

n Ivan Tuli Vojtek a Filantrop roku 2013, zakladateľ občianskeho združenia Deťom pre život, Miroslav Bílik neodmysliteľne patria k ťahúňom celej akcie. Uvidieť ich na bicykli v piatok môžete aj vy, pokiaľ prídete pozdraviť pelotón alebo sa k nemu pridáte. Čaklov, Soľ, Hlinné, Bystré, Hanušovce nad Topľou a Kapušany, aby o 16.00 hod. dorazili do Prešova. (korn)

nie je a nebude nikdy... Je to proces a všetko záleží od množstva financií,“ povedal s tým, že organizácia sa zúčastňuje na medzinárodných výstavách cestovného ruchu, vytvára vlastné propagačné materiály, mapy, podporuje značenie nových cyklotrás a organizáciu významných podujatí v regióne.

Prihraničná turistika nenúti Poliakov a Ukrajincov k ubytovaniu u nás V tomto roku budú pokračovať v značení cyklotrás v regióne, vyškolia cykloznačkárov, zorganizujú workshop o regióne a s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod budú pokračovať v umiestňovaní hnedých informačných tabúľ v regióne a v reklame v Českej republike a v Poľsku. Podľa Greš-

Ilustračné foto: korn

n Aj napriek tomu, že okres Humenné má svoje čaro a zaujímavé prírodné a historické miesta, v štatistike návštevnosti Prešovského kraja zostal na chvoste. nera je hlavným problémov v rozvoji prihraničná turistika s Poľskom a cestovného ruchu na hornom Zem- Ukrajinou. Grešner uviedol, že vlani plíne výška investícií do cestovného zaevidovali v regióne 46 153 prenoruchu. To ale považuje za covaní a výnos z vybratej dane z celospoločenský problém. Zopako- ubytovania bol 18 994 eur. Podľa val, že porovnávanie regiónu našich informácií bolo hlavnou horného Zemplína a horného Šariša myšlienkou vzniku tejto organizácie s Vysokými Tatrami v okrese Poprad to, aby sa výnos z vybratej dane z nie je v žiadnom smere na mieste. ubytovania použil na rozvoj ces„Situácia a podmienky, čo ponúkame tovného ruchu v danom regióne. sú neporovnateľné,“ zdôraznil. Infor- Podľa nášho zdroja z tejto oblasti by moval, že v regióne okresov Hu- mohli byť štatistiky o návštevnosti menné, Snina, Vranov nad Topľou a ubytovacích zariadení iné, ak by Medzilaborce bolo vlani 325-tisíc vznikali nielen na základe informácii jednodňových návštevníkov. „Aj toto od prevádzkovateľov ubytovacích číslo ukazuje na druh turistiky, ktorú zariadení, ale boli by doložené aj innáš región ponúka,“ povedal s tým, formáciami z ich účtovníctva. že veľkú úlohu v tom zohráva Anna Kornajová

Organizátorom obľúbeného podujatia ušla dotácia, žiadosť dali po termíne

Podujatie Človek, pes a kôň - Snina 2014 jeho organizátor aj tohto roku naplánoval na začiatok októbra. Neplánovane ale prišiel o finančnú dotáciu mesta. Pri organizácii podujatia totiž nový termín uzávierky predloženia žiadostí o dotácie nestihol. Myslí si, že nielen jemu, ale aj ostatným žiadateľom by pomohla obyčajná pripomienka blížiacej sa uzávierky predkladania žiadostí na internetovej stránke mesta. SNINA. Dotácie mesta Snina na formácií bolo takých „oneskorenšportové a kultúrne podujatia sú cov“ viac. Poslanci nám ale našu rozdané. V. Juško, organizátor žiadosť neschválili. Je mi to veľmi tradičného podujatia Človek, pes a ľúto, pretože v októbri tohto roku kôň, si ale myslí, že žiadateľom o organizujem jubilejný ročník a dotáciu bolo počas minulého roku keďže s dotáciou už počítať treba pripomenúť zmenu uzávierky nemôžem, bude podujatie skromtermínu predkladanie žiadostí. nejšie, hoci sa so svojim združením, tak ako po iné roky, Pre podujatie nestihli uzávierku budeme snažiť získať peniaze od „Tohto roku budeme organizovať sponzorov,“ povedal. Podotkol, že už X. jubilejný ročník podujatia. aj keď by bolo jednoduchšie v ňom Počas jeho celej histórie bolo part- už nepokračovať, ľudia ho nerom a spoluorganizátorom aj oslovujú s tým, že sa na podujatie mesto Snina a konalo sa pod zášti- tešia a sú zvedaví, čo nové prinesie. tou primátora mesta,“ uviedol „Myslím si, že zmenu termínu na Juško. Vysvetlil, že podujatie malo podanie žiadostí mohlo mesto z roka z roka na rok viac pripomenúť na svojej webovej účastníkov a divákov a jeho úroveň stránke. Nezvolilo ani toleranciu sa zvyšovala. Mesto, okrem orga- pre oneskorencov ako bolo naše nizácie, prispievalo každoročne aj združenie, čo je škoda. V meste sa dotáciou, bez ktorej by nebolo uskutočňuje veľa ďalších podujatí možné podujatie uskutočniť. Juško a akcií, ktoré organizujú iné subuviedol, že poslanci v roku 2012 jekty. Niektoré vzniknú aj v období zmenili vo Všeobecne záväznom po podaní žiadostí. Myslím si, že nariadení (VZN) mesta termín tvorcovia VZN mohli aj na túto predkladania žiadostí o dotácie, no možnosť myslieť,“ povedal. na túto informáciu si v priebehu nasledujúceho roka pri množstve Dva návrhy na výnimky denných starostí a povinností poslanci zamietli jednoducho nespomenul. Príprava Jana Rosičová, prednostka mestminuloročného podujatia bola ského úradu v Snine uviedla, že časovo a organizačne náročná a VZN o podmienkach poskytovania hoci akciu s úspechom zvládli, stu- dotácií a návratných finančných denou sprchou pre nich bolo to, že výpomocí z rozpočtu mesta Snina uzávierku žiadostí o dotácie, ktorá bolo riadne po schválení zverejnené bola len pár dni po ich akcii, na internetovej stránke mesta ešte v zmeškali. roku 2012. „V priebehu roka 2012 boli k tomuto VZN prijaté dva doPomohla by pripomienka na plnky. Termín na podanie žiadosti stránke mesta bol stanovený v doplnku č. 2 na 15. Juško uviedol, že svoju chybu si októbra. Samozrejme, všetky douznal a o dotáciu požiadal poslan- plnky sú tiež riadne po schválení cov dodatočne. „Podľa mojich in- zverejňované na internetovej stránke

Foto: korn

n Organizátor podujatia Človek, pes a kôň V. Juško (na snímke) od októbrového podujatia neupustil aj napriek tomu, že od mesta dotáciu nezískal. Mrzí ho spôsob, akým o ňu prišiel. mesta a bolo tomu tak aj v tomto prípade. Teda táto zmena v termíne na podanie žiadosti bola známa rok vopred,“ povedala. „Mestský úrad dvakrát pripravil a predložil do mestského zastupiteľstva návrh na výnimku pre žiadosti doručené po termíne určenom vo VZN. Bohužiaľ, tieto materiály neboli schválené, preto nebolo možné organizáciám, ktoré podali žiadosť po termíne, poskytnúť dotáciu na rok 2014,“ vysvetlila. Tretia žiadosť o výnimku a pripomienka na stránke mesta „Naozaj ide o veľmi peknú akciu a je nám ľúto, že pánovi Juškovi poslanci nepridelili žiadnu dotáciu. Primátor mesta sa pokúsi ešte tretíkrát predložiť na júnové mestské zastupiteľstvo návrh na udelenie výnimky pre žiadosti, ktoré boli doručené po termíne,“ povedala. „Samozrejme, môžeme tohto roku zverejniť na internetovej stránke upozornenie na blížiaci na termín na predkladanie žiadosti,“ uzavrela. (korn)

Verejné zbierky by sa mali od júla riadiť novými pravidlami

Platný zákon o verejných zbierkach je z roku 1973. Od 1. júla tohto roku by mala vstúpiť do platnosti jeho novela, ktorá významne dopomôže aj k transparentnosti verených zbierok. Má aj zvýšiť dôveru verejnosti k ľuďom vykonávajúcim verejné zbierky. V posledných rokoch ju na Zemplíne naštrbili niektorí občania, ktorí na uliciach vyberali peniaze do prenosných pokladničiek so všeobecnou výzvou prispetia na onkológiu. BRATISLAVA/ZEMPLÍN. Vy- O otvorení pokladničiek spíšu nicu musia podpísať aspoň dve fy- zbierky a bankové výpisy z osobithlasovatelia verejných zbierok by zápisnicu zické osoby, ktoré dovŕšili osem- ného účtu. Túto správu budú musieť sa mali od júla riadiť podľa novely Pokladničky budú musieť označiť násty rok svojho veku a majú úplnú zverejniť na svojej internetovej názvom právnickej osoby vykoná- spôsobilosť na právne úkony. Vy- stránke. Do roka od ukončenia zákona o verejných zbierkach. vajúcej zbierku, nápisom „Verejná zbierané peniaze budú musieť zbierky budú musieť predložiť Povinnosť mať webovú stránku zbierka“, registrovým číslom vložiť na povinne zriadený oso- správnemu orgánu záverečnú zbierky a názvom správneho bitný účet v banke do piatich dní od správu zbierky. Tí, ktorí jej čistý a informovať tam o zbierke V uplynulých rokoch kritizovali orgánu, ktorý zbierku zapísal do otvorenia pokladničky. výnos použijú mimo územia nedokonalosť zákona aj zástupcovia registra zbierok. Ak majú viac Slovenska, tak budú musieť urobiť niektorých občianskych združení zo pokladničiek, uvedú aj evidenčné Predbežnú správu zbierky zverej- do dvoch rokov od ukončenia Zemplína. Upozorňovali, že kým v čísla pokladničiek. Pokladničky nia na svojej webovej stránke zbierky. V záverečnej správe budú mestách, kde pôsobia, vykonávajú budú musieť ľudia vykonávajúci Vykonávatelia zbierky budú povinní musieť uviesť prehľad nákladov vopred ohlásené a verejnosti vopred zbierku otvoriť do 15 dní od dňa jej predložiť predbežnú správu zbierky zbierky, prehľad použitia čistého avizované verejné zbierky legitím- ukončenia. O otvorení pokladničky správnemu orgánu do 90 dní. Bude výnosu zbierky na jej účel, doklady nym spôsobom, pred poštami, su- budú musieť vyhotoviť zápisnicu s obsahovať prehľad vykonávania preukazujúce náklady zbierky a aj permarketmi či poliklinikami názvom právnickej osoby, číslom zbierky, hrubého výnosu zbierky doklady preukazujúce použitie pribúda neznámych ľudí z iných právoplatného rozhodnutia o zápise podľa spôsobov vykonávania čistého výnosu zbierky. (korn) miest Slovenska s prenosnými zbierky do registra zbierok a s uvepokladničkami, ktorí sa s ich dením správneho orgánu, ktorý výnosmi vyparia a je ťažké zistiť, rozhodnutie vydal, s dátumom ako s peniazmi naložili. Z našich vykonávania zbierky, názvom obce, skúseností vieme, že na Zemplíne v ktorej sa zbierka vykonala a sumou získaných vykonávali celoročné verejné celkovou zbierky aj také združenia zo západ- príspevkov. Ďalej musia uviesť ného Slovenska, o ktorých sa nedalo meno, priezvisko a podpis najmenej skoro nič zistiť. Dobrovoľníci sa dvoch poverených fyzických osôb, odvolávali na to, že svoju webovú ktoré dovŕšili osemnásty rok svojho Ilustračné foto: korn stránku len pripravujú. Po novom veku a majú spôsobilosť na právne však o verejnej zbierke zapísanej v úkony v plnom rozsahu. Ak budú n Na pokladničkách s nápisom „Verejná zbierka“ bude musieť byť registri zbierok ministerstva vnútra mať viac pokladničiek, v zápisnici názov združenia, ktoré vykonáva zbierku, registrové číslo povolenej na svojej internetovej stránke o otvorení pokladničky uvedú aj zbierky a orgánu, ktorý zbierku povolil. Ak majú vykonávatelia evidenčné číslo pokladničky. Zápisinformovať budú musieť. pokladničiek viac, budú ich musieť označiť evidenčným číslom.


2. 6. 2014

Odberateľom vrátia časť z ich zálohových platieb, mestu Humenné príde faktúra za škody spôsobené poruchami na mestských rozvodoch tepla, o ktoré sa nestará. Riadne Valné zhromaždenie Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o rokovalo v piatok 23. mája v Humennom o výsledkoch hospodárenia spoločnosti v roku 2013 a o pláne a rozpočte na rok 2014. Plán sa odvíja od schválenia ceny tepla Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), no výrazne ho ovplyvní novinka pre odberateľov tepla v Humennom, ktorá je reakciou na predvolebné praktiky zneužívania témy ceny tepla v komunálnej politike v Humennom. Rok 2013 sa pre Humenskú energetickú spoločnosť, s.r.o niesol v znamení neustálych obáv z ohrozenia dodávok tepla odberateľom v Humennom. Spoločnosť dodáva teplo odberateľom 30 až 40-ročnými rozvodmi tepla, ktoré má v prenájme od mesta Humenné. V roku 2013 musela Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. vykonať až 1 084 opráv na rozvodoch tepla! Z nich až v 51 prípadoch šlo o vážne poruchy, ktoré ohrozovali plynulosť a kvalitu dodávky tepla v Humennom. Poruchy priamo odrážali zlý stav teplovodných potrubí, pod ktorý sa podpísala

nulová starostlivosť ich vlastníkamesta Humenné. Rozsiahle havárie na hrdzavých potrubiach spôsobili masívne úniky vody z potrubí do zeme a tým nevyhnutné zvýšené doplňovanie vody do potrubí. Humenská energetická spoločnosť nemohla poruchám zabrániť. Na opravy porúch v roku 2013 vynaložila Humenská energetická spoločnosť, s.r.o zo svojho rozpočtu až 218-tisíc eur. Humenská energetická spoločnosť, s.r.o aj napriek tomu v roku 2013 nezvýšila ceny tepla pre odberateľov, čím by mohla zbytočné nadnormatívne straty eliminovať, ale vyúčtuje ich mestu Humenné. Odberateľov tak chránila pred tým, aby doplácali na absurdnú stratégiu vedenia mesta voči Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o po komunálnych voľbách v roku 2010. Poruchám sa v roku 2013 dalo predchádzať 13 investičnými akciami do rozvodov tepla v hodnote zhruba 380-tisíc eur, ktoré opakovane navrhla Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. mestu Humenné. Čo je nepochopiteľné, mesto Humenné neschválilo ani jednu investičnú akciu. Poslanci mestského zastupiteľstva pritom v roku 2011 prijali uznesenie o investičnej akcii do rozvodov tepla, no primátorka Jana Vaľová toto uznesenie poslancov nepodpísala. V ďalších rokoch Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. mestu Humenné svoje návrhy investičných akcií riadne predložila, no mesto ich v súlade s nájomnou zmluvou neschválilo. Aby Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. mohla ďalej dodávať odberateľom v meste Humenné teplo, investovala v uplynulom roku do nevyhnutnej modernizácie systému mestských rozvodov tepla 34,7 tisíc eur. Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. považuje za nespravodlivé a

Dodávatelia tepla majú slovo pri povoľovaní odpojenia Jednou zo zmien v zákone o tepelnej energetike je postavenie dodávateľov tepla. Tí budú podľa novely novým partnerom pri rozhodovaní o odpojení sa domov od centralizovaných zdrojov tepla - teplární. Dodávateľ tepla je podľa novely zákona už dotknutým orgánom a účastníkom konania pri povoľovaní odpojenia alebo výstavby. S novelou zákona prichádzajú aj nové povinnosti pri povoľovaní alebo pri záväznom stanovisku mesta k výstavbe nových malých lokálnych zdrojov. Zákon jasne definuje za akých podmienok a čo musí mesto preskúmať, ak má výstavbu malého lokálneho zdroja tepla povoliť. Zohľadňovať bude aj dopad odpojenia sa na cenu pre ostatných odberateľov, ktorí budú ďalej odoberať teplo z centralizo-

Sociálny dopad nesystémového odpájania Zmenou v zákone je aj čiastočné zrovnoprávnenie povinnosti prevádzkovateľov veľkých a malých zdrojov tepla. Po novom budú totiž majitelia malých kotolní musieť oznamovať skutočnú cenu tepla. To prinesie reálne porovnávanie cien pre konečných spotrebiteľov tepla. Podľa Kondróta odpojením sa od teplární a výstavbou domovej kotolne totiž nemusí dôjsť k zníženiu nákladov na teplo. Skutočnú cenu podľa neho ovplyvňujú investičné náklady či úroky z úveru. Nesystémovým odpájaním sa od teplární dochádza podľa Kondróta k zvýšeniu nehospodárnosti výroby a rozvodu tepla. Uviedol, že zariadenia na výrobu tepla a rozvody sú potom predimenzované. Dochádza tým k zhoršeniu energetickej hospodárnosti a ekonomiky ich prevádzky. Čo je vážne, nesystémové odpájanie zvyšuje fixnú zložku ceny tepla pre ostatných odberateľov. Odpájanie sa domov a budov od centralizovaných zdrojov tepla má potom negatívny dopad na tých, ktorí si novú vlastnú kotolňu dovoliť nemôžu. Teplo sa pre nich stáva tým pádom drahším. Výhody Podľa Kondróta sa pribúdaním malých zdrojov tepla zvyšujú zdravotné a ekologické riziká. Jednoducho povedané, namiesto jedného vysokého komína mimo sídliska, pribudne priamo na sídlisku viacero malých komínov. Pritom teplárne sú pod oveľa väčšou mierou kontroly a musia spĺňať omnoho prísnejšie pravidlá

teplo“ nebola v nastávajúcej kampani pred komunálnymi voľbami zneužitá na účinný nástroj získavania sympatií voličov. Ing. František Chvostáľ a Ing. Marek Matias konatelia Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o

Okresný súd v Humennom pojednával vo veci žaloby Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. proti mestu Humenné o zaplatenie 337 195, 98 eur s príslušenstvom. nemorálne, aby odberatelia tepla doplácali na vážne dôsledky laxného prístupu vedenia mesta k vlastným rozvodom tepla. Valné zhromaždenie rozhodlo, že mestu Humenné vyfakturuje 180tisíc eur za škody, ktoré Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. spôsobilo tým, že od roku 2011 neinvestuje do rozvodov tepla, čím spôsobuje alarmujúce množstvo porúch a nadnormatívnych strát pre Humenskú energetickú spoločnosť, s.r.o. Po prvý raz od roku 2011 Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. takto deklaruje pomyselné pretečenie pohára trpezlivosti a vystavuje vedeniu mesta Humenné trpký účet za jeho hazard s technickým stavom vlastného distribučného systému tepla. Mierna zima spôsobila, že odberatelia spotrebovali menej tepla, za ktoré si vopred zaplatili preddavkovými zálohovými platbami. Preto im bude vrátených 109-tisíc eur bez DPH za teplo, ktoré neodobrali, no zaplatili zaň vopred. Podobne, vráti 27-tisíc eur bez DPH, ktoré sú úsporou a rozdielom medzi fakturovanou a skutočnou variabilnou zložkou ceny tepla.

Zákon o tepelnej energetike sa po dlhom pripomienkovom konaní dočkal na jar tohto roku svojej, v poradí už siedmej, novelizácie. Významnou mierou pomôže k návratu systémovosti vo výrobe a distribúcii tepla. vaného zdroja tepla.

Pre odberateľov v Humennom to znamená, že za teplo v štandardnom byte zaplatia zhruba o 23 eur ročne menej. Pre tento krok sa konatelia Humenskej energetickej spoločnosti rozhodli, aby v Humennom osvedčená, vďačná a populárna téma „boj o lacnejšie

Humenská energetická spoločnosť zažalovala mesto Humenné

Novela zákona o tepelnej energetike poukázala na výhody centralizovaných zdrojov tepla

Každých päť rokov aktualizácia koncepcie Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) vníma novelu zákona o tepelnej energetike pozitívne. Podľa novely budú musieť mestské alebo obecné zastupiteľstvá aktualizovať svoju koncepciu rozvoja v oblasti tepelnej energetiky aspoň raz za 5 rokov a doplniť ju do záväznej územnoplánovacej dokumentácie. Podľa podpredsedu Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Maroša Kondróta je výsledkom nevyužívania energetických koncepcií nelogické odpájanie sa od Centralizovaných zdrojov tepla - teplární a nekoordinovaná výstavba nových zdrojov, napríklad nových domových kotolní.

3 SV-Z/000134

Humenská energetická spoločnosť, s.r.o.

Keďže mesto Humenné neinvestovalo do svojich rozvodov tepla, tak poruchy a ich opravy spôsobili, že odberatelia nemôžu mať nižšiu cenu za teplo, než je tomu v mestách, kde sa do rozvodov tepla pravidelne investuje. Na rokovaní Valného zhromaždenia odznelo, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví schválil Humenskej energetickej spoločnosti cenu tepla na rok 2014 a to cenu tepla variabilnej zložky 60,1 eur za MWh a fixnú zložku ceny tepla vo výške 212,6233 eur za kW, teda celkovú cenu vo výške 100, 22 eur za MWh. Aj napriek tomu ale konatelia Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. navrhli, že cena tepla na rok 2014 zostane na úrovni ceny tepla za rok 2013 tak, aby nebola medziročne prekročená celková cena tepla variabilnej zložky ceny 0,0601 eur za kWh a fixná zložka ceny 202,606 eur za kW.

Spravodajstvo / Inzercia

ako malé zdroje tepla - kotolne. Uviedol, že podľa viacerých publikovaných štúdií sú domové kotolne pre životné prostredie škodlivejšie a zvyšujú riziko chorobnosti. Kondrót vidí rozvoj energetiky v kombinovanej výrobe elektriny a tepla. Mnohé teplárne na Slovensku zaviedli tento spôsob už dávnejšie. Rovnako mnohé z nich sa v súčasnej neistote o dodávky plynu z Ruska nemusia obávať zastavenia výroby tepla, lebo sa môžu spoľahnúť na iné palivá ako plyn. Podľa Kondróta patrí zvyšovanie podielu biomasy pri výrobe tepla medzi jednu z priorít v tepelnej energetike. (zdroj: SZVT, korn)

HUMENNÉ. Na Okresnom súde v Humennom sa na pojednávaní zúčastnili len právni zástupcovia oboch strán. Súdu oznámili, že pohovory o mimosúdnom vyrovnaní dopadli neúspešne. Mesto Humenné nárok uplatnený žalobou neuznáva a Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. po komunikácii s mestom dospela k záveru, že momentálne nie je možné uzatvoriť mimosúdne vyrovnanie. Žaloba kvôli nedodržiavaniu zmluvy Humenská energetická spoločnosť, s.r.o. zažalovala mesto Humenné za to, že ju nedodržaním platnej nájomnej zmluvy poškodilo. Podľa Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. mesto Humenné do roku 2011 platnú zmluvu dodržiavalo. Pri jej podpise sa podľa žalobcu obe strany vzájomne zaviazali, že nájomné za potrubie, ktorým dodáva teplo k odberateľom, mesto použije na investície do svojho systému rozvodu tepla. Podľa žalobcu zmluva obe strany zaväzuje každoročne uzatvoriť doplnok zmluvy, v ktorom sa stanoví cena nájmu za rozvody tepla tak, že sa v nej zohľadní výška odpisov. Mesto Humenné podľa žalobcu od roku 2011 porušuje platnú zmluvu v tom, že neuzatvára s Humenskou energetickou spoločnosťou, s.r.o. každoročný doplnok k zmluve a peniaze za nájom, ktoré dostane od Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o., neinvestuje do obnovy mestských rozvodov tepla.

n Okresný súd odročil pojednávanie na neurčito. Na tom budúcom by mali pred súd predstúpiť svedkovia, ktorých navrhol právny zástupca Humenskej energetickej spoločnosti, s.r.o. Mesto vníma zmluvu inak Podľa mesta, keďže nebol mestako Humenská energetická ským zastupiteľstvom schválený spoločnosť, s.r.o. investičný plán na rok 2011, nebola Podľa právneho zástupcu mesta schválená investícia do majetku mesto Humenné povinnosť mesta a mesto nemohlo do svojich uzatvárať každoročne doplnok zm- rozvodov investovať. Investície sa luvy nemá. To by si podľa neho podľa právneho zástupcu mesta mali vyžadovalo súhlas mestského preto robiť na náklady Humenskej zastupiteľstva a malo by mu energetickej spoločnosti, s.r.o. predchádzať rokovanie oboch zmlu- Právny zástupca Humenskej enervných strán. Právny zástupca mesta getickej spoločnosti, s.r.o. navrhol v spochybnil predchádzajúce investí- rámci dokazovania predvolať pred cie do rozvodov tepla, pri ktorých Okresný súd svedkov, ktorí majú má výhrady voči výberu realizátora súdu ozrejmiť účel zmluvy, ako aj to investícií a voči tomu, že nemalo akým spôsobom sa do roku 2011 predložený zoznam vykonaných in- uplatňovalo znenie zmluvy v praxi a vestícií. Tým nebola zo strany Hu- ako sa uzatvárali doplnky zmluvy. menskej energetickej spoločnosti, Súd odročil pojednávanie na s.r.o. výška investícií preukázaná. neurčito. (korn)

Erby mesta Humenné vydržali len tri roky a už ich treba opravovať Po obklade podchodu, ktorý sa začal vlniť len pár mesiacov od jeho dokončenia, je v Humennom zasa čo opraviť. Erby mesta v strede kruhového objazdu sú po troch rokoch od osadenia nielen hrdzavé, ale aj bez častí symbolov mesta. HUMENNÉ. Skrášleniu stredu alebo skôr vandalizmus. Ak bude kruhového objazdu pod nadjaz- možné preukázať, že pod zlý stav dom v Humennom aj napriek erbu sa podpísalo nedodržanie výsadbe kvetov neprispievajú technológie, reklamáciu si uplaterby mesta. V minulom čísle sme níme. Ak nie, nový náter a opravu vás informovali o poškodených chýbajúcich častí zrealizujú Techerboch a aj o tom, že sa na nich nické služby svojpomocne,“ opýtame na mestskom úrade. povedala. Potvrdili hrdzu, uznali nový náter Michaela Slivková Kirňaková z tlačového referátu odpovedala, že erby boli osadené v máji 2011. Návrh konštrukcie urobili Technické služby mesta Humenné, oceľové plechy do požadovaného tvaru boli vypálené laserom vo firme LASERKOV Košice. „Erb tvorí oceľový plech so zaručenou zvariteľnosťou o hrúbke 3mm, stojany z oceľovej trubky 1" a samotné symboly zo špeciálneho, tvrdeného polystyrénu,“ popísala. Uviedla, že Technické služby zaplatili za tri erby 685 eur. „Čo sa týka korózie, bude potrebný nový náter,“ skonštatovala. „V prípade odpadnutých častí mesto Humenné nevie, či je za tým nedostatočná povrchová úprava,

Ilustračná foto: korn

n Dodávatelia tepla sú novým partnerom pri rozhodovaní o odpojení sa domov od centralizovaných zdrojov tepla - teplární. Dodávateľ tepla je dotknutým orgánom a účastníkom konania pri povoľovaní odpojenia od teplárne alebo výstavby nového zdroja.

Foto: korn

Foto: korn

n Podľa Michaely Slivkovej Kirňakovej z tlačového referátu si chce mesto v prípade dokázania nedodržania technológie uplatniť reklamáciu.

Hrdzavý aj uvítací monument Už niekoľko rokov hrdzavie aj opustený uvítací monument pri vstupe do Humenného z jeho západnej strany od Vranova nad Topľou alebo Strážskeho. Denne

Foto: korn

n Uvítací monument na západnej strane mesta. privíta alebo sa rozlúči len s málokým, pretože po výstavbe malého južného obchvatu mesta a preložke hlavnej cesty už popri ňom vodiči nejazdia. Keďže výpadovka vedie inými miestami, uvítací význam má už len pre vodičov poľnohospodárskych strojov. Ošarpaný monument z čias socializmu, pod ktorým sa vlní vysoká nepokosená tráva, je ale aj napriek svojmu stavu, spomienkou na predchádzajúcu

Foto: korn

n Ak mesto erby reklamovať nebude, nový náter a doplnenie odpadnutých častí zostane na Technických službách mesta Humenné. vstupnú cestu do mesta a k Humennému. Podľa našich informácií malo mestu Humenné kedysi dokonca vypísať súťaž návrhov na nové uvítacie monumenty alebo panely. Na mestskom úrade sa teda opýtame, dokedy budú mať Humenčania na tomto mieste tak zanedbaný uvítací monument, či niekedy vyhlásilo súťaž návrhov a ako dopadla, aké má mesto s uvítacím monumentom úmysly a aký by mal byť budúci výzor vstupov do mesta. (korn)

Foto: korn

n Po troch rokoch majú od svojho pôvodného stavu ďaleko.


4

Spravodajstvo / publicistika

Zemplínčania o sebe...

V Černine sa zabávalo do rána

V sobotu 10. mája 2014 sa v obci Černina uskutočnil černinský majáles, na ktorom sa pri hudobnej skupine DOUMEX zabávalo až do rána. Zúčastnení hostia si večer spestrili tombolou, za ktorú ďakujeme, okrem obecného zastupiteľstva, aj týmto sponzorom:

Ing. Drozd, Ing, Ladislav Ferko, MVDr. Ján Ferko, Urbárska spoločnosť obce Černina, Jozef Krivda, Martin Čirák, Maroš Kužma, Cyril Macko, Miestny spolok SČK a Ing Stehlík – firma SkyNet. Za chutné jedlo a jeho prípravu ďakujeme kuchárovi Laďovi Raganovi.

Za výzdobu miestnosti a prípravu pri organizovaní ďakujeme Dominike Krivdovej a Ing. Alene Miľkovej. Dúfame, že sa všetci výborne zabavili a spestrili si víkend. Všetkým srdečne ďakujeme! Silvia Žinčáková, starostka obce Černina

DEŇ MATIEK

Tak krásne začína deň, keď má človek mamu. Mať mamu nie je nič samozrejmé. Mať mamu je niečo úžasné. Každá mama si dennodenne zaslúži lásku jej detí. Avšak raz v roku im patrí v kalendári druhá májová nedeľa. V Koškovciach si vo štvrtok 22. mája deti ZŠ s MŠ pripomenuli tento deň a symbolicky našim mamičkám zablahoželali a venovali im darček v podobe peknej piesne či tanca. Ivana Čerňová

Žiačky SZŠ v Humennom na odbornej exkurzii vo Viedni a v Bratislave

V dňoch 16. – 17. mája absolvovali žiačky Strednej zdravotníckej školy v Humennom odborné exkurzie v zdravotníckych zariadeniach vo Viedni a v Bratislave. Tejto exkurzie sa zúčastnilo 12 žiačok z tretích ročníkov odboru zdravotnícky asistent, ktoré sprevádzali učiteľky Mgr. Slávka Knapčoková a Mgr. Slávka Kráľová. V prvý deň exkurzie navštívili Viedeň. Počasie im veľmi neprialo, ale v nádhernom Tropicáriu Haus des Meeres to vôbec nevadilo. V popoludňajších hodinách sa presunuli na odbornú exkurziu do Sozialmedizinisches Zentrum Süd – Geriatriezentrum Favoriten. V novovybudovanom modernom centre sa nachádzajú pacienti, ktorí sa o seba nevedia postarať a potrebujú 24 hodinovú starostlivosť. Klienta stojí tento pobyt mesačne 3 800 € a vedúca sestra oddelenia Henrieta Fedorko, ktorá pochádza z Humenného, dievčatám vysvetlila

spôsob financovania pobytu klienta v zariadení. Vo Viedni sa nedá obísť nádherná katedrála Stephansdom, ktorá sa nachádza v samom srdci Viedne na Stephansplatzi. Tam si mohli dievčatá nakúpiť suveníry a vychutnať pravú viedenskú Sacherovu tortu. Druhý deň začal odbornou exkurziou na rádiologickom oddelení v Detskej fakultnej

Zvykli sme si už na konštatovanie, že trhový mechanizmus vládne svetom, v ktorom je najpodstatnejšie tvoriť zisk. Vieme, čo koľko stojí, ale nevieme, čo má akú hodnotu. Tomuto javu je podriadené vzdelanie, výchova i kultúra. O role kultúry v spoločnosti sa zhovárame pramálo. Celebritami sa stávajú modelky, osobnosťami speváci komerčnej popmusic, umelcami aktívni "egohobbysti". Konzum kultúrnych statkov sa individualizuje a privatizuje. Štát akoby bol v úzadí a často sme v rozpakoch, ktoré spoločenské hodnoty preferujeme. Či národnoobrodeneckú renesanciu, európsky kultúrny guláš, globálny babylon, alebo chlieb a hry pre prostý ľud. Niečo iné si myslí cirkev, niečo iné súkromné galérie, obchodníci s umením, niečo iné štátne kultúrne inštitúcie. Tie všeobecne bojujú s nedostatkom financií, čo je často na úkor kvality. V takejto dobe je dôležité podporovať kvalitu "živého" umenia v spoločnosti a v súvislosti s poslaním galerij-

ného oddelenia sninského kaštieľa aj rast a kvalitu úrovne výtvarnej tvorby v regióne. Galerijné oddelenie sninského kaštieľa zrealizovalo pre milovníkov vizuálneho umenia prehliadku teritoriálne regionálnej, no významovo nadregionálnej, výtvarnej tvorby profesionálnych i neprofesionálnych autorov, ktorí mali možnosť vystaviť svoje diela na Sninskom salóne 2014. Ten by mal byť živou a neformálnou pôdou pre spoluprácu, miestom kolegiálnych stretnutí a výmeny skúseností v oblasti vizuálneho umenia. V prvom ročníku salónu sa prezentovalo 42 účastníkov so svojimi vyše 60 dielami, zastúpenými rôznymi druhmi výtvarného umenia. Je tu prezentovaná maľba, kresba, grafika, socha, plastika, objekt, ale aj fotografia, keramika, sklo a šperky, čo svedčí o bohatom výtvarnom živote v regióne. Návštevníci majú možnosť vidieť diela M. Straku, B. Sirku, J. Drotára, M. Bandurčina, A.

SNINSKÝ SALÓN 2014

DUCHOVNÉ SLOVO

Hnevám sa na Boha

„Asi hreším, ale hnevám sa na Boha. Toto nemal dovoliť. Prečo som ja prišiel o moje dieťa, priateľku, manžela? Prečo práve mne to nevyšlo?“ Tú výčitku som počul už mnohokrát. Dá sa na ňu reagovať rôzne. Citovaním knihy Jób: „Pán dal, Pán vzal...“ Alebo protiútokom, či aj predtým človek tak intenzívne „myslel“ na Boha, keď všetko mal a darilo sa mu. Či až vtedy, keď niečo nejde podľa jeho predstáv, na vine je Boh? Lenže je prirodzené hnevať sa za utrpenie, ktoré prežívame. A aj hnev je prejavom života. Boh rozumie našim stavom aj reakciám. Ako píše jezuita James Martin: „Byť úprimný k Bohu znamená zdieľať s Bohom všetko. Nielen to, čo si myslíme, že

je vhodné na modlitbu a nielen mu ďakovať a chváliť ho. Úprimnosť znamená zdieľať i veci, ktoré azda považujeme pre rozhovor s Bohom za nevhodné.“ Úprimnosť je potrebná v každom vzťahu. Boh ju čaká voči sebe a potrebujeme ju aj medzi sebou. Je smiešne, ako sa mnohokrát tvárime, že je všetko v poriadku, a pritom nás ide v srdci roztrhnúť. Len si súčasne neuvedomujeme, že neúprimnosť nikdy neprináša „dobré ovocie“. Hraná, či z neúprimnosti nasilu tvorená, harmónia vždy končí tragicky. Výkriky či hádky s Bohom nachádzame aj v Svätom Písme. Aj ony boli vždy potrebné, lebo pomáhali človeku uvedomiť si pravdu alebo svoju malú vďačnosť. Veď si len

2. 6. 2014

spomeňme, koľkokrát sme napríklad buchli dverami, keď nám rodičia niečo v čase nášho dospievania nedovolili? A mnohokrát až neskôr sme pochopili, že to, o čo nás „obrali“ vtedy, bol v skutočnosti dar? Povedať veci úprimne si žiada istú vyzretosť a aj risk, že sa ktosi bude hnevať. No vyumelkované slová nepatria do normálneho ani medziľudského vzťahu, ani do vzťahu medzi Bohom a človekom. Viete, aj mne sa občas stáva, že kričím na Boha. Mám len malú výhodu, mám kľúče od kostola a väčšinou si to „vyrozprávame“ sami. Jozef Kozák FOTO: KORN

Zemplínčania o sebe...

Deň matiek v ZŠ Laborecká

Pane, ktorý si na nebi, zachovaj všetkým deťom mamy. Nech ako cesto na chlebík im rastú v teple po rukami. (Milan Rúfus) Hádam niet básnika, ktorý by sa lepšie. V jej náručí sa všetky deti vo svojej poézii nevyznal z citov cítia bezpečne. Sú najdrahšími k matke. Matka je bytosť so srd- bytosťami. com plným lásky, oddaná, chá- Deň matiek je práve ten deň, kedy pavá, prívetivá a hlavne obetavá. chceme svojim matkám vyjadriť Kde sa to v nej berie toľko trpez- svoju vďačnosť, povedať im, že ich livosti, nehy a lásky? Matkino ľúbime a že si želáme, aby boli srdce je naozaj veľké. Zmestí sa súčasťou nášho života čo najdlhšie. doň kopa lásky pre každé jej Aj žiaci ZŠ Laborecká sa chceli dieťa. Matka si vie svoj čas svojim mamkám poďakovať za rozložiť rovnako pre všetky deti. ich starostlivosť a lásku. 22. mája Privinie si každé z nich, pohladí, pozvali svoje mamky na slávnoskaždému dieťaťu venuje úsmev aj tnú akadémiu, ktorú pripravili pri vtedy, keď sa necíti práve naj- príležitosti ich sviatku. Pre svoje

nemocnici na Kramároch. Je to moderné, plne digitalizované diagnostické pracovisko, ktoré využívajú detskí pacienti z celého Slovenska. 17. mája bol Deň múzeí a galérií a dievčatá využili možnosť navštíviť Bratislavský hrad spolu s obhliadkou všetkých expozícií, ktorých bolo neúrekom. Mgr. Knapčoková S.

mamky uvili kyticu plnú piesní, sálou sa ozývali čarovné tóny hudby, hlboké vyznanie žiakov vyvieralo priamo z veršov básnikov. Svoje mamky potešili tancom, ktorý si aj sami zrežírovali. Ľudové piesne iste nenechali nikoho v sále pokojne sedieť a pri profesionálnom speve starších žiačok určite neostalo v sále ani jedno oko suché. Slová, ktoré odzneli počas programu, vyvierali priamo zo srdiečok žiakov. Boli to slová úprimné, plné obdivu, ktorý si všetky mamky zaslúžia. Mgr. Darina Cmarová, ZŠ Laborecká

Priatelia spoza hraníc

Smoláka, T. Leňa, J. Lauruského, ale aj diela staršej generácie J. Voreka, či tvorbu pedagógov výtvarnej výchovy. Poslaním prehliadky je podporovať a aktivizovať umelecké výtvarné aktivity občanov v celej rozmanitosti kreatívnych postupov a žánrov, poskytovať priestor pre tvorivosť, prezentáciu a konfrontáciu ich výsledkov. Cieľom podujatia je aj prispieť ku kultivovaniu životného štýlu a kultúrnemu rozvoju miestneho obyvateľstva. Salón bude jedným z podujatí, ktoré začne, verím, úspešnú tradíciu výstavnej činnosti v sninskom kaštieli s cieľom propagovať výtvarný život v Snine i blízkom okolí. Sprievodným podujatím výtvarného salónu je aj výstava Základnej umeleckej školy v Snine pod názvom „Okná do duše”, ktorá dopĺňa Sninský salón a vytvára kompletný obraz detského prejavu a živej výtvarnej tvorby od tých najmenších až po profesionálnych výtvarných umelcov. Výstavy potrvajú do konca júla 2014.

Daniela Kapráľová, kurátorka kaštieľa v Snine

Už 10 rokov udržiava ZŠ, Ul. 1. mája 12 v Snine priateľské vzťahy s Gymnáziom Jána Pavla II. zo Spiczyna v Poľsku v ľublinskej oblasti. (GIMNAZJUM W SPICZNIE im. Jana Pawla II) Od roku 2004 sa každé dva roky delegácia cca 48 žiakov a učiteľov stretáva na výmennom pobyte v Snine a Spiczyne. Počas štvordňového výmenného pobytu navzájom spoznávame kultúru a históriu regiónu, zúčastňujeme sa na vyučovacom procese a športujeme. Prebiehajú priateľské zápasy vo volejbale a futbale žiakov a učiteľov, prezentujeme svoju krajinu v speve a v tanci a aj výtvarným prejavom posielame do sveta symbolickú výzvu boja za mier a demokraciu... V tomto roku to bolo už po šiestykrát. Naša výprava sa v dňoch 15. 5. – 18. 5. okrem iného zúčastnila v Spiczyne na „mierovej“ speváckej súťaži Eurovision, navštívila Národný vzdelávací inštitút Mikuláša Kopernika vo Waršave, spoznávala pamätihodnosti hlavného mesta a už tradične navštívila koncentračný tábor Majdanek. Vo štvrtok 22. mája zavítali naši poľskí priatelia do Sniny. Na

Návšteva koncentračného tábora Majdanek

slávnostnej akadémii v programe vystúpili okrem našich žiakov aj žiaci zo ZUŠ v Snine, súboru Merlin a mladí „takewondisti“. Piatok bol venovaný tvorivosti a vzdelávaniu v škole. Spolu s našimi žiakmi poľskí študenti nacvičili v anglickom jazyku divadelné etudy z klasickej rozprávky Snehulienka a sedem trpaslíkov. Skupina sa v cvičnej kuchynke učila variť tatarčané pirohy, naše dievčatá varili poľský bigos. Výtvarníci vyrábali logá a patrónov svojej školy, maľovali „koberec S batohom do Polonín“, futbalisti hrali futbal, volejbalistky volejbal... Odpoludnia

Naši a poľskí „herci“ pri nácviku divadelnej hry

poľskú delegáciu na čele s riaditeľom školy Mgr. Tomaszom Žurawom prijala zástupkyňa primátora Mgr. Ľ . Reháková v sninskom kaštieli. Večer trávili jazdou na koni na minifarme MVDr. V. Juška. Sobota bola venovaná spoznávaniu regiónu. Najprv sme navštívili Kryptu v Osadnom, vystúpili na Balnicu, takže peši sme sa na pár hodín opäť ocitli v Poľsku, navštívili drevený kostolík v Topoli, zjedli chutný guláš v Runine, pokračovali do Uliča k minikostolíkom, prešli cez Bránu do Polonín... Večer spev a spoločná opekačka pri táborovom ohni v RZ Zornička na Rybníkoch. V nedeľu rozlúčka a prísľub, že o dva roky sa stretneme znova. Aj keď sú tieto naše stretnutia dosť náročné, pretože počas štyroch dní toho chceme spoločne veľa vidieť a zažiť, už teraz sa tešíme na rok 2016. Poľskú návštevu nám v škole bude pripomínať aj spoločne zasadený dub červený, ktorý ako symbol priateľstva priviezli naši priatelia z Poľska. Dub preto, že je silný, odolný a má hlboké korene, tak ako naše priateľstvo. Mgr. J. Kostovčáková


2. 6. 2014

Spravodajstvo / Publicistika

Zemplínčania o sebe...

V dňoch 7. 5. až 11. 5. 2014 sa 42 žiakom Gymnázia armádneho generála Ludvíka Svobodu v Humennom splnil sen. Mali možnosť navštíviť jedno z najkrajších miest Európy – Paríž. Ako sa k tejto príležitosti dostali a komu za to všetko vďačia? V prvom rade jednoznačne pani profesorke PhDr. Mariane Klamárovej, ktorá v rámci svojho predmetu „Umenie a kultúra“ celú túto exkurziu naplánovala a zorganizovala za pomoci profesoriek Mgr. Anny Baľákovej a Mgr. Evy Jozefčekovej, ale taktiež aj vedeniu školy, ktoré pomohlo túto exkurziu uskutočniť. Celé to začalo v stredu 7. mája o 7:30, keď žiaci spolu s profesorkami a sprievodcom, ktorého si žiaci, ale aj pedagogický dozor, veľmi rýchlo obľúbili, nastúpili do autobusu. Po 26 hodinovej ceste v autobuse naprieč Slovenskom, Rakúskom, Nemeckom a Francúzskom, sa všetkým prítomným naskytol prvý pohľad na legendárne mesto Paríž a onedlho aj na asi najznámejšiu dominantu tohto mesta – na Eiffelovu vežu. Po dlhých zasnených pohľadoch na túto „Starú dámu“, ako ju Parížania radi nazývajú, vystúpila skupina

Paríž

na Námestí Svornosti (Place de la Concorde) a ich výprava za poznávaním histórie a krás Paríža sa mohla začať. Aj keď unavení po dlhej a náročnej ceste, stihli účastníci zájazdu už počas prvého dňa v Paríži navštíviť pamiatky ako Eiffelova veža, Invalidovňa s hrobom Napoleona Bonaparta a vojenským múzeom alebo si vychutnať pohľad na Víťazný oblúk (Arc de Triompe) zo svetoznámej ulice ChampsÉlysées. A to všetko bez použitia akéhokoľvek dopravného prostriedku. Po zhliadnutí svetelnej show na Eiffelovej veži o 22:00 hod. sa skupina odviezla na ubytovňu. Tam všetci čakali na ďalší deň strávený v uliciach Paríža, aj keď na to si museli počkať ešte o niečo dlhšie, keďže na druhý deň bol naplánovaný výlet do legendárneho zámku Versailles. Po výdatných a chutných francúzskych raňajkách sedela výprava znova v autobuse a ani sa nenazdali, už stáli pred honosnými bránami jedného z najznámejších a najkrajších zámkov sveta. Po skončení prehliadky Versaillského zámku čakal žiakov a pedagogický dozor ďalší nezabudnuteľný

zážitok – Versaillské záhrady. Po dvojhodinovom rozchode, počas ktorého si mohli žiaci prezrieť krásy týchto záhrad a oddýchnuť si na tomto mieste pokoja, bola naplánovaná zastávka pod druhým z troch významných parížskych „oblúkov“ – Veľký oblúk bratstva (Grande Arche de la Fraternité). Tu mali žiaci možnosť navštíviť nákupné centrum a zakúpiť si nejaké suveníry a darčeky, či už pre seba, alebo pre svojich blízkych. Unavení po nakupovaní mohli si žiaci oddýchnuť pri večeri v jednej z parížskych reštaurácií. Ďalšou zastávkou bola mestská časť Montmartre, ktorá sa preslávila najmä svojím nočným klubom Moulin Rouge, ktorý je so svojím červeným mlynom neodmysliteľnou súčasťou Paríža. No aj napriek tomu nie je najvýznamnejším miestom v tejto štvrti. Toto privilégium vlastní kostol s jedinečnou atmosférou a výhľadom, ktorý konkuruje aj samotnej Eiffelovke. Najtichšie miesto v Paríži – kostol SacréCoeur. Miesto, kde aj tí najhlučnejší dokážu len šepkať. V očarení zo sily atmosféry tohto miesta odobrala sa výprava vychutnať si ešte jeden nádherný

pohľad pred spaním - nočný pohľad na Víťazný oblúk. Tentoraz už nie z diaľky, ale z jeho centra, kde mohli vzdať hold padlým vojakom nad hrobom neznámeho vojaka, ktorý tu leží spolu s večným ohňom. Unavení a plní nových zážitkov vrátili sa žiaci naspäť na ubytovňu, kde si dopriali výdatný spánok a ráno pri raňajkách sa už tešili, čo im prinesie ďalší, aj keď bohužiaľ posledný deň v tomto čarovnom meste. Možno by ste sa pýtali: „Kam by ešte mohli ísť? Veď už všetko

videli. “ No, to by ste museli zabudnúť na dve z najznámejších pamiatok mesta Paríž. Monumentálnu katedrálu preslávenú príbehom o hrbáčovi, Notre-Dame, a múzeum s najslávnejším obrazom na svete – Musée du Louvre a jeho nezameniteľnú Mona Lisu, pri ktorej sa každý zastavil. Okrem prehliadky týchto dvoch impozantných budov navštívili ešte Pompiduovo kultúrne centrum a jeho múzeum moderného umenia, obzreli si parížsky Pantheón a prešli sa Tuillerskými záhradami.

5

Po tomto všetkom nastúpili do autobusu a s ťažkým srdcom si vychutnávali posledné pohľady na „Starú dámu“. V hlavách si opakovali slová sprievodcu, ktoré povedal pred Notre-Damom: „Toto je platňa, od ktorej sa merajú všetky vzdialenosti vo Francúzsku. Hovorí sa, že kto sa na nej zatočí, ten sa do tohto mesta vráti.“ Keďže sa na tejto platni zatočil každý, tieto slová sa stali útechou pre všetkých 42 žiakov. Matej Procházka 3.D

Rekreačná oblasť Rybníky je pripravená na sezónu Bazény na Zemplínskej šírave otvoria v polovici júna Ak počasie dovolí, nič nebráni tomu, aby sa tento týždeň naplno rozbehla letná turistická sezóna v rekreačnej oblasti Rybníky, ktorej hlavným lákadlom sú biobazény.

Návštevníci Zemplínskej šíravy, ktorí si obľúbili kúpanie vo vonkajších oddychových bazénoch, si môžu plavky a osušky nachystať na koniec druhého júnového týždňa.

Rozbeh sezóny závisí od počasia Štefan Čus, vedúci Správy rekreačných a športových zariadení mesta Snina, nás minulý týždeň informoval, že všetko nachystali, aby sezónu otvorili v nedeľu 1. júna. „Všetko ale záleží od počasia. Aj tohto roku hlásia na tento týždeň meteorológovia zlé počasie. Podľa posledných skúseností z uplynulých rokov bolo pekné počasie

Vstupné nezvyšovali Starosta Kaluže Ján Čuchran uviedol, že ceny vstupného na vonkajšie bazény v rekreačnej oblasti Kaluža zostávajú na úrovni minulého roku. Minuloročný cenník je zverejnený na webovej stránke obce. Vstupné na vonkajšie oddychové bazény v

SNINA. Zamestnanci Správy rekreačných a športových zariadení mesta Snina v uplynulých týždňoch finišovali v areáli rekreačnej oblasti Rybníky tak, aby bolo tento týždeň všetko pripravené na zahájenie letnej turistickej sezóny.

Foto: korn

n „Sme radi, ak sú u nás návštevníci spokojní. Tešíme sa na nich aj tento rok. Sme radi, ak sa tu ľudia cítia dobre, radi sa tu vracajú a šíria dobré meno po celom Slovensku,“ povedal Štefan Čus (na snímke). Cieľom sú spokojní návštevníci Čo návštevníkov isto poteší je, že vstupné zostáva na úrovni minulého roku a všetky atrakcie ako šmýkačky, ihriská, či fitnes stroje sú bezplatné. V areáli je fajčenie dovolené len pri bufetoch, jesť sa bude dať za stolmi s lavicami, ktoré sú rozmiestnené pod stromami v chládku. V tomto roku rovnako Foto: korn pribudli aj obľúbené ležadlá, ktoré n Toto leto je v areáli o dva bufety viac, pribudli aj ďalšie sa dajú vypožičať za euro. Čus sociálne zariadenia a asfaltový chodník nielen na uviedol, že nápor návštevníkov dokázali v uplynulých sezónach prechádzky ale aj pre korčuliarov. zvládnuť. Isté problémy ale zaznaaž od 11. júna. Keď to ale počasie novom, 500 metrov dlhom, asfal- menali s návštevníkmi, ktorí to v dovolí, my sme pripravení. Ak tovom chodníku. Ten bol v minu- bufetoch prehnali s alkoholom. medzi návštevníkmi Kvôli spokojnosti ostatných bude vonku 12-13 stupňov bude to losti ale sotva možné,“ povedal. „Keby obľúbený - ibaže bol blatistý. Po návštevníkov by sa, podľa Čusa, po bolo zlé počasie, otvorenie by sa novom je vhodný na korčuľovanie. rokovaniach s bufetármi už takéto Aj takto vyhoveli požiadavkám situácie posunulo na 15. jún,“ dodal. zopakovať nemali. návštevníkov areálu - hlavne naj- Všetkých, ktorí by sa v areáli sprámenších. Tí majú k dispozícii vali nevhodne a pri nejakých probNovinky letnej sezóny V tomto roku správcovia areálu re- množstvo atrakcií. V tomto roku lémoch by sa k svojmu správaniu flektovali na požiadavky pribudne aj vodná atrakcia - aqua- nepriznali, usvedčí záznam z návštevníkov, ktorým v minulej zorbing. Medzi športoviskami si kamerového systému, ktorý tento sezóne v záťažových situáciách, budú môcť zahrať petang. Správca rok rozšírili o nové kamery. keď bolo v areáli 3 - 4 tisíc areálu vyhovel aj požiadavkám návštevníkov, chýbalo viac sociál- motorkárov a cyklistov, ktorí si ne- Voda má príjemnú teplotu nych zariadení a bufetov. Čus mali kde nechať drahú výstroj. V Teplota vody v biobazénoch bola v uviedol, že v tejto sezóne pribudli tomto roku preto pre nich pokusne uplynulých sezónach príjemných nové sociálne zariadenia s väčšou vytvorili skrinky na odkladanie, 25-26 stupňov. Čus vysvetlil, že kapacitou a dva nové bufety. K ktoré sú hneď pri vchode do mohla byť aj teplejšia, no aby nim sa návštevníci dostanú po areálu. predišli tvorbe rias , tak ju v biotope vo filtračnej časti chladili. O spokojnosti návštevníkov svedčí aj vysoká návštevnosť. Za oddychom a krásnou prírodou pod Sninským kameňom prichádzajú stovky návštevníkov z celého Slovenska a zahraničia. „Sme radi, ak sú u nás návštevníci spokojní. Tešíme sa na nich aj tento rok. Sme radi, ak sa tu ľudia cítia dobre, radi sa tu vracajú a šíria dobré meno po celom Slovensku,“ povedal. Dodal, že majú ďalšie plány rozvoja areálu. Všetko bude v budúcnosti závisieť od mestských financií. Rekreačnú oblasť Rybníky Foto: korn postavilo mesto Snina z vlastných n Vodu v biobazénoch nečistia chemicky, ale pomocou vodných rastlín zdrojov a samo zabezpečuje aj jeho vo filtračnej zóne. Za slnečných dní má príjemných 25 - 26 stupňov. prevádzku. (korn)

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Tohtoročnú letnú turistickú sezónu na Zemplínskej šírave slávnostne otvoria v nedeľu 15. júna v atraktívnom areáli nového Thermal parku.

Foto: korn

n Vstupné na vonkajšie oddychové bazény v rekreačnej oblasti Klokočov je rovnaké ako v minulom roku.

Foto: korn

n Nezmenilo sa ani vstupné na vonkajšie oddychové bazény v rekreačnej oblasti Klokočov.

rekreačnej oblasti Klokočov zostávajú na rovnakej úrovni ako v minulom roku. Starostka Klokočova Monika Hudačková informovala, že novinkou tejto sezóny je zrekonštruovaná oddychová zóna a športové ihriská pri bazénoch. Návštevníci si budú môcť dopriať oddych na ležadlách a pod slnečníkmi. Hlavným magnetom tohtoročnej turistickej sezóny na Šírave bude Thermal park s novými plážami a množstvom atrakcií pre návštevníkov. (korn)

V lese našli opustenú malú srnku

Minulý týždeň natrafili Sninčania v lese neďaleko Sniny na malú srnku. Nenechali ju umrieť od hladu a našli jej domov. SNINA. Sninčania našli v lese malú srnku opustenú, čo nebýva zvykom. Bola v zúboženom stave a bolo jasné, že jej matka sa o ňu z nejakého dôvodu nemohla postarať už viac hodín. Pre mláďatko to znamenalo istú smrť. Pribudne k Bambimu Sninský zverolekár Vladimír Juško uviedol, že keď k nemu srnku z lesa priniesli, bola nielen vystrašená, ale aj zoslabnutá. Podľa jeho názoru srnka prišla o matku a keby ju Sninčania nechali v lese, zahynula by. Juško sa srnky ujal a tá sa stala ďalším členom veľkej zvieracej rodiny v Animoterapeuticko-jazdeckom centre v Snine. Tam už skúsenosti so srnčím najdúchom majú. Minulý rok do centra priniesli ľudia malého srnčeka, ktorého našli v lese len pár hodín pred tým, akoby od vysilenia a hladu zahynul. Srnček dostal meno Bambi a okamžite sa stal miláčikom

všetkých detí, ktoré chodia do centra za zvieratkami alebo zajazdiť si na koni. Malú srnku, ktorej ešte nestihli ani dať meno, pravidelne kŕmia mliekom a

zahŕňajú ju pozornosťou a starostlivosťou. „Jej nález oznámime poľovníckemu združeniu a o srnku sa postaráme,“ povedal Juško. (korn)

Foto: korn

n Z lesa putovala opustená srnka priamo do Animoterapeuticko-jazdeckého centra v Snine a okamžite sa stala ďalším srnčím miláčikom.


6

Spravodajstvo / publicistika

Samosprávny kraj zaevidoval 267 žiadostí v hodnote 872-tisíc eur

Prešovský samosprávny kraj zaevidoval spolu 267 žiadostí o dotáciu na podporu rôznych aktivít prostredníctvom Všeobecne záväzného nariadenia PSK č. 15/2008. Žiadosti v úhrnnej sume 872 373 eur viac ako trojnásobne presahujú pripravenú alokáciu vo výške 270 000 eur. Oprávnenými žiadateľmi boli v tomto roku výlučne obce a mestá v Prešovskom kraji, pričom každý žiadateľ mohol v rámci dvoch programov (kultúra a šport) podať iba jednu žiadosť. PREŠOV. Cieľom programu kultúra je podporiť prípravu a organizáciu kultúrnych podujatí, zachovávať kultúrne hodnoty a udržiavať pamätihodnosti a kultúrne pamiatky na území nášho kraja. Žiadatelia mohli predložiť projekty v troch podprogramoch obnova, rekonštrukcia a modernizácia kultúrnych pamiatok a pamätihodností a ich vybavenie hnuteľným majetkom investičného charakteru, obnova a údržba pamiatok a pamätihodností a ich vybavenie hnuteľným majetkom neinvestičného charakteru a usporiadanie kultúrnych akcií a vydanie publikácií. Spolu 134 miest a obcí podalo projekty v objeme 363 118 eur. Suverénne najviac, 20 projek-

tov v objeme 44 156 eur, prišlo z okresu Bardejov. Hneď za ním nasleduje Svidnícky okres s 18 žiadosťami vo finančnom vyčíslení 45 490 eur. Na jeden projekt pýtajú žiadatelia v priemere 2 709 eur. V programe šport je priemerná suma na projekt vyššia a predstavuje 3 267 eur. Dôvodom sú finančne náročnejšie investičné zámery miestnej samosprávy. Cieľom programu šport je zvýšiť záujem verejnosti o športovanie a tým podporiť zdravý životný štýl obyvateľov kraja. V rámci programu boli zadefinované tri podprogramy výstavba, rekonštrukcia a modernizácia športovísk a ich vybavenie hnuteľným majetkom investičného

charakteru, oprava a údržba športovísk a ich vybavenie hnuteľným majetkom neinvestičného charakteru a usporiadanie masových telovýchovných a športových akcií. Žiadosti v programe šport dosahujú objem 509 255 eur, hoci počet žiadostí je o jednu nižší ako v programe kultúra – 133. Najviac požiadaviek poslali obce z okresu Prešov – 22, v celkovom objeme 100 909 eur. Druhý najaktívnejší bol stropkovský okres s počtom 16 žiadostí v objeme 65 962 eur. Suverénne najmenej, po dva projekty, podali obce z okresov Poprad a Medzilaborce. Kým v Poprade je finančná náročnosť oboch projektov 8 300 eur, v Medzilaborciach žiadajú dve obce len 5 800 eur.

Dotáciu je možné poskytnúť vo finančnom limite od 1 000 do 5 000 eur, maximálne však do výšky 80 percent z celkových nákladov projektu. Podporené projekty musia byť realizované v termíne od 1. januára do 31. októbra.

V súčasnosti príslušné odbory nášho úradu preverujú úplnosť predložených žiadostí o poskytnutie dotácie a splnenie podmienok výzvy. „Predpokladáme, že formálnu kontrolu a posudzovanie žiadostí ukončíme do konca mája. Žiadosťami sa bude krajský parlament zaoberať 24. júna, kedy schváli zoznam prijímateľov. Následne bude zoznam úspešných žiadateľov zverejnený na we-

Boj s boľševníkom obrovským stojí vodohospodárov tisícky eur

bovom sídle PSK a do konca júla budú podpísané zmluvy,“ približuje harmonogram postupu predseda PSK Peter Chudík. Dotácie na podporu aktivít pre rôzne subjekty prideľoval Prešovský samosprávny kraj každoročne od roku 2004. V rokoch 2010 a 2011 bol grantový systém pozastavený z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. K výzvam sa regionálna samospráva vrátila v roku 2012. „Neznamená to, že by sa naša finančná situácia radikálne zmenila k lepšiemu. Cítime však veľký dopyt, predovšetkým zo strany obcí, na podporu drobných lokálnych aktivít, na ktoré nemajú odkiaľ získať finančné prostriedky. V roku 2013 sme podporili špeciálne cirkvi na území kraja, tento rok chceme pomôcť miestnej samospráve. Považujeme to za náš príspevok k rozvoju regiónu,“ uzavrel P. Chudík. Veronika Fitzeková, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja

2. 6. 2014

KOĽKO ŽIADALI OKRESY ZO ZEMPLÍNA? Najviac žiadostí zo Zemplína prijal Prešovský samosprávny kraj z okresu Vranov nad Topľou. Z 22 žiadostí v celkovej sume 65 293 eur, bolo 11 žiadostí z oblasti kultúry v sume 24 800 eur a 11 žiadostí v sume 40 493 eur z oblasti športu.

Kraj prijal 19 žiadostí v sume 66 752 eur z okresu Humenné. Z nich 5 žiadostí v sume 10 804 eur bolo z oblasti kultúry a 14 žiadostí v sume 55 948 eur z oblasti športu.

Okres Snina poslal 12 žiadostí v sume 25 793 eur, z nich 8 v sume 20-tisíc eur bolo z oblasti kultúry a 4 žiadosti v sume 5 793 eur z oblasti športu.

Z okresu Medzilaborce adresovali kraju 9 žiadostí v sume 2 194 eur. Z nich až 7 v sume 16 140 eur bolo z oblasti kultúry a len 2 žiadosti v sume 5 800 eur bolo z oblasti športu. (k)

V okolí rieky Uh sa už niekoľko rokov odohráva nerovný súboj vodohospodárov s jedovatou rastlinou boľševníkom obrovským. Najviac postihnuté sú lokality v katastrálnych územiach obcí Lekárovce a Pinkovce. REGIÓN ZEMPLÍN. V tomto roku, tak ako v predošlých, musia nájsť vodohospodári tisícky eur na ničenie nebezpečnej rastliny boľševníka obrovského. Monitoring a odstránenie Podľa Ľuboša Krna, vedúceho oddelenia sekretariátu generálneho riaditeľa a hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), sa boľševník vyskytuje v katastroch obcí pri rieke Uh nielen v koryte toku, ale aj na okolitých pozemkoch, ktoré nie sú v správe SVP. Vodohospodárom zo zákona vyplýva nielen monitoring inváznych druhov rastlín, akou je aj boľševník,

invázneho druhu v katastri obce Lekárovce,“ povedal. „Postupne bude likvidácia bolševníka na rieke Uh pokračovať v budúcom období v rozsahu podľa finančných možnosti v katastrálnom území Lekárovce aj v katastrálnom území Pinkovce,“ avizoval. „V inundácii rieky Uh jeho výskyt je miestami plošný a bodový, v inundácii dolného Laborca jeho výskyt je bodový, preto letecký postrek nie je vhodný na odstraňovanie boľševníka obrovského,“ vysvetlil. Ručná aj chemická likvidácia „Likvidácia tejto rastliny je dlhodobý proces, nakoľko roz-

Foto: SVP, š.p.

n Vodohospodári likvidujú jedovatú rastlinu už tretí rok. V minulom roku vynaložili na ničenie boľševníku viac ako 35-tisíc eur. V tomto roku rátajú s rovnakou sumou. ale aj povinnosť odstraňovať ich.

Najviac postihnuté okolie Uhu „Z uvedeného dôvodu tak bolo v minulom roku vykonávané ničenie inváznej rastliny bolševnika obrovského v medzihrádzovom priestore rieky Uh v lokalite intravilánu obce Lekárovce,“ uviedol Krno. „V tomto roku správca toku Správa povodia Laborca Michalovce pokračuje už tretí rok v rámci plánu opráv a údržby v likvidácií tohoto

množovacia schopnosť tejto rastliny je veľmi vysoká a my ju odstraňujeme lokálne,“ povedal Krno s tým, že boľševník odstraňujú podľa usmernenia na odstraňovanie inváznych druhov rastlín z roku 2003. „Likvidujeme ho chemicky aj mechanicky v zmysle uvedeného usmernenia. Naša organizácia na uvedenú činnosť vyčlenila piatich pracovníkov. Mechanizmy na mechanické odstraňovanie prenajímame,“

Na budove polikliniky sa uvoľnil obklad, správca budovy robí nápravu

popísal spôsob Krno. Boj s boľševníkom stojí vodohospodárov nielen veľa síl, ale aj financií. Veď celkové náklady na jeho odstránenie v minulom roku dosiahli výšku 35 836 eur. „Náklady na ničenie tejto inváznej rastliny sú aj v tomto roku obdobné,“ skonštatoval Krno. (korn) VEDELI STE, ŽE .. Boľševník obrovský je pre ľudí nebezpečný Rastlina patrí medzi invázne buriny a je veľmi nebezpečná. Jej nebezpečenstvo má dve podoby: schopnosť vytlačiť pôvodnú vegetáciu a veľké zdravotné riziko pri styku s pokožkou a sliznicami človeka. Boľševník obrovský bol do Európy privezený z Kaukazu. Ako s veľmi vážnym problémom sa s touto rastlinou stretáva v súčasnosti aj Slovensko. V posledných rokoch sa stal vážnym problémom na celom území Slovenska. Rastlina sa značne rozšírila. Rastie na okrajoch lesov, ladom ležiacich vlhkých lúkach, priekopách, pozdĺž tokov, rumoviskách, na neobhospodarovaných pozemkoch, často na narušených a opustených miestach. Výška tejto dvojročnej rastliny dosahuje v dospelosti až 5 metrov. Silná a dutá byľ, ktorá je ryhovaná a škvrnitá, nesie veľké vrcholové okolíky až 50 cm v priemere. Boľševník obrovský klíči zo semena veľmi skoro na jar. Rastlina vytvára veľké množstvo semien a dokáže vykvitnúť aj niekoľkokrát za rok. Kvitne od júna do septembra. Pri dotyku s rastlinami v tme len dráždia kožu, na dennom svetle spôsobujú ťažké poleptanie a pľuzgiere na pokožke. Je treba byť opatrný a pri kosení či inom mechanickom odstraňovaní týchto rastlín. Je veľmi dôležité v oblastiach výskytu boľševníka varovať deti a dávať na nich pozor, pretože duté byle rastliny ich môžu zvádzať ku hrám a výrobe rôznych

Z budovy polikliniky sa v minulých dňoch uvoľnil obklad a spadol na chodník v blízkosti vchodu, ktorým do budovy vstupujú pacienti. Správca budovy sa pustil do opráv. MICHALOVCE. Tri týždne prebiehajú práce na budove polikliniky v Michalovciach. Dôvodom je uvoľnenie obkladu a hrozba zranení okoloidúcich ľudí. Práce na stene polikliniky Po tom, čo časť obkladu nečakane spadla na zem, sa na budove, ktorá

je majetkom mesta, rozbehli práce. Milada Tomková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, ktorý je správcom budovy, informovala, že v stredu akútne riešili roh budovy, na ktorom bola umiestnená kamera. Firma kameru odmontovala už ráno o siedmej. Potom prišlo na rad

Foto: korn

n Počas prác na stene museli priebežne odpratávať sutiny.

Foto: korn

n Kvôli odstráneniu obkladu museli zo steny odmontovať kameru aj klimatizačné jednotky z ambulancií. odstránenie poškodeného obkladu. Zo steny museli preto odmontovať svoje klimatizačné jednotky aj lekári. Tomková uviedla, že počas predchádzajúcich dní opravovali obklad budovy aj počas víkendu, kedy je v meste a pred poliklinikou menší pohyb ľudí. Opravnými prácami chcel správca budovy docieliť, aby minulý piatok otvoril pre pacientov a lekárov bočný vchod. (korn)

napodobenín ďalekohľadov a fúkačiek, čo môže viesť k minimálne dočasnému znetvoreniu tváre a riziku vážneho poškodenia zraku. Prvotný kontakt s rastlinou a jej šťavami je bezbolestný, takže deti sa s ňou môžu hrať aj niekoľko hodín, aby si vôbec uvedomili, akú škodu si tým spôsobujú. Veľmi nebezpečný je boľševník predovšetkým pre alergikov. Ako prvú pomoc treba šťavou postriekané miesta ošetriť silným prúdom vody a nechať ich pod tečúcou vodou čo najdlhšie. Zabráňte, aby na zranené miesta svietilo slnko (najmenej 72 hodín) a poranené miesta zakryte odevom. P.B.

Foto: SVP, š.p.

n Jedovatý boľševník vyskytuje v katastroch obcí pri rieke Uh nielen v koryte toku, ale aj na okolitých pozemkoch, ktoré nie sú v správe SVP.

Bytovku „Titanic“ v Snine zbúrajú, náhradné byty ale nedostanú všetci

Komplikovaná situácia s nájomníkmi bytovky na sídlisku I známej ako Titanic sa pomaly začína riešiť hlavne smerom k spokojnosti obyvateľov okolitých bytoviek, ktorí sa sťažujú na spolužitie s neprispôsobivými nájomníkmi bytovky. Do riešenia problému sa zapojilo aj mesto Snina a zo situácie na sídlisku I sa stala hodená rukavica pre splnomocnenca Úradu vlády SR pre národnostné menšiny Romana Poláka. SNINA. Mestskí poslanci sa rozhodli pohnúť s riešením patovej situácie, do ktorej sa dostalo Združenie Rómov spod Vihorlatu. Nájomníci vraj dostali združenie do úzkych Bytovka na Palárikovej ulici, v ktorej býva v 12 bytoch 60 nájomníkov, má už niekoľko rokov poškodenú statiku. Podľa našich informácií aj preto, že istým spôsobom pomaly klesá, jej prischla prezývka Titanic. Bytovku predalo pred 7 rokmi mesto Združeniu Rómov spod Vihorlatu. Jeho súčasný predseda Pavol Keleš sa obrátil na mesto s tým, aby bytovku od združenia odkúpilo späť. Keleš pre náš týždenník uviedol, že má problémy s nájomníkmi bytov, ktorí sú neplatičmi. Podľa jeho slov bytovku systematicky poškodzovali a keďže dlhovali na nájme, nezostávalo mu dosť financií na investície do jej obnovy. Uviedol, že okrem zlej platobnej disciplíny nájomníkov sa boril s tým, že bytovku vážne poškodzovali. Rozoberali napríklad rozvody a odnášali z nich kovové časti. To malo za následok, okrem iného, aj to, že fekálie z bytov končili priamo na dlážke pivnice. Na neznesiteľný zápach sa sťažovali aj samotní nájomníci. Tí ale pripisovali zodpovednosť vlastníkovi budovy - združeniu. Podľa ich názoru väčšina za byty nájom riadne platila, no vlastník bytovky do jej obnovy a údržby za celé roky neinvestoval a to sa podpísalo pod jej vzhľadom. Iný pohľad na situáciu majú obyvatelia z okolitých bytoviek, ktorí sa na mesto opakovane obracali so žiadosťou, aby s neprispôsobivými obyvateľmi urobilo poriadok, čím by sa život na sídlisku stal znesiteľnejším. Združenie náhradné byty nemá Sninskí poslanci sa k situácii postavili pragmaticky. V rozprave odznelo, že ak by sa do riešenia problému nezapojili, oddialili by znova riešenie problému s neprispôsobivými obyvateľmi sídliska. Preto odsúhlasili odkúpenie bytovky od Združenia pod Vihorlatom s pod-

mienkou, že viac ako tisíc eur dostane združenie na účet až vtedy, keď bude bytovka vyprataná, bez jediného nájomníka. Poslanci odsúhlasili aj kúpu štyroch bytov od spoločnosti Rein House v celkovej hodnote 12-tisíc eur. Do nich chce mesto umiestniť len tie rodiny z bytovky, ktoré majú dobrú platobnú disciplínu a je predpoklad, že nebudú dlžníkmi. Byty sú nižšieho štandardu. Ostatných nájomníkov by malo podľa poslancov „poriešiť“ združenie. Medzi nájomníkmi sa rozpútala diskusia, komu by malo mesto byty prideliť. Všetci sa zhodli, že nemajú kam odísť bývať. Problém majú skoro všetky rodiny, pretože v každá má viacero malých detí. Nájomníci sa obávajú, že ich združenie vtesná do svojej bytovky na Študentskej ulici, známej ako Slobodáreň. Keleš reagoval, že to rozhodne v pláne nemá. Bytovku si združenie ponechá, no voľné byty v nej už pre rodiny z Titanicu nie sú. Podľa Keleša si musia nájsť nájomníci nové bývanie sami. Uviedol, že by bolo iné, ak by nemali voči združenie dlhy, no dlžné sumy u niektorých sa podľa Keleša šplhajú od 2 až do 8-tisíc eur. Nájomníci, s ktorými sme sa stretli, sa obávajú, že skončia na ulici. Podľa ich názoru sa do tejto situácie nemuseli dostať, ak by problematiku bývania rómskej komunity v Snine samospráva vyriešila výstavbou nových

bytov ako je tomu v iných mestách a obciach.

Poláka pozývajú do Sniny Keď bude bytovka majetkom mesta, náklady na búranie pôjdu na jeho účet. Poslanec Andrej Latta na rokovaní uviedol, že nie je správne, aby mesto finančne doplácalo na tento problém. Navrhol pozvať do Sniny splnomocnenca vlády Romana Poláka. Podľa neho má Polák využiť možnosti získania peňazí, ktoré poskytla na riešenie rómskej problematiky Európska únia. Keleš pre náš týždenník uviedol, že predložil minimálne 5 žiadostí na financovanie projektov, ktorými by aspoň z časti vyriešil zlý stav bytoviek, no zakaždým dostal z Úradu splnomocnenca vlády odpoveď, že na ich realizáciu nemá financie. „Pánovi Polákovi som poslal list, v ktorom som ho žiadal o pomoc pri riešení situácie. Odpovedal mi, že sa mám so žiadosťou obrátiť na mesto,“ povedal Keleš. Na rokovaní ale odznelo, že samospráva Poláka do Sniny pozve. Keleš nás informoval, že tento týždeň sa stretne s predstaviteľmi mesta, aby situáciu riešili. Opakovane zdôraznil, že keď sa bude mať postarať o bývanie zvyšných rodín z Titanicu a umiestniť ich do náhradných bytov, bude musieť mestu zopakovať, že voľné byty pre nich nemá. Anna Kornajová

Foto: korn

n Nájomníci, ktorí nedostanú jeden z náhradných bytov, si podľa všetkého budú musieť vyriešiť svoju bytovú otázku sami. Väčšina sa zhodla, že nemá kam ísť.


2. 6. 2014

Meniny oslavujú 2. 6. - 8. 6. 2014

Xénia, Oxana v Karolína v Lenka v Laura v Norbert v Róbert v Medard.

Psí kalendár 2. 6. 3. 6. 4. 6. 5. 6. 6. 6. 7. 6. 8. 6.

pondelok utorok

Mačací kalendár

Alan Lup Riky Gejša Honey Wabi Greco

2. 6. 3. 6. 4. 6. 5. 6. 6. 6. 7. 6. 8. 6.

Aranka Aster Chris Hamlet Bendžo Linda Dino

Kúpalisko Humenné Vnútorný bazén ZATVORENÉ - sanitárny deň od 08.15 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 08.15 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 14.00 hod. od 15.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 20.00 hod.

streda štvrtok piatok

Sauna ženy/muži

so., ne.

streda nedeľa

od 14.00 hod. do 20.00 hod. od 10.00 hod. do 20.00 hod.

Pohotovosť v lekárňach

Otvorené v pracovných dňoch do 20.00 hod., v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 20.00 hod.

Pohotovostné služby v HUMENNOM:

2. 6. Lekáreň Centrum 3. 6. Lekáreň Dr. Max - Kaufland 4. 6. Lekáreň Mária 5. 6. Lekáreň Harmónia 6. 6. Lekáreň Dr. Max - Pharmastore 7. 6. Lekáreň Pri nemocnici 8. 6. Lekáreň Don Bosco

Recept na tento týždeň

Nepečený jahodový dezert

Potrebujeme: korpus: 200g datle bez kôstok, strúhaný kokos, mandle krém: 1kg jahody čerstvé, kokosový olej, sirup agáve na zdobenie: jahody, mäta čerstvá

Vo všeobecnosti dávame pomer datle-kokos-orechy 1:1:0,5. Datle mixujeme s kokosom, orechy zmixujeme zvlášť a v nádobe spolu všetko ručne premiesime. Zmesou "vyložíme" dno aj okraje formičky alebo aj menšej tortovej formy. Plnka - krém sa dá robiť z ovocia, ktoré máte radi. Vymixujeme jahody. Kokosový olej si rozpustíme ponorením do teplej vody. Niekoľko jahôd - plátky nachystáme na zdobenie.

NA HRANE ZAJTRAJŠKA

USA, akčný, sci-fi Epické dobrodružstvo “Na hrane zajtrajška” sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy mimozemská rasa tvrdým útokom zasiahne Zem, a nevie ju poraziť žiadna zo svetových armád. Podplukovník William Cage (Cruise), ktorý sa nikdy nezúčastnil ani jedinej bitky, je náhle degradovaný a následne bez prípravy a s mizernou výzbrojou nasadený do takmer samovražednej akcie. Zabijú ho behom niekoľkých minút. Akoby zázrakom však opäť ožíva na začiatku rovnakého dňa. Znova ho tak čaká boj a rýchla smrť. Znova a znova. Zakaždým je však skúsenejší a dokáže svoje rozvíjajúce sa schopnosti lepšie využívať. V boji mu po boku stojí príslušníčka Špeciálnych jednotiek Rita Vrataski (Blunt). Každá opakujúca sa bitka proti mimozemšťanom je pre Cagea a Ritu príležitosťou dostať sa k porazeniu nepriateľa o krok bližšie. Kino Centrum – Michalovce – utorok 3. jún 2014 o 19.30 hod. – 2D, sobota 7. jún 2014 o 20.45 hod. – 3D a nedeľa 8. jún 2014 o 20.15 hod. – 2D Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – štvrtok 5. a piatok 6. jún 2014 o 19.30 hod.

10 PRAVIDEL JAK SBALIT HOLKU

ČR, komédia Hlavný hrdina novej filmovej komédie Marek je typický príkladom mladého mimoňa žijúceho vo vlastnom vesmíre. Je to šikovný a milý študent astrofyziky, ktorého najväčšou láskou sú nielen hviezdy, ale aj horoskopy. Jeho dráhu mu však jedného dňa skríži dievča snov a Marek sa zamiluje tak beznádejne, že v škole nie je schopný urobiť ani skúšky. V tomto momente sa do veci obujú jeho odhodlaní priatelia. Rozhodnú sa povolať na pomoc a zasvätiť do Marekových problémov jeho otca, ktorý je úspešným vydavateľom množstva bestsellerov na tému: ako získať ženu. Spoločne potom začnú Marekovi pripravovať veľkú strategickú hru, vďaka ktorej by sa mu malo podariť nájsť cestu k milovanému diečaťu. Tým mu ale spôsobia nejeden veľký problém. Marek pod vedením otca a priateľov absolvuje veľmi svojrázny kurz dievčenskej psychológie. Platí však v živote tých 10 zaručených pravidiel presne podľa knižiek? Filmová komédia 10 pravidiel s podtitulom Jak sbalit holku je novou snímkou tvorcu diváckych hitov - Karla Janáka, autora úspešných filmov Snowborďáci a Raftáci. Kino Centrum – Michalovce – streda 4. jún 2014 o 19.30 hod.

NA VINE SÚ HVIEZDY

USA, romantická komédia Film podľa knižnej predlohy Johna Greena sa točí okolo príbehu šesťnásť ročnej Hazel Grace Lancaster, ktorej pred tromi rokmi diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy. Hazel sa na stretnutí podpornej skupiny zoznámi s Augustom Watersom, vyliečeným pacientom leukémie, ktorý tam chodí ako podpora svojho kamaráta. Keď sa ich vzťah začne prehlbovať z obyčajného priateľstva, snaží sa Hazel zachovať si odstup, pretože sa bojí, že zomrie a Gusa to poznamená. Kino Fajn – Humenné – štvrtok 5. a piatok 6. jún 2014 o 19.30 hod. Kino Centrum – Michalovce – štvrtok 5. jún 2014 o 19.30 hod. a piatok 6. jún 2014 o 19.15 hod.

BONY A KLID 2

ČR, komédia „Všetci dobrí veksláci sú späť“ Dlho očakávané voľné pokračovanie kultovej "vekslácké balady" Bony a klid. Čo dnes po 25 rokoch robí partička niekdajších vekslákov? Sú vonku z väzenia a prispôsobili sa. Kino Fajn – Humenné – sobota 7., nedeľa 8. a streda 11. jún 2014 o 19.30 hod. Kino Centrum – Michalovce – piatok 6. jún 2014 o 21.30 hod., sobota 7. jún 2014 o 19.00 hod. a nedeľa 8. jún 2014 o 18.30 hod. Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – sobota 7. a nedeľa 8. jún 2014 o 19.30 hod.

KULTÚRA

MSKS Humenné

Juraj Kováč – Človek Tvorca Výstava olejmalieb 3.6.2014 – 13.7.2014

Kultúrne leto 2014 Martin Geišberg a Nany Hudák Cesta za slobodou dvoch neortodoxných pesničkárov Nedeľa 8. jún 2014 o 17.30 hod.

Snina

Fontána pre Zuzanu trochu inak pre mládež v podaní hercov prešovských divadiel Piatok 13. jún 2014 o 18.00 hod., kinosála DK

MsKS Michalovce

Renáta Fialová výber z tvorby Od 2. – 30. jún 2014, malá galéria MsKS

7

Havrana 2014 7. ročník mestského finále v speve populárnych piesní Štvrtok 5. jún 2014 o 9:30 hod., Tribúna pri MsÚ

Deň Južanov kultúrno – športové podujatie obyvateľov sídliska JUH v areáli VI.ZŠ Piatok 6. jún 2014 o 18.00 hod.

Gašparko predstavenie pre deti v podaní tanečného súboru SĽUKu, ide o tanečnú veselohru, ktorá je spojením tradičného bábkového divadla a ľudového tanca a hudby. Pondelok 9. jún 2014 o 9.00 hod., Veľká sála MsKS Tanec medzi črepinami slovenský ľudový umelecký kolektív a Marek Ťapák Pondelok 9. jún 2014 o 19.00 hod., Veľká sála MsKS

Dobrá rada nad zlato

Zápach tabakového dymu pominie, ak v izbe umiestnime misku s octom.

Zápach z drevenej dosky Silný zápach (napr. od cibule alebo rýb) odstránime z dosky tak, že ju dobre vydrhneme polovicou citróna a umyjeme studenou vodou.

Zlaté šperky najlepšie vyčistíme tak, že ich umyjeme vo vlažnom mydlovom roztoku a vypláchneme v liehu.

Zrkadlá najlepšie očistíme horúcou octovou vodou. Ďalšia možnosť je pretrieť surovým zemiakom, opláchnuť čistou vodou a vyleštiť novinovým papierom.

Oznámenie o vykonaní strelieb

Obvodný úrad Vojenského obvodu Valaškovce oznamuje občanom obce, že v uvedených dňoch budú na území vojenského obvodu vykonané streľby. Z tohto dôvodu a dôvodu ochrany života a zdravia občanov je vstup na územie vojenského obvodu Valaškovce zakázaný!

pondelok utorok streda štvrtok piatok

2. 6. 2014 3. 6. 2014 4. 6. 2014 5. 6. 2014 6. 6. 2014

od 8.00 do 18.00 hodiny od 8.00 do 18.00 hodiny od 8.00 do 16.00 hodiny od 8.00 do 16.00 hodiny od 8.00 do 12.00 hodiny

V uvedených termínoch a časoch je vstup na územie vojenského obvodu zakázaný. Hrozí reálne nebezpečenstvo ohrozenia zdravia a života.

VLÁDKYŇA ZLA

Jahody si vymixujeme a pridáme kokosový olej - necelých 200ml. Krém môžete dosladiť podľa svojej chuť. Krém nalejeme na "korpus", dozdobíme a necháme stuhnúť v chladničke. Dobrú chuť!

KINÁ

Infoservis

(zdroj: internet, www.varecha.sk)

DIVERGENCIA USA, fantasy

Príbeh sa odohráva v Chicagu v neďalekej budúcnosti, kde mladučká šestnásťročná Beatrice Priorová žije v spoločnosti rozdelenej na päť frakcií – Harmónia hlási priateľskosť a mier, Otvorenosť – pravdovravnosť, Informovanosť – vedomosti, Neohrozenosť – odvahu, Sebazaprenie – obetavosť. Na rozhodovacej ceremónii si všetci šestnásťroční vyberajú frakciu, ktorej zasvätia zvyšok života. Beatrice má len dve možnosti: zostať so svojou rodinou, alebo ju navždy opustiť, aby mohla byť sama sebou. Rozhodnutím napokon prekvapí všetkých vrátane seba. Zmení si meno na Tris a usiluje sa obstáť v tvrdej konkurencii, aby si vybojovala miesto v novom živote. Hľadá skutočných priateľov a zamotáva sa do vzťahu s chvíľami neodolateľným, inokedy neznesiteľným chlapcom. Keď Tris objaví sprisahanie, ktoré môže zničiť jej navonok dokonalú spoločnosť, záhadná schopnosť jej buď pomôže zachrániť ľudí, ktorých miluje, alebo ich zničí. Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – streda 4. jún 2014 o 19.30 hod.

USA, romantický, fantasy Zloba bývala nádhernou mladou ženou s rýdzim srdcom, ktorá prežila idylické detstvo v mierumilovnom lesnom kráľovstve. Jedného dňa však útočiaca nepriateľská armáda pohrozila zničením harmónie jej krajiny. Z vládkyne sa stala najudatnejší obranca vlasti. Keď sa však stala obeťou nemilosrdnej zrady, jej zlaté srdce začalo kamenieť. Zloba túžiaca po pomste zviedla epickú bitku s útočiacim dedičom kráľovského trónu a pritom prekliala jeho novorodenú dcéru Auroru. Ako dievča rastie, Zloba si uvedomuje, že je Aurora kľúčom k nastoleniu mieru v kráľovstve a dosť možno tiež k jej skutočnému šťastiu. Film produkuje Joe Roth a režíruje Robert Stromberg. Výkonnými producentmi sú Angelina Jolie, ktorá si zahrala hlavnú postavu, Don Hahn, Matt Smith, Palak Patel a Sarah Bradshaw, autorkou scenára je Linda Woolverton. Kino Fajn – Humenné – sobota 7. jún 2014 o 17.00 hod. – 2D a nedeľa 8. jún 2014 o 17.00 hod. – 3D Kino Centrum – Michalovce – nedeľa 8. jún 2014 o 16.00 hod. – 3D

DOBRODRUŽSTVÁ PÁNA PEABODYHO A SHERMANA

DreamWorks Animation oživuje komiksovú klasiku Pán Peabody & Sherman a prináša ju do kín v celkom novej animovanej 3D komédii pre celú rodinu. Pomocou svojho najgeniálnejšieho vynálezu Časomatu sa Pán Peabody a jeho adoptovaný syn Sherman prenesú späť v čase. Na vlastnej koži tak zažívajú najvýznamnejšie historické udalosti a stretávajú sa s najväčšími osobnosťami všetkých čias. Zistia však, že ich úlohou je napraviť históriu a zachrániť budúcnosť. Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – sobota 7. a nedeľa 8. jún 2014

Redakcia týždenníka Slovenský východ sídli na Chemlonskej ul. 1, areál Chemes, a. s., Humenné (vchod cez vrátnicu na hlavnej bráne)

Stranu pripravila Sandra Kertisová


8

Inzercia

2. 6. 2014

SV-Z/000132

Mierová 98 (1. posch.), Humenné (pri poisťovni Allianz)

0917 689 776

kuchyne v obývacie steny v detské steny sedacie súpravy v váľandy v spálne www.hmnnabytok.sk vešiakové steny v vstavané skrine

NÁBYTOK NA MIERU

Nezávislý regionálny týždenník pre okresy Medzilaborce, Snina, Humenné, Vranov n/T, Michalovce, Sobrance, Trebišov. Vydáva VIHORLAT PRESS, s.r.o. v Humennom, IČO: 36457370. Šéfredaktorka: Anna Kornajová - 0905 188 845 l Marketing, obchod, inzercia: Bc. Martina Behajlová - 057 772 2227, 0905 281 391, e-mail: redakcia@slovenskyvychod.sk l Grafická úprava: Grafitek.sk s.r.o. l Adresa redakcie: Chemlonská 1, 066 01 Humenné l Kontakt: 057 772 2227, 057 771 2227, e-mail: redakcia@slovenskyvychod.sk l Športová redaktorka: Michaela Kobanová - 0911 256 749, michaela.kobanova@slovenskyvychod.sk l Redakčná uzávierka príspevkov a inzercie vo štvrtok do 15. hodiny. Nevyžiadané rukopisy a fotografie nevraciame, redakcia si vyhradzuje právo úpravy rukopisov a fotografií. Uverejnené názory čitateľov sa nemusia zhodovať so stanoviskom redakcie. Za obsah a jazykovú úpravu inzercie redakcia nezodpovedá. Člen siete MEDIA BOX. Tlačí ROTAPRINT Košice. Rozširuje Kapa Dab. Registrované Ministerstvom kultúry SR - EV 3959/09. ISSN: 1338-1121. www.slovenskyvychod.sk

SV-Z/000072

SV-Z/000133

Pre váš lepší pocit


2. 6. 2014

Inzercia

057/772 2227

redakcia@slovenskyvychod.sk

Prenájom

l Dám do prenájmu zariadený 2-izb. byt na Sídl. I. Tel. 0948 489 943. SV-Z-R/000288

l Dám do prenájmu 2-izb. byt v centre HE. Volať po 14 hod. Tel. 0907 983 006. SV-Z-R/000290

l Dám do prenájmu dvojizbový byt s balkónom na prvom poschodí, čiastočne zariadený. Byt sa nachádza na Dobrianskeho ulici. Cena 280 eur / mesačne. Info na tel. 0907 243 392, e-mail: odkaz@zoznam.sk SV-Z-R/000298

Predaj

SV-Z-R/000296

l Predám veľký (98 m2) 3-izb. byt s garážou + 20 m2 terasa v OV v Koškovciach, po kompletnej rekonštrukcii. Tel. 0915 363 895. SV-Z-R/000294

l Predám 3-izb. tehlový byt v osobnom vlastníctve na Sídl. II, 70 m2, čiastočná rekonštrukcia. Cena 37 000 eur. Tel. 0917 583 322. SV-Z-R/000304

l Predám bukové odrezky. Tel. 0908 102 786. SV-Z-R/000083

l Predám palivové drevo. Tel. 0908 371 259. SV-Z-R/000274

l Predám palivové drevo v dĺžkach aj metrovicu. Tel. 0917 840 571. SV-Z-R/000277

l Predám novú liaheň na cca 50 ks vajec, cena 60 eur. Tel. 0907 181 800. l

Predám

SV-Z-R/000297

automat.

SV-Z-R/000291

l Predám sústruh a šrotovník. Tel. 0915 201 329. SV-Z-R/000300

SV-Z-R/000305

l Predám 30 Tatier hliny, 10 eur + doprava. Tel. 0903 612 909. SV-Z-R/000307

Rôzne

l Masáže aj u vás doma. Tel. 0902 321 841. SV-Z-R/000272

l Predám 1,5 izb. byt v centre mesta HE, komplet prerobený. Cena dohodou. Tel. 0907 587 955.

práčku,

(výsledky psychologických testov dostanete ihneď) l vodičov, držiteľov VP skupiny C, D, E l žiadateľov o vydanie vodičského oprávnenia pred nástupom do autoškoly l z dôvodu dopravných priestupkov l odborné poradenstvo pri odobratí VP z dôvodu požitia alkoholu l držiteľov a nositeľov zbrane a streliva, vyšetrenia pre SBS

mikrovlnku, plynový sporák. Tel. 0908 379 413.

l Predám 250 l miešačku, zachovalá. Cena dohodou. Tel. 0908 900 976.

l Striekanie fasád vysokotlak. čerpadlom. Tel. 0902 311 056. SV-Z-R/000292

l Stavby krbov – vnútorných, vonkajších aj s udiarňou, pece, kachľovce, bytové jadrá, fasády SP1, obklady a dlažby. Tel. 0908 514 879.

PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVO: Tel. 0905 961 983 e-mail: poradna@psycho-servis.sk

PRÍJEM RIADKOVEJ INZERCIE

Ševčenkova 6, Humenné (drevený stánok oproti Verchovine pri zeleninovom trhovisku) Inzerciu naďalej prijímame telefonicky alebo e-mailom

Spoločnosť LUTO Automotive s.r.o. sa rozhodla po úspešnom nultom ročníku zorganizovať ďalší ročník medzinárodného veľtrhu práce a rozvoja s názvom „Svet práce“.

l Prijmeme pracovníkov do drevovýroby. Tel. 0905 256 038. SV-Z-R/000295

l Prijmeme vodiča na medzinárodnú kamiónovú dopravu. Tel. 0911 297 122.

Toto jedinečné dvojdňové podujatie sa bude konať 4. a 5. júna 2014 v multifunkčnej hale STEEL ARÉNA v Košiciach. Samotný veľtrh sa začína v stredu 4. júna 2014 o 10:00 hodine slávnostným otvorením za účasti významných osobností a tento deň sa ukončí o 18:00 hodine. Ďalší deň 5. júna 2014 bude výstavisko sprístupnené verejnosti opäť od 10:00 do 18:00 hodiny. Vstup pre návštevníkov je zadarmo.

SV-Z-R/000301

Drobnochov

l Predám králiky v SS, Jasenov 201.

Podujatie je realizované pod záštitou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, primátora mesta Košice, Úradu Košického samosprávneho kraja, Úradu Prešovského samosprávneho kraja, s podporou Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR, a za podpory a účasti ďalších významných partnerov.

SV-Z-R/000303

l Predám 1 – mesačnú fenku ratlíka, čierno pálenej farby. Tel. 0908 900 976.

SV-Z/000006

Prijíma objednávky na:

VCHODOVÉ OCE¼OVÉ DVERE do bytu (s príslušenstvom a montážou)

350 €

www.slovenskyvychod.sk

Hľadáme domov pre HAPPY

Ak by sa niekomu zdalo, že som sa v tejto rubrike už pred časom uchádzala o svoj nový domov a zodpovedného majiteľa, zároveň doživotného priateľa v ľudskej podobe, bolo tomu tak. Žiaľ L, nepodarilo sa mi nájsť nikoho, kto by mi chcel pomôcť. Tak to skúšam znova.

Po všetkom, čo si Happynka prežila, hľadáme pre ňu láskavý domov, kde sa o ňu skutočne postarajú Happy vám to stonásobne vráti J.

Čo by mal nový majiteľ vedieť, Happy k nám prišla s trieštivou zlomeninou ramenného kĺbu, je po operácii, čím sme jej odstránili bolesť, no pôvodná funkcia labky sa nedá stopercentne obnoviť (pri chôdzi trochu kríva). Happy má oslabenú imunitu a demodikóza sa môže kedykoľvek vrátiť, čo si bude vyžadovať opakovanú liečbu a dlhodobé podávanie prípravkov na podporu imunitného systému. Ak chcete darovať Happynke domov, kontaktuje nás na tel. č. 0910 161 789 alebo e-mailom: ozpomocpsom@gmail.com Podmienkou adopcie je podpísanie adopčnej zmluvy a uhradenie poplatku.

0905 508 163, 0911 168 982

n 9 - 17-týždňové vysokoprodukčné nosničky (plemeno: HYSEX, MORAVIA, DOMINANT FAREBNÝ) n 1-ročné nosnice v znáške n brojlerové kurčatá n morky - 8 a viac týždňové (plemeno: BIG-6) n káčatá brojlerové n húsatá brojlerové n perličky

Ján Holub – Fečo, nar. 1935

Stanislava Pichoňská, nar. 1979 Helena Ščerbová, nar. 1940 Anna Benická, nar. 1929

Ing. Tomáš Sivčo, nar. 1951 V DLHOM N/CIR

Michal Ivan, nar. 1935 V HABURE

Anastázia Sokolovová, nar. 1929

Ďalej ponúkame: kŕmne zmesi pre hydinu, zajace, granuly pre psov, miešané šroty, zemiaky jedlé a sadbové, umelé hnojivá – síran, liadok a NPK.

V JASENOVE

Anna Rudavská, nar. 1923

Dovoz zdarma.

0905 480 587, 057 779 6175

Keď odíde duša, ktorú si miloval všetok svoj čas, svoju lásku si jej venoval, tvoj svet sa náhle rozpadne a smútok za strateným ťa popadne.

Lebo ty vieš, že tú tvár už nikdy neuzrieš a ty to až priveľmi dobre vieš, že ten čas príde aj na teba, keď budeš musieť odísť do neba.

Siedmeho júna si pripomenieme rok, keď nás navždy opustila vo veku 35 rokov naša milovaná mamka, manželka, dcéra, sestra, švagriná a kamarátka ĽUBOMÍRA MESARČOVÁ z Papína.

Tí, ktorí ste ju poznali, venujte jej spolu s nami tichú spomienku. Smútiaca rodina

V HUMENNOM

Mária Kulanková, nar. 1931

NOVINKA: čerstvo pitvané gazdovské brojlerové kurčatá

Spomienka

Opustili nás Ladislav Juraško, nar. 1956

SV-Z-R/000302

Volám sa Happy, som 4-ročná sučka stredného vzrastu s váhou 15 kg. Som zaočkovaná, čipovaná i kastrovaná. Hrobárovi z lopaty som utiekla dvakrát. Prvýkrát som pocítila ľudskú krutosť, keď som sa chorá a podvyživená ocitla na ulici, kde som doslova čakala pri ceste na smrť. Druhýkrát ma, paradoxne, zachraňovali od môjho „záchrancu“ (mala som pokročilé štádium demodikózy a bola som zanedbaná, mala som problémy s chôdzou). V súčasnosti som zdravá, teším sa zo života, som aktívna a priateľská fenočka. Som vhodná k domčeku s prístupom dnu alebo aj do bytu (mám hygienické návyky, osamote neničím „zverené“ okolie). Znesiem prítomnosť iných feniek aj psíkov. Rada sa hrám. Ideálny by bol ale domov, kde by som bola jediným psíkom, pretože som žiarlivá. Milujem ľudskú spoločnosť, hladkanie, maznanie. Rozumné deti nie sú príťažou.

PREDÁM TATRANSKÝ PROFIL - PERODRÁŽKU brúsený, I.tr. 4,30 €, II.tr. 3,30 €. Dlážkovica a dokončovacie lišty. DOVEZIEM.

SV-Z/000090

Vystavených viac ako 100 ks interiérových dverí

SV-Z/000008

MINIFARMA UDAVSKÉ

SV-Z-R/000306

Množstevné zľa vy pre sta vební kov Príďte si vybrať to pra vé pre vás

prijme sympatické dievčatá.

Jedinečný veľtrh práce a rozvoja „SVET PRÁCE“ opäť v Košiciach!

Práca

Ďalej v ponuke: t Plastové okná 6 a 8-komorové t Hliníkové okná a dvere - zn. PONZIO pre rodinné a bytové domy t Hliníkové fasády t Zimné záhrady

v Čechách

Veselí nad Moravou

Vážení čitatelia, v tejto prevádzke prijímame od vás l riadkovú inzerciu l smútočné oznámenia l spomienky l poďakovania

opopcak@hotmail.com

v cene

NOČNÝ KLUB Bohatá domáca i zahraničná klientela, pekné peniaze na ruku každý deň. Pracovná doba i dohodou. Ubytovanie hotelového typu zdarma (zabezpečené). Serióznosť a diskrétnosť samozrejmosťou. Príďte sa presvedčiť a neoľutujete. 0905 244 226

l manželské a partnerské l individuálne poradenstvo

SV-Z-R/000299

Suchý jarok 2811, Humenné, tel. 0918 841 371

SV-Z/000128

Ambulancia klinickej a dopravnej psychológie, ul. M. R. Štefánika 204, Vranov nad Topľou ponúka: PSYCHOLOGICKÉ VYŠETRENIA:

V KAMENICI N/CIR

Mária Sninčáková, nar. 1930 V MEDZILABORCIACH Jana Kováčová, nar. 1962 V SNINE

Ing. Michal Čus, nar. 1930

Helena Leferovičová, nar. 1929 V SOLI

Helena Fedorová, nar. 1929

V STAKČÍNSKEJ ROZTOKE Mikuláš Piteľ, nar. 1926 V ŠMIGOVCI

Anna Guzejová, nar. 1930 V UBLI

Margaréta Demjanová, nar. 1934 Ladislav Drevický, nar. 1952 VO VÍŤAZOVCIACH

Mária Kiškovská, nar. 1921

Nech im svieti svetlo večné!

SV-Z/000097

Riadková INZERCIA

9


10

Šport

ŠPORT

Medailami ovenčení sninskí taekwondisti v Chorvátsku

K A R L O VA C / SNINA. Prestížny a v Európe uznávaný turnaj „Karlovac Open 2014“ v rovnomennom chorvátskom meste sa nezaobíde bez účasti zástupcov sninského klubu Taekwondo Black Tiger pod vedením trénera Tomáša Potockého. Štvorica pretekárov zo Sniny podala v konkurencii 850 pretekárov z 95 klubov osemnástich štátov sveta skvelé výkony. V kategórii mladších kadetov mal Andrej Varchol (- 47 kg, 9 pretekárov) premiéru. V prvom dueli si poradil z Talianom, no v semifinále rozdielom 4:9 nestačil na Rumuna a obsadil 3. miesto. Sninský kadet Michal Matiko (- 45 kg) postupne porazil Chorváta 13:1 a Srba TKO. V boji o medaily po skvelom zápase za stavu 5:4 pre Matika sa arbitér rozhodol prideliť mu trestný bod, bez akéhokoľvek vysvetlenia, a tak sa zápas dostal na úroveň Golden point. Tu bol Matiko riadne rozhodený a po jednom z jeho útokov nabehol bod nie jemu, ale súperovi. Piate miesto tak bolo sklamaním pri jeho skvelých výkonoch. Junior Samuel Kukura,

vo váhe - 51 kg, si poradil s chorvátskym reprezentantom 17:7, vo finále po napínavom dueli odstavil Rumuna rozdielom 6:3 a zlatá medaila mohla zdobiť jeho hruď. Karol Legemza (- 55 kg) prešiel v zápase cez Taliana hladko 14:0, porazil aj Srba 9:3 a vo finále po napínavom dueli aj chorvátskeho reprezentanta 8:7, čím pridal ďalšie prvé miesto. „S odvedenou prácou svojich bojovníkov som nesmierne spokoj-

FOTO: ARCHÍV TP

n Tomáš Potocký, Michal Matiko, Andrej Varchol, Karol Legemza a Samuel Kukura.

Koškovčania milo prekvapili aj futbalové triedy

FINTICE. Uplynulý pondelok sa v krajskom prebore vo futbale mladších žiakov zrodilo prekvapujúce, ale zaslúžené, víťazstvo chlapcov zo ZŠ s MŠ v Koškovciach, ktorí reprezentovali okres Humenné i svoj región. Žiaci z Koškoviec porazili v základnej skupine favorizované školy so športovými triedami – Prešov 6:5, Stropkov 5:4 a remizovali so silným družstvom z Popradu 2:2. Vo finálovej skupine zdolali Šarišské Michaľany 7:0 a s Vranovčanmi remizovali 0:0. Keďže všetkými zápasmi prešli bez prehry, nebolo pochýb o ich úspechu. Po spomínanej remíze s

ný, aj keď mierne sklamaný s Matikovým neoprávneným neúspechom. Ideme však ďalej, čaká nás Svetový pohár v Rakúsku a turnaj v Poľsku. Je škoda, že sa turnaja pre finančné ťažkosti nezúčastnila väčšia skupina pretekárov z klubu,“ informoval tréner BTC Snina Tomáš Potocký. Poďakoval však vedeniu mesta Snina a dvom nemenovaným sponzorom klubu za finančnú pomoc. -MJK- / (tp)

družstvom Vranova nad Topľou už bolo isté, že žiaci Peter Kridla, Maroš Juras, Martin Juras, František Sitarčík, Filip Danko, Anton Sitarčík, David Lisakovský, Maroš Harvila, Jaroslav Kuzica a Branislav Gajdoš pod vedením vedúceho tímu Martina Laca budú začiatkom júna reprezentovať na Majstrovstvách Slovenska nielen humenský okres, ale aj Prešovský kraj. Vedenie Základnej školy s MŠ v Koškovciach aj touto cestou chlapcom blahoželá a ďakuje žiackym trénerom ŠK Futura Humenné – J. Štafurovi, J. Varcholovi a M. Feiglovi, pod ktorých vedením sa väčšina žiakov školy futbalovo zdokonaľuje. -MJK- / (bčk)

Sninskí šermiari z republikových majstrovstiev naprázdno neprišli

BRATISLAVA/SNINA. Slovenský šampionát majú za sebou aj sninskí zástupcovia Klubu šermu Snina, ktorí sa v dňoch 24. a 25. mája prezentovali v bratislavskej športovej hale Elán na Majstrovstvách SR v šerme kordom kadetov, mladších žiakov a juniorov.

Kadeti (25 pretekárov) – najvyššie z trojice sninských šermiarov sa prebojoval Branislav Kucka, ktorý zo základného kola (4/1) postúpil do eliminácie s voľným žrebom v prvom kole. V druhom porazil 15:10 Zlackého z AŠ Bratislava, no v boji o medaily podľahol Cipárovi z BŠK Bratislava 6:15, a tak mu patrilo 7. miesto. Ďalší Sninčania: 10. Denis Dunaj, 15. Pavol Kováč. Víťazom sa stal Ille (Akadémia šermu Bratislava). Kadetské družstvo v zložení Kováč, Kucka, Dunaj (7) vyhralo nad AŠ Bratislava III 45:27, v semifinále podľahli BŠK Bratislava I 26:45 a v boji o bronz podľahli AŠ Bratislava II rozdielom 34:45. Sninčania ob-

Striebro pre chalanov z OUI Snina na celoslovenských športových hrách

LADCE/SNINA. Koniec mesiaca máj bol pre chlapcov Odborného učilišťa internátneho v Snine termínom pre 39. ročník Celoslovenských športových hier. Organizátorom bolo OUI Ladce.

Viac nás o úspechu informoval poverený pedagóg OUI Snina Jozef Makaj: „V silnej konkurencii si Sninčania počas dvoch dní zmerali sily so súpermi z desiatich odborných učilíšť zo Slovenska v piatich atletických disciplínach a v malom futbale. Napriek silným súperom, preukázali chlapci zo Sniny

2. 6. 2014

odhodlanie a chuť víťaziť. V tesnom súboji v celkovom hodnotení družstiev pri rovnosti bodov prvých dvoch družstiev Sniny a Prešova nakoniec získali striebornú medailu.“ Celkové umiestnenie vybojovali svojimi individuálnymi výkonmi - Peter Demeter 1. miestom vo vrhu guľou (12,25 m) a 2. miestom v behu na 100 m (12,9 sek.), Marek Demeter 5. miestom vo vrhu guľou (10,93 m), Alexander Pumpa 2. miestom v skoku do diaľky (5,41 m) a Vladimír Goliáš 2. miestom v behu na 1 500 m (4:45,20 min.).

sadili 4. miesto. Zvíťazilo družstvo BŠK Bratislava I. l Mladší žiaci (20 pretekárov) – všetci traja Sninčania postúpili do eliminačných bojov, najvyššie sa prešermoval Viktor Staroščák, ktorý v druhom kole porazil Hakalu z Willardu Košice 12:11, no v boji o medaily podľahol 5:12 Lachkému z Willardu Košice a obsadil 8. miesto. 14. Tomáš Gazda, 18. Jakub Koribanič. Zvíťazil Rečlo z AŠ Bratislava. V súťaži družstiev (6) sninskí mladší žiaci už v prvom zápase podľahli BŠK Bratislava I rozdielom 31:36 a skončili na 5. mieste, najlepšie bolo družstvo Willardu Košice. l Juniori (25) – kvarteto sninských šermiarov najlepšie zastúpil Martin Kapák s bronzovou medailou. V eliminácii vyradil Stolára z AŠ Bratislava 15:9, Fabiána z KŠŠ Zvolen 15:10, Zlackého z AŠ Bratislava 15:14 a až v semifinále podľahol Šteisovi z BŠK Bratislava rozdielom 9:15. 18. Branislav Kucka, 22. Denis Dunaj, 24. Pavol Kováč. Zvíťazil Cipár z BŠK Bratislava. V súťaži družstiev (6) štvorica podľahla tímu AŠ Bratislava I 29:45 a

FOTO: ARCHÍV DK

n Bronzový lesk pre juniora Martina Kapáka.

FOTO: ARCHÍV DK

n Svoju juniorskú kategóriu postriebrila Hunčárová u jednotlivcov aj tímovo. celkove skončili na poslednom mieste, víťazom sa stalo družstvo BŠK Bratislava. l Juniorky (25) – Katka Hunčárová s jednou prehrou v základnom kole postúpila do eliminácie, kde porazila Nemcovú z BŠK Bratislava 15:8, potom aj E. Gabašovú z AŠ Bratislava 15:10. Premožiteľku našla vo finále, keď nestačila (12:15) na L. Gabašovú z AŠ Bratislava. V súťaži družstiev Hunčárová nastúpila spolu s Macejákovou a Haneszovou z KŠK Košice, kde boli nasadené hneď do finále a tu podľahli AŠ Bratislava 39:45 a získali tak strieborné medaily.

Slovami trénera Dalibora Kazíka: „V kadetskej kategórii sme očakávali oveľa lepšie umiestnenia, 7. miesto Kucku je na úrovni jeho priemeru. Svojou bojovnosťou prekvapil u mladších žiakov Staroščák. Spokojný som aj s výsledkom Kapáka, resp. s Katkou Hunčárovou.“ -MJK- / (dk)

FOTO: ARCHÍV IHR

FOTO: ARCHÍV JM

FOTO: ARCHÍV BČK

n Žiaci z Koškoviec veria v zisk medaily aj na Majstrovstvách Slovenska.

ÚS ObFZ č. 39 - 13/14

Správy zo zasadnutí odborných komisií ObFZ Humenné, www.obfzhumenne.sk /sekretariat@obfzhumenne.sk

SEKRETARIÁT • Oznamuje: l Oblastný futbalový zväz má novú e-mailovú adresu a webstránku (viď vyššie). Pôvodná adresa je už neaktuálna.

Š P O RT O V O - T E C H N I C K Á KOMISIA • Oznamuje: l zápas TJ Družstevník Dlhé n/Cir. – FK Humenné sa odohrá na ihrisku MFK Snina v ÚHČ l na základe neuhradených zberných faktúr v termíne (splatnosť 19. 5. 2014) za mesiac apríl 2014 v zmysle DP za zastavenie činnosti eviduje odpočet troch bodov nasledovným družstvám: Ľubiša (7. liga), Zb. Dlhé, Podskalka (9. liga) l predsedom, klubovým manažérom FK, rozhodcom a delegátom ObFZ, že 13. 6. 2014 (piatok) o 15.30 hod. sa uskutoční v zasadačke MsÚ Humenné školenie k informačnému systému ISSF.

• Nariaďuje: l R vytlačiť pred stretnutím zápis o stretnutí a ten dávať podpisovať kapitánom a vedúcim družstiev, a nie zápasové súpisky. Počas stretnutia je zápis o stretnutí vždy v miestnosti rozhodcov. • Vyzýva: l FK v 7. lige, aby nominácie družstiev boli uzatvorené najneskôr 30 minút pred začiatkom stretnutia. l FK, že pri žiadostiach o zmenu termínu na základe vzájomnej dohody môžu oba kluby schváliť žiadosť písomne v systéme ISSF. • Schvaľuje výsledky (dosiahnuté na HP): l 23. kola 7. ligy, l 23. kola 8. ligy l 19. kola 9. ligy l výsledok dohrávky 22. kola 7. ligy Ptičie – Borov (dosiahnutý na HP). • Kontumuje: l stretnutie 15. kola I. trieda dorast Modra n/Cir. – Pakostov 3:0 kont. podľa SP čl. 100/i. • Dôrazne upozorňuje: l kluby v 7. lige na povinnosť zabezpečenia PC + tlačiareň a internet pre zabezpečenie systému ISSF (vytlačenie zápisu) pod hrozbou ďalších disciplinárnych opatrení. • Do pozornosti: l klubom 8. a 9. ligy dospelých, že od nového súť. ročníka majú povinnosť zabezpečiť PC, tlačiareň a internet z dôvodu prechodu na elektronické vypisovanie zápisov v systéme ISSF. Proti rozhodnutiam ŠTK je možné sa odvolať do 15 dní.

n Strieborné družstvo OUI Snina - Peter Demeter, Alexander Pumpa, Dávid Demeter, Tomáš Grundza, Alex Jano, Miroslav Gábor, Marek Demeter a Vladimír Goliáš so svojím pedagógom Jozefom Makajom. KOMISIA MLÁDEŽE • Schvaľuje výsledky (dosiahnuté na HP): l 17. kola I. triedy dorast l 16. kola I. triedy žiakov, okrem Stakčín – Jasenov (chýba zápis R – Treščák) l 16. kola I. triedy ml. žiakov l II. triedy žiakov zo 24. 5. 2014 l žiadosť OŠK Udavské a nariaďuje odohrať 8. turnaj v II. triede dorastencov, usporiadateľ: OŠK Udavské, na ihrisku v Rovnom 31. 5. 2014 (sobota) o 9.30 hod. (účastníci: Udavské, Ubľa, Ulič, Kolonica). • Žiada: l klubových manažérov, aby žiadosti pre komisiu mládeže podávali cez ISSF - (podanie na komisiu – komisia mládeže). • Oznamuje: l že finálový turnaj víťazov II. triedy dorastencov sa uskutoční 7. 6. 2014 (sobota) o 9.30 hod. na ihrisku v Lackovciach. Účastníci – víťazí skupín a družstvo z 2. miesta s najväčším počtom získaných bodov. • Pozýva: l zástupcov zainteresovaných FK Kolonica, Lukačovce, Hrabovec n/L., Zubné, Lackovce na zasadnutie komisie mládeže k príprave finálového turnaja dňa 5. 6. 2014 (štvrtok) o 15.00 hod. Rozpis finálového turnaja bude zverejnený na www.obfzhumenne.sk • Oznamuje ZMENU: l finálový turnaj víťazov II. triedy žiakov sa

uskutoční 15. 6. 2014 (nedeľa) o 11.00 hod. v Brekove. • Oznamuje: l 3. kolo žiackej futbalovej súťaže na ihrisku s umelou trávou kat. mladší žiaci sa odohrá 4. 6.2014 (streda) (Laborecká - SNP, Švermova – Laborecká, SNP Švermova). Proti rozhodnutiam KM je možné odvolať sa do 15 dní.

DISCIPLINÁRNA KOMISIA Žiadosť o odpustenie zvyšku trestu: l Ú.č. 0261: Suchanič Adam (Zubné) DK žiadosti vyhovuje s podmienečným odkladom na 1 mesiac od 29. 5. 2014 / + 10,- € prerokovanie l Ú.č. 0262: Michal Sabo (Ľubiša) DK žiadosti nevyhovuje / +10,- € prerokovanie. Zastavenie činnosti: l Ú.č. 0263: Krajník Tomáš (Rovné) - pozastavenie výkonu športovej činnosti na 1 súťažné stretnutie nepodmienečne po 5 ŽK od 26. 5. 2014 DP čl. 37/5a /+ 10,- € prerokovanie l Ú.č. 0264: Holienčin Tomáš (Rovné) vylúčený po 2 ŽK – 1 stretnutie nepodmienečne od 26. 5. 2014 DP 37/3 / + 10 € prerokovanie l Ú.č. 0265: Gajdoš Marián (Hrabovec n/L.) vylúčený po 2 ŽK – 1 stretnutie nepodmienečne od 26. 5. 2014 DP 37/3 / + 10 € prerokovanie.

n Dievčatá od Cirochy na krajskom kole v malom futbale mladších žiačok, ktoré sa minulý utorok uskutočnilo vo Finticiach, potešili nielen svojich pedagógov. Beľanky obsadili striebornú pozíciu a Kameničanky bronzovú priečku. V konkurencii jedenástich víťazných okresných družstiev dosiahli zástupkyne nášho regiónu ďalší pekný úspech. Na fotografii v žltých dresoch dievčatá z Belej nad Cirochou s Lackom Hrehom a v zeleno-bielych dresoch žiačky z Kamenice nad Cirochou s Petrom Holpom. -MJK- / (lhr)

l Ú.č. 0266: TJ Ostatné: Družstevník Modrá n/Cir. - DK považuje námietku za neopodstatnenú/ + 10 € prerokovanie l predvoláva na svoje zasadnutie dňa 5. 6. 2014 o 16.30 hod. R: Fecura Ivan, AR1: Kuriščák Slavomír, DZ: Hríb Mikuláš zo zápasu Zubné – Koškovce, ďalej predvoláva HU: Milan Boňko, a Vladimíra Pažura. Proti rozhodnutiam DK je možné odvolať sa do 7 dní.

KOMISIA ROZHODCOV ZMENY a DOPLNENIE DELEGÁCIE: l Zempl. Hámre – N. Sitnica (DZ Barnišin), Kolonica – Rovné (DZ Tkáč), Ptičie – Košarovce (Varga za Juščíka), Dlhé n/Cir. – FK Humenné (AR1 M. Holp), Ubľa – Kr. Brod (AR1 Fedič), Lieskovec – Lukačovce (Kucer za Mihaliča), Kolonica – Rovné (AR1 Buchlák) l II. tr. dorast – malý futbal sk. B v Baškovciach (M. Holp za Jancuska), sk. D v Ladičkovciach (Kucer za Mihaliča). l 31. 5. 2014 o 9.30 – II. tr. dorast, sk. E, 8. turnaj / org. Lackovce (Lackovce, Lieskovec, Belá n/Cir., Ohradzany, R: Fedič, Belančin). • Žiada: l o zaslanie videozáznamu zo stretnutí: Košarovce – Borov /

Zubné – Koškovce. • Vykonala: l pohovor s R – Buchlákom, DZ – Barnišinom a Parnicom bez prijatia opatrení. • Nariaďuje: l R delegovaným v posledných troch kolách súť. ročníka 2013/14 v 8. a 9. lige o vyhotovenie zápisu v ISSF systéme (mimo papierového Zápisu). R tento vyhotoví doma a nahrá do systému ISSF ide o skúšobný pokus, ktorý bude od súť. ročníka 2014/15 povinný pre všetky súťaže ObFZ Humenné. • Oznamuje: l stretnutie Dlhé n/Cir. – FK Humenné sa hrá v Snine. • Ospravedlnenie: l Mihalič PN od 29. 5. 2014. • Oznamuje: l že, 13. 6. 2014 o 15.30 hod. sa uskutoční v zasadačke mestského úradu seminár k vypisovaniu zápisov v systéme ISSF za účasti zástupcu SFZ p. Letka. Účasť rozhodcov a delegátov je povinná pod zastavením činnosti a nezaradením na nominačné listiny pre nasledujúci ročník. • Zasadnutie KR ObFZ bude 5. 6. 2014 o 16.30 hod. Výklad k jednotlivým rozhodnutiam poskytuje predseda príslušnej odbornej komisie. Za obsahovú náplň zodpovedá ObFZ Humenné.


2. 6. 2014

VYDARENÉ MEDZINÁRODNÉ BASKETBALOVÉ JUBILEUM

MICHALOVCE. Basketbalový turnaj štyroch krajín (V4) – Michalovce 2014 starších žiakov a žiačok písal svoj jubilejný X. ročník. K výbornému hodnoteniu chýbala snáď už len lepšia divácka kulisa.

Ako nás informoval Ladislav Janošov z 1. BK D Michalovce, turnaj poctili svojou účasťou v kategórii chlapcov: výber poľského regiónu Podkarpacie (Przemysl, Stalova Vola), maďarská Športová škola Eger, ukrajinská Športová škola Ľvov a chlapci domáceho 1. BK D Michalovce. Nežné pohlavie zastúpili: výber poľského regiónu Podkarpacie (Rzesow, Przemysl, Stalova Vola), oblastná Športová škola Ľvov, Rožňava a, samozrejme, domáce 1. BK D Michalovce. „Zvlášť domáci chlapci mimoriadne milo prekvapili, lebo kostru

tohto družstva tvorili chlapci, ktorí sa v tejto sezóne presadzovali v Michalovskej žiackej basketbalovej lige a súťažiach SAŠŠ a iné súťažné zápasové skúsenosti nemali. Toto družstvo, doplnené o štyroch hráčov košického Espritu možno o lepšie umiestnenie pripravilo len zranenie ich dovtedy najlepšieho hráča v polovici druhého zápasu,“ zdôraznil Janošov. U chlapcov dominovala suverénne Športová škola Eger pred Podkarpackým výberom, domácim 1. BK D Michalovce a Ľvovom. V dievčenskej časti prvenstvo patrilo družstvu Rožňavy pred poľským výberom Podkarpacie, ukrajinským Ľvovom a michalovskými basketbalistkami, ktoré na tomto turnaji obišlo formu a mali aj trochu smolu, keď zápas s Ľvovom stratili v posledných sekundách. l Výsledky - dievčatá l Michalovce – Przemysl 46: 59,

Ľvov – Rožňava 71: 90, Michalovce – Ľvov 55:59, Rožňava – Przemysl 84:41, Ľvov – Przemysl 39:51, Michalovce – Rožňava 65:84. Najužitočnejšie hráčky Michaloviec – Gazdová, Ľvov – Babičová, Przemysl – Andreásiková, Rožňava – Krajcová.

drej Takács. MFK Zemplín: M. Kira – M. Gallo, L. Janič, M. C. Perez (46. G. Gamkrelidze), J. Grič (73. V. Janočko), S. Danko, D. Kunca, V. De M. Morlacchi, S. G. Bayón (58. M. Regáli), O. Podhorin, M. Hamuľák. Tréner: Ondrej Duda.

Podbrezová Bardejov Michalovce Prešov Senec Trnava B Rim. Sobota Dubnica n/V. Žiar n/H. Šaľa Šamorín Lipt. Mikuláš

l chlapci: Michalovce – Przemysl 48:61, Ľvov – Eger 55:85, Ľvov – Michalovce 51:62, Przemysl – Eger 51:60, Michalovce – Eger 38:66, Ľvov – Przemysl 23:78. Najužitočnejší hráči: Ľvov - Palamar , Michalovce – Janošov, Przemysl – Kurek, Eger – A. Palinkás. „Všetky menované družstvá sa stretli znovu uplynulý víkend v poľskom Przemysli na X. ročníku turnaja. Ďalšie turnaje štyroch krajín v tomto roku v Egeri a, dúfajme, aj v Ľvove, sú plánované v septembri tohto roku,“ uviedol Ladislav Janošov z 1. BK D Michalovce. -MJK- / (ljnš)

DRUHÁ FUTBALOVÁ LIGA - 33. kolo

Duslo Šaľa – Zemplín Michalovce 2:1 (1:1)

Góly: 3. M. Košút, 54. D. Rehák – 16. M. Hamuľák. Žlté karty: 35. Tomiš, 56. Fehervári, 78. Gešnábel – 25. Perez, 29. Bayón, 45. Janič. Rozhodoval: J. Pavlík. FK Slovan Duslo: D. Kolmokov – M. Ďatko, M. Fehervári, M. Tomiš (43. M. Kochan), R. Konopásek, M. Kolmokov, J. Čirik, D. Rehák, M. Košút, O. Čurgali, R. Gešnábel (82. D. Kiss – 87. L. Mukalenga). Tréner: On-

• Šamorín – Trnava B 4:1, Dubnica n/V. – Bardejov 1:7, Rim. Sobota – Senec 1:2, Lipt. Mikuláš – Podbrezová 0:4, Žiar n/H. – Prešov 3:1.

33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33

26 4 3 1710 6 18 7 8 18 6 9 1310 10 10 9 14 9 11 13 10 5 18 10 4 19 8 8 17 8 7 18 7 7 19

TIPOS III. LIGA Východ – 28. kolo

64:16 49:25 55:28 56:28 39:32 57:64 32:39 30:64 38:60 30:45 33:55 25:52

82 61 61 60 49 39 38 35 34 32 31 28

Futura Humenné – MFK Košice B 1:1 (0:1) Góly: 78. M. Mihok – 22. M. Trebuňák. Žlté karty: 23. Ljubarskij, 59. C. Vasiľ – 29. Urban, 60. Veselovský. Rozhodoval: M. Čiernik. ŠK Futura: Pe. Pillár – C. Vasiľ, M. Mihok, J. Macej, Š. Harvila, Pa. Šuľák, R. Ljubarskij, Pe. Jakubčo, I. Lovska, M. Hreško, S. Karnaj (10. J. Ovšianik). Tréner: M. Tongeľ. MFK: M. Ružinský – S. Pilipčuk (46. M. Jonec), T. Kubík, M. Tóth, B. Gáll, L. Urban, M. Horodník (58. R. Jano), Pe. Veselovský, T. Huk, F. Vancák, M. Trebuňák. Tréner: J. Móder.

Dolný Kubín – Vranov nad Topľou 4:0 (0:0) Góly: 58. a 82. M. Bumbera, 49. T. Jašica, 68. J. Jurky. Žlté karty: 79. Jurky – 41. Eštok, 89. Krivák. Rozhodoval: R. Jurenka. MFK D. K.: I. Trabalík – J. Mihálik, Pe. Sopúch, M. Bumbera, Ľ. Laura (75. J. Beňuš), M. Drengubiak, J. Jurky, Pe. Ličko, T. Jašica (70. J. Krišanda), J. Podolský, S. Siradji (81. M. Žákovič). Tréner: J. Šino. MFK Vranov: E. Makó – M. Eštok (78. J. Pačuta), M. Lauko, J. Krivák, M. Kentoš, L. Vojta, Pe. Vasilko, T. Boháč (73. S. Soták), M. Turcovský, G. Pisarik, O. Gdovin. Tréner: M. Jantek.

Trebišov – Prešov B 1:2 (1:0) Góly: 31. I. Dragula – 49. L. Micherda, 73. M. Kamenčík. Žlté karty: 75. Mikailov, 86. Tomko – 65. Balun. Rozhodoval: I. Kozák. Slavoj: E. Sudimák – J. Capko, T. Krochta, N. Glushkov, R. Mikailov, J. Kotľar, R. Mižík, I. Dragula, R. Černák, E. Lukáč, T. Tomko. Tréner: V. Rusnák. 1. FC Tatran: M. Vinclér – M. Štefančík, M. Balun, V. Papp, D. Jacko, D. Keresteš, M. Kamenčík, L. Micherda, M. Durilla, P. Biatt (82. P. Jacko), S. Kraľovič (89. Pe. Baláž).Tréner: S. Varga. • Lipany – Martin 1:1, Ružiná – Námestovo 1:0, Kremnička – Moldava n/B. 0:0, Lok. Košice – Bard. N. Ves 3:1.

• IV. LIGA, sk. Východ – 28. kolo: Krompachy – Michalovce B 2:6 (1:1), G: 23. F. Rychnavský, 84. R. Hagara – 2., 60. a 71. M. Regáli, 54. (11m) A. Leško, 68. T. Kolesár, 76. M. Koscelník / Sabinov – Snina 0:3 (0:2), G: 30. Pa.

Kirňák, 42. E. Drančák, 61. J. Čop / Giraltovce – Spiš. Podhradie 4:2, Stropkov – Haniska 1:2, Svidník – Barca/KE 1:0, Svit – V. Opátske 1:1, Plavnica – V. Revištia 0:0, V. Tatry – Spiš. N. Ves 0:2. • V. LIGA, sk. Sever – 28. kolo:

Kendice – Radvaň n/L. 0:0, Štrba – Pakostov 3:0, Kľušov – Medzilaborce 5:1, St. Ľubovňa – Hanušovce n/T. 1:1, Raslavice – Kežmarok 5:0, Ľubotice – Pušovce 1:2, Fintice – Zámutov 3:2, Dl. Klčovo – Kračúnovce 4:1.

Hrabovec n/L. – Lackovce 2:1 (1:1). G: J. Smetanka, A. Zaťko – nedodané. R: Metiľ. Lieskovec – Lukačovce 5:1 (2:0). G: M. Pekala 2, M. Kislan, D. Kislan, M. Mihaľov – P. Pavúr. R: Kucer. Zempl. Hámre – N. Sitnica 2:1 (0:0). G: M. Rosič, D. Žir – J. Sukeľ. R: Chrin. Rokytov – Volica 7:1 (2:0). G: P. Barančík 3, E. Macko, L. Mikiara, P.

Krajkovič, P. Černega – P. Ferenc. R: Kuriščák. Papín – Hažín n/Cir. 5:1 (2:1). G: Ľ. Salamon 2, Michal Macko, J. Jevič, J. Mašlonka – V. Ferjak. R: Firkaľ. Kolonica – Rovné 1:2 (0:0). G: J. Timčík – Baláž, J. Krajník. R: Zádražný. Ladičkovce – V. Hrušov 8:0 (3:0). G: Š. Mažerik 5, J. Kuruc 2, Pe. Kuruc, R: Fecura. P.B.

OBSADENIE ROZHODCOV a DELEGÁTOV – ÚS ObFZ č. 39 • 7. LIGA, dospelí – 25. kolo, 8. 6. 2014 o 17.00 hod.: V. Sitnica – Ptičie (R – Fecura / M. Holp / Parnica DZ), Kr. Brod – Dlhé (R – Varga / Vohár / Bober DZ), FK Humenné – Modra n/Cir. (R – Jancusko / Metiľ / Drančák DZ), Ulič – Koškovce (R – Basoš / Minďak / Smoľák DZ), Ľubiša – Borov (R – Prokopčák / Nagy / Čopák DZ), Zubné – Košarovce (R – Petruňo / Demský / Ryšák DZ), Ubľa má voľno. • 8. LIGA, dospelí – 25. kolo, 8. 6. 2014 o 17.00 hod.: Ladičkovce – Hrabovec n/L. (R – Skalka / nikto / Firda DZ), V. Hrušov – Kolonica (R – Štefek / nikto / Polovka DZ), Rovné – Papín (R – Kucer / nikto / Barnišin DZ), Hažín n/Cir. – Rokytov (R – Turčík / Čopík / Groško DZ), Volica – Zempl. Hámre (R – Buchlák / Fedič / Hríb DZ), N. Sitnica – Lieskovec (R – Behún / nikto / Bolinger DZ), Lukačovce – Lackovce (R – Firkaľ / Jakubov / Lenčiš DZ). • 9. LIGA, dospelí – 21. kolo, 8. 6. 2014 o 17.00 hod.: Hankovce – Baškovce (R

– Guľko), Brestov – Čertižné (R – Zadražný), Podskalka – Turcovce (R – J. Ferko), Zb. Dlhé – Ňagov (R Kuriščák), Romo Snina – Pakostov B (R – Chrin), Ulič. Krivé má voľno. • I. trieda DORAST – 19. kolo, 7. 6. 2014 o 13.30 hod.: Pakostov – Kochanovce (Basoš), Zempl. Hámre – Ľubiša (Kuriščák), Modra n/Cir. má voľno. • I. trieda ŽIACI – 17. kolo, 7. 6. 2014 o 12.00 hod.: Papín – Ptičie (Nagy), Hažín n/Cir. – Kamenica n/Cir. (Metiľ), Belá n/Cir. – Dlhé n/Cir. (VsFZ), Stakčín – Futura Humenné (VsFZ), Jasenov má voľno. • I. trieda ML. ŽIACI – 15. kolo, 7. 6. 2014 o 10.30 hod.: Belá n/Cir. – Dlhé n/Cir. (VsFZ). • II. trieda ŽIACI – malý futbal (U15), 6. turnaj, 7. 6. 2014 o 9.30 hod., sk. A: org. Ubľa (Ubľa, Ulič, FK Humenné), R: Fedič / sk. B: org. Oľka (Oľka, V. Sitnica, Košarovce, Pakostov), R: Kačmár, Jancusko / sk. D: org. Radvaň n/L. (Radvaň, Hrabovec, Udavské, Kochanovce), R: Varga, Behún.

FUTBALOVÝ VÝSLEDKOVÝ SERVIS

ObFZ Humenné – VIII. LIGA (II. trieda), 24. kolo

Ladičkovce

24 15 5 4 76 : 40 50

Rokytov Papín Z. Hámre Rovné Lackovce Lieskovec Kolonica Lukačovce N. Sitnica Hrabovec n/L V. Hrušov Hažín n/C Volica

24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24

16 14 12 12 12 10 11 9 10 9 6 6 5

2 6 5 5 5 7 4 8 1 11 2 11 1 12 5 10 0 14 2 13 4 14 3 15 1 18

64 : 29 63 : 31 53 : 42 51 : 43 40 : 35 53 : 50 51 : 39 47 : 40 42 : 54 44 : 47 33 : 59 29 : 70 31 : 88

50 47 41 40 37 35 34 32 30 29 22 21 16

ObFZ Humenné – IX. LIGA (III. trieda), 20. kolo

Čertižné – Zb. Dlhé 3:3 (1:1). Dohrávka 18. kola z 18.05.2014. Zápas sa odohral piatok 30.05.2014. R: Fecura. Pakostov B – Baškovce 5:0 (3:0). G: J. Turcovský 2, M. Tkačin, S. Bačovčin, J. Hriň. Ňagov – Romo Snina 1:2. Turcovce – Zb. Dlhé 1:2 (0:1). G: O. Palašta – Grundza, Demeter. R: Jakubov. Ulič. Krivé – Podskalka 2:1 (1:1). Hankovce – Brestov 2:4 (1:1). G: G. Koškovský, L. Petko – M. Fogoš, M. Horvat, V. Tkáč, D. Jenčík. R: Turčík. Čertižné malo voľno. P.B.

Pakostov B 18 12 3 3 55 : 21 39 Romo Snina 18 10 1 7 35 : 27 31 Podskalka 18 9 4 5 43 : 30 31 Brestov 18 10 0 8 47 : 38 30 Ul. Krivé 19 9 1 9 42 : 40 28 Hankovce 18 8 3 7 26 : 29 27 Turcovce 19 8 2 9 32 : 32 26 Zb. Dlhé 17 6 2 9 41 : 40 21 Ňagov 18 7 0 11 35 : 38 21 Baškovce 18 4 4 10 21 : 50 16 Čertižné 17 5 1 11 23 : 56 16 Po skončení súťaže budú Čertižnému odrátané 3 body.

11

Šport

Svidníčania oplatili chemesákom porážku

STARÁ ĽUBOVŇA / HUMENNÉ. Finálový turnaj o majstra SR majú za sebou aj žiaci. Chemesáci po suverénnych štyroch zápasoch v podobe výhier rozdielom 3:0 v každom z nich neprešli cez svojho najväčšieho súpera, Svidník. Vo finále po päťsetovom dueli sa rozišli so Svidníčanmi horším výsledkom, keď im podľahli rozdielom na sety 2:3. Svojho zástupcu mal náš región aj v podobe družstva z Vranova nad Topľou, tí však ťahali z opačného konca konečného poradia. Mladí zverenci Mareka Meriača kopírovali družstvo kadetov so ziskom striebra a titulom vicemajstra SR. Výsledky * Svidník – Vranov 3:0 (14, 18, 16), Nové M. n/V. – St. Ľubovňa 3:1, Dúbravka Bratislava – Prievidza 2:3, Revúca – Chemes Humenné 0:3 (-16, -10, -18), Vranov – Prievidza 0:3 (-13, -17, -18), St. Ľubovňa – Chemes Humenné 0:3 (-24, -17, -20), St. Ľubovňa – Dúbravka Bratislava 1:3, Nové M. n/V. – Svidník 0:3, Revúca – Vranov 3:0 (23, 16, 22), Chemes Humenné – Prievidza 3:0 (20, 20, 18), Prievidza – Svidník 0:3, Chemes Hu-

FOTO: archív VKCH

n Vicemajster kategórie žiakov v podobe VK Chemes Humenné. menné – Nové M. n/V. 3:0 (20, 22, 15), Vranov – Dúbravka Bratislava 1:3 (-20, -17, 19, -19), St. Ľubovňa – Revúca 2:3 / St. Ľubovňa – Vranov 3:0 (14, 16, 19), Revúca – Dúbravka Bratislava 1:3 / o 3. miesto: Nové M. n/V. – Prievidza 3:0 / finále: Chemes Humenné – Slávia Svidník 2:3 (14, 14, 24, -13, -8). Najlepší volejbalisti turnaja – nahrávač: S. Goč (Svidník), smečiar: Július Firkaľ (VK Chemes Humennné), blokár: M. Dubovan (Prievidza), libero: S. Paňko (Svidník), hráč: M. Ščerba (Svidník). Konečné poradie: 1. VK Slávia Svidník, 2. VK Chemes Humenné, 3. VK

EURÓPSKY HÁDZANÁRSKY BOMBÓNIK NA ZEMPLÍNE

Ukrajina vs. Dánsko

MICHALOVCE. Nepokoje za našou východnou hranicou prinútili zvážiť bezpečnosť športovcov v prípade kvalifikačného duelu 1. skupiny o postup na EHF Euro 2014 (7. – 21. 12.), Majstrovstvá Európy v Chorvátsku a Maďarsku. Neutrálnou pôdou sa stali Michalovce. Palubovka Chemkostav arény bude v stredu 4. júna od 17.10 hod. dejiskom zápasu o postup na kontinentálny šampionát. Hádzanárky Ukrajiny udrží v hre o postup iba prípadná výhra, preto sa pokúsia v Michalovciach o nemožné. Trojná-

sobný olympijský šampión (r. 1996, 2000 a 2004) a držiteľ bronzovej medaily z ME v Srbsku ide naplno a uvedomuje si dôležitosť výhry. Vstupenky na zápas sú v predaji v cene 5,- /3,- eur. Nevynechajte atraktívny zápas skúsených hádzanárok v podobe dánskeho a ukrajinského tímu. Prvé vzájomné stretnutie v Dánsku skončilo dvojgólovým víťazstvom domácich hráčok (28:26). Ako uviedol športový riaditeľ Iuventy Jaro Čurný, dánska štátna televízia by rada odvysielala duel v priamom prenose. -MJK-

Jasenov - Belá nad Cirochou 2:1 (1:0) G: 7. L. Horvát, 54. P. Kovalík – 76. L. Hišem (pokutový kop). ŽK: 77. P. Kovalík, 88. A. Calegari, 89. V. Gavaľa – 89. R. Čižmár. R: C. Juhás. TJ: L. Behún – J. Krigovský, V. Gavaľa, L. Goga, P. Labík, P. Kovalik (M. Čvirk), T. Čerhit, A. Calegari (P. Micikáš), M. Šalata, L. Horvát (M. Sopiak), M. Beták. TJ Slovan: Š. Haburaj – P. Karľa, Š. Dunaj, R. Čižmár, T. Pavlina (D. Haburaj), M. Haburaj, A. Lojan, L. Hišem, D. Vajda, P. Šimon, J. Kudravý.

Sečovská Polianka – Stakčín 2:0 (0:0) G: 65. a 72. E. Tavarez 2. ŽK: nikto – 73. M. Telvak. R: R. Fabíny. OcŠK: O. Grošaft – P. Nemčík, Š. Sabol, J. Mitro, M. Hazuga, M. Gajdoš (E. Tavarez), P. Vaško, D. Černák (L. Antoš), S. Pačuta, J. Urban, M. Orosi. OFK Agrifop: M. Dudič – V. Steco, M. Telvak, V. Kuznecov, D. Iskajc, J. Kapraľ, J. Matiko, E. Hanc, M. Holovka, M. Husťak (R. Chalčák), D. Andruch.

Nové Mesto nad Váhom, 4. VK Prievidza, 5. ŠVK Bilikova Dúbravka Bratislava, 6. AVK Magnezit Revúca, 7. VKM Stará Ľubovňa, 8. MŠK Vranov nad Topľou. -MJK-

De Amo v službách poľského klubu

HUMENNÉ. Skúsený charizmatický španielsky volejbalista, nahrávač Miguel Angel De Amo sa po úspešnej polsezóne pod vysokou sieťou slovenského majstra VK Chemes Humenné upísal kontraktu na jeden rok v poľskom ligovom klube AZS Czestochowa. Trénerom uplynulého súťažného ročníka v tomto klube bol aj Slovák Marek Kardoš. -MJK-

FOTO: -MJK-

VI. LIGA, sk. Vihorlatsko-Dukelská – 23. kolo

Čierne nad Topľou – Udavské 4:2 (2:1) G: 15. Z. Cigán, 35., 58. a 81. M. Sirotiak 3 – 43. V. Voroňák, 62. P. Meričko. ŽK: 16. M. Grega, 70. P. Kontura – 55. L. Ondica, 77. M. Naster. R: O. Šuba. TJ Šimonka: M. Jenčo – M. Fedor, V. Krištan, S. Dvorjak, Z. Cigán, M. Grega, P. Kontura, J. Hric, M. Sirotiak, M. Varga, D. Hric (V. Varga). OŠK: R. Šuľák – L. Čopák, J. Varchola (P. Hvizďák), M. Naster, Š. Piteľ (P. Bilec), J. Babin, M. Meričko, L. Ondica, R. Koromház, V. Voroňák, L. Kuzma.

Vedenie OŠK Udavské a futbaloví spoluhráči želajú mladoženáčovi Petrovi Olexovi v nadchádzajúcom manželskom spolužití všetko najlepšie.

Sačurov – Soľ 3:1 (2:1) G: 15. D. Tokár (pokutový kop), 42. P. Dobranský, 51. T. Kundráš – 25. M. Sakala. ŽK: 14. D. Tokár, 63. L. Tomčák, 78. P. Orosi – 14. D. Čarný. R: P. Gajdoš. ŠK: M. Tomaškovič – P. Orosi, S. Bereš, P. Dobranský, M. Dely, Ľ. Bratko (P.Lukáč), Ľ. Hric, D. Tokár (J. Džubara), T. Kundráš, P. Tokár, L. Tomčák (M. Kočiš). FK: J. Dudáš – D. Kertis, P. Ihnát, P. Gazdík, M. Hajník, P. Glod, M. Kostelník (S. Fedor), J. Kováč, M. Sakala, D. Čarný, G. Susečko. Vechec - Nižný Hrušov 1:4 (0:3) G: 52. J. Habina – 9., 19. a 51. M. Palko 3, 26. M. Dzurovčin. R: R. Ondič. FK: J. Šimko – J. Adam, Pavol Gromina, T. Prosák, J. Jurán (J. Habina), M. Mati, M. Baran, J. Šimko, L. Kováč, Š. Hanusin (M. Hajdúch), J. Hajduch.TJ Družstevník: F. Žolna – M. Ivan, M.

Mikloš, R. Albičuk, P. Babjak (R. Kurec), Maroš Palko, T. Kukuruc, M. Dzurovčin (P. Šandrej), P. Čop, Michal Palko, J. Svetlík.

Kamenica nad Cirochou – Breznica 4:1 (2:1) G: 7. J. Skarba, 42. R. Kirvej, 73. J. Mihalič, 79. J. Šedzmák – 23. B. Mydla. ŽK: 70. D. Šedzmák, 75. E. Jaroš – 87. B. Mydla. R: D. Ondrášek. FK: J. Sopko – P. Bešan, J. Skarba, J. Jalčak, R. Kirvej, J. Mihalič (V. Šuľak), O. Čabák, E. Jaroš (P. Sninčák), D. Šedzmák, J. Šedzmák, R. Čabák. TJ Družstevník: J. Potoma – R. Gonos, E. Vrabeľ, I. Tabiš (D. Novický), I. Tabiš, B. Mydla, L. Ferenc, M. Melník, J. Zakovič (P. Čepa), J. Varga, P. Zakovič (T. Manduľa). Kochanovce – Bystré 3:0 (1:0) G: 41. a 53. Ľ. Šimai 2, 71. M. Kolesár. ŽK: 77. J. Karnaj, 85. P. Šimai – 79. D. Vravec. R: M. Daňo. FK: I. Bumbera – M. Kolesár, M. Jelinek, V. Gaľo, J. Pado, Ľ. Šimai (M. Kimák), P. Šimai, M. Rada, P. Murinčák, T. Sima, J. Karnaj. OFK Tatran: J. Galík – M. Hrášok, J. Ocilka, M. Novotný, L. Pivovarník, T. Komár (J. Ihnát), D. Durkaj, R. Pavlovič, P. Hatala, T. Pešta, D. Kušnír (D.Vravec). P.B. Kochanovce – Jasenov 25. kolo – 8. júna 2014 o 17.00 hod. na ihrisku v Kamenici nad Cirochou

VII. LIGA (I. trieda) – ObFZ Humenné, 24. kolo

Ptičie – Košarovce 3:1 (2:0) G: 20. a 73. V. Melník, 82. Pe. Kolník – 19. J. Karabin. ŽK: 60. Filip, 72. Kolník – 47. G. Dysko, 67. J. Čirák. R: R. Varga. TJ Ptava NV: M. Čubák – M. Čirák, M. Džubák, S. Lancoš, T. Karas, M. Filip, V. Melník, N. Maličký, T. Patarák, Pe. Kolník, L. Metiľ (90. M. Smolej). TJ DP: J. Nazad – M. Jakub, On. Bačovčin (61. J. Čirák), M. Sabol, G. Dysko, M. Hoľko, D. Dysko, D. Jakub, Pa. Sabol, M. Tracik, J. Karabin.

Borov – Zubné 3:3 (2:1) G: 6. T. Opiela, 40. A. Černega, 51. A. Mydla – 10. a 64. S. Jahnička, 73. V. Bálint. ŽK: bez kariet. R: M. Štefek. TJ Družstevník: M. Opuda – M. Piňko (64. M. Varecha), A. Mydla, A. Černega, T. Opiela, I. Černega, M. Max, E. Bega, M. Fedurco (54. V. Hriňko), D. Olah (81. Pe. Basarab), Pe. Burcin. TJ Lesy: M. Mihaľov – M. Škutka, M. Boňko, J. Šefčík, M. Drozd (46. A. Suchanič), L. Vasilco, V. Bálint, M. Polák, Jo. Valkučák, S. Jahnička, M. Bálint (90. T. Šváb).

Modra n/Cir. – Ulič 3:2 (1:2) G: 11. a 47. Ľ. Harakaľ, 51. V. Škovranko – 23. D. Janko, 36. M. Poldruhák. ŽK: 60. Pe. Dzurovej, 70. Belančin – 33. Kočan, 75. Levkanič. R: M. Petruňo. TJ

Družstevník: Š. Hančár – S. Belančin, Pe. Dzurovej, Pa. Kohut, J. Porvaznik, Pe. Dudič, V. Škovranko (77. M. Harvan), A. Kohut, M. Hančár, D. Harvilik, Ľ. Harakaľ. TJ Tvarona: M. Hrivňák – Pe. Korkorec, V. Levkanič, D. Janko, J. Sidor, M. Kočan, M. Chochrun, M. Poldruhák, Oto Bačovčin, M. Čokina, M. Cmar (46. M. Hromadka).

Dlhé n/Cir. – FK Humenné 1:3 (0:2) G: 77. M. Makovec – 12. D. Valkučák, 44. T. Hirjak, 65. M. Čerňa. ŽK: nikto – 37. Pe. Stach. R: M. Guľko. TJ Družstevník: Š. Harakaľ – J. Gazda (84. J. Polačko), P. Milčík, Pa. Mesároš, J. Krivjanský (73. J. Gutter), Ľ. Mesároš (66. P. Krivjanský), M. Cibula, L. Piškanin, M. Makovec, K. Vudmaska, M. Uchytil.FK: V. Vasilenko – T. Hirjak, M. Okoš, F. Dzurko, T. Mitnik, Pe. Stach, Pe. Jurov, T. Bodnár (69. Jo. Jurov), Pa. Marinič, D. Valkučák (60. M. Šimkanin).

Koškovce – Ľubiša 3:1 (2:0) G: 10. a 85. (11m) M. Benec, 28. M. Kudrik – 57. V. Jevič (11m). ŽK: 47. M. Benec, 60. Kuzica – 63. Sklenčár, 65. M. Macko. R: S. Jancusko. TJ Družstevník Koškovce: V. Falatko – D. Benec, M. Benec, Pe. Boško, M. Balica, D. Dušak, M. Sabo, S. Ištok, D. Kuzica, M. Čopan, M. Kudrik (64. M. Timák). TJ

Družstevník Ľubiša: Pe. Lopata – Pe. Dušák (46. M. Krivjančin), P. Kuľus, T. Šepeľa, A. Kuľus, M. Macko, V. Jevič, Š. Sklenčár, Š. Veľas, D. Papaj (82. M. Lukáč), C. Jachimovič.

Ubľa – Krásny Brod 5:0 (4:0) G: 12. a 40. R. Hreha, 2. J. Chochla, 26. Ľ. Sirka, 76. M. Regula. ŽK: bez kariet. R: Pa. Basoš. TJ ŠM: J. Železník – M. Bevíz (70. P. Chochla), F. Regula, J. Fejsák, T. Peštik, J. Chochla, L. Pavlina, D. Mitro (56. M. Fedorko), M. Regula, R. Hreha (56. M. Darjanin), Ľ. Sirka. TJ Jednota SD: M. Lazor – M. Pančura, J. Prokopovič, Pe. Sopko, V. Bochin, S. Kandráč (30. V. Grešner), R. Mata, V. Kocan, J. Bochin (70. D. Suchý), M. Klopko, Pe. Salák. V. Sitnica mala voľno.

FK Humenné Ptičie Ulič Koškovce Borov Košarovce Modra n/C. V. Sitnica Kr. Brod Ubľa Zubné Dlhé n/C. Ľubiša

22 22 23 22 22 22 22 22 22 23 22 23 22

19 16 14 11 9 9 8 8 9 7 7 6 5

2 1 1 5 3 5 4 7 3 10 3 10 3 11 3 11 0 13 2 14 1 14 3 14 4 13

79:23 68:31 63:37 48:41 49:37 48:40 28:39 47:62 42:71 38:57 32:50 34:57 23:54

59 49 45 37 30 30 27 27 27 23 22 21 19


12

Šport

Mladšie žiačky volejbalistiek MVK Snina nasledovali svoje staršie spoluhráčky ziskom majstrovského titulu

Tak ako v Humennom vyniká mužská a chlapčenská zložka volejbalistov, snaží sa svoje volejbalové skúsenosti pod vysokou sieťou odovzdávať dievčatám v Snine na palubovke Štefan Čus, v súčasnosti tréner starších žiačok a kadetiek. Jeho život je spätý s volejbalom od jeho dvanástich rokov. Trénersky post má pod palcom od roku 1986, aj keď s krátkou neplánovanou odmlkou. SNINA. Števo Čus sa v istom čase musel postu volejbalového trénera vzdať. No prišlo obdobie, keď jeho skúsenosti v meste boli nenahraditeľné a k volejbalu v Snine sa s radosťou vrátil. Novodobá história Mestského volejbalového klubu sa datuje od roku 2009. Tri roky predtým, keď mal klub osláviť jubilejnú štyridsiatku, záhadne došlo k jeho zániku. Sninský volejbal patril medzi slovenské bašty. Neskôr sa skupina zanietencov rozhodla pomôcť navrátiť slávu sninskému volejbalu a v roku 2009 začala systematickú prácu s mládežou. FOTO: archív mvksv V súčasnosti sa klub môže pýšiť osemdesiatkou detí a štyrmi n MVK Snina staršie žiačky – Majster SR 2013/2014 súťažnými družstvami, ktoré odohrali súťaže - mladšie žiačky zrejme, každodenné odriekanie Slovenska. Mali sme obrovskú 4-kový a 6-kový volejbal, staršie voľného času a času s rodinou podporu fanúšikov a rodičov v hľadisku. Tým, že sa dievčatá žiačky a kadetky na krajskej malo svoje opodstatnenie. úrovni so ziskom zlatých medailí „V každej generácii, v každej dobe sú dostali tam, kde sú, registrujeme v každej. Navyše staršie žiačky volejbalovo nadané dievčatá, ale záujem o ďalších päť našich MVK Snina sú Majsterkami treba ich nájsť. Netreba sa vyhovárať hráčok. Debaty už prebehli, ale dona dobu, ale sústrediť sa na pohybovú hodli sme sa, že ak bude záujem, Slovenska pre ročník 2013/2014. „Ak deti majú radosť, dosiahnu a kondičnú prípravu, techniku volej- každý rok uvoľníme iba jednu výsledok. Ak dosahujú výsledky, balu. Snažím sa „vyžmýkať“ z našu hráčku. Nemôžeme si totiž máte šancu, že o vás je záujem. mládeže to najkvalitnejšie, aby sa v dovoliť tak veľký odliv kvalitného Keď je o vás záujem, dostanete sa budúcnosti mohli dievčatá odvolať na materiálu a mladšie hráčky by nedo reprezentácie, skončíte v Slávii moju prácu v pozitívnom zmysle. mali ako výkonnostne napredovať. UK Bratislava a odtiaľ je už len na Aby to splnilo účel,“ uviedol tréner Hovoríme o Vande Zimovej, ktorá je v súčasnosti na príprave v COP krok od svetového volejbalu. Takto sninských volejbalistiek. postúpili na vrchol tri moje od- „Štyri naše družstvá sú maj- v Nitre. Navyše štvrté miesto v chovankyne (Farkašová, Homzová, sterkami kraja. To je síce pekný slovenskom ponímaní bol pre Petrašová), keď sa uplatnili napr. v výsledok, ale republikové maj- sninské kadetky obrovský úspech, talianskej lige, kde sa stretávajú top strovstvá sú o niečom inom. lebo my v podstate nemáme kadetvolejbalisti z celého sveta. Dievčatá Konkurencia je obrovská. Máme ky (roč. 1996, ale prihlásili sme vychovávam tak, aby sa volejbalom šikovné dievčatá, ale mladšie žiačky (roč. 1999, 2000) do dvoch mohli živiť. A profesionálni volej- oproti napr. Bratislavčankám. súťaží, ale hrou a navýšením počtu balisti, ktorí takto žijú, vedia, o čom Nikto nás nebral vážne, no v zápasov získavali skúsenosti,“ hovorím,“ s hrdosťou v očiach konkurencii ôsmich družstiev sme dodal Štefan Čus, tréner MVK dokázali, že naša práca s mládežou Snina. -MJKhovorí Števo Čus. Za výsledkami Števa Čusa je aj má svoje opodstatnenie, keď moje podpora jeho asistentov. Samo- staršie žiačky nosia titul Majsterky Výsledky Play-Off starších žiačok l Levice – Krupina 3:1, Lipt. Hrádok – Komárno 3:0, Bilikova – Dráčik 3:2, MVK Snina – Vranov n/Top. 3:2 (19, -16, -20, 17, 10) / Komárno – Krupina 3:2, Lipt. Hrádok – Levice 3:1 / o 3. miesto: Dráčik – Vranov n/Top. 3:0 / finále: VK DPS A Bilikova – MVK Snina 0:3 (-13, -16, -12).

FOTO: archív mvksv

n Zľava stoja: tréner Štefan Čus, Zuzana Šepeľová, Valéria Nosálová, Bianka Bodnárová, Slávka Hunčarová, Vanda Zimová, asistent trénera Vladislav Mika, dolný rad zľava: Patrícia Nosálová, Michaela Pavlíková, Jana Harajdičová, Daniela Vargová, Michaela Čopíková.

V čase našej redakčnej uzávierky už bol známy aj výsledok finálového turnaja kategórie mladších žiačok. Rovnako ako ich staršie kolegyne, volejbalistky MVK Snina sú majsterkami Slovenska. Výsledky Play-Off mladších žiačok l Brusno – Svidník 0:3, B. Bystrica – Poltár 1:3, Púchov – Levice 1:3, N. Mesto – MVK Snina 1:3 (21, -16, -7, -15) / B. Bystrica – Brusno 1:3, Poltár – Svidník 3:0 / o 3. miesto: N. Mesto – Púchov 3:0 / finále: MVK Snina – Palas Levice 3:0 (22, 22, 15). -MJK-

Školské majstrovstvá v malom futbale humenského obvodu

HUMENNÉ. Kategória starších žiakov a žiačok (nar. 1998 a mladší) základných škôl obvodu Humenné si to „rozdala“ na futbalovom ihrisku Pri mlyne na Školských majstrovstvách v malom futbale – Jednota cup. Svoje „skoré“ futbalové umenie zvládli lepšie dievčatá z okolitých obcí Humenného, pričom účasť zo samotného mesta potvrdila len jedna škola. Smútok zostal v tvári dievčat z Ohradzian a jediný gól stačil dievčatám z Koškoviec na radosť a postup na krajské kolo. U chlapcov prvenstvo vzišlo z papierových predpokladov – hráči v kategórii starších žiakov zo ZŠ J. Švermu mali snáď problém iba s družstvom ZŠ Ohradzany, nakoniec sa remízou body delili.

DIEVČATÁ l Udavské – Laborecká HE 1:0, Kamenica n/Cir. – Koškovce 1:2, Košarovce – Laborecká HE 1:0, Ohradzany – Koškovce 0:1, Udavské – Košarovce 0:3, Kamenica n/Cir. – Ohradzany 0:1 / semifinále: Košarovce – Ohradzany 1:2, Udavské – Koškovce 0:1 / o 3. miesto: Košarovce – Udavské 3:0 / finále: Ohradzany – Koškovce 0:1 (gól: Bezegová). l Poradie: 1. ZŠ s MŠ Koškovce (D. Čopanová , Ž. Danková, E. Gubacká, N. Gužiková, A. Hrabovská, Z. Hrinová, D. Jenčíková, K. Meždejová, L. Mihaličová, N. Zavacká, L. Bezegová), 2. ZŠ Ohradzany, 3. ZŠ s MŠ Košarovce, 4. ZŠ s MŠ Udavské, 5.-6. ZŠ Laborecká Hu-

FOTO: -MJK-

n Šťastné družstvo ZŠ s MŠ Koškovce (s trénerkou Tatianou Slivkovou) po absolútnom víťazstve.

FOTO: -MJK-

n Najmladšia členka tímu Koškoviec Lenka Bezegová (tešiac sa v náručí svojej spoluhráčky) vytiahla svojím gólom, jediným vo finálovom zápase, svoje družstvo na krajský prebor.

menné a ZŠ s MŠ Kamenica nad Cirochou. CHLAPCI l Pugačevova HE – Kamenica n/Cir. 3:1 (Balog 2, Klič, resp. Vasiľko), J. Švermu HE – Ohradzany 1:1 (Pankovčin, resp. M. Karnaj), Pugačevova HE – Ohradzany 3:2 (Řeřicha 3, Pankovčin 2, Okoš 2, resp. Čabák), Ohradzany – Kamenica n/Cir. 6:1, Pugačevova – J. Švermu HE 1:6. l Poradie: ZŠ Jána Švermu Humenné (D. Horvát, Pe. Horvát, T. Jenčík, I. Kačur, P. Mihalčin, F. Okoš, Ľ. Pankovčin, P. Rada, D. Řeřicha, A. J. Vološin), 2. ZŠ Pugačevova Humenné, 3. ZŠ Ohradzany, 4. ZŠ s MŠ Kamenica nad Cirochou. -MJK-

2. 6. 2014

Cenné kovy zlatého, strieborného a bronzového lesku čakajú na svojich držiteľov

Uplynulý štvrtok boli na pôde magistrátu mesta Snina predstavené medaily, ktoré budú zdobiť hrude tých najlepších zápasníkov sveta kategórie kadetov na júlovom šampionáte. Realitou by mohli byť aj pamätné medaily, ktoré sú ešte v štádiu schvaľovania.

SNINA. Stodvadsaťdeväť medailí. Pre každý štýl (gréckorímsky a voľný) je deväť váhových kategórií (prvé, druhé a dve tretie miesta), čo sa týka jednotlivcov. Zároveň v každom štýle a váhe budú vyhodnotené aj tri najlepšie družstvá. Medaila s pozlátením, postriebrením a bronzová sa prezentuje 140 gramami a priemerom 7 centimetrov. Na jednej strane medaily je symbol medzinárodnej zápasníckej federácie FILA s označením Majstrovstiev sveta kadetov a slovenská vlajka, druhú stranu cenného kruhového kovu tvoria symboly kandidátskeho mesta Snina. Štefan Milovčík, primátor mesta Snina: „Potešilo ma, že na dizaj-

FOTO: -MJK-

n Medaily pre MS kadetov v zápasení vo svojej reálnej podobe.

novo vkusných medailách je okrem oficiálneho symbolu zápasenia aj symbol mesta – Herkules a erb mesta Snina. Čo ma najviac teší je to, že sme získali kandidatúru svetových majstrovstiev. Samozrejme to nesie so sebou organizačné kroky, zabezpečenie bezpečnosti účastníkov šampionátu a pod. Je to pre klub ZK Vihorlat i samotné mesto ocenenie 55-ročnej aktivity zápasenia v Snine, ktoré prežilo mnohé úskalia tohto športu, určite aj vo svete. Predpokladám, že dnešná situácia je základ pre budúcich päťdesiatpäť rokov fungovania.“ Jaroslav Zaremba, organizačný manažér MS kadetov: „Návrhy medaily posielal organizačný výbor. Čo sa týka zadnej strany, to bolo v spolupráci s mestom, pretože sme potrebovali súhlas mesta na použitie symbolov. Finálny grafický návrh vzišiel od výrobcu. Medaily boli razené v zahraničí.“ Pre úplnosť zopakujeme najpodstatnejšie informácie, ktoré by mali fanúšikovia blížiacich sa majstrovstiev registrovať. l Majstrovstvá sveta v zápasení kategórie kadetov sa uskutočnia v termíne 15. – 20. júla v priestoroch zimného štadióna v Humennom. Naj-

Michalovský plavecký „ ORCAčik“

MICHALOVCE / HUMENNÉ. Najmladší aj neregistrovaní plavci vo veku od 7 do 12 rokov sa 24. mája ponorili do vôd michalovského 25-metrového bazéna. Za účasti 224 plavcov z ôsmich oddielov východoslovenského regiónu, klubov z Rimavskej Soboty a Komárna i plavcov z Užhorodu, ktorí podujatiu dali punc medzinárodných pretekov, zabojovali aj chemesácke žubrienky o medaily. Pre najmladších plavcov to boli preteky, kde mali poslednú šancu získať časy pre nomináciu na Majstrovstvá Slovenska v Nových Zámkoch. Plavecký klub Chemes nominoval do sídla Zemplína 38 plavcov pod vedením trénerov D. Levického, E. Serbina a J. Pencáka. l Neregistrovaný drobizg do 8 rokov mal na programe preplávať 25metrové vzdialenosti. Sedemročný Oliver Verba urobil radosť trénerom, keď vo všetkých štyroch disciplínach získal strieborné medaily. Peter Šepeľa skončil v

kraule na treťom mieste, 8-ročná Zuzana Pavliková doplávala dvakrát na treťom mieste (kraul a motýlik). Dominik Luksaj si vylovil bronzovú medailu v prsiarskej dvadsaťpäťke. l Registrovaní 9 – 10-roční plavci súťažili na 50 metrových tratiach. Martin Ján Vaceľ zvíťazil v plaveckom spôsobe prsia, druhý dohmatol v znaku a bronzovú medailu si vylovil motýlikom. Vo finále 100m polohových pretekov skončil na tretej priečke. Ladislava Gajdošová vo finále 100m PP doplávala na piatom mieste. l Plavci starší ako 10 rokov mali v rozplavbách 100 a 200 metrové vzdialenosti. Samuel Onderišin stál na treťom stupni víťazov v kraule na 200m, Alexander Mastik v znaku na 100m získal bronzovú medailu a najúspešnejšia v tejto kategórii Emma Zvalčáková si prevzala zlatú medailu v motýliku na 100m časom 1:27.02 min. l V štafetách 4 x 50m voľný spôsob sedem a osemročných obsadili chlapci z Humenného druhé a tretie miesto,

FOTO: -MJK-

n Primátor Sniny Štefan Milovčík a Jaroslav Zaremba predstavili medailové triumfy nadchádzajúcich Majstrovstiev sveta kadetov v zápasení. lepším zápasníkom sveta bude rovnako pre tréningový proces slúžiť Mestská športová hala v Humennom. V čase sústredenia a predturnajovej prípravy využijú športovci Mestskú športovú halu v Snine. Otvárací ceremoniál je naplánovaný na 19-tu hodinu v utorok 15. júla. Program MS kadetov v zápasení budeme prinášať v našom týždenníku každé dva týždne (program bol v č. 22/2014). -MJK-

FOTO: ARCHÍV PKCH

n Humenská plavecká mlaď sústredená pred kvalifikačnými rozplavbami v michalovskej vodnej dvadsaťpäťke. dievčatá získali zlaté medaily. V staršej kategórii deväť a desaťročných dohmatli chlapci aj dievčatá rovnako na tretích pozíciách. Výsledky michalovských mladých nádejných plavcov prinesieme v budúcom vydaní nášho týždenníka. -MJK- / (jpnc)

Umelá tráva opäť odolávala mládežníckemu futbalu HUMENNÉ. Druhým kolom pokračoval IX. ročník žiackej futbalovej ligy na ihrisku s umelou trávou v kategórií mladších a starších žiakov Oblastného futbalového zväzu Humenné. MLADŠÍ ŽIACI l CZŠ Belá n/Cir. – ZŠ J. Švermu 8:4 (5:2), G: K. Gnip 3, B. Štutika 2, J. Čochráč 2, R. Hašuľ – Š. Vaceľ 2, T. Jenčík, M. Bačovčin / CZŠ Belá n/Cir. – ZŠ Laborecká 6:3 (2:2), G: K. Gnip 3, B. Štutika 2, J. Čochráč 1 – T. Pašek 2, A. Havlíček / ZŠ J. Švermu – ZŠ Laborecká 7:9 (1:7), G: Š. Vaceľ 2, Jenčík 2, Tita 2, Turik – A. Havlíček 5, M. Kovačič 2, M. Gombár, T. Pašek. l ZŠ Jána Švermu Humenné: D. Baláž, E. Sopiriak, Š, Borc, Š. Vaceľ, F. Karabin, J. Matiščák, E. Ircha, K. Mihaľko, A. Turik, J. Šepeľa, T. Jenčík, S. Sojčák, J. Tita, M. Bačovčin. ZŠ Laborecká Humenné: A. Havlíček, A. Gajdoš, M. Gombár, F. Kráľ, T. Pašek, D. Hostiňák, M. Kovačič. CZŠ sv. Petra a Pavla Belá n/Cir.: A. Kováč, B. Štutika, J. Čochráč, M. Karľa, K. Gnip, N. Dunajová, B. Suško, R. Hašuľ, J. Rebič. STARŠÍ ŽIACI: ZŠ J. Švermu – CZŠ Belá n/Cir. 2:7 (2:4), G: P. Mihalčin, P. Minda – R. Burik 3, S. Ľonc 3, M. Kováč / CZŠ Belá n/Cir. – Ohradzany 4:4 (3:3), G: R. Burik 2, V. Burik 2 - M. Kičina 4 / ZŠ J. Švermu – ZŠ Ohradzany 9:7 (4:3), G: P. Mihalčin 3, Ľ. Pankovčin 2, P. Rada 2, P. Minda

FOTO: -MJK-

n Z duelu starších žiakov humenskej ZŠ J. Švermu (modré dresy) a ZŠ Ohradzany (oranžovo-čierne dresy). 2 – S. Soták 3, M. Karnaj 2, M. Havlíček, R. Moriak, M. Gombár, Kičinam D. Stašák / ZŠ A. Jevič, K. Kováč. CZŠ sv. Petra Ohradzany – ZŠ Laborecká 6:2 a Pavla Belá n/Cir.: F. Dolanský, (4:1), G: S. Soták 3, M. Kičina, M. R. Burik, V. Burik, M. Kováč, S. Pavúr, D. Pavúr – A. Jevič 2. l ZŠ Ľonc, S. Čochráč, S. Haburaj, Jána Švermu Humenné: Ľ. Pipta. ZŠ Ohradzany: M. Kičina, Pankovčin, F. Okoš, P. Rada, A. S. Soták, D. Stašák, J. Revák, M. Ročňák, P. Mihalčin, P. Minda. ZŠ Pavúr, M. Otavka, M. Stašák, M. Laborecká Humenné: R. Cvik, K. Butala, D. Matta, M. Karnaj, D. -MJKTatlidere, A. Bandurič, A. Pavúr.

Sv2014 23  
Sv2014 23  
Advertisement