Scenariusz 11

Page 1

SCENARIUSZ Imię i nazwisko autorki/autora: Anna Lelko Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa we Włodzicach Wielkich Temat: Wszystkie dzieci mają swoje prawa. Czas trwania: 90 minut (dwie jednostki lekcyjne/ korelacja przyroda- historia) Poziom edukacyjny: II etap edukacyjny, klasy IV-VI Związek z podstawą programową: • przyroda; •

12.2 wskazuje na mapie kontynenty, oceany, równik, południk zerowy i 180o, bieguny,

12.1 wskazuje na globusie: bieguny, równik, południk zerowy i 180o , półkule, kierunki główne oraz lokalizuje kontynenty i oceany i określa ich położenie względem równika i południka zero,

• historia i społeczeństwo •

wyjaśnia, w czym wyraża się odmienność i niepowtarzalność każdego człowieka,

podaje

przykłady

różnorodnych

potrzeb

człowieka

oraz

sposoby

ich

zaspokajania, •

tłumaczy, odwołując się do przykładów, na czym polega postępowanie sprawiedliwe,

omawia wybrane prawa dziecka i podaje, gdzie można się zwrócić, gdy są one łamane.

Cele : • wzmocnienie u dzieci poczucia bycia obywatelami świata, w którym prawa najmłodszych podlegają ochronie, • poznanie i zrozumienie praw dziecka • rozwinięcie kompetencji społecznych i obywatelskich. Metody i formy pracy: • burza mózgów, dyskusja • praca w parach i grupach, • zorganizowanie wystawy o prawach dziecka


Materiały dydaktyczne: • brystol, kredki, markery, tablica multimedialna i projektor, rozsypanka z zapisanymi prawami dzieci, atlasy szkolne, globusy, komputery. Przebieg zajęć: Etap zajęć Sformułowanie i celów zajęć

Opis działań problemów Uczniowie rozmawiają o potrzebach dzieci, sposobach ich zaspokajania oraz o osobach/instytucjach odpowiadających za zaspokajanie tych potrzeb Planowanie działań Uczniowie poznają Konwencję o Prawach Dziecka, rozmawiają o swoich prawach, zastanawiają się czy wszystkie dzieci na świeci mają takie same prawa. Wyszukują w Internecie miejsca i sytuacje, w których prawa dzieci są łamane. Wskazują na globusie i w atlasie, gdzie według nich prawa dzieci nie są przestrzegane, dzielą świat na globalną północ i południe, analizują przyczyny takiego stanu rzeczy. Działania Uczniowie analizują zapisy Konwencji o Prawach Dziecka, ilustrują poszczególne prawa (w parach). Prezentacja i refleksja Uczniowie omawiają swoje prace, dokonują samooceny zajęć, przygotowują antyramę z wystawą swoich prac i umieszczają ją na korytarzu szkolnym.

Czas 15 minut

30 minut

30 minut 15 minut

Materiały pomocnicze: 1. Początek zajęć: Uczniowie myślą o potrzebach swoich i innych np. poprzez wspólną zabawę, podziel zespół na trzyosobowe grupy, poproś, żeby wyobraziły sobie puchatego kotka i zastanowiły się co jest mu potrzebne, aby był szczęśliwy. Zapytaj, co jest potrzebne kotku do życia? (Jedzenie, mleko, dom), Czy wszystkie kotki mają takie samo prawo, ale i warunki do życia? (Tak, nie np. w schroniskach, bezdomne) Kto powinien im pomóc? (My, rodzice, ludzie, organizacje). Rozwieś mapę świat i zapytaj o to samo w stosunku do dzieci, rozdaj atlasy i globusy, uczniowie wyszukują w Internecie miejsca, gdzie dochodzi do nadużyć w


stosunku do dzieci – uczniowie wskazują miejsca, gdzie według nich mają miejsce różnego typu nadużycia w stosunku do dzieci. Dostrzegają podział na globalne południe i północ, oraz wskazuje na wzajemne powiązania pomiędzy poszczególnymi krajami we wszelkich sferach, dostrzegają, że wydarzenia, które mają miejsce np. w USA wpływają na sytuację Indii. 2. Wybrane prawa dziecka (nauczyciel przygotowuje najistotniejsze z punktu widzenia realizacji celów zajęć, wybrane prawa, którym poświeci uwagę, uczniowie w parach analizują po dwa wybrane prawa z rozsypanki na którą rozcinamy do losowania- materiał do wykorzystania w bibliografii poz. 1) Przykład wybranych praw: Art. 6. Prawo do życia i rozwoju, Art. 12. Poszanowanie poglądów dziecka, Art. 24. Opieka zdrowotna, Art. 28. Prawo do nauki, Art. 37. Ochrona przed torturowaniem lub innym okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem , Art. 19. Ochrona przed wszelkimi formami przemocy, krzywdy zaniedbania, Art. 21. Czas wolny, zabawa i życie kulturalne, Art. 32. Praca dzieci. Uczniowie ilustrują wylosowane i omawiane prawa. 3. Z pomocą nauczyciela uczniowie omawiają swoje prace, umieszczają je na korytarzu szkolnym. Bibliografia: 1. Kompasik, Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi (2009), K. Kostrzewska (red.), wyd. II poprawione w języku polskim, Rada Europy, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie, s. 300-302. 2. www.unicef.pl/Co-robimy/Prawa 3. Konwencja o prawach dziecka


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.