Page 1

IV/2012

Test - proč jsi ještě sólo?

str. 13

Bláznivé sporty

str. 14

Netradiční prázdniny

Ivanna Bagová

Jsem velmi šťastná, že se můj zpěv lidem líbil Celebrity o Nové filmy a hr y o Horoskopy o Triky na krásu o Hi-Tech

str. 18

www.scooler.cz


Nejbrutálnější slevy!

Rádi nakupujete věci tak, že si řeknete: „to byl super kup!“ Všimli jste si, že se v poslední době na internetu objevilo množství webů nabízející lákavé slevy, ale začínáte se v těchto nabídkách ztrácet? Chtěli byste mít tyto nabídky na jednom místě a mít možnost si vybrat jen podle typu, nebo místa, které vás zajímá? Ano? Tak se podívejte na www.ukazslevy.cz. Jediný web, který vám ukáže všechny aktuální výhodné nabídky na jednom místě.


Editorial

aneb Pozdrav z redakce

ZVÍDAVÝM

Milí sCOOLeři! Tak jsme se konečně dočkali. Prázdniny klepou na dveře! Dva měsíce zaslouženého nicnedělání, sluníčka, opalování u moře nebo u rybníka a letních lásek. Než se rozběhnete na všechny strany oslavit konec školního roku, je tady váš sCOOLer, který se vám bude snažit zkrátit čekání na ono vytoužené poslední zvonění. Pro ty, co nemají páru, jak naložit s volným časem, doporučujeme mrknout na náš přehled nejlepších festivalů. Potom vám jen stačí sbalit stan, spacák, nějaké to kapesné a vyrazit za skvělou muzikou s partou přátel. Programy letošních festivalů opravdu září všemi možnými hvězdami! Neseďte tedy doma a naplánujte si léto plné zábavy! Co říci na rozloučenou? Jsme rádi, že jste nám zachovali přízeň a budeme se těšit zase v září na společně strávené chvíle pod lavicí.

Krásné prázdniny vám přeje redakce časopisu sCOOLer

ROZHOVOR

Ivanna Bagová

06

DRBÁRNA

CO TROPÍ SLAVNÍ

08

AKČNÍM LIDEM

NEJLEPŠÍ LETNÍ FESTIVALY

10

PRO HEZOUNY

MISS/MR. NAJDEMESE.CZ

12

TEST - PROČ JSI JEŠTĚ SÓLO?

13

CHYTROLÍNŮM DO SCOOLU

Ročník: IV.

Redaktoři: Michal Křivský, David Osička, Petra Valigová, Irena Velkoborská, Vladimír Zbytek

Distribuce: 900 škol v celé ČR

Grafická úprava: Zdeněk Foltýn

Vydavatelství: goNET s.r.o., Úprkova 1/25, 702 00 Ostrava-Přívoz

E-mail redakce: info@scooler.cz

IČO: 26822580

Inzerce: inzerce@scooler.cz, tel: 596 132 113

Šéfredaktor: Pavel Górecki

Inzertní podmínky: www.scooler.cz

www.scooler.cz

04

SCOOLERŮM

sCOOLer ke stažení na www.sCOOLer.cz!

z obsahu ZAJÍMAVÉ ZAJÍMAVOSTI

RANDĚNÍ

TIRÁŽ Četnost vydání: měsíčník

pro úvod

14

bláznivé sporty HLAVOLAMY

Ê {Ê ÊÊ Ê ÊÊ Ê £Ê Ê ™Ê

ÊÊ Ê ÎÊ Ê Ê ™Ê nÊ Ê ÇÊ

™Ê Ê Ê xÊ Ê ÇÊ Ê ÎÊ Ê

Ê ÊÊ ÊÊ ÊÊ xÊ nÊ Ê ÇÊ {Ê

Ê ÊÊ Ê ÈÊ Ê Ê Ê Ê Ê

xÊ nÊ ÓÊ ÇÊ Ê ÎÊ Ê ™Ê £Ê

ÊÊ ÈÊ ÊÊ Ê ™Ê {Ê Ê Ê Ê

£Ê Ê Ê Î Ê Ê xÊ Ó Ê

Ê Ç n x ™

17

È

netradiční prázdniny

18

SCOOLERŮM

jak najít brigádu?

20

NADŠENCŮM

COOL VĚCIČKY

22

FILMOŽROUTŮM

KINO NOVINKY

24

NEJ HRY

26

BUĎ IN

28

HOROSKOPY

29

HUMOR

30

HRÁČŮM SCOOLERKÁM FATALISTŮM VTIPÁLKŮM

03


sCOOLerům

zvídavým

víTE, že... …denně vyprodukujete asi litr slin?

… Egypťané si čistili zuby želví krví?

Člověku se za den průměrně v ústech vytvoří 0,5 až 1,5 litru slin. Savci živící se objemnou nebo suchou potravou (sudokopytníci a lichokopytníci) ale produkují běžně až 50 litrů slin denně! Rychlost jejich tvorby je řízena nervovým systémem, u člověka je to průměrně asi 20 ml za hodinu. Ve spánku rychlost klesá až k nule. Slina samotná je tekutý výměšek slinných žláz, který je z 98% tvořen vodou. Sliny usnadňují žvýkání, polykání i artikulaci, a jsou velmi důležité pro trávení – obsahují trávicí enzymy. Známý je i jejich dezinfekční účinek, kvůli kterému si mnozí živočichové své rány olizují. Některé jejich složky hubí dokonce i mikroorganismy a působí preventivně proti zánětům.

Nic jiného jim totiž nezbývalo, když už je bolely zuby tak, že se to nedalo vydržet. Krev jim sice taky moc nepomohla, bylo to spíše jen pro jejich dobrý pocit. To v Anglii se měli o kapku lépe. Směs na čištění zubů tam existovala už kolem roku 1000, největší boháči dokonce používali i  jakýsi zubní kartáček. První pasty, které se alespoň trochu podobaly těm nynějším, se začaly objevovat v  padesátých letech 19. století. Pastu v tubě (jak ji známe dnes) uvedla na trh firma Colgate až v roce 1973.

…líbání na veřejnosti je zakázáno? Nebojte se, u nás zatím ještě ne :-). Na vlakovém nádraží ve Velké Británii ovšem toto razantní rozhodnutí museli učinit. Proč? No kvůli zdlouhavě se loučícím párům, které se tak vášnivě líbaly a nemohly od sebe odtrhnout, že jejich vlakům způsobovaly zpoždění. Rada města společně se Správou vlakového nádraží navrhla a schválila značku, která zakazuje líbání na nástupišti. Britské dráhy si tak chtějí vylepšit reputaci a zamezit dalšímu zpožďování. Těžko říct, jestli by takováto značka pomohla i Českým drahám… Asi ne. Naše vlaky by jezdily pozdě i tak.

04

...vědcům se podařilo uměle vyvinout lidský mozek? Je to tak! Hlavy dohromady dali britští vědátoři a podařilo se jim vytvořit lidský „mikromozek”. Jedná se spíše o svazky buněk, které mezi sebou navzájem komunikují. I tak je to ovšem téměř historický úspěch, protože v  budoucnu (doufejme, že v  té době, kdy my budeme staří) tento objev může významně pomoci v  léčení Parkinsonovy a  Alzheimerovy choroby. Vědci použili buňky z  rakovinotvorného nádoru a  ovlivnili je natolik, že se z  nich vyvinuly buňky nervového systému. Buněčné svazky se brzy začaly chovat jako miniaturní mozek, který dokáže zpracovávat ty nejzákladnější impulsy.

Zpravodajství 1200 webů http://aktuality.sms.cz


zvídavým …existuje fobie z vlastních kolenou?

…psi jsou urážliví a vnímají nespravedlnost?

Mezi nejčastější a nejznámější fobie patří například klaustrofobie alias panický strach z  uzavřených prostor. Strach ze společnosti se nazývá sociofobie, a takto postižený člověk nemůže chodit ani nakupovat, natož třeba jezdit MHD, jít na koncert či do divadla. Mnoho lidí také trpí fobiemi ze zvířat - nejčastěji se obávají hlodavců, žab nebo hmyzu. Nejkurióznější fobií ale trpěla jedna anglická dáma, která se celý život bála svých kolenou. Nemohla si na ně ani sáhnout, a  když se jich náhodou dotkla, měla stejný pocit jako lidé, kteří se štítí hmyzu a náhodou jej rozmáčknou prstem. Po dlouhých sezeních s terapeutem se jí povedlo své fobie částečně zbavit - už si na své koleno sáhne, ale stále si o něm myslí, že je to hnusná věc, která k ní nepatří!

sCOOLerům

…existuje automat na pizzu? Po automatu na kafe, Coca-Colu nebo sladkosti vyvinuli italští experti z Boloňské univerzity automat na tuto italskou specialitu. Majitelům pizzerií tak začaly vstávat hrůzou vlasy na hlavě, protože stroj podle nich úplně zdecimuje kulturu konzumace této pochoutky. Automat dokáže během chvilky za pomoci speciální technologie nejen uhníst těsto, ale také jej rozválet, potřít rajčatovou omáčkou, přidat další přísady a během tří minut vytvořit lahůdku za několik málo eur. Navíc je možné se skrze okýnka dívat dovnitř a  sledovat průběh celé přípravy. Základní pizza se sýrem, šunkou, slaninou a zeleninou vyjde v přepočtu asi na 130 korun. Podle výrobce, společnosti Unilever, automaty brzy zahltí nejen evropský, ale také americký trh. Pizza se bude v jednotlivých oblastech lišit v receptuře podle krajových zvyklostí a oblíbenosti jednotlivých ingrediencí.

Pokud patříš mezi milovníky nebo chovatele psů, určitě tě to nepřekvapí, ale vědci až donedávna věřili, že citlivostí vůči nespravedlivému chování se vyznačují pouze lidé. Protože to přece jen některému z nich asi vrtalo hlavou, začal takové chování studovat u  šimpanzů a  opic. Když zvíře vidělo, že dostává za stejný úkol, který předvedl jeho kolega, slabší odměnu, urazilo se a odmítlo si ji vzít! Prokázalo se tak, že primáti cítí závist a  nemají rádi nespravedlnost. Rakouští vědci se stejnou věc snažili prokázat také u psů, protože ti – jak je známo – prokazují vysokou citlivost vůči lidskému jednání. Testovali tedy 29 psů při podávání packy. Když pes viděl, že jeho partner dostal pamlsek a  on utřel nos, brzy odmítl povel plnit a odvrátil se. Překvapivě mu ale nevadilo, když vedlejší pes dostal klobásku a  on třeba jenom chleba. No, aspoň že psi nejsou vybíraví :-).

Všechny Tvé oblíbené zpravodajské weby na jednom místě http://aktuality.sms.cz

…existuje speciální hotel pro nudisty? Německý hotel Rosengarten se rozhodl oslovit poněkud užší klientelu a podnikat v  duchu hesla: Dost bylo oblečení! Ojedinělé ubytovací zařízení pro milovníky nahoty by se mělo otevřít v nejbližší době. Majitelé věří, že brzy po zahájení provozu se hotel naplní k  prasknutí, protože „otcem nudismu“ je právě Němec. Aby se všichni návštěvníci cítili co nejpříjemněji, hned ze začátku mají nastavena přísná pravidla. Každý ubytovaný host musí chodit pouze tak, jak jej pánbůh stvořil, na lehátka a  židle si před usednutím musí prostřít ručník a  ve veřejných prostorách hotelu je zakázáno sexuální harašení a  necudné chování. Za porušení těchto pravidel budou nudisté vyprovázeni z hotelu a budou se muset obléci. Právě to je prý pro naháče největší potupa.

05


Rozhovor

ptejte se celebrity

Ivanna Bagová Čtyřměsíční boj o vítězství v soutěži Hlas Česko Slovenska už je u konce a diváci si zvolili svou jedničku. Tou se stala Ivanna Bagová. Vítězka si kromě slz štěstí odnesla i  šek na sto tisíc euro a nahrávací smlouvu od společnosti Universal. Tato osmnáctiletá studentka konzervatoře pochází z  Ukrajiny, odkud se s maminkou odstěhovala do Topoľčan, aby se mohla věnovat hudbě. Talentovaná zpěvačka vyrůstala v chudých poměrech na Ukrajině, odloučená od maminky, která odjela za prací do zahraničí. Od útlého věku zpívala a snila o tom, že vytrhne rodinu z nouze pomocí svého talentu. Podařilo se jí to tak hned na prahu dospělosti. Povedlo se ti před nedělním grandfinále vůbec usnout? Ano, spala jsem dobře, nic jsem si nepředstavovala, nemalovala. Že bych mohla vyhrát, jsem brala jako jednu z možných variant, protože – co si budeme říkat – dobří jsme byli všichni. Teď jsem velmi šťastná, že se můj zpěv lidem líbil. To mě nejvíc těší. Kdy ti bylo v soutěži nejhůř? Nebylo, každé kolo jsem si užívala – pódium, diváky, jako by to bylo naposled. Nikdy jsem si nemohla být jistá, že nevypadnu, protože se to mohlo kdykoliv zvrtnout.

06

Byla podle tebe písnička, která ti nesedla? V podstatě si myslím, že mi všechno vyšlo. A to díky mému koučovi Michalu Davidovi, který se mnou výběr všech písniček konzultoval. Měli jsme sice občas rozpory, ale nakonec jsme se vždycky dohodli. Michal David ti vyjadřoval podporu od samého začátku... Chci mu vyjádřit obrovskou vděčnost za to, že byl se mnou, držel mi palce, pomáhal mi, stejně jako ostatním z  našeho týmu. Doufám, že spolupráce s ním bude skvělá i do budoucna.

Co spolu plánujete? Michal David slíbil, že bude producentem mého alba. A dál se uvidí. Chci se věnovat hudbě s plným nasazením, jak už jsem řekla na začátku soutěže. Čeští a slovenští diváci mi přece projevili důvěru, takže je nechci zklamat. Hodlám na sobě stále pracovat. V  grandfinále jsi o  vítězství zabojovala písní od Whitney Houston – představuje pro tebe směr, kterému se chceš věnovat? Určitě, co se týče té písně – I Will Always Love You – miluju ji z celého srdce. Pocit, jaký jsem z  ní měla, když jsem ji zpívala poprvé v mém prvním finálovém kole Hlasu, byl neuvěřitelný. Chtěla jsem si ho proto v grandfinále zopakovat. A podařilo se. Bylo od tebe hezké, že sis k duetu přizvala svého někdejšího spoluhráče Davida Weingärtnera.

David byl mým nejbližším soutěžícím. Byl zaskočený, když jsem mu kvůli tomu duetu zavolala. Ale já jsem to udělala ráda – David je přímý člověk, když mě během soutěže chválil, myslel to upřímně. Ostatní ne? To nechci říct, každopádně vztahy nebyly vždy úplně růžové. Ale to je jasné, byli jsme přece v soutěži, ne? Už jsi přemýšlela, jak naložíš se svou peněžní výhrou? Vezmu svoji maminku k moři, které nikdy neviděla. Nechám na ní, ať si vybere, kam to bude. V první řadě myslím na svoje blízké, kteří mi velmi pomáhali a stáli při mně v krutých chvílích života.

Informace, rozhovory, fotky, videa, diskuze: http://www.sms.cz/osoba/ivanna-bagova

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


Návykový portál SMS zdarma, programy všech kulturních akcí, blog, super seznamka, neomezené fotogalerie, originální email, nejlepší hry zdarma, největší televizní program, databáze filmů, kapel a osobností, nabídky práce, předpověď počasí, slovníky... Za používání SMS.cz dostaneš dárky.

Tak na co ještě čekáš?

Jdi do toho!


Drbárna

co tropí slavní

CO NOVÉHO U ZNÁMÝCH

Justin Timberlake a Jessica Biel měli zásnubní večírek Holywoodský pár plánuje veselku letos v létě, a  tak se rozhodl uspořádat malou generálku v  podobě zásnubního večírku, kam bylo pozváno na sto rodinných členů a  přátel. Podle informací ze strany hostů bylo znát, že spolu dvojice chodí už dlouho a  znají přátele a  rodinu toho druhého velice dobře. Justin a  Jessica tančili a  vypadali opravdu štastně. Párty byla opravdu povedená a  byla takovou předzvěstí toho, co hosty čeká na svatbě. Justin Jessicu požádal o ruku v prosinci pět let poté, kdy spolu začali poprvé randit. Na párty se nejprve tančilo za doprovodu živé hudby, poté přišel na řadu DJ s populárními hity zpěváků jako jsou Usher, Madonna nebo Michael Jackson. Následoval proslov rapera Timbalanda, který prý Justina chytil za srdce. Přejeme slavnému páru vydařený den D a mnoho šťastných společných let.

08

Robert Pattinson v pokračování Her o život?

Lady Gaga zrušila koncert kvůli islámistům

Idol dívčích srdcí Robert Pattinson, kterého proslavila role upíra Edwarda ve filmové sérii Twilight, je poslední dobou zmiňován ve spojení s druhým dílem úspěšného filmu Hry o život (The Hunger Games). Robert by údajně mohl být jedním z hlavních kandidátů na roli Finnicka Odaira, kterého knižní předloha popisuje jako neuvěřitelně přitažlivého a charismatického mladého muže. Podle všeho se však jedná pouze o fámy, které kolovaly na internetu. Robert Pattison se však brzy objeví v novém filmu Cosmopolis, napínavém drama zachycujícím 24 hodin ze života osmadvacetiletého multimilionáře, kterému se minutu po minutě hroutí svět, který dosud znal.

Lady Gaga musela zrušit svoje vystoupení v indonéské Jakartě kvůli výhrůžkám islamistů. Na koncert, který byl naplánovan na 3. června, mělo přijít více než padesát tisíc lidí. Proti Lagy Gaga vystupovala zejména Fronta obránců islámu (FPI), kteří zpěvačku kritizují pro její „pornografické“ pohyby, nazývají ji „ďáblovým poslem“ a prohlašují, že by její necudné šaty a  vulgární styl mohly ničit morálku země. Zpěvačka svým fanouškům vzkázala: „Na nenávisti není nic svatého. Museli jsme zrušit koncert v  Indonésii. Hrozně moc se omlouvám fanouškům, jsem z toho zničená stejně jako vy, ne-li víc. Jste pro mě vším. Budu se snažit pro vás připravit něco speciálního. Moje láska pro Indonésii jenom vzrostla.“ Zrušení koncertu bylo dle pořadatelů nutné nejen z  důvodu bezpečnosti zpěvačky, ale také fanoušků. Těm budou vráceny peníze za vstupné

One direction byli napadeni davem fanynek! Kluci z One Direction museli zvýšit ochranu poté, co byli Liam a Niall napadeni davem fanynek v New Yorku. Jakmile opustili hotel na 54. Ulici, Liam Payne a Niall Horan byli obklopeni skupinou asi šedesáti ječících fanynek. Jejich ochranka se je zoufale snažila držet v bezpečí, ale proti davu neměli šanci. Liama porazily na zem a skončil s  roztrhaným tričkem, Nialla udeřily do obličeje a  měl vytržené vlasy. Situaci vyřešila až policejní hlídka, které se podařilo běsnící dav uklidnit. Členové kapely One Direction (Harry Styles, Zayn Malik, Louis Tomlinson, Liam Payne a Niall Horan) budou mít nyní každý svou vlastní ochranku, která je bude chránit před šílenými fanynkami. Aneb velká je cena, která se platí za popularitu…

Informace o více než 500 000 celebritách najdeš na www.HERCI.cz


co tropí slavní

Drbárna

Robbie Williams bude tatínkem!

Johnny Depp lapil do svých sítí mladici

Britney Spears to přehání s požadavky!

Britský zpěvák zažívá krásné období. S manželkou Aydou Field, kterou si vzal v  roce 2010, čeká první miminko a už se oba moc těší. Robbie dokonce neudržel tajemství a prozradil, že to bude holčička. Už teď plánuje, jak bude svou dcerku učit sebeobraně, aby se mohla bránit, až bude starší. Se smíchem dodává: „Naučím jí hrát fotbal, karate a box. To je první věc, kterou se naučí, aby si od těla držela lidi jako jsem já a můj nejlepší přítel Johnny Wilkes.“ Těhotenství jeho ženy Robbieho velmi dojímá a přiznal, že při pohledu na první snímky z  ultrazvuku plakal. Nebyl by to však známý rebel, aby novinku neoznámil s  nadsázkou a  vtipem: „Hej, kamarádi, tajil jsem před vámi jedno tajemství. Já a  Ayda budeme už letos máma a  táta!!! Měli jsme sex! A vyšlo to!“

Kdysi spořádaný partner Johnny Depp (48) je poslední dobou v milostných vztazích jako utržený ze řetězu. Poté, co opustil svou dlouholetou partnerku, herečku Vanessu

Třicetiletá zpěvačka se připojila k porotcům americké verze talentové soutěže X Factor. Svými přehnanými požadavky však pobavila šéfa pořadu Simona Cowella. Britney požaduje duchovního poradce, k tomu třiadvacetičlenný personál a  také to, že nikdo z ostatních zaměstnanců se k ní nesmí přiblížit. Simon se tomu smál a řekl, že toho během let v  tomto oboru viděl hodně, ale tohle ještě nezažil. I  když se proslýchá, že Britney, která je nyní zasnoubená se svým bývalým managerem Jasonem Trawickem, bude za své porotcování inkasovat sedmimístnou částku, lidé z prostředí show tvrdí, že je jedinou osobou, které bude proplácena každá epizoda zvlášť.

Keira Knightley se zasnoubila

Hlučný sex je zakázaný Kvůli

Sedmadvacetiletá hvězda filmů Pýcha a předsudek, Láska nebeská či oscarového Pokání bude brzy pod čepcem. O  ruku ji požádal její přítel klávesák indie rockové skupiny Klaxons James Righton. Před víc než rokem je spolu seznámila jeho bývalá dlouholetá přítelkyně Alexa Chung. Radostnou novinu potvrdila oficiálně také hereččina tisková mluvčí. Jak zásnuby proběhly však bohužel neodtajnila. Pár se svůj soukromý život snaží udržet mimo záblesky fotografů a výslunní společenských akcí. Za patnáct měsíců vztahu spolu jen málokdy vyšli oficiálně do společnosti. Tvář Chanelu a budoucí Anna Karenina teď tedy musí rozhodnout důležitou věc a to, kterému návrháři svěří výrobu svatební róby. Necháme se překvapit.

Paradis (39), s níž má dvě děti, rozjíždí stále další a další románky s výrazně mladšími kráskami! Nejprve se měl zaplést se svojí hereckou kolegyní Evou Green (31) a teď si užívá románek s pětadvacetiletou herečkou Ashley Olsen! Ta jej pozvala na polštářovou party k ní domů. Nezůstalo však jen u drinků a  polštářové bitvy. Johnny prý skončil s  herečkou v  ložnici a  dalo mu velké úsilí, aby nikdo nezpozoroval, když se v  ranních hodinách plížil ven.

Nejvíce filmových ukázek najdeš na www.365dni.cz

09


Akčním lidem

zažij na vlastní kůži

Nejlepší letní festivaly

Lesbiens, Tomáš Klus, Turbo, Vilém

Čok, Vitacit, Vypsaná fiXa, Walda TV TIPY! Gang aj.

Je doma nuda? Tak s tím něco udělej! Běž se bavit na festival! Užij si senzační atmosféru a poznej nové lidi. Na www.365dni.cz je největší výběr skvělých akcí!

Noc plná hvězd 2012 Kdy: 29. - 30. 6. 2012, 14:00 hod. Kde: Sportovní areál Třinec Kolik: 550 Kč

Doga, Legendy se vrací nebo Jiřího Schmitzera a spoustu dalších. Půjde o zcela výjimečnou událost a jediné letní vystoupení ostravského barda na takovémto festivalu. Sobota pak bude ve znamení řady kapel od mladých: Mandrage, Rybičky 48, Koblížci! přes No Name a Horkýže Slíže až po rockovou klasiku Kreyson, Citron, Arakain. Druhá scéna bude patřit rockové produkci Rádia Čas Rock a jeho novinkám i klasice. Poprvé po několika letech budou moci rockeři opět stanovat přímo v areálu a to v místech bývalé žluté scény.

Rock for People

Jubilejním dvacátým ročníkem se v Třinci na Borku uzavře letitá historie jednoho z  největších a  zároveň nejstarších festivalů u nás Noci plné hvězd! Pořadatelé zavzpomínají na pestrý vývoj festivalu, na jeho začátky, vzestupy i pády a tomu bude odpovídat i  celková dramaturgie, která přinese program nejen pro pravověrné rockery, ale i  pro celou řadu dalších hudebních fanoušků. Pátek bude patřit výhradně megakoncertu Jaromíra Nohavici, který si na hlavní scénu pozve celou řadu hostů ať již Tomáše Kluse, skupinu

10

Kdy: 3. - 6. 7. 2012, 15:20 hod. Kde: Letiště Hradec Králové Kolik: 1 600 Kč Multižánrový festival Rock for People slaví v roce 2012 své 18. narozeniny!

Za tu dobu přivítal stovky hudebních hvězd jako MUSE, MANU CHAO, THE PRODIGY, THE OFFSPRING, PLACEBO, MY CHEMICAL ROMANCE, PARAMORE, PENDULUM, GARBAGE a mnoho dalších. Festivalový areál a  camp pro návštěvníky se nacházejí na 50 hektarech pozemků. Koncerty probíhají na 2 velkých venkovních scénách, ve stanu pro 8 000 lidí a  ve dvou hangárových scénách. Kromě toho si můžete zatancovat na několika DJ´s  scénách nebo odpočinout v chill-out zónám, které jsou otevřeny až do ranních hodin.

Benátská noc 2012

finská rocková kapela Sunrise Avenue a Emir Kusturica s kapelou The No Smoking Orchestra. Pořadatelům se podařil vskutku mistrovský tah a  zajistili hvězdné headlinery festivalu, kteří doposud nikdy v  tomto složení na festivalech nevystoupili a  již nevystoupí. V pátek 27. 7. vystoupí Jarek Nohavica, v sobotu 28. 7. skupina Kabát a v neděli 29. 7. Daniel Landa. Mezi další potvrzené interprety patří např.: Anna K&band, Aleš Brichta,

Arakain, Blue Effect, , Děda Mládek Illegal band, Horkýže Slíže, Gang-ala-basta, Chinaski, Jiří Schmitzer, Kamil Střihavka, Krausberry, Marsyas, MIG 21, Merlin, Mňága a Žďorp, No Name, Oceán, Petr Kolář, Support

Kdy: 27. - 29. 7. 2012 Kde: Sportovní areál Vesec, Liberec Kolik: 1 490 Kč Kromě českých a slovenských stálic se můžeme těšit i  na zahraniční jména. Prvním je Kanaďan BRYAN ADAMS, dalšími německá kapela Gamma Ray hrající power metal,

Informace, fotky a videa o nejlepších pařbách a festivalech v Česku

Sázavafest 2012 Kdy: 2. - 5. 8. 2012 Kde: Areál Zelený ostrov, Benešov Kolik: 1 600 Kč

Současní potvrzení interpreti letního Sázavafestu jsou Mig 21, Xindl X, Nightwork, Monkey Business a další. Kapela Sto Zvířat, která je pravidelným účinkujícím festivalu se v létě chystá zapsat do dějin a jak uvedl Honza Kalina, frontman kapely, máme se na co těšit. „Již dlouho jsme uvažovali s Pavlem Klouparem (dramaturgem festivalu) o  myšlence, že bychom s  kapelou vytvořili rekord hodný zápisu do Guinnessovy knihy světových rekordů, a  tak v  Benešově chceme během


zažij na vlastní kůži našeho vystoupení zahrát celkem 100 našich písní. Celý maraton bude rozdělen žánrově na tři sety, Oldies, Janies a Fresh, “ dodal Kalina. Úplnou novinkou 12. ročníku na Zeleném ostrově v  Benešově bude krytá taneční hala pro 5000 lidí, kde se za tři dny vystřídá progresivní taneční scéna, stálice, ale i  některé nové projekty. Celkový program bude postaven tak, aby navazoval na ranní vlakové odjezdové spoje především do Prahy.

Hip Hop Kemp 2012 Kdy: 16. - 18. 8. 2012, 12:00 hod. Kde: Letiště Hradec Králové Kolik: 1 300 Kč

Hip Hop Kemp 2012 a jeho line up Madlib The Bad Kid je snad dostatečný důkaz, že Hip Hop Kemp nemá ani na jedenáctý pokud vystříleno. Madlib & Freddie Gibbs a Funky President aka J.Rocc, zakladatel Beat Junkies k  tomu. Mrda a  pořádná. Madvillainy s MF DOOMem. Champion Sound s J Dillou. I kdyby Loopdigga neudělal nic dalšího, měl by

Akčním lidem

Mácháč 2012

předplacenej piedestal v síni slávy. Lootpack. Quasimoto. Madvillain. Jaylib. Yesterdays New Quintet. Esenciální beaty pro všechny od Tha Alkaholiks přes MF DOOMa, De La Soul, Oh No, Declaime, Percee P, MED, Wildchild, Ghostface, Mos Defa po Taliba Kweliho… Žádná druhá osobnostMadlibova kalibru po scéně neběhá. A  když bude na pódiu s  Freddie Gibbsem, „Eddie Van Halenem mikrofonu“, člen XXL Freshman Class 2010, co zachovává G a  vyrábí Midwestgangstaboxframecadillacmuzik, nemusíme se bavit o žádném barevném koni. Moja Reč – možná se to dalo čekat, co? Nevím, co by se muselo stát, aby Dobrí Chlapci chyběli na Kempu. DāM-FunK aka space funk cowboy nepřijíždí, DāM-FunK přiletí jako kapitán kosmického plavidla na cestě z Funkosphéry. Malpa – aneb „důkaz na 5 písmen, že ani sebeblbější jméno vás nepřipraví o  kariéru, pokud máte skills a srdce”. Malpa aka Opičí král. Hip Hop Krempatura (kříženec kreatury a  Kempu) se ve své neustálé evoluci posunul zase dál. Náš fesťák je něco jako Visine, budeš řvát: já vidím.

Kdy: 24. - 25. 8. 2012, 17:00 hod. Kde: Máchovo jezero, Doksy Kolik: 795 Kč Dvanáctý ročník největšího domácího beach open air festivalu MÁCHÁČ bude opět DVOUDENNÍ! Mácháč 2012 proběhne ve dnech 24. a 25.8. u Máchova jezera na pláži Klůček, která se promění v plážové festivalové městečko s  kapacitou více než 10 000 návštěvníků. Areálu s  několika pódii, kde vystoupí zahraniční a  domácí DJs bude i  letos vévodit hlavní stage, která bude umístěna díky speciální konstrukci opět na vodě. První jméno není domácím fanouškům úplně neznámé. Australský DJ a  producent *Dirty South* měl být hostem už na loňském Mácháči po boku Sebastiana Ingrossa, ale bohužel své vystoupení musel na doporučení lékařů zrušit, načež hned přislíbil účast na dalším ročníku, což nyní do puntíku splnil.

Z jiného housového soudku bude stáčet své tracky veterán tohoto všestranného stylu – *Felix Da Housecat*. Hudební multitalent z  Chicaga, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny, patří k  průkopníkům elektronické scény a  dá se pochyby tvrdit, že právě jeho skladby do zlatého fondu house music určitě náleží. Současný trend jasně ukazuje, že bez zástupce švédské taneční scény už si dnes nedovede nikdo kvalitní taneční festival ani představit. Letos bude hájit inteligentní housovou linku ze Švédska *Mikael Weermets*.

Trnkobraní 2012 Kdy: 24. - 26. 8. 2012, 16:30 hod. Kde: Rudolf Jelínek a.s., Vizovice Kolik: 560 Kč Jednou z největších hudebních událostí letní festivalové sezóny je bezesporu Trnkobraní. Trnkobraní je multižánrovým festivalem, pořádaným již od roku 1967 vždy v druhé polovině srpna ve Vizovicích. Trnkobraní, které slaví letos již 45 let od svého vzniku, založili vizovičtí nadšenci, aby oslavili nejvýznamnější plod tohoto regionu - švestku

Informace, fotky a videa o nejlepších pařbách a festivalech v Česku

(valašsky trnku) a její tradiční a oblíbený produkt – pravou valašskou slivovici. Trnkobraní se vymyká z  konkurence jiných velkých festivalů především svou maximální žánrovou tolerancí. Jedině zde mohou vedle sebe účinkovat rockové hvězdy, pop stars, baviči, představitelé world music a  nejlepší DJ’s. K velmi euforické atmosféře přispívá i  neopakovatelná chuť valašské slivovice či ojedinělá –mezinárodně proslulá – soutěž v  pojídání švestkových knedlíků.

CO S SEBOU NA FESŤÁK?

spacák, karimatku, stan, baterku, nealko, jídlo na snídaně, pláštěnku, oblečky do horka i trochu do chladna (večer může být zima), plavky, pokrývku hlavy, abys nedostal úpal, peníze ±500kč, nic cenného protože stan s  věcmi budeš mít ve stanovém městečku, kde na tebe bude nestřežený čekat, až do něj večer ulehneš, pokud budou hlášeny deště tak gumáky, dobrou náladu.

11


Miss/Mr. NajdemeSe.cz

pro hezouny a porotce

Blahopřejeme zaregistrovaným a také úspěšně ohodnoceným, kterým se podařilo dostat do sCOOLeru! Vy, kteří jste tak ještě neučinili, nezoufejte, protože máte další jedinečnou šanci být na nejhezčí stránce časopisu a dostat za to ještě super odměnu!

Staň se

ZAREGISTRUJ SE DNES!

jezsinka

lucinka

andy57 buta2

snoggy

tváří

wertun

verushiiik

kamilkaaa.p

odie12

NajdemeSe.cz

sllanina

da-vi

g-star-

chestere

ani3

dos

tyc5

Urby21

i ty!

Získáš tak nejen přístup k seznamce plné potenciálních kamarádů, milenců a lásek, ale například i k neomezené fotogalerii a originálnímu emailu! Chceš se před ostatními prezentovat jako ďáblík, sexygirl, úleťák nebo big boss? Registrací si můžeš vybrat adresu podle svých představ! Baví tě získávat odměny úplně bez práce? Už za návštěvu svého profilu budeš dostávat cenné body, které pak můžeš vyměňovat za skvělé dárky z bonus programu! Zaregistruj se hned a začni využívat všechny výhody, které NajdemeSe.cz nabízí!

Do příštího sCOOLeru se dostanou nově registrovaní lidé s fotkou, kteří budou nejlépe hodnoceni a budou mít alespoň 20 hlasů.

12

N a jdi sp oustu kámo šů na w w w.Najd e me S e.c z

Najdi i sebe na


te

test

st

Randění

PROČ JSI JEŠTĚ SÓLO? 1. K dyž se podíváš do zrcadla, koho vidíš?

a) Sebevědomou, cílevědomou bytost ������ 15 b) Člověka, který se nikdy nedokáže rozhodnout ������������������������������������������������������������������������ 10 c) Šedou, stydlivou osůbku ���������������������������������������� 5

2. J ak si představuješ svého ideálního partnera? a) Hezký vzhled a super charakter ������������������� 10 b) Hlavně, aby byl/a milý/á, jinak moc velké nároky nemám ������������������������������������ 5 c) H ezký/á, inteligentní, s dostatkem peněz ���������������������������������������������������������������������������������������� 15

3. C o je pro tebe u partnera nejdůležitější?

6. K dyž vejdeš do nějaké místnosti, tak…

a) Nevíš, koho máš pozdravit jako prvního 10 b) Se na tebe okamžitě všichni dívají ����������� 15 c) Nikdo si tě většinou ani nevšimne �������������� 5

7. K terá z těchto situací ti přijde povědomá?

a) Toužebně koukáš po klukovi/dívce, který/á tě ani nezná ����������������������������������������������������� 5 b) Usměješ se na nějakého kluka/holku a on/a tě za chvíli osloví �������������������������� 15 c) Máš to rozehrané na více stranách ����������� 10

8. N a party se na tebe usmívá super kluk/holka. Jak budeš reagovat?

a) Aby ti plnil/a každé tvé přání ��������������������������� 15 b) Aby tě miloval/a takovou, jaká/ý jsi ��������� 5 c) Aby ses s ním/ní mohl/a dobře bavit ������ 10

a) Úsměv opětuješ a budeš pařit dál ������������ 10 b) Zrudneš a rychle se začneš dívat jinam 5 c) Budeš s ním/ní na dálku flirtovat a pomrkávat na něj/ni �������������������������������������������� 15

4. C o bys nejspíš řekl/a, kdyby ses chtěl/a blíže seznámit s opačným pohlavím?

9. Všichni tví kamarádi jsou zadaní. Proč to u tebe neklaplo?

a) Hned jsem si tě všiml/a, co takhle spolu někam vyrazit? ��������������������������������������������������������������� 15 b) Mohl/a bys mi říct, kolik je hodin? ������������ 5 c) Neznáme se odněkud? ������������������������������������������ 10

5. K olikrát už ses opravdu zamiloval/a? a) Doteď bylo opačné pohlaví spíš zamilované do mne ��������������������������������������������������� 15 b) Možná dvakrát, ale to jsem si dost vybíral/a ��������������������������������������������������������������������������������� 10 c) U ž několikrát, jenže mé city bohužel nebyly opětovány ���������������������������������������������������������� 5

a) Proč si vybrat jednu/jednoho, když jich můžu mít spoustu ������������������������������������������������������ 15 b) Nejsi tak sebevědomý/á jako tví kámoši �������������������������������������������������������������������������������������� 5 c) Ještě pořád ses nedokázal/a pro nikoho rozhodnout ��������������������������������������������������������������������� 10

10. Ve dne i v noci myslíš jen na svoji tajnou lásku. Jak ji na sebe upozorníš?

a) Nijak, jsi příliš nejistá/ý a bojíš se odmítnutí �������������������������������������������������������������������������������� 5 b) Přímo ji oslovíš a na rovinu se zeptáš, co si o tobě myslí �������������������������������������������������������� 15

c) Budeš čekat na nějakou příhodnou situaci ��������������������������������������������������������������������������������������� 10

11. Tvoje tajná láska ti dala košem. Co teď?

a) Tato situace u tebe ještě nenastala, košem dáváš vždycky ty ������������������������������������������������������������ 15 b) Dost tě to zamrzí a stáhneš se do sebe ������������������������������������������������������������������������������ 5 c) Tak prostě oslovíš jiného kluka/jinou holku ������������������������������������������������������������������������������������������ 10 ŘEŠENÍ: Sečti si všechny body, které se ti podařilo nasbírat, a mrkni, jak na tom jsi! 55 – 94 bodů Vylez z ulity! Jsi jako šnek, který sní o velké lásce, ale nepustí ji k sobě. Není ale důvod se pořád schovávat doma v pokoji a žít pouhými představami. Seber se a ujmi se iniciativy! Možná to nebude úplně jednoduché, ale to není ani písemka z  matiky. Neboj, na každého někde někdo čeká a  nakonec svého miláčka přece jen najdeš! 95 – 129 bodů Nestresuj! Jsi plná/ý rozporů a nevíš, co vlastně chceš. Na jednu stranu toužíš po vztahu, na druhou stranu se ti nechce vázat a pozice stálice všech party ti naprosto vyhovuje. Příslušníci opačného pohlaví netuší, na čem u tebe vlastně jsou, a to je staví do dost nejisté pozice. Protože máš docela dost ctitelů/ctitelek, bojí se, že u tebe nemají šanci. Neboj se ale, že by ti to zůstalo. Až se na obzoru objeví ten pravý/ta pravá, tvá nerozhodnost zmizí společně se zdravým rozumem – jako u všech bláznivě zamilovaných :-). 130 – 165 bodů Ukaž trochu citu! I když jsi super holka/kluk, svým svědomím kolem sebe tvoříš bariéru, která spoustu lidí odradí. Přílišná otevřenost také někdy škodí, v holkách to nebudí důvěru a kluci zase rádi dobývají. Zkus si zachovat trochu tajemství a nebuď pro ostatní tak snadno dostupná/ý.

Chceš na rande ještě dnes? Na NajdemeSe.cz se mrkni, kdo je online a rovnou si s nim domluv rande!

13


sCOOLerům

bláznivé sporty

Bláznivé sporty - trochu vzrušení do života! Říkáš si, že fotbal, hokej, volejbal a další klasické sporty tě už příliš nebaví? Chceš zažít něco úplně jiného, adrenalinového a nevšedního? Naše sportovní hitparáda ti přináší ty nejbláznivější sporty a aktivity, které určitě musíš vyzkoušet i ty! Ale pozor, tohle nejsou aktivity pro nějaké padavky, ale cool lidičky, kteří si chtějí život užívat na plné pecky se vším, co k tomu patří!

Umění, které nepatří jen do cirkusové manéže

Ahoj, krokodýle! aneb Potápění mezi aligátory

Slackline je poměrně nový adrenalinový sport, který si může vyzkoušet takřka každý. Ovšem začátky nebudou ani trochu lehké. Pokud obětuješ pár modřin a odřenin, užiješ si zábavu a adrenalin, které ti můžou kámoši fotbalisti jen závidět. A co si máš pod pojmem slackline představit? Jedná se o dva pevné body, mezi kterými je prověšen polyesterový popruh o šířce 25 mm. Úkolem slacklinera - začátečníka je přejít popruh z jedné strany na druhou. Ti zkušenější dokážou na popruhu dokonce skákat nebo dělat salta! Začátky jsou však těžší než se zdají. Udržet rovnováhu na tak malém kousíčku popruhu vyžaduje skutečně trpělivost a  snahu! Nesmíš s  tím praštit po prvním neúspěchu, všechno je pouze o tréninku. Tvoje tělo si musí zvyknout na nový pocit „ve vzduchu“. Mezi základní rady úspěšných slacklinerů patří jednoduché pravidlo: Nikdy se nedívej pod nohy!

Že by tě nikdy nenapadlo, že je takový sport reálný? A proč ne? Pro adrenalinové nadšence je potápění mezi aligátory velkým lákadlem. Probíhá v  zoologických zahradách, kde ošetřovatelé zvířata speciálně cvičí a starají se o  to, aby v  průběhu potápění nedostali hlad :-). Potápíš se ve speciálním obleku s  obyčejnou vzduchovou bombou a  všude kolem tebe plavou dvoumetroví aligátoři. Že to vypadá jako zlý sen? Ale jdi, zkusit se má všechno! Bohužel tento adrenalinový zážitek není příliš rozšířený v  našich zeměpisných šířkách. Nejznámější středisko, které potápění s  aligátory nabízí, je až na Floridě. Nechceš si udělat malý výlet? Neboj, úmrtnost u tohoto sportu je stejná jako například u hokeje, takže žádný strach a směle do toho!

14

Adrenalin na kolech

www.scooler.cz

Downhill je adrenalinový sport pro všechny nadšené cyklisty. Cílem je projet předem určenou trasu za co nejkratší čas. Že to zní nudně a jednoduše? To možná ano,

ale má to háček - cyklisté sjíždějí se strmých kopců. Trasa bývá dlouhá až 5 kilometrů a je plná přírodních, ale i uměle vybudovaných překážek, takže skokánků si na nich užiješ docela dost. A že bys vyjel na tento výlet s  obyčejným horským kolem? To ať tě ani nenapadne! Pro downhill se používají speciální celoodpružená kola. Tento sport je docela nákladnou záležitostí, ale vzrušení z jízdy trvá ještě dlouho po ukončení závodu. Ovšem četnost zranění jde zde poměrně vysoká. Pokud tě ani tohle neodradí, zkus se downhillu začít naplno věnovat a zkus si sjet třeba pro začátek naše české hory. Kam to dotáhneš, je jen na tobě a  třeba si jednou podáš ruku s mistrem světa v downhillu, Bohumilem Hájkem!

Když se Spiderman může jít schovat Free running je speciální umění pohybu. Je to zajímavý sport nejen pro samotné sportovce, ale především pro publikum. Jistě ho od vidění znáš, jen nevíš, kam ho zařadit. Jen si vzpomeň - blázni, kteří skáčí přes auta, zábradlí, schody apod. Občas bývá tento „sport“ zaměňován s le parkourem, ale pokud by ses na něj zeptal


bláznivé sporty člověka, který parkour dělá, odpoví ti, že ve free runningu jsou pohyby, které se v parkouru neuznávají. Zakladatelem free runningu je Francouz Sébastien Foucan. Toto umění v  sobě spojuje prvky triků a  pouličních skoků (které jsou ale vyznavači parkouru považovány za „neefektivní“). Dodnes si někteří tyto dva sporty pletou, pokud se o  ně začneš blíž zajímat, rozdíl uvidíš i  ty! Mottem free runnerů je: „Následuj svou cestu!“ Budeš ji následovat i ty?

cílem paraglidingu je uletět co největší vzdálenost, nebo se alespoň udržet ve vzduchu co nejdéle. A že to vážně jde! V průběhu několika hodin může zkušený pilot uletět i stovky kilometrů. A jak lze kluzák vlastně ovládat, abys nám neuletěl/a do Afriky? Teoreticky k tomu stačí dvě šňůry, tzv. řidičky, a přenášení váhy vlastního těla. Pokud se chceš tomuto zajímavému sportu věnovat, naučíš se to v kurzech paraglidingu. Zde získáš vědomosti o mechanice letu, leteckých předpisech, konstrukci padákového kluzáku a také o meteorologii.

Bungee už je out!

Je pro tebe seskok na gumě nuda? Miluješ pocit při zhoupnutí na houpačce, ale už v mládí jsi vymýšlel/a, ja-

Svět z nadhledu O  paraglidingu jsi už určitě hodně slyšel/a. A co takhle si jej vyzkoušet na vlastní kůži? Paragliding je také leteckým sportem, ale k  pohybu vzduchem se místo padáku používá padákový kluzák. Jak nabrat tu správnou rychlost? Nastartovat své křídlo můžeš buď ze strmého kopce, nebo pomocí tažného zařízení. Hlavním

sCOOLerům

Vydej se na výlet do kosmu! Sníš o tom, že se jednou vydáš do Vesmíru a  zažiješ úžasný stav beztíže? Závidíš kosmonautům a  nechceš se smířit s tím, že pokud nebudeš disponovat větším obnosem peněz, že tento stav nikdy nezažiješ? Omyl! Aerotrim je přesně něco pro tebe! Tento úžasný přístroj kopíruje stav beztíže! Tvoří ho kruhová soustava tří na sobě nezávislých kružnic, které se otáčejí různými směry, a uvnitř jsi připoutaný/á ty! Tento druh adrenalinu slibuje skutečně netradiční pocity. Zajímavý je i pocit, když z aerotrimu konečně seskočíš na pevnou zem :-). Zkrátka a  dobře, pokud si chceš užít něco, co tě alespoň trošku přiblíží ke splnění svého snu o  létání v  kosmu, aero­trim je ta pravá volba!

kým způsobem dosáhnout větší rychlosti a zhoupnutí? Teď máš možnost splnit si své dětské sny. Kienova houpačka je něco, co se s bungeem nedá vůbec srovnávat! Je založena na podobném principu –skáčeš z kraje mostu na pevném laně a  ve speciálním postroji. Nad hladinou se „zhoupneš“ rychlostí 90 – 110 km v hodině. Wow! Následně si můžeš vybrat - buď tě nahoru zpátky vytáhnou, nebo si do vody s radostí skočíš!

www.scooler.cz

15


Bikepark

Alej

Think Big ti dá peníze a podporu, stejně jako stovkám lidí před tebou. Inspiruj se na o2thinkbig.cz

Street art


hlavolamy

HLAVOLAMY

Soutěžní 1

Pokud máš zájem vyhrát některé ze 3 DVD s tričkem, vylušti sudoku nebo soutěžní hlavolamy, jdi na stránky www.scooler.cz a napiš nám správné odpovědi!

Vaším úkolem je dostat bílou kuličku v mřížce do místa označeného křížkem. Kulička se smí pohybovat všemi osmi možnými směry v rámci nakreslených polí, ale vždy jen o jedno pole. Bílá kulička nikdy nesmí mít na žádném sousedním poli (až 8) černou kuličku. Také černými kuličkami lze pohybovat všemi osmi směry o jedno pole. Každý pohyb, ať už černou nebo bílou kuličkou, představuje jeden tah. Na jednom poli nemůže být více kuliček současně. Jaký nejmenší počet tahů je třeba, aby byla bílá kulička na poli s křížkem?

VZOROVÁ ODPOVĚĎ: Sudoku: Odpověď zapiš číselně bez mezer ve správném pořadí čísel, která ti vyjdou v šedě podbarvených polích, např. na druhém řádku 1, pátém 5, sedmém 9, osmém 3 zapíšeš jako 1593.

a) 3

Hlavolamy: Soutěžní hlavolamy musíš vyluštit všechny a výsledky nezapomeň uvést ve správném pořadí: jestliže správná odpověď hlavolamu č. 1 bude např. možnost a), hlavolamu č. 2 např. možnost c), zapíšeš to jako 1a, 2c atd.

b) 4

c) 5

d) 6

e) 7

Soutěžní 2

3

Pro následující premisy vyberte správný závěr: - Saša je student. - Všichni studenti nosí brýle.

SUDOKU

a) Žádný student nenosí brýle b) Saša nosí brýle c) Saša není student

800 měděných má stejnou hodnotu jako 100 zlatých. 100 měděných má stejnou hodnotu jako 250 stříbrných. Kolik zlatých má stejnou hodnotu jako 100 stříbrných?

d) Saša je krátkozraký e) Saša nenosí brýle

a) 15

b) 5

c) 25

d) 20

e) 10

4

1

a)

2

3

b)

Uspořádejte tři očíslované obrázky podle jejich podobnosti. Vzorem je první vzorový obrázek vlevo. Vedle něj zařaďte jemu nejvíce podobný, a tak pokračujte dále. Vyberte správné pořadí tří obrázků podle jejich podobnosti ke vzoru od největší podobnosti po nejmenší podobnost. a) 2,1,3

c)

b) 2,3,1

c) 1,3,2

d) 3,1,2

d)

e) 1,2,3

e)

5

Který ze světlých obrazců zapadne do tmavého a vytvoří tak neporušený obdélník? a)

b)

c)

d)

e)

Správné odpovědi nesoutěžních hlavolamů: 3 b) 4 a) 5 b)

8 5 5 2 8 7 5 9 1 6 4 8 7 7 6 9 9 7 8 3 9 1 7 3 4 1 5 6

Chytrolínům

Týdně mnoho zajímavých soutěží o ceny najdeš na http://souteze.sms.cz

17


sCOOLerům

netradiční prázdniny

Tvé nejlepší prázdniny Za českými krás(k)ami… Dovolená u českého rybníka může být nejen stejně netradiční jako někde v zahraničí, ale navíc je pro tebe jakožto studenta finančně mnohem lépe dostupná a nemusíš se vůbec v ničem omezovat. Podle průzkumů téměř třetina lidí letos stráví celou dovolenou v Česku a aspoň malou část prázdnin chce v tuzemsku prožít více než polovina Čechů. Dva miliony lidí se údajně chystají na chalupu nebo chatu, milion zamíří do kempu. Milion Čechů, to jsou tisíce super lidí ve tvém věku! Zkus taky letos vyrazit pod stany k nějaké přehradě, objevit moravské vinné sklípky, nebo třeba české pivovary. V kempu u nás za chatku pro čtyři zaplatíte okolo 500 Kč, za stan pro dva kolem 100 Kč, což je přijatelná cena i  pro studenty. Stačí sebrat partu dobrých kamarádů a  taková degustace vín jižní Moravy nebo objevování krás nádherných zámků na jihu Čech může přinést zábavné zážitky na celý život.

Cykloturistika a turistika v zahraničí Dokud jsi mladý, máš ještě dostatek energie na aktivní, fyzicky náročnější dovolenou. Tu nabízí některé společnosti dokonce speciálně pro mladé, takže máš jistotu, že tě nečekají dva týdny u moře se skupinou důchodců. Pokud si troufáš a jsi milovníkem sportu, určitě neváhej. Česká republika má docela kvalitní cykloturistické zázemí a super dovolenou si můžeš naplánovat v klidu přes internet. Jestli ti české luhy a háje nestačí, můžeš zamířit do zahraničí. Nejjednodušším způsobem lze „cyklovýlet“ podniknout s nějakou cestovkou. A kolik peněz budeš muset našetřit? Deset dní v Dánsku na kole tě vyjde na šest tisíc, patnáct dní cykloturistiky po francouzské Bretani zhruba na sedm a půl. Na Zakarpatskou Ukrajinu si můžete na trek vyrazit dokonce už za 4 700 na deset dní. Cenově příznivá je i Černá Hora, kde dvanáct dní stojí kolem pěti a půl tisíce. Ceny se samozřejmě

18

liší podle prodejce, ale když zapátráš na internetu, určitě nebude těžké jednotlivé cestovní kanceláře porovnat a vybrat si tu nejlepší. Pokud jsi navíc časově flexibilní a  můžeš termín své dovolené přizpůsobit nabídce, určitě nebude k  zahození porozhlédnout se po last minute zájezdech. VÝHODY LAST MINUTE DOVOLENÉ: 1. Ušetříš někdy až polovinu ceny zájezdu. 2. Spontánní akce na poslední chvíli patří mezi ty nejlepší. 3. Ideální pro všechny, kdo si nepotřebují dovolenou pevně naplánovat, nebo je jim jedno, do jakého hotelu pojedou. 4. Neprožíváš stres z cesty dlouho dopředu, prostě se sbalíš a vyrazíš. 5. Obvykle se při rozhodnutí jet na last minute nestihneš rozejít s partnerem nebo pohádat s kamarádem, se kterým dovolenou plánuješ.

Když do zahraničí, tak do Evropy Jestliže toužíš po objevování světa a chceš víceméně odpočívat, než se někde prohánět na kole, zahraničí nabízí tisíce možností. Pro začátek je ale lepší držet se při zemi a volit osvědčené destinace na našem kontinentu. Máš tak větší jistotu, že si hned napoprvé nepřivezeš nějakou cizokrajnou nemoc. Z oblíbených turistických míst, která mají mnoho co nabídnout, jmenujme Itálii, Chorvatsko, Bulharsko, Španělsko, Francii, Slovinsko či Maďarsko. Last minute zájezdy nabízí tyto destinace za zhruba 4 000 na týden, přičemž v ceně je 7 dní ubytování v apartmánech a cesta, obvykle bez stravy. NA CO NEZAPOMENOUT? 1. Cestovní pas s dostačující délkou platnosti (obvykle minimálně půl roku po datu návra-

www.scooler.cz

Chceš se konečně trhnout od rodičů a vyrazit na super dovolenou s kamarády? Ať už jsi hrdý patriot, který raději zůstane v Česku, nebo toužíš vylétnout do světa, máme pro tebe spoustu tipů na nezapomenutelné léto! tu; do zemí EU už stačí jen občanský průkaz, ale musí být novějšího typu); 2. Průkaz zdravotní pojišťovny + doklad o komerčním pojištění léčebných výloh; 3. Dostatek peněz (případně platební karta); 4. M obilní telefon, nabíječka nebo náhradní baterka (nezapomeň taky zkontrolovat dostatečný kredit a aktivovat roaming); 5. H odinky, ideálně s budíkem (není-li v mobilním telefonu – věř, že se budou hodit); 6. F otoaparát (a nabíječku, v případě analogového foťáku náhradní film a baterky). - Pro snadné zapamatování si nejdůležitějších věcí, které musíš mít stále při sobě, je praktická pomůcka: Zásada 4 P: Pas, Pojištění, Peníze, Pití!

!!! NEZAPOMEŇ NA OČKOVÁNÍ !!! Ať míříš k nám nebo do zahraničí, neměl bys podceňovat riziko nebezpečných nakažlivých chorob. U dovolené v české přírodě nepodceňuj prevenci encefalitidy, protože jako každý rok se s příchodem tepla opět probudila klíšťata a jsou pěkně hladová. Pobíhání ve vysoké trávě nebo v lese by se ti tak nemuselo vyplatit. Před odjezdem za exotikou by sis měl nechat sestavit očko­ vací plán podle země, do které se chystáš. Ideální způsob je zavolat na nejbližší krajskou hygienickou stanici, sdělit jim destinaci své dovolené a pracovníci stanice ti individuálně poradí, případně tě rovnou objednají na potřebná očkování.


tábory pro velké DOBRODRUŽNÉ AKCE Pokud jsi milovníkem letních táborů, ale klasická táborová hra už tě popáté dokolečka nebaví, vyber si z řady dobrodružných táborů. Horolezci, horolezkyně… Pokud vyrazíš na horolezecký tábor, naučíš se pohybovat ve skalním terénu, pracovat s  lanem, jistit svého spolulezce a osvojíš si přinejmenším základy lezení a slaňování. Na týden tě tábor vyjde na zhruba 4 000 korun, přičemž zapůjčení potřebného vybavení je už v ceně. Na mnoha typech táborů není výjimkou věk účastníků i  přes dva­cet let, takže pokud sis doteď myslel, že už jsi z  táborů vyrostl, jsi na omylu. Horolezecký prázdninový tábor je pro starší milovníky zábavy to pravé.

Je libo si zastřílet? Kromě obvyklé letní zábavy tvoří náplň tábora paintball. Žádná vojenská drezúra, prostě léto, relax a pořádná střílečka! Tento tábor si mohou užít bez problémů kluci i holky již od 10 let. Strach mít nemusíš ani v  případě, jsi-li teprve začátečník. Instruktoři tě naučí postupně všechno od jednoduchého střílení přes složitější hry až k náročným týmovým bitvám o vlajku. Cena paintballových tá­borů je na týden zhruba 4 000 korun, musíš ale připočítat zhruba ještě tisícovku na munici.

sCOOLerům

…110% prázdninové zábavy Jsi už trochu starý na klasický dětský letní tábor, ale rád bys s partou kamarádů vyrazil na nějakou pohodovou akci, kde se seznámíte se spoustou dalších super lidí? Máš šanci! Kromě obyčejných táborů, které slouží k uklizení dětí, když nemohou být ve škole, existuje široká nabídka prázdninových akcí pro odrostlejší puberťáky. Za dobrodružstvím na vodu Putovní vodácký tábor po řece na kánoích nebo raftech je určen pro všechny milovníky vody a  adrenalinu. Obvykle je spodní věková hranice stanovena na 12 let, ale existují také  akce určené starším puberťákům. Putovní tábor spočívá v  tom, že se navečer vždy zastavuje v  kempech a  vodáckých tábořištích u toku řeky. Většina pořadatelů uvádí, že účastníci nemusí být zkušenými vodáky, stačí, aby je tento druh sportu bavil. Přinejmenším je vhodné umět plavat. Součástí výpravy jsou samozřejmě obvykle i  další, dopředu připravené hry a  zábava podobná klasickému táborovému programu. Vodácký typ dovolené vás vyjde na týden zhruba na 4 500 korun.

Staň se hradním pánem Pokud chceš zažít atmosféru středověku a nebojíš se trochu přiložit ruku k  dílu, ideální příležitostí pro tebe bude pobyt na hradě. Organizuje je řada občanských sdružení, která takto pomáhají například zvelebovat krajinu, nebo pořádají různé „úklidové akce“. Jedná se obvykle o akce vícedenní, kde se například dvě tři hoďky dopoledne ve

www.scooler.cz

skupině s něčím pomáhá (například s  úklidem okolí hradu nebo zříceniny), a  odpoledne a  večer je zábavný program, hraje se na kytaru, zpívá a paří s ostatními. Tyto akce jsou buď dobrovolné (tedy neplacené) nebo stojí minimum peněz. Pokud se však chceš seznámit s partou správňáků, kteří se ničeho nebojí, je pro tebe prázdninová aktivita na hradě to pravé.

Kde najít nejlepší akci pro sebe? Jednu z nejobsáhlejších databází letních pobytů, táborů a  jiných skvělých akcí tohoto typu najdeš na www.borovice.cz, kde si můžeš najít zážitek podle svých představ doslova na míru.

TÁBOR JAKO BRIGÁDA? Řada táborů hledá pro svěřené dětičky nejen vedoucí, ale také takzvané praktikanty. Jako praktikant si sice moc nevyděláš (mnohdy ti zaměstnavatel hradí jen ubytování a stravu), na druhou stranu je ale pořád lepší nedostat nic než za tábor platit. O  zážitky přitom rozhodně nepřijdeš – jako praktikant nemáš takovou zodpovědnost (tu má především vedoucí), staráš se hlavně o  zábavu a  program (a  bavíš se společně s  „dětmi“) a  máš možnost užít si dva týdny (nebo i  více) v přátelském prostředí, v přírodě, daleko od všednosti školního roku. Pokud máš alespoň 16 let, baví tě „komandovat“ menší děti, máš čistý trestní rejstřík a základku za sebou, neváhej. Tipy, jak najít tu správnou brigádu, najdeš na str. 16.

13 19


sCOOLerům

jak najít brigádu?

KDE HLEDAT?

Brblají tví rodiče, že neznáš cenu peněz a moc utrácíš? Snížili ti kapesné jako trest za špatné známky a najednou nemáš za co chodit do kina? Asi ti nezbývá než si začít trochu vydělávat sám. Jaké jsou tvé možnosti při hledání brigády a na co dát pozor?

20

Při hledání brigády máš stejné možnosti jako při hledání normální práce. Existuje velké množství personálních serverů jako www.prace.cz apod., na kterých můžeš hledat brigádu podle svých představ. Denně se tam objevuje velké množství nových inzerátů po celý den, takže je co nejčastěji navštěvuj, a když tě nabídka zaujme, hned popadni telefon a volej. Je to rychlejší než odpovídat e-mailem, protože u  písemné komunikace tě ostatní zájemci předběhnou zavoláním, což je i pro zaměstnavatele pohodlnější než odpovídat písemně každému. Vyplatí se také prolistovat lokální tisk, koukat do výloh obchodů a na školní nástěnku. Můžeš se obrátit i na specializované agentury, s jejichž pomocí ušetříš hodiny pročítáním inzerátů, a  nabídnou ti jen brigády, ve kterých tvůj nižší věk nebude překážkou. Nezletilí mohou pracovat jen šest hodin denně, nesmí dělat přesčas a  na nočních směnách. Dále nemohou vykonávat práce zdraví nebezpečné a  uzavírat dohodu o hmotné zodpovědnosti, která je pro mnoho firem nezbytná, a  není jim umožněno pracovat s  finanční hotovostí. Registrovaná zprostředkovatelská firma s  povolením Ministerstva práce a  sociálních věcí nesmí od zájemců o práci či brigádu žádat žádný poplatek, a  pokud je solidní, uzavře s  tebou písemnou smlouvu. Díky ní se můžeš vyhnout zbytečnému zjišťování, co přesně tebou vybraná brigáda obnáší a jestli ji vůbec můžeš dělat. Jde-li o významnější personální agenturu, máš šanci ve svém okolí najít někoho, kdo jejich služeb již využil

a může se s tebou podělit o své zkušenosti. Pro registraci je nutná schůzka, kterou není radno podceňovat – takže včasný příchod, slušné oblečení a vystupování tě může posunout k lepší nabídce.

CO MUSÍŠ SPLŇOVAT? Pro možnost práce na částečný úvazek ti musí být nejméně 15 let a potřebuješ mít ukončenou povinnou školní docházku. Do 18 let můžeš pracovat jen 30 hodin týdně a  6 hodin denně. V  tom bývá nejčastější problém, protože směny bývají většinou osmihodinové a firmy nemají zájem o pracanty jen na 6 ho­din. Při sjednávání brigády se nenech odbýt žádným kamarádským chováním a  řečmi, že je přece všechno jasné a není potřeba nic sepisovat. Trvej na uzavření písemné dohody, ve které budou specifikovány všechny podmínky a  výše odměny. Vyhneš se tak případným problémům, protože ústní ujednání by se ti totiž dokazovala jen těžko. Před podpisem si smlouvu pečlivě přečti (včetně těch malých písmenek úplně na konci). Pokud se ti cokoli nebude zdát, dej od zaměstnavatele ruce pryč, dokud je ještě čas.

A CO PENÍZE? Brigáda je samozřejmě formou přivýdělku a ten by určitě každý chtěl mít co nejvyšší. Práce snů je dobře placená, baví tě a navíc ti přinese i  nějakou praxi ke škole, kterou studuješ… Nejčastěji se výdělek brigádníkům počítá po hodinách, vyloučena není ani odměna úkolová. Výše hodinové mzdy se liší podle typu a náročnosti práce, ale i podle lokality.

http://brigady.sms.cz

Všechny nabízené mzdy v inzerátech bývají hrubé, nejvyšší mzdy jsou v Praze a v ostatních velkých městech. Platí pravidlo, že čím více studentů ve městě je, tím vyšší je poptávka po brigádě, a tím méně peněz si zaměstnavatel může dovolit nabídnout.

O KOHO JE ZÁJEM? Nejvíc nabídek bývá od firem, které shánějí brigádníky na výpomoc v  supermarketech, například při doplňování zboží. Často se setkáš i s poptávkou po manipulační a manuální práci, která může vyžadovat větší fyzickou zdatnost a  hodí se spíš pro kluky. Objevují se i nabídky z kanceláří, kde se jedná o nejrůznější administrativní výpomoc a záskoky v době dovolených. Může jít třeba o zadávání dat do počítače, pro které se ti bude hodit schopnost psát všemi deseti. Jestli vynikáš v nějakém školním předmětu, klidně se zaměř na doučování méně nadaných nebo mladších spolužáků. Rodiče za hodinu tvého času mnohdy zaplatí víc než slušně, jde přece jen o  vzdělání jejich potomka. Nemusíš se bát nabídnout své služby, ať už se jedná o zmíněné doučování nebo třeba hlídání dětí, na nejrůznějších inzertních plochách, například v  blízkosti tvého bydliště. Brigády jako rozdávání letáků, výlep plakátů a rozvoz no­vin jsou víceméně nenáročné činnosti, pro které nepotřebuješ žádnou praxi, ani speciální do­vednosti. Může se ti poštěstit, že natrefíš na příjemnou brigádku třeba v zahradnictví, kde budeš zalévat voňavé kytky. Chce to mít jen otevřené oči a  často se vyptávat v okolí, neví-li někdo o něčem zajímavém.


Nalaď si nejlepší program

Podívej se hned na tvp.cz, kde najdeš přehledný program 315 stanic, ukázky v češtině ke všem filmům, spoustu fotek, sms upozorňování, popisy všech budoucích a minulých pořadů. Tyto vychytávky ti jistě pomohou naladit super televizní program!


Nadšencům

hi-tech

FAKT COOL VĚCIČKY Kdo umí grilovat, jistě dokonale pozná, kdy je steak propečený přesně podle přání strávníka. Kdo se to ještě nenaučil, tomu jistě pomohou tyto kleště na obracení masa. Mají totiž zabudovaný senzor teploty, kterým dokážou určit, jak moc je maso propečené. Informace se zobrazují na zabudovaném displeji. Pokud maso dosáhne požadované teploty, kleště vás na to upozorní také zvukovým signálem.

Inteligentní kleště

Co máte z toho, že jen šetříte a nic si nedopřejete. S touto kasičkou záleží na náhodě, kolik toho ušetříte a kolik budete moci utratit. Mince dopadají na vratkou destičku a náhodně tak padají do dvou zásobníků. Jeden je určen na úspory a z toho druhého můžete utrácet.

Šetřete a utrácejte

LED magnetická mina Vypadá sice jako mina, ale přitom jde o velice praktickou LED lampičku. Pomocí 12 neodymových magnetů se dokáže přichytit na kovový povrch a posvítit ti třeba při opravě kola. I váš počítač může nyní onemocnět vážným nádorovým onemocněním. Pokud je navíc procesor počítače v zátěži, tedy vlastně vystaven stresu, nádor se zvětšuje. Onemocnění zatím postihlo počítač designéra Mio Iizawa, ale možná se to teprve začne šířit. Stáli byste o takový indikátor zátěže CPU?

Mechanický tumor 22


hi-tech

Světlo z brček

Šest monitorů na jedné grafice Počítačové hry si nejlíp vychutnáte ve velkém rozlišení na velkém monitoru. To se vám jistě bude líbit technologie Eyefinity od AMD. Nové karty s touto technologií budou zvládat využívat až šest 30palcových monitorů jako jeden velký. Díky tomu budete moci hrát v rozlišení až 7680x3200. Třeba takový Far Cry 2 jede v tomto rozlišení jen asi na 12-20fps, ale nový Dirt 2 v DX 11 by měl šlapat naprosto plynule. Samozřejmě i někteří výrobci oznámili, že pro tuto technologii začnou vyrábět speciální monitory s tenkým rámečkem.

Optická lebka

Tohle není lebka nějakého bájného živočicha, ale obyčejná počítačová myš. No dobře, až tak obyčejná není. Ve stylu steampunku ji vytvořil Ivan Mavrovič. O ergonomii sice nemůže být řeč, ale kdo může říct, že ovládá počítač pomocí lebky?

Nadšencům

Co lze udělat se stovkami brček? Tak třeba nějakou velkou párty s míchanými nápoji nebo z nich vytvořit toto netradiční světlo. Pochází z dílen Scotta Jarvieho, který kromě světla vytvořil z brček taky křesílko. Možná bude i pohodlné...

Kolo bez vidlice

Velice netradiční jízdní kolo vytvořil Olli Erkkila z Finska, chybí mu přední vidlice. Věřte nebo ne, ale zatáčí se řidítky jako u běžných jízdních kol. Řízení je na přední kolo přenášeno důmyslným systémem táhel. Na projížďce městem se za vámi jistě každý otočí.

23


Filmožroutům

kino novinky

Tahle kočka umí pořádně škrábat

Batman MHD pořád nepoužívá (Akční/drama/krimi/thriller, USA/VB, 2012)

Temný rytíř povstal Christopher Nolan je jméno, které vám možná nic neříká, ale právě on stojí za oběma předchozími filmy o Batmanovi, Dokonalým trikem nebo Počátkem. Aby toho nebylo málo, nestačí mu jen režie, ale podílí se i na scénářích.

O jeho kvalitách svědčí i to, že na Česko-Slovenské filmové databázi nenajdete jediný jeho celovečerní

jen Jamesovi Cameronovi, tvůrci Terminátora, Avatara či Titanicu. Vzhledem k uvedenému

letošního roku. Děj samotný nás zavádí do Gothamu, ve kterém se objevil nový padouch jmé-

rozměrů, že se o tom ani Jokerovi nesnilo. Město potřebuje svého ochránce, Bruce Wayne ale váhá, jestli se může Batman vrátit. V předchozím díle ze sebe totiž udělal zločince, aby nepošpinil památku Harveyho Denta.

přežít. Bojuje se ale o vyšší dobro a prioritou je zastavit Banea. Příběh navíc zkomplikuje tajemná Catwoman, u níž není jasné, na čí straně vlastně stojí. Termín premiéry jsem si zapsal do kalendáře a doporučuji stejný postup i vám.

Zoufalá doba si však žádá zoufalé činy a Batman tak nakonec přeci jen povstane. Bane je ale tvrdým oříškem a z ukázek i náznaků tvůrců to vypadá, že kladný hrdina nemusí vůbec

Režie: Christopher Nolan Hrají: Christian Bale, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt

Zoufalá doba si žádá zoufalé činy, a proto Batman povstane film, který by byl hodnocen pod 79%. Něco podobného se podařilo snad

je jasné, proč je film Temný rytíř povstal jedním z nejzásadnějších snímků

nem Bane. Ten s armádou svých přívrženců přináší chaos a zkázu takových

Nejvíce informací, fotek a videoukázek k filmům hledej na www.365dni.cz 24

Bane soutěž krásy asi nevyhraje

www.365dni.cz

26. 7.


kino novinky

12. 7.

Amazing Spider-Man (Akční/dobrodružný/drama, USA, 2012)

Abraham Lincoln: Lovec upírů

Jako většina dospívajících se Peter Parker snaží zjistit, proč se z něj stal člověk, kterým je. Když objeví tajemnou aktovku, která náležela jeho otci, pustí se okamžitě do pátrání po důvodech zmizení svých rodičů a to ho zavede přímo do laboratoře dr. Curta Connorse, bývalého otcova kolegy. Jako Spider-Man nemá jinou možnost, než se střetnout s Connorsovým alteregem Lizardem. Režie: Marc Webb Herci: Andrew Garfield, Emma Stoneová, Rhys Ifans

9. 8.

2. 8.

19. 7.

Filmožroutům

16. 8.

Bourneův odkaz

Rock of Ages

Total Recall

(Horor/thriller, USA, 2012)

(Akční/dobrodružný/thriller, USA, 2012)

(Drama/hudební/komedie/ romantický, USA, 2012)

(Sci-fi/akční/dobrodružný/ thriller, USA, 2012)

Film vypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších amerických prezidentů z  poněkud jiného pohledu, než jsme běžně zvyklí. Licoln je zde vykreslen jako lovec upírů, který se svou sekerou umí opravdu neuvěřitelné věci. Režisér filmu Timur Bekmambetov přesvědčil už filmem Wanted, že má cit pro pořádnou akční řežbu a  podle ukázek tomu nebude ani tentokrát jinak.

Jason Bourne, který hrál hlavní roli v akčně-konspirativní Bourneově trilogii, se v tomto filmu již nevyskytuje. Matta Damona nahradil stále populárnější Jeremy Renner a na režisérskou stoličku se posadil scénárista předchozích dílů Tony Gilroy. Z ukázek je zřejmé, že nás čeká velká akční nálož, protože ani nový agent Aaron Cross nejde pro ráno příliš daleko.

Mladý rockový hudebník toužící po slávě a dívka z malého města Sherrie Christian, která přišla do Hollywoodu za svým velkým snem. Právě oni dva se potkají na rockové scéně slavných hollywoodských zábavných podniků. Výjimečné herecko-pěvecké obsazení (Tom Cruise, Mary J. Bli­geová, Catherine Zeta-Jonesová) slibuje pořádnou hudební pecku.

Ačkoli má tovární dělník Quaid (Colin Farrell) krásnou manželku, kterou miluje, počítačem řízený výlet do mysli mu přijde jako vhodný odpočinek od frustrujícího života. Když se však celý proces zvrtne, dostává se rychle na útěk před policií. Linie mezi fantazií a realitou není najednou vůbec jasná a Quaidův osud nakonec ovlivní celou řadu dalších lidí.

Režie: Timur Bekmambetov Herci: Benjamin Walker, Anthony Mackie, Dominic Cooper

Režie: Tony Gilroy Herci: Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weiszová

Režie: Adam Shankman Herci: Tom Cruise, Russell Brand, Mary J. Bligeová

Režie: Len Wiseman Herci: Colin Farrell, Bryan Cranston, Jessica Bielová

Programy všech kin, klubů, divadel a koncertů najdeš na největším kulturním webu www.365dni.cz

www.365dni.cz

25


Hráčům

nej hry

DiRT Showdown

Diablo III

Návyková hratelnost, rostoucí obtížnost, režim kooperace, tisíce předmětů… Trvalo to, ale to čekání stálo za to. Málokdo zůstal klidný, když v Paříži v roce 2008 představitelé Blizzardu konečně oficiálně ukázali světu třetí díl jejich akčního hitu. Sice ještě pár let trvalo, než se démoni opět mohli zakousnout do našich pevných disků, ale všechno to dlouhé čekání je za námi a je čas hodnotit. Je vůbec možné splnit všechna očekávání, která se za dlouhá léta vytvořila v myslích a srdcích hráčů? Představa každého fanouška se liší tak, že vyhovět všem není v silách žádného vývojáře. První dojmy po spuštění mohou vyvolat rozporuplné reakce. Teď nemluvíme o notoricky známých problémech s připojením na herní servery po spuštění samotné hry. Během necelého dne se problémy Diabla vyřešily a desítky uživatelských hodnocení 0/100 na serveru Metacritic jsou už jen připomínkou frustrace zklamaných natěšenců. Někoho by mohlo zklamat, že zcela chybí počáteční tvorba postavy, editace vzhledu či úprava vlastností. Je však potřeba hned na začátku upřesnit – Diablo III není RPG. Alespoň ne v tom smyslu, v jakém obvykle tento typ her posuzujeme. Zahrajte si Skyrim, Risen 2 či nějakou starší klasiku, pokud toužíte po tomto stylu. Diablo III vás nechá vybrat jednu z pěti postav, změnit můžete jedině pohlaví, a hurá do hry. Tohle je čistá akce, jejímž posláním je vytvořit z obrovské hromady nepřátelských bytostí ještě větší hromadu skládající se ze zlaťáků, zbraní a brnění všeho druhu. Pravděpodobně si budete muset koupit novou myš a možná taky nový prst, který se stará o klikání.

26

Stupeň lokalizace: Ne Index: 9 + zlatá hvězda Země původu: USA Výrobce: Blizzard Entertainment Oficiální web: www.diablo3.com Typ hry: Akční Požadavky: CPU 2,8 GHz, RAM 1 GB, grafika 256 MB Doporučujeme: CPU DC 2,4 GHz, RAM 2 GB, grafika 512 MB Platformy: PC Cena: 1 449 Kč

V Codies se dočista zbláznili. Je bez debat, že závodní série DiRT potřebovala nový impuls. Na první díl už vzpomene málokdo – šlo ještě o jakés takés závody s velkým příklonem k samotnému rallye sportu. Pak přišla dvojka a dala všem jasně najevo, že kašle i na ten zbytek realismu, který si s sebou táhne celá značka z minulosti. A třetí díl? Ten se už líbil málokomu. Ústřední postavou byl Ken Block a jeho šílená gymkhana. Tři zcela odlišné hry, které k sobě poutalo jen jméno. Jakoby ani vývojáři sami netušili, co vlastně chtějí. A tak nám oznámili Showdown. Jakýsi mezidíl, který by měl vývojářům pomoct se rozhodnout. Na druhou stranu, jestli budou chtít v Codies pokračovat v tomhle stylu, Block s námi… O čem je Showdown? Jak už napovídá název, tahle hra má být jedna velká show, oslava arkádového ježdění. A nutno přiznat, že přinejmenším první z etap, na které je hra tradičně rozdělena, neztrácí dech ani na chvíli. Pokud jste měli rádi všechny arkádové minihry z druhého dílu série a líbila se vám gymkhana, budete se pravděpodobně nějakou chvíli bavit i zde. Vše je zpracováno poměrně dynamicky a pořád se kolem vás něco děje. Herních módů je opravdu hodně a vývojáři vás navíc nefrustrují tím, že všechna klání musíte vyhrát. Pro postupné odemykání závodů stačí skončit na bedně a jediné, čím budete v případě neúspěchu penalizováni, je peněžní obnos, který za závod získáte. DiRT Showdown není špatnou hrou, jen přichází v nevhodnou dobu a všechny své trumfy vyloží na stůl zbytečně brzy.

w w w.NejHr y.cz - Nejlepší hr y zdarma

Stupeň lokalizace: Ne Index: 7 Země původu: Velká Británie Výrobce: Codemasters Oficiální web: http://goo.gl/TUETJ Typ hry: Závodní arkáda Požadavky: CPU 3,2 GHz, RAM 2 GB, grafika 256 MB Doporučujeme: CPU QC 2,6 GHz, RAM 4 GB, grafika 768 MB Platformy: PC, X360, PS3 Cena: 999 Kč


hry měsíce

nej hry

ZABIJ NUDU!

BINARY DOMAIN

Hraj nej hry na NejHry.cz! Sumatra

ZDARMA Bug Buster

Letní dobrodružství na vzdálené Su- Zbav se všech otravných barevných matře začíná! Stačí už jen vytvořit co broučků, kteří poletují všude kolem, nejvíce skupin stejných symbolů. a získej za to cenné body.

Vzpoura robotů skoro jako od Čapka. Hra jako Binary Domain se v recenzích objeví jen jednou za pověstný uheráček. Ne snad, že by third person akce a válka proti robotům byly kdovíjak originální kombinací. Novinka od Segy je unikátní tím, jak dokonale umí skrýt svoje kvality. Ze začátku to není láska ani na první, ani na druhý pohled. Musíte se zamilovat až po zralé úvaze a dlouhém poznávání. Ale pak už spolu vydržíte. Binary Domain má tu smůlu, že je zcela anonymní hrou. Nulový marketing způsobil, že jste se o ní dozvěděli možná až díky této recenzi. A navíc nedokáže prvních dvacet minut vůbec zaujmout, což je pro bezejmenné projekty vražedné. Až po této době začne vyprávět slušně podanou zápletku a vedle toho hratelnost předvede i něco Stupeň lokalizace: Ne víc než jen ukradený krycí systém z Gears of War. Index: 8 Binary Domain je především týmová hra, a tak trochu zamrzí, že si Sega Země původu: Japonsko více nepohrála s multiplayerem. Ten se omezuje jen na standardní módy jako týmový deathmatch, čapni vlajku nebo invaze, což je jen Výrobce: Sega zkopírovaná horda. Do bojů s bossy, jichž je ve hře dle japonské tradice Oficiální web: skutečně mnoho a jsou opravdu zábavné, by se jistě hodil kooperativní www.sega.com/binarydomain režim s živými kolegy. Možná byste si s nimi stihli poklábosit i o tom, jak Typ hry: Third person akce dobře je na tom Binary po technické stránce. Vysoký grafický standard tu není vykoupen kolísavým frameratem, dlouhými loadingy ani zřetelnými Požadavky: CPU 2,66 GHZ, RAM 2 GB, grafika 512 MB bugy. Snad až časem přijde hráči na mysl, že Sega přeci jen nějaký Doporučujeme: CPU 2,66 GHz, ústupek vůči optimalizaci udělat musela a tím je rozloha herní plochy. RAM 3 GB, grafika 1 GB V Binary Domain je po celou dobu těsno jako na zadních sedadlech Platformy: PC, PS3, X360 staré octavie. I přesto je ale vzpoura robotů právě tou akcí, kterou by si Cena: 799 Kč milovník katastrofického sci-fi neměl nechat ujít. Copak, Aibo, jdeme na procházku? Více informací o tomto tématu Překousněte rozpačitý začátek a už se od téhle akce neodtrnete. Binary Domain je strhující střílečka s filmovou výpravou. Povinnost pro všechny milovníky nazlobené robotiky.

Hráčům

najdete v aktuálním čísle časopisu

Bang Adventure

Kam až se ti podaří doletět s malou helikoptérou v této veselé hře plné poletujících nástrah a všudypřítomných skalních útesů.

Shuffle

Zpátky do dětských let, kdy jsme si celého hodiny cvrnkali s malými hliněnými nebo skleněnými kuličkami!

Tetrik

Drsný Divoký západ se na chvíli proměnil v prostředí, které ne náhodou připomíná hrací pole legendárního Tetrisu.

TISÍCE NEJ HER NAJDEŠ NA 27


sCOOLerkám

budď in

Rady nejen pro krásu Trendy tohoto léta

Léto je tady a s ním hravá a veselá móda, která ti pomůže ještě více proslunit každý den. Neboj se ukázat opálenou kůži v  sexy šotkách, rozevlátých šatičkách a  topech. Svůj outfit ozdob výraznými doplňky, např. kovovými náhrdelníky nebo plastovými ozdobami v  neonových barvách. Této sezóně dominuje především korálová barva. Není to ani oranžová, ani růžová, je zkrátka kombinací obou. Výhodou je, že tato barva sluší všem odstínům pleti, ať už jsi blondýnka nebo bruneta. Na nohy obuj botky na vysoké platformě. Krásně ti prodlouží nohy, chodí se na nich snadno a navíc se hodí

28

tvářenky používej raději tónovací perly. Pudr nevynechávej, vsakuje nadbytečnou mastnotu a pot, s  jeho vrstvou to však nepřeháněj. Navíc pokud poprášíš i oční víčka, budou na něm oční stíny i linky lépe a déle držet. Na rty používej třpytivý balzám na rty, nebo jen velmi lehký barevný lesk. Pokud před tím obtáhneš rty zdravou a  chutnou variantou jídla, kterou konturovací tužkou, zabráníš rozpíjení barvy. můžeš jíst kdykoli během dne. Zapomeň ale na proklamované polívky ze sáčku. Obsahují Jak vypadat skvěle Aby se líčení v létě příliš mnoho soli a  živin je v  nich naopak asi tolik, co by se za nehet vešlo. v plavkách! nerozteklo! 4. Jez pětkrát denně - taky patříš mezi ty Pracovala jsi tvrdě na své postavě a  teď si ji typy, co si myslí, že zhubnou, když nebudou chceš přes léto udržet? Drž se těchto jednodujíst? Omyl! Pokud své tělo týráš hlady, veškechých zásad: rou stravu, kterou mu dopřeješ, bude ukládat 1. Rozjeď metabolismus - místo honosných do tuků jako zásobu v očekávání, že zase navečeří si dopřej opravdu bohatou snídani. Nastane hladovka. Zaručený recept na zdravou bije tě energií a nastartuje trávení na celý den. životosprávu je jíst pětkrát denně po menších Pokud tě přece jen čeká slavnostní večeře, porcích. Dopoledne sacharidy, večer bílkoviny ochuť si jídlo trochou chilli, podporuje spalováa  zelenina. Pokud tě honí mlsná, hřeš raději ní. Tyto účinky má také zázvor nebo kurkuma. ráno než večer. 5. Hodně pij - tohle už jsi jistě někdy slyšela. Faktem je, že tohle je opravdu zlaté pravidlo, které se musí dodržovat. Vypít bys měla alespoň 3 litry tekutin denně. Vynechej ale sladké nápoVysoké teploty bohužel nesvědčí našim masje. Osvěžující je například voda s citrónem. kovacím manévrům. Je tedy třeba líčení přizpůsobit, abychom na obličeji v  letních měsících neměly místo perfektního make upu nevzhlednou mazanici. První zásadou je líčidly šetřit, silná vrstva líčidla na zpoceném obličeji sexy nikdy vypadat nebude! Sáhni raději po 2. Zapomeň na majonézu - je totiž skutečmatující emulzi, nebo matujícím make upu, ným nepřítelem hubnutí. Obsahuje až 50% případně make up úplně vynechej a  vsaď na oleje a navíc zejména během letních dní popokožku přirozeně bronzovou od sluníčka. řádně zatíží organismus. Místo populární maNahradit jej můžeš i troškou samoopalovacího jonézy si do salátu přidej olivový olej a balsakrému. Nemá sice tak vysokou krycí schopnost, mico. Docílíš svěží chuti salátu a v pohodě pak ale tvou pleť rozzáří. Co se týče ostatních líči- zapneš knoflík u kalhot. del, pokud se bez nich neobejdeš, vsaď na ta 3. Polévka je grunt - a to nejen při hubnutí. voděodolná, která lépe vzdorují potu. Namísto Zeleninová polévka nebo masový vývar je

k sukním i  kalhotům, krátkým i  dlouhým. Co se týče vzorů, frčí květiny ve stylu 50. a 70.let. Léto milujeme v módě proto, že nám dovoluje popustit uzdu fantazii a experimentovat s barvami, vzory a  doplňky. Vyzkoušej tedy také nové barvy v líčení. Co třeba výrazné oční stíny nebo bláznivý lak na nehty? Léto je veselým ročním obdobím tak proč toho nevyužít?

www.scooler.cz


měsíční horoskopy

Fatalistům

Pro ni: Ve vztazích jsi teď měla trochu zmatek a trvalo ti, než sis ujasnila, co vlastně chceš. Nyní by se situace měla uklidnit. Soustřeď svou pozornost na kamarádku, která si jasno ještě neudělala. Pro něj: Energií v tomto období jenom hýříš. Je načase vrhnout se na nový sport nebo koníček. Na co sáhneš, to se ti v tomto měsíci podaří. Očekávej finanční injekci. Vztahy: Vypadá to na žhavý letní flirt. Měj oči otevřené, tuto osobu už znáš.

Pro ni: Někdo se ti snaží usilovněpřišít vinu za něco, co jsi nezpůsobila. Než nerozumně vypěníš, zhluboka se nadechni a poté dotyčnému vysvětli s klidem, jak se věci mají. Pro něj: V partě to trochu skřípe. Můžou za to drby, které rozšířil někdo z tvého okolí. Chop se iniciativy a otevřeně řekni svůj názor. Vzduch se tak pročistí. Vztahy: Čekej pozvání na netradiční rande.

Pro ni: Letní počasí úplně vybízí k party pod širým nebem. Udělejte si s holkama dámskou jízdu na vaší oblíbené diskotéce. Kdo ví, třeba právě tam potkáš novou lásku. Pro něj: Rodiče ti svěří velkou důvěru. Vypadá to, že dostaneš na starosti vaše hnízdo. Snaž se tedy rodiče nezklamat a neudělat z něj při nějaké párty kůlničku na dříví. Vztahy: Zkus vymyslet pro svou lásku netradiční rande, třeba na horách.

Pro ni: Připadá ti, že tě kámoši tvého přítele neberou. Chce to čas, zřejmě proti tobě samotné nic nemají, jen si potřebují zvyknout na to, že se o kámoše musí dělit s někým dalším. Pro něj: Nejlepší obrana je někdy útok. Až se do tebe začne spolužák opět navážet, vrať mu to i s úroky. Nemůžeš přece pořád čekat, že toho sám nechá. Vztahy: S partou podniknete víkendovou akci, na kterou budete rádi vzpomínat.

Pro ni: Dej si tento měsíc pozor na to, komu se svěřuješ s detaily tvého vztahu. Raději si ty nejsoukromější věci nechej jen pro uši své nejlepší kámošky. Jeden člověk by mohl informace totiž pustit dál. Pro něj: Dostaneš příležitost odčinit, co jsi napáchal. Postav se k této situaci čelem a dej najevo, že si uvědomuješ svou chybu. Potom se situace vyřeší snadněji, než čekáš. Vztahy: Ze všedního večera se vyklube romantické rande.

Pro ni: Dostaneš šanci prokázat své organizační schopnosti. Zřejmě se budeš podílet na plánování velké párty. Jako manažerka obstojíš a získáš uznání okolí. Pro něj: Ačkoli ses tomu snažil vyhýbat, budeš se muset vložit do konfliktu svých přátel. Buď nestranný a zachovej chladnou hlavu. Kamarádi potřebují někoho, jako jsi ty. Vztahy: Vaše parta se rozroste a ty to jen uvítáš. Právě tady totiž najdeš spřízněnou duši. Žhavé léto může začít!

Pro ni: Trochu zanedbáváš své domácí povinnosti a rodičům se to nelíbí. Raději začni sekat latinu, jinak by ti nemusel vyjít tvůj velký letní plán. Pro něj: V rozepřích raději zvol metodu mlčeti zlato. Než řekneš kamarádovi svůj názor, zamysli se nad tím, jestli mu tím spíše neublížíš. Později by tě to mohlo mrzet. Vztahy: Vyrazte se svou láskou na výlet někam do hor. Párty v klubech začínají být příliš jednotvárné.

Pro ni: Už nějakou dobu se o tvou pozornost snaží tvůj dobrý kamarád. Otevři oči, tenhle kluk je opravdový poklad. Zbav se strachu, že o něj přijdeš a dej vašemu vztahu šanci. Pro něj: Rady tvých přátel jsou jistě dobře míněné, dej jim však najevo, že co se týče tvého vztahu, chceš se rozhodovat sám. Vztahy: Tento měsíc je pro tebe ve znamení romantiky. Připrav své lásce večeři při svíčkách.

Pro ni: Rodiče ti lezou na nervy. Nezapomínej však na to, že to s tebou myslí dobře, i když se to nezdá. Zkus se vydat cestou kompromisu a vyhnout se tak hádkám. Pro něj: Nesnaž se pochopit ženskou mysl, to se ještě nepovedlo nikomu. Pro začátek postačí, když přítelkyni vše odsouhlasíš, není třeba vědět proč. Konfliktům se tak rozhodně vyhneš. Vztahy: Malý dárek vždycky potěší, i když není zrovna Valentýn.

Pro ni: Nečekaný telefonát tě trochu rozhodil. Může ti však změnit život, když se nebudeš bát trochu riskovat. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale ani nezíská! Pro něj: Tento měsíč tě čeká jedna párty za druhou. Společenského vyžití bude tolik, že budeš muset pečlivě zvážit, kam se rozhodneš vyrazit a co vynecháš. Pořiď si párty diář! Vztahy: Žhavé letní slunce vaší lásce svědčí. Krátkodobé odloučení váš vztah jen utuží.

Pro ni: Letní plány dostanou úplně nový rozměr s nabídkou, která tě potká v polovině měsíce. Ať už se jedná o zajímavou brigádu nebo výlet k moři, jdi do toho! Pro něj: Tento měsíc uvítáš především relax a pohodu. Místo divokých večírků vyraz někam do přírody s partou přátel. Party v klubu si užiješ hlavně v červenci. Vztahy: Léto bude pro váš vztah zkouškou, ale máte velkou šanci. Udržujte kontakt, jak to jen jde.

Pro ni: V těžké chvíli se projeví jako přítel někdo, od koho bys to nečekala. Možná je to začátek nového přátelství, možná i něčeho víc. Máš celé léto na to, to zjistit. Pro něj: Máš strach udělat první krok, protože se bojíš odmítnutí. Nějak ale musíš dát najevo, že máš o dotyčnou zájem. Jinak přijde někdo, kdo se stydět nebude a tobě nezbyde nic než pozdní lítost. Vztahy: Podaří se ti seznámit spolu dvě spřízněné duše.

Denní, erotické, partnerské, keltské, čínské a indiánské horoskopy najdeš na http://horoskopy.sms.cz. Tak tam koukej, at’ víš, co se stane!

29


Pro vtipálky Kdybych mohl být někdo jiný, chtěl bych být Tarzan.

humor OBRÁZEK MĚSÍCE

Jdou dva policajti po ulici a jeden uvidí na zemi padesátikorunu a říká: „Jupí! Jdem na pivko!” Druhý na něj uhodí: „Prosím tě, vždyť je falešná.” První ji roztrhá. „Jak jsi poznal, že je falešná?” „Už jsi viděl padesátikorunu se třema nulama?”

VYCHOVANÁ MANŽELKA

Na policejní služebně: „Pánové, představte si, že jsem jednou dostal Lego a na krabici stálo, »od 3 do 6 let« a já to složil už za rok.”

Baví se blondýnka s brunetkou: „Tak si představ, že jsem byla na testu IQ.” „No a jak to dopadlo?” „Zaplať Pánbůh, negativní.” Obyvatel Sibiře si koupil ledničku. Kolega se ptá: „Proč, když je venku mráz po celý rok?” „Je to jednoduché - venku minus šedesát, doma minus čtyřicet, v posteli minus třicet. V ledničce se alespoň žena ohřeje!”

Potom by třeba policajtům tolik nevadilo, když běhám nahatý v parku a řvu.

Přijde eskymák domů a před iglú leží mrtvý medvěd. Obrátí se na manželku: „Co se to tu stalo?” „Medvěd mě napadl. Asi měl hlad.” „A čím jsi ho zabila?” „Tím bumerangem, co máš u postele.” „Jestli se ještě dotkneš mých ponožek,” zlobí se muž, „tak ti zlomím deku.” Přijde králíček do obchodu se zeleninou a ptá se: „Dobrý den, máte šroubky?” „Ne, zajíčku, nemáme.” Přijde druhý den a ptá se na šroubky a znovu je nemají. Prodavač: „Jestli ještě přijdeš, pověsíme tě za kšandy vedle tohoto obrazu!” Přijde třetí den a prodavač ho pověsí za kšandy vedle obrazu prezidenta a králíček se zeptá: „Taky jste chtěl šroubky?”

30

Soudce se na závěr procesu ptá obžalovaného: „Můžete uvést něco na svou obhajobu?” „Ano jistě, pane soudce, ale potřeboval bych trochu času na rozmyšlenou.” „Dobrá, dostanete pět let.” Přijde devadesátiletý děda k doktorovi a říká: „Kde se dá sehnat ten AIDS?” Doktor se na něj podívá a řekne: „Na co ho vy budete potřebovat, pane Novák?” A děda odpoví: „Já jsem někde četl, že s AIDSem může člověk ještě 10 - 15 let žít!”

„Proč jste tak smutný, pane?” „Manželka se na mne rozzlobila a prohlásila, že se mnou nebude celý měsíc mluvit.” „Z toho se přece radujte!” „Jo, radujte, když zítra ten měsíc už končí!” Stopuje chlápek o půlnoci na krajnici. Je bouřka, déšť, takže auta nejezdí. Najednou vidí v dálce světla auta, jak se blíží k němu - strašidelně pomaloučku. Je mu to divný, ale auto je auto, takže si naskočí. Chce řidiči poděkovat, ale najednou vidí, že za volantem nikdo nesedí! Strašně se vyděsí, ale než stačí nějak zareagovat, auto se dá do pohybu. Chlápek sedí vyděšenej k smrti a nemůže se pohnout. Pak se vzpamatuje, otevře dveře, vyskočí a zdrhá pryč. Pořád se ohlíží a zastaví se až v nejbližší vesnici. Tam najde hospodu, zapadne dovnitř, objedná si dvojitou tequilu a tu historku vypráví. Všichni jsou z toho odvařený a litujou ho, obdivujou. Asi za půl hodiny se otevřou dveře, vejdou dva zmoklí chlapi, poručej si grog a rozhlížej se kolem. A v tom jeden povídá druhýmu: „Hele, vole, že je to ten kretén, co si naskočil, když jsme tlačili?”

Tisíce super vtipů, zábavných obrázků, videí a dalších legrácek najdeš na http://humor.sms.cz. Tak tam jdi a bav se!


Najdi si lepší program

Nebaví tě trčet doma? Vyber si ze všech kin, divadel a nejlepších pařeb v česku super program pro tebe a vyraž se bavit!


Chceš jít dnes na rande?

Udělej první krok. Díky novému originálnímu chatu na seznamce NajdemeSe.cz snadno zjistíš, kdo je právě online. Když tě někdo zaujme, můžeš s ní(m) ihned začít chatovat a domluvit si rande!

sCOOler 028  

sCOOler 028

sCOOler 028  

sCOOler 028

Advertisement