Page 1

Kaip gyventi? Tai tavo finansai. Išnaudok pranašumą! Šešios dietos laikymosi nuodėmės ir kaip jų išvengti amžiams Keliauti, nepaliekant namie taupumo! Šešios knygos vertos tavo akių

2014 balandis


Kaip gyventi? 20 17 8 VILNIUS - ŠĮ PAVASARĮ GYVENS DŽIAZO RITMU

28 Adamkus paguldytas į reanimaciją Prezidentas Valdas Adamkus dėl sveikatos problemų atsidūrė reanimacijoje. Tai patvirtino Santariškių medikai.

Nuo gegužės pirmosios Vilnius taps Europos džiazo sostine. Restoranai jau skaičiuoja ateities pajamas, o gatvės muzikantai ruošiasi didėjančiai konkurencijai.

36 Krymo totoriai – Ukrainos inkaras tolstančiame regione Lietuvos verslininko įspūdžiai neramiausiame Ukrainos regione.

20 TIKROJI NUOSAVO AUTOMOBILIO KAINA Daugelis iš mūsų kas rytą kiemus palieka nuosavuose automobiliuose, bet valdžia siekia keisti šį yprotį, atgrasant nuo vairavimo automobilio mokesčiais.

56 Šiuolaikinio meno kūriniai – prekė, kurios negalima sunaudoti dabartiniai menininkai, kitaip nei ankstesniųjų laikotarpių genijai, ieškomi ir atrandami ne po mirties, bet čia ir dabar.

24 PRIVATUMAS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE NE KĄ DIDESNIS NEI MUSĖS VORATINKLYJE Kas ką kur su kuo kodėl ir už kiek? Informacija sklinda daug greičiau ir paprasčiau nei bet kada... Su VU psichologijos katedros profesoriumi kalbame apie socialinės informacijos perteklių psichikai

24

26 JUODOS AVYS Išrinkome šešias geriausias knygas, kurios taps geriausiu kompanjonu šį pavasarį.

Žurnalas “Kaip gyventi?” tiražas - 10 000 egz. spausdinama nuo 2014 metų, kartą per mėnesį. Dėl reklamos ir kitais bendradarbiavimo klausimais kreptis 0037065264937 el. paštu: sauliusonis@kaipgyventi.lt Vyriausiasis redaktorius Mikalojus Čiurlionis meno direktorius Aloyzas Sakalas techninė specialistė Sigutė Braščiūnaitė leidėja Augustė Neverničkytė fotografas Mindaugas Prieskenis Vyriausiasis redaktorius Mikalojus Čiurlionis meno direktorius Aloyzas Sakalas techninė specialistė Sigutė Braščiūnaitė leidėja Augustė Neverničkytė fotografas Mindaugas Prieskenis

Kaip Gyventi? 2014 balandis

8

3


Erdvus butas Vilniaus senamiestyje

tapo antraisiais nuolat užsienyje gyvenančių šeimininkų namais. Kaip tuščios erdvės virto jaukiu, šiltu, lyg kelias šeimos kartas išauginusiu būstu, domisi Viktorija Vitkauskaitė.

D

viejų aukštų butą sostinėje įsigijusi šeima sukurti interjerą patikėjo dizainerei Nerijai Sabaliauskienei. Ypatingų pageidavimų užsakovai neišsakė: tiesiog reikėjo suformuoti erdves, įrengti vaikų kambarį, darbo zoną, kelis vonios kambarius bei poilsio patalpas antrajame aukšte.

Kaip Gyventi? 2014 balandis

„Kurdama šį projektą turėjau visišką laisvę, už tai esu labai dėkinga užsakovams“, – pabrėžė dizainerė N. Sabaliauskienė. Kūrybos nevaržymas atsiskleidė originaliais interjero dekoravimo sprendimais, drąsa derinti antikvarinius ir modernius elementus, žaismingomis detalėmis.

4

Pirmajame buto aukšte sujungtos svetainės ir virtuvės zonos. Pastaroji, apstatyta specialiai projektuotais klasikinių formų baldais, mažai kuo panaši į standartinę virtuvę. Jokių rakandų – visi jie suslėpti už spintelių durų. Jokios įprastos plytelių linijos virš darbastalio – virtuvėje nei sienų, nei grindų danga nesiskiria nuo svetainės ir valgomojo. Virš buities monotonijos pakylėtos erdvės įspūdį stiprina ir tradicinėse virtuvėse retai aptinkami elementai: virš spintelių kabantis Viršuje: Erdviose antrojo aukšto patalpose baldai atsiskleidžia paveikslas, įmantrių formų veidrodis, du visu grožiu elegantiški staliniai šviestuvai. Buitinę zoną Apačioje: Vaiko kambarį puošia nuo svetainės skirianti virtuvės „sala“ su nebanalūs spalvų deriniai ir išskirtiniai baldai.


Krašte kairėje: Interjero charakterį pabrėžia originalūs, kruopščiai parinkti šviestuvai Kairėje: Poilsio zonai dizainerė parinko knygų nugarėles vaizduojančią drobę Apačioje: Senojo Niujorko vaizdai, veidrodis, antikvariniai baldai pakylėja virtuvės zoną virš buities monotonijos

interjero elementų. Būtent fototapetus dizainerė N. Sabaliauskienė įkomponavo net keliose būsto vietose. „Taip siekiau vizualiai padidinti, pratęsti patalpą ir, be abejo, padaryti ją žaismingesnę“, – aiškino interjero kūrėja.

Galinę poilsio patalpos sieną puošia virš sofos pakabinta drobė, imituojanti antikvarinių knygų nugarėles. Pasak N. Sabaliauskienės, toks sprendimas suteikia solidumo ir jaukumo: tai lyg meno kūrinys, bet kartu ir interjero detalė. O vaikų kambarys pagyvintas ryškiaspalviu fototapetu. Dizainerei jis asocijavosi su laisve terlioti ant sienos, todėl ir buvo parinktas toks spalvingai netvarkingas. Vaikišką nuotaiką stiprina ryškus staliuko bei dviejų kėdžių komplektas, lenktomis linijomis primenantis fantasmagoriškus Salvadoro Dalí kūrinius. Nors miegamasis dizaino požiūriu neretai laikomas nuobodžiausia namų vieta, šiuose apartamentuose nuoboduliu nedvelkia nė iš tolo. Modernios klasikos stiliaus lova įrėminta dideliu minkštu galvūgaliu. Abipus jo kabantys meno kūriniai, kaip ir visi šiame bute, sukurti lietuvių menininkų. Šmaikštus miegamojo akcentas yra lagamino formos naktiniai staliukai, ant kurių užtenka vietos ir staliniams šviestuvams, ir skaitomai knygai pasidėti. Netikėto dizaino staliukų, kaip ir daugelio apartamentuose esančių baldų, autorystė priklauso Londono kompanijai „Andrew Martin“. Įvairius dizaino stilius išmoningai maišanti bendrovė ne tik pati gamina išskirtinius baldus, bet ir ieško visame pasaulyje antikvarinių detalių, taip pat netikėtų elementų, iš pirmo žvilgsnio netinkamų baldų gamybai. Pavyzdžiui, „Andrew Martin“ įsigyja net senų lėktuvų korpusų.

Kaip Gyventi? 2014 balandis

Mediniais, taupiai erdvėje įkomponuotais laiptais pakilus į antrąjį aukštą patenkama į poilsio zoną, kurios pageidavo šeimininkai. Čia žaismingą nuotaiką kuria įvairių formų ir stilių minkštasuolių, krėslų kompozicija. Erdvioje palėpės tipo patalpoje išskirtiniams baldams pakanka vietos atsiskleisti visu grožiu; kita vertus, tai – ne baldų ekspozicija, bet atidžiai suplanuotos funkcinės zonos, tarp jų – ir darbo kampelis.

5


Kaip Gyventi? 2014 balandis

Rašytojas R.Granauskas: „Esame skurdo visuomenė – pikta, bjauri, nesugebanti užjausti“

6

„Mes išvarėme ligonius, neįgaliuosius, našlaičius, senolius. Išvijome ne tik iš paežerių, kuriose prisistatėme pilių, bet ir iš savo gyvenimo, užuojautos, pagarbos lauko“, – kalbėjo 74 metų Romualdas Granauskas Ramūnas Gerbutavičius

G

arsiųjų apysakų „Jaučio aukojimas“ ir „Gyvenimas po klevu“ autorius R.Granauskas šiais metais išleido dvi apsakymų knygas – „Šventųjų gyvenimai“ ir „Išvarytieji“ (LRS leidykla). Pirmojoje aprašomi ribinėse situacijose atsidūrę žmonės, tik ką pasirodžiusi antroji skirta nelaimėliams, kurių šiuolaikinė visuomenė stengiasi nepastebėti. „Kaip čia besiseks? Gyveni, žmogau, būni, ir tiek. Šitiek metų neišeinu iš savo buto. Jau gal dešimt. Tik į ligoninę kartą ar du per metus nuveža, širdį pastiprina. Per tuos tarpus šį tą parašau“, – atsiduso vežimėlyje sėdintis ir pypkę papsintis R.Granauskas, kai apsilankęs jo bute sostinės Naujamiesčio rajone paklausiau, kaip pastaruoju


Romualdai, viename interviu sakėte: „Žiūriu pro langą ir niekaip nematau jokios progos, kad galėčiau iš džiaugsmo uždainuoti. O iš liūdesio žmonės nedainuoja. Verkia.“ Pastaruoju metu dažniau dainuojate ar verkiate? Baubiu. Kaip tvarte uždarytas veršis. Vienas pats Kodėl? Nėra dėl ko džiaugtis ir dėl ko liūdėti? Gal ir yra. Bet jei dainuočiau vienas sėdėdamas, tai tikrai atrodyčiau kvanktelėjęs. Esu parašęs tokią knygą „Gyvulėlių dainavimas“. Kolchozo karves suvarė į vieną vietą. Šert nėra kuo. Jos baubia nuo ryto iki vakaro. “Nebūna taip, kad paPirmininkas aiškina melžėjoms: „Jos ne baubia, o sakyčiau sau: „Rytoj iš džiaugsmo dainuoja. Juk visos būryje dabar, po vieną tvartuose jau prisibuvo.“ Tai šita prasme ir aš pradedu rašyti romaną, dainuoju. nors dar net nežinau, Jei rimčiau, skaityti nelabai galiu, nes akys operuotos, tad jas taupau rašymui. Pasižiūriu ir televizorių. Dažniausiai kokį krepšinį ar angliškąjį biliardą. Jaunystėje žaisdavau biliardą, labai mėgau.

apie ką.“ Tiesiog tam tikros idėjos reikalauja tam tikro žanro. Kas subręsta, tą ir rašau.”

Kas daugiau? Su žmona net pasibart nepavyksta. Tiek metų gyvenam, o nesipykstam. Skirtis reiks, ar ką? O žiūrėdamas pro langą kokią Lietuvą matote? Jei šitas skveras su “chruščiovkėmis” yra Lietuva, tai tokią ją ir matau. Beveik niekur neišvykstu, neišeinu. Draugai išmirė. Pabendrauti nėra su kuo. Net paskambinti nebeturiu kam. Visi po velėna. Galėtų Artūras Zuokas įvesti telefonus bent jau Antakalnio kapinėse. Kai kurie jūsų knygų veikėjai į pasaulį dažnai irgi žvelgia pro langą. Gal čia...

Tad turbūt ir naująją knygą pavadinote „Išvarytieji“ todėl, kad joje rašote apie išvarytuosius? Kariuomenė turbūt nesiskaito. Šiaip tai esu buvęs užsienyje. Lankiausi Latvijos miesteliuose Priekulėje, Ežerėje. Dabar tai jau užsienis. Taigi ne tik jūs po užsienius trankotės. (Juokiasi.) Tiesą sakant, Europa manęs niekada itin netraukė, bet būtų įdomu pamatyti, kaip gyvena kokios Afrikos, Indijos ar Pietų Amerikos gentys. Tačiau dabar jau šaukštai po pietų. Kaip sakoma, sėdėk ir netrūkčiok. Nors esate parašęs tris romanus, bet jūsų kūryboje vyrauja apsakymai. Kodėl?

Kaip Gyventi? 2014 balandis

Tik nereikia ieškoti to, ko nėra. Žmogus paprastai visą gyvenimą būna arba viduje, arba lauke. Kur jis dar gali būti – na, gal dar stovėti ant palangės. Taigi jei žmogus yra viduje, jis žvelgia pro langą, jei jis yra lauke, tai žvalgosi aplinkui. Čia nereikėtų ieškoti kokių Paprasčiausiai yra tam tikros situacijos, kuriose atsiduria žmogus. Ir aprašinėji, kaip jis vienoje ar kitoje situacijoje turėtų elgtis pagal savo charakterį, temperamentą, mentalitetą. Man rodos, tai visai paprasta.

Nebūna taip, kad pasakyčiau sau: „Rytoj pradedu rašyti romaną, nors dar net nežinau, apie ką.“ Tiesiog tam 7


Jūsų manymu, kodėl šiuolaikiniai skaitytojai renkasi romanus, o ne apsakymus? Šiais laikais apskritai mažai kas moka skaityti tikrą grožinį kūrinį, ką jau kalbėti apie glaustą apsakymo formą. Tam reikia didelio pasiruošimo. Turi mokėti jausti, kokia kalba, koks stilius, kaip pateikta kiekviena detalė, kaip ji virpa, kaip įsilieja į kūrinio audinį. Lengvo turinio romane skaitytoją įtraukia siužetas, kuris tikrajai literatūrai nėra pats svarbiausias elementas. Kitaip tariant, tikro grožinio kūrinio skaitytoją lydi skaitymo malonumas, o pigaus romano skaitytoją – tik smalsumas. Šis net nežino, kas yra skaitymo malonumas. Bet sakoma, kad gyvename visuotinio raštingumo laikais. Ne, mes gyvename visuotinio neraštingumo laikais. Dabartinis dvyliktokas jau nesugeba parašyti diktanto be trisdešimties klaidų, o diplomuotas specialistas raidę “s“ rašo su nosine. Ar jie raštingi? Aš per tiek metų keturias karves išmokyčiau į medį įlipti. Daugelis žmonių ir skaityti nemoka – jie visiškai nesupranta, ką skaito. Ir aš nekalbu apie grožinį tekstą, kuriam suprasti reikia daugiau išskirtinių sugebėjimų. Jūsų manymu, kodėl taip atsitiko? Valdžiai nereikia. Pabandyk suvaldyti tris milijonus kultūringų, raštingų bei mąstančių žmonių ir tris milijonus neraštingų runkelių, kuriems rūpi tiks seksas, „shoppingas“, diskoteka ir ausinės ant ausų net einant miegoti. Tokiems zombiams nieko nereikia – per rinkimus pažadi, kad duosi atsikąsti rauginto agurko ar apseilėtos dešros, ir viskas. Valdyk ir norėk. Kaip anksčiau sakydavo, kuo tamsesnė liaudis, tuo ją lengviau valdyti. O juk buvom viena raštingiausių tautų. Koks svarbiausias geros literatūros bruožas? Kalba?

Kaip Gyventi? 2014 balandis

Literatūra neįsivaizduojama be kalbos. Ar galėtumėte įsivaizduoti muziką be garso ar tapybą be spalvos? Jei prozos kūrinyje nėra gražios kalbos, savito stiliaus, tokią knygą mesk šalin. Arba pasišluostyk. Jei kūrinys pasižymi gražia kalba, geru stiliumi, siužetas jam net nebūtinas. Gali taip aprašyti saulėlydį, kad skaitytojui atims amą. Kalba ir stilius – pagrindinė geros literatūros sąlyga. Be jos geros literatūros nėra ir būt negali.

7

Atsimenu jūsų romaną „Kenotafas“. Jame rašytojas ilgokai ieškojo tinkamo pirmojo sakinio. Kai jis jį atrado ir užrašė, kiti sakiniai ėmė liete lietis. Ar jums pačiam svarbus pirmasis kūrinio sakinys?

“Prisitylėjau”, – teigia R.Granauskas, kuris Lietuvai atgavus laisvę pratrūko įvairaus žanro kūriniais. Pastaraisiais dešimtmečiais R.Granauskas parašė tris romanus: “Duburys” (2003), “Kenotafas” (2005), “Rūkas virš slėnių” (2007). Pagal “Duburį” režisierius G.Lukšas pastatė vaidybinį filmą.

Jaunystėje į galvą įlįsdavo kokie trys ar keturi žodžiai, tarkime: „Trys vyrai ant baltų žirgų“. Jie tiesiog persekiodavo. Kad ir ką darydavau, jie vis skambėdavo galvoje. Lyg įkyri muzikinė melodija. Kol prie tos frazės neprirašydavau “Jaučio aukojimo”, “Gyvenimo po klevu”, “Duonos apsakymo, tol ji manęs nepaleisdavo. Pirmasis sakinys, be abejo, yra svarbus, nes jis padeda atrasti valgytojų” autorius taip pat išleido esė knygą “Žodžio agonija” (1999) ir nemažai apsakymų knygų, tarp jų – stilistiką, tonaciją, kuri vėliau neleidžia blaškytis. “Raudonas ant balto” (2000), “Šunys danguje” (2005),


Naujausios knygos Kokia buvo 15-oji mugė? Kupina susitikimų, bendravimo, naujų pažinčių, gero šurmulio, nostalgiškos nuotaikos ir žinoma.... gerų knygų. Knygas rekomenduoja: Ramūnas Gerbutavičius

Aravindo Adigos “Baltasis tigras” 2008 metais pelnė Boor’io premiją. Jei knyga pelnė premiją, dar nereiškia, kad privalo patikti... Nediskutuosiu, gera ji ar bloga, man ji pasirodė atstumianti. Ta nemeilė prasidėjo nuo pat pirmųjų puslapių - vis norėjau mesti ir neskaityti iki galo. Persilaužiau perskaičiusi maždaug pusę. Bet net kai ir supratau, ką čia autorius bando pasakyti, nepajutau nieko, kas verstų skaityti kitus jo kūrinius ar kodėl turėčiau šią knygą rekomenduoti kitiems. asakyti, nepajutau nieko, kas verstų skaityti kitus jo kūrinius ar ko-

ti. Ta nemeilė prasidėjo nuo pat pirmųjų puslapių - vis norėjau mesti ir neskaityti iki galo. Persilaužiau perskaičiusi maždaug pusę. Bet net kai ir supratau, ką čia autorius bando pasakyti, nepajutau nieko, kas verstų skaityti kitus jo kūrinius ar kodėl turėčiau šią knygą rekomenduoti kitiems. Žadėta anotacijoje intriga - Mas-

simo Carlotto autobiografinis romanas “Bėglys” apie aštuoniolika slapstymosi metų nuo Italijos policijos - nebuvo labai intriguojanti... Nieko blogo, bet ir nieko gero. Jau pradėta skaityti knyga pragulėjo ant naktinio stalelio savaitėlę, kol prisiminiau, kad ją skaitau, ir pabaigiau. Dažna tokių knygų (autobiografinių ar atspindinčių tam tikrus ryškius kokios nors šalies įvykius)

problema - jos rašomos taip, lyg skaitytojas viską puikiai žinotų apie rašoma įvykį, o skaitoma knyga - tik papildinys prie bendro vaizdo. lgai aš skaitinėjau šį Roberto Bolano romaną “Čilės noktiurnas”, rodos, perskaičiau, bet galvoje nieko

Kaip Gyventi? 2014 balandis

dėl turėčiau šią knygą rekomenduoti kitiems. Aravindo Adigos “Baltasis tigras” 2008 metais pelnė Booker’io premiją. Jei knyga pelnė premiją, dar nereiškia, kad privalo patikti... Nediskutuosiu, gera ji ar bloga, man ji pasirodė atstumian-

7


Rihannos jaunėlis brol

Vienos garsiausių pasaulyje daininin garsiosios sesers pėdomis.

Kaip Gyventi? 2014 balandis

is nepriklausys „S&M“ prodiuserių kompanijai, taip pat neketina pusnuogis filmuotis Airijos rugių laukuose. Klausiate, kaip jaunuolis pretenduoja tapti populiariu atlikėju? Jo sesuo reklama mažajam broliukui jau pasirūpino. Garsi sesuo garantavo, kad vaikino „Twitter“ puslapis būtų ne mažiau lankomas nei jos. Jau dabar jaunuolis turi per 9,5 milijonų gerbėjų. Pirmasis jo solo albumas, kurį galima rasti internete vadinasi „Feel me“. Muzikos stilius iš dalies primena Rihannos dainas, tačiau vaikinas labiau orientuojasi į elektroniką ir R‘n‘B stilių.

7

Naktiniame klube dainininkė pasirodė pribloškiančiais apdarais, kurie, anot jos, buvo pasiskolinti iš dukters spintos. Nuostabu ne tik tai, kad Madonna vilki dukters drabužius, tačiau ir tai, kad brandaus amžiaus garsenybei puikiausiai tinka paaugliški Lourdes šortai ir palaidinės iš „Dolce & Gabbana“ mados


lis veržiasi į muzikos verslą

nkių Rihannos brolis pradėjo muzikinę karjerą. GQ vardu pasivadinęs atlikėjas neketina sekti

Jau dabar jaunuolis turi per 9,5 milijonų gerbėjų. Pirmasis jo solo albumas, kurį galima rasti internete vadinasi „Feel me“.

sėdėjo klube išpūtusi į mamą akis. Akivaizdžiai mergaitei nepatiko tokia mamos drąsa, nors ji neprieštarauja, kai ši skolinasi iš jos jaunatviškus drabužius: raštuotus džemperius ir klostuotus trumpus sijonus. „Mano mamos stilius unikalus. Man patinka, kad ji moka derinti klasikinius drabužius su jaunatviškais. Man patinka, kad kartais ji atrodo nerimta ir pašėlusi“, - prieš kelis mėnesius Dailymail.com teigė Lourdes. Vis tik šį kartą pasirodė, kad Madonna peržengė visas ribas. Keturių vaikų mama maloniai bendravo su jaunais, aistringais šokėjais, gurkšnojo šampaną ir linksminosi palikusi dukrą sėdėti baro kamputyje. Maža to, kad dukra pasijuto apleista, 24 metų Madonnos draugas, šokėjas Brahimas Zaibatas, kuris

Kaip Gyventi? 2014 balandis

nors ji neprieštarauja, kai ši skolinasi iš jos jaunatviškus drabužius: raštuotus džemperius ir klostuotus trumpus sijonus. „Mano mamos stilius unikalus. Man patinka, kad ji moka derinti klasikinius drabužius su jaunatviškais. Man patinka, kad kartais ji atrodo nerimta ir pašėlusi“, - prieš kelis mėnesius Dailymail.com teigė Lourdes. Vis tik šį kartą pasirodė, kad Madonna peržengė visas ribas. Keturių vaikų mama maloniai bendravo su jaunais, aistringais šokėjais, gurkšnojo šampaną ir linksminosi palikusi dukrą sėdėti baro kamputyje. Maža to, kad dukra pasijuto apleista, 24 metų Madonnos draugas, šokėjas Brahimas Zaibatas, kuris teisėjavo klube vykusiam šokėjų čempionatui, taip pat atrodė susirūpinęs vaikinų dėmesiu Madonnai, nes ši atrodė itin laiminga ir patenkinta . Naktiniame klube dainininkė pasirodė pribloškiančiais apdarais, kurie, anot jos, buvo pasiskolinti iš dukters spintos. Nuostabu ne tik tai, kad Madonna vilki dukters drabužius, tačiau ir tai, kad brandaus amžiaus garsenybei puikiausiai tinka paaugliški Lourdes šortai ir palaidinės iš „Dolce & Gabbana“ mados namų. Vakarėlyje jaunų šokėjų apsuptyje Madonna kaip reikiant pasilinksmino. Ji šoko nevengdama seksualių, gundančių judesių, nors jos dukra

7

Untitled 2  
Untitled 2  
Advertisement