Page 1

UCZNIOWSKIM PIÓRKIEM GAZETKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TEKLINOWIE WYDANIE ŚWIĄTECZNE

3/2013 GRUDZIEŃ 2013

W tym numerze m.in.:

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość, a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy Redakcja gazetki szkolnej

Wydarzenia szkolne

2,

Wywiad z Mikołajem

6

Symbole bożonarodzeniowe

8

Jak kiedyś obchodzono wigilię?

10

Rozwiązanie konkursów szkolnych

14

Przepisy kulinarne

19

Humor i rozrywka

20

1


Wydarzenia szkolne

Pasowanie przedszkolaków 27.11.2013 r. w Szkole Podstawowej w Teklinowie odbyło się pasowanie dzieci z grupy 3-4-latków na przedszkolaka. O godzinie 10.00 rodzice naszych kolegów i koleżanek z oddziału przedszkolnego przybyli, aby zobaczyć, jak pani dyrektor Aleksandra Walczak pasuje ich pociechy na przedszkolaków. Na początku pani Agnieszka Dwornicka – Rzeźnik przywitała wszystkich serdecznie. Potem maluchy zaprezentowały krótką część artystyczną. Powiedziały wierszyki, zaśpiewały piosenki i w końcu nadszedł czas na pasowanie. Biedroneczki (taką nazwę przyjęły przedszkolaki z grupy młodszej) złożyły przysięgę, a wtedy pani dyrektor wzięła czerwoną kredkę i zaczęła pasować maluchy na przedszkolaków. Później wychowawczyni pani Agnieszka Dwornicka- Rzeźnik oraz pani Karolina Przysiewek wręczyły maluchom dyplomy i słodkości. Na zakończenie starszaki podarowały koleżeństwu prace plastyczne. Były to biedronki na zielonym listku. Uroczystość ta przebiegła w miłej atmosferze. Opr. Sandra A.

2


Wydarzenia szkolne

3


Wydarzenia szkolne

Andrzejki 28 XI 2013 r. w Szkole Podstawowej w Teklinowie odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez uczniów klasy VI . Zaczęła się ona konkursem karaoke dla klas III – VI. Uczniowie każdej klasy wychodzili po kolei na środek parkietu i śpiewali wylosowaną wcześniej piosenkę. Na koniec karaoke wszyscy w nagrodę dostali po cukierku. Przez całą dyskotekę dzieciaki bawiły się świetnie przy piosenkach, które puszczali chłopcy z klasy VI. Na zabawie można było kupić sobie batonika lub jakiś napój ze sklepiku, a za 10 gr. wróżki przepowiadały przyszłość. S. Adamska

4


Wydarzenia szkolne

Spotkanie z Mikołajem 6 grudnia do Szkoły Podstawowej w Teklinowie przybył długo oczekiwany przez uczniów, Święty Mikołaj. Najpierw rozdał on prezenty dzieciom z przedszkola, a potem przyszedł do nas. Po pakunki uczniowie klas podchodzili po kolei od naj młodszej do najstarszej. Wszystkie dzieci cieszyły się z tego, co dostały. Kiedy Mikołaj miał już iść ,dziewczyny z klasy VI poprosiły go o krótki wywiad.

Mikołaj pamiętał też o dorosłych.

5


Wywiady

Wywiad ze świętym Mikołajem - Dzień dobry. Dzieci chciałyby wiedzieć, czy jesteś święty Mikołaju prawdziwy i gdzie mieszkasz? - Oczywiście, że jestem prawdziwy. Mieszkam w Laponii. - Czy masz sanie i renifery? - Nie mam sań, dzisiaj przyjechałem samochodem. - Czy święty Mikołaj sam przygotowuje prezenty? Jeśli nie, to kto Ci pomaga w przygotowaniu prezentów dla dzieci? - Prezenty zazwyczaj przygotowuję sam. Ale czasem pomagają mi rodzice i dobrzy ludzie. - Czy to prawda, że święty Mikołaj widzi wszystko, co robią dzieci? - Tak, widzę więcej niż zwykli ludzi, zawsze dostrzegam dobre uczynki dzieci. - Czy święty Mikołaj odpisuje na listy? - Tak, odpisuję, jak najbardziej. Są jeszcze młodsi Mikołaje, którzy to właśnie odbierają tę korespondencję i mi potem ją przekazują. - Kiedy święty Mikołaj obchodzi urodziny? - Urodziny obchodzę szóstego grudnia. - Czy święty Mikołaj lubi dzieci? - Tak, baaaaardzo. - Czy dorosłym Mikołaj też rozdaje prezenty?

6


Wywiady

- Tak, dorosłym też. Nawet nauczycielom. - A kto daje prezenty Mikołajowi? - Ludzie dobrzy podarowują mi prezenty. - Święty Mikołaju, czy lubisz czytać książki, bo dzieci chyba nie bardzo, chociaż są wyjątki? - Tak, lubię to robić. Kiedy byłem młody, bardzo lubiłem czytać książki. Szczególnie baśnie, książki religijne, ale już oczy wysiadają, więc mniej czytam. - Dziękujemy Mikołaju, że znalazłeś dla nas czas i zgodziłeś się na ten wywiad, mimo że jesteś taki dziś zapracowany. Do zobaczenia za rok!

Wywiad przygotowały i przeprowadziły Sandra I Martyna.

7


Ciekawostki

Co ciekawego o świętach? Pierwsze choinkowe bombki, zwane w Małopolsce baśkami, pojawiły się w Polsce dopiero w XIX w. Były wykonane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo wzbogaciło się o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku, np. bucików, parasolek. Pomysł na dekorowanie drzewka przywędrował do nas od naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, Niemców. Według tamtejszej legendy, pewien człowiek, wracając w wigilijny wieczór do domu przez las, ujrzał piękny widok – światło migoczących gwiazd, prześwitujące przez gałęzie świerku. Człowiek ów, zachwycony tym zjawiskiem, zapragnął potem odtworzyć ten widok , ściął więc drzewko, ustawił je w domu i udekorował świecącymi przedmiotami. Niebawem tak pięknego drzewka pozazdrościli mu sąsiedzi. I tak zwyczaj się rozpowszechnił. Pierwsze choinki w Polsce pojawiły się na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwsza wzmianka o Bożym Narodzeniu pochodzi z 354 roku, a zamieszcza ją rzymski kalendarz. Różne były w przeszłości terminy obchodów świąt Bożego Narodzenia. Świętowano w styczniu, marcu, kwietniu, a nawet w maju. Ostatecznie wybrano datę 25 grudnia - dzień przesilenia zimowego. Chrześcijanie ze słońcem utożsamiali Chrystusa, nazywając go "Słońcem Sprawiedliwości". Tajemnica Bożego Narodzenia polega na tym, że druga Osoba Boska stała się człowiekiem, aby w ciele ludzkim dokonać zbawienia rodzaju ludzkiego za grzechy. Jako Bóg jest wieczny, nieskończony, wszechobecny i wszechmocny, jako człowiek jest ograniczony czasem, przestrzenią i mocą.

8


Ciekawostki

Znaczenie różnych symboli CHOINKA Gwiazda betlejemska – którą zawieszamy na choince, pomaga wracać ludziom z dalekich stron . Światełka - W religijnej symbolice światło wskazuje na Chrystusa, który był światłem dla pogan. Jabłka – niektórzy ludzie zawieszają jabłka na drzewku ,to symbolizuje biblijne jabłko zerwane przez Adama i Ewę. Rosyjskie jabłuszka zapewniają zdrowie i urodę. Orzeszki – które zawieszamy na choince, niosą bogactwo i siłę. Papierowe łańcuchy – w niektórych regionach naszej ojczyzny uważa się, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi i chronią dom przed kłopotami. Dzwonki- oznaczają bardzo dobre nowiny i radosne wydarzenia. Anioły - opiekują się domem. Żywe drzewko - jest symbolem Chrystusa jako źródła życia. WIECZERZA Sianko - pod obrusem przypomina, że Jezus urodził się w szopce i leżał w żłóbku. 12 potraw - Jeśli nie uda się przygotować ich aż tyle, na stole powinna się znaleźć nieparzysta liczba dań, lecz im ich więcej, tym większy dostatek i więcej dobrodziejstw spłynie na dom. Wolne nakrycie – zostawia się dla Chrystusa, który zaraz przyjdzie na świat lub dla zabłąkanego wędrowca. Opłatek święty - dzielimy się na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju. Dzisiaj jest to już wyłącznie polski zwyczaj, którego najważniejszym przesłaniem jest pojednanie.

9


Jak to dawniej bywało….

Wigilia we wspomnieniach dziadka Darii Jak dawniej obchodzono Wigilię? Jakie potrawy znajdowały się na stole wigilijnym? Czym przyozdabiano drzewko bożonarodzeniowe? Czy dzieci odnajdywały pod choinką upragnione prezenty? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w opowieści dziadka naszej redakcyjnej koleżanki– pana Stanisława Kasprzaka. Jak sięgam pamięcią, to do Wigilii przygotowywaliśmy się już dużo wcześniej. Latem suszono gruszki i śliwki. Jesienią zbierano grzyby, które również suszyliśmy z myślą o świętach Bożego Narodzenia. Gdy byliśmy dziećmi, to tak samo jak dziś, nie mogliśmy doczekać się tego dnia. Wcześniej piekliśmy pierniki, które zawieszaliśmy później na choinkę, a dzień przed Wgilią mama piekła duży chleb i mniejszy chlebek pszenny tzw. strucel, potrzebny do zrobienia makiełek. Do tej potrawy oprócz strucla daje się jeszcze mak, mleko i suszone owoce. W dzień Wigilii rano robiliśmy na podwórku okrąg z drutu ,opony lub po prostu rysowaliśmy na piasku koło, a do środka sypaliśmy zboże. W ten sposób powstało koło kur. Zwyczaj ten był po to, aby kury okrągły rok niosły jajka. Żywą choinkę ubieraliśmy we własnoręcznie robione łańcuchy ze słomy lub z papierków po cukierkach. Wieszaliśmy na niej również słodycze, jabłka i świeczki woskowe, nie elektryczne. Koło choinki stawialiśmy snop słomy i siana na pamiątkę, że Dzieciątko urodziło się w żłóbku. Pod talerze wkładaliśmy pieniądze po to, aby w nowym roku ich nie zabrakło. Gdy zaświeciła pierwsza gwiazdka na niebie, stawaliśmy do modlitwy, łamaliśmy się opłatkami i zasiadaliśmy do wieczerzy. Potem gospodarz szedł dać zwierzętom po trzy łyżki z każdej potrawy i kolorowy opłatek. Pierwszy jedzenie dostał pies, jadł pod gruszą, aby dobrze podwórka pilnował i żeby grusza dobrze obrodziła. Patrzyło się wtedy w niebo, jeśli było one pełne gwiazd, oznaczało to, że będzie dużo jaj, a jeśli było pochmurne, to znak, że w nowym roku będzie dużo mleka i masła. Wszystkie panny, które były na wydaniu, wychodziły na podwórze i nadsłuchiwały- ''Z której strony pies zaszczeka, tam mój miły na mnie czeka''. Późnym wieczorem przychodzili wiliorze i wołali: ''Do pacierza, do pacierza!!!'' Za zmówiony pacierz dzieci dostawały cukierki. Gdy zbliżała się północ, wszyscy całymi rodzinami szli na pasterkę. W nocy przyjeżdżało Dzieciątko na osiołku, który mógł się posilić siankiem leżącym pod choinką, i zostawiało prezenty, były to ciastka, cukierki, orzechy, czasem mała zabawka, ciepły szalik, skarpetki ... Dzieci bardzo cieszyły się z prezentów.

10


Okiem fotoreportera

Nowy kolega w szkole :)

Długi, śliski i sssyczy….

Wizyta Mikołaja ucieszyła wszystkich ( szczególnie naszego kolegę). 11


Przepisy

Pyszne pierniczki Produkty: -2-3 szklanki mąki - szklanka masła - szklanka cukru - 2 jaja - pół szklanki płynnego miodu - cukier wanilinowy - skórka otarta z cytryny - 2 łyżki przyprawy do pierników - łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotowanie: Masło i cukier ucieramy w mikserze, stopniowo dodajemy płynny miód, jajka i skórkę cytrynową. Mąkę przesiewamy i mieszamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy masę maślaną, zagniatamy, owijamy folią aluminiową i wkładamy na parę godzin do lodówki. Kiedy ciasto stwardnieje, rozwałkowujemy je na cienki placek, z którego foremkami lub nożem wycinamy ciasteczka (jeśli chcemy powiesić je na choince trzeba pamiętać o zrobieniu otworu na przewleczenie wstążki). Pieczemy 12-15 minut, do zrumienienia w temperaturze 180 stopni . Pierniczki można udekorować lukrem albo kolorową posypką. Dzieci bardzo lubią to robić !!! :)

Sandra Adamska

12


Przepisy

Paszteciki z kapustą i grzybami Produkty: 10 dag drożdży 6 szklanek (o poj.250 ml) mąki pszennej i 2-3 łyżki do posypania stolnicy 60 dag masła 5 jajek 2 płaskie łyżeczki soli 10 łyżek śmietany 1 kg kiszonej kapusty 3 garści suszonych grzybów 1\2 słoika powideł śliwkowych 1 duża cebula 4 łyżki oleju sól i pieprz do smaku 2 liście laurowe 6 ziaren ziela angielskiego 4 ziarenka jałowca Przygotowanie: Kapustę na farsz przygotuj 3 dni wcześniej. Włóż do garnka, dodaj namoczone wcześniej grzyby, ziele angielskie, jałowiec, liść laurowy . Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na oleju, dodaj do kapusty. Gotuj do miękkości kapustę, dołóż powidła śliwkowe i chwilę pogotuj razem, uważając by się nie przypaliła. Przez następne dwa dni zagotuj całość i chwilę razem gotuj, aby smaki się przegryzły a kapusta nabrała pełnego aromatu. Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj masło i posiekaj to nożem . Dołącz pokruszone w palcach drożdże. Wsyp sól, 4 jajka i wlej śmietanę. Szybko zagnieć, aby ciasto miało jak najkrócej kontakt z ciepłymi dłońmi, dzięki temu rogaliki są kruche. Odstaw ciasto do lodówki ,nakrywając je z wierzchu np. lnianą ściereczką na ok. 3 godziny. Ciasto po określonym czasie wyjmij z lodówki i podziel na 3 porcje. Każdą z porcji rozwałkuj na podsypanej mąką stolnicy . Utwórz prostokąty o szer.ok.15 cm .Na środku wzdłuż nałóż farsz z kapusty i grzybów i zwiń całość w rulon. Brzeg, do którego zwiniesz ciasto, posmaruj wzdłuż białkiem i lekko dociśnij, by ciasto się skleiło. Sklej też końce naszych rulonów i krój ukośnie w poprzek na kawałki długości około 5-6 cm. Ułóż je na wyłożony papier do pieczenia na blachach, pozostawiając odstępy ok.2-3 cm pomiędzy pasztecikami. Wierzch rogalików posmaruj rozmąconym żółtkiem wymieszanym z pozostałym ze sklejania ciasta białkiem. Możesz posypać makiem. Wstaw do nagrzanego do 160 stopni piekarnika i piecz ok.30 minut w termoobiegu. Pysznie smakują z czerwonym barszczem.

Inga Garyga 13


Konkurs pozaszkolny

Rozwiązanie konkursu pt.: „PLUSZAKI, KTÓRE POCIESZAJĄ STARSZAKI” 26 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Misia Pluszowego, więc pani Agnieszka Dwornicka- Rzeźnik postanowiła zrobić konkurs plastyczny pod hasłem: ,,PLUSZAKI, KTÓRE POCIESZAJĄ STARSZAKI” . Skierowała go do dzieci 5 i 6 – letnich. Celem konkursu było zachęcenie przedszkolaków do stworzenia pracy plastycznej i upamiętnienie Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz rozwijanie własnej twórczości, wyobraźni. W konkursie mogły wziąć udział dzieci z gminy Wieruszów. Każde przedszkole mogło dostarczyć 5 prac (2 z grupy 5-latków i 3 z grupy 6 –latków). Prace były bardzo ładne. Wyniki : W grupie wiekowej 5- latków zwycięzcami są: I Miejsce NATALIA OKOŃ PSP nr 3 Wieruszów II Miejsce NIKOLA BRYLAK SP Teklinów III Miejsce NATALIA RABIEGA ZS nr 2 (budynek Mirków) W grupie wiekowej 6-latków nagrodzeni zostali: I Miejsce NATALIA KAWULA SP im. J. Korczaka w Wieruszowie II Miejsce BŁAŻEJ SZTUKOWSKI SP im. J. Korczaka w Wieruszowie III Miejsce NATALIA SMIATACZ ZS nr 2 Wieruszów

14


Konkurs pozaszkolny

A oto zdjęcia prac:

15


Wyniki konkursu szkolnego

Rozwiązanie konkursu SKO W listopadzie odbył się konkurs zorganizowany przez opiekunkę SKO Panią Bożenę Maciejewską, którego celem było zachęcenie uczniów naszej szkoły do oszczędzania. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej tematycznie związanej z oszczędzaniem. Nagrody zostały przyznane osobno dla grupy młodszej i dla grupy starszej. Laureatami w grupie młodszej okazali się: -Mateusz Kupczyk z kl. 3—zajął I miejsce , - Kinga Fidelak z kl.2– zdobyła II miejsce, - Dominik Hęćka i Aurelka Gąszczak (oboje z kl. 1) zajęli równorzędne III miejsce. Wyróżnienie otrzymała– Patrycja Błaszczyka (kl.3) W grupie starszej laureatką została uczennica klasy VI Sandra Adamska.

Red.

16


Wyniki konkursu szkolnego

Nagrodzone prace 17


Wyniki konkursu szkolnego

Szkolny Konkurs Czytelniczy Kończy się pomalutku rok 2013, patronem którego był m. in. Julian Tuwim. Z tego to powodu odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy skierowany do uczniów klas II i III. Jego nadrzędnym celem było zapoznanie dzieci z twórczością J. Tuwima . Do rywalizacji konkursowej stanęło 12 uczniów. Rozwiązywali oni różne zadania związane z utworami poety. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i dlatego aż pięcioro z nich zdobyło maksymalną liczbę punktów. Nastąpiła dogrywka, w wyniku której wyłoniono finalistów. Oto oni: I miejsce– Patrycja Błaszczyk i Kacper Kuźbik z kl. III II miejsce– Michał Węgrzyn z kl. II III miejsce– Natalia Stempin z kl. III, Wyróżnienie otrzymała Jula Makieła z kl. III.

18


Wyniki konkursu szkolnego

19


Humor

Opracowali: Inga Garyga i Szymon Stempin

20


Krzyżówka

Krzyżówka

1. (liczba) … potraw znajdują się na stole. 2. … noc, święta noc pokój niesie ludziom … 3. Zawieszasz ją na choince . 4. Kładziemy je pod obrusem. 5. Znajdujesz je pod choinką. 6. Znajduje się przepis na nie w naszej gazetce. 7. Dzień przed Bożym Narodzeniem. Hasło: ……………………………………………………..

Opracowała: Sandra Adamska 21


Redakcja gazetki szkolnej: Sandra Adamska Martyna Błeszyńska Inga Garyga Daria Kupczyk Szymek Stempin Kinga Prymas Czarek Brylak Opiekę sprawuje p. R. Nawrocka Zdjęcia: R. Nawrocka, A. Dwornicka– Rzeźnik

uczniowskimpiorkiem@wp.pl

22

Gazetka szkolna wydanie świąteczne  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you