Page 1

905-822-2422

MACIEK CZAPLINSKI M.Arch.

Darmowy! Nr 42 (84) 16-22.10.2013 - Toronto, Kanada - Tel. do redakcji: (416) 848-7773

Gorące Sprzedaże Bankowe Do $1,500 Bonus na zakup mebli* Szansa wygrania Mercedesa B200 “Staging” i Konsultacje Projektowe Ponad 20 Lat w Biznesie

“Ze mną nie kupisz kota w worku”

domator

aj t y 3 Cz str


2

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

FREGATA LOUNGE & RESTAURANT

Dwie sale bankietowe: na 60 osób i 150

www.fregata.com • tel. 905.270.6265 1900 Dundas St. East, Mississauga

Organizujemy wszelkie przyjęcia okolicznościowe: wesela, chrzciny, komunie, rocznice, itp.

SUNDAY RECEPTION SPECIAL - ALL INCLUSIVE + OPEN BAR

$54.95* * obowiązują pewne ograniczenia * minimum 30 dorosłych osób

per person


3

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Słowo wstępne 241 bilionów dolarów - bagatela - 241 000 000 000 000 $. To globalny dochód czyli światowe PKB, a wg. Wikipedii PKB to wartość wytworzonych usług i dóbr finalnych. Czyli na całym świecie, w ciągu roku wartość tychże usług i dóbr sięgnęła 241 bilionów dolarów. Jest nas na tej kolorowej kulce (patrz: okładka) 7 miliardów i 88 milionów stworzeń bożych, czyli statystycznie na jednego mieszkańca Ziemi (per capita) przypada blisko 50 tysięcy dolarów rocznie. Statystycznie, rzecz jasna! Bo praktycznie - to my dobrze wiemy: Carlos Helu, Bill Gates, Warren Buffett i jeszcze paru innych mają tyle, że sami nie bardzo wiedzą ile, a tymczasem większość nie wie co do garnka włożyć. Ci najbogatsi - miliarderzy, których jest około 1400, zgromadzili w sumie 5,5 biliona dolarów. I pomyśleć, że takie Stany Zjednoczone mają PKB w granicach 14,5 biliona, a kraje Unii Europejskiej razem wzięte 16, 5 biliona. Ale przyznają Państwo, że taka sumka, te 241 bilionów robi wrażenie. Gdyby taką ilość szmalu przedstawić w zielonych papierkach, nawet o największych nominałach, to pewnie uzbierałby się tego cały pociąg towarowy. A propos kasy. Może nie tak poważnej jak Billa Gatesa czy Carlosa Helu, ale jednak. Doczekaliśmy się, proszę Państwa, zupełnie przyzwoitego polskiego gangu złodziejskiego. Nie wiem czy to powód do dumy, pewnie nie, ale jednak naszych pięciu rodaków w średnim wieku kradło gdzie się dało i co się dało, stosując dość rzadko stosowaną metodę. Nie tam jakaś kominiarka, atrapa pistoletu i skok na "kornerowy sklepik". Chłopaki szli ostro, a właściwie jechali ostro, bo w swojej brudnej robocie używali kradzionych aut do rozbijania wystaw sklepowych. Było prawie jak w dobrych gangsterskich filmach. Co prawda wiele się nachapać nie zdążyli (raz popsuł im się samochód, którym mieli odjechać z łupem), bo już ich policja zwinęła, ale jednak w mediach się pokazali, a i Polonia o nich mówi. Może o to im chodziło? W każdym razie narobili szkód co niemiara. Nie wiem czy objadacie się Państwo kawiorem. Pewnie nie, bo to dość droga przyjemność, a poza tym - my Polacy nie mamy takiej tradycji jak powiedzmy Rosjanie, którzy kawior z szampanem - a i owszem. Ale mam dobrą wiadomość dla tych, którzy lubią czerwone albo czarne rybie kulki czyli ikrę. Otóż w tym sezonie połowowym Amerykanie złowili w pobliżu Alaski rekordową ilość 600 tysięcy ton łososia, w związku z czym czerwony kawior z Alaski będzie pewnie tańszy. Rosjanie już się cieszą, bo u nich kawior drogi - 1200 rubli za kilogram, a ten amerykański tylko 700. Tyle tylko, że Rosjanin woli kawior czarny, który uważa za bardziej szlachetny i ekskluzywny. Pozdrawiam kawiorowo, red. nacz. Piotr Hoffmann

Odpowiedzialna kobieta zaopiekuje się starszą osobą lub osobą niepełnosprawną. Posiada duże doświadczenie i prawo jazdy. Tel: (416) 767-1637

Potrzebny truck-mechanik do dużej firmy transportowej. Proszę dzwonić: (905) 624-5728

Nasz adres email: studio@radiopuls.ca

Firma budowlana zatrudni od zaraz pracownika z doświadczeniem. Jesteśmy również zainteresowani kandydatem bez doświadczenia, ale z dużą gotowością do nauki zawodu.

Tel: 416-220-1678 Tygodnik PULS czytaj również w internecie - www.issuu.com/radiopuls.ca


4

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013


PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

5


6 WIADOMOŚCI

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 Z

Ubój rytualny na muzułmańskim święcie. Przepychanki z ekologami

POLSKI

Ambasador Rosji „oburzony” rzeźbą radzieckiego żołnierza w Gdańsku

Muzułmanie rozpoczęli we wtorek obchody święta Kurban Bajram. Wyznawcy islamu z całej Polski przybyli do Bohonik na Białostocczyźnie, gdzie zgodnie z tradycją chcą złożyć ofiary ze zwierząt. Przed meczet w Bohonikach przybyła też kilkunastoosobowa grupa działaczy Ogólnopolskiego Towarzystwa Obrony Zwierząt "Animals". Zaapelowani oni o wstrzymanie uboju rytualnego twierdząc, że to okrucieństwo. Następnie próbowali wejść na teren należący do gminy muzułmańskiej, skąd zostali wyproszeni przez wiernych. Doszło do przepychanek i utarczek słownych. Obrońcy zwierząt próbowali zawiadomić policję, ale oznakowane radiowozy nie przyjechały do Bohonik.

Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz zapowiedział, że złoży tradycyjną ofiarę. Oświadczył, że nie będzie to ubój przemysłowy, ale rytualny, do którego muzułmanie mają prawo jako mniejszość wyznaniowa. Zapytany, czy nie obawia się odpowiedzialności karnej, odpowiedział, że w sprawie uboju rytualnego nie wypowiedział się jeszcze Trybunał Konstytucyjny. Mufti dodał, że ustawa o ochronie zwierząt jest sprzeczna z ustawą o stosunku państwa do związków wyznaniowych. Tomasz Miśkiewicz zaapelował do wszystkich o poszanowanie muzułmańskiej tradycji i podejście do sprawy w cywilizowany sposób.

Sędziowie nie orzekają.

Pomnik autorstwa Bohdana Szumczyka; fot. archiwum autora rzeźby

Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew wyraził oburzenie z powodu rzeźby przedstawiającej radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę, która w weekend stanęła w Gdańsku. Zdaniem Aleksiejewa, rzeźba ma charakter bluźnierczy i obraża uczucia Rosjan. Sprawę bada gdańska prokuratura, która do czwartku ma podjąć decyzję, czy wszcząć śledztwo pod kątem ewentualnego naruszenia art. 256 Kodeksu karnego. Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk zapewniał, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści. - Chodziło mi o tragedię tych kobiet, o to całe cierpienie - powiedział rzeźbiarz.

Ambasador Rosji w oświadczeniu napisał: "Jestem głęboko oburzony wybrykiem studenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który poprzez swoją pseudo sztukę znieważył pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski". Rzeźba, którą bez stosownych pozwoleń ustawił w weekend Szumczyk, stała w Gdańsku kilkanaście godzin, potem usunęła ją policja. Wy ko na ny z be to nu po mnik przedstawiał po stać nie mal natu ral nej wiel ko ści żoł nie rza z radziec ką gwiaz dą na heł mie, któ ry gwał ci brzemien ną ko bie tę. Żoł nierz w jed nej ręce trzyma pi sto let wyce lowa ny w gło wę ko bie ty, a dru gą dło nią przy trzy mu je ją za wło sy.

Lepszy stan 4-latki Będzie paraliż? po przeszczepie Sędziowie z sądów rejonowych postanowili nie orzekać w prowadzowątroby nych przez nich sprawach. To efekt uPo trzech tygodniach od przeszczepu wątroby stan czterolatki, która zatruła się grzybami, poprawił się na tyle, że lekarze zdecydowali o przeniesieniu jej z oddziału intensywnej terapii do kliniki chirurgii - poinformowała we wtorek rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka. Dziewczynka oddycha już samodzielnie, zaczyna nawiązywać kontakt, a organy pracują dobrze. Dziecko w połowie września zatruło się muchomorem sromotnikowym, po tym jak zjadło zupę przygotowaną przez rodziców z zebranych w lesie grzybów. Dziewczynka była w ciężkim stanie z poważnym uszkodzeniem wątroby. Zakwalifikowano ją do przeszczepu tego organu, a po kilku dniach, gdy znaleziono dawcę, pacjentka przeszła operację.

chwały Sądu Najwyższego dotyczącej bezprawności reorganizacji sądów Chodzi o reformę sądów autorstwa byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Zniosła ona 79 najmniejszych sądów rejonowych. Stały się one wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Sąd Najwyższy uznał, że sędzia, którego decyzję o przeniesieniu podpisał podsekretarz stanu w ministerstwie, nie może orzekać. Według SN prawo do przeniesienia sędziego przysługuje tylko ministrowi. Nie może być przekazane innym osobom, np. sekretarzowi czy podsekretarzowi stanu. Dlatego w poniedziałek sędziowie sądów rejonowych, których dotyczy uchwała, postanowili powstrzymać się od orzekania w prowadzonych przez siebie sprawach.


8 WIADOMOŚCI

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 Z

Polski gang złodziejski w Toronto

KANADY

Nobel dla Alice Munro, Czechowa z kanadyjskiej prowincji

Torontońska policja aresztowała pięcioosobową grupę przestępczą, która w okresie od 30 sierpnia do 18 września, a także 3 października dokonała kilkunastu napadów rabunkowych na terenie Toronto. Przestępcy wtargnęli głównie do sklepów, jak również kilku domów. Pięciu mężczyzn w wieku od 30 do 39 lat: Stanisław Sieczka i Tomasz Paliwoda z Brampton, Wojciech Lalko z Mississaugi oraz Piotr Wróblewski i Sebastian Sapeta z Toronto dokonywało

rabunków sklepów metodą "smash and grab" - taranowania i niszczenia okien wystawowych oraz szklanych drzwi wejściowych kradzionymi samochodami. Polski gang złodziejski okradł między innymi sklepy: Sporting Life, Prada i Rider's Choice na plazach w Etobicoke, Yorkville i Mississauga. Szkody i zniszczenia oraz wartość skradzionych towarów ocenia się na setki tysięcy dolarów.

Linie Air Canada zgubiły... psa

Alice Munro; fot. archiwum

Nagrodzona tegorocznym literackim Noblem Alice Munro, nazywana jest przez krytyków "kanadyjskim Czechowem". Większość życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań. Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham, w Ontario. Jej matka była nauczycielką, a ojciec farmerem. Studiowała dziennikarstwo i literaturę, ale rzuciła studia, gdy wyszła za mąż w 1951 roku. Wraz z mężem osiedlili się w miasteczku Victoria w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie otworzyli księgarnię. Zaczęła pisać jako nastolatka, ale pierwsza jej książka ukazała się w 1968 roku - tom opowiadań "Dance of the Happy Shades" (1968). Trzy lata później opublikowała kolejny zbiór: "Lives of Girls and Women", który krytycy zaliczają do gatunku Bildungsroman. Inne jej książki to m.in. "Who do you Think you are" (1978), "The Moons of Jupiter" (1982), "Runway" (2004), "Widok z Castel Rock" (2006) i "Too Much Happi-

nes" (2009). Zbiór "Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage" (2001) stała się podstawą scenariusza filmu "Away from Her" (2006) w reżyserii Sarah Polley. Najnowsza książka Munro to "Dear Life" (2012). Munro nazywana jest współczesną mistrzynią krótkich form prozatorskich, co zresztą podkreślił Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania jej literackiego Nobla. "Jej opowiadania charakteryzuje klarowna konstrukcja i psychologiczny realizm. Niektórzy krytycy nazywają ją kanadyjskim Czechowem" - napisano na stronie Szwedzkiej Akademii. Opowiadania Munro często rozgrywają się w małym miasteczku na kanadyjskiej prowincji, gdzie opinia publiczna wyznacza standardy moralne mieszkańców i decyduje, co jest właściwe, a co nie. Bohaterowie Munro często muszą porzucić marzenia młodości pod ciężarem dnia codziennego. Bardzo często bohaterkami opowiadań Munro są kobiety, a ich tematem - codzienność pani domu.

Jutta Kulic z San Francisco chciała wysłać swojego charta, Larry'ego, na wystawę w Sacramento. Jednak lot linii Air Canada, którym zwierzak miał dotrzeć na miejsce, został odwołany - a jeden z pracowników linii lotniczych postanowił wyprowadzić psa na spacer, mimo że właścicielka wyraźnie tego zabroniła. Pies uciekł. Sprawę opisuje CBS. Przedstawicielom Air Canada nie udało się odnaleźć psa. Kulic, która dostała zwierzaka od umierającego na raka przyjaciela, nie kryła oburzenia zachowaniem pracownika linii lotniczych. - Straciłam zwierzę, bo ktoś był głupi - denerwowała się. Sprawą zainteresowała się CBS, która wysłała do Air Canada maila z pyta-

Język niedźwiedzia Rzadki przypadek miał miejsce w pobliżu Grand Falls w Nowym Brunszwiku. Gilles Cyr, obchodzący swoje leśne posiadłości został zaatakowany przez czarnego niedźwiedzia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo takie ataki zdarzają się w różnych częściach Kanady często, ale mężczyzna broniąc się przed zwierzęciem, które próbowało zacisnąć szczęki na jego ramieniu, wyrwał mu z pyska... język. Boleśnie zranione zwierzę zrezygnowało z dalszej walki i uciekło. Populacja czarnego niedźwiedzia wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat do 17 000 sztuk.

niem jak to możliwe, że linie lotnicze zgubiły psa. W odpowiedzi dziennikarze przeczytali zaskakujące słowa rzecznika linii Petera Fitzpatricka: "Po prostu zignoruję to. Amerykańskie władze są sparaliżowane i bliskie niewypłacalności, a media tak spędzają czas". Jak się okazalo Fitzpatrick chciał wysłać tego maila do jednego z pracowników biura prasowego. Rzecznik przeprosił już za treść wiadomości i zapewnił iż firma stara się odnaleźć psa. Za maila od rzecznika przeprosiły również władze linii lotniczych.

Koniec pakietów telewizyjnych Jeśli zapowiedzi rządu federalnego zostaną wprowadzone w życie, mieszkańców Kanady czeka swego rodzaju rewolucja telewizyjna. Jak podaje Reuters, rząd zamierza dokonać sporego zamieszania na rynku telewizyjnym. Dostawcy mają umożliwiać klientom wybór kanałów, za które będą płacić. Według ministra przemysłu użytkownicy powinni mieć możliwość wyboru - czy chcą płacić za dany pakiet telewizyjny, czy kupić konkretne kanały. Chcemy uwolnić pakiety telewizyjne i umożliwić Kanadyjczykom wybór konkretnych kanałów, za które będą płacić, powiedział minister James Moore.


PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 WIADOMOŚCI

9

ZE ŚWIATA

Wielkie zmiany w Watykanie USA: pozew pasażerów lotu kpt. Wrony

58-letni włoski arcybiskup Pietro Parolin objął stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Dotychczasowy nuncjusz w Wenezueli, został mianowany przez papieża Franciszka drugą pod względem ważności osobą w Watykani zastąpił już oficjalnie na tym stanowisku kardynała Tarcisio Bertone. Podczas uroczystości papież Franciszek publicznie podziękował ustępującemu sekretarzowi stanu za „wierną i wielkoduszną służbę na rzecz Stolicy Apostolskiej” oraz przedstawił jego następcę.

Filipiny: 93 ofiar trzęsienia ziemi Boeing 767 ląduje na lotnisku Chopina; fot. Wojtek Radwańskji/AFP

W dwa lata po pamiętnym lądowaniu kapitana Wrony na warszawskim lotnisku Chopina, pasażerowie pilotowanego przez niego samolotu idą do sądu. W amerykańskim sądzie jest już gotowy pozew 115 pasażerów lotu z Newark do Warszawy. - Domagają się odszkodowania za stres, który przeżyli - mówi mecenas Jolanta Budzowska. Poszkodowanych reprezentują trzy kancelarie - z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Prawnicy nie chcą na razie zdradzać, o jaką sumę odszkodowania będą walczyć przed sądem. Za usterkę techniczną samolotu obwiniają producenta i firmę serwisującą. - Podstawowym błędem, na który wskazujemy, jest kwestia wybitego bezpiecznika w obwodzie elektrycznym. Ta usterka nie została zasygnalizowana załodze ani przez system, czy inny sposób - wyjaśnia mecenas Budzowska.

Do pozwu przystąpiła ponad połowa z 220 pasażerów lotu. Pozostali z uwagi na dwuletni okres przedawnienia, aby przystąpić do niego mają czas do końca miesiąca. We wtorek do księgarń trafiła książka Tadeusza Wrony - "Ja , kapitan". Pilot wspomina w niej dramatyczne lądowanie. 1 listopada 2011 roku kapitan Tadeusz Wrona lądował na warszawskim Lotnisku Chopina bez wysuniętego podwozia. Nikomu z pasażerów nic się nie stało. Boeing 767 należał do PLL LOT. Już po dwóch minutach od startu z Newark w USA, w systemie hydraulicznym pękł przewód i przestał działać system wysuwania podwozia. Drugi awaryjny system elektryczny też zawiódł i pilot zdecydował o posadzeniu samolotu na pasie lotniska.

Litwa: hekatomba świń W obawie przed rozprzestrzenieniem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) litewskie władze sanitarne nakazały we wtorek wybicie trzody chlewnej na obszarze 10 km od granicy z Białorusią. Cała operacja szacowana jest na 10 mln litów (3 mln euro), z czego 30 procent ma być pokryte przez Komisję Europejską. Pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi stwierdzono 21 czerwca w obwodzie grodzieńskim. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tym obwodzie, a także dwóch innych mińskim i witebskim. 2 lipca stwierdzono chorobę także w obwodzie witebskim. Białoruskie Państwowe Centrum Weterynaryjne podało wtedy, że przy-

czyną zachorowania była zakażona karma, dostarczana przez jednego z przedsiębiorców z zagranicy i sprzedawana w części rejonów obwodu grodzieńskiego. W związku z pomorem import białoruskiej wieprzowiny wstrzymały państwa sąsiednie, w tym Rosja. Choroba ta nie jest groźna dla ludzi, ale pociąga za sobą duże straty materialne. Na ASF nie ma szczepionki, a wirusem może zarazić się nawet 100 proc. stada; w takim przypadku wszystkie zwierzęta padają. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie.

Liczba ofiar najsilniejszego trzęsienia ziemi w centralnej części Filipin osiągnęła 93 osób – poinformowała miejscowa policja. We wtorek rano w centralnej części Filipin doszło do serii podziemnych wstrząsów, najsilniejszych z zarejestrowanych od ostatnich 23 lat. Po pierwszym wstrząsie o sile 7,2 stopnia w ciągu 6 godzin specjaliści zarejestrowali 192 wstrząsy wtórne o maksymalnej sile 4,3 stopnia.

Abp Pietro Parolin był przez siedem lat podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu, czyli watykańskim wiceministrem spraw zagranicznych. Kard. Tarcisio Bertone pozostaje w Watykanie jako kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego i przewodniczący komisji kardynałów, nadzorującej bank IOR.

Rosjanie wykluczają otrucie Arafata Rosyjska ekspertyza próbek skóry Jasera Arafata wykluczyła tezę o otruciu przywódcy Palestyńczyków radioaktywnym polonem 210, którego śladów nie znaleziono. - Rosyjscy eksperci, którzy dokonywali analiz (próbek), nie znaleźli śladów tej substancji - powiedział Władimir Ujba, szef federalnej agencji analiz biologicznych. Specjaliści z Instytutu Radiofizyki w Lozannie ogłosili w poniedziałek, że Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym polonem 210. Przeprowadzili oni analizy śladów "płynów organicznych" zabranych z ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią oraz jego rzeczy osobistych.

Do w wyboru yboru 500 no nowych wych c i 150 uż używanych ywanych rróżnych óżn nych samo samochodów chodów

Potrzebujesz pożyczkę na samochód, truck, cargo van a jesteś po bankructwie, proposal, masz "slow credit", rozwodzisz się...

Zadzwoń do Ryszarda Mroza! Pomoże w załatwieniu kredytu! ONTARIO CHRYSLER * JEEP * DODGE RAM 5280 DIXIE ROAD MISSISSAUGA

RYSZARD (RICHARD) MRÓZ tel. 905 - 625 -8801 ext. 390


10

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

SPORT

Szczęsny nie zatrzymał Anglików. Polska przegrała na Wembley 0:2

Adrian Mierzejewski (L) w walce z Philem Jagielką; fot. PAP

Polscy piłkarze nie mają już szans na awans do mistrzostw świata. Mimo to w meczu z Anglią nie mieli zamiaru się poddawać. Od początku grali agresywnie i pokazali, że będą walczyć o to, by wygrać na Wembley. Jednak to Anglicy przeważali. Raz po raz stwarzali groźne sytuacje pod bramką Wojciecha Szczęsnego. W 13. minucie Polacy mogli zdobyć bramkę. Waldemar Sobota otrzymał znakomite podanie od Adriana Mierzejewskiego, ale pomocnik Club Brugge uderzył w boczną siatkę. Osiem minut później bardzo dobrą sytuację zmarnował Robert Lewandowski. Napastnik Borussii Dortmund miał przed sobą tylko bramkarza angielskiej reprezentacji, ale strzelił tuż obok słupka. Od tego momentu Anglicy znów zaczęli kontrolować grę. W 27. minucie w poprzeczkę trafił Andros Townsend, a jego strzał dobijał Daniel Sturridge. Wojciech Szczęsny wybił piłkę. Anglicy wciąż atakowali polską bramkę, a zawodnicy Waldemara Fornalika nie potrafili stworzyć żadnej sytuacji. Bezradność Polaków zemści-

ła się w 41. minucie. Po błędzie Piotra Celebana Leighton Baines podał do Wayne’a Ronneya, który strzałem głową pokonał Szczęsnego. Drugiego gola zdobył Steven Gerrad w 88. minucie gry, zapewniając swojemu zespołowi awans do mundialu w Brazylii.

Polscy piłkarze 19 listopada zagrają w Poznaniu towarzysko z Irlandią 19 listopada na INEA Stadionie w Poznaniu Polska zagra towarzyski mecz z Irlandią - poinformował prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Stefan Antkowiak. Organizatorzy spotkania chcą przekazać irlandzkim kibicom 10 tysięcy biletów. O organizację meczu piłkarskich reprezentacji Polski i Irlandii zabiegał nie tylko Wielkopolski ZPN, ale także władze Poznania. Podczas Euro 2012 do stolicy Wielkopolski przybyło kilkadziesiąt tysięcy fanów z Zielonej Wyspy, którzy przez dwa tygodnie bawili się od rana do późnych godzin nocnych. "Dlatego chcieliśmy zorganizować takie spotkanie i jeszcze raz zaprosić do siebie Irlandczyków, którzy chwalili naszą gościnność. Umowa z irlandzką federacją została już podpisana mecz odbędzie się 19 listopada o godz. 20.30 lub 20.45. Dokładną porę rozpoczęcia spotkania wyznaczy stacja telewizyjna" - powiedział Antkowiak. Obie ekipy w miniony weekend straciły szansę na grę w mistrzostwach świata. Nie wystąpią też w barażach, co było warunkiem rozegrania tego spotkania w tym terminie. Jak dodał Antkowiak, wstępne ustalenia przewidują, że kibice gości otrzymają 10 tysięcy wejściówek. "W tym przypadku nie przewidujemy ja-

kiegoś limitu. Cen biletów jeszcze nie ustaliliśmy, ale chcemy by była ona przystępna" - wyjaśnił szef wielkopolskiego futbolu. Poznański stadion po modernizacji dwukrotnie gościł polską reprezentację. Trzy lata temu biało-czerwoni pokonali Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1, a w 2011 roku polscy piłkarze wygrali z Węgrami 2:1.

Znany kierowca wyścigowy nie żyje Nie żyje Sean Edwards. Monakijski kierowca wyścigowy startujący z brytyjską licencją zginął tragicznie na torze w Australii podczas prywatnych jazd testowych na torze Queensland Raceway w Willowbank. Sean Edwards od 2008 roku startował w seriach Porsche. W tym roku był jednym z głównych faworytów Porsche Supercup - w której startuje m.in. Jakub Giermaziak w barwach Verva Racing Team - na dwa wyścigi przed końcem sezonu jest liderem klasyfikacji generalnej. Sean Edwards miał 26 lat. Tragiczna śmierć na torze w Australii przerwała świetnie zapowiadającą się karierę wyścigową jednego z najzdolniejszych kierowców serii Porsche.

KSW25: Mamed Chalidow doczeka się wielkiego rewanżu? Jednym z kandydatów do skrzyżowania rękawic z Mamedem Chalidowem podczas grudniowej KSW 25 jest Ryuta Sakurai. Sprawa rywala dla Chalidowa może się wyjaśnić w ciągu tygodnia. Niemłody, bo 42-letni Japończyk był rywalem Chalidowa trzy lata temu na gali w Katowicach. Walka zakończyła się remisem. Nie brakowało jednak fachowców, którzy byli zdania, że gdyby pojedynek toczył się poza granicami Polski, sędziowie by już nie byli tak przychylni dla wojownika z Kaukazu. Od tamtego czasu Chalidow wygrał siedem walk z rzędu. Wszystkie przed czasem.

- Uważam zestawienie z Sakuraiem za bardzo ciekawe. Po poprzedniej walce tych dwóch pozostało zbyt wiele niedomówień. Mamed też chciałby w ringu coś udowodnić - mówi Martin Lewandowski, właściciel federacji KSW. - Ale dopóki nie będzie podpisa-

nej umowy, nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Widziałem wiele sytuacji, gdzie zawodnik miał już dosłownie w ręku bilety lotnicze, a do pojedynku i tak nie dochodziło. Wydaje mi się, że kwestia rywala dla Mameda to około tygodnia. Rozmowy trwają.

Zatrudnię murarzy i pomocników murarzy. Wymagane doświadczenie w zawodzie. Dobre wynagrodzenie, przyjezdni mile widziani. Tel: 416-999-2333, Staszek


11

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 SPORT

lll

Piłka nożna

lll

Polska Myśl szkoleniowa selekcjonera? Poziom ogólny piłki nożnej w Polsce? Zaangażowanie się zawodników do gry w reprezentacji? Taktyka? Wywiad sportowy? Skład wybrany przez Waldemara Fornalika byłby może niespodzianką dla Ukraińców pięć dni przed meczem. Takie, jakie zaproponował trener polskiej kadry ustawienie miały w w piątek od rana w swoich zapowiedziach meczu wszystkie ukraińskie gazety. Oczywiście - nie można takiego zjawiska uważać za przyczynę porażki, gdyż to nie ustawienie, lecz jakość zawodników odgrywa decydującą rolę w przebiegu meczu. Oba zespoły były nieco sparaliżowane wagą meczu, lecz jeden gol Jermolenki wystarczył by pogrzebać polskie nadzieje mundialowe po raz kolejny. Ta przykra końcówka eliminacji nie powinna być zaskoczeniem. Tej reprezentacji wyprawiano już pogrzeb przynajmniej trzykrotnie. Przypomnijmy sobie, że śpiewy żałobne i nabożeństwa zamawiano po raz pierwszy po marcowej porażce w Warszawie z Ukrainą (1:3), a następnie po remisach z Mołdawią (1:1 w Kiszyniowie) i z Czarnogórą (1:1 na Narodowym). Polska jedenastka jednak ciągle podtrzymywana była jak... w masce tlenowej. Niestety, ciągłe ucieczki spod topora kata w końcu ustały i od 2002 roku Mistrzostwa Świata polscy reprezentanci znów oglądać będą w telewizji. Osobiście nie winiłbym za taki stan rzeczy trenera Fornalika, bo w końcu on piłki na boisku nie kopie, a tylko Salomon był w stanie nalać z pustego...

Lekkość poruszania się, brak bojaźliwości, pomysłowa szybka gra i młodzieńczy entuzjazm to chyba najważniejsze cechy tego zepołu. Wielu dobrych zawodników ma trudności z załapaniem się do reprezentacji. Do tego 18-letni Belg Januzaj, grający w Manchester United, sam jeszcze nie może się zdecydować dla którego kraju powinien grać w reprezentacji seniorskiej, gdyż ze względu na pochodzenie może wybierać spośród 5 krajów! Może finał w Brazylii? Anglia Drużyna kolebki futbolu nie zachwycała w czasie całych eliminacji, potykając się tu i tam często niespodziewanie, jednak pewnie pokonała na Wembley Czarnogórę 4:1. Przegląd prasy angielskiej przed meczem był chyba ciekawszym elementem tej całej gorączki niż sam mecz. Myślę, że wszelkie plotki, a była ich cała masa, miały za zadanie odwrócenie uwagi od bezpośredniego niebezpieczeństwa - możliwości niezakwalifikowania się do mundialu. Dużo krytyki spadło na barki selekcjonera Roya Hodgsona, lecz jeszcze przed meczem Wayne Rooney powiedział: „Teraz już wiem, że FA nie popełniła błędu i Roy jest tym selekcjonerem z którym pracuje mi się najlepiej”. Pokorne cielę dwie matki ssie, jak mówi stare polskie powiedzenie, więc Rooney został kapitanem drużyny na ostatnie 10 minut gry. Najgoręcej dyskutowane były rewelacje autobiografii Harry'ego Redknappa. W książce tej bowiem były menedżer Tottenhamu nie tylko obraża zarządzających angielską federacją, ale również Hodgsona, który miał być „wygodnym” wyborem dla Football Association.

Belgia fot. AFP

Ten mały kraj wyrasta na potęgę. Wydaje się być „czarnym koniem” całych finałowych rozgrywek w Brazylii w przyszłym roku. Zespół jest bardzo młody i może niedoświadczony, choć ich gra w Zagrzebiu przypominała grę Polaków z lat siedemdziesiątych.

Niemcy 16. kolejny finał tej potęgi futbolowej. W swoim piątkowym meczu Niemcy zagrali może na trochę niższym niż spodziewany poziomie, jednak bardzo łatwo rozprawili sie z Irlandią 3:0. W szeregach zwycięzców zabrakło tym razem Mirosława Klose i Łukasza Podolskiego, jednak zaplecze niemieckiej reprezentacji jest przeogromne. Coraz więcej młodych zawodników pokazuje światową klasę i przy istniejącej doskonalej organizacji systemu bardzo łatwo zastępują starszych lub kontuzjowanych kolegów. Niemcy znów zaliczają się do faworytów turnieju. Hiszpania Najpiękniejsze dni reprezentacji Hiszpanii chyba już mijają. W meczu przeciwko Białorusi pokazała ona całkiem mierny futbol. Końcowy wynik 2:1 ogólnie zadawala, w końcu chodziło tylko o zwycięstwo i trzy kolejne punkty. Nie można też narzekać na ich dorobek, w końcu to był 51. pojedynek zespołu bez porażki.

Nasuwa się jednak spostrzeżenie przy porównaniu stylu obecnej gry z innymi czołowymi zespołami. Chyba zaczyna być widać rysy w tym monolicie piłkarskim. Holandia fot. Gong Lei/Newspix

Holandia rozjechała Grupę D, i już przed meczem z Węgrami zakwalifikowała się do swych kolejnych finałów Mistrzostw Świata. Na dokładkę złoiła przeciwnika 8:1! Holendrzy w ostatnich pięciu meczach z Madziarami wbili im 27 goli! Robin Van Persie został najbardziej skutecznym napastnikiem „Pomarańczowych” w historii, a przecież konkurencja w Holandii była i jest w tym zakresie ogromna, wspomnijmy chociaż Johana Cruiffa. Holendrom zwykle brakuje trochę szczęścia w końcowej fazie turnieju, jednak gdy tylko wszyscy zawodnicy są odpowiednio wysoko zmotywowani - stać ich na złoto. lll

Sport polonijny

lll

Nabór do akademii piłkarskiej Już od połowy października 2013 roku, wszyscy młodzi piłkarze polonijni (i nie tylko) z Mississauga i okolic mają okazję wzięcia udziału w treningach naborowych do nowo powstałej w Mississauga Akademii Pilkarskiej - LU Soccer Academy. W chwili obecnej prowadzony jest nabór dla młodzieży z roczników: 1995, 96, 97, 98. Bezpłatne treningi naborowe odbywają się we wtorki w godzinach 18.00-20.00 na sali Philip Pocock Catholic Secondary School, 4555 Tomken Road, Mississauga. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny: 647-222-7820, Piotr Polanski - Prezes Klubu Lakeshore United. Bogdan Poprawski


12 PROSTO

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 Z MOSTU

Cena dwóch mandatów poselskich Za nami Święto Dziękczynienia, i choć każdy ma pewnie za co dziękować, to z pewnością wyborcy w Ontario nie mają żadnych powodów do podziękowań swojemu rządowi. Dość nudnym już się staje atakowanie Liberałów za ich nieudane rządy. Ale chyba nie ma innego wyjścia, skoro na światło dzienne wychodzą coraz to nowe detale fiaska jakim były decyzje najpierw o wybudowaniu elektrowni gazowych w zachodniej części GTA, a następnie o wycofaniu się z tych planów w trakcie kampanii wyborczej by uratować dwa mandaty poselskie. Warto przypomnieć jak to się wszystko zaczęło. Kiedy premier McGuinty objął swoje stanowisko w 2003 roku, zapowiadał że do 2007 roku zamknie wszystkie węglowe elektrownie w Ontario. Podobnie jak ze wszystkimi obietnicami, jakie złożyli Liberałowie, i ta została złamana. Ostatnia elektrownia węglowa zostanie zamknięta dopiero w 2014 roku. Co gorsze, decyzja o likwidacji elektrowni węglowych nie wynikła z rachunku ekonomicznego, nie brała pod uwagę zapotrzebowania na energię elektryczną w Ontario, ani żadnych innych zdroworozsądkowych przesłanek. Jedyne co brała pod uwagę, to polityczną wolę stworzenia "zielonej" strategii dla przemysłu energetycznego w Ontario. Ta strategia jak już wiadomo, spowodowała podniesienie cen energii o 100 proc. i wcale nie zaspokoiła działaczy ochrony środowiska, którzy w swych żądaniach nigdy nie ustają. Nie tak dawno David Suzuki zażądał, by Kanada położyła kres... imigracji do Kanady. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jedyne co by Suzuki'ego i jemu podobnych usatysfakcjonowało, to gdybyśmy wszyscy zechcieli zamieszkać w jaskiniach. Tymczasem jednak boom budowlany tak w Toronto, jak i na jego przedmieściach trwa. Owszem, zapotrzebowanie na energię elektryczną w Ontario spadło zasadniczo ze względu na kryzys ekonomiczny, ale rozrastające się dzielnice domków jednorodzinnych w zachodniej części GTA, w połączeniu z zamknięciem elektrowni węglowej, spowodowały konieczność wybudowania w tym regionie nowych elektrowni. Chodziło nie tylko o wytwarzania odpowiedniej ilości energii, ale o zbilansowanie sieci energetycznej w tym regionie, oraz o obniżenie kosztów przesyłu energii na długie dystanse. I tak powstała decyzja o budowie elektrowni gazowych w Oakville i w Mississauga. No, ale nic w życiu nie jest proste, lokalni mieszkańcy doszli do wniosku, że nie pozwolą na budowę elektrowni w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Przez dłuższy czas premier McGuinty znosił tę opozycję dzielnie, ale wobec słabych notowań swojej partii i rosnących opozycji, odnośnie budowania elektrowni gazowych, podjął decyzję o ich zamknięciu. Budowa w

Oakville została odwołana w październiku 2010 roku, a tę w Mississauga przerwano raptownie w szczycie kampanii wyborczej w 2011. Nie ulega żadnej wątpliwości, że była to decyzja polityczna, której konsekwencje rząd liberalny następnie postanowił ukryć. W miniony wtorek auditor prowincji Ontario Bonnie Lysyk ogłosiła oczekiwany od dłuższego czasu raport, który nie pozostawił żadnych wątpliwości: polityczna decyzja premiera McGuinty kosztuje nas wszystkich ponad miliard

nowali. Były minister energii Chris Bentley, po tym jak miesiącami utrudniał komisji parlamentarnej dostęp do dokumentów rządowych, wycofał się z polityki odchodząc 14 lutego 2013 roku, idąc w ślady swego szefa Daltona McGuinty, głównego odpowiedzialnego za marnotrawstwo naszych pieniędzy. Przez dziesięć lat kroczył od skandalu do skandalu przy aprobacie wyborców Ontario, by na koniec pozostawić największy problem swej następczyni.

dolarów. Same koszty likwidacji elektrowni w Oakville wynoszą 815.000.000 dolarów. Gdy się doda do tego koszt przeniesienia elektrowni z Mississauga do Lambton, co na 295 mln dolarów wycenił poprzedni auditor Jim McCarter, jasnym jest, że suma przekracza miliard dolarów. Ale to nie wszystko, przecież trzeba dodać do tego podniesione koszty przesyłu energii z dalszych odległości, oraz trudne do przewidzenia koszty awarii lub zwykłej niewydolności sytemu energetycznego w zachodnim GTA. Już teraz region ten odczuwa braki w dostawach energii elektrycznej. A co będzie kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną w związku z wychodzeniem z kryzysu ekonomicznego wzrośnie, trudno w istocie obliczyć. Tymczasem główni odpowiedzialni za ten stan rzeczy już z polityki zrezyg-

Raport Bonnie Lysyk zawierał istne rewelacje. Ontario Power Authority (OPA) poinformował ją, że determinacja pracowników w biurze McGuinty'ego do wypłacenia wykonawcy elektrowni (TransCanada Energy) "całości" sumy za kontrakt, nie znajdowała usprawiedliwienia w samym kontrakcie. Nie ulega wątpliwości, że decyzja była polityczna i nic dziwnego w tym, że wszystkie maile w kancelarii premiera zostały wymazane. Ponadto było jeszcze inne wyjście. Można było czekać na decyzję Sądu Najwyższego w sprawie decyzji pozwa lającej na bu dowę e lek trowni. Burmistrz Oakville zapowiedział, że odda sprawę aż do najwyższej instancji, a zeznał w tej sprawie przed komisją parlamentarną 19 marca bieżącego roku.

Wielu ludzi pyta: dlaczego nikt nie został za to zwolniony z pracy? Dlaczego nikt nie wylądował w więzieniu? No, niestety w naszym systemie za decyzje polityczne nie ponosi się karnej odpowiedzialności. Trudno co prawda zrozumieć dlaczego, kiedy tak kosztowna decyzja doprowadziła praktycznie do sfałszowania wyniku wyborów. Oczywiscie moralna ocena takiego aktu nie ma zbyt wiele wspólnego z prawną opinią w naszym systemie prawnym. Brak jest odpowiednich precedensów i jakoś nie widać chętnych, by ustanawiano nowe. Pozostaje tylko ukarać Liberałów przy urnach wyborczych. To jednak nie będzie proste. NDP nie ma najmniejszego zamiaru popierać propozycji Konserwatystów by obalić rząd i zorganizować wybory. Fascynujące jest, jak bardzo los polityczny tych partii przysłania ugrupowaniom po lewej stronie sceny politycznej interes przeciętnego obywatela, w imieniu którego, jak twierdzą, działają. NDP nie chce iść do wyborów - bo wynik nie jest pewien, Liberałowie - bo trzymają się kurczowo swoich stołków. A przecież konsekwencje tych wszystkich afer, błędnych decyzji politycznych, "zielonych" strategii będą w najwyższym stopniu ponosić najbiedniejsi. Koszty energii elektrycznej, odkąd Liberałowie doszli do władzy, poszły o 100 proc. (!) w górę. Eksperci twierdzą, że skutkiem wprowadzania "zielonej energii" będzie podwyżka o koleje 50 proc. (!). Teraz do rachunków dodać trzeba będzie kolejny miliard dolarów. Czy to jednak wystarczy by przekonać ludzi, aby głosowali na podstawie faktów, a nie irracjonalnej sympatii do partii politycznych, czy też jeszcze mniej racjonalnej sympatii do przywódców partii? Należy się obawiać że nie, chyba że milcząca większość ruszy sprzed telewizorów, porzuci drobne codzienne sprawy, odłoży gazety pełne tłumaczeń dla postawy rządu i pójdzie głosować. I nie chodzi tu o zwykły obowiązek obywatelski, ale o własny interes - ileż w końcu mamy płacić za chybioną politykę, nieudolność realizacji programów, czy w końcu korupcję polityczną, pozwalając rządowi kupować od nas głosy za nasze własne pieniądze. Zbigniew Jemioła fot. Frank Gunn/The Canadian Press


13

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

NIERUCHOMOŚCI: CO WARTO WIEDZIEĆ?

EKSMISJA LOKATORA Wiele osób, które wynajmują dom lub apartament lokatorowi planuje pozbyć się lokatora przed sprzedażą, aby dokonać koniecznych remontów. Należy sobie zdawać sprawę, że prawa lokatora są chronione przez Landlord & Tenant Act i każdy krok wynajmującego musi być zgodny z tymi przepisami. Pierwsze zasadnicze pytanie, to czy nasz lokator ma podpisany lease. Jeśli tak jest, to do końca umowy wynajmu nie możemy wysiedlić lokatora tylko dlatego, że planujemy sprzedaż domu. Oczywiście możemy dom sprzedać, ale kupujący ten dom musi się zgodzić aby nasz lokator pozostał do końca umowy o lease. Jeśli lokator ma zagwarantowane w umowie, że będzie miał prawo przedłużenia wynajmu na kolejne lata czy miesiące, to zarówno sprzedający. jak i kupujący muszą to respektować. Jeżeli lokator ma podpisaną z wynajmującym jedynie umowę przdłużaną z miesiąca na miesiąc, to można go wysiedlić tylko wtedy, kiedy kupujący dom wprowadzać się będzie w dniu zamknięcia. W takim przypadku należy podpisać umowę z kupującym przed podjęciem procesu wysiedlenia. Następnie trzeba wręczyć lokatorowi przed końcem miesiąca wymówienie na piśmie z przynaj-

SPECJALIZUJĘ SIĘ W SPRZEDAŻACH SPADKOWYCH I ROZWODOWYCH. PEŁNA POMOC PRZY WSZYSTKICH ETAPACH ZWIĄZANYCH Z TRANSAKCJĄ

URSZULA URBAŃSKA GO WEST REALTY LTD. cell: 416-456-7683 off: 416-534-3511

Urszula Urbańska jest absolwentką Wydziału Socjologii UW. Od 23 lat zajmuje się sprzedażą nieruchomości. Obecnie pracuje w Go West Realty Ltd. Tel. 416-456-7683

mniej 60-dniowym wyprzedzeniem, jeśli płaci on za wynajem pierwszego, każdego miesiaca. Jeśli obawiamy się, że lokator mimo powiadomienia nie wyprowadzi się, to należy ustalić termin przesłuchania przed Landlord & Tenant Board ze znacznym wyprzedzeniem, aby przed dniem zamknięcia posiadać notę wysiedlenia. Lokatorzy często podejrzewają wynajmującego, że to nie kupujący będzie się wprowadzał do domu ale nowy lokator, który zapłaci więcej za wynajem. Jeżeli sprzedający lub kupujący nieruchomość używają faktycznie tego typu wybiegu, to muszą się liczyć z tym, że kara za takie oszustwo może wynosić nawet do 25 tysięcy dolarów. Jeśli wystawiamy dom na sprzedaż, to obowiązują nas bardzo określone zasady dotyczące pokazywania nieruchomości jak i Open House. Lokator musi dostać pisemne zawiadomienie na 24 godziny przed wizytą potencjalnych kupców, która może odbywać się jedynie w godzinach od 8 rano do 8 wieczorem. Nie zobowiązuje to jednak lokatora do opuszczenia mieszkania na czas pokazu. Oczywiście lokator może kooperować ze sprzedającym i wyrazić zgodę na inne godziny wizyt i krótszy termin powiadomienia. Open House może się odbyć tylko za zgodą lokatora. Jedyną możliwością pozbycia się lokatora przed wystawieniem domu na rynek jest dojście do porozumienia z lokatorem na drodze ugody. Często wynajmujący stara się pomóc lokatorowi w znalezieniu nowego mieszkania i partycypuje w kosztach przeprowadzki. Jeśli kupujący decyduje się na przejęcie mieszkania z lokatorem, to powinien poznać dokładnie warunki umowy wynajmu, bowiem będzie on zmuszony do ich respektowania. Często osoby które wystawiają swój dom czy mieszkanie do wynajęcia wpisują w ogłoszeniu lub umowie klauzulę, że lokator nie może mieć zwierząt. Jest to zupełnie zrozumiałe bo zwierzaki niszczą wykładziny i podłogi, mogą też być przyczyną konfliktów z sąsiadami czy innymi lokatorami. Niestety informacja w ogłoszeniu i klauzula w umowie o wynajem nie dają właścicielowi nieruchomości żadnej gwarancji, że lokatorzy nie będą mieli zwierząt. Prawo jest tu zdecydowanie po stronie lokatora i jego zwierzaków, a właściciel nieruchomości musi pogodzić się ze swoją absolutną bezradnością w tej kwestii. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest wynajęcie mieszkania w condominium, którego wewnętrzne przepisy zabraniają posiadania zwierząt w budynku. Do tych przepisów muszą sie dostosować także osoby, które wynajmują mieszkanie od właścicieli. Jeśli ma się zwierzaki, to wynajmując mieszkanie w condominium trzeba zapoznać się dokładnie z przepisami, które nie tylko mówią czy wolno mieć zwierzęta, ale także jakie i ile. Do tych przepisów trzeba się dostosować, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów albo nawet wysiedlenia. Urszula Urbańska (416) 456-7683

OFERTA SPRZEDAŻY i KUPNA NIERUCHOMOŚCI: str. 35


14 OKIEM

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 I UCHEM RADIOWCA

Kraina obfitości - Kukania! Przy okazji tegorocznego Święta Dziękczynienia jak bumerang wraca do mnie problem związany z wyżywieniem świata. Zastanawiam się, czy aby wizje średniowiecznych mieszkańców naszej planety na temat krainy szczęścia nie stały się dla nas, współczesnych mieszkańców krajów gospodarczo rozwiniętych, chlebem powszednim. Jeść musimy wszyscy i to właśnie z jedzeniem zwykle kojarzymy celebracje jakichkolwiek świąt, jest ono symbolem dobrobytu a także pozycji społecznej. W wielu krajach istnieje tradycja, mówiąca o krainie dobrobytu i bogactwa. Gdzieś za siedmioma rzekami, za siedmioma górami i siedmioma morzami, leży kraina mlekiem i miodem płynąca - Kukania. Pochodzenie tej nazwy nie jest znane, choć przypisuje się jej rodowód prowansalski lub wywodzi ją z wczesnośredniowiecznej łaciny. Kukanię uważano za formę słowa cuisine, czyli kuchnia. Z pewnością jest ona tworem średniowiecznej wyobraźni. Najważniejszym elementem w opisach Kukanii była różnorodna obfitość jedzenia, w zależności oczywiście od kraju, w którym powstawała wersja opowieści. I tak na przykład włoska Kukania, przedstawiona w Dekameronie, mówiła o kraju, w którym „winne drzewa kiełbasami podwiązują, a gęś za trojaka z gąsiątkiem przydają”. Na północ od niej znajduje się góra parmezanu, na której ludzie wyrabiają makaron i pierogi, a u jej stóp płynie rzeka nierozcieńczonego białego wina. Francuska Kukania to również rzeki wina, z których kielichy same się napełniają. Ściany domów zrobione są z sardynek, okoni i łososi, a pola grodzone są kiełbasami. Trzy razy w tygodniu spada tam deszcz gorących krwawych kiszek. Na ulicach pieką się gęsi, a przy wszystkich drogach stoją stoły, przy których można jeść do woli. Myślę, że Europa musiała być niesamowicie głodna, skoro przez wieki opowieści te gościły w przeciętnych domostwach, Kukanią zajmowali się też wielcy artyści, prześcigając się w jej opisach umieszczanych w największych swoich dziełach. W źródłach z XVI i XVII wieku odnaleziono 12 francuskich wersji opowieści, 22 niemieckie, 33 włoskie i 40 flandryjskich. Najbardziej znaną nam wersją Kukanii jest chyba motyw z baśni braci Grimm, gdzie dom zrobiony z piernika stał się siedzibą złej czarownicy, chcącej zjeść Jasia i Małgosię. Szacuje się, że na świecie obecnie głoduje 925 mln ludzi. Głód szczególnie dotyka kraje Trzeciego Świata, co wynika między innymi z niestabilności politycznej oraz niskiej kultury rolnej, połączonej z przeludnieniem. Obecnie w Afryce umiera z gło-

du 40 tys. osób dziennie. Zwalczaniem głodu zajmują się różne organizacje, a najcenniejszą nagrodę świata - 5 mln dolarów przyznają właśnie w Afryce, tylko kandydatów brak. Jest to nagroda przeznaczona dla

Dożyliśmy chyba tej chwili, kiedy Kukania stała się realna. Żywności mamy mnóstwo na wyciągnięcie ręki. Choć nie budujemy z niej domów, to jemy co dusza zapragnie i przy okazji marnujemy drugie tyle. Świat dą-

afrykańskiego przywódcy, który poprowadziłby swój kraj w kierunku dobrobytu, po czym w pokojowy sposób oddał władzę. Nagrodę ufundował 67-letni miliarder Mo Ibrahim, chciał zachęcić tym afrykańskich przywódców do pokojowego przechodzenia na polityczną emeryturę, po wypełnieniu kadencji. Nie ma na świecie konkursu, który nagradzałby zwycięzcę większą sumą pieniędzy.

żąc do Kukanii popełnił szalony błąd. Najlepszym przykładem jest firma Monsanto, która usprawiedliwiając swoją działalność kwestią wyżywienia świata, opanowała rynek nasion genetycznie je modyfikując. Ostatnio w ponad 50 krajach świata na ulice wyszli ludzie w proteście, zachęcając do rezygnacji z kupowania produktów tej firmy. Oskarżali oni Monsanto o fałszowanie raportów i zanieczyszczenie środowiska.

Dane mówią same za siebie. W najnowszym raporcie ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), można przeczytać, że co roku na świecie marnotrawione jest ponad miliard ton żywności, wartej około 750 mld dolarów. To marnotrawienie przynosi również olbrzymią szkodę środowisku. Na przykład każdego roku wyprodukowana i nieskonsumowana żywność pochłania taką ilość wody, jaka w ciągu roku przepływa przez rzekę Wołgę w Rosji. Ciekawostką jest, że w samej uprzemysłowionej Azji co roku marnuje się prawie 200 kg warzyw i zbóż przypadających na jednego mieszkańca. Zmniejszenie marnotrawstwa żywności mogłoby między innymi zredukować potrzebę zwiększania produkcji żywności - w celu wyżywienia stale rosnącej populacji na świecie. Tylko pytanie, czy osoby stojące na czele władz Monsanto przeczytały już ten raport? Zastanawiam się jak wyglądałaby opowieść mająca charakter współczesnej Kukanii. Może samą nazwę zmienilibyśmy na Q-

kania stawiając na jakość, a nie ilość. Głodni raczej nie jesteśmy, ale z prawdziwym jedzeniem rzadko mamy styczność. Kraina mlekiem i miodem płynąca to dziś marzenie o... miejscu za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami, gdzie na nieskażonych polach pasą się krowy, zajadając soczystą zieloną nie farbowaną trawę... Ania Weron, 530 AM Radio Active fot. bizmology.hoovers.com


PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

15


16 PODRÓŻE

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 BLISKIE I DALEKIE

ONTARIO

Algonquin Park (3) Hej ho! Hej ho! Do lasu by się szłooooo! - podśpiewuję sobie z wysiłkiem między jednym sapnięciem, a drugim. Jestem w Algonquin Park, w pięknym lesie, na stromym szlaku Lookout Trail. Serce bije jak oszalałe, ma chyba zamiar opuścić, za ciasną nagle klatkę piersiową. Nie mogę na to pozwolić! Przystaję na chwilę łapiąc łapczywie powietrze, spoglądam na mapkę... Jeszcze parę metrów... Smoke Lake. Hardwood Lookout Trail

Nareszcie. Jestem na szczycie. Ależ niesamowita panorama! Stoję na klifie, 525 metrów nad poziomem morza, widoczność na 25 kilometrów. W dole bogaty drzewostan parku, w oddali połyskuje turkusowa tafla Two Rivers Lake, sprawia to wrażenie trójwymiarowej pocztówki. Trudno uwierzyć, że kiedyś to wszystko co przed moimi oczyma znajdowało się 20 kilometrów pod ziemią! Proces erozji powoli odkrywał swoje tajemnice. Żałuję, że Piotr nie może napawać się tym pięknem, niestety kontuzja nogi uniemożliwiła mu dłuższe eskapady. Pstrykam aparatem na wszystkie strony, trzeba jakoś i moją postać na tym tle uwiecznić. Jak na złość nie ma ani jednego turysty, który zrobiłby fotkę. Ale mam w apara-

800-metrową trasę ze Smoke Lake w tle. Na trasie przystaję żeby bliżej przyjrzeć się Algonquin Mystery Tree. Ciekawa historia! To tajemnicze drzewo to czer wony świerk (występuje tu też odmiana biała i czarna). Najbardziej interesujący jest fakt, że drzewo to nie powinno tu występować! Naukowcy tłumaczą, że prawdopodobnie to przez znacznie większą wysokość zachodniej strony parku, przez co i chłodniejszy klimat, jak również bardziej wilgotny - dokładnie taki sam jak w systemie Red Spruce Appalachian. Cieszę się, że tak się szczęśliwie złożyło. Te świerki wyglądają wręcz bajkowo! Widoki widokami, a w brzuchu burczy! Biegiem pokonuję szlak. Na dole czeka

Lookout Trail. Zdjęcie, przez które o mało nie postradałam życia!

ciku samowyzwalacz! Od czego zdobycze techniki! Znajduję dogodne miejsce na skałce, ustawiam sprzęt...10 sekund na zajęcie dogodnej pozycji. Zaczynam biec, zaczepiam nogą o kamień! Robię artystyczny półskręt... Walę się z rozmachem na dolne partie ciała, dwa metry od przepaści! Oczy zachodzą łzami, paraliżujący ból w okolicach kości ogonowej! Ale boli! W tym momencie trzaska migawka. Zdjęcie, o mało życiem moim nie okupione. Dość już mam eksperymentów fotograficznym! Po nasączeniu umysłu pięknymi obrazkami z klifu, lekko utykając, schodzę w dół. Czas na Hardwood Lookout Trail, krótką

mocno rozeźlony (czytaj: głodny) mąż. Czas na śniadanie. Ruszamy i po paru minutach jesteśmy na naszym polu. Rozpalamy ognisko, na ognisku ląduje metalowa kratka, na niej patelnia, a na patelni firmowe danie Piotra: skomponowane z boczku, cebulki i ziemniaków z przyprawami - pięknie przysmażone. Niebo w gębie! Siadamy przy stole, delektujemy się posiłkiem. Nagle czuję dziwne sensacje na nodze, coś po mnie łazi! Ziemniaczki stają mi gardle. Co jest? Ostrożnie podnoszę obrus. Spoglądają na mnie bystre, brązowe oczka. To “chipmunk” - wiewióreczka ziemna, bez zażenowania spaceruje po moim korpusie, włazi

na głowę, w końcu zeskakuje na stół. Przyglądam się temu z otwartymi ustami, takiego przedstawienia jak żyję nie widziałam! Owszem, karmiłam parę razy w życiu wiewiórki pasiaste, ale takiego typka nie spotkałam do tej pory. Szybciutko pędzę do samochodu po zapas orzeszków ziemnych. Co prawda strażnik parkowy przestrzegał przed karmieniem zwierząt, ale takiego maleńkiego przedstawiciela fauny, to chyba można? Franuś (jak nazwaliśmy naszego nowego przyjaciela), nie dość że nie bojaźliwy, to sam sobie wyciąga orzechy z pudełka i z Piotrka kieszeni. Zaśmiewamy się z mężem do łez! Samoobsługa! Franek napycha mordkę orzechami, dwoma albo i trzema... Znika na parę minut i pojawia się ponownie. Zapewne zapełnia spiżarnię na zimę. Chipmunki mieszkają pod ziemią i mają po kilka pokoi, każdy do innego celu: jest sypialnia, jadalnia, spiżarnia, itp. - może też i pokój tv? Orzechów szybko ubywa, dobrze, że zapobiegawczo wzięłam duży wór. W celu pobudzenia szarych komórek sięgam po krzyżówkę; Franek nie odpuszcza, tupie łapkami po papierowych kartach, balansując między długopisem i palcami Piotra. Absolutnie nie mogę skoncentrować się na hasłach! Wiewióreczka jest rozbrajająca!

Nie mam już sił na śmiech, bolą mięśnie brzucha... Dobra gimnastyka. No, ale trzeba się zbierać na szlak, przyjechaliśmy poznawać park. Tym razem czekają na mnie wielkie, białe sosny i wiek XIX... Pojawi się też tajemniczy “Kolczyk”... Poznawczo zapraszam na dalszą wędrówkę. Krystyna Sienkowiec fot. z prywatnego archiwum autorki

Franuś pomaga w rozwiązywaniu krzyżówki


17

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Kocia łazienka Koty mają “wrodzoną” umiejętność i potrzebę korzystania z kuwety. Nie potrzebują specjalnych zabiegów lub treningu aby swoje potrzeby fizjologiczne załatwiać w odpowiednim miejscu. Czasem jednak zdarzają się wypadki załatwiania ich w innych miejscach. Powodów takiego zachowania może być bardzo wiele, ale można podzielić je na dwie grupy: socjologiczne i medyczne. Zachowanie kota, który jest jedynakiem jest trochę inne niż kilku kotów w tym samym domu. Nasz jedyny kot ma wyłączność na kontakt z nami, a nasza aktywność i styl życia mają bezpośredni wpływ na niego. Dobrym przykładem może być kot naszej znajomej - jest tak przywiązany do niej, że przed każdą jej podróżą, kiedy już otwiera ona walizkę, jej kot natychmiast wskakuje do niej i załatwia wszystkie swoje potrzeby. Jest to wyraz najwyższej dezaprobaty dla planów wyjazdowych. Koty żyjące w grupie rządzą się innymi prawami. Zdaniem specjalistów od psychologii kotów należy zapewnić jedną kuwetę dla każdego kota plus jeszcze jedną zapasową, czyli dla trzech kotów powinny być 4 kuwety. Rozmieszczenie kuwet, jakość piasku, jego zapach, częstotliwość czyszczenia ma ogromne znaczenie dla wielu kotów. Jeśli coś nie odpowiada jednemu z nich to oznaki protestu możemy znaleźć na dywanie. Natomiast najczęstszym powodem medycznym jest stan zapalny układu moczowego. Kotki z infekcją pęcherza dają nam znać o swojej dolegliwości poprzez oddawanie moczu na podłodze, dywanie, na łóżku i innych widocznych miejscach w jasnym kolorze. Dzięki temu możemy zauważyć zmianę koloru i krew w moczu. Ból związany ze stanem zapalnym układu moczowego często jest kojarzony przez koty z miejscem, czyli kuwetą i dlatego przez jakiś czas unikają one kontaktu z kuwetą. Badanie laboratoryjne moczu i krwi ułatwi diagnozę i prawidłowe leczenie. W lecznicach weterynaryjnych dostępne jest także odpowiednie jedzenie, tzw. „Prescription diet” - suche i w puszkach, które zapobiega powstawaniu kryształów i pomaga utrzymać układ moczowy w dobrym zdrowiu. dr Stanislaw Naruszewicz

zaprasza na

Jubileuszowy Show

Piątek, 25

października, godz. 20:00 Sobota, 26 października godz. 19:00 Polskie Centrum Kultury Mississauga, 4300 Cawthra Road

Design by www.smartdesign.ca

Bilety: Centrum tel. 905.306.9900 Ksi garnie PEGAZ: Plaza “Wisła” tel. 905 238-9994; Starsky 1: tel. 905 804-1414; Starsky 2: tel. 905 608-0400; Husarz: tel. 905 277-5171

W cenie biletu wino i ciastko.

Informacje:

www.kabaretpodbanka.com

416.414.78.82

LEKARZ RODZINNY

ADVANTAGE GROUP OF FINANCE

Dr. Teresa Stalińska REDO, WOODEN YOU ? Custom Furniture Finishing and Refinishing

ANIA SZPIRAK ADWOKAT

Corporation


18

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Najno wocześniejsza laserowa laserowa terapia terapia skór y, Najnowocześniejsza skóry, Lif ting bez sk alpela (r ezultaty po pierwszym pierwszym zabiegu) Lifting skalpela (rezultaty Fotoodmładzanie - Wygładzanie Fotoodmładzanie Wygładzanie skóry, skóry, zmniejszanie porów, porów, poprawa poprawa koloru cery, cery, usunięcie plam i pajączków, pajączków, likwidacja likwidacja rumieńca IIntensywne ntensywne ujędr ujędrnianie nianie skóry, skóry, przywrócenie przywrócenie elast yczności i napięcia elastyczności D epilacja laserowa, laserowa, redukcja redukcja tkanki tkanki tłuszczowej tłuszczowej Depilacja z jednocz esnym ttermoliftingiem ermoliftingiem skóry skóry jednoczesnym

AHKIHQVZPLIPL^`NSǃKHQWPLJRUPLRHǏKLNVKUPH A HKIHQVZPLIPL^`NSǃKHQWPLJRUPLRHǏKLNVKUPH

Tel: T el: e 416 830 83 4666

O raz różne różne usługi usługi kkosmetyczne osmetyczne Oraz CEN Y NIE DO POBICIA CENY


19

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

A#(% $ /  : / #$%(( '!)'(!'* + $%''(%,""!'!)'-'%!  !. #$'-! /.$,0 #$!#!,1 $ ! #/& (%#($-'!)'( %., , # ,( $%!)-%!)('!)' (!%!)!% !,. & 2'!)'#$-(( #!#  ' "'##$ ''$# # #% , ! '(( %,'%!)&

  34567 8& 9: ;<4

  3<64:  &-: 6<6

=<>6?3??;?

!" #$%$%," @><<&<<# #! 

 !"#$%& (#)#* #! '(( %$)* !"#$ "%$&

!"'&

          
20

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Kancelaria Prawna w Polsce Oferujemy kompleksową obsługę prawną na terenie całej POLSKI w zakresie: • reprezentacja przed urzędami i sądami na terenie całej Polski • spadki i darowizny • prawo rodzinne • nieruchomości • sprawy sądowe • rejestracja spółek • sprawy gospodarcze i handlowe Cell. 011 (48) 664-063-301 ul. Pileckiego 110/41 02-794 Warszawa Tel./Fax: 011 (48) (22) 407 6102

Małgorzata Milewska Radca Prawny m.milewska.kancelaria@wp.pl


PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 ZDROWIE

PRZYWRACAMY RADOŚĆ ŻYCIA...

MASZ PROBLEM Z KOLANAMI – PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Praktycznie każdego z nas przynajmniej raz w życiu dotknął uraz, ból, czy kontuzja kolana. I trudno się dziwić, bo staw kolanowy to drugi po skokowym, najbardziej obciążany staw człowieka. Na pocieszenie powiedzmy, że jeszcze gorzej od człowieka ma słoń, jedyne zwierzę posiadające cztery stawy kolanowe. Mówiąc jednak dalej serio, znaczne przeciążenia stawu kolanowego spowodowane są urazami lub przeciążeniami spowodowanymi działaniem siłą mięśnia czworogłowego uda. Dość powiedzieć, że na nacisk na rzepkę podczas np. wchodzenia na schody może dochodzić do 300 kilogramów. Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Składa się z powierzchni stawowych kości udowej, piszczeli i rzepki otoczonych wspólną torebką stawową. W stawie tym znajdują się dwie specjalne, elastyczne powierzchnie, które dopasowują się do siebie w czasie ruchu. To zbudowane z tkanki łącznej łąkotki. Tak jak w innych stawach torebka stawowa składa się z dwóch warstw: zewnętrznej błony włóknistej i wewnętrznej błony maziowej. Najprościej rzecz ujmując staw kolanowy to zawias pozwalający na zginanie i prostowanie, a podczas zgięcia także na ruchy rotacyjne. I wszystko to, jak wspomnieliśmy, pod dużym obciążeniem Możliwe jest to dzięki temu, że staw kolanowy został wzmocniony więzadłami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Schorzenia dotyczące kolana należy podzielić na te które powstają nagle w przypadku urazów i kontuzji i na te które powstają w trakcie normalnego używania stawu. Nie wolno lekceważyć bólu stawu kolanowego, trudności w zginaniu, zwłaszcza, kiedy mamy trudności ze wstaniem z łóżka, czy przejściem kilkudziesięciu metrów. Wizyty u lekarza wymaga również kontuzja stawu kolanowego, nawet pozornie wyglądająca na błahostkę. W wielu przypadkach jedynym leczeniem jest rehabilitacja i odbudowa równowagi mięśniowej. Uraz łąkotek Urazy łąkotek występują najczęściej w trakcie skręceń kolana bo są one wtedy chwytane niby w kleszcze przez wypukłe powierzchnie stawowe. Izolowane uszkodzenie łąkotki występuje rzadko jeśli wcześniej nie była ona osłabiona. Osłabienie jest efektem przeciążeń - mikrourazów sportowych, często powtarzanych wymuszonych pozycji (klęczenie, kucanie), zaburzonego kształtu kończyny, chorób zaburzających dynamikę biodra, kręgosłupa lub stawu skokowego. Tego typu uszkodzenia mają charakter „zwyrodnieniowy”, poziomy lub mieszany i przebiegają ze zniszczeniem oderwanego fragmentu łąkotki. Głównymi objawami uszkodzenia łąkotki jest nagły ostry ból od strony przyśrodkowej (wewnętrznej) lub bocznej (zewnętrznej) kolana. Może mu towarzyszyć słyszalny trzask lub „zablokowanie” kolana czyli brak możliwości zgięcia i/lub wyprostu. Jeśli przyczyną uszkodzenia jest uraz - kucnięcie, skręcenie czy sport, kolano często puchnie - pojawia się w nim szybko płyn. Kolano traci swój kształt i jeszcze trudniej jest nim ruszać, czasem przyjmuje pozycję wymuszoną w lekkim zgięciu. Łąkotka wraz z wiekiem i wypracowaniem zmienia się i w pewien sposób zużywa. Wewnętrzna bardziej podatna część włókien jest zamieniana na tkankę łączną o mniejszej wydolności albo zanika zupełnie pozostawiając pustą przestrzeń. Łąkotka taka może wyglądać jak wydmuszka z jajka - ponieważ mocniejsza zewnętrzna część pozostaje nietknięta. W takim stanie może ona już powodować dolegliwości bólowe, a co najważniejsze jest bardzo podatna na niewielkie urazy i bardzo często ulega uszkodzeniu. Ciągłe zgniatanie takiej łąkotki podczas chodzenia może powodować powstawanie płynu w jej wnętrzu który czasem jest wypychany nie do stawu ale na zewnątrz tworząc torbiel łąkotki czyli balonik wypełniony płynem, otoczony torebką. Objawy w przypadku takiego uszkodzenia nie powstają tak nagle, ból może narastać stopniowo, może nie występować blokowanie stawu a początkiem dolegliwości może być ruch związany z życiem codziennym np. wstawanie z krzesła. Rozpoznanie stawiamy na podstawie dokładnego badania lekarskiego uzupełnionego RTG i dodatkowo MRI lub USG jeśli wykonane są przez doświadczonych fachowców. Szczególnie pierwsze badanie w przypadkach uszkodzeń związanych ze zużyciem łąkotki potrafi prowadzić do nadrozpoznawalności - naturalny wygląd łąkotki zmieniającej się wraz z wiekiem może być brany za uszkodzenie wymagające operacji. Często zdarza się błędna diagnoza lekarska dotycząca schorzeń łąkotki, a pacjent zamiast na rehabilitację kierowany jest na operację, która nie przyniesie poprawy, a rehabilitacja pooperacyjna jest długa i wymaga wielu zbiegów i cierpliwości. Zanim zdecydujesz się na zabieg operacyjny zasięgnij opinii drugiego specjalisty i wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Bardzo zaciekawiły (i myślę, że poniekąd zaskoczyły) mnie wyniki badań naukowych, które zostały przedstawione przez amerykańskich badaczy 19 marca 2013 roku w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”. Stwierdzili oni, że nie ma różnic w wynikach dotyczących sprawności funkcjonalnej między pacjentami, którzy mieli przeprowadzony zabieg chirurgiczny menisektomii (usunięcia fragmentu łąkotki) z późniejszą fizjoterapią, a tymi, którzy byli leczeni tylko za pomocą rehabilitacji (bez zabiegu chirurgicznego). Eksperyment naukowy był bardzo obszerny i miał miejsce na 7 uniwersytetach i ośrodkach ortopedycznych w całych Stanach Zjednoczonych (praca ta ma aż 29 współautorów!).

21 W sumie przebadano 351 pacjentów w wieku 45 lat i starszych, którzy mieli uszkodzenia w obrębie łąkotek i łagodne do umiarkowanego (mild-to-moderate) zwyrodnienie stawu kolanowego. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: pierwszej - chirurgicznej z późniejszą fizjoterapią pooperacyjną lub drugiej - na którą składał się tylko i wyłącznie proces fizjoterapeutyczny. Okazało się, że na przestrzeni 6-12 miesięcy w grupie pacjentów, którzy „przeszli” proces leczenia za pomocą samej fizjoterapii wykazano podobną poprawę, jak w grupie „chirurgicznej”. Prezydent Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizjoterapii (APTA) Paul A. Rockar Jr, PT, DPT, MS. skomentował wyniki w następujący sposób: „Badanie pokazuje, to co wśród fizjoterapeutów wiadomo od dawna. Operacja nie zawsze musi być najlepszym pierwszym kierunkiem działań. Fizjoterapeuta, w wielu przypadkach, może pomóc pacjentom uniknąć niepotrzebnego ryzyka i kosztów związanych z zabiegami chirurgicznymi. Ta praca naukowa powinna przyczynić się do zmian w zakresie zarządzania dotyczącego leczenia pacjentów z uszkodzeniami łąkotek i chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego”. Podsumowując, uważam, że wyniki tej pracy naukowej (szczególnie ich obszerność oraz obiektywność) są szczególnie wartościowe dla każdego kto jest zainteresowany "tematem" łąkotek - pacjentów, lekarzy i fizjoterapeutów. Z uwagi na to, że schorzenia oraz leczenie dotyczące stawu kolanowego są bardzo obszernym tematem, postanowiłam podzielić artykuł na dwie części. W następnym numerze opiszę kolejne schorzenia oraz metody leczenia i rehabilitacji. Z ogromną przyjemnością chcę poinformować Państwa, że GLEN ERIN PHYSIO & REHAB 3476 Glen Erin Drive, suite 220, Mississauga, ON L5L 3R4 tel. 905 569 6431 lub 416 838 7599 już dysponuje najnowocześniejszą aparaturą do wytwarzania fali uderzeniowej, która może być również pomocna w leczeniu uszkodzenia łąkotki. Zadzwoń po szczegóły! UWAGA !!! W dniu 9 listopada (sobota) w godzinach od 9 do 14 odbędzie się dzień otwarty GLEN ERIN PHYSIO & REHAB, każda osoba skorzysta z darmowej konsultacji wykwalifikowanego fizjoterapeuty jak również z zabiegu oferowanego przez naszą Klinikę. Rodzaj zabiegu dobrany będzie indywidualnie po konsultacji z fizjoterapeutą. Jednocześnie informuję, że podczas dnia otwartego każda osoba, która zapisze się na terapię falą uderzeniową będzie mogła skorzystać z 20 proc. rabatu. Myślę, że warto poświęcić czas na odwiedzenie naszej kliniki i przekonanie się na miejscu, co mamy do zaoferowania naszym pacjentom, aby w możliwie najlepszy sposób „Przywrócić radość życia...”. Krystyna Rozbicka


22

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

NAPRAWA SAMOCHODĂ&#x201C;W Henryk Basalaj zaprasza do nowo otwartego warsztatu samochodowego przy Dixie/Britannia

.com irs.c torepair hbauto www..h

10% $20 Regularny olej do 4 litrĂłw

ObowiÄ&#x2026;zujÄ&#x2026; pewne ograniczenia

Kup u nas

$35off

4 opony

ObowiÄ&#x2026;zujÄ&#x2026; pewne ograniczenia

Us UsĹ&#x201A;ugi Ĺ&#x201A;ugi Certyfikaty C er ty fikaty ((Safety) Safe ty ) Yellow Y ellow Stickers S ticker s (commercial) ( commercial ) Ustawienie geometrii U s t aw ienie g eome trii kĂłĹ&#x201A; kĂł Ĺ&#x201A; (w 3D) sy s t emie 3 D) ( w systemie Hamulce pe Ĺ&#x201A;ny serwis ser w is Hamulce - peĹ&#x201A;ny Wymiana W y miana oleju o l ej u (regular/synthetic) ( regular// sy nthe tic ) Diagnostyka Diagnos t y ka Komputerowa Komputerowa Naprawa oraz N apr awa o ra z uzupeĹ&#x201A;nienie u zupe Ĺ&#x201A;nienie AC AC Wymiana opon bez dotyku W y m ia na o pon b ez d ot yk u Diagnostyka kĂłĹ&#x201A;/felg Diagnos t y ka k Ăł Ĺ&#x201A; / felg Naprawa wymiana ukĹ&#x201A;adu Napr awa i w y m ia na u k Ĺ&#x201A;a du wydechowego w ydechowego

905-696-8042 1312 Britannia Britannia Rd. 1312 Rd. E, E, Unit Unit 19, 19, Mississauga Mississauga L4W L4W 1C8 1C8 Fax 905-696-8042 905-696-8042 Email:hbautorepairs@gmail.com Fax Email : hbautorepairs @ gmail.com Otwarte: P onâ&#x20AC;&#x201D;PiÄ&#x2026;tek 8-18, Otwarte: Ponâ&#x20AC;&#x201D;PiÄ&#x2026;tek 8-13 except weekends 8-18, Sat Sat 8 -13 ex cept llong ong w eekends

VIKING FISH & CHIPS -('<1$32/6.$60$ĹŚ$/1,$5<%

Specjalizacja - Halibut 6ĂŁXŧ\VZRLPNOLHQWRPRG1952URNX :LHORNURWQLHZ\UyŧQLRQDQDJURGDPL]DMDNRĹ&#x2039;ĂžVHUZRZDQ\FKU\E

VIKING FISH & CHIPS 3RNRPSOHWQHMUHQRZDFMLZ=$35$6=$ 7KH4XHHQVZD\7RURQWRZSREOLŧX5R\DO<RUNL&267&2

)LVKDQG&KLSVZSUDZG]LZLHDQJLHOVNLPVW\OX 6SUDZGĹĽVDP Tel: 416 - 259 - 2051


23

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

BEATA GOTUJE

fot. winiary.media.pl

DANIA JEDNOGARNKOWE I NIE TYLKO To coś dobrego na rozgrzewkę na jesienne deszczowe wieczory. Do potraw jednogarnkowych zaliczamy zupy, jak i drugie dania, tak zwane misz-masz.

ZUPA GULASZOWA Składniki: 1 kg wołowiny na gulasz, 3 marchewki pokrojone w kostkę, 1 pietruszka pokrojona w kostkę, 250 g selera naciowego pokrojonego w kostkę, 250 g pora pokrojonego w paseczki, 2 obrane pokrojone w piórka cebule, 3 obrane pokrojone w plasterki ząbki czosnku, 3-4 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 płaskie łyżki słodkiej czerwonej papryki w proszku, 1 łyżeczka ostrej papryki, 2 liście laurowe, po 1/2 łyżeczki suszonego majeranku i kminku, 600 g obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków, sól do smaku, olej do podsmażania. Sposób przygotowania: Wołowinę umyć, oczyścić z błonek, pokroić w centymetrową kostkę. W dużym garnku rozgrzać olej. Porcjami podsmażać mięso z każdej strony aż mocno się zrumieni. Następnie dodać cebule i resztę warzyw i jeszcze chwilę podsmażyć. Dodać przyprawy, zalać przegotowaną wodą. Zupę gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Dołożyć ziemniaki i gotować do ich miękkości. Zupę podawać bardzo gorącą, posypaną świeżo startym żółtym serem (najlepiej parmezanem).

RYŻOWY MISZ – MASZ Składniki: 1 szklanka umytego i osuszonego ryżu Arborio, 500 g umytych, oczyszczonych, pokrojonych w plasterki pieczarek, 300 g pokrojonego w kostkę wędzonego boczku, 400 g grubo pokrojonej w kostkę kiełbasy podwawelskiej (lub innej, byle nie suszonej), 200 g zielonego groszku (może być mrożony), 3 obrane, umyte i pokrojone w kostkę marchewki, 7 obranych i pokrojonych cebulek szalotek, umyty i pokrojony por, 3-4 obrane i posiekane ząbki czosnku, 2 umyte i oczyszczone, pokrojone również w kostkę czerwone papryki, 7 plasterków drobno pokrojonych suszonych pomidorów (ze słoika), 2 kostki rosołowe, sól i pieprz do smaku, posiekana natka pietruszki, olej do podsmażenia, 2 listki laurowe, 3 ziarnka ziela angielskie, 3 ziarnka jałowca. Sposób przygotowania: W sporym płaskim garnku rozgrzać olej i podsmażyć pieczarki, boczek i kiełbasę oraz szalotki. Rozkruszyć kostki rosołowe. Zalać wrzątkiem i dobrze wymieszać, dodać warzywa (natkę dodać pod koniec gotowania), przyprawy (na razie nie solić, ponieważ niektóre dodatki są już słonawe, spróbować po ugotowaniu i ewentualnie dosolić), oraz wsypać ryż, wszystko ponownie zamieszać. Dusić pod przykryciem na małym ogniu, do momentu aż ryż pochłonie cały płyn. W razie gdyby ryż byłby jeszcze twardawy wstawić garnek do uprzednio nagrzanego piekarnika, aby doszedł.

UDKA KURCZAKA W POMIDORACH Składniki: 6 umytych i pozbawionych skóry udek kurczaka, 2 puszki włoskich pomidorów (krojonych bez pestek), 1 puszka koncentratu pomidorowego, 2 puszki kukurydzy, 1 łyżka Vegety, po 1 łyżeczce tymianku, oregano i bazylii. 3-4 obrane i posiekane ząbki czosnku, oliwa do podsmażenia, sól i pieprz do smaku. Sposób przygotowania: Do szerokiego garnka wlać oliwę, dobrze rozgrzać i podsmażyć udka z obu stron. Pomi-

dory z puszki wraz z płynem wymieszać z koncentratem, Vegetą, czosnkiem solą i pieprzem zalać udka i dusić pod przykryciem. Po upływie 20 minut dodać przecedzoną kukurydzę (w razie potrzeby podlać przegotowaną wodą). Dusić do miękkości udek, pod koniec gotowania dodać zioła, wszystko delikatnie wymieszać i jeszcze chwilę pogotować. Podawać z makaronem lub ryżem.

GRZANE PIWO Składniki: 1 litr piwa, po kawałku laski cynamonu i wanilii, kawałek gałki muszkatołowej, 6 goździków, 3/4 szklanki miodu (jeśli wolimy bardziej słodsze zwiększamy ilość miodu, a jeżeli jest za słodkie to zmniejszamy). Sposób przygotowania: Do garnka typu rondelek wlewamy delikatnie piwo, tak żeby nie było piany, (nalewamy po ściance), dodajemy miód i przyprawy rozgniecione w moździerzu, oraz drobno posiekaną wanilię. Wszystko delikatnie mieszamy i dobrze podgrzewamy, doprowadzając do wrzenia (nie gotujemy). Po zestawieniu z ognia przecedzamy przez sitko, rozlewamy do kubków i pijemy.

GRZANE WINO Z WKŁADKĄ Składniki: 1 litr wytrawnego czerwonego wina, szklanka cukru trzcinowego (zwiększamy lub zmniejszamy ilość cukru w zależności od upodobania), 3 łyżki miodu lipowego, po 2 laski cynamonu i wanilii, 8 goździków, kawałek świeżego imbiru, skórka z pomarańczy i cytryny, 150-200 g czystej wódki. Sposób przygotowania: Do garnka wlewamy wino, dodajemy cukier oraz cynamon i goździki rozgniecione w moździerzu, posiekane imbir i wanilię, startą skórkę z pomarańczy i cytryny. Dokładnie mieszamy i dobrze podgrzewamy na wolnym ogniu (nie wolno zagotować) przez kilka chwil. Odstawiamy na kilka minut aby płyn bardziej przeszedł aromatem przypraw. Następnie dodajemy miód i wódkę, dokładnie mieszamy i jeszcze raz podgrzewamy. Szybciutko przecedzamy, przelewamy do kubków i jak najbardziej gorące pijemy. Rozgrzewając się i rozkoszując aromatycznym grzańcem.

Serdecznie pozdrawiam i życzę smacznego. Beata Orgacka, (905) 785-2431


24

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

MOTORYZACJA

Jesień na drogach Rescue z Rumunii Choć najtrudniejszą porą roku na drogach jest zima, liczba wypadków zaczyna wzrastać już jesienią. I ona bywa podstępna, a kaprysy aury mogą poważnie utrudniać jazdę. Jak przygotować samochód na jesień? O czym powinien pamiętać każdy roztropny kierowca? Widoczność na drodze: jesienny problem Największą zmorą kierowców w okresie jesiennym staje się ograniczona widoczność. Mgły, pochmurne dni, opady atmosferyczne oraz podstępna para - oto niebezpieczeństwa, z którymi należy podjąć bezwzględną walkę. Troska o utrzymanie szyb i lusterek w czystości oraz sprawdzenie stanu wycieraczek to podstawa. Warto też sięgnąć po specjalne ścierki i płyny do szyb, które ograniczą ich parowanie. Ogrzewanie szyb to kolejna ważna sprawa, przy czym szczególnie ważne staje się ogrzanie szyby tylnej. Widoczność na drodze mogą też poprawić sprawnie działające światła. Szczególnego znaczenia w tym okresie nabierają światła przeciwmgielne. Należy z nich korzystać w chwili, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. W innych sytuacjach należy je wyłączyć. Są one bardzo mocne, zatem przy lepszej widoczności mogą oślepiać jadących z przeciwka kierowców i stanowić poważne zagrożenie na drodze. Kaprysy aury a warunki na drodze Coraz niższe temperatury oraz chłodne

poranki sprawiają, że już w połowie października warto pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe. Deszcze i niespodziewane opady śniegu mogą poważnie utrudnić jazdę jesienią. Przed kaprysami aury mogą zabezpieczyć opony zimowe, których cechami najważniejszymi są: odporność na chłody i pierwsze przymrozki oraz lepsza przyczepność - tak ważna w czasie jazdy w deszczu lub śniegu. W tych warunkach zbyt płytki bieżnik lub zużyte opony mogą stać się przyczyną poważnych problemów. By czuć się bezpiecznie na drodze w jesiennej aurze, koniecznie trzeba też zadbać o doskonały stan hamulców. Nawet w przypadku tych najsprawniejszych warto jesienią zdjąć nogę z gazu i pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od jadącego przodem samochodu. Troska o stan techniczny pojazdu i dostosowanie go do pogarszających się warunków jazdy to podstawa dla każdego roztropnego kierowcy. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych kolizji i poważniejszych wypadków.

Rumuńska firma Ghe-o Motors zaprezentowała swoje niezwykłe dzieło. Samochód nazwany Rescue to ekstremalne auto terenowe, które ma sobie poradzić niemal w każdej sytuacji. Samochód świetnie sprawdza się w każdym terenie, głębokim śniegu, a nawet na wodzie. Ma być wykorzystywany podczas akcji ratunkowych lub przez straż pożarną. Rescue został zaprojektowany do przewiezienia nawet 11 osób „w każdym terenie i przy każdej pogodzie”. Wiele rozwiązań zastosowanych w tym pojeździe zostało zaczerpniętych z najbardziej ekstremalnych wyścigowych terenówek, w których specjalizuje się Ghe-o Motors. Mimo zdecydowanie większych rozmiarów, Rescue ma zapewnić podobne możliwości terenowe. Samochód jest ogromny. Mierzy 5,2 m długości, 2,7 m szerokości i 2,39 m wysokości, a przy tym waży 3,2 t. Rescue może zostać wyposażony w takie elementy jak

zbiornik z wodą o pojemności 620 l, gąsienice zakładane na tylną oś, pojemny bagażnik dachowy, albo nadmuchiwane poduszki na koła. To ostatnie rozwiązanie znacząco zwiększa możliwości samochodu, który dzięki temu nie zapadnie się w śniegu, a nawet może jechać po wodzie. Jak przystało na pojazd tej klasy, zastosowano wytrzymałą skrzynię biegów i blokady mechanizmów różnicowych. Za napęd mogą odpowiadać silniki benzynowe o mocy 344 lub 507 KM. Dostępne są też jednostki wysokoprężne dostarczające 222 lub 309 KM. Dodatkowo producent zapowiada, że wojskowa odmiana samochodu może otrzymać ochronę silnika przed wodą i falami elektromagnetycznymi. Możliwości samochodu potwierdziły testy, podczas których Rescue pokonywał każdą przeszkodę i ratował z opresji takie legendy off-roadu jak Land Rover Defender czy Hummer.

TRENDY

PENDOLINO I CARGO Pamiętam dworce kolejowe z czasów studenckich. W niedzielę zawsze tłumy rodziców i młodzieży wysyłanej na pięć dni do internatów, akademików, ze słoikami w plecakach. Na dworcu było fajnie, była kolejka po bilety i pani, której musiałam wykrzyczeć miejsce docelowe, przez wąską szczelinę w szybie. Była kawa serwowana byle jak, na jeden, jedyny turecki sposób. Było wesoło, tłoczno i tanio. Teraz dworzec kolejowy w małej miejscowości jest obrazem rozpaczy. Nic nie przetrwało, bo czymże jest dworzec bez pociągów, bez pani w okienku. Nawet duży zegar z peronu pierwszego roztrzaskany w drobny mak cegłówką, zatrzymał czas w miejscu. Od pamiętnej zmiany rozkładu jazdy z 2010 roku, kiedy chaos sięgnął zenitu, śledzę na bieżąco losy Polskich Kolei Państwowych, których struktury nie pojmuję i nie będę dzisiaj opisywać. Spółki matki, córki, tanich linii podmiejskich, Intercity jest tak wiele, że trudno się zorientować czym tak naprawdę się podróżuje. Grupa PKP powstała w 2001 roku z podziału przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. Obecnie w skład Grupy wchodzi dziewięć spółek. Grupa zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. Jest to czwarta co do ilości zatrudnionych kolej europejska. Z doniesień prasowych na pierwszy plan wychodzą ostatnio dwa zagadnienia: Pendolino i Cargo. Porównania Pendolino do Dreamlinera nie da się uniknąć. Kiedy na Okęciu lądował pierwszy Dreamliner tłum gapiów czekał od rana na wielką premierę. Podobnie było 1 września, gdy na Dworzec Gdański zajechał Pendolino - całą operację z helikoptera na żywo transmitowała telewizja. Super nowoczesny i super wygodny pociąg Pendolino będzie obsługiwał długie trasy łączące największe miasta w Polsce. Ogromna inwestycja w szybką kolej ma też swoich krytyków, którzy przypominają, że polskie torowiska nie są przystosowane do tak dużych prędkości. Szybki pociąg może osiągać prędkość około 250 km/h, jednak przy obecnym stanie infrastruktury Pendolino rzadko będzie mógł jechać szybciej niż 160 km/h. Znaczenie mają również inne systemy zasilania szybkiej kolei. Pełnomocnik PKP do spraw inwestycji przekonuje jednak, że to nie jest zakup na 5 czy nawet 10 lat. Pendolino będzie w PKP używane około 30 lat. W tym czasie możliwości osiągania dużych prędkości zostaną wykorzystane. To samo dotyczy wielosystemowości, która umożliwia jazdę na trasach międzynarodowych. Właścicielem Pendolino jest spółka PKP Intercity, która w tym roku przewiduje straty na poziomie 100 mln złotych, w świetle czego zakup tak drogich pociągów u zagranicznego dostawcy budzi wiele wątpliwości. Pendolino wchodzi na stałe w rozkład jazdy od grudnia 2014 roku, ale w ramach testów, pilotażowo, będzie można trafić na niego już wcześniej, czego bardzo wszystkim życzymy, ponieważ Pendolino gwarantuje największy komfort podróży i jest najszybszym składem w PKP Intercity. Kolejna dobra wiadomość dotyczy przewozów towarowych. Grupa PKP Cargo uruchomiła połączenie kolejowe pomiędzy Polską a Chinami. Pierwszy pociąg wyruszył z Suzhou w Chinach 1 października i zabrał ładunki w 43 kontenerach. Dotarł do Warszawy po niespełna dwóch tygodniach, 14 października. Będzie to regularne, stałe połączenie, co powoduje, że polskie PKP Cargo stanie się liderem wśród firm logistycznych w Europie. Marta Kaczmarski


25

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 ZDROWIE

NA ZDROWY ROZUM...

STOSOWANIE DIETY STANOWI WAŻNY ELEMENT LECZENIA GRZYBICY Zgodnie z zapowiedzią chciałabym przekazać Państwu wskazówki dietetyczne pomocne w leczeniu grzybicy. Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej diety dla wszystkich osób z grzybicą. Dieta przeciwgrzybicza, tak jak każde inne postępowanie dietetyczne, powinna być indywidualnie dobrana do potrzeb danego organizmu. Pacjenci do stosowania diety podczas leczenia grzybicy zazwyczaj podchodzą w dwojaki sposób, to znaczy albo uważają ją za zbędny element leczenia, albo stosują zbyt rygorystyczne zalecenia („głodzą swój organizm” i uzyskują w ten sposób odwrotny efekt do zamierzonego- osłabienie czy spadek odporności), które przeważnie odnaleźli wśród różnych informacji zamieszczanych w internecie. Prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych i jednocześnie pozwalać na oszczędzanie energii zużywanej do ich trawienia. Zastosowanie prawidłowego, trochę bardziej rygorystycznego, sposobu odżywiania w początkowym okresie leczenia, a następnie wprowadzenie zasad prawidłowego odżywiania pomoże nam w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania systemu odpornościowego oraz osiągnięciu pożądanych efektów w walce z grzybicą. Podobnie jak w przypadku innych diet tutaj również powinniśmy w naszym postępowaniu być konsekwentni, gdyż tylko wte dy możemy skute cznie pozbyć się grzybicy. Dieta przeciwgrzybicza polega na długotrwałych zmianach w sposobie odżywiania i nie jest cały czas taka sama- jest dietą etapową. Po okresie znacznych restrykcji dietetycznych, następuje okres powrotu do pewnych (ale nie wszystkich!) produktów, które wcześniej uległy wycofaniu, jednak nadal z zachowaniem rozsądku w naszym postępowaniu. Pamiętać należy o tym, że zarodniki Candida mogą krążyć we krwi nawet przez dwa, trzy lata, a w sprzyjających warunkach spowodować mogą nawet nawroty choroby. Dlatego też celem leczenia staje się wzmocnienie systemu odpornościowego, aby nie doszło do ponownego rozwoju drożdżaka. Możliwości terapii są ogromne. Grzyby w przeciwieństwie do roślin nie mogą wytwarzać materii organicznej przy udziale światła, dwutlenku węgla i wody. Korzystają one z określonych substancji odżywczych. Drożdżaki do życia potrzebują węglowodanów. Zatem można by pomyśleć, iż wykluczając z diety właśnie węglowodany udałoby się nam ich skutecznie pozbyć. Jednak jest to bardzo nieprawidłowy sposób myślenia. Musimy pamiętać, iż węglowodany są bardzo potrzebne w naszej diecie.

Na szczęście w walce z grzybicą nie jesteśmy do końca bezradni. Możemy ją „przechytrzyć”. Otóż drożdże preferują cukry proste, gdyż brakuje im odpowiednich enzymów do strawienia węglowodanów złożonych. Zatem spożywana przez nas żywność powinna zawierać jak najmniej cukrów prostych, gdyż w tym momencie pozbawimy chorobotwórcze drożdżaki podstaw do bytowania. Tak jak już wspomniano powyżej, dieta przeciwgrzybicza polegać powinna na jak największym ograniczeniu konsumpcji cukrów prostych, ale również dwucukrów. Zatem zrezygnować należałoby z glukozy (cukru gronowego), fruktozy oraz cukru rafinowanego (sacharozy, czyli dwucukru złożonego z glukozy i fruktozy). Wynika stąd potrzeba wyeliminowania z jadłospisu słodyczy, a więc cukierków, ciast, herbatników, czekolady, pralinek, kakao rozpuszczalnego, słodzonych, kartonowych soków owocowych, oranżady. Pamiętajmy, że im spożywamy więcej produktów z tej listy, tym większa ilość cukru trafia do organizmu i tworzą się korzystne warunki dla rozrostu drożdżaków. Powinniśmy zwrócić także szczególną uwagę na to, co pijemy. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak duże ilości cukru zawierają gazowane napoje. Najlepszy rozwiązaniem byłoby wypijanie w przeciągu dnia dwóch litrów dobrej jakościowo wody, gdyż pozwoli nam to na lepszą eliminację toksyn. Bardzo istotne jest to, by spożywane przez nas produkty żywnościowe były dobrej jakości i oczywiście świeże. Zrezygnuj-

my z żywności typu fast-food, jak również gotowych produktów, czy półproduktów. Do diety włącz warzywa Podstawą jadłospisu powinny być świeże, soczyste, dojrzałe warzywa. Najlepiej jeść 4-5 porcji (porcja to filiżanka) dziennie, dodając je do każdego posiłku. Mają one niewiele cukrów, za to dużo witamin i składników mineralnych wspomagających pracę układu odpornościowego oraz błonnik, który ułatwia oczyszczanie jelit z toksyn wytwarzanych przez drożdże. Szczególnie wskazane są: marchewka, bakłażan, cukinia, buraki, dynia, pietruszka, koper włoski, szpinak. Warzywa dobrze jest jeść na surowo, a przy dolegliwościach trawiennych obierać cienko ze skórki, ścierać na drobnej tarce lub krótko gotować, najlepiej na parze. Jedz też pomidory bez skórki, seler, por, cebulę i czosnek - mają właściwości grzybobójcze i zawierają oligosacharydy, które są pożywką dla probiotyków – dobrych bakterii zwalczających patogenne grzyby. Probiotyki znajdziesz przede wszystkim w jogurtach. Pozwalają odbudować prawidłową mikroflorę bakteryjną po leczeniu antybiotykami, wzmacniają odporność i zapobiegają kolejnym inwazjom drożdży. Wybieraj jogurty naturalne, natomiast unikaj tych owocowych, które zawierają sporo cukru sprzyjającego rozwojowi drożdży. Kolejnym ważnym elementem naszego postępowania jest zwiększenie ilości substancji balastowych w naszym pożywieniu. Najlepszymi ich źródłami są wszelkie warzywa, sałatki i produkty pełnoziarniste.

Włókna roślinne mają zdolność mechanicznego usuwania kolonii grzybów w jelicie cienkim, a równocześnie zapobiegamy zaparciom. Z kolei jeżeli infekcja drożdżakiem jest powiązana z nietolerancją glutenu, to należy wykluczyć go z diety. U niektórych ludzi gluten wywołuje fermentację w jelitach, wzdęcia, alergię. Gluten odnaleźć możemy przede wszystkim w pszenicy, życie, jęczmieniu czy owsie. Kiedy tolerancja glutenu jest prawidłowa, proponuje się ograniczenie produktów z białej mąki, a więc np. spożywanie chleba żytnio-razowego czy pełnoziarnistego. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy zarówno z dziedziny medycyny, jak i dietetyki dieta przeciwgrzybiczą odpowiada optymalnemu modelowi zdrowego odżywiania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że redukcja ilości cukrów prostych w naszej diecie nie tylko pozwala na zahamowanie rozrostu grzybów, ale również pomaga w prewencji wielu chorób dietozależnych m.in. cukrzycy, otyłości, hipercholesterolemii, chorobom sercowo-naczyniowym, otyłość, podwyższony poziom lipidów we krwi, choroby sercowo-naczyniowe, próchnicy (schorzenia te przynajmniej częściowo lub pośrednio są uwarunkowane spożyciem nadmiernych ilości cukrów prostych). Omega 3 - bardzo ważnym elementem w leczeniu grzybicy jest używanie w codziennej diecie odpowiedniej ilości kwasów z grupy omega 3. Kwasy te znacząco podnoszą odporność, ale także mają zdolność do niwelowania zmian zapalnych i nadżerek na całej długości przewodu pokarmowego, co wpływa na ograniczenie pożywki dla drożdży. Stosowanie optymalnej dawki omega 3 powoduje, że grzyby, które normalnie zasiedlają nasz układ pokarmowy nie atakują naszego organizmu i nie wywołują choroby. Najlepszym źródłem omega 3 jest olej lniany NOVALIN. UWAGA! Uważaj na olej lniany pochodzący z niewiadomego źródła! Oleje lniane otrzymywane w niewłaściwy sposób lub odmiany lnu, nie daj Boże jeszcze modyfikowanej genetycznie (w Kanadzie wszystkie odmiany są modyfikowane) mogą nie przynieść pożądanych efektów terapeutycznych, ale wręcz mogą nawet zaszkodzić. Dlatego przestrzegam przed zaopatrywaniem się w olej lniany u przygodnych ludzi, którzy posiadają olej z niewiadomego źródła i nie mających kompleksowej wiedzy na ten temat, którzy kierują się tylko i wyłącznie chęcią zysku mając za nic jakość produktu i zdrowie konsumentów. Jeżeli chcesz poprawić swoją kondycję zdrowotną lub wykorzystać olej lniany w celach terapeutycznych, to w Kanadzie istnieje tylko jeden olej spełniający najwyższe standardy jakościowe. Używaj tylko: NOVALIN - NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI OLEJ LNIANY.

Zapraszam do słuchania audycji radiowej na temat zdrowia " NA ZDROWY ROZUM" w każdą niedzielę od 18-19 w Radiu Active Toronto 530 AM. Można również słuchać przez internet - www.radioactivetoronto.com. Teamaty poruszane w radio opisuję w tygodniku PULS, do czytania którego serdecznie zapraszam. mgr farm. Katarzyna Łozińska fot. sfordi.org


26

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Śmierć czai się w jelitach ! Jelita – okno na zdrowie i chorobę ! Jelita, to największa w ustroju człowieka powierzchnia kontaktu ze światem zewnętrznym. To swoisty system kanalizacyjny. Rodzaj i jakość jedzenia wpływa na jego funkcjonowanie, a to z kolei decyduje o jakości naszego życia. Można jednak wydać majątek na zdrową żywność, witaminy, zioła, bez efektu ! Gruba, twarda sluzówka okrężnicy skutecznie uniemożliwi ich wchłonięcie. Cóż pozostaje z kryształowej wody przepuszczonej przez zamulone jelito grube. Prosto rzecz ujmując: najlepsze odżywianie może mieć ten sam skutek co najgorsze, jeżeli system usuwania zbędnych produktów, czyli układ wydalniczy naszego organizmu, będzie zablokowany przez gromadzące się, fermentujące i gnijące resztki pokarmowe, których rozkład powoduje wytwarzanie toksycznych gazów. Z upływem czasu jelito grube popada w stagnację zatrówa mózg i układ nerwowy tak, że stajemy się przygnębieni i poirytowani; zatruwa serce tak, że jesteśmy słabi i niespokojni; zatruwa płuca tak, że oddech jest nieświeży; zatruwa organy trawienne przez co ograniczone są procesy wchłaniania, obniżona zostaje wydolność układu trawiennego np, wzdęcia biegunki, zaparcia itp. Toksyny przedostają się do krwi i tą drogą docierają do każdego organu naszego ciała skutecznie go trując. Starzejemy się przedwcześnie, wyglądamy i czujemy się staro, mamy sztywne i bolące stawy, mętne oczy przyćmiony umysł a radość życia zanika. Jest kilka prostych zasad, których przestrzeganie sprzyja utrzymaniu wewnętrznej czystości naszego organizmu : Hydrocolonoterapia – głębokie płukanie okrężnicy. Podczas aktywnego płukania, okrężnica przemywana jest filtrowaną i sterylizowaną wodą na całej swojej długości, aż do wyrostka robaczkowego. Zabieg jest bezbolesny, czysty, higieniczny i niekrępujący. Hydrocolonoterapia wzmaga perystaltykę jelit, utrzymuje jelito grube w najlepszej kondycji, ułatwia pozbycie się zaparć. Pozwala na wyczyszczenie przyklejonych do ścianek jelita produktów, które nie uległy strawieniu, a zalegając latami gniją, fermentują, zmieniając się w kamienie kałowe, oraz zatruwają nasze ciało gazami. Aktywny styl życia – ruch jest niezbędny do prawidłowego wypróżniania. Zmiana nawyków żywieniowych – dieta bogata w włókna roślinne, surowe warzywa, owoce najlepiej z plantacji ekologicznych. Ograniczenie spożycia przetworów mięsnych oraz węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Zalecane jest picie dużej ilości wody około 2.5 l dziennie. Kontrola kwasowości – najprostszym sposobem jest zamoczenie papierka lakmusowego w moczu. kolor na jaki się zabarwi odpowiada określonej wartości Ph. Jelita wymagają odczynu lekko kwaśnego. Probiotyki - jelita potrzebują przyjaznej flory bakteryjnej, aby móc właściwie wypełnić swoje funkcje, jak: niszczenie oraz usuwanie patologicznych mikroorganizmów. Pomagają w przemianie zasadowego środowiska jelita grubego w lekko kwaśny tym samym zabezpieczają organizm przed utrata elektrolitów.Bakterie probiotyczne to największy przyjaciel człowieka.

Bogdan Szpirak Biovis Wellnes Center

www. Colontherapy.ca www. Nadwaga.ca

Tel 905- 804 8885

Porozmawiajmy o książkach

760 stron trudnego zachwytu Ostatnio sporo szumu na europejskim rynku wydawniczym robi (jak dotąd jedyna przetłumaczona na język polski) powieść Jaume Cabre pt. „Wyznaję”. Jest to lektura trudna, pokrętna, wymagająca wiedzy, wyrobienia literckiego i wrażliwości - ale jest to lektura wspaniała. Książkę trzeba przemyśleć w trakcie lektury i po jej zakończeniu. Nie można jej przerzucić. Trzeba ją uważnie i dokładnie przeczytać, również wstęp. Jest pełna intelektualnych pomostów pomiędzy czasem, przestrzenią i ludżmi, a napisana jest tak jak się myśli - zaczynamy od własnego ołówka i drogą skojarzeń, wspomnień, porównań i przenośni dochodzimy do garnka pradziadka. Książka warta przeczytania, ale jeżeli chcemy lektury autobusowej nie sięgajmy po nią, bo przyniesie rozczarowanie. Dla amatorów intelektualnych łamigłówek. Książka jest już w Bibliotece w Centrum. (MF)

MUZYKA

VI edycja GRECHUTA FESTIVAL w Krakowie W zakończonym w ubiegłą niedzielę,szóstym już festiwalu poświęconym pamięci Marka Grechuty pierwszą nagrodę otrzymał zespół "Black Jack" za rewelacyjne wręcz, jak wyraził się jeden z jurorów Michał Zabłocki, hardrockowe wykonanie piosenki Marka "Kraków". Nagrodzono również Justynę Panfilewicz oraz Mateusza Krautwursta. - Jestem zachwycony wysokim poziomem całego konkursu (w finale wystapiło 20 wykonawców) - powiedział po ogłoszeniu werdyktu przewodniczący jury Jan

Kanty Pawluśkiewicz. - Gratuluję całej dwudziestce finalistów. Serdecznie dziękuję wszystkim za emocje i wrażenia, których nam dostarczyli. Zaskakująca była szczególnie inteligencja z jaką podeszli do wcale nie łatwej warsztyatoeo twórczości Marka. O ile w latach poprzednich zdarzało się, że nie przyznawaliśmy pierwszej nagrody, to w tym roku nie mieliśmy tego dylematu. Wręcz musieliśmy się hamować z przyznawaniem wyróżnień - powiedział Jan Kanty Pawluśkiewicz. (ph)


27

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 POROZMAWIAJMY

O KULTURZE

Jak to z Bańką było... Jak wszyscy Państwo zapewne wiecie, na świecie są tysiące baniek. Na letnich kałużach, na laboratoryjnych stołach, choinkach, w tysiącach lamp i w różnych innych dziwnych miejscach. Są bańki ze szkła, powietrza, mydła, plastiku i metalowe bańki na mleko. A u nas, w Mississaudze, mamy bańkę zrobioną z humoru. I mamy tę bańkę już 20 lat. Co ciekawe, wcale nam ta bańka nie rdzewieje - ciągle się dla nas ze wszystkiego podśmiewuje, podśpiewuje i żartuje. Tak się złożyło, że ludzi, dzięki którym zaistniał kabaret „Bańka” znam już ładnych parę lat. Ta znajomość pozwoliła mi w jubileuszowym, dwudziestym roku ich działalności, wprosić się na wieczorne Polaków rozmowy. Rozmawiali ze mną Magda Papierz i Wojtek Gawenda. Opowieści starczyłoby na książkę, ale szczupłość miejsca pozwoli mi na podzielenie się z Państwem jedynie skondensowaną, ciekawą historią kabaretu. Powstanie Bańki poprzedziła nadawana przez Polskie Radio w Toronto audycja dla dzieci „Piosenki Magdalenki”, której twórcami byli Magda Papierz i Andrzej Pugacewicz. Młodym radiowym zapaleńcom zabrakło w pewnym momencie pieniędzy na opłacanie czasu antenowego i... postanowili zorganizować bal z częścią artystyczną pod hasłem „Dorośli dzieciom”. Wydany 11 maja 1993 roku bal spełnił swoje finansowe zadanie, ale jego część artystyczna zostawiła wykonawcom - Magdzie Papierz, Krzysztofowi Jaworskiemu, Andrzejowi Pugacewiczowi oraz aktorom z kabaretu Szuflada, skrzykniętym na balowy występ - pewien niedosyt. Krzysztof zaproponował: a może pobawimy się w ten kabaret trochę dłużej? Spotkał się z aprobatą wszystkich kolegów. I tak narodziła się „Bańka”, którą przez pierwsze dwa lata prowadził Krzysztof, a potem uroczyście odstąpił przewodnictwo Magdzie za jedną, skromną butelkę piwa. Śmiechu było co niemiara. Przez owe dwa pierwsze lata, raczkujący wtedy kabaret występował na małych scenkach, przed skromną jeszcze grupą widzów. Początkowo w sali pod kościołem - wpływy przekazywano wtedy na rzecz budującego się Centrum im. Jana Pawła II. Od jesieni 1994 roku kabaret znalazł stałe miejsce występów w nowo otwartym Centrum, w małej, działającej do dziś kawiarni. Scena ma tu cztery metry kwadratowe, a na ściśniętych maksymalnie krzesłach mieści się jedynie 80 widzów. Ale kabaret był ambitny. Co miesiąc premiera, w styczniu 1995 roku satyryczna Szopka Noworoczna. I tu zaczęły się schody. Ówcześnie szefujący Centrum p. Mazurek zarządził przedkładanie wszystkich bańkowych tekstów do jego osobistej cenzury - nie podobał mu się widać szopkowy tekst poświęcony jego osobie (a przecież jak mówi tradycja być w Szopce to zaszczyt, nieważne co

powiedzą!). W odpowiedzi usłyszał wypowiedziane głębokim basem: nie po to wyjechaliśmy z komunizmu, żeby nas tu, w Kanadzie, cenzurowano.

1996 roku butelka piwa przeszła z rąk do rąk. Był już wtedy w kabarecie, od lutego 1995 roku, Wojtek Gawenda czyli człowiek-orkiestra, bo i teksty umie

Magda Papierz i Wojtek Gawenda w piosence "Dolar" fot. archiwum Bańki

Po zakończeniu sezonu, w czerwcu 1995 roku kabaret musiał się z Centrum rozstać. Przytuliła go Fregata. Tu było jeszcze ambitniej - spektakl co dwa tygodnie! Ale wciąż ograniczona miejscem ilość widzów. W styczniu

pisać, zaśpiewa, rozbawi, no i niezły organizator. Wspólnie z Magdą poprowadzili Bańkę w dalszą artystyczną drogę i robią to do dziś. Na scenie pojawił się Andrzej Pugacewicz, kompozytor i tekściarz, przybył - również piszą-

cy - Piotr Hoffmann, i Jacek Janowski z Szuflady czyli tak zwany Stały Gość. Teksty dla Bańki pisał również Leszek Repczak. Mając własne teksty kabaret zmienił formułę i poszedł w kierunku programów autorskich. Jednocześnie, w myśl zasady „reklama jest dźwignią handlu” - wzięto się porządnie za rozreklamowanie kabaretu w mediach. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Reklama zadziałała i coraz więcej osób chciało oglądać Bańkę. Kabaret wrócił do Centrum, tym razem nie do malutkiej kawiarenki tylko na dużą salę, która na premierze powrotnego programu „Rewia odwołana” w 1997 roku była wypełniona po brzegi. Oryginalny scenariusz, oparty muzycznie na melodiach z okresu dwudziestolecia międzywojennego, tak się podobał publiczności, że spektakl (w różnych obsadach aktorskich) grany był przez kilka kolejnych lat i to zawsze przy pełnej sali. Nie był on wtedy spektaklem głównym sezonu, a jedynie swoistym dodatkiem do premier, które oczywiście miały zawsze komplety widzów. Okazało się, że nikt tak nie przyciąga polonijnej widowni jak Bańka. I tak jest, spektakl po spektaklu, przez tyle już lat... Styczeń 1998 roku to dla Bańki data w pewnym sensie przełomowa. Kabaret zaprosił do Centrum na wspólny występ inne polonijne kabarety, na pierwszy Polonijny Kabareton. Na sali było 800 widzów, a przed wejściem do niej - po raz pierwszy i ostatni w historii kulturalnych polonijnych imprez rozgrywały się sceny gorszące, czyli tzw. koniki sprzedawały bilety z trzykrotnym przebiciem, po 50 dolarów, co w ówczesnych czasach nie było kwotą bagatelną. Bilety wyrywano konikom z rąk. Kabareton okazał się strzałem w dziesiątkę. Z czasem na jego występy zaczęli przyjeżdżać goście z Polski, co podniosło jeszcze i tak już wysoką rangę imprezy, a widowni pozwoliło spotkać się ze znanymi i lubianymi artystami. Kabareton na stałe wszedł do kalendarza polonijnych wydarzeń kulturalnych. Ciąg dalszy w następnym numerze MF


28

PULS nr 41 (83) 9-15.10.2013

Konkurs wokalny „Anna German w Toronto” na najlepszą interpretację utworu z repertuaru Anny German Toronto Celebrity Symphony Orchestra zaprasza do udziału w konkursie wokalistów, którzy proszeni są o przygotowanie 2 utworów w dowolnym języku, a’cappella lub z dowolnym akompaniamentem, autorstwa Anny German lub z jej repertuaru. Nagrania w mp3 oraz życiorys ze zdjęciem prosimy przesłać w terminie do 10 listopada 2013 na adres: rozbicki@sympatico.ca.

Włoch, Ukrainy i Kanady oraz połączonych chórów w dniu 25 stycznia 2014 w Christian Performing Arts Centre, Toronto, Church on the Queensway. dr Andrzej Rozbicki www.rozbicki.com Strona konkursu: annagerman.artspolonia.com

Celem konkursu jest integracja środowisk kulturalnych, promocja szczególnie utalentowanych solistów oraz promocja twórczości Anny German. Profesjonalne Jury wyłoni trzy miejsca premiowane nagrodami. Ponadto regulamin przewiduje Grand Prix - zaproszenie do udziału w koncercie „Anna German & Viva Carnival” Celebrity Symphony Orchestra wraz z rewelacyjnymi solistami z Polski,

Modlitwy za Zmarłych! Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego zgromadzimy się na cmentarzach, aby modlić się za tych, którzy przebywszy trud ziemskiego pielgrzymowania, odeszli do wieczności. Modlitwy za zmarłych odprawione będą w niedzielę 27 października na następujących cmentarzach: O godz. 14:00 na cmentarzu Meadowvale, Brampton. O godz. 15:00 na cmentarzach: Mount Hope, Toronto; Park Lawn, Toronto; Sanctuary, Toronto; Holy Cross, Toronto (rozpoczęcie modlitw przy bramie od ulicy Yonge); Pine Hills, Scarborough; Christ the King Cemetery, Scarborough; Queen of Heaven, Oshawa. O godz. 16:00 na cmentarzach: Assumption, Mississauga; Mount Peace, Mississauga; St. John’s, Mississauga; St. Mary’s, Mississauga. 3 listopada, o godz. 14:00 na cmentarzu St. Mary's w Barrie. Do wspólnej modlitwy zachęcamy wszystkich, również tych, których bliscy spoczywają na cmentarzach w Polsce lub innych zakątkach świata.

O. Janusz Błażejak OMI Proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe


29

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Przyprowadzają ją z Nowakiem do stolika. To Grażyna Dramowicz, rówieśnicą Piotra, syna Tadeusza. Nie zna muzyki Nalepy, tylko tekst “Koło mego okna” - jakiś adorator przepisał kiedyś tą piosenkę jako list miłosny. Ślub biorą w maju 1989 roku w USA. Nalepa dużo wtedy koncertuje, obok Dżemu jest największą gwiazdą katowickiego festiwalu Rawa Blues. Obcina włosy. Powie, że nigdy ich nie znosił, ale chował się za nimi, bo czuł się w życiu niepewnie. ••• Z Grażyną się nie rozstają. On ją bierze na koncerty, także na scenę, chce, żeby śpiewała. Po koncertach bywa rubaszny. Kapela wraca z Jugosławii, 20 godzin w autobusie, zaraz wysiadają. - Chłopaki, co teraz robicie? - Idziemy spać. - To dobrze wam, bo ja się jeszcze muszę umyć. Tadeusz coraz więcej czasu spędza w szpitalach. Dializa dwa razy w tygodniu. Od lekarstw na podtrzymanie przeszczepu nerki rozpada mu się kręgosłup, nosi gorset. Traci sprawność w lewej ręce.

Na drugim brzegu tęczy (4) - 90 procent gitarzystow z takim problemem poszłaby na rentę. Ale nie Tadek. On grał nawet wtedy, jak nie miał siły wejść po schodach, tak było w amfiteatrze nad Soliną. I nigdy się nie skarżył - mówi Szlagowski. Raz Marek Karewicz jedzie odwiedzić Tadeusza w szpitalu. Zastaje tam Grażynę. - Odwiozę cię do domu, Grażynko proponuje.

- Dziękuję, ja tu zostaję - odpowiada żona Tadeusza i wyciąga spod jego łóżka dmuchany materac. Będzie czuwała non stop. Jest szczęśliwy. Swojej szwagierce Halinie (razem wychodzą na papierosa, kiedy odwiedza brata w Rzeszowie) mówi raz: Mira była jak ruski budzik. A Grażyna jest jak szwajcarski zegarek. Bo język ma niewyparzony, wali prosto z mostu.

••• Halina Nalepa trzy dni przed śmiercią szwagra już wiedziała. Bo w czwartek jej mąż Czesław szedł do szpitala dowiedzieć się o termin swojej operacji. Tadeusz powinien wieczorem zadzwonić do brata, zawsze był bardzo rodzinny, troskliwy. A nie dzwonił. Czesław rozmawiał z nim pod koniec lutego. - Perspektywa paczki i piachu mi się nie podoba. Ale życie jeszcze mniej - powiedział Tadeusz bratu. A potem rozmawiali o siatkówce. Bo raz, że Tadeusz zawsze był kibicem, a dwa, że do końca życia pozostał rzeszowianinem. Otóż w lutym siatkarze Resovii Rzeszów grali z Politechniką Warszawa. - Wygrali dwa sety, po prostu pięknie. A potem przegrali 2:3 - opowiadał Tadeusz. - Jak to możliwe, że ktoś gra tak pięknie, a potem coś się urywa i przegrywa cały mecz? ••• Na podstawie artykułu Wojciecha Staszewskiego DF/ GW

Koncert poświęcony twórczości

TADEUSZA NALEPY odbędzie się w niedzielę 3 listopada 2013 o godz. 17:30 w Polskim Centrum Kultury w Mississauga, 4300 Cawtra Rd. Info: 416.417.2655

Na zdjęciu od lewej: Piotr Urbanek (b), Tadeusz Nalepa (g. voc), Piotr Nalepa (g), Jarosław Szlagowski (dr) i Grażyna Dramowicz.

NAJWIĘKSZY WYBÓR KSIĄŻEK W KANADZIE! CO TYDZIEŃ GORĄCE NOWOŚCI! BESTSELLERY!

KONKURENCJA SPRZEDAJE KSIĄŻKI O 10% DROŻEJ! Z KARTĄ HUSARZA KUPUJ 30% TANIEJ NIŻ U KONKURENCJI!

WWW.HUSARZ.COM

tel. 905-277-5171

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com

www.husarz.com


30 PLOTKI

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 ZE ŚWIATA SZOŁ-BIZNESU

Cate Blanchett nie czeka na Oscara

Gwyneth Paltrow skrępowana w bieliźnie Gwyneth Paltrow wstydziła się rozebrać na planie filmu "Thanks for Sharing". W komediodramacie Stuarta Blumberga aktorka wciela się w postać Phoebe, dziewczyny z Nowego Jorku, która odkrywa, że jej nowy chłopak Adam (Mark Ruffalo) leczy się z uzależnienia od seksu. W jednej ze scen Paltrow pojawia się w erotycznej bieliźnie. "Bardzo denerwowałam się tą sceną - przyznaje gwiazda. - Czułam się ogromnie skrępowana. Na szczęście Mark Ruffalo był bardzo miły i pomógł mi przez to przejść". Aktorka dodała, że jej mąż, Chris Martin, nie jest zazdrosny. "Chris się nie martwi, kiedy występuję w takich scenach - oznajmiła Paltrow. - Podchodzi do tego na luzie".

Daniel Radcliffe rezygnuje z dalszej nauki Cate Blanchett woli nie nastawiać się na nominację do Oscara. Rola aktorki w "Blue Jasmine" Woody'ego Allena zachwyciła widzów i krytyków. Natychmiast pojawiły się więc sugestie, że Blanchett ma szansę odebrać Oscara podczas gali, która odbędzie się w marcu przyszłego roku. "To bardzo miłe, ale samo myślenie o tym byłoby przejawem nieposkromio-

nej pychy - oznajmiła gwiazda. - Przecież mamy dopiero październik". Główną bohaterką "Blue Jasmine" jest kobieta, która z dnia na dzień traci swoje luksusowe życie w Nowym Jorku. W akcie desperacji przeprowadza się do o wiele uboższej siostry do San Francisco. 23 sierpnia film trafił do polskich kin.

Gwiazdor serii "Harry Potter" Daniel Radcliffe zapowiedział, że nie wybiera się na studia, ponieważ woli skupić się na pracy na planie i w teatrze. "Myślałem o tym, ale mi przeszło mówił Radcliffe. - Nie chcę, żeby zabrzmiało to lekceważąco, ale ja po prostu wiem, co chcę robić w przyszłości. Studia na uniwersytecie są dla wielu osób sposobem na odnalezienie życiowej drogi, ja już swoją poznałem". Aktor dodał, że wieloletnia praca na planie ekranizacji serii J.K. Rowling sprawiła, że dojrzał szybciej niż rówieśnicy. W październiku na ekrany europejskich kin wejdzie film "Kill Your Darlings", w którym Anglik zagrał skandalizującego poetę Allena Ginsberga. W 2014 roku rozpocznie pracę na planie horroru "Frankenstein".

PAUL MASTER DESIGNS POSZUKUJE INSTALATORÓW PODŁÓG DREWNIANYCH HARDWOOD/LAMINATE/ENGINEERED WYMAGANE MINIMALNE DOŚWIADCZENIE, PRAWO JAZDY, SAMOCHÓD

647 500 5572 KUCHNIE JAN'S WOODWORK'S - wymiana drzwiczek - wymiana blatów - nowe kuchnie - wszelkie prace stolarskie tel: (416) 473 - 2486 JANEK

Katie Holmes obawia się o córkę Katie Holmes nie zgadza się, by Tom Cruise zapoznawał ich córkę Suri z doktryną scjentologów. Aktorka chce rozwiązać konflikt na drodze sądowej. "Tom powiedział kiedyś, że chce zapoznać Suri z tajnikami religii, jego adoptowane dzieci - Connor i Isabella - są aktywnymi członkami Kościoła Scjentologicznego - czytamy w magazynie "Grazia". - Jednak Katie nie chce, by córka miała jakikolwiek kontakt ze środowiskiem scjentologów. Spróbuje zmusić Toma, by nie mówił o religii w obecności dziewczynki. Liczy na współpracę, ale jeśli były mąż się nie zgodzi, wytoczy mu proces". Podobno z Holmes kontaktowała się była żona Cruise'a, Nicole Kidman. Ostrzegła ją przed nieprzewidywalną naturą aktora i radziła zadbać o bezpieczeństwo Suri.


31

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013 ŚRODA, 16 PAŹDZIERNIKA 06:15 Dziedzictwo del Monte - telenowela 07:00 Serwis pogodowy 07:20 W-11 Wydział Śledczy 07:50 Na Wspólnej - serial obyczajowy 08:15 Dzień dobry TVN - magazyn 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:35 Rozmowy w toku - talk show 12:20 Wawa non stop - serial 13:05 Serwis pogodowy 13:20 Dziedzictwo del Monte - telenowela 14:05 Szpital - serial 14:50 Pan i pani Pells - telenowela 15:40 Prawo Agaty - serial obyczajowy 16:25 Wiem, co jem - program poradnikowy 16:50 Dziedzictwo del Monte - telenowela 17:35 Rozmowy w toku - talk show 18:20 Szpital - serial 19:10 Wawa non stop - serial 20:00 Fakty - program informacyjny 20:30 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Na Wspólnej - serial obyczajowy 21:30 W-11 Wydział Śledczy - serial 22:05 Bitwa o dom - program rozrywkowy 22:55 Idealna niania - program rozrywkowy 23:30 Na osi - program motoryzacyjny 23:55 44 niezapomniane obciachy 00:20 Cesare Mori: Żelazny Prefekt - film, Włochy 02:00 Jak to jest złowione? 02:20 W-11 Wydział Śledczy 02:50 Wawa non stop - serial 03:35 Szpital - serial 04:20 Rozmowy w toku - talk show 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Wiem, co jem - program poradnikowy

CZWARTEK, 17 PAŹDZIERNIKA 06:15 Dziedzictwo del Monte - telenowela 07:00 Serwis pogodowy 07:20 W-11 Wydział Śledczy 07:50 Na Wspólnej - serial obyczajowy 08:15 Dzień dobry TVN - magazyn 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:35 Rozmowy w toku - talk show 12:20 Wawa non stop - serial 13:05 Serwis pogodowy 13:20 Dziedzictwo del Monte - telenowela 14:05 Szpital - serial 14:50 Pan i pani Pells - telenowela 15:40 Bitwa o dom - program rozrywkowy 16:25 Pani Gadżet - program poradnikowy 16:50 Dziedzictwo del Monte - telenowela 17:35 Rozmowy w toku - talk show 18:20 Szpital - serial 19:10 Wawa non stop - serial 20:00 Fakty - program informacyjny 20:30 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Na Wspólnej - serial obyczajowy 21:30 W-11 Wydział Śledczy 22:05 Perfekcyjna Pani Domu - program rozrywkowy 22:55 Stylowy magazyn - program poradnikowy 23:30 AUTOMANIAK - program motoryzacyjny 00:15 Zdrowsza opcja II - serial dokumentalny 00:40 Tajemnice zapachów II - serial dokument 01:05 Kuchenne rewolucje 01:50 Pyszne 25 - program kulinarny 02:15 W-11 Wydział Śledczy 02:50 Wawa non stop - serial 03:35 Szpital - serial 04:20 Rozmowy w toku - talk show 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Pani Gadżet - program poradnikowy

PIĄTEK, 18 PAŹDZIERNIKA 06:15 Dziedzictwo del Monte - telenowela 07:00 Serwis pogodowy 07:20 W-11 Wydział Śledczy 07:50 Na Wspólnej - serial obyczajowy 08:15 Dzień dobry TVN - magazyn 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:35 Rozmowy w toku - talk show 12:20 Wawa non stop - serial 13:05 Serwis pogodowy 13:20 Dziedzictwo del Monte - telenowela 14:05 Szpital - serial

14:50 Pan i pani Pells - telenowela 15:40 Perfekcyjna Pani Domu 16:25 Nieuleczalni - serial dokumentalny 16:50 Dziedzictwo del Monte - telenowela 17:35 Rozmowy w toku - talk show 18:20 Szpital - serial 19:10 Wawa non stop - serial 20:00 Fakty - program informacyjny 20:30 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Kuchenne rewolucje 21:50 Quo vadis, baby - film, Włochy 2005 23:30 Miasto Kobiet - talk show 00:20 Ugotowani 01:10 Kuba Wojewódzki - program rozrywkowy 01:55 Wyspa odrzuconych - serial przygodowy 02:50 Wawa non stop - serial 03:35 Szpital - serial 04:20 Rozmowy w toku - talk show 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Nieuleczalni - serial dokumentalny

SOBOTA, 19 PAŹDZIERNIKA 06:15 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.1 06:40 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.2 07:05 Madla i Tuptuś - serial rodzinny 07:15 Niedźwiadki - serial rodzinny 07:25 Spotkanie - serial rodzinny 07:40 Tajemnice zapachów II - serial 08:10 Kuchenne rewolucje 09:00 Dzień dobry TVN - magazyn 11:10 Co za tydzień - magazyn 11:40 Maja w ogrodzie - program ogrodniczy 12:05 Pyszne 25 - program kulinarny 12:30 Idealna niania - program rozrywkowy 13:05 Prawo i medycyna II - serial obyczajowy 14:00 Zdrowsza opcja II - serial dokumentalny 14:25 Cesare Mori: Żelazny Prefekt - film, Włochy 16:10 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.1 16:35 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.2 17:00 Bitwa o dom - program rozrywkowy 17:50 Przepis na życie - serial obyczajowy 18:40 Lekarze- serial obyczajowy 19:30 44 niezapomniane obciachy 20:00 Fakty - program informacyjny 20:25 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Mam talent - program rozrywkowy 22:25 Miejska dżungla - serial 23:15 Jestem niewinna - film, Francja 2010 00:55 Magiel Towarzyski - program rozrywkowy 01:30 Miasto Kobiet - talk show 02:15 Zdrowsza opcja II - serial dokumentalny 02:35 Quo vadis, baby - film , Włochy 2005 04:15 Kuba Wojewódzki - program rozrywkowy 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Na osi - program motoryzacyjny

NIEDZIELA, 20 PAŹDZIERNIKA 06:15 Miasto Kobiet - talk show 07:05 Magiel Towarzyski - program rozrywkowy 07:40 Zdrowsza opcja II - serial dokumentalny 08:10 Ugotowani - program kulinarno-rozrywkowy 09:00 Dzień dobry TVN - magazyn 11:10 Magiel Towarzyski - program rozrywkowy 11:45 Jak to jest złowione? - program rozrywkowy 12:10 Mam talent - program rozrywkowy 13:25 Czerwony Orzeł - serial obyczajowy 14:20 Ekomaniak w kuchni - serial dokumentalny 14:45 Na Wspólnej Omnibus - serial obyczajowy 16:15 Uwaga! Pirat - program motoryzacyjny 16:55 Doradca smaku - program kulinarny 17:05 Pyszne 25 - program kulinarny 17:30 Perfekcyjna Pani Domu 18:20 Prawo Agaty - serial obyczajowy 19:10 Na językach - program rozrywkowy 20:00 Fakty - program informacyjny 20:25 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Ugotowani - program kulinarno-rozrywkowy 21:50 Przepis na życie - serial obyczajowy 22:40 Cesare Mori: Żelazny Prefekt - film, Włochy 00:20 Superwizjer - program reporterów 00:45 Mam talent - program rozrywkowy 02:05 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.1 02:30 Jestem niewinna - film, Francja 2010 04:15 Na językach - program rozrywkowy

05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Jak to jest złowione?

PONIEDZIAŁEK, 21 PAŹDZIERNIKA 06:15 Dziedzictwo del Monte - telenowela 07:00 Serwis pogodowy 07:20 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.1 07:50 Byłem figurantem SB M.Nowakowski cz.2 08:15 Dzień dobry TVN - magazyn 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:35 Rozmowy w toku - talk show 12:20 Wawa non stop - serial 13:05 Serwis pogodowy 13:20 Dziedzictwo del Monte - telenowela 14:05 Szpital - serial fabularno-dokumentalny 14:50 Pan i pani Pells - telenowela 15:40 Przepis na życie - serial obyczajowy 16:25 SOS Uroda - program rozrywkowy 16:50 Dziedzictwo del Monte - telenowela 17:35 Rozmowy w toku - talk show 18:20 Szpital - serial 19:10 Wawa non stop - serial 20:00 Fakty - program informacyjny 20:30 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Na Wspólnej - serial obyczajowy 21:30 W-11 Wydział Śledczy - serial f 22:05 Lekarze- serial obyczajowy 22:55 Uwaga! Pirat - program motoryzacyjny 23:30 Byłem figurantem SB E.Kamiński 23:55 Byłem figurantem SB E.Wójciak 00:15 Quo vadis, baby - film thriller, Włochy 2005 01:55 Maja w ogrodzie - program ogrodniczy 02:20 W-11 Wydział Śledczy - serial fabula 02:50 Wawa non stop - serial 03:35 Szpital - serial 04:20 Rozmowy w toku - talk show 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny

05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 SOS Uroda - program rozrywkowy

WTOREK, 22 PAŹDZIERNIKA 06:15 Dziedzictwo del Monte - telenowela 07:00 Serwis pogodowy 07:20 W-11 Wydział Śledczy 07:50 Na Wspólnej - serial obyczajowy 08:15 Dzień dobry TVN - magazyn 10:50 Sędzia Anna Maria Wesołowska 11:35 Rozmowy w toku - talk show 12:20 Wawa non stop - serial 13:05 Serwis pogodowy - Polska 13:20 Dziedzictwo del Monte - telenowela 14:05 Szpital - serial 14:50 Pan i pani Pells - telenowela 15:40 Lekarze- serial obyczajowy 16:25 Pascal: po prostu gotuj 16:50 Dziedzictwo del Monte - telenowela 17:35 Rozmowy w toku - talk show 18:20 Szpital - serial 19:10 Wawa non stop - serial 20:00 Fakty - program informacyjny 20:30 Sport - program informacyjny 20:35 Pogoda - program informacyjny 20:40 Uwaga! - program interwencyjny 21:00 Na Wspólnej - serial obyczajowy 21:30 W-11 Wydział Śledczy - serial 22:05 Prawo Agaty - serial obyczajowy 22:55 Kuba Wojewódzki - program rozrywkowy 23:45 Magiel Towarzyski - program rozrywkowy 00:20 Jestem niewinna - film, Francja 2010 02:00 Co za tydzień - magazyn 02:20 W-11 Wydział Śledczy 02:50 Wawa non stop - serial f 03:35 Szpital - serial 04:20 Rozmowy w toku - talk show 05:00 Fakty - program informacyjny 05:25 Sport - program informacyjny 05:30 Pogoda - program informacyjny 05:35 Uwaga! - program interwencyjny 05:50 Pascal: po prostu gotuj

Czytaj PULS w internecie: www.issuu.com/radiopuls.ca


32

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

Potrzebna kucharka do SUPER KOLBASA. Dogodne warunki, weekendy wolne. Proszę dzwonić: (416) 567-2410 lub (905) 206-1846

Potrzebna pani do sprzątania domów w Mississauga i Oakville. Tel. (905) 502-6296.

Tygodnik PULS czytaj również w internecie - www.issuu.com/radiopuls.ca Tygodnik PULS - og³oszenia drobne

Wype³nij, do³¹cz czek i wyœlij

#

Do 100 liter $10 + HST = $11.30 150 liter $12 + HST = $13.56 200 liter $16 + HST = $18.08 250 liter $20 + HST = $22.60 300 liter $24 + HST = $27.12

P³atnoœæ czekiem

Czek za³¹czony

Nazwisko i Imiê Ulica, Numer Domu Miasto, prowincja

Kod pocztowy

Telefon

Email

Data

Podpis

Tygodnik PULS - JP7 2568 Royal Windsor Dr. Mississauga, ON L5J 1K7


PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

33


34

PULS nr 42 (84) 16-22.10.2013

KRZYŻÓWKA Barowe talerzyki

lepota barwna

Kraj To, co ksicia zebrano Rainiera z pól

Aladyna

Cymes dla Burka Stolica Ligurii

12

6

20 Dzielnica Wałbrzycha

Był nim Ketling

Technika graficzna

Ognisty baran

7

Lata nad pla

23 25

BYK

24

22 Beszamel do misa

Włoska "Wisła"

Raki będą w fatalnym nastroju, mogą odczuwać różne dolegliwości, a niektóre z nich będą musiały udać się do lekarza. Potem atmosfera wokół nich diametralnie się zmieni, poczują się lepiej. Zacznie więcej się dziać w sprawach uczuciowych, będą przeżywać wielkie namiętności, czekają je dobre chwile z partnerem.

LEW

Lwy będą tryskać energią, będą bardzo zaangażowane we wszystko, co robią. Będzie je rozsadzać energia. Relacje z bliskimi mogą przebiegać dość nerwowo. Nie powinny podejmować w tym tygodniu żadnych ważnych decyzji zawodowych, gdyż skłonność do nadmiernej ekspansji może prowadzić do strat.

PANNA

Panny będą w tym tygodniu bardzo romantycznie nastawione do życia, będą skłonne do romansowania i flirtowania. Pannom w stałych związkach ten tydzień przyniesie czas namiętności, zmysłowości. Będą miały korzystny czas do podejmowania nowych zadań przedsięwzięć lub zakładania własnej działalności. Wagi będą mogły zaliczyć ten tydzień do udanych. W pierwszej połowie będą budzić duże zainteresowanie płci przeciwnej, będą miały dużo okazji do flirtowania, a przy tym będą czarujące. W kwestiach zawodowych mogą mieć poczucie, że nic się nie dzieje ciekawego, w interesach zastój i tylko artyści będą te-

3 TaczoMiłosny Pie ni z ny na w koopery balu percie

Młodszy z braci Schumacherów Chce nas pokona Dawny komputer

21 Smith w ród aktorów

Ssak z kit Nieznajomy pan

WAGA

11

15

8

Litery z pól ponumerowanych utworz rozwizanie - my l Karola Bunscha. 1

2

3

4

5

6

7

8

9 10 11 12 13 14 15

16 17 18

19 20 21 22 23 24 25 26

SKORPION

HUMOR Rozmowa studentów: - Powtarzałeś coś przed egzaminem? - Tak. - A co? - Będzie dobrze, będzie dobrze... ***** W pociągu wielki tłok, pasażerowie stoją na korytarzach. Nagle słychać głos z oddalonego przedziału: - Lekarza! Czy jest tutaj jakiś lekarz?! Z końca wagonu, przez tłok przeciska się lekarz. Po dotarciu na miejsce słyszy pytanie: - Choroba gardła na sześć liter? ***** W najwyższych górach świata, drogą nad przepaścią jedzie autokar z turystami. - I co, boicie się? - pyta przewodniczka. - Tak! - krzyczą pasażerowie. - To proszę robić to, co kierowca! - A co robi kierowca? - Zamyka oczy!

SUDOKU

Barany będą miały zmienne nastroje. Będą bardzo pobudzone, nastawione na romanse i flirty, a przy tym niecierpliwe i żywiołowe. W pracy mogą robić wszystko zbyt szybko, więc tam, gdzie potrzebna jest dokładność, mogą mieć problemy. W drugiej połowie tygodnia życie praktyczne da im się we znaki. Byki będą nastawione łagodnie, spokojnie będą przyjmować wszelkie przeciwności, a nawet szybkie tempo życia nie wyprowadzi ich tym razem z równowagi. Nie będą przejmować się drobiazgami. W ich obecnym życiu pojawiają się nowe możliwości, szczególnie w sensie zawodowym, więc będą dobrej myśli. Bliźnięta będą bardzo ożywione, towarzyskie, pełne zapału i energii. Cały czas będą w ruchu, wśród ludzi, w centrum wydarzeń. W drugiej połowie tygodnia mogą trochę zwolnić tempo, trochę się rozleniwią, ale to pozwoli im spojrzeć bardziej racjonalnie na sprawy zawodowe i materialne.

RAK

19

Wyspa słynca z kolosa

1

BLIŹNIĘTA

26

Bywa kute Luby Afrodyty

18

Paweł, trener piłkarzy

13

Wany w brydu

17

Jeden z Dewiza, Fiatów my l

Informacja z poczty

14

W rku krawca

Gumowy sczek

5

9

Człowiek chccy wydawa si innym ni jest Czworonony osesek

Liturgiczna szata

Futerał na binokle

Członek złotej ordy

Posag panny Białe od krowy Ziały ogniem

Narzucony rygor w pracy

2

Krach, upadek

Dzierawi sklep

16

10

BARAN

Umowa przelewu

4

Phil, wokalista ang. Płonie w wiecy

HOROSKOP

PANORAMICZNA

STRZELEC

KOZIOROŻEC

WODNIK

RYBY

Skorpiony mogą mieć wrażenie, że życie nabrało zawrotnego tempa, ciężko będzie im nadążyć za wydarzeniami. Na dodatek będą musiały na każdym kroku uważać, żeby kogoś nie urazić. Będą musiały stosować różne dyplomatyczne zabiegi, które nie do końca będą zgodne z ich naturą. Strzelce będą zadowolone z życia, pełne energii i inwencji. Przy tym będą dla innych miłe i odbierane jako sympatyczne i wesołe. Doskonale będą się im układać relacje z ludźmi, co może mieć zbawienny wpływ na ich karierę zawodową. Uda im się podpisać korzystne umowy, zawrzeć intratne transakcje. Koziorożce będą miały wyjątkowo kiepski nastrój. Może dopaść je chandra, mogą cierpieć na bóle głowy. W pracy wszystko będzie je drażnić. Samotne Koziorożce będą czuły się bardzo opuszczone. Za to w drugiej połowie tygodnia nastrój diametralnie im się zmieni, poprawią się relacje z ludźmi. Wodniki będą pełne energii i wigoru, będą miały okazję do bogatego życia towarzyskiego, dzięki temu również do wymiany plotek i informacji. Będą miały poczucie intensywności życia, doświadczeń i relacji z ludźmi. Samotne Wodniki mogą w tym czasie poznać kogoś, kto będzie wiele dla nich znaczył. Ryby będą bujać w obłokach zamiast żyć rzeczywistością. Dużo będzie się działo, życie nabierze zawrotnego tempa. Przy tym wszystkim będą czuły się trochę otumanione, nawet najprostsze wybory mogą sprawiać im trudność. W wielu sprawach mogą czuć się niepewnie.


ETOBICOKE Custom build, 4-sypialniowy dom z 5 łazienkami, w prestiżowej okolicy, na pięknej, bardzo prywatnej działce. Ten luksusowy dom ma również świetnie wykończony 1-sypialniowy, elegancki apartament w basemencie z osbnym wejściem. Oryginalne architektoniczne rozwiązania. Cena $ 1,099 tys.

BURLINGTON Perfekcyjnie wykończony w każdym najdrobniejszym szczególe, super luksusowy 3-sypialniowy dom na pięknej, profesjonalnie zagospodarowanej działce. Elegancki 1-sypialniowy apartament w basemencie z osobnym wejściem (okna powyżej poziomu ziemi). Kominek na drzewo, parking na 7 aut, klonowe podłogi, granit, ceramika. Ten dom trzeba koniecznie zobaczyć! Open house - 14 i 15 września. Cena $ 649,800

WOODBRIDGE Piękny 4-sypialniowy, fantastycznie wykończony dom z podwójnym garażem. Drewniane podłogi i schody, kominek, wysokie sufity, duża działka wychodząca na ravinę. Cena $ 649.800

MISSISSAUGA Pięknie, nowocześnie wykończony, 3-sypialniowy wolnostojący dom z podwójnym garażem i osobnym apartamentem w wykończonym basemencie. Wspaniała, prywatna działka - 46.58 x 137.17 stóp. Znakomita lokalizacja (Glen Erin i Collage Way). Cena tylko $ 499,800


Puls no84 october 16 2013  

Słowo wstępne 241 bilionów dolarów - bagatela - 241 000 000 000 000 $. To globalny dochód czyli światowe PKB, a wg. Wikipedii PKB to wa...

Puls no84 october 16 2013  

Słowo wstępne 241 bilionów dolarów - bagatela - 241 000 000 000 000 $. To globalny dochód czyli światowe PKB, a wg. Wikipedii PKB to wa...

Advertisement