Page 1

Obchodný vestník

Elektronické aukcie

Canon vstupuje

bude vychádzať už len elektronicky str. 8

sú čistý gambling, tvrdí Patrick Schwab str. 14

na trh produkčnej fototlače str. 27

Časopis pre polygrafiu a súvisiace odvetvia • printprogress.sk • 3 / jún - júl 2011

Čo najviac poteší na obaloch?

cena: 4,80 €

Rozbaľovanie, tvrdia obaloví dizajnéri.

Think Outside the Box* *myslite nekonvenčne, prekračujte hranice, hľadajte kreatívne riešenia


9\]HUÂŞDNR]DPDWRYRPDWQÉ… VSUÂŞYDVDOHSĂ‘LHDNROHVNOÉ…

=DPDWRYÉ…SRFLWNWRUÉ…Y\WYÂŞUDMÂ? PLNURVNRSLFNĂ‚É‘DVWLFHQÂŞWHUX

2NDPĂ–LWHVFKQH KRGÂŁVDQDUÉ…FKOXWODÉ‘

3RXĂ–LMHWHPHQHMSÂ?GUXSURWL REĘ‹DKRYDQLX$NYˆEHFEXGHWH PXVLHĘ‹QHMDNÉ…SRXĂ–LĘ‹

{Ă–DVQHQDVWDYHQÂŞNYDOLWDWODÉ‘H VDFKHPLFN\YLDĂ–HVQÂŞWHURP

9RYÀɑÑLQHSU£SDGRYQHGRFKªG]D NRWHUXDMEH]GRGDWRɑQÂKRODNRYDQLD

Chceli ste eĹĄte ostrejĹĄie detaily. Chceli ste pocit luxusu. Chceli ste okamĹžitĂŠ schnutie. DĂĄvame vĂĄm odpoveÄ?. NovĂ˝ papier Hello Hot Silk. Toto je unikĂĄtny produkt. NĂĄter je vytvorenĂ˝ s pomocou nanotechnolĂłgie a novĂŠho zloĹženia minerĂĄlov. VytvĂĄra povrch tak hebkĂ˝, Ĺže vĂ˝sledky tlaÄ?e nikdy neboli tak ostrĂŠ a mĂĄte pocit, Ĺže v rukĂĄch drŞíte zamat. PoĹĄlite svoje dojmy z Hot Silk na hellopaper.com.

LuxusnĂ˝ hodvĂĄb pre rozumnĂ˝ch tlaÄ?iarov.

BratislavskĂĄ papierenskĂĄ spoloÄ?nosĹĽ, spol. s r.o. • PĂşchovskĂĄ 16 • 831 06 Bratislava 35 • ModrĂĄ linka: 0850 123 277 • fax: 02/44 87 16 85 • predaj@brp.sk • www.brp.sk


Editoriál

Pavel Vitek šéfredaktor Reč bude o obaloch. Patrím ku generácii tých, ktorí ešte ako deti chodili kupovať mlieko do plechovej kanvičky a pani predavačka Vierka, ako ju dôverne oslovovala moja mama v konzume, mi ho naberala veľkou hliníkovou odmerkou z veľkej hliníkovej kanvy. A keď nám mlieko nebodaj skyslo, mama z neho urobila tvaroh... A otcovi som chodil kupovať pivo k nedeľnému obedu do krčahu v neďalekej krčme. Malo to svoju výhodu. Za tých pár halierov, čo mi pán krčmár – inak otec môjho spolužiaka Petra – vydal, vyšlo aj na dvojdecku kofoly. Mali sme už taký zaužívaný rituál. On načapoval pivo a neochotne sa začal prehrabávať v drobných na výdavok. Ja som sa za pultom postavil na špičky, aby ma lepšie videl, a rýchlo som zaševelil, „A za zvyšok si prosím kofolu.“ Na tvári sa mu rozlial úsmev, obratom dlane skončili haliere v kase a vždy nezabudol dodať: „Pozdravuj doma vašich.“ Vlastne ako si to tak spätne premietam, balilo sa len to najnutnejšie, a aj to viacmenej do štandardných obalových materiálov – papierových vrecák rôznej veľkosti. Bola to obalová doba kamenná. Bolo však na nej niečo úžasné – každý obchod, teda, ako sa dnes povie, biznis, bol najskôr o komunikácii... a potom, mlieko bolo naozaj mliekom a... škoda mlčať. Vysokoškolské roky som strávil na východ od našej východnej hranice a tam bol najdôležitejším obalovým materiálom novinový papier narezaný na rôzne veľkosti... Obalová doba ľadová uprostred budovania komunizmu. Ale tá ruská (vlastne sovietska) smotana či zmrzlina! To bolo kalórií! Naučil som sa aj zopár múdrostí o jednote formy a obsahu.

Povedali... Brusel sa v týchto dňoch rozhodol vniesť poriadok do obalového priemyslu. Aby sme nemuseli chodiť s lupou do super a hyper marketov a podobných maxi obchodov, stanoví minimálnu veľkosť písma na obaloch. A nielen to. Po schválení nariadenia by sa už nemalo stať, že kúpite čokoládový jogurt bez čokolády, ak sú na obale zobrazené kúsky čokolády. "Mätúce vyobrazenie bude úplne zakázané," tvrdí jeden z našich europoslancov. Výrobcovia si podľa neho nebudú môcť dovoliť predávať jahodový jogurt, keď "okolo neho jahody ani neprešli". A to sme už po dvadsiatich rokov vhupli rovnými nohami do súčasnej doby obalovej. Má svoje zvláštne, charakteristické črty – namiesto ľudí začali komunikovať obaly. Som ochotný dať euro, možno lepšie dolár (tuším je stabilnejší) tomu, kto v miestnom hyper-super obchode nájde predavača, dá mu obyčajnú otázku týkajúcu sa kvality výrobkov v kilometrovom regále jedného sortimentu a získa pravdivú odpoveď. Máte na to pol hodiny. Kto sa odváži? Neuspejete. Nie je to chyba obalov, ani tých, čo ich vyrábajú. Obalári vedia, že od obalu očakávame predovšetkým, že bude svojou formou a zložením chrániť výrobok pred poškodením, uľahčí manipuláciu, podá základnú informáciu, poskytne priestor pre marketing, kde výrobca môže zviditeľniť a odlíšiť svoj produkt, bude estetický a v neposlednom rade ekologický. Len obchodníci by mali vedieť, že ani ten najdokonalejší obal nedokáže nahradiť prostú ľudskú komunikáciu a výrobcovia by mali pochopiť, že nekvalitný výrobok nezachráni ani ten najkrajší obal... ale nemusí to platiť vždy. Dobre nastavený marketingový mix vrátane agresívnej klamlivej reklamy niekedy dokážu (aspoň na čas) urobiť z mnohých ľudí bezduché stádo konzumentov. Doba obalov je jednoducho akási komplikovanejšia. I preto sme OBALY zvolili za tému tohto čísla. Snáď prinesieme trochu nápadov a osvety. No a napokon sme sa pokúsili aj o kreatívny „obalový počin“ – originálnou obálkou nášho časopisu. A neklameme – naše budúce číslo už ponesie nový názov PrintProgress.

„Americký časopis Consumer Report... založil výročnú cenu o najdômyselnejšie zabalený výrobok. ...víťazom sa stal kábel od fotoaparátu, ktorý bol zabalený tak rafinovane, že ho tím súťažiacich vybavený nožmi otváral 9 minút. Incidenty a nehody, ku ktorým dochádza pri otváraní obalov, pomenovali psychiatri „wrap rage“ – „obalová zúrivosť“. Je záhadou, prečo je takto zabalená hlavne elektronika. Keď si kúpite balíček cukríkov, nájdete na obale vyznačené miesto, kde ho možno jednoducho roztrhnúť a otvoriť.“ (Miloš Čermák v Sme o stave obalov v roku 2008, ktorý dodnes trvá.)

„Požiadajte Mattel, aby prestal používať dažďové pralesy na obaly pre svoje hračky!“ (Hnutie Greenpeace obvinilo svetových výrobcov hračiek, že prispievajú k ničeniu tropických dažďových pralesov v Indonézii. Drevo z indonézskych pralesov sa údajne používa na výrobu obalov pre bábiky Barbie od americkej spoločnosti Mattel.)

„Športová značka Puma... už nebude baliť obuv do papierových škatúľ, ale do nových obalov priateľských k životnému prostrediu. Nový obal dostal názov Clever Little Bag, teda šikovná malá taška. Skladá sa z lepenkového rámu a neigelitovej tašky z recyklovateľného termoplastu, ktorý sa vyrába z kukurice a je biologicky odbúrateľný. Tašky sa majú dostať na trh v 2. polroku t. r.“ (Dáša Stanková na stránke etrend.sk, kde okrem iného uvádza, že vďaka novým taškám Puma ušetrí 8 500 ton papiera, po 1 mil. litrov benzínu a vody a 0,5 mil. litrov nafty. Celkové zníženie spotreby materiálu a energie používanej pri výrobe obalov tak môže dosiahnuť 60 %, no Puma neočakáva okamžitú návratnosť projektu.)


PapierPolygrafia OBSAH

Obsah jún - júl 2011 5 8

Editoriál Krátko z domova

NÁZORY 10

Anketa

TÉMA ČÍSLA: OBALY 14

18 21

Elektronické aukcie sú čistý gambling (Rozhovor s generálnym riaditeľom Duropack Turpak Obaly, a.s., Martin, Patrickom Schwabom) Najlepším reklamným predmetom je obal Konštrukcia, vzorky a malosériová výroba obalov

PAPIER 24 28

Mondi pre digitálnu tlač Trh s papierovými obalmi bude rásť

14

OFSET 25

KBA Rapida 75E prináša zákazníkom ďalšie benefity

26

DIGITÁLNA TLAČ 26 27

Tlačiareň roka 2011 má Konica Minolta Canon vstupuje na trh produkčnej fototlače

PRODUKTY 29 30 32 38 41

41

Tlačiarne Xerox: Veľký biznis v malej kancelárii Nová generácia referenčných LCD monitorov NEC FinePix HS20 EXR – teraz ešte lepší Počítače (pripravené v spolupráci s PC Revue) Prvý all-in-one počítač od LG

45 6

ROČNÍK 2011 03


OBSAHPapierPolygrafia

TECHNOLÓGIE 34

FLEXOTLAČ – tlačová forma a digitálne technológie

MARKETING, MANAŽMENT, VZDELÁVANIE 42 45 47 48 50

» „Aj z obchodu sa vytrácajú dobré mravy.“

» Najlepšia produkčná hárková farebná tlačiareň roka 2011

» Počítač LG s 3D monitorom: Všetko v jednom

Mýtus o interview Čo je to myslenie out of the box? Súboj robotov Stredoškolský boom v príprave grafikov digitálnych médií Kvalita je samozrejmosť, víťazia dobré ceny a termíny (Rozhovor s generálnym riaditeľom AD TEAM, a. s., Trnava, Michalom Blažekom)

Partneri časopisu

zlatý partner

strieborný partner

bronzový partner

partner

» Hľadanie nekonvenčných riešení v manažmente ROČNÍK 2011 03

7


PapierPolygrafia KRÁTKO Z DOMOVA

Printový Obchodný vestník končí Printový Obchodný vestník končí. Zverejňovanie Obchodného vestníka (OV) aj komunikácia s vydavateľom OV sa bude od 1. júla uskutočňovať výlučne elektronicky. Vyplýva to zo zákona o OV, ktorý 1. júna schválil parlament. čelom zákona je prechod z tlačenej podoby OV na jeho elektronickú podobu dostupnú bezplatne. Tá si kladie za cieľ poskytnúť koncovému užívateľovi ľahko dostupné informácie týkajúce sa určitého subjektu alebo určitej činnosti, ktoré sú relevantné pre rozhodovanie a konanie koncového užívateľa. Elektronizáciou OV sa zároveň zjednotí a v niektorých prípadoch aj významne skráti lehota na zverejnenie údajov. V niektorých prípadoch dokonca z 90 či 30 dní na 5 dní. Zákon totiž predpokladá, že všetky podania budú po splnení podmienok zverejnené v rovnakej päťdňovej lehote. Výška poplatkov spojených so zverejňovaním údajov v Obchodnom vestníku zostáva zachovaná, t. j. vo väčšine prípadov 19,91 €. Sadzobník správnych poplatkov však už nebude upravovať nariadenie vlády o OV, ale bude súčasťou zákona o správnych poplatkoch, ktorý nadobúda účinnosť spolu so zákonom. Od poplatku budú naďalej oslobodené údaje zverejňované registrovými súdmi a úradmi, konkurznými správcami, súdnymi exekútormi, dražobníkmi a Národnou bankou Slovenska. OV doteraz tlačila Tlačiareň Zboru väzenskej a justičnej stráže v Leopoldove.

Ú

TASR, jk

Najviac Zlatých klincov pre Vaculik Advertising V hlavnej súťaži slovenskej reklamy Zlatý klinec porota udelila 45 klincov v hlavných kategóriách. Cenu Grand Prix získala agentúra Triad Advertising za prácu Google Analytics ako médium pre spoločnosť Riesenia.com na podporu projektu Analytics.sk. ajúspešnejšou sa stala agentúra Vaculik Advertising, ktorá dokázala premeniť na klince 7 nominácií. Celkovo získala 4 zlaté ocenenia, dve striebra a jeden bronz. Najoceňovanejšie sa stali práce Pripravujeme sa na svetlá reflektorov pre Vysokú školu múzických umení. Jeden strieborný klinec získala za prácu Bankomaty pre nevidiacich pre Tatra banku. Druhou najoceňovanejšou bola agentúra Wiktor Leo Burnett. Za prácu Raj surferov pre Orange získala jeden strieborný a dva bronzové klince. Úspešná bola aj kampaň

N 8

ROČNÍK 2011 03

Retro pre Quatro, za ktorú agentúra získala ocenenia v kategórii Techniques a Kampaň, bronzom ocenená bola Streetartová galéria pre Orange vytvorená pri príležitosti hokejových Majstrovstiev sveta a strieborný rádiový spot pre J&T Banku. Trojlístok najúspešnejších uzavrela Istropolitana Ogilvy so zlatom za rádiový spot pre Nadáciu VÚB, s dvomi striebornými a jedným bronzovým klincom za práce s Dedém pre Slovak Telekom, a ďalšími tromi bronzami za čarovné zrkadlo pre Avon, rádiový spot "Ako sa volá" a online projekt „Podeľte sa o úspech-online“ pre klienta Slovak Telekom, ktorý pripravila v spolupráci so Zaraguza digital. Zlato získala aj jedna z najdiskutovanejších kampaní tohto roka – Večerníček od MUW Saatchi & Saatchi pre ČSOB. Zvláštnym ocenením bola cena Filip venovaná osobnosti slovenskej reklamy, ktorú získal Creative Digital Director z agentúry Zaraguza digital Michal Pastier. Agentúre Zaraguza sa ušli dve zlaté a po jednom striebornom a bronzovom klinci. e-trend

Martinus je Slovak Gold V bratislavskom hoteli Bôrik sa konalo už 47. slávnostné odovzdávanie Certifikátov a Zlatých medailí Slovak Gold. edem nových Certifikátov Slovak Gold – tri za služby a štyri za výrobky – prevzali Michal Meško, konateľ internetového kníhkupectva Martinus.sk, Martin (v 17-ročnej histórii Slovak Gold je Martinus jediná firma z knihkupeckej branže, ktorá získala toto prestížne ocenenie), Jozef Adame, konateľ firmy Adlo – bezpečnostné dvere, Bratislava, Ferdinand Körösi, konateľ firmy Ametist Slovakia, Dubnica nad Váhom, Peter Matyšák, konateľ firmy Víno Matyšák, Pezinok, Adrian Doboly, obchodný riaditeľ spoločnosti Natures, Trnava, Eva Vanková, finančná riaditeľka spoločnosti Vetropack Nemšová, a František Garaj, riaditeľ spoločnosti Stavivá-Garaj, Banská Bystrica. Martinus.sk je najväčším internetovým kníhkupectvom na Slovensku a zároveň najväčším internetovým obchodom celkovo (podľa počtu obslúžených zákazníkov). Viackrát získal v nezávislých prieskumoch ocenenie „najlepší” a „najobľúbenejší” internetový obchod na Slovensku. Jeho prácu ocenilo viacero organizácií. V roku 2006 ako prvý internetový obchod

S

Martinská centrála internetového kníhkupectva martinus.sk.


KRÁTKO Z DOMOVA

na Slovensku získali prestížny certifikát kvality Slovak Gold. Ku gratulantom sa pripája aj náš redakčný tím. Do nasledujúceho čísla pripravujeme profilový rozhovor s konateľmi martinus.sk Jozefom Santusom a Michalom Meškom. pv Foto: Vladimír Benko

Ikar zverejnil v uliciach úryvky z novej knihy Obyvatelia Košíc a Bratislavy si mohli priamo v uliciach prečítať na vonkajších nosičoch kriminálku. Išlo o kampaň vydavateľstva Ikar, ktoré tak predstavilo kriminálku Zmluva podľa Paganiniho od švédskej manželskej dvojice vystupujúcej pod pseudonymom Lars Kepler. ampaň pozostávajúca zo 160 citilightov je prvá kampaň Ikaru zameraná na čiernobiely knižný titul. Doterajšie komunikačné aktivity vydavateľstva boli zameraná skôr na výpravné plnofarebné encypklopédie alebo na uvedenie nových filmov spolu s knižnou predlohou v partnerstve s distribučnými spoločnosťami. Ako uviedol riaditeľ vydavateľstva Ikar Peter Bielčík, kampaň mala zaujať hlavne vďaka netradičným vizuálom, pretože ľudia sú už zvyknutí a imúnni voči bežným reklamným plochám. Ďalšími mediatypmi kampane boli rozhlasové spoty, print a online aktivity na spravodajských portáloch a sociálnych sieťach. Knižná novinka je okrem printovej verzie k dispozícii aj ako elektronická kniha.

KPapierPolygrafia

kusov denník zaznamenal v porovnaní s aprílom 2010 najvýraznejší pokles zo všetkých auditovaných denníkov – o 9 044 exemplárov. a druhú priečku sa prvýkrát od septembra 2010 prepracoval taktiež bulvárny Plus jeden deň (Spoločnosť 7 Plus) s 62 061 predanými výtlačkami. Denník zaznamenal v apríli najvyššie nárasty predajnosti v medzimesačnom (+10 471 kusov) i medziročnom (+7 673 kusov) porovnaní. Tretie miesto si udržal denník Sme (Petit Press), ktorý si za mesiac polepšilo o 1 519 kusov na priemer 54 232. Medziročne jeho predajnosť klesla o 670 výtlačkov. Napriek nie veľmi výraznému medzimesačnému poklesu o 805 predaných exemplárov si Pravda (Perex) pohoršila s priemernou predajnosťou 52 204 výtlačkov z 2. až na 4. miesto. Pravde medziročne stúpla predajnosť o 2 072 kusov. Hospodárske noviny (Ecopress) sa už druhý mesiac po sebe s priemernou predajnosťou 16 964 výtlačkov držia pod dlho udržiavanou 17-tisícovou hranicou, ktorú predtým naposledy podliezli v auguste 2010.

N

medialne.sk

Piano už zarába Tržby systému spoločného predplatného slovenských mediálnych webových stránok Piano, do ktorého je zapojených 9 webov, počas prvého mesiaca prevádzky dosiahli 40 000 €. Informovala o tom spoločnosť Piano Media prevádzkujúca systém Piano. Počet predplatiteľov spoločnosť nezverejnila, predpokladane najpoužívanejšie je mesačné predplatné za 2,90 €.

e-trend

Bulvár bezkonkurenčne vedie Líder medzi slovenskými printovými denníkmi Nový Čas (Ringier Axel Springer) si naďalej udržiava odstup viac než dvojnásobnej predajnosti v porovnaní s najbližším konkurentom. V apríli sa predávalo priemerne 136 617 výtlačkov. Napriek medzimesačnému nárastu predajnosti z historického dna o 2 178

odľa vyjadrenia Tomáša Bellu, riaditeľa Piano Media, pre server DSL.sk, počet predplatiteľov zatiaľ nikdy neklesol a zatiaľ si každý deň zaplatilo prvýkrát alebo obnovilo predplatné viac ľudí ako koľkým predplatné vypršalo a neobnovili si ho. Systém začal vyžadovať predplatné 2., resp. 9. mája pre užívateľov, ktorí si vytvorili účet počas testovacej prevádzky. Koľko percent si ale z predplatiteľov, ktorým vypršalo predplatné, obnovuje predplatné, Bella spresniť nechcel. Podľa dvoch zapojených médií, .týždeň a Sme, si cez Piano predpláca obsah viac čitateľov, ako to robilo pri možnosti zaplatiť si prístup samostatnou platbou pre jedno médium. Dvom médiám, resp. sekciám médií, ktoré zaviedli najrazantnejšie spoplatnenie, serveru medialne.sk a sekcii komentare.sme.sk, poklesla návštevnosť podľa tlačovej správy údajne o 10 – 20 %. Na konci mája však samotný denník Sme tvrdil, že denná čítanosť jeho komentárov klesla z tisícov až desaťtisícov iba na stovky ľudí.

P

dsl.sk

ROČNÍK 2011 03

9


?

PapierPolygrafia ANKETA

ANKETA V prvom čísle nášho časopisu sme požiadali

Zmení sa trh, zákazník a jeho potreby. Je preto určite

vrcholových manažérov spoločností polygrafického priemyslu

na mieste otvoriť aj na Slovensku širšiu diskusiu o tejto

a príbuzných odvetví, aby pomenovali relevantné trendy

problematike a pokúsiť sa pomenovať hlavné parametre

na najbližších 3 – 5 rokov. Všetci sa vzácne zhodli v tom,

očakávaných zmien. Náš časopis sa aj v ďalších číslach

že jeden z kľúčových trendov je masívny prienik informačných

bude cielene venovať týmto témam.

technológií do celého odvetvia. Už dnes má výraznú podobu, o čom svedčí i nedávno skončený medzinárodný veľtrh

10

Do aktuálnej ankety sme zaradili niekoľko kľúčových

PRINTexpo v Brne. Je zrejmé, že v priebehu nasledujúceho

otázok a odpovede sme priniesli v minulom a pokračujeme

desaťročia „digitalizácia“ prostredia zásadným spôsobom

aj v tomto čísle. Dnes zároveň našim čitateľom ponúkame

zmení naše nazeranie na technológie, procesy aj biznis.

aj odborný, redakčný pohľad.

?

1. Ako sa digitalizácia prostredia (v širšom slova zmysle i v samotnej polygrafii) doteraz prejavila vo Vašom biznise a ako vnímate jej pozitíva a negatíva, resp. úskalia?

?

2. Čo považujete za bariéry procesu digitalizácie?

?

3. V diskusiách často vyznieva, akoby ofsetová a digitálna technológia tlače vstúpili do ťažkého konkurenčného zápasu. Je to naozaj tak?

?

4. Od 18. apríla bol spustený projekt spoplatnenia časti digitálneho obsahu významných domácich vydavateľských domov pod názvom Piano. Vydavatelia sa tak v unikátnom projekte, ktorý nemá v Európe obdobu, snažia nájsť recept na pokračujúci výpadok príjmov z printu spoplatnením vybranej časti digitálneho obsahu svojich spravodajských webov. Teda „konkurenti“ sa dohodli na spoločnom postupe. Vidíte vo svojej oblasti podnikania priestor na podobné dohody a spoločný postup?

?

5. Je naše polygrafické školstvo pripravené na digitalizáciu polygrafického prostredia?

?

6. Papier je mŕtvy, nech žije papier! Ako si viete predstaviť papierenský priemysel o 10 rokov? Čo sú podľa Vás perspektívne trendy rozvoja odvetvia?

ROČNÍK 2011 03


ANKETAPapierPolygrafia

a hlavne tradičnému papieru bude konkurovať digitálny papier.

Ivan Topoľský

Tibor Nagy

konateľ Heidelberg Slovensko, s. r. o., Bratislava

obchodný poradca KBA CEE Sp., Z o.o.

1. Ak mám byť úprimný, digitalizácia mala na náš biznis skôr negatívny vplyv, keďže nám poklesol predaj maloformátových (A3, B3) tlačových strojov. 2. Z hľadiska tlače sú to limity kvality tlače (digitál stále nedosahuje kvalitu ofsetu), stále pomerne vysoká cena tonerov, resp. atramentov, ako aj menšia dostupnosť neškálových (napr. pantone) odtieňov, horšia rentabilita pri vyšších nákladoch, obmedzenia hrúbky potláčaných materiálov... 3. V maloformátovom, nízkonákladovom segmente určite áno. V niektorých segmentoch (obaly, ilustrované knihy, vyššie náklady/nároky na kvalitu....) bude ešte určite dominovať ofset. Objavujú sa už aj riešenia, kde sa obe tieto techniky vhodne dopĺňajú – tzv. hybridné tlačiarne. Práve tu vidím určitú perspektívu účelnej symbiózy týchto techník. 4. Nepoznám konkrétne tento projekt. Keď sa však vydanie nejakého časopisu, novín, knihy... zverejní na webe, logicky poklesne príjem z predaja jeho tlačenej verzie, keďže veľa ľudí si to prečíta cez internet. Niekoľkokrát som rozmýšľal, ako si chcú vydavatelia kompenzovať tento výpadok príjmov – toto má byť nejaký pokus o to. Neviem si však celkom dobre predstaviť, ako napr. niekto zaplatí za jednorazové prečítanie trebárs nejakého článku z časopisu/novín, ktoré stojí v kiosku povedzme 1-2 eurá? 5. Myslím, že na to myslia. Napr. viem, že Stredná odborná škola polygrafická zavádza učebný odbor Operátor digitálnej tlače. 6. Papierenstvo na tom určite nie je a ani nebude zle. Tlačiť, či už digitálne alebo klasicky, sa bude stále a hlavne na papier. Informácie z webu si môže záujemca už bežne vytlačiť aj sám – a zasa len na papier. Myslím, že jeho spotreba neklesne, ale skôr bude stúpať. Možno sa len zvýšia podiely papierov, upravených pre digitálnu tlač.

1. Vplyv digitalizácie pociťujú naši zákazníci, a preto má prirodzený dosah aj na ich rozhodovanie o investíciách do nových technológií klasickej tlače. Prejavuje sa tiež čoraz vyšším stupňom automatizácie dodávaných tlačových strojov, ktorej možnosti vďaka inováciám stále pribúdajú. Trendom, ktorý zaznamenávam u množstva tlačiarní, je kombinácia týchto dvoch technológií a tým pádom optimalizovanie nákladov na jednotlivé zákazky podľa potrieb zadávateľa. 2. Ťažko stanoviť, kde má digitálna technológia hranice, pretože vývoj je taký extrémne rýchly a konkurencia taká veľká, že nás zrejme čakajú mnohé technologické prekvapenia. Ale bariérou môže byť cena spotrebného materiálu a servisných služieb, ktorých variabilita bude určite obmedzená výrobcami a nastavením digitálnych strojov v záujme dosiahnutia ekonomickej efektivity ich podnikania. 3. Myslím si, že táto informácia je šírená prehnane panicky. Platí však moja odpoveď na prvú otázku. Kombinácia týchto dvoch technológií dokáže pokryť potreby zadávateľov, a preto považujem tento smer za užitočný pre všetky strany obchodu. 4. Bohužiaľ nevidím svetlo na konci tunela pri úvahe o jednotnom postupe tlačiarní v záujme zachovania ich rentability. Likvidácia konkurencie a samých seba pokračuje ďalej. U výrobcov ofsetových tlačových strojov neočakávam podobné postupy, ale až na zopár výnimiek je „nespolupráca“ korektná. 5. Myslím si, že školy pripravené sú. Nie sú pripravení podnikatelia, ktorí nemajú záujem o vzdelávanie svojich zamestnancov a potenciálnych zamestnancov z radov študentov. Je to škoda, pretože si asi nevieme predstaviť, že nám bude projektovať dom človek bez príslušného vzdelania... A tých porovnaní by asi mohlo byť viac. Prečo by práve v našom odbore mali prevažovať samorasti, keď vzdelanosť by mala byť základom úspechu v podnikaní? 6. O 10 rokov vidím nárast podielu digitálnej tlače tak, že ofsetová tlač jej bude rovnocenný súper. V procese výroby sa upustí od používania kopírovacích platní

Boris Hurbanič technický riaditeľ Konica Minolta Slovakia, s. r. o. Bratislava 1. Naša firma pôsobí na slovenskom trhu už od roku 1990. Koncern Konica Minolta sa radí medzi popredných výrobcov digitálnych zariadení pre tlač. Doteraz máme za sebou niekoľko veľkých a úspešných projektov v poskytovaní tlačových služieb spojených so skenovaním, archiváciou dokumentov, ako aj systémami na efektívne riadenie tlače. To všetko by bez digitalizácie nebolo možné. Z praktického prínosu môžu čerpať obidve strany, na jednej strane výrobca prostredníctvom zdokonaľovania svojich zariadení, o ktoré sa následne zaujíma trh, na druhej strane samozrejme zákazník, ktorý kúpou získava stále väčšiu funkcionalitu a komfort pri práci. Za úskalia ďalšieho rozvoja možno považovať limitovaný záujem zákazníka o zvyšovanie funkcionalít zariadení a riešení nad rámec jeho potrieb. Brzdou je samozrejme aj nedokončená legislatíva, ktorá by umožnila aktívnejšie využívať digitálne produkty (archivácia, nutnosť udržiavať papierovú dokumentáciu a pod.). 2. Paradoxne je to samotný zákazník a užívateľ. Len aktívnym prístupom z jeho strany je možný aj ďalší rozvoj. Slovenský zákazník je konzervatívnejší ako napr. zákazník v iných európskych krajinách. Rozhodujúcou bariérou sú aj vysoké náklady na rozvoj softvérových riešení pre digitalizáciu. Vzhľadom na nižšiu cenu práce v rámci Slovenska v porovnaní so západnou časťou Európy nie je klient ekonomicky motivovaný na nákup finančne náročných softvérových riešení. 3. Každá z týchto technológií má svoje miesto na trhu, aj keď za posledných niekoľko rokov sme zaznamenali zvýšený záujem zo strany trhu o produkčné zariadenia. Sme radi, že zákazník z klasickej polygrafie nás prestáva vnímať len ako konkurenta k ofsetu a zároveň si začína uvedomovať

ROČNÍK 2011 03

11


PapierPolygrafia ANKETA možnosť efektívneho doplnenia jeho vlastného portfólia so zameraním na zvýšenie produkcie. Prebehlo už veľa diskusií na tému „kto z koho“, avšak doteraz s nejasným víťazom. Obidve technológie budú mať aj v budúcnosti svoje spoločné miesto na trhu. 4. Smer spoločného prístupu k trhu nie je možné pochopiteľne vylúčiť, ale pokiaľ by aj k aktivácii podobného projektu došlo, bude to určite beh na dlhú trať. Osobne sa ani o ďalších projektoch nedomnievam, že by mohli trvalo úspešne fungovať. Ostatne, ako je tu už uvedené, ide zatiaľ o snahu nájsť recept, čo nemusí znamenať v žiadnom prípade správne riešenie. V našej oblasti by som v tejto chvíli prirovnal pokus o spoločné projekty k pokusu o nájdenie svätého grálu. 5. Z nášho pohľadu určite nie, ale na druhej strane slovenský trh nie je natoľko veľký, aby plynule dokázal absorbovať desiatky či stovky nových absolventov ročne. Ostatné časti polygrafického trhu nie sme kompetentní posudzovať. Riešenie vidíme v špecializácii niektorých škôl, nie v masovom otváraní nových. 5. Papier tu určite bude aj o 10 rokov. Ak by to tak nebolo, neinvestovalo by sa toľko peňazí do ďalšieho vývoja, či už v oblasti ofsetu alebo digitálnych technológií. Skôr je možné očakávať zvýšenie efektivity, úsporu nákladov a zníženie dopadov na životné prostredie. A teda: Nech žije papier!

Digitál versus ofset? Pochopenie výhod či nevýhod digitálnej tlači v porovnaní s tradičnou ofsetovou tlačou má zásadný význam na správne rozhodovanie pri investíciách do zariadenia. To isté platí pre klienta, ktorý objednáva tlač. Väčšina argumentov, ktoré sa zverejňujú pri posudzovaní digitál versus ofset, pochádza z pohľadu niekoho, kto má záujem na tej či onej technológii. Pri posudzovaní, či je lepšia digitálna alebo ofsetová tlač, je odpoveď jednoduchá: obe technológie sú dobré! Zrátané a podčiarknuté, obe majú svoje prednosti, ktorými si nemôžu vzájomne konkurovať.

Takže... Čo je lepšie? Najvýstižnejšia odpoveď ankety:

Pavel Karásek výkonný riaditeľ a konateľ CICERO Stapro Group, s.r.o., Pardubice „Papier nebude mŕtvy ešte dlho. Jeho podiel ako média na prezentáciu informácií sa znižuje, ale nepredpokladám, že by v dohľadnom čase mal byť „prevalcovaný“ digitálnymi médiami. Polygrafický trh určite stojí na začiatku etapy zmien. Zmeny budú zrejme charakterizovať dva trendy. Predovšetkým to bude tlak na cenu a rýchlosť dodania tlačovej zákazky. Tento trend môžeme pozorovať na trhu už dlhší čas. Druhým trendom bude snaha zákazníkov odlíšiť sa svojimi tlačenými materiálmi od ostatných. To prinesie vyšší tlak na kvalitu, zväčšenie podielu dokončujúceho spracovania a tým aj na investície do nových technológií, ktoré budú schopné zvýšiť pridanú hodnotu tlačoviny pre zákazníka.“

12

ROČNÍK 2011 03

Zdá sa, že záleží na okolnostiach. Skutočne záleží na tom, čo sa tlačí a v akom množstvo, formáte, kvalite a koľko je zákazník ochotný zaplatiť. Ak sa má niečo porovnávať, tak sa musí jasne definovať „čo s čím“. Väčšina ľudí nemá potuchy, čo všetko môžu zahŕňať slová digitálna tlač. Sú to početné úrovne kvality a technológie, ktoré sa zmestia do tejto kategórie, napr. od malých kancelárskych tlačiarní až po veľké produkčné stroje Océ, Kodak, Xerox za niekoľko stotisíc eur. Všetky tieto stroje sa snažia dosiahnuť kvalitu čo najviac porovnateľnú s ofsetovou tlačou. V posledných desiatich rokoch vzrástla popularita digitálnej tlače. Je to aj jej zvýšenou dostupnosťou, technickým vývojom a hlavne kvalitou tlače. Dnes sú komerčné riešenia tlače dostupné takmer pre každého. To však neznamená, že digitál je spásou a jedinou správnou voľbou. Súčasný trend znižovania nákladov na zákazku, prijímanie zákaziek, ktoré často nepokryjú ani výrobné náklady a stále pretrvávajúca kríza má za následok veľmi zložitú situáciu v niektorých ofsetových tlačiarňach. Jedným z riešení pre malé a stredne veľké tlačiarne je investícia do produkčného digitálneho tlačového stroja. Môže to byť riešenie, nie však ako konkurencia ofsetu, ale ako významný a zaujímavý doplnok, ktorý môže zlepšiť ekonomiku spracovania špecifických zákaziek. Súžitie týchto dvoch technológií pod jednou strechou ponúka veľmi veľa výhod.

Čo ponúka digitálna technológia tlače? Digitálne tlačové stroje môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín podľa rýchlosti produkcie, kvality výstupu či formátu. Na Slovenskom trhu dominujú značky Xerox, Canon, Océ, Konica Minolta, Kodak, HP Indigo, Ricoh. Vhodný riešením a istou alternatívou ofsetu sú hlavne produkčné hárkové digitálne tlačové stroje, ktoré svojou kvalitou tlače sú porovnateľné resp. dajú sa porovnávať v niektorých parametroch s kvalitou tlače realizovanou ofsetom. Momentálne je táto kategória strojov schopná potláčať papier len v max. formáte 330 x 488 mm.


ANKETA

Napriek tomu, že ponuka digitálnych strojov je široká, predaj na Slovensku nedosiahol významné množstvá. Problém je možno v konzervatívnom pohľade majiteľov ofsetových tlačiarní, alebo z pohľadu investorov polygrafia tohto typu nie je lákavá, resp. ešte nenastal ten správny čas. Digitálna tlač má v porovnaní s ofsetom nesporne svoje výhody. Na prvom mieste je to tlač od jedného kusa a rýchlosť vytlačenia od zadania tlačovej úlohy. Oproti ofsetu sú náklady na prípravu tlače takmer nulové (len spracovanie dát RIPom). Digitálna tlač ponúka aj dodatočné možnosti úpravy dokumentov. Jednou z výhod digitálnej tlače je možnosť vytvárania personalizovaných tlačovín. Môže ísť o číslované vstupenky, žreby, listy s oslovením, manuály s oslovením alebo brožúry. Personalizovaná tlač je príťažlivá predovšetkým tým, že dodá tlači osobitosť a jedinečnosť. Z marketingového hľadiska je adresný obsah účinnejší než neadresný. Variabilnosť procesu je široká. Napr. možnosť využiť viac druhov médií pre jednu tlačovú úlohu. Finalizácia a možností dokončovania pri digitálnych tlačových strojoch sú veľmi efektívne. Ich veľkou výhodou je, že pracujú in line. Výstup z tlačového stroja môže byť modulárne prepojený s perifériou napr. pre väzbu V1, brožúru V2, V3, rôzne druhy skladania a podobne. Vďaka ich in line spojeniu priamo s produkčným strojom sa tak výrazne skracujú časy dokončenia zákaziek, odpadá následné spracovanie po tlači. Spočítať, kedy sa zákazka vyplatí tlačiť na digitále a kedy na ofsete, je zložité. Niekedy môže ísť o 100 hárkov, inokedy to môže byť 500 aj viac. Úlohu hrajú všetky vstupné faktory, ako sú náklady na materiál, pracovná sila, nadobúdacia cena stroja, dĺžka splácania, navýšenie ceny spôsobom financovania, cena za servis a veľa ďalších faktorov. Cenová výhodnosť digitálnej technológie sa odhaduje pri objemoch do 500 kusov. Ak chce digitálna tlač napredovať, bude musieť zväčšiť veľkosť tlačenej plochy a formát, zvýšiť rýchlosť tlače, možnosť tlačiť Pantone farby resp. lak, alebo špeciálne farby, a zvýšiť spoľahlivosť. Samozrejme, aj ceny spotrebného materiálu sú na zváženie. Aj keď pokrok v digitálnej technológii napreduje rýchlym tempom, zatiaľ nedosahujú tieto stroje kvalitu a parametre, ktoré sú dnes doménou moderných ofsetových strojov. V niektorých segmentoch produkcie, predovšetkým v kusovej a nízkonákladovej, sú však dvere pre digitál otvorené. Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.skPapierPolygrafia

Očakávať alebo predvídať? Českí polygrafi po dvoch rokoch diskutovali v Prahe na už 17. ročníku konferencií Printforum o vývoji trhu a marketingových očakávaniach v blízkej budúcnosti. Potešiteľné je, že medzi účastníkmi boli aj reprezentanti polygrafie a polygrafického školstva zo Slovenska. Prezentované témy sa dotkli smerovania a trendov polygrafického trhu, upozornili na technologické novinky z pohľadu ofsetovej aj digitálnej tlače, nasadzovania informačných technológií do riadenia výroby, materiálov a trendov v spracovaní polygrafických výrobkov. Ako zástupcu odborného média ma potešilo, že náš odhad na obsahové zameranie časopisu vystihuje trendy, ktoré sú pre súčasných polygrafov mimoriadne dôležité. Niekoľkokrát na konferencií zaznelo, že je dôležité prihliadať nielen na technologický trend a štandardy polygrafickej výroby, ale aj na súvisiace odvetvia, ktoré polygrafiu ovplyvňujú. Je dôležité sledovať reklamný trh a trh médií. Najdôležitejšie je sledovať zákazníka, aké sú jeho očakávania a aké sú trendy v jeho spotrebiteľskom správaní. Neustále sa zvyšuje podiel tzv. podlinkových komunikačných aktivít (BTL – below the line), ktoré nevyužívajú klasickú reklamu v médiách, na úkor nadlinkových (ATL – above the line) aktivít (nákup a využívanie nakúpeného priestoru v masmédiách). To znamená vyššiu orientácia na priame oslovenie zákazníka, čo bez moderných digitálnych technológií klasická polygrafia nedokáže. Európsky trh bude v tomto vývoji kopírovať trh v USA, kde podlinkové aktivity dosiahli trhový podiel už 70 % (v ČR 40 %). Alarmujúci je pokles nákladov novín a časopisov, keď napríklad predaj prestížneho denníka New York Times za posledné tri roky klesol o 80 %. Aby sme však nechodili po príklady náhrady printov elektronickými médiami len za more: komerčná česká TV Nova ponúkla reklamný čas obchodnému reťazcu Tesco, ktorým – zatiaľ len čiastočne – inzerent nahrádza významným spôsobom tlač klasických letákov vysielaním televíznej reklamy. Pre zaujímavosť: v rokoch 2009/2010 bolo v ČR vytlačených 370 letákov na obyvateľa, čo podľa zdroja Medián.cz predstavuje súhrnnú sumu 8 až 10 mld Kč (cca 300 až 400 mil. €). Hoci odborníci varujú, zároveň vyzývajú: Tlačiari sa budúcnosti nemusia báť, ak budú sledovať, čo chce trh. Pokiaľ sa budú zamýšľať cielene nad otázkami, kto sú v skutočnosti ich zákazníci, aké sú ich dnešné potreby a hlavne budúce očakávania. Nové technológie treba nakupovať práve z pohľadu takéhoto prieskumu trhu a takýchto analýz. Priame oslovenie profesionálov, aby analyzovali trh a modelovali jeho vývojové trendy, bude tiež jeden z marketingových trendov už veľmi blízkej budúcnosti v polygrafii. Nie je to žiadna novinka. V iných odvetviach už dávno strategický marketing rieši, aby vo firme včas pochopili a zachytili očakávania trhu. Účastníci si konferenciu Printfórum pochvaľovali. Myslíte, že aj slovenskí polygrafi by si takú zaslúžili? Marian Hains riaditeľ vydavateľstva VELDAN

ROČNÍK 2011 03

13


PapierPolygrafia TÉMA

Patrick Schwab Generálny riaditeľ Duropack Turpak Obaly, a. s., Martin

Elektronické aukcie sú čistý gambling 14

ROČNÍK 2011 03


OBALY

P

Považujete 17-percentný trhový podiel Duropacku za dostatočný? Vzhľadom na veľkosť nášho technologického parku v Martine je pre nás Slovensko malý trh, napr. ako jediní v republike máme stroj veľkého formátu Container Liner a iba my vyrábame ťažkú sedemvrstvovú vlnitú lepenku. Preto sa musíme snažiť naše výrobky, teda prepravné obaly, umiestňovať aj na zahraničných trhoch. Máme zákazníkov v Poľsku, v Čechách, v Rakúsku a v Maďarsku, kde predávame veľkoformátové obaly z ťažkej vlnitej lepenky. Naším priamym konkurentom je Smurfit Kappa Štúrovo. Vzhľadom na svoju polohu výrazne exportuje do Maďarska. Ak by sme sa mali porovnávať, tak Štúrovo je zhruba o 20 % väčšie v objeme výroby, ale na Slovensku predáva porovnateľné množstvo ako my. Viac ako polovicu slovenského trhu pokrýva dovoz obalov z vlnitej lepenky. Vo veľkom sa k nám dovážajú najmä hárky vlnitej lepenky, čiže polotovar na výrobu obalov, ktorý spracúvajú domáci kartonážnici. Hárky sa vozia väčšinou z ČR, z Poľska a z Maďarska. Našťastie, vlnitú lepenku ani obaly z nej nemá význam voziť na veľkú vzdialenosť, takže import z Číny

Tak ako z celého života spoločnosti, aj z obchodu sa vytrácajú takpovediac dobré mravy, ktoré tu boli za prvej republiky. Český film Postřižiny je geniálnou ukážkou, ako sa dá robiť aj úplne banálny obchod s určitým nadhľadom a s noblesou.

apierové vlny robia z vlnitej lepenky stabilný a univerzálny obalový materiál. Vlny pevne vložené medzi papiere pružne preberajú tlak a nárazy zvonku a účinne chránia zabalený tovar. Zaťažiteľnosť takejto konštrukcie je ohromujúca: prepravný obal na tégliky s tukom odolá napríklad zaťaženiu 400 kg. Spotreba obalov z vlnitej lepenky dosiahla vlani na Slovensku 270 mil. m2. Podniky medzinárodnej skupiny Duropack s centrálou vo Viedni dodali na slovenský trh 46 mil. m2 (podiel 17 %), z toho martinská spoločnosť so 188 zamestnancami takmer 41 mil. m2. Je to málo, veľa, akurát? Odpovedá Patrick Schwab (43), ktorý na jar tohto roku vystriedal vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti Duropack Turpak Obaly Martin Jána Žiaka (53).PapierPolygrafia

nehrozí. Efektívny transport našich výrobkov je zhruba do 350-400 km. Pri väčších vzdialenostiach cena dopravy začne prevyšovať cenu prepravovaného tovaru.

Kto sú vaši zákazníci na Slovensku? Najväčšími zákazníkmi sú výrobca spotrebnej elektroniky Samsung a mliekárenská spoločnosť Rajo. Veľkým zákazníkom skupiny Duropack je celá papierenská skupina Mondi. Ďalej sú to potravinárske firmy Coca-Cola, Milsy, Milex Nové Mesto nad Váhom...

Ako sa podpísala na nákupných zvyklostiach vašich zákazníkov finančná kríza? Výrazným poklesom odbytu a mimoriadne silným zákazníckym tlakom na znižovanie cien. V roku 2008 sme utŕžili za predaj vlastných výrobkov takmer 35 mil. € a dosiahli sme čistý zisk vyše 1,8 mil. €, vlani boli tržby len 22,5 mil. € a skončili sme so stratou. V roku 2009 sme museli znížiť priemerný stav zamestnancov v porovnaní s rokom 2008 o takmer 10 %, vlani o ďalších 5 %. Badať však už zotavenie trhu – citeľne sa zvýšil dopyt po obaloch. Kríza priniesla efekt stráženia si nákladov. Predajné ceny po kríze ostali veľmi nízke, pretože počas krízy boli prudko stlačené. Postkrízová etapa však priniesla brutálny nárast cien surovín, čo nám spolu s nízkymi odbytovými cenami veľmi znižuje marže. Celý priemysel výroby obalov bol a stále je postihnutý extrémne vysokými cenami papiera, ktoré sú na historicky najvyšších hodnotách. Taký drahý papier nebol ani v predkrízovom období, keď bol obrovský dopyt a ceny obalov rástli. Napraviť ich marže a zlepšiť ekonomiku firiem v našej brandži je v súčasnosti veľmi ťažké a je to úloha číslo jedna. Týka sa to najmä obalov z vlnitých lepeniek. Trochu iná situácia je v ofsetom potlačených obaloch – to sú výrobky Grafobalu a podobných firiem –, kde až taký extrémny nárast cien papiera nebol. Rast predajných cien, ktorý však len čiastočne eliminuje strmý rast cien papiera, sa nám podarilo na trhu presadiť až vlani v poslednom štvrťroku.

Asi to nebolo jednoduché... Nebolo to bez problémov. Napríklad v najneočakávanejšej chvíli, keď sme presviedčali zákazníka, že vzhľadom na brutálny rast cien papiera musíme aj my zvýšiť ceny, dostalo sa nám šokujúcej výčitky, že kvalita našich obalov je zlá. V silných mrazoch poslednej zimy sa totiž niektoré

ROČNÍK 2011 03

15


PapierPolygrafia TÉMA obaly v lepených spojoch rozpadávali, lepidlo od renomovaného svetového výrobcu jednoducho nevydržalo.

Čo podľa vás spôsobilo taký prudký nárast cien papiera? Jedným z oficiálnych dôvodov je nedostatok zberového papiera, ktorý sa v obrovských množstvách vyváža do Ázie, hlavne do Číny. Tam sa z neho vyrobí papier a ten sa dostane naspäť do Európy. Ak by sa malo hovoriť o nejakých ochranárskych opatreniach, tak by sa mal regulovať export zberového papiera zo Slovenska a vôbec z Európy, pretože výrobná kapacita na spracovanie zberového papiera v Európe je v zásade dostatočná. Je veľmi veľkou chybou, že po zatvorení papierne Smurfit Kappa v Štúrove dnes na Slovensku niet spracovateľa zberového kartónového papiera. Pritom okolo nás vyrástli nové veľké investície – v Maďarsku je nový veľký papierenský stroj v Dunapacku, v Poľsku v Mondi, v Nemecku.

Kríza podľa vás priniesla efekt stráženia si nákladov. To sa netýka len vašej spoločnosti, ale rovnakou mierou aj vašich zákazníkov. Ako sa to prejavuje? Napríklad elektronickými aukciami, to je dnes úplne trendová metóda na znižovanie nákladov, ktorá by mala nahradiť všetku aktivitu obchodných oddelení firiem. Dúfam však, že to nie je trend aj do budúcnosti.

Prečo? Veď elektronické aukcie sú čoraz populárnejšie, podporuje ich štát, povinnosť organizovať ich sa dostáva do zákonov... Zadávatelia elektronických aukcií sa v našom sortimente naučili vyšpecifikovať balík predmetu aukcie natoľko presne, aby po vyhodnotení aukcie bolo jasné, že sa hralo o také a také obaly, s presne určenými kvalitatívnymi parametrami, potlačou, množstvami. Dosť ťažko sa potom lavíruje s nejakými dodatočnými zmenami dodávok a s rôznymi dodatkami, ako sa bežne robí povedzme v stavebníctve pri výstavbe diaľnic. To v našej brandži nefunguje. Elektronické aukcie však nepovažujem za úplne férový nástroj, pretože nikto nevie zaručiť, že naši protihráči sú skutočne relevantní súperi. Úprimne povedané, je veľmi ľahko možné, aby v aukcii figuroval nejaký ťahúň – ako v pretekoch chrtov umelý zajac, ktorý ťahá celý pelotón k nejakému lepšiemu času. Ten môže ťahať cenu tým smerom a do takej hladiny, ako je to pre organizátora elektronickej aukcie žiaduce. Elektronická aukcia, to je čistý gambling. Je o tom, či ste ochotný znižovať, prihadzovať, hrať ďalej a ďalej. Dá sa podľahnúť efektu, že ste ťahaný: ide o obrovský balík a chcete ho získať, idete, hráte a hráte – a zrazu je výsledok taký, že žasnete, kam sa to až dostalo. Zodpovedný hráč, ktorý ide do elektronickej aukcie, má stanovené svoje limity, pozná štartovaciu cenu a pozná limitnú cenu, pod ktorú už nepôjde, pretože by vyrábal so stratou. Zažil som už aj obrátené elektronické aukcie. Spočítali ste si balík, o ktorý išlo a ktorý by ste v optimálnom prípade predávali povedzme za 100, pričom materiálové náklady sú 60. Pripusťme, že by ste to chceli vyrobiť len za cenu materiálu, čo je totálny nezmysel, ale mali by ste na to svoje

16

ROČNÍK 2011 03

dôvody, aby ste sa uchytili. Aukcia bola vyhlásená tak, že štartovaciu cenu vyhlásili pod úrovňou materiálových nákladov a prihadzovalo sa smerom nahor. Zadávateľ postupne v určitých časových intervaloch dvíhal pomaličky cenu. V momente, keď si niekto povie, že to berie, stlačí tlačidlo a je to jeho. Myslel som si, že bude trvať veľmi dlho, kým sa dostaneme do nejakých vôd, kde začne súdny obchodník uvažovať o predaji. Organizátori nám povedali, že nie, že to podľa nich bude mať rýchly priebeh. Tak aj bolo. V druhom kroku sa niekto prihlásil a bral to hlboko pod našimi skalkulovanými limitnými nákladmi. Pre vyhlasovateľa aukcie to bol úplne úžasný spôsob, ako drasticky zredukovať náklady, v tomto prípade na obaly. Ak to takto spravil aj na iné vstupné komodity, tak musel mať teoreticky hneď na začiatku roka zarobené oproti minulému obdobiu, lebo bol schopný zredukovať náklady skokovo o povedzme 30 %. Bolo by zaujímavé vedieť, aký je potom v praxi skutočný priebeh dodávok za podmienok takto vytendrovaných cien. Z pohľadu obchodnej súťaže ide podľa mňa o totálne neférový postup voči účastníkom aukcie a na takto zorganizovaných aukciách sa naša firma v budúcnosti nebude zúčastňovať. Myslím, že skôr či neskôr k takémuto záveru dospejú viacerí seriózni výrobcovia. Možno som príliš konzervatívny, ale takéto súťaženie úplne potiera akékoľvek princípy tradičného obchodovania: dopyt, ponuku, férové vyjednávanie o podmienkach obchodu, fázu hľadania nejakého kompromisu a zblíženia stanovísk predávajúceho a kupujúceho. Myslím, že určitá tradícia by sa mala zachovávať, aby obchod nezvlčil. On bohužiaľ vlčí, všetko je to o drastickom znižovaní nákladov. V mnohých prípadoch si aj my, dodávatelia, musíme vstúpiť do svedomia, aby sme nešli do boja s konkurenciou dumpingovým štýlom. Tak ako z celého života spoločnosti, aj z obchodu sa vytrácajú takpovediac dobré mravy, ktoré tu boli za prvej republiky. Český film Postřižiny je geniálnou ukážkou, ako sa dá robiť aj úplne banálny obchod s určitým nadhľadom a s noblesou.

Ako sa dostávate k novým zákazníkom? Na ktorej strane je vo vašej brandži aktivita? V zásade sú dva kanály. Jednak je to vlastný aktívny marketing a činnosť predajcov, ktorá je kľúčová, pretože v našej brandži nikto nevymyslel marketingové nástroje, ktoré by predajcu nahradili. Predajca musí byť v priamom kontakte so zákazníkom v určitej periodicite. Akonáhle vypadne z povedomia, tak zákazník naňho začne zabúdať pri oslovovaní potenciálnych dodávateľov obalov na nové modely alebo nové série výrobkov. To sa týka nielen hľadania nových zákazníkov, ale aj nových príležitostí u existujúcich zákazníkov, identifikácia príležitostí je na našich pleciach. Druhú cestu razia hlavne veľké nadnárodné firmy, ktoré majú zmapovaný trh, vedia, kto sú relevantní hráči, s kým sa oplatí rokovať o dodávkach obalov a kto je schopný splniť ich nároky. Tieto firmy s novým projektom vždy oslovujú okruh vytypovaných dodávateľov.

V polygrafii a papierenskom priemysle silnie tlak na zmenšovanie sériovosti, na personalizáciu, na skracovanie času dodávok, na flexibilitu, na využívanie digitálnej tlače. Týka sa to aj prepravných obalov? Vieme vyrobiť veľké série, ale musíme vedieť vyrobiť aj menšie. Predpokladám, že sa to bude prehlbovať, že pôjdeme


OBALY

do čoraz menších sérií. Zákazníci chcú všetko just in time, v malých objemoch, bez skladov, flexibilne, čo možno najrýchlejšie dodať a spotrebovať. Nikto, resp. málokto je dnes schopný objednávať obaly na mesiac dopredu. Čas od príjmu objednávky po požadovaný čas dodania sa skracuje na 4-5 dní. Týka sa to najmä opakovanej výroby zavedených, ale obmieňaných výrobkov. Znižuje sa veľkosť sérií a skracuje sa periodicita ich výroby. Nikto si nechce viazať peniaze v zásobách hotových výrobkov. Platí to aj pre nás. Ak si máme viazať peniaze, tak si ich radšej zaviažeme v surovine, ktorú sme schopní použiť pre iného zákazníka v prípade nejakej kritickej situácie. Napríklad pri obaloch pre elektroniku je nebezpečenstvo, že trh nečakane ukáže nižšiu predajnosť určitého modelu. Treba ho stopnúť a nahradiť iným, ktorý potrebuje aj iný obal. Ale sú aj situácie, keď trh ukáže, že grafika obalu nekorešponduje s marketingovými predpokladmi a grafiku treba okamžite zmeniť. Napríklad vypustiť 3D okuliare z grafiky obalu na 3D televízory. Digitálna tlač sa začína výraznejšie presadzovať aj v oblasti obalov. Dnes zasahuje hlavne do sféry predajných displejov, teda kartónových stojanov, ktoré v predajni nesú výrobok a zároveň určitú marketingovú informáciu. Väčšinou ide o malosériové zákazky 100 až 500 kusov. Zatiaľ zostávame pri tradičných, neustále zdokonaľovaných flexo technológiách. Myslím však, že budúcnosť nás sama nasmeruje k úvahám o digitálnych technológiách potlače. Tie veľmi prudko napredujú a je možné, že vývoj v najbližších dvoch-troch rokoch natoľko pokročí, že sa výrazne zvýši dnes veľmi malý výkon a nízka produktivita digitálnych tlačiarní. Potom o nich budeme uvažovať.PapierPolygrafia

Spomenuli ste, že zákazník veľmi presne špecifikuje obal, ktorý máte vyrobiť. Zostáva vám priestor na kreativitu? Miera kreativity je limitovaná tým, čo a na čom zákazník balí. Ak má baliace automaty, tak sa musíme prispôsobiť jeho technológii. Alebo nemáme limit a máme priestor na vlastnú kreativitu pre našich vývojárov – to je v prípadoch, keď zákazník nemá baliaci automat, má nejaký výrobok, dá nám jeho 3D model, lebo ešte ho nemá reálne vyrobený. A úplne najlepšie je, keď zákazníka prekvapíme a ponúkneme mu riešenie, ktoré ani sám nečakal. Ponúknete mu nielen obal, ale celý systém balenia a paletizácie, aby transport bol maximálne efektívny a aby to upútalo aj na pulte. Osobne mám najradšej tento spôsob tvorivej spolupráce, ktorá je možná vtedy, keď už máme so zákazníkom vybudovaný určitý vzťah a jeho dôveru – vie, že sme profesionáli, že ponúknuté riešenie bude funkčné, efektívne a že to vieme za stanovených podmienok aj dodávať. V tom prípade máme vopred aj lepšiu pozíciu voči konkurencii, pretože sme vyvinuli niečo, s čím je zákazník spokojný. Juraj Kopřiva Foto: Vladimír Benko

ROČNÍK 2011 03

17


PapierPolygrafia TÉMA

Najlepším reklamným predmetom je OBAL

V súčasnosti vystupujú do popredia čoraz viac požiadavky vizuálno-komunikačné, informačné, marketingové a propagačno-reklamné, ktoré určujú finálnu predajnosť tovaru. Toto zabezpečuje a celkový dizajn obalu, predovšetkým jeho konštrukcia, grafická úprava obalu a – samozrejme – aj kvalita jeho výroby, zušľachtenie a potlač. Užívateľov pritom stále menej zaujíma, ako zložito a z akého konkrétneho materiálu bol obal vyrobený a akou tlačovou technikou bol potlačený (pri výrobe obalov sa dnes používajú v rôznom zastúpení prakticky všetky tlačové

18

ROČNÍK 2011 03

Štatistiky o produkcii obalov sú veľmi všeobecné a nepresné a často ide skôr o údaje vychádzajúce z celkovej spotreby surovín a materiálov na výrobu príslušných obalov.

Obaly všetkých typov a skupín musia plniť v prvom rade požiadavky príslušnej ochrany tovaru proti poškodeniu pri preprave a pri skladovaní, zabezpečenie ľahkej manipulovateľnosti s tovarom a podmienky ľahkého plnenia príslušných množstiev a objemov. Tieto dnes úplne bežné a samozrejmé technické požiadavky na obal sa v minulosti často darilo spĺňať len čiastočne a obmedzene, čo bolo dané historickým vývojom obalových materiálov a baliacich technológií. Nakoľko požiadavky na technické parametre balenia sa neustále zvyšujú, je v súčasnosti splnenie týchto troch základných vlastností obalu (ochrana, manipulovateľnosť, plnenie) v rozvinutých štátoch považované za úplne bežné a nevyhnutné.

techniky). Dôležitejšie sú celkové vlastnosti obalu, výsledok jeho pôsobenia (skĺbenia konštrukcie a grafického dizajnu) a samozrejme aj jeho cena. Obaly sú pritom vyrábané zo širokej škály najrôznejších materiálov od papierov, kartónov a lepeniek (vrátane vlnitej lepenky), cez plasty až po plech, drevo, sklo a textil. Obaly na báze papierov a lepeniek však stále dominujú. Zastúpenie rôznych materiálov na výrobu obalov a druh použitej technológie výroby a tlače výrazne kolíše podľa toho, či ide o obaly spotrebiteľské, skupinové alebo prepravné (nemôžeme zabudnúť ani na pomocné obalové prostriedky), ale aj podľa toho, či sledujeme príslušné štatistické údaje o spotrebe daných materiálov v tonách, kusoch, metroch štvorcových alebo napr. vo finančných objemoch. Preto nie je možné úplne objektívne porovnať napríklad produkciu prepravných obalov (kde dominujú škatule z vlnitej lepenky potlačené flexotlačou) napríklad so spotrebiteľským balením do vrecúšok, kde si konkurujú hlavne plastové (mikrotén väčšinou bez potlače) a papierové vrecká (väčšinou potlačené flexotlačou). Pri vreckách v počtoch kusov ide o veľké množstvá, ale v hmotnostných objemoch tento odbor balenia nemôže konkurovať produkcii prepravných obalov z vlnitých lepeniek. Je tak nemožné objektívne porovnávať investičnú náročnosť strojného zariadenia na výrobu vrecák so zariadeniami na výrobou a spracovanie vlnitej lepenky, kde sa ide o investície mnohonásobne vyššie. Štatistiky


OBALY

o produkcii obalov sú teda veľmi všeobecné a nepresné a často ide skôr o údaje vychádzajúce z celkovej spotreby surovín a materiálov na výrobu príslušných obalov.

Reklamné pôsobenie obalov Rôzne druhy a typy obalov vykazujú rozdielny stupeň priameho pôsobenia na finálneho spotrebiteľa, ktorý tovar, a teda aj obal, kupuje. Súčasné marketingové prieskumy stále viac potvrdzujú predpoklad, že konečné rozhodnutie o kúpe daného výrobku sa uskutočňuje často až priamo v predajni pri priamom porovnaní produktov, a že práve predajné miesto,PapierPolygrafia

S prepravnými obalmi naproti tomu veľakrát finálny kupujúci často ani nepríde do styku. Preto sú na nich uvedené nezriedka len základné informácie, aj keď to samozrejme neznamená, že napr. obaly na televízory, mikrovlnné rúry, počítače a tlačiarne, ale trebárs aj na banány nemôžu byť spracované kvalitne a náročne farebne potlačené. Zákazník však častejšie vyberá podľa väčšinou samostatne vystaveného nezabaleného tovaru, než podľa prepravného obalu. Medzi pomocné obalové prostriedky patria napríklad etikety, o ktorých kvalite, náročnosti výroby a požiadavkách na špičkové grafické spracovanie netreba osobitne hovoriť. Dá sa len pripomenúť, že z papierenského hľadiska ide asi o najstaršie uplatnenie papiera (ručne písané etikety na fľaše a kameninové nádoby) – materiálu vyvinutého predovšetkým prvotne na písanie a neskôr aj ako média pre tlač v obalovej technike. Samostatnú skupinu tvoria obaly a displeje na vystavovanie tovaru, kde reklamné a propagačné pôsobenie má prvoradú funkciu, čomu zodpovedá ich dizajn a konštrukcia. Často však sa dajú využiť kombinovane splnením požiadaviek na prepravu tovaru (teda ako skupinové alebo aj prepravné obaly).

Tlačové techniky pri výrobe obalov

umiestnenie tovaru a jeho priame pôsobenie (vrátane balenia) rozhodujú o úspešnosti výrobku na trhu. Toto zistenie je o to zaujímavšie, že výrobcovia tovarov prevažnú časť investícií smerujú do tlačenej reklamy (noviny, časopisy, ponukové letáky, bilboardy) a do reklamy v elektronických médiách (predovšetkým televízia, rozhlas, internet a pod.), pričom na obaloch sa naopak snažia paradoxne hlavne čo najviac ušetriť. Konečné rozhodnutie kupujúceho ovplyvňuje predovšetkým spotrebiteľský obal, ktorý zákazník vidí zblízka, berie ho priamo do ruky a číta (alebo nahmatáva na ňom v Braillovom písme) rôzne informácie (tie, ktoré sú povinné i tie ďalšie – propagačné). Pri spotrebiteľskom obale hrá kvalita materiálu a praktickosť konštrukcie, grafické spracovanie, kvalita výroby a potlače (vrátane zušľachtenia) tú najdôležitejšiu úlohu, či ide o prebal čokolády alebo müssli tyčiniek, či ide o balenie syra, bonboniéry, mäsovej konzervy, škatule s mliekom alebo džúsom, fľašu s uhorkami alebo drahú whisky. Skupinový obal môže často plniť funkciu veľmi podobnú spotrebiteľskému obalu, predovšetkým pri malých výrobkov, ktoré sa kupujú vo väčšom počte. Často však slúži v predajni súčasne aj ako výstavný obal (priame oslovenie zákazníka), z čoho plynú aj veľké nároky na kvalitu jeho spracovania a potlače.

Aj konštrukčne a dizajnovo najnáročnejšie a najnápaditejšie obaly by bez kvalitnej potlače mali len polovičný efekt. Na potlač sa využívajú prakticky všetky tlačové techniky, ale ich zastúpenie na výrobe obalov nie je a ani nemôže byť úplne presným číslom, skôr len istým štatistickým vyjadrením radu neúplných a nie úplne presných údajov. Dlhodobé štatistiky hovoria, že v roku 1985 bola v obalovej technike s podielom 48 % dominantná ofsetová tlač. S odstupom nasledovala flexotlač a hĺbkotlač (obe okolo 23 %) a ostatné tlačové techniky (vrátane vtedy len začínajúcej digitálnej tlače) s podielom 6 %. V roku 2005 už flexotlač (podľa údajov spoločností KBA a DuPont) zabezpečovala potlač najmenej 38 % obalov, ofset 36 %, hĺbkotlač len 15 % a ostatné tlačové techniky asi 11 %. Percentuálne zastúpenie tlačových technológií sa síce v štatistikách zmenilo a bude meniť, ale celé sa to deje pri neustále sa zvyšujúcom absolútnom objeme potlačených obalov a obalových materiálov, takže ani pri ofsete nešlo v žiadnom prípade o pokles objemu produkcie v absolútnych číslach. Pri flexotlači je však nárast produkcie veľmi výrazný, je to dané hlavne jej možnosťami pri potlači flexibilných materiálov a vlnitej lepenky. Flexotlač sa používa často aj pri výrobe skladačiek (hlavne špeciálnych, ako sú napríklad obaly Tetra Brik a pod.) a pri tlači etikiet (pomocné obalové prostriedky). Flexotlač dnes dosahuje kvalitu tlače porovnateľnú so všetkými ostatnými technikami a v mnohých parametroch ich výrazne prekonáva, napríklad v možnostiach potlače

ROČNÍK 2011 03

19


PapierPolygrafia OBALY materiálov veľkej hrúbky s nerovným povrchom (vlnité lepenky). Ak sa výrobcovia obalov z vlnitých lepeniek v minulosti obhajovali, že na tomto materiáli sa nedá dosiahnuť kvalita potlače ako pri ofsetovej technológii na skladačkovej lepenke, bola to samozrejme čiastočne pravda; ale preto treba voliť takú grafickú úpravu obalu, aby sa slabiny flexotlače neprejavovali, naopak, aby sa maximálne uplatnili jej výhody oproti iným tlačovým technikám. Navyše flexotlač sa dá využiť okrem priamej potlače vlnitej lepenky aj na potlač viacfarebného kotúčového preprintu (predtlače) krycej vrstvy vlnitej lepenky. Dnes sa výrazne prejavuje aj vzostup použitia digitálnych tlačových technológií (hlavne v spojitosti s personalizáciou údajov), prípadne kombinovaných potlačí, ktoré využívajú rôzne základné tlačové technológie spolu v on-line zariadeniach. Základné porovnanie možností a najvhodnejšieho uplatnenia jednotlivých tlačových techník z hľadiska kvality obalu a veľkosti tlačového nákladu zjednodušene hovorí, že najvyššiu kvalitu pri možných veľmi vysokých a opakovaných tlačových nákladoch prináša hĺbkotlač. Flexotlač zabezpečuje dobrú kvalitu pri stredných a vysokých tlačových nákladoch. Ofsetová tlač zaručuje špičkovú kvalitu hlavne pri menších a stredných tlačových nákladoch. Digitálna tlač je konkurencieschopná, ale najviac sa uplatňuje hlavne pri menším množstvách potlačených obalov. Výhody obalových materiálov a obalov zušľachtených flexotlačovou technológiou z hľadiska porovnania kvalita/cena nevynikajú len v prípade vlnitej lepenky, ale v poslednom čase stále viac aj pri už spomínanej potlači flexibilných materiálov (prebaly rôznych tyčiniek, oplátok, tatraniek ale aj ďalšieho potravinárskeho tovarov a priemyselných výrobkov a pod.). Pri potlači monomateriálových aj rôzne kašírovaných obalových materiálov kotúčovými technológiami, vrátane kombinácií rôznych plastov medzi sebou, s papierom a hliníkovou fóliou, hrajú bežne 8-10-farbové flexotlačové stroje s centrálnym tlačovým valcom dominantnú úlohu a môžu byť výkonovo a kvalitatívne porovnávané prakticky len s rotačnou hĺbkotlačou, ktorá je rovnako vhodnou tlačovou technológiou pre túto špeciálnu skupinu obalov.

skladačky), hladké lepenky alebo dokonca aj tenšie varianty vlnitých lepeniek (typ N, F, E - mikrovlna atď.) Väčšina týchto obalov slúži aj na optimálne zabezpečenie predajno-propagačných a estetických požiadaviek, lebo sú bežne priamo vystavené očiam zákazníka v predajniach a potom aj doma pred spotrebou a počas nej. Na to je kvalitná potlač rôznymi tlačovými technikami bezpodmienečne potrebná. Predovšetkým sa využíva ofsetová technológia, ale aj flexotlač, hĺbkotlač, niekedy aj sieťotlač alebo digitálna tlač s doplnením o lakovanie či razbu fóliami alebo Braillového písma. Bežne sú používané aj kombinácie niekoľkých uvedených techník. V potlači najrozmanitejších typov skladačiek na úzkodráhových kombinovaných flexotlačových linkách sa vidí budúcnosť rýchlej a operatívnej výroby týchto obalov, čo dokazujú výsledky z USA. V strojoch, kde je materiál (skladačková lepenka) odvíjaný z kotúča, môžu byť integrované rôzne tlačové a zušľachťovacie jednotky (flexotlač doplnená sieťotlačou, razbou, zlatením, nanášaním bežných a UV lakov a pod.), vytváranie liniek ohybu a výsek. Nadväzovať môže aj skladanie a lepenie obalov. Celé výrobné zariadenie na skladačky môže byť integrované priamo do baliaceho procesu, kde ihneď nasleduje vkladanie príbalových letákov (tlačených in-line), vlastného baleného tovaru (napríklad liekov súbežne balených do blistrov) a potom prebalenie do skupinového či prepravného balenia. Celý tento systém môže podstatne znížiť náklady na balenie (v prípade liečiv sa uvádza až o 80 %), lebo zabezpečuje úspory materiálu, znižuje prácnosť a uľahčuje kontrolu kvality, správnosti a bezpečnosti vkladania užívateľských informácií o balenom produkte, alebo označovanie Braillovým písmom.

Skladačky

Vynikajúcu kvalitu skladačiek zabezpečuje v najväčšom meradle aj u nás najrozšírenejší postup výroby z hárkov skladačkovej lepenky. Potlač na hárkových viacfarbových ofsetových strojoch, dnes často doplnenými flexotlačovými jednotkami, lakovaním, zlatením, razbou a pod., vykazuje špičkovú kvalitu, ktorá umožňuje finálnej skladačke (po technologickom dokončení) byť tým najoptimálnejším reklamným predmetom.

„Skladačky“ patria medzi najrozšírenejšie spotrebiteľské obaly a majú nezastupiteľnú funkciu pri balení a finálnom predaji pri kozmetických výrobkoch, liekoch, potravinárskeho tovaru (vo svojej špecializovanej podobe sem patria aj kartónové obaly na tekutiny a sypké výrobky, napr. Tetra Pak, Tetra Brik a Combibloc), ale aj menších priemyselných výrobkov, pracích práškov, krmív pre zvieratá a pod. Základom na ich výrobu býva skladačková lepenka, no môžu byť použité aj iné jednovrstvové grafické kartóny (pre najmenšie

20

ROČNÍK 2011 03

Miloš Lešikar, Papír a celulóza Spravoval: fm


OBALY

Konštrukcia, vzorky a malosériová výroba obalov Žijeme v dobe, keď forma je často preferovaná pred obsahom. Obaly sú toho jasným dôkazom. Aj keby bol výrobok akokoľvek dobrý, bez dobrého, zaujímavého obalu sa jednoducho nepredá . Zadávatelia obalov a vlastníci značky vyžadujú nápadité, jedinečné, pútavé obaly rôznych foriem a na rozmanitých médiách. Grafik, konštruktér či tlačiareň musia byť schopní navrhnúť tvar, grafiku, konštrukciu obalu s ohľadom na technológiu výroby. Okrem podkladov pre výrobu by mali dodať virtuálny model obalu a často je požadovaný aj reálny funkčný vzor škatule či plastového vrecúška alebo potlačenej a deformovanej etikety na fľašu.

Softvér na konštrukciu obalov a ich 3D vizualizácia ArtiosCad je samostatný profesionálny softvér na tzv. štruktúrovaný dizajn s výstupom pre výrobu. Je jednoznačnou špičkou v tejto oblasti. Ide o veľmi rozsiahly softvér s mnohými modulmi. Pracuje v prostredí Windows. Na tvorbu nového dizajnu sa využíva databáza materiálov (rôzne kartóny, viacvrstvové lepenky) a rozsiahla databáza parametrických tvarov a svetových štandardov FEFCO a ECMA. Je to plnohodnotné CAD konštruovanie s možnosťami parametrizácie, 3D zobrazenia, či s výstupom

Potlač malých nákladov obalov klasickými technológiami sa stáva neúmerne drahá a firmy často strácajú takýto typ zákaziek.

Trh si vyžaduje stále menšie série výrobkov vyrobené čo najrýchlejšie. Týka sa to aj obalov z vlnitej lepenky, plastkartónu či kartónov. Tieto obaly dnes už nemôžu byť len niečím s neurčitou hnedou farbou a jednofarebným nápisom, ale musia to byť farebne pútavé marketingové materiály, ktoré podporia predaj samotného tovaru, resp. reprezentujú firmu. Často ide o limitované edície alebo personalizované materiály s rozdielnou potlačou. Potlač malých nákladov obalov klasickými technológiami sa stáva neúmerne drahá a firmy často strácajú takýto typ zákaziek. Firma M&P, s. r. o., ponúka technológie postavené na hardvéri a softvéri od svetových lídrov v oblasti obalov (packaging), ktoré dokážu splniť náročné požiadavky súčasnosti.PapierPolygrafia

súborov na výrobu výsekových foriem alebo s kódom pre vyrezávacie stoly. Výstup je najprepracovanejší pre stoly EskoArtwork Kongsberg, ktoré slúžia na malosériovú produkciu či návrh prototypu obalu.

Esko Artwork je aj tvorcom niekoľkých zásuvných modulov pre Adobe Illustrator pod spoločným názvom Studio. Moduly Studio vyhovujú viac grafikom, ktorí ladia grafiku s tvarom škatule, flexibilného vrecúška, etikety či zmršťovacej fólie. Softvér Adobe Illustrator je štandardom v oblasti vektorovej grafiky, a preto je aj práca s týmito modulmi grafikom veľmi blízka a nie je potrebné špeciálne zaškolenie. Zásuvný modul rozšíri funkčnosť Adobe Illustrator o možnosť vidieť dizajn škatule aj v 3D priestore. Dizajn je možné skontrolovať v 3D a živo editovať v rozbalenom 2D prostredí Adobe Illustratoru. Softvér pracuje na platforme Apple aj Windows. EskoArtwork poskytuje možnosť odskúšania softvéru s 30-dňovou trial licenciou, ktorú možno stiahnuť zo stránok www.esko.com.

Moduly Studio Studio toolkit for Flexibles – tvorba modelu pre flexibilné obaly: Samostatná aplikácia, pomocou ktorej sa navrhuje model flexibilného obalu (vrecúška, vrecia, tuby...). Na takto navrhnutý model obalu sa aplikuje grafika v prostredí softvéru Studio, resp. Visualizer. Studio toolkit for Boxes – vytvorenie modelu škatule z kartónu alebo viacvrstvovej lepenky: Zásuvný modul do Adobe Illustrator, ktorý umožní návrhárovi vytvoriť model škatule. Model môže poskladať, rozložiť a meniť jednotlivé časti. Na takto navrhnutý model obalu sa aplikuje grafika v prostredí softvéru Studio, resp. Visualizer. Studio Toolkit for labels – modul na návrh a deformáciu etikiet podľa tvaru objektu: Fľaše na pivo, víno, obaly na jogurty, sklenené poháre či rôzne oblé tvary plastových fľaš na mliečne výrobky... Tu všade je potrebné spracovávať deformáciu grafiky tak, aby bol vizuálny efekt čo najpresvedčivejší a korektný napríklad z hľadiska textov či čiarových kódov.

ROČNÍK 2011 03

21


PapierPolygrafia OBALY Studio Toolkit for Shrink Sleeves – modul na kompenzáciu deformácií pre zmršťovacie fólie: Špeciálne akcie na nápoje, balenia po 4 či 6 kusoch, rôzne tvary priesvitných obalov, ktoré presne kopírujú tvar výrobku, to všetko sa dá riešiť pomocou tohto špecializovaného softvéru. Studio Visualizer – verná simulácia kompletného vzhľadu obalu: Visualizer je samostatná aplikácia určená na kompletnú vizualizáciu obalu so všetkým, čo k tomu patrí. Softvér verne zobrazí všetko, čo je na obaloch (razba, rôzne laky, odlesky, zlaté či strieborné lemovania, vplyv okolitého prostredia a svetla na obal). Výrobok možno virtuálne umiestniť na regál supermarketu a tak zadávateľovi obalu predviesť, ako bude jeho výrobok vyzerať medzi ostatnými produktami. Visualizer, podobne ako softvér Studio, akceptuje formát súborov Colada, ktorý je digitálnym štandardom pre 3D objekty.

Veľkoplošná digitálna UV tlačiareň EFI Rastek.

Rezací stôl Kongsberg Špičkový ripovací softvér Efi ColorProof XF dokáže dokonale nasimulovať rôzne materiály, aby bola farebnosť potlačeného materiálu čo najvernejšia. EFI Rastek H650 používa okrem štyroch základných farieb CMYK i bielu farbu, ktorá umožní tlač aj na rôzne farebné kartóny a materiály. Pomocou softvéru sa riadia aj UV lampy, ktoré následne po vystreknutí tlačových kvapiek na potláčaný materiál UV farbu vytvrdzujú. Digitálne tlačiarne EFI Rastek sú všestranné riešenia a sú cenovo prijateľné aj pre náš trh.

Alternatívne využitie technológie pre packaging v reklame – signmaking

Vytvorenie funkčnej vzorky obalu z papiera a malosériová výroba Klient chce vidieť, ako bude obal na jeho výrobok vyzerať aj v reálnej hmotnej forme. Vyrobiť špeciálnu výsekovú formu pre malý počet kusov je finančne neúnosné a časovo neprijateľné. Pokiaľ je obal z papiera alebo z plastu, možno vytvoriť funkčné vzory pomocou rezacieho stola a potlačiť na digitálnej UV tlačiarni. Rezací stôl Kongsberg série XL: Kongsberg série XL je rezací a ryhovací stôl bez výsekovej formy s vysokou presnosťou, produktivitou a hlavne univerzálnosťou. Stoly Kongsberg sa vyznačujú jednoduchými a časovo optimalizovanými operáciami, vynikajúcou flexibilitou výmeny nástrojov s neprekonateľnou dĺžkou životnosti. Stoly Kongsberg série XL ponúkajú širokú sadu nástrojov, ktoré umožňujú kvalitné spracovanie jednotlivých materiálov od tenkých kartónov cez penu až po najnáročnejšie ťažké materiály, napríklad sedemvrstvá lepenka. Stoly Kongsberg XL sú k dispozícii v širokej škále veľkostí zodpovedajúcej čo najširšiemu spektru použitia. Veľkoplošná digitálna UV tlačiareň EFI Rastek: Obal treba aj potlačiť. Vďaka digitálnej UV technológii možno dnes potlačiť prakticky akýkoľvek materiál rozličnej hrúbky od papiera, lepenky, plastovej fólie, textilu až po sklo, acryl či drevo. Tlačiareň EFI Rastek H650 je všestranným zariadením, ktorý dokáže kvalitne potlačiť materiál z kotúča, ako aj pevné dosky. Tlačiareň má viac kvalitatívnych režimov (kvalita/ produktivita) a vákuové prisávanie materiálu.

22

ROČNÍK 2011 03

Kombinácia rezacieho stola a digitálnej UV potlače je priam ideálna aj pre oblasť reklamy. Reklama a tvorba obalov sa čoraz viac prekrýva a rezací stôl spolu s digitálnou UV potlačou je priam ideálna kombinácia zariadení aj pre signamking. S touto kombináciou zariadení možno poskytovať široký záber služieb pre stále rastúci trh. Potlač rôznych materiálov (plast, hliník, drevo, acryl, vinil) a ich následné spracovanie do rôznych tvarov dáva nové možnosti návrhárom a grafikom, a tým zvyšuje aj ich úspešnosť. Spomínané rezacie stoly Kongsberg série XL vďaka ich všestrannosti, sú ideálnym dokončovacím zariadením pre rôzne materiály a potreby. V reklame sú stoly osadené aj frézovacou hlavou, aby bolo možné frézovať aj tvrdšie materiály, ktoré nie je možné rezať.

M&P, s. r. o., je na slovenskom trhu etablovaná od roku 1992. Od svojho vzniku sa venuje digitálnej príprave tlače s dôrazom na obaly. Projekty M&P sú postavené na spolupráci so svetovými lídrami v oblasti prípravy tlače a obalov, ako sú firmy Esko Artwork, Agfa, Espon, X-rite či EFI alebo Oki. M&P pôsobí ako dodávateľ technológie, integrátor a garant spoľahlivej funkčnosti systémov na prípravu tlače, obalov, resp. digitálnej tlače. Belgická firma EskoArtwork, ktorú M&P na Slovensku dlhé roky zastupuje, je svetový líder v oblasti aplikácií na návrhy, výrobu a vizualizáciu obalov všetkých druhov. Do ich portfólia patrí aj hardvér, a to rezacie stoly Kongsberg či CTP zariadenia na prípravu tlačovej formy pre flexotlač s označením CDI. Anton Puškár M&P, s. r. o.


9ĂĽHWNRSUHSUtSUDYXDWODÄ€REDORY 9ĂĽHWN R RSU HSU tSU D YXD DWODÄ€RE EDOR Y XXXXXXX PapierPolygrafia SpoluprĂĄ SpoluprĂĄca ĂĄca na zĂĄkaz zke zĂĄkazke

AutomatizĂĄcia workf workflow flow a komunikĂĄcia

GrafickĂ˝ nĂĄvrh

Grafik Gra afik

u kou rafifiko gra 3D vizualizĂĄcia dizajnu s g

WebCenter W ebCenter

0DMLWHÄ? ]QDĂžN\

OperĂĄtor OperĂĄ ĂĄtor

Studio Prepress

KonĹĄtrrukcia KonĹĄtrukcia dizaj jnu dizajnu e dizajnu niie an ovva uo konĹĄtru ProfesionĂĄlne

DigitĂĄlna 89SRWODĂž

9HÄ?NRIRUPiWRYp 9 HÄ?NRIRUPiWRYp H 89WODĂžLDUQH EFI Rastek

ftvĂŠr prepress so

MalosÊriovå výroba na rezacích stoloch EskoArtwork KONGSBERG

3UtSUDYDWODĂžH prepress

Fare Farebnå ebnå YHUQRVĢ YHUQ QRVĢ so zadaním zad daním

TvarovĂŠ Tvarov spracova spracovanie

meracie prĂ­stroje kalibrĂĄcia, PSO metodika merania

M&P P spol. s rr.o. ..o. -DQRãtNRYiäLOLQD -DQRãtNRYi äLOLQD www.map.sk, puskar@map.sk www w.map.sk, . puskar@m map.sk

ROÄŒNĂ?K 2011 03

23


PapierPolygrafia PAPIER

Mondi PRE DIGITÁLNU TLAČ Rozšírené portfólio papierov určených na digitálnu tlač z produkcie Mondi predstavila spoločnosť v máji vo Veľkej Británii na veľtrhu Northprint v Harrogate. Okrem svojich známych značiek papierov na digitálnu tlač, akými sú Color Copy, NAUTILUS® SuperWhite a BIO TOP 3® digiprint, Mondi po prvýkrát prezentoval svoj najnovší papier na digitálnu tlač DNS® high-speed inkjet.

„Technológia high-speed inkjet je rozrastajúcim sa segmentom na trhu, ktorý kombinuje objem ofsetovej tlače s flexibilitou a profesionalitou digitálnej tlače a je preto lákavou voľbou na obchodné a transpromo aplikácie, vysvetľuje Johannes Klumpp, marketingový a obchodný riaditeľ divízie Mondi Uncoated Fine Paper. „DNS® high-speed inkjet má špeciálnu úpravu povrchu, ktorá zabezpečuje vysokú kvalitu výtlačkov a optimálnu absorpciu farbiva, čo zabezpečuje, že nedochádza k rozpíjaniu farieb a ostrosť potlače nebude zhoršená napr. hromadením farbiva. To je dôležité všade tam, kde záleží na ostrosti čiar pri načítaní čiarových kódov a na presnej reprodukcii loga.“ Vďaka špeciálnej povrchovej úprave je možné dosahovať absorpciu farbív na vodnej báze, ako aj pigmentových farbív pri rýchlostiach tlače 200 metrov za minútu a viac.

FAREBNÉ PAPIERE SO ZELENOU CERTIFIKÁCIOU Skupina Mondi získala označenie EU Ecolabel za svoje portfólio farebných papierov pozostávajúce z IQ color a MAESTRO® color. Obe značky papiera majú certifikáciu FSC® a boli zaradené do portfólia Green Range ekologických papierov, ktoré získali certifikáciu FSC alebo PEFC®, TCF (bielené bez použitia chlóru) alebo 100 % recyklované. Získanie označenia EU Ecolabel pre tieto papiere deklaruje vynikajúce výsledky v oblasti ochrany životného prostredia, čo umožňuje profesionálnym tlačiarom a užívateľom v kanceláriách vyberať uvážlivo spomedzi veľkého množstva eko značiek, ktoré sa líšia environmentálnymi štandardmi.

„Označenie EU Ecolabel je v rámci EU vnímané s uznaním a my sme získali toto ocenenie pre väčšinu našich kancelárskych a profesionálnych papierov,” povedal Johannes Klumpp. „Výroba papierov IQ a MAESTRO® color si vyžiadala menšiu spotrebu energií a prírodných zdrojov a tieto papiere vo všeobecnosti znamenajú menšiu environmentálnu stopu.“ Výrobky označené EU Ecolabel vypúšťajú menej škodlivín počas svojho životného cyklu a sú ľahšie recyklovateľné. IQ color aj MAESTRO® color sú dostupné v 30 odtieňoch od bledých pastelových po intenzívne neónové a aktuálne aj v čiernej farbe. Farbivá používané pre tento rad sú bezpečné a v súlade s európskym štandardom Bezpečnosť hračiek. Certifikácia FSC znamená, že drevo použité na výrobu papierov pochádza z udržateľne obhospodarovaných lesov. ts

24

ROČNÍK 2011 03


OFSET

KBA Rapida 75E prináša zákazníkom ďalšie benefity ákaznícke centrum KBA (Koenig & Bauer AG) v meste Radebeul (Nemecko) v spolupráci s dcérskou spoločnosťou KBA CEE Praha, ktorá zabezpečuje predaj a servis tlačových strojov KBA v Poľsku, ČR a na Slovensku, usporiadalo deň otvorených dverí pre slovenských a českých tlačiarov.

Z

Viac ako 20 zúčastnených tlačiarov si mohlo v školiacom a predvádzacom stredisku v Radebeule pozrieť nainštalovaný tlačový stroj v konfigurácii s piatimi tlačovými jednotkami, lakovacou vežou a predĺženým vykladačom. Cieľom programu bolo bližšie sa zoznámiť s inováciami, ktoré výrobca realizoval na stroji KBA Rapida 75.PapierPolygrafia

minulého roku sa prostredníctvom celosvetovej obchodnej siete KBA začal dostávať k zákazníkom na zahraničných trhoch. Zúčastnení tlačiari si mohli po prednáške priamo pozrieť tlač na stroji KBA Rapida 75E-5+L. Tlačiar Benjamin Nelles a demonštrátorka Anja Hagedorn predviedli a prezentovali tlače troch zákaziek. Pri prvej bolo obrázkovým motívom potlačených 500 hárkov papiera o plošnej hmotnosti 80 g/m2. Nasledovalo rýchle prestavenie stroja vrátane automatickej úpravy formátu na 50 x 70 cm a tlač druhej zákazky na kartón v gramáži 490 g/m2. Tretia zákazka s potlačou papiera o plošnej hmotnosti 170 g/m2 sa tlačila na dva prechody strojom. Cieľom bolo vytvorenie drip-off efektu. Pri prvom prechode sa na prvej až štvrtej tlačovej jednotke tlačilo farbami CMYK a v lakovacej jednotke sa naniesol lesklý disperzný lak. Po zasušení sa pri druhom prechode na hárok na piatej tlačovej jednotke naniesol matný tlačový lak. Kombinácia oboch lakov a kontrast medzi matnými a lesklými plochami vytvorili pôsobivé optické efekty. Okrem Rapidy 75E-5+L si návštevníci z Čiech a Slovenska mohli podrobnejšie pozrieť aj zákaznícke centrum so všetkými nainštalovanými tlačovými strojmi a výrobné haly s rozpracovanými hárkovými strojmi KBA vo všetkých stredných a veľkých formátoch, a logistické centrum s plnoautomatizovaným skladom náhradných dielcov. „Nový tlačový stroj KBA Rapida 75E je ďalším krokom vývojových pracovníkov KBA v rozvoji ofsetových tlačových technológií v malom formáte. Som presvedčený, že KBA Rapida 75E ponúka tlačiarňam nielen v Čechách a na Slovensku, ale na všetkých trhoch vysoký výkon pri kvalitnej tlači za zodpovedajúcu cenu,“ povedal Jan Korenc, konateľ KBA CEE, keď hodnotil priebeh dňa otvorených dverí v Radebeule.

Inovovaný tlačový stroj KBA Rapida 75E Tlačový stroj Rapida 75E bol vyvinutý v dcérskej spoločnosti KBA-Grafitec v Dobruške v ČR. Vývojové práce prebiehali v spolupráci so špecialistami zo závodu KBA v Radebeule. Pritom boli využité mnohé konštrukčné a technologické riešenia, ktoré sa osvedčili na strojoch KBA v strednom formáte. „Po úspešnom uvedení tlačového stroja KBA Rapida 75 na trh v roku 2008 boli inovácie a vývoj modelu KBA Rapida 75E iniciované požiadavkami z trhu. Zmeny majú charakter benefitov pre zákazníka. Inovácie sa dotkli všetkých častí tlačového stroja,“ uviedol Dušan Pop, vedúci vývoja v KBA-Grafitec. Prínosy pre užívateľa sa premietajú do zvýšenia výkonu a spoľahlivosti pri nakladaní aj vykladaní. Spočívajú aj v zlepšení tlačovej kvality a skrátení prípravných časov. Zmeny v základných technických parametroch naznačujú ambície, ktoré má KBA s inovovaným strojom. Nová Rapida 75E bola prvýkrát predstavená na veľtrhu Ipex 2010. V druhej polovici

Informácia pre slovenských klientov Prvá Rapida 75E-5+L je nainštalovaná na Slovensku vo firme Valeur, s. r. o. Slovenský zákazníci si tak môžu po dohode s Tiborom Nagyom, zástupcom KBA pre Slovensko, Rapidu 75-5+L pozrieť v Dunajskej Strede a nemusia cestovať do Nemecka či vzdialenejších lokalít. Pripravil: František Martančík – NOVUM &M www.polygrafia-fotografia.sk Zdroj: KBA CEE

ROČNÍK 2011 03

25


PapierPolygrafia DIGITÁLNA TLAČ

TLAČIAREŇ roka 2011 má

„Sme poctení, že bizhub PRO C6000 je podľa rozhodnutia EDP Tlačiarňou roka 2011," hovorí Karl-Friedrich Edenhuizen, Product Manager spoločnosti Konica Minolta Business Solutions Europe. „EDP je asociácia pozostávajúca z najuznávanejších časopisov v rámci Európy, ktoré sa venujú digitálnej tlači. Hodnotené boli len tie najlepšie produkty."

KONICA MINOLTA

EDP (European Digital Press Association) udelila produkčnému zariadeniu Konica Minolta bizhub PRO C6000 prestížne ocenenie Najlepšia produkčná hárková farebná tlačiareň roka 2011. Tento vstupný model do produkčnej tlače presvedčil porotu o svojich kvalitách. Rýchlosť, jednoduché programovanie a vysoké rozlíšenie tlače odlišuje toto produkčné zariadenie od konkurencie. Vďaka malému pôdorysu tlačiarne sa aj firemné centrálne rozmnožovne (CRD) a reklamné agentúry môžu priblížiť k ofsetovej kvalite tlače.

Bizhub PRO C6000 je vstupným modelom do produkčnej tlače. Zariadenie je určené pre CRD, kancelárie s veľkým objemom tlače a profesionálov v reklamných agentúrach. Systém ponúka rozlíšenie tlače 1 200 x 1 200 dpi s hĺbkou farieb 8 bitov. Tlačiť možno až 60 farebných strán za minútu. Medzi ďalšie prednosti patrí schopnosť pracovať s papierom až do hmotnosti 300 g/m2 a široké spektrum in-line dokončovacích možností, ako napr. zošívanie alebo dierovanie. Ocenené zariadenie má malé rozmery, jednoduché programovanie a výrazne sa približuje k ofsetovej kvalite tlače.

„Pri vývoji bizhub PRO C6000 sme sa nechali viesť potrebami kreatívneho priemyslu,“ hovorí Edenhuizen. "Práve preto vznikla kombinácia najvyššej možnej tlačovej kvality pri zachovaní najmenších možných rozmerov a čo najnižšej ceny zariadenia.“ ts

26

ROČNÍK 2011 03


DIGITÁLNA TLAČ

Canon vstupuje na trh

produkčnej fototlače Spoločnosť Canon Europe, popredný svetový výrobca v segmente zobrazovacích riešení, oznámila vstup na európske trhy produkčnej fototlače predstavením produkčnej atramentovej tlačiarne DreamLabo 5000. V súlade so stanovenou rastovou stratégiou spoločnosti, zameranou na rozšírenie podnikania prostredníctvom diverzifikácie, predstavuje DreamLabo 5000 prvý vstup spoločnosti Canon na trh produkčnej fototlače.

ďaka novému štandardu kombinovanej kvality fotografií a textu spolu s vysokou produktivitou ponúka toto zariadenie na trhu produkčnej fototlače životaschopnú alternatívu technológie halogenidov striebra a oživuje trh fototlače. Navyše vďaka špičkovej kvalite ponúka významnú príležitosť nových ziskov trhom produkčnej fototlače a vysokokvalitnej nízkonákladovej tlače „on-demand“ (POD). Vstup spoločnosti Canon na trh produkčnej fototlače je vyvrcholením jej stratégie stať sa lídrom v oblasti digitálnej fotografie. Vďaka 70-ročnej histórii spoločnosti v oblasti fotografie a 30-ročnej histórii v oblasti tlače je Canon jedinou spoločnosťou, ktorá pokrýva celé spektrum fotografického zobrazovania od vstupu až po výstup a spektrum tlače od maloobjemovej tlače v domácnosti až po tlač v priemyselnom produkčnom prostredí.PapierPolygrafia

Ryoichi Bamba, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Canon pre Európu, Stredný Východ a Afriku, dodáva: „Tento začiatok znamená pre Canon nový smer v podnikaní a sme pyšní, že môžeme oznámiť: nie je to len nový stroj, ale aj nová technológia, ktorá môže revitalizovať celé odvetvie a otvoriť nové, významné obchodné príležitosti. Zariadením DreamLabo 5000 stanovuje Canon nový štandard produkčnej tlače vysokokvalitných fotografií a textu s vysokým rozlíšením.“ Vďaka prispôsobeniu a rozšíreniu existujúcej technológie atramentovej tlače Canon, ktorá bola úspešne použitá v celom rade stolových tlačiarní PIXMA a veľkoformátových tlačiarní imagePROGRAF, má DreamLabo 5000 novovyvinutú tlačovú hlavu s vysokou hustotou, ktorá umožňuje tlačový výstup šírky 305 mm. Vstupné dáta pre tlač využívajú RGB (sRGB /AdobeRGB), rozlíšenie tlače je 2 400 x 1 200 dpi. Využitím technológie Canon FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering) umožňuje tlačová hlava tlač vysokokvalitných fotografií a detailného textu na podporu rozličných výstupov s vysokou pridanou hodnotou – od vysokokvalitných fotoalbumov, fotokníh, fotokalendárov, fotokoláží a iných produktov až po vysokokvalitné tlačové materiály „on-demand“, ako napríklad zákazkové brožúry.

V

Široká tlačová hlava umožňuje vysokorýchlostnú tlač v jednom cykle, ktorý vyžaduje iba jediné prejdenie tlačového papiera cez zariadenie, kým tlačová hlava zostáva v rovnakej pozícii. Pri kombinácii s funkciou automatickej obojstrannej tlače dokáže zariadenie DreamLabo 5000 vytlačiť 20-stránkový fotografický album formátu A4 len za 72 sekúnd a tlač 40 fotografických výtlačkov (102 x 152 mm) trvá jednu minútu. Tento systém takisto umožňuje vysokú produktivitu vďaka výmene papiera a zásobníka atramentu počas tlače, čím podporuje neobmedzované produkčné časy potrebné v prípade produkčných tlačiarní. DreamLabo 5000 využíva (Ink Cartridge) systém so siedmimi atramentmi na báze farbiva, ktoré zaručuje plynulú farebnú gradáciu. Vďaka využívaniu technológie spracovania obrazu, ktorá umožňuje využitie celého farebného rozsahu jedinečnej atramentovej tlače Canon, zaručuje nové zariadenie fotografické výtlačky na úrovni farebného spracovania, ktorá je lepšia než bežné fotografie s technológiou halogenidov striebra. Zariadenie DreamLabo 5000 bude v Európe dostupné začiatkom roka 2012. Zdroj: Canon Spracoval: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

ROČNÍK 2011 03

27


PapierPolygrafia PAPIER

TRH S PAPIEROVÝMI

OBALMI BUDE RÁSŤ SPOLOČNOSŤ EUROPAPIER SLOVAKIA, S. R. O., PÔSOBÍ NA SLOVENSKU OD ROKU 1991. V PRIEBEHU 20 ROKOV SA STALA PEVNOU SÚČASŤOU POLYGRAFICKÉHO DIANIA NA TRHU. VÝROBCOM OBALOV, OBCHODNÍKOM I KREATÍVCOM PONÚKA GRAFICKÉ A SKLADAČKOVÉ KARTÓNY, LEPENKY, BALIACE PAPIERE, VRECKÁ A VRECIA A ŠPECIÁLNE KREATÍVNE BALIACE PAPIERE A LEPENKY.

„Našich zákazníkov sa snažíme podporovať správnou zmesou marketingových nástrojov, byť pri ich raste a tešiť sa z ich úspechov, ako aj byť nápomocní pri riešení ich každodenných problémov a starostí,“ povedal Josef Misof, výkonný riaditeľ spoločnosti Europapier Slovakia, a dodal, že počas 20 rokov nastalo na trhu veľa zmien a preskupení, či už v oblasti dodávateľskej, odberateľskej alebo produktovej. Do kategórie interných zmien v spoločnosti Europapier sa zaraďuje aj vytvorenie samostatných divízií Packaging, Design, Grafika a Office. Ich cieľom je viac sa priblížiť rôznym zákazníckym segmentom a hlbšie sa špecializovať na jednotlivé oblasti využitia papierov. Rastúci význam obalových materiálov a ekonomické predpovede o očakávanom trhovom raste v tomto segmente znamenajú neustále rozširovanie úloh a kompetencií divízie Packaging. Produktový špecialista Europapieru pre Packaging Michal Červeňanský uviedol: „Za hlavné poslanie divízie považujeme schopnosť ponúknuť zákazníkovi rôzne formy riešení pri použití papierových obalov a materiálov a nájsť najvhodnejšiu formu obalu pre konečný produkt. Od obalu predovšetkým očakávame, že bude chrániť výrobok pred poškodením, uľahčí manipuláciu, podá základnú informáciu, poskytne priestor pre marketing, aby výrobca zviditeľnil a odlíšil svoj produkt, že bude estetický a v neposlednom rade ekologický.“ Na sprehľadnenie sortimentu obalových materiálov vytvoril Europapier pre zákazníkov Produktový katalóg obalových materiálov (Packaging kolekciu). V ňom si môže každý nájsť ten svoj správny obal. Katalóg informuje o špeciálnych radoch kartónov a lepeniek, baliacich papierov, vriec a vreciek pre rôzne druhy použitia. Pri každej vzorke je uvedený popis produktu, technické parametre, dostupné certifikáty a možnosti spracovania. Ide o jedinečnú, ucelenú zostavu obalových materiálov pre tlačiarov, výsekové centrá a široké priemyselné využitie. Pre reklamné agentúry, ateliéry, umelecké štúdiá a pre zákazníkov, ktorí hľadajú niečo kreatívne, špeciálne a nadčasové, ponúka Europapier kompletnú kolekciu kreatívnych papierov. Jedinečná a rozmanitá Design kolekcia dopĺňa Packaging kolekciu o širokú škálu kreatívnych obalových materiálov, ktoré dodajú finálnym produktov vyššiu pridanú hodnotu, zviditeľnia značku a zdokonalia imidž. Jednotlivé kreatívne obalové materiály spĺňajú požiadavky na skladanie, ryhovanie, dierovanie, vysekávanie, šitie a lepenie. Josef Misof doplnil: „Aby sme zákazníkom uľahčili vyhľadávanie najvhodnejšieho produktu z našej ponuky, na našej webovej stránke www.europapier.sk sme vytvorili funkciu Vyhľadávač papiera. Pomocou neho si možno zadefinovať technológiu spracovania, špecifikáciu papiera, jeho odtieň, gramáž, povrchovú úpravu, ako aj kritériá z hľadiska certifikácie. Vyhľadávač na základe zákazníkových kritérií vytvorí ponuku vhodných papierov. Ak zákazník nenájdete uspokojivú odpoveď na webovej stránke, produktoví špecialisti Europapieru sú pripravení nájsť ten najvhodnejší papier.“ PR

28

ROČNÍK 2011 03


KANCELÁRSKA TECHNIKA

Tlačiarne Xerox: Veľký biznis v malej kancelárii Novinky kancelárskeho portfólia spoločnosti Xerox pomôžu malým a stredne veľkým podnikom pri tvorbe profesionálne vyzerajúcich dokumentov bez vysokých nárokov na rozpočet. Veľmi kvalitná tlač v kompaktnom prevedení – to sú nové farebné tlačiarne Xerox Phaser 6000/6010 a Xerox Phaser 6500 spolu s multifunkciou Xerox WorkCentre® 6505.PapierPolygrafia

cez kartotečné lístky až po obálky ❙ zariadenia budú na slovenskom trhu dostupné za predpokladané koncové ceny od 152 € bez DPH

Farebná tlačiareň Xerox Phaser 6500 a multifunkcia WorkCentre 6505: ❙ rýchlosť tlače až 24 strán za minútu farebne aj čiernobielo s kapacitou podávača až 500 listov ❙ malé vysokokapacitné tonerové kazety, ktoré šetria skladovacie priestory a produkujú až o 80 % menej odpadu v porovnaní s obdobnými farebnými zariadeniami ❙ cena začína od 328 € bez DPH Tlačiareň Xerox Phaser 6500

„Kľúčom k akémukoľvek podnikaniu je schopnosť získať a udržať si svojich zákazníkov. Pre malého podnikateľa to často znamená výrazne zaujať bez toho, aby musel zbytočne míňať,“ povedal Carl Bothner, viceprezident a generálny manažér nepriameho predaja Xerox Corporation. „Nové produkty poskytnú malým a stredným podnikateľom prostriedky, s ktorými vytvoria zaujímavé farebné a čiernobiele dokumenty rovnako jednoducho ako veľké spoločnosti,“ dodáva. Multifunkčné zariadenie WorkCentre 6505 navyše umožňuje efektívne riadenie toku digitálnych dokumentov vďaka ďalším funkciám kopírky, skeneru a faxu. Optimalizovať správu dokumentov pomáhajú aj nástroje ako skenovanie do e-mailu, sieťové skenovanie a priamy sken do aplikácií, vrátane optického rozpoznávania znakov (OCR) alebo skenovania na pripojené USB zariadenie.

Farebné tlačiarne Xerox Phaser 6000 a Phaser 6010: ❙ rýchlosť tlače až 12 strán za minútu farebne a 15 strán za minútu čiernobielo ❙ jedny z najmenších a najľahších farebných tlačiarní na trhu, ktoré sa pohodlne zmestia aj Tlačiareň Xerox Phaser Phaser 6010 do malej kancelárie a nezaberú príliš veľa miesta ❙ jednoduché nastavenie a ovládanie a schopnosť poradiť si so širokou škálou materiálov a rozmerov od samolepiacich štítkov

Toner vyrobený technológiou emulzného agregovania spoločnosti Xerox v kombinácii s rozlíšením 600x600x4 dpi vytvára menšie a konzistentnejšie častice pre ostrejší text a hladké farebné prechody. Všetky farebné produkty nesú certifikáciu ENERGY STAR®. Päťkrát za sebou bol Xerox ocenený Výmena tonerov v tlačiarni spoločnosťou J. D. Xerox Phaser 6500 Power Associates za poskytovanie „mimoriadne kvalitného zákazníckeho servisu“ v oblasti technologických služieb a podpory. Zdroj: Xerox

ROČNÍK 2011 03

29


PapierPolygrafia MONITORY

Nová generácia referenčných LCD monitorov NEC Monitory radu NEC SpectraView Reference takmer v každom smere prepisujú pravidlá profesionálneho zobrazenia. Spoločnosť NEC s 10-bitovým P-IPS panelom ponúka monitory novej generácie s veľmi presnou reprodukciou farieb a skutočným zobrazením 1,073 miliardy farieb bez interpolácie a prepočítavania gradientov.

Vyvinuté pre profesionálov NEC SpectraView Reference s uhlopriečkami 24, 27 a 30 palcov (61,1, 68,5 a 75,6 cm) boli vyvinuté špeciálne pre užívateľov, ktorí požadujú vysokú presnosť farebného podania a široký farebný priestor. Vhodné sú aj pre užívateľov pracujúcich na viacerých platformách, napr. pre profesionálov v oblasti tvorby grafiky, kreatívnej fotografie a profesionálneho video štúdia, kde sa dá využiť skutočný 10-bitový potenciál P-IPS panela. Monitory podporujú viacero aplikácií z rôznych vstupov, teda je možné súčasne zobraziť signál z Windows, MAC OS alebo Linuxu. Monitor sa potom dá použiť ako integrovaný KVM prepínač klávesnice a myši. Monitory NEC SpectraView Reference 241/271/301, disponujú 14-bitovou 3D LUT tabuľkou (3 x 14-bit) pre presné zobrazenie farieb a farebných prechodov s priamou emuláciou farebných priestorov monitorov, napr. sRGB, AdobeRGB vrátane vlastných farebných profilov. Programovateľná 14-bit 3D LUT tabuľka zlepšuje hlavne plynulé prechody neutrálnej šedej farby v celom rozsahu, čo sa prejaví hlavne v jemných detailoch obrazu (na rozdiel od 8-bit /256 odtieňov, kde sa môže prejaviť posterizácia).

arebný priestor (gamut) pokrýva až 98 % farebného priestoru Adobe RGB. Pozorovacie uhly u týchto monitoroch sú mimoriadne široké, výrobca udáva 178 stupňov. Plné využitie týchto vlastností a technických možností napomáha kalibračný softvér NEC SpectraView Profiler 4, ktorý zabezpečuje možnosť hardvérovej kalibrácie a slúži na vytváranie 16-bitových ICC profilov monitora. V súčasností sa do monitorov osádza nový rad IPS panelov e-IPS a P-IPS. Prinášajú vyššia priepustnosť svetla až o 30 % oproti IPS alebo H-IPS panelom a nižšiu spotrebu energie. V monitoroch SpectraView Reference je použitý typ P-IPS; je to 10-bitový panel s plným 10-bitovým spracovaním, ale nemá horizontálny polarizátor (rovnaký obraz pri otočení monitora na výšku). Aby užívateľ skutočne dosiahol zobrazenie viac ako miliardy farieb, bude potrebovať profesionálnu grafickú kartu (FireGL alebo Quadro) s 10-bitovým výstupom cez DisplayPort. Na ostatných vstupoch (alebo štandardných kartách s Displej Portom) totiž monitor pracuje už "len" s 8-bitovou farebnou hĺbkou, pričom je však stále k dispozícii 14-bitová 3D LUT tabuľka.

F

Ustrážia si kvalitu obrazu 10-bitový P-IPS panel radí tieto monitory do triedy profesionálnych Wide Gamut displejov (so širokým farebným rozsahom), kde ostáva uchovaný proces zobrazenie v 10 bitoch od vstupu (10-bitový vstup DisplayPort) až po výstup (10-bitový P-IPS panel) s presným zobrazením 1,07 mld. farieb. Displejportový vstup určite uvítajú a ocenia užívatelia platformy Mac. Medzi ďalšie jedinečné funkcie patrí obraz v obraze (PIP, PAP) alebo dva rovnocenné rozmery obrazu vedľa seba (Side by Side), senzor okolitého osvetlenia, rozšírené možností

30

ROČNÍK 2011 03


MONITORY

pripojenia monitora cez Display Port a programovanie vstupu cez USB port v monitore. Monitory sú vybavené celým radom senzorov na stabilizáciu a optimalizáciu jasu, teplotnými snímačmi na automatickú kompenzáciu farebnej teploty bieleho bodu (Backlight Ageing Correction) v závislosti na zmenách teploty okolitého prostredia a počte prevádzkových hodín. Backlight Ageing Correction garantuje stabilitu podsvietenia s presne definovaným bielym bodom a tak zabezpečuje bezkonkurenčnú konštantnú kvalitu obrazu nielen po zapnutí monitora, ale aj počas jeho prevádzky.

Hardvérová kalibrácia Hardvérová kalibrácia je metóda úpravy farieb priamo v nastaveniach vo vnútri monitora. SpectraView Profiler verzia 4 je kalibračný softvér určený na hardvérovú kalibráciu monitorov NEC SpectraView Reference 241/271/301. Pri použití tejto metódy nie je ovplyvnený výstup z grafickej karty, takže nedôjde k obmedzeniu v gradácii farieb, čo umožňuje maximalizovať schopnosti monitora na dosiahnutie veľmi presnej kalibrácie. Monitory NEC SpectraView Reference 241/271/301 disponujú 14-bitovou 3D LUT tabuľkou (3 x 14-bit) , čo garantuje dosahovanie veľmi dobrých výsledkov počas hardvérovej kalibrácie. SpectraView Profiler umožňuje definovať podmienky a vytvárať aj vlastné 16-bit ICC profily monitora. Treba upozorniť, že kalibrácia môže byť ovplyvnená aj kvalitou meracieho zariadenia napriek tomu, že ich softvér podporuje. Kalibračný softvér SpectraView Profiler verzia 4 sa dá použiť aj pre iné monitory NEC, ale bez hardvérovej kalibrácie, avšak musí byť licencovaný pokiaľ nejde o NEC SpectraView Monitor. S monitormi SpectraView softvér funguje bez zadaniaPapierPolygrafia

hardvérového kľúča, softvér nájde a identifikuje monitor SpectraView a následne sa môže využiť pre potreby hardvérovej kalibrácie.

Dostupnosť, garancia a ceny

Monitory NEC SpectraView Reference 241/271/301 sú dostupné v čiernej farbe. Súčasťou balenia je monitor, napájací kábel, dátový kábel pre rozhranie DisplayPort, dátový kábel DVI-D – DVI-D, CD s manuálom, CD so SpectraView Profiler 4 softvérom pre hardvérovú kalibráciu monitora s manuálom, tienidlo (clona) na monitor a certifikát SpectraView – garancia 0 chybných pixelov a subpixelov, protokol o premeraní displeja na 25 miestach na farebnú uniformitu a rovnomernosť podsvietenia displeja.

Orientačná cena monitorov na slovenskom trhu NEC SpectraView Reference 241 – 1 590 € NEC SpectraView Reference 271 – 1 880 € NEC SpectraView Reference 301 – 3 170 € Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

Model

SpectraView Ref 241

SpectraView Ref 271

SpectraView Ref 301

Technológia panela

P-IPS (10-bit)

P-IPS (10-bit)

P-IPS (10-bit)

Pomer strán

16 : 10

16 : 9

16 : 10

Natívne rozlíšenie

1 920 x 1 200 bodov

2 560 x 1 440 bodov

2 560 x 1 600 bodov

Typ podsvietenia

CCFL

CCFL

CCFL

2

2

Rozsah – Jas

50 – 360 cd/m

50 – 300 cd/m

50 – 350 cd/m2

Gamut (coverage)

98 % Adobe RGB

98 % Adobe RGB

98 % Adobe RGB

Gamut (coverage)

100 % sRGB

100 % sRGB

100 % sRGB

ROČNÍK 2011 03

31


PapierPolygrafia FOTOGRAFIA

FinePix HS20 EXR - teraz ešte lepší

Spojenie EXR s BSI CMOS umožňuje krásne fotografie a rýchle reakcie, to je hlavný zámer, prečo sa spojili výhody technológií EXR a CMOS. Vysoká citlivosť – u bežných snímačov musí svetlo najprv dopadnúť na vodivú vrstvu, kým dosiahne fotodiódy. Tým sa znižuje množstvo svetla dopadajúceho na snímač. Pri BSI snímači sú vodivé vrstvy a fotodiódy obrátene, takže sa dosiahne lepšia citlivosť, ktorá je rozhodujúca pri fotografovaní za zlých svetelných podmienok. Vysoká rýchlosť – nový EXR procesor a BSI CMOS snímač umožňujú rýchle spracovanie a čítanie súborov. To je skutočným prínosom pre rýchle sériové snímanie a Full HD video.

Inteligentný procesor EXR procesor má schopnosť znížiť fialové lemovanie, najčastejšie na tmavých predmetoch na pozadí silného protisvetla a zlepšuje rozlíšenie v rohoch obrazu pre rovnomernejšiu

32

ROČNÍK 2011 03

S 30násobným rozsahom zoomu, ktorý pokrýva ohniskovú vzdialenosť 24 – 720 mm v kinofilmovom ekvivalente je FinePix HS20 EXR naozaj pripravený na čokoľvek.

Cenami ovenčený model fotoaparátu Fujifilm FinePix HS10 sa dočkal konečne svojho nástupcu. Novinka FinePix HS20 sa začala ponúkať na jar 2011 a aj tento aparát je určený pre fotografov, ktorí vyžadujú vlastnosti a kvalitu obrazu zrkadloviek, ale bez toho, aby boli nútení nosiť so sebou brašnu plnú objektívov a nemálo investovať. HS20 využíva úplne nový EXR snímač CMOS s rozlíšením 16 mil. pixelov, overený Fujinon objektív s 30-násobným optickým zoomom, vysokorýchlostné sériové snímanie a vylepšené užívateľské rozhranie.

ostrosť. Asi najviditeľnejším dôkazom kvalít nového EXR procesora je však nové bohaté užívateľské rozhranie, ktoré využíva vektorovú grafiku výrazne zlepšujúcu vzhľad menu. Novinkou je aj rýchlejšie vyhľadávanie záberov. Teraz prehľadávanie tisícky záberov trvá sekundy, nie minúty. Ak ste našli zábery, jednoducho ich môžete použiť do fotoknihy pomocou funkcie Asistent fotoknihy, kde fotoaparát vytvára knihu.

EXR technológia Technológia EXR sa vyznačuje dokonalou schopnosťou prispôsobiť potreby snímača svetelným podmienkam. Užívatelia môžu nechať režim Auto EXR, aby zvolil správne nastavenie sám alebo vybrať si z troch možností: • režim „Vysoké rozlíšenie“ pomôže, ak potrebujete výnimočnú kvalitu a rozlíšenie. Fotoaparát vtedy využíva plných 16 megapixelov a zábery je možné vytlačiť bez úprav až do formátu A3. • režim „Vysoká citlivosť ISO a nízky šum“ poslúži za zlých svetelných podmienok, keď v kombinácii so snímačom BSI prispieva k vynikajúcim výsledkom. Na dosiahnutie tohto cieľa sa využíva Pixel Fusion technológia, kde sa zdvojnásobuje veľkosť pixelov tak, aby boli viac citlivé na svetlo. • režim „Dynamický rozsah“ vytvorí dva zábery a skombinuje ich do výsledného s dynamickým rozsahom až 1 600 %. Toto uľahčuje fotografovanie scén s veľkým kontrastom, napr. krajina za slnečného dňa alebo portréty so silným protisvetlom.

Rýchlosť nie je problém S novým HS20 EXR zachytíte všetky akčné scény bez ohľadu na to, ako rýchlo sa objekt


FOTOGRAFIA

pohybuje. Kontinuálne snímanie dokáže pracovať v plnom rozlíšení rýchlosťou 8 záberov/sek. A ak ani to nie je dostatočne rýchle pre vaše potreby, môžete si zvoliť 11 záberov/sek. v rozlíšení 8 megapixelov. Už sa nemusíte obávať pomalého automatického zaostrovania alebo oneskorenia uzávierky, pretože HS20 EXR využíva kontrastný AF systém a zaostrenie netrvá dlhšie ako 0,16 sek. V režime Best Frame capture dokonca aparát dokáže zachytiť 8 záberov pred alebo potom, čo ste úplne dotlačili spúšť.PapierPolygrafia

komprimuje veľkosť súborov ako štandardný formát AVI. A navyše je kompatibilný so širokou škálou webových stránok a aplikácií (YouTube). HS20 EXR robí video v rozlíšení 1 920 x 1 080 p (30 záberov/sek.), ale dokáže urobiť aj vysokorýchlostné video 320 x 112 p (320 záberov/sek.), resp. ak hľadáte vyššiu kvalitu, môžete použiť 80 záberov/sek. (640 x 480 p).

Vyšší užívateľský komfort Ďalšie zlepšenia oproti HS10 sú zamerané na zvýšenie užívateľského komfortu. Funkcia Motion panorama teraz dokáže zachytiť až 360° panoramatické zábery, možnosti ovládania sa rozšírila o použitie diaľkovej spúšte RR-80, prístroj je kompatibilný s kartami SDXC. Najvýznamnejšou novinkou je, že HS20 EXR ponúka aj TTL meranie blesku a v ponuke Fujifilm pribudnú dva nové externé blesky (EF-20 a EF-42).

V internetových obchodoch sa cena fotoaparátu začína na sume okolo 350 €.

Fujifilm FinePix HS20 EXR hlavné črty:

Jeden objektív pre každú príležitosť S 30-násobným rozsahom zoomu, ktorý pokrýva ohniskovú vzdialenosť 24 – 720 mm v kinofilmovom ekvivalente je FinePix HS20 EXR naozaj pripravený na čokoľvek. Objektív Fujinon sa ovláda mechanicky, a preto zoomovanie v celom rozsahu možno vykonať rýchlo a presne tak, ako potrebujete. Ani pri dlhších ohniskových vzdialenostiach nemá FinePix HS20 EXR problémy s rozmazanými zábermi, pretože ostré zábery zabezpečujú tri systémy. Po prvé, gyrosenzor reaguje proti pohybu rúk. Po druhé, citlivosť je zvýšená pomocou Pixel Fusion tak, aby sa skrátili časy uzávierky. A po tretie, Anti-blur funkcia v režime v EXR Auto urobí sekvenciu štyroch záberov a potom sa skombinujú do jedného dokonalého záberu.

• 16 MPix EXR snímač BSI-CMOS • 30x optický zoom, 24-720 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu) • 3,0“ LCD so 460 000 bodmi a nové užívateľské rozhranie s vektorovou grafikou • 1600 % široký dynamický rozsah • kontinuálne snímanie 8 fps v plnom rozlíšení • vysokorýchlostné video 320 fps (320 x 112) • formát súborov RAW • full HD video vo formáte H.264 (MOV) • režimy simulácie filmov • Motion Panorama 360° • TTL riadenie blesku pre externé blesky • slnečná clona súčasťou balenia

Zachytťe pôsobivé video FinePix HS20 EXR nie je len fotoaparát na fotografovanie, ale ponúka aj možnosť zachytiť kvalitné video so schopnosťou natáčania aj za zhoršených svetelných podmienok (vďaka Pixel Fusion technológii). Nielenže nahráva video v rozlíšení Full HD, môže sa pochváliť aj stereo zvukom a formátom ukladania H.264 (MOV). Ide o obľúbený formát TV staníc a výrobcov Blu-Ray. H.264 (MOV) lepšie

Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk Zdroj: Fujifilm

ROČNÍK 2011 03

33


PapierPolygrafia TECHNOLÓGIE

Výhody digitálneho osvitu

FLEXOTLAČ – tlačová forma a digitálne technológie o flexotlači zohráva tlačová forma významnú úlohu. Flexotlačová forma sa vyrába buď klasickými spôsobmi, teda zhotovením gumotypu pomocou kovového štočku (gumotypia) a technológiou kopírovania z filmového negatívu na fotopolymérovú dosku, alebo digitálne. V súčasnosti požiadavky zadávateľov na kvalitu produktov flexotlače narastajú, preto sa tlak logicky prenáša aj na výrobcov hardvéru a materiálov. Snahou je zvyšovať presnosť tlače, farebnosť, eliminovať nárast tlačového bodu a využívať čoraz vyššie tlačové rozlíšenie. Významný krok nastal zavedením technológie CTP (computer-to-plate, v tomto prípade computer-to-flexo)) do výrobného cyklu. Ide o zariadenia pre priamy osvit flexotlačovej formy z digitálnych dát.

V

LAMS vrstva (Laser Ablation Mask System).

34

ROČNÍK 2011 03

Zariadenia na digitálny osvit si našli pevné miesto aj pri výrobe tlačových foriem pre flexotlač.

Zmenou technológie osvitu sa zmenili aj materiály na osvit a výrobu tlačovej formy. Hlavná zmena oproti klasickému fotopolyméru nastala v jeho skladbe. Pribudla nová LAMS vrstva (Laser Ablation Mask System), ktorá je dominantná v digitálnom procese. Veľmi zjednodušene povedané – ide o tenkú vrstvu čiernej farby, ktorá absorbuje termálne infračervené laserové žiarenie (od 830 nm do 1100 nm). Osvit (vypaľovanie) sa robí na externom bubne v osvitovom CTP zariadení, kde sa upne fotopolymérová platňa a pomocou energie lasera sa vytvorí obraz na LAMS vrstve. CTP preberá obraz digitálnej platne z riadiaceho počítača a pomocou modulovaného lasera sa obraz vypáli na kryciu LAMS vrstvu. Dochádza tak k obnažovaniu fotopolyméru. Po vypálení LAMS vrstvy nasleduje zadný osvit, aby sa vytvorila základňa na uchytenie tlačových bodov. Osvitom (vypálením) sa tak z LAMS vrstvy stáva maska alebo digitálny negatívny film pripravený na hlavný UV osvit. Po hlavnom osvite UV svetlom je ďalšia výroba prakticky rovnaká ako u konvenčného štočku, to znamená, že nasleduje vymývanie s rozpúšťadlom, sušenie a finálne vytvrdenie UVA a UVC žiarením.

Prínosom je jednoznačne kvalita, ktorá sa prejavuje ostrejším tlačovým bodom. Ďalšou zásadnou zmenou a výhodou je prítomnosť vzdušného kyslíka počas predného (hlavného) osvitu v kopírovacom automate. Táto malá zmena oproti klasickému osvitu s vákuom je príčinou skokovej zmeny v kvalite tlačovej formy. Kyslík blahodarne pôsobí na vytvrdenie tlačových bodov, ktoré lepšie odolávajú rozpúšťadlu. Pri digitálnom osvite navyše nedochádza k podkopírovaniu tlačových bodov, ktoré v prípade klasického osvitu z negatívneho filmu majú za následok nárast tlačového bodu. Výsledkom digitálneho osvitu je hranovo ostrejší a menší tlačový bod s kvalitnejším tvarom jamiek medzi tlačovými bodmi, čo umožňuje pracovať s vyšším rozlíšením tlačového rastra. Vyššie rozlíšenie a schopnosť preniesť percentuálne malé tlačové body umožňuje v tlači reprodukovať a dosahovať väčší farebný rozsah (gamut).

Polymérová platňa po osvite...

... a po vyvolaní.

Sleeve a kruhový osvit Sleeve je v preklade flexotlačový rukáv. Ide o tlačovú formu, ktorá sa priamo nasúva na formový valec flexotlačového stroja a slúži na tlač nekonečných motívov. Tieto tlačové formy (sleeve) sa vyrábajú tak, že na základ – dutinku je nanesený polymér, ktorý sa postupne brúsením upraví na konečný priemer (tlačový raport) a následne sa naň nanesie čierna fotocitlivá vrstva (LAMS). Štandardné sleeves (rukávy) sú transparentné a ich výhodou je možnosť zadného osvitu.


TECHNOLÓGIEPapierPolygrafia

Jedinečným riešením, ktorým disponujú CTP zariadenia EskoArtwork CDI, je aplikovanie predného a zadného osvitu na fotopolymér počas samotného osvitu. Je to obrovská výhoda, ktorá šetrí náklady na ďalšie zariadenia a čas. Zaujímavým riešením je aj automatizácia a previazanosť osvitového zariadenia s vymývacou jednotkou (osvietený fotopolymér pokračuje z CTP priamo do vymývacej jednotky).

Ukážka sleeve (vľavo) a jeho použitie vo flexotlačovom stroji. Tento typ vyrábajú firmy DuPont (v spolupráci s firmou Rotec) a firma Polywest. Osvit kruhových typov tlačových foriem sa robí v CTP osvitových zariadeniach špeciálne určených pre tento druh tlačových foriem. Sleeve sa nasunie na tŕň (valec) a následne prebehne osvit po celom obvode tlačovej formy. Osvit je teda uskutočňovaný za rovnakých podmienok, ako bude neskôr realizovaná tlač – identické podmienky ako na formovom valci stroja. Výhody tejto metódy sú jasné: odpadá montáž štočkov na prenosovú fóliu, eliminuje sa eventuálna deformácia pri návine na valec.

Kodak ponúka CTP zariadenia pod názvom ThermoFlex, ktoré sa delia podľa určenia a formátu na Termoflex Mid, Narrow a Wide. Základom všetkých je externý bubon a technológia osvitu pomocou IR LED diód (830 nm). Okrem osvitu fotopolymérových digitálnych platní umožňuje typ Termoflex Wide urobiť aj osvit sleeves. Zariadenia sú schopné osvitu s rozlíšením od 2 032 do 3 556 dpi. Možnosti rastrovania sú klasický AM raster, Kodak Maxtone – hybrid raster, HyperFlex (vylepšenie prenosu tlačového bodu v svetlách).

CTP – „computer-to-flexo“ Zariadenia na digitálny osvit si našli pevné miesto aj pri výrobe tlačových foriem pre flexotlač. V súčasnosti je na svete viacero výrobcov zariadení CTP pre túto oblasť. Nemožno nespomenúť EskoArtwork (bývalé Barco), ktorá má v súčasnosti dominantné postavenie na trhu, Kodak, Lüscher, Screen/Fujifilm, FlexoLaser, ale aj bývalú firmu Hell (zariadenia od tejto firmy využívajú na výrobu flexotlačových foriem spoločnosti Chemosvit Folie a Davex Zlín). CTP zariadenia Kodak – Termoflex používajú na výrobu vo firme Plastex, s. r. o., Nitra. EskoArtwork má širokú paletu CTP zariadení s označením CDI (Cyrel Digital Imager). Šestnásťročná história vývoja a spolupráca so spoločnosťou DuPont sa premieta do precíznych zariadení s najpokročilejšími riešeniami, ktoré slúžia na výrobu flexotlačových foriem. Skladba a zameranie je presne cielené od bežnej produkcie, cez tlač vlnitej lepenky až po tlač cenín. Voľba formátu od 533 x 508 mm až po extrémne veľký formát 1 270 x 2 032 mm. Jednotlivé modely radu (CDI Spark xxx) sú určené pre osvit fotopolymérových platní a modely CDI Advance Cantilever 1450 a 1750 sú určené na osvit sleeves. Všetky modely používajú ako zdroj svetla pre osvit výkonný fiber (pevnolátkový vláknový) laser. Rozlíšenie sa dá plynule meniť (Standard Optics) od 2 000 do 2 540 dpi, (HighRes Optics) od 2 540 do 4 000 dpi. V prípade požiadavky sa dá formou opcie zvýšiť rozlíšenie až na 8 000 dpi.

EskoArtwork CDI Advance Cantilever.

Kodak Termoflex Wide (vľavo) a Kodak Flexcel NX – osvit filmu s termálnou vrstvou. CTP Kodak Flexcel NX – technologicky ide o úplne novú metódu, ktorá získala aj prestížne ocenenie PIA InterTech Award Technology. Okrem vysokého rozlíšenia (bod až 10 mikrónov) technológia prináša vysokú stabilitu produkcie a presné prekreslenie detailov vo svetlách aj tieňoch, a to nielen v prenose na štočok, ale aj následne v tlači vďaka aplikovanej technológii expozície (Kodak SquareSpot). Flexcel NX systém využíva na osvit špeciálne vyvinutý film s termálnou vrstvou citlivou na zdroj osvitu 830 nm v spojitosti s Kodak Flexcel flexografickými platňami. Flexcel platne sú dostupné v rôznych hrúbkach, pre tlač na rôzne materiály a povrchy. V praxi to funguje tak, že osvietený film sa nalaminuje na fotopolymér a následne sa urobí hlavný osvit. Po hlavnom osvite sa film oddelí od polyméru a ďalej pokračuje štandardný spôsob spracovania fotopolyméru. CTP Kodak Flexcel NX zariadenie je zaujímavé aj tým, že je schopné hybridnej prevádzky, t. j. osvitu aj štandardných digitálnych tlačových platní pre hárkový ofset. Screen/Fujifilm ponúka dve zariadenia PlateRite FX870 II a PlateRite FX1524 II. Obe zariadenia využívajú na osvit externý bubon a zdroj svetla 32 kanálov LED diód (IR 830 nm). Za povšimnutie stojí, že štandardne umožňujú dosiahnuť rozlíšenie až 4 800 dpi. Možnosti rastrovania: klasický AM raster, Specta 2 – hybrid raster, Randox X – High-Definition FM Screening. FlexoLaser ponúka zariadenia FL-piccolo/fx, FLmedio a FL-largo/ XL. Okrem verzii FLpiccolo/fx umožňujú robiť aj osvit sleeves. Zdroj svetla je fiber laser s výkonom 10 – 50 W. Zariadenia FlexoLaser pracujú s rozlíšením 2 032 dpi a 2 540 dpi. Švajčiarska spoločnosť Lüscher je známa výrobou osvitových zariadení CTP. Vlani predstavila na svetových výstavách nové revolučné riešenia v oblasti použitia osvitových zariadení. Svoje portfólio zariadení s názvom XPose! rozšírila o nové hybridné zariadenie XPose! Flex a nový kompaktný CtXsystém (Computer to Xposure), t. j. systém, ktorý dokáže

ROČNÍK 2011 03

35


PapierPolygrafia TECHNOLÓGIE z digitálnych dát vysvietiť obraz bez bližšej špecifikácie konečného výstupu. Nový CtX systém bol prezentovaný vo svetovej premiére univerzálnymi zariadeniami s názvom Multi DX.

PREDSTAVUJEME Plastex, s. r. o., Nitra Rozhovor s Ing. Igorom Karlubíkom, riaditeľom spoločnosti Plastex, s. r. o., Nitra, ktorá sa zaoberá výrobou a dodávkou tlačových foriem (štočkov) určených pre flexotlač.

Lüscher: hybridné zariadenia XPose! Flex (vľavo) a nový CtX systém Multi DX.

Lüscher Xpose! Flex technology – univerzálne (hybridné) osvitové zariadenie s technológiou vnútorného bubna, ktoré v sebe kombinuje dva zdroje osvitu. Lüscher Xpose! 4Flex je osadený zdrojom osvitu IR 940 nm a UV 405 nm diódami. V ponuke má Lüscher aj zariadenie XPose! 3FLEX – osadené zdrojom IR 940 nm a IR 830 nm a XPose! 2FLEX so zdrojom IR 940 nm. Zdroj IR 940 nm umožňuje osvit špeciálnych materiálov – ide hlavne o materiály opatrené LAMS vrstvou určené na flexo, kníhtlač, platne pre lakovanie alebo filmy s ablačnou vrstvou.

Nové trendy a smery do budúcna Ťažko predvídať, ale už teraz sa začína využívať a do budúcna si môže nájsť pevné miesto na trhu technológia priameho gravírovania laserom. Ide o jeden z moderných postupov prenosu obrazu na flexotlačovú formu (sleeve) digitálnou cestou. Pri priamom gravírovaní je viacfázová výroba tradičných fotopolymérových platní nahradená gravírovaním alebo vypaľovaním laserom, po tomto úkone nasleduje umytie formy vodou (kvôli očisteniu) a krátky cyklus sušenia. Priame laserové vypaľovanie dát do flexotlačového sleeve prináša niekoľko podstatných výhod pre firmy zamerané na flexotlač. Výrazne zjednodušuje a zrýchľuje prípravu flexotlačovej formy, keďže odstraňuje potrebu dvojitého osvitu, vymývania a sušenia. Gravírovateľné sú v podstate všetky druhy elastomérov (gúm). Kvalita takejto flexotlačovej formy závisí od fyzikálnych a chemických vlastností použitého materiálu, predovšetkým od hustoty a tvrdosti.

Priame gravírovanie laserom.

36

ROČNÍK 2011 03

Na vypaľovanie sa spravidla používajú pulzné YAG lasery, ktoré emitujú lúče s frekvenciou 1 110 nm, čo umožňuje dosiahnuť vysoké rozlíšenie (touto technológiou sa zaoberá firma Gravitech CZ). Sleevy pre priame gravírovanie vyrábajú a dodávajú firmy Ligum a Böttcher.

Ako ste sa dostali k flexotlači a prečo práve k nej? Vyštudoval som Chemicko-technologickú fakultu STU v Bratislave, špecializácia plasty. Moje prvé zamestnanie bolo ešte v chemickom priemysle, ale zhruba po roku prišla ponuka na prechod do polygrafie. To bolo v roku 1991 a po zorientovaní sa v brandži sme v roku 1993 so spoločníkmi založili s. r. o. Plastex. Chceli sme zlepšiť vtedajšiu situáciu v dodávkach tlačových foriem a v prepresse pre flexotlač. Boli sme presvedčení, že flexotlač má perspektívu, ale aj nevyužité možnosti. Vo februári 1993 sme začali výrobu fotopolymérových štočkov na staršom strojnom zariadení. Už po roku prišla prvá dôležitejšia investícii do výrobnej linky Cyrel 1001 od firmy DuPont. Postupne sa firma budovala vo viacerých smeroch – investície do výrobných liniek na výrobu štočkov boli sprevádzané


TECHNOLÓGIE

investíciami do vybudovania silného vlastného DTP pracoviska, postupne sa zvyšoval aj počet zamestnancov.

Počas návštevy u vás som mal možnosť vidieť výrobné priestory a strojné vybavenie. Ide o moderné linky a zariadenia, ktoré nie sú lacné. Je to tak. Niektoré investície a rozhodnutia sa dajú zaradiť do kategórie strategických rozhodnutí. Prvým z nich bola investícia do CTP zariadenia v roku 2002, pomocou ktorého sa štočky vyrábajú digitálnou cestou. Druhým takýmto rozhodnutím bolo založenie sesterskej firmy Flexotrend v juhovýchodnom Maďarsku v roku 2005. V súčasnosti sa vo firme Plastex vyrábajú štočky na dvoch úplne nových linkách od firiem DuPont (formát 110 x 160 cm) a Degraf (formát 127 x 203 cm). Osvit (citl. 830 nm) prebieha na dvoch CTP zariadeniach od firmy Kodak.

Aké sú výhody digitálneho osvitu? Používate na výrobu štočkov ešte aj film? Pri expozícii cez film prichádza k rozkopírovaniu bodu (používa sa negatív), naproti tomu pri osvite platne z CTP zariadenia prichádza k zmršteniu bodu. Toto má priaznivý efekt na korektné uchytenie aj málo percent bodov. Dôležité je odladiť výrobu tak, aby sa na štočok dostali iba také body, ktoré budú stabilné nielen na štočku, ale aj v tlači. Údaje sa líšia od zákazníka k zákazníkovi a súvisia hlavne s kvalitou strojového parku tlačiarne. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že minimálny bod na štočku máva cca 18 – 20 mikrónov. V súčasnosti sa čoraz viac presadzuje digitálna výroba štočkov, no aj napriek tomu má analógová výroba stále svoje miesto. Film sa používa ako poloprodukt pri výrobe štočkov hlavne pre kartonáž.PapierPolygrafia

Na spracovanie grafických návrhov používame grafické programy Artpro, Ilustrator, Photoshop, Freehand, v menšej miere Corel. Nátlačky robíme iba digitálne, a to buď colorproof alebo dotproof. Simuláciu tlače máme vyriešenú cez ICC profily, direktné farby vieme takisto bez problémov prezentovať na nátlačok. Vlastníme prístroje na vytvorenie a kontrolovanie CMS, ako aj prístroje na výstupnú kontrolu fotopolymérových štočkov. Garanciou kvality je jednak odladený workflow, ďalej to, že všetky zariadenia sú pravidelne kalibrované, a v neposlednom rade máme aj veľmi kvalitné prístroje a softvér na výstupnú kontrolu už hotového štočku. Nedávno sme investovali do špeciálneho meracieho zariadenia Vipflex, ktorým vieme veľmi rýchlo a presne urobiť potrebné merania na hotových fotopolymérových štočkoch.

Flexotlač a výroba obalov má svoje špecifiká a s tým je spojená aj kontrola farebnosti, ale aj kontrola konštrukcie vlastného obalu. Koncom roku 2010 sme investovali do špeciálnej tlačiarne Roland LEC-330 na tlač kontraktačných nátlačkov. Túto možnosť nátlačkovania dnes u nás využíva čoraz viac firiem. Zariadenie pracuje na báze UV Inkjet technológie. Tento spôsob prináša úplne nový pohľad na nátlačok. V súčasnosti sme schopní klientovi ponúknuť nátlačok na materiáli, z ktorého bude obal. Odpadajú takto mnohé problémy klasických papierových nátlačkov. Zákazník získava dokonalú predstavu, ako bude jeho obal vyzerať a nemusí si nič predstavovať a domýšľať. Takýto nátlačok dokáže aj jasne upozorniť na všetky prípadné problémy, ktoré by na papierovom nátlačku nemuseli byť dobre viditeľné. Na všetkých materiáloch vieme reálne nasimulovať aj potrebnú denzitu bielej farby. V neposlednom rade je na tomto zariadení aj možnosť lakovania – od tenkej vrstvy na parciálne lakovanie až po hrubú vrstvu laku na simuláciu Braillovho písma.

Koľko trvá výroba napr. jednej súpravy foriem? Asi 3 až 4 hodiny v závislosti od rozmeru separácií, ako aj od hrúbky požadovaného štočku.

Aké sú vaše vzťahy s dodávateľmi a zákazníkmi? Na výrobu štočkov používame prevažne fotopolymérové platne Cyrel od firmy DuPont, ktorú na Slovensku zastupuje PanflexSlovensko, s ktorou máme veľmi úzku spoluprácu. Tá je veľmi dôležitá kvôli potrebnej podpore, informovanosti o nových materiáloch a postupoch. Nové poznatky tak môžeme veľmi rýchlo prenášať k zákazníkom. Štočky dodávame tlačiarňam, ktoré robia potlač na flexibilné fólie, etikety, papier, papierové obrúsky, kartóny a pod. Vyžaduje si to z našej strany neustále vzdelávanie aj v jednotlivých tlačových technológiách, aby sme našim zákazníkom boli v prípade potreby nápomocní aj pri riešení ich problémov pri tlači. Spolupracujeme takmer so všetkými flexotlačiarňami na Slovensku, zákazníkov máme aj v Maďarsku, ČR a Poľsku. Za posledné dva roky sa nám podarilo výraznejšie rozšíriť trh v Maďarsku. Viacerých klientov v Maďarsku sme presvedčili našou kvalitou, flexibilitou a v neposlednom rade aj tým, že vieme s nimi komunikovať v maďarskom jazyku. Kvôli podpore a rozvoju našich aktivít v Maďarsku sa pravidelne zúčastňujeme výstavy PrintExpo v Budapešti.

Keďže vlastná tlač a finalizácia prebieha mimo vás, teda Plastex je len dodávateľom tlačových foriem – štočkov, ako garantujete farebnú zhodu s konečným výtlačkom?

Ako sa vás dotkla finančná kríza? Útlm sa nevyhol ani polygrafii a určitý pokles výroby sme v minulých rokoch zaznamenali aj v našej firme. Postupne však prichádza oživenie a toto obdobie je pre nás zároveň výzvou na získavanie nových klientov, najmä zo zahraničných trhov. Podľa môjho názoru má oblasť obalov naďalej veľkú perspektívu. Bude to čoraz viac o dobrých nápadoch, kreativite, dobrom servise a spoľahlivosti. A v tom stojíme na dobrých základoch. Získali sme ocenenie v súťaži Grand Prix Cyrel v roku 2001 a tri ocenenia v rovnakej súťaži v roku 2005. V roku 2010 sme vo veľmi silnej konkurencii európskych firiem opäť získali medailové umiestnenie, tentokrát v kategórii Konverzia tlačového motívu do flexotlače z inej tlačovej techniky. Išlo o motív cukríkov Verbena pre cukrovinkársky a pečivársky I.D.C. Holding, ktorý sme do flexotlače prerábali z hĺbkotlače.

Umožňuje situácia opäť viac investovať? Momentálne u nás prebieha výberové konanie na nové CTP zariadenie na digitálnu výrobu štočkov. Pôjde o formátovo väčšie špičkové zariadenie. Investícia je plánované na štvrtý štvrťrok t. r. Predpokladáme, že z finančného hľadiska to bude zatiaľ najvyššia investícia v histórii firmy. Pripravil: František Martančík – NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

V budúcom čísle: Flexotlačový aniloxový – rastrový valec

Súčasťou našej podpory a výroby je aj silné DTP pracovisko vrátane kreatívneho dizajnu, ktoré pripravuje a kontroluje dáta.

ROČNÍK 2011 03

37


PapierPolygrafia POČÍTAČE

Asus pre milovníkov grafiky a fotografie

Asus je možno mierne nezvyčajná značka v oblasti monitorov IPS pre profesionálov, o to príjemnejšie však bolo prekvapenie pri testovaní. Model ASUS ProArt PA246Q je síce cenovo náročnejší v porovnaní s klasickými LCD monitormi, je však telom aj dušou profesionál. Ide o monitor s panelom P-IPS s full HD rozlíšením (1 920 x 1 200 pixelov) pri formáte 16:10 a s 98-percentným pokrytím priestoru Adobe RGB a 102 % pokrytím NTSC.

Monitor s vysokým stupňom komfortu Zaujalo nás bohaté portfólio rozhraní spolu s funkciou PIP (Picture in Picture), teda obraz v obraze, keď možno vybrať ľubovoľný zdroj obrazového signálu, ktorý je aktuálne voľný. Tento 24,1-palcový displej má efektívnu zobrazovaciu uhlopriečku presne 61,13 cm, rozstup pixelov 0,270 mm a svietivosť 400 cd/m2. Kontrastný pomer udáva výrobca 50 000:1 a latenciu gray-to-gray na úrovni 6 ms, čo je na panel IPS výborná hodnota. Ide o monitor s vysokým stupňom komfortu a možnosťami nastavenia vo všetkých štyroch rovinách: výškovo o 100 mm, uhol pohľadu od -5° do +20°, otočenie do bokov ± 60° a možná je aj rotácia monitora na výšku o 90°. Pozorovacie uhly sú 178° v oboch rovinách. Obrazový vstup možno pripojiť štyrmi rôznymi spôsobmi – analógovo cez VGA, digitálne cez DVI, HDMI alebo DisplayPort. Súčasťou balenia sú všetky káble vrátane kábla USB, ktorý slúži na pripojenie k USB hubu, prípadne využitie čítačky pamäťových kariet na bočnej strane monitora, ktorá zvládne prečítať 7 rôznych formátov. Čítačka pamäťových kariet je veľmi komfortné riešenie, ak často upravujete fotografie z fotoaparátov. Dva integrované stereoreproduktory, každý s výkonom 2 W, postačia na bežné počúvanie hudby pri práci. Tento monitor s hmotnosťou 7,3 kg možno uchytiť štandardom VESA 100 × 100 mm napríklad na stenu.

38

ROČNÍK 2011 03

Profesionálne funkcie Po zapnutí nás na chvíľu zaskočila spotreba – 76 W je na dnešné pomery aj na 24-palcový panel IPS trocha veľa. No monitor to vynahrádza kvalitou zobrazenia a funkciami. K dispozícii je 6 farebných režimov vrátane sRGB, Adobe RGB, Theater a režimu nastaviteľného používateľom. Tu možno prispôsobiť 6 farebných zložiek samostatne – červenú, zelenú, modrú, tyrkysovú, fialovú a žltú. Teplota farieb sa dá nastaviť v troch krokoch, nastaviteľná je aj hodnota gama. Monitor prichádza predkalibrovaný s hodnotou delta E na úrovni pod hranicou 5. Kalibračnú sondu sme v tejto cenovej hladine ešte neočakávali. Lookup tabuľka pracuje v 12-bitovom režime, výsledkom je prirodzenejšia gama krivka a výborné podanie farieb. Práve farebná vernosť je pre grafikov dôležitá, najmä v priestore Adobe RGB. Za veľmi užitočnú považujeme funkciu QuickFit so samostatným hardvérovým tlačidlom, ktorá na monitore v reálnej veľkosti zobrazí mriežky napr. vo formáte A4, letter či fotografie v rôznych veľkostiach. Netreba tak softvérovo kontrolovať veľkosť upravovaného obrázka, monitor v tom sám pomôže.

Obraz v obraze Nemožno zabudnúť ani na funkciu obrazu v obraze, pri ktorej sa dá využiť ktorýkoľvek voľný obrazový vstup vrátane analógového. Veľkosť okna možno nastaviť v troch režimoch a voliť možno aj umiestnenia okna PIP v rohoch. Na sledovanie napr. televízie ako „podmazu“ z iného signálového zdroja je to šikovné riešenie. Ak vás ruší pri práci v noci svietiaca dióda indikujúca zapnutý monitor, môžete ju v menu monitora vypnúť. ASUS ProArt PA246Q je vo svojej cenovej kategórii špičkový monitor, ktorý prichádza s množstvom užitočných funkcií, s vysokou kvalitou zobrazovania a podporou najčastejších metód spracovania digitálnej fotografie. Cena: 529 € Zapožičal: ASUS

Extra nízke náklady na tlač

V čase, keď každá firma stráži náklady tlače, prichádza na trh inovovaná tlačiareň


POČÍTAČE

od Hewlett-Packard HP Officejet Pro 8000 Enterprise. Je určená najmä na tlač bežných dokumentov vo formáte A4, no podporuje predlohy až do rozmeru 216 x 356 mm.PapierPolygrafia

vkladá všetky nádeje. Hovoríme o novom iMacu v 21,5 a 27-palcovej verzii. My sme testovali „monštrum“ s hmotnosťou 13,8 kg, teda 27-palcovú verziu.

Vstupný zásobník má kapacitu 250 a výstupný 150 listov. Systém tlače využíva štyri samostatné zásobníky, pričom najzaujímavejšie z pohľadu tlačových nákladov sú varianty XL atramentových náplní. Pracovné zaťaženie môže byť až 15 000 strán mesačne, čo tlačiareň jednoznačne predurčuje do prostredia s veľkým objemom tlače. Maximálne rozlíšenie je 600 x 600 dpi, čo postačuje na bežné kancelárske dokumenty s grafikou.

Nízke náklady dôležitejšie ako rýchlosť Výrobca udáva rýchlosť tlače 15 str./min. Naše testy však ukázali podstatne nižšie výsledky. Namerali sme sotva 10 strán za minútu. Tu vidieť jasnú orientáciu skôr na nízke tlačové náklady ako na rýchlosť tlače. Vzhľadom na to, že ide o tlačiareň, a nie multifunkčné zariadenie, dá sa nad pomalšou tlačou privrieť oko. Faktom zostáva vysoká kvalita výstupu. Ako každodenný režim odporúčame voľbu rýchleho konceptu. Kvalitatívne prekoná iné modely v najrýchlejšom a najúspornejšom režime. Na dvojriadkovom displeji sa zobrazuje stav atramentu pre každú farbu a voľby zariadenia. Ovládací panel obsahuje ešte tlačidlá na pohyb v menu, tlačidlo na pokračovanie a zrušenie tlače a samostatné tlačidlo na vyvolanie pomocníka.

Duplex v cene Viac ako rýchlosť oceníte prítomnosť duplexnej jednotky. Vytlačiť 50 strán farebného dokumentu trvalo 20,5 minúty. Bežných 25 strán vytlačíte za niečo vyše 5 minút. Vzhľadom na podnikové určenie nám prekážali časté servisné zásahy a čistenia hlavy už po 50 stranách. Okrem pripojenia cez USB 2.0 sa dá pripojiť aj cez sieťový port, no zohľadniť treba zameranie na cenu, a nie na rýchlosť, preto tento model neodporúčame ako sieťové zariadenie s potenciálnym veľkým množstvom prichádzajúcich tlačových úloh. Čierna náplň XL má výťažnosť 2 200 strán, farebné náplne vydržia na 1 400 strán. Cena tlače je 0,0127 € v šierno-bielom a 0,0418 € vo farebnom režime. Cena zariadenia: 199 € Cena náplní: čierna HP 940XL Officejet – 27,90 €; farebné HP 940XL Officejet – 19,50 € Zapožičal: Hewlett-Packard Slovensko

NOVÝ, LEPŠÍ, VÝKONNEJŠÍ

Apple iMac Medzi prvými sme mali v čase európskej premiéry v rukách najhorúcejšiu novinku, ktorá je novou pýchou Apple a výrobca do nej

O 70 % výkonnejší Nová generácia iMacov je o 70 % výkonnejšia ako predchádzajúca, a to najmä vďaka procesorovej platforme Sandy Bridge. V spolupráci s AMD Radeon HD ponúka trikrát vyšší grafický výkon, takže aktuálne je nový domáci iMac výkonnostne porovnateľný s Mac Pro. iMac však ako prvé desktopové riešenie na svete ponúka revolučné vstupnovýstupné rozhranie Thunderbolt. Testovaná konfigurácia s uvádzanou koncovou cenou je už reálne dostupná na našom trhu. Založená je na štvorjadrovom procesore Intel Core i5. Sklamala nás optická mechanika, čakali sme Blu-ray, dočkali sme sa iba slot-load DVD mechaniky. Súčasťou predajného balenia je aj nainštalovaný balík iLife’11 s aplikáciami iPhone, iMovies či GarageBand. Myš Magic Mouse (s dotykovou plochou) a klávesnica, obe bezdrôtové, sú takisto súčasťou balenia. Klávesnicu by sme prijali väčšiu, pri 27-palcovom gigantickom monitore vyzerá skutočne miniatúrne a chýba jej numerická časť.

Na výborný displej sa rýchlo zvyká V prípade displeja skladáme klobúk. Na 27-palcový panel IPS s LED podsvietením, pozorovacím uhlom 178° a najmä rozlíšením 2 560 × 1 440 pixelov si zvyknete za pár sekúnd. Nový iMac zachováva hliníkovú konštrukciu a sklený dizajn. Z rozhraní je dostupná šachta na pamäťové karty SD (SDXC), FireWire 800, mini DisplayPort, 4 porty USB 2.0 (priali by sme si 3.0), dva audiojacky, všetko spolu v zadnej časti, kde sa nachádzajú aj dva úplne nové porty – hovoríme o rozhraní Thunderbolt (kódové meno Lightpeak). iMac má dve rozhrania Thunderbolt, teda aspoň jeho 27-palcová verzia. Menšia verzia s 21,5-palcovým displejom má jedno rozhranie. Wi-Fi a Bluetooth sú samozrejmosti. Prekvapení sme zostali, keď sme sa pustili do sledovania filmov a počúvania hudby. Reproduktory s výkonom 17 W

ROČNÍK 2011 03

39


PapierPolygrafia POČÍTAČE pohodlne postačujú na každodennú prácu a aj na večerné sledovanie filmu z postele. A verte tomu, že displej s uhlopriečkou 27 palcov (to je takmer 70 cm) je dostatočne veľký na filmový večer. Zvukový systém je doplnený o digitálny zosilňovač a optický digitálny zvukový výstup.

Revolučný Thunderbolt Nový iMac je citeľná zmena a posun vpred v porovnaní s predchádzajúcou verziou, a to najmä vo výkonnostnej oblasti. Ako špičkový hodnotíme displej (panel IPS s LED

podsvietením a výborným rozlíšením), ale aj celkové dizajnové spracovanie. Za úctyhodný počin považujeme v súčasnosti rozhranie Thunderbolt, Apple jednoducho prichádza s revolúciou ako prvý. Na druhej strane nový iMac nie je zas až taký prevratný. Je to jednoducho počítač, na ktorom sa dobre pracuje a jeho plný potenciál sa prejaví po príchode periférií podporujúcich Thunderbolt. Cena: 1 639 € Zapožičal: Apple

Netbook Dell Inspiron Duo Ide o notebook, ktorý nás svojou účelnosťou zaujal. V bežnom stave je to totiž 10,1-palcový netbook s dvojjadrovým procesorom Atom a HD rozlíšením displeja a pritom sa pri hmotnosti iba 1,389 kg dokáže za dve sekundy premeniť na tablet. Stačí jednoducho „ťuknúť“ do obrazovky, pretočiť ju na druhú stranu, zavrieť displej a už držíte v rukách tablet. Displej je, samozrejme, dotykový a pohodlne sa s ním pracuje.

Mierne pogumované plasty sú príjemné na dotyk, klávesnica je na 10-palcový netbook veľmi komfortná, len touchpad mohol byť trocha väčší. Klávesnica je typu QWERTZ a je slovenská.

Premena z netbooku na tablet za okamih Zaujímavý koncept premeny z netbooku na tablet je taký návykový a rýchly, že si ho ihneď obľúbite. Žiadna zmena operačného systému, nijaké čakanie na zmenu displeja. Operačnému systému (Windows 7) je jedno, v akom režime pracuje – displej je totiž dotykový, a či ho ovládate v režime tabletu alebo netbooku, funguje stále rovnako. Dell nás potešil hmotnosťou, Inspiron Duo neprekračuje hranicu 1,5 kg, a tak ide o veľmi pohodlne prenášateľné zariadenie. A cena rozhodne nie je zlá. Pri otočení do režimu tabletu sa spustí softvérový nástroj Duo Stage, ktorý obsahuje prístup k multimédiám a je prispôsobený na ovládanie prstom. Pokojne ho však môžete vypnúť. Výzbrojou ide o zariadenie medzi netbookom a subnotebookom. Intel Atom N550 je dvojjadrový procesor zameraný na výdrž, hmotnosť a nízke tepelné

40

ROČNÍK 2011 03

emisie. Potešilo nás rozlíšenie displeja, ktoré je plnohodnotné HD, teda 1 366 × 768 pixelov. Nechýba 1,3 Mpix webová kamera a dva jednowattové reproduktory. Ak nás notebook v niečom sklamal, sú to rozhodne rozhrania. Na ľavej hrane sú dva porty USB a jeden audiokonektor. Žiaľ, to je všetko. Na spodnej strane sa síce nachádza dokovací konektor s možnosťou rozšírenia konektivity, ale to je ďalší príplatok.

Výkonnostne je Dell Inspiron Duo skôr na úrovni tabletu a smeruje do kategórie menej výkonných subnotebookov. S výkonnom dnešných notebookov so Sandy Bridgeom ho porovnávať nemožno. Toto nie je nástroj orientovaný na výkon, ale na účelnosť využitia a na výdrž. Cena: 654 € Zapožičal: Dell

Túto rubriku pripravujeme v spolupráci s


POČÍTAČE

LG Electronics (LG), ktorý je svetovým lídrom a inovátorom v informačnej technike, vystavovala svoj prvý all-in-one počítač. Obsahuje inovatívny FPR (Film-type Patterned Retarder) displej, ktorý sa nachádza aj v populárnych CINEMA 3D televízoroch. Počítač LG V300 vyvinutý v spolupráci s firmou Intel bol predstavený verejnosti na najväčšej IT výstave v Ázii Computex 2011, ktorá sa konala od 31. mája do 4. júna v Taipei na Taiwane.

Počítač LG V300 prináša množstvo impozantných funkcií, vrátane druhej generácie Intel Core procesoru, 3D zobrazenia FPR, In Plane Switch (IPS), displej, ktorý umožňuje 178-stupňový uhol pohľadu a trojnásobný kamerový senzorový systém. Kombinácia najnovšieho Intel Core procesoru a FPR displeja prináša to najlepšie z počítačového sveta a sveta displejov. Dnes, keď milióny užívateľov využívajú počítač ako centrum pre prácu, ale aj na zábavu, je tak takáto súhra prirodzeným krokom vo vývoji osobných počítačov. LG V300 tak vytvorí úplne novú dimenziu zážitku v používaní počítača.

3D bez ťažkých okuliarov 23-palcový 3D Full HD LED monitor v LG V300 ponúka živé a ostré 3D snímky bez blikania. A pretože FPR technológia nepotrebuje mať zosynchronizované okuliare s vysielačom, ťažké aktívne okuliare sú tak minulosťou. Namiesto toho sa LG V300 bude

Prvý all-in-one počítač od LG

Tím inžinierov LG znížil hrúbku aktívneho displeja V300 na 44,65 mm. Je tak o 65 % tenší ako iné popredné modely.PapierPolygrafia

dodávať s dvoma setmi ľahkých polarizovaných okuliarov. Navyše predchádzajúce 3D displeje mali len úzky pozorovací uhol, čo nie je tento prípad. S použitím IPS technológie je možné sledovať obraz v rozmedzí 178 stupňov. Systém vie spracovať farebný posun aj v prípade sledovania z bokov.

O 65 % tenší displej, s jediným káblom Tím inžinierov LG znížil hrúbku aktívneho displeja V300 na 44,65 mm. Je tak o 65 % tenší ako iné popredné modely. Toto zameranie na zníženie nepotrebného objemu bolo prebraté z LG konceptu minimalizmu. S bezdrôtovou klávesnicou a myšou LG V300 vyžaduje iba jediný napájací kábel, čím sa zníži množstvo zamotávajúcich sa káblov. Jeho elegantný a čistý vzhľad sa hodí do každého interiéru. Použitý pokročilý systém s troma kamerovými senzormi dodáva systému neuveriteľný multi-touch zážitok. Precízne ovládanie dotykom priamo na obrazovke tak naberá na novom rozmere. Tomu bolo prispôsobené aj užívateľské rozhranie tak, aby bolo maximálne intuitívne a vybavené aplikáciami, ktoré je možné veľmi ľahko ovládať. Výsledkom je plynulá a sofistikovaná multidotyková interakcia medzi LG V300 a užívateľom.

Multimediálne zdieľanie LG V300 je vybavený aj plnou podporou Digital Living Network Alliance (DLNA) a vďaka tomu je možné zdieľať multimediálny obsah medzi zariadeniami vrátane Intel Wireless Display, známym ako Wi-Di, ktorý umožňuje bezdrôtovo posielať obsah priamo do televízneho prijímača. LG V300 bude na kórejskom trhu v júli a neskôr aj na trhoch v Európe. Termín uvedenia a cena zatiaľ nie sú spresnené. Info: LG Spracoval: František Martančík NOVUM F&M www.polygrafia-fotografia.sk

ROČNÍK 2011 03

41


PapierPolygrafia MANAŽMENT

Seriál: MÝTY

V MANAŽMENTE 2. časť Mýtus je predstava o príčinách vzniku a fungovania určitých javov. V manažmente sú to mylné predstavy o efektívnosti nástrojov manažmentu, ktoré stoja firmy nemalé peniaze a hlavne znižujú efektívnosť riadenia. Pritom veci sa dajú riešiť inak, lacnejšie a efektívnejšie. A o tomto je náš seriál.

MÝTUS O INTERVIEW MÝTUS O INTERVIEW PATRÍ MEDZI NAJROZŠÍRENEJŠIE A NAJPRETRVÁVAJÚCEJŠIE MYLNÉ PREDSTAVY O EFEKTÍVNOSTI NÁSTROJOV MANAŽMENTU. AŽ V 90 % PRÍPADOV PREBIEHA VÝBER NOVÝCH ZAMESTNANCOV NA ZÁKLADE INTERVIEW, MNOHOKRÁT OPAKOVANÉHO, ABY SA VYBERAJÚCI UBEZPEČILI, ŽE VYBRALI TOHO SPRÁVNEHO, PRETOŽE HO DÔKLADNE SPOZNALI. Viera v spoľahlivosť interview ako nástroja na poznanie ľudí je hlboko zakorenená – až tak, že v praxi sa prestali používať dlhodobo úspešné a overené metódy poznávania ľudí. Z doplnkovej metódy poznávania ľudí – alebo lepšie, z jednej súčasti komplexného procesu poznávania ľudí pri výbere zamestnancov – sa za posledných 20 rokov stala metóda jediná. Je príkladom kroku späť a dokonca opačného vývoja ako sú svetové trendy.

42

ROČNÍK 2011 03

PhDr. Mojmír Kališ

Snaha získať čo najlepších ľudí je samozrejmou požiadavkou firiem a ich akcionárov, pretože len s najlepším „ľudským kapitálom“ sa môžeme úspešne usilovať o zvyšovanie finančného kapitálu. Práve prípad používania interview ako základnej metódy pre výber ľudí je príkladom používania neadekvátnej metódy na riešenie závažného manažérskeho problému. Zároveň vysvetľuje mnohé sťažnosti manažérov, že nemajú „správnych ľudí“.

? O

AKÁ JE SPOĽAHLIVOSŤ INTERVIEW?

? O

ČO HOVORIA VÝSKUMY?

Záujem o skúmanie spoľahlivosti interview siaha do 20. rokov minulého storočia, keď americký psychológ Edward Thordnike prvýkrát opísal jav, ktorý nazval „haló efekt“, ktorý je príčinou znižovania spoľahlivosti odhadu človeka pri rozhovore. Prvou úlohou interviewujúceho je teda zvládnutie vplyvu haló efektu. Napriek tomu, že ide o notoricky známy jav, jeho kontrola pri rozhovore je mimoriadne ťažká. Je to tak preto, lebo uchádzač „vysiela“ komplex signálov, ktoré posudzovateľ nedokáže analyzovať ako jednotlivé vlastnosti, vníma ich ako komplex a stačí, ak tieto signály zodpovedajú jeho vedomým alebo podvedomým očakávaniam a „dobrý dojem“ je na svete. Tento dojem, podložený aj údajmi zo životopisu, potom ovplyvňuje hodnotenie uchádzača počas celého rozhovoru. Výsledkom je väčšinou chybné personálne rozhodnutie.

Od doby popísania haló efektu bolo urobené množstvo výskumov, ktoré sa zameriavali na určenie spoľahlivosti interview pri poznávaní ľudí. V jednej z prvých štúdií spoľahlivosti interview výskumníci zistili, že korelácia medzi posudzovaním ľudí v interview z hľadiska ich inteligencie a výkonu v štandardizovaných testoch bola od 0,09 do 0,94, pričom medián bol 0,19, čo znamená, že 50 % výsledkov bolo pod touto hranicou... To je biedny výsledok. Vo veľkom výskume, ktorý zahrnul štúdie spoľahlivosti interview pri posudzovaní uchádzačov o zamestnanie sa zistila zhoda záverov interview s neskorším pracovným uplatnením sa uchádzačov na úrovni korelácie 0,2 až 0,59, čo potvrdzuje dlhodobé trendy v zisteniach validity interview. K zvýšeniu predpovednej hodnoty interview teda za posledných 40 rokov prakticky nedošlo... Naše skúsenosti sú veľmi podobné: po psychodiagnostickom posúdení uchádzačov o zamestnanie sme korigovali svoje predstavy získané na základe interview u 8 z 10 uchádzačov... Podľa objektívnych zistení poznatky o ľuďoch získavané na základe interview sú rovnako kvalitné, ako keby sme si hádzali mincou, niektoré sa dokonca blížia k pravdepodobnosti založenej na hode kockou... Príčina je zrejmá. Personálne rozhodnutia sú založené na intuícii posudzovateľa. Ani najdokonalejšie systémy štandardizovaných rozhovorov nezaručujú zvýšenie úspešnosti posudzovania ľudí nad rámec náhody – spoľahlivosť odhadu je dlhodobo okolo 50 %. Keď si uvedomíme, že rozhodovanie o tom, koho prijať a koho nie, je rozhodovaním o osude firmy a o osude človeka,


MANAŽMENT

tak stojí za to uvažovať nielen o ekonomických aspektoch takéhoto spôsobu rozhodovania, ale aj o aspektoch etických. V praxi je výsledkom vylučovanie kandidátov, ktorí nespĺňajú predstavy interviewujúceho bez ohľadu na jeho schopnosti a potenciálny prínos pre firmu.

? O

V ČOM SA TAKMER VŽDY MÝLIME?

Najčastejšie omyly pri odhade na základe údajov z interview sa týkajú úrovne a štruktúry intelektu. Pre úspešnosť v mnohých profesiách je nevyhnutným faktorom tzv. kritická úroveň intelektu, ktorou musí uchádzač disponovať, aby dokázal samostatne riešiť úlohy alebo aby vôbec pochopil, čo sa od neho chce. U obchodníkov je táto minimálna hranica na úrovni priemeru, ale u projektantov, analytikov a manažérov potrebujeme pre úspešný výkon profesie úroveň nadpriemeru. Aj keď sa nám niekedy podarí vcelku dobre odhadnúť celkovú úroveň intelektu, je takmer nemožné (aj keď sa o to mnohí pokúšajú) odhadnúť jednotlivé vlastnosti štruktúry intelektu. Ide najmä o schopnosť myšlienkovej analýzy a syntézy, ktorá je dôležitá pre akúkoľvek manažérsku a analytickú prácu. Druhou oblasťou omylov je hodnotenie spoľahlivosti, zodpovednosti a schopnosti doťahovať veci do konca. Ide o hodnotenie charakterových vlastností, alebo tiež vlastností emočnej inteligencie, ktoré sa v rozhovore prakticky nedajú spoľahlivo určiť, a to aj z dôvodu ich ľahkej predstierateľnosti. Uchádzači o zamestnanie sú školení v tom, ako odpovedať, aby vyhoveli takýmto požiadavkám. Vedia neverbálne komunikovať čestnosť, otvorenosť. V otázkach okolo ich spoľahlivosti a zodpovednosti sa cítia ako ryby vo vode, pretože ich majú natrénované. Interviewujúci sa draho školia v identifikácii predstierania (klamania) na základe neverbálnych kľúčov komunikácie. Úroveň schopností (intelektu) a spoľahlivosť sú najdôležitejšími faktormi úspechu na pracovnom mieste, pritom ich identifikovanie v interview je prakticky nemožné. Všetky ostatné vlastnosti sú pre predpovedanie úspešnosti na pracovnom mieste menej dôležité.

?

AKO ODHALIŤ EGOCENTRIZMUS A NEDOSTATOK KOOPERATÍVNOSTI?PapierPolygrafia

je inštinktívna empatia, do obrazu ktorej vstupuje množstvo podvedomých faktorov posudzovateľa. V rozhovore je vcelku možné solídne odhadnúť sebadôveru človeka. Ak posudzovateľom je vnútorne neistý manažér, začne v tomto vzťahu fungovať závisť (pretože aj on túži byť sebavedomý) a zároveň aj obavy z tohto človeka, ktoré sú podložené nízkym sebavedomím a výkonnosťou posudzovateľa. Výsledkom je samozrejme jeho odmietnutie.

? O

MAŤ „SVOJHO“ ČLOVEKA

? O

KEDY SA MÔŽEME SPOĽAHNÚŤ NA INTERVIEW?

Okrem objektívnej nemožnosti poznať počas niekoľkých stretnutí uchádzača, vstupuje do hry aj mimoriadne nebezpečný faktor, na ktorý by si mali dať vrcholoví manažéri obzvlášť pozor – ide o vedomú zaujatosť proti uchádzačovi, lebo na toto miesto chcem „svojho človeka“ bez ohľadu na jeho schopnosti, ale bude lojálny ku mne a tak ma nebude ohrozovať (známy faktor „protekcie“). Existuje aj zaujatosť, ktorá vyplýva z tzv. Peterovho efektu („Každý sa raz dostane na pozíciu, na ktorú nestačí“). Konkrétny manažér veľmi dobre vie, že je slabý, na úlohy nestačí, a preto zo svojho okolia eliminuje potenciálnych ohrozovateľov svojej pozície. Toto ohrozenie „zistí“ už zo životopisu. A potom sa už len hľadajú dôvody, prečo uchádzača odmietnuť. V jednej svetovo uznávanej poradenskej firme takto „odstrelili“ špičkovú uchádzačku rovno „od dverí“, pretože na základe životopisu usúdili, že nemá analytické schopnosti... Keby to nebolo také smutné, tak je to až smiešne... V inom prípade, vo veľkej banke, sa interviewujúcej slečne, ako sa nám podarilo zistiť dodatočne, nepozdávala odpoveď týkajúca sa platu, pretože uchádzač povedal, že „pracoval za väčšie peniaze, ale nevadí mu pracovať aj za menej, pretože chce túto prácu“. Samozrejme, že tento schopný človek sa nedostal ďalej. Exemplárnym prípadom je zdôvodnenie odmietnutia znova veľmi schopného uchádzača, pretože by „inak riešil zvýšenie predaja ako jeho potenciálny šéf“... No comment.

Rozhovor postačuje vtedy, ak vyberáme ľudí na jednoduchšie práce a zároveň máme dostatok údajov o ich predchádzajúcej práci – obe tieto podmienky musia byť splnené. Ak napr. vyberáme robotníkov

Do firiem sa často dostávajú šikovní manipulátori, ktorí pracujú vo svoj prospech. Vedie to napr. k neposkytovaniu (nezdieľaniu) informácií alebo dokonca k ich zatajovaniu pred kolegami, ktorí ich potrebujú pre svoju prácu. Ak do firmy prenikne egocentrický manipulátor (mimochodom ich počet v populácii rastie), jeho intrigy, ktorými rozleptáva kultúru firmy, škodia takejto firme dlhé roky. Do tejto skupiny vlastností patrí aj schopnosť, ktorú nazývame „klientska orientácia“. Ide o schopnosť efektívne pracovať s klientom. Týka sa bánk, telekomunikačných spoločností, rôznych call centier, spoločností splátkového predaja a pod. Zákaznícke skúsenosti ukazujú na veľké medzery v personálnom riadení práve v týchto podnikateľských segmentoch. Podčiarknuté a spočítané – interview, akokoľvek sofistikované, nepostačuje na kvalitné poznanie potrebných vlastností uchádzača o zamestnanie, pretože závery sú založené na emóciách, dojmoch, intuícii. Intuícia

O

ROČNÍK 2011 03

43


PapierPolygrafia MANAŽMENT

?

AKÉ INFORMÁCIE ZÍSKAME Z INTERVIEW?

Ide o veľmi dôležité informácie o štruktúre motivácie uchádzača. Ide o najnáročnejšiu oblasť poznávania ľudí, pretože deklarovaná a skutočná motivácia spravidla nie sú totožné. Jasne a zrozumiteľne vysvetlená motivácia zmeny alebo uchádzania sa o prácu je znakom zrelosti osobnosti. Objektívne a správne posúdiť motiváciu uchádzača o prácu však dokáže len skúsený odborník práve pre deklarované motívy, ktoré sú väčšinou prezentované v spoločensky prijateľnom svetle (napr. hľadám nové výzvy, hľadám naplnenie a pod.). Takéto výroky treba vždy overiť, čo nie je jednoduché.

O

? O

DAJTE PRIESTOR ODBORNÍKOM

Využívanie psychodiagnostiky administrovanej skúseným odborníkom garantuje významnú redukciu neistoty a intuície pri rozhodovaní o kandidátoch. V našej praxi sme dlhodobo sledovali

44

úspešnosť personálnych rozhodnutí pri výbere zamestnancov pri používaní kvalitnej a komplexnej psychodiagnostiky – bola na úrovni 90 %. Psychodiagnostiku používame na predvýber kandidátov, ktorí spĺňajú požiadavky na dané pracovné miesto. Manažér má záruku, že na konečné personálne rozhodnutie dostane len uchádzačov, ktorí spĺňajú požadované kritériá. Šetrí sa čas a v konečnom dôsledku aj peniaze, pretože nič nie je pre firmu horšie, ako si „zobrať na krk“ zamestnanca, ktorý buď pre nedostatok schopností alebo pre nedostatok morálky, bude znižovať výkon celého úseku alebo firmy. V poslednej dobe si firmy uvedomujú túto potrebu, ale siahajú po ľahko dostupných testoch z internetu alebo využívajú niektoré metódy on line. Tieto pokusy však nezvyšujú významne úroveň poznania uchádzača, pretože často ide o izolované testy vypĺňané bez kontroly. Ide teda o mimoriadne nespoľahlivú metódu, ktorej sa kvalitné pracoviská vyhýbajú, alebo ju používajú len ako doplnok ku komplexnejšiemu poznaniu uchádzača. Ak si uvedomíme, že budúca konkurenčná výhoda stojí a padá so schopnosťou firiem využívať znalosti ich aplikovaním do inovácií, že kvalitnú budúcnosť môžu priniesť len kvalitní zamestnanci na kľúčových pozíciách, tak spoliehanie sa na rutinu interview je krokom, ktorý zakladá významné riziká do budúcnosti. PhDr. Mojmír Kališ EMKAconsult, s. r. o.

AKO Z TOHO VON?

Ak obsadzujeme pozície, ktoré vyžadujú samostatnosť, zodpovednosť, rozhodovanie a koordináciu viacerých zdrojov, obyčajne je spoľahnutie sa len na interview značným rizikom. Aby sme zvýšili pravdepodobnosť správneho rozhodnutia, je potrebné spoznať tie vlastnosti, ktoré nie sú poznateľné pri rozhovore, ale zároveň sú kľúčovými pre úspech v práci. Za takéto sa považujú úroveň intelektových schopností a spoľahlivosť. Zodpovedá to aj skúsenostiam mnohých manažérov. Preto na nedávnej konferencii o obchode zaznela otázka na skúseného manažéra: „Ako mám rozpoznať spoľahlivosť...“? Jedinou cestou je vrátiť sa k využívaniu odborných psychologických služieb.

? O

Ani najdokonalejšie systémy štandardizovaných rozhovorov – interwiev, nezaručujú zvýšenie úspešnosti posudzovania ľudí nad rámec náhody – spoľahlivosť odhadu je dlhodobo okolo 50 %

(operátorov) do montáže káblových zväzkov, tak nám postačí povrchné poznanie z rozhovoru. Takisto postačuje interview v prípadoch, ak máme spoľahlivé informácie z predchádzajúceho pracoviska. Takto to často býva v zdravotníctve, právnych službách aj v školstve. V ostatných oblastiach sme sa stretli s nespoľahlivými odporúčaniami, dokonca aj so zámerným poskytovaním negatívnych informácií o uchádzačovi. Samozrejme podmienkou je, že takéto interview vedie odborník s príslušnou kvalifikáciou a dlhodobou praxou v posudzovaní ľudí, nie slečna spomínaná v prípade z veľkej banky.

ROČNÍK 2011 03

KTO JE Mojmír Kališ? PhDr. Mojmír Kališ pôsobí v oblasti manažmentu a poradenstva v riadení vyše 20 rokov. Skúsenosti z práce na rôznych manažérskych postoch v štátnej správe, bankovníctve a naposledy v ťažobnej spoločnosti spája s poznaním teórie, do ktorej prispieva aj vlastným výskumom. Spojenie praxe, teoretických vedomostí a vlastného výskumu mu umožňuje vytvárať na mieru šité riešenia vychádzajúce z potrieb firmy. Je známy výrokom: „Teóriu treba prispôsobiť podniku, nie podnik teórii.“ Je špecialista na problematiku riadenia tímov, strategického manažmentu, strategickej personalistiky, riskmanažmentu v personalistike. V súčasnosti sa orientuje na problematiku inovácií a ich zavádzania do praxe z pohľadu ľudského činiteľa. Je autorom viacerých tréningových programov komplexného rozvoja manažmentu, špeciálne v problematike zvyšovania výkonnosti pracovných tímov a rozvoja ich tvorivého potenciálu, a autorom viacerých článkov v ekonomickej aj odbornej tlači.


MANAŽMENT

Čo je to myslenie

BOX?

Seriál:

Ako na marketing 3. časť rochu som si pomohol definíciami, ale ak by som ich tu mal všetky popísať, vyšla by mi akási dizertačná práca, ktorá však asi nikoho nebude nezaujímať. Takže moja vlastná a možno trochu povrchná definícia tohto pojmu je – hľadanie nekonvenčných riešení. Je to neoddeliteľná súčasť kreativity a inovácií, avšak nemusí byť zákonite pretavená do produktovej, procesnej alebo firemnej inovácie.

T

Nebojme sa spraviť chybu alebo chyby. Bez nich by sme možno ešte stále čakali na elektrickú žiarovku...

out of thePapierPolygrafia

Je možné tento štýl myslenia zvládnuť, naučiť sa ho, alebo nebodaj byť v ňom majstrom? Veľmi pravdepodobne áno, aj keď sa to väčšine nikdy nepodarí. Prečo? Nekonvenčné myslenie predpokladá, že je potrebné vystúpiť zo svojej zóny komfortu, klásť otázky, ktoré na prvé počutie možno nemajú zmysel a narúšajú naše zvyklosti ...okrem toho, že máte schopnosť klásť takéto otázky a nebojíte sa vystúpiť a skombinovať existujúce riešenia do nových kombinácií, je potrebné mať určité znalosti, skúsenosti a prístup k podstatným informáciám a v neposlednom rade mať vnútornú motiváciu, mať potrebu a záujem byť kreatívny. Takáto kombinácia nie je úplne samozrejmá. Mohol by som pokračovať aj ďalej, a asi by som sa zaplietol do ďalších pojmov, ako je schopnosť snívať, predstavivosť, vodcovstvo a iné. A bol by som samozrejme späť pri dizertačnej práci. Máme medzi sebou dostatok kreativitou obdarených ľudí, ktorí čakajú na svoju veľkú príležitosť. Moje odporúčanie je jednoduché – nečakajte. Začnite klásť otázky, ktoré sú na prvý pohľad hlúpe. Možno prvýkrát vám niekto povie niečo, čo zabolí. Ale majte odvahu pokračovať. Majte odvahu pýtať sa na veci, ktoré sú samozrejmé, a predsa nám prinášajú v každodennej práci plno problémov. Dodnes si pamätám, ako som stál oproti celému oddeleniu IT a kládol som otázky, ktoré pre nich boli hlúpe, arogantné a možno aj dehonestujúce. Argumentoval som len logikou a svojimi skúsenosťami s písaním jednoduchých algoritmov typu „if – then“ („ak – tak“ – na strojarine sme nemuseli ovládať v tom čase programovacie jazyky, aké poznáme dnes, stačil nám Fortran a logika). Neovládal som program, na ktorý boli vyškolení IT odborníci, len som veľmi urgentne potreboval nájsť riešenie problému, ktorý nás stál veľa peňazí. Práve otázky, ktoré som kládol, spôsobili, že bez akejkoľvek dodatočnej investície, bez prizývania akéhokoľvek konzultanta od dodávateľskej firmy, naši „ajťáci“ našli riešenie nášho problému. Neviem, či je to ideálny príklad na nekonvenčné myslenie, pretože som bol úplne mimo okruh ľudí, ktorí rozumeli programu, ale je to dobrý príklad na kladenie otázok, ktoré vyústi do nového, nekonvenčného riešenia. V oblasti marketingu sme riešili iný problém – chceli sme usporiadať ples, ktorý by bol iný (nie, neplánovali sme Ples v opere, ten nápad patrí iným). Padol návrh urobiť ho vo Vysokých Tatrách. Ale povedzte, chcelo by sa vám kvôli plesu cestovať autom vo februári v polovici 90. rokov minulého storočia (bez diaľnic) do Tatier? Asi málokomu. Autobusom? Ešte horší nápad. Lietadlo pre stovku pozvaných by bolo neekonomické. Pýtal som sa, ako spraviť atraktívnou už samotnú cestu, pretože to bol

ROČNÍK 2011 03

45


PapierPolygrafia MANAŽMENT/INZERCIA ten oriešok, ktorý bolo treba rozlúsknuť. A podarilo sa to tak, že takmer nikto z pozvaných neodmietol. Prenajali sme si štyri historické salónne vozne, zapojili ich do zostavy vlaku Bratislava – Košice, najali hudobníkov a catering a cesta do Tatier ostala nezabudnuteľným zážitkom pre väčšinu účastníkov dodnes (uplynulo už vyše 12 rokov). Väčšina už zabudla, že som firme šéfoval, veď po mne prišli ďalší, zabudli aj na samotný ples, ktorý bol odvtedy prekonaný inými a mediálne atraktívnejšími podujatiami, ale nezabúdajú na famóznu cestu zasneženým Slovenskom so živou hudbou, dobrým jedlom a v príjemnej spoločnosti. Takže ak by som to mal zosumarizovať: kreatívne, neštandardné riešenie problémov je možné. Je možné ho zvládnuť a dokonca sa ho aj naučiť. Len treba prekonať strach pred neznámym a pred samým sebou (...veď to predsa

nemôže fungovať...). Buďte zvedavý, pýtajte sa, hľadajte na otázky odpovede či už sám (najmenej vhodné), v mikrokolektíve alebo vo väčších skupinách. Zapojte do diskusie ľudí z iných oblastí, ktorí nebudú trpieť slepotou a hluchotou vlastnou nám všetkým, ktorí sme v jednom kolotoči podobných problémov už niekoľko rokov, alebo si doprajme na chvíľu vystúpiť z radu a pozrieť sa na veci pohľadom iných, napríklad našich zákazníkov. A ešte raz: nebojme sa spraviť chybu alebo chyby. Bez nich by sme možno ešte stále čakali na elektrickú žiarovku... Artur Bobovnický Managing partner IMP – Innovative Management Partners consulting

Otestujte svoju schopnosť rozmýšľať nekonvenčne. Pokúste sa nakresliť nie viac ako štyri rovné čiary, ktoré prechádzajú všetkými deviatimi kruhmi bez toho, aby ste zdvihli pero z papiera, alebo prešli znova po čiare, ktorú ste už nakreslili. Pošlite nám na veldan@veldan.sk, alebo faxom na číslo 033/53 323 86 Vaše riešenia aj s vyplneným objednávkovým formulárom na predplatné z čísla a získajte bezplatne predplatné časopisu PrintProgress do konca roku 2011 bezplatne.

Prípadová štúdia

Think Outside The Box adanie od klienta stanovilo primárny cieľ: ukázať spotrebiteľom, že iRobot ich dokáže plnohodnotne nahradiť pri vysávaní, vďaka čomu získajú viac času na to, čo ich naozaj baví.

Z

Zadávateľ stanovil aj sekundárny cieľ zameraný na budovanie značky: predstaviť značku robotických vysávačov iRobot ako značku s najväčšími kompetenciami v segmente. Cieľová skupina bola definovaná jednoznačne: o tom, že treba kúpiť nový vysávač, rozhoduje žena, ale samotnú kúpu realizuje muž. Preto bolo treba zaujať práve mužské publikum. A čo je na mužoch špecifické?

46

ROČNÍK 2011 03


MANAŽMENT/INZERCIAPapierPolygrafia

Najdôležitejšie bolo, že sa pridali majitelia iRobotov a v diskusiách sa podelili o pozitívne skúsenosti s týmto vysávačom.

Muži:

1. milujú technické novinky 2. celý život sa radi hrajú 3. sú športoví fanúšikovia.

ROAD SHOW Súčasťou kampane boli aj živé súboje v obchodných centrách, kde si mohli ľudia iRobota priamo vyskúšať a pozrieť, čo dokáže. Súboje naživo komentoval Karol Polák.

RIEŠENIE Na stránke www.subojrobotov.sk predstavila reklamná agentúra štyroch robotických bojovníkov, ktorí sa spolu stretli v šiestich súbojoch. V každom súboji si mohli ľudia po zaregistrovaní vytipovať víťaza. Zo správnych tipov vyžrebovali organizátori jedného majiteľa nového robotického vysávača iRobot. Jednotlivé súboje boli „zamknuté“. Každý týždeň sa dalo tipovať na jeden zápas, ktorý sa na konci týždňa „odomkol“ a tipujúci si pozreli celý súboj a videli, či víťaza určili správne alebo nie. Aby boli súboje atraktívne, ozvláštnili ich komentárom legendárneho športového komentátora Karola Poláka.

VÝSLEDKY Merateľné výsledky kampane hovoria sami za seba: • 11 953 jednotlivcov, ktorí na stránke strávili priemerne 1,3 minúty.

SOCIÁLNE SIETE

• Živé zdieľanie skúseností s iRobotom na Facebooku.

Na sociálnej sieti Facebook založila reklamná agentúra skupinu pre fanúšikov pod názvom „Milujem vysávanie, keď to za mňa urobí niekto iný“. Do skupiny sa pridalo vyše 5 500 fanúšikov.

• 30 % nárast predaja v čase kampane. Marek Pajtáš, Lowe GGK

ROČNÍK 2011 03

47


Vyznajte sa v tlačenici VEĽKÁ PREDPLATITEĽSKÁ SÚŤAŽ

Vyznáte sa v tlačenici ?????

Predplatné a objednávky partnerských produktov na www.printprogress.sk Objednávky predplatného do 30. septembra 2011 získavajú zľavu na predplatné 50%.

PapierPolygrafia

bude

PrintProgress


PapierPolygrafia XXXXXXX

XXXXXXXPapierPolygrafia

ZZZPDVWHUOLQHPDFKLQHVFRP ZZZ ZZZPDVWHUOLQHPDFKLQHVFRP ZZZ ZZPDVWH PDVWH HU HUOLQHP OLQHP PDF PDFKLQH KLQH HV HVFRP FRP

129e 12 129e 12 22 9 9e 9 9e  6LOQpVWURMH]DYìKRGQpFHQ\ 6LOQp 6LOQp 6LOQpVWURMH]DYìKRGQpFHQ\ VWURMH]DYìK VWURMH]DYìK KRGQpFHQ KRGQpFHQ \\ MottM Mottom Mottom om ottno nového om véh nového noovpr programu éhog o pr programu ramu ogramu M Masterline astM Masterline erast lineerbaliac baliace line baliace baliac e str stroje, oje e stroje, str , kt ktorý oje or,ýktorý ktponúk ponúka orý ponúka ponúk ae exkluzívne xkaluzívne exkluzívne exkluzívne iba spoločno spoločnosť iba spoločnosť spoločno osť osť Antalis, A ntalis Antalis, A n, talis je: Siln Silné , je:éSiln Silné str stroje oje é str stroje za ojevvýhodné ýhodné za vvýhodné ýhodné cceny! eny!cceny! en Získ Získajte y! ajt Získ Získajte e via viac ajtac e via viac inf informácii acorinf informácii mácii ormácii o našej o našej ponuke ponuke pr priamo iamo pr priamo oiamo u ou našich ši našich h obchodníkov obchod šib hhobchodníkov obchod bdníko hík dvníko ík na vpackaging@antalis.sk pack nakpackaging@antalis.sk pack aging@an i kag @ing@an i talis t@li .sk t kli, alebo talis .sk l kb, oalebo lna bobezplatnej b na bezpla bezpla b bezplatnej l tnej t lj tnej tlilinke kj linke li0800 k 0800 108 108. 108 108. 108 Opýtajte Op ýtajt Opýtajte Op eýtajt sa nás e sa s tiež nássaj tiež naajspotr spotrebný na spotr spotrebný ebnýebn ma materiál ýter ma materiál iálter ur určený iál čenur určený ýčna enýkkaždý až nadý kkaždý až str stroj dý ojstr stroj ako oj napr napr. ako napr napr. . viazacie . viazacie pásk pásky, kpásk pásky, y, ky, strojná str ojná strojná str ojná strečová strečstr strečová oveč á fólia, foólia, vá fólia, falebo ólia, alebo zmršťovacie zmršťzmršť zmršťovacie ovacie ovffólie. acie ólie.fólie. fólie.

www.masterline-machines.com w ww www.masterline-machines.com .mast ww.mast erline erline -machines -machines .com o .com o 54

35,1 35 7,17 *, 1 $* 1'$1 2') )2, & )( ) , 3 3$ &$ ( 33 3$ ($53 ( ‡ 59 ,‡6 9 8 ,$6/8 $ &2 / 0 &2 00 81 0,8&1 $,7&, $ 271, 261 836382353 72 5 07$ 7 0($57,($5/,$ ‡ /3 3$ ‡ &3 3$ .$$&* . ,$1**, 16*2 /68 27/,8271,2 6 16 $

ROČNÍK 2011 03

ROČNÍK 2011 03

49


PapierPolygrafia MANAŽMENT

Kvalita je samozrejmosť, - víťazia dobré ceny a termíny Rozhovor na aktuálnu tému s generálnym riaditeľom AD TEAM, s.r.o., Trnava, Mgr. Michalom Blažekom.

Po extenzívnom raste a rozvoji musí zdravá firma nastúpiť na cestu intenzifikácie a zefektívnenia.

Nie je to tak dávno (prvá polovica minulého roka), keď ste s veľkou slávou otvárali novú prevádzku v Pezinku a teraz padlo rozhodnutie vo vedení firmy, že prevádzka a technológia sa presťahuje do novej haly v trnavskom závode. (Informovali sme o tom v minulom čísle nášho časopisu.) Bolo vtedy chybné rozhodnutie? Rozhodne nepovažujem investíciu do kúpy technológie na výrobu tvrdej knižnej väzby a sprevádzkovanie závodu v Pezinku za chybné rozhodnutie. Toto rozhodnutie vyplynulo zo strategických zámerov, ktoré sme vo vedení prijali ešte v roku 2009. Naším cieľom bolo dosiahnuť technologickú samostatnosť a komplexnosť. Práve

50

ROČNÍK 2011 03

technológia na výrobu tvrdej knižnej väzby V8 bola tá, ktorú sme potrebovali doplniť do technologického parku. Potiaľ bolo rozhodnutie správne. Druhá otázka však bola prevádzka závodu z hľadiska bežných nákladov, ale aj nevyhnutných, dodatočných nákladov potrebných na sprevádzkovanie liniek. Museli sme ich doplniť aj niektorými vhodnými technológiami. Nepredpokladali sme, že samotné spustenie a oživenie relatívne nových zariadení si vyžiada dodatočné náklady vo výške takmer 30 % vstupnej investície. Ani to však nepovažujem za neprekonateľný problém. Vyrovnávame sa s ním celkom úspešne, aj keď chvíľu to trvá. Horšie to však je s bežnými prevádzkovými nákladmi, hlavne energetickými, ktoré z hľadiska uzatvorených zmlúv sú naviazané na nehnuteľnosť, nevieme ich ovplyvniť a sú pre nás neúnosne nevýhodné. Ak chceme skutočne seriózne pripraviť pre zákazníkov cenové ponuky, máme problém dosiahnuť konkurenčnú cenu. Preto sme sa rozhodli hľadať cestu zefektívnenia. Nášmu rozhodnutiu presťahovať výrobu z Pezinka do Trnavy napomohol aj fakt, že naši susedia v priemyselnom areáli v Trnave nám ponúkli na odkúpenie ďaľšie tri haly s rozlohou približne 2 500 m2. Táto plocha spolu s plánovanou prístavbou novej haly v podstate vyrieši naše priestorové potreby. Odpadli by nám logistické a dopravné náklady spojené s prevážaním materiálu, resp. polotovarov medzi závodmi, efektívnejšie sa využije práca zamestnancov. Celú výrobu tak dostaneme pod jednu strechu. Hoci hovoríme o ďalšej investícií a nákladoch na presťahovanie technológií, vyčíslili sme jasne merateľnú a nie nízku úsporu nákladov. Okrem toho sa niektoré technológie stanú dubiózne resp. duplicitné a budeme ich môcť predať. Výrazne sa znížia energetické aj personálne náklady. O nákladoch na vnútropodnikovú prepravu medzi závodmi ani nehovorím. V zásade musím konštatovať, že tak pre manažment, ako aj pre zákazníkov, veriteľov a zamestnancov je presťahovanie pezinského závodu do Trnavy dobrou správou.


MANAŽMENT

Ponechá si aj naďalej AD TEAM technológiu tvrdej knižnej väzby V8? Tu je odpoveď jednoznačná. Technológiu presťahujeme do Trnavy. Budeme aj naďalej vyrábať knihy v tvrdej väzbe a rozvíjať spoluprácu s vydavateľskými domami. Spustením výroby kníh v tvrdej väzbe sa nám otvoril nový segment zákazníkov, pre ktorých sme pracovali len okrajovo. Museli sme sa naučiť, že práca s vydavateľmi je náročná nielen z hľadiska požadovanej kvality, ale aj z hľadiska finančných podmienok. V merkantilnej tlači sme boli zvyknutí na splatnosť faktúr za dodávky do 30 dní. Obvyklá splatnosť od vydavateľov je však 90-dňová a mnohí začínajú platiť za knihy aj s 30-dňovým meškaním. Takže na svoje peniaze čakáme v najlepšom prípade štvrť roka, ale nie je výnimkou ani pol roka. A čo môžete oficiálne pri súčasnej úrovni vymožiteľnosti práva robiť? Napriek tomu sme si však dokázali za necelý rok vybudovať slušné vzťahy s niektorými vydavateľstvami doma i v zahraničí, hlavne v Rakúsku, Nemecku a v Čechách. Chceme pokračovať v spolupráci s nimi.PapierPolygrafia

Súhlasím s tým. Musíme veľmi rozmýšľať, do akej novej technológie investovať. Záleží hlavne na tom, kto sú a čo chcú zákazníci. Aj polygrafické firmy sa budú výraznejšie špecializovať na niektoré druhy výroby. Možno to bude jedna z ďalších otázok, ktorú bude riešiť aj manažment AD TEAMu. Dnes však pred nami stojí úloha významne zvýšiť efektívnosť, a to cestou zníženia nákladov pri zachovaní štruktúry výroby a nárastu jej objemu. Musíme vytvoriť priestor na dosiahnutie lepšej ceny, ktorú si neustále viac a viac vyžaduje zákazník. No a akú lekciu nám uštedrila kríza? Hlavne takú, že rásť sa dá aj v kríze. Ale po krátkom období extenzívneho nárastu musí nastúpiť veľmi rýchlo obdobie intenzifikácie a zvýšenia efektívnosti vo všetkých činnostiach. Inak môže extenzívny rast spôsobiť aj pád. Pavel Vitek

Aké hospodárske výsledky firma dosiahla v minulom roku? V predchádzajúcich obdobiach každoročne v tržbách dynamicky rástla. Prejavila sa kríza v dopade na tento rast? Tak ako každý rok, aj v roku 2010 bol obrat v intenciách plánovaného nárastu. Oproti roku 2009 bol celkový obrat vyšší cca o 40 %, čo je veľmi dobrý výkon, ak si predstavíte, že kríza veľmi odkrojila z rozpočtov na merkantilnú tlač a svoje dôsledky na polygrafiu má aj vývoj digitalizácie a zvyšovanie podielu web prezentácií firiem na úkor printových. O kríze trhu printových médií nie je potrebné ani veľmi hovoriť. V roku 2009 skončilo svoju činnosť mnoho vydavateľov alebo ich titulov. Boli to aj niektorí z našich zákazníkov. Nahradili ich však vydavatelia, ale aj zákazníci odoberajúci výrobky typu príbalových materiálov. Táto výroba tvorila niekedy až takmer 90 % podiel na obrate AD TEAMu. To bolo nebezpečné. Dnes toto číslo postupne klesIo k 50 %, čo sa zdá byť ešte stále veľa. Dôležité však je, že nejde o jedného, ale o viacerých zákazníkov. Aj toto riziko sa nám podarilo rozložiť. Napriek tomu, že nárast objemu predaja bol v roku 2010 veľmi slušný, zisk, ktorý AD TEAM dosiahol, zaostal výrazne za očakávaniami. Podpísali sa na tom hlavne faktory, ktoré som spomenul vyššie. Najviac sme zápasili s nízkou efektívnosťou. A to sa musí zmeniť. V opačnom prípade nebudú naše ceny konkurencieschopné, hoci zákazníci si pochvaľujú kvalitu našej výroby. To však už nestačí. Dnes sa kvalita považuje za samozrejmosť. Rozhodujúce pri získavaní zákaziek sú doplnkové služby a ceny. No a tu musíme urobiť tie najzásadnejšie opatrenia.

Aké najzásadnejšie poučenia vám priniesla kríza? Môžete potvrdiť, že dochádza k oživeniu polygrafického trhu? To, že dochádza k nejakému výraznejšiemu oživeniu polygrafického trhu, nemôžem potvrdiť, hoci obrat AD TEAMu za prvý polrok 2011 oproti roku 2010 opäť stúpol. Digitalizácia, nové prístupy k marketingu, šetrenie na merkantilnej a pokles časopiseckej tlače si vyberajú svoju daň. Z úst odborníkov na médiá a reklamu zaznieva, že sa mení aj správanie sa zákazníkov a už nikdy nebude také, aké bolo pred krízou.

ROČNÍK 2011 03

51


PapierPolygrafia XXXXXXXX

Tiráž PapierPolygrafia

Pripravujeme: Martinus.sk – príbeh ako z učebnice

Ročník Vychádza Cena Náklad

IX 6-krát ročne 4,80 € 3 000 výtlačkov

Vydavateľ

VELDAN, spol. s r. o. Študentská 28, 917 01 Trnava IČO 36251054 DIČ 2020167611 IČ DPH SK2020167611

Redakcia

Štefánikova 23, 917 01 Trnava Tel. a fax: +421335332386 veldan@veldan.sk

Zisk je vedľajší produkt niečoho, čo sa urobí dobre

Mobilná komunikácia v marketingu Ako po sebe nezanechávať digitálne odtlačky

Riaditeľ vydavateľstva Šéfredaktor Zástupca šéfredaktora Sekretariát Odborný redaktor Autorská spolupráca Foto Inzercia a predplatné

Kto financuje knižný biznis? O peniazoch v knižnej kultúre sa verejne málo hovorí

Grafická úprava Tlač Rozširuje Registračné číslo

Marian Hains, hains@veldan.sk Pavel Vitek, vitek@veldan.sk, tel. +421907844870 Juraj Kopřiva, kopriva@veldan.sk, tel. +421903200481 Bibiana Voleková, volekova@veldan.sk, tel. +421905730223 Tomáš Jaroš, jaros@veldan.sk František Martančík Vlado Benko Bibiana Voleková, volekova@veldan.sk Časopis je možné predplatiť len u vydavateľa na www.printprogress.sk Inzercia/tel. +421335332386 e-mail: veldan@veldan.sk AD/ART Slovakia, spol. s r. o., Bratislava AD TEAM, s. r. o., Trnava VELDAN, spol. s r. o., Trnava MK SR 1530/08, ISSN: 1336-281X

© VELDAN, spol. s r. o., Trnava. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Kopírovanie a šírenie článkov je povolené len s uvedením zdroja a so súhlasom vydavateľa. Za vecnú správnosť textu sú zodpovední autori. Niektoré inzeráty neprešli jazykovou úpravou. Nevyžiadané rukopisy a fotografie nevraciame.

52

ROČNÍK 2011 03


Druhy vĂ˝robkov: Spracovanie PVC a PE fĂłlii vysokofrekvenènĂ˝m zvĂĄranĂ­m. ZĂĄklad naĹĄej vĂ˝roby tvoria najmä kancelĂĄrske obaly a puzdra najrĂ´znejĹĄĂ­ch rozmerov, papierovĂŠ zakladaèe, ĹĄkolskĂŠ obaly, zdravotnĂ­cke pomĂ´cky, reklamnĂŠ predmety a pod. .AĂ›UĂ’VÄŒROBUĂ’VIEMEĂ’PRISP™SOBIĂ?Ă’ aj individuĂĄlnym potrebĂĄm zĂĄkaznĂ­ka.

PREDPLATNÉ

jĂ’Ă–+/,3+†Ò!Ă’+!.#%,‚23+%Ă’/"!,9 jĂ’:!+,!$!ĂŻ% Ă’2%')342% Ă’-%#(!.)+9 jĂ’2Ăť#(,/6)!:!ĂŻ% jĂ’0/$,/Ă™+9Ă’0/$Ă’-9Ă–Ă’.!Ă’34‹, jĂ’-!09 jĂ’6):)4+‚2% jĂ’/"!,9Ă’.!Ă’/3/".†Ò$/+,!$9 jĂ’05:$2!Ă’:Ă’06#Ă’&Š,)% jĂ’*%$‚,.%Ă’,ˆ34+9 jĂ’/"!,9Ă’.!Ă’,%4%.+9 Ă’ Ă’Ă’Ă’6)3!ĂŻ+9Ă’.!Ă’+5&2% jĂ’4!Ă–+9Ă’.!Ă’30)39

HAKRA Plast s.r.o. Ulica JĂĄna Bottu 29/B, 917 01 Trnava prevĂĄdzka: NovĂĄ 5, 919 25 Ĺ Ăşrovce tel.: +421 905 830 715 fax: +421 33/ 5936 083

PrintProgress

NOVĂ? OBSAH

roÄ?nĂ­k 2011 priniesol novĂ˝ obsah

NOVĂ? DIZAJN

NOVĂ? NĂ ZOV

roÄ?nĂ­k 2011 priniesol novĂ˝ layout

Ä?Ă­slo 4 prinesie novĂ˝ nĂĄzov

PrintProgress ÄŒasopis pre polygrafiu a sĂşvisiace odvetvia • printprogress.sk • 3 / jĂşn - jĂşl 2011

Think outside the Box*

â˜? ObjednĂĄvame roÄ?nĂŠ predplatnĂŠ (6 vydanĂ­) za 24 â‚Ź + DPH

*myslite nekonvenÄ?ne, prekraÄ?ujte hranice, hÄžadajte kreatĂ­vne rieĹĄenia

â˜? PoÄ?et vĂ˝tlaÄ?kov â˜? Pri objednĂĄvke predplatnĂŠho do 30. septembra 2011 zÄžava 50 %. cena: 4,80 â‚Ź

Meno a priezvisko (nĂĄzov firmy): ÄŒo najviac poteĹĄĂ­ na obaloch? RozbaÄžovanie, tvrdia obalovĂ­ dizajnĂŠri.

Adresa:

PSČ:

Tel. Ä?Ă­slo:

E-mail:

IÄŒO:

DIČ:

IČ DPH:

ÄŒĂ­slo ĂşÄ?tu:

ObjednĂĄva (meno):

Forma Ăşhrady:

Podpis:

InternetovĂĄ objednĂĄvka predplatnĂŠho alebo inzertnĂ˝ch sluĹžieb nĂĄjdete na www.printprogress.sk. ObjednĂĄvku predplatnĂŠho formou vyplnenĂŠho kupĂłnu zaĹĄlite faxom na tel. Ä?.: 033/5332386 alebo poĹĄtou na adresu: VELDAN, spol. s r.o., Ĺ tudenskĂĄ 28, 917 01 Trnava.

ROÄŒNĂ?K 2011 03

53


cena: 4,80 €

ročník 2011 priniesol nový layout

ročník 2011 priniesol nový obsah

NOVÝ DIZAJN

NOVÝ OBSAH

NOVÝ NÁZOV číslo 4 prinesie nový názov

PrintProgress Časopis pre polygrafiu a súvisiace odvetvia • printprogress.sk • 3 / jún - júl 2011

Think outside the Box* *myslite nekonvenčne, prekračujte hranice, hľadajte kreatívne riešenia

Čo najviac poteší na obaloch? Rozbaľovanie, tvrdia obaloví dizajnéri.

PrintProgress #3  

Odborný dvojmesačník pre polygrafický priemysel a súvisiace odvetvia

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you