Nasze miejsce. Inspirator do pracy z lokalnością

Page 18

Scenariusz 2: Przewodnik po miejscach nieoczywistych Przewodnik po miejscach nieoczywistych we wsi może być alternatywą dla przedstawionej wyżej mapy. Jest on połączeniem miejsc historycznie ważnych dla wsi z takimi, które sami uczniowie uważają za ciekawe, wyróżniające, ładne lub takie, które po prostu lubią. Nauczyciel przygotowuje (kserując z książek lub drukując z internetu) opisy ciekawych miejsc historycznych we wsi, które zasługują na znalezienie się w przewodniku. Mogą to być zarówno duże i znane miejsca, jak np. średniowieczna fara czy ruiny zamku, jak i mniejsze i bardziej lokalne, np. zachowany fragment starego bruku na jednej z ulic. Uczniowie tworzą swój własny przewodnik, składający się z miejsc i obiektów zaproponowanych przez nauczyciela oraz własnych propozycji.

Cel ogólny: • zapoznanie uczniów z historią i subiektywną przestrzenią ich miejscowości; • nauka pracy z tekstem.

Cele szczegółowe: • uczniowie poszerzają swoją wiedzę o topografii i historii wsi; • uczniowie poznają charakterystyczne historyczne miejsca, budynki i obiekty w swojej miejscowości; • uczniowie budują więź ze swoim miejscem zamieszkania, jego historią i dziedzictwem.

Czas: 2 godziny lekcyjne. Materiały: • wydrukowane/skserowane opisy miejsc i obiektów historycznych na terenie wsi; • kartki A4, kredki, flamastry, długopisy, nożyczki, kleje.

Przebieg: • Porozmawiaj z uczniami o tym, jakie znają zabytki, pomniki historii lub inne obiekty i miejsca ważne dla wsi i jej okolicy. Wypiszcie je na tablicy. Następnie zaprezentuj miejsca, które sam/a wybrałeś/aś i omów krótko z uczniami. Czy każdy je zna? Co o nich wiedzą? Może ktoś potrafi opowiedzieć związane z tymi miejscami historie lub legendy? Kiedy ostatnio tam byli? Następnie przejdźcie do miejsc, które są ważne dla uczniów. Jakie jeszcze miejsca uznają w swojej wsi za ciekawe? Gdzie lubią chodzić? Jakie miejsca poleciliby gościom odwiedzającym ich wieś? Może to być nowe boisko szkolne, ulubione miejsce nad rzeką, świetlica lub wzgórze, z którego pięknie widać zachód słońca – wybór miejsc zależy tylko od uczniów.

18

przest rzeń / miej sce


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.