Zpravodaj bioveta 01 2012

Page 1

Bioveta News

Informační zpravodaj akciové společnosti Bioveta určený pro veterinární lékaře

OBSAH

1/2012

následující strana


Únorové prodejní akce na přípravky společnosti Bioveta, a. s. Biocan Puppy inj. sicc. 10×1 dávka

platnost od 1. do 29. 2. 2012

Za cenu 2 balení přípravku Biocan Puppy inj. sicc. 10×1 dávka obdržíte celkem 3 balení přípravku Biocan Puppy inj. sicc. 10×1 dávka.

2+ 1

Biocan R inj. 10×10 dávek Za cenu 2 balení přípravku Biocan R inj. 10×10 dávek obdržíte celkem 3 balení přípravku Biocan R inj. 10×10 dávek.

2+ 1

Borrelym 3 inj. 10×1 dávka

2+ 1

Za cenu 2 balení přípravku Borrelym 3 inj. 10×1 dávka obdržíte celkem 3 balení přípravku Borrelym 3 inj. 10×1 dávka

Caniverm forte tbl. 100×0,7 g

EQUIVERM perorální pasta pro koně 7 ml Za cenu 1 balení přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně 7 ml obdržíte celkem 2 balení přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně 7 ml.

2+ 1

Za cenu 2 balení přípravku Caniverm forte tbl. 100×0,7 g obdržíte celkem 3 balení přípravku Caniverm forte tbl. 100×0,7 g.

NOVINKA

TOP SPOT ON STRONGER 650 mg/ml Dog 50×1 ml Za cenu 2 balení přípravku TOP SPOT ON STRONGER 650 mg/ml Dog 50×1 ml obdržíte celkem 3 balení přípravku TOP SPOT ON STRONGER 650 mg/ml Dog 50×1 ml.

1+ 1

2+ 1

EQUIVERM perorální pasta pro koně 10×7 ml Za cenu 1 balení přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně 10×7 ml obdržíte celkem 2 balení přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně 10×7 ml.

1+ 1

PESTORIN inj. 50 ml

NOVINKA BIOSUIS M. hyo injekční emulze pro prasata 100 ml Za cenu 1 balení přípravku BIOSUIS M. hyo 100 ml obdržíte celkem 2 balení přípravku BIOSUIS M. hyo 100 ml.

1+ 1

3+ 1

Za cenu 3 balení přípravku PESTORIN inj. 50 ml obdržíte celkem 4 balení přípravku PESTORIN inj. 50 ml.

MYXOREN inj. sicc. 5×50 dávek Za cenu 3 balení přípravku MYXOREN inj. sicc. 5×50 dávek obdržíte celkem 4 balení přípravku MYXOREN inj. sicc. 5×50 dávek.

3+ 1

BIOSUIS M. hyo injekční emulze pro prasata 250 ml

PESTORIN MORMYX inj. sicc. 5×20 ml

Za cenu 1 balení přípravku BIOSUIS M. hyo 250 ml obdržíte celkem 2 balení přípravku BIOSUIS M. hyo 250 ml.

Za cenu 3 balení přípravku PESTORIN MORMYX inj. sicc. 5×20 ml obdržíte celkem 4 balení přípravku PESTORIN MORMYX inj. sicc. 5×20 ml.

předcházející strana

1+ 1

OBSAH

3+ 1 následující strana


Od 1. 1. 2012 jsme snížili ceny u vakcín PARVOSIN OL, PARVOERYSIN, POLYPLEUROSIN APX PLUS IM a Biocan R 10×1 dávka Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, dovolujeme si Vám tímto oznámit, že s platností od 1. 1. 2012 jsme snížili ceny vybraných vakcín pro prasata (PARVOSIN OL, PARVOERYSIN, POLYPLEUROSIN APX PLUS IM) a vakcíny proti vzteklině Biocan R 10×1 dávka. Reagujeme tímto na aktuální situaci na trhu, aby Vám nic nebránilo nákupu přípravků ze sortimentu Biovety. Jsme přesvědčeni, že snížení cen těchto vakcín při zachování jejich vysoké kvality a účinnosti přispěje k Vaší spokojenosti s přípravky Biovety. Přehled cen vakcín PARVOSIN OL, PARVOERYSIN, POLYPLEUROSIN APX PLUS IM, Biocan R 10×1 d platných od 1. 1. 2012 Název vakcíny

PARVOSIN OL PARVOSIN OL PARVOERYSIN PARVOERYSIN POLYPLEUROSIN APX Plus IM POLYPLEUROSIN APX Plus IM Biocan R

Balení

50 ml 100 ml 50 ml 100 ml 100 ml 250 ml 10×1 d

Původní cena za balení

Nová cena za balení

Cena za dávku

(Kč bez DPH)

od 1. 1 .2012 (Kč bez DPH)

od 1. 1. 2012 (Kč bez DPH)

799,58 1 527,92 1 027,50 2 025,83 2 047,50 5 020,83 222,08

675,00 1 325,00 750,00 1 475,00 1 550,00 3 750,00 140,00

27,00 26,50 30,00 29,50 15,50 15,00 14,00

Vakcíny za nové ceny žádejte od ledna 2012 u svých distributorů.

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Na co se můžete těšit s Biovetou v roce 2012 Milé kolegyně, milí kolegové, dovolte mi, abych Vás seznámila s tím, co pro vás akciová společnost Bioveta připravuje pro rok 2012, na co všechno se můžete společně s námi těšit. Toto aktuální číslo Bioveta News jsme připravili v novém designu, abychom Vám zpříjemnili čtení našeho firemního časopisu. Na jeho obálce Vám představujeme dvě žhavé novinky Biovety, antiparazitární pastu pro koně EQUIVERM a inaktivovanou vakcínu BIOSUIS M. hyo k imunizaci prasat pro zmírnění následků infekce Mycoplasma hyopneumoniae. Oba nové přípravky Vám přinášíme na trh v jedinečné akci 1+1, kterou můžete využít k jejich nákupu u svého distributora právě nyní během měsíce února. V březnu tohoto roku uvedeme na trh další novinku, antiparazitární pastu CANIVERM k odčervení psů a koček. Tímto výrobkem jedinečně doplníme žádanou aplikační formu antiparazitárního přípravku pro malou praxi. Další novinky Vám postupně představíme jak v Bioveta News, tak některé z nich si budete moci prohlédnout a objednat na blížící se tradiční jarní veterinární výstavě. S novými přípravky vás budou samozřejmě seznamovat také naši obchodní reprezentanti během návštěv ve vašich ordinacích.

předcházející strana

I v letošním roce vás všechny pozveme do expozice Biovety v rámci dubnové výstavy VETfair, na které vás mimo jiné rádi odměníme za vaše odběry přípravků Biovety luxusnějšími dárky, například koženými aktovkami, obaly na iPod, hedvábnými kravatami, obrazy do vaší ordinace aj. Rovněž se v roce 2012 můžete těšit nejen na odborné semináře, ale i na společenské akce pořádané Biovetou, jako je hon na bažanty, rybářský den, posezení v jedinečném vinařství Sonberk a na další akce, které pro Vás připravujeme. Věřím, že řadu z Vás potěšíme druhým číslem Bioveta News, neboť v něm přineseme inovaci odměn a pravidel systému Banka kont partnerů Biovety, a. s., díky které umožníme získat atraktivní odměny i těm z Vás, kteří nedosahujete stanovených hranic pro jejich získání. Budeme velmi rádi, když nám sdělíte své postřehy nejen k časopisu Bioveta News, ale i k naší marketingové činnosti a k sortimentu veterinárních přípravků. Tyto připomínky využijeme ke zvýšení vaší spokojenosti s přípravky a službami společnosti Bioveta, a. s. MVDr. Hana Vránová vedoucí úseku reklamy a podpory prodeje mobil: 602 558 716 e-mail: vranova.hana@bioveta.cz

OBSAH

následující strana


Uvádíme na trh nový přípravek

EQUIVERM

®

Perorální pasta pro kone

Účinnost novinky EQUIVERM perorální pasta pro koně je stoprocentní Cílem dehelmintizačního programu u koní je redukovat počet dospělých parazitů produkujících obrovské množství vajíček, snížit počet larev a vajíček přijímaných koněm a ověřit účinnosti těchto nezbytných preventivních kroků. Je pošetilé se domnívat, že se nám koně podaří pravidelnou aplikací antiparazitik zcela zbavit parazitů. Naším hlavním cílem je zredukovat počet vajíček vylučovaných jednotlivými jedinci ve stádě a tím snížit promoření prostředí, což lze považovat za velký úspěch. Efektivní je v boji proti strongylidům zejména ivermektin, který je obsažen v novince na trhu, v přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně. Pokud se ve stádě prokáže přítomnost tasemnice, měl by se aplikovat cíleně také praziquantel, a to alespoň dvakrát ročně. Novinka EQUIVERM pasta praziquantel obsahuje také. Základem snížení počtu dospělých parazitů je pravidelné odčervování zvířat vylučujících vysoké počty vajíček v trusu. Není třeba odčervovat co dva měsíce, jak se dříve praktikovalo (toto je považováno za častou příčinu vzniku parazitární rezistence), ani plošně všechny koně v chovu. Také rotace přípravků již není absolutně nezbytná. Právě z důvodu vyskytujícího se fenoménu rezistence parazitů je velmi důležitý vhodný výběr antiparazitika. Správnou volbou je bez pochyby přípravek na bázi ivermektinu, proti němuž nebyla výrazná rezistence dosud prokázána. V našich podmínkách je však vysoce účinný také pyrantel, proti tasemnicím praziquantel. předcházející strana

Kromě aplikace antiparazitárních přípravků je možné snížit počet vajíček či larev přijímaných koněm minimalizací kontaminace vody a krmiva výkaly. Také pravidelný úklid pastvin, ať manuální nebo pomocí speciálních vysavačů, který by se měl provádět od jara do podzimu několikrát měsíčně, významně omezí infekci koní. Efektivita všech preventivních a léčebných opatření by měla být sledována, například pomocí pravidelného vyšetřování stolice. Koprologické vyšetření by se mělo provádět alespoň dvakrát ročně, a to u 20 % zvířat ve stádě. Parazitologické vyšetření vzorků stolice patří k nejužitečnějším nástrojům správné antiparazitární kontroly. Na základě výsledků vyšetření je možno sestavit antiparazitární program přímo na míru. Pokud chceme znát přesný počet vylučovaných vajíček v gramu stolice, musíme odebrat od každého koně vzorek trusu, jako je to v případě „boje“ proti strongylidům. Pokud bude počet vajíček vyšší než 500 na gram trusu, je třeba koně odčervovat velmi pravidelně a častěji. Tato skutečnost také znamená, že interval mezi aplikací antiparazitik koním je příliš dlouhý a je třeba jedince odčervovat častěji. Naopak koně s počtem vajíček strongylidů pod 200 v gramu stolice není třeba rutinně odčervovat a infekce je považována za mírnou. Při aplikaci antiparazitika je třeba zajistit, že kůň přípravek stoprocentně přijal. Pokud si nejsme jisti jeho přesnou hmotností, je lépe aplikovat dávku vyšší; poddávkování je jednou z hlavních příčin vzniku parazitární rezistence. OBSAH

následující strana


Zásady prevence parazitóz u koní  karanténa nových koní, odčervení nových přírůstků

ve stádě  hříbata odčervovat častěji – zvolit jiný program  dehelmintizace všech koní v chovu současně

a identickým přípravkem

Vyšetření účinnosti přípravku EQUIVERM perorální pasta ve skupině koní chovaných od jara do podzimu na pastvině Hodnoty uvedené v tabulce jsou hodnoty EPG (počet vajíček v gramu trusu), stanoveno metodou Mc Master

 pravidelný úklid a dezinfekce stájí  odklízení výkalů  pravidelná rotace pastvin, vhodné střídání

Počet vajíček v 1 g trusu (EPG) před aplikací perorální pasty EQUIVERM

s přežvýkavci, kteří mohou přerušit cyklus pro koně nebezpečných parazitů  zabránit kontaminaci vody a krmiva, nekrmit ze země  kontrola efektivity zvoleného antiparazitárního programu

0

0

0

2

100

0

0

0

Číslo koně

Výsledky Test snížení počtu vajíček v trusu – FECRT (fecal egg count reduction test) spočívá v jednoduchém porovnání počtu vajíček v trusu koně před léčbou a po léčbě. Tento test je vhodný pro vyhodnocení účinnosti léčby strongylidózy, méně pak pro škrkavky a tasemnice. Za účinný se považuje ten přípravek, u něhož se výsledek testu redukce počtu vajíček FECRT pohybuje nad 90 %. Lék nebude dostatečně účinný a parazité jsou rezistentní, je-li výsledek FECRT nižší než 80 %.

Jednoznačně bylo prokázáno, že účinnost přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně je 100 %, neboť výsledek provedeného testu redukce počtu vajíček v trusu FECRT byl 100 %

1

Počet vajíček parazitů v 1 gramu trusu (EPG) 10. den po aplikaci perorální pasty EQUIVERM 0

Malí strongilidi

P. equorum

A. perfoliata

den 0

den 0

den 0

3

0

0

0

0

4

300

0

0

0

5

700

0

100

0

6

1000

0

0

0

7

2400

0

0

0

8

400

0

0

0

9

800

0

0

0

10

400

0

0

0

11

1700

0

0

0

12

0

0

0

0

13

400

0

0

0

14

1800

0

0

0

15

1000

0

0

0

16

400

0

0

0

17

0

0

0

0

Poznámka: Vyšetření účinnosti přípravku EQUIVERM perorální pasta pro koně bylo provedeno v dubnu 2011

EQUIVERM

NOVINKA

®

Perorální pasta pro kone

n perorální olivově zelená pasta

k léčbě parazitóz koní včetně léčby střečkovitosti n 1 ml pasty obsahuje: Ivermectinum 20 mg,

Praziquantelum 100 mg n doporučená dávka je jednorázově 1 ml pasty

na 100 kg ž. hm. zvířete

využijte

n obsah jednoho aplikátoru postačuje

k ošetření koně až do 700 kg ž. hm. n kalibrace aplikátoru

je po 100 kg hmotnosti n ochranné lhůty: maso 30 dní n balení: l 1 aplikátor 7 ml

l 10 aplikátorů po 7 ml

1+1

zaváděcí akce

do konce února viz vizakce akcena naměsíc měsícúnor únor

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Perorální pasta pro kone NOVINKA

EQUIVERM

®

(Ivermectinum/Praziquantelum)

špičkový antiparazitární přípravek z Biovety za neodolatelnou cenu: 275 Kč

n perorální olivově zelená pasta

k léčbě parazitóz koní včetně léčby střečkovitosti

(bez DPH) cena aplikátoru v balení po 10 ks

n 1 ml pasty obsahuje:

290 Kč

Ivermectinum 20 mg, Praziquantelum 100 mg

(bez DPH)

cena aplikátoru v balení po 1 ks

n doporučená dávka je

jednorázově 1 ml pasty na 100 kg ž. hm. zvířete n obsah jednoho aplikátoru

postačuje k ošetření koně až do 700 kg ž. hm. n kalibrace aplikátoru

je po 100 kg hmotnosti n ochranné lhůty: maso 30 dní

využijte

n balení: l 1 aplikátor 7 ml l 10 aplikátorů po 7 ml

1+1

zaváděcí akce

do konce února viz akce na měsíc únor předcházející strana

OBSAH

následující strana


Bioveta rozšiřuje portfolio vakcín pro prasata

NOVINKA

BIOSUIS M.hyo M. hyo BIOSUIS injekční emulze pro prasata V současné době jsou činěny poslední administrativní kroky k dokončení vakcíny BIOSUIS M.hyo určené proti mykoplazmovým pneumoniím prasat (enzootická pneumonie prasat – EPP). Lze tedy předpokládat, že počátkem příštího roku bude tato novinka uvedena zdárně na trh.

Mykoplazmová pneumonie prasat Je veterinárním lékařům působícím v chovech prasat známa jako infekční, často chronické onemocnění, většinou jen s mírnou klinickou manifestací. Vyvolavatelem je malá bakterie bez vlastní buněčné stěny – Mycoplasma hyopneumoniae .Postihuje chovy prasat endemicky a projevuje se hromadným suchým kašlem , ale především snižováním přírůstků a konfiskací změněných oblastí plic po poražení. Tímto působením vznikají nepřímé vážné ekonomické ztráty v produkci. Často je také startujícím a komplikujícím faktorem dalších respiratorních onemocnění prasat – komplex respiračního onemocnění prasat (PRDC) za spoluúčasti virových i bakteriálních patogenů (PRRS, APP, Pasteurella multocida, Bordetella bronchiseptica, Haemophillus parasuis, apod.). Vyskytuje se prakticky ve všech zemích s intenzívní produkcí prasat. Charakteristické pneumonické změny plic jsou zjišťovány na jatkách u 30–80 % poražených zvířat. K infekci jsou vnímavá prasata v každém věku, selata mohou být nakažena již v prvních týdnech po narození. V pozdějším věku , nejčastěji mezi 3–5 měsícem se pak EPP projeví v plné míře buďto samostatně, ale častěji v kombinaci i s dalšími respiratorními patogeny. Infekce se v chovu šíří zejména předcházející strana

horizontálně, kdy v p l i c í c h perzistentně p ř í t o m n é mykoplazmy, jsou šířeny do okolí kašlem a kýcháním. Propuknutí hromadného onemocnění ve výkrmovém období napomáhají zejména další simultánní virové infekce, migrace endoparazitů, změny mikroklimatu ve stájích a míchání skupin zvířat. Morbidita bývá vysoká, klinické projevy však nemusí být příliš výrazné a mortalita může být velmi nízká. Ztráty na ekonomických ukazatelích a v rentabilitě výroby vepřového masa jsou však závažné. Původce je možné poměrně rutinně detekovat ve změněné plicní tkáni a je možné jej prokázat i serologicky, protože infikovaná prasata vykazují v séru specifické protilátky. Lze tak poměrně úspěšně monitorovat výskyt infekce v chovu i srovnávat účinnost vakcinace. Vzhledem k absenci standardní buněčné stěny mykoplazmat je možnost léčení pomocí ATB velmi zúžena. Citlivé jsou OBSAH

následující strana


k některým tetracyklinům, makrolidům a fluorochinolonům. Nicméně v rámci preventivního použití medikace antibiotiky nelze zabránit vzniku onemocnění v chovech. Specifická profylaxe – vakcinace je jednou z nejvhodnějších metod prevence vzniku hromadného onemocnění EPP v chovech prasat. Vakcinace žádnou z komerčně dostupných vakcin sice nechrání před kolonizací respiračního traktu mykoplazmaty, ale přispívá velmi významně k výraznému snížení klinických projevů a negativního patogenního působení původců na plicní tkáň. Obvykle se vakcinují selata již od 7. dne věku s následnou revakcinací za 2–3 týdny. Některé vakciny lze aplikovat od určitého věku pouze jednou, bez nutnosti revakcinace. Bioveta, a. s. Ivanovice na Hané reaguje na požadavky svých zákazníků a rozšiřuje tak nabídku svých přípravků pro prasata o další vakcínu BIOSUIS M.hyo – produkt určený k aktivní imunizaci výkrmových prasat za účelem redukce plicních lézí vyvolaných infekcí Mycoplasma hyopneumoniae, původce enzootické pneumonie prasat.

BIOSUIS M. hyo Injekční emulze pro prasata K aktivní imunizaci výkrmových prasat pro zmírnění následků infekce Mycoplasma hyopneumoniae – původce enzootické pneumonie prasat. Dávkování: n n

1 dávka po 10. dni stáří selat v případě silného infekčního tlaku lze od 7 dnů věku použít 2 dávky podané v intervalu 3 týdnů

vakcinační dávka 2 ml n

inaktivovaná vakcína s olejovým adjuvans potencujícím imunogenní vlastnosti

n

redukuje plícní léze vyvolané infekcí Mycoplasma hyopneumoniae

n

aktivní imunita je plně vytvořena 21. den po vakcinaci

n

vakcína zajišťuje ochranu po celou dobu výkrmu

n

nulová ochranná lhůta

n

balení: 100 ml, 250 ml

n

zajímavá cena na trhu 100 ml: 950 Kč (bez DPH) 250 ml: 1950 Kč (bez DPH)

využijte

1+1

zaváděcí akce

do konce února viz akce na měsíc únor

předcházející strana

OBSAH

následující strana


BIOSUIS M. hyo Injekční emulze pro prasata

NOVINKA

využijte

1+1

zaváděcí akce

do konce února viz akce na měsíc únor

K aktivní imunizaci výkrmových prasat pro zmírnění následků infekce Mycoplasma hyopneumoniae – původce enzootické pneumonie prasat n inaktivovaná vakcína s olejovým adjuvans potencujícím imunogenní vlastnosti n redukuje plícní léze vyvolané infekcí Mycoplasma hyopneumoniae n aktivní imunita je plně vytvořena 21. den po vakcinaci

zajímavá cena na trhu 100 ml: 950 Kč (bez DPH) 250 ml: 1950 Kč (bez DPH)

n vakcína zajišťuje ochranu po celou dobu výkrmu n nulová ochranná lhůta n balení: 100 ml, 250 ml

předcházející strana

OBSAH

následující strana


BioBos L a BioBos L(6)

II. část

dlouhotrvající ochrana proti leptospiróze Onemocnění zvířat Skot: Klinická forma u chovných i jatečných telat se manifestuje anemickými stavy, které jsou označovány jako „red water fever“ (horečka červené vody). Tělesná teplota se může náhle zvednout na 40,5–41 °C. Část infikovaných telat může uhynout. Infekce u skotu nejčastěji postihuje primipary a krávy na druhém teleti dojných i masných plemen. U dojnic je leptospiróza v prvních stadiích laktace charakterizována náhlým snížením produkce mléka. Vemeno je splasklé a vypadá jako úplně vydojené. Nepozorujeme však příznaky zánětlivého stavu – bez známek edému a na pohmat nebolestivé. Mléčný sekret vykazuje hustší konzistenci a často obsahuje i sražené vločky. Adspekcí může připomínat spíše mlezivo. Pokud je v příměsi i krev, získává mléčný sekret načervenalou barvu. Obligátně stanovujeme zvýšený počet buněčných elementů v mléce. Pokud dojde k infekci v posledním trimestru březosti, dochází k předčasnému stání na sucho. Může být postiženo až 50 % krav v chovu a pokles produkce mléka se tak může prodloužit až na 6 týdnů Nemocné krávy mají zvýšenou teplotu, chuť k žrádlu však zpravidla zůstává zachována. Březí krávy často zmetají nebo porodí mrtvá telata. Hromadné aborty ve stádě jsou často prvním signálem, že v chovu probíhá leptospirózní infekce. Leptospiry totiž způsobují difúzní placentitidu. K abortům dochází za 2–6 týdnů po infekci a plod většinou uhyne 1–2 dny před vypuzením , takže bývá často už v rozkladu. Poté zjišťujeme nástup částečné nebo úplné neplodnosti. Většina krav se zpravidla spontánně uzdraví v průběhu 10 – 14 ti dnů. Diferenciálně diagnosticky je nutné zvažovat především brucelózu, trichomoniázu a kampylobakteriózu, jako příčiny vyššího počtu abortů ve stádě. předcházející strana

Ovce: Leptospiróza bývá poměrně vzácná, protože se ovce více vyhýbají kontaktu s povrchovou vodou. Těžší průběh pozorujeme u jehňat a mladých ovcí do stáří 1 roku, která zpravidla zaostávají ve vývoji a růstu. U dospělých bahnic se leptospiróza projeví poruchami reprodukce a podobně jako u skotu zejména aborty. Častým příznakem bývá krátkodobá agalakcie. K obnově laktace dochází za tři až čtyři dny po porodu. Vylučování leptospir močí může u ovcí probíhat až po dobu takřka jednoho roku. Prasata: U prasat závisí klinické příznaky na formě onemocnění. K infekci dochází nejčastěji po kontaktu prasat s močí jiných prasat, nebo volně žijících zvířat. Velmi často pozorujeme subklinický průběh. Infekce je v chovu detekována až na základě průkazu specifických protilátek nebo nálezu leptospir v moči. Nejvyšší titry protilátek (1:1000 až 1:100 000) jsou prokázovány až za tři týdny po infekci. Na této úrovni setrvávají ještě další tři týdny a pak postupně klesají tak, že např. u sérovaru bratislava zpravidla nepřesahují titr 1:100. Akutní nebo subakutní průběh se v enzooticky zamořených chovech obvykle objevuje jen u malého počtu velmi mladých, rychle rostoucích prasat. Projevuje se mírnými příznaky jako jsou zvýšená teplota, nechutenství a celková apatie. Snadno tak mohou uniknout pozornosti. V chovech, ve kterých dochází k primoinfekcím bývají příznaky mnohem intenzivnější. Horečka bývá vysoká a dosahuje až 41 °C. Kromě anorexie se objevuje i žloutenka, anemie a hemoglobinurie. Z nervových příznaků se zjišťuje slabost pánevních končetin, ataxie a tremory. U prasniček a prasnic převažuje chronický průběh, který je charakterizován zejména poruchami reprodukce, aborty a málo početnými vrhy slabých selat s nízkou porodní hmotností. Zvyšuje se (8–28 %) OBSAH

následující strana


počet mrtvě narozených selat a výskyt abortů (6–19 %) i mumifikovaných nebo macerovaných plodů. Předčasné porody a následná infertilita se zjišťují zejména po infekci sérovary bratislava a münchen, které se v evropských chovech vyskytují nejčastěji. Diferenciálně diagnosticky je tak nutné zvažovat i brucelózu a parvovirózu, popř. PRRS. Psi: Leptospirózou mohou onemocnět psi všech věkových kategorií a obou pohlaví. Nejtěžší průběh zaznamenáváme u nevakcinovaných štěňat. Po inkubační době 4–12 dnů se objevují nespecifické příznaky jako horečka, anorexie, deprese a celková bolestivost. Často pozorujeme i vaskulitidu, trombocytopenii a poruchy srážlivosti krve. Během několika dnů se přidávají uremické příznaky – dehydratace, zvracení a ulcerace na sliznicích dutiny tlamní. Rovněž stupeň ikteru často odráží závažnost onemocnění. Může se objevit i meningitis, uveitis a u březích fen i aborty. Zejména sérovary canicola a icterohaemorrhagiae vyvolávají často až fatální onemocnění s příznaky těžké žloutenky, meningitidy, hemoglobinurie, hematurie, polyurie a polydipsie s postupným nezvratným poškozením ledvin. Lovečtí a služební psi se v důsledku závažné postinfekční únavy stávají neupotřebitelnými. Často i po terapeutickém zvládnutí kritického stavu psi nepřežívají delší dobu v důsledku ireverzibilního poškození ledvin a jater. Koně: U koní se leptospirózní infekce projevuje hlavně poruchami zraku (měsíční slepota) a podobně jako u jiných samic hospodářských zvířat aborty. Průběh infekcí však bývá nejčastěji asymptomní a pouze serologická vyšetření indikují vyšší výskyt, než-li by se dal očekávat na základě klinických případů. Dostihoví koně se v důsledku rychlého vyčerpání nemohou zúčastňovat závodů.

Diagnostika: Tak jak bylo popsáno výše, z důvodů často atypických a nevýrazných příznaků onemocnění leptospirózou jsou k diagnostice využívány zejména laboratorní metody. Nejpoužívanějším serologickým testem je mikroaglutinace, která prokazuje jak IgG tak i IgM protilátky. IgM se objevují obvykle za 6–12 dní a IgG za 2–3 týdny po infekci. Pouze jedno serologické vyšetření má jen omezený význam, neboť může být výsledkem nedávné vakcinace, pasívní imunity u mláďat, nebo současné, či minulé infekce. Proto je nutné vyšetřování opakovat z důvodů stanovení dynamiky růstu titru v tzv. párových vzorcích séra v intervalu 7–10 dní po prvním odběru. Pro hodnocení hromadného onemocnění ve stádě (např. u skotu) by měla být získána séra od zvířat různých věkových skupin ELISA test pomáhá odlišit titry navozené přirozenou infekcí a vakcinacemi, není však šíře dostupný. V diagnostice může být nápomocen rovněž významný průkaz leptospir v moči nebo tkáních. Nově se zde využívají fluorescenční technika a molekulární biologie (PCR). Izolace leptospir z moči, nebo tkání není jednoduchá, pro jejich obtížnou kultivaci.

tetracyklinová antibiotika – chlortetracyklin, oxytetracyklin i doxycyclin. Podle stupně postižení organizmu je možné zvažovat i transfúzi krve a při poškození jater a ledvin zahájit intenzivní podpůrnou terapii k udržení normální acidobazické, tekutinové a elektrolytové rovnováhy. B) Hromadná : Zvláštní pozornost si zasluhují opatření v postižených stádech skotu, obzvláště pokud je leptospiróza diagnostikována u březích krav masných plemen v časné fázi startující epizoocie. Dalším hromadným abortům můžeme zabránit co nejrychlejší vakcinací zbytku stáda současně se simultánním injekčním ošetřením všech zvířat ve stádě tetracyklinovými antibiotiky. Antibiotika sníží množství leptospir v ledvinách i ostatních tkáních a stanou se tak jistým prostředkem ochrany do doby vzniku plnohodnotné imunity po provedené vakcinaci. Ve stádech dojných krav je doporučeno zvážit s vakcinací souběžnou léčbu pouze nemocných zvířat z důvodů potencionálních značných ztrát tržního mléka z důvodů jeho vyloučení z dodávky.

Prevence: Ochrana před rizikem infekce leptospirami je žádoucí jak u lidí, tak i na úrovni chovů hospodářských zvířat. Měla by být vždy vedena snahou zabránit, či alespoň minimalizovat možný kontakt s infikovanou močí potencionálních přenašečů leptospir a rezervoárových hostitelů a v neposlední řadě, i tam kde je to možné chránit před propuknutím této zoonózy účinnou specifickou profylaxí – vakcinací. Nespecifická chovatelská opatření:  stavební oddělení chovů prasat a skotu a volně žijících zvířat  pravidelné provádění mechanické očisty, dezinfekce a deratizace  nepoužívat k očistě vysokotlaké hadice, nebo se chránit před zasažením  oddělení pasoucích se zvířat od rizikových vodních ploch ohrazením  do stáda zařazovat pouze jedince séronegativních na leptospirózu Použitá literatura: Leptospiróza u zvířat a lidí – review (I.a II.část) V. Dubanský, J. Drábek, Veterinářství 4/2005, 5/2005Klinika chorob prasat, Fakulta veterinárního lékařství, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno. Dlouhodobá epidemiologie a diagnostika leptospirózy (1963–2003) v České republice, RNDr. Kamil Zitek, MUDr. Čestmír Beneš Státní zdravotní ústav, Praha. Merck veterinary manual,Eight edition 1998, Merck&Co, INC, White house station, N.J., U.S.A.

Léčba: A) Individuální: Léčba antibiotiky je úspěšná, pokud je zahájena včas. Leptospiry jsou v převážné míře citlivé na předcházející strana

OBSAH

následující strana


MORAXEBIN NEO vakcína signifikantně snižující ekonomické ztráty v chovech skotu Původce infekční keratokonjunktivitidy a její průběh Původcem vysoce kontagiózní infekční keratokonjunktivitidy skotu ( dále jen IKS) je bakterie Moraxella bovis. Patogen je opatřen na povrchu fimbriemi, které slouží k adhezi bakterií na povrch rohovky a spojivky a jsou důležitým faktorem virulence. Opakované masivní výplachy ani slzotok bakterie z místa jejich fixace neuvolní. Na vzniku infekce se podílí řada predisponujících faktorů, mezi nimiž hraje významnou roli prašné a suché prostředí, vysoký porost zraňující oko, bílé zabarvení kůže a srsti v okolí očí, která nepohlcuje ultrafialové záření a usnadňuje množení bakterií a stres, zejména ve spojení s transportem. Onemocnění se vyznačuje akutním průběhem. Po dvou až třídenní inkubační době se objevuje otok víček, konjunktivitida, světloplachost, blefarospasmus a masivní slzotok z jednoho nebo obou očí. Po přibližně dvou dnech se v centru rohovky jednoho nebo obou očí tvoří okrsek různě denzního zakalení. Výtok se mění v mukopurulentní a na rohovce se rozšiřují eroze a ulcerace, které se obvykle zvětšují od centra k fornixu. Zpočátku je oblast kolem ulcerace průhledná, za několik hodin se však v okolí objevuje zákal způsobený edémem rohovky (šedý až namodralý) nebo infiltrací leukocyty ( bělavý až žlutý). Z fornixu prorůstají na rohovku cévy, asi 1 mm /24 hodin. V případě rozsáhlých korneálních ulcerací může dojít až k ruptuře rohovky. Již v časných stádiích choroby vykazují postižená zvířata známky slepoty, omezeně přijímají krmivo a schovávají se do tmy, mezi ostatní zvířata stáda. Do diferenciální diagnostiky je třeba zahrnout infekční předcházející strana

bovinní rhinotracheitidu (IBR), která může na počátku IKS imitovat příznaky konjunktivitidy a edému rohovky, později však převažují spíše příznaky onemocnění horních cest dýchacích. Naopak jen ojediněle se objevují u zvířat s IBR keratitida a korneální ulcerace typické pro infekční keratokonjunktivitidu skotu. Onemocnění je vysoce nakažlivé, zdrojem infekce jsou slzy nebo výtok ze spojivkového vaku, bakterie se šíří kontaktem, kontaminovaným prachem, zdrojem je i vysoká tráva znečistěná sekrety, na přenosu se velmi aktivně podílejí mouchy (Musca). Hmyz zůstává po kontaktu s infikovaným zvířetem pasivním přenašečem Moraxella bovis až po dobu tří dnů! Jedinci po prodělané infekci zůstávají zdrojem bakterií pro nové přírůstky ve stádě po dobu několika dalších let. Nebyla prokázána predispozice pohlavní, index heritability odolnosti vůči bakterii Moraxella bovis je velmi nízká – pouze 0,18 – a znamená, že selekce zvířat odolných proti IKS ve stádě je velmi zdlouhavá a neefektivní (Iowa State University)

Diagnostika, terapie Diagnóza je založena na výsledcích klinického vyšetření, k potvrzení lze provést mikrobiologickou kultivaci. Moraxella bovis je citlivá vůči běžně dostupným antibiotikům. Z důvodu existence různých sérotypů v rámci geografických lokalit se doporučuje provést detekci kmene a jeho aktuální citlivost vůči antibiotiku. Nejvyššího efektu je dosaženo subkonjunktivální aplikací antibiotik, nejčastěji ampicilinu, gentamycinu nebo kanamycinu, což vyžaduje zkušeného veterinárního lékaře. Systémová aplikace long-acting antibiotik je možná, do rohovky dobře pronikají oxytetracykliny, vysoké koncentrace v slzách OBSAH

následující strana


keratokonjunktivitidy a zmírnila bolest, která onemocnění provází, doporučuje se podávání 1% atropinové masti, případně parenterální aplikace nesteroidních antiflogistik.

Preventivní opatření Izolace postižených kusů patří k základním prevencím opatřením. Vzhledem k existenci asymptomatických přenašečů je však za podstatnou součást prevence považována vakcinace. Vakcinace stáda vakcínou MORAXEBIN NEO obsahující fimbriální typ bakterie Moraxella bovis by měla být provedena ještě před zahájením pastevní sezóny a před začátkem teplého období doprovázeného zvýšeným výskytem hmyzu přenášející nákazu. Ideální je kombinace aktivní imunizace a použití repelentních přípravků omezujících výskyt hmyzu ve stájích i na pastvě. Vakcínu MORAXEBIN NEO není možné aplikovat v době vzplanutí infekce ve stádě. Vakcína neslouží k eliminaci infekce, postvakcinační titry protilátek mají za úkol zmírnit závažnost příznaků a příznivě ovlivnit průběh onemocnění. Vakcinace současně snižuje pravděpodobnost konkurentní infekce bakteriemi vyvolané bakteriemi r.Neisseria a r. Mycoplasma. Bylo prokázáno, že v slzách detekované protilátky typu IgA hrají v odolnosti proti IKS důležitou roli. Zvířata s nízkými titry IgA v slzách jsou k této bakteriální oční chorobě predisponovanější.

Doporučení 

 

dosahují sulfonamidy, intramuskulárně lze použít i florfenicol a tilmicosin. Obvykle jsou antibiotika aplikována v třídenních intervalech. Vždy je však nezbytné oko ošetřovat minimálně třikrát denně lokálně, což může být při velké koncentraci volně chovaných zvířat obtížné až nemožné. Aby se omezily následky

 

Vakcinace telat starších jednoho měsíce a mladého dobytka, nejlépe celého chovu, vakcínou MORAXEBIN NEO obsahující fimbriální kmeny Moraxella bovis. Vakcinace je nezbytná zejména při přesunu nových jedinců do chovu, ve kterém infekční keratokonjunktivitida proběhla Použití repelentů k omezení výskytu hmyzu (r. Musca) Změna zoohygienických podmínek, eliminace suchého a prašného prostředí Likvidace přerostlé trávy zraňující oči během pastvy, porost je současně i zdrojem infekce V rámci chovatelských programů upřednostňovat jedince s pigmentací v oblasti očí

Vakcína proti infekční keratokonjunktivitidě skotu inaktivovaná

MORAXEBIN NEO inj. ad us. vet. Složení – 100 ml: Moraxella bovis inactivata min. 2,5×1010 CFU Adjuvans: Hydroxid hlinitý hydratovaný pro adsorbci Excipiens: Kultivační médium, Fyziologický roztok, Formaldehyd 35% roztok, Thiomersal. Po aplikaci antigenu obsaženého ve vakcíně do těla zvířete dojde k tvorbě specifických protilátek, které pak chrání imunizované zvíře proti nemocnění infekční keratokonjunktivitidou skotu. Imunita nastupuje za 14 dní a trvá 9 měsíců. Vakcína obsahuje inaktivované bakterie, které se postupně vstřebávají z místa aplikace.

předcházející strana

Vakcína jejako cizí antigen v organismu postupně degradována obranným systémem jedince. Cílové druhy zvířat: Skot. Indikace: K imunoprofylaxi infekční keratokonjunktivitidy skotu od stáří 1 měsíce. Z imunologického hlediska je žádoucí plošná vakcinace všech vnímavých zvířat před začátkem pastevního období. Podávané množství a způsob podání Vakcína se aplikuje 2× v intervalu 14 dní v dávce 2 ml intramuskulárně do krční svaloviny poblíž předlopatkové mízní uzliny. Kontraindikace Od aplikace jiných vakcín musí být dodržen nejkratší interval 14 dní. Vakcína může být aplikována

OBSAH

nejpozději 14 dní před přesunem a nejdříve 14 dní po přesunu skotu. Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky Nemá vliv na průběh gravidity a laktace. Z obecných důvodů je vhodné nevakcinovat v posledním měsíci březosti před porodem (manipulace, neklid, nástup protilátek atd.). Interakce: Od aplikace jiných vakcín musí být dodržen nejkratší interval 14 dní. Ochranné lhůty: Bez ochranných lhůt. Doba použitelnosti: 18 měsíců Použitelnost po prvním otevření – 10 hodin Uchovávání: V suchu a temnu při teplotě 2 až 8 °C. Velikost balení: 1×100 ml

následující strana


Diagnostika a terapie u pruritického koně Dermatofytóza Dermatofytózu charakterizují různě pruritické léze, obdobně jako je tomu u pyodermie – T. equinum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, M. equinum. První léze se objevují především v oblasti axilly, pod podbřišníkem, dále se šíří na trup, hřbet, krk, hlavu a končetiny. Na počátku mají podobu kopřivkových změn, následně multifokálních lézí v podobě šupin, krust, povrchových nebo hlubokých, drobných alopecií „prožrané od molů“, deskvamací, alopecií, hlubokého zánětu, supurací, svědivosti, vzácně se dermatofytóza omezuje na oblast korunky s typickými známkami šupinatění. Kožní biopsie je pro diagnostiku méně spolehlivá, protože plísně způsobují akantolýzu, což může imitovat pemfigus a následně zkreslovat diagnostiku. Citlivou diagnostickou metodou je trichoskopie a kultivace na DTM – Sabourodův

agar s cyklohexidinem, gentamycinem, chlortetracyklinem a fenolovou červení jako indikátorem. Dermatofyta spotřebují během svého růstu protein v médiu a metabolity zbarví medium načerveno. Saprofytické houby a patogenní kmeny se liší rychlostí růstu – saprofytické potřebují více času. Trichophyton pouze několik dní, saprofytické plísně minimálně 10–14 dní. Protože mají plísně unikátní metabolismus niacinu, doporučují někteří autoři kápnout k médiu jednu až dvě kapky vitamínu B. Pokud se kultivují v inkubátoru, je vhodné přidat misku s vodou, což zvýší vlhkost. Součástí terapie jsou páchnoucí sírové koupele – sulfur pro balneo- nebo koupele v mikonazolových, enilkonazolových nebo ketokonazolových šamponech. Léčbu je třeba opakovat a je relativně finančně náročná. Vakcinace tak představuje velmi vhodnou a účinnou formu prevence i terapie tohoto kožního onemocnění.

TRICHOEQUEN

inj. sicc. ad us. vet. Vakcína proti trichofytóze koní Složení 1 ml (léčivá látka): Trichophyton equinum min. 4×106 CFU, max. 16×106 CFU Cílový druh zvířat: Kůň od 4 měsíců stáří. Indikace: K profylaxi a terapii trichofytózy koní. Dávkování: Profylaktické:  hříbatům od věku 4 měsíců do 12 měsíců: 2×2,5 ml

předcházející strana

 koně nad dvanáct měsíců

věku: 2×5 ml Interval mezi vakcinací a revakcinací je 10 – 16 dnů. Léčebné: U hříbat a koní starších než 4 měsíce dvakrát 5 ml s intervalem 10–16 dnů. Při rozsáhlém postižení se doporučuje třetí aplikace vakcíny v léčebné dávce. 10–16 dnů po revakcinaci.

Způsob podání: Intramuskulárně do krční svaloviny nebo do svaloviny zadní končetiny. Vakcinace se doporučuje provádět do levé, revakcinace do pravé poloviny těla. Pokyny pro správné podání: Vakcínu je nutno spotřebovat do 2 hodin po naředění. Ochranná lhůta: Maso 14 dní. Balení: 5×5 ml, 1×25 ml, 1×50 ml

OBSAH

následující strana


Čelenžní testy ověřující účinnost vakcíny TRICHOEQUEN oholenou a skarifikovanou kůži o ploše 10×10 cm na levém boku byla inokulována suspenze obsahující 60. tis CFU. Hříbata byla denně pozorována po dobu 40 dní. Poslední den pokusu byly odebrány vzorky srsti a kůže ke mykologickému vyšetření kultivací.

Hříbata ve věku 8–12 měsíců byla profylakticky vakcinována vakcínou TRICHOEQUEN obsahující Trichophyton equinum v dávce 2,5 ml a revakcinována po 14 dnech identickou dávkou. Druhá skupina hříbat stejné věkové skupiny představovala kontrolní nevakcinovanou skupinu. Měsíc po revakcinaci byla v obou skupinách hříbat provedena čelenž v podobě epikutánní aplikace suspenze vysoce virulentního kmene Trichophyton equinum. Na levém boku byla vyholena a skarifikována oblast o velikosti 10×10 cm a infikována suspenzí obsahující 80 tisíc CFU zárodků plísně Trichophyton equinum. Po dobu následujících 37 dní byly denně sledovány kožní změny v místě inokulace a možný rozsev trichofytických změn. Po uplynutí této doby byly odebrány vzorky kůže a srsti od všech hříbat ke kultivaci na médiu.

Výsledky U vakcinovaných hříbat se rok po revakcinaci objevily na kůži nepatrné solitární léze, které během 40 dní spontánně vymizely. Kultivační vyšetření provedené u vzorků odebraných čtyřicátý den po inokulaci byly negativní. Velké splývající krusty se vytvořily během prvních tří týdnů po inokulaci a šířily se do okolí. Kultivační vyšetření provedené u vzorků odebraných u nevakcinovaných hříbat čtyřicátý den po infekci kmenem Trichophyton equinum potvrdily přítomnost plísně na kůži.

Výsledky U vakcinovaných zvířat se objevily drobné povrchové kožní změny, které spontánně, bez terapie odezněly. Bezprostředně po vyhojení lézí se objevila nová srst. Odebrané vzorky kůže a srsti byly kultivačně negativní a zvířata dlouhodobě nevykazovala klinické příznaky trichofytózy. U nevakcinovaných hříbat byl průběh trichofytózy závažný, v podobě bolestivých lézí zasahujících do hlubších vrstev kůže. Od 23 dne byla pozorována diseminace ložisek po v oblasti inokulace. Tato ložiska přetrvávala ještě 37 den po infekci, přičemž nebyla pozorována tendence k hojení. Výsledky mykologické kultivace korelovaly s klinickými příznaky; Trichophyton equinum byl kultivačně potvrzen u všech nevakcinovaných zvířat. Skupina Skupina nevakcinovaných hříbat

Skupina vakcinovaných hříbat

– +/– +

Kůň č.

Skupina

Klinické příznaky po čelenži, dny po čelenži 10. den 17. den 23. den 29. den 33. den 37. den

1 2 3 4 5 6

+/– +/– – – – –

++ +++ + +/– + ++

++ ++++ ++ + +++ ++++

++++ ++++ ++++ ++++ +++ ++++

++++ ++++ ++++ ++++ +++ ++++

++++ ++++ ++++ ++++ +++ ++++

7 8 9 10 11 12 13 14 15

+ + + + – – +/– +/– –

++ + ++ ++ + + +/– +/– +

+ + + +/– +/– + +/– +/– +/–

+/– – +/– – +/– – +/– – +/–

– – +/– – +/– +/– – – –

– – – – – – – – –

bez klinických příznaků nepatrné, subtilní klinické změny solitární mykotická ložiska

++ +++ ++++

Kůň č.

Klinické příznaky po čelenži, dny po čelenži 11. den 18. den 25. den 30. den 35. den 40. den

Skupina nevakcinovaných hříbat

1 2 3 4

+/– +/– – +/–

++ + + ++

+++ +++ +++ ++++

++ +++ +++ ++++

+++ +++ +++ ++++

+++ +++ +++ ++++

Skupina vakcinovaných hříbat

7 8 9 10 11 12

+ + + + +/– –

+ + ++ ++ + +/–

+/– + + + +/– +/–

– +/– + +/– +/– –

– +/– +/– +/– – –

– – – – – –

– +/– +

bez klinických příznaků nepatrné, subtilní klinické změny solitární mykotická ložiska

++ +++ ++++

více než deset solitárních ložisek splývání ložisek do větších krust velké krusty, šíření ložisek do okolí

Závěr Signifikantní rozdíly ve výsledcích čelenžních pokusů prováděných měsíc a 12 měsíců po revakcinaci u hříbat vakcinovaných a nevakcinovaných potvrdily vynikající účinnost vakcíny TRICHOEQUEN v ochraně před kmenem Trichophyton equinum. Intramuskulární aplikaci vakcíny nedoprovázely vedlejší reakce, což svědčí o bezpečnosti vakcíny již v ranném věku hříbat.

více než deset solitárních ložisek splývání ložisek do větších krust velké krusty, šíření ložisek do okolí

Čelenžní testy ověřující roční účinnost vakcíny Trichoequen Test činnosti byl prováděn u šestiměsíčních hříbat, která byla profylakticky vakcinována vakcínova Trichoequen a po deseti dnech revakcinována. Druhou kontrolní skupinu tvořila čtyři nevakcinovaná hříbata. Jeden rok po vakcinaci byl u hříbat vakcinovaných i nevakcinovaných proveden čelenžní test. Na předcházející strana

OBSAH

následující strana


Široké možnosti využití účinků kloprostenolu v chovu skotu a koní Farmakodynamické vlastnosti kloprostenolu Kloprostenol je syntetickým racemickým analogem prostaglandinu F2α, který snižuje plazmatickou hladinu progesteronu. V praxi se využívá čistá R forma nebo směs R a S formy kloprostenolu. Studiemi bylo potvrzeno, že právě čistý R-kloprostenol vykazuje luteolytickou aktivitu. V případě aplikace čistého R kloprostenolu je možno dávku zredukovat z běžných 500 g pro toto u skotu na dávku 150 g R racemické formy. Obě formy se aplikují intramuskulárně. Látka působí na vaječník a hladkou svalovinu dělohy a tím ovlivňuje luteolýzu žlutého tělíska a zvyšuje aktivitu březí i nebřezí dělohy u většiny druhů savců. Luteolytická aktivita tohoto syntetického prostaglandinu je přibližně 200–400krát vyšší než aktivita přírodního PGF2α, aktivita vyvolávající stahy hladkého svalstva dělohy je rovněž vysoká. Kloprostenol způsobuje funkční a morfologickou regresi žlutého tělíska, což po dvou až pěti dnech vyvolá estrus. U zvířat s pyometrou, luteálními cystami nebo mumifikací plodů, u nichž je luteální funkce prodloužena, se po aplikaci kloprostenolu cyklus významně normalizuje. U březích zvířat vyvolává jeho aplikace abort. Po intramuskulární aplikaci je kloprostenol organismem rychle vstřebáván, maximální koncentrace je v krevní plazmě dosahováno cca 90 minut po aplikaci. Maximální koncentrace v krevní plazmě je dosahováno do 90. minuty po aplikaci, mezi 90. – 120. minutou po aplikaci hladina koncentrace prudce klesá. Při opakované aplikaci vyšších dávek je udržována hladina koncentrace po dobu 24 hodin na stejné úrovni. Kloprostenol se z 90 % metabolizuje v játrech na neaktivní metabolity, přičemž poločas eliminace přípravku z krve činí 18 hodin, močí je předcházející strana

vylučováno celkem 95 %, z toho 90 % ve formě metabolitů bez další farmakologické aktivity, 5 % v nezměněné formě. Bezpečnost přípravku byla prokázána klinickými testy, přičemž až aplikace 200 násobné dávky přechodně vyvolá příznaky průjmu.

Terapeutické a biotechnické využití v chovu skotu 

OBSAH

Častou příčinou anestru může být přítomnost luteální cysty. Aplikace kloprostenolu vyvolá regresi cysty žlutého tělíska a upraví ovariální aktivitu. Krávy s nevýraznou říjí, u nichž nejsme schopni říji zachytit, lze při objevení se říjových příznaků po aplikaci kloprostenolu inseminovat, tj. druhý až pátý den. Pokud

následující strana


není ani po jeho aplikaci říje výrazná, je vhodné inseminovat dvakrát, a o přibližně 72 a 96 hodin po aplikaci kloprostenolu. Retence placenty následuje často endometritida přecházející do chronické formy. V případě pyrometry, kdy je cyklus výrazně narušen z důvodu perzistujícího žlutého tělíska lze kloprostenol podat k indukci luteolýzy. Vyvolá aktivní vyprazdňování dělohy a normalizaci cyklu během čtrnácti dní po aplikaci. V případě potvrzení mumifikace plodu vede aplikace kloprostenolu k vypuzení mumifikovaného plodu z dělohy. Po ukončení patologické březosti se dostaví pravidelný cyklus.

Synchronizace říje a ovulace v chovu skotu Aplikace jedné dávky Kloprostenol v jedné dávce by měl být aplikován pouze v případě potvrzeného žlutého tělíska. Protože žluté tělísko přetrvává u cyklujících krav 11–12 dní z jedenadvacetidenního cyklu, každému použití přípravku k vyvolání synchronizace říje u skotu musí předcházet vyšetření pohlavních orgánů. Předpokladem pro zařazení zvířat do skupin je fyziologický stav pohlavních orgánů, u jalovic tělesná i pohlavní vyspělost. Skupina krav po jedné dávce kloprostenolu se inseminuje současně, tj. 2–5 den, kdy se dostaví příznaky říje, a to po 72 hodinách nebo dvakrát po 72 a 96 hodinách od aplikace.

Aplikace dvou dávek Tohoto způsobu aplikace se využívá, pokud je vyšetřením vyloučena březost a potvrzena fáze říjového cyklu, přičemž před první aplikací není třeba potvrdit přítomnost corpus luteum. Druhá aplikace by měla následovat jedenáctý den po první

aplikaci. U zdravé krávy se estrus dostaví 2–5 den po druhé aplikaci, kdy by také měla být kráva inseminována. Pokud nejsou příznaky říje patrné, jsou krávy inseminovány jednou po 72 hodinách nebo dvakrát 72 a 96 hodin po druhé aplikaci. Mnoho zvířat jde do říje hned po první aplikaci, v obvyklou dobu by měla být inseminována. Nebudou-li inseminována, dostanou jedenáct dní od první injekce další dávku.

Možnosti aplikace kloprostenolu u klisen Kloprostenol je nejčastěji používaným hormonálním přípravkem u klisen. Jeho hlavní indikací je ukončení luteální fáze a časné gravidity, evakuace děložního obsahu a indukce porodu. S úspěchem je využíván u klisen, které mají funkční corpus luteum, k indukci říje; využití našel kloprostenol také k upravení nepravidelného cyklu a plánování termínu připouštění. Až u 8 % všech klisen dochází k resorpci plodu v prvních stech dnech březosti. Z důvodu perzistence žlutého tělíska se u těchto klisen neobjeví estrus. Kloprostenol vyvolá regresi tělíska a vyvolá estrus. Efektivní je také i klisen s příznaky pseudogravidity, následkem odúmrti plodu nebo z příčin, které nejsou dosud známy (pony, Quarter horse), u nichž se po dobu jednoho až dvou měsíců nedostaví estrus. Úspěšná je aplikace kloprostenolu k indukci děložních kontrakcí a k vypuzení tekutiny v případě endometritidy. Estrus se dostaví 2–3 dny po aplikaci kloprostenolu, ovulace pak asi 8.–9. den po jeho podání. K tomu, aby se u klisny dostavily říjové příznaky, by mělo být corpus luteum alespoň pět dní staré. Říjové příznaky se neobjeví v anestru, zejména ve vrcholícím zimním období…

OESTROPHAN 0,25 mg/ml injekční roztok 1 ml injekčního roztoku obsahuje: Cloprostenolum (ut natrium) 0,25 mg – injekční roztok. Čirý, bezbarvý roztok. Cílové druhy zvířat: Krávy, prasnice, klisny. Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat Biotechnické Skot – synchronizace a vyvolání říje u jalovic a krav; Prasnice – indukce porodů Klisny – přerušení normální a patologické březosti (v první polovině gravidity) Terapeutické Funkční poruchy vaječníků, postpartální a postservisní anestrus (u klisen tichá říje, persistující diestrus, embryonální odúmrť, laktační anestrus, ukončení pseudogravidity), postpuerperální chronické endometritidy, pyometra, přerušení normální a patologické březosti v první polovině gravidity, kombinovaná terapie folikulárních cyst (od 10. dne po podání HCG nebo LHRH, po zjištění pozitivní ovariální odezvy), indukce porodu. Kontraindikace: Přípravek nesmí být užíván u březích zvířat, u kterých indukce porodu nebo abortu není požadována. Podávané množství a způsob podání Synchronizace říje Skot – 2 ml přípravku (500 μg účinné látky) 2krát v odstupu 10 dnů. První dávka přípravku se aplikuje v libovolné fázi pohlavního cyklu (u krav v období 40–60 dnů po porodu). 11. den po první aplikaci se podá druhá dávka, 14. den (72–76 hodin po druhé aplikaci) se provede inseminace (bez ohledu na zevní příznaky říje)

předcházející strana

s následující reinseminací (15. den). Každému použití přípravku k vyvolání synchronizace říje u skotu musí předcházet vyšetření pohlavních orgánů, předpokladem pro zařazení zvířat do skupin je fyziologický stav pohlavních orgánů, u jalovic tělesná i pohlavní vyspělost. Funkční poruchy vaječníků Skot – 2 ml přípravku, inseminace při první říji. Pokud se říje nedostaví, opakuje se aplikace přípravku 11. den po první aplikaci s následnou inseminací za 72 – 76 hodin, event. s reinseminací. Při terapii folikulárních cyst se aplikují 2 ml jednorázově, nejdříve 10. den po podání HCG nebo LHRH po zjištění pozitivní ovariální odezvy. Říje se dostaví 3. den po aplikaci Oestrophanu. Postpuerperální onemocnění dělohy Skot – aplikují se 2 ml přípravku, (podle potřeby možno léčbu doplnit intrauterinní aplikací pěnových přípravků, event. výplachem nejlépe současně s aplikací), 11. den opakovaná aplikace, 14. den inseminace a 15. den reinseminace. Přerušení březosti Skot – 2 ml přípravku (další ošetření podle klinického stavu); Prasnice – 0,7 ml pro toto (0,175 mg účinné látky) se aplikuje od 111. dne gravidity. Většina indukovaných

OBSAH

porodů se dostaví do 40 hodin po aplikaci mezi 24. – 35. hodinou. Klisny – jednorázová aplikace 1,0 ml (0,250 mg účinné látky); u cyklujících klisen se aplikuje v době od 5. do 13. dne po říji; nejvhodnější dobou pro připuštění je 4.-6. den po aplikaci. Způsob podání Skot: intramuskulárně, popř. submukózně v poloviční dávce. Prasnice, klisny: intramuskulárně. Ochranné lhůty Maso: 1 den. Mléko: bez ochranné lhůty. Nepoužívat u koní, jejichž maso je určeno pro lidský konzum. Doba použitelnosti Doba použitelnosti veterinárního léčivého přípravku v neporušeném obalu: 3 roky. Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu 10 ml balení: 28 dnů. Zvláštní opatření pro uchovávání Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před světlem. Balení: 10×2 ml (skleněné ampulky), 1×10 ml (skleněná injekční lahvička).

následující strana


Kontrola a prevence průjmů u hříbat

= řádná dezinfekce prostředí U více než poloviny hříbat s příznaky průjmu a/nebo respiračními potížemi se etiologie nepodaří prokázat. Znalost původce infekce se však považuje za velmi přínosnou s ohledem na potřebu urychlených karanténních a preventivních opatření. Za potenciální zdroj infekce by mělo být považováno každé hříbě s průjmem, a to do doby, než se nepotvrdí opak. Platí to zvláště v případě, že nemocné hříbě je mladší šedesáti dní. Výjimku představují hříbata, u nichž se průjem objevil v souvislosti s říjí klisny. Až za 90 % průjmových epidemií v chovech hříbat může rotavirus. V případě rotavirové infekce jsou dezinfekční opatření relativně komplikovaná, protože rotavirus je velmi odolný neobalený virus přežívající nízké teploty a řadu chemických látek, přičemž při pokojové teplotě přežívá až devět měsíců. Na suchých površích zůstává virus infekční po dobu několika hodin. Podobně problematickou je také likvidace zárodků Rhodococcus equi, které se v chovech vyskytují endemicky. Přežívají v prachu, výkalech a nečistotách, které jsou zdrojem bakterií způsobujících abscedující pneumonii a občas i průjmy způsobené ulcerativní enterokolitidou. Významné patogeny, především sporulující bakterie Clostridium spp. jsou v prostředí masivně rozšířeny, nejvyšší koncentrace je v půdě, na pastvě nebo ve výkalech. I když je většina gram negativních bakterií, mezi něž se řadí i Salmonella, citlivých na suché prostředí, přežívají zimu a extrémně nízké teploty. Právě Salmonella spp., Clostridium difficile a Cl. perfringens, stejně jako další gramnegativní bakterie, vedou u hříbat k těžkým průjmům. Karanténní stáje nebo boxy sloužící k izolaci nemocných jedinců nebo nových zvířat jsou luxusem, který si předcházející strana

může dovolit jen málokterý chov koní. Noví koně jako zdroj závažných infekcí by měli být ustájeni alespoň ve snadno dezinfikovatelných, čistitelných a dobře větratelných oddělených stájích. Pokud to není možné, mohou se koně ubytovat v boxech dostatečně oddělených tak, aby nedocházelo k přímému kontaktu. Vzdálenost výběhů nebo pastvin pro nové koně by měl být minimálně pět metrů od ostatních, i když ani to často nezaručí kompletní ochranu před přenosem respirační infekce šířící se aerosolem.

PÉČE O MATKY A HŘÍBATA Klisny s hříbaty by měly být striktně izolovány od ostatních koní. Právě klisny nově zařazené do stáda se považují za zdroj mnoha nakažlivých nemocí, včetně rotaviru, herpesviru, hříběcí nebo salmonelózy. Klisna, která přijíždí do chovu před porodem, by měla být na novém místě minimálně po dobu třiceti dní, aby její imunitní systém vytvořil dostatečné titry protilátek proti antigenům v novém prostředí. Klisny by měly zůstat v karanténě minimálně 14 dní. Pokud pochází z chovu s výskytem hříběcí, až po dobu 21 dní. Před porodem je třeba stáje pro matky pečlivě vyčistit a vydezinfikovat. Klisny by měly rodit ve stejné stáji a boxu, přesuny do porodnic nejsou z epidemiologického hlediska žádoucí. Po porodu je třeba zkontrolovat příjem kolostra hříbětem, a to nejpozději osmnáct hodin po narození. Riziko přenosu infekce může snížit izolace matky a hříběte dva týdny před návratem do stáda. OBSAH

následující strana


NEJČASTĚJŠÍ PŮVODCI PRŮJMU U HŘÍBAT Patogen

Klinické příznaky

Diagnostika

Terapie

Cl. perfringens, kmeny A, B, C, D, E

Hemorhagické průjmy, kolika, oběhové selhání, v prvních 48 hodinách po narození

Identifikace toxinu Hemokultivace – typ C

PNC, metronidazol

Cl. difficile

Enterokolitidy, první čtyři dny po narození

Identifikace toxinu – PCR

Salmonella spp.

Nakazí se od klisny, horečka, dehydratace, apatie, nechutenství

Neutrofilie, PCR, hemokultivace – u mladších 1 měsíce

E. coli

Celková sepse, vodnatý průjem – mladší 1 měsíce

Kultivace, PCR

Bacteroides fragilis – enerotoxigenní kmeny

Průjem

Detekce termolabilního toxinu

Lawsonia intercellularis

Hubnutí, otoky, hypoproteinemie, 4–7 měsíční hříbata

Sérologicky, PCR

Enterococcus durans, kmen D

Průjem, intenzita souvisí s věkem hříběte, koinfekce

Kultivace

Rotavirus, skupina A

Velmi kontagiózní osmotický průjem

Klinické příznaky, šíření v chovu, stanovení antigenu ve stolici

Dezinfekce prostředí, izolace nemocných

Cryptosporidium

15–30% výskyt, průjem u oslabených, imunodeficitních hříbat

Průkaz oocyst, imunofluorescence

Dezinfekce prostředí, izolace nemocných

Malí strongylidi

Průjem u hříbat mladších 3 měsíce

Koprologické vyšetření

Cefalosporiny, amonoglykosidy

Metronidazol

PREVENTIVNÍ PROGRAM 1.

Přesná metodika pro provádění preventivní dezinfekce v průběhu roku a pro případ epidemie, vždy dle typu stavby a materiálů.

2.

Zajištění diagnostického servisu pro případ výskytu infekce.

3.

Omezení pohybu zvířat v chovu; březí klisny, odstávčata, ročky, koně v tréninku a klisny nebřezí rozdělit do skupin a chovat v oddělených výbězích a pastvinách. Skupiny sestavit na podzim, po odstavu hříbat a před připouštěním klisen. Zvířata ustájit ve stejné stáji.

4.

V případě výskytu infekce v chovu rozdělit koně do tří skupin koní – infekční, potenciálně infekční (kteří přišli do kontaktu s nemocnými) a koně zdraví, kteří v kontaktu s nemocnými nebyli.

5.

Karanténní boxy vždy viditelně označit.

6.

Všem koním v chovu s výskytem infekčního onemocnění pravidelně, alespoň dvakrát denně, měřit teplotu. V případě změn zdravotního stavu přesunout koně do karantény nebo do skupiny koní s klinickými příznaky.

7.

Nemocná zvířata ošetřovat a pracovat s nimi až nakonec, vyčlenit personál pouze pro pacienty, správně používat ochranné pomůcky.

8.

Hnůj a zbytky krmiva kompostovat na farmě, nevyvážet, soustředit na jednom místě, nepoužívat k hnojení.

DOPORUČENÝ POSTUP DEZINFEKCE PROSTŘEDÍ Každá farma má svá specifika a zde prezentované zásady jsou obecné a je třeba modifikovat je dle potřeb chovu. Pro volbu správného dezinfekčního prostředku jsou důležitá následující kritéria – schopnost germicidního působení na površích a materiálech, ze kterých jsou postaveny stáje a vyrobeny chovatelské pomůcky, efektivnost v přítomnosti organického materiálu a v tvrdé vodě (ionty kalcia a hořčíku snižují efektivnost přípravku), cena přípravku, jeho biodegradabilita a bezpečnost pro lidi a zvířata. Fenolové přípravky jsou sice účinné, ale toxické (vysoce toxické pro kočky), dráždí a leptají sliznice a kůži, proto nejsou ve stájích doporučovány. Formaldehyd je vysoce toxická látka, potenciálně kancerogenní. Nevýhodou přípravků na bázi peroxymonosulfátu je riziko korozivity při ponoření roztoků z kovu na dobu delší než deset minut. Problematickým se stává používání chlorových preparátů na bázi předcházející strana

OBSAH

následující strana


SROVNÁVACÍ TABULKA VLASTNOSTÍ CHLÓRU A PHMG V PŘÍPRAVKU IVASAN Základní vlastnosti a hodnoty

Chlór

PHMG (IVASAN)

fungicidní účinek

omezený

aktivní

toxicita

v reakci s organikou vody tvoří karcinogeny

v používaných koncentracích je netoxický

algicidní účinek

omezený

aktivní

aktivita ve vztahu ke sporovým druhům bakterií – Cl. difficile, Cl. perfringens, Cl. tetani

omezená

aktivní

aktivita ve vztahu k zeleným vodním rostlinám

omezená

aktivní

dráždivé účinky na kůži a sliznice

výrazné

nejsou

zápach

výrazný

bez zápachu

mutagenní a karcinogenní účinky

zjevné

nejsou

embryotoxické účinky

zjevné

nejsou

korozivní účinky

výrazné

nejsou

odstranění kalu

bez účinku

výborné

reakce s povrchy a tkáněmi

barví, zanechává skvrny, narušuje kovové části

bez reakce

ekologie

obsahuje aktivní chlór

neobsahuje aktivní chlór, fenoly, aldehydy ani sulfáty

doba spotřeby nebo záruční doba

do 1 roku

2 roky

Tabulka použita se svolením společnosti Guapex, s. r. o.

POSTUP DEZINFEKCE STÁJÍ A POMŮCEK POMOCÍ PŘÍPRAVKU IVASAN     

Odstranit kbelíky, vědra, napáječky, podestýlku Vymést organický materiál z podlahy a ze stěn – prach, zbytky steliva, pavučiny Znečištěná místa omýt vodou se saponátem, začít od stropu, dolů přes stěny a na podlahu Zbytek vody po omytí odstranit, zejména z podlahy, pomocí košťat a kartáčů – vymést Provést dezinfekci: 1–3% pracovním roztokem IVASANU lze stáj a boxy omýt nebo postříkat vysokotlakým přístrojem, případně vymlžit. Roztok nechat zaschnout, nemusí se oplachovat. Pracovním roztokem IVASANU vydezinfikovat také všechny pomůcky a nástroje – roztok použít k nanášení hadrou, mopem nebo kartáčem, slouží k omývání a k ponoření nebo se dá aplikovat sprejem. Na rozdíl od mnoha dalších dezinfekčních přípravků není třeba roztok oplachovat, není škodlivý při olízání nebo okousání předmětů ošetřených přípravkem. Pomůcky na čištění koně lze také dezinfikovat sprejem IVASAN spray nebo ošetřit ponořením do roztoku IVASANU. Roztok se nechává zaschnout – účinně ničí plísně a snižuje riziko přenosu dermatofytózy v chovu V dezinfekčním roztoku vyprat dečky, hadry, mopy, kontaminované oděvy. Textil lze nechat ponořený v roztoku po dobu deseti minut nebo lze 300–500 ml IVASANU Pets přidat do pračky k pracímu prášku nebo gelu, případně k textilu přímo do bubnu

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Přípravky řady IVASAN v otázkách a odpovědích Může se dezinfekční přípravek IVASAN Pets používat také k dezinfekci napáječek a napájecí vody?

aplikace není omezena druhem zvířat. Jsou netoxické také pro exotické savce, ptáky a plazy včetně člověka.

Přípravky IVASAN Pets, IVASAN Spray se běžně používají k dezinfekci misek, napáječek a dalších chovatelských pomůcek. K dezinfekci napájecí vody ve velkochovech se ředí 8 ml přípravku IVASAN Farm do 1000 litrů vody.

Dá se přípravek IVASAN Spray použít k odstranění plísní ze stěn a předmětů?

Lze přípravky považovat za do statečně šetrné k životnímu prostředí? Vzhledem k tomu, že přípravky řady IVASAN neobsahují toxické komponenty, těžké kovy, fenoly, aldehydy, estery, těkavé ani leptavé látky, lze je považovat za přípravky šetrné k životnímu prostředí. Závisí účinnost přípravků řady IVASAN na teplotě nebo pH vody? Ne, přípravky IVASAN Pets, IVASAN Spray i IVASAN farm jsou účinné v širokém rozsahu pH od 1-10, jejich účinnost není závislá na teplotě vody.

IVASAN Spray lze ve formě přímého postřiku (200–250 ml/m2) použít k likvidaci plísní. Alternativou je aplikace roztoku IVASAN Pets v ředění 100 ml na jeden litr doplněné vody. Musí se IVASAN Spray po nastříkání na plochu omýt nebo otřít, aby nedráždil kůži nebo sliznice zvířat? Ne, IVASAN Spray je dokonce vhodné nechat na ploše do zaschnutí, jeho účinek se tím potencuje. V běžném pracovním ředění (až 10%) přípravky kůži ani sliznice zvířat a lidí nedráždí. Má IVASAN korozivní účinek? IVASAN ve formě roztoku i jako spray se může použít na materiály z plastu, textilu, vlny, kovu, gumy apod., tyto materiály neleptá a nemění jejich barvu. Ani při dlouhodobé a pravidelné aplikaci přípravky řady IVASAN nezpůsobují korozi.

Vynikají přípravky IVASAN Pets a IVASAN Farm stabilitou i po naředění?

Pomáhají přípravky IVASAN odstraňovat zápach?

Ano, přípravky IVASAN Pets i IVASAN Farm jsou dlouhodobě stabilní, jejich účinek není ovlivněn teplotou, pH ani tvrdostí vody. IVASAN Spray se nemusí ředit, je již připraven k okamžité aplikaci postřikem.

Ano, přípravky řady IVASAN velmi účinně odstraňují zápach. Proto je vhodné je použít k dezinfekci ploch a předmětů znečištěných močí nebo trusem, k dezinfekci toalet, voliér a terárií apod.

Lze IVASAN použít k dezinfekci textilu?

Jsou IVASAN Spray, IVASAN Pets a IVASAN Farm dostatečně účinnými přípravky k odstranění i závažných patogenů z prostředí?

Znečištěný textil (deky, pelíšky, pracovní oděvy znečištěné krví, močí nebo dalším potenciálně infekčním materiálem) se mohou před praním namočit do roztoku připraveného z 20 ml přípravku IVASAN Pets na 1 litr vody; v případě praní v pračce lze do předpírky přidat 300 ml IVASANU Pets.

Pravidelné používání těchto vysoce účinných přípravků zaručí nadstandardní úroveň hygieny domácnosti a chovných zařízení a spolehlivě ochrání zdraví zvířat i lidí.

Není aplikace přípravků řady IVASAN v přítomnosti zvířat, a to i zvířat alergických, nebezpečná?

Charakterizuje IVASAN dlouhotrvající efekt? IVASAN Pets, IVASAN Spray a IVASAN Farm tvoří na povrchu polymerovou vrstvu, která snižuje až po dobu 7-10 dní možnost fixace patogenů na povrch a tím i celkovou zátěž prostředí.

Ne, jelikož jsou to přípravky nedráždivé, neleptají a nezapáchají, lze je použít v přítomnosti přecitlivělých jedinců, březích a laktujících zvířat i mláďat, jejich

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Spolupráce Biovety, a. s. s praktickými veterinárními lékaři při ověřování účinnosti dezinfekčního prostředku nové generace – IVASAN farm.

boduje u veterinárních lékařů i na farmách Cílem navázané součinnosti bylo potvrzení efektu dezinfekčních vlastností biocidu nové generace, který v druhé polovině letošního roku uvádí na trh naše společnost. Zkoušky byly provedeny v následujících chovech za spolupráce pěti praktických veterinárních lékařů. Při vlastním provádění sanitací byly ve všech případech dodrženy zásady správné dezinfekce doporučené výrobcem. K posouzení účinnosti dezinfekce ošetřených ploch byl použit test Hygicult TPC a Hygicult E/-Gur /Orion/. Hygicult TPC jsou destičky určené pro rychlou kontrolu mikrobiologické kontaminace u různých materiálů. Test se provádí přímo na destičce, která je z obou stran pokryta živnou půdou pro rychlý růst bakterií a plísní. Hlavním významem tohoto testu je kvantitativní detekce celkového počtu mikroorganismů. Hygicult E/-Gur je určený k detekci bakterií čeledi Enterobacteriaceae a k identifikaci druhů produkujících enzym beta-glukuronidázu. Kultivační naočkování provádíme přitisknutím destičky na pevný povrch z obou stran na dobu cca 5 s. Doba kultivace Hygicult TPC = 3dny a Hygicult E/ Gur = 5 dnů při 22 °C. Poté se orientačně stanoví počty narostlých kolonií podle přiloženého návodu.

otiskové vzorky Hygicult z betonové podlahy, plastového roštu, stěny kotce, tubusu krmítka a stěny krmítka. Poté proběhla dezinfekce nástřikem 3% roztoku na podlahovou plochu, zábrany mezi kotci a stěny stáje bez přítomnosti zvířat po ukončení turnusu. Spotřeba pracovního roztoku byla 0,1 l/m2 při teplotě roztoku 20 °C. Obdobným způsobem byla ošetřena i plocha vyšetřovacího stolu ve veterinární ordinaci. Po oschnutí bylo provedeno následující den kontrolní stanovení účinnosti dezinfekce testy Hygicult. Na všech ošetřených plochách došlo k významnému snížení mikrobiální kontaminace prostředí, což potvrdily testy poklesem vykultivovaných kolonií v řádech tisíců na jednotku plochy.

MVDr. Petr Brzobohatý, okres Mladá Boleslav Přípravek IVASAN farm byl použit ve výkrmovém chovu prasat. Po standardní mechanické očistě stáje byly odebrány předcházející strana

OBSAH

následující strana


MVDr. Pavel Hrdina, okres Uherské Hradiště

MVDr. Josef Tabery z Lubné Dalším pokusem byla snaha snížit infekční tlak v odchovně telat v ZD Vendolí. Na této odchovně se často vyskytovala enteritida telat kokcidiového původu. Telata byla ustájena ve společných kotcích. Po vyprázdnění boxů byla provedena důkladná mechanická očista prostor mokrou cestou. K dezinfekci byl použit IVASAN farm v koncentraci pracovního roztoku 3%. K aplikaci byl použit manuální pístový postřikovač nástřikem roztoku na podlahovou plochu, zábrany kotce i napaječku. Po opětovném osazení kotce telaty se v následujícím turnusu projevy enterálních infekcí nevyskytly. Pravidelným používáním přípravku IVASAN farm na této odchovně telat došlo k vymizení klinických příznaků zdravotních problémů i v následujícím sledovaném období.

Tento veterinární lékař se podílel na ověřování možnosti perorálního použití k tlumení enteritid u telat na základě příznivých výsledků klinické studie použití PHMG (účinná látka biocidu) při dyspepsiích novorozených telat, kterou provedl Výzkumný ústav Ruské akademie zemědělské výroby v Kursku. V podniku Dolňácko a. s. Hluk tímto přípravkem léčil dietetické enteritidy u telat a to zvláště při přechodu z mléčné na rostlinou potravu v tomto dávkování: Ráno: 1 litr mléka + 1 litr Živá voda s IVASAN farm v dávce 0,5 ml/kg ž.hm. Poledne: 2 litry Živá voda s IVASAN farm v dávce 0,5ml/kg ž.hm. Večer: 1 litr mléka + 1 litr Živá voda s IVASAN farm v dávce 0,5 ml/kg ž.hm. Tato léčba trvala 2 dny. Byla potvrzena avizovaná dobrá účinnost uváděné kombinace při řešení dietetických enteritid v odchovu telat. Výsledky všech ověřování potvrzují deklarovanou účinnost prostředku IVASAN farm v doporučovaných indikacích i koncentracích a lze jej tedy vřele doporučit k odzkoušení dalším veterinárním lékařům i chovatelům hospodářských zvířat. Bioveta, a. s. tímto děkuje všem spolupracujícím kolegům za spolupráci a těší se na další.

MVDr. Jitka Vokřálová, okres Olomouc Je další spokojenou veterinární lékařkou, která použila přípravek IVASAN farm . Tento biocid použila v chovu skotu i prasat ZD Senice na Hané. Přípravek byl použit k průběžné i závěrečné dezinfekci na jednotlivých farmách tohoto podniku. K aplikaci byl opět využit mechanický postřikovač. Testy účinnosti opět prokázaly významné snížení mikrobiální kontaminace zejména v individuálních boxech telat. Bylo tedy zkonstatováno, že přípravek je plně srovnatelný s do té doby používanými jinými dezinfekčními přípravky. Velmi příznivě však byla hodnocena manipulace s dezinfekčním přípravkem. Personál provádějící dezinfekci při manipulaci oceňoval zejména jeho tekutý stav a především to, že přípravek je bez zápachu a velmi šetrný ke zvířatům, lidem i prostředí.

MVDr. Miloš Mach, okres Brno – venkov Velmi příznivé reference má ze zemědělského podniku, pro který pracuje a kde se vyskytla aktinobacilová pleuropneumonie prasat na odchovně selat. Současně byla také potvrzena infekce Streptococcus suis. S cílem zamezení úhynů a nemocnosti selat byla tedy přijata zostřená profylaktická opatření. Byla zahájena důsledná vakcinace proti APP (Polypleurosin APX), medikace amoxicilinem a zvýšená zoohygienická opatření. Součástí této důkladné biosecurity se stala i průběžná a závěrečná dezinfekce přípravkem IVASAN farm. Přípravek byl aplikovám i v případě počátku vzniku onemocnění v sekci a to postřikem 1% roztoku za přítomnosti zvířat, za účelem snížení infekčního tlaku v prostředí odchovny. Dále byla prováděna závěrečná dezinfekce jednotlivých sekcí v 3% koncentraci pracovního roztoku. Po zavedení všech těchto opatření došlo k podstatnému snížení úhynů i nemocnosti selat v chovu. předcházející strana

OBSAH

následující strana


Účinnost amoxycilinu proti bakterii Ornithobacterium rhinotracheale u drůbeže Nový původce respirační infekce, gramnegativní nepohyblivá tyčinka Ornithobacterium rhinotracheale, byla poprvé izolována v roce 1994 v Německu, v chovech drůbeže s výskytem akutních respiračních potíží. Už v osmdesátých letech se o nové infekci a patogenu uvažovalo a bakterie se označovala jako Pasteurella-like organism. V poslední době se tento typ infekce stal poměrně aktuální vzhledem ke skutečnosti, že se vyskytuje celosvětově a způsobuje relativně velké ekonomické ztráty v chovech. Prevalence infekce je v Evropě vysoká, v Německu se vyskytuje ve všech chovech, v chovech brojlerů v Belgii byl izolován u 80 %, majoritně u kuřat mezi 3–6 týdnem. Vysoce virulentní kmeny způsobují závažná onemocnění v chovech v Jižní Africe a Jižní Americe, přičemž intenzita klinických příznaků závisí, stejně jako u mnoha dalších infekcí, na kmenu bakterie, komplikující virové infekci, zoohygienických podmínkách a na stáří ptáků. Infekce se vyskytuje u řady ptačích druhů po celém světě, nejčastěji u brojlerových kuřat (u nosnic méně), v chovech krůt a holubů. U brojlerových kuřat ve stáří od tří týdnů vede infekce k zaostávání v růstu, respiračním příznakům a zvýšené mortalitě, u dospělých odpovídá za pokles snášky (často v období vrcholící snášky) a menší velikost vajec. U krůt probíhá infekce v podobě sinusitidy a nárůstu mortality v chovu. Častým postmortálním nálezem je tracheitida, aerosakulitida, někdy až akutní granulomatózní, bronchopneumonie, přítomnost fibrinózně purulentního exudátu v perikardu a peritonitida. Často vede infekce ke konfiskaci masa z důvodu náhodného nálezu sakulitidy na porážce. Klinické příznaky se objeví po uplynutí pěti až devíti denní inkubační doby, během níž se bakterie množí v plicních makrofázích a lymfatické tkáni. Pokud se infekce komplikuje, akutní průběh charakterizuje kašel, frkání, hubnutí a pokles snášky. Jsou-li postiženy klouby a křídla, trpí kuřata a krůťata předcházející strana

pohybovými potížemi. Mortalita se pohybuje mezi 2–10 %, v chovech krůt až kolem 50 %. Infekce se přenáší horizontálně i vertikálně, aerosolem, přímým kontaktem nebo přes napáječky. Za celosvětovým rozšířením stojí možnost transovariálního přenosu, kvůli němuž se během několika let přes násadová vejce dostala do Evropy. Komplikujícím faktorem jsou závažné virové infekce, především Newcastleská choroba, infekční bronchitida, infekce Bordetella avium nebo E. coli infekce. Jelikož bakterie na médiích roste velmi pomalu, je přímý záchyt kultivací relativně komplikovaný a navíc kolonie často přerůstají jiné bakteriální kmeny, obzvlášť E. coli. Vhodné je mikroaerofilní prostředí a doplněk gentamycinu nebo polymyxinu, které eliminují přerůstání této bakterie. Výhodnější a senzitivnější je využití ELISA testů. Citlivost ORT je různá, v německých chovech infekce velmi dobře reaguje na aplikaci amoxycilinu, chlortetracyklinu, případně tiamulinu, v USA reaguje dobře na všechny typy penicilinů. Doporučuje se rutinní aplikace 250 ppm amoxycilinu ve vodě po dobu 3–7 dní nebo chlortetracyklinu 500 ppm po dobu 4–5 dní. Prevencí je dodržování zásad hygieny a řádná dezinfekce. Testy in vitro prokázaly dobrou reakci na dezinfekční přípravky, samozřejmostí je včasná léčba…

Charakteristika amoxicilinu Amoxicilin je širokospektrální antibiotikum s dobrým účinkem na G+ i G– baktérie, které patří mezi beta laktamová antibiotika do skupiny acidostabilních aminopenicilínů. Z G+ jsou citlivá patogenní klostridia, pyogenní beta hemolytické streptokoky, viridující streptokoky, koryne-bakteria, L. monocytogenes, E. rhusiopathiae, nokardie, enterokoky, beta laktamáza negativní stafylokoky. Z G– baktérií zahrnuje spektrum OBSAH

následující strana


citlivosti leptospiry, Actinobacillus pleuropneumoniae, A. suis, A. equuli, pasteurely, Haemophilus parasuis, helikobaktery, kampylobaktery, salmonely, Moraxella bovis, peniciláza negativní kmeny E. coli, Klebsiella spp.a proteus mirabilis. Mechanismus účinku spočívá v poškození tvorby buněčné stěny na základě inhibice bakteriálních peptidoglykansyntetáz vazbou na penicilin vázající proteiny (PBP) na vnitřní straně buněčné stěny. Má baktericidní efekt – způsobuje lýzu rostoucích bakteriálních buněk. Amoxicilin je stejně jako ampicilin penicilin se širokým spektrem antimikrobiální účinnosti s dobrým působením proti G bakteriím. Spektrum je tedy v podstatě shodné se spektrem ampicilinu s výraznějším účinkem na bakterie z rodů Enterococcus a Salmonella in vivo. Jeho účinnost zesiluje výrazně kyselina klavulanová, resp. její draselná sůl. Velmi rychle proniká do pentidoglykanového systému, obsaženém v gram-pozitivní a gram-negativní buněčné stěně dané bakterie, inaktivuje transpeptidázu, která je nutná pro peptidoglykanovou syntézu a následně způsobuje lýzu buněk. Rezistence vzniklá k amoxicilinu je křížová i pro ampicilin a další aminopenciliny. Amoxicilin je lépe resorbován než ampicilin a vytváří také oproti tomuto hladinu v krevním séru až dvojnásobnou. Jeho biologická dostupnost po aplikaci per os u telat je ve srovnání s ampicilinem šestkrát vyšší. Vůči rozkladu žaludeční šťávou je odolnější než ampicilin. Trihydrát podaný i.m. se vylučuje u ovcí pomaleji než po podání i.v. U koní nebyl po i.v. aplikaci významný rozdíl mezi kinetikou u zdravých zvířat a zvířat s experimentální artritidou; koncentrace v synoviální tekutině byla jen o pětinu nižší než v krevním séru. Použití: Užívá se zejména při infekčních onemocněních trávicího respiratorního a urogenitálního ústrojí, při sekundárních bakteriálních infekcích i při infekcích kožních, také lokálně např. do dělohy. Jeho dávkování je ve srovnání s ampicilinem nižší a aplikuje se zpravidla ve 12hodinových intervalech. Depotního účinku LA přípravků se dosahuje úpravou vehikula v jejich receptuře.

BIOVETA AMOXICILIN 100 mg/g prášek pro přípravu perorálního roztoku Složení – 1g: Léčivá látka: Amoxicillinum (ut trihydricum) 100 mg Léková forma: Prášek pro přípravu perorálního roztoku. Přípravek je bílý až světlešedý prášek. Cílové druhy zvířat: Drůbež, prasata, skot-telata Farmakodynamické vlastnosti: Amoxicilin je baktericidní beta-laktamové antibiotikum. U bakterií inhibuje syntézu peptidoglykanu prostřednictvím inhibice mureinsyntetáz, čímž znemožňuje tvorbu bakteriální stěny. Amoxicilin je účinný i při velmi nízkých koncentracích proti Streptococcus suis typ-2 (MIC 90 < 0,02 mg/ml), dále je účinný i proti dalším bakteriím z rodu Streptococcus, Staphylococcus (penicilinazonegativní kmeny), Corynebacterium, Clostridium, Bacillus, Erysipelothrix, Campylobacter, Pasteurella, Escherichia, Salmonella, Serpulina, Bordetella a Actinobacillus.

Ochranné lhůty: Obecně při aplikaci per os pro poživatelné tkáně 2–11 dní, pro mléko 24 hodin, při aplikaci injekční pro poživatelné tkáně až 21 dní, pro mléko až 5 dní, při aplikaci do dělohy a do mléčné žlázy pro poživatelné tkáně 7 dní, pro mléko 48 i 60 h. Druh

Primární indikace

Další indikace

Kůň

Infekce streptokokové, klostridiové

Actinobacillus, anaerobní infekce

Pes, kočka

Infekce streptokokové, klostridiové

Anaerobní infekce, abscesy – Bordetella

Spirochety (borelióza)

Leptospiróza

Skot, ovce

Klostridiové infekce, A. pyogenes, Corynebacterium, B. anthracis

Pasteurelóza, anaerobní infekce Stafylokoková mastitida, leptospiróza

Prasata

Infekce streptokoková, klostridiová

Infekční keratoconjunctivitis Pasteurelóza, anaerobní infekce

E. rhusiopathiae, A. pyogenes, E. suis

U patogenních bakterií, které jsou velmi citlivé na amoxicilin je nutná minimální inhibiční koncentrace (MIC) 0,25 až 0,025 µ/ml. U bakterií, které vykazují pouze mírnou citlivost na amoxicilin nutná minimální inhibiční koncentrace (MIC) představuje 0,25 až 1,25 µ/ml. U patogenů s minimální inhibiční koncentrací (MIC) 0,01 až 1,25 µ/ml na amoxicilin, lze udržet stejnou hladinu případné terapeutické koncentrace po dobu nejméně 24 hodin poté, co byla intramuskulárně aplikována injekční dávka 10 mg/kg. Ovšem mláďata (telata, prasata, psi), která dostávají dávku 10 mg/kg, probíhá absorpce mnohem rychleji v důsledku vysoké koncentrace amoxicilinu v plazmě (překračovala dávku 5 µ/ml). Proto se při léčbě různých bakteriálních onemocnění doporučuje u různých druhů zvířat provést test bakteriální sensitivity.

AMOXICILLIN Bioveta 150 mg/ml LA injekční suspenze 1 ml mléčné suspenze obsahuje: Léčivá látka: Amoxicillinum (ut Amoxicillinum trihydricum) 150 mg. Pomocné látky: Benzylalkohol (E 1519) 9 mg Butylhydroxytoluen (E 321) 0,2 mg Indikace: Terapie onemocnění vyvolaných zárodky citlivými na amoxicilin u skotu, prasat a psů. Jedná se zejména o infekce lokální, gastrointestinální, respiratorní a urogenitální. Cílový druh zvířat: Skot, prasata, psi. Dávkování a způsob podání: I. m. podání. Obecná dávka je 10 mg amoxicilinu na kg živé hmotnosti a den nebo 1 ml na 15 kg živé hmotnosti a den. Pokyny pro správné podání: Před použitím je nutné přípravek dokonale protřepat. Nemísit s vodnými roztoky a jinými přípravky. Jehly a stříkačky používané pro aplikaci přípravku musí být suché, aby se zabránilo hydrolýze účinné látky. Neaplikovat více než 20 ml přípravku na jedno místo. Pro zvýšení prostupnosti lze provést masáž místa injekce.

Farmakokinetické údaje: Amoxicilin se dobře vstřebává z trávícího traktu, terapeutická hladina v plazmě je udržována po celou dobu léčby. Vylučuje se močí v aktivní formě

Ochranná lhůta: Maso: Skot 15 dnů. Prasata 42 dnů. Mléko: 72 hodin.

Indikace s upřesněním pro cílový druh zvířat: Infekční onemocnění způsobená zárodky citlivými na amoxicilin jako např. infekce horních cest dýchacích a plic, poporodní infekce, infekce urogenitálního traktu, hepatobiliární infekce, salmonelóza, koliinfekce aj.

Uchovávání: Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Chraňte před světlem. Uchovávejte v suchu. Uchovávejte mimo dosah dětí! Doba použitelnosti po prvním otevření vnitřního obalu: 28 dnů. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na etiketě.

Použití v průběhu březosti, laktace nebo snášky: Lze použít během březosti a laktace. Nepodávat nosnicím, jejichž vejce jsou určena pro lidský konzum. Podávané množství a způsob podání: Perorálně v pitné vodě. 10 g BIOVETA AMOXICILINU 100 mg/g na 100 kg ž. hm. a den (podávat rozděleně ve dvou dávkách) nebo 0,5–2 g BIOVETA AMOXICILINU 100 mg/g na 1 litr pitné vody po dobu 5 dnů. V případě závažnější infekce lze denní dávku první den podávání zdvojnásobit.

Balení: 100 ml, 250 ml.

Ochranné lhůty: Maso prasat 3 dny. Maso telat 7 dní. Maso drůbeže 2 dny. Nepodávat nosnicím, jejichž vejce jsou určena pro lidský konzum. Balení: 100 g, 1 kg, 5 kg

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Borelióza – diagnostická a terapeutická úskalí Jsou současné diagnostické metodiky spolehlivé? Mezi racionální důvody pro zahájení diagnostiky boreliózy patří vysoká pravděpodobnost infekce u jedince žijícího v endemické oblasti, přítomnost typických klinických příznaků, diferenciálně diagnostické vyloučení nemocí doprovázených podobnými symptomy, případně adekvátní reakce na zahájenou terapii. Během diagnostiky je třeba vzít do úvahy možné falešně negativní výsledky sérologického vyšetření u určitého procenta infikovaných psů a zkřížené reakce u jedinců infikovaných jiným patogenem. V rané fázi infekce navíc organismus reaguje na infekci poměrně pomalou produkcí protilátek. Titry protilátek jsou kromě jiného ovlivněny předchozí aplikací antibiotik. Diagnostické komplikace nastávají obzvláště v oblasti s endemickým výskytem, kde je séropozitivních sedmdesát až devadesát procent klinicky zdravých i nemocných psů. Infestace pozitivními klíšťaty je zde velmi vysoká a pomocí sérologických testů se nedá odlišit, zda se jedná o nákazu akutní či v krvi přetrvávají protilátky po infekci předchozí. Běžně dostupná sérologická diagnostika, metoda ELISA a IFA, neodliší protilátky postinfekční od postvakcinačních a testy neoplývají ani dostatečnou specifitou. Protilátky IgM a IgG stoupají v prvním měsíci po infekci a dosahují maxima třetí měsíc po infekci, přičemž v krvi perzistují až dva roky. Původ protilátek lze odhalit pomocí testu Western blot, která využívá toho, že OspA antigeny nejsou vyjádřeny v klíštěti a nejsou detekovány v organismu ani v případě akutní infekce. Rozpoznat pouhou expozici organismu bakterii Borrelia burgdorferi, nikoliv klinické předcházející strana

onemocnění, lze pomocí kvalitativní i kvantitativní testů, které detekují C6 peptid pocházící z antigenu VlsE (variable major protein-like sequence, expressed), což je nově rozpoznaný povrchový protein. C6 peptid je vyjádřen pouze při infekci psa borélií, v těle klíštěte ani ve vakcínách však vyjádřen není. Výhodou testů je také to, že se protilátka dá prokázat již tři až pět týdnů po infekci. Ani v současné době velmi senzitivní vyšetření metodou PCR nezaručuje relevantnost výsledků. Metoda PCR odhaluje i pouhé fragmenty bakteriální RNA, což znamená, že pozitivní výsledky vyšetření nejsou důkazem aktuálně probíhající infekce. V nedávné době byla lokalizována nová oblast na povrchu borélií VlsE, která obsahuje imunodominantní region IR 1 – 6, a je velmi antigenně proměnlivá. Protein VlsE umožňuje přechod infekce do chronicity a je detekován pouze in vivo. Protilátky IGg proti proteinu se vytvoří záhy po infekci a přetrvávají velmi dlouho. Komerční soupravy obsahující tento nově charakterizovaný protein jsou v humánní medicíně již používány. Organizace CDC (Centers for Diseases Control and Prevention) doporučuje u lidí při podezření na lymeskou boreliózu provést ELISA nebo IFA testy a v případě pozitivity nebo dubiózního výsledku je doplnit metodou Western blot ke stanovení protilátek IgM a IgG. Protilátky typu IgM u lidí stoupají 2 – 3 týdny po infekci s vrcholem kolem 3 – 6 týdne a pak pozvolna klesají. Protilátky typu IgG začínají stoupat až od čtvrtého do šestého týdne od infekce a vrcholu dosahují 6 – 8 týden či později. V séru perzistují dalších několik měsíců až let. U psů dochází k sérokonverzi čtyři až šest týdnů po infekci, což znamená velmi často ještě před prvními klinickými příznaky. OBSAH

následující strana


odná h v a n ó z e s á ín č a Z elióze r o b i t o r p i c a in c pro vak

Do diferenciální diagnostiky lymské boreliózy je třeba zařadit trauma, imunitně podmíněnou artritidu, degenerativní kloubní změny a další infekce přenášené členovci, zejména Anaplasma phagocytophilum, Ehrlichia spp., Rickettsia rickettsii, Bartonella, Babesia, Francisella a virus klíšťové encefalitidy atd., což jsou infekce, které mohou koincidovat a podílet se na intenzitě a rozmanitosti klinických příznaků.

střevě klíštěte určený speciálně pro antigen OspA. Má stejný význam jako povrchový antigen OspA. Ve vyších koncentracích se vyskytuje v larvách a nymfách klíšťat. Ve slinách klíštěte je také zastoupen protein Salp 15, který chrání borélii před vlivem imunitního systému hostitele, především zpomaluje aktivaci T lymfocytů. V okamžiku sání se povrchový protein OspA mění na protein OspC usnadňující migraci ze střeva klíštěte do haemocele a nakonec do slinných žláz. Odtud se borélie dostává již definitivně do organismu hostitele. Vývoj spirochety a migrace do těla hostitele trvá 2 – 3 dny, což znamená, že klíště musí být přisáto alespoň 48 hodin k tomu, aby byla infekce hostitele, ptáka či savce, úspěšná. Správné pochopení těchto změn v povrchových lipoproteinech bakterie vysvětluje jednak „lag“ fázi, která je pro infekci hostitele nezbytná, a také skutečnost, že v jeho organismu nelze protilátky proti proteinům OspA potvrdit. Aby byla vakcinace efektivní, musí být v krvi teplokrevného hostitele přítomny protilátky proti antigenu OspA již před zákusem klíštěte. Společně s komplementem se protilátky proti OspA podílí na zástavě růstu a kolonizaci slinných žláz u klíštěte, které nasálo krev vakcinovaného psa, kočky nebo koně. Posvakcinační imunita začíná tedy již v klíštěti tím, že protilátky brání přestupu borrélií do organismu hostitele – psa, kočky či koně. Do těla teplokrevného hostitele přechází bakterie jedině tehdy, pokud vytvoří po nasátí krve v obalu antigen OspC. I když bylo prokázáno, že OspC má limito-vanou povrchovou expozici, je velice účinným imunogenem a imunizace proti OspC je proti boréliové infekci dostatečně efektivní a protektivní. Vakcína Borrelym 3 obsahuje ve srovnání s vakcínami, které obsahují antigeny pouze některých genomospecies, hlavní imunogenní proteiny OspA a OspC všech tří patogenních genomospecies Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii a Borrelia afzelii.

Jak přistupovat k pacientovi se subklinickou infekcí? Séropozitiva u jedince bez klinických příznaků nepředznamenává nezbytnost terapie; jedná se spíše o otázku individuálního přístupu k pacientovi. V této otázce jsou vědci dosud nejednotní a studie potvrzující oprávněnost léčby u této kategorie budou nezbytné. Další otevřenou otázkou zůstává význam sledování hladin protilátek proti boréliím u zdravých psů v endemické oblasti, u nichž bylo přisáté klíště zaznamenáno. Výhodou tohoto typu monitoringu je možnost detekce lymské nefritidy ještě před prvními klinickými příznaky. Kromě toho může veterinář monitorovat situaci v místě praxe, což následně pomůže modifikovat vakcinační protokol a exaktně informovat majitele a chovatele zvířat o séroprevalenci v dané lokalitě. Rutinní vyšetřování zdravých psů sebou nicméně přináší četná negativa! Při špatné a unáhlené interpretaci výsledků vyšetření dochází k nadměrnému výskytu falešně pozitivních případů. Následná antibiotická terapie se tak stává zbytečnou, což má za následek vznik rezistentních kmenů bakterie, a to nejen bakterií rodu Borrelia.

Princip vakcinace proti borelióze V imunitní odpovědi organismu hrají významnou roli majoritní proteiny Osps – OspA a OspC, k jejichž kvalitativním i kvantitativním změnám dochází před a během sání klíštěte. V případě, že se nymfa nebo dospělé klíště přisají na nového hostitele, začínají se spirochéty rychle dělit. K úspěšné kolonizaci vektora, tj. klíštěte Ixodes ricinus slouží povrchový antigen OspA vyjádřený na borélii ve střevě nenasátého klíštěte. Bez tohoto proteinu není spirocheta schopna v klíštěti přežívat. Kromě antigenů OspA a OspC se na úspěšném osídlení střeva klíštěte bakterií Borrelia burgdorferi podílí také TROSPA – receptor ve

VYUŽIJTE 3×3 VÝHODY VAKCÍNY

BORRELYM 3

1. Jediná vakcína na trhu, která chrání současně proti třem patogenním genomickým skupinám Borrelia burgdorferi sensu lato – Borrelia garinii, Borrelia afzelii a Borrelia burgdorferi sensu stricto 2. Vakcína Borrelym 3 obsahuje protektivní dominantní protein OspA. Specifické OspA protilátky aglutinují a lyzují borrélie v přisátých klíšťatech, což zabraňuje vniknutí borrélií do těla hostitele. 3. Dokonalá protektivita je poskytnuta hned třem cílovým druhům zvířat — psům, kočkám a koním 4. Vakcínu je možno použít již u mláďat ve věku dvanácti týdnů

předcházející strana

OBSAH

5. Vakcína spolehlivě chrání již měsíc po revakcinaci 6. Vakcína je inaktivovaná, což vylučuje možnost šíření borrélií v organismu 7. Bezpečnost vakcíny byla ověřena aplikací u mláďat stáří dvanácti týdnů aplikací jedné dávky, dvojná-sobné dávky a opakovanou vakcinací. Během studie byly sledovány systémové reakce po vakcinaci i revakcinaci, včetně lokálních reakcí a rektální teploty. 8. Čelenžní zkoušky potvrdily trvání účinnosti vakcíny po dobu dvanácti měsíců. Při čelenžním testu byla zvířata infikována všemi třemi skupinami borrélií současně. 9. Vakcína s dvouletou expirací je dostupná v široké škále velikostí balení – 10×1 ml, 2×1 ml, 20×1 ml, 100×1 ml, 50×1 ml, injekční stříkačka: 2×1 ml vakcíny

následující strana


Můžeme kočku považovat za zdroj echinokokózy pro člověka? Echinokokóza vyvolaná malými tasemnicemi Echinococcus multilocularis a Echinococcus granulosus patří mezi velmi nebezpečné zoonózy. Tělo obou původců tvoří dva až šest článků a dosahuje maximální velikosti do čtyř milimetrů. Vyskytují se u psů i u koček, což jsou jejich definitivní hostitelé. V našich podmínkách je aktuálnější alveolární forma echinokokózy vyvolaná E. multilocularis, dle dostupných informací se na našem území E. granulosus nevyskytuje.

hlazení, může člověk náhodně pozřít vajíčka, která se nachází na srsti kočky. Alveolární echinokokóza se u člověka projevuje tvorbou cyst, zejména v játrech nebo v CNS. Prognóza alveolární

Vývojový cyklus tasemnice Echinococcus multilocularis

Mapa endemické oblasti echinokokózy – rozšíření E. multilocularis v Evropě, zdroj www.esccap.org 2010

PER O

S

definitivní hostitel

stolice

srst

vajíčka tasemnice

alveolární cysta u mezihostitele (myš, hraboš)

alveolární cysta

Psi se mohou nakazit pozřením syrového masa ovcí nebo divokých prasat, které obsahují metacestoda. Kočky se infikují při lovu mezihostitelů, kterými jsou hlodavi, hlavně hraboši a myši. Ve volné přírodě je hlavním definitivním hostitelem a zdrojem vajíček liška, ale kočka pohybující se volně v přírodě a aktivně lovící přibližuje echinokokózu z přírody, z lesnatých oblasti, do lidských obydlí. Zvlášť při blízkém kontaktu, při mazlení a

u člověka u psa

předcházející strana

OBSAH

následující strana


echinokokózy je opatrná, protože i při úspěšném odstranění cysty se až u 20 % pacientů objevují metastáze, často do vena cava nebo žlučovodů. I když dle některých studií je hlavním zdrojem vajíček pro člověka pes, ani úloha kočky, která častěji loví hlodavce a toulá se volně v přírodě, kde může teoreticky zachytit vajíčka z půdy na srst, není zanedbatelná. Studie Prevalence of Echinococcus multilocularis in out door cats in West Bohemia (Czech Republic),

prof. MVDr. V Svobodové a MVDr. B Lenské publikovaná v časopisu Helminthologia (2004) potvrdila pomocí Echinotestu Bommeli v 80 vzorcích stolice pozitivitu 3,75 % koček. V Německu je pozitivita nižší, pouze asi 0,25 %, což však při velikosti populace koček, která čítá 7,9 miliónů zvířat, činí 18 tisíc definitivních hostitelů a zdrojů infekce pro člověka!

Charakteristika nejčastějších parazitů u koček Druh parazita

Způsob infekce, prepatentní perioda

Definitivní hostitel

Příznaky

Diagnostika

Taenia taeniformis

Larva v hlodavci, 5–10 týdnů

Kočka

Aymptomaticky

Proglotida ve stolici

Mesocestoides spp.

Larva ve svalovině, 4–10 týdnů

Kočka, pes, liška

Dipylidium caninum

Larva v bleše, všence, 21 dní

Pes, kočka, liška

Většinou asymptomaticky

Proglottida a vajíčka ve stolici

Echinococcus multilocularis

Larva v hlodavci, 28 dní

Liška, pes, mýval, kočka

Asymptomaticky

Minimálně 4 g stolice – flotací, sedimentací, PCR

Dirofilaria immitis

L3 v komárovi, 8 měsíců

Psi, kočka

Kašel, tachykardie

2–4 ml krve, 1 ml séra nebo plazmy, Průkaz mikrofilárií, průkaz protilátek

Aelurostrongylus abstrusus

Larva v hlemýždi, 7–9 týdnů

Kočka

Respirační příznaky, kašel

Čerstvá stolice, minimálně 4 g nebo bronchoalveolární laváž

Veterinární lékař musí každý nález vajíček tasemnice ve stolici považovat za echinokokózu. Testy ke stanovení koproantigenu nejsou komerčně dostupné a vyšetření metodou PCR se provádí jen ve specializovaných laboratořích. Z toho důvodu se aplikace praziquantelu, efektivní účinné látky, doporučuje u koček pravidelně lovících hlodavce každý měsíc! Caniverm, přípravek obsahující praziquantel, je díky své bezpečnosti možno podávat v několikatýdenních intervalech bez vedlejších účinků.

Caniverm

forte tablety

Caniverm

mite tablety

Antiparazitikum proti oblým a plochým červům

Antiparazitikum proti oblým a plochým červům

OBSAH LÉČIVÝCH A OSTATNÍCH LÁTEK Caniverm jsou světle žluté tablety o hmotnosti 0,7 g, které obsahují: Léčivá(é) látka(y): Fenbendazolum – 150 mg, Pyranteli embonas – 144 mg, Praziquantelum – 50 mg. DÁVKOVÁNÍ PRO KAŽDÝ DRUH, CESTA A ZPŮSOB PODÁNÍ Dávkování: U mláďat se doporučuje odčervovat od 3. do 12. týdne stáří jednorázově v intervalu 3 týdnů a pak pravidelně každé 3 měsíce. Štěňata, malá plemena psů a kočky: 1/2 tablety 0,7 g na 2 - 5 kg ž.hm. Střední plemena psů: 1 tableta 0,7 g na 5 - 10 kg ž.hm. Velká plemena psů a velké šelmy: 1 tableta 0,7 g na počatých 10 kg ž.hm. Způsob podání – perorálně.

OBSAH LÉČIVÝCH A OSTATNÍCH LÁTEK Caniverm jsou světle žluté tablety o hmotnosti 0,175 g, které obsahují: Léčivá(é) látka(y): Fenbendazolum – 37,5 mg, Pyranteli embonas – 36,0 mg, Praziquantelum – 12,5 mg. DÁVKOVÁNÍ PRO KAŽDÝ DRUH, CESTA A ZPŮSOB PODÁNÍ Dávkování: U mláďat se doporučuje odčervovat od 3. do 12. týdne stáří jednorázově v intervalu 3 týdnů a pak pravidelně každé 3 měsíce. Štěňata, malá plemena psů a kočky: 1 tableta 0,175 g na 0,5 – 2 kg ž.hm. 2 tablety 0,175 g na 2 – 5 kg ž.hm. Způsob podání – perorálně.

INDIKACE: Onemocnění způsobená škrkavkami a tasemnicemi psů, koček, kočkovitých a psovitých šelem. (Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina, Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis, Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dipylidium caninum, Taenia spp., Multiceps multiceps, Mesocestoides spp.). CÍLOVÝ DRUH ZVÍŘAT: Psi, kočky. Kočkovité a psovité šelmy. POKYNY PRO SPRÁVNÉ PODÁNÍ: Tablety je možno podávat samostatně nebo zabalené do kousku krmiva. Dávka se podává jednorázově. Nepodávat současně s mléčnou potravou. Šelmám (kočkovité, psovité) v zoologických zahradách, cirkusech a pod. se doporučuje smíchat rozdrcené tablety dle váhy šelmy do masové koule a ty rozložit ve voliéře dle počtu zvířat před ranním krmením. Předcházejte poddávkování z důvodu nesprávného určení živé hmotnosti či nesprávným podáním léku. OCHRANNÁ LHŮTA: Není určeno pro potravinová zvířata. UCHOVÁVÁNÍ: Uchovávat mimo dosah dětí. Uchovávejte při teplotě do 25 °C. Uchovávejte v suchu. Chraňte před světlem. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu a blistru.

předcházející strana

OBSAH

následující strana


ALAPTID

®

aneb

jak úspěšně zkrátit dobu granulace

Charakteristika molekuly alaptidu Alaptid byl původně vyvíjen jako látka určena pro léčbu poruch paměti a Parkinsonovy choroby. V průběhu ověřování biologických vlastností byl prokázán jeho vynikající vliv na růst a množení embryonálních buněk a pozitivní efekt na hojení kožních defektů. Vzhledem k riziku bakteriální infekce ran jako komplikace hojení byla studií in vitro vyloučena sekundární infekce rány ošetřované alaptidem. Studie neprokázala vzestup počtu bakterií v kožním defektu. Alaptid vykazuje vynikající imunomodulační aktivitu, stimuluje zejména lymfocyty. Výrazně se uplatňuje při hojení kožních defektů ve stratum epidermis a koriu. Jeho efekt je nejen granulační, ale také výrazně epitelizační. Výsledky histologického vyšetření vzorků kůže prasat odebraných ve skupině kontrolní a ve skupině ošetřovaných zvířat v rámci studie ověřující epitelizační efekt v kožním defektu po odstranění epidermis a vrchní vrstvy škáry

Skupina zvířat ošetřovaných mastí s obsahem alaptidu 24 hodin

72 hodin

buněčná infiltrace polymorfního charakteru (leukocyty, buňky plazmatické, histiocyty), polymorfonukleáry ve stratum reticulare škáry, na okrajích léze infiltrace polymorfonukleáry v celém rozsahu vrstvy reticularis, častější perivaskulární infiltrace, výraznější odloučení nekrotických oblastí ve vrchní vrstvě škáry stratum reticulare patrné vláknité struktury polymorfonukleární infiltrace, počínající epitelizace, ve srovnání s kontrolní skupinou je epidermis zralejší

předcházející strana

120 hodin

pod nekrotickými ložisky celularizace, zformována vrstva imitující stratum papillare koria, nově vytvořená epidermis je zralejší a pokrývá většinu vrstev

Skupina kontrolní - placebo 24 hodin 72 hodin

120 hodin

ztráta epidermis a perivaskulární infiltrace subkutis, vzácně perivaskulární infiltrace na povrchu homogenní nekrotická vrstva, drobná ložiska polymorfonukleární infiltrace, známky počínající regenerace epidermis na povrchu nekrotická vrstva, pokračující regenerace epidermis

Závěr Makroskopicky byly zaznamenány změny v charakteru lézí ošetřených mastí a aktivní látkou a lézí ošetřených placebem 72 hodin po aplikaci. Byly charakteristické zejména výraznějším prokrvením, sekrecí a granulací. Mikroskopicky byla prokázána výraznější epitelizace a nově tvořené stratum reticulare škáry u lézí ošetřených mastí s aktivní substancí již po 72 hodinách.

Tolerovatelnost a bezpečnost masti s obsahem alaptidu při lokálním použití 1. Tolerovatelnost byla ověřena ve dvojitě slepé studii, v níž byla mast s alaptidem použita u humánních pacientů s ulceracemi (bércový vřed, ulcerace diabetiků, gangrenózní pyodermie). Mast byla aplikována po dobu sedmi dní jednou denně a byla kontrolována tolerovatelnost, rozměry ulcerace, epitelizace a sekrece z ulcerace. Pacienty byla mast velmi dobře tolerována, nebyla pozorována žádná známka toxické nebo OBSAH

následující strana


alergické reakce. Všem pacientů byly odebírány vzorky krve k hematologickému a biochemickému vyšetření, výsledky nevykazovaly žádné abnormality. U žádného pacienta nedošlo k bakteriální kontaminaci ulcerace ani ke zhoršení jeho zdravotního stavu. 2. Do další studie byli zařazeni pacienti s bércovými vředy. Vzhledem k riziku alergie byl proveden na skarifikované pokožce test tolerance. Žádný z pacientů nevykazoval známky alergie nebo iritace kůže ve spojení s aplikací masti. Obdobný test byl proveden i u pacientů s ekzémy, také s negativním výsledkem. Ulcerace byly před nanesením masti vždy vypláchnuty a osušeny. Po sedmi dnech byly pozorovány známky granulace na spodině ulcerace, počínající epitelizace na okrajích rány a malá ložiska v ulceraci 3. Tolerovatelnost byla ověřována také u dvaceti pacientů, s nichž u tří byla diagnostikována atopická derma-titida. Mast byla nanášena na neporušenou i skarifikovanou kůži levé ruky a na neporušenou kůži pravé ruky, která byla následně fotosenzibilizována. Test byl prováděn sedm následujících dnech, včetně laboratorního vyšetření hematologických a biochemických parametrů.U žádného s pacientů se neobjevily klinické symptomy iritace, alergické nebo fotoalergické reakce, včetně pacientů s atopickou dermatitidou.

Osmý den po operaci, před aplikací Alaptidu.

Vhodný i pro alergiky a atopiky, lze aplikovat na pokožku vystavenou slunečnímu záření Nekancerogenní, bez mutagenního účinku Studie stanovující kancerogenitu alaptidu byly prováděny in vitro testem buněčné transformace na základě výsledků je možno konstatovat, že alaptid nepředstavuje kancerogenní riziko. Netoxický Při lokální aplikaci na neporušenou kůži se do krevního oběhu nevstřebává téměř žádné množství z aplikovaného alaptidu, vrstva tuku je dostatečnou ochrannou bariérou. Pokud se však aplikuje do rány, vstřebává se do krve a lymfy výrazně. Je-li alaptid přítomen v krevním oběhu, neváže se na proteiny a nepodléhá účinkům peptidáz, dochází k jeho konjugaci v játrech. Velmi rychle je z organismu vylučován ledvinami. U psů byla provedena čtyřtýdenní i šestiměsíční toxikologická studie. Při dávkování 0,1 mg, 1,0 a 10,0 mg/kg alaptidu perorálně podávaného po dobu čtyř týdnů nebyl zjištěn závažný projev toxicity. Negativní vlivy alaptidu nebyly prokázány ani při šestiměsíční aplikaci.

Čtyři dny po aplikaci Alaptidu.

Dojde – li k náhodnému slízání masti z rány, nehrozí intoxikace. Patnáctý den po aplikaci Alaptidu

ALAPTID

®

veterinární mast Originální dermatologikum s hojivým účinkem na rány Obsah: 20 g

Složení – 100 g: Alaptidum - 1g Masťový základ – Polysorbát 60, cetylstearylalkohol, parafin tekutý, propylenglykol, methylparaben, propylparaben, voda na injekci. Charakteristika přípravku: Alaptid (spirocyklický synteticky připravený dipeptid) stimuluje růst granulační

předcházející strana

tkáně, urychluje epitelizační proces a průběh hojení ran. Užití: Kosmetický veterinární přípravek, který lze použít u všech teplokrevných nepotravinových zvířat k ošetření kožních a slizničních drobných poranění, popálenin, odřenin, omrzlin, proleženin, poleptání tlapek psů solí v zimním období apod. Způsob použití: Zevně na pokožku. Na určené místo pokožky nanést mast ve vrstvě 2–3 mm, případně lehce převázat obinadlem a za občasné kontroly ponechat na místě po dobu potřebnou

OBSAH

k podpoře vyhojení rány. V případech, kdy nelze přiložit obinadlo se mast aplikuje 2× denně, ev. dle potřeby. Doba aplikace se řídí rozsahem poškozeného místa a stavem regenerace. Obvyklá délka potírání se pohybuje v rozmezí 3–10 dnů, u chronických zanedbaných případů i déle. Bezpečnostní opatření: Chraňte před dětmi. Uchovávání: Při teplotě 10 až 25 °C. Doba použitelnosti: 3 roky od data výroby. Po 1. otevření spotřebujte do 28 dnů.

následující strana


10

Vakcíny proti leptospiróze a dezinfekční program společnosti Bioveta, a. s. – témata našich podzimních seminářů Druhý letošní odborný seminář společnosti Bioveta, a. s. zaměřený především na aktuální informace z ozdravovacích programů v chovech hospodářských zvířat a problematiku leptospiróz v chovech prasat i skotu Ivanovice na Hané se uskutečnil 9. listopadu 2011 v Berouně, v moderně vybaveném kongresovém sále hotelu „GRAND Western Union“.

Efektivní způsob zabránění onemocnění zvířat leptospirózou je imunoprofylaxe účinnými, zejména multivalentními vakcínami. Protilátky vytvořené proti jednomu sérovaru nechrání před infekcí jinými sérovary s výjimkou částečné protekce v rámci sérologické skupiny. Vakcíny pro psy: • Biocan DHPPi+L inj. sicc. ad us. vet.

Leptospiróza – stále aktuální zoonóza Prof. MVDr. František Treml, CSc. z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, který kvalifikovaně připomněl potenciální rizika leptospirózy, která je pro chovy hospodářských zvířat i člověka často podceňovanou zoonózou. Záludnost tohoto infekčního onemocnění spočívá zejména v jeho mnohdy latentním průběhu, který může být pouze „tikající bombou“ v produkčních stájích, hrozící potencionálním vznikem nemalých ekonomických ztrát. Podle jeho slov je prevence v chovech hospodářských zvířat nejlevnější cestou k užitkovosti a tím i rentabilitě chovu. „… důležitým momentem je přísná sérotypová imunita. V praxi se nejčastěji používají polyvalentní vakcíny odpovídající svým složením spektru expozice v daném prostředí“ (Prof. MVDr. František Treml, CSc.) Na tuto přednášku navázal MVDr. Jiří Nepeřený ze společnosti Bioveta, a. s., který informoval o možnostech aktivní ochrany zvířat vakcínami největšího výrobce veterinárních imunopreparátů a léčiv v České republice. Seznámil také zúčastněné s jejich vývojem, přednostmi a praktickým uplatněním vakcinačních schémat u jednotlivých druhů zvířat.

předcházející strana

• Biocan DHPPi+LR inj. sicc. ad us. vet. • Biocan L inj. ad us. vet. • Biocan LR inj.ad us.vet. Vakcíny pro prasata: • BIOSUIS PARVO L (6) inj. ad. us. vet. Vakcíny pro skot: • BIOBOS L inj. susp. a.u.v. • BIOBOS L(6) inj. susp. a.u.v.

Ve svém druhém vstupu se prof. MVDr. František Treml, CSc. zaměřil na téma ochrany chovů hospodářských zvířat před nákazami. Definice vyřčená hned v úvodu přednášky, že „Biosecurity je strategie managementu stáda zaměřená na minimalizaci možnosti průniku mikro a makroorganismů způsobujících onemocnění zvířat na farmu nebo do stájí“, předznamenala význam jeho sdělení. Je pravdou, že i přes výrazný kvalitativní posun v této oblasti, vlivem vzrůstající informovanosti chovatelů hospodářských zvířat a ekonomickým tlakem na produkci v živočišné výrobě, stále není naplňována beze zbytku. Ať již v oblasti pravidelného monitoringu zdravotního stavu, snahy o dosažení imunologické uniformity OBSAH

následující strana


stád nebo i porovnávání zdravotního stavu, využívání izolace a karanténování nově zařazovaných zvířat. V této souvislosti byla i zdůrazněna pochopitelná a nenahraditelná úloha imunoprofylaxe – účelné vakcinace a pravidelná aktualizace nastavených vakcinačních schémat v chovech – dosažení imunologické uniformity zvířat pomocí dodržení doporučených vakcinačních schémat.

SOUHRN POŽADAVKŮ NA DEZINFEKČNÍ PŘÍPRAVKY (Prof. MVDr. František Treml) Nízké aplikační koncentrace Krátká expozice Nepoškozovat dezinfikovaný materiál Nevyvolat změny kvality materiálu Netoxická, LD50 dezinf. látky větší než 2000 mg/kg Bez dráždivých a alergizujících účinků Bez negativního dopadu na životní prostředí Stabilita výrobku Stabilita zředěných roztoků Účinnost v celém rozsahu pH Účinnost v biologickém zatížení Biodegrabilita dezinfekčních prostředků 80 % Biodegrabilita čistících prostředků 90 % Látka není mutagen

Závěrečná přednáška byla věnována představení nové generace dezinfekčních přípravků, které v loňském roce do svého portfolia Bioveta, a.s. nově zařadila, tentokráte se zaměřením na biocid „IVASAN Farm“, určeného zejména chovatelům hospodářských zvířat. Produktový manažer společnosti Bioveta, a. s. MVDr. Pavel Raška seznámil přítomné nejen s charakteristikou a působením účinných složek přípravku, ale i se všemi možnými doporučenými indikacemi použití v chovech, nejvhodnějšími způsoby aplikace, modelovými příklady ředění a spotřeby a doporučenou metodou kontroly účinnosti dezinfekce. V jeho sdělení nechyběl ani přehled dosud uskutečněných terénních ověřování účinnosti s vysoce pozitivními výsledky v boji jak proti bakteriím, virům, dermatofytickým plísním i jednobuněčným parazitům – kokcidiím.

…IVASAN VYHOVUJE VŠEM POŽADAVKŮM

Představujeme Vám obchodní reprezentanty společnosti Bioveta, a. s. dovolujeme si Vám připomenout, popřípadě Vám začínajícím kolegům představit, obchodní reprezentanty společnosti Bioveta, a. s., kteří vás pravidelně navštěvují ve Vašich ordinacích, přináší Vám informace o novinkách a dalších přípravcích z našeho sortimentu, o pořádaných odborných nebo společenských akcích apod. Pokud potřebujete řešit nějaký odborný problém nebo máte jakýkoliv dotaz v souvislosti s našimi přípravky nebo službami, neváhejte a kontaktujte obchodního reprezentanta Biovety, podle sídla Vaší ordinace.

MVDr. Jiří Bartl

MVDr. Kamila Růžičková MVDr. Tomáš Dymáček

MVDr. František Šlechta MVDr. Jan Zobač

Aleš Kroupa

Obchodní ředitel pro Českou republiku

Obchodní reprezentant pro okresy Blansko, Brno, Břeclav, Hodonín, Kroměříž, Svitavy, Uherské Hradiště, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo

Obchodní reprezentant pro okresy Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Domažlice, Cheb, Karlovy Vary, Klatovy, Písek, Plzeň, Praha-západ, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Sokolov, Strakonice, Tachov

Obchodní reprezentant pro okresy Benešov, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kolín, Kutná Hora, Pardubice, Pelhřimov, Tábor, Třebíč, Žďár n. S.

Obchodní reprezentant pro okresy Česká Lípa, Děčín, Chomutov, Jablonec n.N., Jičín, Kladno, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Nymburk, Prahavýchod, Semily, Teplice, Trutnov, Ústí n.L.

mobil: 602 476 680 e-mail:

zobac.jan@bioveta.cz

mobil: 602 522 493 e-mail: bartl.jiri@bioveta.cz

mobil: 724 071 595 e-mail:

Obchodní reprezentant pro okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Rychnov n. K., Šumperk, Ústí n. O.

ruzickova.kamila@bioveta.cz mobil: 777 079 728

e-mail: dymacek.tomas@bioveta.cz

slechta.frantisek@bioveta.cz

předcházející strana

OBSAH

mobil: 602 774 873 e-mail:

mobil: 602 793 008 e-mail: kroupa.ales@bioveta.cz

následující strana


Aktuálně ze světa Podkožní infekce Paragonimus miyazakii u psa Ectopic (Subcutaneous) Paragonimus miyazakii Infection in a Dog Madarame H, Suzuki H, Saitoh Y, Tachibana M, Habe S, Uchida A, Sugiyama H., Laboratory of Small Animal Clinics, Veterinary Teaching Hospital, Azabu University, Kanagawa 229-8501, Japan, Vet Pathol. 2009 Sep;46(5): 945-8. Epub 2009 May 9.

Paragonimóza je parazitární onemocnění vyvolané motolicemi rodu Paragonimus a patří k důležitým endemickým zoonózám. Dospělá stádia cizopasí v plicích definitivních hostitelů, kam patří také člověk a divoce žijící i domácí zvířata, včetně psa. Extrapulmonární paragonimóza je popsána vzácně a v článku popsaný případ patří mezi raritní, poprvé popsaný případ ektopické paragonimózy. Na veterinární pracoviště byl přiveden patnáctiměsíční lovecký pes využívaný k nahánění divoké, a to z důvodu podkožní masy v oblasti třísla. Na základě klinického vyšetření bylo vysloveno podezření na lymfom a byla provedena biopsie. Poté, co histopatologicky byla potvrzena přítomnost parazitů, následovala excize a léčba. Odstraněná masa velikosti 16×10×10 cm byla šedé barvy lalůčkovité struktury. Na řezu byla masa žlutohnědé barvy až tmavě červená, obsahovala zvětšenou mízní uzlinu a motolice uvnitř cyst. Histopatologická diagnóza zněla jako granulomatózní panikulitida s cystami obsahujícími trematoda a vajíčka a lymfadenitida vyvolaná vajíčky. Cysty obsahovaly jednoho nebo dva dospělce, vajíčka, zánětlivý infiltrát, erytrocyty a nekrotickou tkáň. Mízní uzlina obsahovala vajíčka parazita rozptýlená v sinech. Paragonimus sp. byl identifikován pomocí PCR a byl určen jako Paragonimus miyazakii. Dva týdny po odstranění útvaru se v třísle otok objevil znovu a zvětšil se do velikosti 2/3 původního otoku. Byla zahájena aplikace praziquantelu v dávce 10 mg/kg/24 hodin, po dobu deseti dní. Po dobu dvou let po ošetření se u psa obdobné příznaky neobjevily. Celkem je popsáno 28 druhů této motolice, přičemž deset z nich vyvolává onemocnění u lidí. Paragonimus spp. Je parazitem kočky, psa a dalších savců, kteří se živí sladkovodními korýši a nebo syrovým masem divočáků; člověk se stává náhodným hostitelem. Kromě Paragonimus myiazakii hraje ve veterinární medicíně roli Paragonimus westermani a Paragonimus kellicotti. V Asii je rozšířený P. westermani, P. kellicotti se vyskytuje předcházející strana

v Severní Americe. I když jsou cílovým orgánem motolice plíce, aberantní migrace do mozku, míchy, dutiny břišní nebo podkoží se u náhodných hostitelů může objevit, často se jedná právě o člověka. Podkožní migrace je typická pro Paragonimus skrjahbini (20–60 % případů), P. westermani (10 %) a P. miyazakii (2,4 %). U psů je ektopická paragonimóza vzácná, léze souvisí s migrací vývojových stádií nebo s přítomností vajíček. Výjimkou jsou cysty a vajíčka P. westermani v tracheobronchiálních mízních uzlinách nebo ve slezině. V popsaném případě se však v podkoží vyskytovali dospělci produkující vajíčka, která panikulitidu a lymfadenitidu vyvolávala.

Utrazvukové vyšetření kloubů u 250 koní s kulháním na pánevní končetiny Joint Ultrasonography in 250 Horses with Hind limb Lameness J.H.Saundres, K. Vanderperren, E.V.Raes, Elke van der Vekens Department of Medical Imaging, Faculty of Veterinary Medicine, Ghent University, Proceedings of the 10th International Congress of WEVA 2008

Nemoci kloubů, které jsou častou příčinou kulhání, byly dříve vyšetřovány zejména pomocí rentgenu. Od devadesátých let se však k diagnostice používá ultrasonografického vyšetření, jehož výsledky shrnuje publikovaná studie belgických autorů. Ultrasonograficky byly vyšetřovány klouby pánevní končetiny u 250 koní s příznaky kulhání. Vyšetření bylo prováděno konvexní sondou 4–6 MHz, lineární sondou 7–9 MHz a lineární rektální sondou 7,5 MHz, vždy z několika přístupů – kyčelní kloub dorzálně a intrarektálně, koleno mediálně, laterálně, kraniálně, kaudálně a kraniálně ve flexi, tarsus dorzálně, mediálně, laterálně a plantárně a metatarzo-phalangeální kloub dorzálně, mediálně, OBSAH

následující strana


laterálně a plantárně. Do studie bylo zařazeno 250 koní, z toho 54 hřebců, 75 valachů a 121 klisen. Vyšetření kyčelního kloubu – 24 koní: u 13 koní (54 %) byla diagnostikována fraktura (acetabulum 9, tuber coxae 3, femorální krček 1), u 17 % fistula, u dalších 17 % byl potvrzen hematom, ve dvou případech (9 %) absces a u jednoho koně byla prokázaná luxace. Vyšetření kolenního kloubu – 60 koní, 70 kloubů: u 60 % pacientů byla potvrzena distenze a/nebo synovitida mediálního femorotibiálního spojení, u 37 % femoropatelárního spojení a u 23 % laterálního femorotibiálního spojení. Poškození menisku bylo zjištěno u 22 % vyšetřovaných koní. Frekvento-vaným nálezem bylo poškození vazů, a to kraniálního menisko – tibiálního vazu u 12 % koní, abnormality vykazoval patelární vaz u 27 % pacientů. Osteoartritické změny se potvrdily u 27 % koní. Ve srovnání s laterálním kondylem vykazoval abnormality spíše mediální kondylus, a to až u 17 % koní. Hlezenní kloub – 85 koní, 87 kloubů: synovitida/ kapsulitida byla prokázána u 46 % koní, u devíti z nich se potvrdila osteochondróza. U 13 % koní byl zjištěna ruptura laterálního kolaterálního vazu, u 15 % byl poškozen mediální kolaterální vaz, ve dvou případech se současnou frakturou mediálního malleolu. Při vyšetření z plantární strany vykazovalo 9 % burzitidu, 13 % dislokaci šlachy povrchového ohybače prstu a 4 % koní tendonitidu šlachy povrchového ohybače. Minoritně se objevoval zánět šlachy msc. gastrocnemius, chronická osteomyelitida patní kosti nebo tendosynovitis. U 13 % se potvrdilo postižení měkkých tkání v podobě abscesu, burzitid a otoku, v jednom případě byly postiženy synovitidou a burzitidou obě pánevní končetiny. Spěnkový kloub – 79 koní, 84 kloubů: kolaterální vazy byly poškozeny u 11 % koní, u 16 % byly detekovány osteochondrální fragmenty a u 13 % degenerativní změny. 10 % koní trpělo synovitidou, 14 % kapsulitidou a 10% kapsulitidou a synovitidou současně. U devíti procent byla diagnostikována chronická distenze kloubního pouzdra, 16 % jevilo příznaky desmitidy m. interosseus, 8 % tendinitidy povrchového ohybače prstu. Cílem studie bylo shrnout celou škálu nejčastějších diagnóz spojených s poškozením měkkých tkání kloubů. Ultrazvukové vyšetření by se tak mělo vedle rentgenologického vyšetření stát samozřejmou součástí diagnostiky kulhání.

Odběr vzorků byl prováděn v letních měsících, aby bylo možno zařadit do studie maximální počet dojnic z jednoho chovu. Klinické příznaky infekce Leptospira hardjo zahrnují aborty a pokles produkce mléka. V Irsku byla poprvé popsána infekce u krav tímto sérovarem v roce 1982, o dva roky později byla leptospiróza diagnostikována u dvou farmářů. Dosud nebyla známa séroprevalence v chovu skotu v Irsku. V roce 1985 prováděná studie prokázala až 33% pozitivitu vzorků odebraných od abortujících krav, později se pohyboval výskyt protilátek u zmetalek kolem 4,5 % a 13 % dle různých studií. Tato studie sleduje prevalenci leptospirových protilátek ve vzorcích mléka odebraných z mléčnic v různých chovech po celém Irsku. Do studie byla zahrnuta pouze stáda v uplynulých pěti letech nevakcinovaná proti leptospiróze. Vzorky byly rozděleny do skupin dle počtu kusů ve stádě (skupiny 10-30,31-60, 61-99 a skupiny dojnic s více než 100 kusy) a dle oblastí a organizace, která odběr prováděla. Vzorky odebraného mléka byly konzervovány a uchovávány v teplotě 2–8 °C, poté byly analyzovány metodou ELISA testem Ceditest. Průměrný počet dojnic v chovu byl 46, s korelací od 10 do 150 dojnic. Pozitivní ELISA protilátky byly potvrzeny ve 273 stádech (79 %). Vyšší četnost výskytu ve větších stádech není překvapením, v intenzivních chovech se infekce snadněji šíří a v prostředí zůstává po delší dobu. Korelace mezi velikostí stáda a intenzitou infekce v chovu je známá stejně jako v chovech prasat, kde se ve velkých chovech setkávají častěji s infekcí L. bratislava. Vyšší pozitivitu vykazovaly chovy v severní a východní části Irska (Ulster, Leinster), vyšší titry protilátek a vyšší pozitivita se vyskytovala v chovech o více než 60 kusech dojnic. Poznatky vědců z Velké Británie svědčí o tom, že v 50–60 % stád s pozitivními vzorky mléka titry mají aktivní leptospirovou infekci. Nedávné výsledky studií prokázaly, že chovy ve Francii mají třetinovou pozitivitu a podobné je to v Německu, kde výsledky prokázaly 36% pozitivitu. Důvody pro vyšší pozitivitu stád v Irsku ve srovnání s ostatními zeměmi nejsou známy, snad souvisí s vyšší četností přesunů mezi chovy a vyšší hustotou chovů. Vysoká prevalence infekce ve stádech v Ulsteru může souviset s delší dobou ustájení, dojnice jsou již brzy na začátku podzimu ustájeny a později na jaře vyháněny na pastvu. Velmi úzké kontakty mezi dojnicemi zvyšují riziko přenosu leptospirózy mezi zvířaty. Ve Švýcarsku, Itálii nebo Rakousku zaznamenali vědci určitou korelaci mezi typem půdy, teplotou a typem chovu a managementem. Další detailnější epidemiologické studie budou směřovány k determinaci faktorů podmiňujících šíření infekce v chovech. Vztah leptospirózy k neplodnosti a abortům je známý, obvykle se však tyto ztráty nedávají do souvislosti s infekcí Leptospira hardjo. Dokázal to však vyšší výskyt klinických případů v chovech, kde se přestalo proti leptospiróze vakcinovat.

Výskyt protilátek proti Leptospira interrogans serovar hardjo v mléce nevakcinovaných dojnic v irských chovech Prevalence of Antibodies to Leptospira interrogans serovar hardjo in Bulk Tank Milk from Unvaccinated Irish Dairy Herds Nola Leonard, John F Mee, Sylvia Snijders and Dermot Mackie, Irish Veterinary Journal 2004, 57:226-231

Článek představuje první studii věnovanou četnosti výskytu leptospirové infekce v nevakcinovaných chovech dojnic v Irsku. Do té doby byly výzkumy prováděny formou dotazníků nebo pouze ve vybraných stádech a v chovech s výskytem abortů. předcházející strana

OBSAH

následující strana


Jan Rosák je považován společně s Markem Ebenem za českou moderátorskou špičku, je pětinásobným držitelem ceny Týtý v této kategorii. Často je označován za „baviče“. Nechává se však slyšet, že se necítí jako člověk, který by lidi programově bavil, ale jako „entertainer“ – ten, jenž dělá zábavu, snaží se, aby lidi nenudil.Jan Rosák se narodil před 64 lety v Ivanovicích na Hané, ve stejném městě, kde je sídlo společnosti Bioveta, a. s., výrobce veterinárních léčivých přípravků. Rodina Rosákova se brzy přestěhovala do Prahy, kde Jan dokončil základní a střední školu. Nedostudoval práva a v roce 1972 začal pracovat v rozhlase. V roce 1976 přešel do tehdejší Československé televize, kde dostal první příležitost uvádět televizní pořad Kaleidoskop. Od té doby jich uváděl celou řadu, např. Nikdo neví všechno, Orion, Magion, Studio Rosa a hlavně soutěž Videostop, ve které vystupoval nepřetržitě 15 let. V TV Nova moderoval velké zábavné show BINGO a TRIGA. Pak mu byl na 7 let svěřen soutěžní pořad Riskuj! V současné době se k Videostopu, ve kterém se soutěží nad otázkami z československé kinematografie, vrátil, ovšem na TV Barrandov. Kromě pravidelných relací má za sebou uvádění show, jako volba Miss ČR, Miss desetiletí, Fotbalista roku, Sportovec roku, Zlatá mříž, Anno atd. Mimo televize působil také jako moderátor na rádiu Frekvence 1 a v současné době moderuje rozhlasovou talkshow Tandem a pořad Šťastnou cestu na Českém rozhlase 2. K jeho koníčkům patří jednoznačně sport, a to v mnoha podobách. Velice rád hraje tenis, účastní se turnajů známých osobností. Má rád automobilové závody na okruzích a fotbal – je členem prestižního fotbalového klubu Amfora. Jan Rosák je ženatý, manželka Jiřina je socioložka. Má dvě dcery, Zuzanu, která vystudovala rovněž sociologii a je úspěšnou modelkou, a mladší dceru Marii, která pracuje jako web-designérka a výtvarnice. Před několika lety se přestěhoval z Prahy do středočeského města Mníšek pod Brdy. Rád se prochází v okolních lesích se svým psem.

Jan Rosák pro Bioveta News: „To, že se Biovetě daří, mi dělá radost, protože k ní mám velmi zvláštní, skoro rodinný vztah…“ Pane Rosáku, jste rodákem z Ivanovic na Hané. Nemůžeme se Vás nezeptat, zda víte, že ve Vašem rodném městě sídlí úspěšná firma Bioveta, a. s., která produkuje veterinární léčiva a prodává je nejen na českém trhu, ale i do více jak 70 zemí světa, a že Bioveta byla vyhlášena mezi 100 nejstabilnějších firem v České republice? To, že se Biovetě daří, mi dělá radost, protože k ní mám velmi zvláštní, skoro rodinný vztah. Maminka totiž v Biovetě dlouhá léta pracovala jako mzdová účetní a já jsem ji v kanceláři často navštěvoval. Měl jsem to ostatně ze školy jen pár desítek metrů. Ale nejenom její kancelář jsem poznal, ale taky závodní jídelnu, kam jsem chodíval „na kávu“. Byla to sice taková ta typická obědová hnědá voda, ale mě chutnala a hlavně jsem se se šálkem té bryndy cítil jako dospělý! Jezdíte do Ivanovic navštívit rodinu a místo, kde jste se narodil a prožil dětství? Dnes už v Ivanovicích nemáme bohužel vůbec žádné příbuzné, jen pár bývalých kamarádů. Ale stejně – kdykoliv městem projíždím anebo jen jedu kolem, prolítnou mi myslí vzpomínky na rošťárny, které jsme s kluky prováděli a na první lásky, které jsme chtěli prožívat, ale netroufli jsme si… Vracím se málokdy, ale párkrát mě k návštěvě Ivanovic kupodivu inspirovaly mé dcery, protože chtěly vidět místa, o kterých jsem jim vyprávěl – třeba kde jsem se topil v řece Hané, kde jsme mívali na jejím břehu „bunkr“ a kudy mě hnával pan Pekárek, když jsem mu chodil na hrušky… Letos na jaře jste se po 6 letech znovu objevil na televizních obrazovkách a Vámi moderovaný pořad Videostop si i opět získal své diváky. Jaký máte z tohoto úspěšného návratu pocit? Tak samozřejmě mě to potěšilo, hlavně proto, že jsem si od návratu zase tolik nesliboval. Takže mě pokaždé trošku zaskočí ta výborná čísla sledovanosti, která mi z Barrandova posílají, ale tím raději se vrhám k počítači, abych připravil další díly. Jak jste se dostal k práci v rozhlase a následně pak v televizi? Všechno to byla a zároveň nebyla náhoda. Byl jsem vždycky spíš extrovert s tendencí se trošku „předvádět“, ale zároveň jsem trpěl dost velkou trémou. Až na gymnáziu mě přešla a pak už jsem chytil první příležitost – nabídku z rozhlasu – za pačesy a šel do toho. Dalo by se

předcházející strana

v kostce říct, že za co jsem ve škole dostával poznámky, dostávám dnes honoráře. Co je pro Vás těžší, moderovat rozhlasovou relaci nebo stát před kamerami a uvádět zábavný pořad nebo soutěž? Pro začátečníka je rozhlas jistě pohodovější, protože kamera alespoň mě v začátcích trošku stresovala. Ale po čase si člověk zvykne i na to, že je to jenom kus dekorace se sklem vepředu. Ostatně já jsem na to měl přece už dost času, že? Dělám tuhle práci vlastně už 40 let! Jste považován za českou moderátorskou klasiku. Máte oblíbeného současného moderátora, který by mohl v tomto oboru dosáhnout takových kvalit a ocenění jako Vy? Víte, já se opravdu považuju za takového moderátorského „klasika“ se všemi atributy toho druhu. Tedy snažím se být vlídný, neagresivní, své hosty spíš oslavím, než zesměšním. A mám ten pocit, že s touhle veteší let minulých jsem už trochu „demodé“. A tak se rozhlížím a rozhlížím a vidím samé „střelce“, kteří se předhánějí v tom, které ještě větší zvíře by svým ostrovtipem sestřelili. A to už není můj revír… Dosáhl jste ve své profesi všeho, co jste chtěl, nebo máte nějaký nesplněný sen? Ano, dá se říct, že jsem spokojený s tím, co jsem dosáhl. A ještě šťastnější jsem, že jsem toho dosáhl, aniž jsem se kdy někomu vnucoval, podbízel, nebo lahvičky přinášel. Mám ve své pracovně „skříň slávy“ s poháry a plaketami. Jsou tam i ceny TýTý, ale mnohem raději se dívám na poháry z tenisových klání. Na ty jsem fakt pyšný. Asi je to normální, že člověk hrozně rád dělá hlavně to, co mu zase až tak moc nejde. Ale co mě asi naplňuje vůbec největší radostí, je má rodina – milovaná žena a

OBSAH

následující strana


milované děti. A vlastně ještě něco – jsem hrozně pyšný na mou maminku, která v dubnu oslavila 97 let! Přes 40 let jste bydlel v Praze. Co Vás přimělo, že jste vyměnil ruch hlavního města za klid venkova a starosti o vlastní dům? Původně to byla snaha bydlet s maminkou, poté, co tatínek v roce 1990 umřel. Ale pak se nám v Mníšku zalíbilo a našim zvířatům taky. Jak se Vaší rodině v Mníšku bydlí? Jste spokojeni s životem na malém městě nebo se Vám občas po Praze přece jen zasteskne? Zrovna včera jsme byli s manželkou Jiřinou v Praze na představení Ypsilonky a říkali jsme si, že kdybychom bydleli v Praze, tak bychom chodili jistě častěji. To je pravda, ale taky bychom určitě častěji vysedávali s kamarády ve vinárnách a to už by tak pozitivní dopad na náš život nemělo. Takže – všechno má svoje… Proslýchá se, že v Mníšku provozujete Hospodu u Káji Maříka. Je to pravda nebo novinářská kachna? A proč tento název hostince? Je to jako se vším – částečně pravda a napůl kachna. Vlastním v Mníšku Hostinec u Káji Maříka, to je fakt, ale neprovozuji jej. Od samého začátku jsem hostinec pronajal, protože nejsem hospodský a nechtěl bych dopadnout jako pár kamarádů z branže, kteří jako hospodští splakali nad výdělkem. Já tedy nepláču! A název? Kája Mařík je vlastně nejslavnější mníšecký rodák – nerodák. Takže to bylo logické. Ostatně bydlíme taky v jeho ulici! Jaký je Váš vztah ke zvířatům? Měl jste jako dítě zvířecího kamaráda? A víte, že neměl? Je to zvláštní, protože dnes si život bez pejska nedovedu ani představit. Je známo, že Váš dům obývá i rodinný miláček, zlatý retriever. Můžete nám o něm více prozradit? Náš Hagrid, ale spíš Hagouš nebo Hagoušek, Gušenka a podobně, je miláček nejen naší rodiny, ale i našich kamarádů. Je to nejvlídnější pes, co znám, přestože je tak veliký, že kdyby chtěl, tak naší rodině klidně šéfuje. Ale není jediným psím miláčkem rodiny – starší dcera Zuzana má další dva „zlaťáky“ a mladší Marie německého ovčáka. Takže když se to u nás doma sejde – a to se děje hodně často, nastane neuvěřitelné rodeo. Chodíte s ním pravidelně k veterináři? Samozřejmě, to se rozumí. Mimochodem určitě svědomitěji, než sám se sebou k lidskému doktorovi. Na internetu jsem se dočetla, že Vaše dcera Zuzana, která je velmi úspěšnou modelkou, studuje druhou vysokou školu, a to veterinární univerzitu, a že by se tomuto oboru chtěla věnovat naplno. Pane Rosáku, můžete potvrdit, že Vaše dcera bude veterinární lékařkou? Veterinářka určitě ne, ale něco jako dobře fundovaná chovatelka by chtěla být. A hrozně ji to baví. Když dcery poslouchám, někdy jsem z těch psích termínů úplně mimo… Tenis, fotbal, plavání, rychlá auta – to je neúplný výčet Vašich sportovních aktivit. Máte stále čas a chuť si zasportovat? Samozřejmě, to bych si nikdy nenechal vzít. A doufám, že mě v té snaze podrží i mé zdraví. Kromě sportu existují i jiné činnosti, kterým se věnujete ve svém volném čase? Hraju divadlo, chodím do divadla, mám rád víno a pořádám s kamarády v Klubu Přátel Dobrého Vína veřejné degustace a dokonce každoroční Festival vína v Mníšku, jehož jsem prezidentem (heč!) … stačí? Jako člen známého pražského fotbalového klubu Amfora jste společně s dalšími českými celebritami procestoval nejen naši zem, ale i spoustu států. Která země ve Vás zanechala nejvíce vzpomínek, a proč? Těch zemí bylo přes 30, takže to by bylo vzpomínek… Ale když – tak tedy ta poslední cesta, sice nebyla daleká, „jen“ do nedalekého Švýcarska, ale byla krásná a veselá, jako vždy s kamarády. A objevil jsem dosud nepoznané švýcarské víno! Pane Rosáku, jsou za námi Vánoce a oslavy nového roku. Trávíte tento čas doma v rodinném kruhu nebo jste vyrazil na hory? Doma. Na hory se chystám až v tuto dobu. Ale jedné hezké akce jsem se s přáteli před koncem roku zúčastnil: 11tého ročníku „Falešného Silvestra“. Koná se vždy pár dní před tím pravým a má vždycky nějaké společné téma. A po minulých Uniformách, Africe, Pohádkách, Julesi Vernovi, Limonádovém Joeovi a podobně, jsme tentokrát měli téma „Hudební skupiny“. Naše ABBA byla mimořádně povedená. Na shledanou! Děkujeme za milý rozhovor a přejeme Vám hodně zdraví a pracovních i osobních úspěchů. MVDr. Hana Vránová

předcházející strana

OBSAH

následující strana


10

„Vážím si dlouhodobé spolupráce s Biovetou“, konstatuje vítěz podzimních rybářských závodů MVDr. František Špruček Rybářské závody pořádané Biovetou pro veterinární lékaře proběhly na soukromém rybářském areálu Skalička nedaleko Hranic na Moravě v září loňského roku. Vítězem závodů se stal MVDr. František Špruček, Ph.D. Pane doktore, jak byste zhodnotil rybářský den s Biovetou? „Rybářské závody 2011 byly z hlediska organizace na vysoké profesionální úrovni a troufám si říci, že nejlepší v celé historii. Lokalita byla skvěle vybrána, počasí pro rybaření ideální. Na regulérnost závodů dohlížela odborná komise, která vážila a zapisovala úlovky. Během závodů se chytlo velké množství ryb jako cejni, kapři, jeseteři. Všem účastníkům bylo vytvořeno příjemné zázemí. Skvělé občerstvení a vyhlášení vítězů včetně ceremoniálu pasování do rybářského cechu byly opravdovou třešničkou na dortu. Rybaření je mým koníčkem, který mne na chvíli odpoutá od každodenních starostí. Jsem rád, že i mezi mými kolegy je plno rybářů, kteří nalézají společné chvíle právě u této krásné záliby.“ Jaký to byl pocit stát na stupních vítězů na nejvyšším místě? „Skvělý. Vítězný pohár jsem dal na čestné místo k dalším oceněním a je ozdobou mé ordinace v Olomouci. Přál bych si, aby tradice, kterou Bioveta započala, měla úspěšné pokračování v dalších ročnících. Tato společenská akce je správnou nadstavbou spolupráce mezi veterinárními lékaři a českým výrobcem veterinárních preparátů. Nejen jako vítěz rybářských závodů 2011 si vážím spolupráce s Biovetou. Jsem jedním z těch, kteří propagují české vakcíny. A jsem s nimi dlouhodobě spokojen.“

předcházející strana

OBSAH

následující strana


10

MVDr. Petr Janoušek: „S manželkou jsme velcí milovníci dobrého vína a oba dva se těšíme na další pozvání do vinařství SONBERK“ V září minulého roku jsme měli možnost díky odběrům přípravků Biovety prožít nádherný zážitek ve vinařství SONBERK nedaleko Hustopečí. Večer byl zaměřen na snoubení pokrmů a vína a nechyběl ani „kulturní zážitek". Před večeří nám uprostřed vinic při západu slunce zahrály na housle dvě krásné virtuosky Femme2Fatale. Při hezké hudbě jsme se sklenkou dobrého vína pozorovali okolí. Před námi se třpytila hladina Novomlýnských nádrží, nad nimi se tyčily Pálavské vrchy a všude v okolí nekonečné vinice. Po západu slunce byla podávána večeře skládající se z několika chodů. K vynikajícímu jídlu jsme konzumovali skvostná vína SONBERK, která získala řadu ocenění na mnoha světových výstavách. Následovala exkurze v prostorách sklepa s odborným výkladem o nejmodernějších technologiích zpracování hroznů. Večer pokračoval rautem s konzumací lahodných vín při cimbálové muzice. Celá akce se mimořádně vydařila. S manželkou jsme velcí milovníci dobrého vína a oba dva se těšíme na další pozvání do vinařství SONBERK. Budu i nadále nakupovat vakcíny a další přípravky Biovety. Jsem spokojen s jejich účinností i cenou, navíc se za odběry produktů od českého výrobce mohu účastnit jeho zajímavých akcí. Petr Janoušek, Aš

předcházející strana

OBSAH

následující strana


MVDr. Petr Brzobohatý:

Díky Biovetě mám nezapomenutelný lovecký zážitek z odstřelu daňka MVDr. Petr Brzobohatý patří k VIP zákazníkům společnosti Bioveta, a.s. Převážně se věnuje zajišťování prevence a léčby chorob prasat v zemědělských podnicích na Mladoboleslavsku. Úspěšně provozuje prodejnu chovatelských potřeb v Mladé Boleslavi a špičkovou veterinární ordinaci v Kosmonosích, která se zaměřuje na všeobecnou medicínu psů a koček, traumatologii, stomatologii, chirurgii, dermatologii. MVDr. Brzobohatý se zapojil do věrnostního systému Banka kont partnerů Biovety již v roce 2006 a díky realizovaným odběrům přípravků získal na zlaťákové konto nadprůměrné množství zlaťáků. Proto společnost Bioveta vyhověla jeho žádosti a mimořádně mu za zlaťáky zajistila odstřel daňka v oboře Volský žlab u Přibyslavi. předcházející strana

Pane doktore, jste spokojen se svým úlovkem? „To rozhodně. Díky Biovetě mám z konce loňského roku nezapomenutelný lovecký zážitek. V oboře Volský žlab se mi podařilo střelit kapitálního daňka. Jeho trofej, která byla oceněna 180,38 body C.I.C., bude pýchou v mé sbírce a určitě ji přihlásím i na mezinárodní výstavu mysliveckých trofejí, opravdu stojí za to. Jsem rád, že Bioveta je pro veterinární lékaře partnerem nejen díky svému portfoliu přípravků, ale i po stránce lidské a společenské.“

OBSAH

následující strana


10

MVDr. Petr Janouškovec králem XIII. reprezentačního honu na bažanty Svatý Hubert držel ochrannou ruku nad průběhem honu, který 12. listopadu 2011 Bioveta pořádala pro své klienty zapojené do věrnostního systému Banka kont partnerů Biovety již po třinácté. Králem honu byl v Albertovci zvolen jeden z nejmladších střelců MVDr. Petr Janouškovec z Tachova. Pane kolego, se svým otcem jezdíte na hony Biovety řadu let, nejprve jako honec, postupem času jako střelec. Víte, kdy jste se našeho honu zúčastnil poprvé? Bioveta pořádá pro veterináře hony na bažanty již 13 let. Měl jsem tu čest zúčastnit se většiny z nich. První hon, na kterém jsem byl, proběhl v Židlochovicích v roce 2001 a tehdy se králem honu stal můj otec Bohumil Janouškovec. Nyní jste králem honu Vy. Byl jste překvapen, když soudce vyslovil Vaše jméno? Poslední hon v Albertovci byl skutečně výjimečný. Byl uloven rekordní počet bažantí zvěře a zcela nečekaně jsem byl vyhlášen králem honu. Několikrát jsem korunovaci zažil z pozice

předcházející strana

pozorovatele, ale v listopadu jsem do křesla krále honu usedl osobně! Byl to pro mne příjemný a smíšený pocit zároveň. Přece jen ještě nepatřím mezi služebně starší a ani se nepovažuji za nadprůměrného střelce. Přesto mne volba potěšila. Se svým otcem máte bohaté myslivecké zkušenosti. Jste spokojeni s hony pořádanými v bažantnici Albertovec? Organizace a průběh honů v Albertovci patří k tomu nejlepšímu, co můžete v Čechách zažít. Dbá se na myslivecké tradice, je zde vyspělá bažantí zvěř, krásné prostředí. Naprostým unikátem jsou v Albertovci výřady na konci honu. Za tmy se zapálenými ohni jsou dávány veškeré pocty ulovené zvěři a závěrečná salva hřmí na počest české myslivosti. Slovy těžko popsatelné, opravdu nádhera. Chtěl bych za účastníky honů poděkovat Biovetě za jejich pořádání. Pokud to bude možné, nechť tato tradice pokračuje co nejdéle. Všem kolegům přeji do započatého 2012 hodně zdraví, pevné nervy a upřímné lovu zdar! MVDr. Petr Janouškovec

OBSAH

následující strana


10

5

Helena Zeťová a Petr Adamec vystupovali na společenském večeru Biovety Dne 16. prosince loňského roku společnost Bioveta, a. s. pořádala vánoční společenský večer pro své zaměstnance v prostorách kulturního domu v Ivanovicích na Hané. Večer zahájil ředitel Ing. Libor Bittner, který ve svém krátkém vystoupení seznámil zaměstnance s očekávanými hospodářskými výsledky a odměnil 3 pracovnice za jejich jedinečný přínos pro Biovetu. Za doprovodu kytaristy zazpíval Lukáš Adamec, vítěz soutěže Československá Superstar 2011. Po jeho vystoupení pódium ovládla temperamentní a skvělá zpěvačka Helena Zeťová. Během večera se hosté nejen skvěle bavili a tancovali, ale také degustovali výborná moravská vína a zažívali jedinečné kulinářské zážitky díky bohatému rautu připravenému šéfkuchařem hotelu Holiday Inn Brno.

předcházející strana

OBSAH

následující strana


Quidquid discis, tibi discis. Pravidla soutěže: Soutěž pro čtenáře informačního zpravodaje Bioveta News pořádá společnost Bioveta, a. s., Komenského 212, Ivanovice na Hané, 683 23. Soutěže se může zúčastnit každá fyzická osoba starší 18 let s bydlištěm na území České republiky, která zašle úplné a správné odpovědi formou e-mailu (včetně jména, adresy, telefonu) na e-mailovou adresu trnena.michaela@bioveta.cz nebo vranova.hana@bioveta.cz. Výherci soutěže budou vylosováni. Losovány budou lístky se jménem a adresou účastníka soutěže. Slosování proběhne do sedmi dní od uzávěrky soutěže v sídle společnosti Bioveta, a. s. Výsledky slosování jsou konečné a není možno se proti nim odvolat. Ceny budou výhercům předány obchodními reprezentanty společnosti Bioveta, a. s. Soutěže se nesmí zúčastnit zaměstnanci společnosti a jejich příbuzní. Společnost Bioveta, a. s. si vyhrazuje právo soutěž ukončit či změnit pravidla soutěže.

SOUTĚŽ Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, i v tomto prvním letošním kole soutěže máte možnost soutěžit o zajímavé ceny. Jako již tradičně najdete odpovědi na otázky v textech tohoto čísla Bioveta News. Pokud se rozhodnete s námi soutěžit, stačí zaslat odpovědi na všechny otázky z aktuálního čísla do stanovené uzávěrky prostřednictvím e-mailu na adresy: trnena.michaela@bioveta.cz nebo vranova.hana@bioveta.cz. Slosovány budou pouze správné odpovědi. Těšíme se na Vaše odpovědi a doufáme, že si na náš časopis a soutěž najdete v tomto mrazivém období alespoň chvilku.

Soutěžní otázky z informačního zpravodaje Bioveta News č. 1/2012: 1. a. b.

c.

Ceny pro tři vylosované výherce soutěže Bioveta News č. 1/2012:

1. cena – poukaz na odběr dezinfekčních přípravků řady IVASAN v hodnotě 2000 Kč 2. cena – cestovní taška na kolečkách, reklamní předměty 3. cena – nádoba na med s naběračkou, reklamní předměty Výherci minulého kola soutěže

1. cena MVDr. Jarmil Dobeš, Valašské Meziříčí 2. cena MVDr. Václav Smékal, Přemyslovice 3. cena MVDr. Beáta Šestáková, Rajhrad Blahopřejeme všem vylosovaným účastníkům minulého kola soutěže a děkujeme Vám za účast v soutěži.

2. a. b. c. 3. a.

b.

c.

Luteolytická aktivita syntetického prostaglandinu kloprostenolu je: přibližně 100–150krát vyšší než aktivita přírodního PGF2α, aktivita vyvolávající stahy hladkého svalstva dělohy je rovněž vysoká. přibližně 200–400krát vyšší než aktivita přírodního PGF2α, aktivita vyvolávající stahy hladkého svalstva dělohy je rovněž vysoká. přibližně 100–1000krát vyšší než aktivita přírodního PGF2α, aktivita vyvolávající stahy hladkého svalstva dělohy je rovněž vysoká. Co se kromě boreliových antigenů OspA a OspC podílí na osídlení střeva klíštěte? Protein Salp 15 Antigen OspB Receptor TROSPA Jak lze pomocí přípravku IVASAN dezinfikovat textil? V dezinfekčním roztoku vyprat dečky, hadry, mopy, kontaminované oděvy. Textil lze nechat ponořený v roztoku po dobu deseti minut nebo lze 500–700 ml IVASANU Pets přidat do pračky k pracímu prášku nebo gelu, případně k textilu přímo do bubnu V dezinfekčním roztoku vyprat dečky, hadry, mopy, kontaminované oděvy. Textil lze nechat ponořený v roztoku po dobu deseti minut nebo lze 300–500 ml IVASANU Pets přidat do pračky k pracímu prášku nebo gelu, případně k textilu přímo do bubnu Textil určený k dezinfekci by se měl opakovaně postříkat přípravkem IVASAN spray a následně vyprat v octové vodě.

Uzávěrka tohoto kola soutěže je 29. 2. 2012 O výhře budete informováni formou e-mailu nejpozději 15. 3. 2012 předcházející strana

OBSAH

následující strana


®

Vakcíny Biocan

í n v i t k a pro t o v i ž ý n e a spokoj

předcházející strana

OBSAH


8

Obsah zpravodaje

2012

1

Informační zpravodaj akciové společnosti BIOVETA určený pro veterinární lékaře strana 1

Únorové prodejní akce na přípravky společnosti Bioveta, a. s. strana 2 strana 3

Na co se můžete těšit s Biovetou v roce 2012 strana 4

Uvádíme na trh nový přípravek EQUIVERM strana 5

strana 6 strana 7

Bioveta rozšiřuje portfolio vakcín pro prasata - BIOSUIS M. hyo strana 8 strana 9 strana 10

BioBos L a BioBos L(6) - dlouhotrvající ochrana proti leptospiróze strana 11 strana 12

MORAXEBIN NEO - vakcína snižuje ztráty v chovech skotu strana 13 strana 14

TRICHOEQUEN - testy ověřující účinnost vakcíny strana 15

strana 16

Široké využití kloprostenolu v chovu skotu a koní strana 17 strana 18

IVASAN farm - řádná dezinfekce prostředí strana 19-24

Účinnost amoxycilinu proti bakterii Ornithobacterium rhinotracheale u drůbeže strana 25 strana 26

Borelióza - diagnostická a terapeutická úskalí strana 27 strana 28

Můžeme kočku považovat za zdroj echinokokózy pro člověka? strana 29 strana 30

ALAPTID aneb jak úspěšně zkrátit dobu granulace strana 31 strana 32 Témata našich podzimních seminářů/Obchodní reprazentanti společnosti Bioveta, a. s. strana 33 strana 34

Aktuálně ze světa strana 35 strana 36

Jan Rosák pro Bioveta News strana 37 strana 38 Akce společnosti Bioveta, a. s. pro vetrinární lékaře strana 39-43

Soutěž pro čtenáře informačního zpravodaje Bioveta News strana 44 Vakcíny Biocan strana 45 předcházející strana

WWW.BIOVETA.CZ

následující strana


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.