Page 1

Březen 2018

Knižní magazín nejen o knihách

LUXOR

Raději zešílet v divočině Osm rozhovorů se šumavskými poustevníky a samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. Setkání s nimi přináší pohled do pro nás tajuplného světa.

02


LUXOR EDITORIAL

březen, měsíc knihy

T Jana Brázdilová marketingová manažerka

 luxor.cz knihkupectví luxor

@knihkupectvi_luxor

knihkupectví luxor

LUXOR MAGAZÍN vydává Neoluxor,  s. r. o. Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1 magazin@neoluxor.cz / tel.: 296  110  359 Náklad 100 000 ks Design ©Davis&Miller Právo na chyby v sazbě či tisku vyhrazeno.

aké máte pocit, že se zima už pomalu loučí a s březnem nám začínají veselejší jarní dny? A aby toho nebylo málo, je to ještě měsíc věnovaný přímo nám – knižním nadšencům a čtenářům. Nedá mi to a připomenu, že Měsíc knihy existuje již od roku 1955. A my se k němu jako každý rok s radostí připojujeme. Oslavte ho tedy s námi! Pro naše čtenáře chystáme hned několik speciálních akcí, které slibují skvělé knižní úlovky za výhodné ceny. Sledujte náš Facebook a dozvíte se víc. Velký knižní čtvrtek připadá letos na 15. března. V našem magazínu je průvodce patnácti skvělými novinkami, které jsou pro vás pro tuto příležitost připraveny. Všechny tyto tituly najdete také na našich prodejnách, kde budou přehledně vystaveny. Hlavní rozhovor patří tentokrát legendárnímu zpěvákovi, skladateli, bubeníkovi, lídru kapely Lucie – Davidu Kollerovi. A možná se i dozvíte, kdo

vlastně sakra ten David Koller je. :) Ale pokud by vám na to náš rozhovor nestačil, doporučuji si zakoupit knihu Who The Fuck Is David Koller? Je to opravdu povedená záležitost. Dalším velmi příjemným rozhovorem byl ten s autorkou Falešného románu Magdalenou Mintovou, její prvotina se brzy dočkala dotisku a nyní na pulty přichází její velmi očekávaná druhá kniha Falešný sňatek. Na rubriku „Otázka pro“ nám tentokrát odpověděli především přední herci Studia Dva, kteří doporučí knihy, jež je v poslední době zaujaly. Novinkou mezi našimi rubrikami je „Komiksový svět“, která vás bude provázet každý měsíc. Myslím, že nejen milovníci komiksového žánru se mají na co těšit. A já se na vás těším v dalším čísle magazínu LUXOR. Přeji hezké dny, Jana

3


4 OBSAH

14

OBSAH

06

08

Letem kulturním světem

18

Knižní tipy

20

Rozhovor z OneHotBook

26

Knižní novinky

29

24 hodin s Martinem Harichem

34

Rozhovor s Magdalenou Mintovou

40

Soutěžní křížovka s knihou Počátek

44

Dvoustrana o knize Raději zešílet v divočině i s fotkami a zajímavostmi ze světa mimo civilizaci

Rozhovor s rockovým zpěvákem, skladatelem a hudebníkem Davidem Kollerem

Recenze na knihu Příběhy Corsa Rosa

41

Jedna otázka, pět odpovědí zajímavých osobností

Komiksový svět

45

Pro fanoušky komiksů přinášíme ty nejzajímavější tipy ze světa komiksů

Vinyly

36

Prohlédněte si ty nejžhavějsí tipy na gramofonové desky v nabídce Paláce knih Luxor


Literatura pro Děti a mládeŽ

Počátek

Boss Babiš

Deník malého

dan brown

Jaroslav Kmenta

poseroutky 12 –

argo

JKM – Jaroslav

Výprava za teplem

Kmenta

Jeff Kinney CooBoo

2

saturnin se vrací

opuštěná společnost

KOVY Ovšem

Miroslav Macek

česká cesta od

Karel Kovář

xyz

masaryka po babiše

Biz Books

erik tabery paseka

3

4

5

Mléko a med

magor a jeho doba

destrukční deník

rupi kaur

marek švehla

keri smithová

omega

torst

cooboo

Hadrový panák

už nikdy pěšky

harry potter

Daniel Cole

po arménii a gruzii

a kámen mudrců

knižní klub

ladislav zibura

J. K. Rowlingová

bizbooks

Albatros

Hana

mých tisíc životů

Deník malého

Alena Mornštajnová

jean paul belmondo

poseroutky 1 – zápisky

host

práh

grega heffleyho Jeff Kinney CooBoo

6

7

8

nejlepší pro všechny

zelenina a luštěniny

deník malého

Petra soukupová

jednoduše

poseroutky 11 –

host

& dokonale

všechna sláva…

roman vaněk

jeff kinney

prakul

cooboo

někdo cizí v domě

příběhy obyčejného

Deník malého

shari lapena

uzdravení

poseroutky 2 –

Knižní klub

jan hnízdil, Klára

Rodrick je king

Mandausová

Jeff kinney

NLN

cooboo

okamžiky štěstí

Břicháč tom – jak

bajky barda

patrik hartl

jsem zhubl 27kg

beedleho

bourdon

a jak můžete i vy!

J. k. rowlingová

tomáš kosačík

albatros

tomáš kosačík

9

10

Zase zoufalé ženy

jak se žije padesátkám

Půlnoční gang

dělají zoufalé věci

D. Kovářová, R. uzel

david williams

Halina Pawlowská

mladá fronta

argo

Temné hlubiny

Psychosomatická

Lapuťák a kapitán

robert bryndza

prvouka

adorabl

cosmopolis

radkin honzák

dominik landsman

vyšehrad

pikola

motto

5

NEJPRODÁVANĚJŠÍ KNIHY LUXOR

1

POPULÁRNĚ NaUČNÁ

ŽEBŘÍČEK únor

BELETRIE A KRIMI


6

Rozhovor

DAVID KOLLER V rámci loňského říjnového Velkého knižního čtvrtku se fanouškům kapely Lucie a všem ostatním naskytla unikátní možnost si poprvé zakoupit ojedinělou knihu rozhovorů Who The Fuck Is David Koller?, jejímž autorem je Milan Ohnisko. Vydalo nakladatelství Druhé město - Martin Reiner v Brně. Milan Ohnisko, držitel ceny Magnesia litera za poezii (konkrétně za sbírku Světlo v ráně), se tentokrát vydal do úplně jiných vod. Vytvořil unikátní knižní rozhovor se zpěvákem, skladatelem, bubeníkem, lídrem kapely Lucie, autorem dnes již klasických hitů Davidem Kollerem.


Rozhovor

7

POD LUPOU 01 Čím jste chtěl být, když jste byl malý? Profesionálním hudebníkem. 02 Kdo z českých nebo světových interpretů je vám blízký? Je jich celkem dost, naposledy jsem hodně nahlas poslouchal Beethovenovy Symfonie od Berlínské filharmonie vedené Claudiem Abbadem z roku, myslím, 2000. 03 Vaše nejoblíbenější kniha? Teď? Přemýšlej jako umělec od Willa Gompertza. 04 Čtete nebo četl jste svým dětem?

Milý Davide, dovolte mi to oslovení. Hned po přečtení vaší knihy mám totiž pocit, že jsem vám o něco blíž. :) Prozraďte nám, jak vůbec přišel nápad sepsat knihu o vás a kde se vzala ještě lepší úvaha o tom, že to bude formou naprosto bezprostředních rozhovorů? Byl to Ohniskův nápad, abych víc nemusel dělat rozhovory. Měl být poslední. :) Člověk má u vaší knihy pocit, že je váš blízký kamarád, kterému vyprávíte, jaké bylo vaše dětství, vaše hudební začátky nebo kdy jste kde v životě klopýtnul. Byl to cíl? Ne.

a dokumentů, které nikdy nikde nebyly publikovány. Bral jste tuto zpověď jako jedinečnou možnost, jak se fanoušci mohou dostat k vám blíž? Ano, je to můj malý letopis. Druhá polovina knihy je doplněna o odpovědi vašeho blízkého i vzdáleného okolí na otázku: Kdo vlastně ten David Koller sakra je? Jak na vás všechny ty odpovědi zapůsobily? Nevím, raději jsem to nečetl.

Jasně, naposledy fyziku. 05 Co pro vás znamenalo být součástí legendární skupiny Lucie? Mít svobodu projevu a kapelu na té nejlepší možné úrovni. 06 Co vám dělá radost? Když se mi podaří něco významného, například řidičák na helikoptéru. :) 07 Co vás odzbrojí? Asi nic. 08 Co pro vás znamená hudba? Nejpřirozenější způsob sebevyjadřování, svobodu,

Jak dlouho vznikal tento unikátní knižní rozhovor? Rok a půl.

energii, život. 09 Vaše nejoblíbenější píseň? Teď? J.A.R. Zhublas.

Bylo právě vaše přátelství s Milanem Ohniskem to, co uvolnilo atmosféru celého rozhovoru? Asi ano, Milan je fajn chlap.

10 Jaký má podle vás život smysl a jakou roli v něm hraje štěstí? Když dělám, co mě baví, s lidmi, které mám rád. Štěstí je vedlejší efekt.

Tyto mimořádné vhledy do vašeho osobního i hudebního života a návraty do minulosti – jaké emoce s sebou nesly? Příjemné, život je příliš krátký na to, abychom byli smutní.

milan ohnisko 299 Kč / druhé město již vyšlo

Kniha je doplněna velkým počtem fotografií i osobní korespondence


8

Letem kulturním světem

Buďte v obraze, čtěte pravidelně naši rubriku plnou novinek ze světa knih, filmu a divadla.

LETEM kulturním SVĚTEM 01

01 — Režisér Mike Flanagan si vzal na mušku Kingova Doktora Spánka. Jedná se o pokračování legendárního Osvícení, které se stalo předlohou filmu s Jackem Nicholsonem již v roce 1980. Snad se tak v příštím roce budeme moci těšit na další pořádný horor. 02  — A u Stephena Kinga ještě zůstaneme. Misery, bestseller mistra hororu, míří do divadla. Zlata Adamovská v mimořádné a naprosto nečekané roli oddané fanynky a Petr Štěpánek coby spisovatel, jehož knihy hlavní hrdinka miluje tak nesmírnou láskou, že je pro ně schopná i zabít. Od 29. března v divadle Studio DVA. 03 — Hodil by se vám tip na kvalitní četbu? 15. března je tu Velký knižní čtvrtek a s ním i patnáct nových knih toho nejlepšího čtení pro letošní jaro.


Letem kulturním světem

Těšit se můžete třeba na závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně, mrazivý thriller Hřbitov nevěst, oceňovaný fantasy bestseller Dívka, která upíjela měsíc a další… 04 — Již brzy se můžeme těšit na nového Roberta Bryndzu a jeho čtvrtý detektivní příběh s E rikou Fosterovou! Ponese název Do posledního dechu a autor v něm čtenáře zavede do světa sociálních sítí, které mohou být nebezpečnější, než se na první pohled zdá… Kdo se skrývá za falešnými profily na Facebooku? Zjistěte 17. března! 05 — Rudá volavka z pera veterána CIA s dokonalou znalostí svébytného světa kontrarozvědky získala cenu za nejlepší špionážně-detektivní debut roku. A stala

se předlohou k celovečernímu filmu. Ten vstoupil do kin 1. března, hlavní roli si v něm zahrála Jennifer Lawrence. 06 — Již nyní můžete do kina vyrazit na film Tvář vody, snímek režiséra Guillerma del Toro, který obdržel celkem 13 nominací na filmové ceny Oscar. Dáváte-li přednost knižní předloze, titul s nádhernou obálkou právě dorazil i na české knižní pulty. 07 — Na konci března do kin zamíří filmová adaptace dystopického příběhu Ready Player One v režii Stevena Spielberga. Vydejte se do roku 2045, kdy jediný únik před bezútěšnou skutečností představuje videohra, v níž si každý může vytvořit novou identitu a vést virtuální život…

02

05

03

06 V SÁZCE JE SVĚT. HLEDÁ SE POKLAD NADE VŠE. JSTE  PŘIPRAVENI?

ERNEST CLINE

08 — Karel Dobrý byl podle režiséra Ondřeje Havelky pro hlavní roli ve filmu Hastrman předurčen. Snímek, který vznikl na motivy úspěšného stejnojmenného románu Miloše Urbana, bude v kinech od 19. dubna. Hastrmanova sluhu si zahrál Jiří Lábus. 09 — Již na jaře se začne natáček druhá série úspěšného sériálu Sedmilhářky inspirovaného stejnojmennou knihou spisovatelky Liane Moriarty. Kromě již dobře známých obličejů na nás budou čekat zbrusu nové postavy. Jednou z nich bude Meryl Streep. Ta si zahraje Mary Louise Wrightovou, matku Perryho Wrighta, kterého ztvárnil Alexander Skarsgård. Už se těšíte?

04

07

08 NEW

YORK

TIMES

BESTSELLER

Píše se rok 2045 a realita je ohavné místo k životu. Jediný časoprostor, kde se Wade Watts cítí skutečně živý, je OASIS, virtuální svět, kam se uchyluje většina lidstva. Poté co výstřední tvůrce OASIS zemře, vyjde najevo, že v něm zanechal řadu zapeklitých hádanek, inspirovaných jeho posedlostí popkulturou minulých desetiletí. První, kdo je vyřeší, zdědí obrovské jmění – a kontrolu nad OASIS. Wade získá první klíč a vmžiku se ocitá v hledáčku těch, kdo jsou pro výhru ochotni zabíjet. Závod začal – a jediný způsob, jak ho přežít, je vyhrát. „ÚCHVATNÉ – WILLY WONKA A MATRIX V JEDNOM.“ — USA TODAY „SVĚŽÍ, NEOTŘELÉ A NÁPADITÉ.“

09

— ENTERTAINMENT WEEKLY „KOMICKY ZÁBAVNÉ.“ — NPR „NAPŮL MEZIPLANETÁRNÍ HONBA, NAPŮL ROMANTICKÝ PŘÍBĚH, PŘEDEVŠÍM ALE SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST.“ — CNN NYNÍ JAKO FILM V REŽII STEVENA SPIELBERGA

Cover photograph: Motion Picture Artwork © 2018 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved. www.warnerbros.com/ready-player-one Doporučená cena 329 Kč

www.euromedia.cz www.knizniklub.cz

ERNEST CLINE

9


10

KNIŽNÍ novinky

Ing. Rostislav Chalupa, Ing. Jiří Kadlec, Ing. Jana Pilátová, Ing. Dagmar Procházková, Ing. Roman Sedlák, Ing. Jana Skálová, Ing. Pavel Vlach

účetnictví pro podnikatele

2018

• úvod do soustavy účetnictví • dlouhodobý majetek mimo finanční majetek • zásoby • cenné papíry • finanční majetek • zúčtovací vztahy • vlastní kapitál

• dlouhodobé závazky, úvěry, odložená daň a rezervy • náklady a výnosy • účetní závěrka • účetní a daňová soustava • mezinárodní standardy účetního výkaznictví, mezinárodní účetní standardy

EDICE ÚČETNICTVÍ

JUDr. Dominik Brůha, Ph.D., JUDr. Petr Bukovjan, Ing. Helena Čornejová, Mgr. Aleš Kalvoda, PhDr. Vlasta Leštinská, Mgr. Petr Pelech, Mgr. Dana Roučková, Mgr. Zdeněk Schmied, PhDr. Ing. Jiří Stýblo, CSc., Bc. Zdeněk Šenk, PhDr. Mgr. Jiří Valenta

2018

personalisty

• Řízení lidských zdrojů • Personální informace – plánování a optimalizace pracovníků ve firmě • Řízení pracovního výkonu a firemní výkonnosti • Odměňování zaměstnanců pro personalisty • Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v personalistice

16. aktualizované vydání

• Zaměstnanecké výhody (benefity) • Vedení personální agendy, ochrana osobních údajů • Vztahy k orgánům a institucím • Zaměstnavatel a odborová organizace, rada zaměstnanců a zástupce pro oblast BOZP • Odlišnosti v personální práci v nepodnikatelské sféře

EDICE PRÁCE | MZDY | POJIŠTĚNÍ

8. aktualizované vydání

649 Kč / ANAG

569 Kč / anag

346 Kč / bourdon

již vyšlo

již vyšlo

již vyšlo

Abeceda účetnictví pro podnikatele 2018 Kolektiv autorů

Abeceda personalisty 2018 Kolektiv autorů

Soumrak impéria Greg King, Penny Wilsonová

Již 16. vydání populární publikace zachycuje základní účetní předpisy a rozpracovává je do konkrétních účetních postupů platných pro rok 2018. Kniha je rozdělena do 12 kapitol, které obsahují teoretická východiska k jednotlivým oblastem účetnictví.

Publikace přehledně a srozumitelně provází průřezem nejdůležitějších problémů a zachycuje změny v oblasti pracovního práva, ke kterým dochází od roku 2018. Zahrnuje i nezbytný přesah do souvisejících oblastí, jako jsou pracovní právo, personální evidence a další.

Rudolf a Mary uvízli v osidlech nebezpečně rozehrané, smrtící partie. Nikdo nemůže s jistotou říci, co se tehdy přesně odehrálo v Rudolfově ložnici. Věříme, že naše rekonstrukce událostí je správná. Závěry jsou občas překvapivé, možná dokonce šokující.

391 Kč / bourdon

379 Kč / knižní klub

249 Kč / knižní klub

již vyšlo

již vyšlo

již vyšlo

Pařížanky Anne Sebba

Inspektor Gamache 7: Světelný klam Louise Pennyová

Alyin dům Leila Meachamová

A Francouzky si i nadále malovaly rty... Přestože v jádru knihy dřímá politika, jedná se o fascinující, bohatě ilustrovaný popis, jak dívky a ženy Paříže v letech 1939–1949 přežily druhou světovou válku a její následky, stále v grandiózním stylu.

Lillian Dawsonovou najdou zavražděnou. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců proměnila ve svět, kde každý tah štětcem i stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. Vrchní inspektor Gamache přijíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu.

Aly milovala jediného muže, ten byl donucen odejít. Ale její miláček se po letech vrací a je to již známý příběh: ona už není holka, ale žena, co ví, co chce, zatímco on je muž se srdcem rozervaným mezi láskou, které se brání, a touhou pomstít se Alyinu otci, který zničil vše, na čem mu záleželo…


12

KNIŽNÍ novinky

DOPORUČUJEME

Staré pověsti české Alois Jirásek komentář: Eduard Burget 399 Kč / Knižní klub HODNOCENÍ JIŽ VYŠLO

Staré pověsti české Aloise Jiráska patří k nejčtenějším textům české literatury a staly se pevnou součástí národní kultury. Snad každý zná příběhy o praotci Čechovi, kněžně Libuši či Horymírovi a Šemíkovi. Přesto nelze říci, že by kritický ohlas Jiráskových pověstí byl zpočátku nějak velký. Věhlas díla se však postupem doby začal pozvolna zvětšovat – jistě k tomu přispěly dva velké světové konflikty, které ve společnosti opakovaně vyvolávaly pocity ohrožení, touhu po domově a potřebu útěchy z historie. Toto anotované vydání obsahuje úplný text Starých pověstí českých doplněný fundovanými komentáři. Ty upozorňují na zdroje, z nichž autor vycházel, podávají podrobnější informace o místech, osobách a událostech v pověstech zmiňovaných a odkazují na další díla, literární, výtvarná, hudební či filmová, která z Jiráskových pověstí čerpají. V poutavé grafické úpravě s bohatým obrazovým materiálem tak známé příběhy získávají další rozměr a potěší jak čtenáře, kteří je už dobře znají, tak ty, kteří se s nimi seznamují poprvé.

398 Kč / leda

228 Kč / Vyšehrad

již vyšlo

již vyšlo

Oni nevědí, co činí Jussi Valtonen

Déšť z plané růže John Keats

Román s hlavním dějem v blízké budoucnosti přináší vypjaté psychodrama spojené s techno-thrillerem i techno-hororem. Žádný ze soupeřících názorů není potvrzen, jejich nositelé jako by žili každý v jiném světě – a z toho plyne jejich tragédie…

V nepřekonaném překladu Hany Žantovské opět vychází výbor z básnického díla anglického básníka Johna Keatse (1795–1821), opatřený poznámkami překladatelky a doslovem. Jeho dílo se neodmyslitelně vřadilo do světového písemnictví.

188 Kč / Vyšehrad

218 Kč / Vyšehrad

již vyšlo

vychází 5. března

Náruživý tenista Jerome Klapka Jerome

Cizinci v noci Kent Haruf

Duchařské povídky autora oblíbeného románu Tři muži ve člunu. Zažíváte někdy záhadné nebo nevysvětlitelné věci, přijde k vám občas na návštěvu duch? Pokud ano, pak jsou tyto povídky okořeněné záhadnými zážitky pro vás to pravé.

„Cítím se osaměle. Říkala jsem si, že i ty se tak možná cítíš. Tak si říkám, jestli bys ke mně nepřišel,“ osloví jednoho večera sedmdesátiletá Addie svého souseda Louise. Křehká novela ukazuje touhu po životě a lásce i radost z krátkých momentů štěstí.


sledujte nás

13

→ Kdo by vydržel prosedět celý den v tomhle křesle

→ Nový rok, nový design, nový Luxor magazín!

→ Jaké byly nejlepší knihy roku 2017? Připravili

v Luxoru na Chodově a číst?

Vzdušný, moderní a jedinečný...

jsme si pro vás souhrn loňských top titulů!

#vknihkupectvijakodoma

#luxormagazin

#knihyzluxoru

→ Konečně je tu! Všeho nechte a hurá pro nového

→ Podělíme se s vámi o naše osobní knižní tipy...

→ ... na žhavé knižní novinky, které by byla škoda

Browna! #pravedorazilo

#luxorcrew

přehlédnout... #luxortip

→ ... i na osvědčenou klasiku v novém kouzelném

→ 1+1 zdarma! Nepřehlédněte skvělé knižní akce

→ Batman vs. Superman? Na čí straně jsi ty?

vydání... #harrypotter

v Luxoru. #luxorakce

V Luxoru seženeš superzápisníky, supernotesy i superkalendáře. #darkyzluxoru


14

RECENZE

Raději zešílet v divočině Aleš Palán, Jan Šibík 397 Kč / Prostor hodnocení vychází 15. března

VÍTEJTE V DIVOČINĚ Už jste si někdy řekli, že máte dost života, který žijete? Měli chuť zahodit pozemské statky a vegetovat někde na samotě? Devět statečných, které v této knize vyzpovídal Aleš Palán, do toho šlo. Sedm mužů a dvě ženy zažili na vlastní kůži setkání s pravou divočinou, když našli útočiště v náručí majestátní Šumavy. Publicista Aleš Palán se vydal za těmito svéráznými samorosty, aby nám, obyčejně žijícím lidem, přiblížil svět šumavských novodobých poustevníků. Co je vedlo k tomu, aby za sebou nechali výdobytky moderní civilizace a žili v těsném sepětí s přírodou, v maringotce, v níž mají jen oblíbené knížky, plecháček na kafe a rádio? Hned první setkání je se svérázným meteorologem Romanem Szpukem působícím na stanici Churáňov, který si sáhl až na samé dno, ale dokázal se vzchopit a jít dál. Za zmínku stojí rozhovor s osobitými dvojčaty Klišíkovými, potomky rumunských Slováků, kteří po válce osídlovali pohraničí. Tento rozhovor mě bavil asi nejvíc, bratři se skvěle doplňovali, z rozhovoru bylo poznat, že se mají rádi a jsou semknutí jak s divokou Šumavou, tak i spolu navzájem. Co se týče žen, zdatně svým mužským kolegům sekundují. Obě zpovídané, jak Martina Kyselová, tak i Dáša Macháčková, totálně přehodnotily dosavadní pohodlný způsob života a vydaly se vstříc neznámému. Všichni aktéři této knihy jsou neuvěřitelně zajímaví lidé. O tom, co v životě prožili, vám vyprávějí vlastně jen tak mimochodem. A tak zjistíte, že šumavští samotáři jsou inženýři, podnikatelé nebo básníci s hlavou v oblacích. Mnozí z nich jsou v podstatě bezdomovci, kteří bydlí v maringotce nebo vlastnoručně postavené chýši. Někteří pro úřady neexistují, jiní chodí normálně do práce. Katolíci, bezvěrci, snílci i přírodně smýšlející lidé, jak je libo.

Aleš Palán je ostřílený novinář a publicista, který získal ocenění Magnesia Litera. Rozhovory vede zkušenou rukou, zbytečně do nich nezasahuje, zachovává hovorový jazyk. Jeho otázky jsou věcné, leckdy jdou do hloubky a respondenti odhalují i své nejniternější soukromí, aniž by to působilo nevhodně. Kniha je vybavena unikátními fotografiemi Jana Šibíka souznícími s divokou přírodou Šumavy. „Nic si neplánuju, absolutně mě nezajímá nějaké penzijní připojištění, nepřemýšlím, jak bych měl dožít. Možná budu pokračovat do ticha a mlčení. Leccos jsem podělal, je třeba modlit se za druhé, aby mi odpustili. A taky se chci soustředit na to, co říkají staří mudrci, předsokrastikové: jak je důležité poznat sám sebe. Tam někde leží jedna z nejdůležitějších odpovědí při hledání smyslu života a Boha. Člověk si zakládá na tom, čím je. Takové úsilí není vůbec důležité. Je třeba se soustředit a být v tichu. I proto spím venku, proto mlčím a dívám se na hvězdy. Čekám na odpověď.“ Můžu směle říct, že kniha Raději zešílet v divočině je jedním z nejlepších počinů, které se mi dostaly v poslední době do rukou. Psaní formou rozhovorů je šťastnou volbou, nejlepším možným způsobem, jak autenticky čtenářům přiblížit životní styl, který zavání originalitou, jedinečností a kouzlem starých časů. Ruku na srdce, kdo by si nechtěl alespoň na pár dní vyzkoušet, jak se žije bez internetu, teplé vody nebo automatické pračky? Pokud je život na samotě vašim snem, možná využijete knihu jako rádce a nápovědu jak na to. Anebo si ji vychutnáte jen tak, v pohodlí vyhřátého domova.


RECENZE

15

ukázka fotografií

01 — Přízemí vypadá trochu jako gotická kaple, poschodí jako příbytek hobitů. Na místo mimo značené cesty – a v podstatě mimo cesty vůbec – nezvaný host zpravidla nepřijde.A v téhle pohádkově vyhlížející chalupě žije muž, který se jmenuje Miroslav Sedláček. 02 — Ve chlévě

ustájená kráva. Louka se seče kosou. Takhle nějak se na Šumavě žilo v první polovině minulého století. Předkové dvojčat Klišíkových přišli na Stögrovu huť po válce z Rumunska. František a Ondřej se tu narodili a žijí tu dodnes. 03 — Churáňov. Na samém vrcholku hory, 1118 metrů nad mořem, je klid. Roman Szpuk, který tu pracuje, se často vydá na noc do údolí Losenice. Pod širákem tu spává už 18 let. Za celou dobu na tomto místě – zhruba kilometr od návštěvnických resortů  – nepotkal člověka. 04 — Upravená samota vypadá na první pohled jako víkendové stavení: květiny, záhonky, venkovní posezení… Omyl. Dagmar Macháčková tu žije natrvalo. A tráva před domem není vysekaná, nýbrž vypasená. 05 — Za takový výběr by

se nemusela stydět menší veřejná knihovna. Žádné křiklavé obálky, ale kvalitní beletrie a poezie, knihy antikvární i ty nové. Publikace jsou vyrovnané ve skříních, na policích, na podlaze, všude, kam se v maringotce vejdou. Takhle žije Tony. 06 — Podhorská louka. Ať se člověk podívá na jakoukoliv stranu, všude jen lesy, pastviny a hory na obzoru. Žádné stavení. Na louce to žije. Čtyři kozy, kozel, kůzlata, dva osli, pes, několik koček, spousta husí, slepice, králíci… A taky člověk. Martina Kyselová. 07 — Dospívání v disidentské rodině, současný domov, maringotka, stojí v širokém údolí horního toku Blanice na dohled od boubínské obory. Jáchym Kaplan, sedící na zápraží dřevěné boudy, nevypadá na první pohled jako člověk žijící v ústraní.


16

RECENZE

Když zalistujeme knihou, možná naše oči spočinou na půvabné fotografii Nush Éluardové s nádhernými šperky.

Tato kniha však není o módě Odkaz šperkařky Belperronové je i v dnešní době živý a oslňující. Tento portrét od významného surrealistického umělce Man Raye byl dárkem Lee Millerové, uznávané válečné korespondentce Vogue, k narození vysněného dítěte. Millerová během války informovala o bombardování Londýna, osvobození Paříže, později o koncentračních táborech Buchenwald a Dachau. Ačkoliv srdcem byla výtvarná fotografka, život ji donutil zachytit kruté obrazy války. Během vlahého večera 1. čevence 1939 si účastníci největšího surrealistického cirkusového bálu Elsie Mendlové, oděni v róbách od Coco Chanel, užívají koktejlu stovek hostů zvučných jmen, geniálně namíchaného nejznámější americkou hostitelkou v Evropě. Do vypuknutí 2. světové války zbývají dva měsíce. 1. září obsazuje Hitler Polsko, Francie vstoupí do války a je velice rychle poražena a rozdělena na okupovanou část včetně Paříže a část pod správou kolaborantského režimu řízeného maršálem Petainem z lázeňského městečka Vichy. Ani ne rok poté, co popíjela bohatá společnost na večírku ve Versailles nejlepší šampaňské ze sklepů Mendlových, se většina účastnic musela postavit tváří v tvář každodenním situacím,

v nichž rozhodnutí vedla k záchraně či ke smrti. Aktivity žen během těchto let ovlivňovaly život podstatně více, než by se dalo očekávat. Před rokem 1939 ženy neměly místo v politické sféře, právo volit ani pracovat či vlastnit majetek bez svolení svých manželů či otců. Přesto používaly v odboji zbraně, ukrývaly uprchlíky, doručovaly falešné doklady – a k tomu bez přestání vykonávaly veškeré ženské povinnosti a staraly se o domácnost. Kvůli nedostatku jídla musely trávit dlouhé hodiny ve frontách, aby nakrmily rodiny. Některé se uchýlily ke kolaboraci a některé se staly jasnými oběťmi, jiné hrály jen roli nezúčastněných diváků, chycených v bolestných okolnostech. „Pařížanka“ je téměř synonymem pro štíhlou, elegantní ženu a pravdou je, že pařížské ženy módu občas používaly jako malý vzdor okupantům, například nošením kalhotových sukní, které jim poté, co došlo palivo, umožnily jezdit na kolech. Ženy, které doručovaly klíčové informace o nepříteli a riskovaly životy, byly oděny do designérských modelů. I nošením velikých klobouků vyjadřovaly formu odboje. Tento příběh je ale též o Pařížankách, jež se ocitly v koncentračním táboře, oblečené do špinavých hadrů, s neumytými

Pařížanky –

Jak žily, milovaly a umíraly ženy Paříže ve 40. letech 20. století Anne Sebba 391 Kč / bourdon Hodnocení

vlasy a jizvami od bičování, a přesto si některé z nich ten nepatrný ždibec tuku, který dostávaly na den, vmasírovaly do dlaní, místo aby jej snědly. To byly Pařížanky. Anne Sebba se nesnaží knihou poskytovat vysvětlení, proč zvolily určitou cestu. Sdílí s námi životní příběhy a pozoruhodný výběr fotografií, což dohromady promlouvá samo za sebe. Kniha je ohromný zdroj inspirace pro další poznávání. Je dokumentem bohaté tvůrčí doby plné slavných jmen, která se přelila v tragické časy války. Přestože v jádru knihy dřímá politika, jedná se o fascinující, bohatě ilustrovaný popis, jak dívky a ženy Paříže v letech 1939–1949 přežily 2. světovou válku a její následky stále v grandiózním stylu.


Č tení na jaro

Žádejte u svého knihkupce.


18

KNIŽNÍ TIPY

DOPORUČUJEME Marie Terezie – Mýty a pravda Katrin Unterreiner

Tváře noci

Jaká byla doopravdy? Byla Marie Terezie skutečně láskyplná, obětavá matka, nebo byla chladná, vypočítavá panovnice, která se svými dětmi politicky kupčila? Je pravda, že ze žárlivosti na neustále nevěrného manžela založila komisi cudnosti, nebo to přece jen bylo šťastné manželství? Vděčíme za velké, slavné reformy jako zavedení povinné školní docházky, zrušení nevolnictví a zákaz mučení této velké panovnici?

359 Kč / Víkend již vyšlo

Corrie Jackson 349 Kč / Mystery Press Hodnocení již vyšlo

Pokud si myslíte, že je svět modelingu zářivým a dokonalým místem pro život, a přitom vás minul bestseller Volání Kukačky od Roberta Galbraitha alias J. K. Rowlingové, pak si rozhodně přečtěte krimi thriller Tváře noci od Corrie Jackson. Hlavní hrdinku románu, kdysi špičkovou novinářku Sophii Kentovou, přivede smrt jejího bratra takřka až na samotné dno. Pak ale dostane druhou šanci coby reportérka krimi rubriky deníku London Herald, díky čemuž se seznámí s ruskou modelkou Natalijí. Když je následně dívka brutálně zavražděna, rozhodne se Sophie vypátrat jejího vraha, a přitom objeví odvrácenou tvář modelingu, kterou ovládají drogy, prostituce, vydírání a ničivá tajemství. Corrie Jackson vytvořila silnou, přesto zranitelnou hrdinku, a napsala brilantní krimi thriller, temný, znepokojivý, patřičně napínavý a přitom naprosto realistický. A Mystery Press už chystá druhý případ Sophie Kentové nazvaný Dokonalá oběť!

Dobrodružství života Sri Chinmoy V tomto „průvodci duchovním životem pro 21. století“ mluví Sri Chinmoy o umění duchovního života uprostřed dnešní společnosti. Nabízí úvod k modernímu životnímu stylu se zaměřením na meditaci, zdravou stravu, sport a duchovní přístup k rodině i zaměstnání. Přináší také opěrné body v aktuálních tématech jako úsilí o dosažení míruplného světa či harmonie mezi náboženstvími.

199 Kč / Madal Bal již vyšlo

Zlomený král František Kalenda Volné pokračování historické detektivky Vraždy ve znamení hvězdy (oceněné Českou asociací autorů detektivní literatury) se opět odehrává v době Karla IV. Co se stalo u hradu Lichnice, kde byl nalezen zraněný král? Na lékaře Siegfrieda připadá nelehký úkol. Zachránit panovníka a zároveň přežít v nepřátelském prostředí Železných hor obklopen intrikujícími příslušníky panovníkova dvora.

248 Kč / Vyšehrad již vyšlo


KNIŽNÍ TIPY

DOPORUČUJEME Pařížanky Anne Sebba „Když si v roce 1924 Suzanne vzala inženýra Belperrona, usadil se mladý pár na Montmartre, kde si našel mnoho přátel mezi avantgardními umělci. Její přítelkyni, krásnou herečku a modelku klenotů Nusch Éluardovou, ženu a múzu surrealistického básníka Paula Éluarda, fotografoval Man Ray se šperky od Belperronové.“ Tato kniha však není o módě. Stopy bohaté tvůrčí doby plné slavných jmen otisknuté v příbězích Pařížanek uprostřed války.

391 kč / Bourdon vychází 8. března

Co zbylo z mojí sestry Nuala Ellwood 349 Kč / Domino Hodnocení

Nebe je naše Luke Allnutt

již vyšlo

Rob Coates v životě dosáhl všeho, po čem toužil. Je úspěšný, šťastně ženatý a má báječného synka, s nímž je každý den plný dobrodružství. Poté však jeho rodinu zasáhne nelítostná nemoc a vše změní. Rob se ocitne na dně a nedokáže překlenout propast, jež ho náhle odděluje od jeho života. Jedinou útěchu nachází ve fotografování míst, která navštívil se synem. Pomůžou mu vzpomínky na šťastné chvíle dojít odpuštění?

Kate patnáct let působila jako reportérka ve válečné zóně. Z tohoto pekla ji odvolala až zpráva o matčině smrti. Vrací se tedy domů do Anglie a doufá, že v rodném domě nalezne dávno ztracený klid. Tato její naděje vezme brzy za své. Všude na ni doléhají děsivé vzpomínky. V sousední zahradě vídá dítě, které by tam vůbec nemělo být. Dějí se jí velmi podivné a znepokojivé věci... Nemá se však komu svěřit. Sestra nepřichází v úvahu – ta utápí v alkoholu žal nad zmizením dospívající dcery, navíc nikdy neměly dobrý vztah. Kate se ocitá na pokraji zoufalství. Neví, jestli je to, co vidí, skutečnost, nebo výplod její mysli. Má jen jedinou jistotu – že něco je zatraceně špatně. Nuala Ellwood napsala špičkový thriller, v němž mistrně nakládá s konceptem postavy nespolehlivého vypravěče, který velkolepě uvedla na scénu Gillian Flynn ve Zmizelé. A tentokrát autorka vlastně vystoupila ještě o stupeň výš: pochybnosti o hrdince nemá jen čtenář, ale i hrdinka samotná – a díky tomu nabízí thriller Co zbylo z mojí sestry zážitek, při němž místy opravdu tuhne krev v žilách.

349 Kč / plus Vychází 5. března

Útěk C. L. Taylor Jo Blackmoreová vyhoví prosbě neznámé ženy o svezení. Byla by to banální příhoda, kdyby ovšem podivná pasažérka u sebe neměla rukavici, která patří Joeině dvouleté dceři. Jo má z tohoto setkání hodně divný pocit – a její obavy se brzy potvrdí. Najednou jako by se proti ní spikl celý svět, dokonce i vlastní manžel. A když jí úřady začnou vyhrožovat odebráním dítěte, zbývá jí jediná možnost: útěk.

349 Kč / Domino vychází 12. března

19


20 Rozhovor a audioknižní novinky

povídání s dejvičáky Jak si četbu klasické pohádky užívali herci z Dejvického divadla - pejsek Jaroslav Plesl, kočička Veronika Khek Kubařová a vypravěč Ivan Trojan?

Čím může nové zpracování oslovit dnešní děti? Jaroslav Plesl: Vím, že děti oceňují, když k nim máte spíš dospělácký přístup. S Ivanem a Veronikou jsme mysleli na to, abychom se nepitvořili, interpretaci jsme pojímali jakoby vážně, aby vyznívala komika situací – toho, jak se k nim staví pejsek a jak kočička, kteří představují různé principy.

povídání o pejskovi a kočičce josef čapek 249 Kč / OneHotBook

Co jste vnímali jako dospělí v textu jinak? Jaroslav Plesl: Neznal jsem příběh Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen, který se dříve ani nesměl vydávat. Pak mě upoutaly rozhovory pejska a kočičky s Josefem Čapkem, na které si z dětství nepamatuji. Za Josefa Čapka mluví Mirek Krobot, takže to rovněž bude mít nečekaný rozměr. V rolích různých zvířátek a jiných postav pak zazní i hlasy našich dalších kolegů z Dejvic, třeba Hynka Čermáka, Marthy Issové, Vaška Neužila, Martina Myšičky, Lenky Krobotové, Davida Novotného aj. Jaký vztah máte z dětství k Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka? Ivan Trojan: Mám to zaryté v paměti – i projev pana Högera – to se nedá ani za ta léta vytěsnit. Pamatuji si to jak ze svého dětství, tak jako večerníčky, když byly malé moje děti. Těm jsme se ženou Čapka také před spaním sami četli. Když jsem se do toho pustil teď, tak jsem si sebou nebyl úplně jistý. Ale protože jsme se toho chopili skoro všichni z Dejvického divadla, bral jsem to jako takovou hru a novou výzvu.

Jací jsou pejsek a kočička v nové audioknize? Veronika Khek Kubařová: Kočička je prostě jemná, chytrá bytost. Trošku mrška. Taková správná samička. Jaroslav Plesl: Pejsek má takový chlapský přístup k světu – jde do věcí zpříma, anebo nad nimi naopak mudrlantsky uvažuje, ale většinou špatným směrem, takže ho kočička musí zkorigovat. Ale je to takový príma kluk.

Sál smrti

černé světlo

umrlčí cesta

peter may

peter may

peter may

339 Kč / OneHotBook

339 Kč / OneHotBook

349 Kč / OneHotBook

V hromadném hrobě v Šanghaji je nalezeno osmnáct ženských těl. Na místo činu je vyslán Li Jen (Martin Myšička), a zatímco spolu s Margaret (Jana Plodková) postupují v pátrání, musí oba čelit svým nočním můrám.

Enzo Macleod (David Matásek) dokázal rozlousknout dva ze sedmi zločinů popsaných v knize odložených případů. Jenže teď mu diagnostikovali rakovinu a kdosi mu ničí pověst i vztahy. Souvisí jeho strasti s další vraždou na seznamu?

Detektiv George Gunn najde v kapli ubité tělo. Podezřelým je muž, jehož na ostrov Harris vyplavilo moře. Který ovšem neví, jak se jmenuje ani kým je… Novou „mayovku“ z prostředí skotských ostrovů vypráví Jiří Dvořák.


TOP TITULY MĚSÍCE

Vlastimil Vondruška Dračí náhrdelník

Tony Parsons Smrt všem prasatům

Jan Skácel Uspávanky

V průběhu slavnosti zmizí manželka veverského purkrabího. Záhy poté je nalezen zavražděný trubadúr, který se jí předešlého večera dvořil. Vše by vypadalo jako banální příběh msty podváděného manžela, pokud by mezi věcmi trubadúra nenašel Oldřich z Chlumu tajemný důkaz…

Před dvaceti lety se v soukromé škole spřátelilo sedm studentů. A teď začali umírat. Max Wolfe z oddělení vražd britské metropolitní policie se ujímá případu. Stopa ho brzy zavede ze zapadlých uliček do světel velkoměsta a nejtemnějších zákoutí internetu.

Poezie, která se má číst dětem, aby lépe spaly. Obsahuje napínavé, dobrodružné a zábavné příběhy pro děti a najdeme tu i nově zpracované pohádkové motivy. Verše jsou doplněny ilustracemi výtvarnice Zdenky Gelnarové.

Jan Bauer Prahu rdousí strach

Kerstin Ekmanová Pes

Arnaldur Indridason Vina

Dva historické detektivní příběhy známého českého autora. V prvním pátrá novoměstský rychtář Jakub Protiva po tajemném vrahovi mladých žen a ve druhém příběhu čelí Jakub Protiva a mnich Blasius řádění tajemného vampýra.

Pes je mimořádně působivý poetický příběh o přírodě, o silách a jejích věčných zákonitostech, o samotě, strachu, smrti, ale také o důvěře a vůli žít…

V jezeře uprostřed lávového pole je nalezena mrtvola. Komisař Erlendur a jeho kolega Marian Briem zahajují vyšetřování. Jedna ze stop vede i na americkou vojenskou základnu. Tam se s islandskou policií nikdo nemíní moc bavit.

Nakladatelství MOBA NEOLUXOR 2018.indd 5

12.02.18 11:17


22 KNIŽNÍ novinky

DOPORUČUJEME

poslední paní parrishová

299 Kč / zoner press

již vyšlo

již vyšlo

Objevte své PROČ – Jak najít smysl pro sebe i svůj tým

Komiksový náčrtník Petr Kopl

Ukáže vám, jak uplatnit Sinekovy poznatky v praxi – jak opravdu najít ve své práci inspiraci a zároveň nadchnout ostatní. Konkrétní postupy, úkoly a tipy pro jednotlivé fáze procesu vám pomohou objevit vaše osobní a týmové PROČ.

Učebnice pro tvůrce komiksu. Unikátní kurz pro kreslíře obsahuje postupy a návody, jak si krok za krokem vytvořit vlastního hrdinu, kreslit bubliny a zvuky, vytvořit příběh, napsat scénář a mnoho dalšího. Náčrtník je určený začátečníkům i profesionálům.

HODNOCENÍ již vyšlo

Cítit se a být fit. S tímto mottem jsem na jaře 2012 začala psát svůj blogový fitness zápisník Moje tělo. Mým cílem nebylo zhubnout spoustu kil za pár dní, ani jsem netoužila stát na soutěžních prknech. Chtěla jsem být přitažlivou maminkou, která bude vypadat dobře po boku svých dětí a vedle svého přítele. Viděla jsem však jen ženu marně se snažící zakrýt své neženské křivky plandavým oblečením. Možná ti to „někoho“ připomíná. Ze dne na den jsem začala pracovat na tom, abych překopala své špatné návyky a zautomatizovala si nové. Vše jsem si zapisovala do svého online deníčku a bojovala. Nebyla to snadná cesta. I dnes se probouzím s myšlenkou, vytřískat z každého dne maximum s ohledem na možnosti, které mám. Není třeba lámat rekordy. Chtěla bych ti ukázat, že ať už jsi holka ze střední, úspěšná podnikatelka nebo máma na mateřské dovolené, dokážeš svůj život a přístup ke svému tělu pozitivně ovlivnit. Jednou to od tebe odkoukají i tvé děti. Ukážu ti, že se každá žena, včetně tebe, může cítit jako královna.

Doporučená cena 349 Kč

Kristina Čechová

Kristina Čechová

349 Kč / Domino

Moje tělo: koučink

Simon Sinek

Liv constantine

Amber je obyčejná, nudná, tuctová, nijak a ničím výrazná žena. Naopak Daphne je blonďatá kráska, která dostala vše, co si každá malá holčička kdy vysnila. Má skvělého oddaného manžela, dvě krásné děti, obrovský dům, uznání společnosti a neskutečné jmění. Ale je tohle spravedlivé, aby jedna neměla nic a druhá všechno? Amber se rozhodne, že to, co patří Daphne, by měla dostat ona, a vymyslí proto neuvěřitelný plán, pomocí něhož by měla získat zaslouženou trofej – Jacksona a život nové a mladší paní Parrishové. Začíná zmanipulovaným seznámením s Daphne, stává se její kamarádkou, poté její nejlepší přítelkyní a oblíbenkyní jejích dcer. Vloudí se do firmy jejího muže a zařídí, aby byla pro firmu nepostradatelná. Samozřejmě nenápadně. Tento psychothriller vás zavede to nejhlubších zákoutí lidské mysli. Je plný intrik, manipulace a lstivosti. Amber má navíc tajemství, které nesmí nikdo odhalit, jinak je vše, co tak dlouho buduje, nadobro ztraceno. A to ona nesmí nikdy dopustit. Pro uskutečnění svého plánu je ochotna udělat všechno. Ano, úplně všechno.

339 Kč / Jan melvil publishing

www.anag.cz

349 Kč / anag

399 Kč / metafora

již vyšlo

již vyšlo

Moje tělo - Koučink Kristina Čechová

Vařila jsem pro Picassa Camille Aubray

Kompletní průvodce tím, co by měl člověk znát, aby pochopil, jak jeho tělo funguje, naučil se mu naslouchat a získal zpět schopnost přirozeně vnímat sám sebe. Je plná nápadů, rad, triků, inspirací, receptů a tipů do života.

Picasso se ocitá na životní křižovatce a tajný pobyt u moře v Provenci mu může jen prospět. Ondine začíná díky němu objevovat své schopnosti, talent i touhy. Setkání s Picassem ovlivní její život na dlouho dopředu, přestože každý z nich jde dál svou cestou.


298 KČ

ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH GENERÁLMAJORA EMILA BOČKA, jednoho z posledních žijících válečných hrdinů a veteránů bojů 2. světové války

1 698

AŽ U TÉTO KNIHY SI OPRAVDU UVĚDOMÍTE, jakou cenu má svobodný život

298 KČ

PŘEŽIL JSEM DĚTSTVÍ A DOSPÍVÁNÍ V SEVERNÍ KOREJI

Exkluzivní narozeninová edice

99 LET LEGENDÁRNÍHO CESTOVATELE

U NÁS MAJÍ V BŘEZNU KNIHY

298 KČ

S každou padající hvězdou jsem věděl, že jsem svobodě blíž

LYKKE 498 KČ

298 KČ

DEJTE SVÉMU ŽIVOTU LYKKE

Autor světového bestselleru Hygge a jeho další inspirativní nápady a návrhy, jak dosáhnout většího štěstí

Žijeme (s) knihami

JAK JSME (NE)CESTOVALI ZA REÁLNÉHO SOCIALISMU Jedinečná obrazová publikace o československém retrosvětě


24 velký knižní čtvrtek

15

VELKY knizni ctvrtek

NOVINEK V JEDEN DEN

Geniální přítelkyně 4: Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante 397 Kč

Závěrečný díl tetralogie odkrývá další osudy Eleny a Lily. Obě jsou dospělé, mají muže, milence a svou kariéru.

Raději zešílet v divočině Aleš palán, jan šibík 397 Kč

Setkání s šumavskými samotáři. Osm rozhovorů s lidmi žijícími trvale mimo civilizaci přináši pohled do tajuplného světa.

Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhillová 298 Kč

Luna vyrůstá v hlubokém lese, kde ji vychovává čarodějnice. Přijde však den, kdy Luna musí bránit ty, kdo dosud chránili ji.

Velký knižní čtvrtek, pořádaný knižní distribucí Kosmas od roku 2011, pravidelně představuje a zejména doporučuje výběr knih od předních českých nakladatelů. Nejinak tomu bude i letos na jaře, kdy se bestsellerová „patnáctka“ dostane na pulty knihkupectví ve čtvrtek 15. března. Čtenáři se mohou těšit na vybrané tituly napříč žánry a autory.

Sestra smrt Daniel Petr 329 Kč

Severská krimi ze severu Čech. Zima je dlouhá a policejní vyšetřovatel zjišťuje, že vraždy v Rumburku jsou temnější, než tušil.

biblické příběhy pro nevěřící děti Martin Vopěnka 279 Kč

Srozumitelnou a zábavnou formou převyprávěné příběhy Starého a Nového zákona pro děti dnešní doby.


velký knižní čtvrtek

25

Falešné hranice

Gentleman v moskvě

Václava Jandečková

amor towles

398 Kč

388 Kč

Příběh zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro vytipované oběti, vyprovokované k útěku z Československa.

Rusko roku 1922 po konci občanské války nás zavádí do luxusního moskevského hotelu, který je světem sám o sobě.

Hřbitov Nevěst

Kepler62 – pozvánka

tomáš boukal

T. Parvela, P. Pitkänen, B. Sortland

259 Kč

289 Kč

Sibiřská tajga. Celý kraj zahaluje závoj strachu. Mizí v něm mladé dívky. A není nikdo, kdo by je hledal.

Ari a jeho nemocný bratr hrají počítačovou hru Kepler62. Nikdo neví, co se stane tomu, kdo překoná poslední level, ale kolují divoké zvěsti.

mezi krásou a ošklivostí

Nádherné kacířství

Bryn Greenwoodová

Lisa McInerneyová

349 Kč

348 kč

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej.

Irsko, hospodářská krize. Lidé mají co dělat, aby přežili. Ryan, Georgie i Maureen. A nezbývá než doufat.

Příběhy corsa rosa

Stín

Tomáš macek

Jiří křižan

597 Kč

199 Kč

Slavný cyklistický závod – Giro d’Italia. Každoročně přitahuje pozornost milionů fanoušků na celém světě.

Příběh osiřelého chlapce vychovávaného bezmála starosvětsky spravedlivým dědečkem.

Z lásky k Praze

Pecková dítě štěstěny

Gene Deitch

Lukáš Kuta, Dagmar Pecková

328 Kč

248 Kč

Autobiografie Gena Deitche o neuvěřitelných osudových zvratech významného amerického filmaře.

Niterný a vzácně kompaktní rozhovor o profesním i rodinném životě světově proslulé mezzosopranistky.


26 novinky

Malované dějiny Evropy

Přítelkyně

Tary: příběh parkouristy

Vít haškovec, Ondřej Müller

Michelle Francesová

Taras Povoroznyk , Martin Jaroš

299 Kč / Albatros

349 Kč / xyz

349 Kč / xyz

vychází 19. března

vychází 15. března

již vyšlo

80 komiksových příběhů barvitě líčí historické mezníky Evropy a volně navazuje na Obrázky z českých dějin a pověstí. Proč se zhroutila Římská říše? Kdy se pes stal nejlepším přítelem člověka? Malované dějiny Evropy vás přesvědčí, že historie může být pořádná zábava!

Laura má zdánlivě vše, co si přeje. Úspěšnou kariéru, bohatého manžela a pohledného syna Daniela. Až do chvíle, kdy se její pohledný syn zamiluje do tajemné Cherry. Co ve skutečnosti chce ta okouzlující dívka? Laura a Cherry se utkají v boji plném lží a manipulace. Vyhrát ale může jen jedna.

Staň se parkouristou a poznej nevšední život youtubera Taryho! Kromě historek o tom, jak se z kluka, který vyrostl na ukrajinské vesnici, stal úspěšný youtuber s 450 000 odběrateli, najdeš v knize také spoustu návodů, jak začít s parkourem. Ale pozor! Parkour může způsobit zdraví a radost.

Zlomeni andele Mag Luxor.indd 1

15.02.18 13:16


27

novinky

Bláznivá věda

Pchjongčchang 2018

Můj soukromý buzynes

299 Kč / Nakladatelství SUN

599 Kč / Mladá fronta

329 Kč / bizbooks

Již vyšlo

již vyšlo

již vyšlo

Knížka je plná zajímavých úkolů, ale i obrázků a informací pro všechny budoucí vědce. Čeká na vás bublavá biologie, syčící fyzika, šumivá chemie a úžasná astronomie. Dozvíte se, kde najdete stále zelené rostliny, mechy i různá semena nebo funguje opylo­ vání květin.

Oficiální publikace Českého olym­ pijského výboru. Kniha přináší nej­ větší okamžiky XXIII. ZOH v jihoko­ rejském Pchjongčchangu. Na čtenáře čekají špičkové fotografie, nejdůleži­ tější příběhy ZOH, výsledkový servis a seznámení s největšími postavami sportovní historie.

Knížka o veškerém mém byznysu. O tom, který jsem dělal ve škole, s otcem, s vojáky, s mojí první ženou, s komputerem, s Italy, s divadlem, s televizí. Byznys nejsou jen příjmy, výdaje, zisky atd. Ale především příběh, který chodí s ním.

Jan kraus

Obchodnik Mag Luxor.indd 1

13.02.18 9:26


28 ukázka

Román o něžném rváči janu nerudovi Zahoďte veškeré školní představy o rozšafném pánovi s plnovousem a hůlkou, jenž laskavě popisuje komické figurky malostranských obyvatel!

Paříž je město podle mé chuti, živočišně bláznivé, dravé a bez předsudků; sotva jsem si poručil ‚ohnivý punč‘ a číšník ho před mýma očima zapálil a já se okouzlen zahleděl do tance modravých plamínků v poháru, už k mému kulatému stolečku přisedla jedna grisetta, punčovinou až k rozpustilosti rozohněná, a dokazovala mi, že vždycky toužila mít skutečného „Bohéme vagabunda“, že v Čechách to musí být krásné, prý slyšela, že jsou u nás jenom samé rozkvetlé louky, po kterých od jara do zimy bloudí tlupy komediantů, žonglérů, klaunů, mimů, muzikantů a provazochodců, všichni jsou bezstarostní, žijí jen žerty, smíchem, tancem a láskou… Je milé slyšet takovou útěšnou pohádku o rodné zemi, ze které jsem uprchl právě proto, abych se vzpamatoval a znovu popadl dech. Rozumím jí každé třetí slovo, tady opravdu nevystačím se školní znalostí francouzštiny, jazyk latinské čtvrti nedbá na Voltaira, ovšem gesta vše dopoví, milá grisetta mě přesvědčuje, že bychom to měli dát dohromady, třeba jen na zkoušku, stačí říct a ona si skočí pro svých pár věcí, všechno, co má, se jí vejde do jednoho kufříku, dá sbohem tomu ničemovi, co s ním doteď žila, a ještě do večera se může ke mně přestěhovat, vedla by mi skvělou domácnost, nemám se čeho bát, není žádná špindíra, je zvyklá každý týden drhnout podlahu a v oknech mít fajnové záclonky, záclonky si vezme také s sebou, ty tomu lumpovi na jeho špinavých oknech nenechá! Kývá přitom svou krásnou hlavičkou tak přesvědčivě a důrazně, že husté kučery

Srdce v kleci otomar dvořák 349 Kč / fortuna libri Již vyšlo

kaštanových vlasů, které se jí ani pod čepec nevejdou, bez ustání bičují její všetečný pihatý nosíček. Říká se, že Pařížanky jsou krásné, ale není to pravda, ony nejsou krásné, ony jen tak vypadají; jejich půvab vězí v energii, jejich oči, ústa, paže a celá těla jsou v neustálém pohybu, který se podobá tanci, jsou mistryněmi šelmovských pohledů a neodolatelných úsměvů; zkuste takovou šarmantní Pařížanku zastavit do nehybnosti, třeba ji vyfotografovat – a nic z ní nezbude; droboučká, hubená, nosatá, tuctová jako vrabčák na smetišti. Pokud v ulicích Paříže potkáte opravdovou krásu, hodnou malířova štětce, pak vězte, že to bude původem nejspíš Ruska, Polka – nebo Češka! Díval jsem se na rozdováděnou grisettu a najednou mě napadlo; jak snadná může být láska, která s sebou nevláčí tíhu našich slibů, závazků, cti a odpovědnosti!


24 hodin

29

MARTIN HARICH Den se slovenským zpěvákem. Přečtěte si, jak u nás v Paláci knih Luxor křtil svou vinylovou desku Mapy.

7:28 Probudí mě první sluneční paprsky, kterým se podařilo vkrást se přes malá okénka mé chatky v lese, asi 30 kilometrů od Prahy. 8:00 Právě během zimy mě „zima“ vyžene z postele časně ráno a štípáním dřeva udělám něco pro své zdraví. Dnes je tomu ale jinak – je den „křtu mého vinylu MAPY“. V životě muzikanta je křest desky relativně „velká“ věc. Navíc ještě, když se jedná o křest vinylové desky. 8:05 Káva z mokakonvičky, oblékám si starou bundu a holínky, které používám k nakládání věcí do dodávky. Kolem lesní chatky je relativně vlhko a dnes není moc času na čištění bot. 8:30 Stařičká dodávka je naložená po strop. Nakládat věci do muzikantské dodávky je tak trochu podobné jako hrát tetris. 9:15 Dělám třetí kolečko kolem Václaváku ve snaze najít parkovací místo. 9:35 Našel jsem parkovací místo. Sedím na lavičce, protože do desáté zbývá ještě trochu času, pozoruji lidi a značím si nápady a poznámky k nové skladbě od producenta z Malty, která mi hraje ve sluchátkách 10:00 Můj oblíbený Barberland v Krakovské ulici, kam se chodím párkrát do roka „zlidštit“. 11:25 Posílám fotku s otázkou „Může být?“

své přítelkyni Paťke, která již sedí ve vlaku do Prahy – na cestě na můj křest. 11:30 S parádním účesem na hlavě zjišťuji, že mi chybí důležitá část aparatury – mikrofon, se kterým jsem včera v chatce nahrával svůj nový song. Zachovávám chladnou hlavu, nasedám do auta a vyrážím zpět k chatce... 13:00 Opět parkuji na Václaváku. 13:30 Stále parkuji na Václaváku a právě jsem dnešní oběd odložil na „dobu neurčitou“. 14:00 Auto je konečně před Luxorem. Právě zde jsem se rozhodl pokřtít svůj první vinyl „MAPY“, který jsem nahrával na cestách. Toto knihkupectví mám rád, protože miluji vůni knih – a zde jich mají opravdu dost. :) Častokrát sem jen tak vběhnu, když mám volnou „hodinku“ v centru... Ale zpět k mému dni. :) 14:30 Aparatura je rozložena, přichází Mili a Terka, které mi pomáhají s přípravami. Co by byl svět bez kamarádů! 14:45 Volá můj táta (a manažer v jednom), zda to nějak zvládám a zda je všechno OK. Ještě jednou se omluvil, že nepřišel (musel na služební cestu), řekl mi, abych si nedával ty brýle, ve kterých prý vypadám jako třináctiletý, a vzkázal mi, že mám všem vzkázat, že je pozdravuje. Přiznávám, že někdy mi dává dost náročné úkoly. :) 15:15 Pomalu začínají přicházet první návštěvníci. Převlékám se z pracovního do pracovního. 15:45 Přichází Lumír Olšovský – kmotr mé nové desky a zároveň režisér muzikálu „Chyť mě, když to dokážes“, ve kterém v Plzni od prosince účinkuji. 16:15 Na to, že má křest začít až v pět, je již v prvním patře Luxoru celkem rušno. Dorazila i moje Paťka, ale jelikož ví, že jsem před koncertem hlavou vždy v oblacích, věnuje mi pouze rychlou pusu a věnuje se lidem, kteří se za 4 roky našeho vztahu stali našimi společnými přáteli. 17:10 Oficiální začátek křtu. Hraji první písničku – Kapku. Miluji ten pocit, když začnu hrát na kytaru a najednou vše

jakýmsi způsobem ztichne. Všechny hlavy se otočí a těsně před tím, než otevřu pusu, mě zalije pocit obrovské zodpovědnosti. S prvními tóny a pohledy do očí diváků tento pocit ale bleskurychle vystřídá klid a štěstí. Hrát v knihkupectví bylo vlastně velmi podobné jako hrát na ulici. Po pár chvílích se k hostům připojili i lidé, kteří se přišli nadýchat knih a neměli ani páru o tom, že zde nějaký usmrkanec ze Slovenska křtí album. Je to jakási síla hudby, která dokáže zaujmout a svým způsobem „spojit“ lidi. To mě vždycky naplní štěstím. 18:00 Končí oficiální část. Nejbližší hodina bude ve společnosti lidí, kteří mě přišli podpořit, nebo jsou mými přáteli, nebo je moje hudba oslovila. 19:30 Je po všem, pár nejbližších lidí ale zůstalo a pomáhají mi balit. Po fajn koncertě už většinou aparaturu do auta nenosím sám a jinak tomu není ani dnes. 20:00 Rozloučili jsme se s Filipem, Mili a dalšími přáteli a vedle mě v autě už zůstala pouze Paťka. Nepředpokládal jsem, že bude překvapená, když jí oznámím, že jedeme na noc do Bratislavy kvůli zítřejší tiskovce. Nebyla. :) Její jedinou podmínkou bylo, že se musíme jít před cestou někde najíst – s čím jsem radostně souhlasil. 22:30 Přeložili jsme poslední věc, kterou byla moje cestovní kytara z auta 1, které zůstávalo v Praze, do auta 2, kterým cestujeme, pouze když nepotřebujeme všechna možná i nemožná zvuková udělátka, a vyrazili jsme směr Bratislava. 23:00 V autě máme konečně čas probrat vše, co jsme dnes zažili, a každého, koho jsme potkali. :) 00:25 Slova vystřídá hudba, kterou vždy důkladně vybírám.


novinky z bontonfilmu

Temná věž Nikolaj Arcel Snímek Temná věž vznikl na motivy série bestsellerů z pera slavného autora Stephena Kinga. Roland (Idris Elba), poslední z řádu rytířů, vede odvěkou bitvu s Mužem v černém (Matthew McConaughey) s odhodláním zabránit mu ve zničení Temné věže, která drží pohromadě celý vesmír. Dobro a zlo se tak ocitají v souboji, který rozhodne o osudu všech světů.

299 Kč / bontonfilm již vyšlo

52 x 242

Sněhulák Tomas Alfredson Producent Martin Scorsese uvádí thriller Sněhulák, který vznikl podle jednoho z bestsellerů autora Joa Nesbøho. Když elitní detektiv (Michael Fassbender) pátrá po ženě, která zmizela s prvním napadaným sněhem, má zlé tušení, že se opět ozval nepolapitelný sériový vrah z minulosti. S pomocí geniální mladé vyšetřovatelky (Rebecca Fergusonová) musí najít spojitost mezi desítky let starými případy a čerstvou událostí v naději, že přelstí nepředstavitelné zlo dřív, než napadne další sníh.

299 Kč / bontonfilm již vyšlo

Vražda v Orient expresu Kenneth Branagh To, co začíná jako luxusní jízda vlakem z Istanbulu do Londýna, se rychle promění v jeden z nejnapínavějších a nejzáhadnějších detektivních příběhů, jaký byl kdy vyprávěn. Předloha Agathy Christie popisuje osudy třinácti pasažérů uvízlých v přepychovém vlaku Orient expresu kdesi ve sněhových závějích na Balkáně. V okamžiku, kdy ve vlaku dojde k záhadné vraždě amerického obchodníka, každý z nich se stává podezřelým.

299 Kč / bontonfilm vychází 14. března


George Lucas

Zdeněk Lukeš, Pavel Hroch

George Lucas

Praha na prahu moderny

Strhující kniha o stvořiteli Star Wars a jejich zákulisí. Zábavná biografie, na kterou fanoušci a nadšenci tak dlouho čekali, představuje Lucase jako vizionáře i panovníka popkulturního impéria.

Autoři populární série Praha moderní přicházejí s velkým průvodcem pražskou architekturou mezi lety 1850 a 1900. Výpravná publikace obsahuje 160 hesel a 372 fotografií.

Vladimír Votýpka

Nicolai Lilin

Sedm životů

Spy Story Love Story

František Podstatzký-Lichtenstein prožil dobrodružství, které by vydalo na několik životů. Pracoval na vinici i rýžových polích, stal se honcem ovcí vysoko v horách pod Andami, živil se jako taxikář…

Čtyřicátník Aljoša je zkušený nájemný vrah, který chce porušit staré pravidlo: Láska do světa zabijáků nepatří… Vrací se mistr silných příběhů, který nadchl románem Sibiřská výchova. přeložila Helena Lergetporer


32 Luxor akce

KŘTY V PALÁCI KNIH LUXOR

01 — Výtvarnice Lela Geislerová doprovodila svými kresbami unikátní knihu pro děti Cesta svatým Vít-ahem Evy Prchalové. 02 — Slavní čeští automobiloví závodníci pokřtili knihu Hvězdy na čtyřech kolech motoristického novináře Petra Dufka. 03 — Autor více než 150 historických detektivek Jan Bauer pokřtil novinku O život princezny s podtitulem Případy královského soudce Melichara.

06/03/2018 úterý 17:00 Srdce v kleci Otomara Dvořáka 07/03/2018 středa 17:00 Tary: příběh parkouristy

04 — Hudebník Martin Harich pokřtil své vinylové album Mapy. Zahrál na klávesy, kytaru, zazpíval a s kmotrem Lumírem Olšovským ukázal i scénu z divadelní hry. 05 — Katy Yaksha pokřtila a představila svou nejnovější inspirativní a motivační knihu Můžeš žít, jak chceš.

LUXOR AKCE

V únoru se v Paláci knih Luxor stalo něco výjimečného. Poprvé v historii knihkupectví se u nás křtilo vinylové album. Luxor si vybral sám zpěvák Martin Harich, protože k nám chodí rád. Nejen pro knižní inspiraci, ale také pro gramofonové desky svých oblíbených skupin a zpěváků. Děkujeme a doufáme, že i vy k nám chodíte rádi ať už pro knížky, na kávu, na křty nebo jen tak relaxovat mezi regály.

08/03/2018 čtvrtek 17:00 Andrea Verešová pokřtí knihu Aleny Klenot Jsem příliš mladá, abych zestárla 13/03/2018 úterý 17:00 Strom štěstí Michala Čagánka 15/03/2018 čtvrtek 17:00 Rádio opět hlásí Jiřího Slívy 20/03/2018 úterý 17:00 Motorkářský průvodce po Slovensku Josefa Kádi Kadeřábka 21/03/2018 středa 17:30 Můj soukromý buzynes Jana Krause 22/03/2018 čtvrtek 15:00 Zakázané uvolnění Jitky Ludvíkové pokřtí Felix Slováček a Lucie Gelemová 22/03/2018 čtvrtek 17:00 Styly interiérů architektky Veroniky Haroldové 27/03/2018 úterý 16:00 Těhotenství a mateřství doktora Martina Gregory a Miloše Velemínského pokřtí Renáta Czadernová 29/03/2018 čtvrtek 17:00 Výlety s tajenkou „fejsbukové matky“ Lucie Nachtigalové pokřtí Eva Decastelo Denně aktualizované informace najdete na internetových stránkách www.luxor.cz. Změna programu vyhrazena!


34 Rozhovor

Magdalena mintová

Páni! Už tušíte, kudy by se třetí příběh mohl odvíjet? Ano, tuším, ale pořád jsou i oblasti Emina budoucího života, o kterých ještě sama mnoho nevím, jsem si však jistá, že se to v průběhu psaní už nějak vyvine. Nechávám tomu volný průběh.

Okouzlující tmavovláska vydala bestseller v pouhých 21 letech! Její humoristický Falešný román se dočkal dotisku a nyní vychází pokračování Falešný sňatek.

Hlavní hrdinka vašich knih, Ema Studená, se musí naučit existovat ve skutečném životě a vyrovnat se s tím, že už se nemůže spolehnout na tatínkovy peníze. Kolik z vás samotné je v Emě? Opravdu skoro nic! (smích) Když jsem to psala, hodně jsem se snažila, aby si nikdo nemohl říct „No jo, vždyť to je celá Majda!“, a pak hledat všemožné paralely s mým životem, takže dost Eminých vlastností je přesným opakem těch mých. Vážně by se nenašly žádné podobnosti? No, sem tam nějaké drobné detaily. Stejně jako Ema jsem si zlomila ve třech letech ruku, když jsem skákala na sedačce, a pak už bylo veškeré další skákání rodiči zapovězeno. Též máme na zahradě jezírko s koi kapry, jednou jsem do něho i spadla, ale rozhodně jsem tam nenazvracela, i když mě z toho otec podezřívá. Ale jinak je skutečně jakákoliv podobnost s mým životem čistě náhodná… Falešný román i Falešný sňatek jsou neobyčejně vtipně napsané. Měla jste při psaní nějaký vzor? Autorů, jejichž práci obdivuji, je hodně, ale rozhodně se nesnažím je nijak napodobovat. V případě Falešného románu jsem se hlavně snažila vcítit do hlavní postavy Emy a psát tak, jako bych jí byla. Slova pak už přicházela sama.

Před Vánoci vaši knihu člověk viděl všude – na stojanech v knihkupectvích, v novinách a časopisech, na internetu se objevovala jedna nadšená recenze za druhou… Jak to na vás působilo? Neuvěřitelně. Tak nějak pořád čekám, kdy se probudím a zjistím, že to byl jen sen. Je to hrozně fajn pocit, že ty moje stupidní vtípky občas padnou na úrodnou půdu a něco z nich vznikne. Falešný román a Falešný sňatek jste původně napsala jako jednu knihu. Proč to rozdělení? Jednak kvůli rozsahu, protože to dohromady mělo přes 500 stránek, což jim na takové oddechové čtení v redakci přišlo moc. Báli se, že by ta délka mohla některé čtenáře odradit. A druhý argument pro rozdělení byla možnost udělat z toho celou Falešnou trilogii. Když mi to v redakci nabídli, na vteřinu jsem zaváhala, protože už jsem měla Emin příběh uzavřený, ale jelikož jsem pro každou srandu, rozhodla jsem se to přece jenom zkusit. Jisté to zatím není, ale možná se Ema vrátí ještě ve třetím díle!

Vaše knihy bývají občas přirovnávané k Deníku Bridget Jonesové… To mě opravdu těší. Je to jako velká pocta, protože Bridget Jonesová je ve světě humoru známou osobností a mě ani ve snu nenapadlo, že by k jejím Deníkům mohly být někdy přirovnány i mé knihy. Jsem nadšená! Jak jste spokojená s obálkami vašich knih? Moc se mi líbí. Měla jste možnost do jejich vzhledu nějak zasahovat? Ano, měla, ale nevyužila jsem ji. Obálka mi připadala dokonalá hned napoprvé a nebyl důvod cokoliv měnit. Hodně čtenářů mi dokonce říkalo, že je ta krásná obálka nalákala ke čtení. Takže mise splněna! (smích)

TOHLE JEŠTĚ NEVÍTE Dokáže se dotknout jazykem špičky nosu Občas se směje nahlas ze spaní Chce si pořídit xylofon a založit se svou kamarádkou psychedelickou xylofonovou skupinu Šileně miluje zvířata, a ač na to není pyšná, na své psy šišlá


ukázka

35

Bridget jones po česku Falešný román se před Vánoci stal jednou z nejprodávanějších knih. I v pokračování Falešný sňatek se můžete těšit na ztřeštěné eskapády naivní Emy, která se po vyhnání z luxusní rodinné vily snaží sehnat (bohatého) manžela a rozjet kariéru spisovatelky.

Humor má v české literatuře odjakživa své místo. V minulosti čtenáře po náročném dni rozesmávala dobrodružství vojáka Švejka, dnes se nesmírné oblibě těší série Poslední aristokratka Evžena Bočka nebo knihy Dominika Landsmana. Magdalena Mintová ve svých knihách využívá prvky typické pro českou literaturu – absurdní situace vyhnané do extrému, omyly a nedorozumění, karikatury lidských vlastností, ale zároveň je balí do hávu srozumitelnějšího čtenářům bez ohledu na národnost. Zatímco cizinec neznalý české historie může mít potíže pochopit humor ve Švejkovi nebo Aristokratce, u Falešného románu a Falešného sňatku by si příjemně odpočinuly i Angličanka nebo Španělka (kdyby kniha byla přeložena). Falešný román je příběh sedmadvacetileté Emy, kterou tatíček vyhodí z  rodinné vily, aby se konečně postavila na vlastní nohy. A důvěřivé dívce, která byla doteď zvyklá starosti nechávat na ostatních, začnou „kruté časy“. Už žádné boty za devět tisíc, už žádné nakupování z nudy. Kapitalismus je tvrdý, a pokud se chce stát slavnou spisovatelkou, musí se hodně snažit. Začíná nekončící série zmatků a omylů, při kterých dobrosrdečná Ema získává cenné životní zkušenosti. Dokonce to vypadá, že dostane

práci coby sloupkařka v jednom deníku! Oproti tomu její osobní život taková sláva není. Zatímco její vrstevníci čile randí, rozcházejí se, berou se a mají děti, Ema k lásce přistupuje jako ke všem ostatním věcem ve svém životě – jako ke komoditě. Rodiče ji přinutili jít na rande se synem starých známých, což Ema brala jako nepříjemnou povinnost, dokud nezjistila, že Albert je nejen bohatý, ale navíc i celkem fešák. A teď se snaží si ho udržet, protože takovou partii už nemá šanci ulovit. Jenže vzhledem k tomu, že ještě nikdy s nikým pořádně nechodila, i tyhle pokusy zpravidla končí nějakým trapasem. Rodiče ji až podezřele často začínají ujišťovat, že by jim nevadilo, kdyby byla na holky, Ema si ale s překvapením uvědomuje, že se na každé setkání s Albertem těší víc a víc… Mohla by to být láska? Svým lehkým, hravým stylem Falešný román a Falešný sňatek připomínají eskapády Bridget Jones, která v zoufalé honbě za láskou a kariérou také podstupuje všemožná úskalí. Magdalena Mintová píše s nadhledem, každá věta je perla. Například když hlavní hrdinka svou zoufalou životní situaci popisuje v deníku slovy: „Jak nad tím tak přemýšlím, je to se mnou dost hrozné. Raději nad tím nebudu přemýšlet.“ Nebo když se o pár

Falešný román Magdalena mintová 249 Kč / Knižní klub hodnocení již vyšlo

Falešný sňatek Magdalena mintová 249 Kč / Knižní klub hodnocení vyCHÁZÍ 19. března

stránek dál odhodlá k odvážnému činu, komentuje to: „Udělala jsem šílenou věc: uklidila jsem byt!“ Falešný román a Falešný sňatek jsou dva díly, které autorka původně zamýšlela jako jednu knihu, ale nakladatelství Knižní klub se kvůli rozsahu rozhodlo rukopis rozdělit. „Přišlo nám líto něco vyhazovat. Je to tak dobře napsané a každá postava tam má svůj důvod, proto jsme to museli rozpůlit, aby kniha nebyla moc dlouhá,“ vysvětluje redaktor knihy Boris Hokr. Obě knihy Magdaleny Mintové jsou oddechová záležitost, která čtenářům zpříjemní večery po náročném dni v práci. Vykouzlí úsměv na tváři, zahřejí u srdce. Zkrátka čtení, které vám zkrátí čekání na jaro!


36 vinyly

vinyly v paláci knih luxor

madonna

01

03

something to remember (1 LP) / Rok 1995

queen

02

olympic souhvězdí romantiků (1 lp) / rok 2015 425 Kč / universal music

Greatest hits (2 LP) / Rok 1981 969 Kč / Universal music

489 kč / warner bros

seal

04

standards (1 Lp) / Rok 2017 561 Kč / universal music

Naše země 1918–2018

PO STOPÁCH STOLETÉ DÁMY

Lenka Pecharová, Ilustrace Lukáš Fibrich Kniha ke stému výročí vzniku Československa prochází jednotlivými roky republiky a v každém z nich upozorňuje na zajímavosti, které se tehdy udály. Zvídavé děti se tak dozvědí nejen zásadní historické skutečnosti, ale i to, kdy byla vynalezena hra Pexeso, kdo vymyslel kontaktní čočky nebo co znamená zkratka SUNAR. Knihu provázejí kvízy a dobové vtipy. váz., 184 s., 299 Kč


První vizuální encyklopedie, která obsahuje 100 artefaktů za posledních 100 let od vzniku Československa.

PŘÍBĚHY VĚCÍ přinášejí ve svižně psaných kapitolách nejen faktografické údaje o dané věci a spojených událostech, ale jsou psány jako příběhy o tajemství. Na vzniku unikátní knihy se podílelo téměř 50 spoluautorů. Velkým formátem, grafickou úpravou i rozsahem navazuje na úspěšný „Průvodce neklidným územím“ oceněný v soutěži Nejkrásnější knihy ČR. K dostání v síti knihkupectví LUXOR.

Vydává nakladatelství LABYRINT


38 ukázka

kniha o výjimečné sportovní hvězdě Jak se narodí světová hvězda biatlonu? Jak těžké je dostat se mezi světovou špičku? A jak se vlastně žije králům bílé stopy?

Martin Fourcade je biatlonová superstar současnosti. Stal se nejúspěšnějším francouzským sportovcem v historii olympijských her. Dosud získal šest olympijských medailí (čtyři zlaté a dvě stříbrné), deset titulů mistra světa v individuálních disciplínách, šest křišťálových glóbů po sobě v letech 2012 až 2017 a šedesát tři vítězství v jednotlivých závodech. Ve své knize se ohlíží za svou fascinující životní dráhou. Vzpomíná na dětství strávené v Pyrenejích, na Alpy, kam následoval svého staršího bratra, a na pohoří Jura, kde sám čelil osudu a otevřel se sobě i ostatním; nevynechává ani adrenalin OH ve Vancouveru a triumf v Soči. Popisuje vnitřní pohnutky, které ho přiměly překonat limity, odhaluje svou zranitelnost, a my tak můžeme zahlédnout neuvěřitelnou sílu jeho charakteru. Mluví o svém životě, o sportu i o setkání s těmi největšími světovými sportovci. Můj sen o zlatě a sněhu je jedinečné a autentické svědectví úžasného člověka a výjimečného sportovce. Před startem závodu na 20 kilometrů na ZOH pozdravil i Gabrielu Koukalovou, popřál jí brzké uzdravení a poděkoval za předmluvu, kterou napsala do českého vydání jeho biografie.

martin fourcade Můj sen o zlatě a sněhu martin fourcade 298 Kč / jota Již vyšlo

Předmluva: Král biatlonu Občas mi někdo napíše, že jsem v závodě jela nebo střílela jako Martin Fourcade. Je to asi největší lichotka, které se mi může dostat. A samozřejmě taky milá lež. Kéž bych jela nebo střílela aspoň z poloviny jako on. Možná se s mnohými neshodnu, ale pro mě je právě Martin králem světového biatlonu. Nevyhrál nejvíc závodů, ale je to osobnost, jakou náš sport ještě neměl. Zásadně ho ovlivnil a právě díky němu se stal biatlon v posledních letech tak populární. Všechno, co v biatlonu bylo, obrátil Martin naruby. Je průkopníkem vlastního běžeckého stylu. Dokáže využít sílu, odraz a cit pro lyže jako nikdo jiný. Sledovat ho je čirá radost. Podobný pocit mám, snad jen když vidím Rogera Federera hrát tenis. Vždycky mě fascinuje, s jakou rozvahou dokáže střílet. Nejenže je poslední roky běžecky daleko nad ostatními, ale je

i mentálně silný. Při příjezdu na střelnici se dokáže rychle zklidnit a zdá se mi, že málokdo nad ránami tak přemýšlí jako on. Martin ovládl svou generaci a zároveň je vzorem pro tu další. Nedávno jsem se byla podívat na juniorských závodech a bylo zajímavé sledovat mladé Francouze. Zdálky jsem měla pocit, že tam jede pět Fourcadů, jak se ho všichni snaží napodobit. Jsem šťastná, že můžu závodit v jeho éře. A že jsem si dokonce ve stejný den mohla převzít velký křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru. Vážím si ho i proto, že se nebojí říct, když se mu něco nelíbí. A to i za cenu, že ho spousta lidí odsoudí. Martina mám ráda nejen jako sportovce, ale i jako člověka. Je chytrý a vždycky se lidem dívá přímo do očí. Mimoto je taky vynikající tanečník... Gabriela Koukalová, mistryně světa v biatlonu


svých představ... Vítězkou a autorkou tohoto komiksu je: Annie F.

spongebob a patrik

Nechali jsme naše čtenáře zahrát si na autora komiksů a doplnit bubliny podle

Neoluxor_Lidska tragikomedie_190x121_02_2018.indd 1

12/02/18 12:49


40 křížovka

Luštěte S Námi VYHRAJTE 5 KNIH Dana Browna Počátek! Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým

supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace; pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen.

1. část

Počátek Dan brown 448 Kč / argo Již vyšlo

2. část

Tajenku zašlete do 20. 3. 2018 na email magazin@luxor.cz. Do předmětu uveďte KRIZOVKA a připište svou adresu. Vyhrává každá dvacátá zaslaná správná odpověď. Podrobná pravidla a výsledky budou zveřejněny na www.luxor.cz


otázka pro

Která kniha vás v poslední době nejvíce zaujala?

41

Marika šoposká

Zajímavé osobnosti odpovídaly na naši otázku.

→ Herečka, spoluautorka knihy Sedmilhářky

Jan kraus → Herec a moderátor

Renata Langmanová → Modelka

V poslední době jsem četla knihu od Patrika Hartla Okamžiky štěstí. Po dlouhé sérii všech severských detektivek, kterým jsem v posledních letech propadla, jsem potřebovala nějakou změnu a pohodové čtení. Doporučila bych ji hlavně proto, že jsou v ní vtipné okamžiky, i když osud hlavním hrdinům není vždy úplně nakloněný. Navíc je psaná ze dvou stran, takže můžete pozorovat, jak rozdílně se na daný životní okamžik dívá a prožívá žena a jak muž.

Kafka 2 – Roky rozhodování (Stach Reiner), druhý díl trilogie. Pozoruhodně pečlivá a přináší vyčerpávající data a informace o Kafkovi, je ale i úžasné, jak s nimi autor pracuje. I pro toho, koho případně Kafka příliš nezajímá, je práce autora s daty a fakty vynikajícím příkladem. V Osadě, kde si stále rádi pleteme pojmy a dojmy, pak obzvlášť.

Jsou hned dvě. První je Losos v kaluži Markéty Lukáškové. Její humor prostě nejde nemilovat, ale zároveň kniha nepostrádá křehkost a hloubku. A druhá je kniha Hana od Aleny Mornštajnové. Psaná jako průzračná studánka. A ten příběh! Sláva českým spisovatelkám!

Zlata Adamovská → Herečka

jan cina → Herec

Jednoznačně mě zaujala kniha Tomáše Prince Humans of Prague. Dostali jsme ji k Vánocům a od té doby se u ní rádi dojímáme. Neskutečné fotky, příběhy, lidskost.

Konečně jsem se dostala k tomu, abych si přečetla knihu Dům v Bretani od Marty Davouze. Autorka tohoto autobiografického románu měla odvahu změnit svůj život v pokročilém věku a začít žít v jiné zemi. Velký obdiv. Neztratila smysl pro humor, momentálně bojuje s těžkou nemocí, klobouk dolů. Určitě si přečtu i její další knihu Loď v Bretani a pak se do Bretaně vypravím také. Ale určitě se zpáteční letenkou.

 luxor.cz


42 o knize

historická sága o velkých hrdinech César a gladiátor se odehrává na neklidné hranici impéria. Římské legie a obyvatelstvo provincií zdecimoval mor, kmeny žijící ve středu Evropy překročily Dunaj a vtrhly na římské území. Marcus Aurelius tyto vpády odrazil, postupně zabezpečil celou dunajskou hranici a během vleklé války usiloval o trvalý mír se všemi. Dovolil proto některým keltským kmenům usazovat se na římském území, kde jim byla přidělena půda, a zajistil pokojné soužití Římanů s barbarským světem. A tehdy se mu splnil jeho mysteriózní sen o vytoužené lásce  – o nymfě se smaragdovýma očima. Našel ji za hraničními horami Bohemie v keltské svatyni. Věštkyně Lugiona byla druidka a pocházela z královského rodu. I pro ni byl Marcus osudová, opravdová láska a v Bohemii tajně vychovávala jejich dceru Aurelianu. Markův nástupce Auru objeví a dostane ji do Říma. Krásný Commodus se považuje za vtělení Herkula, vystupuje v arénách jako gladiátor a vždy vítězí bez jediného škrábnutí. Proto chtěl, aby senátoři uznali, že je synem Jupitera Kapitolského a nesmrtelný vládce světa. Odpovědí senátorů bylo spiknutí, při kterém se pokusili Commoda zavraždit v Koloseu. Aura v jeho blízkosti se ocitla ve smrtelném nebezpečí, ale naštěstí tu je Titus Glaber, Kelt s římským občanstvím, rádce mocných a znalec jejich tajemství, vedle něj mladý Řek Kalixt, kterého si Aura oblíbila, když ji začalo ohrožovat Commodovo šílenství, a také dávný přítel její matky Septimius Severus, kterého legie provolaly jako nového imperátora.

Rozhovor s annou bauerovou Byl Commodus postava opravdu tak výstřední a temná? Je pravda, že římské senátory popuzoval výstředním chováním, zápasy s dravou zvěří, které nejsou hrané, ale plné skutečného nebezpečí. Přesto je stále vítězem! Historik Herodianos ho popisuje jako mladého urostlého atleta, který přímo září svou krásou a vzbuzuje nadšení davů. Dnešní filmaři obdařili Commoda hodně špatnou povahou a charakterem, ale tak zlé to zase nebylo.

César a Gladiátor anna bauerová 449 Kč / šulc-švarc vychází 19. března

O osudech hrdinů rozhodují věštby. Není tohle umění druidů do jisté míry pohádka? Víra ve věštby tvořila součást celého starověkého světa. Například právě Řím byl věštbami úplně posedlý, takže Keltové netvořili výjimku, jejich obřady byly navíc úzce spojené s přírodou. V době, kdy se odehrává váš román, mizeli z Itálie Etruskové a z Čech keltští Bójové. Je to podobnost čistě náhodná? Oni nezmizeli, ale ustoupili do anonymity, která už nezajímala dobové autory. Kulturní přínos Bójů i Etrusků pokračoval a v podstatě nezanikl nikdy. Myslíte si, že kdyby druidové vyprávěli váš román, že by na něm něco změnili? To opravdu nevím, ale moc ráda bych si s nimi o tom popovídala.


44 RECENZE

Příběhy Corsa Rosa – Sto ročníků Giro d‘Italia Tomáš Macek 597 Kč / Prostor hodnocení vychází 15. března

Kouzlo Corsa Rosa Růžový závod, zápolení plné překvapení. Skrývá v sobě italskou vášeň, výbušnost, živelnost, překotnost a chaos. Závod záhadný i magický, při kterém se ukáže ta pravá závodnická tvář a touha po velkém vítězství. Odhalte příběh stoletého Gira d’Italia. Oproti distingované a uhlazené Staré dámě Tour je stoleté Giro stále rozverně poskakujícím zajícem. Kouzlo Corsa Rosa – růžového závodu – tkví v nadšení fanoušků, ochotných cele propadnout cyklistickému šílenství. Fanoušci doslova zaplaví okolí trati, kempují, grilují, seznamují se, a především neúnavně fandí. Jak se ale Giro dostalo do tak hlubokého povědomí? A kde se vlastně píše počátek slavného cyklistického klání? Kteří slavní i zcela neznámí cyklisté projeli náročné tratě? To a ještě mnohem více prozradí právě vycházející kniha Příběhy Corsa Rosa: Sto ročníků Giro d’Italia. U zrodu Gira stála obyčejná lidská soutěživost a touha prodat více výtisků novin. Když se totiž šéfredaktor sportovního plátku Gazzette dello Sport, tištěného na růžovém papíře, dozvěděl, že konkurenční list přemýšlí o zřízení nějaké „italské Tour“, nelenil. Spojil síly s milánským výrobcem kol a společně položili roku 1908 pomyslný základní kámen slavného italského závodu. Počátky Gira nebyly snadné, jako u každého historického okamžiku pomohli nadšenci, kteří věřili v úspěch, ale mnohé bylo také dílem náhody. I přes různé obtíže vyrazili první závodníci na trať v květnu 1909. Od té doby se na start cyklisté postavili již stokrát. Nenapsali však stovky, ale rovnou tisíce příběhů, ukrytých do jednotlivých etap a ročníků. Příběhů dojemných, hrdinných, podmanivých, a také mnohdy bolestných i tragických. Italové sami říkají Giru nejtěžší závod v nejkrásnější zemi a cyklisté z celého světa jim zajisté dávají za pravdu. Vy se

nyní, díky knížce z nakladatelství Prostor, můžete vydat po jejich stopách a poznat, proč je barvou května růžová a jak mnohotvárná dokáže být cyklistika. Příběh Gira se začal psát velmi nenápadně a tiše, o to větší událostí je každý další ročník. Kniha prozradí ne možná všechny, ale rozhodně ty nejzajímavější příběhy, které Corsa Rosa píše. Za zmínku stojí například osud Luigiho Ganny, který býval zedníkem, jemuž doma zakazovali jezdit na kole. Svět však Ganna opustil již jako světoznámý cyklista a výrobce kol, jenž navždy zůstane první šampionem italské cyklistické krásky. Autor Tomáš Macek sestavil obsáhlou a hodnotnou publikaci, u které se rozhodně nudit nebudete. Na více než 600 stranách představuje Giro d’Italia v celé jeho kráse i ne– uvěřitelné náročnosti. Začíná drobným výletem do historie Itálie až k počátku závodu. Pak už můžete proplouvat jednotlivými závodními ročníky. Macek představuje největší milníky každého z nich, nejzářivější hvězdy, smolaře, skandály, velké bitvy. Závěrem každé kapitoly uvádí pro srovnání nejvýznamnější události z dění v Itálii, aby si čtenář mohl dát Giro do historických souvislostí. Příběhy Corsa Rosa jsou skvělým čtením pro milovníky cyklistiky, zapálené sportovce, ale i ty, kteří rádi hltají napínavé a neobyčejné lidské osudy. Kniha by rozhodně neměla chybět v knihovně žádného pravověrného cyklisty. A teď už namasírujte nohy, seřiďte přehazovačky, utáhněte řetězy a vyjeďte na slavnou italskou Grand Tour.


komiksové tipy

45

Komiksový svět Deadpool – nejpopulárnější superborec Tenhle ukecaný žoldák se stal jedním z nejpopulárnějších komiksových hrdinů a z jeho filmu se stal neuvěřitelný hit. A kdo je vlastně ten Deadpool? Občanským jménem Wade Wilson… a je tak trochu blázen. Až takový blázen, že je přesvědčený, že je komiksová postava a občas i se čtenáři komunikuje. Ke svým schopnostem přišel tak, že dostal rakovinu a aby si zachránil život, přijal nabídku vyléčení od toho samého podniku, který dal Wolverineovi adamatiové drápy a kosti. A léčba skutečně zabrala. Dala hrdinovi absolutní nezničitelnost, ale zároveň posílila i jeho rakovinu – takže teď Wilson vypadá jako ošklivější brácha Freddyeho Kruegera. U nás vyšlo už šest deadpoolovských knih a další se chystají. Začalo to speciálem Drákulova výzva, ve kterém se Deadpool přebere nevěstu Knížeti temnot. Pak následovala klasická řada, ve které nebezpečný hláškař likvidoval nemrtvé americké prezidenty, hledal duše pro ďábla – no a taky se oženil. Vážně. Tvůrci Deadpoola šikovně mixují fórky s  okamžiky, ve kterých se ukazuje, že Deadpool je v hloubi duše tragickou postavou. Takže, pokud se vám líbil film, nebo pokud máte rádi komiksové příběhy, které se neberou tak úplně vážně, neváhejte!

Čarodějova nevěsta Čarodějova nevěsta je relativně nový titul, ale už se stihla zařadit mezi legendy. Drží se na vrcholu žebříčků nejúspěšnějších a nejpopulárnějších japonských komiksů – mang. Příběh začíná poměrně temně. Hrdinka je prodaná do otroctví. Zájem o ní projeví čaroděj, který nosí místo hlavy zvířecí lebku a téměř postrádá lidské emoce. Má být jeho učednice, bude zasvěcovaná do tajů magického světa... a poté, co se seznámí s krásným a nebezpečným světem kouzel, i jeho ženou. A japonská verze Krásky a zvířete může začít. Full Metal Alchemist – Ocelový alchymista Snažili se jen zachránit svou matku… ale alchymistický rituál se jim vymknul z rukou. Edward Elric přišel o ruku a nohu a jeho mladší bratr Alphonse se stal pouze duší, uvězněnou ve starém brnění. Edward se pak, coby oficiální alchymistický bojovník, vydal najít jedinou věc, která by mohla jeho bratrovi vrátit tělo – legendární Kámen mudrců. Tak začíná jedna z nejúspěšnějších mang všech dob. Podle ní vznikly hned dva animované seriály, spousta počítačových her, několik filmů… a nedávno přišla do kin i velkolepá hraná verze. A teď je manga k dostání u nás!

Zasmějte se s nejzábavnějším kocourem světa!


46 LuxOR knihkupectví

Rekonstrukce v oc plaza plzeň Milí čtenáři, brány Luxoru v plzeňské OC PLAZA budou od 1. března uzavřeny. Připravujeme novou prodejnu s novým designem a kavárnou, která by se měla otevřít 30. dubna ve 2. patře OC PLAZA. Bližší informace můžete sledovat na našem webu. Stále budeme nabízet široký výběr knih i neknižního sortimentu, součástí knihkupectví bude koutek Knižního klubu a kavárenský koutek. Knihkupectví bude bezbariérové, uzpůsobené pro potřeby vozíčkářů a kočárků.

Adresa: Knihkupectví Plaza – Plzeň Plaza, Radčická 2, 301 00 Plzeň Otevírací doba: Po–Ne 9:00–21:00 E-mail: plaza@neoluxorbooks.cz

V TĚCHTO KNIHKUPECTVÍCH SE NA VÁS BUDEME TĚŠIT

Knihkupectví Starobrněnská, Starobrněnská 16/18, Brno / Knihkupectví u Černé věže, U Černé věže 15, České Budějovice / Knihkupectví Frýda, OC Frýda, Na Příkopě 3727, Frýdek-Místek / Knihkupectví Futurum, OC Futurum, Brněnská 1825/23a, Hradec Králové / Knihkupectví Chomutovka, OC Chomutovka, ul. Dr. Farského 4732, Chomutov / Knihkupectví Central Kladno, Central Kladno, Petra Bezruče 3388, Kladno / Knihkupectví Forum, OC Forum, Soukenné náměstí 2a/669, Liberec / Knihkupectví Moritz, Galerie Moritz, 8. května 24, Olomouc / Knihkupectví Breda, SC Breda & Weinstein, U Fortny 49/10, Opava / Knihkupectví Nová Karolina, OC Forum Nová Karolina, Jantarová 3344/4, Ostrava / Knihkupectví Laso, OC  Laso, Masarykovo náměstí 15, Ostrava / Knihkupectví Florentinum, Obchodní pasáž Florentinum, Na Florenci 2116/15, Praha 1 / Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1 / Knihkupectví Palladium, NC Palladium, náměstí Republiky 1, Praha 1 / Knihkupectví Quadrio, OC Quadrio, Spálená 2121/22, Praha 1 / Knihkupectví Hlavní nádraží, Hlavní nádraží, Wilsonova 8, Praha 2 / Knihkupectví Flora, OC Atrium Flora, Vinohradská 2828/151, Praha 3 / Knihkupectví DBK Budějovická, OC DBK Budějovická, Budějovická 1667/64, Praha 4 / Knihkupectví Chodov, Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, Praha 4 / Knihkupectví Novodvorská Plaza, OC Novodvorská Plaza, Novodvorská 1800/136, Praha 4 / Knihkupectví Nový Smíchov, OC Nový Smíchov, Plzeňská 8, Praha 5 / Knihkupectví Metro Dejvická, vestibul metra A – Dejvická, Praha 6 / Knihkupectví Galerie Harfa, Galerie Harfa, Českomoravská 2420/15a, Praha 9 / Knihkupectví Europark Štěrboholy, OC Europark, Nákupní 389/3, Praha 10 / Knihkupectví Zlaté jablko, OC Zlaté jablko, náměstí Míru 174, Zlín


Novinky nakladatelství v kinech od 15. února Guillermo del Toro a Daniel Kraus Tvář vody Němá Elisa pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá střevíčky. Její dosavadní život však změní setkání s živým vzorkem z utajovaného vládního experimentu. 349 Kč Fantasy

Lara Dearmanová Ďáblův spár První díl atmosférické detektivní série, zasazené do prostředí Normanských ostrovů, která zaujme příznivce Ann Cleevesové nebo Petera Maye. Je možné, že na ostrově už padesát let řádí sériový vrah a nikdo si toho nevšiml? 329 Kč Krimi

Dennis E. Taylor My jsme legie První díl zábavné sci-fi trilogie Bobiverzum. Bob právě prodal svou softwarovou firmu a těší se, jak si bude užívat života. Takže je trochu nespravedlivé, když ho při přecházení silnice srazí auto. O sto sedmnáct let později se probudí a zjistí, že jeho ostatky byly prohlášeny za bezprávné a on je nyní majetkem státu. Boba nahráli do počítače a jeho úkolem je ovládat umělou inteligenci v mezihvězdné sondě, která hledá obyvatelné planety. V sázce je mnoho: nic menšího než nárok na celé světy. 329 Kč Sci-fi

Neoluxor-TAYLOR etc.indd 1

Henning Mankell Švédské holínky Působivý román o vzpomínkách, které nezničí ani oheň. Dům bývalého lékaře lehne popelem i s veškerým majetkem. Osamělý život stárnoucího muže obrátí vzhůru nohama návštěva jeho dcery a nenadálý zájem místí novinářky. 349 Kč Překladová beletrie

13.2.2018 9:09:29


LUXOR Příběhy corsa rosa Příběhy zaměřené na druhý z tria slavných třítýdenních závodů – Giro d’Italia. Také ten každoročně přitahuje pozornost milionů fanoušků na celém světě a v roce 2017 završil i on první stovku svých ročníků. V posledních letech, s přibývajícími úspěchy českých cyklistů, se o Giru stále častěji hovoří také v Česku. Kniha Příběhy Corsa Rosa je vybavena unikátními dobovými fotografiemi a bohatým statistickým přehledem.

 luxor.cz

Luxor Magazín březen 2018  

Přivítejte blížící se jaro s novým Luxor magazínem, který je opět napěchován temi nejzajimavějšími knižními i kultuními novinkami. Rozhovor...

Luxor Magazín březen 2018  

Přivítejte blížící se jaro s novým Luxor magazínem, který je opět napěchován temi nejzajimavějšími knižními i kultuními novinkami. Rozhovor...

Advertisement