Katalog Modus Design

Page 1


MA REK C EC U ŁA ZAŁOŻYCIEL MODUS DESIGN, DYREKTOR KREATYWNY ĆMIELÓW DESIGN STUDIO

Oddajemy do Państwa dyspozycji katalog, prezentujący aktywność projektową studia Modus Design, które na przestrzeni 30 lat uczestniczyło w rozwoju wzornictwa i odegrało ważną rolę jako producent użytkowej i dekoracyjno-artystycznej porcelany współczesnej. Wieloletnie doświadczenie studia Modus Design zaowocowało powołaniem do istnienia marki Ćmielów Design Studio w 2013 roku . Współpraca z najstarszą polską manufakturą Ćmielów sworzyła unikalną możliwość rozszerzenia i uwspółcześnienia tradycyjnej polskiej produkcji porcelany poprzez wprowadzenie na rynek nowych i innowacyjnych kolekcji, reprezentujących design XXI wieku. Zbiór prac ceramicznych zgromadzonych w tym katalogu pochodzi z trzech różnych okresów działalności studia Modus Design: Nowy Jork, Kielce i Ćmielów. Materiał wizualny uzupełniony jest fragmentami wywiadów i wypowiedzi Marka Cecuły.


SPIS TREŚCI: MA R E K CECU Ł A - DLAC ZE GO PORCE LA NA? MO D U S DESI G N - NO W O JORSK I E KORZE NI E Ć M I E LÓ W DESI G N STU DI O - DE SI GN NA TLE TRA DYCJI P E J Z A Ż STO Ł U – POZ NA J NA SZE PRODUK TY! MO D U S DESI G N - NO WA K A RTA HI STORI I

KO L E KC JA

KOLE KCJA

KOLE KCJA

P R Z E M YS Ł O WA:

STUDI O LI NE :

A RTYSTYCZNA :

• N E W ATELIER

• POGIĘTA

• GE OME TRIA

• S Y S TEM

• TOC ZONA

• TOU CH O F BLU E

• NATURA

• R A NDO M

• C RAF T • XL • NE CTAR • LIMBO • HOME DE COR • AKC E SORIA

I N D EKS PRO DU KTÓ W H I S TO RIA S T U DIA M O DU S DE SI GN Z ES P ÓŁ M O DU S DE S IG N


„Dzisiaj mogę powiedzieć, że po latach mej działalności, wykształcił się we mnie odruch bezwarunkowy, który sam przerzuca biegi i tworzy syntezę między art i design.”


MAREK CECUŁA - DLACZEGO PORCELANA? “Sztuka była dla mnie zawsze najmocniejszym bodźcem, ale ceramika posiada tę uniwersalną, wielowymiarowość. Jest coś w mojej naturze, co domaga się całkowitego rozpoznania twórczych wartości tego medium. Talerz może leżeć na stole i spełniać swoją funkcję użytkową, ale też może wisieć na ścianie, gdzie zamienia się w obraz. Można z tego samego materiału wykonać użytkowy kubek lub unikalną rzeźbę.” W latach 60. XX wieku, kiedy zaczynałem swoja działalność ceramiczną, porcelana istniała głównie w domenie przemysłowej i była trudna do uzy-skania dla indywidualnych pracowni. Jednak urok tego materiału przycią-gał wielu twórców ceramiki. Porcelana jest wyjątkowa. To szlachetny materiał. Biała, przeźroczysta, delikatna, a zarazem twarda. Porcelana wyglądała również świeżo i nowo-cześnie na tle ciężkich, brązowych szamotowych glin, które używane były standardowo. Uwodzicielska i wymagająca porcelana od zawsze oferowała zupełnie nowe terytorium dla eksperymentów i innowacji.

• Mlecznik i cukiernica, Kolekcja Studio Line, dla Ćmielów Design Studio


MODUS DESIGN - NOWOJORSKIE KORZENIE „Do Nowego Jorku dotarłem w 1976 roku. Przyjechałem tam z Brazylii, gdzie była moja poprzednia baza. Zależało mi na tym, aby znaleźć się jak najbliżej centrum współczesnej działalności twórczej, nowego fermentu i świeżej inspiracji, a to było właśnie w nowojorskim Soho. Czułem wówczas, że czas i przestrzeń są po mojej stronie. Na Sullivan Street w Soho na Manhattanie założyłem pierwsze studio i showroom Contemporary Porcelain. W tej artystycznej, dynamicznej atmosferze produkty studia szybko znalazły zainteresowanie i studio rozrosło się w aktywną pracownię wzorniczą funkcjonującą pod nową marką Modus Design. Produkcja studia trafiała do takich klientów jak American Craft Museum NY, Donna Karan NY, Barneys NY, Filmore San Francisco. Wzrost zamówień doprowadził do rozwoju produkcji i poszukiwania współpracy z przemysłem. By sprostać ilości zamówień w roku 1999 Modus Design przeniósł swą działalność do Polski.

• Zestaw do herbaty Toczony, Kolekcja Studio Line dla Ćmielów Design Studio


„I znalazłem się w Nowym Jorku jako młody artysta, szukający wpływu i energii.”


„Ćmielów był zawsze w mojej świadomości. Było to też moim ukrytym marzeniem, by kiedyś być w tej fabryce i robić projekty ceramiczne w warunkach przemysłowych.


ĆMIELÓW DESIGN STUDIO - DESIGN NA TLE TRADYCJI „Wyjeżdżając z Polski w 1960 roku, wziąłem ze sobą mały, ilustrowany album Ćmielowa, który był u nas w domu i ten album towarzyszył mi przez wszystkie moje wędrówki aż do powrotu do Polski w 2000 roku. Istnienie tej najstarszej manufaktury w okolicy mojego miasta - Kielc było zaszczytem i powodem do dumy w zagranicznych relacjach! Pokazywałem figurki, obiekty i wzory z Ćmielowa jako dowód współczesności i progresywnego polskiego wzornictwa, które jeszcze nie zakwitło na terenie zachodnich krajów.” Na dziedzictwo ćmielowskiej manufaktury, której początki sięgają1790 roku, składa się wiele wybitnych, klasycznych wzorów, popularnych do dziś. Przez lata wiele uznanych artystów współpracowało z fabryką i zostawiło po sobie dorobek w postaci wielu, docenianych po dziś dzień form i słynnych ćmielowskich figurek. Współcześnie to Marek Cecuła współzałożyciel i dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio odnawia wraz z zespołem Modus Design tradycję współpracy projektantów z przemysłem.

ĆMIELÓW DESIGN STUDIO To profesjonalna pracownia wzornicza, działająca od 2013 r. w fabryce Ćmielow oraz nowa marka współczesnej, polskiej porcelany. Studio powstało z myślą o klientach poszukujących nowoczesnej estetyki, oryginalności i dobrego designu. To miejsce łączy ponad dwustuletnie doświadczenie manufaktury z wrażliwością artystyczną współczesnych projektantów.

• Wazon Trórka, Kolekcja Studio Line dla Ćmielów Design Studio


PEJZAŻ STOŁU - POZNA J NASZE PRODUKTY „Podobnie jak w przypadku obiektów architektonicznych, przedmioty użytkowe wchodzą w relacje z otoczeniem.” W życiu człowieka ważną rolę odgrywają codzienne rytuały. Nasze zachowanie, kultura i etyka wymagają odpowiedniej organizacji i praktycznej użyteczności form ceramicznych. Kształt, proporcje i funkcja oddziałują na wyznaczoną przestrzeń i powierzchnię, tworząc jednolite środowisko.

• Filiżanki ze spodkiem System, Kolekcja Studio Line dla Ćmielów Design Studio


„Powierzchnia stołu staje się trójwymiarowym krajobrazem.”

• Wazon Constantin, Kolekcja Studio Line dla Ćmielów Design Studio


„Modus Design wprowadza nowe, limitowane serie produktow.�


MODUS DESIGN - NOWA KARTA HISTORII

Od 2019 Modus Design wprowadza limitowane serie produktów skierowanych dla indywidualnych klientów, architektów wnętrz, restauratorów i kolekcjonerów, odpowiadając tym samym na wyzwanie dzisiejszego runku spragnionego oryginalności i niepowtarzalności. Dzisiaj Modus Design podejmuje kroki do aktywniejszej działalności w marketingu, dystrybucji i projektowaniu, dając kreatywny wyraz nowym możliwościom w dziedzinie wzornictwa.

• Wazon Chinita, Kolekcja Studio Line, Modus Design Studio • Zestaw Gloria Dots, Kolekcja Studio Line, Modus Design Studio


M O D U S

D E S I G N

D L A

Ć M I E L Ó W

D

KOLEKCJA PRZE Współpraca z przemysłem wprowadziła nowe zasady projektowania ceramiki w działalności Modus Design. Dostosowanie obiektu do produkcji seryjnej wymaga przemyślanej konstrukcji nie tylko pod względem użytkowym, ale też technologicznym, nadającym się do mechanicznej obróbki. Projekty przemysłowe charakteryzuje uproszczona forma, symetria, ergonomia w użytkowaniu i standardowość. W studio Modus Design powstał szereg kolekcji porcelany stołowej i dekoracyjnej, które są dzisiaj częścią szerokiej produkcji przemysłowej.


E S I G N

S T U D I O

EMYSŁOWA


Współczesna porcelana, wpisująca się w ramy dzisiejszego wzornictwa, musi odpowiadać na wyzwania XXI wieku, oddawać ducha czasu oraz na nowo zdobyć właściwą sobie pozycję w domowym otoczeniu.

Kolekcja New Atelier to pierwszy produkt sygnowany marką Ćmielów Design Studio. to przykład współczesnego wzornictwa ceramicznego, cechującego się minimalistycznymi rozwiązaniami formalnymi. New Atelier umożliwia tworzenie dowolnych kompozycji kolorystycznych i układów form. Specjalnie zaprojektowana dekoracja w trzech kolorach otwiera drogę do interaktywnej zabawy dzięki możliwości tworzenia dowolnego układu graficznego za pomocą różnorodnie zdobionych elementów zestawu.


KOLEKCJA PRZEMYSŁOWA

N E W AT E L I E R New Atelier został przyjęty do kolekcji Muzeum narodowego w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Obecnie jest też dostępny w MoMA Design Store w Nowym Jorku. Produkt zdobył nagrodę Must Have 2013 przyznawaną w ramach Łódź Design Festival.Z E S TAW N E W AT E L I E R Projekt: Marek Cecuła, 2013


Technologia wykonania jest elementem krytycznym i musi być wzięta pod uwagę, by forma przedmiotu mogła uzyskać swą fizyczną manifestację, ale nie może ona ograniczać ani obciążać wyobraźni, a tym bardziej finalnego dzieła.

System to nowy zestaw porcelany stołowej, reprezentujący współczesne wzornictwo, dający wyraz estetyce XXI wieku. Zestaw wykonany jest przy pomocy wydruku 3D oraz modelowania przez CNC. Jego estetyka jest odzwierciedleniem procesu technologicznego i reprezentacją naszych czasów.


KOLEKCJA PRZEMYSŁOWA

SYSTEM Espresso System został zaprojektowany z myślą o poprawieniu stabilności pomiędzy spodkiem i filiżanką.


Z E S TAW K AW O W Y S Y S T E M Projekt: Marek Cecuła, 2017Dotyk ludzkiej dłoni wprowadza do przemysłu unikalność rękodzieła, dając w efekcie obiekt jedyny w swoim rodzaju.

Kaźde z naczyń należących do tej serii zostało ręcznie zanurzone w kobalcie, tworzącym na porcelanie delikatny i niepowtarzalny „dotyk błękitu”. Mimo pozornej powtarzalności, każdy z tych obiektów jest jedyny w swoim rodzaju. Touch of Blue to archiwalny projekt Modus Design, obecnie realizowany w nowej odsłonie w ćmielowskiej porcelanie, pod marką Ćmielów Design Studio.


KOLEKCJA PRZEMYSŁOWA

TOUCH OF BLUE Głęboki błękit podkreśla szlachetność porcelany, tworząc eleganckie tło do serwowania potraw. Produkt zdobył nagrodę Must Have 2013 przyznawaną przez Łódź Design Festival.


Z E S TAW TO U C H O F B L U E Projekt: Marek Cecuła, Daga Rogers, 2001Kwestia przypadku jest w moim twórczym procesie ważnym elementem. Jest to ukierunkowanie, które nadaje dalszy kształt nowym możliwościom.

Random to kubek, którym rządzi przypadek. Na każdym kubku umieszczony jest losowo trzy cyfrowy numer, jeden z 999 możliwych opcji, kod odkrywa się dopiero przy otwarciu pudełka. Czarne liczby na białej porcelanie to nie tylko silna wizualnie dekoracja, lecz zarazem system identyfikacji, kod umożliwiający rozpoznanie własnego kubka wśród wielu innych. Random to twój osobisty numer, który ułatwi orientację w kuchennej szafce czy na biurowym spotkaniu. Random to seria obiektów gdzie dekoracja staje się informacją i tworzy wartość niepowtarzalności w przemysłowej, masowej produkcji.


KOLEKCJA PRZEMYSŁOWA

RANDOM Random zaburza monotonię masowej produkcji i wprowadza do procesu przemysłowego oryginalność.


KUBEK RANDOM Projekt: Marek Cecuła, 2002M O D U S

D E S I G N

D L A

Ć M I E L Ó W

D

KOLEKCJA STUD

W produktach z kolekcji Studio Line ewidentny jest element unikatu, wywodzący się z ręcznego procesu wytwarzania, uwidoczniający dotyk i ślady ręki autora. Kolekcje wykonywane są w limitowanych ilościach, uzupełniając oryginalnością masową produkcję fabryczną.


E S I G N

S T U D I O

DIO LINE


W studio dochodzi do wielu przypadkowych skojarzeń wizualnych, które prowadzą do nowych możliwości i niespodziewanych rozwiązań.


KOLEKCJA STUDIO LINE

P O G I Ę TA Zestaw na herbatę z serii Pogięta jest doskonałym uzupełnieniem kolekcji pogiętych obiektów porcelanowych produkowanych przez Modus Design od 1995 roku.


Z E S TAW D O H E R B AT Y P O G I Ę T Y Projekt: Marek Cecuła, 2015M I S K I I TAC E P O G I Ę T E Projekt: Marek Cecuła, 2007
FILIŻANKA ZE SPODKIEM E S P R E S S O P O G I Ę TA Projekt: Marek Cecuła, 2017


W swojej długiej historii ceramika miała wiele artystycznych i praktycznych osiągnięć, towarzyszyła człowiekowi w jego egzystencji, dając wyraz pięknu w obiektach użytkowych i formując w nas wartości estetyczne.

Centralnym przekazem tej kolekcji jest kontrast dwóch różnych produkcyjnych źródeł. Część obiektów pochodzi z wyrobu ręcznego w studio, a część z asortymentu produkowanego przemysłowo przez fabrykę. Obie części łączą się, tworząc użytkową formę.


KOLEKCJA STUDIO LINE

TOCZONA Kolekcja Toczona zmienia zasady formalnego wyglądu stołu, wprowadzając prostotę ręcznego rzemiosła jako wartość w świecie zawansowanych technologii.


Z E S TAW D O H E R B AT Y TO C ZO N Y Projekt: Marek Cecuła, 2016
POJEMNIKI TOCZONE Projekt: Marek Cecula, 2016Z E S TAW S U S H I Z E N DLA DWÓCH OSÓB Projekt: Marek Cecuła, 2017


Czasami projektant staje się tylko obserwatorem, który wybiera z nieograniczonego źródła natury te formy i konstrukcje, które pozwalają na przeniesienie ich w świat praktyczny i estetyczny.

Designer daje użytkownikowi funkcjonalny przedmiot, niosący przekaz o dzisiejszej rzeczywistości, wnosi w życie codzienne obecność natury i adaptuje ją do domowego życia, łącząc nasze potrzeby z obiektem, który zaprojektowała ewolucja. Kolekcja Natura jest zbiorem form użytkowych i obiektów ceramicznych, które poszerzają nasze spojrzenie na otoczenie, ekologię i naturę.


KOLEKCJA STUDIO LINE

N AT U R A Inspiracją i wzorem dla tej kolekcji jest natura jako najlepiej zaprojektowane dzieło.Z E S TAW D O H E R B AT Y N AT U R A Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch, 2009


Z E S TAW S U S H I N AT U R A DLA JEDNEJ OSOBY Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch, 2017Subtelność, wypracowana ręcznie w modelach zastyga w formie porcelanowego obiektu.

Właśnie teraz tradycyjne rzemiosło może zabłysnąć jako współczesne, wysokie rangą medium w szerokim pojęciu sztuki. W studio, które jest aktywnym laboratorium tworzenia, odnajdujemy wciąż nowe, na bazie tego, co już zaistniało. PORCELNA BARWIONA 2015 po szeregu prób i eksperymentów studio wprowadza do fabrycznej produkcji barwioną masę porcelanową. Naczynia z barwionej masy porcelanowej to nowatorska propozycja dla dzisiejszej kultury kulinarnej, gdzie oryginalność nakrycia stołowego stanowi ważny atut tak w domu, jak i w restauracji.


KOLEKCJA STUDIO LINE

CRAFT Subtelność, wypracowana ręcznie w modelach zastyga w formie porcelanowego obiektu.


Z E S TAW C R A F T Projekt: Marek Cecuła, 2016Emocje, wrażliwość i sensualność przenoszona jest bezpośrednio na formę, która dalej niesie te cechy w dłonie użytkownika.

Na przekór zalewającej nas fali przedmiotów biorących początek w drukarkach 3D, kolekcje Craft i Country to powrót do rękodzieła.


KOLEKCJA STUDIO LINE

COUNTRY Kolekcja Country to nowy kierunek w rozwoju porcelany stołowej zaprodukowanej dla Ćmielów Design Studio.
Ceramika to medium, które posiada własności obu elementów - sztuki i użytkowości. Możliwość poruszania się pomiędzy tymi właściwościami ciekawi mnie najbardziej. Odnajduję w ceramice dość dużo kreatywnego tworzywa, które daje się dobrze wykorzystać w obu sytuacjach.

Otwarta, szeroka forma filiżanki, jej miękki kontur i cienkościenna porcelana z klasycznym uchwytem dodają obiektowi delikatności. Filiżanka dostępna jest w 5-ciu kolorach o matowej powierzchni ze szkliwionym wnętrzem. W wersji białej – szkliwiona w całości.


KOLEKCJA STUDIO LINE

XL Filiżanka XL to obiekt funkcjonujący pomiędzy miską a filiżanką, z której można zjeść pyszną zupę jak i napić się kawy lub aromatycznej herbaty.FILIŻANKA ZE SPODKIEM XL Projekt: Marek Cecuła, 2017


Wartości przenikają w obu kierunkach, z designu do sztuki, z wolnego i nieograniczonego na praktyczne i użytkowe.

Kubki Nectar to przykład produktu będącego efektem połączenia współczesnego designu z tradycyjną polską porcelaną. Występują w różnych wersjach kolorystycznych: z barwionej i białej porcelany.


KOLEKCJA STUDIO LINE

N E C TA R Wysoki kubek o prostej, eleganckiej linii ozdobiony jest dekoracyjnym uchwytem, który pierwotnie został zaprojektowany jako element klasycznych filiżanek, produkowanych przez Fabrykę Porcelany Ćmielów w latach trzydziestych XX w.K U B E K N E C TA R Projekt: Marek Cecuła, 2016


Czajnik to jeden z najczęściej interpretowanych obiektów w ceramice. Obok klasycznych użytkowych czajników powstają niezliczone wariacje wzorów, od realistycznego naśladowania natury do abstrakcyjnych form, gdzie użytkowość jest tylko pretekstem, a czajnik staje się rzeźbą.

Limbo, czajniczek z beretem, nie mówiąc o dwóch różnych kubeczkach! Dla każdego coś innego. Wykonany w kolorowej matowej porcelanie ze szkliwionym wnętrzem oraz w klasycznej w całości szkliwionej białej porcelanie, Limbo umila degustację herbaty.


KOLEKCJA STUDIO LINE

LIMBO Wesoły czajniczek Limbo ,jak sama nazwa wskazuje, to coś pomiędzy, pomiędzy obiektem użytkowym i dekoracyjnym.


Z E S TAW D O H E R B AT Y L I M B O Projekt: Marek Cecuła, 2017Współczesna architektura i współczesne mieszkanie wymagają współczesnego wystroju.

Zadaniem studia jest kreowanie produktu ceramicznego, który wpisuje się w dzisiejszą architekturę wnętrz i łączy przestrzeń, mebel i obiekt w harmonijną całość. KOLEKCJA STUDIO LINE


HOME DECOR Oryginalne dodatki dekoracyjne nadają charakteru aranżacji wnętrza. Podkreślają magię codziennych rytuałów. Bo przecież piękno tkwi w szczegółach!


WA ZO N Y P O G I Ę T E Projekt: Marek Cecuła, 2007WA ZO N I K I M C Projekt: Marek Cecuła, 2016
WA ZO N S N O P E K Projekt: Marek Cecuła, 2012WA ZO N T RÓ R K A Projekt: Marek Cecuła, 2016WA ZO N C O N S TA N T I N Projekt: Edyta Cieloch, 2016WA ZO N T W I S T Projekt: Marek Cecuła, 2011WA ZO N C H I N I TA Projekt: Marek Cecuła, 2016


W dzisiejszych czasach proces projektowy cechuje ogromna dynamika dostosowana do możliwości technologicznych i społecznych oczekiwań.

W długoletniej historii produkcji porcelany zaistniało wiele specyficznych form i obiektów uzupełniających serwisy stołowe małymi elementami użytkowymi o różnorodnych kształtach.


KOLEKCJA STUDIO LINE

AKCESORIA Modus Design wprowadza odpowiednie akcesoria stołowe, aby odpowiedziec na potrzeby kulinarne, jakie zaistniały we współczesnej kuchni. Wśród asortymentu znajdują się mleczniki i cukiernice, solniczki i pieprzniczki, naczynia na ocet i oliwę o zaskakującej formie.AKCESORIA STOŁOWE ZZ Projekt: Marek Cecuła, 2014


AKCESORIA STOŁOWE KOSTKI SLONICZKA I PIEPRZNICZKA Projekt: Edyta Cieloch, 2017
AKCESORIA STOŁOWE EXTREME Projekt: Marek Cecuła, 2015SOLNICZKA I PIEPRZNICZKA R O C K & S A LT Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch, 2009


AKCESORIA STOŁOWE S&P BUTELECZKI NA PIERPRZ I SÓL Projekt: Marek Cecuła, Daga Rogers, 2009Z E S TAW M L E C Z N I K I C U K I E R N I C A Z ŁY Ż E C Z K Ą Projekt: Marek Cecuła, 1995


Z E S TAW L I Q U I D F O R M Projekt: Marek Cecuła, 1994


P O D S TAW K A N A JA J K O E G G O Projekt: Marek Cecuła, 2013
ŚWIECZNIKI PORCELANOWE ŚWIECE Projekt: Marek Cecuła, 2013


M O D U S

D E S I G N

D L A

Ć M I E L Ó W

D

KOLEKCJA ARTY Praca projektantow- artystów w przemyśle zwykle wiedzie dalej niz projektowanie codziennego produktu i często wykracza poza typowe, produkcyjne wzorce poprzez reinterpretację tradycyjnych form i nadawanie im współczesnej wartości. Fabryczne wnętrza, linie produkcyjne, powtarzalność form, a nawet zwykła „stłuczka” – wszystko to może stać się inspiracją do artystycznych działań na polu przemysłu.


E S I G N

S T U D I O

YSTYCZNA


Dekoracja oparta na wartościach sztuki abstrakcyjnej przeniesiona na płaszczyzny trójwymiarowego objektu nadaje użytkowej formie porcelanowej nowy współczesny charakter.

„Form and Color” to najnowsza, autorska kolekcja użytkowo-artystyczna, wykonana ze szlachetnej ćmielowskiej porcelany. Dzięki silnym walorom estetycznym jest porcelanowym dziełem sztuki. Formy i dekoracje przenikają się, tworząc integralną kompozycję. Są podzielone mocnymi płaszczyznami koloru, odwołującymi się do konstruktywizmu holenderskiego i twórczości Pieta Mondriana. Zestaw jest interaktywny i poprzez przesuwanie poszczególnych elementów, zmienia się jego wizualny układ tworząc nowy, trójwymiarowy obraz. Kolekcja „Form and Color” jest edycją limitowaną i występuje jedynie w ilości 30 zestawów w tej dekoracji. Na dnie każdego obiektu znajduje się numer edycji i jej ilość wraz z podpisem autora.


KOLEKCJA STUDIO LINE

FORM AND COLOR Kolekcja „Form and Color” jest edycją limitowaną i występuje jedynie w ilości 30 zestawów w tej dekoracji.


FORM AND COLOR Projekt: Marek Cecuła, 2018W mojch ceramicznych pracach inspiracja i filozofia bauhausu byla czestym czynnikiem wystepujacym w roznych ekspresiach i formach ceramicznego produktu.

Zestaw “Bauhaus 100” powstal upamietniajac stuletnia rocznice szkoly Bauhaus 1919-2019, która do dziś ma ogromny wpływ na współczesną estetykę a szczególnie na architekturę i design. Dekoracja wystepuje tu jako abstrakcyjna informacja/plan przestrzenny do nie rozpoznawalnego projektu, reprezentujac utopijne cwiczenia studentow tej szkoly. Calosc zestawu niesie w sobie interpretacje ducha bauhausu z ukrytym w dekoracji pofragmentowanym symbolem: Bauhaus 1919 - 2019 Powstał zestaw porcelany użytkowej “Bauhaus 100”, który przy interpretacii motywów i barw daje wyraz estetyki tej szkoly naniesiony na porcelanowe formy, tworząc interaktywny zestaw kawowy.


KOLEKCJA STUDIO LINE

BAUHAUS

MEMORY 100

Zestaw czterech form na tacy z graficzną dekoracją tworzy trójwymiarowy obraz, który zmienia się z każdym przesunięciem obiektów na tacy. To nieograniczona interaktywna zabawa produktem rozszerzajacym granice uzytkowosci i jego pozycji (miejsca) w domowej przestrzeni.BAUHAUS MEMORY 100 Projekt: Marek Cecuła, 2018


Proces i materia są tylko współczynnikami a nie uwidocznieniem zasługującym na podniesienie wartości rzeczy. Chociaż istnieją przypadki, gdy proces i materia są krytycznymi składnikami w jedności koncepcji i niosą w sobie równe warstwy kształtujące całość.

Pozbawione symetrii formy, oparte na pionowej konstrukcji, podzielonej mocnymi płaszczyznami koloru, nawiązują do konstruktywizmu i mondrianowskiego neoplastycyzmu. Produkty z serii Geometria to interaktywny design, zachęcający użytkowników do zabawy formą i kolorem. W wyniku przesuwania poszczególnych obiektów, zmienia się wizualny układ i powstaje nowy, trójwymiarowy obraz.


KOLEKCJA STUDIO LINE

GEOMETRIA Seria Geometria powstała na przekór opływowym kształtom tradycyjnej porcelany.


Z E S TAW D O H E R B AT Y Q U B U S I I Projekt: Marek Cecuła, 2012


Z E S TAW D O H E R B AT Y Q U B U S I Projekt: Marek Cecuła, 2012


Z E S TAW D O H E R B AT Y I AKCESORIA STOŁOWE KLOCKI Projekt: Edyta Cieloch, 2017
Z E S TAW D O H E R B AT Y E RG O Projekt: Marek Cecuła, 2012AKCESORIA STOŁOWE DOMUS Projekt: Marek Cecuła, 2014


INDEKS PRODU


UKTÓW


INDEX NR

MD49

ZESTAW NEW ATELIER Marek Cecuła, 2013

PORCELANA, KALKA CERAMICZNA • • • • • • • • • •

TALERZ PŁYTKI 18cm TALERZ PŁYTKI 22cm TALERZ PŁYTKI 27cm TALERZ GŁĘBOKI 21,5cm PÓŁMISEK OWALNY 24cm PÓLMISEK OWALNY 29cm PÓLMISEK OWALNY 33cm PÓLMISEK OWALNY 39cm SALATERKA OKRĄGŁA 9cm SALATERKA OKRĄGŁA 13cm

KOLORYSTYKA:

• • • • • • • • •

SALATERKA OKRAGŁA 16cm SALATERKA OKRAGŁA 21cm FILIŻANKA ŚNIADANIOWA 0,45l IMBRYK 1,20l CUKIERNICA 0,23l DZBANEK 0,25l CZAJNIK MAŁY 0,4l PODGRZEWACZ 23,58 zł FILIŻANKA I SPODEK 0,25l / 15,5cm


INDEX NR

MD50

ZESTAW TOUCH OF BLUE Projekt: Marek Cecuła, Daga Rogers, 2001

PORCELANA, SOLE KOBALTU • • • • • • • • • • •

Kubek 0,30l Miseczka 15cm Salaterka 26cm Filiżanka espresso 0,10l, spodek 12,5cm Filiżanka do herbaty 0,25l, spodek 15,7cm Filiżanka latte 0,45l, spodek 17cm Półmisek okrągły 32cm Talerz głęboki 21,5cm Talerz płytki obiadowy 26cm Talerz śniadaniowy 21cm Talerz deserowy 17cm

NAGRODZONE:


NAGRODZONE:

INDEX NR

MD47

ZESTAW KAWOWY SYSTEM Projekt: Marek Cecuła, 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA BARWIONA CZARNA MATOWA PORCELANA • Czajnik • Cukiernica • Filiżnaki x 2

KOLORYSTYKA:

INDEX NR

MD46

KUBEK RANDOM Projekt: Marek Cecuła 2002

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, KALKA CERAMICZNA


INDEX NR

MD47

FILIŻANKI ESPRESSO SYSTEM Projekt: Marek Cecuła, 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA BARWIONA CZARNA MATOWA PORCELANA KOLORYSTYKA:

NAGRODZONE:


INDEX NR

MD04

FILIŻ Proje

BIAŁA SZKLIWIONA P MATOWA PORCELAN KOLORYSTYKA:

INDEX NR

MD41

KUB Proj

BIAŁA SZKLIWIONA P NA MATOWA PORCEL KOLORYSTYKA:


ŻANKA ZE SPODKIEM ESPRESSO POGIĘTA ekt: Marek Cecuła 2017

PORCELANA, CZARNA NA

BKI POGIĘTE jekt: Marek Cecuła, 2007

PORCELANA, CZARLANA

INDEX NR

MD03

MISKI I TACE POGIĘTE Projekt: Marek Cecuła, 2007

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA; BARWIONA CZARNA MATOWA PORCELANA KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD41

ZESTAW DO HERBATY POGIĘTY Projekt: Marek Cecuła, 2015

SZKLIWIONA BIAŁA PORCELANA; BARWIONA MATOWA PORCELANA, DOSTĘPNA W KOLORACH: SZARY, CZARNY, RÓŻOWY, NIEBIESKI • Czajnik – 350 ml • Kubki – 4 x 100 ml

KOLORYSTYKA:INDEX NR

INDEX NR

MD30

POJEMNIKI TOCZONE Projekt: Marek Cecuła 2016

MD27

ZE Pr

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, CZARNA MATOWA PORCELANA

BIAŁA MATOWA P CZARNA BARWIO

• • • •

• Czajnik – 650 m • Kubki x 2 – 100

Pojemnik – wys. 7 cm Pojemnik – wys. 26 cm Cukiernica duża – 500ml Cukiernica mała – 200ml

KOLORYSTYKA:

KOLORYSTYKA:


ESTAW DO HERBATY TOCZONY rojekt: Marek Cecuła 2016

PORCELANA, ONA MATOWA PORCELANA

INDEX NR

MD28

MISKI I TALERZE TOCZONE Projekt: Marek Cecuła 2016

CZARNA BARWIONA MATOWA PORCELANA

ml 0 ml

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD31

FILIŻANKA ZE SPODKIEM TOCZONA Projekt: Marek Cecuła 2016

FILIŻANKA Z BARWIONEJ MATOWEJ PORCELANY Z BIAŁYM SZKLIWIONYM SPODKIEM, DOSTĘPNA W KOLORACH: SZARY, CZARNY, CEGLASTY, NIEBIESKI, ZIELONY • Filiżanka – 250 ml • Spodek – 15,5 cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD26

ZESTAW SUSHI ZEN DLA DWÓCH OSÓB Projekt: Marek Cecuła, 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, CZARNA BARWIONA MATOWA PORCELANA • • • • •

Taca prostokątna – 34x15 cm Miseczki x 2 – śr. 7 cm Talerzyki kwadratowe x 2 – 11 cm Podstawki pod pałeczki x2 Pałeczki x 2

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD11

ZESTAW SUSHI NATURA DLA JEDNEJ OSOBY Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch, 2017

BIAŁA MATOWA PORCELANA, CZARNA BARWIONA MATOWA PORCELANA • Tacka – 16x9 cm • Miseczka – śr. 6 cm • Podstawka pod pałeczki Pałeczki

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD08

ZESTAW DO HERBATY NATURA Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch, 2009

BIAŁA MATOWA PORCELANA

KOLORYSTYKA:

• Czajnik – 450 ml • Kubeczki – 2 x 120 ml • Taca drewniana

INDEX NR

MD09

CUKIERNICA I MLECZNIK NATURA Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch 2009 BIAŁA MATOWA PORCELANA • Mlecznik • Cukiernica


INDEX NR

MD38

ZESTAW NA HERBATĘ LIMBO Marek Cecuła, 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, BARWIONA MATOWA PORCELANA DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, CZARNY, CEGLASTY, NIEBIESKI • Czajnik (poj. 600ml) • Kubki (50ml, 80ml)

KOLORYSTYKA:INDEX NR

MD13

KUBEK NECTAR Projekt: Marek Cecuła 2016

BIAŁA, SZKLIWIONA PORCELANA, PORCELANA MATOWA; DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, C RÓŻOWY, NIEBIESKI, ZIELONY • Kubek – wysokość: 14,5 cm, poj. 500 ml

KOLORYSTYKA:


A BARWIONA CZARNY,

NAGRODZONE:

INDEX NR

MD14

FILIŻANKA ZE SPODKIEM XL Projekt: Marek Cecuła 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, PORCELANA BARWIONA MATOWA, DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, CZARNY, RÓŻOWY, NIEBIESKI, ZIELONY

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD40

WAZONY POGIĘTE Projekt: Marek Cecuła 2007

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA; BARWIONA CZARNA MATOWA PORCELANA • Wazon wysoki – 33 cm • Wazon niski – 19,5 cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD44

WAZON TWIST Projekt: Marek Cecuła 2007

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA • Wazon duży – 31cm • Wazon średni – 25cm • Wazon niski – 14cm KOLORYSTYKA:


KOLEKCJA STUDIO LINE

HOME DECOR

INDEX NR

MD12

WAZONIK MC Projekt: Marek Cecuła 2016

BIAŁA MATOWA PORCELANA BARWIONA MATOWA PORCELANA; DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, CZARNY, RÓŻOWY, NIEBIESKI, ZIELONY • Wysokość 15 cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD17

WAZON TRÓRKA Projekt: Marek Cecuła 2014

PORCELANA MATOWA BIAŁA • Wysokość: 24 cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD18

WAZON SNOPEK Projekt: Marek Cecuła 2012

PORCELANA MATOWA BIAŁA • Wysokość po rozłożeniu: ~33 cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD35

WAZON CONSTANTIN Projekt: Edyta Cieloch, 2016

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA; BARWIONA MATOWA PORCELANA DOSTĘPNE W KOLORACH: SZARY, CZARNY, CEGLASTY, NIEBIESKI, ZIELONY • Wysokość: 40 cm KOLORYSTYKA:INDEX NR

MD15

ZESTAW CRAFT Projekt: Marek Cecuła, 2016

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA,PORCELANA BARWIONA MATOWA, DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, CZARNY, RÓŻOWY, NIEBIESKI • • • •

Kubek – 300 ml Miseczka – 300 ml Talerz mały – 23 cm Talerz duży – 29 cm

KOLORYSTYKA:ZESTAW COUNTRY Projekt: Marek Cecuła, 2018 BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, PORCELANA BARWIONA MATOWA, DOSTĘPNY W KOLORACH: SZARY, CZARNY, RÓŻOWY, NIEBIESKI • • • •

Kubek – 300 ml Miseczka – 300 ml Talerz mały – 23 cm Talerz duży – 29 cm


KOLEKCJA STUDIO LINE

AKCESORIA

INDEX NR

MD43

AKCESORIA STOŁOWE ZZ Projekt: Marek Cecuła 2014

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA • • • •

Solniczka Pieprzniczka Pojemnik na oliwę Pojemnik na ocet

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD19

AKCESORIA STOŁOWE EXTREME Projekt: Marek Cecuła 2015 BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA • • • •

Solniczka do soli gruboziarnistej Solniczka na sól stołową Pieprzniczka Pojemnik na akcesoria

KOLORYSTYKA:

INDEX NR

MD36

AKCESORIA STOŁOWE KOSTKI Projekt: Edyta Cieloch, 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA • Solniczka – 2,5x2,5x2,5cm • Pieprzniczka – 2,5x2,5x2,5cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD07

ZESTAW LIQUID FORM Projekt: Marek Cecuła 1994

K O L E K C J A S T U D I O L I N E BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA

AKCESORIA • Sosjerka mała • Sosjerka długa KOLORYSTYKA:

INDEX NR

MD06

ZES Proj

BIAŁA SZKLIWIONA

• Mlecznik – 120 m • Cukiernica – 120 KOLORYSTYKA:


STAW MLECZNIK I CUKIERNICA Z ŁYŻECZKĄ jekt: Marek Cecuła 1995

A PORCELANA

ml 0 gram

INDEX NR

MD45

AKCESORIA STOŁOWE S&P Projekt: Marek Cecuła, Daga Rogers 2000

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, KALKA CERAMICZNA • Solniczka - wys. 13cm, śr. 3,5cm • Pieprzniczka - wys. 13cm, śr. 3,5cm

KOLORYSTYKA:


INDEX NR

MD42

ŚWIECZNIKI PORCELANOWE ŚWIECE Projekt: Marek Cecuła 2013

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, BARWIONA CZARNA MATOWA PORCELANA

KOLEKCJA STUDIO LINE

AKCESORIA • Świecznik mały – 20,5cm • Świecznik średni – 22,5cm • Świecznik duży – 24cm KOLORYSTYKA:


INDEX NR PODSTAWKA NA JAJKO EGGO Projekt: Marek Cecuła 2013

MD05

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA, CZARNA MATOWA PORCELANA Średnica - 12,5 cm KOLORYSTYKA:

INDEX NR

MD10

AKCESORIA STOŁOWE ROCK & SALT Projekt: Marek Cecuła, Edyta Cieloch 2009

BIAŁA MATOWA PORCELANA, CZARNA MATOWA PORCELANA • Solniczka • Pieprzniczka

KOLORYSTYKA:


BAUHAUS MEMORY 100 Projekt: Marek Cecuła, 2018 PORCELANA, KALKA CERAMICZNA • Czajnik 8,5 x 11 cm, 450 ml • 4 filiżanki 5 x 6,5 cm, 90 ml, • Obrotowa taca 27 cm Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


FORM AND COLOR Projekt: Marek Cecuła, 2018 PORCELANA, KALKA CERAMICZNA • Czajnik 8,5 x 11 cm, 450 ml • 4 filiżanki 5 x 6,5 cm, 90 ml, • Obrotowa taca 27 cm Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


INDEX NR

MD22

QUBUS II Projekt: Marek Cecuła 2012

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA DEKOROWANA KALKĄ • • • •

Czajnik – 360 ml Kubki x 2 – 100 m Mlecznik – 100 ml Taca – 28x28 cm

Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


INDEX NR

MD21

QUBUS I Projekt: Marek Cecuła 2012

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA DEKOROWANA KALKĄ • • • •

Czajnik – 360 ml Kubki x 2 – 100 m Mlecznik – 100 ml Taca – 28x28 cm

Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


INDEX NR

MD23

AKCESORIA STOŁOWE DOMUS Projekt: Marek Cecuła 2014

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA DEKOROWANA KALKĄ • Pojemnik na przyprawy płynne • Solniczka • Pieprzniczka Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


INDEX NR

MD24

ZESTAW DO HERBATY ERGO Projekt: Marek Cecuła 2012

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA DEKOROWANA KALKĄ • Czajnik – 400 ml • Kubek – 75 ml Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.


INDEX NR

MD37

KLOCKI – ZESTAW DO HERBATY I AKCESORIA STOŁOWE Projekt: Edyta Cieloch 2017

BIAŁA SZKLIWIONA PORCELANA DEKOROWANA KALKĄ • • • • • • • • •

Czajnik – 700 ml Kubki x 2 – 120 ml Pojemnik na ocet Pojemnik na olej Solniczka Pieprzniczka Podstawka na jajko Mlecznik Cukiernica

Obiekt artystyczny o ograniczonym zastosowaniu użytkowym.HISTORIA STUDIA MODUS DESIGN

1965 Pierwsze studio Kibuc Hasolelim Izrael 1969 Otwarcie studia w Tel Avivie 1971 Studio komunalne Beniamina Izrael 1973 Studio przy fabryce porcelany Shmid Curitiba Brazil 1975 Pierwsze studio ceramiczne w USA Washington DC 1976 Studio Sullivan str. SoHo Nowy Jork 1978 Otwarcie Galerii “Contemporary Porcelain” SoHo wystawy międzynarodowych artystów 1978 Studio przenosi się do Brooklynu Lexington Ave. Brooklyn NY 1995 Powstaje Modus Design działalność projektowa (Klienci: Barney’s NY, Donna Karan, Conran NY, Creative Bath, International China, Villeroy & Boch) 2001 Założenie Modus Design Polska, Studio ul. Leśna, Kielce 2003 Marek Cecuła tworzy Design Centrum Kielce, Dyr. Artystyczny 2010-2012 2007 Edyta Cieloch dołącza do zespołu Modus Design 2013 Założenie Ćmielów Design Studio, którego dyrektorem artystycznym zostaje Marek Cecuła

Działalność dydaktyczna 1985 Założyciel i dziekan departamentu ceramiki, Parsons School of Design, Nowy Jork 1985-2004 1996 Wykładowca, Bezalel Academy of Art and Design, Jerusalem, Israel 1996-2010 1998 Inicjator & lider Projektu UE. Parson School of Design NY. & Viellery & Boch 2001 Wykładowca University of Art and Industrial Design Linz Austria. 2001-2004 2005 Prof. National College of Art and Design w Bergen Norwegia. 2005-2010 2006 Inicjator & lider Projektu “Global Table” Jingdezhen Ceramic Institute,China. 2010 Wizytujący Prof. Royal College of Art London 2010-2014

Działalność kuratorska 2004 Kurator: The Third Biennale for Israeli Ceramics, 2008 Kurator (międzynarodowa wystawa) “Art of Industrial Ceramics” Gardiner Museum, Toronto 2009 Kurator (międzynarodowa wystawa) “Object Factory” Museum of Art & Design, NY 2009 Kurator (międzynarodowa wystawa) ŁÓDŹ DESIGN, III Międzynar. Festiwal Designu, Łodz. 2010 Kurator “NonObjective” ŁÓDŹ DESIGN, IV Międzynarodowy Festiwal Designu, Łodz.


Działalność artystyczna WYSTAWY INDYWIDUALNE

KOLEKCJE MUZEALNE

1968 Pierwsza wystawa ceramiki Marka Cecuły, Galeria Chemierynski Tel-Aviv Izrael 1993 Garth Clark Gallery, Kansas City, USA 1993 Gallery Maas, Rotterdam, The Netherlands 1994 Garth Clark Gallery, New York 1995 Modernism Gallery, San Francisco, CA 1996 Garth Clark Gallery, New York 1997 Galerie Karin Friebe, Mannheim, Germany 1997 Modernism Gallery, San Francisco CA 1998 Periscope Gallery, Tel-Aviv Israel 1999 Centre for Contemporary Art Ujazdowski Castle, Warsaw 1999 Garth Clark Gallery New York 2000 Galeri Ram, Oslo Norway 2001 Garth Clark Gallery, New York 2002 Grand Arts, Kansas City MO 2003 Racine Art Museum, Racine WI 2004 Garth Clark Gallery, New York 2006 Garth Clark Gallery, New York 2007 Garth Clark Gallery, New York 2008 Gallery BWA Wroclaw, Poland 2008 “Klepisko” Katonah Art Museum Katonah NY, USA 2009 Gallery BWA Kielce, Poland 2011 Center for Contemporary Sculpture, Oronsko, Poland 2012 BWA Gallery Wroclaw, Poland 2013 BWA Gallery Kielce, Poland 2015 Galeria BB Krakow Poland 2016 Gdynia City Museum Poland 2017 Galeria Lipowa 3 Krakow Poland

Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Narodowe we Wroclawiu Victoria & Albert Museum London Museum of Fine Arts, Houston Art Museums in Bergen, Norway Museum of Arts and Design New York Le Musée royal de Mariemont, Belgium Newark Museum of Art, Newark NJ. USA Mint Museum of Craft and Design, Charlotte NC. Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum in Trondheim, Norway Smithsonian National Museum of Art. Washington DC Los Angeles County Museum of Art, 1997 Acquisition Carnegie Museum of Art, Pittsburgh PA. Kemper Museum of Contemporary Art, Kansas City, MO American Craft Museum, New York City Cooper Hewitt Museum, New York City Museum Hertkruithuis, s’Hertogenbosch, The Netherlands Museum of Fine Arts, Boston, MA

WYSTAWY GRUPOWE 2008 Museum of Arts & Design NY “Second Lives” 2009 The 5th World Ceramic Biennale 2009 Cheongju Korea 2009 Museum of Arts and Design NY 2010 Deutsches Porzellanmuseum Selb, Germany 2011 Art Museums in Bergen, Norway 2015 Zacheta Nationa Gallery Warsaw “Progress & Hygiene 2015 Milwaukee Institute of Art & Design

NAGRODY I GRANTY 2002 European Ceramic Work Center, S’Hertogenbosch, Netherlands 1999 Luis Comfort Tiffany Fundation, Fellowship award, NY 1998 Europen Ceramic Work Center, s’Hertogenbosch, Netherlands 1998 New York Foundation for the Arts, Fellowship Award, NY 1995 Empire Craft Alliance, Fellowship Award, NY 1991 New York Foundation for the Arts, Fellowship Award, NY 1990 Empire State Craft Alliance, Grant 91, Saratoga springs, NY 1989 Wichita National, Award of Excellence, Wichita, TX 1988 Kraus Silkes, American Craft Awards, NY 1987 Product Design Excellence Award, Accent on Design, NY


ZESPÓŁ MODUS DESIGN MAREK CECUŁA Marek Cecula, artysta, projektant, były dziekan wydziału ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, wizytujący profesor w Royal College of Art w Londynie. Jako artysta pracujący przez wiele lat w medium ceramicznym osiągnął wiodąca pozycje i uznanie w tej dziedzinie a jego prace zaistniały w prestiżowych kolekcjach muzealnych takich jak Victoria & Albert Museum London, Museum of Fine Arts, Houston, Museum of Arts and Design New York, Le Musée Royal de Mariemont Belgium. MC. jest tez kuratorem licznych wystaw o tematyce transferu pomiędzy designem a sztuką i w wystawach takich jak Object Factory” w Museum of Arts and Design w Nowym Jorku, Gardiner Museum w Toronto i Lodz Design Festiwal pokazał najnowsze międzynarodowe tendencje występujące w ceramice użytkowej i artystycznej. Założyciel firmy Modus Design działającej w Nowym Jorku od 1980 roku.

Modus Design ma dzisiaj swoje biuro projektowe w Kielcach skąd prowadzi szeroka działalność w zakresie rozwoju produktu ceramicznego. W 2013 roku został zaproszony przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież do utworzenia nowatorskiego studia projektowego Cmielow Design Studio w którym obecnie jest dyrektorem artystycznym i wraz z Modus Design prowadzi działalność projektową i rozwojową, wprowadzając na światowy rynek współczesne polskie wzornictwo. Eksperymentując z procesem produkcji porcelany, Studio łączy dotyk ludzkiej ręki z innowacyjnymi metodami i technologią.


EDYTA CIELOCH Moja pasja i praca zawodowa związana jest ze sztuką i designem. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobyłam w zakresie sztuki klasycznej w pracowniach konserwacji zabytków. Po kilkunastoletnim okresie doświadczeń, bezpośrednim kontakcie z dziełami dawnych mistrzów i „dotykaniu” historii - postanowiłam rozwijać własną twórczość w dziedzinie sztuki i designu i rozpoczęłam własną ścieżkę kariery. Od 2007 roku jestem w zespole MODUS DESIGN realizuje własne projekty oraz asystuję Markowi Cecule w jego twórczej działalności. Tworzymy obiekty użytkowe i dekoracyjne, unikaty i limitowane serie, które uzyskują zainteresowanie miłośników porcelany i współczesnego designu. Uczestniczymy w wielu wystawach i wydarzeniach targowych. Od 2013 roku jestem projektantka Ćmielów Design Studio nowej marki współczesnej polskiej porcelany, która tworzy design na tle tradycji i kontynuuje historię polskiego dziedzictwa narodowego najstarszej polskiej manufaktury „Cmielow” tworzącej wzory i działającej nieprzerwanie od 1790 roku.

Za duże osiągnięcie zawodowe uważam włączenie moich prac artystycznych “Spanish Lace” do stałych kolekcji Museum of Art & Design w Nowym Jorku oraz KOCEF Ceramic Fundation w Korei Płd. Lubię malować, malarstwo jest dla mnie przyjemnością i wypełnieniem przestrzeni pracy zawodowej, ale tu również czuje się bardziej projektantem, któremu bliżej jest do myślenia o formie i kształtowania przedmiotu.


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Showroom & Studio Modus Design Marek Cecuła Rynek 11, Kielce 25-303, PL

www.modusdesign.com www.facebook.com/ModusDesignStudioMarkaCeculy www.instagram.com/modusdesign_marek_cecula/

Katalog Modus Design Opowieści o porcelanie Marka Cecuły

Tekst: Marek Cecuła, Edyta Cieloch Projekt graficzny i opracowanie: Marika Wato Copyright by Modus Design Marek Cecuła 2019. All right resereved.Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.