Page 1

otevři město / open city

město

film

hudba

PRAHA / No. 472 / únor 2014

divadlo

art

food/drink

style

knihy

hudba

„OBČAS ZPÍVÁME I TAJNOU ŘEČÍ“ S Pavlem Horákem o Timudej

divadlo

KORESPONDENCE V+W

Důvěrný dialog na protilehlých březích Atlantiku

food/drink

Láska přichází žaludkem

Kdo se na Valentýna s chutí na lásku neprobudí, může si pomoci nějakým tím afrodiziakem


Generální partner galerie General partner of the gallery

2

Partner výstavy Partner of exhibition

Luigi Ghirri, Modena 1973. C-print from original negative, 30 x 40 cm. © The Estate of Luigi Ghirri. Ryan McGinley, Lizzy, 2002. C-print, 101.6 x 68 cm. © Ryan McGinley. Courtesy Team (gallery, inc.). Ari Marcopoulos, 160 (Mark). Digital print on paper, 27.9 x 43.2 cm. Courtesy Marlborough Gallery INC.

Hlavní mediální partner Main media partner

Mediální partneři Media partners


interview

město

Rudolf Švaříček

Lyžovat nemusíte jenom na horách

Rád si plní odvážné cestovatelské sny…

hudba

„Občas zpíváme i tajnou řečí“

I v Praze a jejím okolí začala fungovat lyžařská střediska. Konečně!

film

Robocop

Robotický policista budoucnosti se vrací v remaku klasické sci-fi

divadlo

art

Korespondence V+W

Diagram / Ostrov umění

Se zpěvákem Pavlem Horákem o tom, jak to má v TIMUDEJ těžký…

Důvěrný dialog na protilehlých březích Atlantiku

Jak využít pražské ostrovy? O tom přemýšlejí studenti architektury…

food/drink

style

knihy

Láska přichází žaludkem

Kdo se na Valentýna s chutí na lásku neprobudí, může si pomoci nějakým tím afrodiziakem

Pragoffest 2014

Svět komiksů, her, filmů, seriálů, ale hlavně… fanoušků fantasy!

Kocour z Montmartru

Povídková knížka Michaely Klevisové

metropolis / vydání 472 / vychází 30. 01. 2014 jako čtrnáctideník/ registrováno u ministerstva kultury pod číslem mk čr e 13918 inzerce: Bc. Lenka Tarkayová obchod@metropolislive.cz, tel. 739 20 130, editor: Mgr. Michaela Dočkalová redakce@metropolislive.cz, redakční okruh: Alena Prokopová, Jakub Jiřiště, Zuzana Klimešová, Ondřej Vosmík, Gabriela Koulová, Eva Krejčová, Olga Erhartová… / vydává: Metropolis Live, s. r. o. / vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

me kontakt > email: info@metropolislive.cz / telefon: +420 542 422 300

3


interview

Rudolf Švaříček Rád si plní odvážné cestovatelské sny… Kdo má rád neoficiální a uvolněná setkání se zajímavými osobnostmi, může od letošního ledna navštěvovat pravidelný cyklus besed cestovatele Rudolfa Švaříčka. Tyto osobité večery se konají po celý rok každou středu v Nové budově Národního muzea. 4

Jaká byla geneze cyklu Cestovatelských střed? Projekt začal v roce 2010 a chystá se do páté úspěšné sezóny. Během krátké doby se návštěvnost dostala na skvělou úroveň. Z klasické přednáškové místnosti jsme se pro narůstající zájem přestěhovali do kongresového sálu Nové budovy Národního muzea.

Kapacita tu je 320 míst, přesto diváci občas sedí na schodech. Akce mají skvělou atmosféru, návštěvníci bývají perfektní a podnětně reagují. Bonusem je africký stánek s exotikou a kávou z Ugandy, posláním akcí v NM je tak i podpora charitativních projektů v Africe. Každou středu začínáme v 19 hodin a pořad má dvě odlišné


Rudolf Švaříček dobrodruh a cestovatel, vizionář s širokým záběrem aktivit. Je majitelem CK Livingstone a motorem náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních lokalit, věnuje se oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie, Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy. Publikuje úspěšné knihy, moderuje, pořádá výstavy, je hlavou i duší cestovatelského festivalu GO KAMERA.

Jsi neutuchající organizátor zajímavých akcí, výstav a večerů. Na jaké další se máme těšit? Co chystáš v roce Koně? Jako majitel cestovní kanceláře si plním odvážné cestovatelské sny. Dostávám se do nejodlehlejších koutů planety, pořádáme zájezdy na všechny kontinenty, nejsilnější jsme v Africe. Realizujeme ale i výpravy do Antarktidy či cestu na Severní pól. Letos slavíme dvacetiny. Tolik let již úspěšně vyrážíme do světa pod hlavičkou Livingstone. Náš lednový festival GO KAMERA přerostl v největší cestovatelskou akci u nás. Další festival KOLEM SVĚTA spolupořádáme s Karlem Wolfem. Kromě toho pořádáme besedy v ZOO a muzeích v Brně, Praze, Plzni, Vyškově a Olomouci. S režisérem Stevem Lichtagem pracujeme šestý rok na atypickém filmu o Tibetu, snad jej dotlačíme do finále. Tvou silnou stránkou je, že nejenom Prahu či Brno, kde žiješ, notně „zásobuješ“ kulturou, ale neopomíjíš ani menší města republiky. Kam si tedy můžeme z Prahy (Brna) zajet za něčím zajímavým z tvé produkce?

roviny. V první části host promítá a vypráví o konkrétní zemi, oblasti či svých aktivitách. Další rozměr získá večer při rozhovoru s moderátorem. Občas zveme i doplňujícího hosta – partnera, kameramana, fotografa či „domorodce“ z dané lokality, který povídání obohatí i jinak. Ne všichni hosté jsou kovaní cestovatelé? Jaké je tedy kritérium jejich výběru? Vystoupil jsem ze zaběhnutého cyklu „cestovkových“ besed. Netlačím akce pořádané vlastní CK, do pořadu beru zajímavé osobnosti s přesahem, od farářů přes lékaře, biology, geology, režiséry, zpěváky… Kromě skvělých českých osobností jsme si užili i mezinárodní hvězdy typu Ericha von Dänikena, Kurta Diembergera a naposled i Petera Habelera…

Setkání s osobností je vždy inspirující, je přínosné, že taková setkání lidem umíš zprostředkovat. Kdo pro tebe byl či je tou určující osobností? Měl jsi ty sám nějakého guru či mentora? Mým největším cestovatelským vzorem je Miroslav Zikmund, moc si vážím i nejplodnějšího českého spisovatele a dobrého přítele Miloslava Stingla. Nejvíce mě však zasáhl týden strávený s Peterem Habelerem. Jeho charisma, skvělý humor, stále dobrá nálada, chytré fórky a nezdolná energie mne fakt dostaly. Prožili jsme spolu neuvěřitelný maratón akcí, kdy jsme chodili spávat po páté ráno a od 10.00 už zase naplno fungovali. Z Petera stříká živočišná energie. Jeho nasazení a humor se nerýmuje s věkem, 71 let by mu nikdo nehádal. To je motivující.

Naše úspěšná výstava ŠANGRI-LA je nyní v Olomouci, od května by měla nově vyrůst v Plzni. Je výsledkem mých 24 let putování do Himálají a zajímavých zemí pod ním - Indie, Nepál, Bhútán a Tibet s unikátními zvyky, rituály a tradicemi. Premiéra ŠANGRI-LA v Bratislavě přilákala rekordních 77 000 návštěvníků a získala ohromnou pozornost médií. Výstavu otevíral sám DALAJLÁMA, v jehož přítomnosti jsem prožil čtyři fantastické dny. Výstava otevírá magický příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství. Provádí unikátními kulturami a odlišnými vegetačními zónami. Mojí nejúspěšnější výstavou, která už překonala všechny návštěvnické rekordy, je TAJEMNÁ INDONÉSIE, v současné chvíli k vidění na zámku Valtice. 

Jitka Taussiková

5


INZERCE

OTVÍRÁME NOVÉ KURZY POLE DANCE PRO ZAČÁTEČNÍKY OPOLEDNÍCH HODINÁCH. SPECIÁLNÍ SLEVA PRO STUDENTKY A ŽENY NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ! VÍCE INFO NA WWW.RIREFLY-POLEDANCE.CZ +420 775 160 335 6


doporučujeme

Hurá na lyže Venku začalo přituhovat, z nebe konečně padá něco podobného sněhu, takže je čas vzít lyže a běžky a jít si trochu zasportovat. A kam? My vám samozřejmě poradíme. Takže než vyrazíte, přečtěte si článek níže. Některá lyžařská střediska okolo Prahy opět zahájila provoz a my víme, která to jsou!

město

Lyžovat nemusíte jenom na horách

Ski areál Chotouň

www.vlekychotoun.cz

Skipark Velká Chuchle www.skiparkchuchle.cz

Šibeniční vrch

www.sibenicnivrch.cz

Sportrelax centrum Monínec

I v Praze a jejím okolí začala fungovat lyžařská střediska. Konečně!

zima.moninec.cz

Přestože už i k nám dorazila pravá zima, Praze se sněhu stále moc nedostává, ale to neznamená, že byste si nemohli zalyžovat nebo zaběžkovat. Pokud jste tedy milovníky zimních radovánek, čtěte dál. Vybrali jsme pro vás pár míst v Praze nebo v jejím okolí, které byste rozhodně měli navštívit.

nudit nebudete. Kdyby se vám totiž omrzelo lyžování, můžete využít tenisových a squashových kurtů nebo si s přáteli třeba zahrát bowling. A pokud vám ani to nestačí, tak pak nabízíme ještě lyžování ve Sportrelax centru Monínec, ležící v srdci České Sibiře. Ten je sice od Prahy vzdálený cca hodinu jízdy, ale zato tu funguje v průběhu večerního lyžování i lanovka. Prozatím. Proto všem lyžařským nadšencům doporučujeme, aby pečlivě sledovali stránky jednotlivých lyžařských středisek. Počasí se zde mění ze dne na den. (red)

Od 25. ledna se konečně zasněžuje ve Skiparku Velká Chuchle, takže od února můžete počítat s tím, že zaběžkovat si můžete přijít sem. K dispozici vám bude 750 metrový okruh, půjčovna lyžařské výbavy a ani po setmění se nemusíte bát, že byste nevěděli, kudy dál. Trať je totiž osvětlená. A to nejdůležitější – lyžování je zdarma! V provozu je například i Ski areál Chotouň v Jílovém

u Prahy. A to denně od devíti ráno do devíti do večera. K dispozici má tři vleky, půjčovnu, servis, občerstvení i dětský lyžařský areál. U Mnichovic (na půl cesty mezi Benešovem a Prahou)je vám prozatím jen do 2. února k dispozici Sportovní areál Šibeniční vrch. V současné chvíli jsou v provozu vleky Bobeš (250 metrů), Mikeš (100 metrů) a ski-škola. Na největším srubu ve střední Evropě se rozhodně

7


MĚSTO | tipy

od st 29 / 1

čt 30 / 1  20.30

od út 4 / 2  18.00

Francouzský institut zápisy do jarního semestru

Shakespearovy Sonety aneb všechny podoby lásky

Cestovatelské přednášky v zoo

Chcete se učit francouzsky? Francouzský institut nabízí kurzy pro děti i dospělé, kurzy obecné francouzštiny, ale i právnické nebo obchodní. Absolvovat můžete i přípravné kurzy na mezinárodní zkoušky DELF/DALF. Zápisy odstartovaly 29. ledna, tak si pospěšte, abyste nezmeškali nový semestr.

Martin Hilský je přední překladatel a znalec Williama Shakespeara u nás. Ve čtvrtek 6. února prozradí, jak Shakespearovy sonety číst, interpretovat, jak jim naslouchat a jak porozumět jejich vnitřním minidramatům. Vstupné 60 korun.

Prstem po mapě sice taky můžete cestovat, ale je to dost nuda. Zato když vám o nějaké zemi vypráví člověk, který v ní strávil tolik času, že o tom může vyprávět celé hodiny a dny, je to zkrátka záživnější. Když se vydáte 4. února do zoo, dozvíte se něco o Nepálu, 11. února pocestujete do Arménie. Zoo Praha

Francouzský institut v Praze

zápis od 29. 1. / zahájení nového semestru 24. 2. www.ifp.cz

Městská knihovna v Praze (Velký sál) 6. 2. / 19.00

4. 2. + 11. 2. / 18.00 www.zoopraha.cz

Ano, šéfe! na radnici Fejeton Pavla Tomeše Když jsem nedávno koukal na Ano, šéfe, napadl mě námět na podobný pořad, kterému by lidi rychle přišli na chuť. Představte si, že by nejen gastronomie, ale i komunální samospráva měla svého Pohlreicha, který by chodil na radnice a magistráty a jejich vedení uděloval tvrdé lekce. Nahlédl by politikům nemilosrdně do kuchyně, jak to ve městě vedou, a kouknul pěkně pod pokličku. „Viděl jsem už žábu jezdit na gramofonu, viděl jsem zvracet žirafu, dokonce jsem viděl i úsměv na finančáku. Ale tohle jsem teda ještě neviděl.“ Zjistil by, co se tam zrovna upeklo. „Vidím, hoši, že z toho budete mít slušnej vývar, co?“ Vzal by rozpočet a seškrtal ho jako jídelní lístek. „Co to tady máte za položky, ty voe? Vy se tady chováte jak ožralý milionáři.“ Zhodnotil by recepty na 8

rozvoj města. „Ty tady počítáš se zelení asi jako na čínskou vlajku.“ Prostě by jim to osolil. „Ty seš náměstek pro kulturu? Tys k tomu taky přišel jak slepejš ke kontrabasu. Nevejrej a ukaž mi, jak rozděluješ chechtáky.“ Šlo by se i do terénu, na ochutnávku služeb. Jezdilo by se po městském okruhu ve špičce („Ty voe, to se táhne jak zhulenej šnek z posilovny.“), v narvané MHD („To je komfort jak v podpaždí

maratónce.“), zašlo k novým stavbám („Tohle se sem hodí jak klaun do krematoria.“) a do sociálně vyloučených lokalit („Netvař se jako Tomáš Halík v sexshopu a radši s tím něco dělej.“). Komunální politici by se museli pěkně otáčet. A třeba by občas stejně jako v pořadu Ano, šéfe! pochopili, co lidem servírují a že jim některé věci lidi prostě už moc nežerou. 

Pavel Tomeš


doporučujeme

Od RoboCopa k RoboCopovi Do kin se nám blíží remake kultovního sci-fi snímku zkušeného nizozemského režiséra Paula Verhoevena. Novodobého RoboCopa se ujal José Padilha. Vyrovná se svému nizozemskému kolegovi? Na to, jak se stal z béčkového filmu z osmdesátých let filmový hit, vzpomíná filmová publicistka Alena Prokopová.

film film

Robocop Robotický policista budoucnosti se vrací v remaku klasické sci-fi Policista Alex Murphy je milující otec rodiny – až do chvíle, kdy utrpí těžké zranění a společnost OmniCorp jeho zmrzačené tělo spojí se špičkovou technologií. Tak se zrodí RoboCop, napůl člověk a napůl stroj, který dokáže zatočit se všemi kriminálními živly v Detroitu roku 2028. Policista Alex Murphy je milující otec rodiny – až do chvíle, kdy utrpí těžké zranění a společnost OmniCorp jeho zmrzačené tělo spojí se špičkovou technologií. Tak se zrodí RoboCop, napůl člověk a napůl stroj, který dokáže zatočit se všemi kriminálními živly v Detroitu roku 2028. Nové verze klasických akčních

hitů z 80. let minulého století jsou momentálně v Hollywoodu v módě. Potvrzuje to i nejnovější akční snímek, který natočil režisér José Padilha. Tvůrci nového RoboCopa však nechtěli původní koncept předělávat, ale spíše modernizovat. Vedle nového designu titulní atrakce nabízejí divákům spoustu speciálních

efektů a příběh, který vybalancoval dramatické momenty s akční zábavou. Děj nového RoboCopa se odehrává v roce 2028 – v době, kdy vojáci po celém světě běžně používají drony společnosti OmniCorp. V oblasti robotických technologií je nadnárodní konglomerát mezinárodní jedničkou, na půdě USA je však využití jeho výrobků považováno jako příliš kontroverzní. Příslibem lepších časů - a vyšších zisků - se stává právě Alex Murphy, kterému revoluční technologie zachrání život a promění ho v dokonalého policejního kyborga. OmniCorp doufá, že díky robotickým policistům v ulicích amerických velkoměst ještě víc zbohatne. Vláda si pak na nových, neporazitelných „policistech s morálkou“ chce vylepšit svůj otřesený kredit u občanů znechucených korupcí a politickými machinacemi. Vše klape podle plánu a RoboCop vyhlíží jako nezničitelný ochránce spravedlnosti, který dokáže vyřešit i situace, v nichž by člověk selhal. Uvnitř stroje se však stále ještě nachází myslící lidská bytost, která nedokáže potlačit vzpomínky na svou minulost. Je proto jenom otázkou času, kdy se RoboCop, který vždycky poslouchá na slovo, vymkne svým tvůrcům z rukou… Režisér José Padilha, který se do diváckého povědomí dostal díky dvěma dílům akčního thrilleru Elitní jednotka, do hlavní role svého filmu obsadil zatím nepříliš známého rodáka ze švédského Stockholmu Joela Kinnamana. Další party ve snímku, který slibuje solidní oddechovou podívanou, si ovšem zahrály hollywoodské hvězdy takového kalibru, jako jsou Samuel L. Jackson nebo Gary Oldman. Alena Prokopová ROBOCOP

Premiéra 6. 2. USA 2014 / Akční, sci-fi Režie: José Padilha Hrají: Joel Kinnaman, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Abbie Cornish,Jennifer Ehle, Michael Keaton

9


film

První RoboCop vznikl jako pomíjivá letní zábava Uplynulo dvacet sedm let… Ale i teď patří mezi nejoblíběnejší filmy filmových nadšenců

Akční sci-fi o vzpurném kyborgovi měla být v roce 1987 jen béčkovým rozptýlením do prázdninových kin.Zkušený nizozemský režisér Paul Verhoeven ovšem svůj první hollywoodský film natočil s takovou energií a inteligencí, že vznikl divácký hit. Po víc než čtvrtstoletí od doby svého vzniku je RoboCop stále ještě ceněnou žánrovou klasikou. I dnes baví diváky nekompromisní drsností, cílevědomým designem a sarkastickým humorem. Produkčnímu studiu se vyplatila sázka na Paula Verhoevena - tvůrce, který si v rodném Nizozemsku vydobyl vysoký kredit snímky Oranžský voják nebo Maso a krev. RoboCop měl rozpočet pouhých 13 milionů dolarů, do pokladen amerických kin však přinesl víc než 53 milionů. Původně bezvýznamný snímek se tak stal šestnáctým nejvýdělečnějším titulem roku 1987. Získal tři nominace na Cenu Akademie v technických kategoriích. Nakonec byl sice Oscarem oceněn jen střih zvukových efektů, RoboCop 10

se nicméně v žánrové konkurenci prosadil proti Predátorovi nebo sci-fi z produkce Stevena Spielberga Vnitřní vesmír. Verhoevenův hit se v letech 1990 a 1993 dočkal dvou pokračování a inspiroval stejnojmenný televizní seriál, ty ovšem už jen nepříliš vtipně těžily z kvalit originálu. Popularitu si získala také série akčních videoher s RoboCopem. Samotného režiséra cynická sci-fi Hvězdná pěchota či erotický thriller Základní instinkt proměnily v jednoho z nejprominentnějších hollywoodských tvůrců. Technická brilantnost, efektní design a mrazivě podvratný přístup k vyprávění, které jsou pro tohoto tvůrce příznačné, se ovšem radikálním způsobem obtiskly už do RoboCopa. Zásluhu na kvalitách snímku měl i producent a spoluscenárista Edward Neumeier. V týmu spolupracovníků, kteří se na filmu podíleli, hrál zásadní roli designér Rob Bottin, který má lví podíl třeba na zvláštních efektech sci-fi Johna Carpentera Věc (1982). S Verhoevenem spolupracoval třeba i na

sci-fi Total Recall (1990), v níž hlavní roli ztvárnil Arnold Schwarzenegger. Populární svalovec měl původně ztělesnit i Alexe Murphyho čili RoboCopa, toho se však nakonec ujal herecky zajímavější Peter Weller. 

Alena Prokopová


film

Cizí oběd Osamělé hrdiny indického filmu spojí zatoulaný kastrůlek s obědem

od čt 30 / 1

Bombajská obědová služba Dabbawallahs funguje už sto dvacet let. Vědci z Harvardu zjistili, že na špatnou adresu doputuje průměrně jen jeden z milionu obědů. Jeden takový svede dohromady ženu v domácnosti Ilu a stárnoucího úředníka Saajana. Ve velkoměstě, kde denně umírá bezpočet iluzí, mají náhle oba ztracení lidé společný sen… O jídle a lásce, a také o lásce k jídlu, byly natočeny stovky filmů. Ten nejnovější natočil jako svou prvotinu talentovaný indický režisér Ritesh Batra. Cizí oběd ovšem nepřipomíná romantické hollywoodské snímky plné vášnivých emocí, nečekaných zvratů a pestrých dekorací. Příběh o zatoulaném obědě, který změnil osudy dvou po všech stránkách

Projekt 100 Filmoví labužníci opět dostanou velké filmy na velkém plátně Projekt 100 se od roku 1995 několikrát proměnil, pro milovníky filmu však představuje značku kvality. I letos Asociace českých filmových klubů jeho prostřednictvím přináší do kin čtyři vynikající klasické snímky. Projekt 100 slavnostně zahájí kultovní dokumentární esej Godfreyho Reggia Koyaanisqatsi. Po premiéře na sklonku ledna začne oslovovat milovníky dobrého filmu v dalších kinech po celé České republice. V březnu do kin přichází kultovní sci-fi legendárního Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Filozofický příběh o setkání lidstva s mimozemskou civilizací od roku 1968 nepřestává revolučně ovlivňovat podobu filmové sci-fi. Populární morytát Pulp

odlišných lidí, se sice odehrává v exotických kulisách Bombaje, na základě „neuvěřitelného“ omylu však rozehrává prostou, vtipnou a realisticky působící story. V roli půvabné Ily, která marně bojuje o manželovu pozornost a upíná se k útěku ze samoty s neznámým mužem, exceluje Nimrat Kaur. Postaršího vdovce Saajana ztvárnil Irrfan

Khan, který je známý i z úspěšných hollywoodských snímků Pí a jeho život nebo Milionář z chatrče. Alena Prokopová

Fiction: Historky z podsvětí proměnil v roce 1994 Quentina Tarantina v režisérskou superstar. Do českých kin se v rámci Projektu 100 vrací v květnu. Stejně jako trojice mezinárodně ceněných snímků, i adaptace novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky (1966) prošla rukama restaurátorů a k divákům se nyní dostává ve

špičkové digitální kvalitě. Oscarový snímek Jiřího Menzela si odbude slavnostní premiéru na MFF Karlovy Vary – a v červenci se stane ozdobou Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Alena Prokopová

Cizí oběd Premiéra 30. 1.

Indie/Francie/Německo 2013 / 104 min. Režie Ritesh Batra Hrají: Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Lillete Dubey

Projekt 100

www.projekt100.cz

Pulp fiction: Historky z podsvětí

11


film | premiĂŠry

12


inzerce

Sephora ladies night Speciální večer pro všechny ženy v Cinema City! Plánujete dámskou jízdu se svými kamarádkami? Nebo chcete jen někam vyrazit se svou sestrou, matkou nebo dokonce babičkou? Tak si do kalendáře poznamenejte úterý 4. února. V Cinema City Nový Smíchov startuje od 18.30 hodin Sephora Ladies Night. Pokud byste si, dámy, rády zašly do kina, pak můžete vyrazit rovnou na akci „dva (možná i víc) v jednom“. V úterý 4. února ale vyrazte do kina s předstihem. Už od 18.30 čeká na všechny slečny, dámy a paní welcome drink, ale také tombola o zajímavé dárky a bohatý doprovodný program. Ale čeká vás i premiéra snímku Pro-

dloužený víkend. Pokud máte rády dramatické filmy a herečku Kate Winslet, rozhodně s koupí vstupenek neváhejte. Hlavní hrdinka snímku Adele upadá do depresí poté, co ji opustil manžel. A aby toho nebylo málo, musí pod svou střechu přijmout uprchlého vězně. Z toho se ale postupem času stává docela sympatický chlapík… Předprodej vstupenek na Sephora Ladies Night odstartoval 14. ledna, tak si pospěšte, aby na vás ještě nějaké to místo zbylo.

Cinema City Nový Smíchov 4. 2. / od 18.30 www.cinemacity.cz

13


film | premiéry

čt 30 / 1 20.30

tipme

od čt 30 / 1

od čt 6 / 2

Koyaanisqatsi

Krásno

Název meditativního dokumentu znamená v jazyce indiánského kmene Hopi „nevyvážený život“. Beze slov, zato s hudbou Philipa Glasse, formuje režisér Godfrey Reggio tíživou vizi technokratického světa současnosti. Kultovní snímek ani dnes neztrácí nic ze své podmanivé naléhavosti.

Kamarádi z dětství, Michal a Adam, se po dvaceti letech nepřítomnosti vracejí do rodného města. Michalova máma je mrtvá už několik let, jeho otec zemře v den synova příjezdu. Pocit, že se stalo a možná ještě děje něco špatného, přivádí hrdinu režijního debutu Ondřeje Sokola k rozhodnutí přijít věcem na kloub.

Enfant terrible českého filmu, režisér a scenárista Robert Sedláček, navazuje na hořkou komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Tu před dvaadvaceti lety natočila Věra Chytilová s Bolkem Polívkou v hlavní roli. Populární herec se vrací v roli Bohuše, který má i dnes k české současnosti co říct.

Premiéra 30. 1.

Premiéra 6. 2.

Dokument / USA 1982

Režie: Godfrey Reggio Praha – kino Světozor / 30. 1. / 20.30 www.kinosvetozor.cz

od čt 6 / 2

Černá komedie / ČR 2014 Režie: Ondřej Sokol

od čt 13 / 2

Dědictví aneb kurva se neříká

ČR 2014 / Komedie Režie: Robert Sedláček

od čt 13 / 2

Prodloužený víkend

Zimní příběh

Životní šance

Adele (Kate Winslet) upadla do depresí poté, co ji opustil manžel. Když musí pod svou střechu přijmout uprchlého vězně (John Brolin), její život se neočekávaně mění. Z násilníka se vyklube sympatický chlapík – režisér Jason Reitman (Děkujeme, že kouříte) ovšem není příznivcem prvoplánových romancí.

New York svírá arktická zima, srdce zloděje Petera (Colin Farrell) ovšem roztaje při setkání s krásnou umírající dívkou. Ve fantazijní romanci oscarového režiséra Akivy Goldsmana (Čistá duše) naštěstí existuje možnost reinkarnace. Postačí zamilovanému muži sto let, aby svůj sen zase vzkřísil k životu?

Podle skutečného životního příběhu vznikl nový film režiséra Davida Frankela (Ďábel nosí Pradu, Marley a já). Jeho hrdinou je obyčejný chlapík, který se díky televizní soutěži Britain‘s Got Talent ze dne na den změní v celebritu. Z outsidera je najednou jeden z nejlepších amatérských operních zpěváků na světě.

Premiéra 6. 2.

Premiéra 13. 2.

Premiéra 13. 2.

USA 2014 / Drama Režie: Jason Reitman

14

USA 2014 / Fantasy Režie: Akiva Goldsman

VB 2013 / Komedie Režie: David Frankel


film | program 9. ne 13.30, 18.30 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 9. ne 14.00 LEDOVÉ KRALOVSTVÍ 3D USA | 2013 | animovaný/dobrodružný

9. ne 15.45 9. ne 16.15

KINO LUCERNA

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

9. ne 18.45 19.30 VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

30. čt 16.00, 18.45 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 30. čt 16.15, 18.30 BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

9. ne 20.45

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

10. po 13.30

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

30. čt 20.30 30. čt 20.45

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

31. pá 13.30, 16.15, 18.15 BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ drama

31. pá 16.00, 18.45 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 31. pá 20.30 KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 | drama/životopisný

31. čt 20.30 31. pá 20.45

Č TYŘI DOHODY CZE | 2013 | podobenství/psychologický 12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

1. so 13.15, 18.00 BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ drama

1. so 14.00

LEDOVÉ KRALOVSTVÍ 3D USA | 2013 | animovaný/dobrodružný

1. so 15.45, 16.15 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 1. so 19.30 LK Z WALL STREET USA | 2013 | V

2. ne 13.15 2. ne 14.00 2. ne 15.45

BOLŠOJ BALET: ZTRACENÉ ILUZE (živě)

2. ne 16.15 2. ne 20.30

KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 | drama/životopisný

3. po 13.30, 16.15 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 3. po 16.00 NĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie 3. po 18.00 BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ drama

3. po 19.30 3. út 20.30

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

10. po 20.45

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

31. pá 20.30

11. út 16.15 11. út 19.30

KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

31. pá 23.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

5. po 5. st 6. čt 6. čt

15.30 17.30 16.15 17.00

6. čt 19.30 6. čt 20.45

drama

životopisný/komedie

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

 ĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie N KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

7. pá 13.30 19.30 VLK Z WALL STREET USA | 2013 | životopisný/komedie

7. pá 16.45

PŘÍBĚH FILMU: ODYSSEA X + Xi

7. pá 17.00

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

7. pá 20.45 7. pá 20.45 8. so 11.00

GBR | 2011 | dokumentární/historický

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 | drama

LEDOVÉ KRALOVSTVÍ 3D USA | 2013 |

8. so 15.45

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

9. ne 11.00

drama

životopisný/komedie

L ADIES MOVIE NIGHT: ZIMNÍ PŘÍBĚH USA | 2014 | fantasy/drama 12. st 16.15, 18.30 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 12. st 16.30, BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ 11. út 18.45

drama

12. st 19.00 12. st 20.30

animovaný/dobrodružný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

PUTOVÁNÍ S DINOSAURY GBR/USA |

2013 | rodinný/dobrodružný

1. so 15.00 1. so 18.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

1. so 20.30

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

1. so 22.45

životopisný/komedie drama

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE

Mariánské nám. 1 / 222 113 425 / www.mlp.cz 30. čt 19.00

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

5. st 19.00

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

10. po 19.00

PERVERZNÍ PRŮVODCE IDEOLOGIÍ

dokumentární/hudební

GBR/IR | 2012 | dokumentární

11. út 16.00, 19.00 ZLODĚJKA KNIH USA/NĚM | 2013 | drama/válečný

12. st 19.00

VELKÝ ZÁVOD FRA | 2013 | dokumentární

 T LIVE: CORIOLANUS N BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

RIVALOVÉ USA/NĚM | 2013 | drama/

životopisný

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

 RŇOUSKOVÉ: ÚDOLÍ ZTRACENÝCH M MRAVENCŮ FRA | 2013 | animovaný/

rodinný

2. ne 17.45 2. ne 20.30 3. po 18.00 3. po 20.30 4. út 10.00 4. út 15.45 4. út 18.00

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2014 | drama/mysteriózní

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

AERO DĚTEM: POD SNĚHOVOU ČEPICÍ 12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/ životopisný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

KOYAANISQATSI USA | 1982 | dokumentární/hudební

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

4. út 20.30

FILMJUKEBOX: 12 LET V ŘETĚZECH

5. st 10.00

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

USA | 2013 | drama/životopisný

romantický

5. st 18.00, 20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II

DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

KINO PONREPO

Bartolomějská 11 / 226 211 866 / www.bio-ponrepo.cz 30. čt 17.30 31. pá 17.30 31. pá 20.00 1. so 17.30 1. so 20.00 2. ne 15.30 2. ne 18.00 3. po 3. po 4. út 4. út

17.30 20.00 17.30 19.30

5. st 17.30 5. st 20.00 6. čt 17.30 7. pá 17.30 8. so 17.30 8. so 20.00 9. ne 17.30 9. ne 20.00 10. po 17.30 10. po 20.00 11. út 15.30

6. čt 15.45

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

T VÁR V OKNĚ ČSR | 1963 AMERICKÉ VRAŽDY USA | 1982 L ADIČ PIAN ZEMĚTŘESENÍ NĚM/GBR/

6. čt

18.00

6. čt

20.30

 ZECH CLASSICS – ENGLISH C FRIENDLY: BÁRON PRÁŠIL ČSR | 1961 KRÁTKÝ FILM O LÁSCE POL | 1988 PONREPO DĚTEM: BARON PRÁŠIL

7. pá 18.00

VLÁČIL 90: MARKÉTA LAZAROVÁ

8. so 12.00

 OD POKLIČKOU FRA/ITA | 1957 P NÁHODA POL | 1981 MUŽ Z ARANU GBR | 1934 C ARTE BLANCHE PRO MICHALA BREGANTA: VOJTĚCH ŘEČENÝ S VĚCENÍ JARA JUG | 1978 PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA

8. so 15.30

LEGO PŘÍBĚH AUS/USA | 2014 | animovaný/akční

8. so 18.45 9. ne 15.00

 ET: LIVE IN HD | RUSALKA M AERO DĚTEM: ŠPERK PRO ZIMNÍ PRINCEZNU BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

FRA | 2005

ČSR | 1961 ČSR | 1965

ČSR | 1969

 RÍPAD BARNABÁŠ KOS ČSR | 1964 P TO JE AMERIKA USA | 1976 C ZECH CLASSICS – ENGLISH FRIENDLY: LIMONÁDOVÝ JOE ČSR |

1964

drama/komedie

životopisný/komedie

1. so 12.00

2. ne 15.00

PUTOVÁNÍ S DINOSAURY GBR/USA |

2013 | rodinný/dobrodružný

8. so 14.00

8. so 19.30

životopisný/komedie

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

4. út 19.30

Biskupcova 31 / 271 771 349 | 608 330 08 www.kinoaero.cz 30. čt 19.45 31. pá 18.00

drama/životopisný

 ĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie N KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

 AVEL JURÁČEK – OD SCÉNÁŘE K P REŽII

KINO AERO

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

drama

10. po 19.30

životopisný/komedie

4. ne 16.00 4. út 16.15 4. út 18.00

4. út 20.30

drama/komedie

10. po 16.15, 18.30 KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie 10. po 16.30 BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

animovaný/dobrodružný

| 1952

drama

CHAMELEON – SLAVNOSTNÍ PREMIÉRA BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ LEDOVÉ KRALOVSTVÍ 3D USA | 2013 |

 ŘÍBĚH FILMU: ODYSSEA I GBR | 2011 P POHRDÁNÍ FRA/ITA | 1963 FILM NA PŘÁNÍ: O CANGACEIRO BRA

životopisný/komedie

životopisný/komedie

1. so 20.45

12. čt 20.00

drama

Vodičkova 36 / 224 216 972 | 736 431 503 / www. lucerna.cz/kino.php

drama

11. út 17:30 11. út 20.00 12. st 17.30

T ŘI BARVY – MODRÁ POL | 1993 PONREPO DOSPĚLÝM DĚTEM: ARSEN LUPIN KONTRA ARESEN LUPIN VLÁČIL 90: ÚDOLÍ VČEL ČSR | 1967 K ÝM SA SKONČÍ TATO NOC ČSR | 1965 AMATÉR POL | 1979 K APITOLY Z DĚJIN FILMU

7. pá 20.30 7. pá 22.45

9. ne 18.00 9. ne 20.30 10. po 18.00 10. po 20.45 11. út 10.00 11. út 15.45

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 | drama

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 | drama

11. út 18.00, 20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

12. st 10.00

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

12. st 18.00

S VIŇÁK GBR | 2013 | komedie/krimi

drama

15


film | program 12. st 20.30

180 DAYSTRIPSSLIDE show

10. po 18.00 10. po 20.30

PROJEKCE PRO SENIORY 4. út 10.00 11. út 10.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 |

drama/životopisný

BABY BIO (PROJEKCE PRO RODIČE S DĚTMI) 5. st 10.00 12. st 10.00

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

RODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

drama

BIO OKO

Fr. Křížka 460/15 / 233 382 606 / www.biooko.net

30. čt 10.00 30. čt 16.00

C YRIL A METODĚJ CZE/SLO | 2013 |

11. út 10.00 11. út 16.00 11. út 18.00 11. út 20.30 12. st 16.00 12. st 18.00 12. st 20.30

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

1. so

17.30

KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

1. so

20.00

2. ne

15.00

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

2. ne

17.30

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

2. ne

2. ne 12.00 2. ne 15.00

romantický

drama/komedie

POD SNĚHOVOU ČEPICÍ – soboty pro

rodiče s dětmi drama

životopisný/komedie

4. út 10.00 4. út 16.00 4. út 18.00 4. út 20.30

20.30

Z ATAŽENO, OBČAS TRAKAŘE USA |

5. st

15.30

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

5. st

18.00

OKO NASLEPO

5. st

20.30

6. čt

18.00,20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II

7. pá

18.00,20.30 NYMFOMANKA – ČÁST I+II DAN/NĚM |

8. so

15.30

2009 | animovaný/komedie romantický

drama/životopisný

 ALTER MITTY A JEHO TAJNÝ W ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie WALTER MITTY A JEHO TAJNÝ ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní 2013 | drama/mysteriózní

PUTOVÁNÍ S DINOSAURY GBR/USA |

2013 | rodiný/dobrodružný 2013 | drama/mysteriózní

15.30

9. ne

18.00,20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II DAN/

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

10. po 18.00 10. po 20.30

drama

JACK RYAN: V UTAJENÍ USA/RUS |

2014 | akční drama

 RŇOUSKOVÉ: ÚDOLÍ M ZTRACENÝCH MRAVENCŮ FRA | 2013 |

animovaný/rodinný

20.00

PUTOVÁNÍ S DINOSAURY GBR/USA |

8. so RŇOUSKOVÉ: ÚDOLÍ M ZTRACENÝCH MRAVENCŮ FRA | 2013 |

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

JACK RYAN: V UTAJENÍ USA/RUS |

2014 | akční drama

2013 | rodiný/dobrodružný

NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

 ĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie N KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

11. út 15.30, 18.00 NĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie 11. út 20.30 KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 | drama/životopisný

12. st 15.30 12. st 18.00 12. st 20.30

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

BIO SENIOR: KLAUNI CZE/FIN | 2013 |

komedie/drama

 ĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie N KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

6. čt

17.30

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

EVALD

drama

Fr. Křížka 460/15 / 233 382 606 / www.biooko.net

6.čt

20.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

7. pá

17.30

1. so 17.00 1. so 19.00

romantický

 ALTER MITTY A JEHO TAJNÝ W ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

7. pá 20.00

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

8. so

15.00

 OZBITÝ SVĚT Fk GBR | 2012 | drama R KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

8. so

17.30

drama

drama/životopisný

FRAGMENTY P. K. - VEŘEJNÁ

PREMIÉRA

animovaný/dobrodružný romantický

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 |

drama/životopisný

DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

7. pá 18.30

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

7.pá 20.30

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

dokumentární/hudební

drama/komedie

RIVALOVÉ USA/NĚM | 2013 | drama/

drama

POSLEDNÍ VRCHOL ŠPA | 2010 |

dokumentární

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

životopisný/komedie

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 | drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

 RŇOUSKOVÉ: ÚDOLÍ M ZTRACENÝCH MRAVENCŮ FRA | 2013 |

animovaný/rodinný

8. so 20.00 9. so 15.00

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 | drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

9. ne

17.30

9. ne

20.00

10. po 17.30 10. po 20.00

 AŇKY – soboty pro rodiče s dětmi K MET: RUSALKA – živý přenos 12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 |

drama/životopisný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

7. pá

15.00

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ USA | 2013 |

7. pá

17.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

7. pá 7. pá

19.00 21.15

8. so

16.00

8. so 8. so

19.00 21.00

dokumentární

drama

drama

životopisný/komedie

MALÝ SÁL

1. so 2. ne

20.45 14.45

2. ne

17.00

2013 | drama/mysteriózní

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

3. po 15.00

19.00 21.00

Š PINAVÝ TRIK USA | 2013 | krimi/drama POSLEDNÍ VRCHOL ŠPA | 2010 |

Š PINAVÝ TRIK USA | 2013 | krimi/drama PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

17.00

21.15

6. čt 6. čt

drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

12. st 17.30 12. st 20.00

1. so

2. ne

17.30

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

Š PINAVÝ TRIK USA | 2013 | krimi/drama PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

14.45

17.00 19.00

6. čt

 RŇOUSKOVÉ: ÚDOLÍ M ZTRACENÝCH MRAVENCŮ FRA | 2013 |

11. út 17.30 11. út 20.00

1. so

21.15

2. ne 2. ne

17.00 19.00 21.15 17.00 19.00 21.15 17.00 19.00 21.15 15.00

GRAVITACE USA/GBR | 2013 | drama/

thriller

1. so

3. po 3. po 3. po 4. út 4. út 4. út 5. st 5. st 5. st 6. čt

animovaný/rodinný

životopisný

9. ne 15.30, 18.00 N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

16

4.út

20.00

WALTER MITTY A JEHO TAJNÝ ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie 6. čt 16.00 SHOW! Fk CZE | 2013 | dokumentární 6. čt 18.00, 20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II

9. ne 20.45

FILMJUKEBOX: PROMETHEUS USA/

GBR | 2012 | sci-fi/dobrodružný

4. út

6. čt 10.00

9. ne 12.00

FRA | 2013 | drama/komedie

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

drama/životopisný

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

8. so 15.00 8. so 18.45 8. so 23.30

 ALTER MITTY A JEHO TAJNÝ W ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

3. po 20.00

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ USA | 2013 |

8. so 12.00

BIO SENIOR: VELKÁ NÁDHERA ITA/

4. út 18.00

3. po 17.30

5. st 18.00

7. pá 23.30

drama/životopisný

15.30

4. út

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 |

5. st 14.00

5. st 20.30

drama/životopisný

3. po 20.30

 ON DAN | 2012 | drama H WALTER MITTY A JEHO TAJNÝ ŽIVOT USA | 2013 | dobrodružný/komedie KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

3. po 20.30

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

animovaný/rodinný

dokumentární/hudební

2. ne 16.00 KNIŽNÍ BAZAR – MEZANNIN KINA 2. ne 18.00, 20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I+II 3. po 18.00

dokumentární/hudební

VELKÝ SÁL

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

1. so 00.00

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

2. ne 20.30 3. po 18.00

8. so 18.00, 20.30 N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

31. pá 20.30

1.so 20.30

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

dobrodružný/drama

1. so. 15.00

1. so 18.00

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

Sokolovská 371/1 / 222 312 737 / www.kinoatlas.cz

 T LIVE: COROLANUS N KOYAANISQATSI USA | 1982 |

1. so 15.00

drama

KINO ATLAS

30. čt 19.45 31. pá 18.30

31. pá 23.00 1. so 12.00

PRODLOUŽENÝ VÍKEND USA | 2013 |

animovaný/dobrodružný životopisný/komedie

HON DAN | 2012 | drama LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ USA | 2013 | animovaný/dobrodružný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

 EJŠKA CZE | 2014 | komedie V KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

 EJŠKA CZE | 2014 | komedie V KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

 IO SENIOR: PŘIJDE LETOS B JEŽÍŠEK? CZE/SLO | 2013 | romantický NĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie HON DAN | 2012 | drama NĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie HON DAN | 2012 | drama NĚŽNÉ VLNY CZE | 2013 | komedie KRÁSNO CZE | 2014 | krimi/komedie HON DAN | 2012 | drama BIO SENIOR: ZLODĚJKA KNIH USA/ NĚM | 2013 | drama/válečný

NORDFEST: LAPONSKO přednáška |

tam, kde slunce nezapadá

 ORDFEST: VZPOURA V KAUTOKEINU N NORDFEST-PŘEDPREMIÉRA: LIV A INGMAR NOR/GBR | 2012 | dokumentární BIO SENIOR: S MOLIÉREM NA KOLE

FRA | 2013 | komedie

S MOLIÉREM NA KOLE FRA | 2013 |

komedie

 ORDFEST: HON DAN | 2012 | drama N NORDFEST: ŽENA V KLECI DAN | 2013 |

thriller/mysteriózní

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

 ORDFEST: MARIE KRYÉR N NORDFEST: DIRCH


film | program 9. ne

16.00

9. ne 19.00 9. ne 21.00 10. po 15.00

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

3. po 20.45

 ORDFEST: LE HAVRE N NORDFEST: UKRUTNĚ ŠŤASTNÍ VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

4. út 13.00

drama/komedie

drama/komedie

romantický

4. út 14.45

 ORDFEST – DÍVKA, KTERÉ ZAMRZL N MOZEK Přednáška | Finské městké

4. út 15.30

11. út 17.30 11. út 19.00 11. út 21.00 12. út 17.30 12. út 19.00 12. út 21.00

legendy

4. út 18.00

 ORDFEST: EXKLUZIVNÍ ZÁBĚRY ZE N SEVERSKÝCH KRAŤASŮ NORDFEST: MELANCHOLIA DAN/SWE

4. út 20.30

| 2011 | drama/sci-fi

4. út 20.45

 ORDFEST: LLANDSKÉ OSTROVY N NORDFEST: DOPRAVA DOLEVA

5. st

nejlepší islandská komedie

NORDFEST: LOVCI HLAV

KINO SVĚTOZOR

Vodičkova 41 / 224 946 824 / www.kinosvetozor.cz 30.čt 13.00

LIDSKÝ ROZMĚR DAN/BAN | 2012 |

dokumentární

30. čt 13.15 a 17.30 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/ 30. čt 15.00 30. čt 15.30 30.čt 18.00

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní dokumentární/hudební

2014 | drama/mysteriózní

životopisný

31. pá 13.15, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/ romantický

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

14.45

5.st

15.30

5. st

18.00

5. st

20.30

5. st

20.45

6. čt 15.30 6. čt

18.00

6. čt

20.30

6.čt

20.45

7. pá 13.00

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM | 2014 | drama/mysteriózní

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM | 2014 | drama/mysteriózní

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

7.pá

18.00

7. pá 20.30 7. pá 20.45 8.so

11.00

8.so 11.30 8. so 13.00 8. so 14.30

9. ne 11.00, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/ romantický

9. ne 11.30 9. ne 13.00 9. ne 14.30 9. ne 15.30 9. ne 18.00 9.ne 20.30

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný romantický

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 | N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

10. po 15.30

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

10.po 16.00

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM |

10. po 18.15

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

10. po 18.30

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

drama/životopisný

2013 | drama/mysteriózní životopisný

2014 | drama/mysteriózní

dokumentární/hudební

10. po 20.30

ŽIVOT ADÉLE FRA/BEL | 2013 | drama/

10.po 20.45

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

11.út 13.00 11.út 13.15

romantický drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

KOYAANISQATSI USA | 1982 | dokumentární/hudební

ŽIVOT ADÉLE FRA/BEL | 2013 | drama/

romantický

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisnýpá

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

11.út 15.30 11.út 16.00 11. út 18.00 11.út 18.30 11.út 20.30 11.út 20.45 12. st 13.00 12. st 13.15 12. st 15.30 12. st 16.00 12.st 18.00 12.st 18.30 12. st 20.30 12.st 20.45

drama

2. ne 11.00, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

Dvořák - přímý přenos představení z Metropolitní opery v NY

S VIŇÁK GBR | 2013 | komedie/krimi 12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný/komedie

romantický

7. pá 15.30

MET: LIVE IN HD Rusalka | Antonín

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM |

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

romantický

6. čt 15.00

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

10. po 13.00 10. po 13.15

romantický

5. st

8. so 18.45

9.ne 20.45

7. pá 15.00

životopisný/komedie

1. so 20.45

5. st 13.15, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

Č TYŘI DOHODY CZE | 2013 | podobenství/psychologický

1. so 11.30, 20.30 VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

1. so 18.00

2014 | drama/mysteriózní.

C YRIL A METODĚJ CZE/SLO | 2013 |

dobrodružný/drama

7. pá 13.15, 18.30 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

1. so 15.30

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM |

drama

1. so 11.00, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

1. so 15.15

představení

13.15, 18.30 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

1. so 13.00

CORIOLANUS | NT LIVE záznam

6. čt

31. pá 13.00

31. pá 20.45

2013 | drama/mysteriózní

Č TYŘI DOHODY CZE | 2013 | podobenství/psychologický

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM |

31. pá 20.30

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

13.00

30. čt 20.45

31. pá 18.00

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

6. čt

KOYAANISQATSI USA | 1982 |

31. pá 15.45

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

romantický

30. čt 20.00

31. pá 15.30

13.00

8.so 15.30

dokumentární/hudební

4. út 13.15, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

10. po 18.30, 21.00 NORDFEST: NYMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

 OKUMENTÁRNÍ PONDĚLÍ: OŘEZ + D UMĚNÍ ZMIZET KOYAANISQATSI USA | 1982 |

2014 | drama/mysteriózní.

životopisný

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/ drama KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

dokumentární/hudební

romantický

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

 OKUMENTÁRNÍ PONDĚLÍ: D ELEKTRO MOSKVA S VIŇÁK GBR | 2013 | komedie/krimi 12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM | 2014 | drama/mysteriózní.

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

ZLODĚJKA KNIH USA/NĚM | 2013 |

drama/válečný

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM |

2013 | drama/mysteriózní

CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/

romantický

N YMFOMANKA – ČÁST II DAN/NĚM | 2014 | drama/mysteriózní

VELKÁ NÁDHERA ITA/FRA | 2013 |

drama/komedie

otevři město / open city

2. ne 11.30,20.30 VLK Z WALL STREET USA | 2013 | životopisný/komedie

2. ne 13.00, 15.30 N YMFOMANKA – ČÁST I DAN/NĚM | 2013 | drama/mysteriózní

2. ne 15.15 2. ne 18.00 2. ne 20.45 3. po 13.00

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

KOYAANISQATSI USA | 1982 | dokumentární/hudební

3. po 13.15, 18.15 CIZÍ OBĚD IND/FRA | 2013 | drama/ romantický

3. po 14.45 3. po 15.30 3. po 18.00 3. po 20.30

VLK Z WALL STREET USA | 2013 |

životopisný/komedie

KLUB POSLEDNÍ NADĚJE USA | 2013 |

drama/životopisný

BLÍZKO OD SEBE USA | 2013 | komedie/

drama

12 LET V ŘETĚZECH USA | 2013 | drama/

životopisný

17


INZERCE Rock Café & D Smack U Promotion present

N e w A l b u m Ava i l a b l e !

www.experienceviza.com • www.facebook.com/vizamu

ARIA

European Tour 2014 European Tour with support PUi 2014 with support

PUi

(USA)

9. 2. Rock Café

European Tour | 20.302014 with support

PUi

www.rockcafe.cz LaLoca_metropolis_74x104_28_1.pdf 1 28.1.2014 11:59:42

www.experienceviza.com • www.facebook.com/vizamu

www.experienceviza.com • www.facebook.com/vizamu www.experienceviza.com • www.facebook.com/vizamusic

18


doporučujeme

hudbafilm

Znáte kapelu Timudej? Ne? Tak si přečtěte rozhovor s jejím zpěvákem Pavlem Horákem. Řekl nám, proč ho ostatní cenzurují a kdože je v kapele klasická podržtaška…

Co je nové v kapele? Blíží se nahrávání nových písni, na kterých jsme dělali 5 let. Nebo spíš jsme se snažili 5 let zapamatovat nové skladby. Na konci měsíce odjíždíme na předposlední soustředění před nahráváním. Jak probíhají vaše soustředění? Jezdíme na prodloužený víkend. Každý člen kapely má na starosti nějaký úkol, který mu byl již dávno přidělen, nebo na něj zbyl. Goso (saxofon, průvodce, překladatel, obchodník s bulharskými dekami) zajistí pension, stravováni, točí pivo. Tomášek (kytarista, herec, fotbalista, IT odborník), ten má na starosti vše, co spadne na podlahu. Pepa (bubeník, fotograf, grafik, tremp) sklízí ze stolu. David (klávesák, stařec, textař, skladatel, IT odborník) myje nádobí. Tomas (basák, tanečník, maratónec, iluzionista, odborník na český jazyk) je podržtaška a holka pro všechno. Co děláš ty? (Pavel – zpěvák, fotograf, vtipálek; pozn. redakce) Já vařím. Jinak je každý den stejný. 7:00 budíček, rozcvička (chodíme běhat), 7:30 snídaně, 9:00 - 19:00 hrajeme s malými pauzami až do večera. Pak se věnujeme práci, která nás živí a jdeme do hajan. V průběhu celého dne pijeme pivo. Kolik nových písní máte nacvičených? Kolem deseti.

„Občas zpíváme i tajnou řečí“ Se zpěvákem Pavlem Horákem o tom, jak to má v TIMUDEJ těžký… Brzy se na koncertní pódia vrací originální černošická kapela Timudej. Její hudební styl nazvaný Timudance je svérázným mixem latinskoamerické a balkánské muziky, britpopu, horsepopu, reggae, ska, funky nebo world music. Zkrátka všeho, co mají členové Timudej rádi a s nimi i my! V Praze je uvidíme koncem března v hudebním klubu Rock Café. Povídali jsme si se zpěvákem Pavlem Horákem.

Kdo je autorem textů? Který postup je pro vás typický? Máte nejdříve text a pak k němu vznikne hudba, nebo naopak? Hudba i text jsou z devadesáti procent Davidova práce. My mu to pak z 89 % předěláme. Většinou nejprve vznikne hudba na základě příběhu, který se odehrává jen v hlavě. Do hudby pak zpíváme tajnou řečí, při které najdeme rytmické frázování, a to pak doplníme textem. O čem bude písnička, víme od začátku. Jak kope múza tebe? Mojí inspirací je vše, co se kolem mě odehrává. Ale já skládám hlavně do šuplíku (do počítače). Jsem v kapele dost cenzurovaný autor. Proč? Prej to mám smutný. Ovšem smutná je jen půlka skladby, v té druhé zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí. A je to takové skočné. Představíte album koncertně? Ano, hodně se těšíme na koncerty, odstartujeme je v Rock Café v Brně, pak následuje Vimperk, Brno, Ostrava a účinkování na pivním festivalu v Českých Budějovicích. AP 19


HUDBA

Viza (Usa) + Support: Pui (USA) Řecko-arménský moderní agresivní rock mísící se s tradiční hudbou. To je VIZA VIZA je americká rocková kapela z Los Angeles v Kalifornii. Jsou výjimeční svým hudebním arsenálem, který zahrnuje tak netypické hudební nástroje, jako je oud – strunná orientální loutna, a různé perkuse kombinované s konvenčními rockovými prvky, jako jsou kytary, basa a bicí.

Movits! Švédská seznace MOVITS! přijede do Prahy Švédské trio Movits! se poprvé představilo českým fanouškům loni v létě na festivalech Colours of Ostrava a Rock for Churchill, kde jejich nabušený mix hiphopu a neo swingu sklidil bouřlivý aplaus. Svou pověst skvělé koncertní kapely budou moci Movits! potvrdit 10. února v pražském Lucerna Music Baru.

Kapela vydala dvě EP a dvě studiová alba – „De Facto“, „Eros“, „Made In Chernobyl“ a „Carnivalia“ a aktuálně připravuje nové album „Aria“. Jsou to hudebně barevné desky s mnoha vlivy a hudebními styly. Pokud se blíž podíváme na původ členů skupiny a prostředí, kde hudebníci vyrůstali,

lze mluvit o arménských a řeckých vlivech, které se pojí s moderním agresivním rockem a tradiční hudbou. Kapela tyto vlivy navíc míchá s tanečním soundem a satirickým komentářem společnosti. V Rock Café VIZU podpoří američtí PUi. Vstupné na koncert VIZA, který se uskuteční 9. února v Rock Café na Národní třídě je 300 Kč + poplatky nebo 350 Kč na místě v den koncertu. Předprodej v Rock Café Boutique (út-pá 16.00–22.00, so 17.00–22.00) a v síti Ticketstream. (red)

Rock Café Praha

Trio Movits! tvoří dva bratři Johan Jivin’ Rensfeldt (zpěv, rap a texty) a Anders Rensfeldt (DJ a producent) plus saxofonista Joakim One-Take Nilsson. Základem hudby Movits! jsou masivní beaty inspirované hiphopem i swingem, skvělá Johanova flow, chytlavé melodie a stylové laufy dechové sekce. Už po vydání debutového alba Äppelknyckarjazz v roce 2008 se začaly pořádně hýbat ledy. Singl Äppelknyckarjazz bodoval v domácích hitparádách a zajistil Movits! místo na předních skandinávských festivalech. V roce 2010 se Movits! rozjeli po Evropě a vystoupili v Anglii, Německu, Rakousku, Švýcarsku a dalších zemích. Jejich druhá deska Ut ur min skalle s hity Sammy Davis Jr. a Na Na Nah! vyšla v roce 2011 a přinesla kapele téměř nepřetržité turné po klubech a festivalech. Novinka s názvem Huvudet Bland Molnen spatřila světlo světa 18. září 2013. Necelé dva týdny po vydání vyrazili Movits! na turné po Japonsku a Německu. České publikum se dočká premiérové klubové show už 10. února. (red) MOVITS!

Lucerna Music Bar 10. 2. / 20.00 www.musicbar.cz

20

9. 2. / 20.30 www.rockcafe.cz

Společné světy

Hudba, která vám učaruje Český rockový houslista Jan Hrubý se po více než deseti letech objevuje na scéně s novým albem Společné světy, které představí na koncertu se svými hosty v Malostranské besedě. Album Společné světy nabízí celkem jedenadvacet nahrávek na dvou CD. Vznikly ve spolupráci se skupinou Kukulín, Seanem Barrym a Andreou Kudrnovou, kteří na koncertu vystoupí také. První disk se nese ve znamení inspirace ze známých lidových písní, jako jsou Černé oči, jděte spát, Dobrú noc, má milá či Ó hřebíčku zahradnický a dalších. Na druhém disku Jan Hrubý v triu s anglickým harfenistou a zpěvákem Seanem Barrym a flétnistkou Andreou Kudrnovou zpracovávají anglický folklór, včetně slavných písní Carrickfergus, Morrisons, Scarborough Fair a Black Is The Colour. Na koncertu uslyšíte, že propojování

Foto: Jan Hrubý

anglického a irského folklóru s českým a moravským zní hezky lehce, šťastně a zajímavě. (red)

Jan Hrubý & Sean Barry: Společné světy Malostranská Beseda 10. 2. / 20.30 www.malostranska-beseda.cz


HUDBA | tipy

od so 1 / 2  20.00

po 3 / 2  21.00

čt 13 / 2  20.00

La Loca music bar & lounge

Bust Dust

Happy Birthday Bob Marley

Nekuřácký music bar La Loca opět jede! V únoru se můžete těšit na 80s & 90s Video Party (1. února), koncert pop-rockové kapely KOFE-IN (11. února) a také r’n’b večer s Dannie, Andreas a SIXIN (13. února). Nezapomeňte, že pro vás má La Loca na každý den nachystaný hudební program. Feel the music!

Rock’n’roll, to je kapela Bust Dust. Ta je pokračováním dřívější kapely Dalas, ve které členové působili. Tuhle dirty rock kapelu charakterizuje ostrá kytara, dynamická rytmika a expresivní zpěv.

V únoru oslavuje hudební svět narozeniny krále reggae Boba Marleyho. A tak Lucerna Music Bar připravuje velký vzpomínkový koncert, na kterém vystoupí mimo jiné Omar Perry, syn jednoho ze zásadních průkopníků dubu Lee „Scratch“ Perryho, který byl naprosto zásadním producentem i pro Boba Marleyho.

La Loca

Rock club KAIN

Lucerna Music Bar

1. 2, 11. 2, 13. 2. / 20.00 www.laloca.cz

pá 14 / 2  19.30

Debbi – křest nového CD a dvd Svoji pěveckou kariéru nastartovala právě devatenáctiletá zpěvačka DEBBI hitem Touch The Sun, který se stal nejhranější skladbou roku 2011 v českém éteru a zároveň získal prestižní ocenění Anděl v kategorii Skladba roku. Teď křtí zbrusu nové album LOVE, LOGIC & WILL. Palác Akropolis 14. 2. / 19.30 www.palacakropolis.cz

3. 2. / 21.00 www.kain.cz

pá 14 / 2  20.00

13. 2. / 20.00 www.musicbar.cz

pá 28 / 2  20.00

Social gang

Jack Beats

Ústecké rapové uskupení není typickou hiphopovou kapelou. Je zcela jasné, že bavit se vlastní tvorbou je pro ně naprostou prioritou, což se ve výsledku velmi pozitivně podepisuje na jejich vystupování. Hlavní tváře gangu jsou Běloch, Robin Zoot, Savage, Forest Bong a mnoho dalších.

ROXY není jen o drum & bassu nebo rovných basových linkách. Prostor dostává pravidelně i vše mezi, pod a nad těmito styly. Britské duo Jack Beats aka Beni G a Plus One se v ROXY ukáží po třech letech. Po jejich posledním vystoupením v rámci party Vibrátor se hlavní sál třepal ještě několik dní. Vydrží tentokrát?

Chapeau Rouge

Roxy

14. 2. / 20.00 www.chapeaurouge.cz

28. 2. / 20.00 www.roxy.cz

21


HUDBA | program 6. čt 22:30

T IME 2 SMILE DJS PETER NEW & JOSE MADEIRA house, tech-house,

techno

PALÁC AKROPOLIS

Kubelíkova 1548/27 / 296 330 911 / www.palacakropolis.cz

7. pá 22:30

S TARDUST DJS AKROM, ANDAMAN, GREENDUST, MARK EVILL house,

8. so 00:00

 EFRESH DJS RAJU, EAGLE, R MADMAN & ADLET house, tech-house JOURNEY DJS MILAN KROUTIL, DESTROYER & SPIGL techno, deep-

tech-house, techno

9. ne 22:30

VELKÝ SÁL 2. ne 15:00 4. út 19:30 5. st 19:30 6. 2. čt 19:30 7. pá 19:30 8. so 19:30 10. po 19:30 12. st 19:30

 ŘEST CD: STO ZVÍŘAT - TLUSTEJ K CHLAPEČEK SE VČELOU V KALHOTÁCH koncert JAN SPÁLENÝ A ASPM koncert BLUE ROCKET A PŘÁTELÉ - MARTIN KRAUS, KYKLOP, ONDŘEJ RUML A DALŠÍ koncert BEING HUMAN BEING: TRUFFAZ, MURCOF, BILAL - BEING HUMAN BEING /CH, MX, FR koncert ULVER /NO koncert NAROZENINOVÝ KONCERT: DÁŠA VOKATÁ - 60 koncert JARABÁCI koncert HUDBA PRAHA, JASNÁ PÁKA, DIVOKÝ SRDCE A HOSTÉ: MICHAL AMBROŽ - 60 koncert

house, dub

10. po 22:30 11. út 22:30 12. st 22:30

 EDUAN & FRIENDS DJS BEDUAN & B GUEST dub, roots JUST BREAK! DJS GREENR & CAYMAN breaks, tech-house DRUMY I NEDRUMY DJS HONEY T, PROKTA & SMARTY drum&bass,

breaks, garage

30. čt 22:30

F ESTIVAL SPECTACULARE DJS SUBJECT LOST LIVE, VOLNÝ PRŮBĚH DJS STANZIM, NITROUS, TOUCHWOOD, AHONZ, RADE

autonomic, dubstep

31. pá 22:30

F ESTIVAL SPECTACULARE DJS LEFT HANDED LIVE, PIERRE URBAN, MYCLICK, DAN COOLEY listening,

down tempo

1. so 22:30

 ANCETERIA DJS MARTIN D MIKULÁŠ, MARCOS NERY & LIVE PERCUSSION DADA MORAIS latin, afro, breakbeat

2. ne 22:30 3. po 22:30 4. út 22:30 5. st 22:30

S KA NIGHT DJS SKINS 1905 & GUEST CHILLOUT S TYLE WARS DJS ZBNK freestyle JAM STREAM / LIVE MUSIC JAM SESSION - CROSSOVER CONTEMPORARY MUSIC groovy, jazz,

7. pá 22:30

J AZZ COOKIES DJ MR.ULTRAFINO & GUEST jazz, acid jazz S TARDUST DJS A-CRAY, PEEJAY, ANNITA, HONEY T, FROCK

drum&bass, liquid

8. so 22:30 9. ne 22:30 10. po 22:30 11. út 22:30 12. st 22:30

 ABARET MANANA DJS NIK C WESTON (UK), ORISHA & POCOLOCO afro, latin, tropical SUNDAY DUBWISE DJS UNITED FORCES OF DUB dub, roots CHILLOUT BROKEN PALACE DJS VIRCZ, BINJA & GUEST drum&bass, liquid DOPE FUNK DJ HAKIM MULLAH funky, hip-hop, afro beat

DIVADELNÍ BAR 30. čt 22:30

31. pá 22:30

F ESTIVAL SPECTACULARE DJS SONORITY LIVE, NIKA 77, JOSEF SEDLOŇ & JOCK THE LOCK house,

CHAPEAU ROUGE

2. ne 22:30 3. po 22:30 4. út 22:30 5. st 22:30

8. so 21:00

 AR DJ SET DJ Don‘t Panic (uk) | reggae B R ADIO 1 DJ DJ Strýček Míša | eclectic

mix

BE AT: LA FLEUR DJ Fatty M. | old school hip-hop & funky DAVAJ SOUND DJs Danny Hell, Pozor

(hu) | worldbeat

10. po 21:00

MONDAY FUNDAY DJs Petr K., Kuba

11. út 21:30 12. st 21:30

 AR LIVE CONCERT Spyder | rock B BAR DJ SET Cabaret Manana | latino

Kubíček | house

UNDERGROUND CLUB 30. čt 18:30

KONEC POLOLETÍ Ice-scream , I Love You Honey Bunny, Kšandy Industry , Green Småtroll, Chaotic, Make Them Scream | rock pop, ska-reggae, alternative-ska, punk rock J BABE LN, DJ THEYA , CHRIS D VERN LIVE TRUMPET, DJ BLOFELD

31. pá 21:00

BOUNCE! BOUNCE Wild Tides, Johnny The Horse, Vložte Kočku, Them Darned Teenagers | garage-surf, punk, triphoptechrap, this will hurt

1. so 20:00

LIVE CONCERT Me Vs Hero (uk), Above The Underground (uk), Criminal Collection , Call Tracy | pop punk

1. so 22:30

AQUARIUS DJ Agustin Alvarez (Argentina), DJ Rob Smile, Jag Kiranmay, Dj Nkyp, DJ Vasquez (Bpm.DJ) | deep house, elektro

4. út 22:00

FAIRYTALES TUESDAYS DJ Toffa, DJ

Jakubská 2 / 222 316 328 / www.chapeaurouge.cz

30. čt 19:00

LIVE CONCERT Nameless Brothers, Jakub Ondra, Jindra Vosecký, 20 Minutes | acoustic avers, pop-rock, art rock-classical music, pop-rock

30. čt 22:00

AFTER CONCERT DJ Altec, DJ Andy Road, DJ Chriss Rockwood | drum´n´bass, house

31. pá 22:00

BOUNCE! BOUNCE KAY & TVZEX (EDM) | trash electro, drumstep, ghetto bass, grind house, etc

1. so 21:00

AQUARIUS DJ Tráva, Risto (live) , DJ Orbith, DJ Subgate, Dj Nkyp (elektro), DJ Schwing | tech-house, elektro, minimal, elektro

2. ne 21:30 3. po 21:00

S UNDAY RHYTHM DJ 2K | house CHAPEAU CONNECTIONS DJ Back , DJ

5. st 22:00 6. čt 20:00 6. čt 22:00

8. so 20:00

5. st 21:00 6. čt 21:00

 IGHTLIFE DJs Formi, Pert | house N NIGHT RIDERZ DJs JW&GB (nl/uk),

8. so 22:30

8. so 22:00 9. ne 21:00 10. po 21:00

BE AT: LA FLEUR DJane La Fleur (sw) , DJ Roman Rai, Dj Schwa (Shades of Gray / Beef Records), DJ Ark (BE AT:), VJ_IT (Spiritual Soundsystem) | house/techno/ electronic, acid/house/deep/techno DADA ABAB, Tenten house/funky

BREAKPOINT DJ Yannick

house

electro

FAIRYTALES TUESDAYS DJ Line of Sight

12. st 21:00

DUBSTEP WEDNESDAY DJs Hlava,

(cz/bg) , DJ Voita, DJ Cejn (Zeropoint) | funk, psytrance

Ollie Torr, LU2, Shock O‘, Speedy | dubstep

| breaks/

, Strejda Filí (Pio Squad)

PARTYLICIOUS DJane Lu Michell, DJ Koogee | r´n´b, funky ARCADE DJ Ark (BE AT:), DJ IM Cyber

| acid/house/deep/techno, drum´n´bass

NOVÁ CHMELNICE

Koněvova 219 / 602 345 650 / www.novachmelnice.cz 12. st 19:00

CHAPEAU BAR KONEC POLOLETÍ Dj Akrom

house

S UICIDAL ANGELS /GRE/, FUELED BY FIRE /USA/, LOST SOCIETY /FIN/, EXARSIS /GRE

| funky

 OUNCE! BOUNCE DJ Ed Bass | electro B AQUARIUS DJ Gadjo.cz | worldbeat MONDAY FUNDAY DJs Petr K., Kuba Kubíček | house

ROCK CAFÉ

Národní 20 / 224 933 947 / www.rockcafe.cz

F ESTIVAL SPECTACULARE DJS MIKE.H, NOT_ME, V! (OOZLUM)

30. čt 20:30

deep, house

31. pá 20:00 1. so 19:00 2. ne 17:00 4. út 20:30

me je na facebooku

MICHAEL´S UNCLE, ZIKKURAT

koncert

 LASVEGAS (UK) + SUPPORT: NO G DISTANCE PARADISE koncert “BIKER´S PARTY NO.10“ LIVE: NEGATIV, BLACK BULL, BLIND TRUST koncert „ MUSIC BAR“ vstup zdarma „ FREEZONE“: JO!SKA, ORIGINAL PACMAN A THE SUPERPOWER vstup zdarma

5. st 20:00

„ FREEZONE“: SIMPLE MUFFIN, MOTHER´S FUNKERS, PAYANOIA

vstup zdarma

22

|

11. út 21:00

deep, bass

 IMPRLEMIX DJS VOITA, BRADA & P WOKURKA latin, afro, breakbeat NEDĚLNÍ ČAJ O PÁTE DJS BOLDRIK, SCARFACE & GUEST latin, funky, soca ACROPHONE X DJS CRESPO & GUESTS drum&bass, liquid GENERAL KRYSHPEEN DJ KRYSHPEEN reggae, dancehall 120% WED DJS AKR & GUEST bass,

|

SMASH UP HIFFI & JACOB (Skyline djs)

CHAPEAU CONNECTIONS DJ Scarface

12. st 21:00

31. pá 22:00 1. so 21:00 3. po 21:00

LIVE CONCERT Black Toys, MGDLN

urban

| techno/house, deep

11. út 21:00

30. čt

LIVE CONCERT Prager Rundfunk E LECTRO BREAKZ PARTY ROCKIN DJ DEAD SAILOR (Mandrage) | electrobreaks riot music

HIPSTER KILLER DJs Wwera, Acustic Terrorist, VJ Tha Sun | bassline

7. pá 23:00

PARTYLICIOUS DJane Lu Michell, DJ Maztah | r´n´b, electro

7. pá 22:00

DUBSTEP WEDNESDAY DJs Hlava,

Basstien, LU2 | dubstep

LIVE CONCERT Desperate Turkey, Gramotón, Accent Trick | 60‘s rock, jazzpunk, alternative rock

ILL Rick | hip hop

Junior Jan, Danny Matthew | tech-house

Lishak (Messbrothers), DJ Cejn (Zeropoint) (psytrance) | trap, breakbeat, psytrance

7. pá 20:00

4. út 21:00

emo, bass music

1. so 22:30

7. pá 21:30

BAR LIVE CONCERT Son Caliente (cuba)

| latino

d‘n‘b, jazz

funky

6. čt 22:30

5. st 21:30 6. čt 21:30

30. čt 23:00

DANCE CLUB MALÁ SCÉNA

4. út 21:30


HUDBA | program 6. čt 17:00 7. pá 19:30 8. so 21:00 9. ne 20:30 11. út 20:30 12. st 20:00

„ MUSIC BAR“ vstup zdarma “PARTY HARD VOL.II“: BIKKINYSHOP, MAGMA HOTEL, FOURTH FACE, LOCO LOCO koncert “2000´S PARTY“ - DJ KUBA CHROMEČEK vstup zdarma VIZA (USA) + SUPPORT: PUI (USA)

fashion show

31. pá 21:00 1. so 21:00 5. st 20:00 6. čt 19:00

koncert

FREEZONE“: LARIKA A MUNCHIES

vstup zdarma

L UNO, SUPER TUZEX BROS., SPECIAL GUEST: I LIKE YOU HYSTERIC koncert

7. pá 21:00 8. so 19:00 8. so 22:30 10. po 20:00 11. út 20:00 12. st 20:00

 OP 80´S & 90´S VIDEO PARTY DJ P JIRKY NEUMANNA pop POP 80´S & 90´S VIDEO PARTY DJ JIRKY NEUMANNA pop POLEMIC / SK ska, ska, ska SKINDRED / UK + SOIL / USA + MAPLERUN / EU kill the power POP 80´S & 90´S VIDEO PARTY DJ JIRKY NEUMANNA pop BALTHAZAR (B) + SOLDIER’S HEART (USA) indie rock POP 80´S & 90´S VIDEO PARTY DJ JIRKY NEUMANNA pop MOVITS! / SWE swedish sensation MEZZOFORTE / ISL Agharta Prague jazz T HA ALKAHOLIKS + LORDS OF THE UNDERGROUND + CALI AGENTS

1. so 20:00 3. po 20:00 4. út 20:00 6. čt 20:00 7. pá 20:00 10. po 20:00 11. út 20:00

E ZYWAY + DJ JAYYARE SUNFLOWER CARAVAN + LO DOST + DJ MARDOŠA 8 0S & 90S VIDEO PARTY VJ MARTIN SKLENÁŘ TEA JAY IVO (SWING, ROCKABILLY) AQUAJAZZ + DJ MACEO ATOMIC GIGOLO + DJ GROOVYLUVAH D J ORION D J PEDRA NEGRA KOFE-IN + DJ PLNMN

MALOSTRANSKÁ BESEDA

Malostranské nám. 21 / www.malostranska-beseda. cz 31. pá 20:30 1. so 20:00 4. út 20:30 5. st 20:30

Dlouhá 33 / 731 222 277 / http://nod.roxy.cz 1. so 20:00 4. út 19:30

KŘEST CD YELLOW SISTERS 2013 REMIXED RÁSA DNEŠKA – CYKLUS K MODERNÍ A SOUDOBÉ HUDBY | POLSKÁ AVANTGARDA unikátní cyklus

koncertů PKF

11. út 20:00 12. st 20:00

 EČER S PSYCHOLOGIE.CZ | V DISCIPLÍNA VE VZTAZÍCH BACHOR - KNIHA - ČEPEC – SLEZ

7. pá 20:30 8. so 20:30 9. ne 20:00 10. po 20:30 12. st 20:30

E SENCE + MY3.AVI rock-pop TIMBRETONE / HOSTÉ: DUO BRIGITA CMUNTOVÁ & ŠTĚPÁN KLOUČEK LUCIA ŠORALOVÁ & LA ALMA šanson ROMAN DRAGOUN AND HIS ANGELS rock–funk ŽLUTÝ PES – 63. NAROZENINY ONDŘEJE HEJMY KRAUSBERRY LOS CULOS + DEKOLT GOGOL NA STOJÁKA ANEB ŽENITBA (ÚČINKUJÍ: L. PAVLÁSEK, E. KOČIČKOVÁ…) divadelní představení JAN HRUBÝ A SEAN BARRY – KŘEST ALBA! hosté: Kukulín, Andrea Kudrnová IVAN HLAS TRIO

30. čt 19:00

 IVINE r´n´b, hip hop night D K AROTTE (DE) tech house, techno, deep

9. pá 19:00 10. po 10:30

 ITY AND COLOUR (CAN) folk-rock C DEPECHE MODE TOUR OFFICIAL AFTERPARTY afterparty

house

30. čt 21:00 31. pá 21:00 1. so 21:00 2. ne 21:00 6. čt 21:00

LUCERNA MUSIC BAR

Vodičkova 36 / 224 217 108 / www.musicbar.cz 30. čt 20:00

MEGATON FASHION SHOW 2013

Liliová 10 / 774 277 060 / www.bluessklep.cz

2. ne 3. po 4. út 5. st

21:00 21:00 21:00 21:00

6. čt 21:00 7. pá 21:00 8. so 21:00 9. ne 21:00 10. po 20:00 11. út 21:00 12. st 21:00

J OHNNY‘S BLUES jazz, blues, swing BLUES BROTHERS REVIVAL BAND

blues & funky

J URKOVIČ FAMILY BAND - MOTION FOOD blues–funk LOUKABAND folk-indie BY–PASS JAZZ BAND jazz ATOMIC BLUES BAND blues PÁNSKÁ ŠATNA + PŮL DECHU DO MĚCHU folk crossover INCHECK GP blues THE KINGSIZE BOOGIEMEN blues & boogie

 LUESBERRY blues B ZDEŇKOVÁ – ZDENĚK – JANOUŠEK TRIO jazz MUŽI Z HAUZU: BEST OF HAUZ v

písních a psankách P.Vašiny a L.Michvocíka

 HARLIE BAND (BLAŽEK, CALLER, C KLIMENT, BARABÁŠ...) jazz, soul, funk K ATEŘINA SVOBODOVÁ & TAJEMOJE

Karmelitská 23 / 257 531 717 / www.malyglen.cz

Národní tř. 20 / 224 933 487 / www.redutajazzclub. cz

31. pá 22:00 7. pá 21:00

BLUES SKLEP

30. čt 20:30

REDUTA JAZZ CLUB

Dlouhá 33 / 776 369 685 / www.roxy.cz

Lucas Hulan

U MALÉHO GLENA

multimediální večer poesie

ROXY

F X BOUNCE! SWERVE SELEKTAH SPECIAL! DJs: Kwé,Koogee, Maztah REMEMBER HOUSE DJs: Loutka, Bidlo,

SOULTRAIN WEEKENDER DJs: Rico (UK), Big Jay (US) | rnb, hiphop, dancehall

1. so 

1. so 21:00

6. čt 20:30

EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD

31. pá

30. čt 21:00 31. pá 21:00

Odborů 4 / 221 595 350 / www.laloca.cz 30. čt 20:00 31. pá 20:00

30. čt

festival

hip-hop

LA LOCA MUSIC BAR & LOUNGE

RADOST FX

Bělehradská 120 / 603 193 711 / www.radostfx.cz

7. pá 21:00 8. so 21:00 9. ne 21:00 11. út 21:00

 ÁRA ZMEKOVÁ & FRIENDS, B ANDREA´S EXTET mladé pódium JAKUB DOLEŽAL Q feat. VIOLA FALB /AT/ fusion METROPOLITAN JAZZ BAND traditional jazz

BIG BAND THEORY jazzpop & latin

orchestral jazz

JUWANA JENKINS & THE MOJO BAND /USA,CZ/ old school blues MILAN SVOBODA QUARTET contemporary jazz J.J.JAZZMEN traditional jazz VESNA V. CÁCERES latin, bossa nova CHARLIE SLAVÍK REVUE blues ONDŘEJ KABRNA TRIO contemporary

31. pá 20:30 1. so 20:30 2. ne 20:30 3. po 20:30 4. ut 20:30 5. st 20:30 6. čt 20:30 7. pá 20:30 8. so 20:30 9. ne 20:30 10. ne 20:30 11. út 20:30 12. st 20:30

MIREK HLOUCAL Q straight-ahead and

modern jazz

 OSŤA FRAŠ Q traditional jazz R TOMAS JOCHMANN TRIO straight-

ahead & latin jazz

 MG JAZZ JAM SESSION jazz U S TAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND blues ROMAN POKORNÝ & BLUES BOX HEROES top blues, funk a crossover NAJPONK jazz & blues ROBERT BALZAR TRIO jazz CHARLIE SLAVIK REVUE autentické

‚jump blues‘

 ETR BENEŠ Q full-bodied jazz P UMG JAZZ JAM SESSION jazz S TAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND blues ONDŘEJ KABRNA TRIO originals &

classic

JAMIE MARSHALL BAND jazz

jazz

otevři město / open city

23


INZERCE

Muzikálová událost sezóny! Hlavní mediální partner

Hity skuPiny luCie - muzikál

Hudba/libreto

koller kodym dVorˇák P. b.CH. / belko

Veˇtsˇí nezˇ malé mnozˇstVí lásky

i.andrloVá, e.buresoVá, r.HerrmannoVá, J.PidrmanoVá, b.PolákoVá, k.sedlákoVá, e.smetana, V.noid bárta, V.benes, P.dergel, J.korn, d.kraus, r.kubík, P.liska, m.Písarík, k.roden, l.VaCulík, V.Vydra a dalsí.

Vstupenky v pokladně divadla, Křižíkova 10, Praha 8, tel.: 221 868 666, obchodním odd. tel.: 221 868 777, 888, 999, e-mail: objednavky@hdk.cz v síti TicketArt vč. všech poboček CK Čedok a Sazka Ticket. www.hdk.cz malainventura-150x107mm.pdf

1

22.01.14

17:50

Metropolis_150x107_L+A.indd 1

Festivalové HNÍZDO: kavárna, bar, program pro děti, workshopy, hudba... Veletržní palác (přízemí), Dukelských hrdinů 47, Praha 7, otevírací doba: 10:00-24:00

24

22.01.14 10:13


doporučujeme

Už jste byli na hře Korespondence V+W? Už jste byli na hře Korespondence V+W? Je to ztráta času, nebo vás čeká zajímavá podívaná, v níž si zavzpomínáte na dobu plnou železných opon a studených válek? Samozřejmě to druhé. Však samotný život Voskovce a Wericha byl plný zážitků, které si hned tak někdo z nás představit nedokáže.

film divadlo

Korespondence V+W Důvěrný dialog na protilehlých březích Atlantiku Dá se soukromá korespondence převést na divadelní jeviště, aniž by zahlcovala rozsáhlými statickými monology? Hlavní síla nového kreativního týmu Divadla Na zábradlí, tvůrce silných scénických obrazů Jan Mikulášek dokazuje, že obdobné pochyby nejsou na místě. Dopisy, které propojují osudy rozdělené dvojice legendárních komiků (působivě a bez patosu ztvárněné Jiřím Vyorálkem a Václavem Vašákem), i přes přirozenou oceánskou hranici a umělé překážky studené války působí jako důvěrný dialog přátel, setkávajících se v jediné místnosti. V silně stylizovaném prostoru, který připomíná jejich převrácené světy, sdílejí stesk i občasné bláznovství stárnoucích klaunů, kteří se smiřují s možností definitivního odloučení a časem si uvědomují, že je tomu snad i dobře. Pečlivý výběr z rozsáhlé korespondence zaplétá diváka do sítě vědomí nemilosrdně plynoucího času, v němž zaniká jakákoliv možnost návratů a obnovy. Do letitého

přátelství se naopak vkrádá zvláštní odcizení, které se dá důvěrnými slovy zamaskovat jen nedokonale. Hlavní osou inscenace se tak stává hlubší souvislost nemilosrdně vyvstávající třetí překážky, která je tentokráte silně osobního rázu. Právě ona plně dokazuje, jak nepříznivé vnější okolnosti pevně zakořeňují v kornatějící lidské duši a přetrvávají v ní i po jejich pádu. Především sílící vědomí zani-

kajícího porozumění umožňuje vedle sebe pokládat banální každodennost a soukromé tragédie, jemně filosofující postřehy a sebezpytující výpovědi, přátelské pošťuchování a bolestné výčitky. Rafinovanost těchto zdánlivě nahodile působících a často se míjejících výpovědí v závěru plně potvrdí emotivní konfrontace s prázdnotou prostoru, která nevzniká pouze náhlým odchodem dvou velkých osobností, ale k níž v jedinečné autorské vizi vše již od počátku přirozeně směřuje. Jakub Jiřiště

hodnocení Korespondence V+W Divadlo Na zábradlí www.nazabradli.cz

25


DIVADLO

Kabaret Shakespeare Shakespearovy sonety v nabité show

Korekce Z Naučené bezmocnosti se stala Korekce a VerTeDance míří do Ponce Taneční soubor VerTeDance se chystá na svoji první letošní premiéru. Uvede nové představení Korekce, které volně navazuje na site-specific projekt Naučená bezmocnost. „Pojďme na chvíli zažít slast z nesvobody. Slast spoutání a určenosti, kde není pochyb. Kde vše, co se na maličké ploše odehraje, je výjimečné, křehké a drahocenné,“ těmito slovy uvádí VerTeDance svůj nový projekt. Příběh o svobodě a nesvobodě s názvem Korekce bude mít svou premiéru 4. února od 20 hodin v Ponci – divadle pro tanec. První repríza se odehraje hned následující den 5. února, rovněž od 20 hodin. Režii nového představení svěřil soubor do rukou uznávaného režiséra Jiřího Havelky. Do toho, jak si divadelní režisér a taneční soubor poradí s tématem nesvobody, mohli diváci nahlédnout již 17. října 2013, kdy byl v suterénu budovy ORCO uveden site-specific projekt nazvaný Naučená bezmocnost. Na něj právě představení Korekce navazuje. (red)

Studio DAMÚZA již realizovalo s tvůrčím týmem Trmíková, Nebeský, Prachař v Experimentálním prostoru NoD faustovskou inscenaci Neúplný sen a projekt NoD Quijote nominovaný na Cenu Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu, přičemž autor hudby Pavel Fajt byl za svůj hudební počin nominován na Cenu Alfréda Radoka. Studio DAMÚZA již realizovalo s tvůrčím týmem Trmíková, Nebeský, Prachař v Experimentálním prostoru NoD faustovskou inscenaci Neúplný sen a projekt NoD Quijote nominovaný na Cenu Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu, přičemž autor hudby Pavel Fajt byl za svůj hudební počin nominován na Cenu Alfréda Radoka. Hlavními postavami Kabaretu Shakespeare jsou Stárnoucí básník

26

Kabaret Shakespeare

Experimentální prostor NoD / 9. 2. / 20.00 www.nod.roxy.cz

Slovenské pondělky v Divadle Studio DVA Divadlo Studio DVA se stalo pražskou domovskou scénou her bratislavského Štúdia L+S a brněnského divadla Bolka Polívky Nově otevřené divadlo Studio DVA od minulého roku uvádí kromě svého vlastního repertoáru, obsahujícího momentálně dvacet titulů, také hry spřátelených divadel Bolka Polívky z Brna a bratislavského Štúdia L+S. Právě ve spolupráci se Štúdiem L+S zavádí od února pravidelné Slovenské pondělky. V pondělí 10. února se v režii Juraje Nvoty představí vynikající slovenská herečka Szidi Tobias, kterou čeští diváci znají spíše v roli zpěvačky

Korekce

Divadlo Ponec premiéra 4. 2. / 20.00 www.divadloponec.cz

Shakespeare, mladý šlechtic a jejich záhadná femme fatale Černá dáma. Shakespearovy sonety se divákům ukážou v novém, dekadentním světle. Kabaret Shakespeare je nekonvenční módní přehlídka, ve které excelují David Prachař, Lucie Trmíková, Karel Dobrý a Miloslav König. (red)

(v ČR vydala již pět samostatných alb a spolupracuje s dvojicí Hapka - Horáček). Ve hře Prach aneb dva Maďaři se zbláznili jí manžela ztvárňuje skvělý slovenský herec Attila Mokos. Hra maďarského autora G. Spiróa ukáže, co všechno se může stát, když do fádnosti všedních dnů udeří blesk z čistého nebe ve formě výhry milionů. O týden později, opět v pondělí 17. února, pak do Prahy zavítá Milan Lasica, Milan Kňažko a Emília Vášáryová v úspěšné komedii Rybárik královský. Hra nás uvede do situace, kdy bývalá milenka přijede za svým bývalým milencem přímo z pohřbu vlastního manžela. Co se stalo se vztahem, který měl čtyřicetiletou pauzu? (red) Slovenské pondělky ve Studiu DVA

Autor fotografie: (c) Ctibor Bachratý

Studio DVA / 10. 2. / 19.00 / 17. 2. / 19.00 www.studiodva.cz


DIvaDLO | tipy

so 2 / 2  15.00

ne 3 / 2  20.00

ne 9 / 2  20.00

Autor fotografie: Viktor Kronbauer

Lucerna

Kaj če… / Co kdyby…

V neděli 2. února se Divadlo Na Fidlovačce rozloučí po pěti letech s klasickým pohádkovým příběhem pro děti i pro dospělé. „Svou Lucernou dal Jirásek českému divadlu věno nejkrásnější. Je prostá, krásná, průzračně čistá, plná poezie a lidového humoru. A právě ten bezprostřední humor je na ní nejkrásnější,“ řekl o Lucerně kdysi herec Zdeněk Štepánek.

Taneční zpověď o archetypech a předsudcích, které limitují naše životy. Co kdybychom žili jinak? A co kdyby ne? Sólo slovinské tanečnice Maji Delak o tom, jak čas udává rytmus našemu životu. O tom, co je lidské tělo schopno zvládnout, a co (už) ne. O tom, jak tělo funguje, i o tom, jak je zranitelné.

Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Alfred ve dvoře

2. 2. / 15.00 www.fidlovacka.cz

od so 20 / 2  19.00

Play Strindberg Manželský trojúhelník – Alice (Zuzana Slavíková), její manžel Edgar (Jiří Štěpnička) a Kurt (Vladislav Beneš) mezi sebou zápasí o své vlastní já, a to způsobem příkladně bezohledným, ale do morku kosti pravdivým. Humor, který se z těchto dialogů rodí, někdy vyvolává mrazení v zádech… Divadlo Metro

premiéra 20. 2. / 19.00 / repríza 26. 2. / 19.00 www.divadlometro.cz

3. 2. / 20.00 www.alfredvedvore.cz

od pá 31 / 1  19.30

Scénář pro tři neskutečné, ale existující herce Scénář pro tři neskutečné, ale existující herce je svérázná komedie z divadelního prostředí o třech umělcích v tvůrčích mukách, a o tom, že my všichni se permanentně o něco pokoušíme. V hlavních rolích uvidíte Jana Hofmana, Jaromíra Noska a Michala Slaného. Divadlo Komedie

31. 1. + 12. 2. / 19.30 www.divadlokomedie.eu

Mah Hunt Lenka Vagnerova & Company Kritikou oceňované představení je vášnivou hrou dvou lidí, dravost, neustálý souboj i vzájemný respekt se prolínají s harmonií. Z lovce se snadno může stát kořist. Inscenace zobrazuje absurdní vztah dvou lidí v apokalyptické době bez zvířat, kteří se snaží najít smysl jejich života. Divadlo Ponec

9. 2. / 20.00 www.profitart.cz, www.divadloponec.cz

čt 13 / 2  19.00

Oněgin byl Rusák Dramatizace románu Ireny Douskové, který volně navazuje na legendární hru Hrdý Budžes je především nostalgickou vzpomínkou na povinnou školní docházku v období normalizace, na první lásky a skutečné záchvěvy života v době normalizačního tlení.

Divadlo v Dlouhé

12. 2. / 19.00 www.divadlovdlouhe.cz

27


divadlo | program Divadlo AQUALUNG

4. út 19:00

HRDINA ZÁPADU J. M. Synge | komedie | Městské divadlo v Mostě

5. st 19:00

OJ, MAMA ROMA! volně dle knihy Hany Doskočilové | Městské divadlo v Mostě

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN

Křižíkova 10 / 221 868 666 / www.hdk.cz 30. čt 19:00 31. pá 19:00 1. so 19:00 2. ne 15:00 5. st 19:00 6. čt 19:00 7. pá 19:00 8. so 15:00 9. ne 15:00 12. st 19:00

 IDA muzikál A AIDA muzikál MAM‘ZELLE NITOUCHE opereta MAM‘ZELLE NITOUCHE opereta LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál LUCIE, VĚTŠÍ NEŽ MALÉ MNOŽSTVÍ LÁSKY muzikál

6. čt 19:00

OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA

J. Hašek | komedie | Městské divadlo v Mostě

7. pá 19:00

PAN HUSO. Lážnovský | komedie | Divadlo AQUALUNG

8. so 19:00

UKLIZENÝ DŮM S. Ruhlová | tragikomedie | Divadelní spolek Jiří Poděbrady

9. ne 19:00

KDYŽ SE ZHASNE R. Vencl, M. Doležalová | komedie | 3D Company

10. po 19:00

VÁLKA ROSEOVÝCH Warren Adler |

11. út 19:00 12. st 19:00

drama | Divadlo A. Dvořáka Příbram

ČESKÉ NEBE Cimrman, Smoljak, Svěrák |

komedie

POSEL Z LIPTÁKOVA Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie

3. po 19:30 8.-10. so-po

30. čt 19:00

Divadlo Bufet

 ORCUJEME UMĚNÍ ANEB P ZABIJAČKA 2014 umělecká performance na hranici rituálu

1. so 17:00

3. po 19:00

DIVADLO NA ZÁBRADLÍ

30. čt 19:00 31. pá 19:00 1. so 19:00 2. ne 17:00 2. ne 19:00 3. po 19:00

TARTUFFE GAMES Moliére a kol. |

komedie

Ž IVOT GALILEIHO B. Brecht | drama DIVADLO GOČÁR M. O. Štědroň |

muzikál

4. út 19:00

19:00 19:00 19:00 15:00

9. ne 20:30

ANDĚLÉ MEZI NÁMI F. Langer a kol. |

10. po 19:00

ANNA KARENINA L. N. Tolstoj, A. Petras

Eliadova knihovna

Eliadova knihovna

| drama

TARTUFFE GAMES Moliére a kol. |

komedie

K ABARET KAINAR – KAINAR J. Borna, I. Smejkalová, M. Hanuš a kol. | studiová inscenace

3. po 19:00 4. út 19:00 5. st 19:00 6. čt 19:00 7. pá 09:30 7. pá 19:00

 EDŘICH SMETANA: THE GREATEST B HITSJ. Janků, P. Svojtka | muzikálová

10. po 19:00 11. út 19:00

L AKOMÁ BARKA J. Werich | pohádka L AKOMÁ BARKA J. Werich | pohádka SHIRLEY VALENTINE Zdeněk Kaloč |

12. st 19:00

Williams | drama | Divadlo pod Palmovkou

11. út 21:50 12. st 21:55

komedie

E YOLFEK H. Ibsen | drama TŘI MUŠKETÝŘI A. Dumas | drama TATÍNEK NENÍ K ZAHOZENÍ A. Goldflam | pro děti

S OUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH L. O LÍNÉ BABIČCE A. Kastnerová, J. Borna

pohádka

O LÍNÉ BABIČCE A. Kastnerová, J. Borna

pohádka

L ÁSKA A PENÍZE Dennis Kelly | komedie SLEČNA JAIROVÁ M. de Ghelderode | groteskní horor

ONĚGIN BYL RUSÁK V. Dousková |

komedie

DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE S. Vögel |

komedie

NOVÁ SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA

Národní 4 / 224 901 487 / www.novascena.cz 1. so 20:00

Hanuš | komedie

ÁBÍČKO MALÁ SCÉNA ABC

6. čt 21:45 8. so 19:50 8. so 21:00

 RÁČI N. V. Gogol | tragikomedie H NAŠI FURIANTI L. Stroupežnický |

komedie

2. ne 17:00

31. pá 11:00 1. so 10:00 1. so 21:00

O LÍNÉ BABIČCE A. Kastnerová, J. Borna

| pohádka

Aškenazy, J. Borna | studiová inscenace

TRAMVAJ DO STANICE TOUHA T.

 OLKY Z KALENDÁŘE T. Firth | komedie H PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD M.

DUENDE L. Karpianus, J. Suchý z Tábora |

31. pá 19:00

10. po 10:00

Š EDÁ SEDMDESÁTÁ ANEB HUSÁKOVO TICHO D. Viceníková, J.

9. ne 19:00

ČEKÁNÍ B. Holiček a kol. | studiová inscenace

9. ne 17:00

KRÁLOVA ŘEČ D. Seidler | drama | Divadlo pod Palmovkou

Eliadova knihovna

Dlouhá 39 / 605 010 774 / www.divadlovdlouhe.cz

FLAMENCO – MUJERES taneční

představení

11. út 19:00 12. st 19:00

UBU SE BAVÍ J. Havelka a kol. | drama EUROPEANA P. Ouředník | komedie A SANACE V. Havel | drama MAGOR V BETLÉMĚ I. M. Jirous |

K ANCL R. Gervais, S. Merchant | komedie

DIVADLO V DLOUHÉ

DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA

R. Fulghum, M. Hanuš | komedie

9. ne 19:00

KORESPONDENCE V+W J. Voskovec, J. Werich, D. Viceníková | drama

12. st 19:00

MARKÉTA LAZAROVÁ V. Vančura |

drama

8. so 17:00

8. so 19:00

11. út 19:00

 EDŘICH SMETANA: THE GREATEST B HITSJ. Janků, P. Svojtka | muzikálová

 ESTA KOLEM SVĚTA ZA ABSOLUTNÍ C TMY Divadlo DAMÚZA KORESPONDENCE V+W J. Voskovec, J.

Werich, D. Viceníková | drama

VĚSTKYNĚ, VRAŽDY A JASNOVIDCI

30. čt 19:00

komedie

5. st 11:00 5. 2. st 18:00 6. 2. čt 19:00

Mikulášek | drama

4. út 5. st 7. pá 8. so

SEN ČAROVNÉ NOCI W. Shakespeare |

komedie

komedie

31. pá 19:00

2. ne 19:00

Anenské nám. 5 / 222 868 868 / www.nazabradli.cz

12. st 19:00

K. Čapek, A. Goldflam | příběhy

| pohádka

30. čt 10:00 ŠKODA 1981 dokumentární divadlo |

Gilliam, E. Idle, T. Jones, M. Palin | komedie

12. st 10:00

3. po 10:00

Vodičkova 28 / 224 215 943 www.mestskadivadlaprazska.cz

STUDIO ALTA

 VODA STOUPÁ P. Ustinov | komedie A DŮKAZ D. Auburn | drama MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ KABARET G. Chapman, J. Cleese, T.

1. so 14:00, 19:00 NEZEMŘELA JSEM...ZE ŽIVOTA EVY OLMEROVÉ Z. O. Dovalová | muzikál 2. ne 17:00 O LÍNÉ BABIČCE A. Kastnerová, J. Borna

DIVADLO ABC

U výstaviště 21, Hala 30 / 731 519 670 / www.altart.cz

8. so 17:00 10. po 19:00 11. út 19:00

 ÉSAR A DRANA I. Doré | monodrama C HERECKÝ KURS PRO NEHERCE ROMEO A JULIE (VE)DLE ROMIA A JULIETY W. Shakespeare a kol. | tragedie PROHLÍDKA ZÁKULISÍ V DIVADLE ABC PROHLÍDKA ZÁKULISÍ V DIVADLE ABC L ÁSKA KE TŘEM POMERANČŮM

Geisslers Hofcomoedianten | groteska

 ROHLÍDKA ZÁKULISÍ V DIVADLE ABC P PROHLÍDKA ZÁKULISÍ V DIVADLE ABC

COCTAIL 012 – THE BEST OF

komponovaný večer | Laterna magika

KILL WILL A. Duchaňová | Anička a

letadýlko

6. čt 20:00

HUMAN LOCOMOTION SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) | taneční představení

7. pá 20:00

HUMAN LOCOMOTION SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) | taneční představení

8. so 20:00

HUMAN LOCOMOTION SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) | taneční představení

9. ne 17:00 11. út 19:00 12. st 19:00

VIVI TADY NEBYDLÍ A. Duchaňová |

Anička a letadýlko

 EKÁNÍ NA GODOTA S. Beckett | drama Č OHROŽENÉ DRUHYP. Zelenka | činohra

PÍSKOVIŠTĚM. Walczak | Eliadova

knihovna

NÁRODNÍ DIVADLO

DIVADLO ROKOKO

ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO JÁRY CIMRMANA

Štítného 5 / 222 781 860, 222 783 260 / www.zdjc.cz 30. čt 19:00 31. pá 19:00

DLOUHÝ, ŠIROKÝ A KRÁTKOZRAKÝ

Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie

DROBEČKY Z PERNÍKU N. Simon |

komedie | Divadlo A. Dvořáka Příbram

1. so 19:00

KDYŽ SE ZHASNER. Vencl, M. Doležalová | komedie | 3D Company

2. ne 19:00

DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU Cimrman,

3. po 19:00

 TYŘI VRAŽDY STAČÍ, Č DRAHOUŠKU! N. Brixy | komedie |

28

Smoljak, Svěrák | komedie

Václavské nám. 38 / 224 217 113 www.mestskadivadlaprazska.cz 30. čt 19:00 31. pá 19:00 1. so 17:00

VĚSTKYNĚ, VRAŽDY A JASNOVIDCI

K. Čapek, A. Goldflam | příběhy

 VODA STOUPÁ P. Ustinov | komedie A ÚSMĚV DAFNÉ V. Franceschi |

tragikomedie

3. po 15:00, 19:00 VĚSTKYNĚ, VRAŽDY A JASNOVIDCI K. Čapek, A. Goldflam | příběhy

5. st 19:00 6. čt 19:00 7. pá 19:00

 VODA STOUPÁ P. Ustinov | komedie A ŽELARY K. Legátová | drama VĚSTKYNĚ, VRAŽDY A JASNOVIDCI

K. Čapek, A. Goldflam | příběhy

Ostrovní 1 / 224 901 638 / www.narodni-divadlo.cz 30. čt 19:00 STRAKONICKÝ DUDÁK J. K. Tyl | činohra 31. pá 19:00 JEJÍ PASTORKYŇA L. Janáček | opera 1. so 14:00, 19:00 Č ARODĚJŮV UČEŇ J. Kodet | balet 2. ne 19:00 DVĚ VDOVY B. Smetana | opera 3. po 19:00 SLUHA DVOU PÁNŮ C. Goldoni | činohra 4. út 19:00 C YRANO Z BERGERACU E. Rostand | činohra

5. st 6. čt 7. pá 8. so 8. so

19:00 19:00 19:00 11:00 19:00

L ABUTÍ JEZERO P. I. Čajkovskij | balet L ABUTÍ JEZERO P. I. Čajkovskij | balet NÁPOJ LÁSKY G. Donizetti | opera ČERT A KÁČA A. Dvořák | opera JEJÍ PASTORKYŇA L. Janáček | opera


divadlo | program 9. ne 14:00, 19:00 POPELKA S. Prokofjev | balet 10. po 19:00 SLUHA DVOU PÁNŮ C. Goldoni | činohra 11. út 19:00 GLORIANA B. Britten | opera 12. st 19:00 STRAKONICKÝ DUDÁK J. K. Tyl | činohra

DIVADLO KOLOWRAT

Ovocný trh 6 / 224 901 448 / www.narodni-divadlo.cz 6. čt 19:00 8. so 19:00 9. ne 19:00

OHLUŠUJÍCÍ PACH BÍLÉ S. Massini |

drama

Ovocný trh 6 / 224 901 487 / www.narodni-divadlo.cz

1. so 2. ne 4. út 5. st

 OSÌ FAN TUTTE W. A. Mozart | opera C JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ F. F. Šamberk |

komedie

14:00, 19:00 PÁN Z PRASEČKOVA Moliére | komedie 19:00 E NRON L. Prebble | drama 19:00 KOUZELNÁ FLÉTNA W. A. Mozart | opera 19:00 JEDENÁCTÉ PŘIKÁZÁNÍ F. F. Šamberk |

6. čt 19:00

komedie

Z AHRADNÍ SLAVNOST V. Havel |

komedie

 EMESLNÍCI L. Knutzon | drama | angl. tit. Ř MOUCHA RELOADED inspirováno filmy |

host Buchty a loutky

9. ne 15:00, 17:00 PERNÍKOVÁ CHALOUPKA pro děti | host Buchty a loutky

10. po 19:00 10. po 19:00 11. út 19:00 12. st 19:00

Z PRACHU HVĚZD L. Lagronová | činohra BLACKBIRD D. Harrower | drama

STAVOVSKÉ DIVADLO 30. čt 19:00 31. pá 19:00

8. so 19:00 8. so 19:00

Malostranské nám. 9 / 257 221 158 www.astudiorubin.cz

kabaret

30. čt 19:30

 RAKATIT K. Čapek | drama K KDO JE TADY ŘEDITEL? L. von Trier |

4. út 19:30

komedie

Zenklova 34 / 283 011 127 www.divadlopodpalmovkou.cz 30. čt 19:00

KRVAVÁ SVATBAF. G. Lorca | drama |

2. ne 19:00

MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚHD. C. Jackson | komedie | Divadlo Komedie

3. po 19:00 9. ne 19:00

T RAMVAJ DO STANICE TOUHA KRÁLOVA ŘEČ D. Seidler | drama |

10. po 19:00

30. čt 11:00, 19:00 AMERICANAIII G. Balanchine,

W. Forsythe, J. Robbins | komponovaný baletní večer

31. pá 19:00 1. so 19:00 2. ne 14:00 4. út 19:00 5. st 18:00 6. čt 19:00 8. so 20:00 9. ne 20:00 11. út 19:00 12. st 19:00

 ARMEN G. Bizet | opera C L A TRAVIATA G. Verdi | opera OTELLO G. Verdi | opera MADAMA BUTTERFLY G. Puccini | opera TANNHÄUSER R. Wagner | opera TOSCA G. Puccini | opera PLES V OPEŘE L A BOHÈME (BOHÉMA) G. Puccini |

Divadlo ABC

PAST NA MYŠI Agatha Christie | drama |

Divadlo Komedie

30. čt 19:00 30. čt 19:00 31. pá 19:00 31. pá 20:00 1. so 19:00 1. so 19:00 3. po 19:00

4. út 20:00 KOREKCE VerTeDance | premiéra 5. st 20:00 KOREKCE VerTeDance | premiéra 9. ne 20:00 MAH HUNT Lenka Vagnerová & Company 10. po 20:00 JEZDCI Lenka Vagnerová & Company 12. st 09:00, 11:00 TŘIAČTYŘICET SLUNCE ZÁPADŮ

3. po 19:00 4. út 19:00

DIVADLO KOUZEL PAVLA KOŽÍŠKA

Mírové náměstí 44, 250 65 Líbeznice u Prahy 731 176 659 / www.divadlokouzel.cz

5. st 19:00 5. st 19:00

KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ

B. Breien | komedie

ROCKY Ix inspirováno filmy | host Buchty

a loutky

6. čt 19:00 6. čt 20:00

 AMLET W. Shakespeare | drama H V REPUBLICE ŠTĚSTÍ Martin Crimp |

7. pá 19:00

KDO JE TADY ŘEDITEL? L. von Trier |

7. pá 19:00

komedie | host Divadlo Letí

komedie

ŠOA T. a L. Hrbek, J. Kolouchová | drama

6. čt 19:30 11. út 20:00

S HOW JANA KRAUSE veřejné natáčení PETR NIKL: JÁ JSEM TVŮJ ZAJÍC

černobílý melodram

PETR NIKL: JÁ JSEM TVŮJ ZAJÍC

černobílý melodram

KREATIVNÍ POHYB I A Ii otevřená

hodina zimního semináře

 OOK BURNING - PIETER DE B BUYSSER A HANS OP DE BEECK

4. út 10:00 9. ne 14:00

30. čt 19:30

31. pá 19:30 1. so 15:00 2. ne 15:00 3. po 19:30 4. út 19:30 4. út 19:30

Jungmannova 9 / 296 245 311 / www.divadlokalich.cz 30. čt 19:00 POMÁDA muzikál 31. pá 19:00 POMÁDA muzikál 1. so 14:30, 19:00 POMÁDA muzikál 2. ne 14:30 POMÁDA muzikál 3. po 19:00 SPLAŠENÉ NŮŽKY Paul Pörtner | komedie 4. út 19:00 SBOHEM, ZŮSTÁVÁM! I. Mergaultová | komedie

6. čt 19:00 TOUHA muzikál 7. pá 19:00 TOUHA muzikál 8. so 14:30, 19:00 TOUHA muzikál 9. ne 14:30 TOUHA muzikál 11. út 19:00 MOJE HRA P. Abraham | činohra 12. st 19:00 Z AMILOVAT SE... N. Coward | činohra

VADÍ-NEVADÍ.CZ / KDO JE SRAB A

KDO HRDINA? J. Svobodová, P. Schenker | autentické příběhy z Kostelce

DIVADLO NA FIDLOVAČCE

31. pá 19:30

DIVADLO KALICH

S HOW JANA KRAUSE veřejné natáčení VADÍ-NEVADÍ.CZ / KDO JE SRAB A KDO HRDINA? J. Svobodová, P. Schenker

Křesomyslova 625 / 241 404 040 / www.fidlovacka.cz

30. čt 19:30

děti

 OOK BURNING - PIETER DE B BUYSSER A HANS OP DE BEECK

| autentické příběhy z Kostelce

12. st 20:00

 LÁĎA HRON – ONE MAN SHOW V 2014 premiéra ŠKOLA KOUZEL představení pro děti HRA KOUZEL A MAGIE představení pro

šatna ŠD

šatna ŠD

OBLUDOV J. Žváček | drama

kabaret kuriozit

S KOUZLY KOLEM SVĚTA! představení

pro děti

CRY BABY CRY autorská hra | dámská

Z EMĚ LHOSTEJNOST K. Kryl | drama CRY BABY CRY autorská hra | dámská

1. so 20:00

Veronika Kotlíková / VerTeDance | pro děti

scénické rozhovory

komedie

30. čt 19:30 31. pá 20:00

5. st 20:00

Husitská 24/899 / 224 817 886, 222 721 531 www.divadloponec.cz

 OTTLAND M. Szczygieł | drama G NINA DIVÍŠKOVÁ A JAN KAČER

VLADIMÍR MIŠÍK & IVAN HLAS BAND koncert KRAKATIT K. Čapek | drama ZEMĚ LHOSTEJNOST K. Kryl | drama KDO JE TADY ŘEDITEL? L. von Trier

drama

kabaret kuriozit

3. po 19:00

Štefánikova 57 / 257 318 666 / www.svandovodivadlo.cz

 OMBERKA J. Pokorný | komedie B MASO V. Klimáček, J. Frič | černá komedie FEDERER – NADAL Kolečko, Prachař |

DIVADLO ARCHA

4. út 20:00

1. so 14:00

ŠVANDOVO DIVADLO NA SMÍCHOVĚ

K AUZA SALOME P. Kolečko, D. Špinar |

drama

Na Poříčí 26 / 221 716 111 / www.archatheatre.cz

2. ne 16:00

opera

 OMEO A JULIE S. Prokofjev | balet R NABUCCO G. Verdi | opera

12. st 19:30

Z AKÁZANÉ UVOLNĚNÍ P. Kolečko, D.

Špinar | svatební komedie

Divadlo Komedie

DIVADLO PONEC

Wilsonova 4 / 224 901 448 / www.narodni-divadlo.cz

5. st 19:30 6. čt 19:30 11. út 19:30

DIVADLO POD PALMOVKOU

7. pá 19:00 REVIZOR N. V. Gogol | činohra 8. so 14:00, 19:00 S TRÝČEK VÁŇA A. P. Čechov | drama 9. ne 19:00 VĚC MAKROPULOS K. Čapek | činohra 11. út 19:00 MIKVE H. Galron | drama 12. st 19:00 LE NO E DI FIGARO – FIGAROVA SVATBA W. A. Mozart | opera

STÁTNÍ OPERA

A STUDIO RUBÍN

 EIN KAMPF G. Tabori | angl. tit. M ZPOVĚĎ MASOCHISTY R. Sikora |

NEVĚSTA A. Hoffmeister, R.Balaš, O. Brousek | muzikál PLNÝ KAPSY ŠUTRŮ M. Jonesová |

komedie

A Ž NAPRŠÍ A USCHNE N. Coward |

komedie

NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY Pavol Weiss |

drama

J EPTIŠKY Dan Goggin | muzikál LUCERNA A. Jirásek | pohádka MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD Geraldine

Aron | komedie

T ECHTLE MECHTLE D. Benfield | komedie PLNÝ KAPSY ŠUTRŮ M. Jonesová |

komedie

5. st 19:30

PROUTNÍK POD PANTOFLEM

5. st 19:30

TŘI HOLKY JAKO KVĚT E. Murphyová |

6. čt 19:30 6. čt 19:30 7. pá 19:30 7. pá 19:30 10. po 19:30 11. út 19:30 12. st 19:30 12. st 19:30

G. Feydeau | komedie

drama

A Ž NAPRŠÍ A USCHNE N. Coward |

komedie

NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY Pavol Weiss |

drama

HOTEL MEZI DVĚMA SVĚTY É. - E. Schmitt | komedie

PĚT VE STEJNÝCH ŠATECH Alan Ball |

komedie

M Y FAIR LADY A. J. Lerner a F. Loew |

muzikál

 ERUŠIT, PROSÍM Ray Cooney | komedie N JEPTIŠKY Dan Goggin | muzikál TŘI HOLKY JAKO KVĚT E. Murphyová |

drama

29


inzerce_74_107_unor_2014_Sestava 1 23. 1. 2014 11:15 Stránk

ZELMETROPI.pdf 1 24.1.2014 17:59:19

INZERCE

ŽDJC

ŽIŽKOVSKÁ ŠTACE

2014

C

ŽDJC

MĚSTSKÉ DIVADLO V MOSTĚ V ŽIŽKOVSKÉM DIVADLE JÁRY CIMRMANA 2014 ŽDJC

HRDINA ZÁPADU JOJ, MAMA ROMA! OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA

2014

4. 2. 5. 2.

M

Y

CM

MY

CY

6. 2.

19:00

ŽDJC

více na www.zdjc.cz

SPONZOŘI ŽIŽKOVSKÉHO DIVADLA

CMY

K

JITKA ZELENKOVÁ VALENTÝNSKÝ KONCERT

17. 2. 2014 OD 19:00 DIVADLO HYBERNIA

Zřizovatelem Žižkovského divadla Járy Cimrmana je Městská část Praha3. Symboly turistického značení použity se souhlasem KČT.

Pokoj 15.2. / 19,30 ve Studiu ALTA Vanda Hybnerová Kateřina Krobová OBNOVENÁ PRAŽSKÁ PREMIÉRA! Pět žen. Pět osobností. Pět oslňujících a výjimečných mrtvol. Edith Piaf. Isadora Duncan. Marilyn Monroe. Virginia Woolf. Toyen.

www.studioalta.cz

www.studioalta.cz

30


divadlo | program

STUDIO DVA DIVADLO

Václavské nám. 802/56 / 222 222 598 www.studiodva.cz

ALFRED VE DVOŘE

Fr. Křížka 36 | 233 382 433 | www.alfredvedvore.cz

OTEVŘENÉ MANŽELSTVÍ Dario Fo a

1. so 16:00

31. pá 20:00

ČESKÝ TUČŇÁK Slavnostní ceremoniál s

3. po 20:00

3. po 19:00 5. st 19:00

 ŠE O ŽENÁCH M. Gavran | komedie V KUTLOCH ANEB I MUŽI MAJÍ SVÉ DNY K. Magnusson | komedie HELLO, DOLLY! J. Herman, M. Stewart |

30. čt 19:00

7. pá 19:00

Franca Rame | tragikomedie udílením cen

muzikál

8. so 15:00, 19:00 HELLO, DOLLY! J. Herman, M. Stewart |

10. po 10:00 10. po 17:00 11. út 10:00

muzikál

10. po 19:00 11. út 19:00 12. st 19:00

 RACH ANEB DVA MAĎAŘI SE P ZBLÁZNILI G. Spiró | komedie HLAVA V PÍSKU P. Hartl | komedie HLAVA V PÍSKU P. Hartl | komedie

DIVADLO NA JEZERCE

Z AVAŘ! 2 – FESTIVAL POLÍVEK

Na Jezerce 1451 / 261 224 832, 725 442 150 www.divadlonajezerce.cz

K AJ ČE…/ CO KDYBY…Maja Delak (SLO) | premiéra | ve spolupráci s Duncan Centre

30. čt 19:00 1. so 19:00 2. ne 19:00

Motus o.s.

K ARLOVA A JAROMÍROVA

POHÁDKA J. Folvarčný | Kinder jablíčko s překvapením IRKUS PRDÍTKO J. Folvarčný | pohádka C K ARLOVA A JAROMÍROVA POHÁDKA J. Folvarčný | Kinder jablíčko

s překvapením

3. po 19:00 4. út 19:00

KOMEDIANTI A. Goldflam | komedie DARDA I. Dousková | drama MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ E.-E. Schmitt | tragikomedie

L ÁSKY PANÍ KATTY B. Friel | komedie Z AHRAJ TO ZNOVU, SAME W. Allen |

komedie

6. čt 19:00

JÁ, FRANCOIS VILLON J. Hubač, O. Brzobohatý, P. Vrba | muzikál

7. pá 19:00 10. po 19:00 12. st 19:00

PRÁSKNI DO BOT O. McCafferty | komedie DARDA I. Dousková | drama MANDRAGORA N. Machiavelli | komedie

DIVADLO KOMEDIE

Jungmannova 1 / 224 222 734, 702 074 052 / www.divadlokomedie.eu

DIVADLO BROADWAY

30. čt 19:00

KRVAVÁ SVATBAF. G. Lorca | drama |

31. pá 19:30

S CÉNÁŘ PRO TŘI NESKUTEČNÉ, ALE EXISTUJÍCÍ HERCE B. Schaeffer |

Na Příkopě 31 / 225 113 311 / www.divadlo-broadway.cz 31. pá 18:00 MATA HARI muzikál 1. so 14:00, 18:00 MATA HARI muzikál 2. ne 14:00 MATA HARI muzikál 6. čt 18:00 MATA HARI muzikál 7. pá 18:00 MATA HARI muzikál 8. so 14:00, 18:00 MATA HARI muzikál

PALÁC AKROPOLIS

Kubelíkova 1548/27 / 296 330 911 / www.palacakropolis.cz 3. po 19:30

Divadlo pod Palmovkou

komedie

2. ne 19:00

MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH

D. C. Jackson | komedie | Divadlo pod Palmovkou

3. po 19:30 4. út 19:30

 AŠE TŘÍDA T. Słobodzianek | drama N TESTOSTERON A. Saramonowicz |

5. st 19:30 6. čt 19:30 7. pá 19:30 8. so 19:30 9. ne 19:30 10. po 19:00

 ARYŠA A. a V. Mrštíkové | drama M PAST T. Różewicz | tragikomedie OIDIPÚS RE x Sofoklés | tragédie MUŽI Skutr & A. Laštovková Stodolová MUŽI Skutr & A. Laštovková Stodolová PAST NA MYŠI Agatha Christie | drama |

12. st 19:30

SMRT V RŮŽOVÉM Ľ. Feldek, Z. Jandová

komedie

Divadlo pod Palmovkou

S CÉNÁŘ PRO TŘI NESKUTEČNÉ, ALE EXISTUJÍCÍ HERCE B. Schaeffer |

komedie

příběh E. Piaf

STUDIO YPSYLON

Spálená 16 / 224 947 119 / www.ypsilonka.cz 31. pá 19:30 2. ne 19:30 3. po 19:30

BABIČKA SE VRACÍ B. Němcová,

A. Goldflam | komedie

 LAVA MEDÚZY B. Vian | komedie H BABIČKA SE VRACÍ B. Němcová,

A. Goldflam | komedie

4. út 19:30 5. st 19:30

VRATKÁ PRKNA A. Goldflam | groteska TEATROMATDivadlo Vosto5 | divadelní

6. čt 19:30 7. pá 19:30

 RAMA V KOSTCE J. Havelka a kol.|drama D PÁNSKÁ ŠATNA ANEB IMPROVIZACE V YPSILONCE totální

9. ne 19:30

PRODANÁ NEVĚSTA B. Smetana / J. Schmid / M. Kořínek | komedie

10. po 19:30

Š KAREDÁ STŘEDA ANEB TETA Z HALIFAXU J. Schmid | komedie VAŘPARÁDA (ZTRACENÁ EXISTENCE) Alexandr Guha a kol. |

automat

improvizace

11. út 19:30

komedie

12. st 19:30

VDOVOU PROTI SVÉ VŮLI M. Twain |

komedie

MUSICAL PRODUCTION / DIVADLO HYBERNIA

ROCK CAFÉ

Národní 20 / 224 933 947 / www.rockcafe.cz 30. čt 19:00 3. po 20:00 4. út 20:00 5. st 20:00

S RDEČNÉ TOUHY ZMĚSTA NAD SEINOU P. Frey | příběh dívky DOPPLER…PŘÍBĚH O REVOLTĚ A PÁDU Z KOLA E. Loe | drama MLČENÍ S T.G.M. K. Čapek, M. Falář | divadelní soubor Sektor pro hosty

nám. Republiky 4 / 221 419 420 / www.musical-production.cz

30. čt 19:00 TOMÁŠ TRAPL – 50 LET! koncert 31. pá 18:00 ZORRO muzikál 1. so 14:00, 18:00 ZORRO muzikál 7. pá 18:00 ZORRO muzikál 8. so 14:00, 18:00 ZORRO muzikál 9. ne 14:00 ZORRO muzikál

EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NoD

Dlouhá 33 / nod.roxy.cz 30. čt 20:00 3. po 20:00

S VĚT VČEREJŠKA S. Zweig | DOK.TRIN THE BODY PRESENT Křivánková,

9. ne 20:00

K ABARET SHAKESPEARE L. Trmíková,

10. po 20:00

T YGR V TÍSNI A ROCK CAFÉ: DENÍKY 1959-1974, BLÁZNOVA KRONIKA

Kozubková, Ferenzová | fyzické divadlo

W. Shakespeare | Studio DAMÚZA

S HLAVOU BEZ PATY Kolektiv

inscenace deníků filmového scénaristy a režiséra Pavla Juráčka

9. ne 20:00

ULITY M. F. Gregorová | Divadlo Puls | tragikomedie

10. po 20:00

MUŽ BEZ VLASTNOSTÍ R. Musil | divadelní soubor Sektor pro hosty

11. út 20:00

S RDEČNÉ TOUHY ZMĚSTA NAD SEINOU P. Frey | příběh dívky SIMONA BABČÁKOVÁ & ESTER KOČIČKOVÁ: DÁMSKÁ HNÍZDA

12. st 20:00

improvizační jízda

KINO OŘECHOVKA

Na Ořechovce 30b / 777 567 412, 731 937 729 www.divadloorechovka.cz 2. ne 16:00

TRPASLIČÍ POHÁDKA Studio DAMÚZA

8. so 16:00 9. ne 16:00

 OŠŤÁCKÁ POHÁDKA pohádka s dílnou P ZIMNÍ PŘÍHODY VČELÍCH MEDVÍDKŮ Divadlo Krapet | pro děti

pro děti

DIVADLO METRO

Národní 25 / 221 085 276 / www.divadlometro.cz 30. čt 20:00 31. pá 20:00 1. so 20:00 4. út 20:00 6. čt 20:00 7. pá 20:00 8. so 20:00 10. po 19:00 11. út 20:00 12. st 20:00

Ž IVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo SEXTET K. Jaroszyński | komedie ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo

otevři město / open city

STUDIO HRDINŮ

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47 / 739 274 345 www.studiohrdinu.cz 31. pá 20:00

ČERNÁ ZRCADLA A. Schmidt, K. Schmitt postapokalyptický příběh

2. ne 16:00, 16:30, 17:00 S. Beckett | inscenace v malé dvoraně 3. po 18:00 MARTIN VLČEK: P0 – AP+ – AP-vernisáž

4. út 20:00 5. st 20:00 6. čt 20:00

DEN OPRIČNÍKA V. Sorokin, K. Polívková

| satira

 NAR M. O. Štědroň | HudebněD taneční divadlo MILENINY RECEPTY S. Petrů,

K. Polívková | autorský dokument

10. po 20:00

CITOVÝ KOMEDIANT J. Horák,

11. út 20:00 12. st 20:00

 ÍRKEV L.-F. Céline, Jan Horák | drama C POMOCNÍK WALSER L. Trmíková,

M. Pěchouček | autorské divadlo

G. Hofmann | drama

31


INZERCE

miéra 6.2. ve 20.00

SKUTR, KopecKý, KodeT

human LOCOmOTIOn od únoRa na nové Scéně vizuálně pohybová inscenace na motivy ze života eadwearda Muybridge. Světová premiéra 06/02/2014 ve 20.00

32

www.novascena.cz www.laterna.cz


doporučujeme

Kdyby pražské ostrovy vylepšovali studenti…

art

Víte, jak by vypadal třeba ostrov Štvanice, kdyby si ho pod svou uměleckou ruku vzali studenti architektury? Jedno je jisté, urbanismus zasahuje všude. Ale ani takové betonové červené pavilony nemusí být k zahození. Nebo jo? To musíte posoudit sami, tak čtěte dál – Diagram / Ostrov umění.

film

Diagram / Ostrov umění Jak využít pražské ostrovy? O tom přemýšlejí studenti architektury… Představte si Štvanici jako prostor pro umělce. Jako svět sám pro sebe s koncertním sálem i salaší. Se správcem sedícím ve věži, spouštějícím její ramena – mosty, které umožňují přístup na ostrov, nebo ho naopak úplně odřezávají od okolního světa. Studenti architektury na ČVUT z ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína připravili v Galerii NTK výstavu zabývající se možnostmi využití pražských ostrovů. Ateliér na sebe již v minulosti upozornil pracemi s názvem Anastomosis, které byly oceněny Cenou rektora ČVUT za aplikaci výzkumu v praxi. V nich se snažil ukázat, jak regenerovat a oživit město. Pro svůj současný projekt si vybral Štvanici, protože nejlépe odpovídal potřebám zadání.

Podlouhlá, diagonálně umístěná výstava představuje zmenšeninu ostrova s potenciálním rozložením všech objektů. Najdeme zde jak samotné modely, tak popis a promítání návrhů. Pásky na zemi kopírují obrys ostrova, osa ve vzduchu představuje urbanistický plán, jemuž symbolicky dominuje na začátku věž a na konci kostel. Jednotlivé objekty jsou umístěny a propojeny s ohledem na funkci a vzájemný vztah. Díky tomu, že se jedná

o začátek dlouhodobého výzkumu, nejsou studenti spoutáni požadavky na konkrétní realizaci, z výstavy je cítit uvolněnost a otevřenost. Jejich modely z překližky, ve skutečnosti betonové pavilóny nabarvené na červeno, se svými extrémy pokouší rozehrát svobodný dialog o urbanismu a možném fungování ostrovů na Vltavě. Projekt byl inspirován přednáškou teoretičky architektury Moniky Mitáškové „Diagram“ a Muzeem Insel Hombroich Eva Krejčová v Německu.

hodnocení DIAGRAM / OSTROV UMĚNÍ Galerie NTK / do 8. 2. 2014 www.techlib.cz

33


ART

Only The Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited Momentka jako zdroj inspirace pro uměleckou fotografii Jaká je role fotografie v době, kdy se pořizování snímků stalo pro většinu lidí běžnou záležitostí? Největší část fotografické produkce 20. století netvoří díla umělců, ale momentky zachycující každodennost.

Neostré nebo přeexponované snímky plné červených očí, uřezaných hlav a hypersaturace z drogerie. Díky dostupnosti fotoaparátů, digitalizaci a všudypřítomnosti technologií jejich počet ještě narůstá a prostřednictvím internetu k nám zvěčněné intimní i rutinní okamžiky míří v nesčetném množství. Výstava Only The Good Ones začíná 24. ledna v Galerii Rudolfinum a vypráví dějiny bezprostřední snapshotové estetiky jako zdroje inspirace pro klasickou fotografii. Pokouší se zachytit metastázi, kterou médium fotografie v současnosti prochází. Objevit, proč jsme tak přitahování tímto spodním proudem. Minimalismem, ale i banalitou, jež v sobě nese.

Only The Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited Galerie Rudolfinum 24. 1. –6. 4. www.galerierudolfinum.cz

Umění a stín Esej Maria Pernioly Umění a jeho stín jako myšlenkový základ výstavy Studenti uměleckých škol v Praze a ve Vídni vytvořili sérii několika výstav, jejichž první dvě části jsou nazvány Umění a Stín. Obě začínají 6. února, Umění v Českém centru Praha a Stín v Galerii NoD. Spojující linií obou výstav studentů Akademie výtvarných umění ve Vídni, Akademie výtvarných umění v Praze a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze je esej italského filosofa Maria Pernioly Umění a jeho stín. Staví se v ní proti myšlence chápat umělecké dílo jako samostatné a nezávislé, naopak je dle něj nutné vzít v potaz důvody a okolnosti jeho existence, způsob jeho vystavení, jeho kritiky a historii. Výstavy jsou koncepčně otevřené a vyzývají ke svobodné diskuzi. Ta se oficiálně koná 2. února ve 13 hodin v Českém centru Praha, ale workshopy, semináře a prezentace budou probíhat během celého roku. Umění a stín České centrum Praha

6. 2. –23. 3. www.prague.czechcentres.cz

Galerie NoD

6. 2. –17. 3. www.nod.roxy.cz

34


ART | tipy

do ne 9 / 2

do st 12 / 2

Eugenio Percossi With/without (concept)

Christophe Gilland Plodnice

Umění existuje, jen pokud ho jako takové přijmeme a uvěříme v něj. Italský umělec žijící v Praze Eugenio Percossi se ve svém vyhraněně minimalistickém díle ptá, jak může věřit v umění, když nevěří v Boha?

Naturalistické kresby a malby přírodních motivů Christophe Gilland vytvořil během svého čtyřletého pobytu v České republice. Kombinují preciznost renesančních rytin s komiksovým charakterem. Do výstavy jsou zakomponovány i fotografie, které vznikly ve spolupráci s jeho sestrou Marielle Tepper.

Galerie K.ART.ON

Galerie Budoart

16. 1. – 9. 2. www.facebook.com/galeriek.art.on

do ne 16 / 2

Tomáš Roubal Worstseller Grafik Tomáš Roubal svými jednoduchými a výstižnými kresbami reaguje na politicko-ekonomickou situaci a vyjadřuje se k palčivým problémům naší doby a kultury. Zobrazuje někdy až děsivé scény, před kterými bychom ale neměli zavírat oči. Colloredo-Mansfeldský palác 17. 1. –16. 2. www.ghmp.cz

15. 1. –12. 2. www.budoart.cz

do pá 21 / 2

Tomáš Predka a Lucie Česálková: Rozkazy z éteru Galerie SPZ představuje především mladé umělce, vystavovaný autor si vždy vybere svého hosta. Tentokrát se jedná o Tomáše Predka a Lucii Česálkovou, kteří se ve své sérii obrazů zabývají fenoménem flashbacku. Galerie SPZ

18. 1. –21. 2. www.galeriespz.com

do ne 16 / 2

Pracoviště Na necelé tři neděle se prostor Galerie AMU promění na místo k práci. Každý den zde bude tvořit jeden z vybraných českých umělců a zcela přímo a konkrétně tak zkoumat téma umělecké činnosti v našem socioekonomickém systému.

Galerie AMU 28. 1. –16. 2. www.amu.cz

do po 17 / 2

Volker März Laughing windows Do 17. února je prodloužen rozsáhlý výstavní projekt Volkera Märze v Centru současného umění DOX. Z části se jedná o jeho retrospektivu, zčásti představuje řadu nových prací vzniklých speciálně pro tři patra galerie.

Centrum současného umění DOX do 17. 2. www.dox.cz

35


Š 2013 MRC II Distribution Company L.P. All Rights Reserved.


Valentýn

Co ve vás vyvolá chuť na sex?

film food/drink

Už jste je určitě jedli, ale určitě jste nevěděli, že mají afrodiziakální účinky. A není to náhodou jenom mýtus? Každopádně před Valentýnem by se vám pár takových pochutin mohlo hodit…

Láska přichází žaludkem Kdo se na Valentýna s chutí na lásku neprobudí, může si pomoci nějakým tím afrodiziakem Člověk nemusí být právě etymologem, aby si snadno odvodil, že slovo afrodiziakum bylo odvozeno od jména Afrodité, tedy řecké bohyně lásky, krásy, rozkoše a plození. Podstata afrodiziak je ale samozřejmě ještě starší než celá helénská mytologie – rozmanité metody k povzbuzení chtíče (a výkonnosti) lidé vymýšleli odpradávna. Sotva ale někoho překvapí, že většinou šlo – a často bohužel dodnes jde – o holé nesmysly. Afrodiziakální účinky tak byly v průběhu věků přisuzovány všemožnému ovoci falického tvaru (například banánům – které ale kupodivu tento účinek nejspíš skutečně mají!), kořenu mandragory (který

je ve skutečnosti jedovatý) či třeba sušeným penisům rozmanitého zvířectva (tygr, jelen…). Jednoduše řečeno naprostá většina surovin, považovaných v minulosti i současnosti za afrodiziakální, tyto účinky vůbec nemá. To byla špatná zpráva. Ta dobrá je jednak, že v tomto případě často opravdu

funguje takzvaný placebo efekt, pročež často stačí v kýžené účinky věřit, a ony se dostaví. A pak také, že občas to skutečně funguje! Prvky, které v lidském těle umějí rozproudit různé chemické reakce, popsatelné v lidské řeči slovy jako „ta správná nálada,“ obsahují třeba fíky, bazalka, čokoláda, med, ústřice, vlašské ořechy, vanilka nebo avokádo, které bylo svého času ve Španělsku pro svou „obscénní sexualitu“ zakázáno katolickými knězi. Umíte si představit lepší doporučení? Ondřej Vosmík 37


food/drink – Valentýn

Čokoláda Je sladší než láskyplné polibky? Blíží se Valentýn – svátek, který je v České republice stále méně diskutovaný, i když s naší historií nemá nic společného. Nevadí, že máme oficiálně „první máj, lásky čas“. Většina z nás totiž ráda oslaví den zamilovaných hned dvakrát v roce. Hlavní věcí přece je, že je důvod strávit výjimečný den s drahou polovičkou, zajít do kina na romantický film nebo na večeři při svíčkách.

Svůdná sladkost z hrníčku Americké cupcakes z poctivé české dílny České slovo pro cupcake zatím vynalezeno nebylo, pročež si musíme pomoci slovy dvěma a přeložit tuto sladkůstku coby „hrníčkový dortík“. A to navzdory faktu už se dnes nepřipravují v hrnečcích, nýbrž ve standardních formičkách. Můžete si je tak připravit i doma, ale občas je fajn svěřit věci do rukou profesionálů a bezpracně si jen pošmáknout na výsledku. Ve Sweets’n’sins vám jich napečou, co mlsné hrdlo ráčí (nebudete-li tedy chtít rovnou kamion, tovární výroba se nekoná). A jelikož se skutečně připravují na objednávku, můžete si zahrát na dezertního architekta a nechat si zkonstruovat vlastní model těstíčko + poleva. Obého je na výběr přinejmenším přehršel a půl: Těstíčko třeba vanilkové s lesními plody, kávové s bílou čokoládou, citronovo-makové, mrkvové se skořicí… Ono zdobení a další vrstvu chutí pak může být vanilkové, levandulové, čokoládové s chilli, burákové a tak dále a ještě o kousek dále. Pachatelky těchto dobrot se na svém webu (www. sweetsnsins.cz) dušují, že vanilka je 38

Obvykle si také nadělujeme drobné dárky s motivy srdcí, přičemž nejoblíbenější bývá čokoláda. Věděli jste ale, co všechno se muselo odehrát, než se dnes tolik oblíbená a běžně dostupná kakaová pochoutka dostala na náš stůl? Čokoládu jako první vyráběli Mayové a Aztékové ve Střední Americe, odkud ji počátkem 16. století přivezl Hernando Cortéz. V té době se konzumovala v podobě lahodného horkého nápoje a v Evropě se velmi rychle rozšířila. Dnes se vyrábí v mnoha formách, ovšem nejznámější jsou asi tabulky a bonboniéry. Obvykle vybíráme mezi třemi druhy čokolády, a to bílou, mléčnou a hořkou, přestože bílá vlastně neobsahuje kakaové složky. Ty se získávají ze zrn tropických kakaových stromů a nejvíce ceněná jsou údajně zrna z Mexika. Labužníci si většinou kupují hořkou čokoládu s podílem kakaa nad 50%. O nic horší ale není ani kvalitní mléčná čokoláda, která kromě kakaa obsahuje sušené mléko - vynález Henriho Nestlé. Kterou koupíte na Sv. Valentýna své drahé polovičce vy? Zuzana Klimešová 

v jejich kuchyni opravdu vanilkou a čokoláda čokoládou. U příležitosti svátku zamilovaných pak aktuálně nabízejí Valentýnský mix ve složení dvanáct klasických kousků nebo dvacet mini (cena je stejná – čtyři stovky). Zní to sladce, pravda? Zuzana Klimešová Sweets’n’sins

www.sweetsnsins.cz


food/drink | tipy

Rozbíjím se

Lindt

Salón čokolády

Projekt s neotřelým názvem je na pomezí gastronomie a designu. Podle vlastních slov vám autorky do čokolády namíchají a následně zabalí krásnou budoucnost, sny i vzpomínky. Kdo by takové nabídce odolal?

Společnost Lindt & Sprüngli je jednou z předních na trhu prémiových čokolád. Obchody rozmístěné takřka po celém světě nabízejí vysoce kvalitní čokoládu, kterou si můžete zakoupit také u nás. Za výhodné ceny třeba v outletovém centru Fashion Arena.

Zde se snaží vyhovět každému čokoládovému přání. Pokud zákazník shání něco, co v běžném sortimentu nemají, stačí říct personálu a ten se pokusí danou specialitu najít na trhu a objednat. Salón nabízí čokoládu z Čech, Německa, Belgie, Itálie a Francie.

Fashion Arena Outlet

Salón čokolády

www.rozbijimse.com

Praha 10-Štěrboholy www.fashion-arena.cz/lindt

Jitravská 566/12 Praha-Střížkov www.salon-cokolady.cz

Čokoládové emoce

Chocolaterie Willy & Pauli

Pražská čokoláda

Obchodní značka Emoti, která se specializuje na pravé belgické pralinky, založila svou strategii na mnohaleté zkušenosti vysoce kvalifikovaných odborníků a na zásadě, že používá jen výrobky té nejlepší kvality.

Někdy vám film změní celý život. Stejně jako Vladimírovi a Pavlíně, kteří se po zhlédnutí filmu „Čokoláda“ do kakaa natolik zamilovali, že prodali dům a vše investovali do e-shopu s vysoce kvalitní čokoládou až z exotických zemí.

Společnost zaštiťuje historickou značku Nachfolger®, kterou založil Jan Schmidt roku 1888 v Teplicích. Vyrábí se z těch nejlepších surovin a je obohacena o belgickou recepturu. Kromě chuti se zaměřují také na neotřelý design.

Emoti de chocolat

Chocolaterie Willy & Pauli

Pražská čokoláda

Rozbíjím se

Osadní 799/26 – Praha 7 www.emoti.cz

Náhorní 756/8 – Praha 8 www.chocoexclusive.cz

K Sadu 754/2B – Praha 8 www.prazskacokolada.cz

39


INZERCE

40


doporučujeme

Terry Pratchett? Znáte Terryho Pratchetta? No, kdo by neznal Úžasnou Zeměplochu. A hry hrajete? Počítačové, deskové nebo i karetní? A co vám říká fantasy žánr třeba v seriálech? Znáte? Pak nesmíte chybět na PragoFFestu! Co vás čeká letos se dozvíte o něco níž.

style film

Pragoffest 2014 Svět komiksů, her, filmů, seriálů, ale hlavně… fanoušků fantasy! Čím se zabýváte ve svém volném čase? Čtete? Malujete? Chodíte na procházky? Tak to tenhle festival není vůbec nic pro vás. Ten je totiž určený jenom těm, kteří milujou hry (deskové, karetní, počítačové, hudební, konzolové…) nebo těm, kteří čtou komiksy a koukají na seriály a filmy… Zkrátka, je vlastně určený pro každého, kdo se umí bavit. Druhý největší festival her a fantastiky ze série Festivalů fantazie (od roku 1996) bude probíhat od 30. ledna do 2. února. Pokud jste na minulém ročníku nebyli, rozhodně nebuďte rozladění. Připomene vám ho totiž projekce vybraných fotografií z PragoFFestu 2013 při zahájení festivalu. Ale ve zkratce… Čeká vás přehlídka filmů, seriálů, ukázky počítačových her, turnaje, ale

i třeba besedy, přednášky, workshopy a soutěže. Program festivalu je připravován ve spolupráci s nejrůznějšími fanouškovskými skupinami, ať už kolem scifi-filmů, komiksů nebo her. Spolu s nimi pak vytvářejí pořady, mezi které patří i letošní fanouškovský program o fantastice, anime a RPG. Hlavně ale nezapomeňte na to vzít si s sebou dost peněz. Nejenže si můžete hry vyzkoušet, ale také koupit. Stejně jako knihy, figurky, fanouškovské

doplňky aj. Mezi největší hosty festivalu lze zařadit Jana Kantůrka, známého překladatele Úžasné Zeměplochy Terryho Pratchetta nebo televizní a dabingovou dramaturgyni, která stála u zrodu televizní stanice Prima COOL Silvie Šustrová. A jestli vám vyhládne, tak se nebojte, v bufetu v přízemí je sice levno, ale nabídku občerstvení mají pestrou.

Modrá škola

Kupeckého 576, Praha – Háje 30. 1. –2. 2. www.pragoffest.cz

41


STYLE

Dřevostavby 2014 Komfortní, ekologické a nízkoenergetické bydlení

v životní velikosti, díky nimž si budou moci udělat dokonalý obrázek o komfortnosti a prostornosti obou typů domů. Pro odborníky, architekty i pro všechny, kteří chtějí stavět či rekonstruovat, je připraven rovněž veletrh oken, dveří, vrat a stínící techniky – WINDOOR EXPO, nebo ve-

letrh vytápění, klimatizace a úspor energií – MODERNÍ VYTÁPĚNÍ, KRBY (red) A KAMNA. DŘEVOSTAVBY 2014

Výstaviště Praha-Holešovice 6.–9. 2. www.terinvest.com www.drevostavby.eu

Kvalitní architektura, dřevěné stavby, konstrukce, materiály, bohatý doprovodný program a profesionální přístup vystavovatelů, na to vše se můžete těšit na pražském Výstavišti v Holešovicích, kde se ve dnech 6.–9. února 2014 uskuteční 9. ročník veletrhu Dřevostavby. Veletrh je jedinečný svým zaměřením a jeho hlavním cílem je popularizovat dřevostavby jako stavební systém budoucnosti. Pro všechny zájemce vystavovatelé připravili i bohatý čtyřdenní doprovodný program, během něhož představí pestrou paletu staveb, vybraných z toho nejlepšího, co v České republice a na Slovensku v posledním roce vzniklo. Pro ty největší zvědavce budou dokonce k vidění dva domy

Taneční centrum STAGE Ví, jak v České republice pozvednout úroveň tance… V Praze na Vinohradské třídě bylo v září 2013 otevřeno nové taneční centrum STAGE. Studio nabízí lekce a kurzy s tanečníky a choreografy, kteří spolupracovali s hvězdami jako je Kanye West, Ben Cristovao nebo Craig David.

V tanečním centru STAGE si na své přijdou opravdu všichni. Návštěvníci se mohou těšit na oblíbený Hip-Hop, Street dance, Salsu, Balet, Pilates, Contemporary, Afro Fitness a mnoho dalších. Studio nabízí kurzy pro děti i rodiče s dětmi, dospělé, začátečníky i pokročilé. Nové taneční centrum chce pozvednout kulturu a úroveň tance v České republice a konkurovat podobným prostorům v zahraničí. Právě v těchto dnech probíhají registrace a zápis na nový semestr. V něm najdete i několik novinek, jako je například Twerk, kurzy hry na perkusové nástroje, či Katharsis dance. O víkendech pak Stage nabízí převážně workshopy různých stylů se zahraničními lektory. Veškeré informace, rozvrh a nový ceník najdete na www.stagepraha.cz

Taneční centrum STAGE Praha 2 / od 1. 2. www.stagepraha.cz

42


STYLE | tipy

so 1 / 2

Za vysvědčení vstup do aquacentra šutka za korunu Koupání za hubičku nabízí školákům Aquacentrum Šutka Praha. Všichni žáci školou povinní, kteří přinesou pololetní vysvědčení, budou mít první únorový den vstup za korunu. Ve vodě se mohou cachtat celý den. Na známkách nezáleží. Odměněni budou jedničkáři i pětkaři.sem můžete i děti. Aquacentrum Šutka 1. 2. / 10.00 – 22.00 www.sutka.eu

so 1 / 2

so 1 / 2  14.00

od so 1 / 2

Kurz cestování s batohem

Atletika pro děti

Dovolená zprostředkovaná cestovní kanceláří je nuda. Naučte se cestovat jen s batohem na zádech. Kurz Cestování s batohem - individuální cestování s instruktory Pavlem Dobrovským a Janem Tilingerem se koná 1. února. Cena cestovatelského kurzu je 1 100 korun.

Běhání po obchodech je sport. Zhubnout při něm může nejen vaše peněženka, ale také vy samotní. V Harfě si na tento víkend připravili atletický víceboj pro děti. Vaše ratolesti si mohou vyzkoušet skok do výšky i vrh koulí. Pro všechny malé sportovce jsou připraveny drobné ceny.

TAKUARA – Škola dovedností a řemesel

Galerie Harfa

Nová cesta 255/9, Praha 4 / 1. 2. / 14.00 www.takuara.cz

1. 2. –2. 2. / 10.00–18.00 www.galerieharfa.cz

čt 6 / 2

Branické ledy 2014

Alcron – Kurz vaření

Taneční centrum Stage

Ani mrazivá Vltava odvážné plavce neodradí. Své síly na předem vymezené trati v ledové vodě změří plavci České republiky, Slovenska, Velké Británie i Indie. Tradiční sportovně recesistická akce je součástí Českého poháru v zimním plavání. Zapojit se ale mohou i amatéři.

Kurz vaření s nositelem michelinské hvězdy, šéfkuchařem Romanem Paulusem, vás seznámí s taji přípravy lahodných pokrmů. Součástí kurzu je i degustační menu. Účastníci kurzu budou mít zdarma k dispozici sekt, víno či nealkoholické nápoje podle vlastního výběru.

V sobotu 1. února začíná nový semestr! Tak si pospěšte a jděte se také na nějakou taneční lekci zapsat. STAGE se může pochlubit těmi nejlepšími českými i zahraničními lektory. A zatančit si mohou přijít všichni. Úplní začátečníci i ti, kteří už tančí dlouho. A zapsat sem můžete i děti.

Praha-Braník

Restaurace Alcron

Taneční centrum STAGE

1. 2. / 12.30 www.otuzilci-praha.cz

Praha 1 / 6. 2. / 16.00 www.alcron.cz

Budečská 2165/35 – Praha 2 www.stagepraha.cz

43


INZERCE

DALŠÍ BRILANTNÍ PSYCHOTHRILLER OD AUTORKY BESTSELLERU

ZMIZELÁ

Libby Dayové bylo sedm, když se její matka a dvě sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“ v kansaském městečku Kinnakee. Libby přežila – a u soudu všechny šokovala svědectvím, že je zabil její patnáctiletý bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové neoficiálního spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině. Libby zase doufá, že na své tragické minulosti něco vydělá… Psychothriller Temné kouty, jenž byl v roce 2009 vyhlášen časopisem Publishers Weekly nejlepší knihou roku, se stal předlohou k filmové adaptaci: hlavní roli Libby přijala Charlize Theronová (držitelka Oscara za snímek Zrůda).

Jak vystrašit Stephena Kinga Román Temné kouty od Gillian Flynnové se tváří jako obyčejný satanistický horor, ve skutečnosti má však potenciál srovnatelný se sériemi Larse Keplera nebo Jo Nesbøa... Román nadchl Stephena Kinga, a to je nějaký mistr hororu. Prohlásil, že málokdo má takový talent psát tak strašidelně. MF Dnes

Žádejte ve svém knihkupectví, v Knižním klubu a na www.bux.cz 44


doporučujeme

O kočkách řemeslně, ale s pointou… Zimní večery jsou dlouhé a vy nevíte, co si přečíst? Zkuste povídkovou knihu Michaely Klevisové… Anebo ne? Je to kniha spadající pod řemeslnou literaturu, nebo napínavé s překvapivou pointou? Nebo obojí dohromady? Po přečtení recenze možná budete moudřejší.

knihy film

Kocour z Montmartru Povídková knížka Michaely Klevisové Hřbitov na Montmartru je plný náhrobků velkých osobností, ale i docela obyčejných lidí. Edith milovala kočky, a tak je Jean-Pierre po její smrti krmil na jejím hrobě, aby si tam nepřipadala tak sama. Ve skutečnosti byl ovšem osamělý především on sám. Jenže kočky jsou kouzelnice a rozjasnily život nejen jemu, ale i dalšímu smutnému Pařížanovi. Vám určitě zasvítí sluníčko do šedého dne nad povídkovou knížkou Michaely Klevisové Kocour z Montmartru. Nejen první povídka, ale i všechny ostatní jsou totiž nejen o kočkách, ale především o lidech, o jejich setkáních a sbližování, v němž se právě kočka může stát katalyzátorem i smírčím soudcem. Autorka zjevně kočky miluje a zná, napsala už druhou knížku milých a laskavých kočičích povídek, z nichž je patrný vztah nejen k zelenookým a zlatookým čarodějkám, ale ke zvířatům a přírodě vůbec. Kromě toho píše detektivky, což se jí bezpochyby dobře daří. I v povídkách je patrné, že má smysl pro překvapivou dějovou změnu, budování napětí a průzračnou katarzní pointu. Škoda jen, že podobně jako řada dalších „školených“ mladých českých autorů upřednostňuje řemeslné psaní před osobitostí vlastního stylu. Povídky jsou napsané dobře, vše je v nich na svém místě, čeština je zvučná a korektní. Celé je to ale takové rutinní žurnalistické psaní. Věřme, že zkušeností autorka přijde na to, jak ho povýšit na skutečně literární osobitý styl. Její nápady, cit pro typologii postav a jejich komunikaci by si to určitě zasloužily. Gabriela Koulová

Michaela Klevisová

Nakladatelství Motto / 192 s, váz, 219 Kč www.motto.cz

hodnocení 45


knihy

Neviditelný strážce – Dolores Redondo Krimi, nebo velký román? Milovníci moderního kriminalistického románu si mohou k řadě britských a skandinávských mistrů žánru nyní přiřadit novou zemi – Španělsko. Dolores Redondo píše španělsky, její příběhy jsou ovšem zasazené do rodného Baskicka, autonomní oblasti s vlastním jazykem a svébytným kulturním dědictvím. Když autorka tvořila hlavní hrdinku trilogie Baztán, inspektorku Amaiu Salazarovou, obdařila ji nejen charakteristickými rysy zdejších obyvatel, ale vlastně i podobou celé této země. Amaia je na útěku z izolovaného kraje, dokonce je provdaná za Američana, přesto když ji případ sériového vraha mladých dívek přivede do rodného městečka, je okamžitě stržena zpět. Tajemný muž z lesa,

ochránce přírody a poutníků, zároveň však strach budící přízrak, výklady tarotových karet, bohyně Maya putující krajem, dávná tajemství ovlivňující současné životy, to vše se Amaie vrací v podobě nočních můr. Všichni zdejší obyvatelé na rozdíl od ní věří na tajemné bytosti, právě Amaia však musí projít cestou bytostného setkání s mystikou, aby dokázala nejen identifikovat vraha, ale také očistit sebe od všech hrůz, které zde v dětství prožila. Román Neviditelný strážce je první díl trilogie Baztán a lze jen s netrpělivostí očekávat, jak autorka dokáže rozvinout svou schopnost kombinovat detektivní žánr s velkým románem. Všem čtenářům, kteří budou na prvních stránkách trochu zaskočeni pocitem, že čtou mnohokrát opakovaný příběh honu na sériového vraha, doporučuji vydržet, zanedlouho budete pohlceni mystériem psychologického románu, v němž je detektivka pouhým otvíracím klíčem na cestě do hlubin tajemství duší baskických žen a celého údolí Baztán. Gabriela Koulová

Hra se lvem Thriller z pera držitele vietnamského Kříže za statečnost Nelson Richard DeMille má bohaté armádní zkušenosti. Dopracoval se k až hodnosti nadporučíka a získal mimo jiné i vietnamský Kříž za statečnost. Teď je v roli spisovatele, kde se jeho hlavní hrdinové snaží dopadnout nebezpečného libyjského teroristu. Nelson Richard DeMille se narodil v New Yorku. Po třech letech trvajícím studiu na Hofstra University vstoupil do armády a byl přijat do důstojnické školy. V americké armádě dosáhl hodnosti nadporučíka a zúčastnil se bojů ve Vietnamu. Byl vyznamenán Leteckou medailí, Bronzovou hvězdou a vietnamským Křížem za statečnost. Po návratu do USA pokračoval ve studiích na univerzitě a dosáhl titulu v oboru politických věd a historie. Jeho prvním velkým románem se stala kniha z roku 1978 Při řekách babylonských. Ačkoliv DeMille proslul detektivkami z newyorského prostředí, Hra se lvem se pohybuje v mnohem nebezpečnějších sférách… Na Kennedyho letišti 46

v New Yorku čekají detektiv John Corey a jeho spolupracovníci z elitní protiteroristické jednotky na Lva, nechvalně proslulého libyjského teroristu. Ten se o pár hodin dříve vydal na pařížském velvyslanectví do amerických rukou. Jenže během letu se na palubě odehraje něco, co naprosto změní běh událostí. A Coreyovi nezbývá nic jiného, než se po boku krásné Kate Mayfieldové vydat po krvavé stopě vedoucí napříč Spojenými státy… (red)

Nelson Richard DeMille Nakladatelství Kniha Zlín 840 s, váz, 389 Kč www.knihazlin.cz

hodnocení

Dolores Redondo

Nakladatelství Panteon 408 s, váz, 379 Kč www.knihypanteon.cz


knihy | tipy

Falzifikátoři

Jacobova obhajoba

Sedmikrásky

Falzifikátoři jsou příběhem tajné mezinárodní organizace, která falšuje skutečnost, ale jejíž pohnutky nikdo nezná. Jsou příběhem některých z největších podvodů naší doby: Lajky, prvního psa ve vesmíru, který nikdy neexistoval, Kryštofa Kolumba, který Ameriku neobjevil nebo falešných archívů Stasi.

Andy Barber a jeho žena Laurie prožívají jednu z nejhorších nočních můr: jejich čtrnáctiletý syn je obžalovaný z těžkého zločinu. Respektovaný žalobce Andy podřídí vše jedinému cíli – obhájit Jacoba před soudem i před veřejností, protože je o jeho nevině pevně přesvědčený. Zná ale vůbec svého syna?

V jednom stockholmském bytě je nalezen mrtvý manželský pár. Na jiném místě ve Stockholmu zase uprchlý Iráčan Ali čeká na pomoc. A v Bangkoku mladé Švédce někdo kousek po kousku ničí celou existenci. Vyšetřování složitého případu se stejně jako v Nechtěných ujímají Alex Recht a Fredrika Bergmanová.

Antoine Bello Nakladatelství Kniha Zlín 417 s, váz, 369 Kč www.knihazlin.cz

William Landay Nakladatelství Kniha Zlín 483 s, váz, 359 Kč www.knihazlin.cz

Kristina Ohlssonová Nakladatelství Kniha Zlín 408 s, váz, 359 Kč www.knihazlin.cz

Temné kouty

Achilleova píseň

Chudáci Romové, zlí cikáni

Libby bylo sedm, když se její matka a sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“. Libby přežila – a u soudu se proslavila svědectvím, že je zabil její bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině.

Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je především příběhem velké vášnivé lásky mezi Achilleem a Patroklem, ale i soupeření mezi bohy a lidmi. Kniha se stala bestsellerem New York Times a překládá se do více než dvaceti jazyků.

Máme Romy litovat, nebo se před nimi mít na pozoru? Jak je to s jejich ochotou začlenit se do společnosti? Potřebujeme „dekádu romské inkluze“, nebo je to ztráta peněz? A kdo vlastně jsou ti Romové? Kniha podrobně analyzuje životní poměry východoevropských Romů.

Gillian Flynnová

Madeline Millerová

Norbert Mappes-Niediek Nakladatelství Host / 300 s, brož, 289 Kč www.hostbrno.cz

Knižní klub / 448 s, váz, 329 Kč www.bux.cz

Nakladatelství Host / 368 s, váz, 339 Kč www.hostbrno.cz

47


472 magazin Praha  

30.01. - 12.02.2014 magazin Praha

472 magazin Praha  

30.01. - 12.02.2014 magazin Praha

Advertisement