Page 1

Ä?t. 9 . 12. - st. 22. 12. 2010


ME EDITORIAL

ME EDITORIAL V předvánočním reji

je na

Už nějakou dobu to pod okny naší redakce výská, koleduje, cinká, k poslechu hrají kolovrátkář, klezmer, popové kýče i cirkusové odrhovačky. Přestože mě ten čilý ruch odvádí od práce, naplňuje mě štěstím. Zvlášť když vidím, jak se na Zelný rynek se snášejí potichounku vločky a na trzích kolem kašny Parnas se to hemží lidmi. Do města vstoupila vánoční atmosféra. Ke spokojenosti mi chybí jen zamrzlé jezero, kam bych si po šichtě odskočila hodit pár salchovů a vykouzlit několik ladných piruetek. Zima je tu. Sněhová nadílka, která zpomalila a zklidnila celé město (i za cenu kolapsu dopravy provolávám třikrát sláva!), pronikly i do Metropolisu. V tomto druhém prosincovém čísle najdete inspiraci k tomu, jak si aktivně užít zimu ve městě. Pro ty méně fyzicky zdatné máme zase několik doporučení k lenivějšímu podupání si na koncertě, posezení u filmu a v divadle či na potulku po galeriích. Už jste viděli „lekníny“? Víte, že brněnský Dům umění slaví sto let a mediálně profláklé ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky rovných dvacet? Že Emir Kusturica, který nás Čechy naučil, co to je to pravý Balkán, postavil poblíž Sarajeva vlastní vesnici? Pro materiálněji založené: Chystá se pražský designSUPERMARKET a čtyři brněnské akcičky, které vám dopomohou k originálním, nadčasovým a milým dárkům (hledejte v programových tipech). To bude zase věciček! (A těch lidiček!) Už se těším. A vy?

zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je

www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: Metropolislive s. r. o. //

adresa: Radnická 14–16, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz /

Maťáková (produkce@metropolislive.cz) // inzerce: Andrea Vojtěchovská (739 201 309, obchod@metropolislive.cz) //

Königsmarková, Helena Diesing, Matouš Hrdina, Jana Ptáčková // grafika: Porta Design s.r.o. // produkce: Barbora

David Tieku / editor: Hana Fasurová (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Anna

Vydání 390 // Vychází 9. 12. 2010 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor:

Metropolis – ve městě je dobře

www.facebook.com/metropolislive.cz

hana fasurová redakce@metropolislive.cz

PARNAS POD SNĚHEM. Pohled z okna redakce veskrze vánoční. Foto: Tomáš Hájek

3


ME INDEX ME INTERVIEW

ME CITY

Muzika je oddych, film je válka

Zima ve městě – to je jízda!

Režisér Emir Kusturica o filmu, hudbě, Maradonovi a vlastní filmové vesnici na Balkáně. str. 6

Tradiční i netradiční zimní radovánky

ME FILM

ME FILM

Tron Legacy

Když nemá kdo podat sklenici vody

Třetí rozměr o tisíce počítačových let později.

str.

10

str.

Představujeme nový dokument Eriky Hníkové Nesvatbov.

14

str.

20

ME MUSIC

ME DIVADLO

Invence je luxus

Corpus vulgaris aneb Jak funguje tělo

Rozhovor o knize Zde jsou psi - mají české kapely a jejich fanoušci vkus?

str. 24 39

Nevšední způsob, jak pochopit vlastní a cizí tělo. str. 34

ME ART

ME EVENTS

Cena Jindřicha Chalupeckého

Kina, koncerty, divadla, výstavy

Kdo z výtvarníků do 35 let vyhrál letos a kdo za 20 let existence ceny? str. 38

Praha str. 44 Brno str. 58

5


Emir Kusturica: Patnáct let česky nemluvil, ale pořád se v Praze domluví.

MUZIKA JE ODDYCH, FILM JE VÁLKA Rozhovor s Emirem Kusturicou

6


Jaké to je být zase v Praze, ve městě, kde jste studoval?

Je to krásné. Když jsme dnes přiletěli do Prahy, díval jsem se na město a zase jsem si oživil to, jak je tady nádherně. Studoval jsem tu na FAMU v letech 1974–1978 v ročníku u Otakara Vávry a od té doby se toho tady, jak vidím, dost změnilo – přijde mi, že je to taková „nová stará Praha“. A na spoustu věcí jsem od doby svých studií taky zapomněl. Ale třeba češtinu si ještě docela pamatuji, i když jsem už patnáct let česky nemluvil. Přijel jste představit výstavu obrazů svého přítele Voja Staniće. Co vás k tomuto malíři pojí?

Voja Stanić je můj dlouholetý přítel a pro mě je to krásná povinnost, vrátit se do Prahy představit zrovna jeho dílo. Je velkým milovníkem mých filmů, pro které byl zároveň sám velkou inspirací. Například film Černá kočka, bílý kocour, který jistě znáte, slyšel jsem, že byl tady u vás velmi populární. Vizuální stránka filmu je nesmírně ovlivněná právě obrazy Voja Staniće, tou zvláštní poloabstraktní magrittovskou úrovní, kterou vykazují a kterou

jsem poprvé viděl právě na Vojových obrazech. Jednou jsem se ho ptal, odkud bereš inspiraci na to, co maluješ a on povídal: „Přijď ke mně, sedneme si k oknu, budeme pít kafe a koukat na ulici – tam je všechno, co najdeš na mých obrazech.“ To je ten jeho nadrealismus.

na svém, že to musím stihnout za 12 neděl, a nakonec to padlo, což je dost směšné, ale já nebudu dělat film, na který nemám čas. Jestli to v Německu zvládají udělat za dva měsíce, tak prosím. Ale já neumím dělat filmy tak rychle, a tak to dělat nebudu. Před dvěma lety jste jako autor převážně hraných filmů netradičně natočil dokument o Maradonovi. Jak film vznikal a čím je pro vás Maradona tak významný?

Postavil jsem poblíž Sarajeva skoro kompletní město se všemi jeho symptomy, jako jsou kina, divadla, nákupní centra. Jak je to s vašimi připravovanými filmy? Co chystaný Pancho Villa?

Pracuji teď na filmu podle jedné povídky od Dostoje vského, tedy vlastně podle třech jeho povídek. A film o Panchu Villovi, ten chystám na příští rok, bude se jmenovat Wild Roses, Tender Roses a bude to klasický velký film o revoluci, lásce, přátelství a banditismu. Slyšel jsem, že hlavní roli tam bude mít Johnny Depp. Je to pravda?

To je pravda, Johnny Depp bude mít v tom filmu hlavní roli. Natáčí teď nějaké nové filmy, ale tohle, to bude pro něj návrat k opravdové filmařině! Protože to, co teď dělá, má sice nejspíš rád, ale jinak, no rozumíte... (smích). Také jste připravoval ještě jeden film, bláznivou komedii o izraelskopalestinském konfliktu Cool Water. Jak to s ním vypadá?

Z toho nakonec sešlo, a je to tak první film v mém životě, který nedokončím. Produkční z Německa, se kterým jsem měl ten film dělat, to byla pro mě zcela nová zkušenost. Dostali jsme peníze na film a já jsem se s ním hádal, že neumím udělat film za tři měsíce. Byl jsem v tom neústupný a říkal jsem mu, že potřebuji alespoň 16 neděl na to, abych jej dokončil. A on si trval

Film jsem točil tři roky a jeho vznik byl dost obtížný. Třikrát jsem kupříkladu cestoval do Buenos Aires a ani jednou jsem tam Maradonu nepotkal. To bylo v té poslední fázi jeho drogové závislosti a bylo dost dramatické se k němu vůbec nějak dostat a mluvit s ním. Vůbec to byla celá taková neuvěřitelná zkušenost, být blízko někomu, kdo je skoro jako bůh... Maradona je totiž v Argentině doopravdy bůh. Já sám se někdy považuji za intelektuála a někdy za fotbalistu, a když jsem byl s Maradonou, tak ve mně jako ve fotbalistovi byla malá dušička. Byl to úžasný pocit sedět vedle někoho, kdo byl idolem v době, kdy já jsem byl ještě malý chlapec. A zároveň být po boku osoby, která má pro mě velkou cenu i z politického hlediska, protože to, co si Maradona myslí o světě, a taková verze svobody, kterou on projektuje, pro mě znamená opravdu hodně. Stejně jako celý ten čas, co jsme spolu potom strávili v Cannes. Je to celé tak skutečné, směšné a přitom tak strašně dramatické. Ohledně zmíněné svobody a světonázoru: vy sám máte na dohled od Sarajeva vlastní vesnici Küstendorf neboli Drvengrad, kterou jste původně postavil pro natáčení filmu Život je zázrak a kde se snažíte tento světonázor aplikovat v praxi, jako jakýsi „Hollywood naruby“. Můžete o tom prozradit víc?

Küstendorf je nová koncepce života. Je to můj pokus přenést dobu středověku na jeden z balkánských kopců. Postavil jsem zde skoro kompletní město se všemi jeho symptomy, jako jsou kina, divadla, nákupní centra... Vše, co jsem viděl před deseti lety, když jsem byl v Efezu v Turecku, což bylo v helénských časech místní centrum a jedno z největších měst své doby. To, co se snažím zde zavést, je život, který by byl nezávislý na vnějším světě, život, který by se dokázal živit

7

ME INTERVIEW

Do Prahy zavítal ve čtvrtek 11. listopadu slavný srbský filmový režisér Emir Kusturica, aby zahájil výstavu obrazů svého černohorského přítele, malíře Voja Staniće v pražské galerii Dea Orh. Metropolis byl u toho a bývalému studentovi pražské FAMU, držiteli dvou Zlatých palem z festivalu v Cannes a bezpočtu dalších filmových cen, položil pár otázek. Rozhovor s charismatickým režisérem a autorem u nás velmi oblíbených filmů jako Černá kočka, bílý kocour, Underground, Otec na služební cestě nebo Život je zázrak probíhal napůl v angličtině a napůl v češtině, kterou si ze svých studijních let ještě pamatuje. A přestože již patnáct let česky nemluvil, hovořil docela obstojně.


Rozverná scéna z filmu Život je zázrak.

z vlastní produkce a dostával by se k důležitějším věcem než jen vlastní obživě – k filmu, k pořádání seminářů, kde by se lidé učili nejrozmanitější věci. Takže to opravdu nemá s Hollywoodem co dělat, je to takový jeho absolutní opak a to také díky struktuře města, protože Küstendorf vyrostl z již existujících starých dřevěných domů a tradičního osídlení. Právě také vyšla Vaše autobiografie pod názvem Smrt je neprovjerena glasina (Smrt je neověřená zvěst). Můžete o ní říct něco bližšího?

Kniha, kterou jsem vydal, je vlastně sedmnáct kapitol o mém životě, sedmnáct ucelených příběhů – a na obálce je malba od Voja Staniće, která ukazuje, jak si Voja představuje fotbal. Je tam fotbalové hřiště v perspektivě, mnoho hráčů – a mnoho míčů. Ten výjev fotbalového zápasu, kde dva týmy hrají s mnoha míči, je pro mě určitým symbolickým vyjádřením pocitu, který jsem chtěl ve své knize zachytit. Kniha je v podstatě kronikou mého života, od roku 1961 do roku 1995. Vypadá tak, jako když se snažíte svůj život rozdělit do mnoha kapitol

8

a zároveň zůstat emotivní, vybíraví a tak přesní, jak to jen jde při popisu zásadních událostí, jež se udály v těch třiceti letech. Největší inspirací pro tuto knihu pro mě byl Bertolucciho film XX. století – snažil jsem se zachytit své osobní XX. století od prvního dne, kdy jsem šel do školy, což je shodou okolností i den, kdy letěl Jurij Gagarin do vesmíru a Gagarin se od té doby stal pro mě také určitým měřítkem pro poměřování mého času. Stíháte se vůbec ještě věnovat svým hudebním aktivitám – tedy vaší skupině No Smoking Orchestra, kde hrajete se svým synem Striborem?

V hudbě nepřestávám, hrajeme už jedenáct let a snažíme se hrát všude, naposledy jsme třeba hráli v Rusku ve městě, ze kterého pochází výrobce té slavné pušky Kalašnikov. Budeme zase hrát v Barceloně a na další rok plánujeme zatím pět koncertů. Muzika, to je pro mě takový oddych, zatímco natáčení filmů, to je válka. Když se koukám na vaše filmy, vytane mi na mysli jméno Gabriel García Marquéz a magický

realismus. Máte rád tohoto spisovatele a bylo pro vás jeho dílo také inspirací ve vaší tvorbě?

Gabriel García Marquéz je můj velmi dobrý a blízký přítel, to spojení mezi mými filmy a jeho dílem vskutku není náhodné, on byl pro mě opravdu tou největší inspirací. Když jsem po svých prvních dvou velkých filmech natáčel Dům k pověšení, přál jsem si ho natočit podle určitých Marquézových nápadů a představ a i hodně kritiků pak v tom filmu vidělo onen marquézovský magický realismus. Latinskoamerická literatura vůbec je pro mě velkým inspiračním zdrojem a mezi balkánskou a latinskoamerickou oblastí a především náturou spatřuji řadu podobností. Zejména také proto, že v obou oblastech žijí pokřesťanštěné národy, které si ale zachovaly leccos ze starých pohanských pověr a pravidel. A to si myslím, že je hodně vidět v Marquézových knihách. A já se o totéž vylíčení té zvláštní živelné nátury snažím ve svých filmech. jan bárta


ŠŤASTNÉ A SOBÍ: VESELÉ VÁNOCE VE VAŇKOVCE

bodům vánočního programu, doplní jej opět dětská vystoupení ze základních uměleckých škol Brna i širokého okolí. Pestrý program divadelních kratochvílí, pohádek, koncertů a výstav nabízí i Slévárna. A náš tip? V úterý 14. prosince v 17 hodin zajděte na autogramiádu rebelky, zpěvačky a spisovatelky Natálie Kocábové. Její nová sbírka se slibně jmenuje The dark side of Prague.

Když nakoupíte všechny dárky pod jednou střechou, zbude vám o to víc času na ty, které jimi chcete obdarovat. Společně zajděte „nakrmit soby“ nebo třebas na taneční vystoupení a autogramiádu. Vánoce ve Vaňkovce jsou zkrátka událostí, která přitahuje pozornost nejen rodičů s dětmi.

Uniknout by vám neměl ani některý z mnoha benefičních projektů. Galerie i tento rok hostí unikátní akci Daruj hračku s Českým rozhlasem, díky níž se mohou na Ježíška těšit i děti z dětských domovů. A protože se vše odehrává 5. prosince, ukáže se během podvečera i nefalšovaný Mikuláš! Okamžitý „sladký“ efekt má naopak podpora dobročinného Pečení pro děti (12. 12.). Výtěžek z prodeje vánočního cukroví a nejrůznějších mlsů poputuje Nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek. Nesmíme zapomínat ani na tradiční punč Rotary Clubu Brno City (17. 12.). Že je toho spousta? Nedostali jsme se ani do poloviny! Na celý vánoční program raději mrkněte sami na www.galerie-vankovka. cz. Každopádně bude z čeho vybírat, tak stačí jen popřát si šťastné a veselé!

Letos to ve Vaňkovce vypadá jako u polárního kruhu. Pro šíření pozitivní vánoční atmosféry bylo totiž angažováno roztomilé sobí spřežení a jejich vrchní šéf Santa Claus! S veselými soby a na saních se také můžete nechat zdarma vyfotit. Snímky pak od Vaňkovky dostanete coby dárek.

Pokud ještě nemáte pod stromečkem ani balicí papír a nakupování s protestujícím potomkem je pro vás hodina utrpení, obraťte se bez obav na místní dětský koutek s výtvarnou dílnou a Ježíškovskou poštou. Pro děti jsou přichystané nejen pohádky, ale hlavně si mohou sami něco zajímavého vytvořit. Minulý rok si například odnášely vlastnoruční vánoční ozdoby. A pokud vás při nákupech dárečků přepadne panika a nevymyslíte nic, zvolte jistotu: dárkové poukázky, které platí skoro v celé Vaňkovce, každého obdarovaného stoprocentně potěší. A místo marného shánění nejvtipnějšího, nejhezčího a nejužitečnějšího daru se prostě přesuňte k hlavnímu pódiu a nasávejte atmosféru Vánoc. Výkony malých i velkých mažoretek nebo koncerty seskupení YAMAHA Voice a Jazz archiv patří k oblíbeným

-gvINZERCE


ME CITY

ZIMA ZIMA ZIMA ZIMA ZIMA ZIMA VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ VE MĚSTĚ To je jízda! Grind na zábradlí. Foto: jsimonb

10


dobré mít s sebou lopatu na úpravu nájezdu, raději starší prkno a vyhýbat se štěrku,“ říká Klára. Mezi oblíbené triky patří kromě sjezdů po zábradlí i wallride využívající svislých stěn nebo drop – seskok z vhodně umístěné střechy nebo jiného místa.

Na Petřín!

Zkušenější jezdci si někdy vyrábějí i přenosné nájezdy z trubek, dobré je přibalit materiál na obalování vyčnívajících svárů na zábradlí a jiných nebezpečných míst. I když helma tak úplně nezapadá do street stylu, její použití při urban jibu stojí za úvahu. Nepovedený grind či wallride totiž většinou nekončí v závěji prašanu, ale spíš na nejbližší rouře či betonovém schodu. Doporučuje se i otupit hrany prkna, aby se příliš nezasekávaly. Stavba můstku a úprava trati zabere dost času, takže jde často o celodenní aktivitu.

A

Kde jezdit?

si nejznámějším prostorem pro pražské snowboarďáky i lyžaře se v takové situaci stávají svahy na Petříně. Recesistická stránka na facebooku dokonce propaguje „Snowpark Petřín“ s vyhřívanou kabinkovou lanovkou, umělým osvětlením a velmi levnou měsíční permanentkou. Hlídači parku a policie většinou sjezdaře tolerují a petřínská lanovka lyže i snowboardy přepravuje bez výhrad, máte-li ovšem jízdenku. „Jednou jsem při kalamitě zažila 40 cm prašanu, byla to bezva jízda s výhledem na Hradčany,“ říká Klára Vyhnánková, která se sjezdů Petřína občas účastní. „Dřív se kolemjdoucí tvářili spíš pobaveně a dost si nás prohlíželi, teď už to asi nikoho nepřekvapí. Jen sněhové podmínky jsou většinu zimy dost nepříznivé,“ dodává.

Chronickým neduhem Prahy a v menší míře i Brna je nedostatek sněhu, který kromě mimořádných kalamit po několika dnech roztává, a skoro tak znemožňuje pravidelné ježdění. V Praze proto vyznavači jibbingu míří spíše do okrajových čtvrtí, kde se sníh díky vyšší nadmořské výšce drží přece jen déle než v horké míse centra města. Oblíbené destinace jsou sídliště v Modřanech, Bohnicích, Řepích nebo v Ruzyni, ale na nadšence hoblující

zábradlí můžete narazit i v Riegrových sadech na Žižkově. Kdo by se zdráhal vyrazit s prknem přímo do ulic, může navštívit i městský snowpark s upravenými překážkami. Brňákům v zimních měsících poslouží snowpark v Čertově rokli v BrněLesné, v areálu Hotboard na pražském Džbánu se dá jezdit dokonce celoročně. Jibu se věnují i freestyloví lyžaři, v posledních letech se objevily i speciální „jibskate“ běžky určené přímo pro tento styl jízdy.

Na lyžích po náměstí Ani konzervativnější lyžaři v zasněžených městech nepřicházejí zkrátka. Městské lyžování má u nás ostatně tradici již od ledna 1887, kdy si sportovní nadšenec Josef Rössler-Ořovský pořídil lyže, tehdy čerstvou novinku, a po setmění na nich sjel Václavské náměstí od Muzea na Můstek. Dnes už je tento svah pro lyžaře asi jen obtížně sjízdný a v Praze ani v Brně sjezdovky nenajdete, ale prošlápnuté běžecké trasy lze za vhodného počasí najít ve Stromovce, v oboře Hvězda, v Divoké Šárce nebo v Kunratickém lese. Na začátku tohoto roku se dalo jezdit i na upravované trati v okolí pražských Žlutých lázní a na Strahově, kde zůstala trať po běžkařském závodu

Dolů ze schodů a zábradlí A komu by nestačil sjezd zasněžené stráně, spojený se slalomem mezi chodci, ten se se svým prknem může pustit do zdolávání schodů, zábradlí a jiného městského mobiliáře. Tzv. Urban Jibbingu se věnují nadšenci snad už od dob snowboardových průkopníků. Tento styl jízdy se vyvinul ze své skateboardové obdoby a vhodných míst k méně i více akrobatickým trikům je ve městě nepočítaně. „Chce to mít jen invenci a dívat se okolo. Je

To není omyl. To jsou kajaky na Petříně. Foto: Pražská Kostka

11

ME CITY

Bydlíte v Praze, Brně nebo jiném větším městě, jezdíte na snowboardu nebo na lyžích a nedokážete si představit zimu strávenou mimo zasněžené sjezdovky? Pak jste asi zvyklí, že každoročně nakládáte svá prkna do auta a vyrážíte strávit víkend na horách. Pokud však letošní zima zasype i nízko položená města stejným množstvím sněhu jako minulý rok, objeví se spousta možností, jak své hobby provádět doslova před domem.


Tour de Ski. Běžkařské trasy zbylé po různých závodech byly v pražských parcích zpřístupněny veřejnosti i v několika předcházejících letech, a tak se dají očekávat i letos. Běžkaři v Brně jsou na tom vzhledem k přírodnímu okolí města ještě lépe, mnoho tras vede směrem na Bílovice nad Svitavou, loni byla otevřena i trasa na golfovém hřišti v Jinačovicích u Brněnské přehrady. Pokud se letošní zima ponese v duchu té minulé, možná budou ve městech k vidění ještě extrémnější výjevy, než jsou boardeři na zábradlích. Při kalamitě v lednu letošního roku se i pražští vodáci rozhodli nezůstat pozadu a využít mimořádnou sněhovou nadílku. Oprášili své sportovní vybavení a v rámci závodu Petřínská Kostka se pustili do sjíždění svahu v kajacích a jiných plavidlech. A to by se na první pohled mohlo zdát, že zimní sporty ve městě se omezují jen na bruslení a stavbu šedých sněhuláků. matouš hrdina

Co takhle zkusit jibbing? Foto: vilkin

Znáte z kultovního seriálu! BARNEY STINSON, MATT KUHN

Borcův kodex Přeložil Vít Penkala, 198 Kč

www.argo.cz www.kosmas.cz INZERCE

12

Barney Stinson je jedna z hlavních postav seriálu Jak jsem poznal vaši matku, pro leckoho postavou nejdůležitější. Je renesanční osobností, mužem, borcem, který ví, jak užívat života, a hodlá ostatní borce tomuto umění naučit. K tomu slouží Borcův kodex, na sto padesát stručných a jasných pouček, tabulky, grafy a rovnice, které popisují borcův svět, ve kterém na čelném místě stojí borec, za ním borcovi parťáci a potom – kočičky. Aby ne!


SLEVY NA VSTUPNÉ VE VŠECH MULTIKINECH PALACE CINEMAS V prodeji na pokladnách multikin Palace Cinemas telefon: 840 200 240 www.palacecinemas.cz/palacemoviecard


ME FILM

TRON LEGACY Třetí rozměr o tisíce let později 14

Olivia Wild, známá ze seriálu Dr. House, se v pokračování Trona objeví v roli neohrožené bojovnice Quarry.


Z

áplava digitálně animovaných filmů v kinech a počítačem vytvořené speciální efekty, kam se člověk podívá. Před osmadvaceti lety nic z toho prakticky neexistovalo. Bylo jen sci-fi o úžasném světě virtuální reality ukrytém v útrobách superpočítače nazvané Tron. Grafika předpotopních videoherních konzolí Atari dnes vyvolává úsměv na rtech. V roce 1982 ale výrazný vizuální styl nahrubo „vysekaný“ z čtverců a obdélníků způsobil velkou filmovou revoluci. Novinka Tron Legacy má na ní taky spadeno. „Když se rozhodnete udělat film, jediná možnost je natočit to, co byste sami chtěli vidět,“ říká Joseph Kosinski. Zkušený tvůrce digitálně animovaných reklam má celovečerní podívanou na starosti vůbec poprvé. Věhlas mu ale už dříve zajistily filmové upoutávky na oblíbené hry Halo 3 a Gears of War. Tron Legacy v jeho režii není obvyklou předělávkou nebo dnes tak oblíbeným „převyprávěním“ původního filmu, ale regulérním pokračováním. Zdají se vám necelé tři desetiletí, jež mezitím uběhly, jako příliš dlouhá doba? „Design, který navrhli Syd Mead a Moebi-

us, je nadčasový. Šlo o to odhadnout, jak by si ho představovali o dvacet osm let později. V počítačovém světě mezitím totiž uběhly tisíce let, kdy se jeho podoba mohla vyvíjet.“ Původní Tron byl prvním filmem, ve kterém se objevilo větší množství trojrozměrných počítačem animovaných scén. Na více než dvaceti minutách přelomových scén se tehdy kromě domovského studia Disney podílely čtyři velké trikové společnosti. V Tron Legacy je trojrozměrných digitálně animovaných záběrů mnohem více, a v kině je navíc uvidíme ve 3D. „Náš přístup se nepodobá Avataru, který je 3D od začátku do konce, spíše připomíná Čaroděje ze země Oz,“ pokračuje Kosinski. Naráží při tom na slavnou muzikálovou klasiku z konce 30. let, která kombinovala černobílý úvod z obyčejného světa se zářivými barvami v pohádkové zemi. „Devadesát osm procent 3D se odehrává ve světě Tron. Třetí rozměr to opravdu rozbalí až ve chvíli, kdy se tam dostaneme.“ Hrdina původního filmu se ztratil, a tak pestrobarevný, ale nebezpečný svět jedniček a nul tentokrát vcucne jeho dospělého syna. Aby našel otce, Sam Flynn musí podniknout vizuálně ohromující cestu napříč digitální říší. Pomáhat mu bude neohrožená bojovnice Quarra. Hlavní role obsadili neznámý Garrett Hedlund a půvabná Olivia Wild, jež zatím nejvíce proslavila rebelantská medička ze seriálu Dr. House. Chybět nebude ale ani Jeff Bridges. Hvězda prvního filmu se v Tron Legacy objevuje dokonce

ve dvojí podobě. „Jeff hraje Kevina Flynna i avatara Clu, kterého si vytvořil v prvním Tronu,“ vysvětluje Kosinski. „Je to spíš Clu 2. Clu sice vypadal jako jeho stvořitel, ale měl omezené schopnosti. Clu z Tron Legacy tak nejen vypadá, ale dokáže i stejně myslet. Je to úplně nová úroveň umělé inteligence.“ Na závěrečné podobě Tron Legacy se podílel i šéf Pixaru John Lasseter, režisér Úžasňákových Brad Bird a scénárista Toy Story: Příběhu hraček Michael Arndt. A protože i nový Tron má stejně jako jeho předchůdce posunout hranice počítačem vytvořené animace, Kosinki jmenuje i dva největší průkopníky digitálních technologií. „Natáčelo se kombinací postupů, které si oblíbil Robert Zemeckis. Techniku pro nás vyvinula firma Jamese Camerona. Použili jsme novější verzi kamery, než je ta, kterou se natáčel Avatar.“ Tron Legacy má potenciál rozjet úplně novou filmovou sérii. Joseph Kosinski se proto ze všech sil snažil, aby se vyhnul srovnání s tematicky příbuzným Matrixem. „Je to příběh otce a syna a digitálního potomka. Hnací síla jejich vztahu a způsob, jakým zapadá do děje, dodávají filmu dramatický aspekt, jaký byste nečekali. Těším se, až to všichni v kině uvidí.“ radim bartík

TRON: Legacy 3D Sci-Fi / akční, USA 2010, 126 min Režie: Joseph Kosinski Hrají: Olivia Wilde, Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Yaya DaCosta, Michael Sheen www.tronlegacy-film.cz

v kinech od 16. prosince

Všimněte si

Místo obvyklého skladatele filmové hudby tentokrát zaúřadovali elektroničtí mágové Daft Punk. Tihle francouzští roboti jsou velkými fanoušky Tronu a jejich hudba zazněla už ve speciálním propagačním klipu, který byl před dvěma lety promítán na kalifornském Comic Conu.

Tron měl nízké tržby, ale stal se kultovním filmem. O jeho předělávce nebo pokračování se uvažovalo v Pixaru už v roce 1999. Pokračování se nakonec chytli u Disneyho. Na filmu, který se měl původně jmenovat TR2N, se tak postupně pracovalo dlouhých pět let.

Digitální svět Tronu vytvořili Syd Maed a Moebius. Futurista a konceptuální malíř Maed se podílel i na vizuální podobě Blade Runnera a Vetřelců. Moebius je slavným francouzským komiksovým tvůrcem, který má na svědomí vizáž Pátého elementu nebo Cameronovy Propasti.

15

ME FILM

Virtuální útroby digitální říše Tron zvou po třech dekádách k nové návštěvě. Volné pokračování Tron Legacy slibuje trojrozměrnou podívanou, která vyrazí dech i v dnešní době počítačových kouzel z Avataru a Playstation 3.


TÉMA

Do světa Tron se nyní můžete ponořit i prostřednictvím počítačové hry.

TRON EVOLUTION Když nestačí jenom se dívat Zatímco do kin míří Tron Legacy, na pultech obchodů přistává Tron Evolution. Spojení filmového a herního média je dnes důležitou součástí zábavního průmyslu. Podle her se točí filmy a podle filmů vznikají hry.

P

remiéra očekávaného filmového hitu se bez hry, která má podpořit reklamní kampaní nabuzený zájem fanoušků, obejde jenom málokdy. Zvlášť pokud jde o Tron. Původní film ze začátku 80. let nebyl ani zdaleka kasovním trhákem a kultovní status si mnoho let budoval televizními reprízami. Jeho interaktivní verze se ale okamžitě stala hitem a američtí hráči do ní nakonec postupně nasypali více peněz, než shrábly pokladny kin. I pokračování Tron Legacy je zčásti založené na kultu starých arkádových her. Ty sice obestírá závoj nostalgie, ale dnešním bombastickým ságám rotujícím na konzolích Playstation 3 a Xbox 360 už se nemůžou rovnat.

16

Zásnuby filmu a her začaly už na přelomu 70. a 80. let. George Lucas tehdy nepromarnil šanci na rozšíření svého impéria a založil základy LucasArts. Jedno z nejúspěšnějších videoherních studií nás od té doby zásobuje hrami s tematikou Star Wars, které doplňují a často také rozšiřují děj filmů. Zatímco v TIE Fighterovi z počátku 90. let jste si mohli zalítat a zastřílet za Temnou stranu Síly, výteční Knights of the Old Republic se odehrávají čtyři tisíce let před vznikem Impéria. Akční The Force Unleashed je pak dokonce oficiálně označována za „Epizodu tři a půl“. Fotorealistická animace a možnost stát se hrdinou ve známém světě láká čím dál více fanoušků. Tvůrci jim to dost usnadňují. Srdečné pozdravy z Ruska byly přímou adaptací oblíbené bondovky a postavu agenta 007 v nich namluvil sám Sean Connery. Na hře James Bond 007: Everything or Nothing, která je sama regulérní bondovkou, se kromě herců Pierce Brosnana, Judi Dench a Willema Dafoe v kůži padoucha podílel scénárista filmů Zlaté oko a Zítřek nikdy neumírá Bruce Feirstein.

Vin Diesel svou posedlost médiem promítl do vynikajících her s hrdinou Riddickem i samostatného Wheelmana, který se rychle a zběsile prohání ulicemi Barcelony. James Cameron spolupracoval na hře Avatar, odehrávající se dva roky před dějem filmu. Režisér Cesty John Hillcoat natočil dějová intermezza ke hře Red Dead Redemption… Přesto jsme se zatím nedočkali filmu podle videohry, který by byl aspoň stejně tak dobrý jako předloha. Neměla na to Angelina Jolie jako Tomb Raider ani Mark Wahlberg coby Max Payne. Doom se taky nepovedl, ale pořád byl lepší než Mortal Kombat, Super Mario Bros., či Street Fighter. Perly Far Cry, Dungeon Siege a BloodRayne německého prznitele Uwe Bolla snad ani nestojí za řeč. Herní průmysl je ale nejrychleji rostoucím odvětvím na světě, takže další pokusy nás určitě neminou. Jednou to vyjít musí. Třeba pokud Sam Raimi opravdu natočí World of Warcraft. radim bartík


Půlnoční premiéra z 15. na 16.12. JEDINÝM PRAVIDLEM JE PREŽÍT

=$æ,-7(9

PROGRAM KINA IMAX OD 9.12. - 15.12.2010 ČTVRTEK - STŘEDA

HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI - ČÁST 1 (DMR)

10:00

13:00

HUBBLE 3D:

10:00

23:00

KOSMICKÝ DALEKOHLED

AFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ 3D:

12:00

DIVOKÝ OCEÁN 3D

22:00

22:00

0:01

(DMR)

* Změna programu vyhrazena

Mezi 8:00 a 10:00 (po - pá) pro školní skupiny možnost objednání libovolného představení. nehrajeme 14.12.

DMR

19:00

11:00

SAFARI NA OKAVANGU

DINOSAUŘI 3D: GIGANTI PATAGONIE TRON: LEGACY 3D

16:00

3D

nehrajeme 15.12.

3D

hrajeme pouze 15.12.

3D

3D

A S K Y H I G H E N T E R TA I N M E N T U VÁ D Í

KOSMICKÝ DALEKOHLED

Velkolepá podívaná plná efektů na největším plátně v ČR

Pravidelné lety do vesmíru pouze v kině IMAX

Bezpečná podívaná na nadměrně velké a hlučné dinosaury!

IMAX, Cinema City Flora - Palác Flóra, Vinohradská 151, 130 00 Praha 3

Individuální rezervace: 255 742 021-2 (po - pá 8 - 20, so a ne 10 - 20h) Skupinové rezervace: 255 741 000 (po - pá 8 - 16h)

www.imaxpraha.cz www.cinemacity.cz Partnerem kina IMAX je:

Kino IMAX je součástí sítě multiplexů:

Podmořský boj o přežití!

Navštivte deltu Okavanga, jednu z nejkrásnějších přírodních rezervací světa!

PARKOVÁNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY CINEMA CITY A KINA IMAX NA 3 HODINY ZDARMA. PARKOVACÍ KARTU SI MŮŽETE DOBÍT NA DALŠÍ 3 HODINY NA POKLADNĚ. Mediální partneři kina IMAX:


Dívka, která kopla do vosího hnízda „D

okáže přežít za všech okolností, protože vždycky o svůj život bojuje. Prošla si peklem a lidé ji strašlivě ublížili, přesto samu sebe nevidí jako oběť. Nikdy se nelituje. Vždycky najde způsob, jak se tomu vzepřít a jak dokázat to, aby mohla dělat co chce a žít život, jaký chce. Nikdy se nevzdává,“ říká Noomi Rapace. V půvabné dlouhovlasé herečce byste těžko poznali drsnou bisexuální punkerku z filmové trilogie Millenium podle trojice knih od současného švédského autora Stiega Larssona. Zatímco režisér dramatu o facebooku The Social Network David

Do třetice Noomi Rapace jako ostře střežená dívka.

Fincher točí remake prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy s Danielem Craigem, do českých kin přichází závěrečná část původní švédské série Dívka, která kopla do vosího hnízda. Příběh přímo navazuje na předchozí Dívku, která si hrála s ohněm. Hlavní hrdinka Lisbeth se po setkání s otcem ocitá v nemocnici a později u soudu, kde čelí obvinění z vraždy. Proslulý investigativní novinář Mikael Blomkvist, kterému dříve pomáhala, se snaží dokázat její nevinu a přitom pokračuje v odkrývání důvodů, proč švédské úřady s Lisbeth od dětství zametají. Dopředu ho ženou mnohem osobnější důvody než kolegialita a smysl pro

Zachycují právě kamery obyčejné vloupání nebo temného démona?

Paranormal Activity 2 N

emůžete natočit film za 15 tisíc dolarů, vydělat jeho uvedením do kin více než desetitisíckrát víc a čekat, že na pokračování nedojde. Zvlášť když je to horor v takové podobě, jaká nás dosud neděsila. Děj Paranormal Activity stál na originální myšlence. Mladý pár se přistěhuje do nového domu. Dívka jménem Katie se svěří chlapci, že ji od dětství „možná“ pro-

18

spravedlnost. Žánr se opět změnil. Po předchozím mysteriózním a pak nečekaně akčním thrilleru přichází paranoidní film o vládní konspiraci, který musíte vidět už jen kvůli vynikající Noomi Rapace. brr IMDb 6.9/10 CSFD 78 % Dívka, která kopla do vosího hnízda (Flickan som lekte med elden) Švédsko / Dánsko / Německo 2009, 129 min., thriller/drama/krimi Režie: Daniel Alfredson Hrají: Noomi Rapace, Michael Nqvist, Lena Endre www. millenniumfilmtrilogy.com

V kinech od 16. prosince

tržby, které vzhledem k poměru s minimálními náklady udělaly z prvního dílu jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob. V Paranormal Activity 2 se začnou dít divné věci, když se rodina sestry hlavní hrdinky z jedničky přestěhuje do nového domu. Z toho, co zpočátku vypadá jako série vloupání, se po nainstalování bezpečnostních kamer vyklube něco mnohem hrozivějšího. Ztracená Katie se nečekaně vrací a v ohrožení se ocitá i teprve několikaměsíční batole. Další podrobnosti jsou až do premiéry přísně tajné. V Japonsku už ale dokončili vlastní paralelní pokračování Paranormal Activity 2: Tokyo Night. Neobvyklý krok by mohl být začátkem pěkného mezinárodního hororového přátelství. brr

následuje démon. Chlapec našteluje v ložnici zapnutou digitální kameru. Paranormální aktivity, které zachytí, jsou úplně jiné než ty, co se dají najít na internetu. Sugestivní zážitek domácího videa, částečně podobný slavné Záhadě Blair Witch, by si o pokračování řekl sám. Kdyby to za něj neudělaly gigantické

IMDb 6.2/10 CSFD 55 % Paranormal Activity 2 (Paranormal Activity 2) USA 2010, horor Režie: Tod Williams Hrají: Katie Featherston, Gabriel Johnson www.paranormalmovie.com

V kinech od 16. prosince


Nejoblíbenější příběh z Narnie jde právě do kin.

Letopisy Narnie:

brr

Plavba Jitřního poutníka F

antasy sága Tolkienova současníka a přítele C. S. Lewise se dočkala třetí filmové adaptace. Dva nejmladší sourozenci Peevensovi, jejich bratranec a (teď už král) Kaspian tentokrát vyplují na moře. Osud pohádkové říše Narnie je totiž znovu v sázce. Plavba Jitřního poutníka slibuje lví božstvo Aslana, proradnou Bílou čarodějnici nově v podobě záhadné zelené mlhy i dosud nepoznané postavy v čele

s poloviční hvězdou Lilliandil. Na sotva zletilé hrdiny čeká dobrodružství na neprobádaných ostrovech plných neznámých stvoření i u břehů řeky, která všechno, co se dotkne jejích vod, promění ve zlato. Film Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka ale zakotvil v kinech později, než se čekalo.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka IMDb 7.0/10 CSFD 61 % (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Trader) Velká Británie 2010, 114 min., fantasy/ dobrodružný/rodinný Režie: Michael Apted Hrají: Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henley, Liam Neeson, Simon Pegg, Tilda Swinton www. letopisy-narnie.cz

V kinech od 9. prosince

Natáčení mělo začít v lednu 2008 a dostat se i do Prahy. Studio Disney,

Rodinka

Do bláznivé rodinky patří i Petr Forman.

Z

apomeňte na film, který si slavný název jenom vypůjčil. Taková normální rodinka se vrací teprve teď, po čtyřiceti letech. Šest půlhodinových dílů nového seriálu nazvaného čistě Rodinka chce navázat na laskavý humor i obrovskou popularitu původního sitcomu. Ve vysílání některé z českých televizí se jich dočkáme během příštího roku. Stejnojmenný film Dušana Kleina, který vznikl sestříháním jednotlivých epizod, ale můžete vidět v kinech už teď. Stejně jako kdysi, i dnes je centrem dění hala s povědomým schodištěm. Vybavení se za ta léta změnilo, nicméně členové Rodinky se stále schází na stejném místě, aby s humorem sobě vlastním řešili každodenní všední a také poněkud neobyčejnější trable. Nebo společně strávili příjemné rodinné chvíle, i když nějaká ta kolize na sebe určitě nedá dlouho čekat. Novinkou je zimní zahrada přetvořená v tropický skleník i část hereckého obsazení. Jaromír Hanzlík a seriálové sestry Jana Štěpánková a Daniela Kolářová se vrací, ale herecké legendy Dana Med-

řická, Marie Rosůlková, Zdeněk Řehoř a Eduard Cupák už se pokračování nedožily. Dospělí raubíři se proto dočkali manželek, Rodinka má novou sousedku a obsazení se rozrostlo o Lenku Vlasákovou, Terezu Kostkovou nebo Lucii Vondráčkovou. Jaromír Hanzlík adoptoval želvy Poldinky i známou babiččinu hlášku „To přece není žádný problém!“ Zdá se, že humor Rodince zůstal stejný.

zatím nehodnoceno Rodinka (Rodinka) Česká republika 2010, 80 min., komedie/rodinný Režie: Dušan Klein Hrají: Dana Medřická, Marie Rosůlková, Jaromír Hanzlík, L.Vlasáková, L. Vondráčková, T. Kostková www. falcon.cz

V kinech od 9. prosince

brr

19

ME FILM

jež distribuovalo do kin předchozí Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň i Prince Kaspiana, ale práci pozdrželo. Uvedení filmu do kin plánované na květen 2009 se posunulo o rok. Disney nakonec kvůli neuspokojivým tržbám Prince Kaspiana, který vydělal méně než první díl, zvedl kotvy a rozjeté ságy se muselo ujmout konkurenční studio 20th Century Fox. Jenže zatímco Princ Kaspian je méně oblíbený i u fanoušků knižní série, Plavba Jitřního poutníka je považovaná za nejzajímavější a nejoblíbenější příběh z Narnie. Tvůrci mu věří a na příští rok už připravují další díl Stříbrná židle.


Nesvatbov: Dnešním třicátníkům se do ženění moc nechce. Ani na vesnici.

Když nemá kdo podat sklenici vody „U

nás v obci žijí mladí krásní lidé, kteří by mohli žít v krásném rodinném svazku. Zatím je to oukej, maminka se postará, dá plný hrnec na stůl, ale zeptejme se starých lidí, kterým nemá kdo podat sklenici vody,“ ozývá se ve východoslovenské vesnici Zamplínske Hámre z místního rozhlasu. „Dost mentorování, ještě jsem chtěl říct, že zítra vyvážejí popelnice, tak na to nezapomeňte.“ Lidé na ulicích pokračují v chůzi. Na podobné přednášky jsou zvyklí. O místním starostovi se ví, že mu nejvíc ze všech problémů vadí vysoký počet svobodných mladých lidí, takzvaných singles. Na venkovskou podobu fenoménu, o kterém se většinou mluví spíše v souvislosti s velkými městy, se rozhodla ve svém pátém celovečerním dokumentu Nesvatbov zaměřit režisérka Erika Hníková. Kromě urputného starosty, bývalého generála, co si vzal do hlavy, že

20

místní mladé spáruje za každou cenu, protože „musí myslet na zadní kolečka“, si dokument všímá hlavně tří hámerských obyvatel. Svobodných třicátníků, kteří by si partnera rádi našli, ale nedaří se jim to. Ďoďo opravil a zařídil celý dům a chybí mu už jen manželka. Monika žije s matkou a všechny její kamarádky už jsou vdané. A automechanik Jančo má už jednu vyhlídnutou, ale úspěch zatím neměl. Zábavný i trochu zneklidňující vhled do života jedné vesnice vrcholí večírkem uspořádaným místním starostou pro nezadané. Ten v některých momentech připomíná scénky z Formanova Černého Petra nebo Lásek jedné plavovlásky a celý film je nabitý replikami, které aspirují na legendární hlášky. Režisérka Erika Hníková má renomé známé české dokumentaristky už od svého debutu Ženy pro měny, jímž se snažila rozvířit debatu na téma diktátu ženských časopisů

a posedlosti krásou. S Richardem Komárkem natočila dokument o inscenaci Tajemství zlatého draka, nazvaný Landův lektvar lásky. Díky tomu se diváci České televize dozvěděli, že Daniel Landa umí létat nebo že Brno je největší město v České republice. Nesvatbov si odbyl premiéru na nedávném jihlavském festivalu dokumentů a z režisérčiných snímků je bezkonkurenčně nejkomediálnější. I na otázku jak to s nezadanými vlastně dopadne, dokáže prostřednictvím pana starosty částečně odpovědět: „Ty lepší, ty geneticky fajnovější, ty pošleme na Mars.“ táňa zabloudilová

Nesvatbov Česko 2010, 72 min., dokumentární Režie: Erika Hníková www. cinemart.cz

V kinech od 9. prosince


ART FILM

Jak se dokumentarista se zájmem o singles ocitne právě ve slovenské vesničce Zemplínske Hámre? Co mohou dokumentaristé závidět režisérům hraných filmů a jaké české dokumenty by vám letos neměly utéct? Odpovídá výrazná česká dokumentaristka Erika Hníková. Nejde se na to nezeptat: Jak jste se dozvěděla o vesnici Zemplínske Hámre?

Souhrou náhod jsem se ocitla ve svatebním saloně ve východoslovenském městě Snina a ptala se, jestli v okolí neexistuje zajímavost, která by se týkala svateb. Upozornili mě na starostu Zemplínských Hámrů, který nechce, aby mu vesnice vymřela, a tak motivuje obyvatele tím, že platí nemalý příspěvek z rozpočtu obce za narozené dítě. Hned druhý den jsem se na Hámre rozjela a rozhodla se natočit film.

ME FILM

Mám před kamerou skutečné lidi Bylo těžké dostat se k protagonistům filmu a přesvědčit je ke spolupráci?

Obtížné to bylo dost. Na vesnici to může být považováno za hanbu, když se vám do určitého věku nepodaří založit si rodinu. Je ve vašem filmu nějaký moment, který máte obzvlášť ráda?

Mám ráda scénu na fotbalovém hřišti, kde pan starosta sedí na lavičce vedle Ďoďa a povídají si o včerejším seznamovacím večírku. Stáli jsme pět metrů od nich, oni nevěděli, že je točíme. Z tohoto nahodilého momentu vznikl krásný dlouhý záběr. Jak jste si pro sebe téma singles uzavřela?

Myslím si, že Nesvatbov nakonec tolik o singles není, neprozkoumává tento sociologický fenomén. Je to film o životním stereotypu hlavních hrdinů, o sisifovském boji pana starosty a o tom, že srdci se nedá poroučet.

Existují podle vás nějaké meze, za které by režisér neměl v ovlivňování protagonistů filmu jít?

Mám dva mantinely: nikoho nenutím točit záběry, co nechce, a dávám film vždy autorizovat. Moje filmy by určitě byly lepší, kdybych to nedělala. V poslední době závidím režisérům hraných filmů, že tohle řešit nemusí. My ale nemáme před kamerou herce, ale skutečné lidi, kterým pronikáme do života. Říkáte, že máte ráda dokumenty, které vás přimějí přemýšlet o světě. Jaký takový film jste v poslední době viděla?

Americký film Kolaps režiséra Chrise Smithe, český film Manuál na výrobu teroristy režisérky Terezy Reichové a slovenský film Olda režisérky Viery Čakányové. Všechny doporučuji. táňa zabloudilová

ZIMA s ME: Vánoční dárečky pro první předplatitele Už je to tady! Metropolis je možné si předplatit! Nedostal jsi Metropolis ve svém oblíbeném kině nebo kavárně? Chceš mít každých čtrnáct dní přehled o kulturním dění v Praze a Brně a získat navíc jednu z fantastických cen? Metropolis doporučuje sledovat stránku www.sledujme.cz. Prvních 2000 předplatitelů získává hodnotné ceny, y, se kterým bude zima ve městě ještě krásnější.

Předplať si ME a užij si zimu. Registrace začíná už 14. prosince! www.sledujme.cz

21


Hlavní město Vaší zábavy Letopisy Narnie:

Rodinka

Plavba Jitřního poutníka

Paranormal Activity 2

al git

3D

Di

Dobrodružný

od 9. 12. 10

Komedie

od 9. 12. 10

od 16. 12. 10

Horor

TRON: Legacy 3D l ita

g

3D

Di

Sci-fi

od 16. 12. 10

Labutí jezero

5. LEDNA OD 10:00

FLORA

Přijď do kina P s miminkem na film:

od 8. 12. 4. PATRO PALÁCE FLÓRA

RODINKA

Vstup pro maminky s dětmi do 18 měsíců

WWW.CINEMAESTRO.CZ

WWW.CINEMACITY.CZ

TO VŠE A MNOHEM VÍC NA VÁS ČEKÁ V CINEMA CITY PALáC FLóRA

VINOHRADSKá 151 PRAHA 3

METROPOLE ZLIèíN

øEVNICKá 1 PRAHA 5

GALAXIE partnerem

akce je: ARKALYCKá 1 PRAHA 4

REZERVACE NA WWW.CINEMACITY.CZ


Filmánie 2010 v multikině

9. 12. – 15. 12. 2010 Kč

50,-

Celý týden všechny 2D filmy za 50,- Kč a 3D filmy za 150,- Kč!

Těšíme se na Vás! www.cinestar.cz


ME MUSIC

INVENCE JE LUXUS Vystajlovaná džíska rapera Wladimira 518.

24


Odkud se vzal název knihy „Zde jsou psi“ pro knihu o vizuálním stylu současných českých kapel a interpretů?

Overstreet: Cesta vedla přes Diamond Dogs od Bowieho, pro mě jednoho z největších stylerů všech dob. Vždycky se mi líbil jak název a obal desky, tak text stejnojmennýho tracku. Chvíli jsme název Bowieho desky zvažovali i pro název knížky, ale pak nám to přišlo na českou scénu moc glam a moc přitažené za vlasy. K čemu odkazuje „Zde jsou psi“ si může každý nejlíp přečíst v Michalově předmluvě, ale ve zkratce je název parafrází výroku „Zde jsou lvi“, kterým se dřív označovaly bílý místa na mapě.

Chcete tím říct, že o tom, jak se kapely prezentují, ještě nikdo souvisle nenapsal?

Přesně. Vizuální styl českých klubových kapel je zatím taky takovým neprobádaným územím. Navíc lvi původně vlastně znamenali příšery, protože jak vypadá lev, tenkrát věděl asi jenom Marco Polo. No a to se nám taky hodilo – příšerných vizuálů jsme viděli dost a dost. Druhý význam je ten, že kapely jsou smečky, party a spolu s fans tvoří klany. A to se nám líbí, jenže my jsme z města, kde se přece jenom potulují spíš psi než lvi.

Kapely jsou smečky, party a spolu s fans tvoří klany. Nakolik dnes mezi českými fanoušky platí rádoby rčení „co posloucháš, to jsi“?

Nanoru: S rozšířenou nabídkou a postmoderním zamícháním hodnot a znaků hudba jako průvodce celkem jasně vymezeného životního stylu (tak jak to pohádkově vidíte třeba v Pomádě) téměř mizí. Když dneska posloucháte punk, neznamená to, že nechodíte do práce v kravatě. U kterých žánrů je „dress code“ nejpřísnější?

Krom velice malých skupin, jako jsou travelleři/tekknaři nebo třeba někteří metalisti, bývá hodnotové ztotožnění s hudbou většinou jen volné. Na dress code je – spolu s dalšími kódy, jako třeba slangem – samozřejmě kladený větší důraz u těchto vyhraněných skupin. Ale často mnohem větší módní přehlídku vídáte u víkendových retro hnutí – skinheads, hippies, punks… Tam jde o znovuvytváření daných uniforem. Metal je v tom ideální – spojuje důraz na stylizaci a konzervativnost. Celkem „přísní“ bývají v tomhle ohledu taky teenageři – třeba emo má jasná pravidla stylizace i ideologii. Tam ale taky nemůžeme mluvit o životním stylu, většina emo fans se neřeže a vstává do školy ráno a ne večer. Neznamená

to, že folkaři mezi sebou budou ochotně akceptovat barevného ravera nebo že to, že posloucháte Abbu, nevyjadřuje vaše hodnotové zázemí nebo ideologickou inklinaci, jen to asi není tak silné jako třeba v 80. letech. Ohledně dnes tolik protěžované škatulky „indie“: existuje nějaký jednotný vizuální a módní styl klubových kapel a fanoušků spadající pod označení indie rock?

Nanoru: Jestli je indie někým protěžováno, pak snad jen recenzenty, což bývají bílí vysokoškoláci, tj. primární indie publikum. My jsme „indie“ brali velice široce, jako ideologii, jako něco, kde ti na pódiu a ti v publiku jsou si hodně blízko. Co se týče uniformy, v 90. letech to býval zelenošedý armádní kabát německé armády, flanelka, džíny a marteny. Berlín se tak pořád obléká. Dneska to může být leccos – rozhodně k tomu patří úzké nohavice, trička s kapelama a „autentická“ a „nedbalá“ vintage opotřebovanost. Ale i když to může být leccos, pokud to není ono, okamžitě se to pozná. A jak je to s originalitou v době, kdy lze seprané a roztrhané džíny, indie slimky a „dřevorubecké“ košile koupit v každém velkém oděvním řetězci, které samy módní trendy nejen zběsile následují, ale často i předepisují?

Nanoru: Originalita se přeceňuje. Móda je o exkluzivitě a současně o zařazení se do skupiny. Interval mezi tím, než se něco „originálního“ z ulice objeví přežvýkané v HM, se minimalizoval. I to „originální“ ale nevzniká izolovaně na zelené louce, ale v těsném vztahu s tím, co se děje ve výloze HM (nebo v televizi a kdekoli jinde). V oblékání, stejně jako ve všech ostatních kreativních oblastech, se těžiště „originality“ přesunulo do schopnosti osobitě kombinovat a interpretovat známé. Osobitost je důležité slovo. Které české kapely jsou co do svého vizuálního stylu dle vás nejvíc invenční?

Nanoru: DVA. Dokázali z provinčního češství/středoevropanství, za které jsme se styděli, udělat cool věc. Invence je ale luxus. Jsme rádi i jenom za ty, kteří vědí, co se děje venku a dokážou na to důstojně reagovat. Třeba Sunshine. jan bárta

25

ME MUSIC

Pod hlavičkou Czech Original Fashion právě vychází publikace Zde jsou psi, obrazová kniha o vizuální podobě současné české klubové scény. Kniha se vypravuje na zatím teoreticky takřka neprobádané území: image a fashion prezentací nemainstreamových českých kapel a jejich fanoušků se u nás ještě nikdo nezabýval. Autoři knihy Michal Nanoru a Martina Overstreet pátrají po tom, jak vizuální prezentace skupin a interpretů souvisí s jejich hudbou a jaké to je být stylový a originální v dnešní konzumní době s jejími přežvýkanými „idoly“. Vžívají se také do trochu kontroverzní role „arbitra elegance“ neboli soudce vkusu, když svým výběrem muzikantů určují, kdo je na naší klubové scéně „in“. Na fotografiích se tak objeví lidé a skupiny jako Magnetik, Wladimir 518, Sunshine, DVA, Dné, Table, Poxxoxxo nebo The Ecstasy Of Saint Theresa.


KONCERTY

Bez ladu a skladu – skupina, která prý přispěla k pádu železné opony.

PROTI FÍZLŮM Legendy undergroundu rozbouří Archu

N

eděle 19. prosince bude v pražském divadle Archa zřejmě ve znamení vzpomínek na máničky, fízly, obušky, utajované koncerty ve stodolách, zátahy STB a vůbec celý ten kolotoč totáče, jaký si československá alternativní (a to v plném významu tohoto slova, neb šlo o skutečnou alternativu k oficiálnímu systému) hudební scéna osmdesátých let minulého století před třiceti lety užívala. Na výjimečném koncertě se sejdou tři hudební ikony tehdejšího undergroundu neboli familiérně „androše“: skupiny Bez ladu a skladu, Dybbuk a Ještě jsme se nedohodli. Bez ladu a skladu se poskládali dohromady v roce 1985 ve slovenském Tren-

26

číně. Skupina kolem Petera Kaščáka, nynějšího pořadatele festivalu Bažant Pohoda, proslula výraznými new-age stylizacemi i texty plnými narážek na současný režim, z nichž jeho oficiálním představitelům vstávaly vlasy na hlavě. Charakteristickým pro zvuk skupiny se stal výrazný vokál Kaščákova mladšího bratra Michala, kterému bylo v době vzniku Bez ladu a skladu pouhých třináct let. Magazín New York Times v roce 2009 napsal, že šlo o jednu ze skupin, které „přispěly k pádu železné opony.“ Dalším totalitním kultem naruby, který v Arše vystoupí, je dívčí kapela Dybbuk, která vznikla v 80. letech přerodem z první holčičí punkové skupiny

Plyn. Syrový garážový zvuk a hysterie uřvaného punku v ženském provedení dráždily ušní bubínky komunistickým pohlavárům až do roku 1988, kdy na troskách rozpadlého Dybbuku vyrostly kapely Panika a Zuby nehty. A čelní představitelé tzv. brněnské alternativy, formace Ještě jsme se nedohodli, se na svém vzniku dohodla na začátku 80. let v moravské metropoli. Pro underground typicky disharmonický zvuk a lehce zvrácené texty dle soudruhů plné jednoznačných politických provokací byly hlavní devizou těchto zarostlých individuí. Androš žije v Arše! jan bárta


ME MUSIC

Vypsaná fiXa pro všechny dezoláty P

op-punková formace Vypsaná fiXa je již pěkných pár let tradiční veličinou domácí hudební scény a její lehce přidrzlý garážový zvuk s místy až skoro volně asociujícími texty už dlouho baví nejen návštěvníky velkých hudebních festivalů v české kotlině. Partička kolem zpívajícího frontmana Márdiho pochází z Pardubic alias San Piéga, jak ho fiXa ve svých písních familiérně překřtila. Funguje už šestnáctým rokem, což při životnosti některých dnešních kapel není maličkost. Za sebou mají k dnešnímu datu šest plnohodnotných desek — poslední

věc nazvaná Klenot vyšla loni. Skupina se na ní uchýlila k modernímu způsobu distribuce formou volného stažení na internetu a následného ne-imperativu „zaplať, kolik chceš“ (podobným způsobem nabízeli svoji desku In Rainbows také britští Radiohead), pro fajnšmekry vyšla deska také na staronovém vinylu. Zajímavější může být, že na Klenotu se producentsky podílel Guy Fixsen (Fixsen s fiXou docela ladí), který spolupracoval se slavnými Pixies a My Bloody Valentine a v jehož anglickém studiu Vypsaná fiXa svoji poslední řadovku nahrávala.

Márdi a spol. doručí fixní podíl hudby na Flédu.

V decentnějším klubovém provedení můžete fiXu spatřit 15. prosince v brněnském klubu Fléda, a ač jim i větší pódium sedí dobře, na intimnějším prostoru si přece jen lépe vychutnáte jejich svižné songy a Márdiho házení řepou. jb BRNO Vypsaná fiXa Fléda|Brno | 15. 12. www.fleda.cz

Moravské M oraavvské orav ssk nám. nám 15, 5, Brno B no

NOV NOVÝ VÝ PROVOZ PROVOZ NOVÉ JÍDLO NOVĚ N OVĚ OŠETŘENÉ PIVO O

NOVÝ TÝM

NOVĚ Ě NEKUŘÁCKÉ ŘÁ É

OTEVÍRACÍ OTEVÍR OTEV EVÍR ÍRACÍ RAC ACÍÍ PÁ P PÁR PÁRTY ÁRTY RTY V SOBOTU 18.12. OD 21.00

INZERCE

27


MUSIC Hudební ceny Tv Óčko 2010

TV Óčko, jediná česká čistě hudební televizní stanice u nás, vyhlašuje na sklonku roku již tradičně své hudební ceny. Od roku 2003, kdy byly Óčko ceny udělovány poprvé, se stále drží i stejný způsob hlasování – o tom, kdo si odnese domů hudební trofeje, mají možnost pomocí sms rozhodovat sami diváci. Vyhlášení letošního muzikálního referenda o tom, kdo přijde českému publiku nejlepším zpěvákem/kapelou/objevem/klipem atd. roku, se konalo ve čtvrtek 2. prosince v pražské Incheba Aréně, kde večer plný hvězdných ocenění letos uváděli Diana Kobzanová a Petr Vágner. A jak to tedy letos dopadlo a kteří interpreti si domů odnesli nablýskanou sošku? Dan Bárta frontman kapely Illustratoshpere, Matěj Ruppert frontman kapely Monkey Business, Vojtěch Dyk frontman kapely Nightwork a Tereza Černochová v čele špičkového B Side Bandu jsou zcela jistě zárukou neopakovatelného zážitku. Nenechte si ujít tuto ojedinělou událost, která spojuje to nejlepší, co česká hudební scéna nabízí. Festival, který se koná 24. 10.–18. 11., přiveze do Brna mnoho zajímavých projektů. Nejpopulárnější zpěvačkou roku se stala stejně jako loni Aneta Langerová, což svědčí o velké domácí oblibě této křehké muzikální duše, kterou zrodilo první kolo soutěže o českou superstar. Zpěvákem, který získal od diváků nejvíc hlasů, je letos David Deyl. Kapelou roku se překvapivě stala formace Mandrage a předběhla tak favorizované showmany Nightwork, stálici Kryštof i nový objev kytarové scény Charlie Straight. Cena za klip roku putuje na Slovensko k tamnímu hip-hop bossovi Rytmusovi za vizuální podobu jeho singlu Zlatokopky. Žánrové ceny v kategoriích Pop & Dance, Rock a HipHop mají popořadě Nightwork, Divokej Bill a Marpo. A cenu si odnesl i kontroverzní Ruda z Ostravy a to za nejlepší zakázaný me (jak jinak) klip.

28

Šílenci Madsin budou hřešit ve Futuru.

Ve Futuru se bude „šíleně hřešit“ J

e to tak, do Prahy se po třech letech vrací ostrá hard-core banda Mad Sin, aby svým nekompromisním virválem zase jednou převrátili pražský klub Futurum naruby. Mad Sin založil v Německu v roce 1987 pokérovaný řízek Koefte De Ville. Zpočátku svoje rockabilly songy říznuté country a blues hráli po ulicích a nákupních centrech s vidinou pár kaček od kolemjdoucích turistů, aby pak v zaplivaných berlínských barech rozjížděli to pravé psychobilly peklo.

Jako jedna z vůdčích skupin druhé vlny psychobilly muziky na konci osmdesátých let nasáklé estetikou béčkových filmů a hororů, burleskně kabaretním stylem vystupování a s kontrabasem místo baskytary se Mad Sin proslavili daleko za hranicemi rodného Deutschlandu a všude po světě za sebou nechávají nadšené publikum a zbourané kluby převrácené vzhůru nohama. V neděli 19. prosince zařádí Mad Sin ve Futuru spolu s domácími psychobilly matadory Green Monster (kteří slaví deset let existence) a Rocket Dogz.

Jejich koncerty jsou i po více jak dvaceti letech pokaždé událostí, Mad Sin jsou razantní punkrockeři a na punk si rozhodně nehrají. Do svých živých vystoupení dávají vždy všechno, řízné kytarové kusy s frenetickým tempem střídají s poklidnějšími skoro až baladami, ze kterých dýchají jejich vskutku bohaté životní zkušenosti z podzemí i světa nad ním.

jb

PRAHA Mad Sin, Green Monster, Rocket Dogz Futurum Music Bar | Praha | 19. 12. futurum.musicbar.cz


ME MUSIC

DJ Food aka Strictly Kev a jeho zvukové koláže.

Ninja Tune slaví XX! P

řed dvaceti lety založili v Londýně dva tehdy ne moc známí DJové – Matt Black a Jonathan More alias Coldcut – svůj vlastní label na vydávání nové elektronické muziky. Nazvali ho Ninja Tune a možná ani netušili, že položili základní kámen pro jeden z nejdůležitějších přístavů progresivní hudby od elektroniky přes hip hop (a jeho instrumentální verzi) až po nu jazz. O dvacet let později je Ninja Tune jedním z nejrespektovanějších hudebních labelů vůbec a ve své stáji má tucty 1 ninja_tune_xx_100x70.ai prvotřídních umělců, za všechny ales-

poň Bonobo, Mr.Scruff, The Cinematic Orchestra, Jaga Jazzist, Amon Tobin, Roots Manuva... Své dvacetiny slaví Ninja Tune ve velkém stylu: stylovým boxem obsahujícím na několika vinylech a cd klasické i úplně nové věci svých interpretů a koncerty po celém světě, na kterých, jak jinak, vystupují umělci tvořící pod hlavičkou ninji. A pánbůh zaplať, ani naše zemička nezůstane vynechána – do Prahy, konkrétně do žižkovského klubu Akropolis, zavítají 15. prosince dva vyslanci ninjovské 15.11.10 stáje. 16:57Prvním je ostřílený matadorský projekt DJ Food (dnes již

jen Strictly Kev), proslavený dovedným mixováním breaků a hiphopových samplů mezi jazzové party, druhým je downtempová dvojice Grasscut, která je se svojí debutovou deskou 1 Inch ½ Mile jedním z adeptů na čerstvého favorita Ninja Tuneu. Hudební událost zimy! jb PRAHA Ninja Tune XX – DJ Food, Grasscut Palác Akropolis | Praha | 15. 12. palacakropolis.cz

NINJA TUNE XX PRESENTS:

DJ FOOD GRASSCUT (UK)

live (UK) NEW ALBUM 1 INCH / 1/2 MILE

STÜEDA/WEDNESDAY

15.12.2010 PALÁC AKROPOLIS START: 19:00 HODIN

KUBELÍKOVA 27, PRAHA 3

VÍCE INFO NA WWW.CNFRNC.CZ INZERCE

29


KONCERTY Tros Sketos vzniklo v roce 1986 ve Skálově ateliéru za účelem vytvoření humorného programu pro jeden soukromý večírek. Do povědomí široké veřejnosti se dostali v roce 2002, kdy ztvárnili znělku 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Již z plakátu působili velmi tajemně a většina návštěvníků udiveně kroutila hlavami se slovy „Co jsou jen tihle zač?“.

Absurdní humor Tros Sketos

S

vérázné obleky a klobouky, „sketařsko-stepařský“ zpěv, tanec a spousta absurdního humoru. To je herecké muzikálně-umělecké trio Tros Sketos, jenž se představí pražskému publiku 20. prosince v Paláci Akropolis. Když se tito pánové v nejlepších letech rozparádí, nenudí se mladí ani staří a holky šílí. Nezařaditelná produkce těchto skrytě inteligentních perfor-

merů je kombinací kabaretu s hravým neodadaismem, okořeněným šamanskými prvky východních kultur.

Tros Sketos se mohou do Paláce Akropolis vracet téměř jako domů, protože interiér navrhl právě F. Skála. Naposledy jsme je zde mohli vidět letos v květnu. A čím nás překvapí tentokrát?

Originální trio Jaroslav Róna, Aleš Najbrt a František Skála žije dvojím životem. Oficiálně známí a úspěšní výtvarníci mají čas od času potřebu přímočarého exhibicionismu a vypaří se ze svých ateliérů neznámo kam… Že by do divadla?

me PRAHA Tros Sketos Palác Akropolis | 20. 12. | 20.00 www.palacakropolis.cz

Podpořte Lesby v Lucerně! Stálice české poprockové scény Support Lesbiens pod vedením charismatického frontmana Kryštofa Michala vystoupí 14. a 15. prosince na dvou po sobě následujících koncertech, které se odehrají na prknech pražského Lucerna Music Baru. Podporujte Lesby i v časech Vánoc! Lucerna Music Bar | Praha | 14. 12. a 15. 12. lucerna.musicbar.cz

Rising stars CCTV Allstars Mladá skupina CCTV Allstars s mezinárodním obsazením (UK, USA, Švédsko, Mexiko a, světe div se, i Česká republika) kolem showmanského světáka Eddyho Allena pouští s velkým elánem do světa svoji směs funku a ska pod názvem „full rhytm music“. A šlapat jim to určitě bude i 19. 12. v klubu Akropolis! CCTV Allstars, Los Chillakillaz Palác Akropolis | Praha | 19. 12. | palacakropolis.cz

Fléda slaví 9. narozeniny! Klub Fléda alias hudební mekka jihomoravské metropole slaví již tradičně těsně před Vánoci své narozeniny. Oslava ve festivalovém duchu bude 21. prosince na dvou pódiích hostit Jana Budaře & Eliščin Band, slovenské Bez ladu a skladu, Puding paní Elvisovej, Noisecut a další. Živjó! 9. narozeniny Flédy Fléda | Brno | 21. 12. | fleda.cz INZERCE

30


31 ME MUSIC


CLASSIC

Jak si vychutnat Mahlera Mladý dirigent Jakub Hrůša loni zahajoval Pražské jaro.

ezinárodní hudební festival Pražské jaro rozjíždí nový projekt pro mladé posluchače s názvem Rozkvět Pražského jara. Cílem Rozkvětu je představit a ukázat krásy klasických hudebních kompozic mladým uším zajímavou a zábavnou formou a připravit jakýsi „návod“, jak si díla hudebních velikánů opravdu náležitě a do hloubky vychutnat. V době, kdy bývá klasická hudba často odsouvána do pozadí zájmu coby „muzejní nuda“, jde o perfektní protitah od milovníků klasiky – Rozkvět přichází s „nevážným pojetím“ vážné hudby, a vyvrací tak veškeré pochyby a předsudky, se kterými se klasické muzikální kusy setkávají. Rozkvět Pražského jara hodlá představovat díla hudebních velikánů prostřednictvím tematicky komponovaných večerů a setkání se zajímavými

osobnostmi (dirigenty, skladateli, publicisty, režiséry) z hudebního světa.

vírají pomyslné dveře k nekonečným břehům vlastní fantazie.

První z těchto večerů se uskuteční v pátek 10. prosince v koncertním sále kostela sv. Vavřince v Praze a jeho tématem bude osoba a dílo rakouského skladatele a českého rodáka Gustava Mahlera. Mahler nebyl zvolen náhodou – jeho bohaté orchestrální symfonie a velmi emotivní zvuk plný dramatických zvratů a kontrastů jsou dle pořadatelů akce „ideální vstupní branou do klasiky“. Z Mahlerova hudebního odkazu dodnes čerpá většina skladatelů filmové hudby (a jeho hudba se také v nesčetných filmech objevila, jako příklad uveďme slavný Viscontiho film Smrt v Benátkách). Jeho skladby jsou velmi epické (nebo také „filmově znějící“) a vnímavému posluchači ote-

Hostem večera plného úchvatné hudby a doprovodných projekcí bude dramaturg Pražského jara a hudební režisér a publicista Antonín Matzner a programem bude provázet Pavel Trojan ml., skladatel, dirigent, ale také herec, známý například ze seriálu Dobrá čtvrť. Vstup zdarma.

CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX 15. 10. 2010 – 31. 12. 2010

METROPOLIS CRYPTIC 257 MASKER PASTA POINT SKARF TRON

PRAHA Rozkvět Pražského jara – Gustav Mahler Koncertní sál kostela sv. Vavřince | Hellichova 18 | Praha 1 10. 12. | 18.00 festival.cz/rozkvet

Kamil Lhoták čili Útěcha z techniky

Moravská galerie v Brně Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14

www.moravska-galerie.cz

M

3/12/2010– 3/4/2011 POUPĚTOVA 1, PRAHA 7 PO 10 – 18H, ÚT ZAVŘENO, ST – PÁ 11 – 19H, SO – NE 10 – 18H WWW.DOXPRAGUE.ORG, WWW.FACEBOOK.COM/DOXPRAGUE.CZ

INZERCE

32

Metropolis_MG-100x70.indd 1

11/9/10 9:59:50 A


29

1 1 / 01/ 2 0 33


Ruce, prsty, hlava, záda… hle – člověk!

ME DIVADLO

aneb Jak funguje tělo V

budově bývalých Elektrických podniků, kde například proběhl letošní Designblok nebo nedávný Code:Mode, se schyluje k další ojedinělé události. Tentokrát však z vod divadelních. Po dvou letech úspěšné práce na antropologickém a integračním projektu MÍT TĚLO, BÝT TĚLEM, u jehož zrodu stály dvě mladé umělkyně Kateřina Jungová a Martina Musilová, vzniklo divadelní představení založené na spolupráci lidí různého věku, různých profesí a lidí s tělesným nebo mentálním postižením. Že vám zmíněná jména ani projekt nic neříkají? Nevadí. O slávu a individuální úspěchy tady totiž vůbec nejde. Naopak. Jde o vzájemné pochopení, integraci a přijmutí sebe sama, potažmo svého těla. V centru pozornosti je tedy vlastní tělo a schopnost vnímat jej. Každý z účinkujících má vzhledem ke svým

34

tělesným nebo sociálním danostem naprostou odlišnou „tělovou zkušenost“, a zejména s tím se v představení pracuje. Představení se skládá z různých fyzických jevištních akcí, kdy se dotyční snaží vyjádřit pomocí těla chuť, dotek, absurdní a surreální fantazie inspirované vnitřním fungováním těla. To vše za hudebního doprovodu flétny, saxofonu, klarinetu a dalších především perkusních nástrojů, které někdy doslovují jevištní akci a oddělují jednotlivé úseky. Významnou součástí inscenace je také práce hlasem – vokální i verbální – v návaznosti na živou hudbu. Nechybí ani autorské texty tvůrců a improvizovaná vyprávění. Výsledkem je pestrá směsice výrazů, pohybů, lidských motivů a přístupů k vlastnímu tělu, která divákům umožní vidět lidskou bytost z úplně jiné perspektivy.

Součástí premiéry i každé další reprízy je také diskuze všech zúčastněných, tančírna a hostina, kdy se základní integrační poslání projektu rozšíří i na diváky. Světla a kulisy možná nebudou dokonalé, občas to zaskřípe a vy se nepříjemně ošijete, ale i takové divadlo existuje. Tak proč ho vedle juchavých muzikálů a uhlazených činoher také nezkusit? anna königsmarková

PRAHA Tělovník obecný – Corpus Vulgaris Budova bývalých Elektrických podniků | Bubenská 1 | 13. 12. | 19.00 www.alfredvedvore.cz


N

árodní divadlo v Brně v lednu počtvrté velkolepě připomene skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který zde před 244 lety jako jedenáctiletý koncertoval. Maškarní bál v Redutě proto účastníky opět přenese do dob tohoto geniálního hudebníka.

obdrží při vstupu vlastní láhev vína. Pokud toho bude pro vaše utancované nohy a přeplněný žaludek moc, stačí se zahledět na módní přehlídku nebo se usadit do křesla tajemné věštkyně, která vám třeba odhalí, že na bále vyhrajete soutěž o zájezd do Salzburku.

Ze všech koutů tematicky vyzdobeného sálu se bude linout jedině Mozart. Jednou v provedení velkého orchestru, podruhé z úst sólistů Janáčkovy opery a potřetí zahraje možná samotný Mozart…

Lákadel na mozartovský bál je tedy nepočítaně. Stačí natáhnout bílé punčošky, přepudrovat paruku, nasadit škrabošku a za zvuku slavnostních fanfár vplout na taneční parket. Ten nejkrásnější kostým bude bohatě oceněn.

Nebude chybět ani současné pojetí jeho skladeb z reproduktorů přítomných DJ’s. Trsat tak můžete na moderní „mozartdisco“ nebo se pod vedením Hany Litterové a jejích tanečníků oddat kouzelnému menuetu. Ve tříčtvrtečním taktu můžete dotančit k prohýbajícím se rautovým stolkům s nejrůznějšími laskominami. A pozor – každý pár

ME DIVADLO

Krásné róby, bílé punčochy a Mozart až do rána

ak BRNO Maškarní bál aneb Mozart v Redutě Reduta | 29. 1. | 20.00 www.ndb.cz

TROS SKETOS

20.12.2010 / 20:00/ Palác Akropolis MHMP podporuje v roce 2010 program projektu Paláce Akropolis částkou 15 500 000,-Kč.

Rezervace dVA@palacakropolis.cz Předprodej Ticketpro / Ticketportal Kavárna Paláce Akropolis (Kubelíkova 27 / Praha 3) WWW.PALACAKROPOLIS.CZ

INZERCE

35


DIVADLO vá, HANERI, Doktor Zelí a další. Tihle všichni také věnovali jeden kousek ze své kolekce do benefiční tomboly, jejíž výtěžek půjde na konto nadace Magdalenium. V prvním patře navíc poběží prodejní výstava mladého umění Une femme est une femme: My v ženě, žena v nás. A kdo se těší na lítý zápas vanilkových rohlíčků, perníčků a podobných pochoutek, už teď by měl začít péct: v porotě klání ve vánočním cukroví zasedne např. foodblogerka ChilliJulie nebo Madam Minach. Vánoce XXL prostě hodlají být pořádně vypečené – a nezapomeňte si zajít i na představení!

Vánoce XXL: tlusté a veselé!

Z

apomeňte na zrádný cukr a tragickou bilanci Vánoc a vydejte se na XXL Vánoce do Alfa pasáže. ArtMarket plný módy, šmuků, kalorických dobrot nebo grogu s benefiční tombolou a kláním ve vánočním cukroví nadělila svým divačkám plnotučná one

woman show Modelka XXL aneb Moje stehna v proklatým detailu. Ve středu 15. prosince od 18 do 22 hodin provoní pasáž punč Čokoládovny Minach, kavárna Švanda uvaří grog, Korálkový krámek připraví speciální ceny na vybrané kousky, knihkupectví Ženíšek vyvalí na pult i ty nejtlustší bestsellery a KOKINO svá parádní kokinka. Stolky s poklady roztáhne Zvrhlý vkus, LOVEmusic, Pokojík, PunkTura, ReForma bijou, Yuya, Pavla Dvořáko-

A dobrá rada pro všechny: Modelka XXL před Vánoci zásadně nakupuje jenom bižu (protože se do ní narve i v lednu)! me BRNO XXL Vánoce Alfa Pasáž | Brno | 18.00 www.hadivadlo.cz

Té se snaží dosáhnout i dva mladíci. V nezadržitelném víru kolotoče ale zjišťují, že vůbec neví, co to svoboda je. „Nemají žádné kořeny, žádnou víru, žádnou zodpovědnost. Neuvědomují si, že čím víc po něčem touží, tím víc se stávají závislí,“ uvažuje režisér představení David Šiktanc. A takové úvahy se nemusí vztahovat jen k době počátku minulého století. Na sedátkách podobného řetízkáče se točíme i dnes.

Kniho, poraď, jak přežít ve víru krutého velkoměsta?

Boj o vlastní svobodu v džungli velkoměsta

U

táhnout kravatu, srovnat krok a vydat se vstříc krutému velkoměstu, které vám nedá nic zadarmo. To ostatně čeká i samotné absolventy činoherního ročníku pražské DAMU, kteří se 16. prosince v Disku předvedou ve své v pořadí třetí inscenaci,

36

v dramatu Bertolta Brechta s názvem V houštinách měst. Hra, která patří k autorovým prvotinám, se odehrává v roce 1912 v Chicagu. Jde tu o boj o moc, o život, o myšlenky, názory a vlastní svobodu.

V houštinách měst se vyznačuje pro Brechta typickým expresionistickým stylem. Slova jsou vržena do prostoru, kde si žijí svým vlastním životem. Někdy patetická, jindy ironická nebo mrazivě pravdivá a celkově určující dynamiku celé hry. Hercům nezbývá než se s nimi poprat, snažit se je zkrotit a vymanit se z jejich kruhů. Stejně tak se musí poprat o své místo na scéně. Ať už se jedná o scénu divadelní nebo tu opravdovou, životní. ak PRAHA V houštinách měst Divadlo DISK | Praha | 6. 12. | 19.30 www.divadlodisk.cz


Když dva se perou, třetí se směje.

Dobře rozehraná partie

ok 2010 završí v Městském divadle Brno mistrná konverzační komedie z pera rakouského dramatika Stefana Vögela Dobře rozehraná partie. A to nejen symbolicky, ale téměř doslova, protože divadlo hru nasadilo i na slavnostní silvestrovský večer. Válečný veterán Fred už k stáru není příliš příjemným společníkem, pouze přítel Walt s ním hraje šachové partie a hospodyně odchází jedna za druhou. Až na italku Rosalii, která s oběma pány začne hrát vlastní šachovou partii. Kolotoč se roztáčí, repliky se střídají rychlostí pingpongového míčku a o úsměvných a nečekaných pointách ani nemluvě. Ačkoli máte možná výhrady k občas lehce povrchním konverzačkám, věřte, že „udělat“ dobrou komedii dá mnohdy víc práce než namixovat tracky s dramatickou a srdceryvnou hudbou v tragédii. Procvičit bránici a mimické svaly v obličeji není nikdy na škodu a navíc Dobře rozehraná partie má určitě alespoň jeden vážný důvod, proč na Lidickou zamířit. Je jím první dámy českého divadla, paní herečka Zdena Herfortová. Sekundovat jí budou neméně významní pánové Jaroslav Dufek a Ladislav Lakomý. Pokud tedy toužíte po divadelní komedii „jako za starých časů“, kde herecký výkon hraje prim, je toho Dobře rozehraná partie dobrým příkladem. ak

BRNO Dobře rozehraná partie Městské divadlo Brno / činoherní scéna / 11. 12. / 19.30 www.mdb.cz

Adventní dvve dv setkání 12. prosince e v 17 hodin, JJanáčkovo á ko ovo vo d divadlo i Vánoce Vá V áno na a lid lido li lidovou id do ovv notu! Společný večer souboru HLUBINA Spol SSp po po oleč le č folklorního tanečního neeečn eččnníhh ssou ouub o NA Brněnského rozhlasového orchestru llidových nástrojů (BROLN). aB Br idddo o BRO ROLN O N) Hlubina patří již řadu let mezi přední folklorní soubory v České republice. Repertoár vychází z kořenů širokého Slezska a Lašska, včetně inspirací slezským barokem. Janáčkovy Moravské tance budou patřit ke společnému repertoáru Hlubiny a BROLNu, uvidíte a uslyšité však mnohem víc... Přijďte si stylově zpříjemnit vánoční čas!

www.ndbrno.cz INZERCE

37

ME DIVADLO

R


Michal Gabriel: Hráči v řece, 2005–2010

ME ART

Postindustriál i klasika

CENY JINDŘICHA CHALUPECKÉHO Centrum Dox vystavuje díla mladých českých výtvarníků, laureátů a letošních finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se umělcům do 35 let uděluje letos již po dvacáté. I přes svůj poněkud neostrý obraz, hlavně v porovnání se zahraničními oceněními pro mladé umělce, jako je třeba Turnerova cena ve Velké Británii, se dá cena označit za událost sezóny. Expozice Laureáti 20 mapuje ohlédnutí za výběrem dosavadních laureátů od roku 1990-2009, výstava Finále 2010 zase představuje současné finalisty a konečně i vítěznou dvojici umělců Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. Porota ocenila inovativní přístup k postindustriální kultuře a příspěvek k utopicko-romantizujícím představám minulého století.

Dřeva z ocelárny Letošní vítězové Artamonov a Klyuykov vystavili natřené barevné dřevěné modely ocelářských strojů

38

a dali jim hlavní úlohu v zajímavé konstelaci, pohybující se na pomezí objektu, malby, sochy a instalace. Podobně jako v jejich ostatních dílech máme i tady co dočinění s jistou dávkou tajnůstkářství a samozvaného mysticismu, tvořeném z absurdních torz a stop

Malá Chalupeckého dramata Při letošním dvojitém jubileu (20. ročník ceny a nedožitých sto let teoretika umění, po kterém je pojmenována) nelze nevzpomenout i na méně či více štiplavá dramata, která nejprestižnější ocenění poznamenala. Třeba na předávání ceny Davidovi Černému venku na chodníku před Národní galerií z rukou bývalého prezidenta Václava Havla, nebo vyhnání ceny i s její porotou z Národní galerie a následné vytvoření ceny NG 333 – trucpodniku Milana Knížáka, oceňující umělce do 33 let. nb

po životě. Divák může být svědkem znovuoživení něčeho, co nikdo nepotřebuje, ale co má svou roli v příběhu zakotveném o staletí dříve. Další z finalistů, dvojice David Böhm a Jiří Franta, Václav Magid, Jakub Matuška či Alice Nikitonová představují plnohodnotný průřez současné umělecké tvorby – na své si přijdou milovníci klasické malby, jíž se v minulosti tolik pozornosti nedostávalo, i stoupenci konceptualismu.

PRAHA

Cena Jindřicha Chalupeckého Centrum současného umění DOX do 10. 1. 2011 www.doxprague.cz


Světe div se. Do Veletržního paláce proudí zase zástupy lidí. Důvodem je výstava Monet–Warhol, na níž lze vidět u nás jinak vzácné skvosty světového umění. Na otázky ohledně Batlinerovy sbírky odpovídala Metropolisu kurátorka výstavy Olga Uhrová. Sbírka odráží do značné míry vkus a libůstky sběratele a jeho úroveň coby znalce umění. Jak byste z tohoto hlediska hodnotila manžele Batlinerovi?

Každý sběratel má určitý okruh umělců, kterému dává přednost. Je Batlinerovou velkou zásluhou, že i když sbíral německé expresionisty, neustrnul a ve sbírce má i současné umění, například obrazy Alexe Katze nebo Georga Baselitze, s kterým se i přátelí. Sbírka je tak průřez příběhu umění dvacátého a jedenadvacátého století.

Giacometti. V 50. a 60. letech se soustředili především na současné umění, pak začali získávat díla slavných francouzských malířů jako Moneta, Sisleyho, Renoira, v dalším období se pak zaměřili na tvorbu německých expresionistů, ruskou avantgardu a surrealismus. Co považujete za největší perly kolekce?

Ikonou sbírky je obraz impresionisty Clauda Moneta Lekníny z roku 1917–19. Dále pak díla představitelů ruské avantgardy a tvorba poválečná. Ze tří set obrazů, které sbírka zahrnuje, je na výstavě k vidění osmdesát. Podle jakého klíče jste při jejich výběru postupovali?

Jednoznačně jsme nevybírali okruh impresionistů, protože tyto umělce máme daleko silněji zastoupeny ve sbírkách Národní galerie a ze stejného důvodu jsme také nežádali o obrazy Picassa a Kupky. Naopak jsme vybrali obrazy expresionistů, ruské avantgardy a světovou poválečnou tvorbu, která u nás chybí.

Jaký je příběh samotné sbírky?

Manželé ji začali budovat v padesátých letech. Prvním autorem, o kterého se zajímali, byl sochař a malíř Alberto

Jaká je zatím návštěvnost?

Vysoká, veřejnost se o výstavu zajímá. Co nás těší, je, že jde doslova o průřez

generacemi. Návštěvníci jsou příslušníci střední a starší generace, stejně jako mladí lidé, respektive studenti. Pro ty naše lektorské oddělení připravilo řadu programů. Několikrát za měsíc pořádáme pro veřejnost také přednášky. Výstava je mimo jiné prezentována jako vyústění nebo navázání spolupráce s vídeňskou Albertinou. Jaké projekty plánujete nebo připravujete v rámci této spolupráce do budoucna?

Monet–Warhol je speciální a velmi náročný projekt, který by se neuskutečnil bez státní garance. Už jenom pojištění a transport obrazů jsou velmi nákladné. Nerada bych zmiňovala plány, o kterých zatím nevíme, na kolik jsou v současné ekonomické situaci reálné. me BRNO MONET—WARHOL / Mistrovská díla z Albertina museum a Batlinerovy sbírky Veletržní palác | Praha 7-Holešovice | do 7. 1. 2011 www.ngaprague.cz

Monet – Warhol Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky 13. říjen 2010 – 7. leden 2011

Claude Monet, Jezero s lekníny, kolem 1917–1919 Albertina, Vídeň – Batlinerova sbírka Foto: © Fotostudio Heinz Preute, Vaduz

Výstavu připravilo Albertina Museum ve spolupráci s Národní galerií v Praze – Sbírkou moderního a současného umění. Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 / tram 12, 14, 15, 17 > Veletržní / www.ngprague.cz

MW_inzerce_155x70.indd 1

4.10.2010 INZERCE 10:19:41

39

ME ART

Už jste viděli lekníny?


Kunstlerhaus v roce 1910 - pohled z ulice Kolište. Foto: Muzeum mesta Brna.

100 let Domu umění

V Domě pánů z Kunštátu se objeví některé osobnosti posledních desetiletí 20. století, jejichž práce se vymykaly požadavkům oficiální kulturní ideologie, a přesto se je podařilo v Domě umění vystavit ještě před listopadem 89 (mj. Kolář, Boštík, Šimotová, Sýkora, Kolíbal, Malich). Expozici obracející se k současnosti uzavřou ukázky tvorby umělců vystavujících v galerii na přelomu tisíciletí. Výtvarná díla jsou konfrontována se soudobým děním ve městě prostřednictvím fotografií, jež zachycují důležité události politického a společenského charakteru, včetně stavebních proměn městského exteriéru. Připravena je i řada doprovodných programů. me

Proč do galerie na výstavu o galerii?

J

e přirozené, že chodíme na oslavy narozenin lidí, které máme rádi. Brněnský Dům umění patří po svém znovuotevření mezi republikové galerijní stálice a je svými aktivitami i vizuálním stylem sympatický všem, kteří chodí na výstavy a mají vkus. Výstava 100 let Domu umění mimo jiné dokládá, že stejně tak tomu bylo i v průběhu jeho historie. V hlavní budově, zrekonstruované po válce Bohuslavem Fuchsem, se kromě stavební historie budov a archiválií představuje i tvorba německých a ra-

kouských umělců – členů uměleckých spolků z meziválečného období, včetně produkčních plakátů. Prezentace poválečných desetiletí se soustředí především na období, kdy se Dům umění stal významným kulturním centrem. To reflektují ukázky děl z výstav padesátých a šedesátých let, vracející se k uměleckému odkazu zakladatelů českého moderního umění (Čapek, Kubišta, Šíma, Zrzavý, Filla, Procházka, Toyen ad.) a následně pak ke tvorbě členů brněnských tvůrčích skupin, jež zanikly v období normalizace (Brno 57, Profil 58, M Brno, Parabola).

Dům umění o sto let později. Foto: M. Dvořáková.

BRNO 100 let Domu umění Dům umění, Dům pánů z Kunštátu, Galerie G99 4. 12. 2010 - 6. 2. 2011. www.dum-umeni.cz

Od 17. prosince 2010 v Mahenově divadle

František Hrubín (1910-1971)

Pavol Juráš

OLDŘICH A BOŽENA aneb Krvavé spiknutí v Čechách

www.ndbrno.cz tel.: 542 158 120 INZERCE

40


ME ART

ZaostĹ™eno na ĹžabiÄ?ky Ĺ˜

eÄ? nenĂ­ o uchazeÄ?kĂĄch o studium na MasarykovÄ› univerzitÄ›, ale o vĂ˝stavÄ›, kterou bude moĹžnĂŠ od 10. do 30. ledna 2011 zhlĂŠdnout v aule brnÄ›nskĂŠ Fakulty environmentĂĄlnĂ­ch studiĂ­.

MĂ­ra, s nĂ­Ĺž kaĹždĂ˝ z nĂĄs pĹ™istupuje k zodpovÄ›dnosti za ĹživotnĂ­ prostĹ™edĂ­, je rĹŻznĂĄ. OvĹĄem i ti, kteří se omezujĂ­ „pouze“ na třídÄ›nĂ­ odpadu, pouŞívĂĄnĂ­ ĂşspornĂ˝ch Şårovek a aplikaci nejrĹŻznÄ›jĹĄĂ­ch „eko“ pracĂ­ch Ä?i Ä?isticĂ­ch prostĹ™edkĹŻ, pĹ™inejmenĹĄĂ­m tuĹĄĂ­, Ĺže nĂĄzor typu „modrĂĄ, nikoliv zelenĂĄ planeta“ je mimo mĂ­su. Jinak neĹž formou uÄ?enĂ˝ch disputacĂ­ a angaĹžovanĂ˝ch diskurzĹŻ pĹ™istupuje k tĂŠmatu ochrany ĹživotnĂ­ho prostĹ™edĂ­ poĹ™adatel fotograďŹ ckĂŠ soutěŞe Ekologie v objektivu. TĂŠ se mĹŻĹže zĂşÄ?astnit kaĹždĂ˝, kdo se chce vyjĂĄdĹ™it k vÄ›ci pomocĂ­ vlastnĂ­ch fotograďŹ Ă­. Jak ukazuje putovnĂ­ vĂ˝stava vĂ­tÄ›znĂ˝ch a dalĹĄĂ­ch vybranĂ˝ch snĂ­mkĹŻ letoĹĄnĂ­ho roÄ?nĂ­ku, vÄ›tĹĄina ĂşÄ?astnĂ­kĹŻ se rekrutuje z Ĺ™ad milovnĂ­kĹŻ přírody. RĂĄdi se do nĂ­ vydĂĄvajĂ­ s fotoaparĂĄtem v ruce a jejich vĂ˝tvory doklĂĄdajĂ­, Ĺže kvĹŻli uhranÄ?ivĂ˝m zĂĄbÄ›rĹŻm ve stylu

Ekologie v objektivu: Cenu Grand Prix zĂ­skala EliĹĄka KyselkovĂĄ za snĂ­mek New Born.

National GeograďŹ c nenĂ­ tĹ™eba jezdit aĹž ne severnĂ­ pĂłl nebo do saharskĂŠ Afriky. StaÄ?Ă­ vĂ˝prava k mĂ­stnĂ­mu rybnĂ­ku nebo na louku za humny. To se tĂ˝kĂĄ například i pracĂ­ pĹ™ekvapivÄ› mladiÄ?kĂŠho Jana Bainara, vĂ­tÄ›ze kategorie do osmnĂĄcti let. Snahu poodkrĂ˝t vztah dneĹĄnĂ­ho Ä?lovÄ›ka k pĹŻdÄ› a prozkoumat rĂĄz souÄ?asnĂŠ zemÄ›dÄ›lskĂŠ krajiny zase vykazujĂ­ diptychy ZdeĹˆka Dvořåka. Ekologie v objektivu vĹĄak zaujala i tvĹŻrce aranĹžovanĂ˝ch ateliĂŠro-

vĂ˝ch fotograďŹ Ă­, coĹž je i případ vĂ­tÄ›znĂŠho snĂ­mku EliĹĄky KyselkovĂŠ. Do jakĂŠ mĂ­ry byl nĂĄzor poroty ohlednÄ› jejĂ­ho pokusu o umÄ›nĂ­ fundovanĂ˝, mohou posoudit vĹĄichni, kteří vĂ˝stavu navĹĄtĂ­vĂ­. me BRNO Ekologie v objektivu Fakulta environmentĂĄlnĂ­ch studiĂ­ | MU | 10.–30. 1. www.ekologievobjektivu.cz

TĂ?DEN LIDSKĂ?CH PRĂ V V BRNÄš

5. 12. – 11. 12. 2010 aneb ProÄ? bychom to neĹ™eĹĄili?

Daniel Glattauer

DobrĂ˝ proti severĂĄku www.tlp.nesehnuti.cz

            !# !$ "  256 stran, vĂĄz., 269 KÄ? www.hostbrno.cz INZERCE

41


Plesy, bály, masopusty… a technoparty J

ak se bavili naši předkové? Jak oslavovali hospodářský rok, konec zimy, přípravu na novou úrodu? Přijďte se přesvědčit do mimořádného prostředí Paláce šlechtičen. Expozice Moravského zemského muzea – Etnografického ústavu provází slavnostními momenty venkovského i městského života. Dozvíte se, jak vypadaly zábavy a tancovačky dělníků, ale i plesy „vyvolených“ – tedy šlechty. Tanec jako prostředek společenské komunikace je leitmotivem celé výstavy. Nemůže chybět ani šlechtická zábava „na vysoké noze“. Součástí expozice tak budou mimořádné barokní miniatury šlechtických kostýmů z Schwarzenberských sbírek kostýmních miniatur ze zámku

RENOCAR

Brno-Slatina Řípská 5c, D1 exit 201 Gabriela Kyzlinková (+ 420) 725 117 344 gabriela.kyzlinkova@renocar.cz www.renocar.com/mini/

INZERCE

v Českém Krumlově. Z lidových zábav budou k vidění hodové atributy, masopustní masky, hudební nástroje, keramika, taneční pořádky, ale výstava nevynechá ani prostředí technoparty. Součástí výstavy bude i bohatý doprovodný program pro mentálně a zdravotně handicapované návštěvníky výstavy, jako například výstava prací, pohybová dílna, výroba dekorativních čelenek a masopustní průvod na náměstí Svobody. Návštěvu Paláce šlechtičen můžete spojit i s prohlídkou dalších výstav – výstavy o historii obchodu a obchodování Koloniál u pana Bajzy a výstavu obrazů Rostislava Pospíšila. me

BRNO Mzm | Palác šlechtičen | Kobližná 1 | 1. 12. 2010 – 31. 5. 2011 www.mzm.cz


ME EVENTS

ME PROGRAMY

Výstava METROPOLIS, www.doxprague.org

PRAHA

MUSIC PARTY KINO DIVADLO ART

44

BRNO

58

MUSIC PARTY KINO DIVADLO ART 43


TIPY PRAHA

44

nadčasový

experimentální

maratón

hračkový

DESIGN SUPERMARKET

TŘIKRÁT NEBESKÝ

DIVADELNÍ SOBOTA

FAMU MIKULÁŠSKÁ

Zapomeňte na chrámy konzumu a navštivte originální designSUPERMARKET ve funkcionalistických prostorách bývalého obchodního domu Perla, kde na stolky vyloží své klenoty mladí čeští designéři. Originálním dárkem překvapíte, a navíc, narozdíl od řetězcových výrobků, se jeho cena se bude jen a jen zvyšovat!

Teatro NoD představuje profil režiséra Jana Nebeského s názvem “3x Nebeský”: Neúplný sen (11. 12. od 20.00), Studio DAMÚZA: NoD Quijote(12. 12.od 20.00) a Lamento: Z tance v prach a opět do tance (19. 12. od 20.00).

Švandovo divadlo zve 18. prosince na 24 hodinový maratón divadla, živé hudby, tance, stepu a nových zážitků a setkání. Účinkují: soubor ŠD, Buchty a loutky, G-Point Hunters, Příliš mnoho saxofonů, Jan Bursa, Alžběta Jungrová, Linda F. Saez a další. Zastavte se v čase ve Švandově divadle!

Game Over - pošli hračky dál! Přijď na tradiční famáckou Mikulášskou party v kostýmu hračky, přines hračku nebo obojí. Tvoje opuštěné a znuděné hračky dostanou nový úkol - pobavit děti z dětského domova. Paří se v celé škole, na programu kapely, DJs, projekce, hry, překvápka.

Perla | Perlová 5 | 9.–12. 12. www.designsupermarket.cz

Experimentální prostor Roxy/NoD www.nod.roxy.cz

Švandovo divadlo | 18. 12. www.svandovodivadlo.cz

Lažanský palác – 10. 12. | 19.00 www.famu.cz

workshop

narozeninový

taneční

streetart

FARMA V JESKYNI

NINJA TUNE SLAVÍ

BORN IN 1984

METROPOLIS

Poslední letošní mezinárodní dílna se zaměří na vztahy mezi vnitřní strukturou a vnější kompozicí akce, mezi rytmem a významem, mezi živou přítomností a precizní fixací. Zakončí ji 18. 12. prezentace, jejíž účastníci budou mít možnost vystoupit společně s muzikanty a herci Farmy v jeskyni.

Velkolepé oslavy XX. narozenin respektovaného britského hudebního vydavatelství neminou ani Česko, kde mají „ninjové“ velmi početné publikum. V pražském Paláci Akropolis 15. prosince vystoupí fenomenální projekt DJ Food a žhavé jméno, naděje vydavatelství Grasscut.

V české premiéře se v divadle Ponec představí dvě choreografky, které působí v současné době v Holandsku. Klára Alexová se svým dílem „Shapeless States of Karla“ a Íránka Setareh Fatehi se sólovým kusem „Born in19-04-1984“, které odkazuje na komplikované politické poměry v její rodné zemi Íránu.

Po úspěchu v českém pavilonu Expa 2010 v čínské Šanghaji letos v červnu se vrátila výstava českého streetartu a graffiti Metropolis zpátky do Čech. Předvedou se přední představitelé scény českého streetartu a graffiti - Masker, Pasta, Tron, Skarf, Cryptic 257.

14.12.-18.12. | od 10.00 Experiment. prostor Roxy/NoD www.nod.roxy.cz

Palác Akropolis | 15. 12. www.palacakropolis.cz

Divadlo Ponec | 18. 12. | 20.00 www.divadloponec.cz

DOX | Poupětova 1 | do 31. 12. www.doxprague.org


LIVE MUSIC PRAHA kdy 21:00 20:30 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 20:30 18:00 20:00 21:00 20:30 20:30 20:00 20:00 19:00

kdo JAROSLAV ŠIMÍČEK QUARTET SIXIN ZBYNĚK BENÝŠEK + VRATISLAV BRABENEC THE UPDATE GUN JOKING EMPEROR PENGUIN LIBERA IN CAUSA + PROPAGANDA + SANITAR LAIBACH / SLO POCTA PETRU MUKOVI ARAKAIN TOUR 2010 JUST THE WAY: MAGNUM JAZZ BIGBAND FRANTA UHLÍŘ TEAM INA & HANY BANY + SMOKIE REVIVAL IG HENNEMAN SEXTET LIFERUINER / CAN + HEIGHTS / GBR MIREK KEMEL A TOMÁŠ GÖRTL MIG 21 CRUXIFICTION / FRA 2ZZEX + KRUTON KRUCIPÜSK THE AROUND CUBE / USA / CZE POHÁDKOVÝ POMERANČ 2010 – SLAPDASH ROCKABILLY + TWISTED ROD KRYSTYNA SKALICKÁ MARTINA TRCHOVÁ + PATRIK HENEL + RADEK POLÍVKA X-TET DOMINIKA TOMÁŠE PETRA VERONIKA VÍTOVÁ A VOJTĚCH ECKERT TRIO NERVANA + AIC + BIG MACHINE CALIDAD / F.B.O.

sobota 11. prosince co

kde

kdy

kdo

modern jazz r’n‘b elegická poezie

Agharta jazz centrum A Studio Rubín Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Café na půl cesty Carpe Diem Cross

21:00 20:00 21:00 20:00 20:00

YANDIM BAND MRAKOPLAŠ BLUESBERRY JOHN CALE REVIVAL BAND PŮJČOVNA MANŽELEK

latinojazzopop rock/crossover jazz punk

funk blues blues alternative komponovaný/ divadelní 15:00 AMON + MORFILIA + HEAVING EARTH metal

Divadlo Archa Divadlo Broadway Exit Chmelnice Futurum music bar

jazz glam rock

Jazzboat Kain

alternativa/jazz hc/death core

Kaštan Klub 007 Strahov

šanson

Klub V. Kolona

20:30 20:00 20:00 20:00 17:00 20:30 20:00

+ GAUČ MARIA SCARE PHIL SHÖENFELT & SOUTHERN CROSS MEGAPHONE + LARIKA KATKA GARCIA SUNFLOWER CARAVAN + PRVNÍ HOŘE + X-LEFT TO DIE + INSANIA + ANYWAY ČOKO VOKO + THE RITCHIE SUCCESS + DEKADENT FABRIK LIBERA IN CAUSA + MINTFUCK + EMBOLISM + INDUSTRISLAVEN + GOMORA MUMMY’S DARLINGS / GER + ANI KROK SPÄT / SK + SEX SENSE / SK PATEX + PARAGRAF 219 JAN2 & CHARLIE ONE + KID REVERSE & DUCH / FRA + BAD MOJO / SK + GROVE PARARINGAPATAM PIVOŇKA A PÁNOVÉ NAJPONK TRIO THE DOORS TRIBUTE + JETBEAT ROCK 40 + HOST

Lucerna music bar Matrix Modrá Vopice Palác Akropolis Popocafepetl Rock Café

harmonikářka písničkáři electro jazz jazz/latin/blues

Rybanaruby Salmovská literární kavárna Styx smart club U Malého Glena

grunge metalcore/trash

Vagon XT3

kdo 21:00 ZEURÍTIA 20:00 BRAN

co

kde

bossa nova bretaňská hudba

21:00 MAREK ŠMAUS

jazz/blues

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep

folk pop rock

Carpe Diem Divadlo Archa Exit Chmelnice

indie rock

Chapeau Rouge

blues/jazz hard rock rock/alternativa

Jazzboat Kain Kaštan

metal funky

KC Vltavská KC Zahrada

pondělí 13. prosince

performance folk rock/metal

Meet Factory Mlejn Modrá Vopice

21:00 20:30 20:00 21:00

rock punk/folklor dub/electronica folk irská hudba jazz/blues alternativa punk/grunge

Motoráj club Palác Akropolis Rock Café Rybanaruby Salmovská lit. kav. U Malého Glena Vagon XT3

20:00 19:30 21:00 21:30 19:00 20:00

kdy

& HIS GUITAR CLASS 20:00 AJETO 20:00 MGMT / USA 20:00 PŮVODNÍ BUREŠ + HODNĚ PODNĚ +

SECOND-HAND HUSBAND 20:00 VOODOOYOUDOO 20:30 20:30 19:00 20:00 20:00 20:30 19:30 20:00 20:00 19:30 19:30 20:00 19:30 21:30 21:00 20:00

+ VIVIEN’S SHADOW ADAM TVRDÝ CROSSOVER OZZY OSBOURNE REVIVAL RACOON’S + MY3.AVI + UNIFICTION WINTER ASSAULT TOUR JUYFREAK + TRIBETOWN + FIDIBUS CIRKUS ALIEN ASONANCE DISSOLVING OF PRODIGY + ET MORIEMUR + DOOMA GUN FOR REST OTHER MUSIC: ATTWENGER / AUT DUB ARTILLERY + NEBIBA ŠANTRÉ FIANNAN NAJPONK TRIO ŽIVÉ KVETY / SK FUNKCE ŠROUBU + SAINT SHOES + PARAL.LEN + ANČA BAND

20:00 19:00 19:30 20:00 20:00 21:30 21:00 20:00

Chapeau Rouge

jazz rock/punk

Jazzboat Jet club

hard rock alternativa funk rock/reggae křest CD rock

Kain Kaštan Klub 007 Strahov KC Vltavská Matrix

hip hop/alternative

Meet Factory

rock/punk

Modrá Vopice

rock

Motoráj club

rock electronica

Ojai club Letňany Palác Akropolis

ska indie/anti folk jazz/blues 60’s-70‘s rock

Rock Café Rybanaruby U Malého Glena Vagon XT3

neděle 12. prosince kdy

pátek 10. prosince

Exit Chmelnice

hardcore/trash

DRAWS THE END 20:30 EVA EMINGEROVÁ QUARTET 19:30 TŘETÍ RANDE + SMYSL DECIBELU

pop rock black metal rock hard rock fusion benefiční

21:00 20:00 20:00 19:30 20:30 18:30

kde Agharta jazz centrum Balbínova poet. hosp. Blues Sklep Café na půl cesty Carpe Diem

+ POPPY SEED GRINDER 20:00 ALL FACES DOWN + THIS NIGHT

industrial pop hard rock jazz

co

kdo

21:00 VOJTĚCH ECKERT TRIO 20:00 IVÁN GUTIÉRREZ + MADERA + TO 21:00 20:00 20:00 20:30 21:00 14:00 20:00 14:00 19:00 21:30 21:00

kdy

20:00 20:30 20:30 19:00 20:00 20:30 19:30

PORTUGAL BLUES BUSTERS HANUMAN + HOSTÉ THE BEATDOWN / USA + HOSTÉ FRANTA UHLÍŘ TEAM MŇÁGA A ŽĎORP ŽIŽKOVANKA P. SOVIČE ROTGOR + SEPSI + LEGION + NECNON MORTUS ADVENTNÍ KONCERT EVA EMINGEROVÁ UMG JAM SESSION – TOMÁŠ JOCHMANN SLYŠ + EASTPARK + POHLAVNÍ NÁDRAŽÍ kdo ONDŘEJ KABRNA TRIO ESENCE DEMOPHOBIA ORIGINÁLNÍ PRAŽSKÝ SYNKOPICKÝ ORCHESTR MARW + UNREEL ELENA SONENSHINE & JOCOSE JAZZ PROROCK NA CESTY S JANEM BURIANEM PETE ROCK & CL SMOOTH / USA VLADIMÍR MIŠÍK & ETC. FUTURELINE: FAST FARRAGOS + THE LIMES

co

kde

modern jazz world music blues world music rock’n‘roll jazz rock/pop lidová hudba death metal

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Carpe Diem Cross Jazzboat Lucerna music bar Matrix Modrá Vopice

vážná hudba jazz jam

Národní divadlo Semafor U Malého Glena

rock/punk

Vagon

co

kde

groove jazz pop rock folk american 20’s jazz

Agharta jazz centrum A Studio Rubín Balbínova poet. hosp. Blues Sklep

irská hudba jazz rock komponovaný hip hop křest CD rock

Carpe Diem Jazzboat Kain Kaštan Lucerna music bar Malostranská beseda Palác Akropolis

45

ME EVENTS

čtvrtek 9. prosince


LIVE MUSIC PRAHA 20:30 20:00 20:00 19:30

REAL INFLUENCE NA STOJÁKA ŽIVĚ JARO A VLAD ŠANSONOVÁ SMRŠŤ

gipsy groove stand up comedy show písničkáři šanson

21:30 STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES B. blues 21:00 ZÁVIŠ křest knihy soutěž kapel 20:00 STARTÉR LIVE

Popocafepetl Retro music hall Rybanaruby Salmovská literární kavárna U Malého Glena Vagon XT3

úterý 14. prosince kdy 21:00 20:00 21:00 20:00 20:00 21:00 20:00 20:30 20:30 21:00 20:30 20:00 20:30 20:00 19:00 20:00 19:30

kdo LIMITED EDITION RELIEF ST. JOHNNY & THE SINNER + JUWANA JENKINS CITY LIGHTS JANANAS THE SPANKERS + BUG & DUB INVISIBLE BAND + SUNSET BLVD. NIKA DIAMANT & VOXTORY MESSAGE + BLUESVAR SUPPORT LESBIENS IVAN HLAS TRIO BADYS VS. LUXUS LIVE&FREE: BAD ASS HONKIES TUBLATANKA / SK TATA BOJS MELANKOHOLIK + JARABÁCI JAZZ BLUFFERS

19:00 RADEK TOMÁŠEK 21:30 ROMAN POKORNÝ BLUES BOX

písničkář blues bigbít alternative/rock

Vagon XT3

jazz alternativa rock rock/pop rock

Divadlo Kalich Exit Chmelnice

rock

Futurum music bar

black metal indie/alternative cuban & brazil jazz rock heavy metal písničkáři

Gox music club Chapeau Rouge Jazzboat Jet club Kain Kaštan

ska/ragga rock ska bluegrass punk electronica

Klub 007 Strahov Lucerna music bar Malostranská beseda Mlejn Modrá Vopice Palác Akropolis

groove rock/pop rock

Popocafepetl

jazz pop rock benefiční

Pražský hrad Retro music hall Rock Café

20:00 20:00 18:30

46

kdo

Café na půl cesty Carpe Diem Futurum music bar Gox music club Jazzboat Kain Lucerna music bar Malostranská beseda Modrá Vopice Popocafepetl Retro music hall Roxy Rybanaruby Salmovská literární kavárna Semafor U Malého Glena

21:00 JAZZ RABBLE + JAN ROUŠER 20:00 KIESLOWSKI + JOSEF FOJTA 20:00 DIRTY BLONDES + DEAD POPE’S

20:30

XT3

hard core/rocknroll folk projekce klipu + křest rock jazz/swing blues rock rock rock/bigbít soutěž kapel funk/hip hop rock pop rock folk/indie dixieland

kde

20:00 21:00 20:30 19:30 20:00 19:00

rock

čtvrtek 16. prosince

20:00 MIREK PALEČEK + MICHAL JANÍK

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Carpe Diem Cross

20:00 20:00 20:30 19:30 20:30 20:00

Vagon

Agharta jazz centrum Balbínova poet. hosp. Blues Sklep

modern jazz bigbít

21:00

punk

DERATIZÉŘI 20:00 STRANGE DAY + SUNSIN

HLÁVKA

modern jazz bluegrass křest CD

co

COMPANY PETR BENDE & BAND CHUŤ + TICHO DE PRE CUPÉ BAND + MEMPHIS IMODIUM + MY OWN STORY + NORVILLE ODRAEDIR + ROTGOR THE FEUD + A BANQUET VESNA CÁCERES & ANIMA VERKAUF-MUSIQUE + CZ TOP ANXIETY + HOUPACÍ KŮŇ VÁNOČNÍ SETKÁNÍ OSAMĚLÝCH PÍSNIČKÁŘŮ BASTA FIDEL SUPPORT LESBIENS STO ZVÍŘAT LUŇÁČCI PROWIZORIUM + PRIMITIFFS NINJA TUNE XX – DJ FOOD / GBR + GRASSCUT / GBR LIVE&FREE: SABRA CADABRA + OPEN AIR BAND DIDIER LOCKWOOD TRIO LEONA ŠENKOVÁ FROM OUR HANDS / SK + SHOGUN TOKUGAWA + BIRDS AND WOLVES + THIS NIGHT DRAWS THE END

21:00 TOTÁLNÍ NASAZENÍ + VOLANT +

21:00 AGHARTA GANG FEAT. ŠTĚPÁN

21:00 MATEJ BENKO TRIO 20:00 ŠTĚPÁN KOJAN

18:00 20:00

kdo

Salmovská literární kavárna U Malého Glena

kdy

+ HOST

kdy

jazz/blues

kde

středa 15. prosince

šanson

NOHAVICA

co

HEROES 21:00 RADIM HLADÍK & BLUE EFFECT 20:00 MAZACÍ HLAVA GENERÁLA MARŠÁLA

19:30 ESTER KOČIČKOVÁ & LUBOMÍR 21:00 JAMIE MARSHALL & RADEK

co

kde

jazz/blues

Agharta jazz centrum

folk asifolk rocksteady/ska romská hudba šanson punk rock

Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Café na půl cesty Carpe Diem Divadlo Kalich Exit Chmelnice

rock

Futurum music bar

rock rock/alternative jazz soft rock alternativa soul/indie písničkář vánoční

Gox music club Chapeau Rouge Jazzboat Kain Kaštan Klub 007 Strahov Klub V. Kolona Kostel sv. Antonína (KC Vltavská) Lucerna music bar Modrá Vopice

MARKOVIČ 21:00 20:00 20:00 19:30 20:00 21:00 20:00 20:00 20:30 20:30 20:00 20:00 19:00 19:30

MY3.AVI LARIKA + MGR. BIGGY MÁRIO BIHÁRY + BACHTALE APSA HANA HEGEROVÁ RATTLE BUCKET + DIRTY BLONDES + UPSTREAM FIVE O’CLOCK TEA + CHECK POINT + MOTHER’S ANGELS FRESH SOUND NEW TALENT! AKLINE + ZIMA MATEJ BENKO TRIO TETA A HELENA KUBELKOVÁ TY SYČÁCI AVA LUNA / USA + STEVIE BRUFEN FILIP PENČEV ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

21:00 COCOTTE MINUTE 18:00 AŽ NAPRŠÍ A USCHNE + VYCHCANÝ

nu-metal punk rock

KNEDLÍKY + LEPŠÍ NESLYŠET + V.A.P. 19:00 TOXIQUE + QUEENS OF EVERYTHING

+ BUNDY TAD 19:30 VEČER NAMASTÉ NEPÁL 19:30 JITKA VRBOVÁ & LTW

Music Fashion Show 2010 komponovaný jazz

21:30 TEREZA RAJNINCOVÁ & GROOVE

Rock Café

jazz/pop

Rybanaruby Salmovská literární kavárna U Malého Glena

21:00 PRAŽSKÝ VÝBĚR TRIBUTE + A BUDE

rock/punk

Vagon

HŮŘ + VNITŘNÍ FAKTOR 20:00 SHE'S KATIE + POVĚTROŇ + AT EYE LEVEL

indie/rock

XT3

BAND

pátek 17. prosince kdy

kdo

21:00 AGHARTA GANG FEAT. ŠTĚPÁN 20:30 20:00 21:00 20:00 20:00 19:00 20:30 20:30 20:00 20:00 19:00 19:00 20:00 20:00 19:30 19:00 20:00

MARKOVIČ MILO SLÁVEK JANOUŠEK LETOUNI SOUMRAKU BENEFIT NA GENDER FUCK FEST NA CESTĚ DŘEVĚNÉ PYTLÍ V JUTOVÝCH UHLÍCH ADOR DORATH + MÍSTY WAYS + LIVE EVIL + ARCH OF HELL LOS QUEMADOS VOTCHI OTK MUNICIA / SK + ROZPOR / SK + CLIMAX BUBÍNKY JAN A FRANTIŠEK NEDVĚDOVI MOROKWENG + KILLERPANDA + SAVED BY THE FORTUNE DESORTBORKY KEMPELEN + POCEMKAMDEŠ + HOVNO SAPIENS + VYCHCANÝ KNEDLÍKY DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSHERE CHAOTIC + SIMIT TADINDA SUSAMLI SLYŠ

co

kde

jazz/blues

Agharta jazz centrum

alternativa folk blues komponovaný

A Studio Rubín Balbínova poet. hosp. Blues Sklep Café na půl cesty

rock rock/metal

Carpe Diem Exit Chmelnice

funky & fusion progressive rock alternativa hc punk/oi crust

Jazzboat Kain Kaštan Klub 007 Strahov

jam folk punk rock

Klub V. Kolona KC Vltavská Modrá Vopice

punk rock

Motoráj club

alternativa reggae funk/rock’n‘roll

Retro music hall Rock Café Rybanaruby


LIVE MUSIC PRAHA world music blues

Salmovská literární kavárna U Malého Glena

BAND 21:00 BRUTUS 20:00 TŘI LOTŘI + AGAPEPE + PARNÍ WANNA + LÁSKA A PŘÁTELSTVÍ

bigbít rock/punk

Vagon XT3

sobota 18. prosince kdy

co

kde

21:00 JAZZ FARMA 20:00 VLASTA TŘEŠŇÁK BAND

kdo

modern jazz folk

21:00 TONY VIKTORA GROUP + PAVEL

jazz

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep

jazz pop rock

Carpe Diem Exit Chmelnice

festival rock/alternative

Gox music club Chapeau Rouge

jazz/bossanova rock/garage blues progressive metal folk benefit pro Klub 007

Jazzboat Jet club Kain Kaštan Klub 007 Strahov

folk vážná hudba punk

KC Vltavská KC Zahrada Matrix

HUSIČKA 20:00 SWING CHEEK 19:30 NENADĚLÁŠ NIC + SETOPLETE +

MARASMUS 20:00 OZVĚNY JAHODOVÉHO JAMU 20:00 STÍNOHRA + HEADPLUG + BLACK 20:30 19:30 20:30 19:00 20:00 19:00 19:00 18:00 20:00 19:30 20:00

ROSES + THE HOAX + FREAKY ART JANA KOUBKOVÁ QUARTET PIPELINES + MIND BENDERS CRUEL CARILLON SPORTO „B“ + ARAN STAN + UNKILLED WORKER MACHINE JAN A FRANTIŠEK NEDVĚDOVI ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ THE FIALKY + NEŽFALEŠ + STARÉ PUŠKY + PROTI SMĚRU + MUERTI + FALEŠNÝ OBVINĚNÍ SUPERCROO GUT / GER + SATAN’S REVENGE ON MANKIND / GER + PISSTOLERO + URIN + SPERM OF MANKIND KAREOKE MEJDAN – THOMAS A SONJA ČECHOMOR

17:00, 20:00 19:30 FUTUREFIRSTLINE: 12°BAGPIPERS* 19:30 ROCK CAFÉ CONTEST 20:00 ZIMBOVA

hip hop hard core/metal

Meet Factory Modrá Vopice

rock

Motoráj club

folk/pop/rock

Národní divadlo

rock soutěž kapel alternativa

Palác Akropolis Rock Café Rybanaruby

jazz rock špeq core

U Malého Glena Vagon XT3

kdy

kdo

21:00 LUBOŠ ANDRŠT GROUP 20:30 MOOW 20:00 LITERÁRNÍ VEČER 21:00 20:00 19:30 20:00 19:00 19:30 19:30 20:00 20:00 20:30 20:30 20:00 21:00 14:00 19:30 19:30

DJs HORYNA + WAJSAR SEKVOJ ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA BEZ LADU A SKLADU / SK + DYBBUK + JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI HRADIŠŤAN S JIŘÍM PAVLICOU MARIE ROTTORVÁ HANA HEGEROVÁ EMBASSY OF MYSELF + BLACKOUT INC. + ANTENNA PROJECT MAD SIN / GER + GREEN MONSTER + ROCKET DOGZ JAN KOŘÍNEK & GROOVE WAW!? & VICTOR DYK FLOWERS FOR WHORES + MOMMA KNOWS BEST + BONUS ČESKÉ SRDCE ADVENTNÍ KONCERT CCTV ALL STARS + LOS CHILLAKILLAZ JAKUB ŠAFR QUARTET & PETRA ERNYEI GOSPEL TIME PARTY

15:00, 19:00 21:30 UMG JAM SESSION – TOMÁŠ

JOCHMANN 21:00 ČANKIŠOU + KUMBALU

co

kde

jazz/blues alternativa šanson hip hop jazz folk folk alternativa/punk

Agharta jazz centrum A Studio Rubín Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Carpe Diem Divadlo ABC Divadlo Archa

cimbálovka pop/šanson šanson rock/grunge/crossover

Divadlo Bez zábradlí Divadlo Hybernia Divadlo Kalich Exit Chmelnice

rock

Futurum music bar

groove/jazz rock benefit pro Food Not Bombs celtic music vážná hudba world music swing

Jazzboat Kain Klub 007 Strahov

gospel

Lucerna music bar Národní divadlo Palác Akropolis Salmovská literární kavárna Semafor

jam

U Malého Glena

world music

Vagon

pondělí 20. prosince kdy

+ GABRIELA VERMELHO 21:30 POINTS 21:00 QUEENIE – QUEEN REVIVAL 20:00 DENETH C + SOUR BITCH

neděle 19. prosince

co

kde

21:00 LUBOŠ ANDRŠT GROUP 20:30 XAVIER BAUMAXA 20:00 JARRET

jazz/blues folk folk

PRIESSNITZ PHIL SHOENFELT & PAVEL CINGL BABYLON DAN BÁRTA A ILLUSTRATOSPHERE ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS 19:00 SZIDI TOBIAS / SK

rock acoustic rock folk alternativa swing

Agharta jazz centrum A Studio Rubín Balbínova poetická hospůdka Bio Oko Blues Sklep Carpe Diem Divadlo Bez zábradlí Divadlo Hybernia

šanson

Divadlo Palace

19:30 21:00 20:00 19:00 19:30

kdo

Oslavte svátek zamilovaných netradičně, přeneste se do slunného Karibiku a v kubánském stylu za popíjení Mojita se zahřejte kubánskými rytmy, na největší kubánské párty v Evropě, spolu se světoznámou kubánskou legendou z Havany, skupinou Buena Vista. To vše na 2 exkluzivních a jediných koncertech v ČR: Club SaSaZu Praha * Brno Výstaviště – pavilon D PRAHA – základní vstupné 890 Kč PRAHA – VIP 1890 Kč: neomezená konzumace „kubánského alkoholu“ a občerstvení na rautu * setkání s hudebníky na after party * Valentýnský dáreček PRAHA – SUPER VIP 2390 Kč: neomezená konzumace „kubánského alkoholu“ na VIP baru s rautem * možnost sledovat koncert z odděleného uzavřeného VIP prostoru s kapacitou 100 osob * setkání s hudebníky na after party * Valentýnský dáreček BRNO – základní vstupné 690 Kč BRNO – VIP 1600 Kč: neomezená konzumace „kubánského alkoholu“ na VIP baru s rautem * možnost sledovat koncert na odděleném VIP prostoru s kapacitou 300 osob * setkání s hudebníky na after party * Valentýnský dáreček

ů

Největší kubánská párty za účasti člen

BUENA VISTA SOCIAL CLUB INZERCE

47

ME EVENTS

19:30 CAVA 22:30 STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES


LIVE MUSIC / ADRESÁŘ PRAHA 20:00 20:30 20:30 19:00 20:00 20:00 21:00 20:30 18:00

20:00 22:30 21:00 20:00 19:30 21:30 21:00

TRABAND + POLETÍME EVA EMINGEROVÁ QUARTET ABRAXAS JIŘÍ ČERNÝ: RO(C)KOVÁNÍ MAKE NO SENSE + 1ST CHOICE + PILLOW FLIGHT LUCIE REDLOVÁ & AG FLEK VÁNOČNÍ BAZAR KRAUSBERRY JAROSLAV PARČI + DONATELLA BOWERTI + SON CALIENTE + MARTIN FRANCE + NADĚŽDA KRUPSKÁ + CHI-CHI TORNÁDO TROS SKETOS TRIO ROMANO B.LUES RADOMIL UHLÍŘ A KVARTET DR. KONOPNÉHO NEJENBLUES STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND TROMBENIK

alternativa jazz rock poslechový rock/pop

Futurum music bar Jazzboat Kain Kaštan Klub 007 Strahov

20:30 JUICY FREAK 20:00 MOLLY HATCHET / USA 20:00 MARKÉTA ZDEŇKOVÁ

folk večírek rock rock/punk/cuban

KC Vltavská Lucerna music bar Malostranská beseda Modrá Vopice

komponovaný balcan/gipsy blues one man show

Palác Akropolis Popocafepetl Retro music hall Rybanaruby

blues blues

Salmovská lit. kav. U Malého Glena

klezmer

Vagon

co

kde

modern jazz rock hard swing tekno mandingue punk/folk/rock jazz/latin šanson

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep Café na půl cesty Carpe Diem Divadlo Dobeška Divadlo Hybernia

rock alternativa latino jazz

Exit Chmelnice Futurum music bar Chapeau Rouge Jazzboat

rock hard rock alternativa soul hip hop blues

Jet club Kain Kaštan Lucerna music bar Malostranská beseda

funk/groove rock folk jazz

Popocafepetl Retro music hall Rybanaruby

19:30 BAŤA & KALÁBŮF NĚŽNÝ BEAT

alternativa

21:30 ROMAN POKORNÝ & BLUES BOX

blues

Salmovská literární kavárna U Malého Glena

HEROES 21:00 UŽ JSME DOMA 20:00 KOBYLINEC + MAGNETIKUM

alternativa rock

Vagon XT3

S KAPELOU

středa 22. prosince kdy

co

kde

21:00 JIŘÍ STIVÍN & CO. 20:00 TALIESYN

modern jazz folk

21:00 HIGHWAY 61

rockabilly/jumpin‘ blues vážná hudba pop swing

Agharta jazz centrum Balbínova poetická hospůdka Blues Sklep

19:00 JAROSLAV SVĚCENÝ 19:00 JANEK LEDECKÝ 19:30 SWINGOVÉ VÁNOCE S BIGBANDEM

úterý 21. prosince kdy 21:00 20:00 21:00 20:00 20:00 19:30 19:00 20:00 21:00 20:00 20:30 19:30 20:30 20:00 21:00 20:30

kdo JIŘÍ STIVÍN & CO. LUBOŠ POSPÍŠIL + BOHOUŠ ZATLOUKAL CHRISTMASBRASSBAND DUNUMBA PŮVODNÍ BUREŠ BEZEFŠEHO PETER LIPA A BAND + MILAN LASICA QUEENIE + LUŠTĚLA SCHODIŠTĚ + RUDOVOUS SON CALIENTE / CUB PETRA ERNYEI & JAKUB ŠAFR QUARTET PŮLNOČNÍ MARIE SPUPS + EASY KVĚTY NAVIGATORS JAN SPÁLENÝ & ASPM

AGHARTA JAZZ CENTRUM Železná 16 | 222 211 275 | www.agharta.cz BALBÍNOVA POETICKÁ HOSPŮDKA Balbínova 6 | 723 889 143 | www.balbinka.cz BAYO BAR Milíčova 6 | 608 668 834 BLUES SKLEP Liliová 10 | 774 277 060 | www.bluessklep.cz CAFÉ NA PŮL CESTY Centrální park Pankrác | 261 215 322 | www.greendoors.cz CROSS Plynární 1096/23 | www.crossclub.cz EXIT CHMELNICE Koněvova 219 | 602 279 589 | www.exitchmelnice.cz EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD. Dlouhá 33 | 731 222 277 | http://nod.roxy.cz FUTURUM MUSIC BAR Zborovská 7 | 257 328 571 | http://futurum.musicbar.cz GOX MUSIC CLUB Nádražní 76 | 777 686 857 | www.goxclub.cz GROOVE BAR Voršilská 6 | 720 260 329 | www.groovebar.cz CHAPEAU ROUGE Jakubská 2 | 222 316 328 | www.chapeaurouge.cz JAZZBOAT Dvořákovo nábř. – nást. č. 5 pod Čechovým mostem | 731 183 180 | www.jazzboat.cz JET CLUB Orebitská 5 | 777 588 440 | www.jetclub.cz KAIN Husitská 1/106 | 222 541 772 | www.kain.cz KAŠTAN Bělohorská 150 | 233 353 020 | www.kastan.cz KLUB 007 STRAHOV Chaloupeckého 7, koleje ČVUT blok 7 | 775 260 071 | www.klub007strahov.cz KLUB ČERV Pod Plynojemem 5 | 736 160 031 | www.clubcerv.cz KLUB V. KOLONA Ústavní 91 | 284 016 517 | www.greendoors.cz KULTURNÍ CENTRUM VLTAVSKÁ Bubenská 1 | 220 878 455 | www.vltavska.cz KULTURNÍ CENTRUM ZAHRADA Malenická 1784 | 271 910 246 | www.kczahrada.cz LA FABRIKA Komunardů 30 | www.lafabrika.cz LE MIRAGE LUBLAŇSKÁ Lublaňská 48 | 222 511 186 | www.lemirage.cz LE MIRAGE ÚJEZD Újezd 5 | 257 310 044 | www.lemirage.cz LIMONÁDOVÝ JOE Revoluční 1 – pasáž Kotva | 221 803 304 | www.velmijemnyklub.cz LUCERNA MUSIC BAR Vodičkova 36 | 224 217 108 | http://lucerna.musicbar.cz

48

kdo

20:00 20:00 20:30 20:30 20:00 20:00 21:00 20:30 20:30 19:00 20:00 19:30

V. ZELINKY INNER TALKS NIGHT BATUKATUM DICK O‘BRASS U-PRAG PAVEL BOBEK & MALINABAND ATARI TERROR + HENTAI CORPORATION LILI MARLENE BEK OFIS HIGH-FIVE + THE LAST BREATH / SK THE IGNU COMME CI, COMME CA

20:00 RYTMUS KRÁL TOUR 2010 21:30 JAMIE MARSHALL & RADEK

Divadlo Bez zábradlí Divadlo Hybernia Futurum music bar

rock electronica/punk samba/bossanova folk rock electro/dance folk

Gox music club Chapeau Rouge Jazzboat Kain Klub 007 Strahov KC Vltavská

crossover

Lucerna music bar

rock/alternativa pop rock rock

Malostranská beseda Popocafepetl Rock Café

alternativa šanson rap/hip hop jazz/blues

Rybanaruby Salmovská literární kavárna SaSaZu U Malého Glena

rock alternative

Vagon XT3

HLÁVKA 21:00 KEKS 20:00 KAMARÁD KRTEČEK + HOST

MALOSTRANSKÁ BESEDA Malostranské nám. 21 | www.malostranskabeseda.cz MATRIX Koněvova 13 | 777 831 501 | www.matrixklub.cz MECCA U Průhonu 3 | 289 870 522 | www.mecca.cz MEET FACTORY Ke Sklárně 3213/15 | 251 551 796 | www.meetfactory.cz MLEJN Kovářova 1615/4 | 541 512 216 | www.mlejn.cz MODRÁ VOPICE roh ulic Spojovací a K Žižkovu | www.modravopice.eu MOTORÁJ CLUB Novovysočanská 85 | 777 172 002 | www.motorajclub.cz OBČANSKÁ PLOVÁRNA U Plovárny 8 | 257 531 451 | www.obcanskaplovarna.cz ÓČKO MUSIC CLUB 5. května 1640/65 | 774 103 400 | www.ockomusicclub.cz OJAI CLUB LETŇANY Místecká 366 | 774 775 770 | www.ojai.cz PALÁC AKROPOLIS Kubelíkova 1548/27 | 296 330 911 | www.palacakropolis.cz POPOCAFEPETL Újezd 19 | 602 277 226 | www.popocafepetl.cz RADOST FX Bělehradská 120 | 603 193 711 | www.radostfx.cz RETRO MUSIC HALL Francouzská 75/4 | 606 824 005 | www.retropraha.cz ROCK CAFÉ Národní 20 | 224 933 947 | www.rockcafe.cz ROXY Dlouhá 33 | 776 369 685 | www.roxy.cz RYBANARUBY Mánesova 1645/87 | 731 570 701 | www.rybanaruby.net SALMOVSKÁ LITERÁRNÍ KAVÁRNA Salmovská 16 | 224 919 364 | www.salmovska.cz SASAZU Bubenské nábř. 306/13 | 284 097 455 | www.sasazu.com STYX SMART CLUB Sokolovská 144/349 | 603 236 533 | www.clubstyx.cz U BUKANÝRA nábř. L. Svobody pod Štefánikovým mostem | 608 973 582 | www.bukanyr.cz U MALÉHO GLENA Karmelitská 23 | 257 531 717 | www.malyglen.cz VAGON Národní 25 | www.vagon.cz WAKATA Malířská 14 | 233 370 518 | www.wakata.eu XT3 Rokycanova 29 | 222 783 463 | www.xt3.cz ZERO Dušní 8 | www.myspace.com/zeroprague


PARTY PRAHA kdy 20:00 20:00 21:00 21:00 20:00 20:00 20:00 18:00 22:30 22:30 22:00 19:00

co PARTY BREAKCORE STAGE CITY SURFERS – CHICAGO HOPE PARTY CHAMPIONS SOUND ČERVTEK DRUMEC THURSDAY BREAKZ RED BULL MUSIC ACADEMY CLUBNIGHT NU FUNK & BREAKS BASSASINS FX BOUNCE! DECEMBER GODZILLA SPECIAL ERASMUS LABEL PARTY

19:00 HOME ACTION 20:00 PAPIŇÁK

22:00 VIBRATOR

kdo

kde

free DJs DJs Igorrr, Whourkr DJs Popper-C, Fremeni DJs Telka, mAd4ce free DJs DJ MSFK DJ Irit free DJs, MCs

Bayo Bar Cross Groove bar Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Meet Factory

DJ Voita + guest Palác Akropolis DB DJs Aytek, Qbe Palác Akropolis MS DJs Kwé, Noir, Maztah Radost FX Lavagance / SK, DJ Radek Honc DJs Jindra, Tom Saver DJs Blond, Papioil

Roxy U Bukanýra Wakata

pátek 10. prosince kdy

co

kdo

kde

20:00 20:00 21:00 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 20:00 21:00 20:00 23:00

RIBA NAROZKY DRUMSTATION JUNGLE EDITION 80‘S & 90’S PARTY LE KUNT D ARC SHEEXY HOUSE SKAPARÁDA!! PUBLIC ART ATTACK GHOST NIGHT FRIDAY FEVER POP 80’S & 90’S VIDEO PARTY RING 4 MC VOGUE VS. MECCAMIX

free DJs DJ Bizzy B, MC TDK DJ Jirka Neumann DJ Holger Zilske DJs Tazz, Bo.dan DJs Buqi, Roman, Path live hip hop & DJs DJ Ghost DJ Neighbour DJ Jirka Neumann finále soutěže MCs DJs Laydee Jane, Michael Hejč Franta DJ Babka DJs LJ Doxster, Ketan

Bayo Bar Cross Futurum music bar Gox music club Chapeau Rouge Klub 007 Strahov Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Lucerna music bar Matrix Mecca

Breakneck Kru DJ Robert Chochola DJs Nick Curly, Roman Rai, Fatty M DJs/breakbeat DJs Jan Berdych, Petr K DJs Cadilaxx, Kristo DJs Manio, David Bowles

Palác Akropolis MS Retro music hall Roxy

21:00 TANEČNÍ LIGA PARTY 2010 22:30 RETROSPECTION NIGHT – MAGNETT

Óčko music club Palác Akropolis DB

SURPRISE 22:30 BREAKS & D’N‘B 21:00 RMH DISCOTHEQUE 22:00 FLOW 21:00 21:00 20:00 21:00

BIG BREAK BOUTIQUE DEEP BANGING RACKET DEEP VIBES BALANCE

Styx smart club U Bukanýra Wakata Zero

sobota 11. prosince kdy

co

20:00 HEARTBEAT NIGHT 20:00 PRAGUE NIGHTMARE 21:00 80’S & 90’S PARTY 20:00 DEPECHE MODE PARTY 21:00 BOOGIE 20:00 20:00 20:00 21:00 23:00

PSYCHOBILLY B-DAY SATURDAY FEVER MASSACRE BREAKZ POP 80’S & 90’S VIDEO PARTY SOUNDCREAM 3RD ANNIVERSARY

21:00 PÁRTY RIDE LIVE 22:30 MUSIC PUZZLE 20:30 DISCO INFERNO 22:00 SOULTRAIN WEEKENDER PRESENTS

FLEX & BLEND 21:00 RHM DISCOTHEQUE

kdo

kde

DJs Drumax, Brunch, Swan Frazzbass, Hungry Beats DJ Jirka Neumann 80's party DJs Da Sunlounge, Lucas Hulan DJ Peterka DJ Wasquez DJ Toner DJ Jirka Neumann DJs Mike Trafik, Macio, Texx DJ Jakub Kuba, VJ Martin Cihlář www.musicpuzzle.cz

Bayo Bar

DJ Akrom DJs Rico, Big J, Ama aka 12play DJ Milan Bílek

Cross Futurum music bar Gox music club Chapeau Rouge

22:00 PARTY 21:00 LET’S GO! 21:00 SEXY BEATS 20:00 PROGRESSIVE SESSION 21:00 VIETNAM DISCO

Óčko music club Palác Akropolis DB, MS Popocafepetl Radost FX Retro music hall

Roxy SaSaZu Styx smart club U Bukanýra Wakata Zero

neděle 12. prosince kdy 20:00 20:00 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 18:00 22:30

co PROJEKCE/CHILLOUT MUSIC WORLD MUSIC CHILLOUT NATION 2 NATION GOODBYE SUNDAY BEST CD MIX BAR MISHMASHENKA MISHMASHENKA SUNNY SALSA PARTY PROSOUND SYSTEM

22:30 SUNDAY DUBWISE 21:00 NEDĚLEJ BIOGRAF 20:00 UK GARAGE & WONKY & DUBSTEP

kdo

kde

free DJs Afronomad Sound student party DJ Tráva free DJs CD barman night CD barman night free DJs DJ General Kryshpeen, MC Dr. Kary DJs Coltcharam, Moog styxmedia pictureshow DJs Claviq, Baf/2

Bayo Bar Cross Exit Chmelnice Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Občanská plovárna Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Styx smart club Wakata

pondělí 13. prosince kdy

kdo

kde

20:00 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 22:30 22:30 22:00

co PARTY LOS TEKKENOS MASTER DAY CD MIX BAR MONDAY LOUNGE MISHMASHENKA FREESTYLE WORLD VIBES FREE MONDAYS CHRISTMAS WARM UP PARTY 21:00 PLAYZONE IN DA STYX 20:00 QUANTUM59 CREW

free DJs Horyz, Isotop, Little Jine DJs Master J.C., Rikardo free DJs DJ Phlegmatic CD barman night DJ ZBNK DJ Supafly DJs Toky, Džejár, Roger Venzent playstation session DJs Džony, B4nán

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Roxy Styx smart club Wakata

úterý 14. prosince kdy

co

20:00 PARTY 20:00 MEOW PARTY 21:00 20:00 20:00 20:00 22:30 22:30

NEW KINGS OF THA BEATZ MLADÍ BOHOVÉ BREAKBEAT.CZ DRUMEC HIP HOP RIDDIMWISE

21:00 SPIRITUAL SHROOM GATHERING 20:00 SPEEDSTOP

kdo

kde

free DJs Discoballs, No Request, N-kyp DJs Friky, Taktik free DJs DJ Saku DJ Bobesh23 DJ Pepe aka Pepson Bassinfection Sound DJs DJ Lolla DJs Domajedoma, Tuvok

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Styx smart club Wakata

středa 15. prosince kdy

Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Lucerna music bar Mecca

Drop the Lime / USA, DJ Tvyks DJ Smash DJs Black Fool, Miruf World DJs Fatty M, Clubvibe DJs Ondrej Psyla, TMX DJs Call Me Radeq, Ohyeski

ME EVENTS

čtvrtek 9. prosince

20:00 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 23:00 21:00 22:30 22:30 22:00 21:00

co PARTY PSYTRANCE STAGE BARRIO LATINO FRÝSTAJLOVÝ STŘEVA

kdo

free DJs Ondrej Psyla, Flundr DJs El Patron, El Tico MC Postr, DJ Shocholatechocho DJ Yannick HOUSE NIGHT free DJs HITBOX DJs Tommy Rogers, STŘEDA GRATIS Lafayette DJ Petr Zvěřina METROSEXUÁL ROKU FINÁLE DJ Domie + guests 3 GRACIE DJs Autist, Lay Up DOUBLE IMPACT GOODBYE ERASMUS STUDENT PARTY DJ Josh DJ Dieda + guest CLUSTER IN DREAD BEAT

kde Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Mecca Óčko music club Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Roxy Styx smart club

49


PARTY PRAHA 20:00 PURE DIGITAL NIGHT 21:00 TAKE THE PISS

DJs Tulen, Grima Wakata DJs Kev Quadrent, Alex Zero

čtvrtek 16. prosince kdy

co

20:00 PARTY 20:00 X MASS PARTY 21:00 CITY SURFERS – CHICAGO HOPE 21:00 20:00 20:00 20:00 22:30 22:30

PARTY LABORATORY ČERVTEK MIRAGE DUBWISE THURSDAY BREAKZ OLDSCHOOL BROTHERS RADIO WAVE DJ SESSIONS

22:00 FX BOUNCE! BLACK JESUS SPECIAL 21:00 19:00 20:00 21:00

LOST & FOUND – ILLUSION NIGHT FROM DNB TO HOUSE BAF! BAF! LITTLE FRIDAY

kdo

kde

co

20:00 JIŘÍČKOVO MECHECHE 20:00 UNITED FORCES OF DUB 21:00 80’S & 90’S PARTY 20:00 SMASH & GRAB IT 21:00 RADIO 1 EMBASSY 20:00 20:00 20:00 21:00 20:00

KNOW FUTURE BREAK MISSION FRIDAY FEVER POP 80’S & 90’S VIDEO PARTY SIXTA KILLAZ IN DA JUNGLE

23:00 OPERA HOUSE – DON GIOVANNI 22:30 22:00 21:00 22:00

BBARAK PRESENTS RAP HISTORY XCLNT PLASTIQUE REUNION PARTY RMH DISCOTHEQUE VÁNOČNÍ PARTY LINHARTOVY NADACE@ROXY

21:00 21:00 21:00 20:00 21:00

PARTY MY NAME IS TECHNO PART IV. TECHHOUSE. CZ NITE X-MASS BOMB XI. ONEGINS NITE

co

DJs Slick, Ezwell DJs Hergot, Secor DJ Phanta Rhei DJ Killya DJs AK-47, Marky Evil DJs Iva8bitova, Ultramilan DJs Kwé, Rawal, Black Jesus DJs Nitram, Freak DJs 2K, Sweg DJs Basil, Fennel Chickenloops DJs

neděle 19. prosince

Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Radost FX Styx smart club U Bukanýra Wakata Zero

kdo

kde

rock/hard rock/metal Bush Chemists, King General DJ Jirka Neumann d'n'b DJs DJs Dan Cooley, Josef Sedloň DJs Kosmen, Eskrr DJ Pauls B. Fi-Bo DJs DJ Jirka Neumann DJs Deadly Viperz, Tons, Emeka DJs Lafayette, Philip Maxx Bbarak DJs Sci-fi Psi live, DJ Vectif DJ Robert Chochola DJs Tráva, Fatty M, live Jon Kennedy@band / GBR DJ Laidback Luke DJs Monotype, Zwooky DJs Next, Raidem DJs Bare, Bica DJs Alex Douche, Asad Rizvi / GBR

Bayo Bar Cross Futurum music bar Gox music club Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Lucerna music bar Matrix Mecca Palác Akropolis Radost FX Retro music hall Roxy SaSaZu Styx smart club U Bukanýra Wakata Zero

kdo

kde

20:00 HOUSE PARTY 20:00 PARTY 20:00 BASS CASEMATE

Bayo Bar Café na půl cesty Cross

21:00 21:00 20:00 20:00 20:00 21:00 23:00

Futurum music bar Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Lucerna music bar Mecca

21:00 22:30 22:30 20:30

50

ODD JOB VIVACITY+ SPACE PATROL BOUNCE!BOUNCE!

21:00 21:00 20:00 21:00

sobota 18. prosince kdy

FLEX & BLEND 21:00 VÁNOČNÍ VEČÍREK RADIA CITY 22:00 BUSH – CHRISTMAS EDITION

free DJs Bayo Bar Milk It, Jokers, Maffia Cross DJs Popper-C, Fremeni Groove bar

pátek 17. prosince kdy

22:00 SOULTRAIN WEEKENDER PRESENTS

free DJs Fat and Dread Stereo DJs Kuedo aka Jamie Vex‘d, Roko DJ Jirka Neumann 80’S & 90’S PARTY DJs IM Cyber, Stantha LA FEST DJ Ice B. + hosté REAL NOISE DJ Element SATURDAY FEVER DJs Brada, Tauber OLDSKOOL BEATS DJ Jirka Neumann POP 80’S & 90’S VIDEO PARTY DJs O.JeyBee, MUSICMAFIA ElectroSlim URBANO – I LIKE TO MOVE IT PARTY Real 2 Real / USA live DJs The Sensational POLISH FUNK Luciano, Dr. Plama DJs Mikulas, Mr. FUNKOPOLIS Ultrafino Popo DJs FRESH DANCE HALL

kdy 20:00 20:00 21:00 20:00 20:00 20:00 18:00 22:30

co PROJEKCE/CHILLOUT MUSIC WORLD MUSIC VEČÍREK SUNDAY BEST CD MIX BAR MISHMASHENKA MISHMASHENKA SUNNY SALSA PARTY PROSOUND SYSTEM

22:30 SUNDAY DUBWISE 21:00 NEDĚLEJ BIOGRAF 20:00 HEAR NO EVIL

Radost FX Retro music hall Roxy Styx smart club U Bukanýra Wakata Zero

kdo

kde

free DJs Afronomad Sound DJ Tráva free DJs CD barman night CD barman night free DJs DJ General Kryshpeen + MC Dr. Kary DJs Mihaal, Echodelik styxmedia pictureshow DJs Touchwood, Dialect

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Občanská plovárna Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Styx smart club Wakata

pondělí 20. prosince kdy

co

20:00 PARTY 20:00 LOS TEKKENOS 21:00 FREESTYLE MONDAY OPENMIC 20:00 20:00 20:00 22:30 22:30 20:00

CD MIX BAR MONDAY LOUNGE MISHMASHENKA ESSENTIAL LATINO FREESTYLE FREE MONDAYS

21:00 PLAYZONE IN DA STYX 20:00 PEENI WALLI

kdo

kde

free DJs NSK + hosté DJs Henry D, Shocholatechocho free DJs DJ Ross the Boss CD barman night DJ Romario Dope DJs live J. Charvátová & Mother Ducks, DJ Vje playstation session DJs Mihaal, Ondreej

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Roxy Styx smart club Wakata

úterý 21. prosince kdy

co

20:00 PARTY 20:00 THE CARDINAL POINT TOUR 21:00 R’N’B JAM 20:00 20:00 20:00 22:30 22:30 21:00 20:00

MLADÍ BOHOVÉ BREAKBEAT.CZ GRAZY NIGHT HIP HOP RIDDIMWISE SYNCHRONICITY AFTER DEADLINE DREDD DIVIZION

kdo

kde

free DJs Caterva, No Prod, Ficus DJs Pussycat lu Michel, Smog free DJs DJ Caramba DJ Cray DJ Backman DJ Roman + guest www.clubstyx.cz DJs Mad Drum, Ezee

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Styx smart club Wakata

středa 22. prosince 20:00 20:00 21:00 20:00 20:00

co PARTY DNB JUNGLE ARCADE FRÝSTAJLOVÝ STŘEVA DUSTY GROOVES

Palác Akropolis MS

20:00 23:00 21:00 22:30 22:30 22:00 21:00 20:00

HITBOX STŘEDA GRATIS INDECENT WEDNESDAYS INDUSTRI NIGHT FREESTYLE BUBLINKY SYNCHRONICITY AFTER DEADLINE THE ORIGINAL MOODY

Popocafepetl

21:00 INDIE POP NITE

Óčko music club Palác Akropolis DB

DJs Rico, Big J, Ama aka 12play DJ Milan Bílek Brookes Brothers / GBR, DJ IM Cyber future disco DJs Cubik, Airto DJs Ascha, Ada Fakes DJs, Kay + Org

kdy

kdo

kde

free DJs Spontal + hosté DJs Ark, Raidem MC Postr, DJ Yofre DJs Groovy Luvah, Ollgoy free DJs DJs Orbith, Lafayette DJ MK DJs Sen.off, Santos DJ Ultramarin DJ Tráva + guest www.clubstyx.cz DJs Baltazar, Mr. Ultrafino Boycotlettes DJs

Bayo Bar Cross Chapeau Rouge Klub Červ Le Mirage Lublaňská Le Mirage Újezd Mecca Óčko music club Palác Akropolis DB Palác Akropolis MS Roxy Styx smart club Wakata Zero


AERO Biskupcova 31 | 271 771 349 | 608 330 088 www.kinoaero.cz

NT LIVE: HAMLET on line přenos divadelního představení 9. 12. 19:45 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 10. 12. 18:00 DECADENCE NOW! THE SINGLE SHOTS – RYCHLÉ POHYBY OČÍ CZE | 1998 | dokumentární 10. 12. 20:30 MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY SWE/DEN/GER/NOR | 2009 | thriller 10. 12. 22:30 MET LIVE IN HD: DON CARLO on line přenos opery 11. 12. 18:15 SNÍDANĚ U TIFFANYHO USA | 1961 | komedie 12. 12. 18:00 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 12., 21. 12. 20:30 NA VÝCHOD OD RÁJE USA | 1955 | drama 13. 12. 18:00 KVÍLENÍ USA | 2010 | drama 13., 20. 12. 20:30 NENÁPADNÝ PŮVAB BURŽOAZIE FRA/ITA/ESP | 1972 | komedie 14. 12. 18:00 AMERIČAN USA | 2010 | thriller 14. 12. 20:30 U KONCE S DECHEM FRA | 1959 | krimi 15. 12. 18:00 THE SOCIAL NETWORK USA | 2010 | drama 15. 12. 20:30 HABERMANNŮV MLÝN CZE/GER/AUT | 2010 | drama 16. 12. 18:00 OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie 16. 12. 20:30 PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie 17. 12. 18:00 PONURÁ NEDĚLE + AUTOMATIC FOR THE PEOPLE premiéra absolventských filmů 17. 12. 20:30 MACHETE USA | 2010 | akční 17. 12. 22:30 SERIÓZNÍ MUŽ USA/FRA/GBR | 2009 | drama 18. 12. 18:00 DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie 18. 12. 20:30 PIKO CZE | 2010 | drama 18. 12. 22:30 NA CESTĚ BiH/AUT/GER/CRO | 2010 | drama 19. 12. 18:00 POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 19. 12. 20:30 SINGLE MAN USA | 2009 | drama 20. 12. 18:00 HLAVA-RUCE-SRDCE CZE | 2010 | drama 21. 12. 18:00 ILUZIONISTA FRA | 2006 | animovaný 22. 12. 18:00 AERO NASLEPO fantazie pro náročného diváka 22. 12. 20:30 NEDĚLE PRO RODIČE S DĚTMI SNĚHOVÉ VLOČKY pásmo pohádek 12. 12. 15:00 VÁNOCE V KINĚ pásmo pohádek 19. 12. 15:00 FILMY PRO SENIORY PRÁZDNINY V ŘÍMĚ USA | 1953 | komedie 14. 12. 10:00 ŠARÁDA USA | 1963 | komedie 21. 12. 10:00 BABY BIO PRÁZDNINY V ŘÍMĚ USA | 1953 | komedie 15. 12. 10:00 ALFRED VE DVOŘE Fr. Křížka 36 | 233 376 985 www.alfredvedvore.cz

VÁNOČNÍ FILMOVÁ CUKRÁRNA umění ve filmu – krátké filmy

13.-14. 12. 20:00

ATLAS Sokolovská 371/1 | 222 312 737 www.atlascinema.cz

VELKÝ SÁL HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI – ČÁST 1 GBR/USA | 2010 | dobrodružný 9. 12. 17:30, 20.-22. 12. 20:00 RODINKA CZE | 2010 | komedie 9. 12. 20:30, 11.-12. 12. 16:00, 20:00, 13.-15. 12. 18:00 OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie 11.-12. 12. 17:30, 13.-14. 12. 20:00, 15. 12. 20:30

NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 16. 12. 17:30, 17., 19. 12. 18:00, 18. 12. 15:30, 18:00 HEART BEAT 3D CZE | 2010 | komedie 17.-18. 12. 19:30, 19. 12. 15:30, 19:30, 20.-22. 12. 17:30 MALÝ SÁL IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 9., 11.-12. 12. 18:00, 13.-15. 12. 20:30 HABERMANNŮV MLÝN CZE/GER/AUT | 2010 | drama 9. 12. 20:00 NA MAMUTA! FRA | 2010 | komedie 11.-12. 12. 20:30 MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY SWE/DEN/GER/NOR 2009 | thriller 12. 12. 15:30, 14.-15. 12. 17:30 JAK ZPŮSOB MYŠLENÍ OVLIVŇUJE NÁŠ ŽIVOT ANEB… přednáška 13. 12. 18:00 FESTIVAL 9 BRAN: JÁ, TRUCHLIVÝ BŮH CZE | 1969 | komedie 16. 12. 17:30 FESTIVAL 9 BRAN: KONCERT FRA/ITA/ROM/BEL | 2009 | drama 16. 12. 20:00 FESTIVAL 9 BRAN: PRŠELO JIM ŠTĚSTÍ CZE | 1963 | drama 17. 12. 17:30 FESTIVAL 9 BRAN: NEMĚJ STRACH, JAKOBE! GER/ROM/USA | 1981 | drama 17. 12. 20:00 FESTIVAL 9 BRAN: PRÁČE CZE | 1960 | drama 18. 12. 14:00 FESTIVAL 9 BRAN: ČESKÁ KŘÍDLA NAD SIONEM CZE | 2008 | dokumentární 18. 12. 16:00 FESTIVAL 9 BRAN: U TŘÍ SESTER CZE | 1974 | drama 18. 12. 17:30 FESTIVAL 9 BRAN: RUMENYE! RUMENYE! GBR/ROM | 2006 | drama 18. 12. 20:00 FESTIVAL 9 BRAN: ZAPOMENUTÉ TRANSPORTY CZE | 2009 | dokumentární 19. 12. 15:00 FESTIVAL 9 BRAN: PROTEKTOR CZE | 2009 | drama 19. 12. 18:00 SERIÓZNÍ MUŽ USA/FRA/GBR | 2009 | drama 19. 12. 20:30 KVÍLENÍ USA | 2010 | drama 20.-21. 12. 18:00 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 20.-22. 12. 20:30 ÚTERÝ PO VÁNOCÍCH ROM | 2010 | drama 22. 12. 18:00 Pro nejaktuálnější program sledujte www.atlascinema.cz

THE DOORS – WHEN YOU’RE STRANGE USA | 2009 | dokumentární 15. 12. 18:00 AMERIČAN USA | 2010 | thriller 15. 12. 20:30 ČTYŘI LVI GBR | 2010 | komedie 16. 12. 18:00 THE SOCIAL NETWORK USA | 2010 | drama 16. 12. 20:30 ILUZIONISTA FRA | 2010 | animovaný 17. 12. 18:30 VEJDI DO PRÁZDNA FRA/ITA/GER/JAP | 2009 | drama 17. 12. 20:30 2 POHÁDKY SE ZVÍŘÁTKY dětské | Divadlo Apropásek 18. 12. 18:00 POČÁTEK USA/GBR | 2009 | thriller 18. 12. 20:30 HAROLD A MAUDE USA | 1971 | komedie 19. 12. 18:00 DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie 19. 12. 20:30 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 21. 12. 18:00 PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie 21. 12. 20:30 CASABLANCA USA | 1942 | drama 22. 12. 18:00 PAN NIKDO CAN/BEL/FRA/GER | 2009 | drama 22. 12. 20:30 FILMY PRO SENIORY NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie

SOBOTY PRO RODIČE S DĚTMI MEXICKÁ SOBOTA pásmo pohádek 11. 12. 15:00 PŘEDVÁNOČNÍ SOBOTA pásmo pohádek 18. 12. 15:00 CROSS Plynární 1096/23 | www.crossclub.cz

ČESKÝ MÍR CZE | 2010 | dokumentární 3 SEZÓNY V PEKLE CZE/SK/GER | 2009 | drama

9. 12. 20:00 22. 12. 20:00

DIVADLO DOBEŠKA Jasná I. 1181/6 | 244 468 173 www.divadlodobeska.cz

OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie + beseda s tvůrci

Fr. Křížka 460/15 | 233 382 606 www.biooko.net

EVALD

FESTIVAL MEXICKÉHO FILMU BLOK KRÁTKÝCH FILMŮ studentské filmy 10. 12. 15:00 KACHNÍ SEZÓNA MEX | 2004 | komedie 10. 12. 18:00 REVOLUCIÓN MEX | 2010 | drama 10. 12. 20:30 MEXICKÝ DOKUMENT pásmo filmů 11. 12. 18:00 FAUNŮV LABYRINT MEX/USA/ESP | 2006 | fantasy 11. 12. 20:30 WE ARE WHAT WE ARE MEX | 2010 | drama 11. 12. 23:00 OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie 12. 12. 18:00 KVÍLENÍ USA | 2010 | drama 12. 12. 20:30 KATKA CZE | 2010 | dokumentární 13. 12. 18:00 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 13. 12. 20:30 HABERMANNŮV MLÝN CZE/GER/AUT | 2010 | drama 14. 12. 18:00 TRABANTEM NAPŘÍČ AFRIKOU CZE | 2010 | dokumentární | premiéra 14. 12. 20:30

16. 12. 10:00

BABY BIO IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 14. 12. 10:00 DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie 21. 12. 10:00

BIO OKO

POST MORTEM CZE | 2010 | drama | premiéra 9. 12. 18:00 FILMJUKEBOX: NOC OŽIVLÝCH MRTVOL USA | 1968 | horror 9. 12. 20:30

9. 12. 10:00

22. 12. 19:00

Národní 28 | 221 105 225 | www.evald.cz

RODINKA CZE | 2010 | komedie 9.-22. 12. 17:00 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 9.-15. 12. 19:00, 21:00 POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 16.-22.12. 19:00, 21:00 FILMY PRO SENIORY RODINKA CZE | 2010 | komedie 9., 20. 12. 15:00 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 13. 12. 15:00 POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 16. 12. 15:00 KAŠTAN Bělohorská 150 | 233 353 020

VENUŠE GBR | 2006 | drama

15. 12. 15:00

KINO 35 – FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE Štěpánská 35 | 221 401 011 | www.ifp.cz

ZVÍTĚZIT ITA/FRA | 2009 | drama

9. 12. 19:00

51

ME EVENTS

KINA PRAHA


KINA PRAHA TRIO Z BELLEVILLE FRA/BEL/CAN | 2003 | animovaný ILUZIONISTA FRA | 2006 | animovaný

11. 12. 11:30 11. 12. 14:00

DVA MRAZÍCI pásmo pohádek HVĚZDA BETLÉMSKÁ pásmo pohádek PAN TAU NADĚLUJE pásmo pohádek

12. 12. 15:00 18. 12. 15:00 19. 12. 15:00

FILM PŘED STO LETY – ROK 1911 II. pásmo němých filmů 20. 12. 17:30 KÁMEN MUDRCŮ BEL/FRA | 1988 | drama 20. 12. 20:00

KINO EVROPSKÝ DŮM

MEET FACTORY

ROCK CAFÉ

Jungmannova 24 | 224 312 835 www.evropska-unie.cz

Ke Sklárně 3213/15 | 251 551 796 meetfactory.cz

Národní 20 | 224 933 947 www.rockcafe.cz

DVA VE VLNĚ FRA | 2010 | dokumentární 15. 12. 20:00

NA SEVER NOR | 2009 | komedie 14. 12. 19:00 OZVĚNY ANIFESTU – NOVÁ FRANCOUZSKÁ ANIMACE animované filmy 20. 12. 19:00 VEČER S LUNO premiéra klipu projektu Luno 21. 12. 21:12

FILMOVÝ VEČER S H. CH. ANDERSENEM pásmo filmů

15. 12. 19:00 MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE

LUCERNA Vodičkova 36 | 224 216 972 | 736 431 503 www.lucerna.cz/kino.php

POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 9., 11.-16. 12. 16:45, 17.-20., 22. 12. 18:45 NA MAMUTA! FRA | 2010 | komedie 9., 11.-13., 15. 12. 18:45 DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM SWE/DEN/GER 2009 | thriller 9., 13.-15., 17., 20.-22. 12. 20:45, 11.-12., 18.-19. 12. 14:00, 20:45 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 17.-22. 12. 16:45 FILMY PRO SENIORY NA MAMUTA! FRA | 2010 | komedie 9. 12. 14:45 DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM SWE/DEN/GER | 2009 | thriller 13. 12. 14:00 POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 17. 12. 14:00 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 22. 12. 14:00 FILMOVÝ KLUB ONDINE IRL/USA | 2009 | drama CASABLANCA USA | 1942 | drama

14. 12. 18:45 21. 12. 18:45

MAT Karlovo nám. 19 | 224 915 765 | www.mat.cz

DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie 9.-10., 12.-13. 12. 20:30 ÚTERÝ PO VÁNOCÍCH ROM | 2010 | drama 10., 12.-13. 12. 18:00 MET LIVE IN HD: DON CARLO on line přenos opery 11. 12. 18:15 HLAVA-RUCE-SRDCE CZE | 2010 | drama 16. 12. 18:00, 18.-19., 21.-22. 12. 18:00, 20:30 FILMY PRO DĚTI VÁNOČNÍ SEN pásmo pohádek

Mariánské nám. 1 | 222 113 425 | www.mlp.cz

PROJEKCE A DIALOGY SOCIALISMUS SUI | FRA 2010 | drama | velký sál

SVĚTOZOR 13. 12. 19:00

FILMOVÝ KLUB MKP PIRÁTI NA VLNÁCH GBR/GER/USA/FRA | 2009 | komedie | velký sál 14. 12. 16:00, 19:00 MODŘANSKÝ BIOGRAF U Kina 1/44 | 241 772 832 www.modransky-biograf.cz

RED USA | 2010 | akční 11. 12. 17:30 PROJEKT FRANKENSTEIN HUN/GER/AUT | 2010 | drama 11. 12. 20:00 KARATE KID USA/CHN | 2010 | akční 13.-14. 12. 17:30 MACHETE USA | 2010 | akční 13.-14. 12. 20:00, 15. 12. 17:30, 20:00 PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie 17. 12. 17:30, 20:00 THE SOCIAL NETWORK USA | 2010 | drama 18.-20. 12. 17:30, 20:00 FILMY PRO DĚTI SHREK: ZVONEC A KONEC USA | 2010 | animovaný KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU USA/GBR | 2005 | rodinný

11.-12. 12. 15:00 18.-19. 12. 15:00

FILMY PRO SENIORY RED USA | 2010 | akční 13. 12. 09:30 ROMÁN PRO MUŽE CZE | 2010 | komedie 20. 12. 09:30 PONREPO – BIO KONVIKT Bartolomějská 11 | 226 211 866 www.bio-ponrepo.cz

11. 12. 15:00

ŽOFIE POL | 1976 | drama

14. 12. 20:00

KINO EVROPSK Ý DŮM 15. 12. 19:0 0 VEČER S H. CH. ANDERSENEM

DIVOKÉ L ABUTĚ DÁNSKO, 20 0 9, 58 MIN

V TÝDNECH

9. 12. − 22. 12.

3D

Harry Potter a Relikvie ˇ smrti - cást 1 Rodinka Imaginární lásky ˚ mlýn Habermannuv ˇ ˚ Obcanský prukaz Na mamuta! ˇ Muži, kterí nenávidí ženy Nesvatbov ˚ Já, truchlivý Buh Koncert Heart Beat ˇ Pršelo jim štestí

INZERCE

52

3D

Nemej strach Jakobe! ˇ Práce ˇ ˇ Cerná krídla ˇ nad Sionem ˇ sester U trí Rumenye! Rumenye! Zapomenuté transporty Protektor Seriózní muž Kvílení Úterý po Vánocích Dívka, která si hrála s ohnem ˇ Letopisy Narnie: Plavba Jitrního poutníka ˇ

VIDĚL JSEM TU ZEMI DÁNSKO, 20 0 5, 6 0 MIN

VS TUP ZDARMA J UNGM ANNOVA 24, P 1 W W W.E VROP SK Y– PARL A MENT.C Z W W W.E VROP SK A – UNIE .C Z

Vodičkova 41 | 224 946 824 www.kinosvetozor.cz

AMERIČAN USA | 2010 | thriller 9.-10., 12. 12. 14:00, 20:45, 11., 13.-15. 12. 14:00 HLAVA-RUCE-SRDCE CZE | 2010 | drama 9.-10., 13., 15. 12. 18:30, 11. 12. 11:30, 12. 12. 11:30, 18:30, 14. 12. 20:30 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 9.-10. 12. 16:30, 15. 12. 16:30, 20:45, 16., 21.-22. 12. 19:00, 18.-19. 12. 12:00 PRÁZDNINY V ŘÍMĚ USA | 1953 | komedie 9., 14. 12. 13:30, 10. 12. 20:30, 12. 12. 11:15, 13., 21.-22. 12. 16:00, 17.-18. 12. 18:15 ENERGY UNION – VJ FILM BY COLDCUT + panelová diskuze Globální změny klimatu a moderní technologie ve 20:30 9. 12. 19:00 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 10., 12.-13. 12. 13:30, 18:15, 14. 12. 18:15, 20.-22. 12. 14:00 SNÍDANĚ U TIFFANYHO USA | 1961 | komedie 10., 14., 16., 20. 12. 16:00, 11. 12. 11:15, 12. 12. 20:30, 21.-22. 12. 18:15 ŠARÁDA USA | 1963 | komedie 11. 12. 13:30, 12., 15., 17.-18. 12. 16:00, 13. 12. 20:30, 20. 12. 18:15 MET LIVE IN HD: DON CARLO on line přenos z Metropolitní opery New York 11. 12. 18:15 ILUZIONISTA FRA | 2006 | animovaný 12.-13. 12. 16:30, 14. 12. 16:30, 20:45 CINEMA STUDIES: DIGITÁLNÍ FILMOVÝ TRIK interaktivní přednáška + projekce filmu 14. 12. 18:30 DOMŮ NA VÁNOCE NOR/SWE/GER | 2009 | komedie 16.-17., 21.-22. 12. 20:45 HABERMANNŮV MLÝN CZE/GER/AUT | 2010 | drama 16.-19. 12. 13:45 KVÍLENÍ USA | 2010 | drama 16.-19. 12. 16:30 NA MAMUTA! FRA | 2010 | komedie 16., 19. 12. 14:00, 17.-18. 12. 14:00, 20:30, 20.-22. 12. 20:30 MEDVĚDÍ OSTROVY CZE | 2010 | dokumentární 16. 12. 20:00, 17.-20. 12. 19:00 KUKY SE VRACÍ CZE | 2010 | rodinný 18.-19. 12. 11:45 THE SOCIAL NETWORK USA | 2010 | drama 18.-19. 12. 20:45, 20.-22. 12. 16:30 LOUSKÁČEK on line přenos z Bolšoj baletu 19. 12. 16:45 SIMPLY RED LIVE on line přenos z O2 Areny Londýn 19. 12. 21:45 PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie 20.-21. 12. 13:45 DOKUMENTÁRNÍ PONDĚLÍ BRATŘI V DHAMMĚ USA | 2007 | dokumentární 13. 12. 20:45 POZEMŠŤANÉ, KOHO BUDETE VOLIT? CZE | 2010 | dokumentární 20. 12. 20:45 FILMY PRO SENIORY SNÍDANĚ U TIFFANYHO USA | 1961 | komedie ŠARÁDA USA | 1963 | komedie

15. 12. 13:30 22. 12. 13:45


DIVADLA PRAHA DIVADLO ARCHA

Fr. Křížka 36 | 233 376 985 www.alfredvedvore.cz

Na Poříčí 26 | 221 716 111 www.archatheatre.cz

TĚLOVNÍK OBECNÝ – CORPUS VULGARIS premiéra | hraje se v prostoru Bubenská 1 Elektrické podniky 13.-15. 12. 19:00

POSLEDNÍ HISTORICKÁ ÚLOHA MLADÉ GENERACE J. Šimko | drama | Stanica Žilina 11.-12. 12. 20:00 ANI RYBA, ANI DRAK improvizace | Vizita 13. 12. 20:00 OBOJŽIVELNÝ DUCH improvizace | Vizita 14. 12. 20:00 PORTRAIT SERIES S. Sandroni | taneční | premiéra 17.-18. 12. 20:00 JOKE KILLERS Skutr, A. Stodolová Laštovková | pohybové 21. 12. 20:00

ČINOHERNÍ KLUB Ve Smečkách 26 | 296 222 123 www.cinoherniklub.cz

BŮH MASAKRU Y. Reza | drama 9., 15. 12. 19:30 U KOČIČÍ BAŽINY M. Carr | drama 10. 12. 19:30 LÉDA (MANŽELSKONEMANŽELSKÁ PORADNA) M. Krleža | komedie 11., 14. 12. 19:30 RODINNÁ SLAVNOST T. Vinterberg | drama 16. 12. 19:30 IMPRESÁRIO ZE SMYRNY C. Goldoni | komedie 17., 21. 12. 19:30 UJETÁ RUKA VE SPOKANE M. McDonagh | komedie | předpremiéra 18. 12. 19:30 PTÁKOVINA M. Kundera | komedie 20. 12. 19:30 DEJVICKÉ DIVADLO Zelená 15a | 233 339 108 www.dejvickedivadlo.cz

DEALER’S CHOICE P. Marber | komedie | premiéra 11., 13.-14., 20. 12. 19:30 OBLOMOV I. A. Gončarov | drama | derniéra 15. 12. 19:30 MODROVOUS/SUOVORDOM P. Tejnorová, K. F. Tománek | drama 17. 12. 19:30 HAMLET W. Shakespeare | drama 18. 12. 19:30 KRAJINA SE ZBRANÍ J. Penhall | drama 19. 12. 19:30 SPŘÍZNĚNI VOLBOU J. W. Goethe | drama 21. 12. 19:30 DIVADLO ABC Vodičkova 28 | 224 215 943 www.mestskadivadlaprazska.cz

KRÁL LEAR W. Shakespeare | drama 9. 12. 19:00 JANA EYROVÁ Ch. Bronte | drama 10. 12. 19:00 VÁCLAV HYBŠ A JEHO HOSTÉ vánoční 12. 12. 18:00 VŠE O MÉ MATCE P. Almódovar | komedie 13. 12. 19:00 SATURNIN Z. Jirotka | komedie 14. 12. 19:00 PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD L. Rosten | komedie 18. 12. 14:30, 19:00, 22. 12. 19: SHIRLEY VALENTINE W. Russell | komedie 21. 12. 19:00 ÁBÍČKO – MALÁ SCÉNA ABC CÉSAR A DRANA I. Doré | drama 21. 12. 11:00

AMFORA vánoční představení HELLO, DOLLY! J. Herman, M. Stewart | muzikál

12. 12. 18:00 16.-17. 12. 19:00

DIVADLO KALICH Jungmannova 9 | 296 245 311 www.divadlokalich.cz

DIVADLO BEZ ZÁBRADLÍ

ROBIN HOOD O. Soukup, G. Osvaldová | muzikál 9.-10., 21.-22. 12. 19:00, 11.-12. 12. 14:30, 19:00 NAHNILIČKO J. Kraus | komedie 13.-14. 12. 19:00 BEZ PŘEDSUDKŮ D. Ruiz, F. Bettanini | komedie17. 12. 19:00 BÍLÝ DALMATIN P. Günter, M. Landa | dětské 18. 12. 14:30 LÁSKA NARUBY J. Nvota | komedie 18. 12. 19:00

Jungmannova 31 | 224 946 436 www.bezzabradli.cz

DIVADLO KOLOWRAT

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ J. J. Ryba | vánoční | Dětská opera Praha 9., 14.-15. 12. 10:00, 12., 18. 12. 11:00 JAKUB A JEHO PÁN M. Kundera | komedie 10., 14. 12. 19:00 2 X WOODY ALLEN W. Allen | komedie 11. 12. 16:00, 19:00 POSLEDNÍ ZE ŽHAVÝCH MILENCŮ N. Simon | komedie | Agentura Harlekýn 12. 12. 19:00 BEZ ROUCHA ANEB JEŠTĚ JEDNOU ZEZADU M. Frayn | komedie 13. 12. 19:00 BLBEC K VEČEŘI F. Veber | komedie 16. 12. 19:00 HRDÝ BUDŽES I. Dousková | tragikomedie 21. 12. 19:00

Ovocný trh 6 | 224 901 448 www.narodni-divadlo.cz

DIVADLO BROADWAY

TOUHY A VÝČITKY A. Schnitzler, D. Jařab | drama 9., 17. 12. 20:00 UTRPENÍ KNÍŽETE STERNENHOCHA L. Klíma | drama 10. 12. 20:00 DIVADLO BEZ DOMOVA A JEŽEK A ČÍŽEK vstup dobrovolný 11. 12. 18:00 LULU F. Wedekind, D. Jařab | drama 12. 12. 20:00 LVÍČE J. Škvorecký | drama 13. 12. 20:00 WEISSENSTEIN J. Urzidil, D. Jařab | drama 14. 12. 20:00 HOSTÉ O. Bukowski | drama | derniéra 15. 12. 20:00 NADVÁHA, NEDŮLEŽITÉ: NEFOREMNOST W. Schwab | drama 16. 12. 20:00 STAŘÍ MISTŘI T. Bernhard | drama 19. 12. 20:00 GOEBBELS/BAAROVÁ O. Reese, D. Pařízek | drama 20. 12. 20:00 VÍRA, LÁSKA, NADĚJE O. von Horváth | drama + Dialogy 21. 12. 20:00 SPÍLÁNÍ PUBLIKU 2010 P. Handke | drama 22. 12. 20:00

Na Příkopě 31 | 225 113 311 www.divadlo-broadway.cz

JE TŘEBA ZABÍT DAVIDA R. Balaš, O. Lichtenberg, M. David, Z. Barták | muzikál 10. 12. 18:00, 11. 12. 14:00, 18:00, 12. 12. 14:00 NA ÚROVNI M. Frank | komedie 13. 12. 19:00 COLUMBO – VRAŽDA NA RECEPT W. Link, R. Levinson | drama 15., 20., 22. 12. 19:00, 21. 12. 11:00, 19:00 KLEOPATRA M. David, Z. Borovec, L. Stropnická, L. Fanánek Hagen | muzikál 16.-17. 12. 18:00, 18. 12. 14:00, 18:00, 19. 12. 14:00 DIVADLO HYBERNIA nám. Republiky 4 | 221 419 420 www.hybernia.eu

DRACULA K. Svoboda, Z. Borovec, R. Hes | muzikál 9.-10., 15. 12. 18:00, 11., 18. 12. 14:00, 18:00 DOP ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ J. J. RYBY dětské | Dětská opera Praha 11. 12. 11:00

EMOTION COLLECTION T. Helšusová a kol. | taneční BLACKBIRD D. Harrower | drama HISTORICKÝ MONOLOG M. Součková | drama ŠPINAVÉ RUCE J.-P. Sartre | drama

9., 19. 12. 19:00 14. 12. 19:00 15. 12. 19:00 16. 12. 19:00

DIVADLO KOMEDIE Jungmannova 1 | 224 222 734 www.prakomdiv.cz

palác akropolis uvádí

smrt v rȰžovém hra na motivy života a písní EDITH PIAF slovenského spisovatele a dramatika ŭubomíra Feldeka

12. 12. 2010 > 20.00 hod. režie Olga Strusková hrají Zora Jandová, KateƇina Dušková, Esther Mertová, Ladislav Horák / Michal ŠƑulík Rezervace dVA@palacakropolis.cz PƇedprodej Ticketpro / Ticketportal. Kavárna Paláce Akropolis (Kubelíkova 27 / Praha 3) www.palacakropolis.cz MHMP podporuje v roce 2010 program projektu Paláce Akropolis částkou 15 500 000,-Kč.

INZERCE

53

ME EVENTS

ALFRED VE DVOŘE


DIVADLA PRAHA

DIVADLO NA ZÁBRADLÍ

Amrózie

Roland Schimmelphennig

režie David Czesany Hrají: ½Ûã攷ÜáÙàÕ ”

¾Ýl”ÃæâÙçè ” ÄÕêÙà”À݄ßÕ ” ÄÙèæ”#èêæèâlaÙß ” ÁÝàãçàÕê”ÁÙÞîàlß ” ÁÕæÝٔÇäéæâX  ½êÕâ”ÀéäèXß ” ÀÙㄔÂãÜÕ ” ¿æÝçèÝâՔÁÕØdæÝaãêX ” ÂÕèXàÝٔEÙÜããêX česká premiéra 17. a 18. prosince 2010

www.nazabradli.cz INZERCE

54

DIVADLO METRO

DIVADLO NA VINOHRADECH

Národní 25 | 221 085 276 www.divadlometro.cz

nám. Míru 7 | 224 257 601 | 296 550 229 www.dnv-praha.cz

ŽIVOT JE FAJN černé 9., 11., 14.-15., 17.-18., 21.-22. 12. 20:00 SKLENĚNÝ ZVĚŘINEC T. Williams | drama 11. 12. 19:00 DOSTANU TĚ NA JAHODY U. Stein | komedie 18. 12. 15:00 TANEC MEZI VEJCI G. Skála | komedie 19. 12. 19:00

FIDLOVAČKA ANEB KDE DOMOV MŮJ? J. K. Tyl, J. Havelka, K. Novotná | komedie 9. 12. 19:00 NA FLÁMU T. Stoppard | komedie | premiéra 10., 15., 17. 12. 19:00 IDEÁLNÍ MANŽEL O. Wilde | komedie 11. 12. 19:00 C’EST LA VIE… ANEB TO JE ŽIVOT multimediální 12. 12. 19:00 ZÁMEK F. Kafka | drama 13. 12. 19:00 DONAHA! T. McNally, D. Yazbek | muzikál 16., 20. 12. 19:00 BROUK V HLAVĚ G. Feydeau | komedie 18. 12. 19:00 MARIE STUARTOVNA F. Schiller | drama 21.-22. 12. 19:00

DIVADLO MINOR Vodičkova 6 | 222 231 351 www.minor.cz

Z KNIHY DŽUNGLÍ R. Kypling, J. Adámek | dětské | Malá scéna 9. 12. 18:00 ČERTŮV ŠVAGR dětské | Divadlo ANPU | Malá scéna 10. 12. 18:00 VÁNOCE ANEB PŘÍBĚH O NAROZENÍ J. Jirků | dětské 11., 18. 12. 15:00, 18:00, 17., 22. 12. 18:00, 19. 12. 15:00 MOJE PRVNÍ ENCYKLOPEDIE J. Adámek | dětské 12. 12. 15:00 ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ Dismanův rozhlasový dětský sbor 13. 12. 18:00 VČELÍ MEDVÍDCI Listování – scénické čtení 15. 12. 18:00 ŽHAVÝ MĚSÍC Listování – scénické čtení 15. 12. 19:30 MARNOTRATNÝ SYN J. Jirků | komedie | DAMU | Malá scéna 16. 12. 19:30 DĚVČÁTKO S MOZKEM D. Drábek | horror | Malá scéna 21. 12. 19:30 DIVADLO NA FIDLOVAČCE Křesomyslova 625 | 241 404 040 www.fidlovacka.cz

POSLEDNÍ DOUTNÍK B. Ahlfors | komedie 9. 12. 19:00 ČAJ U KRÁLOVNY E. Vilar | komedie 10. 12. 19:30 STVOŘENÍ SVĚTA A JINÉ A. Miller | drama 44. 12. 15:00 TŘI SESTRY A. P. Čechov | komedie 14. 12. 19:30 DVOJÍ HRA R. Thomas | drama | premiéra 15. 12. 10:30, 16. 12. 19:30, 18. 12. 15:00, 19:30 HVĚZDY NA VRBĚ K. David a kol. | muzikál 15. 12. 19:30 V KORZETU PRO TETU K. Ludwig | komedie 17. 12. 19:30 LUCERNA A. Jirásek | pohádkové 20. 12. 10:30 DIVOTVORNÝ HRNEC J. Werich, J. Voskovec, B. Lane | muzikál 21.-22. 12. 10:30 JEPTIŠKY D. Goggin | muzikál 21. 12. 19:30 BLBOUN G. Feydeau | komedie 22. 12. 19:30 KOMORNÍ FIDLOVAČKA Boleslavova 13 | 241 404 040 www.fidlovacka.cz

NEJLEPŠÍ KAMARÁDKY P. Weiss | komedie MILÁČCI A MILODARY G. Dyrek | komedie MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD G. Aron | komedie ROK MAGICKÉHO MYŠLENÍ J. Didion | drama ZÁHADA ANEB ZAPŘENÁ LÁSKA E.-E. Schmitt | komedie

9. 12. 19:30 10. 12. 19:30 11. 12. 19:30 15. 12. 19:30 17. 12. 19:30

DIVADLO NA ZÁBRADLÍ Anenské nám. 5 | 222 868 868 www.nazabradli.cz

NEBE NEPŘIJÍMÁ kol. aut. | drama 9. 12. 19:00 MALENKA dětské 11. 12. 15:00 LOUIS A LOUISA D. Gieselmann, K. Schumacher | drama 11. 12. 19:00 A COUPLE OF POOR POLISH-SPEAKING ROMANIANS IN ENGLISH WITH CZECH SUBTITLES D. Maslowská | drama 13. 12. 19:00 AMBRÓZIE R. Schimmelpfennig | komedie 16. 12. 11:00 INTERMEZZO Pražská konzervatoř | Eliadova knihovna 16. 12. 19:00 HELVEROVA NOC I. Vilqist | drama | Eliadova knihovna 19. 12. 19:00 CESTA HOŘÍCÍHO MUŽE K. McAllister | drama 21. 12. 11:00 SPACÍ VADY R. Denemarková | drama 21. 12. 19:00 PÍSKOVIŠTĚ M. Walczak | tragikomedie 22. 12. 11:00 A TANČIT! F. Kater | drama | derniéra 22. 12. 19:00 DIVADLO PALACE Václavské nám. 43 | 224 228 814 www.divadlopalace.cz

DÁMSKÁ ŠATNA A. Goldflam | komedie | Studio Dva 9. 12. 19:00 VŠE O MUŽÍCH M. Gavran | komedie | Studio Dva 10. 12. 19:00, 11., 18. 12. 20:00 HERCI M. Frayn, P. Zelenka | komedie 12. 12. 19:30 CAVEMAN R. Becker, J. Holík | one man show 13., 15. 12. 19:00 AFRICKÁ KRÁLOVNA C. S. Forester | komedie 16. 12. 19:00 GARDEROBIÉR R. Harwood | komedie | Divadlo B. Polívky 17. 12. 19:30 PRACHY!!! R. Cooney | komedie 18. 12. 15:00 VŠE O ŽENÁCH M. Gavran | komedie | Studio Dva 19. 12. 19:00 MILÁČEK ANNA M. Camoletti | komedie 21. 12. 19:00 PARTIČKA M. Suchánek, R. Genzer | improvizace 22. 12. 19:00

DIVADLO NA JEZERCE

DIVADLO POD PALMOVKOU

Na Jezerce 1451 | 261 224 832 | 725 442 150 www.divadlonajezerce.cz

Zenklova 34 | 283 011 127 www.divadlopodpalmovkou.cz

PANÍ PLUKOVNÍKOVÁ B. Ahlfors | komedie 9., 17. 12. 19:00 VÁNOCE S JIŘINOU BOHDALOVOU komponované 10. 12. 19:00 CHARLEYOVA TETA J. B. Thomas | komedie 11., 13. 12. 19:00 ZAHRAJ TO ZNOVU, SAME W. Allen | komedie 14. 12. 19:00 LÁSKY PANÍ KATTY B. Friel | komedie 16. 12. 19:00 MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ E.-E. Schmitt | tragikomedie 19. 12. 19:00 VEČER TŘÍKRÁLOVÝ W. Shakespeare | komedie 20. 12. 19:00 MANDRAGORA N. Machiavelli | komedie 21. 12. 19:00

MEFISTO K. Mann, A. Mouchkine | drama 9., 15. 12. 19:00 PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM D. Wasserman | drama 10. 12. 19:00 RAIN MAN D. Gordon, B. Morrow, R. Bass | drama 11. 12. 19:00 GAZDINA ROBA G. Preissová | drama 14. 12. 19:00 SVATÁ JANA G. B. Shaw | drama 16. 12. 11:00 KEAN A. Dumas, J.-P. Sartre | tragikomedie 16. 12. 19:00 CYRANO Z BERGERACU E. Rostand | drama 17. 12. 19:00 JEŠTĚ JEDNOU, PROFESORE A. Procházka | komedie 18. 12. 19:00


DIVADLA PRAHA LLPROJECT2 taneÄ?nĂ­/komponovanĂŠ

19. 12. 19:30

MalĂĄ Ĺ tupartskĂĄ 1 | 224 828 082 www.divadloungelt.cz

DIVADLO PONEC HusitskĂĄ 24/899 | 224 817 886 | 222 721 531 www.divadloponec.cz

voiceS + TRANSFORMA taneÄ?nĂ­/komponovanĂŠ 10. 12. 20:00 DIVADLO/THE THEATRE taneÄ?nĂ­ | Farma v jeskyni 12.-13. 12. 20:00 SHAPELESS STATES OF KARLA + BORN IN 19-04-1984 taneÄ?nĂ­ | premiĂŠra 18. 12. 20:00 PERFEKTNĂ? DEN ANEB MR. GLUTEUS MAXIMUS taneÄ?nĂ­ 20. 12. 20:00 MAH HUNT taneÄ?nĂ­ 21. 12. 20:00 DIVADLO RADKA BRZOBOHATÉHO Opletalova 5/7 | 224 229 445 | www.divadlorb.cz

KLEC BLĂ ZNĹŽ J. Poiret | komedie EDITH PIAF, MILOVAT K SMRTI T. NĂĄlepkovĂĄ | drama TANÄŒĂ?RNA drama/taneÄ?nĂ­ LEV V ZIMÄš J. Goldman | komedie

DIVADLO UNGELT

9. 12. 19:00 14. 12. 19:00 15. 12. 19:00 17. 12. 19:00

DIVADLO ROKOKO VĂĄclavskĂŠ nĂĄm. 38 | 224 217 113 www.mestskadivadlaprazska.cz

FIALOVÉ KVÄšTY Ĺ TÄšSTĂ? beneďŹ ce K. FialovĂŠ 9. 12. 19:00, 18. 12. 17:00 KRVAVĂ SVATBA F. G. Lorca | drama 11. 12. 17:00 PLNĂ? KAPSY Ĺ UTRĹŽ M. Jones | komedie 14. 12. 19:00 PROLOMIT VLNY L. von Trier | drama 15. 12. 19:00 HRA VĂ Ĺ NĂ? P. Nichols | komedie 16. 12. 19:00 DOBRODRUĹ˝STVĂ? S. MĂĄrai | drama 17. 12. 11:00 ASTROLOG G. Battista Della Porta, N. Penev | komedie 20. 12. 19:00 DIVADLO SPEJBLA A HURVĂ?NKA DejvickĂĄ 38 | 224 316 784 www.spejbl-hurvinek.cz

HURV�NKŎV MIKULà ŠH. Štåchovå | dětskÊ 11.-12. 12. 14:00, 16:30 JAK PAN SPEJBL PRà ŠIL H. Štåchovå, M. Kirschner | dětskÊ 13.-16., 20.-22. 12. 10:00, 18.-19. 12. 14:00, 16:30 SPEJBLOVO HUDEBN� ZMATINÉ H. Štåchovå, M. Klåsek | komedie 15. 12. 19:00

LEDĹ‡Ă ÄŒEK W. D. Home | komedie 9., 12., 16. 12. 19:00 PICASSO J. Hatcher | drama 14. 12. 19:00 NA ĂšTÄšKU P. Palmade, Ch. Duthuron | drama 15., 17. 12. 19:00 FĂ?GL H. Meyerson | tragikomedie 20., 22. 12. 19:00 S NEBĂ?VALOU OCHOTOU‌ recitĂĄl M. KubiĹĄovĂŠ 21. 12. 19:00

ONÄšGIN BYL RUSĂ K I. DouskovĂĄ | tragikomedie 15. 12. 19:00 FAIDRA Seneca | drama 16. 12. 19:00 JAK JSEM SE ZTRATIL ANEB MALĂ VĂ NOÄŒNĂ? POVĂ?DKA L. AĹĄkenazy, J. Borna | revue 17., 20.-21. 12. 19:00 MOMO A ZLODÄšJI ÄŒASU M. Ende | dÄ›tskĂŠ | derniĂŠra 18. 12. 17:00 SOUBORNÉ DĂ?LO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTĂ CH J. Borgeson, A. Long | komedie 19. 12. 19:00 EXPERIMENTĂ LNĂ? PROSTOR ROXY/NoD.

DIVADLO V CELETNÉ

DlouhĂĄ 33 | nod.roxy.cz

CeletnĂĄ 17 | 222 326 843 | 608 327 107 www.divadlovceletne.cz

SSS – DUB ESENCE audiovisual set 9. 12. 21:00 STARĂ? NĂ CEK – TRAGÉDIE GÉNIA M. KomĂĄrek | drama 10. 12. 20:00 NEĂšPLNĂ? SEN P. Fajt, D. PrachaĹ™, J. NebeskĂ˝ | drama 11. 12. 20:00 NOD QUIJOTE drama | Studio DamĂşza 12. 12. 20:00 RANY perfomance | Divadlo na perĂłnÄ› 13. 12. 20:00 TVORBA AKCE A FYZICKĂ? TEXT workshop | Farma v jeskyni 14.-18. 12. AKCE 1 drama | Farma v jeskyni | premiĂŠra 18. 12. 20:00 LAMENTO/Z TANCE V PRACH A OPÄšT DO TANCE L. TrmĂ­kovĂĄ, M. O. Ĺ tÄ›droĹˆ | taneÄ?nĂ­ 19. 12. 20:00 PĹ˜EDÄŒASNĂ?CH 50 KLAUNA BILBA kĹ™est knihy 20. 12. 20:00

KAĹ PAROVA SLĂ VA VĂ NOÄŒNĂ? vĂĄnoÄ?nĂ­ | KaĹĄpar 10. 12. 18:00, 11. 12. 15:00, 19:30, 18. 12. 15:00, 21.-22. 12. 15:30 EDGAR ALLAN PĂš: HAVRAN taneÄ?nĂ­ | VeselĂŠ skoky 12. 12. 15:00 CYRANO E. Rostand | drama | KaĹĄpar 12. 12. 19:30 NORWAY, TODAY I. Bauersima | drama | KaĹĄpar 13. 12. 19:30 LABYRINT SVÄšTA A RĂ J SRDCE J. A. KomenskĂ˝ | drama | KaĹĄpar 14. 12. 19:30 PROKLETĂ? RODU BASKERVILLĹŽ J. JankĹŻ | komedie CD 2002 15.-16. 12. 15:00, 19. 12. 19:30 BABY BOX taneÄ?nĂ­ | VeselĂŠ skoky 15. 12. 19:30 DETEKTOR LĹ˝I V. Sigarev | drama | KaĹĄpar 16. 12. 19:30 PLEĹ ATĂ ZPÄšVAÄŒKA E. Ionesco | drama | KaĹĄpar 17. 12. 18:00 TO NEMĂ CHYBU D. Ives | komedie | KaĹĄpar 17. 12. 20:30 KAĹ PAROVA SLĂ VA A KOLEDA vĂĄnoÄ?nĂ­ | KaĹĄpar 18. 12. 20:00, 21.-22. 12. 19:30 RĹŽĹ˝E PRO ALGERNON D. Keyes | drama | KaĹĄpar 19. 12. 15:00 NA HLAVU! taneÄ?nĂ­ | VeselĂŠ skoky 20. 12. 19:30 DIVADLO V DLOUHÉ DlouhĂĄ 39 | 605 010 774 www.divadlovdlouhe.cz

LHĂ Ĺ˜ C. Goldoni | komedie MAĹ KARĂ DA ÄŒILI FANTOM OPERY T. Pratchett, S. Briggs | komedie NÄšMECKĂ? OBÄšD drama | Reduta Brno MACBETH W. Shakespeare | drama

9. 12. 19:00 11. 12. 17:00 12. 12. 19:00 13. 12. 19:00

HUDEBN� DIVADLO KARL�N KřiŞíkova 10 | 221 868 666 www.hdk.cz

POLSKĂ KREV O. Nedbal | opereta 9.-10. 12. 19:00, 19. 12. 15:00 NOC NA KARLĹ TEJNÄš K. Svoboda, Z. PodskalskĂ˝, J. Ĺ taidl, E. KreÄ?mar | muzikĂĄl 11. 12. 15:00, 19:00, 12. 12. 15:00 PRODUCENTI M. Brooks, T. Meehan | muzikĂĄl 16.-18. 12. 19:00 KC ZAHRADA MalenickĂĄ 1784 | 271 910 246 | www.kczahrada.cz

LAKOMEC MoliĂŠre | komedie Geisslers Hofcomoedianten

9. 12. 19:00

24-hodinový program ,UCINDA #OXONOV¸

+ONEÂżNĂƒ svASTN¸

6HLAVNÄROLI6ERONIKA'AJEROV¸ (RAJEMEV$IVADLE!"#  A

WWWMESTSKADIVADLAPRAZSKACZ INZERCE

55


DIVADLA PRAHA LA FABRIKA Komunardů 30 | 220 510 962 www.lafabrika.cz

KULTOVNÍ PŘEDSTAVENÍ D. Prachař, V. Dyk, SKUTR | komedie

14. 12. 20:00

MEET FACTORY Ke Sklárně 3213/15 | 251 551 796 meetfactory.cz

ÚTROBY KRAV pohybová performance KADEWE H. Kajzar | drama SKOČNÁ L. F. Céline | drama

11. 12. 19:30 14. 12. 20:00 20. 12. 20:00

MLEJN Kovářova 1615/4 | www.mlejn.cz

BRICK CIRCK clownerie | Circus Sacra POSTAV NA ČAJ nový cirkus VÁNOČNÍ PŘÍBĚH dětské | Divadlo Krab

14. 12. 15:00 14. 12. 19:30 19. 12. 15:00

COCKTAIL 008 pohybové | Laterna magika 17.-18. 12. 20:00 VÁNOČNÍ ROMANCE dětské | Dětská opera Praha 18. 12. 14:00 VÁNOČNÍ ARABESKA taneční | Mladý balet Praha 19. 12. 19:30 ÚL P. Kolečko | komedie | A Studio Rubín 20. 12. 20:00 TANEČNÍ ROZMANITOSTI taneční | Bohemia Balet 21. 12. 19:00 Ó, DEJ NÁM, PANE, VEČER VESELÝ komponované | Folklórní soubor Jaro 22. 12. 15:00, 19:00 PALÁC AKROPOLIS Kubelíkova 1548/24 | www.palacakropolis.cz

SMRT V RŮŽOVÉM L. Feldek | drama | Divadlo Akropolis DIVADLO BEZ ZVÍŘAT komedie | Divadlo na baterky | premiéra

12. 12. 19:30 14. 12. 19:30

ROCK CAFÉ Národní 20 | 224 933 947 | www.rockcafe.cz

NÁRODNÍ DIVADLO Ostrovní 1 | 224 901 638 www.narodni-divadlo.cz

PRODANÁ NEVĚSTA B. Smetana | opera 10. 12. 19:00, 11. 12. 11:00 CARMEN G. Bizet | opera 11. 12. 19:00 ŽEBRÁCKÁ OPERA B. Brecht, K. Weill | komedie 12. 12. 19:00 RADÚZ A MAHULENA J. Zeyer | drama 13. 12. 19:00 SLUHA DVOU PÁNŮ C. Goldoni | komedie 14. 12. 19:00 NÁPOJ LÁSKY C. Donizetti | opera | premiéra 15., 17., 19. 12. 19:00 TOSCA G. Verdi | opera 20. 12. 19:00 LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ PŘÍBĚH P. I. Čajkovskij | balet 21.-22. 12. 15:30, 19:00 NOVÁ SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA Národní 4 | 224 901 487 www.novascena.cz

ČEKÁNÍ NA GODOTA S. Beckett | drama 9., 14. 12. 19:00 ROCK’N’ROLL T. Stoppard | drama 10. 12. 19:00 KOUZELNÝ CIRKUS pohybové | Laterna magika 11. 12. 20:00, 12. 12. 14:00 CO SE STALO, KDYŽ NORA OPUSTILA MANŽELA ANEB OPORY SPOLEČNOSTI E. Jelinek | drama 15. 12. 19:00 EKONOMIE DOBRA A ZLA T. Sedláček | scénické čtení 16. 12. 20:00

ŽENA VLČÍ MÁK N. Chatelet | drama | Studio Saint Germain 12. 12. 19:00 BURN, BABY, BURN C. Lacroix | drama | Studio Saint Germain 19. 12. 19:00 ROXY

56

ŠVANDOVO DIVADLO NA SMÍCHOVĚ Štefánikova 57 | 257 318 666 www.svandovodivadlo.cz

ANDĚLÍČEK TONÍČEK dětské | Buchty a loutky 10. 12. 15:00, 17:00, 21. 12. 11:00 MERLIN: GRÁL T. Dorst | drama | premiéra 10. 12. 11:00, 11. 12. 19:00 VÁNOCE, ONO SE ŘEKNE VÁNOCE dětské | Dětské divadelní studio 11. 12. 15:00 ZLATÁ HUSA dětské | Buchty a loutky 12. 12. 15:00, 17:00 LEBKA Z CONNEMARY M. McDonagh | drama 14. 12. 19:00 AUTOBUS L. Bärfuss | drama 15. 12. 19:00 KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ B. Breien | komedie 17. 12. 19:00 VELKÁ DIVADELNÍ SOBOTA komponované 18. 12. VE VÁNOČNÍM STROMEČKU SEKÉREČKA D. Gombár | komedie | Hyde Park | premiéra 19.-21. 12. 19:00 MNOHO POVYKU PRO NIC W. Shakespeare | komedie 21. 12. 19:00 ANIČKA A BERÁNEK dětské | Buchty a loutky 22. 12. 11:00

Dlouhá 33 | www.roxy.cz

PORNOHVĚZDY P. Kolečko, T. Svoboda | muzikál 12. 12. 19:00 STAVOVSKÉ DIVADLO Ovocný trh 6 | 224 901 487 www.narodni-divadlo.cz

MIKVE H. Galron | drama 9. 12. 19:00 RINALDO G. F. Händel | opera 10. 12. 19:00 ZLATOVLÁSKA V. Franz | balet 11. 12. 14:00, 18:00 KUPEC BENÁTSKÝ W. Shakespeare | komedie 12. 12. 14:00, 19:00 SRPEN V ZEMI INDIÁNŮ T. Letts | drama 13. 12. 19:00 DON GIOVANNI W. A. Mozart | opera 14. 12. 19:00 DOGVILLE L. von Trier | drama 15. 12. 19:00 VĚC MAKROPULOS K. Čapek | drama 16. 12. 19:00 DON JUAN Moliére | komedie 17. 12. 19:00 KÜHNŮV DĚTSKÝ SBOR vánoční koncert 18. 12. 18:00 ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ Dětská opera Praha 19. 12. 11:00, 14:00 REVIZOR N. V. Gogol | komedie 19. 12. 19:00

INZERCE

Metropolis_Maskarada_50x70_11_2010.indd 1

MOZARTISSIMO vážná hudba 20. 12. 17:00 CHOREA BOHEMICA 21. 12. 20:00, 22. 12. 16:00, 20:00

11/29/10 11:03 AM

ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO JÁRY CIMRMANA Štítného 5 | 222 781 860 | 222 783 260 www.zdjc.cz

ČESKÉ NEBE Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 12. 12. 16:00, 19:00 JMÉNO J. Fosse | drama | Divadlo konzervatoře 13. 12. 19:00 CIMRMAN V ŘÍŠI HUDBY Smoljak, Svěrák, Klusák | komedie 14. 12. 19:00 DLOUHÝ, ŠIROKÝ A KRÁTKOZRAKÝ Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 15. 12. 19:00 HOSPODA NA MÝTINCE Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 16. 12. 19:00 NĚMÝ BOBEŠ Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 17. 12. 19:00 BLANÍK Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 19. 12. 19:00 ZÁSKOK Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 21. 12. 19:00 ŠVESTKA Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 22. 12. 19:00


ATELIÉR JOSEFA SUDKA

GALERIE JAROSLAVA FRÁGNERA

SCHWARZENBERSKÝ PALÁC

Újezd 30 | www.sudek-atelier.cz

Betlémské nám. 5a | www.gjf.cz

Hradčanské nám. 2 | www.ngprague.cz

VÁCLAV JIRÁSEK: UPSYCH 316a fotografie do 12. 12. JITKA HORÁZNÁ: NEDĚLNÍ ODPOLEDNE fotografie 22. 12.-6. 12.

HAMBURK V PRAZE současná německá architektura do 12. 12. VĚRA A VLADIMÍR MACHONINOVI: 60'-70' významní čeští architekti 20. 12.-20. 1.

STÁLÉ EXPOZICE: BAROKO V ČECHÁCH, SOCHAŘSTVÍ A MALÍŘSTVÍ, BAROKNÍ UMĚLECKÉ ŘEMESLO ROELANDT SAVERY: DVORNÍ MALÍŘ CÍSAŘE RUDOLFA II. malby do 20. 3.

ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ Čajkovského 12 | www.atriumzizkov.cz

GALERIE JOSEFA SUDKA

JAN HANUŠ: JEN TAK SI ZATANČIT malby

Úvoz 24 | www.upm.cz

do 23. 12.

CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX

OLDŘICH STRAKA: VESNICE fotografie

ŠTERNBERSKÝ PALÁC Hradčanské nám. 15 | www.ngprague.cz

do 23. 1.

GALERIE MIRO

Poupětova 1 | www.dox.cz

Strahovské nádvoří 1/132 | www.galeriemiro.cz

CENA JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2010 finalisté 21. ročníku DENISA NOVÁ A KATRIN ZADRICK fashion a fotografie METROPOLIS Cryptic 257, Masker, Pasta, Point a další CESTY 1972-1992 Gilbert & George PLANETA EDEN svět zítřka v Československu 1948-1978 SVĚT OKAMŽIKU fotografie | benefiční

do 17. 1. do 31. 12.

do 26. 2.

Valdštejnská 3 | www.ngprague.cz

KAREL ŠKRÉTA: DOBA A DÍLO malby

do 31. 12. do 2. 1.

Alšovo nábř. 12 | www.galerierudolfinum.cz

VELETRŽNÍ PALÁC

do13. 12. do 12. 12.

GALERIE VÁCLAVA ŠPÁLY

DECADENCE NOW! ZA HRANICÍ KRAJNOSTI doprovodný program na www.decadencenow.cz

do 26. 1

EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NoD. Dlouhá 33 | nod.roxy.cz

do 2. 1.

Národní 30 | www.galerievaclavaspaly.cz

TY JSI PŘEDMĚT, JÁ JSEM PODNĚT Jiří Skála

Dlouhá 5 | www.dvoraksec.com

do 2. 1.

do 16. 1.

Dukelských hrdinů 47 | www.ngprague.cz

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ 20. A 21. STOLETÍ CENA NG 333 finalisté 10. 12.-27. 2. JAN ŠTURSA kresby do 27. 3. MONET - WARHOL Díla z Albertina Museum do 7. 1. Klementinum 190 | www.nkp.cz

Křižíkova 34 | www.futuraproject.cz

PAVEL STEREC: COŽPAK SE POD STOLEM, KTERÝ NÁS DĚLÍ, NEDRŽÍME VŠICHNI TAJNĚ ZA RUCE? malby, instalace do 2. 1. Vodičkova 37 | www.langhansgalerie.cz

LANGHANS PRAHA OD ROKU 1880 fotografie

FOTOGRAF GALLERY

do 2. 1.

KLEMENTINUM V DATECH A OBRAZECH malby | Galerie Klementinum Křížovnická do 31. 12. NEJKRÁSNĚJŠÍ ESTONSKÁ KNIHA 2009 knižní design do 29. 1. SLOVANSKÉ OBRÁZKY ADOLFA ZÁBRANSKÉHO malby do 8. 1.

Školská 28 | www.fotografstudio.cz

LEICA GALLERY PRAGUE

NOVÁ SÍŇ

ADAM HOLÝ: PŘEKRÁSNÁ, DOKONALÁ TVÁŘ fotografie

Školská 28 | www.lgp.cz

Voršilská 3 | www.galerienovasin.cz

do 23. 12.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE

JAROSLAV KUČERA: ČERNOBÍLE fotografie Prahy 1969-2010

Štěpánská 35 | www.ifp.cz

MEET FACTORY

EMANUEL GUIBERT: JAPONEC komiks | Galerie 35 do 11. 1.

Ke Sklárně 3213/15 | meetfactory.cz

FUTURA – CENTRUM PRO SOUČASNÉ UMĚNÍ Holečkova 49 | www.futuraproject.cz

MOVING IMAGE současná brněnská scéna

30. 1.

PAVEL BRÁZDA: JEŠTĚ NENÍ KONEC SVĚTA digitální obrazy

do 15. 1.

GALERIE ČESKÉ POJIŠŤOVNY Spálená 14 | www.galeriecpoj.cz

do 12. 12. 17. 12.-6. 2.

DANIEL PEŠTA: LEVITACE objekty, videa, instalace

Karlovo nám. 1/23 | www.nrpraha.cz

TŘI ŽENY V AFRICE fotografie nám. Republiky 5 | www.obecnidum.cz

AMEDEO MODIGLIANI malby

do 1. 2.

Kubelíkova 1548/24 | www.palacakropolis.cz

INDIANA DICK & ANEŽKA ČESKÁ fotokomiks PRAŽSKÝ HRAD www.kulturanahrade.cz

Ovocný trh 19 | www.ngprague.cz

KAREL ŠKRÉTA (1610-1674) Jízdárna Pražského hradu RELIKVIÁŘ SV. MAURA NA PRAŽSKÉM HRADĚ Vladislavský sál

KLÁŠTER SV. ANEŽKY ČESKÉ

Staroměstské nám. 13 | 224 826 391 www.ghmp.cz

U Milosrdných 17 | www.ngprague.cz

STÁLÁ EXPOZICE: STŘEDOVĚKÉ UMĚNÍ V ČECHÁCH A STŘEDNÍ EVROPĚ KLÁŠTER SV. JIŘÍ Jiřské nám. 33 | www.ngprague.cz

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ 19. STOL. V ČECHÁCH VOJTĚCH BARTONĚK: POPELÁŘI (Z ULICE) malba do 16. 1. SLOVANSKÝ ORIENT balkánské náměty v kresbě a grafice 19. stol. do 23. 1. PALÁC KINSKÝCH

do 10. 4. do 27. 2.

Národní 20 | www.rockcafe.cz

MUSIC FASHION SHOW 2010 booklety českých kapel

do 31. 12.

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM 17. listopadu 2 | www.upm.cz

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH VLÁKNA, TISK A OBRAZ, UMĚNÍ OHNĚ, KLENOTNICE, STROJE ČASU DECADENCE NOW! ZA HRANICÍ KRAJNOSTI doprovodný program na www.decadencenow.cz do 2. 1.

Staroměstské nám. 12 | www.ngprague.cz

VÝSTAVNÍ SÍŇ MÁNES

Ledvinova 9 | www.chodovskatvrz.cz

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ STARÉHO SVĚTA – ASIE A STŘEDOMOŘÍ

PLAY P. Nikl | interaktivní projekt

do 2. 1.

do 2. 1.

ROCK CAFÉ

GALERIE CHODOVSKÁ TVRZ NEPRAKTA – ŠVANDRLÍK 50. výročí spolupráce

do 28. 2.

PALÁC AKROPOLIS

DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ STÁLÁ EXPOZICE: ČESKÝ KUBISMUS

do 2. 1.

OBECNÍ DŮM

NÁRODNÍ GALERIE PRAHA

GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

VÁCLAV BOŠTÍK 1913…2005 Městská knihovna | Mariánské nám. 1 do 9. 1. PO SAMETU Dům U Zlatého prstenu | Týnská 6 dlouhodobě KRYŠTOF PEŠEK: KÓD Dům U Zlatého prstenu | Týnská 6 do 2. 1. KRÁLOVSKÝ SŇATEK Dům U Kamenného zvonu | Staroměstské nám. 13 do 6. 2. MIROSLAV TICHÝ: PODOBY PRAVDY Staroměstská radnice | Staroměstské nám. 15. 12.-6. 3.

BRITT BOUTROS GHALI malby do 12. 12. ŠTEFAN PRUKNER BARTŮŠEK: MALÉ FORMÁTY malby 15. 12.-2. 1. NOVOMĚSTSKÁ RADNICE

YAEL BEN-HORIN: OUTSID(H)ER fotografie | Galerie Kostka do 11. 12. CINETACTICS – RESIDENTS IV. residenti Meet Factory do 14. 1. ADÉLA BABANOVÁ video | Galerie Kostka 14. 12.-9. 1. Nerudova 13 | www.muzeummontanelli.com

Myslíkova 9 | www.artkunst.cz

MARTIN KURIŠ: NAVARANA malby JAKUB ŠVÉDA malby

do 30. 12.

MUZEUM MONTANELLI

GALERIE 5. PATRO

do 10. 4.

NÁRODNÍ KNIHOVNA

KARLIN STUDIOS

LANGHANS GALERIE

ROBERT ŠALANDA A Q: HÍROUZ instalace | vernisáž 14. 12. 19:00

VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA

GALERIE RUDOLFINUM

DVORAK SEC CONTEMPORARY MILAN HOUSER: DEEPER, DEEPER malby

SEN A REALITA/DREAM AND REALITY malby | různí autoři

STÁLÁ EXPOZICE: EVROPSKÉ UMĚNÍ OD ANTIKY DO ZÁVĚRU BAROKA MISTROVSKÁ DÍLA Z KOLOWRATSKÉ OBRAZÁRNY V RYCHNOVĚ N. KNĚŽNOU malby do 31. 12. 2015 ALEGORICKÉ HOLDY ANTONÍNA BIRCKARDTA malby do 10. 1.

Masarykovo nám. 25 | www.ncvu.cz

do 31. 1.

57

ME EVENTS

ART PRAHA


TIPY BRNO

netradiční originální

výroční

humorný

VÁNOCE NA STADECU

100 LET DOMU UMĚNÍ

KABARET KRÁL

ARTJARMARK NA NÁDVOŘÍ

Přijďte si o poslední adventní neděli a následující pondělí nakoupit vánoční dárky, které jinde nesežete. Těšte se na originální a pestrou nabídku a nakupování v příjemné atmosféře za hudebního doprovodu DJ´s. Občerstvit se budete moci v přilehlé komiksové kavárně.

Od roku 1910, kdy byl otevřen Kaiser Franz Josef-JubiläumsKünstlerhaus, uvedla brněnská „kunsthalle“ tisíce výstav, jejichž reminiscence přináší projekt s prostým názvem 100 let. V Domě umění i v Domě pánů z Kunštátu se vedle sebe ocitnou jména jako Čapek, Kubišta, Šíma, Zrzavý, Fila, Toyen, Kolář, Boštík či Jetelová.

Extrovertní písně s introvertním obsahem! Příběhy a scénky, kterým se nemusíte smát, ale můžete o nich přemýšlet. Kabaret naruby! Zdeněk Král, Andrea Buršová s postavou víly a hlasem anděla, a Michal Dalecký, který odněkud zezadu vyběhne a všem vytře zrak svým osobním, nezaměnitelným kouzlem.

Pokud nejste na Vánoce stále dostatečně vybavení, nezoufejte. Je tu další trh s netradičním zbožím Artjarmark, který se pořádá od pátku 10. do neděle 12. prosince na nádvoří Domu pánů z Kunštátu. I kdybyste nic nekoupili, pobavte se přehlídkou prací mladých výtvarníků. Ať žije Art!

Stadion | Kounicova | 11. Malostranská beseda22 | 30. 19.–20. 12. | www.utracej.cz 20.00 | Praha | decadencenow.cz

Dům | 15.|12. 2. Palácumění Akropolis 16.2010–13. 11. 2011 | www.dum-umeni.cz www.rachot.cz

Husa provázku | 14. Palác na Akropolis | 24. 11.12. | 19.30 www.provazek.cz www.rachot.cz

Kavárna Trojka | Dům pánů z Kunštátu | 10.–12. 12.| 10–19.00 | www.3trojka.cz

kouzelný

literární

umělecký

výstavní

ROMSKÉ POHÁDKY

NIEMAYEROVA BRASILIA

ARTS&CRAFTS BAZAAR

VÁNOCE NA VÝSTAVIŠTI

Bylo, nebylo... Komponovaný pořad Muzea romské kultury z cyklu besed "Kdo jsou Romové?" v podání vypravěčů Gejzy Horvátha a Margity Lázokové, kteří posluchače přenesou do kouzelného světa romských pohádek. Doprovodná akce k výstavě Bylo, nebylo... Kaj sas, kajnasas, guleja bachtaleja...

Výstava o architektovi Oscaru Niemeyerovi představuje prostřednictvím fotografií slovinského fotografa Damjana Prelovšeka krásu a velikost nejvýznamnějších Niemeyerových staveb v Brasílii. Doprovodný program: Radovan Lipus – Stesk kavárenského povaleče. Nostalgické literárně hudební soireé.

V neopakovatelném prostředí Zbrojovky najdete mladé výtvarníky předvádějící své umění, designéry se šperky, módou a doplňky, přední brněnské knihkupce, bio potraviny a třeba i bezlepkové cukroví. Vstup je zdarma a přestože bude hala vytopená, můžete se těšit i na teplé podpůrné nápoje. V roce 2011 vždy poslední neděli v měsíci.

Ideální příležitost pro nákup vánočních dárků pro celou rodinu budou mít návštěvníci na Vánočních trzích na brněnském výstavišti. Tradičně nebude chybět také řemeslnický jarmark, dětský koutek a bohatý kulturní program pro děti i dospělé.

Knihovna Jiřího Mahena | Kobližná 4 14. 12. | 17.00 | www.kjm.cz

Kavárna Spolek | Orlí 22 | 15. 12. 18.00 |www.galeriesklepeni.cz

Zbrojovka | 18. a 19. 12. www.kulone.com

BVV | 10.–19. 12. www.bvv.cz/vanocnitrhy

Elektrofakulta láká na roboty

J

ako každý rok i tento otevírá své brány brněnská elektrofakulta. Tentokrát se mohou studenti přijít podívat na fakultu 16. prosince od 10.00 do auly fakulty, v jejím novém sídle na Technické 10 v Brně. Sídlo bylo otevřeno v říjnu tohoto roku a je opravdu skvostným domovem této významné technické fakulty. „Věříme, že tentokrát přijde hodně zájemců, jelikož máme co nabídnout, nejen z hlediska zázemí a studia, ale také studentských aktivit a uplatnění,“ dodává manažer vztahů s veřejností Jiří Wagner. Pro studenty bude nachystána přednáška o studiu, prohlídka odborných laboratoří, soutěž o hodnotné ceny, ale

58

také živí roboti nebo představení možností uplatnění např. v projektech center excelence CVVOZE, SIX nebo CEITEC. Studenti se také dozvědí o možnosti studentského vyžití, které je na fakultě obrovské – mohou se zapojit do činnosti Studentského spolku pro studenty, který pořádá akce jako Drakiáda, OpenAir festival Hudba z FEKTu, nebo Běh na 53. „Technicky vzdělaných mladých lidí je nedostatek. Navíc absolventi technických škol to mají mnohem jednodušší v zapojení do praxe než třeba ekonomové a další „moderní“ obory,“ uzavírá Wagner. vut


0»MWRPÇEGPVTWO1OGIC0»O5XQDQF[#SOP 8[DGTVGUK\XÇEGPGzEFTJHOVÞVTKEâGM

"LDFLVT[B LVTZ 

59


LIVE MUSIC BRNO čtvrtek 9. prosince kdy 20:30 20:00 19:30 19:00 19:30 20:00 20:00

kdo TLESKAČ + GENTLEMEN’S CLUB DAN BÁRTA + ROBERT BALZAR TRIO OZVĚNA + HOSTÉ HEAD DOWN + CRASH ROAD JAROSLAV SVĚCENÝ + VÁCLAV MÁCHA VÍTRHOLC + FKLETZI + JÁ JSEM POZNAL TUBABU

co

kde

ska jazz folk/country rock vážná hudba underground ethno

Favál music circus Fléda Leitnerova Melodka Musilka [Mju:z] Stará Pekárna

co

kde

pátek 10. prosince kdy

kdo

20:00 THE TRAUTENBERGS + METALURG 16:00 HRDZA

rock Boro Brněnské Vánoce 2010 nám. Svobody

sobota 11. prosince kdy

kdo 19:30 MARTIN ŠTRUNC 18:00 CESTA 19:00 ASCENDANCY + ABSTRACT ESENCE 20:30 POZDNÍ SBĚR 16:00 TOMÁŠ KLUS 19:00 RICHARD MÜLLER POTICHU TOUR 2010 20:00 BANDABAND 15:30 FUNKSHMAKERS 19:30 MERYLEN 20:00 BUDOÁR STARÉ DÁMY + RADIO BUFERA CREW neděle 12. prosince

co

kde

písničkář folk/country metal/rock rock Bněnské Vánoce 2010 pop/rock jazz/blues Brněnské Vánoce 2010 country Týden lidských práv v Brně

Clubwash::Brno Kinokavárna Melodka Metro music bar nám. Svobody Semilasso Stará Pekárna Stará radnice U Hada Vegalité

kdy

co

kde

Vánoční trhy 2010 Vánoční trhy 2010 folk Brněnské Vánoce 2010 křest CD

BVV pavilon F BVV pavilon F Divadlo Bolka Polívky nám. Svobody Stará Pekárna

14:30 16:00 19:00 16:00 20:00

kdo ZUZANA GAMBOOVÁ MARTIN CHODÚR HANA A PETR ULRYCHOVI - JAVORY JOE COCKER BAND BRNO GARCIA

pondělí 13. prosince kdy

co

kde

15:30 EVA A VAŠEK 19:00 TIAMAT / SWE + ORDEN OGAN +

kdo

Vánoční trhy 2010 goth metal

BVV pavilon F Favál music circus

STONEMAN / SUI INDIGO QUARTET JUNIOR BIG BAND TOMÁŠ KOČKO A ORCHESTR DISTANT BELLS úterý 14. prosince

jazz jazz/swing Brněnské Vánoce 2010 Pink Floyd revival

Knihovna J. Mahena Metro music bar nám. Svobody Stará Pekárna

kdy

co

19:00 20:30 16:00 20:00

kdo

19:30 KRONEK ALBAND + POZDNÍ SBĚR folk rock 19:00 THE YOUNG PEKÁČ MOJMÍRA BÁRTKA swing groove/indie rock + HONEYRAIN + ANTROPUNK jazz/rock 20:30 FUTURUM Brněnské Vánoce 2010 16:00 HOME BWOY RASTA ethno 20:00 TRIO DE JANEIRO alternativa 20:00 MYŠI + DON JUAN DISCO

kde Leitnerova Melodka Metro music bar nám. Svobody Stará Pekárna Starý Pivovar

středa 15. prosince kdy

kdo

co

kde

punk rock folk rock

Fléda Leitnerova Melodka

16:00 20:00 20:00 20:00 18:30

Brněnské Vánoce 2010 jazz/fusion folk alternativa benefiční

nám. Svobody Podobrazy Semilasso Stará Pekárna Starý Pivovar

kdy

co

kde

hrad rock/folk

Leitnerova

20:00 VYPSANÁ FIXA 19:30 MARTINA TRCHOVÁ + ADAM KUBÁT 19:00 MYSTICKÁ SPIRÁLA + CANDY

MEATWORKS THE FIREBALLS UP! ASONANCE FRANK ZAPPA Q HUDEBNÍ ATELIÉR SŠUM + CCA BAND + MODEL BAZAAR + CRASH ROAD čtvrtek 16. prosince kdo 19:30 QUANTI MINORIS + EPY DE MYE

60

19:30 SÓLISTÉ MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO vánoční 20:00 RUBIANO / CZE / CAN + LA PATCHANKA alternative rock 20:15 ZÁVIŠ pornofolk

KD Rubín Stará Pekárna Šelepova no. 1

pátek 17. prosince kdy

kdo NAĎA URBÁNKOVÁ + BOKOMARA JEŽÍŠOVY TEPLÁKY NAĎA URBÁNKOVÁ + BOKOMARA JABLKOŇ NEZMAŘI VÁNOČNÍ VEČÍREK KAVÁRNY ONSET + GRONKJOR sobota 18. prosince

co

kde

16:00 19:30 19:00 19:30 16:00 20:00 20:00

Vánoční trhy 2010 alternativa šanson/pop alternativa Brněnské Vánoce 2010 komponovaný hc/rock

BVV pavilon F Clubwash::Brno Divadlo šansonu Husa na provázku nám. Svobody Podobrazy Stará Pekárna

kdy

kdo ILONA CSÁKOVÁ KAREL GOTT REVIVAL FOLK TEAM OCEÁN + JERUSALEM DEEP PURPLE REVIVAL ONSET + THE COOLERS SPIRITUÁL KVINTET BRASS 6 MOŠNY ALFARYTMUS neděle 19. prosince

co

kde

13:30 14:30 16:00 20:00 19:00 20:30 19:30 16:00 18:00 20:00

Vánoční trhy 2010 Vánoční trhy 2010 Vánoční trhy 2010 Oceán & DM party rock rock folk Brněnské Vánoce 2010 komponovaný pop/fusion

BVV pavilon F BVV pavilon F BVV pavilon F Favál music circus Melodka Metro music bar Musilka nám. Svobody Sál B. Bakaly Stará Pekárna

kdy

kdo 5ANGELS – KRÁSNEJ DEN ROBERT JÍCHA + HOSTÉ SZIDI TOBIAS / SK VÁNOČNÍ KONCERT DIVADLA ŠANSONU VÁNOČNÍ DĚTSKÁ DISKOTÉKA FAXEX + HOSTÉ HANA ROBINSON ČECHOMOR KVĚTY pondělí 20. prosince

co

kde

12:00 19:00 19:00 19:00 14:00 19:00 16:00 20:00 20:00

Vánoční trhy 2010 folk/šanson šanson swing/jazz dětský punk rock Brněnské Vánoce 2010 folk rock alternativa

BVV pavilon F Divadlo Bolka Polívky Divadlo Redduta Divadlo šansonu Kinokavárna Melodka nám. Svobody Semilasso Stará Pekárna

kdy

kdo CIMBAL CLASSIC – DALIBOR ŠTRUNC AROMASOUND LOUISOVI SIROTCI TRIO DE JANEIRO KAMELOT – ZTRACENÉ PÍSNĚ HM… GUSTAV BROM BIG BAND úterý 21. prosince

co

kde

19:00 19:00 20:30 16:00 19:30 20:00 20:00

cimbálovka rock dixieland Brněnské Vánoce 2010 folk alternativa swing

Divadlo Bolka Polívky Melodka Metro music bar nám. Svobody KD Rubín Stará Pekárna Šelepova no. 1

kdy

co

kdo

kde

20:00 BEZ LADU A SKLADU + JAN BUDAŘ & 9. narozeniny Flédy

Fléda

ELIŠČIN BAND + JEŠTĚ JSME SE NEDOHODLI + PUDING PANÍ ELVISOVEJ HRAJEME ANTONÍNA DVOŘÁKA VÁNOČNÍ A-BEAT FOLK TEAM + OLIN VESELÝ ZUZANA GAMBOOVÁ CHRIS BARICKMAN / USA THE FIREBALLS NADOTEK středa 22. prosince

vážná hudba rock folk Brněnské Vánoce 2010 Brněnské Vánoce 2010 rock’n‘roll folk rock

Knihovna J. Mahena Melodka Metro music bar nám. Svobody nám. Svobody KD Rubín Stadion

kdy

co

kde

šanson pop/šanson rock

Cafe Podnebí Mahenovo divadlo Melodka

REVIVAL HANA A PETR ULRYCHOVI - JAVORY

folk

Městské divadlo Brno

THE DOORS REVIVAL BAND BRNO FT PRIM TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR

rock Metro music bar Brněnské Vánoce 2010 nám. Svobody alternativa Stará Pekárna

18:00 19:00 20:30 13:30 16:00 19:30 19:30

kdo

19:00 JAN BUDAŘ + ROMAN JEDLIČKA 19:00 LEONA MACHÁLKOVÁ 19:00 BULLDOGS BRNO PARTY – RHCP 15:00, 18:00 20:30 16:00 20:00


PARTY BRNO / ADRESÁŘ BRNO čtvrtek 9. prosince 20:00 20:00 20:00 20:00 23:00 21:00 21:00 20:00 20:00

pondělí 13. prosince

co PROVEON PARTY 90 – 80 – 90 BEST OF SALSA PARTY & WORKSHOP OLDIES PARTY FLIRT PARTY CENTRA TANCE HI-FI COCTAIL PARTY DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA HAPPY’N’LATINO HOUSE

kdo

kde

kdy

Abajo DJs DJ Silent latino DJs DJ Tim DJ Schafff Perpetuum DJs DJ Andy Smith disco DJ Poco

Abajo culture club Bastila Franklin music club Mersey Metro music bar Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

20:00 19:00 20:00 21:00 21:00 20:00

pátek 10. prosince kdy 20:00 20:00 20:00 21:00 20:00

co STUDENT AGENCY PARTY BOHEMIA SEKT PARTY JAZZ PARTY HIP HOP NIGHT

kdo

Abajo DJs DJ Krypta DJ Romeo Green DJ Ramzy Tafrob, MoreloKatr, Maztah 20:00 ELEKTRA COCTAIL SEASON/MANHAT- DJs Gregor Tresher, Leon, Orbith TAN EDITION DJs Mooner, David 20:00 NEJVĚTŠÍ PIZZA

PARTY V BRNĚ 19:00 KILL THE NIGHT! 20:30 METRO POP ROCK FUNK MIX 21:00 MIAMI BITCH GOLD EDITION 21:00 20:00 20:00 20:00

WHITE PARTY FRIDAY DISCO NIGHT STAROBRNO OLDIES PARTY SLIBNÉ VYHLÍDKY

kde Abajo culture club Bastila Café Sklenick Caribic music club Favál music circus

20:00

Bastila Melodka Mersey Perpetuum music club 7. nebe Vyhlídka

20:00 20:00 20:00 21:00 21:00 20:00 20:00

co STUDENTSKÉ ÚTERÝ MIRAMARE XMAS PARTY ZOUK PARTY & WORKSHOP ELECTRONIC DO NEBE ZA 20 DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA GROOVY’N’CLUB MUSIC

kdo

kde

DJ Yarrin student party latino DJs Electronic Bitches DJs student party disco DJ Johannes

Bastila Favál music circus Franklin music club Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

kdo

kde

DJ Folteen student party

Bastila Caribic music club

www.promostudent.cz DJ Saddan DJs Ollie, Silent, Kudla DJs Dave Legato, Alexx DJ Ivo Hilszek disco DJ Jerome Austin

Favál music circus Franklin music club Metro music bar Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

kdo

kde

DJ Silent latino DJs DJ Tim DJ Schafff DJs Jerry, Oersted DJ Andy Smith disco DJ Poco

Bastila Franklin music club Mersey Metro music bar Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

kdo

kde

DJs Tritl Hammond, Johannes, Arco DJ Krypta DJs Stratasol, Stroon, Falujah DJ Satosi live Adam Vandal, Mikkim, Kinetix PSH, H16, Kruscifix, Návrat druhé hlavy DJ Mooner

Abajo culture club

středa 15. prosince kdy

Franklin music club

20:00 LEPORELO FM 21:00 STUDENTSKÁ STŘEDA ZA

Melodka Metro music bar Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Šelepova no. 1 Vyhlídka

kdo

kde

kdy

DJ Folteen

Bastila

20:00 20:00 20:00 22:30 21:00 21:00 20:00 20:00

Café Sklenick Caribic music club Fléda Franklin music club Mersey

RVAČKA PARTY 21:00 PLAYA DE IBIZA 20:00 WHISKY PARTY

20:00 20:00 20:30 21:00 21:00 20:00 20:00

co STUDENTSKÉ CENY VÁNOČNÍ BESÍDKA NA FAVÁLE STUDENT PARTY XCLNT – DJs PARTY IN METRO MIAMI BITCH STŘEDEČNÍ 7. NEBE DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA NU-JAZZ

Perpetuum music club 7. nebe

co

pátek 17. prosince

Slovan club

oldies DJ Poco + guest

Šelepova no. 1 Vyhlídka

kdo

kde

20:00 NUGGET SCRATCH – LIVE PSH +

DJ Yarrin DJ Leo Lycra

Bastila Vyhlídka

20:00 FRIDAY FRANKLIN FEVER

neděle 12. prosince 20:00 I LOVE MUSIC 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ

co 90 – 80 – 90 BEST OF SALSA PARTY & WORKSHOP OLDIES PARTY FREE STYLE HI-FI COCTAIL PARTY DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA HAPPY’N’LATINO HOUSE

DJs Funk Halen, Plaza Restaurant DJs Leonov Bronski, B2, Adamelo disco

A DÁRKY PRO VÁS 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY 20:00 SOUND CAFÉ

ABAJO CULTURE CLUB ALTERNA BASTILA BORO CAFÉ SKLENICK CARIBIC MUSIC CLUB CLUBWASH::BRNO FAVÁL MUSIC CIRCUS FLÉDA FRANKLIN MUSIC CLUB LEITNEROVA MELODKA MERSEY METRO MUSIC BAR

kde

DJ Krypta student party DJs Willi, Martin DJs Blulajta, Rippa student party DJ Arco

čtvrtek 16. prosince

co POD DEŠTNÍKEM JAMESON PARTY HOUSE PARTY BREAK4BEATS

21:00 INTERGALACTIK LOW BASS RIDDIM

kdy

kdy

rockotéka DJ Silent DJs Martez Ortega, Danny Bright DJs I. Hilszek, A. Smith disco oldies DJ Murphy + guest

DJ Hausagregat DJ Pachta X DJs Andy C + MC GQ, Katcha + Katrin MC 20:00 NOC OKŘÍDLENÝCH NÁPOJŮ DJ Phil 20:00 ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY ŽÁDNÁ DJ Tim 20:00 21:00 21:00

kdo

úterý 14. prosince

Fléda

sobota 11. prosince kdy

co LIVE ZONE BIOSILVESTR NOCHE LATINA JUNGLE CLUBBING PUB FUNKY’N’JACKIN HOUSE

ME EVENTS

kdy

nám. Svobody 17 – suterén Domu pánů z Lipé | abajo@emailcz Kounicova 48 | 541 212 091 | www.alterna.cz Dominikánská 15 | 542 211 492 | www.bastila.cz Křenová 75 | 776 899 006 | www.boro-klub.cz Kounicova 23 | www.sklenick.cz Běhounská 22/24 | www.caribic.cz Stará 27 | 545 212 861 | www.verybusy.cz Křížkovského 22 | 775 222 505 | www.faval.cz Štefánikova 24 | 775 376 004 | www.fleda.cz Rooseveltova 6 | 777 771 470 | www.franklin-brno.cz Leitnerova 2 | 543 213 693 | www.leitnerka.cz Kounicova 20/22 | 733 669 731 | www.melodka.cz Minská 15 | 777 147 566 | www.mersey.cz Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 | www.metromusic.cz

kdy

co

20:00 LOVE PARTY SPECIAL 20:00 LA TRADITION PARTY 20:00 DUB-GLITCH 21:00 PARTY 20:30 SOUND HAZARD

H16 / SK

Bastila Café Sklenick Caribic music club Favál music circus Fléda Franklin music club

MUSILKA Musilova 2a | 545 211 891 | www.ksomega.cz [MJU:Z] – MUZEJKA Moravské nám. 15 | 723 354 444 | www.mjuz.cz PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 | www.perpetuum.cz PODOBRAZY Moravské nám. 1a – Místodržitelský palác | 732 582 183 | www.podobrazy.cz KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 | www.kdrubin.cz 7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 | www.7nebe.cz SÁL B. BAKALY Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 | www.bbakaly.cz | www.bkc.cz SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 | www.semilasso.cz SLOVAN CLUB Lidická 23 – pasáž hotelu Slovan | 603 384 767 | 541 321 207 | www.slovanclub.cz STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 | www.starapekarna.cz STARÝ PIVOVAR Božetěchova 1 | 541 141 018 | www.starypivovar.cz ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 | www.selepova.cz U HADA Benešova 22 | 542 211 244 | www.u-hada.cz VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Lipé| www.vyhlidka-café.cz

61


PARTY BRNO / KINA BRNO 19:00 KILL THE NIGHT! 20:00 ANOREXIC –

ELECTRO VEČÍREK 20:30 METRO POP ROCK FUNK MIX 21:00 LUCCA COMEBACK 20:00 FRIDAY DISCO NIGHT 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY

DJ Cliché Melodka DJs Edgar, Tamara, Ibe Mersey DJ Silent DJs Lucca, K-tie, Sony Vega disco oldies DJ Murphy + guest

Metro music bar 7. nebe Slovan club Šelepova no. 1 Vyhlídka

20:00 20:00 21:00 20:00

co GO-GO NIGHT DEEPHOUSE PARTY REGGAENERACE

kdo

kde

DJ Folteen DJs Mooris, Click Joe DJ Satosi Bush Chemists & King General, United Forces of Dub DJ Mek 20:00 BEST OF SOUND 20:00 ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY ŽÁDNÁ DJ Tim

Bastila Café Sklenick Caribic music club Fléda Franklin music club Mersey

RVAČKA 21:00 BPU 20:00 VODKA PARTY

co 20:00 I LOVE MUSIC 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ

Bastila Mersey Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

kdy 20:00 20:00 21:00 21:00 20:00 20:00

co CLASSIX ZOUK PARTY & WORKSHOP ELECTRONIC DO NEBE ZA 20 DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA GROOVY’N’CLUB MUSIC

kdo

kde

DJ Yarrin Bastila latino DJs Franklin music club Electronic Bitches DJs Perpetuum music club student party 7. nebe disco Slovan club DJ Johannes Vyhlídka

středa 22. prosince kdy

co

kdo

kde

DJ Folteen student party

Bastila Caribic music club

Šelepova no. 1 Vyhlídka

DJ Student 20:00 STUDENT PARTY 20:00 PŘEDVÁNOČNÍ VEČÍREK VZDĚLÁVACÍ- DJ Anns

SKÉ CENY

kdo

kde

DJ Yarrin DJ Leo Lycra

Bastila Vyhlídka

DVOJKA CZE | 2009 | drama 9. 12. 18:45 BRITSKÝ FILM: BRIGHT STAR GBR/AUS/FRA/USA | 2009 | drama 9. 12. 21:00 NA CESTĚ BiH/AUT/GER/CRO | 2010 | drama 10.-12. 12. 18:45 IMAGINÁRNÍ LÁSKY CAN | 2010 | drama 10.-12. 12. 21:00 NĚCO Z ALENKY CZE/SUI/GBR/GER 1988 | animovaný 13. 12. 18:45, 21:00 HORY A MĚSTO festival horského filmu | www.horyamesto.cz 14.-15. 12. RYAN CAN | 2004 | animovaný 16. 12. 18:45 SKI MOVIE 2010 USA | 2010 | dokumentární 16. 12. 21:00 PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie 17.-19. 12. 18:45, 21:00 AGRIPPO ZNOVUZROZENÝ CZE | 2010 | dokumentární 20.-21. 12. 18:45 MACHETE USA | 2010 | akční 20.-21. 12. 21:00 NESVATBOV CZE | 2010 | dokumentární 22. 12. 18:45, 21:00 KINOKAVÁRNA nám. SNP 33 | 777 758 216 www.kinokavarna.cz

22. 12. 20:00

LUCERNA Minská 19 | 549 247 070 kinolucerna.info

9.-12. 12. 18:45

Franklin music club Mersey

HO CENTRA 21:00 LOVE PARTY SPECIAL

Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz

62

kde

oldies DJ Poco + guest

ART

BASTARDI CZE | 2010 | drama

kdo DJ Krypta DJs Willi, Martin DJs Blulajta, Rippa student party disco DJ Arco

20:00 LEPORELO FM 21:00 STUDENTSKÁ STŘEDA ZA STUDENT-

KINA BRNO

FORREST GUMP USA | 1994 | drama

co LIVE ZONE NOCHE LATINA JUNGLE CLUBBING PUB DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA FUNKY’N’JACKIN HOUSE

7. nebe Slovan club

neděle 19. prosince kdy

20:00 20:00 21:00 21:00 20:00 20:00

DJs Jakub Mishek, 2t disco

A DÁRKY PRO VÁS 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY 20:00 SOUND CAFÉ

kdy

úterý 21. prosince

sobota 18. prosince kdy

pondělí 20. prosince

21:00 STŘEDEČNÍ 7. NEBE 20:00 DISCOMUSIC – VSTUP ZDARMA 20:00 NU-JAZZ

OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie 9. 12. 20:30, 10.-12. 12. 16:00, 20:30, 13.-15. 12. 17:45 SAMMYHO DOBRODRUŽSTVÍ BEL | 2010 | animovaný 11.-12. 12. 14:00 HABERMANNŮV MLÝN CZE/GER/AUT | 2010 | drama 13. 12. 15:45, 20:30, 13.-15. 12. 20:30 ROMÁN PRO MUŽE CZE | 2010 | komedie 16.-19. 12. 18:30 HLAVA-RUCE-SRDCE CZE | 2010 | drama 16.-19. 12. 20:30 JÁ, PADOUCH USA | 2010 | animovaný 17., 20.-22. 12. 16:30, 18.-19. 12. 14:00 ŽENY V POKUŠENÍ CZE | 2010 | komedie 18.-19. 12. 16:00 POČÁTEK USA/GBR | 2009 | thriller 20. 12. 18:30 JÍST, MEDITOVAT, MILOVAT USA | 2010 | romantický 21.-22. 12. 18:30

DJs Johannes, Leonov Bronski DJ Ivo Hilszek disco DJ Jerome Austin

PAN NIKDO CAN/BEL/FRA/GER | 2009 | drama 16.-17. 12. 20:00 VICKY CRISTINA BARCELONA USA/ESP | 2008 | komedie 18. 12. 17:30, 20:00 UŽÍVEJ SI, CO TO JDE USA/FRA | 2009 | komedie 19. 12. 17:30, 20:00 POZNÁŠ MUŽE SVÝCH SNŮ USA/ESP | 2010 | komedie 20.-22. 12. 17:30, 20:00 FILMY PRO DĚTI SMOLÍČEK pásmo pohádek pro nejmenší KAMARÁDI III. pásmo pohádek pro nejmenší

Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 www.bbakaly.cz

STARÝ PIVOVAR

SCALA Moravské nám. 3 | 542 211 659 www.bkc.cz

PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT CZE/SK | 2010 | komedie NENÁPADNÝ PŮVAB BURŽOAZIE FRA/ITA/ESP | 1972 | komedie (K)LAMAČ SRDCÍ FRA | 2010 | komedie SINGLE MAN USA | 2009 | drama ÚTĚK DO DIVOČINY USA | 2007 | drama BASTARDI CZE | 2010 | drama

9.-12. 12. 17:30

18. 12. 10:30

Kounicova 22 | www.stadec.cz

UKRADENÉ VÁNOCE TIMA BURTONA USA | 1980 | animovaný

14. 12. 19:30 21. 12. 19:30

11. 12. 10:30

STADION

SÁL B. BAKALY

VŠE PRO DOBRO SVĚTA A NOŠOVIC CZE | 2010 | dokumentární OSVÍCENÍ USA | 1980 | horror

Perpetuum music club 7. nebe Slovan club Vyhlídka

22. 12. 22:00

Božetěchova 1 | 541 141 018 www.starypivovar.cz

ROZPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ CZE | 1984 | komedie SVATBA JAKO ŘEMEN CZE | 1967 | komedie STROSZEK GER | 1977 | drama MANŽELSTVÍ MARIE BRAUNOVÉ GER | 1979 | drama

13. 12. 19:00 13. 12. 20:30 16. 12. 19:00 16. 12. 21:00

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM 9.-10. 12. 20:00 11.-12. 12. 20:00 13.-15. 12. 17:30 13.-15. 12. 20:00 16.-17. 12. 17:30

Husova 14 | 532 169 111 www.moravska-galerie.cz

DĚDEČEK AUTOMOBIL CZE | 1956 | komedie 11. 12. 16:00 TO NEJLEPŠÍ Z ANIFESTU projekce animovaných filmů 13. 12. 18:00 ČERNÝ ZMIZÍK 2 + VIDEOTIME 12 autorská projekce krátkých filmů 15. 12. 19:00


BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz

ŠTUCLINKA A ZACHUMLÁNEK dětské | Domino Theater 12. 12. 16:00 KRÁLOVNA SNĚHU D. Klíč | muzikál | D.A.V.A. 13. 12. 19:00 NESEM VÁM NOVINY dětské | Loutkové divadlo V. Schildera a O. Markové 19. 12. 16:00 GISELLE: REVENGE M. Dvořák | taneční | Pro Art 20. 12. 19:30 FRANK NOVOTNY AND THE CASE OF THE PRESENT PERFECT představení pro SŠ 21. 12. 08:30, 10:30 BRNĚNSKÉ VÁNOCE 2010 www.bkc.cz

POHÁDKA O VODNÍKU PLOUTVIČKOVI Absolutní divadlo | nám. Svobody 10. 12. 17:30 VÁNOČNÍČEK Divadlo Paraván | Ernův sál Staré radnice 11. 12. 10:30 BETLÉM Divadlo Koráb | nám. Svobody 12. 12. 14:30 ŽIVÝ BETLÉM Absolutní divadlo | nám. Svobody 12., 19. 12. 17:30 BURZA MINERÁLŮ A DRAHÝCH KOVŮ Stará radnice 18. 12. 09:00-17:00 Kompletní program Brněnských Vánoc 2010 na www.bkc.cz. CLUBWASH::BRNO Stará 27 | 545 212 861 | www.verybusy.cz

KRABICOVÉ VÍNO – POETICKÝ VEČER autorské čtení BLEŠÍ TRH vstup volný NORSKÝ VEČER komponovaný

10. 12. 19:30 15. 12. 19:00 21. 12. 19:30

SEX, DRUGS, ROCK’N’ROLL D. Gombár | komedie | DS Frída 14. 12. 19:00 ČERTŮV ŠVAGR dětské | Pohádkové divadlo J. Jurištové 15. 12. 08:30, 10:30 BEZ PŘEDSUDKŮ D. Ruiz, F. Bettanini | komedie | Divadlo Kalich 15. 12. 19:00 ČESKÝ LEV B. Polívka, P. Liška, P. Vachler | komedie | Divadlo B. Polívky 16. 12. 19:00 VÁNOČNÍ KONCERT PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY dětské | Agentura JL 17. 12. 08:30, 10:30 DON QUIJOTE DE LA ANCHA klauniáda | Divadlo kaluniky 21.-22. 12. 09:00, 11:00 VOLIČSKÁ KAMPAŇ STRANY MÍRNÉHO POKROKU V MEZÍCH ZÁKONA TEDY PŘÍRODNÍHO „INTEGRÁLNÍ TEATRÁLNÍ HAPPENING PODLE JAROSLVA HAŠKA“ happening | Divadlo klauniky 21. 12. 19:00 OMÁMENÝ KOLOTOČ A. Schnitzler | komedie | Divadlo B. Polívky 22. 12. 19:00 DIVADLO POLÁRKA Tučkova 3 | 541 247 274 www.divadlopolarka.cz

TADY JE KRAKONOŠOVO Z. Jecelín | dětské | premiéra 11. 12. 15:30, 13.-14., 22. 12. 08:30, 10:15 MRAZÍK B. Krchňáková, M. Sopuch | dětské 15. 12. 10:15, 14:15, 16.-17., 21. 12. 08:30, 10:15 DOBRODRUŽSTVÍ MALÉHO VIKINGA O. Elbel | dětské 18. 12. 15:30, 20. 12. 08:30, 10:15 DIVADLO ŠANSONU Jamborova 3323/65 | 548 216 927 www.divadlosansonu.cz

POHÁDKY Z DOBRÁČKOVA Č. 2 J. Vondrák | dětské

15., 18. 12. 10:00

DIVADLO BOLKA POLÍVKY

HADIVADLO

Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.bolek.cz

Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz

LORDI O. Wilde, R. Ross | komedie 9. 12. 19:00 FRANKIE A JOHNNY T. McNally | drama | DS Frída 10. 12. 19:00 TETINY O ZIMĚ dětské | Agentura JL 13. 12. 08:30, 10:30 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD G. Aron | komedie 13. 12. 19:00 KAMARÁDI V BETLÉMĚ dětské | Agentura JL 14. 12. 08:30, 10:30

DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam | komedie 9. 12. 19:30 EXTASE L. Balák | drama 10. 12. 19:30 UCHO L. Procházková, J. Procházka | drama 11. 12. 19:30 CAFÉ MAKAK improvizovaná debata | divadelní bar 11. 12. 21:00

KOMEDIOGRAF L. Balák | pásmo skečů 12. 12. 17:00, 20:00 BRNĚNSKÉ STOPY ADOLFA LOOSE křest knihy | doprovodný program 13. 12. 17:00 RAPE ME! S. Venclovská | monodrama | premiéra 14. 12. 19:30 MODELKA XXL ANEB MOJE STEHNA V PROKLATÝM DETAILU V. Borůvková | one woman show 15. 12. 18:00, 19:30 VĚC MAKROPULOS K. Čapek | drama 16. 12. 10:00, 19:30 IDOTI L. von Trier | drama 17. 12. 19:30 NOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ HUCKLEBERRYHO FINNA J. Hanzelová, J. Mikuš | komedie 18. 12. 15:00, 18:00 FANOUŠ A PROSTITUTKA ANEB KLIŠÉ V NEGLIŽÉ L. Balák | komedie | derniéra 18. 12. 20:00 BOHNICE ANEB ČLOVĚČE, NEZLOB SE L. Balák | tragikomedie 19. 12. 19:30 JSEM KRAFTWERK! V. Klimáček | komedie 20. 12. 19:30 PSANÍ JEŽÍŠKOVI F. Hrabě Pocci, J. Sedal | vánoční vitráž 21. 12. 19:30, 22. 12. 11:00, 19:30 HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 www.provazek.cz

HAMLET W. Shakespeare | drama | velký sál 9. 12. 19:00 MAESTRO A MARKÉTKA M. Bulgakov | drama | velký sál 10.-11. 12. 19:00 HORDUBAL (ACH, STŮL, ŽIDLE, SVĚTLO A SLOUP) K. Čapek | drama | velký sál 13. 12. 19:00 KABARET KRÁL Z. Král | komponované | sklepní scéna 14. 12. 19:00 BALADA PRO BANDITU M. Uhde, M. Štědroň | drama | velký sál 15.-16. 12. 19:00 BALETKY… A. Saalbachová | drama | sklepní scéna 17. 12. 19:00 BLBÁ VERUNA A. Goldflam | komedie | velký sál 18. 12. 19:00 ŠAŠCI, ŠPIÓNI A PREZIDENTI H. Androniková | komponované | Divadlo Archa 20. 12. 19:00, 21. 12. 10:00 VÁNOCE ZA DVEŘMI – HOSPODIN JE MŮJ PASTÝŘ vánoční představení DHNP 22. 12. 19:00

Disney’s and Cameron Mackintosh’s

V hlavní roli

Alena Antalová Radka Coufalová Johana Gazdíková This production is presented by permission of JOSEF WEINBERGER LIMTED On behalf of MUSIC THEATRE INTERNATIONAL of New York

+420 739 201 309

O b j e d n á v k y v s t u p e n e k : k o m e r ã n í o d d . M d B , L i d i c k á 1 2 602 00 Brno, tel.: 533 316 410, e-mail: komercni@mdb.cz INZERCE

63

ME EVENTS

DIVADLA BRNO


DIVADLA BRNO DIVADLO U STOLU Zelný trh 9 | 542 123 420 www.divadloustolu.cz

ZAPOMENUTÉ SVĚTLO J. Deml | drama PO ZKOUŠCE I. Bergman | komedie MACBETH W. Shakespeare | drama A MOŽNÁ VÁNOČNÍ BLUES R. Pospíšil | bluesový večer

9. 12. 17:00 12. 12. 19:30 13. 12. 17:00 20. 12. 19:30

PROJEKT CED Zelný trh 9 | 542 123 428 | www.ced-brno.cz

ARNE SCHAEFER přednáška zenového učitele | kongresový sál 9. 12. 18:00 NEJVĚTŠÍ POKLAD dětské | Divadlo Neslyším 15. 12. 09:00, 11:00 SAVANNAH BAY M. Duras | drama 18. 12. 19:30 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 | www.mdb.cz

ČINOHERNÍ SCÉNA DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE S. Vögel | komedie | preméra 10. 12. 14:00, 11.-12., 15., 18. 12. 19:30 OIDIPÚS KRÁL Sofokles | drama 13.-14., 16. 12. 19:30 BLBEC K VEČEŘI F. Veber | komedie 17. 12. 19:30 BETLÉM V. Cejpek, Z. Srba, J. Šotkovský, D. Štrunc | pastorála 19. 12. 15:00, 19:30, 20. 12. 18:00, 21. 12. 19:30 KŘÍDLA slavnostní vyhlášení ankety 22. 12. 18:00 HUDEBNÍ SCÉNA MARY POPPINS P. L. Travers, R. a R. Sherman, J. Fellowes, G. Stiles, A. Drewe | muzikál 10., 13., 15. 12. 19:30, 11., 14., 16. 12. 18:00, 12. 12. 15:00, 19:30 JESUS CHRIST SUPERSTAR A. L. Webber, T. Rice | muzikál 18. 12. 19:30, 19. 12. 18:00 JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ A. L. Webber, T. Rice | muzikál 20. 12. 19:30, 21. 12. 18:00

ADVENTNÍ SETKÁNÍ Soubor lidových písni a tanců Hlubina Ostrava + Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů 12. 12. 17:00 GIANNI SCHICCHI, PAGLIACCI – KOMEDIANTI G. Puccini, R. Leoncavallo | opera 14. 12. 19:00 ROMEO A JULIE S. Prokofjev | Z. Prokeš balet 15. 12. 19:00, 21. 12. 17:00 NABUCCO G. Verdi | opera 16. 12. 19:00 NETOPÝR J. Strauss | opereta 17. 12. 19:00 PRODANÁ NEVĚSTA B. Smetana | opera 20. 12. 19:00 LA TRAVIATA G. Verdi | opera 22. 12. 19:00 MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 | www.ndbrno.cz

IDEÁNÍ MANŽEL O. Wilde | komedie 9. 12. 19:00 KRÁLOVNA MARGOT A. Dumas, Střežený Parnass | drama 10. 12. 18:00 DON CARLO G. Verdi | on line přenos z Metropolitní opery New York 11. 12. 18:15 ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ J. J. Ryba | scénické provedení 12., 19. 12. 16:00, 18:00 GAZDINA ROBA G. Preissová | drama 13. 12. 19:00 ŠKOLA ŽEN Moliére | komedie 14. 12. 10:00 ZLATÍ CHLAPCI (…VSTUPTE!) N. Simon | komedie 15. 12. 19:00 VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ W. Shakespeare | komedie 16. 12. 19:00 OLDŘICH A BOŽENA F. Hrubín | drama | premiéra 17.-18., 20. 12. 19:00 BROUČCI J. Karafiát | dětské 20. 12. 10:00 MORAVSKÉ SEKRETÁŘKY F. Wittenbrink | komedie 21. 12. 17:00

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA EZOPOVY BAJKY J. Daněk | dětské 11. 12. 15:00 PERNÍKOVÁ CHALOUPKA V. Renč | dětské 18. 12. 15:00 ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA Ch. Perrault | dětské 21. 12. 10:00

JANÁČKOVO DIVADLO

DIVADLO REDUTA

Rooseveltova 11 | 542 158 111 | www.ndbrno.cz

Zelný trh 1 | 542 158 111 | www.ndbrno.cz

LOUSKÁČEK P. I. Čajkovskij, V. Medveděv balet 11., 18. 12. 15:00, 19:00

LEDŇÁČEK W. D. Home | komedie | Divadlo Ungelt

10. 12. 19:00

AGÁTA HLEDÁ PRÁCI D. Lukasiňská | komedie 11. 12. 19:00 POHÁDKA O MALÉM MOZARTOVI A VELKÉM DRAKOVI T. P. Kačer, J. Macek | dětské 12. 12. 15:00 KABELKY J. Pokorný | komedie 13. 12. 19:00 DÁMSKÁ ŠATNA A. Goldflam | komedie | Studio Dva 14. 12. 19:00 RŮŽE PRO MARKÉTU M. Viewegh | komedie 15. 12. 19:00 ERÓS P. Kohout | drama 16. 12. 19:00 PŮL DRUHÉ HODINY ZPOŽDĚNÍ G. Sibleyras, J. Dell | komedie | Studio Dva 18. 12. 19:00 KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz

UKRADENÁ ZEMĚ (NAPŘÍČ USA) cestovatelská beseda J. Kolbaby VELKÝ OKRUH JIHEM AFRIKY cestovatelská beseda J. Kolbaby

14. 12. 19:00 15. 12. 19:00

SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 www.semilasso.cz

POSLEDNÍ ZE ŽHAVÝCH MILENCŮ N. Simon | komedie

13. 12. 19:00

STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz

PAN POLŠTÁŘ M. McDonagh | komedie | Buranteatr 9. 12. 19:30 KOMPLIC F. Dürrenmatt | drama | Buranteatr 10. 12. 19:30 3+3=5 R. Cooney | komedie | Absolutní divadlo 11. 12. 19:30 JAK TOBIÁŠEK A KLÁRKA NAŠLI KAMARÁDA J. Matějka, V. Sencová | dětské | Buranteatr 12. 12. 16:00 DR. EMIL HÁCHA ANEB JÁ NA HÁCHU, HÁCHA NA MĚ T. P. Kačer, J. Macek | Drama | Divadlo Feste 14. 12. 19:30 VENKOV M. Crimp | drama | Buranteatr 16. 12. 19:30 MISANTROP Moliére | komedie | Buranteatr | premiéra 18. 12. 19:30

Divadlo Bolka Polívky

PŘEDPLATNÉ

2010/2011 JIŽ NYNÍ

pá. 17.12. 19:30

Lars Von Trier:

IDIOTI

můžete zakoupit na pokladně divadla

Film zkondenzovaný do divadelní hry. Hra na city zaÈíná!

Jakubské nám. 5 / 602 00 Brno

Režie: JiĔí Honzírek hrají: Kamila Kalousová, Jan Grundman, Erika Stárková a další.

M. Bulgakov

pondělí až pátek: 12.00 – 19.00 so,ne: hodinu před začátkem představení

www.divadlobolkapolivky.cz

MAESTRO A MARKÉTKA režie: Vladimír Morávek

10. a 11. prosince 2010 Statutární mÖsto Brno ƥnanÈnÖ podporuje Centrum experimentálního divadla, pĔíspÖvkovou organizaci. Inscenace se uskuteÈăuje za ƥnanÈní podpory Ministerstva kultury ÇR.

INZERCE

64

vstupenky v pokladně Divadla Husa na provázku tel. 542 123 425, www.provazek.cz

KVALITNÍ MÍSTA ZA DOBROU CENU

HEZKÝ VÁNOČNÍ DÁREK!


DIVADLA BRNO / ART BRNO STARÝ PIVOVAR Božetěchova 1 | 541 141 018 www.starypivovar.cz

ŽIDÉ VE SKANDINÁVII přednáška | o.s. Skandinávský dům NAMIKROFON XI. stand up comedy

9. 12. 19:00 17. 12. 20:00

STUDIO MARTA Bayerova 5 | 542 591 512 www.studiomarta.cz

OPERETA W. Gombrowicz | drama | premiéra TRŮN PRO KRÁLOVNY J. Šotkovský, M. Plíhal | muzikál JEDNO JARO V PAŘÍŽI O. Daněk, J. F. Fischer | muzikál

12.-16. 12. 19:30 17., 21. 12. 19:30 20. 12. 19:30

VÁNOČNÍ TRHY 2010

TANEČNÍ ODPOLEDNE S MAJDOU Z KOUZELNÉ ŠKOLKY + autogramiáda 15. 12. 17:00 ODPOLEDNE S HITRÁDIEM MAGIC soutěže | TS Beat Up 16. 12. 14:00 CHRISTMAS PARTY se skupinou Galaxy 16. 12. 16:00 ZÁBAVNÁ SHOW RÁDIA PETROV soutěže | divadlo 17. 12. 14:00 FOLK A COUNTRY VÁNOCE S RÁDIEM ČAS koncert | divadlo | soutěž 18. 12. 11:00 EKOLOGICKÝ INSTITUT VERONIKA vánoční workshop 18. 12. 16:00 HRÁTKY S ČERTEM kouzelník J. Hadaš | dětský karneval 19. 12. 13:30 Hudební program Vánočních trhů 2010 v sekci Live music.

ART BRNO

VESELÁ KAVÁRNA

MARTIN HORÁK: CO SE MÁ STÁT, UŽ SE STALO instalace do 12. 1.

Měřičkova 18 | 541 211 890 www.veselakavarna.cz

POHÁDKOVÉ VÁNOCE DĚTÍ Z HUDEBNÍ ŠKOLY YAMAHA 10. 12. 14:00, 15. 12. 15:00 EMPÍK NADĚLUJE vyhlášení výsledků soutěže 10. 12. 15:00 EJHLE CHASA NAŠA dětský sbor Brněnský Valášek 10. 12. 16:00 PŘEDVÁNOČNÍ MUZUCÍROVÁNÍ S BROLNEM 11. 12. 11:00 LA QUADRILLA taneční vystoupení 11. 12. 13:00 MRAZÍK muzikálová pohádka 11. 12. 14:00 DÁDA PATRASOVÁ autogramiáda 11. 12. 14:30 VÁNOČNÍ ODPOLEDNE S DÁDOU 11. 12. 15:00 SWINGOVÉ VÁNOCE S JANOU KOUBKOVOU A TRIEM JAROMÍRA HNILIČKY 16:00 DĚTI DĚTEM občanské sdružení Mosty mezi městy 12. 12. 11:00 KADEŘNICKÁ SHOW Lazebnictví Brno 12. 12. 15:00, 18. 12. 14:00 SHOW MODERÁTORŮ RÁDIA KROKODÝL + r’n’r kapela Cadiluck 14. 12. 15:00 SAXOFON FRANTIŠKA BÁRTLA 15. 12. 14:00 VÁNOČNÍ POHLAZENÍ žáci ZUŠ Smetanova 15. 12. 15:45

100 LET DOMU UMĚNÍ MĚSTA BRNA 15. 12.-13. 2. ART IN BOX čeští a italští umělci | Dům pánů z Kunštátu 15. 12.-30. 1. GALERIE ARS Veselá 39 | 303 161 476

VÁNOCE 2010 prodejní výstava

do 23. 12.

GALERIE BKC GALERIE KABINET Radnická 4 | www.bkc.cz

Radnická 4 | www.bkc.cz

JAN PRAŽAN: TRUCHLIVÝ BŮH malby

do 30. 12.

GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Radnická 4 | www.bkc.cz

Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz

SYMFONICKÉ ABONMÁ – HAYDN, BRUCKNER Filharmonie Brno | Janáčkovo divadlo 9.-10. 12. 19:30 VÁNOČNÍ MATINÉ PŘÍPRAVNÝCH ODDĚLENÍ Kantilénka a Sluníčko | Besední dům 19. 12. 10:30 KONCERTY VE WANNIECK GALLERY – HRADIŠŤAN + Kantiléna a Filharmonie Brno | Wannieck Gallery 21.-22. 12. 19:30 HUDEBNÍ FAKULTA JAMU Komenského 6 | 542 591 604 hf.jamu.cz

ABSOLVENTSKÝ KONCERT Š. Rímský – fagot | J. Moková – lesní roh KOMORNÍ KONCERT studenti AMU Praha a HF JAMU Brno ABSOLVENTSKÝ KONCERT P. Chomoucký – lesní roh HOUSLOVÝ RECITÁL M. Svetlík KLAVÍRNÍ VEČER L. Hejnová, J. Staňková, A. Rajnohová

Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz

GALERIE MLADÝCH

BETLÉM dětské | Divadlo Koráb 11. 12. 10:00 VÁNOČNÍ POHÁDKA dětské | Divadlo Úsměv 18. 12. 10:00 FILHARMONIE BRNO

BVV pavilon F | www.bvv.cz/vanocnitrhy

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

9. 12. 19:30 10. 12. 19:30 14. 12. 19:30 15. 12. 19:30 16. 12. 19:30

TOMÁŠ DŽADOŇ + MICHAL MORAVČÍK: DISPOZITIV instalace do 5. 1. GALERIE PROSTOR R2 Radnická 2 | www.bkc.cz

UTRECHTSKÁ ORANŽÁDA komiks

do 31. 12.

SÁL B. BAKALY Žerotínovo nám. 6 | www.bbakaly.cz

MAKEDONIE VŮNÍ A BAREV cestovatelská beseda | s CK Kudrna JAK VZNIKLO BRNO přednáška J. Sapáka PODKARPATSKÁ RUS cestovatelská beseda | s CK Kudrna

9. 12. 18:00 10. 12. 17:00 16. 12. 18:00

GALERIE PROVÁZEK Zelný trh 9 | www.provazek.cz

RUDOLF ŠVAŘÍČEK: ŠANGRI-LA NA PROVÁZKU do 31. 12. GALERIE STARÝ PIVOVAR Božetěchova 1 | www.starypivovar.cz

ZDENĚK SPOUR: KDYŽ UŽ JSI NA CESTĚ, TAK NESCHÁZEJ malby do 16. 12.

100 let Domu umění města Brna

Vánoční nákupy v DPL

15 12 (2010) – 13 02 (2011)

Nejkrásnější vánoční dárky

Dům umění Dům pánů z Kunštátu Galerie G99

www.dum-umeni.cz

letos nakoupíte v obchodní galerii Domu pánů z Lipé

20 originálních obchůdků se stylovým dárkovým zbožím

17. prosince 2010 v 19°° NaĶa Urbánková

vánoční dekorace s přírodní kosmetika s suvenýry sšperky sumělecké a starožitné předměty ssypané čaje a káva sdesignové bytové doplňky sstylové oblečení sdárky z orientu sdárkové poukazy

18. prosince 2010 v 15°° VánoĊní pohádka O vodníku KapiĊkovi 19. prosince 2010 v 19°° VánoĊní koncert Divadla šansonu

Náměstí Svobody 17, Brno

www.dpl.cz INZERCE

65

ME EVENTS

VÁNOČNÍ TRH NA STADECU www.stadec.cz 19.-20. 12. ŽENITBA N. V. Gogol | komedie | Absolutní divadlo 22. 12. 19:30


ART BRNO KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA

BISKUPSKÝ DVŮR

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY

Kobližná 4 | 542 532 111 | www.kjm.cz

Muzejní 1 | 542 321 205

FOTOSOUTĚŽ S CENTREM OLYMPIA BRNO fotografie do 21. 12. DESÍTKA – JIHOMORAVSKÝ KRAJ, VÍCE NEŽ ÚŘAD 10. výročí obnovení samosprávy od 1. 12. NEJVĚTŠÍ ZÁZEMÍ PRO DÍTĚ JE ZDRAVÝ TÁTA fotografie 10. 12.-29. 1. KLUB DESKOVÝCH HER hrací odpoledne 9., 21. 12. 16:30 CHLÉVSKÁ LYRIKA setkání nad knihou | Mahenův památník 13. 12. 17:00 VYPRÁVĚNÍ ROMSKÝCH POHÁDEK přednáška 14. 12. 17:00 BRUNENSIA SUB TEGULIS ANEB ČTENÍ NA PŮDĚ komponovaný | Mahenův památník 14. 12. 17:00 POVÁLEČNÉ JAPONSKO – STRATEGIE OSVOBOZENÍ přednáška 15. 12. 17:00 DUCHOVNÍ SVĚT RICHARDA WAGNERA přednáška | Malé divadlo hudby 16. 12. 17:00 VELKÉ ČTENÍ OBCE SPISOVATELŮ autorské čtení | Mahenův památník 16. 12. 18:00

STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ, MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ POKLADNICE DRAHOKAMŮ: PEGMATITY minerály do 31. 1.

Bratislavská 67 | 545 581 206 www.rommuz.cz

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ

PAVILON ANTHROPOS

www.moravska-galerie.cz

Pisárecká 5 | 543 212 414

PRAŽÁKŮV PALÁC

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, TECHNOLOGIE VE STARŠÍ A STŘEDNÍ DOBĚ KAMENNÉ, PO STOPÁCH PLEISTOCÉNNÍCH SAVCŮ KAREL ABSOLON fotografie do 13. 3. JSI BYTOST POZEMSKÁ ČI NEBESKÁ? žena v indické výtvarné tradici do 28. 2.

STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA TAJEMSTVÍ DEPOZITÁŘŮ aneb co jste možná ještě neviděli do 31. 12. 2011 MASEC aneb 80 let Masarykova okruhu v Brně do 27. 2. PLATÍM! registrační pokladny do 23. 1. 50 LET VETERÁNSKÉHO HNUTÍ V BRNĚ historická vozidla do 27. 2. ING. FRANTIŠEK HOUŠŤ český konstruktér a vynálezce do 31. 12. VÁNOČNÍ TVORBA výtvarně-technická dílna do 10. 12.

MUZEUM MĚSTA BRNA

TÝDEN LIDSKÝCH PRÁV

www.spilberk.cz

5.-11. 12. | kompletní program na www.tlp. nesehnuti.cz

Husova 18 | 532 169 111

STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ …A NEZAPOMEŇTE NA KVĚTINY současní čeští umělci do 27. 2. JAN NÁLEVKA: RÁDA BYCH TOTIŽ I PODOTKLA, ŽE… instalace do 16. 1. JAN HAUBELT instalace do 6. 1. MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1a | 542 321 100

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ DONÁTOŘI, MECENÁŠI, SBĚRATELÉ obrazy, kresby, grafika do 13. 2. KRÁSNÁ LINIE německá a švýcarská kresba 16. stol. do 16. 1. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2009 soutěž českých nakladatelů do 9. 1. VOJTĚCH JASNÝ: FOTOGRAFIE fotografie do 9. 1.

PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361

BÁLY, PLESY, MASOPUSTY… nejen prací živ je člověk… do 31. 5. ROSTISLAV POSPÍŠIL: BLUES A JINÉ KRAJINY kresba, grafika, malba do 11. 12. DĚTSKÉ MUZEUM KOLONIÁL U PANA BAJZY historie obchodu a obchodování do 16. 4. TĚŠÍME SE NA VÁNOCE dětská dílna 11. 12. 09:30-15:30 PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811

DRUHOTVARY II. současná interpretace Janáčkových partitur 27. 11.-28. 2.

HRAD ŠPILBERK kasematy 09:00-17:00 | 542 123 614

DÁMSKÁ VOLENKA plesová móda 19.-20. stol. do 31. 12. MARIE A LADISLAV OLIVOVI skleněný šperk 21. stol. do 31. 12. M. NESVADBA: KAMARÁDI Z POHÁDEK dětská vánoční výstava do 30. 1. EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě

STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ (ETAPA 1939-2005) BYLO, NEBYLO…KAJ SAS, KAJ NASAS, GULEJA BACHTALEJA svět romských pohádek do 20. 3. J. PETRÁNEK: SVATEBNÍ RITUÁLY INDIE fotografie do 27. 2. VÁNOČNÍ DÍLNA pro školy i veřejnost do 10. 12. TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz

výstavy, besedy, tanec, divadlo, workshopy, film, maraton psaní dopisů, koncerty | různá místa v Brně WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz

1984-1995/ČESKÁ MALBA GENERACE 80. LET malby do 20. 3. KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY za účasti autorů 14. 12. 18:00

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 111

STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ VLADIMÍR JINDŘICH BUFKA fotografie do 13. 2. KAMIL LHOTÁK ČILI ÚTĚCHA Z TECHNIKY malby, grafiky do 3. 4. SKLO LUXUSNÍ A DEKORATIVNÍ produkce Reichů a Schreiberů 1850-1918 | vernisáž 9. 12. 17:00 do 13. 3.

100 let Domu umění mění ění města Brna 15 5 12 2 (2010 (201 (20 (2 ((2010) 2010 2010) 010) 10) 0)) – 13 02 13 02 (201 (20 (2 ((2011) 201 2011 011) 011 11) 1))

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVSKÁ VESNICE VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA MORAVSKÝ KRAS ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ unikátní přírodní lokalita do 28. 2. RODINNÁ LOUTKOVÁ DIVADÉLKA – SKROMNÉ STÁNKY MÚZ loutky do 30. 4. NOVINKY Z MINERALOGICKÉHO DEPOZITÁŘE minerály do 31. 1.

Dům um umění mě měn mění ění níí Dům pánů ů z Kunštátu z K z Ku z Kun z Kunš z Kunštátu Kunštá unštátu štát tát Galerie G99

www.dum-umeni.cz m-u mm -um -u um men me eni en ni.c .cz cz

Zelný trh 8 | 533 435 280

INZERCE

66


SOU TĚŽ KON ČÍ 13 .

pros ince 2010 !!!


390 magazin Praha  
390 magazin Praha  

9.12. - 22.12.2010 magazin Praha

Advertisement