Masarykovi koně: číslo 1

Page 1

Masarykovi koně 1. číslo

2019/2020

Nový komiks:

Ocelovej robot!


Úvodní slovo Milý čtenáři, v ruce držíš 1. číslo časopisu Masarykovi koně ve školním roce 2019/2020. Co v něm najdeš? Na zip, nebo přes hlavu? To je to, oč tu běží. Naše redaktorky vyrazily do školního terénu, aby se zeptaly, jaké mikiny jsou u žáků během podzimních chladnějších dnů trendy. Výsledek ankety najdeš uvnitř časopisu. Dále přinášíme 1. díl ručně kresleného komiksu Ocelovej robot. Tvůrčí týmy se nechaly ve svých myšlenkách odnést do vzdáleného vesmíru a napsaly dopisy plné zážitků a dojmů. Nechybí ani recept, tentokrát na svatební koláčky, a další zajímavosti. autor: redakce

Obsah: Zprávy z vesmíru ........................................................................................... 3 Podzimní příroda .......................................................................................... 5 Komiks: Ocelovej robot (1. díl) ...................................................................... 7 Anketa: Nosíš raději mikinu na zip, nebo přes hlavu? ................................... 11 Ruka vlastností .............................................................................................. 12 Svatební koláče mojí babičky ........................................................................ 13 Černilováci .................................................................................................... 15

2


Zprávy z vesmíru

Ahoj Jano, bylo ráno a já jsem se vzbudil. Všude byla mlha a ticho. Zapnul jsem si televizi a dal si snídani. Koukal jsem na zprávy a dneska večer odlétá raketa na planetu XV52. O té planetě jsem vůbec nic nevěděl. Rozhodl jsem se, že tam poletím s nimi. Tak jsem si šel sbalit. A vyrazil jsem. Cesta trvala 4 hodiny. Když jsem tam dorazil, byla všude tma. Viděl jsem tam raketu a posádku, která mi řekla, že je to záchranná mise posádky Degasi. Raketa se jmenovala Aurora. Zeptal jsem se, co budeme dělat a jestli to je nebezpečné. Řekli, že tam jsou mimozemšťani. Když jsme tam doletěli, našli jsme raketu Degasi i lidi z té planety XV51.

Ahoj Vodopáde, píšu ti z planety XV51. Jak se máš v tý Praze? Dává ti Vláďa najíst? Máme tady všechno oranžový. A voda je zelená. Doletěli jsme sem raketou. Mám tu s sebou jednorožce a ježka. Lítají tady ryby. A ptáci choděj v podzemí. Jíme hlínu, která chutná jako jedlý papír. Jezdíme tady golfovým vozíkem. Mám tady společníky marťany - Liropita a Zuzulumku. Vedle rakety mám přístřešek s lehátkem. Nosím tady oblečení z plyšáků. Mysleli jsme si, že tady bude teplo, ale je tady zima. Děti nám ze školy mléko z 19. století. Tento dopis je na týden.

3


Ahoj Mazi, o prázdninách jsme byli na Marsu. Byli tam Péťovi kamarádi Brenglow a Frenglow. Doletěli jsme tam raketou. Péťa nás tam s nimi seznámil. Byli super. K obědu jsme měli písek z Marsu. Nám to ale nechutnalo. Máme štěstí, že jsme si s sebou vzali řízečky. Tohle bude konec.

Ahoj Jamesi, byli jsme na Marsu. Jsou tam červené duny. Pak tam přišel marťan. Jmenoval se Štrůdl. Byl přátelský. Měl 8 očí, 3 nosy a 4 uši. Potom nás NASA odvezla. Zdraví Štrůdl a my P. S.: neumí mluvit česky

Autoři: skupinové týmy 5. A a 5. B, Foto: Shutterstock.com

4


Podzimní příroda

5


Foto: Tereza Švestková

6


Planeta RH30

Achjo, zase tahám krabici.

Snad by se mi podařilo utéct?

Ve 24:00

Teď se

dostanu pryč.

7


Po čase Droid narazil na propast…

Pšt!

Snad to někdo neslyšel.

Tak Droid utekl…

Týjo, tam bych radši ani nešel.

To je díra!!!

8


Kde jsem???

Ajaj!!!

9


Rychle pryč!

Tak, pavouk je dole. Á, raketa!

Po vzletu do vesmíru…

Snad tahle loď bude na přepravu stačit!?

Napsal: Svatopluk Řehák; Ilustrace: Matěj Petráček 10


Anketa: Nosíš raději mikinu na zip, nebo přes hlavu? Je tu podzimní období, které přináší i chladnější počasí a nám nezbývá nic jiného, než na sebe navléct další vrstvy oblečení. Naše redaktorky se proto vydaly v prostorách školy na průzkum, aby se zeptaly, jaké mikiny jednoduše frčí. Ty na zip (propínací), nebo přes hlavu? A tady je výsledek!

Jakou mikinu nosíš? Na zip

Přes hlavu

Přes hlavu

Na zip

Autor: Anna Pavlová, Tereza Konířová

11


Ruka vlastností

Zamysli se nad sebou, jaká/jaký jsi. Nakresli si ruku, do každého prstu napiš svoji pozitivní vlastnost a celou ruku zajímavě vybarvi. Zamyslet se nad sebou a najít v sobě to krásné není určitě nejjednodušším úkolem, ale rozhodně to není nemožné!

Autor: redakce, Foto: redaktorky 8. třídy

12


Svatební koláče mojí babičky

600 g polohrubé mouky sůl, citronová kůra

smíchat

vanilkový cukr

3 lžíce cukru 10 lžic mléka 1 a ½ kostky droždí

kvásek

4 žloutky

50 g sádla 140 g másla

necháme změknout

140 g hery

13


Autor: Kristýna Kážová, Foto: Dana Hoffmannová

14


Černilováci (Školní parlament)

3. A

Sovák Vít, Vraný Kuba

3. B

Hátle Kuba, Daňková Eliška

4. A

Berger Maty, Hynek Lukáš, Šmídová Hana

4. B

Svoboda Ondra, Šlesingr Matěj, Hejcman Pavel

5. A

Hudec Vašek, Krejčová Anička

5. B

Špička Filip, Šimková Niky

6. A

Grošek Ondra, Černý Fred, Pešek Prokop

6. B

Relich Dominik, Petřeková Aneta

7. tř. Veselá Aneta, Konečná Lucie 8. A

Jelínková Hana, Pavlová Anna

8. B

Hejcmanová Anna, Cerháková Jana

9. tř. Sovák Ondra, Svíčka Jan

autor: Školní parlament

15


Masarykovi koně číslo:

1

ročník:

2019/2020

vyšlo:

17. října 2019

vytvořili:

Anna Pavlová Tereza Konířová Tereza Švestková Kristýna Kážová Matěj Petráček Svatopluk Řehák tvůrčí týmy 5. A a 5. B Radek Hybšman

16


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.