Raport podsumowujący akcję "Jestem mamą, jestem piękna!"

Page 1

RA PO RT

PO D S U M OW U J Ä„CY

L U TY- CZ E RW I E C 2014 www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

12

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl


Od Autorek Mamy są piękne. Mają jednak ograniczony czas na zadbanie o piękno zewnętrzne, a czasem po prostu nie mają pomysłu na zmianę wyglądu lub sądzą, że wymaga to kosztownej porady stylistki i gotowości do wydania tysięcy złotych na nowe ciuchy. Celem tego raportu jest pokazanie, że pomysłu na zmianę może dostarczyć każda z nas: koleżanka, siostra znajomej, która pasjonuje się stylizacją, albo po prostu ma dobre poczucie stylu czy nawet my same możemy skonsultować pomysły na swój wygląd na forach internetowych. Chodzi o to, żebyśmy zaczęły szukać. Opracowując raport, chciałyśmy, żeby były w nim prezentowane uniwersalne profile zmiany: młoda mama, mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim czy mama chcąca zmienić swoją ścieżkę zawodową. Wspólnie z Redakcją mamopracuj.pl wierzymy, że każda z nas znajdzie coś wspólnego z którąś z uczestniczek akcji i skorzysta z porad internautów i ekspertów.

Monika

Także moja szafa bardzo się zmieniła od narodzin Marceliny. Chętnie podpatrzę stylizacje Romy, a przed powrotem do pracy przyjrzę się propozycjom, które Ekspertki Stylu przygotowały dla Ani M. Skąd pomysł? Przez rok prowadzenia bloga ZmianaPerspektywy.pl otrzymałam bardzo dużo pozytywnej energii od blogerek parentingowych. Pomysł na akcję „Jestem Mamą! Jestem Piękna!” wziął się z chęci zrobienia czegoś użytecznego dla innych mam. Rozmowy z Agnieszką i Asią z MamoPracuj.pl nadały akcji dynamiki i urzeczywistnienie pomysłu. Dziękuję serdecznie Ekspertom Stylu, którzy wzięli udział w akcji. Robili to bez wynagrodzenia, często (patrząc na godzinę wymiany mailowej) nocami, dlatego zachęcam do polubienia ich profili na Facebooku czy zajrzenia na ich blogi/ strony firmowe. Ten raport może być tylko początkiem inspiracji do zmiany. Przeglądajcie i weźcie z niego wszystko, co sprawi, że możecie poczuć się piękniej/inaczej/jak chcecie.

Monika Sońta Autorka bloga ZmianaPerspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl


Od Autorek Jestem Mamą, jestem piękna! Hasło naszej akcji powinno być codziennym powitaniem dla każdej mamy stającej rano przed lustrem. Ale nie jest… Same doskonale wiemy, jak trudno znaleźć chwilę dla siebie, chwilę na relaks i zatroszczyć się o siebie. Dzieci zawsze stawiamy przed naszymi potrzebami. Bywa, że zapominając o sobie tracimy także wiarę w siebie, w swoją siłę, czasem w swoje piękno. Wtedy jeszcze trudniej podejmować nowe życiowe wyzwania. Jak podbijać świat, kiedy patrząc w lustro nie jesteśmy z siebie dumne? Dlatego właśnie zaprosiliśmy Was do wspólnej akcji – aby dodać mamom pewności siebie i na nowo pozwolić im zachwycić się swoim wizerunkiem.

Agnieszka & Joanna

A dlaczego taki projekt na portalu www.mamopracuj.pl? Wierzymy, że mama, która czuje się piękna ma więcej energii do działania! Chętniej myśli o sobie i swoim rozwoju, szuka sposobów na ukierunkowanie swojej energii! Może zacznie szukać pracy, a może rozkręci swój biznes-marzenie? A może wyjdzie z radością na spotkanie najbliższego Klubu Mam, pewna siebie i otwarta na zmiany. Projekt nie powstałby, gdyby nie Monika Sońta, autorka bloga www.zmianaperspektywy.pl. Monika zaczarowała nas swoim pomysłem, obmyśliła wszystko w najdrobniejszych szczegółach i zaprosiła do wspólnej realizacji. Niniejszy raport podsumowuje całą akcję. Prezentujemy w nim dziesięć odważnych mam, które marzyły o zmianie swojego wizerunku. Każda z nich otrzymała, poza komentarzami Internautek, także profesjonalną poradę jednego z zaangażowanych stylistów, projektantów i wizażystów. W ten sposób powstał świetny poradnik dla innych mam, które są gotowe na zmianę! Która ze zmian odpowiada także Tobie? Zapraszamy! .

Agnieszka i Asia Redakcja portalu www.mamopracuj.pl

6

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

7


Spis treści

10

26

38

56

70

Spis treści

Justyna

84

Mama trójki prawie dorosłych dzieci. Chce zaktywizować się zawodowo i szuka pomysłu na elegancję w biznesie.

Agnieszka

Mama dwójki. Wraca do pracy po urlopie wychowawczym.

100

Anna

114

Roma

128

Monika

148

Joanna

Ilona

Ma dwie życiowe odsłony: pracę i artystyczną pasję. Chce je połączyć w wyglądzie.

Mama dwójki. Chce wkraczać w nowe obszary, zmieniać siebie i to, co robi teraz.

Anna M.

Mama roczniaka. Urlop macierzyński to czas na powrót do formy i odświeżenie wizerunku.

Mama wracająca do pracy, ale już w nowej perspektywie życiowej. Swoją szafę buduje od podstaw.

Katarzyna

Prowadzi własny biznes na emigracji. Chce wrócić do pracy w Polsce.

Iwona

Na co dzień pracuje w męskim otoczeniu. Szuka rozwiązania, w którym kobiecość nie oznacza tylko zwiewnych sukienek.

Chce poczuć się kobieco w codziennym zabieganiu.

Mama czwórki. Chce zadbać o swoje samopoczucie poza rolą mamy.

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl


1 Justyna 10

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

11


O uczestniczce

Justyna

• Ma 40 lat • Mama trójki dzieci: Marysi (19 lat), Janka (15 lat) i Zosi (13 lat). • Obecnie nie pracuje zawodowo (zarządza domem), ale myśli o zaktywizowaniu się zawodowo. • Bardzo lubi podróżować, czytać książki, biegać i pływać. • Interesuje się też modą.

Justyna ceni: Rozwój osobisty. Poszerza swoją wiedzę i inwestuje w edukację (jest absolwentką trzech uczelni).

A skąd motywacja do zmiany? „Marzę o tym, by pracować zawodowo i mieć ciekawą pracę, która pozwoli mi się dalej rozwijać i będzie dawać satysfakcję. Chcę poddać się metamorfozie, bo chciałabym rozpocząć kolejny etap w moim życiu i móc spełniać się zawodowo i rodzinnie.”

A jak Justyna chce się czuć? Chce, żeby jej styl ubierania odzwierciedlał jej cechy charakteru: Komunikatywność, Samodzielność, Odpowiedzialność, Skuteczność, Kreatywność, Elastyczność, Organizacja.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Justyny? Agata Młynarska

12

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

13


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Włosy

Ubrania i buty

Drobne refleksy, żeby rozjaśnić twarz na wiosnę. Może warto pomyśleć o delikatnym skróceniu włosów na przykład fryzura „na boba” np. taka jak ta

Postawiłabym na sukienki, a jeśli spodnie to rurki, żeby podkreślić zgrabne nogi Justyny.

Dużo bardziej podoba mi się kolor włosów na zdjęciu po lewej, ale myślę, że jeszcze lepszy byłby ciut jaśniejszy popielaty blond. Skróciłabym też trochę fryzurę, dodając jej tym samym lekkości i objętości.” Stanowczo skrócić włosy (tak do ramion, aby odsłonić szyję)”

Kolory • turkus, pomarańcz • kolory butów: brązy, beże, czerwień czy granat

Sukienki w kształcie trapezu – w pastelowych kolorach albo we wzory (np. pipetkę) ożywią twarz, podkreślą kobiecość i silną osobowość, na jaką wskazują wymienione cechy: samodzielność, komunikatywność i skuteczność. Zresztą umówmy się – mama trójki dzieci to z pewnością zahartowany zawodnik ;).

Skróciłabym włosy do wysokości brody. Żadnej grzywki. Do tego pokusiłabym się o rozjaśnienie.”

Makijaż • Makijaż korygujący opadającą powiekę i jednocześnie rozjaśniający oko np.taki • Delikatny makijaż w stylu nude, rozświetlający róż na policzkach i ustach oraz uśmiech, który co najważniejsze już jest :)

14

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

15


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Alternatywą jest zawsze modna klasyka czyli koszulowa bluzka i dopasowane spodnie. Namawiałabym Justynę na biżuterię, której nie widzę w jej stylizacjach. Często wystarczy jeden mocny akcent, oryginalny, odważny, zwracający uwagę, np. długi wisiorek lub szeroka bransoletka. Jeśli chodzi o buty moim zdaniem ma pełen wybór – takie nogi i taka figura będą wyglądała dobrze i w obcasie i na koturnie i w płaskich balerinkach.

Pozostałe PRACA: Jesteś dojrzałą, inteligentną i pewną siebie kobietą. W związku z doświadczeniem życiowym, mam tu na myśli nie tylko wychowanie trójki dzieci i wykształcenie, proponuję poszukanie pracy w firmach prowadzących wszelkiego rodzaju warsztaty dla mam.

16

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

17


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu

Agnieszka Świst Kamińska Jest stylistką, doradcą do spraw wizerunku i cool hunterem. Absolwentka prestiżowego londyńskiego uniwersytetu Central Saint Martins University of the Arts i Szkoły Stylu Moniki Jaruzelskiej. Na co dzień zajmuje się doradztwem i stylizacją męską, kobiecą oraz dress codem biznesowym. Doradza klientom, jak korzystać z mody i sięgać po to, co jest w niej najlepsze dla nich samych. Do osób, które stylizuje, podchodzi indywidualnie. Wprowadza klientów w świat marek modowych i umożliwia kontakt z najlepszymi projektantami polskiej branży modowej. http://www.agnieszka-kaminska.com/

Kto powiedział ze strój biznesowy musi być nudny? W stylizacji pani Justyny zastosowałam grę kolorem. Motywem przewodnim jest granatowa marynarka i buty w kolorze nude (cielistym) oraz biała bluzka. Granatową marynarkę zestawiłam z propozycjami w trzech odsłonach. To sprawia, że wystarczy stworzyć bazę swojej szafy i w zależności od potrzeby jedynie zmieniać dodatki. Marynarka dobrze dopasowana zapinana na jeden guzik, taliowana w tym przypadku sprawdzi się idealnie ponieważ zbuduje nam sylwetkę i jest nieodzowną częścią każdej szafy kobiety aktywnej zawodowo. Buty w kolorze cielistym wydłużają optycznie nogi i są świetną alternatywa na okres wiosenno letni, kiedy inne kolory butów są zbyt mocne w swoim kolorze do dziennego stroju. Nasza klientka jest typową wiosną, tak więc dodajemy trochę koloru modnego w tym sezonie, żeby ożywić piękną wiosenną cerę.

Stylizacja 1

18

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

19


Ekspert Stylu

20

Ekspert Stylu

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

21


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu – DaWanda

Marysia Szymańska ekspertka DaWanda.pl DaWanda.pl to największa europejska platforma z produktami handmade i designerskimi oraz społeczność ludzi twórczych. Już ponad 4 tysięcy projektantów i twórców sprzedaje swoje dzieła i produkty we własnych butikach na DaWandzie. Za pośrednictwem portalu i polski handmade wędruje do Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Austrii, Szwajcarii i Francji. DaWanda – to afrykańskie imię żeńskie, które oznacza: unikalna, wyjątkowa. Dlatego na DaWandzie znajdziecie rzeczy, których nie ma w wielkich sklepach sieciowych. Wszystkie produkty pochodzą z małych, autorskich pracowni.

Propozycje dla Justyny:

22

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

23


DaWanda

24

Do pracy / na spotkanie / na wiecz贸r

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

DaWanda

Do pracy / na spotkanie / na wiecz贸r

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

25


2 Ilona 26

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

27


O uczestniczce

Ilona

• Ma 32 lata. • Jest mamą Antka (10 miesięcy) i Jurka (2 lata i 4 miesiące). • Socjolog i lektor języka angielskiego (a chciałaby być psychologiem i programistką!). • Pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w przedszkolu integracyjnym w Warszawie. • Pasjonatka podróży i kulinarnych eksperymentów.

Ilona ceni: Rozwojową aktywność (rodzinne spędzanie czasu w aktywny sposób, poszukuje ciekawych wydarzeń dla dzieci). Ceni momenty, w których na chwilę wyłącza się z bycia mamą – krótkie spacery z słuchawkami w uszach, wyjście do kina…

A skąd motywacja do zmiany? „Mam ochotę zmienić coś w swoim życiu – nie być tylko mamą”. „Chciałabym uczyć się nowych rzeczy, ale boję się, że nic z tego nie będzie – no bo jestem przede wszystkim mamą, muszę karmić, sprzątać, robić zdrowe zakupy, zachęcać do siadania na nocniku… Chęć bycia mamą spełnioną, pewną siebie, z wiarą, że może zdobyć świat. Potrzebuje wyjścia poza „mamusiowy wizerunek.”

A jak Ilona chce się czuć? „Chciałabym mieć swój wyrazisty styl, ale nie mam siły i motywacji, żeby się nad nim zastanowić”.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Ilony? Sonia Bohosiewicz

28

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

29


Co radzą czytelniczki?

Ekspert stylu

Włosy

Ubrania i buty

Dłuższe niż na zdjęciu, aby dodawały jeszcze kobiecości. LUB Krótsze włosy odsłaniające uszy. Wypróbuj opaski na włosy.

Zwiewne, lekkie sukienki (do kostek lub przed kolano). Polecam stylizację:

Makijaż • Makijaż pod okulary powinien być mocniejszy niż na zdjęciu • Makijaż lekki, podkreślający oczy (odcienie beżu, delikatnego różu i usta). • Pomalowane paznokcie.

Fouremki „Kontrolowana nonszalancja z pieprzykiem glamour”. Oto motto mojej kolekcji. Ubranka szyte na miarę, z pasją do piękna i bycia „nieprzezroczystym” ;).

Okulary warto zastąpić soczewkami.

Ilona…

Kolory Zbyt dużo kolorów :/. Postaraj się ubierać w nie więcej niż trzy kolory. Może szafirowy w połączeniu z motywami kwiatowymi? Na lato polecam wyraziste kolory, zieleń, pomarańczowy i fuksja. Niebieski i granatowy świetnie sprawdza się z dodatkiem białego.

Długie sukienki w różnych wzorach i kolorach, spodnie modelujące sylwetkę i do tego koniecznie szpilki, tuniki do leginsów w różnych kolorach. Przy doborze sandałów zwracaj uwagę na takie, które wyszczuplają stopę. W wersji do pracy, wybieraj większe desenie lub tkaniny jednolite, ale szalej kolorowo z dodatkami. Dobieraj ciekawe dodatki w kontrastujących kolorach, do letnich sukienek na ramiączkach można też poszaleć z kolorowymi krótkimi sweterkami-bolerkami.

30

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Bardzo się cieszę, że wybrano mnie do udzielenia kilku rad. To dla mnie zaszczyt pracować z Tobą. Sama jestem mamą dwóch córeczek i wiem, jak ciężko odnaleźć siebie, swój styl, po tym jak na świecie pojawiły się osóbki oczekujące od nas 100% uwagi. Czytając krótką notkę o Tobie, da się zauważyć, ze masz duży dystans do siebie i sporą dawkę poczucia humoru:) Twój wizerunek powinien być lekki i nieprzytłaczający Twojej osobowości. Mniej znaczy więcej. Dlatego głównym nurtem będzie minimalizm. Spotkałyśmy się w okresie wiosennym, dlatego moje propozycje będą idealne przez najbliższe pół roku. Na wstępie chciałabym Ci zaproponować lekką zmianę koloru włosów. Niestety nie widzę Twojego koloru oczu, ale patrząc ogólnie, sądzę, ze w ciemniejszych włosach byłoby Tobie „do twarzy”:) Na co dzień proponuje ubrania gładkie, zwiewne z możliwością łączenia ich warstwowo. Obuwie zdecydowanie płaskie – doskonale zdaję sobie sprawo, że ciężko poruszać się za maluchami na szpilkach. Są jednak takie mamy i bardzo je podziwiam :). Wyjście służbowe, kolacja we dwoje, teatr, to sytuacje, kiedy należy poczuć się wyjątkowo i włożyć klasyczne szpilki. Nie muszą być wysokie, ważne, żeby unosiły Ciebie odrobinę nad ziemia, sprawiając, ze staniesz się jeszcze bardziej pewna siebie:) W takim outficie zawsze sprawdzi się klasyczna, prosta sukienka lub spódnica. Również gładka – kolory: czerń, granat, błękit, biel lub nude.

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

31


Ekspert stylu

Na co dzień

Ekspert stylu

Pozycje „must have:

Pozycje „must have:

• dobrze skrojone ciemne jeansy

• spódnica ołówkowa gładka

• klasyczny T-shirt (gładki) – kolory biel,

• sukienka prosta do kolan

nude, błękit

Do pracy / Na wieczór

• klasyczna biała koszula

• wielozadaniowa narzuta (alternatywa dla

• krótka marynarka/ramoneska

sweterka, marynarki, czy nawet płaszcza),

• klasyczne szpilki (czarne lub nude)

– najlepiej wykonana z dresówki

• kopertówka

• zwiewna sukienka, również gładka

Odwagi! Powodzenia!

• trampki, płaskie sandały, espadryle, japonki • torba ‚worek” mieszcząca cały świat :)

32

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

33


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu Druga stylizacja niepotrzebnie poszerza. Krótka, wiązana w talii kurtka byłaby lepsza. Wystającą spod spodu, skracającą nogi tunikę zamieniłabym na krótką koszulkę. Zamiast legginsów, spodnie, które nie mają gumki w pasie.

Dodatki Moja koleżanka zwykła mawiać: „dodatki stanowią o finezji kobiety”. Trzeba je nosić, ale wystarczy mieć kilka sprawdzonych, szczególnie będąc zabieganą mamą. Nijakie obecnie okulary zamieniłabym na model z wyrazistą, grubszą oprawką. Wyeliminują one potrzebę noszenia biżuterii. Jeśli od czasu do czasu pojawi się kilka kolorowych bransoletek czy szal – będzie super.

Marta Gałka OsobistaStylistka.pl Marta Gałka. Od kilku lat zajmuje się osobistą stylizacją, pomaga zarówno młodym mamom jak i wszystkim pozostałym kobietom odnaleźć własny styl i łączyć go z tym co modne. Podpowiada jak to zrobić, by nie zajmowało zbyt dużo czasu i nie rujnowało portfela. Dobrze zorganizowana szafa i idealnie skomponowana kosmetyczka to marzenie każdej kobiety, Marta pomaga je spełnić. www.osobistastylistka.pl Facebook: https://www.facebook.com/OsobistaStylistka WWW.SPELLYOURSHAPE.PL

Kolory Zaczynam od nich, bo w stylizacjach Ilony grają pierwsze skrzypce. I dobrze. Lubię i podziwiam ludzi, którzy mają odwagę zanurzyć się w kolorach. Zapanował jednak chaos: ciepłe z zimnymi, delikatne z nasyconymi, kilka naraz i co najważniejsze: brak neutralnych akcentów. Zawsze warto zastosować zabieg pozwalający widzowi uspokoić wzrok: cieliste buty, szary żakiet, beżowa torebka. Poza tym, łącząc np. chłodny róż i ciepły beż(stylizacja do pracy) istnieje duże ryzyko, że kolory się „pogryzą”. Lepiej trzymać się jednej temperatury, czyli założyć np. szary szal.

Fasony Pierwsza podstawowa zasada: jeśli któraś część garderoby jest „workowata”, inna powinna mocno przylegać do ciała. Stylizacja nr 1 nie udała się, bo obie rzeczy „wiszą”. Klasyczny biały t-shirt byłby lepszy. Spódnica skróciła sylwetkę(taka długość NIKOMU nie służy), lepsza byłaby do kostek. Kolory są zbyt kontrastowe. Na koniec sandały... Idealnie pasuje do nich stwierdzenie: „nieważne jak się wygląda, ważne żeby było wygodnie”. Otóż równie wygodnie byłoby w delikatniejszym, bardziej subtelnym obuwiu, a efekt wizualny o niebo lepszy.

34

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

35


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu Makijaż i fryzura Fryzura jest odrobinę nijaka, ale niestety na zdjęciach niewiele jej widać. Skupię się więc na makijażu a właściwie jego braku. Szczególnie do pracy Ilona powinna się malować, sprawi to, że poczuje się bardziej zadbana i oddzieli życie domowe od zawodowego. „Okularnice” mają ułatwione zadanie, bo na co dzień wystarczy wytuszować rzęsy, nałożyć podkład, odrobinę różu i pomadkę w mocnym kolorze. Pomadka (koniecznie wyrazista) sprawi, że makijaż będzie wyglądał na dopracowany, a tak naprawdę jego wykonanie zajmie rano tylko kilka minut.

O stylu ogólnie Przede wszystkim nie widzę różnicy w stylizacjach do pracy i po pracy. Według mnie jedna jest na lato, druga na jesień, obie sportowe :) Nawet pracując w przedszkolu, gdzie nie musimy nosić eleganckich garsonek, warto wyglądać nieco inaczej niż w domu. Przede wszystkim do pracy wprowadzamy elementy typu: • żakiet (może być miękki, bawełniany, z nonszalancko wywiniętymi rękawami), • eleganckie buty (mogą być baleriny, ważne żeby nie były to trampki czy sportowe tenisówki) • makijaż • spodnie ze sztywniejszego materiału (eliminujemy legginsy i dresy) To kilka elementów, które nie sprawią dużo kłopotów, a znacznie poprawią wizerunek zawodowy. Stylowi Ilony, mimo mnogości barw, brak wyrazistości. Wprowadziłabym bardziej wyraziste fasony, czyste formy, makijaż. Bardziej stawiałabym na kobiece elementy (buty, dekolty) niż na stuprocentową wygodę. Przecież eleganckie baleriny czy bawełniany żakiet też są wygodne, a mają w sobie więcej klasy. Ilona jest ładną, młodą kobietą, która ma niewiele czasu by o siebie dbać. Ważna więc jest organizacja: zebranie porządnej, świetnie skrojonej bazy ubrań w szafie, minimalistycznej kosmetyczki, zestawu dodatków (okulary, apaszka w odpowiednim kolorze, neutralne buty). W tym przypadku mniej znaczy więcej: jeśli w szafie będzie porządek i minimalizm, poranne wybory staną się łatwiejsze a stylizacje przemyślane. Bałagan, nadmiar ubrań i kolorów, oznaczają chaos w całym wizerunku.

36

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

37


3 Anna M. 38

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

39


O uczestniczce

Anna

• • • •

Ma 33 lata. Mama Adasia (roczek). Matka I kwartału ;-). Po rocznym urlopie macierzyńskim wraca do pracy w organizacji pozarządowej.

Anna ceni: Rodzinę, zaangażowanie otoczenia w akcje społeczne (sama chętnie się angażuje).

A skąd motywacja do zmiany? „Po ciąży bardzo schudłam. Moja garderoba to teraz dużo za duże ubrania”. „Chęć odzyskania pewności siebie w sytuacji powrotu do pracy. Szansa na zbudowanie stylu i szafy od początku”. „Noszenie dżinsów i golfów już nie do końca mi pasuje”.

A jak Anna chce się czuć? „Elegancko i kobieco”.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Anny? Karolina Malinowska

40

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

41


Co radzą czytelniczki? Włosy

• Kobiece sukienki i spódnice

• Rozpuść włosy! • Wygładzenie niesfornych włosów inaczej niż przez gładkie spięcie • Dłuższe włosy, które mogłabyś delikatnie prostować • Takie włosy wymagają nawilżenia

• Łódkowy dekolt, sukienki do kolan • Elegancka bluzka, koszulowa bądź obcisła bluzka z marynarką • Koszula w kratę i jeansy lub tradycyjne jeansy można zastąpić spodniami woskowanym które wyglądają nieco

• Kolor kasztanowy

zadziornie w połączeniu z butem na

Makijaż

Ubrania i buty

• Mocniejszy makijaż, a raczej akcent czerwonych ust i czerwone paznokcie • Makijaż dzienny z dobrze wytuszowanymi rzęsami i różem na policzkach.

Masz dosyć jasną cerę, dlatego ożyw swoją osobę ciuchami o intensywnych kolorach – ja widzę czerwony w połączeniu z białym, i granatem.

obcasie.

Pozostałe • Wyraziste oprawki okularów w bardziej prostokątnym kształcie niż na zdjęciu. • Koniecznie okulary w kolorowych oprawkach.

Kolory Rudości, zgniłe zielenie i pasujący wszystkim – turkus.

42

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

43


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu Masz bardzo ładnie zarysowany łuk brwiowy. Sugerowałabym bardziej wyraziste, ale spokojne, klasyczne oprawki okularów. Takie, które nie przytłoczą Twoich delikatnych rysów. Jeśli nosisz je na co dzień, udaj się do dobrego optyka, poświęć trochę czasu aby wybrać takie, które Ci będą służyć przez kolejne lata. Te na zdjęciu są zbyt nisko osadzone od brwi i zbyt podłużne ( tyle mogę wywnioskować ze zdjęcia w sukience). Ja widzę Cię w takich, które mają pełną oprawkę.

Barbara Kohlbrenner – Osobisty Doradca Wizerunkowy

Makijaż

Nazywam się Barbara Kohlbrenner. Jestem doradcą wizerunkowym. Uczę budowania indywidualnego stylu, który odzwierciedla osobowość i styl życia. Pokazuję jak ubrać się niebanalnie i z klasą. Wiem, jak z morza ciuchów i dodatków wybrać te najciekawsze i skomponować je w harmonijną całość. Uczę jak wydobyć i podkreślić zalety sylwetki, aby wyglądać atrakcyjnie niezależnie od wieku, rozmiaru czy zasobności portfela. Każda współpraca jest dla mnie wyzwaniem, bo każdy jest inny. Nawet jeśli istnieją pewne reguły co do rodzajów sylwetki, to nie ma dwóch takich samych osobowości. I to jest najpiękniejsze. A osobowość to klucz do indywidualnego stylu. Jestem pracującą mamą dwóch wspaniałych synów :). www.brb-doradztwowizerunkowe.pl www.facebook.com/doradcawizerunkowy

Naturalny. Warto mieć korektor pod oczy, który zatuszuje ewentualne sińce oraz rozświetli spojrzenie. Mascara + kredka (czarna lub brązowa) na górnej powiece, dodatkowo otworzy oko. W takim makijażu kobieta wygląda po prostu dobrze. Nie musisz tuszować dolnych rzęs. Jeśli nie lubisz podkreślać oka, używaj jedynie mascary. Delikatny, rozświetlający róż na policzkach nada kościom policzkowym wyrazu, a poza tym twarz będzie wyglądała na bardziej wypoczętą. Usta podkreślaj, jeśli lubisz. Czasem wystarczy tylko pomadka ochronna lub naturalny błyszczyk. Choć na pewno ożywi buzię modna w tym sezonie koralowa czerwień. Czasem warto „zaszaleć”, choćby od „wielkich dzwonów”. Pamiętaj, że im bardziej wyraziste i nasycone kolory ubrania przy twarzy, tym bardziej należy dbać o makijaż. Poza tym czasem pokreślone oko lub usta mogą „podkręcić” Twoją stylizację. Wyobraź sobie, np., biała bluzka koszulowa, ciemne spodnie (mogą być ciemne jeansy) + mocniejsze usta… Klasa i kobiecość. Nic więcej nie trzeba.

Ubrania – zalecam oszczędność w formach i fasonach.

Porady dla Ani Moje porady mają na celu przede wszystkim podkreślić Twoją kobiecość, ale tak abyś czuła się jednocześnie wygodnie i komfortowo. Mam na uwadze, że jesteś młodą mamą, więc na pewno nie będziesz miała zbyt wiele czasu dla siebie. Teraz uwaga skupia się przede wszystkim na dziecku. Pamiętaj jednak o sobie, bo uśmiechnięta i zadowolona mama, to szczęśliwe i radosne dziecko.

Tak ja wspominałam, podkreślaj zgrabne nogi. Ponieważ na co dzień trudno chodzić wyłącznie w sukienkach, proponuję również wygodne stylizacje ze spodniami. Pamiętaj, że zamieszczone zdjęcia stanowią inspirację co do fasonu, koloru, stylu. Na tej podstawie możesz dopiero zacząć kreować swój indywidulany styl. Taki styl, który będzie odzwierciedlał Twoją osobowość.

Fryzura Przede wszystkim należy „ujarzmić” Twoje piękne, gęste włosy. Nadać kształt fryzurze. Polecany dobry stylista fryzur, który wykreuje wygodną fryzurę, na którą nie będziesz musiała poświęcać czasu. Pięknie wyglądasz też w spiętych włosach. Przede wszystkim noś taką fryzurę, w jakiej Ci wygodnie i do twarzy. Masz ładny, naturalny kolor włosów, podkreśl go jedynie, jeśli trzeba, ale nie eksperymentuj z nowymi kolorami.

44

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

45


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu

Baza ubraniowa

A to klasyka, ale jaka nowoczesna i świeża, czyli proste jeansy + t-shirt + prosta marynarka. Wygoda i prostota na co dzień:

Czyli co Ci się może przydać i ułatwić codzienne komponowanie garderoby ( do pracy i na co dzień). Poniższe zdjęcia traktuj jako inspirację. Moim celem jest abyś wyglądała zgrabnie, kobieco, z klasą, ale też zgodnie z trendami.

Gładki! t-shirt z lekkim dekoltem (biały lub kolorowy). Pamiętaj, aby był luźny, ale nie workowaty. Nie może opinać ciała. -tutaj z ciekawą spódnicą

Sweterki w serek lub zaokrąglone pod szyją A tak można wyglądać modnie na spacer z dzieckiem, czyli proste spodnie, t-shirt, nieśmiertelna ramoneska oraz baletki.

46

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Biała koszula, rozpięta pod szyją. Może być do pracy ( wersja bardziej grzeczna oraz na każde wyjście. Wystarczy rozpiąć nieco guziki, można podwinąć nonszalancko rękawy lub założyć biżuterię). Zawsze będziesz w niej wyglądać z klasą.

( klasyczny np. granatowy –ponadczasowy):

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

47


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu Prosty, klasyczny trencz , wiązany paskiem w talii.

Buty Skórzane kozaki przed kolano typu oficerki lub na lekkim słupku, z wygodna cholewką ( czarne, brązowe).

Kurtka – typu parka- bardzo wygodna, można ją nosić prawie cały rok (często ma odpinaną podpinkę oraz kożuszek przy kapturze

Marynarka na 1 guzik z wcięciem w talii. Buty do kostki czarne lub brązowe. Płaskie obuwie typu baletki lub mokasyny.

48

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

49


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu

Klasyczne szpilki na niewysokim obcasie (czarne to klasyka, ale mogą być w różnych kolorach). Niezbędne na wyjścia lub – jeśli lubisz – nawet na co dzień do pracy. Fajnie wyglądają z jeansami. Poza tym pasują do wszystkiego i ułatwiają każdą stylizację.

Inspiracje dla Ciebie na lato

Sportowe obuwie ( na weekendowe wypady, spacer z dzieckiem).

50

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Anna www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

51


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu

Inspiracje dla Ciebie na lato

Na koniec kilka wskazówek: • Najważniejsze są proporcje. Dlatego też tam gdzie trzeba „ dodajemy wizualnie centymetrów”, a gdzie jest za dużo działamy odwrotnie. Nie zakładaj obcisłej garderoby „od stóp do głów”. • Unikaj zbyt wielu kolorów na raz. Jeśli nie masz pewności w łączeniu kolorów, najbezpieczniej miej na sobie 2-3 kolory. • Biżuterię mieszaj, nie zakładaj zestawów – te samy kolczyki + naszyjnik ( nudne, a w dodatku zestaw np. klasycznych perełek czy drobnej biżuterii w wieku 30+ postarza) • Wystrzegaj się świecących rajstop. • Pamiętaj o dobrze dobranej bieliźnie. Od niej wiele zależy. • Robiąc zakupy zawsze zastanów się czy ubranie na pewno będzie pasowało z resztą Twojej garderoby, do Twojej sylwetki. Rzeczy pięknie zaprezentowane w sklepie niekoniecznie Ci pasują.

Najważniejsze : TY MASZ SIĘ DOBRZE CZUĆ W SWOICH CIUCHACH! Powodzenia!

52

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

53


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu Proponujemy fryzurkę wielofunkcyjną, z wielopłaszczyznowym cięciem, na co dzień do pracy można układać na dwa sposoby: • z przedziałkiem po środku lub • z przedziałkiem na boku, który będzie tworzył opadająca na jedną stronę grzywkę W razie konieczności długość do ramion daje na możliwość związania włosów w kucyk. Przy tak idealnej figurze mamy wiele możliwości, jeśli chodzi o fasony, można dowolnie eksperymentować. Trzeba tylko głęboko do szafy schować uprzedzenia i nie bać się mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć ;) Ze wstępnej analizy kolorystycznej wynika, iż Ania bardzo dobrze prezentuje się zarówno w kolorach pastelowych jak i tych z palety bardzo żywych. Na ręce Ani przekazujemy również kolory najmodniejsze tego lata, warto czerpać inspirację:

Kwiat Kobiecości Działania Kwiatu Kobiecości mają na celu zmianę świadomości dotyczącą chorób ginekologicznych i zmianę kobiet w podejściu do własnego zdrowia i obejmują szerokie spektrum: począwszy od programów edukacyjnych, kampanii społecznych, a także niesienia pomocy i wsparcia kobietom chorym i ich rodzinom. Kwiat Kobiecości ma bezpośredni kontakt z 30 000 kobietami z całej Polski, wyłączając działania prowadzone w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Piękna bo Zdrowa i Jajka mądrzejszego od kury. Działania edukacyjne realizowane są przez programy: Kobiety dla Kobiet, Rozumni i uważni, Młoda i zdrowa – prowadzą one do zmiany podejścia kobiet do własnego zdrowia. Kwiat Kobiecości przywiązuje szczególną uwagę do działań profilaktycznych, dlatego w trosce o zdrowie kobiet i jakość wykonywanych badań ginekologicznych na stronie www.kwiatkobiecosci. pl każda kobieta bezpłatnie może znaleźć adresy „Gabinetów pod Kwiatkiem”, które spełniają wysokie standardy wizyty ginekologicznej.

Zatem drzwi mody stoją przed nią otworem, wystarczy zerwać z przyzwyczajeniami ;) A oto stylizacja dla Ani zaproponowane przez Fundację „Kwiat Kobiecości”:

Proponujemy dla Ani styl raczej wyważony, lekko idący w stronę klasyki, jej uroda zdecydowanie predestynuje do tego typu stylu. Ania nosi okulary, może warto było by pomyśleć o szkłach kontaktowych lub modnych oprawkach. Aby podkreślić urodę Ani, warto byłoby dodać jej obecnemu kolorowi włosów więcej życia, odrobinę go przyciemniając, nie musi być to farba, może to być oszczędzająca koloryzacja szamponem koloryzującym. Należałoby również zadbać o ich pielęgnację, aby nadać im więcej blasku, dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosy nie będą się nadmiernie puszyć. fryzurę, w jakiej Ci wygodnie i do twarzy. Masz ładny, naturalny kolor włosów, podkreśl go jedynie, jeśli trzeba, ale nie eksperymentuj z nowymi kolorami.

54

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

55


4 Katarzyna 56

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

57


O uczestniczce

Katarzyna

• • • •

Ma 44 lata Mama Oli (21 lat) i Pawła (14 lat) Prowadzi firmę wypożyczającą auta na śluby (http://auta-sluby.pl/) W tym biznesie kluczem do sukcesu jest m.in. prezencja… w końcu przekonuje Klientów do wyboru stylowych aut i Kasia sama czuje, że elegancki wygląd powinien być jej wizytówką.

Katarzyna ceni: Pracę z ludźmi.

A skąd motywacja do zmiany? „Po wielu latach pracy za granicą od marca kontynuuję prowadzenie biznesu w Polsce. Przyda mi się wsparcie innych, silnych kobiet, które mają podobną historię”.

A jak Katarzyna chce się czuć? Chciałaby umieć dobrać makijaż i pięknie się uczesać… to te dwa elementy dotychczas ograniczały ją i zaprzątały głowę podczas uroczystości

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Katarzyny? Agnieszka Chylińska

58

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

59 59


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Na początek jednozdaniowy komplement: „Piękna kobieta przypominająca mi ciepłą, emanującą magnetyzmem Annę FicnerOgonowską (pisarkę). Piękna, ciemna oprawa oczu i wspaniały uśmiech. Kobieca, kształtna figura”.

Włosy • Wystarczy odświeżenie fryzury • Pięknie wyglądałabyś w upięciu (włosy

I jeszcze dodatek – jako zawieszka na bran-

Makijaż

spięte do tyłu, z przodu kilka figlarnych

Naturalny makijaż. W związku z tym, że łatwo

kosmyków)

się opalasz proponuję złote dodatki, które

soletkę lub jako zawieszka na łańcuszku. Najlepiej samochodzik :).

podkreślą opaleniznę. Wspaniałą ciemną oprawę oczu i godną pozazdroszczenia cerę i ciemną karnację podkreśliłabym pomadką lub błyszczykiem (najlepiej czerwienią na ważne okazje, a do pracy brzoskwinią, morelą).

Ubrania i buty W biznesie zawsze dobrze sprawdza się elegancja: biała koszulowa bluzka, elegancka garsonka, które dobrze będą komponować się z ciemnymi włosami i wzbudzą zaufanie

Kolory

klientów.

Biele, beże, brązy, brzoskwiniowy, złoty, ze-

Dwie-trzy flagowe sukienki biznesowe na

stawienie biel+szarość ugładzi Twój tempe-

uroczystości, na które wypożyczasz samo-

rament w sytuacji biznesowej

chody. Trzeba pamiętać, że podczas tych wydarzeń Twoja kreacja nie powinna przyćmić gości. Żeby było trochę inaczej niż klasycznie, akcentujemy asymetrię, do tego szary żakiet.

60

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

61


Ekspert Stylu

Ekspert Stylu

Dostrajanie.pl Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Zarządzania i Marketingu, kierunek Zarządzanie w kulturze oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Pracowała jako projektantka w firmie odzieżowej oraz projektowała na indywidualne zamówienie. Jest pasjonatką kapeluszy i artystycznych nakryć głowy znanych pod nazwą fascynatorów. Promotorka ruchu Slow Fashion oraz Slow Life, która mocno wierzy, że jakość życia zależy od rozwoju osobistego i przezwyciężania słabości we własnym indywidualnym tempie. Autorka dwóch książek, dostępnych w formie ebooków • Jak zbudować własny styl i stworzyć markę osobistą (dostrajanie.pl) • Slow fashion. Jak zbudować własny styl i uratować świat.(legimi.pl)

Twoja sylwetka jest bardzo kobieca i potrzebuje pięknej prostej oprawy w dlatego proponuję Ci także kilka sukienek, które podkreślają dekolt oraz nogi. Sukienki dopasowane w talii i podkreślające biust bardzo dobrze podkreślą proporcje Twojej sylwetki, a dodatkowo możesz je nosić na co dzień lub na specjalne okazje. Proponuję Ci również bluzki i topy z dekoltem kopertowym, w kształcie litery V, łódkę i lejące dzianinowe. Mogą być dopasowane w talii lub luźniejsze. Ponieważ masz zgrabne nogi możesz spokojnie nosić legginsy w połączeniu z tunikami oraz spodnie ze zwężanymi nogawkami, które wysmuklają sylwetkę. Jest to strój mniej elegancki i biznesowy, ale na weekend czy spotkanie z przyjaciółmi świetnie się sprawdza. Bardzo dobrze będziesz wyglądała również w spódnicy i żakiecie o klasycznym kroju, które możesz łączyć z topem lub bluzką. Możesz włożyć także asymetryczny skórzany żakiet do wąskich spodni lub ołówkowej spódnicy. Zamiast żakietu wypróbuj też długie delikatne niezapinane sweterki, które wysmuklają sylwetkę i łączą strój w jedną całość. Na chłodniejsze dni proponuję Ci klasyczny płaszcz z paskiem, który podkreśla proporcje ciała. Klasyczne ubrania można przełamać dodatkami, które nawiążą do twojej osobowości i które możesz zmieniać według potrzeb. Współczesna klasyka to łączenie prostych dopasowanych do figury fasonów z mocnymi kolorami, ale najważniejszy w eleganckim wizerunku jest umiar i naturalna pewność siebie wynikająca ze świadomości, że jesteś piękną i zadbaną kobietą. Pozdrawiam serdecznie, życząc Ci sukcesów w biznesie i życiu osobistym. Joanna Tor-Gazda

Propozycja metamorfozy dla Kasi. Autor: Joanna Tor-Gazda Droga Kasiu, Mocnymi stronami twojej sylwetki jest proporcjonalna budowa ciała oraz szczupłe nogi i piękny biust. Wspominałaś, że w twojej pracy ważna jest elegancja, więc proponuję Ci klasykę, ale wprowadziłabym kilka kolorów, które wprowadzą więcej pozytywnej energii do twojego wizerunku. Chcąc podkreślić Twoje mocne strony oraz naturalny wdzięk proponuję Ci proste ołówkowe spódnice (zdjęcia dołączone) w stonowanej kolorystyce np. beżowy, granat czy odcienie szarości, które możesz łączyć z bluzkami w tym samym odcieniu lub w innym kolorze (zdjęcia bluzek kolorowych). Elegancja polega na umiarkowaniu i łączeniu najlepiej pasujących do figury elementów wykonanych starannie z materiałów o bardzo dobrej jakości. Dla tego zwracaj uwagę na jakość ubrań. Lepiej mniej, a dobrej jakości, które będą Ci służyły dłużej.

62

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

63


Ekspert Stylu

64

Ekspert Stylu

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

65


Ekspert Stylu

66

Ekspert Stylu

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

67


DaWanda

68

DaWanda

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

69


DaWanda

5 Iwona 70

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

71


O uczestniczce

Iwona

• • • •

Ma 35 lat Jest mamą czwórki dzieci (5, 7, 9 lat i 15 miesięcy) Pracuje z osobami niepełnosprawnymi jako terapeuta zajęciowy Jej hobby to szydełkowanie i tworzenie biżuterii z filcu

Iwona ceni: Pomaganie innym, pozytywne nastawienie do życia i stawiania czoła zabieganej rzeczywistości.

A skąd motywacja do zmiany? Zrobić coś wreszcie dla swojego samopoczucia. Zawsze pomagała innym, teraz chce zrobić coś dla siebie!

A jak Iwona chce się czuć? Chce lepiej wyglądać, co przekłada się na „bardziej optymistyczne nastawienie do otaczającego nas świata”.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Iwony? Małgorzata Kożuchowska – ceniona za siłę i piękny, kobiecy oraz elegancki wygląd.

72

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

73


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Włosy

Ubrania i buty

• Fajnie wyglądasz w krótkich włosach.

Jeśli lubisz styl Małgorzaty Kożuchowskiej

Masz piękne niebieskie oczy, wydaje mi

warto zainwestować w basic (podstawowe

się, że ich głębię można jeszcze zaak-

ubrania jak spodnie, koszulki w kolorach

centować przez nieco ciemniejszy, tj. na-

czarnym, białym lub beżowym. W połącze-

turalny odcień delikatnego brązu.

niach proponuję konsekwencje i niełącze-

• Porada: im ciemniejsze włosy, tym bar-

nie tych kolorów) i ożywienie ich dodatkami

dziej należy podkreślić oprawę oczu.

lub nakryciami wierzchnimi w intensywnych kolorach.

• Czarne włosy, ścięte na krótko, obowiąz-

Połączyć modę i wygodę, a do tego wykre-

kowo zaczesane do góry i okulary zerówki w czarnym kolorze • Włosy ścięłabym krócej i dała zdecydo-

ować własny styl. Zainspiruj się poniższym

Zadbałabym o zachowanie proporcji w Two-

zdjęciem:

jej figurze. Ubrałabym Cię w miękkie, leją-

wany blond może nawet platynowy • Włosy postawione do tyłu, bardziej zawadiackie • Niesymetryczne przystrzyżenie

Buty na obcasie lub stabilnym słupku

ce się dzianiny i długości za kolano, z lekką

Kolory

linią, która sama podczas ruchu podkreśli

Fuksje i czerwienie w zestawieniu z czernia-

doskonałą figurę, w kolorystyce raczej sto-

mi i beżami, biel, niebieski, granat, odrobina

nowanej, z jednym mocnym dodatkiem np.

różu (pudrowego), morskie, brązy, czerń.

lekko puszczonym, długim szalem, który optycznie wydłuży sylwetkę, w mocno kontrastowym kolorze.

Makijaż

Wyeksponowałabym Twoją figurę przez do-

Bardzo lekki makijaż wyrównujący koloryt

pasowane rurki, żakiet z wcięciem w talii, a

skóry i wydobywający intensywny błękit

może nawet... kamizelkę. Wszystko w sto-

oczu, na usta koniecznie intensywna szmin-

nowanych kolorach (nie bójmy się czerni), a

ka (fuksja, czerwień) lub w wersji bardziej

do tego wyraziste jednokolorowe np. zielo-

spokojnej ciekawy nude. Oczy niebieskie

ne, czerwone czy fioletowe dodatki. Buty na

podkreślić brązowymi cieniami, a na policz-

cienkim, kilkucentymetrowym obcasie rów-

kach odrobina różu w odcieniu brązowo-ró-

nież w kolorze dodatków.

żowym. Ciut przyciemnić brwi, żeby podkre-

Sporo stylizacji znalazłam w galerii zdjęć na

ślić oprawę oczu.

stronie p. Małgorzaty Kożuchowskiej: http://www.malgorzatakozuchowska.pl/ Szczególnie pasuje mi do Ciebie kreacja druga (spodnie, kozaki) i czwarta (kapelusz, żakiet) na tej stronie.

74

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

75


Co radzą czytelniczki?

Ekspert stylu

W kostiumie z krótką spódnicą przed kolana w kolorze intensywnej zieleni do tego długie czarne kozaki typu oficerki. Proponuję spódnice w kroju A, najlepiej mocniej rozkloszowane od talii ku dołowi. Wzór kobiecy, kwiecisty wraz z nadejściem wiosny i lata. Do tego gładka bluzka podkreślająca biust z zaszewkami powodującymi zwężenie talii. Jeśli spodnie – to rurki plus

Anna Filipowicz

obcasy, a do spodni trochę dłuższe marynarki w męskim stylu.

Stylistka i wizażystka, mama, którą koleje losu sprowadziły na drogę, na której musiała nauczyć się nowego zawodu. Teraz jej stylizacje i makijaże, a także inne aktywności związane ze światem mody możecie śledzić na blogu: annafilipowicz.wordpress.com.

Sukienka prosta, skrojona jak tunika, z nieco sztywnego materiału, z pionowym rozcięciem na dekolcie i zdecydowanie przed kolana. I do tego płaszczyk oversize, bez koł-

Mam na imię Anna, mam 42 lata i marzenie. Jestem mamą dwójki dzieci, obecnie nie pracuję, ale mam marzenie. Często słyszymy powiedzenie, że ‘nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło’, ale czy ktoś w to w ogóle wierzy? W moim przypadku można powiedzieć, że się sprawdziło, chociaż jeszcze nie w pełni to jednak jestem na dobrej drodze aby dzięki temu, że stało się złe: niestety straciłam pracę, bezpieczną pracę w korporacji, mogę robić to co dobre : poświęcić swój czas na pasję, coś co fascynowało mnie odkąd sięgam pamięcią… makijaż… wizaż… malowanie… stylizacje… Gdyby nie fakt, że straciłam pracę, nigdy bym się nie odważyła, a przede wszystkim nie znalazła czasu aby zająć się zawodowo i na pełen etat tym co lubię robić najbardziej. Wprawdzie wbrew wszystkiemu poświęciłam wiele weekendów na skończenie szkoły (InArt) i z dumą patrzę na swój dyplom, ale wtedy było to tylko na zasadzie realizacji marzenia…

nierza, niezapinany, do tego buty na słupku. Albo romantyczniej – sukienka dopasowana w talii i rozkloszowana od linii bioder w dół. W stylizacjach typu spodnie + koszula koniecznie jakieś dodatki – duże bransolety albo kilka wisiorów tworzących zgrabną całość.

Ogólne porady dotyczące zmiany stylu Iwony: Analiza Kolorystyczna: Iwona jest typem kobiety Lato, cera mleczna lekko zaróżowiona, włosy popielaty blond. Lata opalają się dość szybko, a ich skóra nabiera koloru orzecha laskowego. Kolor oczu szaro-niebieski/ jasno-niebieski. Kolory dla Lata: • odcienie czerwieni – mają lekką domieszkę błękitu (koloru chłodnego, czerwień lata jest przytłumiona),

76

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

77


Ekspert stylu

Ekspert stylu

• odcienie błękitu i granatu – sprawiają wrażenie przytłumionych, zgaszonych, nieco przydy-

Biżuteria – metale to białe złoto, platyna, srebro, cyna; tworzywa naturalne i sztuczne: perły o różowym lub błękitnym połysku, masa perłowa, masa rogowa, lakierowane drewno, plecionki

mionych i rozmytych, • odcienie zieleni – z domieszką błękitu,

ze skóry i słomy, plastyk; kamienie: półszlachetne i szlachetne o chłodnym połysku. Błyszczący

• odcienie żółci – przytłumiony i chłodny

sztras stosować z umiarem.

• odcienie fioletu – mają wyraźną domieszkę błękitu, lekkie rozmyte odcienie fioletu, • kolory neutralne – brązy i beże mają odcień chłodny, niebieskawy, różowawy lub szary.

Sylwetka typu Gruszka – ramiona są węższe od bioder • talia wcięta • biodra pełne

podkład i puder powinny być jasne, przezroczyste z różowawo-błękitnym połyskiem

• piersi niezbyt duże Panie o takiej figurze mają wąskie ramiona, mały biust i bardzo zaokrąglone uda i biodra.

róż

„Najcięższym” punktem sylwetki stają się biodra. Przy figurze gruszki należy przede wszystkim

najodpowiedniejsze są chłodne, pudrowe odcienie różu lub zgaszonego brązu

wyszczuplić uda i biodra. Odradzamy rurki, zwłaszcza „biodrówki” lepsze są klasyczne kroje

cienie i kredki do oczu

Co nosić:

powinny być matowe i przydymione

• bluzki z drapowaniami, falbanami, żabotami

spodni, o prostych albo rozszerzanych nogawkach.

• spódnice proste, ciemne najlepiej gładkie • spodnie o prostym kroju, ewentualnie z lekko rozszerzanymi nogawkami

pomadki zarówno jaśniejsze jak i zdecydowanie ciemne, jednak nie perłowe, ale w zgaszonych głębokich kolorach.

tusz do rzęs

• żakiety w jasnych kolorach, • bluzki z połyskujących i tkanin z małym lub średnim wzorem • swetry o gruby splotach

Czego unikać:

może być czarny, ale najlepiej ciemnografitowy.

• ciasnych, dopasowanych spodni typu rurki • zbyt obszernych spodni

Tkaniny – gładkie, lekkie, lejące o jedwabistym połysku. Materiały to jedwab, satyna, aksamit, żorżeta, wełna, len.

Wzory – wielkość wzoru raczej drobny, najwyżej średni. Np.: pepitka, tenis, jodełka, stonowana krata, drobne kwiatki, drobny paisley, grochy.

• mocno wzorzystych spódnic • ubrań z podwyższoną talią • marszczonych spódnic Idealnym fasonem dla tej sylwetki są np. dżinsy o nieco szerszych na dole nogawkach. Nogawki spodni muszą być długie. Przykrótkie nogawki skracają sylwetkę i dodatkowo zwracają

78

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

79


Ekspert stylu

Ekspert stylu

uwagę na pośladki. Najlepsze są dżinsy o jednolitym kolorze. Kieszenie najlepiej dość duże

Kolorystyka cieni do oczu Fryzura Pani Lato jest bardzo różna, jednak wszystkie kolory za- na co dzień do pracy Fryzura na co powinny dzień Fryzura Fryzura do pracy chować chłodny odcień. Panie o niebieskich oczach będą wyglądać przepięknie w odcieniach

umiejscowione na środku pośladków. Dżinsy bez kieszeni poszerzają optycznie biodra, a więc Bluzka damska UNISONO http://domodi.pl/odziez/odziez-damska są niewskazane. Podobnie działają zbyt małe kieszenie lub zbyt szeroko rozstawione na boki

popielatych, wrzosach, kolorach niebiesko-śliwkowych. Ogólnie, dla każdej Pani Lato odpo-

– poszerzają pupę.

wiednie będą delikatne, pastelowe cienie: lawendowy, szary, beżowy, kakaowy, miętowy, szarobłękitny, szaroniebieski, szarofioletowy, szarobeżowy oraz kolor świerkowej zieleni. Należy jednak unikać jaskrawych kolorów tak jak fluorescencyjna żółć, fiolet lub zieleń na oczach. Te kolory są za ciężkie dla tego typu urody. Idealnymi kolorami szminek i błyszczyków będą różowy, malinowy, w odcieniu łagodnej fuksji, śliwkowy, wiśniowy, a także jasna czerwień.

Fryzura do pracy

Fryzura do pracy Fryzura do pracy

Makijaż do pracy Makijaż do pracy Fryzura naoczu co dzień Makijaż oczu do pracy Fryzura na cooczu dzień Fryzura na co dzień

Makijaż na conadzień Makijaż na co dzień Makijaż co dzień

Żakiet H&M http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/marynarki-i-zakie

Kurtka damska goodlookin.pl http://domodi.pl/odziez/odziez-damska Bluzka damska UNISONO http://domodi.pl/odziez/odziez-damska

Bluzka damska UNISONO http://domodi.pl/odziez/odziez-damska

Uważać trzeba na ciepłe kolory. się wydawać, w niektórych wygląda się dobrze, jednak oczu do pracy Makijaż na że co dzień Makijaż oczu do pracyMakijaż Makijaż naMoże co dzień one nigdy nie wydobędą naturalnego piękna. Jeżeli żółć, to raczej pastelową, o odcieniu wanilii. Z pomarańczami jest większy problem. Właściwie żaden odcień oranżu nie podkreśli urody, a raczej ją przygasi. Brąz również nie należy do palety. Jasne blondynki mogą jednak śmiało na-

kładać chłodny, kakaowy odcień. Uwaga na czerńdamska – wyłącznie w formie dodatku. Czarna bluzka Bluzka H&M http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/bluzki-d zawsze przygasi delikatną urodę. Żakiet H&M http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/marynarki-i-zakiety

Kurtka damska goodlookin.pl http://domodi.pl/odziez/odziez-damska

Sukienka Even&Odd http://domodi.pl/odziez/odziez-damska/sukienki Kurtka damska goodlookin.pl http://domodi.pl/odziez/odziez-damska Iwona jest młodą pracującą mamą. Ponieważ ma wiele obowiązków przy czwórce dzieci, a jej

praca związana jest z prowadzeniem terapii dla osób niepełnosprawnych musi mieć fryzurę łatwa w ułożeniu nie wymagającą dużo czasu aby o nią zadbać. Jednocześnie fryzura powinna „szybko” dać się zmienić z tej do pracy na taką codzienną „na luzie”. Mając na uwadze typ urody, kolor włosów powinien być jasny popielaty blond, krótko obcięte podkreślające regularny owal twarzy i wyraziste rysy. Żakiet H&M http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/marynarki-i-zakiety Bluzka damska H&M http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/bluzki-damskie

Spodnie damskie http://domodi.pl/marki_h-m/odziez/odziez-damska/spodnie-dam 80 Sukienka Even&Odd http://domodi.pl/odziez/odziez-damska/sukienki

Sukienka Even&Odd http://domodi.pl/odziez/odziez-damska/sukienki

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

81


DaWanda

DaWanda

Stylizacja do pracy

Stylizacja codzienna

Muszę pochwalić Iwonę, że dobrze dobrała marynarkę i jej kolor. Ma, jak to Słowianki,

Styl nieformalny - spodnie i blezer. Na cza-

jasną cerę i włosy, więc całość powinna nie-

sie jest podwijanie nogawek, można wtedy

co ożywić pastelowymi kolorami.

założyć szpilki (wersja do pracy i na przyjęcie). Na co dzień polecam kolorowe adidasy. Dodatki: dużo bransoletek z koralików z za-

Stylizacja do pracy

wieszkami.

W stylizacjach do pracy świetnie na Iwonie będą leżeć spódnice ołówkowe lub rozkloszowane. Do tego mogą być bardziej dopasowane góry.

Baleriny z migdałowym noskiem nie skracają tak nogi.

82

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

83


6 Agnieszka 84

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

85


O uczestniczce

Agnieszka

• Ma 33 lata • Mama dwójki dzieci: Janka i Julki • Obecnie jest na kończącym się urlopie wychowawczym. „Prawie pięć ostatnich lat spędziłam „w domu”, „dbając o rodzinę” • Redaktor i korektor: zawodowo zajmuję się słowem pisanym, bardzo przekrojowo, w zależności od rodzaju zlecenia: od inżynierii bezwykopowej, przez opis technologii medycznych, redakcję beletrystyki i bajek, po literaturę podróżniczą i przewodniki turystyczne.

Agnieszka ceni: Wrażliwość i emocjonalność.

A skąd motywacja do zmiany? • „Sama myśl o poszukiwaniu pracy, poddawaniu się ocenie innych, udowadnianiu, że coś umiem, mogę się przydać i rozwijać – po prostu mnie paraliżuje i demotywuje do działania” • „Jednocześnie nie zgadzam się na to, że sama siebie ustawiam w pozycji przegranej, podświadomie „odejmując sobie punkty” za to, że chciałam być mamą i żoną”.

A jak Agnieszka chce się czuć? Potrzebuje porady dotyczącej kierunku zmiany wyglądu.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Agnieszki? Krystyna Janda

86

Agnieszka www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Agnieszka www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

87


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki? Makijaż Obowiązkowo makijaż codzienny z deli-

Na rozmowę kwalifikacyjną poszłabym

katnym smoky eyes, oraz róż do podkreśle-

w kierunku jednokolorowej sukienki o dłu-

nia policzków, a usta delikatnie podkreślić

gości przed kolana z suwakiem przez całość

błyszczykiem.

albo takiej:

• Obcisłe spodnie rurki i buty na lekkim koturnie • Sportowe topy na szerszych ramiączkach i dopasowane letnie spodnie długość 7/8 • Sukienki w stylu lat 50-tych:

Ubrania i buty Odsłonięty lekko dekolt, spódnice przed kolano, ale nie krótsze, buty na delikatnym obcasie

Elegancko wyeksponuje nogi. Klasyczne modele sukienek np. w kolorze

Żywe kolory:

granatu lub czerni:

Włosy Kręcone lub proste, kolor - koniecznie rudy! To dodatkowy zastrzyk energii i wiary w siebie. Odradzam spinanie włosów na gładko, jeśli już – to luźne upięcia. Włosy mogą być również rozpuszczone z lekkimi falami lub lekko kręcone. Kolor-marchewkowy, tak żeby rozjaśnić i uwidocznić piękną twarz. Grzywka prosto ścięta, włosy do ramion, wyprostowane i koniecznie rozpuszczone, żeby było bardziej kobieco niż dziewczęco.

88

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

89


Co radzą czytelniczki? Na co dzień coś może bardziej kolorowego:

Co radzą czytelniczki? Inne propozycje sukienek:

Modele tunik z motywami kwiatowymi bądź hippie Modele tunik z motywami kwiatowymi bądź hippie.

Wiecznie modne jeansy połączyłabym z luźniejszą bluzka (jeansy jednolite).

90

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

91


Ekspert stylu

Ekspert stylu barwy rozkwitającej przyrody. W przypadku klasycznej szarości, polecam jej ciepłe odcienie. Zdecydowanie odradzam czerń. Na pewno ważnym elementem przemiany powinna być wizyta u fryzjera. Widać, że pani Agnieszka nosi związane włosy, z którymi na co dzień trudno jest jej sobie poradzić. Moim zdaniem kręcone włosy nie wyglądają dobrze w odcieniach rudego (tak jak polecało kilka czytelniczek pod wpisem). Polecam raczej przyciemnić kolor, tak by pasował do koloru brwi. Można pokusić się o delikatne prostowanie. Przykładowe stylizacje: 1) codzienna, 2) na rozmowę kwalifikacyjną lub do pracy 3) codzienna, bardziej kobieca, 4) wieczorowa – na kolację w restauracji.

Ola Gałązka Ekspertka i właścicielka sklepu z wyjątkowymi ubrankami dla dzieci i kobiet Gałązki.pl. Gałązki.pl to nowy punkt na wirtualnej dziecięcej mapie świata. To miejsce, które powstało z pasji, z uwielbienia dla pięknych rzeczy i przede wszystkim z mojej ogromnej miłości do synka. Na gałązkowych wieszakach znajdziecie eteryczne groszki od włoskiej marki Minimu chic for kids, delikatną organiczną bawełnę od Organic ZOO oraz dobrze Wam znane polskie niezależne marki jak Nosweet czy Pola&Frank. Powoli wprowadzamy także kolekcje dla mam. Już teraz możecie wybierać w ciekawej ofercie. Zapraszamy również do naszego sklepu stacjonarnego w Warszawie (Ochota, ul. Usypiskowa 4, 692 208 802). www.galazki.pl Według nomenklatury wymyślonej przez najbardziej znane brytyjskie stylistki Trinny i Susannah pani Agnieszka jest typem „kolumny”. Jest wysoka i szczupła, a ramiona i biodra są mniej więcej takiej samej szerokości. Ma dlugie i zgrabne nogi oraz wąską talię. Wydawałoby się, że to typ sylwetki, który bardzo łatwo ubrać. Można jednak popełnić kilka błędów ubierając bezkształtne kroje, w których piękna sylwetka się gubi. Pani Agnieszce polecam bardziej dopasowane stroje, które jednocześnie podkreślą jej młody wiek. Pani Agnieszka jest młodą mamą i nie czas jeszcze na babcine bluzki czy szerokie męskie spodnie. Jednocześnie zrezygnowałabym w jej przypadku z za krótkich sukienek i spódniczek, mimo, że pani Agnieszka ma piękne nogi. Na co dzień długość tuż przed kolano to minimum dla kobiet po 30-tce. Krótkie sukienki lub spódniczki możemy zostawić na plażę. Bluzki z odcięciem pod biustem też odradzam. Pani Agnieszka powinna eksponować zarysowaną talię. Do sukienek o prostym kroju polecam zawsze jakiś delitakny paseczek lub marynarkę, która po zapięciu podkreśla wcięcie w talii. Kolorystycznie pani Agnieszka jest typem wiosny. Ma jasną cerę, oczy ciemniejsze od włosów, a włosy jasne. Takie osoby najlepiej wyglądają w ciepłych i wyrazistych kolorach, jak

92

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Codzienna – na spacer z dziećmi, na zakupy, do koleżanki. Agnieszka jest szczupła, więc spodnie typu rurki wspaniale podkreślą jej zgrabną sylwetkę. Do jeansów polecam jakiś neutralny t-shirt lub bluzkę (w zależności od okazji). W tej przykładowej stylizacji wybrałam białą bluzkę z dekoltem w łódkę. Ciekawe wykończenie przy rękawach jest fajnym dodatkiem. Na co dzień nie musimy nosić biżuterii czy niewygodnych dodatków, żeby wyglądać ciekawie. Na bluzkę można narzucić wygodny cardigan. Zamiast swetra można wybrać lużną marynarkę lub kurtkę. Polecam wybrać coś w bardziej wyrazistym kolorze, który da smaczek całej stylizacji, tym bardziej, że żywe barwy dobrze komponują się z jasną karnacją Agnieszki. Jako dodatek tylko torebka i wygodne buty. Tak można pójść pod dziecko do szkoły, na spacer po parku czy na zakupy i za każdym razem być ubranym wygodnie i stosownie do okazji.

1

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

93


Ekspert stylu

Ekspert stylu

3

2

Codzienna – bardziej kobieca (z sukienką), to również stylizacja na co dzień. Trochę bardziej letnie i kobieca. Koralowy motyw przewodni ociepli całość stylizacji. Do takich sukienek lub długich spódnic polecam balerinki, sandałki lub trampki (najlepiej białe).

4 Elegancka – na kolację w restauracji. Coś na wieczór. Zgrabna sylwetka Agnieszki aż prosi się o dopasowaną kreację. Do granatowej sukienki z asymetrycznym dekoltem dobrałam niebieskie dodatki. Tylko żakiet rozwesela całość. Nie jest to bardzo jasny kolor, więc spokojnie można założyć go także na wieczorne wyjście. Wieczorami Do pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną Minęły już czasy białych bluzek i czarnych spódniczek. Teraz można ubrać się naprawdę elegancko w zupełnie inny sposób. W tej stylizacji wybrałam granatową marynarkę z bufkami na ramionach, która łagodzi trochę intensywny kolor sukienki. Granat wspaniale komponuje sie z pomarańczem, a ten drugi z kolei bardzo rozświetli cerę Agnieszki. Jest żywy i ciepły, czyli doskonale spełnia nasze zalecenia. Poza tym ciepły jasny pomarańcz jest w tym sezonie bardzo modny. Stonowane dodatki to konieczność, gdy wybieramy jedną część garderoby w intensywnym kolorze lub rzucających się w oczy kroju. Cieliste buty i torebka ładnie dopełnią całości. Można je zamienić także na coś w odcieniu niebieskiego lub granatu.

94

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

unikałabym bardzo jasnych dodatków (beże, szarości). Obowiązkowo mała torebka i prosta torebka lub kopertówka.

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

95


DaWanda

96

DaWanda

Na co dzień i do pracy

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Na co dzień i do pracy

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

97


DaWanda

Dodatkowo

verte

98

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Anna


7Anna 100

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

101


O uczestniczce

Anna

• Ma 30 lat • Mama trzyletniego chłopca • Z zawodu zootechnik, pracuje jako doradca rolniczy, z zamiłowania muzyk-amator. • Kocha zwierzęta, zwłaszcza krowy oraz koty (ma ich aż pięć) • Od 14 lat śpiewa w grupie instrumentalno-wokalnej Wariant M, działającej przy Oświęcimskim Centrum Kultury. Jak sama mówi: „Tam stawiałam pierwsze świadome muzyczne kroki i tam od lat szlifuję głos podczas wielu ciekawych programów. Śpiewam też na różnych imprezach, także weselach, na których gram czasem na gitarze lub na basie. Sama też trochę piszę i komponuję…”. • Lubi dobrą muzykę i dobre kino oraz majsterkowanie: malowanie, piłowanie, skręcanie, szycie.

Anna ceni: Kocha wolność i naturę – najlepiej czuje się z dala od cywilizacji.

A skąd motywacja do zmiany? Chcę dać swojemu synkowi tyle światła i mądrości, ile będę potrafiła. I chcę, by miał ładną, szczęśliwą mamę, z której będzie dumny i która będzie dla niego inspiracją. Bycie mamą uczy mnie tego, co w życiu najważniejsze.

A jak Anna chce się czuć? Chciałabym, by mój wygląd odzwierciedlał moje wnętrze. Powoli klaruje się mój własny styl, ale nadal brakuje mi w tej kwestii pewności siebie. Nie udało mi się wrócić do figury sprzed ciąży, co dodatkowo utrudnia mi dobór strojów. Z natury jestem skrzydlatym Koziorożcem – z nogami na ziemi i duszą w chmurach.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Anny? Grażyna Torbicka

102

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

103


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Kolory

Ubrania i buty

Wydaje się, że są to sukienki mocno opina-

Zielenie, turkusy i błękity, soczyste brązy

• Proste spodnie z podwyższonym sta-

jące i eksponujące niedoskonałości sylwetki,

z dodatkiem fioletu i lawendy

nem, do tego szpilki. Na górę proponuję

ale po założeniu widzimy, że po prostu przy-

Lepsze byłyby kolory, nawet te zdecydo-

bluzkę koszulową i marynarkę.

kuwają uwagę do innych elementów, deli-

wane, jak róż czy czerwień, byle nie w zbyt

• Proste spódnice o długości przed kola-

krzykliwym odcieniu (jeśli czerwień to np.

no. Do tego także szpilki.

truskawkowa, malinowa, róż angielski, sto-

• Proste spodnie w komplecie z tuniką do

nowane zielenie i niebieskości, zamiast

pół uda

czerni granat, etc.).

katnie je eksponując. • Ciemne jeansy z prostą wąską nogawką i odrobinę wyższym stanem, kolorowa i nie obcisła, ale dopasowana do syl-

Bardziej kolorowe tuniki lub w spokoj-

wetki góra: dzianinowa bluzeczka lub

nych kolorach, ale z odrobiną szaleń-

rozpięta pod szyją koszula plus lekka

stwa uzyskanego np. wzorem

kurtka albo trencz w wesołym kolorze:

• Gładkie sweterki i bluzki z niewielkimi dekoltami, a jeśli koszule to z rozpiętym kołnierzykiem

Makijaż

• Ponieważ sama mówisz o swojej arty-

Makijaż widziałabym tak: wyrównanie kolo-

stycznej duszy, polecam podkreślające

rytu cery ze szczególnym uwzględnieniem

kobiece atuty sukienki z wzorami np:

okolic oczu (przykryciem cieni, rozświetleniem), podkreślone brwi, wytuszowane i dobrze rozczesane rzęsy, pomadka lub błyszczyk w brudno-różowych tonach i przede wszystkim wymodelowanie różem kości policzkowych, na wieczór mocniejsze podkreślenie oczu.

Włosy Koniecznie słoneczny blond Wyrazista fryzura z grzywką i odświeżenie koloru - będą Ci pasować różne odcienie: blondyu orzechowe brązy, nawet chłodne rudości, byle nie ekstremalnie ciemne lub jasne.

104

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

105


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Kardigan w kropeczki, itp. Buty na niewiel-

Swoją osobowość wyrażaj w dobrej jakości

kim koturnie, dodadzą lekkości. Do tego po-

dodatkach: chustach, torebkach, polecam

rządna skórzana torba-worek „mieszcząca

zwłaszcza oryginalne torebki np. GABS:

wszystko”… Na specjalne okazje koniecznie sukienki w wesołych kolorach, np. ołówkowe, o długości odrobinę przed kolanem, talia podkreślona cienkim skórzanym paskiem. Ciekawe propozycje to:

ciekawe buty:

Zdjęcia sukienek pochodzą ze strony asos.com

106

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

107


Ekspert stylu

Ekspert stylu

Annie – uczestniczce i Beacie – Ekspertce Stylu nie wystarczyły porady przez Skype. Panie spotkały się w Krakowie na warsztatach z analizy kolorystycznej i zakupach. Zobaczcie, jak wygląda metamorfoza przeniesiona z portalu MamoPracuj.pl do rzeczywistości.

Analiza Kolorystyczna Po przeprowadzeniu analizy kolorystycznej przez Skypa, miałyśmy wstępną orientację. Oto zapiski Ani z tej sesji.

kobalt - dobrze , ale podkreśla oczy żeby trzeba patrzeć, a na nie podświetlał pod, yi sz o sk niebie bródka, ogólnie OK

Beata Radomyska Centrum Kreowania Wizerunku i Autoprezentacji

et intensywny fiol NIE

www.beatastyl.blogspot.com

Stylistka, mama i wizażystka, trener makijażu i stylu z kilkunastoletnim doświadczeniem. Na jej ostatnich zajęciach z analizy kolorystycznej mamy miały dobieraną indywidualną paletę barw, a dzieci bezstresowo biegały wokół. Pani Beata wykonuje też makijaże i stylizacje teatralne. Witam serdecznie. Anna to osoba pogodna, wesoła, bardzo serdeczna i przyjacielska, otwarta na ludzi, ale też na nowe smaki, kolory, doświadczenia, chłonna świata, nowych doświadczeń kulinarnych, estetycznych i artystycznych, modowych. Jednocześnie rewelacyjna we współpracy i zwykłym dogadywaniu spraw, bardzo konkretna. Jej piękny głos wiruje i masz wrażenie, że fruwa dookoła ciebie taki miły motyl lub elf. Jest reprezentantką stylu romantycznego, przełamanego odrobinę rokowym pazurem i z domieszką natury, z wpływami country, etno i tolkienowskiej baśniowej mgiełki. Obecnie złocista blondynka za sprawą zabiegów koloryzacyjnych (kiedyś włosy były w kolorze ciemniejszym z kasztanowym połyskiem). Jednym słowem jest niesamowicie kobieca. Widać to także w kształtach ciała, w których dominują linie zaokrąglone.

108

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

nasycony róż – przytłacza mnie

bluzeczka od babci blada cytrynka - OK

najlepszy blady miętowy

sukienka łączka - OK

granat - OK delikatna lila - OK ciemny morski - OK

nie fioletowe spod OK

zgaszony khaki bezpłciowy

NIE czysty błękit IE N d burgun

ecru - OK

błękit z seledynem OK

Camelowy golf - OK

biały - też niezły czarny - nie ciemny brąz - nie beże, kamienna szarość

- OK

oranże – nie

A teraz nasze właściwe wyniki. (Mandarynka, czerwień jasna, miodowy, bananowy, złocisto- cielisty, są dla Ani dobrą alternatywą do turkusów, morskich zielonkawo– niebieskawych, seledynowych, miętowych, szmaragdowych, kamiennych szarości, morskich, granatowych, fiołkowych, lawendowych i akwamarynowych, odcienie złamanej bieli np śmietanka, kość słoniowa, ecru są korzystniejsze niż śnieżna, czysta biel, nieźle też prezentowały się odcienie czekolady mlecznej i złocistego – sarniego brązu. Postanowiłyśmy spotkać się w rzeczywistości, aby skorygować te wybory i ku naszemu zaskoczeniu, większość z nić okazała się trafiona (metamorfozy wirtualne działają! – przyp. red.). Anna okazała się typem o przeważającej temperaturze barw ciepłej, najpełniej rozkwitając przy barwach pastelowych o niezbyt mocnym walorze, czyli bardziej delikatnych,

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

109


Ekspert stylu

Ekspert stylu

o wysokiej chromatyczności, szczególnie ważna zasada przy akcentach kolorystycznych, np. w dodatkach. Można by nazwać Annę „Romantyczną Wiosną”. Jej cera jest apetyczna, jasna, pastelowa, jakby jaśniutka morelka, bez defektów, piękna, rozświetlająca otoczenie, ramiona i dekolt bardziej złote, muśnięte opalenizną. W tej twarzy na pierwszym planie są widoczne piękne oczy, błyszczące, wodne, głębokie, świecące, przejrzyste, o tęczówkach w kolorze zielonkawego opalu z refleksami koloru szampana, piękne. A teraz nasze właściwe wyniki:

sylwetki. Nadmiar poziomów to relatywnie przy tym wzroście nieco za krótka szyja, troszkę zbyt szerokie ramiona oraz jeszcze bardziej strefa talii, bioder i częściowo nóg, wymieniłam te rzeczy, które będą wymagały uwagi, przy wyborze odpowiednich krojów ubrań, w celu korekty sylwetki. Stylizacja ramion, to wybór fasonów, które nie będą dodatkowo optycznie ich poszerzać.

(Mandarynka, czerwień jasna, miodowy, bananowy, złocisto- cielisty, są dla Ani dobrą alternatywą do turkusów, morskich zielonkawo – niebieskawych, seledynowych, miętowych, szmaragdowych, kamiennych szarości, morskich, granatowych, fiołkowych, lawendowych i akwamarynowych, odcienie złamanej bieli np. śmietanka, kość słoniowa, ecru są korzystniejsze niż śnieżna, czysta biel, nieźle też prezentowały się odcienie czekolady mlecznej i złocistego – sarniego brązu.

Odcień włosów Ani w chwili obecnej jest złocisty blond. Pięknie gra z paletą barw. Idealny byłby kolor z miedzianym połyskiem, ale z palety blondów.

Stylizacja Zarówno twarz jak też cała sylwetka charakteryzuje się przewagą poziomów, a niedoborem pionów, czyli brakuje nam kilku centymetrów wzrostu, aby stworzyć lepsze proporcje dla pełniejszych, bardziej kobiecych kształtów Ani, jej talii, bioder i całej kobiecej i seksownej

110

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Zakazane są ozdobniki na ramionach, bufki, pagony, falbanki, marszczenia, dekolty poziome, np. typu łódka, wskazane są dekolty wysmuklające szyję, np. typu V lub U, oraz wszelkie pionowe cięcia wzdłuż sylwetki, które optycznie wysmuklają. Trzeba też uważać na desenie, których układ poziomy wzoru w okolicy ramion może być zbyt spłaszczający górną część sylwetki. Także zdobienia i aplikacje wzdłuż linii ramion nie będą mile widziane. Podobnie nie należy eksponować najszerszej linii bioder, poprzez karczki w spódnicach, doły swetrów, bluzek, żakietów, sięgających dolnych partii bioder, gdzie osiągają najszersze miejsce. Korzystnie wymodelują sylwetkę mała kurteczka w typie ramoneski z pionowymi cięciami, może być panelowe ułożenie barw, krótka, dolna krawędź jest nieco poniżej talii, w miejscu,

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

111


Ekspert stylu

Ekspert stylu

gdzie biodra są szczuplejsze. Do tego idealnym kompletem będzie dół luźno spływający, może być warstwowy. Góry powinny być jak najkrótsze, dłuższe sprawiają przytłaczające wrażenie. Małe, kuse kurteczki i marynarki są najodpowiedniejsze. Dodatki blisko twarzy w intensywnych barwach z palety barw, turkusy, zielenie, czerwień.

112

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

113


8 Roma 114

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

115


O uczestniczce

Roma

• • • •

Ma 37 lat Jest mamą rocznego Adriana Policjantka, od roku na urlopie macierzyńskim Lubi czytać książki (szczególnie teraz, kiedy w pobliżu jest mały słuchacz). Czasami lubi po prostu nic nie robić.

Roma ceni: Bycie aktywną (zawsze była aktywna, teraz także – tylko na urlopie ta aktywność ma inny wymiar).

A skąd motywacja do zmiany? „Chcę, żeby mój synuś miał piękną mamę. Pomimo ogromnego zmęczenia”.

A jak Roma chce się czuć? Kolorowo, pięknie, wiosennie!

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Romy? Małgorzata Socha, Małgorzata Kożuchowska

116

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

117


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Kolory

Makijaż –szalej ze szminkami

bazą zarówno do zestawów eleganckich np.

Zieleń, pomarańcz, granat.

Przykładowy makijaż dla małych oczu:

z marynarką i szpilkami czy też sportowe-

https://www.youtube.com/watch?v=bJ-AqQFCoX0

go z trampkami. W twoim przypadku, gdy

W makijażu nastawić się na dobre wymo-

zależy ci na zmianie i wygodzie proponuję

delowanie twarzy. Do tego podkreślenie ró-

sportową elegancję np. jeansy + top + kurtka

żem, pasująca do karnacji lekka szminka lub

skórzana lub marynarka dzianinowa (mniej

błyszczyk i od razu będzie lepiej. Chodzi o

formalna) i buty na płaskim obcasie np. mo-

Włosy – więcej ognia i lekkości

lekki „make up-no make up”, podkreślający

kasyny.

• Półdługie, rudawe, ogniste.

oczy w odcieniach brązu, złota i szarości.

Proponuję buciki na koturnie, które są wygodne przy spacerach a jednak troszkę wy-

• Może spróbować coś z grzywką i zmienić kolor, żeby twarz nie wydawała się taka

Subtelny, niezbyt ostry makijaż. Masz ładne

blada?

usta Romo, nic tylko szaleć ze szminkami!

• Zrobiłabym Ci lekką trwałą, aby włosy się podniosły. • Trochę rozjaśnić kolor. • Fryzurkę wycieniować, nadać włosom lekkości.

bardziej swobodnie

ciągają sylwetkę do góry:

Ubrania i buty Podstawa to dobre jeansy. Chodzi mi głównie o inny krój - z wyższym stanem, prostymi nogawkami. Dobre jeansy byłyby świetną

Pozostałe Oprawki okularów zmieniłabym na same • Czerwone szpilki

szkła lub soczewki kontaktowe. Po za ty to

• Ubierz zwiewną, kolorową sukienkę,

widać, że fajna z Ciebie Kobieta, odważna

może w modne ostatnio kwiaty? Sukienka koniecznie do kolan. Do tego jednokolorowy żakiecik i lekkie butki na niebyt dużym obcasie (żeby było wygodnie). • Romo koniecznie buty na obcasie. Jeśli sukienki to krótkie przed kolana. Spodnie, a do tego krótkie bluzki w jasnych kolorach.

118

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

i niedająca sobie wejść na głowę :)

Na zmęczenie Wykonaj peeling całego ciała, do tego nałóż maskę nawilżającą bądź ujędrniającą. Zabieg na twarz silnie nawilżający z kwasem hialuronowym i zabieg na okolice oczu, koniecznie odprężający, do tego masaż twarzy. Koniecznie porządny pedicure i manicure najlepiej hybrydowy, gdyż wystarczy on na

Trampki:

około 2 tygodnie i nie będziesz musiała

http://www.zalando.pl/chocolate-schu-

martwić się odpryskiwaniem lakieru. Pole-

b a r - h o l l i s - b o t k i - n a - ko t u r n i e - s z a r y -

całabym kolory w odcieniach czerwieni i ko-

-c4611a00x-707.htmlw

ralu i lekkiego pudrowego różu.

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

119


Co radzą czytelniczki?

Ekspert stylu

Aktywność fizyczna

telewizorem. Aby chudnąć a potem utrzy-

Przede wszystkim Roma musi stanąć przed

mać wagę potrzebujesz regularnego wysił-

lustrem i sama sobie powiedzieć, że jest

ku, który regularnie będzie budzić twój me-

piękną i szczęśliwą mamą. Bo jak to mówią

tabolizm. Zachęcam Romę do znalezienia

szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko!

swojej ulubionej formy ruchu, którą może

Sama, jako matka dwójki łobuzów wiem,

wykonywać w chwilach wolnych od opieki

że bywa z tym różnie. Najważniejsze to do-

nad synkiem – a jeśli to niemożliwe, w cza-

bre samopoczucie. Jednak, aby było wciąż

sie zabawy z nim. Widok mamy biegającej

dobre (pomimo obowiązków dnia codzien-

z wózkiem dzisiaj nikogo nie dziwi – o ile

nego) trzeba sobie troszkę pomóc! Przede

Roma lubi tę aktywność. Wiele kobiet chwa-

wszystkim aktywność fizyczna

li sobie nagrania z ćwiczeniami. Zawsze są możliwe do włączenia i w każdej chwili do

Proponuję Romie, aby starała się wygo-

wykorzystania. Jeśli Roma ma możliwość

spodarować sobie przynajmniej 30 minut

wyjść z domu zachęcam ją do zajęć w gru-

dziennie i poświęcić je na ćwiczenia, które

pie z innymi kobietami. Nowe znajomości,

wysmuklą i ujędrnią sylwetkę.

podobne problemy z ciałem, możliwość plotkowania, a potem wspólna kawa – to

Monika Kurdej, Trener Stylu Życia z www.mniejszy-rozmiar.pl radzi:

jest właśnie to, co lubią kobiety. Roma ma

Aby schudnąć trzeba się ruszać. Młode

cross-fit.

tatuaż na ręku. Spodziewam się, że bardziej mogą odpowiadać jej zajęcia na siłowni lub

mamy często mylą ruch, który generuje im dziecko z ruchem, który ma sprzyjać ich od-

Trzy miesiące treningów w połączeniu ze

chudzaniu. Znam mamę, która kupiła sobie

zmianą diety sprawią, że będzie wyglądać

krokomierz i zmierzyła ile kroków dziennie

atrakcyjnie i czuć się lekko.

wykonuje. Okazało się, że mniej więcej tyle, co maratończyk.

Pozdrawiam,

Ale to nie oznacza, że na koniec dnia mo-

Monika

Firma HOLKA WINTONIAK zajmuje się stylizacją ubioru i kreowaniem wizerunku. Organizuje spotkania, szkolenia z szeroko rozumianej mody np. Stylizacja Biznesowa. Jedną z usług dla mam i nie tylko są autorskie Warsztaty Figury, czy program edukacyjny Garderoba mamy i maluszka. Ponadto specjaliści marki HOLKA WINTONIAK wykonują analizę kolorystyczną, pracują przy sesjach zdjęciowych, pokazach mody. Wspierają akcje społeczne i organizacje np. Dress for Success. Stylistki są absolwentkami Szkoły Stylu dla Stylistów Moniki Jaruzelskiej i magazynu ELLE oraz Szkoły Wizażu Beaty Małachowskiej Beauty-Art. Prowadzą bloga na portalu iWoman. pl. Więcej informacji na: http://www.holkawintoniak.pl/ www.facebook.com/pages/HolkaWintoniak/170434289770796 Letnie miesiące to idealny moment na odświeżenie swojego stylu i szafy. Praca nad garderobą, poprawa własnego stylu to proces, który składa się z kilku etapów. Najlepiej zacząć od podstaw. Co prawda będzie to wymagało trochę wysiłku, ale pamiętaj, że wiedza na temat Twojego wizerunku zostanie z Tobą na zawsze tym bardziej, że typ urody i sylwetki się nie zmienia. Zmianie może ulec jedynie rozmiar. Nasz raport składa się z części opisowej, stylizacji oraz kilku ćwiczeń.

Etap I – analiza kolorystyczna

żesz się położyć z paczką ciasteczek przed

120

Holka Witoniak

Czyli dobór odpowiednich kolorów. Przy doborze barw – liczy się ich tonacja ciepła lub zimna. W Twoim przypadku będą to kolory zimne, to znaczy wyraziste, mocne, zdecydowane – które w sposób naturalny podkreślą Twoją urodę: kolor oczu (tęczówka, białko), usta, zęby, kolor włosów, cerę. Twój typ urody to Zima. Odpowiednie kolory potrafią ukryć zmęczenie, sińce pod oczami, czy popękane naczynka oraz sprawić, że będziemy wyglądać na wypo-

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

121


Ekspert stylu

Ekspert stylu

czętych i zdrowych. Zasada „odpowiednich barw” dotyczy również kosmetyków kolorowych, farb do włosów oraz biżuterii. Poniżej przykładowe palety kolorów w tonacji ciepłej i zimnej. Dobrze będzie jeśli je ze sobą porównasz. Jak rozróżnić barwy ciepłe od zimnych? Barwy ciepłe u podstaw mają kolor żółty, a zimne domieszkę niebieskiego. Jak stosować zasadę „odpowiednich barw” w doborze biżuterii? Wybieraj biżuterię w kolorze srebra - w połączeniu z Twoją cerą taki wybór będzie stanowić równowagę i harmonie z Twoim zimnym typem urody. Biżuteria ma być jedynie dodatkiem!

Ćwiczenie nr 1 Stań przed lustrem i przykładaj do twarzy raz ubrania w kolorze ciepłym, a raz w zimnym i sprawdź w których kolorach jest Ci do „twarzy”. Spróbuj to ćwiczenie powtórzyć z biżuterią złotą i srebrną i zobacz która współgra z Twoją cerą i która jest mniej widoczna.

TAK

NIE NIE

TAK

Etap II – Analiza sylwetki Czyli określenie typu figury, kształtu twarzy, dobór odpowiednich krojów i fasonów ubrań tak, aby podkreślały atuty i zakrywały mankamenty. Przy takim korygowaniu sylwetki kierujemy się: zachowaniem, przywróceniem proporcji między poszczególnymi częściami ciała. Dla Ciebie odpowiednim dekoltem będzie tak zwany serek czyli V, co wydłuży, wysmukli szyję, sylwetkę oraz podkreśli biust – Twój atut! Dobre będą również ubrania kopertowe – które przywrócą równowagę w okolicach brzuszka. Bluzki, koszule, swetry, żakiety powinny być o odpowiedniej długości – tak by poziomo dzieliły brzuszek na dwie części, co da efekt pomniejszenia. Odpowiednie będą dla Ciebie bluzki z lekkim usztywnieniem

122

Roma www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Roma www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

123


Ekspert stylu - małymi poduszkami w ramionach, co je podniesie. Bluzki, swetry mogą mieć rękawy o długości ¾, co wyrówna długość rąk względem całej sylwetki. Spodnie powinny być proste, lekko rozszerzane od kolan w dół z kantem, co zrównoważy proporcje między górną częścią ciała, a dolną. Dobre będą również spódnice oraz sukienki o linii A czyli w trapez - ala lata 50’, co też zrównoważy części ciała. Wskazane będą buty na koturnach i czółenka, z szerszym obcasem np. słupek, czy szeroka szpilka bo cienkie szpilki będą za delikatne i w Twoim przypadku niewygodne w czasie spacerów z dzieckiem. Unikaj natomiast, obcisłych golfów, żabotów, kokard, dużych ozdób, wzorów, nadruków wokół biustu i spodni typu rurki. Biżuteria powinna być średniej wielkości, tak samo jak wzory i desenie na ubraniach. Ważne jest! – aby mieć dobrze dobrany biustonosz najlepiej przez brafitterki – by piersi i ubrania ładnie się układały oraz aby ciężar biustu był równomiernie rozłożony i nie obciążał zbytnio kręgosłupa. Dobrze dobrany biustonosz dodatkowo poprawi okolice talii.

Ekspert stylu

Etap IV – odkryj swój styl Na styl nakładają się różne czynniki takie jak: osobowość, upodobania, styl życia, wiek, praca, czy czynności które wykonujemy np. opieka nad dzieckiem, tradycja czy sytuacja ekonomiczna. To one decydują jaki będzie Twój styl. Bo nie zawsze to co jest akurat modne będzie dla Ciebie dobre! Pamiętaj! – Styl pozostaje, a moda przemija. Sprawdź, co Ci pasuje, przymierzaj, baw się modą. Szukaj inspiracji. Tak wypracujesz swój indywidualny styl!

Ćwiczenie nr 3 Odpowiedź sobie na kilka pytań: Co lubię nosić? Jak wygląd mój dzień? Ile czasu mam na ubieranie? Dla ułatwienia odpowiedzi możesz zapisać na kartce. To ćwiczenie pomoże również przy następnym etapie. Miejsca nad którymi pracujemy

Etap V Ćwiczenie nr 2 Stań przed lustrem i bacznie się przyglądaj, obserwuj – przymierz bluzkę z okrągłym dekoltem i w serek. Następnie załóż prostą spódnicę np. ołówkową i trapezową i zobacz jak zmieniają się proporcje. Możesz to ćwiczenie powtórzyć z prostymi spodniami i rurkami, czy długościami rękawów. Nasza sugestia względem włosów – wskazane będą włosy o nieco dłuższej długości i najlepiej wycieniowane i z grzywką, co wydłuży twarz – zrobi się podłużna. Przy wyborze farby do włosów pamiętaj o zimnej tonacji! Rada względem kosmetyków kolorowych – róż i podkład powinny być w tonacji zimnej.

124

Roma www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Ostatnim etapem będzie przegląd szafy oraz tworzenie zestawów. Gdy już posiadasz wiedzę i odpowiedzi na pytania to zachcemy Cię do działania. Przejrzyj swoje ubrania pod kątem kolorów, fasonów, Twojego stylu i częstotliwości ich noszenia. Z ubrań, które zostały po selekcji zrób kliku zestawów na różne okazje, co w przyszłości pozwoli znacznie skrócić czas ubierania. W ten sposób zobaczysz czego brakuje w Twojej szafie i o co powinnaś ją uzupełnić. Pamiętaj! - też o dodatkach bo sukces stylizacji tkwi w szczegółach.

Podsumowując: wszystkie etapy pomagają przy kreowaniu własnego wizerunku – który przedkłada się na Twoją samoocenę. Odpowiedni wizerunek podnosi poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie oraz sprawia, że będziesz się dobrze czuła we własnym

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

125


Ekspert stylu

DaWanda

ciele – co na pewno zauważą Twoi najbliżsi jak i otocznie. Pamiętaj, nikt nie jest doskonały, ale każdy może zacząć pracować nad poprawą własnego stylu - na to nigdy nie jest za późno! Dodatkowymi korzyściami będą: brak dylematów: nie mam, nie wiem w co się ubrać, posiadanie podstawowej bazy ubrań i dodatków, oszczędności czasu i pieniędzy.

verte

126

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Monika

127


9 Monika 128

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

129


O uczestniczce

Monika

• • • •

Ma 32 lata Mama dwójki dzieci: Artusia (4 lata) i Agatki (5 miesięcy) Obecnie na urlopie macierzyńskim Jest pierwszą w historii swojej firmy z Polsce kobietą pracującą jako specjalista ds. utrzymania ruchu

Monika ceni: Edukację i zwiększanie swoich możliwości zawodowych. Ukończyła studia podyplomowe z BHP i e-handlu.

A skąd motywacja do zmiany? „Jestem spełniona jako matka, ale potrzebuję zmiany” Teraz, na urlopie macierzyńskim, ma szansę, aby przemyśleć kierunek takiej metamorfozy.

A jak Monika chce się czuć? Inaczej ;-) Pamiętajmy, że Monika pracuje w zawodzie postrzeganym jako bardzo męski – w firmie produkcyjnej, w dziale utrzymania ruchu.

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Moniki? Agata Młynarska

130

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

131


Co radzą czytelniczki?

Ekspert stylu – Wizaż

Moniko, w związku z wykonywaną pracą polecam tym bardziej podkreślać swoją kobiecość poprzez zadbane dłonie, dobrze wykonany delikatny makijaż. Na szyję zamiast biżuterii załóż apaszkę, która kolorystycznie będzie współgrać z resztą ubioru, albo będzie kontrastowa.

Kolory

Mobilna makeUpistka

Wzorzysty granat, zestawienie – nasycone brązy plus czerwienie.

Uwielbiasz zawieruszać się w przestrzeni piękna... Pragniesz wyglądać czarująco, uwodzić swą urodą. Chcesz, by Cię zapamiętano. Poddaj się MOBILNEJ makeUpistce. MOBILNA makeUpistka to talent, fantazja oraz sztuka projektowania. Tworzenie kreacji ukazującej Twe piękno.

Ubrania i buty Monice zasugeruję wąskie buty, najlepiej na lekkim obcasie - takie, które wymodelują

Kremowe konsystencje napigmentowane barwnymi odcieniami. Magiczne kamienie z mieniącymi się perłami. Luksusowe, wysmakowane produkty.

każdą kreację. Weekendowo, sugeruję dłuższą sukienkę z wyeksponowanym dekoltem

Makijaż, który nęci Twe wdzięki. Zadzwoń, zarezerwuj, i doznaj przyjemności. O każdej porze, w każdym miejscu. Poczuj cienie, róże, szminki makeUpistki. Doznaj zmysłowego spojrzenia w swym lustrze.

Strona internetowa: www.mobilnamakeupistka.pl FP na FB: www.facebook.com/mobilnamakeupistka

132

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

133


Ekspert stylu – Wizaż

Ekspert stylu – Wizaż

Witaj Moniko! Bardzo się cieszę, iż to ja mogę zająć się Twoją „metamorfozą” na polu wizażu. Jesteś młodą kobietą, która z tego, co udało mi się wyczytać spełnia się w roli mamy. Zdaję sobie sprawę, iż wychowanie i codzienna opieka nad dwójką maluchów to ciężka praca, w której niekiedy ciężko wygospodarować chwilę, na takie przyjemności jak perfekcyjny makijaż. Stąd też pierwsza moja sugestia– abyśmy mierzyły siły na zamiary – w przypadku makijażu to oznacza nic innego, jak to, iż lepszy dokładny makijaż twarzy bez malowania oczu, niż niedopracowany makeup całej twarzy. Podstawowa zasada tuż przed wykonaniem makijażu to przygotowanie skóry twarzy – tzw. pielęgnacja. A więc nigdy nie zapominamy o oczyszczeniu twarzy tonikiem bezalkoholowym i zaraz po tym nawilżeniu jej kremem. Zawsze zwracam uwagę na ruchy, jakimi powinnyśmy to robić, aby skutecznie, każdego dnia działać przeciw zmarszczkom. Począwszy od szyi po policzki rozprowadzamy kosmetyki ku górze. Obszar wokół oczu, pielęgnujemy prowadząc ruchy po górnej powiece od kącików wewnętrznych oczu do zewnętrznych i dołem od zewnętrznych kącików do wewnętrznych. Na czole natomiast “rozbijamy” zmarszczki wykonując ruchy zygzakowate w poprzek. Dołączam Ci pomoc w postaci instrukcji rysunkowej:

Kosmetyki już stricte makijażowe, które powinny Ci służyć to:

podkład Polecam podkład Revlon ColorStay, koniecznie do cery normalnej i suchej. Oczywiście nie jestem w stanie na podstawie zdjęć stwierdzić jaki odcień będzie dla Ciebie idealny, jednak wydaję mi się, że powinnaś oscylować przy numerze 180. Pamiętaj, że podkład po chwili od nałożenia ciemnieje.

korektor pod oczy Dobrym wyborem będzie korektor z firmy NYX- Concealer Wand. Proponuję Ci odcień CW02 o nazwie „Fair”.

cień do brwi Tutaj także kłania się firma NYX i Eyebrow Cake Powder. Myślę, że idealne dla Ciebie będzie zestawienie cieni o nazwie „Brunnette”. Tutaj dodatkowo będziesz miała wosk, do ujarzmienia niesfornych włosków, oraz grzebyk i pędzelek, który mam nadzieję, spełni swoją rolę.

bronzer Bronzery to iście wymagające kosmetyki, ja niestety w większości używam produktów niedostępnych w Polsce. Jednakże jest jeden bronzer, który mogę Ci polecić jest to bronzer od NARS, o nazwie Laguna. Zamówić go możesz na stronie cultish.pl

róż Przyzwoite róże ma marka Bourjois, zaopatrz się w odcień 16- „Rose”. Miłym prezentem jest dołączony do tego kosmetyku świetny pędzelek. Bourjois podobnie jak Revlon - dostępne są w wielu drogeriach.

czarny, biały cień oraz odcienie brązów Rekomenduję rodzime cienie Inglot i podstawowe odcienie, które umożliwią Ci modelowanie oka. Zakup sobie podstawę – czyli biel i czerń. Jeżeli chodzi o brązy znalazłam dla Ciebie świetny zestaw 3 odcieni w jednym wkładzie, o nazwie „NK18CMD125R”. I takie rozwiązanie Ci polecam – zakup wkładów i paletki, którą z czasem będziesz mogła sobie wzbogacać, dokupując kolejne wkłady z cieniami.

134

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

135


Ekspert stylu – Wizaż

Ekspert stylu – Wizaż

biała kredka do linii wodnej oka Najlepiej zda egzamin „konturówka do powiek do wewnętrznej krawędzi oka” Korres- oferuje ją Sephora.

tusz do rzęs Świetnie sprawdzi się tusz pogrubiający, oraz wydłużający rzęsy marki Eveline- Volume Celebrity. Dostępny w Hebe, Rossmann itp.

szminka, błyszczyk Kosmetyków do ust jest całe mnóstwo. Dlatego wybierając między szminką a błyszczykiem zdecyduj, który produkt lepiej Ci się nosi. Nie bój się odważnych kolorów, które zawsze można złagodzić nakładając i rozcierając odrobinę pomadki palcem.

puder

W następnej kolejności nanosimy korektor. Najmniej wymagającą aplikacją będzie wklepanie go opuszkami palców, posłuż się tutaj palcem środkowym, albo serdecznym; bo dzięki nim ruchy będą delikatniejsze niż palcem wskazującym. Granice między korektorem i podkładem zacieraj w okolicy kości policzkowej. Teraz zabieramy się za stylizację brwi. To bardzo ważne zadanie, gdyż idealne brwi, to jeden z najważniejszych elementów naszej twarzy. Tutaj przypominam o podstawie mówiącej na temat długości brwi - należy wyznaczyć początek brwi, np. za pomocą kredki - przykładając ją pionowo do twarzy tak, by dotykała skrzydełek nosa. Punkt, w którym kredka styka się z linią brwi, to ich początek. Aby dowiedzieć się, gdzie powinien być ich koniec, przesuwamy kredkę tak, by połączyła skrzydełko nosa i zewnętrzny kącik oka. Przedłużenie tej linii to dokładny punkt zakończenia naszych brwi. Na początku przyczesz starannie brwi szczoteczką, z zestawu NYX do malowania brwi. Następnie, za pomocą pędzelka, który jest w zestawie cieni rozpocznij malowanie. Zacznij od początku brwi, malując wyraziście ich dolną linię, później wypełnij cieniem dokładnie ich całą powierzchnię. Na koniec delikatniejszym ruchem stwórz nieskazitelny górny brzeg. Aby było celująco nie bój się swych brwi pogrubiać, i nie zapominaj o tworzeniu dość wyrazistego łuku około 2/3 długości brwi. Powyższe wskazówki prezentują Ci poniższe zdjęcia:

Wybierz puder firmy Kryolan- Anti Shine Powder. Jest to puder transparenty, który dopełni Twój makijaż, zapewniając efekt matowienia na wiele godzin. To tyle podstawowych produktów, które powinnaś mieć, aby wykonać kompletny makijaż. Wszystkie kosmetyki, które dla Ciebie skompletowałam, wybierałam biorąc pod uwagę nie tylko wysoką jakość, ale także rozsądną cenę.

A teraz słów kilka na temat wykonania, aplikacji i kolejności... Tak naprawdę listę kosmetyków ułożyłam zgodnie z kolejnością ich użycia. Bezpośrednio po pielęgnacji skóry twarzy, kiedy krem jeszcze do końca nam się nie wchłonął, rozprowadzamy podkład. Tutaj chwila skupienia uwagi na akcesoriach do aplikacji – polecam Ci Moniko pędzle. Nie tylko to, jaki nakładamy produkt, ale i to czym to robimy daje nam zamierzony efekt lub nie. Do podkładu, który Ci poleciłam, zalecam pędzel tzw. płaski; a im on większy, tym szybciej uda Ci się rozprowadzić produkt. Myślę, iż najwygodniej będzie Ci zacząć aplikację od nosa, policzków i brody, skończywszy na czole. Na koniec, przeciągnij delikatnie podkład na szyję, wykorzystując resztki produktu, które znajdują się na pędzlu. Wiedz, iż podkład nakładamy omijając okolice oczu.

136

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Teraz czas na modelowanie twarzy. Polecam Ci zakupienie pędzla ze skośnie ułożonym włosiem. Z racji tego, iż masz pociągły kształt twarzy, zależy nam na tym, aby wyrównać jej proporcje, które powinny być korygowane na wzór owalu. Zacznijmy modelowanie kości policzkowych - staraj się cieniować bronzer pod kością policzkową w poprzek twarzy, począwszy od jej brzegów koło ucha, dążąc aż do szczytów policzków. Lżejszymi ruchami, rozetrzyj go również na brzegu brody. Kiedy będziesz miała odkryte czoło, je także cieniuj z góry. Zauważam delikatnie duży nosek, także aby go optycznie skrócić, przyciemnij jego koniec, muskając pędzlem nos od dołu. www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

137


Ekspert stylu – Wizaż

Ekspert stylu – Wizaż

Całe modelowanie musi być bardzo subtelne. Dlatego też postaraj się wykonywać okrężne ruchy pędzlem, które będąc pomocne w uzyskaniu właśnie takiego efektu. Zaproponowałam Ci dodatkowo róż, oczywiście ze względu na koloryt, który ma Cię ożywić i rozpromienić. Do wykonania tego celu użyj pędzelka, który został dołączony do produktu. Pamiętając o okrężnych ruchach staraj się nim cieniować górną granicę bronzera, którym wymodelowałaś kości policzkowe.

Przechodzimy do tuszowania rzęs. Rób to dokładnym, ale i zdecydowanym ruchem, Zaczynaj malowanie począwszy przy samej nasadzie rzęs. Nie zapominaj również o umalowaniu dolnych rzęs.

Aby Twoje oczy były pięknie podkreślone, staraj się wyciągać zewnętrzny kącik oka. Tutaj znowu najważniejsze jest cieniowanie, a więc wykonywanie delikatnych, najlepiej kolistych ruchów pędzlem. Zawsze zaczynaj budowanie koloru, nawet tego ciemnego od nakładania jak najjaśniejszego odcienia. Żeby Twoje oczy wydawały się większe, musisz pamiętać o przeciągnięciu koloru tuż nad załamanie powieki. Przy każdym makijażu, nakładaj biały cień w wewnętrznym kąciku oka, oraz poniżej łuku brwiowego. Wersja oszczędnościowa przy tworzeniu kreski, to użycie czarnego cienia i pędzelka umoczonego wcześniej w kropli wody. Pamiętaj, że kreska bardzo modeluje nam oko, dlatego, na co dzień staraj się ją poprowadzić od połowy oka, pogrubiając i unosząc ku końcowi. Podobnie na dole. Dopełnieniem makijażu oka, jest pomalowanie linii wodnej oka, do tego zaproponowałam Ci białą kredkę, dzięki której uzyskasz świetny efekt, także powiększający oczy.

Będąc posiadaczką tak cudownych ust, to grzech ich nie podkreślać. Niekiedy, gdy będzie brakowało Ci czasu, na zaakcentowanie oczu, nadaj delikatnego kolorytu ustom, które będąc takim atutem od razu olśnią Twój wizerunek. Na koniec nigdy nie zapominaj o delikatnym przypudrowaniu twarzy. Utrwali to Twój makijaż na całą resztę dnia czy też wieczoru, zapobiegając jego ścieraniu, oraz świeceniu się. Moniko pamiętaj, że możesz cieszyć się swym wyglądem każdego dnia. Wystarczy, abyś stosowała się powyższych rad, a zawsze wykonasz perfekcyjny makijaż. Mam nadzieję, że całe me serce, które włożyłam w przygotowanie owych zaleceń wywołają odrobinę radości w tym życiu; bo… pięknie wyglądamy w makijażu jedynie wtedy, gdy w środku jesteśmy równie szczęśliwe.

Anika Twoja MOBILNA makeUpistka

Załączam Ci projekt makijażu obrazującego zasady, którymi powinnaś się kierować:

138

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

139


Ekspert stylu

Ekspert stylu

BezAle http://bezale.shwrm.com BezAle to nowoczesna polska marka modowa, która powstała z prawdziwej pasji do tworzenia przez zgrany duet: mamę i córkę. Różnica pokoleń pozwala zachować równowagę, dzięki temu projekty są pełne młodzieńczej odwagi połączonej w doskonałych proporcjach z minimalistycznym stylem. Talent, wiedza i doświadczenie sprawiają, że kolekcje spotykają się z uznaniem szerokiego grona zarówno młodych jak i dojrzałych kobiet. Wysoka jakość tkanin i stonowana kolorystyka stanowią idealną bazę do tworzenia ciekawych, oryginalnych a zarazem prostych projektów, które zapewniają komfort w każdej sytuacji. Indywidualność, klasa i wyjątkowy styl bycia to wszystko znajdziecie w projektach BezAle. Moniko, Chciałabym abyś moje porady potraktowała przede wszystkim jako wskazówki do odnalezienia własnego stylu. Ja w swojej ocenie mogę opierać się jedynie na zdjęciach, natomiast jak wiadomo styl powinien być pochodną Twojej osobowości i to Ty musisz czuć się w nim dobrze. Piszesz, że chciałabyś wyglądać inaczej. Ja metamorfozę zaczęłabym przede wszystkim od pozbycia się z szafy wszystkiego (łącznie z sukienką i butami z pierwszego zdjęcia) co wizualnie dodaje Ci zbędnych lat. Kierunek jaki będę chciała Ci zaproponować będzie opierał się na prostych, ale też -ze względu na Twój wiek- nieco bardziej oryginalnych fasonach.

• Będąc na zakupach zawsze zadaj sobie też pytanie, czy ten sweterek/bluzkę/ spodnie z którymi zmierzasz do kasy będziesz mogła zestawić z czymś co już masz w szafie. • Kompletowanie garderoby rozpocznij od zakupu dobrej bielizny. Jeśli nie dobierzesz jej odpowiednio do swojej figury, nie będziesz czuć się ani zmysłowo, ani kobieco, ani tym bardziej komfortowo. • Zawsze miej w szafie kilka gładkich bluzek najlepiej z dekoltem w szpic lub łódeczkę. Nieistotna jest długość rękawów, ważne żeby fasonem pasowały do Twojej sylwetkinie powinny być zbyt przylegające ani zbyt szerokie. • Obowiązkowo w Twojej szafie powinno znaleźć się także miejsce na ołówkową spódnicę za kolano (może być jeansowa) i proste spodnie. Sukienki natomiast powinny być bardziej dopasowane w biuście a szersze ku dołowi. • Kurtka typu ramoneska, niezapinany dłuższy kardigan czy też kamizelka będzie zawsze idealnym dopełnieniem stylizacji. • Jeśli będziesz chciała wprowadzić do swojego looku jakiś kolor, polecam zastosować go w przypadku dodatków np. butów, apaszki, torby czy kolczyków. Przedstawiam inspiracje, czyli wizualny kierunek zmiany stylu widziany moimi oczami. Zależało mi głównie na pokazaniu fasonów i ich kombinacji, które moim zdaniem będą pasowały do Twojej sylwetki. Pomimo przekonania, że sukienki w Twoim zawodzie nie wchodzą w grę, pozwolę sobie zamieścić je w propozycjach. Jesteś kobietą i żaden zawód nie powinien być przeszkodą w podkreślaniu Twojej kobiecości.

Fryzura: Zdecydowanie jestem za pozostaniem przy krótkiej fryzurze, najlepiej w kolorze blond. Będziesz wyglądała świeżo i subtelnie,a krótkie włosy podkreślają Twoją urodę i ładny uśmiech.

Kilka ogólnych rad: • Przede wszystkim wybór jak największej ilości ubrań w stonowanej kolorystyce. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest być ubranym niż przebranym. Zaletą czerni, szarości, beżu, bieli czy też pudrowego różu jest ich uniwersalność i niezawodność niezależnie od sytuacji.

140

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

141


Ekspert stylu

142

Ekspert stylu

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

143


DaWanda

144

DaWanda

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

145


DaWanda

146

DaWanda

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

147


10 Joanna 148

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

149


O uczestniczce

Joanna

• • • •

Ma 35 lat Jest mamą pięcioletniego Michała Logopeda, pedagog, terapeuta – prowadzi swój gabinet logopedyczny Dwa lata temu przeprowadziła się do domu na wsi, wydała swój debiutancki tomik poezji…

Joanna ceni: Rodzinną atmosferę, spotkania z wrażliwymi ludźmi, dobrą książkę, bliskość przyrody, rozwój wewnętrzny.

A skąd motywacja do zmiany? „Nieustannie staram się rozwijać swoje wnętrze, teraz chciałabym zmienić coś zewnętrznie”. Chęć wzmocnienia w obliczu choroby nerwowo-mięśniowej, która odbiera sprawność fizyczną. Choroba ta przyczynia się do utraty pewności siebie i blokuje kobiecość.

A jak Joanna chce się czuć? Kobieca, piękna, seksowna… dla siebie i męża

Która ze znanych postaci promieniuje „kobiecym pięknem” według Joanny? Ewa Chodakowska – „Podoba mi się jej sportowy, bardzo seksowny styl oraz osobowość motywująca do zmiany w życiu. Imponuje mi sprawnością ruchową”.

150

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

151


Co radzą czytelniczki?

Co radzą czytelniczki?

Włosy – dodać wyrazistości

Kolory – pastelowe sukienki i zieleń

• włosy w kolorze marchewkowym i wy-

• Zielenie: wiosenna zieleń oraz ele-

raźny makijaż

gancki ciemnozielony (do wyrazistych

• płomienny rudy żeby nadać twarzy wy-

brązów idealnie)

razistości (jak Florence z Florence and

• Sukienki w kolorach pastelowych (poni-

the Machine)

żej sukienka w kolorze koralowym)

• ciepłe odcienie kasztanu czy brązu

• Żółcie, brązy, granaty, zielenie, beże, po-

(miodowy blond, lub orzechowy brąz)

marańcze. Wszystkie te kolory podkreślą

• delikatnie, naturalnie rozjaśnione pa-

zieleń twoich oczu.

sma wokół twarzy

• Powinnaś unikać zbyt ciemnych barw

• grzywka (postrzępiona i asymetryczna)

i koloru niebieskiego.

• klasyczny bob z asymetryczną grzywką

• Kolory powinny być ciepłe, a jednocześnie jasne i żywe, żeby wyglądać świeżo i energicznie.

tego, w zależności od okazji: biała koszula, bluzka z dekoltem, sweterek. Proste, jasne

Ubrania i buty

dżinsy typu rurki, do tego tunika z odcię-

Poeksperymentowałabym z prostymi tuni-

ciem pod biustem.

kami i leginsami. Sukienki zwiewne, dziewczęce, z lekkiej

Makijaż

dzianiny. Do tego pomarańczowe baleriny,

Brązowa henna na rzęsy i brwi byłaby strza-

torebka i dodatki. Do kompletu bolerko.

łem w 10-tkę. Po wyborze fryzury, warto po-

Postaw na jednokolorowe ubrania, wzboga-

pracować także nad kształtem brwi. Jak ten

cone o subtelny wzór lub motyw kwiatowy.

płomienny rudy plus henna się ziści, to nie

Warto podkreślić seksowne wcięcie w talii

trzeba będzie zbytnio się malować, jedynie

np. poprzez bluzki zwężane w talii z dekol-

podkreślić usta na koralowy kolor. Lekki ma-

tem w serek plus spódnice przed kolano

kijaż w naturalnych odcieniach rozjaśniają-

podkreślające zgrabną talię.

cy i rozświetlający twarz.

Sukienka biała z czarnymi detalami, bo takie

152

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

kolory zawsze wyglądają dobrze i cudow-

Dodatkowo

nie rozjaśniają twarz i całą sylwetkę, nato-

Naszyjniki i duże kolczyki dodadzą Joannie

miast moim zdaniem pasowałby Ci każdy

elegancji. Na szczególne okazję warto zało-

z jasnych kolorów, na pewno pistacjowy czy

żyć taki rodzaj niezobowiązującej bluzeczki

brzoskwiniowy.

(to tu, to tam prześwitująca, ale nic niepo-

Widzę Joannę w wąskich spodniach, a do

kazująca).

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

153


Co radzą czytelniczki?

154

Co radzą czytelniczki?

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

155


Co radzą czytelniczki?

156

Co radzą czytelniczki?

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

157


Ekspert stylu – Wizaż

Ekspert stylu – Wizaż Co do makijażu: Do zielonych oczu pasować będą brązy, opalizujące odcienie miedzi i złota oraz fiolety (burgund, śliwka czy też wrzos). Fiolet możesz śmiało łączyć z różem, położonym w wewnętrznym kąciku oka. Unikaj natomiast błękitów i wszelkich odcieni zieleni. Poza tym oczywiście, bardzo uniwersalny i elegancki jest kolor szary, który można z powodzeniem stosować zarówno w postaci kredki jak i cieni. Ja osobiście sugeruję zakup czarnej kredki, którą zawsze można rozjaśnić, rozcierając pędzelkiem w połączeniu z cielistym cieniem. Ponieważ Twoje oczy są bardzo proporcjonalne względem twarzy, to, próbując zaznaczyć oko cieniem, bądź kredką stosuj zasadę, że na górnej powiece malujesz linię max. do 1/2 oka, zaś na dolne powiece max. do 1/3. Każda linia kreski powinna się kończyć cieniej i delikatnie zanikać w kierunku nosa.

Monika Dworakowska www.polubiarka.pl Wykonywanie makijażu i udzielanie konsultacji w zakresie dobrego wyglądu to przede wszystkim moje zamiłowanie. Można powiedzieć, że z chwilą ukończenia pierwszego z kursów rozpoczęłam swoją fantastyczną przygodę, polegającą na organizowaniu i prowadzeniu zajęć, warsztatów czy spotkań wpływających na dobre samopoczucie i wygląd kobiet. Posiadam dyplomy świadczące o przebytych kursach z wizażu w szkołach: Beaty Małachowskiej „Beauty Art”, Marcina Szczepaniaka „Face Art” oraz Agnieszki Brody School of Make Up. Moja praca daje ogromną satysfakcję i mnóstwo niepowtarzalnych doświadczeń. Realizując swoją życiową misję współpracuję głównie przy projektach skierowanych do kobiet pragnących zmian, m.in. z PlinEU – Stowarzyszenie Doradców Europejskich, Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej – Parasol, CelEdu (projekt Biznes Mama) Grodzki Urząd Pracy w Krakowie czy Centrum Kultury Ruczaj w Krakowie. Droga Joanno, zachęcam do skupienia się na stylu sportowym i bardzo naturalnym makijażu. Poza tym chciałabym zasugerować zmianę fryzury, która delikatnie zakryje dosyć wysokie czoło – w tej kwestii polecam konsultację z dobrym fryzjerem-stylistą, który doradzi, czy należy się skupić na prostej grzywce układanej na czoło, czy też Twoje włosy dają inne możliwości, które w łatwy i szybki sposób pozwolą na codzienne zachowanie kształtu ustalonej fryzury. Jak wiadomo, mama nie ma zbyt wiele czasu dla siebie szczególnie rano. W wizażu stosujemy zasadę równowagi. Dlatego też mając na uwadze bardzo drobny kształt Twojej twarzy, nie ma potrzeby stosowania bronzera, którym można wymodelować zbyt okrągłą buzię, czyli obszar od oczu w dół. Jeśli uda się dobrać fryzurę, która zakryje dosyć wysokie czoło, wówczas problemu z uzyskaniem równowagi nie będzie.

158

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

Poniżej przykład makijażu bardzo naturalnego: Matowy, cielisty cień aplikujemy pędzelkiem na całą górną powiekę i dokładnie rozcieramy, tworząc grunt pod makijaż. Później w zagłębieniu oka rysujemy brązowym cieniem łuk (mniej więcej obrysowując na górze gałkę oczną). Kolejnym krokiem jest namalowanie na górnej powiece linii kredką, bądź ciemnym/czarnym cieniem. Należy tu pamiętać, aby malować po linii rzęs, w tym celu dobrze jest delikatnie podnieść do góry palcem drugiej ręki skórę przymkniętej powieki – naciągnięcie skóry pozwoli dostać się kolorem aż do linii rzęs. Linia nie musi być bardzo precyzyjna, gdyż później należy ją rozetrzeć pędzelkiem, bądź patyczkiem do uszu (patyczki są bardzo przydatne przy wykonywaniu makijażu;) Później w wewnętrznym kąciku oka (przy nosie) aplikujemy perłowym cieniem punkt, który delikatnie rozciera granice. Na dolnej powiece aplikujemy trochę ciemnego cienia na 1/3 powieki i delikatnie rozcieramy. W celu powiększenia

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

optycznie oka, możemy zaaplikować białą kredkę na dolnej tzw. linii wodnej oka, ale nie jest to konieczne. Na koniec aplikujemy tusz do rzęs zarówno na górnych jak i dolnych rzęsach.

159


Ekspert stylu – Wizaż

DaWanda

Powyższy makijaż łatwo przerobić na „wieczorowy”, aplikując w identyczny sposób perłowe cienie. Wykonujemy go dokładnie tak jak powyższy makijaż, wykorzystując cienie perłowe zamiast matowych lub pokrywając istniejący makijaż perłowymi odcieniami.

Asia jest szczupła więc spokojnie może poszaleć! To typowa Słowianka - jasna cera, włosy z odcieniem szarości, od czegóż więc mamy kolory! Jeżeli chce się czuć kobieco nic prostszego – wystarczą sukienki. Na co dzień może być bardziej swobodna, z dresowej dzianiny. W celu wydobycia koloru tęczówki. Usta proponuję malować pomadką w kolorze tzw. brudnego różu bądź na co dzień bezbarwnym błyszczykiem w celu podkreślenia własnego koloru ust.

Do tego jakieś pasujące rajstopy, ale nie szalałabym z np. żółtym, bo takie mocne kolory na nogach są niemodne i pogrubiają, raczej czarne, szare. Buty - albo kolorowe baleriny, albo kolorowe adidaski, ale noszone bez skarpetek (albo tak, żeby ich nie było widać), albo oczywiście szpileczki.

Aplikacja różu dopełni makijaż - nakładamy go dokładnie tam, gdzie robią się „pyzy” w chwili uśmiechu. Po nałożeniu należy go dokładnie rozetrzeć tak, aby nie postał w kształcie dwóch odrębnych kulek. Kolor różu zależy od kolorytu skóry. Jeśli kolor twoje skóry jest ciepły, sugeruję wybrać kolor brzoskwiniowy. Jeśli raczej chłodny, to skup się na różu w kolorze malinowym. Pamiętaj, że w zasada „mniej znaczy więcej” w używaniu różu sprawdza się świetnie. Powodzenia!

160

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

161


DaWanda

Ekspert stylu

Do pracy coś bardziej dopasowanego:

Ewelina Krajewska Personal shopper, Blogerka bobofashion.pl Modowe szaleństwo, za sprawą najbardziej znanych gwiazd popkultury, w ostatnich latach przeniosło się do szaf naszych dzieci. Jeśli jesteś zapracowana i nie masz czasu na bieganie po sklepach i żmudne kompletowanie szafy dla Twojego maluszka zapraszam Cię do skorzystania z nowej usługi, którą właśnie wprowadziłam na moim blogu - Personal Shopper Kids. Nie obawiaj się, nie będę przebierać twojego dziecka za „małego dorosłego”, dziecięcy dress code rządzi się swoimi prawami i jego respektowanie jest bardzo istotne dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecięcej osobowości. Stylizacja dzieci nie polega na kopiowaniu mody dla dorosłych, będziemy więc dobierać ubranka w taki sposób, by uwzględnić wiek Twojego dziecka, zapewnić mu swobodną zabawę, a także, a może nawet przede wszystkim, respektować jego własny dziecięcy świat, zainteresowania i oczywiście bohaterów z ukochanych bajek. Oczywiście robiąc zakupy dla maluszka i troszcząc się o jego wygląd nie możesz zapomnieć o sobie, o tym, że Ty również potrzebujesz wyglądać stylowo i elegancko. Jeśli jesteś osobą niezdecydowaną, i nie masz pomysłu na to, co na siebie założyć, co kupić - to zapraszam do skorzystania z oferty Personal Shopper dla mam. Usługi dostępne także online. Kontakt – BLOG: bobofashion.pl, E-MAIL: ewelinablog2012@wp.pl, TEL: 511-386-915

Analiza kolorystyczna Joanna jest typem jasnej wiosny z cechami lata. Na pewno zmieniłabym ułożenie włosów. Często zaczesywałabym włosy całkowicie do tyłu, bądź dobrze je umodelowała. Ponieważ Joanna ma jasną karnację z odcieniami karnacji brzoskwiniowej, przy jej typie urody proponuję, aby stosowała szminki w odcieniach ciepłych czerwieni np.: (czysta czer-

162

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

163


Ekspert stylu

Ekspert stylu

wień, łososiowy, koralowy).Przede wszystkim proponuję Joannie kosmetyki firmy KRYOLAN. To wspaniała baza kosmetyków i kamuflażów do korekty twarzy. Aby zmniejszyć „worki pod oczami” konieczne jest zastosowanie kamuflażu w odcieniach jaśniejszym niż podkład do twarzy. Niezbędny w każdym makijażu jest nałożenie bazy pod podkład. Joannie polecam lekko rozświetlający, do tego proponuję podkład w odcieniach piaskowych. Jeśli chodzi o makijaże: odcienie łososiowe, fioletu, miodowy brąz, głęboka zieleń. Dla ciepłej wiosny, czyli typu kolorystycznego jakim jest największej metamorfozy dokonają kolory jasne, pastelowe ubrań, ponieważ rozświetlą jej cerę. Ciemne kolory sprawiają, że Joanna będzie wyglądać na osobę zmęczoną i szarą… dlatego kluczem do sukcesu są kolory pastelowe. Podaję przykładową analizę skomponowanej przeze mnie garderoby dla Joanny. Czym powinna się kierować na co zwracać uwagę alby zawsze i wszędzie wyglądała modnie a przy tym bardzo wygodnie…

2

Stylizacje 1 – Pierwszy kolaż to stylizacja elegancka koktajlowa z firmy Zara Woman. Ponieważ Joanna to ciepła wiosna powinna częściej nosić kolory pastelowe i przede wszystkim w jasnych tonacjach. 2 – Drugi kolaż to stylizacja bardziej sportowa idealna również do pracy jak i na codzienne spacery firma Mango outlet. 3 – trzecia stylizacja to styl sportowo elegancki tzw streetowy (bazujący na modzie ulicznej). Joanna w takim stylu zyska zmianę proporcji (oczywiście wizualnie) łydek.

1

164

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

3

www.mamopracuj.pl www.zmianaperspektywy.pl

165


Sponsorzy akcji Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i firmom, które obdarowały najaktywniejsze komentatorki w naszej akcji. Nasza społeczna metamorfoza, nie byłaby by społeczna bez ich zaangażowania ;-)

Zdjęcia wykorzystane w raporcie nie są zdjęciami autorskimi. Źródło jest widoczne po kliknięciu na zdjęcie. Elancyl www.elancyl.com/pl

Gumigem www.gumigem.pl

Klinika Urody Estetique www.klinika-esthetique.pl

Wszystkie bohaterki naszej akcji wyraziły zgodę na zamieszczenie swoich zdjęć w raporcie oraz na stronach internetowych organizatorów.

Prawa autorskie i kontakt Wykorzystywanie raportu, w tym cytowanie, publikowanie fragmentów, opracować możliwe jest wyłącznie za podaniem źródła oraz linku do www.mamopracuj.pl. Będzie nam miło, jeśli wykorzystując elementy publikacji po prostu napiszecie nam o tym ;-) kontakt@mamopracuj.pl. Zapraszamy też do komentowania i dzielenia się Waszymi doświadczeniami w zmianie wizerunku.

Wydawnictwo One www.onepress.pl

Pat&Rub www.patandrub.pl

Positive Life Sp. z o.o. www.zrelaksowanamama.pl

Wydawnictwo Sensus www.sensus.pl

Izabela Frączyk, autorka www.izafraczyk.pl

Wydawnictwo Prószyński www.ksiegarnia.proszynski.pl


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.