831

Page 1

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

MONTHLY EDITION

MAKEDONSKO

S NCE

Година XX, Број 831, Декември 2018

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

MONTHLY EDITION

Среќна нова

WEB EDITION WEB ИЗДАНИЕ WEB EDITION WEB ИЗДАНИЕ

2019 и Божикни празници

www.makedonskosonce.com

Macedonian Sun

WEB ИЗДАНИЕ

WEB EDITION

Macedonische Sonne Soleil Macedоnien

Н О В О Г О Д И Ш Н О О Б РА Ќ А Њ Е Н А П Р Е Т С Е Д АТ Е Л О Т Н А М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А Ѓ О Р Ѓ И Ј А Џ О Р Џ АТА Н А С О С К И


Makedonskata Saga "Samo sonceto e postaro od Makedonija"

31 декември 2018

НОВОГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ НА ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ГОРДИ МАКЕДОНЦИ

Bra}a i sestri, raska`uvajte ja bibliskata vistinska prikazna za Makedonija -

Во 2019 година сплотени во одбрана на Татковината Македонија, за економски просперитет и сигурна иднина, за подигање на стандардот на секој поединец . На сите вас ви посакувам среќна Нова 2019 година, со желби за добро здравје и бериќет, успех на личен и професионален план. Бог да ја чува Македонија

Makedonija

e edna!!! \or|ija - Xorx Atanasoski


Длабоко жалам, што заради семејни причини сум спречен да присуствувам денес на Универзитетот „Фан Ноли“ во Корча, за што на сите присутни им се извинувам

До МАКЕДОНСКО ДРУШТВО „СОНЦЕ“

ПОЗДРАВНО ОБРАЌАЊЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА, ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ

Почитувани пријатели,

С

терјо Спасе е голем Македонец чиј лик и дело е светол пример како треба секој вистински патриот да се бори за опстанокот на сопствениот народ. На Стерјо сигурно не му било лесно, пред Втората светска војна, кога во Албанија се спроведувала силна асимилаторска политика, јавно да го изрази Македонскиот културен идентитет, заради што станал непожелен за тогашните власти во Тирана. Се гордеам со мојот истомисленик и сопатник Васил Стерјоски кој како Претседател на Македонското друштво „СОНЦЕ“ неуморно ја води битката за подобар живот и права за нашите браќа и сестри Македонци кои живеат таму. На крајот сакам посебно да го поздравам мојот искрен пријател Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, кој на дело покажува дека вистински го почитува Македонскиот народ. Në fund, do të doja të përshëndesja veçanërisht mikun tim të sinqertë, Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, i cili me vepra dëshmon se me të vërtetë e respekton popullin maqedonas. Имајте успешен научен симпозиум, Со почит, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 03 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


Пред да биде гласањето пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски соопшти дека тој и пратеникот Панчо Минов се придружуваат на листата предлагачи на законот за кој Координативното тело за помирување денеска постигна согласност

С О 9 5 Г Л А С А „ З А “, Б Е З П Р О Т И В И В О З Д РА Ж Н И

СОБРАНИЕТО ГО ДОНЕСЕ ЗАКОНОТ ЗА АМНЕСТИЈА

С

о 95 гласа „за“, без против и воздражни, Собранието го донесе по скратена постапка Законот за амнестија за настаните од 27 април 2017 поднесен од група пратеници, кој е дел од планот за помирување инициран од власта. Пред да биде гласањето пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски соопшти дека тој и пратеникот Панчо Минов се придружуваат на листата предлагачи на законот за кој Координативното тело за помирување денеска постигна согласност. Согласно Предлогот, амнестијата не ги опфаќа организаторите и подготвувачите на настанот, лицата кои извршиле физичко насилство, кои носеле оружје и експлозивни направи, како и службените лица кои ги пречекориле службените овластувања. Од амнестија ќе бидат изземени и лицата кои се обвинети за здружување заради непријателска дејност согласно чл. 324 од КЗ. Сите обвинети за насилствата во македонското Собрание од 27 април имаат право во рок од пет дена по донесувањето на

законот да поднесат индивидуални барања за амнестија, а судот ќе донесе решение по мислење на ЈО, а врз основа на докази со кои располага. Секој обвинет индивидуално ќе може да поднесе барање до надлежниот обвинител и суд, а оти судот ќе донесе решение по претходно мислење на Јавното обвинителство кое ќе го темели врз основа на докази со кои располага. За Предлог-законот во це04 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

лина по скратена постапка се гласаше откако двете комисии (матичната Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавнопрваната комисија) вечерва заседаваа но, како што соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, тие не поднеле дополнет предлог на законот, бидејќи на нивните седници не беа усвоени амандамани што е услов за изготвување дополнет предлог.


26 декември 2018

ОТКАКО СО ДЕЛУМНАТА АМНЕСТИЈА БЕА ПОНИЖЕНИ ВИСТИНСКИТЕ МАКЕДОНЦИ И ПАТРИОТИ СЕГА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА БРИШЕ ПАТОС СО ПРАВНАТА ДРЖАВА

Т

алат Џафери отворено порача дека Законот за двојазичност и ратификацијата на предавничкиот Договор Заев – Ципрас ќе биде објавен во Службен Весник без потпис на Ѓорѓе Иванов, што е кривично дело. Паралелно, по брза постапка Немакедонската Влада ќе избутка измени на Кривичниот закон за да ги спаси останатите пребегнати пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои не се опфатени со делумната амнестија. Значи, приказните за наводниот криминал во проектот „Скопје 2014“, обвинувањата за криминал со автопатиштата или други обвиненија на сегашна власт ќе паднат во вода!

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ИЗМЕНИ НА КРИВИЧНИОТ ЗАКОН ОВА НЕ СЕ НИТУ ЕВРОПСКИ СТАНДАРДИ НИТУ ВРЕДНОСТИ ЗА КОИ ДЕКЛАРАТИВНО СЕ ЗАЛАГА НАТО АЛИЈАНСАТА! ОВА Е ТЕЖОК СРАМ ЗА ТАТКОВИНАТА!

МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ ВРЕДИ ЛИ ЗА ТРОЈЦА ПРЕДАВНИЦИ ДА ОВА Е ТЕШКА ОДИТЕ КОНТРА НА МИЗЕРИЈА! ЕДНИТЕ СОПСТВЕНИОТ СЕ ПРЕДАВНИЦИ ЗА НАРОД! И ДА ГИ ДА СЕ СПАСАТ ОД ИЗГЛАСАТЕ КРИМИНАЛ, ДРУГИТЕ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ СЕ ПРЕДАВНИЦИ ЗА ВО ОВОЈ ДА СЕ ОДРЖАТ ШТО ПАРЛАМЕНТАРЕН ПОДОЛГО НА СОСТАВ, БАДИЈАЛА ФУНКЦИИТЕ ЗА ДА ВИ Е! ПРАВАТ КРИМИНАЛ! МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЌЕ ДОЈДЕ ПО 05 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

СВОЕТО. ПОРАНО ИЛИ ПОДОЦНА ЌЕ СЕ СООЧИТЕ И СО ПОЛИТИЧКА И КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ! БИДЕТЕ СИГУРНИ ДЕКА МНОГУ БРЗО ЌЕ ДОЈДЕ ВРЕМЕТО КОГА НЕКОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, ВИСТИНСКИ ПАТРИОТИ ЌЕ ПОКАЖАТ НА ДЕЛО КАКО СЕ ОБЕЗБЕДУВА СИГУРНА ИДНИНА ЗА ТАТКОВИНАТА! НИКОГАШ СЕВЕРНА! МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


М Е Ѓ У 2 2 ТА М И Т Р О П О Л И Т И , П Р В Е СОЛУНСКИОТ МИТРОПОЛИТ АНТИМОС Ратификација на Договорот од Преспа од парламентот на Грција, како и признавање на Автокефална црква на Македонија, не само што нема да бидат основа за мирен соживот на грчкиот народ и народот на соседната земја, туку ќе бидат постојано жариште за негување на иредентизам и непријателство. Бидејќи ниту еден договор не може да просперира ако не се базира на вистината, пишуваат Митрополитите

МИТРОПОЛИТИ ОД СЕВЕРНА ГРЦИЈА ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Н

есогласување со Договорот од Преспа изразуваат 22 митрополита од Северна Грција со писмо испратено до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, до претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, до грчкиот премиер Алексис Ципрас, до претседателот на грчкиот парламент Никос Вуцис, до Архиепископот на грчката православна црква Иеронимос, како и до претседателите на партиите и членовите на парламентот, јави дописничката на МИА од Атина. -Ратификација на Договорот од Преспа од парламентот на Грција, како и признавање на Автокефална црква на Македонија, не само што нема да бидат основа за мирен соживот на грчкиот народ и народот на соседната земја, туку ќе бидат постојано жариште за негување на иредентизам и непријателство. Бидејќи ниту еден договор не може да просперира ако не се базира на вистината,

пишуваат Митрополитите. На почетокот од опширното писмо на 6 страници, велат дека пред речиси една година јавно ги изразиле нивните стравови, нивната загриженост и нивните размислувања во врска со тогаш договорот во подготовка, но „за жал не биле послушани“. Сега, упатуваат молба до сите, 06 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

секој да ја земе предвид „својата историска одговорност и да не се најде соочен со народот и историјата“. Писмото е потпишано од Митрополитите од Солун, Лерин, Кукуш, Сер, Воден, Кожани и слично. Меѓу 22та Митрополити, прв е солунскиот митрополит Антимос.


24 декември 2018

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА НАЈОСТРО ЈА ОСУДУВА НОВАТА ПРОВОКАЦИЈА НА КАРАКАЧАНОВ! И ПОСЛЕ 48 ЧАСА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА МОЛЧИ ЗА СКАНДАЛОЗНАТА ИЗЈАВА НА БУГАРСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА МИСЛАТ ДЕКА ЗАКАНИТЕ НА КАРАКАЧАНОВ ДЕКА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОСТАНЕ ВО ЧЕКАЛНАТА НА ЕУ И НАТО СЕ ЗА ВНАТРЕШНА УПОТРЕБА? А ЗОШТО МОЛЧИ БОРИСОВ? НЕЛИ МУ БЕШЕ ДРУГАР НА ЗАЕВ? ЗОШТО НЕ СЕ ОГРАДИ И СООПШТИ ДЕКА СТАВОВИТЕ НА КАРАКАЧАНОВ НЕ СЕ СТАВ НА ОФИЦИЈАЛНА СОФИЈА?

Т

врдењата на Каракачанов дека Бугарија не била окупатор, туку ослободител на Македонија, заедно со кукавичката теза дека на 11 октомври 1941 во Прилеп немало востание туку четворица хулигани убиле полицаец пред „участокот“, е уште еден доказ дека Договорот за добрососедство е исклучиво на наша штета! Со континуираните провокации од Бугарска страна се потврдуваат стравувањата дека ќе има нова блокада доколку не прифатиме лажни историски факти. Бугарија никогаш нема да се согласи со постоењето на Македонски народ и јазик и до

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИЗЈАВАТА НА КАРАКАЧАНОВ ЗА 11 ОКТОМВРИ крај ќе инсистира на нивните иредентистички позиции дека Цар Самуил и Илинденското востание се Бугарски. За нив вечно ќе бидеме Бугари и ништо друго! Ако тоа не им го признаеме, според Каракачанов може да сонуваме за ЕУ и НАТО Алијансата. Како што се доближува последното гласање во Македонското Собрание на срамните Уставни амандмани лагите на Заев, Димитров и Шекеринска дека Договорите со Бугарија и Грција се билет за експресна интеграција во ЕУ и НАТО се разобличуваат! 22 Грчки Митрополити од Егејска Македонија со писмо до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, до Павлопулос, Ципрас, Вуцис и Јеронимос и до лидерите на сите Грчки партии бараат да не помине ратификацијата на Договорот Заев-Ципрас во Грчкиот Парламент.

НИТУ ЕДНО СРАМНО ГЛАСАЊЕ ВО МАКЕДОНСКОТО СОБРАНИЕ НЕМА ДА ГО НАТЕРА 07 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДА СЕ САМОУКИНЕ! НАПРОТИВ, ГНЕВОТ НА НАРОДОТ РАСТЕ И КОГА ТОГАШ ПОЛИТИЧКАТА ФАКТУРА ЗА ИГНОРИРАЊЕТО НА НЕГОВАТА ВОЛЈА ОД ПРЕДАВНИЦИТЕ ЌЕ БИДЕ ИСПОРАЧАНА! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


21 декември 2018

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ ЗА АНКЕТАТА НА ТВ ТЕЛМА И МЦМС Да не е смешно, ќе беше трагично! Тројцата наводни фаворити за иден Претседател на Републиката кои ТВ Телма и МЦМС ги тестирале на нивната анкета, Зоран Заев, Христијан Мицкоски и Никола Димитров, на топтан се помалку од 34% од испитаниците кои се изјасниле дека во понудените кандидати не гледаат иден Претседател или се уште не одлучиле!

ПРЕСТАНЕТЕ СО ДЕВАЛВИРАЊЕТО НА ФУНКЦИЈАТА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКАТА! Дури и во оваа анкета, испитаниците сметаат дека идниот Претседател треба прво да биде чесен (25%), да има чувство за одговорност (17,3%), па биде решителен, храбар и подготвен за политички дијалог и патриотизам. Ете им одговор на анкетираните политичари зошто никој од нив не може да качи повеќе од 12,5% личен рејтинг! Македонскиот народ во нив не препознава ниту една од претходните набројани лични карактеристики. Татковината и нашиот народ треба да престане да биде жртва на срамни политички пазари. Доста е од уцени за консензуален кандидат за Претседател од страна на вечните Али Ахмети и ДУИ. Нашите сограѓани Албанци, заедно со Македонците во Републиката и ширум светот,

ќе гласаат за личност која навистина ќе биде Претседател на сите граѓани, без разлика на нивната етничка припадност и вера, кој нема да зема од нив, туку ќе се вложи за нив, ќе има углед, чест, човек кој претходно успеал во најконкурентното општество во светот, политичар кој не лаже, кој е праведен, достоинствен, кој знае како се брани Државата и никогаш нема да ги изневери!

КАНДИДАТУРИ. ВРЕМЕ Е ЗА СЕРИОЗЕН РЕЗ! МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЌЕ ЈА ДАДЕ ДОВЕРБАТА НА КАНДИДАТ КОЈ ДОСЕГА НЕ БИЛ ДЕЛ ОД СРАМНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАЗАРИ КОИ ЈА КЛЕКНАА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА НА КОЛЕНА!

АКТУЕЛНИТЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИТИЧАРИ ТРЕБА ДА СЕ ОСВЕСТАТ! ПОСЛЕ НИКОГАШ СЕ ШТО И НАПРАВИЈА И УШТЕ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА И ПРАВАТ НА ВЕЧНА! МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ Ѓорѓија Џорџ Атанасоски НАРОД, НЕМААТ Претседател, ПРАВО ДА ПОМИСЛАТ НА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ 08 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


20 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

КАВГАТА НА МИЦОТАКИС И ЦИПРАС НА РАСПРАВАТА ЗА ГРЧКИОТ БУЏЕТ ПОТВРДИ ДЕКА РАТИФИКАЦИЈАТА НА НАШЕТО ДОМАШНО ПРЕДАВСТВО ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЌЕ БИДЕ РЕЧИСИ НЕВОЗМОЖНО! НЕ СЛУЧАЈНО КОSИЈАС БАРАЛ ТАЈНО ДА СЕ ГЛАСА РАТИФИКАЦИЈАТА НА ДОГОВОРОТ ЗАЕВЦИПРАС! СЕ ПЛАШАТ ДЕКА ПРАТЕНИЦИТЕ НЕМА ДА ГО ИЗДРЖАТ ПРИТИСОКОТ НА ГРЧКИТЕ РАДИКАЛИ! ОСОБЕНО ШТО МИЦОТАКИС ЈАВНО СООПШТИ ДЕКА ТОА Е НЕПРИФАТЛИВО И ЌЕ СЕ ГЛАСА ЈАВНО!

Ј

а повикуваме немакедонската Влада наместо на јавна сцена да промовира трампа слобода за пратенички гласови за крчмење на Македонските национални интереси, да излезе и да го коментира ставот на Ципрас дека договорот не признава постоење на Македонска нација. Заев, Димитров и Шекеринска со месеци тврдат дека со Договорот од Преспа се бетонира Македонскиот идентитет! За разлика од нив, Македонска Алијанса во континуитет предупредува дека со срамните договори со Бугарија и Грција се прави целосно обезличување на Македонскиот народ, што на дело секојдневно се потврдува!

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА АЛЕКСИС ЦИПРАС ПРЕДАВСТВОТО НЕ Е НИКАКВА ГАРАНЦИЈА ЗА ЕКСПРЕСЕН ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО. ГРЦИЈА НИКОГАШ НЕ ГО ЕСАПЕЛА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО ЗА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ. ЈА ОСУДИЈА ВО ХАГ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА, НИШТО НЕМА ДА ГИ СПРЕЧИ ПОВТОРНО ДА ГО СТОРАТ ИСТОТО!

МОЖНОСТА ДА ИМ БИДЕ ОДЗЕМЕНА СЛОБОДАТА, НЕМА ОПРАВДУВАЊЕ ДА СЕ ОДИ СПРОТИВНО НА ВОЛЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! ЕДИНСТВЕН СУВЕРЕН ВЛАДЕТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ Е МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! ТОЈ ДАВА ВЛАСТ, НО И КАЗНУВА КОГА ЌЕ ГО ИЗНЕВЕРАТ! НЕМА СИЛА, НИТУ ГЛАСАЊЕ КОЕ ЌЕ ГО НАТЕРА ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИ!

ПРАТЕНИЦИТЕ ТРЕБА ДА РАЗБЕРАТ НИКОГАШ СЕВЕРНА, ДЕКА СЕ ВО МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ НА ОПРЕДЕЛЕНО ВРЕМЕ. Ѓорѓија Џорџ Атанасоски КОЛКУ И ДА ИМ Е Претседател, ТЕШКО ДА СЕ СООЧАТ МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА СО ЗАКАНИТЕ И 09 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


19 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА УСВОЕНИОТ ЗАКОН ЗА АМНЕСТИЈА НАЈОДГОВОРНИТЕ ПАРТИИ ГО ПОТЦЕНУВААТ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СО „НА ТИ – ДАЈ МИ“ ПОЛИТИЧКИ ТРАМПИ! БРИШАТ ПАТОС СО НАЈСВЕТАТА МАКЕДОНСКА ОСТАВШТИНА ЗА ДА СИ ГИ ЗАДОВОЛАТ ЛИЧНИТЕ ИНТЕРЕСИ. ЕДНИТЕ СЕ СПАСУВААТ ОД КРИМИНАЛ, ДРУГИТЕ СИ ГИ ШТИТАТ ФУНКЦИИТЕ ЗА ДА СТОРАТ КРИМИНАЛ! ОД ВЧЕРА ВИСТИНСКИТЕ МАКЕДОНЦИ И ПАТРИОТИ ОБВИНЕТИ ЗА 27 АПРИЛ СЕ ПОНИЖЕНИ ОД ПРЕДАВНИЦИТЕ. МАКЕДОНЦИТЕ КОИ ЈА БРАНЕА ТАТКОВИНАТА ЌЕ ТРЕБА ПИСМЕНО ДА БАРААТ АМНЕСТИЈА, А ТИЕ ШТО СЕГА НАВОДНО ГИ ОДБРАНИЛЕ, ЌЕ МОРА ДА ГИ ДАДАТ СВОИТЕ ГЛАСОВИ НА 15 ЈАНУАРИ ЗА ДА ГО ПРОДАДАТ СВЕТОТО МАКЕДОНСКО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ! ДОСТА ГО ЛАЖЕТЕ И ПОТЦЕНУВАТЕ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! НИТУ БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ Е СЛУЧАЈНО, НИТУ МЕЃУПАРТИСКИТЕ ПАЗАРИ ЗА АМНЕСТИЈА СЕ ЗА ДА ГИ СПАСИТЕ МАКЕДОНЦИТЕ КОИ ГНИАТ ВО ПРИТВОР! ЕДИНСТВЕНО ЗА ШТО СЕ ГРИЖАТ ПРЕДАВНИЦИТЕ Е НИВНИОТ ЛИЧЕН ИНТЕРЕС, ПРИВИЛЕГИИ И ГОЛА ВЛАСТ! НИТУ ЕУ И НАТО ИМ Е ВАЖНО, НИТУ СЕ ГРИЖАТ ЗА ЖИВОТНИОТ СТАНДАРД И

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА БИ ПОРАЧУВА – ВО ТЕШКА ЗАБЛУАДА СТЕ! И ДА ГИ ИЗГЛАСАТЕ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ВО ОВОЈ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ, БАДИЈАЛА ВИ Е! МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЌЕ ДОЈДЕ ПО СВОЕТО. ЌЕ СЕ СООЧИТЕ И СО ПОЛИТИЧКА И КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ. ПОРАНО ИЛИ ПОДОЦНА! ВО ТАТКОВИНАТА ЌЕ ДОЈДЕ ВРЕМЕ КОГА НЕКОРУМПИРАНИ ПОЛИТИЧАРИ, ВИСТИНСКИ ПАТРИОТИ, ЧИЈА МИСИЈА Е ДА МУ ДАДАТ, А НЕ ДА МУ ЗЕМАТ НА НАРОДОТ, ЌЕ ПОКАЖАТ НА ДЕЛО КАКО СЕ ОБЕЗБЕДУВА СИГУРНА ИДНИНА ЗА ТАТКОВИНАТА! НИКОГАШ СЕВЕРНА! МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

ЕКОНОМСКИТЕ ПРОБЛЕМИ Претседател, НА ГРАЃАНИТЕ! ПРЕДАВНИЧКОТО СЦЕНАРИО МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Е МНОГУ ПРОВИДНО! 10 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


18 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

Поранешната началничка на одделението за издавање на државјанства во Бугарското Министерство за правосудство, Катја Манева, ја кажа суровата вистина

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА КАТЈА МАНЕВА ЗА ЕУ ОБСЕРВЕР

М

СЕ ОСТВАРУВА! ДО СЕГА НАЈВИСОКИТЕ БУГАРСКИ ПОЛИТИЧАРИ СО НИТУ ЕДЕН ЧИН НЕ ПОКАЖАА ДЕКА ГО НАПУШТИЛЕ НЕГАТОРСКИОТ ОДНОС КОН НАС! БУГАРИЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ПРИЗНАЕ ПОСТОЕЊЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! НАМЕСТО КАРАКАЧАНОВ ДА ОДГОВАРА ЗА СКАНДАЛОТ СО БУГАРСКИТЕ ПОМИНА ЕДНА ПАСОШИ, ТОЈ СЕ ГОДИНА ОД ЗАКАНУВА ДЕКА ПОТПИШУВАЊЕТО НА НЕМА ДА ГЛАСА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ЧЛЕНСТВО НА ДОБРОСОСЕДСТВО СО МАКЕДОНИЈА ВО БУГАРИЈА И НИШТО НАТО! НЕ СЕ СМЕНИ! СЕ ШТО ПРЕДУПРЕДУВАВМЕ,

акедонците кои од економски причини барале Бугарски пасоши биле регистрирани на адреса на бандера во некое Бугарско село. Овој огромен скандал ја потврдува Бугарската стратегија по секоја цена да побугарчат што е можно повеќе Македонци. Минатата година официјална Софија ја уцени Албанија и со притисок ја натера во Законот за малцинствата да вметне постоење на Бугарско малцинство. Европскиот Парламент направи огромна неправда кога ја прифати иницијативата на Бугарските Европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање Бугарско малцинство во регионите на Преспа, Голо Брдо и Гора, каде живеат исклучиво Македонци. Во ноември 2017, Потпретседателската на Бугарија, Илијана Јотова за време на посетата на Македонското село Шиштевац во Голо Брдо провоцираше со ветување за отворање на училишта за изучување на Бугарски јазик во тој регион.

11 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НИКОМУ НЕ ДАЛ МАНДАТ ДА ГИ РАСПРОДАВА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ! ПРЕДАВНИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ ПОРАЗЕНИ! МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА, СОГЛАСНО ЧЛЕНОТ 13, ТОЧКА 3, СО СИТЕ ПОЛИТИЧКИ СРЕДСТВА ЌЕ СЕ БОРИ МАКЕДОНИЈА ЕДНОСТРАНО ДА ГО РАСКИНЕ ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


17 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

Веќе со недели ги слушаме медиумските гавази на немакедонската Влада како не убедуваат да ги третираме уцените и заканите од Бугарија и Грција како внатрешна кампања за претстојните избори за Европскиот парламент. Доколку предавството до крај се реализира во Македонија, тогаш ратификацијата во Грчкиот Парламент ќе дојде на дневен ред пред Европските избори. По истата логика, уцените и заканите од Каменос и Каракачанов се реалност! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА ДА ИЗЛЕЗАТ ЈАВНО И ДА СООПШТАТ ШТО ЌЕ СТОРАТ АКО ЦИПРАС НЕМА МНОЗИНСТВО ЗА РАТИФИКАЦИЈА! КАМЕНОС ГО ДИГНА ВЛОГОТ И СООПШТИ ДЕКА ЌЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ДОКОЛКУ ДОГОВОРОТ ЗАЕВ-ЦИПРАС ПОМИНЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ! НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ИМА ОБВРСКА ДА МУ ОБЈАСНИ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НА ШТО СЕ ДОЛЖАТ ЗАКАНИТЕ НА КРАКАЧАНОВ. НЕЛИ НЕ УБЕДУВАА ДЕКА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО СО БУГАРИЈА Е ПОВОЛЕН ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД? ЗОШТО МОЛЧИ БОРИСОВ СО КОГО ЗАЕВ СЕ ГУШКАШЕ НА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА НАЈАВИТЕ НА КАМЕНОС И КАРАКАЧАНОВ СЕКОЈА СРЕДБА? КАКО ТОА КАРАКАЧАНОВ НЕМА ДА ГЛАСА ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ И НАТО АКО СМЕ ПРОДОЛЖЕЛЕ ДА ЈА ФАЛСИФИКУВАМЕ ИСТОРИЈАТА? ШТО ТОА ЗНАЧИ, ДЕКА ТРЕБА ДА ПРИЗНАЕМЕ ДЕКА СМЕ БУГАРИ?

ОСТАНАТ НА ЗБОРОТ И ЗА ТОА ШТО ЛИЧНО ВИ ГО ВЕТУВААТ. И НИВНИТЕ КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ КАКО ЛДП НЕ САКААТ И НЕМА ДА ГЛАСААТ ЗА ДЕЛУМНАТА АМНЕСТИЈА! ЌЕ ВЕ ИСКОРИСТАТ И НА КРАЈ ЌЕ ВЕ НАСАМАРАТ. ДА ГИ ЗАЧУВАМЕ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ! ДА НЕ Сите лаги на Заев, ДОЗВОЛИМЕ ПОВТОРНО ДА Димитров и Шекеринска се НЕ ПОНИЖАТ! И НА СИЛА ДА разобличуваат. Ниту ПОМИНАТ АМАНДМАНИТЕ официјална Атина на чело со ВО МАКЕДОНСКИОТ Ципрас, ниту пак официјална ПАРЛАМЕНТ, ВО ГРЦИЈА Е Бугарија на чело со Борисов, НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА ДА признава постоење на ПОМИНЕ РАТИФИКАЦИЈАТА! Македонска нација. Тие ниту НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДЕКА милиметар не се ЈУЖНИОТ СОСЕД Е ОСУДЕН поместуваат од нивните ОД ХАШКИОТ СУД ЗАРАДИ иредентистички позиции и ПРЕКРШУВАЊЕ НА барања за наше историско и ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА! идентитетско обезличување! МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Не случајно Ципрас и Коsијас НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ кои се најголеми СОГЛАСИ НА поддржувачи на ваквото ОБЕЗЛИЧУВАЊЕ! СИТЕ решение на спорот, јавно го ПОЛИТИЧАРИ КОИ ОДАТ опоменаа Заев да го СПРОТИВНО НА ВОЛЈАТА НА почитува духот на СОПСТВЕНИОТ НАРОД ЌЕ СИ Договорот, во спротивно ПОНЕСАТ ОДГОВОРНОСТ! нема да има ниту ЕУ и НАТО. ПОРАНО ИЛИ ПОДОЦНА! МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ, НИКОГАШ СЕВЕРНА, АКО ВЕ ЛАЖАТ ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! ДОГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА И ГРЦИЈА, ЛАЖЕА ДЕКА ЌЕ ГО Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ПОЧИТУВААТ Претседател, РЕФЕРЕНДУМОТ, НЕМА ДА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 12 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


13 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

Еве зошто Грција бара идентитетско обезличување на Македонскиот народ! Политичките власти во Грција никогаш не дозволија попис на јазиците со кои се служат оние кои живеат во Егејска Македонија. И покрај тоа Европската мрежа за јазици официјално објави проценка дека 250 илјади луѓе со Грчко државјанство зборуваат Македонски јазик

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА МРЕЖА ЗА ЛИНГВИСТИЧКА РАЗНОВИНДНОСТ

ЗБОРЕА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА Е ОБИЧНА ПРОПАГАНДА? НЕЛИ ДОГОВОРОТ ЗАЕВЦИПРАС ГО ШТИТИ МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ? НЕЛИ НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА СЕ ОТКАЖУВА ОД ЈАЗИКОТ НЕМА ДА БИДЕ СПОРЕН? 250 ИЛЈАДИ МАКЕДОНЦИ, НАШИ НЕ СЕ ЛАЖЕТЕ, БРАЌА И СЕСТРИ ВО ДОГОВОРОТ ЗАЕВ – ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА! ЦИПРАС ЈА ОБЕЗЛИЧУВА ТИЕ СО ДЕЦЕНИИ СЕ ТЕРОРИЗИРАНИ, САКААТ И МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. ДА ГИ АСИМИЛИРААТ, СЕ ШТО НО НИКОГАШ НЕ СЕ ПРЕДУПРЕДУВАВМЕ И ЗА ПРЕДАДОА! ЗА ЖАЛ ДОГОВОРОТ СО ДОЧЕКАА ТРОЈЦА БУГАРИЈА, ЗА ЖАЛ СЕ ПРЕДАВНИЦИ ОД ОСТВАРУВА! ЗАРАДИ ТАТКОВИНАТА ДА ГИ РАСПРОДАЖБАТА НА ПУШТАТ НИЗ ВОДА! НАЦИОНАЛНИТЕ Затоа денес официјална Атина ликува! Со кукавичкиот ИНТЕРЕСИ, НИЕ ЌЕ амандман на Заев, Димитров МОЖЕМЕ ДА БИДЕМЕ и Шекеринска се брише МАКЕДОНЦИ САМО ПО одредбата дека Државата се ДОМА, НАДВОР НИКОЈ грижи за Македонскиот народ во соседните земји. НЕМА ДА НЕ ПРИЗНАВА! ТОА Е ВИСТИНАТА! МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ, НЕЛИ МАКЕДОНИЈА НЕ ГЛЕДАТЕ ДЕКА СЕ ШТО 13 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

МОЖЕ ДА БИДЕ НИЧИЈ ПЛЕН! ДОСТА Е ! ПОСЛЕ ИСТОРИСКАТА НЕПРАВДА СО БУКУРЕШКИОТ ДОГОВОР, НЕ СМЕЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ ДА НЕ НАТЕРААТ САМИТЕ ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИМЕ! И НА СИЛА ДА СЕ ИЗГЛАСААТ АМАНДМАНИТЕ, МАКЕДОНСКИОТ НАРОД СО НЕПОКОР ЌЕ ГО ОТФРЛИ ПРЕДАВСТВОТО НА ПРОДАДЕНИТЕ ДУШИ! СМЕ ИЗДРЖАЛЕ МНОГУ, ЌЕ ЈА ИЗДРЖИМЕ И ОВАА НОВА ГЕНЕРАЦИЈА ПРЕДАВНИЦИ!

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


12 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

ЛАГИТЕ НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА СЕ РУШАТ КАКО КУЛА ОД КАРТИ! ЦИПРАС ГИ „ПОЗДРАВИ“ ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА ОД ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ! РЕШЕНИЕТО ЗА ИМЕТО НЕ ПРИЗНАВА НИКАКВА НАЦИЈА ИЛИ НАЦИОНАЛНОСТ! ЦИПРАС НЕ ПРОПУШТИ ДА УПАТИ И ЗАКАНА ДЕКА НАШИТЕ ДОМАШШНИ ПРЕДАВНИЦИ МОРААТ ДА ГО ПОЧИТУВАА ДУХОТ НА ДОГОВОРОТ, ВО СПРОТИВНО НЕМА ИНТЕГРАЦИЈА ВО ЕУ И НАТО!

З

аев бадијала се чука во гради и се обидува да продава лажна приказна дека со Договорот се бетонира Македонскиот идентитет. Само една негова изјава дека Македонците во Егејска Македонија ќе имаат право на својот мајчин Македонски јазик, бидејќи со Договорот наводно ЕУ го признавала Македонскиот идентитет и јазик, предизвика лавина реакции од Бугарија и Грција. Од сите страни стигна осуда, Коsијас бескрупулозно изјави дека ако бил уште Министер за надворешни ќе го потегнел за уши Заев, секојдневно стигнуваат закани дека нема да се толерира Македонски иредентизам.

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА АЛЕСКИС ЦИПРАС МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ НЕ ВЛЕГУВАЈТЕ ВО ПАЗАРИ ЗА АМНЕСТИИ И ЛАЖНИ ВЕТУВАЊА ЗА ДРУГИ ПРИВИЛЕГИИ. ЌЕ ВЕ ИСКОРИСТАТ И НА КРАЈ ЌЕ ВЕ НАСАМАРАТ. СЕ ИЗЛЕГУВА НА ВИДЕЛИНА. ПРЕДАВСТВОТО НЕ Е НИКАКВА ГАРАНЦИЈА ЗА ЕКСПРЕСЕН ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО. ЦИПРАС ЌЕ ПОМИНЕ ПЕКОЛ И ВООПШТО НЕ Е ИЗВЕСНО ДЕКА РАТИФИКАЦИЈАТА ЌЕ ПОМИНЕ ВО ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ! НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ЗАБОРАВИ ДЕКА ЕДИНСТВЕН СУВЕРЕН ВЛАДЕТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ Е МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! ТОЈ ДАВА ВЛАСТ, НО И КАЗНУВА КОГА ЌЕ ГО ИЗНЕВЕРАТ! НЕМА СИЛА, НИТУ ГЛАСАЊЕ КОЕ ЌЕ ГО НАТЕРА ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИ! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 14 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


11 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

Поминаа 2 години од предвремените парламентарни избори, со кои започна конечната фаза за инсталирање на немакедонската Влада. Целта и тогаш и сега беше по секоја цена да се игнорира вољата на Македонскиот народ

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ – 2 ГОДИНИ ОД ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

аместо примена на меѓународното право, на сцена брутално се спроведува проектот за бришење на историските корени, целосно обезличување и промена на светото Македонско име. Предавниците се обидуваат да го спроведат до крај она што го ветиле за да дојдат на власт. Амандманите освен што се национален срам, се направени целосно правно неписмено и неиздржано. Тоа го покажа и лажната јавна расправа. Земајќи предвид дека 2/3 гласање на кукавичлукот на Заев, Димитров и Шекеринска е закажано за 15 јануари, Македонските пратеници имаат уште еден месец убаво да размислат и да и погледнат на вистината во очи. Вчера, Заев изјави дека ако во Грција не се ратификува Договорот, уставните амандмани не важат. А и партијата „Река – Потами“ во која Ципрас се крсти како сигурна во гласањето на ратификацијата во

Грчкиот Парламент, преку ставот на нивниот лидер Теодоракис порача дека ќе го чека финалниот текст на амандманите во Македонија за да го изразат својот конечен став. Мицотакис речиси секој ден го повторува својот радикален став дека неговата Нова Демократија нема да го подржи Договорот Заев-Ципрас и ќе направи се’ да не се ратификува. Грција подготвува ново понижување на Македонија. Заев, Димитров и Шекеринска упорно лажат дека Северна Македонија е билет за експресни Евроатлански интеграции.

Н

ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ НОВО НАЦИОНАЛНО ПОНИЖУВАЊЕ! ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ГРЦИЈА ДА НЕ ВЛЕЧЕ ЗА НОС! МЕЃУНАРОДНОТО 15 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

ПРАВО МОРА ДА ВАЖИ ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО! МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ СОГЛАСИ НА СОПСТВЕНОТО ОБЕЗЛИЧУВАЊЕ! САКАМЕ ВО ЕУ И НАТО, НО СО КРЕНАТИ ГЛАВИ! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


10 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А Денес е голем ден! Пред 70 години, ООН ја усвоија Универзалната декларација за човекови права како акт со кој се обедини човештвото после трагедиите кои ги донесе Втората Светска војна. Според оваа Декларација, Македонскиот народ, како и сите останати народи во Светот, треба и мора да ги ужива сите човекови права, особено своето неприкосновено право на самоопределување

И

сто така, Македонија според темелните демократски принципи утврдени во оваа Декларација има полноважечко право да се нарекува Република Македонија, како внатрешно прашање, регулирано со Устав кој претходно, во 1991, ги добил сите позитивни оценки од меѓународните инстанци. Токму врз основа на овие начела со кои е дефинирано меѓународното право, Хашкиот Суд ја осуди Грција заради непочитување на Времената спогодба и противправно блокирање и уценување на Македонија на нејзиниот Евроатлански пат!

МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ ДЕНЕС ИМАТЕ ПОВОД УШТЕ ЕДНАШ ДА РАЗМИСЛИТЕ. ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ДЕН ЗА СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК, НО ВО МАКЕДОНИЈА Е ПОВТОРНО ТАЖНО! ЗАВРШУВААТ ТАКАНАРЕЧЕНИТЕ ЈАВНИ РАСПРАВИ ЗА АМАНДМАНИТЕ НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА. ПОЛИТИЧКОТО НАСИЛСТВО ЗА ОБЕЗЛИЧУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПРОДОЛЖУВА!

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ – ДЕН НА ЧОВЕКОВИ ПРАВА Добро размислете во што влегувате и за што ќе дадете амин. Ниту Захариева, ниту Каракачанов, ниту Ковачев како директни експоненти на Бугарската Влада на Борисов, се случајни функционери, ниту нивните радикални ставови се случајни. Заев, Димитров и Шекеринска може да пишуваат нежни соопштенија-реакции, но не можат да го сокријат националното понижување кое му го прават на сопствениот народ. Захариева изјавува дека требало да заврши перењето мозоци од СФРЈ дека постојат Македонци, Каракачанов се заканува со нови блокади за ЕУ и НАТО ако Заев продолжел да тврди дека постои Македонски народ и јазик, Ковачев повторно провоцира дека Цар Самиул е Бугарски Цар, а Григор Прличев е Бугарин. Лагите на предавниците се разобличуваат!

ДА ГО ПОБЕДИМЕ ЛИЦЕМЕРИЕТО НА МЕЃУНАРОДНИОТ ПОРЕДОК. ДА ПОКАЖЕМЕ УМ, НАЦИОНАЛНА ОСВЕСТЕНОСТ И СИЛА ДА СИ ГО ОДБРАНИМЕ СВОЕТО. МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО МОРА ДА ВАЖИ ЗА СИТЕ ПОДЕДНАКВО! ЌЕ ГО ПОРАЗИМЕ 16 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

НЕПРАВЕДНИТЕ УЦЕНИ, ЗАКАНИ И РАЗГРАБУВАЊЕТО НА ИСТОРИЈАТА И ИДЕНТИТЕТОТ НА МИРОЉУБИВИОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД! СО ВИСТИНСКИ ЛУЃЕ НА ВИСТИНСКИ МЕСТА, СО РАЗУМНА ПОЛИТИКА И ВЕРБА, МОЖЕМЕ ДА СЕ ИНТЕГРИРАМЕ ВО ЕУ И НАТО СО КРЕНАТИ ГЛАВИ И ЗАЧУВАНО ДОСТОИНСТВО! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


07 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА Н. КОSИЈАС НА ТВ АНТЕНА НАЈДЕ КОЈ ДА ЗБОРУВА ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА! КОSИЈАС БЕЗ СРАМ ДРЖИ ЛЕКЦИИ! ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ГРЧКОТО ЛИЦЕМЕРИЕ! ТИЕ ШТО СЕ ОСУДЕНИ ОД ХАШКИОТ СУД ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА СЕГА ПОВТОРНО СЕ ПРАВАТ НАУДРЕНИ!

Ј

авно ги прашуваме Македонските пратеници дали не се чувствуваат понижено кога архитектот на Договорот Заев – Ципрас, поранешниот шеф на Грчката дипломатија Коsијас бескрупулозно изјавува дека ако бил се уште на функцијата ќе го потегнел за уши Заев? Нели имате срам кога го слушате портпаролот на немакедонската Влада како се извинува за изјавата на Заев дека Македонците во Грција ќе учеле на мајчиниот јазик? Го слушате ли Ахмети кој со уцени го натера Заев да ја лажира историјата и да го вметне Охридскиот Рамковен Договор во Преамбулата, како пред ЕУ Амбасадорот Жбогар, лицемерно изразува загриженост за опструкции во Уставните измени? Нели гледате дека кој стигне ги гази Македонските национални интереси? Нели Ви проработува Македонштината и не Ви доаѓа кажете ДОСТА Е!

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! ОВИЕ ТЕШКИ ГРЕВОВИ ШТО ГИ ПРАВИ СЕ ОБИДУВА ДА ГИ ОПРАВДА СО ЛАЖНА НАДЕЖ ДЕКА ПРЕДАВСТВОТО ЌЕ ОБЕЗБЕДИ ЕКСПРЕСНА ИНТЕГРАЦИЈА ВО ЕУ И НАТО! СЕ ПРАВАТ СЛЕПИ НА СИГНАЛИТЕ КОИ ГИ ИСПРАЌА ГРЦИЈА! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА НЕМААТ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ ДЕКА АТИНА НЕМА ПОВТОРНО ДА ИЗБЕГА ОД ОБВРСКИТЕ!

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД Е ПОГОЛЕМ НЕМАКЕДОНСКАТА ОД ОНИЕ КОИ ЗА ВЛАДА Е ВО ЗАБЛУДА ПРИВИЛЕГИИ И ГОЛА ВЛАСТ СЕ И ОПАСНО ГО ПОДГОТВЕНИ ДА ПОТЦЕНУВА 17 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

ПРОДАДАТ СЕ ШТО Е СВЕТО И ИСКОНСКО! ПОРАНО ИЛИ ПОДОЦНА ЌЕ ДОЈДЕ ПО СВОЕТО! РАЗГОЛЕНИТЕ ПРЕДАВНИЦИ МОЖАТ ДА ГЛАСААТ ШТО САКААТ! ТОА НЕМА НИКАКВА ВАЖНОСТ! ЕДИНСТВЕН СУВЕРЕН ВЛАДЕТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ Е МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


06 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ ЈАВНАТА РАСПРАВА ЗА УСТАВНИТЕ АМАНДАНИ УШТЕ ПОВЕЌЕ ГО РАЗГОЛЕ ПРЕДАВСТВОТО НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА! НИТУ ФРЧКОСКИ НЕ САКА ДО КРАЈ ДА ГО ОДБРАНИ РАЗДАВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ! И НА УСТАВНИТЕ ЕКСПЕРТИ ИМ Е ЈАСНО ДЕКА ЗАДОВОЛУВАЊЕТО НА УЦЕНИТЕ НА ГРЧКИТЕ РАДИКАЛИ НЕМА ВРСКИ СО ПРАВОТО И ПРАВНИТЕ НОРМИ! ЗАТОА НЕ САКААТ ДА БИДАТ СОУЧЕСНИЦИ ВО СРАМНИОТ ПОЛИТИЧКИОТ ПРОЕКТ НА ИЗРОДИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЗА БРИШЕЊЕ НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ!

С

ПОКОЛЕНИЈА! НИТУ ЕДЕН ПОЛИТИЧАР НЕ Е ИЗБРАН ЗА ДА ЈА ИГНОРИРА ВОЛЈАТА НА ТИЕ ШТО ТРЕБА ДА ГИ ПРЕТСТАВУВА! И НА СИЛА ДА ГИ ПОМИНАТ АМАНДМАНИТЕ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НЕМА ДА ГО ПРИФАТИ ПРЕДАВСТВОТО НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА!

ега е јасно дека тоа што го ветиле Заев, Димитров и Шекеринска и е содржано во Преспанскиот договор е невозможно да се спроведе во пракса. Едноставно Уставните измени не можат да се стават во одржливи правни норми. Затоа и еден Фрчкоски кој е поддржувач на Заев не сака до крај да се брука па јавно вели дека Охридскиот Рамковен Договор не може да биде дел од Преамбулата бидејќи е склучен 2001, а сега се додава како конститутивен елемент на Државата реферирајќи на сите одлуки од 1903 до 1991. И неговата теза всушност е дека немакедонската Влада ја фалсификува историјата. Откажувањето од нашите браќа и сестри во регионот никој не се нафаќа да го брани, бидејќи е класично брутално предавство на Македонците кои преживуваат со децении пекол, а никогаш не се откажаат од својот идентитет!

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА УШТЕ ЕДНАШ ГИ ПОВИКУВААТ МАКЕДОНСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ДА РАЗМИСЛАТ ДАЛИ ВРЕДИ ЗА КАРИЕРИТЕ НА ТРОЈЦА

НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

ПРЕДАВНИЦИ ДА ОДАТ СО НАВЕДНАТИ ГЛАВИ И ДА ИМ НАНЕСАТ ТЕЖОК СРАМ НА СВОИТЕ СЕМЕЈСТВА И 18 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


05 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА ГО ПОВИКУВА ЗАЕВ ДА ОДГОВОРИ ДАЛИ Е ТОЧНО ДЕКА НИМИЦ ИНТЕРВЕНИРАЛ ДА СЕ ДРЖИ ДО ПРЕСПАНСКАТА СПОГОДБА? АКО Е ТОЧНО, ДАЛИ ТОА ЗНАЧИ ДЕКА СОДРЖИНАТА НА ОВИЕ УСТАВНИ АМАНДМАНИ НЕ Е ПРИФАТЛИВА ЗА ГРЦИЈА?

Д

енес „Катимерини“ објавува дека тврдењето на Заев дека јазикот ќе биде признаен од сите и дека Македонците во Грција ќе изучуваат Македонски јазик, го загрозува Договорот ЗаевЦипрас. Претходно, реагираа и алтернативниот министер за надворешни работи Катругалос и Грчкиот Претседател Павлопулос, според Грчките медиуми нивното МНР подготвува и протестна нота до Македонија.

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНФОРМАЦИЈАТА ЗА ГРЧКИ СКАЈ ИДЕНТИТЕТ СЕ ДРСКА ЛАГА. СО ДОГОВОРОТ ТРЕБА ДА МУ СЕ ИЗБРИШАТ ИСТОРИСКИТЕ КОРЕНИ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИ И ДА МУ СЕ СМЕНИ ВЕКОВНОТО ИМЕ! ТОА Е ГОРКАТА ВИСТИНА И ТОА АТИНА НИ ГО ПОТВРДУВА!

МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ ОСВЕСТЕТЕ СЕ! НЕ ОВА Е ДОКАЗ ГО ПРЕДАВАЈТЕ ДЕКА ТВРДЕЊАТА СОПСТВЕНИОТ НА ЗАЕВ, НАРОД! ЈУЖНИОТ ДИМИТРОВ И СОСЕД НИКОГАШ ШЕКЕРИНСКА НЕМА ДА ПРИЗНАЕ ДЕКА СО НИВНИОТ МАКЕДОНСКА КУКАВИЧЛАК Е ДРЖАВА СО БИЛО ЗАГАРАНТИРАН КАКВО ИМЕ, НИТУ МАКЕДОНСКИОТ МАКЕДОНСКИ 19 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

ИДЕНТИТЕТ! КАЖЕТЕ ДОСТА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ПОНИЖУВАЊА! НИКОГАШ СЕВЕРНА! МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


04 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА ПРОКОПИС ПАВЛОПУЛОС ГРЧКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПАВЛОПУЛОС УШТЕ ЕДНАШ ЈА „ПОЗДРАВИ“ НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА!

М

акедонската Алијанса долг период предупредува дека предавниците не ја говорат вистината. Павлопулос на средбата со Пахор во Атина јасно порача дека се уште ништо не е завршено! Се закани дека нема да дозволат слободно толкување на Договорот Заев – Ципрас, уште еднаш нагласувајќи го од него измислениот Македонски иредентизам, обвинување кое упорно го повторува во речиси секој негов јавен настап. Овој негов став е на иста линија со ставовите на Мицотакис, кој пред неколку недели од Солун изјави дека според него Договорот Заев – Ципрас не го решава проблемот туку го интензивира, повтори дека неговите пратеници нема да гласаат за ратификацијата и нагласи дека се согласува со Коsијас дека Уставните амандмани не се во согласност со договореното.

АТМОСФЕРАТА ВО ГРЦИЈА ЗОВРИВА! МЛАДИТЕ ПРОТЕСТИРААТ, ЗАПОЧНУВА КАМПАЊА ПРОТИВ

ДОГОВОРОТ ЗАЕВ – ЦИПРАС, ПРИПАДНИК НА ЗЛАТНА ЗОРА УБИЛ ЕТНИЧКИ МАКЕДОНЕЦ ОД АЛБАНИЈА ЗАРАДИ ИМЕТО МАКЕДОНИЈА СО ЛОВЏИСКА ПУШКА! ЦИПРАС МНОГУ ТЕШКО ЌЕ СЕ СПРАВИ СО ГРЧКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ КОИ СЕ АЛЕРГИЧНИ НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА!

ДРЖАВА НИТУ МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ! ГРЦИЈА Е ОСУДЕНА ОД ХАШКИОТ СУД ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА! НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА НЕМА НИКАКВИ ГАРАНЦИИ ДЕКА НИВНОТО ВЕЛЕПРЕДАВСТВО ЌЕ ОБЕЗБЕДИ ЕКСПРЕСЕН ВЛЕЗ ВО ЕУ И НАТО! ГИ ПОВИКУВАМЕ ДА ГИ ЗАЧУВАМЕ МАКЕДОНСКИ МАКЕДОНСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ УШТЕ НАЦИОНАЛНИ ЕДНАШ ДА ИНТЕРЕСИ! ДА НЕ РАЗМИСЛАТ ДАЛИ ДОЗВОЛИМЕ УШТЕ ВРЕДИ ЗА ЕДНО ОГРОМНО КАРИРЕРАТА НА ПОНИЖУВАЊЕ НА ТРОЈЦА ПРЕДАВНИЦИ ТАТКОВИНАТА! ДА ОДАТ ПРОТИВ ВОЉАТА НА НИКОГАШ СЕВЕРНА! СОПСТВЕНИОТ МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! НАРОД? НЕКА И ПОГЛЕДНАТ НА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ВИСТИНАТА ВО ОЧИ! Претседател, ЈУЖНИОТ СОСЕД НЕ ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА МАКЕДОНСКА 20 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


03 декември 2018 М А К Е Д О Н С К А А Л И Ј А Н С А НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Е ВО ПАНИКА! И СЕ БРЗА И САКА ПРЕКУ ТРУПА ДА ГИ ПОМИНЕ АМАНДМАНИТЕ! ВЕТУВА АМНЕСТИЈА, КРАТИ КАЗНИ ЗА ПРЕКРШОЦИ, ГО ЗАМАЈУВА НАРОДОТ СО ПОПУЛИСТИЧКИ ТРИКОВИ ЗА ДА ЈА СОКРИЕ ВИСТИНАТА!

И

покрај најавите дека претходното 2/3

мнозинство ќе се зголемува, предавниците не можат да демонстрираат психолошка предност. Пребеганите пратеници на ВМРО ДПМНЕ гласаа воздржано, зошто бараат прво амнестија за да не бидат изиграни. Пратениците на Зијадин Села и Биљал Касами иако тврдат дека не ја повлекуваат поддршката за Договорот Заев – Ципрас, најавуваат амандмани на амандманите за нивните барања за изедначување на Македонскиот и Албанскиот народ. За амадманите во втората фаза не можат ни 70 пратеници да обезбедат. Во Грција, особено кај Солунскиот регион се засилува кампањата против решението на спорот за името и се најавуваат протести со кои ќе се спречи ратификацијата на Договорот Заев-Ципрас во нивниот парламент. Европските претставници ја менуваат плочата и почнуваат да зборуваат за потребата од охрабрување на Македонија, доколку Грција не го ратификува договореното. Си градат алиби ако Грција повторно не го почитува меѓународното право.

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ТРИЛЕР ФАЗА ЗАРАДИ ИЗРОДИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ПРЕДВИДИ УШТЕ КОЛКУ ЌЕ МОРА ДА СЕ РАСПРОДАДАТ МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ ЗА ДА ПОМИНЕ ПРЕДАВСТВОТО И КУКАВИЧЛУКОТ. МАКЕДОНСКИОТ НАРОД НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ПРИФАТИ ПРЕДАВСТВОТО НА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА! НА СИТЕ ИМ Е ЈАСНО ДЕКА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА НЕМААТ НИКАКВИ 21 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

ГАРАНЦИИ ДЕКА ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО ЌЕ ОБЕЗБЕДИ ЕКСПРЕСНА ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА НА ДРЖАВАТА. И НА СИЛА ДА ГИ ПОМИНАТ УСТАВНИТЕ АМАНДМАНИ ЌЕ СЕ СООЧАТ СО ОСУДЕНАТА ГРЦИЈА ОД ХАШКИОТ СУД! НИКОГАШ СЕВЕРНА, МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


ТЕВДОВСКИ: Јавниот долг е ставен под контрола, а годинава е направен сет од десет клучни реформи за подобар систем на јавни финансии, оцени министерот за финансии Драган Тевдоски

ВО 2018 ЈАВНИОТ ДОЛГ СТАВЕН ПОД КОНТРОЛА, ЈАВНИТЕ ФИНАНСИИ РЕФОРМИРАНИ

Т

ој посочи дека со даночната реформа ќе се обезбеди фер даночен систем и постепена фискална консолидација. Пензиската реформа ќе го стабилизира ПИОМ и ќе го намали дефицитот во Фондот, додека реформата на социјалниот систем ќе овозможи гарантиран минимален приход и подобро таргетирање на социјалните трансфери. -Годинава имаме сет од десет клучни реформи во јавните финансии. Јавниот долг е ставен под контрола и се спроведува постепена фискална консолидација. Во 2016 година јавниот долг изнесуваше 48,8 отсто, а денеска изнесува 48,2 отсто. Зголемена е довербата на инвеститорите, што влијаеше на намалување на каматната стапка и зголемување на рочноста на инструментите. Годинава издадовме 30 годишна обврзница, како и најуспешната еврообврзница досега со историски најниска каматна стапка од 2,75 отсто. Фискалната консолидација се спроведува постепено во насока на одржливост на јавниот долг, а за следната година проектиравме понизок дефицит во однос на годинава, како процент од БДП, но и во апсолутен износ, рече Тевдовски. Во контекст на десетте клучни реформи, Тевдовски истакна дека системот за јавни набавки е усогласен со европските стандарди, како и дека Владата се бори против корупцијата преку мерките за спречување перење пари. Тој посочи дека се воведени алатки како

претпополнета годишна пријава и други мерки кои ги олеснуваат постапките за граѓаните и фирмите. Министерот рече дека континуирано се работи на подобрување на фискалната транспарентност, како најдобар механизам за контрола на управувањето на јавните финансии. Според Тевдовски, економијата годинава ја одбележаа растот на платите, намалувањето на невработеноста, како и враќањето на довербата кај инвеститорите. -Платите заклучно отктомври пораснаа за 5,7 отсто. Невработеноста е значајно намалена и се приближува до 20 отсто. Отворени се над 14 илјади нови работни места. Странските директни инвестиции се значително повисоки 22 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

во однос на минатата година. Индустриското производство во континуитет забележува добри резултати, додека извозот има двоцифрен раст, потенцира Тевдовски. Во Буџетот за 2019 година, додаде, се предвидени покачување на платите во здравството, образованието, најмногу средства досега за активните мерки за вработување, повеќе средства за поддршка на претпријатијата, средства за крупни инфраструктурни проекти. Тој во 2019 година очекува резултати од реформите преземени во 2018 година, односно платите да растат, невработеноста да се намалува, инвестициите да се зголемуваат, а јавниот долг да остане на контролирано ниво.


GEORGIEVSKI MIROSLAVMIRO

ILUSTRIRANA BIOGRAFIJA

ALEKSANDAR MAKEDONSKI

EPIZODA

ATENTAT UREDNIK ELIZABETA HAXI  STOJANOVA KOSTURSKA
GEORGIEVSKI MIROSLAVMIRO

ILUSTRIRANA BIOGRAFIJA

ALEKSANDAR MAKEDONSKI

EPIZODA

LINKESTIDI UREDNIK ELIZABETA HAXI  STOJANOVA KOSTURSKA
СЕКОГАШ СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

ЗА ДОБРОТО НА МАКЕДОНИЈА


Sudstvo

ОЈО

Јавното oбвинителство во наредните денеови ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и начинот на кој ја напуштил земјава. Наредната недела претставници од Обвинителството ќе одат во Црна Гора да ги земат видео материјалите поврзани со овој случај, а од Албанија се бара и таа што поскоро да ги достави материјалите со кои располага

ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА ЌЕ ОБЈАВИ ИНФОРМАЦИИ ОД ИСТРАГАТА ЗА БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ

Ј

авното oбвинителство во наредните денеови ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и начинот на кој ја напуштил земјава. Наредната недела претставници од Обвинителството ќе одат во Црна Гора да ги земат видео материјалите поврзани со овој случај, а од Албанија се бара и таа што поскоро да ги достави материјалите со кои располага. – Добивме информација од колегите од Црна Гора дека ги прибрале сите снимки кои ни се потребни и во понеделник или

вторник ќе одиме да ги преземеме. Колегата вчера ургираше во Албанија да ни се достават што поскоро материјалите што тие ги имаат, изјави денеска обвинителката Вилма Рускоска одговарајќи на новинарски прашања пред одржувањето на конференцијата поврзана со борбата против корупцијата. Таа додаде дека прегледувањето на снимките што ги имаат е веќе при крај и најави дека очекуваат во наредните две недели да излезат со соопштение за резултатите од предистражната постапка. Во врска со фотографијата на Никола Груевски што беше објавена во медиумите и по соци30 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

јалните мрежи, Русковска истакна дека најверојатно ќе преземат активности да видат од каде потекнува и кој ја сликал. Со оглед на тоа што на неа покрај Греувски, за кој се тврди дека е сликан во Будимпешта, е препознат и еден од обвинетите за случајот на СЈО „Насилство во општина Центар“, Рускоска истакна дека во Обвинителството ќе бидат повикани сите за кои се смета дека можат да дадат одредени информации во врска со бегството на Груевски. -Ние и досега имаме сослушано од неговото обезбедување така што ќе продолжиме во таа насока, рече Рускоска.


СО ЗАЕДНИЧКА ТРПЕЗА Со заедничка посна трпеза во центарот на градот, по 13. пат Прилеп организрано го славеше заштитникот на градот – Свети Никола. Стотици прилепчани се придружија на прославата и порачаа дека традиците треба да се одржуваат, но и да има мир и заедништво на сите граѓани, без разлика дали се сиромашни или побогати, мали или возрасни

ПРИЛЕП ГО ПРОСЛАВИ ЗАШТИТНИКОТ НА ГРАДОТ – СВЕТИ НИКОЛА

П

рилепските домаќинки нагласувата дека не случајно Свети Никола е заштник на гардот зашто повеќе од половината семејства го слават, а другите им одат на гости. Годинашниве домаќини, семејството на прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, пред параклисот во центарот на Прилеп, на заедничкото подигнување на славскиот леб, ги испратија пораките за заедништво. Градоначалникот Јованоски нагласи дека годинашнава прослава е во духот на хуманоста. -Денеска илјадници семејства во Прилеп, во духот на традицијата го чествуваат празникот „Свети Никола“. Меѓу нив е и моето семејство, мојата фамилија, која што ја има честа да биде кум на годинашната градска слава. Чествуваме на едно место, без поделби на избрани и обични граѓани. Ќе се дружиме овде во центарот на градот крај подготвената празнична трпеза, сите заедно. Годинава инициравме два хуманитарни настана. Парите собрани од Светиниколскиот турнир во мал фудбал, што е во тек, се за децата со ретки болести, а деновиве заедно за социјално загрозените семејства се собраа продукти преку акција во поголемите маркети во градот, нагласи Јованоски. За сопругата на Јованоски, Виолета, најбитни се добрата мисла и заедништвото, а владиката Петар порача младите да не заминуваат во светот, туку да останат во татковината. – Треба да бидеме чесни, добродетелни како што бил Свети Никола и преземањето на болката од другите може да биде дел од заедничко помирување, рече митрополитот Петар. Нов домаќин на традиционалната градска прослава на Свети Никола е прилепското семејство Небрежанец.

– Голема е честа и моето семејство ќе се заложи да ја направи свечена и достоинствена прославата в година, рече Кире Небрежанец. За заедничката градска посна тр31 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

пеза во центарот на Прилеп беа приготвени близу 70.000 мали посни сарми, беа набавени 200 килограми грав, 350 килограми риба и околу 2.000 литри пијалаци.


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА По повод Големиот Христијански празник – Божиќ, Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упатува честитка до бискупот и Апостолски егзарх во Република Македонија, д-р Киро Стојанов Скопски и до сите граѓани со католичка вероисповед по повод Раѓањето Христово Божиќ

Д

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК – БОЖИЌ

озволете ми од мое лично име и од името на Македонска Алијанса, на сите верници кои го прославуваат Божиќ според Грегоријанскиот календар, да го честитам празникот за Христовото раѓање - Божиќ, празник кој е симбол на радоста, заедништвото, мирот и благосостојбата. На верниците од католичка вероисповед им посакувам празничните денови да ги минат во духот на христијанските пораки за мир и разбирање меѓу луѓето. Нека овој празник не научи на солидарност и живот полн со мир и љубов. Христовото раѓање значи нов почеток, без непријателство и лоши мисли, значи создавање на добри дела и оставање трага од добрина за идните поколенија. Честит Божиќ! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 32 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018


МКЦ Во рамки на хуманитарната акција „Твоето малку е некому многу“, Женскиот младински хор при МКЦ - Скопје под раководство на Сашо Татарчевски одржa концерт насловен “JazzToVoice“.

Н

а програмата беа џез аранжмани за женски хор а капела и женски хор придружуван од пијано. Како гостин на концертот учествува битолчанецот Иван Трајковски на пијано. Според маестро Татарчевски, аранжманите за познатите џез стандарди кои се изведени се направени од најдобрите

„ТВОЕТО МАЛКУ Е НЕКОМУ МНОГУ“

светски аранжери за овој тип на музика. На програмата се композиции од композиторските имиња како Џорџ Гершвин, Џероум Керн, Ричард Роџерс, Хенри Мансини, Џеј Ливингстон и др. Концертот е во Порта Џез. Женскиот младински хор при МКЦ е нашиот нај наградуван хорски ансамбл 33 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

и е гордост на Младинскиот културен центар од Скопје веќе четириесет и шест години. Само во последните три години хорот се закити со високи награди на интернационални хорски натпревари во Романија, Полска и Словачка, освојувајќи 5 први места, шест специјални награди и една GRAND PRIX титула.


На 25 декември во Македонската филхармонија концерт одржа камерното дуо Кировски – Љубиша Кировски, виолина и виола и Маја Шутевска – Кировска, пијано

НА 25 ДЕКЕМВРИ В О М А К Е Д О Н С К АТА ФИЛХАРМОНИЈА

КОНЦЕРТ НА КАМЕРНОТО ДУО КИРОВСКИ

К

онцертот е во рамките на циклусот Pro Musica, во организација на Сојузот на музичките уметници на Македонија - СМУМ и со него дуото Кировски одбележа 25 години уметничка кариера и присуство на домашната и меѓународната музичка сцена. На програмата се дела од Јоханес Брамс, Астор Пјацола, Бела Барток, како и дело од македонската композиторка Бете Илин. Повеке од две децении, уметничките и животните патишта на двајцата уметници им се вкрстуваат во еден ретко успешен сценски израз, во креативна уметничка сеанса во која и виолината и пијаното се надополнуваат со неверојатна компактибилност, категоризирајки го камерното дуо Кировски во супериорните камерни формации на македонската музичка сцена. Дуото Кировски е формирано во 1993 година. Оттогаш до денес, има реализирано бројни настапи надвор од Македонија, меѓу кои во Хрватска, Србија Полска, Италија, Швајцарија, Турската Република Северен Кипар, Бугарија, Велика Британија, САД, Германија и во Македонија на фестивалите „Охридско лето“, „Златна Лира“, „Скопско лето“, „Хераклејски вечери“, „Есенски музички свечености“. Репертоарот на дуото опфаќа дела барокот до музиката на 20. век со над 50 сонати за виолина и пијано. Во

2014 година дуото ја добива наградата „Виртуози“ за најдобар камерен ансамбл во Македонија за 2013 година во која го прославија 20 годишниот јубилеј. Во 2015 34 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 831 / Декември 2018

година ја добиваат наградата „Георги Божиков“ која ја доделува СОКОМ за континуирана изведба на дела од македонски композитори во 2014 година.Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.