827

Page 1

Macedonian Sun

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

MAKEDONSKO

S NCE

Година XX, Број 827, Август 2018

ИЗЛЕГУВА ЕДНАШ МЕСЕЧНО

WEB ИЗДАНИЕ

WEB EDITION

Претседателот на Македонската алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, утринава имаше неформална кратка средба со американскиот претседател Доналд Трамп, по завршување на митингот во Тампа, на кој Рон Десантис беше промовиран како кандидат за гувернер на Републиканската партија за Флорида

WEB EDITION WEB ИЗДАНИЕ WEB EDITION WEB ИЗДАНИЕ

MONTHLY EDITION

РЕФЕРЕНДУМОТ ДА СЕ ИГНОРИРА! ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ФАЛСИФИКАТ! ДА ЈА ЗАЧУВАМЕ ТАТКОВИНАТА! ДА СЕ СПЛОТИМЕ! ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ДА НИ ЈА ЗЕМАТ МАКЕДОНИЈА!

МАКЕДОНИЈА БИЛА, Е, И ЌЕ ОСТАНЕ МАКЕДОНИЈА!

www.makedonskosonce.com

Macedonische Sonne Soleil Macedоnien

БОЈКОТ СПАС ЗА МАКЕДОНИЈА

MONTHLY EDITION

Та м п а , 1 А в г у с т 2 0 1 8

ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ, УТРИНАВА ИМАШЕ НЕФОРМАЛНА КРАТКА СРЕДБА СО АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДОНАЛД ТРАМП


Makedonskata Saga "Samo sonceto e postaro od Makedonija"

Bra}a i sestri, raska`uvajte ja bibliskata vistinska prikazna za Makedonija Makedonija

e edna!!!

02 август, 2018 ПИСМЕНО ОБРАЌАЊЕ ПО ПОВОД 2-РИ АВГУСТ - ИЛИНДЕН Почитувани, По повод 115тиот јубилеј од Илинденското Востание и 74 години од Првото заседание на АСНОМ, два клучни датуми во Македонската историја, Претседателот на Македонската Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, упатува честитка до граѓаните на Република Македонија и Македонците ширум Светот: Браќа и сестри Македонци, Иако веќе предолго одлучувачките играчи не успеваат да се справат со предизвиците со коишто се соочува нашата Татковина, сепак не смееме да заборавиме на најголемиот државен празник, Денот на Републиката, Илинден, како и вториот Илинден, Првото заседание на АСНОМ, дефинирачки моменти за нашата Татковина, и достоинствено и гордо да ги одбележиме и да ги прославиме. Не смееме да заборавиме на храброста и решителноста на нашите предци Македонци! Македонци кои безкомпромисно се бореле за својата родна грутка и обезбедиле слобода за своите поколенија, обезбедиле слобода за нас! Заради пожртвуваноста на нашите предци со оваа слобода не смееме да си поигруваме! Горд и со огромна почит кон предците херои ви го честитам 2-ри Август Илинден, од свое име, од името на Македонска Алијанса и од името на целата Македонска Дијаспора! Нека овој ден биде светол потсетник и пример како се сака Татковината и како за неа треба да се залагаме, да ја чуваме и негуваме и никако да не правиме компромиси! Нека овој ден биде потсетник и на безбројните премрежја со коишто Република Македонија се има соочено, разни окупатори, сили коишто се обидувале да го угнетуваат и асимилираат Македонскиот народ, се обидувале да го избришат Македонскиот идентитет, но не успеале! Од сето ова Македонија излегла како победник и со крената глава! Историјата е најдобрата учителка, па затоа повикувам да се огледаме на нашите предци и со истиот став и решителност да застанеме во одбрана на најсветото – Македонското Име, Народ и Идентитет! Заеднички и обединето да се избориме за силна, просперитетна, стабилна и економски успешна Македонија, а притоа да го зачуваме огромното културно и национално богатство, богатсво какво што нема ниедна друга земја на светот! Македонски народе, Не смееме да дозволиме друг да не моделира и да ни кажува кои сме, а особено не една Атина која со години не прави ништо за подобрување на меѓусоседските односи, освен ширење иредентизам и негирање на се’ Македонско. Силно ги поддржувам Евроатлантските интеграции, но само врз основа на меѓународното право и правда и само под исконското, едно и единствено име на нашата Татковина – Република Македонија! Како што Македонците беа обединети за време на Илинденското востание, денес нашата патриотска должност повторно не повикува да бидеме сложни и решителни за одбрана на нашата Македонска историја и нашата сигурна иднина во која нема да влеземе обезличени, откажани од нашиот Македонски идентитет и променето свето име Македонија! Со посветеност и напорна работа се’ е можно! НЕКА НИ Е ЧЕСТИТ 2-РИ АВГУСТ! НЕКА НИ Е ВЕЧНА ТАТКОВИНАТА! Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

\or|ija - Xorx Atanasoski


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА: Македонската Алијанса изразува целосна поддршка за пораките кои вчера во својот говор ги испрати Претседателот Ѓорѓе Иванов. Светиот Илинден, 2-ри август датумот кој ги поврзува двата клучни настани од Македонската историја, е вистинската можност да се демонстрира како секој избраник на народот треба да се однесува. Највисока патриотска должност е да се брани Уставот на Република Македонија и да се одбрани наследството кое нашите предци ни го оставија во аманет!

С

амо слаби, уценети и луѓе алчни за гола власт и привилегии, кои знаат каков зулум му прават на својот народ, можат да тврдат дека говор со кој се брани Уставното име е опасен и ја загрозува иднината. Тоа е скандалозно и антимакедонско тврдење! Целата Македонска Дијаспора изразува согласување со повторувањето на ветувањето и ставот на Претседателот на Републиката дека по ниту една цена нема се согласи со кукавичкиот чин и велепредавството на актуелната немакедонска Влада. И јас да сум на местото на Иванов, без никакви дилеми, со чиста совест и исклучиво од патриотски побуди би постапил исто, како што ги уверувам моите браќа и сестри Македонци дека од мојата сегашна позиција како Претседател на Македонската Алијанса до крај останувам посветен на демократската борба за одбрана на светото Македонско име и идентитет. Тоа е борба на нашата генерација! Во Татковината се ретки политичарите кои навистина го разбираат значењето на положувањето на заклетва и преземање обврска да се штити Државата и Народот. Заедничкото чествување на Илинден во Благоевград, на кое присуствуваше Заев, после која Радев не пропушти да провоцира дека Илинденското востание е Бугарско, е директна потврда за штетноста за Договорот со Бугарија. Иако, Македонскиот народ веќе го одби Договорот Заев – Ципрас, крајно штетните последици од него допрва ќе ги чувствуваме. Тоа народот го гледа и затоа негодува! Македонската Алијанса го разбира гневот на Македонскиот народ, но

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА ПОРАКИТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА РЕПУБЛИКАТА ЃОРЃЕ ИВАНОВ истовремено не може да се согласиме и да одобруваме нарушување на јавниот ред и мир, и скандирање на навредливи слогани кон Албанското етничко малцинство. Ваквите погрешни постапки им даваат значење на подмолните тези со кои изродите на Македонскиот народ се обидуваат дополнително да го разделат и уништат Македонското национално ткиво. Заев, Димитров и Шекеринска во обидите да го истуркаат своето велепредавство сакаат да наметнат мислење дека оние кои го бранат Уставното име се мрачни и ретроградни сили, кои наводно по налог на странски сили како Русија и Турција се спротиставуваат на членството на Татковината во ЕУ и НАТО. Еве, јас сум одличен доказ дека тоа се лажни и многу перфидни тези! Јас, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, Македонец со Американски пасош, Републиканец по политичко уверување, близок до администрацијата на Претседателот Доналд Трамп, сакам, и со децении се борам мојата Татковина да стане член на ЕУ и НАТО Алијансата, но не со обезличување и бришење на историјата!

ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПОМИНУВА! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА СПОСОБНА ДА ГИ ОДБРАНИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ! 03 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

Македонија минува низ многу тежок период. Нападната е од внатре и веќе долг период Македонските национални обележја се под закана. Македонскиот народ низ историјата поминал низ многу премрежја, ќе ја издржиме и оваа немакедонска Влада и ќе излеземе посилни од било кога! Убеден сум дека брзо ќе дојде време кога велепредавниците ќе мора да се соочат со сопствената политичка и кривична одговорност!

МАКЕДОНИЈА БИЛА, Е, И ЌЕ ОСТАНЕ МАКЕДОНИЈА! БОГ ДА ЈА ЧУВА ТАТКОВИНАТА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


Та м п а , 1 А в г у с т 2 0 1 8 Претседателот на Македонската алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, утринава имаше неформална кратка средба со американскиот претседател Доналд Трамп, по завршување на митингот во Тампа, на кој Рон Десантис беше промовиран како кандидат за гувернер на Републиканската партија за Флорида

ЃО Р Ѓ И Ј А Џ У ТРИНАВА И К РАТ К АМЕРИКАНС ДОН

Н

а кратката средба Атанасоски го информирал Трамп за актуелната политичка состојба во Македонија и побарал поддршка за Македонија за членство во НАТО, но истакнал дека очекува земјава да биде примена во Алијансата под нејзиното уставно име. Атанасоски го потсетил и Трамп за договорот кој го имаат Америка и Македонија потпишан со кој двете земји имаат посебни односи. Атанасоски на промоцијата во Тампа присуствуваше како посебен гостин на Десантис. Атанасоски е личен пријател со сенаторот Десантис и досега имаат остварено неколку средби. Атанасоски воедно е и златен член на Републиканската партија и влијателен бизнисмен на Флорида. 04 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


О Р Џ АТА Н АСО С К И , МАШЕ НЕФОРМА ЛНА А СРЕДБА СО К И О Т П Р Е Т С Е Д АТ Е Л А Л Д Т РА М П

05 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДЕНОТ НА АРМ-ИВАНОВ: „Иако Македонија се уште не е во НАТО, Армијата на РМ де факто е во НАТО и затоа земјава не скршнува од зацртаниот евроатлански пат“, изјави претседателот на РМ и Врховен командант на АРМ, Ѓорѓе Иванов по повод одбележувањето на Денот на АРМ - 18 Август. "

АРМИЈАТА НА РМ ДЕ ФАКТО Е ВО НАТО

А

рмијата е неутрален чувар на територијалниот интегритет и независноста на земјата. Таа ја штити границата, сувереноста, безбедноста и унитарноста на Република Македонија. Армијата им помагаше на своите граѓани во справување со природните непогоди, а учествува и континуирано во мировните мисии ширум светот“, рече Иванов. Според него, македонскиот придонес не е симболичен, туку стуштински. Иако Македонија се уште не е во НАТО, Армијата на РМ де факто е во НАТО и затоа земјава не скршнува од зацртаниот евроатлански пат. „Најголем предизвик за армијата за време на мојот мандат беше во 2015 година, со мигрантската криза. Во услови на длабоки политички поделби, протести и контрапротести, кога многу институции беа парализирани, а многу процеси блокирани, постоеше опасност територијата на Македонија да биде преплавена од мигрантски бран“, рече Иванов, додавајќи оти Армијата успешно се соочила со сите предизвици и целосно ја оправдала неговата доверба и довербата на сите граѓани. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска истакна дека една година не е доволна да се спроведат сите реформи, но не изостанал напредокот во областа

на одбраната. „Го вративме фокусот на клучните реформи во одбраната и членството во НАТО со исполнување на Стратешкиот одбранбен преглед и Стратегијата за одбрана. Со ова покажавме дека Република Македонија знае што сака и каде сака да оди со што постигнавме една од стратешките цели, а тоа е покана за членство во НАТО и почеток на процесот за пристапување во ЕУ. Што е одраз на силната консензуална определба и амбиција која трае повеќе од 20 години, но потребни се резултати, конкретни и видливи“, рече Шекеринска, додавајќи оти целта е знамето на Македонија да стои во Брисел во НАТО како дел од најмоќната воено политичка Алијанса. 06 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

На церемонијата бригадниот генерал Методи Хаџи Јанев беше одликуван со медал на Легија на заслуги од Армијата на САД како благодарност за неговиот ангажман како воено аташе во САД од август 2015 до февруари 2018 година и за неговиот придонес за унапредување на соработката меѓу САД и Македонија во услови на екстремни политички превирања во Македонија. На централната свеченост четворица потполковници беа унапредни во чин полковници, додека од бригаден генерал во чин генерал мајор беше унапреден Павле Арсовски. Беа доделени и благодарници на институции за поддршка на Армијата, а парични награди на вработени во Армијата на Република Македонија.


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Тоа што го предупредивме се остварува. Немакедонската Влада се обидува со ширење страв кај Македонскиот народ да предизвика поголема излезност за да може да го фалсификува референдум. Заев, Димитров и Шекеринска директно ги злоупотребуваат преговорите меѓу Србија и Косово и наводната опасност од прекројување на границите за да ги наведат граѓаните со тезата промена на името ни е единствениот спас. Во спротивно, според нив Македонија ќе била жртва на решението за Косово

М

акедонската нација не смее да дозволи овие подмолни обиди да бидат успешни. Немакедонската Влада е во паника и затоа ги злоупотребува меѓуетничките односи. Македонија го призна Косово и го имплементираше Охридскиот Рамковен Договор после воениот конфликт. Вечните ДУИ издејствуваа срамна амнестија на Хашките случаи, блокираат законски попис и ја уценија поддршката на Владата на Заев со Закон за двојазичност. Ај нека одговорат „паничариве“ Заев, Димитров и Шекеринска зошто перфидно од Албанците прават нереално „страшило“ кое наводно ќе сака да ја распадне Македонија ако не им успее референдумот, кога тие ги уживаат сите демократски и граѓански права на рамноправно ниво со сите други етнички заедници? Нашите сограѓани Албанци се свесни дека Македонија е и нивна Татковина. Нема да дозволат да бидат злоупотребени за да се плаши Македонскиот народ за да

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ЗЛОУПОТРЕБАТА НА КОСОВСКОТО ПРАШАЊЕ прифати да се самоукине и ги избрише историските корени. Меѓународната заедница потврди дека евентуалниот Договор меѓу Србија и Косово ќе содржи гаранции дека тоа нема да има никакви имликации кон трети земји. Тоа е вистината!

ни името на својата Татковина! Како народ сме поминале низ многу тешки историски премрежја, сме опстанале, сме станале посилни и пожилави. Така ќе биде и овој пат!

МАКЕДОНИЈА БИЛА, Е, И ЌЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ДА СЕ ИГНОРИРА! ДА ОСТАНЕ МАКЕДОНИЈА! НЕ ДОЗВОЛИМЕ ФАЛСИФИКАТ! ДА ЈА Ѓорѓија Џорџ Атанасоски ЗАЧУВАМЕ Претседател, ТАТКОВИНАТА! ДА СЕ СПЛОТИМЕ! ДА НЕ МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА ДОЗВОЛИМЕ ДА НИ ЈА ЗЕМАТ МАКЕДОНИЈА! Предавниците се излажаа! Нивната проценка е погрешна. Со вакви подмолни обиди само го будат инаетот кај Македонскиот народ кој нема да го сме07 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ОТВОРЕНО ПИСМО ЗА ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО Б РА Ќ А И С Е С Т Р И М А К Е Д О Н Ц И

В

о овој чувствителен период за Татковината ќе се користат сите методи со кои немакедонската Влада ќе се обиде со наведување да обезбеди цензус на претстојниот референдум. Ќе шират неоснован страв и паника дека ако не успее референдумот ќе се распадне Државата. За таа цел ќе ги злоупотребуваат преговорите меѓу Србија и Косово и наводната опасност од прекројување на границите во кои Македонија според нив ќе била жртва доколку не биде до крај спроведено велепредавството на Заев, Димитров и Шекеринска. Македонската нација не смее да дозволи овие подмолни обиди да бидат успешни. Одбраната на светото Македонско име и идентитет е наше суверено демократско право и нема и не може да има никаква врска со решението за Косово. Преговорите меѓу Србија и Косово се одвиваат за решавање на нивните билатерални односи. Секој нивен евентуален Договор ќе биде верификуван од меѓународната заедница која ќе гарантира дека нема да има никакви импликации кон трети земји. Во спротивно НЕМА да има решение за Косово. Македонија веќе 27 години е независна, самостојна и суверена Држава која успешно ги менаџира односите со сите членки на поранешната Југославија. Немакедонската Влада заслепена и уценета по секоја цена да го

истурка кукавичкиот Договор Заев – Ципрас ги става во залог и меѓуетничките односи. Си игра со оган! Нашите сограѓани Албанци се свесни дека Македонија е и нивна Татковина. Нема да дозволат никој од нив да прави страшило со кое ќе го плашат Македонскиот народ за да прифати да се самоукине и ги избрише историските корени. Сеењето страв и ширењето заблуди не поминува! Македонскиот народ НЕМА да го смени името на својата Татковина и јасно ќе им порача на сите злобници кои сакаат да ја разнебитат Македонија дека нивното предавничко сценарио не поминува. Тешката Македонска историја не научила дека секое попуштање пред надворешните притисоци и влијанија е демонстрирање на внатрешна слабост која нашите душмани ќе ја искористат. Како народ сме поминале низ многу тешки историски премрежја, сме опстанале, сме станале посилни и пожилави. Обидите за ширење страв и паника секогаш го буделе гневот и инаетот кај Македонецот. Така ќе биде и овој пат. Македонскиот народ точно знае со кого и со што има работа. Сеењето на страв и создавање на искривена вистина е класичен пример за тоа како владее една изродничка и ненародна власт. Само уплашена власт посегнува по вакви очајнички чекори. Да не дозволиме 08 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

перфидната кампања на Заев, Димитров и Шекеринска да пушта корени. Секој од нас има патриотска должност да ја шири и пренесува вистината до последната Македонска клетка. Само сплотени еден до друг и искрени пред Бога можеме да го зачуваме нашето најсвето, а тоа е името на нашата држава. Браќа и сестри Македонци, не се плашете, треба да издржиме до Нова година, а после тоа патиштата ќе ни бидат отворени и Ве уверувам дека Македонија ќе си го зачува Уставното име. Не се предавајте! Ние сме биле и ќе останеме Македонци! Тоа е наше меѓународно право и на секој треба тоа да му биде јасно. Ние туѓо не бараме, но, тоа што нас ни припаѓа не го даваме.

ДА ЈА ЗАЧУВАМЕ ТАТКОВИНАТА! ДА СЕ СПЛОТИМЕ! ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ДА НИ ЈА ЗЕМАТ МАКЕДОНИЈА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


Н АТО Реформите во судството, спроведување на внатрешните процедури во однос на договорот за решавање на прашањето за името, обезбедиување поголема отчетност и соодветен надзор над разузнавачките и безбедносните служби, проверка на внатрешните процедури за испраќање на вооружени сили во странство... се дел од упатствата што Владата на Република Македонија ги прими од НАТО, а кои треба да се исполнат во временски период од 18 месеци

ГИ ИСПОРАЧА УСЛОВИТЕ ЗА ПРИЕМ, МАКЕДОНИЈА ИМА 18 МЕСЕЦИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА

М

инистерствата, во координација со Владата, ќе мораат да исполнат голем број економски, политички, безбедносни и судски услови, кои треба да бидат реализирани до крајот на април 2020 година. Во документот испратен од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, меѓу политичките услови што Македонија треба да ги усвои, се нагласени бројни услови од областа на одбраната и армијата. Меѓудругото, се нагласува потребата да се осигура дека нема уставни или законски ограничувања што би можеле да ги попречат колективните одбранбени операции, да се осигура дека сите стратешки насоки за развој, трансформација и функционирање на националниот систем на одбрана и способностите се во согласност со идното членство во НАТО. Како еден од условите на НАТО се забележува дека Ми-

нистерството за одбрана треба да почне со спроведување на плановите за реструктуирање и модернизација на вооружените сили со цел постигнување на планираните воени капацитети и развивање на поспособни, расположливи и одржливи сили способни да придонесат на мисиите на Алијансата. Се бара одржување на нивото на расходи за одбраната 09 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

што е доволно за поддршка за преструктуирање и модернизација на вооружените сили, што ќе овозможи ефективен придонес кон Алијансата. Разговорите меѓу Македонија и НАТО се очекува да почнат следниот месец, а можно е да траат до април 2020 година, кога се очекува финализација, преку ратификација од страна на земјите членки и Македонија


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИЗЛАГАЊЕТО НА АМБАСАДОРОТ НА ЕУ САМУЕЛ ЖБОГАР Г-дине Жбогар СРАМ и АРАМ да ви е!

С

реде Македонија немате храброст да изустите Македонски јазик. Демек суптилно агитирате за успешен референдум а користите безбедни формулации “јазикот на Блаже Конески и Матеја Матевски“. И тоа го правите во присуство на Претседателот на Владата на Република Македонија. Да си поднесете ОСТАВКА веднаш! Заради тоа што сте Словенец треба без предрасуди да го признавате Македонскиот јазик и да ги надминете двојните аршини на вашата Европска Унија. Што правеше Зоран Заев освен што беше нем сведок на перфидното излагање на највисокиот претставник на ЕУ во Македонија? Каде е Никола Димитров и Македонското МНР да реагираат? Нели не убедуваа дека со нивниот кукавичлак е обезбеден Македонскиот идентитет и јазик?

БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ ЕВЕ НА ДЕЛО ДА СЕ УВЕРИТЕ ДЕКА ПРЕДАВНИЧКИОТ ДОГОВОР НЕ ГАРАНТИРА НИШТО! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА ЛАЖАТ! РЕФЕРЕНДУМОТ ДА СЕ ИГНОРИРА БИДЕЈЌИ Е ЛАЖЕН! БАРАМЕ ИЗБОРИ И НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ЗНАЕ КАКО СЕ БРАНАТ МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ! ДО ТОГАШ ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 10 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА: Заради предавничката политика на немакедонската Влада секој си зема за право да испорачува уцени. Македонскиот народ се третира како да е гостин во сопствената Татковина. Неговиот идентитет се оспорува и од надвор, но и од внатре. Кукавичките Договори со Бугарија и Грција ги охрабруваат внатрешните националисти

М

акедонската Алијанса ги повикува Заев, Димитров и Шекеринска да ја отфрлат условената поддршка на Зијадин Села за референдумот и јавно да ја осудат неговата уцена дека е потребен нов внатрешен договор меѓу Македонците и Албанците како Државотворен народ. Овој став е срамен и претставува нова провокација. Бараме за овој став да се изјасни и ДУИ. Дали и Али Ахмети се согласува со уцените на Зијадин Села? Ова се последиците од срамната амнестија на Хашките случаи, неспроведување на пописот и прифаќањето на уцените со гласање на Законот за двојазичност. Во Македонија не може да има двојазичност бидејќи има Охридски Рамковен Договор кој е имплементиран во Уставот и тој мора да се почитува. Како што мора да се почитува фактот дека Законот за двојазичност не може да стапи на сила бидејќи нема потпис од Претседателот на Републиката.

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА ЗИЈАДИН СЕЛА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ БРАЌА И СЕСТРИ МАКЕДОНЦИ ДА ЈА ОДБРАНИМЕ ТАТКОВИНАТА! РЕФЕРЕНДУМОТ ДА СЕ ИГНОРИРА БИДЕЈЌИ Е ЛАЖЕН! САМО ИЗБОРИ И НОВА ВЛАДА СЕ РЕШЕНИЕ! ЗНАЕМЕ КАКО СЕ БРАНАТ МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ! Како Заев, Димитров и Шекеринска мислат да го протуркаат своето предавство на Татковината и Македонскиот народ? На ѓон, со мускули? Не, Не, во заблуда се! Македонскиот народ го одби договорот! Со трикови и политички пазарења НЕ МОЖЕ да фалсификува вољата на Маке донскиот народ! Помина времето за референдум, сега е време за избори после кои изродите на Македонскиот народ ќе се соочат со политичка и кривична одговорност! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

11 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


М А К Е Д О Н С К АТА А Л И Ј А Н С А Македонската историја изобилува со примери кои потврдуваат дека Македонскиот народ најчесто страдал тогаш кога сме биле поделени и раскарани

С

ега не е време за расправии! Точно е, различни сме, имаме поинакви идеологии, не се согласуваме за многу нешта, партиските програми ни се различни, но мора да се обединиме заради Македонија. Да ги оставиме разликите настрана. Ќе дојде време кога секој ќе си продолжи по сопствениот пат. Сега, Македонскиот народ очекува од нас да го одбраниме најсветото Македонско име и идентитет! А тоа е единствено можно само ако сме заедно!

ДА ЈА ЗАЧУВАМЕ ТАТКОВИНАТА! ДА СЕ СПЛОТИМЕ! ДА НЕ ДОЗВОЛИМЕ ДА НИ ЈА ЗЕМАТ МАКЕДОНИЈА!

ПИСМО ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ ЗА ОДБРАНА НА ТАТКОВИНАТА и сестри од 1903! Нашиот свет Македонски Илинден! Тие пролеа крв и ги дадоа животите за Македонија! Наша обврска денес после 115 години е со демократски средства да се спротив-

ставиме на предавниците. Сега е помалку важно дали сме леви или десни, најважно е заеднички да дејствуваме. А не има многу повеќе од изродите на Македонскиот народ!

ГО ПОВИКУВАМЕ ЦЕЛИОТ МАКЕДОНСКИ НАРОД ДА ГО ИГНОРИРА РЕФЕРЕНДУМОТ НА З0 СЕПТЕМВРИ! БАРАМЕ ИЗБОРИ! НА ТАТКОВИНАТА И Е НЕОПХОДНА НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ЗНАЕ КАКО СЕ БРАНАТ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Дојде моментот да се обединиме. Да го следиме примерот на нашите браќа

12 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


М А К Е Д О Н С К АТА А Л И Ј А Н С А Има ли некој во немакедонската Влада кој соодветно ќе реагира на провокациите на Бугарските националисти? Освен понижувачкото извинување на Заев до Борисов никој друг надлежен не собра храброст да каже ДОСТА Е!

Д

о кога ќе трпиме Бугарските политичари и историчари да го негираат Македонскиот национален идентитет? Она што го најави Бугарскиот Претседател, Румен Радев, сега го актуелизираат Бугарските националисти кои подготвиле анекс на Договорот за добрососедство. Партиите Атака и ВМРО БНД бараат Македонија да се воздржи од присвојување на историски настани. Волен Сидеров и Красимир Каракачанов, коалициони партнери на Бојко Борисов бараат Македонија да не ја говори историската вистина дека Илинденското востание е Македонско! По понижувачко здравје!

МАКЕДОНСКИ НАРОДЕ ОВА Е ВИСТИНАТА! ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА СЕ ШТЕТНИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ!

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНИЦИЈАТИВАТА НА БУГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ Главните актери од Букурешкиот Договор со кој Македонија е распарчена, и денес после 105 години сакаат да ни одземат се што е Македонско. Се потврдува дека се што зборуваат Заев, Димитров и Шекеринска е голема шарена лага! Ниту Договорот за добрососедство со Бугарија, ниту Договорот со Грција го заштитува Македонскиот национален идентитет. Каде е Шекеринска да реагира на изјавата на Каракачанов дека нивните претходници не правеле разлика меѓу Македонец и Бугарин? Ова ли се Европските вредности на меѓусебно разбирање и почитување?

БАРАМЕ ОД НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА ОСТАВКА И БОКОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ! Македонската Алијанса со сите политички средства ќе се бори Македонија еднострано да го раскине Договорот со Бугарија, согласно член 13, точка 3, од истиот. Тоа е единствениот исправен одговор на Бугарскиот национализам и брутално негирање на постоењето на Македонски народ.

13 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 826 / Јули 2018

Заев, Димитров и Шекеринска може да се занесуваат дека со скапа кампања платена со Буџетски средства ќе го убедат Македонскиот народ да прифати дека безимен народ без историски корени. Се лажат! На Македонскиот народ му е кристално јасно дека велепредавниците се уценети и мора до крај да се обидат да ја распродадат Македонија и за тоа ќе се соочат со политичка и кривична одговорност.

ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПРИФАЌАМЕ! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ БИДЕ КАДАРНА ДА РАЗГОВАРА СО ЕУ НА РАМНОПРАВНА ОСНОВА! МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


М А К Е Д О Н С К АТА А Л И Ј А Н С А Жалиме што се остваруваат нашите предупредувања. Македонската Алијанса трди дека е дрска лага дека со Договорот Заев – Ципрас се обезбедува Македонскиот идентитет

Н

апротив, предавничкиот договор предвидува двојна формула за Македонскиот идентитет. Тоа значи дека за Грција и за другите ние ќе бидеме „северномакедонци“. Потврда за тоа е гафот на Армиските сили на САД кои на видето од вежбата на Криволак веќе не нарекоа „северномакедонци“. Нивното извинување е резултат само на фактот што САД не признаа под Уставното име, но тоа не значи дека така ќе постапуваат и другите. Значи, уште пред референдумот и евентуалните Уставни измени нас веќе не нарекуваат „северномакедонци“. Тоа е последица од велепредавството на Заев, Димитров и Шекеринска. Немакедонската и изродничка Влада многу се лаже дека со агресивна кампања која планира многу скапо да ја плати од буџетот ќе го убеди Македонскиот народ да се согласи да стане безимен и без историски корени! Македонскиот народ не е наивен, гледа и слуша што му

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ГАФОТ НА АРМИСКИТЕ СИЛИ НА САД ЗА ЕВРОПА прават. Заев, Димитров и Шекеринска немаат гаранции ниту дека нивната капитулација ќе и донесе сигурно членство на Татковината во ЕУ и НАТО, како што упорно лажат. Протоколот на НАТО Алијансата укажува дека спроведувањето на Договорот Заев – Ципрас не е единствениот услов. Има за исполнување дузина

политички критериуми, како владеење на правото, борба против корупцијата и реформа на судството, што оваа немакедонска Влада нема капацитет да го исполни. Јасно е дека Заев, Димитров и Шекеринска, дури и да ги наполнат гласачките кутии на 30 септември нема да можат да го спроведат кукавичкиот договор.

НЕ ПРИЗНАВАМЕ ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ЗАШТИТИ МАКЕДОНСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ! ПРЕДАВНИЦИТЕ ЌЕ СЕ СООЧАТ СО ПОЛИТИЧКА И КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 14 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Македонската Дијаспора никогаш нема да го одобри велепредавството на Заев, Димитров и Шекеринска

Н

емакедонската Влада нека не се чуди зошто речиси никој не се пријавува за гласање на референдумот. Македонците гласно велат НЕ за промена на Уставното име, велат НЕ за двојната формула за идентитетот според која ние сме и „северномакедонци“, велат НЕ за ревидирањето на Македонската историја, велат НЕ за откажувањето од нашите браќа и сестри во Егејска Македонија, велат НЕ за Договорот со Бугарија, велат НЕ за срамното извинување на Премиерот за Илинденското востание! Македонската Дијаспора не паѓа на евтини трикови! Ние знаеме дека немакедонската Влада ги нарачува секојдневните подмолни навреди до нас, дека сме си ги смениле личните имиња, дека наводно не сакаме да ја видиме Татковината во ЕУ и НАТО, дека не сме сакале економски просперитет за Македонскиот народ, дека ни било убаво на запад а не сме вложувале во родната грутка. Ние не забораваме издејствува да нема ниту еден пратеник во

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕТО НА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА Македонското Собрание од Дијаспората. Да им беше навистина битна Македонската Дијаспора на Заев, Димитров и Шекеринска немаше да ја понижуваат и навредуваат, туку пред да потпишат капитулација ќе прашаа што мислиме и ќе им кажевме како се брани светото Македонско име и идентитет.

НЕ ПРИЗНАВАМЕ ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ЗНАЕ КАКО ДА СЕ ПОСТАВИ ПРЕД ЕУ И ДА ГО ЗАШТИТИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ! Немакедонската и изродничка Влада многу се 15 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

лаже дека со агресивна кампања која планира многу скапо да ја плати од буџетот ќе го убеди Македонскиот народ да се согласи да стане безимен и без историски корени! И да бидат сигурни, дури и да ги наполнат гласачките кутии нема да можат да го спроведат кукавичкиот договор. На Татковината и се потребни една изборна единица, отворени листи, техничката Влада која ќе ја предводи искрен и чесен патриот од Дијаспората и да одиме на предвремени парламентарни избори. Македонскиот народ ќе им го испорача на предавниците заслуженото!

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА: Предавникот Димитров не му објасни на Македонскиот народ зошто од 2003 кога беше преговарач за името, па потоа амбасадор, ниту еднаш не излезе јавно да соопшти дека неговиот став е дека Македонскиот народ треба да го смени Уставното име и да прифати двојна формула за идентитетот?

Н

аместо да ги брани иредентистичките позиции на Грција и исто како нив да тврди дека споменикот на Александар Македонски ни го загрозил членството на ЕУ и НАТО, Димитров треба да му објасни на Македонскиот народ зошто заедно со Заев и Шекеринска се откажа од пресудата на Меѓународниот Суд во Хаг? Ако Договорот Заев – Ципрас навистина е толку добар како што лажат предавниците, тогаш зошто не распишаа референдум пред Димитров да стави кукавички потпис? Ај да не се лажеме! Димитров никогаш немаше да стане Министер за надворешни работи ако претходно не се согласил на велепредавството кое заедно со Заев и Шекеринска му го направија на сопствениот народ! Тоа е вистината!

НЕ ПРИЗНАВАМЕ ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ!

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА НИКОЛА ДИМИТРОВ ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА КОЈА ЌЕ ЗНАЕ КАКО ДА СЕ ПОСТАВИ ПРЕД ЕУ И ДА ГО ЗАШТИТИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ! Немакедонската и изродничка Влада многу се лаже дека со агресивна кампања ќе го убеди Македонскиот народ да се согласи да стане безимен и без историски корени!

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ГО ОДБИ НИВНОТО ВЕЛЕПРЕДАВСТВО! Ќе лажат, ќе пустат, ќе се обидуваат да полнат гласачки кутии за да ги исполнат своите ветувања. Но толку многу им се познава стравот од гневот на народот што не можат да го сокријат. Затоа, 16 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

прават обиди да ја споделат одговорноста. Се уште не се свесни каква фактура ќе им испорача Македонскиот народ за тоа што сакаат да му го направат. Ќе одговараат и политички и кривично! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Македонската Алијанса ги повикува Заев, Димитров и Шекеринска да престанат да ги распродаваат Македонските национални интереси. ДОСТА Е!

С

клучуваат штетни договори со Бугарските и Грчки власти кои уште посилно го негираат Македонскиот национален идентитет. Не само што се откажаа од нашите браќа и сестри во Грција и Бугарија, туку веќе мораат да се извинуваат што Илинденското Востание е Македонско. Каков СРАМ и ПОНИЖУВАЊЕ! Јавно прашуваме! Со кого ќе градат добрососедски односи? Со Бугарски академици кои не нарекуваат Скопски фалсификатори и тврдат дека Гоце Делчев и Даме Груев се Бугари? Ако е толку добар Договорот каде е Бугарската Влада да се огради од ваквите скандалозни ставови? Единствен одговор на овој Бугарски национализам и негирање на Македонскиот идентитет е Македонија еднострано да го раскине овој штетен Договор, согласно член 13, точка 3, од истиот. Така се бранат националните интереси!

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА ИНТЕРВЈУТО НА БУГАРСКИОТ АКАДЕМИК ГЕОРГИ МАРКОВ ОД НЕМАКЕДОНСКАТА НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА Е ШТЕТНА ЗА ВЛАДА И ИДНИНАТА НА ПРЕДВРЕМЕНИ ТАТКОВИНАТА! ИЗБОРИ! Договорот Заев – Ципрас ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ниту го признава ниту го ЌЕ ГИ ВОДИ НОВА гарантира Македонскиот ВЛАДА СПОСОБНА национален идентитет. Напротив, не прави народ ДА ГИ ЗАШТИТИ без историски корени! За Грците сме „северномаке- МАКЕДОНСКИТЕ донци“ и нема гаранции дека ќе го прифатат Договорот. НАЦИОНАЛНИ Овие факти не можат да се ИНТЕРЕСИ! сменат со ниту една кампања на предавничката Влада! Заев, Димитров и Шекеринска немаат никакви гаранции дека нивниот кукавичлак ќе не внесе во ЕУ.

ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПРИФАЌАМЕ! БАРАМЕ ОСТАВКА 17 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА ДРАГИ БРАЌА И СЕСТРИ М ВО ВРСКА СО СТАВОТ НА БУГАРСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ, РУМЕН РАДЕВ, КОЈ БАРА СО АМАНДМАН ВО ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО МАКЕДОНИЈА ДА ПРИФАТИ ДЕКА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ Е БУГАРСКО, КАКО УСЛОВ ЗА НИВНАТА ПОДДРШКА ЗА НАШИТЕ ЕВРОАТЛАНСКИ ИНТЕГРАЦИИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА, ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ, ЈА УПАТУВА СЛЕДНАТА РЕАКЦИЈА: МАКЕДОНЦИ,

ПИСМЕНА РЕАКЦИЈА ЗА СТАВОТ НА РУМЕН РАДЕВ

З

аев, Димитров и Шекеринска се штетни за Македонските национални интереси. Не постои нешто подолно од фејсбук пораката со која Заев како потчинет му се извини на Борисов за тоа што ја кажал вистината дека Илинденското востание е Македонско! Скандалозното барање на Радев е уште еден доказ дека сервилната надворешна политика на немакедонската Влада кон соседите е погрешна и крајно штетна за Татковината! Главните актери од Букурешкиот Договор со кој Македонија е распарчена, и денес после 105 години не доживуваат како нивен плен и ништо друго. Ние одамна тврдиме дека Договорот за добрососедство е само во корист на Бугарија. Затоа, Македонската Алијанса со сите политички средства ќе се бори Македонија еднострано да го раскине овој штетен Договор, согласно член 13, точка 3, од истиот.

ДОСТА ГО СРАМИТЕ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД! НЕ ПОСТОИ СИЛА КОЈА ЌЕ НЕ НАТЕРА ДА ГО ПРОМЕНИМЕ НАШЕТО ВЕКОВНО ИМЕ МАКЕДОНИЈА! Заев, Димитров и Шекеринска може да се занесуваат дека со кампања ќе го убедат Македон-

когаш нема да го прифатат и признаат постоењето на Македонскиот национален идентитет. Сите други тврдења дека со договорите со Бугарија и Грција се зајакнува Македонскиот национален идентитет се млатење празна слама! Наместо нашата предавничка Влада да бара почитување на основните човекови права за нашите Браќа и Сестри во Бугарија и Грција, тие се занимаваат со поклонување пред нашите окупатори на Пиринска и Егејска Македонија. Нека го погледнат Букурешкиот Договор од 1913 година и со тоа ќе им стане јасно не само ним, туку и на цела Европа која е вистината и што точно е запишано во историјата.

скиот народ да прифати да се обезличи. Се лажат! Никој не верува на нивните шарени лаги дека Договорот Заев – Ципрас ќе овозможи експресен влез на Македонија во ЕУ и НАТО Алијансата. После испадите на Борисов и Радев на Македонскиот народ му е кристално јасно дека велепредавниците се уценети и мора до крај да се обидат да ја распродадат Македонија. Грција и Бугарија на дело покажуваат дека ни18 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПРИФАЌАМЕ! БАРАМЕ ОСТАВКА ОД НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА! САМО ИЗБОРИ СЕ СПАС ЗА ТАТКОВИНАТА! ИЗРОДИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ЌЕ ОДГОВАРААТ! МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Многу пати досега сум се соочил со писмени коментари со кои се оспорува нашиот интегритет и кредибилитет да го браниме Уставното име на нашата Татковина. Не ретко, обидите за наша лична дискредитација се сведуваат на тоа дека сме си ги смениле имињата а го браниме името од далеку, живееме во земји членки на НАТО, имаме успешни бизниси а сакаме Македонија да остане сиромашна земја, да не стане членка на ЕУ и НАТО. Сега, во овие крајно чувствителни моменти за Татковината, се чувствувам за повикан да одговорам на овие злобни и целосно невистини наводи и напади

М

анипуланти, еднаш за секогаш да расчистиме. ЈАС, ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ никогаш не сум си го сменил ниту името, ниту идентитетот. За Американците „Џорџ“ е исто тоа што за нас Македонците е „Ѓорѓија“, како што впрочем за нив „Рипаблик оф Маседониа“ е исто тоа што за нас Македонците е „Република Македонија“. И на малите деца им е јасно дека се работи за прекар кој го заработив од моите пријатели кои ги стекнав „преку барата“, а што во суштина е изговарање на моето име на англиски јазик. Ништо повеќе! Сметам дека е непристојно јас самиот да говорам што сум направил за мојата Татковина, особено да говорам за моите вложувања во Македонија, но принуден сум да ја растерам маглата што упорно некој ја шири. Иселен сум од мојот роден Марул, Прилепско, во далечната 1970 година, кога заедно со целото мое семејство емигриравме во САД, бегајќи од тогашниот комунистички режим. Непосредно по оформувањето на моето образование, во САД, ја започнав мојата битка за суверена и независна Македонија. По осамостојувањето на Татковината, живеам и работам во 4 града на земјината топка, во Скопје, Прилеп, Вашингтон и Ормонд Бич. Активно лобирав за воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и САД, кои конечно со целосен капацитет се воспоставија во текот на септември

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЗЛОБНИЦИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА 1995 година. После отворањето на Канцеларијата за врски на САД во Скопје во 1993, Атанасоски - ги насочив своите заложби за комплетирање на дипломатските односи, што на 25 септември 1995 година резултираше со отворање на првата амбасада на Република Македонија во Вашингтон. Помагав во обезбедувањето на денешниот репрезентативен објект кој е седиште на нашата Амбасада во Вашингтон, за што речиси сите официјални дипломатски претставници на Македонија во САД ми изразуваат благодарност. На двајца од моите синови, успеав да им ја пренесам љубовта кон родната грутка на нивниот татко. Иако се родени во САД, често се во Македонија. Најмалиот, учеше средно училиште во Прилеп, живее и ги води сите мои бизниси во Македонија. Инаку, во Македонија досега имам вложено повеќе од 20 милиони долари во комплексот хотели во Прилеп, „Сонце – ГА“ и „Липа“, во „Жито Прилеп“, во ТВ „Сонце“, каде работат повеќе од 250 луѓе. Притоа, од моите инвестиции во Македонија ниту еден денар немам изнесено надвор од границите на Татковината. ДА, ЈАС ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ СУМ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА и се срамам кога гледам како актуелниот Премиер на мојата Татковина се извинува на неговиот Бугарски колега зошто кажал историска вистина дека Илинденското востание е Македонско. ДА, ЈАС ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ, ИМАМ ПРАВО ДА СМЕТАМ ДЕКА Е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО ДА СЕ ПОТПИШЕ КУКАВИЧКИ ДОГОВОР СО ГРЦИЈА, бидејќи се борев и лобирав САД да го признаат Уставното име на мојата Татковина, бидејќи тоа е универзално демократско право на Македонскиот народ. ДА, ЈАС ЃОР19 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

ЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ, ИМАМ ПРАВО ДА БИДАМ ГНЕВЕН КОГА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА, СО ЕДЕН ПОТПИС СЕ ОТКАЖАА ОД НАШИТЕ БРАЌА И СЕСТРИ ВО РЕГИОНОТ, за чии права јас до крајот на мојот живот ќе се борам и ќе им помагам. ДА, ЈАС ЃОРЃИЈА АТАНАСОСКИ СЕ БОРАМ ДА СЕ ЗАЧУВА ДРЕВНИОТ МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ – СОНЦЕТО ОД КУТЛЕШ, располагам, ги објавувам историските факти за античките корени на денешните современите Македонци, и сметам е немакедонски да се согласиш Грција и Бугарија да ја ревидираат нашата Македонска историја и културно наследство. Конечно, ноторна лага е дека јас не сакам да ја видам Татковината како полноправна членка во ЕУ и НАТО Алијансата, економски успешна, стабилна и со сигурна иднина. НЕ, ЈАС ЃОРЃИЈА ЏОРЏ АТАНАСОСКИ САМО СЕ ПРОТИВАМ ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИМЕ И ДА СТАНЕМЕ НАРОД БЕЗ ИСТОРИСКИ КОРЕНИ, бидејќи сум уверен и знам како можеме да ги оствариме нашите цели, а притоа да останеме свои на своето. Така е праведно и единствено исправно! НЕКА ИМ БИДЕ ЈАСНО НА СИТЕ, ЈАС НИКОГАШ НЕМА ДА ПРЕСТАНАМ ДА РАБОТАМ ЗА МАКЕДОНИЈА, ЗА НАЦИЈАТА И МАКЕДОНСКАТА КАУЗА. А злобниците нека прават разлика! И нека не се лажат дека ќе ме поколебаат, напротив, уште повеќе ме мотивираат посилно да се борам за Македонија и Македонскиот народ! Бидејќи знам дека сум на вистинскиот пат и се борам за возвишените вредности на мојот народ! БОГ ДА ЈА ЧУВА ТАТКОВИНАТА! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА АНКЕТАТА НА МЦМС Без разлика што апологетите на немакедонската Влада се обидуваат анкетата да ја искористат за создавање алиби за претстојниот лажен референдум, резултатите се крајно поразителни за Заев, Димитров и Шекеринска.

Н

а 54 дена од референдумот, за време на агресивна кампања за наводните придобивки од нивниот кукавички чин, само 27,4 проценти од Македонците даваат поддршка на Договорот Заев – Ципрас, а против се изјасниле речиси двојно повеќе, 45,2 проценти од Македонците. Дури и 14,6 проценти од поддржувачите на СДСМ се изјасниле дека ќе гласаат против велепредавството на нивното раководство. Уште повеќе, анализата на Грчки „Катимерини“ покажува дека официјална Атина смета дека во тековната 2018 година нема да треба да прави ниту еден чекор поврзан со Договорот, заради тоа што Заев нема да може да обезбеди соодветно парламентарно мнозинство за Уставните измени. Не се исклучува можноста од предвремени парламентарни избори и во Грција каде сигурен победник „Нова Демократија“, чиј лидер Мицотакис јавно се изјаснува против Договорот. Со ова е јасно дека и референдумското прашање е промашено бидејќи Договорот Заев – Ципрас не може, и не гарантира сигурен влез на Македонија во ЕУ и НАТО Алијансата.

Македонскиот народ го одби велепредавството на Заев, Димитров и Шекеринска. Македонските херои не ги положија своите животи за да сега изродите со фалсификат го направат Македонскиот народ безимен и без историски корени! Тие тоа го знаат! Затоа воопшто не е случајно што Заев сака да ја сподели одговорноста со опозицијата давајќи срамна понуда за влез во неговата Влада. Од сигурните изјави дека референдумот ќе успее, немакедонската Влада почнува да ја подготвува јавноста дека без разлика на резултатот партиските војници во парламентот ќе одлучеле за судбината на целиот Македонски народ.

НЕ ПРИЗНАВАМЕ ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА СПОСОБНА ДА ГО ЗАШТИТИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ! 20 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

Македонската Алијанса БАРА брзи предвремени парламентарни избори со нови демократски правила и стандарди. Промени во Изборниот Законик мора да има. Воведување на една изборна единица и отворени листи ќе овозможат во идниот парламентарен состав да има многу повеќе луѓе кои ќе мислат со своја глава. Техничката Влада што ја договорија Заев и Мицкоски треба да ја води Македонец од Дијаспората, искрен патриот со висок морален кредибилитет кој претходно не бил дел од срамните домашни политички пазари. На фер и демократски предвремени парламентарни избори Македонскиот народ политички ќе ги санкционира предавниците кои ќе мора се соочат и со сопствената кривична одговорност! Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА


М А К Е Д О Н С К АТА А Л И Ј А Н С А Македонската Алијанса ја поздравува одлуката на ИНСТАТ со која на сите државјани на Албанија им се дава можноста да се изјаснат за етничката и верска припадност на пописот кој ќе се одржи 2020 Ова е чекор напред кој ќе овозможи добивање на реална слика колку наши браќа и сестри Македонци живеат и работат во Тирана, Гора, Голо Брдо, Корча, Пустец и во другите региони во Албанија. Сигурни сме дека со ова ќе падне во вода смешното тврдење на неодговорните Бугарски политичари и негатори на Македонскиот идентитет, кои, злоупотребувајќи го Европскиот Парламент насилно издејствуваа Резолуција со која невистинито се признава постоење Бугарско малцинство во регионот на Гора во Албанија. Истовремено, очекуваме дека после резултатите на пописот во 2020 Албанската Влада и Парламент ќе имаат доволно причини да ја сменат територијалната организација со која на регионот на Голо Брдо и Гора ќе им овозможат да станат посебна Општина, како Пустец, во која исто така живее доминантно Македонско население. Целосно застануваме зад барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ ЗА ОДЛУКАТА НА ИНСТАТ ЗА ПОПИСОТ ВО АЛБАНИЈА Тирана кое правилно инсистира граѓаните на Албанија на пописот во 2020 да имаат задолжителна обврска да се изјаснат за својата етничка и верска припадност. Со тоа до крај ќе се исправи грешката од претходниот попис во 2011, кој беше бојкотиран од етничките малцинства во Албанија.

НЕМАКЕДОНСКАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА Е ШТЕТНА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ! Заев, Димитров и Шекеринска уште пред неколку месеци, преку актуелниот Директор на Државниот Завод за статистика почнаа да ја подготвуваат јавноста дека на пописот во 2020 во Македонија граѓаните нема да ја имаат можноста да се изјаснат за нивната верска и 21 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

етничка припадност. Откако, предавничкото владејачко мнозинство во Македонското Собрание на сила го усвои неуставниот Закон за двојазичност, сега се обидува да ги сокрие реалните проценти. Наместо да се газат Уставот, Деловникот и Законите во Македонија за да се исполнат уцените на Ахмети, Џафери и Османи, актуелната предавничка власт требаше да го прифати нашето барање пред да се отвора прашањето за воведување на двојазичност да се спроведе законски и веродостоен попис, бидејќи тоа е законска обврска. Сигурни сме дека во 2020 ќе има друга владејачка структура која ќе знае како да ја заштити Татковината!

БАРАМЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ СО НОВИ ДЕМОКРАТСКИ ПРАВИЛА! МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседател, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски


22 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


GEORGIEVSKI MIROSLAVMIRO

ILUSTRIRANA BIOGRAFIJA

ALEKSANDAR MAKEDONSKI

EPIZODA

BITKA UREDNIK ELIZABETA HAXI  STOJANOVA KOSTURSKA
GEORGIEVSKI MIROSLAVMIRO

ILUSTRIRANA BIOGRAFIJA

ALEKSANDAR MAKEDONSKI

EPIZODA

SKULPTURA UREDNIK ELIZABETA HAXI  STOJANOVA KOSTURSKA
СЕКОГАШ СО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

ЗА ДОБРОТО НА МАКЕДОНИЈА


АЗЕСКИ: Инфраструктурата е основа за развој на една земја. Во наредните три години земјите од Западен Балкан треба да работат на развој на индустријата, зголемување на извозот и реализација на инфраструктурни проекти, бидејќи само тоа може да даде резултати и да го зајакне приватниот сектор, порача претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески по средбата со косовскиот колега Берат Рукичи на излезот на веќе завршениот дел од автопатот Приштина-Скопје во близина на косовското село Доанај кај Качаник

ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТОТ ДВОЈНО ЌЕ ЈА ЗГОЛЕМИ РАЗМЕНАТА СО КОСОВО

Н

ивното место е во фирмите и инфраструктурните објекти, односно таму каде што се создаваат услови за подобар бизнис, а се помалку во фотелјите, бидејќи тој начин на работа досега не даде добри резултати, рече Азески. Нагласи дека изградбата на автопатот до границата со Македонија ќе придонесе двојно да се подобри економската соработка меѓу двете земји во наредните пет години и вети дека ќе се заложи кај македонската Влада да се скрати рокот за реализација на делот од автопатот во нашата земја, зашто, како што рече, е нужно потребен за стопанството, но и за граѓаните. -Им порачуваме на политичките елити од Западен Балкан да ги забрзаат процесите на интеграција, бидејќи бизнисот нема време да ги чека. После 30 години конечно сфативме дека регионалната соработка е основ на нашиот напредок. Токму ЕУ е создадена на база на регионите, функционира и ќе се развива на база на регионите. Затоа не е логично да имаме послаба соработка во регионот отколку што имаме со земји кои се илјадници километри одалечени од нас, рече Азески и додаде дека за развојот на регионот е неоп-

ходна реализација на инфраструктурни проекти, развој на индустријата и зголемување на извозот. На владите од регионот им порача да ја поддржат индустријата, инфраструктурата и извозот, бидејќи, како што рече, не може да опстанат со 70-отстотно учество на услугите во креирањето на БДП. Претседателот на Стопанската комора на Косово, Рукичи посочи дека приватниот сектор напредува многу побрзо од политиката и додаде дека високите политики, како што се референдумот во 30 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 Август 2018

Македонија и дијалогот меѓу Косово и Србија, претставуваат пречка стопанството да биде меѓу приоритетите на земјите од регионот. - Ниту еден политички процес не треба да смета на стопанскиот развој. Им порачуваме на нашите влади, но и на владите од регионот на Западен Балкан дека се потребни многу поголеми инвестиции во инфраструктурата. Токму инфраструктурата е причината што денеска сме тука, рече Рукичи.


ЈАНЕВСКИ: Вкупно 26,5 проценти поголем девизен прилив оствари туризмот во првиот квартал годинава за разлика од истиот период лани. Очекувањата се дека 2018-та ќе заврши со прилив до 24 милијарди денари, посета на 1,2 милиона туристи и реализирани 3,2 милиона ноќевања

ДЕВИЗНИОТ ПРИЛИВ ОД ТУРИЗМОТ ГОДИНАВА ЌЕ ИЗНЕСУВА 24 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ

К

ако што рече директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски, идната година во фокусот на привлекувањето туристи, покрај Турција, Бугарија и Полска кои засега се најбројни, ќе бидат и Романија, Германија и Шпанија. Постои интерес за воведување директна авиолинија Букурешт - Охрид, а се размислува и за обезбедување пет или десетдневни визи за кинеските туристи кои се многубројни во регионот. Агенцијата сосема го менува концептот на промоција. Акцент става на он-лајн рекламирањето на кое отпаѓаат 70 отсто. Останатото рекламирање е преку класични медиуми. Интернет страницата „Macedonia timeless“ ќе се ре-

брендира, најави директорот, и ќе добие најсовремен гугл пристап со брзо пребарување. Воедно ќе биде дополнета со 350 текстови и 500 фотогорафии. Агенцијата изработи Македонски туристички пасош во форма на брошура, дополнет со мобилна апликација во која може да се 31 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 Август 2018

најдат корисни информации за туристичките потенцијали на Македонија. Лансираше и нова едиција водичи за поквалитетна промоција со која се опфатени регионите, манастирите, препознатливите производи, локалитетите, отоманските споменици, објектите и настаните во земјава, нагласи директорот.


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Во името на целата Македонска Дијаспора, Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, по повод Големиот Исламски празник Курбан Бајрам до сите граѓани од Муслиманска вероисповест упатува честитки и желби за среќен празник, здравје и среќа

ЧЕСТИТКА ЗА ГОЛЕМИОТ ИСЛАМСКИ ПРАЗНИК КУРБАН БАЈРАМ

Почитувани,

К

"

урбан Бајрам Мубарек Олсун“ – нека Ви е честит празникот кога се крунисува аџилакот како доказ за солидарност и благосостојба. Посакувам да бидете исполнети со љубов и почитување, толеранција, животот да биде исполнет со добри дела и грижа за другите луѓе. Нека овој празник на сите ни биде поттик за возвишени човечки вредности, богатите ги усреќат сиромашните, за пружање на раката на помирување, како и за взаемни посети на блиските и пријателите. Живееме во тешко време, време полно со различни искушенија, посакувам овој празник да не соедини и да не направи посилни да го победиме злото, правдата да ја победи неправдата и да го снема злото помеѓу луѓето. Да се разбираме повеќе, да си ги уважуваме националните вредности и да сме заедно кога си браниме најсветото. Нека Ви е честит празникот Курбан Бајрам. Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 32 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, по повод големиот празник Успение на Пресвета Богородица упатува честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ Охридски Македонски г. г. Стефан, членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и до сите православни верници во Република Македонија и ширум Светот:

ЧЕСТИТКА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Почитувани,

В

"

аше Блаженство, дозволете ми, Вам лично, на сите верници од православна вероисповед, на членовите на Светиот архијерејски синод и на целото свештенство и монаштво, да Ви упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. На овој голем православен Македонски празник ја славиме големата љубов и добродетел на мајката Божја, присетувајќи се на најголемата љубов, мајчинската, која е светлина и патоказ во животот на секој верник. Вознесот на мајката Божја, најдостојната меѓу сите жени и заштитничка на народот кон небото е симбол на големата вера и трпение како духовни вредности кон кои треба да се стреми секој еден верник. Затоа, со силата на нејзиниот благороден лик и со нејзиното свето име, Ви посакувам Вам и на сите православни македонски верници, здравје, љубов и многу благодет во Вашите домови и семејства. Се верува дека Голема Богородица е заштитничка на бремените жени, на децата и на семејството, како и голем чувар на здравјето. Затоа, Ви посакувам овој празник и Пресвета Богородица да донесе топлина и бериќет во вашите домови, да ги чуваат вашите ближни и да Ве благослови со многу здравје. Нека ни е за многу години празникот!“ Ѓорѓија Џорџ Атанасоски Претседател, МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА 33 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018


„МОСТОВИ“ Со традиционалната манифестација „Мостови“ и врачувањето на наградите завршија 57-те Струшки вечери на поезијата

Н

аградата Златен венец, на годинашниот лауреат Адам Загајевски од Полска, му ја врачи директорот на Струшките вечери на поезијата, Мите Стефоски. Елизабета Шелева, претседател на Управниот одбор на СВП ја додели наградата „Мостови на Струга“ која Струшките вечери на поезијата ја доделуваат заедно со УНЕСКО за најдобра дебитантска книга од млад светски автор. Добитник на

57-ТЕ СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

наградата „Мостови на Струга“ за 2018, е финскиот поет Паули Тапио, чија книга „Врапчињата и времето“ беше наградена со ова престижно признание. Претседателот на жири комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“, Данило Коцевски му ја врачи престижната награда за најдобра поетска книга напишана на македонски јазик меѓу две изданија на 34 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

фестивалот на Зоран Анчевски за неговата книга„Небесна пантомима“. Струшкиот Мост на поезијата поврзува култури, нации, цивилизации. На него повеќе од 5100 поети ја испишале приказната на нашиот фестивал. Годинава на Струшките вечери на поезијата учествуво зедоа 30 поети од исто толку земји во светот, како и 50 поети од Македонија.


Д О А Ј Е Н Н А Д РА М С К И Т Е АТА Р Македонскиот актер и доајен на Драмскиот театар Ванчо Петрушевски почина на 67-годишна возраст

П

етрушевски веднаш по завршувањето на Високата музичка школа, отсек за актерски кадри во Скопје во 1975 година се вработил во Драмскиот театар во Скопје, каде неговиот раскошен талент го истакнал веќе во првата претстава „Ослободување на Скопје“ од Д. Јовановиќ. Учествувал во голем број радио-драмски проекти, телевизиски драми и серии. Добитник е на голем број награди. Учествувал во голем број радио-драмсики проекти, телевизиски драми, серии и слично. Познат е по своите улоги во Македонски народни приказни. Во матичниот Драмски театар се пензионираше во 2016 година, но беше активен на сцената и последниве години. Меѓу неговите последни улоги е во претставата „Буре барут“ во режија на Сашо Миленковски. Петрушевски е познат по улогите во голем број на ТВемисии, радио драми, филмови, претстави, какo: Македонски народни приказни, „Хихирику“, „Ангели на отпад“, „Трст виа Скопје“, „Среќна Нова ‘ 49“, „Трето доба“, „Диво месо“, „Грев или Шприцер“, „Солунски патрдии“, „Опстанок“, „Пресуда“. Петрушевски во богатата кариера ги има добиено наградите: „Димче Трајковски“ за епизодна улога на фестивалот „Војдан Черно-

ЗАМИНА ГОЛЕМИОТ АКТЕР ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ

дрински“ во Прилеп за ликот на Јаков во претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски, најпопуларно ТВ лице според веснокот „Вечер“ за 1987 година, награда за најдобро актерско остварување на филмот и телевизијата според ан35 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

кета на ревијата „Екран“, награда на „Војдан Чернодрински“ за улогата на Јанко во „Собирен центар“ од Ковачевиќ, како и државната награда „23 Октомври“ за ос тварување во областа на културата и уметноста во 2016 година.


Што доволно зборува за нивната од една страна затвореност во рамките на албанската држава, но многу повеќе во рамките на сопствените предели, што реално од наш научен аспект е од една страна добро бидејќи на тој начин можеме да проследиме еден долг историски континуитет на развој и динамика на движење во различни аспекти на традиционалната култура на нашинците во Албанија, рече д-р Мери Стојанова, автор

МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ КОЕ ЖИВЕЕ ВО МАЛА ПРЕСПА И ГОЛО Б РД О У С П Е А Л Е Н И З ГОД И Н И Т Е Д А Г И З А Ч У В А АТ Е Т Н О Г РАФ С К И Т Е К А РА К Т Е Р И С Т И К И

„НАШИНЦИ“ ОД МАКЕДОНСКОАЛБАНСКОТО ПОГРАНИЧЈЕ“

М

акедонското население кое живее во Мала Преспа и Голо Брдо успеале низ годините да ги зачуваат етнографските карактеристики. Ова го покажа теренското истражување и кабинетската работа на д-р Мери Стојанова, етнолог во битолскиот Музеј која сите истражувања ги собра во монографијата „Етнографија и антропологија на Македонците „Нашинци“ од македонско-албанското пограничје“. -Што доволно зборува за нивната од една страна затвореност во рамките на албанската држава, но многу повеќе во рамките на сопствените предели, што реално од наш научен аспект е од една страна добро бидејќи на тој начин можеме да проследиме еден долг историски континуитет на развој и динамика на движење во различни аспекти на традиционалната култура на нашинците во Албанија, рече д-р Мери Стојанова,

автор. Но она што е карактеристично за Голо Брдо и од што била фрапирана авторката е што во овој предел е зачуван архаичниот македонски јазик. -Кој е зачуван во една толку изворна форма, непроменета со генерации. И она што децата како сопствен идентитет го носат од страна на јазичниот идентитет, се запознаваат со албанскиот јазик кога ќе започнат на училиште. Дотогаш во слободната комуникација, во рамките на 36 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

семејството, пошироките заедници зборуваат на чисто македонски изворен јазик. Според промоторите, се работи за капитално дело. -Онашто е интереснодекаистр ажувањатапокажувааеденконти нуитет и истрајностнаетничкиот идентитетнаМакедонците, особено во пределот на Преспа, каде тие апсолутно јасно стојат на овие идентитетски основи, рече проф.д-Р Љупчо Ристевски, Институт за Етнологија и Антропологија.


ЈОЗЕФ ОБРЕМБСКИ Во ликовниот салон на ЦК„Марко Цепенков“ од 24 август до 3 септември 2018 година поставена e изложбата „Поречаните. Македонското Порече од 1932 – 1033 во етнографската документација на Јозеф Обрембски“

К

рајно софистицираниот, одмерен, прониклив, научнички, но многу повеќе, човечки пристап на Јозеф Обрембски во рамките на поречките заедници, и начинот на неговата интерпретација, сосема оправдано му обезбедиле трајно место не само во срцата на Поречаните, туки му обезбедиле и трајно место во македонската, полската и воопшто

МАКЕДОНСКОТО ПОРЕЧЕ ОД 1932 – 1033

светската етнологија и антропологија. Јозеф Обрембски е еден од најзначајните полски, етнолози и антрополози, чиј творечки опус е тесно поврзан со македонската етнологија, што го прави исклучително значајна личност и за нас. Неговата посета на Порече во периодот 1932 – 1933 година, ни дава изобилство на емпириски материјали, 37 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

фотодокументација и скици кои не само нему, туку и на подоцнежните македонски етнолози, им послужиле како основа за надградба и анализа на различни аспекти од функционирањето на традиционалните поречки и воопшто, македонски заедници. Изложбата е во соработка со Амбасадата на Полска во РМ, која пак ја реализираше заедно со Музејот на Македонија.


„КРОМИД“ Филмот „Далечниот лаеж на кучињата“ на режисерот Сајмон Леренг Вилмонт ја доби главната награда „кромид“ за најдобар филм на деветтото издание на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“

Ф

илмот „Далечниот лаеж на кучињата“ на режисерот Сајмон Леренг Вилмонт ја доби главната награда „кромид“ за најдобар филм на деветтото издание на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, кој заврши завчеравечер, со доделување на наградите за најдобрите филмови во пет категории. Специ-

ЗА ФИЛМОТ „ДАЛЕЧНИОТ ЛАЕЖ НА КУЧИЊАТА“

јално признание во главната програма добија филмовите „За татковците и синовите“ на Талал Дерки и „Мажи играчи“ на Матјаж Иванишин. Филм со најдобри етички идеи на деветтото издание на „Македокс“ е „Рагу Раи, неврамен портрет“. Во категоријата нови автори наградата „млад кромид“ ја доби филмот 38 МАКЕДОНСКО СОНЦЕ 827 / Август 2018

„Фамилијата“. Наградата за најдобар краток документарец „сечкан кромид“ ја доби „Луѓето од Недојдија“ на Хеба Калед. Во оваа категорија специјално признание доби филмот „Вај-фај Плаза Куба“ на Адријан Келтерборн. Наградата „кокарче“ за најдобар студентски филм ја доби „Филм за Карлос“ на Ренато Борајо Серано.