11Α-12Α:Layout 1 11/1/2013 10:33 μμ Page 1

11

Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

αθλητικά

Έχασε τη νίκη ...μέσα από τα χέρια της! Δέχθηκε την ισοφάριση στο 94' Έχασε τη νίκη ...μέσα από τα χέρια της η Νίκη Βόλου στις Σέρρες! Προηγήθηκε στο 44' με τον Βέρτζο, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Εθνικό Γαζώρου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Στέλιος Μανωλάς παρέταξε τερματοφύλακα τον Βούρα, στην άμυνα δεξιά τον Ψιάνο, αριστερά τον Κοντοδήμο και στόπερ τους Καρατζά, Βέρτζο. Οι Ριζογιάννης και Πορτουλίδης συνέθεσαν το δίδυμο των αμυντικών χαφ και μπροστά τους, δεξιά ο Σκούφαλης, αριστερά ο Τάντιτς και ο Κυριάκος πίσω από τον προωθημένο Φλίγκο. Το πρώτο μέρος κύλησε με παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να έχουν αλληλοεξουδετερωθεί, καθώς περισσότερο προφύλαξαν τα νώτα τους, παρά προσπάθησαν να επιτεθούν. Η Νίκη δεν μπόρεσε να επιβάλει το

ρυθμό της και ως απόρροια αυτού, ήταν το γεγονός ότι δεν δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Στο 33', ο Σκούφαλης μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, πάσαρε προς τον Φλίγκο που έβαλε την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία στο 44ο λεπτό για τους "κυανόλευκους" και στη συνέχεια γκολ! Το σουτ του Κυριάκου απέκρουσε σε κόρνερ ο Βαρσαμάκης. Ο Κυριάκος εκτέλεσε ωραία το κόρνερ και στο πρώτο δοκάρι, πετάχθηκαν οι Βέρτζος και Κωνσταντινίδης, με τον πρώτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στις καθυστερήσεις, ο Φλίγκος επωφελήθηκε λάθος του Καπία, πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Βαρσαμάκη αλλά ο τελευταίος απέκρουσε σε νέα μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυ-

Λ. Μπίλης: "Χάσαμε δύο ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς και το πληρώσαμε στο τέλος" Δηλώσεις για τη Νίκη έκαναν στη συνέντευξη Τύπου ο βοηθός προπονητή, Λεωνίδας Μπίλης και ο Δημήτρης Κοντοδήμος. Λεωνίδας Μπίλης: "Αν πριν το παιχνίδι λέγαμε ότι θα παίρναμε ισοπαλία, θα ήμασταν ικανοποιημένοι, αλλά φεύγουμε δυσαρεστημένοι γιατί δεχθήκαμε το γκολ στις καθυστερήσεις. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Είχαμε δύο ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς, με τον Φλίγκο στο τέλος του πρώτου μέρους και τον Κυριάκο στο φινάλε του αγώνα. Σταθήκαμε άτυχοι και δεχθήκαμε τελικά την ισοφάριση από μία κόντρα. Στο α' μέρος, είχαμε κυκλοφορία και κατοχή, ήμασταν κυρίαρχοι, αλλά στο β' ημίχρονο δεν είχαμε την ίδια απόδοση. Ίσως η μπάλα μας τιμώρησε. Η Νίκη Βόλου είναι σε καλό δρόμο, είμαστε ευχαριστημένοι από τα αποτελέσματα, αλλά στεναχωρεθήκαμε γιατί θέλαμε να αφιερώσουμε τη νίκη στον κόσμο μας. Θα κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και να διατηρηθούμε στην πρώτη τριάδα". Δημήτρης Κοντοδήμος: "'Εγινε ένα δυνατό παιχνίδι σήμερα ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες που δικαίως βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία. Σε εμάς ανήκει το πρώτο ημίχρονο, καταφέραμε να προηγοηθούμε και χάσαμε την ευκαιρία να κελιδώσουμε τη νίκη. Στο δεύτερο, δεν ήμασταν καλοί, φεύγουμε λυπημένοι από εδώ και συνεχίζουμε. Μένουν πολλοί αγώνες ακόμη, είναι ένας μαραθώνιος η Β' Εθνική. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο της Νίκης Βόλου που έκανε πολλά χιλιόμετρα και μας ακολούθησε στις Σέρρες".

τήρια, με τη Νίκη να προηγείται 0-1 και να χάνει στη συνέχεια ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νίκη δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια αντεπίθεση για να "κλειδώσει" τοιυς τρεις βαθμούς και πλήρωσε στο τέλος, την οπισθοχώρηση με την ισοφάριση. Στο 58' ο Μαχαιρούδης γύρισε την μπάλα για τον

Β. Κωνσταντινίδη, ο οποίος πήγε να κάνει προβολή, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με εξουδετερωμένο τον Βούρα. Στο 63' ο Άλαν Λαλίν αντικατέστησε τον Μπόζινταρ Τάντιτς. Ο νεοφερμένος παίκτης από την Ονδούρα πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης στο ντεμπούτο του. Ο Εθνικός Γαζώρου πίεσε κι

ενώ οι "κυανόλευκοι" είχαν γυρίσει όλοι πίσω, παίζοντας και με τον Σαμαρά στην άμυνα. Δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 85' για τους γηπεδούχους με σουτ των Μπεκιάρη και Μαχαιρούδη, αλλά και στις δύο περιπτώσεις απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Νίκης, Ηλίας Βούρας. Τα τελευταία λεπτά είχαν πολλές συγκινήσεις. Στο 87', ο Κυριάκος βγήκε τετ-α-τετ με τον Βαρσαμάκη αλλά ...άνοιξε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο πορτιέρε του Εθνικού. Στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Στέλιος Μανωλάς από τον πάγκο και ο Βέρτζος έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας, αφήνοντας τη Νίκη με παίκτη λιγότερο στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων. Στο 93' ο Βούρας, και πάλι, απέκρουσε εντυπωσιακά φάουλ του Καπία αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο επόμενο λεπτό όταν ο Εθνικός ισοφάρισε

με σουτ του Μπεκιάρη που κόντραρε στον Κοντοδήμο. Με το αυτογκόλ αυτό, έγινε το τελικό 1-1. Οι "κυανόλευκοι" διατήρησαν το αήττητο για έκτη αγωνιστική (τέσσερις νίκες-δύο ισοπαλίες) και έπιασαν τον Εργοτέλη στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς. Συνθέσεις: ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Βαλσαμάκης, Κοσμίδης (39' Γαλακτερός), Μερεσιώτης, Καπίας, Κατσαβάκης, Σαββίδης, Γεωργιάδης (67' Ναλμπάντης), Σ. Κωνσταντινίδης, Αλεξάντροβιτς (46' Μπεκιάρης), Μαχαιρούδης, Β. Κωνσταντινίδης. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Βούρας, Καρατζάς, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Τάντιτς (63' Λαλίν), Κυριάκος, Σκούφαλης (77' Σαμαράς), Φλίγκος (53' Χατζής).

Τον Ρολάν Κεμάλι απέκτησε ο Άρης Μελισσατίκων Στην απόκτηση του Ρολάν Κεμάλι απο τους Νέους Αθλητές Νίκης προχώρησε ο Άρης Μελισατικών. Η μεταγραφή του παίκτη ήταν προσωπική του προπονητής της ομάδας, Δημήτρη Κόφφα, ο οποίος γνώριζε τον Κεμάλι από το πέρασμά του από τον πάγκο των Νέων Αθλητών. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά στο επιθετικό κομμάτι την ομάδα του Άρη, που έχει ως στόχο να κάνει την αντεπίθεση στον β΄γύρο ώστε να χτυπήσει τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας, Πύρασο και ΑΕ Διμηνίου.

Ο Ηρακλής Μαρασίδης νέος προπονητής του ΕΘνικού Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Βόλου, Ηρακλής Μαρασίδης, είναι ο νέος προπονητής του Εθνικού. Αναλυτικά η ανακοίνωση της ομάδας του Βόλου για την έναρξη της συνεργασίας αναφέρει τα εξής: “Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Βόλου, κος Ηρακλής Μαρασίδης, είναι από σήμερα ο νέος προπονητής της ομάδος μας. Γεννήθηκε στη Δράμα το 1957, αγωνίζονταν στη θέση του τερματοφύλακα και είναι πρωταθλητής Εθνικού Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος με πολυετή καριέρα στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Εμβόλιμη η 20ή αγωνιστική της Football League Για την Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου προγραμματίστηκε η 20η αγωνιστική της Football League. Αυτή θα είναι και η πρώτη για τη νέα χρονιά καθώς κατά τον μήνα που διανύουμε δεν έχει οριστεί κάποια εμβόλιμη απο την διοργανώτρια αρχή. Τυχερή της υπόθεσης η Νίκη Βόλου, που είναι να κάνει το ρεπό της τη συγκεκριμένη αγωνιστική , ενώ την επόμενη (21η) ταξιδεύει στην Κρήτη όπου θα φιλοξενηθεί από τον

Εργοτέλη. Η ομάδα του Στέλιου Μανωλά στέκεται τυχερή καθώς σε μία εμβόλιμη αγωνιστική θα έχει το ρεπό της, τη στιγμή που οι αντίπαλοί της θα έχουν ένα επιπλέον παιχνίδι μεσοβδόμαδα. Ο Ολυμπιακός Βόλου από την άλλη, θα δίνει καθοριστικό παιχνίδι κόντρα στον Ηρακλή στο “Καυτανζόγλειο” ενώ την επόμενη (21η) θα υποδεχτεί στο Πανθεσσαλικό της ΑΕΛ Καλλονής.

Εκτός ομάδας ο Παπούλιας λόγω πειθαρχικών παραπτωμάτων Δεν υπολογίζεται από τον Γιώργο Ζαφειρούδη ο Παναγιώτης Παπούλιας, ο νεαρός Βολιώτης καλαθο- σφαιριστής της Νίκης Βόλου, για το υπόλοιπο της σεζόν. Ο προπονητής των “κυανολεύκων” τον έδιωξε από την ομάδα καθώς υπέπεσε σε μία σειρά πειθαρχικών παραπτωμάτων, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε στο magnesiasports, με τη διοίκηση του συλλόγου να μην έχει πάρει θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Επίσης, στις προπονήσεις της Νίκης δεν έχει εμφανιστεί ακόμη ο Δημήτρης Μπόγδανος, ο οποίος έχει μεν δελτίο αλλά δύσκολα θα ενισχύσει τους “κυανόλευκους” στο φετινό πρωτάθλημα. Και μπορεί ο Θεσσαλονικιός προπονητής να τον θέλει αγωνιστικά, αλλά το ζήτημα είναι οικονομικό... και δυστυχώς, λεφτά δεν υπάρχουν στο τμήμα μπάσκετ του συλλόγου της Νέας Ιωνίας.

Συνάντηση ΜπατζιάκαΣαρρή στην Αθήνα Στη Αθήνα βρίσκονται από σήμερα ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ Αναστάσιος Μπατζιάκας , ο γενικός γραμματέας Γιώργος Ζούκας και ο αρχιδιαιτητής Σπύρος Κανούλης εν ενόψει της Γενικής Συνέλευσης της ΕΠΟ που θα πραγματοποιηθεί αύριο Σάββατο. Ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ είχε συνάντηση σήμερα Παρασκευή με τον πρόεδρο της ΕΠΟ Γεώργιο Σαρρή αλλά και με άλλα στελέχη της Ομοσπονδίας, και συζήτησαν θέματα που αφορούν το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Μαγνησίας, ειδικότερα της Ένωσης και γενικότερα του ποδοσφαίρου. Ο αρχιδιαιτητής της ΕΠΣΘ συναντήθηκε με τα μέλη της ΚΕΔ/ΕΠΟ για την προώθηση κα επίλυση θεμάτων που αφορούν τη βολιώτικη διαιτησία.