Page 1

SUPERMAMA

BEZPŁATNY MAGAZYN DLA KOBIET W CIĄŻY I MAM MALUSZKÓW 0-3

W W I E L K I M M I E Ś C I E Wakacje z brzuszkiem

www.magazynsupermama.pl nr 1 CZERWIEC-LIPIEC 2013

jak przetrwać lato w ciąży

Poród z doulą kim jest?

jakie są jej zadania

NIEZWYKŁE MIEJSCA

dla przyszłych mam i świeżo upieczonych rodziców

rozstępom mówimy NIE!

Bezpieczny sen niemowląt

W DZIEŃ PORODU co zabrać ze sobą do szpitala

S R U

Mama na plaży przegląd strojów kąpielowych dla kobiet w ciąży

KO

K N


ciąża str. 6-17

poród str. 18-27

jestem mamą str. 28-37

SPIS treśCI

»»str.20

6 ROZSTĘPOM MÓWIMY NIE Dowiedz się, czym są rozstępy i poznaj sposoby na walkę z nimi

8 W CIĄŻY ZA KIEROWNICĄ Jak bezpiecznie jeździć samochodem podczas ciąży

10 KREW PĘPOWINOWA Pozyskiwanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej

14 JAK PRZETRWAĆ LATO W CIĄŻY Przeczytaj, czego powinnaś unikać w słoneczne dni

»»str.22

16 W DZIEŃ PORODU Lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą do szpitala

18 TATA PRZY PORODZIE Czy partner powinien być obecny przy porodzie

20 DOBIERAMY BIUSTONOSZ DO Karmienia O sposobach mierzenia piersi i dobierania biustonoszy

22 SZKOŁA RODZENIA - DLACZEGO WARTO? Przeczytaj, co przyszłym rodzicom oferuje szkoła rodzenia

24 Przegląd polskich szkół rodzenia Poznaj wykwalifikowane położne z całej Polski

26 Poród z doulą Dowiedz się, kim jest doula i jakie są jej zadania

28 żywienie po porodzie Jakich zasad zdrowego żywienia powinna trzymać się młoda mama

30 zadbaj o bezpieczny sen dziecka Poznaj zasady bezpiecznego snu niemowląt

»»str.30

mama w podróży str. 38-41


mama na zakupach mama w pracy str. 44-51 str. 52-53

mama w mieście str. 54-55

32 powrót do formy po porodzie

»»str.34

Dowiedz się, jakie sporty możesz uprawiać po zakończeniu ciąży

34 bezpieczna kąpiel noworodka Jak przygotować pierwszą kąpiel i prawidłowo kąpać maluszka

36 poznaj tajemnice rozwoju swojego dziecka Fizjoterapeuta pisze, dlaczego dzieci rozwijają się w różnym tempie

38 podróże małe i duże Jak przygotować się do podróży z maluszkiem

40 wakacje z brzuszkiem Co wolno kobiecie w ciąży na wakacjach

»»str.40

42 pierwsze wakacje z niemowlakiem Gdzie spędzić pierwsze wakacje z niemowlakiem

44 nowości rynkowe 46 przegląd elektronicznych niań 48 supermamy kupują taniej Skorzystaj z atrakcyjnych zniżek, ciesz się rabatami

52 powrót do pracy Jak bez stresu pogodzić obowiązki zawodowe z prywatnymi

54 niezwykłe miejsca Miejsca przyjazne kobietom w ciąży i świeżo upieczonym rodzicom

56 mama na plaży Przegląd strojów kąpielowych dla kobiet w ciąży

58 modny brzuszek Modne trendy na lato 2013

60 prawdziwe mamy, prawdziwe historie Konkurs dla naszych czytelniczek

»»str.52

modna mama str. 56-59


1 lipca KONKURS

ROZPOCZYNAMY

wyjątkowa pamiątka na całe życie

wygraj profesjonalną sesję z brzuszkiem Sesja fotograficzna zostanie zrealizowana przez Elę i Michała Barteczko którzy należą do prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, zrzeszającego najlepszych fotografów ślubnych na świecie.

SZCZEGÓŁY NA FACEBOOKU www.facebook.com/magazynsupermama


6

CIĄŻA

rOZSTĘPOM MÓWIMY

nie!

Zmiany w wyglądzie Twojej skóry w czasie ciąży zauważysz głównie na brzuchu i piersiach. Jednak rozstępy mogą pojawić się również na pośladkach, udach i plecach, szczególnie jeśli przyszła mama znacznie przybiera na wadze. Podczas ciąży w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne. Mają one wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na stan i wygląd skóry. Rozstępy powodują, że skóra na brzuchu nadmiernie się rozciąga aż do momentu, kiedy tkanka łączna pęka. Pęknięcia pozostawiają ślady na ciele w postaci nieestetycznych blizn. Jest to spowodowane przede wszystkim działaniem hormonów, głównie nadczynnością kory nadnerczy. Dieta na wagę złota Z pewnością zastanawiasz się, jak w bezpieczny sposób dbać o swoją skórę, zapobiegać rozstępom i je minimalizować. Przede wszystkim należy zacząć od odpowiedniej diety, która powinna być bogata w witaminy E, C i B2 oraz krzem i cynk. Te składniki odżywcze znajdziesz między innymi w orzechach, rybach, papryce, zielonym groszku, brokułach, truskawkach, fasoli i pomidorach. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu poprzez spożywanie owoców, picie wody mineralnej oraz zielonej herbaty, która zawiera antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się skóry. Warto też skorzystać z pomocy suplementów (np. witamina E w kapsułkach). Twój farmaceuta pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty, bezpieczne dla kobiet w ciąży, zapobiegające i zmniejszające ryzyko pojawienia się rozstępów.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


Kiedy już wybierzesz odpowiedni preparat nawilżający, delikatnie wmasowuj go okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Używaj do tego całej dłoni, nie tylko palców. Powtarzaj ten zabieg codziennie – rano i wieczorem. Systematyczność pozwoli Ci osiągnąć zamierzone efekty. W zapobieganiu rozstępom ważne jest również ujędrnianie skóry. Najłatwiejszy sposób to naprzemienny natrysk zagrożonych partii ciała ciepłą i zimną wodą. Taki masaż warto wykonywać podczas porannego prysznica, ale należy pamiętać, by nie był on intensywny, a ciśnienie wody nie za mocne. Alternatywą dla wodnego masażu jest peeling ciała za pomocą np. płatków owsianych wcześniej zalanych wrzącą wodą. Płatki owsiane mają korzystne działanie na stan skóry dzięki zawartości m.in. witaminy E. Dobra forma = piękne ciało Aktywność fizyczna to podstawowy sposób na zdrową skórę. Podczas wysiłku organizm dotlenia się, poprawia się także przepływ krwi. Ciąża, choć ogranicza możliwości, nie musi być dla przyszłych mam przeszkodą. Jeśli lekarz nie stwierdził przeciwwskazań, możesz samodzielnie wykonywać lekkie i nieforsujące ćwiczenia lub wybrać się do klubu fitness, gdzie pod okiem specjalistów prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży. Nie zapomnij też o wygodnej i odpowiednio dobranej bieliźnie, aby skóra mogła swobodnie oddychać. Na rynku dostępna jest specjalna bielizna dla kobiet w ciąży, która nie powoduje ucisku i jest komfortowa dla Twojego ciała.

REKLAMA

Pielęgnacja ciała Stosuj pielęgnacyjne kremy, balsamy i oliwki nawilżające już na samym początku ciąży (drugi, trzeci miesiąc). Przed zakupem skonsultuj się ze sprzedawcą lub farmaceutą, aby upewnić się, że produkt może być stosowany przez kobiety w ciąży. Omijaj półki z kosmetykami wyszczuplającymi i rozgrzewającymi (zawierają kofeinę i kwas salicylowy), które mogą podrażnić skórę. Preparatem, który świetnie nawilża i ma w swoim składzie wiele witamin, jest oliwa z oliwek z zimnego tłoczenia (nierafinowana).


8

CIĄŻA

w ciąży za kierownicą

Prawo drogowe w Polsce zwalnia kobietę w ciąży z obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodem. Jednak każda przyszła mama zadaje sobie pytanie, czy ma to rzeczywiście służyć bezpieczeństwu dziecka i jej samej? Kto ma rację? Nie zapinając pasów, kobieta w ciąży ryzykuje życiem swoim i nienarodzonego dziecka. W sytuacji nagłego hamowania lub wypadku na uszkodzenie narażona jest nie tylko miednica, ale również łożysko. Może nastąpić przedwczesne jego odklejenie i problemy z dostarczaniem tlenu i substancji odżywczych do płodu. Dodatkowo dziecku zagrażają różnego rodzaju urazy mechaniczne (złamania, obrzęki).

Właściwe zapięcie pasów Największą obawą kobiety w ciąży związaną z zapinaniem pasów jest ich ucisk na płód. Można tego uniknąć, zapinając pasy w prawidłowy sposób. Pas biodrowy powinien być zapięty pod brzuchem i opierać się na miednicy. Warto zaopatrzyć się też w specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa przeznaczone dla przyszłych mam. Dzięki nim pasy nie uciskają brzucha i nie przesuwają się, co pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę.

kierownicą, która nie powoduje obciążania pleców. Najlepiej, gdyby kierownica znajdowała się w znacznej odległości od brzucha, aby kobieta w ciąży mogła swobodnie manewrować i prowadzić samochód. Istotną kwestią są również poduszki powietrzne. Otwierają się one bowiem pomiędzy kierownicą a brzuchem, uderzając w niego z potężną siłą. Pomimo iż są skuteczną ochroną przed urazami, powinny zostać wyłączone dla bezpieczeństwa Twojego dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim Jeśli przyszła mama nie rezygnuje z prowadzenia samochodu w ciąży, powinna zaniechać długich podróży, a podczas jazdy często robić przerwy. Kluczowa jest też prawidłowa postawa za

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, bez powikłań, nie ma konieczności rezygnowania z prowadzenia samochodu

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży

www.mamozapnijpasy.pl


10

CIĄŻA

Komórki MAcierzyste krwi pępowinowej Tekst prof. dr hab. Marcin Majka

Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, zdolne do podziału i samoodnawiania, które pod wpływem działania odpowiednich czynników mogą się przekształcić w różne typy komórek dojrzałych. Bogatym źródłem komórek macierzystych jest krew pępowinowa. Pozyskiwanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej nie budzi etycznych kontrowersji. Wykorzystuje się materiał biologiczny, który wcześniej był traktowany jako odpad medyczny. Poród jest jedynym momentem, kiedy można pozyskać komórki macierzyste z krwi pępowinowej.

Dlaczego warto skorzystać z komórek macierzystych krwi pępowinowej? Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej różnią się od komórek pochodzących ze szpiku i krwi obwodowej:

• • •

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są zawsze genetycznie młodsze niż pobrane od osoby dorosłej Są bardziej pierwotne i mniej ukierunkowane niż komórki macierzyste dorosłego organizmu Mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłania „przeszczep przeciw gospodarzowi” Są w znikomym stopniu uszkodzone, np. promieniowaniem czy mutagenami środowiskowymi Są nieinwazyjnie pobierane (różnica w stosunku do pobrań ze szpiku kostnego) Niższe niż w przypadku szpiku i krwi obwodowej jest ryzyko przeniesienia zakażenia Występuje akceptowana częściowa zgodność HLA

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


W zależności od choroby i jej stopnia zaawansowania klinicznego stosuje się: • przeszczepienie własnych komórek (autologiczne), • przeszczepienie komórek od rodzeństwa (allogeniczne w obrębie rodziny), • przeszczepienie od osób niespokrewnionych Kluczowy jest dynamiczny rozwój wiedzy medycznej i opracowywanie nowych zastosowań terapeutycznych komórek macierzystych. Każdego roku pojawia się kilkadziesiąt nowych prac naukowych dotyczących możliwości nowych zastosowań terapeutycznych komórek macierzystych. Choroby, w leczeniu których obecnie stosuje się komórki macierzyste (auto- lub allogeniczne), to: • ostre białaczki • białaczki przewlekłe • zespół mielodysplastyczny • choroby spowodowane defektem komórki macierzystej • zespoły mieloproliferacyjne • zespoły rozrostowe układu chłonnego • choroby fagocytów • choroby związane z zaburzeniami lub brakiem funkcji enzymów • choroby histiocytów • dziedziczne anomalie krwinek czerwonych • dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego • inne choroby dziedziczne: • zespół Lescha-Nyhana • hipoplazja chrząstek i włosów • trombastenia Glanzmanna • osteopetroza (marmurkowatość kości) • dziedziczne zaburzenia krwinek płytkowych • choroby komórek plazmatycznych • inne nowotwory złośliwe • rak piersi • mięsak Ewinga • neuroblastoma (zwojak zarodkowy) • rak nerki

REKLAMA

Już dziś komórki macierzyste znajdują kliniczne zastosowanie w leczeniu kilkudziesięciu jednostek chorobowych.


12

CIĄŻA

Obecnie duże nadzieje wiąże się także z pozyskiwaniem niekrwiotwórczych (mezenchymalnych oraz podobnych do embrionalnych) komórek macierzystych z krwi pępowinowej i badaniem kierunków ich różnicowania. Uzyskane w ostatnich latach wyniki badań wskazują, iż mezenchymalne komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być prekursorami komórek wszystkich trzech listków zarodkowych. Taki potencjał budzi nadzieje na zastosowanie niekrwiotwórczych komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej i terapii wielu chorób, np. regeneracji mięśnia sercowego po zawale, przeszczepach wątroby, leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, chorobach układu kostnoszkieletowego, cukrzycy i chorobach autoimmunologicznych. Komórki macierzyste mogą stanowić również narzędzie terapii genowych. Opracowanie procedur łączenia jednostek preparatów komórek macierzystych pochodzących od różnych dawców istotnie zwiększyło możliwości terapeutyczne. Ponieważ nie jest możliwe łączenie preparatów pochodzących z różnych źródeł (krew pępowinowa, szpik, krew obwodowa), dla powodzenia terapii komórkami macierzystymi konkretnego pacjenta ważny jest rozwój bankowania krwi pępowinowej. Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej Termin medycyna regeneracyjna obejmuje te działy medycyny i nauki, które mają na celu poprawę jakości ludzkiego życia oraz pomoc w leczeniu chorób za pomocą metod alternatywnych do obecnie stosowanych, a głównie farmakologii. Jednym z działów, którymi zajmuje się medycyna regeneracyjna, jest wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu chorób. Komórki macierzyste są odpowiedzialne za regenerację naszych tkanek i narządów. Badania nad nimi prowadzone są od wielu dziesiątków lat, a nasza wiedza nad ich biologią oraz możliwościami zastosowania staje się z roku na rok większa. Pomimo tego wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Krew pępowinowa jako źródło komórek iPS na potrzeby terapii medycyny regeneracyjnej Do produkcji komórek iPS wykorzystuje się różne komórki somatyczne, głównie fibroblasty i komórki

pochodzące ze skóry - keratynocyty. Prowadzone były również próby (zakończone sukcesem) przygotowania komórek iPS z komórek układu krwiotwórczego, w tym z komórek pozyskanych z krwi pępowinowej. Okazuje się, że uzyskanie komórek iPS przy użyciu komórek uzyskanych z krwi pępowinowej jest równie wydajne jak przy użyciu innych typów komórek. Natomiast krew pępowinowa ma tę przewagę nad innymi źródłami komórek do modyfikacji, iż nie wymaga się ich specjalnego pobierania i namnażania. Wydaje się więc, że krew pępowinowa może być alternatywnym źródłem komórek do przygotowania komórek iPS i terapii regeneracyjnej.

Shinya Yamanaka i John B. Gurdon otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie, że dojrzałe komórki organizmu można cofnąć w rozwoju do etapu komórek macierzystych, które potem są ponownie przekształcane w dowolne komórki organizmu

Rok 2012 był rokiem komórki macierzystej. Stało się tak z powodu przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii dwóm badaczom zajmującym się badaniami nad możliwością zamiany komórek pochodzących od dojrzałych osobników w komórki macierzyste. Szczególnie istotne jest przyznanie Nagrody Nobla profesorowi Shinya Yamanaka za opracowanie protokołu przeprogramowania komórek dojrzałych w komórki o potencjale zbliżonym do komórek embrionalnych. Komórki embrionalne to unikalny typ komórek macierzystych, ponieważ posiadają zdolność do różnicowania w każdą komórkę naszego organizmu. Komórki embrionalne izolowane są z embrionu w fazie blastocysty. Niestety, ten sposób pozyskiwania nastręcza wiele problemów etycznych i moralnych, ponieważ aby otrzymać komórki embrionalne, należy zniszczyć embrion.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


14

CIĄŻA

jak przetrwać

Przetrwać upał - Podczas upałów organizm traci więcej wody, której niedobór należy stale uzupełniać. Pij codziennie przynajmniej 2 litry płynów – wodę mineralną, herbatki ziołowe (np. orzeźwiającą miętową), a także soki owocowe i warzywne.

lato w ciąży?

- Obrzęki żył możesz złagodzić natryskami nóg zimną wodą podczas porannego prysznica lub okładami z ręczników nasączonych zimną wodą.

Latem promienie słoneczne poprawiają

- Stosuj kremy i balsamy z odpowiednimi filtrami (min. 15 SPF). Szczególnie dbaj o skórę twarzy, by uniknąć przebarwień.

samopoczucie i dodają energii. Niestety, jeśli jesteś w końcowym okresie ciąży (III trymestr), upały są dla Ciebie bardzo uciążliwe. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a Twoje nogi i dłonie puchną, powodując dyskomfort.

- Noś naturalne i przewiewne ubrania, najlepiej bawełniane. - Często odpoczywaj z nogami podniesionymi do góry. W pozycji leżącej stopy powinny znaleźć się powyżej serca.

- Noś przy sobie wodę w sprayu lub chusteczki higieniczne. Kiedy poczujesz się bardzo słabo, nasącz je zimną wodą i przyłóż do karku. - Jeśli cierpisz na nadmierne pocenie, bierz chłodne prysznice w ciągu dnia i używaj bezzapachowych antyperspirantów w sztyfcie lub kulce.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


- Unikaj ciężkostrawnych i tłustych posiłków. Latem sprawdzą się lekkie chłodniki, grillowane ryby i warzywa. Ogranicz spożywanie soli, która wiąże wodę w organizmie.

REKLAMA

Czego nie robić?

100% naturalne i organiczne kosmetyki dla kobiet w ciąży

- Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Noś wygodne obuwie, najlepiej sandały. - Nie wystawiaj się na działanie promieni słonecznych w godzinach 11-15 i nie wychodź z domu bez nakrycia głowy. - Nie opalaj się. Wystawienie ciała na nadmierne działanie promieni słonecznych może doprowadzić nawet do przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej. - Unikaj solarium – sztuczne słońce również może spowodować przegrzanie się organizmu.

zapobiega powstawaniu nowych rozstępów odżywia i regeneruje intensywnie nawilża łagodzi swędzenie uelastycznia i ujędrnia redukuje widoczność rozstępów

NATURALNE BEZPIECZNE SKUTECZNE PRENATAL ANTI STRETCH BUTTER

*Uznany przez mamy i położne za najlepszy naturalny kosmetyk przeciw rozstępom w Wielkiej Brytanii w latach 2010-2011

www.natalia-vitaltouch.pl


16

CIĄŻA

W dzień porodu Zbliża się termin narodzin Twojego maleństwa? Sprawdź, jak przygotować się do porodu w szpitalu. Rzeczywista data narodzin dziecka może różnić się od wyznaczonej, dlatego w ostatnich tygodniach ciąży musisz być przygotowana w każdej chwili. Aby poród przebiegł bez komplikacji, powinnaś odżywiać się zdrowo. Wsłuchaj się w głos swojego organizmu – spełniaj zachcianki ciążowe i odpoczywaj zawsze, kiedy poczujesz, że jesteś zmęczona. Unikaj stresu. Bardzo dobrze wpłynie na Ciebie aktywność fizyczna, która jednocześnie poprawi kondycję. Wcześniej wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Sprawdź warunki, procedury oraz zakres opieki nad noworodkiem. W ten sposób dowiesz się, co będziesz musiała robić sama, a w jakich czynnościach wyręczy Cię personel szpitala. Zdecyduj też, czy wolisz rodzić w obecności bliskich. Ustal, w jakiej pozycji będzie odbywał się poród oraz rozważ kwestię znieczulenia zewnątrzoponowego (o ile szpital daje taką możliwość).

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


CIĄŻA Do zarejestrowania się w szpitalu będziesz potrzebować następujących dokumentów: □□ dowód tożsamości □□ dokument potwierdzający ubezpieczenie □□ NIP pracodawcy i Twój PESEL (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą także numer NIP) □□ karta ciąży □□ wyniki badań z okresu ciąży i wypisy z ewentualnych pobytów w szpitalu

□□ □□ □□ □□ □□ □□ □□

Wyprawka dla noworodka:

□□ paczka pieluszek jednorazowych i tetrowych □□ chusteczki jednorazowe nawilżone □□ ręczniczek kąpielowy □□ rożek □□ kocyk □□ poduszeczka do podtrzymania główki podczas karmienia □□ □□ □□ □□ □□ □□

Podczas porodu przydadzą się: maszynka do golenia przyrząd do lewatywy koszula nocna woda mineralna gąbka do zwilżania twarzy pomadka do wysychających ust luźne koszulki bawełniane

17

około trzech par śpioszków rozpinane body lub pajacyki 2-3 bawełniane czapeczki skarpetki kilka sztuk koszulek i kaftaników ubranka do wyjścia ze szpitala

□□ □□ □□ □□

krem do pupy mydełko dla noworodka 70% spirytus jałowe gaziki i waciki do pielęgnacji pępka □□ oliwka □□ zasypka □□ miękka szczoteczka do włosów

Zaraz po porodzie warto mieć: □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□

podpaski kilka par majtek jednorazowych biustonosze do karmienia koszule nocne do karmienia wkładki laktacyjne kapcie skarpetki szlafrok i ręczniki papier toaletowy chusteczki higieniczne odciągacz pokarmu

□□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□ □□

żel pod prysznic pasta i szczoteczka do zębów płyn do higieny intymnej szampon mydło maść na obolałe brodawki i inne leki szczotkę i suszarkę do włosów gumki do włosów lub spinki ubrania do wyjścia termometr

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


18

PORĂ“D

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


PORÓD

19

tata przy porodzie

Dawniej obecność partnera przy porodzie była rzadkością i nie spotykała się ze społeczną aprobatą. Dziś coraz więcej par decyduje się na wspólny poród. Dla przyszłego ojca z pewnością jest to stresujące i pełne wątpliwości wydarzenie. Mimo tego coraz więcej mężczyzn chce wspierać swoją partnerkę w chwili narodzin. Jeśli decyzja jest podjęta wspólnie, taki poród może zbliżyć do siebie przyszłych rodziców. Jeśli zdecydujecie się na poród rodzinny, musicie wspólnie przygotować się do tego wydarzenia. Najlepiej, gdyby partner przez okres ciąży uczęszczał z przyszłą mamą do szkoły rodzenia. Na zajęciach nauczy się rozpoznawać skurcze, pozna przebieg porodu i praktyczne sposoby pomocy partnerce.

Obecny - nieobecny Przyszły tata może uczestniczyć przy samym porodzie lub tylko podczas jego pierwszej fazy. Na każdym etapie musi mieć możliwość wycofania się, jeśli poczuje, że nie sprosta temu zadaniu. Partner nie powinien oglądać też momentu samego porodu, dlatego najlepiej będzie, gdy znajdzie miejsce obok przyszłej mamy lub za nią. Uchroni to związek przed problemami z seksualnością po

Coraz więcej par decyduje się na wspólny poród. Dla przyszłego ojca jest to niewątpliwie stresujące i pełne wątpliwości wydarzenie.

porodzie. Jeśli partner będzie bezpośrednio przyglądał się akcji porodowej, później może unikać kontaktu seksualnego z obawy przed wyrządzeniem krzywdy partnerce. Nic na siłę Obecność partnera przy porodzie pomaga radzić sobie z bólem i stresem. Przyszła mama czuje się bezpieczna i bardziej odprężona, co może wpłynąć na szybszy i łatwiejszy poród. Dodatkowo bezpośredni kontakt ojca z nowo narodzonym dzieckiem pogłębia więź między nimi. Jeśli jednak przyszła mama wymusi na partnerze obecność przy porodzie, może to przynieść odwrotny efekt. Poród to bardzo intymny moment. Jeśli oboje macie jakiekolwiek wątpliwości i obawy, pomimo iż dużo rozmawialiście na ten temat, nie róbcie niczego na siłę.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


20

PORÓD

dobieramy biustonosz do karmienia Po porodzie ciało kobiety ulega zmianom. W tym czasie szczególnie ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru i typu biustonosza, który zapewni wygodę oraz zdrowie Twoim piersiom.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


REKLAMA

Ponad 75 proc. dorosłych kobiet nieumiejętnie dobiera rozmiar stanika. Wskaźnik ten wśród świeżo upieczonych mam jest jeszcze wyższy. Odpowiedniego stanika możesz zacząć szukać już w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż będzie Ci on potrzebny zaraz po porodzie. Kupując biustonosz do karmienia, pamiętaj, aby miseczki były o numer większe. Muszą się w nich bowiem zmieścić wkładki laktacyjne. Jak sprawdzić swój rozmiar? Obwód pod biustem zmierz na wydechu, a od otrzymanego wyniku odejmij 5 cm. Otrzymaną liczbę zaokrąglij w dół. Przykładowo: jeśli wynik pomiaru to 82 cm, obliczamy: 82 cm – 5 cm = 77 cm, a więc Twój rozmiar to 75. Rozmiar miseczki znajdziesz w tabelach producentów biustonoszy, porównując wymiar pod biustem z obwodem biustu (mierzonym na wysokości sutków). Zwróć uwagę na różne modele biustonoszy do karmienia, na przykład rozpinane z przodu, które są łatwiejsze w użyciu. W sklepach znajdziesz też modele z odpinaną klapką – są wygodne i praktyczne. Dzięki nim można szybko przygotować się do karmienia. Jeśli nie wiesz, na jaki model się zdecydować, wybierz kilka rodzajów. Jest to dobre rozwiązanie między innymi dlatego, że biustonosze do karmienia szybko się rozciągają. Marki najczęściej wybierane przez młode mamy to: Mama Alles, Anita Maternity oraz Carriwell. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju, ale również wybór materiału i fasonu. Kobiety karmiące powinny skłaniać się ku naturalnym i przewiewnym materiałom, które szybko schną. Dla zdrowia i wygody warto zrezygnować ze staników z fiszbinami, które mogą powodować ucisk. Doskonałym rozwiązaniem są staniki bezszwowe, które dopasowują się do zmieniających się kształtów piersi. Są one tak wygodne i komfortowe, że mama nie czuje żadnego ucisku. Miękkie, bezszwowe biustonosze możesz zakładać także na noc. Dzięki temu także nocą będziesz mogła nosić wkładki laktacyjne, które chronią przed rozlaniem pokarmu.

Pożegnaj się z brzuszkiem

Poporodowy pas wyszczuplający z bawełny organicznej Lista sklepów dostępna na stronie:


22

PORÓD

szkoła rodzenia DLACZEGO warto?

Profesjonalne przygotowanie do porodu Twojego dziecka

Przyszli rodzice mają wiele wątpliwości i pytań związanych z rozwojem ciąży, przebiegiem porodu oraz opieką nad noworodkiem, szczególnie jeśli to ich pierwsze dziecko. Szkoła rodzenia oferuje przyszłym rodzicom profesjonalne odpowiedzi i niezastąpioną pomoc specjalistów. To także wsparcie w okresie połogu oraz w rozpoznawaniu i walce z depresją poporodową. Wsparcie dla przyszłej mamy Zajęcia w szkole rodzenia składają się z części teoretycznej i praktycznej. Przyszła mama uczęszcza na wykłady dotyczące rozwoju dziecka w czasie ciąży, przebiegu akcji porodowej oraz połogu. Wiedza ta jest niezbędna, by poznać wszelkie procesy zachodzące w jej ciele.

Praktyczna część obejmuje najczęściej sposoby radzenia sobie z bólem i strachem przed porodem, a także rozluźniające ćwiczenia fizyczne oraz zajęcia relaksacyjne. W szkole rodzenia przyszła mama pozna sposoby prawidłowego oddychania, podstawy opieki nad noworodkiem oraz nauczy się, jak prawidłowo karmić piersią. Zajęcia w szkole rodzenia różnią się od indywidualnych konsultacji z położną ich grupowym charakterem. Tutaj każda przyszła mama może dzielić się doświadczeniem, nawiązać wartościowe znajomości, a także wspólnie rozwiązywać problemy. Kiedy zacząć? Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej rozpocząć na początku III trymestru ciąży. Zapisz się wraz z bli-

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


PORÓD

ską ci osobą – razem zawsze raźniej. Przyszłej mamie przyda się wsparcie, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży. Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny, uczęszczajcie na zajęcia wspólnie z partnerem. Dzięki nim przyszły ojciec pozna przebieg porodu, swoją rolę w tym wydarzeniu, a także dowie się, w jaki sposób opiekować się noworodkiem. Jaką szkołę rodzenia wybrać? Szkoły rodzenia różnią się od siebie ujęciem tematyki i sposobem prezentacji treści, dlatego nie jest obojętne, którą szkołę wybierze przyszła mama. Każda kobieta poszukująca idealnej szkoły dla siebie przed podjęciem decyzji powinna zapoznać się z ofertą co najmniej kilku z nich i porównać propozycje. Warto zasięgnąć też opinii

23

innych mam – na forach internetowych lub wśród znajomych. Najbardziej optymalny jest wybór szkoły, w której grupy mają po około dziesięciu osób (swobodna atmosfera), a wykładowcy posiadają niezbędne wykształcenie i doświadczenie. Wybierając szkołę działającą przy szpitalu, w którym będziesz rodzić, dodatkowo możesz oswoić się z miejscem i poznać personel medyczny. W dobrej szkole rodzenia zajęcia prowadzone są przez przeszkolonych trenerów, położne, psychologów i fizjoterapeutów. Dostępne są również konsultacje z lekarzem ginekologiem lub pediatrą, dzięki czemu przyszła mama nie musi opierać się jedynie na wiedzy potocznej, która dociera do niej z każdej strony.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


24

PORÓD

polskie

szkoły rodzenia Przyszli rodzice mają wiele wątpliwości związanych z ciążą, porodem oraz opieką nad noworodkiem. Pomóc je rozwiązać może szkoła rodzenia, a nasz nowy cykl ma pomóc w jej wyborze. Historia mojej szkoły, czyli jak to się wszystko zaczęło? Jestem położną od 10 lat. Marzyłam, by zrobić coś nowego po to, aby pomagać przyszłym rodzicom w przygotowaniu do nowej roli. Wtedy powstała idea domowej szkoły rodzenia, by każda przyszła mama mogła świadomie urodzić swoje dziecko. Przyszła mama, przyszli rodzice, której(ych) nie zapomnę Pamiętam emocje, jakie towarzyszyły mi podczas porodu „mojego” pierwszego szkolnego dziecka – Antosia, którego mama pełna obaw przygotowywała się ze mną do porodu. Natura zadecydowała inaczej i ciąża zakończyła się cięciem cesarskim. Łzy szczęścia taty, ogromna radość mamy i moja, kiedy Antoś był na świecie. Pozdrawiam Kasię, Zdzisia i Antosia.

Nazwa szkoły rodzenia: „Bliżej Ciebie” Domowa Szkoła Rodzenia Kinga Węglarz Adres: ul. Bohaterów 1a, Łubnica woj. wielkopolskie Telefon kontaktowy: 509397444 Adres e-mail: bliżej.ciebie@wp.pl Data założenia: listopad 2012 Położna prowadząca: Kinga Węglarz

Dlaczego warto uczęszczać do szkoły rodzenia Dobry poród to świadomy poród. To natura podpowiada nam, jak rozpoznać oznaki porodu, jak poradzić sobie z bólem porodowym, jak karmić maleństwo… Trzeba jednak umieć te podpowiedzi wykorzystać, by świadomie uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. To właśnie umożliwia szkoła rodzenia. Czy wyróżnia się szkoła rodzenia Zajęcia mojej szkoły rodzenia odbywają się w zaciszu domowym kobiety ciężarnej. Elastyczne godziny i terminy spotkań, wyjątkowe – bo indywidualne podejście do kobiety pozwala uwierzyć we własne siły. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


Przyszła mama, przyszli rodzice, której(ych) nie zapomnę Utkwił mi w pamięci zwłaszcza jeden tata, który przyrównał nas do rodziny. To było niesamowite, bo szły za tym szczere rozmowy na intymne tematy: seksu, depresji, niepewności w nowej roli. Popłynęły też łzy. Dlaczego warto uczęszczać do szkoły rodzenia Eksperci szkoły rodzenia pokażą, że dobre przygotowanie do porodu to dobry start. Nie chodzi tylko o to, że poród może przebiegać łagodniej, ale o umiejętną pielęgnację maluszka. Bo poród to dopiero początek życia rodzinnego, które w dzisiejszych czasach stanowi nie lada wyzwanie. Czym wyróżnia się szkoła rodzenia Coachingowa szkoła rodzenia posiada wszystkie cechy klasycznej szkoły, wzbogacone o elementy poszerzające świadomość przyszłych rodziców. Tradycyjne wykłady i suche fakty zastąpiliśmy ćwiczeniami i symulacjami, które pomagają dotrzeć do intuicji, emocji i nawyków rodziców.

Nazwa szkoły rodzenia: Coachingowa Szkoła Rodzenia Miś Kuleczka Adres: Katowice, ul. Piotrowicka 17 Jaworzno, ul. Wojska Polskiego 2G Częstochowa, ul. Zaciszańska 25 Telefon kontaktowy: 601 55 89 53 Adres e-mail: szkolarodzenia@miskuleczka.pl Data założenia: 2012 r. Położna prowadząca: Magdalena Całka, Wioletta Przenniak-Cołta coach, trener

REKLAMA

Historia mojej szkoły, czyli jak to się wszystko zaczęło? Inspiracją była moja pierwsza ciąża - cała wokół niej niewiedza i masa niechcianych niespodzianek. Pomysł na szkołę „leżał”, Basia rosła. Gdy ok. 1,5 roku temu rodziłam syna, pomysł wrócił. Piękny i świadomy poród sprawił, że chciałam tym podzielić się z innymi kobietami. Chciałam, by miały dostęp do tej wiedzy przed pierwszym porodem.


26

PORÓD

poród z doulą kim jest? jakie są jej zadania? Rozmowa z doulą Heleną Chrostek-Stefaniak

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


Czy doradztwo oferowane przez doulę staje się popularne w Polsce? – Z pewnością dużo kobiet dowiaduje się o istnieniu douli, między innymi za pośrednictwem mediów. W ostatnich latach coraz więcej przyszłych mam wybiera doulę na osobę, która oferuje profesjonalne wsparcie w czasie ciąży, porodu i w okresie połogowym. To dobry znak, ponieważ zwiększa się świadomość przyszłych mam. W jaki sposób pracuje doula? – W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Doula w Polsce (www. doula.org.pl), które spisało standardy pracy douli. Doule możemy umownie podzielić na doule przedporodowe, porodowe i poporodowe. Większość z nas oferuje pełne wsparcie dla kobiety (przed, w trakcie i po porodzie). Doula spotyka się z kobietą przed porodem

– rozmawiają, poznają się, a doula odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości rodziców. Jeśli kobieta wybiera doulę na osobę towarzyszącą w trakcie porodu, doula jest w pełnej gotowości (najczęściej tydzień przed i tydzień po terminie porodu). W momencie rozpoczęcia akcji porodowej doula przyjeżdża na miejsce, gdzie odbywa się poród (dom, szpital) i wspiera przyszłą mamę bądź oboje rodziców. Proponuje masaż (np. chustą rebozo), pomaga wybrać komfortową pozycję, a czasami po prostu zwyczajnie trzyma za rękę. Po porodzie doula odwiedza świeżo upieczonych rodziców i przekazuje im niezbędne informacje.

REKLAMA

Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o doulach. Kim właściwie jest doula? Czy doula to zawód? – Doula to doświadczona kobieta, posiadająca wiedzę na temat ciąży, porodu i połogu. Doula wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, a także towarzyszy w czasie porodu. Służy również radą przy podejmowaniu przez przyszłą mamę decyzji. Zapewnia niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla kobiety, a także jej rodziny. Doule nie posiadają wykształcenia medycznego, nie są położnymi i nie przyjmują porodów. W tej chwili w Polsce doula nie jest zawodem, ale ja (i pewnie większość moich koleżanek doul) liczę, iż w przyszłości zostanie wpisana na listę zawodów.

Coraz więcej przyszłych mam wybiera doulę na osobę, która oferuje wsparcie w czasie ciąży, porodu i w okresie połogowym Czy istnieje potwierdzenie kwalifikacji douli? – Potwierdzeniem kwalifikacji jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla doul. W tej chwili takie szkolenia organizuje Stowarzyszenie Doula w Polsce oraz Fundacja Rodzić po Ludzku. Część douli (zrzeszonych w Stowarzyszeniu) jest obecnie na stażu, a po jego pozytywnym zakończeniu uzyskają certyfikat. Helena Chrostek-Stefaniak, doula na stażu, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce, www.helenadoula.wordpress.com

www.babymel.pl


28

JESTEM MAMĄ

żywienie po porodzie Ciąża i poród obciążają organizm, zwiększają zapotrzebowanie na składniki odżywcze i rozstrajają gospodarkę hormonalną. Często zdarza się, że waga ciała po porodzie jest dużo większa, niż oczekiwała tego przyszła mama. Jeśli przed porodem odżywiałaś się zdrowo i uzupełniałaś niezbędne witaminy i minerały, teraz, kiedy jesteś już mamą, powinnaś kontynuować ten styl odżywiania.

Świeżo upieczona mama powinna trzymać się zasad racjonalnego żywienia:

Po porodzie powinnaś skupić się głównie na zrównoważeniu diety, uzupełnieniu jej w wapń i żelazo, by nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych. Jeśli jesteś mamą karmiącą, Twój organizm zwiększa dodatkowo zapotrzebowanie na energię. W okresie laktacji potrzebujesz około 500 kcal więcej, ale oczywiście nie oznacza to, że powinnaś jeść dwa razy więcej. Odpowiednią wartość energetyczną znajdziesz w zdrowych i smacznych koktajlach.

• • • • •

jeść co najmniej pięć posiłków dziennie wybierać produkty lepszej jakości uzupełniać dietę w żelazo, wapń, witaminę C i nienasycone kwasy tłuszczowe spożywać ciepłe i gotowane posiłki pamiętać o dużej ilości płynów – ok. 3 litrów dziennie zielonej herbaty (lub ziołowej), wody i niesłodzonych soków ograniczyć spożycie soli, ostrych przypraw oraz białego cukru unikać tłustych, smażonych i przetworzonych potraw, pieczywa żytniego, kurczaków i wędlin niewiadomego pochodzenia (znajdują się w nich konserwanty i antybiotyki), a także pokarmów wzdymających (kapusta, fasola, cebula, groch, kasza gryczana)

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


JESTEM MAMĄ

29

Warto też częściej sięgać po pomidory (witamina C), brokuły, szpinak, natkę pietruszki, ryż, kaszę mannę, ryby pieczone w folii, orzechy, ziemniaki gotowane i pieczywo pszenne. Podstawę diety w dużej mierze powinny stanowić warzywa (szczególnie te gotowane na parze), różnego rodzaju owoce, a także białko. Niezbędne są też tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6), które można znaleźć między innymi w oliwie z oliwek, nierafinowanym oleju rzepakowym, a także w rybach. Pomagają one skórze wrócić do dawnej formy i są bogatym źródłem witamin D, E i K. Dieta karmiącej mamy W okresie laktacji należy bezwzględnie zrezygnować z kawy i czarnej herbaty, a także alkoholu. Dla wytworzenia wartościowego pokarmu niezbędna jest odpowiednia ilość tłuszczy (nienasyconych, zawartych w roślinach i rybach), a także witamin (owoce, warzywa). Istotna jest również odpowiednia ilość białka i wapnia. Karmiąca mama powinna uważać na nadmierne spożycie mleka krowiego i jego przetworów. Mleko zawiera bowiem silne alergeny, które mogą uczulić dziecko i przyczynić się do wystąpienia problemów z nietolerancją laktozy. Warto szukać źródeł wapnia w innych produktach, takich jak mleko roślinne (sojowe, ryżowe lub migdałowe) czy orzechy (włoskie, nerkowce). Podobnie spożywanie niektórych owoców i soków (cytrusy, truskawki) może powodować alergie, a także kolki u maluszka. Używaj łagodnych przypraw ziołowych, natki, koperku, bazylii. Do sałatek i surówek dodawaj łyżkę oleju rzepakowego, bogatego źródła niezbędnych dla rozwoju mózgu dziecka kwasów omega-3. Możesz też stosować siemię lniane mielone oraz nasionka, np. dodając je do koktajli czy sałatek owocowych. Racjonalne i zdrowe odżywianie pomoże Ci powrócić do dawnej formy i uzupełnić niezbędne składniki w organizmie. To także recepta na prawidłowy rozwój dziecka karmionego piersią. Często jednak dieta nie wystarcza, by uzupełnić składniki odżywcze. Jeśli chcesz dodatkowo sięgnąć po suplementy lub zestawy witamin dla kobiet w ciąży, skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że najlepiej przyswajalne witaminy i minerały to te zawarte w świeżych produktach spożywczych. magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


30

JESTEM MAMĄ

Zadbaj o bezpieczny sen dziecka Sen noworodka budzi u rodziców wiele lęków i emocji. Niemowlę potrafi przespać nawet 18 godzin na dobę. Dlatego jeszcze przed narodzinami dziecka warto poznać zasady bezpiecznego snu niemowląt i przygotować odpowiednio łóżeczko dla dziecka.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


Przede wszystkim pamiętaj, by kłaść maluszka do snu na równej powierzchni, dzięki czemu zapewnisz mu właściwe podparcie kręgosłupa. Pozycja boczna i na brzuszku nie jest dla dziecka odpowiednia, chyba że zalecił ją lekarz. Podczas snu należy zapewnić niemowlęciu maksymalną swobodę oddechu. Przykrywanie dziecka lekkim kocykiem bądź prześcieradłem oraz usunięcie z łóżeczka poduszek znacznie zmniejszą zagrożenie. Nie należy nad łóżeczkiem umieszczać niczego, co mogłoby spaść. Bardzo duże zagrożenie stanowi także dym papierosowy – nawet wolne od niego pomieszczenie powinno się regularnie wietrzyć, jednocześnie nie dopuszczając do zbyt dużych wahań temperatury (najlepiej jeśli w pokoju dziecka utrzymuje się ona stale na poziomie 18-22°C). Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii radzi: Zachowuj regularny tryb życia dziecka, by uchronić je przed stresem wywołującym niepożądane reakcje – przestrzegaj stałych godzin snu i karmienia. Pamiętaj o regularnym karmieniu piersią i podawaniu innych płynów. To ważne szczególnie latem, gdy organizm szybciej traci wodę. Zadbaj też o to, by odstęp między szczebelkami łóżeczka nie był większy niż 8 centymetrów. Główka dziecka może zaklinować się w zbyt szerokiej szczelinie.

REKLAMA

Oddech małego dziecka nie jest tak głęboki jak oddech dorosłego człowieka. Czasem trudno jest zauważyć, czy maluch podczas snu rzeczywiście oddycha. Niestety, zdarza się, że u niemowlęcia występuje chwilowy bezdech. Jeśli trwa on dłużej niż 15-20 sekund, może przyczynić się do tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Co robić, by uniknąć zagrożeń czyhających na dziecko podczas snu?

Elektroniczna Niania SWITEL BCC58

Video Niania LUVION Grand Elite z ekranem 3,5”

Video Niania nowej generacji na smartfon i tablet IBABYMONITOR

Mobilny monitor oddechu SNUZA Hero

Zawsze blisko, zawsze razem

Aby wyeliminować zagrożenie SIDS, należałoby stale obserwować ruch klatki piersiowej dziecka. Niestety, jest to metoda mało skuteczna i kłopotliwa, ponieważ wymaga stałej obserwacji malucha. Na rynku dostępne są specjalne monitory oddechu, które uruchamiają alarm, jeśli dziecko nie oddycha dłużej niż kilkanaście sekund. Urządzenia te – wydając głośny sygnał – mogą uratować życie niemowlęcia, jednocześnie odciążając rodziców od konieczności stałego monitorowania jego oddechu.

www.videoniania.pl


32

JESTEM MAMĄ

powrót do formy po porodzie Po urodzeniu dziecka każda kobieta chce jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Poród to duże obciążenie dla organizmu, dlatego na początku należy skupić się na odzyskaniu sił. Pierwsze tygodnie świeżo upieczona mama powinna spędzić na odpoczynku.

skórę. Innym rozwiązaniem jest wizyta u kosmetyczki, która wybierze odpowiedni i bezpieczny zabieg minimalizujący nieestetyczne blizny. Karmiące mamy szczególnie powinny zadbać o swój biust. Piersi stają się większe i cięższe w okresie laktacji, dlatego niezbędna okaże się wygodna i dopasowana do potrzeb bielizna.

Nabierz sił i zadbaj o siebie. Idź na zakupy, wybierz się do fryzjera lub kosmetyczki. Twoje dziecko potrzebuje szczęśliwej i wypoczętej mamy, która ma energię niezbędną do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Aktywność fizyczna po porodzie Waga ciała po urodzeniu dziecka może odbiegać od tej, którą świeżo upieczona mama mogła pochwalić się przed porodem. Oprócz prawidłowej diety, odzyskać formę pomoże Ci aktywność fizyczna. Nie spiesz się. Poczekaj, aż Twoje ciało, które niedawno było poddane dużemu wysiłkowi, będzie gotowe. Pierwsze tygodnie po porodzie zarezerwuj sobie na odpoczynek i drobne przyjemności. Dopiero gdy poczujesz się na siłach, rozpocznij trening

Skóra po porodzie nie jest już tak elastyczna i jędrna jak kiedyś. Na półce mamy powinny więc znaleźć się kremy nawilżające i ujędrniające. Naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą uelastycznią

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


JESTEM MAMĄ Od czego zacząć? Najważniejsza jest prawidłowa technika oddychania podczas ćwiczeń. Aby ją wypracować, połóż się wygodnie na plecach. Wykonuj wdechy, wypychając do przodu brzuch, a następnie wydechy – wciągając mięśnie brzucha. Pamiętaj też o prawidłowej postawie ciała, która nie nadwyręży kręgosłupa. Nie skupiaj się tylko na częściach ciała najbardziej zmienionych przez ciążę, ale trenuj wszystkie partie, zwiększając ich siłę. Mięśnie po porodzie są albo zbyt rozluźnione, albo zbyt spięte. Na samym początku skoncentruj się na ćwiczeniach rozciągających, a nie wysiłkowych.

Jednym ze sposobów na powrót do formy po ciąży i porodzie jest aerobik. Wysiłek aerobowy korzystnie wpływa na pracę serca, układ krążenia i układ oddechowy. Ćwiczenia tlenowe spalają tkankę tłuszczową, a trening siłowy poprawia kondycję, a także wzmacnia poszczególne grupy mięśniowe. Wymaga jednak dużego wysiłku i najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się z lekarzem, zanim rozpoczniesz tę formę ćwiczeń.

1.

Popularny wśród kobiet jest pilates. To zestaw unikalnych ćwiczeń, mających na celu wzmocnienie mięśni, odciążenie kręgosłupa, poprawę postawy, uelastycznienie ciała oraz ogólną poprawę zdrowia osób ćwiczących. Ćwiczenia wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają nas w dobry nastrój i poprawiają wygląd naszego ciała.

2.

Gimnastyka tai chi to doskonały sposób na relaks, osiągnięcie harmonii i kontroli nad ciałem, poprawienie koordynacji ruchowej oraz rozluźnienie mięśni. Regularne ćwiczenia mogą przynieść sporo korzyści dla układu mięśniowego, kostnego i krążenia. Tai chi nie wymaga przy tym dużego wysiłku i jest bezpieczny.

3.

33

4.

Joga uznawana jest za zestaw ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia. Ćwiczenia pod okiem trenera doskonale wpłyną na odporność organizmu, koordynację ruchową, zwiększą elastyczność ciała i siłę mięśni. Pływanie to jeden z najkorzystniejszych sportów, bo angażuje wszystkie grupy mięśni. Zwiększa też wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Możesz zacząć pływać, gdy zagoi ci się rana (krocza lub po cesarce) i przestaniesz krwawić, a więc po czterech–sześciu tygodniach od porodu. Dobre są ćwiczenia w wodzie: maszerowanie, krążenie ramionami, wymachy nóg. Ćwicząc, pokonujesz opór wody – to dobrze modeluje sylwetkę.

5.

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Można uprawiać go zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Rozwija wszystkie mięśnie kończyn dolnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków oraz łagodzi napięcia mięśniowe.

6.

Podobnie skuteczne są ćwiczenia wykonywane w domu. Należy jednak wtedy pamiętać, by trening był lekki i nieforsujący. Wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające ramiona, uda i pośladki. W prosty sposób możesz wzmocnić mięśnie brzucha, wykonując np. brzuszki skośne. Również popularne ćwiczenie „koci grzbiet” pomoże wzmocnić mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Ćwiczenia w domu wykonuj systematycznie, gdyż tylko wtedy osiągniesz zamierzony efekt. Pomimo obowiązków spróbuj znaleźć czas na ćwiczenia. Wykonywanie ich doda Ci energii i wzmocni organizm. Dodatkowo aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na stan skóry. Dzięki ćwiczeniom znowu poczujesz się kobieco i atrakcyjnie, a także uwolnisz się od codziennych stresów.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


34

JESTEM MAMĄ

bezpieczna kąpiel noworodka Kąpiel niemowlaka u większości rodziców budzi niepokój. Obawy są całkowicie naturalne i uzasadnione. Małgorzata Całka, położna, udzieliła nam odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


JESTEM MAMĄ Kiedy kąpać noworodka? Dzień powrotu ze szpitala to wiele emocji i wrażeń dla całej rodziny. Kąpiele noworodka najlepiej zacząć od następnego dnia, powtarzając czynność codziennie, o stałej porze. Dzięki temu zapewnimy dziecku poczucie bezpieczeństwa, a także nauczymy go określonego rytmu dnia. Powinniśmy wybrać porę pomiędzy karmieniami, aby dziecko nie było głodne, a co za tym idzie – niecierpliwe i zdenerwowane. Podobnie, nie zaczynajmy kąpieli zaraz po karmieniu, gdyż maluszek uleje posiłek. Jeżeli noworodek nie lubi kąpieli, można wprowadzić co drugi dzień tzw. chusteczkowanie. Polega ono na przemywaniu ciała maluszka samymi chusteczkami. Jak przygotować się do kąpieli? Przed rozpoczęciem kąpieli musimy przygotować: • • •

• • • • • • • • • •

wanienkę z niewielką ilością wody ręcznik z kapturkiem pieluszkę tetrową do pierwszych kąpieli (otulamy nią maluszka, by oswoić go z nową sytuacją) niezbędne kosmetyki (płyn do kąpieli i specjalne mydło dla niemowlaków) pojemnik z przegotowaną wodą (do toalety twarzy i narządów płciowych) płatki kosmetyczne pieluszki (pampersy) krem przeciw odparzeniom, bez cynku szczoteczkę do mycia jamy ustnej czyste ubranko czapeczkę do ubrania na pół godziny po kąpieli, by maluch się nie przeziębił rożek temperatura wody powinna mieć około 36–37 stopni Celsjusza.

Czy kosmetyki są bezpieczne dla noworodka? Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Kosmetyki dla maluszka nie powinny zawierać parabenów, czyli konserwantów przedłużających datę ważności. Najlepsze do kąpieli są emolienty, tzw. środki bez mydła. Natłuszczają skórę noworodka i nie niszczą jej ochronnej warstwy. Wystarczy dodać je do wody i przemywać nią dziecko.

35

W jaki sposób trzymać dziecko podczas kąpieli? Głowę dziecka delikatnie podtrzymujemy na ramieniu, a dłoń wkładamy pod pachę maluszka. Jego pupa może swobodnie leżeć na dnie wanienki. Kąpiel noworodka zaczynamy od głowy, pamiętając o różnych zakamarkach – między innymi za uszami i pod szyją. Mokrą ręką delikatnie masujemy główkę maluszka, polewając ją wodą. Trzeba uważać, by woda nie spłynęła po twarzy. Później możemy przejść do mycia rączek, tułowia, nóżek i pośladków. Jak dbać o oczy i uszy? Zabiegi pielęgnacyjne oczu i uszu najlepiej rozpocząć tuż po kąpieli. Po wyjęciu maluszka z wanienki kładziemy go na przewijaku. Twarz noworodka myjemy przegotowaną wodą i specjalnie do tego przygotowanymi płatkami kosmetycznymi. Osobno myjemy każde oczko, przecierając od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Również płatkami kosmetycznymi (nie używamy patyczków) myjemy uszy, ale tylko z zewnątrz. Następnie czyścimy miejsca za uszami, dziurki nosa i jeśli jeszcze maluszek ma cierpliwość, możemy wykonać toaletę jamy ustnej. W tym celu używamy specjalnej szczoteczki dla noworodków lub zwykłych gazików nawiniętych na palec. Kiedy kąpiel dobiegnie końca Po kąpieli delikatnie osuszamy dzidziusia ręcznikiem, pamiętając o wszystkich fałdkach, okolicach pod szyją, za uszami i w pachwinach. W tym czasie należy główkę maluszka schować do kaptura lub okryć ręcznikiem, by noworodek się nie przeziębił. Jeśli do kąpieli użyte były emolienty, nie ma potrzeby dodatkowo nawilżać i natłuszczać skóry. W innym przypadku warto użyć oliwki nawilżającej. Po przetarciu narządów płciowych przegotowaną wodą i osuszeniu smarujemy pupę kremem bez cynku. Po wykonaniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych ubieramy naszego noworodka i zawijamy w rożek. Małgorzata Całka, położna. Pracuje w szkole rodzenia Miś Kuleczka www.miskuleczka.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


36

JESTEM MAMĄ

pOZNAJ TAJEMNICE

PAWEŁ ZAWITKOWSKI fizjoterapeuta, autor książek i filmów „Mamo, Tato, co Ty na to” www.mamotatocotynato.pl

ROZWOJU SWOJEGO dziecka Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Każde ma nieco inną charakterystykę, inne cechy rozwoju, każde ma prawo obrać jedną z co najmniej kilkunastu strategii zdobywania kolejnych umiejętności. Wydaje się, że to oczywiste. Ale kiedy pojawia się dziecko, szybko o tym zapominamy. Na początku zajęci jesteśmy „ogarnianiem” sytuacji i uczeniem się – u boku przedziwnie i codziennie zaskakującego nowego członka rodziny – nowego rytmu życia, nowych zachowań, nowych wyzwań. Mierzymy się z setkami wątpliwości i lęków. Czy moje dziecko dobrze się rozwija? Czy jest zdrowe? Czy dobrze się nim opiekuję i czy dobrze wykonuję wszelkie obowiązki? Jak wspomagać moje dziecko w rozwoju? Dlaczego moje dziecko nie reaguje tak jak inne? Umysł i ciało dziecka są jak gąbka – chłoną wszelkie doświadczenia i bodźce z otoczenia. Porównać to można jedynie do burzliwych zamieszek w czasie rewolucji – tyle się dzieje. Nawet w trakcie snu dziecko nie tylko regeneruje swe siły, ale też analizuje, przetwarza informacje, jakie zdołało zebrać na jawie. Dlatego tak wiele uwagi przywiązujemy do warunków snu niemowląt. To fundament rozwoju dziecka, jego układu nerwowego, pokarmowego i całego funkcjonowania.

Dziecko od początku życia uczy się tego, co rejestrują jego wszystkie zmysły: wzrok, słuch, smak, a przede wszystkim czucie. To powierzchowne i to głębokie – czucie pozycji przemieszczania się jego ciała na podłożu i w przestrzeni. Każdy bodziec wywołuje reakcję całego ciała dziecka. W trakcie kolejnych tygodni i miesięcy dziecko uczy się dopiero rozróżniać bodźce istotne i te nieważne. Jak reagować na te przyjazne i te burzące jego poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego na początku na każdy bodziec – mniej lub bardziej agresywny, traumatyczny, choćby zaskakujący – ma prawo reagować totalnie: płacząc, prężąc się i krzycząc. Jednak jak będzie reagowało później i jak będzie się rozwijało, zależy od kilku czynników, których znajomość pomoże nam tworzyć idealne warunki rozwoju dla naszego dziecka i neutralizować przynajmniej te podstawowe przyczyny kłopotów maluchów. Przy okazji zauważymy, że na niektóre zdarzenia i przypadłości - niestety - mamy niewielki wpływ. Wtedy najlepszą pomocą jest po prostu bycie razem z dzieckiem i pełne czułości oraz ciepła przeżywanie razem z nim tych trudnych chwil. To czasem jest więcej warte niż lekarstwa.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


JESTEM MAMĄ Każdy rodzic, wcześniej czy później, zauważy, jak ogromna jest rozpiętość cech i możliwości jego dziecka. Jak różne jest tempo zdobywania kolejnych umiejętności. Jak różne są temperament, sposób reagowania, cechy zmysłów, w tym czucia, słuchu, wzroku itd. Jak różne są waga i tempo jej przybierania, wzrost, strategie adaptacji do nowych warunków, zwykłych dolegliwości wieku dziecięcego czy bodźców płynących z otoczenia. Te różnice stanowią o wyjątkowości naszego dziecka, a także każdego z nas z osobna. Dlaczego zatem wymagamy, by nasze dziecko z dokładnością co do tygodnia życia realizowało wszelkie zadania rozwojowe dokładnie tak, jak zostało to opisane w książce, w internecie, tak jak robią to inne dzieci? To niemożliwe Gromadzenie i analiza doświadczeń to fundament rozwoju. Można to przyrównać do treningu. W zależności od możliwości dziecka każdy trening przynosi postęp. Ale i tu – w zależności od potencjału dziecka uwarunkowanego informacją genetyczną – obowiązują pewne reguły. Podstawową jest wymaganie od dziecka takich rezultatów, na jakie rzeczywiście je stać. Unikanie zadań lub doświadczeń przekraczających jego możliwości, umiejętność percepcji, przetwarzania i analizy bodźców, wcześniejszych doświadczeń, ograniczeń i możliwości. W końcu nasze działania powinny odpowiadać jego (dziecka) zainteresowaniom, motywacji, emocjom i setkom innych cech, które należy szanować, należy się w nie wsłuchiwać i uczyć się ich.

37

Idealnym przykładem jest tempo nauki umiejętności siadania i czworakowania. Każda nowa umiejętność wymaga odpowiedniego przygotowania. Każde dziecko, koniec końców, będzie siadało, czworakowało, stawało i biegało. Jedne wcześniej, inne później. Jedne zanim zaczną czworakować, wstaną na nóżki, inne czworakowaniu poświęcą nawet trzy miesiące. Na tę naukę składają się tysiące doświadczeń i umiejętności opanowane przez dziecko wcześniej. Nawet fakt, że podłoga jest śliska, może skutecznie zniechęcić niemowlę na jakiś czas do prób czworakowania albo zachęcić do wyboru jednej z asymetrycznych strategii przemieszczania się. Na przykład do siadania potrzebna jest umiejętność obracania i podporu w leżeniu na brzuchu. Jeżeli dziecko nie lubiło leżeć na brzuchu i obracać się przez pierwszych pięć–sześć miesięcy życia, nie powinno nas dziwić, że zacznie później siadać, a zdarzyć się również może, że nie zdąży zacząć czworakować, zanim zorientuje się, że może przecież już stanąć przy mebelkach czy nogach rodziców. Dlatego często przypominamy o tzw. oknach rozwojowych, czyli okresach, w których niemowlę zdobywa kolejne umiejętności. Nieprawdą jest, że z dniem ukończenia 6 miesiąca musi usiąść, a kiedy ma 12 miesięcy, musi zacząć chodzić. Niektóre niemowlęta pięknie wykonują te czynności kilka tygodni czy miesięcy wcześniej, inne później. Dla czworakowania te widełki mieszczą się między 6. a 10. miesiącem życia. Reguły te możemy odnieść do kolejnych umiejętności, ale o tym następnym razem…

Seria „MAMO, TATO, co Ty na to?” zwyciężyła w plebiscycie miesięcznika Dziecko w kategorii najlepsze książki o rozwoju, pielęgnacji i wychowaniu dziecka.

m a g a z yw n ssklepie upermama.pl | czerwiec-lipiec 2013 seria dostępna

zakupy w sklepie mamotatocotynato.pl -10% naz kodem promocyjnym SUPER-MAMA-VI

REKLAMA


38

MAMA W PODRÓŻY

podróże małe i duże Podróżowanie z małym dzieckiem jeszcze do niedawna mogło sprawić trudności wielu rodzicom, także tym doświadczonym. Dziś w podróż – zarówno tę małą, jak i dużą – możesz zabrać maluszka bez przeszkód. Pamiętaj jednak, że niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na infekcje, przeziębienia, porażenia słoneczne i odwodnienie. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem pediatrą i wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do podróżowania. Jak przygotować się do wyjazdu? Marta i Marcin, rodzice 11-miesięcznego Stasia, myśleli o podróży już od dawna, ale odwlekali wspólny wyjazd za granicę. – Pomysł z wyjazdem za granicę pojawił się, gdy Staś miał skończone trzy miesiące. Oboje z Marcinem uwielbiamy podróże, ale chcieliśmy na początku przygotować naszego synka do podróży. Jeździliśmy trochę po kraju, by oswoić go z samochodem i ze zmianą otoczenia. Kiedy Staś skończył dziesięć miesięcy, pojechaliśmy do Grecji, gdyż tam ponoć flora bakteryjna obecna w klimacie różni się najmniej od naszej, polskiej. Obawialiśmy się trochę tłumów i hałasu, ale wybraliśmy półwysep Chalkidiki – warto było zaryzykować – mówi Marta.

Bez względu na to, czy przed nami krótki wyjazd z niemowlakiem na weekend, czy też planujemy dłuższy urlop, powinniśmy się do podróży z dzieckiem właściwie przygotować. Organizując wyjazd za granicę, przed podróżą musisz sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieracie, jest dostęp do opieki lekarskiej. Dowiedz się również, jakie szczepienia powinno mieć twoje dziecko, by chronić je przed niebezpiecznymi chorobami. W zależności od tego, jaki środek lokomocji wybierzesz (samochód, pociąg czy samolot), musisz zorganizować miejsce do pielęgnacji maluszka (np. przewijania, karmienia). Niektóre dzieci cierpią na chorobę lokomocyjną. Zdarza się bardzo rzadko w przypadku maluchów do drugiego roku życia, jednak warto poradzić się lekarza lub farmaceuty, jak jej zapobiegać. Czy moje dziecko poradzi sobie w nowym miejscu? Dziecko potrzebuje więcej czasu niż osoba dorosła, by zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Organizm maluszka dłużej przyzwyczaja się do zmiany

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


MAMA W PODRÓŻY

klimatu, temperatury otoczenia czy strefy czasowej. Zajmuje to kilka dni, dlatego wybierając się na wczasy, zarezerwujcie sobie przynajmniej dwa tygodnie na odpoczynek. Jakie miejsce pobytu wybrać? Najlepiej wybierać miejsca, gdzie jest stały dostęp do wody i aneksu kuchennego. Hotel to rozwiązanie bardzo atrakcyjne dla dziecka, szczególnie jeśli będą dostępni tam animatorzy. Jeśli udajecie się w podróż organizowaną przez biuro podróży, wybierzcie ofertę z atrakcjami dla dzieci. W pensjonacie będzie mniej tłoczno niż w hotelu. Rodzinna atmosfera sprawi, że maluszek poczuje się swobodniej. Aby dziecko nie nudziło się podczas pobytu, możecie zabrać ze sobą DVD z ulubionymi bajkami. – Wybraliśmy hotel rodzinny, wraz z animatorami i świetną rozrywką dla dzieci. W hotelu były też basen, zjeżdżalnie i specjalnie wydzielone pomieszczenie do zabawy. Staś był bardzo zainteresowany tymi atrakcjami – mówi Marcin.

39

Jakich formalności należy dopełnić? Żeby móc podróżować z dzieckiem na terenie Unii Europejskiej, musisz wyrobić maluszkowi dowód osobisty. Koszt takiego dokumentu to 30 zł, a wszelkie formalności załatwisz w urzędzie miasta, w którym mieszkasz. Jeśli jednak wybierasz się poza granice UE, maluchowi musisz wyrobić paszport – tymczasowy lub biometryczny. Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego to 30 zł, natomiast paszportu biometrycznego – 60 zł. Musimy jednak pamiętać, że na wyrobienie dokumentów należy czekać około 30 dni. Przed wyjazdem za granicę musisz również ubezpieczyć maluszka. Jeśli wybierasz się w podróż do krajów Unii Europejskiej, niezbędna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzymać, musisz złożyć odpowiedni formularz w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku gdy kraj, który planujecie odwiedzić, nie należy do Unii Europejskiej, pamiętaj o wykupieniu podstawowego ubezpieczenia.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


40

MAMA W PODRÓŻY

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


MAMA W PODRÓŻY

41

wakacje

Z Brzuszkiem Lato w pełni, a my czekamy niecierpliwie na wakacyjny wyjazd. Przyszłe mamy zasługują na chwile relaksu i odpoczynku przed nadchodzącymi wyzwaniami. Wyjazd jest także doskonałą okazją, by spędzić ze swoim partnerem ostatnie chwile sam na sam, jeszcze zanim na świat przyjdzie wyczekiwany maluszek. Jak dobrze przygotować się na wakacje z brzuszkiem? Zanim wyruszycie w podróż, przyszła mama musi upewnić się, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do wakacyjnego wyjazdu. W pierwszej kolejności niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli otrzymasz zielone światło, nie zapomnij o niezbędnym przygotowaniu do podróży. Skompletuj osobistą apteczkę i zaopatrz się w dokumentację ciążową – zabierz wyniki ostatnich badań i kartę ciąży. Najważniejszy jest dobry plan Planując wakacyjny wyjazd, musisz wziąć pod uwagę czas wyjazdu i stopień zaawansowania

ciąży. Najlepszymi miesiącami na urlop są czerwiec, druga połowa sierpnia i wrzesień. Doskonale odprężysz się, jeśli właśnie znajdujesz się w II trymestrze ciąży (czwarty, piąty i szósty miesiąc). To właśnie wtedy ciężarne czują się najlepiej, mając już za sobą poranne mdłości i zawroty głowy, a są jeszcze przed dolegliwościami charakterystycznymi dla III trymestru (obrzęki nóg, problemy z kręgosłupem). Na środek transportu wybierz samochód, pociąg lub samolot (jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań, a termin rozwiązania nie jest wyznaczony wcześniej niż w ciągu ośmiu tygodni). Unikaj natomiast podróży autokarem – panuje w nim tłok, często nie ma toalet ani możliwości rozprostowania nóg. Wycieczka z plecakiem czy leniwy odpoczynek? Nie bez znaczenia w przypadku wakacyjnego wyjazdu przyszłej mamy jest również miejsce, w które się wybiera. Wycieczki z plecakiem na drugi koniec świata zostaw na inną okazję. Wiążą się z nimi niebezpieczne

dla ciąży szczepienia ochronne, wysokie temperatury oraz obca flora bakteryjna. Ponadto w razie problemów zdrowotnych może Ci ciężko być porozumieć się z lekarzem. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są podróże po kraju lub za granicę, w miejsce o podobnym klimacie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kraje Morza Śródziemnego czy romantyczny Paryż, pamiętaj, że niektóre rozrywki nie są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Unikaj dużego wysiłku fizycznego – dźwiganie bagaży zostaw swojemu partnerowi i zrezygnuj z ekstremalnej aktywności fizycznej (skoki na bungee czy nurkowanie głębinowe nie są dobrym pomysłem). Najlepiej pozostań przy łagodnym wysiłku fizycznym, pływaniu i wylegiwaniu się pod parasolem przeciwsłonecznym. Planując wakacyjny wyjazd, przyszła mama powinna przede wszystkim myśleć o swoim bezpieczeństwie. Jeśli o nie zadba, urlop przyniesie same korzyści i mnóstwo radości.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


42

MAMA W PODRÓŻY

pierwsze wakacje

z niemowlakiem Letnie miesiące to czas urlopów i odpoczynku. Świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się, jak będą wyglądać ich pierwsze wakacje z nowym członkiem rodziny. Wspólne spędzanie czasu buduje więź i daje wiele radości. Jeśli lekarz pediatra nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, można wybrać się z maluchem na urlop. Trzeba jednak pamiętać, że niemowlę nie lubi zmian w harmonogramie dnia. Wspólny wyjazd powinien być przyjemnością a nie stresem, zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Nie musicie na siłę wybierać się na wakacje, jeśli nie jesteście jeszcze gotowi i gdy czujecie, że spacery po parku w zupełności wam wystarczą. Kiedy można? Najlepiej wybrać się na urlop, gdy niemowlę będzie miało już skończone trzy–cztery miesiące. Jest wtedy bardziej odporne i silniejsze niż w pierwszych tygodniach życia. Po tym okresie ustępują również niektóre dole-

gliwości i problemy, które podczas wspólnych wakacji mogłyby przeszkodzić w wypoczynku (np. ulewanie, kolka). W podróż najlepiej wybrać się przed drzemką niemowlaka lub wcześnie nad ranem. Jest wtedy szansa, że maluszek prześpi całą drogę.

W samochodzie tata powinien zainstalować specjalny fotelik dostosowany do wieku i wagi dziecka. Klimatyzacja musi być dokładnie oczyszczona i odgrzybiona.

Gdzie wybrać się w pierwszą podróż? Pierwsza wyprawa niemowlaka nie powinna wiązać się ze zmianą klimatu i długą podróżą. Doskonale sprawdzi się wyjazd na łono natury, do miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Pierwszy wyjazd jest nowością dla malucha, trzeba go więc z podróżowaniem oswoić. Wyjazd najlepiej zorganizować własnym samochodem, dzięki czemu możliwe będą częste postoje i przerwy – z własnym środkiem transportu łatwiej będzie nam kontrolować sytuację. Musimy zaplanować podróż, uwzględniając zachowania i preferencje maluszka.

Najlepiej wybrać się na pierwszy urlop, gdy dziecko będzie miało trzy–cztery miesiące. Jest już wtedy odporniejsze i silniejsze. Jeśli wszystko zaplanujecie i zadbacie o szczegóły, wspólny czas będziecie spędzać na odpoczynku i radosnych chwilach

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


REKLAMA

Nie bez znaczenia jest też miejsce pobytu podczas wypoczynku. Przed rezerwacją pokoju w hotelu lub pensjonacie musimy dowiedzieć się, czy dane miejsce jest dostępne dla osób z małymi dziećmi (głównie niemowlętami). Skontaktujmy się wcześniej z obsługą, by ustalić, czy dostępne są udogodnienia dla rodziców takie jak przewijak, wanienka czy kuchnia, gdzie będzie można podgrzać mleko. Jak się przygotować? Na pierwsze wakacje z niemowlakiem musimy zabrać ze sobą akcesoria codziennego użytku, z jakich najczęściej korzystamy przy opiece nad dzieckiem. Oczywiście w grę wchodzą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Jeśli karmimy dziecko butelką, musimy mieć możliwość podgrzewania i przyrządzania mleka modyfikowanego. Konieczny będzie podgrzewacz do butelek, który możemy podłączyć do ładowarki samochodowej.

Koniecznie weź ze sobą: * pieluchy (również tetrowe) * krem z filtrem dla niemowląt * ręczniki papierowe i wodę w butelce, a także plastikowe woreczki na odpadki * kocyk lub matę do przewijania * chusteczki nawilżające * chustkę lub kapelusz przeciwsłoneczny dla niemowlaka * smoczki i przytulanki * nosidełko lub chustę do noszenia, dzięki którym będziesz wygodnie spacerować z dzieckiem * książeczkę zdrowia dziecka i numer telefonu do lekarza. Jedną z najważniejszych rzeczy w bagażu jest apteczka. Przed wakacyjnym urlopem warto spakować do niej między innymi podstawowe środki na biegunkę podróżną i wymioty. Jeśli nie jesteśmy pewni, co warto zabrać, wybierzmy się do najbliższej apteki i poprośmy farmaceutę, by wybrał najbardziej odpowiednie i bezpieczne preparaty dla naszego dziecka.

www.torbydlamam.pl www.facebook.com/torbydlamam


44

M A M A N A Z A K U PA C H

Nowości rynkowe

Bezszwowy biustonosz do karmienia, pas wyszczuplający, elektroniczne nianie, superlekkie wózki i wygodne nosidełka - sklepowe półki pełne są akcesoriów ułatwiających życie młodych mam. Prezentujemy najciekawsze nowości rynkowe polecane przez producentów.

Biustonosz bezszwowy do karmienia, z którego zawsze łatwo można usunąć wkładki formujące. cena: 129 zł www.carriwell.pl

Poporodowy pas wyszczuplający z bawełny organicznej. Wspomaga prawidłową postawę i podtrzymuje plecy cena: 129 zł www.mamabebe.pl

Olejek do masażu krocza przed porodem. Ma działnie rozluźniające. Pomaga przygotować organizm do porodu. cena: 77,90 zł www.natalia-vitaltouch.pl

Kieszonkowa niania to urządzenie pozwalające na zapamiętanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych dziecka. cena: 129 zł www.itzbeen.pl

1. Muzyczny Teatrzyk - piękne ruchome animacje, które pomogą spokojnie usnąć Twojemu dziecku, PABOBO cena: 259 zł www.pabobo.pl 2. Nocna lampka przytulanka - wielokolorowa ekolampka-przytulanka LED daje delikatne światło niedrażniące oczu dziecka, LUVION cena: 119 zł www.videoniania.pl 3. Lampa Pabobo stwarza przyjemną atmosferę w pokoju dziecka, PABOBO cena: 169 zł www.pabobo.pl 4. Lampka przytulanka z kołysanką - przytulanka Pingwin z przyjemną dla ucha kołysanką to przyjaciel dziecka, PABOBO cena: 159 zł www.pabobo.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


M A M A N A Z A K U PA C H

45

Śpiworki do spania Gro Company Bawełniane śpiworki do spania dostępne w wielu kolorach, grubościach i wzorach zapewnią Twojemu maluszkowi spokojną i ciepłą noc. Śpiworki spełniają najbardziej rygorystyczne wymogi British Standards Institution, dlatego zaufały im już miliony mam na całym świecie.

Termometr Gro-egg Innowacyjny termometr do dziecięcego pokoju Gro-egg zmienia barwę, abyś w mgnieniu oka wiedziała, czy temperatura w pokoju jest właściwa - w ten sposób pomaga zapewnić bezpieczny sen Twojego dziecka. Dodatkowo termometr zapewnia delikatne i subtelne nocne oświetlenie.

Zegar Gro Clock Dzięki obrazkom pomaga maluchowi zrozumieć różnice pomiędzy dniem i nocą. Podświetlana tarcza z gwiazdkami i słoneczkiem wskazuje porę snu i pobudki. Gwiazdki znikają kolejno, sygnalizując upływający czas, a dziecko wie, kiedy trzeba wstać. Oswaja się przy tym z pomiarem czasu.

Cena: od 160 zł, Gro Company

Cena: 129 zł, Gro Company

Cena: 189 zł, Gro Company

www.bezpiecznysendziecka.pl

www.bezpiecznysendziecka.pl

www.bezpiecznysendziecka.pl

1. Micralite Fastfold SUPER-LITE - superlekki, ważący zaledwie 6 kg wózek. Możliwość rozbudowy o gondolę i fotelik samochodowy Cena: 999 zł www.micralite-polska.pl

4

2. Nosidełko Clippasafe - nowoczesne nosidełko umożliwia przenoszenie malca przodem lub tyłem do rodzica Cena: 129 zł www.clippasafe.pl

1

3. Babymel Satchel Sunset Orange - torba dla nowoczesnych rodziców, idealna do każdego wózka. Posiada trwałe, zmywalne wyłożenie i wielofunkcyjne kieszenie. Cena: 199 zł www.torbydlamam.pl 4. Bramka ochronna - stylowa bramka wyposażona w unikalny system poszerzania. Idealna do schodów, kuchni i innych pomieszczeń niebezpiecznych dla małego dziecka Cena: 189 zł www.mamabebe.pl 5. Kolorowy koc piknikowy - gruby, nieprzemakalny koc piknikowy. Można go przypiąć i nieść jak plecak. Posiada termoizolacyjną kieszeń Cena: 177 zł www.mamagama.pl 6. Śliniak z rynienką, zestaw 3 sztuk - można z nich korzystać osobno lub przypinać plastikową, szeroką rynienkę na okruchy. Cena: 65 zł www.mamagama.pl

5 7

7. Łyżeczka dla dzieci w etui - po posiłku z łatwością ją zabezpieczysz, aby nic nie pobrudziła. Cena: 19 zł www.mamagama.pl

8. Okulary przeciwsłoneczne - zdrowe, wytrzymałe i odlotowe okulary przeciwsłoneczne stworzone specjalnie dla dzieci. Cena: 99 zł www.mamagama.pl

6 8

3

2

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


46

M A M A N A Z A K U PA C H

Video Niania LUVION Supreme z ekranem 3,5” Zasięg do 300 m, wyposażona jest w zdalnie sterowaną kamerę. Doskonała jakość obrazu i dźwięku. Posiada wiele praktycznych funkcji, m.in. tryb nocnego monitorowania, który pozwala na monitoring dziecka w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Video Niania Luvion Supreme może monitorować jednocześnie obraz z czterech kamer.

BABYPING - Video Niania do iPada i iPhone’a Video niania nowej generacji, która łączy się z Twoim iPadem i iPhonem poprzez sieć wi-fi, 3G lub 4G. Urządzenie przekazuje obraz i dźwięk z kamery bezpośrednio na Twój tablet lub telefon. Babyping pozwala monitorować dziecko niezależnie od pory dnia, system nocnego monitorowania włączy się automatycznie, kiedy w pomieszczeniu będzie ciemno.

Duux Video Niania z ekranem 3,2” Sprawia, że możesz słyszeć i widzieć swoje dziecko w nocy i w ciągu dnia. Posiada funkcję podłączenia czterech kamer oraz umożliwia robienie zdjęć i filmów. Cyfrowa technologia bezprzewodowa 2,4 GHz, duży 3,2” kolorowy wyświetlacz LCD, 20-25 klatek na sekundę, zasięg do 200 m, tryb talkback, detekcja ruchu, noktowizory, aktywacja głosowa VOX, holenderski design.

Cena: 899 zł, LUVION www.luvion.pl

Cena: 799 zł, BABYPING www.wifibaby.pl

Cena: 699 zł, DUUX www.duux.pl

BEZPIECZNY SEN KOMFORT DLA RODZICÓW

przegląd elektronicznych

Video Niania LUVION Prestige Touch z ekranem 7” Zasięg do 300 m. Jedyna na rynku video niania tej klasy z unikalną funkcją QUAD-Screen, która pozwala na monitoring z czterech kamer jednocześnie na jednym ekranie. Posiada funkcję monitorowania w nocy, a także: pomiar temperatury, kołysanki dla dziecka, funkcję Talk-Back, lampkę nocną, możliwość podłączenia do TV i cyfrowy zoom obrazu. Wygodne w użyciu menu dotykowe.

Dwukierunkowa Video Niania BV 4100 Topcom Najbardziej poręczna i najbogatsza w funkcje cyfrowa dwukierunkowa video niania firmy TOPCOM. Posiada kolorowy wyświetlacz wielkości 2,4”, który przekazuje obraz również z ciemnego pomieszczenia. Ekran umożliwia przybliżanie oraz podłączenie do TV. Kamerka wyposażona jest w zdalnie sterowane lampki i kołysanki.

Video Niania SWITEL BCF811 z ekranem 2,4” Zasięg do 250 m, wyposażona w zdalnie sterowaną kamerę. Doskonała jakość obrazu i dźwięku. Posiada wiele praktycznych funkcji, m.in. tryb nocnego monitorowania, zoom oraz funkcję lampki nocnej. Umożliwia monitoring z czterech kamer jednoczenie. Posiada także praktyczną funkcję VOX (aktywacji głosem), która wydłuży czas pracy odbiornika, jeśli zasilany jest tylko z baterii.

Cena: 999 zł, LUVION www.luvion.pl

Cena: 559 zł, TOPCOM KIDZZZ www.topcomkidzzz.pl

Cena: 599 zł, SWITTEL www.videoniania.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


M A M A N A Z A K U PA C H

47

Niania Cyfrowa BT 2100 Topcom Najprostsza niania cyfrowa spełniająca podstawowe funkcje. Odbiornik i nadajnik pracują ze sobą na odległość do 300 m w technologii NEMO (brak promieniowania w trybie STAND BY). Częstotliwość pracy to 1,8 Ghz. Niania wyposażona jest w ergonomiczny zaczep do paska, mocowanie na ścianę oraz lampki nocne.

Elektroniczna Niania SWITEL BCC58 Bardzo dobrej jakości elektroniczna niania o zasięgu do 300 m. Wyposażona w unikalny system Maxi Ecomode. Posiada wygodny zaczep do paska oraz system aktywacji głosem VOX. Niania posiada dodatkowo podświetlany wyświetlacz LCD, funkcję pomiaru temperatury w pokoju dziecka, dwukierunkową komunikację, pięć kołysanek oraz funkcję lampki nocnej.

Duux Elektroniczna Niania Finalista najbardziej prestiżowych targów Kind + Jugend. Niania posiada najnowsze technologie i funkcje. Solidna, aluminiowa obudowa i kolorowy ekran LCD 1,5’’ zapewniają łatwą obsługę nawigacji. Pojemnościowe przyciski dotykowe reagują na ciepło ciała. Zasięg do 300 m, komunikacja dwukierunkowa, pięć kołysanek, oświetlenie nocne.

Cena: 209 zł, TOPCOM KIDZZZ www.topcomkidzzz.pl

Cena: 199 zł, SWITEL www.videoniania.pl

Cena: 499 zł, DUUX www.duux.pl

h niań i monitorów oddechu

Mobilny monitor oddechu SNUZA Hero Przenośny monitor oddechu dla niemowląt zapinany do pieluszki lub ubranka, monitoruje ruchy oddechowe małego dziecka. W przypadku wykrycia braku oddechu przez 15 sek. monitor delikatnie pobudzi małe dziecko wibracjami. W przypadku braku oddechu przez kolejne 5 sek. monitor podniesie alarm, jednocześnie nadal stymulując dziecko wibracjami. Informuje także rodzica o zarejestrowanych bezdechach.

Monitor 3 w 1 Angelcare AC1100 Łączy funkcje trzech urządzeń: monitora oddechu (ruchu), niani elektronicznej z dwukierunkową transmisją dźwięku oraz niani video. Dzięki płytkom umieszczonym pod materacem rejestruje każdy ruch śpiącego niemowlęcia. To innowacyjne urządzenie posiada wiele dodatkowych funkcji: pomiar temperatury, dwustronna komunikacja, VOX (aktywacja głosem), night vision, lampka nocna, zoom, czasomierz.

Monitor oddechu iBabyGuard Infant z dwukierunkową elektroniczną nianią Bezprzewodowy, nie wymaga ustawień podczas pierwszego uruchomienia. W wersji podstawowej pełni funkcję elektronicznej niani, informuje o liczbie oddechów dziecka, jego aktywności i temperaturze w domu. Po połączeniu ze smartfonem lub tabletem wyświetla wykres oddechu dziecka, umożliwia analizę snu, przesyłanie plików dźwiękowych i programowanie pór karmienia.

Cena: 389 zł, SNUZA www.snuza.pl

Cena: 1039 zł, ANGELCARE www.angelcare.pl

Cena: 999 zł, VITMAT www.vitmat.com, www.babyguard.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


48

M A M A N A Z A K U PA C H

SUPERMAMY

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

15% wpisz kod: PABOBO15

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

Kod na cały asortyment

ważny na stronie www.pabobo.pl

Kod na produkty marki

25PLN wpisz kod: BIELIZNA

ważny na stronie www.galeriamamy.pl

20% wpisz kod: SMOCZEK20

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

50PLN wpisz kod: NIANIAZKLASA

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

Kod na uniwersalny smoczek

ważny na stronie www.pabobo.pl

15%

Kod na produkty marki

wpisz kod: PABOBO15 ważny na stronie www.videoniania.pl

Kod na cały asortyment

7% wpisz kod: SUPERMAMA

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013

ważny na stronie www.mamabebe.pl

WAŻNY DO 30.06.2013

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.07.2013

wpisz kod: SUPERMAMY

ważny na stronie www.mamagama.pl

SUPERMAMY

WAŻNY DO 30.06.2013

7%

Kod na cały asortyment

WAŻNY DO 30.06.2012

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.07.2013

SUPERMAMY

WAŻNY DO 31.07.2013

kupują taniej


*nie dotyczy książek, płyt CD i audiobooków

Kod na produkty marki

KKUUPPUUJJĄĄTTAANNIIEEJJ

8%

wpisz kod: AV10

SUPERMAMY SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.mamabebe.pl Kod na produkty marki

15% wpisz kod: DLAMAMY

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.galeriamamy.pl Kod na cały asortyment

10% wpisz kod: SUPERMAMY

SUPERMAMY

ważny na stronie www.tublu.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

8%

wpisz kod: SUPERMAMY

ważny na stronie www.lovemum.pl

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

Kod na produkty marki

10% wpisz kod: NIANIA

SUPERMAMY

ważny na stronie www.halobaby.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

10%

wpisz kod: SUPERMAMA

SUPERMAMY

ważny na stronie www.coocoo.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

15% wpisz kod: SUPERMAMA

ważny na stronie www.madramama.pl

SUPERMAMY

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: SUPERMAMY

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.zeberek.pl Kod na Bezpieczny Stolik Podróżnika

15%

wpisz kod: PRZYDAJESIE

ważny na stronie www.przyjadesie.pl

WAŻNY DO 31.07.2013

ważny na stronie www.torbydlamam.pl

WAŻNY DO 31 .07.2013

wpisz kod: LUXTORBA

WAŻNY DO 31.07.2013

SUPERMAMY SUPERMAMY

ważny na stronie www.lelu-zabawki.pl

50PLN

Kod na produkty marki

WAŻNY DO 15.07.2013

wpisz kod: LELU

WAŻNY DO 31.07.2013

7%

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 26.06.2013

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

SUPERMAMY

49

WAŻNY DO 30.06.2013

SUPERMAMY

ważny na stronie www.sophieandlulu.pl

WAŻNY DO 31.07.2013

wpisz kod: SUPERMAMA

WAŻNY DO 30.06.2013

10%

WAŻNY DO 30.06.2013

Kod na produkty ze Strefy Dziecka

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.08.2013

SUPERMAMY

WAŻNY DO 15.07.2013

M A M A N A Z A K U PA C H

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


SUPERMAMY

*nie dotyczy produktów przecenionych

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

5% wpisz kod: HPVFQA6A

SUPERMAMY

ważny na stronie www.egrababy.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: DBMAM

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: SUPERMAMA

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

ważny na stronie www.mamamuminka.pl Kod na bieliznę dla kobiet karmiących piersią

ważny na stronie www.biustonoszedokarmienia.pl

Kod na produkty marki

8% wpisz kod: BL10

ważny na stronie www.mamabebe.pl

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

25PLN wpisz kod: TORBY

SUPERMAMY

15%

Kod na produkty marki

wpisz kod: PABOBO15 ważny na stronie www.torbydlamam.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

7% wpisz kod: MAMAWMIEŚCIE

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

10% wpisz kod: TREEHOUSE

SUPERMAMY KUPUJĄTANIEJ

15% wpisz kod: SUPERNIANIA

SUPERMAMY

ważny na stronie www.bobomodo.pl Kod na cały asortyment

ważny na stronie www.tree-house.pl

15%

Kod na produkty marki

wpisz kod: PABOBO15 ważny na stronie www.videoniania.pl Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

5% wpisz kod: SUPERTUTU05

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013

WAŻNY DO 31.07.2013

ważny na stronie www.galeriamamy.pl

WAŻNY DO 31.07.2013

wpisz kod: FILEMON

ważny na stronie www.babyclub.pl

wpisz kod: SMCLIP20

WAŻNY DO 30.06.2013

3%

20%

Kod na produkty marki

WAŻNY DO 30.06.2013

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.07.2013

*nie dotyczy produktów przecenionych

WAŻNY BEZTERMINOWO

SUPERMAMY

ważny na stronie www.lovesove.pl

WAŻNY DO 17.07.2013

wpisz kod: LOVEMAMA

WAŻNY DO 31.08.2013

7%

SUPERMAMY

ważny na stronie www.tutulandia.pl *darmowa przesyłka realizowana przez InPost na zakupy od 200 zł

WAŻNY DO 31.07.2013

Kod na cały asortyment

KUPUJĄTANIEJ

WAŻNY DO 31.08.2013

SUPERMAMY

WAŻNY DO 30.06.2013

M A M A N A Z A K U PA C H

WAŻNY DO 30.06.2013

50


52

MAMA W PRACY

powr贸t do pracy

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


MAMA W PRACY

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z wieloma obawami. Współczesne mamy chcą się realizować zawodowo, jednak powrotom do pracy towarzyszy stres związany z organizacją opieki nad dzieckiem, a także pogodzeniem obowiązków prywatnych z zawodowymi. Opieka nad maluchem Powrót do życia zawodowego zaczyna się od pytania: co z dzieckiem? Opiekę nad maluszkiem można powierzyć dziadkom, opiekunce lub skorzystać z usług żłobka (prywatnego bądź publicznego). Ustal wspólnie z partnerem, kto przejmie opiekę nad dzieckiem na czas Twojej nieobecności. Być może uda wam się dostosować godziny pracy tak, by opiekować się pociechą na zmianę. Tatusiowe doskonale mogą zastąpić mamę w obowiązkach, co pomoże budować więź między nimi a dziećmi. Jeśli jednak zdecydujecie się zatrudnić opiekunkę, powinna ona posiadać odpowiednie kwalifikacje i referencje. Jeśli potrzebujesz porady, sprawdź fora internetowe i porozmawiaj z innymi mamami. Korzystna rozłąka? Największą obawą każdej mamy jest rozłąka z dzieckiem i jej wpływ na samego maluszka. Pomimo iż to trudna sytuacja dla was obojga, jest ona całkowicie naturalna. Mama realizująca się zawodowo nie robi krzywdy dziecku. Czas z nim spędzony wprawdzie jest krótszy, ale bardziej wartościowy. Szczególną uwagę należy zwracać na reakcje maluszka w żłobku lub podczas kontaktu z opiekunką. Zdarza

53

się, że dzieci bardzo źle znoszą rozstanie z mamą. Jeśli Twoja pociecha również bardzo przeżywa rozłąkę, oswajaj ją powoli z Twoją nieobecnością. Praca od nowa Jeszcze będąc w ciąży, porozmawiaj z szefem. Ustalcie wspólnie, jak będzie wyglądała Twoja nieobecność, a także czy przełożony jest w stanie zorganizować zastępstwo i na jaki okres. Jeśli nie czujesz się gotowa, by wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, możesz poprosić o dodatkowe wolne lub o urlop wychowawczy. Innym rozwiązaniem jest skrócenie wymiaru godzin, by pogodzić obowiązki domowe z pracą. Dzień powrotu Nie wiesz, czego spodziewać się po powrocie do pracy? A co, jeśli szef zaproponuje Ci inne stanowisko? Nie martw się, nie może być ono niższe niż dotychczasowe. Myśl pozytywnie – zmiany są dobre w życiu. Pamiętaj, że wracasz do pracy, by spełniać swoje obowiązki. Jeśli będziesz usprawiedliwiać macierzyństwem swoje spóźnienia czy nieobecności przed współpracownikami, możesz stracić ich zaufanie. Powrót do pracy powinien być przemyślany i wynikać z potrzeby, a nie z przymusu. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z obowiązkami matki i pracownicy, nie zastanawiaj się długo. Decyzja o powrocie do życia zawodowego lub rezygnacja z niego należy tylko do Ciebie, jednak warto przedyskutować ją z partnerem.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


54

MAMA W MIEŚCIE

ciekawe dla przyszłych mam

Centrum Rehabilitacji i Rekreacji Bushido ul. Floriańska 1, 44-200 Rybnik Prowadzi zajęcia AKTYWNA MAMA, które przeznaczone są dla już aktywnych mam, jak i tych, które dopiero teraz chciałyby rozpocząć ćwiczenia. Zajęcia z elementami pilatesu, body ball, yoji zakończone są ćwiczeniami oddechowymi i relaksem. Proponowany trening jest bezpieczny, gdyż został dostosowany do każdego trymestru ciąży. fot. www.marinagolfclub.pl

Park Hotel Szczecin, ul. Plantowa 1

Marina Golf Club ul. Siła 100, Siła k. Olsztyna

W Szczecinie zajęcia w wodzie dla przyszłych mam oferuje Aquamama. Zajęcia dla kobiet w ciąży oparte są na autorskim programie, a ich podstawą jest dbałość o zdrowie przyszłej mamy i dziecka. Odbywają się one według ściśle określonych założeń zalecanych przez lekarzy ginekologów oraz rehabilitantów. Obiekt jest doskonale dostosowany do potrzeb kobiet w ciąży i mam z dziećmi. Basen jest pod stałą kontrolą sanepidu, spełnia wysokie standardy, jest przytulny i wyjątkowy. Aquamama oferuje również zajęcia dla niemowląt już od czwartego miesiąca życia – „Aqua dzieci”, których celem jest adaptacja maluchów do środowiska wodnego.

Obiekt dostosowany do potrzeb dzieci w każdym wieku oferuje szereg udogodnień dla rodziców. To miejsce, w którym rodziny z dziećmi oraz przyszłe mamy mogą czuć się komfortowo, spokojnie i bezpiecznie. Na terenie obiektu znajduje się pokój zabaw dostosowany do potrzeb najmłodszych gości hotelu. Na terenie kompleksu basenowego znajduje się niewielki basen dla dzieci. Ma on wyższą temperaturę wody niż basen dla dorosłych i osobny system filtracji. Na basenie również wybór dmuchanych zabawek do pływania. Do dyspozycji rodziców są także akcesoria dla dzieci, m.in. krzesełka w restauracji, podgrzewacze czy łóżeczka turystyczne.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


MAMA W MIEŚCIE

55

miejsca świeżo upieczonych rodziców

Uwolnić Matkę ul. Dąbrowiecka 8d, Saska Kępa Miejsce o zabawnym i prowokacyjnym tytule. „Uwolnić Matkę” to strefa kreatywnych działań mam i maluchów. Prowadzone są tam warsztaty rozwojowe, filmowe, fitness dla mam i dzieci. Co miesiąc organizowane są nieformalne spotkania przy kawie i herbacie, podczas których mamy mogą powymieniać się ubraniami dla dzieci i dorosłych oraz dziecięcymi zabawkami. fot. www.mamycafe.pl

MamyCafe ul. Sławkowska 20, 31-042 Kraków Miejsce urokliwe i spokojne. Na dzieciaki czeka bawialnia, w której mogą bawić się w bezpieczny sposób. Dla mam karmiących kawiarnia serwuje lekkie, nieuczulające potrawy. Na najmłodszych zaś czekają smaczne bezglutenowe i bezbiałkowe potrawy. Cyklicznie odbywają się także warsztaty o różnej tematyce - chustowania, naturalnego pieluchowania, rękodzieła, podróżnicze, a także językowe. Nawet wyrabiania czekolady.

Klub Mamy i Taty ul. Stanisławowska 3, Warszawa To przyjazne miejsce, które tworzą wspólnie rodzice wychowujący dzieci, bazując na własnych zasobach i umiejętnościach. Klub daje możliwość spotkania się z innymi rodzicami, tworzenia grup wsparcia, dzielenia się problemami dotyczącymi rodzicielstwa i wychowywania dzieci. Cyklicznie organizowane są spotkania edukacyjne ze specjalistami zajmującymi się tematyką wychowania i rodziny.

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


56

MODNA MAMA

TANKINI CIĄŻOWE ANITA MATERNITY Cena: ok. 249,00 zł www.anita-maternity.com • •

regulowane ramiączka podszycie w biuście

Strój kąpielowy CARRIWELL Cena: 129,00 zł www.galeriamamy.pl

TANKINI CIĄŻOWE ANITA MATERINITY Cena: ok. 199,00 zł www.anita-maternity.com •

regulowane ramiączka

podszycie w biuście

dwuczęściowy

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013

regulowane ramiączka

klipsy umożliwiające odpięcie lub zapięcie miseczki jedną ręką

rozciągliwy, szybkoschnący materiał


MODNA MAMA

Mama na plaży

57

przegląd strojów kąpielowych dla kobiet w ciąży TANKINI CIĄŻOWE ANITA MATERINITY Cena: ok. 349,00 zł www.anita-maternity.com •

także do noszenia na karku

podszycie w biuście

dwuczęściowy

Strój kąpielowy CARRIWELL Cena: 149,00 zł www.galeriamamy.pl •

miękkie, wyściełane miseczki z wyjmowanymi wkładkami

wiązanie na karku

szybkoschnący, rozciągliwy materiał

bIKINI CIĄŻOWE ANITA MATERINITY Cena: ok. 249,00 zł www.anita-maternity.com •

regulowane ramiączka

miękkie miseczki

dwuczęściowy

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


58

MODNA MAMA

MODNY BRZUSZEK

Lato 2013

Havana Tunic Cena: 189 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

SUGAR SHORTS Cena: 119 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

AVIS CORAL Cena: 119 zł Producent: 9fashion www.9fashion.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


MODNA MAMA

59

Heart top

Ravelia Cyclamen

Cena: 144 zł Producent: 9fashion www.9faashion.pl

Cena: 119 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

lexie skirt Cena: 129 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

butterfly ultramarine top Cena: 139 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

Boxer top Cena: 79 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

resort shorts Cena: 129 zł Producent: Happy mum www.happymum.pl

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


prawdziwe mamy, prawdziwe historie

Mój dzień porodu

Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość. Woody Allen

Sprawa była z góry przesądzona! – Wyjeżdżam na miesiąc i wracam… pięć dni po terminie – zakomunikował Maciek, mój mąż. Tak – w telegraficznym skrócie – pewnego wyjątkowo gorącego dnia święte prawa ironii losu oraz praca Maćka postanowiły zadecydować o narodzinach Klary. Im dłużej oswajałam się z tą myślą, tym stawałam się spokojniejsza. Przecież poród trwa nieco dłużej niż pięć minut! Trzeba tylko wszystko dobrze zaplanować – tak na wypadek awarii. Drogie Mamy! Jeśli w Waszych głowach rodzi się właśnie jakiekolwiek wyobrażenie, jak to będzie, nie dajcie się na to nabrać! Na pewno będzie dobrze – a reszta nie jest istotna! Jednak nawet mając w głowie tak cenne sentencje i wiedzę życiową, mieliśmy PLAN! Gdyby coś się działo, Maciek bierze kolegę z samochodem i przyjeżdża – nic prostszego! Żyjąc w tej słodkiej iluzji, spędziłam cztery tygodnie, kończąc wić gniazdko, bo przecież tu trzeba było coś domalować, tu dokręcić, tam umyć, no i torba do szpitala – ale przecież jest jeszcze dużo czasu… Ja tu sama, stęskniona, on zapracowany na końcu świata… Stop! Tak nie można! Trzeba sobie trochę pomóc! Koleżanki zaprosić? Tak jest! Nie… jedna chora, druga wyjechała. Na szczęście są jeszcze przyjaciele. Przyszli, było miło – jak zawsze. Przyszły wujek – „wujek awaryjny” – gdyby coś się działo, zawiezie nas do szpitala razem z przyszłą ciocią. Zrobiło się późno… Wezmę kąpiel, zadzwonię do Maćka, może coś obejrzę w telewizji… Ale co to?

Masz ci los – czy to są skurcze? No nic, wezmę prysznic – bez paniki, nie chcemy fałszywego alarmu! – Kochanie, zaczęło się, przyjeżdżaj, ale spokojnie, takie skurcze to nie skurcze! Do rana nam zleci! – wycedziłam zadowolona z siebie. – To dobrze, bo muszę poczekać na samochód – odparował Maciek – za godzinę wyjadę. Wehikuł, który miał dowieźć mojego wybrańca, jednak trochę się spóźnił. – To nic. Nie denerwuj się, kochanie, mamy dużo czasu… – twierdziłam uparcie. – Dla mojego spokoju zadzwoń do „wujka awaryjnego”. Albo sam zadzwonię – powiedział Maciek – spotkamy się w szpitalu. – No dobrze – odpowiedziałam i podreptałam ubrać pościel w łóżeczku. „Wujek” bardzo szybko pojawił się w progu – nieco zdenerwowany, wyrwany z sobotniej imprezy, usilnie starał się sprawiać wrażenie, że kontroluje sytuację. – A Maciek? – Jedzie… Taksówka, szpital… i pół godziny później i dwa piętra wyżej „wujek” przecina pępowinę i robi pierwsze zdjęcie Klarze – Maćkowi zabrakło 90 kilometrów. Kochane Mamusie, na poród nie ma reguły, zasady, wzoru – każdy jest inny. Mój był ekspresowy i niekonwencjonalny, ale za to będziemy mieli co opowiadać Klarze, kiedy już dorośnie…

magazynsupermama.pl | czerwiec-lipiec 2013


SUPERMAMA

W W I E L K I M M I E Ś C I E

NR 1 CZERWIEC-LIPIEC 2013 WYDAWCA BigCityLife Sp. z o.o. ul. Opolska 22/209 A 40-084 Katowice

W cyklu Prawdziwe mamy, prawdziwe historie prezentujemy opowieści nadesłane przez nasze czytelniczki.

redakcja@bigcitylife.eu tel. (32) 760-57-95 fax (32) 760-57-97 REKLAMA

Dziś historia Pani Hanny Szczygieł.

Katarzyna Drewniany katarzyna.drewniany@bigcitylife.eu

Nagrodą za opublikowaną historię jest chodzik Luvion Walky

tel. (32) 760-57-96 tel. kom. 664-163-546 Redakcja nie ponosi odpowiedzial-

*szczegółów kolejnych konkusów szukaj na facebooku www.facebook.com/magazynsupermama

ności za treść reklam i materiałów REKLAMA

promocyjnych.


spotkania dla kobiet w ciąży

i młodych mam Akademia MamaPyta.pl i Paweł Zawitkowski nadal w trasie.

Akademia MamaPyta.pl i Paweł Zawitkowski nadal w trasie! Spotkania dla kobiet w ciąży i młodych mam. Planujesz zajść w ciążę lub spodziewasz się dziecka? Nurtuje Cię coraz więcej pytań w temacie ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to warto zarezerwować sobie trochę czasu na konferencję organizowaną przez Akademię Mamapyta.pl. Już niedługo Akademia zagości w Twoim mieście! Akademia MamaPyta.pl to projekt skierowany do przyszłych i młodych mam. W ramach Akademii organizowane są bezpłatne cykliczne konferencje w różnych miastach Polski. Dotychczas Akademia gościła w: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Toruniu i Biłgoraju. W naszych konferencjach wzięło udział już prawie 2000 pań i nawet kilku odważmama pyta 278x98.pdf 1 5/22/2013 11:02:12 PM nych panów (zachęcamy kolejnych do udziału).

Podczas spotkań poruszane są zagadnienia dotyczące m.in. odżywiania w ciąży i w okresie laktacji, przygotowania do porodu, pielęgnacji i odżywiania noworodków, szczepień, alergii, a także porad prawnych związanych z narodzinami dziecka. Szczegóły o kolejnych spotkaniach znajdziesz na www.mamapyta.pl

REKLAMA


Luksusowe Torby dla Mam prosto z Londynu www.storksak.pl


Superlekki... i w drogę!

www.micralite-polska.pl www.superlekki.pl

Na hasło „SUPERMAMA” zniżka 100 zł na dowolny model wózka Promocja ważna tylko do 31 sierpnia 2013

SUPERMAMA W WIELKIM MIEŚCIE NR 1 Czerwiec-Lipiec 2013  

Bezpłatny ogólnopolski magazyn dla kobiet w ciąży i mam maluszków 0-3

SUPERMAMA W WIELKIM MIEŚCIE NR 1 Czerwiec-Lipiec 2013  

Bezpłatny ogólnopolski magazyn dla kobiet w ciąży i mam maluszków 0-3