Gem nr 1 / 2014

Page 1

N R 1 W Y D A N I E

/ 2 0 1 4 B E Z P Ł A T N E

GEM O F I C J A L N Y

B I U L E T Y N

MARSZ PO MISTRZOSTWO Znamy już nazwiska Polek, które wystąpią w Katowicach, listę zawodniczek turnieju głównego, terminarz meczów oraz wydarzenia towarzyszące turniejowi. Sponsorem tytularnym katowickiego turnieju jest BNP Paribas Bank Polska.

4

WYSOKA FREKWENCJA Do rozpoczęcia turnieju zostało jeszcze parę godzin, a sprzedaż biletów jest ponad dwukrotnie wyższa od poziomu, który był osiągnięty o tej porze przed rokiem. To cieszy, bo pokazuje rosnące zainteresowanie wydarzeniem. Na pewno jest to związa-

WYWIAD Z AGNIESZKĄ RADWAŃSKĄ

ne z nazwiskami zawodniczek, które wystąpią podczas najbliższego tygodnia. - Porównując wszystkie imprezy WTA typu International, które odbyły w tym roku, nasz turniej ma najlepszą „drabinkę” – komentuje Paweł Owczarz, dyrektor turnieju BNP Paribas Katowice Open.

8

POLEK NIE BRAKNIE Wśród zawodniczek jest silna reprezentacja Polski. Oprócz udziału Agnieszki Radwańskiej i Katarzyny Piter, wystąpi - dzięki dzikiej karcie - Magdalena Fręch, którą sympatycy tenisa mogli poznać podczas ubiegłorocznego turnieju, gdzie w duecie wystąpiła z Kasią Pyką.

ZAWODNICY TURNIEJU

16

NIE TYLKO MECZE Turniej urozmaicą liczne wydarzenia towarzyszące. Należą do nich m.in. zaplanowany na 9 kwietnia Kids Day. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w turnieju tenisa z programu Tenis 10, a puchary dla najlepszych zostaną wręczone na korcie głównym.

INFORMACJE O BILETACH

7-13 KWIETNIA SPODEK KATOWICE


GEM

2

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

PROF. JERZY BUZEK POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Szanowni Państwo, z przyjemnością ponownie obejmuję Honorowy Patronat nad organizowanym przez Państwa turniejem BNP Paribas Katowice Open. Tenis ziemny w takim wydaniu jest grą równie piękną, co trudną i skomplikowaną. Dostarcza nie tylko zdrowej rywalizacji i adrenaliny, ale także przyczynia się do popularyzacji tenisa w naszym kraju. Życzę, aby Turniej BNP Paribas Katowice Open przebiegł sprawnie i spełnił wszystkie oczekiwania sportowe.

PAWEŁ OWCZARZ DYREKTOR TURNIEJU Pierwsza edycja turnieju tenisa kobiecego BNP Paribas Katowice Open rozgrywana była w dniach 6-14 kwietnia 2012 roku. Wydarzenie to przyciągnęło do katowickiego Spodka ponad 18 tysięcy kibiców. W Polsce można było śledzić mecze turniejowe za pośrednictwem Telewizji Polskiej, na świecie turniej był pokazywany w kilkudziesięciu krajach. Podobnie będzie w tym roku, a zainteresowanie mediów zagranicznych jest jeszcze większe. Z dumą pragnę poinformować Państwa, że nasz turniej z pulą nagród 250 tys. USD jest jednym z najlepiej obsadzonych turniejów tej rangi na świecie. Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjęła w tym roku najlepsza polska tenisistka, Agnieszka Radwańska. Swój udział potwierdziła również zwyciężczyni poprzedniej edycji, Roberta Vinci. Z pierwszej 20 WTA zobaczymy jeszcze Carlę Suarez Navarro. Przygotowaliśmy również bogaty program imprez towarzyszących. Życzę Państwu wspaniałych wrażeń sportowych i niezapomnianych przeżyć.

PIOTR USZOK PREZYDENT MIASTA KATOWICE

’’

W Katowicach zobaczymy również Agnieszkę Radwańską, najlepszą polską tenisistkę. Jestem pewien, że mecze z jej udziałem przyciągną do Spodka fanów tenisa z całego kraju.

GEM

Niezmiernie się cieszę, iż turniej BNP Paribas Katowice Open ponownie zagości w naszym mieście. Tym bardziej, że w turnieju wezmą udział najlepsze zawodniczki tenisa na świecie. Warto podkreślić, iż w Katowicach zobaczymy również Agnieszkę Radwańską, najlepszą polską tenisistkę. Jestem pewien, że mecze z jej udziałem przyciągną do Spodka fanów tenisa z całego kraju. Mam również nadzieję, iż dzięki turniejowi nadal rozwijać się będzie zainteresowanie tenisem w Katowicach. Konsekwencją ubiegłorocznego turnieju było sprowadzenie do Katowic słynnej Akademii Tenisowej Karoliny Woźniacki, a także budowa nowych, krytych kortów tenisowych w Katowicach. Zrealizowana przez Miasto inwestycja będzie służyła jako zaplecze dla naszego turnieju, a na co dzień służyć będzie naszym mieszkańcom przez cały rok. O B B K N

F I C J A L N Y I U L E T Y N N P P A R I B A S A T O W I C E O P E N R 1 / 2 0 1 4

MARSZ PO MISTRZOSTWO

’’

kontynuacja ze strony 1 Wizyty zawodniczek WTA, sesje autografów, wspólne i indywidualne sesje zdjęciowe, mini kort, konkursy, mini olimpiada to kolejne atrakcje zaplanowane tego dnia dla dzieci. Wydarzeniem przygotowanym z myślą o najmłodszych jest również prezentacja Akademii Tenisowej Karoliny Woźniackiej, projektu wspieranego przez miasto Katowice. Spotkanie będzie doskonałą okazją do poznania profesjonalnej strony tenisa przedstawionej przez trenera, psychologa i fizjoterapeutę. Trenerzy z udziałem dzieci z Akademii przedstawią trening, który poprowadzi Maciej Wściubiak, trener Kamila Majchrzaka. Turniejowi profesjonalnemu będzie towarzyszył turniej amatorski, tenisa na wózkach i turniej dla mediów. Podobnie jak w poprzednim roku, odbędzie się sympozjum trenerów, zorganizowane przez przedstawiciela firmy Babolat w Polsce - producenta oficjalnej piłki turniejowej. Na czas turnieju, firma Babolat zaplanowała europejską premierę Babolat PLAY, pierwszej na świecie rakiety zbierającej dane na temat gry.

10 TYSIĘCY FANÓW RADWAŃSKIEJ Na konferencji prasowej, która odbyła się 16 grudnia, oficjalnie potwierdzono udział Agnieszki Radwańskiej w BNP Paribas Katowice Open 2014. To pierwszy od 2007 roku występ piątej najlepszej tenisistki świata na turnieju WTA przed polskimi fanami. Chcąc umożliwić kibicowanie

To pierwszy od 2007 roku występ piątej najlepszej tenisistki świata na turnieju WTA przed polskimi fanami. Chcąc umożliwić kibicowanie „na żywo” jak najszerszej publiczności, organizatorzy zdecydowali o zmianie ustawienia kortów, aby kibice mogli wykorzystać 10 000 miejsc na widowni przez cały Turniej w katowickim Spodku.

sportowego. Zmiana ustawienia kortów odbędzie się w nocy z 10 na 11.04.2014, organizatorzy będą mieli na tę operację tylko 8 godzin. Tak szybkie przeorganizowanie płyty głównej będzie możliwe dzięki zmianie nawierzchni kortów na twardą Playit. Każdy szczegół tej zmiany, taki jak przemalowanie nawierzchni czy ustalenie band, musiał uzyskać akceptację WTA. Nawierzchnia typu „hard” jest najczęściej spotykaną w cyklu turniejów WTA na świecie.

TRANSMISJA NA ŚWIECIE

„na żywo” jak najszerszej publiczności, organizatorzy zdecydowali o zmianie ustawienia kortów, aby kibice mogli wykorzystać 10 000 miejsc na widowni przez cały Turniej w katowickim Spodku. - Kolejna edycja, to nowe wyzwania. Mam nadzieję, że od ćwierćfinałów Agnieszka będzie mogła liczyć w katowickim “Spodku” na doping 10 000 najlepszej tenisowej widowni na świecie - mówił Paweł Owczarz, Dyrektor Turnieju.

NOCNE „PRZEMEBLOWANIE” Aby umożliwić kibicowanie tak licznej publiczności, zdecydowano zmienić ustawienie kortów w stosunku do stanu z pierwszej edycji BNP Paribas Katowice Open, kiedy przez cały czas Turnieju mecze rozgrywane były na dwóch kortach. W bieżącej edycji, mecze od 1 finału będą odbywać się już na jednym korcie, co pozwoli wykorzystać całą widownię Spodka i potencjał tego fantastycznego obiektu

Mecze BNP Paribas Katowice Open 2014 będą transmitowane na całym świecie. Zapewnia to podpisana umowa z firmą IEC, broadcasterem działającym na rynku telewizyjnym i koncentrującym się na sprzedaży praw do wydarzeń sportowych. Firma reprezentuje klientów na wszystkich kontynentach, pozyskując prawa dla stacji telewizyjnych i grup medialnym na całym świecie. Obecnie na liście programów IEC znajduje się ponad 250 przedsięwzięć o łącznym czasie 3500 godzin antenowych. Partnerem medialnym, tak jak w 2013 roku, została Telewizją Polską, która również będzie transmitowała turniejowe mecze. Podczas grudniowej konferencji zaprezentowano oficjalną piłkę turnieju - Babolat Team - oraz ujawniono oficjalny samochód turniejowy BNP Paribas Katowice Open - KIA. Tak jak w ubiegłym roku, supevisorem turnieju z ramienia WTA będzie Martina Lutkova.

Program turnieju BNP Paribas katowice OPen 2014 DZIEŃ

GODZINA

SOBOTA, 5 IV

10:00

NIEDZIELA, 6 IV

10:00

DZIEŃ

GODZINA

KORT CENTRALNY

KORT 1

11:00

II runda gry pojedynczej (3)

II runda gry podwójnej (2)

Eliminacje II runda (8)

17:00

II runda gry pojedynczej (1)

CZWARTEK, 10 IV

II runda gry podwójnej (1)

Finały eliminacji (2)

Finały eliminacji (2)

13:00

I runda gry pojedynczej (1)

I runda gry pojedynczej (1)

I runda gry podwójnej (1)

I runda gry podwójnej (1)

I runda gry pojedynczej (2)

I runda gry pojedynczej (1)

19:00

Ćwierćfinały gry pojedynczej (2)

I runda gry podwójnej (1)

13:00

Półfinał gry podwójnej

15:30

Półfinał gry pojedynczej

18:00

Półfinał gry pojedynczej

15:00

Finał gry podwójnej

17:30

Finał gry pojedynczej

18:00

ŚRODA, 9 IV

KORT 1

Eliminacje I runda (16 meczów)

10:00 PONIEDZIAŁEK, 7 IV

WTOREK, 8 IV

KORT CENTRALNY

12:00

I runda gry pojedynczej (3)

I runda gry pojedynczej (4)

18:00

I runda gry pojedynczej (2)

I runda gry podwójnej (2)

12:00

I runda gry pojedynczej (1)

I runda gry pojedynczej (1)

II runda gry pojedynczej (2)

I runda gry podwójnej (2)

II runda gry pojedynczej (2)

I runda gry podwójnej (1)

18:00

II runda gry podwójnej (1)

R E D A K C J A R E D A K C J A @ G E M . P R E S S P E K T . P L S K Ł A D L E S Z E K W A L I G Ó R A D T P @ P R E S S P E K T . P L

12:00 PIĄTEK, 11 IV

SOBOTA, 12 IV

NIEDZIELA, 13 IV

Ćwierćfinały gry pojedynczej (2) Półfinał gry podwójnej

* Od ćwierćfinałów godziny meczów mogą ulec zmianie przy udziale jednej zawodniczki w dwóch kategoriach.

B I U L E T Y N W Y D A Ł O W Y D A W N I C T W O P R E S S P E K T U L . Ł U Ż Y C K A 1 2 4 1 - 9 0 2 , B Y T O M W W W . P R E S S P E K T . P L

N A Z L E C E N I E S O S M U S I C S P . Z O . O . A L . S O L I D A R N O C I 1 1 5 0 0 - 1 4 0 W A R S Z A W A W W W . S O S M U S I C . P L


Studia MBA? Wielki profesjonalizm poparty wieloletnim doświadczeniem zawodowym Barbara Cyganik Słuchaczka studiów MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie

Rekrutacja na studia MBA trwa!

ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ

program mba ZAJĘCIA W JĘZYKU POLSKIM

amerykański partner programu prestiżowy dyplom sygnowany przez Franklin University praktyczny charakter studiów

Wybierz studia mba dla siebie:

WWW.STUDIAMBA.WSB.PL


GEM

4

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

CHCĘ BYĆ NUMEREM JEDEN NAJWYŻEJ NOTOWANA ZAWODNICZKA REPREZENTUJĄCA POLSKĘ W HISTORII RANKINGU WTA TOUR NIE POWIEDZIAŁA JESZCZE OSTATNIEGO SŁOWA. CIĘŻKĄ PRACĄ ZAMIERZA DĄŻYĆ DO BYCIA NUMEREM JEDEN W TENISIE. GEM: BNP Paribas Katowice Open 2013 to jedno z największych wydarzeń sportowych ubiegłego roku. W ramach imprezy towarzyszącej wzięłaś udział w meczu pokazowym. Jak oceniasz turniej? Agnieszka Radwańska: Świetnie się bawiłam rok temu, wspaniale było grać przed polskimi fanami. Turniej, jak na pierwszą edycję wypadł bardzo dobrze.

skiego tenisa razem z Jerzym, ale także z Kubotem i Przysiężnym. Kasia również miała dobre rezultaty, myślę, że Ula zacznie się wkrótce wspinać w rankingach. Mam nadzieję, że dużo dzieci zainspirowało się, by rozpocząć grę w tenisa i w przyszłości zobaczymy więcej polskich gwiazd. GEM: – Jesteś idolką dla wielu osób, które stawiają dziś pierwsze kroki na korcie. A jak się zaczęła Twoja przygoda z tą dyscypliną? Byli jacyś idole? AR: Wszystko zaczęło się kiedy ja i Ula grałyśmy z naszym tatą. Do gry w domu używałyśmy balonów. Myślę, że grałam w tenisa jeszcze zanim zaczęłam chodzić! Moim pierwszym idolem był mój tata, później lubiłam oglądać Clijsters i Hingis, teraz Federera i Murraya.

GEM: – Nie da się ukryć, że Twoje sukcesy przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tenisem wśród Polaków. Jak się czujesz jako główny sprawca? AR: Tak, wydaje się, że nadchodzi dobra era dla pol-

’’

nowicjuszom, dziś jako gwiazda tenisa nie tylko polskiego, ale także i światowego? AR: Młodym graczom mogę powiedzieć tylko tyle, że wszystko jest możliwe. Jeżeli ciężko pracujesz i podążasz za swoimi marzeniami, możesz dotrzeć na sam szczyt.

Młodym graczom mogę powiedzieć GEM: – Jakie jest Twoje najwięktylko tyle, sze tenisowe marzenie? że wszystko AR: Wygrałam na każdym poziomie jest możliwe. oprócz Wielkiego Szlema, więc to jest mój cel. Medal olimpijski byłJeżeli ciężko by czymś wspaniałym. Chciałabym pracujesz być także numerem 1. i podążasz za swoimi notka zawodnika marzeniami, DATA URODZENIA: 06.03.1989r. możesz dotrzeć na MIEJSCE URODZENIA: sam szczyt. Kraków, Polska MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Kraków, Polska WZROST: 1,73 m WAGA: 56 kg GRA ZAWODOWO OD: 2005 Praworęczna, oburęczny backhand

GEM: – Co możesz przekazać

WSZYSTKO MOŻLIWE, PODĄŻAJĄC ZA MARZENIAMI POCZĄWSZY OD 2006 ROKU, GDY AGNIESZKA RADWAŃSKA DOTARŁA DO PIERWSZEJ SETKI WTA, KONSEKWENTNIE ZBLIŻA SIĘ DO PIERWSZEJ POZYCJI TEGO PRESTIŻOWEGO RANKINGU NAJLEPSZYCH TENISISTEK.

Agnieszka Radwańska rozpoczęła swoją przygodę z tenisem w wieku 4 lat, kiedy to jej ojciec zachęcił ją do gry. Ulubionym uderzeniem zawodniczki jest forehand, ulubioną nawierzchnią zaś trawa. Trenowana przez Roberta Radwańskiego i Tomasza Wiktorowskiego. Podziwia Pete’a Samprasa. Celem Agnieszki jest wygra-

’’ W 2006 roku dotarła do pierwszej 100, a w 2007 do pierwszej 30 WTA

nie tytułu Wielkiego Szlema i bycie numerem 1.

Pierwsze zwycięstwa W 2004 roku grała w pierwszych turniejach z kategorii ITF, w 2005 zdobyła już jeden singlowy tytuł i dwa deblowe. W 2006 roku dotarła do pierwszej 100, a w 2007 do pierwszej 30 rankingu WTA. Wtedy to wygrała swój pierwszy turniej WTA w Sztok-

holmie. Zagrała w czwartej rundzie US Open i trzeciej Wimbledonu. W 2008, zdobywając 3 tytuły WTA (w Pattaya, Istambule, Eastbourne) i dochodząc do 3 półfinałów (w Doha, Sztokholmie, Linz), ćwierćfinału Australian Open i Wimbledonu, trafiła do pierwszej 10. Stała się pierwszą Polką, która przekroczyła granicę 1 mln $ zarobionych na korcie. Rok 2009 był kolejnym

sezonem w pierwszej 10, kolejny, 2010 ukończyła na 14. miejscu. W 2011 wygrała trzy tytuły WTA w Carlsbad, Tokio i Pekinie, dwa razy dotarła do półfinałów i pięć do ćwierćfinałów, w tym Australian Open, kończąc sezon na 8. miejscu. 2012 to sezon w pierwszej piątce i trzy tytuły WTA zdobyte w Dubaju, Miami i Brukseli, a także udział w finale Wimbledonu.

’’

przekroczyła granicę 1 mln dolarów zarobionych na korcie

Numer 3. W 2013 roku zdobyła trzy tytuły WTA, w Auckland, Sydney i Seulu, dotarła do półfinału Wimbledonu, ćwierćfinałów Rolanda Garrosa i Australian Open. W 2014 roku dotarła do półfinału Australian Open. W lutym z Alicją Rosolską zapewniła Polsce zwycięstwo ze Szwecją w Grupie Światowej II w Pucharze Federacji. Obecnie zajmuje 3. miejsce w rankingu WTA.GEM

6

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

NAJPOPULARNIEJSZY SPORT IO TENIS ZIEMNY TO DZISIAJ JEDEN Z NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTÓW INDYWIDUALNYCH. NALEŻY DO GRONA LETNICH DYSCYPLIN OLIMPIJSKICH I JEST UPRAWIANY NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH. FOT.: WIKIMEDIA

Na kortach tenisowych zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wiek tutaj nie ma znaczenia. Grać może każdy, kto tylko ma ochotę. Jest jednak pewne ryzyko – rozegranie jednego seta może rozbudzić w graczu tenisową pasję na całe życie.

Jak to się zaczęło?

• JEU DE PAUME - PRZEZ WIELU TA GRA UWAŻANA JEST JAKO PREKURSOR TENISA. FOT.: PRANG (L.) & CO. / LIBRARY OF CONGRESS

• STANY ZJEDNOCZONE, ROK 1887. FOT.: WIKIMEDIA

Turnieje Wielkiego Szlema

SUZANNE LENGLEN - PIERWSZA TENISOWA SŁAWA WŚRÓD KOBIET I JEDNA Z PIERWSZYCH MIĘDZYNARODOWYCH GWIAZD KOBIECEGO SPORTU.

FOT.: WIKIMEDIA

Mało kto wie, ale początków tenisa ziemnego historycy doszukali się już w starożytnym Egipcie. O popularności tej gry w tak wczesnych czasach mogą świadczyć chociażby rysunki umieszczone na murach starożytnych świątyń. Według historyków są one datowane na 1500 rok przed naszą erą. Jednak w tym okresie tenis był jedynie elementem religijnych ceremonii. A skąd wzięła się nazwa jednej z najpopularniejszych dyscyplin olimpijskich? Przypuszcza się, że tenis wziął się od starożytnej miejscowości Tennis położonej nad Nilem, a słowo rakieta od arabskiego słowa rahat oznaczającego nic innego, jak po prostu dłoń. Często jednak przyjmuje się, że początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Uprawiali oni ten sport w taki sposób, że piłkę uderzali dłonią. Później wprowadzono do użytku skórzane rękawice, które w XVI w. zastąpiły prototypy pierwszych rakiet. I co ciekawe, pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna. Z czasem zastąpiono je lepiej odbijającymi się skórzanymi piłkami wypełnionym celulozą. Gra z dnia na dzień zyskiwała na popularności. Szczególnie znana była we Francji, gdzie grywali w nią członkowie rodziny królewskiej, oraz w Anglii, w której królowie Henryk VII i Henryk VIII byli zapalonymi graczami.

Początki tenisa ziemnego Źródła podają, że tenis ziemny w obecnej postaci wywodzi się z dwóch źródeł. Pierwsze z nich wskazuje na lata 18591865. Wówczas w Birmingham, major Harry Gem będący adwokatem, razem ze swoim hiszpańskim przyjacielem Augurio Perera stworzyli grę, która była kombinacją angielskich gier z użyciem rakiety, czyli tenisa, krykieta, badmintona i squasha oraz hiszpańskiej gry Pelota. Panowie grali w nią na boisku do krokieta. Siedem lat później

przenieśli się do miejscowości Leamington w centralnej Anglii, gdzie w 1874 roku wraz z dwoma doktorami ze szpitala Warneford stworzyli pierwszy na świecie klub tenisowy. Drugie źródło koncentruje się na 1873 roku. Wtedy oficer brytyjskiej armii, major Walter Clopton Wingfield wymyślił podobną grę i zaprezentował ją zgromadzonym gościom podczas przyjęcia w swojej posiadłości w północnej Walii. Major nazywał grę „Sphairistike”- co oznaczało „gra piłką” i nawiązywało do greckiej gry podobnej do tenisa. Jednak pod wpływem sugestii polityka Arthura Balfoura, Wingfield zmienił nazwę na „lawn tennis”, która funkcjonuje w Wielkiej Brytanii do dziś i można ją przetłumaczyć jako „tenis na trawie”. Chcąc opatentować swój „wynalazek” Wingfield w 1874 roku spisał wszystkie zasady gry i udał się do urzędu patentowego. Patent jednak odrzucono. Wtedy major zajął się promowaniem swojej gry, poprzez sprzedaż sprzętu do jej uprawiania. To spowodowało, że pasjonatów gry wciąż przybywało. Ten rodzaj rozrywki stał się szczególnie popularny wśród arystokratów. Ciekawostką jest również fakt, że kort wymyślony przez Wingfielda kształtem przypominał klepsydrę i składał się z dwóch połączonych ze sobą trapezów. Kształt ten jednak zmodyfikowano i obecną formę kortu nadano w 1875 roku.

COOPER STERRY (PO LEWEJ) WRAZ Z DOROTHEĄ CHAMBERS •(POCHARLOTTE PRAWEJ), BLANCHE HILLYARD I CHARLOTTE DOD, TO CZWÓRKA TENISI-

STEK, KTÓRE DOMINOWAŁY W KOBIECYCH ROZGRYWKACH NA WIMBLEDONIE W PIERWSZYCH TRZYDZIESTU LATACH. CZWÓRCE TEJ PRZYPADŁY W LATACH 1884-1914 AŻ 23 TYTUŁY.

Współcześnie tenis ziemny jest tak bardzo popularny, że stał się sportem olimpijskim. Na całym świecie regularnie organizuje się różne zawody i turnieje. Do czterech najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych zalicza się Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Turnieje rozgrywane są co roku w Melbourne, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Najstarszym i najpopularniejszym z nich jest rozgrywany od 1877 Wimbledon, następnie US Open, Roland Garros, a najmłodszym odbywającym się od 1905 Australian Open. Cztery turnieje noszą miano Wielkiego Szlema.

Kobiety z rakietami Pomimo tego, że tenis narodził się za sprawą mężczyzn, to za rakiety równie chętnie sięgały i nadal sięgają kobiety. Początkowo

’’

przyjmuje się, że początki tenisa wiążą się ze średniowieczną grą uprawianą przez mnichów w europejskich klasztorach. Uprawiali oni ten sport w taki sposób, że piłkę uderzali dłonią. Później wprowadzono do użytku skórzane rękawice, które w XVI w. zastąpiły prototypy pierwszych rakiet. I co ciekawe, pierwsze piłki do tenisa były wykonane z drewna.

tenisistki miały status amatorski. Sytuacja zmieniła się w 1973 roku, kiedy powstała największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział w imprezach tenisowych, od turniejów najniższego szczebla, poprzez turnieje średniego szczebla, aż po turnieje Wielkiego Szlema. Organizacja nosi nazwę Women's Tennis Association (WTA) i do dzisiaj zajmuje się szeroko pojętą, pełną koordynacją rozgrywek w sezonie, który rozpoczyna się w styczniu, natomiast kończy w listopadzie turniejem Masters, czyli rywalizacją 8 najlepszych tenisistek sezonu. Warto dodać, że organizacja powstała podczas spotkania w Londynie w ramach turnieju Wimbledon. Jego celem było podniesienie jakości i poziomu rozgrywek oraz organizacji turniejów. Organizacja zajmuje się prowadzeniem wszelkich statystyk i rozstrzyganiem sporów pomiędzy zawodnikami a organizatorami imprez tenisowych, czyli pełni rolę swoistego arbitra w środowisku tenisowym. Ponadto przyjmuje i bada corocznie składane raporty przez organizatorów imprez oraz udziela licencji na zorganizowanie danego turnieju. Dodatkowo celem organizacji jest pozyskiwanie nowych sponsorów, przeprowadzanie okresowych badań antydopingowych oraz propagowanie i popularyzacja tenisa ziemnego na świecie.

Polacy na kortach W Polsce w tenisa ziemnego zaczęto grywać dopiero pod koniec XIX wieku. W 1921 roku powstał Polski Związek Lawn Tenisowy i wtedy też zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Polski. Po przerwie w działaniu Związek Tenisowy reaktywowano w sierpniu 1945 roku. Wtedy też z nazwy usunięto słowo lawn. Wśród najbardziej utalentowanych polskich tenisistów można wymienić nazwiska: Jadwiga Jędrzejowska, Władysław Skonecki, Andrzej Licis, Wiesław Gąsiorek i Wojciech Fibak. Natomiast dzisiaj czołowymi postaciami polskiego tenisa są m.in. siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie, Klaudia Jans-Ignacik, Alicja Rosolska, a wśród mężczyzn debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, Łukasz Kubot oraz Jerzy Janowicz.GEM

8

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

TOP ELITA RANKINGU WTA

’’

LISTA ZGŁOSZEŃ DO TURNIEJU GŁÓWNEGO ZAMKNĘŁA SIĘ W PIERWSZEJ STODWUNASTCE RANKINGU WTA. W turnieju głównym poza niekwestionowaną gwiazdą, Agnieszką Radwańską, ze względu na awans w ostatnich dniach do pierwszej setki rankingu WTA, wystąpi Katarzyna Piter. Nie braknie również trzeciej Polki - Magdaleny Fręch - która pojawi się na turnieju, dzięki „dzikiej” karcie przyznawanej przez organizatora.

Carla Suarez Navarro, hiszpańska zawodniczka, która zajmuje obecnie 15 miejsce w rankingu WTA. Jej największym osiągnięciem są ćwierćfinały w French Open, Australian Open oraz US Open. W Katowicach wystąpi z numerem trzecim.

numer 4 Z tym numerem zagra dobrze znana polskiej publiczności Czeszka, Klara Zakopalova, która jest 34. rakietą na świecie. Ostatnio mogliśmy ją obserwować w finale turnieju w Rio de Janeiro. W tym sezonie Klara wystąpiła również w finale turnieju w Hobart.

Duże emocje w Spodku Porównując wszystkie imprezy WTA typu International, które odbyły w tym roku, katowicki turniej może pochwalić się najlepszą drabinką. To duży sukces organizacyjny, ponieważ pokazuje, że uznane na świecie zawodniczki chcą grać w Spodku, mimo bardzo krótkiej tradycji, bo dopiero dopiero drugiej edycji BNP Paribas Katowice Open – komentuje Jakub Puchalski, Dyrektor Sportowy BNP Paribas Katowice Open.

Numer 5 Magdalena Rybarikova wystąpi z przodu z numerem 5. Jej aktualny ranking WTA to 38. W swojej karierze wygrała 4 turnieje WTA. W zeszłym roku udało się jej pokonać m.in. Angelique Kerber.

Numerem 6 w Katowicach będzie austriacka zawodniczka Yvonne Meusburger. Kilkunastokrotnie zwyciężała w turniejach ITF. Swoje największe sukcesy w WTA odniosła w 2013 roku wygrywając Bad Gastein oraz dochodząc do finału w Budapeczcie. W zeszłym

Informowaliśmy już o udziale obrończyni tytułu z zeszłego roku, aktualnej nr 14 światowego rankingu Robercie Vinci. Do grona rozstawionych dołączyły takie gwiazdy światowego rankingu jak

Trenowana przez Xaviera Budo i Maca Casabo. Swoją przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku dziewięciu lat. Podziwia Steffi Graf, Leytona Hewitta i Justine Henin. W 2007 wygrała trzy turnieje singlowe i dwa deblowe kategorii ITF. W 2008 roku po raz pierwszy awansowała do pierwszej 50, biorąc udział w półfinałach w Bogocie i Forest Hills, dotarła do ćwierćfinałów na Roland Garros i w Palermo, drugiej rundy Wimbledonu i pierwszej US Open. 2009 to kolejny sezon w najlepszej 50, ćwierćfinał w Australian Open, trzecia runda na Wimbledonie i Roland Garros i druga w US Open. Rok 2010 Carla skończyła na 57. miejscu, a 2011 na 56. Wystąpiła w czwartej rundzie US Open i drugiej Australian Open. W 2012 powróciła do najlepszej 50, zdobywając drugie miejsce w turnieju w Estoril, dotarła do trzeciej rundy turnieju Roland Garros, drugiej Austra-

lian Open, US Open i Olimpiady. W 2013 roku zadebiutowała w pierwszej 20 rankingu WTA. Zajęła drugie miejsce w Oeiras i Acapulco. Dotarła do półfinałów w ‘s-Hertogenbosch i Linz, a także ćwierćfinału US Open, czwartej rundy Rolanda Garrosa i Wimbledonu oraz trzeciej Australian Open. Obecnie zawodniczka znajduje się na 17 miejscu w rankingu WTA.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 03.09.1988 MIEJSCE URODZENIA: Las Palmas de Gran Canaria, Hiszpania MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Barcelona, Hiszpania WZROST: 1,62 m WAGA: 62 kg GRA ZAWODOWO OD: 2003 Praworęczna, jednoręczny backhand

Trenowana przez Igora Bruknera. Ulubionym uderzeniem zawodniczki jest backhand. Podziwia Martinę Hingis. W 1998 zanotowała pierwsze występy w turniejach ITF, rok później wygrała swój pierwszy turniej. 2001 rok to także finał turnieju WTA w Antwerpii, gdzie uległa Barbarze Rittner. W kolejnych latach zajęła drugie miejsce w Casablance i w Sopocie. Wtedy to awansowała do pierwszej setki, dotarła także do trzeciej rundy Australian Open. Do najlepszej 50 trafiła w 2004. Sezon 2005 ukończyła na 36. miejscu. Zdobyła swoje dwa pierwsze tytuły WTA w ‘s-Hertogenbosch i Portoroz, zajęła drugie miejsce w Palermo. Lata 2007-2009 to kolejne sezony w najlepszej 100, półfinał w Pradze, zdobyła drugie miejsce w Vina del Mar. W 2010 awansowała do pierwszej 50, zanotowała drugie miejsce w Kopenhadze i w Seulu. Po raz pierwszy dotarła do czwartej rundy Wimbledonu.

Zeszłoroczne półfinalistki Wystąpią również znane już sympatykom ubiegłorocznego katowickiego turnieju: Niemka Annika Beck oraz Rumunka Alexandra Cadantu. Do ciekawych nazwisk niewątpliwie należy Belgijka Yanina Wickmayer, Niemka Mona Barthel, Włoszka Camila Giorgi, czy Izraelka Shahar Peer.

W RANKINGU WTA: 38 NUMER STARTOWY: 5

W RANKINGU WTA: 31 NUMER STARTOWY: 4

W RANKINGU WTA: 17 NUMER STARTOWY: 3

W Doha udało się jej wygrać obrończynią turnieju w Katowicach.

MAGDALENA RYBARIKOVA

KLARA ZAKOPALOVA

CARLA SUAREZ NAVARRO

Numer 7

Do grona roz- Francesca Schiavone utytułowana włoska zawodniczka. Zwyciężczystawionych ni French Open z 2010 roku oraz dołączyły finalistka z 2011 roku. W 2011 takie gwiazdy zajmowała 4 miejsce na świecie, światowego aktualnie jest 49. W swojej karankingu jak rierze wygrała sześć turniejów Carla Suarez WTA w grze pojedynczej i siedem w grze podwójnej. Navarro, hiszpańska Inne gwiazdy zawodniczka, W turnieju zagrają również zawodniczki, które w ostatnim czasie która zajmuje obecnie odnoszą swoje największe sukcesy: Tsvetana Pironkova z numerem 8, 15 miejsce która w tym sezonie wygrała turw rankingu niej w Sydney pokonując m.in. PeWTA. trę Kvitovą oraz Angelique Kerber.

Numer 6

Elita WTA w Katowicach

roku pokonała w finale turnieju ITF w Grado Katarynę Piter. Jest 37. rakietą na świecie.

Rok 2011 to kolejny sezon w najlepszej 50 i trzy półfinały – w Hobart, Budapeszcie i Seulu, trzecia runda Wimbledonu i druga Australian Open. Sezon 2012 ukończyła na 28. miejscu, dotarła do półfinałów w Paryżu i Eastbourne, czwartej rundy Rolanda Garrosa, trzeciej rundy Wimbledonu. Obecnie zawodniczka znajduje się na 31. pozycji.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 24.02.1982 MIEJSCE URODZENIA: Praga, Czechy MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Praga, Czechy WZROST: 1,66 m WAGA: 55 kg GRA ZAWODOWO OD: 1999 Praworęczna, oburęczny backhand

Swoją przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku 8 lat. Ulubione uderzenia Magdaleny to serwis i forehand. Trenowana przez Petera Hubera. Preferuje grę na kortach twardych oraz trawie. Podziwia Rogera Federera oraz Martinę Hingis. W 2004 roku stawiała pierwsze kroki w turniejach ITF, rok później zagrała w swoich pierwszych kwalifikacjach WTA w Portoroz i Hasselt i zaczęła zdobywać tytuły w kategorii ITF. 2006 rok to ćwierćfinał w Pradze, a 2007 kwalifikacje do Wimbledonu. Do najlepszej 100 trafiła w 2008 roku. 2009 to pierwszy sezon w najlepszej 50 i pierwszy tytuł WTA, zdobyty w Birmingham. Zagrała także w trzeciej rundzie US Open i drugiej Rolanda Garrosa. Kolejny wielki sukces odniosła w 2011 roku, wygrywając swój drugi tytuł WTA. W finale turnieju w Waszyngtonie poko-

nała Anastasię Pavlyuchenkovą. W tym czasie zmagała się z kontuzją. 2013 to pierwszy sezon w najlepszej 40. Ponownie zdobyła tytuł w Waszyngtonie. Dotarła do półfinałów w Memphis i Birmingham, drugiej rundy Rolanda Garrosa. Zawodniczka znajduje się obecnie na 38. pozycji w rankingu.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 04.10.1988 MIEJSCE URODZENIA: Piestany, Słowacja MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Bratysława, Słowacja WZROST: 1,80 m WAGA: 65 kg GRA ZAWODOWO OD: 2005 Praworęczna, oburęczny backhandGEM

10

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

DOBRE SHOW, TOP ELITA RANKINGU WTA WSPANIAŁA PUBLICZNOŚĆ KONTYNUACJA OPISU WYBRANYCH ZAWODNICZEK ZE STRONY 8 Lista zawodniczek

ROZMOWA Z MARTINĄ LUTKOVĄ SUPERVISOREM ZESZŁOROCZNEJ I TEGOROCZNEJ EDYCJI TURNIEJU BNP PARIBAS KATOWICE OPEN GEM: Byłaś w Katowicach w zeszłym roku, jak wspominasz poprzedni turniej? Martina Lutkova: Mam dobre wspomnienia z Katowic. Nowe wydarzenie zawsze jest zarówno przygodą jak i wyzwaniem, praca z entuzjastyczną i nową w świecie profesjonalnego tenisa grupą organizatorów, wprowadzanie świeżości w życie tenisa, spełnianie wysokich standardów WTA w napiętym przedziale czasu – wszystko to było ekscytującym doświadczeniem. Organizatorzy starali się jak najlepiej powitać świat tenisa w Katowicach. Rezultatem było udane wydarzenie, dobre show i wspaniała publiczność. GEM: Bycie supervisorem to bardzo odpowiedzialna praca. Kiedy zorientowałaś się, że chcesz być częścią świata WTA i jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem? ML: Moja przygoda zaczęła się na mączce w Pradze, kiedy miałam siedem lat. Grałam w turniejach tenisowych do ukończenia czternastego roku życia. Później zajęłam się sprawami administracyjnymi w tenisie, najpierw w Czeskim Związku Tenisowym, następnie w Tennis Europe. Jestem międzynarodową przedstawicielką od

1996 i stopniowo coraz bardziej angażowałam się w zawodowy tenis kobiecy, najpierw jako sędzia stołkowy, później jako sędzia główny, aż w końcu jako supervisor. GEM: Czy mogłabyś zdradzić nam sekret jakie cechy powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać supervisorem? ML: Praca supervisora jest dość złożona. Każdy oczekuje, że supervisor zna wszystkie odpowiedzi. Do pełnienia tej roli potrzebna jest cierpliwość, zdrowy rozsądek, zdolność radzenia sobie z ludźmi z różnych kultur i środowisk oraz znajdowanie odpowiednich rozwiązań problemów. GEM: Jako supervisor bardzo dużo podróżujesz i chyba byłaś już wszędzie. Które miejsce najbardziej się spodobało i dlaczego? ML: Tenis dał mi szansę odwiedzenia wielu różnych miejsc, a każde z nich było wyjątkowe. Gdybym jednak miała wybrać jedno wydarzenie, wybrałabym Igrzyska Olimpijskie w Londynie, gdzie byłam asystentem sędziego naczelnego. To było niesamowite być częścią tak globalnego wydarzenia.

WOJCIECH FIBAK POLSKI TENISISTA, CZTEROKROTNY ĆWIERĆFINALISTA TURNIEJÓW WIELKOSZLEMOWYCH

’’

WOJCIECH FIBAK PO TURNIEJU BNP PARIBAS OPEN KATOWICE 2013

Trafiliśmy na dobry moment, ponieważ nie było żadnego innego turnieju, a więc nie było też konkurencji.

Ten tydzień w świecie sportu stał pod znakiem BNP Paribas Katowice Open. Oglądałem mecze w telewizjach szwajcarskich, francuskich i niemieckich. Mecze powtarzane były wielokrotnie – i rano, i w nocy. Trafiliśmy na dobry moment, ponieważ nie było żadnego innego turnieju, a więc nie było też konkurencji. Myślę, że to znakomita promocja dla miasta Katowice i dla BNP Paribas. Bardzo dobrze komentowana jest także organizacja Turnieju. Sam jestem pod ogromnym wrażeniem i myślę, że decyzja o zorganizowaniu BNP Paribas Katowice Open właśnie w Katowicach była „strzałem w dziesiątkę”! Trzeba też podkreślić, że mamy finał marzeń! Oczywiście trzymam kciuki za obie zawodniczki, jednak sercem bliżej mi trochę do Roberty Vinci, bo gra w starym, eleganckim stylu, podobnym do mojego. Pozdrawiam wszystkich i jestem pewien, że za rok powtórzymy turniejowy sukces!

FRANCESCA SCHIAVONE

1.

AGNIESZKA RADWAŃSKA

POLSKA

WTA: 3.

2.

ROBERTA VINCI

WŁOCHY

WTA: 16.

3.

CARLA SUAREZ NAVARRO

HISZPANIA

WTA: 17.

4.

KLARA ZAKOPALOVA

CZECHY

WTA: 31.

5.

MAGDALENA RYBARIKOVA

SŁOWACJA

WTA: 38.

6.

YVONNE MEUSBURGER

AUSTRIA

WTA: 37.

7.

FRANCESCA SCHIAVONE

WŁOCHY

WTA: 49.

8.

TSVETANA PIRONKOWA

BUŁGARIA

WTA: 42.

9.

ANNIKA BECK

NIEMCY

WTA: 44.

10.

MONICA NICULESCU

RUMUNIA

WTA: 69.

11.

YANINA WICKMAYER

BELGIA

WTA: 59.

12.

ALEXANDRA CADANTU

RUMUNIA

WTA: 63.

13. MARIA - TERESA TORRO - FLOR HISZPANIA

WTA: 70.

14.

MONA BARTHEL

WTA: 89.

15.

SILVIA SOLER-ESPINOSA

16.

CAMILA GIORGI

WŁOCHY

WTA: 67.

17.

SHAHAR PEER

IZRAEL

WTA: 88 .

18.

MIRJANA LUCIĆ-BARONI

19.

MISAKI DOI

JAPONIA

WTA: 101.

20.

KATARZYNA PITER

POLSKA

WTA: 97.

21.

PETRA MARTIĆ

22.

ALISON VAN UYTVANCK

BELGIA

WTA: 85.

23.

ANDREA HLAVACKOVA

CZECHY

WTA: 112.

24.

MAGDALENA FRĘCH

POLSKA

WTA: 738*

NIEMCY

HISZPANIA WTA: 106.

CHORWACJA WTA: 94.

CHORWACJA WTA: 95.

* DZIKA KARTA

KATARZYNA PITER

Pierwsze mecze z cyklu ITF zaczęła rozgrywać w 2005 roku. W 2007 roku zagrała w swoim pierwszym turnieju głównym rozgrywek WTA w Warszawie, zdobyła tytuł ITF. Kolejny rok przyniósł trzy tytuły singlowe i dwa deblowe w kategorii ITF. W 2009 jeden raz dotarła do pierwszej rundy, w 2010 do rundy drugiej. Zdobyła dwa tytuły w grze pojedynczej i jeden tytuł w grze podwójnej cyklu ITF. W sezon 2011 zdobyła dwa deblowe tytuły ITF. Kolejny rok

Obecne bez trenera. Lubi wszystkie nawierzchnie. W latach 1996-1997 grała w turniejach ITF. W 1998 wystąpiła w kwalifikacjach turnieju WTA w Rzymie i Palermo, zdobyła jeden deblowy tytuł ITF. W kolejnym roku zagrała w turnieju głównym w Rzymie, a w 2000 roku była już w najlepszej 100. Rok 2001 to sezon w pierwszej 50 i ćwierćfinał Rolanda Garrosa. W 2002 roku dwa razy trafiła do ćwierćfinałów, zagrała w czwartej rundzie US Open, trzeciej rundzie Australian Open, Rolanda Garrosa. Kolejny sezon ukończyła na 20. miejscu, zajęła drugie miejsce w Canberze, dotarła do półfinałów w Stanford i Los Angeles. W 2004 roku zagrała w półfinałach w Warszawie i Sydney, i ćwierćfinale Olimpiady. Rok 2005 zakończyła na 13. miejscu. Sezon 2006 ukończyła na 15. miejscu, zdobywając drugie miejsce w trzech turniejach WTA. Francesca wystąpiła też wtedy w czwartej rundzie Australian Open, Rolanda Garrosa i trzeciej rundzie Wimbledonu. Sezony 2007-2008 to lata spędzone w najlepszej 30 i pierwszy tytuł WTA zdobyty w Bad Gastein. Kolejne zwycięstwo odniosła

w 2009 roku w Moskwie, zajęła też drugie miejsce w Pradze i Osace. Sezon 2010 ukończyła na 7. miejscu, zdobywając pierwszy tytuł Wilekiego Szlema. Sezon 2011 ukończyła na 11 miejscu. Ponownie dotarła do finału Rolanda Garrosa. Zagrała w ćwierćfinale Australian Open, czwartej rundzie US Open i trzeciej Wimbledonu. W 2012 wygrała w finale w Strasburgu, wystąpiła w czwartej rundzie Wimbledonu, trzeciej Rolanda Garrosa, drugiej Australian Open i Olimpiady. Sezon 2013 ukończyła na 42. miejscu.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 23.06.1980 MIEJSCE URODZENIA: Milan, Włochy MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Milan, Włochy WZROST: 1,66 m WAGA: 60 kg GRA ZAWODOWO OD: 1998 Praworęczna, jednoręczny backhand

YVONNE MEUSBURGER

W RANKINGU WTA: 97 NUMER STARTOWY: 20 Trenowana przez brata, Jakuba, pracuje także z ojcem, Dariuszem. Swoją przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku 5 lat. Jej ulubionym uderzeniem jest forehand, preferuje grę na trawie. Ulubionym graczem jest Rafael Nadal. Celem zawodniczki jest znalezienie się w TOP10.

W RANKINGU WTA: 49 NUMER STARTOWY: 7

W RANKINGU WTA: 37 NUMER STARTOWY: 6 przyniósł siedem tytułów deblowych. W 2013 roku zagrała w ćwierćfinale w Luksemburgu, gdzie przegrała z Anniką Beck. Zdobyła także jeden deblowy tytuł WTA i raz dotarła do drugiej rundy. Katarzyna znajduje się obecnie na 97. miejscu w rankingu.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 16.02.1991 MIEJSCE URODZENIA: Poznań, Polska MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Poznań, Polska WZROST: 1,73 m WAGA: 56 kg GRA ZAWODOWO OD: 2006 Praworęczna, oburęczny backhand

Trenowana przez Joachima Kretza. Zaczęła grać w wieku 8 lat. Podziwia Pete’a Samprasa. W latach 1999-2002 brała udział w turniejach ITF. W 2003 roku wystąpiła w swoich pierwszych kwalifikacjach turnieju WTA w Helsinkach i Linz. W 2004 roku grała w turniejach głównych rozgrywek w Budapeszcie i Wiedniu, w obu przypadkach dotarła do drugiej rundy. W 2005 dotarła do pierwszej rundy Rolanda Garrosa, w 2006 roku natomiast do pierwszej rundy Australian Open. Po raz pierwszy w najlepszej 100 znalazła się w 2007 roku. Wtedy to zajęła drugie miejsce w Bad Gastein. 2008 rok to kolejny sezon w pierwszej 100 i ćwierćfinał w Bad Gastein. W 2009 roku ponownie dotarła do ćwierćfinału tego turnieju, a także pierwszej rundy Australian Open, Rolanda Garrosa i US Open. 2010 to trzeci sezon Yvonne w najlepszej 100. Zagrała w półfinale w Bad Ga-

stein oraz drugiej rundzie Australian Open, Rolanda Garrosa, US Open. Lata 2011 i 2012 to ćwierćfinały w Bad Gastein. W 2013 roku dotarła do pierwszej 50, sezon ukończyła na 50. miejscu. Zdobyła swój pierwszy tytuł WTA w Bad Gastein, gdzie wygrała z Andreą Hlavackovą. Zawodniczka jest obecnie na 37. miejscu.

notka zawodnika DATA URODZENIA: 03.10.1983 MIEJSCE URODZENIA: Dornbirn, Austria MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Schwarzach, Austria WZROST: 1,75 m WAGA: 60 kg GRA ZAWODOWO OD: 1999 Praworęczna, oburęczny backhandGEM

12

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

CHCĘ OBRONIĆ TYTUŁ MISTRZA PO ZESZŁOROCZNYM ZWYCIĘSTWIE ROBERTA VINCI POWRACA, BY W NAJLEPSZYM STYLU OBRONIĆ TYTUŁ. GEM: – Byłaś już wcześniej w Katowicach. W zeszłym roku odniosłaś tutaj wspaniałe zwycięstwo. Jak wspominasz BNP Paribas Katowice Open 2013? Roberta Vinci: Zeszły rok był niesamowity. Cieszyłam się z pobytu w Polsce, to był fantastyczny tydzień. W tym roku chciałabym obronić tytuł w najlepszym stylu. Na pewno będzie trudno, ponieważ będzie grało wiele dobrych zawodniczek, ale dam z siebie wszystko i zobaczymy jak będzie.

Nie było jednak takiego momentu kiedy pomyślałam „ok, to będzie moje życie.” Trenowałam dzień po dniu i to się po prostu stało. GEM: Masz jakichś tenisowych idoli? Kogo podziwiasz? RV: Na pewno Rogera Federera. Uwielbiam jego styl, sposób w jaki gra. Dla mnie jest po prostu najlepszy, niesamowity. GEM: Jakie jest Twoje największe tenisowe marzenie? RV: Wygranie wielkoszlemowego turnieju lub dużej imprezy, takiej jak w Rzymie byłoby czymś wspaniałym. Chciałabym także zdobyć medal w Rio w 2016 roku. Przede mną długa droga, ale mam nadzieję, że spełnię swoje marzenie.

GEM: Jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem i kiedy zrozumiałaś, że tenis to coś, co chcesz robić w życiu? RV: Zaczęłam grać z moim tatą, kiedy byłam jeszcze mała, potem kontynuowałam grę każdego dnia.

GEM: Jako tenisistka dużo

’’

W tym roku chciałabym obronić tytuł w najlepszym stylu. Na pewno będzie trudno, ponieważ będzie grało wiele dobrych zawodniczek, ale dam z siebie wszystko

podróżujesz. Jakie jest Twoje ulubione miejsce i dlaczego? RV: Indian Wells jest cudownym turniejem. Także Paryż, uwielbiam go. Znam też świetną włoską restaurację, w której jem prawie każdego wieczoru. GEM: Jako tenisistka z pewnością nie masz wakacji tak często jak inni. Jak spędzasz wolny czas? RV: Tak, nie mamy dużo wolnego czasu. Kiedy nie jeżdżę na turnieje, wracam do domu, do rodziców albo do Rzymu, gdzie mieszka mój brat. Uwielbiam spędzać z nimi czas, ponieważ rzadko się widujemy. W zeszłym roku spędziłam tydzień na Malediwach z Sarą Errani. Świetnie się bawiłam i zrelaksowałam.

POWRÓT UTALENTOWANEJ WŁOSZKI DO POLSKI TRENOWANA PRZEZ FRANCESCO CINA, ROBERTA ZACZĘŁA GRAĆ W WIEKU 6 LAT. Jej ulubionym miejscem jest rodzinne miasto. Zawodniczka gra bardzo dobrze nie tylko w tenisa, ale także w piłkę nożną.

Początki w ITF Pierwsze mecze kategorii ITF rozgrywała we Włoszech w 1997 roku. Rok 1998 to czas pierwszych kwalifikacji WTA. W 1999 wygrała dwa tytuły singlowe i trzy deblowe z cyklu ITF. W 2001 roku odpadła w pierwszej rundzie US Open, zdobyła jeden deblowy tytuł WTA. W 2002 roku dotarła do półfinału w Taszkencie, odpadła w pierwszej rundzie Wimbledonu. W 2003 dwa razy dotarła do drugiej rundy, wygrała jeden singlowy i dwa deblowe tytuły w kategorii ITF.

Elita tenisa W roku 2004 pojawiła się w najlepszej 100. W 2005 zagrała w półfinale w Eastbourne, dotarła do trzeciej rundy Wimbledonu. W październiku zadebiutowała w pierwszej 50. W 2006 roku dotarła do półfinału w Palermo, trzeciej rundy Australian Open, w rankingu WTA była 37. Miała także sześciotygodniową przerwę z powodu kontuzji. W 2007 roku zdobyła swój pierwszy tytuł WTA w Bogocie, dotarła także do drugiej rundy Wimbledonu. Lata 2008 oraz 2009 to kolejne

notka zawodnika DATA URODZENIA: 18.02.1983 MIEJSCE URODZENIA: Taranto, Włochy MIEJSCE ZAMIESZKANIA: Taranto, Włochy WZROST: 1,63 m WAGA: 60 kg GRA ZAWODOWO OD: 1999 Praworęczna, jednoręczny backhand

’’

sezony w pierwszej 100. Wygrała wtedy turniej w Barcelonie. W 2010 była już w najlepszej 40 i wygrała turniej WTA w Luksemburgu, dotarła do trzeciej rundy Australian Open i do drugiej Wimbledonu oraz Roland Garros. W 2011 była w pierwszej 30. Sezon ukończyła na miejscu 23. Wygrała trzy turnieje WTA, w Barcelonie, ‘s-Hertogenbosch i Budapeszcie, dotarła do trzeciej rundy Roland Garros, Wimbledonu, US Open.

2012 był pierwszym sezonem w najlepszej 20. Wygrała turniej w Dallas pokonując w finale Jelenę Jankovic. Top 20. Zagrała w 2012 był pierwszym sezonem ćwierćfinale w najlepszej 20. Wygrała turUS Open, niej w Dallas pokonując w finale Jelenę Jankovic. Zagrała czwartej w ćwierćfinale US Open, czwarrundzie tej rundzie Wimbledonu i druWimbledonu giej Australian Open. 2013 to i drugiej drugi sezon w 20, ukończony Australian na 14. miejscu. Open. 2013 to drugi sezon w Zwycięstwo w Katowicach Roberta wygrała turniej WTA 20, ukońw Katowicach, gdzie w finale czony na 14. pokonała Petrę Kvitovą i w Pamiejscu. lermo, gdzie odniosła zwycięstwo nad Sarą Errani. W 2013 dotarła też do ćwierćfinału US Open, czwartej rundy Roland Garros i Wimbledonu oraz trzeciej rundy Australian Open, była numerem 1 razem z Sarą Errani w rankingu par deblowych. Zawodniczka znajduje się obecnie na 16. miejscu.


Najlepiej rozpoznawana uczelnia w regionie wśród pracodawców!

0ZŁ

DO 30 KWIETNIA

WPISOWE

400 ZŁ

studiuję, pracuję, zyskuję 8 na 10 studentów WSB pracuje

zawodowo już podczas studiów

DYPLOM LICENCJATA, INŻYNIERA BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ LOGISTYKA PEDAGOGIKA POLITOLOGIA

TURYSTYKA I REKREACJA ZARZĄDZANIE NOWE KIERUNKI

PRAWO W BIZNESIE INŻYNIERIA ZARZĄDZANIA – w przygotowaniu

TYLKO DO 30 KWIETNIA CZESNE JUŻ OD

195 ZŁ 245 ZŁ MIESIĘCZNIE

studia I stopnia (licencjat, inżynier) • studia II stopnia • podyplomowe • MBA – www.wsb.pl


GEM

14

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE BNP PARIBAS KATOWICE OPEN TO NIE TYLKO TURNIEJ. TO TAKŻE SZEREG WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH. Sobota, 5 kwietnia

16:00 Losowanie turnieju głównego, Pałac Goldsteinów, Plac Wolności 12a, Katowice (tylko dla mediów)

oraz strefie VIP Wizyta zawodniczki w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, ul. Medyków 16 (tylko dla mediów)

Niedziela, 6 kwietnia

Środa, 9 kwietnia

20:00 Players Party, Klub Endorfina, ul. Sobieskiego 11, Katowice (impreza zamknięta)

17:30 Wizyta zawodniczki połączona z sesją autografów w strefie kibica oraz strefie VIP 10:00–17:00 KIDS DAY 10:00 KIDS CUP, pod patronatem Miasta Katowice i firmy Babolat dla dzieci z rocznika 2006 i młodszych (10:00 – chłopcy, 13:00 – dziewczynki), sala gimnastyczna w hali Spodek 10:00–16:00 Spotkania z zawodniczkami turnieju WTA (10:00 – podczas otwarcia KIDS CUP, 12:00 – sesja autografów, 14:00

Poniedziałek, 7 kwietnia

17:00 Oficjalne otwarcie turnieju na korcie centralnym 17:30 Wizyta zawodniczki połączona z sesją autografów w strefie kibica oraz strefie VIP

Wtorek, 8 kwietnia

17:30 Wizyta zawodniczki połączona z sesją autografów w strefie kibica

• •

– sesja zdjęciowa, 16:00 – gra przez mini siatkę), sala gimnastyczna w hali Spodek

12:00–17:00 Mini kort dla dzieci, mini olimpiada, konkursy z nagrodami, animatorzy czasu wolnego dla dzieci, możliwość zakupu gadżetów turniejowych; antresola w hali Spodek 17:30 Wręczenie nagród dla najlepszych dzieci turnieju KIDS CUP, kort centralny

Czwartek, 10 kwietnia

16:30 Wizyta zawodniczki połączona z sesją autografów w strefie kibica oraz strefie VIP Wizyta zawodniczki w Domu Dziecka „Stanica”, ul. Plebiscytowa 46, Katowice (tylko dla mediów)

Czwartek, 10 kwietnia – Piątek, 11 kwietnia

Konferencja trenerów •tenisa organizowana przez

amatorskiego i na wózkach, Klub Endorfina, ul. Sobieskiego 11, Katowice (impreza otwarta)

Babolat, sala gimnastyczna w hali

Sobota, 12 kwietnia

Czwartek, 10 kwietnia – Niedziela, 13 kwietnia amatorski i te•nisaTurniej na wózkach, pod pa-

tronatem Miasta Katowice i firmy Babolat, Bażantowo Sport, ul. Pijarska 3, Katowice, otwarcie turniejów z udziałem zawodniczki WTA, czwartek, 10 kwietnia, godz. 17.00

Piątek, 11 kwietnia

18:30 Wizyta zawodniczki połączona z sesją autografów w strefie kibica oraz strefie VIP 22:30 Players Party dla uczestników turnieju

7:00–11:00 Turniej VIP BNP Paribas (turniej zamknięty) 20:00 Turniej tenisa dla dziennikarzy pod patronatem Miasta Katowice (zgłoszenia do turnieju do 10.04 pod adresem mailowym: dlp@bnpparibaskatowiceopen.com lub w biurze prasowym turnieju) 20:00 Oficjalny bankiet BNP Paribas Katowice Open, Pałac Goldsteinów, Plac Wolności 12a, Katowice (impreza zamknięta) Po meczu półfinałowym gry podwójnej: prezentacja Babolat PLAY – europejska premiera

pierwszej na świecie rakiety gromadzącej dane na temat gry, prezentacji rakiety dokona Marcin Daniec Po pierwszym meczu półfinałowym gry pojedynczej: prezentacja Akademii Tenisowej Karoliny Woźniackiej, prowadzi Maciej Wściubiak – trener Kamila Majchrzaka

Niedziela, 13 kwietnia

12:00 Finał turnieju tenisa na wózkach na korcie centralnym 15:00 Finał gry podwójnej, ceremonia wręczenia nagród dla zawodniczek oraz dla najlepszych zawodników turnieju amatorskiego i turnieju tenisa na wózkach 17:30 Finał gry pojedynczej, ceremonia wręczenia nagród dla zawodniczek oraz zakończenie turnieju.

ZWIĄZEK BNP PARIBAS I TENISA ZWIĄZEK BNP PARIBAS I TENISA TO DUŻO WIĘCEJ NIŻ SPONSORING – TO TRWAŁY ELEMENT BUDUJĄCY WIZERUNEK MARKI BNP PARIBAS NA CAŁYM ŚWIECIE I PRAWDZIWA PASJA DO SPORTU, KTÓRY STAŁ SIĘ CZĘŚCIĄ TOŻSAMOŚCI MARKI.

Tradycja sponsoringu tenisa ziemnego w BNP Paribas sięga początku lat 70-tych XX wieku. Od tamtej pory grupa sukcesywnie wspiera rozwój tej dyscypliny sportu - najpierw we Francji, a potem na skalę międzynarodową.

We are tennis Dziś z dumą mówią o sobie „We are tennis”, gdyż ich zaangażowanie w rozwój tej dyscypliny sportowej jest wielopłaszczyznowe. Grupa wspiera bowiem najbardziej prestiżowe turnieje dla zawodowców takie jak Roland Garros, the BNP Paribas Masters, Fed Cup czy Davis Cup by BNP

Paribas, ale też zaangażowała się w sponsoring rozgrywek amatorskich i juniorów (Junior Davis Cup and Junior Fed Cup by BNP Paribas) oraz tenisistów niepełnosprawnych (NEC World Tour, Invacare World Team Cup).

zacji kojarzona jest także z przejrzystością reguł tożsamych na całym świecie. Takie są nasze relacje z klientami – oparte na wzajemnym zaufaniu, długotrwałe i odpowiedzialne.

Przejrzystość reguł

największe wydarzenie sportowe

Ta relacja jest niezwykłym przykładem najdłuższego w historii związku sponsora z dyscypliną sportową. Co więcej, ta relacja nie kończy się na kortach. Tenis bowiem jest częścią naszej tożsamości jako instytucji zaufania publicznego odpowiedzialnej społecznie. Ta jedna z najbardziej uczciwych form sportowej rywali-

Turniej BNP Paribas Katowice Open jest kolejnym doświadczeniem na tak dużą skalę w Polsce. BNP Paribas jest dumne biorąc udział w największym sportowym wydarzeniu roku 2013, a także 2014. Jest także dumny, że dzięki temu polscy fani tenisa będą mogli na żywo oglądać gwiazdy światowego formatu.GEM

16

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

BILETY NA TURNIEJ: CENNIK SZYKUJE SIĘ NIE LADA GRATKA DLA SYMPATYKÓW TENISA: WIELKIE GWIAZDY MOŻNA ZOBACZYĆ W AKCJI ZA NIEWIELKIE PIENIĄDZE. PONIŻEJ PREZENTUJEMY CENNIK BILETÓW, KTÓRE MOŻNA ZAKUPIĆ NA STRONIE KUPBILET.PL Eliminacje Sobota, 5 kwietnia: eliminacje

Sobota, 5 kwietnia: karnet eliminacje, KARNET NORMALNY: 5zł ; KARNET ULGOWY: 3zł KONIEC SPRZEDAŻY ON-LINE: 2014-04-05

Niedziela, 6 kwietnia: eliminacje

BILET NORMALNY: 4zł ; BILET ULGOWY: 2zł KONIEC SPRZEDAŻY ON-LINE: 2014-04-05

BILET NORMALNY: 4zł ; BILET ULGOWY: 2zł KONIEC SPRZEDAŻY ON-LINE: 2014-04-06

I - IV dzień turnieju: 7-10 kwietnia (poniedziałek - sobota) bilet na I (7 kwietnia) lub II (8 kwietnia) lub III (9 kwietnia) lub IV (10 kwietnia) dzień

KARNET (I - IV dzień)

BILET NORMALNY: 35,00 Zł BILET ULGOWY: 25,00 Zł BILET RODZINNY (2+1): 80,00 Zł BILET RODZINNY (2+2): 100,00 Zł BILET RODZINNY (1+2): 70,00 Zł BILET RODZINNY (2+3): 120,00 Zł BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB): 160,00 Zł BILET SZKOLNY (2+12): 270,00 Zł

KARNET NORMALNY: 115,00 Zł,: KARNET ULGOWY: 85,00 Zł, KARNET NORMALNY ZŁOTY: 165,00 Zł: KARNET ULGOWY ZŁOTY: 100,00 Zł:

• •

KONIEC SPRZEDAŻY ON-LINE KARNETU: 2014-04-07

NORMALNY ZŁOTY: 50,00 Zł • BILET BILET ZŁOTY 30,00 ZŁ • BILET ULGOWY RODZINNY ZŁOTY: 110,00 Zł • BILET RODZINNY (2+1) (2+2) 135,00 Zł • BILET RODZINNY (1+2) ZŁOTY: ZŁOTY: Zł • BILET RODZINNY (2+3) ZŁOTY: 90,00 160,00 • BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB) ZŁOTY: Zł225,00 Zł • BILET SZKOLNY (2+12) ZŁOTY: 324,00 Zł •

V - VII dzień turnieju: 11-13 kwietnia (Piątek - niedziela) RODZINNY ZŁOTY (2+2): 270,00 Zł • BILET BILET ZŁOTY (1+2): 185,00 Zł • BILET RODZINNY RODZINNY ZŁOTY (2+3): 320,00 Zł • BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB) ZŁOTY: 450,00 Zł • BILET SZKOLNY (2+12) ZŁOTY: Zł • BILET NORMALNY PLATYNOWY:648,00 120,00 • BILET ULGOWY PLATYNOWY: 70,00 Zł Zł • BILET RODZINNY (2+1) PLATYNOWY: 260,00 Zł • BILET RODZINNY (2+2) PLATYNOWY: 320,00 Zł • BILET RODZINNY (1+2) PLATYNOWY: 220,00 Zł • BILET RODZINNY (2+3) PLATYNOWY: 380,00 Zł • BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB) PLATYNOWY: 540,00 Zł • BILET SZKOLNY (2+12) PLATYNOWY: 756,00 Zł •

KARNET (V - VII dzień) KARNET NORMALNY: 210,00 zł KARNET ULGOWY: 115,00 zł KARNET NORMALNY ZŁOTY: 330,00 zł KARNET ULGOWY ZŁOTY: 190,00 zł KARNET NORMALNY PLATYNOWY: 360,00 zł KARNET ULGOWY PLATYNOWY: 210,00 zł

• • • •

Bilet na V dzień BILET NORMALNY: 65,00 zł BILET ULGOWY: 35,00 Zł BILET RODZINNY (2+1): 150,00 Zł BILET RODZINNY (2+2): 185,00 Zł BILET RODZINNY (1+2): 130,00 Zł BILET RODZINNY (2+3): 220,00 Zł BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB): 315,00 Zł BILET SZKOLNY (2+12): 432,00 Zł BILET NORMALNY ZŁOTY: 100,00 Zł BILET ULGOWY ZŁOTY: 60,00 Zł BILET RODZINNY ZŁOTY (2+1): 220,00 Zł

Bilet na dzień VI (sobota) lub VII (niedziela) BILET NORMALNY:90,00 Zł BILET ULGOWY:50,00 Zł BILET RODZINNY (2+1):195,00 Zł BILET RODZINNY (2+2):240,00 Zł

• • •

BILET RODZINNY (1+2):160,00 Zł BILET RODZINNY (2+3):280,00 Zł BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB):405,00 Zł BILET SZKOLNY (2+12):540,00 Zł BILET NORMALNY ZŁOTY:130,00 Zł BILET ULGOWY ZŁOTY:70,00 Zł BILET RODZINNY (2+1) ZŁOTY:280,00 Zł BILET RODZINNY (2+2) ZŁOTY:340,00 Zł BILET RODZINNY (1+2) ZŁOTY:230,00 Zł BILET RODZINNY (2+3) ZŁOTY:400,00 Zł BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB) ZŁOTY:585,00 Zł BILET SZKOLNY (2+12) ZŁOTY:756,00 Zł BILET NORMALNY PLATYNOWY:140,00 Zł BILET ULGOWY PLATYNOWY:80,00 Zł BILET RODZINNY (2+1) PLATYNOWY:305,00 Zł BILET RODZINNY (2+2) PLATYNOWY:375,00 Zł BILET RODZINNY (1+2) PLATYNOWY:255,00 Zł BILET RODZINNY (2+3) PLATYNOWY:440,00 Zł BILET GRUPOWY (MIN. 5 OSÓB) PLATYNOWY:630,00 Zł BILET SZKOLNY (2+12) PLATYNOWY:864,00 Zł

• • • • • • • • • • • • • • • •

inne Bilet VIP

Osoby z niepełnosprawnością ruchową na wózkach inwalidzkich - sektor H przy loży

PONIEDZIAŁEK: 250,00 zł WTOREK: 250,00 zł ŚRODA: 250,00 zł CZWARTEK: 250,00 zł PIĄTEK: 360,00 zł SOBOTA: 390,00 zł NIEDZIELA: 390,00 zł W cenie: dostęp do strefy VIP, miejsca w wydzielonym sektorze VIP na widowni, catering (lunche, kolacja, zimne zakąski), napoje (kawa, herbata, woda, soki, napoje gazowane), alkohole ( co najmniej 2 drinki)

PONIEDZIAŁEK: 26,00 Zł WTOREK: 26,00 Zł ŚRODA: 26,00 Zł CZWARTEK: 26,00 Zł PIĄTEK: 51,00 Zł SOBOTA: 66,00 Zł NIEDZIELA: 66,00 Zł Osoby niepełnosprawne (z niepełnosprawnością ruchową na wózkach inwalidzkich) BEZ OPIEKUNA lub NIEPORUSZAJĄCE się na wózkach inwalidzkich prosimy o kontakt przez elektronicznego

konsultanta w celu zakupu biletów. Wejście dla osób niepełnosprawnych umiejscowione jest od ulicy Korfantego. Jest to wejście nr 2. Przy szatniach, za wejściem nr 2 jest winda, którą osoby te, będą mogły przemieścić się na pierwsze piętro, pod bezpośrednie wejścia na trybuny, między sektorami M i K. Są to wejścia 15 i 16. Stamtąd można przemieścić się pod lożę honorową, do pierwszych rzędów sektorów H i J, gdzie wyznaczone są miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Uwagi dodatkowe Dodatkowo do biletu / karnetu złotego, 2 kupony na kawę lub herbatę, bezpłatny informator turnieju, dodatkowe niespodzianki, losowanie nagrody. W dniach 7-10.04. 2014 zakupione bilety upoważniają do oglądania meczów na obu kortach (pierwszeństwo w zajmowaniu miejsca ma osoba, która posiada bilet na dane miejsce). Bilet / Karnet platynowy - miejsca najbliżej zawodniczek, dodatkowo 2 kupony na kawę lub herbatę, bezpłatny informator turniejowy, dodatkowe niespodzianki, losowanie nagrody.

• USTAWIENIE KORTÓW W DNIACH 1 - 4

• USTAWIENIE KORTÓW W DNIACH 5 - 7

• UMIEJSCOWIENIE STREFY VIPGEM

18

NR 1 / 2014 BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2014 7 - 13 KWIETNIA 2014

TAK BYŁO W UBIEGŁYM ROKU W DNIACH 8 - 14 KWIETNIA ODBYŁ SIĘ BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2013. Finałowy pojedynek został rozegrany przez najwyżej rozstawione zawodniczki turnieju, Petrę Kvitovą (nr 1) i Robertę Vinci (nr 2). Lepszą z nich okazała się Roberta Vinci, wygrywając dwusetowy mecz 7-6, 6-1. Oprócz konkursu singla został rozegrany turniej deblowy, który wygrał hiszpańska para Lara Arruabarrena i Lourdes Dominguez Lino.

Liczby turnieju Podczas BNP PARIBAS KATO-

WICE OPEN 2013 rozegranych zostało 77 meczów, do turnieju głównego zakwalifikowały się 32 zawodniczki. Przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia pracowało ponad 200 osób, w tym 20 wolontariuszy. Codziennie każdy z nich pokonywał średnio 20 kilometrów korytarzy katowickiego Spodka.

Media światowe o wydarzeniu PLAKAT ZAPOWIADAJĄCY UBIEGŁOROCZNY •TURNIEJ

Mecze rozegrane podczas BNP PARIBAS KATOWICE OPEN 2013 były emitowane w te-

lewizjach całej Europy, m.in. niemieckich, szwajcarskich czy francuskich. TVP Sport przeprowadziło ponad 20 transmisji telewizyjnych, na co składało się kilkadziesiąt godzin materiałów. Każdego dnia pojawiało się kilkadziesiąt internetowych publikacji dotyczących turnieju.

Znane osobistości zawitały na turniej Podczas turniejowych meczów na trybunach zasiadło kilkanaście tysięcy kibiców wśród, których byli tak znamienici goście jak,

’’

Przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia pracowało ponad 200 osób, w tym 20 wolontariuszy.

Wojciech Fibak, prof. Jerzy Buzek czy Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok.

Wydarzenia towarzyszące Organizatorzy zadbali o bogaty kalendarz imprez towarzyszących turniejowi głównemu, odbył się między innymi turniej KIDS CUP, mecze pokazowe, które uświetnili najlepsi polscy tenisiści, m.in. Agnieszka Radwańska, Łukasz Kubot, a Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg rozegrali mecz pokazowy z tenisistami na wózkach.
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.