Aqualand Moravia Magazin 01/2017

Page 1

Magazín ze světa vodních zážitků Aqualandu Moravia

Cirkusové léto Kryokomora:

mrazivé osvěžení

HANA HOLIŠOVÁ Rozhovor s brněnskou rodačkou

01/2017


CIRKUS

KOLOSEUM ABYSS P H OT

BUBBLE CITY

O PO

INT

AURELIE ICE CREAM BOOMERANGO P H OT

O PO

INT

ABYSS BEACH VOLEJBAL

PIZZERIA MARCUS

VIDE

BLUE TRIO

SKY DRIVE

KAMIKADZE

PPIN

WILD RIVER

NIAGÁRA

RACE RACE

YELLOW CRASH

MAGIC HOLE

O MA

ADRENALIUM

RESTAURACE

U WAVE

WAVE POOL SUPERCRATER COFFEELAND

FUN&SWIM POOL IMPERIUM RESTAURANT

GRILL BAR

FROZEN POINT

NEPTUNARIUM

BABY POOL

CRÊPES BABY LAKE POOL

CHILL OUT ZÓNA

POOL BAR

FASHION SHOP

NEPTUN POOL

BURGER BAR

RIVIÉRA POOL AQUA SHOP

RIVIÉRA POOL BAR

CALIMERO POOL

CHILL OUT BAR

CHILL OUT ZÓNA

KONGRESOVÁ MÍSTNOST

WELLNESS BAR VENKOVNÍ MASÁŽE PĚNOVÁ PÁRTY

7D KINO

PÁLAVA POOL LETNÍ ŠATNY

RYZLINK IRSAI

LETNÍ POKLADNY

MERLOT

HLAVNÍ VSTUP

PRIMA BAR

FORUM ROMANUM

AQUALAND INN RECEPCE

CABERNET PÁLAVA

SAUVIGNON

AURELIUS

ANDRÉ

Cirkus Jo-Joo u nás hostuje v termínu 1. 7. – 3. 9. 2017

G


Úvodník spolu se vstupenkou do Aqualandu i vstupenku do cirkusu na 45minutové představení nebo slevu 100 Kč na večerní dvouhodinovou show. Myslím, že se máme všichni opravdu na co těšit.

Milé návštěvnice, milí návštěvníci, k létu patří slunce a voda. A právě prosluněnou vodní plochu vám chceme nabídnout v našem vodním světě. V Aqualandu Moravia se totiž všichni snažíme, aby byl náš akvapark místem, kde načerpáte spoustu zážitků a momentů, na které budete s úsměvem vzpomínat. Ve vodním světě na vás čekají bazény plné atrakcí a unikátní tobogány. Na letní sezónu pro vás otvíráme i naše největší chlouby – tobogány Abyss a Boomerango – na nichž zažijete ten pravý letní adrenalin. Že se bojíte výšek a zběsilá jízda na obří skluzavce vás děsí? Zatněte zuby a jděte do toho! Protože, jak se dočtete na stranách 10 a 11 tohoto vydání našeho magazínu, pokořování výzev a posouvání vlastních hranic významně pomáhá osobnímu rozvoji. Když už jsme u toho rozvoje, i Aqualand Moravia se neustále rozvíjí. Například minulý rok nám jen pár kroků od akvaparku vyrostl komfortní hotel Aqualand Inn s nádherným výhledem na Palávu.

Přeji vám pohodové léto po krk ve vodě. Zájem o něj nás nadmíru potěšil, ovšem neusnuli jsme na vavřínech a plánujeme ho do budoucna dále vylepšovat a rozšířit o další apartmány, především ty rodinné. I samotný akvapark se v následujících letech dočká významného rozšíření – ale to se nechte překvapit. Tady prozradím jen tolik, že pro vás připravujeme atrakce, které jinde v Evropě nenajdete. Usilujeme o to, abychom vám zajistili co nejvíce zážitků. Proto jsme pro vás připravili na letošní letní sezónu opravdovou bombu: Cirkusové léto! Celé léto totiž budeme jen krůček od akvaparku hostit národní Cirkus Jo-Joo s jeho nadanými artisty i tygry či pumami. A naši návštěvníci od nás jako dárek dostanou

Petr Pavlacký, ředitel

Obsah 4 Napsali jste 5 Cirkusové léto v Aqualandu Moravia 8 Rozhovor: Hana Holišová 10 Pryč z komfortní zóny 14 Nálepkování: Jak předejít předsudkům 16 Kryokomora: Mrazivé osvěžení a ozdravení organismu 18 Recepty: Letní drinky na párty i pro popíjení na lehátku 21 Tip na výlet – 70. ročník Pálavského vinobraní 22 Chuť Pálavy v Aqualandu Moravia

inzerce

JEDNA VSTUPENKA, 2× VÍCE ZÁŽITKŮ! Vstupenka na PÁLAVSKÉ VINOBRANÍ v Mikulově (8.–10. 9. 2017) opravňuje ke vstupu 1+1 do Aqualandu Moravia. Více info na aqualand-moravia.cz


NAPSALI JSTE

Rozmočený Slavoničáci tripujou! @d.sodomagor na Instagramu Sylvia, (SK)

30kmh sliding down. They let me in with my guns @kamil.jopek na Instagramu

Marek, (SK)

Ubytovanie výborné, strava vynikajúca, ceny prijateľné kvalite, prostredie pekné, personál asi najmilší a najlepší s akým som sa doposiaľ stretla.

Alles super super.

Pochutili zme si na ranajkach ( mňam, mňam ) :-) Ja rád krityzujem a na všetko frflem, no v tomto pripade neni čo vytknúť Super. Určite sem ešte pôjdeme aj z celou rodinou . Alle super super !

Dnešní pohodička s princeznou :-* @gruber93 na Instagramu

Nikola, (CZ)

Excelentní pobyt včetně celkového vyžití.

Naprosto fascinující snídaně, vřelá a usměvavá obsluha, velice ochotná recepční. Krásné prostředí a super koupání. Děkujeme :) #spring #czechgirl #girl #pool #aquaparkmoravia #aqualandmoravia @anna_navrkalova na Instagramu Lucie, (CZ) Velice doporučuji navštívit :)

Vše bylo dokonalé, naprostá spokojenost :) Velice milý personál hostelu. Vše bez chybičky. Martin a Zuzka, (SK)

Velka spokojnost

Nove , ciste, okolie upravene, sukromne parkovisko, super ochotny personal, super ranajky, proste neni co vytknut. Odporucame.

#aqualandmoravia 4  aqualand moravia magazín 1/2017

Moments like this @hencek_vencek na Instagramu

facebook: @HotelAqualandInn


Léto vAqualandu bude díky akrobatům atygrům ještě zábavnější Letošní léto si v Aqualandu Moravia užije opět opravdu celá rodina. K vodním radovánkám na vyhlášených atrakcích jsme připravili bohatý letní program plný novinek. Těšit se můžete na animační programy u bazénů, pozorování Slunce, netradiční pokusy, Souboj národů nebo oslavu 4. narozenin akvaparku. A nově také na pravidelná představení Cirkusu Jo-Joo, který jsme pro vás pozvali na jižní Moravu hned vedle akvaparku. Ke vstupence do akvaparku vstupné do cirkusu zdarma! Přichází už čtvrtá letní sezóna v Aqualandu Moravia a s ní i možnost vyřádit se na 24 tobogánech a ve 12 bazénech. Ovšem kromě tradičních atrakcí na vás čeká i řada dalších novinek, které potěší celou rodinu. Nejmodernější a největší akvapark v Česku, Aqualand Moravia, totiž navštěvuje stále více rodin s dětmi. A během čtyř let našeho fungování se návštěvnost každoročně zvyšuje. Jen v loňském roce se k nám podívalo 66 tisíc rodin z tuzemska i zahraničí. Velkým překvapením Aqualandu je v letošní sezóně Cirkusové léto, které může na vlastní kůži prožít každý návštěvník. Pozvali jsme totiž národní Cirkus Jo-Joo, který pro vás chystá krásný program hned vedle nás. Ke vstupence do akvaparku tak získáte i vstupenku na 45minutové představení Cirkusu Jo-Joo, vstup do cirkusové ZOO nebo slevu 100 korun na večerní dvouhodinovou show, která probíhá třikrát týdně. Krátká cirkusová představení budou na programu každý den. „Každé léto pro návštěvníky připravujeme nové atrakce a události. Loni v létě jsme například otevřeli 7D kino a Chill out zónu, uspořádali pěnovou párty nebo zavedli fotopoint. Proto vám letos chceme darovat další zážitek v podobě Cirkusového léta,” uvedl ředitel Aqualandu Mora-

via, Petr Pavlacký. Cirkus bude otevřený pro všechny zájemce, takže jej mohou navštívit turisté, kteří budou kolem třeba jen projíždět.

Sezónu zahájí akrobaté i křest mláděte V rámci Cirkusového léta se můžete těšit na artisty Cirkusu Jo-Joo z Čech, Nizozemí, Německa a Mongolska, žonglování, hula hop, visutou hrazdu, volný drát a řadu dalších artistických disciplín. Uvidíte i tradiční cirkusová zvířata, jako jsou tygři, papoušci nebo pumy. Cirkus najdete přímo vedle Aqualandu a můžete ho navštívit ihned po koupání v akvaparku. „Cirkusový program zpestří také focení se zvířátky. Největší událostí zahájení sezóny pak bude křest malého tygříka, jehož jméno vyberou sami návštěvníci,” popsala Blanka Marková z marketingového oddělení Aqualandu Moravia. Letní sezónu v akvaparku zahajujeme v pátek 16. června ve spolupráci s rádiem Impuls a jejich DJ‘s. Sezónu otevřeme koncertem známého zpěváka Davida Deyla. Kromě tygřího křtu se představí také hadí muž, žonglérka s kužely, akrobaté s kruhy nebo vystoupením Diabolo.

Koupání ozvláštní vědecké pokusy a pozorování Slunce Na celou letní sezónu pro vás máme připravené i další akce, které budou bavit děti i rodiče. Aktivní program chystáme společně se zábavním vědeckým centrem VIDA! a s Hvězdárnou a Planetáriem Brno. Pokud nás navštívíte 8. a 19. července nebo 9. a 19. srpna, můžete se těšit na pozorování Slunce, netradiční pokusy a vědeckou manéž. Po celé léto budou u bazénů probíhat animační programy s cirkusovou tematikou. Neváhejte se tedy přidat k našim zkušeným animátorům. Podrobný program na letní dny sledujte na webových stránkách Aqualandu. V sobotu 29. července Aqualand Moravia oslaví své čtvrté narozeniny! Velkolepou oslavu doprovodí bohatý program. Během srpna proběhne v akvaparku také Souboj národů, v němž mezi sebou budou v netradičních disciplínách soutěžit sportovci i kuchaři. Závěr sezóny pak bude opět patřit dětem. Pro ně si na první zářijovou sobotu připravili zajímavý program zástupci hasičských jednotek a policie. V případě, že počasí nebude přát venkovním aktivitám, na vás čeká 18 celoročních atrakcí, termální voda nebo wellness centrum Forum Romanum.

aqualand moravia magazín 1/2017 5


Novinky a vychytávky Chill out zóna Milá obsluha, welcome drink i relax v posteli.

Venkovní masáže Vychutnejte si masáže pod širým nebem.

Animační programy Zábava a cvičení po celý den.

7D kino Bavte se speciálními efekty.

13 gastro provozů Denně nabízíme vařená jídla, saláty i širokou nabídku nápojů.

2 vodní bary Pro ještě větší osvěžení.

Cirkus Jo-Joo Ještě více zábavy v jedné vstupence.

Fast track Přednostní odbavení na atrakce.

SUŠIČKA NA PLAVKY Už nikdy více mokré plavky v tašce.

DOPLATKOVÉ AUTOMATY Nestůjte při placení ve frontě.

bankomat

Trezor

Vyberte si hotovost.

Uschovejte si své cennosti.

PHOTO POINT

Aquataxi

Odneste si fotku na památku.

Doprava do a z Vranovic zdarma.

Služba dobíjení telefonů Buďte neustále na příjmu.

6  aqualand moravia magazín 1/2017

Lehátkový a slunečníkový servis Užívejte si jako na pláži.


LETNÍ AKCE A EVENTY Zahájení letní sezóny

16. 6. 2017

Sezónu zahájíme ve spolupráci s rádiem Impuls a jejich DJ’s. Můžete se těšit na koncert Davida Deyla, ale i artisty z Cirkusu Jo-Joo. Vrcholem openingu bude křest malé tygřice, jejíž jméno vyberou sami návštěvníci.

Hokusy pokusy

8. 7. 2017

Netradiční pokusy pro děti i dospělé připravené ve spolupráci s centrem VIDA!

19. 7. 2017

Cirkusová galaxie Přijďte se podívat až ke hvězdám s Hvězdárnou a Planetáriem Brno.

29. 7. 2017

Čtvrté narozeniny AQM Aqualand slaví krásné 4. výročí a pro návštěvníky si tak připravil bohatý program.

9. 8. 2017

Fashion SHOW

Co frčí ve světě módy a jaké doplňky si vzít s sebou k vodě? To prozradí módní show s přehlídkou trendů v oblékání.

19. 8. 2017

Vědecká manéž Vědecko-zábavní program ve spolupráci s centrem VIDA!

Souboj národů

26. 8. 2017

V netradičních disciplínách se utkají jak sportovci, tak i kuchaři.

Rozloučení s létem

2. 9. 2017

Zakončení letní sezóny s programem připraveným hasiči a policisty.

Každý den

Každé úterý, čtvrtek a sobota

cirkusové animace vedené zkušenými animátory i akrobaty z Cirkusu Jo-Joo!

2hodinová večerní show Cirkusu Jo-Joo (začátek v 19.00 hodin)

Každý den

2x denně

fotokoutek se zvířátky

45minutová představení cirkusu jo-joo (v 15.45 a 17.00 hodin) aqualand moravia magazín 1/2017  7


ROZHOVOR

Zdroj: Jiří Zapletal photography

Hana Holišová: Pálava je krásná Herečka Hana Holišová si ke svým úspěchům připsala i vítězství v prvním kole úspěšné soutěže Tvoje tvář má známý hlas. Brněnská rodačka se už také třetím rokem pravidelně objevuje na obrazovkách v oblíbeném seriálu Ulice. Fanoušci ji však mohu vidět i na živo, například v divadle. A to na jižní Moravě i v Praze. Jaká pro vás byla účast v soutěži Tvoje tvář má známý hlas? A chtějí vás lidé i teď vidět v kůži jiných slavných osobností? Občas přijde pracovní nabídka, abych vystoupila s číslem z Tváře, což však není možné kvůli smlouvě s TV, a navíc se k tomu ani nechci vracet. Diváci by očekávali, že uvidí to samé, co viděli v televizi, ale to nelze jednoduše připravit. Taková proměna je velice náročná pro maskování a při přípravě bych potřebovala velký tým lidí.

Jste brněnská rodačka. Co máte na Brně a jižní Moravě nejraději? Je hraní v Brně jiné než například v hlavním městě? Hraní v různých městech neporovnávám, baví mě hrát kdekoliv. Samozřejmě v Městském divadle Brno, kde působím už léta, máme svoje pravidelné, věrné diváky, kteří nám fandí, ale stejně tak i pražské publikum je milé a vstřícné.

Jezdíte někdy na Pálavu? Či na jiná oblíbená místa v Jihomoravském kraji? Pálava je krásná, vidíte, dlouho jsem tam nebyla, měla bych to brzy napravit. Dříve jsme tam jezdívali občas na výlet s tatínkem, taky nás tam na výlet se spolužáky z JAMU vzal náš pan profesor.

Hrajete v populárním seriálu Ulice. Matku dvou dětí, která je tak trošku rodinná pečovatelka, hodně pracuje a na sebe nemá v podstatě čas. Máte s postavou Veroniky i vy něco společného? Jak dlouho už ji hrajete? V seriálu Ulice hraju třetím rokem. Moji seriálovou rodinu tvoří fajn kolegové, máme hezké vztahy, takže je beru skoro jako vlastní rodinu. Veronika má vlastnosti, které předepisují scénáristi a určuje především scénář a režisér, samozřejmě ji ovlivňuji částečně i já svým pohledem na věc. Společného máme ale asi jen to, že jsme obě z Moravy.

Kde všude vás mohou fanoušci ještě vidět? Například Brňáci vás často potkávají v Městském divadle Brno. V Městském divadle Brno se můžeme vidět na představení Vrabčák a Anděl, Chaplin, Dokonalá svatba, Podivuhodný případ se psem a dalších. V Kongresovém centru Praha mě opět čeká muzikál Ať žijí duchové a skvělý muzikál Rocky, který se vrátí do KCP na podzim 2017. V létě se můžeme vidět na hradě Karlštejn, kde bude Noc na Karlštejně. Pak mě čekají v červnu koncerty s brněnskou a ostravskou filharmonií a Ondřejem Rumlem a taky koncert Tváře v O2 Aréně. Taky se nám rýsuje další spolupráce s orchestrem New Time Or-

8  aqualand moravia magazín 1/2017

chestra. Uvidíme, jak se to vše vyvine.

Mnoho herců nemluví o seriálech dobře, navíc o těch „nekonečných“. Jak se díváte na hraní v seriálech vy? Lze to nějak srovnat s divadlem? Divadlo a natáčení se moc srovnávat nedají, jsou to odlišné disciplíny. Herectví před kamerou se liší od toho na jevišti. Televizní herectví je civilnější, na jevišti člověk musí dávat do hraní větší energii, aby došla až do zadních řad. A taky se na divadle nedá nic opakovat, když se to nepodaří. Tím je to samozřejmě větší adrenalin. A hraní v seriálu? Pokud to není v rozporu s mým přesvědčením, nevnímám to jako něco špatného. Zastávám svobodu, proto ať si každý dělá, co ho baví, pro mě je to herecká práce a jako herečka tuto práci přijímám.

Co ráda děláte ve volném čase? Když můžu, ráda nedělám nic a jen tak jsem. Odpočívám, nejraději u moře. Nebo v lese v Beskydech.

Jaké to pro vás je, když jdete po ulici a lidé vás poznávají, zastavují se, fotí si vás a chtějí podpisy? Máte vůbec někdy klid? Může člověk jako vy sedět v kavárně a vychutnat si kávu, aniž by ho někdo „obtěžoval“? Není to zas tak tragické. Náročnější


je, když člověk chce být v klidu, nerušen, sám a někdy narazí na lidi, kteří to úplně nevycítí. Co nemám ráda, je, když někdo začne pokřikovat nebo si na vás ukazovat. Ale když za mnou lidi přijdou slušně a požádají o fotku nebo podpis, nemám s tím problém.

Nyní žijete v Praze. Jaké místo byste doporučila Pražákovi navštívit u nás na jižní Moravě? A jaké naopak Brňákovi v Praze? Teď nedávno jsem po dlouhé době byla na Špilberku, bylo tam opravdu krásně. Takže na Špilberk a potom pěkně do Soul Bistra na Jezuitské na něco dobrého. V Praze mám ráda Staré město, Vyšehrad a procházku podél Vltavy.

Máte opravdu hodně aktivit – divadlo, seriál, výstupy na soukromých akcích… a to ve výčtu určitě na něco zapomínám :). To je ale fuška všechno naplánovat. Jak to zvládáte? Mám skvělou kamarádku a asistentku, která mi s veškerým plánováním a organizováním pomáhá, a to je k nezaplacení.

Zdroj: Archiv TV Nova

A zpět k Tváři. Zvládla jste extrémně náročné taneční (pohybové) vystoupení. Kde jste se to naučila? Stejně tak jste ukázala, na jak vysoké úrovni umíte zpívat. To ovšem znají fanoušci například z muzikálů. Jak jste začínala se zpěvem? Tanec mě baví, ale učila jsem se ho spíše „za pochodu“ v různých muzikálech, které mě v divadle potkaly. I samotná Tvář byla slušná taneční průprava různými styly. Hodně mi při přípravě s tancem pomáhal přítel, který je tanečník. A co se týká zpěvu, na střední škole jsem začala zpívat ve školní folkové kapele, pak přišla zkušenost s metalovou kapelou a pak studium činohry na JAMU, kde jsme samozřejmě měli hodiny zpěvu. A po škole jsem udělala konkurz do prvního muzikálu. Hodně mi se zpěvem pomáhala maminka, která je sama zpěvačkou a zpěv učí.

Četla jsem o vás, že pokud byste nedělala herectví, chtěla byste mít květinářství. Je to pravda? Čas od času člověk přemýšlí, co by dělal, kdyby ho jeho práce přestala naplňovat, nebo kdyby ji z nějakého důvodu dělat nemohl. Těch možností je určitě víc, ale květinářství se v mých představách objevuje konstantně. Mám strašně ráda květiny a květinářství, je to pro mě oáza klidu a pohody a jakési harmonie. Asi dokud nepřijde nepříjemný zákazník :). Zdroj: Herminapress

Ještě předtím, než jste absolvovala studium činoherního herectví na brněnské JAMU, jste vystudovala Střední pedagogickou školu v Boskovících. Proč pedagogika? Byla to tehdy volba spíše z nouze, protože jsem nevěděla, jakým směrem se vydat, ale nikdy jsem nelitovala. Svého času jsem si i myslela, že bych mohla mít soukromou školku pro pár dětí, ale záhy jsem pochopila, že to asi nebude moje cesta. A právě tam, na peďáku v Boskovicích, jsem začala víc zpívat a hrát ve školní kapele, což mě později nasměrovalo k herectví.

Jaká role vás doposud nejvíce bavila? Je ještě něco, co byste chtěla zkusit nebo kam byste chtěla v herectví dojít? Mám své oblíbenější role, jako je Edith Piaf, Papežka, Sofie v Mamma Mia! nebo Adriana v Rockym nebo Fanny ve Funny Girl, ale v podstatě mě bavily vždy všechny mé role. Říkám to často, ale je to tak, baví mě různost a pestrost žánrů i rolí, které mě potkaly nebo potkávají.

Máte nějaké plány na léto 2017? Pracovně Noc na Karlštejně na Biskupském dvoře v Brně a Noc na Karlštejně na hradě Karlštejn a v srpnu natáčení Ulice. Jinak se těším na volno u moře i v Beskydech a na to, že si konečně zase přečtu knížku.

aqualand moravia magazín 1/2017 9


Pryč z komfortní zóny: Léto 2017 je ideální příležitostí! Odborníci radí: Vystupte z komfortní zóny po malých krůčcích. Dosáhnete tak větších úspěchů Je to podobné jako s novoročním předsevzetím. Chce to odhodlání, vytrvalost a vzápětí se dostaví úspěchy. O tématu opuštění komfortní zóny a jeho pozitivním vlivu na rozvoj člověka dnes často hovoří psychologové, osobní kouči a další odborníci. Vystoupení z komfortu, který je nám příjemný a v němž se cítíme dobře, však obvykle doprovází nervozita a stres z neznámého. Máme pro vás několik tipů, jak se odhodlat k rozhodnutí a vytěžit z něj to nejlepší. Komfort přináší stabilní pocit spokojenosti a minimum stresu

Jakmile jednou hranici překročíte, příště to bude snazší

Mnoho motivačních citátů veřejně známých osobností ponouká k opuštění komfortní zóny. A mnoho vědeckých studií vysvětluje, proč je to tak těžké. Komfortní zóna totiž představuje přirozené zázemí, rutinu, v níž se cítíme pohodlně, nacházejí se v ní pouze věci, lidé a situace, které dobře známe, a kde nás nic neohrozí ani nepřekvapí. Stereotyp nám poskytuje mentální bezpečnost a přináší několik benefitů, jako jsou pravidelný pocit štěstí, nízká míra starostí či minimum stresu.

Komfortní zóna není nic špatného. Přináší konzistentní a stabilní výkon, ale také pohodlnost, lenost a pocit, že něco stačí. Pokud se ovšem chcete rozvíjet, ať už z pohledu vlastní osobnosti, v rodinných vztazích či práci, její opuštění je takřka nezbytné. Je nutné překonat strach a smířit se s určitým diskomfortem, který nás v první fázi čeká.

Světoznámá studie psychologů Roberta M. Yerkese a Johna D. Dodsona z roku 1908 vysvětluje, že relativní komfort vytváří stabilní úroveň výkonu. Pokud však chcete výkon maximalizovat, je stav relativního strachu, tedy míra stresu, která je o něco vyšší než standardně, zcela nezbytný. Tato oblast se nachází mimo komfortní zónu. Pokud je však míra stresu příliš vysoká, dostáváme se už do takzvané zóny paniky, kde produktivita naopak klesá a dostavují se negativní výsledky.

vá. Pokud se však v průběhu celého života učíme nové dovednosti a vytváříme kolem sebe silnou sociální síť, posilujeme mentální bystrost i ve stáří.

Nemusí se to povést napoprvé. Důležité je vytrvat Pocit strachu z neúspěchu je hlavní příčinou, proč setrváváme v komfortní zóně a bojíme se ji opustit. Studie Noaha Kagana publikovaná v roz-

chcete-li se rozvíjet, musíte překonat strach a z komfortní zóny vystoupit Řada studií dokázala, že výsledky, které tyto výzvy přinášejí, jsou velkou motivací. Jakmile navíc jednou z komfortní zóny vystoupíte, příště bude tento krok snazší, jak vyplývá ze studie University of Florida z roku 2012. Další průzkum z roku 2013 zveřejněný v magazínu Psychological Science také odhalil, že čím je člověk starší, tím se jeho komfortní zóna prohlubuje a tím hůře se z ní dostá-

10  aqualand moravia magazín 1/2017

hovoru pro Internet Marketing Party ukázala, že skutečně jen 14 % z toho, co děláme nebo o co se pokoušíme, dospěje ke zdárnému konci. Při vystoupení z komfortní zóny však nelze očekávat, že se hned všechno podaří napoprvé. Opuštění komfortní zóny je pouze prvním a zásadním krokem na dlouhé cestě k rozšiřování horizontů a vlastnímu růstu. Pokoření hranic pomáhá dívat se na staré problémy novým úhlem pohle-


du, nacházet nová řešení, získávat více kreativity a optimismu. Lépe se také budete vyrovnávat se změnami a neočekávanými situacemi, které se během života vyskytnou. Psychologové rovněž vyzkoumali, že pokud se změníte, naučíte se přijímat nové výzvy a ve finále proměňovat příležitosti v úspěchy.

Rozdělte si velké plány do malých kroků Odhodlat se a vystoupit z komfortní zóny může být pro řadu lidí velkým soustem. Existuje proto několik variant, jak k celé věci přistoupit. Není například nutné rovnou skákat přes propast. Průzkum Harvardské univerzity doporučuje, abyste si své cíle rozdělili do malých krůčků, které podniknete každý den. To představuje nejjednodušší způsob, jak dosáhnout velkých úspěchů. Pokud například přemýšlíte, že začnete podnikat, nejdříve se potkejte s někým, kdo má v této oblasti již zkušenosti a může vám poradit. Jestliže se chcete zdokonalit v prezentačních dovednostech, nemusíte hned předstoupit před 200 lidí, stačí jich dvacet. Pokud je vaším záměrem připravit rodině výbornou večeři, aniž byste uměli vařit, nepouštějte se do pětichodového menu francouzské kuchyně, stačí jednoduchý pokrm, který však bude připravený pečlivě a s láskou.

chcete navázat konverzaci, je z hlediska vystoupení z komfortní zóny skutečným oříškem. Pravidlo tří vteřin vás naučí se v těchto situacích zklidnit. Jeho smysl tkví v tom, že pokud se během tří sekund rozhodnete někoho oslovit, vyhnete se stresu. A to platí i pro další situace v životě.

barvení. Pokud je pro vás představa prolomení komfortní zóny nepříjemná, zkuste ji „jen“ rozšířit. S pocitem, že nemusíte dělat tak velkou změnu, se pracuje lépe. Opuštění komfortní zóny nemusí znamenat, že se pustíte do velkých věcí, které změní váš dosavadní život. Stačí změnit svou denní rutinu. Odborníci

6 tipů: Přijmete výzvu v Aqualandu Moravia?

Léto je ideální příležitostí, jak vystoupit z komfortní zóny a udělat něco netradičního. Tak třeba: 1. Sjeďte nejstrmější skluzavku Kamikadze. 2. Zkuste kráter sopky Supercrater. 3. Projeďte se divokým tempem rozbouřené řeky Wild River. 4. Zkuste kryokomoru, wellness proceduru využívající mráz až −140 °C. 5. Užijte si romantický víkend v novém hotelu Aqualand Inn. 6. Sjeďte během jednoho odpoledne všechny naše tobogány.

Komfortní zónu nemusíte opouštět, stačí ji rozšířit

radí, že je vhodné se každý den vystavovat novým výzvám anebo zažité věci dělat jiným způsobem.

Také slovo „překročení“ či „opuštění“ má pro řadu lidí pejorativní za-

Pravidlo tří vteřin pomůže odbourat stres z neznámého Odborníci rovněž doporučují zařadit do svého společenského života takzvané pravidlo tří vteřin. Pro mnoho lidí není například příjemné komunikovat s novými lidmi nebo navštěvovat akce, kde nikoho neznají. V takových situacích se cítí nejistě a ve stresu. Přistoupení k neznámému člověku, se kterým

Tipy na literaturu Umění riskovat. Jak najít odvahu k životu (Kayt Sukel) Čeho před smrtí nejvíce litujeme (Bronnie Ware) Konec prokrastinace (Petr Ludwig)

aqualand moravia magazín 1/2017 11


Pro volný časNálepkování: Jak předejít předsudkům? K utvoření prvního dojmu stačí desetina vteřiny. Silný vliv na něj mají i „nálepky“ a předsudky Setkali jste se někdy s někým, o kom jste už věděli, že nemá ty správné názory nebo že něco dělá jinak, než je běžné? Společní známí vám o něm dopředu referovali, sdíleli s vámi jejich vlastní pohled. Váš první dojem byl pak zkreslený a daná osoba ani nedostala šanci ho změnit. Psychologové toto chování označují za „nálepkování“. S nálepkou se lidé nakonec ztotožní a začnou se podle ní chovat

Předsudky jsou obvykle iracionální a těžko se odbourávají

Škatulkování je přirozený proces, obzvlášť ve společnosti více různorodých lidí. Druhé označujeme, dáváme jim nálepku a podle ní se k nim chováme. Nálepka se však často překlene do skutečnosti, lidé ji začnou považovat za pravdivou a dotyčný ji jen stěží odstraňuje. Pokusy o sejmutí nálepky často nebývají úspěšné. Nakonec ji daný člověk příjme za svou a začne se na základě nálepky skutečně chovat. A vnímat se tak.

Odborníci tvrdí, že k tomu, abychom někoho posoudili, nám postačuje dokonce pouhá desetina sekundy. Významnou roli hrají vzhled, styl oblékání, řeč těla nebo přízvuk. Například psychologové z britské Northeastern University přišli na to, že lidé, kteří udržují větší oční kontakt, jsou častěji považováni za inteligentní a sebevědomé. Studie Karlovy Univerzity z roku 2010 také odhalila, že lidé s hnědýma očima působí na první pohled dominantněji než modrooké osoby.

Teorii nálepkování, etiketizace či labelingu formulovali sociologové v průběhu 60. a 70. let 20. století. Nálepky, často nezaslouženě, může lidem přiřazovat nejen jejich okolí, vrstevníci nebo rodina, ale také profesionálové, jako jsou učitelé, lékaři či psychologové. Nálepky jdou často ruku v ruce s předsudky vzniklými vlivem kulturních norem a komunity, ve které se dotyčný pohybuje. Nálepkami proto bývají velmi často označovány celé skupiny lidí, kteří jsou něčím výjimeční či překračují společensky akceptovaná pravidla.

Při utváření prvního dojmu je však silný i vliv kultury a společnosti, které jsme součástí. Ta nám formuje předsudky vůči určitým typům lidí či skupin. Výsledkem je, že druhou stranu vnímáme a hodnotíme na základě v nás hluboko zakořeněných vzorců. A to vědomě z vlastního přesvědčení, ale také v podvědomí. Předsudky jsou většinou iracionální a dají se jen těžko vymýtit. Naopak stále častěji prostupují do každodenního života a dotýkají se téměř každého z nás.

14  aqualand moravia magazín 1/2017

Více cestujte a rozvíjejte empatii Specifické rysy, které přisuzuje okolí či společnost, s sebou ale nesou nejen etnické či genderové skupiny, ale třeba i starší lidé, teenageři, určitá povolání nebo například subkultury. Existuje tu i takzvaný Golemův efekt, kdy negativní chování zapříčiňuje negativní očekávání. Pokud na někoho pohlížíme s nedůvěrou od začátku, druhá strana často rezignuje a jedná podle tohoto předpokladu. Jak se však nálepkování a stereotypům vyhnout? Psychologové Robert Rosenthal a Lenore Jacobson formulovali takzvaný Pygmalion efekt, který je opakem Golemova efektu. Pokud k lidem už od začátku přistupujeme pozitivně a věříme v ně, přináší to také kladné výsledky. Dalším možným řešením je udělat si na druhé skutečně vlastní názor založený pouze na vlastních zkušenostech. Odborníci také doporučují více cestovat a poznávat nové kultury a zvyky, nevyhýbat se kontaktu s ostatními skupinami, hodnotit na základě většího množství prvků než jen oblečení či gestikulace a více rozvíjet vlastní empatii.


Domácí mazlíčci pomáhají zdraví i psychice dětí Každá druhá domácnost v Česku má psa či kočku. Mazlíčci učí děti zodpovědnosti a rozvíjejí empatii Odborníci zjistili, že domácí mazlíčci prospívají tělesnému zdraví i duševní pohodě dětí. Společnost zvířecího přítele podporuje rozvoj osobnosti, podněcuje děti získávat nové dovednosti a navíc snižuje riziko alergií a nadváhy. Vliv mazlíčků na člověka je dokonce tak významný, že vznikly samostatné vědní a lékařské obory – animoterapie či zooterapie. Největší milovníci mazlíčků jsou Argentinci a Mexičané České rodiny patří mezi největší milovníky domácích mazlíčků v Evropě. Výzkum společnosti GfK z roku 2015 odhalil, že 38 % Čechů chová psa a 26 % kočku. Také v ostatních zemích světa najdeme mnoho domácích mazlíčků. Alespoň jedno zvíře má doma totiž více než polovina lidí na světě. Největšími chovateli ve světovém měřítku jsou Argentinci, Mexičané, Brazilci, Rusové a Američané. Nejčastěji si lidé pořizují psy a kočky, našli bychom však i četné chovatele akvarijních rybiček a ptáků. Příznivý vliv mají domácí mazlíčci nejen na dospělé, ale hlavně na děti. A každý druh zvířete jiný.

Drobní savci učí zodpovědnosti, větší mazlíčci rozšiřují zájmy dětí Například rybičky sice žádný vztah k člověku nemají, děti se však učí je pozorovat, poznávat jejich přirozené funkce a obohacovat své znalosti o život v akváriu. Ptáci již jistý vztah k člověku mají, stejně tak drobní savci a hlodavci. Děti si nimi mohou hrát

a starat se o ně. Tím získávají zodpovědnost za důkladnou péči. Výraznou reakci na člověka mají kočky. Děti poznávají, co se zvířeti líbí, co chce, mohou se s ním mazlit a poskytnout mu kvalitní život v jejich společnosti.

dí, v němž pes žije, tedy špíně, která ulpí na tlapkách a srsti, zvýší se jejich obranyschopnost proti nemocem a infekcím. Odborníci také odhalili, že psi jsou výbornou prevencí proti úzkostem.

Nejširší škálu nového poznání a dovedností nabízí život se psem. Podle průzkumu Zorana Nerandžiče z roku 2006 psi dávají srozumitelně najevo řadu věcí, čímž pomáhají při výchově dětí. Učí je zodpovědnosti, plnění povinností, posilují sebedůvěru, učí je komunikovat, zlepšují fyzickou kondici díky potřebě pravidelných vycházek, pozitivně působí na psychický a emoční stav dítěte, rozšiřují jeho zájmy a celkově zlepšují kvalitu života.

Při pohledu člověka do očí psa se totiž až o 300 % zvyšuje hladina hormonu oxytocinu, takzvaného hormonu lásky, který podporuje psychickou pohodu. Domácí mazlíčci jsou i součástí mnoha léčebných metod a terapií, při nichž se dítě s psychickou či psychosomatickou obtíží vystavuje přímému kontaktu se zvířetem. Využívají se psi, kočky, ptactvo, ale také malí savci, hospodářská zvířata, koně nebo lamy. Mazlíčci totiž vyzařují klid a bezpečí, dítě se v jejich blízkosti uvolní, snižují stres a vyvolávají silné pozitivní emoce, které působí dobře na psychický stav dítěte.

Psí bakterie obrní děti proti nemocem a infekcím Studie kanadské University of Alberta zase zjistila, že domácí mazlíčci působí příznivě i na zdraví dětí. Až u 70 % dětí, které vyrůstají se psem, bylo vypozorováno nižší riziko alergií, astmatu a obezity. V organismu dětí totiž vědci našli střevní bakterie, které posilují imunitu. Pokud jsou děti vystaveny přirozenému prostře-

aqualand moravia magazín 1/2017 15


Kryokomora: Mrazivé osvěžení a ozdravení organismu O blahodárnosti sauny, koupelí v termální vodě či teplých obkladů na lidské tělo netřeba pochybovat. Ovšem dopřávat si tyto horké wellness procedury v parném létě nemusí být každému po chuti. Co tedy využít letní sezónu k vyzkoušení wellness terapie, která pracuje s naprostým opakem horka – extrémním mrazem? Kryoterapie, neboli léčba chladem, je moderní a efektivnější alternativou ledových obkladů či noření se do studené vody. Její počátek se datuje do roku 1978, kdy se v Japonsku začala používat k léčbě revmatické artritidy. Při kryoterapii lidé na zhruba 3 minuty vstupují do kryokomory, která je ochlazovaná tekutým dusíkem, teplota v ní se tak pohybuje od −110 °C do −140 °C. Teplota lidské kůže při pobytu v kryokomoře klesá na 2 °C až 10 °C, ovšem tělesná teplota se nemění, a tedy nehrozí žádné nebezpečí.

cená krev rychle vrací zpět do končetin i k povrchu těla a dostavuje se pocit tepla a lehkého svrbění. Mezi sportovci je kryoterapie velmi populární zejména díky tomu, že pomáhá rychlé regeneraci svalů, účinná je ovšem i při svalové nebo kloubové bolesti, při kožních obtížích, pro urychlení hojení pooperačních ran,

ale třeba i při astmatu. Uvolněné endorfiny zase zlepšují náladu, odbourávají stres a navozují celkový pocit tělesné síly a duševní pohody. Pobyt v kryokomoře dokonce pomáhá i esteticky, kupříkladu je prospěšný při boji s celulitidou – chlad smršťuje buňky a vytlačuje z nich nashromážděný tuk.

Extrémní chlad v komoře v lidském těle okamžitě spustí reakci, při níž organismus začne rychle produkovat mnoho prospěšných látek: adrenalin, kortikoidy, noradrenalin, endorfiny a u mužů i testosteron. Aby se tělesná teplota udržela, krev se centralizuje k důležitým orgánům a obohacuje se o kyslík, enzymy a živiny. Po odchodu z kryokomory se obohainzerce

O f s e t o v á

a

d i g i t á l n í

t i s k á r n a

RYC H L E – K VA L I T N Ě – L E V N Ě to vše umíme v tisku – vyzkoušejte nás Polygra a. s., Palackého třída 1004/150, 612 00 Brno

+420 541 518 411 | obchod@polygra.cz | www.polygra.cz


Aqualand Cup – den, kdy tobogány patří dětem z domovů Že děti milují tobogány, ví Aqualand Moravia od samého začátku. I proto pořádá dvakrát ročně akci Aqualand Cup. Díky ní mohou jeho tobogány brázdit také děti z diagnostických ústavů, dětských domovů a chráněného bydlení. A nejen to. Odnášejí si mnohem více – například inspiraci od špičkových sportovců. Na programu bývají též například vodní a sportovní hry. Šestý ročník připadá na 11. září 2017. Jak to celé začalo? 500 dětí, 200 dospělých jako doprovod, 190 sportovců a 150 dobrovolníků. Tak vypadá v číslech akce s názvem Aqualand Cup. Tu pořádá Aqualand Moravia ve spolupráci s Diagnostickým ústavem pro mládež Brno. Nejde však jen o zábavu, ale také o přirozené vzdělá-

že. V tento den ale potkávají úspěšné sportovce, kteří jim ukazují, čeho člověk může dosáhnout, když dře. „Setkávání s vrstevníky, kteří svým úsilím a prací dosáhli špičkové úrovně v nějakém ze sportovních odvětví, může být pro některé z dětí zajímavou mo-

které Aqualand Moravia svým návštěvníkům nabízí,“ doplňuje Kočvara s tím, že díky oblíbenosti akce se Aqualand Cup odehrává dvakrát ročně. Děti dojíždějí nejen z blízkého Brna, ale také z Ostravy, Černovic u Tábora a mnoha dalších lokalit. Historicky nejúspěšnější je tým

vání. Nápad uspořádat první ročník přitom přišel už v roce 2014. „Pokusili jsme se propojit děti s různými handicapy se špičkovými sportovci. K tomu navíc v atraktivním a do jisté míry i netradičním prostředí vodního světa,“ přibližuje organizátor Aqualand Cupu, Aleš Kočvara. Dnes už ale akce není pouhou myšlenkou, v plánu je již šestý ročník.

tivací a životní alternativou,“ vysvětluje Kočvara. Sportovci jsou totiž nositelé zdravého životního stylu, cílevědomosti a jisté vytrvalosti.

z Nového Jičína, jemuž se podařilo zvítězit celkem čtyřikrát. Umístění ale podle Kočvary není podstatné.

Nejen zážitky Děti si neodnášejí jen zážitky z vodního a adrenalinového světa. Cílem dne je přinést do života inspiraci například dětem z diagnostických ústavů. Právě ty si často nesou různé sociální zátě-

K předávání jakési přirozené inspirace však nedochází škrobeně, naopak. Děti jsou rozděleny do několika týmů. Ty doplňují dále dospěláci a sportovci, kteří mají za úkol děti povzbuzovat a motivovat. „Soutěže na deseti stanovištích jsou fyzicky nenáročné, spíše zaměřené na obratnost, kooperaci i vědomosti. Máme totiž v týmech různě staré děti, holky i kluky. Po ukončení soutěže, vyhlášení výsledků, předání cen a dobrém obědě je na řadě možnost využít všech atrakcí,

Podle něj se rovněž zvyšuje zájem o akci mezi školskými i jinými institucemi. Původních čtrnáct týmů se rozrostlo na dvacet. Šestý ročník připadá na 11. září 2017. „Jsem velmi vděčný za vstřícný přístup všech pracovníků Aqualandu Moravia v čele s panem ředitelem. A za možnost v areálu centra den pro děti organizovat,“ uzavírá Kočvara. Akci podporují i partneři jako FC Zbrojovka Brno, Kometa Brno, Draci Brno, MMcité Brno, Volejbal Brno, Valosun Brno, Bulldogs Brno, Žabiny či Handball Brno.

aqualand moravia magazín 1/2017 17


RECEPTY

LETNÍ DRINKY NA PáRTY I PRO POPÍJENÍ NA LEHÁTKU I když letní horko svádí k lenošení, při přípravě tekutého osvěžení líní nebuďte. Vždyť kdy jindy si vychutnat domácí ledové drinky než právě v létě? MELOUNOVÁ SANGRIA Sangria je lehce alkoholický nápoj z ovoce a červeného vína typický pro Iberský poloostrov. Zkuste tuto výbornou letní variantu z osvěžujícího melounu.

na 6 porcí potřebujeme: 1 kg melounové dužiny láhev červeného vína

250 ml rumu šťáva ze 4 limetek kůra ze 2 limetek 1 lžíce cukru plátky limetky na ozdobu pár melounových kostiček na ozdobu

jak na to? Melounovou dužinu pokrájíme na kostičky. Několik si jich můžeme

odložit na ozdobu, zbytek vložíme do mixéru. Přidáme ostatní ingredience a vše dobře rozmixujeme. Směs přelijeme a dáme zchladit do ledničky, nejlépe přes noc. Do sklenic vložíme pár kostiček melounu, přelijeme dobře vychlazenou sangrií a ozdobíme plátkem limetky. Pro nealkoholickou verzi vynecháme rum a víno nahradíme višňovým či brusinkovým džusem.

inzerce

Ponořte se do vesmíru Co tak letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, vydat se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh? To všechno, vlastně mnohem více objevíte na Hvězdárně a planetáriu Brno, kterou najdete na Kraví hoře, jen pár desítek minut jízdy od aquacentra. Středobodem veškerých aktivit je digitárium, přístroj na vizuální zázraky. Tohle v kině skutečně nezažijete a z internetu nestáhnete! Digitárium vás obklopí obrazem i zvukem. Doslova se stanete součástí děje, který vás zavede na ta nejpodivuhodnější místa. Promítá jednou z nejlepších technologií na jednu z nejkvalitnějších ploch na světě! V nabídce ale nejsou pouze astronomické pořady, přenese vás na těžko dosažitelná místa – pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu… Diváci ve věku od 4 do 100 let jsou vítáni – sedm dní v týdnu, od rána do večera. Přijít můžete také do exploratoria, které nabízí unikátní procházku Říší mlhovin. A komu by se nelíbil pohled na hvězdy? Obloha nad Brnem je sice vinou světelného znečištění více než světlá, ale i tak se dostanete na celou řadu zajímavých míst. Ty nejbližší objekty od vás budou vzdáleny jen desetiny světelné sekundy, ty nejvzdálenější miliony světelných let. Přímo před budovou Hvězdárny a planetária Brno se také lehce ztratíte na volně přístupné Vědecké stezce. Jak začít? Jednoduše klikněte na www.hvezdarna.cz.


DARK & STORMY NA LEDU Milujete zázvorovou limonádu, ale máte chuť spíše na trošku alkoholu? Zkuste tuto báječnou ledovou tříšť pro dospělé se zázvorovým pivem a tmavým rumem.

na 4 porce potřebujeme: 2 plechovky zázvorového piva 2 lžíce nastrouhaného či najemno nakrájeného čerstvého zázvoru šťáva ze 2 limetek 4 šálky ledových kostek 200 ml tmavého rumu

jak na to? Zázvorové pivo, čerstvý zázvor, šťávu z limetek a led vložíme do mixéru a rozmixujeme do husté, ale tekoucí konzistence. Směs rozdělíme do sklenic a dolijeme tmavým rumem. Servírujeme s brčkem.

OVOCNÁ TŘÍŠŤ Ledová tříšť k létu prostě patří. Potěšte nejen své děti touto vý-

bornou domácí ledovou dobrotou z jahod a ovocného čaje.

na 6 porcí potřebujeme: 1 l vody 8 sáčků ibiškového, šípkového nebo zeleného čaje 500 g mražených nebo čerstvých jahod 2 šálky ledových kostek 6 čerstvých jahod na ozdobu

ovocem je ovšem tak jednoduchá, že si drink můžete udělat klidně i doma. A litovat nebudete.

na 5 porcí potřebujeme: 1 vyzrálý cukrový meloun (cantaloupe) 1 l vody 3 zralé kiwi sirup z agáve či jiné sladidlo dle chuti plátky kiwi na ozdobu

jak na to? Čaj uvaříme a necháme zcela vychladnout. Do mixéru vložíme polovinu dávky jahod, 1 šálek ledových kostek, přidáme polovinu zchlazeného čaje a vše rozmixujeme do husté, ale tekoucí konzistence. Přelijeme do tří sklenic a vše zopakujeme se zbytkem přísad. Servírujeme s brčkem, sklenice ozdobíme čerstvou jahodou.

KIWI AGUA FRESCA S MELOUNEM Agua fresca je osvěžující ovocný nápoj populární zejména v Mexiku. Tato varianta s exotickým

jak na to? Meloun vydlabeme a dužinu rozkrájíme na menší kousky, které vložíme do mixéru. Přidáme oloupaná a pokrájená kiwi, přelijeme vodou a vše dobře rozmixujeme dohladka. Směs scedíme přes husté sítko do džbánku, dužinu dobře vymačkáme lžící, abychom z ní dostali co nejvíce tekutiny. Tekutinu dle chuti dosladíme sirupem z agáve či jiným sladidlem, dobře promícháme. Džbánek překryjeme fólií a dáme do lednice vychladit na nejméně dvě hodiny, nejlépe přes noc. Servírujeme do sklenic s ledem, přidat můžeme plátky čerstvého kiwi. inzerce

DĚKUJEME!

I DÍKY VÁM

JSME

www.hc-kometa.cz


POROVNÁNÍ BALÍČKŮ Multivstupenka

dle ceníku

Multivstupenka s balíčkem

Multivstupenka s balíčkem

Multivstupenka s balíčkem

SILVER

GOLD

PLATINUM

Doplatek k ceně vstupenky:

Doplatek k ceně vstupenky:

Doplatek k ceně vstupenky:

100 Kč ZDARMA

78 Kč 49 Kč

186 Kč 99 Kč

Jednorázový vstup do vnitřní i venkovní zóny (Aqualandu Moravia nebo Forum Romanum Wellness) Neomezené využití atrakcí

Šatní skříňka

Lehátkový a slunečníkový servis

Parkování na vyhrazeném parkovišti

Služba sušičky plavek

Služba dobíjení telefonů

Vstup do cirkusu Jednorázový vstup do cirkusové ZOO Foto na email z atrakce Abyss nebo Wild River Jednorázové použití raftu na vybranou atrakci Vstup do 7D kina

Služby dle volné kapacity..


TIP NA VÝLET

70. ročník Pálavského vinobraní láká na víno i bohatý program Milujete víno, máte rádi jižní Moravu a chcete zažít mimořádný kulturní zážitek? Tak si v kalendáři zakroužkujte víkend od 8. do 10. září. Druhý zářijový víkend zaplaví malebný jihomoravský Mikulov potoky vína i burčáku a městem se proženou vlny nejrozmanitější hudby. Přijede také sám král Václav IV. se svou královnou už tradičně v podání okouzlující Chantal Poullain. A krom královského páru v doprovodu jejich rytířské družiny možná při procházce dlážděnými uličkami potkáte i boha vína Bakcha.

Pálavské vinobraní ovládne život v Mikulově a okolí už po sedmdesáté. Jeden z našich největších vinařských svátků každým rokem láká zástupy návštěvníků napříč všemi generacemi a každý si přijde na své. Nabitá hudební scéna uvede hvězdy z širokého spektra žánrů od rocku a popu až po folklor. Slavnostní zahájení vinobraní proběhne na mikulovském náměstí v pátek 8. září v 16.30 hodin. Na několika různých místech města tak odstartuje nadupaný program. Například v zámecké zahradě budou od 19. hodin probíhat rytířské hry s kejklíři a komedianty, na náměstí si zase diváci budou

moci poslechnout zpěváka Ondřeje Rumla nebo cimbálovou muziku Harafica či zhlédnout ojedinělou podívanou chůdařů z Long Vehicle Circus. V Amfiteátru na hlavní scéně zase v pátek vystoupí dětská rocková skupina Hustej Rock, Fast Food Orchestra, Jana Kirschner či David Koller. Kulturní a hudební příliv přitom nepoleví ani v dalších dvou dnech a objeví se i jména jako Čechomor, Jelen, Ben Cristovao, Mig 21, Musica Folklorica, Václav Neckář nebo Věra Martinová. „Tradičně nebude chybět vinařské městečko, ukázky řemesel a zpracování vína, historický a krojovaný průvod, představí se šermíři, žongléři i cvičitelé dravých ptáků. K tomu všemu výborná moravská jídla a samozřejmě hlavní hvězda programu – jihomoravské víno,“ zve David Gerneš, ředitel společnosti Mikulovská rozvojová. To si budete moci vychutnávat nejen u stánků vinařského městečka, ale i na veřejné degustaci nejlepších vín v rámci Národní sou-

těže vín, která bude probíhat v hlavním sále zámku Mikulov. Kompletní program i informace o předprodeji vstupenek naleznete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz.

Ročník 2016 v číslech Během víkendu přišlo rekordních 56 000 návštěvníků Vypilo se 90 hektolitrů burčáku Akce se účastnilo přes 60 vinařství Na 6 hudebních scénách vy-

stoupilo přes 600 účinkujících

K návštěvě lákalo přes 200 prodejních stánků Na veřejné ochutnávce Ná-

rodní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti bylo k degustaci více než 600 vzorků vín 30 různých odrůd

aqualand moravia magazín 1/2017 21


Chuť Pálavy v Aqualandu Moravia Ochutnejte speciality šéfkuchaře obohacené o jedinečné lokální suroviny Každá krajina má svá typická jídla a svůj styl, který se dá považovat za vrchol gastronomických zážitků. Pod Pálavou by například vůbec nemělo smysl vařit bez čerstvých lokálních potravin, které jsou vyráběny kvalitně a s vášní. Luxusní pokrmy, jež jsou připravovány podle moderních trendů a prověřených regionálních receptů, můžete ochutnat i v Aqualandu Moravia. Šéfkuchař Miroslav Vrábel je patriotem pálavské oblasti a hrdě prezentuje místní gastronomii i kuchyni své maminky a babičky. S velkou oblibou spolupracuje s místními zahrádkáři a farmáři a při přípravě pokrmů vždy

využívá čerstvé, sezónní suroviny. Neodmyslitelnou dominantou jeho kuchyně se pak staly bylinky a jedlé květy, které odebírá od místního bylinkáře, pana Lubora Horáka. „Bylinky a květy, které mi Lubor dodává, jsou úžasná surovina. Mým pokrmům vždy dodají jiný, širší rozměr,“ pochvaluje si spolupráci s rodinnou firmou Bylinky Horák šéfkuchař Miroslav Vrábel. Lokální suroviny, které si Vrábel sám pečlivě vybírá, i se částečně podílí na jejich přípravě, jsou těmi vůbec nejoblíbenějšími, jaké ve své kuchyni používá. Nedávno třeba objevil vynikající sýry z místní sýrárny pana Kroupy. „Sýry z Dolních Dunajovic jsou výjimečné, inspirující a milovníkům sýrů přinesou přímo božskou chuť a požitek. Postup,

jakým jsou vyráběny, je jedinečný. Pan Kroupa s ním navíc nedělá žádné tajnosti, naopak, je na něj velmi hrdý. Jeho sýry doplní má jídla o závěrečnou tečku, která ukáže kolik lidské práce, úsilí a snahy se za tímto pokrmem skrývá,“ vypráví nadšeně Miroslav Vrábel. Právě bylinky a sýry se báječně hodí pro lehké, avšak vydatné letní pokrmy. Sýry poskytují lidskému tělu dostatek energie, bylinky zase prospěšné antioxidanty. A kde vlastně speciality z repertoáru Miroslava Vrábela ochutnat? Našeho šéfkuchaře a jeho tým najdete ve Chill out zóně Aqualandu Moravia nebo též v lobby baru u hotelu Aqualand Inn. A jaký pokrm bychom doporučili? Například výbornou svíčkovou na smetaně s čerstvým tymiánem vypěstovaným panem Horákem. inzerce

denní menu Vídeňská 41, Mikulov • tel.: +420 776 090 321 www.bowlingmikulov.czAQUALAND INN IDEÁLNÍ HOTEL PRO RODINU

SOUČÁSTÍ AQUALANDU MORAVIA ŠPIČKOVÁ GASTRONOMIE RELAXACE A ZÁBAVA VÝHLED NA PÁLAVU aqualandinn www. aqualandinn.cz


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.